Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок, и перечня документов, подтверждающих соответствие им
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 апреля 2015 года № 4-1/339. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июля 2015 года № 11595.
Сноска. Заголовок приказа в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2016 № 280 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О зерне" и подпунктом 1-1) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 24.05.2023 № 199 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок, и перечень документов, подтверждающих соответствие им.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2016 № 280 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции и фитосанитарной безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 11.06.2026 № 228 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 11.06.2026 № 228 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
_____________ А. Исекешев

Астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 16 сәуірдегі № 4-1/339 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 9 шілдеде № 11595 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2016 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Астық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 2) тармақшасына және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 1-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.05.2023 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2016 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеу және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.06.2026 № 228 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.06.2026 № 228 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрі
_____________Ә. Исекешев

22 апреля 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_________________ Е. Досаев
8 июня 2015 года
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 16 апреля 2015 года № 4-1/339
Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок, и перечень документов, подтверждающих соответствие им
Сноска. Квалификационные требования - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 24.05.2023 № 199 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Квалификационные требования включают наличие:
Перечень документов
1
2
3
1
на праве собственности зернохранилища (элеватора, хлебоприемного пункта)
Форма сведений о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
2
технологического оборудования: зерноочистительных машин, зерносушильного оборудования, весового оборудования (поверенного в установленном порядке), погрузочно-разгрузочных устройств, подъемно-транспортного оборудования, передвижного транспортного оборудования, оборудования активного вентилирования, емкостей для хранения зерна, оборудования для контроля температуры и влажности зерна при хранении
Форма сведений о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
3
пропускного режима, ограждения территории, асфальтированных и (или) бетонных площадок
Форма сведений о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
4
производственно-технологической лаборатории для определения качества зерна, прошедшей оценку состояния измерений, оснащенной: лабораторным оборудованием и приборами (влагомерами, сушильными шкафами, весами лабораторными, мельницей для размола зерна, комплектами сит, пробоотборниками, пурками, устройствами для определения содержания белка, содержания и качества клейковины, числа падения, оптическими приборами для определения зараженности зерна); стеллажами для хранения образцов зерна
Сертификаты об утверждении типа средств измерений, о метрологической аттестации средств измерений и о поверке средств измерений, выдаваемые в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений". Форма сведений о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
5
квалифицированного состава технических руководителей и специалистов, имеющих соответствующее образование (для технических руководителей – высшее техническое, технологическое или агрономическое образование, для специалистов – послесреднее (техническое, технологическое или агрономическое) образование)
Форма сведений о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
6
доступа к сети Интернет
Форма сведений о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
Приложение
к квалификационным требованиям,
предъявляемым к деятельности
по оказанию услуг по складской
деятельности с выпуском
зерновых расписок, и перечню
документов, подтверждающих
соответствие им
Форма сведений о соответствии квалификационным требованиям,
предъявляемым к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности
с выпуском зерновых расписок

2015 жылғы 22 сәуір
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
_____________ Е. Досаев
2015 жылғы 8 маусым
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 16 сәуірдегі
№ 4-1/339 бұйрығымен
бекітілген
Астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметі бойыншақызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын бiлiктiлiкталаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.05.2023 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Құжаттар тізімі
1
2
3
1
меншік құқығындағы астық сақтау қоймасы (элеватор, астық қабылдау пункті)
Осы бiлiктiлiк талаптарына қосымшаға сәйкес астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметi бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер нысаны
2
технологиялық жабдықтар: (астық тазалау машиналары, астық кептіру жабдығы), таразы жабдығы (белгіленген тәртіппен салыстырып тексерілген), тиеу-түсіру құрылғылары, көтергіш-көлік жабдығы, жылжымалы көлік жабдығы, белсенді желдету жабдығы, астық сақтауға арналған сыйымдылықтар, сақтау кезінде астықтың температурасын және ылғалдылығын бақылауға арналған жабдық
Осы бiлiктiлiк талаптарына қосымшаға сәйкес астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметi бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер нысаны
3
өткізу режимі, аумақтың қоршалуы, асфальтталған және (немесе) бетондалған алаңдар
Осы бiлiктiлiк талаптарына қосымшаға сәйкес астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметi бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер нысаны
4
өлшемдердің жай-күйін бағалаудан өткен, зертханалық жабдықпен және аспаптармен (ылғал өлшегіштермен, кептіру шкафтарымен, зертханалық таразылармен, дәнді ұнтақтауға арналған диірмендермен, елеуіштер жиынтықтарымен, сынама іріктегіштермен, пуркалармен, ақуыз құрамын, дән маңызының құрамы мен сапасын, құлау санын анықтауға арналған құрылғылармен, астықтың залалдануын анықтауға арналған оптикалық аспаптармен); астық үлгілерін сақтауға арналған сөрелермен жарақталған өндірістік-технологиялық зертхана
"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілетін өлшем құралдарының типiн бекiту туралы, өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы және өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификаттар. Осы бiлiктiлiк талаптарына қосымшаға сәйкес астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметi бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер нысаны
5
тиiстi бiлiмi бар (техникалық басшылар үшiн – жоғары техникалық, технологиялық немесе агрономиялық бiлiм, мамандар үшiн – орта білімнен кейінгі (техникалық, технологиялық немесе агрономиялық) бiлiм) техникалық басшылар мен мамандардың бiлiктi құрамы
Осы бiлiктiлiк талаптарына қосымшаға сәйкес астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметi бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер нысаны
6
Интернет желісіне қолжетімділік
Осы бiлiктiлiк талаптарына қосымшаға сәйкес астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметi бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер нысаны
Астық қолхаттарын шығара
отырып, қойма қызметі
бойынша қызметтер көрсету
жөніндегі қызметке қойылатын
бiлiктiлiк талаптарында және
оларға сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесінде
Астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сәйкестік туралы мәліметтер нысаны

Сноска. Приложение - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.06.2026 № 228 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование зернохранилища (элеватора, хлебоприемного пункта): _________
_____________________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер правообладателя: _______________________
Местонахождение и кадастровый номер зернохранилища ___________________
_____________________________________________________________________
Собственник (правообладатель) _________________________________________
Сведения о наличии технологического оборудования
Сведения о доступе к сети Интернет
Наименование оборудования
Единица измерения
Наличие на _______ 20___ год
Состояние
1
2
3
4
зерносушильное оборудование
штук/ тонн в час
емкости для хранения зерна
тысяч тонн
зерноочистительные машины
штук
оборудования активного вентилирования
штук
передвижное транспортное оборудование
штук
подъемно-транспортное оборудование
штук
оборудование для контроля температуры и влажности зерна при хранении
комплектов
весовое оборудование (поверенное в установленном порядке)
штук
погрузочно-разгрузочные устройства
штук
Сведения о доступе к сети Интернет
Характеристики
Наличие на ________ 20 ___ года
1
2
3
Доступ к сети Интернет
Сведения о наличии пропускного режима, ограждения территории, асфальтированных
и (или) бетонных площадок _____________________________________________
______________________________________________________________________
(по асфальтированным и (или) бетонным площадкам указывается площадь в метр2)
Сведения о наличии сертификатов об утверждении типа средств измерений
или метрологической аттестации средств измерений, сведения о поверке средств
измерений в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обеспечении
единства измерений"
_______________________________________
Наименование документа
Номер документа
Дата начала действия
Дата завершения действия
Наименование метрологической службы
1
2
3
4
5
6
Сведения об оснащенности производственно-технологической лаборатории для определения качества зерна исправным оборудованием и приборами
Объект
Единица измерения
Наличие на ________ 20 ___ год
1
2
3
Устройства для определения содержания белка
штук
Пурки
штук
Стеллажи для хранения образцов зерна
штук
Оптические приборы для определения зараженности зерна
штук
Устройства для определения содержания и качества клейковины
штук
Мельницы для размола зерна
штук
Комплекты сит
штук
Весы лабораторные
штук
Сушильные шкафы
штук
Устройства для определения числа падения
штук
Пробоотборники
штук
Влагомеры
штук
Сведения о наличии квалифицированного состава технических руководителей и специалистов
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) специалиста
Должность
Специальность
по образованию
Стаж работы
по специальности
1
2
3
4
5

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.06.2026 № 228 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Астық сақтау қоймасының (элеватордың, астық қабылдау пунктінің) атауы:
____________________________________________________________________
Құқық иеленушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі___________________________
Астық сақтау қоймасының мекенжайы және кадастрлық нөмірі
_______________________________________________________________
Меншік иесі (құқық иеленуші) ________________________________________
Технологиялық жабдықтың болуы туралы мәліметтер
Жабдықтың атауы
Өлшем бірлігі
20 ___ғы___ бар-жоғы
Жай-күйі
1
2
3
4
астық кептіру жабдығы
сағатына дана/тонна
астық сақтау сыйымдылығы
мың тонна
астық тазалау машиналары
дана
белсенді желдету жабдығы
жылжымалы көлік жабдығы
дана
көтергіш-көлік жабдығы
дана
сақтау кезінде астықтың температурасын және ылғалдылығын бақылауға арналған жабдық
жиынтық
таразы жабдығы (белгіленген тәртіппен салыстырып тексерілген)
дана
тиеу-түсіру құрылғылары
дана
Интернет желісіне қолжетімділік туралы мәліметтер
Сипаттамалары
20___ жылғы ____ бары
1
2
3
Интернет желісіне қолжетімділік
Өткізу режимінің, аумақтың қоршалуының, асфальтталған және (немесе) бетондалған
алаңдардың болуы туралы мәліметтер__________________________________________
__________________________________________________________________________
(асфальтталған және (немесе) бетондалған алаңдар бойынша көлемдер шаршы метрмен көрсетіледі)
Өлшем құралдарының типін бекіту немесе өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы сертификаттардың болуы туралы мәліметтер, "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы мәліметтер _______________________________________
Құжаттың атауы
Құжаттың нөмірі
Іс-қимыл басталған күн
Іс-қимыл аяқталған күн
Метрологиялық қызметтің атауы
1
2
3
4
5
6
Астықтың сапасын айқындауға арналған өндірістік-техникалық зертхананың жарамды жабдықпен және аспаптармен жарақталуы туралы мәліметтер
Объект
Өлшем бiрлiгi
20__ жылғы ___________ бары
1
2
3
Ақуыз құрамын анықтауға арналған құрылғылар
дана
Пуркалар
дана
Астық үлгілерін сақтауға арналған сөрелер
дана
Астықтың зақымданғанын анықтауға арналған оптикалық аспаптар
дана
Дәнмаңызының құрамы мен сапасын анықтауға арналған құрылғылар
дана
Дәнді ұнтақтауға арналған диірмендер
дана
Елеуіштер жиынтықтары
дана
Зертханалық таразылар
дана
Кептiргiш шкафтар
дана
Құлау санын анықтауға арналған құрылғылар
дана
Сынама іріктегіштер
дана
Ылғал өлшегiштер
дана
Техникалық басшылар мен мамандардың бiлiктi құрамының болуы туралы мәліметтер
Маманның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Лауазымы
Білімі бойынша мамандығы
Мамандығы бойынша жұмыс өтілі
1
2
3
4
5