Об утверждении Правил выдачи и ведения судовых документов для судов, осуществляющих судоходство по внутренним водным путям
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 357. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 мая 2015 года № 11093.
В соответствии с пунктом 1 статьи 23 Закона Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи и ведения судовых документов для судов, осуществляющих судоходство по внутренним водным путям.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан Ж. Касымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Е. Досаев
10 апреля 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
_______________ В. Школьник
17 апреля 2015 год
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 27 марта 2015 года № 357
Правила
выдачи и ведения судовых документов для судов,
осуществляющих судоходство по внутренним водным путям

Ішкi су жолдарымен кеме қатынасын жүзеге асыратын кемелер үшін кеме құжаттарын беру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 357 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 20 мамырда № 11093 тіркелді.
"Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 23-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ішкi су жолдарымен кеме қатынасын жүзеге асыратын кемелер үшін кеме құжаттарын беру және жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіпте мемлекеттік тіркелуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_________________ Е. Досаев
2015 жылғы 10 сәуір
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
_________________ В. Школьник
2015 жылғы 17 сәуір
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2015 жылғы 27 наурыздағы
№ 357 бұйрығымен
бекітілген
Ішкi су жолдарымен кеме қатынасын жүзеге асыратын кемелер
үшін кеме құжаттарын беру және жүргізу қағидалары

Глава 1.Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.04.2020 № 217 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликован).
1. Настоящие Правила выдачи и ведения судовых документов для судов, осуществляющих судоходство по внутренним водным путям (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 23 Закона Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", определяют порядок выдачи и ведения судовых документов для судов, осуществляющих судоходство по внутренним водным путям и оказания государственной услуги "Выдача свидетельства о минимальном составе экипажа судна".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок выдачи и ведения судовых документов для судов, осуществляющих судоходство по внутренним водным путям
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.04.2020 № 217 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликован).
Параграф 1. Выдача судового свидетельства, подтверждающее право
плавания судна под государственным флагом Республики Казахстан
и право собственности на судно (для судов, подлежащих
регистрации в Государственном судовом реестре)
2. Судовое свидетельство подтверждает право плавания судна под Государственным флагом Республики Казахстан и право собственности на судно.
Судовое свидетельство выдается судовладельцу территориальными подразделениями уполномоченного органа в сфере транспорта (далее - территориальное подразделение) в порядке, предусмотренной Правилами государственной регистрации судна, в том числе маломерного судна, и прав на него, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 января 2015 года № 51 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10400).
Параграф 2. Выдача свидетельства о временном предоставлении
права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан
иностранному судну (для судов, зарегистрированных в реестре
арендованных иностранных судов)
3. Свидетельство о временном предоставлении права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан иностранному судну подтверждает внесение судна в Реестр арендованных иностранных судов.

1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.04.2020 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Ішкі су жолдарымен кеме қатынасын жүзеге асыратын кемелер үшін кеме құжаттарын беру және жүргізу қағидалары (бұдан әрі-Қағидалар) "Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 23-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленген, ішкi су жолдарымен кеме қатынасын жүзеге асыратын кемелер үшін кеме құжаттарын беру және жүргізу және "Кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлікті беру" мемлекеттік қызметті көрсету тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Ішкi су жолдарымен кеме қатынасын жүзеге асыратын кемелер үшін кеме құжаттарын беру және жүргізу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.04.2020 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Кеменің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік
туын көтеріп жүзу құқығын және кемеге (Мемлекеттiк кеме
тiзiлiмiнде тіркелуге жататын кемелер үшін) меншік құқығын
растайтын кеме куәлігін беру
2. Кеме куәлігі кеменің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығын және кемеге меншік құқығын растайды.
Кеме куәлігін кеме иесіне көлік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 51 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10400 болып тіркелген) бекітілген Кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидаларында көзделген тәртіпте береді.
2-параграф. Шетелдiк кемеге (жалға алынған шетел кемелерiнiң
тiзiлiмiнде тiркелген кемелер үшiн) Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк туын көтерiп жүзуге уақытша құқық беру туралы
куәлiкті беру
3. Шетелдік кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуге уақытша құқық беру туралы куәлік кеменің Жалға алынған шетел кемелері тіркеліміне енгізілгендігін растайды.

Свидетельство о временном предоставлении права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан иностранному судну выдается судовладельцу территориальными подразделениями в порядке, предусмотренной Правилами государственной регистрации судна, в том числе маломерного судна, и прав на него, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 января 2015 года № 51 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10400).
Параграф 3. Выдача свидетельства о годности судна к плаванию,
классификационного свидетельства и свидетельства о
предотвращении загрязнения с судна нефтью, сточными водами и
мусором
4. Свидетельство о годности судна к плаванию, классификационное свидетельство и свидетельства о предотвращении загрязнения с судна нефтью, сточными водами и мусором выдается филиалом "Регистр судоходства" Республиканского государственного казенного предприятия "Қазақстан су жолдары" Комитета железнодорожного и водного транспорта Министерства транспорта Республики Казахстан на суда внутреннего водного и смешанного "река-море" плавания при проведении освидетельствования.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Свидетельство о годности судна к плаванию и классификационное свидетельство включает в себя:
1) сведения об основных технических данных судна и его элементов;
2) сведения об изменениях основных технических данных судна и его элементов после выдачи свидетельства;
3) сведения о постановке судна на учет и о снятии с учета.
6. В Свидетельстве о предотвращении загрязнения нефтью, сточными водами и мусором указываются сведения об оборудовании экологической безопасности, имеющиеся на судне.
7. Все свидетельства выдаются сроком на 5 лет с ежегодным их подтверждением.
Параграф 4. Ведение судового журнала
(вахтенного журнала) для самоходных судов
8. Судовой журнал (вахтенный журнал) ведется на каждом самоходном судне, зарегистрированном в Государственном судовом реестре Республики Казахстан или Реестре арендованных иностранных судов.
9. Судовой журнал (вахтенный журнал) является судовым документом, в котором отражается непрерывный период эксплуатации судна.
10. Судовой журнал (вахтенный журнал) ведется с момента получения права плавания судна под Государственным флагом Республики Казахстан в течение всего периода, пока сохраняется право плавания под ним.

Шетелдік кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуге уақытша құқық беру туралы куәлікті кеме иесіне көлік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 51 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10400 болып тіркелген) бекітілген Кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидаларында көзделген тәртіпте береді.
3-параграф Кеменiң жүзуге жарамдылығы туралы куәлікті
сыныптау куәлiгiн және кеменiң мұнаймен, қалдық сулармен және
қоқыспен ластануын болғызбау туралы куәлiкті беру
4. Кеменің жүзуге жарамдылығы туралы куәлікті, сыныптау куәлігін және кеменің мұнаймен, қалдық сулармен және қоқыспен ластануын болғызбау туралы куәлікті Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Теміржол және су көлігі комитеті "Қазақстан су жолдары" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының "Кеме қатынасының тіркелімі" филиалы ішкі суларда және аралас "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерге куәландыру кезінде береді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Кеменiң жүзуге жарамдылығы туралы куәлік және сыныптау куәлiгi өзіне мыналарды:
1) кеменің негізгі техникалық деректерінің және оның элементтері туралы мәліметтерді;
2) куәлік берілгеннен кейін кеменің негізгі техникалық деректерінің және оның элементтерінің өзгерістері туралы мәліметтерді;
3) кемені есепке қою туралы және есептен шығару туралы мәліметтерді қамтиды.
6. Кеменің мұнаймен, қалдық сулармен және қоқыспен ластануын болғызбау туралы куәлікте кемеде бар экологиялық қауіпсіздік жабдықтары туралы мәліметтер көрсетіледі.
7. Барлық куәліктер жыл сайын расталып, 5 жыл мерзімге беріледі.
4-параграф. Өздiгiнен жүзетiн кемелер үшiн кеме журналын
(вахталық журналды) жүргізу
8. Кеме журналы (вахталық журнал) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде немесе Жалға алынған шетелдік кемелер тізілімінде тіркелген өздігінен жүретін әрбір кемеде жүргізіледі.
9. Кеме журналы (вахталық журнал) кеменің тоқтаусыз пайдалану кезеңі көрсетілген кеме құжаты болып табылады.
10. Кеме журналы (вахталық журнал) кеменің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуге құқық алған сәтінен бастап оны көтеріп жүзу құқығы сақталған барлық кезеңі ішінде жүргізіледі.

11. При сдаче судна на отстой или ремонт с ответственным хранением судовой журнал (вахтенный журнал) остается на судне, но его заполнение на время отсутствия на судне экипажа прерывается.
12. Все листы в судовом журнале (вахтенном журнале) должны быть пронумерованы, прошнурованы и скреплены печатью судовладельца.
13. Судовой журнал (вахтенный журнал) ведется вахтенным начальником (вахтенным помощником капитана).
14. Вахтенный начальник, внесший текст, изменяет и дополняет его, а капитан только дополняет.
15. Записи в судовом журнале пишутся четко и аккуратно синей или черной пастой (или чернилами) на государственном и русском языке.
16. Судовой журнал (вахтенный журнал) заполняется в процессе вахты в момент совершения события или после него. На скоростных судах при их плавании по внутренним водным путям судовой журнал (вахтенный журнал) заполняется на стоянке.
17. Время в судовом журнале записывается по судовым часам с 0 до 24 часов четырехзначным числом с разрядностью 1 минута. Часы отделяются от минут точкой.
18. Записи каждых суток начинаются с нового разворота судового журнала. Незаполненные в течение завершившихся суток таблицы, графы и строки прочеркиваются знаком "Z".
19. Объем записей навигационного характера определяется капитаном с учетом того, чтобы вместе с прокладкой на навигационной карте и информацией технических средств регистрации можно было восстановить маршрут судна. При этом прокладка на карте сохраняется до повторного использования карты, а ленты самописцев - курсограмма, реверсограмма, эхограмма - сохраняются в течение двух лет.
20. Место судна фиксируется в судовом журнале на конец ходовой вахты, а также во всех случаях, когда, по мнению капитана или вахтенного начальника, это необходимо.
21. При подходе к району с особыми условиями плавания не регистрируется выполнение стандартных мероприятий.
22. Вахтенный начальник скрепляет свои записи подписью с указанием должности. После подписи вахтенный начальник указывает свою фамилию.
23. Капитан контролирует записи в судовом журнале и удостоверяет их подписью в конце каждой страницы. В случае угрозы гибели судна капитан принимает все возможные меры к сохранению судового журнала.
24. Заполненные судовые журналы хранятся со служебной документацией два года, после чего сдаются в архив судовладельца.
25. Капитан судна и (или) вахтенный начальник могут вносить в судовой журнал (вахтенный журнал) любые дополнительные записи, касающиеся судна, которые могут иметь значение для защиты интересов судна, судовладельца, пассажиров и груза. Любые записи или требования о совершении таковых в судовом журнале (вахтенный журнал) со стороны иных лиц исключаются.

11. Кемені тұраққа жауапты сақтауға немесе жөндеуге тапсырған кезде, кеме журналы (вахталық журнал) кемеде қалады, бірақ оны толтыру кемеде экипаж болмайтын уақытқа тоқтатылады.
12. Кеме журналындағы (вахталық журналдағы) барлық беттер нөмірленуі, тігілуі және кеме иесінің мөрімен бекітілуі тиіс.
13. Кеме журналын (вахталық журналын) вахта бастығы (капитанның вахтадағы көмекшісі) жүргізеді.
14. Мәтінді енгізген вахта бастығы оны өзгертеді және толықтырады, ал капитан тек толықтырады.
15. Кеме журналындағы (вахталық журналындағы) жазбалар мемлекеттік немесе орыс тілінде анық және ұқыпты түрде көк немесе қара түсті пастамен (немесе сиямен) жазылады.
16. Кеме журналы (вахталық журнал) оқиға болған сәтте немесе одан кейін вахта процесінде толтырылады. Жүрдек кемелердің ішкі су жолдарында жүзуі кезінде кеме журналы (вахталық журналы) аялдамада толтырылады.
17. Кеме журналының (вахталық журналының) уақыты кеме сағаты бойынша 0-ден 24 сағатқа дейін 1 минут аралықпен төрт мәнді санмен жазылады. Сағаттар минуттардан нүктемен бөлінеді.
18. Әр тәуліктің жазбасы кеме журналының (вахталық журналының) жаңа бетіне жазылады. Тәулік соңына дейін толтырылмаған кестелер, бағандар және жолдар "Z" белгісімен сызылады.
19. Навигациялық сипаттағы жазбалардың көлемін, навигациялық картадағы төсеммен және тіркеудің техникалық құралдары ақпаратымен бірге кеме бағытын қалпына келтіруге болатынын ескере отырып капитан белгілейді. Бұл ретте, картадағы төсем картаны қайталап пайдаланғанға дейін сақталады, ал өздігінен жазу таспалары – курсограмма, реверсограмма, эхограмма – екі жыл бойы сақталады.
20. Кеме орны вахталық жүру кезегі соңында, сондай-ақ капитанның немесе вахта бастығының пікірі бойынша қажетті барлық жағдайларда кеме журналында тіркеледі.
21. Жүзудің ерекше шарттары бар ауданға жақындаған кезде қалыпты іс-шаралардың орындалуы тіркелмейді.
22. Вахта бастығы өз жазбаларына лауазымын көрсете отырып қол қояды. Қол қойғаннан кейін вахта бастығы өзінің тегін көрсетеді.
23. Капитан кеме журналындағы жазбаларды бақылайды және әр беттің соңына қолын қойып куәландырады. Кемеге қатер төнген жағдайда кеме капитаны кеме журналын сақтап қалуға барлық қажетті шараларды қолданады.
24. Толтырылған кеме журналдары қызметтік құжаттамамен бірге кеме иесі мұрағатқа өткізген соң екі жыл сақталады.
25. Кеме капитаны және (немесе) вахта бастығы кеме журналына (вахталық журналға) кемеге қатысты және кеменің, кеме иесінің, жолаушылардың мүдделерін және жүкті қорғау үшін маңызы бар кез келген қосымша жазбаны енгізе алады. Өзге тұлғалардың тарапынан кеме журналындағы (вахталық журналындағы) осы туралы кез келген жазбалары мен талаптары жоққа шығарылады.

26. Дата (число, месяц, год) записывается на каждой левой странице разворота судового журнала. Правее даты указывается день недели, а также система счета судового времени (при первой записи в журнале и при изменении).
27. Во второй строке указывается место стоянки судна (название рейда, порта, пристани), а на ходу – район плавания (название реки, канала, водохранилища, озера, моря, их залива или части). Далее в строке может быть указан номер карты, по которой совершается плавание или на которой изображено место стоянки судна.
28. Судовой журнал (вахтенный журнал) содержит сведения о:
1) работе судна за сутки;
2) гидрометеорологических данных;
3) пройденных расстояниях;
4) состоянии навигационной обстановки,
5) событии и действии;
6) работе главных двигателей;
7) режиме работы главных двигателей;
8) работе вспомогательных двигателей.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. При заполнении сведений о работе судна за сутки, отражаются:
1) номер рейса (записывается при его изменении);
2) пункты остановок судна в фактической их последовательности;
3) время прибытия судна в данный пункт остановки;
4) время отправления из данного пункта;
5) число пассажиров (по учету экипажа или данным берега), количество и наименование груза на судне на момент отправления из данного пункта остановки;
6) максимальная осадка судна (состава) на момент отправления из данного пункта отхода.
30. При заполнении сведений о гидрометеорологических данных, отражаются:
1) данные о погоде и состоянии моря (водоема);
2) истинное направление ветра (в градусах с разрядностью 10о) и его скорость в метрах в секунду;
3) направление волнения (направление, откуда идет волнение) с разрядностью 10о и состояние поверхности моря (озера, водохранилища) в баллах. На реке и портовых водах записываются соответственно "река", "порт";
4) если на поверхности воды есть лед, то записывается признак "Л" и сплоченность льда в баллах;
5) состояние погоды записывается условным обозначением: Я - ясно, П - пасмурно, Дм - дымка, Мг - мгла, Т - туман, Д - дождь, С - снег, Гр - град, Г - гроза и дальность видимости в километрах;
6) атмосферное давление в миллиметрах, и температура наружного воздуха.
31. При заполнении сведений о пройденных расстояниях, указывается расстояние (в километрах), фактически пройденное судном за сутки в целом.
32. При заполнении сведений о состоянии навигационной обстановки, событиях и действиях записываются данные о состоянии навигационной обстановки за сутки в целом.

26. Күні (күні, айы, жылы) кеме журналы (вахталық журналы) айналымының әрбір сол жақ бетінде жазылады. Күнінен оңға қарай апта күні, сондай-ақ кеме уақытын санау жүйесі көрсетіледі (журналға ең алғаш жазба және өзгерту жазылғанда).
27. Екінші жолда кеме тұрағының орны (рейд, порт, жағалау атауы), ал жүзіп жүрген кемеде – жүзу ауданы (өзен, канал, су қоймасының, көл, теңіз, олардың шығанағының немесе бөлігінің атауы) көрсетіледі. Бұдан әрі жолда сол бойынша жүзу жүргізілетін немесе кеме тұрағының орны көрсетілген карта нөмірі көрсетілуі мүмкін.
28. Кеме журналы (вахталық журналы) мәліметтерді қамтиды:
1) кеменің тәулік бойы жұмысы;
2) гидрометеорологиялық деректер;
3) жүзіп өткен қашықтық;
4) навигациялық ахуалдың жай-күйі,
5) оқиғалар мен іс-қимылдар;
6) бас қозғалтқыштардың жұмысы;
7) бас қозғалтқыштардың жұмыс тәртібі;
8) көмекші қозғалтқыштардың жұмысы туралы мәліметтер қамтылуы тиіс.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Кеменің тәулік бойы жұмысы туралы мәліметтерді толтыру кезінде:
1) рейс нөмірі (ол өзгерген кезде жазылып отырады);
2) іс жүзіндегі дәйектілікпен кеме аялдамаларының пункттері;
3) кеменің осы аялдама пунктіне жүзіп келген уақыты;
4) осы пункттен жүзіп кеткен уақыты;
5) жолаушылар саны (экипажды есепке алу немесе жағалау деректері бойынша), осы аялдама пунктінен жөнелтiлген сәттегi кемедегi жүктiң саны мен атауы;
6) осы жөнелту пунктінен жөнелтілген сәттегi кеменiң (құрамның) ең үлкен шөгуі көрсетіледі.
30. Гидрометеорологиялық деректер туралы мәліметтерді толтыру кезінде мыналар көрсетіледі:
1) ауа райы мен теңіз (су тоғаны) жай-күйі туралы деректер;
2) желдің нақты бағыты (100 аралықпен градуспен) және оның секундына метр жылдамдығы;
3) толқындану бағыты (толқындану келетiн бағыт) 100 аралықпен және балмен көрсетiлген теңiз бетiнiң (көл, су қоймасы) жай-күйі. Өзенде және порт суларында тиiсiнше "өзен", "порт" деп жазылады;
4) егер су бетiнде мұз болса, онда "М" белгiсi және мұздың тығыздығы балмен жазылады;
5) ауа райының жағдайы шартты белгiмен А-ашық, Б-бұлтты, Тү-түтiн, Тк-түнек, Т-тұман, Ж-жаңбыр, Қ-қар, Бұ-бұршақ, Н-найзағай және көрiну ұзақтығы километрлермен жазылады;
6) миллиметрмен атмосфералық қысым және сыртқы ауаның температурасы.
31. Өткен қашықтықтар туралы мәліметтерді толтыру кезінде кеменің тұтастай тәулік iшiнде өткен арақашықтығы (километрмен) көрсетіледі.
32. Навигациялық ахуалдың жай-күйі, оқиғалар мен іс-қимылдар туралы мәліметтерді толтыру кезінде навигациялық ахуалдың жалпы тәулік ішіндегі жай-күйі туралы деректер жазылады.

33. При плавании во льдах записываются вход в лед и выход из него, характер и сплоченность льда, получаемые распоряжения и метеообстановка.
34. В случае транспортного происшествия с судном подробно записываются:
1) название места;
2) обстоятельства и характер транспортного происшествия;
3) последствия;
4) состояние судна и механизмов после транспортного происшествия;
5) действия экипажа по предотвращению транспортного происшествия и ликвидации его последствий.
35. При столкновении с другим судном записываются:
1) обстоятельства сближения и предпринятые маневры уклонения;
2) название столкнувшегося судна и пункт приписки;
3) названия пунктов его отправления и назначения;
4) характер его повреждений.
При ледовом повреждении судна - дополнительно характер ледовой обстановки.
При тревоге (учении) записывается ее вид, время объявления и окончания.
36. При заполнении сведений о работе главных двигателей фиксируются моменты пуска и остановки главных двигателей, а также продолжительность их работы. Кратковременные остановки двигателей не фиксируются.
37. При заполнении сведений о режиме работы главных двигателей записываются:
1) показания контрольных приборов главных двигателей судна, записи выполняются не реже чем через 4 часа, вписываемые кратно целому часу;
2) частота вращения двигателей (в об/мин);
3) давление масла (в единицах градуировки приборов) до фильтра;
4) давление масла (в единицах градуировки приборов) после фильтра;
5) температура (в Со) масла после двигателя;
6) температура (в Со) воды на выходе;
7) температура (в Со) отходящих газов (общая).
38. При заполнении сведений о работе вспомогательных двигателей фиксируются случаи пуска и остановки вспомогательных двигателей, а также продолжительность их работы.
Параграф 5. Ведение судовой роли
(для самоходных судов)
39. Судовая роль (для самоходных судов) – список членов экипажа судна, составляемый капитаном судна.
40. Судовая роль (для самоходных судов) содержит сведения, включающие в себя данные:
1) о судне (название, место приписки и номер регистрации, род и назначение, судовладелец, позывной судна);
2) о членах экипажа (фамилия, имя, отчество, дата и место рождения, гражданство, должность на судне, звание и номер диплома или документа, удостоверяющего личность гражданина).
41. В судовую роль (для самоходных судов) вносятся входящие в состав экипажа судна лица, а также:
1) курсанты (учащиеся) учебных заведений, направленные на данное судно для прохождения плавательной практики;
2) представители судовладельца, командируемые для работы на судах.
Указываемые в судовой роли (для самоходных судов) должности на судне курсантов (учащихся) учебных заведений и лиц, командируемых на суда, осуществляющие международные перевозки, определяются судовладельцем, имеющим право комплектовать экипаж судна.

33. Мұздарда жүзген кезде мұзға кіруі және одан шығуы, мұздың сипаты мен тығыздығы, алынған өкімдер мен метеожағдай жазылады.
34. Кемеде көлік оқиғасы болған жағдайда:
1) көлік оқиғасының орны;
2) көлік оқиғасының мән-жайы және сипаты;
3) оның салдары;
4) кеме мен механизмдердің көлік оқиғасынан кейінгі жағдайы;
5) экипаждың көлік оқиғасын болдырмау және оның салдарын жою жөніндегі іс-әрекеті толық жазылады.
35. Басқа кемемен соқтығысқан кезде:
1) жақындасу жағдайы, бұрылып кету үшін алдын ала жасаған маневрлері;
2) соқтығысқан кеменің атауы және тіркелген пункті;
3) шыққан және баратын пункті;
4) зақымдану сипаты жазылады.
Кеме мұздан зақымданған кезде – мұз жағдайының сипаты қосымша жазылады.
Дабыл (жаттығу) кезінде оның түрі, жариялану уақыты мен аяқталуы жазылады.
36. Бас қозғалтқыштардың жұмысы туралы мәліметтерді толтыру кезінде бас қозғалтқыштар іске қосылған және тоқтатылған сәттер, сондай-ақ олардың жұмысының ұзақтығы тіркеледі. Қозғалтқыштардың қысқа уақытқа тоқтатылуы тіркелмейді.
37. Бас қозғалтқыштардың жұмыс тәртібі туралы мәліметтерді толтыру кезінде:
1) кеменің бас қозғалтқыштарының бақылау аспаптарының көрсетулері, бүтін сағатқа еселенген жазбалар төрт сағаттан сиретпей орындалады;
2) қозғалтқыштардың айналу жиiлiгi (айн./мин);
3) майдың сүзгіге дейiнгi қысымы (аспаптарды бөлiктеу бiрлiктерінде);
4) майдың сүзгіден кейiнгi қысымы (аспаптарды бөлiктеу бiрлiктерінде);
5) майдың қозғалтқыштан кейінгі температурасы (0С-та);
6) судың шығудағы температурасы (0С-та);
7) шығатын газдардың температурасы (жалпы) (0С-та) жазылады.
38. Көмекші қозғалтқыштардың жұмысы туралы мәліметтерді толтыру кезінде көмекші қозғалтқыштар іске қосылған және тоқтатылған жағдайлар, сондай-ақ олардың жұмысының ұзақтығы тіркеледі.
5-параграф. Кеме ролін (өздiгiнен жүзетiн кемелер үшiн)
жүргізу
39. Кеме ролі (өздiгiнен жүзетiн кемелер үшiн) – кеме капитаны жасайтын кеме экипажы мүшелерiнiң тiзiмi.
40. Кеме ролі мынадай деректерден тұратын мәліметтерді қамтиды:
1) кеме туралы (атауы, тіркелу орны және тіркелу нөмірі, түрі және мақсаты, кеме иесі, кеменің шақыру сигналы);
2) экипаж мүшелері туралы (тегі, аты, әкесінің аты, туған күні мен жері, азаматтығы, кемедегі лауазымы, атағы және диплом нөмірі немесе тұлғаның азаматтығын куәландыратын өзге де құжаттың сериясы және нөмірі).
41. Кеме роліне кеме экипажының құрамына кіретін тұлғалар, сондай-ақ:
1) жүзу практикасынан өту үшін осы кемеге жіберілген оқу орындарының курсанттары (оқушылар);
2) кемеде жұмыс істеу үшін іссапарға жіберілген кеме иесінің өкілдері енгізіледі.
Кеме өздігінен жүзетін кемелер үшін ролінде көрсетілген, халықаралық тасымалды жүзеге асырушы кемеге іссапарға жіберілген оқу орындарының курсанттары оқитындар мен тұлғалардың кемедегі лауазымдарын кеме экипажын жинақтауға құқығы бар кеме иесі айқындайды.

42. Судовая роль (для самоходных судов) представляется капитаном судна по прибытии судна в порт или выходу судна из порта органам пограничного контроля.
43. Не требуется предоставления судовой роли (для самоходных судов) при каждом заходе судна в порт, когда судно, работая по расписанию, заходит в один и тот же порт, по меньшей мере, один раз в течение месяца при условии отсутствия изменений экипажа судна.
44. При выходе судна из порта допускается предъявление судовой роли (для самоходных судов), представленной при прибытии судна в порт, если в нее внесены изменения или указано об отсутствии изменений.
45. Судовая роль (для самоходных судов) заполняется на судне:
1) при прибытии судна в казахстанский порт или убытии судна из казахстанского порта - на государственном и русском языках;
2) при прибытии судна в иностранный порт или убытии судна из иностранного порта - на государственном и русском языках.
46. Записи в судовой роли (для самоходных судов) пишутся четко и аккуратно синей или черной пастой (или чернилами) на государственном и русском языках. Производить записи карандашом не допускается.
47. Судовая роль (для самоходных судов) содержит сведения, которые заполняются следующим образом:
1) "фамилия, имя и отчество", "дата и место рождения", "гражданство" – по данным, приведенным в удостоверении личности моряка или ином документе, удостоверяющем личность;
2) "должность" – на судах, осуществляющих международные перевозки, - в соответствии с записью о служебном положении на судне в удостоверении личности моряка.
На остальных судах – в соответствии с приказом (распоряжением) судовладельца о назначении лица членом экипажа судна;
3) "звание и номер диплома" – по данным, указанным в дипломе, подтверждающем квалификацию;
4) "серия и номер удостоверения личности моряка или иного документа, удостоверяющего личность" – по данным, указанным в удостоверении личности моряка или в соответствующем документе, удостоверяющем личность.
48. При отсутствии изменений в составе экипажа судна производится запись "Изменений нет", которая заверяется подписью капитана судна и судовой печатью с указанием даты.
При изменениях в составе экипажа судна изменения в судовую роль вносятся в следующем порядке:
1) строка с фамилией выбывшего члена экипажа судна вычеркивается;
2) строка с фамилией нового члена экипажа судна нумеруется номером строки выбывшего члена экипажа судна.
При выбытии члена экипажа без замены строка с фамилией выбывшего члена экипажа вычеркивается и производится запись о том, что член экипажа (Ф.И.О.) списан с судна без замены.
Внесенные в судовую роль (для самоходных судов) изменения подписываются капитаном судна с указанием даты и заверяются судовой печатью.
При внесении изменений в судовую роль перед выходом судна заграничного плавания из казахстанского порта данные изменения заверяются судовладельцем или капитаном порта.

42. Кеме өздігінен жүзетін кемелер үшін ролін кеме капитаны кеме портқа кіргенде немесе кеме порттан шыққанда шекаралық бақылау органдарына ұсынады.
43. Кеме өздігінен жүзетін кемелер үшін экипажында өзгерістер болмаған жағдайда, кесте бойынша жұмыс істеп тұрған кеме бір портқа бір ай ішінде кемінде бір-ақ рет кірсе, портқа әрбір кірген сайын кеме өздігінен жүзетін кемелер үшін ролін ұсыну талап етілмейді.
44. Кеме өздігінен жүзетін кемелер үшін портқа келгенде ұсынылған кеме ролін, оған өзгерістер енгізілген немесе өзгерістердің жоқтығы көрсетілген жағдайда, кеменің порттан шығуы кезінде ұсынуға рұқсат етіледі.
45. Кеме өздігінен жүзетін кемелер үшін ролі кемеде:
1) кеме Қазақстан портына келгенде немесе Қазақстан портынан кеткенде – мемлекеттік және орыс тілдерінде;
2) кеме шетел портына келгенде немесе шетел портынан кеткенде – мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
46. Кеме өздігінен жүзетін кемелер үшін роліндегі жазбалар мемлекеттік және орыс тілдерінде көк немесе қара пастамен (сиямен) анық және ұқыпты жазылады. Қарындашпен жазуға рұқсат етілмейді.
47. Кеме өздігінен жүзетін кемелер үшін ролі мынадай түрде толтырылатын мәліметтерді қамтиды:
1) "тегі, аты және әкесінің аты", "туған күні мен жері", "азаматтығы" – теңізшінің жеке куәлігінде немесе жеке басын куәландыратын өзге де құжатта келтірілген деректер бойынша;
2) "лауазымы" – халықаралық тасымалдарды жүзеге асыратын кемелерде – кемедегі қызметтік жағдайы туралы теңізшінің жеке куәлігіндегі жазбаға сәйкес.
Басқа кемелерде – кеме иесінің тұлғаны кеме экипажының мүшесі етіп тағайындау туралы бұйрығына (өкіміне) сәйкес;
3) "атағы және диплом нөмірі" – біліктілігін растайтын дипломда көрсетілген деректер бойынша;
4) "теңізшінің жеке куәлігінің немесе жеке басын куәландыратын өзге де құжаттың сериясы мен нөмірі" – теңізшінің жеке куәлігінде немесе жеке басын куәландыратын тиісті құжатта көрсетілген деректер бойынша.
48. Кеме экипажының құрамында өзгеріс болмағанда, "Өзгерістер жоқ" деген жазу жазылады, ол күні көрсетіле отырып, кеме капитанының қолымен және кеме мөрімен куәландырылады.
Кеме экипажының құрамы өзгерген жағдайда кеме өздігінен жүзетін кемелер үшін роліне өзгерістер мынадай тәртіпте енгізіледі:
1) кеме экипажының шығып кеткен мүшесінің тегі жазылған жол сызылады;
2) кеме экипажы жаңа мүшесінің тегі жазылған жол кеме экипажы шығып қалған мүшесінің нөмірімен белгіленеді.
Экипаж мүшесі ауыстырусыз шыққан жағдайда, экипаж мүшесі (Т.А.Ә.А) кемеден ауыстырусыз шығарылғаны жайлы жазылып, шығып қалған экипаж мүшесінің тегі жазылған жол сызылып тасталады.
Кеме өздігінен жүзетін кемелер үшін роліне енгізілген өзгерістерге кеме капитаны күнін көрсетіп қол қояды және кеме мөрімен куәландырады.
Қазақстан портынан шетелге жүзу кемесі шығар алдында кеме өздігінен жүзетін кемелер үшін роліне өзгерістер енгізілген жағдайда, осы өзгерістерді кеме иесі немесе порт капитаны куәландырады.

Параграф 6. Ведение радиожурнала (если судно имеет судовую
радиостанцию)
49. Радиожурнал является документом, в котором регистрируются сведения, касающиеся радиосвязи в диапазоне КВ.
50. Все листы радиожурнала нумеруются, прошнуровываются и скрепляются подписью и печатью судовладельца.
51. На судне ведется радиожурнал в одном экземпляре.
52. Замена радиожурнала на новый производится только при полном его использовании. Радиожурнал хранится на борту судна в течение одного года после внесения в него последней записи и затем сдается в архив судовладельца.
53. Радиожурнал хранится в рубке у вахтенного начальника.
54. Ведение радиожурнала осуществляет судовой радиооператор, а при отсутствии по штатному расписанию судового радиооператора - вахтенный начальник. Записи в радиожурнале пишутся четко и аккуратно синей или черной пастой (или чернилами) на государственном и русском языках.
55. Капитан судна проверяет ведение радиожурнала за истекшие сутки и удостоверяет содержание радиожурнала подписью в конце поступивших и переданных сообщений.
Параграф 7. Выдача разрешения судовой станции
(если судно имеет судовую радиостанцию)
56. Разрешение судовой станции (если судно имеет судовую радиостанцию) подтверждает использование радиочастотного спектра.
Разрешение судовой станции выдается судовладельцу уполномоченным органом в области связи в порядке, предусмотренной Правилами присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 34 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10730).
Параграф 8. Ведение машинного журнала
(для судов с механическим двигателем)
57. Машинный журнал отражает работу силовых и вспомогательных установок, скорости хода, наличие и расход топлива.
58. Машинный журнал ведется на судах с механическим двигателем, за исключением судов эксплуатируемых без вахты в машинном помещении.
59. Все листы машинного журнала нумеруются, прошнуровываются и скрепляются подписью и печатью судовладельца. Машинный журнал выдается судовладельцем под расписку капитану судна.
60. Вахтенный помощник механика является начальником всей вахты и ведет записи в машинном журнале.
Членам судового экипажа и прибывшим на судно лицам, независимо от их должностного положения и цели посещения судна, кроме механика и его помощников, не допускается вносить в машинный журнал какие-либо записи или исправления.

6-параграф. Радиожурналды жүргізу тәртібі (егер кемеде кеме
радиостанциясы бар болса)
49. Радиожурнал ҚТ диапазонындағы радиобайланысқа қатысты мәліметтер тіркелетін құжат болып табылады.
50. Радиожурналдың барлық парақтары нөмірленеді, тігіледі және кеме иесінің қолы мен мөрі қойылады.
51. Кемеде радиожурналдың тек бір данасы ғана жүргізіледі.
52. Радиожурналды жаңасына ауыстыру оны толық пайдаланған кезде ғана жүргізіледі. Радиожурнал кеме бортында оған соңғы жазба енгізілгеннен кейін бір жыл ішінде сақталады және кеме иесінің мұрағатына кейіннен өткізіледі.
53. Радиожурнал вахта бастығының рубкасында сақталады.
54. Радиожурналды жүргізу кеменің радиооператоры, ал штат кестесі бойынша кеменің радиооператоры жоқ болса, вахта бастығы жүзеге асырады. Радиожурналдағы жазбалар мемлекеттік және орыс тілдерінде көк немесе қара пастамен (немесе сиямен) анық және ұқыпты жазылады.
55. Кеме капитаны өткен тәуліктерде радиожурналдың жүргізілуін тексереді және радиожурналдың мазмұнын келіп түскен және берілген хабарлардың соңында қол қою арқылы куәландырады.
7-параграф. Кеме станциясының рұқсатын беру (егер кемеде кеме
радиостанциясы бар болса)
56. Кеме станциясының рұқсаты (егер кемеде кеме радиостанциясы бар болса) радиожиілікті спектрді қолдануды растайды.
Кеме станциясының рұқсаты кеме иесіне байланыс саласындағы уәкілетті органмен Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 21 қаңтардағы №34 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10730 тіркелген) Жиiлiк белдеулерiн, радиожиiлiктердi (радиожиiлiк арналарды) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн есептеу қағидаларында көзделген тәртіпте беріледі.
8-параграф. Машина журналын жүргізу (механикалық қозғағышы
бар кемелер үшiн)
57. Машина журналы көмекші және күш беретін қондырғылардың жұмысын, жүру жылдамдығын, жанармай шығысын және бар екендігін көрсетеді.
58. Машина журналы, машиналық үй-жайда вахтасыз пайдаланылатын кемелерді қоспағанда, механикалық қозғалтқышы бар кемелерде жүргізіледі.
59. Машина журналының барлық парақтары нөмірленеді, тігіледі және кеме иесінің қолы мен мөрі қойылады. Машина журналын кеме иесі кеме капитанына қолхатпен береді.
60. Механиктің вахтадағы көмекшісі барлық вахтаның бастығы болып табылады және машина журналында жазба жүргізеді.
Механиктен және оның көмекшілерінен басқа, кеме экипажының мүшелері мен кемеге отырған адамдарға, олардың лауазымдық дәрежесіне және кемеге келу мақсатына қарамастан, машина журналына қандай да бір жазбалар немесе түзетулер енгізуге рұқсат етілмейді.

61. Во время вахты вахтенный механик записывает все сведения об эксплуатации и работе его механизмов, а в перерывах между работами и после окончания вахты вносит в журнал необходимые сведения о вахте и скрепляет их своей подписью с указанием должности и фамилии.
62. Записи в машинном журнале пишутся четко и аккуратно синей или черной пастой (или чернилами) на государственном и русском языке.
63. Не допускается исправлять написанное, вписывать между строк и вне их, а также оставлять места для последующих записей.
64. Исправлять и (или) дополнять текст в машинном журнале может только лицо, записывающее основной текст и капитан-механик судна. Неверно записанный текст зачеркивается тонкой линией так, чтобы его можно было легко прочесть, и заключается в скобки. За конечной скобкой капитан-механик заверяет исправления и (или) дополнения подписью и текстом "исправлению верить".
65. Записи в машинном журнале проверяются механиком судна, что удостоверяется его подписью на каждой правой странице. Все замечания по ведению журнала механик сообщает своим помощникам устно. Вахтенный механик записи удостоверяет своей подписью в конце страницы.
66. Заполненный машинный журнал хранится на судне 2 года, затем сдается в архив судовладельца.
67. В машинном журнале фиксируются сведения при отклонениях от нормальных параметров.
68. Сведения записываются кратко и понятно, исключая двойственное толкование.
69. Записи каждой вахты начинаются с новой строки и ведутся без каких-либо пропусков, включая и скрепляющую их подпись.
70. Судовое время считается от полуночи - от 0 до 24 часов. Момент времени записывается четырехзначным числом и подчеркивается, часы отделяются от минут точкой. Любая запись на правой странице начинается с момента времени по судовым часам, определенного с точностью до 1 минуты.
71. В заголовке страницы на первой строке записываются день недели, число, месяц и год, на второй - название рейда, гавани или района плавания.
72. В начале суток на момент 00.00 часов записываются сведения о месте, состоянии, положении и действиях судна.
73. В начале вахты записываются фамилии лиц, заступивших на вахту и работающих на судне, а при необходимости - дополнительные сведения об остановке и действиях судна.
74. В конце вахты подробно записываются сведения о месте, обстановке, состоянии и действиях судна. Во всех случаях запись заканчивается подзаголовком "Особые отметки", вслед за которым записываются замечания по работе главных двигателей и механизмов, на которые необходимо обратить особое внимание, или слова "Без замечаний", если особых замечаний нет.

61. Вахта уақытында вахта механигі механизмдерді пайдалану мен жұмысы туралы барлық мәліметтерді жазады, ал жұмыс арасындағы үзілістерде және вахта аяқталғаннан кейін журналға вахта туралы қажетті мәліметтерді енгізеді және онда лауазымын және тегін көрсете отырып, өз қолын қояды.
62. Машина журналындағы жазбалар мемлекеттік немесе орыс тілінде көк немесе қара пастамен (немесе сиямен) анық және ұқыпты жазылады.
63. Жазғанды өшіруге, жолдардың арасына және одан тыс қыстырып жазуға, сондай-ақ кейіннен жазу үшін орын қалдыруға рұқсат етілмейді.
64. Машина журналындағы мәтінді тек негізгі мәтінді жазған адам және кеменің капитаны-механигі түзете және (немесе) толықтыра алады. Қате жазылған мәтін жеңіл оқылатындай етіп жіңішке сызықпен сызылады және жақшаға алынады. Соңғы жақшадан кейін капитан-механик түзетулерді және (немесе) толықтыруларды қолымен және (немесе) "түзетілгені рас" деген мәтінмен куәландырады.
65. Машина журналындағы жазбаларды кеме механигі тексереді, әрбір оң беті оның қолымен куәландырылады. Журналды жүргізу бойынша барлық ескертулерді механик өзінің көмекшілеріне ауызша хабарлайды. Вахта механигі жазбаларды парақтың соңында өз қолымен куәландырады.
66. Толтырылған машина журналы кемеде 2 жыл сақталады, одан кейін кеме иесінің мұрағатына өткізіледі.
67. Машина журналында қалыпты параметрлерден ауытқу кезіндегі мәліметтер тіркеледі.
68. Мәліметтер екіұдай түсінік бермейтін мағынада қысқа әрі түсінікті етіп жазылады.
69. Әрбір вахтаның жазбасы жаңа жолдан басталады және оларды бекітетін қол қоюды қоса алғанда, қандай да бір жол қалдырусыз жүргізіледі.
70. Кеме уақыты түн ортасынан – 0 сағаттан 24 сағатқа дейін саналады. Уақыт мезеті төрт таңбалы санмен жазылады және сағаттар минуттан нүктемен ажыратылады. Оң жақ бетіндегі кез келген жазба 1 минутқа дейінгі дәлдікпен кеме сағаты бойынша уақыт мезетінен басталады.
71. Беттің тақырыбында бірінші жолға апта күнінің атауы, күні, айы және жылы, екінші жолға – рейдтің, айлақтың немесе жүзу ауданының атауы жазылады.
72. Тәуліктің басында 00.00 мезетке кеменің орны, жай-күйі және іс-әрекеті туралы мәліметтер жазылады.
73. Вахтаның басында вахтаға шыққан және кемеде жұмыс істейтін адамның аты-жөні, ал қажет кезде – кеменің тоқтауы және іс-әрекеті туралы қосымша мәліметтер жазылады.
74. Вахтаның соңында кеменің орны, жағдайы, жай-күйі және іс-әрекеті туралы мәліметтер толық жазылады. Барлық жағдайларда да жазба "Ерекше белгілер" деген тақырыпшамен аяқталады, одан кейін бас қозғалтқыштар мен механизмдердің ерекше назар аудару қажет жұмысы жөнінде ескертулер немесе ерекше ескертулер жоқ болса "Ескертусіз" сөзі жазылады.

75. При авральной работе с участием всего экипажа или значительной его части записываются сведения о ее назначении и окончании.
Параграф 9. Ведение единой книги осмотра судна
Сноска. Параграф 9 исключен приказом Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 10. Выдача санитарно-эпидемиологического
заключения
83. Санитарно-эпидемиологическое заключение документ удостоверяющее соответствие (несоответствие) нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, гигиеническим нормативам и (или) техническим регламентам объектов в сфере внутреннего водного транспорта.
84. Санитарно-эпидемиологическое заключение выдается судовладельцу государственными органами санитарно-эпидемиологической службы в порядке, предусмотренной Правилами проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы, утвержденными в соответствии с пунктом 2 статьи 62 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения".
Параграф 11. Выдача свидетельства о минимальном
составе экипажа судна (для самоходных судов)
85. Соответствие состава экипажа судна Требованиям к минимальному составу экипажей судов, утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 18 февраля 2015 года № 134 (зарегистрированв Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10788) удостоверяется свидетельством о минимальном составе экипажа судна.
Выдача свидетельства о минимальном составе экипажа судна (далее – государственная услуга) выдается судовладельцу сроком на три года.
Сноска. Пункт 85 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.04.2020 № 217 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликован).
86. Государственная услуга оказывается территориальными органами Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан (далее – услугодатель).
Для получения государственной услуги физические или юридические лица (далее – услугополучатель) направляют услугодателю через веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с приложением документов в соответствии с Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача свидетельства о минимальном составе экипажа судна" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача свидетельства о минимальном составе экипажа судна").
При направлении документов посредством портала, они удостоверяются электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги изложены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача свидетельства о минимальном составе экипажа судна".

75. Барлық экипаждың немесе оның едәуір бөлігінің қатысуымен қауырт жұмыс кезінде оның тағайындалуы мен аяқталуы туралы мәліметтер жазылады.
9-параграф. Кемені қарап шығудың бірыңғай кітабын жүргізу
Ескерту. 9-параграф алып тасталды - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-параграф. Санитарлық-эпидемиологиялық қорытындыны беру
83. Санитарлық-эпидемиологиялық қорытынды ішкі су көлігі саласындағы объектілердің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге, гигиеналық нормативтерге және (немесе) техникалық регламенттерге сәйкестігін (сәйкес еместігін) куәландыратын құжат.
84. Санитарлық-эпидемиологиялық қорытындыны кеме иесіне мемлекеттік санитарлық эпидемиологиялық қызмет органдары "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 62-бабының 2-тармағына сәйкес бекітілген Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу қағидаларында көзделген тәртіпте береді.
11–параграф. Кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлікті
беру (өздiгiнен жүзетiн кемелер үшін)
85. Кеме экипажы құрамының Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 18 ақпандағы № 134 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10788 болып тіркелген) бекітілген Кеме экипажының ең аз құрамына қойылатын талаптарға сәйкестігі кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлікпен куәландырылады.
Кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлік (бұдан әрі-мемлекеттік қызмет) үш жыл мерзіміне беріледі.
Ескерту. 85-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.04.2020 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
86. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдарымен (бұдан әрі-көрсетілетін қызметті беруші) көрсетіледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін жеке немесе заңды тұлғалар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушіге "электрондық үкіметінің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы "Кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлікті беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне (бұдан әрі – "Кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлікті беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) сәйкес құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті жібереді.
Құжаттар портал арқылы жіберілген жағдайда, олар көрсетілетін қызмет алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырады.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі "Кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлікті беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде жазылған.

Сноска. Пункт 86 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
87. Услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
Услугодатель осуществляет регистрацию документов в день их поступления.
Общий срок оказания государственной услуги составляет 2 (два) рабочих дня.
Услугодатель проверяет полноту представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них, и в случае представления услугополучателем неполного пакета документов направляет заявителю в "личный кабинет" на портале мотивированный отказ о дальнейшем рассмотрении заявления по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – мотивированный отказ).
Сноска. Пункт 87 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.03.2021 № 110 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
88. При предоставлении услугополучателем полного пакета документов, услугодатель рассматривает документы на соответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, установленным требованиям к минимальному составу экипажей судов, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 18 февраля 2015 года № 134 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10788) и оформляет свидетельство о минимальном составе экипажа судна по форме, утвержденном приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года № 1084 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13499), либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги, по основаниям указанным в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача свидетельства о минимальном составе экипажа судна".
Сноска. Пункт 88 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.01.2023 № 5 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
89. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений, данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Уполномоченный орган в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения подзаконного нормативного правового акта, определяющего порядок оказания государственной услуги, актуализируют информацию о порядке ее оказания и направляют в Единый контакт-центр.

Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
87. Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салуды қабылдау туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды түскен күні тіркеуден өткізеді.
Мемлекеттік қызметті көрсетудің жалпы мерзімі 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.
Көрсетілетін қызметті беруші ұсынылған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) толықтығын тексереді, көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, өтініш берушінің порталдағы "жеке кабинетіне" осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінішті қарау туралы дәлелді бас тартуды (бұдан әрі - Дәлелді бас тарту) жібереді.
Ескерту. 87-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.03.2021 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
88. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші құжаттардың көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 18 ақпандағы № 134 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10788 болып тіркелген) бекітілген кемелер экипаждарының ең аз құрамына қойылатын талаптарға сәйкес келуін тексереді және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 қарашадағы № 1084 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13499 болып тіркелген) бекітілген куәлікті немесе "Кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлікті беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тартуды ресімдейді.
Ескерту. 88-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 06.01.2023 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
89. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде мемлекеттік қызметті көрсету сатысындағы деректер мемлекеттік қызметті көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты режимде келіп түседі.
Уәкілетті орган мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық акт бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оны көрсету тәртібі туралы ақпаратты жаңартады және Бірыңғай байланыс-орталығына жібереді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 89 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.04.2020 № 217 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликован); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.01.2023 № 5 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятное решение, совершит действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 90 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.04.2020 № 217 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликован); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.03.2022 № 170 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам выдачи и ведения
судовых документов для судов,
осуществляющих судоходство
по внутренним водным путям
Форма
Руководителю
________________________________
________________________________
(Наименование УО)
Заявление

Ескерту. 89-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.04.2020 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 06.01.2023 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
90. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған, көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) лауазымды адамға беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған, көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам егер 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім қабылдаса не әрекет жасаса, ол шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Ескерту. 90-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.04.2020 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.03.2022 № 170 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Ішкi су жолдарымен кеме
қатынасын жүзеге асыратын
кемелер үшін кеме құжаттарын
беру және жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
___________________________
___________________________
(УО қазақша атауы) басшысына
Өтініш

Сноска. Правила дополнены приложением 1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.04.2020 № 217 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликован).
Номер: _______(Номер заявления)
Прошу Вас оказать государственную услугу по выдачи свидетельства о минимальном составе
экипажа судна _________________ (Название судна),
_____________________ место регистрации судна:
_________________________ (Наименование порта)
_____________________________________________________ (Адрес порта)
_____________________________________________________________________
"____" __________ 20 __ года
Согласен(а) на использования сведений, составляющих охряняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах
__________ "__" ____ 20 __ года (подпись)
Приложение 2
к Правилам выдачи и ведения
судовых документов для судов,
осуществляющих судоходство
по внутренним водным путям
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача свидетельства о минимальном составе экипажа судна"
Сноска. Правила дополнены приложением 2 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.04.2020 № 217 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликован); в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 21.04.2025 № 128 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги
"Выдача свидетельства о минимальном составе экипажа судна".
1.
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается территориальными органами Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан.
2.
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата осуществляется через веб-портал "электронного правительства".
3.
Срок оказания государственной услуги
2 (два) рабочих дня.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
Свидетельство о минимальном составе экипажа судна или мотивированный ответ об отказе
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе физическим и юридическим лицам.
7.
График работы услугодателя и объектов информации

Ескерту. 1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.04.2020 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нөмір:_______________(Өтініш нөмірі)
Сізден ___________________________________(Кеме атауы) кеме экипажының ең аз
құрамы туралы куәлікті беру бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуді сұраймын,
кеме тіркелген орын:_______________________ (Порттың атауы) __________________
(Порттың мекен жайы) ______________________________________________________
20__ жылғы "__" _________
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді қолдануға келісемін
20__ жылғы "__" _________ (қолы)
Ішкі су жолдарымен кеме
қатынасын жүзеге асыратын
кемелер үшін кеме құжаттарын
беру және жүргізу қағидаларына
2-қосымша
"Кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.04.2020 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 21.04.2025 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
"Кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлік беру".
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдары көрсетеді.
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Өтініштерді қабылдау және нәтижелер беру "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады.
3.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
2 (екі) жұмыс күні.
4.
Мемлекеттік қызметті көрсетудің нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлік немесе бас тарту туралы дәлелді жауап.
6.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет ақысыз негізде жеке және заңды тұлғаларға көрсетіледі.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) Услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
2) Веб-портала "электронного правительства" – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, регистрация заявления по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
интернет-ресурсе Министерства транспорта – www.gov.kz, раздел Комитет автомобильного транспорта и транспортного контроля, подраздел "Государственные услуги"; веб-портал "электронного правительства".
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При подаче заявки, сведения о документах, удостоверяющих личность собственника (в отношении физических лиц) либо о государственной регистрации юридического лица-собственника (в отношении юридических лиц) получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
На портал: заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
электронная копия утвержденного штатного расписания экипажа, соответствующего установленным требованиям к минимальному составу экипажей судов, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 18 февраля 2015 года № 134 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10788). При направлении документов посредством портала, они удостоверяются электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) Установлении недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
2) Несоответствии услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, установленным требованиям к минимальному составу экипажей судов, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 18 февраля 2015 года № 134 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10788).

1) Көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі-Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) "Электрондық үкіметінің" веб-порталы - тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушының жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде кодекске сәйкес өтініштерді қабылдау мен мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
Көлік министрлігінің интернет-ресурсында: www. gov. kz "Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті" бөлімнің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде; "электрондық үкіметтің" веб-порталында.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Өтінім берген кезде меншік иесінің жеке басын куәландыратын құжаттар (жеке тұлғаларға қатысты) не меншік иесі заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер (заңды тұлғаларға қатысты) "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынады):
Порталға:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 18 ақпандағы № 134 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10788 болып тіркелген) бекітілген ішкі су көлігі саласындағы уәкілетті орган бекіткен кемелер экипаждарының ең аз құрамына қойылатын талаптарға сәйкес экипаждың бекітілген штат кестесінің электрондық көшірмесі.
Құжаттар портал арқылы жіберілген жағдайда, олар көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырады.
9.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілген қызметті алушының ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау.
2) Көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 18 ақпандағы № 134 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10788 болып тіркелген) бекітілген кеме экипажының ең аз құрамының белгіленген талаптарына сәйкес келмеуі.

3) Отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП. Услугополучатель получает информацию о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 3
к Правилам выдачи
и ведения судовых документов
для судов, осуществляющих
судоходство по внутренним
водным путям
"Қазақстан Республикасы
Көлік министрлігі Автомобиль көлігі
және көліктік бақылау комитетінің
__________ облысы (қаласы) бойынша
көліктік бақылау инспекциясы"
Республикалық мемлекеттік мекемесі
Республиканское государственное учреждение
"Инспекция транспортного контроля
по _________________ области (городу)
Комитета автомобильного транспорта
и транспортного контроля
Министерства транспорта Республики Казахстан"
_____________________
(Дата, номер заявления)
Мотивированный отказ
Сноска. Правила дополнены приложением 3 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.04.2020 № 217 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликован); в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Республиканское государственное учреждение "Инспекция транспортного контроля
по _______________________________________________________ области (города)
Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта
Республики Казахстан" отказывает в оказании государственной услуги
"Выдача свидетельства о минимальном составе экипажа судна" по следующим основаниям:
______________________________________________________________________________
(Основание для отказа согласно статье 19-1 Закона Республики Казахстан
"О государственных услугах") ЭЦП руководителя территориального органа Комитета
автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта
Республики Казахстан __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)

3) Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦК болған кезде портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті алады.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алады. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығы: "1414".
Ішкі су жолдарымен
кеме қатынасын жүзеге
асыратын кемелер үшін
кеме құжаттарын беру
және жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.04.2020 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
"Қазақстан Республикасы Көлік
министрлігі Автомобиль көлігі
және көліктік бақылау
комитетінің ______ облысы
(қаласы) бойынша көліктік
бақылау инспекциясы"
Республикалық мемлекеттік
мекемесі
Республиканское государственное
учреждение "Инспекция транспортного
контроля по ________области
(городу) Комитета
автомобильного транспорта и
транспортного контроля
Министерства транспорта
Республики Казахстан"
_______________________________ (Күні, өтініш нөмірі)
Дәлелді бас тарту
"Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің _______________________________________________________________
(облыс (қала) көліктік бақылау инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі келесі негіздер бойынша "Кеме экипаждың ең аз құрамы туралы куәлік беру" мемлекеттік қызметін көрсетуден бас тартады:
____________________________________________________________________
("Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 19-1-бабына сәйкес бас тарту үшін негіздеме) Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті аумақтық органы басшысының ЭЦҚ ____________ (аты-жөні, тегі/бар болған жағдайда)