Об утверждении Правил биржевой торговли
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 280. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 мая 2015 года № 10993.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 19.07.2022 № 294-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2-1) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года "О товарных биржах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила биржевой торговли.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 19.07.2022 № 294-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту регулирования торговой деятельности Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра
Т. Жаксылыков
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 марта 2015 года № 280
Правила биржевой торговли
Сноска. Правила - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 19.07.2022 № 294-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие требования
1. Настоящие Правила биржевой торговли (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2-1) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О товарных биржах" (далее – Закон) и определяют порядок деятельности участников биржевой торговли при совершении биржевых сделок с биржевыми товарами.
2. Основные понятия и термины, использующиеся в настоящих Правилах:
1) цена открытия – цена первой совершенной биржевой сделки по определенному биржевому товару (группе товаров) на определенном биржевом торге;

Биржа саудасының қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 30 наурыздағы № 280 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 мамырда № 10993 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 19.07.2022 № 294-НҚ (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Тауар биржалары туралы" 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 2-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Биржа саудасының қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 19.07.2022 № 294-НҚ (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Сауда қызметін реттеу департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жолдануын қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
Т. Жақсылықов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 30 тамыздағы
№280 Бұйрығымен
бекітілген
Биржалық сауда қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 19.07.2022 № 294-НҚ (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы талаптар
1. Осы биржалық сауда қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тауар биржалары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 4-бабының 2-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және биржалық тауарлармен биржалық мәмілелер жасау кезінде биржалық саудаға қатысушылар қызметінің тәртібін айқындайды.
2. Осы қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар мен терминдер:
1) ашылу бағасы – белгілі бір биржалық сауда-саттықта белгілі бір биржалық тауар (тауарлар тобы) бойынша жасалған алғашқы биржалық мәміленің бағасы;

2) базовая цена – цена, устанавливаемая на биржевой товар в ходе биржевых торгов, принимаемая для исчисления минимального и максимального уровня изменения цены в течение торговой сессии;
3) биржевая торговля – предпринимательская деятельность по реализации (приобретению) биржевых товаров и срочных контрактов, осуществляемая на товарной бирже путем проведения биржевых торгов в электронной форме, регистрации и оформления сделок;
4) биржевой брокер (далее – брокер) – юридическое лицо, осуществляющее свою деятельность на товарной бирже и совершающее сделки с биржевым товаром по поручению, за счет и в интересах клиента;
5) биржевой дилер (далее – дилер) – субъект предпринимательства, осуществляющий свою деятельность на товарной бирже и совершающий сделки с биржевым товаром в своих интересах и за свой счет;
6) биржевое обеспечение – денежное обеспечение, вносимое на возвратной основе участниками биржевой торговли в клиринговый центр товарной биржи для участия в биржевых торгах в качестве обеспечения исполнения своих обязательств по заключаемым биржевым сделкам;
7) биржевые торги – процесс, проводимый в рамках настоящих Правил, направленный на совершение сделок по биржевым товарам на основе электронных заявок, поданных в электронную торговую систему товарной биржи, обеспечивающую автоматизацию процесса заключения биржевых сделок;
8) участники биржевой торговли – клиенты, брокеры, дилеры и маркет-мейкеры, взаимодействующие на товарной бирже по установленным правилам биржевой торговли;
9) биржевой товар – стандартизированный однородный товар, включенный в перечень биржевых товаров и (или) перечень социально значимых биржевых товаров, единицы которого идентичны во всех отношениях, имеют сходные характеристики и состоят из схожих компонентов, что позволяет им выполнять те же функции, обладающие свойством полной взаимозаменяемости партий от различных производителей;
10) заявка на продажу (покупку) биржевого товара – предложение (оферта) участника биржевых торгов о продаже (покупке) биржевого товара или уведомление (акцепт) участника биржевых торгов о принятии предложения о покупке (продаже) биржевого товара, содержащее все условия, необходимые для заключения биржевой сделки в соответствии с настоящими Правилами;
11) биржевой сбор – комиссия, взимаемая товарной биржей с участников биржевой торговли за регистрацию биржевой сделки;
12) расчетная организация – банк второго уровня или организация, осуществляющие отдельные виды банковских операций, с которой клиринговый центр товарной биржи заключил договор о порядке взаимодействия при проведении биржевых торгов и (или) осуществлении расчетов по сделкам, заключенным на биржевых торгах;

2) базалық баға – биржалық сауда-саттық барысында биржалық тауарға белгіленетін, сауда сессиясы ішінде баға өзгерісінің ең төмен және ең жоғары деңгейін есептеу үшін қабылданатын баға;
3) биржалық сауда - биржалық сауда-саттықты электрондық нысанда жүргізу, мәмілелерді тіркеу және ресімдеу арқылы тауар биржасында жүзеге асырылатын биржалық тауарлар мен мерзімді келісімшарттарды сату (сатып алу) жөніндегі кәсіпкерлік қызмет;
4) биржалық брокер (бұдан әрі брокер) өз қызметін тауар биржасында жүзеге асыратын және клиенттің тапсырмасы бойынша, оның есебінен және мүддесі үшін биржалық тауармен мәмілелер жасайтын заңды тұлға;
5) биржалық дилер (бұдан әрі – дилер) - тауар биржасында өз қызметін жүзеге асыратын және биржалық тауармен өз мүдделері үшін және өз есебінен мәмілелер жасайтын кәсіпкерлік субъектісі;
6) биржалық қамтамасыз ету биржалық саудаға қатысушылар жасалатын биржалық мәмілелер бойынша өз міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету ретінде биржалық сауда-саттыққа қатысу үшін тауар биржасының клирингтік орталығына қайтарымды негізде енгізетін ақшалай қамтамасыз ету;
7) биржалық сауда – саттықтар-биржалық мәмілелер жасасу процесін автоматтандыруды қамтамасыз ететін тауар биржасының электрондық сауда жүйесіне берілген электрондық өтінімдер негізінде биржалық тауарлар бойынша мәмілелер жасауға бағытталған, биржалық сауда қағидалары шеңберінде жүргізілетін процесс;
8) биржалық саудаға қатысушылар – тауар биржасында биржалық сауданың белгіленген қағидалары бойынша өзара іс-қимыл жасайтын клиенттер, брокерлер, дилерлер және маркет-мейкерлер;
9) биржалық тауар – бірліктері барлық жағынан бірдей, ұқсас сипаттамалары бар және ұқсас компоненттерден тұратын биржалық тауарлардың тізбесіне және (немесе) әлеуметтік маңызы бар биржалық тауарлардың тізбесіне енгізілген стандартталған біртекті тауар, бұл оларға әртүрлі өндірушілерден партиялардың толық бірін-бірі алмастыру қасиетіне ие функцияларды орындауға мүмкіндік береді;
10) биржалық тауарды сатуға (сатып алуға) өтінім – биржалық сауда-саттыққа қатысушының биржалық тауарды сату (сатып алу) туралы ұсынысы (офертасы) немесе осы қағидаларға сәйкес биржалық мәміле жасасу үшін қажетті барлық шарттарды қамтитын биржалық тауарды сатып алу (сату) туралы ұсынысты қабылдау туралы биржалық сауда-саттыққа қатысушының хабарламасы (акцепті);
11) биржалық алым – тауар биржасы биржалық саудаға қатысушылардан биржалық мәмілені тіркегені үшін алатын комиссия;
12) есеп айырысу ұйымы – екінші деңгейдегі банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым, тауар биржасының клиринг орталығы биржалық сауда-саттықты жүргізу және (немесе) биржалық сауда-саттықта жасалған мәмілелер бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру кезінде өзара іс-қимыл жасау тәртібі туралы шарт жасасқан ұйым;

13) базис поставки – условия биржевого торгового инструмента, предусматривающие распределение между продавцом и покупателем обязанностей по поставке товара, оформлению соответствующих документов, оплаты транспортных расходов, а также определяющие момент перехода права собственности на товар от продавца к покупателю и рисков случайного повреждения или утраты товара;
14) цена закрытия – цена последней совершенной биржевой сделки по определенному биржевому товару (группе товаров) на определенном биржевом торге;
15) клиент – физическое лицо, в том числе зарегистрированное в качестве индивидуального предпринимателя или юридическое лицо, пользующееся услугами брокера для совершения сделок с биржевым товаром;
16) кросс-сделка – биржевая сделка, при которой брокер, действуя по поручению двух разных клиентов, выступает как со стороны продавца, так и со стороны покупателя;
17) режим двойного встречного аукциона – режим торговли, при котором биржевые сделки заключаются анонимно в результате конкуренции продавцов и покупателей, а цена на биржевой товар устанавливается на уровне равновесия спроса и предложения;
18) маркет-мейкер – юридическое лицо, формирующее и поддерживающее ликвидность биржевого рынка путем выставления котировок и принятия обязательств по покупке и продаже срочных контрактов;
18-1) безупречная деловая репутация - наличие фактов, подтверждающих профессионализм, добросовестность, включая отсутствие фактов совершения лицом противоправных действий (бездействия), которые привели к неплатежеспособности, повлекшей принудительную ликвидацию финансовой организации, либо к отнесению банка к категории неплатежеспособных банков, отсутствие неснятой или непогашенной судимости, в том числе отсутствие вступившего в законную силу судебного акта о применении уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации пожизненно, а также отсутствие отношений с третьими лицами (контроля и влияния третьих лиц), действия которых способствовали легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, на основании сведений уполномоченного органа по финансовому мониторингу;
19) нефтепродукты – отдельные виды нефтепродуктов: бензин, авиационное и дизельное топливо, мазут, дорожный битум;
20) план поставок нефтепродуктов – объем ежемесячных потребностей областей, городов республиканского значения и столицы в нефтепродуктах, производимых в Республике Казахстан;

13) жеткiзу базисi – тауарды жеткiзу, тиiстi құжаттарды ресiмдеу, көлiк шығыстарын төлеу жөнiндегi мiндеттердi сатушы мен сатып алушы арасында бөлудi көздейтiн, сондай-ақ тауарға меншiк құқығының сатушыдан сатып алушыға ауысу сәтiн және тауардың кездейсоқ бүлiну немесе жоғалу тәуекелiн айқындайтын биржалық сауда құралының шарттары;
14) жабылу бағасы – белгілі бір биржалық сауда-саттықта белгілі бір биржалық тауар (тауарлар тобы) бойынша жасалған соңғы биржалық мәміленің бағасы;
15) клиент – биржалық тауармен мәмілелер жасау үшін брокердің көрсететін қызметтерін пайдаланатын жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлға немесе заңды тұлға;
16) кросс-мәміле – брокер екі түрлі клиенттің тапсырмасы бойынша әрекет ете отырып, сатушы тарапынан да, сатып алушы тарапынан да әрекет ететін биржалық мәміле;
17) қосарланған қарсы аукцион режимі – биржалық мәмілелер сатушылар мен сатып алушылардың бәсекелестігі нәтижесінде жасырын жасалатын, ал биржалық тауардың бағасы сұраныс пен ұсыныстың тепе-теңдігі деңгейінде белгіленетін сауда режимі;
18) маркет-мейкер – баға белгілеулерді қою және мерзімді келісімшарттарды сатып алу және сату жөніндегі міндеттемелерді қабылдау арқылы биржалық нарықтың өтімділігін қалыптастыратын және қолдайтын заңды тұлға;
18-1) мінсіз іскерлік бедел – адамның қаржы ұйымын мәжбүрлеп таратуға алып келген төлем қабілетсіздігіне не банкті төлемге қабілетсіз банктер санатына жатқызуға алып келген құқыққа қайшы әрекеттер (әрекетсіздік) жасауы фактілерінің болмауын, алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығының болмауын, оның ішінде қаржы ұйымының, банк және (немесе) сақтандыру холдингінің басшы қызметкері лауазымын атқару және қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болу құқығынан өмір бойына айыру түрінде қылмыстық жаза қолдану туралы заңды күшіне енген сот актісінің болмауын, сондай-ақ қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның мәліметтері негізінде әрекеттері қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға ықпал еткен үшінші тұлғалармен қарым-қатынасының (үшінші тұлғалардың бақылауы мен ықпалының) болмауын қоса алғанда, кәсіпқойлықты, адалдықты растайтын фактілердің болуы;
19) мұнай өнімдері – мұнай өнімдерінің жекелеген түрлері: бензин, авиациялық және дизель отыны, жол битумы;
20) мұнай өнімдерін беру жоспары – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың Қазақстан Республикасында өндірілетін мұнай өнімдеріне ай сайынғы қажеттіліктерінің көлемі;

21) опционная сделка – биржевая сделка, объектом которой является опцион;
22) средневзвешенная цена – цена за конкретный биржевой товар, сложившаяся по итогам биржевых торгов в течение определенного период времени (торговая сессия, торговый день, торговый месяц), получаемая путем вычисления соотношения между денежным оборотом конкретного периода деленого на физический оборот соответствующего периода;
23) спот-товар – товар, находящийся на складе, с немедленной поставкой или с поставкой его в будущем;
24) торговый лот – количество биржевого товара, кратным которому должно быть количество биржевого товара, указанное в заявке на продажу (покупку) биржевого товара;
25) торговый день – день работы товарной биржи, в течение которого ею проводятся биржевые торги;
26) уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование и межотраслевую координацию в сфере торговой деятельности;
27) режим торговли – совокупность условий объявления заявок и заключения сделок в торговой системе товарной биржи;
28) торговая сессия – период времени торгового дня, в течение которого участники биржевой торговли выставляют в торговую систему товарной биржи заявки на покупку (продажу) биржевого товара и по ним заключаются биржевые сделки;
29) члены товарной биржи – брокеры, а также дилеры и маркет-мейкеры, аккредитованные товарной биржей;
30) товарная биржа – юридическое лицо, созданное в организационно-правовой форме акционерного общества, осуществляющее организационное и техническое обеспечение торгов путем их непосредственного проведения с использованием электронной торговой системы товарной биржи;
31) претендент – брокер, дилер, маркет-мейкер желающее пройти процедуру аккредитации в товарной бирже в качестве члена товарной биржи;
32) фьючерсная сделка – биржевая сделка, объектом которой является фьючерс;
33) форвардная сделка – биржевая сделка, объектом которой является форвард.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025); с изменением, внесенным приказом Министра торговли и интеграции РК от 27.11.2025 № 335-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Биржевая торговля осуществляется на основе равенства участников биржевой торговли, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о товарных биржах.
4. Разработка и утверждение товарными биржами собственных Правил биржевой торговли не допускается.

21) опциондық мәміле – объектісі опцион болып табылатын биржалық мәміле;
22) орташа өлшемді баға – нақты биржалық тауар үшін белгілі бір уақыт кезеңі ішінде (сауда сессиясы, сауда күні, сауда айы) биржалық сауда-саттықтың қорытындылары бойынша қалыптасқан, тиісті кезеңнің нақты кезеңінің ақша айналымы арасындағы арақатынасты есептеу арқылы алынатын баға;
23) спот-тауар – тез арада жеткізілетін немесе болашақта жеткізілетін қоймадағы тауар;
24) сауда лоты - биржалық тауарды сатуға (сатып алуға) арналған өтінімде көрсетілген биржалық тауардың саны еселенген болуға тиіс биржалық тауардың саны;
25) сауда күні – тауар биржасы биржалық сауда-саттықты өткізетін жұмыс күні;
26) сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) – сауда қызметі саласындағы мемлекеттік реттеуді және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
27) сауда режимі – тауар биржасының сауда жүйесінде өтінімдер жариялау және мәмілелер жасасу шарттарының жиынтығы;
28) сауда-саттық сессиясы – биржалық саудаға қатысушылар тауар биржасының сауда жүйесіне биржалық тауарды сатып алуға (сатуға) өтінімдер қоятын және олар бойынша биржалық мәмілелер жасалатын сауда-саттық күнінің уақыт кезеңі;
29) тауар биржасының мүшелері – тауар биржасы аккредиттеген брокерлер, сондай-ақ дилерлер мен маркет-мейкерлер;
30) тауар биржасы – акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, тауар биржасының электрондық сауда жүйесін пайдалана отырып, сауда-саттықты тікелей өткізу арқылы оларды ұйымдастырушылық және техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
31) үміткер – тауар биржасының мүшесі ретінде тауар биржасында аккредиттеу рәсімінен өтуді қалайтын брокер, дилер, маркет-мейкер;
32) фьючерстік мәміле – объектісі фьючерс болып табылатын биржалық мәміле;
33) форвард мәмілесі – объектісі форвард болып табылатын биржалық мәміле.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің 27.11.2025 № 335-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Биржалық сауда Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасына сәйкес биржалық саудаға қатысушылардың теңдігі негізінде жүзеге асырылады.
4. Тауар биржаларының биржалық сауданың өз қағидаларын әзірлеуіне және бекітуіне жол берілмейді.

5. Товарная биржа обеспечивает всем участникам биржевой торговли равные условия по заключению биржевых сделок и является гарантом законности биржевых сделок.
6. По организационно-техническим вопросам, связанным с организацией и проведением торгов биржевыми товарами, не урегулированным правилами биржевой торговли и требующим дополнительной регламентации, товарная биржа утверждает соответствующие внутренние нормативные документы.
7. Товарная биржа обеспечивает интеграцию интернет-ресурса и электронной торговой системы товарной биржи с информационной системой "Единое окно закупок".
8. Доходы товарной биржи формируются за счет вступительных и ежегодных взносов членов товарной биржи, платежей за пользование имуществом биржи, регистрацию и оформление биржевых сделок и за счет других поступлений, не запрещенных Законом.
Глава 2. Условия и порядок аккредитации членов товарной биржи, приостановления и прекращения их аккредитации
9. Аккредитация в товарной бирже дает право брокерам, дилерам, маркет-мейкерам участвовать на биржевых торгах и осуществлять биржевые сделки в соответствии Законом и настоящими Правилами.
10. Брокеру и (или) дилеру допускается быть членом двух и более товарных бирж.
10-1. Брокером и дилером не может быть лицо, не имеющее безупречной деловой репутации.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 10-1 в соответствии с приказом Министра торговли и интеграции РК от 27.11.2025 № 335-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Физическому лицу, прямо или косвенно владеющему минимальной долей в имуществе юридического лица, а также осуществляющему единоличное управление на основании имеющихся у него гражданско-правовых отношений не допускается быть руководителем и (или) учредителем (соучредителем) двух и более брокеров и (или) дилеров и (или) маркет-мейкеров.
12. Члены товарной биржи не допускают действий (бездействия), которые повлекут разглашения сведений, составляющих коммерческую тайну на товарной бирже.
13. Для прохождения аккредитации в товарной бирже претенденту предъявляются следующие требования:
1) обладать гражданской правоспособностью;
2) являться платежеспособным, не иметь налоговой задолженности;
3) не подлежать процедуре банкротства либо ликвидации, на его имущество не наложен арест, его финансово-хозяйственная деятельность не приостановлена;
4) наличие у работников, занимающих руководящие должности, высшего образования;
5) отсутствие неснятой или непогашенной судимости за совершение преступлений в сфере экономической деятельности и коррупционных преступлений (для первого руководителя).

5. Тауар биржасы биржалық сауданың барлық қатысушыларына биржалық мәмілелер жасасу бойынша тең жағдайларды қамтамасыз етеді және биржалық мәмілелер заңдылығының кепілі болып табылады.
6. Биржалық сауда қағидаларында реттелмеген және қосымша регламенттеуді талап ететін биржалық тауарлармен сауда-саттықты ұйымдастыруға және өткізуге байланысты ұйымдастырушылық-техникалық мәселелер бойынша тауар биржасы тиісті ішкі нормативтік құжаттарды бекітеді.
7. Тауар биржасы тауар биржасының интернет-ресурсы мен электрондық сауда жүйесін "Сатып алудың бірыңғай терезесі" порталының ақпараттық жүйесімен интеграциялауды қамтамасыз етеді.
8. Тауар биржасының кірістері тауар биржасы мүшелерінің кіру жарналары мен жыл сайынғы жарналары, биржа мүлкін пайдаланғаны, биржалық мәмілелерді тіркегені және ресімдегені үшін төлемдер есебінен және заңмен тыйым салынбаған басқа да түсімдер есебінен қалыптастырылады.
2-тарау. Тауар биржасының мүшелерін аккредиттеу, оларды аккредиттеуді тоқтата тұру және тоқтату шарттары мен тәртібі
9. Тауар биржасында аккредиттеу брокерлерге, дилерлерге, маркет-мейкерлерге биржалық сауда-саттыққа қатысуға және Заң мен осы қағидаларға сәйкес биржалық мәмілелерді жүзеге асыруға құқық береді.
10. Брокер және (немесе) дилер екі және одан да көп тауар биржаларының мүшесі бола алады.
10-1. Мінсіз іскерлік беделі жоқ адам брокер және дилер бола алмайды.
Ескерту. 2-тарау 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 27.11.2025 № 335-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Заңды тұлғаның мүлкіндегі ең төмен үлесті тікелей немесе жанама түрде иеленетін, сондай-ақ өзінде бар азаматтық-құқықтық қатынастар негізінде жеке-дара басқаруды жүзеге асыратын жеке тұлға екі және одан да көп брокерлердің және (немесе) дилерлердің және (немесе) маркет-мейкерлердің басшысы және (немесе) құрылтайшысы (тең құрылтайшысы) бола алмайды.
12. Тауар биржасының мүшелері тауар биржасында коммерциялық құпияны құрайтын мәліметтерді жария етуге әкеп соғуы мүмкін әрекеттерге (әрекетсіздікке) жол бермейді.
13. Тауар биржасында аккредиттеуден өту үшін үміткерге мынадай талаптар қойылады:
1) азаматтық құқықтық қабілеттілікке ие болу;
2) төлем қабілеттілігінің болуы, салық берешегінің болмауы;
3) банкроттық не тарату рәсіміне жатпауға, оның мүлкіне тыйым салынбаған, оның қаржы-шаруашылық қызметі тоқтатылмаған;
4) басшы лауазымдарды атқаратын қызметкерлердің жоғары білімінің болуы;
5) Экономикалық қызмет саласындағы қылмыстар және сыбайлас жемқорлық қылмыстар жасағаны үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болмауы (бірінші басшы үшін) негіздер болып табылады.

14. Для аккредитации в товарной бирже претендентом представляются товарной бирже следующие документы и сведения:
1) заявление о приеме в члены товарной биржи;
2) копия положения и (или) устава, утвержденного в установленном законодательством порядке, с учетом внесенных изменений и (или) дополнений (нотариально заверенную в случае непредставления оригиналов для сверки) – при наличии положения и (или) устава;
3) Учредительный договор (при наличии);
4) справка о постановке претендента на налоговый учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость (при наличии);
5) оригинал финансовой отчетности за последний финансовый год, подписанной первым руководителем или лицом, его замещающим, а также главным бухгалтером (при наличии);
6) для юридических лиц – справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
7) документ, подтверждающий оплату вступительного взноса претендентом;
8) справка об отсутствии неснятой или непогашенной судимости за совершение преступлений в сфере экономической деятельности и коррупционных преступлений у первого руководителя претендента;
9) cведения о бенефициарных собственниках претендента.
15. Решение об аккредитации в товарной бирже принимается товарной биржей в течение пяти рабочих дней с момента приема заявления и документов, указанных в пункте 14 настоящих Правил.
16. О принятом решении претенденту сообщается письменно в течение одного рабочего дня после вынесения решения об аккредитации или обоснованном отказе в аккредитации товарной биржей.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 29.08.2024 № 317-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Решение считается врученным в следующих случаях:
1) нарочно – с даты отметки о получении;
2) почтой – заказным письмом;
3) электронным способом – с даты отправки на электронный адрес, указанный в письме товарной бирже.
18. В аккредитации в товарной бирже отказывается в следующих случаях:
1) несоответствие претендента требованиям, установленным пунктом 13 настоящих Правил;
2) непредставление, представление не в полном объеме и (или) представление содержащих недостоверную информацию документов и сведений, указанных в пункте 14 настоящих Правил;
3) в отношении претендента имеется вступившее в законную силу решение суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности;
4) включение претендента, его бенефициарных собственников и (или) его первого руководителя в Перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма в порядке, предусмотренном статьей 12 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения";

14. Тауар биржасында аккредиттеу үшін үміткер тауар биржасына мынадай құжаттар мен мәліметтерді ұсынады:
1) тауар биржасының мүшелігіне қабылдау туралы өтініш;
2) қағида және (немесе) жарғы болған кезде енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар ескеріле отырып, заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген қағиданың және (немесе) Жарғының көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқалары ұсынылмаған жағдайда нотариалды куәландырылған);
3) Құрылтай шарты (болған жағдайда);
4) үміткерді қосылған құн салығын төлеуші ретінде салықтық есепке қою туралы анықтама (бар болса);
5) бірінші басшы немесе оның орнындағы адам, сондай-ақ бас бухгалтер (болған жағдайда)қол қойған соңғы қаржы жылындағы қаржылық есептіліктің түпнұсқасы;
6) заңды тұлғалар үшін-заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама;
7) үміткердің кіру жарнасын төлегенін растайтын құжат;
8) үміткердің бірінші басшысында Экономикалық қызмет және сыбайлас жемқорлық қылмыстар жасағаны үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқтығы туралы анықтама;
9) үміткердің бенефициарлық меншік иелері туралы мәліметтер.
15.Тауар биржасында аккредиттеу туралы шешімді тауар биржасы осы қағидалардың 14-тармағында көрсетілген өтініш пен құжаттарды қабылдаған кезден бастап бес жұмыс күні ішінде қабылдайды.
16. Қабылданған шешім туралы үміткерге аккредиттеу туралы немесе тауар биржасы аккредиттеуден негізді бас тарту туралы шешім шығарғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде жазбаша хабарланады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 29.08.2024 № 317-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Шешім мынадай жағдайларда тапсырылды деп есептеледі:
1) қолма-қол - алғаны туралы белгі қойылған күннен бастап;
2) поштамен - тапсырыс хатпен;
3) электрондық тәсілмен - тауар биржасына хатта көрсетілген электрондық мекенжайға жіберілген күннен бастап.
18. Тауар биржасында аккредиттеуден мынадай жағдайларда бас тартылады:
1) үміткердің осы қағидалардың 13-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) осы қағидалардың 14-тармағында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді ұсынбау, толық көлемде ұсынбау және (немесе) анық қамтылмаған ақпаратты ұсыну;
3) үміткерге қатысты қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің болуы;
4) үміткерді, оның бенефициарлық меншік иелерін және (немесе) оның бірінші басшысын "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабында көзделген тәртіппен терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесіне қосу;

5) в отношении претендента, его бенефициарных собственников и (или) его первого руководителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда, на основании которого претендент и (или) его первый руководитель лишен специального права, связанного с получением аккредитации в товарной бирже.
Принятие решения об отказе в аккредитации претендента по основаниям, не указанным в настоящем пункте, не допускается.
Сноска. Пункт 18 с изменением, внесенным приказом Министра торговли и интеграции РК от 27.11.2025 № 335-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Приостановление аккредитации в товарной бирже осуществляется по следующим основаниям:
1) в случае принятия решения члена товарной биржи с представлением им соответствующего заявления с указанием в нем следующих сведений:
причина приостановления аккредитации;
срок приостановления аккредитации;
об отсутствии у него неисполненных обязательств по заключенным им биржевым сделкам;
2) при неуплате (два и более раз) установленных платежей за пользование имуществом биржи, информационно-технического и клирингового обслуживание, а также биржевого сбора;
3) в случае обнаружения товарной биржей несоблюдения членом товарной биржи требований, установленных пунктами 12, 13 и 18 настоящих Правил, и установленных Законом, законодательными актами Республики Казахстан, нормативными правовыми актами уполномоченного органа и внутренних документов товарной биржи.
В случае обнаружения несоблюдения членом товарной биржи требований, установленных настоящим пунктом Правил, товарная биржа в течение трех рабочих дней направляет ему в письменном виде уведомление о приостановлении аккредитации с указанием сроков.
20. Возобновление аккредитации в товарной бирже осуществляется по следующим основаниям:
1) по заявлению члена товарной биржи - в случае приостановления аккредитации в товарной бирже по собственному желанию;
2) представление подтверждающих документов об устранении нарушений, предусмотренных пунктом 19 настоящих Правил.
21. Прекращение аккредитации в товарной бирже осуществляется по следующим основаниям:
1) в случае принятия добровольного решения члена товарной биржи с представлением им соответствующего заявления с указанием в нем следующих сведений:
причина прекращения аккредитации;
об исполнении им всех обязательств по заключенным биржевым сделкам;

5) үміткерге, оның бенефициарлық меншік иелері және (немесе) оның бірінші басшысына қатысты заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы, соның негізінде үміткер және (немесе) оның бірінші басшысы тауар биржасында аккредиттеуді алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған;
6) Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласындағы заңнаманың талаптарында көзделген құжаттарды беруден бас тарту;
7) Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласындағы заңнамада көзделген негіздер бойынша жүргізіледі.
Осы тармақта көрсетілмеген негіздер бойынша үміткерді аккредиттеуден бас тарту туралы шешім қабылдауға жол берілмейді.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің 27.11.2025 № 335-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Тауар биржасында аккредиттеуді тоқтата тұру мынадай негіздер бойынша жүзеге асырылады:
1) тауар биржасының мүшесі шешім қабылдаған жағдайда, онда мынадай мәліметтер көрсетіле отырып, тиісті өтініш берген жағдайда:
аккредиттеуді тоқтата тұрудың себебі;
аккредиттеуді тоқтата тұру мерзімі;
жасалған биржалық мәмілелер бойынша орындалмаған міндеттемелерінің болмауы туралы;
2) биржа мүлкін пайдаланғаны, ақпараттық-техникалық және клирингтік қызмет көрсеткені, сондай-ақ биржалық алым үшін белгіленген төлемдерді (екі және одан көп) төлемеген кезде;
3) тауар биржасы осы қағидалардың 12, 13 және 18-тармақтарында белгіленген және Заңда, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде және тауар биржасының ішкі құжаттарында белгіленген талаптарды тауар биржасы мүшесінің сақтамауын анықтаған жағдайда.
Тауар биржасының мүшесі қағидалардың осы тармағында белгіленген талаптарды сақтамағаны анықталған жағдайда, тауар биржасы үш жұмыс күні ішінде оған мерзімдерді көрсете отырып, аккредиттеуді тоқтата тұру туралы жазбаша түрде хабарлама жібереді.
20. Тауар биржасында аккредиттеуді қайта бастау мынадай негіздер бойынша жүзеге асырылады:
1) тауар биржасында аккредиттеу өз қалауы бойынша тоқтатыла тұрған жағдайда - тауар биржасы мүшесінің өтініші бойынша жүзеге асырылады;
2) осы қағидалардың 19-тармағында көзделген бұзушылықтарды жою туралы растайтын құжаттарды ұсыну.
21. Тауар биржасында аккредиттеуді тоқтату мынадай негіздер бойынша жүзеге асырылады:
1) тауар биржасының мүшесі тиісті өтінішті ұсына отырып, онда мынадай мәліметтерді көрсете отырып, шешім қабылдаған жағдайда:
аккредиттеуді тоқтату себебі;
жасалған биржалық мәмілелер бойынша барлық міндеттемелерді оның орындауы туралы;

2) не устранения нарушений, послуживших основанием для приостановления аккредитации в товарной бирже, за исключением заявления по собственному желанию;
3) в случае ликвидации члена товарной биржи;
4) имеется вступившее в законную силу решение суда в отношении члена товарной биржи о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности;
5) в случае подтверждения факта манипулирования ценами со стороны члена товарной биржи;
6) неосуществления брокерской, дилерской и маркет-мейкерской деятельности в течение двенадцати последовательных календарных месяцев со дня аккредитации на товарной бирже.
Товарная биржа рассматривает заявления о приостановлении, возобновлении и прекращении аккредитации в товарной бирже в течение пяти рабочих дней с момента приема заявления. В случае выявления у члена товарной биржи неисполненных обязательств по биржевым сделкам товарная биржа отклоняет рассмотрение заявления до исполнения им всех обязательств по биржевым сделкам.
22. Сроки устранения нарушений, послуживших основанием для приостановления аккредитации в товарной бирже, устанавливаемые товарной биржей, не превышают тридцати рабочих дней.
23. Товарная биржа принимает решение об аннулировании аккредитации на товарной бирже в случаях:
1) неосуществления деятельности дилера, маркет-мейкера в течение двенадцати последовательных календарных месяцев со дня аккредитации на товарной бирже;
2) принятия решения о добровольном прекращении осуществления деятельности брокера, дилера, маркет-мейкера;
3) приостановления действия лицензии, лишения (отзыва) лицензии брокера.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
Глава 3. Условия и порядок аккредитации дилеров, обладающих индустриальным сертификатом, приостановление и прекращения их аккредитации
Сноска. Глава 3 исключена приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
Глава 4. Условия и ограничения деятельности маркет-мейкеров
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
33. Взаимодействие товарной биржи и маркет-мейкера осуществляется на основании соглашения, а также внутренних документов товарной биржи.
34. Деятельность маркет-мейкера осуществляется только на биржевых торгах срочными контрактами, базовым активом которых являются биржевые товары.

2) өз қалауы бойынша өтінішті қоспағанда, тауар биржасында аккредиттеуді тоқтата тұру үшін негіз болған бұзушылықтарды жоймау;
3) тауар биржасының мүшесі таратылған жағдайда;
4) тауар биржасының мүшесіне қатысты қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің болуы;
5) тауар биржасының мүшесі тарапынан бағалармен айла-шарғы жасау фактісі расталған жағдайда;
6) тауар биржасында аккредиттелген күннен бастап қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде брокерлік, дилерлік және маркет-Мейкерлік қызметті жүзеге асырған жағдайларда жүзеге асырылады.
Тауар биржасы тауар биржасында аккредиттеуді тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату туралы өтініштерді өтініш қабылданған кезден бастап бес жұмыс күні ішінде қарайды. Тауар биржасының мүшесінде биржалық мәмілелер бойынша орындалмаған міндеттемелер анықталған жағдайда, тауар биржасы өтінімді қарауды ол биржалық мәмілелер бойынша барлық міндеттемелерді орындағанға дейін қабылдамайды.
22. Тауар биржасы белгілейтін тауар биржасында аккредиттеуді тоқтата тұру үшін негіз болған бұзушылықтарды жою мерзімдері отыз жұмыс күнінен аспайды.
23. Тауар биржасы мынадай жағдайларда тауар биржасындағы аккредиттеудің күшін жою туралы шешім қабылдайды:
1) тауар биржасында аккредиттелген күннен бастап қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде дилердің, маркет-мейкердің қызметі жүзеге асырылмаған;
2) тауар биржасында брокер, дилер, маркет-мейкер қызметін жүзеге асыруды ерікті түрде тоқтату туралы шешім қабылдау;
3) лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрған, брокер лицензиясынан айырылған (қайтарып алынған).
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Индустриялық сертификаты бар дилерлерді аккредиттеу, олардың аккредиттелуін тоқтата тұру және тоқтату шарттары мен тәртібі
Ескерту. 3-тарау алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Маркет-мейкерлер қызметінің шарттары мен шектеулері
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Тауар биржасы мен маркет-мейкердің өзара іс-қимылы келісім, сондай-ақ тауар биржасының ішкі құжаттары негізінде жүзеге асырылады.
34. Маркет-мейкердің қызметі базалық активі биржалық тауарлар болып табылатын мерзімді келісімшарттармен биржалық сауда-саттықта ғана жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
35. Маркет-мейкер участвует в биржевых торгах и осуществляет поддержание цен, спроса, предложения или объема биржевых торгов.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
35-1. Маркет-мейкер имеет непрерывный опыт участия в биржевых торгах в качестве дилера не менее трех лет.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 35-1 в соответствии с приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
36. Маркет-мейкер поддерживает наилучшие котировки на покупку/продажу срочного контракта, которые на текущий момент времени имеют наиболее выгодную для потенциального контрагента цену среди всех активных на текущий момент времени котировок данного маркет-мейкера.
37. Товарная биржа принимает решение по размерам минимального объема наилучших обязательных двусторонних котировок маркет-мейкера, по максимальному/минимальному значению спрэда для обязательных котировок маркет-мейкера, по минимуму открытых позиций в течение торгового дня, по периоду времени торговой сессии в течение, которого поддерживаются котировки маркет-мейкером.
38. Маркет-мейкеры по срочным контрактам в течение торговой сессии использовуют тайм-аут.
Тайм-аут используется маркет-мейкером несколько раз в течение торговой сессии, если иное не установлено спецификациями торговых инструментов, при этом суммарное время, используемое маркет-мейкером в качестве тайм-аута, в минутах или в процентах от всей продолжительности торговой сессии, устанавливается указанными спецификациями.
Глава 5. Условия и порядок регистрации клиентов в качестве участников биржевых торгов
39. Клиент для регистрации на товарной бирже выбирает брокера, являющегося аккредитованным членом товарной биржи, который будет представлять его интересы и заключают с последним договор на оказание брокерских услуг.
40. Клиент в качестве участника биржевых торгов принимает обязательство по участию в биржевых торгах при условии внесения им биржевого обеспечения.
41. Брокер предоставляет товарной бирже для осуществления первичной регистрации своего Клиента, следующие документы:
1) копию Устава/Положения (нотариально заверенную в случае непредставления оригиналов для сверки);
2) копию справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (нотариально заверенную в случае непредставления оригиналов для сверки);

Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Маркет-мейкер биржалық сауда-саттыққа қатысады және биржалық сауда-саттықтың бағаларын, сұранысын, ұсынысын немесе көлемін қолдауды жүзеге асырады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35-1. Маркет-мейкердің биржалық сауда-саттыққа дилер ретінде кемінде үш жыл үздіксіз қатысу тәжірибесі бар.
Ескерту. Қағидалар 35-1) тармақпен толықтырылды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Маркет-мейкер ағымдағы уақытта осы маркет-мейкердің ағымдағы уақытта белсенді барлық котировкаларының арасында әлеуетті контрагент үшін ең тиімді бағаға ие мерзімді келісімшартты сатып алуға/сатуға арналған ең үздік котировкаларды қолдайды.
37. Тауар биржасы маркет-мейкердің міндетті котировкалары үшін спрэдтің ең жоғары/ең аз мәні бойынша маркет-мейкердің үздік міндетті екі жақты котировкаларының ең аз көлемінің мөлшері бойынша, сауда күні ішінде ашық позициялардың ең аз мөлшері бойынша, маркет-мейкердің котировкалары қолдауға тиіс сауда сессиясының уақыт кезеңі бойынша шешім қабылдайды.
38. Маркет-мейкерлер сауда сессиясы кезінде мерзімді келісімшарттар бойынша тайм-аутты пайдаланады.
Тайм-аутты, егер сауда құралдарының ерекшеліктерінде өзгеше белгіленбесе, маркет-мейкер сауда сессиясы ішінде бірнеше рет пайдаланады, бұл ретте маркет-мейкер тайм-аут ретінде пайдаланатын жиынтық уақыт минуттарда немесе сауда сессиясының барлық ұзақтығының пайыздарында көрсетілген ерекшеліктермен белгіленеді.
5-тарау. Клиенттерді биржалық сауда-саттыққа қатысушылар ретінде тіркеу шарттары мен тәртібі
39. Клиент тауар биржасында тіркелу үшін тауар биржасының аккредиттелген мүшесі болып табылатын брокерді таңдайды, ол оның мүдделерін білдіретін болады және соңғысымен брокерлік қызметтер көрсетуге шарт жасасады.
40. Клиент биржалық сауда-саттыққа қатысушы ретінде биржалық қамтамасыз етуді енгізген жағдайда биржалық сауда-саттыққа қатысу жөнінде міндеттеме қабылдайды.
41. Брокер өз клиентін бастапқы тіркеуді жүзеге асыру үшін тауар биржасына мынадай құжаттарды ұсынады:
1)Жарғының/қағиданың көшірмесін (салыстырып тексеру үшін түпнұсқалары ұсынылмаған жағдайда нотариалды куәландырылған);;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу)туралы анықтаманың көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқалары ұсынылмаған жағдайда нотариалды куәландырылған);;

3) копию свидетельства о постановке на регистрационной учет по налогу на добавленную стоимость (нотариально заверенную в случае непредставления оригиналов для сверки);
4) следующую информацию: банковские реквизиты, юридический и почтовый адреса, контактные телефоны, контактное лицо.
Продавец/Покупатель-нерезидент Республики Казахстан в подтверждение правоспособности представляет документы, содержащие сведения о квалификации потенциального поставщика-нерезидента Республики Казахстан, а также нотариально засвидетельствованную с переводом на казахский и/или русский языки выписку из торгового реестра, за ислючением официальных документов, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О присоединении Республики Казахстан к Конвенции, отменяющей требование легализации иностранных официальных документов".
42. В случае неисполнения им обязательств по заключенным биржевым сделкам, а также уклонения от заключения биржевой сделки, брокер расторгает договор с клиентом по участию в биржевых торгах.
При расторжении договора с клиентом в качестве участника биржевых торгов, брокер представляет товарной бирже информацию по данному клиенту.
43. Убытки, причиненные клиенту, заключившему договор на брокерское обслуживание, или имущественный вред, причиненный третьим лицам вследствие неправомерных действий брокера, подлежат возмещению в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Глава 6. Условия проведения биржевых торгов по товарам, включенным в перечень социально значимых биржевых товаров (требования к участникам биржевой торговли, максимальный и минимальный размер торгового лота в одной торговой сессии, диапазон ценовых заявок, объем реализуемого товара, наличие документов, подтверждающих факты оплаты и поставки (отгрузки) биржевого товара)
Сноска. Заголовок главы 6 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
44. На товарной бирже условия проведения биржевых торгов по товарам, включенным в перечень социально значимых биржевых товаров определяются настоящими Правилами путем разделения товаров по секциям и выставление отдельных требований к каждой секции.
Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
45. Требования по секциям включают:
1) максимальный и минимальный размер торгового лота в одной торговой сессии;
2) требования к участникам биржевой торговли соответствующим товаром;
3) требования к организации и проведению биржевых торгов соответствующим биржевым товаром;

3)қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәліктің көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқалары ұсынылмаған жағдайда нотариалды куәландырылған);;
4) мынадай ақпаратты: банк деректемелерін, заңды және пошталық мекенжайларын, байланыс телефондарын, байланысатын тұлғаны қамтуы тиіс.
"Қазақстан Республикасының Шетелдік ресми құжаттарды заңдастыру талаптарын жоятын конвенцияға қосылуы туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен көздлеген ресми құжаттарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының резиденті емес сатушы/Сатып алушы құқықтық қабілеттілігін растау үшін Қазақстан Республикасының резиденті емес әлеуетті өнім берушінің біліктілігі туралы құжаттарды, сондай-ақ сауда тізілімінен қазақ және/немесе орыс тілдеріндегі аудармасымен нотариалды куәландырылған көшірмені ұсынады.
42. Ол жасалған биржалық мәмілелер бойынша міндеттемелерін орындамаған, сондай-ақ биржалық мәміле жасасудан жалтарған жағдайда, брокер клиентпен биржалық сауда-саттыққа қатысу жөніндегі шартты бұзады.
Клиентпен биржалық сауда-саттыққа қатысушы ретінде шартты бұзған кезде брокер тауар биржасына осы клиент бойынша ақпаратты ұсынады.
43. Брокерлік қызмет көрсетуге шарт жасасқан Клиентке келтірілген залалдар немесе брокердің заңсыз әрекеттері салдарынан үшінші тұлғаларға келтірілген мүліктік зиян Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес өтелуге жатады.
6-тарау. Әлеуметтік маңызы бар биржалық тауарлардың тізбесіне енгізілген тауарлар бойынша биржалық сауда-саттық жүргізу шарттары (биржалық саудаға қатысушыларға қойылатын талаптар, бір сауда сессиясындағы сауда лотының ең жоғары және ең төменгі мөлшері, баға өтінімдерінің диапазоны, өткізілетін тауардың көлемі, биржалық тауарға ақы төлеу және оны жеткізу (тиеп жөнелту) фактілерін растайтын құжаттардың болуы)
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Тауар биржасында әлеуметтік маңызы бар биржалық тауарлар тізбесіне енгізілген тауарлар бойынша биржалық сауда-саттық жүргізу шарттары осы Қағидаларда тауарларды секцияларға бөлу және әрбір секцияға жеке талаптар қою жолымен айқындалады.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Секциялар бойынша талаптар:
1) бір сауда сессиясында сауда лотының ең жоғары және ең төменгі мөлшері;
2) тиісті тауардың биржалық саудасына қатысушыларға қойылатын талаптар;
3) тиісті биржалық тауармен биржалық сауда-саттықты ұйымдастыруға және өткізуге қойылатын талаптар;

4) диапазон ценовых заявок;
5) объем реализуемого товара, наличие документов, подтверждающих факты оплаты и поставки (отгрузки) биржевого товара.
Сноска. Пункт 45 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
46. Ответственность за предъявляемые требования по каждой секции несет уполномоченный государственный орган в данной области. Товарная биржа несет ответственность за соответствие требованиям, предъявляемым к секциям, по которым она осуществляет торги.
Мониторинг торгов биржевыми товарами, подлежащими обязательной реализации через товарные биржи, проводится государственными органами, осуществляющими руководство в соответствующих отраслях (сферах) государственного управления.
Сноска. Пункт 46 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
Глава 7. Порядок проведения биржевых торгов
Сноска. Заголовок главы 7 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
47. На товарной бирже совершаются:
1) сделки с взаимной передачей прав и обязанностей в отношении спот- товара, включая сделки, взаимосвязанные с международными деловыми операциями;
2) фьючерсные сделки;
3) опционные сделки;
4) сделки с взаимной передачей прав и обязанностей в отношении складских документов;
5) форвардные сделки.
48. Биржевые торги проводятся в режиме двойного встречного аукциона.
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
49. Товарная биржа проводит биржевые торги в установленные ею торговые дни. Время начала и окончания торгового дня, торговой сессии и клиринга устанавливаются товарной биржей с учетом средней продолжительности торгового дня не менее пяти часов.
В ночное время (с 22:00 до 06:00 часов), выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, проведение торговых сессий не допускается.
Информация о режиме работы товарной биржи, включая рабочие, выходные и праздничные дни, размещается на интернет-ресурсе товарной биржи.
В случае изменения режима работы информация размещается не позднее чем за 7 (семь) рабочих дней до даты введения нового режима.
Сноска. Пункт 49 с изменениями, внесенными приказом Министра торговли и интеграции РК от 03.10.2025 № 286-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4) баға өтінімдерінің диапазоны;
5) өткізілетін тауардың көлемі, биржалық тауарға ақы төлеу және жеткізу (тиеп жөнелту) фактілерін растайтын құжаттардың болуы.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Әрбір секция бойынша қойылатын талаптар үшін осы саладағы уәкілетті мемлекеттік орган жауапты болады. Тауар биржасы өзі сауда-саттықты жүзеге асыратын секцияларға қойылатын талаптарға сәйкестігі үшін жауапты болады.
Тауар биржалары арқылы міндетті түрде өткізуге жататын биржалық тауарлармен сауда-саттық мониторингін мемлекеттік басқарудың тиісті салаларында (бағыттарында) басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органдар жүргізеді.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-тарау. Биржалық сауда-саттықты жүргізу тәртібі
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Тауар биржасында мыналар жасалады:
1) Халықаралық іскерлік операциялармен өзара байланысты мәмілелерді қоса алғанда, спот - тауарға қатысты құқықтар мен міндеттерді өзара бере отырып жасалатын мәмілелер;
2) фьючерстік мәмілелер;
3) опциондық мәмілелер;
4) қойма құжаттарына қатысты құқықтар мен міндеттерді өзара берумен мәмілелер.
5) форвардтық мәмілелер.
48. Биржалық сауда-саттық қосарланған қарсы аукцион режимінде өткізіледі.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Тауар биржасы биржалық сауда-саттықты өзі белгілеген сауда күндерінде өткізеді. Сауда күнінің, сауда сессиясының және клирингтің басталу және аяқталу уақытын тауар биржасы сауда күнінің орташа ұзақтығы кемінде бес сағатты ескере отырып белгілейді.
Түнгі уақытта (сағат 22:00-ден 06:00-ге дейін), демалыс және мереке күндері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес сауда сессияларын өткізуге жол берілмейді.
Жұмыс, демалыс және мереке күндерін қоса алғанда, тауар биржасының жұмыс режимі туралы ақпарат тауар биржасының интернет-ресурсында орналастырылады.
Жұмыс режимі өзгерген жағдайда ақпарат жаңа режим енгізілген күнге дейін 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірілмей орналастырылады.
Ескерту. 49-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің 03.10.2025 № 286-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

50. Исключен приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
51. Каждому биржевому товару, допущенному к биржевым торгам в режиме двойного встречного аукциона, товарная биржа присваивает отдельный код торгового инструмента, который идентифицирует данный товар, его качественные характеристики, а также базовые условия поставки.
Сноска. Пункт 51 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
52. Исключен приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
53. Биржевые торги проводятся с предварительным внесением биржевого обеспечения, размер которого определяется Главой 13 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 53 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
54. Исключен приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
55. Участник биржевых торгов, желающий продать (купить) товар, допущенный к биржевой торговле, в течение торговой сессии биржи подает товарной бирже заявку на продажу (покупку) биржевого товара.
56. Заявка на продажу (покупку) биржевого товара, подаваемая участником биржевых торгов, является безусловным согласием участника биржевых торгов на заключение биржевой сделки.
При проведении биржевых торгов в заявке указываются следующие:
код торгового инструмента (товара);
направленность заявки: покупка или продажа товара;
количество реализуемого (приобретаемого) товара;
цена товара (указывается в заявке на покупку и в заявке на продажу).
Сноска. Пункт 56 – в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 03.10.2025 № 286-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. Товарная биржа отказывает в принятии заявки на продажу (покупку) биржевого товара по следующим основаниям:
1) неправильное оформление заявки;
2) нарушение установленных сроков подачи заявки;
3) отсутствие биржевого обеспечения;
4) неуплата участником биржевых торгов биржевого сбора по ранее совершенным биржевым сделкам, а также наличие у него задолженностей перед товарной биржей и (или) клиринговым центром товарной биржи;
5) приостановление и прекращение аккредитации в товарной бирже брокера или дилера, подавшего заявку;

50. Алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Қосарланған қарсы аукцион режимінде биржалық сауда-саттыққа жіберілген әрбір биржалық тауарға тауар биржасы осы тауарды, оның сапалық сипаттамаларын, сондай-ақ жеткізудің базалық шарттарын сәйкестендіретін сауда құралының жеке кодын береді.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. Алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Биржалық сауда-саттық мөлшері осы Қағидалардың 13-тарауында айқындалатын биржалық қамтамасыз етуді алдын ала енгізе отырып жүргізіледі.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Биржалық сауда-саттыққа рұқсат алған тауарды сатуға (сатып алуға) ниетті биржалық сауда-саттыққа қатысушы биржалық тауарды сатуға (сатып алуға) арналған өтінімді биржаның сауда сессиясы кезінде ұсынады.
56. Биржалық сауда-саттыққа қатысушы беретін биржалық тауарды сатуға (сатып алуға) арналған өтінім биржалық сауда-саттыққа қатысушының биржалық мәміле жасасуға сөзсіз келісімі болып табылады.
Биржалық сауда-саттықты өткізу кезінде өтінімде мыналар көрсетіледі:
сауда құралының (тауардың)коды;
өтінімнің бағыты: өнімді сатып алу немесе сату;
өткізілетін (сатып алынатын) тауардың саны;
тауардың бағасы (сатып алуға арналған өтінімде және сатуға арналған өтінімде көрсетіледі).
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 03.10.2025 № 286-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57. Тауар биржасы биржалық тауарды сатуға (сатып алуға) өтінімді мынадай негіздер бойынша қабылдаудан бас тартады:
1) өтінімді дұрыс ресімдемеу;
2) өтінім берудің белгіленген мерзімдерін бұзу;
3) биржалық қамтамасыз етудің болмауы;
4) биржалық сауда-саттыққа қатысушының бұрын жасалған биржалық мәмілелер бойынша биржалық алымды төлемеуі, сондай-ақ онда тауар биржасының тауар биржасы және (немесе) клирингтік орталығы алдында берешектерінің болуы;
5) тауар биржасында өтінім берген брокердің немесе дилердің аккредиттелуін тоқтата тұру және тоқтату;

5-1) в случае неисполнения продавцом требований, предусмотренных параграфом 1 главы 14 настоящих Правил;
6) установление факта неисполнения участником биржевой торговли обязательств по заключенным ранее биржевым сделкам.
Сноска. Пункт 57 с изменением, внесенным приказом Министра торговли и интеграции РК от 03.10.2025 № 286-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. В случае отказа в принятии заявки на продажу (покупку) биржевого товара, товарная биржа в течение торгового дня информирует о причине отказа участника биржевых торгов посредством электронной торговой системы.
59. Принятые заявки на продажу (покупку) биржевого товара подлежат регистрации на товарной бирже и включению в торговую систему товарной биржи.
60. Отказ от сделки, заключенной на биржевых торгах, допускается только в случаях, предусмотренных Гражданским кодексом Республики Казахстан или соглашением сторон.
В случае отказа от биржевой сделки участники биржевой торговли не требуют от товарной биржи возврата ранее уплаченного ими биржевого сбора.
Признание сделок недействительными, и их отмена, осуществляется по основаниям, предусмотренным настоящими Правилами.
61. Исключен приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
62. Исключен приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
63. Исключен приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
64. Исключен приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
65. Исключен приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
66. Биржевые торги в режиме двойного встречного аукциона проводятся с учетом:
1) конфиденциальности информации об участниках биржевой торговли;
2) запрета на заключение кросс-сделок;
3) формирования цены на биржевой товар, по которой заключается биржевая сделка, в процессе конкурирования предложений покупателей, продавцов и определения ее, как наилучшей цены для покупателя (минимальная цена от продавцов) или как наилучшей цены для продавца (максимальная цена от покупателей);
4) внесения биржевого обеспечения.
Сноска. Пункт 66 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).

5-1) сатушы осы Қағидалардың 14-тарауының 1-параграфында көзделген талаптарды орындамаған жағдайда;
6) биржалық саудаға қатысушының бұрын жасалған биржалық мәмілелер бойынша міндеттемелерді орындамау фактісін анықтау жатады.
Ескерту. 57-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің 03.10.2025 № 286-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Биржалық тауарды сатуға (сатып алуға) өтінімді қабылдаудан бас тартылған жағдайда, тауар биржасы сауда күні ішінде электрондық сауда жүйесі арқылы биржалық сауда-саттыққа қатысушыны бас тарту себебі туралы хабардар етеді.
59. Биржалық тауарды сатуға (сатып алуға) қабылданған өтінімдер тауар биржасында тіркелуге және тауар биржасының сауда жүйесіне енгізілуге тиіс.
60. Биржалық сауда-саттықта жасалған мәміледен бас тартуға Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде немесе тараптардың келісімінде көзделген жағдайларда ғана жол беріледі.
Биржалық мәміледен бас тартқан жағдайда, биржалық саудаға қатысушылар тауар биржасынан олар бұрын төлеген биржалық алымды қайтаруды талап етпейді.
Мәмілелерді жарамсыз деп тану және олардың күшін жою осы қағидада көзделген негіздер бойынша жүзеге асырылады.
61. Алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
63. Алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
64. Алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
65. Алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66. Қосарланған қарсы аукцион режиміндегі биржалық сауда-саттық мыналарды ескере отырып өткізіледі:
1) биржалық саудаға қатысушылар туралы ақпараттың құпиялылығы;
2) кросс-мәмілелер жасасуға тыйым салу;
3) биржалық мәміле жасалатын биржалық тауарға бағаны сатып алушылардың, сатушылардың ұсыныстарына бәсекелесу процесінде қалыптастыру және оны сатып алушы үшін ең жақсы баға ретінде (сатушылардан ең төмен баға) немесе сатушы үшін ең жақсы баға ретінде (сатып алушылардан ең жоғары баға) айқындау;
4) енгізілген биржалық қамтамасыз ету.
Ескерту. 66-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

67. Товарным биржам не допускается организация биржевых торгов товарами, не включенными в перечни биржевых товаров и социально значимых биржевых товаров.
Биржевые торги социально значимыми биржевыми товарами осуществляют товарные биржи, определенные Правительством Республики Казахстан на основании конкурса, согласно части второй пункта 1 статьи 6 Закона.
Сноска. Пункт 67 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
68. Брокер, участвующий в биржевых торгах в режиме двойного встречного аукциона, представляет в нем одного и более клиентов.
При этом брокер одновременно не представляет интересы продавца и покупателя.
Сноска. Пункт 68 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
69. По товарам, торгуемым в режиме двойного встречного аукциона, товарная биржа утверждает своими внутренними документами спецификацию товара, которая предусматривает:
1) наименование товара, код торгового инструмента (товара) и его качественные характеристики;
2) условия поставки и оплаты товара;
3) размер лота, а также в случае необходимости минимальной поставочной партии товара и (или) способ упаковки товара;
4) перечень документов, подтверждающих поставку товара;
5) допустимый толеранс при поставке товара;
6) наличие рамочной формы договора поставки.
70. Биржевые торги в режиме двойного встречного аукциона проводятся в течение торговой сессии в порядке непрерывного автоматического сопоставления торговой системой товарной биржи заявок на покупку и продажу, по которому каждая подаваемая заявка проверяется на совпадение по количеству товара и цене со встречными заявками, которые образуют реестр (очередь) заявок.
При совпадении параметров подаваемой заявки с параметрами встречных заявок происходит заключение биржевой сделки.
Торги, проведенные в электронной торговой системе и не соответствующие условиям, предусмотренным настоящим пунктом, признаются недействительными и подлежат отмене товарной биржей.
71. Реестр (очередь) заявок формируется торговой системой товарной биржи в автоматическом режиме с учетом следующего:
1) независимо от времени подачи, первыми в очереди располагаются заявки с наилучшими ценами (с максимальными ценами от покупателя (по убывающей) – в очереди заявок на покупку и с минимальными ценами от продавца (по возрастающей) – в очереди заявок на продажу); при этом указанное в заявке количество реализуемого (приобретаемого) товара (объем заявки) на ее приоритет (первоочередность) не влияет;

67. Тауар биржаларына биржалық тауарлар мен әлеуметтік маңызы бар биржалық тауарлар тізбесіне енгізілмеген тауарлармен биржалық сауда-саттықты ұйымдастыруға жол берілмейді.
Әлеуметтік маңызы бар биржалық тауарлармен биржалық сауда-саттықты Заңның 6-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес конкурс негізінде Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тауар биржалары жүзеге асырады.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
68. Қосарланған қарсы аукцион режимінде биржалық сауда-саттыққа қатысатын брокер онда бір және одан да көп клиенттерді ұсынады.
Бұл ретте брокер бір мезгілде сатушы мен сатып алушының мүдделерін ұсынбайды.
Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69. Қосарланған қарсы аукцион режимінде саудаланатын тауарлар бойынша тауар биржасы өзінің ішкі құжаттарымен тауардың ерекшелігін бекітеді, ол мыналарды көздейді:
1) сауда атауы, сауда құралының (тауардың) коды және оның сапалық сипаттамалары;
2) тауарды беру және оған ақы төлеу шарттары;
3) лоттың мөлшері, сондай-ақ қажет болған жағдайда тауардың ең аз жеткізу партиясы және (немесе) тауарды орау тәсілі;
4) тауар жеткізілімін растайтын құжаттардың тізбесі;
5) тауарды жеткізу кезінде жол берілетін толеранс;
6) тауар жеткізілімі шартының негіздемелік нысанының болуы.
70. Қосарланған қарсы аукцион режиміндегі биржалық сауда-саттықтар тауар биржасының сауда жүйесімен сатып алуға және сатуға арналған өтінімдерді үздіксіз автоматты салыстыру тәртібімен сауда сессиясы ішінде өткізіледі, ол бойынша берілетін әрбір өтінім өтінімдердің тізілімін (кезегін) құрайтын тауардың саны мен бағасы бойынша қарсы өтінімдермен сәйкестікке тексеріледі.
Берілетін өтінімнің параметрлері қарсы өтінімдердің параметрлерімен сәйкес келген кезде биржалық мәміле жасалады.
Электрондық сауда жүйесінде жүргізілген және осы тармақта көзделген шарттарға сәйкес келмейтін сауда-саттықтар жарамсыз деп танылады және тауар биржасы оларды жоюға тиіс.
71. Өтінімдердің тізілімін (кезегін) тауар биржасының сауда жүйесі мынадай автоматты режимде қалыптастырады:
1) берілген уақытына қарамастан, ең жақсы бағалармен (сатып алушыдан ең жоғары бағалармен (сатып алушы бойынша) – сатып алуға өтінімдер кезегінде және сатушыдан ең төмен бағалармен (өсу бойынша) – сатуға өтінімдер кезегінде) бірінші кезекте өтінімдер орналастырылады; бұл ретте, өтінімде көрсетілген өткізілетін (сатып алынатын) тауардың саны (өтінім көлемі) оның басымдығына (бірінші кезегіне) әсер етпейді;

2) встречные заявки удовлетворяются согласно их месту и цене в очереди – сначала удовлетворяются заявки, определенные в очереди первыми;
3) при равенстве цен заявок, заявка, поданная раньше, удовлетворяется в первоочередном порядке, чем заявка, поданная позже;
4) сделка заключается всегда по цене заявки, находящейся в очереди встречных заявок первой;
5) если заявка при заключении сделки удовлетворяется частично, то оставшаяся (неисполненная) ее часть рассматривается в качестве отдельной заявки, которая подлежит удовлетворению в общем порядке, определенном настоящим пунктом Правил;
6) заключение биржевой сделки не требует дополнительного согласия участников, подавших удовлетворяемые заявки.
72. В ходе торговой сессии, проводимой в режиме двойного встречного аукциона, участники биржевых торгов подают неограниченное количество заявок на покупку (продажу) товара, при достаточном размере биржевого обеспечения. При этом любую заявку, поданную участником биржевых торгов, допускается снять им до момента заключения сделки.
73. По окончании торговой сессии, проводимой в режиме двойного встречного аукциона, все неудовлетворенные заявки на покупку (продажу) товара аннулируются торговой системой товарной биржи, либо переносятся на следующий торговый день, если последнее было предусмотрено заявкой.
74. Основные базовые характеристики двойного встречного аукциона в торговой системе товарной биржи:
1) наличие информации в режиме онлайн обо всех выставленных участниками торгов заявках, как на покупку, так и на продажу. При этом торговая система позволяет иметь информацию о ходе торгов по всем инструментам;
2) возможность выставления (редактирования) заявок на покупку или на продажу по любому из инструментов, к которому допущен участник торгов, не выходя из торговой системы, где отображается ход торгов. Выставленная (отредактированная) заявка в режиме реального времени отражается в торговой системе по конкретному торговому инструменту;
3) участники в ходе торгов подают неограниченное количество заявок, при условии наличия достаточного количества биржевого обеспечения на их счетах в расчетно-клиринговой системе;
4) торговая система контролирует достаточность биржевого обеспечения участника. Денежные средства блокируются в ходе торгов под каждую выставленную заявку и заключенную сделку, в соответствии с установленным товарной биржей размером биржевого обеспечения. Участник выставляет заявку только в размере свободных денежных средств (денежных средств, не заблокированных под заявки или сделки);

2) қарсы өтінімдер олардың кезектегі орны мен бағасына сәйкес қанағаттандырылады – алдымен кезекте бірінші болып айқындалған өтінімдер қанағаттандырылады;
3) өтінімдер бағасы тең болған кезде бұрын берілген өтінім кейінірек берілген өтінімге қарағанда бірінші кезектегі тәртіппен қанағаттандырылады;
4) мәміле әрқашан бірінші кезектегі өтінімдер кезегіндегі өтінімнің бағасы бойынша жасалады;
5) егер мәміле жасасу кезінде өтінім ішінара қанағаттандырылса, онда оның қалған (орындалмаған) бөлігі Үлгілік қағидалардың осы тармағында айқындалған жалпы тәртіппен қанағаттандырылуға жататын жеке өтінім ретінде қаралады;
6) биржалық мәміле жасасу қанағаттандырылатын өтінімдер берген қатысушылардың қосымша келісімін талап етпейді.
72. Қосарланған қарсы аукцион режимінде өткізілетін сауда сессиясы барысында биржалық сауда-саттыққа қатысушылар биржалық қамтамасыз етудің жеткілікті мөлшері болған кезде тауарды сатып алуға (сатуға) өтінімдердің шектеусіз санын береді. Бұл ретте биржалық сауда-саттыққа қатысушы берген кез келген өтінімді мәміле жасалған кезге дейін шешіп алуға жол беріледі.
73. Қосарланған қарсы аукцион режимінде өткізілетін сауда сессиясы аяқталғаннан кейін тауарды сатып алуға (сатуға) барлық қанағаттандырылмаған өтінімдер тауар биржасының сауда жүйесімен жойылады не егер соңғысы өтінімде көзделген болса, келесі сауда күніне ауыстырылады.
74. Тауар биржасының сауда жүйесіндегі Қосарланған қарсы аукционның негізгі базалық сипаттамалары.
1) сауда-саттыққа қатысушылардың сатып алуға да, сатуға да қойған барлық өтінімдері туралы онлайн режимінде ақпараттың болуы. Бұл ретте сауда жүйесі барлық құралдар бойынша сауда-саттық барысы туралы ақпараттың болуына мүмкіндік береді;
2) сауда-саттық барысы көрсетілетін сауда жүйесінен шықпай, сауда-саттыққа қатысушы жіберілген құралдардың кез келгені бойынша сатып алуға немесе сатуға өтінімдер қою (редакциялау) мүмкіндігі. Нақты уақыт режимінде ұсынылған (редакцияланған) өтінім нақты сауда құралы бойынша сауда жүйесінде көрсетіледі;
3) сауда-саттық барысында қатысушылар өздерінің есеп айырысу-клиринг жүйесіндегі шоттарында биржалық қамтамасыз етудің жеткілікті саны болған жағдайда өтінімдердің шектеусіз санын береді;
4) сауда жүйесі қатысушыны биржалық қамтамасыз етудің жеткіліктілігін бақылайды. Тауар биржасы белгілеген биржалық қамтамасыз ету мөлшеріне сәйкес әрбір қойылған өтінім мен жасалған мәмілеге арналған сауда-саттық барысында ақша қаражаты бұғатталады. Қатысушы өтінімді тек бос ақша қаражаты (өтінім немесе мәміле бойынша бұғатталмаған ақша қаражаты) мөлшерінде ғана ұсынады.;

5) размер заблокированного биржевого обеспечения определяется в порядке, предусмотренным законодательством Республики Казахстан о товарных биржах; 6) в торговой системе имеется возможность контроля средств биржевого обеспечения (информация о свободных и заблокированных средствах);
7) заключение сделки осуществляется по следующему алгоритму:
каждая подаваемая заявка проверяется на совпадение с встречными заявками, которые поданы в систему;
при пересечении параметров подаваемой заявки с параметрами встре чных заявок происходит заключение сделок;
при равенстве цен заявка, поданная раньше, удовлетворяется раньше, чем заявка, поданная позже;
сделка заключается всегда по цене лучшей заявки, находящейся в очереди встречных заявок.
8) заявки имеют возможность частичного исполнения (сделка заключается на объявленную часть товара), при этом неисполненная ее часть снимается участником торгов в любое время до ее акцепта;
9) в торговой системе имеется информация обо всех заключенных в ходе торгов сделках, с отображением основных параметров каждой сделки: уникальный номер, дата и время заключения, наименование либо код товара, цена, объем, контрагенты и иные параметры;
10) не допускаются шаг цены и заключение кросс-сделок;
11) сделки заключаются непрерывно и не требуют дополнительных действий со стороны участников торгов.
Глава 8. Порядок осуществления расчетов по заключенным на биржевых торгах сделкам с биржевыми товарами
75. Исключен приказом Министра торговли и интеграции РК от 03.10.2025 № 286-НҚ (вводится в действие с 01.01.2026).
75-1. Оплата и поставка биржевых товаров по сделкам, заключенным на товарной бирже, осуществляются через клиринговый центр товарной биржи, принимающий на себя функции контрагента по гарантированию исполнения условий договора на основании заключенной биржевой сделки в части полной оплаты суммы договора со стороны покупателя, при условии исполнения всех требований по надлежащей поставке со стороны продавца.
Сноска. Правила дополнены пунктом 75-1 в соответствии с приказом Министра торговли и интеграции РК от 03.10.2025 № 286-НҚ (вводится в действие с 01.01.2026).
76. Исключен приказом Министра торговли и интеграции РК от 03.10.2025 № 286-НҚ (вводится в действие с 01.01.2026).
77. Исключен приказом Министра торговли и интеграции РК от 03.10.2025 № 286-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5) бұғатталған биржалық қамтамасыз етудің мөлшері Қазақстан Республикасының Тауар биржалары туралы заңнамасында көзделген тәртіппен айқындалады;
6) сауда жүйесінде биржалық қамтамасыз ету құралдарын бақылау мүмкіндігі бар (бос және бұғатталған қаражат туралы ақпарат);
7) мәміле жасау мынадай алгоритм бойынша жүзеге асырылады:
әрбір берілетін өтінім жүйеге берілген қарсы өтінімдердің сәйкестігіне тексеріледі;
берілетін өтінімнің параметрлері бастапқы өтінімдердің параметрлерімен қиылысқан кезде мәмілелер жасалады;
бағалар тең болған кезде бұрын берілген өтінім кейінірек берілген өтінімге қарағанда ертерек қанағаттандырылады;
мәміле әрқашан қарсы өтінімдердің кезегіндегі ең жақсы өтінімнің бағасымен жасалады.
8) өтінімдердің ішінара орындау мүмкіндігі бар (мәміле тауардың жарияланған бөлігіне жасалады), бұл ретте оның орындалмаған бөлігін сауда-саттыққа қатысушы оны акцептегенге дейін кез келген уақытта алып тастайды;
9) сауда жүйесінде әрбір мәміленің негізгі параметрлері: бірегей нөмірі, жасалған күні мен уақыты, тауардың атауы не коды, бағасы, көлемі, контрагенттер және өзге де Параметрлер көрсетіле отырып, сауда-саттық барысында жасалған барлық мәмілелер туралы ақпарат болады;
10) баға қадамына және кросс-мәмілелер жасасуға жол берілмейді;
11) мәмілелер үздіксіз жасалады және сауда-саттыққа қатысушылар тарапынан қосымша іс-қимылдарды талап етпейді.
8-тарау. Биржалық сауда-саттықта тауарлармен жасалған мәмілелер бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру тәртібі
75. Алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 03.10.2025 № 286-НҚ (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
75-1. Тауар биржасында жасалған мәмілелер бойынша биржалық тауарларға ақы төлеу және жеткізу сатушы тарапынан тиісті жеткізілім бойынша барлық талаптар орындалған жағдайда, Сатып алушы тарапынан жасалған шарт сомасын толық төлеу бөлігінде жасалған биржалық мәміле негізінде шарт талаптарының орындалуына кепілдік беру жөніндегі контрагенттің функцияларын өзіне қабылдайтын тауар биржасының клирингтік орталығы арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 8-тарау 75-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 03.10.2025 № 286-НҚ (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76. Алып тасталды – ҚР Сауда және интеграция министрінің 03.10.2025 № 286-НҚ (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
77. Алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 03.10.2025 № 286-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

78. Исключен приказом Министра торговли и интеграции РК от 03.10.2025 № 286-НҚ (вводится в действие с 01.01.2026).
79. Клиринговое обслуживание биржевых сделок осуществляется в соответствии с Правилами осуществления клиринговой деятельности по биржевым сделкам, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 729 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12605).
80. Валютой для осуществления расчетов по заключенным на биржевых торгах сделкам с биржевыми товарами является национальная валюта Республики Казахстан – тенге по официальному курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату проведения торгов в соответствии с подпунктом 26) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
Глава 9. Условия и порядок применения автоматизированных алгоритмов в процессе участия в биржевых торгах
81. Членам товарной биржи не допускается использовать технологии автоматизированной ускоренной обработки и подачи данных и внешние программно-технические системы, скорость обращений от которых к электронной торговой системе товарной биржи составляет два и более обращения в секунду, для выставления заявок и заключения сделок.
Сделки, заключенные с использованием подобных технологий, признаются ничтожными и подлежат аннулированию товарной биржей.
Сноска. Пункт 81 – в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 03.10.2025 № 286-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
82. Автоматизированные программно-технические средства сбора, подготовки заявок к вводу и направления их в электронную торговую систему товарной биржи, а также получения и обработки информации из торговой системы, работающей в режиме, обеспечивающем контроль со стороны членов товарной биржи за всеми действиями, совершаемыми с ее использованием, в обязательном порядке сертифицируются решением товарной биржи.
Сделки, заключенные участниками торгов c использованием подобных программно-технических средств, не сертифицированных товарной биржей, признаются ничтожными и подлежат аннулированию товарной биржей.
Биржевые товары по аннулированным товарной биржей сделкам повторно выставляются на торги в рамках следующей и (или) дополнительной торговой сессии.
Сноска. Пункт 82 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).

78. Алып тасталды – ҚР Сауда және интеграция министрінің 03.10.2025 № 286-НҚ (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79. Биржалық мәмілелерге клирингтік қызмет көрсету Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 729 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12605 болып тіркелген) биржалық мәмілелер бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
80. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8 - бабының 26) тармақшасына сәйкес сауда-саттықты өткізу күніне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген ресми бағам бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы-теңге биржалық сауда-саттықта жасалған биржалық тауарлармен мәмілелер бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыру үшін валюта болып табылады.
9-тарау. Биржалық сауда-саттыққа қатысу процесінде автоматтандырылған алгоритмдерді қолдану шарттары мен тәртібі
81. Тауар биржасының мүшелеріне өтінімдер беру және мәмілелер жасасу үшін тауар биржасының электрондық сауда жүйесіне жүгіну жылдамдығы секундына екі және одан да көп өтінішті құрайтын автоматтандырылған жеделдетіп өңдеу және деректерді беру технологияларын және сыртқы бағдарламалық-техникалық жүйелерді пайдалануға жол берілмейді.
Осындай технологияларды пайдалана отырып жасалған мәмілелер елеусіз деп танылады және тауар биржасының күшін жоюға жатады.
Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 03.10.2025 № 286-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
82. Өтінімдерді жинаудың, оларды тауар биржасының электрондық сауда жүйесіне енгізуге және жіберуге дайындаудың, сондай-ақ тауар биржасы мүшелері тарапынан оны пайдалана отырып жасалатын барлық іс-әрекеттерді бақылауды қамтамасыз ететін режимде жұмыс істейтін сауда жүйесінен ақпарат алудың және өңдеудің автоматтандырылған бағдарламалық-техникалық құралдары міндетті түрде тауар биржасының шешімімен сертификатталады.
Сауда-саттыққа қатысушылар тауар биржасы сертификаттамаған осындай бағдарламалық-техникалық құралдарды пайдалана отырып жасасқан мәмілелер жарамсыз деп танылады және тауар биржасы оларды жоюға тиіс.
Тауар биржасы жойған мәмілелер бойынша биржалық тауарлар келесі және (немесе) қосымша сауда сессиясы шеңберінде сауда-саттыққа қайта қойылады.
Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

82-1. В случае аннулирования биржевых сделок товарная биржа размещает информацию об аннулированных сделках с указанием объема, наименования участников торгов на интернет-ресурсе товарной биржи в тот же рабочий день, в который принято решение об их аннулировании.
Повторное выставление аннулированных объемов на биржевые торги допускается при условии размещения информации о повторных торгах на интернет-ресурсе товарной биржи не позднее чем за один рабочий день до даты проведения биржевых торгов.
Сноска. Глава 9 дополнена пунктом 82-1 в соответствии с приказом Министра торговли и интеграции РК от 03.10.2025 № 286-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
83. Исключен приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
Глава 10. Порядок взаимодействия с саморегулируемыми организациями
84. В целях организации взаимодействия между товарными биржами и саморегулируемыми организациями допускается заключение соглашения или меморандума.
85. Взаимодействие товарных бирж с саморегулируемыми организациями осуществляется путем:
1) обмена информации;
2) взаимопомощи и защиты своих интересов;
3) проведения курсов повышения квалификации и переподготовки работников товарных бирж, брокеров и дилеров;
4) осуществления консультативной помощи;
5) принятия совместных решений по вопросам, возникающим при осуществлении своей деятельности.
86. Информационное взаимодействие между товарными биржами и саморегулируемыми организациями осуществляется в электронном виде.
87. Обмен документами и (или) сведениями путем представления (направления) документов и (или) сведений на бумажном носителе осуществляется в случае отсутствия технической возможности обмена документами и (или) сведениями в электронном виде.
Глава 11. Порядок проведения биржевых торгов срочными контрактами
88. Биржевые торги срочными контрактами проводятся в соответствии с внутренними документами товарной биржи, регламентирующими организацию и проведение торгов.
Сноска. Пункт 88 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
89. Стандартные условия срочных контрактов, используемых в качестве предмета биржевых торгов, определяются их спецификациями, утверждаемыми товарной биржи.
Сноска. Пункт 89 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
Глава 12. Условия и порядок приостановления и возобновления биржевых торгов на товарной бирже

82-1. Биржалық мәмілелер жойылған жағдайда тауар биржасы күшін жою туралы шешім қабылданған сол жұмыс күні тауар биржасының интернет-ресурсында сауда-саттыққа қатысушылардың көлемін, атауын көрсете отырып, күші жойылған мәмілелер туралы ақпаратты орналастырады.
Жойылған көлемдерді биржалық сауда-саттыққа қайта қоюға тауар биржасының интернет-ресурсында қайталама сауда-саттық туралы ақпарат биржалық сауда-саттық өткізілетін күнге дейін бір жұмыс күнінен кешіктірілмей орналастырылған жағдайда жол беріледі.
Ескерту. 9-тарау 82-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 03.10.2025 № 286-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
83. Алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-тарау. Өзін-өзі реттейтін ұйымдармен өзара іс-қимыл тәртібі
84. Тауар биржалары мен өзін-өзі реттейтін ұйымдар арасындағы өзара іс-қимылды ұйымдастыру мақсатында келісім немесе меморандум жасасуға жол беріледі.
85. Тауар биржаларының өзін-өзі реттейтін ұйымдармен өзара іс-қимылы мынадай жолдармен жүзеге асырылады:
1) ақпарат алмасу;
2) өзара көмек көрсету және өз мүдделерін қорғау;
3) тауар биржалары, брокерлер мен дилерлер қызметкерлерінің біліктілігін арттыру және қайта даярлау курстарын өткізу;
4) консультациялық көмекті жүзеге асыру;
5) өз қызметін жүзеге асыру кезінде туындайтын мәселелер бойынша бірлескен шешімдер қабылдау.
86 Тауар биржалары мен өзін-өзі реттейтін ұйымдар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл электрондық түрде жүзеге асырылады.
87. Құжаттарды және (немесе) мәліметтерді қағаз жеткізгіште ұсыну (жіберу) арқылы құжаттар және (немесе) мәліметтер алмасу электрондық түрде құжаттар және (немесе) мәліметтер алмасудың техникалық мүмкіндігі болмаған жағдайда жүзеге асырылады.
11-тарау. Мерзімді келісімшарттардың биржалық сауда-саттығын жүргізу тәртібі
88. Мерзімді келісімшарттармен биржалық сауда-саттықты ұйымдастыруды және өткізуді регламенттейтін тауар биржасының ішкі құжаттарына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 88-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
89. Биржалық сауда-саттықтың мәні ретінде пайдаланылатын мерзімді келісімшарттардың стандартты талаптары олардың тауар биржасы бекітетін ерекшеліктерімен айқындалады.
Ескерту. 89-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12 тарау. Тоқтата тұру шарттары мен тәртібі және тауар биржасындағы биржалық сауда-саттықты қайта бастау туралы

90. В случаях возникновения технических сбоев в электронной торговой системе товарной биржи, делающих невозможным продолжение оказания услуг, связанных с организацией биржевой торговли, товарная биржа документально фиксирует факт и время технического сбоя в журнале технических сбоев, приостанавливает оказание услуг и незамедлительно принимает меры, направленные на:
1) обнаружение и устранение причин, повлекших технический сбой;
2) устранение технических последствий сбоя;
3) обеспечение полной сохранности информации, находящейся в торговой системе товарной биржи, и восстановление информации, утраченной в результате технического сбоя.
91. При обнаружении сбоя в электронной торговой системе товарной биржи товарная биржа принимает решение о временном приостановлении торгов, о чем участники биржевых торгов извещаются с использованием электронной торговой системы товарной биржи или другим доступным способом.
92. После восстановления работоспособности торговой системы товарной биржи торги возобновляются.
93. Если восстановить работоспособность торговой системы товарной биржи не представляется возможным, товарная биржа принимает решение о досрочном прекращении торгов.
94. Решение доводится до сведения всех участников биржевых торгов с использованием электронной торговой системы товарной биржи или другим доступным способом.
Глава 13. Порядок определения размера биржевого обеспечения
95. Размер биржевого обеспечения для участия в биржевых торгах устанавливается товарной биржей в процентном соотношении к планируемой участником торгов к заключению суммы биржевой сделки, в зависимости от вида секции и не превышает 3 процентов, за исключением секций где предусмотрен размер биржевого обеспечения в соответствии с настоящими Правилами.
В случае невыполнения участником биржевой торговли своих обязательств по биржевой сделке в течении 30 календарных дней, внесенное им биржевое обеспечение подлежит перечислению клиринговым центром товарной биржи в пользу пострадавшей стороны в течение 5 рабочих дней.
Сноска. Пункт 95 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
96. Исключен приказом Министра торговли и интеграции РК от 03.10.2025 № 286-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 14. Порядок учета и регистрации биржевых и внебиржевых сделок

90. Биржалық сауданы ұйымдастыруға байланысты қызметтер көрсетуді жалғастыруға мүмкіндік бермейтін тауар биржасының электрондық сауда жүйесінде техникалық іркілістер туындаған жағдайларда, тауар биржасы техникалық іркіліс фактісі мен уақытын техникалық іркілістер журналында құжаттап тіркейді, қызметтер көрсетуді тоқтата тұрады және тауар биржасының электрондық сауда жүйесіне бағытталған шараларды дереу қабылдайды.:
1) Техникалық іркіліске әкеп соққан себептерді анықтау және жою;
2) ақаулықтың техникалық салдарын жою;
3) тауар биржасының сауда жүйесіндегі ақпараттың толық сақталуын қамтамасыз ету және техникалық іркіліс нәтижесінде жоғалған ақпаратты қалпына келтіру болып табылады.
91. Тауар биржасының электрондық сауда жүйесінде іркіліс анықталған кезде тауар биржасы сауда-саттықты уақытша тоқтата тұру туралы шешім қабылдайды, бұл туралы биржалық сауда-саттыққа қатысушылар тауар биржасының электрондық сауда жүйесін пайдалана отырып немесе басқа да қолжетімді тәсілмен хабардар етіледі.
92. Тауар биржасының сауда жүйесінің жұмыс қабілеттілігі қалпына келтірілгеннен кейін сауда-саттық қайта басталады.
93. Егер тауар биржасының сауда жүйесінің жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіру мүмкін болмаса, тауар биржасы сауда-саттықты мерзімінен бұрын тоқтату туралы шешім қабылдайды.
94. Шешім тауар биржасының электрондық сауда жүйесін пайдалана отырып немесе басқа да қолжетімді тәсілмен биржалық сауда-саттыққа барлық қатысушылардың назарына жеткізіледі.
13-тарау. Биржалық қамтамасыз ету мөлшерін айқындау тәртібі
95. Биржалық сауда-саттыққа қатысу үшін биржалық қамтамасыз етудің мөлшерін тауар биржасы осы Қағидаларға сәйкес биржалық қамтамасыз етудің мөлшері көзделген секцияларды қоспағанда, секцияның түріне қарай сауда-саттыққа қатысушы жоспарлаған биржалық мәміле сомасына проценттік қатынаста белгілейді және 3 проценттен аспайды.
Биржалық саудаға қатысушы 30 күнтізбелік күн ішінде биржалық мәміле бойынша өз міндеттемелерін орындамаған жағдайда, ол енгізген биржалық қамтамасыз етуді тауар биржасының клирингтік орталығы зардап шеккен тараптың пайдасына 5 жұмыс күні ішінде аударуға тиіс.
Ескерту. 95-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
96. Алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 03.10.2025 № 286-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14 тарау. Биржалық және биржадан тыс мәмілелерді есепке алу және тіркеу тәртібі

Сноска. Заголовок главы 14 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
Параграф 1. Регистрация внебиржевых сделок
Сноска. Заголовок параграфа 1 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
97. Регистрация внебиржевой сделки осуществляется продавцом биржевого товара, заключившим сделку, предусматривающую переход права собственности на товар от него к другому лицу.
Регистрация внебиржевой сделки осуществляется следующими способами:
1) самостоятельно – при наличии аккредитации его в качестве дилера и отсутствии у заявителя заключенного с брокером договора брокерского обслуживания;
2) через брокера – при наличии у заявителя заключенного с брокером договора брокерского обслуживания.
Регистрация внебиржевой сделки на товарной бирже не влечет каких-либо затрат для продавца и проводится товарной биржей бесплатно.
Продавец обеспечивает регистрацию на товарной бирже внебиржевых сделок с учетом положений отдельных секций торговли биржевыми товарами.
Сноска. Пункт 97 – в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 03.10.2025 № 286-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
98. Объектом регистрации внебиржевых сделок являются разовые договоры и (или) отдельные соглашения в рамках длительных контрактных соглашений.
99. Регистрация внебиржевой сделки на товарной бирже осуществляется не позднее десяти рабочих дней со дня даты заключения внебиржевой сделки.
Регистрация внебиржевой сделки не является биржевой сделкой.
Товарная биржа отказывает в принятии заявки на продажу (покупку) биржевого товара в соответствии с пунктом 57 настоящих Правил, если продавец, заключивший внебиржевую сделку не зарегистрировал данную сделку в электронной торговой системе товарной биржи. В указанном случае товарная биржа направляет письменное уведомление с указанием причин отказа в течение одного рабочего дня со дня отказа в принятии заявки на продажу (покупку) биржевого товара.
Продавец в течение трех рабочих дней со дня получения уведомления об отказе в принятии заявки на продажу (покупку) биржевого товара устраняет указанные в уведомлении нарушения и предоставляет товарной бирже сведения, необходимые для регистрации внебиржевой сделки, в соответствии с требованиями настоящей Главы.
Сноска. Пункт 99 – в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 03.10.2025 № 286-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 14-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Параграф 1. Биржадан тыс мәмілелерді тіркеу
Ескерту. 14-тараудың 1-параграфының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
97. Биржадан тыс мәмілені тіркеуді тауарға меншік құқығының одан басқа тұлғаға ауысуын көздейтін мәміле жасасқан биржалық тауарды сатушы жүзеге асырады.
Биржадан тыс мәмілені тіркеу:
1) дербес-оны дилер ретінде аккредиттеу болған және өтініш берушіде брокермен жасалған брокерлік қызмет көрсету шарты болмаған кезде;
2) брокер арқылы – өтініш берушіде брокермен жасалған брокерлік қызмет көрсету шарты болған кезде жүзеге асырылады.
Тауар биржасында биржадан тыс мәмілені тіркеу сатушы үшін қандай да бір шығындарға әкеп соқпайды және оны тауар биржасы тегін жүргізеді.
Сатушы биржалық тауарлармен сауданың жекелеген секцияларының ережелерін ескере отырып, биржадан тыс мәмілелерді тауар биржасында тіркеуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 97-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 03.10.2025 № 286-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
98. Ұзақ мерзімді келісімшарттық келісімдер шеңберіндегі біржолғы шарттар және (немесе) жекелеген келісімдер биржадан тыс мәмілелерді тіркеу объектісі болып табылады.
99. Тауар биржасында биржадан тыс мәмілені тіркеу биржадан тыс мәміле жасалған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
Биржадан тыс мәмілені тіркеу биржалық мәміле емес.
Егер биржадан тыс мәміле жасасқан сатушы осы мәмілені тауар биржасының электрондық сауда жүйесінде тіркемеген болса, тауар биржасы осы Қағидалардың 57-тармағына сәйкес биржалық тауарды сатуға (сатып алуға) өтінімді қабылдаудан бас тартады. Көрсетілген жағдайда тауар биржасы биржалық тауарды сатуға (сатып алуға) өтінімді қабылдаудан бас тартылған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде бас тарту себептерін көрсете отырып, жазбаша хабарлама жібереді.
Сатушы биржалық тауарды сатуға (сатып алуға) өтінімді қабылдаудан бас тарту туралы хабарламаны алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабарламада көрсетілген бұзушылықтарды жояды және тауар биржасына осы тараудың талаптарына сәйкес биржадан тыс мәмілені тіркеу үшін қажетті мәліметтерді береді.
Ескерту. 99-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 03.10.2025 № 286-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

100. Внебиржевые сделки регистрируются в торговой системе товарной биржи в разрезе последовательных календарных месяцев.
Порядок отнесения внебиржевой сделки к конкретному календарному месяцу осуществляется путем определения конечной даты исполнения договора либо исходя из планируемого периода поставки товара.
В случае, если внебиржевая сделка предполагает поставку в течении двух и более месяцев, то календарный месяц определяется наибольшим объемом поставки от общих размеров сделки.
При этом регистрация внебиржевых сделок в торговой системе товарной биржи осуществляется путем автоматизированной передачи данных.
101. Сведения по внебиржевой сделке для ее регистрации на товарной бирже включают в себя:
1) полное наименование Продавца и Покупателя;
2) бизнес-идентификационный номер/ индивидуальный идентификационный номер Продавца и Покупателя;
3) контакты Продавца и Покупателя;
4) юридический и почтовый адрес Продавца и Покупателя;
5) номер и дату заключения внебиржевой сделки;
6) наименование товара;
7) количество товара (тонн);
8) цена за единицу товара (тонн);
9) общая сумма внебиржевой сделки;
10) условия оплаты;
11) базис поставки (Инкотермс);
12) качественные/технические характеристики товара.
Корректировка и удаление зарегистрированной внебиржевой сделки на товарной бирже в целях соблюдения хронологии отчетности, ее исторической ценности, и не актуальности не допускается.
Товарная биржа не передает полученную информацию третьим лицам, за исключением при условии предварительного получения согласия от обеих сторон внебиржевой сделки.
102. Реестр ведется товарной биржей в электронной форме.
Реестр внебиржевых сделок содержит:
идентификационный номер внебиржевой сделки, присвоенный торговой системой товарной биржи;
дата и время регистрации внебиржевой сделки в торговой системе товарной биржи;
код заявителя (продавца) внебиржевой сделки;
код и наименование товара, являющегося предметом сделки;
общая сумма внебиржевой сделки;
общий физический объем внебиржевой сделки (тонн)
цена за единицу товара (в тенге);
номер и дату заключения внебиржевой сделки;
условия поставки;
базис поставки (Инкотермс);
условия оплаты.
103. Для каждого биржевого товара товарная биржа рассчитывает внебиржевой индикатор.
Внебиржевой индикатор рассчитывается на уровне среднеарифметического значения текущих заключаемых внебиржевых сделок соответствующего вида биржевого товара на базисе поставки соответствующего производителя биржевого товара и за конкретный календарный месяц.
Сноска. Пункт 103 – в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 03.10.2025 № 286-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

100. Биржадан тыс мәмілелер кезекті күнтізбелік айлар бөлінісінде тауар биржасының сауда жүйесінде тіркеледі.
Биржадан тыс мәмілені нақты күнтізбелік айға жатқызу тәртібі шартты орындаудың соңғы күнін айқындау жолымен не тауар жеткізудің жоспарланған кезеңін негізге ала отырып жүзеге асырылады.
Егер биржадан тыс мәміле екі немесе одан да көп ай ішінде жеткізуді көздесе, онда күнтізбелік ай мәміленің жалпы мөлшерінен ең үлкен жеткізу көлемімен анықталады.
Бұл ретте тауар биржасының сауда жүйесінде биржадан тыс мәмілелерді тіркеу деректерді автоматтандырылған беру жолымен жүзеге асырылады.
101. Биржадан тыс мәміле бойынша оны тауар биржасында тіркеу үшін мәліметтер мыналарды қамтиды:
1) сатушы мен сатып алушының толық атауы;
2) сатушы мен сатып алушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі/ жеке сәйкестендіру нөмірі;
3) сатушы мен сатып алушының байланыстары;
4) сатушы мен сатып алушының заңды және пошталық мекенжайы;
5) биржадан тыс мәміленің нөмірі мен жасалған күні;
6) тауардың атауы;
7) тауардың саны (тонна);
8) тауар бірлігінің бағасы (тонна);
9) биржадан тыс мәміленің жалпы сомасы;
10) Төлем шарттары;
11) жеткізу базисі (Инкотермс);
12) тауардың сапалық / техникалық сипаттамалары.
Есептіліктің хронологиясын, оның тарихи құндылығын және өзектілігін сақтау мақсатында тауар биржасында тіркелген биржадан тыс мәмілені түзетуге және алып тастауға жол берілмейді.
Тауар биржасы алынған ақпаратты биржадан тыс мәміленің екі тарапынан алдын ала келісім алу шартымен қоспағанда, үшінші тұлғаларға бермейді.
102. Тізілімді тауар биржасы электрондық нысанда жүргізеді.
Биржадан тыс мәмілелер тізілімі мыналарды қамтиды:
тауар биржасының сауда жүйесі берген биржадан тыс мәміленің сәйкестендіру нөмірі;
биржадан тыс мәмілені тауар биржасының сауда жүйесінде тіркеу күні мен уақыты;
өтініш берушінің (сатушының) биржадан тыс мәміле коды;
мәміле мәні болып табылатын тауардың коды және атауы;
биржадан тыс мәміленің жалпы сомасы;
биржадан тыс мәміленің жалпы физикалық көлемі (тонна)
тауардың бір бірлігінің бағасы (теңгемен);
биржадан тыс мәміленің нөмірі және жасалған күні;
жеткізу шарттары;
жеткізу базисі (Инкотермс);
Төлем шарттары.
103. Әрбір биржалық тауар үшін тауар биржасы биржадан тыс индикаторды есептейді.
Биржадан тыс индикатор биржалық тауардың тиісті өндірушісінің жеткізу базасында және нақты күнтізбелік айда биржалық тауардың тиісті түрінің ағымдағы жасалатын биржадан тыс мәмілелерінің орташа арифметикалық мәні деңгейінде есептеледі.
Ескерту. 103-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 03.10.2025 № 286-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

104. Внебиржевые индикаторы соответствуют структуре биржевых индикаторов соответствующего рынка на товарной бирже, на которой происходит внебиржевая регистрация.
105. Применение внебиржевых индикаторов проводиться путем сопоставления значений внебиржевых индикаторов, сформированных за разные периоды времени между собой для оценки динамики изменений цен прямых контрактов либо сопоставлением значений внебиржевых индикаторов с биржевыми индикаторами соответствующего торгового инструмента за аналогичный временной период.
При проведении анализа и мониторинга внебиржевых сделок, заключенных с биржевым товаром применение внебиржевых индикаторов проводится товарной биржей самостоятельно.
Сноска. Пункт 105 – в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 03.10.2025 № 286-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
106. По сделке, заключенной в ходе биржевых торгов, торговой системой товарной биржи автоматически генерируется отчет по биржевой сделке (далее – отчет по биржевой сделке), с присвоением уникального номера и содержит следующие сведения:
1) наименование участника биржевых торгов и его уникальный биржевой идентификатор (индивидуальный код, присвоенный участнику биржевых торгов);
2) дату и время заключения сделки в формате – год, месяц, день, час, минута, секунда (с точностью минимум до 0,1 секунды);
3) наименование и (или) код стандартизированного товара;
4) цену за единицу товара;
5) количество товара;
6) общую сумму сделки.
107. Отчет по биржевой сделке представляется брокеру или дилеру, заключившему сделку, в системе электронного документооборота товарной биржи с обязательным подписанием электронной цифровой подписью уполномоченного работника товарной биржи сразу после окончания торговой сессии и клиринга.
Брокер после получения отчета по биржевой сделке представляет его своему клиенту.
Договор, заключенный на основании биржевой сделки, содержит условия сделки, идентичные отчету по биржевой сделке.
108. По требованию участника торгов товарная биржа дополнительно к электронному отчету по биржевой сделке представляет участнику торгов бумажный отчет по биржевой сделке, подписанный уполномоченным работником биржи.
109. По итогам торгового дня участнику биржевых торгов допускается представление сводного отчета по всем заключенным им в течение торговой сессии биржевым сделкам без представления отдельных отчетов по каждой биржевой сделке.
110. По итогам биржевых торгов в торговой системе товарной биржей формируется сводный реестр биржевых сделок участников биржевых торгов, совершенных в торговый день.

104. Биржадан тыс индикаторлар биржадан тыс тіркеу жүргізілетін тауар биржасындағы тиісті нарықтың биржалық индикаторларының құрылымына сәйкес келеді.
105. Биржадан тыс индикаторларды қолдану тікелей келісімшарттар бағасының өзгеру серпінін бағалау үшін өзара әр түрлі уақыт кезеңдерінде қалыптастырылған биржадан тыс индикаторлардың мәндерін салыстыру не ұқсас уақыт кезеңіндегі тиісті сауда құралының биржалық индикаторларымен биржадан тыс индикаторлардың мәндерін салыстыру жолымен жүргізіледі.
Биржалық тауармен жасалған биржадан тыс мәмілелерге талдау және мониторинг жүргізу кезінде биржадан тыс индикаторларды қолдануды тауар биржасы дербес жүргізеді.
Ескерту. 105-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 03.10.2025 № 286-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
106. Биржалық сауда-саттық барысында жасалған мәміле бойынша тауар биржасының сауда жүйесі бірегей нөмір бере отырып, биржалық мәміле бойынша есепті (бұдан әрі – биржалық мәміле бойынша есеп) автоматты түрде жасайды және мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) биржалық сауда-саттыққа қатысушының атауы және оның бірегей биржалық сәйкестендіргіші (биржалық сауда-саттыққа қатысушыға берілген жеке код);
2) Форматта мәміле жасалған күн мен уақыт – жыл, ай, күн, сағат, минут, секунд (кемінде 0,1 секундқа дейінгі дәлдікпен);
3) стандартталған тауардың атауы және (немесе) коды;
4) тауар бірлігі үшін баға;
5) тауар саны;
6) мәміленің жалпы сомасы.
107. Биржалық мәміле бойынша Есеп сауда сессиясы мен клиринг аяқталғаннан кейін бірден тауар биржасының уәкілетті қызметкерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен міндетті түрде қол қоя отырып, тауар биржасының электрондық құжат айналымы жүйесінде мәміле жасасқан брокерге немесе дилерге ұсынылады.
Брокер биржалық мәміле бойынша есепті алғаннан кейін оны өз клиентіне ұсынады.
Биржалық мәміле негізінде жасалған шартта биржалық мәміле бойынша есепке ұқсас мәміле талаптары қамтылады.
108. Сауда-саттыққа қатысушының талабы бойынша тауар биржасы биржалық мәміле жөніндегі электрондық есепке қосымша сауда-саттыққа қатысушыға Биржаның уәкілетті қызметкері қол қойған биржалық мәміле жөніндегі қағаз есепті ұсынады.
109. Сауда күнінің қорытындылары бойынша биржалық сауда-саттыққа қатысушыға әрбір биржалық мәміле бойынша жеке есептерді ұсынбай, сауда сессиясы ішінде өзі жасаған барлық биржалық мәмілелер бойынша жиынтық есепті ұсынуға жол беріледі.
110. Биржалық сауда-саттықтардың қорытындылары бойынша сауда жүйесінде тауар биржасы сауда күнінде жасалған биржалық сауда-саттыққа қатысушылардың биржалық мәмілелерінің жиынтық тізілімін қалыптастырады.

111. Брокеры ведут учет совершаемых биржевых сделок отдельно по каждому клиенту и хранить сведения об этих сделках в течение пяти лет со дня совершения сделки.
112. Исключен приказом Министра торговли и интеграции РК от 03.10.2025 № 286-НҚ (вводится в действие с 01.01.2026).
113. Товарная биржа обеспечивает сохранность сведений по всем заключенным биржевым сделкам до момента прекращения занятия деятельностью в сфере биржевой торговли.
Глава 15. Порядок формирования размера биржевого сбора и обеспечения заявок
114. За организацию и проведение биржевых торгов товарная биржа взимает биржевой сбор, исчисляемый в процентах от суммы совершенной биржевой сделки. Размер биржевого сбора определяется товарной биржей.
Биржевой сбор оплачивается обоими участниками сделки только по факту ее совершения.
115. В случае, если тарифы предусматривают льготные размеры биржевого сбора, а также ежемесячные платежи за услуги по организации торговли на торговых секциях торговли, не урегулированные настоящими Правилами и требующие дополнительной регламентации, товарная биржа утверждает соответствующие внутренние документы.
116. Исключен приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
117. Исключен приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
118. Неуплата биржевого сбора по ранее совершенным биржевым сделкам является основанием для отказа в принятии заявки на покупку и/или продажу биржевого товара на последующую торговую сессию.
Глава 16. Условия определения финансовой устойчивости участников биржевой торговли путем их категорирования
119. Для дилеров товарной биржи, требования по признанию их финансово устойчивыми устанавливаются в размере, определяемом товарной биржей на соответствующих торговых секциях торговли путем классификации участников торгов и требований к ним.
Член товарной биржи в качестве брокера признается финансово устойчивым, если он соответствует требованиям по наличию уставного и (или) собственного капитала в размере, определяемом товарной биржи.
Сноска. Пункт 119 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
120. Исключен приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
121. Исключен приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).

111. Брокерлер жасалатын биржалық мәмілелердің есебін әрбір клиент бойынша жеке жүргізеді және осы мәмілелер туралы мәліметтерді мәміле жасалған күннен бастап бес жыл бойы сақтайды.
112. Алып тасталды – ҚР Сауда және интеграция министрінің 03.10.2025 № 286-НҚ (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
113. Тауар биржасы биржалық сауда саласындағы қызметпен айналысуды тоқтатқан кезге дейін жасалған барлық биржалық мәмілелер бойынша мәліметтердің сақталуын қамтамасыз етеді.
15-тарау. Биржалық алым мөлшерін қалыптастыру және өтінімдерді қамтамасыз ету тәртібі
114. Тауар биржасы биржалық сауда-саттықты ұйымдастырғаны және өткізгені үшін жасалған биржалық мәміле сомасының пайызымен есептелетін биржалық алым алады. Биржалық алым мөлшерін тауар биржасы айқындайды.
Биржалық алымды мәмілеге қатысушылардың екеуі де оны жасау фактісі бойынша ғана төлейді.
115. Егер тарифтер биржалық алымның жеңілдікті мөлшерін, сондай-ақ сауданың сауда секцияларында сауданы ұйымдастыру жөніндегі қызметтер үшін осы қағидалармен реттелмеген және қосымша регламенттеуді талап ететін ай сайынғы төлемдерді көздеген жағдайда, тауар биржасы тиісті ішкі құжаттарды бекітеді.
116. Алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
117. Алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
118. Бұрын жасалған биржалық мәмілелер бойынша биржалық алымды төлемеу биржалық тауарды келесі сауда сессиясына сатып алуға және/немесе сатуға арналған өтінімді қабылдаудан бас тарту үшін негіз болып табылады.
16-тарау. Биржалық саудаға қатысушыларды санаттау арқылы олардың қаржылық орнықтылығын айқындау шарттары
119. Тауар биржасының дилерлері үшін оларды қаржылық тұрақты деп тану жөніндегі талаптар сауда-саттыққа қатысушыларды және оларға қойылатын талаптарды жіктеу жолымен сауданың тиісті сауда секцияларында тауар биржасы айқындайтын мөлшерде белгіленеді.
Тауар биржасының мүшесі, егер ол тауар биржасында айқындалатын мөлшерде жарғылық және (немесе) меншікті капиталдың болуы жөніндегі талаптарға сәйкес келсе, брокер ретінде қаржылық орнықты деп танылады.
Ескерту. 119-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
120. Алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
121. Алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

122. Исключен приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
Глава 17. Порядок формирования и организации деятельности биржевого арбитража, а также механизмы разрешения споров, связанных с заключением биржевых сделок с биржевыми товарами
123. Для решения споров, связанных с заключением биржевых сделок, Биржа создает в течение тридцати календарных дней после государственной регистрации в органах юстиции постоянно действующий биржевой арбитраж. Деятельность биржевого арбитража регулируется Законом Республики Казахстан "Об арбитраже".
124. Биржевой арбитраж для разрешения споров, связанных с заключением биржевых сделок, создается Биржей, как постоянно действующий арбитраж. Для образования постоянно действующего биржевого арбитража Биржа утверждает регламент, список арбитров, которые будут осуществлять деятельность в арбитраже.
125. Постоянно действующий биржевой арбитраж рассматривает споры в соответствии с Конституцией, законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
126. Постоянно действующий биржевой арбитраж принимает решение в соответствии с условиями договора и учетом обычаев делового оборота.
127. В случае отсутствия норм права, регулирующих спорные отношения, постоянно действующий биржевой арбитраж применяет нормы права, регулирующие сходные правоотношения, а при отсутствии таких норм разрешает спор, исходя из общих начал и смысла законов.
128. Допуcкается передача спора на рассмотрение постоянно действующего биржевого арбитража при наличии заключенного между сторонами биржевой сделки арбитражного соглашения, то есть письменного соглашения сторон о передаче возникшего или могущего возникнуть спора на рассмотрение в постоянно действующий биржевой арбитраж.
Глава 18. Порядок обеспечения членами товарной биржи законности биржевой сделки
129. Члены товарной биржи, подающие заявки на продажу (покупку) биржевого товара и (или) участвующие в биржевых торгах, проходят обучение в установленном товарной биржей порядке.
При взаимодействии с клиентами и (или) их представителями, и (или) третьими лицами, аффилированными с клиентами, брокер:
1) не оказывает прямое или косвенное давление на клиентов в целях изменения их рыночного поведения при совершении биржевой сделки;
2) не заключает договоры (подавать, отзывать заявки) с целью намеренного завышения (занижения) ценовых заявок на биржевых торгах, не предполагающие их исполнение;
3) не заключает соглашения (вступать в переговоры) между двумя и более клиентами по вопросам установления либо поддержания цен, влияющих на ценообразование реализуемых биржевых товаров;

122. Алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17-тарау. Биржалық төреліктің қызметін қалыптастыру және ұйымдастыру тәртібі, сондай-ақ биржалық тауарлармен биржалық мәмілелер жасасуға байланысты дауларды шешу тетіктері
123. Биржалық мәмілелер жасасуға байланысты дауларды шешу үшін Биржа әділет органдарында мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік отыз күн ішінде тұрақты жұмыс істейтін биржалық төрелік құрады. Биржалық төреліктің қызметі "Төрелік туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен реттеледі.
124. Биржалық мәмілелер жасасуға байланысты дауларды шешу үшін биржалық төрелікті биржа тұрақты жұмыс істейтін төрелік ретінде құрады. Тұрақты жұмыс істейтін биржалық төрелікті құру үшін Биржа регламентті, төрелікте қызметті жүзеге асыратын төрешілердің тізімін бекітеді.
125. Тұрақты жұмыс істейтін биржалық төрелік дауларды Қазақстан Республикасының Конституциясына, Заңдарына және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес қарайды.
126. Тұрақты жұмыс істейтін биржалық төрелік шарттың талаптарына сәйкес және іскерлік айналымның дәстүрлерін ескере отырып шешім қабылдайды.
127. Даулы қатынастарды реттейтін құқық нормалары болмаған жағдайда, тұрақты жұмыс істейтін биржалық төрелік ұқсас құқықтық қатынастарды реттейтін құқық нормаларын қолданады, ал мұндай нормалар болмаған кезде дауды заңдардың жалпы бастаулары мен мағынасын негізге ала отырып шешеді.
128. Биржалық мәміле тараптары арасында жасалған төрелік келісім, яғни туындаған немесе туындауы мүмкін дауды тұрақты жұмыс істейтін биржалық төреліктің қарауына беру туралы Тараптардың жазбаша келісімі болған кезде дауды тұрақты жұмыс істейтін биржалық төреліктің қарауына беруге жол беріледі.
18-тарау. Тауар биржасы мүшелерінің биржалық мәміленің заңдылығын қамтамасыз ету тәртібі
129. Биржалық тауарды сатуға (сатып алуға) өтінім беретін және (немесе) биржалық сауда-саттыққа қатысатын тауар биржасының мүшелері тауар биржасы белгілеген тәртіппен оқудан өтеді.
Клиенттермен және (немесе) олардың өкілдерімен және (немесе) клиенттермен үлестес үшінші тұлғалармен өзара іс-қимыл жасау кезінде, брокер:
1) биржалық мәміле жасау кезінде клиенттердің нарықтық мінез-құлқын өзгерту мақсатында оларға тікелей немесе жанама қысым жасамайды;
2) биржалық сауда-саттықта олардың орындалуын көздемейтін баға өтінімдерін қасақана жоғарылату (кеміту) мақсатында шарттар жасаспайды (өтінімдер беруге, кері қайтарып алуға);
3) екі және одан да көп клиенттер арасында өткізілетін биржалық тауарлардың баға белгіленуіне әсер ететін бағаларды белгілеу не ұстап тұру мәселелері бойынша келісімдер (келіссөздерге кіру) жасаспайды;

4) не допускает предпочтения какому-либо выборному клиенту, влекущие причинение другому клиенту имущественного и иного вреда;
5) не использует аффилированность с другими брокерами и (или) дилерами для участия в биржевых торгах, которые направленны на снижение конкурентности биржевых торгов.
Аккредитованные члены товарной биржи в рамках обеспечения законности биржевой сделки принимают следующие меры:
соблюдают требования, установленные настоящими Правилами, Законом, нормативными правовыми актами уполномоченного органа, внутренними документами товарной биржи;
предоставляют товарной бирже информацию обо всех изменениях, внесенных в документы и сведения, представленные для аккредитации, путем направления соответствующего уведомления и (или) подтверждающих документов, при их наличии, в форме электронного документа, в течение одного рабочего дня со дня внесения таких изменений;
выполняют решения товарной биржи по вопросам допуска к биржевым торгам, проведения биржевых торгов, регистрации и исполнения биржевых сделок;
регистрируют, ведут учет и хранят документы, связанные с деятельностью в качестве члена товарной биржи, в том числе документы касающиеся совершения и исполнения биржевых сделок;
предоставляют товарной бирже по ее запросу документы, касающиеся деятельности в качестве члена товарной бирже;
производят оплату биржевых сборов, а также иных платежей и сборов, взимаемых товарной биржей и клиринговой организацией;
в установленном порядке предоставляют товарной бирже информацию об исполнении обязательств по заключенным биржевым сделкам;
исполняют свои обязательства по заключенным биржевым сделкам;
обеспечивают исполнение клиентом обязательств по биржевой сделке.
130. Товарная биржа в рамках обеспечения законности биржевой сделки принимает следующие меры для выявления и ограничения факта манипулирования ценами:
1) устанавливает границы колебаний цен на соответствующие биржевые товары;
2) осуществляет контроль за размещаемыми в электронной торговой системе товарной биржи заявками на покупку, продажу биржевого товара;
3) осуществляет мониторинг цен биржевых товаров по заключенным биржевым сделкам;
4) осуществляет анализ уровней цен на конкретный биржевой товар в рамках одного торгового дня, исходя из цен, сложившихся в результате предыдущих торгов;
5) запрашивает документы и сведения, прямо или косвенно касающиеся биржевых торгов от участников биржевых торгов;
6) осуществляет мониторинг превышения минимальных и максимальных пределов уровней цен на конкретный биржевой товар в рамках одного торгового дня, исходя из цен, сложившихся в результате предыдущих торгов.
При выявлении факта ценового манипулирования, товарная биржа приостанавливает биржевые торги, о чем информирует члена товарной биржи, уполномоченный и антимонопольный органы с использованием электронной торговой системы товарной биржи или другим доступным способом.

4) басқа клиентке мүліктік және өзге де зиян келтіруге әкеп соғатын қандай да бір сайланбалы клиентке артықшылық беруге жол бермейді;
5) биржалық сауда-саттықтардың бәсекелестігін төмендетуге бағытталған биржалық сауда-саттыққа қатысу үшін басқа брокерлермен және (немесе) дилерлермен үлестес болуды пайдаланбайды.
Тауар биржасының аккредиттелген мүшелері биржалық мәміленің заңдылығын қамтамасыз ету шеңберінде мынадай шаралар қабылдайды:
осы қағидада, заңда, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде, тауар биржасының ішкі құжаттарында белгіленген талаптарды сақтайды;
тауар биржасына аккредиттеу үшін ұсынылған құжаттар мен мәліметтерге енгізілген барлық өзгерістер туралы ақпаратты осындай өзгерістер енгізілген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде электрондық құжат нысанында тиісті хабарлама және (немесе) растайтын құжаттар болған кезде жіберу арқылы ұсынады;
тауар биржасының биржалық сауда-саттыққа жіберу, биржалық сауда-саттықты өткізу, биржалық мәмілелерді тіркеу және орындау мәселелері бойынша шешімдерін орындайды;
тауар биржасының мүшесі ретіндегі қызметке байланысты құжаттарды, оның ішінде биржалық мәмілелерді жасауға және орындауға қатысты құжаттарды тіркейді, есепке алады және сақтайды;
тауар биржасына оның сұрау салуы бойынша тауар биржасының мүшесі ретіндегі қызметке қатысты құжаттарды ұсынады;
биржалық алымдарды, сондай-ақ тауар биржасы мен клирингтік ұйым алатын өзге де төлемдер мен алымдарды төлеуді жүргізеді;
белгіленген тәртіппен тауар биржасына жасалған биржалық мәмілелер бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы ақпарат береді;
жасалған биржалық мәмілелер бойынша өз міндеттемелерін орындайды;
клиенттің биржалық мәміле бойынша міндеттемелерді орындауын қамтамасыз етеді.
130. Тауар биржасы биржалық мәміленің заңдылығын қамтамасыз ету шеңберінде бағаларды айла-шарғы жасау фактісін анықтау және шектеу үшін мынадай шаралар қабылдайды:
1) тиісті биржалық тауарлар бағасының ауытқу шекарасын белгілейді;
2) тауар биржасының электрондық сауда жүйесінде орналастырылатын биржалық тауарды сатып алуға, сатуға арналған өтінімдерге бақылауды жүзеге асырады;
3) жасалған биржалық мәмілелер бойынша биржалық тауарлар бағаларының мониторингін жүзеге асырады;
4) алдыңғы сауда-саттық нәтижесінде қалыптасқан бағаларды негізге ала отырып, бір сауда күні шеңберінде нақты биржалық тауарға бағалар деңгейлерін талдауды жүзеге асырады;
5) биржалық сауда-саттыққа қатысушылардан биржалық сауда-саттыққа тікелей немесе жанама қатысты құжаттар мен мәліметтерді сұратады;;
6) алдыңғы сауда-саттық нәтижесінде қалыптасқан бағаларды негізге ала отырып, бір сауда күні шеңберінде нақты биржалық тауарға бағалар деңгейлерінің ең төменгі және ең жоғарғы шектерінен асу мониторингін жүзеге асырады.
Бағалық айла-шарғы жасау фактісі анықталған кезде тауар биржасы биржалық сауда-саттықты тоқтата тұрады, бұл туралы тауар биржасының мүшесіне, уәкілетті және монополияға қарсы органдарға тауар биржасының электрондық сауда жүйесін пайдалана отырып немесе басқа да қолжетімді тәсілмен хабарлайды.

Глава 19. Порядок принятия (утверждения) документов по биржевой торговле
131. Товарная биржа разрабатывает и утверждает следующие внутренние документы:
1) форму и содержание заявки на продажу (покупку) биржевого товара;
2) регламент постоянно действующего биржевого арбитража и реестр арбитров;
3) форму типового договора об оказании услуг по организации биржевой торговли;
4) тарифы за оказываемые товарной биржей услуги;
5) спецификацию товара, допущенного к биржевым торгам и стандартную форму договора поставки;
6) порядок присвоения кодов торгового инструмента товаров, допущенных к биржевым торгам;
7) правила внутреннего контроля и программы его осуществления в порядке, предусмотренном статьей 11 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения";
8) кодекс брокерской (дилерской) этики;
9) внутренние документы, необходимые товарной бирже для осуществления ее деятельности, установленные настоящими Правилами;
10) типовые стандарты по предупреждению коррупции;
11) Правила формирования перечня нарушителей биржевой торговли.
Сноска. Пункт 131 с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025); от 27.11.2025 № 335-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
132. Товарной бирже допускается принимать (утверждать) документы, регламентирующие:
1) эксплуатацию торговой системы товарной биржи;
2) организацию экспертизы качества биржевого товара, реализуемого через биржевые торги, по требованию участника биржевых торгов;
3) публикацию на еженедельной основе на официальном сайте биржи с последующим направлением в уполномоченный орган информации по брокерам и дилерам, являющимися ее членами;
4) оказание организационных, консультационных, информационных, методических услуг, связанных с биржевой торговлей;
5) развитие международных биржевых торгов, а также документы, предусмотренные настоящими Правилами.
133. Внутренние документы товарной биржи для участников торгов содержат условия обеспечения сохранности сведений, составляющих коммерческую тайну на товарной бирже, не допускающие их использования в личных интересах участников торгов, их представителей или третьих лиц.
134. Внутренние документы товарной биржи, регламентирующие механизм проведения биржевых торгов, доводятся до сведения членов товарной биржи не позднее, чем за три рабочих дня до вступления их в силу путем их публикации на интернет–ресурсе товарной биржи.
Глава 20. Порядок размещения информации о проводимых торгах на интернет-ресурсе товарной биржи

19-тарау. Биржалық сауда бойынша құжаттарды қабылдау (бекіту) тәртібі
131. Тауар биржасы мынадай ішкі құжаттарды әзірлейді және бекітеді:
1) биржалық тауарды сатуға (сатып алуға) арналған өтінімнің нысаны мен мазмұны;
2) тұрақты жұмыс істейтін биржалық төреліктің регламенті және төрешілер тізілімі;
3) биржалық сауданы ұйымдастыру бойынша қызметтер көрсету туралы үлгі шарттың нысаны;
4) тауар биржасы көрсететін қызметтер үшін тарифтер;
5) биржалық сауда-саттыққа жіберілген тауардың ерекшелігі және жеткізу шартының стандартты нысаны;
6) биржалық сауда-саттыққа жіберілген тауарлардың сауда құралының кодтарын беру тәртібі;
7) Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабында көзделген тәртіппен ішкі бақылау қағидалары және оны жүзеге асыру бағдарламалары "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы";
8) брокерлік (дилерлік) әдеп кодексі;
9) тауар биржасының қызметін жүзеге асыру үшін қажетті, осы қағидаларда белгіленген ішкі құжаттар;
10) Сыбайлас жемқорлықтың алдын алу жөніндегі үлгілік стандарттар;
11) биржалық сауданы бұзушылардың тізбесін қалыптастыру қағидаларын қамтуға тиіс.
Ескерту. 131-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.11.2025 № 335-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
132. Тауар биржасына регламенттейтін құжаттарды қабылдауға (бекітуге) жол беріледі:
1) тауар биржасының сауда жүйесін пайдалану;
2) биржалық сауда-саттық арқылы өткізілетін биржалық тауардың сапасына биржалық сауда-саттыққа қатысушының талап етуі бойынша сараптама ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
3) кейіннен уәкілетті органға оның мүшелері болып табылатын брокерлер мен дилерлер бойынша ақпаратты жібере отырып, биржаның ресми сайтында апта сайынғы негізде жариялауды;
4) биржалық саудаға байланысты ұйымдастырушылық, консультациялық, ақпараттық, әдістемелік қызметтер көрсету;
5) халықаралық биржалық сауда-саттықты дамыту, сондай-ақ осы қағидаларда көзделген құжаттар.
133. Сауда-саттыққа қатысушылар үшін тауар биржасының ішкі құжаттарында тауар биржасында коммерциялық құпияны құрайтын мәліметтерді сауда-саттыққа қатысушылардың, олардың өкілдерінің немесе үшінші тұлғалардың жеке мүдделерінде пайдалануға жол бермейтін олардың сақталуын қамтамасыз ету шарттары болады.
134. Биржалық сауда-саттықты өткізу тетігін регламенттейтін тауар биржасының ішкі құжаттары олар күшіне енгенге дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей тауар биржасының интернет–ресурсында оларды жариялау жолымен тауар биржасы мүшелерінің назарына жеткізіледі.
20 тарау. Өткізілетін биржалық сауда-саттық туралы ақпаратты тауар биржасының интернет-ресурсында орналастыру тәртібі

135. Товарная биржа размещает документы, изменения и дополнения к ним, указанные в пунктах 131, 132 настоящих Правил, а также иную информацию о своей деятельности, в том числе о принимаемых решениях в отношении участников биржевой торговли, на собственном интернет-ресурсе в течение одного рабочего дня со дня их утверждения.
135-1. По биржевым товарам, в отношении которых не предусмотрены отдельные торговые секции, проведение биржевых торгов осуществляется в соответствии с графиком проведения торгов, предусматривающим периодичность проведения торговых дней и торговых сессий, размещаемым товарной биржей на интернет-ресурсе товарной биржи не менее чем за 10 (десять) рабочих дней до их начала.
При изменении периодичности проведения торговых дней и торговых сессий товарная биржа размещает обновленный график не позднее чем за 5 (пять) рабочих дней до их начала на интернет-ресурсе товарной биржи.
Сноска. Глава 20 дополнена пунктом 135-1 в соответствии с приказом Министра торговли и интеграции РК от 03.10.2025 № 286-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
136. По итогам каждого торгового дня товарная биржа не позднее следующего рабочего дня размещает в специальном разделе интернет-ресурса товарной биржи информацию о результатах биржевых торгов, включающих в себя следующие сведения:
дату проведения торгов;
Код ТН ВЭД ЕАЭС
наименование товара;
цена открытия и закрытия торгов;
максимальную и минимальную и средневзвешенную цену сделок;
общая сумма сделки;
БИН продавца и покупателя;
наименование брокера покупателя;
наименование покупателя;
наименование брокера продавца:
наименование продавца;
количество заключенных сделок;
условия поставки.
Сведения о сделках, заключенных на товарной бирже, являются общедоступными.
Сноска. Пункт 136 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 03.10.2025 № 286-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
137. Товарная биржа размещает актуальный перечень аккредитованных членов товарной биржи в специальном разделе собственного интернет-ресурса, что является официальным извещением уполномоченного органа.
При изменении наименования, места нахождения, а также смене руководителя и (или) изменении состава сотрудников членов товарной биржи товарная биржа обновляет перечень в течение трех рабочих дней с момента поступления в товарную биржу информации от членов товарной биржи.
138. Товарная биржа ежемесячно не позднее 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом, размещает в специальном разделе собственного интернет-ресурса котировки на стандартизированные товары.

135. Тауар биржасы осы қағидалардың 131, 132-тармақтарында көрсетілген құжаттарды, оларға өзгерістер мен толықтыруларды, сондай-ақ өз қызметі туралы, оның ішінде биржалық саудаға қатысушыларға қатысты қабылданатын шешімдер туралы өзге де ақпаратты олар бекітілген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде өз интернет-ресурсында орналастырады.
135-1. Оларға қатысты жекелеген сауда секциялары көзделмеген биржалық тауарлар бойынша биржалық сауда-саттықты өткізу тауар биржасының интернет-ресурсында тауар биржасы олар басталғанға дейін кемінде 10 (он) жұмыс күні бұрын орналастыратын сауда күндері мен сауда-саттық сессияларын өткізу кезеңділігін көздейтін сауда-саттықты өткізу кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Сауда күндері мен сауда сессияларын өткізу кезеңділігі өзгерген кезде тауар биржасы жаңартылған кестені олар басталғанға дейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей тауар биржасының интернет-ресурсында орналастырады.
Ескерту. 20-тарау 135-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 03.10.2025 № 286-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
136. Әрбір сауда күнінің қорытындысы бойынша тауар биржасы келесі жұмыс күнінен кешіктірмей тауар биржасының интернет-ресурсының арнайы бөлімінде мынадай мәліметтерді қамтитын биржалық сауда-саттық нәтижелері туралы ақпаратты орналастырады:
Сауда-саттықты өткізу күні;
ЕАЭО СЭҚ ТН коды
тауардың атауы;
Сауда-саттықты ашу және жабу бағасы;
мәмілелердің ең жоғары және ең төменгі және орташа өлшенген бағасы;
мәміленің жалпы сомасы;
Сатушы мен сатып алушының БСН-і;
сатып алушының брокерінің атауы;
сатып алушының атауы;
сатушы брокерінің атауы:
сатушының атауы;
жасалған мәмілелер саны;
жеткізу шарттары.
Тауар биржасында жасалған мәмілелер туралы мәліметтер жалпыға қолжетімді болып табылады.
Ескерту. 136-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 03.10.2025 № 286-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
137. Тауар биржасы тауар биржасының аккредиттелген мүшелерінің өзекті тізбесін өзінің интернет-ресурсының арнайы бөлімінде орналастырады, бұл уәкілетті органның ресми хабарламасы болып табылады.
Тауар биржасының атауы, орналасқан жері өзгерген, сондай-ақ басшысы ауысқан және (немесе) тауар биржасы мүшелері қызметкерлерінің құрамы өзгерген кезде тауар биржасы тауар биржасына тауар биржасының мүшелерінен ақпарат келіп түскен кезден бастап үш жұмыс күні ішінде Тізбені жаңартады.
138. Тауар биржасы ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірмей меншікті интернет-ресурсының арнайы бөлімінде стандартталған тауарларға баға белгілеулерді орналастырады.

Глава 21. Порядок проведения закупок через товарную биржу, за исключением государственных закупок и закупок отдельных субъектов квазигосударственного сектора
Сноска. Глава 21 исключена приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
Глава 22. Порядок биржевой торговли нестандартизированными товарами, предусматривающий в том числе повышение внутристрановой ценности в закупаемых недропользователями товарах с учетом международных обязательств Республики Казахстан
Сноска. Глава 22 исключена приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
Глава 23. Секция торговли углеродными единицами
177. Система торговли углеродными единицами в Республике Казахстан состоит из первичного и вторичного углеродных рынков:
1) на первичном углеродном рынке оператор системы торговли углеродными единицами осуществляет продажу единиц углеродной квоты из соответствующей категории резерва Национального плана углеродных квот субъектам углеродного рынка на условиях аукциона.
2) на вторичном углеродном рынке субъекты углеродного рынка осуществляют между собой куплю-продажу углеродных единиц посредством прямой сделки или через товарную биржу.
178. Углеродные единицы, которые аннулированы, погашены, изъяты из обращения или выведены из обращения по решению уполномоченного органа в области охраны окружающей среды, не являются объектом торговли в соответствии с настоящими Правилами и Экологическим Кодексом Республики Казахстан.
179. Товарная биржа, имеющая намерение осуществлять организацию биржевых торгов углеродными единицами, обеспечивает синхронизацию электронной торговой системы с уполномоченным органом в области окружающей среды.
180. С целью получения достоверной информации по ценам на углеродные единицы производится котировка цен на углеродную единицу на товарной бирже с учетом сложившейся конъюнктуры рынка.
181. Для участия в биржевых торгах участники биржевой торговли углеродными единицами вносят биржевое обеспечение на счет клиринговой организации, обслуживающей товарную биржу.
182. Заявки с ценой, менее объявленной минимально допустимой цены, к рассмотрению не принимаются.
183. Заявки на реализацию выставляются продавцами в лотах.
184. Биржевые торги проводятся в режиме двойного встречного аукциона в порядке, предусмотренном пунктами 70, 71, 72, 73 и 74 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 184 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).

21-тарау. Мемлекеттік сатып алуды және квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуын қоспағанда, тауар биржасы арқылы сатып алуды өткізу тәртібі
Ескерту. 21-тарау алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22 - тарау. Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелерін ескере отырып, жер қойнауын пайдаланушылар сатып алатын тауарлардың Ел ішіндегі құндылығын арттыруды көздейтін стандартталған тауарлармен биржалық сауданың тәртібі
Ескерту. 22-тарау алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23-тарау. Көміртегі бірліктерінің сауда секциясы
177. Қазақстан Республикасындағы көміртегі бірліктерінің сауда жүйесі бастапқы және қайталама көміртегі нарықтарынан тұрады:
1) Бастапқы көміртегі нарығында көміртегі бірліктерін сату жүйесінің операторы көміртегі нарығы субъектілеріне көміртегі квоталарының Ұлттық жоспары резервінің тиісті санатынан көміртегі квотасының бірліктерін сатуды аукцион шарттарында жүзеге асырады.
2) қайталама көміртегі нарығында көміртегі нарығының субъектілері тікелей мәміле арқылы немесе тауар биржасы арқылы көміртегі бірліктерін сатып алу-сатуды өзара жүзеге асырады.
178. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша күші жойылған, өтелген, айналыстан алынған немесе айналыстан шығарылған көміртегі бірліктері осы қағидаларға және Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес сауда объектісі болып табылмайды.
179. Көміртегі бірліктерімен биржалық сауда-саттықты ұйымдастыруды жүзеге асыруға ниеті бар тауар биржасы электрондық сауда жүйесін қоршаған орта саласындағы уәкілетті органмен синхрондауды қамтамасыз етеді.
180. Көміртегі бірліктерінің бағалары бойынша дұрыс ақпарат алу мақсатында қалыптасқан нарық конъюнктурасын ескере отырып, тауар биржасындағы көміртегі бірліктерінің бағаларына баға белгілеу жүргізіледі.
181. Биржалық сауда-саттыққа қатысу үшін көміртегі бірліктерімен биржалық саудаға қатысушылар биржалық қамтамасыз етуді тауар биржасына қызмет көрсететін клирингтік ұйымның шотына енгізеді.
182. Ең төменгі рұқсат етілген бағадан аз жарияланған бағасы бар өтінімдер қарауға қабылданбайды.
183. Сатуға арналған өтінімдерді сатушылар лотқа қояды.
184. Биржалық сауда-саттық осы Қағидалардың 70, 71, 72, 73 және 74-тармақтарында көзделген тәртіппен қосарланған қарсы аукцион режимінде өткізіледі.
Ескерту. 184-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

185. При отсутствии биржевой котировки цен на единицу углеродной квоты или офсетную единицу на товарной бирже на день совершения сделки цена определяется по последней доступной котировке цен на единицу углеродной квоты или офсетную единицу.
186. Результаты биржевых торгов публикуются на собственном интернет-ресурсе товарной биржи с соблюдением условий об конфиденциальности сторон биржевых сделок, не позднее одного рабочего дня, следующего за торговым днем.
187. Особенности торговли углеродными единицами на первичном углеродном рынке:
1) ежегодный календарь проведения аукционов утверждается оператором системы торговли углеродными единицами и публикуется на его интернет-ресурсе не позднее 1 декабря предшествующего года;
2) перенос запланированной даты аукциона, предусмотренного ежегодным календарем, на более поздние сроки осуществляется оператором системы торговли углеродными единицами на срок не более 4 рабочих дней с уведомлением об этом субъектов квотирования, подавших заявки на аукцион;
3) дополнительные аукционы, непредусмотренные ежегодным календарем, организуются оператором системы торговли углеродными единицами в декабре каждого года с уведомлением их потенциальных участников не позднее 20 календарных дней до запланированной даты их проведения;
4) объем единиц углеродной квоты, подлежащих продаже на плановом аукционе, не превышает двадцати пяти процентов от общего количества квот, предусмотренных для продажи на условиях аукциона в соответствующем году;
5) размер каждого лота, предназначенного для продажи с аукциона, устанавливается в соответствии с Правилами торговли углеродными единицами, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 29 июня 2021 года № 221 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23719);
6) оператор системы торговли углеродными единицами устанавливает лимит на количество лотов, которые приобретаются одним субъектом квотирования в рамках одной торговой сессии;
7) оператор системы торговли углеродными единицами определяет минимально допустимую цену за единицу углеродной квоты с ее объявлением не позднее 7 календарных дней до запланированной даты проведения аукциона;
8) оператор системы торговли углеродными единицами использует в качестве гарантийного обеспечения единицы углеродной квоты, находящиеся в его управлении.
Глава 24. Секция торговли нефтепродуктами
188. Исключен приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).

185. Мәміле жасалған күні тауар биржасында көміртегі квотасының бірлігіне немесе офсеттік бірлікке бағалардың биржалық баға белгіленімі болмаған кезде баға көміртегі квотасының бірлігіне немесе офсеттік бірлікке бағалардың соңғы қолжетімді баға белгіленімі бойынша айқындалады.
186. Биржалық сауда-саттық нәтижелері биржалық мәмілелер тараптарының құпиялылығы туралы шарттарды сақтай отырып, сауда күнінен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірілмей тауар биржасының меншікті интернет-ресурсында жарияланады.
187. Бастапқы көміртегі нарығындағы көміртегі бірліктерінің сауда ерекшеліктері:
1) аукциондар өткізудің жыл сайынғы күнтізбесін көміртегі бірліктерінің сауда жүйесінің операторы бекітеді және алдыңғы жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірмей оның интернет-ресурсында жарияланады;
2) жыл сайынғы күнтізбеде көзделген аукционның жоспарланған күнін неғұрлым кеш мерзімге ауыстыруды көміртегі бірліктерінің сауда жүйесінің операторы бұл туралы аукционға өтінім берген квоталау субъектілерін хабардар ете отырып, 4 жұмыс күнінен аспайтын мерзімге жүзеге асырады;
3) жыл сайынғы күнтізбеде көзделмеген қосымша аукциондарды көміртегі бірліктерінің сауда жүйесінің операторы оларды өткізудің жоспарланған күніне дейін күнтізбелік 20 күннен кешіктірмей әлеуетті қатысушыларды хабардар ете отырып, әрбір жылдың желтоқсанында ұйымдастырады;
4) жоспарлы аукционда сатылуға жататын көміртегі квотасы бірліктерінің көлемі тиісті жылы аукцион шарттарында сату үшін көзделген квоталардың жалпы санының жиырма бес пайызынан аспайды;
5) аукционнан сатуға арналған әрбір лоттың мөлшері Қазақстан Республикасы Экология, Геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 29 маусымдағы бұйрығымен бекітілген көміртегі бірліктерімен сауда жасау қағидаларына сәйкес белгіленеді № 221 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23719 болып тіркелген);
6) көміртегі бірліктерімен сауда жүйесінің операторы бір квоталау субъектісі бір сауда сессиясы шеңберінде сатып алатын лоттар санына лимит белгілейді;
7) көміртегі бірліктерімен сауда жасау жүйесінің операторы аукцион өткізудің жоспарланған күніне дейін күнтізбелік 7 күннен кешіктірмей оны жариялай отырып, көміртегі квотасының бірлігі үшін ең төменгі жол берілетін бағаны айқындайды;
8) көміртегі бірліктерін сату жүйесінің операторы кепілдік қамтамасыз ету ретінде оның басқаруындағы көміртегі квотасының бірліктерін пайдаланады.
24-тарау. Мұнай өнімдерін сату секциясы
188. Алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

189. Исключен приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
190. Участниками биржевых торгов нефтепродуктами являются продавцы и покупатели, аккредитованные товарной биржей в качестве дилера либо действующие через аккредитованных брокеров.
К участникам биржевых торгов нефтепродуктами относятся:
1) продавцы нефтепродуктов – производители нефтепродуктов и поставщики нефти, включенные в план поставок, в том числе:
продавцы дорожного битума – производители битума и собственники битума, произведенного в процессе переработки принадлежащего им на праве собственности или иных законных основаниях углеводородного сырья;
2) покупатели нефтепродуктов – оптовые поставщики нефтепродуктов, розничные реализаторы нефтепродуктов и конечные потребители, в том числе:
покупатели авиационного топлива - авиакомпании (конечные потребители) и розничные реализаторы авиационного топлива.
покупатели дорожного битума – физические и юридические лица, осуществляющие деятельность в сфере строительства и ремонта автомобильных дорог с соответствующей инфраструктурой для хранения битума, а также лица, имеющие соответствующую инфраструктуру для хранения битума, допущенные к биржевым торгам на товарной бирже на основании информации, предоставленной от государственного органа, осуществляющего руководство в сфере строительства и ремонта автомобильных дорог. Перечень покупателей дорожного битума размещается на официальном интернет-ресурсе государственного органа, осуществляющего руководство в сфере строительства и ремонта автомобильных дорог.
Сноска. Пункт 190 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
191. Организатор торгов нефтепродуктами рассчитывает цены, индексы и показатели по биржевым товарам, основанные на информации о сделках, заключенных на биржевых торгах.
Сводные результаты торгов за прошедший месяц публикуются на сайте организатора торгов нефтепродуктами не позднее первого числа месяца, следующего за отчетным.
192. Организатор торгов нефтепродуктами организует систему управления рисками, связанными с организацией биржевых торгов.
193. Товарная биржа – организатор торгов нефтепродуктами посредством информационной системы уполномоченного органа в области производства нефтепродуктов ежемесячно получает план поставок нефтепродуктов через товарные биржи, содержащий перечень поставщиков нефти и производителей нефтепродуктов, за исключением производителей нефтепродуктов малой мощности, с указанием объемов каждого вида нефтепродуктов, которые каждый поставщик нефти и производитель нефтепродуктов, поставляет на внутренний рынок Республики Казахстан через товарные биржи в предстоящем календарном месяце.

189. Алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
190. Мұнай өнімдерінің биржалық саудасының қатысушылары тауар биржасында дилерлер ретінде аккредиттелген немесе аккредиттелген брокерлер арқылы әрекет ететін сатушылар мен сатып алушылар болып табылады.
Мұнай өнімдерінің биржалық саудасына қатысушыларға мыналар жатады:
1) мұнай өнімдерін сатушылар-мұнай өнімдерін өндірушілер және жеткізу жоспарына енгізілген мұнай берушілер, оның ішінде:
жол битумын сатушылар-өздеріне меншік құқығымен немесе өзге де заңды негіздерде тиесілі көмірсутек шикізатын қайта өңдеу процесінде өндірілген битум өндірушілер және битумның меншік иелері;
2) мұнай өнімдерін сатып алушылар-мұнай өнімдерін көтерме жеткізушілер, мұнай өнімдерін бөлшек саудада өткізушілер және түпкілікті тұтынушылар, оның ішінде:
авиациялық отынды сатып алушылар - авиакомпаниялар (түпкілікті тұтынушылар) және авиациялық отынды бөлшек сатушылар.
жол битумын сатып алушылар - битумды сақтау үшін тиісті инфрақұрылымы бар автомобиль жолдарын салу және жөндеу саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар, сондай-ақ автомобиль жолдарын салу және жөндеу саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органнан берілген ақпарат негізінде тауар биржасында биржалық сауда-саттыққа жіберілген битумды сақтау үшін тиісті инфрақұрылымы бар тұлғалар. Жол битумын сатып алушылардың тізбесі автомобиль жолдарын салу және жөндеу саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
Ескерту. 190-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
191. Мұнай өнімдері саудасын ұйымдастырушы биржалық сауда-саттықта жасалған мәмілелер туралы ақпаратқа негізделген биржалық тауарлар бойынша бағаларды, индекстерді және көрсеткіштерді есептейді.
Өткен айдағы сауда-саттықтың жиынтық нәтижелері мұнай өнімдері сауда-саттығын ұйымдастырушының сайтында есепті айдан кейінгі айдың бірінші күнінен кешіктірілмей жарияланады.
192. Мұнай өнімдері сауда-саттығын ұйымдастырушы биржалық сауда-саттықты ұйымдастыруға байланысты тәуекелдерді басқару жүйесін ұйымдастырады.
193. Мұнай өнімдері сауда – саттығын ұйымдастырушы тауар биржасы мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесі арқылы ай сайын қуаты аз мұнай өнімдерін өндірушілерді қоспағанда, мұнай берушілер мен мұнай өнімдерін өндірушілердің тізбесін қамтитын тауар биржалары арқылы мұнай өнімдерін беру жоспарын әрбір мұнай беруші мен мұнай өнімдерін өндіруші Қазақстан Республикасының ішкі нарығына жеткізетін мұнай өнімдерінің әрбір түрінің көлемін көрсете отырып алады алдағы күнтізбелік айда тауар биржалары арқылы.

194. Отраженные в плане поставок нефтепродуктов объемы нефтепродуктов продавцы нефтепродуктов выставляют на реализацию через товарные биржи в течение пяти торговых сессий, равномерно распределенных в рамках календарного месяца, на который утвержден план поставок нефтепродуктов.
В случае если на дату, указанную в части первой настоящего пункта, отсутствует информация об ожидаемых объемах производства нефтепродуктов, начало биржевых торгов нефтепродуктами в соответствующем месяце откладывается до появления такой информации.
195. Нефтепродукты реализуются через товарные биржи по соответствующим торговым инструментам.
196. Товарная биржа – организатор торгов нефтепродуктами в течение периода, указанного в пункте 194 настоящих Правил, проводит пять торговых сессий по каждому торговому инструменту.
При этом, уполномоченный орган в области производства нефтепродуктов рекомендует товарной бирже введение схемы, при которой покупатели нефтепродуктов участвуют в биржевых торгах в разные торговые сессии.
197. Товарная биржа – организатор торгов нефтепродуктами размещает график проведения биржевых торгов нефтепродуктами, согласованный с уполномоченным органом в области производства нефтепродуктов, не менее чем за пять рабочих дней до их начала на собственном интернет-ресурсе.
Об изменении графика и периодичности проведения торговых дней и торговых сессий участники биржевых торгов нефтепродуктами извещаются не позднее, чем за 48 часов до начала торгового дня.
198. Продавцы нефтепродуктов в каждую торговую сессию выставляют на продажу двадцать процентов от объема каждого вида нефтепродуктов, обязательного для реализации ими в рамках плана поставок нефтепродуктов через товарные биржи.
В случае если на прошедшей основной торговой сессии выставлялся на реализацию, но не был реализован объем нефтепродуктов, такой объем дополнительно выставляется на следующей основной торговой сессии.
199. Минимальный размер партии биржевого товара, возможного к приобретению через товарную биржу, составляет один лот.
Размер лота составляет не менее одной тонны и не более одной вагонной нормы.
200. Заявки на реализацию выставляются продавцами нефтепродуктов в лотах. В случае если размер ежемесячных обязательств продавца нефтепродуктов не кратен установленному размеру лота, то продавец нефтепродуктов выставляет на продажу объем кратный размеру лота, но не менее объема месячных обязательств по реализации соответствующего вида нефтепродуктов через товарные биржи.
201. Размер биржевого обеспечения составляет не более 15 процентов от предполагаемой суммы сделок.

194. Мұнай өнімдерін жеткізу жоспарында көрсетілген мұнай өнімдерінің көлемдерін мұнай өнімдерін сатушылар мұнай өнімдерін жеткізу жоспары бекітілген күнтізбелік ай шеңберінде біркелкі бөлінген бес сауда сессиясы ішінде тауар биржалары арқылы өткізуге қояды.
Егер осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген күні мұнай өнімдерін өндірудің күтілетін көлемдері туралы ақпарат болмаған жағдайда, тиісті айда мұнай өнімдерінің биржалық сауда-саттығының басталуы осындай ақпарат пайда болғанға дейін кейінге қалдырылады.
195. Мұнай өнімдері тауар биржалары арқылы тиісті сауда құралдары бойынша өткізіледі.
196. Мұнай өнімдері сауда – саттығын ұйымдастырушы тауар биржасы осы қағидалардың 194-тармағында көрсетілген кезең ішінде әрбір сауда құралы бойынша бес сауда сессиясын өткізеді.
Бұл ретте, мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті орган тауар биржасына мұнай өнімдерін сатып алушылар биржалық сауда-саттыққа әртүрлі сауда сессияларында қатысатын схеманы енгізуді ұсынады.
197. Мұнай өнімдері сауда – саттығын ұйымдастырушы тауар биржасы мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті органмен келісілген мұнай өнімдерінің биржалық сауда-саттығын өткізу кестесін олар басталғанға дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
Сауда күндері мен сауда сессияларын өткізу кестесі мен кезеңділігінің өзгеруі туралы мұнай өнімдерінің биржалық сауда-саттығына қатысушылар сауда күні басталғанға дейін 48 сағаттан кешіктірілмей хабардар етіледі.
198. Мұнай өнімдерін сатушылар әрбір сауда сессиясына мұнай өнімдерін тауар биржалары арқылы жеткізу жоспары шеңберінде олардың өткізуі үшін міндетті мұнай өнімдерінің әрбір түрі көлемінің жиырма пайызын сатуға қояды.
Егер өткен негізгі сауда сессиясында сатуға қойылса, бірақ мұнай өнімдерінің көлемі сатылмаса, мұндай көлем келесі негізгі сауда сессиясында қосымша қойылады.
199. Тауар биржасы арқылы сатып алуға болатын биржалық тауар партиясының ең аз мөлшері бір лотты құрайды.
Лоттың көлемі бір тоннадан кем емес және бір вагон нормасынан артық емес мөлшерді құрайды.
200. Сатуға арналған өтінімдерді мұнай өнімдерін сатушылар лотқа қояды. Егер мұнай өнімдерін сатушының ай сайынғы міндеттемелерінің мөлшері лоттың белгіленген мөлшеріне еселенбеген жағдайда, онда мұнай өнімдерін сатушы лоттың мөлшеріне еселік көлемді, бірақ тауар биржалары арқылы мұнай өнімдерінің тиісті түрін өткізу жөніндегі айлық міндеттемелердің көлемінен кем емес көлемде сатуға қояды.
201. Биржалық қамтамасыз ету мөлшері мәмілелердің болжамды сомасының 15 проценттен аспайды.

Сноска. Пункт 201 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
202. Исключен приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
203. Максимальный уровень цены нефтепродукта, формируемый в течение торговой сессии, не превышает более ста одного процента от базовой цены.
204. На торговых сессиях в качестве базовой цены нефтепродуктов признаются следующие цены:
1) на первых биржевых торгах по вновь утвержденному торговому инструменту базовая цена устанавливается на уровне среднеарифметического значения котировок оптовых цен соответствующего вида нефтепродуктов на базисе поставки соответствующего производителя нефтепродуктов, сложившегося по итогу предыдущего месяца по данным цен на внутреннем рынке Казахстана, публикуемых в источнике "Argus Рынок Каспия" издания Argus Media Limited (Аргус Медиа Лимитед), Великобритания;
2) в случае если торги были приостановлены по утвержденному торговому инструменту или по группе торговых инструментов более 2 (двух) недель по различным причинам (включая период планового и (или) внепланового ремонта нефтеперерабатывающего завода), базовая цена определяется согласно подпункту 1) настоящего пункта;
3) если по итогам торговой сессии были заключены сделки по не менее чем 70% объема нефтепродукта, подлежащего реализации в данную торговую сессию в соответствии с настоящими Правилами, то на следующей торговой сессии базовая цена устанавливается на уровне средневзвешенной цены нефтепродукта, сложившейся за такую торговую сессию;
4) если по итогам торговой сессии были заключены сделки по объемам менее 70%, но не более 30% подлежащего реализации в данную торговую сессию в соответствии с настоящими Правилами, но при этом средневзвешенная цена нефтепродукта сложилась на уровне или выше базовой цены данной торговой сессии, то на следующей торговой сессии базовая цена не изменяется;
5) если по итогам торговой сессии были заключены сделки по объемам менее 70 % нефтепродукта, но более 30 % подлежащего реализации в данную торговую сессию в соответствии с настоящими Правилами, но при этом средневзвешенная цена нефтепродукта сложилась ниже базовой цены данной торговой сессии, то на следующей торговой сессии базовая цена устанавливается на уровне средневзвешенной цены нефтепродукта, сложившейся за такую торговую сессию;
6) если по итогам торговой сессии были заключены сделки по менее 30 % от объема нефтепродукта, подлежащего реализации в данную торговую сессию в соответствии с настоящими Правилами, базовая цена на следующую сессию уменьшается на два процента.

Ескерту. 201-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
202. Алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
203. Сауда сессиясы ішінде қалыптастырылатын мұнай өнімі бағасының ең жоғары деңгейі базалық бағаның жүз бір пайызынан аспайды.
204. Сауда сессияларында мұнай өнімдерінің базалық бағасы ретінде мынадай бағалар танылады:
1) жаңадан бекітілген сауда-саттық құралы бойынша бірінші биржалық сауда-саттықта базалық баға Argus Media Limited (Аргус Медиа Лимитед) басылымының "Argus Каспий нарығы" көзінде жарияланатын, Қазақстанның ішкі нарығындағы бағалар деректері бойынша өткен айдың қорытындысы бойынша қалыптасқан тиісті мұнай өнімдерін өндірушінің жеткізу базисінде мұнай өнімдерінің тиісті түрінің көтерме бағалары котировкаларының орташа арифметикалық мәні деңгейінде белгіленеді), Ұлыбритания;
2) Егер сауда-саттық бекітілген сауда құралы бойынша немесе сауда құралдарының тобы бойынша әртүрлі себептер бойынша (мұнай өңдеу зауытын жоспарлы және (немесе) жоспардан тыс жөндеу кезеңін қоса алғанда) 2 (екі) аптадан астам уақыт тоқтатыла тұрған жағдайда, базалық баға осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес айқындалады;
3) Егер сауда сессиясының қорытындылары бойынша осы қағидаларға сәйкес осы сауда сессиясына өткізуге жататын мұнай өнімі көлемінің кемінде 70% - ы бойынша мәмілелер жасалған болса, онда келесі сауда сессиясында базалық баға осындай сауда сессиясында қалыптасқан мұнай өнімінің орташа алынған бағасы деңгейінде белгіленеді;
4) Егер сауда сессиясының қорытындылары бойынша осы қағидаларға сәйкес осы сауда сессиясына өткізуге жататын 70% - дан кем, бірақ 30% - дан аспайтын көлемдер бойынша мәмілелер жасалған болса, бірақ бұл ретте мұнай өнімінің орташа алынған бағасы осы сауда сессиясының базалық бағасы деңгейінде немесе одан жоғары қалыптасса, онда келесі сауда сессиясында базалық баға өзгермейді;
5) Егер сауда сессиясының қорытындылары бойынша осы қағидаларға сәйкес осы сауда сессиясына өткізуге жататын мұнай өнімінің 70% - дан кем, бірақ 30% - дан астам көлемі бойынша мәмілелер жасалған болса, бірақ бұл ретте мұнай өнімінің орташа өлшемді бағасы осы сауда сессиясының базалық бағасынан төмен қалыптасса, онда келесі сауда сессиясында базалық баға мұнай өнімінің орташа өлшемді бағасы деңгейінде белгіленеді, осындай сауда сессиясы үшін қалыптасқан;
6) Егер сауда сессиясының қорытындылары бойынша осы қағидаларға сәйкес осы сауда сессиясына өткізуге жататын мұнай өнімі көлемінің 30% - нан кемі бойынша мәмілелер жасалған болса, келесі сессияға базалық баға екі пайызға азаяды.

Организатором торгов нефтепродуктами базовая цена в случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) части первой настоящего пункта, предварительно согласовывается с уполномоченным органом в области производства нефтепродуктов.
205. В случае если продавцом нефтепродуктов в соответствии с настоящими Правилами выставлялся на реализацию на пяти торговых сессиях, но не был реализован объем нефтепродуктов, товарная биржа устанавливает дополнительную торговую сессию для осуществления торгов нереализованных объемов нефтепродуктов, при этом сложившийся уровень цены нефтепродукта по итогам дополнительной торговой сессии не является основой для определения базовой цены для следующих основных сессий.
206. Результаты торгов публикуются на интернет-ресурсе организатора торгов нефтепродуктами с соблюдением условия об анонимности сторон биржевых сделок, не позднее одного рабочего дня, следующего за торговым днем.
207. Товарная биржа – организатор торгов нефтепродуктами утверждает:
1) график и периодичность проведения торговых дней и торговых сессий;
2) торговые инструменты, включая базис поставки товара (спецификации товаров);
3) размер лотов;
4) размер биржевой комиссии за участие в биржевых торгах нефтепродуктами.
Информация, указанная в подпунктах 1) - 4) настоящего пункта, публикуется на интернет-ресурсе товарной биржи в течение трех рабочих дней с даты ее утверждения.
208. Покупатели и продавцы нефтепродуктов для получения доступа к участию в биржевой торговле нефтепродуктами предоставляют товарной бирже (в случае участия в биржевых торгах самостоятельно в качестве дилера) либо брокеру, документы, подтверждающие их статус на рынке нефтепродуктов.
Перечень документов определяется товарной биржей.
209. Продавец обеспечивает регистрацию на товарной бирже заключенных внебиржевых сделок нефтепродуктами в объеме не менее 50 % от плана поставки на планируемый месяц.
Под внебиржевыми сделками нефтепродуктов понимаются сделки, совершенные продавцом нефтепродуктов на внутренний рынок Республики Казахстан в рамках прямых поставок.
210. Товарная биржа на основании заключенных сделок рассчитывает биржевые и внебиржевые индексы и с учетом полученных данных выводит биржевой коридор цены нефтепродуктов с его опубликованием на интернет-ресурсе товарной биржи.
211. В случае наличия на внутреннем рынке Республики Казахстан форс-мажорных ситуаций, в том числе вызванных снижением объема производства нефтепродуктов (плановый и внеплановый ремонт, аварийные ситуации, планово-предупредительные работы) уполномоченный орган в области производства нефтепродуктов на период до стабилизации ситуации на рынке приостанавливает биржевые торги нефтепродуктами.

Мұнай өнімдері сауда-саттығын ұйымдастырушы осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларда базалық бағаны мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті органмен алдын ала келіседі.
205. Егер мұнай өнімдерін сатушы осы қағидаларға сәйкес бес сауда сессиясында сатуға қойған, бірақ мұнай өнімдерінің көлемі сатылмаған жағдайда, тауар биржасы сатылмаған мұнай өнімдері көлемінің сауда-саттығын жүзеге асыру үшін қосымша сауда сессиясын белгілейді, бұл ретте қосымша сауда сессиясының қорытындылары бойынша мұнай өнімдері бағасының қалыптасқан деңгейі мынадай негізгі сессиялар үшін базалық бағаны айқындау үшін негіз болып табылмайды.
206. Сауда-саттық нәтижелері мұнай өнімдері сауда-саттығын ұйымдастырушының интернет-ресурсында биржалық мәмілелер тараптарының анонимділігі туралы шарттар сақтала отырып, сауда-саттық күнінен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірілмей жарияланады.
207. Мұнай өнімдері сауда-саттығын ұйымдастырушы-тауар биржасы:
1) сауда күндері мен сауда сессияларын өткізу кестесі мен кезеңділігі;
2)тауарды жеткізу базисін (тауарлардың ерекшеліктерін) қоса алғанда, сауда құралдары;
3) лоттардың мөлшері;
4) мұнай өнімдерінің биржалық сауда-саттығына қатысқаны үшін биржалық комиссияның мөлшері бекітілсін.
Осы тармақтың 1) - 4) тармақшаларында көрсетілген ақпарат тауар биржасының интернет-ресурсында ол бекітілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жарияланады.
208. Мұнай өнімдерін сатып алушылар мен сатушылар мұнай өнімдерінің биржалық саудасына қатысуға рұқсат алу үшін тауар биржасына (биржалық сауда-саттыққа дилер ретінде дербес қатысқан жағдайда) не брокерге олардың мұнай өнімдері нарығындағы мәртебесін растайтын құжаттарды ұсынады.
Құжаттар тізбесін тауар биржасы айқындайды.
209. Сатушы жоспарланған айға жеткізу жоспарының кемінде 50% көлемінде мұнай өнімдерімен жасалған биржадан тыс мәмілелердің тауар биржасында тіркелуін қамтамасыз етеді.
Мұнай өнімдерінің биржадан тыс мәмілелері деп мұнай өнімдерін сатушының тікелей жеткізу шеңберінде Қазақстан Республикасының ішкі нарығына жасаған мәмілелері түсініледі.
210. Тауар биржасы жасалған мәмілелер негізінде биржалық және биржадан тыс индекстерді есептейді және алынған деректерді ескере отырып, мұнай өнімдері бағасының биржалық дәлізін тауар биржасының интернет-ресурсында жариялай отырып шығарады.
211. Қазақстан Республикасының ішкі нарығында форс-мажорлық жағдайлар, оның ішінде мұнай өнімдерін өндіру көлемінің төмендеуінен туындаған (жоспарлы және жоспардан тыс жөндеу, авариялық жағдайлар, жоспарлы-алдын алу жұмыстары) жағдайлар болған жағдайда, мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті орган нарықтағы жағдай тұрақталғанға дейінгі кезеңде мұнай өнімдерінің биржалық сауда-саттығын тоқтата тұрады.

Параграф 1. Секция по оптовой реализации сжиженного нефтяного газа
212. Исключен приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
213. Исключен приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
214. Участниками биржевых торгов сжиженным нефтяным газом являются продавцы и покупатели, аккредитованные товарной биржей в качестве дилера либо действующие через аккредитованных брокеров.
К участникам биржевых торгов сжиженным нефтяным газом относятся:
продавцы сжиженного нефтяного газа – производители сжиженного нефтяного газа и собственники сжиженного нефтяного газа, произведенного в процессе переработки принадлежащего им на праве собственности или иных законных основаниях углеводородного сырья;
покупатели сжиженного нефтяного газа – промышленные потребители, владельцы газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов и (или) автогазозаправочных станций, имеющие на праве собственности или иных законных основаниях емкости хранения сжиженного нефтяного газа общим объемом не менее 60 кубических метров с возможностью их заполнения с железнодорожных цистерн, либо заключившие договор об оказании услуг по хранению и перевалке сжиженного нефтяного газа объемом не менее 60 кубических метров в месяц с владельцем газонаполнительной станции в соответствующем регионе поставки;
На промышленных потребителей, владельцев газонаполнительных пунктов и (или) автогазозаправочных станций в случае их участия в биржевых торгах по торговым инструментам, предусматривающим поставку сжиженного нефтяного газа автомобильным транспортом, требования абзаца второго части второй настоящего пункта не распространяются.
215. Продавцы ежемесячно, в срок не позднее, чем за 5 (пять) рабочих дня до начала торговых сессий уведомляют товарную биржу об объеме сжиженного нефтяного газа, который они планируют выставить на реализацию через соответствующую товарную биржу в текущем месяце.
Сведенная информация о планируемых объемах реализации через соответствующую товарную биржу в текущем месяце размещается товарной биржей на его официальном интернет-ресурсе в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней до начала торговых сессий.
216. Товарная биржа в течение 5 (пяти) рабочих дней, начиная с 20 (двадцатого) числа месяца, предшествующего планируемому кварталу, проводит 5 (пять) основных торговых сессий, на каждой из которых продавцы выставляют по 20 (двадцать) процентов от обязательного для реализации через товарные биржи объема сжиженного нефтяного газа, с фактической отгрузкой в течение планируемого месяца.

Параграф 1. Сұйытылған мұнай газын көтерме саудада өткізу жөніндегі секция
212. Алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
213. Алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
214. Тауар биржасы дилер ретінде аккредиттеген не аккредиттелген брокерлер арқылы әрекет ететін сатушылар мен сатып алушылар сұйытылған мұнай газы биржалық саудасының қатысушылары болып табылады.
Сұйытылған мұнай газымен биржалық сауда-саттыққа қатысушыларға мыналар жатады:
сұйытылған мұнай газын сатушылар-сұйытылған мұнай газын өндірушілер және өздеріне меншік құқығымен немесе өзге де заңды негіздерде тиесілі көмірсутек шикізатын өңдеу процесінде өндірілген сұйытылған мұнай газының меншік иелері;
сұйытылған мұнай газын сатып алушылар-меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде теміржол цистерналарынан оларды толтыру мүмкіндігі бар жалпы көлемі кемінде 60 текше метр сұйытылған мұнай газын сақтау ыдыстары бар не сұйытылған мұнай газын сақтау және ауыстырып тиеу жөнінде қызметтер көрсету туралы шарт жасасқан, өнеркәсіптік тұтынушылар, газ толтыру станцияларының, газ толтыру пункттерінің және (немесе) автогаз құю станцияларының иелері тиісті жеткізу өңірінде газ толтыру станциясының иесімен айына көлемі 60 текше метрден кем емес мұнай газы;
Өнеркәсіптік тұтынушыларға, газ толтыру пункттерінің және (немесе) автомобиль көлігімен сұйытылған мұнай газын беруді көздейтін сауда құралдары бойынша биржалық сауда-саттыққа қатысқан жағдайда, осы тармақтың екінші бөлігі екінші абзацының талаптары қолданылмайды.
215. Сатушылар ай сайын, сауда сессиялары басталғанға дейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде тауар биржасына ағымдағы айда тиісті тауар биржасы арқылы өткізуге қоюды жоспарлап отырған сұйытылған мұнай газының көлемі туралы хабарлайды.
Ағымдағы айда тиісті тауар биржасы арқылы өткізудің жоспарланатын көлемдері туралы егжей-тегжейлі ақпаратты тауар биржасы сауда сессиялары басталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде өзінің ресми интернет-ресурсында орналастырады.
216. Тауар биржасы жоспарланатын тоқсанның алдындағы айдың 20 (жиырмасыншы) күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде 5 (бес) негізгі сауда сессияларын өткізеді, олардың әрқайсысында сатушылар тауар биржалары арқылы өткізу үшін міндетті сұйытылған мұнай газы көлемінің 20 (жиырма) пайызынан іс жүзінде тиеп-жөнелтумен бірге жоспарланған ай ішінде қояды.

В случае отсутствия на дату, указанную в части первой настоящего пункта, распределения производителем обязательного к поставке объема сжиженного нефтяного газа между собственниками сжиженного нефтяного газа, произведенного в процессе переработки принадлежащего им на праве собственности или иных законных основаниях углеводородного сырья, такие собственники на каждой из первых 4 (четырех) основных торговых сессий выставляют на торги по 20 (двадцать) процентов от объема сжиженного нефтяного газа, планируемого ими к распределению.
Для лиц, указанных в части второй настоящего пункта, пятая основная торговая сессия проводится отдельно в первый рабочий день, следующий за днем утверждения распределения сжиженного нефтяного газа между собственниками, при этом на торги выставляется весь объем сжиженного нефтяного газа, необходимый для исполнения такими лицами плана поставки.
Уполномоченный орган, осуществляющий государственное регулирование производства, транспортировки (перевозки), хранения и оптовой реализации газа, проводит мониторинг объемов реализации сжиженного нефтяного газа, подлежащего обязательной реализации на каждой торговой сессии через товарные биржи.
217. Сжиженный нефтяной газ реализуется через товарные биржи по соответствующим торговым инструментам, которые предусматривают:
вид сжиженного нефтяного газа и его качественные характеристики;
место, срок, способ отгрузки и иные условия поставки сжиженного нефтяного газа;
условия оплаты сжиженного нефтяного газа;
регион (регионы), в пределах территории которого (которых) сжиженный нефтяной газ подлежит последующей реализации покупателями;
условия, определенные организатором торгов при необходимости.
218. Об изменении графика и периодичности проведения торговых дней и торговых сессий участники биржевых торгов извещаются не позднее, чем за 48 часов до начала торгового дня.
219. Если объем сжиженного нефтяного газа, обязательный для реализации соответствующим продавцом через товарные биржи, составляет меньше 180 (ста восьмидесяти) тонн, то такой продавец выставляет на продажу более двадцати процентов от объема, начиная с первой торговой сессии.
В случае, если на прошедших торговых сессиях выставлялся на реализацию, но не был реализован объем сжиженного нефтяного газа, такой объем дополнительно выставляется на последующих торговых сессиях.
220. Минимальный размер партии (объем) сжиженного нефтяного газа, ежемесячно приобретаемый на товарной бирже участниками биржевых торгов сжиженного нефтяного газа, составляет один лот.

Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген күні өндірушінің меншік құқығымен немесе өзге де заңды негіздерде тиесілі көмірсутек шикізатын қайта өңдеу процесінде өндірілген сұйытылған мұнай газының меншік иелері арасында жеткізуге міндетті сұйытылған мұнай газының көлемін бөлуі болмаған жағдайда, мұндай меншік иелері алғашқы 4 (төрт) негізгі сауда сессияларының әрқайсысында сауда-саттыққа шығарады олар бөлуге жоспарлаған сұйытылған мұнай газы көлемінің 20 (жиырма) пайызынан аспайтын мөлшерде белгіленеді.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген тұлғалар үшін бесінші негізгі сауда сессиясы меншік иелері арасында сұйытылған мұнай газын бөлу бекітілген күннен кейінгі бірінші жұмыс күні жеке өткізіледі, бұл ретте осындай тұлғалардың беру жоспарын орындауы үшін қажетті сұйытылған мұнай газының барлық көлемі сауда-саттыққа шығарылады.
Газды өндіруді, тасымалдауды (тасымалдауды), сақтауды және көтерме саудада өткізуді мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган әрбір сауда сессиясында тауар биржалары арқылы міндетті түрде өткізуге жататын сұйытылған мұнай газын өткізу көлемдерінің мониторингін жүргізеді.
217. Сұйытылған мұнай газы тауар биржалары арқылы тиісті сауда құралдары бойынша өткізіледі, олар мыналарды көздейді::
сұйытылған мұнай газының түрі және оның сапалық сипаттамалары;
сұйытылған мұнай газын беру орны, мерзімі, тиеп-жөнелту тәсілі және өзге де шарттары;
сұйытылған мұнай газына ақы төлеу шарттары;
аумағы шегінде сұйытылған мұнай газы кейіннен сатып алушылардың өткізуіне жататын өңір (өңірлер);
қажет болған жағдайда сауда-саттықты ұйымдастырушы белгілеген шарттар.
218. Сауда күндері мен сауда сессияларын өткізу кестесі мен кезеңділігінің өзгеруі туралы биржалық сауда-саттыққа қатысушылар сауда күні басталғанға дейін 48 сағаттан кешіктірілмей хабардар етіледі.
219. Егер тауар биржалары арқылы тиісті сатушының өткізуі үшін міндетті сұйытылған мұнай газының көлемі 180 (жүз сексен) тоннадан аз болса, онда мұндай сатушы бірінші сауда сессиясынан бастап көлемнің жиырма пайызынан астамын сатуға қояды.
Егер өткен сауда сессияларында сұйытылған мұнай газының көлемі сатуға қойылған, бірақ сатылмаған жағдайда, мұндай көлем кейінгі сауда сессияларында қосымша қойылады.
220. Сұйытылған мұнай газының биржалық сауда-саттығына қатысушылар ай сайын тауар биржасында сатып алатын сұйытылған мұнай газы партиясының (көлемінің) ең төмен мөлшері бір лотты құрайды.

Размер лота по торговым инструментам, предусматривающим поставку сжиженного нефтяного газа железнодорожным транспортом, составляет 1 (один) вагон от 36 (тридцати шести) до 40 (сорока) тонн, автомобильным транспортом 5 (пять) тонн.
221. Заявки на реализацию выставляются продавцами в лотах.
В случае если размер ежемесячных обязательств продавца по реализации сжиженного нефтяного газа не кратен установленному размеру лота, то продавец выставляет на продажу объем кратный размеру лота, но не менее объема месячных обязательств по реализации через товарную биржу.
222. Максимальный размер партии (объем) сжиженного нефтяного газа, ежемесячно приобретаемый на товарной бирже покупателем, составляет не более 10 % от объема сжиженного нефтяного газа, подлежащего реализации через товарные биржи в соответствии с планом поставки на планируемый месяц, а по торговым инструментам базиса поставки, с которого не менее 80 % объема сжиженного нефтяного газа вывозится автомобильным транспортом, не более 5 %.
Объем сжиженного нефтяного газа, указанный в части первой настоящего пункта, устанавливается организатором торгов для каждого покупателя с учетом фактических объемов приобретения им сжиженного нефтяного газа в течение текущего календарного месяца на всех товарных биржах.
Данные об объемах приобретения покупателями сжиженного нефтяного газа товарная биржа получает через информационную систему уполномоченного органа в сфере газа и газоснабжения.
223. Исключен приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
224. Максимальный уровень цены сжиженного нефтяного газа, формируемый в течение торговой сессии, не превышает ста одного процента от базовой цены.
Базовая цена торговой сессии устанавливается в следующем порядке:
1) на первых биржевых торгах по вновь утвержденному торговому инструменту на уровне средневзвешенной цены сжиженного нефтяного газа, сложившейся за последний торговый месяц по всем торговым инструментам соответствующего базиса поставки;
2) если по итогам основной торговой сессии были заключены сделки по объемам сжиженного нефтяного газа не менее чем 75 % подлежащего реализации в данную торговую сессию в соответствии с пунктом 220 настоящих Правил, на следующей основной торговой сессии базовая цена устанавливается на уровне средневзвешенной цены сжиженного нефтяного газа, сложившейся за такую торговую сессию;
3) если по итогам основной торговой сессии были заключены сделки по объемам сжиженного нефтяного газа менее чем 70 %, но более 30 %, подлежащего реализации в данную торговую сессию в соответствии с пунктом 220 настоящих Правил, и при этом средневзвешенная цена сжиженного нефтяного газа сложилась на уровне или выше базовой цены данной торговой сессии, на следующей основной торговой сессии базовая цена не изменяется;

Сұйытылған мұнай газын теміржол көлігімен беруді көздейтін сауда құралдары бойынша лоттың мөлшері 36 (отыз алты) тоннадан 40 (қырық) тоннаға дейінгі 1 (бір) вагонды, автомобиль көлігімен 5 (бес) тоннаны құрайды.
221. Сатуға арналған өтінімдерді сатушылар лотқа қояды.
Егер сатушының сұйытылған мұнай газын өткізу жөніндегі ай сайынғы міндеттемелерінің мөлшері лоттың белгіленген мөлшеріне еселенбеген жағдайда, онда сатушы лоттың мөлшеріне еселік көлемді, бірақ тауар биржасы арқылы өткізу жөніндегі айлық міндеттемелердің көлемінен кем емес көлемде сатуға қояды.
222. Сатып алушы тауар биржасында ай сайын сатып алатын сұйытылған мұнай газы партиясының (көлемінің) ең жоғары мөлшері жоспарланып отырған айға арналған беру жоспарына сәйкес тауар биржалары арқылы өткізуге жататын сұйытылған мұнай газы көлемінің 10% - нан аспайды, ал жеткізу базисінің сауда құралдары бойынша сұйытылған мұнай газы көлемінің кемінде 80% - ы әкетіледі автомобиль көлігімен, 5% - дан артық емес.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген сұйытылған мұнай газының көлемін Сауда-саттықты ұйымдастырушы барлық тауар биржаларында ағымдағы күнтізбелік ай ішінде сұйытылған мұнай газын сатып алудың нақты көлемдерін ескере отырып, әрбір сатып алушы үшін белгілейді.
Тауар биржасы сұйытылған мұнай газын сатып алушылардың сатып алу көлемдері туралы деректерді газ және газбен жабдықтау саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесі арқылы алады.
223. Алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
224. Сауда сессиясы ішінде қалыптастырылатын сұйытылған мұнай газы бағасының ең жоғары деңгейі базалық бағаның жүз бір пайызынан аспайды.
Сауда сессиясының базалық бағасы мынадай тәртіппен белгіленеді:
1) берудің тиісті базисінің барлық сауда құралдары бойынша соңғы сауда айында қалыптасқан сұйытылған мұнай газының орташа өлшемді бағасы деңгейінде жаңадан бекітілген сауда құралы бойынша алғашқы биржалық сауда-саттықтарда;
2) Егер негізгі сауда сессиясының қорытындылары бойынша осы қағидалардың 220-тармағына сәйкес осы сауда сессиясында өткізуге жататын сұйытылған мұнай газының кемінде 75% - ы көлемі бойынша мәмілелер жасалған болса, келесі негізгі сауда сессиясында базалық баға осындай сауда сессиясында қалыптасқан сұйытылған мұнай газының орташа өлшенген бағасы деңгейінде белгіленеді;
3) Егер негізгі сауда сессиясының қорытындылары бойынша осы қағидалардың 220-тармағына сәйкес осы сауда сессиясына өткізуге жататын сұйытылған мұнай газының көлемі бойынша мәмілелер 70% - дан кем, бірақ 30% - дан астам жасалған болса және бұл ретте сұйытылған мұнай газының орташа өлшемді бағасы осы сауда сессиясының базалық бағасынан асатын деңгейде немесе одан жоғары қалыптасса, сұйытылған мұнай газының орташа келесі негізгі сауда сессиясы базалық баға өзгермейді;

4) если по итогам основной торговой сессии были заключены сделки по объемам сжиженного нефтяного газа менее чем 70 %, но более 30 %, подлежащего реализации в данную торговую сессию в соответствии с пунктом 220 настоящих Правил, и при этом средневзвешенная цена сжиженного нефтяного газа сложилась ниже базовой цены данной торговой сессии, то на следующей основной торговой сессии базовая цена устанавливается на уровне средневзвешенной цены сжиженного нефтяного газа, сложившейся за такую торговую сессию;
5) если по итогам основной торговой сессии по торговому инструменту были заключены сделки по объемам сжиженного нефтяного газа менее 30%, подлежащего реализации в данную торговую сессию в соответствии с пунктом 220 настоящих Правил, либо сделки не заключались, на следующей основной торговой сессии базовая цена уменьшается на 5 (пять) процентов, но не ниже уровня текущей предельной цены сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан вне товарных бирж, утвержденной уполномоченным органом в сфере газа и газоснабжения в соответствии с подпунктом 7) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О газе и газоснабжении";
6) если по торговому инструменту не проводились сделки в течение 30 (тридцати) и более календарных дней, базовая цена устанавливается на уровне средневзвешенной цены сжиженного нефтяного газа, сложившейся за предыдущую торговую сессию по всем торговым инструментам организатора торгов с соответствующим базисом поставки.
Базовая цена сжиженного нефтяного газа не превышает среднеарифметическое значение котировок цен на сжиженный нефтяной газ за предыдущий календарный месяц в странах-импортерах казахстанского сжиженного нефтяного газа, за вычетом среднеарифметического значения расходов на его перевозку в такие страны железнодорожным транспортом.
Значение, указанное в части 9 настоящего пункта, определяется на основании информации, публикуемой в источнике "Аргус Сжиженный газ и конденсат" компании "Argus Media Limited) (Russia) Ltd. (Petroleumargus)" (Аргус медиа лимитед (Россия) Лтд. (Петролемаргус), (а при отсутствии информации о ценах на сжиженный нефтяной газ в вышеуказанном источнике - по данным других источников, определяемых законодательством Республики Казахстан в сфере трансфертного ценообразования, и ежемесячно утверждается уполномоченным органом в сфере газа и газоснабжения.
Базовая цена сжиженного нефтяного газа устанавливается на объектах по наливу сжиженного нефтяного газа в железнодорожные цистерны и (или) автогазовозы.

4) Егер негізгі сауда сессиясының қорытындылары бойынша сұйытылған мұнай газының көлемі бойынша осы қағидалардың 220-тармағына сәйкес осы сауда сессиясында өткізуге жататын 70% - дан кем, бірақ 30% - дан астам мәмілелер жасалған болса және бұл ретте сұйытылған мұнай газының орташа өлшенген бағасы осы сауда сессиясының базалық бағасынан төмен қалыптасса, онда сұйытылған мұнай газының келесі негізгі сауда сессиясына базалық баға осындай сауда сессиясында қалыптасқан сұйытылған мұнай газының орташа өлшемді бағасы деңгейінде белгіленеді;
5) Егер сауда құралы бойынша негізгі сауда сессиясының қорытындылары бойынша осы қағидалардың 220-тармағына сәйкес осы сауда сессиясына өткізуге жататын сұйытылған мұнай газының көлемі бойынша кемінде 30% - бен мәмілелер жасалған болса не мәмілелер жасалмаса, келесі негізгі сауда сессиясында базалық баға 5 (бес) пайызға азаяды, бірақ одан төмен болмайды Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспары шеңберінде тауар биржаларынан тыс өткізілетін сұйытылған мұнай газының ағымдағы шекті бағасының деңгейі, "газ және газбен жабдықтау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 7) тармақшасына сәйкес газ және газбен жабдықтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен;
6) Егер сауда құралы бойынша күнтізбелік 30 (отыз) және одан көп күн ішінде мәмілелер жүргізілмесе, базалық баға Сауда-саттықты ұйымдастырушының барлық сауда құралдары бойынша тиісті беру базисімен алдыңғы сауда сессиясында қалыптасқан сұйытылған мұнай газының орташа өлшемді бағасының деңгейінде белгіленеді.
Сұйытылған мұнай газының базалық бағасы осындай елдерге темір жол көлігімен тасымалдауға арналған шығыстардың орташа арифметикалық мәнін шегере отырып, қазақстандық сұйытылған мұнай газын импорттаушы елдерде өткен күнтізбелік айда сұйытылған мұнай газына баға белгіленімдерінің орташа арифметикалық мәнінен аспайды.
Осы тармақтың 9-бөлігінде көрсетілген мән "Argus Media Limited" (Russia) Ltd компаниясының "Аргус сұйытылған газ және конденсат" көзінде жарияланатын ақпарат негізінде айқындалады. (Petroleumargus)" (Аргус медиа лимитед (Ресей) Лтд. (Петролемаргус), (ал жоғарыда көрсетілген көзде сұйытылған мұнай газының бағасы туралы ақпарат болмаған кезде - Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу саласындағы заңнамасында айқындалатын басқа да көздердің деректері бойынша және газ және газбен жабдықтау саласындағы уәкілетті орган ай сайын бекітеді.
Сұйытылған мұнай газының базалық бағасы сұйытылған мұнай газын теміржол цистерналарына және (немесе) автогаз тасушыларға құю объектілерінде белгіленеді.

Организатором торгов сжиженным нефтяным газом базовая цена в случае, предусмотренном подпунктом 1) части 1 настоящего пункта, предварительно согласовывается с уполномоченным органом, осуществляющим государственное регулирование производства, транспортировки (перевозки), хранения и оптовой реализации газа.
225. Дополнительные торговые сессии проводятся организатором торгов по запросу продавца в следующих случаях:
в случае возникновения у продавца неотгруженных объемов сжиженного нефтяного газа, обязательного для реализации на внутреннем рынке Республики Казахстан вне товарных бирж, в связи с отказом промышленного потребителя, использующего сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции, от приобретения сжиженного нефтяного газа;
в случае возникновения у продавца неотгруженных объемов сжиженного нефтяного газа, обязательного для реализации на внутреннем рынке Республики Казахстан через товарные биржи, в связи с отказом покупателя от оплаты приобретенного через товарную биржу сжиженного нефтяного газа;
в случае наличия у продавца выставлявшихся на основных торговых сессиях, но не реализованных объемов сжиженного нефтяного газа, обязательного для реализации на внутреннем рынке Республики Казахстан через товарные биржи;
в случае намерения продавца выставить на реализацию через товарные биржи объемы сжиженного нефтяного газа вне плана поставки.
226. В случаях, указанных в пункте 225 настоящих Правил, в течение 3 (трех) последовательных рабочих дней, начиная с 10 (десятого) числа месяца, на который сформирован план поставки, проводятся единые для всех продавцов сжиженного нефтяного газа 3 (три) дополнительные торговые сессии, на которые каждый продавец выставляет весь объем сжиженного нефтяного газа, необходимый для исполнения им плана поставки, начиная с первой дополнительной торговой сессии.
При этом регионом поставки определяется территория Республики Казахстан, а базовая цена на каждую дополнительную торговую сессию устанавливается в порядке, предусмотренном пунктом 224 настоящих Правил.
227. При проведении дополнительных торговых сессий продавцы сжиженного нефтяного газа, начиная с первой дополнительной торговой сессии, выставляют на биржевые торги весь объем сжиженного нефтяного газа, необходимый для исполнения ими плана поставки.
228. Исключен приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
229. Товарная биржа – организатор торгов сжиженным нефтяным газом утверждает:
1) график и периодичность проведения торговых дней и основных торговых сессий, согласованный с уполномоченным органом, осуществляющим государственное регулирование производства, транспортировки (перевозки), хранения и оптовой реализации газа;

Сұйытылған мұнай газы сауда-саттығын ұйымдастырушы осы тармақтың 1-бөлігінің 1) тармақшасында көзделген жағдайда базалық бағаны газды өндіруді, тасымалдауды (тасуды), сақтауды және көтерме саудада өткізуді мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органмен алдын ала келіседі.
225. Сауда-саттықты ұйымдастырушы сатушының сұрауы бойынша қосымша сауда сессияларын мынадай жағдайларда өткізеді:
сұйытылған мұнай газын мұнай - газ-химия өнімдерін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушының сұйытылған мұнай газын сатып алудан бас тартуына байланысты сатушыда Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауар биржаларынан тыс өткізу үшін міндетті сұйытылған мұнай газының тиелмеген көлемі туындаған жағдайда;
сатып алушының тауар биржасы арқылы сатып алынған сұйытылған мұнай газына ақы төлеуден бас тартуына байланысты сатушыда Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауар биржалары арқылы өткізуге міндетті сұйытылған мұнай газының тиелмеген көлемі туындаған жағдайда;
сатушыда негізгі сауда сессияларында қойылған, бірақ Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауар биржалары арқылы өткізу үшін міндетті сұйытылған мұнай газының өткізілмеген көлемі болған жағдайда;
сатушы тауар биржалары арқылы өткізуге жеткізу жоспарынан тыс сұйытылған мұнай газының көлемін шығаруға ниет білдірген жағдайда.
226. Осы қағидалардың 225-тармағында көрсетілген жағдайларда жеткізу жоспары қалыптастырылған айдың 10 (оныншы) күнінен бастап қатарынан 3 (үш) жұмыс күні ішінде сұйытылған мұнай газын барлық сатушылар үшін бірыңғай 3 (үш) қосымша сауда сессиясы өткізіледі, оларға әрбір сатушы сұйытылған мұнай газының барлық көлемін қояды бірінші қосымша сауда сессиясынан бастап жеткізу жоспарын орындау үшін қажетті газ.
Бұл ретте жеткізу өңірі Қазақстан Республикасының аумағын айқындайды, ал әрбір қосымша сауда сессиясына базалық баға осы қағидалардың 224-тармағында көзделген тәртіппен белгіленеді.
227. Қосымша сауда сессияларын өткізу кезінде сұйытылған мұнай газын сатушылар бірінші қосымша сауда сессиясынан бастап биржалық сауда-саттыққа сұйытылған мұнай газының жеткізу жоспарын орындау үшін қажетті бүкіл көлемін қояды.
228. Алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
229. Сұйытылған мұнай газы сауда-саттығын ұйымдастырушы-тауар биржасы:
1) газ өндіруді, тасымалдауды (тасымалдауды), сақтауды және көтерме саудада өткізуді мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісілген сауда күндерін және негізгі сауда сессияларын өткізу кестесі мен кезеңділігі; ;

2) торговые инструменты;
3) размеры гарантийного обеспечения для участия в биржевых торгах;
4) максимальные размеры заявок на продажу и покупку;
5) ежемесячно утверждает максимальное значение базовой цены сжиженного нефтяного газа.
Информация, указанная в подпунктах 1) – 5) настоящего пункта, публикуется на интернет-ресурсе товарной биржи в течение трех рабочих дней с даты ее утверждения.
230. Продавец обеспечивает регистрацию на товарной бирже заключенных внебиржевых сделок сжиженного нефтяного газа в объеме не менее 50 % от плана поставки на планируемый месяц.
231. Товарная биржа на основании заключенных сделок рассчитывает биржевые и внебиржевые индексы и с учетом полученных данных выводит биржевой коридор цены сжиженного нефтяного газа с его опубликованием на интернет-ресурсе товарной биржи.
232. В случае наличия на внутреннем рынке Республики Казахстан форс-мажорных ситуаций, в том числе вызванных снижением объема производства сжиженного нефтяного газа (плановый и внеплановый ремонт, аварийные ситуации, планово-предупредительные работы), уполномоченный орган в сфере газа и газоснабжения на период до стабилизации ситуации на рынке устанавливает базовые цены для основных торговых сессий, не соответствующих настоящим Правилами, изменяет режим торгов сжиженным нефтяным газом, также приостанавливает биржевые торги сжиженным нефтяным газом.
Глава 25. Секция торговли углем
233. Данная секция распространяется на виды угля, указанные в перечне биржевых товаров, утверждаемых уполномоченным органом.
234. Продавец – производитель угля, осуществляющий добычу в соответствии с контрактом на недропользование (угольный разрез, угольная шахта) и (или) переработку (обогащение) угля.
Сноска. Пункт 234 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.12.2023 № 420-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
235. Покупатель – субъект рынка (оптовый поставщик или розничный реализатор коммунально-бытового угля, имеющий на праве собственности или иных законных основаниях железнодорожный тупик, технически оснащенный (весовая техника, погрузочно-разгрузочный транспорт) и имеющий возможность хранения и отгрузки угля и реализации населению для личного пользования), получивший аккредитацию товарной биржи на основании информации, предоставленной от местных исполнительных органов.
Перечень покупателей коммунально-бытового угля размещается на сайте уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере угольной промышленности.

2) сауда құралдары;
3) биржалық сауда-саттыққа қатысу үшін кепілдікті қамтамасыз ету мөлшері;
4) сатуға және сатып алуға өтінімдердің ең көп мөлшері;
5) ай сайын сұйытылған мұнай газы базалық бағасының ең жоғары мәнін бекітеді.
Осы тармақтың 1) – 5) тармақшаларында көрсетілген ақпарат тауар биржасының интернет-ресурсында ол бекітілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жарияланады.
230. Сатушы тауар биржасында жасалған сұйытылған мұнай газының биржадан тыс мәмілелерін жоспарлы айға жеткізу жоспарының кемінде 50% - ы көлемінде тіркеуді қамтамасыз етеді.
231. Тауар биржасы жасалған мәмілелер негізінде биржалық және биржадан тыс индекстерді есептейді және алынған деректерді ескере отырып, сұйытылған мұнай газы бағасының биржалық дәлізін тауар биржасының интернет-ресурсында жариялай отырып шығарады.
232. Қазақстан Республикасының ішкі нарығында форс-мажорлық жағдайлар болған, оның ішінде сұйытылған мұнай газын өндіру көлемінің төмендеуінен туындаған (жоспарлы және жоспардан тыс жөндеу, авариялық жағдайлар, жоспарлы-алдын алу жұмыстары) жағдайда, газ және газбен жабдықтау саласындағы уәкілетті орган нарықтағы жағдай тұрақталғанға дейінгі кезеңде негізгі сауда сессиялары үшін базалық бағаларды белгілейді. сауда-саттық режимін өзгертеді, сондай-ақ сұйытылған мұнай газының биржалық сауда-саттығын тоқтата тұрады.
25-тарау. Көмір сату секциясы
233. Бұл секция уәкілетті орган бекітетін биржалық тауарлар тізбесінде көрсетілген көмір түрлеріне қолданылады.
234. Сатушы – жер қойнауын пайдалануға (көмір бөлінісі, көмір шахтасы) және (немесе) көмірді қайта өңдеуге (байытуға) арналған келісімшартқа сәйкес өндіруді жүзеге асыратын көмір өндіруші.
Ескерту. 234-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.12.2023 № 420-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
235. Сатып алушы-меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде темір жол тұйығы бар, техникалық жарақтандырылған (таразы техникасы, тиеу-түсіру көлігі) және көмірді сақтау мен тиеп-жөнелту және халыққа жеке пайдалану үшін өткізу мүмкіндігі бар, тауар биржасының аккредиттеуін алған нарық субъектісі (коммуналдық-тұрмыстық көмірді көтерме сауда беруші немесе бөлшек сауда арқылы өткізуші); жергілікті атқарушы органдардан берілген.
Коммуналдық-тұрмыстық көмірді сатып алушылардың тізбесі көмір өнеркәсібі саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның сайтында орналастырылады.

236. Уголь на условиях настоящих Правил реализуется продавцом только покупателям, определенным пунктом 235 настоящих Правил.
237. Размер биржевого обеспечения для покупателей составляет 1% от предполагаемой сделки.
Размер биржевого обеспечения для продавцов составляет 3% от предполагаемой сделки.
Сноска. Пункт 237 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 03.10.2025 № 286-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
238. Уголь реализуется через товарную биржу по соответствующим спецификациям, содержащим следующие торговые инструменты:
вид угля и его качественные характеристики;
место, срок, способ отгрузки и иные условия поставки угля;
условия оплаты;
размер лота;
регион поставки.
Уголь реализуется через товарную биржу по соответствующим спецификациям соответствующего региона, где участвуют покупатели угля, зарегистрированные в пределах данной административной территории и реализующие уголь населению для личного пользования.
Сноска. Пункт 238 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.12.2023 № 420-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
239. Продавец предоставляет в уполномоченный орган осуществляющий руководство в сфере угольной промышленности, помесячную разбивку поставки коммунально-бытового угля, планируемого к поставке на внутренний рынок на следующий производственный год от общего годового объема, установленного Перечнем биржевых товаров, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 142 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10587).
Уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сфере угольной промышленности на основании данных продавца предусмотренных в помесячной разбивке поставок коммунально-бытового угля, формирует информацию с учетом данных от местных исполнительных органов по объемам потребления коммунально-бытового угля населением в разрезе каждого региона.
Сформированная информация уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере угольной промышленности (далее – сформированная информация) размещается на интернет-ресурсах данного органа, а также направляется местным исполнительным органам для последующего ими размещения на интернет-ресурсах.
Продавцы обеспечивают реализацию коммунально-бытового угля через товарную биржу на основании сформированной информации в следующем порядке:

236. Осы қағидалардың шарттарында көмірді сатушы осы қағидалардың 235-тармағында айқындалған сатып алушыларға ғана сатады.
237. Сатып алушылар үшін биржалық қамтамасыз ету мөлшері болжамды мәміленің 1% құрайды.
Сатушылар үшін биржалық қамтамасыз ету мөлшері болжамды мәміленің 3% құрайды.
Ескерту. 237-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 03.10.2025 № 286-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
238. Көмір тауар биржасы арқылы келесі сауда құралдарын қамтитын тиісті ерекшеліктер бойынша өткізіледі:
көмірдің түрі және оның сапалық сипаттамалары;
көмір жеткізудің орны, мерзімі, тәсілі және өзге де шарттары;
төлем шарттары;
лот мөлшері;
жеткізу аймағы;
Көмір тауар биржасы арқылы осы әкімшілік аумақ шегінде тіркелген және жеке пайдалану үшін халыққа көмір сататын көмір сатып алушылар қатысатын тиісті өңірдің тиісті ерекшеліктеріне сәйкес өткізіледі.
Ескерту. 238-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.12.2023 № 420-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
239. Сатушы көмір өнеркәсібі саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 142 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10587 болып тіркелген) биржалық тауарлардың тізбесінде белгіленген жалпы жылдық көлемнен келесі өндірістік жылға ішкі нарыққа жеткізуге жоспарланатын коммуналдық-тұрмыстық көмірді жеткізуді ай сайын бөлуді ұсынады.
Көмір өнеркәсібі саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган коммуналдық-тұрмыстық көмірді ай сайын бөлуде көзделген сатушының деректері негізінде әрбір өңір бөлінісінде халықтың коммуналдық-тұрмыстық көмірді тұтыну көлемі бойынша жергілікті атқарушы органдардың деректерін ескере отырып ақпарат қалыптастырады.
Көмір өнеркәсібі саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның қалыптастырылған ақпараты (бұдан әрі – қалыптастырылған ақпарат) осы органның интернет-ресурстарында орналастырылады, сондай-ақ олар кейіннен интернет-ресурстарда орналастыру үшін жергілікті атқарушы органдарға жіберіледі.
Сатушылар келесі тәртіппен қалыптастырылған ақпарат негізінде тауар биржасы арқылы коммуналдық-тұрмыстық көмірді өткізуді қамтамасыз етеді:

50 % объема реализуются в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 244 настоящих Правил;
50 % объема реализуются в соответствии с подпунктом 3) пункта 244 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 239 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.12.2023 № 420-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
240. Организатор торгов размещает график проведения биржевых торгов углем не менее чем за пять рабочих дней до их начала на собственном интернет-ресурсе.
Сноска. Пункт 240 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.12.2023 № 420-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
241. Продавцы в соответствии со сформированной информацией выставляют равномерно уголь через товарную биржу в течение пяти рабочих дней с фактической отгрузкой биржевого товара, на условиях, установленных на торгах.
Сноска. Пункт 241 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.12.2023 № 420-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
242. В случае, если по окончанию периода, предусмотренного пунктом 241 настоящих Правил, уголь выставлялся на реализацию в соответствующий регион, но не был реализован, такой объем выставляется на дополнительной торговой сессии.
При этом регионом поставки определяется территория Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 242 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.12.2023 № 420-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
243. В случае, если в течение периода, предусмотренного в пункте 241 настоящих Правил, товар выставлялся на реализацию, но сделки между продавцом и покупателями не состоялись, продавец реализует невостребованный объем биржевого товара по своему усмотрению.
244. Биржевая реализация товара осуществляется в виде:
1) спот торгов, при которых отгрузка товара осуществляется с отгрузкой в сезонный период (июль – декабрь, включительно);
2) спот торгов, при которых отгрузка товара осуществляется в третий месяц после месяца проведения торгов;
3) биржевой сделки, с условием ежемесячной оплаты и поставки на период от шести до двенадцати календарных месяцев, при которых отгрузка биржевого товара осуществляется с третьего месяца после месяца проведения торгов до декабря месяца года начала отгрузки (включительно).
Сноска. Пункт 244 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.12.2023 № 420-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Көлемнің 50% осы Қағидалардың 244-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес іске асырылады;
Көлемнің 50% осы Қағидалардың 244-тармағының 3) тармақшасына сәйкес іске асырылады.
Ескерту. 239-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.12.2023 № 420-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
240. Сауда-саттықты ұйымдастырушы көмір биржалық сауда-саттығын өткізу кестесін олар басталғанға дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
Ескерту. 240-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.12.2023 № 420-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
241. Сатушылар қалыптастырылған ақпаратқа сәйкес сауда-саттықта белгіленген шарттарда биржалық тауарды нақты тиеп-жөнелтумен бес жұмыс күні ішінде тауар биржасы арқылы көмірді біркелкі қояды.
Ескерту. 241-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.12.2023 № 420-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
242. Егер осы Қағидалардың 241-тармағында көзделген кезеңнің соңында көмір тиісті өңірге өткізуге қойылса, бірақ өткізілмеген жағдайда, мұндай көлем қосымша сауда сессиясында қойылады.
Бұл ретте, жеткізу өңірі ретінде Қазақстан Республикасының аумағы айқындалады.
Ескерту. 242-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.12.2023 № 420-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
243. Егер осы қағидалардың 241-тармағында көзделген кезең ішінде тауар сатуға шығарылған, бірақ сатушы мен сатып алушылар арасындағы мәмілелер жасалмаған жағдайда, сатушы биржалық тауардың талап етілмеген көлемін өз қалауы бойынша өткізеді.
244. Тауарды биржалық сату мынадай түрде жүзеге асырылады:
1) тауарды тиеп-жөнелту маусымдық кезеңде (шілде-желтоқсанды қоса алғанда) тиеп-жөнелтумен жүзеге асырылатын сауда-саттық споты;
2) тауарды тиеп-жөнелту сауда-саттық өткізілетін айдан кейінгі үшінші айда жүзеге асырылатын сауда-саттық споты;
3) биржалық тауарды тиеп-жөнелту сауда-саттық өткізілген айдан кейінгі үшінші айдан бастап тиеп-жөнелту басталған жылдың желтоқсанына дейін (қоса алғанда) жүзеге асырылатын күнтізбелік алты айдан он екі айға дейінгі кезеңге ай сайынғы ақы төлеу және жеткізу шартымен биржалық мәміле.
Ескерту. 244-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.12.2023 № 420-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

245. Заявки на покупку (продажу) товара в электронно-торговой системе товарной биржи выставляются в лотах.
Максимальный размер лота составляет 5 вагонов (300-350 тонн, в зависимости от вагонной нормы). При реализации товара в соответствии с подпунктом 3) пункта 244 настоящих Правил максимальный размер лота рассчитывается как произведение количества месяцев в условиях контракта и 5 вагонов (300-350 тонн, в зависимости от вагонной нормы).
При этом, покупатель в целях удовлетворения собственных нужд, приобретает более одного лота в ходе биржевых торгов.
246. Максимальный уровень цены биржевого товара, формируемый в течение торговой сессии, не превышает ста одного процента от базовой цены.
На торговых сессиях в качестве базовой цены товара признаются следующие цены:
1) на первых биржевых торгах базовая цена устанавливается на уровне средневзвешенного значения текущих заключаемых контрактов оптовых цен товара соответствующей спецификации.
2) в последующие основные и дополнительные торговые сессии базовая цена устанавливается на уровне средневзвешенной цены товара, сложившейся за предыдущую торговую сессию по соответствующему торговому инструменту, на которой заключались биржевые сделки. При этом, базовая цена на товар для торговых сессий снижается продавцом как по своему усмотрению, так и на основании рекомендаций уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере угольной промышленности.
246-1. На основании рекомендаций уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере угольной промышленности, товарная биржа устанавливает максимальный объем заявки на покупку угля, подаваемой одним покупателем в рамках одного торгового дня.
Сноска. Глава 25 дополнена пунктом 246-1 в соответствии с приказом Министра торговли и интеграции РК от 03.10.2025 № 286-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
247. Исключен приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
248. Каждой заявке и сделке присваивается уникальный код для ведения учета информации.
249. Сделка считается заключенной на биржевых торгах в момент фиксации товарной биржей соответствия разнонаправленных заявок друг другу путем внесения записи о заключении соответствующей сделки в электронно-торговой системе.
250. В электронной торговой системе автоматически формируется отчет по сделке, который является электронным документом, подтверждающим заключение сторонами сделки, подписанный электронной цифровой подписью уполномоченным должностным лицом товарной биржи. По отдельному запросу участника торгов организатор торгов предоставляет бумажную версию электронного документа, заверенную организатором торгов.

245. Тауар биржасының электрондық сауда жүйесінде тауарды сатып алуға (сатуға) өтінімдер лоттарға қойылады.
Лоттың максималды мөлшері - 5 вагон (Вагон нормасына байланысты 300-350 тонна). Осы қағидалардың 244-тармағының 3) тармақшасына сәйкес тауарды өткізу кезінде лоттың ең жоғары мөлшері келісімшарт және 5 вагон (вагон нормасына байланысты 300-350 тонна) шарттарында айлар санын көбейту ретінде есептеледі.
Бұл ретте сатып алушы өз мұқтажын қанағаттандыру мақсатында биржалық сауда-саттық барысында бірнеше лот сатып алады.
246. Сауда сессиясы ішінде қалыптастырылатын биржалық тауар бағасының ең жоғары деңгейі базалық бағаның жүз бір пайызынан аспайды.
Сауда сессияларында тауардың базалық бағасы ретінде мынадай бағалар танылады:
1) бірінші биржалық сауда-саттықта базалық баға тиісті ерекшеліктегі тауардың көтерме бағаларының ағымдағы жасалатын келісімшарттарының орташа өлшемді мәні деңгейінде белгіленеді.
2) кейінгі негізгі және қосымша сауда сессияларында базалық баға биржалық мәмілелер жасалған тиісті сауда құралы бойынша алдыңғы сауда сессиясында қалыптасқан тауардың орташа алынған бағасы деңгейінде белгіленеді. Бұл ретте, сатушы сауда сессиялары үшін тауарға базалық бағаны өз қалауы бойынша да, көмір өнеркәсібі саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның ұсынымдары негізінде де төмендетеді.
246-1. Көмір өнеркәсібі саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның ұсынымдары негізінде тауар биржасы бір сауда күні шеңберінде бір сатып алушы беретін көмір сатып алуға өтінімнің ең жоғары көлемін белгілейді.
Ескерту. 25-тарау 246-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 03.10.2025 № 286-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
247. Алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
248. Әрбір өтінім мен мәмілеге ақпаратты есепке алуды жүргізу үшін бірегей код беріледі.
249. Тауар биржасы электрондық сауда жүйесінде тиісті мәміле жасасу туралы жазба енгізу арқылы көп бағытты өтінімдердің бір-біріне сәйкестігін тауар биржасы тіркеген сәтте мәміле биржалық сауда-саттықта жасалған болып есептеледі.
250. Электрондық сауда жүйесінде мәміле бойынша есеп автоматты түрде қалыптастырылады, ол тауар биржасының уәкілетті лауазымды адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған, мәміле тараптарының жасасуын растайтын электрондық құжат болып табылады. Сауда-саттыққа қатысушының жеке сұрау салуы бойынша сауда-саттықты ұйымдастырушы Сауда-саттықты ұйымдастырушы куәландырған электрондық құжаттың қағаздағы нұсқасын ұсынады.

251. Исключен приказом Министра торговли и интеграции РК от 03.10.2025 № 286-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
252. Расчеты между покупателем и продавцом биржевого товара производятся на условиях стопроцентной предоплаты со стороны покупателя от объема приобретенного биржевого товара.
253. Цены заявок указываются на условиях Инкотермс 2020 (EXW, FCA).
254. Продавец на основании заключенных договоров с победителями биржевых торгов, проведенных в соответствии с настоящими Правилами, формирует график отгрузки товара с его ежемесячной корректировкой с учетом проводимых биржевых торгов и направляет его перевозчику, с которым у победителя биржевых торгов заключен соответствующий договор, для исполнения.
График отгрузки коммунально-бытового угля размещается на интернет-сайте товарной биржи, при этом, первоочередная отгрузка угля покупателям, указанным в пункте 235 настоящих Правил, носит приоритетный характер.
255. Продавец обеспечивает регистрацию на товарной бирже заключенных внебиржевых сделках свыше 60 тонн, на которой производит биржевые торги коммунально-бытовым углем.
Под внебиржевыми сделками коммунально-бытового угля понимаются сделки, совершенные продавцом коммунально-бытового угля в рамках прямых поставок.
256. Товарная биржа на основании заключенных сделок рассчитывает биржевые и внебиржевые индексы и с учетом полученных данных выводит биржевой коридор цены биржевого товара с его опубликованием на интернет-ресурсе товарной биржи.
Глава 26. Секция торговли портландцементом (цемент)
257. Участниками биржевых торгов портландцемента являются лица, указанные в подпунктах 2), 3), 35) пункта 2 настоящих Правил, аккредитованные товарной биржей портландцемента в качестве дилера либо действующие через аккредитованных брокеров.
258. Продавцами портландцемента на товарной бирже являются производители портландцемента, а также отечественные импортеры портландцемента, осуществляющие реализацию на территории Республики Казахстан.
259. Покупателями портландцемента на товарной бирже являются оптовые поставщики портландцемента, а также субъекты предпринимательства, приобретающие портландцемент для собственных нужд.
260. Для участия в биржевых торгах, участниками биржевой торговли не менее чем за один рабочий день до проведения биржевых торгов вносится биржевое обеспечение на счет клирингового центра, обслуживающего товарную биржу.
При заключении биржевой сделки возврат биржевого обеспечения производится в течение 10 банковских дней с момента предоставления заключенного договора для регистрации на бирже.

251. Алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 03.10.2025 № 286-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
252. Биржалық тауарды сатып алушы мен сатушы арасындағы есеп айырысулар сатып алушы тарапынан сатып алынған биржалық тауардың көлемінен жүз пайыз алдын ала төлем шартымен жүргізіледі.
253. Өтінімдер бағасы Инкотермс 2020 (EXW, FCA) шарттарында көрсетіледі.
254. Сатушы осы қағидаға сәйкес өткізілген биржалық сауда-саттық жеңімпаздарымен жасалған шарттар негізінде өткізілетін биржалық сауда-саттықты ескере отырып, ай сайынғы түзетумен тауарды тиеп жөнелту кестесін қалыптастырады және оны биржалық сауда-саттық жеңімпазында тиісті шарт жасалған тасымалдаушыға орындау үшін жібереді.
Коммуналдық-тұрмыстық көмірді жөнелту кестесі тауар биржасының интернет-сайтында орналастырылады, бұл ретте осы қағидалардың 235-тармағында көрсетілген сатып алушыларға көмірді бірінші кезекте жөнелту басым сипатта болады.
255. Сатушы коммуналдық-тұрмыстық көмірмен биржалық сауда-саттық жүргізетін 60 тоннадан астам жасалған биржадан тыс мәмілелердің тауар биржасында тіркелуін қамтамасыз етеді.
Коммуналдық-тұрмыстық көмірдің биржадан тыс мәмілелері деп коммуналдық-тұрмыстық көмірді сатушының тікелей жеткізу шеңберінде жасаған мәмілелері түсініледі.
256. Тауар биржасы жасалған мәмілелер негізінде биржалық және биржадан тыс индекстерді есептейді және алынған деректерді ескере отырып, биржалық тауар бағасының биржалық дәлізін тауар биржасының интернет-ресурсында жариялай отырып шығарады.
26 тарау. Портландцемент (цемент) сату секциясы
257. Осы қағиданың 2-тармағының 2), 3), 35) тармақшаларында көрсетілген, портландцемент тауар биржасы дилер ретінде аккредиттелген не аккредиттелген брокерлер арқылы әрекет ететін тұлғалар портландцемент биржалық сауда-саттығына қатысушылар болып табылады.
258. Портландцементті тауар биржасында сатушылар портландцементті өндірушілер, сондай-ақ портландцементті Қазақстан Республикасының аумағында өткізуді жүзеге асыратын отандық импорттаушылар болып табылады.
259. Портландцементті тауар биржасында сатып алушылар портландцементтің көтерме сауда жеткізушілері, сондай-ақ портландцементті өз мұқтаждары үшін сатып алатын кәсіпкерлік субъектілері болып табылады.
260. Биржалық сауда-саттыққа қатысу үшін биржалық сауда-саттыққа қатысушылар биржалық сауда-саттықты өткізгенге дейін кемінде бір жұмыс күні бұрын тауар биржасына қызмет көрсететін клирингтік орталықтың шотына биржалық қамтамасыз етуді енгізеді.
Биржалық мәміле жасалған кезде биржалық қамтамасыз етуді қайтару жасалған шартты биржада тіркеу үшін ұсынған сәттен бастап 10 банктік күн ішінде жүргізіледі.

261. Товар реализуется через товарную биржу по соответствующим спецификациям, содержащим следующие торговые инструменты:
вид биржевого товара и его качественные характеристики;
место, срок, способ отгрузки и иные условия поставки биржевого товара;
условия оплаты;
размер лота.
262. Продавцы в соответствии с планом продаж выставляют на реализацию товар через товарную биржу в торговой системе товарной биржи, с фактической отгрузкой товара, на условиях, установленных на торгах.
В случае, если товар выставлялся на реализацию, но не был реализован, такой объем дополнительно выставляется на последующих торговых сессиях.
263. Заявки на покупку (продажу) биржевого товара в электронно-торговой системе товарной биржи выставляются в лотах.
Максимальный размер лота составляет 5 вагонов (300-350 тонн, в зависимости от вагонной нормы).
При этом, покупатель в целях удовлетворения собственных нужд, приобретает более одного лота в ходе биржевых торгов.
264. Минимальный уровень цены товара, формируемый в течение торговой сессии, не превышает менее 98 процентов от базовой цены, а максимальный уровень цены не превышает ста одного процента от базовой цены.
На торговых сессиях в качестве базовой цены товара признаются следующие цены:
1) на первых биржевых торгах базовая цена устанавливается на уровне средневзвешенного значения текущих заключаемых контрактов оптовых цен товара соответствующей спецификации.
2) в последующие основные и дополнительные торговые сессии базовая цена устанавливается на уровне средневзвешенной цены товара, сложившейся за предыдущую торговую сессию по соответствующему торговому инструменту, на которой заключались биржевые сделки.
265. Исключен приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
266. Полностью удовлетворенные заявки на покупку (продажу) в дальнейшем в торгах не участвуют. Частично удовлетворенные заявки продолжают участвовать в торгах в части неудовлетворенных объемов на покупку (продажу).
267. Участники биржевых торгов подают неограниченное количество заявок на покупку (продажу) товара. При этом любую заявку, поданную участником торгов, допускается снять до момента заключения сделки.
268. По окончании торговой сессий неудовлетворенные заявки автоматически аннулируются электронно-торговой системой товарной биржи;
269. В случае отсутствия заявок покупателей на покупку выставленного покупателем товара, продавец осуществляет снижение предложенной стоимости товара.
При этом продавец по своему усмотрению снижает либо не снижает цену товара ниже уровня средневзвешенной цены, сложившейся по сделкам с поставкой товара на тот же календарный год, по конкретной номенклатуре товара.

261. Тауар Тауар биржасы арқылы мынадай сауда құралдары бар тиісті ерекшеліктер бойынша өткізіледі:
биржалық тауардың түрі және оның сапалық сипаттамалары;
биржалық тауарды жеткізу орны, мерзімі, тиеп-жөнелту тәсілі және өзге де шарттары;
Төлем шарттары;
лоттың мөлшері.
262. Сатушылар сату жоспарына сәйкес сауда-саттықта белгіленген шарттарда тауарды нақты тиеп, тауар биржасының сауда жүйесінде тауар биржасы арқылы тауарды сатуға қояды.
Егер тауар сатуға қойылған, бірақ сатылмаған жағдайда, мұндай көлем қосымша келесі сауда сессияларында қойылады.
263. Тауар биржасының электрондық сауда жүйесінде биржалық тауарды сатып алуға (сатуға) өтінімдер лоттарға қойылады.
Лоттың максималды мөлшері - 5 вагон (вагон нормасына байланысты 300-350 тонна).
Бұл ретте сатып алушы өз мұқтажын қанағаттандыру мақсатында биржалық сауда-саттық барысында бірнеше лот сатып алады.
264. Сауда сессиясы ішінде қалыптастырылатын тауар бағасының ең төменгі деңгейі базалық бағаның 98 пайызынан кем болмайды, ал бағаның ең жоғары деңгейі базалық бағаның жүз бір пайызынан аспайды.
Сауда сессияларында тауардың базалық бағасы ретінде мынадай бағалар танылады:
1) бірінші биржалық сауда-саттықта базалық баға тиісті ерекшеліктегі тауардың көтерме бағаларының ағымдағы жасалатын келісімшарттарының орташа өлшемді мәні деңгейінде белгіленеді.
2) кейінгі негізгі және қосымша сауда сессияларында базалық баға биржалық мәмілелер жасалған тиісті сауда құралы бойынша алдыңғы сауда сессиясында қалыптасқан тауардың орташа алынған бағасы деңгейінде белгіленеді.
265. Алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
266. Толық қанағаттандырылған сатып алуға (сатуға) өтінімдер бұдан әрі сауда-саттыққа қатыспайды. Ішінара қанағаттандырылған өтінімдер сатып алуға (сатуға) қанағаттандырылмаған көлемдер бөлігінде сауда-саттыққа қатысуды жалғастырады.
267. Биржалық сауда-саттыққа қатысушылар тауарды сатып алуға (сатуға) өтінімдердің шексіз санын береді. Бұл ретте сауда-саттыққа қатысушы берген кез келген өтінімді мәміле жасалған сәтке дейін алуға жол беріледі.
268. Сауда сессиялары аяқталғаннан кейін қанағаттандырылмаған өтінімдер тауар биржасының электрондық сауда жүйесімен автоматты түрде жойылады;
269. Сатып алушы қойған тауарды сатып алуға сатып алушылардың өтінімдері болмаған жағдайда сатушы тауардың ұсынылған құнын төмендетуді жүзеге асырады.
Бұл ретте сатушы өз қалауы бойынша тауардың бағасын тауардың нақты номенклатурасы бойынша сол күнтізбелік жылға арналған тауарды жеткізуге қатысты мәмілелер бойынша қалыптасқан орташа өлшемді бағаның деңгейінен төмендетеді не төмендетпейді.

270. Каждой заявке и сделке присваивается уникальный код для ведения учета информации.
271. Сделка считается заключенной на биржевых торгах в момент фиксации товарной биржей соответствия разнонаправленных заявок друг другу путем внесения записи о заключении соответствующей сделки в электронно-торговой системе.
272. В электронной торговой системе автоматически формируется отчет по сделке, который является электронным документом, подтверждающим заключение сторонами сделки, подписанный электронной цифровой подписью уполномоченным должностным лицом товарной биржи. По отдельному запросу участника торгов организатор торгов предоставляет бумажную версию электронного документа, заверенную организатором торгов.
273. Цены заявок указываются на условиях Инкотермс 2020.
274. Продавец на основании заключенных договоров с победителями биржевых торгов, проведенных в соответствии с настоящими Правилами, формирует график отгрузки товара с его ежемесячной корректировкой с учетом проводимых биржевых торгов и направляет его перевозчику, с которым у победителя биржевых торгов заключен соответствующий договор, для исполнения.
Товарная биржа на основании заключенных сделок рассчитывает биржевые и внебиржевые индексы и с учетом полученных данных выводит биржевой коридор цены биржевого товара с его опубликованием на интернет-ресурсе товарной биржи.
Глава 27. Секция торговли ломом черных металлов
Сноска. Глава 27 исключена приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
Глава 28. Секция торговли сахаром
Сноска. Правила дополнены главой 28 в соответствии с приказом Министра торговли и интеграции РК от 07.09.2023 № 335-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
299. Товарная биржа, имеющая намерение осуществлять организацию биржевых торгов сахаром, направляет в уполномоченный орган извещение о начале торгов сахаром в произвольной форме.
300. Перечень товарных бирж, являющихся организаторами торгов сахаром, с указанием их наименования и контактных данных публикуется на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа и уполномоченного органа в области развития агропромышленного комплекса.
301. Участниками биржевых торгов сахаром являются продавцы и покупатели, аккредитованные товарной биржей в качестве дилера либо действующие через аккредитованных брокеров.
К участникам биржевых торгов сахара относятся:
1) продавцы сахара – производители сахара, в том числе:
отечественные импортеры сахара – субъект предпринимательства и (или) собственник сахара, принадлежащего ему на праве собственности или иных законных основаниях, осуществляющий реализацию на территории Республики Казахстан сахара, импортированного из третьих стран и из стран Евразийского экономического союза;
импортеры сахара, иностранные юридические лица – обособленное подразделение нерезидента – юридического лица, расположенное вне места его нахождения и осуществляющее все или часть его функций, в том числе функции представительства, осуществляющее реализацию сахара на территории Республики Казахстан;
субъекты предпринимательства, осуществляющие приобретение сахара у производителей через законтрактованные оборотные средства либо займы.
Производители сахара в случае реализации сахара через законтрактованные оборотные средства либо займы и (или) по договорам в рамках механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары обеспечивают его реализацию вне товарных бирж.

270. Әрбір өтінім мен мәмілеге ақпаратты есепке алуды жүргізу үшін бірегей код беріледі.
271. Тауар биржасы электрондық сауда жүйесінде тиісті мәміле жасасу туралы жазба енгізу арқылы көп бағытты өтінімдердің бір-біріне сәйкестігін тауар биржасы тіркеген сәтте мәміле биржалық сауда-саттықта жасалған болып есептеледі.
272. Электрондық сауда жүйесінде мәміле бойынша есеп автоматты түрде қалыптастырылады, ол тауар биржасының уәкілетті лауазымды адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған, мәміле тараптарының жасасуын растайтын электрондық құжат болып табылады. Сауда-саттыққа қатысушының жеке сұрау салуы бойынша сауда-саттықты ұйымдастырушы Сауда-саттықты ұйымдастырушы куәландырған электрондық құжаттың қағаздағы нұсқасын ұсынады.
273. Өтінімдер бағасы Инкотермс 2020 шарттарында көрсетіледі.
274. Сатушы осы қағидаға сәйкес өткізілген биржалық сауда-саттық жеңімпаздарымен жасалған шарттар негізінде өткізілетін биржалық сауда-саттықты ескере отырып, ай сайынғы түзетумен тауарды тиеп жөнелту кестесін қалыптастырады және оны биржалық сауда-саттық жеңімпазында тиісті шарт жасалған тасымалдаушыға орындау үшін жібереді.
Тауар биржасы жасалған мәмілелер негізінде биржалық және биржадан тыс индекстерді есептейді және алынған деректерді ескере отырып, биржалық тауар бағасының биржалық дәлізін тауар биржасының интернет-ресурсында жариялай отырып шығарады.
27 тарау. Қара металл сынықтарын сату секциясы
Ескерту. 27-тарау алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28-тарау. Қант саудасы бөлімі
Ескерту. Қағида 28-тараумен толықтырылды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 07.09.2023 № 335-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
299. Қанттың биржалық сауда-саттығын ұйымдастыруды жүзеге асыруға ниеті бар тауар биржасы уәкілетті органға еркін нысандағы хабарламаны жолдайды.
300. Қант сауда-саттығын ұйымдастырушы болып табылатын тауар биржаларының тізбесі олардың атауы мен байланыс деректерін көрсете отырып, уәкілетті органның және агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында жарияланады.
301. Тауар биржасы дилер ретінде аккредиттеген немесе аккредиттелген брокерлер арқылы әрекет ететін сатушылар мен сатып алушылар қанттың биржалық сауда-саттығының қатысушылары болып табылады.
Қанттың биржалық сауда-саттығының қатысушыларына мыналар жатады:
1) қант сатушылар – қант өндіруші, оның ішінде:
қантты отандық импорттаушылар – Қазақстан Республикасының аумағында үшінші елдерден және Еуразиялық экономикалық одақ елдерінен импортталған қантты өткізуді жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектісі және (немесе) өзіне меншік құқығымен немесе өзге де заңды негіздерде тиесілі қанттың меншік иесі;
қант импорттаушылар, шетелдік заңды тұлға – бейрезиденттің – заңды тұлғаның орналасқан жерінен тыс орналасқан және оның функцияларының барлығын немесе бір бөлігін, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағында қантты өткізуді жүзеге асыратын өкілдік функцияларын жүзеге асыратын ерекше бөлімшесі;
өндірушілерден қантты келісімшартталған айналым қаражаты не қарыздар арқылы сатып алуды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері.
Қант өндірушілер қантты келісімшартталған айналым қаражаты не қарыздар арқылы өткізген жағдайда және (немесе) шарттар бойынша әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаны тұрақтандыру тетіктері шеңберінде оны тауар биржаларынан тыс өткізуді қамтамасыз етеді.

2) покупатели сахара – субъекты предпринимательства, приобретающие сахар для собственных нужд и (или) осуществляющие дальнейшую реализацию сахара внутри территории Республики Казахстана.
Покупатели и продавцы сахара для получения доступа к биржевым торгам сахаром направляют в уполномоченный орган извещение о начале торгов в произвольной форме с приложением документов, подтверждающих их статус на рынке сахара.
Перечень покупателей и продавцов сахара публикуется на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.
302. Продавец предоставляет в уполномоченный орган и уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса, помесячный план реализации сахара на следующий год на внутренний рынок Республики Казахстан, за исключением сахара реализованного через законтрактованные оборотные средства либо займы и (или) по договорам в рамках механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары (далее – План) в срок не позднее первого декабря предшествующего года.
В случае корректировки Плана, продавец предоставляет в уполномоченный орган и уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса обновленный План в течении пяти рабочих дней после его утверждения.
303. Отраженные в Плане объемы, продавцы выставляют на реализацию в течение пяти торговых сессий, равномерно распределенных в рамках календарного месяца.
304. Товарная биржа – организатор торгов сахаром публикует на интернет-ресурсе товарной биржи не позднее одного рабочего дня, с даты утверждения:
1) график и периодичность проведения торговых дней и торговых сессий;
2) торговые инструменты, включая базис поставки товара (спецификации товаров);
3) размер лотов;
4) размер биржевого сбора за участие в биржевых торгах сахаром.
305. Время начала и окончания торговой сессии и клиринга устанавливаются товарной биржей с учетом продолжительности торговой сессии по каждому торговому инструменту производителями сахара и оптовыми продавцами сахара, и последующей торговли сахаром по ввезенными на территорию Республики Казахстан из третьих стран и из стран Евразийского экономического союза.
306. В случае, если сахар выставлялся на реализацию в соответствующей торговой сессии, но не был реализован, то такой объем дополнительно выставляется на последующих торговых сессиях в рамках периода, установленного пунктом 303 настоящих Правил.
307. В случае, если сахар выставлялся на реализацию, но сделки между продавцом и покупателями не состоялись, продавец реализует нереализованный объем сахара по своему усмотрению посредством внебиржевой сделки.

2) қантты сатып алушылар – өз қажеттіліктері үшін қант сатып алатын және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағында қантты одан әрі өткізуді жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері.
Қантты сатып алушылар мен сатушылар қанттың биржалық сауда-саттығына қол жеткізу үшін уәкілетті органға өздерінің қант нарығындағы мәртебесін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, еркін нысанда хабарлама жолдайды.
Қантты сатып алушылар мен сатушылардың тізбесі уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында жарияланады.
302. Сатушы уәкілетті органға және агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органға келісімшартталған айналым қаражаты не қарыздар арқылы өткізген жағдайда және (немесе) шарттар бойынша әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаны тұрақтандыру тетіктері шеңберінде шарттар бойынша өткізілетін қантты қоспағанда, келесі жылға арналған қантты Қазақстан Республикасының ішкі нарығына өткізудің ай сайынғы жоспарын (бұдан әрі – Жоспар) үстіміздегі жылдың бірінші желтоқсанынан кешіктірілмейтін мерзімде ұсынады
Жоспар түзетілген жағдайда сатушы уәкілетті органға және агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органға ол бекітілгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде жаңартылған Жоспарды ұсынады.
303. Жоспарда көрсетілген көлемдерді сатушылар күнтізбелік ай шеңберінде біркелкі бөлінген бес сауда сессиясы ішінде өткізуге қояды.
304. Тауар биржасы – қант сауда-саттығын ұйымдастырушы тауар биржасының интернет-ресурсында бекітілген күнінен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірілмей жарияланады:
1) сауда күндері мен сауда сессияларын өткізу кестесі мен кезеңділігін;
2) тауарды жеткізу базисін (тауарлардың ерекшеліктерін) қоса алғанда, сауда құралдарын;
3) лоттардың мөлшерін;
4) қанттың биржалық сауда-саттығына қатысу үшін биржалық алымның мөлшері.
305. Сауда-саттық сессиясының және клирингтің басталу және аяқталу уақытын тауар биржасы қант өндірушілер мен қантты көтерме сатушылардың әрбір сауда құралы бойынша сауда-саттық сессиясының ұзақтығын және Қазақстан Республикасының аумағына үшінші елдерден және Еуразиялық экономикалық одақ елдерінен әкелінген қанттың кейінгі саудасын ескере отырып белгілейді.
306. Егер қант тиісті сауда сессиясында өткізуге қойылған, бірақ өткізілмеген жағдайда, мұндай көлем осы Қағидалардың 303-тармағында белгіленген кезең шеңберінде кейінгі сауда сессияларында қосымша қойылады.
307. Егер қант өткізуге қойылса, бірақ сатушы мен сатып алушылар арасында мәмілелер жасалмаса, сатушы өткізілмеген қант көлемін өз қалауы бойынша биржадан тыс мәміле арқылы өткізеді.

308. Сахар реализуется через товарные биржи по соответствующим торговым инструментам.
309. График проведения биржевых торгов сахаром, размещается организатором торгов сахаром не менее чем за пять рабочих дней до их начала на собственном интернет-ресурсе товарной биржи.
Об изменении графика и периодичности проведения торговых дней и торговых сессий участники биржевых торгов сахаром извещаются не позднее, чем за 48 часов до начала торгового дня.
310. Заявки на реализацию выставляются продавцами сахара в лотах.
Минимальный размер партии биржевого товара, возможного к приобретению через товарную биржу, составляет один лот.
Минимальный размер лота составляет не менее 60 тонн (одна вагонная норма). Максимальный размер лота по торговым инструментам, предусматривающим поставку сахара железнодорожным транспортом, составляет 5 (пять) вагонов (300-350 тонн, в зависимости от вагонной нормы), автомобильным транспортом, составляет 100 (сто) тонн.
311. Покупателями в целях удовлетворения собственных нужд, в ходе биржевых торгов допускается приобретение более одного лота.
312. Размер биржевого обеспечения составляет не более 5 процентов от предполагаемой сделки.
Сноска. Пункт 312 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
313. Исключен приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
314. Максимальный уровень цены сахара, формируемый в течение торговой сессии, не превышает более ста одного процента от базовой цены.
315. На торговых сессиях в качестве базовой цены сахара признаются следующие цены:
1) на первых биржевых торгах по вновь утвержденному торговому инструменту базовая цена сахара устанавливается на уровне среднеарифметического значения котировок оптовых цен сахара на базисе поставки соответствующего производителя, сложившегося по итогу предыдущего месяца по данным цен на внутреннем рынке Республики Казахстан;
2) в последующие основные торговые сессии базовая цена устанавливается на уровне средневзвешенной цены, сложившейся за предыдущую торговую сессию по соответствующим торговым инструментам.
Организатором торгов сахара базовая цена в случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта, предварительно согласовывается с уполномоченным органом.
316. В случае если по утвержденному торговому инструменту или группе торговых инструментов биржевые торги были приостановлены более 5 (пяти) рабочих дней, их возобновление начинается с базовой цены, определяемой на уровне средневзвешенной цены сахара, сложившейся за последний торговый месяц по соответствующему базису поставки.

308. Қант тауар биржалары арқылы тиісті сауда құралдары арқылы өткізіледі.
309. Қанттың биржалық сауда-саттығын өткізу кестесін қант сауда-саттығын ұйымдастырушы сауда-саттықтар басталғанға дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын тауар биржасының жеке интернет-ресурсында орналастырады.
Сауда күндері мен сауда сессияларын өткізу кестесі мен кезеңділігінің өзгергені туралы қанттың биржалық сауда-саттығына қатысушылар сауда күні басталғанға дейін 48 сағаттан кешіктірілмей хабардар етіледі.
310. Өткізуге өтінімдерді қант сатушылары лоттарда қояды.
Тауар биржасы арқылы сатып алуға болатын биржалық тауар партиясының ең аз мөлшері – бір лот.
Лоттың ең аз мөлшері кемінде 60 тоннаны құрайды (бір вагон нормасы). Темір жол көлігімен қантты жеткізуді көздейтін сауда құралдары бойынша лоттың ең жоғарғы мөлшері 5 (бес) вагонды (вагон нормасына байланысты 300-350 тонна), автомобиль көлігімен 100 (жүз) тоннаны құрайды.
311. Сатып алушылар өз қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында биржалық сауда-саттық барысында бір лоттан артық сатып алуға жол береді.
312. Биржалық қамтамасыз ету мөлшері болжамды мәміленің 5 проценттен аспайды.
Ескерту. 312-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
313. Алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
314. Сауда сессиясы барысында қалыптасатын қант бағасының ең жоғары деңгейі базалық бағаның жұз бір пайызынан аспайды.
315. Сауда саттық сессияларында қанттың базалық бағасы ретінде келесі бағалар танылады:
1) жаңадан бекітілген сауда құралы бойынша алғашқы биржалық сауда-саттықта қанттың базалық бағасы Қазақстан Республикасының ішкі нарығындағы бағалар деректері бойынша өткен айдың қорытындысы бойынша қалыптасқан тиісті өндірушінің жеткізу базисінде қанттың көтерме бағасының баға белгілеулерінің орташа арифметикалық мәні деңгейінде белгіленеді;
2) кейінгі негізгі сауда сессияларында базалық баға тиісті сауда құралдары бойынша алдыңғы сауда сессиясында қалыптасқан орташа өлшенген баға деңгейінде белгіленеді.
Қант сауда-саттығын ұйымдастырушы осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларда базалық бағаны уәкілетті органмен алдын ала келіседі.
316. Егер бекітілген сауда құралы немесе сауда құралдарының тобы бойынша биржалық сауда-саттық қандай да бір себептермен 5 (бес) жұмыс күнінен артық тоқтатылған жағдайда, оларды қайта бастау тиісті жеткізу базисі бойынша соңғы сауда айында қалыптасқан қанттың орташа өлшенген бағасы деңгейінде айқындалатын базалық бағадан басталады.

317. Расчеты между покупателем и продавцом биржевого товара производятся на условиях стопроцентной предоплаты со стороны покупателя от объема приобретенного биржевого товара.
318. Цены заявок указываются на условиях Инкотермс 2020 (EXW, FCA).
319. Продавец обеспечивает регистрацию внебиржевой сделки на товарной бирже в случаях реализации сахара через законтрактованные оборотные средства либо займы и (или) по договорам в рамках механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары.
Товарная биржа отказывает в принятии заявки продавца на реализацию биржевого товара в случае неисполнения продавцом обязательств, предусмотренных частью 1 настоящего пункта и Параграфом 1 Главы 14 настоящих Правил, за предыдущий месяц, о чем официально извещается уполномоченный орган.
320. Результаты торгов публикуются на официальном интернет-ресурсе организатора торгов сахара с соблюдением условия об анонимности сторон биржевых сделок, не позднее одного рабочего дня, следующего за торговым днем.
Сводные результаты торгов за прошедший месяц публикуются на сайте организатора торгов сахара не позднее первого числа месяца, следующего за отчетным.
321. Товарная биржа на основании заключенных сделок рассчитывает биржевые и внебиржевые индексы и с учетом полученных данных выводит биржевой коридор цены сахара с его опубликованием на интернет-ресурсе товарной биржи.
322. В случае наличия на внутреннем рынке Республики Казахстан форс-мажорных обстоятельств, связанных с принятыми ограничительными мерами третьих стран и стран Евразийского экономического союза на поставку сырья для производства сахара для третьих стран, резким ростом цен на импортируемое сырье в Республику Казахстан и (или) снижением объема производства сахара (плановый и внеплановый ремонт, аварийные ситуации) уполномоченный орган по согласованию с уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса на период до стабилизации ситуации на рынке устанавливает базовые цены для основных торговых сессий, не соответствующих настоящим Правилам и (или) изменяет режим торгов сахаром и (или) приостанавливает биржевые торги сахаром.

317. Биржалық тауарды сатып алушы мен сатушы арасындағы есеп айырысу сатып алушы тарапынан сатып алынған биржалық тауар көлемінен жүз пайыз алдын ала төлем шарттарында жүргізіледі.
318. Өтінімдердің бағасы Инкотермс 2020 (EXW, FCA) шарттарында көрсетіледі.
319. Сатушы қантты келісімшартталған айналым қаражаты не қарыздар арқылы өткізген жағдайда және (немесе) шарттар бойынша әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаны тұрақтандыру тетіктері шеңберінде өткізген жағдайларда тауар биржасында тыс мәмілені тіркеуді қамтамасыз етеді.
Тауар биржасы сатушы осы тармақтың 1-бөлігінде және осы Қағидалардың 14-тарауының 1-параграфында көзделген міндеттемелерді орындамаған жағдайда сатушының биржалық тауарды өткізуге өтінімін қабылдаудан бас тартады, бұл туралы уәкілетті орган ресми түрде хабардар етіледі.
320. Сауда-саттық нәтижелері қант сауда-саттығын ұйымдастырушының ресми интернет-ресурсында биржалық мәмілелер тараптарының анонимділігі туралы шартты сақтай отырып, сауда-саттық күнінен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірілмей жарияланады.
Өткен айдағы сауда-саттықтың жиынтық нәтижелері қант сауда-саттығын ұйымдастырушының сайтында есепті айдан кейінгі айдың бірінші күнінен кешіктірілмей жарияланады.
321. Тауар биржасы жасалған мәмілелер негізінде биржалық және биржадан тыс индекстерді есептейді және алынған деректерді ескере отырып, тауар биржасының интернет-ресурсында жариялай отырып, қант бағасының биржалық дәлізін шығарады.
322. Қазақстан Республикасының ішкі нарығында үшінші елдер мен Еуразиялық экономикалық одақ елдерінің үшінші елдер үшін қант өндіру үшін шикізат жеткізуге қабылдаған шектеу шараларына, Қазақстан Республикасына импортталатын шикізат бағасының күрт өсуіне және (немесе) қант өндіру көлемінің төмендеуіне байланысты форс-мажорлық мән-жайлар болған жағдайда (жоспарлы және жоспардан тыс жөндеу, авариялық жағдайлар) уәкілетті орган агроөнеркәсіптік кешен саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша нарықтағы ахуал тұрақталғанға дейінгі кезеңге негізгі сауда-саттық сессиялары үшін осы Қағидаларға сәйкес келмейтін базалық бағаларды белгілейді және (немесе) қант сауда-саттық режимін өзгертеді және (немесе) қант биржалық сауда-саттығын тоқтатады