Об утверждении форм лесорубочного билета и лесного билета, правил их учета, хранения, заполнения и выдачи
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 18-02/40. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 апреля 2015 года № 10676.
В соответствии с подпунктом 195) пункта 15 Положения о Министерстве экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479 "Вопросы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 15.12.2025 № 346-Ө (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) форму лесорубочного билета, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму лесного билета согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила учета, хранения, заполнения и выдачи лесорубочного и лесного билета согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
__________ А. Исекешев
23 февраля 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
__________ Б. Султанов
11 марта 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной
экономики Республики Казахстан
___________ Е. Досаев
9 февраля 2015 года
Приложение 1
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 26 января 2015 года
№ 18-02/40
Сноска. Приложение 1- в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 17.11.2025 № 312 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Серисы
Серия
ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫ
РЕСПУБЛИКА
КАЗАХСТАН
АҒАШ КЕСУ БИЛЕТІ
ЛЕСОРУБОЧНЫЙ БИЛЕТ

Ағаш кесу билеті мен орман билетінің нысандарын, оларды есепке алу, сақтау, толтыру және беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 18-02/40 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 10 сәуірде № 10676 тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің мәселелері" 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ережесінің 15-тармағы 195) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 15.12.2025 № 346-Ө (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес ағаш кесу билетінің нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес орман билетінің нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Ағаш кесу мен орман билетін есепке алу, сақтау, толтыру және беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрі
_____________ Ә. Исекешев
2015 жылғы 23 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
_____________Б. Сұлтанов
2015 жылғы 11 наурыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
_____________ Е. Досаев
2015 жылғы 9 ақпан
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 26 қаңтардағы
№ 18-02/40 бұйрығына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 17.11.2025 № 312 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Сериясы
Серия
ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫ
РЕСПУБЛИКА
КАЗАХСТАН
АҒАШ КЕСУ БИЛЕТІ ЛЕСОРУБОЧНЫЙ БИЛЕТ

27. Ағаш кесетін жерді куәләндіру мәліметтері бойынша орманды қалпына келтіру
жөніндегі іс-шаралар
Мероприятия по восстановлению леса по материалам освидетельствования мест рубок
28. Орманның қалпына келуін қамтамасыз ететін өскінді сақтау _______ гектар
Сохранение подроста, обеспечивающего восстановление леса
Мыналар талап етіледі: требуется:
29. Орман ағаштарын отырғызу _____________ гектар
Создание лесных культур на
30. Ағаштың табиғи өсуіне көмектесу _________ гектар
Содействие естественному возобновлению на
31. Мекеме басшысы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Руководитель учреждения (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Бұл құжат Қазақстан Республикасының "Электронды құжат және электронды сандық
қол қою" туралы заңның 7 бабы, 1 тармағына сәйкес қағаз бетіндегі заңмен тең.
Электрондық құжат www.tabigat.gov.kz порталында құрылған.
Данный документ согласно пункту 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан
"Об электронном документе и электронной цифровой подписи" равнозначен
документу на бумажном носителе. Электронный документ сформирован на портале
www.tabigat.gov.kz.
Приложение 2
к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 26 января 2015 года
№ 18-02/40
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.06.2020 № 128 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Серисы
Серия
ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫ
РЕСПУБЛИКА
КАЗАХСТАН
ОРМАН БИЛЕТІ ЛЕСНОЙ БИЛЕТ
на ______________________________________________
(орман пайдаланудың түрі – вид лесопользования)
"___" _______________ 20 __ жыл год
1. Облысы ________________________________________________________
Область
2. Мекеме (орман иеленуші) ____________________________________________
Учреждение (лесовладелец)
3. Орманшылық ______________________________________________________
Лесничество
4. Айналым __________________________________________________________
Обход
5. Орам мен телімнің нөмірлері ______________________________________
Номера кварталов и выделов
6. Негізінде ________________________________________________________
На основании _________________________________________________________
7. Рұқсат етілсін ___________________________________________________
Допустить ____________________________________________________________
(орман пайдаланушы және оның пошталық мекен–жайы – лесопользователь и
его почтовый адрес) к
___________________________________________________________________
(орман пайдаланудың түрі – вид лесопользования)

27. Ағаш кесетін жерді куәләндіру мәліметтері бойынша орманды қалпына келтіру жөніндегі іс-шаралар
Мероприятия по восстановлению леса по материалам освидетельствования мест рубок
28. Орманның қалпына келуін қамтамасыз ететін өскінді сақтау _______ гектар
Сохранение подроста, обеспечивающего восстановление леса
Мыналар талап етіледі: требуется:
29. Орман ағаштарын отырғызу _____________ гектар
Создание лесных культур на
30. Ағаштың табиғи өсуіне көмектесу _________ гектар
Содействие естественному возобновлению на
31. Мекеме басшысы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Руководитель учреждения (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Бұл құжат "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы, 1-тармағына сәйкес қағаз жеткізгіштегі қол қойылған құжатпен бірдей.
Электрондық құжат www.tabigat.gov.kz порталында құрылған.
Данный документ согласно пункту 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" равнозначен документу на бумажном носителе. Электронный документ сформирован на портале www.tabigat.gov.kz.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 26 қаңтардағы
№ 18-02/40 бұйрығына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 01.06.2020 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Серисы
Серия
ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫ
РЕСПУБЛИКА
КАЗАХСТАН
ОРМАН БИЛЕТІ ЛЕСНОЙ БИЛЕТ
на ______________________________________________
(орман пайдаланудың түрі – вид лесопользования)
"___" __________ 20 __ жыл год
1. Облысы ________________________________________________________
Область
2. Мекеме (орман иеленуші) ____________________________________________
Учреждение (лесовладелец)
3. Орманшылық ______________________________________________________
Лесничество
4. Айналым __________________________________________________________
Обход
5. Орам мен телімнің нөмірлері ______________________________________
Номера кварталов и выделов
6. Негізінде ________________________________________________________
На основании
____________________________________________________________________
7. Рұқсат етілсін ___________________________________________________
Допустить
____________________________________________________________________
(орман пайдаланушы және оның пошталық мекен–жайы –
лесопользователь и его почтовый адрес)
к ___________________________________________________________________
(орман пайдаланудың түрі – вид лесопользования)

8. Ауданда ______________________________, мөлшерде _________________
На площади (га) в размере (саны, көлемі – количество, объем)
9. Такса бойынша құны _________________________________________ тенге
Стоимость по таксе
10. Ерекше шарттар __________________________________________________
Особые условия
11. Пайдалану мерзімі "__"_________ 20 ___ жылдан "__"______ 20____ жылға дейін
Срок пользования с "__"___________20____года по "__"_______ 20___года
Мекеме басшысы __________________________________________________
Руководитель учреждения
Инженер __________________________________________________________
Инженер
Орман пайдаланушы _________________________________________________
Лесопользователь (Лауазымы, қолы, тегі (бар болса), аты-жөні – должность,
подпись, фамилия, имя, отчество(при его наличии))
Приложение 3
к приказу Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 26 января 2015 года № 18-02/40
Правила
учета, хранения, заполнения и выдачи
лесорубочного билета и лесного билета
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.06.2020 № 128 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила учета, хранения, заполнения и выдачи лесорубочного билета и лесного билета (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 195) пункта 15 Положения о Министерстве экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479 "Вопросы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан" и определяют порядок учета, хранения, заполнения и выдачи лесорубочного билета и лесного билета.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 15.12.2025 № 346-Ө (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В государственном лесном фонде могут осуществляться следующие виды лесопользования:
1) заготовка древесины;
2) заготовка живицы, древесных соков;
3) заготовка второстепенных древесных ресурсов;
4) побочные лесные пользования (сенокошение, пастьба скота, мараловодство, звероводство, размещение ульев и пасек, огородничество, бахчеводство, садоводство и выращивание иных сельскохозяйственных культур, заготовка и сбор лекарственных растений и технического сырья, дикорастущих плодов, орехов, грибов, ягод и других пищевых продуктов, мха, лесной подстилки и опавших листьев, камыша);

8. Ауданда ______________________________, мөлшерде _________________
На площади (га) в размере (саны, көлемі – количество, объем)
9. Такса бойынша құны _________________________________________ тенге
Стоимость по таксе
10. Ерекше шарттар __________________________________________________
Особые условия
11. Пайдалану мерзімі "__"_________ 20 ___ жылдан "__"______ 20____ жылға дейін
Срок пользования с "__"___________20____года по "__"_______ 20___года
Мекеме басшысы __________________________________________________
Руководитель учреждения
Инженер __________________________________________________________
Инженер
Орман пайдаланушы _________________________________________________
Лесопользователь                   (Лауазымы, қолы, тегі (бар болса), аты-жөні –
должность, подпись, фамилия, имя, отчество(при его наличии))
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 26 қаңтардағы
№ 18-02/40 бұйрығына
3-қосымша
Ағаш кесу билеті мен орман билетін есепке алу,
сақтау, толтыру және беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 01.06.2020 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Ағаш кесу билеті мен орман билетін есепке алу, сақтау, толтыру және беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің мәселелері" 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ережесінің 15-тармағы 195) тармақшасына сәйкес әзірленген және орман пайдалану билетін және орман билетін есепке алу, сақтау, толтыру және беру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 15.12.2025 № 346-Ө (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман пайдаланудың:
1) сүрек дайындау;
2) шайыр, ағаш шырындарын дайындау;
3) қосалқы сүрек ресурстарын дайындау;
4) жанама орман пайдалану (шөп шабу, мал жаю, марал шаруашылығы, аң шаруашылығы, ара ұялары мен омарта орналастыру, бау шаруашылығы, бақша шаруашылығы, бақ шаруашылығы және өзгеде ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру, дәрілік шөптер мен техникалық шикізаттар, жабайы өсетін жемістер, жаңғақтар, саңырауқұлақтар, жидектер мен басқа да тағамдық өнімдер, мүк, орман жамылғысы мен түскен жапырақтар, қамыс дайындау мен жинау);

5) пользование участками государственного лесного фонда для нужд охотничьего хозяйства;
6) пользование участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских целей;
7) пользование участками государственного лесного фонда для оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целей;
8) пользование участками государственного лесного фонда для выращивания посадочного материала древесных и кустарниковых пород и плантационных насаждений специального назначения.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.06.2020 № 128 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
3. Бланки лесорубочных и лесных билетов изготавливаются ведомством уполномоченного органа в области лесного хозяйства (далее – ведомство) на основании заявок территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа (далее – территориальный орган), которые определяют общую потребность бланков лесорубочных и лесных билетов на предстоящий год.
4. Бланки лесорубочных и лесных билетов печатаются на узорной бумаге, покрытой отпечатанной сеткой, на государственном и русском языках с указанием номеров и буквенных серий.
Отпечатанные бланки брошюруются каждый отдельно по 25 комплектов в книжке.
Ведомство через свои территориальные органы снабжает бланками государственных лесовладельцев, находящихся на территории области.
5. Территориальные органы и государственные лесовладельцы, получающие бланки лесорубочных и лесных билетов, ведут их учет и вместе с годовым отчетом представляют ведомству отчет о приходе и расходе бланков лесорубочных и лесных билетов, а также заявляют потребность в них на следующий за отчетным год, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Глава 2. Учет и хранение бланков лесорубочных билетов
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.06.2020 № 128 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
6. Бланки лесорубочных и лесных билетов являются бланками строгой отчетности и подлежат учету и хранению в установленном настоящими Правилами порядке.
7. По мере изготовления бланков лесорубочных и лесных билетов, но не позднее даты окончания первого квартала текущего года, ведомство рассылает указанные бланки ценными посылками или выдает их по доверенности подведомственным ему территориальным органам.
Территориальный орган в течение десяти рабочих дней со дня получения бланков обеспечивает передачу их государственным лесовладельцам, находящимся в ведении местного исполнительного органа. Выдавая бланки лесорубочных и лесных билетов, территориальный орган выписывает накладную в двух экземплярах на отпущенное количество бланков, один из которых выдается государственному лесовладельцу - получателю, а второй остается в делах территориального органа.

5) мемлекеттік орман қоры учаскелерін аңшылық шаруашылығының қажеті үшін пайдалану;
6) мемлекеттік орман қоры учаскелерін ғылыми-зерттеу мақсаты үшін пайдалану;
7) мемлекеттік орман қоры учаскелерін сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттағы мақсаттар үшін пайдалану;
8) мемлекеттік орман қоры учаскелерін ағаш және бұта тұқымдарының отырғызу материалдары мен арнайы мақсаттағы плантациялық екпелерді өсіру үшін пайдалану түрлері жүзеге асырылуы мүмкін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 01.06.2020 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Ағаш кесу мен орман билеттерінің бланкілерін алдағы жылға ағаш кесу мен орман билеттері бланкілерінің жалпы қажеттілігін анықтайтын уәкілетті органның ведомствосы аумақтық бөлімшелерінің (бұдан әрі – аумақтық орган) өтінімдері негізінде орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі – ведомство) дайындайды.
4. Ағаш кесу мен орман билеттерінің бланкілері беті басылған тормен көмкерілген өрнекті қағазда нөмірлері мен әріптік сериялары көрсетіле отырып, мемлекеттік және орыс тілдерінде басылады.
Басылған бланкілер әрқайсысы кітапша түрінде жеке 25 жиынтықтан көбейтіледі.
Ведомство өзінің аумақтық органдары арқылы облыс аумағында орналасқан мемлекеттік орман иеленушілерді бланкілермен жабдықтайды.
5. Аумақтық органдар және ағаш кесу мен орман билеттерінің бланкілерін алатын мемлекеттік орман иеленушілер олардың есебін жүргізеді және жылдық есеппен бірге ведомствоға ағаш кесу мен орман билеттері бланкілерінің кірісі мен шығысы туралы есеп береді, сондай-ақ осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес есепті жылдан кейінгі жылға оларға қажеттілікті мәлімдейді.
2-тарау. Ағаш кесу мен орман билеттерінің бланкілерін есепке алу және сақтау
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 01.06.2020 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Ағаш кесу мен орман билеттерінің бланкілері қатаң есептілік бланкілері болып табылады және осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен есепке алынуға және сақталуға жатады.
7. Ағаш кесу мен орман билеттері бланкілерінің жасалуына қарай, бірақ ағымдағы жылдың бірінші тоқсаны аяқталатын күннен кешіктірмей, ведомство аталған бланкілерді бағалы сәлемдемелер етіп жібереді немесе оларды сенімхат бойынша өзіне ведомстволық бағыныстағы аумақтық органдарға береді.
Аумақтық орган бланкілер алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде олардың жергілікті атқарушы органның қарауындағы мемлекеттік орман иеленушілерге берілуін қамтамасыз етеді. Ағаш кесу мен орман билеттерінің бланкілерін бере отырып, аумақтық орган босатылған бланкілер санына екі дана етіп жүк құжатын жазады, олардың біреуі алушы – мемлекеттік орман иеленушіге беріледі, ал екіншісі аумақтық органның іс қағаздарында қалады.

8. Учет прихода и расхода бланков лесорубочных и лесных билетов ведется службой бухгалтерского учета государственного лесовладельца по Книге учета бланков лесорубочных и лесных билетов (далее – Книга учета бланков строгой отчетности), согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Списание фактически выданных лесопользователям и испорченных бланков лесорубочных и лесных билетов с подотчета государственного лесовладельца производится на основании отчета о приходе и расходе бланков лесорубочных и лесных билетов, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
9. Бланки лесорубочных и лесных билетов, израсходованные на выдачу лесопользователям, списываются государственным лесовладельцем в расход – отдельно каждый комплект билета с указанием в книге учета бланков строгой отчетности номера, даты выдачи и кому именно они выданы.
Испорченные бланки погашаются перечеркиванием с угла на угол, списываются в расход по Книге учета бланков строгой отчетности и хранятся в отдельной папке.
10. Бланки лесорубочных и лесных билетов хранятся в сейфах, железных шкафах или железных ящиках с замками.
Сейфы, шкафы и ящики, где хранятся бланки, запираются замками и опечатываются печатью, которая хранится у лица, ответственного за хранение и расходование бланков.
11. По окончании всех расчетов с лесопользователями третий экземпляр лесорубочных и лесных билетов сдается в службу бухгалтерского учета государственного лесовладельца для хранения и отметки в Книге учета бланков строгой отчетности об их использовании.
Служба бухгалтерского учета проверяет законченность расчетов по лесорубочным и лесным билетам и после этого принимает их на хранение.
Принятые службой бухгалтерского учета на хранение лесорубочные и лесные билеты подшиваются в порядке номеров в специальные дела под наименованием "Лесорубочные и лесные билеты за 20_ год".
На подшитые в дело лесорубочные и лесные билеты и приложенные к ним материалы составляется опись, которая подшивается в конце года.
Принятые службой бухгалтерского учета на хранение лесорубочные и лесные билеты со всеми относящимися к ним материалами и документами хранятся в течение пяти лет, после чего подлежат уничтожению. Уничтожение дел лесорубочных и лесных билетов производится комиссией в составе трех человек, назначаемой руководителем государственного лесовладельца, с составлением акта об уничтожении бланков лесорубочных и лесных билетов, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
12. По окончании года в книге учета бланков выводится остаток отдельно лесорубочных билетов и лесных билетов. Остаток бланков на конец истекшего года переносится на следующий год.

8. Ағаш кесу мен орман билеттері бланкілерінің кірісі мен шығысын есепке алуды осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Ағаш кесу мен орман билеттерінің бланкілерін есепке алу кітабы бойынша (бұдан әрі - Қатаң есептілік бланкілерін есепке алу кітабы) мемлекеттік орман иеленушінің бухгалтерлік есеп қызметі жүргізеді.
Орман пайдаланушыларға нақты берілген және бүлінген ағаш кесу мен орман билеттерінің бланкілерін мемлекеттік орман иеленушінің есебінен шығару осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес осы бланкілердің кірісі мен шығысы туралы есептің негізінде жүргізіледі.
9. Орман пайдаланушыларға беру үшін жұмсалған ағаш кесу мен орман билеттерінің бланкілерін мемлекеттік орман иеленуші шығысқа - қатаң есептілік бланкілерін есепке алу кітабында нөмірлерін, берілген күнін және олардың нақты кімге берілгенін көрсете отырып, билеттің әрбір жиынтығын жеке-жеке шығарады.
Бүлінген бланкілер бір бұрышынан екіншісіне қиғаш сызық тартылып, Қатаң есептілік бланкілерін есепке алу кітабы бойынша шығысқа шығарылып, жеке папкада сақталады.
10. Ағаш кесу мен орман билеттерінің бланкілері сейфтерде, темір шкафтарда немесе құлып салынатын темір жәшіктерде сақталады.
Бланкілер сақталатын сейфтер, шкафтар және жәшіктер құлыпталып, оларға бланкілердің сақталуына және жұмсалуына жауапты адамда сақталатын мөр басылады.
11. Орман пайдаланушылармен барлық есеп айырысу аяқталғаннан кейін ағаш кесу мен орман билеттерінің үшінші данасы сақтау және Қатаң есептілік бланкілерін есепке алу кітабына олардың пайдаланылуы туралы белгі қою үшін мемлекеттік орман иеленушінің бухгалтерлік есеп қызметіне тапсырылады.
Бухгалтерлік есеп қызметі ағаш кесу мен орман билеттері бойынша есеп айырысулардың аяқталғанын тексеріп, осыдан кейін оларды сақтауға қабылдап алады.
Бухгалтерлік есеп қызметі сақтауға қабылдап алған ағаш кесу мен орман билеттері нөмірлер ретімен "20__ жылғы ағаш кесу мен орман билеттері" деген атаумен арнайы іске тігіледі.
Іске тігілген ағаш кесу мен орман билеттеріне және оларға қоса тіркелген материалдарға тізілім жасалып, ол жылдың аяғында тігіледі.
Бухгалтерлік есеп қызметі сақтауға қабылдап алған ағаш кесу мен орман билеттері оларға қатысты барлық материалдармен және құжаттармен бірге бес жыл бойы сақталады, содан кейін жойылуға жатады. Ағаш кесу мен орман билеттерінің істерін жоюды мемлекеттік орман иеленушінің басшысы тағайындайтын құрамы үш адамнан тұратын комиссия осы Қағидаларға 3-қосымшасына сәйкес ағаш кесу мен орман билеттерінің бланкілерін жою туралы акт жасай отырып жүргізеді.
12. Жыл аяқталғанда бланкілерді есепке алу кітабында ағаш кесу мен орман билеттерінің қалдығы есептен бөлек шығарылады. Аяқталған жылдың соңындағы бланкілердің қалдығы келесі жылға көшіріледі.

Глава 3. Заполнение и выдача бланков лесорубочных и лесных билетов
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.06.2020 № 128 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
13. Лесорубочные и лесные билеты заполняются в трех экземплярах, которые имеют одинаковый номер:
1) первый - выдается лесопользователю, который хранит его до окончания лесопользования и предъявляет по требованию должностных лиц государственного лесовладельца, ведомства и его территориальных органов, представителей органов государственного контроля за лесами и природоохранного контроля;
2) второй - направляется в лесничество, он служит основанием для предоставления участка, допуска к лесопользованию и сдается лесничим государственному лесовладельцу вместе с актом освидетельствования;
3) третий - остается у государственного лесовладельца.
13-1. Для получения государственной услуги "Выдача лесорубочного и лесного билета" (далее – государственная услуга) физические и юридические лица (далее – услугополучатели) подают государственным лесовладельцам (далее – услугодатель) заявление по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам в канцелярию услугодателя или через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) для получения лесного билета и веб-портал "Информационная система "Интерактивная карта природных ресурсов tabigat.gov.kz (далее – портал tabigat) для получения лесорубочного билета.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги приведен в приложении 5 к настоящим Правилам.
При подаче заявления через канцелярию услугодателя на его копии ставится отметка о принятии с указанием даты и фамилии сотрудника канцелярии услугодателя.
При обращении через портал и портал tabigat в "личный кабинет" услугополучателя направляется статус о принятии запроса на оказание государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата оказания государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, оплаты в бюджет за лесные пользования, услугодатель получает из соответствующих информационных систем через шлюз "электронного правительства".

3-тарау. Ағаш кесу мен орман билеттерінің бланкілерін толтыру және беру
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 01.06.2020 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Ағаш кесу мен орман билеттері бірдей нөмірі бар үш данада толтырылады:
1) біріншісі – орман пайдаланушыға беріледі, ол оны орман пайдаланудың аяқталуына дейін сақтайды және мемлекеттік орман иеленушінің, ведомство мен оның аумақтық органдарының лауазымды тұлғаларының, ормандарды мемлекеттік бақылау органдары мен табиғат қорғауды бақылау органдары өкілдерінің талап етуі бойынша көрсетеді;
2) екіншісі – орманшылыққа жіберіледі, ол учаске беру, орман пайдалануға рұқсат беру үшін негіз болып табылады және орман күтуші оны куәландыру актісімен бірге мемлекеттік орман иеленушіге тапсырады;
3) үшіншісі – мемлекеттік орман иеленушіде қалдырылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
13-1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 26.05.2026 № 100 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13-1. "Ағаш кесу және орман билетін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) алу үшін жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушылар) мемлекеттік орман иеленушілерге (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орман билетін алу үшін көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне не www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) және ағаш кесу билетін алу үшін "Табиғи ресурстардың интерактивті картасы tabigat.gov.kz" ақпараттық жүйесі" веб-порталы (бұдан әрі – tabigat порталы) арқылы өтініш береді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 5-қосымшада келтірілген.
Өтініш көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы берілген кезде оның көшірмесінде күні мен көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі қызметкерінің тегін көрсете отырып қабылданғаны туралы белгі қойылады.
Портал және tabigat порталы арқылы жүгінген жағдайда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" нәтижені беру күні мен уақытын көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы не жеке кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы, бюджетке орман пайдалану үшін төленгені туралы мәліметтерді, көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.

При обращении услугополучателя после 17.00 часов или в выходные и праздничные дни, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан и статьей 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
На портале и портале tabigat результат рассмотрения заявления направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.
Сноска. Правила дополнены пунктом 13-1 в соответствии с приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.06.2020 № 128 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 17.11.2025 № 312 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13-2. Услугодатель в течении 1 (одного) рабочего дня с момента получения документов проверяет полноту представленных документов. В случае представления услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме заявления и направляет его в форме электронного документа в "личный кабинет" услугополучателя.
При полном пакете документов, услугодатель в течении 1 (одного) рабочего дня рассматривает на соответствие статьи 36 Лесного кодекса Республики Казахстан представленных данных и заполняет лесорубочный билет согласно приложению 1 к настоящим Правилам или заполняет лесной билет согласно приложению 2 к настоящим Правилам, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Сноска. Правила дополнены пунктом 13-2 в соответствии с приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.06.2020 № 128 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 15.12.2025 № 346-Ө (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13-3. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги требованиям настоящих Правил;

Көрсетілетін қызметті алушы сағат 17.00-ден кейін немесе Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау келесі жұмыс күнімен жүргізіледі.
Порталда және tabigat порталында өтінішті қарау нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылып, электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Ескерту. 3-тарау 13-1-тармақпен толықтырылды - ҚР ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 01.06.2020 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 17.11.2025 № 312 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
13-2. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды алған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады және электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.
Құжаттар пакеті толық болған кезде көрсетілетін қызметті беруші құжаттар түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде ұсынылған деректердің 2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Орман кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 36-бабына сәйкестігін қарайды және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес ағаш кесу билетін немесе осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес орман билетін толтырады, немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тартады.
Ескерту. 3-тарау 13-2-тармақпен толықтырылды - ҚР ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 01.06.2020 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 15.12.2025 № 346-Ө (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
13-3. Көрсетілетін қызметті беруші мынадай негіздер бойынша:
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;

3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
Сноска. Правила дополнены пунктом 13-3 в соответствии с приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.06.2020 № 128 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
14. Бланки лесорубочного и лесного билета заполняются с помощью средств машинописи (компьютер), а в случае их отсутствия - шариковой ручкой синего цвета аккуратно, четко и чисто каждый экземпляр. Подчистки и помарки не допускаются.
15. Исключен приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.06.2020 № 128 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
16. В течение срока действия лесорубочного билета на нем при необходимости производятся записи и отметки:
1) о разрешении вывозки заготовленных лесоматериалов;
2) исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 25.12.2015 № 19-1/1124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
3) о переходе прав лесопользования по лесорубочному билету и другие.
Основанием для разрешения вывозки заготовленных лесоматериалов является акт об освидетельствовании мест рубок по форме, утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 декабря 2014 года № 18-02/691 "Об утверждении Правил проведения освидетельствования мест рубок на участках государственного лесного фонда" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10141).

3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайда;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 26.05.2026 № 100 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі бар, соның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған жағдайда өтінішті одан әрі қараудан бас тартады.
Көрсетілетін қызметті беруші Заңның 5-бабының 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен енгізуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 3-тарау 13-3-тармақпен толықтырылды - ҚР ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 01.06.2020 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Ағаш кесу мен орман билеттерінің бланкілері машинада басу құралдарының (компьютер) көмегімен толтырылады, ал олар болмаған жағдайда көк түсті сиясы бар қаламмен әрбір данасы ұқыпты түрде анық және тап-таза күйінде толтырылады. Өшіруге және былғауға болмайды.
15. Алып тасталды - ҚР ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 01.06.2020 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Ағаш кесу билеті қолданылатын мерзім ішінде оған қажет болуына қарай оған:
1) дайындалған ағаш материалдарын тасып әкетуге рұқсат беру туралы;
2) алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.12.2015 № 19-1/1124 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3) ағаш кесу билеті бойынша орман пайдалану құқығының ауысуы туралы және басқа да жазбалар жазылып, белгілер қойылады.
"Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесілген жерлерді куәландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 25 желтоқсандағы № 18-02/691 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10141 нөмірмен тіркелген) бекітілген нысан бойынша ағаш кесілген жерді куәландыру туралы акт дайындалған ағаш материалдарын тасып әкетуге рұқсат беру үшін негіз болып табылады.

Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 25.12.2015 № 19-1/1124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Лесорубочный билет заполняется следующим образом:
1) в строке 6 "Вид пользования" указывается: главное, промежуточное, прочие рубки или указывается конкретный вид заготовки второстепенных древесных ресурсов;
2) в строке 3 "Способ рубки" указывается: сплошная, выборочная, постепенная, добровольно-выборочная, рубка единичных деревьев.
При выписке лесорубочного билета на рубки ухода за лесом после слова "выборочная" необходимо указать вид рубок ухода (осветление, прочистка, прореживание, проходная рубка, санитарная рубка), а при выписке лесорубочного билета на прочие рубки – после способа рубки (сплошная, выборочная) указать целевое назначение рубки (санитарная рубка, уборка ликвидной захламленности, разрубка трассы линии электропередачи, расчистка площади под строительство, разрубка визиров при изыскательских работах и для иных целей). В случае заготовки второстепенных древесных ресурсов в строке делается прочерк;
3) в строке 7 "Способ учета" указывается способ учета: по площади, по числу деревьев, назначенных в рубку, по количеству заготовленных лесоматериалов или второстепенных древесных ресурсов.
18. Учет древесины, отпускаемой на корню, в зависимости от способов рубки производится:
1) по площади – при всех видах сплошных рубок, а также при уборке ликвидной захламленности;
2) по числу деревьев, назначенных в рубку - при проведении выборочных и древостоя восемь сантиметров и более; выборочных санитарных рубок и рубки единичных деревьев;
3) по количеству заготовленных лесоматериалов если предварительно не представляется возможным определить запас подлежащей вырубке древесины.
При разработке валежника, сухостоя, бурелома, ветровала отпуск древесины производится с указанием в лесорубочном билете точного количества подлежащей заготовке древесины.
Количество подлежащей отпуску древесины при всех видах учета определяется в плотных кубометрах. При отпуске древесины саксаула разрешается производить учет по массе в тоннах.
Отпуск второстепенных древесных ресурсов производится с учетом по их количеству с применением следующих единиц измерения:
1) тонны – для живицы, древесных соков, коры, листьев, почек (учитываются в килограммах);

Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.12.2015 № 19-1/1124 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Ағаш кесу билеті былай толтырылады:
1) "Пайдалану түрі" деген 6-жолда: басты, аралық, өзге де мақсаттарда пайдалану үшін ағаш кесу көрсетіледі немесе қосалқы сүрек ресурстарын дайындаудың нақты түрі көрсетіледі;
2) "Кесу тәсілі" деген 3-жолда: ағаштарды жаппай, іріктеп, біртіндеп, ерікті түрде іріктеп кесу, бірлі-жарым ағаштарды кесу көрсетіледі.
Орманға күтім жасау мақсатында ағаш кесуге арналған ағаш кесу билетін жазып беру кезінде "іріктеп" деген сөзден кейін күтім жасау үшін кесу түрін (жарықтандыру, тазарту, сирету, өтпелі кесу, санитариялық мақсатта кесу) көрсету қажет, ал басқа мақсаттарда ағаш кесу түрлеріне ағаш кесу билетін жазып беру кезінде – ағаш кесу тәсілінен (жаппай, іріктеп) кейін кесудің нысаналы мақсаты көрсетіледі (санитариялық мақсатта кесу, өтімді қоқыстарды жинау, электр желісін тартуға жол аршу, құрылыс салуға алаңқайлар тазарту, зерттеу жұмыстары кезінде нысаналар жасау және өзге де мақсаттар үшін). Қосалқы сүрек ресурстары дайындалған жағдайда ол жолға сызықша қойылады;
3) "Есепке алу тәсілі" деген 7-жолда: кесуге белгіленген алқап бойынша, ағаштардың саны бойынша, дайындалған ағаш материалдарының немесе қосалқы ағаш ресурстарының саны бойынша есепке алу тәсілі көрсетіледі.
18. Түбірімен босатылатын сүректі есепке алу кесу тәсілдеріне байланысты:
1) алқабы бойынша – жаппай кесудің барлық түрлерінде, сондай-ақ өтімді қоқыстарды жинау кезінде;
2) кесуге белгіленген ағаштардың саны бойынша – іріктеп кесу кезінде және сүрекдің сегіз сантиметр және одан да жуан болған жағдайда; іріктеп санитариялық кесу және бірлі-жарым ағаштарды кесу кезінде;
3) егер кесуге жататын сүрек қорын алдын ала анықтау мүмкін болмаса, дайындалған ағаш материалдарының мөлшері бойынша жүргізіледі.
Шөпшектерде, қураған ағаштарда, құйын құлатпаларында, жел сұлатпаларында жұмыс жүргізген жағдайда сүрек босату ағаш кесу билетінде дайындалатын сүректің дәл мөлшері көрсетіле отырып жүргізіледі.
Босатылатын сүректің мөлшері есепке алудың барлық түрінде тығыз текше метрлер бойынша айқындалады. Сексеуіл сүрегін босатқан кезде оны массасын тоннамен есептеуге рұқсат етіледі.
Қосалқы сүрек ресурстарын босату мынадай өлшем бірліктерін қолдана отырып, олардың мөлшері бойынша есепке алынып жүргізіледі:
1) тонналар - шайыр, ағаш шырындары, қабығы, жапырақтары, бүршіктері (килограммен есептеледі) үшін;

2) складочные кубометры – для порубочных остатков, пней, корней, хвороста, веточного корма, хвойной лапки;
3) штуки – для мелких сортиментов из тонкомера и хвороста, ивового прута, а также елок.
19. В текстовой части лесорубочного билета после слов "На основании" указывается основание для производимого отпуска древесины на корню.
Основанием отпуска древесины на корню является приказ руководителя ведомства об утверждении ежегодных объемов рубок леса на территории государственного лесного фонда.
После слова "разрешается" указывается полное наименование лесопользователя, его индивидуальный идентификационный номер заявителя или юридический адрес бизнес-идентификационный номер.
В строке 10 "Вырубить в счет лесосечного фонда 20_ года" указывается год, на который выделен лесосечный фонд, а также вырубка какого леса разрешается (растущего, сухостойного, поврежденного огнем, насекомыми, ветровального и другие).
В строке 11 "Расстояние вывозки" указывается расстояние удаленности лесосеки от дороги общего пользования, которая определяется по картографическим материалам по кратчайшему расстоянию от центра лесосеки до дороги и корректируется в зависимости от рельефа местности в соответствии со статьей 630 Кодекса Республики Казахстан от 18 июля 2025 года "Налоговый кодекс Республики Казахстан" (далее – Налоговый кодекс).
В строке 5 "Категория государственного лесного фонда" указывается категория государственного лесного фонда: особо охраняемые лесные территории, городские леса и лесопарки, зеленые зоны, противоэрозионные леса, поле - и почвозащитные леса или другие.
Сноска. Пункт 19 – в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.06.2020 № 128 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 15.12.2025 № 346-Ө (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. В таблице текстовой части лесорубочного билета указывается:
1) площадь делянок в гектарах с точностью до одной десятой гектара, а также хозяйство (хвойное, твердолиственное или мягколиственное). При необходимости хозяйство указывается по главной породе: сосновое, еловое, саксауловое, ивовое и так далее;
2) в графах "Обеспечить сохранение подроста" – площадь, на которой должен быть сохранен подрост и количество подроста в тысячах штук на 1 гектар, согласно проведенному при отводе лесосек учету;

2) қоймалық текше метрлер – кесілген ағаш қалдықтары, түбірлер, тамырлар, қурайлар, бұтақты азық, қылқан жапырақты ағаш бұтақтары үшін;
3) даналар – жіңішке ағаштар мен қурайдан, тал шыбықтардан, сондай-ақ жаңа жылдық шыршалардан дайындалатын ұсақ сортименттер үшін.
19. Ағаш кесу билетінің мәтіндік бөлігінде "Негізінде" деген сөзден кейін өсіп тұрған сүректі босатудың негіздемесі көрсетіледі.
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесудің жыл сайынғы көлемін бекіту туралы ведомство басшысының бұйрығы сүректі түбірімен босатуға негіз болып табылады.
"Рұқсат етіледі" деген сөздерден кейін орман пайдаланушының толық атауы, өтінім берушінің жеке сәйкестендіру нөмірі немесе оның заңды мекенжайы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
"20__ жылдың кеспеағаш қоры есебінен кесілсін" деген 10-жолда кеспеағаш қоры бөлінген жыл, сондай-ақ қай орманнан (өсіп тұрған, қураған, өрттен, зиянкестерден зақымданған, жел құлатқан және басқалар) ағаш кесуге рұқсат етілетіні көрсетіледі.
"Тасымалдау қашықтығы" деген 11-жолда кеспеағаштан жалпы жұрт пайдаланатын жолға дейінгі қашықтық көрсетіледі, ол кеспеағаш орталығынан жолға дейінгі ең қысқа қашықтық бойынша картографиялық материалдармен анықталады және "Қазақстан Республикасының Салық кодексі" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 630-бабына сәйкес жергілікті рельефке байланысты түзетіледі.
"Мемлекеттік орман қорының санаты" деген 5-жолда мемлекеттік орман қорының санаттары: ерекше қорғалатын орман аумақтары, қала ормандары мен орман саябақтары, жасыл аймақтар, эрозияға қарсы ормандар, егістік пен топырақ қорғайтын ормандар және басқалары көрсетіледі.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 01.06.2020 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 15.12.2025 № 346-Ө (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
20. Ағаш кесу билетінің мәтіндік бөлігіндегі кестеде мыналар көрсетіледі:
1) гектардың оннан бір бөлігіне дейінгі дәлдікпен кеспеағаштар көлемі гектармен, сондай-ақ шаруашылық (қылқан жапырақты, қатты жапырақты немесе жұмсақ жапырақты) көрсетіледі. Қажет болуына қарай шаруашылық басты тұқымды бойынша: қарағай, шырша, сексеуіл, тал және басқа да шаруашылықтар деп көрсетіледі;
2) "Өскіннің сақталуын қамтамасыз ету" деген бағандарда - өскін және кеспеағашты бөлу кезінде жүргізілген есепке сәйкес 1 гектарға шаққанда мың данадағы өскін саны сақталуға тиіс алқап;

3) в графах "Объем древесины в плотных кубических метрах" – количество отпускаемой древесины с точностью до одного кубического метра;
4) в графах "Стоимость по ставке в тенге" – размер платы за лесные пользования определяется государственным лесовладельцем на основании материально-денежной оценки лесосек, рассчитанной исходя из объемов и установленных ставок платы за древесину, отпускаемую на корню, объемов заготовки живицы, древесных соков, второстепенных древесных ресурсов их стоимости, установленных в соответствии со статьей 630 Налогового кодекса и приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 сентября 2018 года № 383 "Об утверждении Методических указаний расчета ставок платы за лесные пользования на участках государственного лесного фонда" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17560);
5) в графе "Причитается к уплате, тенге" – сумма, причитающаяся к уплате. При бесплатном отпуске в этой графе проставляется "бесплатно".
Таблица заполняется по каждой делянке в отдельности.
В том случае, когда лесорубочный билет выписывается на две и более отпускные единицы (лесосеки или делянки), в конце таблицы подводится общий итог по всем отпускным единицам, внесенным в этот билет.
Сноска. Пункт 20 – в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.06.2020 № 128 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 15.12.2025 № 346-Ө (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. В строке 12 "Сроки внесения в бюджет платы за заготавливаемую лесопродукцию" указываются даты взносов и размеры взносов по каждому сроку.
В случаях, когда при отпуске древесины на корню, живицы, древесных соков и второстепенных древесных ресурсов (с учетом по примерному количеству или по площади, а также при обнаружении ошибок) общее количество заготовленной древесины, живицы, древесных соков и второстепенных древесных ресурсов не совпадает с количеством (площадью), предусмотренным (предусмотренной) в лесорубочном билете (при условии, если заготовка произведена в пределах мест, указанных в нем), государственные лесовладельцы обеспечивают перерасчет суммы платы и ее уплату лесопользователями за фактически заготовленный объем, установленный при перерасчете. В этом случае дополнительно исчисленные суммы подлежат внесению в бюджет лесопользователями в очередной срок уплаты платежа.
Специалист государственного лесовладельца, ведающий отпуском древесины на корню, предоставляют в свою службу бухгалтерского учета третий экземпляр лесорубочного билета не позднее следующего дня после его выписки, а также после каждого внесенного в него изменения для производства соответствующих записей в лицевые счета-карточки лесопользователей. О внесении указанных записей службой бухгалтерского учета делается отметка на лесорубочном билете.

3) "Тығыз текше метрмен алғанда сүрек көлемі" деген бағандарда - босатылатын бір текше метрге дейін дәлдікпен босатылатын сүрек көлемі;
4) "Теңгемен ставка бойынша құны" деген бағандарда - орман пайдалану үшін ақы мөлшерін мемлекеттік орман иеленуші түбірімен босатылатын сүрек көлемін және ол үшін белгіленген ақы ставкаларын, шайыр, ағаш шырындарын, қосалқы ағаш ресурстарын дайындау көлемдері, Салық кодексінің 630-бабына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2018 жылғы 13 қыркүйектегі (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 16 қазанда № 17560 тіркелген) бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелерін есептеудің әдістемелік нұсқауларына сәйкес олардың бағасы басшылыққа алына отырып есептелген кеспеағаштың материалдық-ақшалай бағасының негізінде анықтайды;
5) "Төленуге тиіс, теңге" деген бағанда төленуге тиіс сома көрсетіледі. Тегін босатылатын жағдайда бұл бағанда "тегін" деп жазылады.
Кесте әрбір мөлдек бойынша жеке-жеке толтырылады.
Ағаш кесу билеті екі немесе одан көп босату бірліктеріне (кеспеағаштар немесе мөлдектер) жазылатын жағдайда кестенің соңында осы билетке енгізілген барлық босатылатын бірліктер бойынша жалпы қорытындысы шығарылады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 01.06.2020 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 15.12.2025 № 346-Ө (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
21. "Дайындалатын орман өнімдері үшін бюджетке төлемақы енгізу мерзімдері" деген 12-жолда әрбір мерзім бойынша жарна төлеу күні мен оның мөлшері көрсетіледі.
Сүректі түбірімен, шайырды, ағаш шырындары мен қосалқы ағаш ресурстарын босату кезінде (шамалы мөлшері бойынша немесе алқабы бойынша есепке ала отырып, сондай-ақ қателер анықталған жағдайда) дайындалған сүректің, шайырдың, ағаш шырындарының және қосалқы ағаш ресурстарының жалпы мөлшері ағаш кесу билетінде көзделген мөлшермен (көлеммен) сәйкес келмеген жағдайларда (егер дайындау онда көрсетілген жерлерде жүргізілген жағдайда) мемлекеттік орман иеленушілер төлем сомасын қайта есептеуді және оны орман пайдаланушылардың қайта есептеу кезінде анықталған нақты дайындалған көлем үшін төлеуін қамтамасыз етеді. Бұл жағдайда қосымша есептелген соманы орман пайдаланушылар кезекті төлем жасау мерзімінде бюджетке енгізуі тиіс.
Мемлекеттік орман иеленушінің сүректі түбірімен босатумен айналысатын маманы ағаш кесу билеті жазылған күннен кейін, сондай-ақ орман пайдаланушылардың жеке шоттарына-карточкаларына тиісті жазбалар жазу үшін оған әрбір өзгеріс енгізілген күннен кейін ертеңінен қалдырмай оның үшінші данасын өзінің бухгалтерлік есеп қызметіне тапсырады. Бухгалтерлік есеп қызметінің аталған жазбаларды енгізуі туралы ағаш кесу билетіне белгі қойылады.

22. В строке 13 "Рубке не подлежат" указывается, что именно не подлежит рубке на лесосеке (делянке) согласно Порядка рубок леса, например: плюсовые деревья в количестве ___ штук, семенные деревья в количестве ___ штук и другие, не предназначенные для рубки по выписанному лесорубочному билету, процент сохранности подроста и иные.
23. В строке 14 "Срок окончания заготовки" заполняется в порядке, предусмотренном приказом исполняющий обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-02/178 "Об утверждении Правил отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10679).
Сноска. Пункт 23 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 25.12.2015 № 19-1/1124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. В строке 15 "Места временных складов" указываются номера кварталов, в которых располагаются временные (промежуточные) склады.
25. В строке 16 "Вывозка разрешается" заполняется:
1) при отпуске древесины с учетом по площади надлежит после слов "Вывозка разрешается" указать "одновременно с заготовкой";
2) при отпуске древесины с учетом по количеству надлежит после слов "Вывозка разрешается" указать "одновременно с заготовкой на временные лесные склады" или "после освидетельствования заготовленного количества лесоматериалов";
3) при отпуске древесины с учетом по количеству в насаждениях, поврежденных пожарами, а также за счет разработки бурелома и ветровала надлежит после слов "Вывозка разрешается" указать "одновременно с заготовкой".
26. В строке 17 "Срок окончания вывозки" заполняется в соответствии со сроками вывозки, установленные Порядком отпуска древесины на корню.
27. В строке 18 "Досрочная вырубка разрешается" указывается дата, с которой эта вырубка разрешается, а также количество разрешенной к досрочной вырубке древесины и на каких лесосеках (делянках).
28. В строке 19 "Сроки окорки, химической обработки древесины" проставляются сроки, в которые эти работы должны быть проведены.
29. В строке 20 "Способ очистки лесосеки" необходимо указать по лесорубочному билету в целом, а при необходимости по отдельным делянкам или их частям, один из способов очистки:
1) сбор порубочных остатков в кучи или прерывистые валы с оставлением их на месте для перегнивания или последующего сжигания в период, неопасный в пожарном отношении;

22. "Кесуге жатқызылмайды" деген 13-жолда Ағаш кесу тәртібіне сәйкес кеспеағашта (мөлдекте) нақ қандай ағаштың кесілмейтіні, мысалы: ___ дана мөлшерде артықшылығы бар ағаштар, __ дана мөлшерде тұқымдық ағаштар және жазылған ағаш кесу билеті бойынша кесуге арналмаған басқа да ағаштар, өскіннің сақталу пайызы және өзге де мәліметтер көрсетіледі.
23. "Дайындау мерзімінің аяқталуы" деген 14-жол "Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде сүректі түбірімен босату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-02/178 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10679 болып тіркелген) көзделген тәртіппен толтырылады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.12.2015 № 19-1/1124 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. "Уақытша қойма орындары" деген 15-жолда уақытша (аралық) қоймалар орналасқан орамдардың нөмірлері көрсетіледі.
25. "Тасып әкетуге рұқсат етіледі" деген 16-жол былай толтырылады:
1) сүрек босату кезінде алқабы ескеріле отырып, "Тасып әкетуге рұқсат етіледі" деген сөздерден кейін "дайындаумен бір мезгілде" деп көрсетілуі тиіс;
2) сүрек босату кезінде мөлшері бойынша ескеріле отырып, "Тасып әкетуге рұқсат етіледі" деген сөздерден кейін "дайындаумен бір мезгілде уақытша орман қоймаларына" немесе "дайындалған ағаш материалдарының мөлшері куәландырылғаннан кейін" деп көрсетілуі тиіс;
3) сүрек босату кезінде өрттер, сондай-ақ дауыл құлатқан және желсұлатпаларынан зақымдалған екпелерде мөлшері бойынша ескеріле отырып, "Тасып әкетуге рұқсат етіледі" деген сөздерден кейін "дайындаумен бір мезгілде" деп көрсетілуі тиіс.
26. "Тасып әкетуді аяқтау мерзімі" деген 17-жол Сүректi түбiрiмен босату тәртібінде белгілеген тасып әкету мерзімдеріне сәйкес толтырылады.
27. "Мерзімінен бұрын кесуге рұқсат етіледі" деген 18-жолда осы кесуге рұқсат етілген күн, сондай-ақ мерзімінен бұрын кесуге рұқсат етілген сүректің мөлшері және қандай кеспеағаштарда (мөлдектерде) рұқсат етілгені көрсетіледі.
28. "Сүректің қабығын аршу, химиялық өңдеу мерзімі" деген 19-жолда осы жұмыстар жүргізілуге тиіс мерзімдер қойылады.
29. "Кеспеағашты тазарту тәсілі" деген 20-жолда жалпы алғанда ағаш кесу билеті бойынша, ал қажет болған жағдайда жекелеген мөлдектер немесе олардың бөліктері бойынша мынадай тазарту тәсілдерінің біреуі көрсетіледі:
1) ағаш кесу қалдықтарын шіріп кету немесе өрт жағынан қауіпсіз кезеңде кейіннен жағып жіберу үшін жатқан жерінде қалдырып, оларды үйіп қою немесе үзік-үзік жал етіп жинап қою;

2) разбрасывание измельченных порубочных остатков (в виде щепы или отрезков не более одного метра, кроме сухих типов леса) на вырубках, когда это способствует улучшению лесорастительных условий;
3) укладывание порубочных остатков на волоки и уплотнение их в процессе трелевки.
Перечисленные способы очистки лесосек применяются комбинированно.
Конкретные способы очистки мест рубок устанавливаются лесовладельцем с учетом применяемого способа рубки, условий местопроизрастания и особенностей возобновления леса.
На сплошных вырубках, где предусмотрено создание лесных культур или порослевое возобновление, порубочные остатки должны укладываться в параллельные кучи или валы высотой 1 – 1,2 метра при расстоянии между ними не менее двадцати метров, с последующим их сжиганием или оставлением на перегнивание.
30. В строке 21 "Разработку лесосек произвести согласно утвержденным технологическим картам" указываются номера и даты приложенных к лесорубочному билету согласованных лесовладельцем и утвержденных лесопользователем технологических карт, которые составляются на каждую лесосеку в соответствии с Порядком рубок леса.
В технологической карте указываются способы рубки леса и трелевки древесины, очистки мест рубок от порубочных остатков, способ лесовосстановления; схема размещения лесовозных дорог, усов, волоков, погрузочных площадок, места расположения складов, стоянок механизмов и объектов обслуживания рабочих; площади, на которых должны быть сохранены подрост и молодняк, не подлежащие рубке деревья с охранными зонами, муравейники; требования по предохранению почв от эрозии и сохранению остающейся части древостоя.
31. В строке 22 "Особые условия" указываются особенности проведения лесосечных работ, а также условия, не предусмотренные Порядком отпуска древесины на корню, о которых необходимо сделать отметку в билете.
32. В строке 26 "Отметки о предоставлении отсрочек по вывозке" производятся надписи за подписью руководителя государственного лесовладельца или его заместителя, заверенные печатью.
Сноска. Пункт 32 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 25.12.2015 № 19-1/1124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. В строке 27 "Мероприятия по восстановлению леса по материалам освидетельствования мест рубок" заполняется после освидетельствования лесосек в сроки, установленные Порядком отпуска древесины на корню.
В строке 28 "Сохранение подроста, обеспечивающего восстановление леса" указывается площадь, на которой сохранен подрост, обеспечивающий восстановление леса без проведения мер создания лесных культур или содействия естественному возобновлению.
При не обеспечении сохранения подроста в строках "создание лесных культур" и "содействие естественному возобновлению" прописываются требуемые объемы указанных мероприятий. При обеспечении сохранения подроста в указанных строках проставляются прочерки.
В строке 31 "Руководитель учреждения" проставляется подпись и фамилия, инициалы руководителя государственного лесовладельца, которые заверяются печатью.

2) бұл орман өсу жағдайларын жақсартуға жәрдемдесетін кезде ұнтақталған ағаш кесу қалдықтарын (ағаштың құрғақ түрлерінен басқа, жоңқа немесе ұзындығы бір метрден аса қоймайтын кесінділер түріндегі) ағашы кесілген жерлерге шашып тастау;
3) ағаш кесу қалдықтарын тасымалдау жолдарына жинау және оларды сүйретіп тасу барысында нығыздау.
Кеспеағаштарды тазартудың атап көрсетілген әдістері аралас пайдаланылуы мүмкін.
Ағашы кесілген жерлерді тазартудың нақты тәсілдерін орман иеленушісі қолданылатын кесу ағаш тәсілін және оның өсу орнының жағдайларын және орманды қалпына келтіру ерекшеліктерін ескере отырып белгілейді.
Орман ағаштарын егу немесе өскінмен қалпына келтіру көзделген жаппай ағаш кесу орындарында кесу қалдықтары аралықтарындағы қашықтығы кемінде жиырма метр болатындай етіп биіктігі 1 - 1,2 метр қаз-қатар үйінділер немесе жалдар етіп жиналып, кейіннен олар жағып жіберіледі немесе шіру үшін қалдырылады.
30. "Кеспеағаштардағы игеру бекітілген технологиялық карталарына сәйкес жүргізу" деген 21-жолда ағаш кесу билетіне қоса тіркелген орман иеленушімен келісіліп, орман пайдаланушы бекіткен технологиялық карталардың нөмірлері мен күні көрсетіледі, олар Ағаш кесу тәртібіне сәйкес әрбір кеспеағашқа жасалады.
Технологиялық картада орманды кесу және оны сүйретіп әкету, ағаш кесілген жерлерді кесу қалдықтарынан тазарту, орманды қалпына келтіру тәсілдері; алаңдарында өскін мен жас шыбықтар, күзет аймақтарымен бірге кесуге жатқызылмайтын ағаштар, құмырсқа илеулері сақталуға тиіс ағаш тасу жолдарының, бұрылыстарының, сүйрету жолдарының, тиеу алаңшаларының, қоймалар орналасқан орындардың, механизмдер орнатылған жерлердің және жұмысшыларға қызмет көрсету объектілерінің схемасы; топырақты эрозиядан қорғау және сүрекдіңнің қалатын бөлігін сақтау жөніндегі талаптары көрсетіледі.
31. "Ерекше жағдайлар" деген 22-жолда кеспеағаш жұмыстарын жүргізу ерекшеліктері, сондай-ақ Сүректі түбірімен босату тәртібінде көзделмеген жағдайлар көрсетіледі, олар жайында билетке белгі қою қажет.
32. "Тасымалдау мерзімін кейінге қалдыру туралы белгілер" деген 26-жолда мемлекеттік орман иеленуші басшысының немесе оның орынбасарының қолы қойылып, мөр басылған тиісті жазбалар енгізіледі.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.12.2015 № 19-1/1124 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. "Ағаш кесілген жерлерді куәландыру материалдары бойынша орманды қалпына келтіру жөніндегі іс-шаралар" деген 27-жол Сүректі түбірімен босату тәртібінде белгіленген мерзімде кеспеағаш куәландырылғаннан кейін толтырылады.
"Орманның қалпына келуін қамтамасыз ететін өскіннің сақталуы" деген 28-жолда орман ағаштарын құру шараларын жүргізбей немесе табиғи қалпына келуге жәрдемдеспей-ақ орманның қалпына келуін қамтамасыз ететін өскін сақталған алқап көрсетіледі.
Өскіннің сақталуы қамтамасыз етілмеген жағдайда "орман ағаштарын құру" және "табиғи қалпына келуге жәрдемдесу" деген жолдарда аталған іс-шаралардың талап етілетін көлемі жазылады. Өскіннің сақталуы қамтамасыз етілген жағдайда көрсетілген жолдарда сызықша қойылады.
"Мекеме басшысы" деген 31-жолда мемлекеттік орман иеленуші басшының қолы мен тегі, аты-жөні қойылып, мөрмен расталады.

34. Лесной билет заполняется следующим образом:
"В строке 6 "На основании" приводится решение по протоколу о результатах тендера по предоставлению лесных ресурсов на участках государственного лесного фонда в долгосрочное лесопользование, решение государственного лесовладельца, решение территориального органа или ведомства о предоставлении лесопользования.
В строке 7 "Допустить" указывается наименование лесопользователя – фамилия, имя, отчество физического лица, его индивидуальный идентификационный номер и для юридического лица адрес местонахождения, бизнес-идентификационный номер и далее в строке "к" – указывается вид лесопользования:
1) побочные лесные пользования (с определением конкретного пользования);
2) пользование участками государственного лесного фонда для нужд охотничьего хозяйства;
3) пользование участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских целей;
4) пользование участками государственного лесного фонда для оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целей;
5) пользование участками государственного лесного фонда для выращивания посадочного материала древесных и кустарниковых пород и плантационных насаждений специального назначения.
В строке 8 в показателях "На площади" и "в размере" – указываются площадь в гектарах и данные по лесопользованию: объемы в кубических метрах, штуках, тоннах, килограммах. При определении площади и объемов лесопользования учитываются научно-обоснованные нормы и нормативы, утверждаемые местными представительными органами.
В строке 9 "Стоимость по таксе" проставляется сумма платы за лесопользование (в тенге), которая определяется:
1) за побочные лесные пользования и пользование участками государственного лесного фонда в научно-исследовательских, оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целях – по ставкам, установленным местными представительными органами на основании расчетов, составленных местными исполнительными органами областей, согласованных с территориальными органами;
2) за пользование в хозяйственных целях животным миром, не относящимся к объектам охоты и рыболовства, в соответствии со статьей 629 Налогового кодекса.
Внесение в бюджет платы за указанные пользования производится до получения разрешительного документа, в котором делается отметка о произведенной оплате с указанием реквизитов платежного документа.
В строке 10 "Особые условия" приводятся основные особенности и условия, характерные для каждого вида лесопользования, которые необходимо соблюдать при его осуществлении.
При краткосрочном лесопользовании необходимо указать временные сооружения – склады для хранения инструментов и кошары, сторожки, временные грунтовые дороги. Предельные размеры, вид и характер указанных строений, порядок их сноса (выноса), а также направление, протяженность и размеры прокладываемых дорог определяются в данной строке.

34. Орман билеті мынадай үлгіде толтырылады:
"Негізінде" деген 6-жолда мемлекеттік орман қоры учаскілеріндегі орман ресурстарын ұзақ мерзімді орман пайдалануға беру жөніндегі тендердің нәтижелері туралы хаттама бойынша шешім, мемлекеттік орман иеленушінің шешімі, аумақтық органның немесе ведомствоның орманды пайдалануға беру туралы шешімі келтіріледі.
"Рұқсат етілсін" деген 7-жолда орман пайдаланушының атауы - жеке тұлғаның тегі, аты-жөні, оның жеке сәйкестендіру нөмірі және заңды тұлға үшін мекенжайы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі және одан кейін "к" деген жолда орман пайдаланудың мынадай түрлері көрсетіледі:
1) орманды жанама пайдалану (нақты пайдаланылуы анықтала отырып);
2) мемлекеттік орман қоры учаскелерін ғылыми-зерттеу мақсаттары үшін пайдалану;
3) мемлекеттік орман қоры учаскелерін сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсаттар үшін пайдалану;
4) мемлекеттік орман қоры учаскелерін ағаш және бұта тұқымдыларының көшеттік материалын және арнайы мақсаттағы плантациялық екпелер өсіру үшін пайдалану;
5) аң аулау объектілеріне жатпайтын жануарлар дүниесін, сондай-ақ жабайы жануарлардың пайдалы қасиеттері мен тіршілік ету өнімдерін шаруашылық мақсаттарда пайдалану (нақты пайдаланылуы анықтала отырып).
"Алқапта" және "мөлшерде" деген көрсеткіштердің 8-жолында - алқабы гектармен және орман пайдалану бойынша деректер: көлемдері текше метрмен, данамен, тоннамен, килограммен көрсетіледі. Орман пайдаланудың алқабы мен көлемін анықтау кезінде ғылыми негізделген нормалар және жергілікті өкілдік органдар бекітетін нормативтер ескеріледі.
"Такса бойынша құны" деген 9-жолда орман пайдалану үшін белгіленген төлем сомасы (теңге) қойылады, ол:
1) орманды жанама пайдалану және мемлекеттік орман қоры учаскелерін ғылыми-зерттеу, сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсаттарда пайдалану үшін – облыстардың жергілікті атқарушы органдары жасаған, аумақтық органдармен келісілген есеп-қисаптар негізінде жергілікті өкілдік органдар белгілеген ставкалар бойынша;
2) аң аулау және балық аулау объектілеріне жатпайтын жануарлар дүниесін шаруашылық мақсаттарда пайдалану үшін Салық кодексінің 629-бабына сәйкес анықталады.
Көрсетілген пайдаланулар үшін төлемдерді бюджетке енгізу рұқсат беретін құжат алынғанға дейін жүргізіледі, онда төлем құжатының деректемелері көрсетіле отырып жүргізілген төлем туралы белгі қойылады.
"Ерекше жағдайлар" деген 10-жолда орман пайдаланудың әрбір түрін жүзеге асыру кезінде сақталуы тиіс оған тән негізгі ерекшеліктер мен жағдайлар көрсетіледі.
Қысқа мерзімді орман пайдалануда уақытша құрылыстарды көрсету керек – күзет үйшіктерін, құрал-жабдықтар сақтайтын қоймалар мен қашарларды, уақытша қара жолдарды. Аталған құрылыстардың шекті мөлшері, түрі және сипаты, оларды құлату (алып кету) тәртібі, сондай-ақ тартылатын жолдардың бағыты, ұзындығы және мөлшері осы жолда айқындалады.

Сноска. Пункт 34 – в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 15.12.2025 № 346-Ө (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. В строке 11 "Срок пользования" устанавливаются конкретные даты начала и окончания лесопользования. По окончании лесопользования, определенного лесным билетом, составляется акт освидетельствования.
36. Срок пользования по лесному билету устанавливается на один год (с 1 января по 31 декабря) или на сезон (медосбора, заготовки, грибов, ягод и другой).
37. Исключен приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.06.2020 № 128 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
38. Исключен приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.06.2020 № 128 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
39. Исключен приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.06.2020 № 128 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
Сноска. Правила дополнены главой 4 в соответствии с приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.06.2020 № 128 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
40. Жалоба на решение, действие (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг может быть подана на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с Законом.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона, подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель обращается в суд в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 4 Закона.
Приложение 1
к Правилам учета, хранения,
заполнения и выдачи
лесорубочного и лесного билета
Форма
Отчет
о приходе и расходе бланков лесорубочных и лесных билетов
за 20___ год по __________________________________ области
Государственный лесовладелец ________________________________
Лесорубочные билеты, комплектов
Лесные билеты, комплектов
1
2
3
Остаток на 1 января 20_ года
Получено в 20__ года
Израсходовано в 20_ года
Остаток на 1 января 20_ года
Необходимо на 20_ года
Руководитель __________________________________
Главный бухгалтер _____________________________
Приложение 2
к Правилам учета, хранения,
заполнения и выдачи
лесорубочного и лесного билета
Форма
Книга
учета бланков лесорубочных и лесных билетов
на 20___ год по _________________________ области
Государственный лесовладелец __________________________________
Дата получения и выдачи бланков
От кого и по какому документу получены бланки
Кому выданы бланки
Лесорубочные билеты
Лесные билеты
Приход
Расход
Приход
Расход
Серия и номера
Количество комплектов
Серия и номера
Количество комплектов
Серия и номера
Количество комплектов
Серия и номера
Количество комплектов
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Приложение 3
к Правилам учета, хранения,
заполнения и выдачи
лесорубочного и лесного билета
Форма
АКТ
об уничтожении бланков лесорубочных и лесных билетов
Настоящий акт составлен на основании приказа государственного лесовладельца "__" _______________ 20_ года о том, что в присутствии
нижеперечисленных лиц произведено уничтожение документов, срок хранения которых истек:
_________________________________________________________________________________
(наименование бланков и количество,
_________________________________________________________________________________
а также способ, дата и место уничтожения)
При уничтожении присутствовали:
________________________________________ _____________
(должность, фамилия, имя, отчество) (подпись)
________________________________________ _____________
(должность, фамилия, имя, отчество) (подпись)
________________________________________ _____________
(должность, фамилия, имя, отчество) (подпись)
Приложение 4
к Правилам учета, хранения,
заполнения и выдачи
лесорубочного и лесного билета

Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 15.12.2025 № 346-Ө (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. "Пайдалану мерзімі" деген 11-жолда орман пайдалануды бастау мен аяқтаудың нақты күндері белгіленеді. Орман билетінде белгіленген орман пайдалану аяқталғаннан кейін куәландыру актісі жасалады.
36. Орман билеті бойынша пайдалану мерзімі бір жылға (1 қаңтардан 31 желтоқсанға дейін) немесе бір маусымға (бал жинау, саңырауқұлақтар, жидектер және басқалар дайындау) белгіленеді.
37. Алып тасталды - ҚР ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 01.06.2020 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Алып тасталды - ҚР ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 01.06.2020 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Алып тасталды - ҚР ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 01.06.2020 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
Ескерту. Қағидалар 4-тараумен толықтырылды - ҚР ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 01.06.2020 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымы Заңға сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның басшысының атына берілуі мүмкін.
Мемлекеттік қызметтерді тікелей көрсететін мемлекеттік органның, атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Заңның 4-бабының 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес сотқа жүгінеді.
Ағаш кесу және орман
билетін есепке алу,
сақтау, толтыру және
беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
______________ облысы бойынша 20__ жылы ағаш кесу және орман билеттері бланкілерінің кірісі және шығысы туралы есеп
Мемлекеттік орман иеленуші ___________________________________
Ағаш кесу билеттері, жиынтық
Орман билеттері, жиынтық
1
2
3
20__жылдың 1 қаңтарына қалдық
20 ___ жылы алынғаны
20__ жылы жұмсалғаны
20__ жылдың 1 қаңтарына қалдық
20__ жылға қажет
Басшы________________________________________
Бас бухгалтер _______________________________
Ағаш кесу және орман
билетін есепке алу,
сақтау, толтыру және
беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
______________ облысы бойынша 20__ жылы ағаш кесу және орман
билеттерінің бланкілерін есепке алу кітабы
Мемлекеттік орман иеленуші __________________________________
Бланкілерді алу және беру күні
Бланкілер кімнен және қандай құжат бойынша алынды
Бланкілер кімге берілді
Ағаш кесу билеттері
Орман билеттері
Кіріс
Шығыс
Кіріс
Шығыс
Сериясы және нөмірлері
Жиынтық саны
Сериясы және нөмірлері
Жиынтық саны
Сериясы және нөмірлері
Жиынтық саны
Сериясы және нөмірлері
Жиынтық саны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Ағаш кесу және орман
билетін есепке алу,
сақтау, толтыру және
беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Ағаш кесу және орман билеттерінің бланкілерін жою туралы
АКТ
Осы акт мемлекеттік орман иеленушінің 20 _ жылғы ____________ __ бұйрығы негізінде төменде аталған адамдардың қатысуымен сақтау мерзімі біткен құжаттарды жою жүргізілгені туралы жасалды:
_____________________________________________________________________
(бланкілердің атауы және саны,
_____________________________________________________________________
сондай-ақ жоюдың тәсілі, күні мен орны)
Жою кезінде қатысқандар:
______________________________________________ _____________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты) (қолы)
______________________________________________ _____________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты) (қолы)
______________________________________________ _____________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты) (қолы)
Ағаш кесу және орман билетін
есепке алу, сақтау, толтыру
және беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Ағаш кесу билетін беру туралы өтініш (заңды тұлға)/Заявление на выдачу лесорубочного билета

Сноска. Правила дополнены приложением 4 в соответствии с приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.06.2020 № 128 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 17.11.2025 № 312 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Ағаш кесу билетін беру туралы өтініш (заңды тұлға)/
Заявление на выдачу лесорубочного билета
Өтініш нөмірі/Номер заявления:
Жасалған күні/Дата создания:
Ұйымның бизнес сәйкестендіру нөмірі/
Бизнес-идентификационный номер организации:
Ұйымның толық атауы/Полное наименование организации:
Өтініш беруші/Заявитель
Лауазымы/Должность
Жеке сәйкестендіру нөмірі/Индивидуальный идентификационный номер
Жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтер/
Сведения о документе, удостоверяющем личность
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі/
Тип документа, удостоверяющего личность:
Жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі/
Номер документа, удостоверяющего личность:
Берілген күні/Дата выдачи:
Аяқталу күні/Дата окончания:
Берген орган/Орган выдачи:
Мекенжай/Адрес
Пошта индексі/Почтовый индекс:
Ел/Страна, Облысы/Область, Аудан/Район, Елді мекен/Населенный пункт:
Көше/ Улица:
Үй, ғимарат нөмірі/Номер дома, здания:
Пәтердің/кеңсенің нөмірі/Номер квартиры/офиса:
Телефон нөмірі/Номер телефона:
1. Облысы/Область
2. Мекеме (орман иеленуші)/Учреждение (лесовладелец)
3. Орманшылық/Лесничество:
3.1. Орман пайдаланудың түрі/Вид лесопользования
4. Ақпарат формасы/Форма сведений:
Орам/
Квартал
Телім/
Выдел
Телім ауданы га/
Площадь выдела га
Қол жетімді телімнің ауданы га/
Доступная площадь выдела га
Қажетті аудан га/
Требуемая площадь га
Ағаш көлемі м³/
Объем древесины м³
Қол жетімді ағаш көлемі м³/
Доступный объем древесины м³
Қажетті ағаш көлемі м³/
Требуемый объем древесины м³
5. Келісімшарт/Договор ____ мемлекеттік орман қоры учаскелерін пайдалану
/лесопользования участков государственного лесного фонда
№ ______ күні/от _____ ______
6. Сүрек дайындау көлемін бекіту бұйрығының/Приказ об утверждении объема
заготовки древесины № ______ күні/от ___ ________
7. Технологиялық карталар/Технологические карты:
Технологиялық картаның нөмірі
/Номер технологической карты
Технологиялық картаның күні/
Дата технологической карты
Қосымша ақпарат/
Дополнительная информация
Құрметті орман пайдаланушылар, орман пайдалану үшін төлем Қазақстан
Республикасының Салық кодексіне сәйкес, ағаш кесу билетіндегі мерзімдерге сай
жүзеге асырылады/Уважаемые лесопользователи, оплата за лесное пользование
осуществляется в соответствии с Налоговым кодексом в сроки указанные
в лесорубочном билете
Берілген ақпараттың дұрыстығын растаймын және теріс мәліметтер беру үшін
жауаптылық жайында хабардармын /Подтверждаю достоверность информации
и осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений
Ақпараттық жүйелерде бар, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін/Согласен на использование сведений, составляющих
охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах
Сүректі түбірімен босату қағидаларымен және өрт қауіпсіздігі қағидаларымен
таныстым/С правилами отпуска древесины на корню и правилами пожарной
безопасности ознакомлен
Өтініш беруші ________________________________________________________
(қолы) тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
20__ жылғы "__"___________
Заявитель ____________________________________________________________
(подпись) фамилия, имя, отчество (при наличии)
"__" __________20__ года.
Приложение 5
к Правилам учета, хранения,
заполнения и выдачи
лесорубочного и лесного билета
Сноска. Правила дополнены приложением 5 в соответствии с приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.06.2020 № 128 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 17.11.2025 № 312 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лесорубочного и лесного билета"
Наименование государственной услуги
"Выдача лесорубочного и лесного билета"
1
Наименование услугодателя
Государственные лесовладельцы (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги

Ескерту. Қағидалар 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 01.06.2020 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 17.11.2025 № 312 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Өтініш нөмірі/Номер заявления:
Жасалған күні/Дата создания:
Ұйымның бизнес сәйкестендіру нөмірі/Бизнес-идентификационный организации:
Ұйымның толық атауы/Полное наименование организации:
Өтініш беруші/Заявитель
Лауазымы/Должность
Жеке сәйкестендіру нөмірі/Индивидуальный идентификационный номер
Жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтер/Сведения о документе,
удостоверяющем личность
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі/Тип документа, удостоверяющего
личность:
Жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі/Номер документа, удостоверяющего
личность:
Берілген күні/Дата выдачи:
Аяқталу күні/Дата окончания:
Берген орган/Орган выдачи:
Мекенжай/Адрес
Пошта индексі/Почтовый индекс:
Ел/Страна, Облысы/Область, Аудан/Район, Елді мекен/Населенный пункт:
Көше/ Улица:
Үй, ғимарат нөмірі/Номер дома, здания:
Пәтердің/кеңсенің нөмірі/Номер квартиры/офиса:
Телефон нөмірі/Номер телефона:
1. Облысы/Область
2. Мекеме (орман иеленуші)/Учреждение (лесовладелец)
3. Орманшылық/Лесничество:
3.1. Орман пайдаланудың түрі/Вид лесопользования
4. Ақпарат формасы/Форма сведений:
Орам/
Квартал
Телім/
Выдел
Телім ауданы га/
Площадь выдела га
Қол жетімді телімнің ауданы га/
Доступная площадь выдела га
Қажетті аудан га/
Требуемая площадь га
Ағаш көлемі м³/
ОбъҰм древесины м³
Қол жетімді ағаш көлемі м³/
Доступный объҰм древесины м³
Қажетті ағаш көлемі м³/
Требуемый объҰм древесины м³
5. Келісімшарт/Договор ____ мемлекеттік орман қоры учаскелерін пайдалану/
лесопользования участков государственного лесного фонда № __ күні/от ___ ____
6. Сүрек дайындау көлемін бекіту бұйрығының/Приказ об утверждении объема
заготовки древесины № ______ күні/от ___ ________
7. Технологиялық карталар/Технологические карты:
Технологиялық картаның нөмірі/Номер технологической карты
Технологиялық картаның күні/Дата технологической карты
Қосымша ақпарат/Дополнительная информация
Құрметті орман пайдаланушылар, орман пайдалану үшін төлем Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес, ағаш кесу билетіндегі мерзімдерге сай жүзеге асырылады/Уважаемые лесопользователи, оплата за лесное пользование осуществляется в соответствии с Налоговым кодексом в сроки указанные в лесорубочном билете
Берілген ақпараттың дұрыстығын растаймын және теріс мәліметтер беру үшін жауаптылық жайында хабардармын /Подтверждаю достоверность информации и осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений
Ақпараттық жүйелерде бар, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін/Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах
Сүректі түбірімен босату қағидаларымен және өрт қауіпсіздігі қағидаларымен таныстым/С правилами отпуска древесины на корню и правилами пожарной безопасности ознакомлен
Өтініш беруші ________________________________________________________
(қолы) тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
20__ жылғы "__"___________
Заявитель _____________________________________________________________
(подпись) фамилия, имя, отчество (при наличии)
"__" __________20__ года.
Ағаш кесу және орман билетін
есепке алу, сақтау, толтыру
және беру қағидаларына
5-қосымша
Ескерту. Қағидалар 5-қосымшамен толықтырылды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 17.11.2025 № 312 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ағаш кесу және орман билетін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметіне қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
"Ағаш кесу және орман билетін беру"
1
Көрсетілетін қызмет берушінің атауы
Мемлекеттік орман иеленушілер (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері

1. Лесорубочный билет:
1) веб-портал "Информационная система "Интерактивная карта природных ресурсов tabigat.gov.kz (далее – портал tabigat)
2. Лесной билет:
1) канцелярия услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал)
3
Срок оказания государственной услуги
1 (один) рабочий день
4
Форма оказания государственной услуги
1. Лесорубочный билет – электронная (частично автоматизированная);
2. Лесной билет – электронная (частично автоматизированная)/бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача лесорубочного билета и (или) лесного билета, либо мотивированный отказ
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе физическим и юридическим лицам.
Ставки платы за лесные пользования на участках государственного лесного фонда определяются в соответствии со статьей 587 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
При этом ставки платы устанавливаются в зависимости от вида лесных пользований и специфических их особенностей, которые измеряются: по площади - в гектарах (га), по объему - в плотных кубических метрах (м3) или складочных кубических метрах (скл. м3), по количеству - в штуках, по весу - в килограммах (кг), центнерах (ц), тоннах (т) в свежем (сырорастущем) состоянии
7
График работы услугодателя
Услугодатель – с понедельника по пятницу с 8.00 до 17.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и статьей 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон).
Порталы – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после 17.00 часов, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу и Закону, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на порталах.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Заявление по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам. Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, документ, подтверждающий оплату услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного Правительства"
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги требованиям настоящих Правил;

1. Ағаш кесу билеті:
1) "Табиғи ресурстардың интерактивті картасы tabigat.gov.kz" ақпараттық жүйесі" веб-порталы (бұдан әрі – tabigat порталы)
2. Орман билеті:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) "электронды үкімет" веб-порталы: www.egov.kz (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1 (бір) жұмыс күн
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
1. Ағаш кесу билеті – электрондық (ішінара автоматтандырылған);
2. Орман билеті – электрондық (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Ағаш кесу және (немесе) орман билетін беру, немесе өтінішті қараудан дәлелді бас тарту
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғалар үшін тегін көрсетіледі.
Орман пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелері "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (салық кодексі)" Қазақстан Республикасы Кодексінің 587-бабына сәйкес белгіленеді.
Бұл ретте, орман пайдаланудың түрлеріне және спецификалық ерекшеліктеріне байланысты олардың мөлшерін өлшеу: алаңы бойынша (гектармен), көлемі бойынша (қоймалық текше метрмен), салмағы бойынша (килограммен, центнермен және тоннамен), саны бойынша (данамен), жас (шикілей өсіп тұрған) күйінде жүзеге асырылады
7
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті беруші –Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін.
2) Порталдар - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Кодекске және Заңға сәйкес сағат 17.00-ден кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары порталдарда орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес өтініш. Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы не жеке кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы, бюджетке орман пайдалану үшін төленгені туралы мәліметтерді, көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;

3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал и портал tabigat при условии наличия электронной цифровой подписи.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" на порталах, справочных служб услугодателя

3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайда;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі бар, соның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған жағдайда өтінішті одан әрі қараудан бас тартады;
5) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, көзделетін өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал және tabigat порталы арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдардағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар