Об утверждении Правил оказания платных видов деятельности по реализации услуг государственным учреждением в сфере агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства и расходования им денег от реализации услуг
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 марта 2015 года № 4-6/181. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 апреля 2015 года № 10618. Утратил силу приказом и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 апреля 2025 года № 136.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 30.04.2025 № 136 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 70 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и пунктом 3 статьи 13-1 Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 24.12.2019 № 455 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания платных видов деятельности по реализации услуг государственным учреждением в сфере агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства и расходования им денег от реализации услуг.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции и фитосанитарной безопасности в установленном в законодательстве порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
__________ Б. Султанов
4 марта 2015 года
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 марта 2015 года № 4-6/181
Правила
оказания платных видов деятельности по реализации
услуг государственным учреждением в сфере агрохимического
обслуживания сельскохозяйственного производства и расходования
им денег от реализации услуг

Ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету саласындағы мемлекеттiк мекеменiң көрсетiлетін қызметтердi өткiзу бойынша ақылы қызмет түрлерiн көрсету және оның көрсетiлетiн қызметтердi өткiзуден түскен ақшаны жұмсау қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 2 наурыздағы № 4-6/181 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 2 сәуірде № 10618 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 136 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 30.04.2025 № 136 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексiнiң 70-бабы 2-тармағына және "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-1-бабы 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.12.2019 № 455 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса берiлiп отырған Ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету саласындағы мемлекеттiк мекеменiң көрсетiлетін қызметтердi өткiзу бойынша ақылы қызмет түрлерiн көрсету және оның көрсетiлетiн қызметтердi өткiзуден түскен ақшаны жұмсау қағидалары бекiтiлсiн.
2. Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеу және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті заңнамада белгіленген тәртіпен:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
__________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы "___"________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің 2015 жылғы
2 наурыздағы
№ 4-6/181 бұйрығымен
бекiтiлген
Ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету саласындағы мемлекеттiк мекеменiң көрсетiлетін қызметтердi өткiзу бойынша ақылы қызмет түрлерiн көрсету және оның көрсетiлетiн қызметтердi өткiзуден түскен ақшаны жұмсау қағидалары

1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания платных видов деятельности по реализации услуг государственным учреждением в сфере агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства и расходования им денег от реализации услуг (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 70 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и пунктом 3 статьи 13-1 Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и определяют порядок оказания платных видов деятельности по реализации услуг государственным учреждением в сфере агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства и расходования им денег от реализации услуг.
2. Действие настоящих Правил распространяется на государственное учреждение, осуществляющее деятельность в сфере агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства (далее – государственное учреждение).
3. Государственное учреждение оказывает платные виды услуг по:
1) проведению агрохимического обследования почв;
2) оценке качества растениеводческой продукции и продуктов ее переработки;
3) проведению дополнительных обследований почв на содержание макро-, микроэлементов, тяжелых металлов, водной вытяжки по заявлению собственников земельных участков и землепользователей;
4) апробации приборов и лабораторного оборудования, методик химических анализов в области агрохимии с выдачей заключений по результатам испытаний;
5) оказанию консультационных услуг по методам и правилам проведения химических анализов почв, растениеводческой продукции и продуктов ее переработки, составления системы удобрений, использования земельных участков.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 24.12.2019 № 455 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Оказание платных видов деятельности осуществляется с физическими и юридическими лицами на договорной основе.
2. Порядок организации оказания платных видов деятельности
5. Государственное учреждение оказывает платные виды деятельности по реализации услуг, соответствующие его деятельности, на основании письменного заявления физических и юридических лиц в произвольной форме (далее – заявления).
6. Прием заявления осуществляет ответственное должностное лицо государственного учреждения.
7. Заявления фиксируются в журнале регистрации по форме согласно приложению к настоящим Правилам с выдачей заявителю расписки о приеме заявления с указанием:

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету саласындағы мемлекеттiк мекеменiң көрсетiлетiн қызметтердi өткiзу бойынша ақылы қызмет түрлерiн көрсету және оның көрсетiлетiн қызметтердi сатудан түскен ақшаны жұмсау қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексiнiң 70-бабы 2-тармағына және "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 8 шілдедегі Заңының 13-1-бабы 3-тармағына сәйкес әзiрлендi және ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету саласындағы мемлекеттiк мекеменiң көрсетiлетiн қызметтердi өткiзу бойынша ақылы қызмет түрлерiн көрсету және оның көрсетiлетiн қызметтердi өткізуден түскен ақшаны жұмсау тәртiбiн анықтайды.
2. Осы Қағидалардың әрекетi ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету саласында қызметiн жүзеге асыратын мемлекеттiк мекемеге (бұдан әрi – мемлекеттiк мекеме) қолданылады.
3. Мемлекеттік мекеме:
1) топыраққа агрохимиялық зерттеп-қарау жүргізу;
2) өсімдік шаруашылығы өнімдері мен өңделген өнімдерінің сапасын бағалау;
3) жер учаскелерінің иелері мен жер пайдаланушылардың өтініші бойынша топырақтың құрамындағы макро-, микроэлементтерге, ауыр металдарға, су сорындысына қосымша зерттеп-қарау жүргізу;
4) сынақтан өткізу нәтижелері бойынша қорытынды бере отырып, аспаптар мен зертхана жабдығын, агрохимия саласындағы химиялық талдау әдістемелерін байқаудан өткізу;
5) топыраққа, өсімдік шаруашылығы өнімдері мен өңделген өнімдеріне химиялық талдау жүргізудің, тыңайтқыштар жүйесін жасаудың, жер учаскелерін пайдаланудың әдістері мен қағидалары жөнінде консультациялық қызметтер көрсету бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсетеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.12.2019 № 455 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Ақылы қызмет көpceту жеке және заңды тұлғалармен шарттық негiзде жүзеге асырылады.
2. Ақылы қызмет түрлерін көрсетуді ұйымдастыру тәртібі
5. Мемлекеттік мекеме өз қызметіне сәйкес көрсетілетін қызметтерді өткізу бойынша ақылы қызмет түрлерін жеке және заңды тұлғалардың еркін нысандағы жазбаша өтініші (бұдан әрі – өтініш) негізінде көрсетеді.
6. Өтiнiштердi қабылдауды мемлекеттiк мекеменiң жауапты лауазымды тұлға жүзеге асырады.
7. Өтiнiш төмендегiдей мәлiметтер көрсетiле отырып, өтiнiш берушiге өтініш қабылданғаны туралы қолхат берiлiп, осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысандаға тiркеу журналында тiркеледi:

1) номера регистрации заявления и даты приема;
2) вида деятельности по реализации услуг, оказываемого на платной основе;
3) фамилии, имени, отчества (при наличии) ответственного должностного лица, принявшего заявление.
8. Перечень платных видов деятельности по реализации услуг, оказываемых государственным учреждением и прейскурант цен на предоставляемые услуги размещаются в местах наглядной информации в государственном учреждении, также опубликовываются в средствах массовой информации и размещаются на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
9. Платные виды деятельности по реализации услуг предоставляются ежедневно, за исключением выходных и праздничных дней, в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан от 13 декабря 2001 года "О праздниках в Республике Казахстан".
10. Для предоставления платных видов деятельности по реализации услуг создаются соответствующие условия ожидания.
3. Порядок расходования денег от оказания
платных видов деятельности
11. Деньги государственного учреждения, поступающие от реализации услуг, зачисляются на счет, открытый для учета денег от реализации услуг и расходуются на основании счета к оплате, оформленного и предоставленного в порядке, утвержденном приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (далее – Приказ) (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
12. Деньги, поступающие от оказания платных видов деятельности по реализации услуг государственным учреждением, планируются и используются по планам поступлений и расходов денег от реализации услуг государственного учреждения.
Планы поступлений и расходов денег от реализации услуг государственного учреждения в сфере агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства, остающихся в его распоряжении, утверждаются администратором бюджетных программ и представляются на согласование в уполномоченный орган по исполнению бюджета в порядке, утвержденном Приказом.
13. Деньги, поступающие от оказания платных видов деятельности по реализации услуг государственного учреждения, расходуются строго по целевому назначению на:
1) проведение лабораторных исследований;
2) приобретение техники, сельскохозяйственного, лабораторного оборудования и механизмов для оснащения материально-технической базы государственного учреждения;

1) өтiнiш тiркелген нөмiр мен қабылданған күн;
2) ақылы негiзде көрсетiлетiн қызметтi өткiзу бойынша қызмет түрi;
3) өтiнiштi қабылдаған жауапты лауазымды тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болған жағдайда).
8. Мемлекеттiк мекеме көрсететiн қызметтердi өткiзу бойынша ақылы қызмет түрлерiнің тізбесі, қажеттi құжаттардың тiзiмi, ұсынылатын көрсетiлетiн қызметтерге баға прейскуранты мемлекеттiк мекемеде көрнекi ақпарат орындарына орналастырылады, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурста орналастырылады.
9. Көрсетілетін қызметтерді өткізу бойынша ақылы қызмет түрлері демалыс және мереке күндерін қоспағанда, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 13 желтоқсандағы Заңына сәйкес мемлекеттік мекемеде белгіленген күн тәртібіне сәйкес күн сайын ұсынылады.
10. Көрсетілетін қызметтерді өткізу бойынша ақылы қызмет түрлерін ұсыну үшін күтуге тиісті жағдай жасалады.
3. Ақылы қызмет түрлерiн көрсетуден түскен ақшаны жұмсау тәртібі
11. Көрсетiлетiн қызметтердi өткізуден түскен мемлекеттiк мекеменiң ақшасы көрсетiлетiн қызметтердi өткізуден түскен ақшаны есепке алу үшiн ашылған шотқа есепке алынады және "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығымен (бұдан әрі – Бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу реестрінде тіркелген № 994) бекітілген тәртіппен рәсімделген және ұсынылған төлеуге берілетін шот негізінде жұмсалады.
12. Ауыл шаруашылығына агрохимиялық қызмет көрсету саласындағы мемлекеттiк мекеменiң көрсетiлетiн қызметтердi өткiзу бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсетуден түсетін ақша мемлекеттік мекеменің көрсетiлетiн қызметтердi өткiзуден түскен ақшаның түсімдер мен жұмсалу жоспарлары бойынша жоспарланады және пайдаланылады.
Өз иелігінде қалатын ауыл шаруашылығына агрохимиялық қызмет көрсету саласындағы мемлекеттiк мекеменiң көрсетiлетiн қызметтердi өткiзуден түскен ақшаның түсімдер мен жұмсалу жоспарларын бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі бекітеді және Бұйрықпен бекітілген тәртіппен бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға келісуге береді.
13. Мемлекеттiк мекеменiң көрсетiлетiн қызметтердi өткiзу бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсетуден түсетін ақша қатаң түрде нысаналы мақсаты бойынша:
1) зертханалық зерттеулердi жүргiзуге;
2) мемлекеттiк мекеменiң материалдық-техникалық базасын жарақтандыру үшiн техниканы, ауыл шаруашылығы, зертханалық құрал-жабдықтарды және тетiктердi сатып алуға;

3) проведение научных исследований в сфере агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства;
4) оплату услуг, труда сезонным работникам, привлекаемым государственным учреждением для проведения сельскохозяйственных и лабораторных работ в сфере агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства;
5) приобретение товарно-материальных ценностей: горюче-смазочных материалов, химических реактивов, запасных частей, средств связи, метеорологических данных, специальных средств защиты для обеспечения охраны труда, пожарной безопасности и гигиены, а также других предметов и материалов для текущих целей государственного учреждения;
6) оплату услуг транспорта, связи, коммунальных услуг, услуг аренды административных и складских помещений, по техническому осмотру и обязательному страхованию транспортных средств, по проверке специализированного оборудования государственного учреждения;
7) приобретение подписных изданий, научной, методической и специальной литературы для пополнения материалов государственного учреждения;
8) издание научных, методических материалов и официальных бюллетеней государственного учреждения;
9) подготовку и повышение квалификации специалистов государственного учреждения;
10) приобретение и внедрение специального программного обеспечения автоматической обработки данных результатов в сфере агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства;
11) приобретение услуг переводчиков иностранной корреспонденции и научной документации для государственного учреждения;
12) проведение массовых мероприятий по рекламе и пропаганде (дни поля, семинары, выставки, экскурсии, презентации);
13) ремонт зданий, сооружений и иных объектов, связанных с функционированием государственного учреждения;
14) командировочные расходы работников государственного учреждения, в том числе за пределы Республики Казахстан;
15) поощрение работников государственного учреждения за трудовые показатели.
14. Учет денег от реализации государственным учреждением услуг, остающихся в их распоряжении, и отчетность об их расходовании осуществляются в порядке, утвержденном Приказом.
Приложение
к Правилам оказания платных видов
деятельности по реализации услуг
государственным учреждением в сфере
агрохимического обслуживания
сельскохозяйственного производства и
расходования им денег от реализации услуг
Форма
Тiркеу журналы/Журнал регистрации
Тіркеу №/ регистрационный №
Қабылдау күні/
Дата приема
Өтініш берушінің немесе оның уәкілетті өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/ Фамилия, имя, отчество (при наличии) заявителя или его уполномоченного представителя
Ақылы негiзде көрсетiлетiн қызметтi өткiзу бойынша қызмет түрi/Вид деятельности по реализации услуг, оказываемого на платной основе
Қоса берiлген құжаттардың саны мен атауы/ Количество и наименование приложенных документов
Өтiнiштi қабылдаған жауапты лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және қолы/Фамилия, имя, отчество (при наличии) и подпись ответственного должностного лица, принявшего заявление
1
2
3
4
5
6

3) ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету саласындағы ғылыми зерттеулердi жүргiзуге;
4) ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету саласында ауыл шаруашылығы және зертханалық жұмыстар жүргiзу үшiн мемлекеттiк мекеме тартатын штаттан тыс маусымдық мамандар мен жұмысшылардың қызметтерiне, еңбегiне ақы төлеуге;
5) тауарлы материалдық құндылықтарды: жанар-жағармайды, химиялық реактивтердi, қосалқы бөлшектердi, байланыс құралдарын, метеорологиялық деректердi, еңбектi қорғауды, өрт қауiпсiздiгi мен гигиенаны қамтамасыз ету үшiн арнайы қорғану құралдарын, сондай-ақ мемлекеттiк мекеменiң ағымдағы мақсаттары үшiн қажетті заттар мен материалдарды сатып алуға;
6) көлiк, байланыс қызметiне, коммуналдық қызметке, әкiмшiлiк және қойма үй-жайларын жалға алу, көлiк құралдарын техникалық байқау және мiндеттi сақтандыру, мемлекеттiк мекеменiң мамандандырылған жабдықтарын тексеру жөнiндегi қызметтерге ақы төлеуге;
7) мемлекеттiк мекеменiң материалдарын толықтыру үшiн баспа басылымдарын, ғылыми, әдiстемелiк және арнайы әдебиеттердi сатып алуға;
8) мемлекеттiк мекеменiң ғылыми, әдiстемелiк материалдарын және ресми бюллетендерiн шығаруға;
9) мемлекеттiк мекеменiң мамандарын даярлауға және олардың бiлiктiлiгiн арттыруға;
10) ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету саласындағы нәтижелердiң деректерiн автоматты өңдеудi арнайы бағдарламалық қамтамасыз етудi сатып алуға және енгiзуге;
11) мемлекеттiк мекеме үшiн шетелдiк хат-хабарлар мен ғылыми құжаттамалар аудармашыларының қызмет көрсетуiн сатып алуға;
12) жарнамалау мен насихаттау жөнiндегi бұқаралық iс-шараларды өткiзуге (егiс күнi, семинарлар, көрмелер, саяхаттар мен тұсаукесерлер);
13) мемлекеттiк мекеменiң жұмыс iстеуiне байланысты ғимараттарды, құрылыстарды және өзге де объектiлердi жөндеуге;
14) мемлекеттiк мекеме қызметкерлерiнiң iссапар, оның iшiнде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге iссапар шығыстарына;
15) мемлекеттiк мекеменiң қызметкерлерiн еңбек көрсеткiштерi үшiн көтермелеуге жұмсалады.
14. Мемлекеттiк мекеменiң қызметтердi өткізуден түсетін өз иелiгiнде қалатын ақшаны есепке алу және оның жұмсалуы туралы есептілік Бұйрықпен бекітілген тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.
Ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық
қызмет көрсету саласындағы мемлекеттiк мекеменiң
көрсетiлетін қызметтердi өткiзу бойынша ақылы
қызмет түрлерiн көрсету және оның көрсетiлетiн
қызметтердi өткiзуден түскен ақшаны
жұмсау қағидаларына қосымша
Нысан
Тiркеу журналы/Журнал регистрации
Тіркеу №/ регистрационный №
Қабылдау күні/
Дата приема
Өтініш берушінің немесе оның уәкілетті өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/ Фамилия, имя, отчество (при наличии) заявителя или его уполномоченного представителя
Ақылы негiзде көрсетiлетiн қызметтi өткiзу бойынша қызмет түрi/Вид деятельности по реализации услуг, оказываемого на платной основе
Қоса берiлген құжаттардың саны мен атауы/ Количество и наименование приложенных документов
Өтiнiштi қабылдаған жауапты лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және қолы/Фамилия, имя, отчество (при наличии) и подпись ответственного должностного лица, принявшего заявление
1
2
3
4
5
6