Об утверждении Правил организации и функционирования рынка электрической мощности
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 апреля 2015 года № 10612.
В соответствии с подпунктом 305) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и функционирования рынка электрической мощности.
2. Департаменту электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пунктов 3 и 5 Правил, которые вводятся в действие с 1 января 2019 года.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра энергетики РК от 30.11.2015 № 676 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Министр энергетики
Республики Казахстан
В. Школьник
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 152
Правила
организации и функционирования рынка электрической мощности
Сноска. Правила в редакции приказа Министра энергетики РК от 07.11.2018 № 439 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 2 сәуірде № 10612 тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 305) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қағидалардың 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енетін 3 және 5-тармақтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 30.11.2015 № 676 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
В. Школьник
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 152 бұйрығымен бекітілді
Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 07.11.2018 № 439 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и функционирования рынка электрической мощности (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 305) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 (далее – Положение), и определяют порядок организации и функционирования рынка электрической мощности.
Сноска. Пункт 1 - – в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия и определения:
1) объем снижения – разница соответствующих энергопроизводящей организации аттестованной электрической мощности, определенной по результатам проведения внеочередных аттестаций электрических станций энергопроизводящей организации, и суммарной электрической мощности отпуска в сеть, в мегаваттах (далее – МВт);
2) метод смежного усреднения – метод определения (расчета) максимального за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления промышленного комплекса, в соответствии с которым максимальное за расчетный период (календарный месяц) значение электрической мощности потребления промышленного комплекса определяется как соответствующее среднее за все контрольные периоды данного расчетного периода (календарного месяца) значение нетто-мощности промышленного комплекса за вычетом импортируемой электрической мощности;
3) аттестованная электрическая мощность – сумма аттестованных электрических мощностей электрических станций по результатам соответствующих аттестаций, в МВт;
4) контрольный период – отрезок времени календарного дня с 17:00 до 23:00 часов местного времени (с понедельника по пятницу, кроме праздничных дней);
5) генерирующая установка – устройство, вырабатывающее электрическую энергию;
6) аттестация электрической мощности генерирующих установок – мероприятия, проводимые Системным оператором, которые направлены на определение значений аттестованной электрической мощности и аттестованных скоростей увеличения и уменьшения электрической мощности;
7) ведомость рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов – документ, составляемый Системным оператором на каждые сутки текущего и предстоящего расчетного периода (календарного месяца), в который включаются предоставленные энергопроизводящими организациями и согласованные Системным оператором значения рабочих электрических мощностей генерации, возможных электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов электрических станций энергопроизводящих организаций;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Электр қуаты нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің (бұдан әрі – Ереже) 15-тармағының 305) тармақшасына сәйкес әзірленді және электр қуаты нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен анықтамалар қолданылады:
1) азаю көлемі – энергия өндіруші ұйымға сәйкес келетін энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын кезектен тыс аттестаттаудан өткізу нәтижелері бойынша айқындалған аттестатталған электр қуатының және желіге жіберу жиынтық электр қуатының айырмасы, мегаватта (бұдан әрі – МВт);
2) аралас орташалау әдісі – бұл өнеркәсіптік кешен тұтынатын электр қуатының есептік кезеңдегі (күнтізбелік ай) максималды мәнін анықтау (есептеу) әдісі, оған сәйкес өнеркәсіптік кешен тұтынатын электр қуатының есептік кезеңдегі (күнтізбелік ай) максималды мәні импортталатын электр қуатын шегере отырып, аталған есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) барлық бақылау кезеңдеріндегі өнеркәсіптік кешеннің нетто-қуатының тиісті орташа мәні ретінде айқындалады;
3) аттестатталған электр қуаты – тиісті аттестаттау нәтижелері бойынша электр станцияларының аттестатталған электр қуатының қосындысы, МВт;
4) бақылау кезеңі – жергілікті уақыт бойынша 17:00-ден бастап 23:00-ге дейін күнтізбелік күн уақытының мерзімі (мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда);
5) генерациялайтын қондырғы – электр энергиясын өндіретін құрылғы;
6) генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттау – аттестатталған электр қуатының мәндерін және электр қуатын ұлғайту мен азайтудың аттестатталған жылдамдықтарын айқындауға бағытталған Жүйелік оператор жүргізетін іс-шаралар;
7) генерациялаудың, технологиялық және техникалық минимумдардың жұмыс электр қуаттарының ведомосі – Жүйелік оператор ағымдағы және алдағы есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) әрбір тәулігіне жасайтын, оған энергия өндіруші ұйымдар ұсынған және Жүйелік оператормен келісілген генерациялаудың жұмыс электр қуаттарының, генерациялаудың ықтимал электр қуаттарының, энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларының технологиялық және техникалық минимумдарының мәндері енгізілетін құжат;

8) возможная электрическая мощность генерации – сумма рабочей электрической мощности генерации тепловых электрических станций энергопроизводящей организации (с учетом ограничений установленной электрической мощности и согласованных с Системным оператором плановых ремонтов) и той части соответствующей рабочей электрической мощности генерации энергопроизводящей организации, которая приходится на входящие в ее состав гидравлические электрические станции (по условиям обеспечения заданных бассейновыми инспекциями по регулированию использования и охране водных ресурсов расходов воды, в соответствии со статьей 40 Водного кодекса Республики Казахстан, в МВт;
9) суммарная электрическая мощность отпуска в сеть – суммарная электрическая мощность за вычетом учтенного в ней максимального в расчетном году значения электрической мощности собственных нужд электрических станций энергопроизводящей организации, в МВт;
10) суммарная вычитаемая электрическая мощность – сумма следующих параметров, указанных для соответствующего календарного года в действующих договорах о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации или, в случае их отсутствия (не заключения), в одном из действующих двусторонних договоров по обеспечению электрической мощностью энергопроизводящей организации: максимального в расчетном году значения электрической мощности собственного потребления, максимальной в расчетном году электрической мощности поставок субъектам розничного рынка и максимальной в расчетном году электрической мощности экспорта, в МВт;
11) суммарная электрическая мощность – сумма договорного объема услуги по поддержанию и суммарной вычитаемой электрической мощности, в МВт;
12) плановый ремонт – плановый ремонт, включенный в согласованный с Системным оператором график ремонтов;
13) система балансирующего рынка – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для подачи субъектами оптового рынка электрической энергии заявок на покупку и заявок на продажу, формирования суточного графика производства-потребления электрической энергии, определения объемов централизованных торгов электрической энергией для цифровых майнеров, определения объемов централизованных торгов электрической энергией для энергопроизводящих организаций, внесения согласованных системным оператором корректировок утвержденного суточного графика, формирования фактических значений производства-потребления электрической энергии субъектов оптового рынка электрической энергии, расчета почасовых дисбалансов электрической энергии, расчета почасовых цен купли-продажи электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии, а также почасовых цен покупки (продажи) балансирующей электроэнергии и покупки (продажи) отрицательных дисбалансов;

8) генерацияның ықтимал электр қуаты – энергия өндіруші ұйымның жылу электр станциялары генерациясының жұмыс электр қуатының (белгіленген электр қуатының шектеулерін және Жүйелік оператормен келісілген жоспарлы жөндеулерді ескере отырып) және энергия өндіруші ұйымның генерациясының тиісті жұмыс электр қуатының құрамына кіретін гидравликалық электр станцияларына (Қазақстан Республикасы Су кодексінің 40-бабына сәйкес су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекциялар берген су шығыстарын қамтамасыз ету шарттары бойынша) тиесілі бөлігінің сомасы, МВт;
9) желіге жіберу жиынтық электр қуаты – онда ескерілген есепті жылдағы энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларының өз қажеттіліктері үшін электр қуатының максималды мәнін шегергендегі жиынтық электр қуаты, МВт;
10) жиынтық шегерілетін электр қуаты – энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметін сатып алу туралы қолданыстағы шарттарда немесе олар болмаған (жасалмаған) жағдайда, энергия өндіруші ұйымды электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қолданыстағы екі жақты шарттарда тиісті күнтізбелік жылға көрсетілген мына параметрлер қосындысы: есептік жылдағы өз қажеттілігіне тұтынылатын электр қуатының максималды мәндері, есептік жылдағы бөлшек сауда нарығы субъектілеріне жеткізілетін максималды электр қуаты және есептік жылдағы экспорттың максималды электр қуаты, МВт;
11) жиынтық электр қуаты – әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінің және шегерілетін жиынтық электр қуатының қосындысы, МВт;
12) жоспарлы жөндеу – Жүйелік оператормен келісілген жөндеу графигіне енгізілген жоспарлы жөндеу;
13) электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы жүйесі - электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің электр энергиясын өндіру-тұтыну, электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесін қалыптастыру бойынша өтінімдерді беруге, орталықтандырылған сауда-саттық көлемін (сатып алушыларды іріктеу бойынша) айқындауға, орталықтандырылған сауда-саттық көлемін (сатушыларды іріктеу бойынша) айқындауға, бекітілген тәуліктік кестеге жүйелік оператормен келісілген түзетулер енгізуге, электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің электр энергиясын өндіру-тұтынуының нақты мәндерін қалыптастыруға, электр энергиясының сағаттық теңгерімсіздіктерін есептеуге, электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын сатып алу-сатудың сағаттық бағаларын, сондай-ақ теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алудың және теріс теңгерімсіздіктерді сатудың сағаттық бағаларын есептеуге арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;

14) ремонтная мощность – совокупная установленная электрическая мощность находящихся во всех видах ремонта (в состоянии вне резерва) генерирующих установок электрических станций энергопроизводящей организации;
15) импортируемая электрическая мощность – среднемесячная мощность электрической энергии, поставляемой из-за пределов территории Республики Казахстан;
16) потребители рынка мощности – энергоснабжающие, энергопередающие организации и потребители, являющиеся субъектами оптового рынка электрической энергии, в том числе, промышленные комплексы;
17) объем сокращения – разница соответствующих энергопроизводящей организации суммарной электрической мощности отпуска в сеть, увеличенной на значение договорного объема услуги по обеспечению электрической мощностью, и аттестованной электрической мощности, определенная по результатам проведения внеочередных аттестаций электрических станций энергопроизводящей организации, в МВт;
18) номинальный плановый ремонтный период – отрезок времени, необходимый для проведения планового ремонта соответствующей генерирующей установки в типовом объеме, длительностью не более ста восьмидесяти календарных дней в рамках соответствующего календарного года;
19) оператор рынка централизованной торговли – организация, осуществляющая централизованные торги электрической энергией, включая спот-торги электрической энергией, и услугой по поддержанию готовности электрической мощности;
20) промышленный комплекс – оптовые потребители, обеспечивающиеся электрической энергией от имеющихся в их составе на праве собственности, аренды или ином вещном праве генерирующих источников;
21) нетто-мощность промышленного комплекса – электрическая мощность, представляющая из себя разность электрической мощности потребления промышленного комплекса и электрической мощности отпуска в сеть электрических станций, входящих в состав промышленного комплекса, с учетом покупки у расчетно-финансового центра электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, в качестве условного потребителя электрической энергии от возобновляемых источников энергии (отрицательные значения данной разницы приравниваются к нулю);
22) допустимый объем продажи мощности на торгах – разница аттестованной электрической мощности и не продаваемой на торгах электрической мощности энергопроизводящей организации, в МВт;
23) не продаваемая на торгах электрическая мощность – сумма подтвержденных по результатам соответствующих аттестаций объемов услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанных для соответствующего календарного года в действующих договорах о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации, заключенных согласно подпунктам 1), 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 11 настоящих Правил, и суммарной вычитаемой электрической мощности, уменьшенной на сумму значений электрических мощностей собственных нужд электрических станций энергопроизводящей организации, зафиксированных по результатам соответствующих аттестаций, в МВт;

14) жөндеу қуаты – энергия өндіруші ұйымның электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларын жөндеудің барлық түрлерінде (резервтен тыс жағдайда) бар белгіленген жиынтық электр қуаты;
15) импортталатын электр қуаты – Қазақстан Республикасы аумағының шегінен тыс жерлерден жеткізілетін электр энергиясының орташа айлық қуаты.
16) қуат нарығының тұтынушылары – энергиямен жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдар мен электр энергиясы көтерме нарығының субъектілері болып табылатын тұтынушылар, оның ішінде өнеркәсіптік кешендер;
17) қысқару көлемі – энергия өндіруші ұйымға сәйкес келетін электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтің шартты көлемінің мәніне ұлғайтылған желіге жіберілетін жиынтық электр қуатының және энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын кезектен тыс аттестаттаудан өткізу нәтижелері бойынша айқындалған аттестатталған электр қуатының айырмасы, МВт;
18) номиналды жоспарлы жөндеу кезеңі – тиісті күнтізбелік жыл шеңберінде ұзақтығы күнтізбелік бір жүз сексен күннен аспайтын үлгілік көлемде тиісті генерациялайтын қондырғыға жоспарлы жөндеу жүргізу үшін қажетті уақыт аралығы;
19) орталықтандырылған сауда нарығының операторы – электр энергиясының спот-сауда-саттығын қоса алғанда, электр энергиясының және электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің орталықтандырылған сауда-саттықтарын жүзеге асыратын ұйым;
20) өнеркәсіптік кешен – өздерінің құрамында меншік, жалдау құқығымен немесе өзге де заттай құқықпен бар генерациялайтын көздерден электр энергиясымен қамтамасыз етілетін көтерме тұтынушылар;
21) өнеркәсіптік кешенінің нетто-қуаты – жаңартылатын энергия көздерінен электр энергиясын шартты тұтынушы ретінде қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген электр энергиясын сатып алуын ескере отырып, өнеркәсіптік кешен тұтынатын электр қуатының және өнеркәсіптік кешеннің құрамына кіретін электр станциялары желісіне жіберілетін электр қуатының айырмасын білдіретін электр қуаты (аталған айырманың теріс мәндері нөлге теңеледі);
22) сауда-саттықта қуатты сатудың рұқсат етілетін көлемі - энергия өндіруші ұйымның аттестатталған электр қуатының және сауда-саттықта сатылмайтын электр қуатының айырмасы, МВт;
23) сауда-саттықта сатылмайтын электр қуаты – осы Қағидалардың 11-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларына сәйкес жасалған энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы қолданыстағы шарттарда тиісті күнтізбелік жыл үшін көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтер көлемінің және тиісті аттестаттаудың нәтижелері бойынша тіркелген, энергия өндіруші ұйымы электр станцияларының өз қажеттіліктері электр қуаттары мәндерінің сомасына азайтылған, жиынтық шегерілетін электр қуатының тиісті аттестаттаудың нәтижелері бойынша расталған сомасы, МВт;

24) исключен приказом Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 248 (вводится в действие с 01.07.2023);
25) технический минимум – сумма минимальных допустимых электрических мощностей генерирующих установок: для конденсационных, теплофикационных, газотурбинных и парогазовых электрических станций - по условиям обеспечения стабильности их работы согласно соответствующим паспортным данным, для гидравлических электрических станций по условиям обеспечения, заданным расходам воды бассейновыми инспекциями по регулированию использования и охране водных ресурсов расходов воды, в соответствии со статьей 40 Водного кодекса Республики Казахстан, в МВт;
26) технологический минимум – сумма минимальных электрических мощностей генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки), в МВт;
27) метод полного усреднения – метод определения (расчета) максимального за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления энергопередающей организации, в соответствии с которым максимальное за расчетный период (календарный месяц) значение электрической мощности потребления энергопередающей организации определяется как среднее за данный расчетный период (календарный месяц) значение электрической мощности потребления энергопередающей организации для покрытия потерь электрической энергии в собственных сетях и на хозяйственные нужды за вычетом импортируемой электрической мощности;
28) реестр групп лиц – формируемый уполномоченным органом и размещаемый на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа перечень энергопроизводящих организаций и потребителей, входящих в одну группу лиц, при условии наличия контроля в соответствии с частями второй и третьей пункта 1-1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон);
29) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в области электроэнергетики;
30) договорной объем услуги по поддержанию – сумма объемов услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанных для соответствующего календарного года в действующих договорах о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации, в МВт;
31) объем аккумулирования – положительное значение разницы фактической суммарной оплаты услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки единого закупщика, которую потребители рынка мощности осуществили за все предыдущие расчетные периоды (календарные месяцы) текущего календарного года, и фактической суммарной оплаты услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящих организаций, которую осуществил единый закупщик за все предыдущие расчетные периоды (календарные месяцы) текущего календарного года;

24) алып тасталды – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
25) техникалық минимум – конденсациялық, жылуландыру, газ турбиналық және бу-газ электр станциялары үшін – тиісті паспорттық деректерге сәйкес олардың жұмысының тұрақтылығын қамтамасыз ету шарттары бойынша, гидравликалық электр станциялары үшін – Қазақстан Республикасы Су кодексінің 40-бабына сәйкес су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекциялар берген су шығыстарын қамтамасыз ету шарттары бойынша генерациялайтын қондырғылардың ең төмен рұқсат етілетін электр қуатының қосындысы, МВт;
26) технологиялық минимум – генерациялайтын қондырғылардың минималды электр қуатының қосындысы (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде), МВт;
27) толық орташалау әдісі – есептік кезеңде (күнтізбелік айда) энергия беруші ұйымның электр қуатын тұтынуының максималды мәнін айқындау (есептеу) әдісі, оған сәйкес есептік кезеңде (күнтізбелік айда) энергия беруші ұйымның электр қуатын тұтынуының максималды мәні осы энергия беруші ұйымның жеке желілерінде және шаруашылық мұқтаждарына электр энергиясының ысырабын жабу үшін тұтынған электр қуатының мәні импортталатын электр қуатын шегере отырып, осы есептік кезеңдегі (күнтізбелік айда) орташа мән ретінде айқындалады;
28) тұлғалар тобының тізілімі – "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабы 1-1-тармағының екінші және үшінші бөліктеріне сәйкес бақылауда болған жағдайда, уәкілетті орган қалыптастыратын және уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылатын, тұлғалардың бір тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар мен тұтынушылар тізбесі;
29) уәкілетті орган – электр энергетикасы саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
30) ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің шарттық көлемі – энергия өндіруші ұйымдарда электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы қолданыстағы шарттарға тиісті күнтізбелік жыл үшін көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтер көлемдерінің қосындысы, МВт;
31) шоғырландыру көлемі – қуат нарығының тұтынушылары ағымдағы күнтізбелік жылдың барлық алдыңғы есептік кезеңдері (күнтізбелік айлары) ішінде жүзеге асырған бірыңғай сатып алушының жүктемесін атқаруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтердің нақты жиынтық төлемінің және ағымдағы күнтізбелік жылдың барлық алдыңғы есептік кезеңдері (күнтізбелік айлары) ішінде бірыңғай сатып алушы жүзеге асырған энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің нақты жиынтық төлемі айырмасының оң мәні;

32) метод частичного усреднения – метод определения (расчета) максимального за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителя рынка мощности, в соответствии с которым максимальное за расчетный период (календарный месяц) значение электрической мощности потребления потребителя рынка мощности определяется как соответствующее среднее за все контрольные периоды данного расчетного периода (календарного месяца) значение электрической мощности потребления потребителя рынка мощности за вычетом импортируемой электрической мощности;
33) аттестованная скорость уменьшения электрической мощности – среднее значение скорости уменьшения электрической мощности электрической станцией энергопроизводящей организации за время прохождения электрической станцией третьего этапа аттестации электрической мощности генерирующих установок, в МВт/минут;
34) аттестованная скорость увеличения электрической мощности – среднее значение скорости увеличения электрической мощности генерирующих установок электрической станции энергопроизводящей организации за время прохождения электрической станцией первого этапа аттестации электрической мощности генерирующих установок, в МВт/минут;
35) услуга по обеспечению электрической мощностью – услуга, оказываемая энергопроизводящими организациями потребителям, входящим с ними в одну группу лиц, включенную в реестр групп лиц, по обеспечению электрической мощностью;
36) договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью – сумма объемов услуги по обеспечению электрической мощностью, указанных для соответствующего календарного года в действующих двусторонних договорах по обеспечению электрической мощностью между энергопроизводящей организацией и потребителями, входящими с ней в одну группу лиц, включенную в реестр групп лиц, в МВт;
37) централизованные торги электрической мощностью – процесс, направленный на заключение договоров на оказание услуг по поддержанию готовности электрической мощности между энергопроизводящими организациями и единым закупщиком, в электронной системе торговли;
38) график проведения централизованных торгов электрической мощностью – расписание с указанием даты, времени начала и окончания проведения централизованных торгов электрической мощностью;
39) аттестованная электрическая мощность электрической станции – среднее за время фиксации значение электрической мощности отпуска в сеть генерирующих установок электрической станции энергопроизводящей организации, в МВт;
40) электрическая мощность собственных нужд электрической станции – электрическая мощность, представляющая из себя разность электрической мощности генерации и электрической мощности отпуска в сеть генерирующих установок электрической станции;

32) ішінара орташалау әдісі – есептік кезеңде (күнтізбелік ай) ішінде қуат нарығы тұтынушысының электр қуатын тұтынуының максималды мәнін айқындау (есептеу) әдісі, оған сәйкес есептік кезеңде (күнтізбелік айда) қуат нарығы тұтынушысының электр қуатын тұтынуының максималды мәні импортталатын электр қуатын шегере отырып, осы есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) барлық бақылау кезеңдері үшін қуат нарығы тұтынушысының электр қуатын тұтынуының тиісті орташа мәні ретінде айқындалады;
33) электр қуатының аттестатталған азаю жылдамдығы – электр станциясы генерациялайтын қондырғыларының электр қуатын аттестаттаудың үшінші кезеңін өткеру уақытында энергия өндіруші ұйымның электр станциясы электр қуатының азаю жылдамдығының орташа мәні, минутына/МВт;
34) электр қуатының аттестатталған ұлғаю жылдамдығы – электр станциясы генерациялайтын қондырғыларының электр қуатын аттестаттаудың бірінші кезеңін өткеру уақытында энергия өндіруші ұйымының электр станциясы генерациялайтын қондырғыларының электр қуатын ұлғайту жылдамдығының орташа мәні, минутына/МВт;
35) электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызмет – тұлғалар тобы тізіліміне енгізілген бір тұлғалар тобына бірге кіретін тұтынушыларға энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі көрсететін қызметі;
36) электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі – энергия өндіруші ұйым мен тұлғалар тобы тізіліміне енгізілген бір тұлғалар тобына бірге кіретін тұтынушылар арасындағы электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қолданыстағы екі жақты шарттарда тиісті күнтізбелік жыл үшін көрсетілген электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметі көлемдерінің сомасы, МВт;
37) электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығы – электрондық сауда жүйесінде энергия өндіруші ұйымдар мен бірыңғай сатып алушы арасында электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтер көрсетуге арналған шарттар жасасуға бағытталған процесс;
38) электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттықтарын өткізу графигі – электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттықтарын өткізу күні, басталу және аяқталу уақыты көрсетілген кесте;
39) электр станциясының аттестатталған электр қуаты – белгілеу уақытында энергия өндіруші ұйымның электр станциясы генерациялайтын қондырғыларының желісіне босатылатын электр қуатының орташа мәні, МВт;
40) электр станциясының өз қажеттіліктері үшін электр қуаты – электр станциясы генерациялайтын қондырғыларының генерация электр қуаты мен желіге жіберілетін электр қуатының айырмасын білдіретін электр қуаты;

41) электрическая мощность собственного потребления энергопроизводящей организации – электрическая мощность, представляющая из себя сумму электрической мощности потребления предприятиями и объединениями, входящими в состав энергопроизводящей организации и не являющимися отдельными юридическими лицами, и электрической мощности собственных, хозяйственных и иных нужд электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации.
Иные понятия и определения, использованные в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 30.11.2022 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 248 (вводится в действие с 01.07.2023); от 17.11.2023 № 405 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); от 25.11.2024 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок организации и функционирования рынка электрической мощности
Параграф 1. Общие положения
3. Участниками рынка электрической мощности являются: системный оператор, единый закупщик, энергопроизводящие организации, потребители рынка мощности, оператор рынка централизованной торговли.
4. Договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и договор на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки заключаются на основании типовых договоров, разрабатываемых и утверждаемых уполномоченным органом.
Параграф 2. Участие Системного оператора в рынке электрической мощности и порядок разработки прогнозного спроса на электрическую мощность на предстоящий и последующий календарные годы
5. Перечень потребителей рынка мощности размещается на интернет-ресурсе системного оператора и актуализируется системным оператором по факту изменения состава потребителей рынка мощности.
Системный оператор направляет единому закупщику информацию о включенных и исключенных потребителях рынка мощности из вышеуказанного перечня.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 30.11.2022 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Системный оператор в срок не позднее первого октября года, предшествующего расчетному, разрабатывает прогнозный спрос на электрическую мощность на предстоящий и последующий календарные годы на основе прогнозных заявок потребителей рынка мощности с учетом необходимой величины резерва электрической мощности и среднегодовой электрической мощности потребления для компенсации технологического расхода, на собственные и хозяйственные нужды национальной электрической сети.

41) энергия өндіруші ұйымның өзі тұтынатын электр қуаты – энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін және жекелеген заңды тұлғалар болып табылмайтын кәсіпорындар мен бірлестіктердің тұтынуының электр қуатының және энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станцияларының меншікті, шаруашылық және өзге де қажеттіліктерінің электр қуатының сомасын білдіретін электр қуаты.
Осы Қағидаларда пайдаланылған өзге де ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 30.11.2022 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 17.11.2023 № 405 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі); 25.11.2024 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу тәртібі
1-параграф. Жалпы ережелер
3. Электр қуаты нарығының қатысушылары жүйелік оператор, бірыңғай сатып алушы, энергия өндіруші ұйымдар, қуат нарығын тұтынушылар, орталықтандырылған сауда-саттық нарығының операторы болып табылады.
4. Электр қуатының әзірлігін қолдау бойынша қызметтерді сатып алу туралы шарт және жүктемені атқаруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге арналған шарт уәкілетті орган әзірлеген және бекіткен үлгі шарттар негізінде жасалады.
2-параграф. Жүйелік оператордың электр қуаты нарығына қатысуы және алдағы және кейінгі күнтізбелік жылдарға электр қуатына болжамды сұранысты әзірлеу тәртібі
5. Қуат нарығы тұтынушыларының тізбесі Жүйелік оператордың интернет-ресурсында орналастырылады және қуат нарығы тұтынушыларының құрамын өзгерту фактісі бойынша Жүйелік оператор өзектендіреді.
Жүйелік оператор бірыңғай сатып алушыға жоғарыда көрсетілген тізбеден қуат нарығының қосылған және шығарылған тұтынушылары туралы ақпаратты жібереді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 30.11.2022 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Алдыңғы есептік жылдың бірінші қазанынан кешіктірмейтін мерзімде жүйелік оператор электр қуаты резервінің қажетті шамасын және ұлттық электр желісінің жеке және шаруашылық қажетіне технологиялық шығысты өтеу үшін орташа жылдық электр тұтыну қуатын есепке алып, қуат нарығы тұтынушыларының болжамдық өтінімдері негізінде алдағы және кейінгі күнтізбелік жылдарға электр қуатына болжамды сұраныс әзірлейді.

7. Прогнозный спрос на электрическую мощность на предстоящий и последующий календарные годы разрабатывается Системным оператором в разбивке по зонам единой электроэнергетической системы Республики Казахстан (далее – ЕЭС РК) в следующем порядке:
1) отдельно для каждого месяца предстоящего календарного года рассчитывается сумма соответствующих данному месяцу мощностей потребления, указанных в прогнозных заявках на потребление, направленных Системному оператору потребителями рынка мощности в текущем календарном году согласно пункту 48 настоящих Правил, для областей, входящих в Северную и Южную зоны ЕЭС РК;
2) отдельно для каждого месяца предстоящего календарного года рассчитывается сумма соответствующих данному месяцу мощностей потребления, указанных в прогнозных заявках на потребление, направленных Системному оператору потребителями рынка мощности в текущем календарном году согласно пункту 48 настоящих Правил, для областей, входящих в Западную зону ЕЭС РК;
3) определяется наибольшая из сумм, рассчитанных в соответствии с подпунктом 1) настоящего пункта (далее – совмещенный максимум Северной и Южной зон ЕЭС РК), а также месяц, соответствующий совмещенному максимуму Северной и Южной зон ЕЭС РК (далее – месяц максимума Северной и Южной зон ЕЭС РК);
4) определяется наибольшая из сумм, рассчитанных в соответствии с подпунктом 2) настоящего пункта (далее – совмещенный максимум Западной зоны ЕЭС РК), а также месяц, соответствующий совмещенному максимуму Западной зоны ЕЭС РК (далее – месяц максимума Западной зоны ЕЭС РК);
5) для месяца максимума Северной и Южной зон ЕЭС РК определяется совмещенный максимум Северной зоны ЕЭС РК как сумма соответствующих данному месяцу и данной зоне ЕЭС РК мощностей потребления, указанных в прогнозных заявках на потребление, направленных Системному оператору потребителями рынка мощности в текущем календарном году согласно пункту 48 настоящих Правил;
6) определяется значение прогнозного спроса на электрическую мощность на предстоящий календарный год по Северной зоне ЕЭС РК как значение совмещенного максимума Северной зоны ЕЭС РК, увеличенное на семнадцать процентов;
7) для месяца максимума Северной и Южной зон ЕЭС РК определяется совмещенный максимум Южной зоны ЕЭС РК как сумма соответствующих данному месяцу и данной зоне ЕЭС РК мощностей потребления, указанных в прогнозных заявках на потребление, направленных Системному оператору потребителями рынка мощности в текущем календарном году согласно пункту 48 настоящих Правил;

7. Алдағы және келесі күнтізбелік жылдарға электр қуатына деген болжамды сұранысты Жүйелік оператор Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесінің (бұдан әрі - ҚР БЭЖ) аймақтары бойынша бөле отырып, мынадай тәртіпте әзірлейді:
1) осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес ағымдағы күнтізбелік жылы қуат нарығының тұтынушылары Жүйелік операторға жіберген тұтыну бойынша болжамды өтінімдерінде көрсетілген тұтыну қуатының аталған айға сәйкес келетін қосындысы ҚР БЭЖ-нің Солтүстік және Оңтүстік аймақтарына кіретін облыстар үшін алдағы күнтізбелік жылдың әрбір айы үшін жеке есептеледі;
2) осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес ағымдағы күнтізбелік жылы қуат нарығының тұтынушылары Жүйелік операторға жіберген тұтыну бойынша болжамды өтінімдерінде көрсетілген тұтыну қуатының аталған айға сәйкес келетін қосындысы ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағына кіретін облыстар үшін алдағы күнтізбелік жылдың әрбір айы үшін жеке есептеледі;
3) осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес есептелген қосындының көп бөлігі (бұдан әрі - ҚР БЭЖ-нің Солтүстік және Оңтүстік аймақтарының біріктірілген максимумы), сондай-ақ ҚР БЭЖ-нің Солтүстік және Оңтүстік аймақтарының біріктірілген максимумына сәйкес келетін ай (бұдан әрі - ҚР БЭЖ-нің Солтүстік және Оңтүстік аймақтары максимумының айы) анықталады;
4) осы тармақтың 2) тармақшасына сәйкес есептелген қосындының көп бөлігі (бұдан әрі - ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағының біріктірілген максимумы), сондай-ақ ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағының біріктірілген максимумына сәйкес келетін ай (бұдан әрі - ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағы максимумының айы) анықталады;
5) ҚР БЭЖ-нің Солтүстік және Оңтүстік аймақтары максимумының айы үшін осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес ағымдағы күнтізбелік жылы қуат нарығының тұтынушылары Жүйелік операторға жіберген тұтыну бойынша болжамды өтінімдерінде көрсетілген тұтыну қуатының аталған айға және ҚР БЭЖ-нің аталған аймағына сәйкес келетін қосындысы ретінде ҚР БЭЖ Солтүстік аймағының біріктірілген максимумы анықталады;
6) ҚР БЭЖ-нің Солтүстік аймағының біріктірілген максимумының он жеті пайызға ұлғайтылған мәні ретінде ҚР БЭЖ-нің Солтүстік аймағы бойынша алдағы күнтізбелік жылға электр қуатына болжамды сұраныс мәні анықталады;
7) ҚР БЭЖ-нің Солтүстік және Оңтүстік аймақтары максимумының айы үшін осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес ағымдағы күнтізбелік жылы қуат нарығының тұтынушылары Жүйелік операторға жіберген тұтыну бойынша болжамды өтінімдерінде көрсетілген тұтыну қуатының аталған айға және ҚР БЭЖ-нің аталған аймағына сәйкес келетін қосындысы ретінде ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағының біріктірілген максимумы анықталады;

8) определяется значение прогнозного спроса на электрическую мощность на предстоящий календарный год по Южной зоне ЕЭС РК как значение совмещенного максимума Южной зоны ЕЭС РК, увеличенное на семнадцать процентов;
9) для месяца максимума Западной зоны ЕЭС РК определяется совмещенный максимум Западно-Казахстанской и Атырауской областей Западной зоны ЕЭС РК как сумма соответствующих данному месяцу и данным областям Западной зоны ЕЭС РК мощностей потребления, указанных в прогнозных заявках на потребление, направленных Системному оператору потребителями рынка мощности в текущем календарном году согласно пункту 48 настоящих Правил;
10) для месяца максимума Западной зоны ЕЭС РК определяется совмещенный максимум Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК как сумма соответствующих данному месяцу и данной области Западной зоны ЕЭС РК мощностей потребления, указанных в прогнозных заявках на потребление, направленных Системному оператору потребителями рынка мощности в текущем календарном году согласно пункту 48 настоящих Правил;
11) определяется значение прогнозного спроса на электрическую мощность на предстоящий календарный год в совокупности по Западно-Казахстанской и Атырауской областям Западной зоны ЕЭС РК как значение совмещенного максимума Западно-Казахстанской и Атырауской областей Западной зоны ЕЭС РК, увеличенное на семнадцать процентов;
12) определяется значение прогнозного спроса на электрическую мощность на предстоящий календарный год по Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК как значение совмещенного максимума Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК, увеличенное на семнадцать процентов;
13) прогнозный спрос на электрическую мощность разрабатывается на предстоящий и последующий календарные годы с указанием в нем определенных в соответствии с настоящим пунктом значений прогнозных спросов на электрическую мощность на предстоящий календарный год по Северной зоне ЕЭС РК, по Южной зоне ЕЭС РК, в совокупности по Западно-Казахстанской и Атырауской областям Западной зоны ЕЭС РК, по Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК и по всей ЕЭС РК; значений совмещенных максимумов ЕЭС РК, Северной зоны ЕЭС РК, Южной зоны ЕЭС РК, Западно-Казахстанской и Атырауской областей Западной зоны ЕЭС РК, Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК.
Определенные значения прогнозных спросов на электрическую мощность на предстоящий календарный год и значения совмещенных максимумов указываются в прогнозном спросе на электрическую мощность на предстоящий и последующий календарные годы с точностью до целых.

8) ҚР БЭЖ-нің Оңтүстік аймағының біріктірілген максимумының он жеті пайызға ұлғайтылған мәні ретінде ҚР БЭЖ-нің Оңтүстік аймағы бойынша алдағы күнтізбелік жылға электр қуатына болжамды сұраныс мәні анықталады;
9) ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағының максимум айы үшін осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес ағымдағы күнтізбелік жылы қуат нарығының тұтынушылары Жүйелік операторға жіберген тұтыну бойынша болжамды өтінімдерінде көрсетілген тұтыну қуатының аталған айға және ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағының аталған облыстарына сәйкес келетін қосындысы ретінде ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстарының біріктірілген максимумы анықталады;
10) ҚР БЭЖ Батыс аймағының максимум айы үшін осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес ағымдағы күнтізбелік жылы қуат нарығының тұтынушылары Жүйелік операторға жіберген тұтыну бойынша болжамды өтінімдерінде көрсетілген тұтыну қуатының аталған айға және ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағының аталған облысына сәйкес келетін қосындысы ретінде ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағының Маңғыстау облысының біріктірілген максимумы анықталады;
11) ҚР БЭЖ Батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстарының біріктірілген максимумының он жеті пайызға ұлғайтылған мәні ретінде ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстары бойынша жиынтығында алдағы күнтізбелік жылға электр қуатына болжамды сұраныс мәні анықталады;
12) ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағының Маңғыстау облысының біріктірілген максимумының он жеті пайызға ұлғайтылған мәні ретінде ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағының Маңғыстау облысы бойынша алдағы күнтізбелік жылға электр қуатына болжамды сұраныс мәні анықталады;
13) электр қуатына болжамды сұраныс алдағы және келесі күнтізбелік жылдарға осы тармаққа сәйкес айқындалған ҚР БЭЖ Солтүстік аймағы бойынша, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағы бойынша, жиынтығында ҚР БЭЖ Батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстары бойынша, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысы бойынша және барлық ҚР БЭЖ бойынша алдағы күнтізбелік жылға электр қуатына болжамды сұраныстардың мәндерін; ҚР БЭЖ, ҚР БЭЖ Солтүстік аймағы, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағы, ҚР БЭЖ Батыс аймағы Батыс Қазақстан және Атырау облыстары, ҚР БЭЖ Батыс аймағы Маңғыстау облыстарының бірлескен максимумдарының мәнін көрсете отырып әзірленеді.
Алдағы күнтізбелік жылға арналған электр қуатына болжамды сұраныстардың белгілі мәндері және біріктірілген максимумдардың мәндері алдағы және кейінгі күнтізбелік жылдарға арналған электр қуатына болжамды сұраныста ондыққа дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.

Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 17.11.2023 № 405 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
8. Разработанный прогнозный спрос на электрическую мощность на предстоящий и последующий календарные годы вместе с подтверждающими материалами и расчетами системный оператор ежегодно до пятого октября направляет единому закупщику и уполномоченному органу.
9. При поступлении от единого закупщика письма (на официальном бланке) о вводе, переносе либо снятии мероприятий по вводу ограничений в адрес потребителя рынка мощности Системный оператор, соответственно, вводит, переносит либо снимает мероприятия по вводу ограничений в адрес данного потребителя.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра энергетики РК от 06.08.2020 № 273 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Системный оператор ежегодно до пятого ноября в письменном виде информирует оператора рынка централизованной торговли и единого закупщика об ожидаемой в декабре месяце предстоящего календарного года пропускной способности линий электропередачи, связывающих Северную и Южную зоны ЕЭС РК, а также об ожидаемой в декабре месяце предстоящего календарного года пропускной способности линий электропередачи, связывающих Западно-Казахстанскую и Атыраускую области Западной зоны ЕЭС РК с Мангистауской областью Западной зоны ЕЭС РК.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10-1. Системный оператор, ежемесячно не позднее одного календарного дня после утверждения фактического баланса производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке за расчетный период (календарный месяц) определяет и направляет единому закупщику информацию о значении превышения фактически оказанного объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящих организаций над договорным объемом, указанным в договоре, заключенном с единым закупщиком в соответствии с подпунктом 7) пункта 11 настоящих Правил (далее – Значение превышения), по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
При этом, определение Значения превышения осуществляется только для энергопроизводящих организаций, которые реализовали на централизованных торгах не весь заявленный объем.
Значение превышения определяется по формуле:
Доп = РКПсум. + Робесп + РКП.Имп.з), где
РКП – фактическое среднее значение отпуска в сеть энергопроизводящей организации за все контрольные периоды расчетного месяца, МВт, округляется до десятых;
Рсум. – суммарная электрическая мощность отпуска в сеть энергопроизводящей организации в соответствии с информацией, представляемой единым закупщиком системному оператору в соответствии с пунктом 16 настоящих Правил, МВт, округляется до десятых;
Робесп – договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью, в соответствии с информацией, представляемой единым закупщиком системному оператору в соответствии с пунктом 16 настоящих Правил, МВт, округляется до десятых;
РКП.Имп.з – фактическое среднее значение внепланового перетока электрической мощности из ЕЭС РК в ЕЭС РФ в базовой зоне балансирования, в которой находится энергопроизводящая организация, за все контрольные периоды расчетного месяца, МВт, округляется до десятых.
При отрицательном значении Доп энергопроизводящей организации, данное значение приравнивается к нулю.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.11.2023 № 405 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Алдағы және кейінгі күнтізбелік жылдарға электр қуатына әзірленген болжамды сұранысты жүйелік оператор жыл сайын 5 қазанға дейін бірыңғай сатып алушыға және уәкілетті органға жібереді.
9. Бірыңғай сатып алушыдан қуат нарығы тұтынушысының мекенжайына шектеулер енгізу жөніндегі іс-шараларды енгізу, ауыстыру не алып тастау туралы хат (ресми бланкіде) түскен кезде Жүйелік оператор тиісінше осы тұтынушының мекенжайына шектеулер енгізу жөніндегі іс-шараларды енгізеді, ауыстырады не алып тастайды.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 06.08.2020 № 273 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Жүйелік оператор жыл сайын бесінші қарашаға дейін орталықтандырылған сауда нарығының операторын және бірыңғай сатып алушыны алдағы күнтізбелік жылдың желтоқсан айында күтілетін ҚР БЭЖ Солтүстік және Оңтүстік аймағын байланыстыратын электр беру желілерінің өткізу қабілеті туралы, сондай-ақ алдағы күнтізбелік жылдың желтоқсан айында күтілетін ҚР БЭЖ Батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстарын ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысымен байланыстыратын электр беру желілерінің өткізу қабілеті туралы жазбаша түрде хабардар етеді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-1. Жүйелік оператор ай сайын есептік кезеңде (күнтізбелік айда) көтерме сауда нарығында электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгерімін бекіткеннен кейін бір күнтізбелік күннен кешіктірмей бірыңғай сатып алушымен осы Қағидалардың 11-тармағының 7) тармақшасына сәйкес жасалған шартта көрсетілген энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілген қызметтің шарттық көлемінен нақты көрсетілген көлемінің асып кету мәні туралы ақпаратты (бұдан әрі – Асып кетудің мәні) айқындайды және бірыңғай сатып алушыға осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жібереді.
Асып кетудің мәнін айқындау орталықтандырылған сауда-саттықта мәлімделген барлық көлемді өткізбеген энергия өндіруші ұйымдар үшін ғана жүзеге асырылады.
Асып кетудің мәні мына формула бойынша анықталады:
, мұндағы:
– есепті айдың барлық бақылау кезеңдеріндегі энергия өндіруші ұйымның желіге жіберудің нақты орташа мәні, МВт, ондықтарға дейін дөңгелектенеді;
– бірыңғай сатып алушы осы Қағидалардың 16-тармағына сәйкес жүйелік операторға ұсынатын ақпаратқа сәйкес энергия өндіруші ұйымның желіге жіберудің жиынтық электр қуаты, МВт, ондықтарға дейін дөңгелектенеді;
– бірыңғай сатып алушы осы Қағидалардың 16-тармағына сәйкес жүйелік операторға ұсынатын ақпаратқа сәйкес электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі, МВт, ондықтарға дейін дөңгелектенеді;
Р(БК.Имп.а.) – есептік айдың барлық бақылау кезеңдерінде энергия өндіруші ұйым орналасқан базалық теңгерімдеу аймағында ҚР БЭЖ-ден РФ БЭЖ-ге электр қуатының жоспардан тыс ағынының нақты орташа мәні, МВт, ондықтарға дейін дөңгелектенеді.
Энергия өндіруші ұйымның Қос-ы теріс мәні кезінде бұл мән нөлге теңестіріледі.

Сноска. Правила дополнены пунктом 10-1 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Участие единого закупщика в рынке электрической мощности
Сноска. Заголовок параграфа 3 в редакции приказа Министра энергетики РК от 08.11.2019 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В соответствии с пунктом 3-1 статьи 15-3 Закона для покрытия прогнозного спроса на электрическую мощность единый закупщик осуществляет заключение договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности (в порядке приоритетности):
1) с победителями тендеров на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию. При этом индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объем и сроки покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности для каждого договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого с данными организациями, устанавливаются уполномоченным органом;
2) с победителями аукционных торгов. При этом индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, объем покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности для каждого договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого с данными организациями, определяются по итогам аукционных торгов;
2-1) с юридическими лицами, планирующими осуществить не ранее 1 января 2024 года строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок мощностью более 35 МВт, использующих гидродинамическую энергию воды, водохозяйственные сооружения которых включены в перечень стратегических водохозяйственных и гидротехнических сооружений, в том числе которые могут быть переданы в аренду и доверительное управление в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан. При этом индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности вновь вводимой в эксплуатацию энергопроизводящей организации, использующей гидродинамическую энергию воды, объем и срок покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности данной организацией устанавливаются Правительством Республики Казахстан на основании технико-экономических обоснований, получивших положительное заключение государственной экспертизы, на срок окупаемости не менее семи лет.
Действие договора на продажу услуги по поддержанию готовности электрической мощности прекращается досрочно при раннем наступлении фактического срока окупаемости.
Данная энергопроизводящая организация выставляет всю вырабатываемую электрическую энергию только единому закупщику электрической энергии по предельному тарифу, устанавливаемому уполномоченным органом с учетом ставок.
При этом в предельном тарифе не учитываются амортизация и прибыль в период действия договора с единым закупщиком на продажу услуги по поддержанию готовности электрической мощности в соответствии с настоящим подпунктом;

Ескерту. Қағидалар 10-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Бірыңғай сатып алушының электр қуаты нарығына қатысуы
Ескерту. 3-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 08.11.2019 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Заңның 15-3-бабының 3-1-тармағына сәйкес электр қуатына болжамды сұранысты жабу үшін бірыңғай сатып алушы электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттар жасасуды (басымдық тәртібімен):
1) пайдалануға жаңадан берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға тендерлер жеңімпаздарымен жүзеге асырады. Бұл ретте осы ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы әрбір шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифті, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың көлемін және мерзімдерін уәкілетті орган белгілейді;
2) аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарымен жүзеге асырады. Бұл ретте генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке арналған жеке тариф, осы ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы әрбір шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу көлемі аукциондық сауда-саттық қорытындылары бойынша айқындалады;
2-1) қуаты 35 МВт-тан асатын, стратегиялық су шаруашылығы құрылысжайлары мен гидротехникалық құрылысжайлардың тізбесіне енгізілген, оның ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен жалға және сенімгерлік басқаруға берілуі мүмкін, судың гидродинамикалық энергиясын пайдаланатын жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар салуды 2024 жылғы 1 қаңтардан кейін жүзеге асыруды жоспарлап отырған заңды тұлғалармен жүзеге асырады. Судың гидродинамикалық энергиясын пайдаланатын жаңадан пайдалануға берілетін энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тариф, осы ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұруы бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу көлемі мен мерзімі мемлекеттік сараптаманың оң қорытындысын алған техникалық-экономикалық негіздемелер негізінде, кемінде жеті жыл өтеу мерзіміне Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен қабылданады.
Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатуға арналған шарттың қолданылуы нақты өтеу мерзімі ерте болған кезде мерзімінен бұрын тоқтатылады.
Осы энергия өндіруші ұйым бүкіл өндірілетін электр энергиясын уәкілетті орган мөлшерлемелерді ескере отырып белгілейтін шекті тариф бойынша электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға ғана береді.
Шекті тарифте осы тармақшаға сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатуға бірыңғай сатып алушымен жасалған шарттың қолданылу кезеңіндегі амортизация мен пайда есепке алынбайды;

3) с действующими энергопроизводящими организациями, которые заключили инвестиционное соглашение на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление с уполномоченным органом. При этом индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объем и сроки покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности для каждого договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого с данными организациями, устанавливаются уполномоченным органом;
4) с энергопроизводящими организациями, включенными в реестр групп лиц, в объеме, созданном для покрытия дефицита в ЕЭС РК в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 6 статьи 15-5 Закона и не востребованном соответствующей группой лиц. Объем и сроки определяются в соответствии с Правилами участия потребителей, включенных в реестр групп лиц, в создании электрической мощности для покрытия прогнозируемого дефицита, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 19 декабря 2018 года № 515 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18004);
5) с действующими энергопроизводящими организациями, реализующими мероприятия по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива;
6) ежегодно с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали, кроме энергопроизводящих организаций, включенных в реестр групп лиц, на предстоящий календарный год по предельному тарифу на услугу по поддержанию готовности электрической мощности. Объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности для каждого договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого с данными организациями, определяется в порядке, определенном уполномоченным органом, и представляет из себя разность планового максимального за соответствующий год значения минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) теплоэлектроцентралей, входящих в состав энергопроизводящей организации, и максимального за соответствующий год значения электрической мощности собственного потребления данной энергопроизводящей организации, при этом:
в данном объеме не учитывается минимальная электрическая мощность генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки), вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление;
данный объем принимается равным нулю в случае, если плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) теплоэлектроцентралей, входящих в состав энергопроизводящей организации, не превышает максимального за соответствующий год значения электрической мощности собственного потребления данной энергопроизводящей организации;

3) уәкілетті органмен жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісімді жасаған жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жүзеге асырады. Бұл ретте осы ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы әрбір шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифті, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың көлемін және мерзімдерін уәкілетті орган белгілейді;
4) Заңның 15-5-бабы 6-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес ҚР БЭЖ-дегі тапшылықты жабу үшін жасалған және тиісті тұлғалар тобы талап етпеген көлемде - тұлғалар тобы тізіліміне енгізілген энергия өндіруші ұйымдармен жүзеге асырады. Көлемі мен мерзімдері Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 19 желтоқсандағы № 515 бұйрығымен бекітілген Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылардың болжамды тапшылықты жабу үшін электр қуатын құруға қатысу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18004 болып тіркелген) сәйкес айқындалады;
5) отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі іс-шараларды іске асыратын жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жүзеге асырады;
6) тұлғалар тобы тізіліміне енгізілген энергия өндіруші ұйымдардан басқа, құрамына жылу электр орталықтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен - электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке шекті тариф бойынша жыл сайын алдағы күнтізбелік жылға жүзеге асырады. Осы ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы әрбір шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі уәкілетті орган айқындаған тәртіппен айқындалады және ол энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін жылу электр орталықтарының генерациялайтын қондырғыларының (олардың жылу жүктемесінің деңгейі қойылған кезде) ең аз электр қуатының тиісті жыл ішіндегі жоспарлы ең жоғары мәнінің және осы энергия өндіруші ұйым өзі тұтынатын электр қуатының тиісті жыл ішіндегі ең жоғары мәнінің айырмасын білдіреді, бұл ретте:
осы көлемде жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісім шеңберінде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың (олардың жылу жүктемісінің деңгейі қойылған кезде) ең аз электр қуаты ескерілмейді;
егер энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін жылу электр орталықтарының генерациялайтын қондырғыларының (олардың жылу жүктемесінің деңгейі қойылған кезде) ең аз электр қуатының тиісті жыл ішіндегі жоспарлы ең жоғары мәні осы энергия өндіруші ұйым өзі тұтынатын электр қуатының тиісті жыл ішіндегі ең жоғары мәнінен аспаса, осы көлем нөлге тең деп қабылданады;

7) ежегодно до двадцать пятого декабря с действующими энергопроизводящими организациями на предстоящий календарный год по результатам централизованных торгов электрической мощностью по ценам и в объемах, которые сложились по результатам данных торгов. При этом суммарный объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности всех договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемых с данными энергопроизводящими организациями в соответствии с настоящим подпунктом (далее - Объемы торгов), равен разности объема прогнозного спроса на электрическую мощность на предстоящий календарный год, определяемого в соответствии с пунктом 48 настоящих Правил, и объемов услуги по поддержанию готовности электрической мощности, определяемых в соответствии с подпунктами 1), 2), 2-1), 3), 4), 5) и 6) настоящего пункта.
Единый закупщик заключает договоры о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности с действующими энергопроизводящими организациями по результатам централизованных торгов электрической мощностью в суммарном объеме меньше Объемов торгов в случаях, когда суммарный объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности допущенных к торгам энергопроизводящих организаций меньше Объемов торгов.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 30.11.2022 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 09.06.2025 № 230-н/қ (вводится в действие с 10.06.2025).
11-1. При образовании у единого закупщика дополнительного дохода, возникшего за счет увеличения договорных объемов реализации услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки от объемов услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, включенных системным оператором в прогнозный спрос на электрическую мощность на соответствующий расчетный год (далее – увеличение объема по обеспечению), единый закупщик осуществляет дополнительную покупку услуги по поддержанию готовности электрической мощности.
Дополнительную покупку услуги по поддержанию готовности электрической мощности единый закупщик осуществляет у энергопроизводящих организаций, определяемых в соответствии с пунктом 10-1 настоящих Правил, по цене не превышающей цену, указанную в договоре, заключенном в соответствии с подпунктом 7) пункта 11 настоящих Правил.
При этом, объем дополнительной покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности не превышает величину положительной разницы между договорным объемом услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки за соответствующий расчетный период (календарный месяц) и объемов услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, включенных системным оператором в прогнозный спрос на электрическую мощность на соответствующий расчетный год.

7) жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығының нәтижелері бойынша, осы сауда-саттықтың нәтижелері бойынша қалыптасқан бағалар бойынша және көлемдерде жыл сайын жиырма бесінші желтоқсанға дейін алдағы күнтізбелік жылға жүзеге асырады. Осы тармақшаға сәйкес аталған энергия өндіруші ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы барлық шарттардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің жиынтық көлемі осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес (бұдан әрі – Сауда-саттық көлемі) айқындалатын алдағы күнтізбелік жылға арналған электр қуатына болжамды сұраныстың көлемінің және осы тармақтың 1), 2), 2-1), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларына сәйкес айқындалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемдерінің айырмасына тең болады.
Энергия өндіруші ұйымдардың сауда-саттығына жіберілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің жиынтық көлемі Сауда-саттық көлемінен аз болған жағдайларда, бірыңғай сатып алушы жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығының нәтижелері бойынша электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің жиынтық көлемінен аз жиынтық көлемінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттарды жасасады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 30.11.2022 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 09.06.2025 № 230-н/қ (10.06.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
11-1. Бірыңғай сатып алушыда жүйелік оператор тиісті есептік жылға арналған электр қуатына болжамды сұранысқа енгізген электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызмет көлемінен электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметті іске асырудың шарттық көлемдерін ұлғайту есебінен туындаған (бұдан әрі – қамтамасыз ету бойынша көлемді ұлғайту) қосымша табыс пайда болған кезде, бірыңғай сатып алушы электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті қосымша сатып алуды жүзеге асырады.
Бірыңғай сатып алушы электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті қосымша сатып алуды осы Қағидалардың 10-1-тармағына сәйкес айқындалатын энергия өндіруші ұйымдардан осы Қағидалардың 11-тармағының 7) тармақшасына сәйкес жасалған шартта көрсетілген бағадан аспайтын баға бойынша жүзеге асырады.
Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті қосымша сатып алу көлемі тиісті есептік кезеңде (күнтізбелік айда) электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі мен жүйелік оператор тиісті есептік жылға арналған электр қуатына болжамды сұранысқа енгізген электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі арасындағы оң айырманың шамасынан аспайды.

При определении системным оператором Значения превышения, в соответствии с пунктом 10-1 настоящих Правил, более чем одной энергопроизводящей организации, единый закупщик осуществляет покупку дополнительного объема пропорционально их доли превышения фактически оказанного объема услуги по поддержанию готовности, определяемого по формуле, указанной в пункте 43 настоящих Правил.
При возникновении обстоятельств, независящих от единого закупщика, связанных с уменьшением договорных объемов услуги по обеспечению электрической мощности к несению нагрузки за соответствующий расчетный период (календарный месяц), в соответствии с которыми ранее осуществлялась дополнительная покупка услуги по поддержанию готовности, то фактически оказанный энергопроизводящей организацией за расчетный период (календарный месяц) объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности подлежит соответствующей корректировке.
Сноска. Правила дополнены пунктом 11-1 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Указанный в подпункте 3) пункта 11 настоящих Правил индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объем и сроки покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности для каждого договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого с данными организациями, устанавливаются уполномоченным органом согласно Правилам допуска на рассмотрение, рассмотрения и отбора инвестиционных программ модернизации, расширения, реконструкции и (или) обновления, заключения инвестиционных соглашений на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, соответствующего заключения договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и установления для данных договоров индивидуальных тарифов на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объемов и сроков покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 28 ноября 2017 года № 416 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16098).
Указанный в подпункте 5) пункта 11 настоящих Правил индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объем и сроки покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности для каждого договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого с данными организациями, устанавливается в соответствии с порядком рассмотрения инвестиционных программ по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, заключения инвестиционных соглашений на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, соответствующего заключения договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и установления для данных договоров индивидуальных тарифов на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объемов и сроков покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности, утверждаемым уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 321-1) пункта 15 Положения.

Жүйелік оператор осы Қағидалардың 10-1-тармағына сәйкес бірден артық энергия өндіруші ұйымның Асып кетудің мәнін айқындаған кезде, бірыңғай сатып алушы осы Қағидалардың 43-тармағында көрсетілген формула бойынша айқындалатын әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтің нақты көрсетілген көлемінің асып кету үлесіне барабар қосымша көлемді сатып алуды жүзеге асырады.
Бірыңғай сатып алушыдан тәуелсіз, тиісті есептік кезеңде (күнтізбелік ай) бұрын соған сәйкес әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті қосымша сатып алу жүзеге асырылған электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемдерінің азаюына байланысты жағдайлар туындаған кезде, онда энергия өндіруші ұйымының есептік кезең (күнтізбелік ай) ішінде нақты көрсеткен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметі көлемі тиісті түзетілуге жатады.
Ескерту. Қағидалар 11-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Осы Қағидалардың 11-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифті, осы ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы әрбір шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу көлемі мен мерзімдерін уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Энергетика министрінің 2017 жылғы 28 қарашадағы № 416 бұйрығымен бекітілген Жаңғыртудың, кеңейтудің, реконструкциялаудың және (немесе) жаңартудың инвестициялық бағдарламаларын қарауға жіберу, оларды қарау және іріктеу, жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісімдерді жасасу, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттарды тиісінше жасасуды және осы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифтерді, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу көлемдері мен мерзімдерін белгілеу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16098 болып тіркелген) сәйкес белгілейді.
Осы Қағидалардың 11-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тариф, осы ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы әрбір шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың көлемі мен мерзімдері отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі инвестициялық бағдарламаларды қарау, отынның баламалы түрі ретінде газды пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғыртуға, реконструкциялауға және (немесе) кеңейтуге инвестициялық келісімдер жасасу, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттарды тиісінше жасасу және осы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифтер, Ереженің 15-тармағының 321-1) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың көлемдері мен мерзімдеріне сәйкес белгіленеді.

Указанный в подпункте 6) пункта 11 настоящих Правил объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности для каждого договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали, определяется в соответствии с Правилами определения объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности для договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемых единым закупщиком с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 688 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12510).
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Единый закупщик ежегодно рассчитывает Объемы торгов, в том числе приходящиеся на зоны и области зон ЕЭС РК, по следующим формулам:
Рторги.север = Рспрос.север - Ртендер.север - Раукцион.север - РИС.север - Рреестр.север - РИГ.север - РТМ.север, Рторги.юг = Рспрос.юг - Ртендер.юг - Раукцион.юг - Рреестр.юг - РИС.юг - РИГ.юг - РТМ.юг, Рторги.(ЗКО+А) = Рспрос. (ЗКО+А) - Ртендер. (ЗКО+А) - Раукцион. (ЗКО+А) - Рреестр. (ЗКО+А) - РИС. (ЗКО+А) - РИГ.(ЗКО+А) - РТМ.(ЗКО+А), Рторги.(М) = Рспрос. (М) - Ртендер. (М) - Раукцион. (М) - Рреестр.(М) - РИС.(М) - РИГ.(М) - РТМ.(М), РSторги = Рторги.север + Рторги.юг + Рторги.(ЗКО+А)+ Рторги.(М), где
Ртендер.север, Ртендер.юг, Ртендер. (ЗКО+А), Ртендер. (М) – суммарные объемы услуги по поддержанию готовности электрической мощности на предстоящий календарный год договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенных единым закупщиком с победителями тендеров на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, Северной зоны ЕЭС РК, Южной зоны ЕЭС РК, Западно-Казахстанской и Атырауской областей Западной зоны ЕЭС РК в совокупности, Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК, в МВт;
Раукцион.север, Раукцион.юг, Раукцион. (ЗКО+А), Раукцион. (М) - суммарные объемы услуги по поддержанию готовности электрической мощности на предстоящий календарный год договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенных единым закупщиком с победителями аукционных торгов вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, Северной зоны ЕЭС РК, Южной зоны ЕЭС РК, Западно-Казахстанской и Атырауской областей Западной зоны ЕЭС РК в совокупности, Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК, в МВт;
Рреестр.север, Рреестр.юг , Рреестр. (ЗКО+А), Рреестр. (М) – суммарные объемы услуги по поддержанию готовности электрической мощности на предстоящий календарный год договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенных единым закупщиком с действующими энергопроизводящими организациями, включенными в реестр групп лиц, Северной зоны ЕЭС РК, Южной зоны ЕЭС РК, Западно-Казахстанской и Атырауской областей Западной зоны ЕЭС РК в совокупности, Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК в соответствии с подпунктом 4) пункта 11 настоящих Правил;
РИГ.север, РИГ.юг, РИГ.(ЗКО+А), РИГ.(М) – суммарные объемы услуги по поддержанию готовности электрической мощности на предстоящий календарный год договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенных единым закупщиком с действующими энергопроизводящими организациями Северной зоны ЕЭС РК, Южной зоны ЕЭС РК, Западно-Казахстанской и Атырауской областей Западной зоны ЕЭС РК в совокупности, Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК, которые заключили инвестиционное соглашение на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива с уполномоченным органом, в МВт;
РТМ.север, РТМ.юг, РТМ.(ЗКО+А), РТМ.(М) – суммарные объемы услуги по поддержанию готовности электрической мощности на предстоящий календарный год договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенных единым закупщиком с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали, Северной зоны ЕЭС РК, Южной зоны ЕЭС РК, Западно-Казахстанской и Атырауской областей Западной зоны ЕЭС РК в совокупности, Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК, в МВт;
Рторги.север, Рторги.юг, Рторги.(ЗКО+А) , Рторги.(М) – Объемы торгов, приходящиеся на Северную зону ЕЭС РК, Южную зону ЕЭС РК, Западно-Казахстанскую и Атыраускую области Западной зоны ЕЭС РК в совокупности, Мангистаускую область Западной зоны ЕЭС РК, в МВт;
РSторги – Объемы торгов, в МВт.

Осы Қағидалардың 11-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген құрамына жылу электр орталықтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы әрбір шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 688 бұйрығымен бекітілген Бірыңғай сатып алушы құрамына жылу электр орталықтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жасасатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемін айқындау қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12510 болып тіркелген) сәйкес айқындалады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Бірыңғай сатып алушы жыл сайын сауда-саттық көлемін, ҚР БЭЖ-нің аймақтарына тиесілі көлемін мына формулалар бойынша есептейді:
Рсауда.солтүстік = Рсұраныс.солтүстік-Ртендер.солтүстік - Раукцион.солтүстік-РИС.солтүстік - Ртізілім.солтүстік - РИГ.солтүстік - РТМ.солтүстік, Рсауда.оңтүстік = Рсұраныс.оңтүстік - Ртендер.оңтүстік - Раукцион.оңтүстік - Ртізілім.оңтүстік - РИС.оңтүстік – РИГ.оңтүстік - РТМ.оңтүстік, Рсауда. (БҚО + А) = Рсұраныс. (БҚО + А) - Ртендер. (БҚО + А) - Раукцион. (БҚО + А) - Ртізілім. (БҚО + А) - РИС. (БҚО + А) - РИГ.(БҚО + А) - РТМ.(БҚО + А), Рсауда.(М) = Рсұраныс. (М) - Ртендер. (М) - Раукцион. (М) - Ртізілім. (М) - РИС. (М) - РИГ. (М) - РТМ. (М) -, РSсауда = Рсауда.солтүстік + Рсауда.оңтүстік + Рсауда.(БҚО + А) + Рсауда. (М), мұнда
Ртендер.солт, Ртендер.оңт,Ртендер. (БҚО+А), Ртендер. (М) - бірыңғай сатып алушы ҚР БЭЖ Солтүстік аймағының, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағының, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облысының жиынтығында, ҚР БЭЖ Маңғыстау облысының жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялаушы қондырғыларын салуға тендерлердің жеңімпаздарымен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы шарттардың алдағы күнтізбелік жылға электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтердің жиынтық көлемі, МВт-пен;
Ртізілім.солт , Ртізілім.оңт , Ртізілім. (БҚО+А) , Ртізілім. (М) - бірыңғай сатып алушы осы Қағидалардың 11-тармағының 4) тармақшасына сәйкес ҚР БЭЖ Солтүстік аймағының, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағының, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстарының жиынтығында, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысының тұлғалар тобы тізіліміне қосылған жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы шарттардың алдағы күнтізбелік жылға электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің жиынтық көлемі;
Раукцион.солт., Р.аукцион.оңтүст., Р.аукцион. (БҚО+А), Раукцион. (М)-бірыңғай сатып алушы ҚР БЭЖ Солтүстік аймағының, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағының, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстарының жиынтығында, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облыстары жиынтығында пайдалануға жаңадан берілетін маневрлік генерациялау режимімен жұмыс істейтін генерациялайтын қондырғылардың аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарымен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде жасаған шарттарының алдағы күнтізбелік жылға электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтердің жиынтық көлемі, МВт-пен;
Ртізілім.солт , Ртізілім.оңт , Ртізілім. (БҚО+А) , Ртізілім. (М) - бірыңғай сатып алушы осы Қағидалардың 11-тармағының 4) тармақшасына сәйкес ҚР БЭЖ Солтүстік аймағының, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағының, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстарының жиынтығында, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысының тұлғалар тобы тізіліміне қосылған жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы шарттардың алдағы күнтізбелік жылға электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің жиынтық көлемі;
РИГ.солт , РИГ.оңт , РИГ. (БҚО+А) , РИГ. (М) - бірыңғай сатып алушы уәкілетті органмен отынның баламалы түрі ретінде газды пайдалана отырып генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға инвестициялық келісім жасасқан ҚР БЭЖ Солтүстік аймағы, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағы, ҚР БЭЖ аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстары жиынтығында, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысының жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдарымен жасасқан электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарттардың алдағы күнтізбелік жылға электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің жиынтық көлемі, МВт-пен;
РТМ.солт , РТМ.оңт , РТМ. (БҚО+А) , РТМ. (М) - бірыңғай сатып алушы құрамына жылу электр орталықтары кіретін, ҚР БЭЖ Солтүстік аймағы, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағы, ҚР БЭЖ аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстары жиынтығында, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысының жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жасасқан электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарттардың алдағы күнтізбелік жылға электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің жиынтық көлемі, МВт-пен;
Рсауда.солт , Рсауда.оңт, Рсауда. (БҚО+А) , Рсауда. (М) - ҚР БЭЖ Солтүстік аймағына, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағына, ҚР БЭЖ Батыс аймағының, жиынтығында Батыс Қазақстан және Атырау облыстырына, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысына келетін сауда-саттық көлемі, МВт-пен;
РSсауда - сауда-саттық көлемі, МВт.-пен.

Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 30.11.2022 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Информацию об Объемах торгов, приходящихся на Северную, Южную и Западную зоны ЕЭС РК, рассчитанных согласно пункту 13 настоящих Правил, единый закупщик предоставляет оператору рынка централизованной торговли ежегодно до пятого ноября.
15. Единый закупщик ежегодно до пятого ноября представляет оператору рынка централизованной торговли информацию о допустимых объемах продажи мощности на торгах всех энергопроизводящих организаций, прошедших аттестацию электрической мощности генерирующих установок в соответствии с Правилами проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 686 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12489) (далее – Правила проведения аттестации).
16. Единый закупщик ежегодно до тридцатого декабря направляет Системному оператору информацию об энергопроизводящих организациях, сформированную на основе их действующих договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, и о действующих двусторонних договорах по обеспечению электрической мощностью на предстоящий календарный год, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Информация).
В случае изменения параметров договоров, указанных в части первой настоящего пункта, единый закупщик осуществляет своевременную актуализацию Информации для Системного оператора.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра энергетики РК от 17.06.2019 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Единый закупщик оплачивает услугу по поддержанию готовности электрической мощности по договорам, заключаемым в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил, ежемесячно, но не позднее сорока пяти рабочих дней после завершения месяца оказания данной услуги.
При этом, оплате со стороны единого закупщика подлежат фактически оказанные энергопроизводящей организацией за расчетный период (календарный месяц) по действующим договорам, заключенным в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил, объемы услуги по поддержанию готовности электрической мощности, определяемые единым закупщиком согласно пунктам 44 и 45 настоящих Правил.
Для своевременной оплаты фактически оказанных энергопроизводящей организацией за расчетный период (календарный месяц) объемов услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанных в части второй настоящего пункта, единый закупщик, при необходимости, использует средства, саккумулированные у него за все предыдущие расчетные периоды (календарные месяцы) текущего календарного года в результате осуществления деятельности согласно настоящим Правилам, в пределах объема аккумулирования.

Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 30.11.2022 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Осы Қағидалардың 13-тармағына сәйкес есептелген ҚР БЭЖ Солтүстік, Оңтүстік және Батыс аймақтарына келетін сауда-саттық көлемдері туралы ақпаратты бірыңғай сатып алушы жыл сайын бесінші қарашаға дейін орталықтандырылған сауда нарығының операторына береді.
15. Бірыңғай сатып алушы жыл сайын бесінші қарашаға дейін Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 686 бұйрығымен бекітілген Генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына аттестаттауды өткізу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 12489 тіркелген болып тіркелген) (бұдан әрі - Аттестаттауды өткізу қағидалары) сәйкес генерациялайтын қондырғылардың электр қуатының аттестаттауынан өткен барлық энергия өндіруші ұйымдарының сауда-саттығына қуатты сатудың рұқсат етілген көлемдері туралы ақпаратты орталықтандырылған сауда нарығының операторына береді.
16. Бірыңғай сатып алушы жыл сайын отызыншы желтоқсанға дейін Жүйелік операторға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша олардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерін сатып алу туралы қолданыстағы шарттары негізінде жасалған энергия өндіруші ұйымдар және алдағы күнтізбелік жылға электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қолданыстағы екі жақты шарттар туралы ақпаратты (бұдан әрі – Ақпарат) жібереді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген шарттардың параметрлері өзгерген жағдайда, бірыңғай сатып алушы Жүйелік оператор үшін Ақпаратты уақтылы жаңартады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.06.2019 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Бірыңғай сатып алушы осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес жасалатын шарттар бойынша ай сайын, бірақ аталған қызмет көрсету айы аяқталғаннан кейін қырық бес жұмыс күнінен кешіктірмей электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметіне ақы төлейді.
Бұл ретте, осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес жасалған қолданыстағы шарттар бойынша есепті кезең (күнтізбелік ай) үшін энергия өндіруші ұйымдар нақты көрсеткен осы Қағидалардың 44 және 45-тармақтарына сәйкес бірыңғай сатып алушы айқындайтын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерінің көлемдері бірыңғай сатып алушы тарапынан төлеуге жатады.
Есепті кезеңде (күнтізбелік ай) энергия өндіруші ұйымдар нақты көрсеткен осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген электр қуаты әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтер көлемдерін уақтылы төлеу үшін бірыңғай сатып алушы қажет болған жағдайда, шоғырландыру көлемі шегінде осы Қағидаларға сәйкес қызметті жүзеге асыру нәтижесінде ағымдағы күнтізбелік жылдың барлық алдыңғы есептік кезеңдері (күнтізбелік айлары) үшін онда шоғырланған қаражатты пайдаланады.

Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра энергетики РК от 17.06.2019 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Единый закупщик осуществляет предоставление услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки энергоснабжающим, энергопередающим организациям и потребителям, являющимся субъектами оптового рынка, на основании заключенного договора на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки.
19. Цена на услугу по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки рассчитывается единым закупщиком ежегодно на предстоящий календарный год.
Единый закупщик ежегодно до первого декабря размещает на своем интернет-ресурсе цену на услугу по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки на предстоящий календарный год вместе с подтверждающими расчетами.
Расчет и размещение на интернет-ресурсе единым закупщиком цены на услугу по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки единый закупщик осуществляет в соответствии с Правилами расчета и размещения на интернет-ресурсе единым закупщиком цены на услугу по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 685 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12474).
20. Единый закупщик до пятнадцатого ноября года, предшествующего году введения рынка электрической мощности, формирует и размещает на своем интернет-ресурсе перечень заключенных договоров на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки (далее – перечень договоров) с указанием субъектов оптового рынка электрической энергии.
Вместе с перечнем договоров единый закупщик на своем интернет-ресурсе также размещает список потребителей рынка мощности, включенных в перечень потребителей рынка мощности, размещенный на интернет-ресурсе Системного оператора, и не имеющих договоров с единым закупщиком на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки (далее – Список).
Перечень договоров и Список, размещенные на интернет-ресурсе единого закупщика, актуализируются единым закупщиком по факту заключения новых договоров на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки.
21. В случае нарушения потребителем рынка мощности условий оплаты услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки по соответствующему договору на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки либо в случае не заключения потребителем рынка мощности договора на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки с единым закупщиком, единый закупщик направляет потребителю рынка мощности и Системному оператору письма (на официальном бланке) о вводе либо о переносе мероприятий по вводу ограничений в адрес данного потребителя рынка мощности, с указанием соответствующих даты и времени осуществления Системным оператором данных действий, а также объема вводимых ограничений (в процентном соотношении).
По факту устранения нарушений, указанных в части первой настоящего пункта, единый закупщик направляет потребителю рынка мощности и Системному оператору письма (на официальном бланке) о снятии мероприятий по вводу ограничений в адрес данного потребителя рынка мощности, с указанием соответствующих даты и времени осуществления Системным оператором данного действия.
Письма, указанные в части первой настоящего пункта, направляются единым закупщиком потребителю рынка электрической мощности и Системному оператору не позднее чем за 72 часа до времени осуществления Системным оператором действий, указанных в данных письмах.

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.06.2019 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Бірыңғай сатып алушы жүктемені атқаруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметті көрсетуге арналған жасасқан шарт негізінде көтерме нарық субъектілері болып табылатын энергия жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдарға және тұтынушыларға жүктемені атқаруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтерді көрсетуді жүзеге асырады.
19. Жүктемені атқаруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтерге бағаны бірыңғай сатып алушы жыл сайын алдағы күнтізбелік жылға есептейді.
Бірыңғай сатып алушы жыл сайын бірінші желтоқсанға дейін өзінің интернет-ресурсында растайтын есептермен бірге алдағы күнтізбелік жылға жүктемені атқаруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтерге баға орналастырады.
Бірыңғай сатып алушы жүктемені атқаруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтерге бағаны есептеу және интернет-ресурсқа орналастыруды Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 685 бұйрығымен бекітілген Бірыңғай сатып алушының электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілген қызметке бағаны есептеуі және интернет-ресурста орналастыруы қағидаларына сәйкес жүзеге асырады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12474 болып тіркелген).
20. Бірыңғай сатып алушы электр энергиясының нарығын енгізу жылы алдындағы жылдың он бесінші қарашаға дейін электр энергиясының көтерме нарығының субъектілерін көрсете отырып, жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтерді көрсетуге жасасқан шарттар тізбесін (бұдан әрі - шарттар тізбесі) қалыптастырып, өзінің интернет-ресурсына орналастырады.
Шарттар тізбесімен бірге бірыңғай сатып алушы Жүйелік оператордың интернет-ресурсында орналастырылған және жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметті көрсетуге бірыңғай сатып алушымен шарттары жоқ қуат нарығының тұтынушылар тізбесіне енгізілген қуат нарығы тұтынушыларының тізімін де (бұдан әрі - Тізім) орналастырады.
Бірыңғай сатып алушы интернет-ресурсқа орналастырған шарттар тізбесі мен Тізімді бірыңғай сатып алушы жүктемені арттыруға электр қуаты әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметті көрсетуге жаңа шарттар жасасу фактісі бойынша өзектендіреді.
21. Қуат нарығын тұтынушы электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметті көрсетуге арналған тиісті шарт бойынша жүктемені көтеруге электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметке ақы төлеу шарттарын бұзған жағдайда не қуат нарығын тұтынушы бірыңғай сатып алушымен электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметті көрсетуге шарт жасаспаған жағдайда, бірыңғай сатып алушы қуат нарығының тұтынушысына және Жүйелік операторға осы қуат нарығы тұтынушысының мекенжайына шектеулерді енгізу жөніндегі іс-шараларды енгізу не ауыстыру туралы хатты (ресми бланкіде) Жүйелік оператордың осы іс-әрекеттерді жүзеге асыруының тиісті күні мен уақытын, сондай-ақ енгізілетін шектеулердің көлемін (пайыздық қатынаста) көрсете отырып жібереді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген бұзушылықтарды жою фактісі бойынша бірыңғай сатып алушы қуат нарығының тұтынушысына және Жүйелік операторға осы қуат нарығы тұтынушысының мекенжайына шектеулерді енгізу жөніндегі іс-шараларды алып тастау туралы хатты (ресми бланкіде) Жүйелік оператордың осы іс-әрекетті жүзеге асыруының тиісті күні мен уақытын көрсете отырып жібереді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген хаттарды бірыңғай сатып алушы электр қуаты нарығын тұтынушыға және Жүйелік операторға осы хаттарда көрсетілген іс-әрекеттерді Жүйелік оператордың жүзеге асыру уақытына дейін 72 сағаттан кешіктірмей жібереді.

Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Министра энергетики РК от 06.08.2020 № 273 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Участие энергопроизводящих организаций в рынке электрической мощности
22. В соответствии с подпунктом 10) пункта 3 статьи 12 Закона, энергопроизводящие организации, за исключением энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, обязаны осуществлять реализацию услуги по поддержанию готовности электрической мощности по цене, не превышающей предельного тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности (за исключением объемов услуги по поддержанию готовности электрической мощности, при оказании которой действующие энергопроизводящие организации и победители тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, используют индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, установленный уполномоченным органом).
23. В соответствии с подпунктом 3-1) пункта 3-2 статьи 13 Закона, энергопроизводящей организации запрещается реализация (продажа) электрической энергии потребителям рынка мощности, не имеющим договоров с единым закупщиком на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки.
Потребители рынка мощности, не имеющие договоров с единым закупщиком на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, отражаются в Списке.
24. Энергопроизводящая организация осуществляет реализацию услуги по поддержанию и услуги по обеспечению готовности электрической мощности после проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок (далее – Аттестация) проводимой в соответствии с Правилами проведения аттестации.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 248 (вводится в действие с 01.07.2023).
25. Энергопроизводящие организации осуществляют реализацию услуги по поддержанию готовности электрической мощности единому закупщику на централизованных торгах электрической мощностью в объеме, не превышающем аттестованной электрической мощности, за вычетом:
1) электрической мощности генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию на тендерной основе, а также электрической мощности вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации по результатам аукционных торгов;
2) электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление;

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 06.08.2020 № 273 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Электр қуатының нарығына энергия өндіруші ұйымдардың қатысуы
22. Заңның 12-бабы 3-тармағының 10) тармақшасына сәйкес жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдарды қоспағанда, энергия өндіруші ұйымдар: электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке шекті тарифтен аспайтын баға бойынша электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті өткізуді жүзеге асыруға (электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемдерін қоспағанда, оны көрсету кезінде жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдар және пайдалануға жаңадан берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға тендер жеңімпаздары электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке уәкілетті орган белгілеген жеке тарифті пайдаланады).
23. Заңның 13-бабы 3-2-тармағының 3-1) тармақшасына сәйкес энергия өндіруші ұйымдарға бірыңғай сатып алушымен электр қуатының жүктеме арттыруға әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге арналған шарттары жоқ, қуат нарығы тұтынушыларының электр энергиясын өткізуге (сатуға) тыйым салынады.
Жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметті көрсетуге бірыңғай сатып алушымен шарттары жоқ қуат нарығының тұтынушылары Тізімде көрсетіледі.
24. Энергия өндіруші ұйым Аттестаттауды жүргізу қағидаларына сәйкес генерацияланатын қондырғының электр қуатына аттестаттау (бұдан әрі – Аттестаттау) жүргізгеннен кейін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру және қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерін өткізуді жүзеге асырады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Энергия өндіруші ұйымдар электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығында бірыңғай сатып алушыға аттестатталған электр қуатынан аспайтын көлемде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметін сатуды жүзеге асырады, бұл ретте мыналар шегеріп тасталады:
1) тендер негізінде жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуаты, сондай-ақ аукциондық сауда-саттық нәтижелері бойынша генерациялаудың маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуаты;
2) жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға жасалған инвестициялық келісім шеңберінде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуаты;

3) электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках реализации мероприятий по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива;
4) максимальной в расчетном году электрической мощности экспорта;
5) исключен приказом Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 248 (вводится в действие с 01.07.2023);
6) наибольшего из следующих двух значений электрической мощности:
максимального в расчетном году значения электрической мощности собственного потребления;
максимального в расчетном году значения минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) теплоэлектроцентралей, которые входят в состав энергопроизводящих организаций.
В случае, если в результате проведения внеочередной Аттестации значение аттестованной электрической мощности энергопроизводящей организации окажется меньше объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанного в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенном с единым закупщиком по результатам централизованных торгов электрической мощностью, указанный объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации снижается до аттестованного значения.
Указанные в подпункте 6) настоящего пункта максимальное в расчетном году значение электрической мощности собственного потребления энергопроизводящих организаций и максимальное в расчетном году значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) теплоэлектроцентралей, которые входят в состав энергопроизводящих организаций, учитываются за вычетом суммы значений электрических мощностей собственных нужд входящих в их состав электрических станций, зафиксированных по результатам соответствующих аттестаций.
Суммарная вычитаемая электрическая мощность энергопроизводящей организации подлежит изменению в пределах значения разности аттестованной электрической мощности и суммарной электрической мощности энергопроизводящей организации, при условии подачи соответствующей заявки единому закупщику в срок не позднее двадцатого числа расчетного периода (календарного месяца), предшествующего расчетному периоду (календарному месяцу), в котором планируется вышеуказанное изменение.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 30.11.2022 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3) отынның баламалы түрі ретінде газды пайдалана отырып, генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі іс-шараларды іске асыру шеңберінде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуаты;
4) есептік жылы экспорттың максималды электр қуаты;
5) алып тасталды – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
6) электр қуатының мына екі мәндерінің ең жоғарғысы:
есептік жылы өз қажеттілігіне тұтынылатын электр қуатының максималды мәні;
есептік жылы энергия өндіруші ұйымдар құрамына кіретін жылу электр орталықтарының генерациялайтын қондырғыларының минималды электр қуатының максималды мәндері (олардың жылу жүктемелерінің берілген деңгейі кезінде).
Егер кезектен тыс аттестаттау өткізу нәтижесінде энергия өндіруші ұйымның аттестатталған электр қуатының мәні электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығы нәтижелері бойынша бірыңғай сатып алушымен жасалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметін сатып алу туралы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметінің көлемінен аз болып шықса, онда энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметінің бұл көлемі аттестатталған мәнге дейін төмендетіледі.
Осы тармақтың 6) тармақшасында көрсетілген энергия өндіруші ұйымдардың меншікті тұтынуының электр қуатының есептік жылдағы ең жоғары мәні және энергия өндіруші ұйымдардың құрамына кіретін жылу электр орталықтарының генерациялайтын қондырғыларының (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) есептік жылдағы ең жоғары электр қуатының мәні тиісті аттестаттаудың нәтижелері бойынша тіркелген, олардың құрамына кіретін электр станцияларының меншікті қажеттіліктерінің электр қуаттары мәндерінің сомасы шегеріле отырып есепке алынады.
Энергия өндіруші ұйымның жиынтық шегерілетін электр қуаты жоғарыда көрсетілген өзгеріс жоспарланып отырған есеп айырысу кезеңнің (күнтізбелік айдың) алдындағы есеп айырысу кезеңнің (күнтізбелік айдың) жиырмасыншы күнінен кешіктірілмейтін мерзімде бірыңғай сатып алушыға тиісті өтінім берген жағдайда, аттестатталған электр қуатының және энергия өндіруші ұйымның жиынтық электр қуатының айырмасы мәні шегінде өзгертілуге жатады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 30.11.2022 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

26. В качестве указанной в подпункте 2) пункта 25 настоящих Правил электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление используется (используются) объем (объемы) услуги по поддержанию готовности электрической мощности по договору (договорам) о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенному (заключенным) в соответствии с подпунктом 3) пункта 11 настоящих Правил.
В качестве указанной в подпункте 3) пункта 25 настоящих Правил электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках реализации мероприятий по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива используется (используются) объем (объемы) услуги по поддержанию готовности электрической мощности по договору (договорам) о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенному (заключенным) в соответствии с подпунктом 3) пункта 11 настоящих Правил.
В указанную в подпункте 4) пункта 25 настоящих Правил максимальную в расчетном году электрическую мощность экспорта также включается максимальная в расчетном году электрическая мощность экспорта через энергоснабжающую (энергоснабжающие) организацию (организации).
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 248 (вводится в действие с 01.07.2023).
27. Энергопроизводящая организация заключает с единым закупщиком договор (договоры) о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил.
Для заключения договора (договоров), указанного (указанных) в части первой настоящего пункта, энергопроизводящая организация до 1 ноября направляет единому закупщику информацию о следующих параметрах данных договоров: о максимальном в расчетном году значении электрической мощности собственного потребления и максимальной в расчетном году электрической мощности экспорта.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 248 (вводится в действие с 01.07.2023).
28. В рамках заключенных с единым закупщиком договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящая организация осуществляет:
1) поддержание в постоянной готовности электрической мощности генерирующих установок;
2) исключен приказом Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 248 (вводится в действие с 01.07.2023);

26. Осы Қағидалардың 25-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісім шеңберінде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуаты ретінде осы Қағидалардың 11-тармағының 3) тармақшасына сәйкес жасалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарт (шарттар) бойынша электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің көлемі (көлемдері) пайдаланылады.
Осы Қағидалардың 25-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, кеңейту, реконструкциялау және (немесе) жаңарту бойынша іс-шараларды іске асыру шеңберінде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуаты ретінде осы Қағидалардың 11-тармағының 3) тармақшасына сәйкес жасалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарт (шарттар) бойынша электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің көлемі (көлемдері) пайдаланылады.
Осы Қағидалардың 25-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген экспорттың есеп айырысу жылындағы ең жоғары электр қуатына энергиямен жабдықтаушы ұйым (ұйымдар) арқылы экспорттың есеп айырысу жылындағы ең жоғары электр қуаты да қосылады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Энергия өндіруші ұйым бірыңғай сатып алушымен осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт (шарттар) жасасады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген шартты (шарттарды) жасасу үшін энергия өндіруші ұйым 1 қарашаға дейін бірыңғай сатып алушыға осы шарттардың мынадай параметрлері: меншікті тұтынудың электр қуатының есеп айырысу жылындағы ең жоғары мәні және экспорттың электр қуатының есеп айырысу жылындағы ең жоғары мәні туралы ақпарат жібереді.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Бірыңғай сатып алушымен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы жасалған шарттар шеңберінде энергия өндіруші ұйым мыналарды жүзеге асырады:
1) генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын тұрақты әзірлікте ұстау;
2) алып тасталды – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;

3) ежедневную подачу системному оператору заявок на участие в балансировании на повышение и на понижение на балансирующем рынке электрической энергии, за исключением даты прохождения очередной или внеочередной аттестации энергопроизводящей организации, в том числе отдельно по каждой генерирующей установке электрической станции.
При этом не требуется подача заявок на участие в балансировании на понижение или повышение при объеме равному 0;
3-1) исполнение заявок на участие в балансировании на повышение и на понижение на балансирующем рынке электрической энергии;
4) поддержание в постоянной готовности систем первичного и вторичного регулирования частоты и мощности в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики (при этом, привлечение энергопроизводящей организации к вторичному регулированию частоты и мощности производится по согласованию с энергопроизводящей организацией);
5) ежедневное, до 08:00 часов текущих суток (по времени города Астана), предоставление системному оператору информации о значениях рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации, на предстоящие сутки планирования, при этом, в течение предстоящих суток допускается однократная (один раз в сутки) корректировка данной информации в случае вывода из ремонта генерирующего оборудования данных электрических станций (при условии наличия соответствующей заявки системному оператору на вывод оборудования в ремонт), а также дополнительная корректировка данной информации в случае предоставления системному оператору копии распоряжения об изменении водного режима данных электрических станций, поступившего в течение соответствующих суток от бассейновых инспекций по регулированию использования и охране водных ресурсов расходов воды, в соответствии со статьей 40 Водного кодекса Республики Казахстан;
6) предоставление Системному оператору телеметрической информации о значениях текущей электрической мощности генерации, текущей электрической мощности отпуска в сеть и текущей электрической мощности собственного потребления;
7) почасовое планирование режима генерации в пределах технической возможности, определяемой по информации о значениях рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации, предоставленной системному оператору на соответствующие сутки планирования;

3) энергия өндіруші ұйымның, оның ішінде электр станциясының әрбір генерациялайтын қондырғысы бойынша бөлек, кезекті немесе кезектен тыс аттестаттаудан өткен күнін қоспағанда, жүйелік операторға электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында жоғарылатуға және төмендеуге теңгерімдеуге қатысуға өтінімдерді күн сайын беру.
0-ге тең көлем кезінде төмендетуге немесе арттыруға теңгерімдеуге қатысуға өтінімдер беру талап етілмейді;
3-1) электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында жоғарылатуға және төмендетуге арналған теңгерімдеуге қатысуға өтінімдерді орындау;
4) Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес жиілік пен қуатты бастапқы және қайталама реттеу жүйелерін тұрақты әзірлікте ұстау (бұл ретте, энергия өндіруші ұйымды жиілік пен қуатты қайталама реттеуге тарту энергия өндіруші ұйымның келісімі бойынша жүргізіледі);
5) күн сайын, ағымдағы тәулікте сағат 8:00-ге дейін (Астана қаласының уақыты бойынша), жүйелік операторға алдағы жоспарлау тәуліктеріне энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станцияларының генерациясының жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдарының мәндері туралы ақпарат беру, бұл ретте алдағы тәулік ішінде осы электр станцияларының генерациялайтын жабдығын жөндеуден шығарған жағдайда (жабдықты жөндеуге шығару туралы жүйелік операторға тиісті өтінім болған жағдайда) осы ақпаратты бір рет (тәулігіне бір рет) түзетуге, сондай-ақ жүйелік операторға Қазақстан Республикасы Су кодексінің 40-бабына сәйкес су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекцияларынан тиісті тәулік ішінде келіп түскен осы электр станцияларының су режимінің өзгеруі туралы өкімнің көшірмесін берген жағдайда, осы ақпаратты қосымша түзетуге жол беріледі;
6) Жүйелік операторға генерацияның ағымдағы электр қуатының, желіге босатудың ағымдағы электр қуатының және меншікті тұтынудың ағымдағы электр қуатының мәндері туралы телеметриялық ақпарат беру;
7) жүйелік операторға жоспарлаудың тиісті тәуліктеріне берілген, энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станцияларының генерациясының жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдарының мәндері туралы ақпарат бойынша айқындалатын техникалық мүмкіндік шегінде генерациялау режимін сағаттық жоспарлау;

8) ежемесячное, до последнего числа месяца предшествующего расчетному, предоставление системному оператору информации о значениях возможной электрической мощности генерации на каждые сутки предстоящего расчетного периода (календарного месяца) и согласование данной информации с системным оператором (для энергопроизводящих организаций, которые заключили с единым закупщиком договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности согласно подпункту 6) пункта 11 настоящих Правил, а также для энергопроизводящих организаций (в состав которых входят только теплоэлектроцентрали, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов в период прохождения осенне-зимнего периода), входящих в группу лиц, включенную в реестр групп лиц).
Предоставленные системному оператору и согласованные с системным оператором согласно подпункту 8) настоящего пункта значения возможной электрической мощности генерации энергопроизводящей организации не подлежат корректировке в течение расчетного периода (календарного месяца), на который они предоставлены, кроме месяца начала (завершения) отопительного периода, в течение которого допускается одноразовая корректировка указанных значений, при этом, данная корректировка осуществляется на основании соответствующего письма энергопроизводящей организации (на имя системного оператора) и соответствующего согласования системного оператора, и применяется только для той части указанного месяца, которая начинается со дня начала (завершения) отопительного периода.
В случае не предоставления энергопроизводящей организацией системному оператору информации о значениях возможной электрической мощности генерации на каждые сутки предстоящего расчетного периода (календарного месяца) в срок, указанный в подпункте 8) настоящего пункта, либо не согласования указанной информации (после ее предоставления системному оператору) с системным оператором в срок, указанный в подпункте 8) настоящего пункта, системный оператор включает значения возможной электрической мощности генерации энергопроизводящей организации (для предстоящего календарного месяца) в ведомость рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов равными значению суммы суммарной электрической мощности и договорного объема услуги по обеспечению электрической мощностью соответствующего календарного года энергопроизводящей организации.
В случае не предоставления энергопроизводящей организацией системному оператору информации о значениях рабочей электрической мощности генерации электрических станций, входящих в ее состав, на предстоящие сутки в срок, указанный в подпункте 5) настоящего пункта, либо не согласования данной информации системным оператором (после ее предоставления системному оператору), системный оператор включает значения рабочей электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации (на предстоящие сутки) в ведомость рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов равными значению суммы суммарной электрической мощности и договорного объема услуги по обеспечению электрической мощностью соответствующего календарного года энергопроизводящей организации.

8) ай сайын, есеп айырысу айының алдындағы айдың соңғы күніне дейін, жүйелік операторға алдағы есеп айырысу кезеңнің (күнтізбелік айдың) әрбір тәулігіне генерацияның ықтимал электр қуатының мәндері туралы ақпаратты ұсыну және осы ақпаратты жүйелік оператормен келісу (бірыңғай сатып алушымен осы Қағидалардың 11-тармағының 6) тармақшасына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасасқан энергия өндіруші ұйымдар үшін, сондай-ақ тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар үшін (құрамына қалаларды күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары ғана кіретін).
Жүйелік операторға берілген және осы тармақтың 8) тармақшасына сәйкес жүйелік оператормен келісілген энергия өндіруші ұйымның генерациясының ықтимал электр қуатының мәні көрсетілген мәндерге бір рет түзету жол берілетін жылыту кезеңі басталған (аяқталған) айдан басқа, олар берілген есеп айырысу кезең (күнтізбелік ай) ішінде түзетуге жатпайды, бұл ретте, осы түзету энергия өндіруші ұйымның тиісті хаты (жүйелік оператордың атына) және жүйелік оператордың тиісті келісімі негізінде жүзеге асырылады және көрсетілген айдың жылыту кезеңі басталған (аяқталған) күннен басталатын бөлігі үшін ғана қолданылады.
Энергия өндіруші ұйым жүйелік операторға осы тармақтың 8) тармақшасында көрсетілген мерзімде алдағы есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) әрбір тәулігіне генерациялаудың ықтимал электр қуатының мәндері туралы ақпаратты бермеген не осы тармақтың 8) тармақшасында көрсетілген мерзімде көрсетілген ақпаратты (оны жүйелік операторға ұсынғаннан кейін) жүйелік оператормен келіспеген жағдайда, жүйелік оператор энергия өндіруші ұйымның жиынтық электр қуаты мен энергия өндіруші ұйымның тиісті күнтізбелік жылдың электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінің қосындысының мәніне тең генерациялаудың жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдардың ведомосіне энергия өндіруші ұйымның генерациясының ықтимал электр қуатының мәнін (алдағы күнтізбелік ай үшін) қосады.
Энергия өндіруші ұйым осы тармақтың 5) тармақшасында көрсетілген мерзімде алдағы тәуліктерге жүйелік операторға оның құрамына кіретін электр станциялары генерациясының жұмыс электр қуатының мәні туралы ақпаратты ұсынбаған не осы ақпаратты жүйелік оператормен келіспеген жағдайда (оны жүйелік операторға ұсынғаннан кейін), жүйелік оператор энергия өндіруші ұйымның жиынтық электр қуаты мен энергия өндіруші ұйымның тиісті күнтізбелік жылдың электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінің қосындысының мәніне тең генерациялаудың жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдардың ведомосіне энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын генерациялаудың жұмыс электр қуатының мәнін (алдағы тәуліктерге) қосады.

Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 30.11.2022 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 248 (вводится в действие с 01.07.2023); от 25.11.2024 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Исключен приказом Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 248 (вводится в действие с 01.07.2023).
30. Исключен приказом Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 248 (вводится в действие с 01.07.2023).
31. Исключен приказом Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 248 (вводится в действие с 01.07.2023).
32. Исключен приказом Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 248 (вводится в действие с 01.07.2023).
33. Исключен приказом Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 248 (вводится в действие с 01.07.2023).
34. Системный оператор проводит внеочередные аттестации электрических станций энергопроизводящей организации, если коэффициент k4 по итогам расчетного периода составит менее 0,5 или по инициативе энергопроизводящей организации в соответствии с Правилами проведения аттестации.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. В случае, если по результатам проведения внеочередных Аттестаций электрических станций энергопроизводящей организации ее аттестованная электрическая мощность окажется меньше соответствующей суммарной электрической мощности отпуска в сеть, то договорной объем услуги по поддержанию подлежит снижению на объем снижения (далее – снижение), при этом снижение осуществляется в следующем порядке:
1) в первую очередь на объем снижения снижается объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемом в соответствии с подпунктом 7) пункта 11 настоящих Правил;
2) в случае, если объем снижения превышает объем услуги, указанный в подпункте 1) настоящего пункта, снижается объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемом в соответствии с подпунктом 6) пункта 11 настоящих Правил;
3) в случае, если объем снижения превышает сумму объемов услуги, указанных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта, снижается объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемом в соответствии с подпунктом 5) пункта 11 настоящих Правил;

Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 30.11.2022 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 25.11.2024 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
29. Алып тасталды – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Алып тасталды – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Алып тасталды – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Алып тасталды – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Алып тасталды – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Жүйелік оператор есептік кезеңнің қорытындылары бойынша k4 коэффициенті 0,5-тен кем болған жағдайда немесе энергия өндіруші ұйымның бастамасы бойынша энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын кезектен тыс аттестаттауды Аттестаттауды өткізу қағидаларына сәйкес жүргізеді.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Егер энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын кезектен тыс аттестаттаудан өткізу нәтижелері бойынша оның аттестатталған электр қуаты желіге босатудың тиісті жиынтық электр қуатынан кем болған жағдайда, онда ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі төмендеу көлеміне (бұдан әрі – төмендеу) төмендетуге жатады, бұл ретте төмендеу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) бірінші кезекте төмендеу көлеміне, осы Қағидалардың 11-тармағының 7) тармақшасына сәйкес жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойыншабойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойыншабойынша көрсетілетін қызметтің көлемі төмендейді;
2) егер төмендеу көлемі осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген қызмет көлемінен асып кеткен жағдайда, осы Қағидалардың 11-тармағының 6) тармақшасына сәйкес жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемі төмендейді;
3) егер төмендеу көлемі осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген қызметтер көлемінің сомасынан асып кеткен жағдайда, осы Қағидалардың 11-тармағының 5) тармақшасына сәйкес жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтер көлемі төмендейді;

4) в случае, если объем снижения превышает объем услуги, указанный в подпункте 1), 2) и 3) настоящего пункта, снижается объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемом в соответствии с подпунктом 3) пункта 11 настоящих Правил;
4-1) при превышении объема снижения над объемом услуги, указанном в подпункте 1) настоящего пункта, снижается объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемом в соответствии с подпунктом 2-1) пункта 11 настоящих Правил;
5) в случае, если объем снижения превышает объем услуги, указанный в подпункте 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта, снижается объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемом в соответствии с подпунктом 2) пункта 11 настоящих Правил;
6) в случае, если объем снижения превышает объем услуги, указанный в подпункте 1), 2), 3), 4) и 5) настоящего пункта, снижается объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемом в соответствии с подпунктом 1) пункта 11 настоящих Правил;
Внесение изменений, касающихся снижения, в соответствующие договоры о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации (далее – Изменения на снижение) осуществляется единым закупщиком в течение десяти рабочих дней со дня получения от Системного оператора соответствующей письменной информации об аттестованной электрической мощности энергопроизводящей организации.
Датой введения в действие Изменений на снижение устанавливается первое число месяца, в котором проведена последняя из соответствующих внеочередных Аттестаций электрических станций энергопроизводящей организации.
Изменения на снижение действуют до тридцать первого декабря года, в котором они были введены в действие.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 30.11.2022 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. В случае, если в результате проведения очередной Аттестации значение аттестованной электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, окажется меньше объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленного в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, снижается до аттестованного значения до проведения очередной Аттестации.
В случае, если в результате проведения очередной Аттестации значение аттестованной электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках мероприятий по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, окажется меньше объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленного в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, снижается до аттестованного значения до проведения очередной Аттестации.
В случае, если в результате проведения очередной Аттестации значение аттестованной электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, окажется меньше объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленного в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, снижается до аттестованного значения до проведения очередной Аттестации.
В случае, если в результате проведения очередной Аттестации значение аттестованной электрической мощности генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок на тендерной основе, окажется меньше объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленного в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, снижается до аттестованного значения до проведения очередной Аттестации.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 30.11.2022 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); вносится изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра энергетики РК от 15.02.2023 № 68 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4) егер төмендеу көлемі осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген қызмет көлемінен асып кеткен жағдайда, осы Қағидалардың 11-тармағының 3) тармақшасына сәйкес жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемі азаяды;
4-1) төмендеу көлемі осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген қызмет көлемінен асып кеткен кезде осы Қағидалардың 11-тармағының 2-1) тармақшасына сәйкес жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемі азаяды;
5) егер төмендеу көлемі осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген қызмет көлемінен асып кеткен жағдайда, осы Қағидалардың 11- тармағының 2) тармақшасына сәйкес жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемі азаяды;
6) егер төмендеу көлемі тармақшада көрсетілген қызмет көлемінен асып кеткен жағдайда 1), 2), 3), 4) және 5) осы Қағидалардың 11-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі азаяды Энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы тиісті шарттарға төмендетуге қатысты өзгерістер енгізуді (бұдан әрі – Төмендетуге өзгерістер) бірыңғай сатып алушы Жүйелік оператордан энергия өндіруші ұйымның аттестатталған электр қуаты туралы тиісті жазбаша ақпаратты алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Төмендетуге өзгерістерді қолданысқа енгізу күні энергия өндіруші ұйымның электр станцияларының тиісті кезектен тыс Аттестаттауларының соңғысы жүргізілген айдың бірінші күні белгіленеді.
Төмендетуге өзгерістер олар қолданысқа енгізілген жылдың отыз бірінші желтоқсанына дейін қолданылады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 30.11.2022 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
36. Егер кезекті Аттестаттауды жүргізу нәтижесінде жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісім шеңберінде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың аттестатталған электр қуатының мәні электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта белгіленген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемінен аз болған жағдайда, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта белгіленген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі кезекті Аттестаттау өткізілгенге дейін аттестатталған мәнге дейін төмендетіледі.
Егер кезекті Аттестаттауды жүргізу нәтижесінде отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі іс-шаралар шеңберінде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың аттестатталған электр қуатының мәні электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта белгіленген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемінен аз болған жағдайда, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта белгіленген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі кезекті Аттестаттау өткізілгенге дейін аттестатталған мәнге дейін төмендетіледі.
Егер кезекті Аттестаттау жүргізу нәтижесінде генерацияның маневрлік режимі бар пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың аттестатталған электр қуатының мәні электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта белгіленген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемінен аз болған жағдайда, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта белгіленген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі кезекті Аттестаттау өткізілгенге дейін аттестатталған мәнге дейін төмендетіледі.
Егер кезекті Аттестаттауды жүргізу нәтижесінде тендер негізінде жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың аттестатталған электр қуатының мәні электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта белгіленген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемінен аз болған жағдайда, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта белгіленген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі кезекті Аттестаттау өткізілгенге дейін аттестатталған мәнге дейін төмендетіледі.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 15.02.2023 № 68 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

37. Указанное в пункте 36 настоящих Правил снижение объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленного в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, осуществляется посредством внесения в данный договор соответствующих корректировок единым закупщиком.
Корректировки в соответствующий договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности вносятся единым закупщиком в течение десяти рабочих дней со дня получения им от системного оператора соответствующей информации в письменном виде об аттестованной электрической мощности энергопроизводящей организации с указанием аттестованной электрической мощности входящих в состав электрических станций энергопроизводящей организации генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива и вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации и вводимых в эксплуатацию генерирующих установок на тендерной основе.
Внесенные единым закупщиком корректировки в соответствующий договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности вводятся в действие с первого числа месяца, в котором проведена соответствующая очередная Аттестация электрических станций энергопроизводящей организации и действуют до наступления дня проведения очередной аттестации электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление и вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации и вводимых в эксплуатацию генерирующих установок на тендерной основе.
Аттестация электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление и вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации и вводимых в эксплуатацию генерирующих установок на тендерной основе осуществляется в соответствии с Правилами проведения аттестации.

37. Осы Қағидалардың 36-тармағында көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта белгіленген көрсетілетін қызметтің көлемін төмендету осы Шартқа бірыңғай сатып алушының тиісті түзетулерін енгізуі арқылы жүзеге асырылады.
Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы тиісті шартқа түзетулерді бірыңғай сатып алушы Жүйелік оператордан жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға және баламалы отын түрі ретінде газды пайдалана отырып, генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейтуге арналған инвестициялық келісім және маневрлік генерациялау режимі бар пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар және тендерлік негізде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар салумен пайдалануға берілетін қондырғылар шеңберінде пайдалануға енгізілетін энергия өндіруші ұйымның электр станцияларының құрамына кіретін генерациялайтын қондырғылардың аттестатталған электр қуатын көрсете отырып, энергия өндіруші ұйымның аттестатталған электр қуаты туралы жазбаша түрде тиісті ақпарат алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде енгізеді.
Бірыңғай сатып алушы электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы тиісті шартқа енгізген түзетулер тиісті кезекті энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларын аттестаттау жүргізілген айдың бірінші күнінен бастап бастап қолданысқа енгізіледі және жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға және баламалы отын түрі ретінде газды пайдалана отырып, генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейтуге арналған инвестициялық келісім және маневрлік генерациялау режимі бар пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар және тендерлік негізде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар салумен пайдалануға берілетін қондырғылар шеңберінде пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын кезекті аттестаттау өткізілетін күн басталғанға дейін қолданылады.
Жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға және баламалы отын түрі ретінде газды пайдалана отырып, генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейтуге арналған инвестициялық келісім және маневрлік генерациялау режимі бар пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар және тендерлік негізде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар салумен пайдалануға берілетін қондырғылар шеңберінде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттау Аттестаттауды өткізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 30.11.2022 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. В случае не достижения установленных в инвестиционном соглашении на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление и в инвестиционном соглашении на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива (далее – Соглашение) целевых индикаторов уполномоченный орган расторгает данное Соглашение либо меняет индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объем и сроки покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности с уведомлением системного оператора.
Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 30.11.2022 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. В случае если уполномоченный орган принимает решение о расторжении Соглашения с энергопроизводящей организацией, уполномоченный орган письменно уведомляет единого закупщика и Системного оператора о данном решении до первого мая.
В случае если уполномоченный орган принимает решение об изменении указанных в Соглашении индивидуального тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объема и сроков покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности, уполномоченный орган письменно уведомляет единого закупщика и Системного оператора о данном решении до первого мая.
Единый закупщик осуществляет расторжение или внесение изменений в заключенный на основании Соглашения договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации в течение десяти рабочих дней со дня получения соответствующего уведомления от уполномоченного органа с уведомлением Системного оператора. Внесенные в данный договор изменения вводятся в действие с первого числа текущего расчетного периода (календарного месяца) и действуют до первого мая года, следующего за годом в котором они были введены в действие.
40. Энергопроизводящая организация ежедневно подает системному оператору заявку на участие в балансировании на повышение на балансирующем рынке электрической энергии (далее – заявка на повышение) в соответствии с Правилами функционирования балансирующего рынка электрической энергии, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 112 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10532) (далее – Правила функционирования балансирующего рынка).
При этом, минимально допустимая величина балансирования на повышение, указываемая в заявке на повышение, определяется в МВт отдельно для каждого часа операционных суток по формуле:
ОЗповыш = min((Р∑ + Робеспеч.); Рраб; Рзаяв) - Рген - Рвтор.рег, где:
ОЗповыш – минимально допустимая величина балансирования на повышение для соответствующего часа операционных суток, в МВт;
min((Р∑ + Робеспеч.);Рраб) – минимальное из значений (Р∑ + Робеспеч.) и Рраб, в МВт;
(Р∑ + Робеспеч.) – сумма Р∑ и Робеспеч., в МВт;
Р∑ – суммарная электрическая мощность соответствующего календарного года, в МВт;
Робеспеч – договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью, в МВт;
Рзаяв – объем, заявленный энергопроизводящей организацией к продаже на оптовом рынке электрической энергии
Рраб – значение рабочей электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации на соответствующий час текущих суток, согласно ведомости рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов, в МВт;
Рген – плановое за соответствующий час операционных суток совокупное значение электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации, в МВт;
Рвтор.рег – объем вспомогательных услуг по вторичному регулированию частоты и мощности, в том числе посредством автоматизированного регулирования частоты и мощности, оказываемый энергопроизводящей организацией системному оператору, в МВт.
При отрицательном значении объема заявки на повышение по результатам его определения, значение объема заявки на повышение приравнивается к нулю.

Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 30.11.2022 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісімде және отынның баламалы түрі ретінде газды пайдалана отырып генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі инвестициялық келісімде (бұдан әрі – Келісім) белгіленген мақсатты индикаторларға қол жеткізбеген жағдайда, уәкілетті орган осы Келісімді бұзады не Жүйелік операторды хабардар ете отырып, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифті, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу көлемі мен мерзімдерін өзгертуі мүмкін.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 30.11.2022 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Егер уәкілетті орган энергия өндіруші ұйыммен Келісімді бұзу туралы шешім қабылдаған жағдайда, уәкілетті орган бірінші мамырға дейін осы шешім туралы бірыңғай сатып алушыны және Жүйелік операторды жазбаша хабардар етеді.
Егер уәкілетті орган Келісімде көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметке жеке тарифті, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметті сатып алу көлемі мен мерзімдерін өзгерту туралы шешім қабылдаса, уәкілетті орган бірінші мамырға дейін осы шешім туралы бірыңғай сатып алушыны және Жүйелік операторды жазбаша хабардар етеді.
Бірыңғай сатып алушы уәкілетті органнан тиісті хабарламаны алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде Жүйелік операторды хабардар ете отырып, Келісім негізінде жасалған электр өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметті сатып алу туралы шартты бұзу немесе оған өзгерістер енгізуді жүзеге асырады. Осы шартқа енгізілген өзгерістер ағымдағы есепті кезеңнің (күнтізбелік айдың) бірінші күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және олар қолданысқа енгізілген жылдан кейінгі жылдың бірінші мамырына дейін қолданыста болады.
40. Энергия өндіруші ұйым жүйелік операторға Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 112 бұйрығымен бекітілген Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының жұмыс істеу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10532 болып тіркелген) (бұдан әрі – Теңгерімдеуші нарықтың жұмыс істеу қағидалары) сәйкес электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында жоғарылату үшін теңгерімдеуге қатысу туралы өтінімді (бұдан әрі – жоғарылатуға арналған өтінім) күн сайын береді.
Бұл ретте жоғарылатуға арналған өтінімде көрсетілетін жоғарылатуға теңгерімдеудің минималды рұқсат етілетін шамасы мына формула бойынша МВт-пен операциялық тәуліктердің әрбір сағаты үшін жеке анықталады:
ОЗжоғарыл = min((Р∑ + Рқамт); Ржұмыс; Pмәлім) – Рген. – Рқайта.рет., мұндағы:
ОЗжоғарыл – операциялық тәуліктің тиісті сағаты үшін жоғарылатуға теңгерімдеудің минималды рұқсат етілетін шамасы, МВт;
min((Р∑ + Рқамт.);Ржұмыс) – мәндердің ең азы (Р∑ + Рқамт.) және Ржұмыс, МВт;
(Р∑ + Рқамт) – Р∑ және Рқамт. қосындысы., МВт;
Р∑ – тиісті күнтізбелік жылдың жиынтық электр қуаты, МВт;
Рқамт – электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі;
Рмәлім - энергия өндіруші ұйым электр энергиясының көтерме сауда нарығында сатуға мәлімдеген көлем;
Ржұмыс – генерациялаудың, технологиялық және техникалық минимумдардың жұмыс электр қуаттарының ведомосіне сәйкес ағымдағы тәуліктің тиісті сағатына энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын генерациялаудың жұмыс электр қуатының мәні, МВт;
Рген – операциялық тәуліктің тиісті сағатына энергия өндіруші ұйымдардың электр станциялары генерациясының электр қуатының жоспарлы жиынтық мәні, МВт;
Рқайта.рет. – жиілік пен қуатты қайта реттеу бойынша қосалқы көрсетілетін қызметтер көлемі, оның ішінде жүйелік операторға энергия өндіруші ұйым көрсететін жиілік пен қуатты автоматты реттеу арқылы, МВт;
Бұл ретте егер жоғарылатуға арналған өтінім көлемін айқындау нәтижесінде оның мәні теріс болса, онда жоғарылатуға арналған өтінім көлемінің мәні нөлге теңеледі.

Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 248 (вводится в действие с 01.07.2023).
41. Энергопроизводящая организация ежедневно подает системному оператору заявку на участие в балансировании на понижение на балансирующем рынке электрической энергии (далее – Заявка на понижение) в соответствии с Правилами функционирования балансирующего рынка.
При этом, величина балансировании на понижение, указываемая в заявке на понижение, определяется отдельно для каждого часа операционных суток по формуле:
ОЗпониж – величина балансировании на понижение для соответствующего часа операционных суток, в МВт;
Рген – плановое за соответствующий час операционных суток совокупное значение электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации, в МВт.
Р∑мин – сумма наибольших из средних за соответствующий час операционных суток значений технологического и технического минимумов электрических станций энергопроизводящей организации с учетом снабжения паром промышленных потребителей данными электрическими станциями, в МВт;
Рвтор.рег – объем вспомогательных услуг по вторичному регулированию частоты и мощности, в том числе посредством автоматизированного регулирования частоты и мощности, оказываемый энергопроизводящей организацией системному оператору, в МВт.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 248 (вводится в действие с 01.07.2023).
42. Активированная системным оператором Заявка на повышение энергопроизводящей организации считается не выполненной при величине положительной разницы объема балансирования, указанного в заявке, на момент активации заявки на повышение, и отрицательного дисбаланса, совершенного энергопроизводящей организацией в процессе исполнения данной заявки, более 10 % от объема балансирования, указанного в заявке, либо при отсутствии подтверждения возможности исполнения заявки в полученном уведомлении в системе балансирующего рынка в порядке установленном Правилами функционирования балансирующего рынка.
Активированная системным оператором Заявка на понижение энергопроизводящей организации считается не выполненной, при величине положительной разницы объема балансирования, указанного в заявке на момент активации заявки на понижение, и положительного дисбаланса, совершенного энергопроизводящей организацией в процессе исполнения данной заявки, более 10 % от объема балансирования, указанного в заявке, либо при отсутствии подтверждения возможности исполнения заявки в полученном уведомлении в системе балансирующего рынка в порядке, установленном Правилами функционирования балансирующего рынка.

Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Энергия өндіруші ұйым күн сайын жүйелік операторға Теңгерiмдеуші нарықтың жұмыс iстеу қағидаларына сәйкес электр энергиясын теңгерімдеуші нарықта төмендетуге теңгерімдеуге қатысу үшін өтінім береді.
Бұл ретте өтінімде көрсетілген төмендетуге теңгерімдеу шамасы мына формула бойынша операциялық тәуліктің әр сағаты үшін жеке айқындалады:
ОЗтөменд = Рген. – Р∑мин – Рқайта.рет., мұндағы:
ОЗтөменд - операциялық тәуліктің тиісті сағаты үшін төмендетуге теңгерімдеу шамасы, МВт;
Рген - операциялық тәуліктің тиісті сағатына жоспарлы, электр өндіруші ұйымдар электр станциялары генерациясының электр қуатының жиынтық мәні, МВт;
Р∑мин - операциялық тәуліктің тиісті сағаты үшін орташадан көп осы электр станцияларының өнеркәсіптік тұтынушыларын бумен жабдықтауды есепке алып, энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларының технологиялық және техникалық минимумдары мәнінің қосындысы, МВт;
Р қайта рет - жиілік пен қуатты қайта реттеу бойынша қосалқы қызметтер көлемі, оның ішінде жиілік пен қуатты автоматтандырылған реттеу арқылы жүйелік операторға энергия өндіруші ұйым көрсететін қызмет, МВт.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Жоғарылатуға арналған өтінім іске қосылу сәтіне өтінімде көрсетілген теңгерімдеу көлемінің және осы өтінімді орындау процесінде энергия өндіруші ұйым жасаған теріс теңгерімсіздіктің оң айырмасы өтінімде көрсетілген теңгерімдеу көлемінен 10 %-дан асқан кезде не Теңгерімдеуші нарығының жұмыс істеу қағидаларында белгіленген тәртіппен теңгерімдеуші нарық жүйесінде алынған хабарламада өтінімді орындау мүмкіндігі расталмаған кезде жүйелік оператор іске қосқан энергия өндіруші ұйымның жоғарылатуға арналған өтінімі орындалмаған деп есептеледі.
Төмендетуге арналған өтінім іске қосылу сәтіне өтінімде көрсетілген теңгерімдеу көлемінің және осы өтінімді орындау процесінде энергия өндіруші ұйым жасаған оң теңгерімсіздіктің оң айырмасы өтінімде көрсетілген теңгерімдеу көлемінен 10 %-дан асқан кезде не Теңгерімдеуші нарығының жұмыс істеу қағидаларында белгіленген тәртіппен теңгерімдеуші нарық жүйесінде алынған хабарламада өтінімді орындау мүмкіндігі расталмаған кезде жүйелік оператор іске қосқан энергия өндіруші ұйымның төмендетуге арналған өтінімі орындалмаған деп есептеледі.

Сноска. Пункт 42 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Фактически оказанный энергопроизводящей организацией за расчетный период (календарный месяц) объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности (далее – фактический объем услуги по поддержанию) по всем действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации рассчитывается с точностью до десятых по следующим формулам:
для энергопроизводящих организаций, не входящих в группу лиц, включенную в реестр групп лиц:
ФП = ДП*k1*k2*min(k3; k4)*k8*k9*k10+min (Доп; (Рдоп*Ω)), где:
ФП – фактический объем услуги по поддержанию по всем действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации, в МВт;
ДП – договорной объем услуги по поддержанию, в МВт;
k1, k2, k3, k4, k8, k9 – безразмерные коэффициенты, определяемые системным оператором по итогам расчетного периода (календарного месяца) согласно приложению 2 к настоящим Правилам, для каждой энергопроизводящей организации, заключившей с единым закупщиком договор (договоры) на покупку услуги по поддержанию готовности электрической мощности или заключившей договор (договоры) на оказание услуги по обеспечению электрической мощностью;
min (k3; k4) – минимальный из коэффициентов k3 и k4 по итогам расчетного периода (календарный месяц);
k10 – безразмерный коэффициент, определяемый единым закупщиком по итогам расчетного периода (календарного месяца) согласно приложению 2 к настоящим Правилам, для энергопроизводящих организаций, заключивших с единым закупщиком договор на покупку услуги по поддержанию готовности электрической мощности в соответствии с подпунктом 7) пункта 11 настоящих Правил, которые реализовали на централизованных торгах не весь заявленный объем;
Доп – значение превышения энергопроизводящей организации, определяемое в соответствии с пунктом 10-1 настоящих Правил, МВт, округляется до сотых;
Рдоп – значение увеличения объема по обеспечению за соответствующий расчетный период (календарный месяц), МВт, округляется до сотых;
W – доля значения превышения i-той энергопроизводящей организации, рассчитывается с точностью до сотых по следующей формуле:
k – порядковый номер, изменяющийся от 1 до z;
z – количество энергопроизводящих организаций, не осуществивших полную продажу услуги по поддержанию готовности электрической мощности на централизованных торгах электрической мощностью;
для энергопроизводящих организаций, входящих в группу лиц, включенную в реестр групп лиц:
ФП = ДП - (ДП + ДПг) * (1 - k2 * min (k3; k4) * k6 * k8 * k9), где:
ФП – фактический объем услуги по поддержанию по всем действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации, в МВт;
ДП – договорной объем услуги по поддержанию, в МВт;
ДПг – договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью, в МВт;
1 – коэффициент выражающий договорной объем;

Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Есеп айырысу кезеңінде (күнтізбелік ай) энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы барлық қолданыстағы шарттары жөніндегі электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемі (бұдан әрі – ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің нақты көлемі) мына формулалар бойынша ондыққа дейінгі дәлдікпен есептеледі:
тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кірмейтін энергия өндіруші ұйымдар үшін:
ҚН – энергия өндіруші ұйымның электр қуаты әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың барлық қолданыстағы шарттары жөніндегі ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің нақты көлемі, МВт;
ҚШ – ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі, МВт;
k1, k2, k3, k4, k8, k9 – бірыңғай сатып алушымен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алуға шарт (шарттар) немесе электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсетуге шарт (шарттар) жасасқан әрбір энергия өндіруші ұйым үшін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік ай) қорытындысы бойынша жүйелік оператор айқындайтын өлшемсіз коэффициенттер;
min (k3; k4) – есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік ай) қорытындысы бойынша k3 және k4 коэффициенттерінің ішіндегі ең азы;
k10 – осы Қағидалардың 11-тармағының 7) тармақшасына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алуға бірыңғай сатып алушымен шарт жасасқан бірақ орталықтандырылған сауда-саттықта мәлімделген барлық көлемді өткізбеген энергия өндіруші ұйымдар үшін осы Қағидаларға берілген 2-қосымшаға сәйкес есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) қорытындылары бойынша бірыңғай сатып алушы айқындайтын өлшемсіз коэффициент;
Қос – осы Қағидалардың 10-1-тармағына сәйкес айқындалатын энергия өндіруші ұйымның асып кетуінің мәні, МВт, жүздіктерге дейін дөңгелектенеді;
РҚос – тиісті есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) үшін қамтамасыз ету бойынша көлемді ұлғайту мәні, МВт, жүздіктерге дейін дөңгелектенеді;
W – i-ші энергия өндіруші ұйымның асып кету мәнінің үлесі, мынадай формула бойынша жүздіктерге дейінгі дәлдікпен есептеледі:
, мұндағы:
k – 1-ден z-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
z – электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығында электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті толық сатуды жүзеге асырмаған энергия өндіруші ұйымдардың саны;
тұлғалар тобы тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар үшін:
ҚН – энергия өндіруші ұйымның электр қуаты әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алудың барлық қолданыстағы шарттары жөніндегі ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің нақты көлемі, МВт;
ҚШ – ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің шарттық көлемі, МВт;
КШг – электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтердің шарттық көлемі, МВт;
1 – шарттық көлемді білдіретін коэффициент;

k2, k3, k4, k6, k8, k9 – безразмерные коэффициенты, определяемые системным оператором по итогам расчетного периода (календарного месяца) согласно приложению 2 к настоящим Правилам для каждой энергопроизводящей организации, заключившей с единым закупщиком договор (договоры) на покупку услуги по поддержанию готовности электрической мощности или заключившей договор (договоры) на оказание услуги по обеспечению электрической мощностью;
min (k3; k4) – минимальный из коэффициентов k3 и k4 по итогам расчетного периода (календарный месяц).
Значения коэффициентов k1, k2, k3, k4, k6, k8, k9 предоставляются системным оператором:
1) единому закупщику в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня завершения соответствующего расчетного периода (календарного месяца) в виде соответствующего акта по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам вместе с подтверждающими расчетами;
2) энергопроизводящей организации, заключившей с единым закупщиком договор (договоры) на покупку услуги по поддержанию готовности электрической мощности или заключившей договор (договоры) на оказание услуги по обеспечению электрической мощностью, в виде информации о соответствующих ей значениях коэффициентов k1; k2, k3, k4, k6, k8, k9 вместе с подтверждающими расчетами, на основании соответствующего запроса данной энергопроизводящей организации.
Значение коэффициента k10 предоставляются единым закупщиком на основании соответствующего запроса энергопроизводящей организации, заключившей с единым закупщиком договор на покупку услуги по поддержанию готовности электрической мощности в соответствии с подпунктом 7) пункта 11 настоящих Правил и которая реализовала на централизованных торгах не весь заявленный объем, в течении 5 рабочих дней после предоставления информации системным оператором согласно частью двацать четвертой настоящего пункта, в виде информации с подтверждающими расчетами.
При необходимости, фактический объем услуги по поддержанию по всем действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации корректируется в соответствии с пунктом 62 настоящих Правил, а также при изменениях системным оператором значений безразмерных коэффициентов какой-либо энергопроизводящей организации.
Сноска. Пункт 43 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. В случае, если фактический объем услуги по поддержанию по всем действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации, рассчитанный в соответствии с пунктом 43 настоящих Правил, окажется равным договорному объему услуги по поддержанию, фактический объем услуги по поддержанию по каждому действующему договору о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации приравнивается к указанному в данном договоре объему услуги по поддержанию готовности электрической мощности.

k2, k3, k4, k6, k8, k9 – бірыңғай сатып алушымен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алуға шарт (шарттар) немесе электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсетуге шарт (шарттар) жасасқан әрбір энергия өндіруші ұйым үшін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік ай) қорытындысы бойынша жүйелік оператор айқындайтын өлшемсіз коэффиценттер;
min (k3; k4) – есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік ай) қорытындысы бойынша k3 және k4 коэффициенттерінің ішіндегі ең азы.
k1, k2, k3, k4, k6, k8, k9 коэффициенттерінің мәнін жүйелік оператор:
1) растайтын есептеулерімен бірге осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті акті түрінде тиісті есеп айырысу кезең (күнтізбелік ай) аяқталған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде бірыңғай сатып алушыға;
2) осы энергия өндіруші ұйымның тиісті сұрау салуының негізінде растаушы есептеулерімен бірге k1, k2, k3, k4, k6, k8, k9, коэффициенттерінің оған сәйкес келетін мәндері туралы ақпарат түрінде электр қуаты әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алуға шартты (шарттарды) және электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша қызметті көрсетуге шартты (шарттарды) бірыңғай сатып алушымен жасасқан энергия өндіруші ұйымға береді.
k10 коэффициентінің мәнін бірыңғай сатып алушы осы Қағидалардың 11-тармағының 7) тармақшасына сәйкес бірыңғай сатып алушымен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алуға шарт жасасқан және орталықтандырылған сауда-саттықта мәлімделген барлық көлемді өткізбеген энергия өндіруші ұйымның тиісті сұрау салуы негізінде жүйелік оператор осы тармақтың жиырма төртінші бөлігіне сәйкес ақпарат бергеннен кейін 5 жұмыс күні ішінде бірыңғай сатып алушы растайтын есептері бар ақпарат түрінде ұсынады.
Қажет болған жағдайда энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы барлық қолданыстағы шарттар жөніндегі ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің нақты көлемі осы Қағидалардың 62-тармағына сәйкес, сондай-ақ жүйелік оператор қандай да бір энергия өндіруші ұйымның өлшемсіз коэффициенттерінің мәндерін өзгерткен кезде түзетіледі.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Егер осы Қағидалардың 43-тармағына сәйкес есептелген энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы барлық қолданыстағы шарттары бойынша ұстап тұру бойынша қызметтердің нақты көлемі қолдау бойынша қызметтердің шарттық көлеміне тең болса, энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы әр қолданыстағы шарт бойынша ұстап тұру бойынша қызметтердің нақты көлемі осы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін қолдау бойынша қызметтер көлеміне теңестіріледі.

45. В случае если фактический объем услуги по поддержанию по всем действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации, рассчитанный в соответствии с пунктом 43 настоящих Правил, окажется меньше договорного объема услуги по поддержанию, значение разницы договорного объема услуги по поддержанию и фактического объема услуги по поддержанию по всем действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации (далее – недопоставка) вычитается в следующем приоритетном порядке:
1) от договорного объема заключенного в соответствии с подпунктом 7) пункта 11 настоящих Правил.
2) от договорного объема заключенного в соответствии с подпунктом 6) пункта 11 настоящих Правил.
3) от договорного объема заключенного в соответствии с подпунктом 5) пункта 11 настоящих Правил.
4) от договорного объема заключенного в соответствии с подпунктом 3) пункта 11 настоящих Правил.
4-1) от договорного объема, заключенного в соответствии с подпунктом 2-1) пункта 11 настоящих Правил;
5) от договорного объема заключенного в соответствии с подпунктом 2) пункта 11 настоящих Правил.
6) от договорного объема заключенного в соответствии с подпунктом 1) пункта 11 настоящих Правил.
В случае если недопоставка превышает объем (объемы) услуги по договору (договорам), указанному (указанным) в подпункте 2) и (или) 4) настоящего пункта, соответствующие данному (данным) договору (договорам) фактический (фактические) объем (объемы) услуги по поддержанию приравниваются к нулю.
Для энергопроизводящих организаций, входящих в группу лиц, включенную в реестр групп лиц, расчет производится только по подпунктам 1) и 2) настоящего пункта. При этом, в случае отрицательного значения разницы первого договора, фактический объем услуги по поддержанию по договору, указанному в подпункте 2) настоящего пункта, приравнивается к нулю.
Сноска. Пункт 45 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 30.11.2022 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); вносится изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра энергетики РК от 15.02.2023 № 68 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

45. Егер осы Қағидалардың 43-тармағына сәйкес есептелген энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы барлық қолданыстағы шарттар бойынша ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің нақты көлемі ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінен аз болған жағдайда, энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы барлық қолданыстағы шарттар бойынша ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі мен ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің нақты көлемінің арасындағы айырмашылықтың мәні(бұдан әрі – толық жеткізбеу) мынадай басым тәртіппен:
1) осы Қағидалардың 11-тармағының 7) тармақшасына сәйкес жасалған шарттық көлемнен.
2) осы Қағидалардың 11-тармағының 6) тармақшасына сәйкес жасалған шарттық көлемнен.
3) осы Қағидалардың 11-тармағының 5) тармақшасына сәйкес жасалған шарттық көлемнен.
4) осы Қағидалардың 11-тармағының 3) тармақшасына сәйкес жасалған шарттық көлемнен.
4-1) осы Қағидалардың 11-тармағының 2-1) тармақшасына сәйкес жасалған шарттық көлемнен;
5) осы Қағидалардың 11-тармағының 2) тармақшасына сәйкес жасалған шарттық көлемнен.
6) осы Қағидалардың 11-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жасалған шарттық көлемнен шегеріледі.
Егер толық жеткізбеу осы тармақтың 2) және (немесе) 4) тармақшаларында көрсетілген шарт (шарттар) бойынша көрсетілетін қызметтің көлемінен (көлемдерінен) асқан жағдайда, аталған шартқа (шарттарға) сәйкес келетін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің нақты көлемі (көлемдері) нөлге теңестіріледі.
Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар үшін есеп осы тармақтың 1) және 2) тармақшалары бойынша ғана жүргізіледі. Бұл ретте, бірінші шарттың айырмашылығының мәні теріс болған жағдайда, осы шарттың 2) тармақшасында көрсетілген шарт бойынша ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің нақты көлемі нөлге теңестіріледі.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 15.02.2023 № 68 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

46. Информация о фактических объемах услуги по поддержанию по действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации, подлежащих оплате единым закупщиком, предоставляется единым закупщиком энергопроизводящей организации в течение двадцати рабочих дней со дня завершения соответствующего расчетного периода (календарного месяца).
Сноска. Пункт 46 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Участие потребителей рынка мощности в рынке электрической мощности
47. Энергоснабжающие, энергопередающие организации и потребители, являющиеся субъектами оптового рынка электрической энергии, включенные в перечень потребителей рынка мощности, и (или) включенные в разработанный системным оператором прогнозный спрос на электрическую мощность на предстоящий год, заключают договор в соответствии с пунктом 6 статьи 12 Закона.
Сноска. Пункт 47 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Энергоснабжающие, энергопередающие организации и потребители, являющиеся субъектами оптового рынка, формируют прогнозные заявки на потребление, в которых указывают максимальные значения электрической мощности потребления без учета импортируемой электрической мощности на каждый месяц предстоящего и последующего календарных годов, не покрываемые за счет электрической мощности имеющихся в их составе на праве собственности, аренды или ином вещном праве генерирующих источников (далее – максимальные месячные мощности потребления), и направляют их системному оператору не позднее первого августа года, предшествующего расчетному году в соответствии с абзацем первым пункта 2 статьи 15-3 Закона. При этом, энергоснабжающие организации указывают в своих прогнозных заявках на потребление только ту часть максимальных месячных мощностей потребления, которая приходится на потребителей, являющихся субъектами розничного рынка электрической энергии, которым данные энергоснабжающие организации планируют оказывать услуги электроснабжения.
Потребители, являющиеся субъектами оптового рынка и входящие в группу лиц, включенную в реестр групп лиц, формируют прогнозные заявки на потребление, в которых указывают максимальные значения электрической мощности потребления без учета импортируемой электрической мощности на каждый месяц предстоящего и последующего календарных годов, не покрываемые за счет электрической мощности имеющихся в их составе на праве собственности, аренды или ином вещном праве генерирующих источников, а также за счет электрической мощности энергопроизводящих организаций, включенных с ними в реестр групп лиц соответствующей группы лиц (далее – максимальные месячные мощности потребления для потребителей групп лиц), и направляют их системному оператору не позднее первого августа года, предшествующего расчетному году.

46. Бірыңғай сатып алушы төлеуге жататын энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы қолданыстағы шарттарды қолдау бойынша қызметтердің нақты көлемдері туралы ақпаратты тиісті есеп айырысу кезең (күнтізбелік ай) аяқталған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде энергия өндіруші ұйымның бірыңғай сатып алушысы береді.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Қуат нарығы тұтынушыларының электр қуатының нарығына қатысуы
47. Электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері болып табылатын, қуат нарығын тұтынушылар тізбесіне енгізілген және (немесе) жүйелік оператор әзірлеген алдағы жылға арналған электр қуатына болжамды сұранысқа енгізілген энергиямен жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдар мен тұтынушылар Заңның 12-бабының 6-тармағына сәйкес шарт жасасады.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Заңның 15-3-бабы 2-тармағының бірінші абзацына сәйкес көтерме сауда нарығының субъектілері болып табылатын энергиямен жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдар мен тұтынушылар тұтынуға арналған болжамды өтінімдерді қалыптастырады, онда өздерінің құрамында меншік, жалдау құқығындағы немесе өзге де заттай құқықтағы генерациялайтын көздердің электр қуаты есебінен жабылмайтын, алдағы және келесі күнтізбелік жылдардың әрбір айына импортталатын электр қуатын есепке алмай, тұтыну электр қуатының максималды мәндерін (бұдан әрі – тұтынудың максималды айлық қуаты) көрсетеді және оларды есепті жылдың алдындағы жылдың бірінші тамызынан кешіктірмей жүйелік операторға жібереді. Бұл ретте энергиямен жабдықтаушы ұйымдар өздерінің болжамды өтінімдерінде осы энергиямен жабдықтаушы ұйымдар электрмен жабдықтау қызметін көрсетуді жоспарлаған электр энергиясының бөлшек сауда нарығының субъектілері болып табылатын тұтынушыларға тиесілі максималды айлық тұтыну қуаттарының бөлігін ғана көрсетеді.
Көтерме сауда нарығының субъектілері болып табылатын және тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін тұтынушылар тұтынуға арналған болжамды өтінімдерді қалыптастырады, онда өздерінің құрамында меншік, жалдау құқығындағы немесе өзге де заттай құқықтағы генерациялайтын көздердің электр қуаты есебінен, сондай-ақ өздерімен бірге тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген энергия өндіруші ұйымдардың электр қуаты есебінен жабылмайтын, алдағы және келесі күнтізбелік жылдардың әрбір айына импортталатын электр қуатын есепке алмай, тұтынудағы электр қуатының максималды мәндерін (бұдан әрі – тұлғалар тобының тұтынушылары үшін тұтынудың максималды айлық қуаты) көрсетеді және оларды есепті жылдың алдындағы жылдың бірінші тамызынан кешіктірмей жүйелік операторға жібереді.

Прогнозные заявки на потребление, указанные в настоящем пункте, оформляются по форме согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 29.04.2022 № 159 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. В прогнозной заявке на потребление указывается область Республики Казахстан, в которой расположен соответствующий потребитель рынка мощности.
При этом, в случае, если потребитель рынка мощности осуществляет потребление электроэнергии в двух и более областях Республики Казахстан, то в прогнозной заявке на потребление потребитель рынка мощности указывает максимальные месячные мощности потребления (максимальные месячные мощности потребления для потребителей групп лиц) как в совокупности по всей Республике Казахстан, так и в разбивке по ее областям.
Максимальные месячные мощности потребления (максимальные месячные мощности потребления для потребителей групп лиц) указываются в прогнозной заявке на потребление в МВт с точностью до десятых.
Сноска. Пункт 49 в редакции приказа Министра энергетики РК от 17.06.2019 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Максимальные месячные мощности потребления (максимальные месячные мощности потребления для потребителей групп лиц), указываемые в прогнозной заявке на потребление, определяются:
1) с учетом метода частичного усреднения – для всех потребителей рынка мощности, за исключением энергопередающих организаций и промышленных комплексов;
2) с учетом метода полного усреднения – для энергопередающих организаций;
3) с учетом метода смежного усреднения – для промышленных комплексов.
Сноска. Пункт 50 в редакции приказа Министра энергетики РК от 17.06.2019 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Объемом услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, устанавливаемым на предстоящий календарный год в договоре на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки (далее – договорной объем услуги по обеспечению), является максимальная за предстоящий календарный год электрическая мощность потребления, указанная в соответствующей прогнозной заявке на потребление, поданной в текущем календарном году согласно пункту 48 настоящих Правил, и включенная в прогнозный спрос.
Вновь созданный потребитель рынка мощности на оптовом рынке электроэнергии подает заявку на потребление на текущий год и соответствующую прогнозную заявку на предстоящий год для заключения договоров на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, и участвует в рынке электрической мощности.

Осы тармақта көрсетілген тұтынуға арналған болжамды өтінімдер осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес нысанда ресімделеді.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 29.04.2022 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Тұтынуға арналған болжамды өтінімде қуат нарығының тиісті тұтынушысы орналасқан Қазақстан Республикасының облысы көрсетіледі.
Бұл ретте егер қуат нарығы тұтынушысы электр энергиясын тұтынуды Қазақстан Республикасының екі немесе одан көп облыстарында жүзеге асырса, онда тұтынуға болжамды өтінімде қуат нарығының тұтынушысы барлық Қазақстан Республикасы бойынша жиынтықта да, оның облыстары бойынша бөліністе де тұтынудың максималды айлық қуатын (тұлғалар топтары тұтынушылары үшін тұтынудың максималды айлық қуаты) көрсетеді.
Тұтынудың максималды айлық қуаты (тұлғалар топтары тұтынушылары үшін тұтынудың максималды айлық қуаты) тұтынуға болжамды өтінімде ондықтарға дейінгі дәлдікпен МВт-да көрсетіледі.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.06.2019 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Тұтынуға болжамды өтінімде көрсетілетін тұтынудың максималды айлық қуаты (тұлғалар топтары тұтынушылары үшін тұтынудың максималды айлық қуаты) мынадай айқындалады:
1) энергия беруші ұйымдарды және өнеркәсіптік кешендерді қоспағанда, қуат нарығының барлық тұтынушылары үшін – ішінара орташалау әдісін есепке алып;
2) энергия беруші ұйымдар үшін – толық орташалау әдісін есепке алып;
3) өнеркәсіптік кешендер үшін – аралас орташалау әдісін есепке алып көрсетіледі.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.06.2019 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтерді көрсетуге арналған шартта алдағы күнтізбелік жылға белгіленген жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көлемі (бұдан әрі - қамтамасыз ету бойынша қызметтің шарттық көлемі) алдағы күнтізбелік жылға осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес ағымдағы күнтізбелік жылда берілген және болжамды сұранысқа енгізілген тұтынуға тиісті болжамды өтінімде көрсетілген тұтынатын максималды электр қуаты болып табылады.
Электр энергиясының көтерме сауда нарығы нарығында жаңадан құрылған тұтынушы ағымдағы жылға тұтынуға арналған өтінімді және келер жылға тиісті жүкті көтеру үшін электр энергиясының қолжетімділігін қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсету бойынша келісім-шарт жасасуға тиісті келіп түскен өтінімді ұсынады және электр энергиясына нарыққа қатысады.

52. При необходимости, потребители рынка мощности в течение календарного (расчетного) года, на который установлен договорной объем услуги по обеспечению, подают единому закупщику заявку на увеличение данного договорного объема услуги по обеспечению на своем официальном бланке по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – заявка на увеличение).
Заявка на увеличение подается потребителем рынка мощности не позднее последнего числа текущего расчетного периода (календарного месяца), кроме декабря месяца.
В случае, если заявка на увеличение подана потребителем рынка мощности согласно частям первой и второй настоящего пункта, единый закупщик вносит в соответствующий договор на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки изменения в части увеличения договорного объема услуги по обеспечению, которые вступают в силу с первого числа предстоящего расчетного периода (календарного месяца).
Сноска. Пункт 52 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 30.11.2022 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Изменение договорного объема услуги по обеспечению в сторону уменьшения не допускается, за исключением следующих случаев:
1) перехода потребителя электрической энергии от одной энергоснабжающей организации (далее – первая ЭСО) к другой энергоснабжающей организации (другим энергоснабжающим организациям) (далее – другая (другие) ЭСО), осуществленного согласно законодательству Республики Казахстан в области электроэнергетики;
2) включения субъекта розничного рынка электрической энергии, максимальная мощность потребления которого учтена в договорном объеме услуги по обеспечению энергоснабжающей организации, в перечень потребителей рынка мощности, размещенный на интернет-ресурсе Системного оператора, и заключение им договора на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки с единым закупщиком;
3) заключения между двумя потребителями рынка мощности соглашения о частичной или полной передаче договорного объема услуги по обеспечению;
4) действовал до 01.01.2021 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 06.08.2020 № 273.
5) исключения из перечня потребителей рынка мощности субъекта оптового рынка, включенного в прогнозный спрос электрической мощности на предстоящий и последующий календарные годы, при условии заключения соглашения о передаче максимального значения объема услуги по обеспечению, учтенного в прогнозном спросе электрической мощности на предстоящий и последующий календарные годы, другому потребителю из перечня потребителей рынка мощности.

52. Қажет болған жағдайда, қуат нарығының тұтынушылары қамтамасыз ету бойынша шарттық көлем белгіленген күнтізбелік (есеп айырысу) жыл ішінде бірыңғай сатып алушыға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзінің ресми бланкісінде қамтамасыз ету бойынша қызметтік шарттық көлемін ұлғайтуға өтінім (бұдан әрі – ұлғайтуға өтінім) береді.
Ұлғайтуға өтінімді қуат нарығының тұтынушысы желтоқсан айынан басқа, ағымдағы есеп айырысу кезеңнің (күнтізбелік айдың) соңғы күнінен кешіктірмейтін мерзімде береді.
Егер ұлғайтуға өтінімді қуат нарығының тұтынушысы осы тармақтың бірінші және екінші бөлімдеріне сай берген жағдайда, бірыңғай сатып алушы жүктемені арттыруға электр қуатының дайындығын қамтамасыз ету бойынша қызметтерді көрсетуге арналған тиісті шартқа қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемін ұлғайту бөлігінде өзгерістер енгізеді, бұл өзгерістер алдағы есеп айырысу кезеңнің (күнтізбелік айдың) бірінші күнінен бастап күшіне енеді.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 30.11.2022 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
53. Қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінің азаю жағына өзгеруіне мынадай жағдайларды қоспағанда жол берілмейді:
1) электр энергиясын тұтынушы Қазақстан Республикасының Электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын, энергиямен жабдықтаушы бір ұйымнан (бұдан әрі - бірінші ЭЖҰ) энергиямен жабдықтаушы басқа ұйымға (басқа энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға) (бұдан әрі - басқа ЭЖҰ) ауысуға;
2) тұтынудың максималды қуаты энергиямен жабдықтаушы ұйымның қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтердің шарттық көлемінде ескерілген электр энергиясының бөлшек нарығы субъектісін Жүйелік оператордың интернет-ресурсына орналастыраған қуат нарығы тұтынушыларының тізбесіне енгізген және олардың бірыңғай сатып алушымен электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсетуге шарт жасасуға;
3) қуат нарығының екі тұтынушысы арасында қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемін ішінара немесе толық беру туралы келісім жасасуға;
4) 01.01.2021 дейін қолданыста болды – ҚР Энергетика министрінің 06.08.2020 № 273 бұйрығымен.
5) алдағы және кейінгі күнтізбелік жылдарға арналған электр қуатының болжамды сұранысында ескерілген қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызмет көлемінің ең жоғары мәнін қуат нарығы тұтынушыларының тізбесіндегі басқа тұтынушыға беру туралы келісім жасалған кезде көтерме сауда нарығы субъектісінің алдағы және кейінгі күнтізбелік жылдарға арналған электр қуатының болжамды сұранысына енгізілген қуат нарығын тұтынушылар тізбесінен алып тастауды қамтиды.

Сноска. Пункт 53 в редакции приказа Министра энергетики РК от 06.08.2020 № 273 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. При наступлении случая, указанного в подпункте 1) пункта 53 настоящих Правил, договорной объем услуги по обеспечению первой ЭСО уменьшается в пределах наименьшего из следующих двух значений электрической мощности потребителя электрической энергии: значения, учтенного в договорном объеме услуги по обеспечению первой ЭСО, и значения, равного той части увеличения договорного объема (договорных объемов) услуги по обеспечению другой (других) ЭСО, которая непосредственно связана с указанным переходом данного потребителя электрической энергии.
При наступлении случая, указанного в подпункте 2) пункта 53 настоящих Правил, договорной объем услуги по обеспечению энергоснабжающей организации уменьшается в пределах наименьшего из следующих двух значений электрической мощности указанного потребителя рынка мощности: значения, учтенного в договорном объеме услуги по обеспечению энергоснабжающей организации, и значения договорного объема услуги по обеспечению данного потребителя рынка мощности.
При наступлении случая, указанного в подпункте 3) пункта 53 настоящих Правил, договорные объемы услуги по обеспечению соответствующих (двух) потребителей рынка мощности изменяются на одно и то же значение (в абсолютном выражении). При этом, у передающего потребителя рынка мощности договорной объем услуги по обеспечению изменяется в меньшую сторону (уменьшается), у принимающего потребителя рынка мощности договорной объем услуги по обеспечению изменяется в большую сторону (увеличивается).
Сноска. Пункт 54 в редакции приказа Министра энергетики РК от 06.08.2020 № 273 (порядок введения в действие см. п.4).
55. Уменьшение договорного объема услуги по обеспечению, указанное в подпункте 1) пункта 53 настоящих Правил, осуществляется посредством подачи, соответствующей энергоснабжающей организацией единому закупщику заявки на уменьшение ее договорного объема услуги по обеспечению, установленного на текущий календарный год (далее – заявка на уменьшение), на официальном бланке по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.

Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 06.08.2020 № 273 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
54. Осы Қағидалардың 53-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жағдай басталған кезде бірінші ЭЖҰ-ны қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі электр энергияны тұтынушының электр қуатының келесідей екі ең аз мәні шегінде азайтылады: бірінші ЭЖҰ-ны қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінде ескерілген мәндер және осы тұтынушының электр энергиясын көрсетілген ауысуына тікелей байланысты басқа (басқа) ЭЖҰ-ны қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінің (шарттық көлемдерінің) ұлғаю бөлігіне тең мәндер.
Осы Қағидалардың 53-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жағдай басталған кезде энергиямен жабдықтаушы ұйымды қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі қуат нарығының көрсетілген тұтынушысының электр қуатының келесідей екі ең аз мәні шегінде азайтылады: энергиямен жабдықтаушы ұйымды қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінде ескерілген мәндер және және осы тұтынушыны қуат нарығымен қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінің мәні.
Осы Қағидалардың 53-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген жағдай басталған кезде қуат нарығының тиісті (екі) тұтынушыларын қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтердің шарттық көлемдері бірдей мәнге (абсолюттік мәнде) өзгереді. Бұл ретте, қуат нарығын беруші тұтынушыда қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі азаю жағына өзгереді (азаяды), қуат нарығын қабылдайтын тұтынушыда қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі арту жағына өзгереді (ұлғаяды).
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 06.08.2020 № 273 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Осы Қағидалардың 53-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемдерін азайту тиісті энергиямен жабдықтаушы ұйымның бірыңғай жеткізушіге осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресми бланкіде ағымдағы күнтізбелік жылға белгіленген оның қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемін азайтуға өтінім (бұдан әрі – азайтуға өтінім) беру арқылы жүзеге асырады.

Уменьшение договорного объема услуги по обеспечению, указанное в подпункте 2) пункта 53 настоящих Правил, осуществляется посредством подачи, соответствующей энергоснабжающей организацией единому закупщику заявки на уменьшение на официальном бланке по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Заявка на уменьшение подается в течение календарного года, на который установлен соответствующий договорной объем услуги по обеспечению, не позднее последнего числа соответствующего расчетного периода (календарного месяца).
В случае, если заявка на уменьшение подана согласно частям первой, второй и третьей настоящего пункта, единый закупщик вносит в соответствующий договор на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки изменения с учетом пункта 54 настоящих Правил в части уменьшения его договорного объема услуги по обеспечению, которые вступают в силу с первого числа расчетного периода (календарного месяца), следующего за расчетным периодом (календарным месяцем), в котором подана указанная заявка на уменьшение.
Сноска. Пункт 55 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 30.11.2022 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55-1. Изменение договорного объема услуги по обеспечению, указанное в подпункте 3) пункта 53 настоящих Правил, осуществляется посредством совместной подачи соответствующими (двумя) потребителями рынка мощности единому закупщику заявки на изменение договорного объема услуги по обеспечению (установленных на текущий календарный год) по форме, согласно приложению 6-1 к настоящим Правилам (далее – заявка на изменение).
Заявка на изменение подается в течение календарного года, на который установлен соответствующий договорной объем услуги по обеспечению, не позднее последнего числа расчетного периода (календарного месяца), начиная с которого планируется изменение данного договорного объема услуги по обеспечению.
Изменение максимального значения объема услуги по обеспечению, указанное в подпункте 5) пункта 53 настоящих Правил, осуществляется посредством совместной подачи соответствующими (двумя) потребителями рынка мощности единому закупщику заявки на изменение максимального значения объема услуги по обеспечению (учтенных в прогнозном спросе на предстоящий и последующий календарные годы) по форме, согласно приложению 6-1 к настоящим Правилам (далее – заявка на изменение максимального значения объема).
Заявка на изменение максимального значения объема подается не позднее двадцать пятого декабря текущего календарного года.
Если заявка на изменение подана согласно частям первой и второй настоящего пункта, единый закупщик не позднее пятнадцати календарных дней со дня завершения расчетного периода (календарного месяца), в котором была подана соответствующая заявка потребителем рынка мощности, вносит изменение в соответствующие договора на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки с учетом пункта 54 настоящих Правил, данные изменение вступают в силу с первого числа расчетного периода (календарного месяца), в котором подана указанная заявка на изменение.
Если заявка на изменение максимального значения объема подана согласно частям третьей и четвертой настоящего пункта, единый закупщик не позднее пяти календарных дней со дня завершения расчетного периода (календарного месяца), в котором была подана соответствующая заявка потребителем рынка мощности, вносит изменение в договор на оказание услуги по обеспечению с принимающим потребителем рынка мощности на предстоящий год с учетом пункта 54 настоящих Правил, данные изменение вступают в силу с первого числа расчетного периода (календарного месяца), следующего за расчетным периодом (календарным месяцем), в котором подана указанная заявка на изменение. При этом договор на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки с передающим потребителем на предстоящий год не заключается.

Осы Қағидалардың 53-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемін азайту тиісті энергиямен жабдықтаушы ұйымның бірыңғай сатып алушыға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресми бланкіде азайтуға өтінім беруі арқылы жүзеге асырылады.
Азайтуға өтінім қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің тиісті шарттық көлемі белгіленген күнтізбелік жыл ішінде тиісті есеп айырысу кезеңнің (күнтізбелік айдың) соңғы күнінен кешіктірмей беріледі.
Егер азайтуға өтінім осы тармақтың бірінші, екінші және үшінші бөліктеріне сәйкес берілген жағдайда, бірыңғай сатып алушы тиісті шартқа электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге арналған шартқа осы Қағидалардың 54-тармағын ескере отырып, оның қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетудің шарттық көлемін азайту бөлігінде өзгерістер енгізеді, олар аталған азайтуға өтінім берілген есеп айырысу кезеңнен (күнтізбелік айдан) кейінгі есеп айырысу кезеңнің (күнтізбелік айдың) бірінші күнінен бастап күшіне енеді.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 30.11.2022 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55-1. Осы Қағидалардың 53-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемін өзгерту бірыңғай сатып алушыға қуат нарығының тиісті (екі) тұтынушыларының осы Қағидаларға 6-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемін (ағымдағы күнтізбелік жылға белгіленген) өзгертуге өтінімді (бұдан әрі – өзгертуге арналған өтінім) бірлесіп беруі арқылы жүзеге асырылады.
Өзгертуге арналған өтінім қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінің деректерін өзгерту жоспарланып отырған есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) соңғы күнінен кешіктірмей қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің тиісті шарттық көлемі белгіленген күнтізбелік жыл ішінде беріледі.
Осы Қағидалардың 53-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызмет көлемінің ең жоғары мәнін өзгерту бірыңғай сатып алушыға осы Қағидаларға 6-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қуат нарығының тиісті (екі) тұтынушыларының қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызмет көлемінің ең жоғары мәнін (алдағы және кейінгі күнтізбелік жылдарға болжамды сұраныста ескерілген) өзгертуге өтінімді (бұдан әрі – көлемінің ең жоғары мәнін өзгертуге өтінім) бірлесіп беруі арқылы жүзеге асырылады.
Көлемінің ең жоғары мәнін өзгертуге өтінім ағымдағы күнтізбелік жылдың жиырма бесінші желтоқсанынан кешіктірілмей беріледі.
Егер өзгертуге арналған өтінім осы тармақтың бірінші және екінші бөліктеріне сәйкес берілсе бірыңғай сатып алушы осы Қағидалардың 54-тармағын ескере отырып, электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге арналған тиісті шарттарға қуат нарығын тұтынушысы тиісті өтінім берілген есептік кезең (күнтізбелік ай) аяқталған күннен бастап күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей өзгерістер енгізеді, бұл өзгерістер көрсетілген өзгертуге арналған өтінім берілген есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) бірінші күнінен бастап күшіне енеді.
Егер көлемнің ең жоғары мәнін өзгертуге арналған өтінім осы тармақтың үшінші және төртінші бөліктеріне сәйкес берілсе бірыңғай сатып алушы осы Қағидалардың 54-тармағын ескере отырып, қуат нарығының тұтынушысы тиісті өтінім берген есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) аяқталған күннен бастап күнтізбелік бес күннен кешіктірмей алдағы жылға қуат нарығының қабылдаушы тұтынушымен қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметті көрсетуге арналған шартқа өзгеріс енгізеді, бұл өзгерістер көрсетілген өзгеріске өтінім берілген есептік кезеңнен (күнтізбелік айдан) кейінгі есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) бірінші күнінен бастап күшіне енеді. Бұл ретте беруші тұтынушымен электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызмет көрсетуге арналған шарт алдағы жылға жасалмайды.

Сноска. Правила дополнены пунктом 55-1 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 06.08.2020 № 273 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55-2. действовал до 01.01.2021 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 06.08.2020 № 273.
56. Приобретение (покупка) электрической энергии на рынке электрической энергии (далее – покупка) потребителем рынка мощности осуществляется при наличии заключенного с единым закупщиком договора на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки и отсутствия нарушения потребителем рынка мощности условий оплаты услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки.
При отсутствии у потребителя рынка мощности заключенного с единым закупщиком договора на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки или при наличии задолженности за оказанные услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки у потребителя рынка мощности, единый закупщик информирует Системного оператора о необходимости отклонения при формировании суточного графика производства-потребления электрической энергии заявок данного потребителя по производству-потреблению электрической энергии на каждый час предстоящих суток. На основании предоставленной информации Системный оператор при формировании суточного графика производства-потребления электрической энергии отклоняет заявки данного потребителя по производству-потреблению электрической энергии на каждый час предстоящих суток.
Сноска. Пункт 56 в редакции приказа Министра энергетики РК от 06.08.2020 № 273 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. Энергоснабжающие, энергопередающие организации и потребители, являющиеся субъектами оптового рынка, оплачивают услугу единого закупщика по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки ежемесячно не позднее тридцати календарных дней после завершения месяца поставки данной услуги по фиксированной в течение календарного года цене, рассчитываемой единым закупщиком.
Вместе с тем, к оплате со стороны потребителей рынка мощности подлежит сумма за фактически оказанный объем услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки рассчитанный согласно пункту 59 настоящих Правил.
При этом, фактически оказанный объем услуги по обеспечению не может быть меньше объема, указанного в договоре на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки.

Ескерту. 55-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 06.08.2020 № 273 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
55-2. 01.01.2021 дейін қолданыста болды – ҚР Энергетика министрінің 06.08.2020 № 273 бұйрығымен.
56. Электр энергиясы нарығында электр энергиясын сатып алу (сатып алу) (бұдан әрі - сатып алу) қуат нарығын тұтынушымен электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге бірыңғай сатып алушымен жасалған шарт болған және қуат нарығын тұтынушының электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметке ақы төлеу шарттарын бұзуы болмаған кезде жүзеге асырылады.
Электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсетуге бірыңғай сатып алушымен жасалған қуат нарығын тұтынушыда шарт болмаған кезде немесе қуат нарығын тұтынушыда электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілген қызметтер үшін берешек болған кезде, Бірыңғай сатып алушы Жүйелік операторға электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік графигін қалыптастыру кезінде алдағы тәуліктің әрбір сағатына электр энергиясын өндіру-тұтыну бойынша осы тұтынушының өтінімдерін қабылдамау қажеттігі туралы хабарлайды. Берілген ақпараттың негізінде Жүйелік оператор электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік графигін қалыптастыру кезінде осы тұтынушының алдағы тәуліктің әрбір сағатына электр энергиясын өндіру-тұтыну жөніндегі өтінімдерін қабылдамайды.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 06.08.2020 № 273 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57. Көтерме нарық субъектісі болып табылатын энергиямен жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдар және тұтынушылар жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша бірыңғай сатып алушының қызметін ай сайын бірыңғай сатып алушы есептелген күнтізбелік жыл ішінде тіркелген баға бойынша осы қызметті жеткізу айы аяқталғаннан кейін отыз күнтізбелік күннен кешіктірмей төлейді.
Сонымен қатар, осы Қағидалардың 59-тармағына сәйкес есептелген электр қуатының жүктемені көтеруге дайындығын қамтамасыз ету бойынша нақты көрсетілген қызмет көлемі үшін сома қуат нарығын тұтынушылар тарапынан төлеуге жатады.
Бұл ретте, қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің нақты көрсетілген көлемі электр қуатының жүктемені көтеруге дайындығын қамтамасыз ету жөніндегі қызметті көрсетуге арналған шартта көрсетілген көлемнен кем болмауы тиіс.

Сноска. Пункт 57 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 30.11.2022 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. Фактическая величина оплаты указанной в пункте 57 настоящих Правил услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки определяется единым закупщиком отдельно для каждого потребителя рынка мощности в зависимости от фактически оказанного единым закупщиком за расчетный период (календарный месяц) объема услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, определяемого согласно пункту 59 настоящих Правил.
59. Фактически оказанный потребителю рынка мощности единым закупщиком за расчетный период (календарный месяц) объем услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки (далее – фактический объем услуги по обеспечению) рассчитывается с точностью до десятых по следующим формулам:
для энергоснабжающих, энергопередающих организаций и потребителей, являющихся субъектами оптового рынка электрической энергии и не входящих в группы лиц, включенные в реестр групп лиц:
ФО = (ДО + nо * (Dо - 0,05* ДО)), где:
ФО – фактический объем услуги по обеспечению, в МВт;
ДО – договорной объем услуги по обеспечению, в МВт;
no – безразмерный коэффициент, зависящий от Dо:
1) no = 0, в случае если Dо не превышает 5,0 процента от договорного объема услуги по обеспечению;
2) no = 1,3, в случае если Dо находится в диапазоне значений от 5,1 до 20,0 процента от договорного объема услуги по обеспечению;
3) no = 1,5, в случае если Dо находится в диапазоне значений от 20,1 до 40,0 процента от договорного объема услуги по обеспечению;
4) no = 1,7, в случае если Dо находится в диапазоне значений от 40,1 до 50,0 процента от договорного объема услуги по обеспечению;
5) no = 2,0, в случае если Dо превышает 50,0 процента от договорного объема услуги по обеспечению;
Dо – значение превышения фактического максимального за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителя рынка мощности над соответствующим договорным объемом услуги по обеспечению, в МВт;
0,05 – диапазон отклонения для потребителя рынка мощности;
для потребителей, являющихся субъектами оптового рынка электрической энергии и входящих в группы лиц, включенные в реестр групп лиц:
ФО = ДО + n1 * D1, где:
ФО – фактический объем услуги по обеспечению, в МВт;
ДО – договорной объем услуги по обеспечению, в МВт;
n1 – безразмерный коэффициент, зависящий от D 1, где:

Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 30.11.2022 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Осы Қағидалардың 57-тармағында көрсетілген жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтерге төлемнің нақты шамасын бірыңғай сатып алушы бірыңғай сатып алушының есепті кезеңде (күнтізбелік айда) нақты көрсеткен осы Қағидалардың 61-тармағына сәйкес айқындалған жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көлеміне қарай қуат нарығының әр тұтынушысы үшін жеке айқындайды.
59. Қуат нарығының тұтынушысына есеп айырысу кезеңінде (күнтізбелік айда) бірыңғай сатып алушы жүктемені көтеруге электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілген қызметтің нақты көлемі (бұдан әрі – қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің нақты көлемі) мына формулалар бойынша ондықтарға дейінгі дәлдікпен есептеледі:
электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері болып табылатын және тұлғалар тобы тізіліміне енгізілген, тұлғалар тобына кірмейтін энергиямен жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдар және тұтынушылар үшін:
НК = (ШК + nо * (Dо - 0,05* ШК)),
мұндағы:
НК – қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің нақты көлемі, МВт;
ШК – қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі, МВт;
nо – Dо-ға тәуелді өлшемсіз коэффициент:
1) n0 = 0, егер Dо қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінен 5,0 пайыз аспаған жағдайда;
2) n0 = 1,3, егер Dо қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінен 5,1-ден 20,0 пайызға дейін мәндер диапазонында тұрса;
3) n0 = 1,5, егер Dо қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінен 20,1-ден 40,0 пайызға дейін мәндер диапазонында тұрса;
4) n0 = 1,7, егер Dо қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінен 40,1-ден 50,0 пайызға дейін мәндер диапазонында тұрса;
5) n0 = 2,0, егер Dо қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінен 50,0 пайызға асқан жағдайда;
Dо – есеп айырысу кезеңіндегі (күнтізбелік ай) қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің тиісті шарттық көлемінен қуат нарығының тұтынушысы тұтынатын электр қуатының асып кеткен нақты максималды мәні, МВт;
0,05 – қуат нарығының тұтынушысы үшін ауытқу диапазоны;
электр энергиясы көтерме нарығы субъектілері болып табылатын және тұлғалар тобы тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін тұтынушылар үшін:
НК = ШК + n1 * D1, мұнда:
НК – қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің нақты көлемі, МВт;
ШК – қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі, МВт;
n1 – D1 -ге тәуелді өлшемсіз коэффициент, мұнда:

1) n1 = 0, в случае если D1не превышает 5,0 процента от договорного объема услуги по обеспечению;
2) n1 = 1,3, в случае если D1 находится в диапазоне значений от 5,1 до 20,0 процента от договорного объема услуги по обеспечению;
3) n1 = 1,5, в случае если D1 находится в диапазоне значений от 20,1 до 40,0 процента от договорного объема услуги по обеспечению;
4) n1 = 1,7, в случае если D1 находится в диапазоне значений от 40,1 до 50,0 процента от договорного объема услуги по обеспечению;
5) n1 = 2,0, в случае если D1 превышает 50,0 процента от договорного объема услуги по обеспечению;
D1 – значение превышения фактического максимального за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителя, являющегося субъектом оптового рынка электрической энергии и входящего в группу лиц, включенную в реестр групп лиц, над суммой соответствующего договорного объема услуги по обеспечению и фактически оказанных ему энергопроизводящими организациями, входящими с ним в одну группу лиц, включенную в реестр групп лиц, объемов услуги по обеспечению электрической мощностью по действующим двусторонним договорам по обеспечению электрической мощностью между ними, в МВт, рассчитываемое по следующей формуле:
ФМ – фактическое максимальное за расчетный период (календарный месяц) значение электрической мощности потребления потребителя, являющегося субъектом оптового рынка электрической энергии и входящего в группу лиц, включенную в реестр групп лиц, в МВт;
ДО – договорной объем услуги по обеспечению, в МВт;
ФПг.i – фактически оказанный i-той энергопроизводящей организацией за расчетный период (календарный месяц) объем услуги по обеспечению электрической мощностью по всем действующим двусторонним договорам по обеспечению электрической мощностью данной энергопроизводящей организации, определяемый согласно пункту 91 настоящих Правил, в МВт;
ДПг.i – договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью i-той энергопроизводящей организации, в МВт;
Дi – объем услуги по обеспечению электрической мощностью, установленный в двустороннем договоре по обеспечению электрической мощностью, заключенном с i-той энергопроизводящей организацией потребителем, являющимся субъектом оптового рынка электрической энергии и входящим в группу лиц, включенную в реестр групп лиц, в МВт;
n – количество энергопроизводящих организаций, с которыми потребитель, являющийся субъектом оптового рынка электрической энергии и входящий в группу лиц, включенную в реестр групп лиц, заключил двусторонние договоры по обеспечению электрической мощностью;
i – порядковый номер, от 1 до n;
– сумма по i.
При отрицательном значении коэффициента D1, его значение принимается равным нулю.
подпункт 4) пункта 85 изложить в следующей редакции:
"4) максимальное значение электрической мощности собственного потребления (в том числе максимальное значение электрической мощности собственных нужд электрических станций) и максимальная электрическая мощность экспорта энергопроизводящей организации в течение срока действия договора.

1) n1 = 0, егер D1 қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінен 5,0 пайыз аспаған жағдайда;
2) n1 = 1,3, егер D1 қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінен 5,1-ден 20,0 пайызға дейін мәндер диапазонында тұрса;
3) n1 = 1,5, егер D1 қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінен 20,1-ден 40,0 пайызға дейін мәндер диапазонында тұрса;
4) n1 = 1,7, егер D1 қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінен 40,1-ден 50,0 пайызға дейін мәндер диапазонында тұрса;
5) n1 = 2,0, егер D1 қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінен 50,0 пайыздан асқан жағдайда;
D1 - электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі болып табылатын және тұлғалар топтарының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін тұтынушының электр қуатын тұтынудың есептік кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) нақты ең жоғары мәнінен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтің тиісті шарттық көлемінің және онымен бірге бір тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар нақты көрсеткен сомасынан асып кету мәні адамдар топтарының, олардың арасындағы электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қолданыстағы екіжақты шарттар бойынша электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қызмет көлемдерінің тізілімі, МВт, мынадай формула бойынша есептеледі:
НМ – тұлғалар тобы тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін және электр энергиясы көтерме нарығы субъектілері болып табылатын тұтынушының электр қуатын тұтынуы мәнінің есеп айырысу кезеңіндегі (күнтізбелік ай) нақты максималды мәні, МВт;
ШК – қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі, МВт;
НКr.i – аталған энергия өндіруші ұйымның электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі барлық қолданыстағы екі жақты шарттар бойынша электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің есеп айырысу кезеңіндегі (күнтізбелік ай) осы Қағидалардың 91-тармағына сәйкес белгіленетін i-ші энергия өндіруші ұйым нақты көрсеткен көлемі, МВт;
ШКr.i – i-ші энергия өндіруші ұйым электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша көрсететін қызметтердің шарттық көлемі, МВт;
Дi – тұлғалар тобы тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін және электр энергиясы көтерме нарығы субъектісі болып табылатын тұтынушы i-ші энергия өндіруші ұйыммен жасаған электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша екі жақты шартта белгіленген электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі, МВт;
n – тұлғалар тобы тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін және электр энергиясы көтерме нарығы субъектісі болып табылатын тұтынушы электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша екі жақты шарт жасаған энергия өндіруші ұйымдардың саны;
i – реттік нөмірі, 1-ден n-ға дейін;
Бұл ретте D1 коэффициентінің мәні теріс болған жағдайда, оның мәні нөлге тең болып қабылданады.

Сноска. Пункт 59 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 248 (вводится в действие с 01.07.2023).
60. Фактические максимальные за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителей рынка мощности определяются Системным оператором по итогам каждого расчетного периода (календарного месяца) по следующим методам:
1) по методу частичного усреднения – для всех потребителей рынка мощности, кроме энергопередающих организаций и промышленных комплексов. При этом, при применении данного метода к энергоснабжающим организациям, в учет берется лишь электрическая мощность потребления субъектов розничного рынка электрической энергии, электроснабжение которых осуществляли энергоснабжающие организации;
2) по методу полного усреднения - для энергопередающих организаций;
3) по методу смежного усреднения - для промышленных комплексов.
Фактические максимальные за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителей рынка мощности предоставляются Системным оператором единому закупщику в течении одного рабочего дня со дня утверждения фактического баланса производства-потребления электрической энергии, в виде соответствующего отчета о фактических максимальных значениях электрической мощности потребления потребителей рынка мощности по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, являющегося подтверждающим документом для расчета фактически оказанного потребителю рынка мощности единым закупщиком за расчетный период объема услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки.
Значения электрической мощности, используемые при определении фактического максимального за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителя рынка мощности, определяются по данным автоматизированной системы коммерческого учета, обеспечивающей передачу данных почасового учета из базы данных автоматизированной системы коммерческого учета электроэнергии по согласованным протоколам в центральную базу данных автоматизированной системы коммерческого учета электроэнергии Системного оператора. При отсутствии данных автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии (далее - АСКУЭ) у Системного оператора, значения электрической мощности для каждого часа расчетного периода (календарного месяца), используемые при определении фактического максимального за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителя рынка мощности, определяются как произведение фактического за расчетный период (календарный месяц) значения объема потребления электрической энергии данного потребителя рынка мощности, в МВт*ч (согласно факт-балансу производства-потребления электрической энергии), деленного на 1 (один) час, и соответствующего расчетному периоду (календарному месяцу) регионального профиля нагрузки региона.

Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
60. Есепті кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) қуат нарығын тұтынушылардың электр қуатының нақты ең жоғары мәндерін Жүйелік оператор әрбір есепті кезеңнің (күнтізбелік айдың) қорытындылары бойынша мынадай әдістер бойынша айқындайды:
1) ішінара орташалау әдісі бойынша – энергия беруші ұйымдар мен өнеркәсіптік кешендерінен басқа, қуат нарығының барлық тұтынушылары үшін. Бұл ретте осы әдісті энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға қолданған кезде электрмен жабдықтауды энергиямен жабдықтаушы ұйымдар жүзеге асырған электр энергиясының бөлшек сауда нарығы субъектілерін тұтынудың электр қуаты ғана есепке алынады;
2) толық орташалау әдісі бойынша – энергия беруші ұйымдар үшін;
3) аралас орташалау әдісі бойынша өнеркәсіптік кешендер үшін.
Жүйелік оператор электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгерімі бекітілген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қуат нарығын тұтынушылардың электр қуатының нақты ең жоғары мәндері туралы тиісті есеп түрінде бірыңғай сатып алушыға есептік кезең (күнтізбелік ай) үшін нақты ең жоғары қуат нарығын тұтынушылардың электр қуатының мәндерін береді, ол электр қуатының жүктемені көтеруге дайындығын қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызмет көлемінің есептік кезеңінде бірыңғай сатып алушы тұтынушыға нақты көрсеткен қуат нарығын есептеу үшін растайтын құжат болып табылады.
Есепті кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) қуат нарығын тұтынушының электр қуатының нақты ең жоғары мәнін айқындау кезінде пайдаланылатын электр қуатының мәндері келісілген хаттамалар бойынша электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің деректер базасынан Жүйелік оператордың электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің орталық деректер базасына сағаттық есепке алу деректерін беруді қамтамасыз ететін коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің деректері бойынша айқындалады. Жүйелік операторда электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің (бұдан әрі – ЭКЕАЖ) деректері болмаған кезде электр қуатының есепті кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) әрбір сағаты үшін қуат нарығын тұтынушының электр қуатының нақты ең жоғары мәнін айқындау кезінде пайдаланылатын электр қуатының мәндері осы қуат нарығын тұтынушының электр энергиясын тұтыну көлемінің есепті кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) нақты мәнінің туындысы ретінде айқындалады, 1 (бір) сағатқа бөлінген МВт * сағ (электр энергиясын өндіру-тұтыну фактілік балансына сәйкес), және өңірдің өңірлік жүктеме бейінінің есептік кезеңіне (күнтізбелік айына) сәйкес келеді.

Региональный профиль нагрузки региона определяется Системным оператором ежемесячно по итогам расчетного периода (календарного месяца), по форме, согласно приложению 7-1 к настоящим Правилам.
Системный оператор публикует региональный профиль нагрузки региона на своем официальном интернет-ресурсе до двадцатого числа месяца, следующего за расчетным.
Сноска. Пункт 60 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 08.04.2024 № 152 (вводится в действие с 01.07.2023).
61. Информация о фактических объемах услуги по обеспечению, подлежащих оплате потребителями рынка мощности, вместе с соответствующими подтверждающими расчетами предоставляется потребителям рынка мощности единым закупщиком в течение двенадцати рабочих дней со дня завершения соответствующего расчетного периода (календарного месяца).
62. Договор на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, заключенный между единым закупщиком и потребителем рынка мощности расторгается в следующих случаях:
1) в случае ликвидации потребителя рынка мощности в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, при этом фактические объемы услуги по поддержанию по всем действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящих организаций снижаются в соответствующем расчетном периоде (календарном месяце) пропорционально их договорным объемам услуги по поддержанию на соответствующую величину, необходимую для покрытия финансовых обязательств данного потребителя рынка мощности перед единым закупщиком;
2) в случае выполнения всех следующих условий: прекращения участия потребителя рынка мощности на оптовом рынке электрической энергии, заключения данным потребителем договора электроснабжения с энергоснабжающей организацией, увеличения договорного объема услуги по обеспечению соответствующей энергоснабжающей организации, подачи потребителем заявки на расторжение договора на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки (далее – заявка на расторжение) единому закупщику, и соответствующим исключением указанного потребителя из перечня потребителей рынка мощности, размещенном на интернет-ресурсе Системного оператора;
3) в случае выполнения всех следующих условий: прекращения участия потребителя рынка мощности на оптовом рынке электрической энергии, отсутствия задолженности данного потребителя перед единым закупщиком, подачи данным потребителем заявки на расторжение единому закупщику, соответствующим исключением указанного потребителя из перечня потребителей рынка мощности, размещенном на интернет-ресурсе системного оператора.

Жүйелік оператор өңірдің өңірлік жүктеме бейінін ай сайын есептік кезең (күнтізбелік ай) қорытындылары бойынша осы Қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша айқындайды.
Жүйелік оператор есептік кезеңнен кейінгі айдың жиырмасыншы күніне дейін өзінің ресми интернет-ресурсында өңірдің өңірлік жүктеме бейінін жариялайды.
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 08.04.2024 № 152 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
61. Тиісті растаушы есептермен бірге қуаттың нарық тұтынушылары төлеуге жататын қамтамасыз ету бойынша қызметтердің нақты көлемдері туралы ақпаратты бірыңғай сатып алушы тиісті есепті кезең (күнтізбелік ай) аяқталған күннен бастап он екі жұмыс күні ішінде қуат нарығының тұтынушысына береді.
62. Бірыңғай сатып алушы мен қуат нарығы тұтынушысы арасында жасалған электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсету шарты мына жағдайларда бұзылады:
1) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес қуат нарығының тұтынушысы таратылған жағдайда, бұл ретте энергия өндіруші ұйымдардың электр қуаты әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы барлық қолданыстағы шарттар бойынша қолдау қызметтерінің нақты көлемдері тиісті есеп айырысу кезеңінде (күнтізбелік ай) бірыңғай сатып алушы алдында осы тұтынушының қаржылық міндеттемелерін жабу үшін қажетті тиісті шамада ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемдеріне пропорционалды төмендейді;
2) мына талаптардың барлығы орындалған жағдайда: қуат нарығы тұтынушысының электр энергиясы нарығына қатысуы тоқтатылғанда, аталған тұтынушы энергиямен жабдықтаушы ұйыммен энергиямен жабдықтау шартын жасағанда, тиісті энергиямен жабдықтаушы ұйым қамтамасыз ету бойынша қызметтің шарттық көлемін арттырғанда, тұтынушының бірыңғай сатып алушыға электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметті көрсетуге шартты бұзуға өтінім (бұдан әрі - шартты бұзуға өтінім) бергенде және аталған тұтынушының Жүйелік оператордың интернет-ресурсында орналастырылған қуат нарығы тұтынушыларының тізбесінен тиісінше шығарылғанында;
3) мына талаптардың барлығы орындалған жағдайда: қуат нарығы тұтынушысының электр энергиясы көтерме сауда нарығына қатысуы тоқтатылғанда, аталған тұтынушының бірыңғай сатып алушы алдында берешегі болмағанда, аталған тұтынушы бірыңғай сатып алушыға шартты бұзуға өтінім бергенде, аталған тұтынушының жүйелік оператордың интернет-ресурсында орналастырылған қуат нарығы тұтынушыларының тізбесінен тиісінше шығарылғанында;

4) в случае прекращения участия на оптовом рынке электрической энергии и исключения из перечня потребителей рынка мощности, размещенном на интернет-ресурсе системного оператора энергоснабжающей организации, за исключением уполномоченной организации, определяемой межправительственным соглашением.
Указанная в подпункте 2) настоящего пункта энергоснабжающая организация увеличивает свой "договорной" объем услуги по обеспечению в объеме, не менее договорного объема услуги по обеспечению указанного в данном подпункте потребителя, прекращающего свое участие на оптовом рынке электрической энергии.
Заявка на расторжение, указанная в подпункте 2) настоящего пункта, подается потребителем рынка мощности единому закупщику согласно приложению 8 к настоящим Правилам, в срок не позднее двадцатого числа расчетного периода (календарного месяца), в котором энергоснабжающая организация, указанная в подпункте 2) настоящего пункта подала соответствующую заявку на увеличение.
Заявка на расторжение, указанная в подпункте 3) настоящего пункта, подается потребителем рынка мощности единому закупщику согласно приложению 9 к настоящим Правилам, в срок не позднее двадцатого числа расчетного периода (календарного месяца), в котором потребитель прекращает свое участие на оптовом рынке электрической энергии.
В качестве отсутствия задолженности потребителя перед единым закупщиком, указанной в подпункте 3) настоящего пункта, принимается отсутствие задолженности по оплате фактических объемов услуги за предыдущие расчетные периоды (календарные месяцы) и оплата договорного объема услуги по обеспечению за текущий расчетный период (календарный месяц), в котором потребитель подал заявку на расторжение, и последующие расчетные периоды (календарные месяцы) текущего (расчетного) года.
Единый закупщик расторгает договор на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки в течение пяти рабочих дней со дня выполнения всех условий, указанных в подпункте 2) (подпункте 3) настоящего пункта.
При наступлении случая, предусмотренного подпунктом 4) настоящего пункта, договор на оказание услуги по обеспечению готовности прекращает свое действие с первого числа месяца, следующего за месяцем исключения потребителя из перечня потребителей рынка мощности. Договорные обязательства, предусмотренные в договоре, в части взаиморасчетов, возникшие до прекращения действия договора, подлежат исполнению в полном объеме.
Сноска. Пункт 62 в редакции приказа Министра энергетики РК от 08.11.2019 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4) үкіметаралық келісімде айқындалатын уәкілетті ұйымды қоспағанда, энергиямен жабдықтаушы ұйымның электр энергиясының көтерме сауда нарығына қатысуы тоқтатылғанда және жүйелік операторының интернет-ресурсында орналастырылған қуат нарығын тұтынушылар тізбесінен шығарылғанда.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген энергиямен жабдықтаушы ұйым осы тармақшада көрсетілген электр энергиясы көтерме сауда нарығында өзінің қатысуын тоқтатқан тұтынушының қамтамасыз ету бойынша қызметтің шарттық көлемінен кем емес көлемде қамтамасыз ету бойынша "шарттық" көлемді арттырады.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген шартты бұзуға өтінімді қуат нарығы тұтынушысы бірыңғай сатып алушыға осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген энергиямен жабдықтаушы ұйым ұлғайтуға тиісті өтінімді берген есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) жиырмасынан кешіктірмей береді.
Осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген бұзуға арналған өтінімді қуат нарығының тұтынушысы осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес бірыңғай сатып алушыға тұтынушы электр энергиясының көтерме сауда нарығына өзінің қатысуын тоқтататын есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) жиырмасынан кешіктірмей береді.
Осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген тұтынушының бірыңғай сатып алушы алдында берешегі болмауы ретінде алдыңғы есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік айлар) үшін қызметтің нақты көлемдерін төлеу бойынша берешектің болмауы және қамтамасыз ету бойынша қызметтің шарттық көлемін тұтынушы шартты бұзуға өтінім берген ағымдағы есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) және ағымдағы (есептік) жылдың кейінгі есеп айырысу кезеңдері (күнтізбелік айлар) үшін төлем қабылданады.
Бірыңғай сатып алушы электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге шартты осы тармақтың 2) тармақшасында 3) тармақшасында) көрсетілген барлық талаптар орындалған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде бұзады.
Осы тармақтың 4) тармақшасында көзделген жағдай туындаған кезде әзірлігін қамтамасыз ету ойынша көрсетілетін қызмет көрсетуге арналған шарт тұтынушыны қуат нарығы тұтынушыларының тізбесінен алып тастаған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап өзінің қолданылуын тоқтатады. Шарттың қолданылуы тоқтатылғанға дейін туындаған өзара есеп айырысу бөлігінде шарттық міндеттемелер толық көлемде орындалуға тиіс.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 08.11.2019 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Параграф 6. Участие оператора рынка централизованной торговли в рынке электрической мощности и порядок организации и проведения централизованных торгов электрической мощностью
63. Оператор рынка централизованной торговли (далее – оператор рынка) ежегодно во второй декаде ноября месяца организует и проводит централизованные торги электрической мощностью на предстоящий календарный год (далее – торги).
64. Торги проводятся дистанционно на интернет-ресурсе торговой системы оператора рынка в форме одностороннего аукциона со сроком поставки (оказания) на год, согласно графику проведения централизованных торгов электрической мощностью, размещаемом на интернет-ресурсе оператора рынка.
Для цели обеспечения прозрачности проведения торгов, в торговом зале в течение торгов обеспечивается присутствие группы наблюдателей из числа представителей государственных органов, ассоциаций и общественных объединений, в количестве не более восьми человек, подписавших обязательство о неразглашении коммерческой тайны и конфиденциальной информации проведения торгов в случае отмены, переноса торгов.
65. Оператор рынка информирует участников о предстоящих торгах путем размещения соответствующей информации на интернет-ресурсе торговой системы не менее чем за семь календарных дней до дня проведения торгов.
66. Оператор рынка оказывает услуги по организации и проведению централизованных торгов электрической мощностью единому закупщику и субъектам рынка на договорной основе.
67. Торги проводятся оператором рынка в следующей последовательности:
1) совместные торги по Северной и Южной зонам ЕЭС РК с учетом пропускной способности линий электропередачи, связывающих Северную и Южную зоны ЕЭС РК, участниками которых являются действующие энергопроизводящие организации (далее – ЭПО) только Северной и Южной зон ЕЭС РК;
2) торги по Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК с учетом пропускной способности линий электропередачи, связывающих Западно-Казахстанскую и Атыраускую области Западной зоны ЕЭС РК с Мангистауской областью Западной зоны ЕЭС РК, участниками которых являются ЭПО Западной зоны ЕЭС РК;
3) совместные торги по Западно-Казахстанской и Атырауской областям Западной зоны ЕЭС РК с учетом пропускной способности линий электропередачи, связывающих Западно-Казахстанскую и Атыраускую области Западной зоны ЕЭС РК с Мангистауской областью Западной зоны ЕЭС РК, участниками которых являются ЭПО Западной зоны ЕЭС РК.

6-параграф. Орталықтандырылған сауда нарығы операторының электр қуаты нарығына қатысуы және электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығын ұйымдастыру және жүргізу тәртібі
63. Орталықтандырылған сауда нарығының операторы (бұдан әрі - нарық операторы) жыл сайын қараша айының екінші онкүндігінде алдағы күнтізбелік жылға электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығын (бұдан әрі - сауда-саттық) ұйымдастырады және өткізеді.
64. Сауда-саттық нарық операторының интернет-ресурсына орналастырылып, электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығын өткізу кестесіне сәйкес бір жылға жеткізу (көрсету) мерзімімен біржақты аукцион нысанында нарық операторының сауда жүйесінің интернет-ресурсында қашықтықтан өткізіледі.
Сауда-саттықты өткізудің ашықтығын қамтамасыз ету мақсаты үшін сауда залында сауда-саттық ішінде сауда-саттықты кейінге қалдырған, ауыстырған жағдайда сауда-саттықты өткізгенде коммерциялық құпияны, құпия ақпаратты таратпау туралы міндеттемеге қол қойған сегіз адамнан аспайтын санда мемлекеттік органдар, қауымдастықтар және қоғамдық бірлестіктер өкілдері ішінен бақылаушылар тобының қатысуын қамтамасыз етеді.
65. Нарық операторы сауда-саттық өткізген күнге дейін кемі жеті күнтізбелік күн бұрын сауда жүйесінің интернет-ресурсында тиісті ақпаратты орналастыру арқылы алда өтетін сауда-саттық туралы қатысушыларды хабардар етеді.
66. Нарық операторы шартты негізде бірыңғай сатып алушыға және нарық субъектісіне орталықтандырылған сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу бойынша қызметтерді көрсетеді.
67. Сауда-саттықты нарық операторы мына дәйектілікпен жүргізеді:
1) қатысушылары ҚР БЭЖ Солтүстік және Оңтүстік аймағының ғана жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдары (бұдан әрі - ЭӨҰ) болып табылатын ҚР БЭЖ Солтүстік және Оңтүстік аймақтарын байланыстыратын электр беру желілерінің өткізу қабілетін есепке алып, ҚР БЭЖ Солтүстік және Оңтүстік аймақтары бойынша бірлескен сауда-саттықтар;
2) ҚР БЭЖ Батыс аймағының батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстарын ҚР БЭЖ Батыс аймағының қатысушылары ҚР БЭЖ Батыс аймағының ЭӨҰ болып табылатын ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысымен байланыстыратын электр беру желілерінің өткізу қабілетін ескере отырып, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысы бойынша сауда-саттық;
3) ҚР БЭЖ Батыс аймағының батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстарын ҚР БЭЖ Батыс аймағының ЭӨҰ қатысушылары болып табылатын ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысымен байланыстыратын электр беру желілерінің өткізу қабілетін ескере отырып, ҚР БЭЖ Батыс аймағының батыс аймағы Батыс Қазақстан және Атырау облыстары бойынша бірлескен сауда-саттық.

Торги, указанные в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта, состоят из основного времени, равного тридцати минутам, и дополнительного времени, которое предоставляется оператором рынка в соответствии с пунктом 70 настоящих Правил. Общая длительность основного и дополнительного времени торгов (далее – Общее время торгов) составляет не более пяти часов.
Сноска. Пункт 67 в редакции приказа Министра энергетики РК от 08.11.2019 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
68. ЭПО допускается оператором рынка к торгам при выполнении следующих условий:
1) ЭПО заключен договор участия на рынке централизованной торговли согласно пункту 3 статьи 17 Закона;
2) ЭПО осуществлена регистрация в торговой системе оператора рынка в порядке, определяемом оператором рынка;
3) рабочее место оператора торгов ЭПО оборудовано техническими и программными средствами, позволяющими работать с базой данных торговой системы;
4) оператору рынка предоставлен список уполномоченных лиц - операторов торгов ЭПО, прошедших инструктаж у оператора рынка по работе в торговой системе;
5) информация, представленная единым закупщиком оператору рынка согласно пункту 15 настоящих Правил, включает в себя информацию о допустимом объеме продажи мощности на торгах ЭПО;
69. До начала торгов оператор рынка вносит в торговую систему:
1) информацию об Объемах торгов, приходящихся на Северную, Южную и Западную зоны ЕЭС РК, полученную от единого закупщика;
2) информацию об ожидаемой в декабре месяце предстоящего календарного года пропускной способности линий электропередачи, связывающих Северную и Южную зоны ЕЭС РК, полученную от Системного оператора;
3) информацию о допустимом объеме продажи мощности на торгах каждой ЭПО, полученную от единого закупщика;
4) информацию о значении предельного тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности.
70. Для участия в торгах ЭПО в течение основного времени торгов подает оператору рынка заявку на продажу услуги по поддержанию готовности электрической мощности (далее – заявка на продажу).
После окончания основного времени торгов, оператор рынка предоставляет дополнительное время для торгов длительностью пять минут (далее – продлевает торги на пять минут), в течение которого всем ЭПО, подавшим заявки на продажу в течение основного времени торгов, предоставляется дополнительная возможность подать новые заявки на продажу, согласно пунктам 71 и 73 настоящих Правил.
В случае, если в течение данных пяти минут от ЭПО, подавших заявки на продажу в течение основного времени торгов, не будут поданы новые заявки на продажу, торги закрываются оператором рынка.
В случае если в течение данных пяти минут хотя бы от одной ЭПО, подавшей заявку на продажу в течение основного времени торгов, была подана новая заявка на продажу, оператор рынка продлевает торги еще на пять минут, началом отсчета которых является время подачи указанной ЭПО новой заявки на продажу и в течение которых всем ЭПО, подавшим заявки на продажу в течение основного времени торгов, предоставляется дополнительная возможность подать новые заявки на продажу, согласно пунктам 71 и 73 настоящих Правил.
В дальнейшем, продление торгов на пять минут, в течение которых каждой ЭПО, подавшей заявку на продажу в течение основного времени торгов (далее ЭПО – участник), предоставляется дополнительная возможность подать новые заявки на продажу, согласно пунктам 71 и 73 настоящих Правил, осуществляется оператором рынка после каждой подачи новой заявки на продажу от ЭПО-участников, при условии, что временной интервал между поступающими новыми заявками на продажу от ЭПО-участников не превышает пяти минут, при этом, отсчет времени очередного продления торгов осуществляется от времени поступления новой заявки на продажу от ЭПО-участников.
В случае, если в течение времени очередного продления торгов от ЭПО-участников не будут поданы новые заявки на продажу, торги закрываются оператором рынка.
В случае, если очередное продление торгов может привести к превышению Общего времени торгов, равного пяти часам, данное очередное продление торгов осуществляется оператором рынка на отрезок времени, оставшийся до времени истечения указанных пяти часов Общего времени торгов.
ЭПО, не подавшие заявки на продажу в течение основного времени торгов, не допускаются к участию в торгах в течение времени очередных продлений торгов (дополнительного времени).

Осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген сауда-саттық отыз минутқа тең негізгі уақыттан және осы Қағидалардың 70-тармағына сәйкес нарық операторы ұсынатын қосымша уақыттан тұрады. Сауда-саттықтың негізгі және қосымша уақытының жалпы ұзақтығы (бұдан әрі-сауда-саттықтың жалпы уақыты) бес сағаттан аспайды.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 08.11.2019 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
68. Нарық операторы ЭҚҰ-ға мына шарттарды орындаған кезде сауда-саттыққа рұқсат етіледі:
1) ЭҚҰ Заңның 17-бабының 3-тармағына сәйкес орталықтандырылған сауда-саттық нарығына қатысу шарты жасасса;
2) ЭҚҰ нарық операторы айқындаған тәртіпте нарық операторының сауда жүейесіне тіркелуі жүзеге асырылса;
3) ЭҚҰ сауда-саттық операторының жұмыс орны сауда жүйесінің дерекқорымен жұмыс істеуге мүмкіндік беретін техникалық және бағдарламалық құралдармен жабдықталса;
4) нарық операторына сауда жүйесінде жұмыс бойынша нарық операторында нұсқамадан өткен ЭҚҰ сауда операторы - уәкілетті адамдарының тізімін ұсынса;
5) нарық операторына бірыңғай сатып алушы берген ақпарат осы Қағидалардың 15-тармағына сәйкес ЭҚҰ сауда-саттығына қуатты сатудың шекті көлемі туралы ақпаратты қамтыса.
69. Сауда-саттық басталғанға дейін нарық операторы сауда жүйесіне:
1) бірыңғай сатып алушыдан алынған ҚР БЭЖ Солтүстік, Оңтүстік және Батыс аймақтарға келетін сауда көлемдері туралы ақпаратты;
2) алдағы күнтізбелік жылда желтоқсан айында жүйелі оператордан алынған ҚР БЭЖ Солтүстік және Оңтүстік аймақтарын байланыстыратын электр беру желілерінің күтілетін өткізу қабілеті туралы ақпаратты;
3) бірыңғай сатып алушыдан алынған әр ЭӨҰ сауда-саттығында қуатты сатудың шекті көлемі туралы ақпаратты;
4) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерге шекті тарифтің мәні туралы ақпаратты енгізеді.
70. ЭӨҰ сауда-саттыққа қатысу үшін сауда-саттықтың негізгі уақыты ішінде нарық операторына электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметті сатуға өтінім (бұдан әрі - сатуға өтінім) береді.
Сауда-саттықтың негізгі уақыты аяқталғаннан кейін нарық операторы сауда-саттықтың негізгі уақыты ішінде сатуға өтінім берген барлық ЭӨҰ осы Қағидалардың 71 және 73-тармақтарына сәйкес сатуға жаңа өтінімдер беруге қосымша мүмкіндік беретін сауда-саттық үшін ұзақтығы бес минут (бұдан әрі-сауда-саттықты бес минутқа ұзартады) қосымша уақыт береді.
Егер сауда-саттықтың негізгі уақыты ішінде сатуға өтінім берген ЭӨҰ-дан бес минут ішінде сатуға жаңа өтінімдер берілмеген жағдайда, нарық операторы сауда-саттықты жабады.
Егер осы бес минут ішінде сауда-саттықтың негізгі уақыты ішінде сатуға өтінім берген ең болмағанда бір ЭӨҰ-дан сатуға жаңа өтінім берілген жағдайда, нарық операторы сауда-саттықты, есебінің басталуы көрсетілген ЭӨҰ-ға сатуға жаңа өтінім беру және сауда-саттықтың негізгі уақыты ішінде сатуға өтінім берген барлық ЭӨҰ-ға осы Қағидалардың 71 және 73-тармақтарына сәйкес сатуға жаңа өтінімдер беруге қосымша мүмкіндік берілетін уақыт болып табылатын тағы бес минутқа ұзартады.
Одан әрі, Сауда-саттықты, оның ішінде сауда-саттықтың негізгі уақыты ішінде сатуға өтінім берген әрбір ЭӨҰ (бұдан әрі ЭӨҰ-қатысушы) осы Қағидалардың 71 және 73-тармақтарына сәйкес сатуға жаңа өтінімдер беруге қосымша мүмкіндік берілетін бес минутқа ұзартуды нарық операторы ЭӨҰ-қатысушылардан сатуға жаңа өтінім бергеннен кейін, ЭӨҰ-қатысушылардан сатуға келіп түскен жаңа өтінімдер арасындағы уақыт аралығы бес минуттан аспаған жағдайда жүзеге асырады, бұл ретте сауда-саттықты кезекті ұзарту уақытын есептеу ЭӨҰ-қатысушылардан сатуға жаңа өтінім келіп түскен уақыттан бастап жүзеге асырылады.
Егер сауда-саттықты кезекті ұзарту уақыты ішінде қатысушы ЭӨҰ-дан сатуға жаңа өтінімдер берілмесе, нарық операторы сауда-саттықты жабады.
Егер сауда-саттықтың кезекті ұзартылуы сауда-саттықтың жалпы уақытының бес сағатқа тең болуына әкеп соқтыруы мүмкін болса, сауда-саттықтың осы кезекті ұзартылуын нарық операторы сауда-саттықтың жалпы уақытының аталған бес сағаты өткенге дейін қалған уақыт аралығында жүзеге асырады.
Сауда-саттықтың негізгі уақыты ішінде сатуға өтінім бермеген ЭӨҰ сауда-саттықтың кезекті ұзартылу уақыты (қосымша уақыт) ішінде сауда-саттыққа қатысуға жіберілмейді.

Сноска. Пункт 70 в редакции приказа Министра энергетики РК от 08.11.2019 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. Заявка на продажу включает в себя:
1) объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, не превышающий соответствующего допустимого объема продажи мощности на торгах, указанный в МВт и кратный одному МВт;
2) минимальный допустимый объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанный в МВт и кратный одному МВт;
3) наименование энергопроизводящей организации;
4) цену на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, указанную в тысячах тенге за один МВт в месяц в национальной валюте Республики Казахстан без НДС, не превышающую предельный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, утвержденный уполномоченным органом, и кратную пяти тысячам тенге за один МВт в месяц;
5) срок оказания услуги по поддержанию готовности электрической мощности, даты начала и окончания ее оказания;
6) фамилию и инициалы руководителя или ответственного лица, подписавшего заявку на продажу;
7) реквизиты энергопроизводящей организации (телефон, факс, адрес электронной почты).
Сноска. Пункт 71 в редакции приказа Министра энергетики РК от 08.11.2019 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
72. Подача заявок на продажу осуществляется в течении торговой сессии с использованием сети Интернет, при этом заявки на продажу формируются ЭПО непосредственно на интернет-ресурсе оператора рынка.
Сноска. Пункт 72 в редакции приказа Министра энергетики РК от 08.11.2019 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. ЭПО вправе изменить ранее поданную заявку на продажу путем подачи новой заявки на продажу. При этом, объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указываемый в новой заявке на продажу, указывается равным объему услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанному в предыдущей заявке на продажу, а цена на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, указываемая в новой заявке на продажу, указывается ниже цены, указанной в предыдущей заявке на продажу.
Сноска. Пункт 73 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 30.11.2022 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74. Заявка на продажу, объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности которой превышает соответствующий ЭПО допустимый объем продажи мощности на торгах, не принимается оператором рынка.

Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 08.11.2019 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
71. Сатуға өтінім мынаны қамтиды:
1) МВт-да көрсетілген және еселі бір МВт сауда-саттықта қуатты сатудың тиісті шекті көлемінен аспайтын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтер көлемі;
2) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтік минималды шекті көлемі, МВт және еселі бір МВт;
3) энергия өндіруші ұйымның атауы;
4) айына бір МВт үшін еселі бір мың теңге, уәкілетті орган бекіткен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметке шекті тарифтен аспайтын ҚҚС-сыз Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен айына бір МВт үшін мың теңгемен көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерге баға;
5) электр қуаты әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметті көрсету мерзімі, оны көрсетуді бастаған және аяқтаған күн;
6) сатуға өтінімге қол қойған басшының немесе жауапты адамның тегі және аты-жөні;
7) энергия өндіруші ұйымдардың деректемелері (телефон, факс, электрондық пошта мекенжайы).
Ескерту. 71-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 08.11.2019 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
72. Сатуға өтінім беру Интернет желісін пайдалана отырып, сауда-саттық сессиясы барысында жүзеге асырылады, бұл ретте сатуға өтінім ЭӨҰ тікелей нарық операторының интернет-ресурсында қалыптастырылады.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 08.11.2019 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73. ЭӨҰ сатуға жаңа өтінім беру арқылы бұрын берілген өтінімді өзгертуге құқылы. Бұл ретте, сатуға арналған жаңа өтінімде көрсетілетін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі сатуға арналған алдыңғы өтінімде көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлеміне тең көрсетіледі, ал сатуға арналған жаңа өтінімде көрсетілетін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің бағасы сатуға арналған алдыңғы өтінімде көрсетілген бағадан төмен көрсетіледі.
Ескерту. 73-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 30.11.2022 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
74. Сауда-саттықта ЭӨҰ қуатты сатудың тиісті шекті көлемінен асатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтер көлемі, сатуға өтінімді нарық операторы қабылдамайды.

75. Из заявок на продажу оператор рынка формирует график, ранжированный в порядке возрастания указанных в данных заявках на продажу цен на услугу по поддержанию готовности электрической мощности.
76. По результатам торгов оператор рынка определяет список ЭПО, чьи заявки на продажу вошли в Объемы торгов, приходящиеся на Северную зону ЕЭС РК, Южную зону ЕЭС РК, Западно-Казахстанскую и Атыраускую области Западной зоны ЕЭС РК в совокупности, Мангистаускую область Западной зоны ЕЭС РК, и на основании данного списка формирует реестр заключаемых по результатам торгов договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, который публикуется на интернет-ресурсе оператора рынка в течение одного часа после закрытия торгов с указанием цен и объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности соответствующих заявок на продажу.
Договоры, указанные в части первой настоящего пункта, заключаются по ценам, указанным в соответствующих заявках на продажу.
По результатам торгов оператор рынка определяет и направляет системному оператору реестр ЭПО, чьи заявки на продажу не вошли в объемы торгов, приходящиеся на Северную зону ЕЭС РК, Южную зону ЕЭС РК, Западно-Казахстанскую и Атыраускую области Западной зоны ЕЭС РК в совокупности, Мангистаускую область Западной зоны ЕЭС РК.
Сноска. Пункт 76 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
77. Оператор рынка по результатам торгов в течение одного часа после закрытия торговой сессии направляет ЭПО и единому закупщику в электронном виде уведомления об итогах прошедших торгов. Письменные уведомления направляются оператором рынка ЭПО и единому закупщику в срок не позднее 18:00 часов (по времени города Нур-Султана) рабочего дня, следующего за днем проведения соответствующих торгов.
Сноска. Пункт 77 в редакции приказа Министра энергетики РК от 08.11.2019 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
78. Оператор рынка в срок не позднее 18:00 часов (по времени города Нур-Султана) рабочего дня, следующего за днем проведения соответствующих торгов, формирует и направляет уполномоченному органу и единому закупщику итоги прошедших торгов.
Сноска. Пункт 78 в редакции приказа Министра энергетики РК от 08.11.2019 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

75. Сатуға өтінімдерден осы сатуға өтінімдерде көрсетілген нарық операторы электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерге бағаның арту тәртібінде сараланған кесте қалыптастырады.
76. Сауда-саттық нәтижелері бойынша нарық операторы сауда-саттыққа өтінімдері ҚР БЭЖ Солтүстік аймағына, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағына, ҚР БЭЖ Батыс аймағының жиынтығында Батыс Қазақстан және Атырау облыстарына, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысының Сауда-саттық көлеміне енгізілген ЭӨҰ тізімін анықтайды және осы тізімнің негізінде сауда-саттық жабылғаннан кейін бір сағат ішінде нарық операторының интернет-ресурсында сатуға арналған тиісті өтінімдердің электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің бағалары мен көлемін көрсете отырып жарияланатын сауда-саттық нәтижелері бойынша жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарттардың тізілімін қалыптастырады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген шарттар сатуға тиісті өтінімдерде көрсетілген баға бойынша жасалады.
Сауда-саттық нәтижелері бойынша нарық операторы сатуға өтінімдері ҚР БЭЖ Солтүстік аймағына, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағына, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстарына бірге, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысына тиесілі сауда-саттық көлеміне кірмеген ЭБҰ тізілімін айқындайды және жүйелік операторға жібереді.
Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
77. Нарық операторы сауда-саттық нәтижесі бойынша сауда сессиясы жабылғаннан кейін бір сағат ішінде ЭӨҰ мен бірыңғай сатып алушыға электрондық түрде өткен сауда-саттық нәтижелері туралы хабарлама жібереді. Жазбаша хабарламаны тиісті сауда-саттық өткізген күннен кейінгі жұмыс күнінің сағат 18.00-ден (Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша) кешіктірмейтін мерзімде ЭӨҰ және бірыңғай сатып алушыға жібереді.
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 08.11.2019 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
78. Нарық операторы тиісті сауда-саттық өткізген күннен кейінгі жұмыс күнінің сағат 18.00-ден (Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша) кешіктірмейтін мерзімде өткен сауда-саттықтың қорытындыларын қалыптастырады және уәкілетті органға және бірыңғай сатып алушыға жібереді.
Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 08.11.2019 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

79. Торги могут быть приостановлены на тридцать минут в случае наступления одного из следующих обстоятельств:
1) технические неполадки на серверном оборудовании или сбои в электронной системе, приведшие к неработоспособности торговой системы;
2) технические неполадки оборудования или каналов связи сети интернет, приведшие к невозможности доступа к торговой системе.
80. При приостановлении торгов, оператор рынка оперативно информирует соответствующих участников торгов через доступные технические средства связи о причине приостановления торгов с указанием времени, в течение которого процесс торгов будет восстановлен.
81. Торги могут быть отменены в случае наступления следующих обстоятельств:
1) на устранение технических неполадок, указанных в пункте 79 настоящих Правил, требуется более тридцати минут;
2) длительный, более двух часов, перерыв в электроснабжении торгового зала и (или) серверного оборудования торговой системы;
3) запрет на проведение аукционных торгов со стороны уполномоченных государственных органов.
В случае отмены торгов по причинам, указанным в настоящем пункте, оператором рынка проводятся повторные торги. Проведение повторных торгов осуществляется в соответствии с порядком, определяемым оператором рынка. При этом, заявки на продажу, поданные ЭПО, аннулируются и подаются заново в назначенный оператором рынка день повторных торгов.
82. Услуги оператора рынка оплачиваются участниками торгов по тарифу в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Параграф 7. Разрешение споров
83. Споры, возникшие между субъектами оптового рынка электрической энергии в результате их деятельности на рынке мощности, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики и гражданским законодательством Республики Казахстан.
Параграф 8. Участие энергопроизводящих организаций и потребителей, входящих в группы лиц, включенные в реестр групп лиц, в рынке электрической мощности
Сноска. Заголовок параграфа 8 в редакции приказа Министра энергетики РК от 08.11.2019 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Глава 2 дополнена параграфом 8 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 17.06.2019 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
84. Потребители, входящие с энергопроизводящими организациями в одну группу лиц, вправе обеспечиваться мощностью за счет принадлежащих юридическим лицам в данной группе лиц на праве собственности, аренды или ином вещном праве генерирующих источников.
Право, предусмотренное частью первой настоящего пункта не распространяются на энергоснабжающие и энергопередающие организации, входящие с энергопроизводящими организациями в одну группу лиц.

79. Сауда-саттық мына мән-жайлардың бірі басталған жағдайда 30 (отыз) минутқа тоқатылуы мүмкін:
1) сауда жүйесінің жұмысқа қабілетсіздікке алып келген сервер жабдығындағы немесе электрондық жүйедегі техникалық ақаулар;
2) сауда желісіне кіру қолжетімсіздігіне алып келген интернет желілерінің байланыс арналары немесе жабдықтардың техникалық ақаулары.
80. Сауда-саттықты тоқтата тұрған кезде нарық операторы қанша уақыт ішінде сауда-саттық процесі қалпына келетінін көрсете отырып, сауданы тоқтата тұру себебі туралы қолжетімді техникалық байланыс құралдары арқылы сауда-саттықтың тиісті қатысушыларын жедел хабардар етеді.
81. Сауда-саттық мына мән-жайлар басталған кезде кейінге қалдырылуы мүмкін:
1) осы Қағидалардың 79-тармағында көрсетілген техникалық ақауларды жоюға отыз минуттан астам уақыт талап етіледі;
2) сауда залы және (немесе) сауда жүйесінің серверлік жабдығын электрмен жабдықтауда ұзақ, екі сағаттан астам үзіліс;
3) уәкілетті мемлекеттік органдар тарапынан аукциондық сауда-саттықтар өткізуге тыйым.
Нарық операторы осы тармақта көрсетілген себептер бойынша сауда-саттықты кейінге қалдырған жағдайда, қайта сауда-саттық өтеді. Қайта сауда-саттық жүргізуді нарық операторы айқындаған тәртіпте жүзеге асырады. Бұл ретте, ЭӨҰ берген сатуға өтінім жойылады да, нарық операторы белгілеген күні қайта беріледі.
82. Нарық операторының қызметтерін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тариф бойынша сауда-саттыққа қатысушылар төлейді.
7-параграф. Дауларды шешу
83. Қуат нарығында олардың қызметі нәтижесінде электр энергиясының көтерме нарық субъектілері арасында туындаған даулар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес шешіледі.
8-Параграф. Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар мен тұтынушылардың электр қуаты нарығына қатысуы
Ескерту. 8-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 08.11.2019 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 2-тарау 8-параграфпен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 17.06.2019 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
84. Энергия өндіруші ұйымдармен бірге бір тұлғалар тобына кіретін тұтынушылар осы тұлғалар тобындағы заңды тұлғаларға меншік, жалдау құқығымен немесе өзге де заттай құқықпен тиесілі генерациялайтын көздер есебінен қуатпен қамтамасыз етілуге құқылы.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген құқық энергия өндіруші ұйымдармен бірге бір тұлғалар тобына кіретін энергиямен жабдықтаушы және энергия беруші ұйымдарға қолданылмайды.

Сноска. Пункт 84 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 30.11.2022 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
85. В рамках соответствующей группы лиц, включенной в реестр групп лиц, заключаются двусторонние договоры по обеспечению электрической мощностью между энергопроизводящими организациями и потребителями.
Двусторонний договор по обеспечению электрической мощностью заключается на предстоящий календарный год либо на предстоящие календарные годы по ценам и в объемах, определенных сторонами данных договоров, при этом в данном договоре указываются следующие обязательные параметры:
1) объем услуги по обеспечению электрической мощностью (по годам), который обязана оказывать энергопроизводящая организация потребителю, с учетом десяти процентного резерва;
2) цена (по годам), по которой потребитель обязуется оплачивать услугу по обеспечению электрической мощностью энергопроизводящей организации;
3) срок (годы) действия договора, в течение которого энергопроизводящая организация обязуется оказывать услугу по обеспечению электрической мощностью, а потребитель покупать данную услугу;
4) максимальное значение электрической мощности собственного потребления (в том числе максимальное значение электрической мощности собственных нужд электрических станций), максимальная электрическая мощность поставок субъектам розничного рынка и максимальная электрическая мощность экспорта энергопроизводящей организации в течение срока действия договора.
Сноска. Пункт 85 в редакции приказа Министра энергетики РК от 08.11.2019 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
86. Энергопроизводящие организации и потребители, входящие в группы лиц, включенные в реестр групп лиц, ежегодно в срок до первого октября года, предшествующего году (периоду), на который заключаются двусторонние договоры по обеспечению электрической мощностью, предоставляют единому закупщику соответствующие копии указанных договоров (заключенных) (далее - копии).
После истечения срока предоставления копий, указанного в части первой настоящего пункта, объемы услуги по обеспечению электрической мощностью, указанные в двусторонних договорах по обеспечению электрической мощностью, изменяются согласно пункту 87 настоящих Правил, а также подлежат изменению в случаях снижения данных объемов услуги по результатам проведения внеочередных Аттестаций электрических станций соответствующих энергопроизводящих организаций.

Ескерту. 84-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 30.11.2022 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
85. Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тиісті тұлғалар тобы шеңберінде энергия өндіруші ұйымдар мен тұтынушылар арасында электр қуатымен қамтамасыз ету жөнінде екіжақты шарттар жасалады.
Электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі екі жақты шарт алдағы күнтізбелік жылға не алдағы күнтізбелік жылдарға осы шарттардың тараптары айқындаған бағалар мен көлемде жасалады, бұл ретте осы Шартта мынадай міндетті параметрлер көрсетіледі:
1) он пайыздық резервті ескере отырып, тұтынушыға энергия өндіруші ұйым көрсетуге міндетті электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтің көлемі (жылдар бойынша);
2) тұтынушы энергия өндіруші ұйымның электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметіне ақы төлеуге міндеттенетін баға (жылдар бойынша)
3) энергия өндіруші ұйым электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге, ал тұтынушы осы қызметті сатып алуға міндеттенетін шарттың қолданылу мерзімі (жылдары);
4) шарттың қолданылу мерзімі ішінде өз тұтынуының электр қуатының ең жоғары мәні (оның ішінде электр станцияларының өз қажеттілігі электр қуатының ең жоғары мәні) және энергия өндіруші ұйымның экспортының ең жоғары электр қуаты.
Ескерту. 85-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 08.11.2019 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
86. Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген, тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар мен тұтынушылар жыл сайын электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша екі жақты шарттар жасалатын жылдың алдындағы жылының (кезеннің) бірінші тамызына дейін бірыңғай сатып алушыға көрсетілген (жасалған) шарттардың тиісті көшірмелерін (бұдан әрі - көшірмелер) ұсынады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген көшірмелерді ұсыну мерзімі өткеннен кейін электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі екі жақты шарттарда көрсетілген электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтердің көлемі осы Қағидалардың 87-тармағына сәйкес өзгертіледі, сондай-ақ Тиісті энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларын кезектен тыс аттестаттау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметтердің осы көлемдері төмендеген жағдайда өзгертуге жатады.

Сноска. Пункт 86 в редакции приказа Министра энергетики РК от 08.11.2019 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
87. Энергопроизводящие организации, включенные в реестр групп лиц, осуществляют реализацию услуги по поддержанию готовности электрической мощности единому закупщику на централизованных торгах в объеме, не превышающем аттестованной электрической мощности, за вычетом:
1) максимальной в расчетном году электрической мощности экспорта;
2) исключен приказом Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 248 (вводится в действие с 01.07.2023).
3) максимального в расчетном году значения электрической мощности собственного потребления;
4) максимального в расчетном году значения электрической мощности поставок потребителям, являющимся субъектами оптового рынка и входящим с ними в одну группу лиц, включенную в реестр групп лиц.
В случае если в результате проведения внеочередной аттестации электрической мощности значение аттестованной электрической мощности энергопроизводящих организаций, включенных в реестр групп лиц, окажется меньше объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанного в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенным с единым закупщиком по результатам централизованных торгов электрической мощностью, то указанный объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности снижается до аттестованного значения.
Указанное в подпункте 3) настоящего пункта максимальное в расчетном году значение электрической мощности собственного потребления энергопроизводящих организаций, включенных в реестр групп лиц, учитываются за вычетом суммы значений электрических мощностей собственных нужд входящих в их состав электрических станций, зафиксированных по результатам соответствующих аттестаций.
Суммарная вычитаемая электрическая мощность и договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью энергопроизводящей организации суммарно подлежат изменению в пределах значения разности аттестованной электрической мощности и суммы суммарной электрической мощности и договорного объема услуги по обеспечению электрической мощностью энергопроизводящей организации, при условии подачи соответствующей заявки единому закупщику в срок не позднее двадцатого числа расчетного периода (календарного месяца), предшествующего расчетному периоду (календарному месяцу), в котором планируется вышеуказанное изменение.

Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 08.11.2019 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
87. Тұлғалар топтарының тізіліміне енгізілген энергия өндіруші ұйымдар бірыңғай сатып алушыға электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді, төменде аталатындарды қоспағанда, орталықтандырылған сауда-саттықта аттестатталған электр қуатынан аспайтын көлемде өткізуді жүзеге асырады;
1) экспорттың есеп айырысу жылында ең жоғары электр қуаты;
2) алып тасталды – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
3) есеп айырысу жылында меншікті тұтынудың электр қуатының ең жоғарғы мәні;
4) көтерме сауда нарығының субъектілері болып табылатын және олармен бір тұлғалар тобына кіретін, тұлғалар топтарының тізіліміне енгізілген тұтынушыларға есеп айырысу жылында жеткізудің электр қуатының ең жоғарғы мәні.
Электр қуатын кезектен тыс аттестаттауды өткізу нәтижесінде тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген энергия өндіруші ұйымдардың аттестатталған электр қуатының мәні электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығының нәтижелері бойынша бірыңғай сатып алушымен жасалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемінен аз болған жағдайда, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көрсетілген көлемі аттестатталған мәнге дейін төмендетіледі.
Осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген тұлғалар топтарының тізіліміне енгізілген энергия өндіруші ұйымдардың меншікті тұтынатын электр қуатының есеп айырысу жылындағы ең жоғары мәні тиісті аттестаттаудың нәтижелері бойынша тіркелген, олардың құрамына кіретін электр станцияларының меншікті мұқтаждықтарының электр қуаттары мәндерінің сомасы шегеріле отырып есепке алынады.
Жиынтық шегерілетін электр қуаты және электр өндіруші ұйымның электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтердің шарттық көлемі жоғарыда көрсетілген өзгеріс жоспарланып отырған есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) алдындағы есеп айырысу кезеңінің жиырмасыншы күнінен (күнтізбелік айдың) кешіктірілмейтін мерзімде бірыңғай сатып алушыға тиісті өтінім берген жағдайда, аттестатталған электр қуатының айырма мәні және жиынтық электр қуатының сомасы мен энергия өндіруші ұйымның электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі шегінде өзгертуге жатады.

Сноска. Пункт 87 в редакции приказа Министра энергетики РК от 06.08.2020 № 273 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 248 (вводится в действие с 01.07.2023).
88. В указанную в подпункте 1) пункта 87 настоящих Правил максимальную в расчетном году электрическую мощность экспорта также включается максимальная в расчетном году электрическая мощность экспорта через энергоснабжающую (энергоснабжающие) организацию (организации).
В качестве максимального значения электрической мощности, указанной в подпункте 4) пункта 87 настоящих Правил, используется значение соответствующего договорного объема услуги по обеспечению электрической мощностью.
Сноска. Пункт 88 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 248 (вводится в действие с 01.07.2023).
89. Энергопроизводящая организация, не заключившая с единым закупщиком договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемый в соответствии с подпунктом 7) пункта 11 настоящих Правил, но при этом заключившая с потребителем (потребителями), входящим (входящими) с ней в одну группу лиц, включенную в реестр групп лиц, двусторонний договор (двусторонние договоры) по обеспечению электрической мощностью, осуществляет:
1) поддержание в постоянной готовности электрической мощности генерирующих установок;
2) исключен приказом Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 248 (вводится в действие с 01.07.2023);
3) ежедневную подачу Системному оператору заявок на участие в регулировании на повышение и на понижение на балансирующем рынке электрической энергии;
3-1) исполнение заявок на участие в балансировании на повышение и на понижение на балансирующем рынке электрической энергии;
4) поддержание в постоянной готовности систем первичного и вторичного регулирования частоты и мощности в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики (при этом, привлечение энергопроизводящей организации к вторичному регулированию частоты и мощности производится по согласованию с энергопроизводящей организацией);
5) ежедневное предоставление Системному оператору информации о значениях рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации, на предстоящие сутки планирования;
6) предоставление Системному оператору телеметрической информации о значениях текущей электрической мощности генерации, текущей электрической мощности отпуска в сеть и текущей электрической мощности собственного потребления;

Ескерту. 87-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 06.08.2020 № 273 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
88. Осы Қағидалардың 87-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген есеп айырысу жылындағы экспорттың максималды электр қуатына есеп айырысу жылындағы энергиямен жабдықтаушы ұйым (ұйымдар) арқылы экспорттың максималды электр қуаты енгізіледі.
Осы Қағидалардың 87-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген электр қуатының максималды мәні ретінде электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша қызметтің тиісті шарттық көлемінің мәні қолданылады.
Ескерту. 88-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
89. Осы Қағидалардың 11-тармағының 7) тармақшасына сәйкес жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы бірыңғай сатып алушымен шарт жасамаған, бірақ тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген бір тұлғалар тобына кіретін тұтынушымен (тұтынушылармен) электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі екі жақты шарт жасасқан энергия өндіруші ұйым мыналарды:
1) генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын тұрақты әзірлікте ұстап тұруын;
2) алып тасталды – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
3) Жүйелік операторға теңгерімдейтін нарықта электр энергиясын арттыруды және азайтуды реттеуге қатысуға өтінімдерді күнделікті беруді;
3-1) электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында жоғарылатуға және төмендетуге арналған теңгерімдеуге қатысуға өтінімдерді орындау;
4) Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес жиілік пен қуатты бастапқы және қайталама реттеу жүйелерін тұрақты әзірлікте ұстап тұруды (бұл ретте, энергия өндіруші ұйымды жиілік пен қуатты қайталама реттеуге тарту энергия өндіруші ұйымның келісімі бойынша жүргізіледі);
5) алдағы жоспарлау тәулігіне энергия өндіруші ұйымдар құрамына кіретін электр станцияларының технологиялық және техникалық минимумдары, генерацияның жұмыс электр қуатының мәндері туралы ақпаратты Жүйелік операторға күнделікті беруді;
6) Жүйелік операторға өз қажеттілігіне тұтынуындағы ағымдағы электр қуаты және желіге жіберудің ағымдағы электр қуаты, генерацияның ағымдағы электр қуатының мәндері туралы телеметрикалық ақпаратты беруді;

7) исключен приказом Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 248 (вводится в действие с 01.07.2023).
Сноска. Пункт 89 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 30.11.2022 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра энергетики РК от 30.06.2023 № 248 (вводится в действие с 01.07.2023).
90. В случае, если по результатам проведения внеочередных аттестаций электрических станций энергопроизводящей организации, входящей в группу лиц, включенную в реестр групп лиц, ее аттестованная электрическая мощность окажется меньше соответствующей суммарной электрической мощности отпуска в сеть, увеличенной на значение договорного объема услуги по обеспечению электрической мощностью, то договорной объем услуги по поддержанию и договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью суммарно подлежат снижению на объем сокращения в следующем порядке:
1) в первую очередь на объем сокращения снижается объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемом в соответствии с подпунктом 7) пункта 11 настоящих Правил;
2) в случае, если объем сокращения превышает объем услуги, указанный в подпункте 1) настоящего пункта, либо если договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности отсутствует, на соответствующее значение снижается договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью, при этом данное снижение распределяется между объемами услуги по обеспечению электрической мощностью двусторонних договоров по обеспечению электрической мощностью пропорционально доле каждого из них в договорном объеме услуги по обеспечению электрической мощностью.
Внесение соответствующих изменений в соответствующие договоры о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации осуществляется единым закупщиком в течение десяти рабочих дней со дня получения от Системного оператора соответствующей письменной информации об аттестованной электрической мощности энергопроизводящей организации.
Внесение соответствующих изменений в двусторонние договоры по обеспечению электрической мощностью осуществляется энергопроизводящей организацией и соответствующими потребителями, входящими с ней в одну группу лиц, включенную в реестр групп лиц, в течение десяти рабочих дней со дня получения от Системного оператора соответствующей письменной информации об аттестованной электрической мощности.
Копии договоров по обеспечению электрической мощностью с внесенными изменениями предоставляются соответствующими энергопроизводящей организацией и потребителями единому закупщику в течение двенадцати рабочих дней со дня получения от Системного оператора соответствующей письменной информации об аттестованной электрической мощности.
Датой введения в действие изменений в договоры, указанные в настоящем пункте, устанавливается первое число месяца, в котором проведена последняя из соответствующих внеочередных аттестаций электрических станций энергопроизводящей организации.
Данные изменения действуют до тридцать первого декабря года, в котором они были введены в действие.

7) алып тасталды – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 89-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 30.11.2022 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2023 № 248 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
90. Егер тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын кезектен тыс аттестаттаудан өткізу нәтижелері бойынша оның аттестатталған электр қуаты электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтің шарттық көлемінің мәніне ұлғайтылған желіге босатудың тиісті жиынтық электр қуатынан кем болған жағдайда электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтердің шарттық көлемі және ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің жиынтық көлемі мынадай тәртіппен қысқарту көлеміне төмендетілуі тиіс:
1) бірінші кезекте қысқарту көлеміне, осы Қағидалардың 11-тармағының 7) тармақшасына сәйкес жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі төмендейді;
2) Егер қысқарту көлемі осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген қызмет көлемінен асып кеткен жағдайда не егер электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт болмаса, тиісті мәнге электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтердің шарттық көлемі төмендетіледі, бұл ретте осы төмендету электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтердің шарттық көлеміндегі олардың әрқайсысының үлесіне пропорционал түрде электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі екі жақты шарттардың электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтердің көлемдері арасында бөлінеді.
Энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы тиісті шарттарға тиісті өзгерістер енгізуді бірыңғай сатып алушы Жүйелік оператордан энергия өндіруші ұйымның аттестатталған электр қуаты туралы тиісті жазбаша ақпаратты алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі екі жақты шарттарға тиісті өзгерістер енгізуді энергия өндіруші ұйым және онымен тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалардың бір тобына кіретін тиісті тұтынушылар Жүйелік оператордан аттестатталған электр қуаты туралы тиісті жазбаша ақпарат алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Енгізілген өзгерістері бар электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі шарттардың көшірмелерін тиісті энергия өндіруші ұйым және тұтынушылар бірыңғай сатып алушыға аттестатталған электр қуаты туралы тиісті жазбаша ақпаратты Жүйелік оператордан алған күннен бастап он екі жұмыс күні ішінде береді.
Осы тармақта көрсетілген шарттарға өзгерістер қолданысқа енгізілген күн энергия өндіруші ұйымның электр станцияларының тиісті кезектен тыс аттестаттауларының соңғысы жүргізілген айдың бірінші күні белгіленеді.
Осы өзгерістер олар қолданысқа енгізілген жылдың отыз бірінші желтоқсанына дейін қолданылады.

Сноска. Пункт 90 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 30.11.2022 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
91. Фактически оказанный энергопроизводящей организацией за расчетный период (календарный месяц) объем услуги по обеспечению электрической мощностью (далее – фактический объем услуги по обеспечению электрической мощностью) по всем действующим двусторонним договорам по обеспечению электрической мощностью энергопроизводящей организации рассчитывается единым закупщиком с точностью до десятых по следующей формуле:
ФПг = ДПг - |ФП|, где
ФПг – фактический объем услуги по обеспечению электрической мощностью по всем действующим двусторонним договорам по обеспечению электрической мощностью энергопроизводящей организации, в МВт;
ДПг – договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью, в МВт;
ФП – фактический объем услуги по поддержанию по всем действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации, в МВт;
|ФП|– модуль ФП, в МВт (данное слагаемое равно нулю в случае, если значение ФП больше нуля).

Ескерту. 90-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 30.11.2022 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
91. Энергия өндіруші ұйымның есептік кезеңде (күнтізбелік кезеңде) электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша қолданыстағы екі жақты шарттар бойынша электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша нақты көрсеткен қызметінің көлемін (бұдан әрі – электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша қызметтің нақты көлемі) бірыңғай сатып алушы мына формула бойынша ондықтарға дейінгі дәлдікпен есептейді:
НКг = ШКг - |НК|, онда
НКг – энергия өндіруші ұйымның электр қуатын қамтамасыз ету бойынша барлық қолданыстағы екі жақты шарттар бойынша электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің нақты көлемі, МВт;
ШКг – электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі, МВт;
НК – энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы қолданыстағы барлық шарттар бойынша әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің нақты көлемі, МВт;
|НК| – НК модулі, МВт (егер НК мәні нөлден жоғары болса, бұл қосылғыш нөлге тең).

92. Информация о фактическом объеме услуги по обеспечению электрической мощностью по всем действующим двусторонним договорам по обеспечению электрической мощностью энергопроизводящей организации предоставляется единым закупщиком энергопроизводящей организации в течение двадцати рабочих дней со дня завершения соответствующего расчетного периода (календарного месяца).
Приложение 1
к Правилам организации и
функционирования рынка
электрической мощности
Форма
Информация об энергопроизводящих организациях, сформированная на основе их действующих договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, и о действующих двусторонних договорах по обеспечению электрической мощностью на предстоящий 20___ год.

92. Энергия өндіруші ұйымның электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша қолданыстағы барлық екі жақты шарттар бойынша электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтің нақты көлемі туралы ақпаратты энергия өндіруші ұйымның бірыңғай сатып алушысы тиісті есептік кезеңі (күнтізбелік ай) аяқталған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде ұсынады.
Электр қуатының нарығын
ұйымдастыру және оның жұмыс
істеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Алдағы 20___ жылға электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы қолданыстағы шарттардың және электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша қолданыстағы екі жақты шарттардың негізінде қалыптастырылған энергия өндіруші ұйымдар туралы ақпарат

Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра энергетики РК от 17.06.2019 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Таблица 1.*
Наименование ЭПО
Договорной объем услуги по поддержанию, МВт
в том числе:
Суммарная электрическая мощность, МВт
Дельта теплофикационной мощности, МВт
Суммарная электрическая мощность отпуска в сеть, МВт
Суммарная вычитаемая электрическая мощность, МВт
Договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью, МВт
договорной объем услуги по ИС, МВт**
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
2.
3.
Примечание:
* - числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до целых;
** - объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенном энергопроизводящей организацией с единым закупщиком после (на основании) заключения с уполномоченным органом инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, согласно статье 15-4 Закона;
МВт – мегаватт.
2. Таблица 2.*
Наименование ЭПО
Максимальное значение электрической мощности собственного потребления, МВт
в том числе:
Максимальная электрическая мощность поставок субъектам розничного рынка, МВт**
Максимальная электрическая мощность экспорта, МВт
максимальное значение электрической мощности собственных нужд электрических станций, МВт
1
2
3
4
5
6
1.
2.
3.
Примечание:
* - числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до целых;
** - максимальная электрическая мощность поставок субъектам розничного рынка указывается (не приравнивается к нулю) при условии размещения на интернет-ресурсе Системного оператора перечня потребителей рынка мощности и отсутствия указанных субъектов розничного рынка в данном перечне;
МВт – мегаватт.

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.06.2019 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. 1-кесте.*
ЭӨҰ атауы
Ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі, МВт
соның ішінде:
Жиынтық электр қуаты, МВт
Жылуландыру қуатының дельтасы, МВт
Желіге жіберудің жиынтық электр қуаты, МВт
Жиынтық шегерілетін электр қуаты, МВт
Электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша қызметтің шарттық көлемі, МВт
АЖ бойынша қызметтің шарттық көлемі, МВт**
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
2.
3.
Ескертпе:
* - кестенің параметрлерінің сандық мәні бүтінге дейінгі дәлдікпен көрсетіледі;
** - Заңның 15-4-бабына сәйкес уәкілетті органмен жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға инвестициялық келісім жасасқаннан кейін (негізінде) бірыңғай сатып алушымен энергия өндіруші ұйым жасасқан электр қуаты дайындығын қолдау бойынша қызметті сатып алу туралы шартта белгіленген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтер көлемі;
МВт - мегаватт.
2. 2-кесте.*
ЭӨҰ атауы
Өз қажеттілігіне тұтыну электр қуатының максималды мәні, МВт
соның ішінде:
Бөлшек сауда нарығының субъектілеріне жеткізулердің максималды электр қуаты, МВт**
Экспорттың максималды электр қуаты, МВт
Электр станцияларының өз қажеттіліктерінің электр қуатының максималды мәні, МВт
1
2
3
4
5
6
1.
2.
3.
Ескертпе:
* - кестенің параметрлерінің сандық мәні бүтінге дейінгі дәлдікпен көрсетіледі;
** - бөлшек нарық субъектілерінің жеткізілімінің максималды электр қуаты Жүйелік оператордың интернет-ресурсына қуат нарығы тұтынушыларының тізбесі интернет-ресурсқа орналастырған кезде (нөлге теңестірілмейді) және осы тізбеде бөлшек нарықтың көрсетілген субъектілерінің болмаған кезде көрсетіледі;
МВт - мегаватт.

3. Таблица 3.*
Наименование ЭПО
Наименование потребителя, с которым ЭПО заключила двусторонний договор по обеспечению электрической мощностью
Объем услуги по обеспечению электрической мощностью, указанный в действующем двустороннем договоре по обеспечению электрической мощностью, МВт**
1
2
3
4
1.
2.
3.
Примечание:
* - таблица заполняется отдельно для каждой энергопроизводящей организации, имеющей действующие двусторонние договоры по обеспечению электрической мощностью, при этом, числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до целых;
** - суммарное значение строк данного столбца должно равняться договорному объему услуги по обеспечению электрической мощностью;
МВт – мегаватт.
Приложение 2
к Правилам организации
и функционирования рынка
электрической мощности

3. 3-кесте.*
ЭӨҰ атауы
ЭӨҰ электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша екі жақты шарт жасасқан тұтынушының атауы
Электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша қолданыстағы екі жақты шартта көрсетілген электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша қызмет көлемі, МВт**
1
2
3
4
1.
2.
3.
Ескертпе:
* – кесте электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша қолданыстағы екі жақты шарттары бар әр энергия өндіруші ұйым үшін жеке толтырылады, соған қоса кестенің параметрлерінің сандық мәні бүтінге дейінгі дәлдікпен көрсетіледі;
** – берілген бағананың жиынтық мәні электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша қызметтің шарттық көлеміне теңелуі тиіс;
МВт - мегаватт.
Электр қуатының нарығын
ұйымдастыру және оның
жұмыс істеу қағидаларына
2-қосымша

Определение коэффициентов k1, k2, k3, k4, k6, k8, k9, k10
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Определение коэффициента k1.
Коэффициент k1 определяется по формуле:
ДП – договорной объем услуги по поддержанию, в МВт;
D – значение превышения фактического среднего за все контрольные периоды расчетного периода (календарного месяца) совокупного значения электрической мощности собственного потребления и электрической мощности экспорта энергопроизводящей организации над суммарной вычитаемой электрической мощностью энергопроизводящей организацией, в МВт;
n – безразмерный коэффициент, зависящий от D;
1) n = 0, в случае если D не превышает 5,0 процента от суммарной вычитаемой электрической мощности;
2) n = 1,3, в случае если D находится в диапазоне значений от 5,1 до 20,0 процента от суммарной вычитаемой электрической мощности;
3) n = 1,5, в случае если D находится в диапазоне значений от 20,1 до 40,0 процента от суммарной вычитаемой электрической мощности;
4) n = 1,7, в случае если D находится в диапазоне значений от 40,1 до 50,0 процента от суммарной вычитаемой электрической мощности;
5) n = 2,0, в случае если D превышает 50,0 процента от суммарной вычитаемой электрической мощности.
При этом, в случае отрицательного значения коэффициента k1, его значение принимается равным нулю.
Значения электрической мощности, используемые при определении фактического максимального за расчетный период (календарный месяц) совокупного значения электрической мощности собственного потребления, электрической мощности поставок субъектам розничного рынка и электрической мощности экспорта энергопроизводящей организации, определяются по данным автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии (далее – АСКУЭ), обеспечивающей передачу данных почасового учета из базы данных АСКУЭ по согласованным протоколам в центральную базу данных АСКУЭ системного оператора. При отсутствии данных АСКУЭ у системного оператора, значения электрической мощности, определяются по региональному профилю нагрузки.
2. Определение коэффициента k2.
Коэффициент k2:
1) после введения балансирующего рынка электрической энергии в режиме реального времени определяется по формуле:
k2 = min [kпов; kпон], где:
kпов – понижающий коэффициент участия в балансировании на повышение;
kпон – понижающий коэффициент участия в балансировании на понижение;
min [kпов; kпон] – наименьший из коэффициентов kпов и kпон.
Коэффициент kпов определяется по формуле:
Чмес – количество часов в расчетном периоде (календарный месяц), в часах;
Чпов – количество часов в расчетном периоде (календарный месяц), в течение которых заявка энергопроизводящей организации на участие в балансировании на повышение отсутствовала либо была подана системному оператору в неполном объеме, в часах;
Коэффициент kпон определяется по формуле:
Чмес – количество часов в расчетном периоде (календарный месяц), в часах;
Чпон – количество часов в расчетном периоде (календарный месяц), в течение которых заявка энергопроизводящей организации на участие в балансировании на понижение отсутствовала либо была подана системному оператору в неполном объеме, в часах.

k1, k2, k3, k4, k6, k8, k9, k10 коэффициенттерін анықтау
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. k1 коэффициентін анықтау.
k1 коэффициенті мына формула бойынша анықталады:
, мұндағы:
ҚШ – ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі, МВт;
D – энергия өндіруші ұйымның өз тұтынуының электр қуатының және экспорттық электр қуатының жиынтық мәнінің есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) барлық бақылау кезеңдеріндегі нақты орташа мәнінен энергия өндіруші ұйымның шегерілетін жиынтық электр қуатынан асып кетуінің мәні, МВт;
n – D -ға тәуелді өлшемсіз коэффициент;
1) n = 0, егер D жиынтық шегерілетін электр қуатынан 5,0 пайызынан аспаған жағдайда;
2) n = 1,3, егер D жиынтық шегерілетін электр қуатынан 5,1-ден 20,0 пайызға дейін мәндер диапазонында тұрған жағдайда;
3) n = 1,5, егер D жиынтық шегерілетін электр қуатынан 20,1-ден 40,0 пайызға дейін мәндер диапазонында тұрған жағдайда:
4) n = 1,7, егер D жиынтық шегерілетін электр қуатынан 40,1-ден 50,0 пайызға дейін мәндер диапазонында тұрған жағдайда;
5) n = 2,0, егер D - жиынтық шегерілетін электр қуатынан 50,0 пайыздан асқан жағдайда.
Егер, k1 коэффициентінің теріс мәні болғанда, оның мәні нөлге тең болады.
Есеп айырысу кезең (күнтізбелік ай) бойынша жеке тұтынудың электр қуатының, бөлшек сауда нарығының субъектілеріне жеткізудің электр қуатының және энергия өндіруші ұйым экспортының электр қуатының нақты максималды жиынтық мәнін анықтау кезінде қолданылатын электр қуатының мәндері жүйелік оператордың электр энергиясын коммерциялық есепке алуының автоматтандырылған жүйесінің (бұдан әрі – ЭКЕАЖ) орталық деректер қорына келісілген хаттамалар бойынша ЭКЕАЖ деректер базасынан сағат бойынша есепке алу деректерін беруді қамтамасыз ететін ЭКЕАЖ деректері бойынша айқындалады. Жүйелік операторда ЭКЕАЖ деректері болмаған жағдайда электр қуатының нақты максималды мәні жүктеменің өңірлік бейіні бойынша айқындалады.
2. k2 коэффициентін анықтау.
k2 коэффициенті:
1) электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы нақты уақыт режимінде енгізілгеннен кейін мынадай формула бойынша айқындалады:
k2 = min [kарттыру; kтөмен], мұндағы:
kжоғарыл – жоғарылату үшін реттеуге қатысудың теңгерімдеуші коэффициенті;
kтөмен – төмендету үшін реттеуге қатысудың теңгерімдеуші коэффициенті;
min [kжоғарыл; kтөмен] – kжоғарыл және kтөмен коэффициенттерінің ең төмені;
kжоғарыл коэффициенті мына формула бойынша айқындалады:
Сай – есеп айырысу кезеңіндегі (күнтізбелік ай) сағаттар саны, сағатпен;
Стөмен – жоғарылату үшін теңгерімдеуге қатысуға энергия өндіруші ұйымдардың өтінімі болмаған не жүйелік операторға толық емес көлемде берілген есеп айырысу кезеңіндегі (күнтізбелік ай) сағаттар саны, сағатпен;
kтөмен коэффициенті мына формула бойынша айқындалады:
Сай – есеп айырысу кезеңіндегі (күнтізбелік ай) сағаттар саны, сағатпен;
Стөмен – төмендеуге теңгерімдеуге қатысуға энергия өндіруші ұйымдардың өтінімі болмаған немесе жүйелік операторға толық емес көлемде берілген есеп айырысу кезеңіндегі (күнтізбелік ай) сағаттар саны, сағатпен.

3. Определение коэффициента k3:
k3=Rисп/(R∑), где:
Rисп – суммарное количество исполненных энергопроизводящей организацией заявок на балансирование на повышение и на понижение за расчетный период;
R∑ – суммарное количество активированных системным оператором заявок энергопроизводящей организации на балансирование на повышение и на понижение за расчетный период.
В случае, когда R∑=0, коэффициент k3 приравнивается к 1.
Значение коэффициента k3 с 1 июля 2023 года до 1 января 2024 года приравнивается к единице.
4. Определение коэффициента k4.
Коэффициент k4 определяется по формуле:
n – общее количество генерирующих установок электрических станций энергопроизводящей организации;
m – количество генерирующих установок электрических станций энергопроизводящей организации, находящихся в аварийном или внеплановом ремонте, или в состоянии вне резерва;
k – количество генерирующих установок электрических станций энергопроизводящей организации, длительность планового ремонта которых превысила длительность номинального планового ремонтного периода;
q – фактическое количество действовавших в течение расчетного периода (календарного месяца) ремонтных заявок от энергопроизводящей организации, поданных системному оператору в связи с аварийными остановами корпусов котлов находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации либо котлов данных электрических станций;
t – фактическое количество действовавших в течение расчетного периода (календарного месяца) ремонтных заявок от энергопроизводящей организации, поданных системному оператору в связи с сезонными ограничениями установленной электрической мощности находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации;
i – порядковый номер, изменяющийся, соответственно, от 1 до: k, m, n, q или t;
Руст.ав.i – установленная электрическая мощность i-той генерирующей установки, находящейся в аварийном или внеплановом ремонте, или в состоянии вне резерва в неплановом порядке, в МВт;
Чав.ἰ – фактическая за расчетный период длительность простоя i-той генерирующей установки в аварийном или внеплановом ремонте, или в состоянии вне резерва в неплановом порядке, в минутах, определяемая в соответствии с ремонтной заявкой поданной системному оператору;
Руст.пр.ἰ – установленная электрическая мощность i-той генерирующей установки, длительность планового ремонта которой превысила длительность номинального планового ремонтного периода, в МВт;
Чпр.ἰ – фактическая за расчетный период длительность превышения длительности планового ремонта i-той генерирующей установки относительно номинального планового ремонтного периода, определяемая в соответствии с ремонтной заявкой поданной системному оператору, в минутах;
Рогр.i – значение совокупных текущих ограничений электрической мощности генерации тепловых электрических станций энергопроизводящей организации, указанное в i-той действовавшей в течение расчетного периода (календарного месяца) ремонтной заявке от энергопроизводящей организации, поданной системному оператору в связи с аварийными остановами корпусов котлов находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации либо котлов данных электрических станций, в МВт;
Чогр.i – фактическая за расчетный период (календарный месяц) длительность действия i-й ремонтной заявки от энергопроизводящей организации, поданной системному оператору в связи с аварийными остановами корпусов котлов находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации либо котлов данных электрических станций, в минутах;
Чмес – длительность расчетного периода, в минутах;
Руст.i – установленная электрическая мощность ἰ -той генерирующей установки;
Рогр.сез.i – значение совокупных текущих ограничений электрической мощности генерации тепловых электрических станций энергопроизводящей организации, указанное в i-той действовавшей в течение расчетного периода (календарного месяца) ремонтной заявке от энергопроизводящей организации, поданной системному оператору в связи с сезонными ограничениями установленной электрической мощности находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации, в МВт;
Чогр.сез.i – фактическая за расчетный период (календарный месяц) длительность действия i-й ремонтной заявки от энергопроизводящей организации, поданной системному оператору в связи с сезонными ограничениями установленной электрической мощности находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации, в минутах;
– сумма по i;
– сумма по i;
– сумма по i;
– сумма по i;
– сумма по i;

3. k3 коэффициентін анықтау:
k3=Rор/(R∑), мұндағы:
Rор – есепті кезеңде энергия өндіруші ұйым орындаған жоғарылатуға және төмендетуге арналған теңгерімдеуге өтінімдердің жиынтық саны;
R∑ – есепті кезеңде жоғарылатуға және төмендетуге арналған теңгерімдеуге энергия өндіруші ұйымның жүйелік оператор іске қосқан өтінімдерінің жиынтық саны.
R∑ = 0 болған жағдайда k3 коэффициенті 1-ге тең болады.
k3 коэффициентінің мәні 2023 жылғы 1 шілдеден бастап 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін бірге теңеледі.
4. k4 коэффициентін анықтау.
k4 коэффициенті мына формула бойынша анықталады:
, мұндағы:
n – энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын генерациялайтын қондырғыларының жалпы саны;
m – авариялық немесе жоспардан тыс жөндеудегі немесе резервтен тыс күйдегі энергия өндіруші ұйымның электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының саны;
k – жоспарлы жөндеу ұзақтығы номиналды жоспарлы жөндеу кезеңінің ұзақтығынан асып кеткен энергия өндіруші ұйымның электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының саны;
q – энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы қазандықтар корпустарының не осы электр станцияларының қазандықтарының авариялық тоқтауына байланысты жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымнан есеп айырысу кезең (күнтізбелік ай) ішінде қолданыста болған жөндеу өтінімдерінің нақты саны;
t – энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы белгіленген электр қуатының маусымдық шектеулеріне байланысты жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымнан есеп айырысу кезең (күнтізбелік ай) ішінде қолданыста болған жөндеу өтінімдерінің нақты саны;
i – сәйкесінше 1-ден: k, m, n, q немесе t-ге дейін өзгеретін реттік нөмірі;
Рбелг.ап.i – апаттық немесе жоспардан тыс жөндеудегі немесе жоспардан тыс тәртіпте резервтен тыс күйдегі, генерациялайтын қондырғының белгіленген электр қуаты, МВт-та;
Чап.i – есепті кезеңде апаттық немесе жоспардан тыс жөндеуде немесе резервтен тыс жағдайда, жоспарланбаған тәртіппен, жүйелік операторға берілген жөндеу өтініміне сәйкес айқындалатын минуттарда генерациялайтын қондырғының нақты тоқтап қалу ұзақтығы;
Рбелг.пр.i – жоспарлы жөндеу ұзақтығы номиналды жоспарлы жөндеу кезеңінің ұзақтығынан асатын, генерациялайтын қондырғының белгіленген электр қуаты, МВт-та;
ТЖК. – жүйелік операторға берілген жөндеу өтініміне сәйкес айқындалатын, номиналды жоспарлы жөндеу кезеңіне қатысты ҰБТ генерациялайтын қондырғыны жоспарлы жөндеу ұзақтығының есепті кезеңдегі нақты асып кету ұзақтығы, минуттарда;
Рогр.i – энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы қазандықтар корпустарының не осы электр станцияларының қазандықтарының авариялық тоқтауына байланысты жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымның есеп айырысу кезең (күнтізбелік ай) ішінде қолданыста болған i-ші жөндеу өтінімінде көрсетілген энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларын генерацияның электр қуатының жиынтық ағымдағы шектеулерінің мәні, МВт-та;
Чогр.i – есеп айырысу кезеңінде (күнтізбелік айда) энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы қазандықтар корпустарының не осы электр станцияларының қазандықтарының авариялық тоқтауына байланысты жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымнан i-ші жөндеу өтінімінің іс жүзіндегі ұзақтығы, минуттарда;
Чмес – есептік кезеңнің ұзақтығы, минуттарда;
Руст.i– i-нің орнатылған электр қуаты генераторлық қондырғылар;
Рогр.сез.i – энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы белгіленген электр қуатының маусымдық шектеулеріне байланысты жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымның есептік кезең (күнтізбелік ай) ішінде қолданыста болған i-ші жөндеу өтінімінде көрсетілген энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларын генерациялаудың электр қуатының жиынтық ағымдағы шектеулерінің мәні, МВт-та;
Чогр.сез.i – энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы белгіленген электр қуатының маусымдық шектеулеріне байланысты жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымнан i-ші жөндеу өтінімінің есептік кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) нақты қолданылу ұзақтығы, минуттармен;

5. Определение коэффициента k6.
Коэффициент k6 определяется по формуле:
ДП – договорной объем услуги по поддержанию, в МВт;
ДПr – договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью, в МВт;
D – значение превышения фактического среднего за все контрольные периоды расчетного периода (календарного месяца) совокупного значения электрической мощности собственного потребления и электрической мощности экспорта энергопроизводящей организации над суммарной вычитаемой электрической мощностью энергопроизводящей организации, в МВт;
n – безразмерный коэффициент, зависящий от D:
1) n = 0, в случае если D не превышает 5,0 процента от суммарной вычитаемой электрической мощности;
2) n = 1,3, в случае если D находится в диапазоне значений от 5,1 до 20,0 процента от суммарной вычитаемой электрической мощности;
3) n = 1,5, в случае если D находится в диапазоне значений от 20,1 до 40,0 процента от суммарной вычитаемой электрической мощности;
4) n = 1,7, в случае если D находится в диапазоне значений от 40,1 до 50,0 процента от суммарной вычитаемой электрической мощности;
5) n = 2,0, в случае если D превышает 50,0 процента от суммарной вычитаемой электрической мощности.
При этом, в случае отрицательного значения коэффициента k6, его значение принимается равным нулю.
Значения электрической мощности, используемые при определении фактического максимального за расчетный период (календарный месяц) совокупного значения электрической мощности собственного потребления и электрической мощности экспорта энергопроизводящей организации, определяются по данным АСКУЭ, обеспечивающей передачу данных почасового учета из базы данных АСКУЭ по согласованным протоколам в центральную базу данных АСКУЭ системного оператора. При отсутствии данных АСКУЭ у системного оператора, значения электрической мощности, определяются по региональному профилю нагрузки.
6. Коэффициент k8 определяется по формуле:
Тпревыш – фактическое за расчетный период (календарный месяц) количество дней (суток), в течение каждого (каждой) из которых как минимум в рамках одного часа зафиксировано превышение соответствующего данному часу среднего значения электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации (в МВт), определенного по данным АСКУЭ, над соответствующим данному часу значением рабочей электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации (в МВт), указанным в ведомости рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов, более, чем на 1,0 % от указанного значения рабочей электрической мощности генерации (далее – Превышение);
Тм – количество дней в расчетном периоде (календарном месяце).

5. k6 коэффициентін анықтау.
k6 коэффициенті мына формула бойынша анықталады:
, мұндағы:
ҚШ – ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемі, МВт-та;
ҚШr – электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтердің шарттық көлемі, МВт-та;
D – энергия өндіруші ұйымның өз тұтынуының электр қуатының және экспортының электр қуатының жиынтық мәнінің есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) барлық бақылау кезеңдеріндегі нақты орташа мәнінің энергия өндіруші ұйымның жиынтық шегерілетін электр қуатынан артуының мәні, МВт-та;
n – D-ге тәуелді өлшемсіз коэффициент:
1) n = 0, егер D жиынтық шегерілетін электр қуатынан 5,0 пайызынан аспаған жағдайда;
2) n = 1,3, егер D жиынтық шегерілетін электр қуатынан 5,1-ден 20,0 пайызға дейін мәндер диапазонында тұрған жағдайда;
3) n = 1,5, егер D жиынтық шегерілетін электр қуатынан 20,1-ден 40,0 пайызға дейін мәндер диапазонында тұрған жағдайда:
4) n = 1,7, егер D жиынтық шегерілетін электр қуатынан 40,1-ден 50,0 пайызға дейін мәндер диапазонында тұрған жағдайда;
5) n = 2,0, егер D жиынтық шегерілетін электр қуатынан 50,0 пайыздан асқан жағдайда.
Егер, k6 коэффициентінің теріс мәні болғанда, оның мәні нөлге тең болады.
Энергия өндіруші ұйымның меншікті тұтынуы электр қуатының және экспорты электр қуатының нақты ең жоғары есептік кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) жиынтық мәнін айқындау кезінде пайдаланылатын электр қуатының мәндері келісілген хаттамалар бойынша жүйелік оператордың ЭКЕАЖ орталық дерекқорына ЭКЕАЖ дерекқорынан сағаттық есепке алу деректерін беруді қамтамасыз ететін ЭКЕАЖ деректері бойынша айқындалады. Жүйелік операторда ЭКЕАЖ деректері болмаған кезде электр қуатының мәндері жүктеменің өңірлік бейіні бойынша айқындалады.
6. k8 коэффициенті мынадай формула бойынша анықталады:
Тасыру – есеп айырысу кезеңіндегі (күнтізбелік айдағы) нақты күн (тәулік) саны, олардың әрбір (әрбір) ішінде кемінде бір сағат шеңберінде ЭКЕАЖ деректері бойынша айқындалған, энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын генерациялаудың (МВт) электр қуатының осы сағатына сәйкес келетін орташа мәнінен асып кетуі тіркелген, генерациялаудың жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдардың тізімдемесінде көрсетілген энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын генерациялаудың жұмыс электр қуатының (МВт) осы сағатқа сәйкес келетін мәнінен генерациялаудың жұмыс электр қуатының көрсетілген мәнінен 1,0 %-дан астам асып кету (бұдан әрі – Асып кету);
Тм – есеп айырысу кезеңіндегі күн саны (күнтізбелік айда).

Если Превышение произошло по причине исполнения энергопроизводящей организацией распоряжения (распоряжений) системного оператора, данного (данных) в соответствии с подпунктом 11) пункта 3 статьи 12 Закона, то данное превышение не берется в учет при определении Тпревыш.
Значение коэффициента k8 до 1 января 2020 года приравнивается к единице.
7. Коэффициент k9 определяется по формуле:
Тб/д – количество дней в месяце, в течение которых отсутствовал договор на оказание услуг по регулированию электрической мощности с системным оператором;
Tмес – количество дней в месяце;
Nн/к – количество неисполненных распоряжений системного оператора по регулированию за месяц. Распоряжение считается неисполненным, если средняя скорость набора мощности меньше, чем минимальная скорость, установленная для данного типа станции в Правилах проведения аттестации, или не достигнута заданная системным оператором величина мощности генерации (отпуска) в рамках договорного диапазона регулирования;
Nобщ – общее количество подавших системным оператором распоряжений по регулированию за месяц.
Согласно пункту 8 статьи 15-8 Закона, ответственность за неисполнение обязательств по договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и на оказание услуг по регулированию электрической мощности наступает посредством использования механизмов рынка электрической мощности.
Коэффициент k9 применяется (не равен единице) только для победителей аукционных торгов на строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации.
8. Коэффициент k10 определяется по формуле:
– средства от применения коэффициента, подлежащие распределению энергопроизводящей организации, возникшие по результатам деятельности единого закупщика в соответствии пунктом 4 Приложения 2 к настоящим Правилам, тенге;
При этом, средства, подлежащие распределению энергопроизводящей организации, не превышают произведение Значения превышения и наименьшей цены, указанной в договоре, заключенному в соответствии с подпунктом 7) пункта 11 настоящих Правил.
Т – наименьшая цена, указанная в договоре энергопроизводящей организации, заключенного в соответствии с подпунктом 7) пункта 11 настоящих Правил, тенге/МВт*мес;
Рдп– объем услуги по поддержанию энергопроизводящей организации, рассчитанный с учетом применения безразмерных коэффициентов k1, k2, k3, k4, k6, k8, k9, МВт;
ἰ – порядковый номер, изменяющийся от 1 до n;
n – общее количество энергопроизводящих организаций, заключивших договор по поддержанию готовности электрической мощности с единым закупщиком;
k – порядковый номер, изменяющийся от 1 до z;
z – количество энергопроизводящих организаций, не осуществивших полную продажу услуги по поддержанию готовности электрической мощности на централизованных торгах электрической мощностью;

Егер Т асыру энергия өндіруші ұйымның Заңның 12-бабы 3-тармағының 11) тармақшасына сәйкес жүйелік оператордың осы өкімін (өкімдерін) орындауы себебінен болған жағдайда, онда бұл асып кету Тасыру айқындау кезінде есепке алынбайды.
k8 коэффициентінің мәні 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін бірлікке теңестіріледі.
7. k9 коэффициенті мынадай формула бойынша анықталады:
, мұндағы:
Тшартсыз – жүйелік оператормен электр қуатын реттеу бойынша көрсетілетін қызмет көрсетуге шарт болмаған айдағы күндер саны;
Tай – бір айдағы күндер саны;
Nо/с – бір ай ішінде реттеу бойынша жүйелік оператордың орындалмаған өкімдерінің саны. Егер қуат алудың орташа жылдамдығы Аттестаттауды өткізу қағидаларында станцияның осы типі үшін белгіленген ең төменгі жылдамдықтан аз болса немесе реттеудің шарттық диапазоны шеңберінде жүйелік оператор белгілеген генерациялау (беру) қуатының шамасына қол жеткізілмесе, өкім орындалмады деп есептеледі;
Nжалпы – бір ай ішінде реттеу бойынша жүйелік оператор берген өкімдердің жалпы саны.
Заңның 15-8-бабының 8-тармағына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы және электр қуатын реттеу бойынша көрсетілетін қызмет көрсетуге арналған шарттар бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін жауапкершілік электр қуаты нарығының тетіктерін пайдалану арқылы туындайды.
k9 коэффициенті (бірге тең емес) тек генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған аукциондық сауда-саттық жеңімпаздары үшін ғана қолданылады.
8. k10 коэффициенті формула бойынша анықталады:
, мұндағы:
– энергия өндіруші ұйымның бөлінуіне жататын, осы Қағидаларға берілген 2-қосымшаның 4-тармағына сәйкес бірыңғай сатып алушы қызметінің нәтижелері бойынша туындаған коэффициентті қолданудан түскен қаражат, теңге;
Энергия өндіруші ұйымның бөлінуіне жататын қаражат осы Қағидалардың 11-тармағының 7) тармақшасына сәйкес жасалған шартта көрсетілген асып кетуінің мәнінің және ең төмен бағаның туындысынан аспайды.
Т – осы Қағидалардың 11-тармағының 7) тармақшасына сәйкес жасалған энергия өндіруші ұйымның шартында көрсетілген ең төмен баға, теңге/МВт*ай;
Рдп– к1, к2, к3, к4, к6, к8, к9 өлшемсіз коэффициенттерін қолдануды ескере отырып есептелген энергия өндіруші ұйымға әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемі, МВт;
, мұндағы:
ἰ – 1-ден n-ге дейін өзгеретін реттік нөмірі;
n – бірыңғай сатып алушымен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке шарт жасасқан энергия өндіруші ұйымдардың жалпы саны;
k – 1-ден z-ге дейін өзгеретін реттік нөмірі;
z – электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығында электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті толық сатуды жүзеге асырмаған энергия өндіруші ұйымдардың саны;

Sk4 – сумма средств, рассчитанная единым закупщиком, от применения коэффициента энергопроизводящей организации, возникшей по результатам деятельности единого закупщика в соответствии с пунктом 4 Приложения 2 к настоящим Правилам, которая определяется по следующей формуле:
kj– значение коэффициентов;
j – порядковый номер, изменяющийся от 1 до m;
m – общее количество коэффициентов согласно Приложению 2 настоящих Правил;
Sшэпо – общая сумма средств, рассчитанных единым закупщиком от применения всех коэффициентов энергопроизводящей организации, возникших по результатам деятельности единого закупщика в соответствии с Приложением 2 к настоящим Правилам, тенге;
W– доля Значения превышения i-той энергопроизводящей организации, определяемая в соответствии с пунктом 43 настоящих Правил с точностью до сотых;
Значение k10 приравнивается единице для энергопроизводящих организаций, осуществивших полную продажу услуги по поддержанию готовности электрической мощности на централизованных торгах электрической мощностью, а также в случаях, когда
.
Приложение 3
к Правилам организации
и функционирования рынка
электрической мощности
Акт о значениях коэффициентов k1, k2, k3, k4, k6, k8, k9 определенных по итогам
__________________________________ 20____ года*
(указать расчетный период (календарный месяц)

Sk4 – бірыңғай сатып алушы осы Қағидаларға 2-қосымшаның 4-тармағына сәйкес бірыңғай сатып алушы қызметінің нәтижелері бойынша туындаған энергия өндіруші ұйымның коэффициентін қолданудан есептеген, мынадай формула бойынша айқындалатын қаражат сомасы:
, мұндағы:
kj – коэффициенттердің мәні;
j – 1-ден m-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
m – осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес коэффициенттердің жалпы саны;
– бірыңғай сатып алушы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес бірыңғай сатып алушы қызметінің нәтижелері бойынша туындаған энергия өндіруші ұйымның барлық коэффициенттерін қолданудан есептеген қаражаттың жалпы сомасы, теңге;
W – осы Қағидалардың 43-тармағына сәйкес жүздіктерге дейінгі дәлдікпен айқындалатын i-ші энергия өндіруші ұйымның асып кету мәнінің үлесі;
k10 мәні электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттықтарында электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті толық сатуды жүзеге асырған энергия өндіруші ұйымдар үшін, сондай-ақ
болған жағдайларда бірлікке теңестіріледі.
Электр қуатының нарығын
ұйымдастыру және оның
жұмыс істеу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
20__ жылғы ______________________ (есеп айырысу кезеңін көрсету (күнтізбелік ай)* қорытындылары бойынша айқындалған k1, k2, k3, k4, k6, k8, k9 коэффициенттерінің мәні туралы акті

В соответствии с пунктом 52 Правил организации и функционирования рынка электрической мощности, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10612), прошу Вас увеличить объем услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, установленный на текущий 20___ год в договоре на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, заключенном с _________________ (указать наименование организации – заявителя) от "____" ______________ 20___ г. № _______, на ______ МВт, с (со) ______ МВт до _______ МВт, начиная с предстоящего расчетного периода (календарного месяца) текущего года, в связи с причинами, указанными согласно приложению к настоящей заявке**.
Приложение: на ____ листах.
(Место указания должности уполномоченного лица организации – заявителя)
подпись
(Место указания имени (сокращенно) и фамилии уполномоченного лица организации – заявителя)
Примечание:
* - числовые значения объема услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки отражаются в заявке на увеличение с точностью до десятых;
** - в случае, если причиной является заключение нового договора электроснабжения, отдельно указывается полное наименование соответствующего потребителя электрической энергии, а также его объем электрической мощности, который включен в заявляемое в рамках настоящей заявки значение увеличения объема услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, установленного на текущий календарный год в договоре на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, заключенном с организацией – заявителем.
Приложение 5
к Правилам организации и
функционирования рынка
электрической мощности
Форма
(Место указания
наименования организации,
являющейся единым закупщиком)
Заявка на уменьшение*
В соответствии с подпунктом 1) пункта 53 и пунктом 54 Правил организации и
функционирования рынка электрической мощности, утвержденных приказом Министра
энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 (зарегистрирован в Реестре
государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10612), прошу Вас
уменьшить объем услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению
нагрузки, установленный на текущий 20___ год в договоре на оказание услуги по
обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, заключенном с
_______________________________________________________________________________
(указать наименование энергоснабжающей организации - заявителя)
от "____" ______________ 20___ г. № _______, на ______ МВт, с (со) ______ МВт до
_______ МВт, начиная с предстоящего расчетного периода (календарного месяца) текущего
года, в связи с расторжением (прекращением действия) договора электроснабжения от
"____" ______________ 20___ г. № _______ с ________________________________________
(указать наименование потребителя электрической энергии),
и заключения данным потребителем электрической энергии нового договора (новых
договоров) электроснабжения с другой энергоснабжающей организацией (другими
энергоснабжающими организациями): ______________________________________________
(указать наименования энергоснабжающих организаций).
Приложение: копия документа, подтверждающего расторжение (прекращение действия)
договора электроснабжения от "____" ______________ 20___ г. № _______, между
________________________________________________________________________________
(указать наименование энергоснабжающей организации - заявителя) и
________________________________________________________________________________
(указать наименование потребителя электрической энергии)**;
(Место указания должности уполномоченного лица энергоснабжающей организации – заявителя)
подпись
(Место указания имени (сокращенно) и фамилии уполномоченного лица энергоснабжающей организации –заявителя)
Примечание:
* - числовые значения объема услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки отражаются в заявке на уменьшение с точностью до десятых.
** - год расторжения договора электроснабжения между энергоснабжающей организацией – заявителем и потребителем электрической энергии должен соответствовать году подачи заявки на уменьшение.
Приложение 6
к Правилам организации и
функционирования рынка
электрической мощности
Форма
(Место указания
наименования организации,
являющейся единым закупщиком)
Заявка на уменьшение *
В соответствии с подпунктом 2) пункта 53 и пунктом 54 Правил организации и
функционирования рынка электрической мощности, утвержденных приказом Министра
энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 (зарегистрирован в Реестре
государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10612), прошу Вас
уменьшить объем услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению
нагрузки, установленный на текущий 20___ год в договоре на оказание услуги по
обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, заключенном с
_________________ (указать наименование энергоснабжающей организации – заявителя) от
"____" ______________ 20___ г. № _______ (далее – Договор ЭСО), на ______ МВт, с (со)
______ МВт до _______ МВт, начиная с предстоящего расчетного периода (календарного
месяца) текущего года, в связи с заключением _______________________________________
(указать наименование организации), объем которого учтен в вышеуказанном Договоре
ЭСО, договора на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки.
Контактные телефон и электронный адрес (указать наименование энергоснабжающей
организации – заявителя): _________________________________________________________.
Приложение: копия документа, подтверждающего расторжение (прекращение
действия) договора электроснабжения от "____" ______________ 20___ г. № _______, между
________________________________________________________________________________
(указать наименование энергоснабжающей организации – заявителя) и
________________________________________________________________________________
(указать наименование организации).**
(Место указания должности уполномоченного лица энергоснабжающей организации – заявителя)
подпись
(Место указания имени (сокращенно) и фамилии уполномоченного лица энергоснабжающей организации – заявителя)
Примечание:
* - числовые значения объема услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки отражаются в заявке на уменьшение с точностью до десятых;
** - год расторжения договора электроснабжения между энергоснабжающей организацией – заявителем и организацией должен соответствовать году подачи заявки на уменьшение.

Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығымен бекітілген Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген) 52-тармағына сәйкес Сізден осы өтінімге **қосымшаға сәйкес себептерге байланысты ағымдағы жылғы алдағы есепті кезеңнен (күнтізбелік айдан) бастап ______ МВт-дан ______ МВт-ға дейін ______ МВт-ға 20___ жылғы "____" ______________ _________________(өтінім беруші ұйымның атауын көрсету) жасасқан жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтерді көрсетуге арналған шартта ағымдағы 20___жылға белгіленген жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көлемін ұлғайтуды сұраймын.
Қосымша: ____ парақ.
(Өтінім беруші - ұйымның уәкілетті адамының лауазымын көрсету орны)
қолтаңба
(Өтінім беруші ұйымның уәкілетті адамының есімін (қысқаша) және тегін көрсету орны)
Ескерту:
* - жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтер көлемінің сандық мәні оннан онға дейін дәлдікпен ұлғайтуға өтінімде көрсетіледі.
** - егер себеп электрмен жабдықтаудың жаңа шартын жасасу болып табылса, электр энергиясының тиісті тұтынушысының толық атауын, сондай-ақ осы өтінім аясында өтінім беруші ұйыммен жасасқан жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге арналған шартта ағымдағы күнтізбелік күнге белгіленген жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көлемін ұлғайтудың мәлімделген мәнін енгізетін оның электр қуатының көлемі жеке көрсетіледі.
Электр қуатының нарығын
ұйымдастыру және оның
жұмыс істеу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
(Бірыңғай сатып алушы болып
табылатын ұйымның атауын
көрсету орны)
Азайтуға өтінім*
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығымен бекітілген Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген) 53-тармағының 1) тармақшасы және 54-тармағына сәйкес Сізден _________________ (электр энергиясы тұтынушысының атауын көрсету) 20___ жылғы "____" ______________ электрмен жабдықтау шартын бұзуға және электр энергиясының осы тұтынушысымен ___________________ (энергиямен жабдықтаушы ұйымның атауын көрсету) басқа энергия жабдықтаушы ұйыммен жаңа энергиямен жабдықтау шартын (жаңа шарттарын) жасасуға байланысты ағымдағы жылғы алдағы есепті кезеңнен (күнтізбелік айдан) бастап ______ МВт-дан ______ МВт-ға дейін, ______ МВт-ға _________________ (өтінім беруші энергиямен жабдықтаушы ұйымның атауын көрсету) жасасқан 20___ жылғы "____" ______________ № _______ жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге арналған шартта ағымдағы 20___жылға белгіленген жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көлемін азайтуды сұраймын.
Қосымша: _________________ (өтінім беруші энергиямен жабдықтаушы ұйымның атауы) және _________________ (электр энергиясын тұтынушының атауын көрсету) арасындағы 20___ жылғы "____" ______________ № _______ электрмен жабдықтау шартын бұзғанын растайтын құжаттың көшірмесі;
(Өтінім беруші энергиямен жабдықтаушы ұйымның уәкілетті адамының лауазымын көрсететін орын)
қолтаңба
(Өтінім беруші энергиямен жабдықтаушы ұйымның уәкілетті адамының есімін (қысқаша) және тегін көрсету орны)
Ескерту:
* - жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көлемінің сандық мәні оннан онға дейін дәлдікпен азайтуға өтінімде көрсетіледі.
** - өтінім беруші энергиямен жабдықтаушы ұйым мен электр энергиясын тқтынушы арасындағы электрмен жабдықтау шартын бұзған жыл азайтуға өтінім берген жылға сәйкес келуі тиіс.
Электр қуатының нарығын
ұйымдастыру және оның
жұмыс істеу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
(Бірыңғай сатып алушы болып
табылатын ұйымның атауын
көрсету орны)
Азайтуға өтінім*
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығымен бекітілген Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген) 53-тармағының 2) тармақшасы және 54-тармағына сәйкес Сізден көлемі жоғарыда көрсетілген ЭЖҰ шартында ескерілген _________________ (ұйымның атауын көрсету) жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметті көрсетуге шартты жасасуға байланысты ағымдағы жылғы алдағы есепті кезеңнен (күнтізбелік айдан) баста ,______ МВт-дан ______ МВт-ға дейін ______ МВт-ға _________________ (өтінім беруші энергиямен жабдықтаушы ұйымның атауын көрсету) жасасқан 20___ жылғы "____" ______________ № _______ жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге арналған шартта ағымдағы 20___ жылға белгіленген жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көлемін азайтуды сұраймын.
Байланыс телефондары және электрондық мекенжайы (өтінім беруші энергиямен жабдықтаушы ұйымның атауын көрсету): __________________________.
Қосымша: _________________ (өтінім беруші энергиямен жабдықтаушы ұйымның атауы) және _________________ (ұйымның атауын көрсету) арасындағы 20___ жылғы "____" ______________ № _______ электрмен жабдықтау шартын бұзғанын растайтын құжаттың көшірмесі**
(Өтінім беруші энергиямен жабдықтаушы ұйымның уәкілетті адамының лауазымын көрсететін орын)
қолтаңба
(Өтінім беруші энергиямен жабдықтаушы ұйымның уәкілетті адамының есімін (қысқаша) және тегін көрсету орны)
Ескерту:
* - жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көлемінің сандық мәні оннан онға дейін дәлдікпен азайтуға өтінімде көрсетіледі.
** - өтінім беруші энергиямен жабдықтаушы ұйым мен электр ұйым арасындағы электрмен жабдықтау шартын бұзған жыл азайтуға өтінім берген жылға сәйкес келуі тиіс.
Электр қуаты нарығын
ұйымдастыру және оның жұмыс
істеу қағидаларына

Приложение 6-1
к Правилам организации и
функционирования рынка
электрической мощности
Форма
Заявка на изменение договорных объемов услуги по обеспечению
Сноска. Правила дополнены приложением 6-1 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 06.08.2020 № 273 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктами 3) и 4)* пункта 53 и пунктом 54 Правил организации
и функционирования рынка электрической мощности, утвержденных приказом
Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых
актов за № 10612), прошу (просим) Вас уменьшить объем услуги по обеспечению
готовности электрической мощности к несению нагрузки, установленный
на 20___ год в договоре на оказание услуги по обеспечению готовности
электрической мощности к несению нагрузки,
заключенном с _______________________________________________________
(указать наименование передающего потребителя рынка мощности)
от ___________ 20___ года № _____, составляющий ____ МВт**, на ____ МВт***,
и увеличить объем услуги по обеспечению готовности электрической мощности
к несению нагрузки, установленный на 20__ год в договоре на оказание услуги
по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки,
заключенном с _______________________________________________________
(указать наименование принимающего потребителя рынка мощности),
от ___________ 20___ года № _____, составляющий ____ МВт**, на ____ МВт***,
начиная с _____________ (календарного месяца) ________ года,
в связи с заключением соглашения о частичной или полной передаче договорного
объема услуги по обеспечению.
Контактные телефон и электронный адрес: _______________________________
____________________________________________________________________
(указать наименование передающего потребителя рынка мощности)
Контактные телефон и электронный адрес: _______________________________
____________________________________________________________________
(указать наименование принимающего потребителя рынка мощности)
Приложение: копия соглашения о частичной или полной передаче договорного
объема услуги по обеспечению от __________________ 20___ года № _______,
между ______________________________________________________________
(указать наименование передающего потребителя рынка мощности)
и __________________________________________________________________.
(указать наименование принимающего потребителя рынка мощности)
Примечание:
* - указывается один из подпунктов пункта 53 Правил;
**- числовые значения объема услуги по обеспечению готовности электрической
мощности к несению нагрузки отражаются в заявке на изменение с точностью
до десятых;
*** - количество МВт указывается одно и то же.
(Место указания должности
уполномоченного лица
передающего потребителя
рынка мощности)
подпись
(Место указания фамилии имени, отчества
(при его наличии) уполномоченного лица
передающего потребителя рынка мощности)
(Место указания должности
уполномоченного лица
принимающего потребителя
рынка мощности)
подпись
(Место указания фамилии имени, отчества
(при его наличии) уполномоченного лица
принимающего потребителя рынка мощности)

6-1-қосымша
Нысан
Қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтердің шарттық көлемдерін өзгертуге өтінім
Ескерту. 6-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 06.08.2020 № 273 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығымен бекітілген Электр қуаты нарығын ұйымдастыру және жұмыс істеу қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген) 53-тармағының 3) және 4) тармақшаларына және 54-тармағына сәйкес Сізді 20 ___ жылғы _____________ (күнтізбелік айдан) бастап қамтамасыз ету жөніндегі қызметтің шарттық көлемін ішінара немесе толық беру туралы келісім жасауға
байланысты _______________________________________________ мен
(қуат нарығын беретін тұтынушының атауын көрсету)
жасалған 20___ жылғы ___________ № _____ шартында белгіленген, ____ МВт** құрайтын, 20 __ жылға белгіленген электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметінің шартында көрсетілген электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызмет көлемін ________ МВтқа*** азайтуды және
____________________________________________ мен жасалған 20 ___ жылғы
(қуат нарығын қабылдаушы тұтынушының атауын көрсету)
_____________ № _____ шартындағы белгіленген, _______ МВт** құрайтын, 20 __ жылға белгіленген электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметінің шартында көрсетілген электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызмет көлемін ________ МВтқа*** ұлғайтуды сұраймын (сұраймыз).
Байланыс телефоны және электрондық мекенжайы: ___________________
____________________________________________________________________
(қуат нарығын беретін тұтынушының атауын көрсету)
Байланыс телефоны және электрондық мекенжайы: ___________________
____________________________________________________________________
(қуат нарығын қабылдаушы тұтынушының атауын көрсету)
Қосымша: __________________________________________________ мен
(қуат нарығын беретін тұтынушының атауын көрсету)
____________________________________________________ арасында жасалған
(қуат нарығын қабылдаушы тұтынушының атауын көрсету)
қамтамасыз ету жөніндегі қызметтің шарттық көлемін ішінара немесе толық беру туралы ______________ 20___ ж. № _______ келісімнің көшірмесі.
Ескертпе:
* – Қағидалардың 53-тармағының тармақшаларының бірі көрсетіледі;
** – электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызмет көлемінің сандық мәндері ондықтарға дейінгі дәлдікпен өзгертуге арналған өтінімде көрсетіледі;
*** – МВт саны бірдей көрсетілуге тиіс.
(Қуат нарығын беруші тұтынушының уәкілетті тұлғасының лауазымын көрсету орны)
қолы
(Қуат нарығын беруші тұтынушының уәкілетті тұлғасының тегін, әкесінің атын (бар болса) көрсету орны)
(Қуат нарығын қабылдайтын тұтынушының уәкілетті тұлғасының лауазымын көрсету орны)
қолы
(Қуат нарығын қабылдайтын тұтынушының уәкілетті тұлғасының тегін, әкесінің атын (бар болса) көрсету орны)
Электр қуаты нарығын
ұйымдастыру және оның жұмыс
істеу қағидаларына

Приложение 6-2
к Правилам организации и
функционирования рынка
электрической мощности
Форма
Заявка на уменьшение*
Сноска. Правила дополнены приложением 6-2 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 06.08.2020 № 273 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4) пункта 53 и пунктом 54 Правил организации и функционирования рынка электрической мощности, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10612), прошу (просим) Вас уменьшить объем услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, установленный на текущий 20___ год в договоре на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, заключенном с
____________________________________________________________________
(указать наименование потребителя рынка мощности)
от ___________ 20___ года № _____, составляющий ____ МВт*, на ____ МВт**, в связи со снижением значения электрической мощности потребления***.
Контактные телефон и электронный адрес: _________________________________
______________________________________________________________________
(указать наименование потребителя рынка мощности)
(Место указания должности уполномоченного лица потребителя рынка мощности)
подпись
(Место указания фамилии имени, отчества (при его наличии) уполномоченного лица потребителя рынка мощности)
Примечание:
* - числовые значения объема услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки отражаются в заявке на уменьшение с точностью до десятых;
** - определяется согласно пункту 54 настоящих Правил;
*** - описать причины снижения (в разрезе потребителей и их объемов снижения).
Приложение 7
к Правилам организации
и функционирования рынка
электрической мощности
Форма
Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 30.11.2022 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчет о фактических максимальных
за____________________________________________
(указать расчетный период (календарный месяц)) 20____ г.
значениях электрической мощности потребления
потребителей рынка мощности*.
МВт
Наименование потребителя рынка мощности**
Фактическое максимальное за расчетный период (календарный месяц) значение электрической мощности потребления
1
2
3
1
2
3
Примечание:
* - числовые значения таблицы отражается с точностью до десятых для потребителей рынка мощности, находящихся в одном регионе. При этом для потребителей рынка мощности, находящихся в нескольких регионах, данное значение отражается с точностью до тысячных;
** - потребители рынка мощности – энергоснабжающие, энергопередающие организации и потребители, являющиеся субъектами оптового рынка электрической энергии, в том числе, промышленные комплексы.

6-2-қосымша
Нысан
Азайтуға арналған өтінім
Ескерту. 6-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 06.08.2020 № 273 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген) электр қуаты нарығын ұйымдастыру және жұмыс істеу қағидаларының 53-тармағының 4) тармақшасына және 54-тармағына сәйкес Сізден электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтерді көрсетуге арналған шартта белгіленген ағымдағы 20___ жылға арналған электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін
________________________________________________________________________________
(қуат нарығын тұтынушының атауын көрсету)
20___ жылғы____________ № _____, ___ МВт* құрайтын, тұтынудың электр қуаты мәнінің
төмендеуіне байланысты***.
Байланыс телефоны және электрондық мекенжайы:
________________________________________________________________________________
(қуат нарығын тұтынушының атауын көрсету)
(Қуат нарығын тұтынушының уәкілетті тұлғасының лауазымын көрсету)
қолы
(Қуат нарығын тұтынушының уәкілетті тұлғасының тегін, әкесінің атын (бар болса) көрсету)
Ескертпе:
* - электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтер көлемінің сандық мәндері онға дейінгі дәлдікпен азайтуға арналған өтінімде көрсетіледі;
** - осы Қағиданың 54-тармағына сәйкес анықталады;
*** - төмендеу себептерін сипаттау (тұтынушылар және олардың төмендеу көлемдері бөлігінде).
2015 жылғы 27 ақпандағы № 152
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрінің
бұйрығымен бекітілген
Электр қуатының нарығын
ұйымдастыру және оның
жұмыс істеу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
20____ жылғы ___________________ (есепті кезеңді (күнтізбелік айды) көрсету) қуат нарығы тұтынушылары тұтынатын электр қуатының нақты максималды мәндері туралы есеп*
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 30.11.2022 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
МВт
Қуат нарығы тұтынушысының атауы**
Есепті кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) тұтынатын электр қуатының нақты максималды мәні***
1
2
3
1
2
3
Ескерту:
* - кестенің сандық мәндері бір аймақтағы қуат нарығының тұтынушылары үшін оннан бір дәлдікпен көрсетіледі. Бұл ретте бірнеше өңірде орналасқан қуат нарығының тұтынушылары үшін бұл мән мыңнан бір бөлігіне дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.
** - қуат нарығының тұтынушылары - электр энергиясы көтерме нарығының субъектілері болып табылатын энергиямен жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдар, оның ішінде өнеркәсіптік кешендер.
Электр қуатының нарығын
ұйымдастыру және оның жұмыс

Приложение 7-1
к Правилам организации и
функционирования рынка
электрической мощности
Форма
Региональный профиль нагрузки для ______________ (указать расчетный период (календарный месяц)) 20____ года для _______________________________________ (указать регион (область, энергоузел), для которого применяется региональный профиль).
Сноска. Правила дополнены приложением 7-1 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 08.11.2019 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Час календарного месяца
Региональный профиль нагрузки (ki)**
1
2
3
1.
1 час
2.
2 час
3.
3 час
4.
n-й час*
Примечание:
* - последний (по счету) час расчетного периода (календарного месяца), для которого определяется региональный профиль;
** - значения регионального профиля нагрузки для каждого часа расчетного периода (календарного месяца) определяются по следующей формуле:
, где
ki – значения регионального профиля нагрузки для i-го часа расчетного периода (календарного месяца);
Wрегион.i – объем электрической энергии, потребленный за i-й час расчетного периода (календарного месяца) всеми потребителями в регионе (области, энергоузле), в кВт*ч;
WАСКУЭ.i – сумма объема электрической энергии, потребленного за i-й час расчетного периода (календарного месяца) потребителями региона (области, энергоузла), являющимися субъектам оптового рынка электрической энергии, оснащенными автоматизированной системой коммерческого учета электрической энергии (далее – АСКУЭ), обеспечивающей передачу данных почасового учета из базы данных АСКУЭ по согласованным протоколам в центральную базу данных АСКУЭ Системного оператора, и объема электрической энергии, потребленного по присоединениям, оснащенным АСКУЭ, обеспечивающей передачу данных почасового учета из базы данных АСКУЭ по согласованным протоколам в центральную базу данных АСКУЭ Системного оператора, за i-й час расчетного периода (календарного месяца) контрактными потребителями энергоснабжающих организаций, находящимся в регионе (области, энергоузле), в кВт*ч;
i – порядковый номер, изменяющийся от 1 до n;
n – количество часов в расчетном периоде (календарном месяце);
Wрегион - объем электрической энергии, потребленный за расчетный период (календарный месяц) всеми потребителями в регионе (области, энергоузле), в кВт*ч;
WАСКУЭ - сумма объема электрической энергии, потребленного за расчетный период (календарный месяц) потребителями региона (области, энергоузла), являющимися субъектам оптового рынка электрической энергии, оснащенными АСКУЭ, обеспечивающей передачу данных почасового учета из базы данных АСКУЭ по согласованным протоколам в центральную базу данных АСКУЭ Системного оператора, и объема электрической энергии, потребленного по присоединениям, оснащенным АСКУЭ, обеспечивающей передачу данных почасового учета из базы данных АСКУЭ по согласованным протоколам в центральную базу данных АСКУЭ Системного оператора, за расчетный период (календарный месяц) контрактными потребителями энергоснабжающих организаций, находящимся в регионе (области, энергоузле), в кВт*ч.
Приложение 8
к Правилам организации и
функционирования рынка
электрической мощности
Форма
Заявка на расторжение *

істеу қағидаларына 7-1-қосымша
Нысаны
Ескерту. 7-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 08.11.2019 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аймақтық жүктеме бейіні______________ (20 ___ жылғы есеп айырысу кезеңін
(күнтізбелік айды) көрсету) _____________________________________________ арналған (өңірлік бейін қолданылатын өңірді (облысты, энергия торабын) көрсету.
№ р/б
Күнтізбелік айдың сағаты
Аймақтық жүктеме бейіні (ki)**
1
2
3
1.
1 сағат
2.
2 сағат
3.
3 сағат
4.
n-ші сағат*
Ескертпе:
* - өңірлік бейін анықталатын есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) соңғы (шот бойынша) сағаты;
** - есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) әрбір сағаты үшін өңірлік жүктеме профилінің мәні мынадай формула бойынша анықталады:
ki - есеп айырысу кезеңінің і сағаты (күнтізбелік ай) үшін жүктеменің өңірлік бейінінің мәні;
Wөңір.i - өңірдегі (облыстағы, энергия торабындағы) барлық тұтынушылардың есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) і сағаты үшін тұтынған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ.;
WЭКЕАЖ.i - электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері болып табылатын, электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесімен (бұдан әрі - ЭКЕАЖ) жарақтандырылған, келісілген хаттамалар бойынша ЭКЕАЖ деректер базасынан Жүйелік оператордың ЭКЕАЖ орталық дерекқорына сағаттық есепке алу деректерін беруді қамтамасыз ететін өңірдің (облыстың, энергия торабының) тұтынушылары есеп айырысу кезеңінің і - сағатында (күнтізбелік айда) тұтынған электр энергиясы көлемінің және келісілген хаттамалар бойынша ЭКЕАЖ деректер базасынан Жүйелік оператордың ЭКЕАЖ орталық деректер базасына сағаттық есепке алу деректерін беруді қамтамасыз ететін, өңірдегі (облыстағы, энергия торабындағы) энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың келісімшарттық тұтынушылары есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) і сағаты үшін ЭКЕАЖ-мен жарақталған қосулар бойынша тұтынылған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ.;
і - 1-ден n-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
n - есеп айырысу кезеңіндегі (күнтізбелік айдағы) сағат саны;
Wөңір - өңірдегі (облыстағы, энергия торабындағы) барлық тұтынушылар есеп айырысу кезеңіде (күнтізбелік ай) тұтынған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ.;
WЭКЕАЖ - келісілген хаттамалар бойынша жүйелік оператордың ЭКЕАЖ-ның Орталық дерекқорына ЭКЕАЖ-мен жарақталған электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері болып табылатын, ЭКЕАЖ-мен жарақталған өңірдің (облыстың, энергия торабының) тұтынушылары есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) үшін тұтынған электр энергиясы көлемінің және өңірде (облыста, энергия торабында) орналасқан энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың келісімшарттық тұтынушылары есеп айырысу кезеңінде (күнтізбелік ай) Жүйелік оператордың ЭКЕАЖ орталық деректер базасына келісілген хаттамалар бойынша ЭКЕАЖ деректер базасынан сағаттық есепке алу деректерін беруді қамтамасыз ететін ЭКЕАЖ-мен жарақтандырылған қосылулар бойынша тұтынылған электр энергиясының көлемі кВт*сағ.
Электр қуатының нарығын
ұйымдастыру және оның жұмыс
істеу қағидаларына 8-қосымша
Нысан
Шартты бұзуға өтінім*

Сноска. Правила дополнены приложением 8 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 17.06.2019 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) пункта 62 Правил организации и функционирования рынка электрической мощности, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10612), прошу Вас расторгнуть договор от "___" ___________ 20___ года № ______ на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, заключенный между
_____________________________________________________________ и
(наименование организации, являющейся единым закупщиком)
______________________________________________________________
(наименование потребителя, направляющего заявку)
в связи с прекращением участия __________________________________
(наименование потребителя, направляющего заявку)
на оптовом рынке электрической энергии и заключением договора
электроснабжения от "___" ___________ 20___ года № ______, между
______________________________________________________________.
(указать наименование энергоснабжающей организации)
Контактные телефоны и электронный адрес: _______________________
______________________________________________________________.
(указать наименование потребителя рынка мощности - заявителя)
Приложение: копия документа, подтверждающего заключение договора
электроснабжения от "____"___________ 20___ года № ______, между
_____________________________________________________________ и
(указать наименование энергоснабжающей организации)
______________________________________________________________
(указать наименование потребителя рынка мощности).**
(Место указания должности уполномоченного лица энергоснабжающей организации - заявителя)
подпись
(Место указания фамилии, имени, отчества (при наличии) уполномоченного лица энергоснабжающей организации - заявителя)
Примечание:
* - числовые значения объема услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки отражаются в заявке на уменьшение с точностью до десятых;
** - год заключения договора электроснабжения должен соответствовать году подачи заявки на расторжение договора на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки.
Приложение 9
к Правилам организации и
функционирования рынка
электрической мощности
Форма
Заявка на расторжение *

Ескерту. Қағида 8-қосымшамен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 17.06.2019 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығымен бекітілген Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген) 62-тармағының 2) тармақшасына сәйкес электр энергиясының көтерме сауда нарығына қатысуы тоқтатылуына байланысты және
______________________________________________________________
(энергиямен жабдықтаушы ұйымның атауы)
арасында энергиямен жабдықтау бойынша 20___жылғы "___" ________
№ ________ шарт жасауға байланысты _____________________________
(бірыңғай сатып алушы болып табылатын ұйымның атауы)
___________________________________________________ арасындағы
(өтінім берген ұйымның атауы)
электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша
қызмет көрсетуге арналған 20___жылғы "___" ___________ № _______
шартты ______________________________________________________
(өтінім берген ұйымның атауы)
бұзуыңызды сұраймын.
Байланыс телефондары және электрондық мекенжайы:
______________________________________________________________
______________________________________________________________.
(қуат нарығы тұтынушысының атауы – өтінім берушіні көрсету)
Қосымша: ________________________________________________ және
(энергиямен жабдықтаушы ұйымның атауы)
______________________________________________________________
(қуат нарығы тұтынушысының атауы)**
арасындағы электрмен жабдықтау бойынша 20__ жылғы "__" ________
№ ______ шарттың жасалғанын растайтын құжат көшірмесі.
(Энергиямен жабдықтаушы ұйым – өтінім берушінің уәкілетті адамының лауазымын көрсету орны)
қолы
(Энергиямен жабдықтаушы ұйым – өтінім берушінің уәкілетті адамының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Ескертпе:
* - электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көлемінің сандық мәні азайтуға арналған өтінімде ондыққа дейінгі дәлдікпен көрсетіледі;
** - электрмен жабдықтау шартын жасаған жыл электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге шартты бұзуға өтінім берген жылға сәйкес келуі тиіс.
Электр қуатының нарығын
ұйымдастыру және оның жұмыс
істеу қағидаларына 9-қосымша
Нысан
Шартты бұзуға өтінім*

Сноска. Правила дополнены приложением 9 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 17.06.2019 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3) пункта 62 Правил организации и функционирования рынка электрической мощности, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10612), прошу Вас расторгнуть договор от ____________20___года № ____ на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, заключенный между
_____________________________________________________________ и
(наименование организации, являющейся единым закупщиком)
______________________________________________________________
(наименование потребителя, направляющего заявку)
в связи с прекращением участия __________________________________
(наименование потребителя, направляющего заявку)
на оптовом рынке электрической энергии.
Задолженность _________________________________________________
(наименование потребителя, направляющего заявку)
перед _________________________________________________________
(наименование организации, являющейся единым закупщиком)
по оплате фактических объемов услуги за предыдущие расчетные периоды
(календарные месяцы) отсутствует, оплата договорного объема услуги по
обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки за
текущий расчетный период (календарный месяц) и последующие расчетные
периоды (календарные месяцы) текущего ______ года произведена.
Контактные телефон и электронный адрес: _________________________
______________________________________________________________.
(указать наименование потребителя рынка мощности - заявителя)
Приложение: Акт сверки взаимных расчетов между
_____________________________________________________________ и
(наименование организации, являющейся единым закупщиком)
______________________________________________________________
(наименование потребителя, направляющего заявку)
(Место указания должности уполномоченного лица энергоснабжающей организации - заявителя)
подпись
(Место указания фамилии, имени, отчества (при наличии) уполномоченного лица энергоснабжающей организации - заявителя)
Примечание:
* - числовые значения объема услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки отражаются в заявке на уменьшение с точностью до десятых.
Приложение 10
к Правилам организации
и функционирования рынка
электрической мощности
Форма
Информация о значении превышения фактически оказанного объема услуги
по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящих
организаций над договорным объемом
за____________________________________________ 20____ г.
(указать расчетный период (календарный месяц)

Ескерту. Қағида 9-қосымшамен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 17.06.2019 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығымен бекітілген Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген) 62-тармағының 3) тармақшасына сәйкес
_______________________________________________________________
(өтінім берген тұтынушының атауы)
электр энергиясының көтерме сауда нарығына қатысуы тоқтатылуына
байланысты _______________________________________________ және
(бірыңғай сатып алушы болып табылатын ұйымның атауы)
____________________________________________________ арасындағы
(өтінім берген тұтынушының атауы)
электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша
қызмет көрсетуге жасалған 20__ жылғы "__" __________ № ___ шартты
бұзуыңызды сұраймын. _________________________________________
(өтінім берген ұйымның атауы)
______________________________________________________________
(бірыңғай сатып алушы болып табылатын ұйымның атауы)
алдындағы алдыңғы есептік жылдардағы (күнтізбелік айлар) қызметтің
нақты көлеміне ақы төлеу бойынша қарызы жоқ, ағымдағы ___ жылдың
ағымдағы есептік кезеңі (күнтізбелік ай) және келесі есептік жылдары
(күнтізбелік айлар) бойынша электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін
қамтамасыз ету бойынша қызметтің шарттық көлемінің ақысы өтелді.
Байланыс телефондары және электрондық мекенжайы: ______________
______________________________________________________________.
(қуат нарығы тұтынушысының атауы – өтінім берушіні көрсету)
Қосымша: ________________________________________________ және
(бірыңғай сатып алушы болып табылатын ұйымның атауы)
___________________________________________________ арасындағы
(өтінім берген тұтынушының атауы)
өзара есеп айырысуды тексерулердің актісі.
(Энергиямен жабдықтаушы ұйым – өтінім берушінің уәкілетті адамының лауазымын көрсету орны)
қолы
(Энергиямен жабдықтаушы ұйым – өтінім берушінің уәкілетті адамының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Ескертпе:
* - электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көлемінің сандық мәні азайтуға арналған өтінімде ондыққа дейінгі дәлдікпен көрсетіледі;
Электр қуатының нарығын
ұйымдастыру және оның жұмыс
істеу қағидаларына
10-қосымша
Нысан
20 __ жылғы___________________________________ үшін энергия (есептік кезеңді (күнтізбелік айды) көрсету) өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің нақты көрсетілетін көлемінің шарттық көлемнен асып кету мәні туралы ақпарат

Сноска. Правила дополнены приложением 10 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Значения превышения фактически оказанного объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящих организаций над договорным объемом*.
Наименование энергопроизводящей организации
Зона ЕЭС РК
Значение превышения, МВт
1
2
3
4
1
2
3
Итого:
Примечание:
* - числовые значения таблицы отражается с точностью до десятых.

Ескерту. Қағидалар 10-қосымшамен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің нақты көрсетілген көлемінің шарттық көлемнен асып кету мәндері*.
Энергия өндіруші ұйымның атауы
ҚР БЭЖ аймағы
Асып кету мәні, МВт
1
2
3
4
1
2
3
……..
Барлығы
Ескертпе:
* - кестенің сандық мәндері ондықтарға дейін көрсетіледі.