Об утверждении форм и Правил ведения кадастровой книги рыб и других водных животных, отнесенных к объектам рыболовства и рыб и других водных животных, используемым в иных хозяйственных целях
Приказ Министра окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан от 1 июля 2014 года № 245-Ө. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 августа 2014 года № 9655
В соответствии с подпунктом 26) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) формы кадастровых книг рыб и других водных животных, отнесенных к объектам рыболовства и рыб и других водных животных, используемым в иных хозяйственных целях согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила ведения кадастровых книг рыб и других водных животных, отнесенных к объектам рыболовства и рыб и других водных животных, используемым в иных хозяйственных целях согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

Балықтардың және балық аулау объектілеріне жатқызылған басқа су жануарларының және балықтар мен өзге шаруашылық мақсаттарда пайдаланылатын басқа су жануарларының кадастр кітаптарын жүргізу нысандары мен қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрінің 2014 жылғы 1 шілдедегі № 245-ө бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 1 тамызда № 9655 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 1 қазандағы № 347 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.10.2025 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Заңының 9-бабы 1-тармағының 26)-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) балықтардың және балық аулау объектiлерiне жатқызылған басқа су жануарларының және балықтар мен өзге шаруашылық мақсаттарда пайдаланылатын басқа су жануарларының кадастр кiтаптарын жүргізу нысандары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) балықтардың және балық аулау объектiлерiне жатқызылған басқа су жануарларының және балықтар мен өзге шаруашылық мақсаттарда пайдаланылатын басқа су жануарларының кадастр кiтаптарын жүргізу қағидасы осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін;
2. Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;

2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Вице-министра окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан.

2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оны ресми жариялауға мерзімдік баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне жіберілуін;
3) осы бұйрықтытың Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігінің жетекшілік ететін Вице-министріне жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр
Н. Каппаров
Приложение 1
к приказу Министра окружающей
среды и водных ресурсов
Республики Казахстан
от 1 июля 2014 года № 245- Ө
Форма А 1 - Основные средние месячные гидрологические показатели водоемов
Год
Месяц
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Форма А 2 - Основные средние месячные гидрохимические показатели водоемов по промысловым районам или станциям
Год
Промрайон/ Станция
рН
Растворенные газы, мг/дм.куб.
Биогенные соединения, мг/дм.куб.
Органическое вещество, мг/дм.куб.
Минерализация воды, мг/дм.куб.
СO2
O2
NH4
NO2
NO3
PPO4
В целом по водоему
Форма А 3 - Основные токсикологические показатели водоемов по промысловым районам или станциям
Год
Промрайон/ Станция
Тяжелые металлы, мкг/дм. куб.
Нефтяные углеводы, мг/дм.куб.
Пестициды, мкг/дм. куб.
Cu2+
Zn2+
и другие
Дихлордифенилтрихлорэтан
(ДДТ)
Гексахлорциклогексан
(ГХЦГ)
и другие
В целом по водоему
Форма В 1 – Таксономический состав зоопланктона водоема
Таксон
Частота встречаемости, %
20___ г.
20___ г.
20___ г.
Rotifera
Copepoda
Cladocera
Форма В 2 – Численность и биомасса зоопланктона водоема по промысловым районам или станциям
Группы зоопланктеров
Промрайон/
Станция 1
Промрайон/
Станция 2
Промрайон/
Станция 3
Промрайон/
Станция 4
По водоему в целом
Числен-ность тысяч экз./м3
Биомас-са, мг/м3
Числен-ность тысяч экз./м3
Биомас-са, мг/м3
Числен-ность тысяч экз./м3
Биомасса мг/м3
Численность тысяч экз./м3
Биомасса
мг/м3
Численность
тысяч экз./м3
Биомасса
мг/м3
Rotifera
Copepoda
Cladocera
Всего
Форма В 3 – Таксономический состав зообентоса водоема
Таксон
Частота встречаемости, %
20___ г.
20___ г.
20___ г.
Mollusca
Oligochaeta
Hirudinea
Mysidacea
Amphipoda
Hemiptera
Chironomidae
Форма В 4 – Численность и биомасса зообентоса по промысловым районам или станциям
Группы б/п
Промрайон/
Станция 1
Промрайон/
Станция 2
Промрайон/
Станция 3
Промрайон/
Станция 4
По водоему в целом
Численность, экз/м2
Биомасса, мг/м2
Численность, экз/м2
Биомасса, мг/м2
Численность, экз/м2
Биомасса, мг/м2
Численность, экз/м2
Биомасса, мг/м2
Численность., экз/м2
Биомасса, мг/м2
Олигохеты
Моллюски
Мизиды
Гаммарусы
Личинки хирономид
Прочие б/п
Всего
Форма В 5 – Значения индексов экологического состояния водоема
Индекс
Год
20___ г.
20___ г.
20___ г.
min-max
в среднем
min-max
в среднем
min-max
в среднем
Шеннона-Уивера
Сапробности
Форма В 6 – Рекомендации по кормовой базе водоемов
Водоем
Кормность по зоопланктону
Кормность по бентосу
Экологическое состояние по гидробионтам
Необходимость в акклиматизации кормовых беспозвоночных
Необходимость в зарыблении
Предложения по орудиям лова рыб
Форма В 7-1 – Численность и биомасса гаммаруса
Виды гаммарид (дафний)
Промрайон/
Станция 1
Промрайон/
Станция 2
Промрайон/
Станция 3
Промрайон/
Станция 4
Всего
Численность., тысяч. экз./м3
Биомасса, мг/м3
Численность, тысяч. экз./м3
Биомасса, мг/м3
Численность, тыс. экз./м3
Биомасса, мг/м3
Численность, тыс. экз./м3
Биомасса, мг/м3
Численность, тыс. экз./м3
Биомасса, мг/м3
Всего

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Н. Қаппаров
Қазақстан Републикасы
Қоршаған орта және су реурстары министрінің
2014 жылғы 1 шілдедегі
№ 245-Ө бұйрығына
1 қосымша
Форма А 1 – Суқоймалардың негізгі орташа айлық гидрологиялық көрсеткіштері
Жыл
Айлар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Форма А 2 – Кәсіптік аудандар немесе станциялар бойынша суқойманың негізгі орташа айлық гидрохимиялық көрсеткіштері
Жыл
Кәсіптік аудан/Станция
рН
Еріген газ, мг/дм. куб.
Биогендік қосылыс, мг/дм. куб.
Органикалық зат, мг/дм. куб.
Су минерализациясы, мг/дм. куб.
СО2
О2
NH4
NO2
NO3
PPO4
Жалпы суқойма бойынша
Форма А 3 - Кәсіптік аудандар немесе станциялар бойынша суқойманың негізгі токсикологиялық көрсеткіштері
Жыл
Кәсіптік аудан/Станция
Ауыр металдар, мкг/дм. куб.
Мұнай көмірсулары, мг/дм. куб.
Пестицидтер, мкг/дм. куб.
Cu2+
Zn2+
және басқалар
Дихлордифенилтрихлорэтан
(ДДТ)
Гексахлорциклогексан
(ГХЦГ)
және басқалар
Жалпы суқойма бойынша
Форма В 1 – Зоопланктонның таксономиялық құрамы
Таксон
кездесу жиілігі, %
20___ж
20___ж
20___ж
Rotifera
Cladocera
Copepoda
Форма В 2 – Кәсіптік аудандар немесе станциялар бойынша суқойманың зоопланктонның саны мен салмағы
Зоопланктон
топтары
Станция 1
Станция 2
Станция 3
Станция 4
саны., мың.
дана./м3
салм., мг/м3
саны., мың.
дана./м3
салм., мг/м3
саны., мың.
дана./м3
салм., мг/м3
саны., мың.
дана./м3
салм., мг/м3
Rotifera
Copepoda
Cladocera
Барлығы
Форма В 3 – Суқоймадағы зообентостың таксономиялық құрамы
Таксон
Кездесу жиілігі, %
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
Mollusca
Oligochaeta
Hirudinea
Mysidacea
Amphipoda
Hemiptera
Chironomidae
Форма В 4 – Кәсіптік аудандар немесе станциялар бойынша суқоймадағы зообентостың саны мен салмағы
Негізгі топтар
Кәсіптік аудан/
Станция 1
Кәсіптік аудан/
Станция 2
Кәсіптік аудан/
Станция 3
Кәсіптік аудан/
Станция 4
Жалпы суқойма бойынша
саны, дана/м2
салмағы, мг/м2
саны, дана/м2
салмағы, мг/м2
саны, дана/м2
салмағы, мг/м2
саны, дана/м2
салмағы, мг/м2
саны, дана/м2
салмағы, мг/м2
Олигохеттер
Моллюскалар
Мизидалар
Гаммарустар
Хирономид дернәсілдері
Басқалары
Барлығы
Форма В 5 – Суқойманың экологиялық жағдайындағы индекстердің мәні
Индекс
Жыл
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
min-max
орташа
min-max
орташа
min-max
орташа
Шеннон-Уивер
Сапробтылық
Форма В 6 – Суқоймалардың қоректік қоры бойынша ұсыныстар
Суқойма
Зоопланктон бойынша қоректілігі
Бентос бойынша қоректілігі
Гидробионттар бойынша экологиялық жағдайы
Қоректік омыртқасыздарды жерсіндірудің қажеттілігі
Отырғызу қажеттілігі
Балықты аулау құралы бойынша ұсыныстар
Форма В 7-1 – Гаммарустың саны мен салмағы
Гаммарид (дафний) түрлері
Кәсіптік аудан/
Станция 1
Кәсіптік аудан/
Станция 2
Кәсіптік аудан/
Станция 3
Кәсіптік аудан/
Станция 4
Барлығы
саны., мың.
дана./м3
салм., мг/м3
саны., мың.
дана./м3
салм., мг/м3
саны., мың.
дана./м3
салм., мг/м3
саны., мың.
дана./м3
салм., мг/м3
саны., мың.
дана./м3
салм., мг/м3
Барлығы

Форма В 7-2 – Численность и биомасса артемии по возрастным группам
Месяц
Самки без цист
Самки с цистами
Самцы
Науплиусы
Ювенильные
Предвзрослые
Всего
Численность, тысяч. экз./м3
Биомасса, мг/м3
Численность, тысяч. экз./м3
Биомасса, мг/м3
Численность, тысяч. экз./м3
Биомасса, мг/м3
Численность, тысяч. экз./м3
Биомасса, мг/м3
Численность, тысяч. экз./м3
Биомасса, мг/м3
Численность, тысяч. экз./м3
Биомасса, мг/м3
Численность, тысяч. экз./м3
Биомасса, мг/м3
Форма В 7-2 – Численность (экз./м3) самок с цистами, цист в толще воды и плодовитость артемии (цисты)
Водоем
Самки с цистами
Плодовитость, цисты
Цисты в толще воды
Форма В 7-2 – Запасы цист артемии
Водоем
Запасы цист артемии, кг
в толще воды
в яйцевых мешках самок
в береговых выбросах
в донных отложениях
общие запасы
Форма В 7-3 - Численность и биомасса раков в водоеме по промысловым районам
Промрайон/
Станция 1
Промрайон/
Станция 2
Промрайон/
Станция 3
Промрайон/
Станция 4
Всего
Численность, тысяч. экз./м3
Биомасса, мг/м3
Численность, тысяч. экз./м3
Биомасса, мг/м3
Численность, тысяч. экз./м3
Биомасса, мг/м3
Численность, тысяч. экз./м3
Биомасса, мг/м3
Численность, тысяч. экз./м3
Биомасса, мг/м3
Форма В 7-3 - Размерно-весовой состав раков
Показатели
Длина, см
Итого
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Масса, г
(мин-макс)
Средняя масса, г
Форма В 7-3 - Процентное соотношение раков по размерным группам
Показатели
Длина, см
Итого
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
%
n
Форма С 1 – Видовой состав ихтиофауны водоема
Название вида
Статус вида
латинское
казахское
русское
(промысловый, непромысловый, редкий, исчезающий)
Аборигенный, интродуци-рованный
Форма С 2 - Урожайность молоди рыб в водоеме, экз./м.куб.
Годы
Виды рыб
Форма С 3 - Количественное соотношение рыб в различных орудиях лова
Дата
Место
Характеристика орудий лова
Вид 1
Вид 2
Вид 3
Вид 4
Вид 5
Вид 6
Итого
%
%
%
%
%
%
экз.
%
Форма С 3 - Весовое соотношение рыб в различных орудиях лова
Дата
Место
Характеристика орудий лова
Вид 1
Вид 2
Вид 3
Вид 4
Вид 5
Вид 6
Итого
%
%
%
%
%
%
кг
%
Форма С 4 - Динамика биологических показателей вида
Годы
Средняя длина, см
Средняя масса, кг
Упитанность по
Фультону
Средняя индивидуально абсолютная плодовитость (ИАП)
Средний возраст
Количество экз.
Форма С 5 - Объемы проведенных работ по рыбохозяйственной мелиорации и зарыблению
Наименование работ
Ед. изм.
Общий объем
Район (участок)
работ
Объем по участку
Сроки
Расчистка проток к пойменным нерестилищам
гектар
Очистка русла рек от крупных коряг и карчей
гектар
Расчистка русловых нерестилищ
м3
Расчистка тоневых участков, очистка береговой линии и литоральной зоны
гектар
Выкос растительности
гектар
Спасение молоди рыб в отшнурованных водоемах
млн.штук
Аэрация на замороопасных участках
лунки, штук
Земляные работы
м3
Зарыбление
штук
Форма С 6 - Видовой состав рыбы в промысловых уловах по водоему
Годы промысла
Виды рыб (тонн)
Всего
вид 1
вид 2
вид 3
вид 4
вид 5
вид 6
вид 7
вид 8
вид 9
Форма С 7 - Информация о рыбодобывающих предприятиях
Наименование рыбохозяйственной организации
Количество бригад
Количество рыбаков
Материально-техническая база (единиц)
Технологическое оборудование, тонн/сутки
Холодильное оборудование
Самоходный флот
Несамоходный флот
Невода
Волокуши
Ставные сети
Другие виды
Форма С 8 - Численность популяций рыб по промысловым районам водоема, тысяч экземпляров
Виды рыб
Промрайон 1
Промрайон 2
Промрайон 3
Промрайон 4
Промрайон 5
Всего
Форма С 9 - Состояние заболеваемости рыб в водоеме, %
Вид рыбы
Вид 1
Вид 2
Вид 3
Инвазионные
Инфекционные
Неинфекционные
Количество экз.
Форма D 1 - Численность и биомасса популяции каспийского тюленя
Акватория
Численность взрослых особей, тысяч штук
Численность щенков,
тысяч штук
Биомасса взрослых особей, тонн
Биомасса щенков, тонн
Северный Каспий
Средний Каспий
Всего
Форма D 1 - Биологические показатели каспийского тюленя
Возрастной ряд
Средняя масса, кг
Упитанность
Соотношение полов
Количество, экземпляр
%
Итого
Приложение 2
к приказу Министра окружающей
среды и водных ресурсов
Республики Казахстан
от 1 июля 2014 года № 245- Ө
Правила ведения кадастровой книги рыб и других водных животных, отнесенных к объектам рыболовства и рыб и других водных животных, используемым в иных хозяйственных целях

Форма В 7-2 – Жастық құрамы бойынша артемиялардың саны мен салмағы
Ай
Цистасыз аналықтар
Цистасы бар аналықтар
Аталықтар
Науплиустар
Ювенильді
Ересек алды
Барлығы
саны., мың.
дана./м3
салм., мг/м3
саны., мың.
дана./м3
салм., мг/м3
саны., мың.
дана./м3
салм., мг/м3
саны., мың.
дана./м3
салм., мг/м3
саны., мың.
дана./м3
салм., мг/м3
саны., мың.
дана./м3
салм., мг/м3
саны., мың.
дана./м3
салм., мг/м3
Форма В 7-2 – Цистасы бар аналықтардың саны (дана./м3), су қабатындағы цисталар және артемиялардың тұқымдылығы (цисталар)
Суқойма
Цистасы бар аналықтар
Тұқымдылық, цисталар
Су қабатындағы цисталар
Форма В 7-2 – Артемия цисталарының қоры
Суқойма
Артемия цисталарының қоры, кг
су қабатында
аналықтарының жұмыртқа қапшығында
жағалауға шығып қалғандары
су түбі шөгінділерінде
жалпы қоры
Форма В 7-3 – Кәсіптік аудандар бойынша суқоймадағы шаяндардың саны мен салмағы
Кәсіптік аудан/
Станция 1
Кәсіптік аудан/
Станция 2
Кәсіптік аудан/
Станция 3
Кәсіптік аудан/
Станция 4
Барлығы
саны., мың.
дана./м3
салм., мг/м3
саны., мың.
дана./м3
салм., мг/м3
саны., мың.
дана./м3
салм., мг/м3
саны., мың.
дана./м3
салм., мг/м3
саны., мың.
дана./м3
салм., мг/м3
Форма В 7-3 – Шаяндардың ұзындық-салмақтық құрамы
Көрсеткіштері
Ұзындығы, см
Барлығы
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Салмағы, г
(мин-макс)
Орташа салмағы, г
Форма В 7-3 – Өлшемдік топтар бойынша шаяндардың пайыздық қатынасы
Көрсеткіштер
Ұзындығы, см
Барлығы
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
%
n
Форма С 1 – Суқойма ихтиофаунасының түрлік құрамы
Түрдің атауы
Түр статусы
латынша
казақша
орысша
(кәсіптік, кәсіптік емес, сирек, жойылып бара жатқан)
Аборигендік, интродуцирленген
Форма С 2 – Суқоймадағы балық шабақтарының өнімі, дана/м. куб.
Жылдар
Балық түрлері
Форма С 3 - Әртүрлі аулау құралдарындағы балықтардың сандық қатынасы
Күні
Орны
Аулайтын құрал-жабдық сипаттамасы
1 Түр
2 Түр
3 Түр
4 Түр
5 Түр
6 Түр
Барлығы
%
%
%
%
%
%
дана
%
Форма С 3 - Әртүрлі аулау құралдарымен ауланған балықтардың салмағының қатынасы
Күні
Орны
Аулау құралдарының сипаттамасы
1 Түр
2 Түр
3 Түр
4 Түр
5 Түр
6 Түр
Барлығы
%
%
%
%
%
%
кг
%
Форма С 4 - Динамика биологических показателей вида
Жылдар
Орташа дене ұзындығы, см
Орташа салмағы, г
Фультон бойынша қоңдылығы
Орташа АЖТ
Орта жасы
Саны, дана
Барлығы
Форма С 5 - Әдеттегі балық шаруашылық мелиорация бойынша қажетті жұмыс мөлшері
Жұмыстың атауы
Өлшем бірлігі
Жалпы көлем
Жұмыс ауданы (учаске)
Жер бойынша көлем
Мерзім
Тоқтау сулардың арналарын тазалау
гектар
Өзен арналарын ірі бұталардан тазалау
гектар
Арналық уылдырық шашатын орындарды тазалау
м3
Балық аулайтын учаскелерді тазалау, су жағалауы мен литоральды аймақты тазалау
гектар
Өсімдіктерді ору (шабу)
гектар
Бөлініп қалған су айдындарындағы шабақтарды құтқару
млн. дана
Тұншығып қалу қауіпі бар учаскелерде аэрация жүргізу
үкілер, дана
Жерде жүргізілетін жұмыстр
м3
Балықтандыру
дана
Форма С 6 – Суқойма бойынша кәсіптік аулаудағы балықтардың түрлік құрамы
Кәсіптік ауланған жылдар
Балық түрі (тонна)
Барлығы
түр 1
түр 2
түр 3
түр 4
түр 5
түр 6
түр 7
түр 8
түр 9
Форма С 7 – Балық өндіруші мекемелер жөнінде ақпараттар
Балық шаруашылық мекемелердің атауы
Бригада саны
Балықшылар саны
Материалдық-техникалық қор (бірлік)
Технолог. құрал-жабдық, т/тәулік
Мұздатқыш құрал-жабдықтар
Өзі қозғалатын кеме
Өздігінен қозғалмайтын кеме
Жылымдар
Сүйретпелер
Құрма аулар
Басқа түрлері
Форма С 8 – Суқойманың кәсіптік аудандары бойынша балық популяциясының саны, мың дана
Балық түрлері
Кәсіптік аудан 1
Кәсіптік аудан 2
Кәсіптік аудан 3
Кәсіптік аудан 4
Кәсіптік аудан 5
Барлығы
Форма С 9 – Суқойманың балық ауруының жағдайы, %
Балық түрлері
Түр 1
Түр 2
Түр 3
Инвазиялық
Инфекциялық
Инфекциялық емес
Саны, дана
Форма D 1 – Каспий итбалығының саны мен салмағы
Акватория
Ересек дарақтардың саны мың дана
Күшіктерінің саны
мың дана
Ересек дарақтарының салмағы, т
Күшіктерінің салмағы, т
Солтүстік Каспий
Орталық Каспий
Барлығы
Форма D 1 - Каспий итбалығының биологиялық көрсеткіштері
Жастық қатары
Орташа салмағы, кг
Қоңдылығы
Жыныстарының ара-қатынасы
Саны, дана
%
Барлығы
Қоршаған орта және су реурстары
министрінің бұйрығына
2014 жылғы 1 шілдедегі
№ 245-Ө бұйрығына
2 қосымша
Балық аулау нысанына жататын және басқа да шаруашылық мақсатта пайдаланатын балық пен өзге де су жануарларының
кадастрлік кітабын жүргізу ережелері

1. Общие положения
1. Государственный кадастр рыбных ресурсов и других водных животных в Республике Казахстан (далее - кадастр) ведется для целей государственного управления охраной, воспроизводством и устойчивым использованием животного мира, а также сохранения биологического разнообразия и среды обитания животных.
2. Кадастр включает в себя данные государственного учета рыб и других водных животных их использования по количественным и качественным показателям, совокупность сведений о состоянии и географическом распространении водных животных, среде обитания, численности, результатах регулярных наблюдений, информацию об их хозяйственном использовании и другие данные.
3. Кадастровая информация состоит из справочных сведений, опубликованных в открытой печати, и архивных данных, ежегодно обновляемых по результатам промысла и плановых научно-исследовательских работ.
4. Полный перечень кадастровых данных является минимально необходимым для комплексного научного обоснования величины допустимого промыслового изъятия из конкретной единицы запаса.
5. Кадастр предназначен для информационной поддержки решений по охране, воспроизводству и рациональному использованию рыбных ресурсов на разных уровнях управления рыбохозяйственной отраслью.
6. Кадастр позволяет получить необходимые справки в виде таблиц, графических изображений (диаграммы, линейные графики) на экране и в виде твердых копий на основе имеющейся информации.
2. Порядок ведения кадастровой книги рыб и других водных животных, отнесенных к объектам рыболовства и рыб и других водных животных, используемым в иных хозяйственных целях
7. Источниками кадастровой информации является:
промысловая статистика по всем категориям рыболовства (промышленное, любительское, научно-исследовательский, контрольный лов);
биологическая статистика, собираемая в ходе научно-исследовательских работ, полевых работ, а также непосредственно на промысле;
результаты количественного и качественного анализа ресурсов рыболовства и среды обитания рыб, полученные в рамках соответствующей бюджетной программы;
результаты специализированных исследований по сбору и обработке кадастровой информации.
8. Сбор кадастровой информации от субъектов рыбного хозяйства (пользователей рыбных ресурсов) обеспечивается межобластными бассейновыми инспекциями рыбного хозяйства на основе договоров на ведение рыбного хозяйства.
9. Кадастровые книги рыб и других водных животных, отнесенных к объектам рыболовства и рыб и других водных животных, используемым в иных хозяйственных целях ведутся по формам согласно приложению 1 к настоящему Приказу.

1. Жалпы ереже
1. Қазақстан Республикасында балық қоры мен өзге де су жануарларына мемлекеттік кадастр жүргізу (ары қарай – кадастр) жануарлар әлемін тиімді пайдалану және ұдайы өсіру, қорғауды мемлекеттік басқару, сонымен қатар, жануарлардың тіршілік ету ортасы мен биологиялық алуантүрлілігін сақтау мақсатында жүргізіледі.
2. Кадастрда балық және өзге де су жануарларының мемлекеттік есебінің мәліметтері, оларды сандық және сапалық көрсеткіштері бойынша пайдалану, су жануарларының географиялық таралуы мен жағдайы, тіршілік ету ортасы, саны, жиі бақылау нәтижелері жөніндегі мағұлматтар жиынтығы, оларды тұрмыстық пайдалану мен басқа да мәліметтердің ақпараттары болады.
3. Кадастрлық ақпарат ашық басылымдарда жарияланған анықтама және архивті мәліметтерінен тұрады, олар жылда жоспарлы ғылыми-зерттеу жұмыстары мен кәсіби балық аулау нәтижелеріне сәйкес жаңарып отырады.
4. Кадастр мәліметтерінің толық тізімі қордың нақты бірлігінен кәсіптік игеру мүмкіндігі көлемінің кешенді ғылыми негізі үшін минималды қажет болып табылады.
5. Кадастр балық шаруашылығы саласын басқарудың әр түрлі деңгейінде балық қорын тиімді пайдалану мен ұдайы өндіру, қорғау бойынша шешіміне ақпараттық қолдау көрсету үшін арналған.
6. Кадастр қажетті анықтамаларды кесте, экранда график бейнелері арқылы (диаграмма, сызықтық графиктер) және қолдағы ақпараттың негізінде табанды көшірмелер түрінде алуға мүмкіндік жасайды.
2. Балық аулау нысанына жататын және басқа да шаруашылық мақсатта пайдаланатын балық пен өзге де су жануарларының
кадастрлік кітабын жүргізу тәртібі
7. Кадастрлік ақпарат көзі болып табылады:
балық аулаудың барлық категориялары бойынша кәсіби статистика (өндірістік, әуесқойлық, ғылыми-зерттеу, балықтарды бақылау мақсатында аулау);
биологиялық статистика ғылыми-зерттеу жұмысы, дала жұмыстары барысында, сонымен қатар, тікелей кәсіпте жиналады;
сәйкес келетін бюджеттік бағдарлама аясында алынған балықтардың тіршілік ету ортасы мен балық аулау қорының сандық және сапалық талдауының (анализ) нәтижелері;
кадастрлық ақпаратты жинап, өңдеу бойынша жүргізілген арнайы зерттеу жұмыстарының нәтижелері.
8. Балық шаруашылық субъектілерінен кадастрлық ақпараттарды (балық қорын тұтынушылардан) жинау балық шаруашылығын жүргізуге негізделген келісімшарт негізінде балық шаруашылығының облыс аралық бассейіндік инспекцияларымен қамтамасыз етіледі.
9. Балық және балық аулау нысанына жататын, басқа да шаруашылық мақсатта қолданылатын балық қоры және өзге де су жануарларының кадастрлік кітабы осы Бұйрықтың Қосымша 1 сәйкес үлгі бойынша жүргізіледі.

10. Заполнение и предоставление количественной и качественной информации по кадастровой книге рыб и других водных животных, отнесенных к объектам рыболовства и рыб и других водных животных, используемым в иных хозяйственных целях производится согласно приложению к настоящим Правилам.
Приложение
к Правилам ведения кадастровых книг
рыб и других водных животных, отнесенных
к объектам рыболовства и рыб и других
водных животных, используемым в
иных хозяйственных целях
Наименование
исполнителя
Заполняемые формы кадастра
Куда представляет
Сроки
представления
Субъекты рыбного хозяйства
C5, C6, C7
Межобластные бассейновые инспекции рыбного хозяйства
ежеквартально
Межобластные бассейновые инспекции рыбного хозяйства
A1, C5-C7,
Комитет рыбного хозяйства
ежеквартально
Межобластные бассейновые инспекции рыбного хозяйства
А2, С1, С3, С8
Комитет рыбного хозяйства
один раз в полугодие
Межобластные бассейновые инспекции рыбного хозяйства
А3, В1-В7
(в том числе 7-1, 7-2, 7-3), С2, С4, С8, С9, D1
Комитет рыбного хозяйства
один раз в год
Комитет рыбного хозяйства МОСВР РК
Единая система государственных кадастров природных объектов
Республики Казахстан
ежегодно

10. Балық және балық аулау нысанына жататын, басқа да шаруашылық мақсатта қолданылатын балық қоры және өзге де су жануарларының кадастрлік кітабы бойынша сандық және сапалық ақпараттарды толтыру мен ұсыну осы Ережедегі қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
Балық және балық аулау
нысанына жататын, басқа да
шаруашылық мақсатта қолданылатын
балық қоры және өзге де су
жануарларының кадастрлік
кітабын жүргізуге
Қосымша
Орындаушы атауы
Кадастрдың толтырылатын формалары
Өткізетін орын
Өткізетін мерзім
Балық шаруашылығының субъектісі
C5, C6, C7
Балық шаруашылығының облыс аралық
бассейіндік инспекциялары
тоқсан сайын
Балық шаруашылығының облыс аралық
бассейіндік
инспекциялары
A1, C5-C7
Балық шаруашылығы Комитеті
тоқсан сайын
Балық шаруашылығының облыс аралық
бассейіндік
инспекциялары
A2, C1,C3,C8
Балық шаруашылығы Комитеті
жарты жылда бір рет
Балық шаруашылығының облыс аралық
бассейіндік
инспекциялары
A3, B1-B7 (оның ішінде, 7-1, 7-2, 7-3), C2, C4, C8, C9, D1
Балық шаруашылығы Комитеті
жылына бір рет
ҚР ҚОСРМ балық шаруашылығы Комитеті
Қазақстан Республикасының табиғи нысандарының мемлекеттік кадастрлерінің біртұтас жүйесі
жыл сайын