Об утверждении Правил ввода режима особых условий в учреждениях уголовно-исполнительной системы
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 августа 2014 года № 510. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 сентября 2014 года № 9733.
Сноска. В заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 30.09.2025 № 734 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.5
В соответствии с подпунктом 7) части 1 статьи 16 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ввода режима особых условий в учреждениях уголовно-исполнительной системы.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 30.09.2025 № 734 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу подпункт 1) пункта 1 приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 марта 2012 года № 182 "О некоторых вопросах уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 8 мая 2012 года № 7630, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 31 октября 2012 года, 6 ноября 2012 года, 7 ноября 2012 года № 375-376, 383-384 (27194-27195, 27202-27203, 27204-27206), 8 ноября 2012 года № 388-389 (27207-27208).
3. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Бердалин Б.М.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа в информационно-правовой системе "Әділет" и официальных средствах массовой информации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан www.mvd.gov.kz.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Комитет уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Бердалин Б.М.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, но не ранее 1 января 2015 года.
Министр
генерал-лейтенант полиции К Касымов
Утверждены
приказом Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от 14 августа 2014 № 510
Правила
ввода режима особых условий в учреждениях уголовно-исполнительной системы

Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде ерекше жағдайлар режимін енгізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 14 тамыздағы № 510 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 16 қыркүйекте № 9733 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 30.09.2025 № 734 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі Қылмыстық-атқару кодексінің 16-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ерекше жағдайлар режимін енгізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 30.09.2025 № 734 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 29 наурыздағы № 182 бұйрығының 1-тармағы 1) тармақшасының (Нормативтік кұқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2012 жылғы 8 мамырдағы № 7630 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2012 жылғы 31 қазандағы, 2012 жылғы 7 қарашадағы № 375-376, 383-384 (27194-27195, 27202-27203, 27204-27206), 2012 жылғы 8 қарашадағы № 388-389 (27207-27208) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті (Б.М. Бердалин):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны кейіннен ресми жариялауды;
2) осы бұйрықты белгіленген тәртіпте "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесіне және ресми ақпараттық бұқаралық құралдарына жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитетіне (Б.М. Бердалин) жүктелсін.
5. Осы бұйрық оны бірінші ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі, бірақ 2015 жылғы 1 қаңтардан ерте емес.
Министр
полиция генерал-лейтенанты Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 14 тамыздағы
№ 510 бұйрығымен бекітілген
Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде ерекше жағдайлар режимін енгізу қағидалары

Сноска. В заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 30.09.2025 № 734 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила ввода режима особых условий в учреждениях уголовно-исполнительной системы (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) части первой статьи 16 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан (далее – УИК) и определяют порядок ввода режима особых условий в учреждениях уголовно-исполнительной системы (далее - учреждение).
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 30.09.2025 № 734 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
2. Целью введения режима особых условий является стабилизация оперативной обстановки, пресечение противоправных действий осужденных, восстановление законности и порядка, а также создание условий, необходимых для проведения неотложных спасательных и аварийных работ.
3. Режим особых условий вводится, при наличии реальной угрозы организации работы учреждения, безопасности работающего в нем персонала, осужденных и лиц, проживающих в прилегающей территории, установлении которых невозможно без применения чрезвычайных мер.
4. Основания для введения режима особых условий в учреждениях в соответствии со статьей 101 УИК:
1) возникновение чрезвычайной ситуации природного, техногенного и социального характера;
2) введение в районе дислокации учреждения чрезвычайного, особого или военного положения;
3) массовые беспорядки;
4) групповое неповиновение осужденных;
5) наличие реальной угрозы вооруженного нападения на места содержания под стражей.
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 30.09.2025 № 734 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
5. Режим особых условий состоит из элементов, реализацией которых достигается выполнение основных задач: возвращение учреждения к нормальной жизнедеятельности, пресечение противоправных действий со стороны осужденных, обеспечение безопасности персонала учреждения и осужденных, и лиц, проживающих на прилегающей к учреждению территории, а также ликвидация последствий стихийных бедствий, катастроф, аварий и пожаров.
В период действия режима особых условий в учреждении:
1) может быть приостановлено на время действия указанного режима реализация прав осужденных, предусмотренных статьями 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112 и 113 УИК;

Ескерту. Қағидалардың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 30.09.2025 № 734 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде ерекше жағдайлар режимін енгізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің (бұдан әрі - ҚАК) 16-бабы бірінші бөлігінің 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде (бұдан әрі – мекеме) ерекше жағдайлар режимін енгізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 30.09.2025 № 734 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Ерекше жағдайлар режимін енгізудің мақсаты жедел жағдайды тұрақтандыру, сотталғандардың құқыққа қарсы әрекеттерінің жолын кесу, заңдылық пен тәртіпті қалпына келтіру, сондай-ақ шұғыл құтқару және авариялық жұмыстарды жүргізу үшін қажетті жағдайлар жасау болып табылады.
3. Мекеменің жұмысын ұйымдастыруға, сонда жұмыс істейтін персоналдың, сотталғандардың және іргелес жатқан аумақта тұратын адамдардың қауіпсіздігіне нақты қауіп төнген кезде шұғыл шараларды қабылдаусыз мүмкін болмайтын жағдайда ерекше жағдайлар режимі енгізіледі.
4. ҚАК-тың 101-бабына сәйкес мекемелерде ерекше жағдайлар режимін енгізу үшін негіздер:
1) табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдай туындауы;
2) мекеме орналасқан ауданға төтенше, ерекше немесе соғыс жағдай енгізілуі;
3) жаппай тәртіпсіздіктер;
4) сотталғандардың топтасып бағынбаушылығы;
5) күзетпен ұстау орындарына қарулы шабуыл жасаудың нақты қаупінің болуы.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 30.09.2025 № 734 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Ерекше жағдайлар режимі негізгі міндеттерді орындауға қол жеткізілетін мынадай элементтерден: мекемені қалыпты өмірге қайтарудан, сотталғандар тарапынан құқыққа қайшы әрекеттердің жолын кесуден, мекеме персоналы мен сотталғандардың және мекемеге іргелес жатқан аумақта тұратын адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуден, сондай-ақ табиғи апат, авария және өрттердін салдарын жоюдан тұрады.
Ерекше жағдайлар режимінің қолданылу кезеңінде мекемеде:
1) ҚАК-тың 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112 және 113-баптарында көзделген сотталғандардың құқықтарын жүзеге асыруы аталған режимнің іс-қимылы уақытында тоқтатылуы мүмкін;

2) вводится усиленный вариант охраны и надзора;
3) вводится особый порядок допуска на объекты;
4) изменяется распорядок дня учреждения;
5) ограничивается деятельность производственных, коммунально-бытовых, культурно-просветительных, медико-санитарных и иных служб.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 30.09.2025 № 734 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
6. Режим особых условий вводится по решению Министра внутренних дел Республики Казахстан, согласованному с Генеральным Прокурором Республики Казахстан, на срок до тридцати суток.
В случае не достижения целей ввода режима особых условий в установленный срок, время его действия продлевается указанными должностными лицами дополнительно до тридцати суток.
Сноска. Пункт 6 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 30.09.2025 № 734 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
7. В случае возникновения непосредственной угрозы жизни и здоровью осужденных, персонала или иных лиц руководитель территориального органа уголовно-исполнительной системы по согласованию с руководителем территориального органа внутренних дел и прокурором области или приравненным к нему прокурором вправе вводить меры, предусмотренные частью четвертой статьи 101 УИК, самостоятельно с немедленным уведомлением Министра внутренних дел Республики Казахстан.
В этом случае Министр внутренних дел Республики Казахстан в течение одних суток со дня получения уведомления принимает решение о введении режима особых условий или об отмене введенных мер.
Сноска. Пункт 7 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 30.09.2025 № 734 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
7-1. Перемещение осужденных в другие учреждения в случае объявления чрезвычайных ситуаций социального, природного или техногенного характера, либо введения режима особых условий, исключающих возможность нахождения осужденных в учреждении, осуществляется в соответствии со статьей 91 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 05.06.2017 № 394 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Решение о вводе режима особых условий оформляется в виде приказа, в котором указываются:
1) обстоятельства, послужившие основанием для введения режима особых условий, в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил;

2) күзету мен қадағалаудың күшейтілген нұсқасы енгізіледі;
3) объектілерге жіберудің ерекше тәртібі енгізіледі;
4) мекеменің күн тәртібі өзгертіледі;
5) өндірістік, коммуналдық-тұрмыстық, мәдени-ағарту, медициналық-санитариялық және өзге де қызметтер жұмысының шектелуі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 30.09.2025 № 734 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Ерекше жағдайлар режимі Қазақстан Республикасының Бас прокурорымен келісіліп, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің шешімі бойынша отыз тәулікке дейінгі мерзімге енгізіледі.
Көрсетілген мерзімде ерекше жағдайлар режимін енгізуде белгілі мақсатқа кол жетпеген жағдайда, оның қолданылу уақытын көрсетілген лауазымды адамдар қосымша отыз тәулікке дейін ұзартады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 30.09.2025 № 734 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Сотталғандардың, персоналдың немесе өзге де адамдардың өмірі мен денсаулығына тікелей қатер төнген жағдайда, қылмыстық-атқару жүйесі аумақтық органының басшысы аумақтық ішкі істер органының басшысымен және облыс прокурорымен немесе оған теңестірілген прокурормен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрінің дереу хабардар ете отырып, осы ҚАК-тың 101-бабының төртінші бөлігінде көзделген шараларды өз бетінше енгізуге құқылы.
Бұл жағдайда Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі хабарламаны алған күннен бастап бір тәулік ішінде ерекше жағдайлар режимін енгізу немесе енгізілген шаралардың күшін жою туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 30.09.2025 № 734 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-1. "Әлеуметтік, табиғи немесе техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар жарияланған не сотталғандардың мекемеде болу мүмкіндігін жоққа шығаратын ерекше жағдайлар режимін енгізген жағдайда сотталғандарды басқа мекемелерге ауыстыру Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 91-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағида 7-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 05.06.2017 № 394 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Ерекше жағдайлар режимін енгізу туралы шешім бұйрық түрінде ресімделеді, онда:
1) осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес ерекше жағдайлар режимін
енгізу үшін негіздеме болатын мән-жайлар;

2) перечень мероприятий подлежащих исполнению;
3) привлекаемые силы и средства уголовно-исполнительной системы, целесообразность привлечения сил и средств органов внутренних дел и Национальной гвардии, ответственные должностные лица;
4) срок выполнения задач.

2) орындауға жататын іс-шаралардың тізбесі;
3) қылмыстық-атқару жүйесінің күштері мен құралдары, ішкі істер және ішкі әскерлер органдарының күштері мен құралдарын тартудың мақсаттылығы, жауапты лауазымды адамдар;
4) міндеттердің орындалу мерзімі көрсетіледі.