Об определении перечня социально значимых пассажирских межобластных сообщений
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 8 декабря 2014 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 января 2015 года № 10069.
В соответствии с подпунктом 34-5) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень социально значимых пассажирских межобластных сообщений.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан Касымбек Ж.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Рау
Утвержден приказом
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан
от 8 декабря 2014 года № 247
Перечень социально значимых пассажирских межобластных сообщений
Сноска. Перечень - в редакции приказа Министра транспорта РК от 20.05.2025 № 159 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Актобе – Атырау.
2. Актобе – Мангистау.
3. Алматы – Актобе.
4. Алматы – Атырау.
5. Алматы – Балхаш.
6. Алматы – Достык.
7. Алматы – Жезказган.

Әлеуметтік маңызы бар облысаралық жолаушылар қатынастарының тізбесін айқындау туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялық және даму министрінің м.а. 2014 жылғы 8 желтоқсандағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 қаңтарда № 10069 тіркелді.
"Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Заңының 14-бабы 2-тармағының 34-5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Әлеуметтік маңызы бар облысаралық жолаушылар қатынастарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрық заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарына және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға көшірмелерін жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында жариялау және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін oн жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму бірінші вице-министрі Ж.М. Қасымбекке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
А. Рау
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының
2014 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 247 бұйрығымен
бекітілген
Әлеуметтік маңызы бар облысаралық жолаушылар қатынастарының тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 20.05.2025 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Ақтөбе – Атырау.
2. Ақтөбе – Маңғыстау.
3. Алматы – Ақтөбе.
4. Алматы – Атырау.
5. Алматы – Балқаш.
6. Алматы – Достық.
7. Алматы – Жезқазған.

8. Алматы – Конаев.
9. Алматы – Костанай.
10. Алматы – Кульсары.
11. Алматы – Локоть.
12. Алматы – Мангистау.
13. Алматы – Озинки.
14. Алматы – Оскемен.
15. Алматы – Павлодар.
16. Алматы – Петропавловск.
17. Алматы – Сарыагаш.
18. Алматы – Семей.
19. Алматы – Уральск.
20. Алматы – Шымкент.
21. Астана – Айсары – Аркалык.
22. Астана – Алматы.
23. Астана – Атбасар.
24. Астана – Атырау.
25. Астана – Достык.
26. Астана – Жезказган.
27. Астана – Житикара.
28. Астана – Караганды.
29. Астана – Кокшетау.
30. Астана – Кокшетау– Саумалколь.
31. Астана – Курорт Боровое.
32. Астана – Кызыл-Ту – Петропавловск.
33. Астана – Оскемен.
34. Астана – Павлодар.
35. Астана – Павлодар– Семей.
36. Астана – Сарыагаш.
37. Астана – Семей.
38. Астана – Уральск.
39. Астана – Шымкент.
40. Атырау – Аксарайская. 41. Атырау – Мангистау.
42. Караганды – Жезказган – Мангистау.
43. Караганды – Каражал.
44. Караганды – Костанай.
45. Караганды – Петропавловск.
46. Кокшетау – Астана – Ерейментау.
47. Костанай – Аркалык.
48. Кызылорда – Кокшетау.
49. Кызылорда – Павлодар.
50. Кызылорда – Петропавловск.
51. Кызылорда – Семей.
52. Мангистау – Аксарайская.
53. Мангистау – Семей.
54. Мангистау – Уральск.
55. Оскемен – Жаланашколь – Достык.
56. Павлодар – Пресногорьковская.
57. Павлодар – Туркестан.
58. Шалкар – Сексеул.
Социально значимым сообщением признается сообщение, оказывающее влияние на социально – экономическое положение общества и государства и соответствующее следующим критериям:
1) государственное значение – развитие межгосударственных связей, соединение столицы и областных центров Республики Казахстан со столицами и главными городами административно – территориальных единиц государств, имеющих значительные общественные, торговые или иные взаимоотношения с Республикой Казахстан;
2) безальтернативность – отсутствие беспересадочных параллельных сообщений при большой протяженности и малой разветвленности, независимость от климатических условий, всесезонность, массовость единовременной перевозки пассажиров;
3) социальное значение – сохранение в среднедушевом доходе населения доступного уровня расходов на передвижение;
4) доступность – обеспечение возможности свободного передвижения граждан по территории Республики Казахстан, выезда за ее пределы и беспрепятственного возвращения по маршрутам, не имеющим доступных альтернативных видов транспорта.

8. Алматы – Қонаев.
9. Алматы – Қостанай.
10. Алматы – Құлсары.
11. Алматы – Локоть.
12. Алматы – Маңғыстау.
13. Алматы – Өзіңкі.
14. Алматы – Өскемен.
15. Алматы – Павлодар.
16. Алматы – Петропавл.
17. Алматы – Сарыағаш.
18. Алматы – Семей.
19. Алматы – Орал.
20. Алматы – Шымкент.
21. Астана – Айсары – Арқалық.
22. Астана – Алматы.
23. Астана – Атбасар.
24. Астана – Атырау.
25. Астана – Достық.
26. Астана – Жезқазған.
27. Астана – Жітіқара.
28. Астана – Қарағанды.
29. Астана – Көкшетау.
30. Астана – Көкшетау – Саумалкөл.
31. Астана – Бурабай Курорты.
32. Астана – Қызыл-Ту – Петропавл.
33. Астана – Өскемен.
34. Астана – Павлодар.
35. Астана – Павлодар – Семей.
36. Астана – Сарыағаш.
37. Астана – Семей.
38. Астана – Орал.
39. Астана – Шымкент.
40. Атырау – Ақсарай.
41. Атырау – Маңғыстау.
42. Қарағанды – Жезқазған – Маңғыстау.
43. Қарағанды – Қаражал.
44. Қарағанды – Қостанай.
45. Қарағанды – Петропавл.
46. Көкшетау – Астана – Ерейментау.
47. Қостанай – Арқалық.
48. Қызылорда – Көкшетау.
49. Қызылорда – Павлодар.
50. Қызылорда – Петропавл.
51. Қызылорда – Семей.
52. Маңғыстау – Ақсарай.
53. Маңғыстау – Семей.
54. Маңғыстау – Орал.
55. Өскемен – Жаланашкөл – Достық.
56. Павлодар – Пресногорьков.
57. Павлодар – Түркістан.
58. Шалқар – Сексеуіл.
Әлеуметтік маңызы бар қатынас қоғам мен мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық жағдайына ықпал ететін және мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін қатынас болып танылады:
1) мемлекеттік маңызы – мемлекетаралық байланыстарды дамыту, Қазақстан Республикасының астанасы мен облыс орталықтарын Қазақстан Республикасымен айтарлықтай қоғамдық, сауда немесе өзге де өзара қатынастары бар мемлекеттердің әкімшілік-аумақтық бірліктерінің астаналарымен және басты қалаларымен қосу;
2) баламасыздығы – ұзақтығы үлкен әрі тармақталуы aз болғанда қайта отырғызусыз қатарлас қатынастардың болмауы, ауа райы жағдайларына тәуелсіздігі, барлық маусымдылығы, жолаушыларды біржолғы жаппай тасымалдау;
3) әлеуметтік маңызы – халықтың жан басына шаққандағы табысында жол жүруге арналған шығысының қолжетімді деңгейінің сақталуы;
4) қолжетімділігі – азаматтардың қолжетімді балама көлік түрлері жоқ бағыттары бойынша Қазақстан Республикасының аумағында еркін орын ауыстыру, оның шегінен тыс шығу және кедергісіз қайтып келу мүмкіндігін қамтамасыз ету.