Об утверждении методики расчетов трансфертов общего характера
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 11 декабря 2014 года № 139. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 января 2015 года № 10068. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 августа 2025 года № 84.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 26.08.2025 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок приказа внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 10.08.2016 № 365 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 9 статьи 45 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и в целях совершенствования межбюджетных отношений ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.09.2021 № 86 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую методику расчетов трансфертов общего характера.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 10.08.2016 № 365 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту бюджетной политики обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр
Е. Досаев
Утверждена
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 11 декабря 2014 года № 139
Методика расчетов трансфертов общего характера
Сноска. Методика - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.09.2021 № 86 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Основные положения

Жалпы сипаттағы трансферттердің есеп-қисаптар әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 11 желтоқсандағы № 139 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 қаңтарда № 10068 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 26 тамыздағы № 84 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 26.08.2025 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 10.08.2016 № 365 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 45-бабының 9-тармағына сәйкес және бюджетаралық қатынастарды жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.09.2021 № 86 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жалпы сипаттағы трансферттердің есеп-қисаптар әдістемесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 10.08.2016 № 365 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Бюджет саясаты департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2014 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 139 бұйрығымен
бекітілген
Жалпы сипаттағы трансферттердің есеп-қисаптары әдістемесі
Ескерту. Әдістеме жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.09.2021 № 86 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящая Методика расчетов трансфертов общего характера (далее – Методика) разработана в соответствии со статьей 45 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс) и применяется при определении объемов трансфертов общего характера на трехлетний период для бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы и при их изменении через каждые три года.
Глава 2. Определение объемов трансфертов общего характера
2. Объемы трансфертов общего характера определяются как разница между прогнозными объемами доходов (за минусом трансфертов) и затрат соответствующего бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы согласно Бюджетному кодексу и рассчитываются по следующей формуле:
ТОХi = ПОДi - ПОЗi, где:
ТОХi – объемы трансфертов общего характера i-й области (города республиканского значения, столицы);
ПОДi – прогнозные объемы доходов i-й области (города республиканского значения, столицы);
ПОЗi – прогнозные объемы затрат i-й области (города республиканского значения, столицы).
При превышении прогнозного объема доходов над прогнозным объемом затрат бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы (ТОХi > 0) устанавливаются бюджетные изъятия из бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы в вышестоящий бюджет.
При превышении прогнозного объема затрат над прогнозным объемом доходов бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы (ТОХi < 0) устанавливаются бюджетные субвенции в бюджет области, города республиканского значения, столицы из вышестоящего бюджета.
Глава 3. Определение прогнозных объемов доходов бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы
3. Прогнозные объемы доходов бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы рассчитываются согласно Методике прогнозирования поступлений бюджета, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 34 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10322).
Глава 4. Определение прогнозных объемов затрат бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы
4. Прогнозные объемы затрат бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы рассчитываются как сумма прогнозных объемов затрат по текущим бюджетным программам и по бюджетным программам развития с учетом установленных статьями 54, 55, 56 и 56-1 Бюджетного кодекса направлений расходов по функциональному признаку.

1. Осы Жалпы сипаттағы трансферттердің есеп-қисаптары әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 45-бабына сәйкес әзірленді және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттері үшін үш жылдық кезеңге арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін айқындау кезінде және олар әрбір үш жылда өзгерген кезде қолданылады.
2-тарау. Жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін айқындау
2. Жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі Бюджет кодексіне сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тиісті бюджеттерінің кірістері (трансферттерді шегергенде) мен шығындарының болжамды көлемі арасындағы айырмашылық ретінде айқындалады және мынадай формула бойынша есептеледі:
ЖСТі=КБКі - ШБКі, мұнда:
ЖСТі – і-облысының (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жалпы сипаттағы трансферттерінің көлемі;
КБКі – і-облысы (республикалық маңызы бар қала, астана) кірістерінің болжамды көлемі;
ШБКі – і-облысы (республикалық маңызы бар қала, астана) шығындарының болжамды көлемі.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттері кірістерінің болжамды көлемі шығындардың болжамды көлемінен асқан кезде (ЖСТі>0) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерінен жоғары тұрған бюджетке бюджеттік алып қоюлар белгіленеді.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттері шығындарының болжамды көлемі кірістердің болжамды көлемінен асқан кезде (ЖСТі<0) жоғары тұрған бюджеттен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетіне бюджеттік субвенциялар белгіленеді.
3-тарау. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттері кірістерінің болжамды көлемін айқындау
3. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттері кірістерінің болжамды көлемі Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 34 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10322 болып бекітілген) бекітілген Бюджет түсімдерін болжау әдістемесіне сәйкес есептеледі.
4-тарау. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттері шығындарының болжамды көлемін айқындау
4. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттері шығындарының болжамды көлемі Бюджет кодексінің 54, 55, 56 және 56-1-баптарында белгіленген функционалдық белгісі бойынша шығыстар бағыттарын ескере отырып, ағымдағы бюджеттік бағдарламалар мен бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындардың болжамды көлемінің сомасы ретінде есептеледі.

При этом прогнозные объемы затрат по текущим бюджетным программам (далее – текущие затраты) состоят из затрат, связанных с обеспечением деятельности администраторов бюджетных программ по выполнению функций государственного управления и обязательств государства в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, имеющих постоянный характер, а также с достижением цели, решение конкретных задач и мероприятий стратегических и программных документов, в соответствии с пунктом 6 статьи 240 Бюджетного кодекса.
Прогнозный объем текущих затрат бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы по подфункциям "Дошкольное воспитание и обучение", "Начальное, основное среднее и общее среднее образование" функциональной группы "Образование" рассчитывается по данным Министерства просвещения Республики Казахстан по перечню функциональных подгрупп, осуществляемых государственных функций, показателей и коэффициентов к ним, согласно приложению 1 к настоящей Методике (далее – Перечень).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 07.10.2022 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Расчет прогнозных объемов текущих затрат бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы
5. Прогнозные объемы текущих затрат бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы, рассчитанные в соответствии с настоящей Методикой, используются для определения размеров трансфертов общего характера.
6. Для расчета текущих затрат определяется прогнозный объем текущих затрат в целом по бюджетам областей, городов республиканского значения, столицы.
7. При определении прогнозного объема текущих затрат бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы учитываются:
1) совокупный объем текущих затрат с учетом увеличения текущих затрат на индекс потребительских цен в планируемом периоде в соответствии с прогнозом социально-экономического развития и бюджетных параметров республики (за исключением заработной платы);
2) положения законов Республики Казахстан, предусматривающие сокращение поступлений или увеличение расходов местных бюджетов и вводимые в действие в планируемом периоде;
3) положения проектов указов Президента Республики Казахстан, постановлений Правительства Республики Казахстан, нормативных правовых приказов министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов, нормативных правовых постановлений центральных государственных органов, нормативных правовых приказов руководителей ведомств центральных государственных органов при наличии прямой компетенции по их утверждению в нормативных правовых актах государственного органа, в структуру которого входит ведомство, предусматривающие сокращение поступлений или увеличение расходов местных бюджетов и вводимые в действие в планируемом периоде, после обязательного рассмотрения Республиканской бюджетной комиссии;

Бұл ретте ағымдағы бюджеттік бағдарламалар бойынша шығындардың болжамды көлемі (бұдан әрі – ағымдағы шығындар) Бюджет кодексінің 240-бабының 6-тармағына сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік басқару функциялары мен мемлекеттің міндеттемелерін орындау жөніндегі тұрақты сипаты бар қызметін қамтамасыз етуге, сондай-ақ мақсатқа қол жеткізуге, стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың нақты міндеттері мен іс-шараларын шешуге бағытталған ағымдағы бюджеттік бағдарламалар бойынша шығындардан тұрады.
"Білім беру" функционалдық тобының "Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту", "Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру" кіші функциялары бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің ағымдағы шығындарының болжамды көлемі Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің деректері бойынша осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылатын мемлекеттік функциялардың функционалдық кіші топтарының, олардың көрсеткіштері мен коэффиценттерінің тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бойынша есептеледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 07.10.2022 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің ағымдағы шығындары болжамды көлемінің есеп-қисабы
5. Осы Әдістемеге сәйкес есептелген облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерінің ағымдағы шығындарының болжамды көлемі жалпы сипаттағы трансферттердің мөлшерін айқындау үшін ғана пайдаланылады.
6. Ағымдағы шығындардың есеп-қисабы үшін тұтастай облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттері бойынша ағымдағы шығындардың болжамды көлемі айқындалады.
7. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерінің ағымдағы шығындарының болжамды көлемін айқындау кезінде мыналар:
1) республиканың әлеуметтік-экономикалық даму болжамына және бюджеттік параметрлеріне сәйкес жоспарланған кезеңдегі тұтыну бағалары индексіне ағымдағы шығындардың ұлғайғанын ескере отырып, ағымдағы шығындардың жиынтық көлемі (жалақыны қоспағанда);
2) жергілікті бюджеттердің түсімдерін қысқартуды немесе шығыстарын ұлғайтуды көздейтін және жоспарланатын кезеңде қолданысқа енгізілетін Қазақстан Республикасы заңдарының ережелері;
3) Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтары, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары, Қазақстан Республикасының министрлерi мен орталық мемлекеттiк органдардың өзге де басшыларының нормативтiк құқықтық бұйрықтары, орталық мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық қаулылары, құрылымына ведомство кіретін мемлекеттік органның нормативтік құқықтық актілерінде оларды бекіту бойынша тікелей құзыреті болған кезде орталық мемлекеттік органдардың ведомстволары басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтары жобаларының жергілікті бюджеттердің түсімдерін қысқартуды немесе шығыстарын ұлғайтуды көздейтін және Республикалық бюджет комиссиясының міндетті түрде қарауынан кейін жоспарланатын кезеңде қолданысқа енгізілетін ережелері;

4) затраты постоянного характера, ранее финансировавшиеся за счет целевых текущих трансфертов абсолютными суммами по регионам по решению Республиканской бюджетной комиссии. Допускается исключение затрат, ранее включенных в базу расходов местных бюджетов из прогнозного объема текущих затрат бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы по решению Республиканской бюджетной комиссии или по предложению центральных государственных органов.
Сводная информация о целевых текущих трансфертах из республиканского бюджета для включения в базу расходов местных бюджетов предоставляется центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию в разрезе областей, городов республиканского значения, столицы на плановый период с соответствующими заключениями Республиканской бюджетной комиссии в центральный уполномоченный орган по государственному планированию;
5) поступления по плате за негативное воздействие на окружающую среду, рассчитанные согласно Методике прогнозирования поступлений бюджета по подфункции "Охрана окружающей среды" функциональной группы "Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения" в соответствии с Перечнем;
6) затраты на обслуживание основного долга по облигационным займам в рамках программы Дорожной карты занятости;
7) государственные обязательства по проектам государственно-частного партнерства, принятые ранее на трехлетний период;
8) резерв местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, не превышающий два процента от объема поступлений соответствующего местного бюджета без учета трансфертов и займов в соответствии со статьей 19 Бюджетного кодекса;
9) затраты на осуществление капитальных расходов для организаций, оказывающих стационарную и амбулаторно-поликлиническую помощь в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования без учета расходов республиканских и частных организаций по данным уполномоченного органа в области здравоохранения.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 07.10.2022 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Из суммарного прогнозного объема текущих затрат бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы исключаются средства на выплату экологических надбавок, оказание материальной помощи и на дополнительные отпуски работникам государственных учреждений и казенных предприятий, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, и добавляются абсолютными суммами после расчета прогнозных объемов текущих затрат по бюджетам областей, городов республиканского значения, столицы.

4) Республикалық бюджет комиссиясының шешімімен өңірлер бойынша абсолюттік сомалармен ағымдағы нысаналы трансферттер есебінен бұрын қаржыландырылған тұрақты сипаттағы шығындар ескеріледі. Жергілікті бюджеттердің шығыстар базасына бұрын енгізілген шығындарды Республикалық бюджет комиссиясының шешімі бойынша немесе орталық мемлекеттік органдардың ұсынысы бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерінің ағымдағы шығындарының болжамды көлемінен алып тастауға жол беріледі.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жергілікті бюджеттер шығыстарының базасына енгізу үшін республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер туралы жиынтық ақпаратты жоспарлы кезеңге облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бөлінісінде Республикалық бюджет комиссиясының тиісті қорытындыларымен бірге мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады;
5) Тізбеге сәйкес "Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары" функционалдық тобының "Қоршаған ортаны қорғау" кіші функциясы бойынша Бюджет түсімдерін болжау әдістемесіне сәйкес есептелген қоршаған ортаға теріс әсері үшін төлемақы бойынша түсімдер;
6) Жұмыспен қамтудың жол картасы бағдарламасы шеңберінде облигациялық қарыздар бойынша негізгі борышқа қызмет көрсету шығындары;
7) бұрын үш жылдық кезеңге қабылданған мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер;
8) Бюджет кодексінің 19-бабына сәйкес трансферттер мен қарыздарды есепке алмағанда, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының тиісті жергілікті бюджетінің түсімдері көлемінің екі пайызынан аспайтын резерві;
9) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның деректері бойынша республикалық және жеке ұйымдардың шығыстарын есепке алмағанда, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде стационарлық және амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдар үшін күрделі шығыстарды жүзеге асыруға арналған шығындар ескеріледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 07.10.2022 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерінің ағымдағы шығындарының жиынтық болжамды көлемінен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес экологиялық үстемеақылар төлеуге, материалдық көмек көрсетуге және мемлекеттік мекемелер мен қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлеріне қосымша демалыстар беруге арналған қаражат алып тасталады және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттері бойынша ағымдағы шығындардың болжамды көлемі есептелген соң абсолютті сомалармен қосылады.

9. За расчетную базу прогнозирования объема текущих затрат бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы принимаются объемы текущих затрат с учетом уточненного плана по состоянию на 1 мая года, предшествующего планируемому периоду.
10. Расчет прогнозного объема текущих затрат бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы производится в разрезе функциональных подгрупп осуществляемых государственных функций с учетом показателей и коэффициентов, приведенных в Перечне.
При снижении прогноза численности населения, применяется оценка численности года, предшествующего трехлетнем планируемому периоду.
11. Расчет текущих затрат отдельной области (города республиканского значения, столицы) по отдельной функциональной подгруппе производится по следующей формуле:
РЗji – расчетные текущие затраты i-й области (города республиканского значения, столицы) по j-й функциональной подгруппе;
ОЗji – объем затрат i-й области (города республиканского значения, столицы) по j-й функциональной подгруппе;
Кlij,..., Кnij – коэффициенты, учитывающие объективные факторы, которые обусловливают отличия в стоимости предоставления государственных услуг в i-й области (городе республиканского значения, столице) по j-й функциональной подгруппе;
Пlij,..., Пnij – показатели, учитывающие объективные факторы, которые обуславливают отличия в стоимости предоставления государственных услуг в i-й области (городе республиканского значения, столице) по j-й функциональной подгруппе.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 07.10.2022 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При расчете прогнозного объема текущих затрат применяются следующие коэффициенты, отражающие объективные факторы, которые обусловливают различия в стоимости предоставления государственных услуг:
1) коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности:
Насi – прогнозная численность населения в i-й области (городе республиканского значения, столице);
Насiсельск – прогнозная численность сельского населения i-й области;
– доля заработной платы в общем объеме текущих затрат по j-й функциональной подгруппе.
Коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности учитывает потребность в дополнительных расходах на заработную плату в сельской местности по отдельным функциональным подгруппам;
2) коэффициент учета бедности (на основе доли лиц с доходами ниже прожиточного минимума):
bi – доля населения с доходами ниже величины прожиточного минимума в общей численности населения в i-й области (городе республиканского значения, столице).
Коэффициент учета бедности учитывает увеличение затрат бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы на выплату социальной помощи, в связи с ростом доли населения с доходами ниже величины прожиточного минимума.

9. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерінің ағымдағы шығындарының көлемін болжамдаудың есеп-қисаптық базасына жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылғы 1 мамырдағы жағдай бойынша нақтыланған жоспар ескеріле отырып, ағымдағы шығындардың көлемі қабылданады.
10. Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің ағымдағы шығындарының болжамды көлемінің есеп-қисабы Тізбеде келтірілген көрсеткіштер мен коэффиценттер ескеріле отырып жүзеге асырылатын мемлекеттік функциялардың функционалдық кіші топтарының бөлінісінде жүргізіледі.
Халық санының болжамы төмендеген кезде үш жылдық жоспарланған кезең алдындағы жыл санын бағалау қолданылады.
11. Жеке функционалдық кіші топ бойынша жекелеген облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) ағымдағы шығындарын есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
– j функционалдық кіші тобы бойынша і-облысының (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) ағымдағы есептік шығындары;
– j функционалдық кіші тобы бойынша і-облысының (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) шығындар көлемі;
Кlij,..., Кnij – j функционалдық кіші тобы бойынша і-облысындағы (республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсынудың құнындағы айырмашылықты негіздейтін объективті факторларды ескеретін коэффициенттер;
Кlij,..., Кnij – j функционалдық кіші тобы бойынша і-облысындағы (республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсынудың құнындағы айырмашылықты негіздейтін объективті факторларды ескеретін көрсеткіштер.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 07.10.2022 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Ағымдағы шығындардың болжамды көлемін есептеген кезде мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсыну құнындағы айырмашылықты негіздейтін объективті факторларды көрсететін мынадай коэффициенттер қолданылады:
1) ауылдық жердегі жұмыс үшін үстемақыларды есепке алу коэффициенті:
– і-облысындағы (республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) халық санының болжамы;
– і-облысының ауыл халқының болжамды саны;
– j функционалдық кіші тобы бойынша ағымдағы шығындардың жалпы көлеміндегі жалақының үлесі.
Ауылдық жердегі жұмыс үшін үстемақыны есепке алу коэффициентінде жекелеген функционалдық кіші топтар бойынша ауылдық жерлердегі жалақыға қосымша шығыстарға қажеттілік ескеріледі;
2) кедейлікті есепке алу коэффициенті (кірісі ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен адамдардың үлесі негізінде):
bі – і-облысындағы (республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) жалпы халық санында кірісі ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен халықтың үлесі.
Кедейлікті есепке алу коэффициентінде кірісі ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен халық үлесінің өсуіне байланысты облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің әлеуметтік көмек төлеуге шығындарының ұлғаюы ескеріледі.

Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 07.10.2022 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Расчет прогнозных объемов затрат по бюджетным программам развития бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы
13. Общий прогнозный объем средств, предусматриваемых для финансирования затрат по бюджетным программам развития, определяется с разбивкой по годам в процентном соотношении к прогнозному объему текущих затрат области, города республиканского значения, столицы.
Расчет прогнозного объема средств, предусматриваемых для финансирования затрат по бюджетным программам развития, отдельно по каждой области, городу республиканского значения производится по следующей формуле:
ЗБПРi = (ТЗi * k) + (ПОДi * k1), где:
ЗБПРi – расчетные затраты по бюджетным программам развития i-й области, города республиканского значения, столицы;
ТЗi – текущие затраты i-й области, города республиканского значения, столицы;
ПОДi – прогнозные объемы доходов i-й области;
k – величина процентного отношения затрат по бюджетным программам развития к общему объему текущих затрат;
k1 – величина процентного отношения затрат по бюджетным программам развития к прогнозному объему доходов местных бюджетов.
При этом, величина k1 применяется для областей, которым установлены бюджетные изъятия.
Расчет прогнозного объема средств, предусматриваемых для финансирования затрат по бюджетным программам развития города республиканского значения, столицы производится по следующей формуле:
ЗБПРi = ТЗi * k * k2, где:
ЗБПРi – расчетные затраты по бюджетным программам развития i-й города республиканского значения, столицы;
ТЗi – текущие затраты i-й города республиканского значения, столицы;
k – величина процентного отношения затрат по бюджетным программам развития к общему объему текущих затрат;
k2 – повышающий коэффициент к процентному отношению затрат по бюджетным программам развития, применяемый для городов Астана и Алматы.
При определении прогнозных объемов затрат бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы по решению Республиканской бюджетной комиссии учитываются расходы на завершение строительства и реконструкции объектов среднего образования, определенные уполномоченным органом в области образования согласно Методике финансирования строительства, реконструкции объектов среднего образования за счет бюджетных средств, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 декабря 2020 года № 567 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22029.

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 07.10.2022 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындардың болжамды көлемінің есеп-қисабы
13. Бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындарды қаржыландыру үшін көзделетін қаражаттың жалпы болжамды көлемі облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ағымдағы шығындарының болжамды көлеміне пайыздық қатынаста жылдар бөлінісінде айқындалады.
Бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындарды қаржыландыру үшін көзделетін қаражаттың болжамды көлемін есептеу әрбір облыс, республикалық маңызы бар қала бойынша жеке мынадай формула бойынша жүргізіледі:
БДБШі = (АШi * k) + (КБКi * k1), мұнда:
БДБШі – і-облысының, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттік даму бағдарламалары бойынша есептік шығындары;
АШi – і-облысының, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ағымдағы шығындары;
КБКi – і-облысының кірістерінің болжамды көлемі;
k – бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындардың ағымдағы шығындардың жалпы көлеміне пайыздық қатынасының шамасы;
k1 – жергілікті бюджеттер кірістерінің болжамды көлеміне бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындардың пайыздық қатынасының шамасы;
Бұл ретте, k1 шамасы бюджеттік алып қоюлар белгіленген облыстар үшін қолданылады.
Бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындарды қаржыландыру үшін көзделетін қаражаттың болжамды көлемін есептеу әрбір облыс, республикалық маңызы бар қала бойынша жеке мынадай формула бойынша жүргізіледі:
БДБШі = АШi * k * k2, мұнда:
БДБШі – і-республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттік даму бағдарламалары бойынша есептік шығындары;
АШi – і-республикалық маңызы бар қаланың, астананың ағымдағы шығындары;
k – бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындардың ағымдағы шығындардың жалпы көлеміне пайыздық қатынасының шамасы;
k2 – Астана және Алматы қалалары үшін қолданылатын бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындардың пайыздық қатынасына жоғарылату коэффициенті.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттері шығындарының болжамды көлемін айқындау кезінде Республикалық бюджет комиссиясының шешімі бойынша Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 31 желтоқсандағы № 567 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22029 болып тіркелген) бекітілген Бюджет қаражаты есебінен орта білім беру объектілерін салуды, реконструкциялауды қаржыландыру әдістемесіне сәйкес білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған орта білім беру объектілерін салуды, реконструкциялауды аяқтауға арналған шығыстар ескеріледі.

Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 07.10.2022 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Для определения объемов трансфертов общего характера между республиканским бюджетом и бюджетами областей, городов республиканского значения, столицы величина k равняется 14,6%.
Величина k определяется как среднеарифметическое по бюджетным программам развития местных бюджетов к общему объему текущих затрат местных бюджетов за предыдущие три года, предшествующие году разработки законопроекта, устанавливающего объемы трансфертов общего характера на среднесрочный период.
Объем текущих затрат (за исключением целевых трансфертов из республиканского бюджета) областей, городов республиканского значения, столицы составляет:
за 2019 год – 3 228 466 037 тысяч тенге;
за 2020 год – 4 219 107 377 тысяч тенге;
за 2021 год – 4 666 457 561 тысяч тенге.
Объем затрат по бюджетным программам развития бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы составляет:
за 2019 год – 558 939 727 тысяч тенге;
за 2020 год – 563 163 740 тысяч тенге;
за 2021 год – 610 983 480‬ тысяч тенге.
Процентное соотношение объема затрат по бюджетным программам развития областей, городов республиканского значения, столицы к объему текущих затрат составляет:
на 2019 год – 17,3 %;
на 2020 год – 13,3 %;
на 2021 год – 13,1 %.
Среднеарифметическое процентное соотношение объема затрат по бюджетным программам развития областей, городов республиканского значения, столицы к объему текущих затрат за предыдущие три года составляет 14,6 %.
Для определения объемов трансфертов общего характера между республиканским бюджетом и бюджетами областей, городов республиканского значения, столицы величина k1 равняется 5,4%.
Величина k1 определяется как среднеарифметический темп роста по исполнению бюджетной программы развития за предыдущие три года, предшествующие году разработки законопроекта об объемах трансфертов общего характера, по регионам при определении объемов трансфертов общего характера которым установлены бюджетные изъятия.
Темп роста 2020 года к 2019 году составляет 2,8 %;
Темп роста 2021 года к 2020 году составляет 13,4 %.
Средний темп роста по исполнению бюджетной программы развития за предыдущие три года составляет 5,4 %.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 07.10.2022 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 07.10.2022 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Республикалық бюджет пен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерінің арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін айқындау үшін k шамасы 14,6 % тең болады.
k шамасы орта мерзімдегі кезеңге арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін белгілейтін заң жобасын әзірлеу жылының алдындағы үш жылдың жергілікті бюджеттерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлеміне жергілікті бюджеттерді дамытудың бюджеттік бағдарламалары бойынша орташа арифметикалық шама ретінде айқындалады.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ағымдағы шығындарының көлемі (республикалық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттерді қоспағанда):
2019 жылы – 3 228 466 037 мың теңгені;
2020 жылы – 4 219 107 377 мың теңгені;
2021 жылы – 4 666 457 561 мың теңгені құрайды.
Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындар көлемі:
2019 жылы – 558 939 727 мың теңгені;
2020 жылы – 563 163 740 мың теңгені;
2021 жылы – 610 983 480 мың теңгені құрайды.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындар көлемінің ағымдағы шығындар көлеміне пайыздық арақатынасы:
2019 жылға – 17,3 %;
2020 жылға – 13,3 %;
2021 жылға – 13,1 %-ды құрайды.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындар көлемінің өткен үш жылдағы ағымдағы шығындар көлеміне орташа арифметикалық пайыздық арақатынасы 14,6 %-ды құрайды.
Республикалық бюджет пен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерінің арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін айқындау үшін k1 шамасы 5,4 % тең болады.
k1 шамасы бюджеттік алып қоюлар белгіленген жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін айқындау кезінде өңірлер бойынша жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы заң жобасын әзірлеу жылының алдындағы өткен үш жылда бюджеттік даму бағдарламасын орындау бойынша өсудің орташа арифметикалық қарқыны ретінде айқындалады.
2019 жылға қарағанда 2020 жылдың өсу қарқыны 2,8 % құрайды;
2020 жылға қарағанда 2021 жылдың өсу қарқыны 13,4 % құрайды.
Алдыңғы үш жылда бюджеттік даму бағдарламасын орындау бойынша өсудің орташа қарқыны 5,4 %-ды құрайды.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 07.10.2022 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

15. При определении трансфертов общего характера на трехлетний период, к прогнозному объему затрат по бюджетным программам развития городов Астана и Алматы в соответствии с их особым статусом, определенным законами Республики Казахстан "О статусе столицы Республики Казахстан" и "Об особом статусе города Алматы", применяется повышающий коэффициент 1,5.
Повышающий коэффициент k2 определяется как среднеарифметическое по бюджетным программам развития городов Астана и Алматы за предыдущие три года, предшествующие году разработки законопроекта, устанавливающего объемы трансфертов общего характера на среднесрочный период.
Объем текущих затрат (за исключением целевых трансфертов из республиканского бюджета) города Астана составляет:
за 2019 год – 200 605 897 тысяч тенге;
за 2020 год – 212 754 113 тысяч тенге.
за 2021 год – 338 634 971 тысяча тенге.
Объем затрат по бюджетным программам развития бюджета города Астана составляет:
за 2019 год – 45 816 055 тысяч тенге;
за 2020 год – 59 717 882 тысячи тенге.
за 2021 год – 62 670 885 тысяч тенге.
Процентное соотношение объема затрат по бюджетным программам развития к объему текущих затрат города Астана составляет:
на 2019 год – 22,8 %;
на 2020 год – 28,1 %;
на 2021 год – 18,5 %.
Среднее процентное соотношение объема затрат по бюджетным программам развития к объему текущих затрат города Астана за предыдущие три года составляет 23,1 %.
Объем текущих затрат (за исключением целевых трансфертов из республиканского бюджета) города Алматы составляет:
за 2019 год – 282 974 972 тысячи тенге;
за 2020 год – 373 913 872 тысячи тенге.
за 2021 год – 468 518 045 тысяч тенге.
Объем затрат по бюджетным программам развития бюджета города Алматы составляет:
за 2019 год – 56 641 533 тысячи тенге;
за 2020 год – 71 430 594 тысячи тенге.
за 2021 год – 87 914 524 тысячи тенге.
Процентное соотношение объема затрат по бюджетным программам развития к объему текущих затрат города Алматы составляет:
на 2019 год – 20,0 %;
на 2020 год – 19,1 %;
на 2021 год – 18,8 %.
Среднее процентное соотношение объема затрат по бюджетным программам развития к объему текущих затрат города Алматы за предыдущие три года составляет 19,3 %.
Среднеарифметическое процентное соотношение объема затрат по бюджетным программам развития к объему текущих затрат городов Астана и Алматы за предыдущие три года составляет 21,2 %.
Процентное соотношение средней величины процентного отношения объема затрат по бюджетным программам развития к объему текущих затрат городов Астана и Алматы 21,2 % к величине k (14,6 %) составляет 1,5.

15. Үш жылдық кезеңге арналған жалпы сипаттағы трансферттерді айқындау кезінде "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" және "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған Астана және Алматы қалаларының ерекше мәртебесіне сәйкес олардың бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындардың болжамды көлеміне 1,5 жоғарылату коэффициенті қолданылады.
k2 жоғарылату коэффициенті орта мерзімді кезеңге арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін белгілейтін заң жобасын әзірлеу жылының алдындағы үш жылдағы Астана және Алматы қалаларының бюджеттік даму бағдарламалары бойынша орташа арифметикалық ретінде айқындалады.
Астана қаласының ағымдағы шығындарының көлемі (республикалық бюджеттен нысаналы трансферттерді қоспағанда):
2019 жылға – 200 605 897 мың теңгені;
2020 жылға – 212 754 113 мың теңгені;
2021 жылға – 338 634 971 мың теңгені құрайды.
Астана қаласы бюджетінің бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындар көлемі:
2019 жылға – 45 816 055 мың теңгені;
2020 жылға – 59 717 882 мың теңгені;
2021 жылға – 62 670 885 мың теңгені құрайды.
Астана қаласының бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындар көлемінің ағымдағы шығындар көлеміне пайыздық арақатынасы:
2019 жылға – 22,8 %;
2020 жылға – 28,1 %;
2021 жылға – 18,5 % құрайды.
Бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындар көлемінің Астана қаласының алдыңғы үш жылдағы ағымдағы шығындар көлеміне орташа пайыздық арақатынасы 23,1%-ды құрайды.
Алматы қаласының ағымдағы шығындарының көлемі (республикалық бюджеттен нысаналы трансферттерді қоспағанда):
2019 жылға – 282 974 972 мың теңгені;
2020 жылға – 373 913 872 мың теңгені;
2021 жылға – 468 518 045 мың теңгені құрайды.
Алматы қаласы бюджетінің бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындар көлемі:
2019 жылға – 56 641 533 мың теңгені;
2020 жылға – 71 430 594 мың теңгені;
2021 жылға – 87 914 524 мың теңгені құрайды.
Алматы қаласының бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындар көлемінің ағымдағы шығындар көлеміне пайыздық арақатынасы:
2019 жылға – 20,0 %;
2020 жылға – 19,1 %;
2021 жылға – 18,8 %-ды құрайды.
Бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындар көлемінің Алматы қаласының алдыңғы үш жылдағы ағымдағы шығындар көлеміне орташа пайыздық арақатынасы 19,3%-ды құрайды.
Астана және Алматы қалаларының бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындар көлемінің алдыңғы үш жылдағы ағымдағы шығындары көлеміне орташа арифметикалық пайыздық арақатынасы 21,2%-ды құрайды.
Астана және Алматы қалаларының бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындар көлемінің ағымдағы шығындары көлеміне пайыздық қатынасының 21,2% орташа шамасының k шамасына (14,6%) пайыздық арақатынасы 1,5 құрайды.

Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 07.10.2022 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Взаимодействие центрального уполномоченного органа по государственному планированию с центральными уполномоченными органами соответствующей отрасли (сферы) и местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы
16. Взаимодействие центрального уполномоченного органа по государственному планированию с центральными уполномоченными органами соответствующей отрасли (сферы) и местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы осуществляется для определения объемов трансфертов общего характера при:
1) определении прогнозных объемов доходов местных бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы;
2) определении прогнозных объемов затрат бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы;
3) предоставлении и согласовании центральными уполномоченными органами соответствующей отрасли (сферы) и местными исполнительными органами сведений для определения прогнозных объемов затрат бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы согласно приложению 2 к настоящей Методике.
Глава 6. Заключительные положения
17. Расчеты определения объемов трансфертов общего характера вносятся на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии центральным уполномоченным органом по государственному планированию для определения прогнозных показателей бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы на предстоящий трехлетний период.
Обоснованность и достоверность предоставляемой информации к расчетам трансфертов общего характера обеспечивается руководителями центральных уполномоченных органов соответствующей сферы и акимами областей, городов республиканского значения, столицы, в соответствии с законами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 07.10.2022 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. После рассмотрения на Республиканской бюджетной комиссии объемы трансфертов общего характера по годам в разрезе областей, городов республиканского значения, столицы устанавливаются в соответствующем законе об объемах трансфертов общего характера на предстоящий трехлетний период.
19. В целях установления объемов трансфертов общего характера местный уполномоченный орган по государственному планированию области рассчитывает прогнозные объемы доходов и затрат бюджетов районов, городов областного значения в порядке, определяемом местным исполнительным органом области в соответствии с пунктом 9 статьи 45 Бюджетного кодекса.

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 07.10.2022 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның тиісті саланың (аяның) орталық уәкілетті органдарымен және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарымен өзара іс-қимылы
16. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның тиісті саланың (аяның) орталық уәкілетті органдарымен және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарымен өзара іс-қимылы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін айқындау үшін:
1) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті бюджеттері кірістерінің болжамды көлемдерін айқындау;
2) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттері шығындарының болжамды көлемін айқындау;
3) осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес тиісті саланың (аяның) орталық уәкілетті органдарының және жергілікті атқарушы органдардың облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттері шығындарының болжамды көлемін айқындау үшін мәліметтер ұсынуы және келісуі кезінде жүзеге асырылады.
6-тарау. Қорытынды ережелер
17. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерінің алдағы үш жылдық кезеңге болжамды көрсеткіштерін айқындау үшін жалпы сипаттағы трансферттер көлемін айқындаудың есептемелерін Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Жалпы сипаттағы трансферттердің есептемелеріне берілетін ақпараттың негізділігі мен анықтығын Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тиісті саланың орталық уәкілетті органдарының басшылары және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдері қамтамасыз етеді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 07.10.2022 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Республикалық бюджет комиссиясында қаралғаннан кейін жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бөлінісінде жылдар бойынша алдағы үш жылдық кезеңге арналған жалпы сипаттағы трансферттер көлемі туралы тиісті заңда белгіленеді.
19. Жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдерін белгілеу мақсатында облыстың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы Бюджет кодексінің 45-бабының 9-тармағына сәйкес облыстың жергілікті атқарушы органы айқындайтын тәртіппен аудандар, облыстық маңызы бар қалалар бюджеттерінің кірістері мен шығындарының болжамды көлемдерін есептейді.

20. В целях установления объемов трансфертов общего характера местный уполномоченный орган по государственному планированию района (города областного значения) рассчитывает прогнозные объемы доходов и затрат бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов в порядке, определяемом местным исполнительным органом района (города областного значения) в соответствии с пунктом 9 статьи 45 Бюджетного кодекса.
Приложение 1
к Методике расчетов
трансфертов общего характера
Перечень функциональных подгрупп, осуществляемых государственных функций, показателей и коэффициентов к ним
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 07.10.2022 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование функциональных подгрупп
Показатели
Коэффициенты
1
2
3
1. Государственные услуги общего характера
Представительные, исполнительные и другие органы, выполняющие общие функции государственного управления
Численность постоянного населения
прирост (оценка) численности постоянного населения
Финансовая деятельность
Планирование и статистическая деятельность
Прочие государственные услуги общего характера
2. Оборона
Военные нужды
Лица мужского пола призывного возраста от 18 до 27 лет
прирост (оценка) численности мужского пола призывного возраста от 18 до 27 лет
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
Численность постоянного населения
прирост (оценка) численности постоянного населения;
уровень укрепленности потенциала регионов противодействию
чрезвычайных ситуации природного и техногенного характера
3. Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
Правоохранительная деятельность
Численность работников органов внутренних дел
поэтапное материально-техническое оснащение органов внутренних дел, содержащихся за счет средств местного бюджета
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
Численность постоянного населения
прирост (оценка) численности постоянного населения
4. Образование
Дошкольное воспитание и обучение
Прогнозный объем текущих затрат местных бюджетов по данным Министерства просвещения Республики Казахстан (далее – МП) на дошкольное воспитание и обучение
Начальное, основное среднее и общее среднее образование
Прогнозный объем текущих затрат местных бюджетов по данным МП на общеобразовательные школы
Лица от 6 до 18 лет, для расчета прогнозного объема текущих затрат в области образования по физической культуре и спорту
прирост (оценка) численности в возрасте от 6 до 18 лет;
учет надбавок за работу в сельской местности в области образования по физической культуре и спорту
Техническое и профессиональное, послесреднее образование
Лица от 14 до 18 лет
прирост (оценка) численности лиц в возрасте от 14 до 18 лет;
учет надбавок за работу в сельской местности
Переподготовка и повышение квалификации специалистов
Численность постоянного населения
прирост (оценка) численности постоянного населения
Прочие услуги в области образования
прирост (оценка) численности постоянного населения;
учет надбавок за работу в сельской местности

20. Жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдерін белгілеу мақсатында ауданның (облыстық маңызы бар қалалардың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы Бюджет кодексінің 45-бабының 9-тармағына сәйкес ауданның (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органы айқындайтын тәртіппен аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің кірістері мен шығындарының болжамды көлемдерін есептейді.
Жалпы сипаттағы
трансферттердің есеп-
қисаптары әдістемесіне
1-қосымша
Жүзеге асырылатын мемлекеттік функциялардың функционалдық кіші топтарының, олардың көрсеткіштері мен коэффициенттерінің тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 07.10.2022 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Функционалдық кіші топтардың атауы
Көрсеткіштер
Коэффициенттер
1
2
3
1. Жалпы сипаттағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер
Өкілді, атқарушы және мемлекеттік басқарудың жалпы функцияларын орындайтын басқа да органдар
Тұрақты халық саны
тұрақты халық санының өсуі (бағалануы)
Қаржы қызметі
Жоспарлау және статистикалық қызмет
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттік қызметтер
2. Қорғаныс
Әскери мұқтаждықтар
18-ден 27 жасқа дейінгі әскерге шақырылатын жастағы ер азаматтар
18-ден 27 жасқа дейінгі әскерге шақырылатын жастағы ер азаматтар санының өсуі (бағалануы)
Төтенше жағдайлар жөніндегі жұмысты ұйымдастыру
Тұрақты халық саны
тұрақты халық санының өсуі (бағалануы);
табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларға қарсы іс-қимылға өңірлер әлеуетінің нығаю деңгейі
3. Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық қызмет, сот, қылмыстық-атқару қызметі
Құқық қорғау қызметі
Ішкі істер органдары қызметкерлерінің саны
жергілікті бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ішкі істер органдарын кезең-кезеңімен материалдық-техникалық жарақтандыру
Қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздік саласындағы өзге де қызметтер
Тұрақты халық саны
тұрақты халық санының өсуі (бағалануы)
4. Білім беру
Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігінің (бұдан әрі– ОАМ) деректері бойынша мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға жергілікті бюджеттердің ағымдағы шығындарының болжамды көлемі
Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру
ОАМ деректері бойынша жалпы білім беретін мектептерге жергілікті бюджеттердің ағымдағы шығындарының болжамды көлемі
6 жастан 18 жасқа дейінгі адамдар, дене шынықтыру және спорт бойынша білім беру саласындағы ағымдағы шығындардың болжамды көлемін есептеу үшін
6 жастан 18 жасқа дейінгі жастағы адамдар санының өсуі (бағалануы);
дене шынықтыру және спорт бойынша білім беру саласындағы ауылдық жердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім
14-тен 18 жасқа дейінгі адамдар
14 жастан 18 жасқа дейінгі жастағы адамдар санының өсуі (бағалануы);
ауылдық жердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу
Мамандарды қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру
Тұрақты халық саны
тұрақты халық санының өсуі (бағалануы)
Білім беру саласындағы өзге де көрсетілетін қызметтер
тұрақты халық санының өсуі (бағалануы);
ауылдық жердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу

5. Здравоохранение
Охрана здоровья населения
Численность постоянного населения
прирост (оценка) численности постоянного населения;
учет надбавок за работу в сельской местности
Специализированная медицинская помощь
прирост (оценка) численности постоянного населения
Поликлиники
прирост (оценка) численности постоянного населения;
учет надбавок за работу в сельской местности
Другие виды медицинской помощи
Прочие услуги в области здравоохранения
прирост (оценка) численности постоянного населения
6. Социальная помощь и социальное обеспечение
Социальное обеспечение
Численность детей в возрасте от 6 до 18 лет и численность населения старше пенсионного возраста
прирост (оценка) численности детей в возрасте от 6 до 18 лет и лиц старше пенсионного возраста;
учет надбавок за работу в сельской местности
Социальная помощь
Численность постоянного населения
прирост (оценка) численности постоянного населения;
учет бедности (на основе доли лиц с доходами ниже прожиточного минимума);
учет надбавок за работу в сельской местности
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
прирост (оценка) численности постоянного населения
7. Жилищно-коммунальное хозяйство
Жилищное хозяйство
Численность постоянного населения
прирост (оценка) численности постоянного населения
Коммунальное хозяйство
Численность постоянного населения;
Протяженность сетей тепло-, водоснабжения и водоотведения
прирост (оценка) численности постоянного населения;
износ сетей тепло-, водоснабжения и водоотведения
Благоустройство населенных пунктов
Численность постоянного населения
прирост (оценка) численности постоянного населения
8. Культура, спорт, туризм и информационное пространство
Деятельность в области культуры
Численность детей в возрасте от 4 до 18 лет согласно данным национальной образовательной базы МП
поэтапный охват детей бесплатными творческими кружками;
учет надбавок за работу в сельской местности
Спорт
поэтапный охват детей бесплатными спортивными кружками;
учет надбавок за работу в сельской местности
Информационное пространство
Численность постоянного населения
прирост (оценка) численности постоянного населения;
учет надбавок за работу в сельской местности
Туризм
Туризм, количество койко-суток
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
Численность постоянного населения
прирост (оценка) численности постоянного населения
10. Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
Сельское хозяйство
Численность постоянного населения
прирост (оценка) численности постоянного населения; потенциальный объем продукции сельского хозяйства
Водное хозяйство
прирост (оценка) численности постоянного населения; водопотребление (миллион кубических метров)
Лесное хозяйство
Общая площадь лесного фонда
Нормативная численность государственной лесной охраны; учет надбавок за работу в сельской местности
Охрана окружающей среды
Численность постоянного населения
прирост (оценка) численности постоянного населения
Земельные отношения
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений

5. Денсаулық сақтау
Халықтың денсаулығын қорғау
Тұрақты халық саны
тұрақты халық санының өсуі (бағалануы);
ауылдық жердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу
Мамандандырылған медициналық көмек
тұрақты халық санының өсуі (бағалануы)
Емханалар
тұрақты халық санының өсуі (бағалануы);
ауылдық жердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу
Медициналық көмектің басқа да түрлері
Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызметтер
тұрақты халық санының өсуі (бағалануы)
6. Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
Әлеуметтік қамсыздандыру
6 жастан 18 жасқа дейінгі балалар саны мен зейнеткерлік жасынан асқан халық саны
6 жастан 18 жасқа дейінгі балалар саны мен зейнеткерлік жасынан асқан тұрақты халық санының өсуі (бағалануы);
ауылдық жердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу
Әлеуметтік көмек
Тұрақты халық саны
тұрақты халық санының өсуі (бағалануы);
кедейлікті есепке алу (кірісі ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен адамдар үлесінің негізінде);
ауылдық жердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы өзге де көрсетілетін қызметтер
тұрақты халық санының өсуі (бағалануы)
7. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
Тұрғын үй шаруашылығы
Тұрақты халық саны
тұрақты халық санының өсуі (бағалануы)
Коммуналдық шаруашылық
Тұрақты халық саны;
Жылумен, сумен жабдықтау және су бұру желілерінің ұзындығы
тұрақты халық санының өсуі (бағалануы);
жылумен, сумен жабдықтау және су бұру желілерінің тозуы
Елді мекендерді абаттандыру
Тұрақты халық саны
тұрақты халық санының өсуі (бағалануы)
8. Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістік
Мәдениет саласындағы қызмет
ОАМ ұлттық білім беру базасының деректеріне сәйкес 4 жастан 18 жасқа дейінгі балалар саны
балаларды кезең-кезеңімен тегін шығармашылық үйірмелермен қамту;
ауылдық жердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу
Спорт
балаларды кезең-кезеңімен тегін спорт үйірмелермен қамту;
ауылдық жердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу
Ақпараттық кеңістік
Тұрақты халық саны
тұрақты халық санының өсуі (бағалануы); ауылдық жердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу
Туризм
Туризм, тәулігіне төсек орын саны
Мәдениетті, спортты, туризмді және ақпараттық кеңістікті ұйымдастыру жөніндегі өзге де көрсетілетін қызметтер
Тұрақты халық саны
тұрақты халық санының өсуі (бағалануы)
10. Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
Ауыл шаруашылығы
Тұрақты халық саны
тұрақты халық санының өсуі (бағалануы);
ауыл шаруашылығы өнімінің әлеуетті көлемі
Су шаруашылығы
тұрақты халық санының өсуі (бағалануы);
суды тұтыну (миллион текше метр)
Орман шаруашылығы
Орман қорының жалпы ауданы
мемлекеттік орман күзетінің нормативтік саны;
ауылдық жердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу
Қоршаған ортаны қорғау
Тұрақты халық саны
тұрақты халық санының өсуі (бағалануы)
Жер қатынастары
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер

11. Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
Численность постоянного населения
прирост (оценка) численности постоянного населения
12. Транспорт и коммуникации
Автомобильный транспорт
Протяженность автомобильных дорог областного, районного значения (километр)
поэтапное улучшение состояния дорог областного, районного значения
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций
Численность постоянного населения
прирост (оценка) численности постоянного населения
13. Прочие
Регулирование экономической деятельности
Численность постоянного населения
прирост (оценка) численности постоянного населения
Поддержка предпринимательской деятельности и защита конкуренции
Прочие
Приложение 2
к Методике расчетов
трансфертов общего характера
Сведения для определения прогнозных объемов затрат бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 07.10.2022 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование
Единица измерения
Источник информации
Нормативные правовые акты
1
2
3
4
5
1
Численность населения:
человек
МТСЗН
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 марта 2019 года № 154 "Об утверждении Правил формирования национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов и использования ее результатов"
численность городского населения
численность детей в возрасте до 6 лет
численность детей в возрасте 1-5 лет
численность детей в возрасте 6-18 лет
численность лиц от 14 до 18 лет
численность лиц мужского пола от 18 до 27 лет
численность населения старше пенсионного возраста
2
Объем водопотребления
миллион кубических метров
МЭГПР
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 августа 2016 года № 367 "Об утверждении лимитов водопользования в разрезе бассейнов и областей (городов республиканского значения, столицы) на 2016-2025 годы"
3
Нормативная численность государственной лесной охраны
штатная единица
МЭГПР

11. Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
Тұрақты халық саны
тұрақты халық санының өсуі (бағалануы)
12. Көлік және коммуникация
Автомобиль көлігі
Облыстық, аудандық маңызы бар автомобиль жолдарының, ұзындығы (километр)
облыстық, аудандық маңызы бар жолдардың жағдайын кезең-кезеңімен жақсарту
Көлік және коммуникация саласындағы өзге де қызметтер
Тұрақты халық саны
тұрақты халық санының өсуі (бағалануы)
13. Басқалар
Экономикалық қызметті реттеу
Тұрақты халық саны
тұрақты халық санының өсуі (бағалануы)
Кәсіпкерлік қызметті қолдау және бәсекелестікті қорғау
Басқалар
Жалпы сипаттағы
трансферттердің
есеп-қисаптар әдістемесіне
2-қосымша
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттері шығындарының болжамды көлемін айқындауға арналған мәліметтер
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 07.10.2022 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с№
Атауы
Өлшем бірлігі
Ақпарат көзі
Нормативтік құқықтық актілер
1
2
3
4
5
1
Халық саны:
адам
Еңбекмині
"Еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесін қалыптастыру және оның нәтижелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 29 наурыздағы № 154 бұйрығы
қала халқының саны
6 жасқа дейінгі балалар саны
1-5 жастағы балалар саны
6-18 жастағы балалар саны
14 жастан 18 жасқа дейінгі адамдар саны
18-ден 27 жасқа дейінгі ер азаматтар саны
зейнеткерлік жастан асқан халық саны
2
Суды тұтыну көлемі
миллион текше метр
ЭГТРМ
"Бассейндер және облыстар (республикалық маңызы бар қалалар, астана) бөлінісінде 2016-2025 жылдарға арналған су пайдалану лимиттерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 19 тамыздағы № 367 бұйрығы
3
Мемлекеттік орман күзетінің нормативтік саны
штаттық бірлік
ЭГТРМ

Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 июля 2015 года № 18-02/664 "Об утверждении норм и нормативов по охране, защите, пользованию лесным фондом, воспроизводству лесов и лесоразведению на участках государственного лесного фонда"
4
Потенциальный объем валовой продукции сельского хозяйства
миллион тенге
МСХ
Статистические данные БНС АСПИР
5
Протяженность автомобильных дорог областного, районного значения
километр
МИИР
МИО
В соответствии с пунктом 16 Положения Комитета автомобильных дорог Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан, утвержденного приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 11 февраля 2019 года № 71
6
Количество койко-суток
койко-суток
МКС
Статистические данные БНС АСПИР
7
Доля населения с доходами ниже величины прожиточного минимума
%
МТСЗН

"Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсіру бойынша нормалар мен нормативтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 20 шілдедегі № 18-02/664 бұйрығы
4
Ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің әлеуетті көлемі
миллион теңге
АШМ
СЖРА ҰСБ-ның статистикалық деректері
5
Облыстық, аудандық маңызы бар автомобиль жолдарының ұзындығы
километр
ИИДМ
ЖАО
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 11 ақпандағы № 71 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті ережесінің
16-тармағына сәйкес
6
Тәулік-төсек саны
тәулік-төсек
МСM
СЖРА ҰСБ-ның статистикалық деректері
7
Кірісі ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен халықтың үлесі
%
Еңбекмині

Приказ Министра труда и социальной защиты населения от 30 июня 2021 года № 232 "Об утверждении Методики прогнозирования показателей социальной сферы Прогноза социально-экономического развития на пятилетний период"
8
Учет надбавок за работу в сельской местности областей
%
МИО
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий"
9
Состояние износа сетей тепло-, водоснабжения и водоотведения
%
МИИР

"Әлеуметтік саланың бес- жылдық кезеңге арналған әлеуметтік экономикалық даму болжамының көрсеткіштерін болжамдау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 30 маусымдағы № 232 бұйрығы
8
Облыстардың ауылдық жерлеріндегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу
%
ЖАО
"Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысы
9
Жылумен, сумен жабдықтау және су бұру желілерінің тозу жағдайы
%
ИИДМ

В соответствии с подпунктом 61) пункта 14 Положения Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан, утвержденного приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 января 2019 года № 55
10
Поэтапный охват детей бесплатными творческими, спортивными кружками
%
МКС
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 28 апреля 2021 года № 113 "Об утверждении Методики подушевого нормативного финансирования государственного творческого заказа" Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 28 апреля 2021 года № 119 "Об утверждении Методики подушевого нормативного финансирования государственного спортивного заказа"
11
Уровень укрепленности потенциала регионов противодействию
чрезвычайных ситуации природного и техногенного характера
%
МЧС

Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 30 қаңтардағы № 55 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті ережесінің 14-тармағының 61) тармақшасына сәйкес
10
Балаларды кезең-кезеңмен тегін шығармашылық, спорт үйірмелермен қамту
%
МСМ
"Мемлекеттік шығармашылық тапсырыстың жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 27 сәуірдегі № 113 бұйрығы "Мемлекеттік спорттық тапсырыстың жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 27 сәуірдегі № 119 бұйрығы
11
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларға қарсы іс-қимылға өңірлер әлеуетінің нығайтылу деңгейі
%
ТЖМ

Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 июня 2015 года № 567 "Об утверждении Перечня материально-технического оснащения, строительства, реконструкции и ремонта зданий и сооружений для оказания содействия местными исполнительными органами территориальным подразделениям и подведомственным государственным учреждениям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан"
12
Поэтапное улучшение состояние дорог областного, районного значения
тысяч тенге
МИИР
В соответствии с пунктом 16 Положения Комитета автомобильных дорог Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан, утвержденного приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 11 февраля 2019 года № 71
13
Текущие затраты бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы с учетом уточненного плана по состоянию на 1 мая года, предшествующего планируемому периоду
тысяч тенге
МИО
Отчетные данные МФ
14
Прогнозный объем текущих затрат по функциональной группе "Образование" по подфункции "Дошкольное воспитание и обучение", "Начальное, основное среднее и общее среднее образование" областей, городов республиканского значения, столицы
тысяч тенге
МП
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 ноября 2017 года № 597 "Об утверждении Методики подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего образования, а также технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения"
15
Поэтапное материально-техническое оснащение органов внутренних дел, содержащихся за счет средств местного бюджета
тысяч тенге
МВД
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 марта 2021 года № 175 "Об утверждении натуральных норм снабжения средствами связи, организационной техникой, программным обеспечением, аппаратными и программными средствами защиты информации подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан".
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 марта 2018 года № 171 "Об утверждении натуральных норм технических средств фиксации фактов совершения уголовных, административных правонарушений и действий сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан".
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 ноября 2015 года № 963 "Об утверждении натуральных норм положенности транспортных средств для подразделений Министерства внутренних дел Республики Казахстан"
16
Прогнозный объем затрат областей, городов республиканского значения, столицы на обслуживание основного долга по облигационным займам в рамках программы Дорожной карты занятости
тысяч тенге
МФ
МИО
Отчетные данные МФ
17
Прогноз государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, принятые ранее на трехлетний период
тысяч тенге
МФ
МИО
Отчетные данные МФ
18
Прогнозный объем доходов по плате за негативное воздействие на окружающую среду областей, городов республиканского значения, столицы
тысяч тенге
МНЭ

"Жергілікті атқарушы органдардың Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің аумақтық бөлімшелеріне және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелеріне жәрдем көрсетуі үшін материалдық-техникалық жарақтандыру, ғимараттар мен құрылыстарды салу, реконструкциялау және жөндеу тізбесін бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 27 маусымдағы № 567 бұйрығы
12
Облыстық, аудандық маңызы бар жолдардың жағдайын кезең-кезеңімен жақсарту
мың теңге
ИИДМ
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 11 ақпандағы № 71 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті ережесінің
16-тармағына сәйкес
13
Жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 1 мамырындағы жағдай бойынша нақтыланған жоспарды ескере отырып, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің ағымдағы шығындары
мың теңге
ЖАО
Қаржыминінің есептік деректері
14
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың "Білім беру" функционалдық тобының "Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту", "Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру" кіші функциялары бойынша ағымдағы шығындардың болжамды көлемі
мың теңге
ОАМ
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын есепке алғандағы техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 27 қарашадағы № 597 бұйрығы
15
Жергілікті бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ішкі істер органдарын кезең-кезеңімен материалдық-техникалық жарақтандыру
мың теңге
ІІМ
"Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының бөлімшелерін байланыс құралдарымен, ұйымдастыру техникасымен, бағдарламалық қамтамасыз етумен, ақпаратты қорғаудың аппараттық және бағдарламалық құралдарымен жабдықтаудың заттай нормаларын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2021 жылғы 30 наурыздағы № 175 бұйрығы.
"Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерлерінің іс-әрекеттерін қылмыстық, әкімшілік құқық бұзушылықтарды жасау фактілерін және тіркеудің техникалық құралдарының заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 5 наурыздағы № 171 бұйрығы.
"Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі бөліністері үшін көлік құралдарының заттай тиесілік нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 26 қарашадағы № 963 бұйрығы
16
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың Жұмыспен қамту жол картасы бағдарламасы шеңберінде облигациялық қарыздар бойынша негізгі борышқа қызмет көрсету шығындарының болжамды көлемі
мың теңге
Қаржымині
ЖАО
Қаржыминінің есептік деректері
17
Бұрын үш жылдық кезеңге қабылданған мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер болжамы
мың теңге
Қаржымині
ЖАО
Қаржыминінің есептік деректері
18
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың қоршаған ортағаа теріс әсер еткені үшін төлемақы бойынша кірістердің болжамды көлемі
мың теңге
ҰЭМ
"Бюджет түсімдерін болжау әдістемесін бекіту туралы"

Приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 34 "Об утверждении Методики прогнозирования поступлений бюджета"
Расшифровка аббревиатур:
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
МИО – местные исполнительные органы;
МИИР – Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан;
МКС – Министерство культуры и спорта Республики Казахстан;
МП – Министерство просвещения Республики Казахстан;
ЦГО – центральные государственные органы;
БНС АСПИР – Бюро национальной статистики Агентства
по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан;
МЧС – Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан;
МЭГПР – Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 34 бұйрығы
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі;
Еңбекмині – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар;
ИИДМ – Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі;
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі;
МСМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі;
ОАМ – Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі;
ОМО – Орталық мемлекеттік орган;
СЖРА ҰСБ – Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөніндегі агенттігінің Ұлттық статистика бюросы;
ТЖМ – Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі;
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі;
ІІМ – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі;
ЭГТРМ – Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі.