Об утверждении структуры планов гражданской обороны и планов действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 29 мая 2014 года № 258. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июля 2014 года № 9554.
В соответствии с подпунктом 21) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 15.08.2025 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) структуру планов гражданской обороны согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) структуру плана действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.05.2018 № 335 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту Гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан Петрова В.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
В. Божко
Приложение 1
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 29 мая 2014 года № 258
Структура планов гражданской обороны
Сноска. Структура – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 12.04.2022 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Структура планов гражданской обороны Республики Казахстан, центральных исполнительных органов, местных исполнительных органов и государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан
Сноска. Заголовок главы 1 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 15.08.2025 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Краткая оценка возможной обстановки в случае нападения противника
1. Краткая характеристика вероятных объектов нападения при применении современных средств поражения и действий диверсионно-разведывательных групп. Особенности, влияющие на организацию и ведение гражданской обороны.

Азаматтық қорғаныс жоспарларының және төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарларының құрылымын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2014 жылғы 29 мамырдағы № 258 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 3 шілдеде № 9554 тіркелді.
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12 - бабы 1-тармағының 21) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 15.08.2025 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) азаматтық қорғаныс жоспарларының құрылымы осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарының құрылымы осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 02.05.2018 № 335 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Азаматтық қорғаныс департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министрі В.В. Петровқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр В. Божко
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2014 жылғы 29 мамырдағы
№ 258 бұйрығына
1-қосымша
Азаматтық қорғаныс жоспарларының құрылымы
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 12.04.2022 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Қазақстан Республикасының, орталық атқарушы органдардың, жергілікті атқарушы органдардың және Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың азаматтық қорғаныс жоспарларының құрылымы
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 15.08.2025 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Қарсылас шабуыл жасаған кездегі ықтимал ахуалды қысқаша бағалау
1. Қазіргі заманғы зақымдау құралдарын қолдану және диверсиялық-барлау топтарының іс-қимылдары кезіндегі ықтимал шабуыл жасалатын объектілердің қысқаша сипаттамасы. Азаматтық қорғанысты ұйымдастыруға және жүргізуге ықпал ететін ерекшеліктер.

2. Краткая оценка возможной обстановки на объектах после нападения противника и действия диверсионных разведывательных групп. Возможные масштабы и характер последствий нападения противника.
3. Выводы из оценки обстановки после нападения противника.
Параграф 2. Мероприятия при введении степеней готовности гражданской защиты
4. При введении степени готовности гражданской защиты "первоочередные мероприятия первой группы".
5. При введении степени готовности гражданской защиты "первоочередные мероприятия второй группы".
6. При введении степени готовности гражданской защиты "Общая готовность".
Параграф 3. Мероприятия гражданской обороны, проводимые при введении военного положения и в военное время
7. Оповещение органов управления гражданской защиты и населения. Организация проведения мероприятий по сигналу оповещения "Внимание всем!".
8. Инженерно-технические мероприятия гражданской обороны.
9. Противорадиационная, химическая и биологическая защита.
10. Медицинская помощь, санитарно-противоэпидемические и санитарно-профилактические мероприятия.
11. Эвакуационные мероприятия.
12. Материально-техническое обеспечение.
13. Состав сил и средств гражданской защиты, организация и проведение аварийно-спасательных и неотложных работ.
14. Организация управления и связи.
15. Организация взаимодействия с органами военного управления.
16. План гражданской обороны состоит из графической части, оформленной на топографической карте следующих масштабов: для республиканского уровня М 1:1 000 000; областей М 1:500 000; городов республиканского значения, столицы, города областного значения М 1:50 000; района области М 1:100 000.
Текстовая часть плана гражданской обороны оформляется в виде пояснительной записки.
Глава 2. Структура планов гражданской обороны для категорированных организаций и организаций, на базе которых созданы службы гражданской защиты
Параграф 1. Краткая оценка возможной обстановки в случае нападения противника
17. Краткая характеристика категорированных организаций и организаций, на базе которых созданы службы гражданской защиты (далее - организаций). Особенности, влияющие на организацию и ведение мероприятий гражданской обороны.
18. Краткая оценка возможной обстановки, сложившейся после нападения противника и действия диверсионных разведывательных групп. Возможные масштабы и характер последствий нападения противника.
19. Выводы из оценки обстановки после нападения противника.
Параграф 2. Мероприятия при введении степеней готовности гражданской защиты

2. Объектілердегі қарсыластың шабуылынан және диверсиялық барлау топтарының іс-қимылдарынан кейінгі ықтимал ахуалға қысқаша баға беру. Қарсыластың шабуылы салдарының ықтимал ауқымы және сипаты.
3. Қарсыластың шабуылынан кейінгі ахуалды бағалаудан туындайтын тұжырымдар.
2-параграф. Азаматтық қорғау әзірлігі дәрежелерін енгізу кезіндегі іс-шаралар
4. "Бірінші топтың бірінші кезектегі іс-шаралары" азаматтық қорғау әзірлігі дәрежесін енгізу кезінде.
5. "Екінші топтың бірінші кезектегі іс-шаралары" азаматтық қорғау әзірлігі дәрежесін енгізу кезінде.
6. "Жалпы әзірлік" азаматтық қорғау әзірлігі дәрежесін енгізу кезінде.
3-параграф. Әскери жағдайды енгізу және соғыс уақыты кезінде жүргізілетін азаматтық қорғаныс іс-шаралары
7. Азаматтық қорғауды басқару органдарын және халықты құлақтандыру. "Баршаның назарына!" құлақтандыру сигналы бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу.
8. Азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шаралары.
9. Радиацияға қарсы, химиялық және биологиялық қорғау.
10. Медициналық көмек, санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шаралар.
11. Эвакуациялау іс-шаралары.
12. Материалдық-техникалық қамтамасыз ету.
13. Азаматтық қорғау күштері мен құралдарының құрамы, авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу.
14. Басқаруды және байланысты ұйымдастыру.
15. Әскери басқару органдарымен өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
16. Азаматтық қорғаныс жоспары мынадай масштабтағы топографиялық картада ресімделген графикалық бөлімнен тұрады: республикалық деңгей үшін М 1:1 000 000; облыстар үшін М 1:500 000, республикалық маңызы бар қалалар, астана, облыстық маңызы бар қалалар үшін М 1:50 000; облыстың аудандары үшін М 1:100 000.
Азаматтық қорғаныс жоспарының мәтіндік бөлігі түсіндірме жазба түрінде ресімделеді.
2-тарау. Санатталған ұйымдар мен базасында азаматтық қорғау қызметі құрылған ұйымдарға арналған азаматтық қорғаныс жоспарларының құрылымы 1-параграф. Қарсылас шабуыл жасаған кездегі ықтимал ахуалды қысқаша бағалау
17. Санатталған ұйымдар мен базасында азаматтық қорғау қызметі құрылған ұйымдардың (әрі қарай - ұйымдар) қысқаша сипаттамасы. Азаматтық қорғаныс іс-шараларын ұйымдастыруға және жүргізуге ықпал ететін ерекшеліктер.
18. Қарсыластың шабуылынан және диверсиялық барлау топтарының іс-қимылдарынан кейінгі ықтимал ахуалды қысқаша бағалау. Қарсыластың шабуылы салдарының ықтимал ауқымы және сипаты.
19. Қарсыластың шабуылынан кейінгі ахуалды бағалаудан туындайтын қорытындылар.
2-параграф. Азаматтық қорғау әзірлігі дәрежелерін енгізу кезіндегі іс-шаралар

20. При введении степени готовности гражданской защиты "первоочередные мероприятия первой группы".
21. При введении степени готовности гражданской защиты "первоочередные мероприятия второй группы".
22. При введении степени готовности гражданской защиты "Общая готовность".
Параграф 3. Мероприятия гражданской обороны, проводимые при введении военного положения и в военное время
23. Оповещение сотрудников и работников организаций.
24. Инженерно-технические мероприятия гражданской обороны.
25. Противорадиационная, химическая и биологическая защита.
26. Медицинская помощь, санитарно-противоэпидемические и санитарно-профилактические мероприятия.
27. Эвакуационные мероприятия.
28. Материально-техническое обеспечение.
29. Состав сил и средств гражданской защиты, организация и проведение аварийно-спасательных и неотложных работ.
30. Организация управления и связи.
31. Организация и проведение мероприятий по устойчивости объекта.
32. План гражданской обороны состоит из графической части, оформленной на карте (схеме).
Текстовая часть плана гражданской обороны оформляется в виде пояснительной записки.
Приложение 2
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 29 мая 2014 года № 258
Структура
плана действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций
Глава 1. Краткая географическая и экономическая характеристика области (города, района) и оценка возможной обстановки на ее территории при возникновении чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.05.2018 № 335 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Рельеф, климат, растительность, гидрография.
2. Административно-территориальное деление и населенные пункты.
3. Пути сообщения и транспорт.
4. Оценка возможной обстановки при возникновении чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
Глава 2. Мероприятия, проводимые при угрозе и возникновении чрезвычайных ситуаций
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.05.2018 № 335 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Руководство мероприятиями гражданской защиты.
6. Оповещение органов управления гражданской защиты об угрозе и возникновении чрезвычайных ситуаций.
7. Мероприятия, проводимые при угрозе чрезвычайных ситуаций.
8. Мероприятия, проводимые при возникновении чрезвычайных ситуаций.
9. Организация проведения аварийно-спасательных и неотложных работ.

20. "Бірінші топтың бірінші кезектегі іс-шаралары" азаматтық қорғау әзірлігі дәрежесін енгізу кезінде.
21. "Екінші топтың бірінші кезектегі іс-шаралары" азаматтық қорғау әзірлігі дәрежесін енгізу кезінде.
22. "Жалпы әзірлік" азаматтық қорғау әзірлігі дәрежесін енгізу кезінде.
3-параграф. Әскери жағдайды енгізу және соғыс уақыты кезінде жүргізілетін азаматтық қорғаныс іс-шаралары
23. Ұйымдардың қызметкерлері мен жұмыскерлерін құлақтандыру.
24. Инженерлік – техникалық Азаматтық қорғаныстың іс-шаралары.
25. Радиацияға қарсы, химиялық және биологиялық қорғау.
26. Медициналық көмек, санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шаралар.
27. Эвакуациялау іс-шаралары.
28. Материалдық-техникалық қамтамасыз ету.
29. Азаматтық қорғау күштері мен құралдарының құрамы, авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу.
30. Басқаруды және байланысты ұйымдастыру.
31. Объектінің тұрақтылығы бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу.
32. Азаматтық қорғаныс жоспары картада (схемада) ресімделген графикалық бөлімнен тұрады.
Азаматтық қорғаныс жоспарының мәтіндік бөлігі түсіндірме жазба түрінде ресімделеді.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2014 жылғы 29 мамырдағы
№ 258 бұйрығына
2-қосымша
Төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарының құрылымы
1–тарау. Облыстың (қаланың, ауданның) қысқаша географиялық және экономикалық сипаттамасы мен табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындауы кезіндегі ықтимал ахуалды бағалау
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 02.05.2018 № 335 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жер бедері, климат, өсімдік, гидрография.
2. Әкімшілік-аумақтық бөлініс және елді мекендер.
3. Қатынас жолдары және көлік.
4. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындауы кезіндегі ықтимал ахуалды бағалау.
2–тарау. Төтенше жағдайлар қатері және туындауы кезінде жүргізілетін іс-шаралар
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 02.05.2018 № 335 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Азаматтық қорғау іс-шараларына басшылық ету.
6. Төтенше жағдайлар қатері және туындауы туралы азаматтық қорғаудың басқару органдарын құлақтандыру.
7. Төтенше жағдайлар қатері кезінде жүргізілетін іс-шаралар.
8. Төтенше жағдайлар туындаған кезде жүргізілетін іс-шаралар.
9. Авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізуді ұйымдастыру.

10. Эвакуационные мероприятия.
11. Организация взаимодействия.
12. Использование государственного резерва.
13. Организация управления и связи.
Глава 3. Мероприятия, проводимые по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций
Сноска. Глава 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.05.2018 № 335 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. К мероприятиям, проводимым по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций разрабатываются следующие приложения:
1) календарный план (в произвольной форме) основных мероприятий начальника гражданской обороны при угрозе и возникновении чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
2) расчет сил и средств гражданской защиты с пояснительной запиской (в произвольной форме);
3) расчет сил и средств гражданской защиты, привлекаемых для ликвидации последствий землетрясений в Республике Казахстан с пояснительной запиской (в произвольной форме);
4) схема организации связи и оповещения на мирное время (в произвольной форме);
5) карта подверженности территории чрезвычайным ситуациям природного и техногенного характера (в произвольной форме).

10. Эвакуациялық іс-шаралар.
11. Өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
12. Мемлекеттік резервті пайдалану.
13. Басқаруды және байланысты ұйымдастыру.
3–тарау. Төтенше жағдайлардың салдарын жою бойынша жүргізілетін іс-шаралар
Ескерту. 3-тарау жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 02.05.2018 № 335 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Төтенше жағдайлардың салдарын жою бойынша жүргізілетін іс-шараларға мынадай қосымшалар әзірленеді:
1) азаматтық қорғаныс бастығының табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар қатері және туындауы кездегі негізгі іс-шараларының күнтізбелік жоспары (еркін нысанда);
2) азаматтық қорғау күштері мен құралдарының есебі түсіндірме жазбамен (еркін нысанда);
3) Қазақстан Республикасындағы жер сілкіністері салдарын жоюға тартылатын азаматтық қорғау күштері мен құралдарының есебі түсіндірме жазбамен (еркін нысанда);
4) бейбіт уақытқа арналған байланысты және құлақтандыруды ұйымдастыру схемасы (еркін нысанда);
5) аумақтың табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларға ұшырағыштығының картасы (еркін нысанда).