О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 ноября 2009 года № 495 "Об утверждении Правил ведения бюджетного учета"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 октября 2013 года № 469. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 ноября 2013 года № 8873. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 9 июня 2025 года № 290.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 09.06.2025 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 122 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 ноября 2009 года № 495 "Об утверждении Правил ведения бюджетного учета" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5962, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан в 2010 году № 2, ст.368) следующие изменения и дополнения:
в Правилах ведения бюджетного учета, утвержденных указанным приказом:
пункт 7-1 изложить в следующей редакции:
"7-1. Для ежедневного учета исполнения местных бюджетов, территориальные подразделения казначейства предоставляют на электронных носителях местным уполномоченным органам по исполнению бюджета формы 5-34А "Отчет об остатках на КСН платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления и счетов субъектов квазигосударственного сектора в своде по соответствующему местному бюджету.";
абзац пятый пункта 8 изложить в следующей редакции:
"расшифровка по КСН по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (предназначен для учета КСН платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, счетов целевого финансирования, Национального фонда Республики Казахстан (далее – Национальный фонд), таможенного союза, субъектов квазигосударственного сектора, КСН местного самоуправления, счета сумм до выяснения);";
части восьмую и девятую пункта 10 изложить в следующей редакции:
"Баланс Комитета казначейства отражает остатки денег на ЕКС, КСН республиканского и местных бюджетов, на счете внешних займов, на КСН платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, Национального фонда, целевого финансирования, на счете таможенного союза, на счетах субъектов квазигосударственного сектора, КСН местного самоуправления, на счетах по видам иностранной валюты, на счетах сумм до выяснения, на счете по деньгам в расчетах, по недостачам МБ, по размещению во вклады (депозиты) Национального Банка Республики Казахстан (далее - Национальный Банк).
Баланс исполнения местных бюджетов отражает остатки денег на КСН соответствующих местных бюджетов, на соответствующих КСН платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, на счетах по недостачам МБ, по размещению во вклады (депозиты) Национального Банка, на счете по внешним займам и счетах субъектов квазигосударственного сектора, КСН местного самоуправления.";
часть вторую пункта 25 изложить в следующей редакции:
"Счет 3 подразделяется на субсчета:
300 "КСН РБ";
301 "КСН МБ";
302 "Счет по внешним займам";
303 "Счет таможенного союза";
304 "Счет субъектов квазигосударственного сектора РБ";
305 "Счет субъектов квазигосударственного сектора МБ";
306 "КСН местного самоуправления";
310 "КСН платных услуг РБ";
311 "КСН платных услуг МБ";
320 "КСН спонсорской, благотворительной помощи РБ";
321 "КСН спонсорской, благотворительной помощи МБ";
330 "КСН временного размещения денег РБ";
331 "КСН временного размещения денег МБ";
340 "КСН Национального фонда";
350 "КСН целевого финансирования";
360 "Счет сумм до выяснения";
380 "Счет для привлечения средств с КСН МБ";
390 "Сборный счет поступлений".";

"Бюджеттік есепке алуды жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 16 қарашадағы № 495 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 08 қазандағы № 469 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 02 қарашада № 8873 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 9 маусымдағы № 290 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 09.06.2025 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексі 122-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
"Бюджеттік есепке алуды жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 16 қарашадағы № 495 бұйрығына (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 5962 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде 2010 жылы № 2, 368-құжат жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттік есепке алуды жүргізу ережесінде:
7-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7-1. Жергілікті бюджеттердің атқарылуын күнделікті есепке алу үшін аумақтық қазынашылық бөлімшелері бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарға электрондық тасығыштарда тиісті жергілікті бюджет бойынша жиынтықта 5-34А "Ақылы қызметтер, демеушілік, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ және квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнiң шоттарындағы қалдықтар туралы есеп" нысанын ұсынады.";
8-тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Ереженің 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қолма-қол ақшаны бақылау шоттарының толық жазылуы (ақылы қызметтердің, демеушілік, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың ҚБШ, нысаналық қаржыландыру, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының (бұдан әрі - Ұлттық қор) кеден одағының, квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнiң шоттарын, жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ, соманы анықтауға дейінгі шотты есепке алуға арналған);";
10-тармақтың сегізінші және тоғызыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазынашылық комитетінің балансы БҚШ, республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ, сыртқы қарыздар шотындағы, ақылы қызметтердің, демеушілік, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастыру, Ұлттық қордың, нысаналы қаржыландыру ҚБШ, кеден одағының шотындағы, квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнiң шоттарындағы, жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ, шетел валютасының түрлерi бойынша шоттардағы, соманы анықтауға дейінгі шоттардағы, есеп айырысуларда ақша бойынша, ЖБ жетіспеушіліктері бойынша, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) салымдарына (депозиттеріне) орналастыру бойынша шоттардағы қалдықтарын көрсетеді.
Жергілікті бюджеттерін атқарылу балансы тиісті жергілікті бюджеттердің ҚБШ, ақылы қызметтердің, демеушілік, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың тиісті ҚБШ, ЖБ жетіспеушіліктері бойынша, Ұлттық Банк салымдарына (депозиттеріне) орналастыру бойынша шоттардағы, сыртқы қарыздар бойынша шоттағы және квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнiң шоттарындағы, жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ ақшаның қалдықтарын көрсетеді.";
25-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3-шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
300 "РБ ҚБШ";
301 "ЖБ ҚБШ";
302 "Сыртқы қарыздар бойынша шот";
303 "Кеден одағының шоты";
304 "РБ квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шоты";
305 "ЖБ квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шоты";
306 "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ";
310 "РБ ақылы қызметтерінің ҚБШ";
311 "ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ";
320 "РБ демеушілік, қайырымдылық көмектің ҚБШ";
321 "ЖБ демеушілік, қайырымдылық көмектің ҚБШ";
330 "РБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ";
331 "ЖБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ";
340 "Ұлттық қордың ҚБШ";
350 "Нысаналы қаржыландыру ҚБШ";
360 "Соманы анықтауға дейінгі шот";
380 "ЖБ ҚБШ қаражатты тартуға арналған шот";
390 "Түсімдердің жинақтау шоттары".";

дополнить пунктом 27-5 следующего содержания:
"27-5. На субсчете 306 "КСН местного самоуправления" учитывается движение денег на счетах местного самоуправления.
Поступление денег на счета местного самоуправления отражается по дебету субсчета 306 и кредиту субсчета 604.
Расходование денег со счета местного самоуправления отражается по дебету субсчета 504 и кредиту субсчета 306.";
часть вторую пункта 47 изложить в следующей редакции:
"Счет 5 подразделяется на субсчета:
500 "Проведение расходов";
501 "Проведение расходов по КСН платных услуг МБ";
502 "Проведение расходов по КСН спонсорской, благотворительной помощи МБ";
503 "Проведение расходов по КСН временного размещения денег МБ";
504 "Проведение расходов по КСН местного самоуправления";
510 "Проведение расходов по внешним займам".";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. На субсчете 500 "Проведение расходов" Комитетом казначейства учитываются расходы, проведенные с КСН республиканского и местных бюджетов, с КСН платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, Национального фонда, целевого финансирования, со счета таможенного союза и субъектов квазигосударственного сектора, КСН местного самоуправления.
На сумму произведенных расходов за каждый день производится запись по дебету субсчета 500 и кредиту субсчетов 300, 301, 303, 304, 305, 306, 310, 311, 320, 321, 330, 331, 340, 350.
Восстановление кассовых расходов на КСН республиканского и местных бюджетов отражается по дебету субсчетов 300, 301 и кредиту субсчета 500.
Проведенные расходы по ЕКС отражаются по дебету субсчета 100 "Единый казначейский счет" и кредиту субсчета 500.";
пункт 48-1 изложить в следующей редакции:
"48-1. Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета учитывают:
на субсчете 500 "Проведение расходов" - расходы по КСН местного бюджета и счетам субъектов квазигосударственного сектора;
на субсчете 501 "Проведение расходов по КСН платных услуг МБ";
на субсчете 502 "Проведение расходов по КСН спонсорской, благотворительной помощи МБ";
на субсчете 503 "Проведение расходов по КСН временного размещения денег МБ";
на субсчете 504 "Проведение расходов по КСН местного самоуправления";
на субсчете 510 "Проведение расходов по внешним займам".
На субсчете 501 "Проведение расходов по КСН платных услуг МБ" учитываются расходы на КСН платных услуг МБ.
На сумму произведенных расходов за каждый день производится запись по дебету субсчета 501 и кредиту субсчета 311.
Восстановление кассовых расходов на КСН платных услуг МБ отражается по дебету субсчета 311 и кредиту субсчета 501.";

мынадай мазмұндағы 27-5-тармақпен толықтырылсын:
"27-5. 306 "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ" қосалқы шотында жергілікті өзін-өзі басқару шоттарындағы ақшаның қозғалысы есепке алынады.
Жергілікті өзін-өзі басқару шотына ақшаның түсуі 306 қосалқы шотының дебеті және 604 қосалқы шотының кредиті бойынша есепке алынады.
Жергілікті өзін-өзі басқару шотынан ақшаның жұмсалуы 504 қосалқы шотының дебеті және 306 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетілді.";
47-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"5-шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
500 "Шығыстарды жүргізу";
501 "ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу";
502 "ЖБ демеушілік, қайырымдылық көмектің ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу";
503 "ЖБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу";
504 "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу";
510 "Сыртқы қарыздар бойынша шығыстарды жүргізу";";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Қазынашылық комитеті 500 "Шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-дан, ақылы қызметтердің, демеушілік, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, Ұлттық қордың, нысаналы қаржыландыру ҚБШ-дан, кеден одағының және квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің ҚБШ-дан, жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ-дан жүргізілген шығыстары есепке алады.
Жүргізілген шығыстар сомасының әрбір күніне 500 қосалқы шотының дебеті және 300, 301, 303, 304, 305, 306, 310, 311, 320, 321, 330, 331, 340, 350 қосалқы шоттарының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Кассалық шығыстарды республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ қалпына келтіру 300, 301 қосалқы шоттарының дебеті және 500 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
БҚШ бойынша жүргізілген шығыстар 100 "Бірыңғай қазынашылық шот" қосалқы шотының дебеті және 500 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.";
48-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48-1. Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары есепке алады:
"Шығыстарды жүргізу" 500 қосалқы шотында - жергілікті бюджеттің ҚБШ және квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шоты бойынша шығыстары.
501 қосалқы шотында "ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу";
502 қосалқы шотында "ЖБ демеушілік, қайырымдылық көмектің ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу";
503 қосалқы шотында "ЖБ ақшаларын уақытша орналастыру ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу";
504 қосалқы шотында "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу";
510 қосалқы шотында "Сыртқы қарыздар бойынша шығыстарды жүргізу".
501 "ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында ақылы қызметтерінің ҚБШ-ғы шығыстары есепке алынады.
Жүргізілген шығыстар сомасының әрбір күніне 501 қосалқы шоттың дебеті және 311 қосалқы шоттың кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Кассалық шығыстарды ақылы қызметтерінің ЖБ ҚБШ қалпына келтіру 311 қосалқы шоттың дебеті және 501 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.";

дополнить пунктом 48-4 следующего содержания:
"48-4. На субсчете 504 "Проведение расходов по КСН местного самоуправления" учитываются расходы на КСН местного самоуправления.
На сумму произведенных расходов за каждый день производится запись по дебету субсчета 504 и кредиту субсчета 306.
Восстановление кассовых расходов на КСН местного самоуправления отражается по дебету субсчета 306 и кредиту субсчета 504.";
пункт 52-1 изложить в следующей редакции:
"52-1. На счете 6 "Поступления" учитываются операции по поступлению на КСН республиканского и местных бюджетов, на счетах по внешним займам, на КСН платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, Национального фонда, целевого финансирования, на КСН местного самоуправления, на счетах сумм до выяснения и субъектов квазигосударственного сектора.
Счет 6 подразделяется на субсчета:
600 "Зачисление поступлений";
601 "Зачисление поступлений на КСН платных услуг МБ";
602 "Зачисление поступлений на КСН спонсорской, благотворительной помощи МБ";
603 "Зачисление поступлений на КСН временного размещения денег МБ";
604 "Зачисление поступлений на КСН местного самоуправления";
610 "Зачисление поступлений по внешним займам".
На субсчете 600 "Зачисление поступлений" Комитетом казначейства учитываются поступления на КСН республиканского и местных бюджетов, на КСН платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, Национального фонда, целевого финансирования, на КСН местного самоуправления, на счетах сумм до выяснения и субъектов квазигосударственного сектора.
Проведенные поступления по ЕКС отражаются по дебету субсчета 600 и кредиту субсчета 100 "Единый казначейский счет".
Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета учитывают:
на субсчете 600 "Зачисление поступлений" - поступления на КСН местного бюджета и счета субъектов квазигосударственного сектора.
601 "Зачисление поступлений на КСН платных услуг МБ";
602 "Зачисление поступлений на КСН спонсорской, благотворительной помощи МБ";
603 "Зачисление поступлений на КСН временного размещения денег МБ";
604 "Зачисление поступлений на КСН местного самоуправления";
610 "Зачисление поступлений по внешним займам".
На субсчете 601 "Зачисление поступлений на КСН платных услуг МБ" учитываются поступления на КСН платных услуг МБ.
Проведенные поступления по КСН платных услуг МБ отражаются по дебету субсчета 311 и кредиту субсчета 601.
На субсчете 602 "Зачисление поступлений на КСН спонсорской, благотворительной помощи МБ" учитываются поступления на КСН спонсорской, благотворительной помощи МБ.

мынадай мазмұндағы 48-4-тармақпен толықтырылсын:
"48-4. 504 "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ-ға шығыстар есепке алынады.
Әрбір күн үшін жүргізілген шығыстар сомасына 504 қосалқы шотының дебеті және 306 қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі. Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ-ға кассалық шығыстарды қалпына келтіру 306 қосалқы шотының дебеті және 504 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.";
52-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52-1. 6 "Түсiмдер" шотында республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң ҚБШ-дағы, сыртқы қарыздар бойынша шоттардағы, ақылы қызметтер, демеушiлiк, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, Ұлттық қор, нысаналы қаржыландыру ҚБШ-дағы, соманы анықтауға дейiнгi және квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шоттарындағы түсiм бойынша операциялар есепке алынады.
6-шот мынадай қосалқы шоттарға бөлiнедi:
600 "Түсiмдердi есепке алу";
601 "ЖБ ақылы қызметтерiнiң ҚБШ-сына түсiмдердi есепке алу";
602 "ЖБ демеушiлiк, қайырымдылық көмектiң ҚБШ-сына түсiмдердi есепке алу";
603 "ЖБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ-сына түсiмдердi есепке алу";
604 "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ-сына түсімдерді есепке алу";
610 "Сыртқы қарыздар бойынша түсiмдердi есепке алу".
600 "Түсiмдердi есепке алу" қосалқы шотында Қазынашылық комитетi республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң ҚБШ-дағы, ақылы қызметтер, демеушiлiк, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, Ұлттық қор, нысаналы қаржыландыру ҚБШ-дағы, соманы анықтауға дейiнгi және квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шоттарындағы түсiмдерді есепке алады.
БҚШ бойынша жүргiзiлген түсiмдер 600 қосалқы шотының дебетi және 100 "Бiрыңғай қазынашылық шоты" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетiледi.
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдар:
600 "Түсiмдердi есепке алу" қосалқы шотында - жергiлiктi бюджеттiң ҚБШ-сына және квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шотына түсiмдердi;
601 "ЖБ ақылы қызметтерiнiң ҚБШ-сына түсiмдердi есепке алу";
602 "ЖБ демеушiлiк, қайырымдылық көмектің ҚБШ-сына түсiмдердi есепке алу";
603 "ЖБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ-сына түсiмдердi есепке алу";
604 "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ-сына түсiмдерді есепке алу";
610 "Сыртқы қарыздар бойынша түсiмдердi есепке алу" есепке алады.
601 "ЖБ ақылы қызметтерiнiң ҚБШ-сына түсiмдердi есепке алу" қосалқы шотында ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ-сындағы түсімдер есепке алынады.
ЖБ ақылы қызметтерiнiң ҚБШ бойынша жүргiзiлген түсiмдер 311 қосалқы шотының дебетi және 601 қосалқы шотының кредиті бойынша жүргiзiледi.
602 "ЖБ демеушiлiк, қайырымдылық көмектің ҚБШ-сына түсiмдердi есепке алу" қосалқы шотында ЖБ демеушiлiк, қайырымдылық көмектiң ҚБШ-сына түсiмдер есепке алынады.

Проведенные поступления по КСН спонсорской, благотворительной помощи МБ отражаются по дебету субсчета 321 и кредиту субсчета 602.
На субсчете 603 "Зачисление поступлений на КСН временного размещения денег МБ" учитываются поступления на КСН временного размещения денег МБ.
Проведенные поступления по КСН временного размещения денег МБ отражаются по дебету субсчета 331 и кредиту субсчета 603.
На субсчете 604 "Зачисление поступлений на КСН местного самоуправления" учитываются поступления на КСН местного самоуправления.
Проведенные поступления по КСН местного самоуправления отражаются по дебету субсчета 306 и кредиту субсчета 604.
На субсчете 610 "Зачисление поступлений по внешним займам" учитываются поступления на счет по внешним займам".
Проведенные поступления по внешним займам отражаются по дебету субсчета 302 "Счет по внешним займам" и кредиту субсчета 610.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. На счете 9 "Результаты" учитываются результаты исполнения местных бюджетов, по внешним займам, по платным услугам МБ, по спонсорской, благотворительной помощи МБ, по временному размещению денег МБ, по местному самоуправлению.
Счет 9 подразделяется на субсчета:
900 "Результат исполнения бюджета";
910 "Результат исполнения по внешним займам";
911 "Результат исполнения по платным услугам МБ";
921 "Результат исполнения по спонсорской, благотворительной помощи МБ";
931 "Результат исполнения по временному размещению денег МБ";
941 "Результат исполнения по местному самоуправлению".
Субсчет 900 "Результат исполнения бюджета" предназначен для определения результатов исполнения местных бюджетов.
По окончании финансового года на этом счете отражаются суммы поступлений и расходов. Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета 900 остатка по субсчету 600, а в дебет субсчета 900 остатка по субсчету 500.
После списания поступлений и расходов бюджета на субсчет 900 закрываются субсчета 600 и 500.
Полученный кредитовый остаток по субсчету 900 является результатом исполнения бюджета.
Остатки бюджетных средств на начало года остаются на субсчете 900 в соответствии со статьей 104 Бюджетного кодекса.";
дополнить пунктом 53-5 следующего содержания:
"53-5. Субсчет 941 "Результат исполнения по местному самоуправлению" предназначен для определения результатов исполнения по местному самоуправлению. По окончании финансового года на этом счете отражаются суммы поступлений и расходов. Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета 941 остатка по субсчету 604, а в дебет субсчета 941 остатка по субсчету 504.

ЖБ демеушiлiк, қайырымдылық көмектiң ҚБШ бойынша жүргiзiлген түсiмдер 321 қосалқы шотының дебетi және 602 қосалқы шотының кредиті бойынша жүргiзiледi.
603 "ЖБ ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ-сына түсiмдердi есепке алу" қосалқы шотында ЖБ ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ-сына түсімдер есепке алынады.
ЖБ ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ бойынша жүргiзiлген түсiмдер 331 қосалқы шотының дебетi және 603 қосалқы шотының кредиті бойынша жүргiзiледi.
604 "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ-сына түсiмдерді есепке алу" қосалқы шотында жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ-сына түсiмдер есепке алынады.
Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ бойынша жүргiзiлген түсiмдер 306 қосалқы шотының дебетi және 604 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
610 "Сыртқы қарыздар бойынша түсiмдердi есепке алу" қосалқы шотында сыртқы қарыздар бойынша шоттағы түсiмдер есепке алынады.
Сыртқы қарыздар бойынша жүргiзiлген түсiмдер 302 "Сыртқы қарыздар бойынша шот" қосалқы шотының дебетi және 610 қосалқы шотының кредитi бойынша көрсетiледi.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. 9 "Нәтижелер" шотында сыртқы қарыздар бойынша, ЖБ ақылы қызметтері бойынша, ЖБ демеушілік, қайырымдылық бойынша, ЖБ ақшаны уақытша орналастыру бойынша, жергілікті өзін-өзі басқару бойынша жергілікті бюджеттердің атқарылу нәтижелері есепке алынады.
9-шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
900 "Бюджеттің атқарылу нәтижесі";
910 "Сыртқы қарыздар бойынша атқарылу нәтижесі";
911 "ЖБ ақылы қызметтері бойынша атқарылу нәтижесі";
921 "ЖБ демеушілік, қайырымдылық көмек бойынша атқарылу нәтижесі";
931 "ЖБ ақшаны уақытша орналастыру бойынша атқарылу нәтижесі";
941 "Жергілікті өзін-өзі басқару бойынша атқарылу нәтижесі".
Жергілікті бюджеттердің атқарылу нәтижелерін анықтауға 900 "Бюджеттің атқарылу нәтижелері" қосалқы шоты арналған.
Қаржы жылының аяқталуы бойынша осы шотта түсімдер мен шығыстар сомалары көрсетіледі.
Нәтижелері жылдың аяғында 600 қосалқы шоты бойынша қалдықты 900 қосалқы шоттың кредитіне, ал 500 қосалқы шоты бойынша қалдығы 900 қосалқы шоттың дебетіне есептен шығару арқылы анықталады.
Бюджет түсімдері мен шығыстарын 900 қосалқы шотқа есептен шығарғаннан кейін 600 және 500 қосалқы шоттары жабылады.
900 қосалқы шоты бойынша алынған кредит қалдығы бюджеттің атқарылу нәтижесі болып табылады.
Бюджет кодексінің 104 бабына сәйкес жыл басындағы бюджет қаражаттарының қалдықтары 900 қосалқы шотта қалады.";
мынадай мазмұндағы 53-5-тармақпен толықтырылсын:
"53-5. 941 "Жергілікті өзін-өзі басқару бойынша атқарылу нәтижесі" қосалқы шоты жергілікті өзін-өзі басқару бойынша атқарылу нәтижелерін анықтауға арналған. Қаржы жылы аяқталғаннан кейін осы шотта түсімдер мен шығыстардың сомасы көрсетіледі. Нәтижелер жылдың аяғында 604 қосалқы шоты бойынша қалдықты 941 қосалқы шотының кредитіне, ал 504 қосалқы шоты бойынша қалдықты 941 қосалқы шотының дебетіне есептен шығару жолымен анықталады.

508
КСН целевого финансирования
509
Счет таможенного союза
510
Счет сумм до выяснения
511
Счет субъектов квазигосударственного сектора РБ, МБ
512
Деньги в расчетах
600
Расчеты по недостачам МБ
700
Остаток денег на конец периода (строка 100 + строка 200 + строки 300, 400 – строка 500 - строки 600, 700)
800
Руководитель уполномоченного органа
по исполнению бюджета _______________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель структурного подразделения
по бюджетному учету уполномоченного
органа по исполнению бюджета _____________ ___________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 4
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 8 октября 2013 года № 469
Приложение 17
к Правилам ведения бюджетного учета
форма № 6
Отчет
о закрытии операционного дня по счетам в иностранной валюте
за "__" _______ 20 __ г
______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Единица измерения: тенге, тиын
Наименование
Остаток на начало периода
Всего поступлений
Всего расходов
Остаток на конец периода
А
1
2
3
4
5
1
Всего:
2
Счет поступлений в собственность государства
3
Счета территориальных подразделений казначейства
4
Счет поступлений в рамках таможенного союза
5
Другие счета в иностранной валюте
Руководитель структурного подразделения
уполномоченного органа по исполнению бюджета: ______ ________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 5
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 8 октября 2013 года № 469
Приложение 18
к Правилам ведения бюджетного учета
форма № 2-М
Отчет о движении денег местного бюджета
на "__" _______ 20 ___ г.
_______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Единица измерения: тыс. тенге
Коды
строк
Сумма
1
2
3
Остаток денег на начало года

508
Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
509
Кеден одағының шоты
510
Анықтауға дейінгі сомалар шоты
511
РБ, ЖБ квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шоты
512
Есеп айырысудағы ақшалар
600
ЖБ жетіспеушіліктері бойынша есеп айырысулар
700
Кезеңнің соңындағы ақша қалдығы (100 жол+200 жол +300, 400 жолдар-500 жол-600,700 жолдар)
800
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның басшысы ______________ ___________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
бюджеттік есепке алу бойынша
құрылымдық бөлімшесінің басшысы ___________ _________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2013 жылғы 08 қазандағы
№ 469 бұйрығына
4-қосымша
Бюджеттік есепке алуды жүргізу
ережесіне 17-қосымша
№ 6 нысан
Шетел валютасындағы шоттар бойынша операциялық
күннің жабылуы туралы есеп
20___жылғы "__"__________
________________________________
(уәкілетті органның атауы)
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Атауы
Кезең
басындағы
қалдық
Түсімдердің
барлығы
Шығыстардың
барлығы
Кезеңнің
аяғындағы
қалдық
А
1
2
3
4
5
1
Барлығы:
2
Мемлекет меншігіне түсетін түсімдер шоты
3
Аумақтық қазынашылық бөлімшелерінің шоты
4
Кеден одағы шеңберіндегі түсімдер шоты
5
Шетел валютасындағы басқа да шоттар
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің басшысы ___________ _______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2013 жылғы 08 қазандағы
№ 469 бұйрығына
5-қосымша
Бюджеттік есепке алуды жүргізу
ережесіне 18-қосымша
№ 2-М нысан
Жергілікті бюджеттің
ақша қозғалысы туралы есеп
20___ жылғы "__" __________
________________________________
(уәкілетті органның атауы)
Өлшем бірлігі: мың теңге
Жол
коды
Сомасы
1
2
Жыл басындағы ақша қалдығы