Об утверждении Правил проведения инвентаризации лесных культур, питомников, площадей с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса и оставленных под естественное заращивание в государственном лесном фонде
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 октября 2012 года № 17-02/532. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 ноября 2012 года № 8095.
В соответствии с подпунктом 189) пункта 15 Положения о Министерстве экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479 "Вопросы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 01.10.2025 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения инвентаризации лесных культур, питомников, площадей с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса и оставленных под естественное заращивание в государственном лесном фонде.
2. Комитету лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Нысанбаев Е.Н.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в средствах массовой информации.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра Е. Аман
Утверждены приказом
и. о. Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 19 октября 2012 года № 17-02/532
Правила
проведения инвентаризации лесных культур, питомников,
площадей с проведенными мерами содействия естественному
возобновлению леса и оставленных под естественное заращивание
в государственном лесном фонде
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения инвентаризации лесных культур, питомников, площадей с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса и оставленных под естественное заращивание в государственном лесном фонде (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 189) пункта 15 Положения о Министерстве экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479 "Вопросы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан" и определяют порядок проведения инвентаризации лесных культур, питомников, площадей с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса и оставленных под естественное заращивание в государственном лесном фонде (далее – инвентаризация).

Орман ағаштарын, питомниктерді, табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету шаралары жүргiзілген және мемлекеттік орман қорында табиғи өсірілуге қалдырылған алқаптарды түгендеуді жүргізу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 19 қазандағы № 17-02/532 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 23 қарашада № 8095 тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің мәселелері" 2019 жылғы 5 шілдедегі №479 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 189) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 01.10.2025 № 262 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Орман ағаштарын, питомниктерді, табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету шаралары жүргiзілген және мемлекеттік орман қорында табиғи өсірілуге қалдырылған алқаптарды түгендеуді жүргізу қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті (Е.Н. Нысанбаев) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а. Е. Аман
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің м.а.
2012 жылғы 19 қазандағы
№ 17-02/532 бұйрығымен
бекітілген
Орман ағаштарын, питомниктерді, табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету шаралары жүргiзілген және мемлекеттік орман қорында табиғи өсірілуге қалдырылған алқаптарды түгендеуді жүргізу қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Орман ағаштарын, питомниктерді, табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету шаралары жүргiзілген және мемлекеттік орман қорында табиғи өсірілуге қалдырылған алқаптарды түгендеуді жүргізу қағидасы (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің мәселелері" 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 189) тармақшасына сәйкес әзірленді және орман ағаштарын, питомниктерді, табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету шаралары жүргiзілген және мемлекеттік орман қорында табиғи өсірілуге қалдырылған алқаптарды түгендеуді (бұдан әрі - түгендеу) жүргізу тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 01.10.2025 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) инвентаризация лесных культур, питомников, площадей с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса и оставленных под естественное заращивание в государственном лесном фонде – уточнение объемов выполненных работ, определение эффективности работ по воспроизводству лесов и лесоразведению, качественного состояния создаваемых лесных культур, выращенного посадочного материала в лесных питомниках, а также определение погибших лесных культур, площадей посевных и школьных отделений питомников и не возобновившихся площадей с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса и их списание;
2) весенние лесные культуры – посадки (посевы) произведенные в весенний период;
3) осенние лесные культуры – посадки (посевы) произведенные в осенний период;
4) однолетние лесные культуры – лесные культуры, созданные весной текущего года и осенью предыдущего года;
5) приживаемость лесных культур – показатель качества лесных культур в стадии приживания (первый и второй год после посадки или посева лесных культур). Определяется отношением числа прижившихся растений к общему числу высаженных растений, выраженным в процентах;
6) сохранность лесных культур – показатель качества лесных культур в стадии индивидуального роста (от 3 лет до перевода в покрытую лесом площадь). Определяется отношением числа сохранившихся растений к общему числу высаженных растений, выраженным в процентах.
3. Инвентаризация проводится ежегодно с 1 сентября по 10 октября на всей территории государственного лесного фонда в разрезе государственных лесовладельцев. Срок проведения инвентаризации продлевается в случаях, предусмотренных в пунктах 7 и 14 настоящих Правил.
4. Для проведения инвентаризации приказом первого руководителя государственного лесовладельца создаются:
1) центральная комиссия в составе: заместителя первого руководителя (председатель комиссии), главного бухгалтера, инженера лесных культур (специалист по вопросам воспроизводства лесов и лесоразведения);
2) инвентаризационные комиссии (в каждом лесничестве) в составе: лесничего (председатель комиссии) и специалистов лесничества (мастера леса, лесники – государственные инспектора). Количество членов комиссий зависит от количества мастерских участков и лесных обходов (с каждого участка и обхода по одному человеку). При проведении инвентаризации лесных культур, площадей с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса и оставленных под естественное заращивание, создание и проведение которых осуществлял лесопользователь, в состав инвентаризационной комиссии включаются также представители лесопользователя.
В лесных питомниках в состав инвентаризационной комиссии включаются начальник питомника (председатель комиссии) и сотрудники питомника.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 01.10.2025 № 262 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидада мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) мемлекеттік орман қорында орман дақылдарын, питомниктерді, табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету шаралары жүргiзілген және табиғи өсуге қалдырылған алқаптарды түгендеу – орындалған жұмыстардың көлемін нақтылау, ормандарды молықтыру мен орман өсіру бойынша жұмыстардың тиімділігін, құрылып жатқан орман дақылдарының, орман питомниктерінде өсірілген отырғызу материалының сапалық жай-күйін анықтау, сондай-ақ жойылған орман дақылдарын, питомниктердің егістік және үлгілік ағаштар бөлімшелерінің алқаптарын және табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету шаралары жүргізілген қайта түлемеген алқаптарды анықтау және оларды есептен шығару;
2) көктемгі орман дақылдары – көктем кезінде отырғызылған ағаштар (егістер);
3) күзгі орман дақылдары – күз кезінде отырғызылған ағаштар (егістер);
4) біржылдық орман дақылдары – ағымдағы жылдың көктемінде және осының алдындағы жылдың күзінде құрылған орман дақылдары;
5) орман ағаштарының жерсінуі – орман ағаштарының жерсіну кезеңіндегі сапасының көрсеткіштері (орман ағаштарын отырғызғаннан немесе тұқымын сепкеннен кейінгі бірінші және екінші жылдар). Жерсінген өсімдіктер санының отырғызылған өсімдіктердің жалпы санына пайызбен көрсетілген арақатынасымен айқындалады;
6) орман ағаштарының сақталуы – орман ағаштарының жеке өсу кезеңіндегі сапасының көрсеткіші (3 жылдан бастап орман көмкерген алқапқа ауыстырылғанға дейін). Сақталған өсімдіктер санының отырғызылған өсімдіктердің жалпы санына пайызбен көрсетілген арақатынасымен айқындалады.
3. Түгендеу жыл сайын 1 қыркүйектен 10 қазанға дейін мемлекеттік орман иеленушілер бойынша мемлекеттік орман қорының бүкіл аумағында жүргізіледі. Түгендеуді өткізу мерзімі осы Қағиданың 7 және 14-тармақтарында көзделген жағдайда ұзартылады.
4. Түгендеуді өткізу үшін мемлекеттік орман иеленушінің бірінші басшысының бұйрығымен:
1) бірінші басшы орынбасарының (комиссия төрағасы), бас бухгалтер, орман дақылдарының инженері (ормандарды молықтыру мен орман өсіру мәселелері жөніндегі маман) құрамында орталық комиссия;
2) орман күтуші (комиссия төрағасы) және орманшылық мамандары, орман шеберлері, орманшылар – мемлекеттік инспекторлар) құрамында түгендеу комиссиялары (әрбір орманшылықта) құрылады. Комиссиялар мүшелерінің саны шебер учаскелері мен орман айналымдарының санына байланысты (әрбір учаске мен айналымнан бір-бір адамнан) орман пайдаланушы құрған орман дақылдарын түгендеу кезінде комиссия құрамына сондай-ақ орман пайдаланушы өкілдері енгізіледі. Орман питомниктерінде түгендеу комиссиясының құрамына питомник бастығы (комиссия төрағасы) және питомник қызметкерлері қосылады.

5. В лесных питомниках, являющихся самостоятельным учреждением, инвентаризацию проводит комиссия, созданная приказом руководителя из состава сотрудников лесного питомника.
6. Инвентаризационные комиссии непосредственно на месте проводят инвентаризацию лесных культур, посадочного материала в питомниках, площадей с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса и до 15 сентября направляют материалы инвентаризации в центральную комиссию.
7. Центральная комиссия осуществляет общее руководство, контроль за работой инвентаризационной комиссии, принимает и анализирует материалы инвентаризации.
Контроль осуществляется с 15 по 25 сентября путем проведения выборочных проверок в зависимости от объема работ:
1) в лесных культурах, на площадях с проведенными мерами содействия естественному возобновлению, а также оставленных под естественное заращивание:
до 100 гектаров – не менее 15 процентов;
от 100 до 200 гектаров – не менее 10 процентов;
от 200 до 500 гектаров – не менее 5 процентов;
свыше 500 гектаров – не менее 3 процентов;
2) в лесных питомниках – не менее 2 процентов инвентаризируемой площади.
При выявлении, в ходе проверки, центральной комиссией на половине проверяемой площади отклонений от данных по инвентаризации более чем на 5 процентов, инвентаризация назначается повторно, что отражается в акте выборочной проверки проведенной инвентаризации по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам. В данном случае срок проведения инвентаризации и представления материалов инвентаризации для инвентаризационной комиссии продлевается до 5 октября. Центральная комиссия до 10 октября проводит повторную проверку площадей, на которых были выявлены отклонения от данных по инвентаризации, после чего приступает к анализу материалов инвентаризации.
8. На начальной стадии процесс инвентаризации включает в себя подготовительные работы, при которых государственным лесовладельцем проводятся следующие мероприятия:
1) проверяется полнота записей в книге учета лесных культур, книге учета лесных питомников, книге учета площадей с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса, их соответствие статистическим и бухгалтерским данным, актам технической приемки лесных культур, актам технической приемки посевов в питомниках, актам технической приемки площадей с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса;
2) по каждому году (сезону) уточняется объем инвентаризации лесных культур, лесных питомников, площадей с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса и оставленных под естественное заращивание;

5. Дербес мекеме болып табылатын орман питомниктерінде түгендеуді басшының бұйрығымен орман питомнигінің қызметкерлері құрамынан құрылған комиссия өткізеді.
6. Түгендеу комиссиялары тікелей орманда орман дақылдарын, питомниктерде отырғызу материалын, орманның табиғи түлеуіне жәрдемдесу шаралары жүргізілген алқаптарды түгендеуді өткізіп, 15 қыркүйекке дейін түгендеу материалдарын орталық комиссияға жолдайды.
7. Орталық комиссия түгендеу комиссияларының жұмысына жалпы басшылық, бақылау жасайды және түгендеу материалдарын қабылдайды және талдайды.
Бақылау жасау 15 қыркүйектен бастап 25 қыркүйекке дейін жұмыс көлеміне байланысты іріктеп тексеру өткізу жолымен жүзеге асырылады:
1) табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету шаралары жүргiзілген, сондай-ақ табиғи өсірілуге қалдырылған орман ағаштарында:
100 гектарға дейін – кемінде 20 пайыз;
100 – 200 гектар – 15 пайыз;
200 – 500 гектар – 10 пайыз;
500 гектардан жоғары – 5 пайыз.
2) орман питомниктерінде – түгенделетін алқаптың кемінде 2 пайызы.
Орталық комиссия тексеру барысында тексеріліп отырған алқаптың тең жартысында түгендеу бойынша деректерден 5 пайыздан астам мөлшерде ауытқушылық байқаса, түгендеу қайтадан тағайындалып, бұл осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өткізілген түгендеуді іріктеп тексеру актісінде көрсетіледі. Бұл жағдайда түгендеу комиссиясы үшін түгендеуді өткізу және түгендеу материалдарын беру мерзімі 5 қазанға дейін ұзартылады. Орталық қомиссия 10 қазанға дейін түгендеу бойынша деректерден ауытқушылық байқалған алқаптарда қайта тексеруді өткізіп, одан кейін түгендеу материалдарын талдауға кіріседі.
8. Бастапқы кезеңде түгендеу процесі дайындық жұмыстарын қамтиды, бұл жұмыстар кезінде мемлекеттік орман иеленуші мынадай іс-шаралар жүргізеді:
1) орман ағаштарын есепке алу кітабындағы, орман питомниктерін есепке алу кітабындағы, табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету шаралары жүргiзілген алқаптарды есепке алу кітабындағы жазбалардың толымдылығы, олардың статистикалық және бухгалтерлік деректерге, питомниктердегі егістерді техникалық қабылдап алу актілеріне, табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету шаралары жүргiзілген алқаптарды техникалық қабылдап алу актілеріне сәйкестігі тексеріледі;
2) әр жыл (маусым) бойынша орман ағаштарын, орман питомниктерін, табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету шаралары жүргiзілген және табиғи өсіруге қалдырылған алқаптарды түгендеу көлемі нақтыланады;

3) в полевую карточку инвентаризации лесных культур, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, заносятся исходные данные из книги учета лесных культур;
4) в полевую карточку инвентаризации площадей с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, заносятся исходные данные из книги учета площадей с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса;
5) в полевую карточку инвентаризации площадей, оставленных под естественное заращивание, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, заносятся исходные данные из материалов лесоустройства;
6) в полевую карточку инвентаризации сеянцев, саженцев и укорененных черенков, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, заносятся исходные данные из книги учета лесных питомников;
7) в полевую карточку инвентаризации маточных плантаций тополя и ивы, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, заносятся исходные данные из книги учета лесных питомников;
8) в полевую карточку инвентаризации погибших посевов, школ и плантаций, по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, заносятся исходные данные из книги учета лесных питомников.
9. По окончании инвентаризации в срок до 20 октября государственные лесовладельцы направляют сводные материалы инвентаризации в территориальные подразделения уполномоченного органа в области лесного хозяйства (далее – территориальные подразделения).
Государственные лесовладельцы, находящиеся в ведении местных исполнительных органов в срок до 15 октября направляют материалы инвентаризации в структурные подразделения местных исполнительных органов, осуществляющие государственное управление в области воспроизводства лесов и лесоразведения, которые в свою очередь в срок до 20 октября направляют их в территориальные подразделения.
10. При наличии в материалах инвентаризации ведомостей площадей погибших лесных культур, посевов, школ, плантаций и не возобновившихся площадей с проведенными мерами содействия естественного возобновления леса по формам согласно приложениям 8, 9 и 10 к настоящим Правилам первым руководителем территориального подразделения создается комиссия по контролю за проведением инвентаризации (далее – Комиссия по контролю), в которую входят представители территориального подразделения и государственного лесовладельца. Общее количество членов комиссии составляет не менее пяти человек.
11. Комиссия с выездом на место после осмотра погибших лесных культур, посевных, школьных отделений и маточных плантаций питомника и не возобновившихся площадей с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса по каждому государственному лесовладельцу составляет:

3) орман ағаштарын түгендеудің далалық карточкасына осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орман ағаштарын есепке алу кітабынан бастапқы деректер жазылады;
4) орманды табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету шаралары жүргiзілген және табиғи өсіруге қалдырылған алқаптарды түгендеудің далалық карточкасына осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету шаралары жүргiзілген алқаптарды есепке алу кітабынан бастапқы деректер жазылады;
5) табиғи өсіруге қалдырылған алқаптарды түгендеудің далалық карточкасына осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орман орналастыру материалдарынан бастапқы деректер жазылады;
6) екпе көшеттерді, ағаш көшеттерін және тамырланған қалемшелерді түгендеудің далалық карточкасына осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орман питомниктерін есепке алу кітабынан бастапқы деректер жазылады;
7) терек пен талдың аналық плантацияларын түгендеудің далалық карточкасына осы Қағидаға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орман питомниктерін есепке алу кітабынан бастапқы деректер жазылады;
8) осы Қағидаға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жойылған егістердерді, үлгі ағаштарды және плантацияларды түгендеудің далалық карточкасына орман питомниктерін есепке алу кітабынан бастапқы деректер енгізіледі.
9. Түгендеу аяқталған соң 20 қазанға дейінгі мерзімде мемлекеттік орман иеленушілер уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне (бұдан әрі – аумақтық бөлімшелері) түгендеудің жиынтық материалдарын жібереді.
Жергілікті атқарушы органдардың қарауындағы мемлекеттік орман иеленушілер 15 қазанға дейінгі мерзімде түгендеу материалдарын ормандарды молықтыру мен орман өсіру саласында мемлекеттік басқаруды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшелеріне жібереді, олар өз кезегінде 20 қазанға дейінгі мерзімде оларды аумақтық бөлімшелеріне жолдайды.
10. Осы Қағидаға 8, 9 және 10-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша ведомостардың түгендеу материалдарында жойылған орман дақылдарының, егістіктердің, үлгі учаскелердің, плантациялардың алқаптарын және орманның табиғи түлеуіне жәрдемдесу шаралары жүргізілген, қайта түлемеген алқаптар болған жағдайда аумақтық бөлімшесінің бірінші басшысы түгендеу өткізілуін бақылау комиссиясын (бұдан әрі – Бақылау комиссиясы) құрады, оған аумақтық бөлімшесінің және мемлекеттік орман иеленушінің өкілдері енеді. Комиссия мүшелерінің жалпы саны кемінде бес адам болуға тиіс.
11. Комиссия жергілікті жерге барып, жойылған орман дақылдарының, егістіктердің, үлгі учаскелердің, плантациялардың алқаптарын және орманның табиғи түлеуіне жәрдемдесу шаралары жүргізілген, қайта түлемеген алқаптарды қарап шыққаннан кейін әрбір мемлекеттік орман иеленуші бойынша:

1) акт обследования площадей лесных культур, подлежащих списанию, по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
2) акт обследования площадей посевных, школьных отделений и маточных плантаций питомника, подлежащих списанию, по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
3) акт обследования не возобновившихся площадей с проведенными мерами содействия естественного возобновления леса, подлежащих списанию, по форме, согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
Данные акты составляется в трех экземплярах, один – для лесничества, один для государственного лесовладельца и один для территориального подразделения.
12. На основании составленных актов, указанных в пункте 11 настоящих Правил государственные лесовладелецы осуществляют списание, оформляемое актами на списание погибших лесных культур, погибших посевов, школ и плантаций в питомниках, не возобновившихся площадей с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса по формам, согласно приложениям 14, 15 и 16 к настоящим Правилам.
2. Порядок проведения инвентаризации лесных культур
в государственном лесном фонде
13. Инвентаризация лесных культур производится раздельно по участкам в зависимости от года создания и сезона (весна, осень), способа производства (посев, посадка), породы, а также следующих категорий государственного лесного фонда, на которых они созданы:
1) особо охраняемые лесные территории;
2) государственные защитные лесные полосы;
3) городские леса;
4) зеленые зоны населенных пунктов и лечебно-оздоровительных учреждений;
5) противоэрозионные леса;
6) запретные полосы лесов по берегам рек, озер, водохранилищ, каналов и других водных объектов;
7) защитные насаждения на полосах отвода железных и автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения, магистральных водопроводов и других линейных сооружений;
8) защитные лесные полосы вдоль железных и автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения;
9) поле - и почвозащитные леса.
14. Инвентаризации подлежат все лесные культуры первого и третьего календарного года закладки.
На категории государственного лесного фонда, указанной в подпункте 4) пункта 13 настоящих Правил ежегодной инвентаризации подлежат все лесные культуры до перевода их покрытую лесом площадь, при этом сроки инвентаризации, предусмотренные в пунктах 3, 6, 7 и 9 настоящих Правил продлеваются на 5 календарных дней.
15. Инвентаризация однолетних лесных культур, созданных весной текущего года и осенью предыдущего года, осуществляется раздельно. При инвентаризации трехлетних лесных культур учитываются все посадки, произведенные в данном году (весна и осень одного года производства объединяются).
Материалы инвентаризации лесных культур являются основанием для определения объемов их дополнения.

1) осы Қағидаға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Есептен шығарылуға жататын орман ағаштарының алқаптарын тексеру актісін;
2) осы Қағидаға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Есептен шығарылуға жататын питомниктің, егіс, үлгі ағаштар бөлімшелерінің алқаптарын және аналық плантацияларын тексеру актісін;
3) осы Қағидаға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Есептен шығарылуға жататын табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету шаралары жүргізілген қайта түлемеген алқаптарды тексеру актісін толтырады.
Бұл актілер үш данада, бірі – орманшылық үшін, бірі – мемлекеттік орман иеленуші үшін және бірі – аумақтық бөлімшесі үшін жасалады.
12. Осы Қағиданың 11-тармағында көрсетілген актілердің негізінде мемлекеттік орман иеленуші есептен шығаруды жүзеге асырады, бұл осы Қағидаға 14, 15 және 16-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша актілермен ресімделеді.
2. Мемлекеттік орман қорында орман ағаштарына түгендеу жүргізудің тәртібі
13. Орман дақылдарын түгендеу құру жылына және маусымына (көктем, күз) өндіру тәсіліне (себу, отырғызу) тұқымдыға, сондай-ақ олар құрылған мемлекеттік орман қорының мына санаттарына байланысты учаскелер бойынша бөлек өткізіледі:
1) ерекше қорғалатын орман аумақтары;
2) мемлекеттік қорғаныштық орман жолақтары;
3) қалалық ормандар;
4) елді мекендер мен емдеу-сауықтыру мекемелерінің жасыл аймақтары;
5) эрозияға қарсы ормандар;
6) өзендер, көлдер, су қоймалары, каналдар мен басқа да су объектілерінің жағалауларындағы ормандардың тыйым салынған жолақтары;
7) халықаралық және республикалық маңызы бар жалпы жұрт пайдаланатын темір және автомобиль жолдарының, магистралды су құбырлары мен басқа да желілік құрылыстар жиегіндегі қорғаныштық екпелер;
8) халықаралық және республикалық маңызы бар жалпы жұрт пайдаланатын темір және автомобиль жолдарының жиегіндегі қорғаныштық екпелер;
9) егістік пен топырақ қорғайтын ормандар.
14. Бірінші және үшінші күнтізбелік отырғызу жылының барлық орман дақылдары түгендеуге жатады. Осы Қағиданың 13-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген мемлекеттік орман қорының санаттарында оларды орман көмкерген алқапқа ауыстырғанға дейін барлық орман дақылдары жыл сайын түгендеуге жатады, бұл ретте осы Қағиданың 3, 6, 7 және 9-тармақтарында көрсетілген түгендеудің мерзімдері күнтізбелік 5 күнге ұзартылады.
15. Биылғы жылдың көктемінде және осының алдындағы жылдың күзінде өткізілген бір жылдық орман дақылдарын түгендеу бөлек жүргізіледі. Үш жылдық орман дақылдарын түгендеу кезінде сол жылы (отырғызу жүргізілген бір жылдың көктемі мен күзі біріктіріледі) отырғызылған барлық ағаштар ескеріледі.
Орман ағаштарын түгендеу материалдары оларды толықтыру көлемін анықтауға негіз болып табылады.

16. При инвентаризации лесных культур приживаемость и сохранность лесных культур определяется по главной породе (главным породам).
17. Инвентаризация лесных культур производится путем закладки пробных площадей в местах, отражающих общее состояние лесных культур на данном участке и перечета на них посаженных (посеянных) растений культивируемых пород с последующим пересчетом на один гектар площади. При неоднородности участка по состоянию посадок (посевов) инвентаризация производится на каждой характерной его части, если площадь ее составляет 0,5 гектара и более.
Частичные лесные культуры и заложенные в порядке реконструкции насаждений по расчищенным (раскорчеванным) коридорам учитываются на их фактической площади.
18. Пробные площади по ширине захватывают полный цикл смешения культивируемых пород, а при кулисном способе создания лесных культур с различными схемами смешения – всю ширину кулисы. При производстве лесных культур в коридорах перечет производится через 2-3 коридора с охватом полного цикла смешения пород.
Пробные площади в зависимости от схемы смешения закладываются в одной из следующих форм: прямоугольник, квадрат, круг с радиусом 5,64 метра (площадью 0,01 гектар) или равных учетных отрезков длиной 20-50 метров, которые по ширине охватывают всю предусмотренную проектом схему смешения пород в кулисных лесных культурах.
19. На каждом участке закладываются по несколько пробных площадей или учетных отрезков в зависимости от величины участка, располагая их равномерно:
по всей площади лесных культур;
параллельно сторонам участка;
по диагоналям через равномерные промежутки.
20. Площадь пробных площадей или длина учетных отрезков в зависимости от величины участка, занятого посадками (посевами) составляет:
на участках до 3 гектар – не менее 5 процентов;
на участках от 3 до 5 гектар – не менее 4 процентов;
на участках от 5 до 10 гектар – не менее 3 процентов;
на участках от 10 до 51 гектар – не менее 2 процентов;
на участках более 50 гектар – не менее 1 процента.
21. При учете кулисных лесных культур в их площадь включаются лесные и нелесные угодья, включенные в проект их создания.
Кулисные лесные культуры созданные в два и более приемов (двухприемные и более) учитываются по первому году посадки (старшему поколению). Площади последующих приемов приводятся в материалах инвентаризации с указанием приема производства.
До перевода в покрытые лесом угодья двухприемные лесные культуры первого приема, независимо от возраста и нормативных показателей, оцениваются как несомкнувшиеся по фактической приживаемости в кулисах.
Лесные культуры второго приема двухприемных лесных культур учитываются в общей площади культур первого приема.
При невозможности посадки лесных культур второго приема (упущены возрастные сроки), лесные культуры учитываются по общей площади, по которой и оценивается качество лесных культур.

16. Орман дақылдарын түгендеу кезінде орман дақылдарының жерсінуі мен сақталуы басты тұқымды (басты тұқымдылар) бойынша анықталады.
17. Орман ағаштарын түгендеу осы учаскедегі орман ағаштарының жалпы жай-күйін көрсететін жерлерде сынақ алқаптарын отырғызу және оларда өсіріліп жүрген тұқымдылардың отырғызылған (себілген) өсімдіктерін қайта есептеп, кейіннен бір гектар алқапқа шағып қайта есептеу жолымен жүргізіледі. Отырғызылған ағаштардың (егістердің) жай-күйі бойынша учаске әркелкі болған жағдайда түгендеу, егер оның алқабы 0,5 гектар және одан көп болса, оның әрбір тән бөлігінде жүргізіледі.
Ішінара орман ағаштары және тазартылған (томарлар алынған) дәліздер бойынша қайта жаңарту ретінде отырғызылған екпелер олардың нақты алқабында ескеріледі.
18. Cынақ алқаптары ені бойынша өсірілетін тұқымдыларды араластырудың толық циклын, ал араластырудың әртүрлі схемаларымен орман ағаштарын құрудың ықтырмалық тәсілінде – ықтырманың бүкіл енін қамтиды. Дәліздерде орман ағаштарын өсіру кезінде қайта есептеу тұқымдылардың араласуының толық циклын қамтып, 2-3 дәлізден кейін жүргізіледі.
Сынақ алқаптары араластырудың схемасына байланысты мынадай нысандардың бірінде орналастырылады: тік үшбұрыш, квадрат, радиусы 5,64 метр шеңбер (0,01 гектар алқап), олар ені бойынша ықтырмалық орман ағаштарындағы тұқымдыларды араластырудың жобада көзделген бүкіл схемасын қамтиды.
19. Әрбір учаскеге:
орман ағаштарының бүкіл алқабы бойынша;
учаскені жан-жағына қатар;
біркелкі аралықтардан кейін диагоналдары бойынша – оларды біркелкі орналастырып, бірнеше сынақ алқабын немесе учаскенің көлеміне байланысты есептік бөліктер орналастырылады.
20. Сынама алқаптар ауданы немесе учаскелердің ауқымына байланысты есепке алынған кесінділердің ұзындығының қамтылған отырғызу ауданы (егістер):
3 гектарға дейінгі учаскеде – 5 пайыздан кем емес;
3-тен 5 гектарға дейінгі учаскеде – 4 пайыздан кем емес;
5-тен 10 гектарға дейінгі учаскеде – 3 пайыздан кем емес;
10-нан 51 гектарға дейінгі учаскеде – 2 пайыздан кем емес;
50 гектардан астам учаскеде – 1 пайыздан кем еместі құрайды.
21. Ықтырмалық орман ағаштарын есепке алу кезінде олардың алқабына оларды құру жобасына енгізілген орманды және ормансыз жерлер енгізіледі.
Екі және одан да көп тәсілмен (екі және одан да көп тәсілдік) құрылған ықтырмалық орман ағаштары отырғызудың бірінші жылы бойынша (аға ұрпаққа) ескеріледі. Осыдан кейінгі тәсілдердің алқаптары өсіру тәсілі көрсетіліп, түгендеу материалдарында келтіріледі.
Орманды жерлерге ауыстырылғанға дейін бірінші тәсілдің екітәсілдік орман ағаштары жасына және нормативтік көрсеткіштерге қарамастан ықтырмаларда іс жүзінде жерсінуі бойынша жинақталмаған ағаштар ретінде бағаланады.
Екітәсілдік орман ағаштарының екінші тәсілдегі орман ағаштары бірінші тәсіл ағаштарының жалпы алқабында ескеріледі.
Екінші тәсілдің орман ағаштарын отырғызу мүмкін болмаған жағдайда (жас мерзімдері өткізіліп алды) орман ағаштары жалпы алқабы бойынша ескеріледі, орман ағаштарының сапасы да сол бойынша бағаланады.

22. Результаты посева саксаула и кустарников на песках определяются путем сплошного перечета всходов на пробных площадях, закладываемых равномерно по диагонали (диагоналям) участка в наиболее характерных по лесорастительным условиям местах.
В зависимости от величины инвентаризируемого участка и схемы посева площадь пробной площади принимается от 0,01 до 0,1 гектара.
Площадь пробных площадей для перечета сохранившихся растений саксаула и кустарников составляет от общей площади посадки (посева):
при площади участка до 100 гектар – 1 процент;
на участках от 100 до 1000 гектар – 0,5 процента;
на участках более 1000 гектар – 0,3 процента.
23. После учета растений на пробных площадях (учетных отрезках) подсчитывается их общая площадь (длина), количество сохранившихся и погибших растений, о чем делается запись в соответствующих графах полевой карточки лесных культур. Данные учета на пробных площадях (учетных отрезках) пересчитываются на один гектар.
24. Результаты инвентаризации лесных культур на пробных площадях (учетных отрезках) заносятся в полевую карточку инвентаризации лесных культур.
На основании полевых карточек лесных культур в лесничестве составляется сводная ведомость проинвентаризованных лесных культур по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
25. Состояние лесных культур оценивается приживаемостью или сохранностью, характером распределения главных пород по площади, ростом и развитием растений применительно к данным условиям.
26. В зависимости от состояния лесные культуры, в том числе заложенные селекционным посадочным материалом, подразделяются на:
1) нормальные лесные культуры – лесные культуры с приживаемостью или сохранностью на уровне или выше нормативной, при условии полного соответствия породного состава условиям местопроизрастания и соблюдения запроектированной технологии работ;
2) удовлетворительные лесные культуры – лесные культуры с приживаемостью или сохранностью ниже нормативной, но выше 25 процентов, при условии полного соответствия породного состава условиям местопроизрастания и соблюдения запроектированной технологии работ;
3) неудовлетворительные лесные культуры (погибшие лесные культуры) – лесные культуры с приживаемостью или сохранностью менее 25 процентов, которые подлежат списанию, а также культуры с любой приживаемостью, но созданные с отклонениями от запроектированной технологии.
26-1. При не достижении нормативной приживаемости лесных культур по вине лесовладельца, они подлежат дополнению за счет средств данного лесовладельца.
Сноска. Правила дополнены пунктом 26-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2018 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

22. Құмды жерлерге сексеуіл мен бұталар себудің нәтижелері орман өсу жағдайлары бойынша неғұрлым тән жерлерде учаскенің диагоналы (диагоналдары) бойынша біркелкі отырғызылатын сынақ алқаптарындағы өскіндерді жаппай қайта есептеу жолымен анықталады.
Түгенделетін учаске мен себу схемасының көлеміне байланысты сынақ алқабының көлемі 0,01 гектардан 0,10 гектарға дейін алынады.
Сексеуіл мен бұталардың сақталған өсімдіктерін қайта есептеу үшін сынақ алқаптарының көлемі отырғызылған (себілген) жалпы алқаптың:
100 гектарға дейін учаске алқабында – 1 пайызды;
100 гектардан 1000 гектарға дейінгі учаскелерде – 0,5 пайызды;
1000 гектардан астам учаскелерде – 0,3 пайызды құрайды.
23. Сынақ алқаптарындағы (есептік бөліктерде) өсімдіктерді есепке алғаннан кейін олардың жалпы алқабы (ұзындығы), сақталған және қураған өсімдіктердің саны есептеледі, бұл жайында орман ағаштарының далалық карточкасының тиісті бағандарына жазба жасалады. Сынақ алқаптарында (есептік бөліктерде) есепке алу деректері бір гектарға қайта есептеледі.
24. Сынақ алқаптарындағы (есептік бөліктердегі) орман дақылдарын түгендеудің нәтижелері орман дақылдарын түгендеудің далалық карточкасына енгізіледі.
Орман ағаштарының далалық карточкаларының негізінде орманшылықта осы Қағидаға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша түгенделген орман ағаштарының жинақ ведомосы жасалады.
25. Орман ағаштарының жай-күйі басты тұқымдылардың алқап бойынша жерсінуімен немесе сақталуымен, бөліну сипатымен, өсімдіктердің осы жағдайларға байланысты өсуімен және дамуымен айқындалады.
26. Орман дақылдары, оның ішінде селекциялық көшет материалы отырғызылған, жай-күйіне байланысты былайша бөлінеді:
1) қалыпты орман дақылдары – түрлі құрылымы өсімдіктердің жағдайына сәйкес келетін және орман дақылдарының жобасына сәйкес құрылған жағдайда ұласып өскен немесе сақталу деңгейіндегі немесе жоғарғы қалыпты орман дақылдары;
2) қанағаттанарлық орман дақылдары – орман дақылдарының жобасына сәйкес құрылған ұласып өскен немесе қалыптыдан төмен сақталған, бірақ 25 пайыздан жоғары орман дақылдары;
3) қанағаттанарлықсыз орман дақылдары – ұласып өскен немесе сақталуы 25 пайыз және одан төмен, тізімнен шығарылуға жататын, сондай-ақ кез келгенмен ұласып өсетін, бірақ орман дақылдарының жобасынан ауытқып құрылған орман дақылдары.
26-1. Орман иеленушiнің кінәсі бойынша орман дақылдарының нормалық жерсінуіне қол жеткізбеген жағдайда олар осы орман иеленушiнің қаражаты есебінен толықтыруға жатады.
Ескерту. 2-тарау 26-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2018 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

27. Нормативная приживаемость и сохранность лесных культур определяется согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
28. Лесные культуры с отпадом (гибелью) более 15 процентов подлежат дополнению. На участках, где отпад (гибель) лесных культур неравномерный, дополнение производится при любой приживаемости, но не ниже 25 процентов, исключая мелкие вкрапленные участки (пятна), где лесные насаждения создавались по проектам на засоленных комплексных почвах, а при инвентаризации установлено, что выпавшие участки (пятна) расположены именно на сильно засоленных участках.
29. Лесные культуры зеленых зон населенных пунктов с первого по трети год после посадки подлежат дополнению при любой приживаемости, но не ниже 25 процентов с доведением числа растений на 1 гектаре до числа предусмотренного в проекте лесных культур.
Дополнение лесных культур, проводимое менее чем за месяц до инвентаризации, не учитывается.
30. Погибшие лесные культуры подразделяют по причинам гибели: засуха, заморозки, ливни, оползни, вымокание, выжимание, засоление, несоответствие породного состава, неудовлетворительное качество работ, посевного и посадочного материала, повреждение механизмами, дикими животными, домашним скотом, грызунами, энтомовредителями, болезнями и пожарами.
На погибшие лесные культуры, составляется ведомость площадей погибших лесных культур.
3. Порядок проведения инвентаризации площадей с проведенными
мерами содействия естественному возобновлению леса
31. При инвентаризации площадей с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса определяется:
1) количество подроста на 1 гектаре оцениваемое в соответствии со Шкалами оценки естественного возобновления на не покрытых лесом угодьях и под пологом леса, согласно приложению 22 к Правилам рубок леса на участках государственного лесного фонда, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 18-02/596 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11894) (далее - Шкала);
2) площадь участков с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса.
Сноска. Пункт 31 в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 18.12.2019 № 113 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Инвентаризация площадей с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса проводится через 5 лет после проведения мер содействия естественному возобновлению леса.

27. Орман дақылдардың нормалық жерсінуі және сақталуы осы Қағидаға 18-қосымшаға сәйкес анықталады.
28. Құлау (жойылу) мөлшері 15 пайыздан асқан орман ағаштары толықтыруға жатады. Орман ағаштарының құлауы (жойылуы) біркелкі емес учаскелерде толықтыру кез келген жерсіну, бірақ 25 пайыздан төмен болмайтын жерсіну кезінде жүргізіледі, мұнда орман екпелері жобалар бойынша сортаң кешенді жерлерде құрылған, ал түгендеу кезінде жойылған учаскелер (дақтар) нақ осы тым сортаң учаскелерде орналасқаны анықталған ұсақ шодыр жерлер (дақтар) қосылмайды.
29. Елді мекендердің жасыл аймақтарының орман ағаштары кез келген жерсіну, бірақ 25 пайыздан төмен болмайтын жерсіну жағдайында 1 гектардағы өсімдіктер санын жобалық мөлшерге дейін жеткізе отырып толықтырады.
Түгендеуге дейін бір айға толмайтын уақытта жүргізілетін орман ағаштарын толықтыру ескерілмейді.
30. Орман ағаштарының жай-күйі басты тұқымдылардың алқап бойынша жерсінуімен (сақталуымен), бөліну сипатымен, өсімдіктердің осы жағдайларға байланысты өсуімен және дамуымен, жәндіктер мен саңырауқұлақ ауруларының бүлдіруімен, сондай-ақ үй түліктерінің, жабайы жануарлардың жайылуымен айқындалады.
Жойылған орман дақылдарына жойылған орман дақылдары алқабының ведомосы жасалады.
3. Табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету шаралары жүргiзілген алқаптарға түгендеу жүргізудің тәртібі
31. Табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету шаралары жүргiзілген және табиғи өсірілуге қалдырылған алқаптарды түгендеу кезінде:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 маусымдағы № 18-02/596 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11894 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу қағидаларының 22-қосымшасына сәйкес Орманмен қамтылмаған және орман аясындағы табиғи түлеуін бағалау шәкілдері (бұдан әрі – Шәкіл) бойынша бағаланатын 1 гектардағы өскіндер саны;
2) орманның табиғи түрде қайта түлеуіне ықпал ету шаралары жүргізілген учаскелер алқабы анықталады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 18.12.2019 № 113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету шаралары жүргiзілген алқаптарға түгендеу табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету шаралары жүргiзілгеннен кейін 5 жылдан соң жүргізіледі.

33. Инвентаризация проводится на тех пробных площадях, на которых был сделан предварительный учет самосева и подроста при выборе участка для проведения мер содействия естественному возобновлению.
При перечете по породам отдельно подсчитываются экземпляры самосева и подроста семенного и вегетативного происхождения.
Учитываются жизнеспособные экземпляры от двух лет и старше с распределением их по группам высот: мелкий – до 0,5 метра, средний – от 0, 6 до 1,5 метра и крупный – свыше 1,5 метра.
34. При оценке успешности лесовозобновления подрост считается мелким, если экземпляры, имеющие высоту до 0,5 метра, составляют более 2/3 от общего количества, крупным – если его количество с высотой свыше 1,5 метра составляет более 1/3 от общего количества, в остальных случаях подрост считается средним.
35. При проведении инвентаризации площадей с порослевым возобновлением вся поросль от одного пня принимается за единицу возобновления, а при учете корневых отпрысков каждый отпрыск считается отдельным экземпляром. На каждую возрастную группу подроста методом модельных деревьев устанавливается возраст.
По густоте подрост подразделяется: на редкий – до 2 тысяч, средний – 2-8 тысяч, густой свыше 8 тысяч растений на 1 гектар.
Жизнеспособный хвойный подрост и молодняк характеризуется густым охвоением, темно-зеленой окраской хвои, выраженным приростом по высоте за последние 3 года.
36. Для проведения инвентаризации возобновления подбираются пробные площади размером 4 квадратных метра при густом и мелком, 10 квадратных метров при средней густоте и высоте и 20 квадратных метров при крупном и редком подросте.
Пробные площади размещаются равномерно в наиболее характерных для данной площади местах из расчета не менее пяти площадок на 1 гектаре. На 1 гектаре они должны быть одинаковой величины.
37. На пробной площади перечету подлежат все древесные породы с распределением их по группам высот, а также определяется сомкнутость крон (полнота). Количество второстепенных пород и их высота на пробных площадях определяется глазомерно.
38. Результаты перечета на каждой учетной площади заносятся в таблицу полевой карточки инвентаризации площадей с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса, которая заполняется на каждый участок. Затем для каждого участка подсчитывается количество древесных пород на пробных площадях (по породам и всего) и переводится на 1 гектар (по породам и всего). Сомкнутость кроны в пересчете на 1 гектар определяется как среднеарифметическое значение, полученное от измерений на пробных площадях. В полевые карточки также заносятся состав и возраст возобновивашихся пород, встречаемость и превышение мягколиственными породами высоты хвойных и твердолиственных пород.

33. Түгендеу табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету шараларын жүргiзу үшін учаске таңдау кезінде өздігінен өсіп-өнген ағаштар мен өскіндер алдын ала есепке алынған сынақ алқаптарында жүргізіледі.
Тұқымдылар бойынша қайта есептеу кезінде өздігінен өсіп-өнген ағаштар мен тұқымдық және вегетативтік жолмен өскен өскіннің даналары бөлек есептеледі.
Екі жастан бастап және одан үлкен өміршең ағаштар мынадай биіктік топтары бойынша бөлініп ескеріледі: ұсақ – 0,5 метрге дейін, орташа – 0,6 – 1,5 метр және ірі – 1,5 метрден астам.
34. Орманның қалпына келуінің ойдағыдай орын алуын бағалау кезінде өскін, егер биіктігі 0,5 метрге дейін даналар жалпы мөлшерінің 2/3 астамын құраса ұсақ, егер биіктігі 1,5 метрден астам мөлшері жалпы мөлшерінің 1/3 астамын құраса, ірі, қалған жағдайларда өскін орташа болып есептеледі.
35. Өркендерден қалпына келген алқаптарды түгендеу кезінде бір томардың барлық өркені қалпына келу бірлігі ретінде қабылданады, ал тамыр тармақтарын есептеу кезінде әрбір тармақ жеке дана болып есептеледі. Өскіннің әрбір жас тобына үлгілік ағаштар әдісімен жасы белгіленеді.
Жиілігі бойынша өскін былай бөлінеді: сирек – 1 гектарға 2 мың өсімдікке дейін, орташа – 2-8 мың, 8 мыңнан асса, жиі болып есептеледі.
Өміршең қылқан жапырақты өскін мен тал қалың жапырақтануымен, қылқанының қою жасыл түсімен, соңғы 3 жылда қаулап өсуімен сипатталады.
36. Қалпына келген орман ағаштарына түгендеу жүргізу үшін қалың және сирек жиілік жағдайында көлемі 4 шаршы метр, орташа жиілік жағдайында 10 шаршы метр және ірі және сирек өскін жағдайында 20 шаршы метр сынақ алқаптары іріктеп алынады.
Сынақ алқаптары 1 гектарға шаққанда кемінде бес алаңша болатын есеппен осы алқап үшін неғұрлым тән жерлерде біркелкі орналастырылады. 1 гектарда олардың көлемі бірдей болуға тиіс.
37. Сынақ алқабында барлық ағаш тұқымдылары биіктік топтары бойынша бөлініп, қайта есептелуге жатады, сондай-ақ ұшар бастардың жинақталуы (толымдығы) айқындалады. Сынақ алқаптарында екінші дәрежелі тұқымдылардың мөлшері мен олардың биіктігі көзбен шолып анықталады.
38. Әрбір есептік алқаптағы қайта есептеу нәтижелері табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету шаралары жүргізілген алқаптарды түгендеудің далалық карточкасының кестесіне енгізіледі, ол әрбір учаскеге толтырылады. Содан соң әрбір учаске үшін сынақ алқаптарындағы ағаш тұқымдыларының саны (тұқымдылар бойынша және барлығы) есептеліп 1 гектарға көшіріледі (тұқымдылар бойынша және барлығы). 1 гектарға шаққанда ұшар басының жинақталуы сынақ алқаптарындағы өлшеуден алынған орташа арифметикалық көрсеткіш ретінде айқындалады. Далалық карточкаларға, сондай-ақ қайта түлеген тұқымдылардың құрамы мен жасы, кездесуі және жұмсақ жапырақты тұқымдылардың қылқан және қатты жапырақты тұқымдылардың биіктігінен асып түсуі енгізіледі.

39. Встречаемость характеризует равномерность размещения главной породы на площади и рассчитывается как отношение количества учетных площадей с растениями ценной древесной породы к общему количеству заложенных площадей, выраженное в процентах. Равномерным считается размещение с показателем встречаемости 66 процентов и выше, неравномерным – встречаемость 40-65 процентов. Для сравнительной оценки встречаемости естественного возобновления на разных вырубках пробной площади принимаются одинаковой величины.
40. На вырубках, возобновившихся ценными древесными породами и подлежащих переводу в покрытые лесом угодья, хвойные и твердолиственные породы не должны затеняться деревьями и кустарниками нежелательных пород. Последние не должны превышать 70 % показателя средней высоты деревьев главной породы. При большем значении указанной величины требуется предварительное (до перевода в покрытые лесом угодья) проведение рубок ухода в молодняках.
41. На основе результатов учета естественного возобновления на пробных площадях дается заключение об их состоянии, которое заносится в полевую карточку инвентаризации площадей с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса.
42. Оценка состояния естественного возобновления хвойных и лиственных пород, производится по Шкалам.
43. Площади, имеющие согласно Шкалам хорошее возобновление главной породы в соответствии с Правилами перевода угодий, не покрытых лесом, в угодья, покрытые лесом, в государственном лесном фонде, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 сентября 2010 года № 561 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6531) переводят в покрытые лесом угодья, и подлежат вводу в категорию молодняков ценных древесных насаждений.
44. Площади с удовлетворительным естественным возобновлением главной породы, определенным по Шкалам, относятся к категории площадей, возобновление которых главной породой не закончено. На данных площадях требуются дополнительные меры содействия естественному возобновлению леса способом подсадки сеянцев или саженцев главной породы. Повторная инвентаризация на данных площадях проводится на первый и трети год после подсадки.
45. Площади с недостаточным естественным возобновлением, определенным по Шкалам, подлежат списанию и включению в лесокультурный фонд.
46. На площади с недостаточным естественным возобновлением составляется ведомость не возобновившихся площадей с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса.

39. Кездесуі басты тұқымдының алқапта біркелкі орналасуын сипаттайды және бағалы басты тұқымдының өсімдіктері бар есептік алқаптар санының отырғызылған алқаптардың жалпы санына пайызбен көрсетілген ара қатынасы ретінде есептеледі. Кездесу көрсеткіші 66 пайыз және одан жоғары орналасу, біркелкі, кездесуі 40-65 пайыз болса, біркелкі емес болып есептеледі. Сынақ алқабының ағашы кесілген әртүрлі жерлерінде табиғи түрде қайта түлеудің кездесуін салыстырмалы бағалау үшін көлемі бірдей ағаштар алынады.
40. Бағалы ағаш тұқымдыларымен қайта түлеген және орман көмкерген жерлерге ауыстыруға жататын ағашы кесілген жерлерде қылқан және қатты жапырақты тұқымдылар қажетсіз тұқымдылардың ағаштарымен және бұталарымен көлегейленуге тиіс емес. Соңғылары басты тұқымды ағаштарының орташа биіктігі көрсеткішінің 70 % аспауы керек. Осы көлем ұлғайған жағдайда жас талдарда күтім жасау мақсатында алдын ала (орман көмкерген жерлерге ауыстырғанға дейін) ағаш кесу шараларын жүргізу қажет.
41. Сынақ алаңдарында табиғи түрде қайта түлеуді есепке алу нәтижелері негізінде олардың жай-күйі туралы қорытынды беріледі ол табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету шаралары жүргізілген алқаптарды түгендеудің далалық карточкасына енгізіледі.
42. Қылқан және жапырақты тұқымдылардың табиғи түрде қайта түлеуінің жай-күйін бағалау шәкілдер бойынша жүргізіледі.
43. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрі міндетін атқарушысының 2010 жылғы 1 қыркүйектегі № 561 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6531 болып тіркелген) Мемлекеттік орман қорындағы орманды жерлерді, пайдаланылатын жерлердегі, орман көмкермеген жерлерге ауыстыру қағидасына сәйкес басты тұқымдарды жақсылап жаңарту шкаласына сәйкес қолда бар алқаптар орман көмкерген жерлерге ауыстырылады және бағалы сүрек екпелерінің бұталар санатына енгізуге жатады, орман көмкерген жерлерге ауыстыруға жатады.
44. Шкала бойынша анықталған басты тұқымдарды қанағаттанарлық табиғи жаңартылатын алқаптар басты тұқымдарды жаңартуы аяқталмаған алқаптар сататына қатысты. Осы алқаптарда қосымша басты тұқымдардың көшеттеу немесе шашып отырғызу тәсілімен ормандарды табиғи жаңартуды қолдау шаралары тарап етіледі. Осы алқаптардағы қайта түгендеу отырғызғаннан кейінгі бірінші және үшінші жылдары жүргізіледі.
45. Шкала бойынша анықталған табиғи жаңаруы жеткіліксіз алқаптар орман дақылдарының қорына қосуға және тізімінен алуға жатады.
46. Табиғи жаңаруы жеткіліксіз алқаптарға табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету шаралары жүргізілген қайта түлемеген алқаптардың ведомосы жасалады.

47. Все происходящие изменения в динамике площадей с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса по каждому году производства работ отражаются в ведомости учета площадей с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса и оставленных под естественное заращивание по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
4. Порядок проведения инвентаризации площадей оставленных под
естественное заращивание в государственном лесном фонде
48. Проведение инвентаризации площадей оставленных под естественное заращивание, осуществляется также как инвентаризация площадей с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса.
49. Результаты перечета на каждой пробной площади заносятся в полевую карточку инвентаризации площадей, оставленных под естественное заращивание, которая заполняется на каждый участок.
50. Площади с недостаточным естественным возобновлением включают в лесокультурный фонд.
51. Результаты инвентаризации площадей, оставленных под естественное заращивание заносятся в акт обследования площадей, оставленных под естественное заращивание.
5. Порядок проведения инвентаризации лесных питомников
52. Инвентаризация лесных питомников проводится по окончании периода вегетации, но до начала осенней выкопки, по отдельным полям посевного и школьного отделений, породам, возрасту растений, в открытом и закрытом грунте.
53. В ходе инвентаризации лесных питомников устанавливается:
1) качество и наличие посадочного материала в отчетном году по породам, видам (сеянцы, саженцы, укорененные черенки) и возрасту;
2) наличие селекционного посадочного материала;
3) фактический выход стандартного посадочного материала с одного гектара и в процентах к плановому;
4) площади погибших посевов, школ, плантаций, мертвых посевов.
54. По основным параметрам (возраст, высота, толщина у корневой шейки) стандартный посадочный материал должен соответствовать требованиям, предусмотренным в Приложениях 3 и 4 Правил использования, перемещения семян и посадочного материала для воспроизводства лесов и лесоразведения, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 7 октября 2015 года № 18-02/897 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12249) (далее – Требования).
Сноска. Пункт 54 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 26.01.2018 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. При длине посевных строк на одном гектаре до 20 тысяч погонных метров инвентаризация посадочного материала производится:

47. Табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету шаралары жүргізілген алқаптар үрдісінде болып жатқан барлық өзгерістер жұмыс жүргізудің әрбір жылы бойынша табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету шаралары жүргізілген және табиғи өсуге қалдырылған алқаптарды есепке алу ведомосында осы қағидаға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетіледі.
4. Мемлекеттік орман қорында табиғи өсуге қалдырылған алқаптарға түгендеу жүргізудің тәртібі
48. Табиғи өсуге қалдырылған алқаптарға түгендеу жүргізу табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету шаралары жүргізілген алқаптарды түгендеу сияқты жүзеге асырылады.
49. Әрбір сынақ алқабында қайта есептеу нәтижелері табиғи өсуге қалдырылған алқаптарды түгендеудің далалық карточкасына енгізіледі, ол әрбір учаскеге толтырылады.
50. Шкала бойынша анықталған табиғи жаңартуы жеткіліксіз алқаптар орман дақылдарының қорына қосуға жатады.
51. Табиғи өсуге қалдырылған алқаптарды түгендеу нәтижелері осы Қағидаға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша табиғи өсуге қалдырылған алқаптарды тексеру актісіне енгізіледі.
5. Орман питомниктерін түгендеу жүргізудің тәртібі
52. Орман питомниктерін түгендеу өсу кезеңі аяқталғаннан кейін, бірақ күзгі қазу басталғанға дейін егісті және үлгілік ағаштар бөлімшелерінің жекелеген танаптары бойынша өсімдіктердің тұқымдарына, жасына қарай ашық және жабық топырақта өткізіледі.
53. Орман питомниктерін түгендеу барысында мыналар белгіленеді:
1) есептік жылда тұқымы, түрлері (егістер, көшеттер, тамырлы саптар) және жасы бойынша отырғызу материалдарының бар болуы және сапасы;
2) селекциялық көшет материалының болуы;
3) бір гектардан және жоспарлы мөлшерге пайызбен шаққанда стандартты көшет материалының нақты шығымы;
4) қураған егістердің, үлгілік ағаштардың, плантациялардың, жойылған егістердің алқаптары анықталады.
54. Стандартты отырғызу материалы негізгі параметрлері (жасы, биіктігі, тамыр мойнының жуандығы) бойынша Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 7 қазандағы № 18-02/897 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12249 болып тіркелген) бекітілген Ормандарды молықтыру мен орман өсіру үшін тұқымдар мен отырғызу материалын пайдалану, олардың орнын ауыстыру қағидаларының 3 және 4-қосымшаларында көзделген талаптарға (бұдан әрі – Талаптар) сәйкес болуы тиіс.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.01.2018 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Бір гектардағы себу жолының ұзындығы 20 мың қума метрге дейін болатын жағдайда көшет материалын түгендеу:

1) при равномерном распределении сеянцев на 2 процента от общей длины посевных строк по каждой породе и возрасту;
2) при неравномерном на 4 процента от общей длины посевных строк по каждой породе и возрасту.
Если протяженность посевных строк на одном гектаре более 20 тысяч погонных метров, то сплошной перечет сеянцев производится на 1 процент общей их длины.
Общая длина посевных строк по каждой породе и возрасту уточняется промерами.
56. Перечет сеянцев проводится по диагональному ходу, провешенному шнуром от начала первого ряда до конца последнего ряда. Вдоль пересекаемого ряда сеянцев закладывают учетные отрезки длиной 2 или 4 % от средней длины посевной строки. Учетные отрезки закладываются равномерно. На учетном отрезке, отложенном вдоль каждой строчки учетной ленты или гряды (ряда) пересчитываются все имеющиеся сеянцы с выделением из них стандартных (соответствующих Требованиям) и результаты заносятся в полевую карточку инвентаризация сеянцев, саженцев и укорененных черенков.
57. На полях, где возраст сеянцев соответствует Требованиям, производится их общий перечет с выделением стандартных, при этом, площадь стандартных сеянцев должна соответствовать общей площади инвентаризируемых сеянцев.
Определение стандартности при подсчете сеянцев производится путем сравнения инвентаризируемых растений с сеянцем – эталоном, соответствующим Требованиям.
58. Если на инвентаризуемом поле возраст сеянцев менее установленного Требованиями и наличие стандартных сеянцев по глазомерной оценке – менее 50 процентов, проводят перечет только общего их количества без выделения стандартных и оставляют на доращивание.
Среднее количество сеянцев на 1 погонный метр определяется делением всего количества учтенных сеянцев на общее число погонных метров всех учетных отрезков. Таким же способом определяется и среднее количество стандартных сеянцев на 1 погонный метр. Полученные данные заносят в полевую карточку инвентаризации сеянцев, саженцев и укорененных черенков.
59. На основании данных инвентаризации и натурного осмотра делается заключение о состоянии посевов, пригодности сеянцев для посадки или необходимости оставления на доращивание на следующий год, намечаются меры ухода, дополнение школьных отделений и другие мероприятия, которые заносятся в полевую карточку инвентаризация сеянцев, саженцев и укорененных черенков.

1) әрбір тұқым мен жас бойынша себу жолының жалпы ұзындығының 2 пайызына екпе көшеттерді біркелкі бөліп;
2) әрбір тұқым мен жас бойынша себу жолының жалпы ұзындығының 4 пайызына екпе көшеттерді біркелкі бөліп жүргізіледі.
Егер бір гектардағы себу жолының ұзындығы 20 мың қума метрден асып кетсе, екпе көшеттерді тұтас қайта есептеу олардың жалпы ұзындығының 1 пайызына жүргізіледі.
Әрбір тұқым мен жас бойынша себу жолдарының жалпы ұзындығы өлшеу арқылы нақтыланады.
56. Екпе көшеттерді қайта есептеу бірінші қатардың басынан соңғы қатардың аяғына дейін тартылған арқанмен диагоналы бойынша жүргізіледі. Қиылысып өтетін қатардың бойында ұзындығы себу жолдарының орташа ұзындығынан 2 немесе 4 % есептік бөліктер орналастырады. Есептік қатарлар біркелкі орналасуға тиіс. Есептік жолақтың немесе қатардың әрбір жолын бойлай орналасқан есептік бөліктегі барлық екпе көшеттер қайта есептеліп, олар стандартты көшеттерге бөлінеді (Талаптарға сәйкес келетін) және нәтижелері екпелерді, екпе көшеттерді және тамырланған қалемшелерді түгендеудің далалық карточкасына енгізіледі. Есептік бөліктердегі
57. Екпе көшеттердің жасы белгіленген Талаптарға тең немесе одан асып түсетін талаптарда оларды жалпы қайта есептеу жүргізіліп, стандартты көшеттер бөліп алынады (Талаптарға сәйкес келетін), бұл ретте стандартты екпе көшеттердің алқабы түгенделетін екпе көшеттердің жалпы алқабына сай келуге тиіс.
58. Егер түгенделіп отырған танапта екпе көшеттердің жасы стандарт немесе техникалық шарттар Талапта белгілеген мөлшерден аз болса және стандартты екпе көшеттердің болуы көзбен шолып бағалау бойынша – 50 пайыздан төмен болса стандартты көшеттер бөліп алынбай олардың жалпы саны ғана қайта есептеліп, өсе түсуге қалдырылады.
Екпе көшеттерді есептеу кезінде стандарттылықты анықтау түгенделіп отырған өсімдіктерді эталон Талаптарға сәйкес келетін – екпе көшетпен салыстыру жолымен жүргізіледі.
Бір қума метрге екпе көшеттердің орташа саны ескерілген екпе көшеттердің барлық санын барлық есептік бөліктердің қума метрлердің жалпы санына бөлу арқылы анықтайды. 1 қума метрге стандартты екпе көшеттердің орташа саны да дәл осындай тәсілмен анықталады. Алынған деректерді екпе көшеттерді, ағаш көшеттерін және тамырланған қалемшелерді түгендеудің далалық карточкасына енгізіп, учаске алқабына көшіреді.
59. Түгендеу деректері мен көзбен шолып қарау негізінде егістердің жай-күйі, екпе көшеттердің отырғызуға жарамдылығы немесе келесі жылға өсе түсуге қалдыру қажеттігі туралы қорытынды жасалады, күтім жасау шаралары, үлгілік ағаштар бөлімшелерін толықтыру және басқа да іс-шаралар белгіленеді, олар екпе көшеттерді, ағаш көшеттерін және тамырланған қалемшелерді түгендеудің далалық карточкасына енгізіледі.

60. Инвентаризация сеянцев на сплошных посевах проводится закладкой учетных площадей с помощью учетной рамки 1 метр на 0,5 метра, которая размещается длинной стороной поперек гряды через равные промежутки. Общая площадь пробных площадей должна составлять не менее 4 процентов площади посева. Единицей учета в этом случае является метр квадратный, что указывается в пункте 9 полевой карточки инвентаризации сеянцев, саженцев и укорененных черенков.
Перечет сеянцев ведется на всей учетной площади. Выделение стандартных сеянцев производится глазомерно по эталонному сеянцу, соответствующему Требованиям.
61. Инвентаризация сеянцев в закрытом грунте производится на учетных рядах длиной не менее 1 метра, размещаемых вдоль посевных рядов (рядовой посев) или поперек гряды (грядковый посев) через равные промежутки. Общая длина учетных отрезков должна быть не менее 2 процентов всей длины посевных строк.
62. Учет саженцев и укорененных черенков в школьном отделении лесного питомника при небольшой его площади производится сплошным перечетом. В уплотненной школе, с густотой посадки свыше 100 тысяч растений на 1 гектар, инвентаризация саженцев проводится так же, как в посевном отделении открытого грунта. Качество саженцев определяется согласно Требованиям. Результаты перечета саженцев на учетных отрезках или пробных площадях заносятся в полевую карточку инвентаризация сеянцев, саженцев и укорененных черенков.
63. Инвентаризация посадочного материала на маточных плантациях тополей и ив проводится на каждом участке на пробных площадях размером 10 на 10 метров.
Пробные площади закладываются в характерных для участка местах из расчета 2 пробные площади на 1 гектар. На каждой пробной площади считают все имеющиеся кусты, в каждом кусте считают количество хлыстов, пригодных на черенки, определяют среднюю длину хлыстов и вычисляют их общую длину хлыстов на пробной площади.
64. Данные учета заносятся в полевую карточку инвентаризации маточных плантаций тополя и ивы.
Итоговые данные всех пробных площадей суммируют и производят соответствующие расчеты на 1 гектар и всю площадь плантации.
65. Среднее количество хлыстов в одном кусте определяется путем деления общего количества хлыстов на количество учтенных кустов. Количество хлыстов на 1 гектаре вычисляется умножением среднего количества хлыстов в одном кусте на количество сохранившихся кустов на 1 гектаре.

60. Тұтас егістіктерде екпе көшеттерді түгендеу 1 метр де 0,5 метр есептік рамканың көмегімен есептік алқаптар отырғызу арқылы жүргізіледі, рамка тең аралықтардан кейін қатарларға ұзын жағымен көлденең қойылады. Сынақ алқаптарының жалпы көлемі егіс алқабының кемінде 4 пайызын құрауға тиіс. Есеп бірлігі бұл жағдайда шаршы метр болып табылады. Ол екпе көшеттерді, ағаш көшеттерін және тамырланған қалемшелерді түгендеудің далалық карточкасының 9-тармағында көрсетіледі.
Екпе көшеттерді қайта есептеу бүкіл есептік алқапта жүргізіледі. Стандартты көшеттерді бөліп алу эталондық көшет бойынша көзбен шолу арқылы жүзеге асырылады.
61. Жабық топырақтағы көшеттерді түгендеу ұзындығы кемінде 1 метр, егістік қатарлардың бойында (қатараралық егіс) немесе тең аралықтан кейін қатарларға көлденең (қатараралық егіс) орналастырылатын есептік қатарларда жүргізіледі. Есептік бөліктердің жалпы ұзындығы егіс жолдарының бүкіл ұзындығының кемінде 2 пайызы болуға тиіс.
62. Көлемі шағын орман питомнигінің үлгілік ағаштар бөлігінде екпе көшеттер мен тамырланған қалемшелерді есепке алу тұтас қайта есептеу арқылы жүргізіледі. Отырғызу жиілігі 1 гектарға шаққанда 100 мың өсімдіктен асатын тығыз үлгілік ағаштарда көшеттерді түгендеу ашық топырақты егіс бөлімшесіндегі сияқты жүргізіледі. Көшеттер саны Талаптар бойынша анықталады. Есептік бөліктердегі немесе сынақ алқаптарындағы көшеттерді қайта есептеу нәтижелері екпе көшеттерді, ағаш көшеттерін және тамырланған қалемшелерді түгендеудің далалық карточкасына енгізіледі.
63. Теректер мен талдардың аналық плантацияларында көшет материалын түгендеу көлемі 10 метр де 10 метр сынақ алқаптарындағы әрбір учаскеде жүргізіледі.
Сынақ алқаптары 1 гектарға шаққанда 2 сынақ алқабы есебімен учаскеге тән жерлерде отырғызылады. Әрбір сынақ алқабында өсіп тұрған барлық бұталарды есептейді, әрбір бұтада қалемшеге жарамды сыпталған ағаштар саны есептеледі, сыпталған ағаштардың орташа ұзындығы анықталып, сынақ алқабындағы сыпталған ағаштардың жалпы ұзындығын есептеп шығарады.
64. Есепке алу деректері теректер мен талдардың аралық плантацияларын түгендеудің далалық карточкасына енгізіледі.
Барлық сынақ алқаптарының қорытынды деректерін жинақтап, плантацияның 1 гектарына және бүкіл алқабына тиісті есеп-қисаптар жасалады.
65. Бір бұтадағы сыпталған ағаштардың орташа мөлшері сыпталған ағаштардың жалпы санын ескерілген бұталардың санына бөлу жолымен анықталады. 1 гектардағы сыпталған ағаштар мөлшері бір бұтадағы сыпталған ағаштардың орташа мөлшерін 1 гектарда сақталған бұталардың санына көбейту жолымен есептен шығарады.

Средняя длина хлыста определяется путем деления общей длины хлыстов на учетных площадях на количество хлыстов, пригодных на черенки в этих кустах. Общее количество черенков с 1 гектара определяется путем умножения количества хлыстов на 1 гектаре на среднюю длину хлыста и деления полученного произведения на необходимую длину черенка.
Сохранность кустов на маточной плантации определяется путем деления общего количества сохранившихся кустов на количество высаженных растений.
66. По данным натурного обследования делается заключение о состоянии маточной плантации, качестве ожидаемого посадочного материала, намечаются меры ухода, которые заносятся в полевую карточку инвентаризации маточной плантации тополей и ив.
67. При инвентаризации лесных питомников производится обследование погибших посевов, школ и плантаций.
68. К погибшим посевам относятся все посевы, имеющие в почве менее 25 процентов здоровых семян или менее 10 процентов всходов от установленной нормы выхода сеянцев, при одновременном наличии менее 20 процентов здоровых семян.
69. К посевам, не давшим всходы, относятся посевы с сохранившимися в почве здоровыми семенами в количестве более 25 процентов от установленной нормы выхода сеянцев, не взошедшими в текущем году или посевы, имеющие не менее 10 процентов всходов от установленной нормы и одновременно не менее 20 процентов здоровых семян.
Семена учитываются путем раскопок (не менее 20 раскопок на 1 гектаре) на однометровых отрезках, располагаемых по диагональному ходу. Одновременно с учетом семян на однометровых отрезках проводят учет имеющихся сеянцев. Состояние семян определяют взрезыванием (не менее 200 штук на 1 гектар).
70. Школьные отделения и плантации относят к погибшим, если в них сохранилось менее 25 процентов высаженных растений и черенков. Сохранившийся посадочный материал подлежит выкопке и использованию на лесокультурных работах.
71. На каждый погибший участок составляется полевая карточка инвентаризации погибших, посевов, школ и плантаций.
На основании полевых карточек составляется ведомость площадей погибших посевов, школ и плантаций.
Приложение 1
к Правилам проведения инвентаризации
лесных культур, питомников, площадей
с проведенными мерами содействия
естественному возобновлению леса и
оставленных под естественное
заращивание в государственном лесном
фонде
Форма
Акт
выборочной проверки проведенной инвентаризации "___" ______________ 20__ год
Мы, члены комиссии в составе:__________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
на основании ______________ от "___" __________ 20___ года №_________
(форма акта)
"О создании комиссии" с участием лесничего ______________ лесничества
(наименование)
________________________ провели выборочную проверку в ______________
(фамилия, имя, отчество)
лесничестве проинвентаризованных в 20____ году ______________________
(лесных культур
_____________________________________________________________________
закладки 20 ___ года, площадей с проведенными мерами содействия
естественному
_____________________________________________________________________
возобновлению леса в 20 ___ году, оставленных под естественное
заращивание в 20__ году,
_____________________________________________________________________
сеянцев, саженцев и укорененных черенков, маточных плантаций 20 ___
года)
в ходе которой установлено, что результаты инвентаризации ___________
_____________________________________________________________________
(соответствуют действительности или установлены отклонения – описать
отклонения)
в связи с чем, принимается решение __________________________________
(о принятии результатов или назначении повторного
_________________________________________________________
проведения)
Члены комиссии: ________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество, подпись)
________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество, подпись)
________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество, подпись)
________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество, подпись)
________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество, подпись)
"____" _________________ 20___ год
Приложение 2
к Правилам проведения инвентаризации
лесных культур, питомников, площадей
с проведенными мерами содействия
естественному возобновлению леса и
оставленных под естественное
заращивание в государственном лесном
фонде
Форма
Полевая карточка № ____, код ____
инвентаризации лесных культур закладки 20 ___ года
________________________________________
(весна, осень)

Сыпталған ағаштың орташа ұзындығын есептік алқаптардағы сыпталған ағаштардың жалпы ұзындығын осы бұтада қалемшеге жарамды сыпталған ағаштар санына бөлу жолымен анықталады. 1 гектардағы қалемшелердің жалпы мөлшері 1 гектардағы сыпталған ағаштардың санын сыпталған ағаштың орташа ұзындығына көбейтіп, алынған санды қалемшенің қажетті ұзындығына бөлу жолымен анықталады.
Аналық плантацияда бұталардың сақталуы сақталған бұталардың жалпы мөлшерін отырғызылған өсімдіктердің санына бөлу жолымен анықталады.
66. Көзбен шолып тексеру деректері бойынша аналық плантацияның жай-күйі, күтіліп отырған отырғызу материалының сапасы туралы қорытынды жасалады, күтім жасау шаралары белгіленіп, олар теректер мен талдардың аналық плантациясын түгендеудің далалық карточкасына енгізіледі.
67. Орман питомниктерін түгендеу кезінде қураған егістер, үлгілік ағаштар мен плантациялар тексеріледі.
68. Қураған егістерге топырақта сау тұқымдардың 25 пайыздан аз мөлшері немесе көшеттер шығымының белгіленген нормасынан шығымдардың 10 пайыздан аз мөлшері бар, бір мезгілде сау тұқымдардың 20 пайыздан аз мөлшері қалған барлық егістер жатқызылады.
69. Шығым берген егістерге үстіміздегі жылы өспей қалған көшеттердің белгіленген шығым нормасының 25 пайыздан астам мөлшерінде сау тұқымдар сақталып қалған немесе белгіленген нормадан кемінде 10 пайыз шығымы бар және бір мезгілде кемінде 20 пайыз сау тұқымдар сақталған егістерді жатқызады.
Тұқымдылар диагоналдық бағыты бойынша орналасқан бір метрлік бөліктерде қазу (1 гектарда кемінде 20 түпті қазу) жолымен ескеріледі. Бір метрлік бөліктерде тұқымдарды есепке алумен бір мезгілде бар екпелерді есепке алу жүргізіледі. Тұқымдардың жай-күйін өсіп-өнуімен анықтайды (1 гектарға кемінде 200 дана).
70. Үлгілік ағаштар бөлімшелерінде және плантацияларда отырғызылған өсімдіктер мен қалемшелердің 25 пайыздан аз мөлшері сақталса, оларды жойылған бөлімшелерге жатқызады. Сақталып қалған көшет материалы қазып алынып, орман дақылдары жұмыстарында пайдалануға жатады.
71. Әрбір жойылған учаскеге жойылған егістерді, үлгілік ағаштарды және плантацияларды түгендеудің далалық карточкасы толтырылады.
Далалық карточка негізіндегі ведомость қурап қалған егістер, мектеп және плантациялар алқабын құрайды.
Орман ағаштарын, питомниктерді,
табиғи түрде қайта түлеуге ықпал
ету шаралары жүргiзілген және
мемлекеттік орман қорында табиғи
өсірілуге қалдырылған алқаптарды
түгендеуді жүргізу қағидасына
1-қосымша
Нысаны
Өткізілген түгендеуді іріктеп тексеру актісі
20__ жыл "___" ______________
Біз, комиссия мүшелері ________________________________________
(тегі, аты-жөні, лауазымы)
_____________________________________________________________________
"Комиссияны құру туралы" 20__ жылғы "__" ____ № __ ________ негізінде
(актінің түрі)
______ орманшылығының _____________ орманшысының қатысуымен _________
(тегі, аты-жөні)
орманшылығында 20__ жылы түгенделген ________________________________
(20__ жылы отырғызылған орман ағаштарын,
_____________________________________________________________________
20__ жылы ормандардың табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету шаралары
жүргiзілген
_____________________________________________________________________
алқаптарды, 20__ жылы табиғи өсіруге қалдырылған алқаптарды, 20_жылғы екпе
_____________________________________________________________________
көшеттерді, ағаш көшеттерін және тамырланған қалемшелерді, 20_ жылғы
_____________________________________________________________________
терек пен талдың аналық плантацияларын)
____ іріктеп тексеру барысы кезінде түгіндеудің нәтижесі ____________
__________________________________________________________ анықталды,
(шындыққа сәйкес немесе ауытқу анықталған – ауытқуды сипаттау)
осыған байланысты _________________________________ шешім қабылданады
(нәтижелерін қабылдау немесе қайта өткізуді белгілеу туралы)
Комиссия мүшелері:
_____________________________________________
(лауазымы, тегі, есімі, әкесінің есімі, қолы)
_____________________________________________
(лауазымы, тегі, есімі, әкесінің есімі, қолы)
_____________________________________________
(лауазымы, тегі, есімі, әкесінің есімі, қолы)
_____________________________________________
(лауазымы, тегі, есімі, әкесінің есімі, қолы)
_____________________________________________
(лауазымы, тегі, есімі, әкесінің есімі, қолы)
"___" ________ 20__ жыл
Орман ағаштарын, питомниктерді,
табиғи түрде қайта түлеуге ықпал
ету шаралары жүргiзілген және
мемлекеттік орман қорында табиғи
өсірілуге қалдырылған алқаптарды
түгендеуді жүргізу қағидасына
2-қосымша
Нысаны
20__ жылы отырғызылған орман ағаштарын түгендеудің далалық
карточкасы № ____, коды ____ _____________________________________________
(көктем, күз)

1. Область __________________________________________________________
2. Государственный лесовладелец _____________________________________
3. Лесничество _____________________________________________________
4. Квартал №____, выдел №____, площадь лесных культур гектар ________
5. Тип лесорастительных условий _____________________________________
6. Категория государственного лесного фонда, на которой созданы
лесные культуры _____________________________________________
7. Способ производства: посадка, посев, посадка саженцами,
селекционным посадочным материалом (нужное подчеркнуть)
__________________________________________________________________
8. Главная порода (по проекту) ______________________________________
9. Схема смешения ___________________________________________________
10. Расстояние в ряду, метр ____. Расстояние между рядами, метр _____
11. Размещение ________________, количество посадочных (посевных)
мест на 1 гектар ____ штук, в том числе по главной породе _____ штук
12. Длина посадочных (посевных) рядов на одном гектаре _______ метров
13. Результаты натурного обследования:
№ пробной
площади
(учетного
отрезка)
Размер
пробной
площади,
метр
квадратный,
(учетного
отрезка,
погонный метр)
Индекс
равномерности
размещения
культивируемых
растений по
площади**
Порода
Количество
сохранив-
шихся
растений на
пробе, штук
Количество
погибших,
штук
1
2
3
4
5
6
1
2
3
Всего на
пробах*
В пересчете
на 1 гектар
Высажено
растений на
1 гектар
тысяч штук
* пробы - пробная площадь (метр квадратный) или учетный отрезок
(погонный метр)
** индекс равномерности размещения лесных культур на площади -
частное от деления ширины междурядий на расстояние между растениями
в ряду.
14. Приживаемость (сохранность) ________________________ процент
15. Причина гибели (отпада)_______________________________________
__________________________________________________________________
16. Оценка лесных культур: хорошие лесные культуры,
удовлетворительные лесные культуры, неудовлетворительные лесные
культуры.
17. Рекомендуемые мероприятия.
Требуется провести:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(дополнение (указать процент), уход за почвой (указать объем и
кратность), осветление, реконструкция, списание)
Лесничий ______________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество)
"____" _________________ 20___ год
Приложение 3
к Правилам проведения инвентаризации
лесных культур, питомников, площадей
с проведенными мерами содействия
естественному возобновлению леса и
оставленных под естественное
заращивание в государственном лесном
фонде
Форма
Полевая карточка № ______, код ______
инвентаризации площадей с проведенными мерами содействия
естественному возобновлению леса
в 20____ году

1. Облыс ____________________________________________________________
2. Мемлекеттік орман иеленуші _______________________________________
3. Орманшылық _______________________________________________________
4. Орам № _____, телім № _____, орман екпелерінің аумағы, гектар ____
5. Орман өсіру жағдайларының үлгісі _________________________________
6. Орман ағаштарын құрудағы мемлекеттік орман қорының санаты
_____________________________________________________________________
7. Өндіру әдісі: отырғызу, егу, екпелерді отырғызу, селекциялық
отырғызу материалдары (керегін сызыңыз) _____________________________
8. Басты түрі (жоба бойынша) ________________________________________
9. Араласу сызбасы __________________________________________________
10. Қатардағы қашықтықтары, метр ______ Қатарлардың ара-қашықтықтары,
метр ______
11. Орналасуы _________, 1 гектардағы отырғызу (егу) орындарының саны
_____________ дана, соның ішінде басты түрі бойынша ____________ дана
12. Бір гектардағы отырғызу (егу) қатарларының ұзындығы ________ метр
13. Тұрған қалпы тексеру нәтижесі:
Сынақ алаңының № (есептік кескін)
Бір шаршы метрдегі шаршы метрдің сынақ алаңының көлемі (есептік кескін, қүма метр)
Өсіп тұрған өсімдіктердің аумақ бойынша біркелкі орналасуының индексі**
Түрі
Сынақта сақталған өсімдіктердің саны, дана
Қураған өсімдіктердің саны, дана
1
2
3
4
5
6
1
2
3
Сынақтағы барлығы
Бір гектарда іріктелгендер
Бір гектарға отырғызылған өсімдіктер мың дана
* сынақ – сынақ алаңы (шаршы метр) немесе есептік кескін (қума метр)
** алқаптағы орман екпелерінің біркелкі орналасу индексі- қатар араларындағы енін қатардағы өсімдіктердің аралық қашықтығына бөлу.
14. Жерсінуі (сақталуы) _______________________________________ пайыз
15. Қурап қалуының (қопарылуы) себебі _______________________________
16. Орман екпелерінің сапалық жағдайын бағалау: жақсы орман ағаштары, қанағаттанарлық орман ағаштары, қанағаттанарлықсыз орман ағаштары, қурап қалғаны (есептен шығаруды қажет етеді).
17. Ұсынылған іс-шаралар.
Жүргізу қажет: ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
(толықтыру (пайызбен көрсету), тамырларға күтім жасау (көлемі мен
жиілігін көрсету), жарықтандыру, қайта жасау, есептен шығару)
Орманшы ______________________________
(қолы, тегі, аты-жөні)
"___" _______ 20__ жыл
Орман ағаштарын, питомниктерді,
табиғи түрде қайта түлеуге ықпал
ету шаралары жүргiзілген және
мемлекеттік орман қорында табиғи
өсірілуге қалдырылған алқаптарды
түгендеуді жүргізу қағидасына
3-қосымша
Нысаны
20___ жылы орманды табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету
шаралары жүргiзілген және табиғи өсіруге қалдырылған алқаптарды
түгендеудің далалық карточкасы № ______, коды ______

1. Область__________________________________________________________
2. Государственный лесовладелец_____________________________________
3. Лесничество______________________________________________________
4. Квартал № ______, выдел №_______, площадь участка с проведенными
мерами содействия ______________ гектар
5. Таксационная характеристика участка: вырубка (гарь) 20____ года,
при содействии под пологом леса указывается состав насаждения
____________________, возраст ______, полнота _____
6. Тип леса ________________________________________________________
7. Год проведения содействия естественному возобновлению леса 20_ год
8. Способ содействия естественному возобновлению леса _______________
9. Результаты учета возобновления
пробной
площади
Размер
пробной
площади,
квадрат-
ных
метров
Порода
Коли-
чество
рас-
тений,
штук
в том числе главная
порода (главные
породы) по группам
высот
Средняя
высота
Мягко-
лиственных
пород,
метр
Сомк-
нутость
полога
(пол-
нота)
до
0,5
метра
от 0,6

1. Облыс ____________________________________________________________
2. Мемлекеттік орман иеленуші _______________________________________
3. Орманшылық _______________________________________________________
4. Орам № ___, телім № ____, ықпал ету шарасы жүргізілген алқаптардың
учаскесі, гектар _____________
5. Учаскенің таксациялық сипаты: шабу (өртең) 20__ жылғы, ықпал ету
кезінде орман шымылдығы ретінде өсімдіктердің құрамы көрсетіледі
____________________, жасы ______, толықтығы __________
6. Ағаштардың үлгісі ________________________________________________
7. Орманның табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету шараларын жүргізу
жылы 20__ жыл
8. Орманның табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету шараларының әдісі
_______________________________
9. Қайта түлеуді есепке алудың нәтижелері
Сынақ алаңның №
Сынақ алаңның көлемі, шаршы метр
Түрі
Өсімдіктердің саны, дана
Оның ішінде биіктік тобы бойынша (басты түр) түрі
Жұмсақ жапырақты ағаш түрлерінің орташа биіктігі, метр
Орман шымылдығының қосылуы (толықтығы)
0,5 метрге дейін
0,6-дан 1,5 метрге дейін

до 1,5
метра
свыше
1,5
метра
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
3
Всего на
пробах
В
пересчете
на 1
гектар
10. Состав _____________________, возраст ___________________ лет.
11. Встречаемость ценных древесных пород ________________ процент
12. Превышение мягколиственными породами высоты хвойных и
твердолиственных пород _____________ метр
13. Заключение:
а) оценка состояния естественного возобновления _________________
б) перевести в покрытые лесом угодья ___ гектар по ______________
лесничеству
в) назначить мероприятия ________________________________________
_________________________________________________________________
г) повторный учет провести в 20_____ году.
Лесничий ______________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество)
"____" _________________ 20___ год
Приложение 4
к Правилам проведения инвентаризации
лесных культур, питомников, площадей
с проведенными мерами содействия
естественному возобновлению леса и
оставленных под естественное
заращивание в государственном лесном
фонде
Форма
Полевая карточка № ______, код ______
инвентаризации площадей,
оставленных под естественное заращивание, в 20____ году
1. Область __________________________________________________________
2. Государственный лесовладелец_____________________________________
3. Лесничество ______________________________________________________
4. Квартал № _______, выдел № ________, площадь участка оставленного
под естественное заращивание ______________ гектар
5. Таксационная характеристика участка: вырубка (гарь) 20____ года,
под пологом леса указывается состав насаждения ____________________,
возраст ______, полнота _______
6. Тип леса _________________________________________________________
7. Год проведения рубки 20__ год ___________________________________
8. Результаты учета возобновления
№ пробной
площади
Размер
пробной
площади,
квадратных
метров
По-
ро-
да
Коли-
чество
рас-
тений,
штук
в том числе главные
породы по группам
высот
Средняя
высота
мягко-
листвен-
ных
пород,
метра
Сомкну-
тость
полога
(полно-
та)
до
0,5
метра
от 0,6

1,5 метрден аса
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
3
Сынақтағы барлығы
1 га қайта есептеудегі
10. Құрамы ________________________, жасы _______________________ жыл
11. Бағалы ағаш сүректері түрлерінің кездесуі _________________ пайыз
12. Жұмсақ жапырақты ағаш түрлерінің қылқан жапырақты және қатты
жапырақты ағаш түрлерінен биіктігінің асуы _____________________ метр
13. Қорытындысы:
а) табиғи түрде қайта түлеудің жай-күйінің бағасы ___________________
б) _______ орманшылық бойынша ____ гектарды орманды алқаптарға көшіру
в) шаралар тағайындалсын ____________________________________________
_____________________________________________________________________
г) қайта есептеу 20__ жылы жүргізілсін.
Орманшы ______________________________
(тегі, аты-жөні)
"___" _________ 20__ жыл
Орман ағаштарын, питомниктерді,
табиғи түрде қайта түлеуге ықпал
ету шаралары жүргiзілген және
мемлекеттік орман қорында табиғи
өсірілуге қалдырылған алқаптарды
түгендеуді жүргізу қағидасына
4-қосымша
Нысаны
20__ жылы
табиғи өсіруге қалдырылған алқаптарды түгендеудің далалық
карточкасы № ______, коды ______
1. Облыс ____________________________________________________________
2. Мемлекеттік орман иеленуші _______________________________________
3. Орманшылық _______________________________________________________
4. Орам № _____, телім № ____, табиғи өсіруге қалдырылған алқаптардың
учаскесі, гектар _____________
5. Учаскенің таксациялық сипаты: шабу (өртең) 20__ жылғы, орман
шымылдығы ретінде екпелердің құрамы көрсетіледі ____________________,
жасы ______, толықтығы
6. Ағаштардың үлгісі ________________________________________________
7. Кесу жүргізу жылы 20__ жыл
8. Қайта түлеуді есепке алудың нәтижелері
Сынақ алаңның №
Сынақ алаңның көлемі, шаршы метр
Түрі
Өсімдіктердің саны, дана
Оның ішінде биіктік тобы бойынша (басты түр) түрі
Жұмсақ жапырақты ағаш түрлерінің орташа биіктігі, метр
Орман шымылдығының қосылуы (толықтығы)
0,5 метрге дейін
0,6-дан 1,5 метрге дейін

до 1,5
метра
свыше
1,5
метра
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
3
4
Всего на
пробах
В пересчете
на 1 гектар
9. Состав _____________________, возраст ___________________ лет.
10. Встречаемость ценных древесных пород ________________ процент
11. Превышение мягколиственными породами высоты хвойных и
твердолиственных пород ___________________________________________
метр
12. Заключение:
а) оценка состояния естественного возобновления ____________________
б) перевести в покрытые лесом угодья ___ гектар по ______________
лесничеству
в) назначить мероприятия ___________________________________________
_____________________________________________________________
г) повторный учет провести в 20_____ году.
Лесничий ______________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество)
"____" _________________ 20___ год
Приложение 5
к Правилам проведения инвентаризации
лесных культур, питомников, площадей
с проведенными мерами содействия
естественному возобновлению леса и
оставленных под естественное
заращивание в государственном лесном
фонде
Форма
Полевая карточка № ______, код _____
инвентаризации сеянцев, саженцев и укорененных черенков
20___ года
(нужное подчеркнуть)
1. Область _________________________________________________________
2. Государственный лесовладелец ____________________________________
3. Лесничество _____________________________________________________,
питомник _____________________________, квартал № _______________
4. Грунт – открытый, закрытый (нужное подчеркнуть)
5. Порода ______________________________ год закладки посадки
(посева) ___________
вид посадочного (семенного) материала _____________________
селекционный, семена собраны с постоянных лесосеменных плантаций
6. Площадь участка ______ гектар, схема (размещение) посадки посева
саженцев__________________________ количество лент, строк, рядов
_________ штук,
средняя длина ленты, строки, ряда __________ метр
7. Общая длина, лент, строк, рядов _________ метр
8. Количество высаженных сеянцев на 1 гектаре _______________ штук.
9. Длина учетного отрезка ______ погонный метр или площадь учетной
площади ________ квадратный метр
10. Результаты пересчета в натуре:
пробной
площади
(учетного
ряда)
Количество сеянцев
(саженцев) на пробной
площади или учетном ряду,
штук
Порядковый
№ пробной
площади
(учетного
ряда)
Количество сеянцев
(саженцев) на пробной
площади или учетном ряду,
штук
всего
в том числе
стандартные
(годные к
посадке)
всего
в том числе
стандартные
(годные к
посадке)
1
2
3
1
2
3
1
2
3
4
5
Всего на пробах
6
7
8
9
10
11. Среднее количество сеянцев (саженцев) на 1 погонном метре
(квадратном метре) по пересчету ________ штук, в том числе
стандартных ____________ штук

1,5 метрден аса
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
3
4
Сынақтағы барлығы
1 га қайта есептеудегі
9. Құрамы _________________________, жасы _______________________ жыл
10. Бағалы ағаш сүректері түрлерінің кездесуі _________________ пайыз
11. Жұмсақ жапырақты ағаш түрлерінің қылқан жапырақты және қатты
жапырақты ағаш түрлерінен биіктігінің асуы _____________________ метр
12. Қорытындысы:
а) табиғи түрде қайта түлеудің жай-күйінің бағасы ___________________
б) _____ орманшылық бойынша ______ гектарды орманды алқаптарға көшіру
в) шаралар тағайындалсын ____________________________________________
_____________________________________________________________________
г) қайта есептеу 20__ жылы жүргізілсін.
Орманшы ______________________________
(тегі, аты-жөні)
"___" ___________ 20__ жыл
Орман ағаштарын, питомниктерді,
табиғи түрде қайта түлеуге ықпал
ету шаралары жүргiзілген және
мемлекеттік орман қорында табиғи
өсірілуге қалдырылған алқаптарды
түгендеуді жүргізу қағидасына
5-қосымша
Нысаны
20__ жылы екпе көшеттерді, ағаш көшеттерін және тамырланған
қалемшелерді түгендеудің далалық карточкасы № ____, коды ____
(керектісін сызыңыз)
1. Облыс ____________________________________________________________
2. Мемлекеттік орман иеленуші _______________________________________
3. Орманшылық _____________, тұқымбақ ______________, орам № ________
4. Топырақ – ашық, жабық (керегін сызыңыз)
5. Түрі _________________ отырғызылған жылы (егудің) ________________
отырғызу материалының (тұқымдық) түрі _______________________________
_____________________________________________________________________
селекциялық, ТОТП жиналған тұқым
6. Учаскенің аумағы ________________ гектар, көшеттер отырғызудың егу
схемасы (орналастыру) __________________________________ жазықтардың,
тізбектердің, қатарлардың саны _____ дана, жазықтардың, тізбектердің,
қатарлардың орташа ұзындығы __________ метр
7. Жазықтардың, тізбектердің, қатарлардың жалпы ұзындығы _______ метр
8. 1 гектарға отырғызылған екпелердің саны _____________________ дана
9. ________ қума метрдегі есептік учаскенің бөлігінің ұзындығы немесе
есептік алаңның аумағы ________ шаршы метр.
10. Табиғи түрдегі іріктеу нәтижесі:
Сынақ алаңының (есептік қатар) №
Есептік қатардағы немесе сынақ алаңындағы тұқымдардың (көщеттер) саны, дана
Сынақ алаңының реттік нөмірі (есептік алаң)
Есептік қатардағы немесе сынақ алаңындағы тұқымдардың (екпелер) саны, дана
барлығы
Оның ішінде стандартты (жылдық отырғызуға)
барлығы
Оның ішінде стандартты (жылдық отырғызуға)
1
2
3
1
2
3
1 6
2 7
3 8
4 9
5 10
Сынақтағы барлығы
11. 1 қума метрдегі тұқымдардың (екпелер) орташа саны, (шаршы метрде)
есептеу бойынша _____ дана, соның ішінде стандарттысы ______ мың дана

12. Общее количество сеянцев (саженцев) на всей площади участка
______ тысяч штук, на 1 гектаре ______________ тысяч штук,
в том числе стандартных:
на всей площади участка _______ тысяч штук, на 1 гектаре ______
тысяч штук.
13. Заключение ___________________________________________________
Лесничий ______________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество)
"____" _________________ 20___ год
Приложение 6
к Правилам проведения инвентаризации
лесных культур, питомников, площадей
с проведенными мерами содействия
естественному возобновлению леса и
оставленных под естественное
заращивание в государственном лесном
фонде
Форма
Полевая карточка №____ код _____
инвентаризации маточных плантаций тополя и ивы 20____ года
1. Область __________________________________________________________
2. Государственный лесовладелец _____________________________________
3. Лесничество ______________________________________________________
питомник ______________________ квартал № ________________________
4. Вид (разновидность, форма) тополя и ивы __________________________
5. Размещение между рядами __________ метр, в рядах ___________ метр,
6. Площадь ____________________ гектар,
7. Количество высаженных растений: всего ______________ тысяч штук.
8. Результаты перечета в натуре:
пробной площади
Количество
сохранившихся
кустов на
пробной
площади,
штук
Количество
хлыстов,
пригодных для
черенкования на
пробной
площади, штук
Средняя
длина
пригодного
на
черен-
кование
хлыста,
метр
Общая
длина
хлыстов на
учетной
площади,
метр
1
2
3
4
5
1
2
3
4
5
и так далее
Всего на пробных
площадях
9. Площадь пробной площади _______________________ гектар
10. Количество сохранившихся кустов на 1 гектаре _________ тысяч штук
11. Среднее количество хлыстов в одном кусте __________________ штук
12. Количество хлыстов на 1 гектаре ______________________ тысяч штук
13. Средняя длина хлыста ________________________________ метров
14. Общее количество черенков с 1 гектара _______________ тысяч штук
15. Общее количество черенков, возможное к получению со всей маточной
плантации _____ тысяч штук
16. Общее количество, сохранившихся кустов на всей площади _______
тысяч штук
17 Сохранность _______________________________ процент
18. Заключение:______________________________________________________
Лесничий ______________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество)
"____" _________________ 20___ год
Приложение 7
к Правилам проведения инвентаризации
лесных культур, питомников, площадей
с проведенными мерами содействия
естественному возобновлению леса и
оставленных под естественное
заращивание в государственном лесном
фонде
Форма
Полевая карточка № ____ код ________
инвентаризации погибших посевов, школ и плантаций в 20____ году

12. Учаскенің барлық аумағындағы тұқымдардың (екпелер) жалпы саны
______ мың дана
1 гектарда ______________ мың дана, соның ішінде стандарттысы:
учаскенің барлық аумағында _____ мың дана, бір гектарда ____ мың дана
13.Қорытындысы ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Орманшы ______________________________
(қолы, тегі, аты-жөні)
"___" ____________ 20__ жыл
Орман ағаштарын, питомниктерді,
табиғи түрде қайта түлеуге ықпал
ету шаралары жүргiзілген және
мемлекеттік орман қорында табиғи
өсірілуге қалдырылған алқаптарды
түгендеуді жүргізу қағидасына
6-қосымша
Нысаны
20__ жылы терек пен талдың аналық плантацияларын түгендеудің
далалық карточкасы № ____ коды _____
1. Облыс ____________________________________________________________
2. Мемлекеттік орман иеленуші _______________________________________
3. Орманшылық _____________, тұқымбақ _____________ орам № __________
4. Терек пен талдың түрі (алуан түрлілігі, пішіні) __________________
5. Қатараралықтағы орналасуы ________ метр, қатарларда ________ метр,
6. Ауданы ____________________ гектар,
7. Отырғызылған өсімдіктердің саны: барлығы ________________ мың дана
8. Табиғи түрде іріктеудің нәтижесі:
Сынақ алаңның №
Алаңда сақталған бұталардың саны, дана
Сынақ алаңындағы қалемшелеуге жарамды шыбытқыштардың саны, дана
Қалемшелеуге жарамды шыбытқыштардың орташа ұзындығы, метр
Есептік алаңдағы қалемшелердің жалпы ұзындығы, метр
1
2
3
4
5
1
2
3
4
5
Және тағы басқа сынақ алаңдағы барлығы
9. Сынақ алаңның аумағы ______________________________________ гектар
10. 1 гектарда сақталған бұталардың саны ___________________ мың дана
11. Бір бұтадағы шыбытқыштың орташа саны _______________________ дана
12. Бір гектардағы шыбытқыштың саны ________________________ мың дана
13. Шыбытқыштың орташа ұзындығы ________________________________ метр
14. 1 гектардағы қалемшелердің жалпы саны __________________ мың дана
15. Барлық аналық плантациялардан алынуы мүмкін қалемшелердің жалпы
саны ____ мың дана
16. Барлық аумақта сақталған бұталардың жалпы саны _________ мың дана
17. Сақталған _________________________________________________ пайыз
18. Қорытындысы:
_____________________________________________________________________
Орманшы ______________________________
(қолы, тегі, аты-жөні)
"____" _______ 20__ жыл
Орман ағаштарын, питомниктерді,
табиғи түрде қайта түлеуге ықпал
ету шаралары жүргiзілген және
мемлекеттік орман қорында табиғи
өсірілуге қалдырылған алқаптарды
түгендеуді жүргізу қағидасына
7-қосымша
Нысаны
20__ жылы жойылған, егістерді, үлгі ағаштарды және
плантацияларды түгендеудің далалық карточкасы
№ ____ коды ________

1. Область __________________________________________________________
2. Государственный лесовладелец _____________________
3. Лесничество ________________ питомник __________ квартал № ______
4. Порода _________________________________________________________
5. Время посева (закладки школы) ____________________________________
6. Вид посева ___________ (грядковый, ленточный) (нужное подчеркнуть)
7. Глубина заделки семян ____ сантиметр, фактическая норма высева
______ грамм на один погонный метр
8. Количество высаженных растений на 1 гектар при закладке школы ___
тысяч штук
9. Площадь участка (с точностью до 0,01 гектара) ____________ гектар
10. Количество строк (рядов) на одном гектаре ____, длина одной
строки (ряда)_______ погонный метр
Всего в строках (рядах) ___________ погонных метров
11. Длина учетного ряда для учета сеянцев (саженцев) _________ метр
12. Результаты учета в натуре:
Учет сеянцев (саженцев)
Учет семян
учетного
ряда
количество сеянцев
или саженцев в
учетном ряду, штук
раскопок
всего семян на
учетном
отрезке, тысяч
штук
в том числе,
здоровых,
тысяч штук
1
2
3
и так далее
Итого
13. Среднее количество на погонном метре здоровых семян ________
штук, сеянцев ________ штук, саженцев _________ штук, черенков
_________ штук, в переводе на 1 гектар:
семян _______ тысяч штук, сеянцев ________ тысяч штук, саженцев
______ тысяч штук, черенков ____________ тысяч штук.
14. Процент сеянцев (числитель) и процент здоровых семян
(знаменатель) от установленной нормы выхода сеянцев данной породы на
1 гектар___________
15. Сохранность саженцев (черенков) в школьном отделении ___________
в процентах.
16. Заключение (причины гибели, виновные лица, необходимые меры по
обеспечению всходов на мертвых посевах) ____________________________
_____________________________________________________________________
Лесничий ______________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество)
"____" _________________ 20___ год
Приложение 8
к Правилам проведения инвентаризации
лесных культур, питомников, площадей
с проведенными мерами содействия
естественному возобновлению леса и
оставленных под естественное
заращивание в государственном лесном
фонде
Форма
Ведомость площадей погибших лесных культур
1. Лесовладелец _____________________________________________________
2. Лесничество ______________________________________________________
3. Квартал № _________ , выдел ___________ , площадь участка
______________ гектар
При проведении инвентаризации лесных культур выявлены погибшие
лесные культуры на общей площади _______________ гектар, на закладку
и выращивание которых затрачено __________________________ тысяч
тенге.
Место
нахождения
участка (№
квартала,
выдел)
Сезон и
год
закладки
Площадь,
гектар
Главная
порода
Способ
произ-
водства
При-
жива-
емость
(сох-
ран-
ность),
процент
Погибло,
тысяч
штук
При-
чины
гибели
Из-
рас-
ходо-
вано,
тысяч
тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Всего
Направляется в областное территориальное подразделение для принятия
решения
Лесовладелец ____________________________________________________
наименование лесовладельца
_________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество, подпись лесовладельца или лица его
замещающего
"___" ___________ 20____ год
Приложение 9
к Правилам проведения инвентаризации
лесных культур, питомников, площадей
с проведенными мерами содействия
естественному возобновлению леса и
оставленных под естественное
заращивание в государственном лесном
фонде
Форма
Ведомость
площадей погибших посевов, школ, плантаций

1. Облыс ____________________________________________________________
2. Мемлекеттік орман иеленуші _______________________________________
3. Орманшылық ___________________ тұқымбақ ___________ квартал ______
4. Түрі _____________________________________________________________
5. Себу уақыты (үлгі ағаштарды отырғызу) ____________________________
6. Егу түрі ___________________ (қатарлы, тізбекті) (керегін сызыңыз)
7. Тұқымды отырғызу тереңдігі ______ сантиметр, себудің нақты нормасы
бір қума метрге _____ грамм
8. Үлгі ағаштарды отырғызған кезде 1 гектарға отырғызылған
өсімдіктердің саны ____ мың дана
9. Учаскенің ауданы (0,01 гектарға дейін нақтылықпен) ________ гектар
10. Бір гектардағы жолдардың саны (қатар) ______, бір жолдың ұзындығы
(қатар) _______ қума метр.
Барлығы бір жолда (қатарда) ____________________________ қума метрде.
11. Тұқымдарды есептеуге арналған есептік бөліктің ұзындығы (екпелер)
___________ метр
12. Табиғи түрде есептеу нәтижелері:
Тұқымдарды есептеу (екпелер)
Тұқымдардың есебі
Есептік қатардың №
Есептік бөліктегі тұқымның не екпенің саны
Қазу №
Есептік бөліктегі барлық тұқым, мың дана
Оның ішінде сауы, мың дана
1
2
3
4
5
1
2
3
және тағы басқа барлығы
13. Бір шаршы метрдегі сау тұқымдардың орташа саны ____________ дана,
тұқымдар _______ дана, екпелер ________ дана, қаламшелер ______ дана,
1 гектарға ауыстырғанда:
тұқым _______ мың дана,екпе ______ мың дана, екпелер ______ мың дана,
қаламшелер ____________ мың дана.
14. Тұқымдардың осы түрлердің 1 гектарға шаққандағы белгіленген
нормасының тұқымдық пайызы мен (есептік) және сау тұқымдарының пайызы
____________.
15. Үлгі ағаштардың бөліктеріндегі екпелердің (қалемшелердің) мөлшері
___________ пайыз.
16. Қорытындысы (қурау себебі, кінәлі тұлғалар, өлген егістерде
шығуды қамту бойынша қажетті шаралар) _______________________________
_____________________________________________________________________
Орманшы ______________________________
(қолы, тегі, аты-жөні)
"___" ___________ 20__ жыл
Орман ағаштарын, питомниктерді,
табиғи түрде қайта түлеуге ықпал
ету шаралары жүргiзілген және
мемлекеттік орман қорында табиғи
өсірілуге қалдырылған алқаптарды
түгендеуді жүргізу қағидасына
8-қосымша
Нысаны
Жойылған орман дақылдары алқабының ведомосы
1. Орман иеленуші ___________________________________________________
2. Орманшылық _______________________________________________________
3. Орам № ________, телім ________, участке ауданы ___________ гектар
Орман ағаштарын түгендеуді жүргізу кезінде жалпы аумағы _____________
гектар жерде орман ағаштарының қурағаны анықталды, оны отырғызу мен
өсіруге __________________________ мың гектар алқап пайдаланылды.
Участкенің орналасқан жері (№ орам, телім)
Отырғызу маусымы мен жылы
алқабы, гектар
Басты түрі
Өндіру әдісі
Жер-сінуі, (сақталуы) пайыз
Қурағанның саны
Қурау себептері
Жұмсалғаны, мың теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Барлығы
аумақтық бөлімшесіне шешім қабылдау үшін жіберіледі.
Орман иеленуші ______________________________________________________
орман иеленушінің атауы
_____________________________________________________________________
Орман иеленуші басшының немесе оны ауыстырушы
тұлғаның тегі, аты-жөні қолы
"___" _________ 20__ жыл
Орман ағаштарын, питомниктерді,
табиғи түрде қайта түлеуге ықпал
ету шаралары жүргiзілген және
мемлекеттік орман қорында табиғи
өсірілуге қалдырылған алқаптарды
түгендеуді жүргізу қағидасына
9-қосымша
Нысаны
Жойылған егістіктердің, үлгі учаскелердің, плантациялардың
алқаптарының ведомосы

Примечание: Нормативная приживаемость и сохранность лесных культур в зоне экологической катастрофы в соответствие с пунктом 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Пpиаpалье" (далее - Закон), учитывая анализ климатических и почвенных условий устанавливается в размере 30,0 % по Кызылординской области.
Приложение 19
к Правилам проведения инвентаризации
лесных культур, питомников, площадей
с проведенными мерами содействия
естественному возобновлению леса и
оставленных под естественное
заращивание в государственном лесном
фонде
Форма
Ведомость учета
площадей с проведенными мерами содействия естественному
возобновлению леса и оставленных под естественное заращивание
20__год
гектар
№ строки
Категория
площадей и
проводимые
мероприятия
Площадь
содействия по
учету на 5-й год
Площадь
оставленная под
естественное
заращивание
Площадь
содействия
оставленная под
возобновление для
повторного учета
Площадь
оставленная под
естественное
заращивание
оставленная для
повторного учета
1
2
3
4
5
6
01
Всего
02
на вырубках
(гарях)
03
под пологом
леса
Содействие
естественному
возобновлению
леса
произведено
способом:
04
сохранения
подроста при
рубках леса
05
огораживания
06
обработки
почвы
В том числе
возобновилось главными породами
возобновление
главными породами
не закончено
переведено в
лесокультурный
фонд
списано
всего
из них хвойными и
твердолиственными
породами
7
8
9
10
11
Руководитель лесовладельца _________________________________________
(наименование лесовладельца)
Лесничий __________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество)
"___" ___________ 20____ год
Приложение 20
к Правилам проведения инвентаризации
лесных культур, питомников, площадей
с проведенными мерами содействия
естественному возобновлению леса и
оставленных под естественное
заращивание в государственном лесном
фонде
Форма
Акт
обследования площадей оставленных под естественное заращивание
При проведении инвентаризации площадей оставленных под естественное
заращивание в _____________________________________________________,
(наименование лесничества, лесовладельца)
выявлено:
гектар
строки
Категория
площадей
Площадь
оставленная
под
естественное
заращивание
на 5-й год
Площадь
оставленная
под
естественное
заращивание
для повторного
учета
В том числе:
возобновилось
главными
породами
возобновление
главными
породами не
закончено
не
возобно-
вившихся
в
допол-
нительный
срок
переведено в
лесо-
культурный
фонд
всего
из них
хвойными и
твердо-
лиственными
1
2
3
4
5
6
7
8
9
01
Всего
02
на
вырубках
(гарях)
03
под
пологом
леса
На основании данного акта не возобновившиеся площади
оставленные под естественное заращивание на площади ______________
гектар перевести в лесокультурных фонд.
Лесничий ____________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество)
"___" ___________ 20____ год

Ескертпе: "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 4-бабының 2-тармағына сәйкес экологиялық дағдарыс аймағында орман дақылдарының нормативтік жерсінуі және сақталуы, климаттық және топырақ жағдайларына талдауды ескере отырып Қызылорда облысы бойынша 30,0% мөлшерінде белгіленеді.
Орман ағаштарын, питомниктерді,
табиғи түрде қайта түлеуге ықпал
ету шаралары жүргiзілген және
мемлекеттік орман қорында табиғи
өсірілуге қалдырылған алқаптарды
түгендеуді жүргізу қағидасына
19-қосымша
Нысаны
20__ жылы табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету шаралары
жүргізілген және табиғи өсіруге қалдырылған алқаптарды есепке
алу ведомосы
гектар
Жолдың №
Алқаптар санаты мен жүргізілетін шаралар
Есеп бойынша 5-ші жылға ықпал ететін алқаптары
Табиғи өсіруге қалдырылған алқаптар
Қайта есептеу үшін қайта түлеуге қалдырылған ықпал ету алқаптары
Қайта есептеу үшін табиғи өсіруге қалтырылған ықпал ету алқаптары
Соның ішінде
Басты түрлерімен жаңарғаны
Басты түрлерімен қайта түлеу аяқталмағаны
Орман ағаштарының қорындағы ауыстырылағаны
Есептен шығарылғаны
барлығы
оның ішінде қылқан жапырақты және қатты жапырақтылар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
01
барлығы
02
шабуға (өртеңге)
03
Орман шымылдығы
табиғи түрде қайта түлеуге ықпал ету әдісімен жасалғаны:
04
ағаштарды кесу кезінде өскіндерді сақтау
05
қоршау
06
жер өңдеу
Орман иеленушілердің басшысы ________________________________________
(орман иеленушілердің атауы)
Орманшы _____________________________________________________________
(қолы, тегі, аты-жөні)
"___" ___________ 20__ жыл
Орман ағаштарын, питомниктерді,
табиғи түрде қайта түлеуге ықпал
ету шаралары жүргiзілген және
мемлекеттік орман қорында табиғи
өсірілуге қалдырылған алқаптарды
түгендеуді жүргізу қағидасына
20-қосымша
Нысаны
Табиғи өсуге қалдырылған алқаптарды тексеру актісі
Табиғи өсірілуге қалдырылған алқаптарды түгендеуді жүргізе отырып,
____________________________________________________________________,
(орман иеленушінің, орманшылықтың атауы)
мыналар анықталды:
гектар
Жолдар №
Алқаптар санаты
Табиғи өсірілуге қалдырылған алқаптар
Қайта есептеу үшін Табиғи өсірілуге қалдырылған алқаптар
Оның ішінде:
Қайта түлеген басты түрі
Қайта түлеген басты түрі және аяқталмағаны
Қосымша мерзімде қайта түлемегені
Орман ағаштарының қорына ауыстырылғаны
барлығы
Оның ішінде қылқан жапырақты, қатты жапырақты
1
2
3
4
5
6
7
8
9
01
барлығы
02
шабуда (өртең)
03
Орман шымылдығы
Осы актінің негізінде табиғи өсірілуге қалдырылған алқаптарды
_____________________ га аумақ орман ағаштарының қорына ауыстырылсын.
Орманшы _______________________________________________________
(қолы, тегі, аты-жөні)
"___" _________________ 20__ жыл