Об утверждении образцов аншлагов границ охотничьих хозяйств, воспроизводственных участков и зон покоя, а также запретные для охоты сроки и места
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 марта 2012 года № 25-03-02/96. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 апреля 2012 года № 7573.
Сноска. Заголовок – в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 24.09.2025 № 254 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 256) пункта 15 Положения о Министерстве экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479 ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 24.09.2025 № 254 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые образцы аншлагов границ охотничьих хозяйств, воспроизводственных участков и зон покоя, а также запретные для охоты сроки и места согласно приложению к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 24.09.2025 № 254 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Исключен приказом и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 24.09.2025 № 254 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Комитету лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Нысанбаев Е.Н.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в средствах массовой информации.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Приложение 1
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 13 марта 2012 года № 25-03-02/96
Образцы аншлагов
границ охотничьих хозяйств, воспроизводственных участков и зон
покоя, а также запретные для охоты сроки и места

Аңшылық шаруашылықтар, өсімін молайту учаскелері мен тыныштық аймақтары, балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің шекаралары аншлагтарының үлгілерін, сондай-ақ аң аулау мен балық аулау үшін тыйым салынған мерзімдер мен орындарды, балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналының (кәсіпшілік журналдың) нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 13 наурыздағы № 25-03-02/96 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 13 сәуірде № 7573 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 24.09.2025 № 254 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысымен бекітілген "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 256) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 24.09.2025 № 254 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Аңшылық шаруашылықтарының, өсімін молайту учаскелері мен тыныштық аймақтарының аншлагтарының үлгілерін, сондай-ақ аң аулау үшін тыйым салынған мерзімдер мен орындар осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 24.09.2025 № 254 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Алып тасталды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 24.09.2025 № 254 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті (Е.Н. Нысанбаев) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйырықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2012 жылғы 13 наурыздағы
№ 25-03-02/96 бұйрығына
1-қосымша
Аңшылық шаруашылығы шекараларының, өсімін молайту учаскелері мен тыныштық аймақтарын, сондай-ақ аң аулау үшін тыйым салынған мерзімдері мен орындарын көрсететін аншлагтардың үлгілері

1. Образец основного аншлага, обозначающий границы охотничьих
хозяйств и (или) участков
Аңшылық шаруашылығы субъектінің атауы
Аңшылық шаруашылықтың (участкенің) атауы
НАЗАР АУДАРЫҢЫЗДАР!
Рұқсатсыз және мерзімнен тыс уақытында аңшылық
жүргізген үшін акімшілік айыппұл салынады!
Байланыс тел. 8 (код) нөмірі
Аңшылық шаруашылығының
карта - сызбасы
Карта - схема охотничьего хозяйства
Наименование субъекта охотничьего хозяйства
Наименование охотничьего хозяйства (участка)
ВНИМАНИЕ
За охоту без разрешения и вне сезона налагается
административный штраф!
Контактный тел. 8 (код) номер
Примечание:
Основной аншлаг, указывает границы охотничьих хозяйств и (или) участков (далее – аншлаг № 1) и информирует об ответственности за не законную охоту, имеет карту схему охотничьего хозяйства и (или) участка.
На аншлаге № 1 указывается следующая информация:
1) наименование субъекта охотничьего хозяйства;
2) наименование охотничьего хозяйства и (или) участка;
3) контактный телефон;
4) меры ответственности за нарушение правил охоты;
5) карта-схема границы охотничьего хозяйства и (или) участка.
2. Образец аншлага, обозначающий воспроизводственный участок
НАЗАР АУДАРЫҢЫЗДАР!
Жануарлардың өсімін молайту учаскесі
Аңшылықты жүргізуге тыйым салынады!
Учаскенің карта - сызбасы
Карта - схема участка
ВНИМАНИЕ!
Воспроизводственный участок животных
Охота запрещается!
Примечание:
Аншлаг, указывающий границы воспроизводственных участков
(далее – аншлаг № 2), устанавливается на местах размножения животных и птиц и информирует о продолжительности запрета на производство охоты в периоды размножения животных, имеет карту-схему участка.
3. Образец аншлага, обозначающий зону покоя
НАЗАР АУДАРЫҢЫЗДАР!
Жануарлардың өсімін молайту учаскесі
Аңшылықты жүргізуге тыйым салынады!
Учаскенің карта - сызбасы
Карта - схема участка
ВНИМАНИЕ!
Зона покоя животных
Охота запрещается
Примечание:
Аншлаг, указывающий границы зон покоя (далее – аншлаг № 3) устанавливается в местах круглогодичного запрета для охоты и информирует о запрете охоты на участке охотничьего хозяйства, указанной на карте-схеме.
4. Образец аншлага, обозначающий запретные для охоты сроки и
места охотничьих хозяйств и (или) участков
Аңшылық шаруашылығы субъектісінің атауы
Аңшылық шаруашылығының (участкенің) атауы
НАЗАР АУДАРЫНЫЗДАР!
20__ жылдың ____ "__" ________ "__" аралығында
Аңшылық жүргізуге тыйым салынады
Учаскесінің карта - сызбасы
Карта - схема участка
ВНИМАНИЕ!
Охота запрещается в период с "__" ____ по "__" ____ 20 __ года
Наименование охотничьего хозяйства (участка)
Наименование субьекта охотничьего хозяйства
Примечание:
Аншлаг, указывающий запретные для охоты сроки и места
(далее – аншлаг № 4), устанавливается в охотничьих хозяйствах и (или) участках, информирует о запретных для охоты сроках и местах, а также несет информацию о наименовании субъекта охотничьего хозяйства, наименовании охотничьего хозяйства и (или) участка, имеет карту-схему охотничьего хозяйства и (или) участка.
Общая характеристика аншлагов
Аншлаги должны соответствовать следующим характеристикам:
состоять из опорной стойки и сигнального щита;

1. Аңшылық шаруашылығы және немесе учаскелері шекараларын көрсететін негізгі аншлагтың үлгісі
Аңшылық шаруашылығы субъектінің атауы
Аңшылық шаруашылықтың (участкенің) атауы
НАЗАР АУДАРЫҢЫЗДАР!
Рұқсатсыз және мерзімнен тыс уақытында аңшылық
жүргізген үшін акімшілік айыппұл салынады!
Байланыс тел. 8 (код) нөмірі
Аңшылық шаруашылығының
карта - сызбасы
Карта - схема охотничьего хозяйства
Наименование субъекта охотничьего хозяйства
Наименование охотничьего хозяйства (участка)
ВНИМАНИЕ
За охоту без разрешения и вне сезона налагается
административный штраф!
Контактный тел. 8 (код) номер
Ескертпе:
Негізгі аншлаг аңшылық шаруашылығы және немесе учаскелерінің шекараларын білдіреді (бұдан әрі – № 1 аншлаг) аңшылық шаруашылығы және немесе учаскелерінің шекараларында орнатылады және карта-сызбасы болады.
№ 1 аншлагта мынандай ақпараттар көрсетіледі:
1) аңшылық шаруашылығы субъектісінің атауы;
2) аңшылық шаруашылығының және (немесе) учаскенің атауы;
3) байланыс телефоны;
4) аң аулау қағидасын бұзғаны үшін жауапкершілікке тарту шаралары.
5) аңшылық шаруашылығының және (немесе) учаскелерінің карта–сызбасы.
2. Өсімін молайту учаскесін көрсететін аншлагтың үлгісі
НАЗАР АУДАРЫҢЫЗДАР!
Өсімін молайту учаскесі
Аңшылықты жүргізуге тыйым салынады!
Учаскенің карта-сызбасы
Карта-схема участка
ВНИМАНИЕ!
Воспроизводственный участок
Охота запрещается!
Ескертпе:
Өсімін молайту учаскесін білдіретін аншлаг (бұдан әрі - № 2 аншлаг) жануарлардың көбею орындарында орнатылады және ол жерлерде аң аулаға тыйым салынған мерзімнің ұзақтығы туралы ақпараттандырады, учаскенің карта–сызбасы болады.
3. Аңның тыныштық аймағын көрсететін аншлагтың үлгісі
НАЗАР АУДАРЫҢЫЗДАР!
Аңның тыныштық аймағы
Аңшылықты жүргізуге тыйым салынады!
Учаскенің карта-сызбасы
Карта-схема участка
ВНИМАНИЕ!
Зона покоя дичи
Охота запрещается!
Ескертпе:
Аңның тыныштық аймағының шекараларын көрсететін аншлаг (бұдан әрі – аншлаг № 2) аң аулауға жыл бойы тыйым салынған орындарда орнатылады және карта–сызбада көрсетілген учаскеде аң аулауға тыйым салынғаны туралы ақпараттандырады.
4. Аңшылық шаруашылығында және (немесе) учаскелерінде аң аулауға тыйым салынған мерзімдері мен орындарын көрсететін аншлагтың үлгісі
Аңшылық шаруашылығы субъектісінің атауы
Аңшылық шаруашылығының (учаскенің) атауы
НАЗАР АУДАРЫҢЫЗДАР!
20__ жылдың __________"___"____________"___" аралығында
Аңшылықты жүргізуге тыйым салынады!
Учаскенің карта-сызбасы
Карта-схема участка
ВНИМАНИЕ!
Охота запрещается в период
с "____" __________ по "___"___________ 20___ года
Наименование охотничьего хозяйства (участка)
Наименование субъекта охотничьего хозяйства
Ескертпе:
Аң аулауға тыйым салынған мерзімдері мен орындарын көрсететін аншлаг (бұдан әрі – аншлаг № 4) аңшылық шаруашылығында және (немесе) учаскелерінде орнатылады, аң аулауға тыйым салынған мерзімдері мен орындары туралы ақпараттандырады, сондай-ақ аңшылық шаруашылығы субъектісінің атауы, аңшылық шаруашылығы және (немесе) учаскенің атауы туралы ақпараты, аңшылық шаруашылықтың және (немесе) учаскенің карта-сызбасы болады.
Аншлагтардың жалпы сипаттамалары
Аншлагтар келесі сипаттамаларға сәйкес болуы тиіс:
тіреуіш бағанадан және белгі беру тақтадан тұруы тиіс;

сигнальный щит должен быть прямоугольным и по типоразмеру не менее 1,2 метра в длину и 0,6 метра в ширину;
расстояние от нижней части сигнального щита до поверхности земли должно быть не менее 1,5 метра.
Основной фон аншлагов:
светло – синий цвет – для аншлага № 1;
желтый цвет – для аншлагов № 2 и № 3;
светло – красный цвет – для аншлага № 4;
синий цвет - для канта аншлагов;
на сигнальном щите надписи должны быть нанесены на государственном и русском языках черным цветом;
карта-схема охотничьих хозяйств и (или) участков, указывающие границ охотничьих хозяйств, воспроизводственных участков и зон покоя, а также запретные для охоты сроки и места должны быть расположены в центре сигнального щита, размером не менее 1/4 и не более 1/3 от размера сигнального щита и изображение должно быть нанесено синим цветом.
Аншлаги устанавливаются в количестве не менее 1 единицы с правой стороны подъездных путей по границе охотхозяйства и/или участков.
Приложение 2
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 13 марта 2012 года № 25-03-02/96
Образцы аншлагов, указывающих границы воспроизводственных
участков и зон покоя, рыбохозяйственных водоемов и (или)
участков, а также запретные для рыболовства сроки и места
Сноска. Приложение 2 исключено приказом и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 24.09.2025 № 254 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 13 марта 2012 года
№ 25-03-02/96
Форма
Журнал учета лова рыбных ресурсов и других водных животных
(промысловый журнал)
Сноска. Приложение 3 исключено приказом и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 24.09.2025 № 254 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

белгі беру тақтасы тік төртбұрыш түрінде оның мөлшері мен қатысты ұзындығы 1,2 метр және жалпақтығы 0,6 метрден кем болмауы тиіс;
белгі беру тақтасының төменгі жағынан жер бетіне дейінгі арақашықтық 1,5 метрден кем болмауы тиіс;
Аншлагтардың негізгі түстері:
№ 1 аншлаг үшін - ашық көк түс;
№ 2 және № 3 аншлагтар үшін – сары түс;
№ 4 аншлаг үшін – ашық қызыл түс;
аншлагтардың жиектері үшін –көк түс.
Жазбалар мемлекеттік және орыс тілдерінде жазылуы тиіс.
Аңшылық шаруашылығы шекараларының, өсімін молайту учаскелері мен тыныштық аймақтарының, сондай-ақ аң аулау үшін тыйым салынған мерзімдері мен орындарының карта-сызбалары белгі беру тақтаның ортасында орналасуы, өлшемі белгі беру тақтаның 1/4 бөлігінің өлшемінен кем болмауы және 1/3 бөлігінің өлшемінен артық болмауы тиіс және бейне көк түспен бейнеленуі тиіс.
Аншлагтар саны 1 бірліктен кем болмайтын аңшылық шаруашылығы және (немесе) учаскелерінің шекаралары бойындағы кіреберіс жолдардың оң жағына орнатылады.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2012 жылғы 13 наурыздағы
№ 25-03-02/96 бұйрығына
2-қосымша
Өсімін молайту учаскелері мен тыныштық аймақтардың, балық шаруашылығы су айдындары мен учаскелерінің шекараларын, сондай-ақ балық аулауға тыйым салынған мерзімдері мен орындарын көрсететін аншлагтардың үлгілері
Ескерту. 2-қосымша алып тасталды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 24.09.2025 № 254 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2012 жылғы 13 наурыздағы
№ 25-03-02/96 бұйрығына
3-қосымша
Нысан
Балық ресурстары мен басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналы (кәсіпшілік журнал)
Ескерту. 3-қосымша алып тасталды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 24.09.2025 № 254 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.