Об утверждении Правил представления баз данных в деидентифицированном виде для использования в научной и научно-технической деятельности
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 2 июля 2010 года № 168. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 августа 2010 года № 6388.
Сноска. Заголовок – в редакции приказа и.о. Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 23.09.2022 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 30.09.2024 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 11.11.2025 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В соответствии с пунктом 6 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 30.09.2024 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила представления баз данных в деидентифицированном виде для использования в научной и научно-технической деятельности.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 23.09.2022 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 30.09.2024 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту правового и организационного обеспечения (Бралина С.К.) совместно с Департаментом публикаций и информационных технологий (Жармухамбетов Д.Т.) Агентства Республики Казахстан по статистике обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование в средствах массовой информации настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Агентства Республики Казахстан по статистике.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Председатель
А. Смаилов
Утверждены приказом
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по статистике
от 2 июля 2010 года № 168
Правила представления баз данных в деидентифицированном виде для использования в научной и научно-технической деятельности
Сноска. Правила - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 30.09.2024 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления баз данных в деидентифицированном виде для использования в научной и научно-технической деятельности (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", а также Законом Республики Казахстан "О науке и технологической политике" и определяют порядок представления ведомством уполномоченного органа баз данных в деидентифицированном виде для использования в научной и научно-технической деятельности.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные термины и определения:
1) ведомство уполномоченного органа, в области государственной статистики (далее – ведомство уполномоченного органа) – государственный орган, осуществляющий в пределах компетенции координацию, руководство и реализационные функции в области государственной статистики;
2) кабинет пользователя – интерфейс на интернет-ресурсе www.stat.gov.kz ведомства уполномоченного органа, предоставляющий зарегистрированным пользователям доступ к сервисам ведомства уполномоченного органа;
3) кабинет исследователя - специальное оборудованное помещение в территориальных подразделениях городов Астана и Алматы ведомства уполномоченного органа для работы с базами данных в деидентифицированном виде;

Дерекқорды ғылыми және ғылыми-техникалық қызметте сәйкестендірілмеген түрінде пайдалану үшін ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының 2010 жылғы 2 шілдедегі № 168 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 13 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6388 болып енгізілді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 11.11.2025 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 6-тармағына және "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 30.09.2024 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Дерекқорды ғылыми және ғылыми-техникалық қызметте сәйкестендірілмеген түрінде пайдалану үшін ұсыну қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 30.09.2024 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Құқықтық және ұйымдық қамтамасыз ету департаменті (С.К. Бралина) Жарияланымдар және ақпараттық технологиялар департаментімен (Д.Т. Жармұхамбетов) бірге заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің жауапты хатшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Төраға Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
Төрағасының
2010 жылғы 2 шілдедегі
№ 168 бұйрығымен
бекітілген
Дерекқорды ғылыми және ғылыми-техникалық қызметте сәйкестендірілмеген түрінде пайдалану үшін ұсыну қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 30.09.2024 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Дерекқорды ғылыми және ғылыми-техникалық қызметте сәйкестендірілмеген түрінде пайдалану үшін ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 6-тармағына, сондай-ақ "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және дерекқорды ғылыми және ғылыми-техникалық қызметте сәйкестендірілмеген түрінде пайдалану үшін ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі – уәкілетті органның ведомствосы) – құзыреті шегінде мемлекеттік статистика саласында үйлестіруді, басшылықты және іске асыру функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
2) пайдаланушы кабинеті – уәкілетті орган ведомствосының www.stat.gov.kz интернет-ресурсындағы тіркелген пайдаланушыларға уәкілетті орган ведомствосының сервистеріне қолжетімділік ұсынатын интерфейс;
3) зерттеуші кабинеті – уәкілетті органы ведомствосының Астана және Алматы қалаларының аумақтық бөлімшелеріндегі сәйкестендірілмеген түрінде дерекқормен жұмыс істеуге арналған арнайы жабдықталған үй-жай;

4) деидентификация – это процесс обработки персональных данных, в ходе которого данные обрабатываются таким образом, что они не могут быть использованы для идентификации конкретного субъекта данных без использования дополнительных данных, которые хранятся отдельно и защищены.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 11.11.2025 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок представления баз данных в деидентифицированном виде для использования в научной и научно-технической деятельности
3. Представление баз данных в деидентифицированном виде для использования в научной и научно-технической деятельности осуществляется на основании разовой заявки:
1) организациям, реализующим программу высшего и послевузовского образования в Республике Казахстан;
2) организациям научной и научно-технической деятельности в Республике Казахстан;
3) международным организациям, в целях проведения научной и научно-технической деятельности, а также реализующим программы высшего и послевузовского образования.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 11.11.2025 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Организациям, указанным в пункте 3 настоящих Правил база данных в деидентифицированном виде представляется через Кабинет пользователя, где размещается ссылка для скачивания баз данных в деидентифицированном виде или представляется возможность работы с базами данных в деидентифицированном виде в Кабинете исследователя, где база данных в деидентифицрованном виде загружается с электронного носителя (CD диск) на персональный компьютер.
При этом база данных в деидентифицированном виде через Кабинет пользователя, где размещается ссылка для скачивания баз данных в деидентифицированном виде и возможность работы с базами данных в деидентифицированном виде в Кабинете исследователя, где база данных в деидентифицрованном виде загружается с электронного носителя (CD диск) на персональный компьютер представляется непосредственному представителю организации (далее – исследователю).
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 11.11.2025 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4) сәйкестендірмеу – бөлек сақталатын және қорғалатын қосымша деректерді пайдаланбай, нақты деректер субъектісін сәйкестендіру үшін пайдаланылмайтындай етіп өңделетін дербес деректерді өңдеу процесі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 11.11.2025 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Дерекқорды ғылыми және ғылыми-техникалық қызметте сәйкестендірілмеген түрінде пайдалану үшін ұсыну тәртібі
3. Дерекқорды ғылыми және ғылыми-техникалық қызметте сәйкестендірілмеген түрінде пайдалану үшін ұсыну:
1) Қазақстан Республикасындағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламасын іске асыратын ұйымдардың;
2) Қазақстан Республикасындағы ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет ұйымдарының;
3) ғылыми және ғылыми-техникалық қызметті жүргізу мақсатында, сондай-ақ жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламасын іске асыратын халықаралық ұйымдардың біржолғы өтінімі негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 11.11.2025 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген ұйымдарға сәйкестендірілмеген түрінде дерекқорларды жүктеуге арналған сілтеме орналастырылған Пайдаланушы кабинеті арқылы сәйкестендірілмеген түрінде дерекқор беріледі немесе сәйкестендірілмеген түріндегі дерекқор электрондық жеткізгіштен (CD диск) дербес компьютерге жүктелетін Зерттеушінің кабинетінде сәйкестендірілмеген түрінде дерекқормен жұмыс істеу мүмкіндігі беріледі.
Бұл ретте сәйкестендірілмеген түрінде дерекқорларды жүктеуге арналған сілтеме орналастырылған Пайдаланушы кабинеті арқылы сәйкестендірілмеген түрінде дерекқор және сәйкестендірілмеген түріндегі дерекқор электрондық жеткізгіштен (CD диск) дербес компьютерге жүктелетін Зерттеушінің кабинетінде сәйкестендірілмеген түрінде дерекқорлармен жұмыс істеу мүмкіндігі ұйымның тікелей өкіліне (бұдан әрі – зерттеуші) ұсынылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 11.11.2025 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5. Заявка формируется и подается через Кабинет пользователя, которая удостоверяется электронной цифровой подписью юридического лица Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан с приложением следующих документов:
1) официальное письмо от организации с указанием реквизитов исследователя (фамилия, имя, отчество (при его наличии), номер документа, удостоверяющего личность исследователя);
2) копия документа, удостоверяющего личность исследователя;
3) заявка по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
4) обязательство по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
5) копия документа, подтверждающая наличие у организации разрешения на осуществление научной и научно-технической деятельности (государственная лицензия и приложение к лицензии на право ведения образовательной деятельности или свидетельство об аккредитации для организаций Республики Казахстан, и устав для международных организаций).
При формировании и подаче заявки исследователь, ознакомившись с политикой конфиденциальности, дает согласие на обработку персональных данных и на публикацию информации о заявке (дата подачи заявки, наименование организации, фамилия, имя, отчество (при его наличии) исследователя, описание запрашиваемой базы данных, цель и результат научно-исследовательской работы).
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 11.11.2025 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Структурное подразделение ведомства уполномоченного органа, ответственное за представление баз данных в деидентифицированном виде (далее – ответственное СП) рассматривает, поступившую заявку в течение одного рабочего дня с момента поступления на наличие всех документов и полноту оформления приложений согласно пункта 5 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 6 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 11.11.2025 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Ответственное СП при наличии всех документов, направляет заявку для регистрации в службу документационного обеспечения ведомства уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 7 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 11.11.2025 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Өтінім Пайдаланушы кабинеті арқылы қалыптастырылып жіберіледі және келесі құжаттарды қоса бере отырып, ол заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығы электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады:
1) зерттеушінің деректемелерін (зерттеушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), жеке куәлігінің нөмірі) көрсете отырып, ұйымның ресми хаты;
2) зерттеушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім;
4) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндеттеме;
5) ұйымда ғылыми және ғылыми-техникалық қызметті жүзеге асыруға рұқсаттың болуын растайтын құжаттың көшірмесі (Қазақстан Республикасының ұйымдары үшін білім беру қызметін жүргізу құқығына мемлекеттік лицензияның және лицензияға қосымшалардың немесе аккредиттеу туралы куәлік, және халықаралық ұйымдар үшін жарғы).
Өтінімді қалыптастыру және беру кезінде зерттеуші құпиялылық саясатымен танысып, жеке деректерді өңдеуге және өтінім туралы (өтінім берілген күні, ұйымның атауы, зерттеушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), сұралған дерекқор сипаттамасы, ғылыми-зерттеу жұмысының мақсаты мен нәтижесі) ақпаратты жариялауға келісімін береді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 11.11.2025 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Дерекқорларды сәйкестендірілмеген түрінде ұсынуға жауапты уәкілетті орган ведомствосының құрылымдық бөлімшесі (бұдан әрі – жауапты ҚБ) келіп түскен өтінімді барлық құжаттардың болуын және осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес қосымшаларды ресімдеудің толықтығына түскен сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде қарайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 11.11.2025 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Жауапты ҚБ барлық құжаттар болған жағдайда өтінімді уәкілетті орган ведомствосының құжаттамалық қамтамасыз ету қызметіне тіркеу үшін жібереді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 11.11.2025 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8. Служба документационного обеспечения ведомства уполномоченного органа в день получения заявки регистрирует и направляет на рассмотрение руководству ведомства уполномоченного органа. Срок рассмотрения обращения 15 рабочих дней.
Сноска. Пункт 8 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 11.11.2025 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Руководство ведомства уполномоченного органа направляет заявку на рассмотрение соответствующим по компетенции структурным подразделениям ведомства уполномоченного органа (далее - СП).
Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 11.11.2025 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Соответствующие СП, рассматривают заявку в течение трех рабочих дней с момента поступления на возможность представления, формирования и деидентификации, и оповещают ответственное СП.
Сноска. Пункт 10 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 11.11.2025 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Ответственное СП при получении положительного рассмотрения заявки, направляет заявку для формирования базы данных в деидентифицированном виде в подведомственную организацию Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Информационно-вычислительный центр Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан" (далее – подведомственная организация).
Сноска. Пункт 11 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 11.11.2025 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Порядок формирования баз данных в деидентифицированном виде подведомственной организацией:
1) согласно полученной заявке формируется база из первичных статистических данных;
2) определяется перечень первичных статистических данных, подлежащих деидентификации;
3) с целью обеспечения конфиденциальности и защиты первичных статистических данных осуществляется деидентификация баз данных: путем удаления идентифицирующей информации о респонденте (фамилия, имя, отчество (при его наличии), наименование предприятия/организации, идентификационный номер, дата регистрации, адрес местонахождения, контактные данные, адрес электронной почты), взамен применяется нумерация, которая не может быть использована для идентификации;

8. Уәкілетті орган ведомствосының құжаттамалық қамтамасыз ету қызметі өтінімді алған күні тіркеп, уәкілетті орган ведомствосының басшылығына қарауға жібереді. Өтінішті қарау мерзімі – 15 жұмыс күні.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 11.11.2025 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Уәкілетті орган ведомствосының басшылығы өтінімді құзыреті бойынша тиісті уәкілетті орган ведомствосының құрылымдық бөлімшелерінің (бұдан әрі – ҚБ) қарауына жібереді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 11.11.2025 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Тиісті ҚБ өтінімді ұсыну, қалыптастыру және сәйкестендірмеу мүмкіндігіне түскен сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде қарайды және жауапты ҚБ-ға хабарлайды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 11.11.2025 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Жауапты ҚБ өтінімнің оң қаралуын алған кезде "Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының "Ақпараттық-есептеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны ведомстволық бағынысты ұйымға (бұдан әрі – ведомстволық бағынысты ұйым) сәйкестендірілмеген түрінде дерекқорларды қалыптастыру үшін жолдайды.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 11.11.2025 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Ведомстволық бағынысты ұйымның сәйкестендірілмеген түрінде дерекқорларды қалыптастыру тәртібі:
1) алынған өтінімге сәйкес бастапқы статистикалық деректердің қоры қалыптастырылады;
2) сәйкестендірмеуге жататын бастапқы статистикалық деректердің тізбесі айқындалады;
3) бастапқы статистикалық деректердің құпиялылығын және қорғалуын қамтамасыз ету мақсатында: респондент туралы сәйкестендіруші ақпаратты (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), кәсіпорынның/ұйымның атауы, сәйкестендіру нөмірі, тіркеу күні, орналасқан жерінің мекенжайы, байланыс деректері, электрондық пошта мекенжайы) жою жолымен дерекқорларды сәйкестендірмеу жүзеге асырылады, орнына сәйкестендіру үшін пайдалану мүмкін емес нөмірлеу қолданылады.

4) после завершения процесса деидентификации, база данных в деидентифицированном виде размещается на облачном хранилище ведомства уполномоченного органа, доступ к которому имеет исключительно ответственное СП.
Подведомственной организацией базы данных в деидентифицированном виде формируются в течение семи рабочих дней с момента поступления.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 11.11.2025 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Ответственное СП осуществляет проверку сформированной базы данных в деидентифицированном виде в течение одного рабочего дня с момента поступления на ее соответствие заявке и через административный интерфейс Кабинет пользователя направляет в СП, ответственное за информационную безопасность.
Сноска. Пункт 13 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 11.11.2025 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. СП, ответственное за информационную безопасность, проверяет базу данных в деидентифицированном виде в течение одного рабочего дня с момента поступления на обеспечение информационной безопасности первичных статистических данных.
Сноска. Пункт 14 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 11.11.2025 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. СП, ответственное за информационную безопасность, при обнаружении не обеспечения информационной безопасности первичных статистических данных, возвращает базу данных в деидентифицированном виде ответственному СП с указанием конкретных причин не обеспечения информационной безопасности первичных статистических данных для доработки подведомственной организацией.
Сноска. Пункт 15 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 11.11.2025 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. При обеспечении информационной безопасности первичных статистических данных, ответственное СП согласовывает ответ с соответствующими СП и направляет на электронную почту исследователя ответ о положительном рассмотрении заявки и готовности представить базу данных в деидентифицированном виде в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил.

4) сәйкестендірмеу процесі аяқталғаннан кейін, сәйкестендірілмеген түрінде дерекқор уәкілетті орган ведомствосының бұлтты сақтау қоймасында орналастырылады, оған тек жауапты ҚБ қолжетімділігі бар.
Ведомстволық бағынысты ұйым сәйкестендірілмеген түрінде дерекқорды түскен сәттен бастап жеті жұмыс күні ішінде қалыптастырады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 11.11.2025 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Жауапты ҚБ қалыптастырылған сәйкестендірілмеген түрінде дерекқорды түскен сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде оның өтінімге сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады және Пайдаланушы кабинетінің әкімшілік интерфейсі арқылы ақпараттық қауіпсіздікке жауапты ҚБ жібереді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 11.11.2025 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Ақпараттық қауіпсіздікке жауапты ҚБ бастапқы статистикалық деректердің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін түскен сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде сәйкестендірілмеген түрінде дерекқорды тексереді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 11.11.2025 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Ақпараттық қауіпсіздікке жауапты ҚБ бастапқы статистикалық деректердің ақпараттық қауіпсіздігі қамтамасыз етілмегені анықталған кезде ведомстволық бағынысты ұйымның пысықтауы үшін бастапқы статистикалық деректердің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз етпеуінің нақты себептерін көрсете отырып, сәйкестендірілмеген түрінде дерекқорды жауапты ҚБ қайтарады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 11.11.2025 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Бастапқы статистикалық деректердің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету кезінде жауапты ҚБ тиісті ҚБ-мен жауапты келіседі және зерттеушінің электрондық поштасына өтінімнің оң қаралғаны және осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес дерекқорды сәйкестендірілмеген түрінде беруге дайын екендігі туралы жауап жібереді.

Сноска. Пункт 16 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 11.11.2025 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. При формировании запрашиваемых баз данных и определении возможности идентификации информации, срок рассмотрения продлевается руководством ведомства уполномоченного органа не более чем до двух месяцев, о чем исследователь извещается в течение трех рабочих дней со дня продления срока.
18. Исследователь по завершению работ представляет в ведомство уполномоченного органа результат исследования для размещения на интернет-ресурсе www.stat.gov.kz ведомства уполномоченного органа.
Глава 3. Порядок уничтожения электронного носителя (CD диск), содержащего базу данных в деидентифицированном виде представителями организаций, реализующих программу высшего и послевузовского образования в Республике Казахстан и организаций научной и научно-технической деятельности в Республике Казахстан
Сноска. Глава 3 исключена приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 11.11.2025 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок работы в Кабинете исследователя
21. График посещения Кабинета исследователя формируется в соответствии с рассмотренными заявками с учетом графика работы соответствующих территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа.
22. Кабинет исследователя оборудован персональным компьютером, исключающим возможность подключения внешних устройств, а также оснащен системами видеонаблюдения.
23. Руководителем территориального подразделения ведомства уполномоченного органа назначается ответственный работник, отвечающий за работу Кабинета исследователя (далее – ответственный работник).
24. Ответственный работник осуществляет загрузку базы данных с электронного носителя (CD диск) на персональный компьютер для дальнейшей работы исследователя и уничтожает электронный носитель (CD диск) путем его деформирования до состояния, которое исключает его повторное использование.
После уничтожения электронного носителя (CD диск), ответственный работник составляет Акт согласно приложению 3 к настоящим Правилам и делает отметку в Журнале об уничтожении электронного носителя (CD диск), содержащего базу данных в деидентифицированном виде по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 11.11.2025 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Сұралатын дерекқорларды қалыптастыру және ақпаратты сәйкестендіру мүмкіндігін айқындау кезінде, уәкілетті орган ведомствосының басшылығы қарастыру мерзімін екі айдан аспайтын мерзімге дейін ұзартады, бұл туралы зерттеушіге мерзімді ұзартқан күннен бастап үш жұмыс күн ішінде хабарланады.
18. Зерттеуші жұмыс аяқталғаннан кейін уәкілетті орган ведомствосынының www.stat.gov.kz интернет-ресурсында орналастыру үшін зерттеу нәтижесін уәкілетті органның ведомствосына ұсынады.
3-тарау. Қазақстан Республикасындағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламасын іске асыратын ұйымдардың және Қазақстан Республикасындағы ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет ұйымдарының өкілдері сәйкестендірілмеген түріндегі дерекқоры бар электрондық жеткізгішті (CD диск) жою тәртібі
Ескерту. 3-тарау алып тасталды - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 11.11.2025 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Зерттеушінің кабинетінде жұмыс істеу тәртібі
21. Зерттеушінің кабинетіне кіру графигі уәкілетті орган ведомствосының тиісті аумақтық бөлімшелерінің жұмыс кестесін ескере отырып, қаралған өтінімдерге сәйкес қалыптастырылады.
22. Зерттеушінің кабинеті сыртқы құрылғыларды қосу мүмкін емес дербес компьютермен, сондай-ақ бейнебақылау жүйелерімен жабдықталады.
23. Уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің басшысы Зерттеуші кабинетінің жұмысына жауапты қызметкерді (бұдан әрі – жауапты қызметкер) тағайындайды.
24. Жауапты қызметкер зерттеушінің одан әрі жұмыс істеуі үшін электрондық жеткізгіштен (CD диск) Дерекқорды дербес компьютерге жүктейді және оны қайта пайдалануды болдырмайтын күйге дейін деформациялау арқылы электрондық жеткізгішті (CD диск) жояды.
Электрондық жеткізгіш (CD диск) жойылғаннан кейін жауапты қызметкер осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Акт жасайды және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сәйкестендірілмеген түріндегі дерекқоры бар электрондық жеткізгішті (CD диск) жою туралы журналға белгі қояды.

25. Передвижение исследователя осуществляется в сопровождении ответственного работника.
26. Не допускается внесение исследователем в Кабинет исследователя фото- и видеоаппаратуры, записывающих устройств, носителей информации, визуальных средств наблюдения, вычислительной техники, радиотехнической и другой аппаратуры двойного назначения, технических устройств, в том числе и беспроводных, имеющих возможность передачи данных, мобильных средств индивидуальной связи и мобильных устройств, оснащенных интернет модулями, фото и видеокамерами, а также других электронных носителей.
27. В случае несоблюдения ограничений, предусмотренных пунктами 25 и 26, ответственный работник блокирует доступ к базе данных в Кабинете исследователя и составляет Акт о несоблюдении исследователем ограничений в соответствии с приложением 5 к настоящим Правилам.
28. Ответственный работник, загружает исследователю в Кабинете исследователя результат его работы на электронный носитель (CD диск) и подтверждают подписями в Журнале согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Глава 5. Отказ в представлении баз данных в деидентифицированном виде для использования в научной и научно-технической деятельности
29. Отказ в представлении баз данных в деидентифицированном виде для использования в научной и научно-технической деятельности предусмотрен в случаях:
1) отсутствия технической возможности для обезличивания баз данных;
2) если, запрашиваемая информация не собирается и не может быть получена на основании расчетов сведений, формируемых органами государственной статистики;
3) если, заявка не позволяет однозначно определить содержание запрашиваемой информации (наименование статистического наблюдения, перечень показателей, периодичность, динамический ряд, территориальный разрез);
4) не предоставления документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил;

25. Зерттеушінің қозғалысы жауапты қызметкердің сүйемелдеуімен жүзеге асырылады.
26. Зерттеушіге Зерттеушінің кабинетіне фото- және бейнеаппаратураны, жазу құрылғыларын, ақпарат жеткізгіштерді, байқаудың визуалды құралдарын, есептеу техникасын, радиотехникалық және басқа да қосарлы мақсаттағы аппаратураны, техникалық құрылғыларды, оның ішінде деректерді беру мүмкіндігі бар сымсыз құрылғыларды, интернет модульдермен жарақтандырылған жеке байланыстың мобильді құралдарын және мобильді құрылғыларды, фото және бейнекамералармен, сондай-ақ басқа да электрондық жеткізгіштерді кіргізуге жол берілмейді.
27. 25 және 26-тармақтарда көзделген шектеулерді сақтамаған жағдайда жауапты қызметкер Зерттеушінің кабинетіндегі дерекқорға қол жеткізуді бұғаттайды және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес шектеулерді сақтамағаны туралы Акт жасайды.
28. Жауапты қызметкер зерттеушіге Зерттеушінің кабинетінде оның жұмысының нәтижесін электрондық жеткізгішке (CD диск) жүктейді және осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес журналда қолтаңбалармен расталады.
5-тарау. Дерекқорларды ғылыми және ғылыми-техникалық қызметте сәйкестендірілмеген түрінде пайдалану үшін ұсынудан бас тарту
29. Дерекқорларды ғылыми және ғылыми-техникалық қызметте сәйкестендірілмеген түрінде пайдалану үшін ұсынудан бас тарту:
1) дерекқорларды иесіздендіру үшiн техникалық мүмкiндiк болмаған;
2) егер сұратылған ақпарат мемлекеттік статистика органдары қалыптастыратын мәліметтерді есептеу негізінде жиналмаған және алынуы мүмкін болмаған;
3) егер өтінім сұратылған ақпараттың мазмұнын бір мәнде анықтауға мүмкіндік бермеген (статистикалық байқаудың атауы, көрсеткіштер тізбесі, кезеңділігі, динамикалық қатары, аумақтық бөлініс);
4) осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынбаған;

5) если, в ранее рассмотренных заявках были не выполнены требования пункта 18 настоящих Правил;
6) несоблюдения исследователем ограничений, предусмотренных пунктами 25 и 26 настоящих Правил;
7) несоблюдения исследователем обязательств, предусмотренных в приложении 2 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 29 с изменением, внесенным приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 11.11.2025 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам представления
баз данных
в деидентифицированном виде
для использования в научной
и научно-технической деятельности
Форма
Заявка на получение баз данных в деидентифицированном виде для использования в научной и научно-технической деятельности

5) егер бұрын қаралған өтінімдерде осы Қағидалардың 18-тармағының талаптары орындалмаған;
6) зерттеуші осы Қағидалардың 25 және 26-тармақтарында көзделген шектеулерді сақтамаған;
7) зерттеуші осы Қағидалардың 2-қосымшасында көзделген міндеттемелерді сақтамаған жағдайларда көзделген.
Ескерту. 29-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 11.11.2025 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Дерекқорларды ғылыми
және ғылыми-техникалық
қызметте сәйкестендірілмеген
түрінде пайдалану үшін ұсыну
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Дерекқорларды ғылыми және ғылыми-техникалық қызметте сәйкестендірілмеген түрінде пайдалану үшін алуға өтінім

Сноска. Приложение 1 с изменением, внесенным приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 11.11.2025 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование организации, реализующей программу высшего и послевузовского образования в Республике Казахстан, организации научной и научно-технической деятельности, в Республике Казахстан международной организации
2
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) исследователя
3
Должность
4
Ученая степень (звание)
5
Цель использования базы данных в деидентифицированном виде
6
Результат научно-исследовательской работы
7
Источник финансирования
8
Описание запрашиваемой базы данных в деидентифицированном виде (наименование статистического наблюдения, перечень показателей, периодичность, динамический ряд, территориальный разрез)
9
Способ получения баз данных в деидентифицированном виде (через Кабинет пользователя, где размещается ссылка для скачивания баз данных в деидентифицированном виде или возможность работы с базами данных в деидентифицированном виде в Кабинете исследователя, где база данных в деидентифицрованном виде загружается с электронного носителя (CD диск) на персональный компьютер
10
Продолжительность работы в Кабинете исследователя*
_________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) (дата) руководителя организации)
Место печати
*заполняется при указании способа получения в Кабинете исследователя
Приложение 2
к Правилам представления
баз данных
в деидентифицированном виде
для использования в научной
и научно-технической деятельности
Форма
Обязательство получателя о неразглашении и об ограничении передачи
третьим лицам базы данных в деидентифицированном виде
Сноска. Приложение 2 с изменением, внесенным приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 11.11.2025 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Я, ___________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), номер документа, удостоверяющего
личность исследователя)
Исполняющий (ая) должностные обязанности по занимаемой должности
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность исследователя)
_____________________________________________________________________
(наименование юридического лица)
Предупрежден (а), что на период проведения
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(укажите вид работы)
мне будет представлена база данных в деидентифицированном виде (далее – база данных).
Принимаю на себя обязательства:

Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 11.11.2025 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Қазақстан Республикасындағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламасын іске асыратын ұйымдар, Қазақстан Республикасындағы ғылыми және ғылыми-техникалық ұйымдар, халықаралық ұйымдар атауы
2
Зерттеушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
3
Лауазымы
4
Ғылыми дәрежесі (атағы)
5
Дерекқорларды сәйкестендірілмеген түрінде пайдалану мақсаты
6
Ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижесі
7
Қаржыландыру көзі
8
Сұратылған сәйкестендірілмеген түріндегі дерекқорлардың сипаттамасы (статистикалық байқаудың атауы, көрсеткіштер тізбесі, кезеңділігі, динамикалық қатары, аумақтық бөлініс)
9
Дерекқорларды сәйкестендірілмеген түрінде алу тәсілі (сәйкестендірілмеген түрінде дерекқорларды жүктеуге арналған сілтеме орналастырылған Пайдаланушы кабинеті арқылы немесе сәйкестендірілмеген түріндегі дерекқор электрондық жеткізгіштен (CD диск) дербес компьютерге жүктелетін Зерттеушінің кабинетінде дерекқормен сәйкестендірілмеген түрінде жұмыс істеу мүмкіндігі)
10
Зерттеушінің кабинетіндегі жұмыс ұзақтығы*
__________________________________________________________________________
(Ұйым басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы) (күні)
Мөр орны
*Зерттеушінің кабинетінде алу тәсілін көрсеткен кезде толтырылады
Дерекқорларды ғылыми
және ғылыми-техникалық
қызметте сәйкестендірілмеген
түрінде пайдалану үшін
ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Алушының дерекқорларды сәйкестендірілмеген түрінде жария етпеу және оны үшінші тұлғаларға беруді шектеу туралы міндеттемесі
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 11.11.2025 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мен ______________________________________________________________________
(зерттеушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), жеке куәлігінің нөмірі)
__________________________________________________________________________
(заңды тұлға атауы)
__________________________________________________________________________
(зерттеушінің лауазымы)
___________________________ лауазымы бойынша лауазымдық міндеттерді атқарушы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(жұмыстың сипатын көрсетіңіз)
тақырыбындағы ғылыми жұмыс жүргізу кезеңіне маған дерекқордың сәйкестендірілмеген түрінде (бұдан әрі – дерекқор) ұсынылатыны туралы хабардармын.
Осымен:

1. Не разглашать и не передавать третьим лицам информацию из базы данных,
которая мне доверена (будет доверена) или стала известна (станет известна)
в связи с выполнением работы.
2. Не копировать базу данных.
3. В случае попытки третьих лиц получить от меня информацию из базы данных,
немедленно сообщить об этом ведомству уполномоченного органа в области
государственной статистики (далее – ведомство уполномоченного органа).
4. По окончании работы уничтожить представленную мне базу данных через Кабинет пользователя, где размещается ссылка для скачивания баз данных в деидентифицированном виде.
5. Не использовать информацию из базы данных в коммерческих целях.
В случае нарушения оговоренных обязательств ведомство уполномоченного органа
оставляет за собой право отказать в предоставлении информации из баз данных,
а так же отказать в рассмотрении повторных / последующих заявок.
________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), (подпись)
"___"___________ 20___года.
Приложение 3
к Правилам представления
баз данных
в деидентифицированном виде
для использования в научной
и научно-технической деятельности
Форма
Акт уничтожения электронного носителя (CD диск), содержащего базу данных в деидентифицированном виде
________________________________________________________________________,
(наименование организации) использовавшая в научной и научно-технической
деятельности базу данных в деидентифицированном виде для проведения
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(укажите вид работы)
Составил (а) настоящий акт о том, что "___" ____________ 20__ года произведено
уничтожение электронного носителя (CD диск), содержащего базу данных
в деидентифицированном виде, не подлежащую дальнейшему хранению:
Дата
Описание полученной базы данных
Всего электронных носителей
_______________________________________________________________________
(цифрами и прописью)
Электронный носитель уничтожен путем (разрезания, демонтажа и так далее.)
_______________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) (дата) и должность сотрудника)
_______________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) (дата) руководителя организации)
Место печати
Приложение 4
к Правилам представления
баз данных
в деидентифицированном виде
для использования в научной
и научно-технической деятельности
Форма
Журнал уничтожения базы данных в деидентифицированном виде на электронных носителях (CD диск)
№ п/п
Наименование организации
Наименование базы данных
Дата получения / загрузки
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Дата уничтожения
Приложение 5
к Правилам представления
баз данных
в деидентифицированном виде
для использования в научной
и научно-технической деятельности
Форма
Акт о несоблюдении исследователем ограничений
_________________________________________________________________________,
(наименование организации запросившей базу данных в деидентифицированном виде)
_________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) исследователя нарушившего ограничения)
_________________________________________________________________________
(описание нарушения)
_________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного работника)
составил(а) настоящий акт о том, что "___" ____________ 20__ года произведено
блокирование доступа к базе данных в деидентифицированном виде
для представителя организации (исследователя) нарушившего порядок работы
в Кабинете исследователя.
подпись______ дата______
_________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) (дата) руководителя)
Приложение 6
к Правилам представления
баз данных
в деидентифицированном виде
для использования в научной
и научно-технической деятельности
Форма
Журнал передачи исследователю результата работы в Кабинете исследователя
№ п/п
Наименование организации
Дата передачи исследователю результата работы в Кабинете исследователя
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) ответственного работника
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) исследователя
Дата и форма представления исследователем результата исследования

1. Маған жұмысты орындаумен байланысты сеніп берілген (берілетін) немесе белгілі болған (болатын) дерекқордан алынатын ақпаратты жария етпеу және үшінші тұлғаларға бермеу.
2. Дерекқорды көшірмеу.
3. Үшінші тұлғалар менен дерекқордағы ақпаратты алуға әрекет еткен жағдайда, бұл жөнінде дереу мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ведомствосына (бұдан әрі – уәкілетті органның ведомствосы) хабарлау.
4. Жұмыс аяқталғаннан кейін маған сәйкестендірілмеген түрінде дерекқорларды жүктеуге арналған сілтеме орналастырылған Пайдаланушы кабинеті арқылы ұсынылған дерекқорды жою.
5. Дерекқорлардан алынатын ақпаратты коммерциялық мақсатында пайдаланбау міндеттемелерін өзіме аламын.
Уәкілетті органның ведомствосы келісілген міндеттемелерді бұзған жағдайда дерекқорлардан ақпаратты ұсынудан бас тартуға, сондай-ақ қайта/кейінгі өтініштерді қараудан бас тартуға құқылы.
__________________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), (қолы)
20__жылғы "___"____________
Дерекқорларды ғылыми
және ғылыми-техникалық
қызметте сәйкестендірілмеген
түрінде пайдалану үшін
ұсыну қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Сәйкестендірілмеген түрінде дерекқоры бар электрондық жеткізгішті (CD диск) жою актісі
__________________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
__________________________________________________________________________
_______________________________________________________________ өткізу үшін
(жұмыс түрін көрсету)
дерекқорларды ғылыми және ғылыми-техникалық қызметте сәйкестендірілмеген түрінде пайдаланғандар 20___ жылы "___" ____________ одан әрі сақтауға жатпайтын сәйкестендірілмеген түрінде дерекқоры бар электрондық жеткізгішті (CD диск) жоюдың жүргізілгені туралы осы актіні жасадық:
Күні
Алынған дерекқордың сипаттамасы
Электрондық жеткізгіштердің барлығы _______________________________________
(цифрлармен және сөзбен)
Электрондық жеткізгіш (қию, демонтаждау және т.б.) арқылы жойылды.
__________________________________________________________________________
(Қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы) (күні) және лауазымы)
__________________________________________________________________________
(Ұйым басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы) (күні)
Мөр орны
Дерекқорларды ғылыми және
ғылыми-техникалық қызметте
сәйкестендірілмеген түрінде
пайдалану үшін ұсыну
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Электрондық жеткізгіштердегі (CD диск) сәйкестендірілмеген түрінде дерекқорды жою журналы
р/с
Ұйымның атауы
Дерекқордың атауы
Алынған / жүктелген күні
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Жою күні
Дерекқорларды ғылыми және
ғылыми-техникалық қызметте
сәйкестендірілмеген түрінде
пайдалану үшін ұсыну
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Зерттеушінің шектеулерді сақтамауы туралы акт
_________________________________________________________________________,
(дерекқорды сәйкестендірілмеген түрінде сұратқан ұйымның атауы)
__________________________________________________________________________
(шектеулерді бұзған зерттеушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
__________________________________________________________________________
(бұзушылықтың сипаттамасы)
__________________________________________________________________________
(жауапты қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
20___ жылы "___" ____________ Зерттеуші кабинетіндегі жұмыс істеу тәртібін бұзған зерттеуші үшін сәйкестендірілмеген түріндегі дерекқорға қолжетімділікке бұғаттау жүргізілгені туралы осы актіні жасадық
қолы______                                                       күні______
__________________________________________________________________________
(Басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы) (күні)
Дерекқорларды ғылыми және
ғылыми-техникалық қызметте
сәйкестендірілмеген түрінде
пайдалану үшін ұсыну
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Зерттеушінің кабинетіндегі жұмыс нәтижесін зерттеушіге беру журналы
р/с
Ұйымның атауы
Зерттеушінің кабинетіндегі жұмыс нәтижесін зерттеушіге беру күні
Жауапты қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Зерттеушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Зерттеушінің зерттеу нәтижесін ұсыну күні мен нысаны