Об утверждении Инструкции по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 декабря 2010 года № 105. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 февраля 2011 года № 6772. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 316 (вводится в действие по истечении пятнадцати календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.12.2016 № 316 (вводится в действие по истечении пятнадцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок постановления в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 280 (вводится в действие с 01.01.2013).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие постановления см. п. 2.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и в целях составления обзора финансового сектора Республики Казахстан, Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 280 (вводится в действие с 01.01.2013).
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2011 года.
3. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившими силу:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 6 декабря 2003 года № 438 "Об утверждении Инструкции о перечне, формах и сроках представления отчетности банками второго уровня и ипотечными компаниями в Национальный Банк Республики Казахстан для составления денежно-кредитного и финансового обзора" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2636);
2) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 мая 2005 года № 59 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 6 декабря 2003 года № 438 "Об утверждении Инструкции о перечне, формах и сроках представления отчетности банками второго уровня, кредитными товариществами и ипотечными компаниями в Национальный Банк Республики Казахстан для составления денежно-кредитного и финансового обзора" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3688);

Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Даму Банкінің және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторының шолуын қалыптастыру үшін мәліметтерді ұсыну жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2010 жылғы 27 желтоқсандағы № 105 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 9 ақпанда № 6772 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 316 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.12.2016 № 316 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он бес күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 280 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және Қазақстан Республикасы қаржы секторының шолуын жасау мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Даму Банкінің және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторының шолуын қалыптастыру үшін мәліметтерді ұсыну жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 280 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелген күннен бастап қолданысқа енгізіледі және 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға таралады.
3. Осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің және ипотекалық ұйымдардың ақша-кредиттік және қаржылық шолуын жасау үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне беретін есебінің тізбесі, нысандары және ұсыну мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2003 жылғы 6 желтоқсандағы № 438 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2636 тіркелген);
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің, кредиттік серіктестіктердің және ипотекалық компаниялардың ақша-кредиттік және қаржылық шолуын жасау үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне беретін есебінің тізбесі, нысандары және ұсыну мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2003 жылғы 6 желтоқсандағы № 438 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 13 мамырдағы № 59 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3688 тіркелген);

3) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 5 июня 2006 года № 51 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 6 декабря 2003 года № 438 "Об утверждении Инструкции о перечне, формах и сроках представления отчетности банками второго уровня, кредитными товариществами и ипотечными компаниями в Национальный Банк Республики Казахстан для составления денежно-кредитного и финансового обзора" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4269).
4. Департаменту исследований и статистики (Шайкакова Г. Ж.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Уртембаев А.К.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", акционерного общества "Казахстанский фонд гарантирования депозитов", банков второго уровня, акционерного общества "Банк Развития Казахстана".
5. Территориальным филиалам Национального Банка Республики Казахстан в трехдневный срок со дня получения настоящего постановления довести его до сведения ипотечных организаций.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Акишева Д.Т.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
Председатель Бахмутова Е.Л.
11 января 2011 года
Утверждена
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 декабря 2010 года № 105
Инструкция
по представлению банками второго уровня, Банком Развития
Казахстана и ипотечными организациями в Национальный Банк
Республики Казахстан сведений для формирования
обзора финансового сектора
Сноска. Заголовок Инструкции в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 280 (вводится в действие с 01.01.2013).
1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 280 (вводится в действие с 01.01.2013).
1. Инструкция по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора (далее – Инструкция) разработана в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках) и детализирует порядок представления в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) сведений для формирования обзора финансового сектора (далее – сведения) банками второго уровня, Банком Развития Казахстана и ипотечными организациями.

3) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің, кредиттік серіктестіктердің және ипотекалық компаниялардың ақша-кредиттік және қаржылық шолуын жасау үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне беретін есебінің тізбесі, нысандары және ұсыну мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2003 жылғы 6 желтоқсандағы № 438 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2006 жылғы 5 маусымдағы № 51 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4269 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
4. Зерттеу және статистика департаменті (Шайқақова Г.Ж.):
1) Заң департаментімен (Өртембаев А.Қ.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркеуден өткізген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігіне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне, "Қазақстанның депозиттерге кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамына, екінші деңгейдегі банктерге, "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамына жіберсін.
5. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдары осы қаулыны алған күннен бастап үш күндік мерзімде оны ипотекалық ұйымдарға жіберсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ақышевқа жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы Г. Марченко
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау
жөніндегі агенттігі
Төрайым Бахмутова Е.Л.
2011 жылғы 11 қаңтар
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2010 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 105 қаулысымен бекітілген
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Даму Банкінің және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторының шолуын қалыптастыру үшін мәліметтерді ұсыну жөніндегі нұсқаулық
Ескерту. Нұсқаулықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 280 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 280 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Даму Банкінің және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторының шолуын қалыптастыру үшін мәліметтерді ұсыну жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы (бұдан әрі – Банктер туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Даму Банкінің және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) қаржы секторының шолуын қалыптастыру үшін мәліметтерді (бұдан әрі – мәліметтер) ұсыну тәртібін нақтылайды.

Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.06.2013 № 148 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Сведения составляются на основании данных бухгалтерского учета в соответствии с Инструкцией.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 280 (вводится в действие с 01.01.2013).
3. В Инструкции используются следующие понятия:
1) дочерние организации специального назначения – дочерние организации, создаваемые казахстанскими компаниями за рубежом с целью привлечения средств на международных рынках капитала;
2) институциональные единицы – хозяйственные единицы, владеющие активами, принимающие на себя обязательства, занимающиеся хозяйственной деятельностью и операциями с другими институциональными единицами;
3) финансовые организации – институциональные единицы, основной функцией которых является финансовое посредничество и/или связанная с ним вспомогательная финансовая деятельность;
4) нефинансовые организации – институциональные единицы, основным видом деятельности которых является производство рыночных товаров и нефинансовых услуг;
5) органы государственного управления – юридические субъекты, образованные в результате политических процессов, обладающие законодательной, судебной или исполнительной властью, которая распространяется на институциональные единицы, расположенные в пределах установленной территории;
6) некоммерческие организации – юридические или общественные организации, создаваемые с целью производства товаров и услуг, чей статус не позволяет им быть источником дохода, прибыли или иной финансовой выгоды для единиц, создающих, контролирующих или финансирующих эти организации;
7) домашние хозяйства – институциональные единицы, состоящие из физических лиц, а также из небольших групп физических лиц (семьи), проживающих совместно, объединяющих (полностью или частично) свои доходы и имущество, и совместно потребляющие определенные виды товаров и услуг (жилье, продукты питания и другое);
8) международная межбанковская система непрерывных связанных расчетов (далее – международная межбанковская система CLS) – платежная система, специализирующаяся на расчетах по валютным операциям, при помощи которой крупнейшие мировые банки торгуют на международном валютном рынке в режиме реального времени и которая позволяет исключить кредитный риск при расчетах по валютным операциям;
9) сектор экономики – подразделение экономики, которое включает в себя группу институциональных единиц, объединенных по основному виду их деятельности и организационно-правовой форме.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.06.2013 № 148 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Мәліметтер Нұсқаулыққа сәйкес бухгалтерлік есеп деректері негізінде жасалады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 280 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3. Нұсқаулықта мынадай ұғымдар қолданылады:
1) арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдар – халықаралық капитал нарықтарында қаражат тарту мақсатымен қазақстандық компаниялар шет елдерде құратын еншілес ұйымдар;
2) институционалдық бiрлiктер – активтерге иелік ететін, өздеріне міндеттемелер қабылдайтын, шаруашылық қызметпен және басқа институционалдық бiрлiктермен операциялармен шұғылданатын шаруашылық бiрлiктер;
3) қаржы ұйымдары – негiзгi қызметі қаржы делдалдығы және/немесе онымен байланысты қосалқы қаржы қызметі болып табылатын институционалдық бiрлiктер;
4) қаржылық емес ұйымдар – қызметiнiң негiзгi түрі нарықтық тауарлар мен қаржылық емес қызметтер өндіру болып табылатын институционалдық бiрлiктер;
5) мемлекеттік басқару органдары – саяси процесстер нәтижесінде құрылған, белгіленген аумақ шегінде орналасқан институционалдық бiрлiктерге қолданылатын заң, сот немесе атқару билiгiне ие заң субъектілері;
6) коммерциялық емес ұйымдар – тауарлар немесе қызметтер өндiру мақсатымен құрылатын, мәртебесі олардың осы ұйымдарды құратын, бақылайтын немесе қаржыландыратын бірліктер үшін кіріс, пайда немесе өзге де қаржылай пайда көзі болуына мүмкіндік бермейтін заңды немесе қоғамдық ұйымдар;
7) үй шаруашылықтары – жеке тұлғалардан, сондай-ақ бірге тұратын, өз табыстары мен мүлкін бiрiктiретiн (толық немесе iшiнара) және тауарлар мен қызметтердiң белгiлi бір түрлерін (тұрғын үйді, тамақ өнiмдерiн және басқаларды) бiрлесiп тұтынатын жеке тұлғалардың шағын топтарынан (отбасылардан) құралған институционалдық бiрлiктер;
8) халықаралық банкаралық үзіліссіз байланысқан есеп айырысулар жүйесі (бұдан әрі – CLS халықаралық банкаралық жүйесі) – валюта операциялары бойынша есеп айырысуларға маманданған төлем жүйесі, оның көмегімен аса ірі әлемдік банктер халықаралық валюта нарығында нақты уақыт режимінде саудаласады және ол валюта операциялары бойынша есеп айырысулар кезіндегі кредит тәуекелін болдырмауға мүмкіндік береді;
9) экономика секторы – негiзгi қызмет түрі және ұйымдық-құқықтық нысаны бойынша бiрiктiрiлген институционалдық бiрлiктер тобынан тұратын экономика бөлiмшесi.

Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 280 (вводится в действие с 01.01.2013).
3-1. Понятие "организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций" используется в значении, определенном в статье 5 Закона о банках.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 3-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 28.06.2013 № 148 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Понятия "резидент" и "нерезидент" используются в значениях, определенных Законом Республики Казахстан от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле".
2. Порядок представления сведений
Сноска. Заголовок главы в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 280 (вводится в действие с 01.01.2013).
5. Сведения включают в себя перечень показателей для составления обзора финансового сектора по форме, установленной приложением 1 к Инструкции, и сведения по операциям с филиалами и представительствами иностранных компаний по форме, установленной приложением 2 к Инструкции.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 280 (вводится в действие с 01.01.2013).
6. Сведения по форме, установленной приложением 1 к Инструкции, представляются на ежедневной и ежемесячной основе. Сведения по форме, установленной приложением 2 к Инструкции, представляются ежемесячно.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 280 (вводится в действие с 01.01.2013).
7. Институциональные единицы, составляющие экономику в целом, группируются в следующие пять взаимоисключающих институциональных секторов:
1) сектор органов государственного управления;
2) сектор финансовых организаций;
3) сектор нефинансовых организаций;
4) сектор некоммерческих организаций, обслуживающих домашние хозяйства;
5) сектор домашних хозяйств.
8. Сектор органов государственного управления включает в себя следующие подсектора:
1) Правительство Республики Казахстан или Правительство иностранного государства – код "1";
2) региональные и местные органы управления – код "2".
Код "1" включает министерства, ведомства и агентства, финансируемые из средств республиканского бюджета, научно-исследовательские институты, институциональные единицы – агенты Правительства Республики Казахстан, фонды, контролируемые органами государственного управления и финансируемые из средств республиканского бюджета, а также другие организации, находящиеся под контролем государства, выполняющие функции, свойственные государственным органам и не занимающиеся рыночным производством.
Код "2" включает институциональные единицы, осуществляющие функции управления на уровне области, города и района, и организации, финансируемые из средств местных бюджетов.

Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 280 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3-1. "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым" деген ұғым Банктер туралы заңның 5-бабында айқындалған мағынада пайдаланылады.
Ескерту. 1-тарау 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.06.2013 № 148 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. "Резидент" және "резидент емес" деген ұғымдар "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған мағыналарда қолданылады.
2. Мәліметтерді ұсыну тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 280 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
5. Мәліметтер Нұсқаулықтың 1-қосымшасында белгіленген нысан бойынша қаржы секторының шолуын жасау үшін көрсеткіштер тізбесінен және Нұсқаулықтың 2-қосымшасында белгіленген нысан бойынша шетелдік компаниялардың филиалдарымен және өкілдіктерімен операциялар бойынша мәліметтерден тұрады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 280 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
6. Нұсқаулықтың 1-қосымшасында белгіленген нысан бойынша мәліметтер күн сайынғы және ай сайынғы негізде ұсынылады. Нұсқаулықтың 2-қосымшасында белгіленген нысан бойынша мәліметтер ай сайын ұсынылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 280 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
7. Тұтас экономиканы құрайтын институционалдық бiрлiктер бiрiн-бiрi жоққа шығаратын мынадай бес институционалды секторға топтастырылады:
1) мемлекеттiк басқару органдары секторы;
2) қаржы ұйымдары секторы;
3) қаржылық емес ұйымдар секторы;
4) үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар секторы;
5) үй шаруашылықтары секторы.
8. Мемлекеттік басқару органдары секторы мынадай шағын секторлардан тұрады:
1) Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе Шет мемлекеттің үкiметi – "1" коды;
2) өңірлік және жергiлiктi басқару органдары – "2" коды.
"1" коды республикалық бюджет қаражатынан қаржыландырылатын министрліктерден, ведомстволардан және агенттіктерден, ғылыми-зерттеу институттарынан, институционалдық бiрлiктерден – Қазақстан Республикасы Үкiметiнің агенттерінен, мемлекеттік басқару органдары бақылайтын және республикалық бюджет қаражатынан қаржыландырылатын қорлардан, сондай-ақ мемлекеттің бақылауындағы, мемлекеттік органдарға тән қызметтердi орындайтын және нарықтық өндiрiспен шұғылданбайтын басқа да ұйымдардан тұрады.
"2" коды облыс, қала және аудан деңгейінде басқару функцияларын жүзеге асыратын институционалдық бiрлiктерден және жергiлiктi бюджеттердің қаражатынан қаржыландырылатын ұйымдардан тұрады.

Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 280 (вводится в действие с 01.01.2013).
9. Сектор финансовых организаций включает в себя следующие подсектора:
1) центральный (национальный) банк – код "3";
2) другие депозитные организации (далее – банки второго уровня) – код "4";
3) другие финансовые организации (далее – финансовые организации) – код "5".
Код "3" включает институциональные единицы, которые осуществляют контроль над ключевыми аспектами финансовой системы. К данному подсектору относятся центральные (национальные) банки, которым свойственна такая деятельность, как эмиссия национальной валюты, управление международными резервами страны, операции с МВФ и другими международными финансовыми организациями, предоставление кредита другим депозитным корпорациям.
Код "4" включает институциональные единицы, основным видом деятельности которых является финансовое посредничество и обязательства которых имеют форму депозитов или их аналогов (близких заменителей депозитов, которые включаются в национальное определение широких денег).
Код "5" включает все остальные институциональные единицы данного сектора, которые осуществляют посредническую либо вспомогательную финансовую деятельность, либо совмещают эти функции. К этой группе относятся такие организации, как кредитные товарищества, микрокредитные организации, страховые (перестраховочные) организации, накопительные пенсионные фонды, ломбарды, ипотечные организации, финансовые лизинговые компании, факторинговые компании, дочерние организации специального назначения, инвестиционные фонды, иные организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также валютные и фондовые биржи, дилеры, брокеры и агенты, различные посредники в получении кредита, страховые брокеры, фонды гарантирования, обменные пункты и другие финансовые организации.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 280 (вводится в действие с 01.01.2013).
10. Сектор нефинансовых организаций включает в себя следующие подсектора:
1) государственные нефинансовые организации – код "6";
2) негосударственные нефинансовые организации – код "7".
Код "6" включает институциональные единицы, занимающиеся преимущественно рыночным производством и контролируемые органами государственного управления.
Контроль органов государственного управления осуществляется:
путем приобретения контрольного пакета голосующих акций или установления иных форм контроля над более чем половиной голосов акционеров;
в результате принятия специального законодательства, указа или положения, дающих органам государственного управления право определять политику корпорации или назначать ее директоров.
В данную подгруппу не включаются те некоммерческие организации, которые контролируются и финансируются органами государственного управления, поскольку они относятся к сектору органов государственного управления.

Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 280 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
9. Қаржы ұйымдары секторы мынадай шағын секторлардан тұрады:
1) орталық (ұлттық) банк – "3" коды;
2) басқа депозиттік ұйымдар (бұдан әрі – екінші деңгейдегі банктер) – "4" коды;
3) басқа қаржы ұйымдары (бұдан әрі – қаржы ұйымдары) – "5" коды.
"3" коды қаржы жүйесiнiң шешуші аспектiлерiне бақылауды жүзеге асыратын институционалдық бiрлiктерден тұрады. Бұл шағын секторға ұлттық валюта эмиссиясы, елдің халықаралық резервтерін басқару, ХФҚ-пен және басқа да халықаралық қаржы ұйымдарымен операциялар, басқа депозиттік корпорацияларға кредит беру сияқты қызмет тән орталық (ұлттық) банктер жатады
"4" коды қызметiнiң негiзгi түрі қаржы делдалдығы болып табылатын және мiндеттемелерi депозиттер немесе оларға ұқсас нысандағы (қолданыстағы ақшаның ұлттық анықтамасына жататын, депозиттерге жақын алмастырғыштар) институционалдық бiрлiктерден тұрады.
"5" коды түрлі делдалдық не қосалқы қаржылық қызметті жүзеге асыратын не осы функцияларды қоса атқаратын осы сектордағы барлық қалған институционалдық бiрлiктерден тұрады. Бұл топқа кредиттік серіктестіктер, микрокредиттік ұйымдар, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, жинақтаушы зейнетақы қорлары, ломбардтар, ипотекалық ұйымдар, қаржы лизинг компаниялары, факторинг компаниялары, арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдар, инвестициялық қорлар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын өзге де ұйымдар, сондай-ақ валюта және қор биржалары, дилерлер, брокерлер мен агенттер, кредит алудағы түрлі делдалдар, сақтандыру брокерлері, кепілдік беру қорлары, айырбастау пункттері және басқа да қаржы ұйымдары жатады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 280 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
10. Қаржылық емес ұйымдар секторы мынадай шағын секторлардан тұрады:
1) мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар – "6" коды;
2) мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар – "7" коды.
"6" коды көбіне нарықтық өндiрiспен айналысатын және мемлекеттік басқару органдарының бақылауындағы институционалдық бiрлiктерден тұрады.
Мемлекеттік басқару органдары бақылауды:
- дауыс беретін акциялардың бақылау пакетін иемдену немесе акционерлер дауыстарының жартысынан артығына бақылау жасаудың өзге де нысандарын белгілеу жолымен;
- мемлекеттік басқару органдарына корпорация саясатын айқындау немесе оның директорларын тағайындау құқығын беретін арнайы заңнаманы, жарлықты немесе ережені қабылдау нәтижесінде жүзеге асырады.
Бұл шағын топқа мемлекеттік басқару органдарының бақылауындағы және қаржыландыруындағы коммерциялық емес кірмейді, өйткені олар мемлекеттік басқару органдары секторына жатады.

Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 280 (вводится в действие с 01.01.2013).
11. Сектор некоммерческих организаций, обслуживающих домашние хозяйства, – код "8" – включает в себя институциональные единицы:
1) которые создаются ассоциациями лиц с тем, чтобы обеспечивать товарами или услугами самих членов этих ассоциаций. Такие услуги обычно предоставляются бесплатно или финансируются за счет регулярных членских взносов. К ним относятся общественные объединения, в том числе религиозные объединения, политические партии, профессиональные союзы, национальные культурные центры и другие;
2) основным видом деятельности которых является оказание благотворительной помощи. К ним относятся благотворительные организации и агентства по оказанию помощи пострадавшим или нуждающимся, которые создаются в благотворительных целях для обслуживания интересов членов общества. Данные некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства, занимаются на нерыночной основе предоставлением товаров или услуг нуждающимся в них домашним хозяйствам. Средства таких некоммерческих организаций, обслуживающих домашние хозяйства, образуются за счет пожертвований в денежной или натуральной форме, поступающих от общественности, органов государственного управления и трансфертов от нерезидентов.
12. Сектор домашних хозяйств – код "9" – включает институциональные единицы, состоящие из физических лиц, а также из небольших групп физических лиц (семьи), проживающих совместно, объединяющих (полностью или частично) свои доходы и имущество, и совместно потребляющих определенные виды товаров и услуг (жилье, продукты питания и другое). В эту группу также относятся физические лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица.
13. Для кодировки показателей, указанных в приложениях 1 и 2 к Инструкции, используются следующие виды валют:
1) казахстанский тенге – национальная валюта Республики Казахстан (далее – тенге) – код "1";
2) свободно конвертируемая валюта (далее – СКВ) – код "2".
К группе СКВ относятся виды иностранных валют, принятых для расчетов в международной межбанковской системе CLS и для которых отсутствуют ограничения по платежам в данной валюте.
Данная группа включает в себя:
австралийский доллар
AUD
вона
KRW
гонконгский доллар
HKD
датская крона
DKK
доллар США
USD
ЕВРО
EUR
йена
JPY
канадский доллар
CAD
мексиканское песо
MXN
новозеландский доллар
NZD
новый израильский шекель
ILS
норвежская крона
NOK
сингапурский доллар
SGD
фунт стерлингов
GBP
шведская крона
SEK
швейцарский франк
CHF
южноафриканский рэнд
ZAR;

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 280 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
11. Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар секторы – "8" коды мынадай институционалдық бiрлiктерден тұрады:
1) осы қауымдастық мүшелерiнiң өздерін тауарлармен немесе қызметтермен қамтамасыз ету үшін тұлғалар қауымдастығы құратын институционалдық бiрлiктер. Мұндай қызметтер әдетте тегін көрсетiледi немесе тұрақты мүшелік жарналар есебінен қаржыландырылады. Бұларға қоғамдық бірлестіктер, оның ішінде діни бірлестіктер, саяси партиялар, кәсіподақтар, ұлттық мәдени орталықтар және тағы басқалары жатады.
2) негiзгi қызмет түрі қайырымдылық көмегін көрсету болып табылатын институционалдық бірліктер. Бұларға қоғам мүшелерiнiң мүдделеріне қызмет көрсету үшін қайырымдылық мақсатта құрылатын, зардап шеккендерге немесе мұқтаж адамдарға көмек көрсету жөнiндегi қайырымдылық ұйымдары мен агенттіктері жатқызылады. Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін бұл коммерциялық емес ұйымдар тауарларды немесе қызметтерді оларға мұқтаж үй шаруашылықтарына ұсына отырып, нарықтық емес негізде жұмыс істейді. Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін мұндай коммерциялық емес ұйымдардың қаражаты жұртшылықтан, мемлекеттік басқару органдарынан ақшалай немесе заттай нысанда түсетін қайырмалдықтар және резидент еместерден түсетін трансферттер есебінен қалыптастырылады.
12. Үй шаруашылықтары секторы – "9" коды жеке тұлғалардан, сондай-ақ бірге тұратын, өз табыстары мен мүлкiн бiрiктiретiн (толық немесе iшiнара) және тауарлар мен қызметтердің белгiлi бір түрлерін (тұрғын үйді, тамақ өнiмдерiн және басқаларды) бiрлесiп тұтынатын жеке тұлғалардың шағын топтарынан (отбасылардан) құралған институционалдық бiрлiктерден тұрады. Бұл топқа заңды тұлға құрмастан кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын жеке тұлғаларды да жатқызылады.
13. Нұсқаулықтың 1 және 2-қосымшаларында көрсетілген көрсеткіштердің кодын белгілеу үшін мынадай валюта түрлерi пайдаланылады:
1) Қазақстан теңгесі – Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы (бұдан әрі – теңге) – "1" коды;
2) еркін айырбасталатын валюта (бұдан әрі – ЕАВ) – "2" коды.
ЕАВ тобына CLS халықаралық банкаралық жүйесінде есеп айырысуға қабылданған және осы валютамен төлемдер бойынша шектеулер қойылмаған шетелдік валюталардың түрлері жатады.
Бұл топ мыналардан тұрады:
Австралия доллары
AUD
вона
KRW
Гонконг доллары
HKD
дат кронасы
DKK
АҚШ доллары
USD
ЕУРО
EUR
йена
JPY
Канада доллары
CAD
Мексика песосы
MXN
Жаңа Зеландия доллары
NZD
жаңа Израиль шекелі
ILS
норвег кронасы
NOK
Сингапур доллары
SGD
фунт стерлинг
GBP
швед кронасы
SEK
Швейцария франкісі
CHF
Оңтүстік Африка рэнді
ZAR;

3) другие виды валют (далее – ДВВ) – код "3".
К группе ДВВ относятся валюты, не являющиеся тенге и не входящие в группу СКВ.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 280 (вводится в действие с 01.01.2013).
14. Сведения в приложениях 1 и 2 к Инструкции представляются по номерам показателей, которые далее детализируются по признакам резидентства, сектора экономики и вида валют.
Структура кодов показателей в приложениях 1 и 2 к Инструкции представляет собой систему цифровых символов: АААА Х У Z (далее - код), где:
АААА – номер показателя;
X - признак резидентства ("1" - резидент Республики Казахстан, "2" - нерезидент Республики Казахстан);
Y – признак сектора экономики (описание секторов экономики приведено в пунктах 7-12 Инструкции);
Z – признак вида валюты ("1" - тенге, "2" - СКВ, "3" - ДВВ).
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 280 (вводится в действие с 01.01.2013).
15. Нулевое обозначение сведений в символах X, Y и Z означает отсутствие детализации по данной позиции.
16. Детализация активов по символам X и Y производится по резидентству и сектору экономики дебитора (эмитента), детализация обязательств по тем же позициям – по резидентству и сектору экономики кредитора.
17. По номерам показателей 1405, 1406, 1425, 1752, 1864 проставляется сектор экономики векселедателя.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 280 (вводится в действие с 01.01.2013).
17-1. По номерам показателей 1401, 1411, 1417, 1420, 1421, 1424, 1740, 1741 по сектору экономики "5" представляются сведения по тем финансовым организациям, которые не имеют лицензии уполномоченного органа и которые не учитываются в показателях группы 1320 и в номерах показателей 1733, 1734.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 17-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 28.06.2013 № 148 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. По номерам показателей 2301, 2303, 2306, 2401, 2402, 2405, 2406 в случае отсутствия возможности достоверно определить резидентство и сектор экономики держателя ценной бумаги указывается резидентство и сектор экономики номинального держателя (доверительного собственника).
Сноска. Пункт 18 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 280 (вводится в действие с 01.01.2013).

3) валюталардың басқа түрлері (бұдан әрі – ВБТ) – "3" коды.
ВБТ тобына теңге болып табылмайтын және ЕАВ тобына кірмейтін валюталар жатады.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 280 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
14. Нұсқаулықтың 1 және 2-қосымшаларындағы мәліметтер резиденттік, экономика секторы және валюта түрі белгілері бойынша одан әрі нақтыланатын көрсеткіштердің нөмірлері бойынша ұсынылады.
Нұсқаулықтың 1 және 2-қосымшаларындағы көрсеткіштер кодтарының құрылымы АААА Х У Z (бұдан әрі – код) цифрлық символдар жүйесін білдіреді, мұндағы:
АААА – көрсеткіш нөмірі;
X – резиденттік белгісі ("1" – Қазақстан Республикасының резиденті, "2" – Қазақстан Республикасының резиденті емес);
Y – экономика секторының белгісі (экономика секторларының сипаты Нұсқаулықтың 7–12-тармақтарында келтірілген);
Z – валюта түрінің белгісі ("1" – теңге, "2" – ЕАВ, "3" – ВБТ).
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 280 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
15. X, Y және Z символдарындағы мәліметтердің нөл болуы бұл позиция бойынша нақтылаудың жоқ екендігін білдіреді.
16. X және Y символдары бойынша активтерді нақтылау дебитордың (эмитенттің) резиденттігі және экономика секторы бойынша, сол позициялар бойынша міндеттемелерді нақтылау – кредитордың резиденттігі және экономика секторы бойынша жүргізіледі.
17. Көрсеткіштердің 1405, 1406, 1425, 1752, 1864 нөмірлері бойынша вексель берушінің экономика секторы қойылады.";
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 280 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
17-1. "5" экономика секторы бойынша 1401, 1411, 1417, 1420, 1421, 1424, 1740, 1741-нөмірлі көрсеткіштер бойынша уәкілетті органның лицензиясы жоқ және де 1320-топтың көрсеткіштерінде және 1733, 1734-нөмірлі көрсеткіштерде есепке алынбайтын қаржы ұйымдары бойынша мәліметтер ұсынылады.
Ескерту. Нұсқаулық 17-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.06.2013 № 148 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18. Көрсеткіштердің 2301, 2303, 2306, 2401, 2402, 2405, 2406 нөмірлері бойынша бағалы қағазды ұстаушының резиденттігі мен экономика секторын шынайы айқындау мүмкін болмаған жағдайда номиналды ұстаушының (сенімгер меншік иесінің) резиденттігі мен экономика секторы көрсетіледі.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 280 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

19. В случае, если имеет место операция по размещению вкладов банков второго уровня и ипотечных организаций в организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, либо в акционерное общество "Казпочта", данная операция отражается на счетах группы 1250 "Вклады, размещенные в других банках" с указанием соответствующего сектора экономики.
20. В приложениях 1 и 2 к Инструкции принята следующая классификация активов и обязательств по срокам:
1) краткосрочные – до одного года включительно;
2) долгосрочные – свыше одного года.
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 280 (вводится в действие с 01.01.2013).
21. В приложении 2 к Инструкции представляются сведения по операциям только с филиалами и представительствами иностранных компаний, осуществляющими свою деятельность на территории Республики Казахстан и относящиеся к нерезидентам.
Сведения представляются с детализацией по следующим секторам экономики:
1) другие финансовые организации – код "5";
2) государственные нефинансовые организации – код "6";
3) негосударственные нефинансовые организации – код "7";
4) некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства – код "8".
Секторы экономики филиалов и представительств иностранных компаний, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан, соответствуют секторам экономики их головных компаний.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 280 (вводится в действие с 01.01.2013).
22. Банки второго уровня, за исключением случая, предусмотренного пунктом 22-1 Инструкции, представляют в Национальный Банк:
1) имеющие не более десяти филиалов:
ежедневные сведения - не позднее двух рабочих дней, следующих за отчетным днем (за исключением сведений за первые отчетные дни месяца, которые представляются одновременно с ежемесячными сведениями);
ежемесячные сведения - не позднее трех рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца;
2) имеющие десять и более филиалов:
ежедневные сведения - не позднее трех рабочих дней, следующих за отчетным днем (за исключением сведений за первые отчетные дни месяца, которые представляются одновременно с ежемесячными сведениями);
ежемесячные сведения - не позднее пяти рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца.
Сноска. Пункт 22 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 08.05.2015 № 73 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Пункт 22-1 действует до 01.02.2016 (порядок введения в действие см. п.5 постановления Правления Национального Банка РК от 08.05.2015 № 73).

19. Егер екінші деңгейдегі банктердің және ипотекалық ұйымдардың салымдарын банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға немесе "Қазпочта" акционерлік қоғамына орналастыру жөніндегі операция орын алған жағдайда, бұл операция тиісті экономика секторын көрсете отырып, 1250 "Басқа банктерде орналастырылған салымдар" шоттар тобында көрсетіледі.
20. Нұсқаулықтың 1 және 2-қосымшаларында активтер мен мiндеттемелердi мерзiмдерi бойынша былайша жіктеу қабылданған:
1) қысқа мерзiмдi – қоса алғанда бір жылға дейін;
2) ұзақ мерзiмдi – бір жылдан артық.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 280 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
21. Нұсқаулықтың 2-қосымшасында өз қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын және резидент еместерге жататын шетелдік компаниялардың филиалдарымен және өкілдіктерімен ғана операциялар бойынша мәліметтер ұсынылады.
Мәліметтер экономиканың мынадай секторлары бойынша нақтылана отырып ұсынылады:
1) басқа қаржы ұйымдары – "5" коды;
2) мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар – "6" коды;
3) мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар – "7" коды;
4) үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар – "8" коды.
Қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын шетелдік компаниялар филиалдарының және өкілдіктерінің экономика секторлары олардың бас компанияларының экономика секторларына сәйкес келеді.
Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 280 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
22. Нұсқаулықтың 22-1-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, мынадай екінші деңгейдегі банктер Ұлттық Банкке:
1) оннан аспайтын филиалы бар:
күнделікті мәліметтерді – есепті күннен кейінгі екi жұмыс күнiнен кешіктірмей (ай сайынғы мәліметтермен бірмезгілде ұсынылатын айдың алғашқы есепті күндеріндегі мәліметтерді қоспағанда);
ай сайынғы мәліметтерді – есепті айдың соңғы күнінен кейінгі үш жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) он және одан көп филиалы бар:
күнделікті мәліметтерді – есепті күннен кейінгі үш жұмыс күнiнен кешіктірмей (ай сайынғы мәліметтермен бірмезгілде ұсынылатын айдың алғашқы есепті күндеріндегі мәліметтерді қоспағанда);
ай сайынғы мәліметтерді – есепті айдың соңғы күнінен кейінгі бес жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 08.05.2015 № 73 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
22-1-тармақ 2016 жылғы 1 ақпанға дейін қолданылады (қолданысқа енгізілу тәртібін ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 08.05.2015 № 73 қаулысының 5-т. қараңыз).

22-1. Родительский банк второго уровня, осуществивший операцию по одновременной передаче активов и обязательств между родительским банком и дочерним банком, в отношении которого проведена реструктуризация в соответствии с Законом о банках, представляет в Национальный Банк сведения в следующие сроки:
1) ежедневые сведения - не позднее пяти рабочих дней, следующих за отчетным днем (за исключением сведений за первые отчетные дни месяца, которые представляются одновременно с ежемесячными сведениями);
2) ежемесячные сведения - не позднее семи рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 22-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 08.05.2015 № 73 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Банк Развития Казахстана представляет сведения ежемесячно – не позднее трех рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца.
Сноска. Пункт 23 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 280 (вводится в действие с 01.01.2013).
24. Ипотечные организации представляют сведения в территориальные филиалы Национального Банка по месту своего нахождения ежемесячно, не позднее восьмого числа месяца, следующего за отчетным.
25. Банки второго уровня и Банк Развития Казахстана представляют сведения в Национальный Банк в электронном виде с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
Сноска. Пункт 25 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 280 (вводится в действие с 01.01.2013).
26. Ипотечные организации представляют сведения в территориальные филиалы Национального Банка в электронном виде по месту своего нахождения.

22-1. Бас банк пен Банктер туралы заңға сәйкес қайта құрылымдаудан өткізілген еншілес банктің арасында активтерді және міндеттемелерді бірмезгілде беру операциясын жүзеге асырған екінші деңгейдегі бас банк мәліметтерді Ұлттық Банкке мынадай мерзімдерде:
1) күнделікті мәліметтерді – есепті күннен кейінгі бес жұмыс күнінен кешіктірмей (ай сайынғы мәліметтермен бірмезгілде ұсынылатын айдың алғашқы есепті күндеріндегі мәліметтерді қоспағанда);
2) ай сайынғы мәліметтерді – есепті айдың соңғы күнінен кейінгі жеті жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
Ескерту. 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 08.05.2015 № 73 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2016 дейін қолданылады) қаулысымен.
23. Қазақстан Даму Банкі мәліметтерді есепті айдың соңғы күнінен кейінгі үш жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 280 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
24. Ипотекалық ұйымдар мәліметтерді өздерінің орналасқан жерлері бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалдарына есепті айдан кейінгі айдың сегізінші күнінен кешіктірмей ұсынады.
25. Екінші деңгейдегі банктер және Қазақстан Даму Банкі мәліметтерді Ұлттық Банкке ұсынылатын деректердің конфиденциалдылығы мен түзетілмеуін қамтамасыз ететін криптографиялық қорғаныш құралдары бар ақпаратты кепілдікпен жеткізудің көлік жүйесін пайдалана отырып электрондық түрде ұсынады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 280 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
26. Ипотекалық ұйымдар Ұлттық Банктің аумақтық филиалдарына мәліметтерді өздерінің орналасқан жерлері бойынша электрондық түрде ұсынады.

1321
Займы овердрафт, предоставленные организациям, осуществляющим отдельные
виды банковских операций
1322
Краткосрочные займы, предоставленные организациям, осуществляющим
отдельные виды банковских операций
1323
Долгосрочные займы, предоставленные организациям, осуществляющим
отдельные виды банковских операций
1326
Финансовый лизинг организациям, осуществляющим отдельные виды
банковских операций
1327
Просроченная задолженность по займам, предоставленным организациям,
осуществляющим отдельные виды банковских операций
1328
Просроченная задолженность по финансовому лизингу, предоставленному
организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций
1401
Займы овердрафт, предоставленные клиентам
1403
Счета по кредитным карточкам клиентов
1405
Учтенные векселя клиентов
1406
Вознаграждение, начисленное предыдущими векселедержателями по учтенным
векселям клиентов
1407
Факторинг клиентам
1409
Просроченная задолженность клиентов по факторингу
1411
Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
1417
Долгосрочные займы, предоставленные клиентам
1420
Финансовый лизинг клиентам
1421
Просроченная задолженность клиентов по финансовому лизингу
1422
Форфейтинг клиентам
1423
Просроченная задолженность клиентов по форфейтингу
1424
Просроченная задолженность клиентов по займам
1425
Опротестованные векселя клиентов
1426
Требования к клиенту по операциям финансирования торговой деятельности
1427
Просроченная задолженность по операциям финансирования торговой
деятельности
1429
Прочие займы, предоставленные клиентам
1445
Финансовые активы, переданные в доверительное управление
1461
Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами
1462
Просроченная задолженность по операциям "обратное РЕПО" с ценными
бумагами
1552
Расчеты с клиентами
1728
Начисленные доходы по вкладу, являющемуся обеспечением обязательств банка, ипотечной организации и акционерного общества "Банк Развития Казахстана"
1733
Начисленные доходы по займам и финансовому лизингу, предоставленным
организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций
1734
Просроченное вознаграждение по займам и финансовому лизингу,
предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских
операций
1740
Начисленные доходы по займам и финансовому лизингу, предоставленным
клиентам
1741
Просроченное вознаграждение по займам и финансовому лизингу,
предоставленным клиентам
1747
Начисленные доходы по инвестициям в капитал и субординированный долг
1748
Начисленные доходы по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами
1749
Прочее просроченное вознаграждение

1321
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға берiлген овердрафт заемдары
1322
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға берiлген қысқа мерзiмдi заемдар
1323
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға берiлген ұзақ мерзiмдi заемдар
1326
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға қаржы лизингi
1327
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға берiлген заемдар бойынша мерзiмi өткен берешек
1328
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға берiлген қаржы лизингi бойынша мерзiмi өткен берешек
1401
Клиенттерге берiлген офердрафт заемдары
1403
Клиенттердiң кредиттiк карточкалары бойынша есепшоттар
1405
Клиенттердiң есептелген вексельдерi
1406
Бұрынғы вексель ұстаушылардың клиенттердiң ескерiлген вексельдерi бойынша есептеген сыйақысы
1407
Клиенттерге факторинг
1409
Клиенттердiң факторинг бойынша мерзiмi өткен берешегi
1411
Клиенттерге берiлген қысқа мерзiмдi заемдар
1417
Клиенттерге берiлген ұзақ мерзiмдi заемдар
1420
Клиенттерге қаржы лизингi
1421
Клиенттердiң қаржы лизингi бойынша мерзiмi өткен берешегi
1422
Клиенттерге форфейтинг
1423
Клиенттерге форфейтинг бойынша мерзiмi өткен берешек
1424
Клиенттердiң заемдары бойынша мерзiмi өткен берешек
1425
Клиенттердiң қарсылық бiлдiрiлген вексельдерi
1426
Сауда қызметiн қаржыландыру операциялары бойынша клиентке талаптар
1427
Сауда қызметiн қаржыландыру операциялары бойынша мерзiмi өткен берешек
1429
Клиенттерге берiлген басқа да заемдар
1445
Сенiмгерлiк басқаруға берiлген қаржы активтерi
1461
Бағалы қағаздармен "керi РЕПО" операциялары
1462
Бағалы қағаздармен "керi РЕПО" операциялары бойынша мерзiмi өткен берешек
1552
Клиенттермен есеп айырысулар
1728
Банктiң, ипотекалық ұйымның және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының мiндеттемелерiн қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша есептелген кірістер
1733
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асырушы ұйымдарға заемдар және қаржы лизингi бойынша берiлген есептелген кiрiстер
1734
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асырушы ұйымдарға заемдар және қаржы лизингi бойынша берiлген мерзiмi өткен сыйақы
1740
Клиенттерге берiлген заемдар және қаржы лизингi бойынша есептелген кiрiстер
1741
Клиенттерге берiлген заемдар және қаржы лизингi бойынша мерзiмi өткен сыйақы
1747
Капиталға және реттелген борышқа инвестициялар бойынша есептелген кiрiстер
1748
Бағалы қағаздармен "керi РЕПО" операциялары бойынша есептелген кiрiстер
1749
Басқа да мерзiмi өткен сыйақы
1752
Ескерiлген вексельдер бойынша есептелген кiрiстер

1753
Начисленные доходы по операциям с производными финансовыми
инструментами
1755
Начисленные доходы по финансовым активам, переданным в доверительное
управление
1756
Начисленные доходы по прочим операциям
1757
Начисленные доходы по прочим долговым инструментам в категории "займы и
дебиторская задолженность"
1772
Просроченная задолженность по инвестиционной деятельности на условиях
аренды
1792
Предоплата вознаграждения по полученным займам и вкладам
1799
Прочие предоплаты
1853
Расчеты с акционерами (по дивидендам)
2064
Краткосрочные займы, полученные от организаций, осуществляющих
отдельные виды банковских операций
2066
Долгосрочные займы, полученные от организаций, осуществляющих отдельные
виды банковских операций
2067
Финансовый лизинг, полученный от организаций, осуществляющих отдельные
виды банковских операций
2068
Просроченная задолженность по займам и финансовому лизингу, полученным
от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2203
Текущие счета юридических лиц
2210
Финансовые активы, принятые в доверительное управление
2211
Вклады до востребования юридических лиц
2212
Металлические счета клиентов в аффинированных драгоценных металлах
2215
Краткосрочные вклады юридических лиц
2216
Срочные вклады клиентов в аффинированных драгоценных металлах
2217
Долгосрочные вклады юридических лиц
2219
Условные вклады юридических лиц
2221
Карт-счета юридических лиц
2223
Вклад, являющийся обеспечением обязательств юридических лиц
2224
Просроченная задолженность по вкладам до востребования клиентов
2225
Просроченная задолженность по прочим операциям с клиентами
2226
Просроченная задолженность по срочным вкладам клиентов
2227
Полученный финансовый лизинг
2228
Указания, не исполненные в срок
2230
Просроченная задолженность по полученному финансовому лизингу
2232
Просроченная задолженность по условным вкладам клиентов
2237
Счет хранения указаний отправителя в соответствии с валютным
законодательством Республики Казахстан
2240
Счет хранения денег, принятых в качестве обеспечения (заклад, задаток)
обязательств клиентов
2245
Инвестиционные депозиты
2255
Операции "РЕПО" с ценными бумагами
2552
Расчеты с клиентами
2706
Начисленные расходы по займам и финансовому лизингу, полученным от
организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2707
Начисленные расходы, связанные с выплатой вознаграждения на сумму
денег, принятых в качестве обеспечения (заклад, задаток) обязательств
клиентов
2717
Начисленные расходы по металлическим счетам клиентов в аффинированных
драгоценных металлах
2718
Начисленные расходы по текущим счетам клиентов

1753
Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген кiрiстер
1755
Сенiмгерлiкпен басқаруға берiлген қаржы активтерi бойынша есептелген кiрiстер
1756
Басқа операциялар бойынша есептелген кiрiстер
1772
Жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша мерзiмi өткен берешек
1792
Алынған заемдар мен салымдар бойынша алдын ала сыйақы төлемi
1799
Басқа да алдын ала төлемдер
1853
Акционерлермен есеп айырысулар (дивидендтер бойынша)
2064
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қысқа мерзiмдi заемдар
2066
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардан алынған ұзақ мерзiмдi заемдар
2067
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қаржы лизингi
2068
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемдар және қаржы лизингi бойынша мерзiмi өткен берешек
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы есепшоттары
2210
Сенiмгерлiк басқаруға қабылданған қаржы активтерi
2211
Заңды тұлғалардың талап ету салымдары
2212
Клиенттердiң тазартылған қымбат металмен салынған металл шоттары
2215
Заңды тұлғалардың қысқа мерзiмдi салымдары
2216
Клиенттердiң тазартылған қымбат металдардағы мерзiмдi салымдары
2217
Заңды тұлғалардың ұзақ мерзiмдi салымдары
2219
Заңды тұлғалардың шартты салымдары
2221
Заңды тұлғалардың карт-шоттары
2223
Заңды тұлғалардың мiндеттемелерiн қамтамасыз ету болып табылатын салым
2224
Клиенттердiң талап ету салымдары бойынша мерзiмi өткен берешегi
2225
Клиенттермен жүргiзiлетiн басқа операциялар бойынша мерзiмi өткен берешегi
2226
Клиенттердiң мерзiмдi салымдары бойынша мерзiмi өткен берешегi
2227
Алынған қаржы лизингi
2228
Мерзiмiнде орындамаған нұсқаулар
2230
Алынған қаржы лизингi бойынша мерзiмi өткен берешек
2232
Басқа банктердiң шартты салымдары бойынша мерзiмi өткен берешек
2237
Жөнелтушiнiң нұсқауларын Қазақстан Республикасының валюта заңдарына сәйкес сақтау шоты
2240
Клиенттердiң мiндеттемелерiн қамтамасыз ету (қарымжы, қардарлық) ретiнде қабылданған ақшаны сақтау шоты
2245
Инвестициялық депозиттер
2255
Бағалы қағаздармен жүргiзiлетiн "РЕПО" операциялары
2552
Клиенттермен есеп айырысуы
2706
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемдар және қаржы лизингi бойынша есептелген шығыстар
2707
Клиенттердiң мiндеттемелерiн қамтамасыз ету (қардарлық, кепiлпұл) ретiнде қабылданған ақша сомасына сыйақы төлеумен байланысты есептелген шығыстар
2717
Клиенттердiң тазартылған қымбат металдармен металл шоттары бойынша есептелген шығыстар
2718
Клиенттердiң ағымдағы есепшоттары бойынша есептелген шығыстар