Об утверждении Государственного реестра селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан, и Перечня перспективных сортов сельскохозяйственных растений
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июля 2009 года № 434. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2009 года № 5759.
Сноска. Заголовок приказа в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 31.12.2015 № 4-6/1154 (порядок введения в действие см. п. 3).
В соответствии с подпунктом 21) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О семеноводстве" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 10.04.2023 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Государственный реестр селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан;
2) Перечень перспективных сортов сельскохозяйственных растений.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 31.12.2015 № 4-6/1154 (порядок введения в действие см. п. 3).
2. Департаменту земледелия и фитосанитарной безопасности в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Министр А. Куришбаев
Утвержден приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 июля 2009 года № 434
Государственный реестр селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан
Сноска. Государственный реестр - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2025 № 96 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Порядковый номер
Регистрационный номер сорта
Сведения о сорте, являющемся объектом правовой охраны (проставляется надстрочный знак "Р" – прописная латинская буква Р)
Наименование сорта
Год включения сорта в Государственный реестр селекционных достижений,
рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан
Зона допуска*
Сведения об оригинаторе сорта: полное наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица
**
Сведения о признаках и свойствах сорта, описание хозяйственных и биологических свойств сорта (при наличии)***
A
B
C
D
E
F
G
H
I

Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін және ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің перспективалы сорттарының тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009 жылғы 30 шілдедегі N 434 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 28 тамыздағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5759 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2026 жылғы 13 шiлдедегi № 275 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 13.07.2026 № 275 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 31.12.2015 № 4-6/1154 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) бұйрығымен.
"Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 21) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 10.04.2023 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімі;
2) Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің перспективалы сорттарының тізбесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 31.12.2015 № 4-6/1154 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) бұйрығымен.
2. Егіншілік және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Күрішбаев
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2009 жылғы 30 шілдедегі
№ 434 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімі
Ескерту. Тізілім жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2025 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Реттік нөмірі
Сұрыптың тіркеу нөмірі
Құқықтық қорғау объектісі болып табылатын сұрып туралы мәліметтер (жолдың
үстінен "Р" үлкен латын әрпі қойылады)
Сұрыптың атауы
Сұрыптың Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын
Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізіліміне енгізілген жылы
Енгізілетін аймақ*
Сұрыптың оригинаторы туралы мәліметтер: заңды тұлғаның толық атауы немесе
жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі**
Сұрыптың белгілері мен қасиеттері туралы мәліметтер, сұрыптың шаруашылық және биологиялық қасиеттері сипаттамасы (бар болса)***
A
B
C
D
E
F
G
H
I

1. Оригинатор не зарегистрирован.
2. Казахский государственный агротехнический университет имени Сакена Сейфуллина.
3. Актюбинская опытная станция кормов и пастбищ.
4. Актюбинская сельскохозяйственная опытная станция.
5. Алматинский государственный сортоиспытательный участок закрытого грунта.
6. Алматинский государственный университет.
7. Балхашское опытное поле Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
8. Восточно-Казахстанский научно-исследовательский институт сельского хозяйства.
9. Главный ботанический сад Академии наук Республики Казахстан.
10. Научно-исследовательский институт хлопководства Юго-Западного научно-производственного центра сельского хозяйства.
11. Государственное казенное предприятие опытно-производственное хозяйство "Зыряновское".
12. Государственное казенное предприятие опытно-производственное хозяйство "Масличные культуры".
13. Жезказганская сельскохозяйственная опытная станция.
14. Илийский комплексный сортоиспытательный участок Алматинской области.
15. Институт ботаники и фитоинтродукции растений Академии наук Республики Казахстан.
16. Дочернее государственное предприятие "Институт биологии и биотехнологии растений" Национального центра биотехнологии Республики Казахстан Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан.
17. Казахская зональная опытная станция.
18. Товарищество с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт земледелия и растениеводства".
19. Научно-производственный центр зернового хозяйства имени А.И. Бараева Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
20. Юго-Западный научно-производственный центр сельского хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
21. Товарищество с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт картофелеводства и овощеводства".
22. Товарищество с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт животноводства и кормопроизводства".
23. Казахский научно-исследовательский институт плодоводства и виноградства.
24. Карабалыкская сельскохозяйственная опытная станция.
25. Карагандинский овощной государственный сортоиспытательный участок.
26. Каратальское опытное поле Казахского научно-исследовательского института земледелия.
27. Кокшетауский филиал Научно-производственного центра зернового хозяйства имени А.И. Бараева.
28. Северо-Западный научно-производственный центр сельского хозяйства.
29. Красноводопадская селекционная опытная станция.
30. Павлодарский научно-исследовательский институт сельского хозяйства.

1. Оригинатор тіркелмеген.
2. Сәкен Сейфуллин атындағы Қазақ мемлекеттік агротехникалық университеті.
3. Ақтөбе азықтық және жайылым тәжірибе станциясы.
4. Ақтөбе ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы.
5. Алматы жабық жердегі мемлеттік сорттық сынау учаскесі.
6. Алматы мемлекеттік университеті.
7. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балқаш тәжірибе алқабы.
8. Шығыс Қазақстан ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
9. Қазақстан Республикасы Ғылым академиясының Бас ботаника бағы.
10. Оңтүстік-Батыс ауыл шаруашылығы ғылыми-өндірістік орталығының Мақта шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
11. "Зыряновское" тәжірибелік-өндірістік шаруашылығы" мемлекеттік қазыналық мекемесі.
12. "Масличные культуры" тәжірибелік-өндірістік шаруашылығы" мемлекеттік қазыналық мекемесі.
13. Жезқазған ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы.
14. Алматы облысы Іле кешенді сорттық сынау учаскесі.
15. Қазақстан Республикасы Ғылым академиясының Ботаника және фитоиндродукция институты.
16. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Ғылым комитеті Қазақстан Республикасы Ұлттық биотехнология орталығының "Өсімдіктер биологиясы және биотехнологиясы институты" еншілес мемлекеттік кәсіпорны.
17. Қазақ өңірлік тәжірибе станциясы.
18. "Қазақ егіншілік және өсімдік шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
19. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі А.И. Бараев атындағы астық шаруашылығы ғылыми-өндірістік орталығы.
20. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Оңтүстік-Батыс ауыл шаруашылығы ғылыми-өндірістік орталығы.
21. "Қазақ картоп және көкөніс шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
22. "Қазақ мал шаруашылығы және жемшөп өндірісі ғылыми-зерттеу институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
23. Қазақ жеміс және жүзім шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
24. Қарабалық ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы.
25. Қарағанды көкөніс мемлеттік сорттық сынау участігі.
26. Қазақ егіншілік ғылыми-зерттеу институты Қаратал тәжірибе алқабы.
27. А.И. Бараев атындағы астық шаруашылығы ғылыми-өндірістік орталығының Көкшетау филиалы.
28. Солтүстік-Батыс ауыл шаруашылығы ғылыми-өндірістік орталығы.
29. Красноводопад селекциялық тәжірибе станциясы.
30. Павлодар ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.

31. Товарищество с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт рисоводства имени И. Жахаева".
32. Пригородный овоще-молочный совхоз Алматинской области.
33. Рузаевская сельскохозяйственная опытная станция.
34. Северо-Казахстанская сельскохозяйственная опытная станция.
35. Семипалатинский филиал Восточно-Казахстанского научно-исследовательского института сельского хозяйства.
36. Совхоз "Алматинский" Алматинской области.
37. Совхоз имени Томаровского Алматинской области.
38. Талгарский сельскохозяйственный техникум, Алматинская область.
39. Талдыкорганский филиал Научно-производственного центра земледелия и растениеводства.
40. Уральская сельскохозяйственная опытная станция.
41. Усть-Каменогорский опорный пункт Института цитологии и генетики Сибирского отделения Российской академии наук.
42. Целиноградская государственная сельскохозяйственная опытная станция.
43. Карагандинский научно-исследовательский институт растениеводства и селекции.
44. Чиликский табачный государственный сортоиспытательный участок Алматинской области.
45. Юго-Западный научно-производственный центр сельского хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
46. Адыгейский научно-исследовательский институт сельского хозяйства.
47. Алтайский научно-исследовательский институт земледелия и селекции сельскохозяйственных культур.
48. Армавирская опытная станция Всероссийского научно-исследовательского института масличных культур.
49. Бакчарский опорный пункт Научно-исследовательского института садоводства Сибири имени М.А. Лисавенко.
50. Башкирский научно-исследовательский и проектно-технологический институт животноводства и кормопроизводства.
51. Башкирский научно-исследовательский институт сельского хозяйства.
52. Башкирский научно-исследовательский институт земледелия и селекции полевых культур.
53. Белгородская опытная станция Всероссийского научно-исследовательского института масличных культур.
54. Бирючекутская овощная селекционно-опытная станция.
55. Ботанический сад Нижегородского государственного университета.
56. Бурятский научно-исследовательский институт сельского хозяйства.
57. Быковская бахчевая селекционная опытная станция.
58. Всероссийский научно-исследовательский институт генетики и селекции плодовых растений имени И.В. Мичурина.
59. Всероссийский научно-исследовательский институт зернобобовых и крупяных культур.
60. Всероссийский научно-исследовательский институт картофельного хозяйства.
61. Всероссийский научно-исследовательский институт кукурузы, город Ставрополь.

31. "Ы. Жақаев атындағы қазақ күріш шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
32. Алматы облысының Пригородный көкөніс-сүт кеңшары.
33. Рузаев ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы.
34. Солтүстік Қазақстан ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы.
35. Шығыс Қазақстан ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институтының Семей филиалы.
36. Алматы облысының "Алматинский" кеңшары.
37. Алматы облысының Томаровский атындағы кеңшары.
38. Талғар ауыл шаруашылығы техникумы, Алматы облысы.
39. Егіншілік және өсімдік шаруашылығы ғылыми-өндірістік орталығының Талдықорған филиалы.
40. Орал ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы.
41. Ресей Ғылым академиясының Сібір бөлімшесінің цитология және генетика институтының Өскемен тірек пункті.
42. Целиноград мемлекеттік ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы.
43. Қарағанды өсімдік шаруашылығы және селекция ғылыми-зерттеу институты.
44. Алматы облысының Шелек темекі мемлеттік сорттық сынау участігі.
45. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Оңтүстік-Батыс ауыл шаруашылығы ғылыми-өндірістік орталығы.
46. Адыгей ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
47. Алтай ауыл шаруашылығы дақылдарының егіншілік және селекция ғылыми-зерттеу институты.
48. Бүкілресейлік майлы дақылдар ғылыми-зерттеу институтының Армавир тәжірибе станциясы.
49. М.А. Лисавенко атындағы Сібір бау-бақша ғылыми-зерттеу институтының Бакчар тірек пункті.
50. Башқұрт мал шаруашылығы және жемшөп өндірісі ғылыми-зерттеу және жобалау-технологиялық институты .
51. Башқұрт ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
52. Башқұрт дала дақылдарының егіншілігі және селекциясы ғылыми-зерттеу институты.
53. Бүкілресейлік майлы дақылдар ғылыми-зерттеу институтының Белгород тәжірибе станциясы.
54. Бирючекут көкөніс селекциялық тәжірибе станциясы.
55. Нижегород мемлекеттік университетінің ботаника бағы.
56. Бурят ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
57. Быков бақша селекциялық тәжірибе станциясы.
58. И.В. Мичурин атындағы бүкілресейлік жеміс өсімдіктерінің селекциясы және генетикасы ғылыми-зерттеу институты.
59. Бүкілресейлік дәнді бұршақ және жармалық дақылдары ғылыми-зерттеу институты.
60. Бүкілресейлік картоп шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
61. Бүкілресейлік жүгері ғылыми-зерттеу институты, Ставрополь қаласы.

62. Всероссийский научно-исследовательский институт лекарственных и ароматических растений.
63. Всероссийский научно-исследовательский институт мясного скотоводства.
64. Федеральное государственное бюджетное научное учреждение "Федеральный научный центр "Всероссийский научно-исследовательский институт масличных культур имени В.С. Пустовойта".
65. Всероссийский научно-исследовательский институт овощеводства.
66. Всероссийский научно-исследовательский институт орошаемого овощеводства и бахчеводства.
67. Всероссийский научно-исследовательский институт растениеводства имени Н.И. Вавилова.
68. Всероссийский научно-исследовательский институт риса.
69. Всероссийский научно-исследовательский институт садоводства имени И.В. Мичурина.
70. Всероссийский научно-исследовательский институт сахарной свеклы и сахара имени А.Л. Мазлумова.
71. Всероссийский научно-исследовательский институт селекции и семеноводства овощных культур.
72. Всероссийский научно-исследовательский институт селекции плодовых культур, город Орел.
73. Всероссийский научно-исследовательский институт селекции и семеноводства сорговых культур.
74. Всероссийский научно-исследовательский институт сои.
75. Волгоградская опытная станция Всероссийского научно-исследовательского института растениеводства.
76. Волгоградская государственная сельскохозяйственная академия.
77. Воронежская овощная опытная станция.
78. Всероссийский селекционно-технологический институт садоводства и питомниководства.
79. Главный ботанический сад имени Н.В. Цицина Российской академии наук.
80. Дальневосточная опытная станция Всероссийского научно-исследовательского института растениеводства.
81. Донская опытная станция Всероссийского научно-исследовательского института масличных культур.
82. Донской зональный научно-исследовательский институт сельского хозяйства.
83. Донской селекционный центр Донского зонального научно-исследовательского института сельского хозяйства.
84. Донской сельскохозяйственный институт.
85. Ершовская опытная станция орошаемого земледелия.
86. Забайкальский научно-исследовательский институт сельского хозяйства.
87. Западно-Сибирская овощекартофельная опытная станция.
88. Институт гельминтологии имени К.С. Скрябина.
89. Институт химической физики имени Н.Н. Семенова Российской академии наук.
90. Институт цитологии и генетики Сибирского отделения Российской академии наук.
91. Исильский питомник Омской области.
92. Йыгеваская селекционная станция.
93. Кабардино-Балкарская государственная сельскохозяйственная опытная станция.
94. Кокинский опорный пункт по садоводству Научно-исследовательского зонального института садоводства Нечерноземной полосы.

62. Бүкілресейлік дәрілік және ароматты өсімдіктер ғылыми-зерттеу институты.
63 Бүкілресейлік етті бағыттағы мал шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
64. "В.С. Пустовойт атындағы бүкілресейлік майлы дақылдар ғылыми-зерттеу институты" федералдық ғылыми орталығы" федералды мемлекеттік бюджеттік ғылыми мекеме.
65. Бүкілресейлік көкөніс шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
66. Бүкілресейлік суармалы көкөніс және бақша шаруашылығының ғылыми-зерттеу институты.
67. Н.И. Вавилов атындағы бүкілресейлік өсімдік шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
68. Бүкілресейлік күріш ғылыми-зерттеу институты.
69. И.В. Мичурин атындағы бүкілресейлік бақ шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
70. А.Л. Мазлумов атындағы бүкілресейлік қант қызылшасы және қант ғылыми-зерттеу институты.
71. Бүкілресейлік көкөніс дақылдарының селекциясы және тұқым шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
72. Бүкілресейлік жеміс дақылдарының селекциясы ғылыми-зерттеу институты, Орел қаласы.
73. Бүкілресейлік құмай жүгері дақылдарының селекциясы және тұқым шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
74. Бүкілресейлік соя ғылыми-зерттеу институты.
75. Бүкілресейлік өсімдік шаруашылығы ғылыми-зерттеу институтының Волгоград тәжірибе станциясы.
76. Волгоград мемлекеттік ауыл шаруашылығы академиясы.
77. Воронеж көкөніс тәжірибе станциясы.
78. Бүкілресейлік бақ және питомник шаруашылығы селекция-технологиялық институты.
79. Ресей Ғылым академиясының Н.В. Цицин атындағы Бас ботаника бағы.
80. Бүкілресейлік өсімдік шаруашылығы ғылыми-зерттеу институтының Қиыр шығыс тәжірибе станциясы.
81. Бүкілресейлік майлы дақылдар ғылыми-зерттеу институтының Дон тәжірибе станциясы.
82. Дон аймақтық ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
83. Дон аймақтық ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институтының Дон селекциялық орталығы.
84. Дон ауыл шаруашылығы институты.
85. Ершов суармалы егіншілік тәжірибе станциясы.
86. Забайкал ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
87. Батыс-Сібір көкөніс-картоп тәжірибе станциясы.
88. К.С. Скрябин атындағы гельминтология институты.
89. Ресей ғылым академиясының Н.Н. Семенов атындағы химиялық физика институты.
90. Ресей ғылым академиясының Сібір бөлімшесінің цитология және генетика институты.
91. Омбы облысының Исильский питомнигі.
92. Йыгеваск селекция станциясы.
93. Кабардино-Балкар мемлекеттік ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы.
94. Қара топырақты емес белдеудегі бақ шаруашылығының аймақтық ғылыми-зерттеу институтының Кокинск бақ шаруашылығы жөніндегі тірек пункті.

95. Краснодарский научно-исследовательский институт овощного и картофельного хозяйства.
96. Краснодарский научно-исследовательский институт сельского хозяйства имени П.П. Лукьяненко.
97. Краснокутская селекционно-опытная станция Научно-исследовательского института сельского хозяйства Юго-Востока.
98. Красноярская опытная станция плодоводства.
99. Красноярский научно-исследовательский институт сельского хозяйства.
100. Крымская опытная станция садоводства.
101. Крымская селекционно-опытная станция Всероссийского научно-исследовательского института растениеводства.
102. Кубанский сельскохозяйственный институт.
103. Куйбышевская зональная опытная станция садоводства.
104. Курганский научно-исследовательский институт зернового хозяйства.
105. Лаборатория гельминтологии Российской академии наук.
106. Ленинградский опорный пункт Института общей генетики Российской академии наук.
107. Льговская опытная селекционная станция.
108. Майкопская опытная станция Всероссийского научно-исследовательского института растениеводства.
109. Мичуринский государственный аграрный университет.
110. Московское отделение Всероссийского научно-исследовательского института растениеводства.
111. Нижне-Волжский научно-исследовательский институт сельского хозяйства.
112. Научно-исследовательский институт садоводства Сибири имени М.А. Лисавенко.
113. Научно-исследовательский институт сельского хозяйства Центрально-Черноземной полосы имени В.В. Докучаева.
114. Научно-исследовательский институт сельского хозяйства Юго-Востока.
115. Научно-исследовательский институт сельского хозяйства центральных районов Нечерноземной зоны.
116. Новосибирская зональная плодово-ягодная опытная станция имени И.В. Мичурина.
117. Новосибирский сельскохозяйственный институт.
118. Овощная опытная станция имени В.И. Эдельштейна Тимирязевской сельскохозяйственной академии.
119. Опытная станция по картофелю "Ульяновская".
120. Опытная станция по картофелю "Елецкая".
121. Оренбургский научно-исследовательский институт сельского хозяйства.
122. Орловский научно-исследовательский институт сельского хозяйства.
123. Павловская опытная станция Всероссийского научно-исследовательского института растениеводства.
124. Пензенский научно-исследовательский институт сельского хозяйства.
125. Поволжский научно-исследовательский институт селекции и семеноводства имени П.Н. Константинова.
126. Полярная опытная станция Всероссийского научно-исследовательского института растениеводства.
127. Прикумский филиал Ставропольского научно-исследовательского института сельского хозяйства.

95. Краснодарск көкөніс және картоп шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
96. П.П. Лукьяненко атындағы Краснодарск ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
97. Оңтүстік-Шығыс ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институтының Краснокутск селекциялық тәжірибе станциясы.
98. Красноярск жеміс шаруашылығы тәжірибе станциясы.
99. Красноярск ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
100. Қырым бақ шаруашылығы тәжірибе станциясы.
101. Бүкілресейлік өсімдік шаруашылығы ғылыми-зерттеу институтының Қырым селекциялық тәжірибе станциясы.
102. Кубан ауыл шаруашылығы институты.
103. Куйбышев аймақтық бақ шаруашылығы тәжірибе станциясы.
104. Корған астық шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
105. Ресей ғылым академиясының гельминтология зертханасы.
106. Ресей ғылым академиясының жалпы генетика институтының Ленинград тірек пункті.
107. Льгов тәжірибе селекция станциясы.
108. Бүкілресейлік өсімдік шаруашылығы ғылыми-зерттеу институтының Майкоп тәжірибе станциясы.
109. Мичурин мемлекеттік аграрлық университеті.
110. Бүкілресейлік өсімдік шаруашылығы ғылыми-зерттеу институтының Москва бөлімшесі.
111. Нижне-Волжск ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
112. М.А. Лисовенко атындағы Сібір бақ шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
113. В.В. Докучаев атындағы Орталық қара топырақты белдеулік ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
114. Оңтүстік-Шығыс ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
115. Қаратопырақты емес аймақтың орталық аудандарының ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
116. И.В. Мичурин атындағы Новосибирск аймақтық жеміс-жидек тәжірибе станциясы.
117. Новосибирск ауыл шаруашылығы институты.
118. Тимирязев ауыл шаруашылығы академиясының В.И. Эдельштейн атындағы көкөніс тәжірибе станциясы.
119. "Ульяновская" картоп бойынша тәжірибе станциясы.
120. "Елецкая" картоп бойынша тәжірибе станциясы.
121. Орынбор ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
122. Орлов ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
123. Бүкілресейлік өсімдік шаруашылығы ғылыми- зерттеу институтының Павловск тәжірибе станциясы.
124. Пензенск ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
125. П.Н. Константинов атындағы Поволжск селекция және тұқым шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
126. Бүкілресейлік өсімдік шаруашылығы ғылыми- зерттеу институтының Полярная тәжірибе станциясы.
127. Ставрополье ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институтының Прикум филиалы.

128. Пушкинские лаборатории Всероссийского научно-исследовательского института растениеводства.
129. Самарский научно-исследовательский институт сельского хозяйства имени Н.М. Тулайкова.
130. Санкт-Петербургский государственный аграрный университет.
131. Саратовская государственная сельскохозяйственная академия имени Н.Н. Вавилова.
132. Свердловская опытная станция садоводства.
133. Северо-Западный научно-исследовательский институт сельского хозяйства, Россия.
134. Северо-Кавказский научно-исследовательский институт горного и предгорного садоводства.
135. Сибирская опытная станция масличных культур.
136. Сибирский научно-исследовательский институт кормов.
137. Сибирский научно-исследовательский институт растениеводства и селекции.
138. Сибирский научно-исследовательский институт сельского хозяйства.
139. Ставропольский научно-исследовательский институт сельского хозяйства.
140. Тамбовская государственная областная сельскохозяйственная опытная станция.
141. Татарский научно-исследовательский институт сельского хозяйства.
142. Тимирязевская сельскохозяйственная академия.
143. Тулунская государственная селекционная станция.
144. Ульяновский научно-исследовательский институт сельского хозяйства.
145. Учебно-опытное поле имени М.Н. Калинина.
146. Хакасская сельскохозяйственная опытная станция.
147. Центральный сибирский ботанический сад.
148. Шадринская сельскохозяйственная опытная станция.
149. Южно-Уральский научно-исследовательский институт плодоводства и картофелеводства.
150. Веселоподолянская опытно-селекционная станция.
151. Гороховский совхоз-техникум, Украина.
152. Государственный Никитский Ботанический сад, Украина.
153. Днепропетровский аграрный университет.
154. Донецкая государственная областная сельскохозяйственная опытная станция.
155. Донецкая овощебахчевая опытная станция.
156. Жеребковская опытная станция Научно-исследовательского института кукурузы Украины.
157. Ивано-Франковский научно-исследовательский институт крестоцветных культур.
158. Институт винограда и вина "Магарач", Украина.
159. Институт садоводства Украинской аграрной академии наук.
160. Киевская овощекартофельная опытная станция.
161. Луганская государственная областная сельскохозяйственная опытная станция.
162. Мироновский институт пшеницы имени В.Н. Ремесло.
163. Млиевский научно-исследовательский институт садоводства лесостепи Украины имени Л.П. Симиренко.
164. Научно-исследовательский институт земледелия и животноводства западных районов Украины.
165. Научно-исследовательский институт кукурузы Украины.
166. Одесская государственная областная сельскохозяйственная станция.

128. Бүкілресейлік өсімдік шаруашылығы ғылыми- зерттеу институтының Пушкин зертханалары.
129. Н.М. Тулайков атындағы Самара ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
130. Санкт-Петербург мемлекеттік аграрлық университеті.
131. Н.Н. Вавилов атындағы Саратов мемлекеттік ауыл шаруашылығы академиясы.
132. Свердловск бақ шаруашылығы тәжірибе станциясы.
133. Солтүстік-Батыс ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты, Ресей.
134. Солтүстік-Кавказ таулы және тау бөктеріндегі бақ шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
135. Сібір майлы дақылдар тәжірибе станциясы.
136. Сібір азықтық ғылыми-зерттеу институты.
137. Сібір өсімдік шаруашылығы және селекциясы ғылыми-зерттеу институты.
138. Сібір ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
139. Ставрополь ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
140. Тамбов мемлекеттік облыстық ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы.
141. Татар ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
142. Тимирязев ауыл шаруашылығы академиясы.
143. Тулун мемлекеттік селекция станциясы.
144. Ульянов ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
145. М.Н. Калинин атындағы оқу-тәжірибе алқабы.
146. Хакас ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы.
147. Орталық сібір ботаника бағы.
148. Шадринск ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы.
149. Оңтүстік-Орал жеміс және картоп шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
150. Веселоподолянск тәжірибе-селекциялық станциясы.
151. Горохов кеңшар-техникумы, Украина.
152. Мемлекеттік Никитск Ботаника бағы, Украина.
153. Днепропетровск аграрлық университеті.
154. Донецк мемлекеттік облыстық ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы.
155. Донецк көкөніс-бақша тәжірибе станциясы.
156. Украина жүгері ғылыми-зерттеу институтының Жеребковск тәжірибе станциясы.
157. Ивано-Франковск айқышгүлді дақылдардың ғылыми-зерттеу институты.
158. "Магарач" жүзім және шарап институты, Украина.
159. Украина аграрлық ғылым академиясының бау-бақша институты.
160. Киев көкөніс-картоп тәжірибе станциясы.
161. Луганск мемлекеттік облыстық ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы.
162. В.Н. Ремесло атындағы Миронов бидай институты.
163. Л.П. Симиренко атындағы Украинаның орман далалық бақ шаруашылығының Млиев ғылыми-зерттеу институты.
164. Украинаның батыс аудандарының егіншілік және мал шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
165. Украина жүгері ғылыми-зерттеу институты.
166. Одесса мемлекеттік облыстық ауыл шаруашылығы станциясы.

167. Полесская опытная станция имени А.Н. Засухина.
168. Полтавская государственная областная сельскохозяйственная опытная станция.
169. Селекционно-генетический институт, город Одесса.
170. Синельниковская селекционно-опытная станция.
171. Сумская государственная областная сельскохозяйственная опытная станция.
172. Украинский научно-исследовательский институт земледелия.
173. Украинский научно-исследовательский институт инженерного проектирования.
174. Украинский научно-исследовательский институт кормов.
175. Украинский научно-исследовательский институт овощеводства и бахчеводства.
176. Украинский научно-исследовательский институт орошаемого земледелия.
177. Украинский научно-исследовательский институт растениеводства, селекции и генетики имени В.Я. Юрьева.
178. Херсонская селекционно-опытная станция бахчеводства.
179. Центральная селекционно-генетическая станция.
180. Центральный республиканский ботанический сад Академии наук Украины.
181. Черниговская государственная областная сельскохозяйственная опытная станция.
182. Ялтушковская опытно-селекционная станция Института биоэнергетических культур и сахарной свеклы Национальной академии аграрных наук Украины.
183. Белорусский научно-исследовательский институт земледелия.
184. Белорусский научно-исследовательский институт картофелеводства и плодоовощеводства.
185. Андижанская племенная шелководческая станция.
186. Андижанский филиал Всесоюзного научно-исследовательского института хлопководства.
187. Каракалпакский научно-исследовательский институт земледелия.
188. Каракалпакский филиал Академии наук Узбекистана.
189. Научно-исследовательский институт селекции и семеноводства хлопчатника имени Г.С. Зайцева.
190. Самаркандский филиал Узбекского научно-исследовательского института садоводства, виноградарства и виноделия имени Р.Р. Шредера.
191. Среднеазиатская опытная станция Всероссийского научно-исследовательского института растениеводства.
192. Среднеазиатский научно-исследовательский и технологический институт шелководства.
193. Узбекский научно-исследовательский институт богарного земледелия.
194. Узбекский научно-исследовательский институт зерна.
195. Узбекский научно-исследовательский институт овощебахчевых культур и картофеля.
196. Узбекский научно-исследовательский институт риса.
197. Узбекский научно-исследовательский институт садоводства, виноградарства и виноделия имени академика Р.Р. Шредера.
198. Филиал виноделия Узбекского научно-исследовательского института садоводства.
199. Ферганская зональная научно-исследовательская станция шелководства.

167. А.Н. Засухин атындағы Полесск тәжірибе станциясы.
168. Полтава мемлекеттік облыстық ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы.
169. Селекциялық-генетикалық институт, Одесса қаласы.
170. Синельниковск селекция-тәжірибе станциясы.
171. Сумск мемлекеттік облыстық ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы.
172. Украина егіншілік ғылыми-зерттеу институты.
173. Украина инженерлік жобалау ғылыми-зерттеу институты.
174. Украина жемшөп ғылыми-зерттеу институты.
175. Украина көкөніс және бақша шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
176. Украина суармалы егіншілік ғылыми-зерттеу институты.
177. В.Я. Юрьев атындағы Украина өсімдік шаруашылығы, селекция және генетика ғылыми-зерттеу институты.
178. Херсон бақша шаруашылығы селекциялық-тәжірибе станциясы.
179. Селекциялық-генетикалық орталық станциясы.
180. Украина ғылым академиясының орталық республикалық ботаника бағы.
181. Чернигов мемлекеттік облыстық ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы.
182. Украинаның ұлттық аграрлық ғылымдар академиясының биоэнергетикалық дақылдар және қант қызылшасы институтының Ялтушковск селекциялық-тәжірибелік станциясы.
183. Белоруссия егіншілік ғылыми-зерттеу институты.
184. Белоруссия картоп және жеміс-көкөніс шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
185. Андижан асылтұқымды жібек станциясы.
186. Бүкілодақтық мақта шаруашылығы ғылыми-зерттеу институтының Андижан филиалы.
187. Қарақалпақ егіншілік ғылыми-зерттеу институты.
188. Өзбекстан ғылым академиясының Қарақалпақ филиалы.
189. Г.С. Зайцев атындағы мақта селекциясы және тұқым шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
190. Р.Р. Шредер атындағы Өзбек бақ шаруашылығы, жүзім шаруашылығы және шарап жасау ғылыми-зерттеу институтының Самарқанд филиалы.
191. Бүкілресейлік өсімдік шаруашылығы ғылыми- зерттеу институтының Орталық Азия тәжірибе станциясы.
192. Орталық Азия ғылыми-зерттеу және жібек шаруашылығы технологиялық институты.
193. Өзбек тәлімі егіншілік ғылыми-зерттеу институты.
194. Өзбек астық ғылыми-зерттеу институты.
195. Өзбек картоп және көкөніс бақша ғылыми-зерттеу институты.
196. Өзбек күріш ғылыми-зерттеу институты.
197. Академик Р.Р. Шредер атындағы Өзбек бақ шаруашылығы, жүзім шаруашылығы және шарап жасау ғылыми-зерттеу институты.
198. Өзбек бақ шаруашылығы ғылыми-зерттеу институтының шарап жасау филиалы.
199. Ферғана жібек шаруашылығы аймақтық ғылыми-зерттеу станциясы.

200. Ботанический сад Академии наук Киргизии.
201. Киргизский научно-исследовательский институт земледелия.
202. Киргизский научно-исследовательский технологический институт пастбищ и кормов.
203. Киргизская опытная станция хлопководства.
204. Армянский научно-исследовательский институт виноградарства, виноделия и садоводства.
205. Республиканская селекционно-семеноводческая станция овощных и бахчевых культур, Республика Армения.
206. Цхалтубская опытная станция овощеводства научно-исследовательский институт земледелия, Республика Грузия.
207. Ботанический сад Академии наук Республики Молдова.
208. Научно-исследовательский институт кукурузы и сорго Республики Молдова.
209. Молдавский научно-исследовательский институт виноградарства и виноделия.
210. Молдавский научно-исследовательский институт орошаемого земледелия и овощеводства.
211. Молдавский научно-исследовательский институт полевых культур.
212. Приднестровский научно-исследовательский институт сельского хозяйства.
213. Вахшский филиал Таджикской научно-производственное объединение "Земледелие".
214. Таджикский научно-исследовательский институт земледелия.
215. Таджикский научно-исследовательский институт садоводства, виноградарства и овощеводства.
216. Туркменский научно-исследовательский институт земледелия.
217. Литовский научно-исследовательский институт плодоовощного хозяйства (Витенская плодовоовощная опытная станция).
218. Эстонский научно-исследовательский институт земледелия и мелиорации.
219. Приекульская опытно-селекционная станция, Латвия.
220. Институт кукурузы "Земун Поле", Сербия и Черногория.
221. Фирма "Бейо Заден", Нидерланды.
222. Фирма "Агра Сочета", Италия.
223. Фирма "Агрико", Нидерланды.
224. Фирма "Баболна", Венгрия.
225. Фирма "ВанДерХаве", Нидерланды.
226. Фирма "Декалб", Соединенные Штаты Америки.
227. Фирма "Енза Заден", Нидерланды.
228. Фирма "Зенека", Великобритания.
229. Фирма "ЗПС", Нидерланды.
230. Фирма "КВС", Германия.
231. Фирма "Марибо", Дания.
232. Фирма "Сингента Сидс А.Б.", Швеция.
233. Фирма "Сингента Сидс С.А.", Франция.
234. Фирма "Пионер", Соединенные Штаты Америки.
235. Фирма "Прогрейн Женетик", Франция.
236. Фирма "Рийк Цваан Заадтеелт ен Заадхандел Б.В.", Нидерланды.
237. Фирма "Роял Слейс", Нидерланды.
238. Фирма "Сес Юроп", Бельгия.
239. Фирма "Сиба Гейги", Швейцария.
240. Фирма "Флоримонд Депре", Франция.
241. Strube D&S GmbH, Германия.
242. Рейхель Н.В.
243. Уральский научно-исследовательский институт сельского хозяйства.
244. Фирма "HZPC", Нидерланды.
245. Фирма "Синдгента Сидс Б.В.", Нидерланды.

200. Қырғыз Ғылым академиясының ботаника бағы.
201. Қырғыз егіншілік ғылыми-зерттеу институты.
202. Қырғыз жайылымдық және азықтық ғылыми-зерттеу технологиялық институты.
203. Қырғыз мақта шаруашылығы тәжірибе станциясы.
204. Армян жүзім шаруашылығы, шарап жасау және бақ шаруашылығы ғылыми зерттеу институты.
205. Республикалық көкөніс және бақша дақылдарының селекциялық-тұқым шаруашылығы станциясы, Армения Республикасы.
206. Егіншілік ғылыми-зерттеу институты Цхалтуб көкөніс шаруашылығы тәжірибе станциясы, Грузия Республикасы.
207. Молдова Республикасы Ғылым академиясының ботаника бағы.
208. Молдова Республикасы құмай жүгері және жүгері ғылыми-зерттеу институты.
209. Молдова жүзім шаруашылығы және шарап жасау ғылыми-зерттеу институты.
210. Молдова суармалы егіншілік және көкөніс шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
211. Молдова егіс дақылдары ғылыми-зерттеу институты.
212. Приднестровье ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
213. Тәжік "Егіншілік" ғылыми-өндірістік бірлестіктің Вахш филиалы.
214. Тәжік егіншілік ғылыми-зерттеу институты.
215. Тәжік бақ шаруашылығы, жүзім шаруашылығы және көкөніс шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
216. Түркмен егіншілік ғылыми-зерттеу институты.
217. Литва жеміс-көкөніс шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты (Витенская жеміс-көкөніс тәжірбе станциясы).
218. Эстония егіншілік және мелиорация ғылыми-зерттеу институты.
219. Приекуль тәжірибе-селекциялық станциясы, Латвия.
220. "Земун Поле" жүгері институты, Сербия және Черногория.
221. "Бейо Заден" фирмасы, Нидерланды.
222. "Агра Сочета" фирмасы, Италия.
223. "Агрико" фирмасы, Нидерланды.
224. "Баболна" фирмасы, Венгрия.
225. "ВанДерХаве" фирмасы, Нидерланды.
226. "Декалб" фирмасы, Америка Құрама Штаттары.
227. "Енза Заден" фирмасы, Нидерланды.
228. "Зенека" фирмасы, Ұлыбритания.
229. "ЗПС" фирмасы, Нидерланды.
230. "КВС" фирмасы, Германия.
231. "Марибо" фирмасы, Дания.
232. "Сингента Сидс А.Б." фирмасы, Швеция.
233. "Сингента Сидс С.А." фирмасы, Франция.
234. "Пионер" фирмасы, Америка Құрама Штаттары.
235. "Прогрейн Женетик" фирмасы, Франция.
236. "Рийк Цваан Заадтеелт ен Заадхандел Б.В." фирмасы, Нидерланды.
237. "Роял Слейс" фирмасы, Нидерланды.
238. "Сес Юроп" фирмасы, Бельгия.
239. "Сиба Гейги" фирмасы, Швейцария.
240. "Флоримонд Депре" фирмасы, Франция.
241. Strube D&S GmbH, Германия.
242. Рейхель Н.В.
243. Орал ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
244. "HZPC" фирмасы, Нидерланды.
245. "Синдгента Сидс Б.В.", Нидерланды.

246. Фирма "Холли Шугар", Соединенные Штаты Америки.
247. Фирма "Монсанто", Швецария.
248. Фирма "Selgen", Чехия.
249. Фирма "Хордеум", Словакия.
250. Производственный кооператив "Имени Ходжа Ахмеда Яссави", город Шымкент.
251. Товарищество с ограниченной ответственностью "Научно-производственная фирма "Фитон", Костанайской области.
252. Научно-производственное объединение "Нива Татарстана".
253. Институт молекулярной биологии и биохимии имени М.А. Айтхожина.
254. Национальный ботанический сад имени Н.Н. Гришко Национальной Академии Наук Украины.
255. Казахский государственный национальный университет имени Аль-Фараби.
256. Зыряновский селекционно-семеноводческий опорный пункт Восточно-Казахстанского научно-исследовательского института сельского хозяйства.
257. Алнарпская опытная станция садоводства, Швеция.
258. Ист-Моллингская опытная станция садоводства, Англия.
259. Научно-исследовательский институт садоводства имени Джона Инесса, город Мертон, Англия.
260. Буйнакская опытная станция садоводства, Дагестан.
261. Карагандинская сельскохозяйственная опытная станция.
262. Фирма "Синджента Сидс Б.В.", Франция.
263. Саратовская опытная станция садоводства.
264. Фирма "NUNHEMS NETHERLANDS", Нидерланды.
265. Научно-исследовательский институт лесного хозяйства и агролесомелиорации.
266. Производственный сельскохозяйственный кооператив "Опытное".
267. Фирма "Сингента Сидс кфт", Венгрия.
268. Институт фитохимии Министерства образования и науки Республики Казахстан.
269. Атырауский научно-исследовательский институт сельского хозяйства.
270. Cельскохозяйственный производственный кооператив "Будан", Казахстан.
271. ИКАРДА.
272. Государственное научное учреждение "Сибирская опытная станция Всероссийского научно-исследовательского института имени В.С. Пустовойта".
273. Фирма "Селена", Германия.
274. Plant select hrv beice s.r.b., Чехия.
275. Товарищество с ограниченной ответственностью "Агросемконсалт".
276. Общество с ограниченной ответственностью "Агротехконсалт", Узбекистан.
277. Сельскохозяйственный производственный кооператив семеноводческая фирма "Картофель".
278. Республиканское государственное казенное предприятие "Келеский", Туркестанская область.
279. Акционерное общество "ЯССЫ", Туркестанская область.
280. Товарищество с ограниченной ответственностью "Генофонд растений".
281. Республиканское государственное казенное предприятие "Национальный центр по биотехнологии Республики Казахстан", город Степногорск.
282. Общество с ограниченной ответственностью "Агрокомплекс" Кургансемена", город Курган, Россия.

246. "Холли Шугар" фирмасы, Америка Құрама Штаттары.
247. "Монсанто" фирмасы, Швецария.
248. "Selgen" фирмасы, Чехия.
249. "Хордеум" фирмасы, Словакия.
250. "Қожа Ахмет Яссауи атындағы" өндірістік кооператив, Шымкент қаласы.
251. "Фитон" ғылыми-өндірістік фирма" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, Қостанай облысы.
252. "Нива Татарстана" ғылыми-өндірістік бірлестігі.
253. М.Ә. Айтқожин атындағы Молекулярлық биология және биохимия институты.
254. Украина Ұлттық Ғылыми Академиясының Н.Н. Гришко атындағы Ұлттық ботаника бағы.
255. Әл-Фараби атындағы Қазақ мемлекеттік ұлттық университеті.
256. Шығыс Қазақстан ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институтының Зырянов селекция-тұқым өндіру тірек пункті.
257. Алнарп бақ шаруашылығы тәжірибе станциясы, Швеция.
258. Ист-Моллинг бақ шаруашылығы тәжірибе станциясы, Англия.
259. Джона Инесса атындағы бақ шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты, Мертон қаласы, Англия.
260. Буйнак бақ шаруашылығы тәжірибе станциясы, Дағыстан.
261. Қарағанды ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы.
262. "Синджента Сидс Б.В." фирмасы, Франция.
263. Саратов бақ шаруашылығы тәжірибе станциясы.
264. "NUNHEMS NETHERLANDS" фирмасы, Нидерланды.
265. Орман шаруашылығы және агроорманмелиорация ғылыми-зерттеу институты.
266. "Опытное" өндірістік ауыл шаруашылық кооперативі.
267. "Сингента Сидс кфт" фирмасы, Венгрия.
268. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Фитохимия институты.
269. Атырау ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты.
270. "Будан" ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі, Қазақстан.
271. ИКАРДА.
272. "В.С. Пустовойт атындағы Бүкілресейлік ғылыми-зерттеу институтының Сібір тәжірибе станциясы" мемлекеттік ғылыми мекемесі.
273. "Селена" фирмасы. Германия.
274. Plant select hrv beice s.r.b., Чехия.
275. "Агросемконсалт" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
276. "Агротехконсалт" жауапкершілігі шектеулі қоғамы, Өзбекстан.
277. "Картофель" тұқымдық фирмасы ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі.
278. "Келес" республикалық мемлекеттік қазыналық мекемесі, Түркістан облысы.
279. "ЯССЫ" акционерлік қоғамы, Түркістан облысы.
280. "Өсімдік генофонды" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
281. "Қазақстан Республикасы Биотехнология ұлттық орталығы" республикалық мемелекеттік қазыналық мекемесі, Степногорск қаласы.
282. "Агрокомплекс" Кургансемена" жауапкершілігі шектеулі қоғамы, Қорған қаласы, Ресей.

283. Фирма "ЗААТЗУХТ", Германия.
284. Фирма "Серасем", Франция.
285. Фирма "Хруккэм", Соединенные Штаты Америки.
286. Республиканское государственное казенное предприятие "Кокшетауский Государственный Университет имени Шокана Уалиханова".
287. Товарищество с ограниченной ответственностью "Агрофирма "Бирлик", село Бирлик, Балхашский район, Алматинская область.
288. Государственное научное учреждение "Алтайский научно- исследовательский институт сельского хозяйства", Россия.
289. Научный институт полеводства и овощеводства "Новый сад", Сербия и Черногория.
290. Фирма "Сатимекс", Германия.
291. Фирма "Дойче Заатфеределюнг Актиенгезельшафт", Германия.
292. Компания "Заатен Юнион", Германия.
293. Фирма "Семинис", Нидерланды.
294. Компания "Никерсон Цваан", Нидерланды.
295. Емельянов А.В.
296. ENTAV-INRA, Франция.
297. Воронин В.В.
298. Институт селекции и растениеводства, Хорватия.
299. Фирма "Норд Дойче Пфланценцухт", Германия.
300. Фирма "Европлант", Германия.
301. Курт Хортсхолм Сейет, Дания.
302. Товарищество с ограниченной ответственностью "НЛК".
303. Саката Сид Корпорейшн, Япония.
304. Research Institute for Cereals and Industrial Crops, Румыния.
305. Компания "Сесвандерхаве", Бельгия.
306. Профген до Бразилия ЛТДА (лимитада), Бразилия.
307. Частное учреждение "Научно-исследовательский институт экологии и экспериментальной биологии Республики Казахстан".
308. "Клоз", Франция.
309. De Ruiter Seeds, Нидерланды.
310. Джон Кит, Новая Зеландия.
311. Частный питомник город Вилсбург, Соединенные Штаты Америки.
312. Мария Ан Смит, Австралия.
313. Научная станция Тохоку, Мариока, Япония.
314. Евро Грасс Бридинг ГмбХ и Ко КГ, Германия.
315. Представительство "СИММИТ Казахстан".
316. "Secobra Recherches", Франция.
317. Лимагрейн Европа, Франция.
318. Государственное научное учреждение "Всеросийский научно-исследовательский и проектно-технологический институт рапса", Россия.
319. Закрытое акционерное общество научно-производственная фирма "Семена Дона", Россия.
320. ЗААТЦУХТ ФРИТЦ ЛАНГЕ КГ, Германия.
321. Monsanto Holand Besloten Vennootschap, Нидерланды.
322. Фирма "Черны", Чехия.
323. Др. Ласло Селений, Германия.
324. Нордзаат Заатцухтзеллшафт мбХ, Германия.
325. Акционерное общество "Солодовенный завод Суффле Казахстан".
326. Монич Руслан Васильевич, Украина.
327. Общество с ограниченной ответственностью "Научно-исследовательский институт сои", Украина.
328. Компания "Семенс Прогрейн Инк", Канада.
329. Общество с ограниченной ответственностью Компания "Соевый комплекс", Россия.
330. Общество с ограниченной ответственностью "Прогрейн Евразия", Украина.

283. "ЗААТЗУХТ" фирмасы, Германия.
284. "Серасем" фирмасы, Франция.
285. "Хруккэм" фирмасы, Америка Құрама Штаттары.
286. "Шоқан Уәлиханов атындағы Көкшетау Мемлекеттік Университеті" республикалық мемелекеттік қазыналық мекемесі.
287. "Агрофирма "Бірлік" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, Бірлік ауылы, Балқаш ауданы, Алматы облысы.
288. "Алтай ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты" мемлекеттік ғылыми мекемесі, Ресей.
289. "Новый сад" егіс шарауашылығы және көкөніс шаруашылығы ғылыми институты, Сербия және Черногория.
290. "Сатимекс" фирмасы, Германия.
291. "Дойче Заатфеределюнг АГ" фирмасы, Германия.
292. "Заатен Юнион" компаниясы, Германия.
293. "Семинис" фирмасы, Нидерланды.
294. "Никерсон Цваан" компаниясы, Нидерланды.
295. А.В. Емельянов.
296. ENTAV-INRA, Франция.
297. В.В. Воронин.
298. Селекция және өсімдік шаруашылығы институты, Хорватия.
299. "Норд Дойче Пфланценцухт" фирмасы, Германия.
300. "Европлант" фирмасы, Германия.
301. Курт Хортсхолм Сейет, Дания.
302. "НЛК" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
303. Саката Сид Корпорейшн, Жапония.
304. Research Institute for Cereals and Industrial Crops, Румыния.
305. "Сесвандерхаве" компаниясы, Бельгия.
306. Профген до Бразилия ЛТДА (лимитада), Бразилия.
307. "Қазақстан Республикасының экология және эксперименттік биология ғылыми-зерттеу институты" жеке мекеме.
308. "Клоз" Франция.
309. De Ruiter Seeds, Нидерланды.
310. Джон Кит, Жаңа Зеландия.
311. Жеке тәлімбақ Вилсбург қаласы, Америка Құрама Штаттары.
312. Мария Ан Смит, Аустралия.
313. Тохоку ғылыми станциясы, Мариока, Жапония.
314. Евро Грасс Бридинг ГмбХ и Ко КГ, Германия.
315. "СИММИТ Казахстан" өкілдігі.
316. "Secobra Recherches", Франция.
317. Лимагрейн Европа, Франция.
318. "Бүкілресейлік рапс ғылыми-зерттеу және жобалық-технологиялық институты" мемлекеттік ғылыми мекеме, Ресей.
319. "Семена Дона" жабық акционерлік қоғамы ғылыми-өндірістік фирма, Ресей.
320. ЗААТЦУХТ ФРИТЦ ЛАНГЕ КГ, Германия.
321. Monsanto Holand BV, Нидерланды.
322. "Черны" фирмасы, Чехия.
323. Др. Ласло Селений, Германия.
324. Нордзаад Заатцухтзеллшафт мбХ, Германия.
325. "Суффле Казахстан солод зауыты" акционерлік қоғамы.
326. Монич Руслан Васильевич, Украина.
327. "Соя ғылыми-зерттеу институты" жауапкершілігі шектеулі қоғам, Украина.
328. "Семенс Прогрейн Инк" компаниясы, Канада.
329. "Соевый комплекс" компаниясы жауапкершілігі шектеулі қоғамы, Ресей.
330. "Прогрейн Евразия" жауапкершілігі шектеулі қоғамы, Украина.

331. КОССАД СЕМЕНСЕС, Франция.
332. Нордринг-картофелцухт-унд фермерунг-ГМБХ гросс Люсевитц, Германия.
333. Унипланта Заатцухт КГ, Германия.
334. ЗаКа Пфланценцухт ГбР, Германия.
335. Закрытое акционерное общество "Научно-производственная фирма Сибирская аграрная компания", Россия.
336. Товарищество с ограниченной ответственностью "Потейтоу Велли Ко", Южная Корея.
337. Агро-ТИП Гмбх, Германия.
338. "Лайон Сидс" (LION SEEDS), Великобритания.
339. Товарищество с ограниченной ответственностью "Филип Моррис Казахстан".
340. BREUN SEED GmbH&Co KG, Германия.
341. NIDERA SA (Нидера Са), Аргентина.
342. Bayer CropScience Raps GmbH, Германия.
343. Картофельцухт Бем, Германия.
344. Государственное научное учреждение "Всероссийский научно-исследовательский институт зерновых культур имени И.Г.Калиненко", Россия.
345. Euralis semences, Франция.
346. Aspria seeds S.A., Люксенбург.
347. Заатбау Линце еГен, Австрия.
348. Monsanto Technology limited liability company, Соединенные Штаты Америки.
349. Мартонвашарский сельскохозяйственный институт, Венгрия.
350. Товарищество с ограниченной ответственностью "Частная агропромышленная фирма "Тургень".
351. ISEA Srl, Италия.
352. Камут предприятия Европы.
353. Институт Растениеводства "Порумбень", Молдова.
354. Общество с ограниченной ответственностью "Фабалес", Россия.
355. RAGT 2n, Франция.
356. Dow AgroSciences limited liability company, Соединенные Штаты Америки.
357. Сельскохозяйственный институт Добруджа, Болгария.
358. Сингента Кроп Протекшн, Швейцария.
359. Общество с ограниченной ответственностью "Агроплазма", Россия.
360. Евросорго (Eurosorgho), Франция.
361. Институт биоэнергетических культур и сахарной свеклы Украинской академии аграрных наук, Украина.
362. Республиканское унитарное предприятие "Научно-Практический центр Национальной академии наук Беларуси по земледелию", Республика Беларусь.
363. Лазар Койич Хибриди, Сербия.
364. Цезеа, Чехия.
365. Den Hartigh Besloten Vennootschap, Нидерланды.
366. Общество с ограниченной ответственностью "АгроСемГавриш", Россия.
367. Nuseed Evropa limited trade development, Англия.
368. MAS Seeds, Франция.
369. Wiersum Plantbreeding Besloten Vennootschap, Нидерланды.
370. Agroscope Changins – Wädenswil ACW, Швейцария.
371. Общество с ограниченной ответственностью "ТСО-Саратов", Россия
372. GOLDEN WEST SEED BULGARIA (limited trade development), Болгария.
373. ZEAINVENT TRNAVA s.r.o., Словакия.
374. LABOULET Semences, Франция.
375. Серебрякова Марина Сергеевна, Россия.
376. Акционерное общество "Цинь Фен Юань", Китайская Народная Республика.

331. КОССАД СЕМЕНСЕС, Франция.
332. Нордринг-картофелцухт-унд фермерунг-ГМБХ гросс Люсевитц, Германия.
333. Унипланта Заатцухт КГ, Германия.
334. ЗаКа Пфланценцухт ГбР, Германия.
335. "Сібір аграрлық компаниясының Ғылыми-өндірістік фирмасы" жабық акционерлік қоғамы, Ресей.
336. "Потейтоу Велли Ко" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, Оңтүстік Корея.
337. Агро-ТИП Гмбх, Германия.
338. "Лайон Сидс" (LION SEEDS), Ұлыбритания.
339. "Филип Моррис Казахстан" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
340. BREUN SEED GmbH&Co KG, Германия.
341. NIDERA SA (Нидера Са), Аргентина.
342. Bayer CropScience Raps GmbH, Германия.
343. Картофельцухт Бем, Германия.
344. "И.Г.Калиненко атындағы Бүкілресейлік астық дақылдары ғылыми зерттеу институты" мемлекеттік ғылыми мекеме, Ресей.
345. Euralis semences, Франция.
346. Aspria seeds S.A., Люксенбург.
347. Заатбау Линце еГен, Австрия.
348. Monsanto Technology limited liability company, Америка Құрама Штаттары.
349. Мартонвашар ауыл шаруашылығы институты, Венгрия.
350. "Түрген" жеке агроөнеркәсіптік фирмасы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
351. ISEA Srl, Италия.
352. Камут Еуропа кәсіпкерлігі.
353. "Порумбень" өсімдік шаруашылығы институты, Молдова.
354. Фабалес" жауапкершілігі шектеулі қоғамы, Ресей.
355. RAGT 2n, Франция.
356. Dow AgroSciences LLC, Америка Құрама Штаттары.
357. Добруджа ауыл шаруалышығы институты, Болгария.
358. Сингента Кроп Протекшн, Швейцария.
359. "Агроплазма" жауапкершілігі шектеулі қоғам, Ресей.
360. Евросорго (Eurosorgho), Франция.
361. Украина аграрлық ғылымдар академиясының Биоэнергетикалық өсімдіктер және қант қызылшасы институты, Украина.
362. "Беларуссия Ұлттық ғылым академиясының егіншілік жөніндегі ғылыми-практикалық орталығы" республикалық унитарлық кәсіпорын, Беларусь Республикасы.
363. ЛК Хибриди, Сербия.
364. Цезеа, Чехия.
365. Den Hartigh BV, Нидерланды.
366. "АгроСемГавриш" жауапкершілігі шектеулі қоғам, Ресей.
367. Nuseed Evropa limited trade development, Англия.
368. MAS Seeds, Франция.
369. Wiersum Plantbreeding BV, Нидерланды.
370. Agroscope Changins- Wädenswil ACW, Швейцария.
371. "ТСО-Саратов" жауапкершілігі шектеулі қоғам, Ресей.
372. GOLDEN WEST SEED BULGARIA Ltd, Болгария.
373. ZEAINVENT TRNAVA s.r.o., Словакия.
374. LABOULET Semences, Франция.
375. Серебрякова Марина Сергеевна, Ресей.
376. "Цинь Фен Юань" акционерлік қоғамы, Қытай Халық Республикасы

377. Общество с ограниченной ответственностью "Всерусский научно-исследовательский институт сорго и сои "Славянское поле", Россия.
378. Хроматин Инк, Соединенные Штаты Америки.
379. Фельдзаатен Фройденбергер ГмбХ, Германия.
380. Общество с ограниченной ответственностью "Научно-исследовательский институт овощеводства защищенного грунта", Россия.
381. Общество с ограниченной ответственностью "Селекционная фирма Гавриш", Россия.
382. Общество с ограниченной ответственностью научно-производственная компания "АгроАльянс", Россия.
383. BASF Agricultural Solution Seed (United States limited liability company), Соединенные Штаты Америки.
384. Полтавская государственная аграрная академия, Украина.
385. Societa Produttori Sementi Spa, Швейцария.
386. Федеральное государственное бюджетное научное учреждение "Российский научно-исследовательский и проектно-технологический институт сорго и кукурузы", Россия.
387. Общество с ограниченной ответственностью Опытно-внедренческое предприятие "Покровское", Россия.
388. Общество с ограниченной ответственностью Инновационно-производственная агрофирма "Отбор", Россия.
389. Крестьянское хозяйство "Семена масличных", Казахстан.
390. Choi Jae Won, Южная Корея.
391. Государственное учреждение "Институт масличных культур Национальной академии аграрных наук Украины", Украина.
392. G.I.E. GRASS Ла Литиер, Франция.
393. Восточно-Казахстанский государственный университет имени Сарсена Аманжолова.
394. Ijselmeerpolders B.V. (Besloten Vennootschap) (Айзельмеерпольдерс Б.В.), Нидерланды.
395. Saatzucht Fritz Lange KG, Германия.
396. IPM Pototo Group, Ирландия.
397. Континентал Семенсиз, Италия.
398. Barenburg Hollang B.V. (Besloten Vennootschap), Нидерланды.
399. Дорогобед Алексей Алексеевич, Россия.
400. Товарищество с ограниченной ответственностью "Ұлан – Жеміс".
401. Федеральное государственное бюджетное научное учреждение "Федеральный Алтайский научный центр агробиотехнологий", Россия.
402. Жамбылский филиал товарищества с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт земледелия и растениеводства".
403. Общество с ограниченной ответственностью "Агростандарт", Россия.
404. Федеральное государственное бюджетное научное учреждение "Сибирский федеральный научный центр агробиотехнологий Российской академии наук", Россия.
405. Федеральное государственное бюджетное научное учреждение "Всероссийский научно-исследовательский институт органических удобрений и торфа", Россия.
406. Общество с ограниченной ответственностью "Научно-производственное объединение "Семеноводство Кубани", Россия.
407. Progress Agrar Handelsgesellschaft mbH, Германия.

377. "Славянское поле" құмай жүгері және сояның бүкілресейлік ғылыми-зерттеу институты" жауапкершілігі шектеулі қоғам, Ресей.
378. Хроматин Инк, Америка Құрама Штаттары.
379. Фельдзаатен Фройденбергер ГмбХ, Германия.
380. "Қорғалған топырақтағы көкөніс шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты" жауапкершілігі шектеулі қоғам, Ресей.
381. "Гавриш селекциялық фирмасы" жауапкершілігі шектеулі қоғам, Ресей.
382. "АгроАльянс" ғылыми-өндірістік компанияның жауапкершілігі шектеулі қоғамы, Ресей.
383. BASF Agricultural Solution Seed (United States limited liability company), Америка Құрама Штаттары.
384. Полтова мемлекеттік аграрлық академиясы, Украина.
385. Societa Produttori Sementi Spa, Швейцария.
386. "Ресейлік құмай жүгері және жүгерінің ғылыми-зерттеу және жобалау-технологиялық институты" федералды мемлекеттік бюджеттік ғылыми мекемесі, Ресей.
387. "Покровское" тәжірибелік-енгізу кәсіпорыны жауапкершілігі шектеулі қоғамы, Ресей.
388. "Отбор" Инновациялық-өндірістік агрофирмасы жауапкершілігі шектеулі қоғамы, Ресей.
389. "Семена масличных" шаруа қожалығы, Қазақстан.
390. Choi Jae Won, Оңтүстік Корея.
391. "Украина аграрлық ғылымдар ұлттық академиясының майлы дақылдар институты" мемлекеттік мекеме, Украина.
392. G.I.E. GRASS Ла Литиер, Франция.
393. Сәрсен Аманжолов атындағы Шығыс Қазақстан мемлекеттік унисерситеті.
394. Ijselmeerpolders B.V. (Айзельмеерпольдерс Б.В.), Нидерланды.
395. Saatzucht Fritz Lange KG, Германия.
396. IPM Pototo Group, Ирландия.
397. "Континентал Семенсиз", Италия.
398. Barenburg Hollang B.V. (Besloten Vennootschap), Нидерланды.
399. Дорогобед Алексей Алексеевич, Ресей.
400. "Ұлан – Жеміс" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
401. "Федералды Алтай агробиотехнология ғылыми орталығы" федералды мемлекеттік бюджеттік ғылыми мекемесі, Ресей.
402. "Қазақ егiншiлiк және өсiмдiк шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, Жамбыл филиалы.
403. "Агростандарт" жауапкершілігі шектеулі қоғам, Ресей.
404. "Ресей ғылым академиясының Сібір федералдық агробиотехнологиялар ғылыми орталығы" федералды мемлекеттік бюджеттік ғылыми мекемесі, Ресей.
405. "Бүкілресейлік органикалық тыңайтқыштар және шымтезек ғылыми-зерттеу институты" федералды мемлекеттік бюджеттік ғылыми мекемесі, Ресей.
406. "Кубань тұқым шаруашылығы" ғылыми өндірістік бірлестігі жауапкершілігі шектеулі қоғамы, Ресей.
407 . Progress Agrar Handelsgesellschaft mbH, Германия.

408. Государственное учреждение "Институт зерновых культур Национальной академии аграрных наук Украины", Украина.
409. Общество с ограниченной ответственностью "Российская гибридная индустрия", Россия.
410. Фирма "Hild Samen Gesellschaft mit beschränkter Haftung", Германия.
411. Общество с ограниченной ответственностью "Научно-исследовательская компания зерновых культур", Венгрия.
412. Agri Obtentions SA., Франция.
413. Государственное научное учреждение "Северо-Кубанская сельскохозяйственная опытная станция", Россия.
414. Interseed Potatoes Gesellschaft mit beschränkter Haftung, Германия.
415. (CIP) Международный центр по картофелю, Перу.
416. An Jeongtak, Южная Корея.
417. DLF (Dansk Landbrugs Frøselskab) SEEDS A/S (Aktieselskab), Дания.
418. Тракийский сельскохозяйственный научно-исследовательский институт, Турция.
419. Baek Hyang Gu, Южная Корея.
420. Германцев Леонид Алексеевич, Россия.
421. Федеральное государственное бюджетное научное учреждение "Омский аграрный научный центр", Россия.
422. Общество с ограниченной ответственностью "Актив Агро", Россия.
423. Научно-производственное фермерское хозяйство "Компания МАИС", Украина.
424. "Агромейд" Единичное общество с ограниченной доверенностью, Болгария.
425. Общество с ограниченной ответственностью "Научно-производственное объединение Алтай", Россия.
426. Общество с ограниченной ответственностью Компания "СОКО", Россия.
427. Федеральное государственное бюджетное научное учреждение "Федеральный научный центр агроэкологии, комплексных мелиораций и защитного лесоразведения Российской академии наук", Россия.
428. Общество с ограниченной ответственностью "Штрубе Рус", Россия.
429. Общество с ограниченной ответственностью "Интер – Логистик Плюс", Россия.
430. Xisen Potato Industry Group Ltd. Co, Китайская Народная Республика.
431. C. Meijer Besloten Vennootschap, Нидерланды.
432. Фарм Фритс, Нидерланды.
433. Istanbul Tarim Sanayi Ve Ticaret Anonim Sirket, Турция.
434. Федеральное государственное унитарное предприятие "Бакчарское", Россия.
435. Товарищество с ограниченной ответственностью "STEV AGRO", Казахстан.
436. Товарищество с ограниченной ответственностью "ДиЛэнд", Казахстан.
437. Bass Genetics Inc, Соединенные Штаты Америки.
438. Общество с ограниченной ответственностью Кукурузокалибровочный завод "Золотой початок", Россия.
439. Monsanto Vegetable IP Menegement B.V., Нидерланды.
440. Gebroeders Bakker Zaadteelt en Zaadhandel B.V., Нидерланды.
441. Некоммерческое акционерное общество "Казахский национальный аграрный университет".
442. Региональный филиал "Кайнар" товарищества с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт плодоовощеводства".

408. "Украина аграрлық ғылымдар ұлттық академиясының дәнді дақылдар институты" мемлекеттік мекемесі, Украина.
409. "Ресейлік будан индустриясы" жауапкершілігі шектеулі қоғамы, Ресей.
410. "Hild Samen Gesellschaft mit beschränkter Haftung" фирмасы, Германия.
411. "Дәнді дақылдар ғылыми-зерттеу компаниясы" жауапкершілігі шектеулі қоғам, Венгрия.
412. Agri Obtentions SA., Франция.
413. "Солтүстік Кубань ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы" мемлекеттік ғылыми мекемесі, Ресей.
414. Interseed Potatoes Gesellschaft mit beschränkter Haftung, Германия.
415. "Картоп халықаралық орталығы" (CIP), Перу.
416. An Jeongtak, Оңтүстік Корея.
417. DLF (Dansk Landbrugs Frøselskab) Seeds A/S (Aktieselskab), Дания.
418. Тракия ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты, Түркия.
419. Baek Hyang Gu, Оңтүстік Корея.
420. Леонид Алексеевич Германцев, Ресей.
421. "Омбы аграрлық ғылыми орталығы" федералды мемлекеттік бюджеттік ғылыми мекемесі, Ресей.
422. "Актив Агро" жауапкершілігі шектеулі қоғам, Ресей.
423. "Компания МАИС" ғылыми-өндірістік фермерлік шаруашылығы, Украина.
424. "Агромейд" сенімхаты шектеулі дара қоғам, Болгария.
425. "Алтай ғылыми өндірістік бірлестігі" жауапкершілігі шектеулі қоғам, Ресей.
426. "СОКО" компаниясы жауапкершілігі шектеулі қоғам, Ресей.
427. "Ресей Ғылым Академиясының агроэкология, кешенді мелиорация және қорғаныш орман өсіру жөніндегі федералдық ғылыми орталығы" федералды мемлекеттік бюджеттік ғылыми мекеме, Ресей.
428. "Штрубе Рус" жауапкершілігі шектеулі қоғам, Ресей.
429. "Интер – Логистик Плюс" жауапкершілігі шектеулі қоғам, Ресей.
430. Xisen Polato Industry Group Ltd. Co, Қытай Халық Республикасы.
431. C. Meijer Besloten Vennootschap, Нидерланды.
432. Фарм Фритс, Нидерланды.
433. Istambul Tarim Sanayi Ve Ticaret Anonim Sirket, Түркия.
434. "Бакчарское" федералды мемлекеттік біртұтас кәсіпорын, Ресей.
435. "STEV AGRO" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, Қазақстан.
436. "ДиЛэнд" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, Қазақстан.
437. BASS Genetics Inc, Америка Құрама Штаттары.
438. ""Золотой початок" жүгері калибрлеу зауыты" жауапкершілігі шектеулі қоғамы, Ресей.
439. Monsanto Vegetable IP Menegement B.V., Нидерланды.
440. Gebroeders Bakker Zaadteelt en Zaadhandel B.V., Нидерланды.
441. "Қазақ ұлттық аграрлық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
442. "Қазақ жеміс-көкөніс шаруашылығы ғылыми зерттеу институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің "Қайнар" өңірлік филиалы.

443. "Соларис хибриди" д.о.о., Сербия.
444. Общество с ограниченной ответственностью "Всеукраинский научный институт селекции (ВНИС)", Украина.
445. Научно-производственное объединение "Соя-Центр", Россия.
446. Общество с ограниченной ответственностью "Опеновское", Россия.
447. SECOBRA Recherches SAS, Франция.
448. Институт физиологии растений и генетики Национальной академии наук Украины, Украина.
449. Общество с ограниченной ответственностью "ЭКОНива-Семена", Россия.
450. Федеральное государственное бюджетное учреждение науки "Федеральный исследовательский центр "Казанский научный центр Российской академии наук", Татарстан.
451. Федеральное государственное бюджетное учреждение науки "Самарский федеральный исследовательский центр Российской академии наук", Россия.
452. Федеральное государственное бюджетное научное учреждение "Федеральный научный центр лубяных культур", Россия.
453. Федеральное государственное бюджетное научное учреждение Уфимский федеральный исследовательский центр Российской академии наук, Башкортостан.
454. Cerela Inc., Канада.
455. Федеральное государственное бюджетное научное учреждение "Челябинский научно-исследовательский институт сельского хозяйства", Россия.
456. Lidea France SAS., Франция.
457. May-Agro Tohumculuk Sanayi ve Ticaret A.Ş., Турция.
458. Товарищество с ограниченной ответственностью "Опытное хозяйство масличных культур", Казахстан.
459. GIE LINEA Semences de Lin, Франция.
460. Товарищество с ограниченной ответственностью "Сельскохозяйственная опытная станция "Заречное", Казахстан.
461. Товарищество с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт хлопководства", Казахстан.
462. Товарищество с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт лесного хозяйства и агролесомелиорации имени А.Н. Букейхана", Казахстан.
463. Общество с ограниченной ответственностью "Семенная Лига", Россия.
464. Общество с ограниченной ответственностью "Селекционно -семеноводческий центр "Отбор".
465. Winall Hi - The Seed Co, Китайская Народная Республика.
466. KAZSEEDS Limited, Казахстан.
467. DLF BEET SEED ApS, Дания.
468. Крестьянское хозяйство "Багратион", Казахстан.
469. Добруджанский институт земледелия, Болгария.
470. Товарищество с ограниченной ответственностью "Восточно-Казахстанская сельскохозяйственная опытная станция".
471. Товарищество с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт плодоовощеводства".
472. Частное предприятие "Новомосковский плодопитомник", Украина.
473. DLF SEEDS A/S, Дания.

443. "Соларис хибриди" д.о.о., Сербия.
444. "Бүкілукраиналық селекциялық ғылыми институты (БСҒИ)" жауапкершілігі шектеулі қоғамы, Украина.
445. "Соя-Центр" ғылыми өндірістік бірлестігі, Ресей.
446. "Опеновское" жауапкершілігі шектеулі қоғамы, Ресей.
447. SECOBRA Recherches SAS, Франция.
448. Украина ұлттық ғылым академиясының өсімдік физиологиясы және генетикасы институты, Украина.
449. "ЭКОНива-Семена" жауапкершілігі шектеулі қоғамдастығы, Ресей.
450. "Ресей ғылым академиясының Қазан ғылыми орталығы" федералды зерттеу орталығы" федералды мемлекеттік бюджеттік ғылыми мекемесі, Татарстан.
451. "Ресей ғылым академиясының Самара федералдық зерттеу орталығы" федералды мемлекеттік бюджеттік ғылым мекемесі, Ресей.
452. "Тін дақылдарының федералды ғылыми орталығы" федералды мемлекеттік бюджеттік ғылыми мекемесі, Ресей.
453. "Ресей ғылым академиясының УФА федералдық зерттеу орталығы" федералды мемлекеттік бюджеттік ғылым мекемесі, Башқұртстан.
454. Cerela Inc., Канада.
455. "Челябі ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты" федералды мемлекеттік бюджеттік ғылыми мекемесі, Ресей.
456. Lidea France SAS., Франция.
457. May-Agro Tohumculuk Sanayi ve Ticaret A.S., Түркия.
458. "Майлы дақылдар тәжирібе шаруашылығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, Қазақстан.
459. GIE LINEA Semences de Lin, Франция.
460. "Заречное" ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, Қазақстан.
461. "Қазақ мақта шаруашылығы ғылыми зерттеу институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, Қазақстан.
462. "А.Н. Бөкейхан атындағы Қазақ орман шаруашылығы және агроорманмелиорациясы ғылыми зерттеу институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, Қазақстан.
463. "Семенная Лига" жауапкершілігі шектеулі қоғамы, Ресей.
464. "Отбор" селекциялық тұқым шаруашылығы орталығы" жауапкершілігі шектеулі қоғамы.
465. Winall Hi – The Seed Co, Қытай Халық Республикасы.
466. KAZSEEDS Limited, Қазақстан.
467. DLF BEET SEED ApS, Дания.
468. "Багратион" шаруа қожалығы, Қазақстан.
469. Добруджан егіншілік институты, Болгария.
470. "Шығыс Қазақстан ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
471. "Қазақ жеміс көкөніс шаруашылығы ғылыми зерттеу институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
472. "Новомосковский жеміс тәлімбағы" жекеменшік кәсіпорны, Украина.
473. DLF SEEDS A/S, Дания.

474. Meiosis LTD, Великобритания.
475. Федеральное государственное бюджетное научное учреждение "Аграрный научный центр "Донской", Россия.
476. Частное предприятие Селекционно-производственный центр "Яровит", Украина.
477. Федеральное государственное бюджетное научное учреждение "Федеральный исследовательский центр Тюменский научный центр СО РАН", Россия.
478. Общество с ограниченной ответственностью "ГСА Агро", Россия.
479. Федеральное государственное бюджетное научное учреждение "Национальный центр зерна имени П.П. Лукьяненко", Россия.
480. HIBRISOL, S.L., Испания.
481. Saatzucht Donau Ges.m.b.H. & CoKG, Австрия.
482. Gleen Seeds LTD, Канада.
483. Alfaseed KFT, Венгрия.
484. PROGEN TOHUM, Турция.
485. Toft Plant Breeding APS, Дания.
486. Stet Holland B.V. Нидерланды.
Приложение 3
к Государственному реестру
селекционных достижений,
рекомендуемых к использованию
в Республике Казахстан
Сведения о признаках и свойствах сорта, описание хозяйственных и биологических свойств сорта
Код раздела
Код значения признака сорта сельскохозяйственных растений
Наименование признака сорта сельскохозяйственных растений
A
Категории
A01
простой гибрид
A02
сложный гибрид
A03
линия
A04
родительский компонент
A05
трехлинейный гибрид
A06
гибрид первого поколения
A07
сортолинейный гибрид
A08
простой модифицированный гибрид
A09
простой межлинейный гибрид
A10
трехлинейный модифицированный гибрид
A11
двойной межлинейный гибрид
A12
двойной межлинейный модифицированный гибрид
A13
четырехлинейный гибрид
A14
пятилинейный гибрид
A15
шестилинейный гибрид
A16
гибридная популяция
A17
сорт
A18
устойчивость к ингибиторам ацетолактатсинтазы
A19
сорт-клон
B
Направления использования
B01
амилозный
B02
ароматичный
B03
белосемянный
B04
газонная трава
B05
двустороннее
B06
декоративные
B07
длиннозерный и ценный по качеству
B08
для газонов и на корм
B09
для десертных вин
B10
для шампанских вин
B11
засолочный
B12
зеленец
B13
зерно и силос
B14
зерновой
B15
зернофуражный
B16
картофель на сушеные продукты
B17
картофель на фри
B18
картофель на чипсы
B19
картофель отварной, пюре
B20
консервный
B21
кормовой
B22
лопающаяся
B23
лук репчатый из севка
B24
лук репчатый на зеленое перо
B25
масло и ментол
B26
мягкозерная пшеница
B27
на зеленую массу
B28
на томатопродукты
B29
низкопентозановый
B30
овощной
B31
пастбищный
B32
пивоваренный
B33
пивоваренный и ценный по качеству
B34
пищевое
B35
подвои для алычи, миндаля, персика, сливы
B36
подвои для абрикоса, алычи, персика, сливы
B37
подвои для абрикоса, алычи, сливы
B38
подвои для абрикоса, персика, сливы
B39
подвои для абрикоса, сливы
B40
подвои для алычи, персика, сливы
B41
подвои для алычи, сливы
B42
подвои для вишни
B43
подвои для вишни, черешни
B44
подвои для персика
B45
подвои для сливы
B46
подвой
B47
полусахарный
B48
получение ранней продукции
B49
салатный
B50
сахарный
B51
сидеральные
B52
силосный
B53
сильная пшеница
B54
скелетный
B55
соки
B56
спаржевая
B57
спирт, крахмал
B58
столовый
B59
столовый и фри
B60
столовый и чипсы
B61
супы, обжаренный картофель
B62
технический
B63
универсальные(ый)
B64
хлебопекарный
B65
цельноплодное консервирование
B66
ценная(ый) по качеству
B67
чипсы, фри
B68
аптечный лист
B69
молочно-восковой
B70
местный
B71
сигарный
B72
глютинозный
В73
крупяное
В74
штамбо- и кронообразователь
В75
семенной подвой
В76
клоновый подвой
В77
кондитерское
В78
прядильное
В79
двуручка
В80
вина
C
Периоды потребления
C01
зимний
C02
осенний
C03
позднелетний
C04
раннезимний
C05
раннеосенний
C06
летний
C07
позднезимний
C08
позднеосенний
C09
раннелетний
C10
летне-осенний
C11
осенне-зимний
C12
зимнее хранение
D
Сроки созревания
D01
очень ранний (ультраранний)
D02
ранний (раннеспелый)
D03
средний (среднеспелый)
D04
поздний (позднеспелый)
D05
очень поздний
D06
от очень раннего до раннего
D07
среднеранний
D08
среднепоздний
D09
от позднего до очень позднего
D10
ремонтантный
E
Типы растения
E01
00 типа (безэруковый, низкоглюкозинолатый)
E02
детерминантный, неосыпающийся, безлисточковый
E03
урожайный, раннеспелый (урожайный)
E04
урожайный, среднеранний (урожайный, нормальный)
E05
безлисточковый
E06
высокомасличный
E07
голозерный
E08
детерминантный, неосыпающийся
E09
детерминантное
E10
крупноплодный
E11
короткоплетистое
E12
кустовое
E13
многорядный, голозерный
E14
неосыпающийся
E15
острый
E16
полукочанный
E17
пчелоопыляемое
E18
сладкий
E19
тонкопленчатое
E20
ярусная гетерофилия
E21
0 типа (безэруковый)
E22
урожайный, сахаристый, среднеспелый (нормальный)
E23
сахаристый, среднепоздний (нормальный, сахаристый)
E24
сахаристый, позднеспелый (сахаристый)
E25
высокомасличный, высокоолеиновый
E26
высокоолеиновый
E27
детерминантный, безлисточковый
E28
длинноплетистое
E29
индетерминантное
E30
кочанный
E31
корневой
E32
листовой
E33
многорядный
E34
неосыпающийся, безлисточковый
E35
партенокарпическое
E36
полуострый
E37
ромэн
E38
среднеплетистое
E39
черешковый
E40
двурядный
E41
пленчатый
E42
диплоидный
E43
триплоидный
E44
тетраплоидный
E45
гексаплоидный
E46
октоплоидный
E47
полиплоидный
E48
урожайно-сахаристый
E49
полудетерминантный
E50
черри
E51
полусладкий
E52
гибрид-опылитель
E53
00 типа (бескосточковые)
E54
бескосточковый
E55
урожайный, очень ранний
E56
урожайный, среднеспелый
E57
сахаристый, очень поздний
E58
стоячий, безлисточковый
E59
стоячий, неосыпающийся
E60
стоячий
E61
вьющийся, стелющийся
F
Условия выращивания
F01
защищенный грунт (закрытый грунт)
F02
однолетний
F03
светокультура
F04
садово-огородный (приусадебное возделывание)
F05
двуукосный
F06
садово-огородный для защищенного грунта
F07
одноукосный
F08
товарное производство
F09
весенне-летний оборот
F10
зимне-весенний оборот
F11
летне-осенний оборот
F12
продленный оборот
F13
необогреваемая теплица
F14
открытый грунт
F15
малообъемная технология
F16
озимый
F17
яровой
F18
зимующая форма
F19
орошение
F20
богара обеспеченная
F21
жесткая богара
F22
орошение и богара
F23
зимняя теплица
F24
летние посевы
F25
подзимный посев
F26
весеннее
F27
весенний и повторный
F28
летний
F29
повторный
F30
трехукосный
G
Формы
G01
веретеновидная
G02
кубовидная
G03
короткоцилиндрическая
G04
округлая
G05
обратнояйцевидная
G06
плоская
G07
поперечно-узкоэллиптическая
G08
ромбическая
G09
сильно-грушевидный
G10
усеченно-коническая
G11
удлиненно-конусовидная
G12
удлиненно-цилиндрическая
G13
цилиндрическая
G14
широкоэллиптическая
G15
эллиптическая
G16
грушевидный
G17
конусовидная
G18
овальная
G19
овально-округлая
G20
призмовидная
G21
плоскоокруглая
G22
поперечно-эллиптическая
G23
сосульковидная
G24
сердцевидная
G25
удлиненно-овальная
G26
узкотреугольная
G27
хоботовидная
G28
широкобратнояйцевидная
G29
широкояйцевидная
G30
яйцевидная
G31
удлиненная
G32
удлиненно-кубовидная
H
Устойчивость к вредителям
H01
нематодоустойчивый
H02
устойчив к золотистой картофельной нематоде (R01)
H03
восприимчив к золотистой картофельной нематоде (R01)
I
Устойчивость к болезням
I01
устойчивость к ризомании
I02
устойчив к раку, патотип I
I03
восприимчив к раку, патотипI
Утвержден приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 июля 2009 года № 434
Перечень перспективных сортов сельскохозяйственных растений

474. Meiosis LTD, Ұлыбритания.
475. "Донской" аграрлы ғылыми орталығы" федералды мемлекеттік бюджеттік ғылыми мекемесі, Ресей.
476. "Яровит" селекциялық өндірістік орталығы" жекеменшік кәсіпорны, Украина.
477. Ресей ғылым академиясының Сібір бөлімшесінің Түмен ғылыми орталығы" федералды зерттеу орталығы" федералды мемлекеттік бюджеттік ғылыми мекемесі, Ресей.
478. "ГСА Агро" жауапкершілігі шектеулі қауымдастығы", Ресей.
479. "П. П. Лукьяненко атындағы Ұлттық астық орталығы" федералды мемлекеттік бюджеттік ғылыми мекемесі, Ресей.
480. HIBRISOL, S.L., Испания.
481. Saatzucht Donau Ges.m.b.H. & CoKG, Австрия.
482. Gleen Seeds LTD, Канада.
483. Alfaseed KFT, Венгрия.
484. PROGEN TOHUM, Түркия.
485. Toft Plant Breeding APS, Дания.
486. Stet Holland B.V. Нидерланды.
Қазақстан Республикасында
пайдалануға ұсынылған
селекциялық жетістіктердің
мемлекеттік тізіліміне
3-қосымша
Сұрыптың белгілері мен қасиеттері туралы мәліметтер, сұрыптың шаруашылық және биологиялық қасиеттері сипаттамасы
Бөлім коды
Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорты белгісінің мағыналық коды
Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорты белгісінің атауы
A
Санаттар
A01
қарапайым будан
A02
күрделі будан
A03
линия
A04
ата-аналық компонент
A05
үш линиялық будан
A06
бірінші ұрпақты будан
A07
сорттық линиялық будан
A08
қарапайым түрлендірілген будан
A09
қарапайым линияаралық будан
A10
үш линиялы түрлендірілген будан
A11
қос линияаралық будан
A12
қос линияаралық түрлендірілген будан
A13
төрт линиялы будан
A14
бес линиялы будан
A15
алты линиялы будан
A16
буданды популяция
A17
сорт
A18
ацетолактатсинтаза ингибиторларына төзімділік
A19
сорт-клон
B
Пайдалану бағыты
B01
амилозды
B02
хош иісті
B03
ақ тұқымды
B04
көгалдық шөп
B05
екі жақты
B06
сәнді
B07
ұзын дәнді және сапасы бойынша құнды
B08
көгалдар мен мал азығына арналған
B09
десертті шарапқа арналған
B10
шампанды шарапқа арналған
B11
тұздау үшін
B12
көк қияр
B13
дәнге және сүрлемге арналған
B14
дәнге арналған
B15
астықты жемді
B16
кептірілетін өнім дайындайтын картоп
B17
фри дайындайтын картоп
B18
чипс дайындайтын картоп
B19
пісіретін картоп, езбе
B20
консервті
B21
мал азықты
B22
жарылатын
B23
көшетпен отырғызылатын басты пияз
B24
жасыл сабағы пайдаланылатын басты пияз
B25
май және ментол
B26
жұмсақ дәнді бидай
B27
жасыл массаға арналған
B28
қызанақ өнімдеріне арналған
B29
төмен пентозанды
B30
көкөністі
B31
жайылымды
B32
сыра қайнатуға арналған
B33
сыра қайнатуға арналған және сапасы бойынша құнды
B34
тағамдық
B35
алша, бадам, шабдалы, қара өрік телітушілері
B36
өрік, алша, шабдалы, қара өрік телітушілері
B37
өрік, алша, қара өрік телітушілері
B38
өрік, шабдалы, қара өрік телітушілері
B39
өрік, қара өрік телітушілері
B40
алша, шабдалы, қара өрік телітушілері
B41
алша, қара өрік телітушілері
B42
шие телітушілері
B43
шие, қызыл шие телітушілері
B44
шабдалы телітушілері
B45
қара өрік телітушілері
B46
телітуші
B47
жартылай қантты
B48
ерте алынатын өнім
B49
салатқа арналған
B50
қантты
B51
сидералды
B52
сүрлемдік
B53
қүшті бидай
B54
қаңқалы
B55
шырынға арналған
B56
спаржалы
B57
спирт, крахмал
B58
асханалық
B59
асханалық және фри жасауға арналған
B60
асханалық және чипс жасауға арналған
B61
сорпаға, қуыруға арналған картоп
B62
техникалық
B63
әмбебап
B64
наубайханалық
B65
тұтас жемісті консервілеу
B66
сапасы жағынан құнды
B67
чипс, фриге арналған
B68
дәріханалық жапырақ
B69
сүтті-балауызды
B70
жергілікті
B71
сигарлы
B72
глютинозды
В73
жармалық
В74
штамп және бөрікбас түзуші
В75
тұқымдық телітуші
В76
клонды телітуші
В77
кондитерлік
В78
талшықты
В79
екі жақты
В80
шарапқа арналған
C
Пайдалану кезеңдері
C01
қысқы
C02
күзгі
C03
кеш жазғы
C04
ерте қысқы
C05
ерте күзгі
C06
жазғы
C07
кеш қысқы
C08
кеш күзгі
C09
ерте жазғы
C10
жазғы-күзгі
C11
күзгі-қысқы
C12
қыста сақтауға арналған
D
Пісу мерзімдері
D01
өте ерте (ультра ерте)
D02
ерте (ерте пісетін)
D03
орта (орташа пісетін)
D04
кеш (кеш пісетін)
D05
өте кеш пісетін
D06
өте ертеден ертеге дейін
D07
орташа ерте пісетін
D08
ортадан кеш пісетін
D09
кештен өте кешке дейін
D10
ремонтантты
E
Өсімдік типтері
E01
00 типті (эруксыз, төмен глюкозинолатты)
E02
детерминантты, шашылмайтын, жапырақшасыз
E03
өнімді, ерте пісетін (өнімді)
E04
өнімді, ортадан ерте пісетін (өнімді, қалыпты)
E05
жапырақшасыз
E06
майлылығы жоғары
E07
жалаңаш дәнді
E08
детерминантты, шашылмайтын
E09
детерминантты
E10
ірі жемісті
E11
қысқа ілмекті
E12
бұталы
E13
көпқатарлы, жалаңаш дәнді
E14
шашылмайтын
E15
ащы
E16
Жартылай қауданды
E17
арамен тозаңданатын
E18
тәтті
E19
жұқа қабықты
E20
ярусты гетерофилия
E21
0 типті (эруксыз)
E22
өнімді, қантты, орташа пісетін (қалыпты)
E23
қантты, ортадан кеш пісетін (қалыпты, қантты)
E24
қантты, ортадан кеш пісетін (қантты)
E25
майлылығы жоғары, жоғары олеинді
E26
жоғары олеинді
E27
детерминантты, жапырақшасыз
E28
ұзын ілмекті
E29
индетерминантты
E30
қауданды
E31
тамырлы
E32
жапырақты
E33
көпқатарлы
E34
шашылмайтын, жапырақшасыз
E35
партенокарпиялық
E36
жартылай ащы
E37
ромэн
E38
орташа ілмекті
E39
сағақты
E40
екі қатарлы
E41
қабықшалы
E42
диплоидты
E43
триплоидты
E44
тетраплоидты
E45
гексаплоидты
E46
октоплоидты
E47
полиплоидты
E48
өнімді-қантты
E49
жартылай детерминантты
E50
черри
E51
жартылай тәтті
E52
будан-тозаңдатқыш
E53
00 типті (сүйексіз)
E54
сүйексіз
E55
өнімді, өте ерте пісетін
E56
өнімді, орташа пісетін
E57
қантты, өте кеш пісетін
E58
тік тұратын, жапырақшасыз
E59
тік тұратын, шашылмайтын
E60
тік тұратын
E61
бұралып өсетін, төселмелі өсімдік
F
Өсіру жағдайы
F01
қорғалған топырақ (жабық топырақ)
F02
бір жылдық
F03
жарықты дақыл
F04
бау-бақшалық (үйдің жанында өсіруге арналған)
F05
екі рет шабатын
F06
қорғалған топыраққа арналған бау-бақшалық
F07
бір рет шабатын
F08
тауарлық өндіріс
F09
көктемгі-жазғы айналым
F10
қысқы-көктемгі айналым
F11
жазғы-күзгі айналым
F12
ұзартылған айналым
F13
жылытылмайтын жылыжай
F14
ашық топырақ
F15
аз көлемді технология
F16
күздік
F17
жаздық
F18
қыстайтын формасы
F19
суарылмалы
F20
ылғалмен қамтамасыз етілген тәлімі жер
F21
ылғалмен қамтылмаған қатты тәлімі жер
F22
суарылмалы және тәлімі жер
F23
қысқы жылыжай
F24
жазғы егістер
F25
қысқы егістер
F26
көктемгі егістер
F27
көктемгі және қайталанып себілген егістер
F28
жазғы егістер
F29
қайталанып себілген егістер
F30
үш рет шабылатын
G
Пішіндері
G01
ұршық тәрізді
G02
текше тәрізді
G03
қысқа цилиндр тәрізді
G04
дөңгелек
G05
кері жұмыртқа тәрізді
G06
жалпақ
G07
көлденең-жіңішке эллипсті
G08
ромб тәрізді
G09
күшті-алмұрт тәрізді
G10
қиық конус тәрізді
G11
ұзартылған-конус тәрізді
G12
ұзартылған-цилиндр тәрізді
G13
цилиндр тәрізді
G14
кең эллипс тәрізді
G15
эллипс тәрізді
G16
алмұрт тәрізді
G17
конус тәрізді
G18
сопақ
G19
сопақ-дөңгелек
G20
призма тәрізді
G21
жалпақ дөңгелек
G22
көлденең эллипсті
G23
сүңгі тәрізді
G24
жүрек тәрізді
G25
ұзартылған-сопақ
G26
жіңішке үш бұрышты
G27
піл тұмсық тәрізді
G28
кең кері жұмыртқа тәрізді
G29
кең жұмыртқа тәрізді
G30
жұмыртқа тәрізді
G31
ұзартылған
G32
ұзартылған-текше тәрізді
H
Зиянкестерге төзімділігі
H01
нематодаға төзімді
H02
Алтын түстес картоп нематодасына төзімділік (R01)
H03
Алтын түстес картоп нематодасына сезімтал (R01)
I
Ауруларға төзімділігі
I01
ризоманияға төзімді
I02
жемірге төзімді, патотип I
I03
жемірге сезімтал, патотип I
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2009 жылғы 30 шілдедегі
№ 434 бұйрығымен
бекітілген
Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің перспективалы сұрыптарының тізбесі

Сноска. Перечень - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 10.04.2023 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Восточно-Казахстанская область
Пшеница мягкая озимая – по области
Сорт Бригада

Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 10.04.2023 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Шығыс Қазақстан облысы
Күздік жұмсақ бидай – облыс бойынша
Бригада сұрыбы