Об утверждении Правил присвоения звания "Народный" или "Образцовый" коллективам художественной самодеятельности
Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 28 марта 2007 года N 93. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 апреля 2007 года N 4632.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 27.01.2021 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 28) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О культуре" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 26.01.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения звания "Народный" или "Образцовый" коллективам художественной самодеятельности.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 27.01.2021 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту историко-культурного наследия обеспечить:
1) государственную регистрацию в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего приказа;
2) официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра А. Бурибаева.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации и вводится в действие со дня его официального опубликования.
Министр
Утверждены приказом
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
от 28 марта 2007 года № 93
Правила присвоения звания "Народный" или "Образцовый" коллективам художественной самодеятельности
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 27.01.2021 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения звания "Народный" или "Образцовый" коллективам художественной самодеятельности (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 28) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О культуре" и с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок присвоения звания "Народный" или "Образцовый" коллективам художественной самодеятельности.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 22.04.2026 № 201-НҚ. (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Көркемөнерпаздар ұжымдарына "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі 2007 жылғы 28 наурыздағы N 93 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 25 сәуірдегі Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4632 болып енгізілді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 27.01.2021 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 28) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 26.01.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Көркемөнерпаздар ұжымдарына "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын беру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 27.01.2021 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Тарихи-мәдени мұра департаменті:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың ресми жариялануын мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министрі А. Бөрібаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күшіне енеді және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2007 жылғы 28 наурыздағы
№ 93 бұйрығымен
бекітілген
Көркемөнерпаздар ұжымдарына "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын беру қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 27.01.2021 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Көркемөнерпаздар ұжымдарына "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Мәдениет туралы" Заңының 7-бабының 28) тармақшасына және Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапты қызметтер туралы" Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленген және көркемөнерпаздар ұжымдарына "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын беру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 22.04.2026 № 201-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. Звания "Народный" или "Образцовый" присваиваются коллективам художественной самодеятельности.
3. Звания "Народный" или "Образцовый" коллективам художественной самодеятельности присваиваются для создания дополнительных стимулов в работе коллективов художественной самодеятельности, обеспечения высокого уровня их творческой деятельности, поддержки талантливых самодеятельных исполнителей для дальнейшего профессионального становления одаренных людей во всех возрастных группах.
Глава 2. Порядок присвоения звания "Народный" или "Образцовый" коллективам художественной самодеятельности
4. Звание "Народный" или "Образцовый" присваивается при:
1) осуществлении непрерывной творческой деятельности не менее 5 лет;
2) наличии высокого уровня исполнительского мастерства;
3) проведении учебно-воспитательных занятий и творческой работы по следующим жанрам: оркестры народных инструментов, духовые и эстрадные, вокально-инструментальные ансамбли и группы, ансамбли песни и танца, вокальные, хореографические, цирковые, изобразительного и декоративно-прикладного искусства и фотоискусства;
4) наличии в репертуаре произведений отечественного и зарубежного искусства, народно-традиционного фольклорного творчества, в том числе произведений, способствующие нравственно-эстетическому воспитанию населения, а также совершенствовании исполнительского мастерства;
5) наличии призовых мест за участие в культурных мероприятиях (конкурсах, фестивалях районного, городского, областного, республиканского и международного значений);
6) освещении в средствах массовой информации регионального и/или республиканского уровнях (не менее 3 публикаций) о деятельности коллектива художественной самодеятельности.
5. Прием заявок на присвоение звания "Народный" или "Образцовый" коллективам художественной самодеятельности осуществляется в соответствии с порядком, определенным главой 3 настоящих Правил.
6. Для рассмотрения представленных заявок, определения соответствия коллективов художественной самодеятельности условиям, указанным в пункте 4 настоящих Правил, местные исполнительные органы областей, городов Астана, Алматы и Шымкент (далее – местные исполнительные органы) создают комиссии по присвоению звания "Народный" или "Образцовый" коллективам художественной самодеятельности (далее – Комиссия).
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 26.01.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. В состав Комиссии входят представитель уполномоченного органа в области культуры (далее – уполномоченный орган) и специалисты по жанрам.
Количество членов Комиссии является нечетным и состоит из председателя, членов и секретаря. Секретарь не является членом Комиссии.

2. "Халықтық" немесе "Үлгілі" атақтары көркемөнерпаздар ұжымдарына беріледі.
3. Шығармашылық ұжымдардың жұмысын қосымша ынталандыру, шығармашылық қызметті жоғары деңгейде қамтамасыз ету, әр топтағы дарынды адамдардың одан әрі кәсіби қалыптасуы үшін талантты өнерпаз орындаушыларды қолдау үшін көркемөнерпаздар ұжымдарына "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағы беріледі.
2-тарау. Көркемөнерпаздар ұжымдарына "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын беру тәртібі
4. "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағы:
1) 5 жылдан кем емес үздіксіз шығармашылық қызметті жүзеге асыруы;
2) орындаушылық шеберліктің жоғары деңгейінің болуы;
3) шығармашылық және оқу-тәрбиелік жұмыстарымен мына жанрлар бойынша өткізуі: халық аспаптары, үрмелі және эстрадалық оркестрлеріне, вокалды-аспаптар ансамбліне және басқа да топтарға, фольклорлық және отбасылық ансамбльдеріне, ән би ансамбліне, театрлар, хореография, хорлар, вокалды, цирк, бейнелеу және қолданбалы-безендіру өнері мен фото өнеріне;
4) репертуарында отандық және шетелдік өнері шығармаларының, халықтық-дәстүрлі фольклорлық шығармашылықтың үздік үлгілерінің, халықтың адамгершілік-эстетикалық тәрбиесіне ықпал ететін шығармаларының бар болуы, сонымен қатар орындаушылық шеберлікті жетілдіруі;
5) мәдени іс-шараларға (аудандық, қалалық, облыстық, республикалық және халықаралық маңызы бар конкурстар, фестивальдерге) қатысқаны үшін жүлделі орындардың болуы;
6) көркемөнерпаздар ұжымның қызметі туралы өңірлік және/немесе республикалық деңгейлерінде бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануы (3 мақаладан кем емес) кезінде беріледі.
5. Осы Қағидалардың 3-тарауында айқындалған көркемөнерпаздар ұжымдарына "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын беруге өтінімдерді қабылдау (бұдан әрі – өтінім) тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады.
6. Ұсынылған өтінімдерді қарау, көркемөнерпаздар ұжымдарының осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген шарттарға сәйкестігін айқындау үшін, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының, облыстық жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі – жергілікті атқарушы органдар) көркемөнерпаздар ұжымдарына "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын беру жөніндегі комиссияларды (бұдан әрі – Комиссия) құрады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 26.01.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Комиссия құрамына мәдениет саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) өкілі және жанрлар бойынша мамандар кіреді.
Комиссия мүшелерінің саны тақ болып табылады және төрағадан, мүшелер мен хатшыдан тұрады. Хатшы Комиссия мүшесі болып табылмайды.

Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 26.01.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Заседания Комиссии проводятся по мере поступления заявок в местные исполнительные органы (не менее 5 заявок) и считаются правомочными, если на них присутствует не менее двух третей от общего числа членов Комиссии.
9. По результатам рассмотрения представленных заявок Комиссия принимает решение о присвоении коллективу художественной самодеятельности звания "Народный" или "Образцовый", либо об отказе в присвоении коллективу художественной самодеятельности звания "Народный" или "Образцовый".
10. Решение об отказе в присвоении коллективу художественной самодеятельности звания "Народный" или "Образцовый" принимается Комиссией в случае недостоверности сведений в представленных заявках, либо несоответствия условиям, установленным пунктом 4 настоящих Правил.
11. Решение Комиссии принимается простым большинством голосов от общего числа присутствующих членов Комиссии. При равенстве голосов членов Комиссии голос председателя является решающим.
12. Решение Комиссии оформляется протоколом и подлежит подписанию председателем и присутствующими членами Комиссии.
13. На основании положительного решения Комиссии уполномоченный орган присваивает коллективу художественной самодеятельности звание "Народный" или "Образцовый" приказом его первого руководителя или лица его замещающего.
Глава 3. Порядок оказания государственной услуги "Прием заявок на присвоение звания "Народный" или "Образцовый" коллективам художественной самодеятельности"
14. Государственная услуга "Прием заявок на присвоение звания "Народный" или "Образцовый" коллективам художественной самодеятельности" (далее – государственная услуга) оказывается местными исполнительными органами.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги (далее – Перечень) изложены в приложении 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 26.01.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 22.04.2026 № 201-НҚ. (вводится в действие с 12.07.2026).

Ескерту. 7-тармаққа орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 26.01.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Комиссия отырыстары жергілікті атқарушы органдарға өтінімдердің түсуіне қарай өткізіледі (кемінде 5 өтінім) және егер оларға Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, заңды деп есептеледі.
9. Ұсынылған өтінімдерді қарау нәтижелері бойынша Комиссия көркемөнерпаздар ұжымына "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын беру немесе көркемөнерпаздар ұжымына "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
10. Көркемөнерпаздар ұжымына "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын беруден бас тарту туралы шешімді Комиссия ұсынылған өтінімдерде мәліметтер дұрыс болмаған немесе осы Қағидалардың 4-тармағында белгіленген шарттарға сәйкес келмеген жағдайда қабылдайды.
11. Комиссияның шешімдері Комиссияға қатысқан мүшелерінің жалпы санының қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады. Комиссия мүшелерінің дауыстары тең болған кезде төрағаның дауысы шешуші болып табылады.
12. Комиссия шешімі хаттамамен ресімделеді және төраға мен Комиссияның қатысқан мүшелері қол қоюға тиіс.
13. Комиссияның оң шешімі негізінде уәкілетті орган оның бірінші басшысының немесе оны алмастыратын тұлғаның бұйрығымен көркемөнерпаздар ұжымына "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын береді.
3-тарау. "Көркемөнерпаздар ұжымдарына "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын беруге өтінімдерді қабылдау" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
14. Көркемөнерпаздар ұжымдарына "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын беруге өтінімдерді қабылдау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) жергілікті атқарушы органдармен көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес жазылған.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 26.01.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 22.04.2026 № 201-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

15. Для получения государственной услуги руководитель коллектива художественной самодеятельности (далее – руководитель коллектива) подает заявку на присвоение звания "Народный" или "Образцовый" коллективу художественной самодеятельности по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в пункте 8 (далее – заявка) Перечня в канцелярию местного исполнительного органа или через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал).
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 26.01.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Заявка рассматривается в течение одного рабочего дня со дня поступления в местный исполнительный орган.
17. При подаче заявки через канцелярию местного исполнительного органа на его копии ставится штамп местного исполнительного органа, содержащий дату, время приема и номер входящих заявок, с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) лица, принявшего заявку. При обращении через портал в "личном кабинете" руководителя коллектива отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.
Сноска. В пункт 17 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 22.04.2026 № 201-НҚ.. (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Работник канцелярии местного исполнительного органа осуществляет прием, регистрацию заявки и передает ее руководителю местного исполнительного органа для определения ответственного исполнителя в день его поступления.
В случае обращения руководителя коллектива после окончания рабочего времени, в выходные, праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием заявки, выдача оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 26.01.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В случае обращения руководителя коллектива после окончания рабочего времени, в выходные, праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года и Закону Республики Казахстан от 13 декабря 2001 года "О праздниках в Республике Казахстан", прием заявки, выдача оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день.

15. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көркемөнерпаздар ұжымының басшысы (бұдан әрі – ұжым басшысы) Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көркемөнерпаздар ұжымына "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын беруге өтінімді (бұдан әрі – өтінім) жергілікті атқарушы органның кеңсесіне немесе "электрондық үкімет" веб-порталы www.egov.kz, www.elisence.kz (бұдан әрі – портал) арқылы береді.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 26.01.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Өтінім жергілікті атқарушы органға келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде қаралады.
17. Өтінімді жергілікті атқарушы органның кеңсесі арқылы берген кезде оның көшірмесіне өтінімді қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіле отырып, қабылданған күні, уақыты және кіріс өтінімдерінің нөмірі қамтылған жергілікті атқарушы органның мөртаңбасы қойылады. Портал арқылы жүгінген кезде ұжым басшысының "жеке кабинетінде" нәтижені алу күні мен уақытын көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсетуге сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 22.04.2026 № 201-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Жергілікті атқарушы орган кеңсесінің қызметкері өтінімді қабылдауды, тіркеуді жүзеге асырады және оны ол түскен күні жергілікті атқарушы органның басшысына жауапты орындаушыны анықтау үшін береді.
Ұжым басшысы кеңсеге жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүгінген жағдайда өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 26.01.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

19. Руководитель местного исполнительного органа определяет ответственного исполнителя и передает заявку ему на исполнение.
20. Ответственный исполнитель местного исполнительного органа, по итогам рассмотрения заявки, подготавливает расписку о приеме заявки на присвоение звания "Народный" или "Образцовый" коллективу художественной самодеятельности (далее – расписка о приеме) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, либо расписку об отказе в приеме заявки на присвоение звания "Народный" или "Образцовый" коллективу художественной самодеятельности (далее – расписка об отказе) по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам и направляет руководителю местного исполнительного органа.
21. Руководитель местного исполнительного органа подписывает расписку о приеме либо расписку об отказе. Ответственный исполнитель местного исполнительного органа направляет результат оказания государственной услуги услугополучателю на бумажном носителе в случае его обращения в канцелярию или в электронной форме в случае его обращения на портал.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, указаны в пункте 9 Перечня.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 26.01.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. При обращении на бумажном носителе, результат оказания государственной услуги оформляется в электронной форме, распечатывается, заверяется печатью местного исполнительного органа и подписью уполномоченного лица.
При обращении посредством портала результат оказания государственной услуги направляется руководителю коллектива в "личный кабинет" в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица местного исполнительного органа.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов сотрудник структурного подразделения услугодателя в течение 5 (пять) рабочих дней со дня регистрации заявления рассматривает представленные документы и формирует проект результата оказания государственной услуги по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги услугодатель не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статье 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК) направляет услугополучателю уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Процедура заслушивания проводится в соответствии со статьей 73 АППК РК.
Услугополучатель предоставляет или высказывает возражение к предварительному решению об отказе в оказании государственной услуги в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения уведомления.
Протокол заслушивания оформляется в соответствии со статьей 74 АППК РК.
По результатам рассмотрения возражения, в случае поступления от услугополучателя, услугодатель выдает расписку о приеме заявки на присвоение звания "Народный" или "Образцовый" коллективу художественной самодеятельности, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.

19. Жергілікті атқарушы органның басшысы жауапты орындаушыны анықтайды және оған орындауға өтінім жібереді.
20. Жергілікті атқарушы органның жауапты орындаушысы өтінімді қарау қорытындылары бойынша осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көркемөнерпаздар ұжымына "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын беруге өтінімді қабылдау туралы қолхат (бұдан әрі – қабылдау туралы қолхат) немесе осы Қағидалардың 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көркемөнерпаздар ұжымына "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын беруге өтінімді қабылдаудан бас тарту туралы қолхат (бұдан әрі – бас тарту туралы қолхат) дайындайды және жергілікті атқарушы органның басшысына жібереді.
21. Жергілікті атқарушы органның басшысы қабылдау туралы қолхатқа немесе бас тарту туралы қолхатқа қол қояды. Жергілікті атқарушы органның жауапты орындаушысы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұжым басшысына ол кеңсеге жүгінген жағдайда қағаз тасығышта немесе ол порталға жүгінген жағдайда электрондық нысанда жолдайды.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер Тізбенің 9-тармағында көрсетілген.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 26.01.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Қағаз жеткізгіште жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі электрондық нысанда ресімделеді, басып шығарылады, жергілікті атқарушы органның мөрімен және уәкілетті адамның қолымен расталады.
Жергілікті атқарушы органдарға портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін жергілікті атқарушы органдардың уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанында ұжым басшысының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген құжаттарды тіркеу күнінен бастап, құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің қызметкері өтінішті тіркеген кезден бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттарды қарастырады және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесінің жобасын қалыптастырады.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей, көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушының ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдау өткізу уақыты мен орны туралы хабарламаны жібереді.
Тыңдау рәсімі ҚР ӘРПК-ның 73-бабына сәйкес жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы хабарламаны алған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешімге қарсылықты береді немесе білдіреді.
Тыңдау хаттамасы ҚР ӘРПК-ның 74-бабына сәйкес рәсімделеді.
Қарсылықты қарау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті алушыдан келіп түскен жағдайда көрсетілетін қызметті беруші фильмге прокаттау куәлігін не мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тартуды береді.

Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 22.04.2026 № 201-НҚ.. (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 23 предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 22.04.2026 № 201-НҚ. (вводится в действие с 12.07.2026).
23. Местные исполнительные органы обеспечивают внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в соответствие с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
Уполномоченный орган в сфере культуры направляет информацию о порядке оказания государственной услуги и о внесенных изменениях и дополнениях в настоящие Правила в Единый контакт-центр, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", а также услугодателям в течение 3 (трех) рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 26.01.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
Сноска. Глава 4 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 26.01.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается в административный орган, должностному лицу, чьи административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются.
Уполномоченный орган, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом уполномоченный орган, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятное решение, совершит действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.

Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 22.04.2026 № 201-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
23-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 22.04.2026 № 201-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Жергілікті атқарушы органдар мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді Заңның 5-бабының 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес қамтамасыз етеді.
Мәдениет саласындағы уәкілетті орган Бірыңғай байланыс орталығына, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторына, сондай-ақ көрсетілетін қызметті берушілеріне көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы және осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпаратты тиісті нормативтік құқықтық актінің әділет органында мемлекеттік тіркелгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде жібереді.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 26.01.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
Ескерту. 4-тарау жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 26.01.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым әкімшілік актісі, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын әкімшілік органға, лауазымды адамға беріледі.
Уәкілетті орган, шағым жасалатын лауазымды адамның шешімі, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте уәкілетті орган, шағым жасалатын лауазымды адамның шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне), егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде қолайлы шешім қабылдаса, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын іс-әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.

25. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
26. Если иное не предусмотрено законом Республики Казахстан, обжалование в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 Административного процедурного-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам присвоения звания
"Народный" или "Образцовый"
коллективам художественной
самодеятельности"
Примечание ИЗПИ!

25. Көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті органның атына келіп түскен шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
26. Егер Қазақстан Республикасының Заңында өзгеше көзделмесе, сотқа шағымдануға Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағымданғаннан кейін жол беріледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Приложение 1 предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 22.04.2026 № 201-НҚ. (вводится в действие с 12.07.2026).
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 22.04.2026 № 201-НҚ. (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1.
Наименование государственной услуги
"Прием заявок на присвоение звания "Народный" или "Образцовый" коллективам художественной самодеятельности".
2.
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует.
3.
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Астана, Алматы и Шымкент.
4.
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) канцелярия услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства" www.​egov.​kz, www.​eli​cens​e.​kz.
5.
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
5 (пять) рабочих дней.
6.
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично автоматизированная)/бумажная.
7.
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Расписка о приеме заявки на присвоение звания "Народный" или "Образцовый" коллективу художественной самодеятельности по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, либо расписка об отказе в приеме заявки на присвоение звания "Народный" или "Образцовый" коллективу художественной самодеятельности по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам. При обращении к услугодателю за результатом оказания государственной услуги на бумажном носителе, результат оказания государственной услуги оформляется в электронной форме, распечатывается и заверяется печатью и подписью уполномоченного лица услугодателя. При обращении услугополучателя посредством портала результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
8.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
9.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 22.04.2026 № 201-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Көркемөнерпаздар
ұжымдарына "Халықтық"
немесе "Үлгілі" атағын беру
қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 22.04.2026 № 201-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
"Көркемөнерпаздар ұжымдарына "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын беруге өтінімдерді қабылдау".
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
Жоқ.
3.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Астана, Алматы, Шымкент қалаларының, облыстық жергілікті атқарушы органдар
4.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы
5.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
5 (бес) жұмыс күні
6.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде
7.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын көркемөнерпаздар ұжымына беру туралы өтінімді қабылдау туралы қолхат немесе осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Халықтық" немесе "Үлгілі" көркемөнерпаздар ұжымы атағын алуға өтінімді қабылдаудан бас тарту туралы қолхат болып табылады.
Мемлекеттік қызметті қағаз жеткізгіште көрсету нәтижесі туралы көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі электрондық нысанда ресімделеді, басып шығарылады және көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының мөрімен және қолымен расталады.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинетте" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанында жолданады.
8.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
9.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 7.30 часов до 17.30 часов, с перерывом на обед с 12.00 часов до 13.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан. Прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется с 08.00 часов до 16.30 часов с перерывом на обед с 12.00 часов до 13.30 часов. Прием осуществляется в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ. При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа в области культуры;
2) официальном интернет-ресурсе услугодателя;
3) портале.
10.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
в канцелярию услугодателя:
1) заявка на присвоение звания "Народный" или "Образцовый" коллективу художественной самодеятельности от руководителя коллектива художественной самодеятельности по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) протокол собрания коллектива художественной самодеятельности;
3) творческая характеристика на коллектив, с указанием следующей информации: сведения о руководителях; репертуар и план учебно-воспитательной работы на текущий год; программа выступления коллектива; список состава участников;
4) копии документов, свидетельствующие о получении призовых мест;
5) материалы, опубликованные в средствах массовой информации местного и/или республиканского уровня (не менее 3 публикаций) о деятельности коллектива художественной самодеятельности; на портал:
1) заявка на присвоение звания "Народный" или "Образцовый" коллективу художественной самодеятельности от руководителя коллектива художественной самодеятельности в форме электронного документа по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) электронная копия протокола собрания коллектива художественной самодеятельности;
3) электронная копия творческой характеристики на коллектив, с указанием следующей информации: сведения о руководителях; репертуар и план учебно-воспитательной работы на текущий год; программы выступления коллектива; список состава участников;

1) Көрсетілетін қызметті беруші –Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 12.00-ден 13.30-ға дейінгі түскі үзіліспен 7.30-дан 17.30-ға дейін. Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру сағат 12.00-ден 13.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 08.00-ден 16.30-ға дейін жүзеге асырылады.
Қабылдау алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады.
2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы. Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініштер мен мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету мекенжайлары мен орындары:
1) мәдениет саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында;
2) мемлекеттік қызметті берушінің интернет-ресурсында;
3) порталда орналастырылған.
10.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне:
1) осы Қағидалардың 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көркемөнерпаздар ұжымына "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын беруге көркемөнерпаздар ұжымы басшысынан құжаттарды қабылдауға өтінім;
2) көркемөнерпаз ұжымы жиналысының хаттамасы;
3) келесі ақпаратты көрсете отырып, көркемөнерпаздар ұжымдарына шығармашылық мінездеме: жетекшілер туралы мәлімет; репертуары және ағымдағы жылға оқу-тәрбиелік жұмыс жоспары; ұжымның концерттік бағдарламасы; қатысушылар құрамының тізімі;
4) марапаттарын куәландыратын құжаттардың электрондық көшірмелері;
5) көркемөнерпаздар ұжымының қызметі туралы жергілікті және/немесе республикалық бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған материалдар болуы (3 мақаладан кем емес). порталға:
1) ЭЦҚ-мен куәландырылған осы Қағидалардың 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көркемөнерпаздар ұжымына "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын беруге көркемөнерпаздар ұжымы басшысынан құжаттарды қабылдауға өтінім;
2) көркемөнерпаз ұжымы жиналысы хаттамасының электрондық көшірмесі;
3) келесі ақпараттар көрсетілген ұжымына шығармашылық мінездеме: жетекшілер туралы мәліметтердің электрондық көшірмесі;
репертуары және ағымдағы жылға оқу-тәрбиелік жұмыс жоспарының электрондық көшірмесі; ұжымның концерттік бағдарламасының электрондық көшірмесі; қатысушылар құрамы тізімінің электрондық көшірмесі;

4) электронные копии документов, свидетельствующие о получении призовых мест;
5) электронные копии материалов, опубликованных в средствах массовой информации местного и/или республиканского уровня (не менее 3 публикаций) о деятельности коллектива художественной самодеятельности в электронном формате.
11.
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
12.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Особенности оказания государственной услуги услугополучателям с ограниченными возможностями при обращении к услугодателю: здание оборудовано пандусами, предназначенными для доступа людей с ограниченными возможностями. Адреса и места оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе уполномоченного органа в области культуры: www.​mam.​gov.​kz в разделе "Государственные услуги". Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством обращения в единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2
к Правилам присвоения звания
"Народный" или "Образцовый"
коллективам художественной
самодеятельности
Форма
_____________________________
Местный исполнительный орган
области, городов Астана,
Алматы и Шымкента
______________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии) руководителя
коллектива художественной
самодеятельности
_________________________
(адрес)
Примечание ИЗПИ! Приложение 2 предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 22.04.2026 № 201-НҚ. (вводится в действие с 12.07.2026).
Заявка на присвоение звания "Народный" или "Образцовый"
коллективу художественной самодеятельности

4) марапаттарын куәландыратын құжаттардың электрондық көшірмелері;
5) көркемөнерпаздар ұжымының қызметі туралы жергілікті және/немесе республикалық бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған материалдардың электрондық көшірмесі болуы (3 мақаладан кем емес).
11.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
12.
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті берушіге мүмкіндігі шектеулі көрсетілетін қызметті алушы өтініш берген жағдайда мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері: ғимарат мүмкіндігі шектеулі адамдардың кіруіне арналған пандустармен жабдықталған.
Мемлекеттік қызметті көрсету мекенжайлары мен орындары мәдениет саласындағы уәкілетті органның ресми www.mam.gov.kz интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығына: 1414, 8 800 080 7777 жүгіну арқылы алуға мүмкіндігі бар.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 22.04.2026 № 201-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Көркемөнерпаздар
ұжымдарына "Халықтық"
немесе "Үлгілі" атағын беру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Астана, Алматы, Шымкент
қалаларының, облыстық
жергілікті атқарушы органдары
________________________
көркемөнерпаздар ұжымы
басшысының тегі,
аты, жөні (болған жағдайда)
_______________________
(мекен жайы)
Көркемөнерпаздар ұжымына "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын беруге өтінім

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 26.01.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу принять заявку на присвоение звания "Народный" или "Образцовый"
коллективу художественной самодеятельности
______________________________________________________________________________
(название).
Приложение: на ____ листах.
(к заявке прилагаются документы согласно пункту 8 перечня основных требований к
оказанию государственной услуги "Прием заявок на присвоение звания "Народный" или
"Образцовый" коллективам художественной самодеятельности)
Согласен (на) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах
Дата заполнения заявки _______________________ Подпись _________
Приложение 3
к Правилам присвоения звания
"Народный" или "Образцовый"
коллективам художественной
самодеятельности
Форма
____________________________
фамилия, имя, отчество (при его
наличии) руководителя коллектива
художественной самодеятельности
_______________________
(адрес)
Расписка о приеме заявки на присвоение звания "Народный"
или "Образцовый" коллективу художественной самодеятельности
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 26.01.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 22.04.2026 № 201-НҚ. (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящим подтверждается прием заявки на присвоение звания "Народный" или
"Образцовый" коллективу художественной самодеятельности
______________________________________________________________________________
(название) согласно перечню документов, а именно:
Наименование документов:
1) _____________________________________;
2) _____________________________________;
3) _____________________________________;
_______________________________________;
_______________________________________;
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах
Уполномоченное должностное лицо
местного исполнительного органа области,
городов Астана, Алматы и Шымкент
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати __________________ (при ее наличии)
Дата заполнения: " " __________ 20 __ года
Приложение 4
к Правилам присвоения звания
"Народный" или "Образцовый"
коллективам художественной
самодеятельности
____________________________
фамилия, имя, отчество (при его
наличии) руководителя коллектива
художественной самодеятельности
_______________________
(адрес)
Расписка об отказе в приеме заявки на присвоение звания
"Народный" или "Образцовый" коллективу художественной самодеятельности
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 26.01.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 22.04.2026 № 201-НҚ. (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
________________________________________________________________________________
наименование местного исполнительного органа области, городов Астана, Алматы и
Шымкента
отказывает в приеме заявки на присвоение звания "Народный" или "Образцовый" коллективу
художественной самодеятельности
________________________________________________________________________________
(название) ввиду неполноты документов, а именно:

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 26.01.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
___________________________________________________________
(атауы)
көркемөнерпаздар ұжымына "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын беруге
өтінім қабылдауды сұраймын.
Қосымша: ___ парақ.
("Көркемөнерпаздар ұжымдарына "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын
беруге өтінімдерді қабылдау"
мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің
8-қосымшасына сәйкес құжаттар
қосылады)
Мен ақпараттық жүйелерде заңмен қорғалатын құпияны құрайтын ақпаратты
пайдалануға келісемін
Өтінімнің толтырылған күні __________________
Қолы ____________________________
"Көркемөнерпаздар
ұжымдарына "Халықтық"
немесе "Үлгілі" атағын беру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Астана, Алматы, Шымкент
қалаларының, облыстық
жергілікті атқарушы
органдары көркемөнерпаздар
ұжымы басшысының тегі,
аты, жөні
(ол болған жағдайда)
_______________________
(мекен жайы)
Көркемөнерпаздар ұжымына "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын беруге өтінімді қабылдау туралы қолхат
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 22.04.2026 № 201-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Осы арқылы _____________________________________________________(атауы) көркемөнерпаздар ұжымдарына құжаттар тізбесіне сәйкес "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын беруге өтінім қабылдау расталады, атап айтқанда:
Құжаттардың атауы:
1)______________________________;
2)______________________________;
3)_______________________________;
________________________________;
_________________________________;
Осы қолхат әр тарапқа бір-бірден 2 данада жасалды.
Астана, Алматы, Шымкент қалаларының,
облыстық жергілікті атқарушы органынан
уәкілетті лауазымды тұлға ____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр үшін орын ______________ (ол болған жағдайда)
Толтырылған күні: " " __________ 20 __ жыл
"Көркемөнерпаздар
ұжымдарына "Халықтық"
немесе "Үлгілі" атағын беру
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Астана, Алматы, Шымкент
қалаларының, облыстық
жергілікті атқарушы
органдары көркемөнерпаздар
ұжымы басшысының тегі,
аты, жөні
(ол болған жағдайда)
_______________________
(мекен жайы)
Көркемөнерпаздар ұжымына "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын беруге өтінімді қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 22.04.2026 № 201-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
________________________________________________________________
Астана, Алматы, Шымкент қалаларының, облыстық жергілікті атқарушы
органдарының атауы
Құжаттардың толық болмауына байланысты ____________________________
(атауы) көркемөнерпаздар ұжымдарына "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын
беруге өтінімді қабылдаудан бас тартады, атап айтқанда:
атауы:

1) (указывается вид отсутствующего документа);
2) (указывается вид отсутствующего документа);
3) (указывается вид отсутствующего документа).
Уполномоченное должностное лицо
местного исполнительного органа области,
городов Астана, Алматы и Шымкента
______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати _______ (при ее наличии)
Дата заполнения: " " __________ 20 __ года

1) (жоқ құжаттың түрі көрсетіледі);
2) (жоқ құжаттың түрі көрсетіледі);
3) (жоқ құжаттың түрі көрсетіледі).
Осы қолхат әр тарапқа бір-бірден 2 данада жасалды.
Астана, Алматы, Шымкент қалаларының, облыстық жергілікті атқарушы
органынан уәкілетті лауазымды тұлға ___________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр үшін орын ______________
(ол болған жағдайда)
Толтырылған күні: " " __________ 20 __ жыл