О порядке решения вопросов, связанных с написанием фамилий и отчеств лиц казахской национальности
Указ Президента Республики Казахстан от 2 апреля 1996 г. N 2923.
Учитывая многочисленные обращения граждан Республики Казахстан, в целях приведения практики написания казахских фамилий и отчеств в соответствие с исторически сложившимися традициями казахского народа постановляю:
1. Лица казахской национальности по их желанию вправе изменить написание своих фамилий и отчеств с исключением несвойственных казахскому языку аффиксов, но с сохранением корневых основ фамилий и отчеств. При этом к имени отца при написании отчества слитно добавляются окончания "улы" или "кызы" в зависимости от пола лица.
2. Установить, что предусмотренное пунктом 1 настоящего Указа написание фамилий и отчеств производится в упрощенном порядке уполномоченным государственным органом в сфере документирования при выдаче паспортов и удостоверений личности гражданина Республики Казахстан без внесения изменений в акты записи гражданского состояния.
Сноска. Пункт 2 в редакции Указа Президента РК от 04.02.2012 № 265 (вводится в действие со дня опубликования).
3. Изменении написания фамилии и отчества лица не затрагивает его правосубъектности, то есть не является основанием для прекращения или изменения его прав и обязанностей, приобретенных под фамилией и отчеством в прежнем написании.
4. Все иные вопросы, связанные с изменением фамилий, имен, отчеств, решаются в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
5. Правительству Республики Казахстан обеспечить приведение своих нормативных правовых актов и актов центральных исполнительных органов Республики Казахстан в соответствие с настоящим Указом.
Сноска. Пункт 5 – в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
6. Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования, за исключением пункта 2, вступающего в силу с 1 мая 1996 года.
Президент
Республики Казахстан

Ұлты қазақ азаматтардың тегi мен әкесiнiң атын жазуға байланысты мәселелердi шешу тәртiбi туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1996 жылғы 2 ақпандағы N 2923.
Қазақстан Республикасы азаматтарының тегi мен әкесiнiң атын қазақша жазу тәжiрибесiн қазақ халқының қалыптасқан тарихи дәстүрлерiне сәйкес келтiру жөнiндегi көптеген өтiнiш-тiлектерiн ескере келiп, қаулы етемiн:
1. Ұлты қазақ азаматтар өздерiнiң тегi мен әкесiнiң атының жазылуын қазақ тiлiне тән емес аффикстi алып тастай отырып, өзгертуге хақылы, алайда тегi мен әкесiнiң атының түбiрлiк негiзi сақталуға тиiс. Бұл ретте әкесiнiң атын жазған кезде азаматтың жынысына қарай "ұлы" немесе "қызы" сөздерi қосылып, бiрге жазылады.
2. Қазақстан Республикасы азаматының паспортын және жеке басының куәлігін берген кезде құжаттандыру саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган осы Жарлықтың 1-тармағында көзделгендей, тегі мен әкесінің атының жазылуын оңайлатылған тәртіппен, азаматтық хал-ахуалын жазу актілеріне өзгерістер енгізусіз жүргізеді деп белгіленсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2012.02.04 N 265 Жарлығымен.
3. Азаматтың тегi мен әкесiнiң атының жазылуын өзгертуi оның құқықтық субъектiлiгiн қозғамайды, яғни тегi мен әкесiнiң атының бұрынғы жазылуында алған құқықтары мен мiндеттерiн доғаруға немесе өзгертуге негiз бола алмайды.
4. Азаматтардың тегiн, есiмiн, әкесiнiң атын өзгертуге байланысты қалған барлық өзге мәселелер Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес шешiледi.
5. Қазақстан Республикасының Үкiметi өзiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiн және Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарының актiлерiн осы Жарлыққа сәйкес келтiрудi қамтамасыз етсiн.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
6. Осы Жарлық, 1996 жылдың 1 мамырынан күшiне енетiн 2-тармағын қоспағанда, жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi