О Межведомственной комиссии по профилактике правонарушений при Правительстве Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 10 марта 2026 года № 1200
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики Казахстан
В соответствии с пунктом 4 статьи 38 Закона Республики Казахстан "О профилактике правонарушений" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Образовать Межведомственную комиссию по профилактике правонарушений при Правительстве Республики Казахстан (далее – Межведомственная комиссия).
2. Утвердить прилагаемое Положение о Межведомственной комиссии.
3. Правительству Республики Казахстан принять необходимые меры, вытекающие из настоящего Указа.
4. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 10 марта 2026 года № 1200_
ПОЛОЖЕНИЕ
о Межведомственной комиссии по профилактике правонарушений при Правительстве Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Межведомственная комиссия по профилактике правонарушений при Правительстве Республики Казахстан (далее – Межведомственная комиссия) является постоянно действующим консультативно-совещательным органом, обеспечивающим координацию деятельности государственных органов по вопросам профилактики правонарушений.
2. Межведомственная комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
3. Рабочим органом Межведомственной комиссии является Министерство внутренних дел Республики Казахстан (далее – рабочий орган).
4. Для проведения анализа деятельности государственных органов и выработки рекомендаций создается межведомственная рабочая группа, деятельность которой определяется правилами осуществления проектного управления, утвержденными уполномоченным органом по проектному управлению.
Глава 2. Состав Межведомственной комиссии
5. Председателем Межведомственной комиссии является Премьер-Министр Республики Казахстан, его заместителем – Министр внутренних дел Республики Казахстан.
6. Секретарем Межведомственной комиссии является председатель Комитета по координации профилактической работы Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
7. Членами Межведомственной комиссии являются по должности: Генеральный Прокурор Республики Казахстан, Председатель Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Заместитель Премьер-Министра – Министр национальной экономики Республики Казахстан, Заместитель Премьер-Министра – Министр искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, Заместитель Премьер-Министра – Министр культуры и информации Республики Казахстан, Министр обороны Республики Казахстан, Министр иностранных дел Республики Казахстан, Председатель Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу, Председатель Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, Председатель Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, советник Президента – Председатель Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, Министр сельского хозяйства, Министр юстиции, Министр науки и высшего образования, Министр здравоохранения, Министр труда и социальной защиты населения, Министр транспорта, Министр финансов, Министр просвещения, Министр промышленности и строительства, Министр торговли и интеграции, Министр по чрезвычайным ситуациям, Министр туризма и спорта, Министр энергетики Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы құқық бұзушылық профилактикасы жөніндегі ведомствоаралық комиссия туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2026 жылғы 10 наурыздағы № 1200 Жарлығы
Қазақстан Республикасы
Президенті мен Үкіметі
актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
"Құқық бұзушылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 38-бабының 4-тармағына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы құқық бұзушылық профилактикасы жөніндегі ведомствоаралық комиссия (бұдан әрі – Ведомствоаралық комиссия) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған Ведомствоаралық комиссия туралы ереже бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі осы Жарлықтан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2026 жылғы 10 наурыздағы
№ 1200 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы құқық бұзушылық профилактикасы жөніндегі ведомствоаралық комиссия туралы ЕРЕЖЕ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы құқық бұзушылық профилактикасы жөніндегі ведомствоаралық комиссия (бұдан әрі – Ведомствоаралық комиссия) – мемлекеттік органдардың құқық бұзушылық профилактикасы мәселелері жөніндегі қызметін үйлестіруді қамтамасыз ететін, тұрақты жұмыс істейтін консультативтік-кеңесші орган.
2. Ведомствоаралық комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерін, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
3. Ведомствоаралық комиссияның жұмыс органы (бұдан әрі – жұмыс органы) – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі.
4. Мемлекеттік органдардың қызметіне талдау жүргізу және ұсынымдар әзірлеу үшін ведомствоаралық жұмыс тобы құрылады, оның қызметі жобалық басқару жөніндегі уәкілетті орган бекіткен жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларында айқындалады.
2-тарау. Ведомствоаралық комиссияның құрамы
5. Ведомствоаралық комиссияның төрағасы – Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, төрағаның орынбасары – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі.
6. Ведомствоаралық комиссияның хатшысы – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Профилактикалық жұмысты үйлестіру комитетінің төрағасы.
7. Ведомствоаралық комиссияның мүшелері лауазымы бойынша: Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрі, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Мәдениет және ақпарат министрі, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі, Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі, Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігінің төрағасы, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Төрағасы, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің төрағасы, Қазақстан Республикасы Президентінің кеңесшісі – Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің төрағасы, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрі, Әділет министрі, Ғылым және жоғары білім министрі, Денсаулық сақтау министрі, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі, Көлік министрі, Қаржы министрі, Оқу-ағарту министрі, Өнеркәсіп және құрылыс министрі, Сауда және интеграция министрі, Төтенше жағдайлар министрі, Туризм және спорт министрі, Энергетика министрі.

Глава 3. Полномочия Межведомственной комиссии
8. Основными полномочиями Межведомственной комиссии являются:
1) координация деятельности государственных органов по вопросам профилактики правонарушений и оценка ее эффективности;
2) выработка предложений по совершенствованию законодательства Республики Казахстан о профилактике правонарушений;
3) рассмотрение хода реализации программных документов в области профилактики правонарушений;
4) внесение на рассмотрение Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов и городов областного значения предложений по совершенствованию мер по профилактике правонарушений;
5) подготовка и направление информационных материалов по вопросам профилактики правонарушений в Правительство Республики Казахстан, соответствующие местные представительные и исполнительные органы;
6) заслушивание отчетов руководителей и должностных лиц государственных органов по вопросам профилактики правонарушений и о проводимой ими работе, выработка предложений по совершенствованию их деятельности;
7) рассмотрение рекомендаций межведомственной рабочей группы.
Глава 4. Порядок деятельности Межведомственной комиссии
9. Межведомственную комиссию возглавляет председатель. Во время отсутствия или по поручению председателя его функции выполняет заместитель.
10. Члены Межведомственной комиссии участвуют в заседаниях без права замены. На заседаниях Межведомственной комиссии могут участвовать приглашенные лица.
11. План работы, повестка дня заседаний, а также место и время их проведения утверждаются председателем Межведомственной комиссии.
12. Заседания Межведомственной комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в полугодие, и считаются правомочными, если на них присутствует не менее двух третей от общего числа членов Межведомственной комиссии.
13. По результатам проведения заседания Межведомственной комиссии в течение трех рабочих дней составляется протокол, подписываемый председателем и секретарем.
После проведения заседания Межведомственной комиссии секретарь оформляет протокол. Секретарь не является членом Межведомственной комиссии.
14. Рабочий орган Межведомственной комиссии:
1) осуществляет организационное обеспечение работы Межведомственной комиссии;
2) готовит предложения по повестке дня ее заседания, а также необходимые документы и материалы, которые направляются членам Межведомственной комиссии за три рабочих дня до проведения ее заседания с приложением проекта протокола;

3-тарау. Ведомствоаралық комиссияның өкiлеттiктерi
8. Ведомствоаралық комиссияның негізгі өкілеттіктері:
1) мемлекеттік органдардың құқық бұзушылық профилактикасы мәселелері жөніндегі қызметін үйлестіру және оның тиімділігін бағалау;
2) Қазақстан Республикасының құқық бұзушылық профилактикасы туралы заңнамасын жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
3) құқық бұзушылық профилактикасы саласындағы бағдарламалық құжаттардың іске асырылу барысын қарау;
4) құқық бұзушылық профилактикасы жөніндегі шараларды жетілдіру бойынша ұсыныстарды Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының қарауына енгізу;
5) құқық бұзушылық профилактикасы мәселелері бойынша ақпараттық материалдарды дайындап, Қазақстан Республикасының Үкіметіне, тиісті жергілікті өкілді және атқарушы органдарға жіберу;
6) мемлекеттік органдардың басшылары мен лауазымды адамдарының құқық бұзушылық профилактикасы мәселелері жөніндегі және жүргізіп жатқан жұмысы туралы есептерін тыңдау, олардың қызметін жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
7) ведомствоаралық жұмыс тобының ұсынымдарын қарау.
4-тарау. Ведомствоаралық комиссия қызметінің тәртібі
9. Ведомствоаралық комиссияны төраға басқарады. Төраға болмаған кезде немесе оның тапсырмасы бойынша төрағаның функцияларын орынбасары атқарады.
10. Ведомствоаралық комиссияның мүшелері отырыстарға ауысу құқығынсыз қатысады. Ведомствоаралық комиссияның отырыстарына шақырылған адамдар қатыса алады.
11. Отырыстардың жұмыс жоспарын, күн тәртібін, сондай-ақ оларды өткізу орны мен уақытын Ведомствоаралық комиссияның төрағасы бекітеді.
12. Ведомствоаралық комиссияның отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ жарты жылда бір реттен сиретпей өткізіледі және егер оларға Ведомствоаралық комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, заңды деп саналады.
13. Ведомствоаралық комиссияның отырысын өткізу нәтижелері бойынша үш жұмыс күні ішінде хаттама жасалып, оған төраға мен хатшы қол қояды.
Ведомствоаралық комиссияның отырысы өткізілгеннен кейін хатшы хаттаманы ресімдейді. Хатшы Ведомствоаралық комиссияның мүшесі болмайды.
14. Ведомствоаралық комиссияның жұмыс органы:
1) Ведомствоаралық комиссияның жұмысын ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
2) оның отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды, сондай-ақ қажетті құжаттар мен материалдарды дайындайды, олар хаттаманың жобасы қоса беріле отырып, оның отырысы өткізілгенге дейін үш жұмыс күні бұрын Ведомствоаралық комиссияның мүшелеріне жіберіледі;

3) осуществляет контроль за исполнением протоколов заседаний;
4) обеспечивает учет и хранение материалов, а также протокольных решений Межведомственной комиссии с приложением листов голосования.
15. Межведомственная комиссия реорганизуется и упраздняется актом Президента Республики Казахстан.

3) отырыстар хаттамаларының орындалуын бақылауды жүзеге асырады;
4) Ведомствоаралық комиссия материалдарының, сондай-ақ дауыс беру парақтарын қоса бере отырып, хаттамалық шешімдерінің есепке алынуын және сақталуын қамтамасыз етеді.
15. Ведомствоаралық комиссия Қазақстан Республикасы Президентінің актісімен қайта ұйымдастырылады және таратылады.