О внесении изменений и дополнений в некоторые акты Президента Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 9 октября 2019 года № 184.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики
Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 9 октября 2019 года № 184
ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ,
которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан
1. Утратил силу Указом Президента РК от 31.07.2023 № 290.
2. В Указе Президента Республики Казахстан от 12 октября 2006 года № 201 "Об утверждении Государственного протокола Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 39, ст. 428):
в приложении 1 к Государственному протоколу Республики Казахстан, утвержденному вышеназванным Указом:
дополнить пунктами 6-1 и 8-1 следующего содержания:
"6-1. Руководитель Канцелярии Первого Президента – Елбасы";
"8-1. Секретарь Совета Безопасности";
пункт 13 исключить;
дополнить пунктами 14-1, 14-2, 14-3 и 23-1 следующего содержания:
"14-1. Первый заместитель Секретаря Совета Безопасности
14-2. Заместители Руководителя Канцелярии Первого Президента –Елбасы (по дате назначения на должность)
14-3. Заместители Секретаря Совета Безопасности (по дате назначения на должность)";
"23-1. Помощники Первого Президента – Елбасы";
пункты 25-1, 25-2 исключить;
дополнить пунктами 25-3, 42-1 и 42-2 следующего содержания:
"25-3. Советники Первого Президента – Елбасы";
"42-1. Руководители структурных подразделений Канцелярии Первого Президента – Елбасы (по дате назначения на должность)
42-2. Руководители структурных подразделений Аппарата Совета Безопасности (по дате назначения на должность)";
в приложении 2 к Государственному протоколу Республики Казахстан, утвержденному вышеназванным Указом:
дополнить пунктами 6-1 и 9-1 следующего содержания:
"6-1. Руководитель Канцелярии Первого Президента – Елбасы";
"9-1. Секретарь Совета Безопасности";
пункт 15 исключить;
дополнить пунктами 16-1, 16-2, 16-3 и 27-1 следующего содержания:
"16-1. Первый заместитель Секретаря Совета Безопасности
16-2. Заместители Руководителя Канцелярии Первого Президента –Елбасы (по дате назначения на должность)
16-3. Заместители Секретаря Совета Безопасности (по дате назначения на должность)";

Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 9 қазандағы № 184 Жарлығы.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкiметі актiлерiнiң
жинағында жариялануға тиiс
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2019 жылғы 9 қазандағы
№ 184 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін
ӨЗГЕРІСТЕР МЕН ТОЛЫҚТЫРУЛАР
1. Күші жойылды – ҚР Президентінің 31.07.2023 № 290 Жарлығымен.
2."Қазақстан Республикасының Мемлекеттік протоколын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 12 қазандағы № 201 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 39, 428-құжат):
аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік протоколына 1-қосымшада:
мынадай мазмұндағы 6-1 және 8-1-тармақтармен толықтырылсын:
"6-1. Тұңғыш Президент – Елбасы Кеңсесінің Басшысы";
"8-1. Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысы";
13-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 14-1, 14-2, 14-3 және 23-1-тармақтармен толықтырылсын:
"14-1. Қауіпсіздік Кеңесі Хатшысының бірінші орынбасары
14-2. Тұңғыш Президент – Елбасының Кеңсесі Басшысының орынбасарлары (лауазымға тағайындалған күні бойынша)
14-3. Қауіпсіздік Кеңесі Хатшысының орынбасарлары (лауазымға тағайындалған күні бойынша)";
"23-1. Тұңғыш Президент – Елбасының көмекшілері";
25-1, 25-2-тармақтар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 25-3, 42-1 және 42-2-тармақтармен толықтырылсын:
"25-3. Тұңғыш Президент – Елбасының кеңесшілері";
"42-1. Тұңғыш Президент – Елбасының Кеңсесі құрылымдық бөлімшелерінің басшылары (лауазымға тағайындалған күні бойынша)
42-2. Қауіпсіздік Кеңесі Аппараты құрылымдық бөлімшелерінің басшылары (лауазымға тағайындалған күні бойынша)";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік протоколына 2-қосымшада:
мынадай мазмұндағы 6-1 және 9-1-тармақтармен толықтырылсын:
"6-1. Тұңғыш Президент – Елбасы Кеңсесінің Басшысы";
"9-1. Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысы";
15-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 16-1, 16-2, 16-3 және 27-1-тармақтармен толықтырылсын:
"16-1. Қауіпсіздік Кеңесі Хатшысының бірінші орынбасары
16-2. Тұңғыш Президент – Елбасының Кеңсесі Басшысының орынбасарлары (лауазымға тағайындалған күні бойынша)
16-3. Қауіпсіздік Кеңесі Хатшысының орынбасарлары (лауазымға тағайындалған күні бойынша)";

"27-1. Помощники Первого Президента – Елбасы";
пункты 29-1, 29-2 исключить;
дополнить пунктами 29-3, 46-1 и 46-2 следующего содержания:
"29-3. Советники Первого Президента – Елбасы";
"46-1. Руководители структурных подразделений Канцелярии Первого Президента – Елбасы (по дате назначения на должность)
46-2. Руководители структурных подразделений Аппарата Совета Безопасности (по дате назначения на должность)".
3. В Указе Президента Республики Казахстан от 3 апреля 2013 года № 537 "О некоторых вопросах кадровой политики в правоохранительных органах" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 24, ст. 379):
в Положении о Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам кадровой политики в правоохранительных органах Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Комиссия рассматривает вопросы о назначении лиц, претендующих на замещение должностей в правоохранительных органах, предусмотренных в Перечне*.";
дополнить примечанием следующего содержания:
"* Перечень – Перечень должностей политических государственных служащих и иных должностных лиц, назначаемых Первым Президентом Республики Казахстан – Елбасы, Председателем Совета Безопасности, Президентом Республики Казахстан и (или) по согласованию с ними, избираемых по представлению Президента Республики Казахстан, а также назначаемых по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 29 марта 2002 года № 828 "О некоторых вопросах кадровой политики в системе органов государственной власти".";
в пункте 11 слова ", как правило, один раз в квартал" заменить словами "по мере необходимости";
пункт 13 дополнить частью второй следующего содержания:
"Принятие решения Комиссии в порядке заочного голосования допускается с согласия председателя Комиссии.".
4. В Указе Президента Республики Казахстан от 28 августа 2013 года № 624 "О формировании Президентского резерва правоохранительных и специальных государственных органов Республики Казахстан":
в Правилах формирования Президентского резерва руководства правоохранительных и специальных государственных органов Республики Казахстан, утвержденных вышеназванным Указом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Формирование Президентского резерва осуществляется на должности, предусмотренные Перечнем должностей политических государственных служащих и иных должностных лиц, назначаемых Первым Президентом Республики Казахстан – Елбасы, Председателем Совета Безопасности Республики Казахстан, Президентом Республики Казахстан и (или) по согласованию с ними, избираемых по представлению Президента Республики Казахстан, а также назначаемых по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 29 марта 2002 года № 828 "О некоторых вопросах кадровой политики в системе органов государственной власти".";

"27-1. Тұңғыш Президент – Елбасының көмекшілері";
29-1, 29-2-тармақтар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 29-3, 46-1 және 46-2-тармақтармен толықтырылсын:
"29-3. Тұңғыш Президент – Елбасының кеңесшілері";
"46-1. Тұңғыш Президент – Елбасының Кеңсесі құрылымдық бөлімшелерінің басшылары (лауазымға тағайындалған күні бойынша)
46-2. Қауіпсіздік Кеңесі Аппараты құрылымдық бөлімшелерінің басшылары (лауазымға тағайындалған күні бойынша)".
3. "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарындағы кадр саясатының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 3 сәуірдегі № 537 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 24, 379-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарындағы кадр саясаты мәселелері жөніндегі комиссия туралы ережеде:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Комиссия Тізбеде* көзделген құқық қорғау органдарындағы лауазымдарға орналасуға үміткер адамдарды тағайындау туралы мәселелерді қарайды.";
мынадай мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
"* Тізбе – "Мемлекеттік билік органдары жүйесіндегі кадр саясатының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 29 наурыздағы № 828 Жарлығымен бекітілген Мемлекеттік саяси қызметшілер лауазымдарының және Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы, Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Төрағасы, Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын және (немесе) олардың келісуімен тағайындалатын, Қазақстан Республикасы Президентінің ұсынуы бойынша сайланатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің келісімі бойынша тағайындалатын өзге де басшы лауазымды адамдардың тізбесі.";
11-тармақта ", әдетте, тоқсанына бір рет" деген сөздер "қажеттігіне қарай" деген сөздермен ауыстырылсын;
13-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Комиссияның шешімін сырттай дауыс беру тәртібінде қабылдауға Комиссия төрағасының келісімімен жол беріледі.".
4. "Қазақстан Республикасы құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдары басшылығының президенттік резервін қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 28 тамыздағы № 624 Жарлығына:
Қазақстан Республикасы құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдары басшылығының президенттік резервін қалыптастыру қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Президенттік резервті қалыптастыру "Мемлекеттік билік органдары жүйесіндегі кадр саясатының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 29 наурыздағы № 828 Жарлығымен бекітілген Мемлекеттік саяси қызметшілер лауазымдарының және Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы, Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Төрағасы, Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын және (немесе) олардың келісуімен тағайындалатын, Қазақстан Республикасы Президентінің ұсынуы бойынша сайланатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің келісімі бойынша тағайындалатын өзге де басшы лауазымды адамдардың тізбесінде көзделген лауазымдарға қатысты жүзеге асырылады.";

в подпункте 1) пункта 8 слово "квалификационным" исключить;
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Ежегодно до 1 октября кадровые подразделения специальных государственных органов направляют в Секретариат Совета Безопасности списки сотрудников, рекомендованных для зачисления в Президентский резерв.
Списки сотрудников, рекомендованных для зачисления в Президентский резерв правоохранительными органами, подлежат направлению в Отдел правоохранительной системы ежеквартально до 1 числа последнего месяца соответствующего квартала.
К спискам сотрудников, рекомендованных для зачисления в Президентский резерв, должны быть приложены следующие материалы:
1) представление первого руководителя правоохранительного или специального государственного органа с указанием деловых и личных качеств сотрудника;
2) справка-объективка (послужной список) с фотографией установленной формы;
3) сведения о прохождении сотрудником обязательной специальной проверки.
Первый руководитель правоохранительного или специального государственного органа вправе запросить характеризующие материалы в отношении прикомандированных сотрудников у руководителя того органа (организации), где проходит службу соответствующий сотрудник.
В случае выявления неполноты представленных материалов или указания в них каких-либо неточных сведений кадровыми подразделениями правоохранительных и специальных государственных органов вышеуказанные недостатки могут быть устранены без возврата Отделом правоохранительной системы и Секретариатом Совета Безопасности материалов в отношении сотрудников, рекомендованных для зачисления в Президентский резерв.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Секретариат Совета Безопасности ежегодно:
1) до 30 ноября осуществляет проверку достоверности, полноты представленных материалов и соответствия сотрудников, рекомендованных в Президентский резерв, требованиям, установленным настоящими Правилами, при необходимости путем запросов сведений проводят дополнительные проверочные мероприятия;
2) до 20 декабря формирует по результатам рассмотрения материалов список сотрудников, рекомендованных в Президентский резерв;
3) в течение десяти дней после утверждения Президентского резерва информирует первых руководителей специальных государственных органов.
Отдел правоохранительной системы ежеквартально:
1) до 15 числа последнего месяца соответствующего квартала осуществляет проверку достоверности, полноты представленных материалов и соответствия сотрудников, рекомендованных в Президентский резерв, требованиям, установленным настоящими Правилами, при необходимости путем запросов сведений проводят дополнительные проверочные мероприятия;

8-тармақтың 1) тармақшасында "біліктілік" деген сөз алып тасталсын;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Жыл сайын 1 қазанға дейін арнаулы мемлекеттік органдардың кадр бөлімшелері Қауіпсіздік Кеңесінің хатшылығына Президенттік резервке енгізу үшін ұсынылған қызметкерлердің тізімін жолдайды.
Президенттік резервке енгізу үшін құқық қорғау органдары ұсынған қызметкерлердің тізімдері Құқық қорғау жүйесі бөліміне тиісті тоқсанның соңғы айының 1 күніне дейін, тоқсан сайын жолдануы тиіс.
Президенттік резервке енгізу үшін ұсынылған қызметкерлердің тізімдеріне мынадай материалдар қоса берілуге тиіс:
1) қызметкердің іскерлік және жеке қасиеттері көрсетілген, құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органның бірінші басшысының ұсынуы;
2) белгіленген нысандағы фотосуреті бар қызметтік анықтама (қызметтік тізім);
3) қызметкердің міндетті арнайы тексеруден өткені туралы мәліметтер.
Құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органның бірінші басшысы іссапармен барған қызметкерлерге қатысты мінездеме беретін материалдарды тиісті қызметкер қызмет өткеріп жатқан органның (ұйымның) басшысынан сұратуға құқылы.
Ұсынылған материалдардың толық еместігі немесе оларда қандай да бір дәл емес мәліметтер көрсетілгені анықталған жағдайда, Президенттік резервке енгізуге ұсынылған қызметкерлерге қатысты материалдарды Құқық қорғау жүйесі бөлімі және Қауіпсіздік Кеңесінің хатшылығы кері қайтармай, құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдардың кадр бөлімшелері жоғарыда аталған кемшіліктерді жоюына болады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Қауіпсіздік Кеңесінің хатшылығы жыл сайын:
1) ұсынылған материалдардың анықтығына, толық болуына және Президенттік резервке ұсынылған қызметкердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келуіне тексеруді 30 қарашаға дейін жүзеге асырады, қажеттігіне қарай мәліметтерді сұрату арқылы қосымша тексеру шараларын жүргізеді;
2) материалдарды қарау нәтижелері бойынша Президенттік резервке ұсынылған қызметкерлердің тізімін 20 желтоқсанға дейін қалыптастырады;
3) Президенттік резерв бекітілгеннен кейін он күн ішінде арнаулы мемлекеттік органдардың бірінші басшыларына хабарлайды.
Құқық қорғау жүйесі бөлімі тоқсан сайын:
1) ұсынылған материалдардың анықтығына, толық болуына және Президенттік резервке ұсынылған қызметкердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келуіне тексеруді тиісті тоқсанның соңғы айының 15 күніне дейін жүзеге асырады, қажеттігіне қарай мәліметтерді сұрату арқылы қосымша тексеру шараларын жүргізеді;

2) до 30 числа последнего месяца соответствующего квартала формирует по результатам рассмотрения материалов список сотрудников, рекомендованных для зачисления в Президентский резерв;
3) в течение десяти дней после утверждения Президентского резерва информирует первых руководителей правоохранительных органов.";
пункт 19 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) истечения срока, предусмотренного пунктом 15 настоящих Правил;".
5. В Указе Президента от 29 декабря 2015 года № 150 "Об утверждении Реестра должностей политических и административных государственных служащих" (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 70-71, ст. 520):
в Реестре должностей политических и административных государственных служащих, утвержденном вышеназванным Указом:
в главе "1. Политические государственные должности":
строку:
"Заведующие отделами и руководители иных структурных подразделений Администрации Президента Республики Казахстан, Канцелярии Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, их первые заместители и заместители" изложить в следующей редакции:
"Заведующие отделами и руководители иных структурных подразделений Администрации Президента Республики Казахстан, Канцелярии Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, Аппарата Совета Безопасности Республики Казахстан, их первые заместители и заместители";
в главе "2. Административные государственные должности":
в разделе "Корпус "Б":
в "группе категории А":
наименование подгруппы "Администрация Президента Республики Казахстан, Канцелярия Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы" изложить в следующей редакции:
"Администрация Президента Республики Казахстан, Канцелярия Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, Аппарат Совета Безопасности Республики Казахстан".
6. Утратил силу Указом Президента РК от 05.06.2025 № 898 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) материалдарды қарау нәтижелері бойынша Президенттік резервке ұсынылған қызметкерлердің тізімін тиісті тоқсанның соңғы айының 30 күніне дейін қалыптастырады;
3) Президенттік резерв бекітілгеннен кейін он күн ішінде құқық қорғау органдарының бірінші басшыларына хабарлайды.";
19-тармақ мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) осы Қағидалардың 15-тармағында көзделген мерзімнің өтуі;".
5. "Мемлекеттік саяси және әкімшілік қызметшілер лауазымдарының тізілімін бекіту туралы" 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 150 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 70-71, 520-құжат):
Қазақстан Республикасы Президентінің Мемлекеттік саяси және әкімшілік қызметшілер лауазымдарының тізілімінде:
"Мемлекеттік саяси лауазымдар" деген 1-тарауда:
мына:
"Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы Кеңсесінің бөлім меңгерушілері және өзге де құрылымдық бөлімшелерінің басшылары, олардың бірінші орынбасарлары мен орынбасарлары" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы Кеңсесінің, Қазақстан Республикасының Қауіпсіздік Кеңесі Аппаратының бөлім меңгерушілері және өзге де құрылымдық бөлімшелерінің басшылары, олардың бірінші орынбасарлары мен орынбасарлары";
"2. Мемлекеттік әкімшілік лауазымдар" деген тарауда:
"Б" корпусы" бөлімінде:
"А" санаттары" тобында:
"Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі, Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының Кеңсесі" кіші тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі, Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасының Кеңсесі, Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Аппараты".
6. Күші жойылды – ҚР Президентінің 05.06.2025 № 898 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.