Об Энергетическом совете при Президенте Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 14 марта 2012 года № 285.
Сноска. Заголовок – в редакции Указа Президента РК от 30.09.2022 № 1028.
Подлежит опубликованию в Собрании
актов Президента и Правительства
Республики Казахстан
В соответствии с подпунктом 10) статьи 19 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" и в целях осуществления межведомственной координации по вопросам стабильности и эффективного развития энергетической отрасли в Республике Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции Указа Президента РК от 30.09.2022 № 1028.
1. Образовать Энергетический совет при Президенте Республики Казахстан (далее - Совет).
Сноска. Пункт 1 – в редакции Указа Президента РК от 30.09.2022 № 1028.
2. Утвердить прилагаемые:
1) положение о Совете;
2) состав Совета.
3. Правительству Республики Казахстан принять необходимые меры, вытекающие из настоящего Указа.
4. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 14 марта 2012 года № 285
Положение об Энергетическом совете при Президенте Республики Казахстан
Сноска. Заголовок – в редакции Указа Президента РК от 30.09.2022 № 1028.
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 – в редакции Указа Президента РК от 30.09.2022 № 1028.
1. Энергетический совет при Президенте Республики Казахстан (далее - Совет) создается в целях стабильного и эффективного развития энергетической отрасли в Республике Казахстан.
Сноска. Пункт 1 – в редакции Указа Президента РК от 30.09.2022 № 1028.
2. Совет является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан.
3. Совет в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением о Совете.
Глава 2. Задачи и права Совета
Сноска. Заголовок главы 2 – в редакции Указа Президента РК от 30.09.2022 № 1028.
4. Основными задачами Совета являются:
1) выработка предложений по стратегическим направлениям развития энергетической отрасли Республики Казахстан;
2) выработка предложений по взаимодействию с зарубежными партнерами, работающими на крупнейших нефтегазовых месторождениях Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Энергетикалық кеңес туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 14 наурыздағы № 285 Жарлығы.
Ескерту. Жарлықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 30.09.2022 № 1028 Жарлығымен.
"Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы 19-бабының 10) тармақшасына сәйкес және Қазақстан Республикасында энергетика саласының орнықтылығы және оны тиімді дамыту мәселелері бойынша ведомствоаралық үйлестіруді жүзеге асыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 30.09.2022 № 1028 Жарлығымен.
1. Қазақстан Республикасы Президентінің жанынан Энергетикалық кеңес (бұдан әрі - Кеңес) құрылсын.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 30.09.2022 № 1028 Жарлығымен.
2. Қоса беріліп отырған:
1) Кеңес туралы ереже;
2) Кеңестің құрамы бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі осы Жарлықтан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы 14 наурыздағы
№ 285 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Энергетикалық кеңес туралы ереже
Ескерту. Ереженің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 30.09.2022 № 1028 Жарлығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 30.09.2022 № 1028 Жарлығымен.
1. Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Энергетикалық кеңес (бұдан әрі - Кеңес) Қазақстан Республикасында энергетика саласын орнықты және тиімді дамыту мақсатында құрылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 30.09.2022 № 1028 Жарлығымен.
2. Кеңес Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
3. Кеңес өзінің қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерін және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ Кеңес туралы осы Ережені басшылыққа алады.
2-тарау. Кеңестің міндеттері мен құқықтары
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 30.09.2022 № 1028 Жарлығымен.
4. Кеңестің негізгі міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының энергетика саласын дамытудың стратегиялық бағыттары бойынша ұсыныстар тұжырымдау;
2) Қазақстан Республикасының аса ірі мұнай-газ кен орындарында жұмыс істейтін шетелдік әріптестермен өзара іс-қимыл жасау бойынша ұсыныстар тұжырымдау болып табылады.

Сноска. Пункт 4 – в редакции Указа Президента РК от 30.09.2022 № 1028.
5. Совет в установленном порядке и по вопросам, входящим в его компетенцию, имеет право:
1) вносить на рассмотрение Президента Республики Казахстан предложения по стратегическим направлениям развития энергетической отрасли Республики Казахстан;
2) формировать рабочие группы для решения вопросов, входящих в компетенцию Совета;
3) запрашивать необходимую информацию у государственных органов, ведомств и организаций по вопросам, относящимся к компетенции Совета;
4) привлекать специалистов заинтересованных государственных органов, консультантов в целях реализации задач, установленных пунктом 4 настоящего Положения;
5) осуществлять иные права, необходимые для обеспечения эффективной деятельности Совета в рамках его компетенции.
Сноска. Пункт 5 – в редакции Указа Президента РК от 30.09.2022 № 1028.
Глава 3. Формирование и организация деятельности Совета
Сноска. Заголовок главы 3 – в редакции Указа Президента РК от 30.09.2022 № 1028.
6. Состав Совета утверждается Президентом Республики Казахстан.
7. Совет возглавляется председателем Совета. Председатель Совета:
1) осуществляет общее руководство деятельностью Совета;
2) председательствует на заседаниях Совета;
3) определяет место и время проведения заседаний Совета;
4) осуществляет общий контроль за реализацией решений Совета;
5) Исключен указом Президента РК от 29.06.2024 № 591.
Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель, которому председателем делегированы соответствующие полномочия.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 30.09.2022 № 1028; от 29.06.2024 № 591.
8. Члены Совета вправе:
1) вносить предложения по повестке дня заседания Совета и порядку обсуждения вопросов;
2) участвовать в подготовке материалов к заседаниям Совета, проектов его решений.
8-1. Секретарь Совета:
1) формирует проект повестки дня заседаний Совета;
2) организует подготовку материалов к заседаниям Совета, а также проектов протоколов заседаний Совета;
3) по поручению председателя Совета осуществляет иные функции.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 8-1 в соответствии с Указом Президента РК от 30.09.2022 № 1028.
9. Заседания Совета проводятся по мере необходимости в сроки, определяемые председателем Совета, но не реже одного раза в полугодие.
По решению председателя Совета допускаются вынесение и рассмотрение вопросов путем заочного голосования. Заочное голосование проводится на бумажном носителе. Для проектов с пометкой "Для служебного пользования", а также содержащих государственные секреты, голосование осуществляется с соблюдением требований по защите государственных секретов.
Срок заочного голосования членов Совета не должен превышать 1 (один) рабочий день со дня рассылки материалов по проекту решения для голосования.
В случае наличия замечаний по проекту решения, направленному на заочное голосование, члены Совета до окончания срока заочного голосования информируют рабочий орган Совета в письменном виде.
В случае непредставления ответа в установленный срок считается, что член Совета проголосовал за принятие проекта решения "по умолчанию".
Заседание Совета считается правомочным, если на заседании присутствуют не менее половины его членов.
Делегирование членами Совета своих полномочий иным должностным лицам не допускается.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 30.09.2022 № 1028 Жарлығымен.
5. Кеңестің белгіленген тәртіппен және өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына Қазақстан Республикасының энергетика саласын дамытудың стратегиялық бағыттары бойынша ұсыныстар енгізуге;
2) Кеңестің құзыретіне кіретін мәселелерді шешу үшін жұмыс топтарын қалыптастыруға;
3) Кеңестің құзыретіне жататын мәселелер бойынша мемлекеттік органдардан, ведомстволар мен ұйымдардан қажетті ақпаратты сұратуға;
4) осы Ереженің 4-тармағында белгіленген міндеттерді іске асыру мақсатында мүдделі мемлекеттік органдардың мамандарын, консультанттарды тартуға;
5) Кеңестің құзыреті шеңберінде оның тиімді қызметін қамтамасыз ету үшін қажетті өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 30.09.2022 № 1028 Жарлығымен.
3-тарау. Кеңесті қалыптастыру және оның қызметін ұйымдастыру
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 30.09.2022 № 1028 Жарлығымен.
6. Кеңестің құрамын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
7. Кеңесті Кеңес төрағасы басқарады.
Кеңес төрағасы:
1) Кеңес қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады;
2) Кеңес отырыстарында төрағалық етеді;
3) Кеңес отырыстары өткізілетін орынды және уақытты айқындайды;
4) Кеңес шешімдерінің іске асырылуына жалпы бақылауды жүзеге асырады;
5) алып тасталды – ҚР Президентінің 29.06.2024 № 591 Жарлығымен.
Төраға болмаған кезде оның функцияларын төраға тиісті өкілеттіктерді беретін орынбасары орындайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 30.09.2022 № 1028; 29.06.2024 № 591 Жарлықтарымен.
8. Кеңес мүшелері:
1) Кеңес отырысының күн тәртібі және мәселелерді талқылау тәртібі бойынша ұсыныстар енгізуге;
2) Кеңес отырысына материалдарды, оның шешімдерінің жобаларын дайындауға қатысуға құқылы.
8-1. Кеңес хатшысы:
1) Кеңес отырыстары күн тәртібінің жобасын қалыптастырады;
2) Кеңес отырыстарына материалдарды, сондай-ақ Кеңес отырыстары хаттамаларының жобаларын дайындауды ұйымдастырады;
3) Кеңес төрағасының тапсырмасы бойынша өзге де функцияларды жүзеге асырады.
Ескерту. 8-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Президентінің 30.09.2022 № 1028 Жарлығымен.
9. Кеңес отырыстары қажеттілігіне қарай, Кеңес төрағасы айқындайтын мерзімдерде, бірақ жарты жылда бір реттен сиретпей өткізіледі.
Кеңес төрағасының шешімі бойынша мәселелерді сырттай дауыс беру арқылы шығаруға және қарауға жол беріледі. Сырттай дауыс беру қағаз жеткізгіште жүргізіледі. "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісі бар, сондай-ақ мемлекеттік құпияларды қамтитын жобалар бойынша дауыс беру мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі талаптар сақтала отырып жүзеге асырылады.
Кеңес мүшелерінің сырттай дауыс беру мерзімі дауыс беру үшін шешімнің жобасы бойынша материалдар таратылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Сырттай дауыс беруге жіберілген шешімнің жобасы бойынша ескертулер болған жағдайда Кеңес мүшелері сырттай дауыс беру мерзімі аяқталғанға дейін Кеңестің жұмыс органына жазбаша түрде хабар береді.
Белгіленген мерзімде жауап ұсынылмаған жағдайда Кеңес мүшесі "әдепкі қалпы бойынша" шешімнің жобасын қабылдауды қолдап дауыс берді деп саналады.
Кеңестің отырысы, егер оның мүшелерінің кемінде жартысы отырысқа қатысса, заңды болып саналады.
Кеңес мүшелерінің өз өкілеттіктерін өзге лауазымды адамдарға беруіне жол берілмейді.

Сноска. Пункт 9 – в редакции Указа Президента РК от 11.11.2025 № 1090.
10. Рабочим органом Совета является Министерство энергетики Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 10 в редакции Указа Президента РК от 06.08.2014 № 888.
11. Рабочий орган Совета:
1) обеспечивает организацию проведения заседаний Совета и осуществляет подготовку соответствующих материалов для проведения заседаний Совета;
2) оповещает членов Совета о месте, времени проведения, повестке дня очередного заседания Совета и своевременно обеспечивает их необходимыми материалами;
3) осуществляет согласование протокола заседания Совета;
4) в течение двух недель со дня принятия решений Совета направляет копию протокола и иные необходимые материалы членам Совета и другим заинтересованным государственным органам и иным организациям;
5) осуществляет мониторинг и анализ реализации и применения рекомендаций Совета.
Сноска. Пункт 11 – в редакции Указа Президента РК от 30.09.2022 № 1028.
12. По итогам заседаний Совета принимаются решения, оформляемые протоколом, который подписывается всеми членами Совета, присутствовавшими на заседании.
13. Решения Совета принимаются открытым или заочным голосованием большинством голосов от общего числа членов Совета, присутствующих на заседании или участвовавших в заочном голосовании. Решения Совета носят рекомендательный характер. При равенстве голосов голос председательствующего является решающим.      .
Члены Совета вправе выразить в письменном виде свое особое мнение, которое прилагается к протоколу.
Сноска. Пункт 13 – в редакции Указа Президента РК от 11.11.2025 № 1090.
14. Решения Совета могут быть опубликованы в средствах массовой информации или доведены до сведения субъектов энергетической отрасли любым иным способом в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан. Перечень и объем информации для публикации либо передачи субъектам энергетической отрасли определяются Советом.
Сноска. Пункт 14 – в редакции Указа Президента РК от 30.09.2022 № 1028.
Глава 4. Прекращение деятельности Совета
Сноска. Заголовок главы 4 – в редакции Указа Президента РК от 30.09.2022 № 1028.
15. Основанием прекращения деятельности Совета является решение
Президента Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 14 марта 2012 года № 285
СОСТАВ Энергетического совета при Президенте Республики Казахстан
Сноска. Состав - в редакции Указа Президента РК от 29.06.2024 № 591; с изменением, внесенным Указом Президента РК от 28.04.2025 № 861 (вводится в действие со дня подписания, за исключением норм и положений по осуществлению Агентством функций по формированию государственной политики в области использования атомной энергии и реализации государственной политики по регулированию операций по разведке урана, которые вводятся в действие со дня введения в действие законов Республики Казахстан, предусматривающих внесение изменений и дополнений в соответствующие законодательные акты Республики Казахстан).
Премьер-Министр Республики Казахстан, председатель
Первый заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан, заместитель председателя
советник Президента Республики Казахстан, курирующий вопросы развития энергетического сектора, заместитель председателя
вице-министр энергетики Республики Казахстан, секретарь
члены Совета:
Председатель Национального Банка Республики Казахстан
председатель правления акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" (по согласованию)
Председатель Агентства Республики Казахстан по атомной энергии
Министр юстиции Республики Казахстан
Министр финансов Республики Казахстан
Министр промышленности и строительства Республики Казахстан
Министр национальной экономики Республики Казахстан
Министр экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Министр энергетики Республики Казахстан
председатель правления акционерного общества "Национальная атомная компания "Казатомпром" (по согласованию)
председатель правления акционерного общества "Национальная компания "КазМунайГаз" (по согласованию)
председатель правления акционерного общества "Самрук-Энерго" (по согласованию)
председатель правления акционерного общества "Национальная компания "QazaqGaz" (по согласованию)
председатель правления акционерного общества "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями "KEGOC" (по согласованию)

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 11.11.2025 № 1090 Жарлығымен.
10. Кеңестің жұмыс органы Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі болып табылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің № 888 жарлығымен.
11. Кеңестің жұмыс органы:
1) Кеңес отырыстарын өткізуді ұйымдастыруды қамтамасыз етеді және Кеңес отырыстарын өткізу үшін тиісті материалдарды дайындауды жүзеге асырады;
2) Кеңес мүшелеріне Кеңестің кезекті отырысының өткізілетін орны, уақыты мен күн тәртібі туралы хабарлайды және оларды қажетті материалдармен уақтылы қамтамасыз етеді;
3) Кеңес отырысының хаттамасын келісуді жүзеге асырады;
4) Кеңестің шешімдері қабылданған күннен бастап екі апта ішінде Кеңес мүшелеріне және басқа мүдделі мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарға хаттаманың көшірмесін және өзге де қажетті материалдарды жібереді;
5) Кеңес ұсынымдарының іске асырылуын және қолданылуын мониторингтеу мен талдауды жүзеге асырады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 30.09.2022 № 1028 Жарлығымен.
12. Кеңес отырыстарының қорытындылары бойынша хаттамамен ресімделетін шешімдер қабылданады, оған Кеңестің отырысқа қатысқан барлық мүшелері қол қояды.
13. Кеңестің шешімдері ашық немесе сырттай дауыс беру арқылы отырысқа қатысып отырған немесе сырттай дауыс беруге қатысқан Кеңес мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен қабылданады. Кеңестің шешімдері ұсынымдық сипатта болады. Дауыстар тең болған кезде төрағалық етушінің дауысы шешуші болып табылады.
Кеңестің мүшелері өздерінің ерекше пікірін жазбаша түрде білдіруге құқылы, ол хаттамаға қоса беріледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 11.11.2025 № 1090 Жарлығымен.
14. Кеңестің шешімдері бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануы немесе энергетика саласы субъектілерінің назарына Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес кез келген өзге тәсілмен жеткізілуі мүмкін. Жариялануға не энергетика саласының субъектілеріне беруге арналған ақпараттың тізбесі мен көлемін Кеңес айқындайды.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 30.09.2022 № 1028 Жарлығымен.
4-тарау. Кеңестің қызметін тоқтату
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 30.09.2022 № 1028 Жарлығымен.
15. Кеңестің қызметін тоқтатуға Қазақстан Республикасы Президентінің шешімі негіз болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы 14 наурыздағы
№ 285 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Энергетикалық кеңестің
ҚҰРАМЫ
Ескерту. Құрамы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 29.06.2024 № 591; өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 28.04.2025 № 861 (Қазақстан Республикасының тиісті заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізуді көздейтін Қазақстан Республикасының заңдары қолданысқа енгізілген күннен бастап қолданысқа енгізілетін Агенттіктің атом энергиясын пайдалану саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және уранды барлау жөніндегі операцияларды реттеу бойынша мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша функцияларды жүзеге асыруы жөніндегі нормалар мен ережелерді қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, төраға
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасы Президентінің энергетикалық секторды дамыту мәселелеріне жетекшілік ететін кеңесшісі, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі, хатшы
Кеңес мүшелері:
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасының Әділет министрі
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрі
Қазақстан Республикасының Энергетика министрі
"Қазатомөнеркәсіп" ұлттық атом компаниясы" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
"ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
"Самұрық-Энерго" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің төрағасы
"QazaqGaz" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
"Электр желілерін басқару жөніндегі Қазақстан компаниясы "КЕGОС" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)