Об образовании Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан
Указ Президента Республики Kазахстан от 28 марта 2003 года N 1050.
В соответствии с подпунктом 6) статьи 46 Конституции Республики Казахстан, подпунктами 1) и 3) пункта 2 статьи 20 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" в целях дальнейшего совершенствования системы правовой статистики и специальных учетов в Республике Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции Указа Президента РК от 15.06.2026 № 1315 (вводится в действие с 01.07.2026).
1. Образовать государственное учреждение - Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - Комитет) с передачей ему функций и полномочий по управлению имуществом и делами упраздняемого Центра правовой статистики и информации при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Комитете.
Сноска. Пункт 2 в редакции Указа Президента РК от 13.10.2017 № 563.
3. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 22 января 1999 года N 29 "О мерах по дальнейшей оптимизации системы государственных органов Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 1, ст. 2; 2001 г., N 4-5, ст. 43; 2002 г., N 26, ст. 272; N 45, ст. 445) следующие дополнение и изменение:
в приложении 2 к вышеназванному Указу:
дополнить строками следующего содержания:
"Комитет по правовой статистике и специальным учетам 107
Территориальные органы Комитета по правовой
статистике и специальным учетам 534";
строки:
"Государственные учреждения, находящиеся в ведении Прокуратуры Республики Казахстан
Центр правовой статистики и информации 641" исключить.
4. Правительству Республики Казахстан:
1) привести свои акты в соответствие с настоящим Указом;
2) обеспечить финансирование деятельности Комитета за счет средств республиканского бюджета;
3) принять иные меры, вытекающие из настоящего Указа.
5. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
6. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 28 марта 2003 года № 1050
ПОЛОЖЕНИЕ
о Комитете по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi комитетiн құру туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 28 наурыздағы N 1050 Жарлығы.
Қазақстан Республикасының Конституциясы 46-бабының 6) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының Президентi туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 20-бабы 2-тармағының 1) және 3) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасында құқықтық статистика және арнайы есепке алу жүйесiн одан әрi жетiлдiру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 15.06.2026 № 1315 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
1. Мемлекеттiк мекеме - Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi комитетi (бұдан әрi - Комитет), оған таратылатын Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы жанындағы Құқықтық статистика және ақпарат орталығының функциялары және мүлкi мен iстерiн басқару жөнiндегi өкiлеттiгi берiле отырып, құрылсын.
2. Қоса берiлiп отырған Комитет туралы ереже бекiтiлсiн.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 13.10.2017 № 563 Жарлығымен.
3. "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдары жүйесiн одан әрi оңтайландыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1999 жылғы 22 қаңтардағы N 29 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПYАЖ-ы, 1999 ж., N 1, 2-құжат; 2001 ж., N 4-5, 43-құжат; 2002 ж., N 26, 272-құжат; N 45, 445-құжат) мынадай толықтыру мен өзгерiс енгiзiлсiн:
жоғарыда аталған Жарлыққа 2-қосымшада:
мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу
жөнiндегi комитет 107
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу
жөнiндегi комитеттiң аумақтық органдары 534";
"Қазақстан Республикасы Прокуратурасының
қарауындағы мемлекеттiк мекемелер
Құқықтық статистика және ақпарат орталығы 641"
деген жолдар алынып тасталсын.
4. Қазақстан Республикасының Yкiметi:
1) өз актiлерiн осы Жарлыққа сәйкес келтiрсiн;
2) Комитет қызметiн қаржыландыруды республикалық бюджет қаражатының есебiнен қамтамасыз етсiн;
3) Осы Жарлықтан туындайтын өзге де шараларды қолдансын.
5. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiне жүктелсiн.
6. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2003 жылғы 28 наурыздағы
№ 1050 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi комитетi туралы ЕРЕЖЕ

Сноска. Положение – в редакции Указа Президента РК от 23.05.2023 № 227.
Глава 1. Общие положения
1. Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) является ведомством, осуществляющим в пределах компетенции Генеральной прокуратуры Республики Казахстан функции и полномочия государственного органа по формированию государственной правовой статистики и ведению специальных учетов.
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Конституционным законом Республики Казахстан "О прокуратуре" (далее – Конституционный закон), международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, законами, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском и других языках, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принимает решения, оформленные приказами председателя Комитета и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Комитета утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение юридического лица: 010000, город Астана, район Сарыарка, улица Мәскеу, 34.
9. Полное наименование Комитета – государственное учреждение "Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
11. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета.
12. Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Комитета.
Если Комитету законами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в республиканский бюджет.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.

Ескерту. Ереже жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 23.05.2023 № 227 Жарлығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi комитетi (бұдан әрi – Комитет) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының құзыретi шегiнде мемлекеттік құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепке алуды жүргiзу жөнiндегi мемлекеттiк органның функциялары мен өкiлеттiктерін жүзеге асыратын ведомство болып табылады.
2. Комитет өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына, "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (бұдан әрі – Конституциялық заң), Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға, заңдарға, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет мемлекеттiк мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның қазақ және басқа тілдерде өз атауы бар мөрлерi және мөртабандары, белгiленген үлгiдегi бланкiлерi, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Комитет азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түceді.
5. Егер Комитетке Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген болса, оның мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Комитет өз құзыретінің мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Комитет төрағасының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Комитеттің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 010000, Астана қаласы, Сарыарқа ауданы, Мәскеу көшесі, 34.
9. Комитеттiң толық атауы – "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi комитетi" мемлекеттiк мекемесi.
10. Осы Ереже Комитеттiң құрылтай құжаты болып табылады.
11. Комитеттiң қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Комитеттiң өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан Комитеттің кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуiне тыйым салынады.
Егер Комитетке Қазақстан Республикасының заңдарымен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджетке жіберіледі.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.

Глава 2. Задачи, права и обязанности Комитета
13. Задачи:
1) удовлетворение потребностей общества, государства и международного сообщества в официальной правовой статистической информации;
2)Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2) вводится в действие с 12.07.2026 Указом Президента РК от 15.06.2026 № 1315 (текст исключен);
3) иные задачи, определяемые законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 13 – в редакции Указа Президента РК от 15.06.2026 № 1315.
14. Полномочия:
1) права:
получать безвозмездно от субъектов правовой статистики и специальных учетов правовую статистическую информацию по вопросам государственной правовой статистики и ведения специальных учетов, ведомственную отчетность, документы и формы первичного учета, а также другую информацию для производства статистической информации и ведения специальных учетов;
требовать от субъектов правовой статистики и специальных учетов полноты и достоверности актов первичного учета и отчетности, представления их в сроки, определенные нормативными правовыми актами Генерального Прокурора Республики Казахстан (далее – Генеральный Прокурор);
осуществлять надзор за целостностью, объективностью, достоверностью и достаточностью правовой статистической информации, предоставляемой субъектами правовой статистики и специальных учетов, без вмешательства в их деятельность, не связанную с формированием государственной правовой статистики и ведением специальных учетов;
проводить проверку соблюдения законности, анализ состояния законности, оценку актов, вступивших в силу, в сфере государственной правовой статистики и специальных учетов;
вносить в порядке, определяемом Конституционным законом и иными законами Республики Казахстан, а также Генеральным Прокурором, акты прокуратуры;
вносить предложения и рекомендации государственным органам по результатам информационно-аналитической деятельности;
предоставлять доступ к правовой статистической информации, способами, не запрещенными законодательством Республики Казахстан;
организовывать издание статистических сборников и использовать иным образом правовую статистическую информацию для практических и научно-исследовательских целей;
отказывать в регистрации актов о назначении проверок, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и других форм государственного контроля, а также надзора, предусмотренных законами Республики Казахстан, подлежащих регистрации в Комитете, в случаях выявления нарушений законодательства Республики Казахстан при их назначении;
вырабатывать и направлять субъектам правовой статистики и специальных учетов предложения по результатам осуществления прогнозно-аналитической деятельности по выявлению преступных угроз;
осуществлять иные права, предусмотренные законами Республики Казахстан.

2-тарау. Комитеттің міндеттері, құқықтары мен міндеттіліктері
13. Міндеттері:
1) қоғамның, мемлекеттің және халықаралық қоғамдастықтың ресми құқықтық статистикалық ақпаратқа қажеттіліктерін қанағаттандыру;
2)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақша 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі – ҚР Президентінің 15.06.2026 № 1315 Жарлығымен (мәтін алып тасталды).
3) Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде айқындалатын өзге де міндеттер.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 15.06.2026 № 1315 Жарлығымен.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектiлерiнен мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алуды жүргiзу мәселелер бойынша құқықтық статистикалық ақпаратты, ведомстволық есептілікті, бастапқы есепке алу құжаттары мен нысандарын, сондай-ақ статистикалық ақпаратты жасау және арнайы есепке алуды жүргiзу үшiн басқа да ақпаратты өтеусіз алу;
құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектілерінен бастапқы есепке алу және есептілік актілерінің толық және анық болуын, оларды Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының (бұдан әрі – Бас Прокурор) нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген мерзімдерде ұсынуды талап ету;
құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектiлерiнің мемлекеттік құқықтық статистиканы қалыптастыруға және арнайы есепке алуды жүргізуге байланысты емес қызметіне араласпастан, олар беретiн құқықтық статистикалық ақпараттың тұтастығына, объективтiлiгiне, анықтығына және жеткiлiктілігiне қадағалауды жүзеге асыру;
мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласында заңдылықтың сақталуына тексеру, заңдылықтың жай-күйіне талдау, күшіне енген актілерге бағалау жүргізу;
Конституциялық заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында белгіленетін, сондай-ақ Бас Прокурор белгілейтін тәртіппен прокуратура актілерін енгізу;
ақпараттық-талдау қызметінің нәтижелері бойынша мемлекеттік органдарға ұсыныстар мен ұсынымдар енгізу;
Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған тәсілдермен құқықтық статистикалық ақпаратқа қолжетімділікті беру;
статистикалық жинақтарды шығаруды ұйымдастыру және құқықтық статистикалық ақпаратты практикалық және ғылыми-зерттеу мақсаттары үшін өзгеше түрде пайдалану;
Комитетте тіркелуге жататын тексерулерді, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген мемлекеттік бақылаудың, сондай-ақ қадағалаудың басқа да нысандарын тағайындау кезiнде Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтар анықталған жағдайларда, оларды тағайындау туралы актілерді тіркеуден бас тарту;
қылмыстық қатерлерді анықтау жөніндегі болжамды-талдамалық қызметті жүзеге асырудың нәтижелері бойынша ұсыныстар әзірлеу және оларды құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектілеріне жіберу;
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыру;

2) обязанности:
осуществлять сбор, обработку, накопление, свод и актуализацию информации в сфере государственной правовой статистики и ведения специальных учетов;
обеспечивать на безвозмездной основе правовой статистической информацией, сведениями специальных учетов субъектов правовой статистики и специальных учетов в пределах, объемах и сроки, которые установлены нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
обеспечивать правовой статистической информацией государственных органов;
осуществлять информационно-справочное обслуживание физических и юридических лиц в пределах, объемах и сроки, которые установлены нормативными правовыми актами Республики Казахстан, за счет их средств, поступающих в республиканский бюджет в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
обеспечивать сохранность получаемых сведений, составляющих государственные секреты, персональные данные и иную охраняемую законом тайну;
Примечание ИЗПИ!
Абзац седьмой подпункта 2) предусматривается в редакции Указа Президента РК от 15.06.2026 № 1315 (вводится в действие с 12.07.2026).
обеспечивать защиту информационных систем от неправомерного доступа, порчи или уничтожения данных об объектах правовой статистики и специальных учетов;
соблюдать права и законные интересы человека и гражданина, юридических лиц и государства при формировании государственной правовой статистики и ведении специальных учетов;
согласовывать и утверждать программы проводимых правовых статистических наблюдений с центральным исполнительным органом, осуществляющим руководство государственной статистикой;
Примечание ИЗПИ!
Абзац десятый подпункта 2) предусматривается в редакции Указа Президента РК от 15.06.2026 № 1315 (вводится в действие с 12.07.2026).
Примечание ИЗПИ!
Данная редакция абзаца десятого подпункта 2) действует до 12.07.2026 Указом Президента РК от 15.06.2026 № 1315.
представлять по запросу уполномоченного органа по финансовому мониторингу сведения из собственных информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения;
выполнять иные обязанности, предусмотренные законами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 14 – с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 15.06.2026 № 1315 .
15. Функции:
1) формирование государственной правовой статистики;
2) ведение специальных учетов, за исключением оперативных, ведомственных учетов и учета лиц, сотрудничающих на конфиденциальной основе с органами, осуществляющими оперативно-розыскную, контрразведывательную деятельность;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 3) предусматривается в редакции Указа Президента РК от 15.06.2026 № 1315 (вводится в действие с 12.07.2026).

2) міндеттіліктері:
мемлекеттiк құқықтық cтaтистика және арнайы есепке алуды жүргізу саласында ақпаратты жинауды, өңдеудi, жинақтауды, жиынтықтауды және жаңартып отыруды жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленген шекте, көлемде және мерзiмдерде құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектiлерiн құқықтық статистикалық ақпаратпен, арнайы есепке алу мәлiметтерiмен өтеусiз негiзде қамтамасыз ету;
мемлекеттiк органдарды құқықтық статистикалық ақпаратпен қамтамасыз ету;
жеке және заңды тұлғаларға олардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық бюджетке түсетiн қаражаттары есебiнен, Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленген шекте, көлемде және мерзiмдерде ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсетудi жүзеге асыру;
алынған, мемлекеттiк құпияларды, дербес деректерді және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтердiң сақталуын қамтамасыз ету;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақшаның жетінші абзацы жаңа редакцияда көзделген – ҚР Президентінің 15.06.2026 № 1315 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
ақпараттық жүйелерді құқыққа сыйымсыз қол сұғудан, құқықтық статистика және арнайы есепке алу объектілерi туралы деректердi бүлiнуден немесе жойылудан қорғауды қамтамасыз ету;
мемлекеттiк құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепке алуды жүргiзу кезiнде адам мен азаматтың, заңды тұлғалар мен мемлекеттiң құқықтары мен заңды мүдделерiн сақтау;
жүргiзiлетiн құқықтық статистикалық байқаулардың бағдарламасын мемлекеттiк статистикаға басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы органмен келiсу және бекiту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақшаның оныншы абзацы жаңа редакцияда көзделген – ҚР Президентінің 15.06.2026 № 1315 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақшаның оныншы абзацы 12.07.2026 дейін осы редакцияда қолданыста болады – ҚР Президентінің 15.06.2026 № 1315 Жарлығымен.
қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның сұратуы бойынша Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасына сәйкес өздерінің ақпараттық жүйелерінен мәліметтер ұсыну;
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де міндеттерді орындау.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 15.06.2026 № 1315 Жарлығымен.
15. Функциялары:
1) мемлекеттiк құқықтық статистиканы қалыптастыру;
2) жедел, ведомстволық есепке алуды және жедел-iздестiру, қарсы барлау қызметiн жүзеге асыратын органдармен құпия негiзде ынтымақтасатын адамдарды есепке алуды қоспағанда, арнайы есепке алуды жүргiзу;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР Президентінің 15.06.2026 № 1315 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.

3) внедрение информационно-коммуникационных технологий в процессы расследования уголовных дел, производства по делам об административных правонарушениях, регистрации и (или) учета форм государственного контроля, а также надзора, предусмотренных законами Республики Казахстан;
4) осуществление надзора за целостностью, объективностью, достоверностью, достаточностью сведений государственной правовой статистики и специальных учетов, предоставляемых субъектами правовой статистики и специальных учетов, а также определение методики сбора, регистрации, обработки, накопления, свода и хранения информации в данной сфере;
5) осуществление информационно-аналитической деятельности в сфере правовой статистики и специальных учетов;
5-1) осуществление прогнозно-аналитической деятельности по выявлению преступных угроз;
6) проведение мониторинга и сверки правовой статистической информации;
7) анализ обращений, сообщений, запросов, откликов и предложений физических и юридических лиц, поступающих в государственные органы (за исключением обращений, поступающих Президенту Республики Казахстан и в его Администрацию, Вице-Президенту, в Совет Безопасности Республики Казахстан, Курултай Республики Казахстан и его депутатам, Қазақстан Халық Кеңесі, Конституционный Суд Республики Казахстан, Высший Судебный Совет Республики Казахстан, Уполномоченному по правам человека в Республике Казахстан, в Аппарат Правительства Республики Казахстан);
8) координация регистрации и учета форм государственного контроля, а также надзора, предусмотренных законами Республики Казахстан;
9) обеспечение защиты прав проверяемых субъектов, в том числе субъектов частного предпринимательства, от незаконных проверок, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и других форм государственного контроля, а также надзора, предусмотренных законами Республики Казахстан, в ходе осуществления их регистрации в Комитете;
10) осуществление регистрации и (или) учета форм государственного контроля, а также надзора, предусмотренных законами Республики Казахстан;
11) внесение предложений по совершенствованию порядка проведения государственного контроля и надзора в регулирующие государственные органы;
12) обеспечение защиты прав и законных интересов физических и юридических лиц на стадиях приема, регистрации, рассмотрения их обращений, сообщений, запросов, откликов, предложений в пределах компетенции;

3) қылмыстық істерді тергеп-тексеру, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша іс жүргізу, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген мемлекеттік бақылау, сондай-ақ қадағалау нысандарын тіркеу және есепке алу процестеріне ақпараттық-коммуникациялық технологияларды ендіру;
4) құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектiлерi беретiн мемлекеттiк құқықтық статистика және арнайы есепке алу мәлiметтерiнiң тұтастығына, объективтiлiгiне, анықтығына, жеткiлiктiлiгiне қадағалауды жүзеге асыру, сондай-ақ осы саладағы ақпаратты жинау, тiркеу, өңдеу, жинақтау, жиынтықтау және сақтау әдiстемесiн айқындау;
5) құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласында ақпараттық-талдау қызметін жүзеге асыру;
5-1) қылмыстық қатерлерді анықтау жөніндегі болжамды-талдамалық қызметті жүзеге асыру;
6) құқықтық статистикалық ақпаратқа мониторинг пен салыстырып тексеруді жүргізу;
7) мемлекеттік органдарға (Қазақстан Республикасының Президентіне және оның Әкімшілігіне, Вице-Президентке, Қазақстан Республикасының Қауіпсіздік Кеңесіне, Қазақстан Республикасының Құрылтайына және оның депутаттарына, Қазақстан Халық Кеңесіне, Қазақстан Республикасының Конституциялық Сотына, Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесіне, Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілге, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына келіп түсетін жолданымдарды қоспағанда) келіп түсетін жеке және заңды тұлғалардың жолданымдарын, хабарларын, сұрау салуларын, үн қосуларын және ұсыныстарын талдау;
8) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген мемлекеттік бақылау, сондай-ақ қадағалау нысандарын тіркеуді және есепке алуды үйлестіру;
9) тексерілетін субъектілердің, оның ішінде жеке кәсіпкерлік субъектілердің құқықтарын заңсыз тексерулерден, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген мемлекеттік бақылаудың, сондай-ақ қадағалаудың басқа да нысандарынан оларды Комитетте тіркеуді жүзеге асыру барысында қорғау;
10) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген мемлекеттік бақылауды, сондай-ақ қадағалау нысандарын тіркеуді және (немесе) есепке алынуын жүргізуді жүзеге асыру;
11) реттеуші мемлекеттік органдарға мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүргізу тәртібін жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
12) құзыреті шегінде жеке және заңды тұлғалардың жолданымдарын, хабарларын, сұрау салуларын, үн қосуларын, ұсыныстарын қабылдау, тіркеу, қарау сатысында олардың құқықтары мен заңды мүдделерінің қорғалуын қамтамасыз ету;

13) рассмотрение обращений физических и юридических лиц в пределах компетенции;
14) проведение операционной оценки по рассмотрению обращений;
15) оказание государственных услуг физическим и юридическим лицам;
16) проведение правовых статистических наблюдений;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 17) предусматривается в редакции Указа Президента РК от 15.06.2026 № 1315 (вводится в действие с 12.07.2026).
17) Примечание ИЗПИ!
Абзац первой и второй подпункта 17) вводится в действие с 12.07.2026 Указом Президента РК от 15.06.2026 № 1315 (текст исключен);
эксплуатации, сопровождению, развитию, осуществлению мониторинга;
обеспечению бесперебойного и надлежащего функционирования, а также защиты;
Абзац пятый подпункта 17) вводится в действие с 12.07.2026 Указом Президента РК от 15.06.2026 № 1315 (текст исключен);
обеспечению оперативного реагирования на выявленные недостатки и принятию мер по их устранению;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 18) предусматривается в редакции Указа Президента РК от 15.06.2026 № 1315 (вводится в действие с 12.07.2026).
18) определение должностных лиц, ответственных за функционирование, администрирование, использование информационных систем по формированию государственной правовой статистики и ведению специальных учетов, системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 19) предусматривается в редакции Указа Президента РК от 15.06.2026 № 1315 (вводится в действие с 12.07.2026).
19) обеспечение функционирования географических информационных карт государственной правовой информационной статистической системы;
20) осуществление приема, выдачи, хранения, уничтожения прекращенных уголовных дел и ознакомления с ними;
21) опубликование сведений о лицах, привлеченных к уголовной ответственности за совершение правонарушений против половой неприкосновенности несовершеннолетних;
22) разработка статистических принципов и стандартов, методики в сфере государственной правовой статистики и специальных учетов;
23) разработка нормативных правовых актов по вопросам правовой статистики и специальных учетов, обязательных для всех субъектов правовой статистики и специальных учетов;
24) разработка инструкции по приему, выдаче, хранению, уничтожению подразделениями архивной работы Комитета прекращенных уголовных дел и ознакомлению с ними;
25) разработка форм актов государственного контроля, о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки и предписаний об устранении выявленных нарушений, предусмотренных Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, за исключением акта (уведомлений) о назначении, результатах проверок, осуществляемых органами государственных доходов;

13) жеке және заңды тұлғалардың жолданымдарын құзыреті шегінде қарау;
14) жолданымдарды қарау бойынша операциялық бағалауды жүргізу;
15) жеке және заңды тұлғаларға мемлекеттік қызметтерді көрсету;
16) құқықтық статистикалық байқауларды жүргізу;
17)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
17) тармақшаның бірінші, екінші абзацтары 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі – ҚР Президентінің 15.06.2026 № 1315 Жарлығымен (мәтін алып тасталды).
пайдалану, сүйемелдеу, дамыту, мониторингтеуді жүзеге асыру;
іркіліссіз және тиісінше жұмыс істеуді, сондай-ақ қорғауды қамтамасыз ету;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
17) тармақшаның бесінші абзацы 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі – ҚР Президентінің 15.06.2026 № 1315 Жарлығымен (мәтін алып тасталды).
анықталған кемшіліктерге жедел ден қоюды және оларды жою бойынша шаралар қабылдауды қамтамасыз ету жөніндегі функцияларын жүзеге асыру;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
18) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР Президентінің 15.06.2026 № 1315 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
18) мемлекеттік құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепке алуды жүргізу жөніндегі ақпараттық жүйелердің, құқық қорғау органдарының, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінің жұмыс істеуіне, оған әкімшілік етуге, пайдалануға жауапты лауазымды адамдарды айқындау;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
19) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР Президентінің 15.06.2026 № 1315 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
19) мемлекеттік құқықтық ақпараттық статистикалық жүйенің географиялық ақпараттық карталарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
20) тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдауды, беруді, сақтауды, жоюды және олармен танысуды жүзеге асыру;
21) кәмелетке толмағандарға жыныстық тиіспеушілікке қарсы құқық бұзушылықтар жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдар туралы мәліметтерді жариялау;
22) мемлекеттiк құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық қағидаттар мен стандарттарды, әдiстемені әзiрлеу;
23) құқықтық статистика және арнайы есепке алу мәселелерi бойынша құқықтық статистика және арнайы есепке алудың барлық субъектiлерi үшiн мiндеттi болатын нормативтiк құқықтық актiлерді әзiрлеу;
24) Комитеттің архивтік жұмыс бөлімшелерінің тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдауы, беруі, сақтауы, жоюы және олармен танысуы жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу;
25) мемлекеттік кіріс органдары жүзеге асыратын тексерулерді тағайындау, олардың нәтижелері туралы актіні (хабарламаларды) қоспағанда, Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде көзделген мемлекеттік бақылау актілерінің, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нәтижелері туралы актілердің және анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамалардың нысандарын әзірлеу;

26) разработка форм отчетов правовой статистики и инструкции по их формированию;
27) разработка правил ведения, использования и хранения специальных учетов, за исключением оперативных и ведомственных учетов;
28) разработка проекта подзаконного нормативного правового акта, определяющего порядок оказания государственных услуг;
29) разработка правил приема и регистрации заявления, сообщения или рапорта об уголовных правонарушениях, а также порядка ведения Единого реестра досудебных расследований;
30) разработка правил ведения Единого реестра административных производств;
31) разработка правил регистрации актов о назначении, дополнительных актов о продлении сроков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, отказа в их регистрации и отмены, уведомлений о приостановлении, возобновлении, продлении сроков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, изменении состава участников и представлении информационных учетных документов о профилактическом контроле с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки и их результатах;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 32) предусматривается в редакции Указа Президента РК от 15.06.2026 № 1315 (вводится в действие с 12.07.2026).
Примечание ИЗПИ!
Данная редакция подпункта 32) действует до 12.07.2026 Указом Президента РК от 15.06.2026 № 1315.
32) разработка правил регистрации, учета личных приемов, обращений, поступающих в государственные органы, органы местного самоуправления, государственным юридическим лицам, юридическим лицам со стопроцентным участием государства в уставном капитале, а также ведения информационной аналитической системы "Электронные обращения";
33) разработка правил формирования, доступа, использования, хранения, защиты и уничтожения сведений из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов;
34) разработка правил и оснований получения правоохранительными, специальными государственными органами Республики Казахстан и органами военной разведки Министерства обороны Республики Казахстан информации, необходимой для проведения негласных следственных действий и оперативно-розыскной деятельности, а также для решения иных возложенных на них задач, из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов, определенных совместными нормативными правовыми актами Генерального Прокурора, Министра обороны Республики Казахстан и первых руководителей правоохранительных, специальных государственных органов Республики Казахстан;

26) құқықтық статистика есептерінің нысандарын және оларды қалыптастыру жөніндегі нұсқаулықтарды әзірлеу;
27) жедел және ведомстволық есепке алуды қоспағанда, арнайы есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау қағидаларын әзірлеу;
28) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің жобасын әзірлеу;
29) қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы арызды, хабарды немесе баянатты қабылдау және тіркеу, сондай-ақ Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімін жүргізу қағидаларын әзірлеу;
30) Әкімшілік іс жүргізудің бірыңғай тізілімін жүргізу қағидаларын әзірлеу;
31) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді тағайындау туралы актілерді, олардың мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актілерді тіркеу, оларды тіркеуден және күшін жоюдан бас тарту қағидаларын, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың және (немесе) тексерудің мерзімдерін тоқтата тұру, қайта бастау, ұзарту, қатысушылардың құрамын өзгерту және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру және олардың нәтижелері туралы ақпараттық есепке алу құжаттарын ұсыну туралы хабарламаларды тіркеу қағидаларын әзірлеу;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
32) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР Президентінің 15.06.2026 № 1315 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
32) тармақша 12.07.2026 дейін осы редакцияда қолданыста болады – ҚР Президентінің 15.06.2026 № 1315 Жарлығымен.
32) жеке қабылдауларды, мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқару органдарына, мемлекеттік заңды тұлғаларға, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғаларға келіп түсетін жолданымдарды тіркеу, есепке алу, сондай-ақ "Электрондық жолданымдар" ақпараттық-талдау жүйесін жүргізу қағидаларын әзірлеу;
33) құқық қорғау органдарының, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен алынатын мәліметтерді қалыптастыру, оларға қол жеткізу, пайдалану, сақтау, қорғау және жою қағидаларын әзірлеу;
34) Қазақстан Республикасы құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарының және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери барлау органдарының жасырын тергеу әрекеттері мен жедел-іздестіру қызметін жүргізуге, сондай-ақ өздеріне жүктелген өзге де міндеттерді шешуге қажетті ақпаратты Бас Прокурордың, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің және Қазақстан Республикасы құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдары бірінші басшыларының бірлескен нормативтік құқықтық актілерінде айқындалған құқық қорғау органдарының, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен алу қағидалары мен негіздерін әзірлеу;

35) разработка правил и оснований получения иными органами информации, необходимой для решения возложенных на них задач, из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов, определенных совместными нормативными правовыми актами Генерального Прокурора и первых руководителей иных органов;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 36) предусматривается в редакции Указа Президента РК от 15.06.2026 № 1315 (вводится в действие с 12.07.2026).
36) разработка перечня интернет-ресурсов и информационных систем, интегрируемых с системой информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов;
37) разработка перечня персональных данных, необходимых и достаточных для выполнения осуществляемых задач органами прокуратуры;
38) разработка инструкции по информационно-справочному обслуживанию физических и юридических лиц органами правовой статистики и специальных учетов;
39) осуществление международного сотрудничества в области правовой статистики и специальных учетов;
40) взаимодействие с субъектами правовой статистики и специальных учетов в рамках реализации задач Комитета;
41) контроль за работой территориальных и приравненных к ним органов Комитета (далее – территориальные органы), оказание им практической и методической помощи в осуществлении учетной, статистической, информационной, аналитической, надзорной деятельности;
42) иные функции, возложенные на него законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 – с изменениями, внесенными указами Президента РК от 15.06.2026 № 1315 ; от 01.07.2026 № 1337; от 02.07.2026 № 1343.
Глава 3. Статус и полномочия руководителя Комитета
16. Руководство Комитетом осуществляется председателем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих полномочий.
17. Председатель Комитета назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан по представлению Генерального Прокурора.
18. Председатель Комитета имеет заместителей, в том числе первого заместителя, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей Генеральным Прокурором в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 18 – в редакции Указа Президента РК от 15.06.2026 № 1315.
19. Полномочия председателя Комитета:
1) организует работу Комитета и руководит им, осуществляет контроль за деятельностью его территориальных органов;

35) өзге де органдардың өздеріне жүктелген міндеттерді шешуге қажетті ақпаратты Бас Прокурордың және өзге де органдардың бірінші басшыларының бірлескен нормативтік құқықтық актілерінде айқындалған құқық қорғау органдарының, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен алу қағидаларын және негіздерін әзірлеу;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
36) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР Президентінің 15.06.2026 № 1315 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
36) құқық қорғау органдарының, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесімен интеграцияланатын интернет-ресурстар мен ақпараттық жүйелердің тізбесін әзірлеу;
37) прокуратура органдары жүзеге асыратын міндеттерді орындауға қажетті және жеткілікті дербес деректердің тізбесін әзірлеу;
38) құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарының жеке және заңды тұлғаларға ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсетуі жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу;
39) құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
40) Комитеттің міндеттерін іске асыру шеңберінде құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектілерімен өзара іс-қимыл жасау;
41) Комитеттің аумақтық және оларға теңестірілген органдарының (бұдан әрі – аумақтық органдар) жұмысын бақылау, оларға есепке алу, статистикалық, ақпараттық, талдау, қадағалау қызметін жүзеге асыруда практикалық және әдістемелік көмек көрсету;
42) өзіне Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде жүктелген өзге де функциялар.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 15.06.2026 № 1315; 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі); 02.07.2026 № 1343 Жарлықтарымен.
3-тарау. Комитет басшысының мәртебесі мен өкілеттіктері
16. Комитетке басшылықты төраға жүзеге асырады, ол Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Комитет төрағасын Бас Прокурордың ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
18. Комитет төрағасының орынбасарлары, оның ішінде бірінші орынбасары болады, оларды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Бас Прокурор лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 15.06.2026 № 1315 Жарлығымен.
19. Комитет төрағасының өкілеттіктері:
1) Комитеттің жұмысын ұйымдастырады және оларға басшылық етеді, оның аумақтық органдарының қызметін бақылауды жүзеге асырады;

2) определяет полномочия структурных подразделений Комитета и его территориальных органов;
3) в соответствии с законодательством Республики Казахстан назначает на должности и освобождает от должностей прокуроров и иных работников Комитета, заместителей руководителей территориальных органов;
4) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке решает вопросы поощрения прокуроров и иных работников Комитета, его территориальных органов, оказания им материальной помощи, наложения и снятия дисциплинарных взысканий;
5) представляет Комитет в государственных органах, иных организациях;
6) информирует Генерального Прокурора о деятельности Комитета;
7) утверждает положения о структурных подразделениях Комитета и его территориальных органов;
8) утверждает штатное расписание в пределах, утвержденной структуры и численности;
9) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий председателя Комитета в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 – с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 15.06.2026 № 1315 .
20. Председатель Комитета определяет полномочия своих заместителей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество Комитета
21. Комитет может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Имущество Комитета формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
23. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация Комитета
24. Реорганизация и ликвидация Комитета осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень территориальных и приравненных к ним органов, находящихся в ведении Комитета
государственное учреждение "Департамент Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан по городу Астане";
государственное учреждение "Департамент Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан по городу Алматы";
государственное учреждение "Департамент Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан по городу Шымкенту";
государственное учреждение "Департамент Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан по области Абай";
государственное учреждение "Департамент Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан по Акмолинской области";
государственное учреждение "Департамент Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан по Актюбинской области";
государственное учреждение "Департамент Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан по Алматинской области";
государственное учреждение "Департамент Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан по Атырауской области";
государственное учреждение "Департамент Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан по Западно-Казахстанской области";
государственное учреждение "Департамент Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан по Жамбылской области";
государственное учреждение "Департамент Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан по области Жетісу";
государственное учреждение "Департамент Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан по Карагандинской области";
государственное учреждение "Департамент Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан по Костанайской области";
государственное учреждение "Департамент Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан по Кызылординской области";
государственное учреждение "Департамент Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан по Мангистауской области";
государственное учреждение "Департамент Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан по Павлодарской области";
государственное учреждение "Департамент Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан по Северо-Казахстанской области";
государственное учреждение "Департамент Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан по Туркестанской области";
государственное учреждение "Департамент Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан по области Ұлытау";
государственное учреждение "Департамент Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан по Восточно-Казахстанской области";
государственное учреждение "Военный департамент Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан";
государственное учреждение "Департамент Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан на транспорте".
Утверждена
Указом Президента
Республики Казахстан
от 28 марта 2003 года N 1050
Структура
Комитета по правовой статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры Республики Казахстан

2) Комитеттің құрылымдық бөлімшелері мен оның аумақтық органдарының өкілеттіктерін айқындайды;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Комитеттің прокурорлары мен өзге де жұмыскерлерін, аумақтық органдар басшыларының орынбасарларын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Комитеттің, оның аумақтық органдарының прокурорлары мен өзге де жұмыскерлерін көтермелеу, оларға материалдық көмек көрсету, тәртіптік жазаларды қолдану және алып тастау мәселелерін шешеді;
5) мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда Комитеттің атынан өкілдік етеді;
6) Бас Прокурорға Комитеттiң қызметi туралы ақпарат береді;
7) Комитеттің құрылымдық бөлімшелері мен оның аумақтық органдары туралы ережені бекітеді;
8) бекітілген құрылым мен сан шегінде штат кестесін бекітеді;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Комитет төрағасы болмаған кезде оның өкілеттіктерін орындауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізу – ҚР Президентінің 15.06.2026 № 1315 Жарлығымен.
20. Комитет төрағасы өз орынбасарларының өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындайды.
4-тарау. Комитеттің мүлкі
21. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда Комитеттің жедел басқару құқығындағы оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Комитеттің мүлкі оған меншік иесі берген мүліктің, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүліктің (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздердің есебінен қалыптастырылады.
22. Комитетке бекітіп берілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, Комитет өзіне бектіліп берілген, қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқылы емес.
5-тарау. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Комитеттің қарамағындағы аумақтық және оларға теңестірілген органдардың тізбесі
"Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің Астана қаласы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесі;
"Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің Алматы қаласы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесі;
"Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің Шымкент қаласы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесі;
"Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің Абай облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесі;
"Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің Ақмола облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесі;
"Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің Ақтөбе облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесі;
"Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің Алматы облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесі;
"Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің Атырау облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесі;
"Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің Батыс Қазақстан облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесі;
"Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің Жамбыл облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесі;
"Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің Жетісу облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесі;
"Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің Қарағанды облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесі;
"Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің Қостанай облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесі;
"Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің Қызылорда облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесі;
"Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің Маңғыстау облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесі;
"Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің Павлодар облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесі;
"Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің Солтүстік Қазақстан облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесі;
"Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің Түркістан облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесі;
"Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің Ұлытау облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесі;
"Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесі;
"Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің әскери департаменті" мемлекеттік мекемесі;
"Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің көліктегі департаменті" мемлекеттік мекемесі.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2003 жылғы 28 наурыздағы
N 1050 Жарлығымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық
статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi комитетiнiң
құрылымы

Сноска. Структура исключена Указом Президента РК от 13.10.2017 № 563.

Ескерту. Құрылым алып тасталды - ҚР Президентінің 13.10.2017 № 563 Жарлығымен.