О некоторых вопросах функционирования национальной валюты Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 7 февраля 2001 года № 549.
В соответствии с подпунктом 6) статьи 22 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан", учитывая, что в денежном обращении при наличной форме платежей фактически прекращено использование денежных знаков - тиынов, постановляю:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
1. Изъять из денежного обращения наличные денежные знаки - тиыны (далее - тиыны). T010549
2. Установить, что изъятие наличных тиынов из денежного обращения осуществляется до 31 декабря 2012 года включительно.
Сноска. Пункт 2 в редакции Указа Президента РК от 09.11.2011 № 170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
3. Учет, отражение тиынов во всех платежных документах и порядок осуществления безналичных платежей с использованием тиынов оставить без изменений.
4. Исключен Указом Президента РК от 01.04.2017 № 452 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Правительству Республики Казахстан разработать и утвердить порядок округления всех сумм социальных выплат из государственного бюджета, исчисленных в тиынах, до одного теңге, независимо от суммы тиынов.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
5-1. Установить, что при наличной форме платежей, за исключением выплат, предусмотренных пунктом 5 настоящего Указа, применяется арифметический метод округления суммы платежей (сумму тиын до 50 тиынов округлять до 0; от 50 тиын и выше округлять до 1 теңге).
Сноска. Указ дополнен пунктом 5-1 в соответствии с Указом Президента РК от 04.07.2009 N 842 ; с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
6. Государственным органам Республики Казахстан привести свои акты в соответствие с настоящим Указом.
7. Настоящий Указ вводится в действие со дня его опубликования.
Президент
Республики Казахстан

Қазақстан Республикасының ұлттық валютасын қолданудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 7 ақпандағы N 549 Жарлығы.
"Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңының 22-бабының 6) тармақшасына сәйкес ақша айналымында қолма-қол ақшамен төлемдер жасалған кезде ақша белгілерін - тиындарды іс жүзінде қолданудың тоқтатылғанын ескере отырып, қаулы етемін:
Ескерту. Кіріспеге өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
1. Қолма-қол ақша белгілері - тиындар (бұдан әрі - тиындар) ақша айналымынан алынсын.
2. Қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алу 2012 жылғы 31 желтоқсанға дейін қоса алғанда жүзеге асырылады деп белгіленсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2011.11.09 № 170 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
3. Барлық төлем құжаттарында тиындарды есепке алу, көрсету және тиындарды пайдалана отырып қолма-қол ақшасыз төлемдерді жүзеге асыру тәртібі өзгеріссіз қалдырылсын.
4. Алып тасталды - ҚР Президентінің 01.04.2017 № 452 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Қазақстан Республикасының Үкіметі мемлекеттік бюджеттен тиындармен есептелген барлық әлеуметтік төлемдер сомасын тиындардың сомасына қарамастан, бір теңгеге дейін, дөңгелектеу тәртібін әзірлеп, бекітсін.
5-1. Осы Жарлықтың 5-тармағында көзделген төлемдерді қоспағанда, қолма-қол төлемдер нысаны кезінде төлемдер сомасын дөңгелектеудің арифметикалық әдісі қолданылатыны белгіленсін (50 тиынға дейінгі тиын сомасы 0-ге дейін; 50 тиыннан бастап және одан жоғары 1 теңгеге дейін дөңгелектелсін).
Ескерту. Жарлық 5-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2009.07.04 N 842 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Жарлығымен.
6. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары өз актілерін осы Жарлыққа сәйкес келтірсін.
7. Осы Жарлық жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті