О мерах по реализации Конституционного закона Республики Казахстан от 5 июня 2026 года "О статусе столицы Республики Казахстан"
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 29 июня 2026 года № 104-р
1. Утвердить прилагаемый перечень правовых актов, принятие которых обусловлено Конституционным законом Республики Казахстан от 5 июня 2026 года "О статусе столицы Республики Казахстан" (далее – перечень).
2. Местному представительному (по согласованию) и исполнительному органам города Астаны разработать и принять соответствующие правовые акты согласно перечню:
1) разработать и в установленном порядке внести на утверждение в Правительство Республики Казахстан проекты правовых актов согласно перечню;
2) принять соответствующие ведомственные акты согласно перечню;
3) ежемесячно, не позднее 30 числа, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации информацию о разработке и принятии правовых актов согласно перечню.
3. Министерству юстиции Республики Казахстан анализировать, обобщать и ежемесячно, не позднее 5 числа, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации сводную информацию по реализации указанного Конституционного закона.
Премьер-Министр О. Бектенов
Утвержден распоряжением
Премьер-Министра
Республики Казахстан
от " " 2026 года №
Перечень

"Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" 2026 жылғы 5 маусымдағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2026 жылғы 29 маусымдағы № 104-ө өкімі
1. Қоса беріліп отырған қабылдануы "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" 2026 жылғы 5 маусымдағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңымен негізделген құқықтық актілердің тізбесі (бұдан әрі – тізбе) бекітілсін.
2. Астананың жергілікті өкілді (келісу бойынша) және атқарушы органы тізбеге сәйкес тиісті құқықтық актілерді әзірлесін және қабылдасын:
1) тізбеге сәйкес құқықтық актілердің жобаларын әзірлесін және Қазақстан Республикасының Үкіметіне белгіленген тәртіппен бекітуге енгізсін;
2) тізбеге сәйкес тиісті ведомстволық актілерді қабылдасын;
3) ай сайын, 30-ы күнінен кешіктірмей тізбеге сәйкес құқықтық актілердің әзірленуі және қабылдануы туралы ақпаратты жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырып тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі көрсетілген Конституциялық заңды іске асыру жөніндегі жиынтық ақпаратты талдап, қорытындыласын және ай сайын, 5-і күнінен кешіктірмей жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырып тұрсын.
Премьер-Министр О.Бектенов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2026 жылғы 29 маусымдағы
№ 104-ө өкімімен бекітілген

О признании утратившим силу постановления Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 2003 года № 1269 "Об утверждении Правил и режима использования земель, включенных в пригородную зону столицы и городов республиканского значения"
постановление Правительства Республики Казахстан
акимат города Астаны
июль 2026 года
Нуркенов Н.Ж.
5.
О признании утратившим силу постановления Правительства Республики Казахстан от 16 января 2012 года № 71 "Об установлении границ пригородной зоны и зоны особого градостроительного регулирования города Астаны"
постановление Правительства Республики Казахстан
акимат города Астаны
июль 2026 года
Нуркенов Н.Ж.
6.
О признании утратившим силу постановления Правительства Республики Казахстан от 2 марта 2026 года № 137 "Об установлении границ лесопарковой зоны города Астаны"
постановление Правительства Республики Казахстан
акимат города Астаны
июль 2026 года
Нуркенов Н.Ж.
7.
Об утверждении перечня коммунального имущества, не закрепленного за коммунальными юридическими лицами
постановление акимата города Астаны
акимат города Астаны
июль 2026 года
Ешкеев Д.З.
8.
Об определении перечня многоквартирных жилых домов, подлежащих ремонту, направленному на придание единого архитектурного облика и соблюдение дизайн-кода столицы
постановление акимата города Астаны
акимат города Астаны
июль 2026 года
Глотов Е.С.
9.
Об утверждении Правил организации и проведения ремонта многоквартирных жилых домов столицы, направленного на придание единого архитектурного облика и соблюдение дизайн-кода столицы
постановление акимата города Астаны
акимат города Астаны
июль 2026 года
Глотов Е.С.
10.
Об определении схемы и Правил движения транзитного автомобильного транспорта
постановление акимата города Астаны
акимат города Астаны
июль 2026 года
Отебаев Е.К.
11.
Об утверждении Правил передачи в управление объектов транспортной инфраструктуры столицы
постановление акимата города Астаны
акимат города Астаны
июль 2026 года
Отебаев Е.К.
12.
Об утверждении Правил внедрения и эксплуатации автоматизированных систем управления дорожным движением
постановление акимата города Астаны
акимат города Астаны
июль 2026 года
Отебаев Е.К.
13.
Об утверждении Правил управления и эксплуатации транспортной инфраструктуры
постановление акимата города Астаны
акимат города Астаны
июль 2026 года
Отебаев Е.К.
14.
Об утверждении Правил установки летних площадок столицы
постановление акимата города Астаны
акимат города Астаны
июль 2026 года
Глотов Е.С.
15.
Об утверждении Правил администрирования дизайн-кода столицы
постановление акимата города Астаны
акимат города Астаны
декабрь
2026 года
Отебаев Е.К.
16.

"Астананың және республикалық маңызы бар қалалардың қала маңы аймағына қосылған жерді пайдалану қағидалары мен режимін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 18 желтоқсандағы № 1269 қаулысының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Астана қаласының әкімдігі
2026 жылғы шілде
Н.Ж. Нұркенов
5.
"Астана қаласының қала маңы аймағының және қала құрылысын айрықша реттеу аймағының шекараларын белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 16 қаңтардағы № 71 қаулысының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Астана қаласының әкімдігі
2026 жылғы шілде
Н.Ж. Нұркенов
6.
"Астана қаласының орманды саябақ аймағының шекарасын белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 2 наурыздағы № 137 қаулысының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Астана қаласының әкімдігі
2026 жылғы шілде
Н.Ж. Нұркенов
7.
Коммуналдық заңды тұлғаларға бекітілмеген коммуналдық мүліктің тізбесін бекіту туралы
Астана қаласы әкімдігінің қаулысы
Астана қаласының әкімдігі
2026 жылғы шілде
Д.З. Ешкеев
8.
Астанаға бірыңғай сәулеттік келбет беруге және оның дизайн-кодын сақтауға бағытталған, жөнделуге тиіс көппәтерлі тұрғын үйлердің тізбесін айқындау туралы
Астана қаласы әкімдігінің қаулысы
Астана қаласының әкімдігі
2026 жылғы шілде
Е.С.
Глотов
9.
Астанаға бірыңғай сәулеттік келбет беруге және оның дизайн-кодын сақтауға бағытталған, астананың көппәтерлі тұрғын үйлерін жөндеуді ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Астана қаласы әкімдігінің қаулысы
Астана қаласының әкімдігі
2026 жылғы шілде
Е.С. Глотов
10.
Транзиттік автомобиль көлігі қозғалысының схемалары мен тәртібін айқындау туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Астана қаласының әкімдігі
2026 жылғы шілде
Е.К. Өтебаев
11.
Астананың көліктік инфрақұрылымы объектілерін басқаруға беру қағидаларын бекіту туралы
Астана қаласы әкімдігінің қаулысы
Астана қаласының әкімдігі
2026 жылғы шілде
Е.К. Өтебаев
12.
Жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйелерін ендіру және пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Астана қаласы әкімдігінің қаулысы
Астана қаласының әкімдігі
2026 жылғы шілде
Е.К. Өтебаев
13.
Көліктік инфрақұрылымды басқару және пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту туралы
Астана қаласы әкімдігінің қаулысы
Астана қаласының әкімдігі
2026 жылғы шілде
Е.К. Өтебаев
14.
Астананың жазғы алаңдарын орнату қағидаларын бекіту туралы
Астана қаласы әкімдігінің қаулысы
Астана қаласының әкімдігі
2026 жылғы шілде
Е.С. Глотов
15.
Астананың дизайн-кодын әкімшілендіру қағидаларын бекіту туралы
Астана қаласы әкімдігінің қаулысы
Астана қаласының әкімдігі
2026 жылғы желтоқсан
Е.К. Өтебаев
16.

О внесении изменений в постановление акимата города Астаны от 5 октября 2022 года № 01-2780 "О некоторых вопросах исполнительных органов акимата города Астаны"
постановление акимата города Астаны
акимат города Астаны
июль 2026 года
Ешкеев Д.З.
17.
Об определении описания и Правил использования региональной символики столицы
решение маслихата города Астаны
маслихат города Астаны
июль 2026 года
Зейнұлқабден Т.
18.
Об утверждении планов, экономических и социальных программ развития столицы, бюджета столицы и отчетов об их исполнении
решение маслихата города Астаны
маслихат города Астаны
июль 2026 года
Зейнұлқабден Т.
19.
Об утверждении схем градостроительного освоения территории столицы, разрабатываемых в реализацию генерального плана столицы
решение маслихата города Астаны
маслихат города Астаны
июль 2026 года
Зейнұлқабден Т.
20.
Об утверждении Градостроительного регламента территории столицы
решение маслихата города Астаны
маслихат города Астаны
июль 2026 года
Зейнұлқабден Т.
21.
Об утверждении Правил управления лесопарковой зоной столицы и ограниченного режима деятельности на ее территории
решение маслихата города Астаны
маслихат города Астаны
июль 2026 года
Зейнұлқабден Т.
22.
Об утверждении нормативов регистрации по месту жительства и месту временного пребывания (проживания) на территории города Астаны
решение маслихата города Астаны
маслихат города Астаны
июль 2026 года
Зейнұлқабден Т.
23.
Об утверждении комплексной схемы организации дорожного движения в столице
решение маслихата города Астаны
маслихат города Астаны
июль 2026 года
Зейнұлқабден Т.
24.
О создании архитектурно-градостроительного совета и утверждения его Положения
решение акима города Астаны
акимат города Астаны
июль 2026 года
Нуркенов Н.Ж.
25.
О внесении изменений в решение маслихата города Астаны от 22 сентября 2022 года № 230/31-VII "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Аппарат маслихата города Астаны"
решение маслихата города Астаны
маслихат города Астаны
июль 2026 года
Зейнұлқабден Т.
26.
О признании утратившим силу решения маслихата города Астаны от 5 июня 2008 года
№ 109/16-IV "Об определении описания и порядка использования символов столицы Республики Казахстан – города Астаны"
решение маслихата города Астаны
маслихат города Астаны
июль 2026 года
Зейнұлқабден Т.
27.
О признании утратившим силу постановления акимата города Астаны от 5 октября 2015 года № 108-1755 "Об утверждении Правил управления и эксплуатации транспортной инфраструктуры"
постановление акимата города Астаны
акимат города Астаны
июль 2026 года
Отебаев Е.К.
28.

"Астана қаласы әкімдігі атқарушы органдарының кейбір мәселелері туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2022 жылғы 5 қазандағы № 01-2780 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Астана қаласы әкімдігінің қаулысы
Астана қаласының әкімдігі
2026 жылғы шілде
Д.З. Ешкеев
17.
Астананың өңірлік рәміздемесінің сипаттамасын және оны пайдалану қағидаларын айқындау туралы
Астана қаласы мәслихатының шешімі
Астана қаласының мәслихаты
2026 жылғы шілде
Т. Зейнұлқабден
18.
Астананы дамытудың экономикалық және әлеуметтік бағдарламаларының жоспарларын, астананың бюджетін және оның орындалуы туралы есептерді бекіту туралы
Астана қаласы мәслихатының шешімі
Астана қаласының мәслихаты
2026 жылғы шілде
Т. Зейнұлқабден
19.
Астананың бас жоспарын іске асыру үшін әзірленетін астана аумағының қала құрылысын игеру схемаларын бекіту туралы
Астана қаласы мәслихатының шешімі
Астана қаласының мәслихаты
2026 жылғы шілде
Т. Зейнұлқабден
20.
Астана аумағының қала құрылысы регламентін бекіту туралы
Астана қаласы мәслихатының шешімі
Астана қаласының мәслихаты
2026 жылғы шілде
Т. Зейнұлқабден
21.
Астананың орманды саябақ аймағын басқару және оның аумағындағы қызметтің шектеулі режимі қағидаларын бекіту туралы
Астана қаласы мәслихатының шешімі
Астана қаласының мәслихаты
2026 жылғы шілде
Т. Зейнұлқабден
22.
Астана қаласының аумағында тұрғылықты жері және уақытша болатын (тұратын) жері бойынша тіркеу нормативін бекіту туралы
Астана қаласы мәслихатының шешімі
Астана қаласының мәслихаты
2026 жылғы шілде
Т. Зейнұлқабден
23.
Астанада жол жүрісін ұйымдастырудың кешенді схемасын бекіту туралы
Астана қаласы мәслихатының шешімі
Астана қаласының мәслихаты
2026 жылғы шілде
Т. Зейнұлқабден
24.
Сәулет - қала құрылысы кеңесін құру және оның Ережесін бекіту туралы
Астана қаласы әкімінің шешімі
Астана қаласының әкімдігі
2026 жылғы шілде
Н.Ж. Нұркенов
25.
"Астана қаласы мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" Астана қаласы мәслихатының 2022 жылғы 22 қыркүйектегі № 230/31-VII шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Астана қаласы мәслихатының шешімі
Астана қаласының мәслихаты
2026 жылғы шілде
Т. Зейнұлқабден
26.
"Қазақстан Республикасының елордасы - Астана қаласының рәміздерінің сипаттамасын және оларды пайдалану тәртібін айқындау туралы" Астана қаласы мәслихатының 2008 жылғы 5 маусымдағы № 109/16-IV шешімінің күші жойылды деп тану туралы
Астана қаласы мәслихатының шешімі
Астана қаласының мәслихаты
2026 жылғы шілде
Т. Зейнұлқабден
27.
"Көлік инфрақұрылымын басқару және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2015 жылғы 5 қазандағы № 108-1755 қаулысының күші жойылды деп тану
Астана қаласы әкімдігінің қаулысы
Астана қаласының әкімдігі
2026 жылғы шілде
Е.К. Өтебаев
туралы
28.

О признании утратившим силу постановления акимата города Астаны от 4 мая 2016 года № 108-891 "Об утверждении
постановление акимата города Астаны
акимат города Астаны
июль 2026 года
Отебаев Е.К.
Правил внедрения и эксплуатации автоматизированных систем управления дорожным движением"
29.
О признании утратившим силу постановления акимата города Астаны от 4 мая 2016 года № 108-890 "Об утверждении Правил передачи в управление объектов транспортной инфраструктуры столицы"
постановление акимата города Астаны
акимат города Астаны
июль 2026 года
Отебаев Е.К.
30.
О признании утратившим силу решения маслихата города Астаны от 24 сентября
2018 года № 312/39-VI "Об утверждении Градостроительного регламента территории города Астаны"
решение маслихата города Астаны
маслихат города Астаны
июль 2026 года
Зейнұлқабден Т.
31.
О признании утратившим силу постановления акимата города Нур-Султана от 11 марта
2022 года № 182-748 "Об утверждении Правил организации и проведения мероприятий по реконструкции, текущему или капитальному ремонту наружных стен, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика городу Астане"
постановление акимата города Астаны
акимат города Астаны
июль 2026 года
Глотов Е.С.
32.
О признании утратившим силу решения акима города Астаны от 28 июля 2023 года № 510-15 "О градостроительном совете"
решение акима города Астаны
акимат города Астаны
июль 2026 года
Нуркенов Н.Ж.
33.
О признании утратившим силу постановления акимата города Астаны от 30 января 2024 года № 502-239 "Об утверждении Правил установки летних
постановление акимата города Астаны
акимат города Астаны
июль 2026 года
Глотов Е.С.
площадок в городе Астане"
34.
О признании утратившим силу решения маслихата города Астаны от 28 ноября 2025 года № 348/46-VIII "Об утверждении Правил управления санитарно-защитной зеленой зоной столицы и ограниченного режима деятельности на ее территории"
решение маслихата города Астаны
маслихат города Астаны
июль 2026 года
Зейнұлқабден Т.
35.
О признании утратившим силу решения маслихата города Астаны от 26 декабря 2025 года № 368/48-VIII "Об утверждении норматива регистрации по месту жительства и месту временного пребывания (проживания) на территории города Астаны"
решение маслихата города Астаны
маслихат города Астаны
июль 2026 года
Зейнұлқабден Т.
_____________________________

"Жол жүрісін басқарудың автоматтандырылған жүйелерін ендіру және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2016 жылғы 4 мамырдағы № 108-891 қаулысының күші жойылды деп тану туралы
Астана қаласы әкімдігінің қаулысы
Астана қаласының әкімдігі
2026 жылғы шілде
Е.К. Өтебаев
29.
"Астананың көліктік инфрақұрылымы объектілерін басқаруға беру қағидаларын бекіту туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2016 жылғы 4 мамырдағы № 108-890 қаулысының күші жойылды деп тану туралы
Астана қаласы әкімдігінің қаулысы
Астана қаласының әкімдігі
2026 жылғы шілде
Е.К. Өтебаев
30.
"Астана қаласы аумағының қала құрылысы регламентін бекіту туралы" Астана қаласы мәслихатының 2018 жылғы 24 қыркүйектегі № 312/39-VI шешімінің күші жойылды деп тану туралы
Астана қаласы мәслихатының шешімі
Астана қаласының мәслихаты
2026 жылғы шілде
Т. Зейнұлқабден
31.
"Астана қаласына бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларын, шатырларын реконструкциялау, ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 2022 жылғы 11 наурыздағы № 182-748 қаулысының күші жойылды деп тану туралы
Астана қаласы әкімдігінің қаулысы
Астана қаласының әкімдігі
2026 жылғы шілде
Е.С. Глотов
32.
"Қала құрылысы кеңесі туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2023 жылғы 28 шілдедегі № 510-15
Астана қаласы әкімдігінің шешімі
Астана қаласының әкімдігі
2026 жылғы шілде
Н.Ж. Нұркенов
шешімінің күші жойылды деп тану туралы
33.
"Астана қаласында жазғы алаңдарды орнату қағидаларын бекіту туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2024 жылғы 30 қаңтардағы № 502-239 қаулысының күші жойылды деп тану туралы
Астана қаласы әкімдігінің қаулысы
Астана қаласының әкімдігі
2026 жылғы шілде
Е.С. Глотов
34.
"Астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағын басқару және оның аумағындағы қызметтің шектеулі режимі қағидасын бекіту туралы" Астана қаласы мәслихатының 2025 жылғы 28 қарашадағы № 348/46-VIII шешімінің күші жойылды деп тану туралы
Астана қаласы мәслихатының шешімі
Астана қаласының мәслихаты
2026 жылғы шілде
Т. Зейнұлқабден
35.
"Астана қаласының аумағында тұрғылықты жері және уақытша болу (тұру) орны бойынша тіркеу нормативін бекіту туралы" Астана қаласы мәслихатының 2025 жылғы 26 желтоқсандағы № 368/48-VIII шешімінің күші жойылды деп тану туралы
Астана қаласы мәслихатының шешімі
Астана қаласының мәслихаты
2026 жылғы шілде
Т. Зейнұлқабден