О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 16 марта 2026 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам поддержки туристской отрасли и детского спорта" и внесении изменения в распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 3 июня 2021 года № 100-р "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам туристской деятельности"
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 30 марта 2026 года № 35-р.
1. Утвердить прилагаемый перечень правовых актов, принятие которых обусловлено Законом Республики Казахстан от 16 марта 2026 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам поддержки туристской отрасли и детского спорта" (далее – перечень).
2. Государственным органам Республики Казахстан:
1) разработать и в установленном порядке внести на утверждение в Правительство Республики Казахстан проект правового акта согласно перечню;
2) принять соответствующие ведомственные акты согласно перечню;
3) ежемесячно, не позднее 30 числа, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации информацию о разработке и принятии правовых актов согласно перечню.
3. Министерству юстиции Республики Казахстан анализировать, обобщать и ежемесячно, не позднее 5 числа, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации сводную информацию по реализации указанного Закона.
4. Внести в распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 3 июня 2021 года № 100-р "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам туристской деятельности" следующее изменение:
в перечне правовых актов, принятие которых обусловлено Законом Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам туристской деятельности", утвержденном указанным распоряжением:
строку, порядковый номер 19, исключить.
Премьер-Министр О. Бектенов
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 30 марта 2026 года № 35
Перечень
правовых актов, принятие которых обусловлено Законом Республики Казахстан от 16 марта 2026 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам поддержки туристской отрасли и детского спорта"
п/п
Наименование правового акта Форма акта Государственный орган, ответственный за исполнение Срок исполнения Лицо, ответственное за качество, своевременность разработки и внесения правового акта
1 2 3 4 5 6
1.

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне туристік саланы және балалар спортын қолдау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2026 жылғы 16 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне туристік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2021 жылғы 3 маусымдағы № 100-ө өкіміне өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2026 жылғы 30 наурыздағы № 35-ө Өкімі.
1. Қоса беріліп отырған қабылдануы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне туристік саланы және балалар спортын қолдау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2026 жылғы 16 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңымен негізделген құқықтық актілердің тізбесі (бұдан әрі – тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары:
1) тізбеге сәйкес құқықтық актінің жобасын әзірлесін және белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге енгізсін;
2) тізбеге сәйкес тиісті ведомстволық актілерді қабылдасын;
3) ай сайын, 30-ы күнінен кешіктірмей тізбеге сәйкес құқықтық актілердің әзірленуі және қабылдануы туралы ақпаратты жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырып тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі көрсетілген Заңды іске асыру жөніндегі жиынтық ақпаратты талдап, қорытындыласын және ай сайын, 5-і күнінен кешіктірмей жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырып тұрсын.
4. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне туристік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2021 жылғы 3 маусымдағы № 100-ө өкіміне мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген өкіммен бекітілген қабылдануы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне туристік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңымен негізделген құқықтық актілердің тізбесінде:
реттік нөмірі 19-жол алып тасталсын.
Премьер-Министр О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2026 жылғы "30" наурыздағы
№ 35-ө өкімімен
бекітілген
Қабылдануы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне туристік саланы және балалар спортын қолдау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2026 жылғы 16 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңымен негізделген құқықтық актілердің тізбесі
Р/с
Құқықтық актінің атауы
Құқықтық актінің нысаны
Орындауға жауапты мемлекеттік орган
Орындау мерзімі
Құқықтық актілердің сапасына, уақтылы әзірленуі мен енгізілуіне жауапты адам
1
2
3
4
5
6
1.

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 865 "О некоторых вопросах Министерства туризма и спорта Республики Казахстан"
постановление Правительства Республики Казахстан
МТС
май
2026 года
Сериков Р.С.
2.
О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 сентября 2010 года № 558 "Об утверждении Правил разработки проектов естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию или расширению особо охраняемых природных территорий, а также корректировки технико-экономического обоснования"
приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭПР
май
2026 года
Шарбиев Н.К.
3.
О внесении изменений в совместный приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1264 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 842 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности"
совместный
приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан, Министра национальной экономики Республики Казахстан
МТС, МНЭ
май
2026 года
Жарасбаев С.М.,
Сагнаев Е.Е
4.
О признании утратившим силу приказа Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 октября 2021 года № 332 "Об утверждении карты туристификации"
приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан
МТС
май
2026 года
Жарасбаев С.М.
5.
"О внесении изменений в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 5 марта 2022 года № 73 "Об утверждении Правил осуществления туристской и рекреационной деятельности в государственных национальных природных парках"
приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭПР
май
2026 года
Шарбиев Н.К.
6.
О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 9 октября 2024 года № 175 "Об утверждении Типовых правил работы игорного заведения, букмекерской конторы или тотализатора, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари"
приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан
МТС
май
2026 года
Рапиков Б.С.
7.
О внесении изменений в некоторые приказы
приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан
МТС
май
2026 года
Жарасбаев С.М.
8.
Об утверждении Правил деятельности гидов, экскурсоводов и инструкторов туризма
приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан
МТС
май
2026 года
Жарасбаев С.М.
9.
Об утверждении Правил и условий деятельности туристских информационных центров
приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан
МТС
май
2026 года
Жарасбаев С.М.
10.
Об утверждении Правил и условий деятельности визит-центра, а также требований к его деятельности
приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан
МТС
май
2026 года
Жарасбаев С.М.
11.
Об утверждении Правил подушевого нормативного финансирования в государственных детско-юношеских спортивных школах
приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан
МТС
май
2026 года
Жарасбаев С.М.
12.
Об утверждении методики подушевого нормативного финансирования в государственных детско-юношеских спортивных школах
приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан
МТС
май
2026 года
Жарасбаев С.М.
13.
Об утверждении Правил размещения государственного заказа в государственных детско-юношеских спортивных школах
приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан
МТС
май
2026 года
Жарасбаев С.М.
14.
Об утверждении Правил формирования и ведения цифровой платформы физической культуры и спорта
приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан
МТС
май
2026 года
Рапиков Б.С.
15.
Об определении границ территорий для размещения казино, залов игровых автоматов, букмекерских контор и тотализаторов (касс букмекерских контор и (или) тотализаторов) в Мангистауской области на побережье Каспийского моря, Панфиловском районе и на побережье озера Алаколь области Жетісу, в Талгарском районе Алматинской области, районе Марқакөл и Зайсанском районе Восточно-Казахстанской области
постановление акиматов Мангистауской, Алматинской, Восточно-Казахстанской областей и области Жетісу
акиматы Мангистауской, Алматинской, Восточно-Казахстанской областей и области Жетісу
май
2026 года
курирующие заместители акимов Мангистауской, Алматинской, Восточно-Казахстанской областей и области Жетісу
16.

"Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 865 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ТСМ
2026 жылғы мамыр
Р. С. Серіков
2.
"Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту жөніндегі жаратылыстану - ғылыми және техникалық-экономикалық негіздемелерінің жобаларын әзірлеу, сондай-ақ техникалық-экономикалық негіздемені түзету қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 01 қыркүйектегі № 558 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭТРМ
2026 жылғы мамыр
Н.К. Шәрбиев
3.
"Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1264 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 842 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрі, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің бірлескен бұйрығы
ТСМ, ҰЭМ
2026 жылғы мамыр
С.М. Жарасбаев
Е.Е. Сағнаев
4.
"Туристендіру картасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 27 қазандағы № 332 бұйрығының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің бұйрығы
ТСМ
2026 жылғы мамыр
С.М. Жарасбаев
5.
"Мемлекеттік ұлттық табиғи парктерде туристік және рекреациялық қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 5 наурыздағы № 73 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭТРМ
2026 жылғы мамыр
Н.К. Шәрбиев
6.
"Ойын мекемесі, букмекерлік кеңсе немесе тотализатор жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің міндетін атқарушының 2024 жылғы 9 қазандағы № 175 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің бұйрығы
ТСМ
2026 жылғы мамыр
Б.С. Рапиков
7.
Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің бұйрығы
ТСМ
2026 жылғы мамыр
С.М. Жарасбаев
8.
Гидтердің, экскурсия жүргізушілердің және туризм нұсқаушыларының қызметі қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің бұйрығы
ТСМ
2026 жылғы мамыр
С.М. Жарасбаев
9.
Туристік ақпарат орталықтары қызметінің қағидалары мен шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің бұйрығы
ТСМ
2026 жылғы мамыр
С.М. Жарасбаев
10.
Танытым орталығы қызметінің қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ оның қызметіне қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің бұйрығы
ТСМ
2026 жылғы мамыр
С.М. Жарасбаев
11.
Мемлекеттік балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріндегі жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің бұйрығы
ТСМ
2026 жылғы мамыр
С.М. Жарасбаев
12.
Мемлекеттік балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріндегі жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің бұйрығы
ТСМ
2026 жылғы мамыр
С.М. Жарасбаев
13.
Мемлекеттік балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінде мемлекеттік тапсырысты орналастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің бұйрығы
ТСМ
2026 жылғы мамыр
С.М. Жарасбаев
14.
Дене шынықтыру мен спорттың цифрлық платформасын қалыптастыру мен жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің бұйрығы
ТСМ
2026 жылғы мамыр
Б.С. Рапиков
15.
Маңғыстау облысында Каспий теңізінің жағалауында, Жетісу облысының Панфилов ауданында және Алакөл көлінің жағалауында, Алматы облысының Талғар ауданында, Шығыс Қазақстан облысының Марқакөл мен Зайсан аудандарында казиноны, ойын автоматтары залдарын, букмекерлік кеңселер мен тотализаторларды (букмекерлік кеңселердің және (немесе) тотализаторлардың кассаларын) орналастыру үшін аумақтардың шекараларын айқындау туралы
Маңғыстау, Жетісу, Алматы, Шығыс Қазақстан облысы әкімдіктерінің қаулысы
Маңғыстау, Жетісу, Алматы, Шығыс Қазақстан облысының әкімдіктері
2026 жылғы мамыр
Маңғыстау, Жетісу, Алматы, Шығыс Қазақстан облысы әкімдіктерінің жетекшілік ететін орынбасарлары
16.

О признании утратившим силу решения Туркестанского городского маслихата Туркестанской области от 18 апреля 2025 года № 29/133-VIII "Об утверждении дизайн-кода города Туркестана"
решение маслихата города Туркестана
акимат города Туркестана
май
2026 года
курирующий заместитель акима города Туркестана
17.
О разработке и утверждении дизайн-кода города Туркестана
постановление акимата города Туркестана
акимат города Туркестана
май
2026 года
курирующий заместитель акима города Туркестана
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МТС
Министерство туризма и спорта Республики Казахстан;
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
МЭПР
Министерство экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан.

"Түркістан қаласының дизайн-кодын бекіту туралы" Түркістан облысы Түркiстан қалалық мәслихатының 2025 жылғы 18 сәуірдегі № 29/133-VIII шешiмiнің күші жойылды деп тану туралы
Түркістан қаласы мәслихатының шешімі
Түркістан қаласының әкімдігі
2026 жылғы мамыр
Түркістан қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасары
17.
Түркістан қаласының дизайн-кодын бекіту туралы
Түркістан қаласы әкімдігінің қаулысы
Түркістан қаласының әкімдігі
2026 жылғы мамыр
Түркістан қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасары
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ТСМ
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі;
ҰЭМ
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі;
ЭТРМ
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі.