О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 30 декабря 2025 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам архивного дела и ограничения распространения противоправного контента"
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 11 февраля 2026 года № 15-р
1. Утвердить прилагаемый перечень правовых актов, принятие которых обусловлено Законом Республики Казахстан от 30 декабря 2025 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам архивного дела и ограничения распространения противоправного контента" (далее – перечень).
2. Государственным органам Республики Казахстан:
1) разработать и в установленном порядке внести на утверждение Президента Республики Казахстан и в Правительство Республики Казахстан проекты правовых актов согласно перечню;
2) принять соответствующие ведомственные акты согласно перечню;
3) ежемесячно, не позднее 30 числа, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации информацию о разработке и принятии правовых актов согласно перечню.
3. Министерству юстиции Республики Казахстан анализировать, обобщать и ежемесячно, не позднее 5 числа, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации сводную информацию по реализации указанного Закона.
Премьер-Министр О. Бектенов
Утвержден распоряжением
Премьер-Министра
Республики Казахстан
от " " января 2026 года №
Перечень

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне архив ісі және құқыққа қайшы контенттің таралуын шектеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2026 жылғы 11 ақпандағы № 15-ө Өкімі
1. Қоса беріліп отырған қабылдануы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне архив ісі және құқыққа қайшы контенттің таралуын шектеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңымен негізделген құқықтық актілердің тізбесі (бұдан әрі – тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары:
1) тізбеге сәйкес құқықтық актілердің жобаларын әзірлесін және белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Президентіне және Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге енгізсін;
2) тізбеге сәйкес тиісті ведомстволық актілерді қабылдасын;
3) ай сайын, 30-ы күнінен кешіктірмей тізбеге сәйкес құқықтық актілердің әзірленуі және қабылдануы туралы ақпаратты жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырып тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі көрсетілген Заңды іске асыру жөніндегі жиынтық ақпаратты талдап, қорытындыласын және ай сайын, 5-і күнінен кешіктірмей жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырып тұрсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2026 жылғы 11 ақпандағы
№ 15-ө өкімімен
бекітілген

правовых актов, принятие которых обусловлено Законом Республики Казахстан от 30 декабря 2025 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам архивного дела и ограничения распространения противоправного контента"
п/п
Наименование правового акта
Форма правового акта
Государственный орган, ответственный за исполнение
Срок исполнения
Лицо, ответственное за качество, своевременность разработки и внесение правового акта
1
2
3
4
5
6
1.
Об утверждении Правил и условий присвоения статуса "Национальный" государственным архивам
Указ Президента Республики Казахстан
МКИ
Февраль 2026 года
Сыдыков А.Ж.
2.

Қабылдануы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне архив ісі және құқыққа қайшы контенттің таралуын шектеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңымен негізделген құқықтық актілердің тізбесі
Р/с
Құқықтық актінің атауы
Құқықтық актінің нысаны
Орындауға жауапты мемлекеттік орган
Орындау мерзімі
Құқықтық актіні сапалы, уақтылы әзірлеуге және енгізуге жауапты адам
1
2
3
4
5
6
1.
Мемлекеттік архивтерге "Ұлттық" мәртебесін беру қағидалары мен шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
МАМ
2026 жылғы ақпан
А.Ж. Сыдықов
2.

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий"
постановление Правительства Республики Казахстан
МКИ
февраль 2026 года
Сыдыков А.Ж.
3.
О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866 "О некоторых вопросах Министерства культуры и информации Республики Казахстан"
постановление Правительства Республики Казахстан
МКИ
февраль 2026 года
Сыдыков А.Ж.
4.
О внесении дополнений в совместный приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 9 ноября 2018 года № 473 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 ноября 2018 года № 69 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа за соблюдением законодательства Республики Казахстан о масс-медиа"
совместный приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан и Министра национальной экономики Республики Казахстан
МКИ,
МНЭ
февраль 2026 года
Искаков К. Ж., Сагнаев Е.Е.
5.
О внесении изменения в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 3 мая 2019 года № 125 "Об утверждении Правил выдачи прокатного удостоверения на фильм"
приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан
МКИ
февраль 2026 года
Сыдыков А.Ж.
6.
О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 мая 2019 года № 37 "Об утверждении Правил размещения наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве за пределами помещений в населенных пунктах, в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, на открытом пространстве за пределами помещений вне населенных пунктов и вне полосы отвода автомобильных дорог общего пользования"
приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан
МНЭ
февраль 2026 года
Сагнаев Е.Е.
7.
О внесении изменений в приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 27 сентября 2022 года № 409 "Об утверждении Правил взаимодействия государственных органов по вопросам соблюдения в сетях телекоммуникаций требований законодательства Республики Казахстан"
приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан
МКИ
март
2026 года
Искаков К. Ж.
8.
О внесении изменений и дополнений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 9 августа 2023 года № 215 "Об утверждении Правил комплектования, хранения, учета и использования документов Национального архивного фонда и других архивных документов государственными и специальными государственными архивами"
приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан
МКИ
февраль 2026 года
Сыдыков А.Ж.
9.

"Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
МАМ
2026 жылғы ақпан
А.Ж. Сыдықов
3.
"Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
МАМ
2026 жылғы ақпан
А.Ж. Сыдықов
4.
"Қазақстан Республикасының масс-медиа туралы заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2018 жылғы 9 қарашадағы № 473 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 15 қарашадағы № 69 бірлескен бұйрығына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің бірлескен бұйрығы
МАМ, ҰЭМ
2026 жылғы ақпан
Қ.Ж.Ысқақов, Е.Е. Сағнаев
5.
"Фильмге прокаттау куәлігін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2019 жылғы 3 мамырдағы № 125 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің бұйрығы
МАМ
2026 жылғы ақпан
А.Ж. Сыдықов
6.
"Сыртқы (көрнекі) жарнаманы елді мекендердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте, жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде, елді мекендерден тыс жердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте және жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінен тыс жерде орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 13 мамырдағы № 37 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің бұйрығы
ҰЭМ
2026 жылғы ақпан
Е.Е. Сағнаев
7.
"Телекоммуникациялар желілерінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтау мәселелері бойынша мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасасу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2022 жылғы 27 қыркүйектегі № 409 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің бұйрығы
МАМ
2026 жылғы наурыз
Қ.Ж. Ысқақов
8.
"Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттарды мемлекеттік және арнаулы мемлекеттік архивтердің жинақтау, сақтау, есепке алу мен пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 9 тамыздағы № 215 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің бұйрығы
МАМ
2026 жылғы ақпан
А.Ж. Сыдықов
9.

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 235 "Об утверждении Правил приема, хранения, учета и использования документов Национального архивного фонда и других архивных документов ведомственными и частными архивами"
приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан
МКИ
февраль 2026 года
Сыдыков А.Ж.
10.
О внесении изменения и дополнений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 236 "Об утверждении Правил документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях"
приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан
МКИ
февраль 2026 года
Сыдыков А.Ж.
11.
О внесении дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра культуры и информации Республики Казахстан от 17 октября 2024 года № 488-НҚ "Об утверждении Правил оказания государственных услуг в области масс-медиа"
приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан
МКИ
февраль 2026 года
Искаков К. Ж.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МКИ – Министерство культуры и информации Республики Казахстан;
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
__________________________________

"Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттарды ведомстволық және жеке архивтердің қабылдау, сақтау, есепке алу мен пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 235 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің бұйрығы
МАМ
2026 жылғы ақпан
А.Ж. Сыдықов
10.
"Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 236 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің бұйрығы
МАМ
2026 жылғы ақпан
А.Ж. Сыдықов
11.
"Масс-медиа саласында мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің міндетін атқарушының 2024 жылғы 17 қазандағы № 488-НҚ бұйрығына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің бұйрығы
МАМ
2026 жылғы ақпан
Қ.Ж. Ысқақов
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
МАМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі;
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі.