"Қазақстан Республикасы Үкіметінің регламенті туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 6 қаңтардағы № 10 қаулысына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 20 тамыздағы № 745 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің регламенті туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 6 қаңтардағы № 10 қаулысына мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің регламенті:
мынадай мазмұндағы 146-2-тармақпен толықтырылсын:
"146-2. Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 2-бабының 3-тармағына сәйкес орталық мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың және бюджет қаражатын өзге де алушылардың (бұдан әрі – бастамашы) Қазақстан Республикасының Президентіне, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне және Қазақстан Республикасының Үкіметіне бюджетті жоспарлау процесінен тыс кезде республикалық бюджет шығыстарын ұлғайту туралы ұсыныстар енгізуіне тыйым салынады.
Бастамашылар Қазақстан Республикасының Президентіне, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне және Қазақстан Республикасының Үкіметіне республикалық бюджет қалыптастырылатын жылдың 20 маусымына дейін келесі жоспарлы кезеңге арналған бюджет шығыстарын ұлғайту туралы ұсыныстар енгізуге құқылы.
Бастамашылар Республикалық бюджет комиссиясы ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджетті нақтылау туралы шешім қабылдаған кезден бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Президентіне, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне және Қазақстан Республикасының Үкіметіне ағымдағы жылғы республикалық бюджеттің шығыстарын ұлғайту туралы ұсыныстар енгізуге құқылы.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 2-бабының 3-тармағына сәйкес бастамашылардың Қазақстан Республикасының Президентіне, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне және Қазақстан Республикасының Үкіметіне Қаржы, Ұлттық экономика министрліктерінің келісімінсіз Қазақстан Республикасы бюджет заңнамасының міндеттерін орындау тетіктерін немесе құралдарын өзгертуді көздейтін ұсыныстар енгізуіне тыйым салынады.
Осы тармақтың төртінші бөлігінде көрсетілген ұсыныстарды Қаржы, Ұлттық экономика министрліктеріне енгізген кезде бастамашы қаржы-экономикалық есеп-қисаптарды, ұсынылатын өзгерістердің Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің ережелеріне және Қазақстан Республикасы бюджет заңнамасының өзге де актілеріне сәйкестігін талдауды ұсынуды қамтамасыз етеді.
Осы тармақтың бесінші бөлігінде көзделген құжаттардың болмауы ұсынысты қараусыз қайтару үшін негіз болып табылады.
Осы тармақтың төртінші бөлігінде көрсетілген ұсынысқа бастама жасаған орталық мемлекеттік орган Қаржы, Ұлттық экономика министрліктеріне осы тармақтың бесінші бөлігінде көзделген құжаттарды қоса бере отырып, мемлекеттік органның бірінші басшысы не ол уәкілеттік берген лауазымды адам қол қойған хат жібереді.
Осы тармақтың төртінші бөлігінде көрсетілген ұсынысқа бастама жасаған жергілікті атқарушы орган тиісті материалдарды қарау үшін астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органына жібереді.
Жергілікті атқарушы органның ұсынысы Қазақстан Республикасы бюджет заңнамасының міндеттерін орындау тетіктерін немесе құралдарын өзгертуге алып келетін жағдайда, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы тиісті материалдарды Қаржы, Ұлттық экономика министрліктеріне жібереді.
Бюджет қаражатын өзге де алушылар осы тармақта көзделген тәртіппен оларды қарауды және келісуге жіберуді қамтамасыз ететін тиісті орталық мемлекеттік орган не жергілікті атқарушы орган арқылы ұсыныстар енгізеді.
Қаржы, Ұлттық экономика министрліктері не астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы келіп түскен материалдарды қарайды және олар келіп түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ұстанымды қалыптастырады.
Қаржы, Ұлттық экономика министрліктерінің не астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органының оң қорытындысы болған кезде ұсыныс Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен іске асырылады.
Қаржы, Ұлттық экономика министрліктерінің не астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органының теріс қорытындысы болған жағдайда ұсыныс берілген ескертулерді ескере отырып пысықталуы және уәкілетті органдардың қарауына қайта енгізілуі мүмкін.
Қайта қарау келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.";

О внесении дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 января 2023 года № 10 "О Регламенте Правительства Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 августа 2026 года № 745
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 января 2023 года № 10 "О Регламенте Правительства Республики Казахстан" следующие дополнения:
в Регламенте Правительства Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
дополнить пунктом 146-2 следующего содержания:
"146-2. В соответствии с пунктом 3 статьи 2 Бюджетного кодекса Республики Казахстан центральным государственным органам, местным исполнительным органам и иным получателям бюджетных средств (далее – инициатор) запрещается вносить Президенту Республики Казахстан, в Администрацию Президента Республики Казахстан и Правительство Республики Казахстан предложения об увеличении расходов республиканского бюджета вне процесса планирования бюджета.
Инициаторы вправе вносить Президенту Республики Казахстан, в Администрацию Президента Республики Казахстан и Правительство Республики Казахстан предложения об увеличении расходов бюджета на следующий плановый период до 20 июня года формирования республиканского бюджета.
Инициаторы вправе вносить Президенту Республики Казахстан, в Администрацию Президента Республики Казахстан и Правительство Республики Казахстан предложения об увеличении расходов республиканского бюджета текущего года в течение 5 (пять) рабочих дней с момента принятия решения Республиканской бюджетной комиссией об уточнении республиканского бюджета на текущий финансовый год.
В соответствии с пунктом 3 статьи 2 Бюджетного кодекса Республики Казахстан инициаторам запрещается вносить Президенту Республики Казахстан, в Администрацию Президента Республики Казахстан и Правительство Республики Казахстан предложения, предусматривающие изменение механизмов или инструментов выполнения задач бюджетного законодательства Республики Казахстан, без согласования с министерствами финансов, национальной экономики.
При внесении предложений, указанных в части четвертой настоящего пункта, в министерства финансов, национальной экономики инициатором обеспечивается представление финансово-экономических расчетов, анализа соответствия предлагаемых изменений положениям Бюджетного кодекса Республики Казахстан и иным актам бюджетного законодательства Республики Казахстан.
Отсутствие документов, предусмотренных частью пятой настоящего пункта, является основанием для возврата предложения без рассмотрения.
Центральный государственный орган, инициирующий предложение, указанное в части четвертой настоящего пункта, направляет в министерства финансов, национальной экономики письмо, подписанное первым руководителем государственного органа либо уполномоченным им должностным лицом, с приложением документов, предусмотренных частью пятой настоящего пункта.
Местный исполнительный орган, инициирующий предложение, указанное в части четвертой настоящего пункта, направляет соответствующие материалы в уполномоченный орган по государственному планированию столицы, области, города республиканского значения для рассмотрения.
В случае, если предложение местного исполнительного органа влечет изменение механизмов или инструментов выполнения задач бюджетного законодательства Республики Казахстан, уполномоченный орган по государственному планированию столицы, области, города республиканского значения направляет соответствующие материалы в министерства финансов, национальной экономики.
Иные получатели бюджетных средств вносят предложения через соответствующий центральный государственный орган либо местный исполнительный орган, обеспечивающий их рассмотрение и направление на согласование в порядке, предусмотренном настоящим пунктом.
Министерства финансов, национальной экономики либо уполномоченный орган по государственному планированию столицы, области, города республиканского значения рассматривают поступившие материалы и формируют позицию в срок, не превышающий 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня их поступления.
При наличии положительного заключения министерств финансов, национальной экономики либо уполномоченного органа по государственному планированию столицы, области, города республиканского значения предложение реализуется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
В случае отрицательного заключения министерств финансов, национальной экономики либо уполномоченного органа по государственному планированию столицы, области, города республиканского значения предложение может быть доработано с учетом представленных замечаний и повторно внесено на рассмотрение уполномоченных органов.
Повторное рассмотрение осуществляется в срок, не превышающий 10 (десять) рабочих дней со дня поступления.";

160-тармақ мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) осы Регламенттің 146-2-тармағына сәйкес алынған уәкілетті мемлекеттік органдардың оң қорытындыларынсыз Қазақстан Республикасы бюджет заңнамасының міндеттерін орындау тетіктерін немесе құралдарын өзгертуге алып келетін ұсыныстары бар хаттар;".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов

пункт 160 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) письма с предложениями, влекущими изменение механизмов или инструментов выполнения задач бюджетного законодательства Республики Казахстан, без положительных заключений уполномоченных государственных органов, полученных в соответствии с пунктом 146-2 настоящего Регламента;".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов