"Астана қаласының бас жоспары туралы (негізгі ережелерді қоса алғанда)" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 25 қаңтардағы № 33 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 4 тамыздағы № 697 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Астана қаласының бас жоспары туралы (негізгі ережелерді қоса алғанда)" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 25 қаңтардағы № 33 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Құрылыс кодексінің 23-бабының 4) тармақшасына сәйкес, Астана қаласының кешенді дамуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Астана қаласының бас жоспары (негізгі ережелерді қоса алғанда) осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 4 тамыздағы
№ 697 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 25 қаңтардағы
№ 33 қаулысымен
бекітілген
Астана қаласының бас жоспары (негізгі ережелерді қоса алғанда)
1-тарау. Кіріспе
Астана қаласының 2035 жылға дейінгі бас жоспары Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 25 қаңтардағы № 33 қаулысымен бекітілген.
Бас жоспардың негізінде 2035 жылға дейін елорданың аумағын дамытудың негізгі бағыттары жатыр, оған әлеуметтік, рекреациялық және өндірістік аймақтар, қаланы қажетті инженерлік және көлік инфрақұрылымымен қамтамасыз ету кіреді.
Бас жоспар перспективада қаланы кешенді дамытудың, аумақты жоспарлы ұйымдастырудың, қаланың әлеуметтік және инженерлік-көлік инфрақұрылымы жүйесінің бағыттарын айқындайтын негізгі қала құрылысы құжаты болып табылады.
Бас жоспар Қазақстан Республикасының Жер, Су, Экология және Құрылыс кодекстерінің, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының, "Қазақстан Республикасының астанасының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңының, сондай-ақ қала құрылысын жобалау саласына қатысты өзге де заңнамалық актілер мен нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес әзірленді.
Бас жоспарда мынадай жобалау кезеңдері қабылданған:
бастапқы жыл – 2025 жылғы 1 қаңтарға;
құрылыстың бірінші кезегі – 2030 жыл;
есепті мерзім – 2035 жыл.
Астана қаласының бас жоспарын түзетуде қаланың әлеуметтік-экономикалық дамуын, қалалық аумақтардың пайдаланылуын, инженерлік және көліктік инфрақұрылымды ретроспективті талдауды қамтитын бұрын орындалған аналитикалық блок ескерілген.

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 января 2024 года № 33 "О Генеральном плане города Астаны (включая основные положения)"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 августа 2026 года № 697
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 января 2024 года № 33 "О Генеральном плане города Астаны (включая основные положения)" следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 4) статьи 23 Строительного кодекса Республики Казахстан, в целях обеспечения комплексного развития города Астаны Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
Генеральный план города Астаны (включая основные положения), утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 4 августа 2026 года № 697
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 января 2024 года № 33
Генеральный план города Астаны (включая основные положения)
Глава 1. Введение
Генеральный план города Астаны до 2035 года (далее - Генеральный план) утвержден постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 января 2024 года № 33.
В основе Генерального плана лежат ключевые направления развития территории столицы до 2035 года, включая социальные, рекреационные и производственные зоны, обеспечение города необходимой инженерной и транспортной инфраструктурой.
Генеральный план является основным градостроительным документом, определяющим направления перспективного комплексного развития города, планировочной организации территории, системы социальной и инженерно-транспортной инфраструктуры города.
Генеральный план разработан в соответствии с требованиями Земельного, Водного, Экологического и Строительного кодексов Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Конституционного закона Республики Казахстан "О статусе столицы Республики Казахстан", других законодательных актов и нормативных документов Республики Казахстан, относящихся к сфере градостроительного проектирования.
Генеральным планом приняты следующие проектные периоды:
исходный год - на 1 января 2025 года;
первая очередь строительства - 2030 год;
расчетный срок - 2035 год.
В корректировке Генерального плана учтен ранее выполненный аналитический блок с ретроспективным анализом социально-экономического развития города, использования городских территорий, инженерной и транспортной инфраструктуры.

2-тарау. Бас жоспардың мақсаты
Бас жоспар елорданың мәртебесін, Астана қаласының және Астана агломерациясының өзара байланыстылығын ескере отырып әзірленген. Бас жоспардың схемасы (негізгі сызба) осы Бас жоспарға қосымшаға сәйкес перспективалы аумақтық даму шекараларында жасалды.
Бас жоспарда мыналар айқындалады:
1) аумақты кешенді бағалауды, табиғи-климаттық, экологиялық, қалыптасқан әрі болжанатын демографиялық және әлеуметтік-экономикалық жағдайларды ескере отырып, әлеуметтік, рекреациялық, өндірістік, көліктік және инженерлік инфрақұрылымдарды қоса алғанда, Астана қаласы (бұдан әрі – қала) аумағын дамытудың негізгі бағыттары;
2) аумақтарды функционалдық аймақтарға бөлу және олардың пайдаланылуын шектеу;
3) елді мекеннің құрылыс салынған және салынбаған аумақтарының арақатынасы;
4) жер учаскелерін артықшылықпен иеліктен шығару және сатып алу аймақтары, резервтегі аумақтар;
5) аумақты қауіпті (зиянды) табиғи, техногендік және антропогендік құбылыстар мен процестердің әсерінен қорғау, экологиялық жағдайды жақсарту жөніндегі шаралар;
6) аумақтық-көліктік жоспарлау мен жол қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі құжаттардың бөлімдерін (бөліктерін) қамтитын Бас жоспардың көлік бөлімін әзірлеу жөніндегі негізгі бағыттар;
7) азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шараларының негізгі бағыттары;
8) елді мекенді дамытудың техникалық-экономикалық көрсеткіштері;
9) су объектілерін ластанудан, қоқыстанудан, сарқылудан қорғау жөніндегі шаралар;
10) қаланы орнықты дамытуды қамтамасыз ету жөніндегі өзге де шаралар.
Бас жоспар:
1) қаланың әлеуметтік-экономикалық дамуының ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді бағдарламаларын;
2) электрмен жабдықтауды, жылумен жабдықтауды, газбен жабдықтауды, сумен жабдықтауды, су бұруды, нөсер кәрізін және басқа да инженерлік жүйелерді дамытудың кешенді схемаларын;
3) қаланың кешенді көлік схемасын (бұдан әрі – ККС);
4) бекітілген Бас жоспарды іске асыру бойынша қала аумағын егжей-тегжейлі жоспарлау және онда құрылыс салу жобаларын;
5) қысқа мерзімді кезеңдерге арналған кешенді құрылыс салу жоспарларын;
6) тұрғын үй, өндірістік және коммуналдық-қойма аумақтарын реконструкциялау және дамыту бағдарламаларын;
7) тарихи құрылыс пен тарихи және мәдени мұра объектілерін сақтап қалу және оңалту жоспарларын;
8) рекреациялық аймақтар аумақтарын дамыту және көгалдандыру бағдарламаларын;
9) қоғамдық кеңістіктерді дамытудың және көгалдандырудың қала құрылысы схемаларын;
10) Астана қаласында жинақы құрылыс салудың және елорда аумақтарын жаңартудың кешенді жоспарларын;
11) қоғамдық кеңістіктерді кешенді абаттандыру және қайта құру жоспарларын;

Глава 2. Назначение Генерального плана
Генеральный план разработан с учетом статуса столицы, взаимосвязанности города Астаны и Астанинской агломерации. Схема Генерального плана (основной чертеж) выполнена в границах перспективного территориального развития согласно приложению к настоящему Генеральному плану.
Генеральный план определяет:
1) основные направления развития территории города Астаны (далее - город), включая социальную, рекреационную, производственную, транспортную и инженерную инфраструктуры, с учетом комплексной оценки территории, природно-климатических, экологических, сложившихся и прогнозируемых демографических и социально-экономических условий;
2) функциональное зонирование и ограничение использования территорий;
3) соотношение застроенной и незастроенной территорий населенного пункта;
4) зоны преимущественного отчуждения и приобретения земельных участков, резервные территории;
5) меры по защите территории от воздействия опасных (вредных) природных, техногенных и антропогенных явлений и процессов, улучшению экологической обстановки;
6) основные направления по разработке транспортного раздела Генерального плана, включающего разделы (части) документов по территориально-транспортному планированию и организации дорожного движения;
7) основные направления инженерно-технических мероприятий гражданской обороны;
8) технико-экономические показатели развития населенного пункта;
9) меры по охране водных объектов от загрязнения, засорения, истощения;
10) иные меры по обеспечению устойчивого развития города.
Генеральный план является основой для разработки:
1) долгосрочных и краткосрочных программ социально-экономического развития города;
2) комплексных схем развития электроснабжения, теплоснабжения, газоснабжения, водоснабжения, водоотведения, ливневой канализации и других инженерных систем;
3) комплексной транспортной схемы города (далее - КТС);
4) проектов детальной планировки и застройки территории города по реализации Генерального плана;
5) комплексных планов застройки на краткосрочные периоды;
6) программ реконструкции и развития жилых, производственных и коммунально-складских территорий;
7) планов сохранения и реабилитации исторической застройки и объектов исторического и культурного наследия;
8) программ развития территорий рекреационных зон и озеленения;
9) градостроительных схем развития общественных пространств и озеленения;
10) комплексных планов компактной застройки города Астаны и реновации территорий столицы;
11) планов комплексного благоустройства и преобразования общественных пространств;

12) қалада құрылыс салу қағидаларын әзірлеудің негізі болып табылады.
3-тарау. Әлеуметтік-экономикалық даму
1-параграф. Демография
Қала аумағының әкімшілік шекарасы шегіндегі халық саны бастапқы жылы 1 528 мың адамды құрады.
Қала халқының перспективадағы санының болжамы корреляциялық-регрессиялық талдау, адамдардың жастан-жасқа өту әдістері, статистикалық экстраполяция және еңбек теңгерімі негізінде экономикалық-математикалық әдістер пайдаланылып, Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының әдістемесі бойынша халықтың табиғи және көші-қон қозғалысында объективті болып жатқан өзгерістерді ескере отырып орындалды.
Халықтың перспективадағы саны еңбекке қабілетті жастағы халықтың әлеуметтік-экономикалық қызметтің барлық салаларындағы қызметке оңтайлы қосылуын ескере отырып, статистикалық экстраполяция әдісімен айқындалған.
Қала халқының жобалық саны:
құрылыстың бірінші кезегінде (2030 жылы) 1965,5 мың адамды;
есепті мерзімде (2035 жылы) 2 275 мың адамды құрайды.
Халықтың жалпы болжамды өсімі жобалау кезеңдері бойынша:
құрылыстың бірінші кезегінде 436 мың адамды;
есепті мерзімде 745 мың адамды құрайды.
Еңбекке қабілетті жастағы халық есепті мерзімінің соңына қарай қала халқының 59,5 %-ын құрайды.
2-параграф. Тұрғын үй-азаматтық құрылыс
Ұлттық статистика бюросының 2025 жылғы 1 қаңтардағы деректеріне сәйкес тұрғын үй қорының ауданы 36 685 мың м2 құрайды. Тұрғын үй қорының негізгі үлесін жалпы ауданы 32 052 мың м2 (87,3 %) болатын көп пәтерлі тұрғын үйлер құрап отыр.
Қаланың тұрғын үй ахуалына қатысты көрсеткіштердің бірі – бір адамға шаққандағы тұрғын үймен қамтамасыз етілу. Бүгінгі күні бұл көрсеткіш бір адамға 24 м² деңгейіндегі межеде, бұл ретте тұрғын үй қорымен қамтамасыз етілу қала аумағы бойынша тым әркелкі.
Бас жоспарда есепті кезеңге қалада тұруды жайлы ету үшін тұрғын үй қорымен қамтамасыз ету көрсеткіші бір адамға 30 м² деп қабылданған, ал осындай жайлылық деңгейіне қол жеткізу үшін тұрғын үй қорын 68 284 мың м²-ге дейін ұлғайту қажет. Ең алдымен бір адамға шаққанда тұрғын үй қорымен қамтамасыз етілу деңгейін 26,2 м2-ге дейін арттыру жоспарланып отыр, бұл ретте тұрғын үй қоры 51 466 мың м² құрайды.
Жаңа тұрғын үй құрылысы 33 311 мың м² болады, оның ішінде құрылыстың бірінші кезегіне 15 265 мың м².
Жалпы Астана қаласы бойынша қала құрылысын игеру үшін саяжай үйлерін, гараждар мен аз қабатты құрылыстарды қоса алғанда, тозған және авариялық тұрғын үйлерді сүріп тастау қажет. Бас жоспарды іске асыру үшін есептен шығарылатын тұрғын үй қоры 1 713 мың м² құрайды, оның ішінде құрылыстың бірінші кезегіне – 484 мың м². Сүріп тасталатын тұрғын үйлердің негізгі үлесін меншікжайлы құрылыс (95%) құрайды.

12) правил застройки города.
Глава 3. Социально-экономическое развитие
Параграф 1. Демография
Численность населения в пределах административных границ территории города составила в исходном году 1 528 тысяч человек.
Прогноз перспективной численности населения города был выполнен с учетом объективно происходящих изменений в естественном и миграционном движении населения по методике Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан с использованием экономико-математических методов на основе корреляционно-регрессионного анализа, методов передвижки по возрастам, статистической экстраполяции.
Перспективная численность населения определена методом статистической экстраполяции с учетом оптимального включения населения трудоспособного возраста в деятельность во всех сферах социально-экономической деятельности города.
Проектная численность населения города составит:
первая очередь строительства (2030 год) - 1965,5 тысяч человек;
расчетный срок (2035 год) - 2275 тысяч человек.
Общий прогнозный прирост населения составит по периодам проектирования:
первая очередь строительства - 436 тысяч человек;
расчетный срок - 745 тысяч человек.
Население трудоспособного возраста к концу расчетного срока составит 59,5 % от численности населения города Астаны.
Параграф 2. Жилищно-гражданское строительство
Согласно данным Бюро национальной статистики на 1 января 2025 года площадь жилищного фонда составляет 36 685 тысяч м2. Основную долю жилищного фонда составляют многоквартирные жилые дома общей площадью - 32 052 тысяч м2 (87,3 %).
Одним из показателей жилищного благосостояния города является обеспеченность жильем на одного человека. На сегодняшний день этот показатель варьируется на уровне 24 м2 на человека, при этом обеспеченность жилищным фондом по территории города распределена крайне неравномерно.
На расчетный период в Генеральном плане для обеспечения комфортности проживания в городе принят показатель обеспеченности жилищным фондом 30 м2 на человека, и для достижения такого уровня комфортности проживания необходимо увеличить жилищный фонд до 68 284 тысяч м2. В первую очередь планируется увеличить обеспеченность жилищным фондом на человека до 26,2 м2, жилищный фонд при этом составит 51 466 тысяч м2.
Новое жилищное строительство составит 33 311 тысяч м2, из них 15 265 тысяч м2 на первую очередь строительства.
В целом по городу Астане для градостроительного освоения требуется произвести снос ветхого и аварийного жилья, в том числе дач, гаражей и малоэтажной застройки. Показатели выбытия жилищного фонда для реализации Генерального плана составляют 1713 тысяч м2, из них 484 тысяч м2 на первую очередь строительства. Основную долю сносимого жилья составляет усадебная застройка (95%).

Бастапқы жылға (2025 жылғы 1 қаңтар) қазіргі құрылыс салынған бөліктің ауданының қаланың жалпы аумағына қатынасы 14,2 % құрады. Жобалық ұсыныстарды ескерсек, 2035 жылға дейінгі есепті мерзімге қаланың құрылыс салынған бөлігі ауданының қаланың жалпы аумағына қатынасы 37 % құрайды.
Қоғамдық қызмет көрсету саласы
Әлеуметтік инфрақұрылымды дамыту халықтың әртүрлі сұранысын қанағаттандыруға бағытталуға тиіс. Мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету жүйесінің даму деңгейі халықтың барлық топтары тұрмысының сапасы мен деңгейін айқындайды. Қажетті әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінің құрылысын ескергенде қала халқына қызмет көрсету жүйесі қаланың барлық тұрғын аудандарында тұру үшін әлеуметтік-тұрмыстық тұрғыдан тең жағдай жасауға бағытталуға тиіс.
Әлеуметтік сала объектілерінің жаңа құрылыс көлемін және көп функциялы қалалық орталықтарды дамытуға арналған аумақтар резервтерін анықтау үшін халық арасында мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету объектілеріне сұранысты есептеу жүргізілді.
Халық есебінің нормативтік сұранысын қанағаттандыру үшін есепті мерзімнің соңына қарай жалпы қуаты 159 194 орынды құрайтын мектепке дейінгі білім беру ұйымдары немесе 206 балабақша салуды қарастыру қажет, бұл есепті мерзімге қарай жоспарланған халықтың нормативтік сұранысты толық көлемде қанағаттандыруға мүмкіндік береді.
Есепті кезеңде білім беру жүйесін дамыту қолда бар қорды реконструкциялау мен кеңейту және білім беру мекемелерін жаңадан салу есебінен көзделеді. Халықтың нормативтік сұранысын қанағаттандыру үшін жалпы қуаты 256 170 орындық жалпы білім беретін мекемелер салуды қарастыру қажет, бұл есепті мерзімге қарай жоспарланған халықтың нормативтік сұранысын толық көлемде қанағаттандыруға мүмкіндік береді. Есеп-қисапқа сәйкес жалпы білім беретін мектептерге сұраныс 2030 жылға қарай 182 423 орынды, 2035 жылға қарай 256 170 орынды құрайды. Бас жоспарда бірінші кезекте 123 мектеп, ал есепті мерзімде 55 мектеп салу қарастырылған.
3-параграф. Экономикалық қызмет
Астана ретіндегі қалаларды, оның ішінде "жаңа (жобаланған) астана" болып табылатындарды стратегиялық позициялау тәжірибесін талдау мұндай қалалар туралы "шенеуніктер қаласы" деген ұғыммен байланысты функционалы мен беделін бұрмалауды еңсеру стратегиялық позициялаудың негізгі бағыттарының бірі болып табылатынын көрсетеді. Бас жоспарда қала экономикасының мынадай басым бағыттары айқындалып, үш негізгі міндет қойылған:
қаланы Қазақстан Республикасының астанасы, қаланың "сыртқа" ашылуына байланысты жаһандық орталық ретінде көрсету;
қаланың "ішке" ашылуына байланысты қала тұрғындары, оның ішінде әлеуетті көшіп келушілер үшін тартымды, жайлы инклюзивті "өмір сүруге арналған қалаға" айналдыру;
Астана қаласының экономикалық дамуы бірінші кезекте бәсекеге қабілетті әртараптандырылған қалалық экономиканы қалыптастыруды жалғастыруға бағытталған.
Осы кезеңдегі экономикалық дамудың басты бағыты мынадай көпсалалы және кросс-салалық кластерлерді озыңқы дамыту мен әртараптандыру болады:
өнеркәсіптік кластер;
медициналық кластер;
ойын-сауық және туризм индустриясының кластері;
қаржы-технологиялық кластер.

Соотношение площади существующей застроенной части к общей территории города на исходный год (1 января 2025 года) составило 14,2 %. На расчетный срок до 2035 года соотношение площади застроенной части города с учетом проектных предложений к общей территории города составит 37 %.
Сфера общественного обслуживания
Развитие социальной инфраструктуры должно быть ориентировано на удовлетворение разнообразных потребностей населения. Уровень развития системы культурно-бытового обслуживания определяет качество и уровень жизни всех слоев населения. Система обслуживания населения города должна быть направлена на создание равноценных социально-бытовых условий проживания во всех жилых районах города с учетом строительства необходимых объектов социальной инфраструктуры.
Для определения объемов нового строительства объектов социальной сферы и резервов территорий для развития многофункциональных городских центров выполнен расчет потребности в культурно-бытовых объектах обслуживания населения.
Для удовлетворения нормативной потребности расчета населения необходимо предусмотреть строительство дошкольных образовательных учреждений к концу расчетного срока суммарной мощностью 159 194 места или 206 детских садов, что позволит к расчетному сроку удовлетворить нормативную потребность планируемого населения в полном объеме.
На расчетный срок развитие системы образования предусматривается за счет реконструкции и расширения существующего фонда и нового строительства учреждений образования. Чтобы удовлетворить нормативную потребность населения необходимо предусмотреть строительство общеобразовательных учреждений суммарной мощностью 256 170 мест, что позволит к расчетному сроку удовлетворить нормативную потребность планируемого населения в полном объеме. Согласно расчетам потребность в общеобразовательных школах к 2030 году составит 182 423 места, к 2035 году - 256 170 мест. Генеральным планом предусмотрено строительство 123 школ на первую очередь строительства и 55 школ на расчетный срок.
Параграф 3. Экономическая деятельность
Анализ опыта стратегического позиционирования столичных городов, в том числе являющихся "новыми (спроектированными) столицами" показывает, что одним из основных направлений стратегического позиционирования является преодоление функционального и репутационного перекоса, связанного с представлением о таких городах, как о "городах чиновников". Генеральным планом определены следующие приоритетные направления экономики города, которые ставят три основные задачи:
позиционирование города как столицы Республики Казахстан, глобального центра, связанное с открытием города "во вне";
превращение города в комфортный инклюзивный "город для жизни", привлекательный для жителей города, в том числе потенциальных мигрантов, связанное с открытием города "во внутрь".
Экономическое развитие города Астаны в первую очередь ориентировано на продолжение формирования диверсифицированной конкурентоспособной городской экономики.
Главным акцентом экономического развития на этот период станут опережающее развитие и диверсификация следующих многоотраслевых и кросс-отраслевых кластеров:
промышленный кластер;
медицинский кластер;
кластер индустрии развлечений и туризма;
финансово-технологический кластер.

Өнеркәсіптік кластер қаланы және тұтас Қазақстан Республикасын индустрияландырудың негізгі қозғаушы күші болып табылады. Оның дамуы жұмыс істеп тұрған № 1 индустриялық парктің және жоспарланып отырған № 2 индустриялық парктің жаңа инвестициялық жобаларын іске асыру негізінде жүзеге асырылатын болады. "Астана — жаңа қала" арнайы экономикалық аймағына кіретін № 1 индустриялық парк аумағында қазіргі уақытта жалпы құны 341,95 млрд теңгені құрайтын 140 жоба іске асырылуда, оның ішінде 82 жоба пайдалануға беріліп, 7 мыңнан астам жұмыс орны құрылды.
"Астана-Технополис" арнайы экономикалық аймағының (бұдан әрі — АЭА) құрамына кіретін, ауданы 431,98 га № 2 индустриялық парк машина жасау, тамақ және құрылыс өнеркәсібі, жиһаз, медициналық бұйымдар өндірісі және басқа да салалардағы құны шамамен 500 млрд теңгені құрайтын 100-ден астам жобаны орналастыруға арналған жаңа алаңға айналады.
Елорда экономикасы құрылымын одан әрі әртараптандыру қаланың жалпы бәсекеге қабілеттілік деңгейін нығайтуға және макроөңір кәсіпорындарының өндірістік, ғылыми, білім беру және логистикалық байланыстарын қалыптастыруға, жаңа технологияларды енгізуге, импортты алмастыратын өнімдерді әзірлеуге және инновациялық инфрақұрылым құруға алғышарттар жасауға мүмкіндік береді.
Стратегияны іске асыру нәтижесінде елорданың өңірлік жалпы өнім құрылымындағы өнеркәсіптің үлесі 2024 жылғы 8,4 %-дан 2030 жылға қарай 10 %-дан астамға, ал 2040 жылға қарай кемінде 15 %-ға дейін өседі деп күтілуде.
Медициналық кластер Орталық Азиядағы жоғары технологиялық медицина мен медициналық туризм орталықтарының бірі ретінде қалыптасуда. Астанада халықаралық JCI стандарттары бойынша аккредиттелген қазақстандық 9 клиниканың 7-еуі орналасқан.
Қала нейрохирургия, кардиохирургия, трансплантология, онкология, оңалту және репродуктивті медицина салаларына маманданған. Емдеу құнының салыстырмалы түрде төмен болуы және көрсетілетін қызметтердің жоғары сапасы ең басты бәсекелік артықшылық болып табылады.
Бас жоспарда есепті мерзімге 6 500 төсек-орындық түрлі үлгідегі стационарларды орналастыру жоспарланады. Осылайша, 2030 жылға қарай қала ауруханаларында орындармен қамтамасыз етілу 7 547 төсек-орынды, ал 2035 жылы 12 047 төсек-орынды құрайды. Сондай-ақ 2035 жылы қуаты бір ауысымда 48 458 келушіні қабылдайтын амбулаториялық-емханалық мекемелер көзделеді.
Медициналық туризмді дамыту халықаралық ынтымақтастықпен және С12 санатындағы медициналық визаның енгізілуімен қолдау тауып отыр. 2025 жылдың өзінде-ақ медициналық туристер саны екі есеге жуық артып, шамамен 5 мың адамға жетті.

Промышленный кластер выступает ключевым драйвером индустриализации города и в целом Республики Казахстан. Его развитие будет осуществляться на базе реализации новых инвестиционных проектов действующего индустриального парка № 1 и планируемого индустриального парка № 2. На территории Индустриального парка № 1, входящего в специальную экономическую зону "Астана - новый город", в настоящее время реализуется 140 проектов общей стоимостью 341,95 млрд теңге, из которых введено в эксплуатацию 82 проекта с созданием более 7 тысяч рабочих мест.
Индустриальный парк № 2 площадью 431,98 га, входящий в состав специальной экономической зоны (далее - СЭЗ) "Астана - Технополис", станет новой площадкой для размещения более 100 проектов стоимостью порядка 500 млдр теңге в сферах машиностроения, пищевой и строительной промышленности, производства мебели, медицинских изделий и других отраслей.
Дальнейшая диверсификация структуры экономики столицы позволит укрепить общий уровень конкурентоспособности города и создать предпосылки для формирования производственных, научных, образовательных и логистических связей предприятий макрорегиона, внедрения новых технологий, разработки импортозамещающей продукции и создания инновационной инфраструктуры
Ожидается, что в результате реализации стратегии развития промышленности доля промышленности в структуре валового регионального продукта столицы вырастет с 8,4 % в 2024 году до более 10 % к 2030 году и не менее 15 % к 2040 году.
Медицинский кластер формируется как один из центров высокотехнологичной медицины и медицинского туризма Центральной Азии. В Астане расположены 7 из 9 казахстанских клиник, аккредитованных по международным стандартам JCI.
Город специализируется на нейрохирургии, кардиохирургии, трансплантологии, онкологии, реабилитации и репродуктивной медицине. Конкурентным преимуществом является высокое качество услуг при относительно низкой стоимости лечения.
Генеральным планом на расчетный срок планируется разместить стационары разного типа на 6 500 коек. Таким образом, на 2030 год обеспеченность местами в больницах города будет составлять 7 547 коек, а в 2035 году прогнозируется 12 047 коек. Также предусматриваются амбулаторно-поликлинические учреждения, мощность которых в 2035 году составит 48 458 посещений в смену.
Развитие медицинского туризма поддерживается международным сотрудничеством и введением медицинской визы категории С12. Только за 2025 год количество медицинских туристов увеличилось почти в два раза и достигло около 5 тысяч человек.

Әлеуметтік қызмет көрсету үшін қалада келесі мекемелер қызмет етеді: "Шарапат" әлеуметтік қызмет көрсету орталығы, SOS Астана балалар ауылы, балалар үйі, № 2 облыстық мамандандырылған мектеп-интернат, Астана қаласы әкімдігінің "Үміт" дағдарыс орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі, "Қазақстан саңыраулар қоғамы" қоғамдық бірлестігінің "Астана қаласының оқу-өндірістік кәсіпорны", қайырымдылық мекемесі, сондай-ақ 5 халыққа қызмет көрсету мекемесі және бір мамандандырылған халыққа қызмет көрсету мекемесі. Халықтың осал топтарына одан әрі қолдау көрсету үшін 2035 жылы әлеуметтік қамтамасыз ету мекемелерінің сыйымдылығын 8 122 орынға дейін ұлғайту көзделуде.
Халық санының артуы ескеріліп, есепті кезеңге спорт кешендері, спорт мектептері, дене шынықтыру-сауықтыру кешені, теннис орталығы, спорттық есу (триатлон) кешені, шаңғы базасы, шахмат академиясы, инклюзивті спорт орталығы және басқалары сияқты қосымша спорт объектілерін салу ұсынылады. Бас жоспарда осы мақсаттар үшін есепті мерзімге дене шынықтыру-спорт құрылысжайлары үшін 1 593 га, оның ішінде бірінші кезекке 1 376 га көзделген.
Ойын-сауық және туризм индустриясының кластері іскерлік, іс-шаралық, медициналық және гастрономиялық туризмді дамытуға бағытталған. Астана халықаралық форумдар, конференциялар мен саммиттер өткізетін алаң ретінде өз позициясын нығайтуда. Қонақүй инфрақұрылымы, қоғамдық тамақтандыру, мәдени объектілер және туристерге арналған цифрлық сервистер дамытылуда.
Қалада 309 орналастыру объектісі, 2 750 қоғамдық тамақтандыру объектісі бар, жұмыс істеп тұрған музей, театр және галерея саны – 35. Туризмді дамыту "Astana Tourism" орталығының қызметі және "Visit Astana" бағдарламасы арқылы қолдау табуда. Мәдениет және ойын-сауық мекемелерінің (театрлар, клубтар, кинотеатрлар, музейлер және т.б.) сыйымдылығы 2030 жылы 145 065 орынға жетеді, ал 2035 жылы 156 519 орын болжанады. Сонымен қатар, 2035 жылға қарай қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының қуатын 111 682-ден 159 454 отырғызатын орынға дейін өсіру жоспарланады.
Көлік-логистикалық кластер астананың транзиттік әлеуетін іске асырудың маңызды бағыты ретінде қарастырылуда. "Астана-Технополис" АЭА шеңберінде инвестиция көлемі шамамен 150 млрд теңгені құрайтын 223 га алаңда логистикалық парк құру жоспарлануда. Жоба жүк терминалдарын, қойма және инженерлік инфрақұрылымды, сондай-ақ офис үй-жайларын қамтитын 20-ға жуық объектіні орналастыруды көздейді.
Астанадағы сауданы дамыту дәстүрлі сауданы, маркетплейстер мен цифрлық платформаларды ұштастыратын заманауи гибридтік форматтарды ендіруге бағытталған. Нарықтарды жаңғырту, фуд-холлдар, фермерлік алаңдар, мини-маркеттер және сауда мен логистиканы басқарудың интеллектуалдық жүйелерін дамыту жоспарлануда. 2035 жылы сауда кәсіпорындарының жалпы ауданы 1 664 604 м2 құрайды.

Для социального обслуживания в городе функционируют следующие учреждения: центр социального обслуживания "Шарапат", SOS детская деревня Астана, детский дом, областная специализированная школа-интернат № 2, коммунальное государственное учреждение "Кризисный центр "Үміт" акимата города Астаны", учебно-производственное предприятие города Астаны общественного объединения "Казахстанское общество глухих", благотворительное учреждение, а также 5 центров обслуживания населения и один специализированный центр обслуживания населения. Для дальнейшего предоставления поддержки социально уязвимому населению к 2035 году планируется увеличить вместимость учреждений социального обеспечения до 8 122 мест.
С учетом увеличения численности населения на расчетный период предлагается дополнительное строительство спортивных объектов, таких как спортивные комплексы, спортивные школы, физкультурно-оздоровительный комплекс, теннисный центр, комплекс по спортивной гребле (триатлон), лыжная база, шахматная академия, центр инклюзивного спорта и другие. Для этих целей в Генеральном плане предусмотрено 1 593 га под физкультурно-спортивные сооружения на расчетный срок, в том числе 1 376 га на первую очередь.
Кластер индустрии развлечений и туризма ориентирован на развитие делового, событийного, медицинского и гастрономического туризма. Астана укрепляет позиции как площадка для проведения международных форумов, конференций и саммитов. Развиваются гостиничная инфраструктура, общественное питание, культурные объекты и цифровые сервисы для туристов.
В городе функционируют 309 объектов размещения, 2 750 объектов общественного питания, 35 музеев, театров и галерей. Развитие туризма поддерживается деятельностью центра "Astana Tourism" и программой "Visit Astana". Вместимость зрелищно-культурных учреждений (театры, клубы, кинотеатры, музеи, выставочные залы и т.п.) достигнет 145 065 мест в 2030 году, а в 2035 году прогнозируется 156 519 мест. Вместе с тем планируется рост мощности предприятий общественного питания к 2035 году с 111 682 до 159 454 посадочных мест.
Транспортно-логистический кластер рассматр-ивается как важное направление реализации транзитного потенциала столицы. В рамках СЭЗ "Астана - Технополис" планируется создание логистического парка площадью 223 га с объемом инвестиций около 150 млрд теңге. Проект предусматривает размещение порядка 20 объектов, включая грузовые терминалы, складскую и инженерную инфраструктуру, а также офисные помещения.
Развитие торговли в столице направлено на внедрение современных гибридных форматов, сочетающих традиционную торговлю, маркетплейсы и цифровые платформы. Планируются модернизация рынков, развитие фуд - холлов, фермерских площадок, мини-маркетов и интеллектуальных систем управления торговлей и логистикой. В 2035 году общая площадь предприятий торговли рассчитывается 1 664 604 м2.

Астананың тұрмыстық қызмет көрсету саласында көрсетілетін қызметтердің ауқымы кең. Қалада халыққа киім тігу және жөндеу, тұрмыстық техника және басқа қызмет көрсететін, тұрмыстық бейіндегі шағын кәсіпорындар саны жеткілікті. Әлеуметтік-экономикалық дамудың болжамды үлгілеріне сәйкес аталған сектордағы еңбек нарығының есепті сыйымдылығы 2030 жылға қарай 17 682 жұмыс орнын құрайды, 2035 жылға қарай жұмыспен қамтылу көрсеткішінің одан әрі 20 475 бірлікке дейін өседі.
Қаржылық технологиялар және IT-кластер Орталық Азиядағы IT-стартаптардың ең ірі халықаралық технопаркі — Astana Hub базасында дамытылуда. Экожүйе шет елдер қатысатын 450 компаниямен қоса 1750 IT-компанияны біріктіреді. Astana Hub цифрлық технологияларды дамытуға, инновацияларды ендіруге және халықаралық инвестиция тартуға ықпал етеді.
Әлемнің 88 елінен 4,6 мыңнан астам компания тіркелген "Астана" халықаралық қаржы орталығы инвестициялық тартымдылықтың қосымша факторы болып табылады. Орталық дәстүрлі қаржылық көрсетілетін қызметтер, исламдық қаржыландыруды және қаржылық технологиялар дамытылып, заманауи қаржылық экожүйе қалыптасуда.
Жалпы Астананың дамуы жоғары технологиялы өндіріске, инновацияларға, адами капиталдың дамуына, логистика мен халықаралық ынтымақтастыққа негізделген тұрақты және әртараптандырылған экономиканы қалыптастыруға бағытталған, бұл астананың бәсекеге қабілеттілігін арттыруға және оның экономикалық әлеуетінің ұзақ мерзімді өсуін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
2030 жылға дейінгі экономикалық даму стратегиясын іске асыру мақсатында экономиканың түрлі салаларында 297 инвестициялық жобаны іске асыру жоспарлануда.
Қалаға инвестиция тартудың өңірлік фронт-офисі ретінде "Астана даму орталығы" қалалық инвестицияларды дамыту орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (бұдан әрі – ЖШС) айқындалған, ол осы жобаларды мониторингтеуді жүзеге асырады. Сондай-ақ оларды сүйемелдеумен Астана қаласы әкімдігінің жанындағы инвестицияларды дамытудың қалалық орталығы "Астана Инвест" акционерлік қоғамы (бұдан әрі — АҚ) және "Астана" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" АҚ айналысады.
Инвестициялар пакеті 3,6 трлн теңгеге бағаланады және оны іске асыру шамамен 17 мың жаңа жұмыс орнын құруға мүмкіндік береді.
Инвестициялық жобалар портфелінің салалық құрамы қала экономикасын дамытудың негізгі стратегиялық бағыттарын көрсетеді.
Атап айтқанда, индустриялық даму бағытында 2030 жылға дейін 40 жобаны іске асыру жоспарлануда, оның ішінде мынадай ірі жобалар бар:
1) бидайды терең өңдеу зауытын салу және пайдалану, Tiryaki Agro ("Kazak Protein" ЖШС) – 163,9 млрд теңге;

Сфера бытового обслуживания столицы представлена широким спектром услуг. В городе имеется достаточное количество малых предприятий бытового профиля, оказывающих услуги населению по пошиву и ремонту одежды, бытовой техники и других. Согласно прогнозным моделям социально-экономического развития расчетная емкость рынка труда в данном секторе к 2030 году составит 17 682 рабочих места с последующим ростом показателя занятости до 20 475 единиц к 2035 году.
Финансовые технологии и IT-кластер развиваются на базе Astana Hub - крупнейшего международного технопарка IT-стартапов Центральной Азии. Экосистема объединяет 1750 IT-компаний, включая 450 компаний с иностранным участием. Astana Hub способствует развитию цифровых технологий, внедрению инноваций и привлечению международных инвестиций.
Дополнительным фактором инвестиционной привлекательности выступает Международный финансовый центр "Астана", в котором зарегистрировано более 4,6 тысяч компаний из 88 стран мира. Центр формирует современную финансовую экосистему, развивая традиционные финансовые услуги, исламское финансирование и финансовые технологии.
В целом развитие Астаны ориентировано на формирование устойчивой и диверсифицированной экономики, основанной на высокотехнологичном производстве, инновациях, развитии человеческого капитала, логистики и международного сотрудничества, что позволит повысить конкурентоспособность столицы и обеспечить долгосрочный рост ее экономического потенциала
В целях реализации стратегии экономического развития до 2030 года планируется реализация 297 инвестиционных проектов в различных отраслях экономики.
Региональным фронт - офисом по привлечению инвестиций в город определены товарищеста с ограниченной ответственностью (далее - ТОО) "Городской центр развития инвестиций, "Центр развития Астаны", которые осуществляют мониторинг этих проектов. Также их сопровождением занимаются городской центр развития инвестиций "Astana Invest" при акимате города Астаны - акционерное общество (далее - АО) "Астана Инвест" и АО "Социально-предпринимательская корпорация "Астана"".
Ориентировочно пакет инвестиций оценивается в 3,6 триллиона теңге, и его реализация позволит создать порядка 17 тысяч новых рабочих мест.
Отраслевой набор портфеля инвестиционных проектов отражает основные стратегические направления развития экономики города.
Так, в направлении индустриального развития до 2030 года планируется реализовать 40 проектов, в том числе следующие крупные:
1) строительство и эксплуатация завода по глубокой переработке пшеницы, Tiryaki Agro (ТОО "Kazak Protein") на 163,9 млрд теңге;

2) Астана энергиясы экопаркін салу (қоқыс өртеу зауыты), "EAST HOPE" ЖШС – 125 млрд теңге;
3) тыңайтқыштар мен пестицидтер өндіретін агрохимиялық кешен, "KazAgroTech" ЖШС – 125 млрд теңге;
4) аграрлық индустриялық аймақ құру, "Астана Инвест" АҚ – 40 млрд теңге;
5) электровоздарға қызмет көрсетудің бас сервис орталығын салу және пайдалану (ALSTOM), "Электровоз құрастыру зауыты" ЖШС – 14,5 млрд теңге;
6) нан-тоқаш және кондитерлік өнімдер өндіретін зауыт салу, "ХБК "Ақсай" ЖШС – 1,7 млрд теңге;
7) күйдірілген тастан керамогранит шығаратын зауыт салу, "LASSELS – BERGER (ЛАССЕЛСБЕРГЕР)" ЖШС – 8,2 млрд теңге;
8) доңғалақты және шынжыр табанды броньдалған машина шығару және оларға техникалық қызмет көрсету, "SP BKM" ЖШС – 4,5 млрд теңге.
"Көлік және логистика" секторында 100 жобаны іске асыру көзделген. Олардың қатарына ауқымы 223 гектарды құрайтын ірі инфрақұрылымдық жоба логистикалық парк құрылысы, халықаралық әуежайды реконструкциялау – 250 млрд теңге, сондай-ақ Астана қаласының әкімдігі мен қытайлық әріптестердің қатысуымен өтетін "Свет Шелкого Пути" ЖШС-нің көп функциялы ірі логистикалық тарату кешені кіреді.
Сонымен қатар мультимодалды көлік-логистикалық орталықтар желісін айтарлықтай кеңейту, өңірлік және республикалық ауқымдағы ірі ритейл компаниялар – маркетплейстер мен желілік супермаркеттердің логистикалық орталықтарын салу, сондай-ақ қазақстандық және халықаралық бірқатар ірі компаниялардың заманауи қойма кешендері жүйесін, соның ішінде "А" және "В" класты қоймаларды тұрғызу жоспарлануда.
Мультисалалық болып табылатын және экономикалық қызметтің бірнеше түрін қамтитын "Туризм" секторында да ірі жобалар портфелі бар, оның ішінде:
экономикалық қызметтің "Тұру және тамақтану бойынша қызметтер көрсету" саласында 54 жоба – қонақүйлер мен қонақүй кешендері, кемпингтер және жол бойындағы сервис объектілері;
"Өнер, ойын-сауық және демалыс" саласында 28 жоба-мәдени-бұқаралық және спорттық объектілер;
"Білім беру" секторында мектепке дейінгі, бастауыш, орта, арнайы және жоғары білім беру саласында 38 жоба қарастырылған.

2) строительство Эко парка энергия Астаны (мусоросжигающий завод), ТОО "EAST HOPE" на 125 млрд теңге;
3) агрохимический комплекс по производству удобрений и пестицидов, ТОО "KazAgroTech" - 125 млрд теңге;
4) создание аграрной индустриальной зоны, АО "Астана Инвест" - 40 млрд теңге;
5) строительство и эксплуатация головного сервисного центра по обслуживанию электровозов (ALSTOM), ТОО "Электровоз құрастыру зауыты" - 14,5 млрд теңге;
6) строительство завода по производству хлебобулочных и кондитерских изделий, ТОО "ХБК "Аксай" - 1,7 млрд теңге;
7) строительство завода по выпуску керамогранита из спеченного камня, ТОО "LASSELS - BERGER (ЛАССЕЛСБЕРГЕР)" - 8,2 млрд теңге;
8) производство и техническое обслуживание бронированных колесных и гусеничных машин", ТОО "SP BKM" - 4,5 млрд теңге.
В секторе "Транспорт и логистика" предусмотрена реализация 100 проектов, которые включают в себя создание крупного инфраструктурного проекта-логистического парка на 223 га, реконструкцию международного аэропорта - 250 млрд теңге, крупного многофункционального логистического распределительного комплекса ТОО "Свет Шелкового Пути" с участием акимата города Астаны и китайских партнеров.
Также предполагаются значительное расширение сети мультимодальных транспортно-логистических центров, строительство логистических центров крупных ритейлинговых компаний - маркетплейсов и сетевых супермаркетов регионального и республиканского масштаба, а также строительство системы современных складских комплексов ряда крупных казахстанских и международных компаний, включая склады классов "А" и "B".
В секторе "Туризм", который является мультиотраслевым и включает в себя несколько видов экономической деятельности, также имеется крупный портфель проектов, включающий:
54 проекта в сфере экономической деятельности "Предоставление услуг по проживанию и питанию" - отели и гостиничные комплексы, кемпинги и объекты придорожного сервиса;
28 проектов в сфере "Искусство, развлечения и отдых" культурно-зрелищные и спортивные объекты.
В секторе "Образование" предусмотрено 38 проектов в сфере дошкольного, начального, среднего, специального и высшего образования.

4-тарау. Қаланың жоспарлау құрылымы
Тұрғындар мен туристерге жайлы қалалық ортаны, қала тұрғындарына ыңғайлы көлік жүйесін құру қаланы жобалаудың маңызды факторы болды. Ол үшін көлік пен жаяу жүргіншілерді бөлу, жаяу жүргіншілер аймақтары мен велосипед жолдарын құру, демалыс және мәдени іс-шаралар кеңістігін құру сияқты заманауи қала құрылысы тұжырымдамалары пайдаланылады.
Қаланың жоспарлау құрылымында 6 жоспарлау ауданы қарастырылған, олардың шекаралары әкімшілік аудандардың шекараларымен шектеседі. Бұл елорданы аумақтық дамытуды жедел басқару үшін ыңғайлы. Қала 148 жоспарлау секторына бөлінген, оның әрқайсысында қоғамдық орталық құру жоспарланған.
Аудандарға бөлінген, әр ауданында аудан орталықтары орналасқан қалада аудан орталықтарын іскерлік орталықпен, өнеркәсіп орындарымен, саябақтармен, стадиондармен, вокзалдармен жалғайтын қосымша магистральды көшелер пайда болады.
Кешенді қоғамдық орталықтардың жоспарлау композициясы қала құрылысының профилі мен қаланың көлемі, жергілікті табиғи жағдайлар және қалыптасып қалған жоспарлау ахуалы арқылы анықталады.
Жоспарлау орталықтарын дамыту қала тұрғындарын бастапқы қызмет көрсету объектілерімен қамтамасыз ету, көлік-ауыстырып міну тораптарын дамыту, саябақ аймақтары, сауда орталықтары мен спорт объектілері бар қоғамдық кеңістіктерді дамыту және үйлесімді, жайлы орта құру арқылы теңестірілетін болады.

Глава 4. Планировочная структура города
Важным фактором при проектировании города было создание комфортной городской среды для жителей и туристов, удобной для городского населения транспортной системы. Для этого использовались современные концепции градостроительства, такие как разделение транспорта и пешеходов, создание пешеходных зон и велодорожек, а также пространств для отдыха и культурных мероприятий.
Планировочная структура города представлена 6 планировочными районами, границы которых совпадают с границами административных районов. Это удобно для оперативного управления территориальным развитием столицы. Город разделен на 148 планировочных секторов, в каждом из которых планируется создание общественных центров.
В городе, который делится на районы с расположенными в них районными центрами, возникают дополнительные магистральные улицы, связывающие районные центры с деловым центром, промышленными предприятиями, парками, стадионами, вокзалами.
Планировочная композиция комплексных общественных центров определяется градостроительным профилем и величиной города, местными природными условиями и уже сложившейся планировочной ситуацией.
Развитие планировочных центров будет сбалансировано с обеспечением горожан объектами первичного обслуживания, развитием транспортных пересадочных узлов, общественных пространств с парковыми зонами, торговыми центрами и спортивными объектами, созданием гармоничной, комфортной среды.

Тұрғындарды қызмет көрсету және тыныс-тіршілік объектілерімен қамтамасыз ету үшін 148 жоспарлау секторының әрқайсысында 10 мыңға жуық адам тұрады деп көзделіп отыр. Жоспарлау секторы – қаланың бірнеше тұрғын орамнан тұратын ірі аумағы.
Жоспарлау секторының қағидаттары:
жалпы білім беретін мектептерге, балабақшаларға жаяу бару мүмкіндігі, балалардың көлік қозғалысы қарқынды жалпықалалық магистральдарды кесіп өтуін жоққа шығару;
қала тұрғындарын (оның ішінде балаларды, қарттарды және халықтың қимыл-қозғалысы баяу топтарын) жаяу баруға болатын қауіпсіз радиуста қызмет көрсету мекемелерімен қамтамасыз ету. Бұл бәріне таныс, бірақ іріленген және қазіргі тұрмыс жағдайларына бейімделген ықшам аудандар.
Бұл іс-шаралар қаланы барлық жоспарлау секторларында тұруға жайлы қалаға айналдыруға мүмкіндік береді.
1-кесте. Бас жоспарда жоспарлау аудандарының мына орталықтары қарастырылады:
Р/с №
Жоспарлау аудандарының атаулары
Жоспарлау ауданының аумағы (га)
Жоспарлау секторының саны
1.
Алматы (шығыс аудан)

Для обеспечения населения объектами обслуживания и жизнедеятельности в 148 планировочных секторах предусмотрено население порядка 10 тысяч человек в каждом. Планировочный сектор - это крупная городская территория, состоящая из нескольких жилых кварталов.
Принципы планировочного сектора:
пешеходная доступность общеобразовательных школ, детских садов, предотвращение пересечения детьми общегородских магистралей с интенсивным движением транспорта;
обеспечение населения города (в том числе детей, пожилых людей и маломобильных групп населения) учреждениями обслуживания в радиусе безопасной пешеходной доступности. Это знакомые всем микрорайоны, но укрупненные и адаптированные к современным условиям жизни.
Данные мероприятия позволят сделать город комфортным для проживания во всех планировочных секторах.
Таблица 1. Генеральным планом предусматриваются следующие центры планировочных районов:
№ п/п
Наименования планировочных районов
Территория планировочного района (га)
Количество планировочных секторов
1.
"Алматы" (восточный район)

2) "Байқоңыр" ауданы – Астана – Қостанай бағытындағы темір жолдан қаланың қазіргі шекарасының бойымен солтүстікке қарай Ақбұлақ өзеніне дейін, Ақбұлақ өзенінің бойымен Рақымжан Қошқарбаев даңғылына дейін, Рақымжан Қошқарбаев даңғылының жұп жағымен Сауда көшесіне дейін, Сауда көшесінің бойымен А184 көшесіне дейін, одан әрі Ақбұлақ өзенінің бойымен Есіл және Ақбұлақ өзендерінің түйіскен жеріне дейін, Есіл өзенінің бойымен Қараөткел көпіріне дейін, Александр Бараев көшесінің бойымен Республика даңғылына дейін, Республика даңғылының жұп жағымен Бөгенбай батыр даңғылына дейін, Бөгенбай батыр даңғылының және Алаш тас жолының бойымен темір жолға дейін, темір жол бойымен қаланың батыс шекарасына дейін. Аудан шекарасына қалалық зират аумағы кіреді;
3) "Есіл" ауданы – Қабанбай батыр даңғылынан Есіл өзенінің бойымен қаланың шығыс шекарасына дейін, одан әрі қала шекарасының бойымен оңтүстік-шығысқа қарай Қарқаралы тас жолына дейін, одан әрі Қарқаралы тас жолының шығыс жағымен және Қабанбай батыр даңғылының жұп жағымен Есіл өзеніне дейін. Аудан шекарасына Ұлттық пантеон аумағы кіреді. Ұлттық пантеон Астана қаласынан 17 км қашықтықта орналасқан, ол Қабанбай батыр кесенесінің айналасында, батырдың есімімен аталатын ауылдың жанында тұрғызылған.
4) "Нұра" ауданы – қаланың батыс бөлігінде Есіл өзенінің бойымен шығысқа қарай Қабанбай батыр даңғылына дейін, одан әрі Қабанбай батыр даңғылының тақ жағымен және Қарқаралы тас жолының батыс жағымен қаланың оңтүстік шекарасына дейін;
5) "Сарайшық" ауданы – Есіл өзенінен Арқар көпірінің бойымен Сарайшық көшесі арқылы Рақымжан Қошқарбаев даңғылы бағытында, даңғылдың жұп жағының бойымен магистральды темір жолға дейін, магистральды темір жол бойымен шығысқа қарай қала шекарасына дейін, қаланың шығыс шекарасының бойымен оңтүстік бағытта Есіл өзеніне дейін, Есіл өзенінің бойымен батыс бағытта Сарайшық көшесінің бойындағы Арқар көпіріне дейін өтеді;
6) "Сарыарқа" ауданы – қаланың батыс шекарасынан темір жол бойымен Алаш тас жолына дейін, Бөгенбай батыр даңғылының тақ жағымен Республика даңғылына дейін, одан әрі оңтүстікке қарай Республика даңғылының тақ жағымен Александр Бараев көшесіне дейін, Александр Бараев көшесімен Есіл өзеніне дейін, Есіл өзенінің оң жақ қапталының бойымен қаланың батыс шекарасына дейін.
Қала аумақтарын қала құрылысы аймақтарына бөлу қала аумақтарын өзара байланыстыра отырып реттелген түрде пайдалану арқылы тыныс-тіршілікке толық қолайлы жайлы орта құруға бағытталған, мұндай реттеу регламенттерді белгілеу арқылы жүргізіледі.
Астана қаласының аумағын дамытудың бас жоспарының қала құрылысы аймақтарына бөлу материалдары:
егжей-тегжейлі жобалау ұсыныстарын әзірлеуге арналған бастапқы-рұқсат беру және қала құрылысы құжаттамасының құрамына аумақты перспективада пайдаланудың тиісті көрсеткіштерін қосу;
аумақты қазіргі пайдаланудың тиімділігін бағалау;
жер қатынастары мен мүліктік қатынастарды белгілеген кезде аумақты пайдаланудың тиісті көрсеткіштерін қосу және есепке алу;
Астана қаласының тұрғындарын және қала құрылысының қызметіне басқа да қатысушыларды (инвесторлар, құрылыс салушылар, кәсіпкерлер) аумақты қала құрылысы тұрғысынан дамыту перспективасы туралы хабардар ету;
қала құрылысы аймақтарының шекарасындағы барлық объектілер мен аумақтар бойынша сараптама жүргізу, жобалық және рұқсат беру құжаттамасын келісу және бекіту үшін пайдаланылады.
Аумақтардың функционалдық мақсаты қаланың әрбір жоспарлау бірлігі үшін белгілі бір қызмет түрлерін (тұрғын аймақ, әлеуметтік аймақ, коммерциялық аймақ, өзге аймақ) белгілейді.
Аумақтардың құрылыс мақсаты әрбір жоспарлау бірлігінің құрылыс салынған бөлігі үшін құрылыс салудың шекті параметрлерін белгілейді (құрылыстың ең көп және ең аз биіктігі, құрылыс салудың шекті тығыздығы, қызыл сызықтардан шегініс және т.б.).
Қала құрылысы жоспарында аумақтық аймақтың орналасуы мен даму ерекшеліктері, сондай-ақ жер учаскелерін пайдаланудың алуан түрін (тұрғын үй, қоғамдық-іскерлік, өндірістік, рекреациялық және жер учаскелерін пайдаланудың өзге де түрлерін) аумақтық тұрғыдан ұштастыру мүмкіндігі ескеріліп, жер пайдалану және құрылыс салу қағидалары әрбір аумақтық аймақ үшін бөлек белгіленеді.
Жобада мынадай функционалдық аймақтар айқындалған:
Тұрғын аудандар: олар халықтың үнемі тұруына арналған және осы мақсатта көп пәтерлі және жеке тұрғын үйлер салынады. Тұрғын үйлерде қосалқы функция ретінде халыққа әлеуметтік-мәдени және тұрмыстық қызмет көрсететін, жеке тұрған, кіріктіре және жапсарлас салынған объектілерді, негізінен санитариялық қорғау аймақтарын ұйымдастыруды талап етпейтін қосалқы ғимараттар, автотұрақтар, өнеркәсіптік және коммуналдық қоймалар түрінде орналастыруға жол беріледі. Елді мекендер шегінде халыққа әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарының аумақтары, шағын аудандар мен тұрғын үй орамдары; әлеуметтік-мәдени қызмет көрсету объектілері, әкімшілік және басқа да азаматтық ғимараттар орналасқан аумақтар; жасыл екпелер аумақтары; инженерлік желілер, инженерлік және көліктік инфрақұрылым объектілері мен құрылысжайлары, тамақ өнеркәсібінің шағын кәсіпорындары және басқалары орналасатын аумақтардың оқшау аймақтары қарастырылған.
Өнеркәсіптік аймақ: өнеркәсіптік аймақ өнеркәсіптік аймақтарды және сарқынды суларды тазарту станциялары мен тұндырғышы бар коммуналдық аймақты қамтиды. Өнеркәсіптік аймақты жылу және электр энергиясын өндіру объектілері, газ, су жеткізушілер, темір жолдардың жылжымалы құрамын жөндеу, орталық жылыту радиаторлары мен қазандықтарын жөндеу объектілері, генераторлар, трансформаторлар, электр энергиясын тарату және басқару жабдықтары, медициналық жабдықтар, құрылыс материалдарының өндірісі, тамақ өнеркәсібі және т. б. сияқты қаланың жұмыс істеп тұрған негізгі кәсіпорындары құрайды.
Санитариялық-қорғау аймағы – арнайы мақсаттағы аймақты, сондай-ақ елді мекендегі өнеркәсіптік ұйымдар мен басқа да өндірістік, коммуналдық объектілер мен қойма объектілерін таяу маңдағы селитебті аумақтардан, тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы ғимараттар мен құрылысжайлардан оларға келеңсіз факторлардың әсерін бәсеңдету мақсатында бөліп тұратын аумақ.
Бас жоспарда өндірістік объектілер мен жоспарлау аумақтарының тұрғын аудандары арасында санитариялық-қорғау аймағын ұйымдастыру көзделеді, бұл ретте санитариялық-қорғау аймағы өнеркәсіп орындарының қауіптілік сыныбын нақты айқындай отырып қалыптастырылатын болады.
Демалыс аймағы: оларға қалалық тоғай, тоғайлы саябақтар, орманды қорғау аймақтары, су айдындары, ауыл шаруашылығы алқаптары және басқа да жерлер кіреді, олар тұрғын аймақта орналасқан саябақтармен, бақтармен, алаңдармен және желекжолдармен бірге ашық кеңістіктер жүйесін түзеді. Астана қаласының аумағын ландшафттық-рекреациялық ұйымдастыру қала ортасының жасыл бөліктерінің бәрін теңгерімді дамытуға, елорда тұрғындары үшін қолайлы табиғи және экологиялық жағдайларды қамтамасыз етуге сайып келеді.
Арнайы аймақ: зираттарды, тұрмыстық қатты қалдықтарды қайта өңдеу кәсіпорындарын, тазарту құрылысжайларын және қала шаруашылығының басқа да осындай құрылымдарын орналастыруға арналған.
Резервтік аумақтар: бұл аумақтар Астана қаласының перспективадағы дамуы үшін қаланың тұрғын аймағын одан әрі дамыту үшін пайдаланылатын жерлер болып табылады.
Қолжетімділігі шектеулі аймақтар: бұл әскери ведомстволар мен әскери бөлімдердің арнайы аумақтары. Оларда тұрғын үйлер, соның ішінде казармалар немесе түзеу мекемелері де, коммуналдық шаруашылық, өнеркәсіп объектілері мен басқа әскери объектілер де орналасады.
Қоғамдық орындар: негізінен денсаулық сақтау, мәдениет, білім беру, байланыс, сауда, қоғамдық тамақтану, тұрмыстық қызмет көрсету, коммерциялық қызмет объектілерін, сондай-ақ кәсіптік орта және жоғары білім беру мекемелерін, ғылыми-зерттеу, әкімшілік мекемелерді, ғибадат құрылысжайларын, іскерлік, қаржылық және қоғамдық қызмет орталықтарын, автотұрақтар мен жалпықалалық маңызы бар басқа да ғимараттар мен құрылыстарды орналастыруға арналған.
Инженерлік және көліктік инфрақұрылым аймақтары: теміржол, автомобиль, өзен, әуе және құбыржол көлігінің құрылысжайлары мен коммуникациясын, электрмен және жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау және су бұру, газбен жабдықтау объектілері мен коммуникациясын, инженерлік жабдықтарды орналастыруға және пайдалануға арналған. Оларға инженерлік және көліктік инфрақұрылым аймақтары: автомобиль көлігі объектілері, су көлігі объектілері, сыртқы көлік объектілері, инженерлік инфрақұрылым объектілері (құбыржол көлігі, байланыс, хабар тарату, телевизия, ақпараттық технологиялар және энергетика) жатады.
Астана қаласын қалалық аймақтарға бөлу – бұл аумақтарды функционалдық пайдалануға (функционалдық аймақтарға бөлу), девелопментке (құрылыс аймақтарына бөлу), ландшафтты ұйымдастыруға (ландшафттық аймақтарға бөлу) және экологиялық қауіпсіздікке (экологиялық аймақтарға бөлу) міндетті талаптарды белгілеу.

2) район "Байқоңыр" - от железной дороги в направлении Астана - Қостанай на север по существующей границе города до реки Ақбұлақ, вдоль реки Ақбұлақ до проспекта Рақымжан Қошқарбаев, по четной стороне проспекта Рақымжан Қошқарбаев до улицы Сауда, вдоль улицы Сауда до улицы А184, далее по реке Ақбұлақ до слияния рек Есіл и Ақбұлақ, по реке Есіл до моста Қараөткел, по улице Александра Бараева до проспекта Республики, по четной стороне проспекта Республики до проспекта Бөгенбай батыр, вдоль проспекта Бөгенбай батыр и шоссе Алаш до железной дороги, по железной дороге до западной границы города. В границы района входит территория городского кладбища;
3) район "Есиль" - от проспекта Қабанбай батыр по реке Есіл до восточной границы города, далее на юго-восток по границе города до шоссе Қарқаралы, далее по восточной стороне шоссе Қарқаралы и вдоль четной стороны проспекта Қабанбай батыр до реки Есіл. В границы района входит территория Национального пантеона. Национальный пантеон находится в 17 км от города Астаны, его возвели вокруг Мавзолея Кабанбай батыр, недалеко от села, которое тоже носит имя батыра;
4) район "Нұра" - по реке Есіл в западной части города на восток до проспекта Қабанбай батыр, далее вдоль нечетной стороны проспекта Қабанбай батыр и западной стороне шоссе Қарқаралы до южных границ города;
5) район Сарайшық - от реки Есіл вдоль моста Арқар по улице Сарайшық в направлении проспекта Рақымжан Қошқарбаев по четной стороне до магистральной железной дороги, по магистральной железной дороге в восточном направлении до границ города, по восточной границе города в южном направлении до реки Есіл, по реке Есіл в западном направлении до моста Аркар по улице Сарайшық;
6) район "Сарыарқа" - от западной границы города вдоль железной дороги до шоссе Алаш, по нечетной стороне проспекта Бөгенбай батыр до проспекта Республики, далее на юг по нечетной стороне проспекта Республики до улицы Александра Бараева, по улице Александра Бараева до реки Есіл, по правому рукаву реки Есіл до западной границы города.
Градостроительное зонирование городских территорий направлено на создание полноценной благоприятной комфортной среды жизнедеятельности с упорядоченным взаимоувязанным использованием городских территорий, проводимым через установление регламентов.
Материалы градостроительного зонирования Генерального плана развития территории города Астаны используются для:
включения соответствующих показателей перспективного использования территории в состав исходно-разрешительной и градостроительной документации на разработку детализирующих проектных предложений;
оценки эффективности существующего использования территории;
включения и учета соответствующих показателей использования территории при установлении земельных и имущественных отношений;
информирования жителей города Астаны и других участников градостроительной деятельности (инвесторы, застройщики, предприниматели) о перспективах градостроительного развития территории;
проведения экспертизы, согласования и утверждения проектной и разрешительной документации по всем объектам и территориям в границах градостроительных зон.
Функциональное назначение территории устанавливает для каждой планировочной единицы города определенные виды деятельности (жилая зона, социальная зона, коммерческая зона, иная зона).
Строительное назначение территории устанавливает для застроенной части каждой планировочной единицы предельные параметры застройки. (минимальная и максимальная высота застройки, предельная плотность застройки, отступ от красных линий и другие).
Градостроительный план индивидуально устанавливает правила землепользования и застройки для каждой территориальной зоны с учетом особенностей ее расположения и развития, а также возможности территориального сочетания различных видов использования земельных участков (жилой, общественно-деловой, производственный, рекреационные и иные виды использования земельных участков).
Проектом определены следующие функциональные зоны:
жилые районы: они предназначены для постоянного проживания населения и с этой целью подлежат застройке многоквартирными и индивидуальными жилыми домами. В жилых домах в качестве вспомогательной функции допускается размещение отдельно стоящих, встроенных и пристроенных объектов социально-культурного и бытового обслуживания населения, в основном в виде вспомогательных зданий, автостоянок, промышленных и коммунальных складов, не требующих организации санитарно-защитных зон. В пределах населенных пунктов предусмотрены территории центров социального обслуживания населения, микрорайоны и кварталы жилых домов; территории, занятые объектами социально-культурного обслуживания, административными и другими гражданскими зданиями; территории зеленых насаждений; локальные точечные зоны территорий, занятые инженерными сетями, объектами и сооружениями инженерной и транспортной инфраструктуры, предприятиями малой пищевой промышленности и другие.
Промышленная зона: промышленная зона включает в себя промышленные зоны и коммунальную зону с очистной станцией и отстойником сточных вод. В то же время промышленную зону образуют основные действующие предприятия города, такие как объекты генерации тепловой и электрической энергии, поставщики газа, воды, объекты ремонта подвижного состава железных дорог, ремонта радиаторов и котлов центрального отопления, генераторы, трансформаторы, оборудование для распределения и управления электроэнергией, медицинское оборудование, производство стройматериалов, пищевая промышленность и другие.
Санитарно-защитная зона - территория, отделяющая зоны специального назначения, а также промышленные организации и другие производственные, коммунальные и складские объекты в населенном пункте от близлежащих селитебных территорий, зданий и сооружений жилищно-гражданского назначения в целях ослабления воздействия на них неблагоприятных факторов.
Генеральный план предусматривает организацию санитарно-защитных зон между производственными объектами и жилыми районами планировочных территорий, при этом санитарно-защитная зона будет формироваться с конкретным определением класса опасности промышленных предприятий.
Зона отдыха: к ним относятся городские леса, лесопарки, лесные защитные зоны, водоемы, сельскохозяйственные угодья и другие земли, которые вместе с парками, садами, площадями и бульварами, расположенными в жилой зоне, образуют систему открытых пространств. Ландшафтно-рекреационная организация территории города Астаны заключается в сбалансированном развитии всех зеленых частей городской среды, обеспечении благоприятных природных и экологических условий для жителей столицы.
Специальная зона: предназначена для размещения кладбищ, предприятий по переработке твердых бытовых отходов, очистных сооружений и других подобных структур городского хозяйства.
Резервные территории: данные территории являются землями, которые будут использованы для перспективного развития города Астаны и дальнейшего развития жилой зоны города.
Зоны ограниченного доступа: это специальные территории военных ведомств и воинских частей. В них размещаются как жилые здания, в том числе казармы или исправительные учреждения, так и объекты коммунального хозяйства, промышленности и другие военные объекты.
Общественные места: предназначены для преимущественного размещения объектов здравоохранения, культуры, образования, связи, торговли, общественного питания, бытового обслуживания, коммерческой деятельности, а также учреждений среднего профессионального и высшего образования, научно-исследовательских, административных учреждений, культовых сооружений, центров деловой, финансовой и общественной деятельности, автостоянок, других зданий и сооружений общегородского значения.
Зоны инженерной и транспортной инфраструктуры: предназначены для размещения и эксплуатации сооружений и коммуникаций железнодорожного, автомобильного, речного, воздушного и трубопроводного транспорта, коммуникаций, объектов электро- и теплоснабжения, водоснабжения и водоотведения, газоснабжения и инженерного оборудования. К ним относятся зоны инженерной и транспортной инфраструктуры: объекты автомобильного транспорта, объекты водного транспорта, объекты внешнего транспорта, объекты инженерной инфраструктуры (трубопроводный транспорт, связь, вещание, телевидение, информационные технологии и энергетика).
Городское зонирование города Астаны - это установление обязательных требований к функциональному использованию территорий (функциональное зонирование), девелопменту (строительное зонирование), организации ландшафта (ландшафтное зонирование) и экологической безопасности (экологическое зонирование).

Тұрғын және қоғамдық құрылыс ауданы 12,8 мың га құрайды. Өнеркәсіптік аумақтар 7,2 мың га құрайды және негізінен темір жолдың солтүстігіндегі тарихи қалыптасқан аумақтарда орналасқан. Қазіргі өнеркәсіп орындары негізінен қалыптасқан өнеркәсіптік аймақтар шегінде шектеулі түрде кеңейе отырып дамитын болады. Қаланың қалған аумағын ортақ пайдаланылатын жерлер мен "жасыл танаптар" құрайды, Қазақстанның бүкіл аумағынан әкелінген, өзіндік флорасы мен фаунасы бар олар саябақтармен және Есіл, Ақбұлақ, Сарыбұлақ өзендері мен "Нұра-Есіл" каналының жағалауымен бірге қаланың кез келген аумағынан жаяу баруға болатын қашықтықтағы бірыңғай табиғи-ландшафтық кешен түзеді.
5-тарау. Көліктік инфрақұрылым
Көліктік инфрақұрылым демографиялық және әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштердің болжамды өсуі, халықтың ұтқырлығы, жолаушылар мен жүк тасымалы көлемінің өзгеруі, көліктің жаңа баламалы түрлерінің тайталассыз енгізілуі, экологиялық талаптардың қатаңдатылуы жағдайында қала аумақтарына жайлы қатынауды, қала ішіндегі, қала маңындағы және сыртқы көлік байланыстарының қауіпсіздігі мен сенімділігін қамтамасыз етуге тиіс. Бұл міндеттер жүріп-тұрудың моторсыз тәсілдерінің (жаяу және велосипедпен жүру), қоғамдық және жеке көліктің, қалалық, қала маңындағы және сыртқы көлік жүйелерінің өзара іс-қимылы мен бірін-бірі толықтыруын қамтамасыз ететін қаланың бірыңғай көлік жүйесін дамытуды, сондай-ақ тұтынушыларға көліктік қызмет көрсету түрлерін баламалы таңдауға мүмкіндік беруді талап етеді.
Астана қаласының көлік жүйесін одан әрі жетілдірудің негізгі аспектілеріне мыналар жатады:
жол қозғалысы қауіпсіздігін арттыру;
көліктің қоршаған ортаға теріс әсерін азайту;
ақпараттық технологиялардың әлеуетін пайдалану;
жоспарланған қоныстануға, еңбек ету орындарының орналасуына және халықтың болжамды ұтқырлығына сәйкес Астана қаласының көлік желілерін одан әрі дамыту қажеттігі.
Қалалық көліктік инфрақұрылымның әлеуетін ұлғайту қоғамдық жолаушылар көлігін дамыту басымдығы белгіленіп және оның жолаушылар тасымалының жалпы көлеміндегі үлесі арттырылып, халықтың жүріп-тұруына кететін уақытты барынша азайту қажеттігі ескеріле отырып орындалатын болады.
Магистральдық көше-жол желісін дамыту
Бас жоспарда магистральдық көше-жол желісінің ұзындығын қазіргі 528,0 км-ден 2030 жылға қарай 1,3 есе және 2035 жылға қарай 1,7 есе ұлғайтып, жалпы ұзындықты есепті кезеңге дейін 923,5 км-ге дейін жеткізу, 2035 жылға қарай магистральдық желі тығыздығын 2,6 км/км²-ге, жалпы желінің тығыздығын 5,7 км/км²-ге дейін арттыру қарастырылған.
Көше-жол желісінің учаскелерін салудың кезекпен жүргізілуі қала аумағын игеру жоспарларымен байланыстырылғанын және оларға түзету енгізгенде негізді түрде нақтылануға тиіс екенін атап өткен жөн.

Площадь жилой и общественной застройки составит 12,8 тысяч га. Промышленные территории составляют 7,2 тысяч га и расположены преимущественно на исторически сложившихся территориях севернее железной дороги. Существующие промышленные предприятия будут развиваться в основном в пределах сложившихся промышленных зон с ограниченным расширением. Остальную территорию города составляют территории общего пользования и "зеленые клинья", входящие с индивидуальной флорой и фауной со всех территорий Казахстана и наряду с парками, набережными вдоль рек Есіл, Ақбұлақ, Сарыбұлақ и канала "Нұра - Есіл", составляющими единый природно-ландшафтный комплекс, находящийся в пределах пешеходной доступности с любой территории города.
Глава 5. Транспортная инфраструктура
Транспортная инфраструктура должна обеспечить комфортную доступность территорий города, безопасность и надежность внутригородских, пригородных и внешних транспортных связей в условиях прогнозируемого роста демографических и социально-экономических показателей, подвижности населения, изменения объемов пассажирских и грузовых перевозок, бесконфликтного включения новых альтернативных видов транспорта, ужесточения экологических требований. Эти задачи требуют развития единой транспортной системы города, обеспечивающей взаимодействие и взаимодополняемость немоторизированных способов перемещения (пешеходное и велосипедное движение), общественного и индивидуального транспорта, городских, пригородных и внешних транспортных систем, а также предоставление возможности потребителям альтернативного выбора видов транспортного обслуживания.
К ключевым аспектам дальнейшего совершенствования транспортной системы города Астаны отнесены:
повышение безопасности дорожного движения;
сокращение негативного воздействия транспорта на окружающую среду;
использование потенциала информационных технологий;
необходимость дальнейшего развития транспортных сетей города Астаны в соответствии с планируемым расселением, размещением мест приложения труда и прогнозной мобильностью населения.
Увеличение потенциала городской транспортной инфраструктуры будет выполняться с учетом необходимости минимизации затрат времени населения на передвижения при установлении приоритета развития общественного пассажирского транспорта и повышении его доли в общем объеме пассажирских перевозок.
Развитие магистральной улично-дорожной сети
Генеральным планом предусмотрено увеличение протяженности магистральной улично-дорожной сети с существующих 528,0 км в 1,3 раза к 2030 году и в 1,7 раза к 2035 году с доведением суммарной протяженности к расчетному периоду до 923,5 км, увеличением к 2035 году плотности магистральной сети до 2,6 км/км2, общей сети - до 5,7 км/км2.
Необходимо отметить, что очередность строительства участков улично-дорожной сети увязана с планами по освоению городской территории и должна обоснованно уточняться при их корректировке.

Магистральдық көшелер мен жолдардың қиылысындағы көлік айрықтарының жалпы саны 23 құрылысжайды құрайды, ұзақ мерзімді перспективаға тағы 69 жаңа құрылысжай жоспарланған, оның ішінде 2030 жылға дейінгі 1-кезеңде 8 бірлікті, ал Бас жоспардың есепті мерзіміне қарай, яғни 2035 жылға дейін тағы 22 бірлікті іске асыру ұсынылады. Көлік айрықтарының қатарына темір жолдар мен су бөгеттерінің қиылысындағы басқа да көлік құрылыстары қосылады. Жасанды көлік құрылысжайларының орналастырылуы Астананың бас жоспарының шешімдерін іске асыру барысында қаланың көліктік жүйесін дамытудың кешенді тәсілі ескеріліп негізді түрде нақтылануы мүмкін.
Қалалық қоғамдық жолаушылар көлігін дамыту
Қаланың бұқаралық қалалық қоғамдық жолаушылар көлігі (бұдан әрі – ҚЖК) жүйесінде қазіргі кезеңде жолаушы тасымалын игерудегі негізгі жүктемені автобус көлігі атқаруда. Жолаушы легін болжау нәтижелері бойынша Бас жоспарда қала ішіндегі жолаушылар тасымалы жүйесін айтарлықтай дамыту қажеттігін расталады.
Жеңіл рельсті көлік (бұдан әрі – Tarlan Astana). Бас жоспарда Tarlan Astana желісінің дамуы қаланың 2050 жылға дейінгі ұзақ мерзімді дамуы ескеріліп, ықтимал 10 нұсқа бойынша есептелді. Нұсқаны таңдау кезінде мына өлшемшарттар ескерілді:
желілердің саны және олардың жалпы ұзындығы;
есепті кезеңдердегі желілердегі болжамды жолаушылар легі;
есепті кезеңдер бойынша жалпы тәуліктік тасымал көлемі және желінің 1 км-не шаққандағы көрсеткіш;
жалпы ҚЖК жүйесі бойынша 1 жолаушыға шаққандағы орташа өлшемді уақыт шығыны.
Жүрдек жолаушылар көлігін ұзақ мерзімді дамыту мақсатында Бас жоспарда Tarlan Astana-ны дамытудың крест тәрізді перспективалы схемасы қабылданып, желілер жолаушы легі көп болатын негізгі бағыттар бойынша тармақталған. Tarlan Astana желілеріндегі жылжымалы құрамның сыйымдылығы 650 жолаушы деп жоспарланған. 2035 жылға қарай Tarlan Astana жүйесі бойынша 3 маршрут ұйымдастыруға мүмкіндік бар, оларға қызмет көрсету үшін 16 бірлік жылжымалы құрам жеткілікті.
Жерүсті ҚЖК. Қаланың болжамды даму параметрлері және тиісінше өз көлігі мен бұқаралық жолаушылар көлігін пайдаланатын халықтың жалпы жол жүруінің айтарлықтай өсуі қала халқына қызмет көрсететін жылжымалы құрам санын ұлғайтуды көздейді.
2035 жылға қарай тәуліктік тасымал көлемінің 2,1 есе артуы осы кезеңге арналған қала халқы санының өсу болжамымен сәйкес келеді.
Астананың жерүсті ҚЖК маршруттық желісін жетілдіруді, сондай-ақ жүрдек көліктік автобус дәліздерін дамытуды қысқа мерзімді кезеңде Көлік жүйесін дамытудың кешенді бағдарламасының (бұдан әрі – КЖДКБ) жобасын әзірлеу және бекіту нәтижелері бойынша жүзеге асыруға болады.
2035 жылға арналған жерүсті ҚЖК жұмысының болжамды параметрлері:
тәуліктік тасымал көлемі – 1 493,7 мың жолаушы;
жылжымалы құрам жалпы қажетті сыйымдылығы – 180 000 мың орын;
жылжымалы құрам бірлігінің болжамды толуы – 4 баллдан аспайды;
жылжымалы құрам саны – жерүсті қалалық ҚЖК түрлеріне байланысты.
Көлік-қызмет көрсету құрылғылары. Халық санының айтарлықтай өсу әлеуеті бар Астана сияқты ірі қалаларда өткізу қабілеті жоғары рельсті жолаушылар жүйелерінің дамуын жоспарлау қажет, олар жолаушы легі көп болатын бағыттар бойынша ұзақ мерзімді перспективада пневматикалық доңғалақты жүйелермен салыстырғанда тиімдірек болады. Жерүсті ҚЖК жүйелерін дамыту нұсқаларын салыстырудың анағұрлым толық көрінісін тиісті техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеу кезінде орындау қажет. Бас жоспарда сағатына кемінде 20 км қатынас жылдамдығы қамтамасыз ететін трамвай жүйелері түріндегі жүрдек жерүсті көлігін дамыту нұсқасы негіз ретінде қабылданған.
2035 жылға қарай қала жоспарында әрқайсысы 250 бірлік жылжымалы құрамға арналатын жаңа автобус парктерін ұйымдастыру үшін 11 га-дан 2 алаң, сондай-ақ перспективада 200 бірлік жылжымалы құрамға дейін дамыту резервімен (2035 жылға – 65 бірлік) трамвай паркін ұйымдастыру үшін 8 га алаң резервтеледі.
Жаңа көлік парктерінің бәрін сол жағалау аумағында орналастыру ұсынылады.
Теміржол көлігі. Перспективада теміржол көлігімен жолаушылар тасымалын дамыту халықтың қала ішінде және қала маңы мен қалада жол жүруі үшін осы көлік түрінің тартымдылығын арттыру мақсатында теміржол инфрақұрылымын жетілдіруді болжайды – жаңа аялдама пункттері, жолаушыларды жерүсті көлік түрлерімен жеткізуді ұйымдастыру, қала маңы-қалалық қатынасты ұйымдастыру, пойыз қозғалысының қалалық интервалын қамтамасыз ету. Жаңа аялдама пункттеріне (бұдан әрі – АП) қатысты ұсыныстар қолданыстағы Бас жоспардан жалғасын табады:
№ 1 АП – темір жолдың Астана – Қарағанды тас жолымен қиылысында, "Қарағанды" КАТ;
№ 2 АП – темір жолдың Ғабиден Мұстафин көшесінің енімен қиылысында;
№ 3 АП – темір жолдың Александр Пушкин көшесімен қиылысында;
№ 4 АП – темір жолдың Бөгенбай батыр даңғылымен қиылысында.
Есеп-қисап нәтижесі бойынша темір жолмен қала ішіндегі қатынастағы жолаушылар тасымалының 2035 жылға арналған болжамды параметрлері анықталды:

Суммарное количество транспортных развязок на пересечении магистральных улиц и дорог составляет 23 сооружения, на долгосрочную перспективу запланировано еще 69 новых сооружений, из которых на 1-ю очередь до 2030 года предлагается реализовать 8 единиц, к расчетному сроку Генерального плана до 2035 года - еще 22 единицы. К транспортным развязкам добавятся и другие транспортные сооружения на пересечении железных дорог и водных преград. Размещение искусственных транспортных сооружений может обоснованно уточняться при реализации решений Генерального плана Астаны с учетом комплексного подхода при развитии транспортной системы города.
Развитие городского общественного пассажирского транспорта
В системе массового городского общественного пассажирского транспорта (далее - ОПТ) города на современном этапе основную нагрузку по освоению пассажироперевозок несет автобусный транспорт. По результатам прогнозирования пассажиропотоков Генеральным планом подтверждается необходимость существенного развития системы внутригородских пассажирских перевозок.
Легкорельсовый транспорт (далее - Tarlan Astana). В Генеральном плане развитие сети Tarlan Astana рассчитывалось по 10 возможным вариантам с учетом долгосрочного развития города - на 2050 год. При выборе варианта учитывались критерии:
количество линий и их общая протяженность;
прогнозные пассажиропотоки на линиях на расчетные периоды;
общий суточный объем перевозок и на 1 км линии по расчетным периодам;
средневзвешенные затраты времени на 1 пассажира по всей системе ОПТ.
Для целей долгосрочного развития скоростного пассажирского транспорта Генеральным планом принята перспективная крестообразная схема развития Tarlan Astana с трассировкой линий по ключевым пассажиро-образующим направлениям. Подвижной состав на линиях Tarlan Astana запланирован вместимостью 650 пассажиров. На 2035 год возможна организация 3 - х маршрутов по системе Tarlan Astana, для обслуживания которых достаточно 16 единиц подвижного состава.
Наземный ОПТ. Прогнозные параметры развития города и, соответственно, значительное увеличение суммарного количества передвижений населения с использованием личного и массового пассажирского транспорта предполагают увеличение количества подвижного состава, обслуживающего население города.
Увеличение к 2035 году суточного объема перевозок в 2,1 раза соразмерно с прогнозом роста численности населения города на этот период.
Совершенствование маршрутной сети наземного ОПТ Астаны, а также развитие скоростных автобусных транспортных коридоров в краткосрочном периоде могут быть выполнены по результатам разработки и утверждения проекта Комплексной программы развития транспортной системы (далее - КПРТС).
На 2035 год прогнозируются параметры работы наземного ОПТ:
суточный объем перевозок - 1493,7 тысяч пассажиров;
необходимая общая вместимость подвижного состава - 180 тысяч мест;
прогнозное наполнение единицы подвижного состава - не более 4 баллов;
количество подвижного состава - в зависимости от видов наземного городского ОПТ.
Транспортно-обслуживающие устройства. В городах масштаба Астаны, имеющих значительный потенциал роста населения, необходимо планировать развитие рельсовых пассажирских систем большой провозной способности, которые по направлениям устойчивых пассажиропотоков в долгосрочном периоде будут более эффективными в сравнении с пневмоколесными системами. Наиболее полное отражение сравнения вариантов развития систем наземного ОПТ необходимо выполнять при разработке соответствующего технико-экономического обоснования. В Генеральном плане за основу принят вариант развития скоростного наземного транспорта в виде трамвайных систем, обеспечивающих скорость сообщения не менее 20 км/ч.
На 2035 год в плане города резервируются 2 площадки по 11 га для организации новых автобусных парков на 250 единиц подвижного состава каждый, 1 площадка на 8 га для организации трамвайного парка с резервом на перспективное развитие до 200 единиц подвижного состава (на 2035 год - 65 единиц).
Все новые транспортные парки предлагается размещать на левобережной территории.
Железнодорожный транспорт. Перспективное развитие пассажирских перевозок на железнодорожном транспорте предполагает совершенствование инфраструктуры железной дороги с целью повышения привлекательности этого вида транспорта для внутригородских и пригородно-городских поездок населения - новые остановочные пункты, организация подвоза пассажиров наземными видами, организация пригородно-городского сообщения, обеспечение городского интервала движения поездов. Предложения по новым остановочным пунктам (далее - ОП) пролонгируются из действующего Генерального плана:
ОП № 1 - на пересечении железной дороги с трассой Астана - Караганда, в ТПУ "Карагандинский";
ОП № 2 - на пересечении железной дороги со створом улицы Габидена Мустафина;
ОП № 3 - на пересечении железной дороги с улицой Пушкина;
ОП № 4 - на пересечении железной дороги с проспектом Бөгенбай батыра.
По результатам расчетов установлены прогнозные параметры пассажирских перевозок на внутригородском сообщении по железной дороге на 2035:

тәуліктік тасымал көлемі – 16,3 мың жолаушы;
"қарбалас" сағаттағы жолаушылар легі – бір бағытта 0,2–1,6 мың жолаушы;
станция / аялдама пункттерінің жолаушы айналымы — "қарбалас" сағатта 0,5 – 2,1 мың жолаушы (отыру + түсу).
Алынған есеп-қисап деректерін ескере отырып, негізгі тұжырымдар жасалды:
теміржол көлігі қалаішілік жолаушылар тасымалын дамыту әлеуетіне ие;
ұзақ мерзімді перспективада қала ішіндегі тасымалды ұйымдастыру үшін желінің қарбалас кезеңдегі жүктемесі бойынша әрқайсысына 500 жолаушы сыятын шамамен 5 пойызды жоспарлау қажет;
жолаушыларды қалаішілік станцияларға/аялдама пункттеріне жерүсті қалалық ҚЖК-мен жеткізуді ұйымдастыру, пойыздар қозғалысының қалалық интервалын қамтамасыз ету, станциялар/аялдама пункттерінен 1,5 – 2 километрлік қолжетімділік аймағындағы аумақтарды тығыз қалалық құрылыс салынған тартылыс объектілерімен толтыру саясатын жүргізу, теміржол көлігінің қала маңы жолаушылар тасымалындағы рөлін арттыру және жалпы қала маңы-қалалық теміржол қатынасын ұйымдастыру есебінен тасымал көлемінің параметрлері бірнеше есе өсуі мүмкін.
Көлік-ауыстырып міну тораптары жүйесін дамыту. Көлік-ауыстырып міну торабы (бұдан әрі – КАТ) — бір немесе әртүрлі ҚЖК түрінің екі және одан да көп желісінің қиылысу, түйісу орны, мұнда бір желіден екіншісіне ауысып отыру мүмкіндігі болады. Жалпы түсінікте КАТ қоғамдық мақсаттағы объектілер кешені бар қала құрылысы түзілетін элемент болып табылады, ол сыртқы және қала маңы көлігі (әуежай, теміржол және автобус вокзалдары) қалалық рельсті жүрдек көлікпен (Tarlan Astana, темір жол, трамвай) өзара әрекеттесетін тораптар базасында қалыптасады.
Бас жоспарда белгіленген КАТ құрамындағы объектілер барлық қажетті көліктік инфрақұрылымды қамтиды:
торапқа кіретін барлық ҚЖК жүйелерінің станциялары/аялдама пункттері;
P+R жүйесі бойынша аралас сапарлар жасауға мүмкіндік беретін тосқауылдық тұрақтар;
велостанциялар;
электромобильдерге арналған зарядтау станциялары.
Бас жоспарда қалаға Қарағанды, Павлодар, Көкшетау, Қостанай, Қорғалжын бағыттары мен оңтүстік бағыттан кіретін барлық негізгі магистральдық автожолдар бойынша, сондай-ақ халықаралық әуежайда және жұмыс істеп тұрған "Астана" және "Нұрлы Жол" екі теміржол вокзалында 9 негізгі КАТ айқындалған.
КАТ жүйесін дамыту олардың аймақтарында сыртқы және қала маңы жолаушылар қатынастарына қызмет көрсететін 2 автовокзалды (олардың біреуі – қолданыстағы "Астана"), сондай-ақ қала маңы қатынастарына қызмет көрсетуге бағытталған әртүрлі сыйымдылықтағы 4 автостанцияны біртіндеп құруды болжайды. Астанада КАТ орналастыру мен ұйымдастыруға аса қолайлы жағдайлар ықпал етеді, мұндай жағдайлар Tarlan Astana – қоғамдық жүрдек жолаушылар көлігінің, теміржол мен трамвайдың сырттан келетін автомобиль жолдарымен қиылысатын жерлердегі радиалды желілерінің ықпалымен қалыптасады.

суточный объем перевозок - 16,3 тысяч пассажиров;
пассажиропотоки в час "пик" - 0,2 - 1,6 тысяч пассажиров в одном направлении;
пассажирооборот станций/остановочных пунктов - 0,5 - 2,1 тысяч пассажиров в час "пик" (посадка + высадка).
С учетом полученных расчетных данных сделаны принципиальные выводы:
железнодорожный транспорт имеет потенциал развития внутригородских пассажирских перевозок;
на полученную пиковую загрузку линии для организации внутригородских перевозок на долгосрочную перспективу необходимо планировать около 5 поездов вместимостью 500 пассажиров каждый;
параметры объема перевозок могут многократно вырасти при организации подвоза пассажиров к внутригородским станциям/остановочным пунктам наземным городским ОПТ, городского интервала движения поездов, политики насыщения территорий в зоне 1,5 - 2 километровой доступности станций/остановочных пунктов объектами притяжения с плотной городской застройкой, повышения роли железнодорожного транспорта в пригородных пассажирских перевозках и организации в целом пригородно-городского железнодорожного сообщения.
Развитие системы транспортно-пересадочных узлов. Транспортно-пересадочный узел (далее - ТПУ) - место пересечения, соприкосновения двух и более линий одного или разных видов ОПТ, где имеется возможность пересадки с одной линии на другую. ТПУ в общем понимании является элементом градостроительного образования с комплексом объектов общественного назначения, которое формируется на базе узлов взаимодействия внешнего и пригородного транспорта (аэропорт, железнодорожный и автобусные вокзалы) со скоростным городским рельсовым транспортом (Tarlan Astana, железная дорога, трамвай).
Намеченные Генеральным планом в составе ТПУ объекты включают всю необходимую транспортную инфраструктуру:
станции/остановочные пункты всех входящих в узел систем ОПТ;
перехватывающие парковки, позволяющие совершать комбинированные поездки по системе P+R;
велостанции;
заправки для электромобилей.
Генеральным планом определены 9 основных ТПУ по всем основным магистральным автодорожным входам в город с Карагандинского, Павлодарского, Кокшетауского, Костанайского, Коргалжынского и южного направлений, а также в международном аэропорту и двух существующих железнодорожных вокзалах "Астана" и "Нурлы Жол".
Развитие системы ТПУ предполагает поэтапное появление в их зонах 2 автовокзалов (один из них "Астана" существующий), обслуживающих внешние и пригородные пассажирские сообщения, и 4 автостанций различной вместимости, направленных на обслуживание пригородных сообщений. Размещению и организации ТПУ в Астане способствуют исключительно благоприятные условия, которые формируются под воздействием радиальных линий скоростного общественного пассажирского транспорта - Tarlan Astana, железной дороги и трамвая на пересечениях с внешними автомобильными входами.

6-тарау. Инженерлік инфрақұрылым
1-параграф. Сумен жабдықтау
Қазіргі уақытта қаланың су тұтынуы орта есеппен тәулігіне 268,5 мың м³ құрайды, бұл көлемді өнімділігі тәулігіне 305 мың м³ құрайтын қолданыстағы № 1 және № 2 сорғы-сүзгі станциялары (бұдан әрі – ССС) және өнімділігі тәулігіне 105 мың м³ ССС-3 қамтамасыз етеді.
2030 жылға қарай есепті орташа тәуліктік су тұтыну тәулігіне 535,76 мың м³ болғанда өнімділігі тәулігіне 210 мың м³ болатын ССС-4 салу, өнімділігі тәулігіне 35 мың м³-ге дейін жететін Нұра су көзінен су құбырын салу көзделген.
2035 жылға қарай есепті орташа тәуліктік су тұтыну тәулігіне 607,56 мың м³ болғанда ССС-3 қуатын тәулігіне 35 мың м³-ге кеңейту қарастырылған.
2-параграф. Су бұру
Қалада су бұру көлемі орта есеппен тәулігіне 218,58 мың м³ құрайды, ал су таситын кезеңдерде тәулігіне 330 мың м³ дейін ұлғаяды. Қолданыстағы кәріздік тазарту құрылысжайлары (бұдан әрі – КТҚ) тәулігіне 254 мың м³ өнімділікпен КТҚ-1 кәріздік сарқынды суды тазартуды қамтамасыз етеді.
2030 жылға қарай есепті орташа тәуліктік су бұру тәулігіне 404,76 мың м³ болғанда өнімділігі тәулігіне 188 мың м³ КТҚ-2 салу, жергілікті кәріздік тазарту құрылысжайын (ЖКТҚ) – жалпы өнімділігі тәулігіне 75 мың м³ ЖКТҚ-6, ЖКТҚ-4 салу, сондай-ақ КТҚ-1 жаңғыртып, қуатын тәулігіне 25 мың м³-ге арттыру көзделген.
2035 жылға қарай есепті орташа тәуліктік су бұру көлемі тәулігіне 459,73 мың м³ болғанда өнімділігі тәулігіне 50 мың м³ КТҚ-3 (1-кезек), сонымен қатар өнімділігі тәулігіне 10 мың м³ ЖКТҚ-10 салу қарастырылған.
3-параграф. Нөсер кәрізі
Қаланың қазіргі нөсер кәрізі жүйесі тазарту құрылысжайларының (бұдан әрі – ТҚ) 20 кешенінен, 118 сорғы станциясынан және ұзындығы 720,4 км нөсер кәрізінің коллекторлық желісінен тұрады.
2030 жылға қарай коллекторлық желісі бар 6 тазарту құрылысжайын салу, ал 2035 жылға қарай қосымша 7 тазарту құрылысжайын салу көзделген.
4-параграф. Жылумен жабдықтау
Қаланың қолданыстағы жылумен жабдықтау жүйесі жалпы қолжетімді жылу қуаты 3889 Гкал/сағ (4 522 МВт) құрайтын жылу-электр орталықтары (бұдан әрі – ЖЭО) – ЖЭО-1, ЖЭО-2, ЖЭО-3, "Тұран" газ жылу станциясы (бұдан әрі – ГЖС), "Оңтүстік-Шығыс" ГЖС базасындағы орталықтан жылумен жабдықтау жүйесінен және аудандық шағын қазандықтар базасындағы орталықтандырылмаған жылумен жабдықтау жүйесінен тұрады.
2030 жылға қарай орталықтан жылумен жабдықтау аймағында есепті жылу жүктемесі 4 842 Гкал/сағ (5 602 МВт) болғанда ЖЭО-2 кеңейту және "Тельман" ГЖС салу көзделген.
2035 жылға қарай орталықтан жылумен жабдықтау аймағында есепті жылу жүктемесі 5 820 Гкал/сағ (6 898,8 МВт) болғанда ЖЭО-3-тің 2-ші кезегін және "Оңтүстік-Батыс" ГЖС салу қарастырылған.

Глава 6. Инженерная инфраструктура
Параграф 1. Водоснабжение
В настоящее время водопотребление города в среднем составляет 268,5 тысяч м³/сутки, которые обеспечивают существующие насосно-фильтровальные станции (далее - НФС) № 1 и № 2 производительностью 305 тысяч м³/сутки и НФС - 3 105 тысяч м³/сутки.
К 2030 году при расчетном среднесуточном водопотреблении 535,76 тысяч м³/сутки предусмотрено строительство НФС - 4 производительностью 210 тысяч м³/сутки, водовода от Нуринского месторождения производительностью до 35 тысяч м³/сутки.
К 2035 году при расчетном среднесуточном водопотреблении 607,56 тысяч м³/сутки предусмотрено расширение НФС - 3 на 35 тысяч м³/сутки.
Параграф 2. Водоотведение
Водоотведение в городе в среднем составляет 218,58 тысяч м3/сутки, а в паводковых периодах увеличивается до 330 тысяч м3/сутки. Действующие канализационные очистные сооружения (далее - КОС) КОС - 1 производительностью 254 тысяч м³/сутки обеспечивают очистку канализационных стоков.
К 2030 году при расчетном среднесуточном водоотведении 404,76  тысяч м3/сутки предусмотрены строительство КОС - 2 производительностью 188 тысяч м3/сутки, локальных канализационных очистных сооружений (ЛКОС) ЛКОС - 6, ЛКОС - 4 общей производительностью 75 тысяч м³/сутки, модернизация КОС - 1 с увеличением мощности на 25 тысяч м³/сутки.
К 2035 году при расчетном среднесуточном водоотведении 459,73 тысяч м³/сутки предусмотрено строительство КОС - 3 (1 очередь) на 50 тысяч м³/сутки, а также ЛКОС - 10 производительностью 10 тысяч м³/сутки.
Параграф 3. Ливневая канализация
Действующая система ливневой канализации города состоит из 20 комплексов очистных сооружений (далее - ОС), 118 насосных станций и представлена коллекторной сетью ливневой канализации протяженностью 720,4 км.
К 2030 году предусмотрено строительство 6 очистных сооружений с коллекторной сетью, к 2035 году дополнительно 7 очистных сооружений.
Параграф 4. Теплоснабжение
Действующая система теплоснабжения города представлена системой централизованного теплоснабжения (далее - ЦТ) на базе теплоэлектроцентралей (далее - ТЭЦ) ТЭЦ - 1, ТЭЦ - 2, ТЭЦ - 3, газовая тепловая станция (далее - ГТС) ГТС "Туран", ГТС "Юго - Восток" суммарной располагаемой тепловой мощностью 3889 Гкал/час (4 522 МВт) и системой децентрализованного теплоснабжения (далее - ДЦТ) на базе малых районных котельных.
К 2030 году при расчетной тепловой нагрузке 4 842 Гкал/час (5 602 МВт) в зоне централизованного теплоснабжения предусмотрены расширение ТЭЦ - 2, строительство ГТС "Тельмана".
К 2035 году при расчетной тепловой нагрузке 5 820 Гкал/час (6 898,8 МВт) в зоне централизованного теплоснабжения предусмотрено строительство 2 - й очереди ТЭЦ - 3 и ГТС "Юго - Запад".

5-параграф. Электрмен жабдықтау
Ең жоғары электр жүктемесі 904 МВт болатын қаланы электрмен жабдықтау ЖЭО-1, ЖЭО-2-ден және "Ақмола 500" қосалқы станциясы (бұдан әрі – ҚС) мен 220 кВ айналмасы арқылы Қазақстан Республикасының бірыңғай энергетикалық жүйесінен жүзеге асырылады.
2030 жылға қарай есепті электр жүктемесі 1 772 МВт болғанда 110/10(20) кВ 8 қосалқы станция ("Бағыстан" ҚС, "Батығай" ҚС, "Қабанбай батыр" ҚС, "Қарлығаш" ҚС, "Қазбек" ҚС, "Восточная-2" ҚС, "Бектас" ҚС, "Өндіріс" ҚС) салу көзделген.
2035 жылға қарай есепті электр жүктемесі 2 563 МВт болғанда 110/10(20) кВ 6 қосалқы станция ("Наурыз" ҚС, "Майбалық" ҚС, "Аңсаған" ҚС, "Дәулет" ҚС, "Сафи" ҚС, "Южная-2" ҚС) салу қарастырылған.
6-параграф. Газбен жабдықтау
Қаланы газдандыру жиынтық өнімділігі сағатына 460,0 мың м³ құрайтын автоматты газ тарату станциялары (бұдан әрі – АГТС) – АГТС-1 және АГТС-2 арқылы "Сарыарқа" магистральдық газ құбырынан (бұдан әрі – МГ) жүзеге асырылады.
2030 жылға қарай өнімділігі сағатына 350 мың м³ болатын АГТС-3 және "Сарыарқа" МГШ-дан АГТС-3-ке дейін тармақталған газ құбырын салу, сондай-ақ өнімділігі сағатына 120 мың м³ болатын АГТС-4 салу көзделген. Осылайша, 2030 жылға қарай газбен жабдықтау көздерінің өнімділігі сағатына 930 мың м³ құрайды.
2035 жылға қарай АГТС-1 мен АГТС-2-ні реконструкциялап, олардың әрқайсысының өнімділігін сағатына 230-дан 350 мың м3 дейін ұлғайту көзделген, осыған байланысты 2035 жылға қарай газбен жабдықтау көздерінің өнімділігі сағатына 1 170 мың м³ болады.
7-тарау. Аумақты санитариялық тазарту
Астана қаласының қалдықтармен жұмыс істеу жүйесі коммуналдық қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, сұрыптауды, қайта өңдеуді, кәдеге жаратуды және көмуді қамтиды. Қала аумағында қалдық жинауға арналған 5 мыңнан астам контейнер алаңы жұмыс істеп тұр және 15 мыңнан астам контейнер бар. Пластик және алюминий ыдыстарды қабылдауға арналған фандоматтар желісін, макулатура, полимерлік материалдарды және өзге де қайталама шикізат түрлерін қабылдау пункттерін, сондай-ақ текстиль қалдықтарын қабылдау пункттерін қоса алғанда, қалдықтарды бөлек жинау және қайталама ресурстарды шаруашылық айналымға тарту инфрақұрылымы дамып келеді.
2025 жылы коммуналдық қалдықтардың нақты түзілу көлемі шамамен 381 мың тоннаны құрады. Халық санының өсуіне байланысты қалдықтардың түзілу көлемі 2030 жылы 849 мың тоннаға дейін және 2035 жылы 983 мың тоннаға дейін ұлғаяды деп болжануда.
Коммуналдық қалдықтарды орналастыру үшін жұмыс істеп тұрған жалғыз объект – Алаш тас жолы ауданында орналасқан тұрмыстық қатты қалдықтар (бұдан әрі – ТҚҚ) полигоны. Полигонның қазіргі картасының қуатының сарқылуына байланысты ауданы 17,6 га және сыйымдылығы 2 млн тоннадан асатын үшінші картаны салу көзделуде. 2030 жылдан кейін Ақмола облысының Целиноград ауданы аумағында коммуналдық қалдықтарға арналған жаңа полигон салу жоспарлануда.

Параграф 5. Электроснабжение
Электроснабжение города с максимальной электрической нагрузкой 904 МВт осуществляется от ТЭЦ - 1, ТЭЦ - 2 и единой энергетической системы Республики Казахстан через подстанцию (далее - ПС) "Акмола 500" и кольца 220кВ.
К 2030 году при расчетной электрической нагрузке 1 772 МВт предусмотрено строительство 8 подстанций 110/10(20)кВ (ПС "Багыстан", ПС "Батыгай", ПС "Кабанбай батыр", ПС "Карлыгаш", ПС "Казбек", ПС "Восточная - 2", ПС "Бектас", ПС "Ондирис").
К 2035 году при расчетной электрической нагрузке 2 563 МВт предусмотрено строительство 6 подстанций 110/10(20)кВ (ПС "Наурыз", ПС "Майбалык", ПС Ансаган, ПС "Даулет", ПС "Сафи", ПС "Южная - 2").
Параграф 6. Газоснабжение
Газификация города осуществляется от магистрального газопровода (далее - МГ) "Сарыарка" через автоматические газораспределительные станции (далее - АГРС) АГРС - 1 и АГРС - 2 суммарной производительностью 460,0 тысяч м³/час.
К 2030 году предусмотрено строительство АГРС - 3 производительностью 350 тысяч м3/час и газопровода - отвода от МГ "Сарыарка" до АГРС - 3, а также АГРС - 4 производительностью 120 тысяч м3/час. Таким образом, производительность источников к 2030 году будет составлять 930 тысяч м3/час.
К 2035 году предусмотрена реконструкция АГРС - 1 и АГРС - 2 с увеличением производительности каждой из них с 230 до 350 тысяч м3/час, в связи с чем к 2035 году производительность источников рассчитывается 1 170 тысяч м3/час.
Глава 7. Санитарная очистка территории
Система обращения с отходами города Астаны включает сбор, транспортировку, сортировку, переработку, утилизацию и захоронение коммунальных отходов. На территории города функционирует более 5 тысяч контейнерных площадок и свыше 15 тысяч контейнеров для сбора отходов. Развивается инфраструктура раздельного сбора и вовлечения вторичных ресурсов в хозяйственный оборот, включая сеть фандоматов для приема пластиковой и алюминиевой тары, пункты приема макулатуры, полимерных материалов и иных видов вторичного сырья, а также пункты приема текстильных отходов.
Фактический объем образования коммунальных отходов в 2025 году составил около 381 тысяч тонн. В связи с ростом численности населения прогнозируется увеличение объемов образования отходов до 849 тысяч тонн в 2030 году до 983 тысяч тонн в 2035 году.
Единственным действующим объектом размещения коммунальных отходов является полигон ТБО, расположенный в районе шоссе Алаш. В связи с исчерпанием мощности действующей карты полигона предусматривается строительство третьей карты площадью 17,6 га и вместимостью более 2 миллионов тонн отходов. После 2030 года планируется строительство нового полигона коммунальных отходов на территории Целиноградского района Акмолинской области.

Қала аумағында түзілетін барлық қалдықтар қайталама материалдық ресурстарды бөліп алу арқылы сұрыптау жүргізілетін қоқыс өңдеу кешеніне жіберіледі. 2025 жылдың қорытындысы бойынша коммуналдық қалдықтарды сұрыптау деңгейі олардың жалпы түзілу көлемінің шамамен 23 %-ын құрады. Сұрыптау нәтижесінде бөліп алынбайтын және қайта өңдеуге жарамсыз қалдық фракциялары ТҚҚ полигонына көму үшін жіберіледі. Қалдықтарды басқару жүйесінің тиімділігін арттыру мақсатында Бас жоспарда қоқыс өңдеу кешенін жаңғыртып, қуатын жылына 450 мың тоннаға дейін ұлғайту және қалдық сұрыптаудың заманауи технологияларын ендіру көзделген.
Қалдықтарды басқарудың кешенді жүйесін дамыту мақсатында қалдықтарды бөлек жинау және қайта өңдеу инфрақұрылымын дамыту, цифрлық мониторингті енгізу, кәдеге жарату және қайталама ресурстарды шаруашылық айналымға тарту үлесін арттыру, сондай-ақ қалдықтарды сұрыптау және қайта өңдеу объектілерін, макулатурадан санитариялық-гигиеналық өнімдер шығаратын зауытты және қуаты жылына 550 мың тоннаға дейінгі коммуналдық қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату зауытын салуды қамтитын инвестициялық жобаларды іске асыру көзделген.
Көзделген іс-шараларды іске асыру коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу мен кәдеге жарату деңгейін арттыруға, оларды көму көлемін қысқартуға және қалдықтарды басқарудың экологиялық тұрғыдан қауіпсіз жүйесінің одан әрі дамуын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.

Все отходы, образующиеся на территории города, направляются на мусороперерабатывающий комплекс, где осуществляется их сортировка с извлечением вторичных материальных ресурсов. По итогам 2025 года уровень сортировки коммунальных отходов составил около 23 % от общего объема их образования. Неизвлекаемые и непригодные для переработки фракции отходов после сортировки направляются для захоронения на полигон ТБО. В целях повышения эффективности системы обращения с отходами Генеральным планом предусматривается модернизация мусороперерабатывающего комплекса с увеличением его мощности до 450 тысяч тонн в год и внедрением современных технологий сортировки отходов.
В целях развития комплексной системы обращения с отходами предусматриваются развитие инфраструктуры раздельного сбора и переработки отходов, внедрение цифрового мониторинга, увеличение доли утилизации и вовлечения вторичных ресурсов в хозяйственный оборот, а также реализация инвестиционных проектов, включая строительство объектов сортировки и переработки отходов, завода по производству санитарно-гигиенической продукции из макулатуры и завода по энергетической утилизации коммунальных отходов мощностью до 550 тысяч тонн в год.
Реализация предусмотренных мероприятий позволит повысить уровень переработки и утилизации коммунальных отходов, снизить объемы их захоронения и обеспечить дальнейшее развитие экологически безопасной системы обращения с отходами.

8-тарау. Стратегиялық экологиялық бағалау
Қазақстан Республикасының Экология кодексінің талаптарына сәйкес Астана қаласының бас жоспарын түзету шеңберінде стратегиялық экологиялық бағалау (бұдан әрі – СЭБ) жүргізілді, оның барысында 2035 жылға дейін жобалық шешімдерді іске асырудың ықтимал экологиялық салдары қарастырылды.
Атмосфералық ауа. Қаланың атмосфералық ауасының сапасы жоғары антропогендік жүктеме деңгейімен сипатталуда. Негізгі ластану көздері – автомобиль көлігі, жылу-энергетикалық кешен, жылумен жабдықтаудың дербес көздері және коммуналдық-тұрмыстық сектор. Бас жоспарды іске асыру тұрғын үй секторы мен коммуналдық инфрақұрылымды одан әрі газдандыруды, ЖЭО-2 және ЖЭО-3 жаңғыртуды, қоғамдық көлік пен Tarlan Astana жүйесін дамытуды, сондай-ақ көгалдандырылған аумақтарды кеңейтуді қарастырады. Аталған іс-шаралар ластағыш заттар шығарындыларын азайтуға және атмосфералық ауа сапасын жақсартуға бағытталған.

Глава 8. Стратегическая экологическая оценка
В соответствии с требованиями Экологического кодекса Республики Казахстан при корректировке Генерального плана города Астаны проведена стратегическая экологическая оценка (далее - СЭО), в рамках которой рассмотрены возможные экологические последствия реализации проектных решений до 2035 года.
Атмосферный воздух. Качество атмосферного воздуха города продолжает характеризоваться высоким уровнем антропогенной нагрузки. Основными источниками загрязнения являются автомобильный транспорт, теплоэнергетический комплекс, автономные источники теплоснабжения и коммунально-бытовой сектор. Реализация Генерального плана предусматривает дальнейшую газификацию жилого сектора и коммунальной инфраструктуры, модернизацию ТЭЦ - 2 и ТЭЦ - 3, развитие общественного транспорта и системы Tarlan Astana, а также расширение озелененных территорий. Указанные мероприятия направлены на снижение выбросов загрязняющих веществ и улучшение качества атмосферного воздуха.

Су ресурстары. Қаланың негізгі сумен жабдықтау көздері – Астана су қоймасы, Қаныш Сәтпаев атындағы канал және Есіл өзені. Қаланың дамуымен бірге су тұтыну көлемі мен сарқынды сулар мөлшері артып келеді. Су қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында тәуліктік өнімділігі 210 мың м³ ССС-4 салу, өнімділігі 35 мың м³/тәулік Нұра жерасты су көзін игеру, КТҚ-2, КТҚ-3 және жергілікті тазарту құрылысжайларын салу, сондай-ақ нөсер суын тазарту жүйесін дамыту көзделген. Бұған қоса су объектілерін санациялау қарастырылған, ол арналар мен су төбіндегі шөгінділерді тазартуды, жағалау маңындағы аумақтарды санитариялық тазартуды және су экожүйелерінің экологиялық жай-күйін қалпына келтіруді қамтиды. Қарабидайық жинақтағыш көлін тазартуға және Нұра-Есіл өзенаралық аумақтарына су жайылуының алдын алуға ерекше назар аударылады. Жерүсті су объектілері мен су қорғау аймақтары алып жатқан жерлерді қоса алғанда, су қоры жерлерінің ауданы 5,41 мың га құрайды.
Шу әсері. Негізгі шу көзі – автомобиль көлігі, теміржол инфрақұрылымы және Астана халықаралық әуежайы. Екінші ұшып көтерілу-қону жолағының пайдалануға берілуі және көлік желісінің дамуы шу әсеріне ұшырайтын аумақтардың ауданының ұлғаюына алып келуі мүмкін. Бас жоспарда тұрғын үй мен қоғамдық құрылыстарды орналастыру кезінде шуға қатысты шектеулерді ескеру, қоғамдық көлікті дамыту, шудан қорғау шараларын қолдану және акустикалық жағдайды жүйелі мониторингтеу көзделеді.

Водные ресурсы. Основными источниками водоснабжения города являются Астанинское водохранилище, канал имени Каныша Сатпаева и река Есиль. Развитие города сопровождается ростом водопотребления и увеличением объемов сточных вод. Для обеспечения водной безопасности предусматриваются строительство НФС - 4 производительностью 210 тысяч м³/сутки, освоение подземных вод Нуринского месторождения производительностью 35 тысяч м³/сутки, строительство КОС - 2, КОС - 3 и локальных очистных сооружений, а также развитие системы очистки ливневых стоков. Дополнительно предусматривается проведение санации водных объектов, включающей очистку русел и донных отложений, санитарную очистку прибрежных территорий и восстановление экологического состояния водных экосистем. Особое внимание уделяется очистке озера-накопителя Карабидаик и предотвращению подтопления территорий в междуречье Нура -Есиль. Площадь земель водного фонда, включая земли, занятые поверхностными водными объектами и водоохранными зонами, составляет 5,41 тысяч га.
Шумовое воздействие. Основными источниками шума являются автомобильный транспорт, железнодорожная инфраструктура и международный аэропорт Астаны. Ввод второй взлетно-посадочной полосы и развитие транспортной сети могут привести к увеличению площади территорий, подверженных шумовому воздействию. Генеральным планом предусматриваются учет шумовых ограничений при размещении жилой и общественной застройки, развитие общественного транспорта, применение шумозащитных мероприятий и проведение регулярного мониторинга акустической обстановки.

Биоалуантүрлілік. Қаланың табиғи тұрғыдан ең құнды аумақтары – Есіл өзенінің жайылмасы, Талдыкөл және Майбалық көл жүйелері, сулы-батпақты алқаптар және Астананың "жасыл белдеуі". Бас жоспарда Кіші Талдыкөл көлдерінің № 5, № 7 және № 9 учаскелерін сақтап қалу, қаланың экологиялық қаңқасын дамыту, көгалдандырылған аумақтарды кеңейту және табиғи аумақтар құрылыс салу үшін берілген жағдайда өтемдік іс-шараларды жүргізу көзделген.
Топырақ және жер ресурстары. Негізгі экологиялық тәуекелдер – жерлерді құрылыс салу үшін алып қою, топырақтың жергілікті ластануы, жекелеген учаскелерді су басу және урбанизация жағдайындағы топырақ қыртысының деградациясы. Бас жоспарда бүлінген жерлерді рекультивациялау, көгалдандыру жүйесін дамыту, аумақтарға су жайылуын болғызбау және қалдықтармен жұмыс істеу объектілерінің экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша іс-шаралар көзделген.
Климаттың өзгеруі. Қаланың дамуы климаттың өзгеруіне бейімделу және парниктік газдар шығарындыларын азайту қажеттігі ескеріле отырып жүзеге асырылады. Негізгі бағыттар: газдандыру, энергетикалық тиімділікті арттыру, Tarlan Astana-ны қоса алғанда, қоғамдық көлікті дамыту, Астананың "жасыл белдеуін" кеңейту, сулы-батпақты алқаптарды сақтап қалу және жаңбыр мен еріген қар суын басқару жүйесін жетілдіру.
Жүргізілген стратегиялық экологиялық бағалау көзделген табиғат қорғау іс-шаралары орындалған жағдайда Астана қаласының бас жоспарын іске асыру қолайсыз экологиялық салдарларға алып келмейтінін және тұрақты дамудың мақсаттарына қол жеткізуді, қалалық ортаның сапасы мен халықтың экологиялық қауіпсіздігін арттыруды қамтамасыз ететінін көрсетті.
Астана қаласының бас жоспарының негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері
Р/с №
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Қазіргі жай-күйі
Бірінші кезең
2030 жыл
Есепті мерзім 2035 жыл
1
2
3
4
5
6
1
Аумағы
1.1.
Қала, кент және ауылдық елді мекен шегіндегі елді мекен жерлерінің ауданы, барлығы
мың га
79,73
79,73
79,73
соның ішінде:
1.1.1.
тұрғын үй және қоғамдық құрылыс
мың га
8,25
9,52
12,8
соның ішінде:
1.1.1.1
үй (пәтер) жанында жер учаскесі бар меншікжайлы және бөліктелген құрылыс
мың га
2,77
2,06
2,24
1.1.1.2
аз қабатты көп пәтерлі тұрғын үйлер құрылысы
мың га
0,07
0,01
0,14
1.1.1.3
көп қабатты көп пәтерлі тұрғын үйлер құрылысы
мың га
2,77
3,73
4,95
1.1.1.4
қоғамдық құрылыс
мың га
2,64
3,63
5,47
1.1.2.
өнеркәсіптік және коммуналдық- қойма құрылысы
мың га
3,88
4,74
7,2
соның ішінде:
мың га
1.1.2.1
өнеркәсіптік құрылыс
мың га
3,50
3,84
4,24
1.1.2.2
коммуналдық құрылыс
мың га
096
0,280

Биоразнообразие. Наиболее ценными природными территориями города являются пойма реки Есиль, озерные системы Талдыколь и Майбалык, водно-болотные угодья и "зеленый пояс" Астаны. Генеральным планом предусматриваются сохранение участков № 5, № 7 и № 9 озер Малого Талдыколя, развитие экологического каркаса города, расширение озелененных территорий и реализация компенсационных мероприятий в случаях изъятия природных территорий под застройку.
Почвы и земельные ресурсы. Основными экологическими рисками являются изъятие земель под строительство, локальное загрязнение почв, подтопление отдельных участков и деградация почвенного покрова в условиях урбанизации. Генеральным планом предусматриваются мероприятия по рекультивации нарушенных земель, развитию системы озеленения, предотвращению подтопления территорий и обеспечению экологической безопасности объектов обращения с отходами.
Изменение климата. Развитие города осуществляется с учетом необходимости адаптации к изменению климата и сокращения выбросов парниковых газов. Ключевыми направлениями являются газификация, повышение энергоэффективности, развитие общественного транспорта, включая Tarlan Astana, расширение "зеленого пояса" Астаны, сохранение водно-болотных угодий и совершенствование системы управления ливневыми и талыми водами.
Проведенная стратегическая экологическая оценка показала, что реализация Генерального плана города Астаны при условии выполнения предусмотренных природоохранных мероприятий не приведет к возникновению недопустимых экологических последствий и обеспечит достижение целей устойчивого развития, повышение качества городской среды и экологической безопасности населения.
Основные технико-экономические показатели Генерального плана
№ п/п
Показатели
Единица измерения
Современное состояние
Первый этап 2030 год
Расчетный срок 2035 год
1
2
3
4
5
6
1
Территория
1.1.
Площадь земель населенного пункта в пределах городской, поселковой черты и черты сельского
тысяч га
79,73
79,73
79,73
1
2
3
4
5
6
населенного пункта, всего
в том числе:
1.1.1.
жилой и общественной застройки
тысяч га
8,25
9,52
12,8
из них:
1.1.1.1
усадебной и
блокированной застройки с земельным участком при доме (квартире)
тысяч га
2,77
2,06
2,24
1.1.1.2
застройки малоэтажными многоквартирными жилыми домами
тысяч га
0,07
0,01
0,14
1.1.1.3
застройки многоэтажными многоквартиртыми жилыми домами
тысяч га
2,77
3,73
4,95
1.1.1.4
общественной застройки
тысяч га
2,64
3,63
5,47
1.1.2.
Промышленной и
коммунально-
складской застройки
тысяч га
3,88
4,74
7,2
из них:
1.1.2.1
промышленной застройки
тысяч га
3,50
3,84
4,24
1.1.2.2
коммунальной застройки
тысяч га
0,096
0,28