О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2011 года № 1539 "О ведомственных наградах некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 июля 2026 года № 575
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2011 года № 1539 "О ведомственных наградах некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан" следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В целях реализации пункта 7 Указа Президента Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 155 "О вопросах государственных символов и геральдики ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
1) Правила награждения ведомственными наградами (лишения ведомственных наград) некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) перечень и описания ведомственных наград некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от " " 2026 года №
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2011 года № 1539
Правила
награждения ведомственными наградами (лишения ведомственных наград) некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила награждения ведомственными наградами (лишения ведомственных наград) некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, (далее – Правила) определяют единый порядок и принципы награждения ведомственными наградами (лишения ведомственных наград) государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, поощрения и стимулирования труда сотрудников.

"Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградалары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 15 желтоқсандағы № 1539 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 2 шілдедегі № 575 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградалары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 15 желтоқсандағы № 1539 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік рәміздер және Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының геральдикасы мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 155 Жарлығының 7-тармағын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларымен марапаттау (ведомстволық наградаларынан айыру) қағидалары осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларының тізбесі және сипаттамалары осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 2 шілдедегі
№ 575 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 1539 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларымен марапаттау (ведомстволық наградаларынан айыру) қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларымен марапаттау (ведомстволық наградаларынан айыру) қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларымен марапаттаудың (ведомстволық наградаларынан айырудың), қызметкерлерді көтермелеу мен ынталандырудың бірыңғай тәртібі мен қағидаттарын айқындайды.

2. Ведомственные награды являются одной из форм поощрения и стимулирования труда сотрудников, работников и иных лиц за образцовое исполнение служебных обязанностей, творческую активность, безупречную службу, другие достижения в трудовой деятельности и иные заслуги.
3. Ведомственными наградами являются: медали, нагрудные знаки.
4. Изображение государственных символов (Государственного Флага и Государственного Герба) не используется в качестве элемента или геральдической основы ведомственных наград.
Данное требование не распространяется на случаи, когда составной частью геральдической основы ведомственных наград является изображение объектов, в которых используются изображения государственных символов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Порядок награждения ведомственными наградами (лишения ведомственных наград)
5. Представление о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград) сотрудников, работников и иных лиц органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, инициируется их руководителями, которые направляют соответствующие представления в кадровую службу центрального государственного органа (далее – представление о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград).
Представления о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград) граждан Республики Казахстан, иностранные граждане и лиц без гражданства инициируются руководителями центральных государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, их структурных, подведомственных и территориальных подразделений, которые направляют соответствующие представления в кадровую службу центрального государственного органа.
6. Представления о награждении ведомственными наградами рассматриваются по случаю празднования государственных, профессиональных, иных праздников и юбилейных дат, по достижении выслуги лет, определенной законодательством Республики Казахстан.
Представления о награждении ведомственными наградами вносятся и в исключительных случаях за иные заслуги.
7. Для решения вопроса о награждении ведомственными наградами не позднее, чем за 2 месяца до празднования государственных, профессиональных, иных праздников и юбилейных дат, в кадровую службу представляются:
1) представление о награждении ведомственными наградами;
2) наградной лист установленного образца по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
8. Основаниями для вынесения на рассмотрение Комиссии по ведомственным наградам (далее – Комиссия) вопроса о лишении ведомственных наград являются:

2. Ведомстволық наградалар қызметтік міндеттерін үлгілі орындағаны, шығармашылық белсенділігі, мінсіз қызметі, еңбек қызметінде басқа да жетістіктері мен өзге де сіңірген еңбегі үшін қызметкерлердің, жұмыскерлердің және өзге де тұлғалардың еңбектерін көтермелеу мен ынталандыру нысандарының бірі болып табылады.
3. Мыналар: медальдар, төсбелгілер ведомстволық наградалар болып табылады.
4. Мемлекеттік рәміздердің (Мемлекеттік Ту және Мемлекеттік Елтаңба) бейнесі ведомстволық наградалардың элементі немесе геральдикалық негізі ретінде пайдаланылмайды.
Бұл талап Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік рәміздердің бейнесі пайдаланылатын объектілердің бейнесі ведомстволық наградалардың геральдикалық негізінің құрамдас бөлігі болып табылатын жағдайға қолданылмайды.
2. Ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) тәртібі
5. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органдардың қызметкерлерін, жұмыскерлерін және өзге де адамдарын ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсынысқа (бұдан әрі – ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсыныс) олардың басшылары бастама жасап, орталық мемлекеттік органның кадр қызметіне тиісті ұсыныс жібереді.
Қазақстан Республикасының азаматтарын, шетел азаматтарын және азаматтығы жоқ адамдарды ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсыныстарға Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін орталық мемлекеттік органдардың, олардың құрылымдық, ведомстволық және аумақтық бөлімшелерінің басшылары бастама жасап, орталық мемлекеттік органның кадр қызметіне тиісті ұсыныс жібереді.
6. Ведомстволық наградалармен марапаттау туралы ұсыныстар мемлекеттік, кәсіби, өзге де мерекелер мен мерейтой күндерінің мерекеленуіне, Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған еңбек сіңірген жасқа толуына орай қаралады.
Ведомстволық наградалармен марапаттау туралы ұсыныстар еңбек сіңірген өзге де ерекше жағдайларда енгізіледі.
7. Ведомстволық наградалармен марапаттау туралы мәселені шешу үшін мемлекеттік, кәсіби, өзге де мерекелер мен мерейтой күндерінің мерекеленуіне дейін кемінде 2 ай бұрын кадр қызметіне мынадай құжаттар ұсынылады:
1) ведомстволық наградалармен марапаттау туралы ұсыныс;
2) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша белгіленген үлгідегі награда қағазы.
8. Мыналар:

1) увольнение за совершение проступка, дискредитирующего государственный орган, грубое нарушение служебного долга;
2) наличие обвинительного приговора суда, вступившего в законную силу.
9. Лица, награжденные ведомственными наградами, лишаются соответствующих ведомственных наград в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
10. Для решения вопроса о лишении ведомственных наград в кадровую службу представляются:
1) представление о лишении;
2) копия приказа об увольнении за совершение проступка, дискредитирующего государственные органы, грубое нарушение служебного долга или копия обвинительного приговора суда.
11. Кадровая служба подготавливает необходимые документы и выносит вопрос о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград) на рассмотрение Комиссии.
Комиссия создается на постоянной основе для обеспечения объективного подхода к награждению ведомственными наградами (лишению ведомственных наград) приказом руководителя аппарата в центральных государственных органах, определенных перечнем ведомственных наград некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, утвержденным настоящим постановлением, а в государственном органе, осуществляющем руководство в сфере внешнеполитической деятельности, – руководителя государственного органа.
12. Комиссия принимает решение коллегиально открытым голосованием в течение месяца с момента внесения представления о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград). Решение считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества голосов членов Комиссии. Решения Комиссии оформляются протоколом. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель Комиссии.
13. Комиссия принимает одно из следующих решений, которое оформляется протоколом:
1) удовлетворить представление о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград);
2) отклонить представление о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград);
3) вернуть представление о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград) для дооформления материалов.
Жалобы и заявления граждан на решение Комиссии по награждению или отказу в награждении не рассматриваются.
Решения Комиссии не подлежат разъяснению.
14. Руководитель центрального государственного органа или руководитель аппарата центрального государственного органа в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а в государственном органе, осуществляющем руководство в сфере внешнеполитической деятельности, – руководитель государственного органа в течение 10 календарных дней с момента вынесения решения Комиссией издают приказ о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград):

1) мемлекеттік органның беделін түсіретін теріс қылық жасағаны, қызметтік борышын өрескел бұзғаны үшін жұмыстан босату;
2) соттың заңды күшіне енген айыптау үкімінің болуы Ведомстволық наградалар жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) қарауына ведомстволық наградалардан айыру туралы мәселені енгізуге негіз болады.
9. Ведомстволық наградалармен марапатталған адамдар тиісті ведомстволық наградалардан осы Қағидаларда көзделген тәртіппен айырылады.
10. Ведомстволық наградалардан айыру туралы мәселені шешу үшін кадр қызметіне мынадай құжаттар ұсынылады:
1) айыру туралы ұсыныс;
2) мемлекеттік органдардың беделін түсіретін теріс қылық жасағаны, қызметтік борышын өрескел бұзғаны үшін жұмыстан шығарылғаны туралы бұйрықтың көшірмесі немесе соттың заңды күшіне енген айыптау үкімінің көшірмесі.
11. Кадр қызметі қажетті құжаттарды дайындайды және ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы мәселені Комиссияның қарауына енгізеді.
Комиссия ведомстволық наградалармен марапаттауда (ведомстволық наградалардан айыруда) объективтi көзқарасты қамтамасыз ету үшiн осы қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құрылымына кiретiн кейбiр мемлекеттiк органдардың ведомстволық наградаларының тiзбесiнде айқындалған орталық мемлекеттiк органдарда аппарат басшысының, ал сыртқы саяси қызмет саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органда мемлекеттік орган басшысының бұйрығымен тұрақты негiзде құрылады.
12. Комиссия шешімді ашық дауыс беру арқылы алқалы түрде ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсыныс енгізілген сәттен бастап бір айдың ішінде қабылдайды. Егер Комиссия мүшелері дауысының жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, шешім қабылданды деп есептеледі. Комиссия шешімдері хаттамамен ресімделеді. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
13. Комиссия хаттамамен ресімделетін мына шешімдердің бірін қабылдайды:
1) ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсынысты қанағаттандыру;
2) ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсынысты қабылдамау;
3) ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсынысты материалдарды қосымша ресімдеу үшін кері қайтару.
Комиссияның марапаттау немесе марапаттамау жөнiндегi шешiмiне азаматтардың арыздары мен өтiнiштерi қаралмайды.
Комиссияның шешімдеріне түсіндірме берілмейді.
14. Орталық мемлекеттік органның басшысы немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес орталық мемлекеттік органның аппарат басшысы, ал сыртқы саяси қызмет саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органда мемлекеттік органның басшысы Комиссия шешім шығарған кезден бастап күнтізбелік 10 күн ішінде:

1) на основании решения Комиссии;
2) в случае, когда данный вопрос вытекает из актов Главы государства, – без вынесения его на рассмотрение Комиссии.
15. Лицо, лишенное ведомственной награды, возвращает ее в государственный орган в течение месяца со дня принятия соответствующего приказа руководителя государственного органа или руководителя аппарата государственного органа в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а в государственном органе, осуществляющем руководство в сфере внешнеполитической деятельности, – руководителя государственного органа.
16. Вручение ведомственных наград производится в торжественной обстановке и вручается награжденному лично.
17. Вручение ведомственных наград производится руководителем центрального государственного органа или руководителем аппарата центрального государственного органа в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а в государственном органе, осуществляющем руководство в сфере внешнеполитической деятельности, – руководителем государственного органа или по его поручению другими должностными лицами.
18. Каждому награжденному одновременно с вручением ведомственных наград выдается соответствующее удостоверение по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, подписанное руководителем центрального государственного органа или руководителем аппарата центрального государственного органа в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а в государственном органе, осуществляющем руководство в сфере внешнеполитической деятельности, – руководителем государственного органа.
19. Медали носятся на левой стороне груди, при наличии государственных наград Республики Казахстан они располагаются после них.
Нагрудные знаки носятся на правой стороне груди. При наличии колодок, совпадающих по форме и размерам с колодками для медалей, нагрудные знаки носятся на левой стороне груди.
3. Основания награждения ведомственными наградами
Медаль "Нәзір Төреқұлов"
20. Медалью награждаются:
сотрудники и работники Министерства иностранных дел Республики Казахстан, положительно характеризуемые по службе, за плодотворную работу, имеющие стаж работы 15 лет и более в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
граждане Республики Казахстан и иностранные граждане за вклад в дипломатическую службу Республики Казахстан и особые заслуги в реализации государственной политики по привлечению инвестиций.
Медаль "Ыбырай Алтынсарин"
21. Медалью награждаются работники, имеющие стаж работы в органах и организациях образования 15 и более лет, за значительные успехи в организации и совершенствовании образовательного и воспитательного процессов, обеспечении единства обучения и воспитания, реализации образовательных и воспитательных программ, успехи в практической подготовке учащихся (олимпиады, конкурсы, соревнования), воспитанников, в развитии их творческой активности, их достижения в областных (городских), республиканских, международных образовательных программах и проектах.
Медаль "Қаныш Сәтбаев"

1) Комиссия шешімінің негізінде;
2) осы мәселе Мемлекет басшысының актілерінен туындаған жағдайда оны Комиссия қарауына шығармай, ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы бұйрық шығарады.
15. Ведомстволық наградадан айырылған адам оны мемлекеттік органның басшысының немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік органның аппарат басшысының, ал сыртқы саяси қызмет саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органда мемлекеттік орган басшысының тиiстi бұйрығы қабылданған күннен бастап бiр ай iшiнде мемлекеттiк органға қайтарады.
16. Ведомстволық наградаларды тапсыру салтанатты жағдайда жүргізіледі және марапатталушының өзіне табыс етіледі.
17. Ведомстволық наградаларды табыстауды орталық мемлекеттік органның басшысы немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес орталық мемлекеттік органның аппарат басшысы, ал сыртқы саяси қызмет саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органда мемлекеттік органның басшысы немесе оның тапсырмасы бойынша басқа да лауазымды адамдар жүргізеді.
18. Әрбiр марапатталушыға ведомстволық наградаларды табыстаумен бiр мезгiлде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орталық мемлекеттік органның басшысы немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес орталық мемлекеттік органның аппарат басшысы, ал сыртқы саяси қызмет саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органда мемлекеттік органның басшысы қол қойған тиiстi куәлiк берiледi.
19. Медальдар кеуденің сол жағына тағылады, Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары болған кезде солардан кейін орналасады.
Төсбелгілер кеуденің оң жағына тағылады. Тағандары, нысаны және өлшемі бойынша медальдарға арналған тағандарға сәйкес келетін болса, төсбелгілер кеуденің сол жағына тағылады.
3. Ведомстволық наградалармен марапаттау негіздемелері
"Нәзір Төреқұлов" медалі
20. Медальмен:
жемiстi жұмысы үшiн, қызметi бойынша оң мiнездемеге ие, жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтiзбелiк есептеуде 15 жыл болатын және одан асатын Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінің қызметкерлерi мен жұмыскерлері;
Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметіне қосқан үлесі үшін және инвестиция тарту бойынша мемлекеттік саясатты іске асырудағы ерекше еңбегі үшін Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетел азаматтары марапатталады.
"Ыбырай Алтынсарин" медалі
21. Медальмен білім беру мен тәрбиелеу процестерін ұйымдастыру мен жетілдірудегі, оқыту мен тәрбиелеудің біртұтастығын қамтамасыз етудегі, білім беру және тәрбиелеу бағдарламаларын іске асырудағы елеулі табыстары, оқушыларды (олимпиадалар, конкурстар, жарыстар), тәрбиеленушілерді практикалық даярлаудағы, олардың шығармашылық белсенділігін дамытудағы табыстары, облыстық (қалалық), республикалық, халықаралық білім беру бағдарламалары мен жобаларындағы жетістіктері үшін білім беру органдары мен ұйымдарында 15 жыл болатын және одан асатын жұмыс өтілі бар жұмыскерлер марапатталады.
"Қаныш Сәтбаев" медалі

22. Медалью награждаются:
сотрудники и работники, положительно характеризуемые по службе, имеющие стаж работы 15 лет и более в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за заслуги в развитии науки, образования и языковой политики;
граждане Республики Казахстан и иностранные граждане за достижение значимых результатов в области фундаментальных и прикладных исследований, способствующих выводу отечественной науки и техники на уровень мировых достижений.
Медаль "Жоғары білім беру саласына қосқан үлесі үшін"
23. Медалью награждаются:
сотрудники, имеющие стаж работы 15 лет и более в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан в организациях высшего и (или) послевузовского образования, из них по последнему месту работы не менее 5 лет за образцовое исполнение служебных обязанностей, успешные результаты, творческую активность, достижения в проведении мероприятий;
граждане Республики Казахстан и иностранные граждане, внесшие значительный вклад в развитие высшего и (или) послевузовского образования.
Медаль "Санжар Асфендияров"
24. Медалью награждаются:
сотрудники и работники системы здравоохранения, имеющие стаж работы 15 лет и более в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за особый вклад в охрану здоровья граждан Республики Казахстан;
граждане Республики Казахстан и иностранные граждане, внесшие вклад в развитие медицинского образования, науки и практического здравоохранения.
Медаль "Еңбек ардагері"
25. Медалью награждаются сотрудники и работники, имеющие общий стаж работы 30 лет и более в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан, достигшие высоких результатов в трудовой деятельности, а также граждане Республики Казахстан, достигшие пенсионного возраста.
Медаль "Салаға қосқан үлесі үшін"
26. Медалью награждаются:
сотрудники и работники центральных государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, и их ведомств, подведомственных и территориальных подразделений (при наличии), имеющие положительную характеристику по деятельности, добросовестно и профессионально выполняющие возложенные на них обязанности, имеющие стаж работы 15 лет и более в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
иные лица, внесшие значительный вклад в развитие определенной отрасли.
Нагрудный знак "Дипломатия саласының үздігі"

22. Медальмен:
ғылымды, білімді және тіл саясатын дамытуға сіңірген еңбегі үшін қызметi бойынша оң мiнездемеге ие, жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтiзбелiк есептеуде 15 жыл болатын және одан асатын қызметкерлер мен жұмыскерлер;
отандық ғылым мен техниканы әлемдік жетістіктер деңгейіне шығаруға ықпал ететін іргелі және қолданбалы зерттеулер саласында маңызды нәтижелерге қол жеткізгені үшін Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетел азаматтары марапатталады.
"Жоғары білім беру саласына қосқан үлесі үшін" медалі
23. Медальмен қызметтік міндеттерін үлгілі атқарғаны, табысты нәтижелері, шығармашылық белсенділігі, іс-шараларды өткізудегі жетістіктері үшін жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтiзбелiк есептеуде 15 жыл болатын және одан асатын, оның ішінде соңғы жұмыс орны бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл болатын қызметкерлер;
жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді дамытуға елеулі үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетел азаматтары марапатталады.
"Санжар Асфендияров" медалі
24. Медальмен:
Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау ісіне ерекше үлес қосқаны үшін жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтiзбелiк есептеуде 15 жыл болатын және одан асатын денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері мен жұмыскерлері;
Қазақстан Республикасының медициналық білім, ғылым және практикалық денсаулық сақтау саласын дамытуға үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетел азаматтары марапатталады.
"Еңбек ардагері" медалі
25. Медальмен жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтізбелік есептеуде 30 жыл болатын және одан асатын, еңбек қызметінде жоғары нәтижелерге қол жеткізген қызметкерлер мен жұмыскерлер, сондай-ақ зейнеткерлік жасқа толған Қазақстан Республикасының азаматтары марапатталады.
"Салаға қосқан үлесі үшін" медалі
26. Медальмен:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін орталық мемлекеттік органдардың және олардың ведомстволарының, ведомстволық бағынысты және аумақтық бөлімшелерінің (бар болса) қызметі бойынша оң мінездемеге ие, өздеріне жүктелген міндеттерді адал және кәсіби орындайтын, жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес күнтізбелік есептеуде 15 жыл болатын және одан асатын қызметкерлер мен жұмыскерлер;
белгілі бір саланың дамуына елеулі үлес қосқан басқа да адамдар марапатталады.
"Дипломатия саласының үздігі" төсбелгісі

27. Нагрудным знаком награждаются сотрудники и работники Министерства иностранных дел Республики Казахстан, положительно характеризуемые по службе, имеющие стаж работы 10 лет и более в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за многолетнюю и плодотворную работу.
Нагрудный знак "Мұнай-газ саласының үздігі"
28. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники и работники нефтегазовой отрасли, имеющие стаж работы 10 лет и более в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за особый вклад в развитие нефтегазовой отрасли, повышение качества и конкурентоспособности производимой продукции;
граждане Республики Казахстан, внесшие особый вклад в развитие образования, науки, научно-технической и инновационной деятельности в нефтегазовой отрасли.
Нагрудный знак "Энергетика саласының үздігі"
29. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники и работники энергетической отрасли, имеющие стаж работы 10 лет и более в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за особый вклад в развитие электроэнергетического комплекса Республики Казахстан;
граждане Республики Казахстан, внесшие особый вклад в развитие образования, науки, научно-технической и инновационной деятельности в сфере электроэнергетики.
Нагрудный знак "Заң саласының үздігі"
30. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники и работники органов юстиции, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и ответственно исполняющие возложенные на них обязанности, проявляющие инициативу и профессионализм, выступающие наставниками для молодых специалистов, имеющие стаж работы 10 лет и более в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
сотрудники юридической сферы и граждане Республики Казахстан, внесшие особый вклад в совершенствование законодательства Республики Казахстан.
Нагрудный знак "Қаржы саласының үздігі"
31. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники и работники органов финансовой системы, имеющие стаж работы 10 лет и более в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за особый вклад в развитие финансовой сферы Республики Казахстан;
финансисты финансовой сферы страны и граждане Республики Казахстан.
Нагрудный знак "Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі"
32. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники органов государственных доходов за значительный вклад в развитие системы, образцовое исполнение должностных обязанностей, безупречную государственную службу, выполнение особо важных и сложных задач, плодотворную работу и иные достижения, проработавшие не менее 10 лет в системе органов государственных доходов (налоговые органы, таможенные органы, органы финансовой полиции или органы по работе с неплатҰжеспособными должниками);
граждане Республики Казахстан, внесшие особый вклад в обеспечение поступления налогов и иных платежей в бюджет в сфере налоговой системы.
Нагрудный знак "Денсаулық сақтау саласының үздігі"

27. Төсбелгімен көп жылдық және жемісті жұмысы үшін қызметi бойынша оң мiнездемеге ие, жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтiзбелiк есептеуде 10 жыл болатын және одан асатын Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінің қызметкерлерi мен жұмыскерлері марапатталады.
"Мұнай-газ саласының үздігі" төсбелгісі
28. Төсбелгімен:
мұнай-газ саласының дамуына, шығарылатын өнімнің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыруға ерекше үлес қосқаны үшін жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтізбелік есептеуде 10 жыл болатын және одан асатын мұнай-газ саласының қызметкерлері мен жұмыскерлері;
мұнай-газ саласындағы білім беруді, ғылымды, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті дамытуға ерекше үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары марапатталады.
"Энергетика саласының үздігі" төсбелгісі
29. Төсбелгімен:
Қазақстан Республикасының электр энергетикасы кешенін дамытуға ерекше үлес қосқаны үшін жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтiзбелiк есептеуде 10 жыл болатын және одан асатын энергетика саласының қызметкерлері мен жұмыскерлері;
электр энергетикасы саласындағы білім беруді, ғылымды, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті дамытуға ерекше үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары марапатталады.
"Заң саласының үздігі" төсбелгісі
30. Төсбелгімен:
қызметі бойынша оң мінездемеге ие, өздеріне жүктелген міндеттерін адал және жауапкершілікпен орындайтын, бастамашылық мен кәсіпқойлық көрсеткен, жас мамандарға тәлімгер болып табылатын, жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтiзбелiк есептеуде 10 жыл болатын және одан асатын әділет органдарының қызметкерлері мен жұмыскерлері;
Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіруге ерекше үлес қосқан заң саласының қызметкерлері мен Қазақстан Республикасының азаматтары марапатталады.
"Қаржы саласының үздігі" төсбелгісі
31. Төсбелгімен:
Қазақстан Республикасының қаржы саласының дамуына ерекше үлес қосқаны үшін жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтiзбелiк есептеуде 10 жыл болатын және одан асатын қаржы жүйесі органдарының қызметкерлері мен жұмыскерлері;
еліміздің қаржы саласының қаржыгерлері мен Қазақстан Республикасының азаматтары марапатталады.
"Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі" төсбелгісі
32. Төсбелгімен:
жүйені дамытудағы елеулі үлесі, лауазымдық міндеттерін үлгілі орындағаны, мінсіз мемлекеттік қызметі, ерекше маңызды және күрделі тапсырмаларды орындағаны, жемісті еңбегі және жұмыстағы басқа да жетістіктері үшін мемлекеттік кірістер органдарының (салық органдары, кеден органдары, қаржы полициясы органдары не дәрменсіз борышкерлермен жұмыс істеу органдары) жүйесінде кемінде 10 жыл жұмыс істеген мемлекеттік кірістер органдарының қызметкерлері;
салық жүйесі саласында салықтар мен бюджетке төленетін басқа да төлемдердің түсуін қамтамасыз етуге ерекше үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары марапатталады.
"Денсаулық сақтау саласының үздігі" төсбелгісі

33. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники и работники системы здравоохранения, имеющие стаж работы 10 лет и более в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за особый вклад в охрану здоровья населения;
граждане Республики Казахстан и иностранные граждане, внесшие неоценимый вклад в охрану здоровья населения и систему здравоохранения (в том числе в донорство крови, сдачу плазмы и другое).
Нагрудный знак "Құрметті донор"
34. Нагрудным знаком награждаются граждане Республики Казахстан, а также иностранные граждане и лица без гражданства, находящиеся на территории Республики Казахстан, за осуществление на безвозмездной основе донаций крови и (или) тромбоцитов не менее 40 раз, донаций плазмы не менее 70 раз.
Нагрудный знак "Ауыл шаруашылығы саласының үздігі"
35. Нагрудным знаком награждаются работники сельского хозяйства, в том числе животноводы, растениеводы, фермеры, пахари, агрономы, ветеринарные врачи, садоводы и другие работники аграрного сектора, имеющие стаж работы 10 лет и более в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Нагрудный знак "Авиация саласының үздігі"
36. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники и работники авиационной отрасли, имеющие стаж работы в отрасли 10 лет и более в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за особый вклад в развитие гражданской авиации;
граждане Республики Казахстан, внесшие особый вклад в развитие образования, науки, научно-технической и инновационной деятельности в сфере гражданской авиации.
Нагрудный знак "Автокөлік саласының үздігі"
37. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники и работники автомобильного транспорта, имеющие стаж работы в отрасли 10 лет и более в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за особый вклад в развитие отрасли;
граждане Республики Казахстан, внесшие особый вклад в развитие образования, науки, научно-технической и инновационной деятельности в сфере автомобильной перевозки грузов и пассажиров.
Нагрудный знак "Автомобиль жолдары саласының үздігі"
38. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники дорожно-строительной отрасли, добившиеся высоких результатов в труде, добросовестно и ответственно выполняющие возложенные обязанности, проявляющие инициативу и профессионализм, являющиеся наставниками молодых специалистов, имеющие общий трудовой стаж не менее 15 лет в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан и положительную характеристику по службе;
В исключительных случаях могут награждаться также лица, работающие в других сферах, за особые заслуги в развитии автомобильных дорог.
Нагрудный знак "Теміржол саласының үздігі"

33. Төсбелгімен:
халық денсаулығын сақтауға ерекше үлес қосқаны үшін жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтізбелік есептеуде 10 жыл болатын және одан асатын денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері мен жұмыскерлері;
халық денсаулығы мен денсаулық сақтау жүйесіне (оның ішінде қан донорлығына, плазма тапсыруға және тағы басқаға) өлшеусіз үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетел азаматтары марапатталады.
"Құрметті донор" төсбелгісі
34. Төсбелгімен кемінде 40 рет қанды және (немесе) тромбоциттерді донациялауды, кемінде 70 рет плазма донациялауды өтеусіз негізде жүзеге асырғаны үшін Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағындағы шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар марапатталады.
"Ауыл шаруашылығы саласының үздігі" төсбелгісі
35. Төсбелгімен жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтізбелік есептеуде 10 жыл болатын және одан асатын ауыл шаруашылығының жұмыскерлері, оның ішінде мал өсірушілер, өсімдік өсірушілер, фермерлер, диқандар, агрономдар, ветеринариялық дәрігерлер, бақшашылар және аграрлық сектордың басқа да жұмыскерлері марапатталады.
"Авиация саласының үздігі" төсбелгісі
36. Төсбелгімен:
азаматтық авиацияның дамуына ерекше үлес қосқаны үшін саладағы жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтiзбелiк есептеуде 10 жыл болатын және одан асатын авиация саласының қызметкерлері мен жұмыскерлері;
азаматтық авиация саласындағы білім беруді, ғылымды, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті дамытуға ерекше үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары марапатталады.
"Автокөлік саласының үздігі" төсбелгісі
37. Төсбелгімен:
саланың дамуына ерекше үлесі үшін саладағы жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтiзбелiк есептеуде 10 жыл болатын және одан асатын автомобиль көлігінің қызметкерлері мен жұмыскерлері;
автомобильмен жүк және жолаушы тасымалдау саласындағы білім беруді, ғылымды, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті дамытуға ерекше үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары марапатталады.
"Автомобиль жолдары саласының үздігі" төсбелгісі
38. Төсбелгімен:
еңбекте жоғары нәтижелерге қол жеткізген, өзіне жүктелген міндеттерді адал әрі жауапты орындайтын, бастамашылық және кәсіпқойлығын танытқан, жас мамандарға тәлімгер болып табылатын, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтізбелік есептеуде жалпы еңбек өтілі 15 жыл болатын және одан асатын және қызметі бойынша оң мінездемесі бар жол-құрылыс саласының қызметкерлері марапатталады.
Ерекше жағдайларда бұл белгімен автомобиль жолдарын дамытудағы ерекше сіңірген еңбегі үшін басқа салаларда жұмыс істейтін адамдар да марапатталады.
"Теміржол саласының үздігі" төсбелгісі

39. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники и работники железнодорожной отрасли, имеющие стаж работы в отрасли 10 лет и более в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за особый вклад в развитие железнодорожной отрасли;
граждане Республики Казахстан, внесшие особый вклад в развитие образования, науки, научно-технической и инновационной деятельности в сфере железнодорожной отрасли.
Нагрудный знак "Геология саласының үздігі"
40. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники и работники в сфере геологии, имеющие стаж работы в отрасли 10 лет и более в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за значительный вклад в развитие геологической отрасли и открытие месторождений;
граждане Республики Казахстан, внесшие особый вклад в развитие образования, науки, научно-технической и инновационной деятельности в геологической отрасли.
Нагрудный знак "Кен өндіру ісінің үздігі"
41. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники и работники горнорудной отрасли, имеющие стаж работы в отрасли 10 лет и более в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за особый вклад в развитие горнорудной отрасли;
граждане Республики Казахстан и иностранные граждане, внесшие особый вклад в проведение подземных добычных и надземных строительных работ;
граждане Республики Казахстан, внесшие особый вклад в развитие образования, науки, научно-технической и инновационной деятельности в горнорудной отрасли.
Нагрудный знак "Кенші даңқы" І, ІІ, ІІІ степеней
42. Нагрудным знаком награждаются работники:
горно-рудной промышленности и шахтного строительства за исследования и разработки по проблемам развития отрасли горно-рудной промышленности, достижения в создании и внедрении новой техники и технологий, инициативу и мужество, проявленные при ликвидации аварий на предприятии, достижения во внедрении прогрессивных форм организации труда и управления, активное участие в подготовке квалифицированных кадров;
осуществляющие свою деятельность в других отраслях промышленности, за активное сотрудничество и содействие в развитии горно-рудной промышленности и шахтного строительства.
Нагрудный знак "Кенші даңқы" состоит из трех степеней:
1) "Кенші даңқы" I степени – для награждения за 12 лет выслуги в отрасли горно-рудной промышленности и шахтного строительства;
2) "Кенші даңқы" II степени – для награждения за 8 лет выслуги в отрасли горно-рудной промышленности и шахтного строительства;
3) "Кенші даңқы" III степени – для награждения за 5 лет выслуги в отрасли горно-рудной промышленности и шахтного строительства.
Нагрудный знак "Қорғаныс өнеркәсібінің үздігі"

39. Төсбелгімен:
теміржол саласының дамуына ерекше үлесі үшін саладағы жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтізбелік есептеуде 10 жыл болатын және одан асатын теміржол саласының қызметкерлері мен жұмыскерлері;
теміржол саласындағы білім беруді, ғылымды, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті дамытуға ерекше үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары марапатталады.
"Геология саласының үздігі" төсбелгісі
40. Төсбелгімен:
геология саласының дамуына және кен орындарын ашуға елеулі үлесі үшін саладағы жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтізбелік есептеуде 10 жыл болатын және одан асатын геология саласының қызметкерлері мен жұмыскерлері;
геология саласындағы білім беруді, ғылымды, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті дамытуға ерекше үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары марапатталады.
"Кен өндіру ісінің үздігі" төсбелгісі
41. Төсбелгімен:
тау-кен саласының дамуына ерекше үлесі үшін саладағы жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтізбелік есептеуде 10 жыл болатын және одан асатын тау-кен саласының қызметкерлері мен жұмыскерлері;
жерасты қазба және жерүсті құрылыс жұмыстарын жүргізуге ерекше үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетел азаматтары;
тау-кен саласындағы білім беруді, ғылымды, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті дамытуға ерекше үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары марапатталады.
І, ІІ, ІІІ дәрежелі "Кенші даңқы" төсбелгісі
42. Төсбелгімен:
тау-кен өнеркәсібі саласын дамыту проблемалары бойынша зерттеулер мен әзірлемелер, жаңа техника мен технологияларды жасау мен енгізудегі жетістіктері, кәсіпорындардағы аварияларды жою кезінде көрсеткен бастамашылдығы мен ерлігі, еңбекті ұйымдастырудың және басқарудың прогрессивті нысандарын енгізудегі жетістіктері, білікті кадрларды даярлауға белсене қатысқаны үшін тау-кен өнеркәсібі және шахта құрылысы жұмыскерлері;
тау-кен өнеркәсібін және шахта құрылысын дамытуда белсенді ынтымақтастығы және жәрдемдескені үшін өнеркәсіптің басқа салаларында өз қызметін жүзеге асыратын жұмыскерлер марапатталады.
"Кенші даңқы" төсбелгісі үш дәрежеден тұрады:
1) тау-кен өнеркәсібі және шахта құрылысы саласында 12 жыл сіңірген еңбегі үшін марапаттауға – І дәрежелi "Кенші даңқы";
2) тау-кен өнеркәсібі және шахта құрылысы саласында 8 жыл сіңірген еңбегі үшін марапаттауға – ІІ дәрежелi "Кенші даңқы";
3) тау-кен өнеркәсібі және шахта құрылысы саласында 5 жыл сіңірген еңбегі үшін марапаттауға – ІІІ дәрежелi "Кенші даңқы".
"Қорғаныс өнеркәсібінің үздігі" төсбелгісі

43. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники и работники в системе оборонной промышленности, имеющие стаж работы в отрасли 10 лет и более в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за образцовое выполнение служебных обязанностей, высокое качество выполняемых заданий, инициативность, творческую активность, долгую и безупречную службу, достижение высоких показателей в профессиональной деятельности, особый вклад и другие заслуги на работе;
граждане Республики Казахстан, внесшие особый вклад в развитие образования, науки, научно-технической и инновационной деятельности в сфере оборонной промышленности.
Нагрудный знак "Құрылыс саласының үздігі"
44. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники и работники строительной отрасли, имеющие стаж работы в отрасли 10 лет и более в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за значительный вклад в развитие строительной отрасли и достижение высоких результатов в строительной сфере;
граждане Республики Казахстан, внесшие особый вклад в развитие образования, науки, научно-технической и инновационной деятельности в строительной отрасли.
Нагрудный знак "Машина жасау өнеркәсібінің үздігі"
45. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники и работники машиностроительной отрасли, имеющие стаж работы в отрасли 10 лет и более в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за особый вклад в развитие машиностроительной промышленности;
граждане Республики Казахстан, внесшие особый вклад в развитие образования, науки, научно-технической и инновационной деятельности в сфере машиностроения.
Нагрудный знак "Металлургия саласының үздігі"
46. Нагрудным знаком награждаются сотрудники и работники металлургической отрасли, имеющие стаж работы в отрасли 10 лет и более в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за значительный вклад в развитие металлургии, металлургической промышленности, технологий, автоматизации и других отраслей, а также в подготовку квалифицированных кадров.
Нагрудный знак "Металлург даңқы" І, ІІ, ІІІ степеней
47. Нагрудным знаком награждаются работники:
в сфере металлургической промышленности за исследования и разработки по проблемам развития отрасли, достижения в создании и внедрении новой техники и технологий, инициативу и мужество, проявленные при ликвидации аварий на предприятии, достижения во внедрении прогрессивных форм организации труда и управления, активное участие в подготовке квалифицированных кадров;
осуществляющие свою деятельность в других отраслях промышленности, за активное сотрудничество и содействие в развитии металлургической промышленности.
Нагрудный знак "Металлург даңқы" имеет три степени:

43. Төсбелгімен:
қызметтік міндеттерін үлгілі орындағаны, орындаған тапсырмаларының жоғары сапасы, бастамашылдығы, шығармашылық белсенділігі, ұзақ және мінсіз қызметі, кәсіби қызметте жоғары көрсеткішке қол жеткізгені, ерекше үлесі мен жұмыстағы басқа жетістіктері үшін саладағы жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтізбелік есептеуде 10 жыл болатын және одан асатын қорғаныс өнеркәсібі жүйесінің қызметкерлері мен жұмыскерлері;
қорғаныс өнеркәсібі саласындағы білім беруді, ғылымды, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті дамытуға ерекше үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары марапатталады.
"Құрылыс саласының үздігі" төсбелгісі
44. Төсбелгімен:
құрылыс саласының дамуына елеулі үлес қосқаны және құрылыс саласында жоғары нәтижелерге қол жеткізгені үшін саладағы жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтізбелік есептеуде 10 жыл болатын және одан асатын құрылыс саласының қызметкерлері мен жұмыскерлері;
құрылыс саласындағы білім беруді, ғылымды, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті дамытуға ерекше үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары марапатталады.
"Машина жасау өнеркәсібінің үздігі" төсбелгісі
45. Төсбелгімен:
машина жасау өнеркәсібінің дамуына ерекше үлес қосқаны үшін саладағы жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтізбелік есептеуде 10 жыл болатын және одан асатын машина жасау саласының қызметкерлері мен жұмыскерлері;
машина жасау саласындағы білім беруді, ғылымды, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті дамытуға ерекше үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары марапатталады.
"Металлургия саласының үздігі" төсбелгісі
46. Төсбелгімен металлургияның, металлургия өнеркәсібінің, технологиялардың, автоматтандырудың және басқа да салалардың дамуына, сондай-ақ білікті кадрларды даярлауға елеулі үлесі үшін саладағы жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтізбелік есептеуде 10 жыл болатын және одан асатын металлургия саласының қызметкерлері мен жұмыскерлері марапатталады.
І, ІІ, ІІІ дәрежелі "Металлург даңқы" төсбелгісі
47. Төсбелгімен:
саланы дамыту проблемалары бойынша зерттеулер мен әзірлемелер, жаңа техника мен технологияларды жасау мен енгізудегі жетістіктері, кәсіпорындардағы аварияларды жою кезінде көрсеткен бастамашылдығы мен ерлігі, еңбекті ұйымдастырудың және басқарудың прогрессивті нысандарын енгізудегі жетістіктері, білікті кадрлар даярлауға белсене қатысқаны үшін металлургия өнеркәсібі саласындағы жұмыскерлер;
металлургия өнеркәсібін дамытуда белсенді ынтымақтастығы және жәрдемдескені үшін өнеркәсіптің басқа салаларында өз қызметін жүзеге асыратын қызметкерлер марапатталады.
"Металлург даңқы" төсбелгісі үш дәрежеден тұрады:

1) "Металлург даңқы" I степени – для награждения за 12 лет выслуги в отрасли металлургической промышленности;
2) "Металлург даңқы" ІI степени – для награждения за 8 лет выслуги в отрасли металлургической промышленности;
3) "Металлург даңқы" ІІI степени – для награждения за 5 лет выслуги в отрасли металлургической промышленности.
"Нагрудный знак "Сәулет саласының үздігі"
48. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники и работники архитектуры и градостроительства, имеющие стаж работы в отрасли 10 лет и более в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за достижение высоких результатов и значительный вклад в развитие отрасли архитектуры и градостроительства;
граждане Республики Казахстан, внесшие особый вклад в развитие образования, науки, научно-технической и инновационной деятельности в сфере архитектуры и градостроительства.
Нагрудный знак "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы саласының үздігі"
49. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники и работники области жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, имеющие стаж работы в отрасли 10 лет и более в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
граждане Республики Казахстан, внесшие особый вклад в развитие в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства.
Нагрудный знак "Шахта құрылысының үздігі"
50. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники и работники угольной промышленности, имеющие стаж работы в отрасли 10 лет и более в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за особый вклад в развитие угольной промышленности и шахтстроительных предприятий;
граждане Республики Казахстан и иностранные граждане, внесшие особый вклад в проведение подземных добычных и надземных строительных работ;
граждане Республики Казахстан, внесшие особый вклад в развитие образования, науки, научно-технической и инновационной деятельности в шахтной отрасли и угольной промышленности.
Нагрудные знаки "Шахтер даңқы" І, ІІ, ІІІ степеней
51. Нагрудным знаком награждаются:
рабочие, руководители и специалисты, постоянно занятые на подземных и открытых работах в действующих и строящихся угольных, дренажных шахтах и разрезах, за безупречную работу;
другие работники отрасли угольной промышленности, обеспечивающие деятельность предприятий, организаций угольной промышленности и шахтного строительства;
работники других отраслей, зарубежные специалисты за активное сотрудничество и содействие в развитии угольной промышленности.
Нагрудный знак "Шахтер даңқы" имеет три степени:

1) металлургия өнеркәсібі саласында 12 жыл сіңірген еңбегі үшін марапаттауға – І дәрежелi "Металлург даңқы";
2) металлургия өнеркәсібі саласында 8 жыл сіңірген еңбегі үшін марапаттауға – ІІ дәрежелi "Металлург даңқы";
3) металлургия өнеркәсібі саласында 5 жыл сіңірген еңбегі үшін марапаттауға – ІІІ дәрежелi "Металлург даңқы".
"Сәулет саласының үздігі" төсбелгісі
48. Төсбелгімен:
сәулет және қала құрылысы саласының дамуына елеулі үлес қосып, жоғары нәтижелерге қол жеткізгені үшін саладағы жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтізбелік есептеуде 10 жыл болатын және одан асатын сәулет және қала құрылысы саласының қызметкерлері мен жұмыскерлері;
сәулет және қала құрылысы саласындағы білім беруді, ғылымды, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті дамытуға ерекше үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары марапатталады.
"Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы саласының үздігі" төсбелгісі
49. Төсбелгімен:
саладағы жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтізбелік есептеуде 10 жыл болатын және одан асатын тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласының қызметкерлері мен жұмыскерлері;
тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласының дамуына ерекше үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары марапатталады.
"Шахта құрылысының үздігі" төсбелгісі
50. Төсбелгімен:
көмір өнеркәсібі мен шахта құрылысы кәсіпорындарының дамуына ерекше үлесі үшін саладағы жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес күнтізбелік есептеуде 10 жыл болатын және одан асатын көмір өнеркәсібі саласының қызметкерлері мен жұмыскерлері;
жерасты қазба және жерүсті құрылыс жұмыстарын жүргізуге ерекше үлес қосқан Қазақстан Республикасының және шетел азаматтары;
шахта саласы мен көмір өнеркәсібіндегі білім беруді, ғылымды, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті дамытуға ерекше үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары марапатталады.
І, ІІ, ІІІ дәрежелі "Шахтер даңқы" төсбелгісі
51. Төсбелгімен:
жұмыс істеп тұрған және салынып жатқан көмір, дренаж шахталары мен разрездерінде жерасты және ашық жұмыстарда тұрақты істейтін жұмысшылар, басшылар мен мамандар мінсіз жұмысы үшін;
көмір өнеркәсібі және шахта құрылысы кәсіпорындарының, ұйымдарының қызметін қамтамасыз ететін көмір өнеркәсібі саласының басқа жұмыскерлері;
белсенді ынтымақтастығы мен көмір өнеркәсібін дамытуға жәрдемдескені үшін басқа салалардың жұмыскерлері, шетелдік мамандар марапатталады.
"Шахтер даңқы" төсбелгісі үш дәрежеден тұрады:

1) "Шахтер даңқы" I степени – за 12 лет выслуги в отрасли угольной промышленности;
2) "Шахтер даңқы" II степени – за 8 лет выслуги в отрасли угольной промышленности;
3) "Шахтер даңқы" III степени – за 5 лет выслуги в отрасли угольной промышленности.
Нагрудным знаком "Шахтер даңқы" награждаются работники без учета стажа работы за особые достижения в создании, внедрении и освоении новой техники и технологии, внедрении прогрессивных форм организации труда и управления, за мужество, инициативу, проявленные при ликвидации аварии и спасении людей.
Нагрудный знак "Химия өнеркәсібінің үздігі"
52. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники и работники химической промышленности, имеющие стаж работы в отрасли 10 лет и более в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за особый вклад в развитие химической промышленности;
граждане Республики Казахстан, внесшие особый вклад в развитие образования, науки, научно-технической и инновационной деятельности в сфере химической промышленности.
Нагрудный знак "Білім беру саласының үздігі"
53. Нагрудным знаком награждаются работники, имеющие стаж работы в органах и организациях образования 10 и более лет, за внедренные в учебный процесс активные формы и методы организации и проведения занятий, контроля знаний и новые интерактивные технологии, обеспечивающие развитие самостоятельности учащихся, воспитанников, индивидуализацию их обучения, успехи в руководстве научно-исследовательской и проектно-конструкторской деятельностью обучаемых, достижения в региональных, республиканских, международных образовательных и научно-технических программах и проектах, исследования по актуальным проблемам образования, заслуги в подготовке и повышении квалификации педагогов, переподготовке специалистов системы образования, успехи в разработке учебной литературы, производстве учебных пособий и оборудования, успехи в организации финансово-хозяйственной деятельности, развитии и укреплении материально-технической, экспериментально-производственной базы организаций образования.
Нагрудный знак "Спорт саласының үздігі"
54. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники и работники спортивной отрасли, имеющие стаж работы 10 лет и более в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
тренеры-преподаватели и наставники, обеспечившие многолетнюю успешную учебно-тренировочную и воспитательную работу по подготовке известных спортсменов или команд, добившихся успехов на крупных международных соревнованиях;
граждане Республики Казахстан, внесшие особый вклад в развитие образовательной, научной, научно-технической и инновационной деятельности в области физической культуры и спорта.
Нагрудный знак "Туризм саласының үздігі"

1) көмір өнеркәсібі саласында 12 жыл сіңірген еңбегі үшін – І дәрежелi "Шахтер даңқы";
2) көмір өнеркәсібі саласында 8 жыл сіңірген еңбегі үшін – ІІ дәрежелi "Шахтер даңқы";
3) көмір өнеркәсібі саласында 5 жыл сіңірген еңбегі үшін – ІІІ дәрежелi "Шахтер даңқы".
"Шахтер даңқы" төсбелгісімен жаңа техника мен технологияны жасаудағы, енгізу мен игерудегі, еңбекті ұйымдастырудың және басқарудың прогрессивті нысандарын енгізудегі айрықша жетістіктері үшін, аварияларды жою және адамдарды құтқару кезінде көрсеткен ерлігі, бастамашылдығы үшін жұмыс өтілі есепке алынбай марапатталады.
"Химия өнеркәсібінің үздігі" төсбелгісі
52. Төсбелгімен:
химия өнеркәсібінің дамуына ерекше үлесі үшін саладағы жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтізбелік есептеуде 10 жыл болатын және одан асатын химия өнеркәсібі саласының қызметкерлері мен жұмыскерлері;
химия өнеркәсібі саласындағы білім беруді, ғылымды, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті дамытуға ерекше үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары марапатталады.
"Білім беру саласының үздігі" төсбелгісі"
53. Төсбелгімен білім беру процесіне сабақты ұйымдастыру мен өткізудің, білімді бақылаудың белсенді нысандары мен әдістерін және оқушылардың, тәрбиеленушілердің өздігінен дамуын, оларды оқытуды дараландыруды қамтамасыз ететін интерактивті жаңа технологияларды енгізгені, оқушыларының ғылыми-зерттеу және жобалық-конструкторлық қызметіне жетекшілік етудегі табысы, өңірлік, республикалық және халықаралық білім беру және ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобалардағы жетістіктері, білім берудің өзекті проблемалары бойынша зерттеулері, педагогтерді даярлау мен олардың біліктілігін арттыруға, білім беру жүйесінің мамандарын қайта даярлауға сіңірген еңбегі, оқу әдебиетін әзірлеудегі, оқу құралдары мен жабдықтар өндірісіндегі жетістіктері, қаржы-шаруашылық қызметті ұйымдастырудағы, білім беру ұйымдарының материалдық-техникалық, тәжірибелік-өндірістік базасын дамыту мен нығайтудағы табысы үшін жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес білім беру органдары мен ұйымдарында 10 жыл болатын және одан асатын жұмыскерлер марапатталады.
"Спорт саласының үздігі" төсбелгісі
54. Төсбелгімен:
жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес 10 жыл болатын және одан асатын спорт саласының қызметкерлері мен жұмыскерлері;
танымал спортшыларды немесе халықаралық ірі жарыстарда табысқа қол жеткізген командаларды даярлауда көпжылдық табысты оқу-жаттығу және тәрбиелік жұмысты қамтамасыз еткен жаттықтырушы-оқытушылар мен тәлімгерлер;
дене шынықтыру және спорт саласындағы білім беруді, ғылымды, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті дамытуға ерекше үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары марапатталады.
"Туризм саласының үздігі" төсбелгісі

55. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники и работники отрасли туризма, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и профессионально выполняющие возложенные на них обязанности, имеющие стаж работы 10 лет и более в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
граждане Республики Казахстан, внесшие особый вклад в развитие образовательной, научной, научно-технической и инновационной деятельности в сфере туризма.
Нагрудный знак "Ақпарат саласының үздігі"
56. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники и работники сферы средств массовой информации, внесшие значительный вклад в развитие отрасли, имеющие стаж работы 10 лет и более в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
граждане Республики Казахстан, достигшие высоких результатов в труде, имеющие положительные характеристики по службе, добросовестно и ответственно выполняющие возложенные на них обязанности в сфере средств массовой информации.
Нагрудный знак "Архив саласының үздігі"
57. Нагрудным знаком награждаются сотрудники и работники архивной службы, внесшие особый вклад в развитие архивного дела и активно участвовавшие в его совершенствовании, имеющие стаж работы 10 лет и более в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Нагрудный знак "Мәдениет саласының үздігі"
58. Нагрудным знаком награждаются сотрудники и работники отрасли культуры, внесшие особый вклад в развитие культуры, за многолетнюю работу и личный вклад в развитие культурной сферы, активное участие в совершенствовании культурной отрасли и инновационную деятельность в системе культуры, имеющие стаж работы 10 лет и более в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Нагрудный знак "Метрология саласының үздігі"
59. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники и работники в сфере метрологии, подготовившие предложения по совершенствованию законодательной и нормативной базы, имеющие стаж работы 10 лет и более в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
граждане Республики Казахстан и иностранные граждане, внесшие особый вклад в развитие образовательной, научной, научно-технической и инновационной деятельности в сфере метрологии.
Нагрудный знак "Стандарттау саласының үздігі"
60. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники и работники в сфере стандартизации, подготовившие предложения по совершенствованию законодательной и нормативной базы, имеющие стаж работы 10 лет и более в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
граждане Республики Казахстан и иностранные граждане, внесшие особый вклад в развитие образовательной, научной, научно-технической и инновационной деятельности в сфере стандартизации.
Нагрудный знак "Аэроғарыш саласының үздігі"

55. Төсбелгімен:
қызметі бойынша оң мінездемесі бар, өздеріне жүктелген міндеттерін адал және кәсіби орындайтын, жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес 10 жыл болатын және одан асатын туризм саласының қызметкерлері мен жұмыскерлері;
туризм саласындағы білім беруді, ғылымды, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті дамытуға ерекше үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары марапатталады.
"Ақпарат саласының үздігі" төсбелгісі
56. Төсбелгімен:
саланың дамуына елеулі үлесі үшін жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес 10 жыл болатын және одан асатын бұқаралық ақпарат құралдары саласының қызметкерлері мен жұмыскерлері;
бұқаралық ақпарат құралдары саласында жоғары нәтижелерге қол жеткізген, қызметі бойынша оң мінездемесі бар, өздеріне жүктелген міндеттерін адал және жауапкершілікпен орындайтын Қазақстан Республикасының азаматтары марапатталады.
"Архив саласының үздігі" төсбелгісі
57. Төсбелгімен архив ісінің дамуына ерекше үлес қосқан және оны жетілдіруге белсенді қатысқан, жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес 10 жыл болатын және одан асатын архив қызметінің қызметкерлері мен жұмыскерлері марапатталады.
"Мәдениет саласының үздігі" төсбелгісі
58. Төсбелгімен көпжылдық жұмысы мен мәдениет саласын дамытуға жеке үлесі, мәдениет саласын жетілдіруге белсенді қатысқаны және мәдениет жүйесіндегі инновациялық қызметі үшін мәдениет саласының дамуына ерекше үлес қосқан, жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес 10 жыл болатын және одан асатын мәдениет саласының қызметкерлері мен жұмыскерлері марапатталады.
"Метрология саласының үздігі" төсбелгісі
59. Төсбелгімен:
заңнамалық және нормативтік базаны жетілдіру бойынша ұсыныстар дайындаған, жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес 10 жыл болатын және одан асатын метрология саласының қызметкерлері мен жұмыскерлері;
метрология саласындағы білім беруді, ғылымды, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті дамытуға ерекше үлес қосқан Қазақстан Республикасының және шетел азаматтары марапатталады.
"Стандарттау саласының үздігі" төсбелгісі
60. Төсбелгімен:
заңнамалық және нормативтік базаны жетілдіру бойынша ұсыныстар дайындаған, жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес 10 жыл болатын және одан асатын стандарттау саласының қызметкерлері мен жұмыскерлері;
стандарттау саласындағы білім беруді, ғылымды, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті дамытуға ерекше үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетел азаматтары марапатталады.
"Аэроғарыш саласының үздігі" төсбелгісі

61. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники, внесшие особый вклад в становление и развитие космической отрасли Республики Казахстан, имеющие стаж работы 10 лет и более в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
граждане Республики Казахстан и иностранные граждане, внесшие особый вклад в развитие космической отрасли, реализацию совместных космических программ и проектов, развитие образовательной, научной, научно-технической и инновационной деятельности в космической сфере.
Нагрудный знак "Байланыс саласының үздігі"
62. Нагрудным знаком награждаются сотрудники в сфере информатизации и связи, проявившие высокие результаты в работе, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и ответственно выполняющие возложенные на них обязанности, проявляющие инициативу и профессионализм, являющиеся наставниками для молодых специалистов, имеющие стаж работы 10 лет и более в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Нагрудный знак "Цифрландыру саласының үздігі"
63. Нагрудным знаком награждаются сотрудники, достигшие высоких результатов в труде, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и ответственно выполняющие возложенные на них обязанности, проявившие профессионализм в своей сфере, имеющие стаж работы 10 лет и более в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Нагрудный знак "Гидрометеорология саласының үздігі"
64. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники, имеющие стаж работы 10 лет и более в соответствии с законодательством Республики Казахстан, внесшие вклад в развитие Национальной гидрометеорологической службы Казахстана и совершенствование работ по мониторингу загрязнения окружающей среды;
граждане Республики Казахстан, внесшие особый вклад в развитие образовательной, научной, научно-технической и инновационной деятельности в сфере гидрометеорологии.
Нагрудный знак "Орман шаруашылығы саласының үздігі"
65. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники, имеющие стаж работы 10 лет и более в соответствии с законодательством Республики Казахстан, внесшие значительный вклад в охрану, восстановление и совершенствование лесных ресурсов;
граждане Республики Казахстан, внесшие особый вклад в пропаганду идей бережного отношения к лесу и окружающей среде.
Нагрудный знак "Экология саласының үздігі"
66. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники, внесшие активный и плодотворный вклад в охрану природных богатств и окружающей среды, имеющие стаж работы 10 лет и более в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
граждане Республики Казахстан и иностранные граждане, внесшие особый вклад в развитие образовательной, научной, научно-технической и инновационной деятельности в сфере экологии.
Нагрудный знак "Су шаруашылығының үздігі"

61. Төсбелгімен:
Қазақстан Республикасы ғарыш саласының қалыптасуы мен дамуына ерекше үлес қосқан, жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес 10 жыл болатын және одан асатын қызметкерлер;
ғарыш саласын дамытуға, бірлескен ғарыштық бағдарламалар мен жобаларды іске асыруға, ғарыш саласындағы білім беруді, ғылымды, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті дамытуға ерекше үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетел азаматтары марапатталады.
"Байланыс саласының үздігі" төсбелгісі
62. Төсбелгімен жұмысында жоғары нәтиже көрсеткен, қызметі бойынша оң мінездемесі бар, өздеріне жүктелген міндеттерді адал және жауапкершілікпен орындайтын, бастамашылдық пен кәсіпқойлық танытатын, жас мамандарға тәлімгер болып жүрген, жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес 10 жыл болатын және одан асатын ақпараттандыру және байланыс саласының қызметкерлері марапатталады.
"Цифрландыру саласының үздігі" төсбелгісі
63. Төсбелгімен жұмысында жоғары нәтижеге қол жеткізген, қызметі бойынша оң мінездемесі бар, өздеріне жүктелген міндеттерді адал және жауапкершілікпен орындайтын, өз саласында кәсіпқойлық танытатын, жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес 10 жыл болатын және одан асатын қызметкерлер марапатталады.
"Гидрометеорология саласының үздігі" төсбелгісі
64. Төсбелгімен:
Қазақстанның Ұлттық гидрометеорологиялық қызметінің дамуына және қоршаған ортаның ластануын мониторингтеу жұмыстарын жетілдіруге үлес қосқан, жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес 10 жыл болатын және одан асатын қызметкерлер;
гидрометеорология саласындағы білім беруді, ғылымды, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті дамытуға ерекше үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары марапатталады.
"Орман шаруашылығы саласының үздігі" төсбелгісі
65. Төсбелгімен:
орман ресурстарын қорғауға, қалпына келтіруге және оларды жетілдіруге елеулі үлес қосқан, жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес 10 жыл болатын және одан асатын қызметкерлер;
орманға және қоршаған ортаға ұқыпты қарау идеяларын насихаттауға ерекше үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары марапатталады.
"Экология саласының үздігі" төсбелгісі
66. Төсбелгімен:
табиғи байлық пен қоршаған ортаны қорғауға белсенді және нәтижелі үлес қосқан, жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес 10 жыл болатын және одан асатын қызметкерлер;
экология саласындағы білім беруді, ғылымды, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті дамытуға ерекше үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетел азаматтары марапатталады.
"Су шаруашылығының үздігі" төсбелгісі

67. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники, имеющие стаж работы 10 лет и более в соответствии с законодательством Республики Казахстан, внесшие вклад в развитие водного хозяйства;
граждане Республики Казахстан, внесшие особый вклад в развитие образования, науки, научно-технической и инновационной деятельности в сфере водного хозяйства.
Нагрудный знак "Табиғи монополия саласының үздігі"
68. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники, имеющие стаж работы 10 лет и более в соответствии с законодательством Республики Казахстан, внесшие значительный вклад в сферу регулирования естественных монополий в Республике Казахстан;
работники других организаций и лица, осуществляющие деятельность в сфере естественной монополий, иностранные граждане за весомый вклад и активное участие в развитии естественных монополий.
Нагрудный знак "Экономика саласының үздігі"
69. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники, имеющие стаж работы 10 лет и более в соответствии с законодательством Республики Казахстан, внесшие значительный вклад в развитие и укрепление национальной экономики Республики Казахстан;
высокопрофессиональные работники, граждане Республики Казахстан и иностранные граждане, разработавшие и реализовавшие новые программы, проекты в экономической сфере, совершенствовавшие методы реализации государственных программ и национальных проектов, направленных на развитие экономики, выполнявшие особо важные и сложные задачи, а также образцово исполнявшие свои служебные обязанности.
Нагрудный знак "Үздік қызметкер"
70. Нагрудным знаком награждаются сотрудники центральных государственных органов и их ведомств, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и профессионально выполняющие возложенные на них обязанности, имеющие общий стаж работы на государственной службе не менее 10 лет.
Приложение 1
к Правилам награждения
ведомственными наградами
(лишения ведомственных наград)
некоторых государственных
органов, входящих в структуру
Правительства Республики Казахстан
НАГРАДНОЙ ЛИСТ
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________________
2. Должность, место работы, службы __________________________________
(указать точное наименование подразделения предприятия, учреждения, организации)
3. Пол ____________________________________________________________
4. Год и место рождения ____________________________________________
5. Образование ____________________________________________________
6. Ученая степень, ученое звание _____________________________________

67. Төсбелгімен:
су шаруашылығының дамуына үлес қосқан, жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес 10 жыл болатын және одан асатын қызметкерлер;
су шаруашылығы саласындағы білім беруді, ғылымды, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті дамытуға ерекше үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары марапатталады.
"Табиғи монополия саласының үздігі" төсбелгісі
68. Төсбелгімен:
Қазақстан Республикасында табиғи монополияларды реттеу саласына елеулі үлес қосқан, жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес 10 жыл болатын және одан асатын қызметкерлер;
табиғи монополиялар саласындағы қызметті жүзеге асыратын басқа ұйымдардың жұмыскерлері мен тұлғалар, табиғи монополиялардың дамуына елеулі үлес қосып, белсенді қатысқаны үшін шетел азаматтары марапатталады.
"Экономика саласының үздігі" төсбелгісі
69. Төсбелгімен:
Қазақстан Республикасының ұлттық экономикасын дамытуға және нығайтуға елеулі үлес қосқан, жұмыс өтілі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес 10 жыл болатын және одан асатын қызметкерлер;
экономикалық салада жаңа бағдарламаларды, жобаларды әзірлеп, іске асырған, экономиканы дамытуға бағытталған мемлекеттік бағдарламалар мен ұлттық жобаларды іске асыру әдістерін жетілдірген, ерекше маңызды және күрделі міндеттерді орындаған, сондай-ақ өздерінің қызметтік міндеттерін үлгілі атқарған жоғары білікті жұмыскерлер, Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетел азаматтары марапатталады.
"Үздік қызметкер" төсбелгісі
70. Төсбелгімен қызметі бойынша оң мінездемесі бар, өздеріне жүктелген міндеттерді адал және кәсіби деңгейде орындайтын, мемлекеттік қызметтегі жалпы жұмыс өтілі 10 жыл болатын және одан асатын Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін орталық мемлекеттік органдар мен олардың ведомстволарының қызметкерлері марапатталады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің құрылымына
кіретін кейбір мемлекеттік
органдардың ведомстволық
наградаларымен марапаттау
(ведомстволық наградаларынан
айыру) қағидаларына
1-қосымша
НАГРАДА ҚАҒАЗЫ
1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)__________________________________
2. Лауазымы, жұмыс, қызмет орны __________________________________
(кәсіпорын, мекеме, ұйым бөлімшесінің дәл атауы көрсетіледі)
3. Жынысы _______________________________________________________
4. Туған жылы мен туған жері _______________________________________
5. Білімі __________________________________________________________
6. Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы __________________________________

7. Какими государственными наградами Республики Казахстан награжден(а) и дата награждения ____________________________________________________________
8. Домашний адрес _________________________________________________
9. Общий стаж работы ______________________________________________
10. Стаж работы в отрасли ___________________________________________
11. Стаж работы в данном трудовом коллективе _________________________
12. Характеристика с указанием конкретных особых заслуг награждаемого:
___________________________________________________________________
Кандидатура обсуждена и рекомендована _______________________________
___________________________________________________________________
(наименование предприятия, учреждения, организации, дата обсуждения, № протокола)
Представляется к ___________________________________________________
(вид награды)
Руководитель предприятия, учреждения, организации ____________________
(подпись)
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии) М.П.
"____" ______________________ г. (дата заполнения)
Примечание: фамилия, имя, отчество (при его наличии) награждаемого заполняются по удостоверению личности, и обязательно указывается транскрипция на казахском и русском языках.
Приложение 2
к Правилам награждения
ведомственными наградами
(лишения ведомственных наград)
некоторых государственных
органов, входящих в структуру
Правительства Республики Казахстан
КУӘЛІК
Беткі жағы
УДОСТОВЕРЕНИЕ
Внутренняя сторона
____________________________
(органның атауы)
_____________________________
(наименование органа)
_________________________
медаліне (төсбелгісіне)
№ ____ куәлік
Удостоверение № ____________
к медали (нагрудному знаку)
_____________________________
__________________________
(тегі)
_____________________________
(фамилия)
__________________________
(аты)
____________________________
(имя)
____________________________
(әкесінің аты) (бар болса)
__________________________
(отчество) (при его наличии)
____________________________ (бұйрық күні, № )
__________________ ___________ (лауазымы) (ТАӘ)
(қолы)
________________________ (дата, № приказа) ___________________ __________ (должность) (ФИО)
(подпись)
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от " " 2026 года №
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2011 года № 1539
Перечень
и описания ведомственных наград некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан
1. Перечень ведомственных наград некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан
Медали:

7. Қазақстан Республикасының қандай мемлекеттік наградаларымен марапатталғаны
және марапатталған уақыты: ______________________________________
8. Үйінің мекенжайы: ______________________________________________
9. Жалпы жұмыс өтілі ______________________________________________
10. Саладағы жұмыс өтілі ____________________________________________
11. Осы еңбек ұжымындағы жұмыс өтілі _______________________________
12. Марапатталушының нақты айрықша сіңірген еңбегі көрсетілген
мінездеме: ________________________________________________________
Кандидатура _________________ (кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның атауы,
талқылау күні, хаттаманың №) ___________________ талқыланып, ұсынылды.
Мына наградаға ұсынылады _________________________________________
(награданың түрі)
Кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның басшысы ___________________ (қолы)
___________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты) (бар болса)
М.О. ______________ жылғы "____" _______________ (толтырылған күні)
Ескертпе: марапатталушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) жеке куәлігі
бойынша толтырылады және міндетті түрде қазақ және орыс тілдеріндегі
транскрипциясы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің құрылымына
кіретін кейбір мемлекеттік
органдардың ведомстволық
наградаларымен марапаттау
(ведомстволық наградаларынан
айыру) қағидаларына
2-қосымша
КУӘЛІКБеткі жағы
УДОСТОВЕРЕНИЕВнутренняя сторона
_________________________
(органның атауы)
_________________________
(наименование органа)
_________________________ медаліне
(төсбелгісіне) № ____ куәлік
Удостоверение №____________ к медали
(нагрудному знаку) ____________________________
__________________________ (тегі)
__________________________ (фамилия)
__________________________ (аты)
__________________________ (имя)
__________________________
(әкесінің аты) (бар болса)
___________________________ (отчество)
(при его наличии)
____________________________ (бұйрық күні, №)
___________________________
(дата, № приказа)
______________ ___________
(лауазымы) (ТАӘ)
______________ ___________
(должность) (ФИО)
(қолы)
(подпись)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 2 шілдедегі
№ 575 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 1539 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларының тізбесі және сипаттамалары
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларының тізбесі
Медальдар:

1. Министерства иностранных дел Республики Казахстан:
"Нәзір Төреқұлов".
2. Министерства просвещения Республики Казахстан:
"Ыбырай Алтынсарин".
3. Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан:
1) "Қаныш Сәтбаев";
2) "Жоғары білім беру саласына қосқан үлесі үшін".
4. Министерства здравоохранения Республики Казахстан:
"Санжар Асфендияров".
5. Государственные органы, входящие в структуру Правительства Республики Казахстан (без привязки к конкретной отрасли):
1) "Еңбек ардагері";
2) "Салаға қосқан үлесі үшін".
Нагрудные знаки:
1. Министерства иностранных дел Республики Казахстан:
"Дипломатия саласының үздігі".
2. Министерства энергетики Республики Казахстан:
1) "Мұнай-газ саласының үздігі";
2) "Энергетика саласының үздігі".
3. Министерства юстиции Республики Казахстан:
"Заң саласының үздігі".
4. Министерства финансов Республики Казахстан:
1) "Қаржы саласының үздігі";
2) "Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі".
5. Министерства здравоохранения Республики Казахстан:
1) "Денсаулық сақтау саласының үздігі";
2) "Құрметті донор".
6. Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан:
"Ауыл шаруашылығы саласының үздігі".
7. Министерства транспорта Республики Казахстан:
1) "Авиация саласының үздігі";
2) "Автокөлік саласының үздігі";
3) "Автомобиль жолдары саласының үздігі";
4) "Теміржол саласының үздігі".
8. Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан:
1) "Геология саласының үздігі";
2) "Кен өндіру ісінің үздігі";
3) "Кенші даңқы" І, ІІ, ІІІ степеней;
4) "Қорғаныс өнеркәсібінің үздігі";
5) "Құрылыс саласының үздігі";
6) "Машина жасау өнеркәсібінің үздігі";
7) "Металлургия саласының үздігі";
8) "Металлург даңқы" І, ІІ, ІІІ степеней;
9) "Сәулет саласының үздігі";
10) "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы саласының үздігі";
11) "Шахта құрылысының үздігі";
12) "Шахтер даңқы" І, ІІ, ІІІ степеней;
13) "Химия өнеркәсібінің үздігі".
9. Министерства просвещения Республики Казахстан:
"Білім беру саласының үздігі".
10. Министерства туризма и спорта Республики Казахстан:
1) "Спорт саласының үздігі";
2) "Туризм саласының үздігі".
11. Министерства культуры и информации Республики Казахстан:
1) "Ақпарат саласының үздігі";
2) "Архив саласының үздігі";
3) "Мәдениет саласының үздігі".
12. Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан:
1) "Метрология саласының үздігі";
2) "Стандарттау саласының үздігі".
13. Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан:
1) "Аэроғарыш саласының үздігі";
2) "Байланыс саласының үздігі";
3) "Цифрландыру саласының үздігі".

1. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі:
"Нәзір Төреқұлов".
2. Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі:
"Ыбырай Алтынсарин".
3. Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі:
1) "Қаныш Сәтбаев";
2) "Жоғары білім беру саласына қосқан үлесі үшін".
4. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі:
"Санжар Асфендияров".
5. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органдар (нақты салаға байланыстырылмаған):
1) "Еңбек ардагері";
2) "Салаға қосқан үлесі үшін".
Төсбелгілер:
1. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі:
"Дипломатия саласының үздігі".
2. Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі:
1) "Мұнай-газ саласының үздігі";
2) "Энергетика саласының үздігі".
3. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі:
"Заң саласының үздігі".
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі:
1) "Қаржы саласының үздігі";
2) "Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі".
5. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі:
1) "Денсаулық сақтау саласының үздігі";
2) "Құрметті донор".
6. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі:
"Ауыл шаруашылығы саласының үздігі".
7. Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі:
1) "Авиация саласының үздігі";
2) "Автокөлік саласының үздігі";
3) "Автомобиль жолдары саласының үздігі";
4) "Теміржол саласының үздігі".
8. Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі:
1) "Геология саласының үздігі";
2) "Кен өндіру ісінің үздігі";
3) І, ІІ, ІІІ дәрежелі "Кенші даңқы";
4) "Қорғаныс өнеркәсібінің үздігі";
5) "Құрылыс саласының үздігі";
6) "Машина жасау өнеркәсібінің үздігі";
7) "Металлургия саласының үздігі";
8) І, ІІ, ІІІ дәрежелі "Металлург даңқы";
9) "Сәулет саласының үздігі";
10) "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы саласының үздігі";
11) "Шахта құрылысының үздігі";
12) І, ІІ, ІІІ дәрежелі "Шахтер даңқы";
13) "Химия өнеркәсібінің үздігі".
9. Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі:
"Білім беру саласының үздігі".
10. Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі:
1) "Спорт саласының үздігі";
2) "Туризм саласының үздігі".
11. Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі:
1) "Ақпарат саласының үздігі";
2) "Архив саласының үздігі";
3) "Мәдениет саласының үздігі".
12. Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі:
1) "Метрология саласының үздігі";
2) "Стандарттау саласының үздігі".
13. Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі:
1) "Аэроғарыш саласының үздігі";
2) "Байланыс саласының үздігі";
3) "Цифрландыру саласының үздігі".

14. Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан:
1) "Гидрометеорология саласының үздігі";
2) "Орман шаруашылығы саласының үздігі";
3) "Экология саласының үздігі".
15. Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан:
"Су шаруашылығының үздігі".
16. Министерства национальной экономики Республики Казахстан:
1) "Табиғи монополия саласының үздігі;
2) "Экономика саласының үздігі".
17. Государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан (без привязки к конкретной отрасли):
"Үздік қызметкер".
2. Описания ведомственных наград некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан (далее - описания):
Медаль Министерства иностранных дел Республики Казахстан
"Нәзір Төреқұлов" (приложение 1)
Медаль изготавливается из латуни в форме круга диаметром 34 миллиметра (далее – мм). Аверс медали блестящий.
В центре аверса медали изображены барельефное изображение портрета Назира Торекулова, по обеим сторонам – лавровые листья. В нижней части медали на ленте нанесена надпись "НӘЗІР ТӨРЕҚҰЛОВ". Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медаль Министерства просвещения Республики Казахстан
"Ыбырай Алтынсарин" (приложение 2)
Медаль изготавливается из сплава меди и никеля в форме круга диаметром 32 мм. Аверс медали блестящий.
В центре аверса медали расположено барельефное изображение портрета Ыбырая Алтынсарина, в нижней части нанесена надпись "ЫБЫРАЙ АЛТЫНСАРИН". Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
В центре реверса медали расположена надпись "ПЕДАГОГИКАЛЫҚ ҚЫЗМЕТТЕГІ ТАБЫСТАРЫ ҮШІН", в нижней части расположены национальный орнамент и порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медали Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан
"Қаныш Сәтбаев" (приложение 3)
Медаль изготавливается из латуни в форме круга диаметром 34 мм. Аверс медали блестящий.
В центре аверса медали на бордовом фоне расположено барельефное изображение портрета Каныша Сатбаева, в нижней части имеется надпись "ҚАНЫШ СӘТБАЕВ". Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Жоғары білім беру саласына қосқан үлесі үшін" (приложение 4)
Медаль изготавливается из латуни в форме круга диаметром 30 мм. Аверс медали блестящий.
В центре аверса медали расположено изображение раскрытой книги, в левой верхней части – квадратный академический головной убор. В нижней части медали с обеих сторон изображены лавровые листья. Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
На реверсе медали расположены надпись "ЖОҒАРЫ БІЛІМ БЕРУ САЛАСЫНА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" и порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой синего цвета.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медаль Министерства здравоохранения Республики Казахстан
"Санжар Асфендияров" (приложение 5)
Медаль изготавливается из латуни в форме круга диаметром 37 мм. Аверс медали блестящий.
В центре круга на аверсе медали расположено барельефное изображение портрета Санжара Асфендиярова, в нижней части имеется надпись "САНЖАР АСФЕНДИЯРОВ". По внешнему краю круга изображен национальный орнамент. Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
В центре круга на реверсе медали расположен символ Всемирной организации здравоохранения, на заднем фоне которого расположены лучи солнца, а в нижней части по обеим сторонам – лавровые листья и порядковый номер медали. По внешнему краю круга изображен национальный орнамент.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медали государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан (без привязки к конкретной отрасли)
"Еңбек ардагері" (приложение 6)
Медаль изготавливается из латуни в форме круга диаметром 34 мм. Аверс медали блестящий.
Внутри круга на аверсе медали изображены шанырак, солнце с лучами. По внешнему верхнему краю круга расположена надпись "ЕҢБЕК АРДАГЕРІ", а в нижней части по обеим сторонам – национальный орнамент. Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
В центре реверса медали расположены надпись "ИГІЛІК АБЫРОЙ ДАҢҚ" и порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой серого цвета. В центре ленты расположены три синие полосы.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Салаға қосқан үлесі үшін" (приложение 7)
Медаль изготавливается из латуни в форме восьмиконечной звезды диаметром 40 мм. Аверс медали блестящий.
В центре аверса медали изображен шанырак на голубом фоне. По внешнему краю шанырака расположены кереге и национальный орнамент. По верхней части медали расположена надпись "САЛАҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН", а в нижней части – национальный орнамент. Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета. В центре ленты расположен национальный орнамент желтого цвета.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудный знак Министерства иностранных дел Республики Казахстан
"Дипломатия саласының үздігі" (приложение 8)
Нагрудный знак изготавливается из латуни в форме круга диаметром 35 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
В центре аверса нагрудного знака расположено изображение синего земного шара, внутри изображена контурная карта Республики Казахстан. На фоне земного шара изображен парящий орел, по обеим сторонам лавровые листья зеленого цвета, в нижней части на ленте расположена надпись "ДИПЛОМАТИЯ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ". Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудные знаки Министерства энергетики Республики Казахстан
"Мұнай-газ саласының үздігі" (приложение 9)
Нагрудный знак изготавливается из латуни в форме круга диаметром 26 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
В центре круга на аверсе нагрудного знака изображена нефтяная буровая установка, в верхнем левом углу – капля нефти с элементами национального орнамента. По внешнему верхнему краю круга на голубом фоне расположена надпись "МҰНАЙ-ГАЗ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ", а по нижнему краю – национальные орнаменты. Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Энергетика саласының үздігі" (приложение 10)
Нагрудный знак изготавливается из латуни в форме круга диаметром 26 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
В центре круга на аверсе нагрудного знака расположены изображения линии электропередачи и электростанции. В их верхней части изображена восьмиконечная звезда, в нижней части – национальный орнамент. По внешнему верхнему краю круга на голубом фоне расположена надпись "ЭНЕРГЕТИКА САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ", а по нижнему краю – национальные орнаменты. Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудный знак Министерства юстиции Республики Казахстан
"Заң саласының үздігі" (приложение 11)
Нагрудный знак изготавливается из мельхиора в форме восьмиконечной звезды диаметром 40 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
На аверсе нагрудного знака в центре круга темно-синего цвета расположены весы правосудия, в верхней части – лучистое солнце и парящий орел, в нижней части – изображение раскрытой книги.
По внешнему верхнему краю круга расположена надпись желтого цвета "ЗАҢ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ", по нижнему краю – национальный орнамент. Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудные знаки Министерства финансов Республики Казахстан
"Қаржы саласының үздігі" (приложение 12)
Нагрудный знак изготавливается из латуни в форме круга диаметром 30 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
На аверсе нагрудного знака расположена восьмиконечная звезда с голубым кругом в центре. Внутри круга изображена золотая подноса (чаша), в верхней части изображены золотые монеты и национальный орнамент. По внешнему верхнему краю круга расположена надпись "ҚАРЖЫ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ", по нижнему краю – национальный орнамент. Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі" (приложение 13)
Нагрудный знак изготавливается из латуни в форме восьмиконечной звезды диаметром 35 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
На аверсе нагрудного знака расположены символ Комитета государственных доходов и надпись "МЕМЛЕКЕТТІК КІРІСТЕР ОРГАНДАРЫНЫҢ ҮЗДІГІ" желтого цвета. Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака окаймлены бортиком.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудные знаки Министерства здравоохранения Республики Казахстан
"Денсаулық сақтау саласының үздігі" (приложение 14)
Нагрудный знак изготавливается из латуни в форме круга диаметром 37 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
На аверсе нагрудного знака на голубом фоне расположен шанырак. В центре которого на красном круге изображен символ Всемирной организации здравоохранения. По внешнему верхнему краю круга на белом фоне расположена надпись "ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ". Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Құрметті донор" (приложение 15)
Нагрудный знак изготавливается из латуни в форме круга диаметром 34 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
В центре аверса нагрудного знака изображен символ донорства крови в виде капли крови бордового цвета, в центре которой расположен графический символ сердечного ритма белого цвета.
По верхнему внешнему краю круга расположена надпись "ҚҰРМЕТТІ ДОНОР", а по нижнему краю изображен национальный орнамент. Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца крепится к четырехугольной колодке шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой синего цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудный знак Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
"Ауыл шаруашылығы саласының үздігі" (приложение 16)
Нагрудный знак изготавливается из латуни в форме круга диаметром 34 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
В центре круга на аверсе нагрудного знака изображены колосья пшеницы, национальный орнамент и лучи солнца. По внешнему верхнему краю круга расположен национальный орнамент, а по нижнему краю – надпись "АУЫЛ ШАРУАШЫЛЫҒЫ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ". Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета. На обеих сторонах ленты расположены две желтые полосы.
На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудные знаки Министерства транспорта Республики Казахстан
"Авиация саласының үздігі" (приложение 17)

14. Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі:
1) "Гидрометеорология саласының үздігі";
2) "Орман шаруашылығы саласының үздігі";
3) "Экология саласының үздігі".
15. Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі:
"Су шаруашылығының үздігі".
16. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі:
1) "Табиғи монополия саласының үздігі";
2) "Экономика саласының үздігі".
17. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органдар (нақты салаға байланыстырмай):
"Үздік қызметкер".
2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларының сипаттамалары (бұдан әрі – Сипаттамалар)
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінің медалі
"Нәзір Төреқұлов" (1-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 34 миллиметр (бұдан әрі – мм) шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ортасында Нәзір Төреқұлов портретінің барельефтік бейнесі, оның екі жағынан лавр жапырақтары бейнеленген. Медальдің төменгі бөлігіндегі лентада "НӘЗІР ТӨРЕҚҰЛОВ" деген жазу жазылған. Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде медальдің реттік нөмірі орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігінің медалі
"Ыбырай Алтынсарин" (2-қосымша)
Медаль мыс пен никельдің қорытпасынан диаметрі 32 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ортасында Ыбырай Алтынсарин портретінің барельефтік бейнесі орналасқан, оның төменгі бөлігінде "ЫБЫРАЙ АЛТЫНСАРИН" деген жазу жазылған. Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Медаль реверсінің ортасында "ПЕДАГОГИКАЛЫҚ ҚЫЗМЕТТЕГІ ТАБЫСТАРЫ ҮШІН" деген жазу, оның төменгі жағында ұлттық ою-өрнек және медальдің реттік нөмірі орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігінің медальдары
"Қаныш Сәтбаев" (3-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 34 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ортасында күрең қызыл фонда Қаныш Сәтбаев портретінің барельефтік бейнесі орналасқан, оның төменгі бөлігінде "ҚАНЫШ СӘТБАЕВ" деген жазу бар. Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде медальдің реттік нөмірі орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Жоғары білім беру саласына қосқан үлесі үшін" (4-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 30 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ортасында ашылған кітаптың бейнесі, сол жақ жоғарғы бөлігінде академиялық шаршы бас киім орналасқан. Медальдің төменгі бөлігінде екі жағынан лавр жапырақтары бейнеленген. Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Медаль реверсінде "ЖОҒАРЫ БІЛІМ БЕРУ САЛАСЫНА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" деген жазу және медальдің реттік нөмірі орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көк түсті қатқыл лентамен қапталған.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің медалі
"Санжар Асфендияров" (5-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 37 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсіндегі шеңбердің ортасында Санжар Асфендияров портретінің барельефтік бейнесі орналасқан, оның төменгі бөлігінде "САНЖАР АСФЕНДИЯРОВ" деген жазу бар. Шеңбердің сыртқы шетінің бойымен ұлттық ою-өрнек бейнеленген. Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Медаль реверсіндегі шеңбердің ортасында Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының нышаны бейнеленген, оның артқы фонында шұғылалы күн және төменгі бөлігінде екі жағынан лавр жапырақтары мен медальдің реттік нөмірі орналасқан. Шеңбердің сыртқы жиегінің бойымен ұлттық ою-өрнек бейнеленген.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органдарының медальдары (нақты салаға байланыстырылмаған)
"Еңбек ардагері" (6-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 34 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсіндегі шеңбердің ішінде шаңырақ, шұғылалы күн бейнеленген. Шеңбердің сыртқы жоғарғы жиегінің бойымен "ЕҢБЕК АРДАГЕРІ" деген жазу, төменгі бөлігінде екі жағынан ұлттық ою-өрнек орналасқан. Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Медаль реверсінің ортасында "ИГІЛІК АБЫРОЙ ДАҢҚ" деген жазу және медальдің реттік нөмірі орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол сұр түсті қатқыл лентамен қапталған. Лентаның ортасында көк түсті үш жолақ орналасқан.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Салаға қосқан үлесі үшін" (7-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 40 мм сегізбұрышты жұлдыз пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ортасында көгілдір фонда шаңырақ орналасқан. Шаңырақтың сыртқы жиегінің бойымен кереге және ұлттық ою-өрнек орналасқан. Медальдің жоғарғы бөлігінде "САЛАҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" деген жазу, төменгі бөлігінде ұлттық ою-өрнек орналасқан. Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде медальдің реттік нөмірі орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған. Лентаның ортасында сары түсті ұлттық ою-өрнек орналасқан.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінің төсбелгісі
"Дипломатия саласының үздігі" (8-қосымша)
Төсбелгi жезден диаметрі 35 мм шеңбер пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсінің ортасында көк түсті жер шарының бейнесі орналасқан, оның ішінде Қазақстан Республикасының контурлық картасы бейнеленген. Жер шарының фонында қалықтаған қыран, оның екі жағында жасыл түсті лавр жапырақтары, төменгі бөлігінде лентада "ДИПЛОМАТИЯ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ" деген жазу орналасқан. Төсбелгідегі барлық бейнелер мен жазулар бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігінің төсбелгілері
"Мұнай-газ саласының үздігі" (9-қосымша)
Төсбелгi жезден диаметрі 26 мм шеңбер пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсіндегі шеңбердің ортасында мұнай бұрғылау қондырғысының бейнесі, жоғарғы сол жақ бұрышында ұлттық ою-өрнек элементімен мұнай тамшысы бейнеленген. Шеңбердің сыртқы жоғарғы жиегінің бойымен көгілдір фонда "МҰНАЙ-ГАЗ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ" деген жазу, төменгі жиегінің бойымен ұлттық ою-өрнек орналасқан. Төсбелгідегі барлық бейнелер мен жазулар бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Энергетика саласының үздігі" (10-қосымша)
Төсбелгi жезден диаметрі 26 мм шеңбер пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсіндегі шеңбердің ортасында электр беру желілері мен электр станциясының бейнелері орналасқан. Олардың жоғарғы бөлігінде сегіз бұрышты жұлдыз, төменгі бөлігінде ұлттық ою-өрнек бейнеленген. Шеңбердің сыртқы жоғарғы жиегінің бойымен көгілдір фонда "ЭНЕРГЕТИКА САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ" деген жазу, ал төменгі жиегінің бойымен ұлттық ою-өрнек орналасқан. Төсбелгідегі барлық бейнелер мен жазулар бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінің төсбелгісі
"Заң саласының үздігі" (11-қосымша)
Төсбелгі мельхиордан диаметрі 40 мм сегізбұрышты жұлдыз пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсінде қою көк түсті шеңбердің ортасында сот таразысының бейнесі, оның жоғарғы жағында шұғылалы күн мен қалықтаған қыран және төменгі жағында ашылған кітаптың бейнесі орналасқан.
Шеңбердің сыртқы жоғарғы жиегінің бойымен "ЗАҢ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ" деген сары түсті жазу, ал төменгі жиегінің бойымен ұлттық ою-өрнек орналасқан. Төсбелгідегі барлық бейнелер мен жазулар бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің төсбелгілері
"Қаржы саласының үздігі" (12-қосымша)
Төсбелгі жезден диаметрі 30 мм шеңбер пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсінде сегіз бұрышты жұлдыз бар, оның ортасында көгілдір түсті шеңбер орналасқан. Шеңбердің ішінде алтын табақ (тостаған), оның жоғарғы жағында алтын монеталар және ұлттық ою-өрнек бейнеленген. Шеңбердің сыртқы жоғарғы жиегінің бойымен "ҚАРЖЫ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ" деген жазу, ал төменгі жиегінің бойымен ұлттық ою-өрнек орналасқан. Төсбелгідегі барлық бейнелер мен жазулар бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі" (13-қосымша)
Төсбелгі жезден диаметрі 35 мм сегізбұрышты жұлдыз пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсінде Мемлекеттік кірістер комитетінің нышаны және сары түсті "МЕМЛЕКЕТТІК КІРІСТЕР ОРГАНДАРЫНЫҢ ҮЗДІГІ" деген жазу орналасқан. Төсбелгідегі барлық бейнелер мен жазулар бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің төсбелгісі
"Денсаулық сақтау саласының үздігі" (14-қосымша)
Төсбелгі жезден диаметрі 37 мм шеңбер пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсінде көгілдір фонда шаңырақ бейнеленген, оның ортасында, қызыл түсті шеңбердің ішінде Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының нышаны бейнеленген. Шеңбердің сыртқы жоғарғы жиегінің бойымен ақ түсті фонда "ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ" деген жазу орналасқан. Төсбелгідегі барлық бейнелер мен жазулар бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Құрметті донор" (15-қосымша)
Төсбелгі жезден диаметрі 34 мм шеңбер пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсінің ортасында қою қызыл түсті қан тамшысы түріндегі қан донорлығының нышаны бейнеленген, оның ортасында ақ түсті жүрек ырғағының графикалық нышаны орналасқан.
Шеңбердің сыртқы жоғарғы жиегінің бойымен "ҚҰРМЕТТІ ДОНОР" деген жазу орналасқан, төменгі жиегінің бойымен ұлттық ою-өрнек бейнеленген. Төсбелгідегі барлық бейнелер мен жазулар бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігінің төсбелгісі
"Ауыл шаруашылығы саласының үздігі" (16-қосымша)
Төсбелгі жезден диаметрі 34 мм шеңбер пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсіндегі шеңбердің ортасында бидай масағы, ұлттық ою-өрнек және шұғылалы күн бейнеленген. Шеңбердің сыртқы жоғарғы жиегінің бойымен ұлттық ою-өрнек, ал төменгі жиегінің бойымен "АУЫЛ ШАРУАШЫЛЫҒЫ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ" деген жазу орналасқан. Төсбелгідегі барлық бейнелер мен жазулар бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған. Лентаның екі шетінде сары түсті екі жолақ орналасқан.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігінің төсбелгілері
"Авиация саласының үздігі" (17-қосымша)

Нагрудный знак изготавливается из латуни в форме круга диаметром 32,8 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
На аверсе нагрудного знака на фоне зеленого цвета расположены контур карты Республики Казахстан серого цвета, шанырак, капля воды голубого цвета и лист зеленого цвета. По нижней части круга на ленте желтого цвета имеется надпись "ЭКОЛОГИЯ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ". Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой зеленого цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудный знак Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
"Су шаруашылығының үздігі" (приложение 54)
Нагрудный знак изготавливается из мельхиора в форме круга диаметром 32 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
В центре аверса нагрудного знака изображено гидротехническое сооружение (гидротехническая плотина), по каналам которого течет вода синего, голубого и светло-голубого цветов, на заднем фоне расположен контур карты Республики Казахстан. По внешнему верхнему краю круга расположена надпись белого цвета "СУ ШАРУАШЫЛЫҒЫНЫҢ ҮЗДІГІ". Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудные знаки Министерства национальной экономики Республики Казахстан
"Табиғи монополия саласының үздігі" (приложение 55)
Нагрудный знак изготавливается из латуни в форме круга диаметром 34 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
На аверсе нагрудного знака внутри круга голубого цвета расположен лучистое солнце, парящий орел, шанырак и изображения электроснабжения, водоснабжения, газоснабжения и теплоснабжения. По внешнему верхнему краю круга расположена надпись "ТАБИҒИ МОНОПОЛИЯ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ", а в нижней части изображен национальный орнамент. Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Экономика саласының үздігі" (приложение 56)
Нагрудный знак изготавливается из латуни в форме круга диаметром 34 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
На аверсе нагрудного знака внутри круга расположена надпись "ЭКОНОМИКА САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ", по внешнему краю круга – национальный орнамент. Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудный знак государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан (без привязки к конкретной отрасли)
"Үздік қызметкер" (приложение 57)
Основа нагрудного знака изготавливается из мельхиора, накладка – из латуни в форме многоугольной звезды диаметром 50 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
В центре аверса нагрудного знака на синем фоне изображены крылатый барс, лавровые листья, девять точек и надпись "ҮЗДІК ҚЫЗМЕТКЕР". По внешнему краю круга расположены восемь солнечных лучей. Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак крепится к одежде при помощи винта и гайки.
Приложение 1
к описаниям
Медаль "Нәзір Төреқұлов"
Приложение 2
к описаниям
Медаль "Ыбырай Алтынсарин"
Приложение 3
к описаниям
Медаль "Қаныш Сәтбаев"
Приложение 4
к описаниям
Медаль "Жоғары білім беру саласына қосқан үлесі үшін"
Приложение 5
к описаниям
Медаль "Санжар Асфендияров"
Приложение 6
к описаниям
Медаль "Еңбек ардагері"
Приложение 7
к описаниям
Медаль "Салаға қосқан үлесі үшін"
Приложение 8
к описаниям
Нагрудный знак "Дипломатия саласының үздігі"
Приложение 9
к описаниям
Нагрудный знак "Мұнай-газ саласының үздігі"
Приложение 10
к описаниям
Нагрудный знак "Энергетика саласының үздігі"
Приложение 11
к описаниям
Нагрудный знак "Заң саласының үздігі"
Приложение 12
к описаниям
Нагрудный знак "Қаржы саласының үздігі"
Приложение 13
к описаниям
Нагрудный знак "Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі"
Приложение 14
к описаниям
Нагрудный знак "Денсаулық сақтау саласының үздігі"
Приложение 15
к описаниям
Нагрудный знак "Құрметті донор"
Приложение 16
к описаниям
Нагрудный знак "Ауыл шаруашылығы саласының үздігі"
Приложение 17
к описаниям
Нагрудный знак "Авиация саласының үздігі"
Приложение 18
к описаниям
Нагрудный знак "Автокөлік саласының үздігі"
Приложение 19
к описаниям
Нагрудный знак "Автомобиль жолдары саласының үздігі"
Приложение 20
к описаниям
Нагрудный знак "Теміржол саласының үздігі"
Приложение 21
к описаниям
Нагрудный знак "Геология саласының үздігі"
Приложение 22
к описаниям
Нагрудный знак "Кен өндіру ісінің үздігі"
Приложение 23
к описаниям
Нагрудный знак "Кенші даңқы" І степени
Приложение 24
к описаниям
Нагрудный знак "Кенші даңқы" ІІ степени
Приложение 25
к описаниям
Нагрудный знак "Кенші даңқы" ІІІ степени
Приложение 26
к описаниям
Нагрудный знак "Қорғаныс өнеркәсібінің үздігі"
Приложение 27
к описаниям
Нагрудный знак "Құрылыс саласының үздігі"
Приложение 28
к описаниям
Нагрудный знак "Машина жасау өнеркәсібінің үздігі"
Приложение 29
к описаниям
Нагрудный знак "Металлургия саласының үздігі"
Приложение 30
к описаниям
Нагрудный знак "Металлург даңқы" І степени
Приложение 31
к описаниям
Нагрудный знак "Металлург даңқы" ІІ степени
Приложение 32
к описаниям
Нагрудный знак "Металлург даңқы" ІІІ степени
Приложение 33
к описаниям
Нагрудный знак "Сәулет саласының үздігі"
Приложение 34
к описаниям
Нагрудный знак
"Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы саласының үздігі"
Приложение 35
к описаниям
Нагрудный знак "Шахта құрылысының үздігі"
Приложение 36
к описаниям
Нагрудный знак "Шахтер даңқы" І степени
Приложение 37
к описаниям
Нагрудный знак "Шахтер даңқы" ІІ степени
Приложение 38
к описаниям
Нагрудный знак "Шахтер даңқы" ІІІ степени
Приложение 39
к описаниям
Нагрудный знак "Химия өнеркәсібінің үздігі"
Приложение 40
к описаниям
Нагрудный знак "Білім беру саласының үздігі"
Приложение 41
к описаниям
Нагрудный знак "Спорт саласының үздігі"
Приложение 42
к описаниям
Нагрудный знак "Туризм саласының үздігі"
Приложение 43
к описаниям
Нагрудный знак "Ақпарат саласының үздігі"
Приложение 44
к описаниям
Нагрудный знак "Архив саласының үздігі"
Приложение 45
к описаниям
Нагрудный знак "Мәдениет саласының үздігі"
Приложение 46
к описаниям
Нагрудный знак "Метрология саласының үздігі"
Приложение 47
к описаниям
Нагрудный знак "Стандарттау саласының үздігі"
Приложение 48
к описаниям
Нагрудный знак "Аэроғарыш саласының үздігі"
Приложение 49
к описаниям
Нагрудный знак "Байланыс саласының үздігі"
Приложение 50
к описаниям
Нагрудный знак "Цифрландыру саласының үздігі"
Приложение 51
к описаниям
Нагрудный знак "Гидрометеорология саласының үздігі"
Приложение 52
к описаниям
Нагрудный знак "Орман шаруашылығы саласының үздігі"
Приложение 53
к описаниям
Нагрудный знак "Экология саласының үздігі"
Приложение 54
к описаниям
Нагрудный знак "Су шаруашылығының үздігі"
Приложение 55
к описаниям
Нагрудный знак "Табиғи монополия саласының үздігі"
Приложение 56
к описаниям
Нагрудный знак "Экономика саласының үздігі"
Приложение 57
к описаниям
Нагрудный знак "Үздік қызметкер"

Төсбелгі жезден диаметрі 32,8 мм шеңбер пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгінің аверсінде жасыл түсті фонда Қазақстан Республикасы картасының сұр түсті контуры, шаңырақ, көгілдір түсті су тамшысы және жасыл түсті жапырақ орналасқан. Шеңбердің төменгі бөлігінің бойымен сары түсті лентада "ЭКОЛОГИЯ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ" деген жазу жазылған. Төсбелгідегі барлық бейнелер мен жазулар бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол жасыл түсті қатқыл лентамен қапталған.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігінің төсбелгісі
"Су шаруашылығының үздігі" (54-қосымша)
Төсбелгі мельхиордан диаметрі 32 мм шеңбер пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсінің ортасында арналарынан көк, көгілдір және ашық-көгілдір түсті су ағып тұрған гидротехникалық құрылысжай (гидротехникалық бөгет) бейнеленген, артқы фонда Қазақстан Республикасы картасының контуры орналасқан. Шеңбердің сыртқы жоғарғы жиегінің бойымен "СУ ШАРУАШЫЛЫҒЫНЫҢ ҮЗДІГІ" деген ақ түсті жазу орналасқан. Төсбелгідегі барлық бейнелер мен жазулар бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінің төсбелгілері
"Табиғи монополия саласының үздігі" (55-қосымша)
Төсбелгі жезден диаметрі 34 мм шеңбер пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсінде көгілдір түсті шеңбердің ішінде шуақты күн, қалықтаған қыран, шаңырақ және электрмен, сумен, газбен, жылумен жабдықтаудың бейнелері орналасқан. Шеңбердің сыртқы жоғарғы жиегінің бойымен "ТАБИҒИ МОНОПОЛИЯ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ" деген жазу орналасқан, ал төменгі бөлігінде ұлттық ою-өрнек бейнеленген. Төсбелгідегі барлық бейнелер мен жазулар бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Экономика саласының үздігі" (57-қосымша)
Төсбелгі жезден диаметрі 34 мм шеңбер пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсіндегі шеңбердің ішінде "ЭКОНОМИКА САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ" деген жазу, оның сыртқы жиегінің бойымен ұлттық ою-өрнек орналасқан. Төсбелгідегі барлық бейнелер мен жазулар бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органдардың төсбелгісі (нақты салаға байланыстырылмаған)
"Үздік қызметкер" (57-қосымша)
Төсбелгі негізі мельхиордан, қондырмасы жезден диаметрі 50 мм көпбұрышты жұлдыз пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсінің ортасында көк фонда қанатты барыс, лавр жапырақтары, тоғыз нүкте және "ҮЗДІК ҚЫЗМЕТКЕР" деген жазу орналасқан. Шеңбердің сыртқы жиегінің бойымен сегіз күн сәулесі бейнеленген. Төсбелгідегі барлық бейнелер мен жазулар бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі киімге бұрама мен бұрандама арқылы бекітіледі.
Сипаттамаларға
1-қосымша
"Нәзір Төреқұлов" медалі
Сипаттамаларға
2-қосымша
"Ыбырай Алтынсарин" медалі
Сипаттамаларға
3-қосымша
"Қаныш Сәтбаев" медалі
Сипаттамаларға
4-қосымша
"Жоғары білім беру саласына қосқан үлесі үшін" медалі
Сипаттамаларға
5-қосымша
"Санжар Асфендияров" медалі
Сипаттамаларға
6-қосымша
"Еңбек ардагері" медалі
Сипаттамаларға
7-қосымша
"Салаға қосқан үлесі үшін" медалі
Сипаттамаларға
8-қосымша
"Дипломатия саласының үздігі" төсбелгiсi
Сипаттамаларға
9-қосымша
"Мұнай-газ саласының үздігі" төсбелгiсi
Сипаттамаларға
10-қосымша
"Энергетика саласының үздігі" төсбелгiсi
Сипаттамаларға
11-қосымша
"Заң саласының үздігі" төсбелгiсi
Сипаттамаларға
12-қосымша
"Қаржы саласының үздігі" төсбелгiсi
Сипаттамаларға
13-қосымша
"Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі" төсбелгiсi
Сипаттамаларға
14-қосымша
"Денсаулық сақтау саласының үздігі" төсбелгiсi
Сипаттамаларға
15-қосымша
"Құрметті донор" төсбелгiсi
Сипаттамаларға
16-қосымша
"Ауыл шаруашылығы саласының үздігі" төсбелгiсi
Сипаттамаларға
17-қосымша
"Авиация саласының үздігі" төсбелгiсi
Сипаттамаларға
18-қосымша
"Автокөлік саласының үздігі" төсбелгiсi
Сипаттамаларға
19-қосымша
"Автомобль жолдары саласының үздігі" төсбелгiсi
Сипаттамаларға
20-қосымша
"Теміржол саласының үздігі" төсбелгiсi
Сипаттамаларға
21-қосымша
"Геология саласының үздігі" төсбелгісі
Сипаттамаларға
22-қосымша
"Кен өндіру ісінің үздігі" төсбелгісі
Сипаттамаларға
23-қосымша
І дәрежелі "Кенші даңқы" төсбелгісі
Сипаттамаларға
24-қосымша
ІІ дәрежелі "Кенші даңқы" төсбелгісі
Сипаттамаларға
25-қосымша
ІІІ дәрежелі "Кенші даңқы" төсбелгісі
Сипаттамаларға
26-қосымша
"Қорғаныс өнеркәсібінің үздігі" төсбелгісі
Сипаттамаларға
27-қосымша
"Құрылыс саласының үздігі" төсбелгісі
Сипаттамаларға
28-қосымша
"Машина жасау өнеркәсібінің үздігі" төсбелгiсi
Сипаттамаларға
29-қосымша
"Металлургия саласының үздігі" төсбелгiсi
Сипаттамаларға
30-қосымша
І дәрежелі "Металлург даңқы" төсбелгiсi
Сипаттамаларға
31-қосымша
ІІ дәрежелі "Металлург даңқы" төсбелгiсi
Сипаттамаларға
32-қосымша
ІІІ дәрежелі "Металлург даңқы" төсбелгiсi
Сипаттамаларға
33-қосымша
"Сәулет саласының үздігі" төсбелгісі
Сипаттамаларға
34-қосымша
"Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы саласының үздігі" төсбелгісі
Сипаттамаларға
35-қосымша
"Шахта құрылысының үздігі" төсбелгісі
Сипаттамаларға
36-қосымша
І дәрежелі "Шахтер даңқы" төсбелгісі
Сипаттамаларға
37-қосымша
ІІ дәрежелі "Шахтер даңқы" төсбелгісі
Сипаттамаларға
38-қосымша
ІІІ дәрежелі "Шахтер даңқы" төсбелгісі
Сипаттамаларға
39-қосымша
"Химия өнеркәсібінің үздігі" төсбелгiсi
Сипаттамаларға
40-қосымша
"Білім беру саласының үздігі" төсбелгісі
Сипаттамаларға
41-қосымша
"Спорт саласының үздігі" төсбелгісі
Сипаттамаларға
42-қосымша
"Туризм саласының үздігі" төсбелгісі
Сипаттамаларға
43-қосымша
"Ақпарат саласының үздігі" төсбелгісі
Сипаттамаларға
44-қосымша
"Архив саласының үздігі" төсбелгісі
Сипаттамаларға
45-қосымша
"Мәдениет саласының үздігі" төсбелгісі
Сипаттамаларға
46-қосымша
"Метрология саласының үздігі" төсбелгісі
Сипаттамаларға
47-қосымша
"Стандарттау саласының үздігі" төсбелгісі
Сипаттамаларға
48-қосымша
"Аэроғарыш саласының үздігі" төсбелгісі
Сипаттамаларға
49-қосымша
"Байланыс саласының үздігі" төсбелгісі
Сипаттамаларға
50-қосымша
"Цифрландыру саласының үздігі" төсбелгісі
Сипаттамаларға
51-қосымша
"Гидрометеорология саласының үздігі" төсбелгісі
Сипаттамаларға
52-қосымша
"Орман шаруашылығы саласының үздігі" төсбелгісі
Сипаттамаларға
53-қосымша
"Экология саласының үздігі" төсбелгісі
Сипаттамаларға
54-қосымша
"Су шаруашылығының үздігі" төсбелгісі
Сипаттамаларға
55-қосымша
"Табиғи монополия саласының үздігі" төсбелгісі
Сипаттамаларға
56-қосымша
"Экономика саласының үздігі" төсбелгісі
Сипаттамаларға
57-қосымша
"Үздік қызметкер" төсбелгісі