О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 "Вопросы Министерства энергетики Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 мая 2026 года № 360
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 2.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 "Вопросы Министерства энергетики Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 15:
дополнить подпунктом 22-1) следующего содержания:
"22-1) определяет порядок оказания государственных услуг, выполнения функций и взаимодействия с лицами, осуществляющими операции в сфере разведки, добычи и оборота сырой нефти, газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа), либо их уполномоченными представителями посредством единой государственной системы управления топливно-энергетическим комплексом;";
подпункт 53) изложить в следующей редакции:
"53) разрабатывает и утверждает формы и порядок представления отчетов лицами, осуществляющими операции в сфере разведки, добычи и оборота сырой нефти, газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа);";
подпункт 60) исключить;
дополнить подпунктами 76-1) и 76-2) следующего содержания:
"76-1) согласовывает порядок отнесения территорий к малоизученным территориям для целей разведки и добычи углеводородов;
76-2) согласовывает порядок функционирования единой платформы недропользования, а также перечень его информационных ресурсов, сервисов и функций;";
подпункт 77) изложить в следующей редакции:
"77) разрабатывает и утверждает перечень стратегических участков недр в области углеводородов по согласованию с уполномоченным органом по изучению недр;";
дополнить подпунктом 77-1) следующего содержания:
"77-1) разрабатывает и утверждает порядок ведения перечня стратегических участков недр в области углеводородов по согласованию с уполномоченным органом по изучению недр;";
подпункт 80) исключить;
подпункт 158-1) исключить;
подпункты 161) и 162) исключить;
подпункт 290-16) изложить в следующей редакции:
"290-16) разрабатывает и утверждает порядок формирования и функционирования единой государственной системы управления топливно-энергетическим комплексом, в том числе сбор, представление, обработку, хранение, использование и распространение информации по учету сырой нефти, газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа);".

"Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 4 мамырдағы № 360 қаулысы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ережесінде:
15-тармақта:
мынадай мазмұндағы 22-1) тармақшамен толықтырылсын:
"22-1) отын-энергетика кешенін басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі арқылы шикі мұнайды, газ конденсатын, шикі газды және оны өңдеу өнімдерін (тауарлық газды) барлау, өндіру және айналымы саласындағы операцияларды жүзеге асыратын тұлғалармен не олардың уәкілетті өкілдерімен мемлекеттік қызметтер көрсету, функцияларды орындау және өзара іс-қимыл тәртібін айқындайды;";
53) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"53) шикі мұнайды, газ конденсатын, шикі газды және оны қайта өңдеу өнімдерін (тауарлық газды) барлау, өндіру және олардың айналымы саласындағы операцияларды жүзеге асыратын тұлғалардың есептерді ұсыну нысандары мен тәртібін әзірлейді және бекітеді;";
60) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 76-1) және 76-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"76-1) көмірсутектерді барлау және өндіру мақсаттары үшін аумақтарды аз зерттелген аумақтарға жатқызу тәртібін келіседі;";
"76-2) жер қойнауын пайдаланудың бірыңғай платформасының жұмыс істеу тәртібін, сондай-ақ оның ақпараттық ресурстарының, сервистері мен функцияларының тізбесін келіседі;";
77) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"77) жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша көмірсутектер саласында стратегиялық жер қойнауы учаскелерінің тізбесін әзірлейді және бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 77-1) тармақшамен толықтырылсын:
"77-1) жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша көмірсутектер саласында стратегиялық жер қойнауы учаскелерінің тізбесін жүргізу тәртібін әзірлейді және бекітеді;";
80) тармақша алып тасталсын;
158-1) тармақша алып тасталсын;
161) және 162) тармақшалар алып тасталсын;
290-16) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"290-16) отын-энергетика кешенін басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесін қалыптастыру және оның жұмыс істеу тәртібін, оның ішінде шикі мұнайды, газ конденсатын, шикі газды және оны қайта өңдеу өнімдерін (тауарлық газды) есепке алу жөніндегі ақпаратты жинауды, беруді, өңдеуді, сақтауды, пайдалануды және таратуды әзірлейді және бекітеді;".

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев четвертого, пятого, шестого, седьмого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого и двадцатого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов

2. Осы қаулы 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы және жиырмасыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов