Об установлении требований и особенностей проведения оценки соответствия, а также выпуска в обращение транспортных средств, ввозимых из третьих стран представителями иностранных изготовителей, со дня изготовления которых прошло не более 3 лет
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 апреля 2026 года № 351
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 3.
В соответствии с абзацем третьим подпункта 3.2.7 пункта 3 Решения Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 года № 877 "О принятии технического регламента Таможенного союза "О безопасности колесных транспортных средств" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить требования и особенности проведения оценки соответствия, а также выпуска в обращение транспортных средств, ввозимых из третьих стран представителями иностранных изготовителей, со дня изготовления которых прошло не более 3 лет, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Министерству внутренних дел Республики Казахстан обеспечить первичную государственную регистрацию транспортных средств, прошедших оценку соответствия согласно настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и действует до 31 декабря 2028 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 30 апреля 2026 года № 351
Требования и особенности проведения оценки соответствия, а также выпуска в обращение транспортных средств, ввозимых из третьих стран представителями иностранных изготовителей, со дня изготовления которых прошло не более 3 лет
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие требования и особенности проведения оценки соответствия, а также выпуска в обращение транспортных средств, ввозимых из третьих стран представителями иностранных изготовителей, со дня изготовления которых прошло не более 3 лет (далее – требования), разработаны в соответствии с абзацем третьим подпункта 3.2.7 пункта 3 Решения Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 года № 877 "О принятии технического регламента Таможенного союза "О безопасности колесных транспортных средств" (далее – Решение Комиссии).
Настоящие требования распространяются на отдельные колесные транспортные средства категории М1 марки "Cadillac", ввозимые в Республику Казахстан официальными представителями иностранных изготовителей, со дня изготовления которых прошло не более 3 лет (далее – транспортные средства).
2. В настоящих требованиях используются следующие понятия:

Сәйкестікті бағалауды жүргізудің, сондай-ақ шетелдік дайындаушылардың өкілдері үшінші елдерден әкелетін, шығарылған күнінен бастап 3 жыл өтпеген көлік құралдарын айналысқа шығарудың талаптары мен ерекшеліктерін белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 30 сәуірдегі № 351 қаулысы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
"Доңғалақты көлік құралдарының қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентін қабылдау туралы" Кеден одағы комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 877 шешімінің 3-тармағының 3.2.7-тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес сәйкестікті бағалауды жүргізудің, сондай-ақ шетелдік дайындаушылардың өкілдері үшінші елдерден әкелетін, шығарылған күнінен бастап 3 жыл өтпеген көлік құралдарын айналысқа шығарудың талаптары мен ерекшеліктері белгіленсін.
2. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі осы қаулыға қосымшаға сәйкес сәйкестікті бағалаудан өткен көлік құралдарының алғашқы мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 30 сәуірдегі
№ 351 қаулысына қосымша
Сәйкестікті бағалауды жүргізудің, сондай-ақ шетелдік дайындаушылардың өкілдері үшінші елдерден әкелетін, шығарылған күнінен бастап 3 жыл өтпеген көлік құралдарын айналысқа шығарудың талаптары мен ерекшеліктері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы сәйкестікті бағалауды жүргізудің, сондай-ақ шетелдік дайындаушылардың өкілдері үшінші елдерден әкелетін, шығарылған күнінен бастап 3 жыл өтпеген көлік құралдарын айналысқа шығарудың талаптары мен ерекшеліктері (бұдан әрі – талаптар) "Доңғалақты көлік құралдарының қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентін қабылдау туралы" Кеден одағы комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 877 шешімінің (бұдан әрі – Комиссия шешімі) 3-тармағы 3.2.7-тармақшасының үшінші абзацына сәйкес әзірленді.
Осы талаптар Қазақстан Республикасына шетелдік дайындаушылардың ресми өкілдері әкелетін, шығарылған күнінен бастап 3 жыл өтпеген "Cadillac" маркалы М1 санатындағы кейбір доңғалақты көлік құралдарына (бұдан әрі – көлік құралдары) қолданылады.
2. Осы талаптарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:

1) выпуск в обращение – разрешение заинтересованным лицам без ограничений использовать и распоряжаться транспортным средством (шасси) или партией компонентов на единой таможенной территории Таможенного союза;
2) государственная регистрация транспортного средства – процедура допуска транспортного средства к участию в дорожном движении, осуществляемая уполномоченным органом по обеспечению безопасности дорожного движения после проверки соответствия документов законодательству Республики Казахстан, сверки идентификационных номеров транспортного средства с выдачей свидетельства о регистрации транспортного средства и присвоением государственного регистрационного номерного знака;
3) свидетельство о государственной регистрации транспортного средства – документ, подтверждающий допуск транспортного средства к участию в дорожном движении;
4) одобрение типа транспортного средства – документ, удостоверяющий соответствие выпускаемых в обращение транспортных средств, отнесенных к одному типу, требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности колесных транспортных средств" (ТР ТС 018/2011), утвержденного Решением Комиссии (далее – технический регламент);
5) орган по подтверждению соответствия – юридическое лицо, аккредитованное в установленном порядке для осуществления деятельности по подтверждению соответствия;
6) испытательная лаборатория (центр) – юридическое лицо или структурное подразделение юридического лица, действующее от его имени, осуществляющее испытания (исследования);
7) технический секретариат – организация, определяемая уполномоченным органом в области технического регулирования на осуществление деятельности по проверке правильности и обоснованности оформления одобрения типа транспортного средства, одобрения типа шасси, сбору сведений о выданных свидетельствах о безопасности конструкции транспортного средства и присвоению международных идентификационных кодов изготовителям транспортных средств;
8) одобрение типа – форма оценки соответствия транспортного средства (шасси) требованиям технического регламента, установленным в отношении типа транспортного средства (шасси).
Глава 2. Требования и особенности проведения оценки соответствия транспортных средств, ввозимых из третьих стран представителями иностранных изготовителей, со дня изготовления которых прошло не более 3 лет
3. Оценка соответствия транспортных средств проводится в форме одобрения типа.
4. В отношении требований, предусмотренных приложениями № 2 и 3 к техническому регламенту, в качестве доказательственных материалов допускается принимать декларации о соответствии по схемам декларирования 1д, 3д, 4д, 6д или 7д.
Указанные в части первой настоящего пункта декларации о соответствии оформляются на основании иностранных документов об оценке соответствия или протоколов испытаний, подтверждающих соответствие стандартам FMVSS (Federal Motor Vehicle Safety Standards) и EPA (Environmental Protection Agency).

1) айналысқа шығару – мүдделі тұлғаларға Кеден одағының бірыңғай кедендік аумағында көлік құралын (шассиді) немесе компоненттер партиясын шектеусіз пайдалануға және оларға билік етуге рұқсат беру;
2) көлік құралын мемлекеттік тіркеу – құжаттардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін тексергеннен, көлік құралының сәйкестендіру нөмірлерін салыстырып тексергеннен кейін көлік құралын тіркеу туралы куәлікті бере отырып және мемлекеттік тіркеу нөмірі белгісін бере отырып уәкілетті орган жүзеге асыратын, көлік құралының жол жүрісіне қатысуына рұқсат беру рәсімі;
3) көлік құралын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік – көлік құралының жол жүрісіне қатысуға жіберілгенін растайтын құжат;
4) көлік құралының типін мақұлдау – айналысқа шығарылатын бір типке жататын көлік құралдарының Комиссия шешімімен бекітілген "Доңғалақты көлік құралдарының қауіпсіздігі туралы" (КО ТР 018/2011) Кеден одағының техникалық регламентінің (бұдан әрі – техникалық регламент) талаптарына сәйкестігін куәландыратын құжат;
5) сәйкестiктi растау жөнiндегi орган – сәйкестiктi растау жөнiндегi қызметті жүзеге асыру үшiн белгiленген тәртiппен аккредиттелген заңды тұлға;
6) сынақ зертханасы (орталығы) – сынақтарды (зерттеулерді) жүзеге асыратын заңды тұлға немесе заңды тұлғаның атынан әрекет ететін оның құрылымдық бөлімшесі;
7) техникалық хатшылық – көлік құралы типін мақұлдауды, шасси типін мақұлдауды ресімдеудің дұрыстығы мен негізділігін тексеру, көлік құралы конструкциясының қауіпсіздігі туралы берілген куәліктер жөніндегі мәліметтерді жинау және көлік құралдарын жасаушыларға халықаралық сәйкестендіру кодтарын беру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ұйым;
8) типті мақұлдау – көлік құралының (шассидің) осы көлік құралының (шассидің) типіне қатысты белгіленген техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін бағалау нысаны.
2-тарау. Шетелдік дайындаушылардың өкілдері үшінші елдерден әкелетін, шығарылған күнінен бастап 3 жыл өтпеген көлік құралдарының сәйкестігін бағалауды жүргізудің талаптары мен ерекшеліктері
3. Көлік құралдарының сәйкестігін бағалау типті мақұлдау нысанында жүргізіледі.
4. Техникалық регламентке № 2 және 3 қосымшаларда көзделген талаптарға қатысты дәлелдемелік материалдар ретінде 1д, 3д, 4д, 6д немесе 7д декларациялау схемалары бойынша сәйкестік туралы декларацияларды қабылдауға жол беріледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген сәйкестік туралы декларациялары FMVSS (Federal motor Vehicle Safety Standards) және EPA (Environmental Protection Agency) стандарттарына сәйкестікті растайтын сәйкестікті бағалау туралы шетелдік құжаттар немесе сынақ хаттамалары негізінде ресімделеді.

5. Проверку выполнения требований к типам транспортных средств осуществляют органы по подтверждению соответствия.
Необходимые испытания проводят испытательные лаборатории (центры), аккредитованные в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об аккредитации в области оценки соответствия" (далее – аккредитованные испытательные лаборатории).
6. При проведении одобрения типа заявителем может быть зарегистрированное на территории Республики Казахстан уполномоченный изготовителем лицо, действующее от его имени и имеющее полномочия от изготовителя на проведение оценки соответствия его продукции.
7. Одобрение типа проводится по следующим требованиям:
1) подача заявки в орган по подтверждению соответствия, в которой указываются наименование и реквизиты заявителя, тип транспортного средства, сведения о ранее выданных одобрениях типа транспортного средства (далее – заявка).
В отношении типа транспортного средства подается одна заявка в один орган по подтверждению соответствия.
К заявке прилагаются документы по перечню согласно приложению № 12 к техническому регламенту;
2) принятие органом по подтверждению соответствия решения по заявке в течение 15 календарных дней, заключение с заявителем договора (контракта) на выполнение работ. В решении отражаются:
возможность признания и достаточность документов;
необходимость проведения испытаний с целью получения недостающих доказательственных материалов;
необходимость и сроки проведения проверки условий производства;
3) проведение идентификации представленных образцов транспортных средств аккредитованной испытательной лабораторией, их сертификационные испытания, оформление протоколов, к каждому из которых прилагается составленное изготовителем и заверенное аккредитованной испытательной лабораторией техническое описание;
4) проведение анализа производства изготовителя;
5) регистрация органом по подтверждению соответствия деклараций о соответствии, и (или) оформление сертификатов соответствия транспортного средства отдельным требованиям, предусмотренным приложениями № 2 и 3 к техническому регламенту, и выдача их заявителю;
6) подготовка органом по подтверждению соответствия заключения о возможности оформления одобрения типа транспортного средства на основании выполнения подпунктов 3), 4) и 5) настоящего пункта при условии соответствия транспортного средства требованиям технического регламента, действующим на момент оформления удостоверяющего соответствие документа;
7) оформление органом по подтверждению соответствия одобрения типа транспортного средства;

5. Көлік құралдарының типтеріне қойылатын талаптардың орындалуын тексеруді сәйкестікті растау жөніндегі органдар жүзеге асырады.
Қажетті сынақтарды "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес аккредиттелген сынақ зертханалары (орталықтары) (бұдан әрі – аккредиттелген сынақ зертханалары) жүргізеді.
6. Типті мақұлдауды жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген, дайындаушы уәкілеттік берген, оның атынан әрекет ететін және өз өнімінің сәйкестігін бағалауды жүргізуге дайындаушы өкілеттік берген тұлға өтініш беруші бола алады.
7. Типті мақұлдау мынадай талаптар бойынша жүргізіледі:
1) сәйкестікті растау жөніндегі органға өтінім беру, онда өтініш берушінің атауы мен деректемелері, көлік құралының типі, көлік құралының типіне бұған дейін берілген мақұлдау туралы мәліметтер (бұдан әрі – өтінім) көрсетіледі.
Көлік құралының типіне қатысты сәйкестікті растау жөніндегі бір органға бір өтінім беріледі.
Өтінімге техникалық регламентке № 12 қосымшаға сәйкес тізбе бойынша құжаттар қоса беріледі;
2) сәйкестікті растау жөніндегі органның күнтізбелік 15 күн ішінде өтінім бойынша шешім қабылдауы, өтініш берушімен жұмыстарды орындауға шарт (келісімшарт) жасасуы. Шешімде:
құжаттарды тану мүмкіндігі және жеткіліктілігі;
жетіспейтін дәлелдемелік материалдарды алу мақсатында сынақтар жүргізу қажеттігі;
өндіріс жағдайларын тексеру қажеттігі мен мерзімдері көрсетіледі;
3) аккредиттелген сынақ зертханасының көлік құралдарының ұсынылған үлгілерін сәйкестендіруді жүргізуі, оларды сертификаттау сынағы, олардың әрқайсысына дайындаушы жасаған және аккредиттелген сынақ зертханасы куәландырған техникалық сипаттама қоса берілетін хаттамаларды ресімдеу;
4) дайындаушының өндірісіне талдау жүргізу;
5) сәйкестікті растау жөніндегі органның сәйкестік туралы декларацияларды тіркеуі және (немесе) техникалық регламентке № 2 және 3 қосымшаларда көзделген жекелеген талаптарға көлік құралының сәйкестік сертификаттарын ресімдеу және оларды өтініш берушіге беру;
6) сәйкестікті куәландыратын құжатты ресімдеу сәтінде қолданыста болған техникалық регламенттің талаптарына көлік құралының сәйкес болуы шартымен осы тармақтың 3), 4) және 5) тармақшаларының орындалуы негізінде сәйкестікті растау жөніндегі органның көлік құралының типін мақұлдауды ресімдеу мүмкіндігі туралы қорытынды дайындауы;
7) сәйкестікті растау жөніндегі органның көлік құралының типін мақұлдауды ресімдеуі;

8) проверка правильности и обоснованности оформления одобрения типа транспортного средства техническим секретариатом;
9) утверждение и регистрация одобрения типа транспортного средства уполномоченным органом в сфере технического регулирования Республики Казахстан;
10) осуществление органом по подтверждению соответствия контроля за соответствием транспортных средств требованиям технического регламента в период действия одобрения типа транспортного средства.
8. Аккредитованная испытательная лаборатория на основании решения органа по подтверждению соответствия проводит экспертизу представленных заявителем технических описаний, идентификацию образцов транспортных средств и их испытания, оформляет протоколы испытаний, организует их регистрацию и учет.
Аккредитованная испытательная лаборатория по результатам проведенных испытаний и технической экспертизы представленных документов оформляет протокол идентификации и результатов испытаний комплектного транспортного средства, передает его в орган по подтверждению соответствия.
9. Одобрение типа транспортного средства действует до 31 декабря 2028 года.
10. Орган по подтверждению соответствия предоставляет в технический секретариат следующие документы:
1) одобрение типа транспортного средства, подписанное электронной цифровой подписью руководителя органа по подтверждению соответствия или уполномоченного им лица;
2) заявку на проведение работ по оценке соответствия;
3) решение органа по подтверждению соответствия по заявке;
4) заключение органа по подтверждению соответствия (согласно пунктам 40, 60 и 65 технического регламента в зависимости от применяемой при оформлении представленного документа процедуры);
5) общее техническое описание транспортных средств, оформленное с учетом положений приложения № 12 к техническому регламенту;
6) акт органа по подтверждению соответствия о результатах проверки условий производства изготовителя (в случае проверки перед выдачей одобрений типа транспортного средства) или материал анализа проверки условий производства изготовителя (если такая проверка проводилась), оформленные в соответствии с приложением № 13 к техническому регламенту;
7) протоколы идентификации и результатов испытаний комплектного транспортного средства, оформленные аккредитованной испытательной лабораторией, предусмотренные пунктом 32 технического регламента (при оформлении);
8) протоколы идентификации и результатов испытаний комплектного транспортного средства при оформлении одобрений типа транспортного средства;
9) доказательственные материалы (сообщение об официальном утверждении типа, сертификат соответствия, декларация о соответствии, протокол испытаний, протокол технической экспертизы), подтверждающие соответствие продукции требованиям технического регламента, явившиеся основанием для оформления одобрений типа транспортного средства;

8) техникалық хатшылықтың көлік құралының типін мақұлдауды ресімдеудің дұрыстығы мен негізділігін тексеруі;
9) Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органының көлік құралының типін мақұлдауын бекітуі және тіркеуі;
10) көлік құралдарының типін мақұлдау қолданылатын кезеңде сәйкестікті растау жөніндегі органның көлік құралдарының техникалық регламент талаптарына сәйкестігін бақылауды жүзеге асыруы.
8. Аккредиттелген сынақ зертханасы сәйкестікті растау жөніндегі органның шешімі негізінде өтініш беруші ұсынған техникалық сипаттамаларға сараптама жүргізеді, көлік құралдарының үлгілерін сәйкестендіреді және оларды сынайды, сынақ хаттамаларын ресімдейді, оларды тіркеуді және есепке алуды ұйымдастырады.
Аккредиттелген сынақ зертханасы жүргізілген сынақтардың және ұсынылған құжаттардың техникалық сараптамасының нәтижелері бойынша жиынтықты көлік құралын сәйкестендіру және сынау нәтижелерінің хаттамасын ресімдейді және оны сәйкестікті растау жөніндегі органға береді.
9. Көлік құралының типін мақұлдау 2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылады.
10. Сәйкестікті растау жөніндегі орган техникалық хатшылыққа мынадай құжаттарды тапсырады:
1) сәйкестікті растау жөніндегі орган басшысының немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған көлік құралының типін мақұлдау;
2) сәйкестікті бағалау жөніндегі жұмыстарды жүргізуге өтінім;
3) өтінім бойынша сәйкестікті растау жөніндегі органның шешімі;
4) сәйкестікті растау жөніндегі органның қорытындысы (ұсынылған құжатты ресімдеу кезінде қолданылатын рәсімге байланысты техникалық регламенттің 40, 60 және 65-тармақтарына сәйкес);
5) техникалық регламентке № 12 қосымшаның ережелерін ескере отырып ресімделген көлік құралдарының жалпы техникалық сипаттамасы;
6) техникалық регламентке № 13 қосымшаға сәйкес ресімделген дайындаушының өндіріс жағдайларын тексеру нәтижелері туралы сәйкестікті растау жөніндегі органның актісі (көлік құралының типін мақұлдауды беру алдында тексеру жағдайында) немесе дайындаушының өндіріс жағдайларын тексеруді талдау материалын (егер мұндай тексеру жүргізілсе);
7) техникалық регламенттің 32-тармағында көзделген аккредиттелген сынақ зертханасы ресімдеген жиынтық көлік құралын сәйкестендіру және сынау нәтижелерінің хаттамалары (ресімдеу кезінде);
8) көлік құралының типін мақұлдауды ресімдеу кезінде жиынтықты көлік құралын сәйкестендіру және сынау нәтижелерінің хаттамалары;
9) өнімнің техникалық регламент талаптарына сәйкестігін растайтын, көлік құралының типін мақұлдауды ресімдеу үшін негіз болған дәлелдемелік материалдар (типті ресми бекіту туралы хабарлама, сәйкестік сертификаты, сәйкестік туралы декларация, сынақ хаттамасы, техникалық сараптама хаттамасы);

10) соглашение между изготовителем и заявителем о предоставлении изготовителем полномочий заявителю на проведение оценки соответствия и о солидарной с изготовителем ответственности за обеспечение безопасности транспортных средств (шасси) в соответствии с требованиями технического регламента;
11) идентификационная карточка одобрения типа транспортного средства, одобрения типа шасси по форме согласно приложению 1 к Правилам по проверке правильности и обоснованности оформления одобрений типа транспортного средства, одобрений типа шасси, утвержденным приказом Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 8 июня 2021 года № 397-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23034) (далее – Правила).
11. Технический секретариат осуществляет проверку правильности и обоснованности оформления одобрений типа транспортного средства в соответствии с Правилами, учетом требований и особенностей, предусмотренных пунктами 4 и 10 настоящих требований.
Рассмотрение документов осуществляется техническим секретариатом в течение 30 (тридцать) рабочих дней, исчисляемых с даты их поступления в технический секретариат.
12. Технический секретариат при положительном результате проверки правильности и обоснованности оформления одобрений типа транспортного средства оформляет заключение проверки правильности и обоснованности оформления одобрения типа транспортного средства и направляет его для утверждения в уполномоченный орган в области технического регулирования в соответствии с пунктом 8 Правил.
13. В случаях неполноты представленных документов и (или) их несоответствия требованиям и особенностям, установленным в пунктах 4 и 10 настоящих требований, технический секретариат возвращает представленные документы с приложением письменного мотивированного отказа в орган по подтверждению соответствия в течение 15 (пятнадцать) календарных дней с соблюдением требований, установленных статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Глава 3. Выпуск в обращение транспортных средств, ввозимых из третьих стран представителями иностранных изготовителей, со дня изготовления которых прошло не более 3 лет
14. Транспортные средства допускаются к выпуску в обращение на рынке:
1) при их соответствии техническому регламенту с учетом требований и особенностей, предусмотренных пунктом 4 настоящих требований;
2) исключительно на территории Республики Казахстан.
15. В одобрении типа транспортного средства в строке "Дополнительная информация" производится запись "Данное одобрение типа транспортного средства действует только на территории Республики Казахстан".

10) дайындаушы мен өтініш беруші арасындағы техникалық регламенттің талаптарына сәйкес дайындаушыға сәйкестікті бағалауды жүргізуге өкілеттік беру туралы және көлік құралдарының (шассидің) қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін дайындаушымен ортақ жауапкершілік туралы келісім;
11) Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 8 маусымдағы № 397-НҚ бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23034 болып тіркелген) Көлік құралы типін мақұлдауларды, шасси типін мақұлдауларды ресімдеудің дұрыстығы мен негізділігін тексеру жөніндегі қағидаларға (бұдан әрі – Қағидалар) № 1 қосымшаға сәйкес нысан бойынша көлік құралы типін мақұлдаулардың, шасси типін мақұлдаулардың сәйкестендіру карточкасы.
11. Техникалық хатшылық осы талаптардың 4 және 10-тармақтарында көзделген талаптар мен ерекшеліктерді ескере отырып, Қағидаларға сәйкес көлік құралының типін мақұлдауды ресімдеудің дұрыстығы мен негізділігін тексеруді жүзеге асырады.
Техникалық хатшылық құжаттарды қарауды техникалық хатшылыққа келіп түскен күннен бастап есептелетін 30 (отыз) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
12. Көлік құралы типін мақұлдауларды ресімдеудің дұрыстығы мен негізділігін тексерудің нәтижесі оң болса, техникалық хатшылық Қағидалардың 8-тармағына сәйкес көлік құралы типін мақұлдауларды ресімдеудің дұрыстығы мен негізділігін тексеру қорытындысын ресімдейді және оны техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органға ұсынады.
13. Ұсынылған құжаттар толық болмаған және (немесе) олар осы талаптардың 4 және 10-тармақтарында белгіленген талаптар мен ерекшеліктерге сәйкес келмеген жағдайларда техникалық хатшылық Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабында белгіленген талаптарды сақтай отырып, күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде сәйкестікті растау жөніндегі органға ұсынылған құжаттарды жазбаша дәлелді бас тартумен қоса қайтарады.
3-тарау. Шетелдік дайындаушылардың өкілдері үшінші елдерден әкелетін, шығарылған күнінен бастап 3 жыл өтпеген көлік құралдарын айналысқа шығару
14. Көлік құралдары:
1) осы талаптардың 4-тармағында көзделген талаптар мен ерекшеліктерді ескере отырып, техникалық регламентке сәйкес келсе;
2) Қазақстан Республикасының аумағында ғана болса, нарықта айналысқа жіберіледі.
15. Көлік құралының типін мақұлдауда "Қосымша ақпарат" деген жолда "Бұл көлік құралының типін мақұлдау Қазақстан Республикасының аумағында ғана қолданылады" деген жазу жазылады.

В свидетельстве о государственной регистрации транспортного средства в графе "Особые отметки" производится запись "Осуществление прав владения, пользования, распоряжения транспортным средством допускается только на территории Республики Казахстан на основании абзаца четвертого подпункта 3.2.7 пункта 3 Решения Комиссии".
16. В электронном паспорте транспортного средства в графе "Иная информация" производится запись "Осуществление прав владения, пользования, распоряжения транспортным средством допускается только на территории Республики Казахстан на основании абзаца четвертого подпункта 3.2.7 пункта 3 Решения Комиссии".
__________________________________

Көлік құралын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікте "Ерекше белгілер" деген бағанда "Комиссия шешімінің 3-тармағы 3.2.7-тармақшасының төртінші абзацы негізінде көлік құралын иелену, пайдалану, оған билік ету құқықтарын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының аумағында ғана жол беріледі" деген жазу жазылады.
16. Көлік құралының электрондық паспортында "Өзге ақпарат" деген бағанда "Комиссия шешімінің 3-тармағы 3.2.7-тармақшасының төртінші абзацы негізінде көлік құралын иелену, пайдалану, оған билік ету құқықтарын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының аумағында ғана жол беріледі" деген жазу жазылады.