О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81 "Некоторые вопросы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2026 года № 325
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 2.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81 "Некоторые вопросы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 15:
подпункт 69) изложить в следующей редакции:
"69) обеспечение формирования единой цифровой системы в социально-трудовой сфере;";
подпункты 79) и 79-1) изложить в следующей редакции:
"79) разработка и утверждение правил работы, сопровождения и доступа к цифровым системам и базам данных;
79-1) разработка и утверждение правил работы, сопровождения, предоставления доступа и обеспечения цифрового взаимодействия между единой цифровой платформой занятости "Электронная биржа труда" и автоматизированной цифровой системой "Рынок труда";";
подпункт 84) изложить в следующей редакции:
"84) формирование централизованной базы данных иностранных работников, создание цифровой системы "Иностранная рабочая сила" и обеспечение их взаимодействия с цифровыми системами соответствующих уполномоченных государственных органов;";
подпункт 93) изложить в следующей редакции:
"93) формирование единой базы данных мигрантов и этнических казахов и обеспечение взаимодействия с соответствующими цифровыми системами органов внутренних дел, органа национальной безопасности, Министерства иностранных дел;";
подпункт 126) изложить в следующей редакции:
"126) разработка и утверждение правил обмена информацией между цифровыми системами центрального исполнительного органа и единого накопительного пенсионного фонда о движениях по индивидуальным пенсионным счетам, условным пенсионным счетам, а также о получателях и размерах пенсионных выплат;";
подпункт 143-1) изложить в следующей редакции:
"143-1) определение порядка уплаты, перечисления и распределения, а также возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм единого платежа и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан, а также уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, и уполномоченными органами по государственному планированию, в области здравоохранения и сфере цифровизации;";
подпункт 185-1) изложить в следующей редакции:
"185-1) разработка и утверждение методики определения социального благополучия семьи (лица) по согласованию с уполномоченным органом в сфере цифровизации;";
подпункт 194) изложить в следующей редакции:
"194) разработка и утверждение подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных и (или) социально ответственных услуг;";

"Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 24 сәуірдегі № 325 қаулысы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі туралы ережеде:
15-тармақта:
69) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"69) әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай цифрлық жүйесін қалыптастыруды қамтамасыз ету;";
79) және 79-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"79) цифрлық жүйелердің және дерекқорлардың жұмысы, оларды сүйемелдеу және оларға қол жеткізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
79-1) "Электрондық еңбек биржасы" жұмыспен қамтудың бірыңғай цифрлық платформасы мен "Еңбек нарығы" автоматтандырылған цифрлық жүйесі арасындағы жұмыс, сүйемелдеу, қолжетімділікті ұсыну және цифрлық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
84) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"84) шетелдік жұмыскерлердің орталықтандырылған дерекқорын қалыптастыру, "Шетелдік жұмыс күші" цифрлық жүйесін құру және олардың тиісті уәкілетті мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерімен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету;";
93) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"93) көшіп-қонушылар мен этникалық қазақтардың бірыңғай дерекқорын қалыптастыру және ішкі істер органдарының, ұлттық қауіпсіздік органының, Сыртқы істер министрлігінің тиісті цифрлық жүйелерімен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету;";
126) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"126) орталық атқарушы органның және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының цифрлық жүйелері арасында жеке зейнетақы шоттары, шартты зейнетақы шоттары бойынша қозғалыс туралы, сондай-ақ алушылар мен зейнетақы төлемдерінің мөлшерлері туралы ақпарат алмасу қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
143-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"143-1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен, сондай-ақ салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсімдерін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі, денсаулық сақтау саласындағы және цифрландыру саласындағы уәкілетті органдармен келісу бойынша бірыңғай төлемнің артық (қате) төленген және (немесе) бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың сомаларын төлеу, аудару және бөлу, сондай-ақ қайтару тәртібін айқындау;";
185-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"185-1) цифрландыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша отбасының (адамның) әлеуметтік саламаттылығын айқындау әдістемесін әзірлеу және бекіту;";
194) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"194) мемлекеттік және (немесе) әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту;";

дополнить подпунктами 194-1), 194-2), 194-3) и 194-4) следующего содержания:
"194-1) обеспечение перевода государственной услуги в цифровой и проактивный форматы в соответствии с законодательством Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом в сфере цифровизации;
194-2) обеспечение представления информации в уполномоченный орган в сфере цифровизации о принимаемых мерах по цифровизации процесса оказания государственных услуг для проведения оценки процесса цифровизации оказания государственных услуг и выработки рекомендаций по переводу государственных услуг в цифровой формат в порядке и сроки, которые установлены законодательством Республики Казахстан;
194-3) применение мер по переводу в проактивный, композитный и экстерриториальный виды оказания государственных услуг в соответствии с правилами цифровой трансформации государственного управления;
194-4) разработка и утверждение типовых правил оказания социально ответственных услуг;";
подпункты 198) и 199) изложить в следующей редакции:
"198) оказание в пределах своей компетенции государственных и (или) социально ответственных услуг, в том числе электронных;
199) осуществление в пределах своей компетенции защиты прав потребителей при оказании государственных и (или) социально ответственных услуг;";
подпункт 208) изложить в следующей редакции:
"208) создание и обеспечение функционирования цифровых ресурсов и цифровых систем, цифровых сетей в области занятости и организация доступа к ним физических и юридических лиц в соответствии с цифровым законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 229-23) изложить в следующей редакции:
"229-23) разработка и утверждение правил формирования, сопровождения и системно-технического обслуживания цифровой платформы Национальной системы квалификаций, интеграции с иными цифровыми системами, а также анализа и обработки данных по вопросам Национальной системы квалификаций;".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания, за исключением абзацев четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, двадцать первого, двадцать второго, двадцать третьего, двадцать четвертого, двадцать девятого, тридцатого, тридцать первого, тридцать второго пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов

мынадай мазмұндағы 194-1), 194-2), 194-3) және 194-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"194-1) цифрландыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметті цифрлық және проактивті форматтарға көшіруді қамтамасыз ету;
194-2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде мемлекеттік қызметтер көрсетуді цифрландыру процесін бағалауды жүргізу және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді цифрлық форматқа ауыстыру жөнінде ұсынымдар әзірлеу үшін мемлекеттік қызметтер көрсету процесін цифрландыру бойынша қабылданатын шаралар туралы ақпаратты цифрландыру саласындағы уәкілетті органға беруді қамтамасыз ету;
194-3) мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялау қағидаларына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсетудің проактивті, композиттік және эксаумақтық түрлеріне көшіру бойынша шаралар қабылдау;
194-4) әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтерді көрсетудің үлгілік қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
198) және 199) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"198) өз құзыреті шегінде мемлекеттік және (немесе) әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтер, оның ішінде электрондық қызметтер көрсету;
199) өз құзыреті шегінде мемлекеттік және (немесе) әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтер көрсету кезінде тұтынушылардың құқықтарын қорғауды жүзеге асыру;";
208) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"208) жұмыспен қамту саласындағы электрондық цифрлық ресурстар мен цифрлық жүйелерді, цифрлық желілерді құру және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету, оларға жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының цифрландыру саласындағы заңнамасына сәйкес қол жеткізуін ұйымдастыру;";
229-23) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"229-23) Ұлттық біліктілік жүйесінің цифрлық платформасын қалыптастыру, сүйемелдеу және оған жүйелік-техникалық қызмет көрсету, өзге де цифрлық жүйелермен интеграциялау, сондай-ақ Ұлттық біліктілік жүйесінің мәселелері бойынша деректерді талдау және өңдеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;".
2. Осы қаулы 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз бірінші, отыз екінші абзацтарын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов