О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1095 "Об утверждении перечня видов деятельности, осуществляемых государственными предприятиями, юридическими лицами, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированными с ними лицами" и от 23 апреля 2024 года № 313 "О создании некоммерческого акционерного общества "Национальная гидрогеологическая служба "Казгидрогеология"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2026 года № 199
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1095 "Об утверждении перечня видов деятельности, осуществляемых государственными предприятиями, юридическими лицами, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированными с ними лицами":
в перечне видов деятельности, осуществляемых государственными предприятиями, юридическими лицами, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированными с ними лицами, утвержденном указанным постановлением:
в строке, порядковый номер 172:
графу 5 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) некоммерческое акционерное общество "Национальная гидрогеологическая служба "Казгидрогеология";
графу 7 изложить в следующей редакции:
"постоянно, в отношении некоммерческого акционерного общества "Национальная гидрогеологическая служба "Казгидрогеология" до 24 октября 2030 года";
в строке, порядковый номер 269:
графу 5 дополнить подпунктом 29) следующего содержания:
"29) некоммерческое акционерное общество "Национальная гидрогеологическая служба "Казгидрогеология";
графу 7 изложить в следующей редакции:
"постоянно, в отношении товарищества с ограниченной ответственностью "Аналитический центр экономической политики в агропромышленном комплексе" до 31 декабря 2025 года, в отношении республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Еңбек" учреждений уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан – 5 лет, в отношении некоммерческого акционерного общества "Национальная гидрогеологическая служба "Казгидрогеология" до 24 октября 2030 года";
в строке, порядковый номер 270:
графу 5 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Мемлекеттік кәсіпорындар, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерiнiң) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар жүзеге асыратын қызмет түрлерінің тізбесін бекіту туралы" 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1095 және "Қазгидрогеология" ұлттық гидрогеологиялық қызметі" коммерциялық емес акционерлік қоғамын құру туралы" 2024 жылғы 23 сәуірдегі № 313 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 31 наурыздағы № 199 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер пен толықтырулар енгізілсін:
1) "Мемлекеттік кәсіпорындар, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерiнiң) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар жүзеге асыратын қызмет түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1095 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген мемлекеттік кәсіпорындар, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерiнiң) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар жүзеге асыратын қызмет түрлерінің тізбесінде:
реттік нөмірі 172-жолда:
5-баған мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) "Қазгидрогеология" ұлттық гидрогеологиялық қызметі" коммерциялық емес акционерлік қоғамы";
7-баған мынадай редакцияда жазылсын:
"үнемі, "Қазгидрогеология" ұлттық гидрогеологиялық қызметі" коммерциялық емес акционерлік қоғамына қатысты 2030 жылғы 24 қазанға дейін";
реттік нөмірі 269-жолда:
5-баған мынадай мазмұндағы 29) тармақшамен толықтырылсын:
"29) "Қазгидрогеология" ұлттық гидрогеологиялық қызметі" коммерциялық емес акционерлік қоғамы";
7-баған мынадай редакцияда жазылсын:
"үнемі, "Агроөнеркәсіптік кешендегі экономикалық саясаттың талдау орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне қатысты 2025 жылғы 31 желтоқсанға дейін, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің қылмыстық-атқару (қылмыстық-атқару) жүйесі мекемелерінің "Еңбек" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына қатысты – 5 жыл, "Қазгидрогеология" ұлттық гидрогеологиялық қызметі" коммерциялық емес акционерлік қоғамына қатысты 2030 жылғы 24 қазанға дейін";
реттік нөмірі 270-жолда:
5-баған мынадай редакцияда жазылсын:

"1) акционерное общество "Центр развития торговой политики "QazTrade";
2) акционерное общество "Завод имени С.М. Кирова";
3) акционерное общество "Банковское сервисное бюро Национального Банка Казахстана";
4) акционерное общество "Озенмунайгаз";
5) акционерное общество "Казахтелеком";
6) акционерное общество "Национальная платежная корпорация Национального Банка Республики Казахстан";
7) акционерное общество "Волковгеология";
8) акционерное общество "Қазтеміртранс";
9) акционерное общество "Казпочта";
10) товарищество с ограниченной ответственностью "МАЭК";
11) товарищество с ограниченной ответственностью "КАР Technology";
12) товарищество с ограниченной ответственностью "Центр развития цифровой экономики";
13) товарищество с ограниченной ответственностью "Павлодарский нефтехимический завод";
14) товарищество с ограниченной ответственностью "QazaqGaz научно-технический центр";
15) товарищество с ограниченной ответственностью "КМГ-Кумколь";
16) товарищество с ограниченной ответственностью "Самұрык-Казына Бизнес Сервис";
17) республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный ядерный центр Республики Казахстан";
18) республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Телерадиокомплекс Президента Республики Казахстан" Управления делами Президента Республики Казахстан;
19) республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Инженерно-технический центр" Управления делами Президента Республики Казахстан;
20) государственное коммунальное предприятие "Городской центр мониторинга и оперативного реагирования" акимата города Астаны;
21) республиканские и коммунальные государственные предприятия;
22) товарищество с ограниченной ответственностью "Центр исследований, анализа и оценки эффективности";
23) товарищество с ограниченной ответственностью "Аналитический центр экономической политики в агропромышленном комплексе";
24) товарищество с ограниченной ответственностью "Центр мониторинга и анализа азартных игр";
25) товарищество с ограниченной ответственностью "Digital Silk Road Company";
26) акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан Ғарыш Сапары";
27) акционерное общество "Национальная компания "ҚазАвтоЖол";
28) некоммерческое акционерное общество "Информационно-аналитический центр водных ресурсов";
29) некоммерческое акционерное общество "Национальная гидрогеологическая служба "Казгидрогеология";
графу 7 изложить в следующей редакции:
"постоянно, в отношении некоммерческого акционерного общества "Национальная гидрогеологическая служба "Казгидрогеология" до 24 октября 2030 года";
в строке, порядковый номер 279:
графу 7 изложить в следующей редакции:

"1) "QazTrade" сауда саясатын дамыту орталығы" акционерлік қоғамы;
2) "С.М. Киров атындағы зауыт" акционерлік қоғамы;
3) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банктік сервистік бюросы" акционерлік қоғамы;
4) "Өзенмұнайгаз" акционерлік қоғамы;
5) "Қазақтелеком" акционерлік қоғамы;
6) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ұлттық төлем корпорациясы" акционерлік қоғамы;
7) "Волковгеология" акционерлік қоғамы;
8) "Қазтеміртранс" акционерлік қоғамы;
9) "Қазпошта" акционерлік қоғамы;
10) "МАЭК" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
11) "КАР Technology" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
12) "Цифрлық экономиканы дамыту орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
13) "Павлодар мұнай-химия зауыты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
14) "QazaqGaz ғылыми-техникалық орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
15) "ҚМГ-Құмкөл" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
16) "Самұрық-Қазына Бизнес Сервис" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
17) "Қазақстан Республикасының Ұлттық ядролық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
18) Қазақстан Республикасы Президенті Іс басқармасының "Қазақстан Республикасы Президентінің телерадиокешені" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
19) "Қазақстан Республикасы Президенті Іс басқармасының Инженерлік-техникалық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
20) Астана қаласы әкімдігінің "Қалалық мониторинг және жедел ден қою орталығы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
21) республикалық және коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар;
22) "Зерттеулер, талдау және тиімділікті бағалау орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
23) "Агроөнеркәсіптік кешендегі экономикалық саясаттың талдау орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
24) "Құмар ойындар мониторингі және талдау орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
25) "Digital Silk Road Company" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
26) "Қазақстан Ғарыш Сапары" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;
27) "ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;
28) "Су ресурстары ақпараттық-талдау орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы;
29) "Қазгидрогеология" ұлттық гидрогеологиялық қызметі" коммерциялық емес акционерлік қоғамы";
7-баған мынадай редакцияда жазылсын:
"үнемі, "Қазгидрогеология" ұлттық гидрогеологиялық қызметі" коммерциялық емес акционерлік қоғамына қатысты 2030 жылғы 24 қазанға дейін";
реттік нөмірі 279-жолда:
7-баған мынадай редакцияда жазылсын:

"постоянно, в отношении товарищества с ограниченной ответственностью "Digital Silk Road Company" до 27 июля 2029 года, в отношении республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Национальный центр тестирования" до 11 августа 2030 года, в отношении некоммерческого акционерного общества "Национальная гидрогеологическая служба "Казгидрогеология" до 24 октября 2030 года";
в строке, порядковый номер 321:
графу 5 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) некоммерческое акционерное общество "Национальная гидрогеологическая служба "Казгидрогеология";
графу 7 изложить в следующей редакции:
"постоянно, в отношении некоммерческого акционерного общества "Национальная гидрогеологическая служба "Казгидрогеология" до 24 октября 2030 года";
в строке, порядковый номер 323:
в графе 5 подпункт 1) исключить;
в строке, порядковый номер 334:
графу 5 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) некоммерческое акционерное общество "Национальная гидрогеологическая служба "Казгидрогеология";
графу 7 изложить в следующей редакции:
"постоянно, в отношении некоммерческого акционерного общества "Национальная гидрогеологическая служба "Казгидрогеология" до 24 октября 2030 года";
в строке, порядковый номер 347:
в графе 5 подпункт 1) исключить;
в строке, порядковый номер 376:
графу 5 изложить в следующей редакции:
"1) некоммерческое акционерное общество "Центр поддержки гражданских инициатив";
2) республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный научный центр развития сферы социальной защиты";
3) республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальная академия образования имени И. Алтынсарина" Министерства просвещения Республики Казахстан";
4) некоммерческое акционерное общество "Информационно-аналитический центр водных ресурсов";
5) некоммерческое акционерное общество "Национальная гидрогеологическая служба "Казгидрогеология";
графу 7 изложить в следующей редакции:
"постоянно, в отношении некоммерческого акционерного общества "Национальная гидрогеологическая служба "Казгидрогеология" до 24 октября 2030 года";
2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 23 апреля 2024 года № 313 "О создании некоммерческого акционерного общества "Национальная гидрогеологическая служба "Казгидрогеология":
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Основными предметами деятельности НАО определить обеспечение рационального управления подземными водными ресурсами Республики Казахстан, включающее их изучение, поиск и оценку запасов, мониторинг и учет, организацию цифровизации управления, создание и ведение баз данных и геоинформационных систем, ликвидацию и консервацию бесхозяйных самоизливающихся и аварийных гидрогеологических скважин в целях удовлетворения потребностей населения и отраслей экономики, а также мониторинг и оценку мелиоративного состояния орошаемых земель.".

"үнемі, "Digital Silk Road Company" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне қатысты 2029 жылғы 27 шілдеге дейін, "Ұлттық тестілеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына қатысты 2030 жылғы 11 тамызға дейін, "Қазгидрогеология" ұлттық гидрогеологиялық қызметі" коммерциялық емес акционерлік қоғамына қатысты 2030 жылғы 24 қазанға дейін";
реттік нөмірі 321-жолда:
5-баған мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) "Қазгидрогеология" ұлттық гидрогеологиялық қызметі" коммерциялық емес акционерлік қоғамы";
7-баған мынадай редакцияда жазылсын:
"үнемі, "Қазгидрогеология" ұлттық гидрогеологиялық қызметі" коммерциялық емес акционерлік қоғамына қатысты 2030 жылғы 24 қазанға дейін";
реттік нөмірі 323-жолда:
5-бағанда 1) тармақша алып тасталсын;
реттік нөмірі 334-жолда:
5-баған мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) "Қазгидрогеология" ұлттық гидрогеологиялық қызметі" коммерциялық емес акционерлік қоғамы";
7-баған мынадай редакцияда жазылсын:
"үнемі, "Қазгидрогеология" ұлттық гидрогеологиялық қызметі" коммерциялық емес акционерлік қоғамына қатысты 2030 жылғы 24 қазанға дейін";
реттік нөмірі 347-жолда:
5-бағанда 1) тармақша алып тасталсын;
реттік нөмірі 376-жолда:
5-баған мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "Азаматтық бастамаларды қолдау орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы;
2) "Әлеуметтік қорғау саласын дамытудың ұлттық ғылыми орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
3) Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің "Ы. Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
4) "Су ресурстары ақпараттық-талдау орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы;
5) "Қазгидрогеология" ұлттық гидрогеологиялық қызметі" коммерциялық емес акционерлік қоғамы";
7-баған мынадай редакцияда жазылсын:
"үнемі, "Қазгидрогеология" ұлттық гидрогеологиялық қызметі" коммерциялық емес акционерлік қоғамына қатысты 2030 жылғы 24 қазанға дейін";
2) "Қазгидрогеология" ұлттық гидрогеологиялық қызметі" коммерциялық емес акционерлік қоғамын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 23 сәуірдегі № 313 қаулысында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. КеАҚ қызметінің негізгі нысаналары Қазақстан Республикасының жерасты су объектілерін ұтымды пайдалану мен қорғауды қамтамасыз ету болып айқындалсын, оған халықтың және экономика салаларының қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында оларды зерделеу, ресурстарын іздестіру және бағалау, мониторингілеу мен мемлекеттік есепке алу, басқаруды цифрландыруды ұйымдастыру, дерекқорлар мен геоақпараттық жүйелерді құру және жүргізу, өздігінен төгіліп жатқан және авариялық иесіз гидрогеологиялық ұңғымаларды жою және консервациялау, сондай-ақ суармалы жерлердің мелиорациялық жай-күйіне мониторинг пен бағалау жүргізу де кіреді.".

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов

2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов