Об утверждении Плана мероприятий по проведению Года цифровизации и искусственного интеллекта
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 января 2026 года № 60
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 6 января 2026 года № 1151 "Об объявлении Года цифровизации и искусственного интеллекта" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по проведению Года цифровизации и искусственного интеллекта (далее – План).
2. Центральным государственным и местным исполнительным органам, а также заинтересованным организациям (по согласованию), ответственным за исполнение Плана:
1) принять необходимые меры по реализации Плана;
2) на ежеквартальной основе, не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом, представлять в Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан информацию о ходе исполнения Плана.
3. Министерству искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан на ежеквартальной основе, не позднее 30 числа месяца, следующего за отчетным периодом, представлять в Правительство Республики Казахстан и Администрацию Президента Республики Казахстан сводную информацию по итогам реализации Плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от  31 января 2026 года № 60
План мероприятий по проведению Года цифровизации и искусственного интеллекта
№ п/п
Наименование мероприятий
Форма завершения
Сроки реализации
Ответственные за реализацию
(первые руководители)
Финансирование/ источник
1
2
3
4
5
6
Блок 1. Подготовка и организация Года цифровизации и искусственного интеллекта
Ключевые показатели деятельности
1. Проведение не менее 10 международных и республиканских цифровых мероприятий в рамках Года цифровизации и искусственного интеллекта.
2. Принятие и реализация 100 % ключевых управленческих решений (создание Комиссии, утверждение планов, календаря мероприятий и другое) в установленные сроки
1.
Создание Комиссии по проведению Года цифровизации и искусственного интеллекта под председательством Заместителя Премьер-Министра.
Концепт: распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан будет создана Комиссия по проведению Года цифровизации и искусственного интеллекта (далее – Комиссия), определены состав и полномочия Комиссии в целях объединения усилий заинтересованных государственных органов, бизнес-сообщества и экспертов для реализации мероприятий, направленных на развитие цифровых технологий и внедрение решений на основе искусственного интеллекта
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан
февраль 2026 года
МИИЦР, ЦГО, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
не требуется
2.
Утверждение логотипа и брендбука, разработка слоганов Года цифровизации и искусственного интеллекта.
Концепт: формирование единого визуального стиля посредством утверждения логотипа, брендбука и элементов айдентики с их применением во всех коммуникационных материалах и ключевых национальных и международных мероприятиях, а также реализация коммуникационной стратегии и медиаплана
логотип/ брендбук/ слоганы
февраль2026 года
МИИЦР, ЦГО, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, АО "Самрук-Қазына" (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
3.
Утверждение календаря мероприятий Года цифровизации и искусственного интеллекта.
Концепт: утверждение календаря Года цифровизации и искусственного интеллекта как сквозного плана всех ключевых мероприятий, обеспечивающего синхронизацию инициатив государства, бизнеса, науки и регионов
утвержденный календарь мероприятий
февраль 2026 года
МИИЦР, ЦГО, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
не требуется
4.
Разработка и утверждение региональных планов проведения Года цифровизации и искусственного интеллекта.
Концепт: утверждение региональных планов проведения Года цифровизации и искусственного интеллекта с синхронизацией инициатив государства, бизнеса, науки и регионов
утверждение региональных планов
февраль 2026 года
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
не требуется
5.
Открытие Года цифровизации и искусственного интеллекта в рамках стратегической сессии "Digital Qazaqstan".
Концепт: открытие Года цифровизации и искусственного интеллекта, проведение стратегической сессии с рассмотрением текущего хода цифровизации и развития искусственного интеллекта и презентации стратегии "Digital Qazaqstan", а также демонстрацией инновационных решений Govtech на базе искусственного интеллекта
открытие Года цифровизации и искусственного интеллекта с презентацией стратегии "Digital Qazaqstan"
февраль 2026 года
МИИЦР, акимат города Астаны, УДП (по согласованию), Национальный Банк (по согласованию)
в рамках предусмотренных бюджетных средств,
за счет внебюджетных средств
6.
Проведение международного форума Digital Qazaqstan и представление в его рамках доклада о проведении Года цифровизации и искусственного интеллекта.
Концепт: проведение форума как ключевой площадки для презентации проектов цифровой трансформации и искусственного интеллекта, обмена опытом между регионами и партнерами
форум
март 2026 года
МИИЦР, акимат города Шымкента,
ЦГО, АО "Самрук-Қазына" (по согласованию),
АО "Байтерек" (по согласованию), акиматы областей,
городов Астаны и Алматы,
Национальный Банк (по согласованию)
в рамках предусмотренных бюджетных средств,
за счет внебюджетных средств
7.
Проведение мероприятия "Цифровой Наурыз".
Концепт: проведение ряда мероприятий, предусматривающих демонстрацию синтеза традиционных ценностей и передовых технологий, в том числе презентацию проектов "Tumo" и "Tomorrow School" в Международном центре искусственного интеллекта Alem.ai
информация в Правительство Республики Казахстан
март 2026 года
МИИЦР, ЦГО, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
в рамках предусмотренных бюджетных средств,
за счет внебюджетных средств
8.
Проведение Национальной конфедерацией работодателей Республики Казахстан "PARYZ" международного форума "Безопасный труд: новые вызовы и цифровые решения", приуроченного ко Всемирному дню охраны труда.
Концепт: выставка‑форум с информационными сессиями, презентацией современных инноваций и цифровых решений в сфере охраны труда
международный форум
апрель 2026 года
МТСЗН,
Национальная конфедерация работодателей Республики Казахстан "PARYZ" (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
9.
Проведение международного форума GITEX "Central Asia and Caucasus" и второго заседания AI Council в городе Алматы.
Концепт: форум предлагается использовать как международную платформу для продвижения Казахстана в качестве регионального центра GovTech и искусственного интеллекта, а также привлечения партнеров и инвестиций, с проведением заседания Совета по развитию ИИ, посвященного теме "Искусственный интеллект как фактор роста цифровой экономики"
международный форум
май 2026 года
МИИЦР, акимат города Алматы,
ЦГО, АО "Самрук-Қазына" (по согласованию), АО "Байтерек" (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны и Шымкента,
Национальный Банк (по согласованию)
в рамках предусмотренных бюджетных средств,
за счет внебюджетных средств
10.
Проведение Евразийского экономического форума.
Концепт: форум предлагается использовать для продвижения инициатив Казахстана по цифровизации промышленных, агропромышленных и наднациональных процессов ЕАЭС
форум
май 2026 года
МИД, ЦГО, акимат города Астаны
в рамках предусмотренных бюджетных средств,
за счет внебюджетных средств
11.
Проведение заседания Совета иностранных инвесторов (далее – СИИ), посвященного развитию искусственного интеллекта.
Концепт: проведение заседания СИИ с акцентом на привлечение стратегических инвестиций, международных партнеров и передовых технологий в национальную AI-экосистему
заседание Совета иностранных инвесторов
июль 2026 года
МИД, МИИЦР, акимат города Астаны, заинтересованные ГО и организации (по согласованию)
в рамках предусмотренных бюджетных средств,
за счет внебюджетных средств
12.
Проведение международного мультиспортивного турнира "Игры Будущего".
Концепт: "Игры Будущего" международное событие, объединяющее спорт нового поколения, цифровые технологии, кибербезопасность и космические инновации
турнир
июль – август 2026 года
МТС, МИИЦР, ЦГО, акимат города Астаны
в рамках предусмотренных бюджетных средств,
за счет внебюджетных средств
13.
Проведение августовской конференции работников образования ("Августовка").
Концепт: традиционное ежегодное собрание работников образования в конце лета для обсуждения итогов прошедшего учебного года, обмена опытом и планирования будущих задач
совещание
август 2026 года
МП, ЦГО, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
в рамках предусмотренных бюджетных средств,
за счет внебюджетных средств
14.
Проведение фестиваля по цифровизации для школьников "Цифровой мир будущего".
Концепт: Проведение масштабного образовательного и творческого фестиваля для школьников всех возрастов, направленного на популяризацию цифровых технологий, развитие IT-компетенций, проектного мышления и практических навыков в области программирования, робототехники, ИИ и цифровой грамотности
фестиваль
сентябрь 2026 года
МП, ЦГО, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
в рамках предусмотренных бюджетных средств,
за счет внебюджетных средств
15.
Проведение Central Asia Fintech Summit.
Концепт: проведение форума как ключевой региональной площадки для обмена знаниями, опытом и идеями, которые будут способствовать развитию цифровизации, внедрению ИИ и развитию финансовых технологий с участием представителей центральных банков, международных организаций, банков второго уровня, заинтересованных государственных органов и организаций
саммит
сентябрь 2026 года
АО "Национальная платежная корпорация Национального Банка Республики Казахстан" (по согласованию), Национальный Банк (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
16.
Проведение международного форума AI Digital Bridge и третьего заседания Совета по развитию искусственного интеллекта.
Концепт: форум предлагается использовать для демонстрации достижений страны в сфере ИИ, укрепления международного сотрудничества и продвижения экспортного потенциала отечественных цифровых решений с проведением заседания Совета по развитию искусственного интеллекта
форум
октябрь 2026 года
МИИЦР, акимат города Астаны, УДП (по согласованию), Национальный Банк (по согласованию)
в рамках предусмотренных бюджетных средств,
за счет внебюджетных средств
17.
Проведение Дня работников цифровизации и информационных технологий.
Концепт: организация ежегодного Дня работников цифровизации и информационных технологий как официального праздника для признания заслуг специалистов в цифровой трансформации, поддержке инноваций, укреплении профессионального сообщества и популяризации ИТ-профессий среди молодежи
информация в Правительство Республики Казахстан
ноябрь 2026 года
МИИЦР, ЦГО, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, УДП (по согласованию)
в рамках предусмотренных бюджетных средств,
за счет внебюджетных средств
18.
Проведение ежегодного республиканского форума работников сельского хозяйства.
Концепт: чествование трудовых достижений аграриев всей республики, подведение итогов уборочной кампании, а также обсуждение вопросов цифровизации отрасли и применения современных цифровых и интеллектуальных технологий для повышения производительности, устойчивости и определения стратегических приоритетов развития агропромышленного комплекса на предстоящий год
форум
ноябрь 2026 года
МСХ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
в рамках предусмотренных бюджетных средств,
за счет внебюджетных средств
19.
Проведение ежегодного Конгресса финансистов Казахстана.
Концепт: проведение панельных сессий с участием руководителей зарубежных центробанков, казахстанских финансовых институтов, представителей государственных органов и финансовых организаций для обмена мнениями о влиянии современных вызовов на монетарную политику, финансовую стабильность и доверие к институтам, а также обсуждение Года цифровизации и искусственного интеллекта
конгресс
ноябрь 2026 года
Ассоциация финансистов Казахстана (по согласованию),
Национальный Банк (по согласованию), АРРФР (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
20.
Подведение итогов Года цифровизации и искусственного интеллекта и проведение финальной церемонии в рамках ежегодной премии Президента Республики Казахстан "Алтын Сапа".
Концепт: подведение итогов Года цифровизации и искусственного интеллекта в рамках ежегодной премии Президента Республики Казахстан "Алтын Сапа"
торжественное закрытие с подведением итогов Года цифровизации и искусственного интеллекта
декабрь 2026 года
МТИ, МИИЦР, акимат города Астаны, заинтересованные ГО и организации
(по согласованию)
в рамках предусмотренных бюджетных средств,
за счет внебюджетных средств
Блок 2. Стратегическое и регуляторное обеспечение развития цифровизации и искусственного интеллекта
Ключевые показатели деятельности

Цифрландыру және жасанды интеллект жылын өткізу жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 31 қаңтардағы № 60 қаулысы
"Цифрландыру және жасанды интеллект жылын жариялау туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2026 жылғы 6 қаңтардағы № 1151 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Цифрландыру және жасанды интеллект жылын өткізу жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – Жоспар) бекітілсін.
2. Жоспардың орындалуына жауапты орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ мүдделі ұйымдар (келісу бойынша):
1) Жоспарды іске асыру жөнінде қажетті шаралар қабылдасын;
2) тоқсан сайынғы негізде, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-ы күнінен кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігіне Жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі тоқсан сайынғы негізде, есепті кезеңнен кейінгі айдың 30-ы күнінен кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Үкіметіне және Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігіне Жоспардың іске асырылу қорытындылары бойынша жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 31 қаңтардағы
№ 60 қаулысымен
бекітілген
Цифрландыру және жасанды интеллект жылын өткізу жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с
Іс-шаралардың атауы
Аяқталу нысаны
Іске асыру мерзімі
Іске асыруға жауаптылар
(бірінші басшылар)
Қаржыландыру/
қаржы көзі
1
2
3
4
5
6
1-блок. Цифрландыру және жасанды интеллект жылын дайындау және ұйымдастыру
Қызметтің негізгі көрсеткіштері
1. Цифрландыру және жасанды интеллект жылы шеңберінде кемінде 10 халықаралық және республикалық цифрлық іс-шара өткізу.
2. 100 % негізгі басқарушылық шешімдерді (Комиссия құру, жоспарларды, іс-шаралар күнтізбесін бекіту және басқалары) белгіленген мерзімдерде қабылдау және іске асыру
1.
Премьер-Министр орынбасарының төрағалығымен Цифрландыру және жасанды интеллект жылын өткізу жөнінде комиссия құру.
Концепт: Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімімен Цифрландыру және жасанды интеллект жылын өткізу жөнінде комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрылады, цифрлық технологияларды дамытуға және жасанды интеллект негізінде шешімдерді ендіруге бағытталған іс-шараларды іске асыру үшін Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарының, бизнес-қоғамдастық пен сарапшылардың күш-жігерін біріктіру мақсатында Комиссияның құрамы мен өкілеттіктері айқындалады
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімі
2026 жылғы ақпан
ЖИЦДМ, ОМО, облыстардың және Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
талап етілмейді
2.
Логотип пен брендбукты бекіту, Цифрландыру және жасанды интеллект жылының ұрансөзін әзірлеу.
Концепт: логотипті, брендбукты және айдентика элементтерін бекіту арқылы оларды барлық коммуникациялық материалдарда және халықаралық іс-шараларда қолдана отырып, бірыңғай визуалды стильді қалыптастыру, сондай-ақ коммуникациялық стратегия мен медиажоспарды іске асыру
логотип /брендбук/ ұрансөз
2026 жылғы ақпан
ЖИЦДМ, ОМО, облыстардың және Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Самұрық Қазына" АҚ (келісу бойынша)
бюджеттен тыс қаражат есебінен
3.
Цифрландыру және жасанды интеллект жылының іс-шаралар күнтізбесін бекіту.
Концепт: мемлекеттің, бизнестің, ғылымның және өңірлердің бастамаларын үндестіруді қамтамасыз ететін барлық негізгі іс-шаралардың түпкілікті жоспары ретінде Цифрландыру және жасанды интеллект жылының бірыңғай күнтізбесін бекіту
бекітілген іс-шаралар күнтізбесі
2026 жылғы ақпан
ЖИЦДМ, ОМО, облыстардың және Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
талап етілмейді
4.
Цифрландыру және жасанды интеллект жылын өткізудің өңірлік жоспарларын әзірлеу және бекіту.
Концепт: мемлекеттің, бизнестің, ғылымның және өңірлердің үйлестірілген бастамалары негізінде Цифрландыру және жасанды интеллект жылын өткізу жөніндегі өңірлік жоспарларды бекіту
өңірлік жоспарларды бекіту
2026 жылғы ақпан
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
талап етілмейді
5.
"Digital Qazaqstan" стратегиялық сессиясы шеңберінде Цифрландыру және жасанды интеллект жылының ашылуы.
Концепт: Цифрландыру және жасанды интеллект жылының ашылуы, цифрландыруды мен жасанды интеллектіні дамытудың ағымдағы барысы қарастыра отырып, стратегиялық сессияны және "Digital Qazaqstan" стратегиясының, сондай-ақ жасанды интеллект базасында Govtech инновациялық шешімдерінің көрсетілімін өткізу
Цифрландыру және жасанды интеллект жылының ашылуы, "Digital Qazaqstan" стратегиясын таныстыру
2026 жылғы ақпан
ЖИЦДМ, Астана қаласының әкімдігі, ПІБ (келісу бойынша), Ұлттық Банк (келісу бойынша)
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
6.
Digital Qazaqstan халықаралық форумын өткізу және оның шеңберінде Цифрландыру және жасанды интеллект жылын өткізу туралы баяндама ұсыну.
Концепт: форумды цифрлық трансформация жобаларын ұсыну және жасанды интеллект және өңірлер мен серіктестер арасында тәжірибе алмасу үшін негізгі алаң ретінде өткізу
форум
2026 жылғы наурыз
ЖИЦДМ, Шымкент қаласының әкімдігі, ОМО, "Самұрық-Қазына" АҚ (келісу бойынша), "Бәйтерек" АҚ (келісу бойынша), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, Ұлттық Банк (келісу бойынша)
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
7.
"Цифрлық Наурыз" іс-шарасын өткізу.
Концепт: дәстүрлі құндылықтар мен озық технологиялардың синтезін көрсететін бірқатар іс-шаралар сериясын өткізу, оның ішінде Alem.ai халықаралық жасанды интеллект орталығында "Tumo" және "Tomorrow School" жобаларын таныстыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы наурыз
ЖИЦДМ, ОМО, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
8.
"PARYZ" Қазақстан Республикасы жұмыс берушілерінің ұлттық конфедерациясының Дүниежүзілік еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау күніне арналған "Қауіпсіз еңбек: жаңа міндеттер және цифрлық шешімдер" халықаралық форумын өткізу.
Концепт: ақпараттық сессиялармен, еңбекті қорғау саласындағы заманауи инновациялар мен цифрлық шешімдердің таныстырылымымен көрмефорум
халықаралық форум
2026 жылғы сәуір
Еңбекмині, "PARYZ" Қазақстан Республикасы жұмыс берушілерінің ұлттық конфедерациясы (келісу бойынша)
бюджеттен тыс қаражат есебінен
9.
Алматы қаласында GITEX "Central Asia and Caucasus" халықаралық форумын және AI Council екінші отырысын өткізу.
Концепт: форумды Қазақстанды GovTech және жасанды интеллект өңірлік орталығы ретінде ілгерілету, сондай-ақ "Жасанды интеллект цифрлық экономиканың өсу факторы ретінде" тақырыбына арналған ЖИ дамыту жөніндегі кеңестің отырысын өткізіп, серіктестер мен инвестиция тарту үшін халықаралық платформа ретінде пайдалану ұсынылады
халықаралық форум
2026 жылғы мамыр
ЖИЦДМ, Алматы қаласының әкімдігі, ОМО, "Самұрық-Қазына" АҚ (келісу бойынша), "Бәйтерек" АҚ (келісу бойынша), облыстардың, Астана және Шымкент қалаларының әкімдіктері, Ұлттық Банк (келісу бойынша)
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
10.
Еуразиялық экономикалық форум өткізу.
Концепт: форумды ЕАЭО-ның агроөнеркәсіптік және үкіметаралық процестерін цифрландыру бойынша Қазақстанның бастамаларын ілгерілету үшін пайдалану ұсынылады
форум
2026 жылғы мамыр
СІМ, ОМО, Астана қаласының әкімдігі
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
11.
Шетелдік инвесторлар кеңесінің (бұдан әрі – ШИК) жасанды интеллектіні дамытуға арналған отырысын өткізу.
Концепт: стратегиялық инвестицияларды, халықаралық серіктестерді және озық технологияларды ұлттық AI-экожүйесіне тарту мақсатында ШИК
отырысын өткізу
Шетелдік инвесторлар кеңесінің отырысы
2026 жылғы шілде
СІМ, ЖИЦДМ, Астана қаласының әкімдігі, мүдделі МО және ұйымдар (келісу бойынша)
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
12.
"Болашақ ойындары" халықаралық мультиспорттық турнир өткізу.
Концепт: "Болашақ ойындары", жаңа буын спортын, цифрлық технологияларды, киберқауіпсіздік пен ғарыштық инновацияларды біріктіретін халықаралық оқиға
турнир
2026 жылғы шілде – тамыз
ТСМ, ЖИЦДМ, ОМО, Астана қаласының әкімдігі
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
13.
Білім беру қызметкерлерінің "Тамыз кеңесін" ("Тамыз кеңесі") өткізу.
Концепт: өткен оқу жылының қорытындыларын талқылау, тәжірибе алмасу үшін жаздың соңында педагогтер мен білім беру қызметкерлерінің дәстүрлі жыл сайынғы жиналысы және болашақ міндеттерді жоспарлау
кеңес
2026 жылғы тамыз
ОМ, ОМО, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
14.
Мектеп оқушылары үшін "Болашақтың цифрлық әлемі" цифрландыру фестивалін өткізу.
Концепт: цифрлық технологияларды танымал етуге, IT-құзыреттіліктерді, жобалық ойлауды және бағдарламалау, робототехника, ЖИ және цифрлық сауаттылық саласындағы практикалық дағдыларды дамытуға бағытталған барлық жастағы мектеп оқушылары үшін ауқымды білім беру және шығармашылық фестивалін өткізу
фестиваль
2026 жылғы қыркүйек
ОМ, ОМО, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
15.
Central Asia
Fintech Summit өткізу.
Концепт: форумды орталық банктер, халықаралық ұйымдар, екінші деңгейдегі банктер, мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар өкілдерінің қатысуымен цифрландыруды дамытуға, АИ енгізуге және қаржылық технологияларды дамытуға ықпал ететін білім, тәжірибе және идеялармен алмасу үшін негізгі өңірлік алаң ретінде өткізу
саммит
2026 жылғы қыркүйек
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық төлем корпорациясы" АҚ, Ұлттық Банк (келісу бойынша)
бюджеттен тыс қаражат есебінен
16.
AI Digital Bridge халықаралық форумын және Жасанды интеллектіні дамыту жөніндегі кеңестің үшінші отырысын өткізу.
Концепт: форумды Жасанды интеллектіні дамыту жөніндегі кеңестің отырысын өткізе отырып, елдің ЖИ саласындағы жетістіктерін көрсету, халықаралық ынтымақтастықты нығайту және отандық цифрлық шешімдердің экспорттық әлеуетін ілгерілету үшін пайдалану ұсынылады
форум
2026 жылғы қазан
ЖИЦДМ, Астана қаласының әкімдігі, ПІБ (келісу бойынша), Ұлттық Банк (келісу бойынша)
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
17.
Цифрландыру және ақпараттық технологиялар қызметкерлері күнін өткізу.
Концепт: цифрлық трансформация саласындағы мамандардың жетістіктерін тану мақсатында ресми мереке ретінде жыл сайынғы Цифрландыру және ақпараттық технологиялар қызметкерлерінің күнін ұйымдастыру, инновацияларды қолдау, кәсіби қоғамдастықты нығайту және жастар арасында IT-мамандықтарын танымал ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы қараша
ЖИЦДМ, ОМО, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ПІБ (келісу бойынша)
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
18.
Жыл сайынғы Ауыл шаруашылығы қызметкерлерінің республикалық форумын өткізу.
Концепт: республика бойынша шаруалардың еңбек жетістіктерін атап өту, егін жинау науқанының нәтижелерін қорытындылау және саланың цифрлануы мен өнімділікті, тұрақтылықты арттыруға және алдағы жылы агроөнеркәсіптік кешенді дамытудың стратегиялық басымдықтарын айқындауға бағытталған заманауи цифрлық және интеллектуалды технологияларды қолдану мәселелерін талқылау
форум
2026 жылғы қараша
АШМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
19.
Қазақстан қаржыгерлерінің жыл сайынғы конгресін өткізу.
Концепт: қазіргі заманғы сын-қатерлердің монетарлық саясатқа, қаржы тұрақтылығына және институттарға деген сенімге әсері туралы пікір алмасу, сондай-ақ цифрландыру және жасанды интеллект жылын талқылау үшін шетелдік орталық банктердің басшылары, қазақстандық қаржы институттарының өкілдері, мемлекеттік органдар мен қаржы ұйымдарының қатысуымен панельдік сессиялар өткізу
конгресс
2026 жылғы қараша
Қазақстан қаржыгерлер қауымдастығы (келісу бойынша), Ұлттық Банк (келісу бойынша), ҚНРДА (келісу бойынша)
бюджеттен тыс қаражат есебінен
20.
Жыл қорытындыларын шығару және Қазақстан Республикасы Президентінің жыл сайынғы "Алтын сапа" сыйлығы шеңберінде соңғы рәсімді өткізу.
Концепт: Қазақстан Республикасы Президентінің жыл сайынғы "Алтын сапа" сыйлығы шеңберінде жыл қорытындыларын шығару
Цифрландыру және жасанды интеллект жылын қорытындылап,салтанатты жабу
2026 жылғы желтоқсан
СИМ, ЖИЦДМ, Астана қаласының әкімдігі, мүдделі ОМ және ұйымдар (келісу бойынша)
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
2-блок. Цифрландыру мен жасанды интеллектіні дамытуды стратегиялық және реттеушілік қамтамасыз ету
Қызметтің негізгі көрсеткіштері

1. Принятие или внесение в установленном порядке не менее 90 % ключевых законодательных инициатив в сфере цифровизации, ИИ, данных, кибербезопасности, телекоммуникаций и цифровых активов.
2. Внедрение института CDO во всех центральных государственных органах, МИО, дипломатических представительствах в стратегически приоритетных государствах и ключевых национальных компаниях
21.
Разработка и внесение в Администрацию Президента Республики Казахстан стратегии "Digital Qazaqstan".
Концепт: в целях формирования единого стратегического видения развития цифровой экономики, искусственного интеллекта, данных, инфраструктуры, кибербезопасности, человеческого капитала и платформенных решений
внесение стратегии в Администрацию Президента Республики Казахстан
март 2026 года
МИИЦР, ЦПЦП (по согласованию), ЦГО,
АО "Самрук-Қазына"
(по согласованию),
АО "Байтерек" (по согласованию),
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
Национальный Банк (по согласованию), АРРФР (по согласованию),
АДГС (по согласованию),
КНБ (по согласованию),
УДП (по согласованию)
не требуется
22.
Создание институтов CDO в государственных органах, а также цифровых дипломатов при заграничных дипломатических учреждениях.
Концепт: расширение института CDO в государственных органах, а также внедрение в заграничных дипломатических учреждениях для ускоренного внедрения цифровизации и ИИ
созданный институт CDO в ГО, МИО и посольствах
апрель 2026 года
МИИЦР, МНЭ, МИД, МКИ, АСПиР (по согласованию), АЗРК (по согласованию),
ВАП (по согласованию) , акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
В рамках предусмотренных бюджетных средств ЦГО, за счет средств МБ
23.
Создание институтов CDO в субъектах квазигосударственного сектора.
Концепт: усиление института CDO в квазигосударственном секторе для ускоренного внедрения цифровизации и ИИ
созданный институт CDO в ключевых организациях
апрель 2026 года
АО "КазМунайГаз" (по согласованию),
АО "Казатомпром"
(по согласованию),
АО "KEGOC"
(по согласованию),
АО "QazaqGaz"
(по согласованию),
АО "Air Astana"
(по согласованию),
АО "БРК" (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
24.
Внесение предложений по законодательным изменениям и дополнениям, предусматривающих регуляторные стимулы отечественных IT-компаний.
Концепт: формирование экономически привлекательных условий для использования отечественных цифровых решений путем внедрения стимулирующих механизмов, направленных на поддержку отечественных разработчиков, развитие внутреннего рынка ИКТ и ускорение цифровой трансформации
информация в Правительство Республики Казахстан
август 2026 года
МИИЦР, заинтересованные ГО и организации (по согласованию)
не требуется
Блок 3. AI SANA: развитие человеческого капитала
Ключевые показатели деятельности

1. Цифрландыру, ЖИ, деректер, киберқауіпсіздік, телекоммуникациялар және цифрлық активтер саласындағы негізгі заңнамалық бастамалардың кемінде 90 %-ын белгіленген тәртіппен қабылдау немесе енгізу.
2. Барлық орталық мемлекеттік органдарда, ЖАО-да, стратегиялық басым мемлекеттерде және негізгі ұлттық компанияларда дипломатиялық өкілдіктерде CDO институтын ендіру
21.
"Digital Qazaqstan" стратегиясын әзірлеу және Президент Әкімшілігіне енгізу.
Концепт: цифрлық экономиканы, жасанды интеллектіні, деректерді, инфрақұрылымды, киберқауіпсіздік, адами капитал және платформалық шешімдерді дамытудың бірыңғай стратегиялық көзқарасын қалыптастыру мақсатында
стратегияны Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне енгізу
2026 жылғы наурыз
ЖИЦДМ, ЦҮҚО (келісу бойынша), ОМО, "Самұрық-Қазына" АҚ (келісу бойынша), "Бәйтерек" АҚ (келісу бойынша), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, Ұлттық Банк (келісу бойынша), ҚНРДА (келісу бойынша), МҚІА (келісу бойынша), ҰҚК (келісу бойынша), ПІБ (келісу бойынша)
талап етілмейді
22.
Мемлекеттік органдардың құрамында CDO институттарын, сондай-ақ шетелдегі дипломатиялық мекемелерде цифрлық дипломаттарды құру.
Концепт: цифрландыру мен ЖИ ендіруді жеделдету үшін мемлекеттік органдарда, сондай-ақ шетелдік дипломатиялық мекемелерде CDO институтын кеңейту
МО, ЖАО және елшіліктерде құрылған СДО институты
2026 жылғы сәуір
ЖИЦДМ, ҰЭМ, СІМ, МАМ, СЖРА (келісу бойынша), БҚДА (келісу бойынша), ЖАП (келісу бойынша), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
ОМО көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, ЖБ қаражаты есебінен
23.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінде CDO институттарын құру.
Концепт: цифрландыру мен ЖИ ендіруді жеделдету үшін квазимемлекеттік секторда CDO институтын нығайту
негізгі ұйымдарда құрылған CDO институты
2026 жылғы сәуір
"ҚазМұнайГаз" АҚ (келісу бойынша), "Қазатомөнеркәсіп" АҚ (келісу бойынша), "KEGOC" АҚ (келісу бойынша), "QazaqGaz" АҚ (келісу бойынша), "Air Astana" АҚ (келісу бойынша), "ҚДБ" АҚ (келісу бойынша)
бюджеттен тыс қаражат есебінен
24.
Отандық IT компанияларға реттеуші ынталандырулар қарастыратын заңнамалық өзгерістер мен түзетулер бойынша ұсыныстар енгізу.
Концепт: отандық әзірлеушілерді қолдауға, АКТ ішкі нарығын дамытуға және цифрлық трансформацияны жеделдетуге бағытталған ынталандырушы тетіктерді ендіру арқылы отандық цифрлық шешімдерді пайдалану үшін экономикалық тартымды жағдайлар қалыптастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы тамыз
ЖИЦДМ, мүдделі МО және ұйымдар (келісу бойынша)
талап етілмейді
3-блок. AI SANA: адами капиталды дамыту
Қызметтің негізгі көрсеткіштері

1. Охват не менее 450000 обучающихся и педагогов всех уровней образования и секторов программами развития цифровых и AI-навыков.
2. Запуск не менее 5 ключевых институциональных элементов в системе образования.
3. Реализация не менее 3 международных инициатив и партнерств
25.
Предоставление бесплатного доступа к Perplexity Pro гражданам Республики Казахстан.
Концепт: бесплатный доступ к Perplexity Pro на один год, открывая новые возможности для обучения и работы с ИИ-инструментами, особенно в рамках развития цифровой экосистемы страны
информация в Правительство Республики Казахстан
февраль 2026 года
АО "Казахтелеком" (по согласованию), МНВО, МИИЦР
за счет внебюджетных средств
26.
Проведение национального конкурса "AI Governance Cup" среди государственных органов на лучшие проекты и практические решения в сфере применения ИИ.
Концепт: проведение конкурса направлено на стимулирование реализации прикладных ИИ-проектов, формирование здоровой конкуренции между государственными органами, повышение мотивации руководителей и проектных команд, а также развитие устойчивой культуры практического применения ИИ в системе государственного управления
конкурс "AI Governance Cup"
март 2026 года/ежеквартально
МИИЦР, АГУ (по согласованию), ЦПЦП (по согласованию)
в рамках предусмотренных
бюджетных средств,
за счет внебюджетных средств
27.
Проведение международной и республиканской олимпиад
по искусственному интеллекту
в Казахстане.
Концепт: проведение олимпиад международного уровня, а также соревнований среди школьников в целях популяризации направления
олимпиады
июль 2026 года
МИИЦР, МП, АКФ "Astana Hub" (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
28.
Введение курса по основам программирования в 10-11 классах 180 пилотных школ (около 8000 учеников), с дальнейшем принятием решения о масштабировании проекта для старших классов.
Концепт: курс по основам программирования для старших классов
информация в Правительство Республики Казахстан
сентябрь 2026 года
МП, МИИЦР, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
не требуется
29.
Запуск ИИ-Университета.
Концепт: открытие ИИ-Университета предлагается позиционировать как ключевое институциональное мероприятие Года цифровизации и искусственного интеллекта, направленное на формирование кадрового и научного ядра национальной AI-экосистемы. В рамках открытия планируются демонстрация концепции и модели ИИ-Университета, его целевых показателей и приоритетных направлений подготовки кадров, а также запуск образовательных программ по искусственному интеллекту и анализу данных
информация в Правительство Республики Казахстан
сентябрь 2026 года
МНВО, МИИЦР, АО "Самрук-Қазына" (по согласованию)
в рамках предусмотренных
бюджетных средств,
за счет внебюджетных средств
30.
Масштабирование проекта AI-SANA по развитию цифровых компетенций.
Концепт: развитие охватывает обучающихся школ (включение вопросов, связанных с ИИ, в учебные программы);
обучающихся колледжей (базовые навыки использования ИИ, навыки создания ИИ-агентов);
обучающихся в организациях высшего и послевузовского образования (ИИ-предпринимательство)
информация в Правительство Республики Казахстан
ноябрь 2026 года
МП, МИИЦР (предоставление доступа
к обучающим ресурсам), МНВО, МИИЦР, АКФ "Astana Hub" (по согласованию)
не требуется
31.
Запуск пилота программы "Qazaq Digital Mektebi" для малокомплектных сельских школ проекта.
Концепт: внедрение цифровой модели обучения и гибридных форматов преподавания с охватом не менее 2000 учащихся (в рамках пилота), развитие базовых цифровых AI-навыков у школьников в сельских регионах
информация в Правительство Республики Казахстан
ноябрь 2026 года
МП, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
не требуется
32.
Запуск совместно с Massachusetts Institute
of Technology (MIT, США) образовательной программы "Day of AI Qazaqstan".
Концепт: программа реализуется в два этапа:

1. Білім берудің барлық деңгейлерінде және секторларында кемінде 450000 білім алушылар мен педагогтерді цифрлық және AI-дағдыларын дамыту бағдарламаларымен қамту.
2. Білім беру жүйесінде кемінде 5 негізгі институционалдық элементті іске қосу.
3. Кемінде 3 халықаралық бастама мен әріптестікті жүзеге асыру
25.
Қазақстан Республикасының азаматтарына Perplexity Pro-ға тегін қолжетімділік ұсыну.
Концепт: әсіресе елдің цифрлық экожүйесін дамыту шеңберінде ЖИ-құралдармен жұмыс істеу және оқыту үшін жаңа мүмкіндіктер аша отырып, бір жылға Perplexity Pro-ға тегін қолжетімділік ұсыну
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы ақпан
"Қазақтелеком" АҚ (келісу бойынша), ҒЖБМ, ЖИЦДМ
бюджеттен тыс қаражат есебінен
26.
Үкіметтік органдар арасында ЖИ қолдану саласындағы үздік жобалар мен практикалық шешімдерге арналған "AI Governance Cup" ұлттық конкурсын өткізу.
Концепт: конкурсты өткізу қолданбалы ЖИ-жобаларды іске асыруды ынталандыруға, мемлекеттік органдар арасындағы салауатты бәсекелестікті қалыптастыруға, басшылар мен жобалық командалардың ынтасын арттыруға және мемлекеттік басқару жүйесінде ЖИ-ді практикалық қолданудың тұрақты мәдениетін дамытуға бағытталған
"AI Governance Cup" конкурсы
2026 жылғы наурыз/тоқсан сайын
ЖИЦДМ, МБА (келісу бойынша), ЦҮҚО (келісу бойынша)
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
27.
Қазақстанда жасанды интеллект туралы халықаралық және республикалық олимпиадалар өткізу.
Концепт: саланы насихаттау мақсатында мектеп оқушылары арасында халықаралық олимпиадалар және жарыстар өткізу
олимпиадалар
2026 жылғы шілде
ЖИЦДМ, ОМ, "Astana Hub" ДКҚ (келісу бойынша)
бюджеттен тыс қаражат есебінен
28.
Жоғары сыныптарға арналған жобаны одан әрі тарату туралы шешім қабылдай отырып, 180 пилоттық мектептің (шамамен 8000 оқушы) 10-11 сыныптарында бағдарламалау негіздері бойынша курс енгізу.
Концепт: жоғары сыныптарға арналған бағдарламалау негіздері бойынша курс
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы қыркүйек
ОМ, ЖИЦДМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
талап етілмейді
29.
ЖИ-Университетін іске қосу.
Концепт: ЖИ-Университетінің ашылуы ұлттық ЖИ-экожүйесінің кадрлық және ғылыми ядросын қалыптастыруға бағытталған жылдың негізгі институционалдық іс-шарасы ретінде ұсынылады. Ашылу аясында ЖИ-Университетінің тұжырымдамасы мен моделін, оның кадрларды даярлаудағы мақсатты көрсеткіштері мен басым бағыттарын көрсету, сондай-ақ жасанды интеллект пен деректерді талдау бойынша білім беру бағдарламаларын іске қосу жоспарланған
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы қыркүйек
ҒЖБМ, ЖИЦДМ, "Самұрық-Қазына" АҚ (келісу бойынша)
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
30.
AI-SANA жобасын цифрлық құзыреттерді дамыту үшін кеңейту.
Концепт: дамыту мектеп оқушыларын (ЖИ-мен байланысты мәселелерді оқу бағдарламаларына қосу);
колледжде білім алушыларды (ЖИ пайдаланудың базалық дағдылары, ЖИ-агенттерді құру дағдылары);
жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында (ЖИ-кәсіпкерлік) оқитындарды қамтиды
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы қараша
ОМ, ЖИЦДМ (білім беру ресурстарына қолжетімділікті ұсыну), ҒЖБМ, "Astana Hub" ДКҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
31.
Оқушы саны аз ауылдық мектептерге арналған "Qazaq Digital Mektebi" пилоттық бағдарламасын іске қосу.
Концепт: ауылдық өңірлердегі кемінде 2000 оқушыны (пилот шеңберінде) қамти отырып, цифрлық оқыту моделін және гибридті форматтарды ендіру, мектеп оқушыларының базалық цифрлық және AI-дағдыларын дамыту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы қараша
ОМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
талап етілмейді
32.
Massachusetts Institute of Technology-мен (MIT, АҚШ) бірлесіп, "Day of AI Qazaqstan" білім беру бағдарламасын іске қосу.
Концепт: бағдарлама екі кезеңде жүзеге асырылады:

1-этап для учащихся 1 – 4 классов: знакомство с основами искусственного интеллекта, цифрового мышления и безопасного использования технологий;
2-этап внедрение элементов ИИ в рамках государственного общеобязательного стандарта образования: интеграция тем по искусственному интеллекту как минимум в 5 учебных предметов
информация в Правительство Республики Казахстан
ноябрь 2026 года
МП, МИИЦР
не требуется
33.
Проведение обучения в рамках "AI Governance 500".
Концепт: будет реализована программа развития компетенций в сфере цифрового управления, архитектуры государственных информационных систем и ИИ. Программа включает в себя подготовку не менее 500 представителей ГО
и квазигосударственного сектора
информация в Правительство Республики Казахстан
ежеквартально, март, июнь, сентябрь, декабрь
МИИЦР,
АГУ (по согласованию),
ЦПЦП (по согласованию)
в рамках предусмотренных
бюджетных средств,
за счет внебюджетных средств
34.
Масштабирование Tomorrow School в регионах Казахстана для подготовки ИИ-специалистов по модели peer-to-peer обучения (при вузах и акиматах).
Концепт: масштабирование модели peer-to-peer обучения, ориентированной на практику и командную работу
запуск школ в 18 регионах
ноябрь 2026 года
МП, МИИЦР, АКФ "Astana Hub" (по согласованию), акиматы областей,
городов Астаны, Алматы и Шымкента
за счет средств МБ
35.
Открытие TUMO Centers для школьников 12-18 лет для обучения программированию, искусственному интеллекту и креативным технологиям (при вузах и акиматах).
Концепт: открытие TUMO Centers как сети современных образовательных пространств, ориентированных на развитие практических навыков в программировании, искусственном интеллекте и креативных технологиях
запуск 3-х TUMO Centers
ноябрь 2026 года
МП, МИИЦР, АКФ "Astana Hub" (по согласованию), акиматы областей,
городов Астаны, Алматы и Шымкента
за счет средств МБ
36.
Открытие Global Competitive Programming Hub. Проведение международных тренировочных сборов
с привлечением сильнейших спортивных программистов из России, Индии, Китая.
Концепт: проведение международных тренировочных сборов с привлечением ведущих специалистов по спортивному программированию из России, Индии и Китая для развития высококонкурентных алгоритмических и ИИ-компетенций
тренировочные сборы
в течение 2026 года
МИИЦР
за счет внебюджетных средств
37.
Запуск программы AI Corporate для обучения корпоративного сектора навыкам применения искусственного интеллекта.
Концепт: запуск программы, направленной на обучение корпоративного сектора практическим навыкам внедрения и применения технологий искусственного интеллекта в бизнес-процессах и управленческих решениях
информация в Правительство Республики Казахстан
ежеквартально, март, июнь, сентябрь, декабрь
МИИЦР, АО "Самрук-Қазына" (по согласованию), АО "Байтерек" (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
38.
Внедрение GPT-Education для учителей и сотрудников системы образования, массовое обучение педагогов навыкам применения искусственного интеллекта и актуализация НПА с учетом использования AI-технологий в образовательном процессе.
Концепт: использование AI-ассистентов в планировании уроков, проверке работ, аналитике успеваемости и административных задачах. Освоение практических AI-инструментов не менее чем 200000 педагогами всех уровней образования для повышения качества обучения и управленческих процессов.
Охват обучающихся и педагогических кадров:
дошкольное образование – 10 тыс.;
общеобразовательные школы – 170 тыс.;
техническое и профессиональное образование (ТиПО) – 20 тыс.;
профессорско-преподавательский состав, административный персонал вузов, исследователи – 62,8 тыс.; студенты программы AI-Sana – 100 тыс.;
а также обучение промпт-инжинирингу
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МП, МНВО, МИИЦР
за счет внебюджетных средств
Блок 4. GovTech
Ключевые показатели деятельности

1-кезең 1-4 сынып оқушылары үшін – жасанды интеллект негіздерімен, цифрлық ойлаумен және технологияларды қауіпсіз қолданумен таныстыру;
2-кезең мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты шеңберінде: кемінде 5 пәнге жасанды интеллект бойынша тақырыптарды интеграциялау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы қараша
ОМ, ЖИЦДМ
талап етілмейді
33.
"AI Goverance 500" бағдарламасы аясында оқыту өткізу.
Концепт: цифрлық басқару, мемлекеттік ақпараттық жүйелер архитектурасы және ЖИ саласындағы құзыреттерді дамыту бағдарламасы жүзеге асырылады. Бағдарлама МО және квазимемлекеттік секторлардың кемінде 500 өкілін оқытуды қамтиды
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
тоқсан сайын, наурыз, маусым, қыркүйек, желтоқсан
ЖИЦДМ, МБА (келісу бойынша), ЦҮҚО (келісу бойынша)
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
34.
Peer-to-peer оқыту моделі бойынша ЖИ-мамандарды даярлау үшін Қазақстанның барлық өңірлерінде Tomorrow School-ды тарату (жоғары оқу орындарында және әкімдіктерде).
Концепт: практикаға және командалық жұмысқа бағытталған peer-to-peer оқыту моделін тарату
18 өңірде мектептерді іске қосу
2026 жылғы қараша
ОМ, ЖИЦДМ, "Astana Hub" ДКҚ (келісу бойынша), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
ЖБ қаражаты есебінен
35.
Бағдарламалауға, жасанды интеллектіге және креативті технологияларға үйрету үшін 12-18 жастағы мектеп оқушылары үшін TUMO Centers (ЖОО мен әкімдіктер жанында) ашу.
Концепт: бағдарламалауда практикалық, жасанды интеллектіде және креативті технологияларда практикалық дағдыларын дамытуға бағытталған заманауи білім беру кеңістіктерінің желісі ретінде TUMO Centers ашу
3 TUMO орталығын ашу
2026 жылғы қараша
ОМ, ЖИЦДМ, "Astana Hub" ДКҚ (келісу бойынша), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
ЖБ қаражаты есебінен
36.
Global Competitive Programming Hub ашылуы. Ресейден, Үндістаннан және Қытайдан ең мықты спорт бағдарламашыларын тарту арқылы халықаралық жаттығу жиындарын өткізу.
Концепт: бәсекеге қабілеті жоғары алгоритмдік және ЖИ-құзыреттерді дамыту үшін Ресей, Үндістан және Қытайдан келген жетекші спорттық бағдарламалау сарапшыларымен халықаралық жаттығу жиындарын өткізу
жаттығу жиындары
2026 жыл ішінде
ЖИЦДМ
бюджеттен тыс қаражат есебінен
37.
Корпоративтік секторды жасанды интеллект дағдыларына үйрету үшін AI Corporate бағдарламасын іске қосу.
Концепт: корпоративтік секторды бизнес-процестер мен басқару шешімдерінде жасанды интеллект технологияларын ендіру және қолдану бойынша практикалық дағдыларға оқытуға бағытталған бағдарламаны іске қосу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
тоқсан сайын, наурыз, маусым, қыркүйек, желтоқсан
ЖИЦДМ, "Самұрық-Қазына" АҚ (келісу бойынша), "Бәйтерек" АҚ (келісу бойынша)
бюджеттен тыс қаражат есебінен
38.
Мұғалімдер мен білім беру жүйесі қызметкерлеріне GPT-Education ендіру, мұғалімдерді жасанды интеллектіні қолдану дағдылары бойынша жаппай оқыту және білім беру процесінде ЖИ- технологияларды пайдалануды ескере отырып НҚА-ларды жаңарту.
Концепт: сабақтарды жоспарлау, жұмыстарды тексеру, оқу үлгерімін талдау және әкімшілік міндеттерді орындауда ЖИ-ассистенттерді пайдалану. Оқыту мен басқару процестерінің сапасын арттыру үшін білім берудің барлық деңгейлеріндегі кемінде 200000 педагогтің практикалық ЖИ-құралдарды меңгеруі.
Білім алушылар мен педагог кадрларды қамту ауқымы:
мектепке дейінгі білім беру – 10 мың;
жалпы білім беретін мектептер – 170 мың;
техникалық және кәсіптік білім беру (ТжКБ) – 20 мың;
жоғары оқу орындарының профессор-оқытушылар құрамы, әкімшілік персонал, зерттеушілер – 62,8 мың;
AI-Sana бағдарламасының студенттері – 100 мың;
сондай-ақ промпт-инжиниринг бойынша оқыту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ОМ, ҒЖБМ, ЖИЦДМ
бюджеттен тыс қаражат есебінен
4-блок. GovTech
Қызметтің негізгі көрсеткіштері

1. Охват не менее 80 % государственных служащих посредством цифрового рабочего места Gov Workspace с единым входом во все ключевые системы.
2. Предоставление не менее 50 государственных услуг с применением ИИ.
3. Перевод не менее 30 % государственных информационных систем на платформу QazTech.
4. Удовлетворенность граждан и бизнеса качеством цифровых государственных услуг – с ростом не менее 75 %
39.
Запуск и развитие Alem.GPT.
Концепт: для повышения эффективности работы государственных услуг:
предоставление ТОП 50 государственных услуг через ИИ;
ИИ-агенты от бизнеса и БВУ;
внедрение в ЦОН
информация в Правительство Республики Казахстан
апрель
2026 года
МИИЦР, ЦГО
не требуется
40.
Запуск цифрового рабочего места "Gov Workspace" по принципу "единого окна" государственных служащих.
Концепт: для повышения эффективности государственного управления будет внедрено цифровое рабочее место с единым входом во все системы, обеспечена унификация доступа к сервисам
информация в Правительство Республики Казахстан
июнь 2026 года
МИИЦР, ЦГО, Национальный Банк (по согласованию)
в рамках предусмотренных бюджетных средств,
за счет внебюджетных средств
41.
Внедрение прикладных ИИ-агентов и ИИ-ассистентов в государственных органах.
Концепт: создание таких ИИ-агентов, как AI-помощник по выступлениям, AI-суммаризатор аналитических и отчетных материалов, AI-помощник по подготовке отчетов, AI-протоколирование, AI-модуль автоматизированного формирования рисков и другое
информация в Правительство Республики Казахстан
июнь 2026 года
МИИЦР, ЦГО, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
в рамках предусмотренных бюджетных средств ЦГО,
за счет внебюджетных средств
42.
Запуск новой версии eGov 3.0 (фронт для граждан) в рамках оптимизации предоставления государственных услуг, включая внедрение микросервисного архитектурного подхода.
Концепт: eGov 3.0 реализуется как экосистема "электронного правительства", основанная на микросервисной архитектуре, обеспечивающей гибкость, масштабируемость, интеграцию сервисов и повышение качества предоставления государственных услуг
запуск платформы eGov 3.0
июнь 2026 года
МИИЦР, АО "НИТ" (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
43.
Внедрение голосовых и интеллектуальных ассистентов (с поддержкой не менее 75 востребованных услуг) на базе искусственного интеллекта, разработанного отечественными компаниями.
Концепт: в целях повышения качества обслуживания населения и эффективности коммуникации с государственными органами будет обеспечено внедрение голосового AI-ассистента в единый контакт-центр 1414
информация в Правительство Республики Казахстан
октябрь 2026 года
МИИЦР, НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (по согласованию)
в рамках предусмотренных бюджетных средств,
за счет внебюджетных средств
44.
Анализ и повышение эффективности государственных функций, в том числе с оцифровкой G2G процессов (возможная оптимизация, исключение дублирования, устранение избыточных процедур и повышение результативности).
Концепт: проведение комплексного анализа государственных функций и процессов с целью повышения их эффективности за счет оптимизации, исключения дублирования и избыточных процедур, перераспределения функций, а также подготовки функций к цифровизации, автоматизации и внедрению ИИ-решений
машиночитаемый отчет на сайте ЦПЦП с привязкой к реестру государственных функций
октябрь 2026 года
МНЭ, АДГС (по согласованию),
МИИЦР
не требуется
45.
Развитие цифрового сервиса "Социальный кошелек". Оцифровка 8 мер социальной поддержки.
Концепт: в целях повышения адресности, прозрачности и удобства получения мер социальной поддержки для граждан будут обеспечены дальнейшее развитие и функциональное расширение "Социального кошелька"
запуск 8 новых цифровых сервисов
ноябрь 2026 года
МИИЦР, МП, МЗ, МТСЗН, МТИ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
Национальный Банк (по согласованию)
в рамках предусмотренных бюджетных средств, за счет средств МБ
46.
Развитие платформы eGov Business, расширение цифровых сервисов для бизнеса и экономики.
Концепт: в рамках формирования единой цифровой среды взаимодействия государства и бизнеса будет обеспечено дальнейшее развитие платформы eGov Business:
единый реестр мер государственной поддержки по принципу "одного окна";
оцифровка услуг акиматов;
кабинет налогоплательщика
запуск новых сервисов
в eGov Business
ноябрь 2026 года
МИИЦР, МНЭ, МТСЗН,
МИД (Комитет по инвестициям), МТИ, МСХ, МПС, МЗ, АО "НИТ" (по согласованию),
БНС АСПиР (по согласованию),
АО "Казпочта" (по согласованию),
АО "Фонд Даму" (по согласованию),
АО "Байтерек" (по согласованию),
АО "KazakhInvest" (по согласованию),
НПП "Атамекен" (по согласованию),
Национальный Банк (по согласованию),
АО "Государственное кредитное бюро" (по согласованию)
АРРФР (по согласованию),
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
за счет внебюджетных средств
47.
Перевод TOП-10 наиболее востребованных государственных услуг в безальтернативный цифровой формат.
Концепт: обеспечение получения наиболее востребованных услуг в онлайн-формате без бюрократических процедур
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МИИЦР, ЦГО, НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (по согласованию), АО "НИТ" (по согласованию)
в рамках предусмотренных бюджетных средств ЦГО,
за счет внебюджетных средств
48.
Ликвидация технологического долга государственных информационных систем.
Концепт: мероприятие направлено на выявление и поэтапное устранение устаревших, дублирующихся и архитектурно несовместимых информационных систем и компонентов, сформировавших технологическое наследие (legacy). В рамках реализации предусматриваются вывод из эксплуатации неэффективных решений, модернизация критически важных систем
отчет
декабрь
2026 года
ЦГО, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
АО "Самрук-Қазына" (по согласованию),
АО "Байтерек" (по согласованию),
ЦПЦП (по согласованию)
в рамках предусмотренных
бюджетных средств ЦГО,
за счет внебюджетных средств
49.
Переход на платформу "QazTech" и формирование единого архитектурного контура, включая запуск не менее 5 цифровых сущностей.
Концепт: направлен на поэтапный перевод государственных информационных систем на платформу "QazTech" с обеспечением единых архитектурных принципов, стандартов интеграции и совместимости
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
ЦГО, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
АО "Самрук-Қазына" (по согласованию),
АО "Байтерек" (по согласованию),
Национальный Банк (по согласованию), ЦПЦП (по согласованию)
в рамках предусмотренных
бюджетных средств ЦГО,
за счет внебюджетных средств
50.
Цифровая амнистия устаревших информационных систем.
Концепт: устранение технических препятствий, позволяющих технологически вывести из эксплуатации устаревшие ИС, безопасно сохранить и перенести их данные в современные цифровые платформы
отчет
декабрь 2026 года
ЦГО, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
АО "Самрук-Қазына" (по согласованию),
АО "Байтерек" (по согласованию),
Национальный Банк (по согласованию)
в рамках предусмотренных бюджетных средств,
за счет внебюджетных средств
Блок 5. Цифровая инфраструктура и кибербезопасность
Ключевые показатели деятельности

1. Мемлекеттік қызметшілердің кемінде 80 %-ын барлық негізгі жүйелерге бірыңғай кіретін Gov Workspace цифрлық жұмыс орны арқылы қамту.
2. ЖИ-ді қолдану арқылы кемінде 50 мемлекеттік қызметті ұсыну.
3. Мемлекеттік ақпараттық жүйелердің кемінде 30 %-ын QazTech платформасына көшіру.
4. Цифрлық мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына азаматтар мен бизнестің қанағаттануының кемінде 75 %-ға өсуі
39.
Alem.GPT-ді іске қосу және дамыту.
Концепт: мемлекеттік қызметтер көрсетудің тиімділігін арттыру үшін мыналар жүзеге асырылады:
үздік 50 мемқызметті ЖИ арқылы көрсету;
бизнес пен ЕДБ-дан ЖИ-агенттер;
ХҚКО-ға ендіру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы сәуір
ЖИЦДМ, ОМО
талап етілмейді
40.
"Gov Workspace" цифрлық жұмыс орнын мемлекеттік қызметшілер үшін "бір терезе" қағидаты бойынша іске қосу.
Концепт: мемлекеттік басқару тиімділігін арттыру үшін барлық жүйелерге бірыңғай кіретін цифрлық жұмыс орны енгізіледі, сервистерге бірыңғай қолжетімділік қамтамасыз етіледі
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы маусым
ЖИЦДМ, ОМО, Ұлттық Банк (келісу бойынша)
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
41.
Мемлекеттік органдарда қолданбалы ЖИ-агенттер мен ЖИ-асистенттерді ендіру.
Концепт: баяндамалар бойынша ЖИ-көмекшілер, аналитикалық және есептік материалдардың ЖИ-суммаризаторы, есептерді дайындау бойынша ЖИ-көмекші, ЖИ-хаттамалау, автоматтандырылған тәуекелді генерациялауға арналған ЖИ-модулі және т.б.сияқты ЖИ агенттерді құру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы маусым
ЖИЦДМ, ОМО, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
ОМО-ның көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
42.
Микросервистердің архитектуралық тәсілін ендіруді қоса алғанда, мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсынуды оңтайландыру шеңберінде eGov 3.0 (азаматтарға арналған фронт) жаңа нұсқасын іске қосу.
Концепт: eGov 3.0 микросервис архитектурасында икемділікті, ауқымдылықты, сервистерді біріктіруді қамтамасыз етуге және мемлекеттік қызмет көрсету сапасын арттыруға негізделген электрондық үкіметтің экожүйесі ретінде жүзеге асырылады
eGov 3.0 платформасын іске қосу
2026 жылғы маусым
ЖИЦДМ, "ҰАТ" АҚ (келісу бойынша)
бюджеттен тыс қаражат есебінен
43.
Отандық компаниялар әзірлеген жасанды интеллект негізінде дауыстық және интеллектуалды көмекшілерді (кемінде 75 танымал қызметті қолдайтын) ендіру.
Концепт: халыққа көрсетілетін қызмет сапасын арттыру және мемлекеттік органдармен коммуникацияның тиімділігін күшейту мақсатында 1414 бірыңғай байланыс орталығына дауысқа негізделген ЖИ-ассистентті ендіру қамтамасыз етіледі
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы қазан
ЖИЦДМ, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КеАҚ (келісу бойынша)
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
44.
Мемлекеттік функциялардың тиімділігін талдау және арттыру (ықтимал оңтайландыру, қайталануды болдырмау, артық рәсімдерді жою және нәтижелілікті арттыру) оның ішінде G2G процестерін цифрландыру.
Концепт: оңтайландыру, функциялардың қайталануын және артық рәсімдерді болдырмау, функцияларды қайта бөлу, сондай-ақ функцияларды цифрландыруға, автоматтандыруға және ЖИ-шешімдерді ендіруге дайындау есебінен олардың тиімділігін арттыру мақсатында мемлекеттік функциялар мен процестерге кешенді талдау жүргізу
ЦҮҚО сайтында мемлекеттік функциялар тізілімімен байланыстырылған машина оқитын есеп
2026 жылғы қазан
ҰЭМ, МҚІА (келісу бойынша), ЖИЦДМ
талап етілмейді
45.
"Әлеуметтік әмиян" цифрлық сервисін дамыту. Әлеуметтік қолдаудың 8 шарасын цифрландыру.
Концепт: халыққа әлеуметтік қолдау шараларын атаулы түрде, ашық әрі қолайлы алу мүмкіндігін арттыру мақсатында "Әлеуметтік әмиянның" одан әрі дамуы және функционалдық кеңейтілуі қамтамасыз етіледі
жаңа 8 цифрлық сервисті іске қосу
2026 жылғы қараша
ЖИЦДМ, ОМ, ДСМ, Еңбекмині, СИМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, Ұлттық Банк (келісу бойынша)
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, ЖБ қаражаты есебінен
46.
eGov Business платформасын дамыту, бизнеc пен экономикаға арналған цифрлық қызметтерді кеңейту.
Концепт: мемлекет пен бизнестің өзара іс-қимылының бірыңғай цифрлық ортасын қалыптастыру шеңберінде: eGov Business платформасын одан әрі дамыту: "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қолдау шараларының бірыңғай тізілімі; әкімдіктердің қызметтерін цифрландыру; салық төлеушінің кабинеті қамтамасыз етіледі
eGov Business платформасында жаңа сервистерді іске қосу
2026 жылғы қараша
ЖИЦДМ, ҰЭМ, Еңбекмині, СІМ (Инвестиция комитеті), СИМ, АШМ, ӨҚМ, ДСМ, ІІМ, "ҰАТ" АҚ (келісу бойынша), ҰСБ СЖРА (келісу бойынша), "Қазпошта" АҚ (келісу бойынша), "Даму қоры" АҚ (келісу бойынша), "Бәйтерек" АҚ (келісу бойынша), "KazakhInvest" АҚ (келісу бойынша), Атамекен ҰКП (келісу бойынша), Ұлттық Банк (келісу бойынша), "Мемлекеттік кредиттік бюро" АҚ (келісу бойынша), ҚНРДА (келісу бойынша), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
бюджеттен тыс қаражат есебінен
47.
Ең көп сұранысқа ие ҮЗДІК-10 мемлекеттік көрсетілетін қызметті баламасыз цифрлық форматқа көшіру.
Концепт: неғұрлым сұранысқа ие қызметтерді бюрократиялық рәсімдерсіз онлайн форматта алуды қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ЖИЦДМ, ОМО, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КеАҚ (келісу бойынша), "ҰАТ" АҚ (келісу бойынша)
ОМО көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
48.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелердің технологиялық борышын жою.
Концепт: іс-шара технологиялық мұра (legacy) қалыптастырған ескірген, қайталанатын және архитектуралық тұрғыдан үйлеспейтін ақпараттық жүйелер мен компоненттерді анықтауға және оларды кезең-кезеңімен жоюға бағытталған. Іске асыру барысында тиімсіз шешімдерді пайдаланудан шығару, аса маңызды жүйелерді жаңғырту көзделеді
есеп
2026 жылғы желтоқсан
ОМО, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Самұрық-Қазына" АҚ (келісу бойынша), "Бәйтерек" АҚ (келісу бойынша), ЦҮҚО (келісу бойынша)
ОМО көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
49.
"QazTech" платформасына көшу және кемінде бес цифрлық бірлікті іске қосуды қамтитын біртұтас архитектуралық шеңбер қалыптастыру.
Концепт: мемлекеттік ақпараттық жүйелерді біртіндеп QazTech платформасына көшіруді, сонымен бірге біртұтас архитектуралық қағидаттардың, интеграция стандарттарының және үйлесімділіктің сақталуын қамтамасыз етуге бағытталған
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ОМО, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Самұрық-Қазына" АҚ (келісу бойынша), "Бәйтерек" АҚ (келісу бойынша), Ұлттық Банк (келісу бойынша), ЦҮҚО (келісу бойынша)
ОМО көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
50.
Ескірген ақпараттық жүйелерге цифрлық амнистия.
Концепт: ескірген АЖ-ны пайдаланудан технологиялық шығаруға мүмкіндік беретін техникалық кедергілерді жою, олардың деректерін сақтап қалу және заманауи цифрлық платформаларға көшіру
есеп
2026 жылғы желтоқсан
ОМО, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ (келісу бойынша), "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" АҚ (келісу бойынша), Ұлттық Банк (келісу бойынша)
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
5-блок. Цифрлық инфрақұрылым және киберқауіпсіздік
Қызметтің негізгі көрсеткіштері

1. Миграция не менее 50 % государственных информационных систем в государственный ЦОД.
2. Обеспечение на объектах транспортной и туристической инфраструктуры доступа к Интернету не менее 50 %.
3. Снижение количества критических киберинцидентов и нарушений в сфере защиты персональных данных в государственных информационных системах – не менее 25 % по сравнению с предыдущим годом
51.
Запуск государственной информационной системы верификации абонентских устройств.
Концепт: борьба с "серым" оборудованием
информация в Правительство Республики Казахстан
сентябрь 2026 года
МИИЦР, РГП "Государственная радиочастотная служба" (по согласованию),
АО "НИТ" (по согласованию),
QazTech Ltd. (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
52.
Усиление кибербезопасности
и защиты персональных данных.
Концепт: формирование устойчивой и доверенной цифровой среды за счет усиления кибербезопасности, внедрения проактивных механизмов защиты персональных данных и повышения устойчивости информационных систем к современным киберугрозам
информация в Правительство Республики Казахстан
октябрь 2026 года
ЦГО, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
Национальный Банк (по согласованию)
в рамках предусмотренных
бюджетных средств ЦГО,
за счет внебюджетных средств
53.
Переход государственных информационных систем в государственный центр обработки данных (ЦОД ГО) согласно плану-графику.
Концепт: для повышения отказоустойчивости и киберустойчивости государственного цифрового контура, сопровождаемого переводом государственного информационных систем в единый государственный центр обработки данных. Поэтапная миграция информационных систем государственных органов в государственный ЦОД
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
ЦГО, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
Национальный Банк (по согласованию)
в рамках предусмотренных бюджетных средств ЦГО,
за счет внебюджетных средств
54.
Начало строительства ЦОД в городе Астане для горячего резервирования и модернизация "Серверный центр государственных органов" (далее – СЦГО) для холодного резервирования информационных систем государственных органов.
Концепт: обеспечение бесперебойности цифровой инфраструктуры
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МИИЦР, МНЭ
в рамках предусмотренных бюджетных средств,
за счет внебюджетных средств
55.
Обеспечение Интернетом пунктов пропуска через Государственную границу и пограничных постов.
Концепт: подключение пунктов пропуска через Государственную границу, пограничных постов к Интернету
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
КГД МФ, МИИЦР,
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
в рамках предусмотренных бюджетных средств,
за счет внебюджетных средств
56.
Расширение доступа к качественному Интернету (спутниковый) в поездах и самолетах.
Концепт: обеспечение равного доступа граждан и бизнеса к цифровым сервисам. Развитие цифровой экономики, улучшение качества пассажирских сервисов, а также создание условий для непрерывного использования цифровых и ИИ-сервисов в пути следования и местах массового пребывания граждан
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
АО "Казахтелеком" (по согласованию),
АО "Air Astana" (по согласованию), операторы связи (по согласованию)
АО "НК "КТЖ" (по согласованию), МТ,
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
за счет внебюджетных средств
57.
Запуск пилотного проекта "Direct-to-cell".
Концепт: обеспечение мобильной связью через Starlink по всей стране
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МИИЦР, операторы связи
(по согласованию), акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
за счет внебюджетных средств
58.
Строительство наземной станции приземления трафика спутниковых систем и расширение доступа в труднодоступных регионах.
Концепт: подключение отдаленных территорий на уровне мировых стандартов связи
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МИИЦР, операторы связи
(по согласованию)
за счет внебюджетных средств
59.
Модернизация национальной спутниковой связи и орбитальной инфраструктуры.
Концепт: непрерывность и надежность спутниковых коммуникаций
начало проекта по созданию спутника "KazSat-3R"
декабрь 2026 года
МИИЦР
в рамках предусмотренных бюджетных средств,
за счет внебюджетных средств
Блок 6. Цифровизация отраслей
Ключевые показатели деятельности

1. Мемлекеттік ақпараттық жүйелердің кемінде 50 %-ын мемлекеттік ДОӨ-ға көшіру.
2. Көлік және туризм инфрақұрылымы объектілеріндегі Интернетке қолжетімділікті кемінде 50 % қамтамасыз ету.
3. Мемлекеттік ақпараттық жүйелерде дербес деректерді қорғау саласындағы маңызды оқыс кибероқиғалар мен бұзушылықтар санын өткен жылмен салыстырғанда кемінде 25 %-ға азайту
51.
Абоненттік құрылғыларды верификациялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесін іске қосу.
Концепт: "сұр" жабдықпен күрес
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы қыркүйек
ЖИЦДМ, "Мемлекеттік радиожиілік қызметі" РМК (келісу бойынша), "ҰАТ" АҚ (келісу бойынша), QazTech Ltd. (келісу бойынша)
бюджеттен тыс қаражат есебінен
52.
Киберқауіпсіздікті нығайту және дербес деректерді қорғау.
Концепт: киберқауіпсіздікті күшейту, дербес деректерді қорғаудың проактивті тетіктерін ендіру және ақпараттық жүйелердің қазіргі заманғы киберқауіптерге тұрақтылығын арттыру есебінен тұрақты және сенімді цифрлық ортаны қалыптастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы қазан
ОМО, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, Ұлттық Банк (келісу бойынша)
ОМО көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
53.
Жоспар-кестеге сәйкес мемлекеттік ақпараттық жүйелердің мемлекеттік деректерді өңдеу орталығына көшуі (МО ДӨО).
Концепт: мемлекеттік цифрлық контурдың істен шығуға төзімділігі мен кибертұрақтылығын арттыру мақсатында мемлекеттік ақпараттық жүйелерді бірыңғай мемлекеттік деректерді өңдеу орталығына көшіру. Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін мемлекеттік ДӨО-ға кезең-кезеңімен көшіру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ОМО, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, Ұлттық Банк (келісу бойынша)
ОМО көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
54.
Астана қаласында ыстық резервтеу үшін ДӨО салу және мемлекеттік органдардың "Серверлік орталығын" (МОСО) суық резервтеу үшін жаңғырту.
Концепт: цифрлық инфрақұрылымның үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ЖИЦДМ, ҰЭМ
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
55.
Шекара арқылы өткізу пункттері мен шекара бекеттерін интернетпен қамтамасыз ету.
Концепт: мемлекеттік шекара арқылы өткізу пункттерін, шекара бекеттерін Интернетке қосу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
Қаржымині МКК, ЖИЦДМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
56.
Пойыздарда және ұшақтарда сапалы Интернетке (спутниктік) қолжетімділікті кеңейту.Концепт: цифрлық қызметтерге азаматтар мен бизнес үшін тең қолжетімділікті қамтамасыз ету. Цифрлық экономиканы дамыту, жолаушыларға қызмет көрсету сапасын жақсарту,
сондай-ақ маршрут бойында және қоғамдық орындарда цифрлық және AI қызметтерін үздіксіз пайдалану үшін жағдай жасау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
"Қазақтелеком" АҚ (келісу бойынша), "Air Astana" АҚ (келісу бойынша), байланыс операторлары (келісу бойынша), "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша), КМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
бюджеттен тыс қаражат есебінен
57.
"Direct-to-cell" жобасын іске қосу.
Концепт: Starlink арқылы елдің бүкіл аумағын мобильді байланыспен қамту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ЖИЦДМ, байланыс операторлары (келісу бойынша), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
бюджеттен тыс қаражат есебінен
58.
Жерүсті қону станциясының спутниктік жүйелер трафигін салу және жету қиын аймақтарда қолжетімділікті кеңейту.
Концепт: шалғай аймақтарды жаһандық байланыс стандарттары деңгейінде байланыстыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ЖИЦДМ, байланыс операторлары (келісу бойынша)
бюджеттен тыс қаражат есебінен
59.
Ұлттық спутниктік байланыс пен орбиталық инфрақұрылымды жаңғырту.
Концепт: спутниктік коммуникациялардың үздіксіз берілуі және сенімділігі
"KazSat-3R" спутник жобасының басталуы
2026 жылғы желтоқсан
ЖИЦДМ
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
6-блок. Салаларды цифрландыру
Қызметтің негізгі көрсеткіштері

1. Внедрение ИИ во все ключевые контуры управления энергетикой с возможностью обеспечения киберустойчивости критически важных IT/IoT-систем отрасли.
2. Внедрение ИИ во все ключевые контуры управления нефтегазовой отраслью с обеспечением киберустойчивости критически важных IT/IoT-систем отрасли.
3. Формирование не менее 90 % геологических данных на базе оцифровки единой цифровой геологической среды.
4. Обеспечение запуска и функционирования полного цифрового контура трансграничных торгово-логистических процессов.
5. Охват ИИ-мониторингом (вредители, урожайность, БПЛА и IoT) сельскохозяйственных угодий и производств с увеличением производительности урожая на 10 %.
6. Охват (прослеживаемость) цифровым следом "от поля до прилавка" не менее 50 % сельскохозяйственной продукции.
7. Реализация не менее 30 % строительных проектов с применением цифровых генеральных планов и BIM-моделирования.
8. Подключение не менее 30 % финансовых организаций к единой интеграционной цифровой среде государственных услуг.
9. Развитие цифровых платформ социально-трудовой сферы с обеспечением не менее 90 % охвата ключевых процессов в цифровом формате
Энергетика
60.
Определение подходов внедрения ИИ в ключевые процессы стратегического, управления энергетикой для генерации и передачи электроэнергии.
Концепт: Возможность внедрения ИИ направлена на повышение эффективности управления в энергетике за счет использования аналитики данных, прогнозных моделей
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МЭ, МИИЦР, АО "КЕGOC" (по согласованию),
АО "Самрук-Энерго" (по согласованию), энергопередающие организации (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
Нефтегазовая отрасль
61.
Обеспечение внедрения ИИ в ключевые процессы стратегического, диспетчерского и оперативного управления нефтегазовой отраслью.
Концепт: внедрение ИИ направлено на повышение эффективности управления в нефтегазовой отрасли за счет использования аналитики данных, прогнозных моделей
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МЭ, МИИЦР, АО "НК "КазМунайГаз" (по согласованию), АО "САЦ ТЭК" (по согласованию), нефтегазодобывающие организации (по согласованию)
в рамках предусмотренных бюджетных средств,
за счет внебюджетных средств
Геология
62.
Охват не менее 90 % геологических данных с их оцифровкой и переводом в машиночитаемый формат, интеграцией с ЕПН, создание интерактивной трехмерной геологической карты.
Концепт: создание единой цифровой геологической среды на основе оцифровки не менее 90 % геологических данных, их перевода в машиночитаемый формат, формирования Big Data-хранилища и разработки интерактивной 3D-геологической карты
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МПС, МЭ, МИИЦР
в рамках предусмотренных
бюджетных средств,
за счет внебюджетных средств
Промышленность
63.
Переход к управлению развитием промышленности на основе данных и ИИ за счет анализа текущих и прогнозных производственных мощностей, спроса и экспортного потенциала.
Концепт: формирование системы управления развитием промышленности на основе данных и ИИ для анализа производственных мощностей, спроса и экспортного потенциала и принятия обоснованных решений по развитию и модернизации производств
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МПС, МЭ, МИИЦР
в рамках предусмотренных бюджетных средств,
за счет внебюджетных средств
Транспорт и логистика
64.
Запуск полного функционала информационной системы "Smart cargo".
Концепт: в целях цифровизации и упрощения трансграничных торгово-логистических процессов, а также во исполнение решений Евразийской экономической комиссии будут обеспечены поэтапный запуск и внедрение информационной системы
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МТ, МТИ, МИИЦР,
АО "Самрук-Қазына" (по согласованию), АО "КТЖ" (по согласованию), заинтересованные организации
(по согласованию)
за счет внебюджетных средств
Агропромышленный комплекс
65.
Отслеживание полного жизненного цикла продукции животноводства с использованием QR-кодов, блокчейна.
Концепт: сквозная цифровая прослеживаемость продукции животноводства на основе QR-кодов и блокчейна
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МСХ, МИИЦР, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
в рамках предусмотренных бюджетных средств, за счет внебюджетных средств
66.
Сокращение теневого оборота в растениеводстве путем внедрения сквозной системы прослеживаемости.
Концепт: внедрение сквозной цифровой прослеживаемости в растениеводстве для снижения теневого оборота и повышения прозрачности рынка
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МСХ, МИИЦР, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
в рамках предусмотренных бюджетных средств
Строительство
67.
Проектирование BIM, создание информационных моделей зданий и сооружений для комплексного цифрового управления жизненным циклом объектов. Использование IoT-датчиков, дронов и 3D-сканирования (LIDAR) для формирования трехмерных моделей участков и оперативного выявления отклонений в процессе строительства.
Концепт: разработка BIM-моделей зданий
и сооружений для полного цифрового управления их жизненным циклом. Применение IoT-датчиков, дронов и LIDAR-сканирования для создания точных 3D-моделей строительных участков
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МПС, МИИЦР, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
в рамках предусмотренных бюджетных средств,
за счет внебюджетных средств
Социально-трудовая сфера
68.
Запуск цифрового рабочего места акима.
Концепт: обеспечение акимов сельских округов единым цифровым рабочим окном для принятия управленческих решений;
доступ к полной, актуальной и достоверной информации по каждому домохозяйству и жителю;
снижение административной нагрузки и отказ от ручных, трудоемких процессов;
переход к принятию решений на основе данных, повышающему адресность мер и прозрачность управления
информация в Правительство Республики Казахстан
март 2026 года
МТСЗН, МИИЦР, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
за счет внебюджетных средств
69.
Развитие единой цифровой системы учета миграционных потоков на базе migration.enbek.kz как внутри страны, так и за ее пределами, обеспечивающей прозрачность, доставерность и актуальность миграционных данных.
Концепт: повышение эффективности государственного управления в сфере миграционной политики с единым входом во все системы для
обеспечения единого подхода к учету и анализу потоков миграционных данных
информация в Правительство Республики Казахстан
март 2026 года
МТСЗН, МИИЦР, МВД, МИД, КНБ (по согласованию), ГП (по согласованию), МФЦА (по согласованию), загранучреждения, международные организации
за счет внебюджетных средств
70.
Развитие единой цифровой платформы.
Концепт: переход от категориального принципа к оценке реальной нуждаемости граждан с формированием единой цифровой экосистемы социальной сферы
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МТСЗН, МП, МЗ, МКИ, МНВО, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
за счет внебюджетных средств
71.
Запуск платформы благотворительности.
Концепт: создание единой цифровой платформы благотворительности для взаимодействия граждан, фондов, организаций и государства
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МТСЗН, МКИ, МИИЦР, Национальный Банк (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
Финансовый сектор
72.
Развитие интеграционной среды для цифрового развития государственных услуг.
Концепт: обеспечение цифрового взаимодействия между информационными системами государственного и финансового секторов
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МИИЦР, МНЭ, ЦГО,
АРРФР (по согласованию), НБ (по согласованию)
в рамках предусмотренных
бюджетных средств ЦГО,
за счет внебюджетных средств
Малый и средний бизнес
73.
Невидимое налоговое администрирование.
Концепт: внедрение проактивной и цифровой модели налогового администрирования, при которой основные налоговые обязательства формируются, рассчитываются и выполняются автоматически на основе данных государственных ИС и цифровых платформ без необходимости активного участия налогоплательщика
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МНЭ, КГД МФ, МИИЦР
в рамках предусмотренных бюджетных средств,
за счет внебюджетных средств
74.
Внедрение единого пакета цифровых услуг для платформенных сервисов (бизнеса).
Концепт: формирование единого стандартизированного пакета цифровых сервисов для платформенных и технологических бизнесов, обеспечивающего быстрый запуск и масштабирование цифровых продуктов за счет интеграции с государственными, финансовыми и регуляторными сервисами по принципу "одного окна"
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МИИЦР, ЦГО,
Национальный Банк (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
Формирование отраслевых Data Lakes
75.
Создание ведомственных Data Lakes (озера данных) на основе единых стандартов данных.
Концепт: создание ведомственных озер данных, подготовка хешированных AI-ready datasets для широкого применения AI в сферах государственного управления и отраслях экономики
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
ЦГО, Национальный Банк (по согласованию)
в рамках предусмотренных бюджетных средств ЦГО,
за счет внебюджетных средств
Блок 7. Цифровизация городов и регионов (Smart city/Smart регионы), включая районы и сельские населенные пункты
Ключевые показатели деятельности

1. Саланың аса маңызды IT/IoT-жүйелерінің киберорнықтылығын қамтамасыз ету мүмкіндігімен энергетиканы басқарудың барлық негізгі контурларына ЖИ ендіру.
2. Саланың аса маңызды IT/IoT-жүйелерінің киберорнықтылығын қамтамасыз ете отырып, мұнай-газ саласын басқарудың барлық негізгі контурларына ЖИ ендіру.
3. Геологиялық деректердің кемінде 90 %-ын цифрландыру негізінде бірыңғай цифрлық геологиялық орта қалыптастыру.
4. Трансшекаралық сауда-логистикалық процестердің толық цифрлық контурын іске қосу және оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
5. Ауыл шаруашылығы алқаптары мен өндірістерін егін өнімділігін 10 %-ға арттыра отырып, ЖИ-мониторингпен (зиянкестер, өнімділік, ҰҰА және IoT) қамту.
6. Ауыл шаруашылығы өнімдерінің кемінде 50 %-ын "егістіктен сөреге дейін" цифрлық ізімен қамту (қадағалап тұру).
7. Цифрлық бас жоспарлар мен BIM-модельдеуді қолдана отырып, құрылыс жобаларының үлесін кемінде 30 % іске асыру.
8. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің бірыңғай интеграцияланған цифрлық ортасына қаржы ұйымдарының кемінде 30 %-ын қосу.
9. Цифрлық форматтаға негізгі процестердің кемінде 90 %-ын қамтамасыз ете отырып әлеуметтік-еңбек саласының цифрлық платформаларын дамыту
Энергетика
60.
Электр энергиясын генерациялау және беру үшін энергетиканы басқарудың стратегиялық түйінді процестеріне ЖИ ендіру тәсілдерін айқындау.
Концепт: ЖИ ендіру мүмкіндігі деректерді талдау, болжамды модельдерді пайдалану есебінен энергетикада басқару тиімділігін арттыруға бағытталған
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ЭМ, ЖИЦДМ, "KEGOC" АҚ (келісу бойынша), "Самұрық-Энерго" АҚ (келісу бойынша), энергия беру ұйымдары (келісу бойынша)
бюджеттен тыс қаражат есебінен
Мұнай-газ саласы
61.
Мұнай-газ саласындағы негізгі стратегиялық, диспетчерлік және жедел басқару процестерінде ЖИ ендіруді қамтамасыз ету.
Концепт: ЖИ ендіру деректерді талдау, болжамдық модельдерді пайдалану арқылы мұнай-газ саласындағы басқару тиімділігін арттыруға бағытталған
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ЭМ, ЖИЦДМ, "ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "САЦ ТЭК" АҚ (келісу бойынша), мұнай-газ өндіруші ұйымдар (келісу бойынша)
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
Геология
62.
Геологиялық деректердің кемінде 90 %-ын цифрлау және машинамен оқылатын форматқа түрлендіру, МРБП жүйесіне интеграциялау, интерактивті үшөлшемді геологиялық карта жасау.
Концепт: геологиялық деректердің кемінде 90 %-ын цифрландыруға, оны машинамен оқылатын форматқа түрлендіруге, Big Data қоймасын құруға және интерактивті 3D геологиялық картаны әзірлеуге негізделген біртұтас цифрлық геологиялық ортаны жасау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ӨҚМ, ЭМ, ЖИЦДМ
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
Өнеркәсіп
63.
Қазіргі және болжамды өндірістік қуаттылықты, сұранысты және экспорттық әлеуетті талдау есебінен деректерге және ЖИ негізінде өнеркәсіптік дамуды басқаруға көшу. Концепт: өндірістік қуаттарды, сұраныс пен экспорттық әлеуетті талдау және өндірістерді дамыту мен жаңғырту жөнінде негізделген шешімдер қабылдау үшін деректер мен ЖИ негізінде өнеркәсіптің дамуын басқару жүйесін қалыптастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ӨҚМ, ЭМ, ЖИЦДМ
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
Көлік және логистика
64.
"Smart cargo" ақпараттық жүйесінің толық функционалын іске қосу.
Концепт: цифрландыру мақсатында және трансшекаралық сауда-логистикалық процестерді оңайлату, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық комиссияның шешімдерін орындау үшін ақпараттық жүйені кезең-кезеңімен іске қосу және ендіру қамтамасыз етілетін болады
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
КМ, СИМ, ЖИЦДМ, "Самұрық-Қазына" АҚ (келісу бойынша), "ҚТЖ" АҚ (келісу бойынша), мүдделі ұйымдар (келісу бойынша)
бюджеттен тыс қаражат есебінен
Агроөнеркәсіптік кешен
65.
QR кодтары, блокчейн және т.б. көмегімен мал шаруашылығы өнімдерінің толық өмірлік циклін бақылау.
Концепт: QR кодтары мен блокчейн арқылы мал шаруашылығы өнімдерінің толық цифрлық қадағалануы
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
АШМ, ЖИЦДМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
66.
Егін шаруашылығында көлеңкелі айналымды қысқарту үшін толық қадағалау жүйесін ендіру. Концепт: егін шаруашылығында көлеңкелі айналымды төмендету және нарықтың ашықтығын арттыру мақсатында толық цифрлық қадағалау жүйесін ендіру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
АШМ, ЖИЦДМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде
Құрылыс
67.
BIM жобалау, объектілердің өмірлік циклін кешенді цифрлық басқару үшін ғимараттар мен құрылыстардың ақпараттық модельдерін құру. Үш өлшемді учаскелік модельдерді қалыптастыру және құрылыс процесінде ауытқуларды жедел анықтау үшін IoT сенсорларын, дрондарды және 3D сканерлеуді (LIDAR) пайдалану.
Концепт: олардың өмірлік циклін толық цифрлық басқару үшін ғимараттар мен құрылыстардың BIM модельдерін әзірлеу. Құрылыс алаңдарының дәл 3D үлгілерін жасау үшін IoT сенсорларын, дрондарды және LIDAR сканерлеуді қолдану
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ӨҚМ, ЖИЦДМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
Әлеуметтік-еңбек саласы
68.
Әкімнің цифрлық жұмыс орнын іске қосу.
Концепт: ауылдық округтердің әкімдерін басқарушылық шешім қабылдау үшін бірыңғай цифрлық жұмыс терезесімен қамтамасыз ету;
әрбір үй шаруашылығы мен тұрғынға қатысты толық, өзекті және сенімді ақпаратқа қол жеткізу; әкімшілік жүктемені азайту және қолмен атқарылатын, қарқынды еңбек процестерінен бас тарту; шаралардың нақты бағытталуын және басқарудың ашықтығын арттыратын деректерге негізделген шешім қабылдауға көшу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы наурыз
Еңбекмині, ЖИЦДМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
бюджеттен тыс қаражат есебінен
69.
migration.enbek.kz платформасы негізінде ел ішінде де, шет елдерде де жұмыс істейтін көші-қон легін бірыңғай цифрлық есепке алу жүйесін дамыту, көші-қон деректерінің ашықтығын, дұрыстығын және өзектілігін қамтамасыз ету.
Концепт: барлық жүйелерге бірыңғай кіре отырып, көші-қон легін есепке алу мен талдауға бірыңғай тәсілді қамтамасыз ету үшін көші-қон саясаты саласындағы мемлекеттік басқарудың тиімділігін арттыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы наурыз
Еңбекмині, ЖИЦДМ, ІІМ, СІМ, ҰҚК (келісу бойынша), БП (келісу бойынша), "Астана" ХҚО, шетелдік мекемелер, халықаралық ұйымдар
бюджеттен тыс қаражат есебінен
70.
Біртұтас цифрлық платформаны дамыту.
Концепт: санаттау қағидатынан әлеуметтік саланың бірыңғай цифрлық экожүйесін қалыптастыра отырып, азаматтардың нақты мұқтаждығын бағалауға көшу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
Еңбекмині, ОМ, ДСМ, МАМ, ҒЖБМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
бюджеттен тыс қаражат есебінен
71.
Қайырымдылық платформасын іске қосу.
Концепт: азаматтардың, қорлардың, ұйымдар мен мемлекеттің өзара іс-қимылы үшін қайырымдылықтың бірыңғай цифрлық платформасын құру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
Еңбекмині, МАМ, ЖИЦДМ, Ұлттық Банк (келісу бойынша)
бюджеттен тыс қаражат есебінен
Қаржы секторы
72.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді цифрлық дамыту үшін интеграциялық ортаны дамыту.
Концепт: мемлекеттік және қаржы секторларының ақпараттық жүйелері арасындағы цифрлық өзара
іс-қимылды қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ЖИЦДМ, ҰЭМ, ОМО, ҚНРДА (келісу бойынша), Ұлттық Банк (келісу бойынша)
ОМО көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
Шағын және орта бизнес
73.
Көрінбейтін салықтық әкімшілендіру.
Концепт: негізгі салық міндеттемелері қалыптастырылатын, есептелетін және салық төлеушінің белсенді қатысуын қажет етпейтін мемлекеттік АЖ және цифрлық платформалар деректерінің негізінде автоматты түрде орындалатын салықтық әкімшілендірудің белсенді және цифрлық моделін ендіру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ҰЭМ, Қаржымині МКК, ЖИЦДМ
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
74.
Платформалық сервистер (бизнес) үшін цифрлық қызметтердің бірыңғай пакетін ендіру.
Концепт: "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік, қаржылық және реттеуші сервистермен интеграциялау арқылы цифрлық өнімдерді жедел іске қосуға және ауқымын кеңейтуге мүмкіндік беретін платформалық және технологиялық бизнес үшін цифрлық сервистердің бірыңғай стандартталған пакетін қалыптастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ЖИЦДМ, ОМО, Ұлттық Банк (келісу бойынша)
бюджеттен тыс қаражат есебінен
Салалық Data Lakes қалыптастыру
75.
Бірыңғай деректер стандарттары негізінде ведомстволық Data Lakes (дерек көлдері) құру.
Концепт: ведомстволық деректер көлдерін құру, мемлекеттік басқару салаларында және экономика салаларында ЖИ-ді кеңінен қолдану үшін хэштелген AI-ready datasets дайындау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ОМО, Ұлттық Банк (келісу бойынша)
ОМО көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
7-блок. Аудандар мен ауылдық елді мекендерді қосқанда қалалар мен облыстарды цифрландыру
(Smart city/Smart өңірлер)
Қызметтің негізгі көрсеткіштері

1. Охват 99 % граждан (население) доступом к высокоскоростному Интернету.
2. 100 % покрытие мобильной связью 5G в 20 крупнейших городах.
3. Рост индекса комфортности городской среды, отражающего транспортную доступность, скорость реагирования городских служб и уровень удовлетворенности жителей, не менее чем на 15 % ежегодно.
4. Переформатирование не менее 20 центров обслуживания населения в цифровые офисы населения с зонами самообслуживания.
5. 100 % охват МИО государственным контролем в сфере ИКТ и ИБ.
6. Охват не менее 70 % акиматов обязательным минимумом Smart-City/Smart-Region
76.
Запуск проекта Smart City в городе Астане.
Концепт: реализация проекта Smart City в городе Астане с демонстрацией в ситуационном центре цифровых инструментов управления городом
информация в Правительство Республики Казахстан
март 2026 года
акимат города Астаны, МИИЦР
за счет средств МБ
77.
Обучение государственных служащих МИО киберграмотности.
Концепт: обязательное обучение требованиям информационной безопасности
информация в Правительство Республики Казахстан
апрель 2026 года
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, МИИЦР,
КНБ (по согласованию)
за счет средств МБ
78.
Обеспечение доступа к информационным системам государственных органов (централизованное рабочее место акима, ЦКС, SDU и другое) до сельского уровня.
Концепт: Обеспечение доступа к ключевым информационным системам государственных органов до уровня сельских округов в целях повышения управляемости, прозрачности и оперативности принятия решений
информация в Правительство Республики Казахстан
август 2026 года
ЦГО, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, Национальный Банк (по согласованию)
в рамках предусмотренных бюджетных средств,
за счет внебюджетных средств
и средств МБ
79.
Открытие филиала Almaty AI Hub.
Концепт: открытие филиала АКФ "Astana Hub" для развития экосистемы стартапов в Алматы
запуск Almaty AI Hub
август 2026 года
МИИЦР, акимат города Алматы,
АКФ "Astana Hub" (по согласованию)
за счет средств МБ
80.
Запуск в регионах государственного контроля в сферах связи, информатизации и защиты персональных данных в области ИКТ и информационной безопасности.
Концепт: предусматривается поэтапный запуск в регионах государственного контроля в сферах связи, информатизации и защиты персональных данных в соответствии с требованиями КОАП
запуск в регионах государственного контроля в сферах связи, информатизации и защиты персональных данных
июнь 2026 года
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, МИИЦР,
КНБ (по согласованию)
за счет средств МБ
81.
Обеспечение подключения сельских населенных пунктов к высокоскоростному Интернету.
Концепт: подключение и ввод в эксплуатацию сетевой инфраструктуры в рамках утвержденного графика, что позволит сократить цифровое неравенство, обеспечить доступ к государственным и образовательным цифровым сервисам и создать условия для экономического развития сельских территорий
подключение

1. Азаматтардың (халықтың) 99 %-ын жоғары жылдамдықты Интернетке қолжетімділікпен қамту.
2. 20 ірі қаланы 5G мобильді байланыспен 100 % қамту.
3. Көлікке қолжетімділікті, қала қызметтерінің әрекет ету жылдамдығын және тұрғындардың қанағаттану деңгейін көрсететін қала орталығының жайлылық индексінің жыл сайын кемінде 15 %-ға өсуі.
4. Кемінде 20 халыққа қызмет көрсету орталықтарын өзіне-өзі қызмет көрсету аймақтары бар цифрлық мемлекеттік кеңселерге қайта форматтау.
5. АКТ және АҚ саласындағы мемлекеттік бақылаумен ЖАО-ны 100 % қамту.
6. Әкімдіктердің кемінде 70 %-ын міндетті минимум Smart-City/Smart-Region-мен қамту
76.
Астана қаласында Smart City жобасын іске қосу.
Концепт: ахуалдық орталықта қаланы басқарудың цифрлық құралдарын көрсете отырып, Астана қаласында Smart City жобасын іске асыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы наурыз
Астана қаласының әкімдігі, ЖИЦДМ
ЖБ қаражаты есебінен
77.
ЖАО мемлекеттік қызметшілерін киберсауатылыққа оқыту.
Концепт: ақпараттық қауіпсіздік талаптары бойынша міндетті оқыту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы сәуір
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ЖИЦДМ, ҰҚК (келісу бойынша)
ЖБ қаражаты есебінен
78.
Ауылдық деңгейге дейін мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріне қолжетімділікті қамтамасыз ету (әкімнің орталықтандырылған жұмыс орны, ЦҚО, SDU және т.б.).
Концепт: басқарушылықтың тиімділігін, ашықтығын және шешім қабылдаудың жеделдігін арттыру мақсатында негізгі ақпараттық жүйелерге қолжетімділікті ауылдық округтер деңгейіне дейін қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы тамыз
ОМО, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, Ұлттық Банк (келісу бойынша)
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен, ЖБ қаражаты есебінен
79.
Almaty AI Hub ашылуы.
Концепт: Алматыда стартаптар экожүйесін дамытуға арналған "Astana Hub" ДКҚ филиалының ашылуы
Almaty AI Hub-ты іске қосу
2026 жылғы тамыз
ЖИЦДМ, Алматы қаласының әкімдігі, "Astana Hub" ДКҚ (келісу бойынша)
ЖБ қаражаты есебінен
80.
Байланыс, ақпараттандыру және АКТ және ақпараттық қауіпсіздік саласындағы дербес деректерді қорғау салаларында өңірлердегі мемлекеттік бақылауды іске қосу
Концепт: ҚР ӘҚБК талаптарына сәйкес байланыс, ақпараттандыру және дербес деректерді қорғау салаларындағы мемлекеттік бақылау өңірлерінде кезең-кезеңімен іске қосу көзделеді
байланыс, ақпараттандыру және дербес деректерді қорғау салаларында өңірлерде мемлекеттік бақылауды енгізу
2026 жылғы маусым
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ЖИЦДМ, ҰҚК (келісу бойынша)
ЖБ қаражаты есебінен
81.
Ауылдық елді мекендерді жоғары жылдамдықты Интернетке қосуды қамтамасыз ету.
Концепт: бекітілген кесте шеңберінде желілік инфрақұрылымды қосу және пайдалануға беру, бұл цифрлық теңсіздікті қысқартуға, қолжетімділікті қамтамасыз етуге мемлекеттік және білім беру цифрлық сервистерін дамыту және ауылдық аумақтарды экономикалық дамыту үшін жағдай жасау

600 сел к мобильному Интернету не ниже 4G
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, МИИЦР
за счет внебюджетных средств
82.
Обеспечение наличия антенно-мачтовых сооружений (АМС), создающих условия для последующего предоставления доступа к мобильному Интернету вдоль республиканских автомобильных дорог.
Концепт: поэтапное развертывание инфраструктуры в сотрудничестве с операторами связи, устранение "белых зон", модернизация существующих участков сети
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, МИИЦР, МТ, операторы связи (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
83.
Покрытие мобильной связью 5G в 20 крупнейших городах Республики Казахстан.
Концепт: обеспечение городов республиканского значения и областных центров мобильной связью
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
операторы связи (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, МИИЦР
за счет внебюджетных средств
84.
Реализация обязательного минимума Smart-City/Smart-Region.
Концепт: внедрение базового набора цифровых решений и стандартов "умного" управления для городов и регионов, направленных на повышение качества жизни граждан, прозрачности управления и эффективности работы инфраструктуры за счет данных, цифровых платформ и аналитики в реальном времени
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, ЦГО
за счет средств МБ
85.
Переформатирование центров обслуживания населения в цифровые офисы населения во всех областях и городах республиканского значения.
Концепт: офисы оснащаются зонами самообслуживания, консультантами по цифровым сервисам
не менее одного цифрового офиса обслуживания населения в каждой области и городах республиканского значения
декабрь 2026 года
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, МИИЦР
за счет средств МБ
86.
Разработка и реализация проекта Smart Airport в аэропорту города Астаны (как пилотный проект, с дальнейшим принятием решения о масштабировании).
Концепт: создание ситуационного центра и внедрение единой цифровой платформы по управлению аэропортом с использованием технологий искусственного интеллекта
создание ситуационного центра и внедрение единой цифровой платформы по управлению аэропортом с использованием технологий искусственного интеллекта
1 этап – декабрь
2026 года;

600 ауылды 4G төмен емес мобильді Интернетке қосу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ЖИЦДМ
бюджеттен тыс қаражат есебінен
82.
Республикалық автомобиль жолдары бойында кейіннен мобильді Интернетке қол жеткізуге жағдай жасайтын антенна-діңгекті құрылыстардың (АДҚ) болуын қамтамасыз ету.
Концепт: байланыс операторларымен бірлесіп инфрақұрылымды кезең-кезеңмен тарату, "ақ аймақтарды" жою, желінің қолданыстағы учаскелерін жаңғырту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ЖИЦДМ, КМ, байланыс операторлары (келісу бойынша)
бюджеттен тыс қаражат есебінен
83.
Қазақстан Республикасының 20 ірі қаласын 5G мобильді байланыспен қамту.
Концепт: республикалық маңызы бар қалаларды және облыс орталықтарын мобильді байланыспен қамтуды қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
байланыс операторлары (келісу бойынша), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ЖИЦДМ
бюджеттен тыс қаражат есебінен
84.
Smart City / Smart-Region міндетті ең төменгі деңгейін іске асыру.
Концепт: азаматтардың өмір сүру сапасын, басқару ашықтығын және нақты уақыттағы деректер, цифрлық платформалар және талдау есебінен инфрақұрылым жұмысының тиімділігін арттыруға бағытталған қалалар мен өңірлер үшін цифрлық шешімдер мен "ақылды" басқару стандарттарының базалық жиынтығын ендіру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ОМО
ЖБ қаражаты есебінен
85.
Барлық облыстар мен республикалық маңызы бар қалаларда халыққа қызмет көрсету орталықтарының форматын халыққа қызмет көрсететін цифрлық офис етіп өзгерту.
Концепт: офистер өзіне-өзі қызмет көрсету аймақтарымен және цифрлық сервистер жөніндегі кеңесшілермен жабдықталады
әрбір облыста және республикалық маңызы бар қалаларда кемінде бір халыққа қызмет көрсететін цифрлық офис
2026 жылғы желтоқсан
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ЖИЦДМ
ЖБ қаражаты есебінен
86.
Астана қаласының әуежайында Smart Airport жобасын әзірлеу және іске асыру (кейіннен ауқымын ұлғайту туралы шешім қабылдау мүмкіндігімен пилоттық жоба ретінде).
Концепт: әуежайды басқару үшін жасанды интеллект технологияларын пайдалана отырып, ахуалдық орталық құру және бірыңғай цифрлық платформаны ендіру
ахуалдық орталық құру және жасанды интеллект технологияларын қолдану арқылы әуежайды басқаруға арналған бірыңғай цифрлық платформаны ендіру
1-кезең – 2026 жылғы желтоқсан;

2 этап – декабрь 2027 года
акимат города Астаны, МТ, МИИЦР
за счет средств МБ
87.
Открытие больших региональных IT хабов в Казахстане площадью не менее 5,000 кв.м.
Концепт: филиалы АКФ "Astana Hub" для развития экосистемы стартапов в регионах
запуск в 18 регионах
декабрь 2026 года
МИИЦР, акиматы областей и города Шымкента, АКФ "Astana Hub" (по согласованию)
за счет средств МБ
Блок 8. Новая экономика
Ключевые показатели деятельности
1. Развитие беспилотной индустрии и экономики малых высот – запуск не менее 5 пилотных проектов в рамках ЭПР.
2. Запуск регулируемой криптоиндустрии и цифровых активов, государственного майнинга с мощностью не менее 200 МВт.
3. Вывод на орбиту и экспорт отечественных спутников: не менее 5 спутников с заключением экспортных контрактов как минимум с 3 странами.
4. Достижение плотности роботизации в обрабатывающей промышленности на уровне не менее 15 промышленных роботов на 10000 работников
8.1. AI HUB
88.
Запуск Alem AI Fund (Alem Finance).
Концепт: создание национального инвестиционного фонда для поддержки AI-решений
запуск фонда
март 2026 года
МИИЦР,
Национальный Банк (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
89.
Запуск AI Hub, включая "Долина центров обработки данных".
Концепт: формирование национального AI Hub как опорного центра развития искусственного интеллекта, высокопроизводительных вычислений, включая создание "Долина центров обработки данных" с концентрированной вычислительной, инженерной и энергетической инфраструктурой
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МИИЦР, заинтересованные ГО и организации (по согласованию)
за счет внебюджетных средств и средств МБ
90.
Развитие транзита международного интернет-трафика.
Концепт: прокладка волоконно-оптической линии связи по дну Каспийского моря по маршруту "Казахстан – Азербайджан"
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МИИЦР, АО "Казахтелеком" (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
91.
Cоздание Exponential Cluster на территории ЭКСПО.
Концепт: формирование технологического кластера для привлечения R&D-центров по направлениям Robotics, GameDev, Cybersecurity, MedTech, DroneTech, AgriTech, Cybersport, Talents house и другим
запуск Exponential Cluster (территория ЭКСПО)
декабрь
2026 года
МИИЦР, акимат города Астаны,
заинтересованные ГО и организации (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
92.
В рамках планируемого централизованного финансирования НИОКР проработка механизма распределения 1 % обязательных отчислений недропользователей, с закреплением 0,5 % на цифровизацию через портал ЕО "НИС "АКФ "Astana Hub".
Концепт: создание устойчивого национального инвестиционного источника для цифровых и AI-проектов
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь
2026 года
МПС, МЭ, МИИЦР, МНЭ, АКФ "Astana Hub" (по согласованию)
не требуется

2-кезең – 2027 жылғы желтоқсан
Астана қаласының әкімдігі, КМ, ЖИЦДМ
ЖБ қаражаты есебінен
87.
Қазақстанда көлемі кемінде 5000 ш.м. өңірлік үлкен IT хабтардың ашылуы.
Концепт: өңірлерде стартаптардың экожүйесін дамыту үшін "Astana Hub" ДКҚ филиалдары
18 өңірлерде іске қосу
2026 жылғы желтоқсан
ЖИЦДМ, облыстардың және Шымкент қаласының әкімдігі, "Astana Hub" ДКҚ (келісу бойынша)
ЖБ қаражаты есебінен
8-блок. Жаңа экономика
Қызметтің негізгі көрсеткіштері
1. Пилотсыз индустрияны және төмен биіктік экономикасын дамыту – ЭҚР шеңберінде кемінде 5 пилоттық жобаны іске қосу.
2. Реттелетін криптоиндустрияның және цифрлық активтердің айналымын іске қосу, қуаттылығы кемінде 200 МВт мемлекеттік майнингті іске қосу.
3. Отандық спутниктерді орбитаға шығару және экспорттау: ең төмені 3 елмен экспорттық келісімшарттар жасаса отырып, кемінде 5 спутник.
4. Өңдеу өнеркәсібіндегі 10000 жұмысшыға кемінде 15 өндірістік робот деңгейіндегі робототехниканың тығыздығына қол жеткізу
8.1. AI HUB
88.
Alem AI Fund (Alem Finance) қорын іске қосу. Концепт: AI-шешімдерді қолдау үшін ұлттық инвестициялық қор құру
қорды іске қосу
2026 жылғы наурыз
ЖИЦДМ, Ұлттық Банк (келісу бойынша)
бюджеттен тыс қаражат есебінен
89.
"Дерек өңдеу орталықтарының алқабын" қоса алғанда AI Hub-ты іске қосу.
Концепт: шоғырландырылған есептеу, инженерлік және энергетикалық инфрақұрылымы бар "Дерек өңдеу орталықтарының алқабын" құруды қоса алғанда, ұлттық AI Hub-ты жасанды интеллектіні дамыту мен жоғары өнімді есептеулерді дамыту саласында тірек орталығы ретінде қалыптастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ЖИЦДМ, мүдделі МО және ұйымдар (келісу бойынша)
бюджеттен тыс қаражат есебінен және ЖБ қаражаты есебінен
90.
Халықаралық интернет-трафик транзитін дамыту.
Концепт: Қазақстан-Әзербайжан бағыты бойынша Каспий теңізінің түбімен талшықты-оптикалық байланыс желісін тарту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ЖИЦДМ, "Қазақтелеком" АҚ (келісу бойынша)
бюджеттен тыс қаражат есебінен
91.
ЭКСПО аумағында Exponential Cluster құру.
Концепт: Robotics, GameDev, Cybersecurity, MedTech, DroneTech, AgriTech, Cybersport, Talents house және басқа да бағыттар бойынша R&D-орталықтарды тарту арқылы технологиялық кластерді қалыптастыру
Exponential Cluster іске қосу (ЭКСПО аумағы)
2026 жылғы желтоқсан
ЖИЦДМ, Астана қаласының әкімдігі, мүдделі МО және ұйымдар (келісу бойынша)
бюджеттен тыс қаражат есебінен
92.
Жоспарланып отырған ҒЗТКЖ орталықтандырылған қаржыландыру шеңберінде "Astana Hub" ДКҚ" ҰИЖ" БТ порталы арқылы цифрландыру үшін жер қойнауын пайдаланушылардың роялтиінің 1 % аударымдарын бөлу тетігін пысықтау.
Концепт: цифрлық және AI-жобалар үшін орнықты ұлттық инвестиция көзін құру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ӨҚМ, ЭМ, ЖИЦДМ, ҰЭМ, "Astana Hub" ДКҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді

8.2. Беспилотная индустрия и экономика малых высот
93.
Проработка вопроса совершенствования экспериментального правового режима, направленного на упрощение запуска в сфере прорывных технологий.
Концепт: проработка мер по совершенствованию экспериментального правового режима, направленного на упрощение и ускорение запуска прорывных технологий за счет сокращения регуляторных барьеров и применения гибкого риск-ориентированного подхода
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МИИЦР, МНЭ
не требуется
94.
Развитие беспилотной индустрии и автономной мобильности.
Концепт: формирование экосистемы беспилотной индустрии и автономной мобильности, направленной на внедрение беспилотного транспорта и дронов-доставщиков в городской инфраструктуре, включая развитие нормативной-правовой базы, создание испытательных площадок и последующее масштабирование решений на национальном и региональном уровнях
запуск беспилотного такси
в городах Астане, Алматы
и Акмолинской области; запуск дронов доставщиков
в городе Алматы
декабрь 2026 года
МИИЦР, МТ МТИ, МВД,
КНБ (по согласованию),
СГО (по согласованию), МО, Авиационная служба (по согласованию), акиматы городов Астаны, Алматы и Акмолинской области
за счет внебюджетных средств
8.3. Криптоиндустрия
95.
Разработка законодательных поправок по внедрению программы "70/30" для обновления электростанций за счет привлечения цифровых майнеров.
Концепт: 70 % от прироста мощности электростанции инвестор будет реализовывать цифровым майнерам напрямую, а остальные 30 % будут направляться единому закупщику в целях поддержания энергосистемы
внесение законодательных поправок в Мажилис Парламента Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МИИЦР, МЭ,
заинтересованные ГО,
АО "Самрук-Қазына" (по согласованию)
не требуется
8.4. Международная спутниковая группировка
96.
Создание международной спутниковой группировки "Made in Qazaqstan".
Концепт: развитие высокотехнологичного экспорта отечественных спутников
экспортные соглашения
декабрь 2026 года
МИИЦР, МИД, заинтересованные ГО и организации (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
8.5. Развитие пусковых услуг и космической инфраструктуры
97.
Формирование условий для независимого выхода в космос.
Концепт: создание условий для независимого выхода в космос на основе развития национальной космической инфраструктуры и технологий
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МИИЦР, заинтересованные ГО
в рамках предусмотренных
бюджетных средств,
за счет внебюджетных средств
8.6. Роботизация экономики
98.
Создание и внедрение отечественных робототехнических решений и программного обеспечения, обеспечивающих промышленную эксплуатацию и последующее масштабирование.
Концепт: формирование и активное применение роботизированных промышленных систем
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МПС, МИИЦР, заинтересованные ГО и организации (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
8.7 Экономика данных
99.
Развитие экономики данных.
Концепт: создание условий для функционирования платформ обмена и оборота продуктов цифровых данных, включая механизмы учета и регистрации участников оборота продуктов цифровых данных
информация в Правительство Республики Казахстан
август 2026 года
АСПиР, МИИЦР, МНЭ,
Национальный Банк (по согласованию), заинтересованные ГО и организации
(по согласованию)
не требуется
8.8 Alatau city

8.2. Пилотсыз индустрия және төмен биіктік экономикасы
93.
Серпінді технологиялар саласында іске қосуды жеңілдетуге бағытталған эксперименттік құқықтық режимді жетілдіру мәселесін пысықтау.
Концепт: реттеуші кедергілерді қысқарту және икемді тәуекелге бағдарланған тәсілді қолдану есебінен серпінді технологияларды іске қосуды оңайлатуға және жеделдетуге бағытталған эксперименттік құқықтық режимді жетілдіру жөніндегі шараларды пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ЖИЦДМ, ҰЭМ
талап етілмейді
94.
Пилотсыз индустрияны және автономды мобильділікті дамыту.
Концепт: нормативтік-құқықтық базаны дамытуды, сынақ алаңдарын құруды және кейіннен ұлттық және өңірлік деңгейлерде инфрақұрылымда шешімдерді масштабтауды қоса алғанда, қалалық инфрақұрылымға пилотсыз көлік пен жеткізуші дрондарды енгізуге бағытталған пилотсыз индустрия мен дербес ұтқырлық экожүйесін қалыптастыру
Астана, Алматы қалаларында және Ақмола облысында пилотсыз таксиді іске қосу, Алматы қаласында жеткізуші дрондарды іске қосу
2026 жылғы желтоқсан
ЖИЦДМ, КМ, СИМ, ІІМ, ҰҚК (келісу бойынша), МҚК (келісу бойынша), Қорганысмині, Авиация қызметі (келісу бойынша), Астана және Алматы қалаларының, Ақмола облысының әкімдіктері
бюджеттен тыс қаражат есебінен
8.3. Криптоиндустрия
95.
Цифрлық майнерлерді тарту арқылы электр станцияларын жаңартуға арналған "70/30" бағдарламасын іске асыру үшін заңнамалық түзетулерді әзірлеу.
Концепт: инвестор электр станциясының ұлғайтылған қуатының 70 %-ын тікелей цифрлық майнерлерге сатады, ал қалған 30 %-ын энергия жүйесін қолдау үшін бір сатып алушыға жібереді
Қазақстан Республикасының Мәжілісіне заңнамалық түзетулер енгізу
2026 жылғы маусым
ЖИЦДМ, ЭМ, мүдделі МО және ұйымдар, "Самұрық-Қазына" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
8.4. Халықаралық спутниктік топтастыру
96.
"Made in Qazaqstan" халықаралық спутник топтамасын құру.
Концепт: отандық спутниктердің жоғары технологиялы экспортын дамыту
экспорттық келісімдер
2026 жылғы желтоқсан
ЖИЦДМ, СІМ, мүдделі МО және ұйымдар (келісу бойынша)
бюджеттен тыс қаражат есебінен
8.5. Іске қосу қызметтерін және ғарыш инфрақұрылымын дамыту
97.
Ғарышқа тәуелсіз шығуды қамтамасыз ету үшін қажетті жағдайларды қалыптастыру.
Концепт: ұлттық ғарыш инфрақұрылымын және технологияларын дамыту негізінде ғарышқа тәуелсіз шығуды қамтамасыз етуге қажетті жағдайларды жасау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ЖИЦДМ, мүдделі МО
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
8.6. Экономиканы роботтандыру
98.
Өнеркәсіптік пайдалануды және кейіннен кеңейтуді қамтамасыз ететін отандық робототехникалық шешімдер мен бағдарламалық қамтылымды құру және ендіру.
Концепт:
роботтандырылған өнеркәсіптік жүйелерді қалыптастыру және белсенді түрде қолдану
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ӨҚМ, ЖИЦДМ, мүдделі МО және ұйымдар (келісу бойынша)
бюджеттен тыс қаражат есебінен
8.7. Деректер экономикасы
99.
Деректер экономикасын дамыту.
Концепт: цифрлық деректер өнімдерінің айналымына қатысушыларды есепке алу және тіркеу тетіктерін қоса алғанда, цифрлық деректер өнімдерінің айырбастау және айналымы платформаларының жұмыс істеуі үшін жағдай жасау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы тамыз
СЖРА, ЖИЦДМ, ҰЭМ, Ұлттық Банк (келісу бойынша), мүдделі МО және ұйымдар (келісу бойынша)
талап етілмейді
8.8. Alatau city

100.
Запуск CryptoCity.
Концепт: внедрение на базе цифровых активов цифровых финансовых сервисов, включая возможности уплаты товаров, работ и услуг с применением криптофиатных каналов и регулируемых стейблкоинов
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
акимат города Алатау, МИИЦР,
Национальный Банк (по согласованию), АРРФР (по согласованию),
МФЦА (по согласованию),
Binance Kazakhstan (по согласованию)
в рамках предусмотренных бюджетных средств,
за счет внебюджетных средств
Примечание: расшифровка аббревиатур:
НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан" – некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
АО – акционерное общество
МФЦА – Международный финансовый центр "Астана"
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
ГП – Генеральная прокуратура Республики Казахстан
МНВО – Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МИО – местные исполнительные органы
ВАП –Высшая аудиторская палата Республики Казахстан
МИИЦР – Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан
МТ – Министерство транспорта Республики Казахстан
АО "НК "КазМунайГаз" – акционерное общество "Национальная компания "КазМунайГаз"
КГД МФ – Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
АРРФР – Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
МО – Министерство обороны Республики Казахстан
АО "НК "КТЖ" – акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан темір жолы"
МКИ – Министерство культуры и информации Республики Казахстан
АГУ – Академия государственного управления при Президенте Республики Казахстан
СГО – Служба государственной охраны Республики Казахстан
АДГС – Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
ГО – государственные органы
РГП "ГРС" – республиканское государственное предприятие "Государственная радиочастотная служба"
МП – Министерство просвещения Республики Казахстан
ЦГО – центральные государственные органы
МПС – Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
АО "САЦ ТЭК" – акционерное общество "Ситуационно-аналитический центр топливно-энергетического комплекса Республики Казахстан"
УДП – Управление делами Президента Республики Казахстан
АСПиР – Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
МТИ – Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
МВРИ – Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
МИД – Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МТС – Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
АО "НИТ" – акционерное общество "Национальные информационные технологии"
КНБ – Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
БНС – Бюро национальной статистики
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан
ЦПЦП – Центр поддержки цифрового Правительства
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЭ – Министерство энергетики Республики Казахстан
АКФ "Astana Hub" – Автономный кластерный фонд "Астана Хаб"
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

100.
CryptoCity-ді іске қосу.
Концепт: криптофиаттық арналар мен реттелетін стейблкоиндерді қолдана отырып, тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді төлеу мүмкіндіктерін қоса алғанда, цифрлық қаржы сервистерін цифрлық активтер базасына ендіру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
Алатау қаласының әкімдігі, ЖИЦДМ, Ұлттық Банк (келісу бойынша), ҚНРДА (келісу бойынша), АХҚО (келісу бойынша), Binance Kazakhstan (келісу бойынша)
көзделген бюджет қаражаты шеңберінде, бюджеттен тыс қаражат есебінен
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КеАҚ – "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
АҚ – акционерлік қоғам
АХҚО – "Астана" халықаралық қаржы орталығы
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
БП – Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
ҒЖБМ – Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар
ЖАП – Қазақстан Республикасының Жоғарғы аудиторлық палатасы
ЖИЦДМ – Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі
КМ – Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі
"ҚазМұнайГаз" ҰҚ" АҚ – "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
Қаржымині МКК – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті
ҚНРДА – Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
Қорғанысмині – Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі
"ҚТЖ ҰҚ" АҚ – "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
МАМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
МБА – Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Мемлекеттік басқару академиясы
МКҚ – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі
МҚІА – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
МО – мемлекеттік органдар
"МРҚ" РМК – "Мемлекеттік радиожиілік қызметі" республикалық мемлекеттік кәсіпорын
ОМ – Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
ОМО – орталық мемлекеттік органдар
ӨҚМ – Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"ОЭК АТО" АҚ – "Қазақстан Республикасының отын-энергетикалық кешенінің ахуалдық-талдамалық орталығы" акционерлік қоғамы
ПІБ – Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы
СЖРА – Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі
СИМ – Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
СРИМ – Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі
СІМ – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
ТСМ – Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі
"ҰАТ" АҚ – "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы
ҰҚК – Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ҰСБ – Ұлттық статистика бюросы
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ЦҮҚО – Цифрлық үкіметтi қолдау орталығы
ІІМ – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ЭМ – Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
"Astana Hub" ДКҚ – "Astana Hub" дербес кластерлік қоры