О некоторых вопросах акционерного общества "Институт развития электроэнергетики и энергосбережения (Казахэнергоэкспертиза)" и внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 января 2026 года № 39
В соответствии с пунктом 1 статьи 178 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Переименовать акционерное общество "Институт развития электроэнергетики и энергосбережения (Казахэнергоэкспертиза)" в акционерное общество "Национальный центр энергосбережения".
2. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
3. Комитету промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан совместно с Комитетом государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 января 2026 года № 39
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 1999 года № 405 "О видах государственной собственности на государственные пакеты акций и государственные доли участия в организациях":
в перечне акционерных обществ и хозяйственных товариществ, государственные пакеты акций и доли участия которых остаются в республиканской собственности, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "г. Астана":
строку, порядковый номер 21-162, изложить в следующей редакции:
"21-162. Акционерное общество "Национальный центр энергосбережения".
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года № 659 "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности":
в перечне государственных пакетов акций и государственных долей участия в организациях республиканской собственности, право владения и пользования которыми передается отраслевым министерствам и иным государственным органам, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "Комитету промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан":

"Электр энергетикасын дамыту және энергия үнемдеу институты (Қазақэнергиясараптама)" акционерлік қоғамының кейбір мәселелері және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 26 қаңтардағы № 39 қаулысы
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 178-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Электр энергетикасын дамыту және энергия үнемдеу институты (Қазақэнергиясараптама)" акционерлік қоғамының атауы "Ұлттық энергия үнемдеу орталығы" акционерлік қоғамы деп өзгертілсін.
2. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетімен бірлесіп Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғаннан күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 26 қаңтардағы
№ 39 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. "Акциялардың мемлекеттік пакеттеріне мемлекеттік меншіктің түрлері және ұйымдарға қатысудың мемлекеттік үлестері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 12 сәуірдегі № 405 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген акцияларының мемлекеттік пакеттері мен қатысу үлестері республикалық меншікте қалатын акционерлік қоғамдар мен шаруашылық серіктестіктердің тізбесінде:
"Астана қаласы" деген бөлімде:
реттік нөмірі 21-162-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"21-162. "Ұлттық энергия үнемдеу орталығы" акционерлік қоғамы".
2. "Республикалық меншіктегі ұйымдар акцияларының мемлекеттік пакеттері мен мемлекеттік үлестеріне иелік ету және пайдалану жөніндегі құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 27 мамырдағы № 659 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген иелік ету және пайдалану құқығы салалық министрліктерге, өзге де мемлекеттік органдарға берілетін республикалық меншік ұйымдарындағы акциялардың мемлекеттік пакеттерінің және қатысудың мемлекеттік үлестерінің тізбесінде:
"Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитетіне" деген бөлімде:

строку, порядковый номер 410-3, изложить в следующей редакции:
"410-3. Акционерное общество "Национальный центр энергосбережения".".
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1095 "Об утверждении перечня видов деятельности, осуществляемых государственными предприятиями, юридическими лицами, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированными с ними лицами:
в перечне видов деятельности, осуществляемых государственными предприятиями, юридическими лицами, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированными с ними лицами, утвержденном указанным постановлением:
в строке, порядковый номер 177, подпункт 5) графы 5 изложить в следующей редакции:
"5) акционерное общество "QAZAQGAZ AIMAQ";";
в строке, порядковый номер 279, подпункт 5) графы 5 изложить в следующей редакции:
"5) акционерное общество "Национальный центр энергосбережения";";
в графе 5 строки, порядковый номер 308:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) акционерное общество "QAZAQGAZ AIMAQ";";
дополнить подпунктами 31), 32), 33), 34) и 35) следующего содержания:
"31) акционерное общество "КазТрансОйл";
32) акционерное общество "Республиканская телерадиокорпорация "Казахстан";
33) товарищество с ограниченной ответственностью "QazaqGaz Научно-технический центр";
34) товарищество с ограниченной ответственностью "Управляющая компания "Қазмедиа орталығы";
35) акционерное общество "Агентство "Хабар";
в графе 5 строки, порядковый номер 331:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) акционерное общество "QAZAQGAZ AIMAQ";";
дополнить подпунктом 28) следующего содержания:
"28) акционерное общество "Национальная компания "QazaqGaz";
в строке, порядковый номер 338, графу 5 дополнить подпунктом 35) следующего содержания:
"35) республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский научно-практический центр экспертизы содержания образования" Комитета по обеспечению качества в сфере образования Министерства просвещения Республики Казахстан";
в строке, порядковый номер 347, подпункт 13) графы 5 изложить в следующей редакции:
"13) акционерное общество "Национальный центр энергосбережения";";
в строке, порядковый номер 393, графу 5 дополнить подпунктом 46) следующего содержания:
"46) республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр аккредитации" Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".

реттік нөмірі 410-3-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"410-3. "Ұлттық энергия үнемдеу орталығы" акционерлік қоғамы.".
3. "Мемлекеттік кәсіпорындар, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерiнiң) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар жүзеге асыратын қызмет түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1095 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген мемлекеттік кәсіпорындар, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар жүзеге асыратын қызмет түрлерінің тізбесінде:
реттік нөмірі 177-жолдағы 5-бағанның 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) "QAZAQGAZ AIMAQ" акционерлік қоғамы;";
реттік нөмірі 279-жолдағы 5-бағанның 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) "Ұлттық энергия үнемдеу орталығы" акционерлік қоғамы;";
реттік нөмірі 308-жолдың 5-бағанында:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) "QAZAQGAZ AIMAQ" акционерлік қоғамы;";
мынадай мазмұндағы 31), 32), 33), 34) және 35) тармақшалармен толықтырылсын:
"31) "ҚазТрансОйл" акционерлік қоғамы;
32) "Қазақстан" республикалық телерадиокорпорациясы" акционерлік қоғамы;
33) "QazaqGaz Ғылыми-техникалық орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
34) "Қазмедиа орталығы" басқарушы компаниясы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
35) "Хабар" агенттігі" акционерлік қоғамы;";
реттік нөмірі 331-жолдың 5-бағанында:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) "QAZAQGAZ AIMAQ" акционерлік қоғамы;";
мынадай мазмұндағы 28) тармақшамен толықтырылсын:
"28) "QazaqGaz" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;";
реттік нөмірі 338-жолдағы 5-баған мынадай мазмұндағы 35) тармақшамен толықтырылсын:
"35) Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі Білім саласында сапаны қамтамасыз ету комитетінің "Республикалық ғылыми-практикалық білім мазмұнын сараптау орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;";
реттік нөмірі 347-жолдағы 5-бағанның 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) "Ұлттық энергия үнемдеу орталығы" акционерлік қоғамы;";
реттік нөмірі 393-жолдағы 5-баған мынадай мазмұндағы 46) тармақшамен толықтырылсын:
"46) Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің "Ұлттық аккредиттеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;".

4. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 864 "Некоторые вопросы Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан":
в Положении о Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в перечне организаций, находящихся в ведении Министерства и его ведомств:
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) акционерное общество "Национальный центр энергосбережения";";
в приложении к указанному постановлению:
в перечне юридических лиц, права владения и пользования государственными пакетами акций и долями участия организации которых передаются Министерству промышленности и строительства Республики Казахстан и его ведомствам:
в разделе "Комитету промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан":
абзац второй изложить в следующей редакции:
"акционерное общество "Национальный центр энергосбережения".".
5. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 754 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства":
в Правилах предоставления гарантий в рамках гарантийных фондов, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 3) части седьмой пункта 57 изложить в следующей редакции:
"3) энергоаудиторские организации, по которым отсутствуют замечания по результатам анализа энергоаудиторских экспертиз, проводимого акционерным обществом "Национальный центр энергосбережения";".
6. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2024 года № 1019 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" на 2024 –2030 годы и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан":
в Плане мероприятий по реализации Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" на 2024 – 2030 годы, утвержденном указанным постановлением:
графу 5 пункта 34 изложить в следующей редакции:
"
МПС, МКИ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, "АО "Национальный центр энергосбережения" (по согласованию)
";
в "Примечание: расшифровка аббревиатур:":
после строки "НАО "Национальный аграрный научно-образовательный центр" − некоммерческое акционерное общество "Национальный аграрный научно-образовательный центр" дополнить строкой следующего содержания:
"АО "Национальный центр энергосбережения" − акционерное общество "Национальный центр энергосбережения";
строку "АО "Институт развития электроэнергетики и энергосбережения (Казахэнергоэкспертиза)" − акционерное общество "Институт развития электроэнергетики и энергосбережения (Казахэнергоэкспертиза)" исключить.

4. "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 864 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі туралы ережеде:
Министрліктің және оның ведомстволарының қарамағындағы ұйымдардың тізбесінде:
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
1) "Ұлттық энергия үнемдеу орталығы" акционерлік қоғамы;";
көрсетілген қаулыға қосымшада:
акцияларының мемлекеттік пакеттері мен қатысу үлестерін иелену және пайдалану құқықтары Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігіне және оның ведомстволарына берілетін заңды тұлғалардың тізбесінде:
"Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті" деген бөлімде:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұлттық энергия үнемдеу орталығы" акционерлік қоғамы".".
5. "Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 754 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Кепілдік беру қорлары шеңберінде кепілдік беру қағидаларында:
57-тармақтың жетінші бөлігінің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) "Ұлттық энергия үнемдеу орталығы" акционерлік қоғамы жүргізетін энергия-аудиторлық сараптамаларды талдау нәтижелері бойынша ескертулері жоқ энергия-аудиторлық ұйымдар;".
6. "Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшуі жөніндегі тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі 2024 – 2030 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 29 қарашадағы № 1019 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшуі жөніндегі тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі 2024 – 2030 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарында:
34-тармақтың 5-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"
ӨҚМ, МАМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Ұлттық энергия үнемдеу орталығы" АҚ (келісу бойынша)
";
"Ескертпеде: аббревиатуралардың толық жазылуында":
"Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" КеАҚ" − "Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Ұлттық энергия үнемдеу орталығы" АҚ − "Ұлттық энергия үнемдеу орталығы" акционерлік қоғамы";
"Электр энергетикасын дамыту және энергия үнемдеу институты (Қазақэнергиясараптама)" АҚ" − "Электр энергетикасын дамыту және энергия үнемдеу институты (Қазақэнергиясараптама)" акционерлік қоғамы" деген жол алып тасталсын.

7. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2024 года № 1102 "Об утверждении Национального проекта "Модернизация энергетического и коммунального секторов":
в графе 4 пункта 140 плана-графика реализации Национального проекта изложить в следующей редакции:
"
МПС, АО "НЦЭ"
";
в "Примечание: расшифровка аббревиатур:":
после строки "Национальный проект – Национальный проект "Модернизация энергетического и коммунального секторов" дополнить строкой следующего содержания:
"АО "НЦЭ" – акционерное общество "Национальный центр энергосбережения";
строку "АО "ИРЭЭ" – акционерное общество "Институт развития электроэнергетики и энергосбережения" исключить.
___________________________________

7. "Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту" ұлттық жобасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 1102 қаулысында:
Ұлттық жобаны іске асырудың жоспар-кестесінің 140-тармағының 4-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"
ӨҚМ, "ҰЭҮО" АҚ
";
"Ескертуде: аббревиатуралардың толық жазылуында":
"Ұлттық жоба – "Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту" ұлттық жобасы" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"ҰЭҮО" АҚ – "Ұлттық энергия үнемдеу орталығы" акционерлік қоғамы";
"ЭЭДИ" АҚ" – "Электр энергетикасын дамыту және энергия үнемдеу институты" акционерлік қоғамы" деген жол алып тасталсын.