Об утверждении Меморандума о взаимопонимании между Правительством Республики Казахстан и Азиатским Банком Развития в области знаний по Программе совершенствования статистики
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 января 2026 года № 19
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Меморандум о взаимопонимании между Правительством Республики Казахстан и Азиатским Банком Развития в области знаний по Программе совершенствования статистики, совершенный в Астане 6 ноября 2025 года.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 января 2026 года № 19
Меморандум о взаимопонимании между Правительством Республики Казахстан и Азиатским Банком Развития в области знаний по Программе совершенствования статистики
Признавая ценность информации и знаний для развития государственного управления, а также принимая во внимание передовой международный опыт по совершенствованию статистической системы Казахстана, Правительство Республики Казахстан (далее – Правительство) и Азиатский Банк Развития (далее – АБР) достигли взаимопонимания о совместном сотрудничестве в области знаний по Программе совершенствования статистики (далее – Программа).
Настоящий Меморандум о взаимопонимании (далее – Меморандум) отражает взаимопонимание Правительства и АБР (далее именуемых Сторонами) относительно Программы, ее целей, сферы охвата, направлений сотрудничества и механизмов реализации. Программа будет поддерживать реализацию Страновой стратегии партнерства АБР с Республикой Казахстан.
Государственным органом, ответственным за реализацию Программы со стороны Правительства, является Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (далее – Бюро).
Статья 1
1. Целями Программы являются углубление и укрепление партнерства в области знаний по статистике между Казахстаном и АБР с упором на применение передовых технологий, методов и подходов для укрепления статистической системы в целях совершенствования процесса принятия решений.
2. Программа будет включать следующие основные направления сотрудничества:
1) использование передовых технологий;
2) разработка и тестирование методологии;
3) повышение знаний и потенциала статистических офисов;
4) усовершенствование статистических приложений и программ;
5) распространение передовых статистических знаний и опыта в регионе.

Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Азия Даму Банкі арасындағы Статистиканы жетілдіру бағдарламасы бойынша білім саласындағы өзара түсіністік туралы меморандумды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 16 қаңтардағы № 19 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 2025 жылғы 6 қарашада Астанада жасалған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Азия Даму Банкі арасындағы Статистиканы жетілдіру бағдарламасы бойынша білім саласындағы өзара түсіністік туралы меморандум бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 16 қаңтардағы
№ 19 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Азия Даму Банкі арасындағы Статистиканы жетілдіру бағдарламасы бойынша білім саласындағы өзара түсіністік туралы меморандум
Қазақстан Республикасының Үкіметі (бұдан әрі – Үкімет) және Азия Даму Банкі (бұдан әрі – АДБ) мемлекеттік басқаруды дамыту үшін ақпарат пен білімнің құндылығын мойындай отырып, сондай-ақ Қазақстанның статистика жүйесін жетілдіру бойынша озық халықаралық тәжірибені ескере отырып, Статистиканы жетілдіру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) бойынша білім саласында бірлескен ынтымақтастық туралы өзара түсіністікке қол жеткізді.
Осы Өзара түсіністік туралы меморандум (бұдан әрі – Меморандум) Бағдарламаға, оның мақсаттарына, қамту саласына, ынтымақтастық бағыттары мен іске асыру тетіктеріне қатысты Үкімет пен АДБ (бұдан әрі Тараптар деп аталады) арасындағы өзара түсіністікті көрсетеді. Бағдарлама АДБ-ның Қазақстан Республикасымен Елдік әріптестік стратегиясын іске асыруды қолдайтын болады.
Үкімет тарапынан Бағдарламаны іске асыруға жауапты мемлекеттік орган Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы (бұдан әрі – Бюро) болып табылады.
1-бап
1. Бағдарламаның мақсаты шешім қабылдау процесін жетілдіру мақсатында статистикалық жүйені нығайту үшін озық технологияларды, әдістер мен тәсілдерді қолдануға баса назар аудара отырып, Қазақстан мен АДБ арасындағы статистика бойынша білім саласындағы әріптестікті тереңдету және нығайту болып табылады.
2. Бағдарлама ынтымақтастықтың бес негізгі бағытын қамтиды:
1) озық технологияларды пайдалану;
2) әдіснама әзірлеу және сынақтан өткізу;
3) статистикалық офистердің білімі мен әлеуетін арттыру;
4) статистикалық қосымшалар мен бағдарламаларды жетілдіру;
5) өңірде статистика саласындағы озық білім мен тәжірибені тарату.

3. Основные результаты Программы будут представлены в виде:
1) отчетов по руководствам, статистическим приложениям и программам;
2) отчетов по исследованиям и обсуждениям;
3) резюме результатов обучающих программ с участием ведущих экспертов.
Статья 2
1. Координационный комитет программы (далее – ККП), состоящий из представителей Бюро и АБР, будет отвечать за общее администрирование и координацию Программы. Сопредседателями ККП будут руководитель Бюро со стороны Правительства и страновой директор Постоянного представительства АБР в Казахстане со стороны АБР. В случае изменения названий или функций в Бюро или АБР, связанных с выполнением настоящего Меморандума, Стороны уведомят друг друга в письменной форме. Постоянное представительство АБР в Казахстане будет оказывать содействие в деятельности ККП и содействовать его работе в соответствии с политикой и процедурами АБР.
2. Основными функциями ККП являются управление, координация и мониторинг реализации Программы, включая:
1) подготовку и обновление годовых планов работы;
2) оценку содержания и качества результатов;

3. Бағдарламаның негізгі нәтижелері:
1) нұсқаулықтар, статистикалық қосымшалар мен бағдарламалар бойынша есептер;
2) зерттеулер мен талқылаулар бойынша есептер;
3) жетекші сарапшылардың қатысуымен оқыту бағдарламаларының нәтижелері бойынша қысқаша есептер түрінде ұсынылатын болады.
2-бап
1. Бағдарламаның Бюро мен АДБ өкілдерінен тұратын үйлестіру комитеті (бұдан әрі – БҮК) жалпы әкімшілендіру мен Бағдарламаны үйлестіруге жауапты болады. Үкімет тарапынан Бюро басшысы және АДБ тарапынан Қазақстандағы АДБ Тұрақты өкілдігінің елдік директоры БҮК тең төрағасы болады. Бюрода немесе АДБ-да осы Меморандумды орындауға байланысты атаулар немесе функциялар өзгерген жағдайда Тараптар бір-бірін жазбаша нысанда хабардар етеді. АДБ-ның Қазақстандағы Тұрақты өкілдігі БҮК қызметіне жәрдемдесетін болады және АДБ саясаты мен рәсімдеріне сәйкес оның жұмысына жәрдемдесетін болады.
2. БҮК негізгі функциялары Бағдарламаны басқару, үйлестіру және іске асыруды мониторингтеу, оның ішінде:
1) жылдық жұмыс жоспарларын дайындау және жаңарту;
2) нәтижелердің мазмұны мен сапасын бағалау;

3) рассмотрение степени распространения и предполагаемого использования результатов исследований;
4) организацию соответствующих встреч;
5) распространение результатов Программы.
3. ККП будет собираться по мере необходимости для рассмотрения потенциальных областей сотрудничества в рамках Программы, включения мероприятий в годовые рабочие планы и подведения итогов сотрудничества в рамках Программы. Конкретные мероприятия, которые будут включены в годовые рабочие планы, будут обсуждаться и согласовываться Сторонами и могут время от времени изменяться по взаимному согласию Сторон путем обмена письмами.

3) зерттеу нәтижелерінің таралу дәрежесін және болжамды пайдаланылуын қарау;
4) тиісті кездесулерді ұйымдастыру;
5) Бағдарлама нәтижелерін тарату болып табылады.
3. БҮК Бағдарлама шеңберінде ынтымақтастықтың әлеуетті салаларын қарастыру, жылдық жұмыс жоспарына іс-шараларды енгізу және Бағдарламаның шеңберінде ынтымақтастық қорытындыларын шығару үшін қажеттілігіне қарай жиналатын болады. Жылдық жұмыс жоспарларына енгізілетін нақты іс-шараларды Тараптар талқылап, келісетін болады және Тараптардың өзара келісімі бойынша хат жазысу арқылы ара-тұра өзгеретін болады.

4. После согласования годового плана работы будут подготовлены технические задания экспертов. Отбор и привлечение консультантов, закупки в рамках технического содействия, которое может быть предоставлено АБР, будут осуществляться в соответствии с политикой и процедурами АБР.
5. В целях содействия обеспечению согласованности и взаимодополняемости усилий по генерированию знаний для Правительства ККП будет тесно координировать свои действия с другими партнерами по развитию, которые могут проводить аналогичные исследования.

4. Жылдық жұмыс жоспары келісілгеннен кейін сарапшылардың техникалық тапсырмалары дайындалатын болады. АДБ ұсынуы мүмкін техникалық жәрдем шеңберінде консультанттарды іріктеу және тарту және сатып алу АДБ саясаты мен рәсімдеріне сәйкес жүзеге асырылатын болады.
5. Үкімет үшін білімді шоғырландыру бойынша күш-жігердің келісімділігін және өзара толықтырылуын қамтамасыз етуге жәрдемдесу мақсатында БҮК өз іс-қимылын осыған ұқсас зерттеулер жүргізетін даму бойынша басқа серіктестерімен тығыз үйлестіретін болады.

6. Если Правительство или АБР решат, что какая-либо согласованная деятельность не может быть выполнена полностью или частично, Стороны уведомят друг друга в письменной форме не позднее, чем за 30 календарных дней до принятия окончательного решения. Для текущих мероприятий, в которых были задействованы эксперты и которые находятся в рамках договорных обязательств, Стороны рассмотрят возможность перераспределения услуг этих экспертов для выполнения аналогичных задач с аналогичными условиями.

6. Егер Үкімет немесе АДБ қандай да бір келісілген іс-шараны толық немесе ішінара орындау мүмкін емес деп есептесе, Тараптар түпкілікті шешім қабылданғанға дейін күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей бірін бірі жазбаша хабардар етеді. Сарапшылар тартылған және шарттық міндеттемелер шеңберіндегі ағымдағы іс-шаралар үшін Тараптар осыған ұқсас шарттармен ұқсас міндеттерді орындау үшін осы сарапшылардың қызметтерін бөлу мүмкіндігін қарастырады.

7. Стороны признают важность распространения результатов Программы в объеме, согласованном и с учетом применимых законов, политик и процедур Сторон, включая те, которые касаются прав интеллектуальной собственности.
Статья 3
1. Техническое содействие, которое может быть предоставлено АБР, будет финансироваться и осуществляться в соответствии с Рамочным соглашением о технической помощи между Правительством и АБР от 5 октября 1995 года и соответствующими письмами о техническом содействии, которыми будут обмениваться АБР и Правительство. Бюро будет содействовать въезду, пребыванию и выезду консультантов, привлеченных для технического содействия, относящегося к мероприятиям Программы в соответствии с указанным Рамочным соглашением о технической помощи.

7. Тараптар келісілген көлемде және Тараптардың қолданыстағы заңдарын, саясаттары мен рәсімдерін ескере отырып, зияткерлік меншік құқықтарына қатыстыларды қоса алғанда, Бағдарлама нәтижелерін таратудың маңыздылығын мойындайды.
3-бап
1. АДБ ұсынуы мүмкін техникалық жәрдем 1995 жылғы 5 қазандағы Үкімет пен АДБ арасындағы Техникалық көмек туралы негіздемелік келісімге және АДБ мен Үкімет алмасатын техникалық жәрдем туралы хаттарға сәйкес қаржыландырылып, жүзеге асырылады. Бюро көрсетілген Техникалық көмек туралы негіздемелік келісімге сәйкес Бағдарлама іс-шараларына қатысты техникалық жәрдем үшін тартылған халықаралық консультанттардың келуін, болуын және кетуін ұйымдастыруға жәрдем көрсететін болады.

2. На период с 2026 по 2027 годы Стороны предусматривают финансирование технического содействия, которое может быть предоставлено АБР в рамках Программы, равными долями, выделив в общей сумме два миллиона долларов США, как указано в таблице ниже. При необходимости АБР будет финансировать мероприятия в рамках Программы с 2025 года. В случае возникновения неоплаченных сумм к моменту завершения действия настоящего Меморандума Стороны примут решение об их полном использовании для реализации Программы посредством официального обмена письмами между Правительством и АБР.
Период
Всего
(в долларах США)
АБР
(в долларах США)
Правительство
(в долларах США)

2. 2026-2027 жылдар кезеңінде Тараптар АДБ Бағдарлама шеңберінде ұсынуы мүмкін техникалық жәрдемді төмендегі кестеде көрсетілгендей, жалпы сомасы екі миллион АҚШ долларын бөлумен тең үлестерде қаржыландыруды көздейді. Қажет болған жағдайда АДБ Бағдарлама шеңберінде 2025 жылдан бастап іс-шараларды қаржыландыратын болады. Осы Меморандумның қолданылуы аяқталуы кезінде төленбеген сомалар пайда болған жағдайда Тараптар Үкімет пен АДБ арасында ресми хат алмасу арқылы Бағдарламаны іске асыру үшін оларды толық пайдалану туралы шешім қабылдайды.
Кезең
Барлығы
(АҚШ долл.)
АДБ
(АҚШ долл.)
Үкімет
(АҚШ долл.)

2026: период 1
1000 000
500 000
500 000
2027: период 2
1000 000
500 000
500 000
Общий
2 000 000
1 000 000
1 000 000
3. Правительство переведет свою долю на указанный счет АБР в соответствии с договоренностью, которая будет указана в соответствующем письме о техническом содействии.
4. АБР будет предоставлять в Бюро ежеквартальные отчеты об использовании средств и услуг, предоставленных в соответствии с требованиями, согласованными Сторонами. Эти отчеты будут представляться в течение двух месяцев после окончания каждого отчетного периода. В случае возникновения комментариев по ежеквартальным отчетам АБР будет предоставлять по мере необходимости окончательные отчеты Бюро в течение 30 календарных дней после получения комментариев.

2026: 1-кезең
1 000 000
500 000
500 000
2027: 2-кезең
1 000 000
500 000
500 000
Жалпы
2 000 000
1 000 000
1 000 000
3. Үкімет өзінің үлесін уағдаластыққа сәйкес АДБ-ның көрсетілген шотына аударады, ол техникалық жәрдем туралы тиісті хатта көрсетіледі.
4. АДБ Тараптар келіскен талаптарға сәйкес Бюроға қаражатты пайдалану және көрсетілген қызметтер туралы тоқсан сайынғы есептерді ұсынатын болады. Бұл есептер әр есепті кезең аяқталғаннан кейін екі ай ішінде беріледі. Тоқсандық есептер бойынша ескертулер туындаған жағдайда АДБ қажетттілігіне қарай ескертулерді алғаннан кейін 30 күнтізбелік күн ішінде Бюроға түпкілікті есептерді ұсынатын болады.

Статья 4
1. Стороны будут осуществлять мониторинг и оценку результатов совместной деятельности, осуществляемой в рамках настоящего Меморандума, а также эффективности достижения согласованных результатов Программы.
2. ККП будет осуществлять мониторинг деятельности в рамках Программы. Для своевременного решения возникающих вопросов ККП будет тесно координировать свою деятельность с соответствующими государственными органами, участвующими в Программе. Консультации между сопредседателями ККП будут основным механизмом для:
1) рассмотрения хода реализации Меморандума;
2) рассмотрения текущих мероприятий совместной Программы и выявления новых возможностей для сотрудничества;
3) рассмотрения любых поправок или дополнений к Меморандуму;
4) определения общих приоритетов и подготовки годовых планов работы на следующие периоды.
3. Оценка деятельности Программы будет инициирована сопредседателями ККП, проводиться после завершения деятельности Программы. ККП подготовит отчет об оценке, используя по мере необходимости статистическую или иную информацию, предоставленную соответствующими министерствами и ведомствами.
Статья 5
1. Любое уведомление или иное сообщение в соответствии с настоящим Меморандумом будут оформлены в письменной форме и доставлены лично или по почте, факсу или электронной почте в зависимости от обстоятельств одной из Сторон другой по адресу, указанному ниже, или по другому адресу, о котором любая из Сторон может впоследствии уведомить в письменной форме другую Сторону:
Правительство Республики Казахстан:
Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
Руководитель Бюро
Республика Казахстан, город Астана, проспект Мангилик Ел, дом № 8, административное здание "Дом министерств", 4-подъезд.
номер факса: +7(7172) 74-95-47.
электронная почта: e.stat@aspire.gov.kz.
Азиатский Банк Развития:
Департамент экономических исследований и воздействия на развитие (ERDI)
Генеральный директор
6 Проспект АБР, город Мандалуйонг
1550 Метро Манила, Филиппины
номер факса: + 6 32 632-5369
электронная почта: adbkarm@adb.org
Статья 6
1. Настоящий Меморандум отражает взаимное намерение Сторон добросовестно сотрудничать для достижения целей, изложенных в настоящем документе.
2. Настоящий Меморандум вступает в силу с даты получения АБР от Правительства последнего письменного уведомления о выполнении внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу, и действует по 31 декабря 2028 года. Срок действия может быть продлен по взаимному письменному соглашению Сторон. Споры между Сторонами, связанные с толкованием и (или) применением положений настоящего Меморандума, разрешаются путем консультаций и переговоров между Сторонами.

4-бап
1. Тараптар осы Меморандум шеңберінде жүзеге асырылатын бірлескен қызмет нәтижелеріне, сондай-ақ Бағдарламаның келісілген нәтижелеріне қол жеткізу тиімділігіне мониторинг және бағалауды жүзеге асыратын болады.
2. БҮК Бағдарлама шеңберінде қызметке мониторингті жүзеге асыратын болады. Туындаған мәселелерді уақтылы шешу үшін БҮК өз қызметін Бағдарламаға қатысатын тиісті мемлекеттік органдармен тығыз үйлестіретін болады. БҮК тең төрағалары арасындағы консультациялар:
1) Меморандумның іске асырылу барысын қарау;
2) бірлескен Бағдарламаның ағымдағы іс-шараларын қарау және ынтымақтастық үшін жаңа мүмкіндіктерді анықтау;
3) Меморандумға кез келген түзетулерді немесе толықтыруларды қарау;
4) жалпы басымдықтарды айқындау және келесі кезеңдерге арналған жылдық жұмыс жоспарларын дайындау үшін негізгі тетік болады.
3. Бағдарлама іс-шараларын бағалауға БҮК тең төрағалары бастамашылық етеді. Бағалау Бағдарлама іс-шаралары аяқталғаннан кейін жүргізіледі. БҮК тиісті министрліктер мен ведомстволар ұсынған статистикалық немесе өзге де ақпаратты қажетіне қарай пайдалана отырып, бағалау туралы есеп дайындайды.
5-бап
1. Осы Меморандумға сәйкес кез келген хабардар ету немесе өзге хабарлама жазбаша нысанда ресімделеді және Тараптардың бірі екінші Тарапқа төменде көрсетілген мекенжай бойынша немесе Тараптардың кез келгені кейіннен екінші Тарапқа жазбаша нысанда хабарлай алатын басқа мекенжай бойынша мән-жайларға байланысты жеке немесе пошта, факс немесе электрондық пошта арқылы жеткізеді:
Қазақстан Республикасының Үкіметі:
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы
Бюро басшысы
Қазақстан Республикасы, Астана қаласы, Мәңгілік Ел даңғылы, № 8 үй, "Министрліктер үйі" әкімшілік ғимараты, 4-кіреберіс.
Телефоны: + 7 (7172) 74-95-47.
Электрондық поштасы: e.stat@aspire.gov.kz.
Азия Даму Банкі:
Экономикалық зерттеулер және дамуға әсер ету департаменті (ERDI)
Бас директор
6 даңғылы, АДБ Мандалуйонг қаласы
1550 Манила Метросы, Филиппин
Телефоны: + 6 32 632-5369
Электрондық поштасы: adbkarm@adb.org
6-бап
1. Осы Меморандум Тараптардың осы құжатта баяндалған мақсаттарға қол жеткізу үшін адал ынтымақтасуға деген өзара ниетін көрсетеді.
2. Осы Меморандум АДБ Үкіметтен оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдердің орындалғаны туралы соңғы жазбаша хабарлама алған күннен бастап күшіне енеді және 2028 жылғы 31 желтоқсанды қамтитын кезең аралығында қолданылады. Қолданылу мерзімі Тараптардың өзара жазбаша келісімі бойынша ұзартылуы мүмкін. Осы Меморандумның ережелерін түсіндіруге және (немесе) қолдануға байланысты Тараптар арасындағы даулар Тараптар арасындағы консультациялар мен келіссөздер арқылы шешіледі.

Настоящим Стороны, действуя через уполномоченных представителей, подписали настоящий Меморандум 6 ноября 2025 года в двух экземплярах, на казахском, английском и русском языках. В случае разночтений между текстами Стороны обращаются к тексту на английском языке.
За Правительство
Республики Казахстан
________________
А. Иргалиев
За Азиатский Банк Развития
________________
У. Кумар

Осы құжат арқылы Тараптар тиісті түрде уәкілетті өкілдері арқылы әрекет ете отырып, 2025 жылғы 6 қарашада осы Меморандумға әрқайсысы қазақ, ағылшын және орыс тілдерінде екі данада қол қойды. Мәтіндер арасында түсінбеушіліктер болған жағдайда Тараптар ағылшын тіліндегі мәтінге жүгінеді.
Қазақстан Республикасының Азия Даму Банкі үшін
Үкіметі үшін
А. Ерғалиев ________________ У. Кумар ________________