О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 754 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 января 2026 года № 12
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 754 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства" следующие изменения и дополнения:
в Правилах субсидирования, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 2:
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в области исполнения бюджета, ведения бухгалтерского учета, бюджетного учета и бюджетной отчетности по исполнению республиканского бюджета и в пределах своей компетенции – местных бюджетов, внебюджетных фондов;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) предприниматель – субъект малого предпринимательства, в том числе микропредпринимательства, определяемый в соответствии с Кодексом и имеющий статус действующего субъекта предпринимательства, в том числе субъект социального предпринимательства – индивидуальные предприниматели и юридические лица (за исключением субъектов среднего и крупного предпринимательства) в соответствии с деятельностью, указанной в реестре субъектов социального предпринимательства, который размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа по предпринимательству, за исключением деятельности в сфере торговли (коды ОКЭД 45.1, 45.3, 45.4, 46, 47), а также деятельностью, связанной с недвижимостью (код ОКЭД 68);";
дополнить подпунктом 21-1) следующего содержания:
"21-1) информационная система финансового института – информационная система второго уровня, посредством которой осуществляются прием, обработка заявлений предпринимателей на финансирование с применением постформатно-логического контроля системы первого уровня и передача сведений о заявлениях в систему первого уровня;";
подпункт 25) изложить в следующей редакции:
"25) уполномоченный орган Фонда – постоянно действующий коллегиальный орган финансового агентства, обладающий правом принимать решения по вопросам, отнесенным к компетенции и полномочиям Фонда;";
дополнить подпунктами 32-1) и 32-2) следующего содержания:
"32-1) регистратор – юридическое лицо со стопроцентным участием государства в уставном капитале, определенное центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, обеспечивающее техническое сопровождение мониторинга использования мер государственной поддержки частного предпринимательства и их получателей с использованием системы первого уровня;

"Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 754 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 13 қаңтардағы № 12 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 754 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Субсидиялау қағидаларында:
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган – бюджетті атқару, республикалық бюджеттің және өз құзыреті шегінде жергілікті бюджеттердің, бюджеттен тыс қорлардың атқарылуы бойынша бухгалтерлік есепке алуды, бюджеттік есепке алу мен бюджеттік есептілікті жүргізу саласында басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) кәсіпкер – Кодекске сәйкес айқындалатын және жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік субъектісі мәртебесіне ие шағын кәсіпкерлік, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектісі, оның ішінде әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісі – сауда саласындағы қызметті (ЭҚЖЖ кодтары 45.1, 45.3, 45.4, 46, 47), сондай-ақ жылжымайтын мүлікке байланысты қызметті (ЭҚЖЖ коды 68) қоспағанда, кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылатын әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімінде көрсетілген қызметке сәйкес дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар (орта және ірі кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда);";
мынадай мазмұндағы 21-1) тармақшамен толықтырылсын:
"21-1) қаржы институтының ақпараттық жүйесі – екінші деңгейдегі ақпараттық жүйе, ол арқылы бірінші деңгейдегі жүйенің форматтық-логикалық бақылаудан кейінгі бақылау қолданылатын кәсіпкерлердің қаржыландыруға арналған өтініштерін қабылдау, өңдеу және бірінші деңгейдегі жүйеге өтініштер туралы мәліметтерді беру жүзеге асырылады;";
25) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"25) Қордың уәкілетті органы – Қордың құзыреті мен өкілеттіктеріне кіретін мәселелер бойынша шешім қабылдауға құқығы бар қаржы агенттігінің тұрақты жұмыс істейтін алқалы органы;";
мынадай мазмұндағы 32-1) және 32-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"32-1) тіркеуші – бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын, бірінші деңгейдегі жүйе пайдаланылып жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларының пайдаланылуы мен оларды алушыларды мониторингтеуді техникалық сүйемелдеу қамтамасыз етілетін, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлға;

32-2) регистраторская информационная система (далее – система первого уровня) – система мониторинга мер государственной поддержки частного предпринимательства и их получателей, интегрированная с информационными системами второго уровня, содержащая эталонный электронный реестр заявок предпринимателей, где посредством постформатно-логического контроля осуществляется проверка соответствия предпринимателей условиям отсутствия в отношении них ограничительных критериев;";
дополнить подпунктом 34-1) следующего содержания:
"34-1) ограничительные критерии – критерии проверки получателей мер государственной поддержки системой первого уровня;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Субсидирование осуществляется за счет средств местного и/или республиканского бюджета.
Средства, предусмотренные для субсидирования за счет республиканского бюджета, перечисляются уполномоченным органом в финансовое агентство на основе заключаемого договора на перечисление на специальный счет финансового агентства.
Средства, предусмотренные для субсидирования за счет местного бюджета, перечисляются региональным координатором на специальный счет финансового агентства на основе заключаемого договора на перечисление средств для субсидирования согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
Финансовый институт открывает финансовому агентству текущий счет для перечисления сумм субсидий.
Финансовые институты, не имеющие права открытия и ведения банковских счетов юридических лиц, по согласованию с финансовым агентством определяют банк-платежный агент, в котором финансовый институт откроет текущий счет для перечисления субсидий.";
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Уполномоченный орган оплачивает за предоставление услуг в рамках настоящих Правил за счет средств республиканского бюджета финансовому агентству на основании заключаемого с ним договора.
7. Субсидирование не осуществляется по предпринимателям:
1) проекты которых направлены на выпуск подакцизных товаров/продукции, за исключением проектов, предусматривающих выпуск моторных транспортных средств и выпуск спиртосодержащей продукции медицинского назначения (кроме бальзамов), зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства;
2) планирующим реализовать проект в горнодобывающей промышленности и разработке карьеров;
3) пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании;

32-2) тіркеуші ақпараттық жүйе (бұдан әрі – бірінші деңгейдегі жүйе) – кәсіпкерлердің өтінімдерінің эталондық электрондық тізілімін қамтитын, екінші деңгейдегі ақпараттық жүйелермен интеграцияланған жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары мен оларды алушыларды мониторингтеу жүйесі, онда форматтық-логикалық бақылаудан кейінгі бақылау арқылы кәсіпкерлерге қатысты шектеу өлшемшарттарының болмауы жөніндегі талаптарға олардың сәйкес келуі тексеріледі;";
мынадай мазмұндағы 34-1) тармақшамен толықтырылсын:
"34-1) шектеу өлшемшарттары – мемлекеттік қолдау шараларын алушыларды бірінші деңгейдегі жүйеде тексеру өлшемшарттары;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Субсидиялау жергілікті және/немесе республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Республикалық бюджет есебінен субсидиялау үшін көзделген қаражатты уәкілетті орган қаржы агенттігінің арнайы шотына аударуға жасалатын шарт негізінде қаржы агенттігіне аударады.
Жергілікті бюджет есебінен субсидиялау үшін көзделген қаражатты өңірлік үйлестіруші осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес субсидиялау үшін қаражат аударуға жасалатын шарт негізінде қаржы агенттігінің арнайы шотына аударады.
Қаржы институты қаржы агенттігіне субсидия сомаларын аудару үшін ағымдағы шот ашады.
Заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуға және жүргізуге құқығы жоқ қаржы институттары қаржы агенттігімен келісу бойынша қаржы институты субсидия аудару үшін ағымдағы шот ашатын банк-төлем агентін айқындайды.";
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Уәкілетті орган осы Қағидалар шеңберінде қызметтер көрсеткені үшін қаржы агенттігіне онымен жасалатын шарт негізінде республикалық бюджет қаражаты есебінен ақы төлейді.
7. Субсидиялау:
1) моторлы көлік құралдарын және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген, құрамында спирті бар медициналық мақсаттағы өнімдерді (бальзамдардан басқа) шығаруды көздейтін жобаларды қоспағанда, жобалары акцизделетін тауарларды/өнімдерді шығаруға бағытталған;
2) тау-кен өндіру өнеркәсібі мен карьерлерді игеру жобасын іске асыруды жоспарлап отырған;
3) акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға тиесілі;

4) форма собственности которых оформлена как частное учреждение согласно статье 10 Закона Республики Казахстан "О некоммерческих организациях";
5) осуществившим и/или планирующим осуществить продажу/дарение/передачу в доверительное управление/аренду/безвозмездное пользование актива лицу, у которого он был приобретен за счет кредита, в том числе совершающему и/или планирующему в будущем реорганизацию предприятия предпринимателя в форме присоединения к данному лицу или слияния с данным лицом (при выявлении в ходе мониторинга проектов, указанных в настоящем подпункте случаев, субсидирование прекращается и возврату подлежат ранее выплаченные субсидии);
6) прекратившим или приостановившим деятельность как субъект частного предпринимательства (проверка статуса деятельности субъекта предпринимательства осуществляется на портале eSalyk);
7) по которым информационной системой первого уровня выявлены ограничительные критерии.";
подпункт 1) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"1) в которых кредитором являются государственные институты развития, а также юридические лица, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству и аффилированным с ними лицам;";
дополнить пунктами 9-1 и 9-2 следующего содержания:
"9-1. Мониторинг использования меры государственной поддержки осуществляется в двухуровневой системы, включающей:
1) первый уровень – регистраторская информационная система, интегрированная с информационными системами второго уровня, содержащая эталонный электронный реестр заявок предпринимателей, где посредством постформатно-логического контроля осуществляется проверка соответствия предпринимателей условиям отсутствия в отношении них ограничительных критериев;
2) второй уровень – отраслевые государственные или негосударственные информационные системы, посредством которых осуществляются прием заявок от предпринимателей мер государственной поддержки, их обработка с применением форматно-логического контроля и передача обработанных заявок на первый уровень.
Предприниматели дают согласие на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных регистратором.
9-2. При поступлении заявок предпринимателей в систему второго уровня система второго уровня направляет в систему первого уровня запрос на проверку соответствия предпринимателя условиям отсутствия в отношении него ограничительных критериев.
Система первого уровня предоставляет ответ с результатом проверки соответствия предпринимателя условиям отсутствия в отношении него ограничительных критериев.
Заявка подлежит дальнейшей обработке при получении ответа об отсутствии ограничительных критериев.
Сведения, указанные в заявке, и статусы обработки заявки подлежат передаче системой второго уровня в систему первого уровня.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

4) меншік нысаны "Коммерциялық емес ұйымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес жекеменшік мекеме ретінде ресімделген;
5) кредит есебінен сатып алынған активті оны сатқан тұлғаға сатуды/сыйға тартуды/сенімгерлік басқаруға/жалға/өтеусіз пайдалануға беруді жүзеге асырған және/немесе жүзеге асыруды жоспарлап отырған, оның ішінде кәсіпкердің кәсіпорнын осы тұлғаға қосу немесе осы тұлғамен біріктіру нысанында қайта ұйымдастыруды іске асыратын және/немесе болашақта жоспарлайтын (жобаларды мониторингтеу барысында осы тармақшада көрсетілген жағдайлар анықталса, субсидиялау тоқтатылады және бұған дейін төленген субсидиялар қайтарылады);
6) жеке кәсіпкерлік субъектісі ретінде қызметін тоқтатқан немесе тоқтатып қойған кәсіпкерлер бойынша жүзеге асырылмайды (кәсіпкерлік субъектісі қызметінің мәртебесі eSalyk порталында тексеріледі);
7) бірінші деңгейдегі ақпараттық жүйеде олар бойынша шектеу өлшемшарттары айқындалған кәсіпкерлер бойынша жүзеге асырылмайды.";
8-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекеттік даму институттары, сондай-ақ акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар кредитор болып табылатын;";
мынадай мазмұндағы 9-1 және 9-2-тармақтармен толықтырылсын:
"9-1. Мемлекеттік қолдау шараларының пайдаланылуын мониторингтеу екі деңгейлі жүйеде жүзеге асырылады, оған мыналар кіреді:
1) бірінші деңгей – кәсіпкерлердің өтінімдерінің эталондық электрондық тізілімін қамтитын, екінші деңгейдегі ақпараттық жүйелермен интеграцияланған тіркеуші ақпараттық жүйе, онда форматтық-логикалық бақылаудан кейінгі бақылау арқылы кәсіпкерлерге қатысты шектеу өлшемшарттарының болмауы жөніндегі талаптарға олардың сәйкес келуі тексеріледі;
2) екінші деңгей – кәсіпкерлерден мемлекеттік қолдау шараларына өтінімдерді қабылдау, оларды форматтық-логикалық бақылауды қолдана отырып өңдеу және өңделген өтінімдерді бірінші деңгейге беру жүзеге асырылатын салалық мемлекеттік немесе мемлекеттік емес ақпараттық жүйелер.
Кәсіпкерлер тіркеушіге дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп шығаруға және пайдалануға келісім береді.
9-2. Кәсіпкерлердің өтінімдері екінші деңгейдегі жүйеге келіп түскен кезде екінші деңгейдегі жүйе бірінші деңгейдегі жүйеге кәсіпкерге қатысты шектеу өлшемшарттарының болмауы жөніндегі талаптарға оның сәйкес келуін тексеруге сұрау салу жібереді.
Бірінші деңгейдегі жүйе кәсіпкерге қатысты шектеу өлшемшарттарының болмауы жөніндегі талаптарға оның сәйкес келуін тексеру нәтижесімен жауап қайтарады.
Шектеу өлшемшарттары жоқ деген жауап алынған кезде өтінім одан әрі өңделеді.
Өтінімде көрсетілген мәліметтерді және өтінімді өңдеу мәртебесін екінші деңгейдегі жүйе бірінші деңгейдегі жүйеге береді.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"10. Участниками субсидирования являются предприниматели, реализующие и (или) планирующие реализовать собственные проекты в приоритетных видах экономической деятельности и без учета места регистрации согласно приложению 1 к настоящим Правилам, а также субъекты социального предпринимательства в соответствии с подпунктом 13) пункта 2 настоящих Правил с соблюдением требований, установленных пунктами 7, 8, 9 настоящих Правил.";
пункты 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"12. Субсидированию также подлежат новые финансовые инструменты, ранее выданные финансовым институтом в течение 12 (двенадцать) месяцев до даты направления в финансовое агентство копии договора/графика платежей или данных по договору на автоматизированный сервис финансового агентства.
13. Сумма финансового инструмента, подлежащая субсидированию, составляет не более 200 (двести) миллионов тенге для одного предпринимателя с учетом всех действующих финансовых инструментов, по которым осуществляется субсидирование, в том числе по аффилированным с ним лицам/компаниям.
Допускается повторное получение субсидии на новые финансовые инструменты в пределах суммы, установленной настоящими Правилами, при частичном/полном досрочном погашении основного долга.";
часть вторую пункта 16 изложить в следующей редакции:
"В случае принятия решения финансовым институтом о субсидировании действующего финансового инструмента финансовый институт, за исключением краудфандинга, возмещает предпринимателю комиссии, сборы и/или иные платежи, удержанные в период с начала текущего года до даты принятия решения финансовым институтом о субсидировании в текущем году, за исключением возможных к взиманию комиссий со стороны финансового института, предусмотренных настоящим пунктом. При этом данные комиссии, сборы и/или иные платежи подлежат возмещению предпринимателю в течение 3 (три) месяцев с фактической даты подписания всеми сторонами договора.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. В случае отсутствия средств местного/республиканского бюджета для субсидирования договоры/графики платежей или данные по договорам на автоматизированный сервис финансового агентства не принимаются.";
пункты 26 и 27 изложить в следующей редакции:
"26. Финансовый институт по действующему финансовому инструменту до момента субсидирования списывает штрафы и пени за неисполнение предпринимателем обязательств по своевременному погашению основного долга и вознаграждения, предусмотренного договором.
27. В случае принятия финансовым институтом положительного решения о предоставлении финансового инструмента и после заключения договора в рамках субсидирования финансовый институт предоставляет финансовому агентству:

"10. Осы Қағидалардың 7, 8, 9-тармақтарында көрсетілген талаптарды сақтай отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес экономикалық қызметтің басым түрлерінде және тіркелген жері ескерілмей меншікті жобаларын іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлап отырған кәсіпкерлер, сондай-ақ осы Қағидалардың 2-тармағының 13) тармақшасына сәйкес әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілері субсидиялауға қатысушылар болып табылады.";
12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Қаржы агенттігінің автоматтандырылған сервисі арқылы шарттың/төлем графигінің көшірмелері немесе шарт бойынша деректері қаржы агенттігіне жіберілген күнге дейін 12 (он екі) ай ішінде қаржы институты бұдан бұрын берген жаңа қаржы құралдары да субсидияланады.
13. Бір кәсіпкер үшін субсидиялауға жататын қаржы құралының сомасы, оның ішінде онымен үлестес тұлғалар/компаниялар бойынша субсидиялау жүзеге асырылатын барлық қолданыстағы қаржы құралдарын ескергенде 200 (екі жүз) миллион теңгеден аспайды.
Негізгі борышты ішінара/толық мерзімінен бұрын өтеген кезде жаңа қаржы құралдарына осы Қағидаларда белгіленген сома шегінде субсидияны қайта алуға жол беріледі.";
16-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы институты қолданыстағы қаржы құралын субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда қаржы институты краудфандингті қоспағанда, кәсіпкерге осы тармақта көзделген қаржы институты тарапынан алынуы мүмкін комиссиялардан басқа ағымдағы жылдың басынан бастап қаржы институты ағымдағы жылы субсидиялау туралы шешім қабылдаған күнге дейінгі кезеңде ұсталған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді өтейді. Бұл ретте осы комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер барлық тараптар шартқа нақты қол қойған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде кәсіпкерге өтелуге тиіс.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Субсидиялау үшін жергілікті/республикалық бюджет қаражаты болмаған жағдайда шарттар/төлем графигі немесе шарттар бойынша деректер қаржы агенттігінің автоматтандырылған сервисіне қабылданбайды.";
26 және 27-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Қаржы институты қолданыстағы қаржы құралы бойынша кәсіпкердің шартта көзделген негізгі борыш пен сыйақыны уақтылы өтеу бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін айыппұлдар мен өсімпұлдарды субсидиялау берілгенге дейін есептен шығарады.
27. Қаржы институты қаржы құралын беру туралы оң шешім қабылдаған жағдайда және субсидиялау шеңберінде шарт жасасқаннан кейін қаржы институты қаржы агенттігіне:

1) копию договора/графика платежей или данные по договору на автоматизированный сервис финансового агентства, при этом начало срока субсидирования в предоставляемых документах устанавливается не более чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты направления финансовому агентству;
2) письмо-уведомление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (в случае передачи данных на автоматизированный сервис финансового агентства письмо-уведомление не требуется);
3) заявление-анкету по заявке предпринимателя по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется финансовым агентством на текущий счет финансового института/в банке-платежном агенте ежемесячно авансовыми платежами (однократно/несколько раз в месяц) с учетом графика платежей к договору, предоставленного финансовым институтом, с учетом возмещения субсидий за предыдущие периоды.
При поступлении бюджетных средств, предусмотренных на субсидирование, в первоочередном порядке резервируется сумма, необходимая для осуществления в текущем финансовом году выплат по проектам до 5 (пять) миллиардов тенге. Оставшиеся средства направляются на выплаты субсидий по проектам свыше 5 (пять) миллиардов тенге в пределах доступного финансирования в порядке приоритета, начиная с проектов с наименьшим размером субсидии и далее в порядке еҰ возрастания, до полного освоения средств.
По договору займа перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется финансовым агентством на текущий счет в банке-платежном агенте на основании уведомления краудфандинга о факте проведения предпринимателем полной выплаты по займу (основной долг, субсидируемая и несубсидируемая часть) с учетом графика платежей к договору займа, предоставленного краудфандингом, с учетом возмещения субсидий за предыдущие периоды при наличии. Субсидии перечисляются при наличии средств на счете финансового агентства на дату погашения предпринимателем планового платежа.
Финансовый институт самостоятельно рассчитывает причитающуюся сумму субсидий к получению с учетом норм настоящих Правил. Проверка указанных расчетов финансовым агентством не осуществляется.
При перечислении средств, предусмотренных для субсидирования, финансовое агентство одновременно уведомляет финансовый институт путем направления копии документа о перечислении средств по электронной почте. В уведомлении указываются наименование финансового института, регион, наименование предпринимателя, сумма субсидий и период, за который осуществлена выплата.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:

1) қаржы агенттігінің автоматтандырылған сервисіне шарттың/төлем графигінің көшірмесін немесе шарт бойынша деректерді береді, бұл ретте ұсынылатын құжаттарда субсидиялау мерзімінің басталуы қаржы агенттігіне жіберілетін күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын мерзімге белгіленеді;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабархат (деректер қаржы агенттігінің автоматтандырылған сервисіне жіберілген жағдайда хабархат талап етілмейді);
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіпкердің өтінімі бойынша өтініш-сауалнама береді.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты қаржы агенттігі қаржы институты ұсынған шарттың төлем графигін ескеріп, алдыңғы кезеңдер үшін субсидиялардың өтелуін ескере отырып, қаржы институтының/банк-төлем агенттігіндегі ағымдағы шотқа ай сайын аванстық төлемдермен (айына бір рет/бірнеше рет) аударады.
Субсидиялауға көзделген бюджет қаражаты түскен кезде бірінші кезекте ағымдағы қаржы жылы 5 (бес) миллиард теңгеге дейінгі жобалар бойынша төлемдерді жүргізуге қажетті сома резервке қойылады. Қалған қаражат қолжетімді қаржыландыру шегінде басымдық тәртібімен субсидия мөлшері ең аз жобалардан бастап, одан әрі артуына қарай, қаражат толық игерілгенге дейін, 5 (бес) миллиард теңгеден жоғары жобалар бойынша субсидиялар төлеуге жіберіледі.
Қарыз шарты бойынша субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды қаржы агенттігі кәсіпкердің қарыз бойынша толық төлемді (негізгі борыш, субсидияланатын және субсидияланбайтын бөлік) жүргізу фактісі туралы краудфандингті хабардар ету негізінде краудфандинг ұсынған қарыз шартының төлем графигін ескеріп, алдыңғы кезеңдер үшін субсидиялар бар болса, олардың өтелуін ескере отырып, банк-төлем агентіндегі ағымдағы шотқа аударады. Субсидиялар қаржы агенттігінің шотында кәсіпкер жоспарлы төлемді өтейтін күні қаражат болған кезде аударылады.
Қаржы институты алынатын субсидиялар сомасын осы Қағидалардың нормаларын ескере отырып өзі есептейді. Қаржы агенттігі көрсетілген есеп-қисаптарды тексермейді.
Субсидиялау үшін көзделген қаражатты аудару кезінде қаржы агенттігі электрондық пошта арқылы қаражатты аудару туралы құжаттың көшірмесін жібере отырып, қаржы институтын да сонымен бір мезгілде хабардар етеді. Хабарламада қаржы институтының атауы, өңір, кәсіпкердің атауы, субсидиялар сомасы және төлем жүргізілген кезең көрсетіледі.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"33. Финансовый институт на основании уведомления финансового агентства осуществляет списание с текущего счета финансового агентства/текущего счета банка-платежного агента суммы субсидий по проектам предпринимателей, указанным в уведомлении финансового агентства.
В случае списания финансовым институтом субсидий, не соответствующих уведомлению/без уведомления о перечислении средств финансовым агентством с текущего счета финансового агентства/текущего счета банка-платежного агента, финансовый институт осуществляет возврат субсидий на текущий счет финансового агентства/текущий счет банка-платежного агента в течение 10 (десять) рабочих дней с даты получения письменного уведомления финансового агентства.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Финансовый институт не производит списание средств с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части до погашения задолженности предпринимателем и уведомляет соответствующим письмом об этом финансовое агентство в течение 2 (два) рабочих дней в случае неисполнения предпринимателем в течение 3 (три) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед финансовым институтом.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. В случае частичного досрочного погашения основного долга по финансовому инструменту предпринимателя финансовый институт в течение 2 (два) рабочих дней направляет в финансовое агентство копию дополнительного соглашения к договору либо письмо финансового института с измененным графиком погашения платежей в электронном формате (XLS или XLSX) и указанием причитающейся к выплате суммы субсидий.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. В случае смерти предпринимателя финансовый институт после получения сведений (информации) о смерти предпринимателя в течение 2 (два) рабочих дней направляет соответствующее уведомление в финансовое агентство, которое в течение 5 (пять) рабочих дней выносит на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства информацию по временному прекращению субсидирования до момента вступления в права наследования наследником (-ами). В случае вступления в права наследования наследником (-ами) вопрос о возобновлении субсидирования выносится на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства.";
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. В случае прекращения субсидирования финансовый институт по действующему финансовому инструменту устанавливает предпринимателю ранее действовавшие условия финансового инструмента (в том числе номинальную ставку, комиссии и прочие условия). При этом финансовое агентство в течение 10 (десять) рабочих дней представляет акт сверки взаиморасчетов финансовому институту.
В случае, если в течение 10 (десять) рабочих дней с момента направления финансовым агентством в адрес финансового института акта сверки взаиморасчетов на подписание, содержащего сумму к возмещению, финансовый институт не предоставил подписанный акт сверки взаиморасчетов либо мотивированные возражения, сумма, отражҰнная в акте сверки взаиморасчетов, считается признанной финансовым институтом и подлежит возврату на счет финансового агентства.";
часть вторую пункта 109 изложить в следующей редакции:
"К функциям финансового агентства относятся:

"33. Қаржы институты қаржы агенттігінің хабарламасы негізінде қаржы агенттігінің хабарламасында көрсетілген кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидия сомасын қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан/банк-төлем агентінің ағымдағы шотынан есептен шығарады.
Қаржы институты қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан/банк-төлем агентінің ағымдағы шотынан қаржы агенттігі қаражат аударғаны туралы хабарламаға сәйкес келмейтін/хабардар етілмеген субсидияларды есептен шығарған жағдайда қаржы институты субсидияларды қаржы агенттігінің ағымдағы шотына/банк-төлем агентінің ағымдағы шотына қаржы агенттігі жазбаша нысанда хабарлама алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қайтарады.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Қаржы институты кәсіпкер берешекті өтегенге дейін қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан субсидияланатын бөлікті өтеу үшін қаражатты есептен шығармайды және кәсіпкер қаржы институты алдындағы төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерін қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамаған жағдайда бұл туралы қаржы агенттігін 2 (екі) жұмыс күні ішінде тиісті хатпен хабардар етеді.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Кәсіпкердің қаржы құралы бойынша негізгі борышы мерзімінен бұрын ішінара өтелген жағдайда қаржы институты 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне шартқа қосымша келісімнің көшірмесін не өзгертілген төлемдерді өтеу графигі бар және төленуге тиіс субсидия сомасы көрсетілген қаржы институтының электрондық форматтағы (XLS немесе XLSX) хатын жібереді.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Кәсіпкер қайтыс болған жағдайда қаржы институты кәсіпкердің қайтыс болғаны туралы мәліметтерді (ақпаратты) алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне тиісті хабарлама жібереді, ол 5 (бес) жұмыс күні ішінде мұрагердің (мұрагерлердің) мұрагерлік құқығы басталған кезге дейін субсидиялауды уақытша тоқтату жөніндегі ақпаратты қаржы агенттігі уәкілетті органының қарауына шығарады. Мұрагердің (мұрагерлердің) мұрагерлік құқығы басталған жағдайда субсидиялауды қайта бастау туралы мәселе қаржы агенттігі уәкілетті органының қарауына шығарылады.";
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Субсидиялау тоқтатылған жағдайда қаржы институты қолданыстағы қаржы құралы бойынша кәсіпкерге қаржы құралының бұрын қолданыста болған шарттарын (оның ішінде номиналды мөлшерлемені, комиссияларды және өзге де шарттарды) белгілеп береді. Бұл ретте қаржы агенттігі 10 (он) жұмыс күні ішінде қаржы институтына өзара есеп айырысуды салыстырып тексеру актісін ұсынады.
Егер қаржы агенттігі өтелетін сомасы көрсетілген өзара есеп айырысуды салыстырып тексеру актісіне қол қою үшін қаржы институтына жіберген кезден бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қаржы институты қол қойылған өзара есеп айырысуды салыстырып тексеру актісін не дәлелді қарсылықтарын ұсынбаған жағдайда өзара есеп айырысуды салыстырып тексеру актісінде көрсетілген соманы қаржы институты таныды деп есептеледі және қаржы агенттігінің шотына қайтарылуға тиіс.";
109-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы агенттігінің функцияларына мыналар кіреді:

1) мониторинг целевого использования финансового инструмента предпринимателем/СЧП, с которым заключен договор на основании данных и документов, представляемых финансовым институтом;
2) мониторинг платежной дисциплины предпринимателя/СЧП на основании данных, представляемых финансовым институтом;
3) мониторинг реализации проекта (использования предмета лизинга по договору финансового лизинга);
4) мониторинг соответствия проекта и (или) предпринимателя/СЧП условиям настоящих Правил и (или) решению финансового агентства/финансового института.";
пункт 110 изложить в следующей редакции:
"110. По проектам, одобренным в рамках ранее утвержденных программ поддержки предпринимательства, решения действуют на ранее одобренных условиях уполномоченным органом финансового агентства до полного исполнения обязательств по ним. Субсидирование осуществляется за счет средств республиканского и местного бюджетов. Средства, выделенные для субсидирования и перечисленные из местного и/или республиканского бюджетов в рамках ранее действовавших программ поддержки предпринимательства, используются финансовым агентством до полного освоения.
Ранее утвержденная программа поддержки предпринимательства/ранее утвержденные программы поддержки предпринимательства – Государственная программа поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025", утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2019 года № 968, Национальный проект по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728, механизм кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820, совместный приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 21 ноября 2023 года № 410-НҚ, Министра энергетики Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 412, Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 299, Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 327, Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 401, Министра культуры и информации Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 450-НҚ, Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 16, исполняющего обязанности Министра транспорта Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 91, Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 84, Министра просвещения Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 347, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 572/НҚ, Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 598 и исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 167 "Об утверждении правил, форм государственной финансовой поддержки, отраслей экономики, в которых осуществляют деятельность субъекты частного предпринимательства, подлежащие государственной поддержке" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33681).

1) қаржы институты ұсынатын деректер мен құжаттар негізінде шарт жасалған кәсіпкердің/ЖКС-тің қаржы құралын нысаналы пайдалануын мониторингтеу;
2) қаржы институты ұсынатын деректер негізінде кәсіпкердің/ЖКС-тің төлем тәртібін мониторингтеу;
3) жобаның іске асырылуын (қаржы лизингі шарты бойынша лизинг нысанасын пайдалануды) мониторингтеу;
4) жобаның және (немесе) кәсіпкердің/ЖКС-тің осы Қағидалардың шарттарына және (немесе) қаржы агенттігінің/қаржы институтының шешіміне сәйкес келуін мониторингтеу.";
110-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"110. Бұрын бекітілген кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары шеңберінде мақұлданған жобалар бойынша шешімдер қаржы агенттігінің уәкілетті органы бұрын мақұлдаған шарттарға сәйкес олар бойынша міндеттемелер толық орындалғанға дейін қолданыста болады. Субсидиялау республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен жүзеге асырылады. Субсидиялау үшін бөлінген және бұрын қолданыста болған кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары шеңберінде жергілікті және/немесе республикалық бюджеттерден аударылған қаражатты қаржы агенттігі толық игерілгенге дейін пайдаланады.
Бұрын бекітілген кәсіпкерлікті қолдау бағдарламасы/бұрын бекітілген кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 968 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігі, "Мемлекеттік қолдауға жататын жеке кәсіпкерлік субъектілері қызметін жүзеге асыратын экономика салаларын мемлекеттік қаржылай қолдау қағидаларын, нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2023 жылғы 21 қарашадағы № 410-НҚ, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 412, Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 299, Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 327, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 401, Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 450-НҚ, Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 16, Қазақстан Республикасы Көлік министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 23 қарашадағы № 91, Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 84, Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 347, Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 572/НҚ, Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 598 және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 23 қарашадағы № 167 бірлескен бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33681 болып тіркелген).

Проекты, одобренные до 16 июня 2025 года, согласно Правилам субсидирования части ставки вознаграждения, Правилам субсидирования частей наценки на товар и арендного платежа, составляющих доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства, Правилам субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства в рамках постановления Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 754, действуют на ранее одобренных условиях уполномоченным органом финансового агентства до полного исполнения предпринимателями своих обязательств по ним.
По проектам, одобренным уполномоченным органом финансового агентства в рамках ранее утвержденных программ поддержки предпринимательства, и проектам, одобренным до 16 июня 2025 года, допускается внесение изменений в текущие условия, касающихся гаранта, созаемщика, цели и срока финансового инструмента, уменьшения суммы финансового инструмента, номинальной ставки, финансового института, отсрочки/льготного периода, даты погашения, условий погашения, возобновляемости/невозобновляемости лимита на цели пополнение оборотных средств, изменение наименования предпринимателя, кода ОКЭД.";
дополнить пунктом 110-1 следующего содержания:
"110-1. По проектам, одобренным в рамках ранее утвержденных программ поддержки предпринимательства, и проектам, одобренным до 16 июня 2025 года, формы договоров субсидирования и договора присоединения утверждаются уполномоченным органом Фонда, по условиям которых осуществляются периодические выплаты субсидий для возмещения части ставки вознаграждения по кредитам/лизинговым сделкам предпринимателей.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
дополнить приложением 1-1 согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
приложение 4 к указанным Правилам исключить;
в Правилах предоставления гарантий в рамках гарантийных фондов, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила предоставления гарантий в рамках гарантийных фондов (далее – Правила гарантирования) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 94 и статьей 95-1 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), определяют механизм и условия предоставления гарантий в качестве частичного обеспечения исполнения обязательств по кредитам/финансовому лизингу/условным обязательствам/форвардным договорам/облигациям/опционам предпринимателей.";
в пункте 5:

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 754 қаулысы шеңберіндегі Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидалары, Ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырылған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасы мен жалдау төлемінің бөліктерін субсидиялау қағидалары, Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларына сәйкес 2025 жылғы 16 маусымға дейін мақұлданған жобалар қаржы агенттігінің уәкілетті органы бұрын мақұлданған шарттарға сәйкес, кәсіпкерлер олар бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданылады.
Бұрын бекітілген кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары шеңберінде қаржы агенттігінің уәкілетті органы мақұлдаған жобалар және 2025 жылғы 16 маусымға дейін мақұлданған жобалар бойынша кепілгерге, қосалқы қарыз алушыға, қаржы құралының мақсаты мен мерзіміне, қаржы құралының сомасын азайтуға, номиналды мөлшерлемеге, қаржы институтына, кейінге қалдыруға/жеңілдікті кезеңге, өтеу күніне, өтеу шарттарына, айналым қаражатын толықтыру мақсатына арналған лимиттің жаңартылатындығына/жаңартылмайтындығына қатысты ағымдағы шарттарға өзгерістер енгізуге, кәсіпкердің атауын, ЭҚЖЖ кодын өзгертуге жол беріледі.";
мынадай мазмұндағы 110-1-тармақпен толықтырылсын:
"110-1. Бұрын бекітілген кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары шеңберінде мақұлданған жобалар және 2025 жылғы 16 маусымға дейін мақұлданған жобалар бойынша субсидиялау шарттары мен қосылу шартының нысандарын Қордың уәкілетті органы бекітеді, олардың талаптары бойынша кәсіпкерлердің кредиттері/лизингтік мәмілелері бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін субсидиялар кезең-кезеңімен төленеді.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес 1-1-қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша алып тасталсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Кепілдік беру қорлары шеңберінде кепілдік беру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кепілдік беру қорлары шеңберінде кепілдік беру қағидалары (бұдан әрі – Кепілдік беру қағидалары) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 94-бабының 3-тармағына және 95-1-бабына сәйкес әзірленді, кәсіпкерлердің кредиттері/қаржы лизингі/шартты міндеттемелері/форвардтық шарттары/облигациялары/опциондары бойынша міндеттемелерді орындауды ішінара қамтамасыз ету ретіндегі кепілдіктер берудің тетігі мен шарттарын айқындайды.";
5-тармақта:

дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в области исполнения бюджета, ведения бухгалтерского учета, бюджетного учета и бюджетной отчетности по исполнению республиканского бюджета и в пределах своей компетенции – местных бюджетов, внебюджетных фондов;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) предприниматель – субъект малого, среднего и (или) крупного предпринимательства, имеющий статус действующего субъекта предпринимательства, также юридическое лицо, зарегистрированное на территории Международного финансового центра "Астана", осуществляющее свою деятельность в рамках настоящих Правил гарантирования;";
дополнить подпунктом 16-1) следующего содержания:
"16-1) информационная система кредитора – информационная система второго уровня, посредством которой осуществляются прием, обработка заявлений предпринимателей на финансирование с применением постформатно-логического контроля системы первого уровня и передача сведений о заявлениях в систему первого уровня;";
дополнить подпунктом 21-1) следующего содержания:
"21-1) информационная система финансового агентства – информационная система второго уровня, посредством которой осуществляются прием, обработка заявлений на выпуск гарантийных обязательств с применением постформатно-логического контроля системы первого уровня и передача сведений о заявлениях в систему первого уровня;";
дополнить подпунктами 36-1) и 36-2) следующего содержания:
"36-1) регистратор – юридическое лицо со стопроцентным участием государства в уставном капитале, определенное центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, обеспечивающее техническое сопровождение мониторинга использования мер государственной поддержки частного предпринимательства и их получателей с использованием системы первого уровня;
36-2) регистраторская информационная система (далее – система первого уровня) – система мониторинга мер государственной поддержки частного предпринимательства и их получателей, интегрированная с информационными системами второго уровня, содержащая эталонный электронный реестр заявок предпринимателей, где посредством постформатно-логического контроля осуществляется проверка соответствия предпринимателей условиям отсутствия в отношении них ограничительных критериев;";
дополнить подпунктом 40-1) следующего содержания:

мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган – бюджетті атқару, республикалық бюджеттің және өз құзыреті шегінде жергілікті бюджеттердің, бюджеттен тыс қорлардың атқарылуы бойынша бухгалтерлік есепке алуды, бюджеттік есепке алу мен бюджеттік есептілікті жүргізу саласында басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) кәсіпкер – өз қызметін осы Кепілдік беру қағидалары шеңберінде жүзеге асыратын, жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік субъектісі мәртебесі бар шағын, орта және (немесе) ірі кәсіпкерлік субъектісі, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында тіркелген заңды тұлға;";
мынадай мазмұндағы 16-1) тармақшамен толықтырылсын:
"16-1) кредитордың ақпараттық жүйесі – екінші деңгейдегі ақпараттық жүйе, ол арқылы бірінші деңгейдегі жүйенің форматтық-логикалық бақылаудан кейінгі бақылау қолданылатын кәсіпкерлердің қаржыландыруға арналған өтініштерін қабылдау, өңдеу және бірінші деңгейдегі жүйеге өтініштер туралы мәліметтерді беру жүзеге асырылады;";
мынадай мазмұндағы 21-1) тармақшамен толықтырылсын:
"21-1) қаржы агенттігінің ақпараттық жүйесі – екінші деңгейдегі ақпараттық жүйе, ол арқылы бірінші деңгейдегі жүйенің форматтық-логикалық бақылаудан кейінгі бақылау қолданылатын кепілдік міндеттемелерді шығаруға өтініштерін қабылдау, өңдеу және бірінші деңгейдегі жүйеге өтініштер туралы мәліметтерді беру жүзеге асырылады;";
мынадай мазмұндағы 36-1) және 36-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"36-1) тіркеуші – бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын, бірінші деңгейдегі жүйе пайдаланылып жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларының пайдаланылуы мен оларды алушыларды мониторингтеуді техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз етілетін, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлға;
36-2) тіркеуші ақпараттық жүйе (бұдан әрі – бірінші деңгейдегі жүйе) – кәсіпкерлердің өтінімдерінің эталондық электрондық тізілімін қамтитын, екінші деңгейдегі ақпараттық жүйелермен интеграцияланған жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары мен оларды алушыларды мониторингтеу жүйесі, онда форматтық-логикалық бақылаудан кейінгі бақылау арқылы кәсіпкерлерге қатысты шектеу өлшемшарттарының болмауы жөніндегі талаптарға олардың сәйкес келуі тексеріледі;";
мынадай мазмұндағы 40-1) тармақшамен толықтырылсын:

"40-1) ограничительные критерии – критерии проверки получателей мер государственной поддержки системой первого уровня;";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Получателями гарантий в рамках реализации настоящих Правил гарантирования не являются предприниматели:
1) осуществляющие выпуск подакцизных товаров/продукции, за исключением проектов, предусматривающих выпуск моторных транспортных средств и спиртосодержащей продукции медицинского назначения (кроме бальзамов), зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства;
2) планирующие реализовать проект в горнодобывающей промышленности без дальнейшей переработки извлеченных/добытых материалов, проект на стадии геологоразведочных работ и разработке карьеров, за исключением проектов на разработку гравийных и песчаных карьеров;
3) пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании, за исключением предоставления гарантий в соответствии с условиями параграфа 2 главы 2 настоящих Правил гарантирования;
4) реализующие проекты по видам деятельности, указанным в пункте 4 статьи 24 Кодекса, за исключением видов деятельности, указанных в подпунктах 3) и 11) пункта 4 статьи 24 Кодекса;
5) прекратившие или приостановившие деятельность как субъект частного предпринимательства;
6) являющиеся лицами, связанными с кредиторами особыми отношениями в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) являющиеся лицами, связанными с банком особыми отношениями в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности";
8) являющиеся лицами, по которым информационной системой первого уровня выявлены ограничительные критерии.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Размер комиссии, уплачиваемой предпринимателем финансовому агентству за выпуск гарантии в рамках гарантийного фонда 1, составляет 1,5 % от суммы гарантии и уплачивается единовременно, не позднее даты подписания гарантийного обязательства, и ежегодно, до окончания срока действия гарантийного обязательства, от остатка суммы выданной гарантии, если иное не определено финансовым агентством. При этом в случаях снижения гарантии в период ее действия либо досрочного прекращения действия гарантии уплаченная комиссия подлежит пересчету с момента снижения/прекращения с дальнейшим возвратом излишне уплаченной суммы предпринимателю по его обращению. Предприниматель вправе единовременно оплатить финансовому агентству ежегодную комиссию в полном объеме за весь период действия гарантийного обязательства. Кредитор имеет право единовременно или на ежегодной основе оплачивать финансовому агентству за предпринимателя сумму комиссии за выпуск гарантии.

"40-1) шектеу өлшемшарттары – мемлекеттік қолдау шараларын алушыларды бірінші деңгейдегі жүйеде тексеру өлшемшарттары;";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Мыналар осы Кепілдік беру қағидаларын іске асыру шеңберінде кепілдік алушы болмайды:
1) моторлы көлік құралдарын және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген, құрамында спирті бар медициналық мақсаттағы өнімдерді (бальзамдардан басқа) шығаруды көздейтін жобаларды қоспағанда, акцизделетін тауарларды/өнімдерді шығаруды жүзеге асыратын;
2) қиыршық тас және құм карьерлерін игеру жобаларын қоспағанда, алынған/өндірілген материалдарды одан әрі өңдемей тау-кен өндірісіндегі жобаны, геологиялық барлау сатысындағы жобаны іске асыруды жоспарлап отырған;
3) осы Кепілдік беру қағидаларының 2-тарауы 2-параграфының талаптарына сәйкес кепілдік беруді қоспағанда, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке немесе ұлттық компанияға тиесілі;
4) Кодекстің 24-бабы 4-тармағының 3) және 11) тармақшаларында көрсетілген қызмет түрлерін қоспағанда, Кодекстің 24-бабының 4-тармағында көрсетілген қызмет түрлері бойынша жобаларды іске асыратын;
5) жеке кәсіпкерлік субъектісі ретінде қызметін тоқтатқан немесе тоқтатып қойған;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кредиторлармен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар болып табылатын;
7) "Банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар болып табылатын;
8) бірінші деңгейдегі ақпараттық жүйеде олар бойынша шектеу өлшемшарттары айқындалған тұлғалар болып табылатын кәсіпкерлер.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Кәсіпкер қаржы агенттігіне 1-ші кепілдік беру қоры шеңберінде кепілдікті шығарғаны үшін төлейтін комиссия мөлшері кепілдік сомасының 1,5 %-ын құрайды және кепілдік міндеттемесіне қол қойылған күннен кешіктірмей біржолғы негізде және, егер қаржы агенттігі өзгеше айқындамаса, кепілдік міндеттемесінің қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін берілген кепілдік сомасының қалдығынан жыл сайын төленеді. Бұл ретте кепілдік қолданылатын не қолданылуы мерзімінен бұрын тоқтатылған кезеңде кепілдік азайған жағдайларда төленген комиссия азайған/тоқтатылған кезден бастап қайта есептеліп, кейіннен кәсіпкердің өтініші бойынша артық төленген сома оған қайтарылуға тиіс. Кәсіпкер кепілдік міндеттемесінің бүкіл қолданылу мерзімі үшін жыл сайынғы комиссияны қаржы агенттігіне біржолғы негізде төлеуге құқылы. Кредитордың кәсіпкер атынан кепілдікті шығару комиссиясының сомасын қаржы агенттігіне біржолғы немесе жыл сайынғы негізде төлеуге құқылы.

Размер комиссии, уплачиваемой предпринимателем финансовому агентству за выпуск гарантии в рамках гарантийного фонда 2, составляет 1,5 % годовых от суммы гарантии и оплачивается единовременно до подписания гарантийного обязательства за весь срок действия гарантии. Действие настоящей нормы распространяется также на ранее предоставленные гарантии финансовым агентством. При этом возможно включение суммы комиссии к сумме основного долга. Расчет комиссии осуществляется, учитывая прогнозную амортизацию гарантии в соответствии с графиком погашения кредита. При этом в случаях снижения гарантии в период ее действия либо досрочного прекращения действия гарантии уплаченная комиссия подлежит пересчету по истечении 3 (три) месяцев с момента снижения/прекращения с дальнейшим возвратом излишне уплаченной суммы предпринимателю по его обращению.
По возобновляемой кредитной линии при наличии периода доступности комиссия рассчитывается из общей суммы гарантии по возобновляемой кредитной линии.";
дополнить пунктом 35-1 следующего содержания:
"35-1. Кредитор обеспечивает проведение анализа кредитоспособности предпринимателя и оценку инвестиционной привлекательности проекта, а также надлежащее оформление и исполнение обязательств предпринимателя по кредитному договору или договору финансового лизинга либо условному обязательству или облигациям или опционному соглашению. Финансовое агентство не отвечает за достоверность, полноту и обоснованность проведенного кредитором анализа.";
часть первую пункта 39 изложить в следующей редакции:
"39. Гарантирование предоставляется по кредитам/договорам финансового лизинга, выдаваемым для реализации инвестиционных проектов, проектов, направленных на пополнение оборотных средств, а также по условным обязательствам, форвардным договорам, факторинговым сделкам и франчайзингу, рефинансированию текущих обязательств.";
подпункт 3) пункта 41 изложить в следующей редакции:
"3) срок гарантии – срок, не превышающий 5 (пять) месяцев с даты окончания срока финансирования;";
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. Участниками гарантирования по данному направлению являются предприниматели, реализующие и/или планирующие реализовать собственные проекты в обрабатывающей промышленности, горнодобывающей промышленности при условии дальнейшей переработки извлеченных/добытых материалов, агропромышленном комплексе, по созданию и/или развитию объектов инфраструктуры в отраслях энергетики, энергоснабжения, теплоснабжения, водоснабжения и водоотведения, связи, транспорта, туризма, здравоохранения и образования, а также соответствующей инфраструктуры, с соблюдением требований, указанных в пунктах 17, 18 настоящих Правил гарантирования.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:

Кәсіпкер қаржы агенттігіне 2-ші кепілдік беру қоры шеңберінде кепілдікті шығарғаны үшін төлейтін комиссия мөлшері кепілдік сомасының жылдық 1,5 %-ын құрайды және кепілдік міндеттемесіне қол қойылғанға дейін кепілдіктің бүкіл қолданылу мерзімі үшін біржолғы негізде төленеді. Осы норма қаржы агенттігі бұрын берген кепілдіктерге де қолданылады. Бұл ретте комиссия сомасын негізгі борыш сомасына қосуға болады. Комиссия кредитті өтеу графигіне сәйкес кепілдіктің болжамды амортизациясын ескере отырып есептеледі. Бұл ретте кепілдік қолданылатын не қолданылуы мерзімінен бұрын тоқтатылған кезеңде кепілдік азайған жағдайларда төленген комиссия азайған/тоқтатылған кезден бастап 3 (үш) ай өткен соң қайта есептеліп, кейін кәсіпкердің өтініші бойынша артық төленген сома оған қайтарылады.
Қолжетімділік кезеңі болған кезде жаңартылатын кредиттік желі бойынша комиссия жаңартылатын кредиттік желі бойынша кепілдіктің жалпы сомасынан есептеледі.";
мынадай мазмұндағы 35-1-тармақпен толықтырылсын:
"35-1. Кредитор кәсіпкердің кредит қабілеттілігіне талдау жүргізуді және жобаның инвестициялық тартымдылығын бағалауды, сондай-ақ кредиттік шарт немесе қаржылық лизинг шарты не шартты міндеттеме немесе облигациялар немесе опциондық келісім бойынша кәсіпкердің міндеттемелерін тиісінше ресімдеуді және орындауды қамтамасыз етеді. Қаржы агенттігі кредитор жүргізген талдаудың анықтығына, толықтығына және негізділігіне жауап бермейді.";
39-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Кепілдік беру инвестициялық жобаларды, айналым қаражатын толықтыруға бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін кредиттер/қаржы лизингі шарттары, сондай-ақ шартты міндеттемелер, форвардтық шарттар, факторингтік мәмілелер және франчайзинг, ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыру бойынша ұсынылады.";
41-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) кепілдік мерзімі – қаржыландыру мерзімі аяқталған күннен бастап 5 (бес) айдан аспайтын мерзім;";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Осы Кепілдік беру қағидаларының 17, 18-тармақтарында көрсетілген талаптарды сақтай отырып, өңдеу өнеркәсібіндегі, алынған/өндірілген материалдарды одан әрі өңдеу шартымен тау-кен өндіру өнеркәсібіндегі, агроөнеркәсіптік кешеніндегі, энергетика, энергиямен жабдықтау, жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау және су бұру, байланыс, көлік, туризм, денсаулық сақтау және білім беру салаларында инфрақұрылым объектілерін, сондай-ақ тиісті инфрақұрылымды құру және/немесе дамыту бойынша өз жобаларын іске асырып жатқан және/немесе іске асыруды жоспарлап отырған кәсіпкерлер осы бағыт бойынша кепілдік беруге қатысушылар болады.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"48. Условия гарантирования для предпринимателя:
1) сумма финансирования в рамках проекта, по которому осуществляется гарантирование, составляет свыше 7 (семь) миллиардов тенге;
2) максимальный размер гарантии (-й) не превышает 30 % от стоимости проекта, но не более трехкратного размера резерва, выделенного из средств единственного акционера финансового агентства либо из республиканского бюджета.
Допускается принятие в качестве дополнительного обеспечения, в том числе, но не ограничиваясь, недвижимого и/или движимого имущества, а также гарантий учредителей/участников/акционеров и/или третьих лиц;
3) срок предоставляемой гарантии – до 20 (двадцать) лет;
4) валюта кредита/договора финансового лизинга/облигации/опциона – тенге и/или иностранная валюта.
По кредитам/договорам финансового лизинга/облигациям/опционам в иностранной валюте предоставление гарантии финансовым агентством осуществляется в тенге по официальному курсу Национального Банка Республики Казахстан на дату выпуска гарантии.
По кредитам/договорам финансового лизинга/облигациям/опционам в иностранной валюте предприниматель подтверждает наличие годовой валютной выручки не менее 30 % от общей суммы выручки на дату обращения за получением финансирования.
Гарантирование проектов на цели пополнения оборотных средств осуществляется при условии непревышения размера 40 % от общей суммы финансирования. Допускается гарантирование кредита, 100 % которого направлено на пополнение оборотных средств по проектам в сфере обрабатывающей промышленности, со сроком финансирования не более 18 (восемнадцать) месяцев.";
пункты 52 и 53 изложить в следующей редакции:
"52. Предприниматель обращается к кредитору с заявлением на получение финансирования.
Кредитор самостоятельно в соответствии с процедурой, установленной внутренними документами кредитора, рассматривает заявление предпринимателя, проводит комплексную экспертизу проекта, анализирует представленные предпринимателем документы, финансовое состояние предпринимателя, проводит оценку залоговой стоимости обеспечения предпринимателя и в случае недостаточности обеспечения выносит проект на рассмотрение уполномоченного органа, реализующего внутреннюю кредитную политику кредитора, для принятия решения о возможности предоставления финансирования под гарантию финансового агентства.
53. Кредитор принимает решение о возможности предоставления финансирования в соответствии с условиями настоящих Правил гарантирования и заключенного с финансовым агентством соглашения о портфельном гарантировании.";
пункт 55 изложить в следующей редакции:

"48. Кәсіпкер үшін кепілдік беру шарттары:
1) кепілдік беру жүзеге асырылатын жоба шеңберіндегі қаржыландыру сомасы 7 (жеті) миллиард теңгеден асады;
2) кепілдіктің (-тердің) ең жоғары мөлшері жоба құнының 30 %-ынан аспайды, бірақ қаржы агенттігінің жалғыз акционерінің не республикалық бюджет қаражатынан бөлінген резервтің үш еселенген мөлшерінен артық болмайды.
Жылжымайтын және/немесе жылжымалы мүлікті, сондай-ақ құрылтайшылардың/қатысушылардың/акционерлердің және/немесе үшінші тұлғалардың кепілдіктерін қоса алғанда, бірақ олармен шектелмей, қосымша қамтамасыз ету ретінде қабылдауға жол беріледі;
3) кепілдік берілетін мерзім – 20 (жиырма) жылға дейін;
4) кредиттің/қаржы лизингі шартының/облигацияның/опционның валютасы – теңге және/немесе шетел валютасы.
Шетел валютасындағы кредиттер/қаржы лизингі шарттары/ облигациялар/опциондар бойынша қаржы агенттігінің кепілдік беруі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі кепілдік шығарған күнгі ресми бағам бойынша теңгемен жүзеге асырылады.
Шетел валютасындағы кредиттер/қаржы лизингі шарттары/облигациялар/опциондар бойынша кәсіпкер қаржыландыруды алуға өтініш берген күнгі кірістің жалпы сомасына шаққанда кемінде 30 % жылдық валюталық түсімнің болуын растайды.
Айналым қаражатын толықтыру мақсатына арналған жобаларға кепілдік беру қаржыландырудың жалпы сомасының 40 %-ы мөлшерінен аспауы шартымен жүзеге асырылады. 100 %-ы қаржыландыру мерзімі 18 (он сегіз) айдан аспайтын өңдеу өнеркәсібі саласындағы жобалар бойынша айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредитке кепілдік беруге жол беріледі.";
52 және 53-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Кәсіпкер қаржыландыру алу үшін кредиторға өтінішпен жүгінеді.
Кредитор кәсіпкердің өтінішін кредитордың ішкі құжаттарында белгіленген рәсімге сәйкес өзі қарайды, жобаға кешенді сараптама жүргізеді, кәсіпкер ұсынған құжаттарды, кәсіпкердің қаржылық жай-күйін талдайды, кәсіпкердің қамтамасыз ету жөніндегі кепілдік құнына бағалау жүргізеді және қамтамасыз ету жеткіліксіз болған жағдайда қаржы агенттігінің кепілдігімен қаржыландыруды ұсынуға болатындығы туралы шешім қабылдау үшін жобаны кредитордың ішкі кредиттік саясатын іске асыратын уәкілетті органның қарауына шығарады.
53. Кредитор осы Кепілдік беру қағидаларының және қаржы агенттігімен жасалған портфельдік кепілдік беру туралы келісімнің талаптарына сәйкес қаржыландыруды ұсынуға болатындығы туралы шешім қабылдайды.";
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"55. Финансовое агентство в течение 2 (два) рабочих дней рассматривает документы, поступившие от кредитора, и заявление от предпринимателя на соответствие условиям Правил гарантирования и соглашения о портфельном гарантировании.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:
"58. Гарантия предоставляется на условиях целевого использования кредитных средств, в том числе финансового лизинга, условных обязательств, форвардных договоров, опциона. При этом нецелевое использование предпринимателем кредита/финансового лизинга/условного обязательства/ форвардного договора/опциона не является основанием для прекращения гарантийного обязательства или снижения суммы предоставленной гарантии.";
пункт 61 изложить в следующей редакции:
"61. Кредитор сообщает финансовому агентству в срок не позднее 3 (три) рабочих дней в письменном виде о наступивших ограничениях или запретах на осуществление деятельности кредитора, а также единовременной продаже или ином единовременном переходе прав собственности и/или переходе прав владения и пользования в отношении более чем 10 % акций кредитора.";
часть вторую пункта 62 изложить в следующей редакции:
"Кредитор самостоятельно в соответствии с процедурой, установленной внутренними документами, рассматривает заявление предпринимателя, проводит комплексную экспертизу проекта, анализирует представленные предпринимателем документы, финансовое состояние предпринимателя, на основе представленного предпринимателем заключения об оценке залогового имущества проводит оценку залоговой стоимости обеспечения предпринимателя и в случае недостаточности обеспечения выносит проект на рассмотрение уполномоченного органа, реализующего внутреннюю кредитную политику кредитора, для принятия решения о возможности предоставления финансирования под гарантию финансового агентства.";
пункты 63 и 64 изложить в следующей редакции:
"63. В случае принятия положительного решения кредитор предоставляет финансовому агентству:
письмо с положительным решением о возможности финансирования с расчетом суммы гарантии;
перечень документов, согласно внутренним нормативным документам финансового агентства, для рассмотрения вопроса о предоставлении гарантии.
На момент предоставления кредитором документов финансовому агентству требуется наличие актуальной справки об отсутствии налоговой задолженности.
64. Финансовое агентство после получения документов кредитора и заявления от предпринимателя в течение 20 (двадцать) рабочих дней выносит проект на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства для принятия решения о предоставлении/непредоставлении гарантии.
По проектам с суммой гарантии свыше 10 % от размера собственного капитала финансового агентства до принятия окончательного решения о предоставлении гарантии соответствующего уполномоченного органа финансового агентства проект направляется на рассмотрение уполномоченного органа единственного акционера финансового агентства.";

"55. Қаржы агенттігі кредитордан түскен құжаттар мен кәсіпкердің өтінішін Кепілдік беру қағидалары мен портфельдік кепілдік беру туралы келісімнің талаптарына сәйкес келуі тұрғысынан 2 (екі) жұмыс күні ішінде қарастырады.";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Кепілдік кредит қаражатының, оның ішінде қаржы лизингінің, шартты міндеттемелердің, форвардтық шарттардың, опциондардың нысаналы пайдаланылуы шарттарымен беріледі. Бұл ретте кәсіпкердің кредитті/қаржы лизингін/шарттық міндеттемені/форвардтық шартты/опционды нысаналы пайдаланбауы кепілдік міндеттемені тоқтатуға немесе берілген кепілдік сомасын азайтуға негіз болмайды.";
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"61. Кредитор қаржы агенттігіне 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей кредитордың қызметін жүзеге асыру бойынша басталған шектеулер немесе тыйым салулар, сондай-ақ кредитор акцияларының 10 %-ынан астамына қатысты меншік құқығының біржолғы сатылғаны немесе өзге түрде біржолғы ауысқаны және/немесе иелік ету және пайдалану құқығының ауысқаны туралы жазбаша түрде хабарлайды.";
62-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кредитор кәсіпкердің өтінішін ішкі құжаттарда белгіленген рәсімге сәйкес өзі қарайды, жобаға кешенді сараптама жүргізеді, кәсіпкер ұсынған құжаттарды, кәсіпкердің қаржылық жай-күйін талдайды, кәсіпкер ұсынған кепіл мүлкін бағалау туралы қорытындының негізінде кәсіпкердің қамтамасыз ету жөніндегі кепілдік құнын бағалайды және қамтамасыз ету жеткіліксіз болған жағдайда қаржы агенттігінің кепілдігімен қаржыландыруды ұсынуға болатындығы туралы шешім қабылдау үшін жобаны кредитордың ішкі кредиттік саясатын іске асыратын уәкілетті органның қарауына шығарады.";
63 және 64-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"63. Оң шешім қабылданған жағдайда кредитор қаржы агенттігіне:
кепілдік сомасының есеп-қисабымен қаржыландыруға болатындығы туралы оң шешімі бар хатты;
кепілдік беру туралы мәселені қарау үшін қаржы агенттігінің ішкі нормативтік құжаттарына сәйкес құжаттар тізбесін ұсынады.
Кредитор құжаттарды қаржы агенттігіне ұсынатын кезде салық берешегінің жоқ екендігі туралы өзекті анықтаманың болуы талап етіледі.
64. Қаржы агенттігі кредитордың құжаттары мен кәсіпкердің өтінішін алғаннан кейін 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде жобаны қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына шығарып, кепілдік беру/бермеу туралы шешім қабылдайды.
Қаржы агенттігінің тиісті уәкілетті органы кепілдік беру туралы түпкілікті шешім қабылданғанға дейін қаржы агенттігінің меншікті капиталының мөлшері 10 %-дан асатын кепілдік сомасы бар жобалар бойынша жоба қаржы агенттігінің жалғыз акционерінің уәкілетті органының қарауына жіберіледі.";

дополнить пунктами 70 и 71 следующего содержания:
"70. Гарантирование осуществляется в рамках двухуровневой системы государственной поддержки, включающей:
1) первый уровень – регистраторская информационная система, интегрированная с информационными системами второго уровня, содержащая эталонный электронный реестр заявок предпринимателей, где посредством постформатно-логического контроля осуществляется проверка соответствия предпринимателей условиям отсутствия в отношении них ограничительных критериев;
2) второй уровень – отраслевые государственные или негосударственные информационные системы, посредством которых осуществляются прием заявок от предпринимателей мер государственной поддержки, их обработка с применением форматно-логического контроля и передача обработанных заявок на первый уровень.
Предприниматели дают согласие на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных регистратором.
71. При поступлении заявок предпринимателей в систему второго уровня система второго уровня направляет в систему первого уровня запрос на проверку соответствия предпринимателя условиям отсутствия в отношении него ограничительных критериев.
Система первого уровня возвращает ответ с результатом проверки соответствия предпринимателя условиям отсутствия в отношении него ограничительных критериев.
Заявка подлежит дальнейшей обработке при получении ответа об отсутствии ограничительных критериев.
Сведения, указанные в заявке, и статусы обработки заявки подлежат передаче системой второго уровня в систему первого уровня.";
приложение к указанным Правилам изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению.

мынадай мазмұндағы 70 және 71-тармақтармен толықтырылсын:
"70. Кепілдік беру мыналарды қамтитын екі деңгейлі мемлекеттік қолдау жүйесі шеңберінде жүзеге асырылады:
1) бірінші деңгей – кәсіпкерлердің өтінімдерінің эталондық электрондық тізілімін қамтитын, екінші деңгейдегі ақпараттық жүйелермен интеграцияланған тіркеуші ақпараттық жүйе, онда форматтық-логикалық бақылаудан кейінгі бақылау арқылы кәсіпкерлерге қатысты шектеу өлшемшарттарының болмауы жөніндегі талаптарға олардың сәйкес келуі тексеріледі;
2) екінші деңгей – кәсіпкерлерден мемлекеттік қолдау шараларына өтінімдерді қабылдау, оларды форматтық-логикалық бақылауды қолдана отырып өңдеу және өңделген өтінімдерді бірінші деңгейге беру жүзеге асырылатын салалық мемлекеттік немесе мемлекеттік емес ақпараттық жүйелер.
Кәсіпкерлер тіркеушіге өзінің дербес деректерін жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп шығаруға және пайдалануға келісім береді.
71. Кәсіпкерлердің өтінімдері екінші деңгейдегі жүйеге келіп түскен кезде екінші деңгейдегі жүйе бірінші деңгейдегі жүйеге кәсіпкерге қатысты шектеу өлшемшарттарының болмауы жөніндегі талаптарға оның сәйкес келуін тексеруге сұрау салу жібереді.
Бірінші деңгейдегі жүйе кәсіпкерге қатысты шектеу өлшемшарттарының болмауы жөніндегі талаптарға сәйкес келуін тексеру нәтижесімен жауап қайтарады.
Шектеу өлшемшарттары жоқ деген жауап алынған кезде өтінім одан әрі өңделеді.
Өтінімде көрсетілген мәліметтерді және өтінімді өңдеу мәртебесін екінші деңгейдегі жүйе бірінші деңгейдегі жүйеге береді.";
көрсетілген Қағидаларға қосымша осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.

55.30
Предоставление услуг кемпингами, стоянками для автофургонов и автоприцепов для жилья
Операции с недвижимым имуществом
30
68.20.8
Аренда (субаренда) и управление собственными или арендованными складскими помещениями ******
Образование
31
85
Образование*******
Здравоохранение и социальное обслуживание населения
32
86
Деятельность в области здравоохранения********
* за исключением производства товарного бетона (код общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) "23.63");

55.30
Кемпингтердің, автофургондарға және тұруға арналған автотіркемелерге арналған тұрақтардың қызметтер көрсетуі
Жылжымайтын мүлікпен жасалатын операциялар
30
68.20.8
Жеке меншік немесе жалға алынған қойма үй-жайларын жалдау (қосалқы жалдау) және басқару******
Білім беру
31
85
Білім беру*******
Денсаулық сақтау және халыққа әлеуметтік қызмет көрсету
32
86
Денсаулық сақтау саласындағы қызмет********
* тауарлық бетон өндірісін қоспағанда (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) коды "23.63");

**за исключением производства чугуна, стали и ферросплавов (код ОКЭД "24.10"), переработка ядерного топлива (код ОКЭД "24.46"), литье чугуна (код ОКЭД "24.51"), литье стали (код ОКЭД "24.52");
*** данный код ОКЭД предусматривает производство, переработку, консервирование продуктов сельского хозяйства;
**** за исключением пятизвездочных отель;
*****за исключением апартаментов, квартир и жилых домов, земельных участков по индивидуальному жилищному строительству;
****** данный код ОКЭД предусматривает аренду складских помещений и складских площадок;
******* за исключением частных школ, в которых присутствует один из следующих признаков:
не предусмотрен государственный образовательный заказ на среднее образование;
предусмотрена компенсация операционных и/или инвестиционных затрат,
а также коды ОКЭД 85.53 "Деятельность школ подготовки водителей транспортных средств", 85.59 "Прочие виды образования, не включенные в другие группировки";
******** за исключением объектов здравоохранения, имеющих признаки элитности и ориентированных преимущественно на обслуживание высокодоходного сегмента населения. К таким проектам могут относиться, в том числе частные медицинские учреждения, в которых:
предусмотрены исключительно VIP-услуги (палаты повышенной комфортности, премиальный сервис и прочее);
стоимость оказываемых услуг существенно превышает среднерыночные показатели;
отсутствует доступность базовых медицинских услуг для широкой группы населения.
______________________
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 января 2026 года № 12
Приложение 1-1
к Правилам субсидирования
Форма
Типовой договор на перечисление средств для субсидирования
Город ____________ "___" ____________ 20___год
Государственное учреждение "___________________________________________",
в лице _________________________, действующего на основании ______________________,
именуемое в дальнейшем "региональный координатор", с одной стороны, и акционерное
общество "Фонд развития предпринимательства "Даму", в лице ________________________,
действующего на основании _____________________________, именуемое в дальнейшем
"финансовое агентство", с другой стороны, далее совместно именуемые "Стороны",
принимая во внимание:
1) Бюджетный кодекс Республики Казахстан;
2) Предпринимательский кодекс Республики Казахстан;
3) постановление Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 754 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства" (далее – постановление),
заключили настоящий договор на перечисление средств для субсидирования (далее – договор) о нижеследующем:

** шойын, болат және ферроқорытпа өндірісін (ЭҚЖЖ коды "24.10"), ядролық отынды қайта өңдеуді (ЭҚЖЖ коды "24.46"), шойын құюды (ЭҚЖЖ коды "24.51"), болат құюды (ЭҚЖЖ коды "24.52") қоспағанда;
*** ЭҚЖЖ кодында ауыл шаруашылығы тауарларын өндіру, қайта өңдеу, консервациялау көзделген;
**** бес жұлдызды отельдерді қоспағанда;
***** апартаменттерді, пәтерлерді және тұрғын үйлерді, жеке тұрғын үй құрылысы бойынша жер учаскелерін қоспағанда;
****** ЭҚЖЖ кодында қойма үй-жайлары мен қойма алаңдарын жалға беру көзделген;
******* мынадай белгілердің бірі бар:
орта білімге мемлекеттік білім беру тапсырысы көзделмеген;
операциялық және (немесе) инвестициялық шығындарды өтеу көзделген жекеменшік мектептерді;
сондай-ақ 85.53 "Көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау мектептерінің қызметі", 85.59 "Басқа топтамаларға енгізілмеген білім берудің өзге де түрлері" ЭҚЖЖ кодтарын қоспағанда;
******** элиталық белгілері бар және негізінен халықтың кірісі жоғары сегментіне қызмет көрсетуге бағдарланған денсаулық сақтау объектілерін қоспағанда. Мұндай жобаларға, соның ішінде:
тек VIP-көрсетілетін қызметтер (жайлылығы жоғары палаталар, премиум сервис және өзгелері) көзделген;
көрсетілетін қызметтердің құны орташа нарықтық көрсеткіштерден едәуір асып түсетін;
халықтың қалың бұқарасы үшін базалық медициналық көрсетілетін қызметтер қолжетімді емес жеке медициналық мекемелер де кіруі мүмкін.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 13 қаңтардағы
№ 12 қаулысына
2-қосымша
Субсидиялау қағидаларына
1-1-қосымша
Нысан
Субсидиялау үшін қаражат аударуға арналған үлгілік шарт
_________ қаласы 20___ жылғы "___" ________
Бұдан әрі "өңірлік үйлестіруші" деп аталатын "_________________________"
мемлекеттік мекемесі атынан _____________________ негізінде әрекет ететін
______________________ бір тараптан және бұдан әрі "қаржы агенттігі" деп
аталатын "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы атынан
____________________ негізінде әрекет ететін __________________________
екінші тараптан, бірлесіп "Тараптар" деп аталатындар:
1) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексін;
2) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексін;
3) "Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 754 қаулысын (бұдан әрі – қаулы) назарға ала отырып,
төмендегілер туралы субсидиялау үшін қаражат аударуға арналған осы шартты (бұдан әрі – шарт) жасасты:

1. Предмет договора
1. По условиям настоящего договора региональный координатор перечисляет финансовому агентству средства, предусмотренные для субсидирования за счет средств местного бюджета.
Возврат средств региональному координатору в случае секвестирования суммы перечисления осуществляется на основании соответствующего письма регионального координатора с указанием суммы возврата и реквизитов для возврата средств.
2. Права и обязанности Сторон
2. Финансовое агентство вправе:
1) осуществлять контроль за соблюдением сроков исполнения обязательств, установленных настоящим договором, и требовать их своевременного исполнения;
2) контролировать и требовать своевременного перечисления региональным координатором денежных средств по настоящему договору;
3) не перечислять субсидии банку/банку развития/исламскому банку/лизинговой компании/исламской лизинговой компании до получения необходимых средств от регионального координатора;
4) прекратить выплаты субсидий в соответствии с постановлением.
3. Финансовое агентство обязуется:
1) перечислять суммы субсидий на специальный текущий счет, открытый финансовыми институтами в рамках постановления;
2) уведомлять регионального координатора о возникшей потребности в перечислении средств для субсидирования предпринимателей;
3) проводить мониторинг, предусмотренный в рамках постановления;
4) принимать документы предпринимателя и выносить проекты на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства при наличии средств для субсидирования из бюджета;
5) в рамках постановления ежемесячно/по лизингу, ежеквартально до 25 (двадцать пять) числа месяца, следующего за отчетным, направлять региональному координатору по форме отчет о субсидировании, согласно приложению 1 к настоящему договору.
4. Региональный координатор вправе:
1) запрашивать от финансового агентства информацию об освоении денежных средств, перечисленных на субсидирование в рамках постановления;
2) требовать от финансового агентства целевого использования денежных средств, перечисленных на субсидирование в рамках постановления.
5. Региональный координатор обязуется:
1) с момента поступления средств, предусмотренных для субсидирования, в течение 10 (десять) рабочих дней перечислять финансовому агентству средства, в размере 50 % от суммы, выделенной на реализацию постановления в соответствующем финансовом году, на счета, указанные финансовым агентством, и осуществлять последующие платежи в соответствии с заявками финансового агентства;
2) в течение 3 (три) рабочих дней после получения заявки от финансового агентства произвести перечисление средств для субсидирования финансовому агентству, предусмотренных в плане финансирования по платежам;

1. Шарттың нысанасы
1. Осы шарттың талаптары бойынша өңірлік үйлестіруші жергілікті бюджет қаражаты есебінен субсидиялау үшін көзделген қаражатты қаржы агенттігіне аударады.
Аудару сомасы секвестрленген жағдайда қайтару сомасы мен қаражатты қайтаруға арналған деректемелері көрсетілген өңірлік үйлестірушінің тиісті хаты негізінде қаражат өңірлік үйлестірушіге қайтарылады.
2. Тараптардың құқықтары және міндеттері
2. Қаржы агенттігі:
1) осы шартта белгіленген міндеттемелерді орындау мерзімдерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыруға және олардың уақытында орындалуын талап етуге;
2) өңірлік үйлестірушінің осы шарт бойынша ақшалай қаражатты уақтылы аударуын бақылауға және талап етуге;
3) өңірлік үйлестірушіден қажетті қаражатты алғанға дейін банкке/даму банкіне/ислам банкіне/лизингтік компанияға/исламдық лизингтік компанияға субсидия аудармауға;
4) қаулыға сәйкес субсидия төлеуді тоқтатуға құқылы.
3. Қаржы агенттігі:
1) қаржы институттары қаулы шеңберінде ашқан арнайы ағымдағы шотқа субсидиялар сомасын аударуға;
2) өңірлік үйлестірушіге кәсіпкерлерді субсидиялау үшін қаражат аудару қажеттілігінің туындағаны туралы хабарлауға;
3) қаулы шеңберінде көзделген мониторингті жүргізуге;
4) бюджеттен субсидиялау үшін қаражат болған кезде кәсіпкердің құжаттарын қабылдауға және жобаларды қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына шығаруға;
5) қаулы шеңберінде ай сайын/лизинг бойынша тоқсан сайын есепті айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бесінші) күніне дейін өңірлік үйлестірушіге осы шартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялау туралы есеп жіберуге міндеттенеді.
4. Өңірлік үйлестіруші:
1) қаржы агенттігінен қаулы щеңберінде субсидиялауға аударылған ақшалай қаражаттың игерілуі туралы ақпаратты сұратуға;
2) қаржы агенттігінен қаулы шеңберінде субсидиялауға аударылған ақшалай қаражаттың нысаналы пайдаланылуын талап етуге құқылы.
5. Өңірлік үйлестіруші:
1) субсидиялау үшін көзделген қаражат түскен кезден бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне тиісті қаржы жылы қаулыны іске асыру үшін бөлінген соманың 50 %-ы мөлшеріндегі қаражатты қаржы агенттігі көрсеткен шоттарға аударуға және одан кейінгі төлемдерді қаржы агенттігінің өтінімдеріне сәйкес жүзеге асыруға;
2) қаржы агенттігінен өтінім алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарында көзделген субсидиялауға арналған қаражатты аударуға;

3) в случае, если сумма средств для субсидирования, указанная в заявке, не предусмотрена в плане финансирования по платежам, в течение 1 (один) месяца с даты получения заявки внести изменения в план финансирования по платежам и произвести перечисление средств для субсидирования;
4) в случае отсутствия заявки финансового агентства не осуществлять перечисление оставшихся средств, предусмотренных для субсидирования предпринимателей.
3. Ответственность Сторон
6. Каждая из Сторон в настоящем договоре несет ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего договора, в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
7. Между региональным координатором и финансовым агентством ежеквартально в срок до 15-го числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, подписываются акты сверок по зачисленным средствам и объемам субсидирования в рамках настоящего договора согласно приложению 2 к настоящему договору.
В случае необходимости акты сверок по зачисленным средствам и объемам субсидирования в рамках настоящего договора направляются в электронном формате.
4. Обстоятельства непреодолимой силы
8. Обстоятельства непреодолимой силы – обстоятельства невозможности полного или частичного исполнения любой из Сторон обязательств по договору (стихийные явления, военные действия, обстоятельства форс-мажора). При этом характер, период действия, факт наступления обстоятельств непреодолимой силы подтверждаются соответствующими документами уполномоченных государственных органов.
9. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по договору, если невозможность исполнения явилась следствием обстоятельств непреодолимой силы.
10. При наступлении обстоятельств непреодолимой силы Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по договору, своевременно, в течение 10 (десять) рабочих дней с момента наступления, извещает другие Стороны о таких обстоятельствах.
11. При отсутствии своевременного извещения Сторона обязана возместить другой Стороне ущерб, причиненный неизвещением или несвоевременным извещением.
12. Наступление обстоятельств непреодолимой силы вызывает увеличение срока исполнения договора на период его действия.
13. Если такие обстоятельства продолжаются более 2 (два) месяцев подряд, то каждая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по договору.
5. Разрешение споров
14. Все споры и разногласия, связанные или вытекающие из договора, разрешаются путем переговоров между Сторонами. Споры, не урегулированные путем переговоров, разрешаются в судебном порядке в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.

3) егер өтінімде көрсетілген субсидиялауға арналған қаражат сомасы төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарында көзделмеген жағдайда, өтінімді алған күннен бастап 1 (бір) ай ішінде төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарына өзгерістер енгізуге және субсидиялау үшін қаражат аударуға;
4) қаржы агенттігінің өтінімі болмаған жағдайда кәсіпкерлерді субсидиялау үшін көзделген қалған қаражатты аудармауға міндеттенеді.
3. Тараптардың жауапкершілігі
6. Осы Шартта Тараптардың әрқайсысы осы шарттан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жауап береді.
7. Өңірлік үйлестіруші мен қаржы агенттігінің арасында тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 15-күніне дейінгі мерзімде осы шарттың шеңберінде осы шартқа 2-қосымшаға сәйкес есепке жазылған қаражат пен субсидиялау көлемдері бойынша салыстырып тексеру актілеріне қол қойылады.
Қажет болған жағдайда осы шарт шеңберінде есепке жазылған қаражат пен субсидиялау көлемі бойынша салыстырып тексеру актілері электрондық форматта жіберіледі.
4. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары
8. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары – кез келген Тараптың шарт бойынша міндеттемелерді толық немесе ішінара орындауы мүмкін болмайтын мән-жайлар (дүлей құбылыстар, соғыс қимылдары, форс-мажорлық жағдайлар). Бұл ретте еңсерілмейтін күш мән-жайларының сипаты, әрекет ету кезеңі, басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталады.
9. Егер Тараптардың шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамауы не тиісінше орындамауы еңсерілмейтін күш мән-жайлары салдарынан болса, олар жауапкершіліктен босатылады.
10. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары басталған кезде шарт бойынша өзінің міндеттемелерін орындау мүмкіндігі болмаған Тарап олар басталған кезден бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде басқа Тарапқа осындай мән-жайлар туралы уақтылы хабарлайды.
11. Уақтылы хабарланбаған кезде Тарап басқа Тарапқа хабарламаудың немесе уақтылы хабарламаудың салдарынан келтірілген залалды өтеуге міндетті.
12. Еңсерілмейтін күш мән-жайларының басталуына байланысты шарттың орындалу мерзімі ол әрекет ететін кезеңге ұзартылады.
13. Егер мұндай мән-жайлар қатарынан 2 (екі) айдан астам уақытқа созылса, Тараптардың әрқайсысы шарт бойынша міндеттемелерін одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы.
5. Дауларды шешу
14. Шартқа байланысты немесе одан туындайтын барлық даулар және келіспеушіліктер Тараптардың арасындағы келіссөздер арқылы шешіледі. Келіссөздер арқылы реттелмеген даулар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес сот тәртібімен шешіледі.

6. Изменение условий договора
15. Положения настоящего договора могут быть изменены и (или) дополнены в порядке, предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан. Действительными и обязательными для Сторон признаются только те изменения и дополнения, которые составлены по согласию Сторон в письменной форме, подписаны уполномоченными представителями Сторон и скреплены печатью (при наличии).
7. Заключительные положения
16. В случае изменения правового статуса Сторон все права и обязанности по договору и во исполнение договора, в том числе права и обязанности, возникшие в связи с урегулированием возникших споров и разногласий, переходят к правопреемникам Сторон.
17. Настоящий договор представляет собой полное взаимопонимание Сторон в связи с предметом настоящего договора и заменяет собой все предыдущие письменные или устные соглашения и договоренности, имевшиеся между ними в отношении предмета договора.
18. Настоящий договор составлен в 2 (два) идентичных экземплярах на казахском и русском языках по 1 (один) экземпляру на казахском и русском языках для каждой из Сторон, каждый из которых имеет равную юридическую силу.
19. Настоящий договор вступает в силу со дня подписания всеми Сторонами и действует до полного выполнения Сторонами своих обязательств по договору.
20. Во всем ином, не предусмотренном настоящим договором, Стороны руководствуются гражданским законодательством Республики Казахстан.
8. Юридические адреса, банковские реквизиты и подписи Сторон
Региональный координатор (государственное учреждение) Республика Казахстан
город ________________
улица ________________
телефон ______________
БИН _________________
ИИК КZ ______________
БИК _________________
КБЕ _________________ ГУ
"________________" место
для печати (при его наличии)
Финансовое агентство акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" Республика Казахстан
город ___________________
улица ___________________
телефон ___________________
Реквизиты для зачисления средств по инструменту субсидирования
БИН ______________________
ИИК КZ____________________
БИК _______________________
КБЕ _______________________
АО "______________________"
место для печати (при его наличии)
________________________
Приложение 1
к типовому договору
на перечисление средств
для субсидирования
Форма
Отчет о субсидировании за период с ____________ по _____________ года
Наименование банка/банка развития/лизинговой компании/ микрофинансовой организации
Место обращения предпринимателя
Наименование предпринимателя
Номер договора банковского займа (ДБЗ)/ договора финансового лизинга (ДФЛ) (транша)
Дата ДБЗ/ ДФЛ (транша)
Сумма кредита/ лизинга (транша), тенге
1
2
3
4
5
6
Ставка вознаграждения по кредиту/лизингу (траншу)
Номер договора субсидирования
Дата договора субсидирования
Сумма субсидий, перечисленная финансовым агентством за период, тенге
Сумма субсидий, возвращенная за период, тенге
7
8
9
10
11
________________________
Приложение 2
к типовому договору
на перечисление средств
для субсидирования
Форма
Номер документа Дата составления
Предприятие, организация
АО "Фонд развития предпринимательства "Даму"
Акт сверки по зачисленным средствам и объемам субсидирования
Мы, ниже подписавшиеся:
АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" в лице ________________________
с одной стороны, и _______________________________________________________________
(наименование регионального координатора)
в лице ___________________________________с другой стороны, составили настоящий акт
в том, что произвели сверку по зачисленным средствам и объемам субсидирования в рамках
_____________________________________________
(наименование программы)
по состоянию на ___ ______ 20__ года:
Период
Текст записи
АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" (за счет средств _______ (наименование источника финансирования)
Наименование регионального координатора
Сальдо на начало ___ ______20___года
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
20__–__.__.20__
Субсидирование процентной ставки по кредитам в рамках __________ (наименование программы) за счет средств _______ (наименование источника финансирования)
__.__.20__
Поступление от местного исполнительного органа (МИО) средств (наименование источника финансирования)
Итого обороты за ___ квартал 20___ года
Сальдо на конец ______20___года
Региональный координатор
Финансовое агентство
Должность _____________/Ф.И.О.
(при его наличии)
Должность ___________/Ф.И.О.
(при его наличии)
Должность ____________/Ф.И.О.
(при его наличии)
Должность ___________/Ф.И.О.
(при его наличии)
Должность ____________/Ф.И.О.
(при его наличии)
Должность ___________/Ф.И.О.
(при его наличии)
Должность _____________/Ф.И.О.
(при его наличии)
Должность ___________/Ф.И.О.
(при его наличии)
________________________
Расшифровка к акту сверки по зачисленным средствам и объемам субсидирования
Номер документа Дата составления
Предприятие, организация
АО "Фонд развития предпринимательства "Даму"
Расшифровка к акту сверки по зачисленным средствам и объемам субсидирования с __ ______ 20__ года по __ ______ 20__ года (наименование источника финансирования)
Содержание
Наименование заемщика
БИН заемщика
Базовое направление
Номер договора субсидирования (ДС)/графика к договору присоединения
Дата ДС/графика к договору присоединения
Номер распоряжения на перечисление/возврат субсидий
Дата распоряжения на перечисление/возврат субсидий
Дата
АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" (за счет средств _______ (наименование источника финансирования)
Наименование регионального координатора
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Сальдо на начало ___ ______20___года
Поступление от местного исполнительного органа(МИО)
Перечисление в банк второго уровня (БВУ)
Возврат от БВУ
Итого обороты за ___ квартал 20___ года
Сальдо на конец ___ ______20___года
Примечание:
По состоянию на "___"______ 20__ года _______________ (наименование регионального координатора) зачислены в АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" средства из __________ (наименование источника финансирования) в размере ______ (сумма прописью) тенге ___ тиын.
По состоянию на "___"______ 20__ года АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" произвел возврат средств _____________ (наименование источника финансирования) в _______________ (наименование регионального координатора) в размере ______ (сумма прописью) тенге ___ тиын.
По состоянию на "___"______ 20__ года АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" произвел возврат субсидий с БВУ в размере ______ (сумма прописью) тенге ___ тиын, в том числе ранее выплаченных:
за счет средств ________ (наименование источника финансирования):
всего возвращено: ___________ .
По состоянию на "___"______ 20__ года АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" перечислил субсидии в БВУ в размере ______ (сумма прописью) тенге ___ тиын, в том числе:
за счет средств _________ (наименование источника финансирования):
всего перечислено: ___________ .
По состоянию на "___"______ 20__ года остаток средств на текущем счете АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" составляет ______ (сумма прописью) тенге ___ тиын, в том числе:
из средств __________ (наименование источника финансирования):
всего: __________ .
Финансовое агентство
Должность ___________/Ф.И.О. (при его наличии)
Должность ___________/Ф.И.О. (при его наличии)
Должность ___________/Ф.И.О. (при его наличии)
Должность ___________/Ф.И.О. (при его наличии)
________________________
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 января 2026 года № 12
Приложение
к Правилам предоставления
гарантий в рамках
гарантийных фондов
Перечень приоритетных видов экономической деятельности
Код общего классификатора видов экономической деятельности
Наименование
1
2
Сельское, лесное и рыбное хозяйство
01
Растениеводство и животноводство, охота и предоставление услуг в этих областях
03
Рыболовство и рыбоводство
Горнодобывающая промышленность и разработка карьеров

6. Шарттың талаптарын өзгерту
15. Осы шарттың ережелері Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген тәртіппен өзгертілуі және (немесе) толықтырылуы мүмкін. Тараптардың келісуі бойынша жазбаша нысанда жасалған, Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған және мөрмен (бар болса) бекітілген өзгерістер мен толықтырулар ғана жарамды және Тараптар үшін міндетті болып танылады.
7. Қорытынды ережелер
16. Тараптардың құқықтық мәртебесі өзгерген жағдайда шарт бойынша және шартты орындау үшін барлық құқықтар мен міндеттер, оның ішінде туындаған даулар мен келіспеушіліктерді реттеуге байланысты туындаған құқықтар мен міндеттер Тараптардың құқықтық мирасқорларына беріледі.
17. Осы шарт Тараптардың осы шарттың нысанасына байланысты толық өзара түсіністігін білдіреді және олардың арасында шарттың нысанасына қатысты болған барлық бұрынғы жазбаша немесе ауызша келісімдер мен уағдаластықтарды алмастырады.
18. Осы шарт Тараптардың әрқайсысы үшін қазақ және орыс тілдерінде 1 (бір) данадан, әрқайсысының заңды күші бірдей қазақ және орыс тілдерінде екі (2) бірдей данада жасалды.
19. Осы шарт барлық Тарап қол қойған күнінен бастап күшіне енеді және Тараптар шарт бойынша өздерінің міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданылады.
20. Осы шартта көзделмеген қалған барлық жағдайда Тараптар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасын басшылыққа алады.
8. Тараптардың заңды мекенжайлары, банктік деректемелері және қолдары
Өңірлік үйлестіруші
(мемлекеттік мекеме)
Қазақстан Республикасы
________________ қаласы
________________ көшесі
телефон ______________
БСН _________________
ЖСК КZ ______________
БСК _________________
КБЕ _________________
"________________" ММ
мөрдің орны (бар болса)
Қаржы агенттігі "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
Қазақстан Республикасы
________________ қаласы
________________ көшесі
телефон ______________
Субсидиялау құралы бойынша қаражатты есепке жатқызуға арналған деректемелер
БСН ______________________
ЖСК КZ____________________
БСК _______________________
КБЕ _______________________
"______________________" АҚ
мөрдің орны (бар болса)
Субсидиялау үшін қаражат
аударуға арналған үлгілік
шартқа 1-қосымша
Нысан
______ жылғы ________ – _______ кезеңдегі субсидиялау туралы есеп
Банктің/даму банкінің/ лизингтік компанияның/ микроқаржы ұйымының атауы
Кәсіпкердің жүгінген орны
Кәсіпкердің атауы
Банктік қарыз шартының (БҚШ)/ қаржы лизинг шартының (ҚЛШ) (транш) нөмірі
БҚШ/ ҚЛШ (транш) күні
Кредит/лизинг (транш) сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
Кредит/лизинг (транш) бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Субсидиялау шартының нөмірі
Субсидиялау шартының күні
Қаржы агенттігі кезең ішінде аударған субсидиялар сомасы, теңге
Кезеңде қайтарылған субсидия сомасы, теңге
7
8
9
10
11
Субсидиялау үшін қаражат
аударуға арналған үлгілік
шартқа 2-қосымша
Нысан
Құжат нөмірі Жасалған күні
Кәсіпорын, ұйым
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ
Есепке жазылған қаражат пен субсидиялау көлемі бойынша салыстырып тексеру актісі
Біз, төменде қол қоюшылар:
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ атынан ______________ бір тараптан және
_______________ (өңірлік үйлестірушінің атауы) атынан _______________
екінші тараптан _____________ (бағдарламаның атауы) шеңберінде
20__ жылғы ___ _____ жағдай бойынша осы есепке жазылған қаражат пен
субсидиялау көлемі бойынша салыстырып тексеру актісін жасастық:
Кезең
Жазба мәтіні
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ (_______________ қаражаты есебінен (қаржыландыру көзінің атауы)
Өңірлік үйлестірушінің атауы
20___жылғы ___ ______ басындағы сальдо
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
20__–__.__.20__
____ (бағдарламаның атауы) шеңберінде қаражаты есебінен ____ (қаржыландыру көзінің атауы) кредиттер бойынша пайыздық мөлшерлемені субсидиялау
20__ __.__.
Жергілікті атқарушы органнан (ЖАО) қаражат түсімі (қаржыландыру көзінің атауы)
20 ___ жылғы___ _ тоқсандағы айналым жиыны
20___жылғы ____ ___ соңындағы сальдо______
Өңірлік үйлестіруші
Қаржы агенттігі
Лауазымы _____________/Т.А.Ә. (бар болса)
Лауазымы ___________/Т.А.Ә. (бар болса)
Лауазымы ____________/Т.А.Ә. (бар болса)
Лауазымы ___________/Т.А.Ә. (бар болса)
Лауазымы ____________/Т.А.Ә. (бар болса)
Лауазымы ___________/Т.А.Ә. (бар болса)
Лауазымы _____________/Т.А.Ә. (бар болса)
Лауазымы ___________/Т.А.Ә. (бар болса)
Есепке жазылған қаражат пен субсидиялау көлемі бойынша салыстырып тексеру актісіне қатысты толық жазу
Құжат нөмірі Жасалған күні
Кәсіпорын, ұйым
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ
20__ жылдан __ ______ бастап 20__ жылғы __ ______ аралығында (қаржыландыру көзінің атауы) есепке жазылған қаражат пен субсидиялау көлемі бойынша салыстырып тексеру актісіне қатысты толық жазу
Мазмұны
Қарыз алушының атауы
Қарыз алушының БСН
Негізгі бағыт
Субсидиялау шартының (СШ) /қосылу шартына қоса берілген графиктің нөмірі
СШ/ қосылу шартына қоса берілген график күні
Субсидияларды аудару/қайтару өкімінің нөмірі
Субсидияларды аударуға/қайтаруға өкім берілген күн
Күні
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ (___________ қаражаты есебінен (қаржыландыру көзінің атауы)
Өңірлік үйлестірушінің атауы
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
20___жылғы ___ ______басындағы сальдо
Жергілікті атқарушы органнан (ЖАО) түсетін түсімдер
Екінші деңгейдегі банкке (ЕДБ) аудару
ЕДБ-ден қайтару
20 ___ жылғы___ _ тоқсандағы айналым жиыны
20___жылғы ___ ______ соңындағы сальдо
Ескертпе:
20__ жылғы "__"_____ жағдай бойынша _____________
(өңірлік үйлестірушінің атауы) ________ (сомасы жазбаша) теңге ________ тиын
мөлшеріндегі ____________________
(қаржыландыру көзінің атауы) қаражат "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ
есебіне жазылды.
20__ жылғы "___"______ жағдай бойынша "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ
___________ (қаржыландыру көзінің атауы) ___________ (сомасы жазбаша) теңге
__ тиын мөлшеріндегі қаражатты _______ (өңірлік үйлестірушінің атауы) қайтарды.
20__ жылғы "___"______ жағдай бойынша "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ
ЕДБ-ден ___________ (сомасы жазбаша) теңге ___ тиын мөлшерінде, оның ішінде:
_______________ қаражат есебінен (қаржыландыру көзінің атауы) бұрын төленген
субсидияларды қайтарды:
барлығы: _______ қайтарылды.
20__ жылғы "___"______ жағдай бойынша "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ
ЕДБ-ге ____________ (сомасы жазбаша) теңге ___ тиын мөлшерінде, оның ішінде:
__________ қаражат есебінен (қаржыландыру көзінің атауы) субсидиялар аударды:
барлығы: _______ аударылды.
20__ жылғы "___"______ жағдай бойынша "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ
ағымдағы шотындағы қаражаттың қалдығы _________________ (сомасы жазбаша)
теңге ____ тиынды құрайды, оның ішінде:
___________________ қаражатынан (қаржыландыру көзінің атауы):
барлығы: __________ .
Қаржы агенттігі
Лауазымы ___________/Т.А.Ә. (бар болса)
Лауазымы ___________/Т.А.Ә. (бар болса)
Лауазымы ___________/Т.А.Ә. (бар болса)
Лауазымы ___________/Т.А.Ә. (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 13 қаңтардағы
№ 12 қаулысына 3-қосымша
Кепілдік беру қорлары
шеңберінде кепілдік беру
қағидаларына қосымша
Экономикалық қызметтің басым түрлерінің тізбесі
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің коды
Атауы
1
2
Ауыл, орман және балық шаруашылығы
01
Өсімдік және мал шаруашылығы, аңшылық және осы салаларда кызметтер көрсету
03
Балық аулау және балық өсіру
Тау-кен өндіру өнеркәсібі және карьерлерді игеру

55.30
Предоставление услуг кемпингами, стоянками для автофургонов и автоприцепов для жилья
Информация и связь
58
Издательская деятельность
59.14
Деятельность по показу кинофильмов
61
Телекоммуникации
62
Компьютерное программирование, консультационные и другие сопутствующие услуги
Операции с недвижимым имуществом
68.20.8
Аренда (субаренда) и управление собственными или арендованными складскими помещениями ****
Профессиональная, научная и техническая деятельность
69.2
Деятельность в области бухгалтерского учета и аудита; консультирование по налогообложению
71
Деятельность в области архитектуры, инженерных изысканий, технических испытаний и анализа
72
Научные исследования и разработки
74
Прочая профессиональная, научная и техническая деятельность
75
Ветеринарная деятельность
Образование
85
Образование
Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86
Деятельность в области здравоохранения
87
Деятельность в области социального обслуживания населения с обеспечением проживания
88
Деятельность в области социального обслуживания населения без обеспечения проживания
Искусство, развлечения и отдых
91
Деятельность библиотек, архивов, музеев и прочая деятельность в области культуры
93
Деятельность в области спорта, организации отдыха и развлечений*****
Предоставление прочих видов услуг
95
Ремонт компьютеров, предметов личного потребления и бытовых товаров

55.30
Кемпингтердің, автофургондарға және тұруға арналған автотіркемелерге арналған тұрақтардың қызметтер көрсетуі
Ақпарат және байланыс
58
Баспа қызметі
59.14
Кинофильмдерді көрсету бойынша қызмет
61
Телекоммуникациялар
62
Компьютерлік бағдарламалау, консультациялық және басқа ілеспе көрсетілетін қызметтер
Жылжымайтын мүлікпен жасалатын операциялар
68.20.8
Жекеменшік немесе жалға алынған қойма үй-жайларын жалдау (қосалқы жалдау) және басқару****
Кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет
69.2
Бухгалтерлік есеп және аудит саласындағы қызмет; салық салу бойынша консультация беру
71
Сәулет, инженерлік ізденістер, техникалық сынақтар мен талдау саласындағы қызмет
72
Ғылыми зерттеулер және әзірлемелер
74
Өзге де кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет
75
Ветеринариялық қызмет
Білім беру
85
Білім беру
Денсаулық сақтау және халыққа әлеуметтік қызмет көрсету
86
Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
87
Халыққа тұруын қамтамасыз ете отырып, әлеуметтік қызмет көрсету саласындағы қызмет
88
Халыққа тұруын қамтамасыз етпей, әлеуметтік қызмет көрсету саласындағы қызмет
Өнер, ойын-сауық және демалыс
91
Кітапханалардың, архивтердің, музейлердің қызметі және мәдениет саласындағы өзге де қызмет
93
Спорт, демалысты және ойын-сауықты ұйымдастыру саласындағы қызмет*****
Көрсетілетін қызметтердің өзге де түрлерін ұсыну
95
Компьютерлерді, жеке тұтыну заттары мен тұрмыстық тауарларды жөндеу

96.01
Стирка и (химическая) чистка текстильных и меховых изделий
*за исключением производства чугуна, стали и ферросплавов (код общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) "24.10"), переработка ядерного топлива (код ОКЭД "24.46"), литье чугуна (код ОКЭД "24.51"), литье стали (код ОКЭД "24.52");
** за исключением деятельности по коду ОКЭД 49.32 "Деятельность такси" (за исключением "зеленых" проектов и проектов, направленных на приобретение легковых автомобилей отечественных производителей стоимостью не более 10 (десять) миллионов тенге за 1 (один) единицу);
*** за исключением апартаментов, квартир и жилых домов;
**** данный ОКЭД предусматривает аренду складских помещений и складских площадок;
***** за исключением дискотек и караоке.
______________________

96.01
Тоқыма және былғары бұйымдарын жуу және (химиялық) тазалау
*шойын, болат және ферроқорытпа өндірісін (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) коды "24.10"), ядролық отынды қайта өңдеуді (ЭҚЖЖ коды "24.46"), шойын құюды (ЭҚЖЖ коды "24.51"), болат құюды (ЭҚЖЖ коды "24.52") қоспағанда;
** ЭҚЖЖ коды 49.32 "Такси қызметі" бойынша қызметті қоспағанда ("жасыл" жобаларды және отандық өндірушілердің 1 (бір) бірлігінің құны 10 (он) миллион теңгеден аспайтын жеңіл автомобильдерін сатып алуға бағытталған жобаларды қоспағанда);
*** апартаменттерді, пәтерлерді және тұрғын үйлерді қоспағанда;
**** бұл ЭҚЖЖ-да қойма үй-жайлары мен қойма алаңдарын жалдау көзделген;
***** дискотекалар мен караокені қоспағанда.