Об утверждении Концепции управления всеми видами отходов в Республике Казахстан на 2026 – 2030 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2025 года № 1201
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Концепцию управления всеми видами отходов в Республике Казахстан на 2026 - 2030 годы (далее - Концепция).
2. Центральным и местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), иным организациям (по согласованию), ответственным за реализацию Концепции:
1) принять необходимые меры по реализации Концепции;
2) обеспечить своевременное исполнение Плана действий по реализации Концепции;
3) не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным годом, представлять информацию о ходе реализации Концепции в Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
3. Министерству экологии и природных ресурсов Республики Казахстан не позднее 1 мая года, следующего за отчетным годом, представлять информацию о ходе реализации Концепции в Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
4. Министерству национальной экономики Республики Казахстан до 15 июня года, следующего за отчетным годом, направлять сводную информацию о ходе реализации Концепции в Аппарат Правительства Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан О. Бектенов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от " " 2025 года
Концепция
управления всеми видами отходов
в Республике Казахстан на 2026 - 2030 годы
Содержание
Раздел 1. Паспорт.
Раздел 2. Анализ текущей ситуации.
Раздел 3. Обзор международного опыта.
Раздел 4. Видение развития отрасли/сферы управления отходами.
Раздел 5. Основные принципы и подходы развития управления отходами.
Направление 1. Интеграция процессов учета и мониторинга всех видов отходов, за исключением радиоактивных, в Национальном центре по управлению отходами.
Направление 2. Создание условий для увеличения доли переработки и утилизации отходов.
Направление 3. Формирование ответственного поведения в области управления отходами у населения и бизнеса.
Раздел 6. Целевые индикаторы и ожидаемые результаты.

Қазақстан Республикасында қалдықтардың барлық түрлерін басқарудың 2026 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 31 желтоқсандағы № 1201 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында қалдықтардың барлық түрлерін басқарудың 2026 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасы (бұдан әрі – Тұжырымдама) бекітілсін.
2. Тұжырымдаманы іске асыруға жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісу бойынша) және өзге де ұйымдар (келісу бойынша):
1) Тұжырымдаманы іске асыру бойынша қажетті шараларды қабылдасын;
2) Тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарының уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
3) есепті жылдан кейінгі жылғы 1 сәуірден кешіктірмей Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігіне Тұжырымдаманы іске асыру барысы туралы ақпарат ұсынып тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі есепті жылдан кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне Тұжырымдаманың іске асырылу барысы туралы ақпаратты ұсынып тұрсын.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі есепті жылдан кейінгі жылдың 15 маусымына дейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына Тұжырымдаманың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпаратты жіберіп тұрсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігіне жүктелсін.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1201 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында қалдықтардың барлық түрлерін басқарудың 2026 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасы
Мазмұны
1-бөлім. Паспорт.
2-бөлім. Ағымдағы жағдайды талдау.
3-бөлім. Халықаралық тәжірибеге шолу.
4-бөлім. Қалдықтарды басқару  саласын/аясын дамыту пайымы.
5-бөлім. Қалдықтарды басқаруды дамытудың негізгі қағидаттары мен тәсілдері.
1-бағыт. Радиоактивті қалдықтарды қоспағанда, қалдықтардың барлық түрлерін есепке алу және мониторингілеу процестерін Қалдықтарды басқару жөніндегі ұлттық орталықта интеграциялау.
2-бағыт. Қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату үлесін ұлғайту үшін жағдайлар жасау.
3-бағыт. Халық пен бизнесте қалдықтарды басқару саласында жауапты мінез-құлық қалыптастыру.
6-бөлім. Нысаналы индикаторлар және күтілетін нәтижелер.

Приложение: План действий по реализации Концепции управления всеми видами отходов в Республике Казахстан на 2026 - 2030 годы.
РАЗДЕЛ 1. ПАСПОРТ (ОСНОВНЫЕ ПАРАМЕТРЫ)
Наименование
Концепция управления всеми видами отходов в Республике Казахстан на 2026 - 2030 годы (далее - Концепция).
Основание для разработки
Поручение Премьер-Министра Республики Казахстан Бектенова О.А. от 26 марта 2025 года № 01-06/06-581.
Государственные органы, ответственные за разработку Концепции
Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
Государственные органы, ответственные за реализацию Концепции
Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
Министерство культуры и информации Республики Казахстан;
Министерство просвещения Республики Казахстан;
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан;
Министерство энергетики Республики Казахстан;
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан;
Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан;
Министерство финансов Республики Казахстан;
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
местные исполнительные органы;
Комитет национальной безопасности Республики Казахстан;
Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан;
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
Министерство внутренних дел Республики Казахстан;
Министерство транспорта Республики Казахстан;
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан.
Сроки реализации
2026 - 2030 годы.

Қосымша: Қазақстан Республикасында қалдықтардың барлық түрлерін басқарудың 2026 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары.
1-БӨЛІМ. ПАСПОРТ (НЕГІЗГІ ПАРАМЕТРЛЕР)
Атауы
Қазақстан Республикасында қалдықтардың барлық түрлерін басқарудың 2026 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасы (бұдан әрі – Тұжырымдама)
Әзірлеу үшін негіздер
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі О.А. Бектеновтің 2025 жылғы 26 наурыздағы № 01-06/06-581 тапсырмасы
Тұжырымдаманы әзірлеуге жауапты мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі
Тұжырымдаманы іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі;
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі;
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі;
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі;
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі;
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі;
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі;
Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі;
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;
Жергілікті атқарушы органдар;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті;
Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі;
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі;
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі;
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі;
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі;
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
Іске асыру мерзімдері
2026 – 2030 жылдар

РАЗДЕЛ 2. АНАЛИЗ ТЕКУЩЕЙ СИТУАЦИИ
2.1. Необходимость разработки Концепции
Разработка Концепции обусловлена необходимостью системного перехода Республики Казахстан к экологически устойчивой, ресурсосберегающей и циркулярной модели экономики. Устранение текущих барьеров в сфере управления отходами, таких, как низкий уровень переработки, недостаточная инфраструктура и слабая интеграция региональных программ, требует стратегического, межсекторального подхода.

2-БӨЛІМ. АҒЫМДАҒЫ ЖАҒДАЙДЫ ТАЛДАУ
2.1. Тұжырымдаманы әзірлеудің қажеттігі
Тұжырымдаманы әзірлеу Қазақстан Республикасының экологиялық орнықты, ресурс үнемдейтін және толассыз экономика моделіне жүйелі түрде көшу қажеттігімен айқындалады. Қалдықтарды басқару саласындағы қайта өңдеу деңгейінің төмендігі, инфрақұрылымның жеткіліксіздігі және өңірлік бағдарламалардың әлсіз интеграциясы сияқты қазіргі кедергілерді жою стратегиялық әрі сектораралық тәсілді талап етеді.

Концепция разработана в соответствии со Стратегией "Казахстан-2050": новый политический курс состоявшегося государства", Концепцией по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике", Национальным планом развития Республики Казахстан до 2029 года, Стратегией достижения углеродной нейтральности Республики Казахстан до 2060 года, а также в рамках международных обязательств страны по реализации целей устойчивого развития ООН (ЦУР), включая цель 12 "Обеспечение рациональных моделей потребления и производства".
Устойчивое управление отходами и вовлечение вторичных ресурсов в экономический оборот - неотъемлемые части достижения национальных экологических и климатических целей, в том числе по сокращению выбросов парниковых газов, снижению нагрузки на полигоны и сокращению объемов захоронения отходов. Принятие Концепции позволит создать условия для поэтапного формирования современной отрасли управления отходами, ориентированной на приоритет переработки, вовлечения бизнеса, цифровизации процессов и регионального баланса.
В настоящее время отрасль сталкивается с системными проблемами, сдерживающими ее развитие и переход к принципам циркулярной экономики. Нормативно-правовая база остается фрагментарной и неполной, что затрудняет единообразное регулирование. Статистическая отчетность предприятий о потоках отходов недостоверна и разрознена, а преобладающей практикой остается захоронение, сопровождающееся ростом объемов накопленных промышленных и опасных отходов. Инфраструктура переработки и вторичного использования развита недостаточно, что усугубляется наличием стихийных свалок и низкой эффективностью механизма расширенной ответственности производителей. Недостаточная межведомственная координация и отсутствие национальной цифровой платформы лишают систему прозрачности и оперативного мониторинга, препятствуя формированию экологически и экономически устойчивого сектора.

Тұжырымдама "Қазақстан-2050" стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытына", Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшуі жөніндегі тұжырымдамаға, Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарына, Қазақстан Республикасының көміртегі бейтараптығына қол жеткізуінің 2060 жылға дейінгі стратегиясына сәйкес, сондай-ақ "Тұтыну мен өндірістің ұтымды модельдерін қамтамасыз ету" деп аталатын 12-мақсатты қоса алғанда, БҰҰ-ның Орнықты даму мақсаттарын (ОДМ) іске асыру жөніндегі елдің халықаралық міндеттемелері шеңберінде әзірленді.
Қалдықтарды орнықты басқару және қайталама ресурстарды экономикалық айналымға тарту – ұлттық экологиялық және климаттық мақсаттарға қол жеткізудің, оның ішінде парниктік газдар шығарындыларын қысқартудың, полигондарға жүктемені төмендетудің және қалдықтарды көму көлемдерін азайтудың ажырамас бөлігі болып табылады. Тұжырымдаманы қабылдау қайта өңдеу басымдығына, бизнесті тартуға, процестерді цифрландыруға және өңірлік теңгерімді қамтамасыз етуге бағдарланған қалдықтарды басқарудың заманауи саласын кезең-кезеңімен қалыптастыру үшін жағдай жасауға мүмкіндік береді.
Қазіргі уақытта бұл сала дамуы мен толассыз экономика қағидаттарына көшуін тежейтін жүйелі проблемаларға тап болып отыр. Нормативтік-құқықтық база фрагменттік сипатта және толық емес, бұл біркелкі реттеуді қиындатады. Кәсіпорындардың қалдық легі туралы статистикалық есептілігі дұрыс емес және бытыраңқы, ал жинақталған өнеркәсіптік және қауіпті қалдықтар көлемінің ұлғаюымен қатар жүретін қалдықтарды көму практикасы басым болып отыр. Қалдықтарды қайта өңдеу және екінші рет пайдалану инфрақұрылымының жеткіліксіз дамуы, бұл ретте бейберекет қоқыс үйінділерінің болуы және өндірушілердің кеңейтілген жауапкершілік тетігінің төмен тиімділігі жағдайды одан әрі күрделендіреді. Ведомствоаралық үйлестірудің жеткіліксіздігі және ұлттық цифрлық платформаның болмауы жүйенің ашықтығы мен жедел мониторингін қамтамасыз етуге мүмкіндік бермей, экологиялық және экономикалық тұрғыдан орнықты секторды қалыптастыруға кедергі келтіреді.

Сведения, используемые в настоящей Концепции, основаны на официальной статистической информации о коммунальных отходах, формируемой Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (далее - БНС АСПР РК), в соответствии с Планом статистических работ, на основании сведений, представленных по статистическим формам общегосударственных статистических наблюдений 1-отходы: "Отчет о сборе и вывозе коммунальных отходов" и 2-отходы "Отчет о переработке, сортировке, утилизации и захоронении коммунальных отходов", на административных данных об отходах, формируемых Министерством экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, сведениях, размещенных на официальной платформе https://ndbecology.gov.kz/, в пределах компетенции уполномоченных органов.

Осы Тұжырымдамада пайдаланылатын мәліметтер Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы Статистикалық жұмыстар жоспарына сәйкес қалыптастыратын коммуналдық қалдықтар туралы ресми статистикалық ақпаратқа, атап айтқанда, жалпы мемлекеттік статистикалық бақылаудың қалдықтар-1: "Коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару туралы есеп" және қалдықтар-2: "Коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу, сұрыптау, кәдеге жарату және көму туралы есеп"  нысандары бойынша ұсынылған деректерге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі қалыптастыратын қалдықтар жөніндегі әкімшілік деректерге және уәкілетті органдардың құзыреті шегінде https://ndbecology.gov.kz/ ресми платформасында орналастырылған ақпаратқа негізделген.

2.2. Промышленные отходы
Промышленные отходы включают в себя отходы горнодобывающей и металлургической отрасли, отходы химической промышленности, отходы теплоэнергетического сектора, отходы нефтегазовой и других отраслей. Подавляющий вклад в образование промышленных отходов вносят предприятия горнодобывающей и обрабатывающей промышленности.
Данные государственного кадастра отходов единой информационной системы охраны окружающей среды (далее - государственный кадастр отходов) формируются на основе отчетности образователей отходов.
Рисунок 1. Распределение промышленных отходов по секторам экономики (по данным Национального доклада "О состоянии окружающей среды и об использовании природных ресурсов Республики Казахстан за 2023 год").
Виды промышленных отходов с наибольшим объемом образования по данным Национального доклада "О состоянии окружающей среды и об использовании природных ресурсов Республики Казахстан за 2023 год" представлены в таблице 1.
Таблица 1. Виды промышленных отходов с наибольшим объемом образования
№ п/п
Наименование отхода
Объем образования в 2023 году
(тыс. тонн)
% от общего объема промышленных отходов
1
Отходы от разработки металлоносных полезных ископаемых

2.2. Өнеркәсіптік қалдықтар
Өнеркәсіптік қалдықтар тау-кен өндіру және металлургия саласының қалдықтарын, химия өнеркәсібінің қалдықтарын, жылу энергетикасы секторының қалдықтарын, мұнай-газ және басқа да салалардың қалдықтарын қамтиды. Өнеркәсіптік қалдықтардың түзілуіне тау-кен өндіру және өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындары басым үлес қосады.
Қоршаған ортаны қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесінің қалдықтардың мемлекеттік кадастрының деректері (бұдан әрі – қалдықтардың мемлекеттік кадастры) қалдық түзушілердің есептілігі негізінде қалыптастырылады.
1-сурет. Өнеркәсіптік қалдықтардың экономика секторлары бойынша бөлінуі ("2023 жылға арналған қоршаған ортаның жай-күйі және Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарын пайдалану туралы" ұлттық баяндаманың деректері бойынша)
"Қазақстан Республикасының 2023 жылға арналған қоршаған ортаның жай-күйі және табиғи ресурстарды пайдалану туралы" ұлттық баяндамасының деректері бойынша ең көп көлемде түзілетін өнеркәсіптік қалдықтардың түрлері 1-кестеде көрсетілген.
1-кесте. Ең көп көлемде түзілетін өнеркәсіптік қалдықтардың түрлері
Р/с
Қалдық атауы
Түзілу көлемі (мың тонна)
Өнеркәсіптік қалдықтардың жалпы көлемінің %-ы
1
Құрамында металл бар пайдалы қазбаларды игеру қалдықтары

196
0,02 %
10
Прочие отходы
2 855
0,32 %
ИТОГО
897 074
100,00 %
Отходы горнодобывающей и металлургической отраслей
Горнодобывающая и металлургическая отрасли дают основной вклад в объем промышленных отходов.
В горнодобывающей отрасли в качестве отходов в основном образуются вскрышные и вмещающие породы, а также хвосты дробления и обогащения, содержащие тяжелые металлы и продукты реакций. В металлургии основными отходами являются шлаки и шламы. Более 80 % промышленных отходов приходится на горнодобывающую отрасль.
Жидкие отходы промышленности представляют собой гетерогенную категорию отходов, объединяющую все формы жидких, полужидких и эмульгированных материалов: промышленные стоки (кислотные/щелочные растворы, гальванические электролиты, нефтесодержащие эмульсии), транспортные жидкости (отработанные тормозные, гидравлические и охлаждающие жидкости, включая антифризы) и другие. Особенностями жидких отходов являются их высокая мобильность в окружающей среде, способность к проникновению в грунтовые воды и формированию устойчивых токсичных соединений при смешивании с другими веществами. По степени опасности жидкие отходы могут варьироваться от неопасных до чрезвычайно опасных.
Процедуры управления жидкими отходами требуют специализированных подходов, учитывающих их физико-химические свойства (вязкость, плотность, коррозионную активность, температуру вспышки) и потенциальное воздействие на экосистемы. Однако в целом управление ими строится по той же иерархии, что и с отходами других агрегатных состояний - от предотвращения до безопасного удаления.

196
0,02 %
10
Басқа қалдықтар
2 855
0,32 %
БАРЛЫҒЫ
897 074
100,00 %
Тау-кен және металлургия салаларының қалдықтары
Өнеркәсіптік қалдықтардың көлемінде тау-кен өндіру және металлургия салалары қомақты үлес алады.
Тау-кен өндіру саласында қалдық ретінде негізінен аршыма және жанасқан тау жыныстары, сондай-ақ құрамында ауыр металдар мен реакция өнімдері бар ұсақтау және байыту қалдықтары түзіледі. Металлургия саласында негізгі қалдықтар қож мен шламдар болып табылады. Өнеркәсіптік қалдықтардың 80 %-дан астамы тау-кен өндіру саласына тиесілі.
Өнеркәсіптің сұйық қалдықтары сұйық, жартылай сұйық және эмульсияланған материалдардың барлық түрлерін қамтитын қалдықтардың гетерогенді санатын білдіреді: өнеркәсіптік сарқынды су (қышқыл және сілтілі ерітінділер, гальваникалық электролиттер, құрамында мұнай бар эмульсиялар), көліктік сұйықтықтар (пайдаланылған тежегіш, гидравликалық және салқындатқыш сұйықтықтар, оның ішінде антифриздер) және басқалары жатады. Сұйық қалдықтардың ерекшелігі – қоршаған ортада жоғары қозғалғыштығы, жерасты суларына ену қабілеті және басқа заттармен араласқан кезде тұрақты улы қосылыстар түзу мүмкіндігі болып табылады. Қауіптілік дәрежесі бойынша сұйық қалдықтар қауіпсізден бастап аса қауіптіге дейінгі санаттарға жатқызылуы мүмкін.
Сұйық қалдықтарды басқару рәсімдері олардың физикалық-химиялық қасиеттерін (тұтқырлығы, тығыздығы, коррозиялық белсенділігі, тұтану температурасы) және экожүйелерге әлеуетті әсерін ескеретін арнайы тәсілдерді талап етеді. Алайда оларды жалпы басқару басқа агрегаттық күйдегі қалдықтарды басқару сияқты иерархия бойынша – қалдықтардың түзілуін болдырмаудан бастап оларды қауіпсіз жоюға дейін жүзеге асырылады.

Переработка отходов горнодобывающей и металлургической промышленности может быть затруднена из-за низкой рентабельности, сложности состава и высоких капитальных затрат. Однако есть примеры успешной переработки, например, товарищество с ограниченной ответственностью "Сары Казына" перерабатывает отвалы Коунрадского рудника. Поступают предложения от иностранных компаний, специализирующихся на переработке низкосортных железосодержащих отходов и хвостов цветных металлов. Правительство и бизнес реализуют проекты по переработке промышленных отходов на сумму 330 млрд тенге, из которых уже освоено 133 млрд тенге. В 2025 году планируется запуск еще 7 проектов на сумму 110 млрд тенге.
Основные виды отходов металлургической отрасли: шлаки, пыли, шламы, огнеупорный лом, металлическая окалина и отработанные формовочные смеси. Эти отходы накапливаются на промышленных площадках предприятий.
Так, в черной металлургии накоплено свыше 6,2 млрд тонн отходов, из которых 92,8 % - отходы добычи и вскрыши, 6,1 % - обогащения и 1,1 % металлургического передела.
Промышленные отходы представляют не только экологические риски, но и техногенный ресурс, который может быть вовлечен в оборот при эффективных технологиях. В последние годы переработка и утилизация отходов снижаются: с 40,6 % в 2022 году до 27,5 % в 2024 году. Большая часть отходов направляется на захоронение в хвостохранилища. Сравнение динамики объема промышленного производства в Казахстане показывает, что несмотря на устойчивый рост промышленного производства с 2013 года, доля инвестиций на мероприятия по управлению отходами в структуре капитальных вложений, наоборот, в целом демонстрирует нисходящий тренд. Это свидетельствует о том, что рост промышленности не сопровождается адекватным увеличением инвестиций в управление отходами.
Рисунок 2. Динамика доли инвестиций на управление отходами в общем объеме инвестиций в основной капитал в сравнении с динамикой роста промышленного производства.
В этой связи внедрение принципов циркулярной экономики в горнодобывающей и металлургической отраслях особенно актуально и должно являться одним из стратегических направлений для устойчивого управления промышленными отходами в Казахстане.
К примеру, компании ERG и Qarmet, KSP steel имеют накопления так называемого "серого шлама", который пригоден для производства материалов по укладке дорожного полотна класса Super Pave.
Несмотря на то, что в Экологическом кодексе Республики Казахстан предусмотрены нормы по экономическому стимулированию деятельности, направленной на охрану окружающей среды и прямое использование таких отходов, как вторичные сырьевые материалы, разработана и утверждена классификация (таксономия) "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" облигации и "зеленые" кредиты, требуются дополнительные стимулы и устранение барьеров.
Управление техногенными минеральными образованиями (ТМО) является важной и актуальной темой для горнометаллургической отрасли. Этот вид отходов содержит полезные компоненты, в том числе драгоценные, редкие и редкоземельные металлы, которые могут быть использованы в экономике страны.
Несмотря на наличие отдельных примеров переработки в Казахстане сохраняется преобладание практики захоронения промышленных отходов над их полезным использованием. Причинами выступают отсутствие технических стандартов, высокая стоимость логистики и низкая мотивация к применению вторичных материалов.

Тау-кен өндіру және металлургия өнеркәсібінің қалдықтарын қайта өңдеу рентабельділіктің төмендігіне, құрамының күрделілігіне және капитал шығындарының жоғары болуына байланысты қиындатылуы мүмкін. Алайда қайта өңдеудің табысты мысалдары бар, мысалы, "Сары Қазына" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі Қоңырат кен орнының үйінділерін қайта өңдейді. Құрамында төмен сұрыпты темірі бар қалдықтар мен түсті металдардың қалдықтарын қайта өңдеуге маманданған шетелдік компаниялардан ұсыныстар түсуде. Үкімет пен бизнес өнеркәсіптік қалдықтарды қайта өңдеу бойынша жалпы сомасы 330 млрд теңгені құрайтын жобаларды іске асыруда, оның ішінде 133 млрд теңге игерілген. 2025 жылы жалпы сомасы 110 млрд теңгені құрайтын тағы 7 жобаны іске қосу жоспарланып отыр.
Металлургия саласындағы қалдықтардың негізгі түрлері: қож, тозаңдар, шламдар, отқа төзімді сынықтар, металл қақтары және пайдаланылған қалыптау қоспалары. Аталған қалдықтар кәсіпорындардың өнеркәсіптік алаңдарында жинақталады.
Мәселен, қара металлургия саласында 6,2 млрд тоннадан астам қалдық жинақталған, оның ішінде 92,8 % – өндіру және аршу қалдықтары, 6,1 % – байыту қалдықтары және 1,1 % – металлургиялық қайта өңдеу қалдықтары.
Өнеркәсіптік қалдықтар экологиялық тәуекелдермен қатар, тиімді технологиялар қолданылған жағдайда айналымға тартуға болатын техногендік ресурс болып табылады. Соңғы жылдары қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату деңгейі төмендеуде: 2022 жылғы 40,6 %-дан 2024 жылғы 27,5 %-ға дейін. Қалдықтардың басым бөлігі қалдыққоймаларға көмуге жіберіледі. Қазақстандағы өнеркәсіптік өндіріс көлемінің динамикасын салыстыру көрсеткендей, 2013 жылдан бастап өнеркәсіптік өндірістің тұрақты өсуіне қарамастан, күрделі салымдар құрылымында қалдықтарды басқару жөніндегі іс-шараларға бағытталған инвестиция үлесі, керісінше, жалпы төмендеу үрдісін көрсетуде. Бұл өнеркәсіп өссе де, қалдықтарды басқаруға салынатын инвестиция соған барабар жеткілікті өспейтінін айғақтайды.
2-сурет. Өнеркәсіптік өндірістің өсу динамикасымен салыстырғанда негізгі капиталға салынған инвестицияның жалпы көлеміндегі қалдықтарды басқаруға арналған инвестиция үлесінің динамикасы
Осыған байланысты тау-кен өндіру және металлургия салаларында толассыз экономика қағидаттарын енгізу ерекше өзекті болып табылады және Қазақстанда өнеркәсіптік қалдықтарды орнықты басқару үшін стратегиялық бағыттардың бірі болуға тиіс.
Мысалы, ERG, Qarmet және KSP Steel компанияларында "сұр шлам" деп аталатын қалдықтардың жинақталуы байқалады, олар Super Pave класындағы жол төсемін төсеуге арналған материалдарды өндіру үшін жарамды.
Қазақстан Республикасының Экология кодексінде қоршаған ортаны қорғауға және қалдықтарды қайталама шикізат материалдары ретінде тікелей пайдалануға бағытталған қызметті экономикалық ынталандыру жөніндегі нормалар көзделгеніне қарамастан, сондай-ақ "жасыл" облигациялар мен "жасыл" кредиттер арқылы қаржыландырылатын "жасыл" жобалардың сыныптамасы (таксономиясы) әзірленіп, бекітілгеніне қарамастан, қосымша ынталандыру шаралары мен кедергілерді жою талап етіледі.
Техногендік минералды түзілімдерді (ТМТ) басқару тау-кен металлургиясы саласы үшін маңызды әрі өзекті мәселе болып табылады. Аталған қалдықтар құрамында пайдалы компоненттерді, оның ішінде бағалы, сирек және жерде сирек кездесетін металдарды қамтиды, оларды ел экономикасында пайдалануға болады.
Қайта өңдеудің жекелеген мысалдары болғанымен, Қазақстанда өнеркәсіптік қалдықтарды пайдалы қолдануға қарағанда оларды көму практикасы басым болып отыр. Бұған техникалық стандарттардың болмауы, логистика шығындарының жоғары болуы және қайталама материалдарды қолдануға ынталандырудың төмендігі себеп болып табылады.

Вместе с тем мировая практика показывает, что решение возможно. В Европейском Союзе (директива 2006/21/EC) и США (SMCRA, CERCLA) введены обязательства по рекультивации хвостохранилищ и стандарты использования хвостов и шлаков в строительстве. В Чехии и Польше до 70 % золы и шлаков используется в строительстве и дорожных работах благодаря действию национальных стандартов и налоговых стимулов.
Для изменения текущей ситуации предлагаются разработка и утверждение национальных стандартов на вторичные материалы, получаемые из отходов производства, введение обязательств по переработке ТМО, упрощение передачи ТМО инвесторам с обязательствами по рекультивации, внедрение геоинформационных систем и искусственного интеллекта для учета и прогнозирования качества ТМО. Это позволит дать ощутимый экологический и экономический эффект - сократить захоронение металлургических отходов на 25 % и экономить ежегодно 50 - 100 млрд тенге за счет замещения природных инертных материалов. Вполне реальны вовлечение до 10 % накопленных ТМО в хозяйственный оборот к 2030 году и формирование производственных кластеров в моногородах.
По данным Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в Государственном фонде недр числилось 1630 объектов ТМО, общей массой 53,6 млрд тонн (по состоянию на июль 2025 года). Состав ТМО распределяется следующим образом:
1) отвальные породы вскрышных и проходческих работ - 45,4 млрд тонн;
2) хвосты обогащения - 5,7 млрд тонн;
3) забалансовая и некондиционная руда - 2,5 млрд тонн.
По состоянию на 2024 год право собственности на эти отходы принадлежит: государству - 11,1 %; предприятиям - 21,2 %; не распределено - 67,7 %.
450 объектов расположены непосредственно вблизи населенных пунктов и моногородов в пределах Павлодарской, Карагандинской, Жамбылской и Восточно-Казахстанской областей. Близость к населенным пунктам мешает активному вовлечению этих промышленных отходов в переработку.
Часть ТМО уже сейчас вторично используется, к примеру: отвальные породы применяются как закладочный материал в горном производстве, бутовый камень или щебень для строительства, если их качество соответствует стандартам. Забалансовые руды используются для доизвлечения металлов, например, методом кислотного выщелачивания (медные руды, извлечение 60-80 %) или цианидного выщелачивания (золотосодержащие руды, извлечение до 70-80 %). Хвосты обогатительных фабрик также могут быть источником полезных компонентов, особенно учитывая снижение бортовых содержаний в рудах со временем.

Сонымен қатар әлемдік тәжірибе мәселені шешуге болатынын көрсетеді. Еуропалық Одақта (2006/21/EC директивасы) және АҚШ-та (SMCRA, CERCLA) қалдыққоймаларды рекультивациялау жөніндегі міндеттемелер, сондай-ақ құрылыс саласында қалдықтар мен қожды пайдалану стандарттары енгізілген. Чехия мен Польшада ұлттық стандарттар мен салықтық ынталандыру шараларының арқасында күл мен қождың 70 %-ға дейіні құрылыс және жол жұмыстарында пайдаланылады.
Қалыптасқан жағдайды өзгерту мақсатында өндіріс қалдықтарынан алынатын қайталама материалдарға ұлттық стандарттарды әзірлеу және бекіту, ТМТ қайта өңдеу жөніндегі міндеттемелерді енгізу, ТМТ рекультивациялау міндеттемелерімен инвесторларға беру тәртібін оңайлату, сондай-ақ ТМТ сапасын есепке алу және болжау үшін геоақпараттық жүйелер мен жасанды интеллектіні енгізу ұсынылады. Бұл металлургиялық қалдықтарды көму көлемін 25 %-ға қысқартуға және табиғи инертті материалдарды алмастыру есебінен жыл сайын 50–100 млрд теңге үнемдеуге мүмкіндік беретін елеулі экологиялық және экономикалық әсер береді. 2030 жылға қарай жинақталған ТМТ 10 %-ға дейін шаруашылық айналымға тарту және моноқалаларда өндірістік кластерлер қалыптастыру әбден мүмкін.
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетінің деректері бойынша Мемлекеттік жер қойнауы қорында 2025 жылғы шілдедегі жағдай бойынша жалпы массасы 53,6 млрд тонна болатын 1630 ТМТ объектісі есепке алынған. ТМТ құрамы келесідей бөлінеді:
1) аршу және үңгілеу жұмыстарының үйінді жыныстары – 45,4 млрд тонна;
2) байыту қалдықтары – 5,7 млрд тонна;
3) теңгерімнен тыс және кондициясыз кендер  – 2,5 млрд тонна.
2024 жылғы жағдай бойынша бұл аталған қалдықтарға меншік құқығы: мемлекетке 11,1 %; кәсіпорындарға 21,2 % тиесілі; меншік құқығы бөлінбеген – 67,7 %.
Павлодар, Қарағанды, Жамбыл және Шығыс Қазақстан облыстарының аумағында 450 объект елді мекендер мен моноқалаларға өте таяу орналасқан. Елді мекендерге жақын орналасуы бұл өнеркәсіптік қалдықтарды қайта өңдеуге белсенді кірісуге кедергі келтіреді.
ТМТ-нің бір бөлігі қазіргі уақытта екінші рет пайдаланылады; мысалы, үйінді жыныстар тау-кен өндірісінде толтырғыш материал ретінде, сондай-ақ сапасы стандарттарға сәйкес келген жағдайда құрылыста кесектас немесе қиыршық тас ретінде қолданылады. Теңгерімнен тыс кен металдарды қосымша алу үшін, мысалы, қышқылды шаймалау әдісімен (мыс кені, 60–80 % алу) немесе цианидті шаймалау әдісімен (құрамында алтын бар кен, 70–80 %-ке дейін алу) пайдаланылады. Байыту фабрикаларының қалдықтары да уақыт өте келе кендегі борттық құрамдардың төмендеуін ескере отырып, пайдалы компоненттердің әлеуетті көзі болып табылады.

В отвалах, сформированных 20-50 лет назад, содержание полезных компонентов часто близко к современным промышленным стандартам, что делает их переработку рентабельной при затратах 300-500 долларов США за тонну и рентабельности 20-30 %.
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан прогнозирует переработку до 10 млн тонн золошлаков в дорожном строительстве, что может сократить затраты на материалы на 15-25 % (50-100 млрд тенге ежегодно) и экологический ущерб на 5-7 %.
В рамках Комплексного плана развития отрасли редких и редкоземельных металлов на 2023-2027 годы реализуются мероприятия по извлечению этих ценных редкоземельных компонентов.
С точки зрения экономических показателей переработка забалансовых руд дает рентабельность 20-30 % при цене меди 9 000 долларов США/т, использование золошлаков в дорожном строительстве экономит 50-100 млрд тенге в год.
Переход к "зеленой" экономике, поддерживаемой программой "Цифровой Казахстан", ТМО требует комплексной инвентаризации и оценки для минимизации экологического ущерба и максимального использования их ресурсного потенциала.
Цифровизация, включая геоинформационные системы (ГИС), искусственный интеллект (ИИ) и промышленный интернет вещей, может открыть новые возможности для учета, анализа и переработки ТМО, соответствуя глобальным трендам устойчивого развития, включая принципы циркулярной экономики.
В государственном кадастре отходов (https://ndbecology.gov.kz/) - весь охваченный кадастром объем отходов составляет лишь 10,2 млрд тонн, что не соответствует данным Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан. Поэтому только комплексная цифровизация позволит решить существующую проблему пробелов в сборе, учете и анализе данных.
Отходы теплоэнергетического сектора
В Казахстане 60 % электроэнергии производится на угольных ТЭЦ, работающих на высокозольном (40-43 %) экибастузском угле. Ежегодно образуется 1-1,5 млн тонн золы, которая в основном попадает на золоотвалы и классифицируется как неопасные отходы. Зола содержит железо, алюминий, кремний и другие ценные микроэлементы, что делает ее перспективным вторичным сырьем для промышленности.
На угольных ТЭЦ Казахстана до 90 % золы гидравлического золоулавливания направляется на золоотвалы, что затрудняет использование золошлаков в качестве вторичного ресурса. Лучшие мировые практики.
В странах Европейского Союза преобладает сухое золоулавливание, которое позволяет вовлекать до 60-70 % золы в производство цемента и строительных материалов.
Предлагаемые действия для изменения текущей ситуации - поэтапная модернизация золоулавливающих систем (переход на сухое золоулавливание), создание перерабатывающих комплексов при ТЭЦ, разработка национальных стандартов применения золы в строительстве.

20–50 жыл бұрын қалыптасқан үйінділерде пайдалы компоненттердің құрамы көбінесе қазіргі өнеркәсіптік стандарттарға жақын болып келеді, бұл оларды қайта өңдеуді бір тоннасына 300–500 АҚШ доллары мөлшерінде шығын және рентабельділігі 20–30 % деңгейінде болатын экономикалық тұрғыдан тиімді етеді.
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі жол құрылысында 10 млн тоннаға дейін күл-қож қалдықтарын қайта өңдеуді болжайды, бұл материалдарға жұмсалатын шығындарды 15–25 %-ға (жыл сайын 50–100 млрд теңге) қысқартуға және экологиялық залалды 5–7 %-ға төмендетуге мүмкіндік береді.
2023–2027 жылдарға арналған сирек және жерде сирек кездесетін металдары саласын дамытудың кешенді жоспары шеңберінде осы құнды және жерде сирек кездесетін компоненттерді алу жөніндегі іс-шаралар іске асырылуда.
Экономикалық көрсеткіштер тұрғысынан теңгерімнен тыс кенді қайта өңдеу мыс бағасы 9 000 АҚШ доллары/тонна болған жағдайда 20–30 % рентабельділік береді, ал жол құрылысында күл-қожды пайдалану жылына 50–100 млрд теңге үнемдеуге мүмкіндік береді.
"Цифрлық Қазақстан" бағдарламасы арқылы қолдау көрсетілетін "жасыл" экономикаға көшу жағдайында экологиялық залалды барынша азайту және ТМТ-нің ресурстық әлеуетін барынша пайдалану мақсатында оларға кешенді түгендеу жүргізу және бағалау талап етіледі.
Цифрландыру, оның ішінде геоақпараттық жүйелерді (ГАЖ), жасанды интеллектіні (ЖИ) және заттардың өнеркәсіптік интернетін пайдалану орнықты дамудың жаһандық трендтеріне, оның ішінде толассыз экономика қағидаттарына сәйкес ТМТ-ны есепке алу, талдау және қайта өңдеу үшін жаңа мүмкіндіктер ашуы мүмкін.
Қоршаған ортаны қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесіндегі (https://ndbecology.gov.kz/) қалдықтардың мемлекеттік кадастрында қамтылған қалдықтардың жалпы көлемі бар-жоғы 10,2 млрд тоннаны құрайды, бұл Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетінің деректерімен сәйкес келмейді. Осыған байланысты деректерді жинау, есепке алу және талдау саласындағы қолданыстағы олқылықтарды тек кешенді цифрландыру арқылы ғана жоюға болады.
Жылу энергетикасы секторының қалдықтары
Қазақстанда электр энергиясының 60 %-ы күлі көп (40–43 %) Екібастұз көмірін пайдаланып көмірмен жұмыс істейтін ЖЭО-да өндіріледі. Жыл сайын 1-1,5 млн тонна күл түзіледі, ол негізінен күл үйінділеріне орналастырылады және қауіпсіз қалдықтар санатына жатқызылады. Күлдің құрамында темір, алюминий, кремний және басқа да құнды микроэлементтер бар, бұл оны өнеркәсіп үшін перспективалы қайталама шикізат көзі етеді.
Қазақстанның көмірмен жұмыс істейтін ЖЭО-ларында гидравликалық күлтұтқыш жүйе арқылы жиналатын күлдің 90 %-ға дейіні күл үйінділеріне жіберіледі, бұл күл-қож қалдықтарын қайталама ресурс ретінде пайдалануды қиындатады. Әлемдік үздік практика көрсеткендей, Еуропалық Одақ елдерінде құрғақ күлтұтқыш технология кеңінен қолданылады, ол күлдің 60–70 %-ға дейін цемент және құрылыс материалдарын өндіруге пайдалануға мүмкіндік береді.
Ағымдағы жағдайды өзгерту үшін ұсынылатын шаралар – күлтұтқыш жүйелерін кезең-кезеңімен жаңғырту (құрғақ күлтұтқыш технологияға көшу), ЖЭО жанынан қайта өңдеу кешендерін құру, сондай-ақ құрылыста күлді қолдануға арналған ұлттық стандарттарды әзірлеу.

Эти мероприятия позволят ежегодно вовлекать в хозяйственный оборот до 1,5 млн тонн золы ежегодно, сократить площади золоотвалов и снизить выбросы пыли и метана.
Отходы химической промышленности
Основные виды химических отходов включают фосфогипс, хромсодержащие отходы, нефтешламы, шламы нейтрализации. Фосфогипс накапливается в больших объемах (более 17 млн тонн на отвалах Казфосфата). Вместе с тем гипсовые отходы имеют потенциал полезного использования - в строительстве, для химической мелиорации, борьбы с засолением земель, ликвидации нефтяных загрязнений, восстановления отходов животноводства.
Часть устаревших пестицидов, накопленных с советского периода, включает СОЗ.
Гипсовые отходы, в значительных количествах накопленные в отвалах предприятий химической отрасли, практически не вовлекаются в хозяйственный оборот. Однако в странах ЕС, Китае, Российской Федерации, Индии синтетические гипсы применяются как мелиорант для улучшения качества сельскохозяйственных земель, в производстве строительных материалов.
Предлагаемые действия для Казахстана - разработка национальных стандартов на продукцию из синтетического гипса; запуск пилотных проектов по применению гипса в рекультивации нарушенных земель, мелиорации засоленных земель, нейтрализации нефтяных загрязнений, утилизации отходов животноводства и в цементной промышленности.
Результаты - сокращение складирования гипсовых отходов на 20-25 %, увеличение плодородия засоленных почв, снижение площадей нарушенных земель.
Отходы нефтегазовой отрасли
Нефтегазовая промышленность Казахстана характеризуется значительными отходами на всех этапах технологического цикла: добыча, переработка и транспортировка углеводородов. Основные загрязнители - тяжелые металлы и нефтепродукты.
Рисунок 3. Образование отходов бурения за период 2021 - 2023 годы
Согласно данным Национального доклада о состоянии окружающей среды за 2023 год большая доля загрязнения почв и окружающей среды отходами нефтедобычи и нефтепереработки приходится на Атыраускую - 59 %, Актюбинскую - 19 %, Западно-Казахстанскую - 13 %, Мангистаускую - 9 % области. Основные виды отходов включают буровые шламы, буровые растворы, нефтешламы, серосодержащие отходы, масла с кислотами и битум. Рост бурения скважин ежегодно увеличивает объемы отходов, что требует надлежащего управления для минимизации их воздействия на окружающую среду. Большая часть отходов бурения передается специализированным компаниям на восстановление, и малая часть проходит операции по уничтожению на собственных объектах.
В сфере управления нефтяными отходами в Казахстане сохраняются системные проблемы, препятствующие их экологически безопасному обращению и минимизации негативного воздействия на окружающую среду. Отсутствует полная и достоверная информация о масштабах и характере загрязнения, а существующий мониторинг носит фрагментарный характер. Применение передовых технологий обезвреживания и утилизации ограничено, уровень инновационности отрасли остается низким. Существующие механизмы соблюдения экологических требований недостаточно эффективны, а принцип "близости к источнику" при транспортировке и утилизации отходов часто не соблюдается, что увеличивает экологические и логистические риски.
С учетом международного опыта Германии, Франции, Южной Кореи, Австралии, ЕС и России необходимы создание единой цифровой платформы учета нефтяных отходов, поддержка НИОКР и внедрение НДТ, совершенствование механизмов регулирования в отношении собственников, создание единой базы загрязнений, разработка национальных стандартов и закрепление "зеленых" закупок в законодательстве.
Реализация этих мер позволит сформировать прозрачную систему управления, обеспечить достоверную официальную статистическую информацию, увеличить переработку и повторное использование, снизить незаконное хранение и сжигание, минимизировать экологические риски.

Аталған іс-шаралар жыл сайын шаруашылық айналымға 1,5 млн тоннаға дейін күлді тартуға, күл үйінділерінің ауданын қысқартуға, сондай-ақ тозаң мен метан шығарындыларын төмендетуге мүмкіндік береді.
Химия өнеркәсібінің қалдықтары
Химиялық қалдықтардың негізгі түрлеріне фосфогипс, құрамында хром бар қалдықтар, мұнай шламдары және бейтараптандыру шламдары жатады. Фосфогипс қомақты көлемде жинақталады (Қазфосфат кәсіпорындарының үйінділерінде 17 млн тоннадан астам). Сонымен қатар гипс қалдықтарын пайдалы қолдануға болады, атап айтқанда құрылыста, химиялық мелиорацияда, жердің тұздануымен күресуде, мұнаймен ластануды жоюда, мал шаруашылығы қалдықтарын кәдеге жаратуда қолданылуы мүмкін.
Кеңестік кезеңнен бері жинақталған ескірген пестицидтердің бір бөлігінің құрамында ТОЛ бар.
Химия өнеркәсібі кәсіпорындарының үйінділерінде қомақты көлемде жинақталған гипс қалдықтары іс жүзінде шаруашылық айналымға тартылмай отыр. Алайда ЕО елдерінде, Қытайда, Ресей Федерациясында және Үндістанда синтетикалық гипс ауыл шаруашылығы жерлерінің сапасын жақсарту үшін мелиорант ретінде, сондай-ақ құрылыс материалдарының өндірісінде кеңінен қолданылады.
Қазақстан үшін ұсынылатын шаралар – синтетикалық гипстен алынатын өнімдерге ұлттық стандарттарды әзірлеу; бұзылған жерлерді рекультивациялау, сортаң жерлерді мелиорациялау, мұнаймен ластануды бейтараптандыру, мал шаруашылығы қалдықтарын кәдеге жарату және цемент өнеркәсібінде гипсті пайдалану бойынша пилоттық жобаларды іске қосу.
Нәтижесінде гипс қалдықтарын жинақтау көлемі 20–25 %-ға қысқарады, сортаң топырақтардың құнарлылығы артады және бұзылған жерлердің ауданы.
Мұнай-газ саласының қалдықтары
Қазақстанның мұнай-газ өнеркәсібі технологиялық циклдің барлық кезеңдерінде – көмірсутектерді өндіру, қайта өңдеу және тасымалдау барысында қалдықтардың қомақты көлемінің түзілуімен сипатталады. Негізгі ластағыштар – ауыр металдар мен мұнай өнімдері.
3-сурет. 2021 – 2023 жылдар кезеңіндегі бұрғылау қалдықтарының түзілуі
Қоршаған ортаның 2023 жылғы жай-күйі туралы ұлттық баяндаманың деректеріне сәйкес топырақ пен қоршаған ортаның мұнай өндіру және мұнай өңдеу қалдықтарымен ластануының негізгі үлесі Атырау облысына – 59 %, Ақтөбе облысына – 19 %, Батыс Қазақстан облысына – 13 %, Маңғыстау облысына – 9 % тиесілі. Қалдықтардың негізгі түрлеріне бұрғылау шламдары, бұрғылау ерітінділері, мұнай шламдары, құрамында күкірт бар қалдықтар, қышқылды майлар және битум жатады. Ұңғымаларды бұрғылау көлемінің өсуі жыл сайын қалдықтардың көлемін арттырады, бұл олардың қоршаған ортаға әсерін азайту үшін тиісті деңгейде басқаруды талап етеді. Бұрғылау қалдықтарының негізгі бөлігі қалпына келтіру үшін мамандандырылған компанияларға беріледі, ал шамалы бөлігі өз объектілерінде жою операцияларынан өтеді.
Қазақстанда мұнай қалдықтарын басқару саласында олармен экологиялық қауіпсіз жұмыс істеуге және қоршаған ортаға теріс әсерін барынша азайтуға кедергі келтіретін жүйелі проблемалар сақталып отыр. Ластанудың ауқымы мен сипаты туралы толық әрі сенімді ақпарат жоқ, ал қолданыстағы мониторинг фрагменттік сипатта. Залалсыздандыру мен кәдеге жаратудың озық технологияларын қолдану шектеулі, саланың инновациялық деңгейі төмен күйінде қалып отыр. Қолданыстағы экологиялық талаптарды сақтау тетіктерінің тиімділігі жеткіліксіз, сондай-ақ қалдықтарды тасымалдау және кәдеге жарату кезінде "түзілу көзіне жақындық" қағидаты көбінесе сақталмайды, бұл экологиялық және логистикалық тәуекелдердің артуына әкеп соғады.
Германия, Франция, Оңтүстік Корея, Аустралия, ЕО және Ресейдің халықаралық тәжірибесін ескере отырып, мұнай қалдықтарын есепке алудың бірыңғай цифрлық платформасын құру, ҒЗТКЖ қолдау және ЕҚТ енгізу, меншік иелеріне қатысты реттеу тетіктерін жетілдіру, ластанудың бірыңғай дерекқорын қалыптастыру, ұлттық стандарттарды әзірлеу және "жасыл" сатып алуды заңнама тұрғысынан бекіту қажет.
Осы шараларды іске асыру басқарудың ашық жүйесін қалыптастыруға, ресми статистикалық ақпараттың сенімділігін қамтамасыз етуге, қайта өңдеу мен қайталама пайдалануды ұлғайтуға, заңсыз сақтау мен өртеуді азайтуға және экологиялық тәуекелдерді барынша төмендетуге мүмкіндік береді.

2.3. Коммунальные отходы
По разным источникам в Казахстане ежегодно образуется 4,5- 5 млн тонн коммунальных отходов. Согласно данным статистической отчетности объем собранных ТБО в 2024 году составил более 3,8 млн тонн, объем собранных ТБО от домашних хозяйств страны в 2024 году составил 52,2 % от всех собранных коммунальных отходов. Объем захороненных в Республике Казахстан отходов на объектах захоронения на начало 2025 года составил более 48,3 млн тонн отходов, в 2024 году захоронено около 3,2 млн тонн.
Анализ официальной статистической информации показывает проблемы не только в сфере управления ТБО, но и с предоставлением надлежащей статистической отчетности. Так, расчетная норма образуемых отходов от домохозяйств согласно официальной статистической информации только в 3 городах (Атырау, Караганда, Туркестан) имеет близкие значения по отношению к утвержденным маслихатами показателям. Нормы образования отходов не совпадают с объемами фактически собранных.
Выборочное анкетирование операторов по вывозу, сортировке и захоронению ТБО показало расхождение с официальной статистической информацией.
Представленный анализ ставит под сомнение объективность норм образования ТБО и справедливость тарифов на их сбор и утилизацию.
Проблемы в малых городах и сельской местности вызваны следующими причинами:
1) экономическая непривлекательность для специализированного предприятия населенных пунктов с маленькой плотностью населения;
2) нежелание населения заключать со специализированным предприятием договоры на сбор и транспортировку отходов;
3) отсутствие или недостаток пунктов накопления и сортировки отходов, объектов для их захоронения;
4) низкое качество логистики и недостаточное количество специализированной техники.
Система управления отходами в Республике Казахстан еще слабо ориентирована на соблюдение принципа приоритетности использования отходов по отношению к их обезвреживанию или захоронению и на вовлечение в оборот коммунальных отходов, относящихся к вторичным материальным ресурсам.
Так, в 2024 году общий объем отсортированных отходов по 19 городам Республики Казахстан (по городу Семей данные недоступны из-за отметки о конфиденциальности) составил около 1,06 млн тонн (80 % от общего объема по Республике Казахстан), 45,7 % из которых было направлено сторонним организациям для переработки. По Казахстану процент отсортированных отходов от поступивших на сортировку составил 29,1 %, которые были переработаны 276 компаниями.
В общем объеме отсортированных отходов в Казахстане 30,2 % составляет доля города Алматы, 18,0 % - Карагандинская область, 15,8 % - города Астана. По данным статистической отчетности, предоставляемой предприятиями Республики Казахстан, сортировка в городе Шымкенте, Туркестанской области, областях Жетісу и Ұлытау не производится.

2.3. Коммуналдық қалдықтар
Қазақстанда әртүрлі дереккөздерге сәйкес жыл сайын 4,5–5 млн тонна коммуналдық қалдық түзіледі. Статистикалық есептілік деректеріне сәйкес 2024 жылы жиналған ТҚҚ көлемі 3,8 млн тоннадан астамын, ал елдегі үй шаруашылықтарынан жиналған ТҚҚ көлемі барлық жиналған коммуналдық қалдықтардың 52,2 %-ын құрады. Қазақстан Республикасында қалдықтарды көму объектілерінде орналастырылған қалдықтардың көлемі 2025 жылдың басындағы жағдай бойынша 48,3 млн тоннадан асты, ал 2024 жылы шамамен
3,2 млн тонна қалдық көмілген.
Ресми статистикалық ақпаратты талдау ТҚҚ басқару саласында ғана емес, сонымен қатар тиісті статистикалық есептілікті ұсынуда да проблемалар бар екенін көрсетеді. Мәселен, ресми статистикалық деректерге сәйкес үй шаруашылықтарынан түзілетін қалдықтардың есептік нормаларының мәндері тек үш қалада (Атырау, Қарағанды және Түркістан қалаларында) мәслихаттар бекіткен көрсеткіштерге жақын. Қалдықтардың түзілу нормалары нақты жиналған көлемдермен сәйкес келмейді.
Операторлар арасында ТҚҚ шығару, сұрыптау және көму бойынша жүргізілген іріктемелі сауалнама ресми статистикалық ақпаратпен сәйкессіздік бар екенін көрсетті.
Ұсынылған талдау ТҚҚ түзілу нормаларының объективтілігіне, сондай-ақ оларды жинау және кәдеге жарату тарифтерінің әділдігіне күмән келтіреді.
Шағын қалалар мен ауылдық жерлердегі проблемалар мынадай себептерге байланысты туындап отыр:
1) халық тығыздығы төмен елді мекендердің арнайы кәсіпорындар үшін экономикалық тұрғыдан тартымды болмауы;
2) халықтың қалдықтарды жинау және тасымалдау бойынша арнайы кәсіпорындармен шарт жасасқысы келмеуі;
3)  қалдықтарды жинау және сұрыптау пункттерінің, сондай-ақ оларды көмуге арналған объектілердің болмауы немесе жеткіліксіздігі;
4) логистика сапасының төмендігі және арнайы техника санының жеткіліксіздігі.
Қазақстан Республикасындағы қалдықтарды басқару жүйесі қалдықтарды залалсыздандыруға немесе көмуге қарағанда оларды пайдаланудың басымдылық қағидатын сақтауға және қайталама материалдық ресурстарға (ҚМР) жататын коммуналдық қалдықтарды шаруашылық айналымға тартуға әлі де жеткілікті деңгейде бағдарланбаған.
Мәселен, 2024 жылы Қазақстан Республикасының 19 қаласы бойынша сұрыпталған қалдықтардың жалпы көлемі (Семей қаласы бойынша деректер құпиялылық белгісіне байланысты қолжетімді емес) шамамен 1,06 млн тоннаны (Қазақстан бойынша жалпы көлемнің 80 %) құрады, оның 45,7 %-ы үшінші тарап ұйымдарына өңдеуге берілді. Қазақстан бойынша сұрыптауға түскен қалдықтардың 29,1 %-ы сұрыпталған және оларды 276 компания қайта өңдеді. Қазақстан бойынша сұрыпталған қалдықтардың жалпы көлемінде Алматы қаласының үлесі – 30,2 %, Қарағанды облысының үлесі – 18,0 %, Астана қаласының үлесі – 15,8 %. Қазақстан Республикасының кәсіпорындары ұсынатын статистикалық есептілік деректеріне сәйкес Шымкент қаласында, Түркістан облысында, сондай-ақ Жетісу және Ұлытау облыстарында қалдықтарды сұрыптау жүргізілмейді.

Данные статистической отчетности по загрузке имеющегося оборудования по переработке отсортированных отходов показывают, что в столице мощности оборудования загружены полностью на 100 % от поступивших на сортировку отходов, а в городах Караганде и Актобе - около 90 %, в городе Алматы загрузка мощностей составляет около 73 %, в остальных областных центрах и городе Шымкенте - от 26,4 % до 60 %.
В 2024 году по данным Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан лишь 25,9 % отходов ТБО было переработано от общего объема образованных отходов ТБО. Проектная мощность перерабатывающих предприятий по стране составляет около 406 000 тонн в год, причем оборудование установлено только в 10 регионах.
Для повышения охвата и качества услуг по сбору и переработке ТБО необходимо уделить приоритетное внимание развитию инфраструктуры в малых городах и сельской местности, а также стимулированию заключения договоров с населением.
Проведенный анализ выявил ключевые структурные и организационные барьеры, мешающие эффективному функционированию системы управления ТБО:
1. Отсутствие системного и комплексного подхода в сфере управления отходами, включая развитие новых направлений по управлению ТБО, применение НДТ, мешает достичь целевых показателей.
2. Недостаточный учет и сбор данных. Существующий сбор данных в стране не в полном объеме отражает фактические объемы образования и движения отходов, включая те, что собираются и перерабатываются частными сборщиками и специализированными предприятиями.
3. Финансовые потери. Значительные бюджетные средства расходуются на ликвидацию несанкционированных свалок вместо их стратегического вложения в развитие инфраструктуры ТБО.
4. Неразделенный учет фракций отходов. Нормативы накопления не учитывают состав отходов по типам (пластик, бумага, пищевые остатки и другие), что затрудняет эффективную организацию контейнерных площадок, в том числе для организации раздельного сбора.
5. Нарушение стандартов захоронения. Отходы попадают на полигоны, не соответствующие нормативным требованиям и действующему законодательству, что сводит эти объекты к статусу санкционированных свалок.
6. Отсутствие законодательных требований к разработке региональных (областных и на территории агломерации) схем управления отходами, программ управления коммунальными отходами регионами препятствует привлечению инвестиций в объекты инфраструктуры управления отходами.
7. Низкий уровень координации МИО в части управления коммунальными отходами.

Сұрыпталған қалдықтарды қайта өңдеу бойынша қолда бар жабдықтардың жүктемесіне қатысты статистикалық есептілік деректері елордада жабдықтардың қуаты сұрыптауға түскен қалдықтардың 100 %-ын толық қамтып отырғанын, ал Қарағанды және Ақтөбе қалаларында шамамен 90 %, Алматы қаласында шамамен 73 %, қалған облыс орталықтарында және Шымкент қаласында 26,4 %-дан 60 %-ға дейін екенін көрсетеді.
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің деректеріне сәйкес 2024 жылы түзілген ТҚҚ қалдықтарының жалпы көлемінен тек 25,9 % ғана қайта өңделген. Ел бойынша қайта өңдеу кәсіпорындарының жобалық қуаты жылына шамамен 406 000 тоннаны құрайды, алайда жабдық тек 10 өңірде ғана орнатылған.
ТҚҚ жинау және қайта өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтердің қамтылу ауқымы мен сапасын арттыру үшін шағын қалалар мен ауылдық жерлерде инфрақұрылымды дамытуға, сондай-ақ халықпен шарттар жасасуды ынталандыруға басым назар аудару қажет.
Жүргізілген талдау ТҚҚ басқару жүйесінің тиімді жұмыс істеуіне кедергі келтіретін негізгі құрылымдық және ұйымдастырушылық тосқауылдарды анықтады:
1.  ТҚҚ басқарудың жаңа бағыттарын дамытуды, ЕҚТ қолдануды қоса алғанда, қалдықтарды басқару саласында жүйелі және кешенді тәсілдің болмауы нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізуге кедергі келтіреді.
2. Деректерді есепке алу мен жинаудың жеткіліксіздігі. Елдегі қолданыстағы деректерді жинау қалдықтардың түзілуі мен қозғалысының нақты көлемін, оның ішінде жеке жинаушылар мен арнайы кәсіпорындар жинайтын және қайта өңдейтін қалдықтарды толық көлемде көрсетпейді.
3.  Қаржы шығыны. ТҚҚ инфрақұрылымын дамытуға стратегиялық түрде инвестиция салудың орнына, айтарлықтай бюджет қаражаты рұқсат етілмеген полигондарды жоюға жұмсалады.
4. Қалдықтар фракцияларының бөлініп есепке алынбауы. Жинақтау нормативтерінде қалдықтар құрамы түрлері бойынша (пластик, қағаз, тамақ қалдықтары және т.б.) есепке алынбайды, бұл контейнерлік алаңдарды тиімді ұйымдастыруды, оның ішінде бөлек жинауды ұйымдастыруды қиындатады.
5.  Көму стандарттарын бұзу. Қалдықтар нормативтік талаптарға және қолданыстағы заңнамаға сәйкес келмейтін полигондарға шығарылады, бұл осындай объектілерді рұқсат етілген қоқыс үйінділері мәртебесіне әкеледі.
6. Қалдықтарды басқарудың өңірлік (облыстық және агломерация аумағында) схемаларын, өңірлердің коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламаларын әзірлеуге заңнамалық талаптардың болмауы қалдықтарды басқару инфрақұрылымының объектілеріне инвестиция тартуға кедергі келтіреді.
7. Коммуналдық қалдықтарды басқару бөлігінде ЖАО үйлестіру деңгейінің төмендігі.

8. Отсутствие ясных границ ответственности между МИО, МПС, МЗ и МЭПР нарушает целостность управления, создавая сбои в технологической цепочке управления отходами.
9. Отсутствие законодательных требований о необходимости разработки и процедуры утверждения правил управления отходами на всех уровнях административно-территориального устройства.
10. Недофинансирование региональных программ управления отходами.
11. Отсутствие ответственности у МИО за обязательное внедрение раздельного сбора и стимулирующих мер для населения.
12. Регионы не могут самостоятельно решать задачи переработки, необходимо участие крупных отраслевых субъектов, способных обеспечить переработку, логистику и сбыт.
13. Низкая эффективность GPS-мониторинга МЭПР. Система не решает проблемы стихийных свалок и не обеспечивает полноценный мониторинг управления отходами.
14. Отсутствие требований к раздельному сбору в градостроительных проектах. Нет рекомендаций по организации площадок раздельного сбора отходов, включая крупногабаритные.
15. Дефицит профессиональных кадров, а также отсутствие подготовки специалистов в сфере городского хозяйства в ВУЗах и колледжах.
Для решения перечисленных проблем требуется перенять передовой международный опыт (Германия, Франция, Южная Корея, Австралия, ЕС, Россия) и разработать подзаконные акты, запустить национальную трехуровневую (локальную, региональную и национальную) цифровую платформу на базе НЦУО, утвердить региональные схемы и межуровневые механизмы координации, ввести экономические стимулы для раздельного сбора и переработки, а также реализовать пилотный проект в Алматинской агломерации.
Ожидается, что эти меры приведут к снижению экологической нагрузки, предотвращению стихийных свалок, формированию сбалансированных региональных систем и повышению инвестиционной привлекательности отрасли.
Крупногабаритные отходы
В Казахстане отсутствуют достоверные данные об объемах образования крупногабаритных отходов (КГО): не налажен учет, нет мониторинга за их перемещением и переработкой. Законодательство не обязывает населенные пункты разрабатывать правила обращения с ТБО, включая КГО, что приводит к несанкционированным свалкам и неэффективности сбора, вывоза и сортировки отходов.
В странах ЕС (Германия, Франция, Нидерланды, Швеция) успешно работают муниципальные площадки приема КГО по модели ГЧП с интегрированной сортировкой, логистикой и участием частных операторов.
Для Казахстана рекомендуется внедрить аналогичные площадки в городах, закрепить их в градостроительной документации и региональных схемах управления отходами, а также параллельно развить механизмы сортировки, переработки и цифрового учета.
Это создаст управляемую систему обращения с КГО, снизит число стихийных свалок, повысит прозрачность процессов и создаст новые рабочие места.

8. ЖАО, ӨҚМ, ДСМ және ЭТРМ арасындағы жауапкершіліктің айқын шекарасының болмауы қалдықтарды өңдеудің технологиялық тізбегінде іркілістер туғыза отырып, басқару тұтастығын бұзады.
9. Әкімшілік-аумақтық құрылымның барлық деңгейлерінде қалдықтарды басқару қағидаларын әзірлеу қажеттігі және бекіту рәсімі туралы заңнамалық талаптардың болмауы.
10. Қалдықтарды басқарудың өңірлік бағдарламаларын қаржыландырудың жеткіліксіздігі.
11. Халық арасында бөлек жинау мен ынталандыру шараларын міндетті түрде енгізу үшін ЖАО-ның жауапты болмауы.
12. Өңірлер қайта өңдеу міндеттерін дербес шеше алмайды, қайта өңдеуді, логистиканы және өткізуді қамтамасыз етуге қабілетті ірі салалық субъектілердің қатысуы қажет.
13. ЭТРM-ның GPS мониторингінің тиімділігі төмен. Жүйе апатты полигон мәселелерін шешпейді және қалдықтарды басқарудың толыққанды мониторингін қамтамасыз етпейді.
14. Қала құрылысы жобаларында бөлек жинауға қойылатын талаптардың болмауы. Қалдықтарды бөлек жинау алаңдарын, оның ішінде ірі габаритті алаңдарды ұйымдастыру жөніндегі ұсынымдар жоқ.
15. Кәсіпқой кадрлардың тапшылығы, сондай-ақ жоғары оқу орындары мен колледждерде қалалық шаруашылық саласындағы мамандарды даярлау бағытының болмауы.
Аталған проблемаларды шешу үшін озық халықаралық тәжірибені (Германия, Франция, Оңтүстік Корея, Аустралия, ЕО, Ресей) қабылдау және заңға тәуелді актілерді әзірлеу, ҚБҰО базасындағы ұлттық үш деңгейлі (жергілікті, өңірлік және ұлттық) цифрлық платформаны іске қосу, өңірлік схемалар мен үйлестірудің деңгейаралық тетіктерін бекіту, бөлек жинау және қайта өңдеу үшін экономикалық ынталандыруды енгізу, сондай-ақ Алматы агломерациясында пилоттық жобаны іске асыру талап етіледі.
Бұл шаралар экологиялық  жүктемені төмендетуге, стихиялық қоқыс орындарының алдын алуға, теңгерімді өңірлік жүйелерді қалыптастыруға және саланың инвестициялық тартымдылығын арттыруға мүмкіндік береді деп жобаланып отыр.
Ірі габаритті қалдықтар
Қазақстанда ірі габаритті қалдықтардың (ІГҚ) түзілу көлемі туралы нақты деректер жоқ: есепке алу жолға қойылмаған, олардың орын ауыстыруы мен қайта өңделуіне мониторинг жүргізілмейді. Заңнама елді мекендерді ІГҚ-ны қоса алғанда, ТҚҚ-мен жұмыс істеу қағидаларын әзірлеуге міндеттемейді, бұл рұқсат етілмеген полигондардың түзілуіне және қалдықтарды жинау, шығару және сұрыптау тиімсіздігіне әкеп соғады.
ЕО елдерінде (Германия, Франция, Нидерланды, Швеция) интеграцияланған сұрыптау жүйесі, логистикасы бар және жеке операторлар қатысатын МЖӘ моделі бойынша ІГҚ қабылдайтын муниципалдық алаңдар табысты жұмыс істеуде.
Қазақстанда осындай алаңдарды қалаларда енгізу, оларды қала құрылысы құжаттамасында және қалдықтарды басқарудың өңірлік схемаларында бекіту, сондай-ақ сұрыптау, қайта өңдеу және цифрлық есепке алу тетіктерін қатар дамыту ұсынылады.
Бұл ІГҚ-мен жұмыс істеудің басқарылатын жүйесін қалыптастырады,  стихиялық қоқыс орындарының санын азайтады, процестердің ашықтығын арттырады және жаңа жұмыс орындарын ашады.

2.4. Пищевые и растительные отходы
Пищевые отходы
С 2017 года Экологическим кодексом Республики Казахстан на территории Казахстана введен запрет на захоронение пищевых отходов на полигонах.
Пищевые отходы занимают от 30 до 50 % общего объема коммунальных отходов, при этом отсутствуют достоверные данные об их учете и утилизации.
В 2024 году в Казахстане образовалось порядка 1,4 - 1,6 млн тонн пищевых и растительных отходов, из которых собрано 220,4 тыс. тонн.
В сельской местности объем таких отходов невелик, поскольку значительная часть субстратов направляется на корм скоту.
Морфологический состав ТБО существенно зависит от климатической зоны: в южных регионах доля пищевых остатков составляет 35 - 45 %, тогда как в средней и северной зонах она колеблется в пределах 30 - 39 %. С наступлением осени этот показатель возрастает до 40 - 60 % от общего объема ТБО. Повышенная влажность пищевых отходов негативно влияет на качество остальных фракций, усложняя их переработку и утилизацию.
Растительные отходы
Согласно официальной статистической информации в 2024 году в Республике Казахстан при уборке городских улиц было собрано 315,2 тыс. тонн отходов.
Учет прочих растительных отходов в настоящее время не ведется.
Фрагментарность законодательства, отсутствие механизмов учета и сбора биоразлагаемых пищевых и растительных отходов снижают эффективность сектора.
По образцу Германии, Франции, Японии, Южной Кореи, Австралии, Канады и ЕС необходимо разработать единые стандарты и правила, внедрить национальную цифровую платформу, запустить экономические стимулы и технологическую поддержку для МСБ, обеспечить межсекторную координацию и создать агрегационные центры.
Это позволит получать достоверные данные, сократить захоронение и создать новые рынки для переработанных ресурсов.
2.5. Сельскохозяйственные отходы
Сельское хозяйство Казахстана демонстрирует нестабильную динамику, что напрямую влияет на объемы образования сельскохозяйственных отходов.
В аграрном секторе до сих пор не сформирована система управления сельскохозяйственными отходами. В стране не осуществляется сбор данных об объемах и способах управления отходами животноводства, птицеводства и растениеводства. Между тем такие отходы могут принадлежать к опасным, что требует их учета, восстановления и удаления с соблюдением экологических стандартов.
Остро встает вопрос о переработке, утилизации и обезвреживании отходов сельского хозяйства и животноводства. Решение проблемы образования высокотоксичных отходов на предприятиях животноводства и птицеводства (молочнотоварные фермы, свинокомплексы, птицефабрики) рассматривается с точки зрения аэробного и анаэробного компостирования. При использовании данных технологий отходы органического происхождения обезвреживаются и превращаются в органическое удобрение (биогумус, компост), биогаз или твердое топливо. Производство белковых концентратов позволяет получать растительный и животный белок для кормовой и пищевой промышленности.
Фрагментарность учета, недостаток данных о сезонном и региональном образовании сельскохозяйственных отходов, невостребованный потенциал биоразложения создают риски и упускают новые рынки.
Следуя опыту Германии, Франции, Южной Кореи и Австралии, необходимо сформировать межведомственную дорожную карту, разработать адаптированную статистику, запустить пилотные проекты, внедрить цифровую платформу и обучить кадры. В результате Казахстан получит прозрачную систему управления, достоверную аналитику, устойчивое сельское развитие и новые возможности на рынке органических удобрений.

2.4. Тамақ және өсімдік қалдықтары
Тамақ қалдықтары
2017 жылдан бастап Қазақстан Республикасы Экология кодексінде Қазақстан аумағында полигондарда тамақ қалдықтарын көмуге тыйым салынды.
Тамақ қалдықтары коммуналдық қалдықтардың жалпы көлемінің 30 %-ынан бастап 50 %-ына дейінгі бөлігін құрайды, бұл ретте оларды есепке алу және кәдеге жарату туралы шынайы деректер жоқ.
2024 жылы Қазақстанда шамамен 1,4 – 1,6 млн тонна тамақ және өсімдік қалдықтары түзілді, оның 220,4 мың тоннасы жиналды.
Ауылдық жерлерде мұндай қалдықтардың көлемі аз, өйткені субстраттардың көп бөлігі мал азығына жіберіледі.
ТҚҚ-ның морфологиялық құрамы климаттық аймаққа байланысты: оңтүстік аймақтарда тамақ қалдықтарының үлесі 35 – 45 %-ды құрайды, ал орталық және солтүстік аймақтарда ол 30 – 39 % аралығында. Күз басталғанда бұл көрсеткіш ТҚҚ жалпы көлемінің 40 – 60 %-ына дейін артады. Ылғалдылығы жоғары тамақ қалдықтары басқа фракциялардың сапасына теріс әсерін тигізеді, оларды өңдеу мен кәдеге жаратуды қиындатады.
Өсімдік қалдықтары
Ресми статистикалық ақпаратқа сәйкес 2024 жылы Қазақстан Республикасында қала көшелерінен 315,2 мың тонна қалдық жиналды.
Басқа өсімдік қалдықтары қазіргі уақытта есепке алынбайды.
Заңнаманың фрагменттілігі және биологиялық ыдырайтын тамақ пен өсімдік қалдықтарын есепке алу және жинау тетіктерінің болмауы сектордың тиімділігін төмендетеді.
Германия, Франция, Жапония, Оңтүстік Корея, Аустралия, Канада және ЕО үлгілері бойынша бірыңғай стандарттар мен қағидаларды әзірлеу, ұлттық цифрлық платформаны енгізу, ШОБ үшін экономикалық ынталандыру мен технологиялық қолдауды іске қосу, сектораралық үйлестіруді қамтамасыз ету және агрегациялық орталықтар құру қажет.
Бұл сенімді дерек алуға, көмуді азайтуға және қайта өңделген ресурстар үшін жаңа нарықтар құруға мүмкіндік береді.
2.5. Ауыл шаруашылығы қалдықтары
Қазақстанның ауыл шаруашылығының динамикасы тұрақсыз, бұл ауыл шаруашылығы қалдықтарының түзілу көлеміне тікелей әсерін тигізеді.
Аграрлық секторда ауыл шаруашылығы қалдықтарын басқару жүйесі әлі қалыптаспаған. Елде мал шаруашылығы, құс шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы қалдықтарын басқару көлемі мен тәсілдері туралы деректер жиналмайды. Сонымен қатар мұндай қалдықтар қауіпті санатқа жатқызылуы мүмкін, бұл оларды есепке алуды, қалпына келтіруді және экологиялық стандарттарға сәйкес жоюды талап етеді.
Ауыл шаруашылығы мен мал шаруашылығы қалдықтарын қайта өңдеу, кәдеге жарату және залалсыздандыру мәселесі өзекті болып тұр. Мал шаруашылығы және құс шаруашылығы кәсіпорындарында (сүт тауарлары фермалары, шошқа кешендері, құс фабрикалары) жоғары уытты қалдықтардың түзілу проблемасын шешу аэробты және анаэробты компосттау тұрғысынан қарастырылады. Осы технологиялар пайдаланылса, органикалық қалдықтар залалсыздандырылып, органикалық тыңайтқышқа (биогумус, компост), биогазға немесе қатты отынға айналады. Ақуыз концентраттарын өндіру жем-шөп және тамақ өнеркәсібі үшін өсімдіктен және малдан ақуыз алуға мүмкіндік береді.
Есепке алудың фрагменттілігі, ауылшаруашылық қалдықтарының маусымдық және өңірлік түзілуі туралы деректердің болмауы және биологиялық ыдыратудың сұраныс болмай отырған әлеуеті қауіп тудырады және жаңа нарықтарды шектейді.
Германия, Франция, Оңтүстік Корея және Аустралия тәжірибесіне сүйенсек, ведомствоаралық жол картасын қалыптастыру, бейімделген статистиканы әзірлеу, пилоттық жобаларды іске қосу, цифрлық платформаны енгізу және кадрларды оқыту қажет. Нәтижесінде Қазақстан айқын басқару жүйесіне, сенімді талдауға, ауылдың орнықты дамуына қол жеткізіп, органикалық тыңайтқыштар нарығында жаңа мүмкіндіктерге ие болады.

2.6. Строительные отходы
В Казахстане ежегодно образуется большой объем строительных отходов, значительная часть которых попрежнему попадает на санкционированные и несанкционированные свалки, усугубляя экологические риски. Существующая классификация отходов по габаритам (крупно, средне и мелкогабаритные), агрегатному состоянию (жидкие, твердые) и признаку опасности позволяет выстраивать дифференцированный порядок обращения. При этом подавляющее большинство строительных отходов (около 95 %) относится к категории неопасных, что создает потенциал для упрощенных процедур обращения и переработки, снижая нагрузку на систему управления отходами.
В Казахстане нет данных о количестве специализированных площадок для строительных отходов, инфраструктуре для их переработки и доле повторного использования. Основным направлением является использование строительных отходов в качестве инертного изолирующего слоя на полигонах ТБО, что неизбежно влечет увеличение площадей полигонов.
Учет и мониторинг за строительными отходами не организованы. Отсутствие эффективной модели утилизации строительных отходов приводит к необоснованному использованию природных ресурсов и усугубляет проблему образования отходов. Экономические ограничения сдерживают переработку строительных отходов из-за высоких начальных инвестиций и отсутствия сфер использования получаемых вторичных материальных ресурсов.
С 1 июля 2021 года захоронение строительных отходов запрещено, но требования по обязательной сортировке и утилизации строительных отходов на строительных площадках не соблюдаются.
Необходимо применение мирового опыта (страны ЕС, Япония, Сингапур) для внедрения принципов безотходной практики в строительстве, которые невозможны без применения эффективных стратегий и технологий управления отходами. Необходимы меры по изменению общей тенденции в сфере управления строительными отходами, нацеленные на переработку и вторичное использование строительных отходов.
2.7. Отходы электронного и электрического оборудования
Отходы электронного и электрического оборудования (далее - ОЭЭО) представляют собой особую категорию отходов, содержащую как опасные вещества, так ценные и редкоземельные материалы.
При отсутствии эффективной и экологически безопасной системы управления данным видом отходов возрастает риск негативного воздействия на окружающую среду, здоровье населения и экономику в целом.
По международным оценкам образование ОЭЭО в Казахстане в 2023 году составило около 200 630 тонн, а в 2024 году -- 208 796 тонн. Данные по сбору и переработке ОЭЭО за этот период отсутствуют.
Инфраструктура по управлению ОЭЭО в Казахстане остается фрагментированной и недостаточно развитой. Действует порядка 20 специализированных предприятий малого и среднего бизнеса по сбору и переработке ОЭЭО, преимущественно сосредоточенных в крупных городах. Основной технологический цикл на этих предприятиях ограничивается предварительной разборкой и сортировкой, в то время как возможности для глубокой переработки, включая переработку печатных плат и извлечение драгоценных металлов, остаются крайне ограниченными.

2.6. Құрылыс қалдықтары
Қазақстанда жыл сайын құрылыс қалдықтарының ауқымды көлемі түзіледі, олардың едәуір бөлігі экологиялық қауіпті күшейте отырып, рұқсат етілген және рұқсат етілмеген қоқыс үйінділеріне шығарылып отыр. Қалдықтардың габариттері (ірі, орташа және ұсақ габаритті), агрегаттық жай-күйі (сұйық, қатты) және қауіптілік белгісі бойынша қолданыстағы жіктелуі олармен жұмыс істеудің сараланған тәртібін құруға мүмкіндік береді. Бұл ретте құрылыс қалдықтарының басым көпшілігі (шамамен 95 %) қауіпті емес санатқа жатады, бұл қалдықтарды басқару жүйесіне жүктемені азайта отырып, қалдықтармен жұмыс істеу және қайта өңдеу рәсімдерін оңайлатуға мүмкіндік береді.
Қазақстанда құрылыс қалдықтарына арналған арнайы алаңдардың саны, оларды қайта өңдеуге арналған инфрақұрылым және қайта пайдалану үлесі туралы деректер жоқ. Негізгі бағыт құрылыс қалдықтарын ТҚҚ полигондарында инертті оқшаулағыш қабат ретінде пайдалану болып табылады, бұл сөзсіз полигондардың аумағын үлкейтеді.
Құрылыс қалдықтарын есепке алу және мониторинг жүргізу ісі ұйымдастырылмаған. Құрылыс қалдықтарын кәдеге жаратудың тиімді моделінің болмауы табиғи ресурстарды негізсіз пайдалануға әкеледі және қалдықтардың түзілу проблемасын ушықтырады. Экономикалық шектеулер бастапқы инвестицияның жоғары болуына және өңделген қайталама материалдық ресурстарды пайдаланатын салалардың жоқтығына байланысты құрылыс қалдықтарын қайта өңдеу ісін тежейді.
2021 жылғы 1 шілдеден бастап құрылыс қалдықтарын көмуге тыйым салынған, бірақ құрылыс қалдықтарын міндетті түрде сұрыптау және кәдеге жарату нормалары құрылыс алаңдарында сақталмайды.
Құрылыста қалдықсыз практика қағидаттарын енгізу үшін әлемдік тәжірибені (ЕО елдері, Жапония, Сингапур) қолдану қажет, онда қалдықтарды басқарудың тиімді стратегиялары мен технологиялары қолданылады. Құрылыс қалдықтарын қайта өңдеуге және қайталама пайдалануға бағытталған құрылыс қалдықтарын басқару саласындағы жалпы үрдісті өзгерту жөніндегі шаралар қажет.
2.7. Электронды және электр жабдығының қалдықтары
Электронды жабдық пен электр жабдығының қалдықтары (бұдан әрі – ЭЭЖҚ) құрамында қауіпті заттар, сондай-ақ бағалы және жерде сирек кездесетін материалдар бар қалдықтардың ерекше санатына жатады.
Қалдықтардың осы түрін басқарудың тиімді және экологиялық қауіпсіз жүйесі болмаса, қоршаған ортаға, халықтың денсаулығына және жалпы экономикаға теріс әсер ету қаупі артады.
Халықаралық бағалау бойынша Қазақстанда ЭЭЖҚ-ның түзілуі 2023 жылы шамамен 200 630 тоннаны, ал 2024 жылы 208 796 тоннаны құрады. Қазіргі кезеңде ЭЭЖҚ-ны жинау және қайта өңдеу бойынша деректер жоқ.
Қазақстанда ЭЭЖҚ басқару жөніндегі инфрақұрылым фрагментті және жеткілікті дамымаған күйде қалып отыр. ЭЭЖҚ-ны жинау және қайта өңдеу бойынша 20-ға жуық арнайы шағын және орта бизнес кәсіпорындары жұмыс істейді, олар негізінен ірі қалаларда шоғырланған. Бұл кәсіпорындардағы негізгі технологиялық цикл алдын ала бөліп, сұрыптаумен шектеледі, ал терең өңдеу мүмкіндіктері, соның ішінде мөрлік тақшаны қайта өңдеу және қымбат металды алу мүмкіндігі өте шектеулі болып тұр.

В Республике Казахстан управление ОЭЭО регулируется положениями Экологического кодекса РК, а также стандартом СТ РК 3753-2021 "Ресурсосбережение. Управление на всех этапах жизненного цикла отходами электротехнического и электронного оборудования, за исключением ртутьсодержащих устройств и приборов. Требования безопасности". Указанная категория отходов включена в систему расширенной ответственности производителей (РОП), что создает основу для регулирования данного потока.
Тем не менее, несмотря на наличие нормативной базы, уровень исполнения требований остается недостаточным. На практике отсутствует системный подход к организации раздельного сбора, безопасной утилизации и переработки ОЭЭО.
При прогнозируемом количестве населения Республике Казахстан в 24 млн человек в 2050 году в РК объем образования ОЭЭО ожидается в размере 18 кг на душу населения. За период 2023-2030 годы совокупный объем образованных ОЭЭО в Казахстане может составить около 1,85 млн тонн, а в период до 2050 года - приблизительно 9 млн тонн.
Недостаток системного учета и мониторинга сбора и переработки ОЭЭО, отсутствие инфраструктуры для населения, слабые звенья глубокой переработки, пробелы в реализации механизма РОП, низкая законопослушность и информированность требуют комплексного внедрения мировых практик (Германия, Франция, Япония, США, Южная Корея, Китай, ЕС, РФ).
2.8. Опасные медицинские отходы
Регулирование опасных медицинских отходов осуществляется на основе Экологического кодекса Республики Казахстан, Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан и Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, а также национальных стандартов, таких, как СТ РК 3498-2019, СТ РК 1513-2019 и СТ РК 3822-2022.
По данным экологической отчетности объем отходов классов "Б" и "В" в 2020 году составил более 63 млн тонн, что меньше, чем в 2019 году (до 110 млн тонн). На 2022-2023 годы информация по образованным отходам отражена на рисунке 4.
Рисунок 4 - Объемы образованных ОМО (по данным МЗ РК).
Основные проблемы: недостоверность данных от ЛПУ и медицинских лабораторий, особенно в частных организациях, отсутствие нормативов образования отходов в зависимости от профиля ЛПУ, нарушение правил сортировки и демпинг со стороны недобросовестных субъектов бизнеса на рынке утилизации, низкий уровень мониторинга за недобросовестными поставщиками услуг по удалению, попадание якобы обезвреженных отходов из ЛПУ на полигоны ТБО, незаконное захоронение отходов на свалках и их открытое сжигание без соблюдения стандартов. Пандемия COVID-19 показала слабость инфраструктуры и учета.

Қазақстан Республикасында ЭЭЖҚ басқару Қазақстан Республикасы Экология кодексінің ережелерімен, сондай-ақ ҚР СТ 3753-2021 "Ресурс үнемдеу. Құрамында сынап бар құрылғылар мен аспаптарды қоспағанда, өмірлік циклдің барлық кезеңдерінде электротехникалық және электрондық жабдықтардың қалдықтарын басқару. Қауіпсіздік талаптары" стандартымен реттеледі. Қалдықтардың көрсетілген санаты өндірушілердің кеңейтілген жауапкершілік жүйесіне (ӨКМ) енгізілген, бұл осы лекті реттеу үшін негіз қалыптастырады.
Дегенмен, нормативтік базаның болуына қарамастан, талаптар жеткілікті деңгейде орындалмайды. Іс жүзінде ЭЭЖҚ-ны бөлек жинауды, қауіпсіз кәдеге жаратуды және қайта өңдеуді ұйымдастырудың жүйелі тәсілдері жоқ.
2050 жылы ҚР халқының болжамды саны 24 млн адам болса, ҚР-да ЭЭЖҚ-ның түзілу көлемі жан басына шаққанда 18 кг мөлшерінде болады деп жобаланып отыр. 2023 – 2030 жылдар кезеңінде Қазақстанда түзілген ЭЭЖҚ жиынтық көлемі шамамен 1,85 млн тоннаны, ал 2050 жылға дейінгі кезеңде шамамен 9 млн тоннаны құрауы мүмкін.
ЭЭЖҚ жинау мен қайта өңдеудің жүйелі есебі мен мониторингінің жеткілісіздігі, халыққа арналған инфрақұрылымның болмауы, терең қайта өңдеудің әлсіз топтары, ӨКМ тетігін іске асырудағы олқылықтар, заңға бағынушылық пен ақпараттандырудың төмендігі әлемдік практикаларды (Германия, Франция, Жапония, АҚШ, Оңтүстік Корея, Қытай, ЕО, РФ) кешенді енгізуді талап етеді.
2.8. Қауіпті медициналық қалдықтар
Қауіпті медициналық қалдықтарды реттеу Қазақстан Республикасының Экология кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі мен Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің бұйрықтары, сондай-ақ 3498-2019 ҚР СТ, 1513-2019 ҚР СТ және 3822-2022 ҚР СТ сияқты ұлттық стандарттар негізінде жүзеге асырылады.
Экологиялық есептіліктің деректері бойынша 2020 жылы "Б" және "В" класты қалдықтардың көлемі 63 млн тоннадан асты, бұл 2019 жылмен салыстырғанда (110 млн тоннаға дейін) аз. 2022 – 2023 жылдар бойынша түзілген қалдықтар туралы ақпарат 4-суретте көрсетілген.
4-сурет. Түзілген ҚМҚ көлемдері (ҚР ДСМ деректері бойынша)
Негізгі проблемалар: ЕПМ және медициналық зертханалардан, әсіресе жеке ұйымдардан алынған деректердің дұрыс еместігі, ЕПМ бейініне байланысты қалдықтардың түзілу нормативтерінің болмауы, кәдеге жарату нарығында жосықсыз бизнес субъектілері тарапынан сұрыптау ережелерінің бұзылуы және демпинг, жою бойынша жосықсыз қызмет көрсетушілерді мониторингілеу деңгейінің төмендігі, ТҚҚ полигондарына ЕПМ-дан залалсыздандырылған қалдықтардың түсуі, қалдықтарды полигондарда заңсыз көму және оларды стандарттарды сақтамай ашық жағу. COVID-19 пандемиясы инфрақұрылым мен есепке алудың әлсіздігін көрсетті.

2.9. Ртутьсодержащие отходы
Ртутьсодержащие отходы (РСО) представляют серьезную экологическую проблему из-за высокотоксичного вещества - ртути. К РСО относятся отработанные осветительные приборы (люминесцентные и компактные люминесцентные лампы), бытовые изделия с ртутью, включая термометры. Согласно Экологическому кодексу Республики Казахстан, эти отходы классифицируются как опасные, что требует особого подхода к управлению.
Управление РСО в Казахстане регулируется Экологическим кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "Об энергосбережении" и приказами Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан. Национальные стандарты определяют классификацию, методы переработки и требования к оборудованию. С 2013 года реализуется программа раздельного сбора РСО через установку специализированных контейнеров, но охват регионов ограничен, а финансирование недостаточно. Статистический учет ведется нерегулярно.
Импорт ртутьсодержащих ламп стабилен, несмотря на развитие светодиодных технологий. Бытовая сфера остается основным источником РСО, требуя усиления мер по сбору и утилизации. Новые нормы Экологического кодекса Республики Казахстан обязывают раздельный сбор всех видов ламп, включая не ртутьсодержащие, за счет опасных компонентов.
Основными проблемами являются: стабильный импорт ртутьсодержащих ламп при преобладании бытовых источников их образования, низкая вовлеченность бизнеса в переработку, слабая информированность населения, формальное исполнение требований раздельного сбора и игнорирование отдельными акиматами норм закона об энергосбережении.
2.10. Исторические загрязнения и бесхозяйные отходы
В Экологическом кодексе Республики Казахстан понятие "исторические загрязнения" в разделе 6 определяется как накопленный экологический ущерб, возникший в результате прежней деятельности, обязанность по устранению которой не была выполнена или выполнена неполностью.
Известные загрязненные территории: город Темиртау, Павлодарская область, город Житикара, Мангистауская область. В почвах, поверхностных и подземных водах города Темиртау накоплены тяжелые металлы, в Павлодарской области - ртуть в почве и подземных водах, в городе Житикаре - миграция ртути и мышьяка из Иловой горы в окружающую среду.
Проблемы: устаревшая информация в государственном реестре объектов исторических загрязнений, недостаток финансирования и нахождение исторических загрязнений на балансе местных исполнительных органов и других структур, не имеющих финансовых возможностей и компетенций по их ликвидации.
Настоящая Концепция не рассматривает вопросы управления отходами, образующимися в рамках реализации расширенных обязательств производителей (импортеров). К таким отходам относятся:
упаковка (картонная/бумажная, стеклянная, полимерная, металлическая и комбинированная);
автокомпоненты (отработанные шины, масла, аккумуляторные батареи);
лампы;
транспортные средства и самоходная сельскохозяйственная техника, вышедшие из эксплуатации.
Это обусловлено тем, что действующее законодательство Республики Казахстан уже регулирует порядок исполнения расширенных обязательств производителей (импортеров) в части сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации таких отходов после утраты потребительских свойств продукции.
Исключение составляют отходы электронного и электрического оборудования.
Законодательство в этой сфере отходов РОП продолжает совершенствоваться с учетом международного опыта.
В сфере управления историческими отходами в Казахстане сохраняются системные проблемы, препятствующие их эффективной ликвидации и предотвращению дальнейшего негативного воздействия на окружающую среду. Отсутствует единый реестр загрязненных территорий и объектов, что затрудняет комплексную оценку масштабов проблемы и приоритизацию мер. Недостаточный объем финансирования ограничивает проведение работ по обследованию, рекультивации и мониторингу, а фрагментарное правовое регулирование не обеспечивает целостного подхода к управлению историческими отходами и закрепления ответственности за их устранение.

2.9. Құрамында сынап бар қалдықтар
Құрамында сынап бар қалдықтар (ҚСҚ) уыттылығы жоғары сынапқа байланысты маңызды экологиялық проблема болып табылады. ҚСҚ-ға пайдаланылған жарықтандыру құрылғылары (люминесцентті және шағын люминесцентті шамдар) және термометрлерді қоса алғанда, сынабы бар тұрмыстық бұйымдар жатады. Қазақстан Республикасының Экология кодексіне сәйкес бұл қалдықтар қауіпті деп жіктеледі, оны басқару үшін ерекше тәсілді талап етеді.
Қазақстандағы ҚСҚ-ны басқару Қазақстан Республикасының Экология кодексімен, "Энергия үнемдеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен және Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің бұйрықтарымен реттеледі. Ұлттық стандарттар жіктеуді, қайта өңдеу әдістерін және жабдыққа қойылатын талаптарды белгілейді. 2013 жылдан бастап арнайы контейнерлерді орнату арқылы ҚСҚ-ны бөлек жинау бағдарламасы жүзеге асырылуда, бірақ өңірлерді қамту саны шектеулі және қаржыландыру жеткіліксіз. Статистикалық есеп жүйелі жүргізілмейді.
Құрамында сынап бар шамдардың импорты жарық диодты технологияның дамуына қарамастан әлі де тұрақты болып отыр. Тұрмыстық сала ҚСҚ-ның негізгі көзі болып отыр, жинау және кәдеге жарату шараларын күшейтуді талап етеді. Қазақстан Республикасы Экология кодексінің жаңа нормалары шамдардың барлық түрлерін, оның ішінде құрамында сынабы жоқ шамдарды қауіпті компоненттерді ескеріп бөлек жинауды міндеттейді.
Негізгі проблемалар мыналар: құрамында сынабы бар шамдардың тұрмыстық пайда болу көздері басым болған кездегі тұрақты импорты, бизнестің қайта өңдеуге атсалысуының төмендігі, халықтың хабардар болу деңгейінің төмендігі, бөлек жинау талаптарының формальды орындалуы және жекелеген әкімдіктердің энергия үнемдеу туралы заң нормаларын елемеуі.
2.10. Тарихи ластану және иесіз қалдықтар
Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 6-бөліміндегі "тарихи ластану" ұғымы бұрынғы қызметтің нәтижесінде туындаған, жою жөніндегі міндет орындалмаған немесе толық орындалмаған жинақталған экологиялық залал ретінде айқындалады.
Ластанған белгілі аумақтар: Теміртау қаласы, Павлодар облысы, Жітіқара қаласы, Маңғыстау облысы. Теміртау қаласының топырағында, жерүсті және жерасты суларында ауыр металдар жинақталған, Павлодар облысында сынап топырақ пен жерасты суларында кездеседі, Жітіқара қаласында Лайлы тауынан қоршаған ортаға сынап пен күшәланың көшуі байқалады.
Проблемалар: тарихи ластану объектілерінің мемлекеттік тізіліміндегі ескірген ақпарат, қаржыландырудың болмауы және тарихи ластанудың жергілікті атқарушы органдар мен оларды жою бойынша қаржылық мүмкіндіктері мен құзыретті жоқ басқа құрылымдардың теңгерімінде болуы.
Осы Тұжырымдамада өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерін іске асыру шеңберінде түзілетін қалдықтарды басқару мәселелері қаралмайды. Мұндай қалдықтарға мыналар жатады:
қаптама (картон/қағаз, шыны, полимер, металл және аралас);
автокомпоненттер (пайдаланылған шиналар, майлар, аккумулятор батареялары);
шамдар;
пайдаланудан шыққан көлік құралдары және өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасы.
Бұл Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы, өнім тұтынушылық қасиеттерінен айырылғаннан кейін мұндай қалдықтарды сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату бөлігінде өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерін орындау тәртібін реттейтіндігіне байланысты.
Осы ӨКМ қалдықтар саласындағы заңнама халықаралық тәжірибені ескере отырып одан әрі жетілдірілуде.
Қазақстанда тарихи қалдықтарды басқару саласында оларды тиімді жоюға және қоршаған ортаға одан әрі теріс әсерді болғызбауға кедергі келтіретін жүйелі проблемалар сақталып отыр. Ластанған аумақтар мен объектілердің бірыңғай тізілімі жоқ, бұл проблеманың ауқымын кешенді бағалауды және шараларға басымдық беруді қиындатады. Қаржыландыру көлемінің жеткіліксіздігі тексеру, рекультивация және мониторинг жұмыстарын жүргізуді шектейді, ал фрагменттік құқықтық реттеу тарихи қалдықтарды басқарудың біртұтас тәсілін және оларды жою үшін жауапкершілікті бекітуді қамтамасыз етпейді.

2.11. Общий анализ состояния сферы управления всеми видами отходов в Республике Казахстан
Промышленные отходы
Сильные стороны
Наличие нормативно-правовой базы (Экологический кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", и другие). Частичное законодательное признание ТМО как ресурса.
Опыт успешных проектов по переработке ТМО (ТОО "Сары Казына"). Наличие научно-технической базы (НЦ КПМС, отраслевые НИИ, международные проекты). Отработанные технологии по использованию золы, микросфер, гипсов и иных побочных продуктов в строительстве и промышленности. Наличие крупных переработчиков нефтяных отходов, локальные мощности для утилизации.
Слабые стороны
Отсутствие эффективной и достоверной системы учета и мониторинга потоков промышленных отходов по всему жизненному циклу (от образования до восстановления или удаления). Недостаточная инфраструктура и морально устаревшие мощности по переработке (шламохранилища, золоотвалы, полигоны). Низкая вовлеченность накопленных отходов в хозяйственный оборот. Недостаточные стимулы и финансирование у предприятий; высокая стоимость переработки и технологий. Ограниченное внедрение инновационных технологий, слабая интеграция науки и бизнеса. Фрагментарный мониторинг загрязнений, отсутствие достоверной статистики по многим видам отходов. Плата за переработанные остатки; административные барьеры. Географическая удаленность и логистические трудности при транспортировке крупнотоннажных отходов к переработчикам.
Возможности
Наличие значительных объемов накопленных отходов, из которых можно извлекать ценные компоненты. Увеличение спроса на вторичное сырье в рамках циркулярной экономики (строительство, дорожные смеси, композиты). Привлечение "зеленых" инвестиций (EBRD, GIZ, ESG-фонды), международное сотрудничество. Вовлечение ТМО, золы, синтетического гипса в хозяйственный оборот через стандартизацию и НДТ. Развитие переработки золы, гипсов, нефтешламов в стройматериалы и рекультивационные смеси. Создание новых рабочих мест и кластеров переработки промышленных отходов. Развитие частно-государственного партнерства для создания региональных центров по переработке химических и нефтяных отходов. Модернизация ТЭС с внедрением "сухих" технологий золоулавливания с учетом технологических и планировочных возможностей. Введение национальных стандартов на продукцию из отходов (шлаки, золы, гипс). Создание национального центра по управлению отходами, внедрение наилучших доступных техник (НДТ), усиление нормативной базы и государственная поддержка "зеленых" технологий. Возможность заимствования международного опыта и внедрения новых технологий очистки и переработки.
Угрозы
Высокая волатильность мировых цен на сырье, влияющая на рентабельность проектов по утилизации ТМО и нефтеотходов. Потеря ценных компонентов в накопленных отходах при длительном хранении. Геотехническая и экологическая нестабильность старых хвостохранилищ, угроза техногенных аварий. Угроза миграции токсичных компонентов химических отходов (шестивалентный хром, нефтепродукты) в почву и воду.
Социальная напряженность в регионах с высоким накоплением отходов и загрязненными территориями. Рост рисков ЧС при управлении нефтегазовыми отходами и аварийных выбросах. Недостаток финансирования модернизации и низкая рентабельность новых технологий переработки. Высокие затраты на модернизацию и переоснащение предприятий (например, перевод ТЭЦ на сухое золоулавливание).
Коммунальные, крупногабаритные, пищевые, растительные, сельскохозяйственные отходы
Сильные стороны
Развитая нормативная база (Экологический и Земельный кодексы Республики Казахстан, НДТ). Действующий механизм РОП через АО "Жасыл даму". Запрет на захоронение некоторых видов отходов закреплен законодательно. Прогнозируемое образование отходов, интерес бизнеса к переработке, активность профессиональных ассоциаций, наличие научных кадров, участие профильных государственных органов.
Слабые стороны
Отсутствие отраслевого Закона "Об управлении отходами" и согласованной системы подзаконных актов. Дефицит перерабатывающих мощностей, инфраструктура не соответствует требованиям переработки и утилизации. Отсутствие регионального подхода и равномерного охвата услугами. Отсутствие централизованного учета, прозрачного отслеживания потоков, неполный сбор данных. Низкий уровень институциональной координации и аналитической поддержки. Недостаточная экологическая культура и слабые стимулы для раздельного сбора.
Возможности
Принятие Закона "Об управлении отходами" с учетом мировых практик (Япония, Южная Корея, США, РФ) и набором подзаконных нормативов, формирование единой системы регулирования. Внедрение современных решений, цифровизация всей цепочки управления отходами. Экономические стимулы (субсидии, гранты, поддержка предприятий и кадровых программ). Реализация интегрированных проектов в агломерациях, масштабирование успешных решений через пилотные проекты. Развитие рынков переработки и выход на внешние рынки с органическими продуктами.
Угрозы
Ухудшение экологической и санитарной обстановки. Отсутствие единой платформы, слабая координация между участниками, рост теневого сектора. Неэффективные инвестиции, обусловленные недостатком достоверной информации и применением неподтвержденных технологических решений. Формирование кадрового дефицита, обусловленного снижением интереса к отрасли и недостаточной системой образовательной поддержки. Социальное напряжение, вызванное организационными сбоями и дефицитом прозрачности в управленческих процессах.
Строительные отходы
Сильные стороны
Наличие классификации отходов по типу, габаритам и опасности. Преобладание неопасных отходов. Потенциал повторного использования и переработки запрет на захоронение.
Слабые стороны
Отсутствие учета и цифровой инфраструктуры, недостаток специализированных площадок и перерабатывающих мощностей. Высокие инвестиционные барьеры. Низкий уровень соблюдения требований на стройплощадках.
Возможности
Создание цифровой подсистемы "Строительные отходы". Разработка нормативной базы и технических регламентов. Внедрение международных практик и повышение экологической культуры и вовлеченности бизнеса.
Угрозы
Рост площадей полигонов ТБО и промышленных отходов. Ухудшение экологической ситуации. Социальное недовольство из-за непрозрачности. Игнорирование законодательства на практике.
Отходы электронного и электрического оборудования
Сильные стороны

2.11. Қазақстан Республикасындағы қалдықтардың барлық түрлерін басқару саласының жай-күйін жалпы талдау
Өнеркәсіптік қалдықтар
Мықты тұстары
Нормативтік-құқықтық базаның болуы (Қазақстан Республикасының Экология кодексі, "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі және т.б.). ТМТ заңнамада ресурс ретінде ішінара тану.
ТМТ қалдықтарын қайта өңдеу бойынша табысты жобалардың тәжірибесі ("Сары Қазына" ЖШС). Ғылыми-техникалық базаның болуы (КПМС ҰО, салалық ҒЗИ, халықаралық жобалар). Құрылыс пен өнеркәсіпте күлді, микросфераларды, гипстерді және басқа да жанама өнімдерді пайдалану бойынша пысықталған технологиялар. Мұнай қалдықтарын ірі өңдеушілердің болуы, кәдеге жаратуға арналған жергілікті қуаттар.
Әлсіз тұстары
Барлық өмірлік цикл бойынша (түзілуінен қалпына келтірілген немесе жойылған) өнеркәсіптік қалдықтар легін есепке алу мен мониторингілеудің тиімді және сенімді жүйесінің болмауы. Қайта өңдеу бойынша инфрақұрылымның жеткіліксіздігі және моральдық ескірген қуаттар (шлам қоймалары, күл үйінділері, полигондар). Жинақталған қалдықтардың шаруашылық айналымға тартылуы төмен. Кәсіпорындарда ынталандыру мен қаржыландырудың жеткіліксіздігі; қайта өңдеу мен технологияның жоғары құны. Инновациялық технологияларды шектеулі енгізу, ғылым мен бизнестің әлсіз интеграциясы. Ластанудың фрагменттік мониторингі, қалдықтардың көптеген түрлері бойынша шынайы статистиканың болмауы. Қайта өңделген қалдықтарға төлемнің сақталуы және әкімшілік кедергілер. Ауыр тонналы қалдықтарды қайта өңдеушілерге тасымалдаудағы географиялық қашықтық пен логистикалық қиындықтар.
Мүмкіндіктер
Құнды компоненттерді алуға болатын жинақталған қалдықтардың едәуір көлемінің болуы. Толассыз экономика шеңберінде қайталама шикізатқа сұраныстың артуы (құрылыс, жол қоспалары, композиттер). "Жасыл" инвестицияны тарту (EBRD, GIZ, ESG-қорлар), халықаралық ынтымақтастық. ТМТ, күлді және синтетикалық гипсті стандарттау және ЕҚТ арқылы шаруашылық айналымына тарту. Күлді, гипстерді, мұнай шламдарын құрылыс материалдары мен рекультивациялық қоспаларға қайта өңдеуді дамыту. Жаңа жұмыс орындары мен өнеркәсіптік қалдықтарды қайта өңдеу кластерлерін құру. Химиялық және мұнай қалдықтарын қайта өңдеу жөніндегі өңірлік орталықтар құру үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту. Технологиялық және жоспарлау мүмкіндіктерін ескере отырып, ЖЭС-ті күлді тұтып қалудың "құрғақ" технологияларын енгізу арқылы жаңғырту. Қалдықтардан жасалған өнімдерге (қож, күл, гипс) ұлттық стандарттарды енгізу. Қалдықтарды басқару жөніндегі ұлттық орталықты құру, ең үздік қолжетімді техникаларды (ЕҚТ) ендіру, нормативтік базаны күшейту және "жасыл" технологияларды мемлекеттік қолдау. Халықаралық тәжірибені бейімдеу және тазалау мен қайта өңдеудің жаңа технологияларын енгізу мүмкіндігі.
Қауіптер
ТМТ және мұнай қалдықтарын кәдеге жарату жөніндегі жобалардың рентабельділігіне әсер ететін шикізаттың әлемдік бағасының жоғары құбылмалылығы. Ұзақ сақтау кезінде жинақталған қалдықтардағы құнды компоненттердің жоғалуы. Ескі қалдық қоймаларының геотехникалық және экологиялық тұрақсыздығы, техногендік авариялар қаупі. Химиялық қалдықтардағы уытты компоненттердің (алты валентті хром, мұнай өнімдері) топырақ пен суға көшу қаупі.
Қалдықтар көп жиналған және аумақтары ластанған өңірлердегі әлеуметтік шиеленіс. Мұнай-газ қалдықтарын және авариялық шығарындыларды басқару кезінде ТЖ тәуекелдерінің өсуі. Жаңғыртуды қаржыландырудың жетіспеушілігі және қайта өңдеудің жаңа технологияларының төмен рентабельділігі. Кәсіпорындарды жаңғыртуға және қайта жарақтандыруға жоғары шығындар (мысалы, ЖЭО-ны құрғақ күл тұтуға ауыстыру).
Коммуналдық, ірі габаритті, азық-түлік, өсімдік, ауыл шаруашылығы қалдықтары
Мықты тұстары
Дамыған нормативтік база (Қазақстан Республикасының Экология және Жер кодекстері, ЕҚТ). "Жасыл даму" АҚ арқылы ӨКМ тетігінің қолданыста болуы. Қалдықтардың кейбір түрлерін көмуге тыйым салу заңмен бекітілген. Қалдықтардың болжамды түзілуі, бизнестің қайта өңдеуге деген қызығушылығы, кәсіби қауымдастықтардың белсенділігі, ғылыми кадрлардың болуы, бейінді мемлекеттік органдардың қатысуы.
Әлсіз тұстары
"Қалдықтарды басқару туралы" салалық заңның болмауы және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің келісілген жүйесінің жоқтығы. Қайта өңдеу қуаттарының тапшылығы, инфрақұрылым қайта өңдеу және кәдеге жарату талаптарына сәйкес келмейді. Өңірлік тәсілдің болмауы және көрсетілетін қызметтермен біркелкі қамтылмауы. Орталықтандырылған есепке алу жүйесінің, қалдықтар легін ашық бақылаудың болмауы және деректердің толық жиналмауы. Институционалдық үйлестіру мен талдамалық қолдау деңгейінің төмендігі. Экологиялық мәдениеттің жеткіліксіздігі және бөлек жинау үшін ынталандырудың әлсіз болуы.
Мүмкіндіктер
Әлемдік практиканы (Жапония, Оңтүстік Корея, АҚШ, Ресей Федерациясы) және заңға тәуелді нормативтер жиынтығын ескере отырып, "Қалдықтарды басқару туралы" заңды және оған ілеспе заңға тәуелді нормативтерді қабылдау, бірыңғай реттеу жүйесін қалыптастыру. Қалдықтарды басқарудың барлық тізбегін қамтитын қазіргі заманғы шешімдерді енгізу және цифрландыру. Экономикалық ынталандыру (субсидиялар, гранттар, кәсіпорындарды және кадрлық бағдарламаларды қолдау). Агломерацияларда интеграцияланған жобаларды іске асыру, пилоттық жобалар арқылы табысты шешімдерді масштабтау. Қайта өңдеу нарықтарын дамыту және органикалық өнімдермен сыртқы нарықтарға шығу.
Қауіптер
Экологиялық және санитарлық жағдайдың нашарлауы. Бірыңғай цифрлық платформаның болмауы, қатысушылар арасындағы үйлестірудің әлсіздігі және көлеңкелі сектордың өсуі. Шынайы ақпараттың жеткіліксіздігі және расталмаған технологиялық шешімдерді қолдану салдарынан тиімсіз инвестицияның қалыптасуы. Салаға деген қызығушылықтың төмендеуіне және білім беру жүйесінің жеткіліксіздігіне байланысты кадр тапшылығының ұлғаюы. Басқару процестерінің ашық болмауы мен ұйымдастырушылық іркілістерден туындайтын әлеуметтік шиеленіс.
Құрылыс қалдықтары
Мықты тұстары
Қалдықтардың түрі, көлемі және қауіптілігі бойынша жіктелуінің болуы. Қауіпті емес қалдықтардың басым болуы. Қайта пайдалану және қайта өңдеу әлеуеті, көмуге тыйым салу.
Әлсіз тұстары
Құрылыс қалдықтарын есепке алу жүйесінің және цифрлық инфрақұрылымның болмауы, арнайы алаңдар мен қайта өңдеу қуаттарының жетіспеушілігі. Жоғары инвестициялық кедергілер. Құрылыс алаңдарында талаптарды сақтау деңгейінің төмендігі.
Мүмкіндіктер
"Құрылыс қалдықтары" атты цифрлық қосалқы жүйені (ішкі жүйені) құру. Нормативтік базаны және техникалық регламенттерді әзірлеу. Халықаралық тәжірибелерді енгізу, экологиялық мәдениетті арттыру және бизнестің құрылыс қалдықтарын басқаруға тартылуын күшейту.
Қауіптер
ТҚҚ және өнеркәсіптік қалдықтар полигондары ауданының ұлғаюы. Экологиялық жағдайдың нашарлауы. Процестердің ашық болмауына байланысты әлеуметтік наразылықтың өсуі. Іс жүзінде заңнаманы елемеу.
Электронды жабдық пен электр жабдығының қалдықтары
Мықты тұстары

Утверждены экологические требования (Экологический кодекс Республики Казахстан и стандарт СТ РК 3753-2021), внедрена система РОП, работают специализированные предприятия, преимущественно в крупных городах.
Слабые стороны:
Отсутствие системы учета и мониторинга образования и переработки ОЭЭО. Низкий уровень исполнения требований законодательства. Низкий уровень переработки - 8,8 % в 2019 году. Слабое развитие отрасли переработки, в том числе глубокой. Отсутствие инфраструктуры для сбора ОЭЭО у населения и низкая информированность населения. Механизмы РОП охватывают не все этапы жизненного цикла продукции, специализированные предприятия испытывают недостаток финансирования, механизмы поддержки отсутствуют.
Возможности
Рост объемов образования ОЭЭО создает потенциал для развития перерабатывающей отрасли, интеграции принципов циркулярной экономики, внедрения наилучших доступных технологий, привлечения инвестиций, расширения международного сотрудничества и формирования культуры ответственного потребления.
Угрозы
Быстрый рост объемов ОЭЭО (почти в три раза к 2050 году), экологические риски (попадание опасных веществ в окружающую среду), потери вторичных ресурсов, риск нелегальных свалок, неэффективность механизмов без реформ и инвестиций.
Медицинские отходы
Сильные стороны
С введением в действие Экологического кодекса Республики Казахстан в 2021 году установлено обязательное лицензирование операторов, осуществляющих деятельность по обращению с медицинскими отходами. Общественные организации и СМИ активно выявляют нарушения. Усилена роль санитарно-эпидемиологических служб и департаментов экологии. Часть операторов объектов увеличила емкости для временного хранения и обеззараживания отходов в период COVID-19. Крупные медицинские кластеры используют закрытые системы сбора и мобильные установки дезинфекции.
Слабые стороны
Расхождения в объемах отходов по годам, отсутствие единых методик расчета. Отсутствие нормативов затрудняет планирование мощностей и бюджетирование. Частые кадровые проблемы и ошибки при сортировке. Нестыковки в требованиях к временным хранилищам и упаковке. Нарушения условий хранения и смешивание классов отходов. Недобросовестные операторы объектов подрывают финансовую устойчивость легальных компаний. Отсутствуют типовые квалификационные требования для компаний, утилизирующих медицинские отходы, в соответствии с Экологическим кодексом Республики Казахстан. Рост незаконных свалок, особенно в сельской местности.
Возможности
Online-учет и мониторинг отходов. Нормативы образования отходов: для точного расчета тарифов и мощностей. Единые требования и программы обучения для операторов объектов. Инвестиции в современные методы обеззараживания. ГЧП: строительство комплексов по переработке отходов. Международное сотрудничество, гранты от ВОЗ и ПРООН. Общественные инициативы, раздельный сбор и мониторинг качества услуг.
Угрозы
Рост объемов отходов: при ограниченных мощностях переработки. Снижение числа добросовестных операторов объектов: из-за излишне мягких требований по лицензированию. Экологические риски: загрязнение почвы и водоемов вблизи свалок. Коррупция при выдаче лицензий и приемке отчетности. Непрозрачное ценообразование и недобросовестная конкуренция могут привести к уходу с рынка ответственных операторов объектов. Недостаточное финансирование региональных программ, особенно в отдаленных районах.
Ртутьсодержащие отходы
Сильные стороны
Экологический кодекс Республики Казахстан с 2021 года обязывает раздельный сбор всех видов ламп. Сбор и учет РСО через АО "Жасыл даму" за счет производителей и импортеров. С 2013 года установлено более
2 600 контейнеров, апробированы технологии. Регулярные акции и обучение для населения и бизнеса.
Слабые стороны
Инфраструктура раздельного сбора в некоторых регионах отсутствует. Фрагментарные данные затрудняют мониторинг и планирование. Закупка контейнеров не по стандартам, недостаточное обслуживание. Высокий уровень РСО из-за импорта ртутьсодержащих ламп. Недостаток стимулов и недоплата по ЕРО. Многие выбрасывают ртутьсодержащие лампы в общий мусорооборот.
Возможности

Экологиялық талаптар бекітілді (Қазақстан Республикасының Экология кодексі және 3753-2021 ҚР СТ). ӨКМ жүйесі енгізілді, арнайы кәсіпорындар негізінен ірі қалаларда жұмыс істейді.
Әлсіз тұстары
ЭЭЖҚ-ның түзілуін және қайта өңделуін есепке алу мен мониторингілеу жүйесінің болмауы. Заңнама талаптарын орындау деңгейінің төмендігі. Қайта өңдеу деңгейінің төмендігі – 2019 жылы 8,8 %. Қайта өңдеу саласының, оның ішінде терең қайта өңдеу сегментінің әлсіз дамуы. Халық үшін ЭЭЖҚ жинауға арналған инфрақұрылымның болмауы және халықтың хабардар болу деңгейінің төмендігі. ӨКМ тетіктері өнімнің өмірлік циклінің барлық кезеңдерін толық қамтымайды, арнайы кәсіпорындардың қаржыландыру тапшылығын сезінуі және қолдау тетіктерінің болмауы.
Мүмкіндіктер
ЭЭЖҚ түзілу көлемінің өсуі қайта өңдеу саласын дамыту, толассыз экономика қағидаттарын интеграциялау, ең үздік қолжетімді технологияларды енгізу, инвестиция тарту, халықаралық ынтымақтастықты кеңейту және жауапты тұтыну мәдениетін қалыптастыру үшін әлеует қалыптастырады.
Қауіптер
ЭЭЖҚ көлемінің жылдам өсуі (2050 жылға қарай шамамен үш есеге дейін), экологиялық тәуекелдер (қоршаған ортаға қауіпті заттардың түсуі), қайталама ресурстардың ысырап болуы, заңсыз қоқыс үйінділерінің артуы, реформалар мен инвестиция болмаған жағдайда қолданыстағы тетіктердің тиімсіздігі.
Медициналық қалдықтар
Мықты тұстары
Қазақстан Республикасының Экология кодексі қолданысқа енгізілгеннен кейін 2021 жылдан бастап медициналық қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын операторларды міндетті лицензиялау белгіленді. Қоғамдық ұйымдар мен БАҚ бұзушылықтарды белсенді түрде анықтайды. Санитарлық-эпидемиологиялық қызметтер мен экология департаменттерінің рөлі күшейтілді. COVID-19 пандемиясы кезеңінде кейбір объектілердің операторлары қалдықтарды уақытша сақтау және зарарсыздандыру үшін сыйымдылықтарды ұлғайтты. Ірі медициналық кластерлерде қалдықтарды жинаудың жабық жүйелері және мобильді дезинфекциялық қондырғылар пайдаланылады.
Әлсіз тұстары
Қалдықтардың жылдар бойынша көлеміндегі сәйкессіздіктер, бірыңғай есептеу әдістемесінің болмауы. Қалдықтардың түзілу нормативтерінің болмауы қуаттарды жоспарлауды және бюджеттеуді қиындатады. Кадрлық проблемалар және қалдықтарды сұрыптау кезіндегі қателіктер. Уақытша сақтау орындары мен қаптамаға қойылатын талаптардағы сәйкессіздіктер. Сақтау шарттарын бұзу және медициналық қалдықтар сыныптарын араластыру. Объектілердің жосықсыз операторлары заңды жұмыс істейтін компаниялардың қаржылық тұрақтылығына нұқсан келтіреді. Қазақстан Республикасының Экология кодексіне сәйкес медициналық қалдықтарды кәдеге жарататын компаниялар үшін үлгілік біліктілік талаптарының болмауы. Заңсыз қоқыс үйінділерінің, әсіресе ауылдық жерлерде көбеюі.
Мүмкіндіктер
Қалдықтарды оnline есепке алу және мониторингілеу. Қалдықтардың түзілу нормативтерін: тарифтер мен қуаттарды дәл есептеуге арналған. Объектілер операторларына арналған бірыңғай талаптар мен оқыту бағдарламалары. Залалсыздандырудың заманауи әдістеріне инвестиция. МЖӘ: қалдықтарды қайта өңдеу кешендерін салу. Халықаралық ынтымақтастық, ДДҰ және БҰҰ ДБ гранттары. Қоғамдық бастамалар, қалдықтарды бөлек жинау және көрсетілетін қызметтер сапасына мониторинг.
Қауіптер
Қалдықтар көлемінің өсуі: қайта өңдеу қуаттары шектеулі. Объектілердің адал операторлары санының төмендеуі: лицензиялау талаптарының шамадан тыс жұмсақ болуына байланысты. Экологиялық қауіптер: қоқыс үйінділері маңындағы топырақ пен су объектілерінің ластануы. Лицензия беру және есептілікті қабылдау кезіндегі сыбайлас жемқорлық. Баға белгілеудің ашық болмауы және жосықсыз бәсекелестік объектілердің жауапты операторларының нарықтан кетуіне әкелуі мүмкін. Қаржыландырудың жеткіліксіздігі: әсіресе шалғай аудандардағы өңірлік бағдарламаларға.
Құрамында сынап бар қалдықтар
Мықты тұстары
Қазақстан Республикасының Экология кодексі 2021 жылдан бастап шамдардың барлық түрлерін бөлек жинауды міндеттейді. Өндірушілер мен импорттаушылар есебінен "Жасыл даму" АҚ арқылы ҚСҚ жинау және есепке алу. 2013 жылдан бастап 2 600-ден астам контейнер орнатылды, технологиялар сыналды. Тұрақты акциялар және халық пен бизнеске арналған оқыту.
Әлсіз тұстары
Кейбір өңірлерде бөлек жинау инфрақұрылымы жоқ. Фрагменттік деректер бақылау мен жоспарлауды қиындатады. Контейнерлердің стандарттарға сәйкес сатып алынбауы және жеткіліксіз қызмет көрсетілуі. Құрамында сынап бар шамдарды импорттауға байланысты ҚСҚ деңгейі жоғары. Ынталандырудың болмауы және ЕРО бойынша толық төлемеу. Кейбір тұрғындар құрамында сынап бар шамдарды жалпы қоқыс айналымына тастайды.
Мүмкіндіктер

Обязательная закупка контейнеров по стандарту СТ РК 2793-2015 для создания инфраструктуры. Оценка и стимулирование работы. Покрытие необслуживаемых регионов и замена изношенных контейнеров. Ежегодная отчетность и централизованный мониторинг. Привлечение инвестиций и стимулирование бизнеса. Вовлечение населения через СМИ, соцсети и эко-клубы. Внедрение в систему оценки эффективности деятельности МИО областей, городов республиканского значения и столицы, KPI к созданию инфраструктуры по сбору ртутных отходов, образовывающихся у населения через приобретение и установку контейнеров по СТ РК 2793-2015 с последующей переработкой ртутных отходов.
Угрозы
Увеличение нагрузки на инфраструктуру при задержке трансформации рынка. Риск сокращения услуг по сбору и демеркуризации из-за отсутствия инфраструктуры. Снижение доли легальной переработки без стимулов. Переполнение складов с жидкой ртутью, образовавшейся после переработки РСО. Загрязнение при неправильном хранении и утилизации. Возможность подделки отчетности. Сохранение привычки выбрасывать опасные лампы в общий мусор.
Бесхозяйные отходы и исторические загрязнения
Сильные стороны
Приняты приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 16 августа 2021 года № 329 "Об утверждении Правил выявления, оценки и учета объектов исторического загрязнения, в том числе ведение государственного реестра объектов исторического загрязнения" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2021 года № 24040) и приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 27 августа 2021 года № 345 "Об утверждении Правил ликвидации исторического загрязнения" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 августа 2021 года № 24178). Пилотные территории с мониторингом. Международное участие.
Слабые стороны
Отсутствие единой государственной программы ликвидации, централизованного реестра данных. Ограниченное финансирование и незавершенные работы, размытость ответственности собственников. Ограниченная техническая и кадровая база региональных служб.
Возможности
Консолидация ресурсов через НЦУО при АО "Жасыл даму". Включение норм касательно исторических загрязнений в Закон Республики Казахстан "Об управлении отходами". Расширение финансирования: государственный бюджет, "загрязнитель платит", международные доноры. Создание Единого государственного реестра объектов в электронном виде. Мобилизация частных инвестиций через ГЧП.
Угрозы
Риски для здоровья и экосистем при задержках рекультивации. Сопротивление собственников и промышленных гигантов дополнительным издержкам. Политические и бюджетные колебания. Коррупционные риски при распределении средств. Недостаточная общественная и экспертная вовлеченность. Нахождение исторических загрязнений на балансе местных исполнительных органов и других структур, не имеющих финансовых возможностей и компетенции по их ликвидации.

Инфрақұрылым құру үшін 2793-2015 ҚР СТ бойынша контейнерлерді міндетті сатып алу. Жұмысты бағалау және ынталандыру. Техникалық қызмет көрсетілмейтін өңірлерді қамтамасыз ету және тозған контейнерлерді ауыстыру. Жыл сайынғы есеп беру және орталықтандырылған мониторинг. Инвестиция тарту және бизнесті ынталандыру. Бұқаралық ақпарат құралдары, әлеуметтік желілер және эко-клубтар арқылы халықты тарту. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ЖАО қызметінің тиімділігін бағалау жүйесіне 2793-2015 ҚР СТ бойынша кейіннен сынап қалдықтарын қайта өңдей отырып, контейнерлерді сатып алу және орнату арқылы халықтан жиналған сынап қалдықтарын жинайтын инфрақұрылым құру жөнінде KPI енгізу.
Қауіптер
Нарық трансформациясының іркіліп, инфрақұрылымға жүктеменің ұлғаюы. Инфрақұрылымның болмауына байланысты жинау және демеркуризация бойынша көрсетілетін қызметтердің қысқару қаупі. Ынталандыру болмай, заңды қайта өңдеу үлесінің төмендеуі. ҚСҚ қайта өңдеуден кейін түзілген сұйық сынап жиналатын қоймалардың толып кетуі. Сақтау мен кәдеге жарату дұрыс болмаған кездегі ластау. Жалған есептілік ықтималдығы. Қауіпті шамдарды ортақ қоқысқа тастау әдетінің сақталуы.
Иесіз қалдықтар және тарихи ластану
Мықты тұстары
"Тарихи ластану объектілерін анықтау, бағалау және есепке алу, оның ішінде тарихи ластану объектілерінің мемлекеттік тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 тамызда № 24040 болып тіркелді) 2021 жылғы 16 тамыздағы № 329 және "Тарихи ластануды жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 31 тамызда № 24178 болып тіркелді) 2021 жылғы 27 тамыздағы № 345 бұйрығы бұйрықтары қабылданды. Халықаралық қатысу.
Әлсіз тұстары
Бірыңғай мемлекеттік жою бағдарламасының, орталықтандырылған деректер тізілімінің болмауы. Шектеулі қаржыландыру және аяқталмаған жұмыстар, меншік иелерінің жауапкершілігінің бұлыңғырлығы. Өңірлік қызметтердің техникалық және кадрлық базасы шектеулі.
Мүмкіндіктер
"Жасыл даму" АҚ жанындағы ҚБҰО арқылы ресурстарды шоғырландыру. "Қалдықтарды басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына тарихи ластануға қатысты нормаларды енгізу. Қаржыландыруды кеңейту: мемлекеттік бюджет, "ластаушы төлейді", халықаралық донорлар. Объектілердің бірыңғай мемлекеттік тізілімін электрондық түрде құру. МЖӘ арқылы жеке инвестицияны жұмылдыру.
Қауіптер
Рекультивацияны кешіктірген жағдайда денсаулық пен экожүйеге қауіп төндіреді. Меншік иелері мен өнеркәсіптік алпауыттардың қосымша шығындарға қарсы болуы. Саяси және бюджеттік ауытқулар. Қаражатты бөлу кезіндегі сыбайлас жемқорлық тәуекелдері. Қоғамдық және сараптамалық қатысудың жеткіліксіздігі. Тарихи ластанудың жергілікті атқарушы органдардың және оларды жою бойынша қаржылық мүмкіндіктері мен құзыреті жоқ басқа құрылымдардың теңгерімінде болуы.

2.12. Анализ обоснованности невключения радиоактивных отходов в Концепцию
Исключение радиоактивных отходов из рассматриваемой Концепции обусловлено их специфическими характеристиками, которые требуют особого подхода к их регулированию. Радиоактивные отходы представляют собой категорию материалов, обладающих исключительной опасностью для здоровья человека и окружающей среды, что обуславливает необходимость их строгого управления. Включение радиоактивных отходов в данную Концепцию было бы нецелесообразным по ряду причин. Во-первых, регулирование управления радиоактивными отходами часто носит конфиденциальный характер, что обусловлено их высокой опасностью и необходимостью защиты чувствительных данных. Во-вторых, специфические требования к хранению, транспортировке и утилизации радиоактивных отходов основываются на принципах отраслевой специализации согласно следующим нормативным актам:
1. Закон Республики Казахстан "Об использовании атомной энергии" регулирует вопросы по управлению, сбору, транспортировке, хранению и захоронению радиоактивных отходов.
2. Закон Республики Казахстан "О радиационной безопасности населения" регулирует общественные отношения в области обеспечения радиационной безопасности населения, в целях охраны его здоровья от вредного воздействия ионизирующего излучения.
3. Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании".
4. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" для хранения и захоронения радиоактивных отходов необходимо наличие лицензии на деятельность по обращению с радиоактивными отходами.
5. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 8 февраля 2016 года № 39 "Об утверждении Правил организации сбора, хранения и захоронения радиоактивных отходов и отработавшего ядерного топлива" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 марта 2016 года № 13537).
6. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-275/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 декабря 2020 года № 21822).
2.13. Анализ действующей методики тарифообразования, определения порядка распределения тарифа между участниками рынка
При расчете тарифа учитывается норма образования и накопления коммунальных отходов на одного жителя, которая рассчитывается по типовым правилам. При этом тарифы на ТБО в регионах не пересматривались на протяжении нескольких лет.
В целях повышения эффективности тарифной политики необходимо ввести обязательный пересмотр тарифов не реже одного раза в три года. Это позволит оперативно реагировать на изменения в инфляции, затратах и инвестиционной привлекательности отрасли.
Тарифы должны обеспечивать полное покрытие операционных и инвестиционных затрат операторов объектов, а также способствовать развитию инфраструктуры по сортировке отходов. Новая система тарифообразования должна быть направлена на обеспечение прозрачности, экономической обоснованности и регулярного пересмотра тарифов с учетом инфляционных процессов и изменений на рынке.

2.12. Тұжырымдамаға радиоактивті қалдықтарды қоспаудың негізділігін талдау
Қарастырылып отырған Тұжырымдамадан радиоактивті қалдықтарды алып тастау – оларды реттеу үшін талап етілетін тәсілдің ерекше сипаттамасына байланысты. Радиоактивті қалдықтар адам денсаулығы мен қоршаған ортаға айрықша қауіп төндіретін материалдар санатына жатады, оларды қатаң бақылауға алып, басқару қажет. Бірқатар себептерге байланысты осы Тұжырымдамаға радиоактивті қалдықтарды енгізу мүмкін емес. Біріншіден, радиоактивті қалдықтарды басқаруды реттеу көбінесе құпия сипатта болады, мұның өзі құпия деректердің аса қауіптілігіне және оларды қорғау қажеттілігіне байланысты. Екіншіден, радиоактивті қалдықтарды сақтау, тасымалдау және кәдеге жарату мына нормативтік актілерге негізделген салалық мамандандыру қағидаттарына сүйенеді:
1. "Атом энергиясын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңы радиоактивті қалдықтарды басқару, жинау, тасымалдау, сақтау және көму мәселелерін реттейді.
2. "Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы иондаушы сәулеленудің зиянды әсерінен халық денсаулығын қорғау мақсатында елдің радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы қоғамдық қатынастарды реттейді.
3. "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі.
4. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес радиоактивті қалдықтарды сақтау және көму үшін радиоактивті қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі қызметке лицензияның болуы қажет.
5. "Радиоактивті қалдықтар мен пайдаланылған ядролық отынды жинауды, сақтауды және көмуді ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 8 ақпандағы № 39 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 28 наурызда № 13537 болып тіркелген).
6. "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-275/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 желтоқсанда № 21822 тіркелген).
2.13. Қолданыстағы тариф белгілеу, нарыққа қатысушылар арасында тарифті бөлу тәртібін айқындау әдістемесін талдау
Тарифті есептеу кезінде үлгілік қағидалар бойынша есептелген бір тұрғынға шаққандағы коммуналдық қалдықтардың жиналу және жинақталу нормасы ескеріледі. Бұл ретте өңірлердегі ТҚҚ тарифтері бірнеше жылдан бері қайта қаралмаған.
Тарифтік саясаттың тиімділігін арттыру мақсатында тарифтерді кемінде үш жылда бір рет міндетті түрде қайта қарауды енгізу қажет. Бұл инфляцияның, шығындардың және инвестициялық тартымдылықтың өзгерістеріне жылдам әрекет етуге мүмкіндік береді.
Тарифтер объектілер операторларының операциялық және инвестициялық шығындарын толық өтеуге, сондай-ақ қалдықтарды сұрыптау жөніндегі инфрақұрылымды дамытуға ықпал етуге тиіс. Тариф белгілеудің жаңа жүйесі инфляциялық процестер мен нарықтағы өзгерістерді ескере отырып, айқындылықты, экономикалық негізділікті және тарифтердің тұрақты түрде қайта қаралып отыруын қамтамасыз етуге бағытталуға тиіс.

2.14. Анализ текущей ситуации в области нормативно-технической и законодательной базы Республики Казахстан
Основным документом, регулирующим управление отходами, является Экологический кодекс Республики Казахстан, в котором определены принципы экологического законодательства, включая "загрязнитель платит", и устойчивого развития.
Казахстан принял цели устойчивого развития ООН (далее - ЦУР) и иные законы.
При этом в действующем законодательстве имеются следующие пробелы:
1) необходимость разграничения полномочий между ЦГО;
2) отсутствие законодательных стимулов по вовлечению промышленных отходов во вторичную переработку;
3) разрозненность регулирования управления отходами в нескольких НПА, в частности:
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании".
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения".
Экологический кодекс Республики Казахстан.
Закон Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
Закон Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности".
Закон Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве" и иные законодательные акты Республики Казахстан.
Однако в стране отсутствуют отраслевой Закон "Об управлении отходами" и соответствующие подзаконные акты, регулирующие межведомственное взаимодействие по управлению отходами, цифровизации, определения видов отходов, их сортировки и переработки.
Существуют проблемы с классификацией отходов, особенно органических и биоразлагаемых, что затрудняет развитие инфраструктуры. Рекомендуется ввести дополнительные коды в классификатор отходов, включая отходы от ликвидации свалок и отходы домохозяйств при раздельном накоплении.
Экономическое стимулирование раздельного сбора отходов предусмотрено Экологическим кодексом Республики Казахстан, но реализуется на недостаточном уровне, в частности, программа выплат специальным предприятиям по управлению отходами "Ecoqoldau" была возобновлена в конце 2024 года.
Управление опасными отходами требует лицензирования и соблюдения экологических требований, при этом в законодательстве процесс сбора, транспортировки и захоронения носит уведомительный характер.
Процесс перевода отходов во вторичное сырье регулируется Экологическим кодексом Республики Казахстан, однако отсутствуют четкие критерии перевода.
Роль МИО в организации управления коммунальными отходами
Ответственность за организацию управления коммунальными отходами на административно-подчиненных территориях несут МИО.
Экономические инструменты
Экономические инструменты по стимулированию в сфере управления отходами в соответствии с законодательством Республики Казахстан:

2.14. Қазақстан Республикасының нормативтік-техникалық және заңнамалық базасы саласындағы ағымдағы жағдайды талдау
Қалдықтарды басқаруды реттейтін негізгі құжат "ластаушы төлейді" қағидатын және тұрақты дамуды қоса алғанда, экологиялық заңнаманың қағидаттары айқындалған – Қазақстан Республикасының Экология кодексі.
Қазақстан БҰҰ-ның Орнықты даму мақсаттарын (бұдан әрі – ОДМ) және өзге де заңдарды қабылдады.
Бұл ретте қолданыстағы заңнамада мынадай олқылықтар бар:
1) ОМО арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату қажеттігі;
2) өнеркәсіптік қалдықтарды қайта өңдеуге тарту бойынша заңнамалық ынталандырудың болмауы;
3) бірнеше НҚА-да қалдықтарды басқаруды реттеудің бытыраңқылығы, атап айтқанда:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі;
Қазақстан Республикасының Экология кодексі;
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
"Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
"Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілері.
Алайда елімізде "Қалдықтарды басқару туралы" салалық заң және қалдықтарды басқару, цифрландыру, қалдықтардың түрлерін анықтау, оларды сұрыптау және қайта өңдеу бойынша ведомствоаралық өзара іс-қимыл мәселелерін реттейтін заңға тәуелді тиісті актілер жоқ.
Қалдықтарды, әсіресе органикалық және биологиялық ыдырайтын қалдықтарды жіктеуде проблемалар бар, бұл инфрақұрылымды дамытуды қиындатады. Қоқыс үйінділерін жоюдан түзілетін қалдықтарды және үй қожалықтарының бөлек жинақталатын қалдықтарын қоса алғанда, қалдықтар сыныптауышына қосымша кодтар енгізу ұсынылады.
Қалдықтарды бөлек жинауды экономикалық ынталандыру Қазақстан Республикасының Экология кодексінде көзделген, бірақ іске асырылуы жеткіліксіз деңгейде, атап айтқанда қалдықтарды басқарумен айналысатын арнайы кәсіпорындарға төлем жасауға арналған "EcoQoldau" бағдарламасы 2024 жылдың аяғында жаңартылды.
Қауіпті қалдықтарды басқару үшін лицензиялау және экологиялық талаптарды сақтау қажет, бұл ретте заңнамада жинау, тасымалдау және көму процесі хабарлама сипатында берілген.
Қалдықтарды қайталама шикізатқа ауыстыру процесін Қазақстан Республикасының Экология кодексі реттейді, алайда ауыстырудың нақты өлшемшарттары жоқ.
Коммуналдық қалдықтарды басқаруды ұйымдастырудағы ЖАО-ның рөлі
Әкімшілік-бағынысты аумақтарда коммуналдық қалдықтарды басқаруды ұйымдастыру үшін ЖАО жауапты болады.
Экономикалық құралдар
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қалдықтарды басқару саласындағы ынталандыру бойынша экономикалық құралдар:

1) экологический платеж за захоронение отходов;
2) расширенные обязательства производителей и импортеров;
3) выплаты специальным предприятиям по управлению отходами "Ecoqoldau" и механизмы льготного финансирования инвестиционных проектов;
4) тарифы на услуги по сбору, транспортировке, сортировке и захоронению ТБО.
Ключевые проблемы:
1) экологические платежи за захоронение отходов, в особенности за ТМО не стимулируют предприятия к их переработке и сокращению образования;
2) ставка по расширенным обязательствам производителей и импортеров по упаковке ниже размера выплат специализированным предприятиям;
3) отсутствуют меры государственной поддержки;
4) тарифы на услуги по сбору, транспортировке, сортировке и захоронению ТБО экономически не привлекательны.
Казахстан ориентируется на международную иерархию управления отходами, где приоритеты распределены следующим образом: предотвращение образования отходов; повторное использование; переработка; размещение на полигонах; энергоутилизация (сжигание с получением энергии).
Наивысший приоритет - первые три уровня. Захоронение и сжигание рассматриваются как крайняя мера.
РАЗДЕЛ 3. ОБЗОР МЕЖДУНАРОДНОГО ОПЫТА
3.1. Международный опыт по предотвращению образования отходов и управлению образовавшимися отходами в динамике
Изменение уровней переработки, утилизации и захоронения отходов в странах ОЭСР за 30 лет
Количество и структура управления отходами в странах ОЭСР за последние 30 лет кардинально изменились благодаря законодательству, инвестициям в переработку и внедрению принципов циркулярной экономики.
Основные количественные показатели (1995-2023 годы)
Общий объем перерабатываемых и компостируемых городских отходов:
1) 1995 год: 37 млн тонн (88 кг на человека);
2) 2023 год: 111 млн тонн (246 кг на человека).
Доля переработки выросла с 19 % до 48 % от всего объема муниципальных отходов, среднегодовой рост составил 4,1 %.
Объем отходов, направленных на сжигание:
1) 1995 год: 30 млн тонн (70 кг на человека);
2) 2023 год: 58 млн тонн (129 кг на человека).
Рост составил 96 % (плюс 28 млн тонн за период).
Доля отходов, отправляемых на полигоны, демонстрирует существенное снижение, особенно в странах Западной Европы и некоторых других развитых странах ОЭСР, благодаря законодательным ограничениям и стимулированию переработки: в ряде стран (например, Япония, Нидерланды, Норвегия, Эстония) захоронение практически устранено, отходы перерабатываются или идут на сжигание с получением энергии.

1) қалдықтарды орналастырғаны үшін төленетін экологиялық төлем;
2) өндірушілер мен импорттаушылардың кеңейтілген міндеттемелері;
3) қалдықтарды басқарумен айналысатын арнайы кәсіпорындарға төленетін "Ecoqoldau" төлемдері және инвестициялық жобаларды жеңілдікпен қаржыландыру тетіктері;
4) ТҚҚ жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму бойынша көрсетілетін қызметтердің тарифтері.
Түйінді проблемалар:
1) қалдықтарды орналастырғаны үшін, әсіресе ТМТ үшін экологиялық төлемдер кәсіпорындарды оларды қайта өңдеуге және олардың түзілуін азайтуға ынталандырмайды;
2) қаптама бойынша өндірушілер мен импорттаушылардың кеңейтілген міндеттемелері бойынша мөлшерлеме арнайы кәсіпорындарға төленетін төлем мөлшерінен төмен;
3) мемлекеттік қолдау шаралары жоқ;
4) ТҚҚ жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму бойынша көрсетілетін қызметтердің тарифтері экономикалық жағынан тартымды емес.
Қазақстан қалдықтарды басқарудың халықаралық иерархиясына сүйенеді, онда басымдықтар былайша бөлінген: қалдықтардың түзілуін болғызбау; қайта пайдалану; қайта өңдеу; полигондарға орналастыру; энергияны кәдеге жарату (энергия ала отырып өртеу).
Ең жоғары басымдық – алғашқы үш деңгей. Көму және өртеу ең соңғы шара ретінде қарастырылады.
3-БӨЛІМ. ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ТӘЖІРИБЕГЕ ШОЛУ
3.1. Қалдықтардың түзілуін болғызбау және түзілген қалдықтарды динамикада басқару жөніндегі халықаралық тәжірибе
ЭЫДҰ елдерінде 30 жыл ішінде қалдықтарды қайта өңдеу, кәдеге жарату және көму деңгейлерінің өзгеруі
ЭЫДҰ елдеріндегі қалдықтарды басқарудың көлемі мен құрылымы соңғы 30 жылда заңнаманың, қайта өңдеуге салынатын инвестицияның және толассыз экономика қағидаттарын енгізудің арқасында түбегейлі өзгерді.
Негізгі сандық көрсеткіштер (1995 – 2023 жылдар).
Өңделетін және компостталатын қалалық қалдықтардың жалпы көлемі:
1) 1995 жылы: 37 млн тонна (бір адамға есептегенде 88 кг);
2) 2023 жылы: 111 млн тонна (бір адамға есептегенде 246 кг).
Қайта өңдеу үлесі коммуналдық қалдықтардың жалпы көлемінің 19 %-ынан 48 %-ына дейін өсті, орташа жылдық өсім 4,1 %-ды құрады.
Өртеуге жіберілетін қалдықтардың көлемі:
1) 1995 жылы: 30 млн тонна (бір адамға есептегенде 70 кг);
2) 2023 жылы: 58 млн тонна (бір адамға есептегенде 129 кг).
Өсім 96 %-ды құрады (кезеңде плюс 28 млн тонна).
Полигондарға жөнелтілетін қалдықтардың үлесі, әсіресе Батыс Еуропа елдерінде және ЭЫДҰ-ның дамыған кейбір басқа елдерінде заңнамалық шектеулер мен қайта өңдеуді ынталандырудың арқасында айтарлықтай төмендегені байқалады: бірқатар елдерде (мысалы, Жапония, Нидерланды, Норвегия, Эстония) көму іс жүзінде жойылды, қалдықтар қайта өңделеді немесе энергия ала отырып өртеледі.

В соответствии с директивой ЕС 1999/31 (Landfill Directive) страны ЕС должны были поэтапно снижать объемы биоразлагаемых отходов, поступающих на полигоны, что значительно ускорило развитие переработки и технологий предобработки, компостирования и сжигания. К 2016-2023 годам некоторые страны ОЭСР практически вышли на минимальное захоронение, а доля переработки и сжигания с получением энергии достигла 55% и более.
Таблица 2. Сравнительная таблица по основным показателям (ОЭСР, 1995 и 2023 годы)
№ п/п
Показатель
1995 год
2023 год
1
Переработка и компостирование

1999/31 (Landfill Directive) ЕО директивасына сәйкес ЕО елдері полигондарға түсетін биологиялық ыдырайтын қалдықтардың көлемін кезең-кезеңімен азайтуға тиіс болатын, бұл қайта өңдеуді және алдын ала өңдеу, компосттау және өртеу технологияларының дамуын едәуір жеделдетті. 2016–2023 жылдары ЭЫДҰ-ның кейбір елдері қалдықтарды көмуді іс жүзінде барынша азайтты, ал қайта өңдеу және энергия ала отырып өртеу үлесі 55 %-ға және одан да көп көрсеткішке жетті.
2-кесте. Негізгі көрсеткіштер бойынша салыстырмалы кесте (ЭЫДҰ, 1995 және 2023 жылдар)
Р/с №
Көрсеткіш
1995 жыл
2023 жыл
1
Қайта өңдеу және компосттау

37 млн т (19 %)
111 млн т (48 %)
2
Сжигание (инсинерация)
30 млн т (16 %)
55 млн т (24 %)
3
Захоронение (полигоны)
~65 %
~27 %
Изменение уровня переработки, утилизации и захоронения отходов в странах Северо-Американского союза за 30 лет
За последние 30 лет (1990-2020 годы) в странах Северо-Американского союза (США, Канада, Мексика) произошли значительные изменения в объемах генерации, переработки и захоронения отходов, прежде всего за счет роста населения, потребления и развития инфраструктуры управления отходами. В 1990 году объем образования ТБО в США составлял немногим более 200 млн тонн в год.

37 млн т (19 %)
111 млн т (48 %)
2
Өртеу (инсинерация)
30 млн т (16 %)
55 млн т (24 %)
3
Көму (полигондар)
~65 %
~27 %
30 жыл ішінде Солтүстік Америка Одағының елдерінде қалдықтарды қайта өңдеу, кәдеге жарату және көму деңгейінің өзгеруі
Соңғы 30 жылда (1990 – 2020 жылдар) Солтүстік Америка одағы елдерінде (АҚШ, Канада, Мексика) ең алдымен халықтың өсуі, тұтыну және қалдықтарды басқару инфрақұрылымын дамыту есебінен қалдықтарды жинақтау, қайта өңдеу және көму көлемдерінде елеулі өзгерістер болды. 1990 жылы АҚШ-та ТҚҚ-ның түзілу көлемі жылына 200 млн тоннадан сәл асатын еді.

К 2018 году объем отходов достиг приблизительно 292-300 млн тонн. Ежегодно объем перерабатываемых и утилизируемых отходов стабильно рос до 2010-х годов, после чего темпы роста замедлились. В 2018 году переработка и компостирование составляли около 32 % от всех ТБО в США (примерно 94 млн тонн из 292,4 млн тонн). Захоронение отходов на полигонах снизилось как доля от общего объема: с более чем 70 % в 1990 году до около 50 % в 2018 году, однако абсолютные объемы полигонного захоронения остаются значительными из-за общего роста количества отходов.

2018 жылға қарай қалдықтар көлемі шамамен 292 – 300 млн тоннаға жетті. Қайта өңделетін және кәдеге жаратылатын қалдықтардың көлемі 2010 жылдарға дейін жыл сайын ұдайы өсті, одан кейін өсу қарқыны бәсеңдеді. 2018 жылы қайта өңдеу және компосттау АҚШ-тағы барлық ТҚҚ-ның шамамен 32 %-ын құрады (292,4 млн тоннаның шамамен 94 млн тоннасы). Полигондарда қалдықтарды көму жалпы көлемнің үлесі ретінде 1990 жылғы 70 %-дан 2018 жылы шамамен 50 %-ға дейін төмендеді, алайда қалдықтар санының жалпы өсуіне байланысты полигонға көмудің абсолюттік көлемі әлі де ауқымды болып отыр.

Современный рынок управления отходами Северной Америки оценивался в 2024 году примерно в 201,88 млрд долларов США и по прогнозам достигнет 256 млрд долларов к 2030 году. Объем образования опасных отходов оставался относительно стабильным за последние 10 лет: с 34,8 млн тонн в 2011 году до 35,9 млн тонн в 2021 году в США. В 2021 году из 37,6 млн тонн обработанных опасных отходов только 1,6 млн тонн было переработано или утилизировано вторично.
Таблица 3. Сравнительная таблица по основным показателям Северо-Американского союза
№ п/п
Показатель
1990 год
2018 год
Изменение за 30 лет
1
2
3
4
5
1
Генерация ТБО, млн тонн/год
~200
292-300

Солтүстік Америкадағы қалдықтарды басқарудың қазіргі заманғы нарығы 2024 жылы шамамен 201,88 млрд АҚШ долларына бағаланды және болжам бойынша 2030 жылға қарай 256 млрд долларға жетеді. Қауіпті қалдықтардың түзілу көлемі соңғы 10 жылда салыстырмалы түрде тұрақты болды: АҚШ-та 2011 жылғы 34,8 млн тоннадан 2021 жылы 35,9 млн тоннаға дейін. 2021 жылы 37,6 млн тонна өңделген қауіпті қалдықтардың 1,6 млн тоннасы ғана қайта өңделді немесе қайта кәдеге жаратылды.
3-кесте. Солтүстік Америка одағының негізгі көрсеткіштері бойынша салыстырмалы кесте
Р/с №
Көрсеткіш
1990 жыл
2018 жыл
30 жылдағы өзгеріс
1
ТҚҚ жинақталуы, млн тонна/жыл
~200
292–300

46-50 %
2
Доля переработки и компостирования
~16 %
~32 %
В 2 раза увеличение
3
Захоронение на полигонах (доля)
>70 %
~50 %
Снижение на
~30 %
4
Генерация опасных отходов, млн тонн/год
-
35,9 (2021
Относительно стабильна
5
Переработка опасных отходов, млн/тонн
-
1,6 (2021)
-
Системы управления отходами в развитых регионах (ЕС, ОЭСР, Северная Америка) отличаются высоким уровнем технологий и строгим регулированием, при этом сталкиваются с высокими расходами и угрозами ужесточения стандартов. В развивающихся объединениях (МЕРКОСУР, АСЕАН, ЛАГ) основными препятствиями являются недофинансирование, недостаточная инфраструктура и слабое законодательство, однако здесь велик потенциал роста, обмена опытом и внедрения новых технологий.
Таблица 4. Сводная таблица SWOT-анализа для сравнения систем управления отходами различных организациях стран.
№ п/п
Регион/организация
Сильные стороны
Слабые стороны
Возможности
Угрозы
1
ЕАЭС
Госрегулирование, законы
Слабая инфраструктура
Инвестиции, технологии
Рост отходов, недофинансирование
2
ШОС
Лидеры-города
Низкое качество села
Совместные проекты
Различие стандартов
3
ОЭСР
Передовые технологии
Высокие издержки
Циркулярная экономика
Рост регуляций
4
ЕС
Лидерство, РОП
Неравномерность
"Зеленые" инвестиции
Ужесточение стандартов
5
МЕРКОСУР
Рост эко-инициатив
Полигонное захоронение
Партнерство
Недофинансирование
6
АСЕАН
Мегаполисы
Несанкционированные свалки
Международные стандарты
Импорт отходов
7
Северо-Американский союз
Индустрия, инновации
Операционные затраты
Waste-to-energy
Ужесточение норм
8
ЛАГ
Программы, инвестиции
Слабая база законов
Иностранные технологии
Урбанизация, климат
Таблица 5. Ключевые моменты в нормативно-правовой базе по управлению отходами ряда государств и государственных объединений.
№ п/п
Страна/
регион
Отдельные законы
Компетенция органов
Особенности управления отходами
1
ЕС
Рамочная директива 2008/98 и специализированные директивы, национальные законы каждого государства
Европейская комиссия; национальные министерства окружающей среды; муниципалитеты
Иерархия отходов, экономика замкнутого цикла, комплексное регулирование
2
Япония
Закон об обработке и очистке отходов
Предприятия, ответственные за сбор и переработку под контролем государства
РОП, контроль над всеми видами отходов
3
Южная Корея
Законодательство на основе принципа РОП
Государственные органы мониторят, регулируют и ставят цели по переработке
Строгая сортировка, экономические стимулы для уменьшения отходов и переработки
4
США
Закон RCRA, ряд федеральных и местных законов
EPA, штаты, муниципалитеты
Управление опасными и промышленными отходами с контролем и отчетностью
5
РФ
Федеральный закон № 89-ФЗ "Об отходах производства и потребления", ряд подзаконных актов
Федеральные органы — Минприроды РФ, Росприроднадзор; органы исполнительной власти субъектов РФ; органы местного самоуправления (МСУ)
Федеральное регулирование с разделением полномочий на федеральный, региональный и муниципальный уровни; особые полномочия у местных органов по сбору, выводу, утилизации ТБО; введение экологического сбора, учет и отчетность, контроль за экологической безопасностью, формирование норм накопления отходов, развитие системы управления ТБО и промышленными отходами
В ряде развитых стран существует практика создания национальных центров по управлению отходами либо их аналогов, примеры приведены в таблице 6.
Таблица 6. Полномочия национальных центров управления отходами (или их аналогов) в ЕС, Южной Корее, Японии, Сингапуре и Российской Федерации
№ п/п
Страна/
регион
Название / аналог центра
Основные полномочия и функции
1
Европейский Союз
Европейская комиссия (Environmental Directorate-General)
Разработка и координация политики и законодательства по отходам, контроль исполнения директив, установление стандартов, мониторинг и оценка реализации политики, координация национальных программ, стимулирование перехода к экономике замкнутого цикла, финансирование исследований и инициатив в области устойчивого управления отходами
2
Южная Корея
Ministry of Environment (Министерство окружающей среды)
Мониторинг и регулирование отходов, внедрение политики РОП, разработка национальных стратегий по уменьшению отходов, контроль за сортировкой и переработкой, установление экономических стимулов, ведение статистики и отчетности по отходам
3
Япония
Ministry of the Environment (Министерство окружающей среды Японии)
Регулирование сбора, обработки и переработки отходов, контроль за выполнением закона об обработке и очистке отходов, установка стандартов обработки отходов, программа расширенной ответственности производителей, обеспечение экологической безопасности и поддержка технологий переработки
4
Сингапур
National Environment Agency (NEA)
Разработка и осуществление национальной политики в области управления отходами, контроль за сбором, переработкой и утилизацией отходов, обеспечение санитарных стандартов, внедрение инициатив по сокращению отходов, просвещение населения, мониторинг и стимулирование переработки и повторного использования ресурсов
5
Российская Федерация
Министерство природных ресурсов и экологии РФ; Росприроднадзор
Разработка и контроль исполнения федерального законодательства по отходам, лицензирование деятельности по управлению отходами, организация государственного учета отходов, контроль за экологической безопасностью при управлении отходами, контроль за деятельностью субъектов РФ и муниципалитетов в сфере управления отходами, координация региональных программ, обеспечение экологического надзора и контроля

46–50 %
2
Қайта өңдеу және компосттау үлесі
~16 %
~32 %
2 есеге ұлғайды
3
Полигондарда көму (үлес)
>70 %
~50 %
~30%-ға төмендеді
4
Қауіпті қалдықтардың жинақталуы, млн тонна/жыл
-
35,9 (2021)
салыстырмалы түрде орнықты
5
Қауіпті қалдықтарды қайта өңдеу, млн тонна
-
1,6 (2021)
-
Дамыған өңірлердегі (ЕО, ЭЫДҰ, Солтүстік Америка) қалдықтарды басқару жүйелері технологиялардың жоғары деңгейімен және қатаң реттелуімен ерекшеленеді, алайда шығынның жоғары болуымен және одан әрі қатаңдату тәуекелдерімен бетпе-бет келіп отыр. Дамушы бірлестіктерде (МЕРКОСУР, АСЕАН, ЛАГ) негізгі кедергілер қаржыландырудың жеткіліксіздігі, инфрақұрылымның дамымауы және заңнамалық базаның осалдығы болып табылады, алайда бұл өңірлерде өсу, тәжірибе алмасу және жаңа технологияларды енгізу әлеуеті жоғары.
4-кесте. Әртүрлі елдердің ұйымдарының қалдықтарды басқару жүйелерін салыстыруға арналған SWOT-талдаудың жиынтық кестесі
Рр/с №
Өңір/Ұйым
Мықты тұстары
Әлсіз тұстары
Мүмкіндіктер
Қауіптер
1
ЕАЭО
Мемлекеттік реттеу, заңдар
Әлсіз инфрақұрылым
Инвестиция, технологиялар
Қалдықтардың өсуі, қаржыландырудың жеткіліксіздігі
2
ШЫҰ
Көшбасшы қалалар
Ауыл сапасының төмендігі
Бірлескен жобалар
Стандарттар айырмашылығы
3
ЭЫДҰ
Озық технологиялар
Жоғары шығындар
Толассыз экономика
Реттеудің өсуі
4
ЕО
Көшбасшылық, ӨКМ
Әркелкілік
Жасыл инвестиция
Стандарттардың қатаңдауы
5
МЕРКОСУР
Эко-бастамалардың өсуі
Полигонға көму
Әріптестік
Қаржыландырудың жеткіліксіздігі
6
АСЕАН
Мегаполистер
Рұқсат етілмеген қоқыс үйінділері
Халықаралық стандарттар
Қалдықтардың импорты
7
Солтүстік Америка одағы
Индустрия, инновациялар
Операциялық шығындар
Waste-to-energy
Нормалардың қатаңдауы
8
АМЛ
Бағдарламалар, инвестиция
Заңдар базасының осалдығы
Шетелдік технологиялар
Урбандалу, климат
5-кесте. Бірқатар мемлекеттер мен мемлекеттік бірлестіктердің қалдықтарды басқару жөніндегі нормативтік-құқықтық базасындағы түйінді тұстары
Р/с №
Мемлекет/өңір
Жекелеген заңдар
Органдардың құзыреттері
Қалдықтарды басқару ерекшеліктері
1
ЕО
2008/98 негіздемелік директивасы және арнайы директивалар, әр мемлекеттің ұлттық заңдары
Еуропалық комиссия; Ұлттық қоршаған ортаны қорғау министрліктері; муниципалитеттер
Қалдықтар иерархиясы, тұйық циклді экономика, кешенді реттеу
2
Жапония
Қалдықтарды өңдеу және тазарту туралы заң
Мемлекеттің бақылаудағы қалдықтарды жинауға және өңдеуге жауапты кәсіпорындар
ӨКМ, қалдықтардың барлық түрлерін бақылау
3
Оңтүстік Корея
ӨКМ қағидаты негізіндегі заңнама
Мемлекеттік органдар қайта өңдеу жөніндегі мақсаттарды қояды, реттейді және мониторинг жүргізеді
Қатаң сұрыптау, қалдықтарды азайту және қайта өңдеу үшін экономикалық ынталандыру
4
АҚШ
RCRA заңы және бірқатар федералдық және жергілікті заңдар
EPA, штаттар, муниципалитеттер
Қауіпті және өнеркәсіптік қалдықтарды бақылау және есеп беру арқылы басқару
5
РФ
№ 89-ФЗ "Өндіріс және тұтыну қалдықтары туралы" федералдық заңы және бірқатар заңға тәуелді актілер
Федералдық органдар – Ресей Федерациясының Табиғат министрлігі, Табиғатты пайдалану саласындағы федералды қадағалау қызметі; Ресей Федерациясы субъектілерінің атқарушы органдары; жергілікті өзін-өзі басқару органдары (ЖӨБО)
Федералдық, өңірлік және муниципалдық деңгейлерге бөлінетін федералды реттеу; жергілікті органдардың тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау, шығару, жою жөніндегі арнайы өкілеттіктері; экологиялық жинауды енгізу, есепке алу және есеп беру, экологиялық қауіпсіздікті бақылау, қалдықтарды сақтау нормаларын қалыптастыру, тұрмыстық қатты қалдықтар мен өндірістік қалдықтарды басқару жүйесін дамыту
Бірқатар дамыған елдердің қалдықтарды басқару бойынша ұлттық орталықтар немесе олардың баламаларын құру тәжірибесі бар, мысалдары 6-кестеде келтірілген.
6-кесте. ЕО, Оңтүстік Корея, Жапония, Сингапур және Ресей Федерациясындағы қалдықтарды басқарудың ұлттық орталықтарының (немесе олардың аналогтарының) өкілеттіктері
Р/с №
Ел/
өңір
Орталықтың атауы/
аналогы
Негізгі өкілеттіктері мен функциялары
1
Еуропалық Одақ
Еуропалық комиссия (Environmental Directorate-General)
Қалдықтар жөніндегі саясатты және заңнаманы әзірлеу және үйлестіру, директивалардың орындалуын бақылау, стандарттарды белгілеу, саясаттың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау, ұлттық бағдарламаларды үйлестіру, тұйық циклді экономикаға көшуді ынталандыру, қалдықтарды тұрақты басқару саласындағы зерттеулер мен бастамаларды қаржыландыру
2
Оңтүстік Корея
Ministry of Environment (Қоршаған орта министрлігі)
Қалдықтарды мониторингілеу және реттеу, ӨКМ саясатын енгізу, қалдықтарды азайту бойынша ұлттық стратегияларды әзірлеу, ТҚҚ сұрыптау мен қайта өңдеуді бақылау, экономикалық ынталандыруларды белгілеу, қалдықтар бойынша статистика мен есептілікті жүргізу
3
Жапония
Ministry of the Environment (Жапонияның Қоршаған орта министрлігі)
Қалдықтарды жинау, өңдеу және қайта өңдеуді реттеу, қалдықтарды өңдеу және тазарту туралы заңның орындалуын бақылау, қалдықтарды өңдеу стандарттарын белгілеу, өндірушілердің кеңейтілген жауапкершілік бағдарламасы, экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және қайта өңдеу технологияларын қолдау
4
Сингапур
National Environment Agency (NEA)
Қалдықтарды басқару саласындағы ұлттық саясатты әзірлеу және жүзеге асыру, қалдықтарды жинауды, қайта өңдеуді және кәдеге жаратуды бақылау, санитариялық стандарттарды қамтамасыз ету, қалдықтарды қысқарту жөніндегі бастамаларды енгізу, халықты ағарту, ресурстарды қайта өңдеу мен қайта пайдалануды мониторингілеу және ынталандыру
5
Ресей Федерациясы
РФ Табиғи ресурстар және экология министрлігі; Табиғатты пайдалану саласындағы федералды қадағалау қызметі
Қалдықтар жөніндегі федералдық заңнаманы әзірлеу және орындалуын бақылау, қалдықтарды басқару жөніндегі қызметті лицензиялау, қалдықтарды мемлекеттік есепке алуды ұйымдастыру, қалдықтарды басқару кезінде экологиялық қауіпсіздікті бақылау, РФ субъектілерінің және қалдықтарды басқару саласындағы муниципалитеттердің қызметін бақылау, өңірлік бағдарламаларды үйлестіру, экологиялық қадағалау мен бақылауды қамтамасыз ету

3.2. Обзор систем управления отходами на примере Европейского союза
Европейский союз организует работу стран-членов через директивы, такие как, например, Рамочная директива по отходам. Эти документы воплощаются в национальных законах отдельных стран ЕС и политике с учетом общеевропейского сотрудничества, которое приносит пользу всем участникам. В каждой стране есть свои институциональные механизмы, включая центральные правительственные агентства и местные органы власти, отвечающие за политику и предоставление услуг на местном уровне. Частный сектор также активно участвует, предоставляя услуги предприятиям и местным органам власти по контракту.
Одним из ключевых нормативных актов Европейского союза, регламентирующих управление отходами горнодобывающего сектора отдельно от остальных отходов, является директива 2006/21/EC, касающаяся управления отходами, образующимися в результате добычи полезных ископаемых (Mining Waste Directive). Она устанавливает требования к проектированию, эксплуатации и закрытию хвостохранилищ, иных накопителей отходов добычи с целью предотвращения крупных аварий, минимизации загрязнения и обеспечения мониторинга состояния окружающей среды в долгосрочной перспективе. Директива требует, чтобы все объекты размещения отходов (включая хвостохранилища) классифицировались по степени риска, а также предусматривалась система лицензирования и финансовых гарантий.
В 2022 году общий объем отходов, образовавшихся в ЕС в результате всех видов экономической деятельности, составляет примерно 4 991 кг на душу населения. Следует отметить, что в этом отношении существуют значительные различия между государствами-членами ЕС, например, в 2022 году в Эстонии было зарегистрировано в среднем 7 500 кг отходов на душу населения, в то время как в Румынии, Латвии и Мальте было зарегистрировано примерно 1 100 кг отходов на душу населения.
Рисунок 5. Доля различных видов экономической деятельности и домашних хозяйств в общем объеме образования отходов в 2022 году в ЕС.
В ЕС в 2022 году структура экономики была следующей: строительство (38,4 %), добыча полезных ископаемых (22,7 %), услуги по удалению отходов и водоснабжению (10,5 %), обрабатывающая промышленность (10,4 %), домашние хозяйства (8,9 %), остальные 9,2 % приходились на отходы от другой экономической деятельности, включая услуги (5,2 %) и энергию (3,0 %). Страны ЕС развиваются неравномерно, что затрудняет управление отходами.
При внедрении подходов ЕС в Казахстане важно ориентироваться на страны со средним уровнем развития, такие как Чехия, для адаптации законодательства к реальным условиям.
Чешская Республика.

3.2. Еуропалық одақ үлгісімен қалдықтарды басқару жүйелеріне шолу
Еуропалық одақ өзіне мүше елдердің жұмысын, мысалы, Қалдықтар жөніндегі негіздемелік директива сияқты директивалар арқылы ұйымдастырады. Бұл құжаттар барлық қатысушыларға пайда әкелетін жалпыеуропалық ынтымақтастықты ескере отырып ЕО-ның кейбір елдерінің ұлттық заңдарында және саясаттарында көрсетілген. Әрбір елде саясат пен жергілікті деңгейде қызмет көрсетуге жауап беретін орталық үкіметтік агенттіктер мен жергілікті билік органдарын қоса алғанда, өзінің институционалдық тетіктері бар. Жеке сектор да келісімшарт бойынша кәсіпорындар мен жергілікті билік органдарына қызметтер ұсына отырып, белсенді қатысады.
Тау-кен өндіру секторының қалдықтарын, басқа қалдықтардан бөлек басқаруды регламенттейтін Еуропалық одақтың түйінді нормативтік актілерінің бірі пайдалы қазбаларды өндіру нәтижесінде түзілетін қалдықтарды басқаруға қатысты 2006/21/EО директивасы (Mining Waste Directive). Бұл құжатта ірі авариялардың алдын алу, ластануды барынша азайту және ұзақ мерзімді перспективада қоршаған орта жай-күйінің мониторингін қамтамасыз ету мақсатында қалдыққоймаларды және өндіру қалдықтарының өзге де жинақтаушыларын жобалауға, пайдалануға және жабуға қойылатын талаптар белгіленген. Директивада қалдықтарды орналастырудың барлық объектілерін (қалдыққоймаларды қоса алғанда) тәуекел дәрежесіне қарай жіктеу, сондай-ақ лицензиялау және қаржылық кепілдіктер жүйесін қарастыру талап етіледі.
2022 жылы ЕО-да барлық экономикалық қызмет түрлерінің нәтижесінде түзілген қалдықтардың жалпы көлемі жан басына шаққанда шамамен 4 991 кг-ды құрады. Осыған байланысты ЕО-ға мүше мемлекеттер арасында айтарлықтай айырмашылық бар екенін атап өткен жөн, мысалы, 2022 жылы Эстонияда жан басына шаққанда орта есеппен 7 500 кг қалдық тіркелсе, ал Румыния, Латвия және Мальтада жан басына шаққанда шамамен 1 100 кг қалдық тіркелген.
5-сурет. 2022 жылы ЕО-да қалдықтардың түзілуінің жалпы көлеміндегі әртүрлі экономикалық қызмет түрлерінің және үй шаруашылықтарының үлесі
ЕО-да 2022 жылы экономика құрылымы төмендегідей болды: құрылыс (38,4 %), пайдалы қазбаларды өндіру (22,7 %), қалдықтарды жою және сумен жабдықтау жөніндегі көрсетілетін қызметтер (10,5%), өңдеуші өнеркәсіп (10,4 %), үй шаруашылықтары (8,9 %), қалған 9,2 %-ды қызметтер (5,2 %) мен энергияны қоса алғанда (3,0 %), басқа экономикалық қызметтің қалдықтары құрады. ЕО елдері біркелкі дамымайды, бұл қалдықтарды басқаруды қиындатады. Қазақстанда ЕО тәсілдерін енгізу кезінде заңнаманы нақты жағдайларға бейімдеу үшін Чехия сияқты даму деңгейі орташа елдерді бағдарға алған дұрыс.
Чех Республикасы.

Политика в области отходов и экономики замкнутого цикла в Чехии основана на принципах предотвращения образования отходов, использования отходов как источника, РОП, принципа "загрязнители платят", самодостаточности и близости, а также минимизации вреда. Эффективное управление отходами снижает выбросы, так как они ответственны за 4,5 % загрязнений в стране.
Государственная экологическая политика на 2030 год с перспективой до 2050 года включает цели: снижение материалоемкости экономики, предотвращение образования отходов, соблюдение иерархии методов управления отходами. Циркулярная экономика рассматривается как решение проблемы ограниченного доступа к ресурсам.
Чешская Республика стремится снизить зависимость от первичного сырья, усилить устойчивость к сбоям и обеспечить сырьевую безопасность через использование вторичных ресурсов, включая смешанные коммунальные отходы, отсортированные компоненты, твердые альтернативные виды топлива, осадок сточных вод и шины.
В стране нет возможности получать минеральное сырье из внутренних источников, поэтому переработка является ключевым вариантом. Металлолом из электрического и электронного оборудования особенно ценен как вторичное сырье, из которого можно получить цветные и благородные металлы, пластмассы и стекло.
Национальный план управления отходами на 2025-2030 годы ставит целью предотвращение образования отходов, сокращение специфических отходов, а также переход к экономике замкнутого цикла.
3.3. Адаптация лучших практик, систем управления отходами к условиям Казахстана на основе принципов циркулярной экономики
Восточно-европейский опыт управления отходами можно условно разделить на несколько моделей перехода - от постсоветской или планово-экономической системы к современным системам управления отходами, к стандартам ЕС.
Исходная ситуация (1990-е - начало 2000-х)
Основная практика: захоронение на свалках и полигонах, часто без должной гидроизоляции, фильтрата и сбора газа.
Слабая инфраструктура: нехватка станций сортировки, переработки, компостирования. Низкая вовлеченность населения: практически полное отсутствие раздельного сбора. Регуляторная база: устаревшие санитарные нормы, отсутствие экологических платежей, слабый мониторинг.
Пример: Украина, Беларусь, Болгария, Румыния в начале 2000-х.
Модель "минимальные изменения"
Суть: модернизация части полигонов + пилотные проекты раздельного сбора.
Инструменты: принятие базового законодательства по отходам; внедрение экологического налога или платы за захоронение; появление первых операторов по переработке.
Результат: улучшение показателей статистики переработки на несколько процентов, но по сути доминирование захоронения.
Пример: Молдова, Сербия, Албания до вступления в процесс сближения с ЕС.
Интеграция в рамки ЕС (адаптация стандартов ЕС).

Чехиядағы қалдықтар мен тұйық циклді экономика саясаты қалдықтардың түзілуінің алдын алу, қалдықтарды көз ретінде пайдалану, ӨКП, "ластаушы төлейді" қағидаты, өзін-өзі қамтамасыз ету және жақын орналасу, сондай-ақ зиянды барынша азайту қағидаттарына негізделген. Қалдықтарды тиімді басқару шығарындыларды азайтады, себебі олар елдегі ластанудың 4,5 %-ына жауапты.
2050 жылға дейінгі перспективамен 2030 жылға арналған мемлекеттік экологиялық саясат мынадай мақсаттарды қамтиды: экономиканың материал сыйымдылығын төмендету, қалдықтардың түзілуін болғызбау, қалдықтарды басқару әдістерінің иерархиясын сақтау. Толассыз экономика ресурстарға қолжетімділіктің шектеулілігі проблемасының шешімі ретінде қарастырылады.
Чех Республикасы аралас коммуналдық қалдықтарды, сұрыпталған компоненттерді, қатты баламалы отын түрлерін, сарқынды сулар шөгінділері мен шиналарды қоса алғанда, қайталама ресурстарды пайдалану арқылы бастапқы шикізатқа тәуелділікті төмендетуге, іркілістерге төзімділікті күшейтуге және шикізат қауіпсіздігін қамтамасыз етуге ұмтылады.
Елде минералдық шикізатты ішкі көздерден алуға мүмкіндік жоқ, сондықтан қайта өңдеу түйінді нұсқа болып табылады. Электр жабдығы мен электронды жабдықтан шығатын металл сынықтары түсті және бағалы металдарды, пластмассалар мен шыныны алуға болатын қайталама шикізат ретінде ерекше құнды.
Қалдықтарды басқарудың 2025 – 2030 жылдарға арналған ұлттық жоспары қалдықтардың түзілуін болғызбауды, ерекше қалдықтарды қысқартуды, сондай-ақ тұйық циклді экономикаға көшуді мақсат етіп қояды.
3.3. Толассыз экономика қағидаттары негізінде қалдықтарды басқарудың озық практикаларын, жүйелерін Қазақстанның жағдайына бейімдеу
Қалдықтарды басқарудың шығыс еуропалық тәжірибесін шартты түрде посткеңестік немесе жоспарлы-экономикалық жүйеден қалдықтарды басқарудың қазіргі заманғы жүйелеріне, ЕО стандарттарына көшудің бірнеше үлгісіне бөлуге болады.
Бастапқы жағдай (1990 – 2000-шы жылдардың басы)
Негізгі практика: үйінділерге және полигондарға көбінесе тиісінше гидрооқшауламай, газды сүзгілемей және жинамай көму.
Әлсіз инфрақұрылым: сұрыптау, қайта өңдеу, компосттау станцияларының жетіспеушілігі. Халықтың атсалыспауы: іс жүзінде бөлек жинаудың болмауы. Реттеуші база: ескірген санитарлық нормалар, экологиялық төлемдердің болмауы, әлсіз мониторинг.
Мысал: 2000-шы жылдардың бас кезіндегі Украина, Беларусь, Болгария, Румыния.
"Минималды өзгерістер" моделі
Мәні: полигондардың бір бөлігін жаңғырту + бөлек жинаудың пилоттық жобалары.
Құралдар: қалдықтар бойынша базалық заңнаманы қабылдау; экологиялық салықты немесе көму ақысын енгізу; қайта өңдеу жөніндегі алғашқы операторлардың пайда болуы.
Нәтиже: қайта өңдеу статистикасы бірнеше пайызға жақсарды, бірақ шын мәнінде көму басым.
Мысал: ЕО-ға жақындау процесіне дейінгі Молдова, Сербия, Албания.
ЕО шеңберіне интеграция (ЕО стандарттарын бейімдеу).

Драйвер: директивы ЕС (особенно 2008/98/EC, 1999/31/EC по полигонам, 94/62/EC по упаковке).
Характерные черты: национальные планы по предотвращению образования отходов, национальные планы по управлению отходами; внедрение иерархии управления отходами (предотвращение повторное использование переработка утилизация захоронение), развитие систем расширенной ответственности производителя (РОП), особенно для упаковки, батареек, электрики; аудит полигонов, оценка рисков; закрытие и рекультивация несанкционированных свалок.
Результат: рост переработки до 25-40 %, сокращение захоронения.
Пример: Польша, Чехия, Словакия, Литва после вступления в ЕС.
Модель "ускоренный переход"
Применяется странами, которые начали с низкой базы, но вынуждены быстро догонять стандарты.
Инструменты: резкое повышение платы за захоронение; обязательный раздельный сбор биоотходов и упаковки; запрет на захоронение несортированных отходов; масштабные инвестиции в сортировочные и компостные мощности, в том числе через фонды ЕС.
Плюсы: быстрый рост переработки и снижение свалок.
Минусы: риск перегрузки системы, нехватка квалифицированных кадров, сопротивление населения.
Пример: Хорватия, Словения.
Ключевые переходные механизмы.
Законодательная гармонизация с ЕС: внедрение директив и соответствующих сроков.
Экономические стимулы: "pay-as-you-throw" (плати за выброс), депозиты за тару, высокие тарифы на полигон.
Развитие РОП: перекладывание затрат на производителей.
Инфраструктура: сортировочные линии, станции переработки, компостирование биоотходов, waste-to-energy.
Образование и вовлечение населения: кампании по сортировке, школьные программы, общественные инспекции.
Типичные проблемы перехода: недостаток финансирования в малых муниципалитетах; сопротивление населения к раздельному сбору; "имитация" переработки - формальный раздельный сбор с последующим захоронением; неравномерность развития между регионами.
РАЗДЕЛ 4. ВИДЕНИЕ РАЗВИТИЯ ОТРАСЛИ/СФЕРЫ УПРАВЛЕНИЯ ОТХОДАМИ
Видение развития отрасли управления отходами к 2030 году заключается в формировании экологически безопасной, экономически эффективной и технологически развитой системы, охватывающей весь жизненный цикл отходов - от предотвращения их образования до безопасного удаления остаточных потоков. Такая система будет способствовать внедрению принципов циркулярной экономики, максимальному вовлечению отходов во вторичный оборот, снижению нагрузки на окружающую среду и повышению качества жизни населения. Управление отходами станет неотъемлемой частью экологической и промышленной политики страны, обеспечивая устойчивое развитие и ресурсную безопасность Республики Казахстан.
Основные принципы:

Драйвер: ЕО директивалары (әсіресе полигондар бойынша 2008/98/EО, 1999/31/EО, қаптама бойынша 94/62/EC).
Сипаттық белгілері: қалдықтардың түзілуін болғызбау жөніндегі ұлттық жоспарлар, қалдықтарды басқару жөніндегі ұлттық жоспарлар; қалдықтарды басқарудың иерархиясын енгізу (алдын алу → қайта пайдалану → қайта өңдеу → кәдеге жарату → көму) өндірушінің кеңейтілген міндеттемелі (ӨКМ) жүйесін, әсіресе қаптама, батареялар және электр жабдықтары үшін дамыту; полигондардың аудиті, тәуекелдерді бағалау; рұқсат етілмеген қоқыс үйінділерді жабу және рекультивациялау.
Нәтиже: қайта өңдеудің 25-40 %-ға дейін өсуі, көмуді қысқарту.
Мысал: ЕО-ға кіргеннен кейінгі Польша, Чехия, Словакия, Литва.
"Жеделдетілген ауысу" моделі
Төмен базадан бастаған, бірақ стандарттарға тез жетуге мәжбүр болған елдер қолданады.
Құралдар: көму үшін төлемдерді күрт жоғарылату; био-қалдықтар мен қаптамаларды міндетті түрде бөлек жинау; сұрыпталмаған қалдықтарды көмуге тыйым салу; сұрыптау және компост қуаттарына, оның ішінде ЕО қорлары арқылы ауқымды инвестиция салу.
Артықшылықтары: қайта өңдеудің жылдам өсуі және қоқыс үйінділерінің азаюы.
Кемшіліктері: жүйенің шамадан тыс жүктелу тәуекелі, білікті кадрлардың жетіспеуі, халықтың қарсылығы.
Мысалы: Хорватия, Словения.
Ауысудың түйінді тетіктері.
ЕО-мен заңнамалық үйлестіру: директивалар мен тиісті мерзімдерді енгізу.
Экономикалық ынталандыру: "pay-as-you-throw" (шығарынды үшін ақы төле), ыдыс үшін депозиттер, полигонға жоғары тарифтер.
ӨКМ дамыту: шығындарды өндірушілерге жүктеу.
Инфрақұрылым: сұрыптау желілері, қайта өңдеу станциялары, биоқалдықтарды компосттау, waste-to-energy.
Халықтың сауатын ашу және жұмылдыру: сұрыптау науқандары, мектеп бағдарламалары, қоғамдық инспекциялар.
Ауысудың типтік проблемалары: шағын муниципалитеттерде қаржыландырудың жеткіліксіздігі; халықтың бөлек жинауға қарсылығы; қайта өңдеудің "имитациясы" – формальды бөлек жинап кейіннен көму; өңірлер арасындағы дамудың әркелкілігі.
4-БӨЛІМ. ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУ САЛАСЫН ДАМЫТУ ПАЙЫМЫ
2030 жылға қарай қалдықтарды басқару саласын дамытудың мақсаты – қалдықтардың түзілуінің алдын алудан бастап қалдық легін қауіпсіз жоюға дейінгі – бүкіл өмірлік циклді қамтитын экологиялық қауіпсіз, үнемді және технологиялық дамыған жүйені қалыптастыру болып табылады. Мұндай жүйе толассыз экономика қағидаттарын енгізуге, қалдықтарды қайталама айналымға барынша тартуға, қоршаған ортаға жүктемені азайтуға және халықтың өмір сүру сапасын арттыруға ықпал ететін болады. Қалдықтарды басқару Қазақстан Республикасының орнықты дамуы мен ресурстық қауіпсіздігін қамтамасыз ете отырып, елдің экологиялық және өнеркәсіптік саясатының ажырамас бөлігіне айналады.
Негізгі қағидаттар:

1. Переход к циркулярной экономике: создание условий для сокращения образования отходов, повторного использования материалов и максимального вовлечения отходов во вторичный оборот.
2. Современная инфраструктура: строительство и модернизация объектов сортировки, переработки, компостирования и утилизации отходов с использованием передовых технологий, соответствующих международным стандартам.
3. Минимизация захоронения отходов: к 2030 году - снижение доли отходов, направляемых на полигоны, за счет увеличения переработки и восстановления, энергетической утилизации.
4. Развитие "зеленого" бизнеса: поддержка малого и среднего бизнеса в сфере управления отходами, создание рабочих мест и привлечение инвестиций в экологически чистые технологии.
5. Цифровизация и прозрачность: внедрение цифровых платформ для мониторинга потоков отходов, оценки эффективности операторов объектов и повышения общественного контроля.
6. Образование и культура управления отходами: повышение уровня экологической грамотности населения, формирование ответственного потребительского поведения, широкое внедрение раздельного сбора.
7. Соответствие международным обязательствам: интеграция принципов устойчивого развития, Парижского соглашения по климату и требований Базельской конвенции в национальную политику в сфере отходов.
Основные задачи:
1. Совершенствование нормативно-правовой базы управления отходами и ежегодно в соответствии с планом уполномоченного органа в области охраны окружающей среды разработка национальных стандартов, типовых решений для каждого приоритетного вида отходов с целью унификации требований к их управлению и обеспечения экологической безопасности.
2. Создание эффективной системы сбора и анализа актуальной и достоверной информации об отходах на базе государственного кадастра отходов, разработка системы мониторинга и цифрового учета за их образованием, перемещением, захоронением.
3. Создание условий для развития инфраструктуры переработки, уменьшения образования всех видов отходов и повышения их инвестиционной привлекательности.
4. Повышение экологической культуры, ответственности бизнеса и местных сообществ в области управления отходами путем организации регулярных информационно-просветительских кампаний и внедрения образовательных программ по устойчивому управлению отходами.
5. Повышение эффективности мониторинга соблюдения экологических требований на всех этапах управления отходами.
6. Совершенствование механизмов регулирования в отношении собственников отходов и полигонов за надлежащее и опасное накопление, хранение и захоронение отходов.

1.      Толассыз экономикаға көшу: қалдықтардың түзілуін қысқарту, материалдарды қайта пайдалану және қалдықтарды қайталама айналымға барынша тарту үшін жағдайлар жасау.
2.      Заманауи инфрақұрылым: халықаралық стандарттарға сәйкес келетін озық технологияларды пайдалана отырып, қалдықтарды сұрыптау, қайта өңдеу, компосттау және кәдеге жарату объектілерін салу және жаңғырту.
3.      Қалдықтарды көмуді барынша азайту: 2030 жылға қарай қайта өңдеу мен қалпына келтіруді, энергетикалық кәдеге жаратуды ұлғайту есебінен полигондарға жіберілетін қалдықтардың үлесін төмендету.
4.      "Жасыл" бизнесті дамыту: қалдықтарды басқару саласында шағын және орта бизнесті қолдау, жұмыс орындарын құру және экологиялық таза технологияларға инвестиция тарту.
5.      Цифрландыру және ашықтық: қалдық легін бақылау, объектілер операторларының тиімділігін бағалау және қоғамдық бақылауды арттыру үшін цифрлық платформаларды енгізу.
6.      Қалдықтарды басқару саласында білім беру және мәдениет: халықтың экологиялық сауаттылық деңгейін арттыру, жауапты тұтынушылық мінез-құлықты қалыптастыру, бөлек жинауды кеңінен енгізу.
7.      Халықаралық міндеттемелерге сәйкестік: тұрақты даму қағидаттарын, Париж климаттық келісімін және Базель конвенциясының талаптарын ұлттық қалдықтар саясатына интеграциялау.
Негізгі міндеттер:
1. Қалдықтарды басқарудың нормативтік-құқықтық базасын жетілдіру және жыл сайын қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның жоспарына сәйкес қалдықтардың айналымына қойылатын талаптарды біріздендіру және экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында қалдықтардың әрбір басым түрі үшін ұлттық стандарттар мен үлгілік шешімдерді әзірлеу.
2. Қалдықтардың мемлекеттік кадастры базасында қалдықтар туралы өзекті және шынайы ақпаратты жинау мен талдаудың тиімді жүйесін құру, олардың түзілуіне, орын ауыстыруына, көмілуіне мониторинг және цифрлық есепке алу жүйесін әзірлеу.
3.      Қайта өңдеу инфрақұрылымын дамыту, қалдықтардың барлық түрлерінің түзілуін азайту және олардың инвестициялық тартымдылығын арттыру үшін жағдайлар жасау.
4.      Тұрақты ақпараттық-ағартушылық науқандарды ұйымдастыру және қалдықтарды тұрақты басқару бойынша білім беру бағдарламаларын енгізу жолымен қалдықтарды басқару саласында бизнес пен жергілікті қоғамдастықтардың экологиялық мәдениеті мен жауапкершілігін арттыру.
5.      Қалдықтарды басқарудың барлық кезеңдерінде экологиялық талаптардың сақталуын бақылау мен мониторингілеудің тиімділігін арттыру.
6.      Қалдықтардың және полигондардың меншік иелеріне қатысты қалдықтарды тиісінше және қауіпсіз, жинақтау, сақтау және көму үшін реттеу тетіктерін жетілдіру.

7. Обеспечение интеграции науки и бизнеса путем создания механизмов государственной поддержки внедрения отечественных научных разработок в области уменьшения образования, полезного использования и переработки отходов путем разработки и внедрения Правил в соответствии с пунктом 9) статьи 388 Экологического кодекса Республики Казахстан.
8. Совершенствование механизмов регулирования в отношении собственников и переработчиков отходов за загрязнение окружающей среды, вызванное ненадлежащим захоронением, размещением или длительным складированием отходов на производственных территориях, без вовлечения их в переработку либо надлежащей консервации.
Реализация Концепции позволит создать в Казахстане современную, прозрачную и экономически жизнеспособную систему управления отходами, в которой приоритет будет отдан предотвращению их образования и переработке. Ожидаются значительное сокращение объемов захоронения, ликвидация стихийных свалок, рост доли вторичных ресурсов в экономике, снижение экологических и санитарных рисков в регионах, уменьшение выбросов парниковых газов. Отрасль станет более инвестиционно привлекательной благодаря четким правилам, экономическим стимулам и развитой инфраструктуре, а цифровые инструменты обеспечат сбор достоверных данных, полный учет потоков отходов, укрепив доверие бизнеса, государства и общества. При этом в разработке и реализации мер будут учтены и адаптированы лучшие международные практики, что обеспечит долгосрочный и устойчивый результат для системы управления отходами в Республике Казахстан.
РАЗДЕЛ 5. ОСНОВНЫЕ ПРИНЦИПЫ И ПОДХОДЫ РАЗВИТИЯ
НАПРАВЛЕНИЕ 1. Интеграция процессов учета и мониторинга всех видов отходов в национальном центре по управлению отходами
Придание статуса Национального центра управления отходами АО "Жасыл даму"
Для реализации цели обеспечения перехода Республики Казахстан к устойчивому управлению и управлению отходами за счет сокращения образования, повторного использования, переработки, захоронения отходов и коммерциализации сектора необходимо придание статуса Национального центра управления отходами (НЦУО) АО "Жасыл даму".
Миссия НЦУО - внедрить в Казахстане устойчивую, самоокупаемую и высокоэффективную систему управления отходами на базе цифровых платформ и передовых технологических решений.
Основными задачами НЦУО являются:
1) сбор, идентификация и анализ информации по всем видам отходов для оптимизации процессов и выработки предложений для более эффективного управления отходами;

7.      Қазақстан Республикасының Экология кодексі 388-бабының 9) тармағына сәйкес Қағидаларды әзірлеу және енгізу арқылы қалдықтардың түзілуін азайту, тиімді пайдалану және қайта өңдеу саласында отандық ғылыми әзірлемелерді енгізуді мемлекеттік қолдау тетіктерін құру жолымен ғылым мен бизнестің интеграциясын қамтамасыз ету.
8. Қалдықтарды қайта өңдеуге не тиісінше консервациялауға тартпай, тиісінше көмбеу, өндірістік аумақтарда орналастыру немесе ұзақ уақыт қоймалау салдарынан қоршаған ортаны ластағаны үшін оларды меншік иелері мен қайта өңдеушілерге қатысты реттеу тетіктерін жетілдіру.
Тұжырымдаманы іске асыру Қазақстанда қалдықтарды басқарудың заманауи, ашық және экономикалық тұрғыдан тиімді жүйесін құруға мүмкіндік береді, онда қалдықтардың түзілуін алдын алуға және қайта өңдеуге басымдық беріледі. Көму көлемінің едәуір қысқаруы, бейберекет қоқыс үйінділерін жою, экономикадағы қайталама ресурстар үлесінің өсуі, өңірлердегі экологиялық және санитариялық тәуекелдердің төмендеуі және парниктік газдар шығарындыларының азаюы күтілуде. Сала нақты қағидалардың, экономикалық ынталандырудың және дамыған инфрақұрылымның арқасында инвестициялық тұрғыдан анағұрлым тартымды болады, ал цифрлық құралдар сенімді деректерді жинауды, олардың қалдық легін толық есепке алуын қамтамасыз етеді, бизнестің, мемлекеттің және қоғамның сенімін нығайтады. Бұл ретте шараларды әзірлеу мен іске асыруда үздік халықаралық практика ескеріліп, бейімделеді, бұл Қазақстан Республикасындағы қалдықтарды басқару жүйесі үшін ұзақ мерзімді және тұрақты нәтижені қамтамасыз етеді.
5-БӨЛІМ. НЕГІЗГІ ҚАҒИДАТТАР МЕН ДАМУ ТӘСІЛДЕРІ
1-БАҒЫТ. Қалдықтарды басқару жөніндегі ұлттық орталықта қалдықтардың барлық түрлерін есепке алу және мониторингілеу процестерін интеграциялау
"Жасыл даму" АҚ-ға қалдықтарды басқару жөніндегі ұлттық орталық мәртебесін беру
Қазақстан Республикасының қалдықтарды басқарудың орнықты жүйесіне көшуін және қалдықтардың түзілуін қысқарту, қайта пайдалану, қайта өңдеу, көму және секторды коммерцияландыру есебінен қалдықтарды басқаруды қамтамасыз ету мақсатын іске асыру үшін "Жасыл даму" АҚ-ға қалдықтарды басқару жөніндегі ұлттық орталық (ҚБҰО) мәртебесін беру қажет.
ҚБҰО-ның миссиясы – Қазақстанда цифрлық платформалар мен озық технологиялық шешімдер базасында қалдықтарды басқарудың орнықты, өзін-өзі қаржыландыратын және тиімділігі жоғары жүйесін енгізу.
ҚБҰО негізгі міндеттері:
1) қалдықтарды неғұрлым тиімді басқару үшін процестерді оңтайландыру және ұсыныстар әзірлеу үшін қалдықтардың барлық түрлері бойынша ақпаратты жинау, сәйкестендіру және талдау;

2) реализация принципа расширенных обязательств производителей (импортеров) с дальнейшей интеграцией информационных систем министерств финансов, внутренних дел и сельского хозяйства, в том числе расширением перечня продукции (товаров), на которую распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), приведение в соответствие размеров утилизационного платежа, создание правовой базы для повышения собираемости утилизационного сбора;
3) совершенствование информационной системы государственного кадастра отходов;
4) учет отходов путем ведения и сопровождения:
кадастра всех видов отходов;
реестра образователей опасных отходов (за исключением коммунальных);
реестра специализированных организаций, осуществляющих операции по управлению отходами;
системы отслеживания движения транспортных средств, осуществляющих вывоз отходов в рамках информационной системы "Национальный банк данных о состоянии окружающей среды и природных ресурсов Республики Казахстан", с последующей передачей информации в уполномоченные органы для принятия мер реагирования и недопущения образования стихийных свалок;
5) организация, координация и взаимодействие по процессам управления отходами с местными исполнительными органами и заинтересованными органами, включая цифровизацию бизнес-процессов управления отходами, соблюдения экологических требований и снижения негативного воздействия на окружающую среду, вовлечение в систему управления коммунальными отходами путем участия в порядке взимания оплаты за вывоз ТБО, финансирования мощностей по сбору, транспортировке и переработке отходов, разработки требований к финансируемым участникам рынка ТБО, а также согласования их выбора и заключения, расторжения договоров с ними;
6) финансирование проектов в области управления отходами, в том числе по дооснащению материально-технической базы организаций в сфере сбора, транспортировки и переработки отходов, за счет средств утилизационного платежа;
7) привлечение инвестиций в сферу управления отходами;
8) организация и финансирование проведения маркетинговых, научных исследований в области управления отходами, в том числе финансирование проектных работ и разработки предпроектной документации;
9) организация экологического просвещения и образования с вовлечением общественности и отраслевых ассоциаций.
На текущий момент правовое поле регулируется разрозненными положениями Экологического кодекса Республики Казахстан, нормами технических регламентов, санитарными и ветеринарными правилами, однако отсутствие единого системного закона не позволяет установить единые принципы и механизмы ответственности за весь жизненный цикл отходов - от их образования до конечной утилизации или обезвреживания.
На основе данных и анализа информации НЦУО уполномоченным органом в области охраны окружающей среды будет обоснована целесообразность разработки отдельного Закона "Об управлении отходами в Республике Казахстан" либо точечного совершенствования действующего законодательства. Данные меры обеспечат комплексность и преемственность регулирования, что позволит распределить полномочия государственных органов и органов местного самоуправления, закрепить обязанность субъектов хозяйственной деятельности разрабатывать и реализовывать программы минимизации отходов, а также пересмотреть ответственность за несоблюдение экологических требований.
Кроме того, особое внимание будет уделено законодательному регулированию отношений, связанных с управлением опасными отходами, с введением разрешительных процедур и электронных инструментов учета. Включение в правовую конструкцию инструментов экономического стимулирования - экологических сборов, льгот, субсидий и "зеленых" контрактов - позволит формировать более эффективные рынки услуг по управлению отходами и мотивировать бизнес-инвесторов к внедрению ресурсосберегающих технологий.
Необходимо внесение изменений и дополнений в законодательство Республики Казахстан, по вопросам управления отходами, в частности:

2) Қаржы, Ішкі істер және Ауыл шаруашылығы министрліктерінің ақпараттық жүйелерін одан әрі интеграциялай отырып, өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қағидатын іске асыру, оның ішінде өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімдер (тауарлар) тізбесін кеңейту, кәдеге жарату төлемінің мөлшерін сәйкестендіру, кәдеге жарату алымының жиналуын арттыру үшін құқықтық база құру;
3) қалдықтардың мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесін жетілдіру;
4) мыналарды:
қалдықтардың барлық түрлерінің кадастрын;
қауіпті қалдықтарды түзушілердің тізілімін (коммуналдық қалдықтарды қоспағанда);
қалдықтарды басқару жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын арнайы ұйымдардың тізілімін;
кейіннен уәкілетті органдарға ден қою шараларын қабылдау және бейберекет қоқыс үйінділерінің түзілуіне жол бермеу үшін ақпарат беру арқылы "Қазақстан Республикасының қоршаған ортасы мен табиғи ресурстарының жай-күйі туралы ұлттық деректер банкі" ақпараттық жүйесі шеңберінде қалдықтарды әкетуді жүзеге асыратын көлік құралдарының қозғалысын қадағалау жүйесін жүргізу және сүйемелдеу арқылы қалдықтарды есепке алу;
5) қалдықтарды басқарудың бизнес-процестерін цифрландыруды, экологиялық талаптарды сақтауды және қоршаған ортаға теріс әсерді азайтуды, ТҚҚ әкету үшін ақы алу тәртібіне қатысу, қалдықтарды жинау, тасымалдау және қайта өңдеу жөніндегі қуаттарды қаржыландыру, ТҚҚ нарығының қаржыландырылатын қатысушыларына қойылатын талаптарды әзірлеу, сондай-ақ олардың таңдауы мен қорытындыларын келісу, олармен шарттарды бұзу арқылы коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесіне қатысуды қоса алғанда, жергілікті атқарушы және мүдделі органдармен қалдықтарды басқару процестері бойынша ұйымдастыру, үйлестіру және өзара іс-қимыл жасау;
6) қалдықтарды басқару саласындағы, оның ішінде қалдықтарды жинау, тасымалдау және қайта өңдеу саласындағы ұйымдардың материалдық-техникалық базасын қайта жарақтандыру жөніндегі жобаларды кәдеге жарату төлемінің қаражаты есебінен қаржыландыру;
7) қалдықтарды басқару саласына инвестиция тарту;
8) қалдықтарды басқару саласында маркетингтік, ғылыми зерттеулер жүргізуді ұйымдастыру және қаржыландыру, оның ішінде жобалау жұмыстарын және жобалау алдындағы құжаттаманы әзірлеуді қаржыландыру;
9) жұртшылық пен салалық қауымдастықтарды тарта отырып, экологиялық ағарту мен білім беруді ұйымдастыру.
Қазіргі уақытта құқықтық алаң Қазақстан Республикасының Экология кодексінің бытыраңқы ережелерімен, техникалық регламенттердің нормаларымен, санитарлық және ветеринарлық ережелермен реттеледі, алайда бірыңғай жүйелік заңның болмауы қалдықтардың түзілуінен бастап соңғы кәдеге жаратылған немесе залалсыздандырылғанға дейінгі бүкіл өмірлік циклі үшін жауапкершіліктің бірыңғай қағидаттары мен тетіктерін белгілеуге мүмкіндік бермейді.
Деректердің және ҚБҰО ақпаратын талдау негізінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган "Қазақстан Республикасында қалдықтарды басқару туралы" бөлек заңды әзірлеудің немесе қолданыстағы заңнаманы нысаналы түрде жетілдірудің орындылығын негіздейтін болады. Бұл шаралар реттеудің кешенділігі мен сабақтастығын қамтамасыз етеді, соның нәтижесінде мемлекеттік органдар мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарының өкілеттіктерін нақты бөлуге, шаруашылық қызмет субъектілерінің қалдықтарды азайту бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру жөніндегі міндетін бекітуге, сондай-ақ экологиялық талаптарды сақтамағаны үшін жауапкершілікті қайта қарауға мүмкіндік береді.
Бұдан басқа, қауіпті қалдықтарды басқаруға байланысты қатынастарды заңнамалық реттеуге, оның ішінде рұқсат беру рәсімдерін және электрондық есепке алу құралдарын енгізуге ерекше назар аударылатын болады. Құқықтық конструкцияға экономикалық ынталандыру құралдарын – экологиялық алымдарды, жеңілдіктерді, субсидияларды және "жасыл" келісімшарттарды енгізу қалдықтарды басқару жөніндегі қызметтердің неғұрлым тиімді нарықтарын қалыптастыруға және бизнес-инвесторларды ресурс үнемдейтін технологияларды енгізуге ынталандыруға мүмкіндік береді.
Қалдықтарды басқару саласындағы қызметті реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізу қажет:

1) уточнить подходы по классификации всех видов отходов с учетом выявленных недостатков;
2) закрепить функции государственного кадастра отходов в области составления и обновления реестра исторических и бесхозяйных объектов;
3) законодательно определить механизмы в отношении собственников отходов, том числе и исторических за их бездействие по вовлечению в повторный оборот, либо получения вторичной продукции при их переработке, а при невозможности реализации данных мероприятий - передачи на баланс государства, для их последующего вовлечения в оборот;
4) установить приоритеты по устранению или рекультивации очагов исторического загрязнения.
Необходимо актуализировать и при необходимости разработать и утвердить национальные стандарты по каждому приоритетному виду отходов, устанавливающие требования к операциям управления, используемому оборудованию, производственной инфраструктуре и классификации, включить нормы по сортировке и транспортировке строительных отходов, правила их дробления для последующего использования во вторичной продукции. Это позволит системно оптимизировать управление отходами и обеспечить единый регламент для всех участников отрасли.
Пересмотр мер позволит сократить случаи несанкционированного размещения отходов, стимулировать надлежащее исполнение обязанностей по сбору, транспортировке, переработке и утилизации, а также обеспечить соблюдение принципов "загрязнитель платит" и устойчивого развития.
Внедрение депозитно-возвратной системы создаст устойчивый механизм сбора и переработки упаковки, обеспечивая вовлеченность населения и снижение объемов отходов.
Для стимулирования раздельного сбора отходов предлагается установить дифференцированный тариф для управляющих компаний и объединений собственников жилья, внедривших соответствующую практику. Несмотря на дополнительные расходы на логистику и инфраструктуру, мера экономически обоснована: она мотивирует участников и снижает совокупные затраты на утилизацию в долгосрочной перспективе.
Совершенствование и развитие существующей системы РОП в соответствии с лучшим международным опытом повысит экологическую устойчивость. Необходимо провести оценку эффективности текущей системы РОП и инициировать ее реформу в части поддержки инфраструктуры, стимулирования раздельного сбора, включая сельские регионы, переработки отходов товаров и упаковки, повышения прозрачности и эффективности.
В целом необходимо обеспечить устойчивое и справедливое финансирование сектора - предоставить компаниям по управлению отходами субсидии, увеличить количество стимулирующих механизмов и инвестиций в сферу управления отходами, внедрить целевые стимулы и смешанные финансовые модели, особенно для МСБ, и поддержку ГЧП-механизмов. Важно также развивать рынок продукции, вторсырья и материалов из вторсырья - через "зеленые" государственные закупки, формирование спроса, стимулирование замещения первичных ресурсов вторичными, создание рынка вторичных ресурсов. Целесообразно разработать методику оценки экономического потенциала отходов с учетом рыночной стоимости вторсырья, экологического эффекта затрат на переработку.
Экологические сборы и "зеленые" сертификаты - инструменты, направленные на снижение объемов захоронения и развитие переработки. Необходимо обеспечить полноценный и упрощенный доступ к "зеленым" финансам: выпуск "зеленых" облигаций; льготные кредиты от финансовых институтов; прозрачная отчетность для инвесторов.
Внедрение и развитие принципов циркулярной экономики через учет и мониторинг всех видов отходов
Для Казахстана, который является государством с обширной территорией, богатыми природными ресурсами и относительно небольшим населением, наиболее перспективным из существующих мировых практик внедрения систем управления отходами являются подходы, основанные на принципах экономики замкнутого цикла или "циркулярной экономики".
Переход от линейной экономики к циркулярной невозможен без эффективных процессов учета и мониторинга отходов, внедрения стандартов, которые бы охватывали широкую сферу применения: начиная от управления отходами и вторичным использованием ресурсов и заканчивая стандартами для продуктов и технологий.
Здесь можно выделить несколько ключевых причин, почему стандарты в циркулярной экономике играют важную роль в обеспечении эффективного и устойчивого использования ресурсов:

1) анықталған кемшіліктерді ескере отырып, қалдықтардың барлық түрлерін жіктеу жөніндегі тәсілдерді нақтылау;
2) қалдықтардың мемлекеттік кадастрының тарихи және иесіз объектілердің тізілімін жасау және жаңарту саласындағы функцияларын заңнамада бекіту;
3) заңнамада қалдықтардың меншік иелеріне қатысты, оның ішінде қайта айналымға тарту не оларды қайта өңдеу кезінде қайталама өнім алу бойынша әрекетсіздігі үшін, ал осы іс-шараларды іске асыру мүмкін болмаған кезде оларды кейіннен айналымға тарту үшін мемлекет теңгеріміне беру тетіктерін айқындау;
4) тарихи ластану ошақтарын жою немесе рекультивациялау бойынша басымдықтарды белгілеу.
Қалдықтардың әрбір басым түрі бойынша ұлттық стандарттарды өзектендіру және қажет болған жағдайда әзірлеу мен бекіту қажет, бұларда басқару операцияларына, пайдаланылатын жабдыққа, өндірістік инфрақұрылымға және жіктелуге қойылатын талаптар белгіленетін болады. Құрылыс қалдықтарын сұрыптау және тасымалдау жөніндегі нормаларды, кейіннен қайталама өнімде пайдалану үшін оларды ұсақтау қағидаларын енгізу. Бұл қалдықтарды басқаруды жүйелі оңтайландыруға және саланың барлық қатысушылары үшін бірыңғай регламентті қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Шараларды қайта қарау қалдықтарды рұқсатсыз орналастыру жағдайларын қысқартуға, жинау, тасымалдау, қайта өңдеу және кәдеге жарату жөніндегі міндеттерді тиісінше орындауды ынталандыруға, сондай-ақ "ластаушы төлейді" және орнықты даму қағидаттарының сақталуын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Депозиттік-қайтару жүйесін енгізу қаптаманы жинау мен қайта өңдеудің тұрақты тетігін қалыптастырып, халықтың атсалысуын және қалдықтар көлемін азайтуды қамтамасыз етеді.
Қалдықтарды бөлек жинауды ынталандыру үшін тиісті практиканы енгізген басқарушы компаниялар мен тұрғын үй иелерінің бірлестіктері үшін сараланған тариф белгілеу ұсынылады. Логистика мен инфрақұрылымға қосымша шығын жұмсалатынына қарамастан, бұл шара экономикалық тұрғыдан негізделген: ол қатысушыларды ынталандырады және ұзақ мерзімді перспективада кәдеге жаратудың жиынтық шығындарын азайтады.
Ең үздік халықаралық тәжірибеге сәйкес қолданыстағы ӨКМ жүйесін жетілдіру және дамыту экологиялық орнықтылықты арттырады. ӨКМ ағымдағы жүйесінің тиімділігін бағалауды жүргізу және оны инфрақұрылымды қолдау, ауылдық өңірлерді қоса алғанда, бөлек жинауды ынталандыру, тауарлар мен қаптаманың қалдықтарын қайта өңдеу, ашықтық пен тиімділікті арттыру бөлігінде реформалауға бастама жасау қажет.
Жалпы секторды тұрақты және әділ қаржыландыруды қамтамасыз ету – қалдықтарды басқаратын компанияларға субсидия беру, қалдықтарды басқару саласындағы ынталандыру тетіктері мен инвестиция санын ұлғайту, әсіресе ШОБ үшін нысаналы ынталандыру мен аралас қаржы модельдерін және МЖӘ-тетіктерін қолдауды енгізу қажет. Сондай-ақ "жасыл" мемлекеттік сатып алу, сұранысты қалыптастыру, бастапқы ресурстарды қайталама ресурстармен алмастыруды ынталандыру, қайталама ресурстар нарығын құру арқылы өнімдер, қайталама шикізат және қайталама шикізаттан алынған материалдар нарығын дамыту маңызды. Қайталама шикізаттың нарықтық құнын, қайта өңдеу шығындары мен экологиялық әсерін ескере отырып, қалдықтардың экономикалық әлеуетін бағалау әдістемесін әзірлеген жөн.
Экологиялық алымдар және "жасыл" сертификаттар — көму көлемін азайтуға және қайта өңдеуді дамытуға бағытталған құралдар. "Жасыл" қаржыға толыққанды және жеңілдетілген қолжетімділікті қамтамасыз ету қажет: жасыл облигациялар шығару; қаржы институттарынан жеңілдікті кредиттер ұсыну; инвесторларға ашық есеп беру.
Қалдықтардың барлық түрлерін есепке алу және мониторинг жүргізу арқылы толассыз экономика қағидаттарын енгізу және дамыту
Аумағы ұланбайтақ, табиғи ресурстарға бай және халқы салыстырмалы түрде аз мемлекет болып табылатын Қазақстан үшін қалдықтарды басқару жүйелерін енгізудің қазіргі әлемдік тәжірибелерінің ішіндегі ең перспективалысы – "тұйық цикілді экономика" немесе "толассыз экономика" қағидаттарына негізделген тәсілдер болып табылады.
Қалдықтарды есепке алу мен бақылаудың тиімді процестері болмаса, қалдықтарды басқарудан және ресурстарды қайта пайдаланудан бастап өнімдер мен технологияларға арналған стандарттарға дейінгі кең ауқымды қамтитын стандарттар енгізілмесе, сызықтық экономикадан толассыз экономикаға көшу мүмкін емес.
Мұнда толассыз экономикадағы стандарттардың ресурстарды тиімді және орнықты пайдалануды қамтамасыз етуде маңызды рөл атқаруының бірнеше негізгі себептерін атап өтуге болады:

1. Унификация процессов, это упрощает внедрение и поддержание устойчивых практик в различных секторах и странах, к примеру, если технологии изготовления продукции из вторичного сырья уже внедрены в другой стране или на территории ЕС, то целесообразно внедрять национальные стандарты на основе зарубежных, уже работающих стандартов.
2. Обеспечение качества и безопасности. Когда есть определенные критерии, намного эффективнее обеспечить качество и безопасность ресурсов, материалов и продуктов, используемых в циркулярной экономике. Стандарты как раз и определяют эти критерии. В связи с этим именно через разработку стандартов в сфере циркулярной экономики можно добиться качества продукции, произведенной по принципу замкнутого цикла. Это способствует предотвращению негативных экологических и социальных последствий.
3. Улучшение совместимости и обмена. Стандарты обеспечивают совместимость между различными системами управления ресурсами и переработки, что в свою очередь упрощает обмен материалами и компонентами между разными предприятиями и отраслями, т.е. если вторичное сырье будет соответствовать требованиям стандартов, то производитель продукции из вторичного сырья будет с уверенностью использовать вторичное сырье в своем производстве.
4. Формирование доверия у потребителей. Ясные и прозрачные стандарты позволят потребителям быть уверенными в качестве и устойчивости продуктов. Ведь любой потребитель предпочитает использовать и употреблять продукцию установленного качества, заботясь о здоровье и благополучии себя и близких.
5. Содействие согласованности законодательства. Стандарты могут служить основой для разработки соответствующего законодательства и нормативов в области циркулярной экономики, что упрощает внедрение и соблюдение требований. Стандарты в отличие от законодательных актов принимаются и работают гораздо быстрее. Это позволяет увидеть на практике применимость установленных в стандартах требований, востребованность и результат их работы. И если требования, установленные в стандартах, выполняются, способствуют развитию экономики и повышают качество продукции и услуг, то с уверенностью можно устанавливать их на обязательном уровне.
НАПРАВЛЕНИЕ 2. Создание условий для повышения эффективности учета образования отходов
Цифровизация системы учета в сфере управления отходами становится основой для повышения эффективности принимаемых решений.
Внедрение цифровых технологий охватывает все этапы управления отходами - от сбора до утилизации, снижая нагрузку на окружающую среду и улучшая мониторинг над процессами.
Параллельно мероприятиям по инвентаризации отходов вся получаемая информация будет интегрирована в государственном кадастре отходов.
В рамках совершенствования государственного кадастра отходов будут предусмотрены отдельные модули по основным видам отходам, таким как промышленные, ТБО, строительные, медицинские, ОЭЭО и другие.
Для эффективной работы государственный кадастр отходов объединяет всех участников процесса - граждан, операторов, переработчиков и регулирующие органы. Целью совершенствования государственного кадастра отходов является повышение эффективности процессов сбора, переработки и утилизации отходов, планирования инфраструктуры и тарифной политики за счет достоверных данных, а также обеспечение прозрачности и доступности информации для общества.
Основной задачей государственного кадастра отходов является интеграция цифровых систем мониторинга, таких как GPS-трекеры, ресурсы искусственного интеллекта для аналитической обработки поступающих данных, а также модули, позволяющие получать данные от систем дистанционного зондирования (спутники, БПЛА, БЭК) в реальном времени.
Централизованный сбор и анализ данных обеспечивают прозрачность, контроль и эффективность всей отрасли. Интеграция цифровых технологий, включая создание единой информационной системы по учету и мониторингу всех видов отходов, формирует основу для прогнозирования, планирования и справедливого распределения ресурсов. Такой подход соответствует международному опыту и современным стандартам управления отходами.
Промышленные отходы
В условиях рыночной экономики отсутствие стабильных рынков сбыта вторичной продукции является главным препятствием и барьером для широкого вовлечения промышленных отходов в хозяйственный оборот. Переработанные материалы (шлаки, зола, хвосты, гипс) часто не находят своего покупателя. Это приводит к их накоплению на отвалах, снижает рентабельность проектов и демотивирует инвесторов. Другие страны решают эту проблему путем установления обязательной доли использования золы и шлаков в дорожном строительстве (Чехия, Польша), введения системы "зеленые сертификаты" для продукции с долей вторичных компонентов (Китай), внедрения механизма "end-of-waste", использования понятия "побочный продукт", выводящего переработанные продукты из категории отходов (ЕС).

1. Процестерді біріздендіру. Бұл әртүрлі секторлар мен елдерде орнықты практикаларды енгізу мен қолдауды жеңілдетеді. Мысалы, егер қайталама шикізаттан өнім дайындау технологиясы басқа елде немесе ЕО аумағында енгізілсе, онда ұлттық стандарттарды қазір жұмыс істеп тұрған шетелдік стандарттар негізінде енгізген жөн.
2. Сапа мен қауіпсіздікті қамтамасыз ету. Белгілі бір өлшемшарттар болған кезде толассыз экономикада қолданылатын ресурстардың, материалдар мен өнімдердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету әлдеқайда тиімді. Стандарттар дәл осы өлшершарттарды анықтайды. Осыған байланысты толассыз экономика саласындағы стандарттарды әзірлеу арқылы тұйық цикл қағидаты бойынша өндірілген өнімнің сапасына қол жеткізуге болады. Бұл жағымсыз экологиялық және әлеуметтік салдардың алдын алуға ықпал етеді.
3. Үйлесімділік пен алмасуды жақсарту. Стандарттар әртүрлі ресурстарды басқару және қайта өңдеу жүйелері арасындағы үйлесімділікті қамтамасыз етеді. Ал бұл, өз кезегінде, түрлі кәсіпорындар мен салалар арасында материалдар мен компонент алмасуды жеңілдетеді. Яғни, егер қайталама шикізат стандарттардың талаптарына сәйкес келсе, онда осы шикізаттан жасалған өнімді өндіруші мұндай шикізатты өз өндірісінде сенімді түрде пайдалана алады.
4. Тұтынушылардың сенімін қалыптастыру. Айқын және ашық стандарттар тұтынушыларға өнімнің сапасы мен тұрақтылығына сенімді болуға мүмкіндік береді. Өйткені кез келген тұтынушы өзінің және жақындарының денсаулығы мен амандығын ойлап, белгіленген сападағы өнімдерді пайдаланғанды және тұтынғанды жөн көреді.
5. Заңнаманы келісуге жәрдемдесу. Стандарттар толассыз экономика саласындағы тиісті заңдар мен нормативтерді әзірлеу үшін негіз бола алады, бұл талаптарды енгізу мен орындауды жеңілдетеді. Стандарттар заңнамалық актілерге қарағанда тезірек қабылданады және жұмыс істейді. Бұл стандарттарда белгіленген талаптардың қолданылуын, оларға сұраныс пен жұмысының нәтижесін іс жүзінде көруге мүмкіндік береді. Егер стандарттарда белгіленген талаптар орындалса, экономиканың дамуына ықпал етсе және өнімдер мен қызметтердің сапасын арттырса, онда оларды міндетті деңгейде сенімді түрде орнатуға болады.
2-БАҒЫТ. Қалдықтардың түзілуін есепке алу тиімділігін арттыру үшін жағдай жасау
Қалдықтарды басқару саласындағы есепке алу жүйесін цифрландыру қабылданатын шешімдердің тиімділігін арттырудың негізі болып табылады.
Цифрлық технологияларды енгізу қоршаған ортаға жүктемені азайтып және процестердің мониторингтін жақсарта отырып қалдықтарды басқарудың жинаудан бастап кәдеге жаратуға дейінгі барлық кезеңдерін қамтиды.
Қалдықтарды түгендеу жөніндегі іс-шаралармен қатар алынатын барлық ақпарат қалдықтардың мемлекеттік кадастрында интеграцияланады.
Қалдықтардың мемлекеттік кадастрын жетілдіру шеңберінде өнеркәсіптік, ТҚҚ, құрылыс, медициналық, ЭЭЖҚ және т.б. қалдықтардың негізгі түрлері бойынша жекелеген модульдер көзделеді.
Тиімді жұмыс істеу үшін қалдықтардың мемлекеттік кадастры процестің барлық қатысушыларын — азаматтарды, операторларды, қайта өңдеушілерді және реттеуші органдарды біріктіреді. Қалдықтардың мемлекеттік кадастрын жетілдірудің мақсаты қалдықтарды жинау, қайта өңдеу және кәдеге жарату процестерінің тиімділігін арттыру, сенімді деректер есебінен инфрақұрылымды жоспарлау және тарифтік саясат, сондай-ақ қоғам үшін ақпараттың ашықтығы мен қолжетімділігін қамтамасыз ету болып табылады.
Қалдықтардың мемлекеттік кадастрының негізгі міндеті GPS-трекерлер, келіп түсетін деректерді талдамалық  өңдеуге арналған жасанды интеллект ресурстары, сондай-ақ нақты режимде қашықтан зондтау жүйелерінен (спутниктер, ПҰА, БЭК) дерек алуға мүмкіндік беретін модульдер сияқты мониторинг жүйелерін интеграциялау болып табылады.
Деректерді орталықтандырылған жинау және талдау бүкіл саланың ашықтығын, бақылануын және тиімділігін қамтамасыз етеді. Қалдықтардың барлық түрлерін есепке алу және мониторингілеу бойынша бірыңғай ақпараттық жүйені құруды қоса алғанда, цифрлық технологияларды интеграциялау ресурстарды болжау, жоспарлау және әділ бөлу үшін негіз қалыптастырады. Бұл тәсіл халықаралық тәжірибеге және қалдықтарды басқарудың заманауи стандарттарына сәйкес келеді.
Өнеркәсіптік қалдықтар
Нарықтық экономика жағдайында қайталама өнімді өткізудің тұрақты нарықтарының болмауы өнеркәсіптік қалдықтарды шаруашылық айналымға кеңінен тартуға басты кедергі болып табылады. Қайта өңделген материалдар (қож, күл, байыту қалдықтары, гипс) көбінесе өз сатып алушысын таба алмайды. Бұл олардың үйінділерде жиналуына әкеледі, жобалардың кірістілігін төмендетеді және инвесторларды ынталандырмайды. Басқа елдер бұл мәселені жол құрылысында (Чехия, Польша) күл мен қожды пайдаланудың міндетті үлестерін белгілеу, қайталама компоненттердің үлесі бар өнімдерге арналған "жасыл сертификаттар" жүйесін енгізу (Қытай), "end-of-waste" тетігін енгізу, қайта өңделген өнімдерді қалдықтар санатынан шығаратын "жанама өнім" ұғымын қолдану (ЕО) арқылы шешеді.

Недостаток данных об инфраструктуре и мощностях, сложный состав промышленных отходов, высокая стоимость переработки и низкое вовлечение также создают критические вызовы. Международная практика (Германия, Франция, Корея, ЕС, Австралия, Россия) демонстрирует эффективность национальных центров управления, цифровых платформ, правовых и экономических механизмов, поддержки НИОКР и НДТ. В Казахстане внедрение этих мер позволит к 2030 году сократить невовлеченные промышленные отходы на 20 %, повысить инвестиционную привлекательность и снизить экологические риски.
Используя вышеперечисленные из мирового опыта примеры можно сформировать устойчивый спрос на продукцию из отходов, обеспечить вовлечение в промышленный оборот до 15-20 млн тонн вторичных ресурсов ежегодно, уменьшить образование промышленных отходов.
Для снятия барьеров, препятствующих широкому вовлечению отходов горнодобывающей, металлургической, химической и нефтегазовой промышленности в хозяйственный оборот и снижению нагрузки на окружающую среду, а также для обеспечения перехода к циркулярной экономике в фокусе промышленных отходов требуются:
1. Упрощение правового режима, процедуры и критериев прекращения статуса отходов для отходов, вовлекаемых в дальнейшую переработку (шлаки, зола, синтетические гипсы, хвосты обогащения, песок, нефтяные фракции, техногенный грунт и другие).
2. Расширение использования промышленных отходов в строительстве (в т. ч. дорожном строительстве), включая золошлаки, металлургические шлаки, синтетические гипсы, переработанный асфальт, резиновую крошку и техногенные грунты, с обеспечением:
1) проведения НИОКР и тиражирование успешных практик;
2) разработки требований к качеству и стандартизации таких материалов;
3) разработки национального стандарта по применению вторичных ресурсов в дорожной и строительной отраслях;
4) разработки национального стандарта по применению вторичных ресурсов при рекультивации объектов недропользования.
3. Разработка упрощенного порядка передачи прав на ТМО для переработки, включая бесхозяйные и отходы, признанные историческими, с определением обязательств инвестора по рекультивации территории после извлечения полезных компонентов.
4. Создание механизмов компенсации логистических затрат в качестве меры стимулирования для использования вторичных ресурсов.
5. Усовершенствование подходов в отношении собственников и переработчиков отходов за загрязнение окружающей среды, вызванное ненадлежащим размещением, длительным складированием или захоронением отходов на производственных территориях, без вовлечения их в переработку либо надлежащей консервации.

Инфрақұрылым мен қуат туралы деректердің жетіспеушілігі, өнеркәсіптік қалдықтардың күрделі құрамы, қайта өңдеудің жоғары құны және атсалысудың төмендігі де маңызды қиындықтар туғызады. Халықаралық практика (Германия, Франция, Корея, ЕО, Аустралия, Ресей) ұлттық басқару орталықтарының, цифрлық платформалардың, құқықтық және экономикалық тетіктердің, ҒЗТКЖ мен ЕҚТ-ны қолдаудың тиімділігін көрсетеді. Қазақстанда бұл шараларды енгізу 2030 жылға қарай айналымға тартылмаған өнеркәсіптік қалдықтарды 20 %-ға қысқартуға, инвестициялық тартымдылықты арттыруға және экологиялық тәуекелдерді азайтуға мүмкіндік береді.
Жоғарыда айтылған әлемдік тәжірибенің мысалдарын пайдалана отырып, қалдықтардан алынатын өнімдерге тұрақты сұранысты қалыптастыруға, өнеркәсіптік айналымға жыл сайын 15 – 20 млн тоннаға дейін қайталама ресурстарды тартуды қамтамасыз етуге, өнеркәсіптік қалдықтардың түзілуін азайтуға болады.
Тау-кен, металлургия, химия және мұнай-газ өнеркәсібі қалдықтарын шаруашылық айналымға кеңінен тартуға және қоршаған ортаға жүктемені төмендетуге келтіретін кедергілерді жоққа шығару үшін, сондай-ақ өнеркәсіптік қалдықтар тұрғысында толассыз экономикаға көшуді қамтамасыз ету үшін мыналар талап етіледі:
1. Әрі қарай қайта өңдеуге тартылатын қалдықтар үшін (қож, күл, синтетикалық гипстер, байыту қалдықтары, құм, мұнай фракциялары, техногендік топырақ және т .б.) қалдық мәртебесін тоқтатудың құқықтық режимін, рәсімдері мен өлшемшарттарын оңайлату.
2. Мыналарды:
1) ҒЗТКЖ жүргізуді және табысты практиканы таратуды;
2) осындай материалдардың сапасына және стандартталуына қойылатын талаптарды әзірлеуді;
3) жол және құрылыс салаларында қайталама ресурстарды қолдану жөніндегі ұлттық стандартты әзірлеуді;
4) жер қойнауын пайдалану объектілерін рекультивациялау кезінде қайталама ресурстарды қолдану жөніндегі ұлттық стандартты әзірлеуді қамтамасыз ете отырып, күл-қож қоспаларын, металлургиялық қожды, синтетикалық гипсті, қайта өңделген асфальтты, резеңке үгінділерді және техногендік топырақты қоса алғанда, құрылыста (оның ішінде жол құрылысында) өнеркәсіптік қалдықтарды пайдалануды кеңейту.
3. Иесіз және тарихи деп танылған қалдықтарды қоса алғанда, қайта өңдеу үшін ТМТ құқықтарды берудің оңайлатылған тәртібін әзірлеу, пайдалы компоненттерді алғаннан кейін инвестордың аумақты рекультивациялау жөніндегі міндеттемелерін айқындау.
4. Қайталама ресурстарды пайдалану үшін ынталандыру шарасы ретінде логистикалық шығындарды өтеу тетіктерін құру.
5. Қалдықтарды қайта өңдеуге не тиісінше консервациялауға тартпай, өндірістік аумақтарда тиісінше орналастырмаудан, ұзақ уақыт жинақтаудан немесе көмуден туындаған қоршаған ортаны ластағаны үшін оларды қалдықтардың меншік иелері мен қайта өңдеушілерге қатысты тәсілдерді жетілдіру.

6. Совершенствование механизмов регулирования в отношении оператора объектов по обеспечению надежности хранения отходов, предотвращению вторичного загрязнения и своевременной рекультивации территорий.
7. Разработка правил учета и управления отходами горнодобывающей, металлургической, химической и нефтегазовой промышленности с учетом наличия в этих отходах полезных компонентов и рисков.
8. Устранение повторной платы при захоронении фракций, оставшихся после переработки отходов и ТМО (введение отдельной ставки для таких отходов, учитывающей остаточное содержание в них токсичных веществ).
9. Повышение качества учета данных по образованию, движению, утилизации и удалению промышленных отходов по всей технологической цепочке.
10. Стимулирование внедрения наилучших доступных технологий (НДТ).
11. Введение отдельного вида лицензии для переработки ТМО, что упростит процесс получения прав на разработку таких объектов, в том числе близ населенных пунктов, где добыча запрещена.
12. Использование различных подходов к финансированию (государственное, ГЧП, частное и прочее) работ по удалению и утилизации опасных отходов и санационных работ на полигонах опасных отходов.
Твердые бытовые отходы
При сохраняющейся динамике роста ТБО становится критически важным переход к системной модернизации управления отходами. Для этого необходимы меры по предотвращению образования, раздельному сбору, сортировке и переработке отходов; внедрение экологичных технологий утилизации; снижению потребления ресурсов; созданию прозрачной системы мониторинга с минимальным воздействием на окружающую среду и здоровье человека.
Ключевые механизмы предотвращения образования отходов должны включать следующее:
1. Повторное использование и переработка - внедрение раздельного сбора отходов, организация стационарных и мобильных пунктов приема вторсырья, экономические стимулы для сдачи материалов на переработку.
2. Увеличение доли сортированных отходов и обеспечение их сбыта в качестве вторичного сырья для перерабатывающих предприятий.
3. Систематический пересмотр тарифа на сбор, вывоз и захоронение твердых коммунальных отходов с учетом инфляционных процессов и инвестиционной привлекательности. Цифровой учет и мониторинг обеспечат прозрачность и справедливую тарифную систему для бизнеса и населения.
Для приоритетной переработки отходов с одновременным снижением их захоронения и максимальным вовлечением в производственные циклы необходимо обеспечить переработку остаточной фракции ТБО с применением наилучших мировых практик; наладить производство RDF-топливо по европейским стандартам; внедрить ко-процессинг RDF на цементных и других промышленных предприятиях.
Развитие системы сбора, переработки и утилизации отходов на сельских территориях требует учета их специфики, обусловленной различиями в численности населения, структуре образующихся отходов и менталитете проживающих людей в данных районах. Эти факторы определяют необходимость применения различных подходов к организации процессов управления отходами в городских (малых городах) и сельских условиях.
В условиях Казахстана (при соответствующем обосновании) целесообразно создавать мини-заводы по переработке отходов малой мощности из-за обширной территории и низкой плотности населения. Это может сократить логистические издержки и повысить эффективность переработки.
Запрет на одноразовый пластик снизит негативное воздействие на окружающую среду и уменьшит объемы ТБО. Однако его поэтапная реализация необходима с учетом текущих возможностей.
Увеличение экспорта продукции из вторичных ресурсов будет стимулировать развитие перерабатывающей отрасли.
Для повышения эффективности системы необходимы внедрение достоверного учета объемов образования и движения отходов, а также разработка реалистичных нормативов накопления, учитывающих морфологический состав отходов. Развитие межрегионального сотрудничества и привлечение крупных отраслевых субъектов позволят создать эффективную систему переработки, логистики и сбыта вторичных ресурсов.
Наконец, решение проблемы дефицита квалифицированных кадров требует организации специализированной подготовки специалистов в сфере городского коммунального городского хозяйства, в том числе управления отходами в ВУЗах и колледжах.
Интеграция новых технологий, таких как НДТ в области переработки, включая переработку биоразлагаемых отходов, энергоутилизация ТБО позволят достичь целевых показателей и снизить негативное воздействие на окружающую среду. Только системный подход, опирающийся на научные исследования, передовой международный опыт и активное участие всех заинтересованных сторон, позволит Казахстану создать эффективную и устойчивую систему управления коммунальными отходами.
Внедрение комплексной системы управления коммунальными отходами с учетом лучших международных практик позволит существенно увеличить долю переработки и вторичного использования, снизить объемы захоронения и ликвидировать стихийные свалки, сократить выбросы парниковых газов и экологические риски, повысить прозрачность и эффективность отрасли. Создание единого регулирования, цифрового учета, современной инфраструктуры и системы экономических стимулов обеспечит устойчивый и долгосрочный результат для экологии и экономики Казахстана.
Пищевые отходы
Для повышения эффективности ресурсопользования и сокращения экологических рисков Казахстану необходимо внедрить комплексную систему управления пищевыми отходами, опираясь на опыт ЕС, Германии, Франции, Японии, Южной Кореи, Австралии, Канады и Швеции.
Ключевыми направлениями должны стать разработка единого регулирования, определений и правил обращения с пищевыми отходами, внедрение цифровой платформы для учета и статистики, а также организация мониторинга образования отходов в домохозяйствах, на продовольственных рынках и объектах торговли. Важную роль сыграют государственные стимулы и доступные технологии для малого и среднего бизнеса, поддержка инфраструктуры для раздельного сбора, транспортировки и переработки, а также создание центров агрегации и развитие межсекторного взаимодействия.
Предлагается внедрить комплексную систему управления пищевыми отходами, включающую:

6. Қалдықтарды сақтаудың сенімділігін қамтамасыз ету, қайталама ластанудың алдын алу және аумақтарды уақтылы рекультивациялау бойынша қалдықтарды орналастыру объектілерінің операторларына қатысты реттеу тетіктерін жетілдіру.
7. Құрамында пайдалы компоненттердің болуын және тәуекелдерді ескере отырып, тау-кен, металлургия, химия және мұнай-газ өнеркәсібі қалдықтарын есепке алу және басқару қағидаларын әзірлеу.
8. Қалдықтар мен ТМТ қайта өңдегеннен кейін қалған фракцияларды көму кезіндегі қайталама төлемақыны жою (мұндай қалдықтар үшін құрамындағы уытты заттардың қалдық мөлшерін ескеретін жеке мөлшерлемені енгізу).
9.  Барлық технологиялық тізбек бойынша өнеркәсіптік қалдықтардың түзілуі, қозғалысы, кәдеге жаратылуы және жойылуы жөніндегі деректерді есепке алу сапасын арттыру.
10. Ең үздік қолжетімді технологияларды (ЕҚТ) енгізуді ынталандыру.
11. ТМТ қайта өңдеу үшін бөлек лицензия түрін енгізу, бұл осындай объектілерді, оның ішінде өндіруге тыйым салынған елді мекендерге жақын жерлерді игеру құқығын алу процесін жеңілдетеді.
12. Қауіпті қалдықтарды жою және кәдеге жарату жөніндегі жұмыстарды және қауіпті қалдықтар полигондарындағы санациялық жұмыстарды қаржыландырудың әртүрлі тәсілдерін (мемлекеттік, МЖӘ, жеке және т.б.) пайдалану.
Тұрмыстық қатты қалдықтар
ТҚҚ-ның өсу динамикасы сақталып отырған кезде қалдықтарды басқаруды жүйелі жаңғыртуға көшу аса маңызды болып табылады. Бұл үшін қалдықтардың түзілуін болғызбау, бөлек жинау, сұрыптау және қайта өңдеу бойынша шаралар жүйесін; кәдеге жаратудың экологиялық технологияларын енгізу; ресурстарды тұтынуды азайту; қоршаған ортаға және адам денсаулығына барынша аз әсер ететін ашық мониторинг жүйесін құру қажет.
Қалдықтардың түзілуін болғызбаудың түйінді тетіктері мыналарды қамтуға тиіс:
1. Қайта пайдалану және қайта өңдеу – қалдықтарды бөлек жинауды енгізу, қайталама шикізатты қабылдаудың стационарлық және мобильді пункттерін ұйымдастыру, материалдарды қайта өңдеуге тапсыру үшін экономикалық ынталандыру.
2. Сұрыпталған қалдықтардың үлесін ұлғайту және оларды қайта өңдейтін кәсіпорындар үшін қайталама шикізат ретінде өткізуді қамтамасыз ету.
3. Инфляциялық процестер мен инвестициялық тартымдылықты ескере отырып, коммуналдық қатты қалдықтарды жинау, әкету және көму тарифтерін жүйелі түрде қайта қарау. Цифрлық есеп пен мониторинг бизнес пен халық үшін ашықтық пен әділ тарифтік жүйені қамтамасыз етеді.
Қалдықтарды бір мезгілде көмуді азайта отырып және өндірістік циклдерге барынша тарта отырып  басым тәртіппен қайта өңдеу үшін ең үздік әлемдік практиканы қолдану арқылы ТҚҚ қалған фракциясын қайта өңдеуді қамтамасыз ету қажет; еуропалық стандарттар бойынша RDF-отын өндірісін жолға қою; цемент және басқа да өнеркәсіптік кәсіпорындарда RDF ко-процессингін енгізу.
Ауылдық аумақтарда қалдықтарды жинау, қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесін дамыту халық санының, түзілетін қалдықтардың құрылымының және осы аудандарда тұратын адамдардың менталитетінің айырмашылығына байланысты аумақтардың өзіндік ерекшелігін ескеруді талап етеді. Бұл факторлар қалалық (шағын қалалар) және ауылдық жерлерде қалдықтарды басқару процестерін ұйымдастыруда әртүрлі тәсілдерді қолдану қажеттігін анықтайды.
Қазақстан жағдайында (тиісті негіздеме болған кезде) аумағының кеңдігі мен халық тығыздығының төмендігін ескере отырып, шағын қуатты қалдықтарды қайта өңдеу кәсіпорындарын (мини-зауыттарды) құрған жөн. Бұл логистикалық шығындарды азайтуға және қайта өңдеу тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді.
Бір рет қолданылатын пластикке тыйым салу қоршаған ортаға теріс әсерді азайтады және ТҚҚ көлемін қысқартады. Алайда оны қолданыстағы өндірістік және инфрақұрылымдық мүмкіндіктерді ескере отырып, кезең-кезеңімен іске асыру қажет.
Қайталама ресурстардан алынатын өнім экспортын ұлғайту қайта өңдеу  саласының дамуын қосымша ынталандырады.
Жүйенің тиімділігін арттыру үшін қалдықтардың түзілуі мен қозғалысының көлемін дәл есепке алу мен бақылауды енгізу, сондай-ақ қалдықтардың морфологиялық құрамын ескеретін жинақтаудың нақты нормативтерін әзірлеу қажет. Өңіраралық ынтымақтастықты дамыту және салалық ірі субъектілерді тарту қайта өңдеудің, логистиканың және қайталама ресурстарды өткізудің тиімді жүйесін құруға мүмкіндік береді.
Осыдан кейін білікті кадрлардың тапшылығы мәселесін шешу қалалық коммуналдық шаруашылық, оның ішінде қалдықтарды басқару саласында жоғары оқу орындары мен колледждерде мамандандырылған кадрларды даярлауды ұйымдастыруды талап етеді.
Биологиялық ыдырайтын қалдықтарды қайта өңдеуді, ТҚҚ энергиясын кәдеге жаратуды қоса алғанда, қайта өңдеу саласындағы ЕҚТ сияқты жаңа технологияларды интеграциялау нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізуге және қоршаған ортаға теріс әсерді азайтуға мүмкіндік береді. Ғылыми зерттеулерге, озық халықаралық тәжірибеге және барлық мүдделі тараптардың белсенді қатысуына негізделген жүйелі тәсіл ғана Қазақстанға коммуналдық қалдықтарды басқарудың тиімді және тұрақты жүйесін құруға мүмкіндік береді.
Үздік халықаралық практиканы ескере отырып, коммуналдық қалдықтарды басқарудың кешенді жүйесін енгізу қайта өңдеу және қайталама пайдалану үлесін едәуір арттыруға, көму көлемін қысқартуға және бейберекет қоқыс үйінділерін жоюға, парниктік газдар шығарындылары мен экологиялық тәуекелдерді азайтуға, саланың ашықтығы мен тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді. Бірыңғай реттеуді, цифрлық есепті, заманауи инфрақұрылымды және экономикалық ынталандыру жүйесін құру Қазақстанның экологиясы мен экономикасы үшін тұрақты және ұзақ мерзімді нәтижені қамтамасыз етеді.
Тамақ қалдықтары
Ресурстарды пайдалану тиімділігін арттыру және экологиялық тәуекелдерді азайту үшін Қазақстан ЕО, Германия, Франция, Жапония, Оңтүстік Корея, Аустралия, Канада және Швеция тәжірибесіне сүйене отырып, тамақ қалдықтарын басқарудың кешенді жүйесін енгізуі қажет.
Тамақ қалдықтарымен жұмыс істеудің бірыңғай реттелуін, анықтамалары мен қағидаларын әзірлеу, есепке алу және статистика үшін цифрлық платформаны енгізу, сондай-ақ үй қожалықтарында, азық-түлік нарықтарында және сауда объектілерінде қалдықтардың түзілуінің мониторингін ұйымдастыру түйінді бағыттар болуға тиіс. Шағын және орта бизнес үшін мемлекеттік ынталандыру мен қолжетімді технологиялар, бөлек жинау, тасымалдау және қайта өңдеу үшін инфрақұрылымды қолдау, сондай-ақ агрегаттау орталықтарын құру және сектораралық өзара іс-қимылды дамыту маңызды рөл атқарады.
Тамақ қалдықтарын басқарудың кешенді жүйесін енгізу ұсынылады, оларға мыналар кіреді:

1. Стимулирование раздельного сбора пищевых отходов в рамках централизованной системы ТБО.
2. Организация учета и мониторинг образования пищевых отходов в организациях общественного питания в продовольственных торговых точках.
3. Создание инфраструктуры по переработке пищевых отходов.
Государственная поддержка компостирования позволит сократить объемы захоронения отходов, снизить выбросы парниковых газов, вернуть питательные вещества в почву и развить рынок органических удобрений.
Внедрение комплексной системы управления пищевыми отходами с учетом лучших международных практик позволит существенно сократить их захоронение, снизить выбросы парниковых газов и экологические риски, вернуть питательные вещества в почву, развить рынок органических удобрений и кормов, а также повысить эффективность ресурсопользования. Создание единого регулирования, цифрового учета, перерабатывающей инфраструктуры и системы стимулов обеспечит устойчивый и долгосрочный результат для экономики и экологии Казахстана.
Сельскохозяйственные отходы
Опираясь на передовой опыт Германии, Франции, Южной Кореи и Австралии, Казахстану необходимо интегрировать учет продовольственных потерь и сельскохозяйственных отходов в балансы Министерства сельского хозяйства и БНС АСПР РК с учетом сезонности и региональных особенностей. Важными направлениями станут создание цифровой платформы для сбора, анализа и визуализации данных, а также запуск пилотных проектов в регионах и обеспечение оперативного обмена информацией.
Для повышения экологической и экономической устойчивости требуется расширить переработку биоотходов с получением удобрений, пригодных для мелиорации и рекультивации. Особое внимание следует уделить созданию навозохранилищ, соответствующих нормативным требованиям, и внедрению систем биокомпостирования. Дополнительно необходимо развивать программы повышения квалификации специалистов и адаптировать международные стандарты, что позволит повысить качество управленческих решений и обеспечить внедрение лучших практик.
Строительные отходы
Анализ опыта Нидерландов и Швеции, где запрет на необработанное захоронение и высокие налоговые ставки на полигоны позволили перерабатывать до 97 % строительных отходов, а расширенная ответственность производителей (EPR) доводит показатель до безотходного строительства. Япония использует остатки "хвостов" как стройматериал для дамб, а США и Канада благодаря высокому тарифу на захоронение предпочитают переработку. Южная Корея и Сингапур внедрили цифровое отслеживание пакетов отходов по каждому объекту. Переняв этот опыт, Казахстану достаточно запретить необработанное захоронение строительных отходов, расширить ответственность производителей, создать единый цифровой реестр, запустить пилотные проекты ГЧП-площадок по приему и переработке, реализовать пилотные НИОКР-проекты по безотходным технологиям и интегрировать вторичные материалы в строительные стандарты.
Это создаст прозрачную и управляемую модель обращения со строительными отходами, позволит внедрить ресурсосберегающие технологии, повысит инвестиционную привлекательность отрасли и снизит давление на экосистемы.
ОЭЭО
Для совершенствования системы управления отходами электрического и электронного оборудования (ОЭЭО) в Казахстане необходимо опираться на международный опыт (Германия, Франция, Южная Корея, ЕС, Россия и Австралия) и адаптировать его к национальным условиям.
Для повышения эффективности требуется усилить правовую ответственность собственников отходов и других заинтересованных сторон за исполнение требований законодательства. Одновременно необходимо внедрять экономические механизмы стимулирования переработки ОЭЭО и поддерживать научные исследования и разработки в области инновационных технологий, включая наилучшие доступные технологии (НДТ), предоставляя предприятиям субсидии, приоритет в государственных закупках и доступ к льготному финансированию.
Особое значение имеет разработка отдельной классификации электронного и электрического оборудования и ОЭЭО по шести типам в соответствии с европейской практикой (теплообменное оборудование, экраны и мониторы, лампы, крупногабаритные устройства, малогабаритные устройства, ИКТ-оборудование). Это позволит развивать эффективную систему мониторинга и отслеживания потоков ОЭЭО и упростить внедрение раздельного сбора и переработки.
Необходимо пересмотреть подход к расширенной ответственности производителей и импортеров (РОП), обеспечив прозрачное распределение обязанностей и финансовых потоков между производителями, импортерами, оператором РОП, сборщиками и переработчиками. В этой системе должны быть закреплены четкие требования к участникам, определены целевые показатели сбора и переработки, введена обязательная регистрация производителей и импортеров, а также установлен мониторинг выполнения обязательств. Важным направлением станет стимулирование экодизайна и повторного использования техники.

1. ТҚҚ орталықтандырылған жинау шеңберінде тамақ қалдықтарын бөлек жинауды ынталандыру.
2. Қоғамдық тамақтандыру ұйымдарында және азық-түлік сауда объектілерінде тамақ қалдықтарының түзілуін есепке алу мен мониторинг жүргізуді ұйымдастыру.
3. Тамақ қалдықтарын қайта өңдеу инфрақұрылымын құру және дамыту.
Компосттауды мемлекеттік қолдау қалдықтарды көму көлемін төмендетуге, парниктік газдар шығарындыларын азайтуға, қоректік заттарды топыраққа қайтаруға және органикалық тыңайтқыштар нарығын дамытуға мүмкіндік береді.
Үздік халықаралық практикаларды ескере отырып, тамақ қалдықтарын басқарудың кешенді жүйесін енгізу олардың көмілуін едәуір қысқартуға, парниктік газдар шығарындылары мен экологиялық тәуекелдерді азайтуға, қоректік заттарды топыраққа қайтаруға, органикалық тыңайтқыштар мен жем-шөп нарығын дамытуға, сондай-ақ ресурстарды пайдалану тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді. Бірыңғай реттеуді, цифрлық есепке алуды, қайта өңдеу инфрақұрылымын және ынталандыру жүйесін құру Қазақстан экономикасы мен экологиясы үшін тұрақты және ұзақ мерзімді нәтижені қамтамасыз етеді.      Ауыл шаруашылығы қалдықтары
Германия, Франция, Оңтүстік Корея және Аустралияның озық тәжірибесіне сүйене отырып, Қазақстан азық-түлік шығындары мен ауыл шаруашылығы қалдықтарын есепке алуды Ауыл шаруашылығы министрлігі мен Ұлттық статистика бюросының теңгеріміне маусымдық және өңірлік ерекшеліктерді ескере отырып біріктіруі қажет. Деректерді жинау, талдау және көру үшін цифрлық платформа құру, сондай-ақ өңірлерде пилоттық жобаларды іске қосу және жедел ақпарат алмасуды қамтамасыз ету маңызды бағыт болады.
Экологиялық және экономикалық тұрақтылықты арттыру үшін мелиорация мен рекультивацияға жарамды тыңайтқыштар алу арқылы биоқалдықтарды өңдеуді кеңейту қажет. Нормативтік талаптарға сәйкес келетін көң қоймаларын құруға және биокомпосттау жүйелерін енгізуге ерекше назар аудару керек. Сонымен қатар мамандардың біліктілігін арттыру бағдарламаларын дамыту және халықаралық стандарттарды бейімдеу қажет, бұл басқару шешімдерінің сапасын арттыруға және үздік практикаларды енгізуді қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Құрылыс қалдықтары
Өңдемей көмуге тыйым салу және полигондарға жоғары салық мөлшерлемелерін қолдану тәжірибесі құрылыс қалдықтарын 97 %-ға дейін қайта өңдеуге мүмкіндік берген, ал өндірушілердің кеңейтілген жауапкершілігі (ӨКЖ) бұл көрсеткішті қалдықсыз құрылысқа жеткізген Нидерланды мен Швецияның тәжірибесін талдау. Жапония қалдық "қалдықтарын" бөгеттер үшін құрылыс материалы ретінде пайдаланады, ал АҚШ пен Канада көму тарифінің жоғары болуына байланысты қайта өңдеуді жөн көреді. Оңтүстік Корея мен Сингапур әр объект бойынша қалдықтар пакетін цифрлық бақылауды жүзеге асырды. Осы тәжірибені қабылдай отырып, Қазақстанға құрылыс қалдықтарын өңдемей көмуге тыйым салу, полигондарға салық енгізу, өндірушілердің жауапкершілігін кеңейту, бірыңғай цифрлық тізілім құру, қабылдау және қайта өңдеу бойынша МЖӘ-алаңдарының пилоттық жобаларын іске қосу, қалдықсыз технологиялар бойынша пилоттық ҒЗТКЖ-жобаларын іске асыру және қайталама материалдарды құрылыс стандарттарына біріктіру жеткілікті.
Бұл құрылыс қалдықтарымен жұмыс істеудің ашық және басқарылатын моделін жасайды, ресурстарды үнемдейтін технологияларды енгізуге мүмкіндік береді, саланың инвестициялық тартымдылығын арттырады және экожүйелерге қысымды төмендетеді.
ЭЭЖҚ
Қазақстандағы электр жабдықтары мен электронды жабдықтардың қалдықтарын (ЭЭЖҚ) басқару жүйесін жетілдіру үшін халықаралық тәжірибеге (Германия, Франция, Оңтүстік Корея, ЕО, Ресей және Аустралия) сүйеніп, оны ұлттық жағдайларға бейімдеу қажет.
Тиімділікті арттыру үшін қалдық иелерінің және басқа да мүдделі тараптардың заңнама талаптарын орындау үшін құқықтық жауапкершілігін күшейту талап етіледі. Сонымен қатар кәсіпорындарға субсидиялар, мемлекеттік сатып алуда басымдық және жеңілдетілген қаржыландыруға қол жеткізуді ұсына отырып, ЭЭЖҚ-ны қайта өңдеуді ынталандырудың экономикалық тетіктерін енгізу және инновациялық технологиялар саласындағы ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді, соның ішінде ең үздік қолжетімді технологияларды (ЕҚТ) қолдау қажет.
Еуропалық практикаға сәйкес (жылу алмасу жабдықтары, экрандар мен мониторлар, шамдар, ірі габаритті құрылғылар, шағын габаритті құрылғылар, ИКТ-жабдық) алты түрі бойынша ЭЭЖҚ-ның жеке жіктемесін әзірлеу ерекше маңызға ие. Бұл ЭЭЖҚ легін мониторингілеу мен қадағалаудың тиімді жүйесін дамытуға және бөлек жинау мен қайта өңдеуді енгізуді жеңілдетуге мүмкіндік береді.
Өндірушілер, импорттаушылар, ӨКЖ операторы, жинаушылар және қайта өңдеушілер арасында міндеттер мен қаржы легін ашық бөлуді қамтамасыз ете отырып, өндірушілер мен импорттаушылардың (ӨКЖ) кеңейтілген жауапкершілігіне қатысты тәсілді қайта қарау қажет. Бұл жүйеде қатысушыларға қойылатын нақты талаптар бекітілуге, жинау мен қайта өңдеудің нысаналы көрсеткіштері айқындалуға, өндірушілер мен импорттаушыларды міндетті тіркеу енгізілуге, сондай-ақ міндеттемелердің орындалуына мониторинг белгіленуге тиіс. Экодизайнды және техниканы қайта пайдалануды ынталандыру маңызды бағыт болады.

Система раздельного сбора ОЭЭО должна быть внедрена повсеместно, включая сельскую местность, с обязательной передачей опасных компонентов специализированным предприятиям для восстановления. К 2035 году необходимо достичь уровня сбора и переработки не менее 25 % от объемов образования ОЭЭО.
Завершает комплекс мер организация широкой информационно-просветительской кампании, направленной на повышение осведомленности населения об экологических рисках неправильного обращения с ОЭЭО и значении раздельного сбора.
Необходимо продолжать интеграцию положений Базельской конвенции и ее техническое руководство в национальную систему регулирования, особенно в части трансграничного перемещения и экологически безопасного управления отходами электрического и электронного оборудования.
Внедрение комплексной системы управления ОЭЭО в Казахстане с учетом лучших международных практик будет способствовать развитию циркулярной экономики в секторе электроники за счет стимулирования экодизайна и повторного использования электроники, снижению экологических и санитарных рисков, предотвращению попадания опасных компонентов в окружающую среду и повышению прозрачности и эффективности отрасли переработки.
Медицинские отходы
Мировая практика показывает, что надежная система управления медицинскими отходами строится на четких нормативах образования отходов, квалифицированных операторах, цифровом учете и устойчивой инфраструктуре. Для Казахстана актуально адаптировать опыт Германии, Франции, Японии, США, Южной Кореи, ЕС и России.
Ключевые меры включают утверждение стандартов и нормативов образования отходов с учетом профиля лечебно-профилактических учреждений, а также установление технических требований к упаковке и внедрение раздельного сбора не только по классам опасности, но и по видам отходов.
В нормативных документах уполномоченного органа следует закрепить типовые квалификационные требования к поставщикам услуг, ориентируясь на национальные стандарты.
Необходимо внедрить электронную систему учета медицинских отходов, синхронизированную с национальным центром по управлению отходами, что позволит обеспечить повышение достоверности получаемых данных. Важными направлениями станут модернизация инфраструктуры, повышение квалификации персонала, а также привлечение инвестиций в современные методы утилизации, предусмотренные законодательством. Дополнительной опорой должна выступать бюджетная поддержка, обеспечивающая устойчивость системы.
Реализация этих мер позволит сформировать в Казахстане единую национальную систему учета и эффективной утилизации медицинских отходов.
Ртутьсодержащие отходы
Для снижения рисков от ртутьсодержащих отходов в Республике Казахстан необходимо адаптировать передовой опыт Германии, Франции, Южной Кореи, стран ЕС, России, Японии и США. Важными шагами станут ужесточение законодательства и закрепление за акиматами обязанности по закупке контейнеров, соответствующих установленным стандартам. Одновременно требуются развитие и обновление инфраструктуры раздельного сбора, включая установку и модернизацию контейнеров для ртутьсодержащих отходов и химических источников питания, применение или экспорт полученной ртути.
Следует внедрить систему учета РСО с обязательной региональной отчетностью, а также организовать переработку всех видов осветительных приборов. В процесс необходимо активно вовлекать производителей, обязав их участвовать в финансировании инфраструктуры и переработки. Важной составляющей станет проведение масштабной просветительской кампании, направленной на повышение осведомленности населения и бизнеса о безопасном обращении с ртутьсодержащими отходами.
Комплексная реализация этих мер позволит сократить объемы образования РСО, повысить уровень их сбора и обеспечить эффективную демеркуризацию.
Исторические загрязнения и бесхозяйные отходы
Для повышения эффективности управления историческими и бесхозными отходами необходимо разработать и принять отраслевой закон, который установит единые принципы, полномочия и механизмы регулирования, а также обеспечит правовую основу для инвентаризации, финансирования и ликвидации таких отходов. Одновременно требуется пересмотреть ответственность собственников за переработку или рекультивацию отходов, а при невозможности реализации этих мероприятий предусмотреть порядок их передачи на баланс государства.
Предлагается пересмотр ставок платы за эмиссии, поступающие от объектов, признанных историческими отходами при наличии собственников. Это станет дополнительным стимулом для исполнения обязательств и сокращения накопленных экологических рисков.
В целом необходимо пересмотреть ответственность всех участников обращения с отходами за нарушение требований законодательства, что позволит сократить случаи несанкционированного размещения, стимулировать исполнение обязанностей по сбору, транспортировке, переработке и утилизации, а также обеспечить соблюдение принципов "загрязнитель платит" и устойчивого развития.
Мировая практика (Германия, Франция, Южная Корея, ЕС, Россия) показывает, что эффективное управление историческими отходами базируется на комплексном мониторинге, проведении научных исследований, приоритетной ликвидации наиболее опасных очагов и устойчивом финансировании. В Казахстане для этого необходимо наделить государственный кадастр отходов функциями мониторинга, развернуть НИОКР и рекультивационные программы, определить приоритеты и обеспечить их финансирование за счет бюджетных средств и механизмов государственно-частного партнерства при участии АО "Жасыл даму".
Реализация этих мер позволит сформировать универсальный реестр с экологической оценкой и сырьевым потенциалом исторических отходов, обеспечить их поэтапное экологически безопасное управление.
НАПРАВЛЕНИЕ 3. Формирование ответственного поведения в области управления отходами у населения и бизнеса

ЭЭЖҚ-ны бөлек жинау жүйесі қауіпті компоненттерді қалпына келтіру үшін арнайы кәсіпорындарға міндетті түрде бере отырып, ауылдық жерлерді қоса алғанда, барлық жерде енгізілуі керек. 2035 жылға қарай ЭЭЖҚ түзілу көлемінің кемінде 25 %-ын жинау және қайта өңдеу деңгейіне қол жеткізу қажет.
ЭЭЖҚ-мен дұрыс жұмыс істемеудің экологиялық тәуекелдері және бөлек жинаудың маңыздылығы туралы халықтың хабардар болуын арттыруға бағытталған кең ауқымды ақпараттық-ағарту науқаны шаралар кешенін аяқтайды.
Базель конвенциясы мен оның техникалық нұсқаулықтарының ережелерін ұлттық реттеу жүйесіне, әсіресе трансшекаралық қозғалыс және электр және электрондық жабдықтардың қалдықтарын экологиялық қауіпсіз басқару бөлігінде интеграциялауды жалғастыру қажет.
Үздік халықаралық практиканы ескере отырып, Қазақстанда ЭЭЖҚ-ны басқарудың кешенді жүйесін енгізу экодизайнды ынталандыру және электрониканы қайта пайдалану есебінен электроника секторында толассыз экономиканы дамытуға ықпал етеді, экологиялық және санитариялық тәуекелдерді азайтуға, қауіпті компоненттердің қоршаған ортаға түсуіне жол бермеуге мүмкіндік береді және қайта өңдеу саласының ашықтығы мен тиімділігін арттырады.
Медициналық қалдықтар
Әлемдік практика көрсеткендей медициналық қалдықтарды басқарудың сенімді жүйесі қалдықтардың түзілуінің нақты нормативтеріне, білікті операторларға, цифрлық есепке алуға және орнықты инфрақұрылымға негізделген. Қазақстан үшін Германия, Франция, Жапония, АҚШ, Оңтүстік Корея, ЕО және Ресейдің тәжірибесін бейімдеу өзекті.
Түйінді шаралар емдеу-алдын алу мекемелерінің бейінін ескере отырып, қалдықтардың түзілу стандарттары мен нормативтерін бекітуді, сондай-ақ қаптамаға техникалық талаптарды белгілеуді және қауіптілік сыныптары бойынша ғана емес, сонымен қатар қалдықтардың түрлері бойынша да бөлек жинауды енгізуді қамтиды. Уәкілетті органның нормативтік құжаттарында ұлттық стандарттарға бағдарлана отырып, қызмет көрсетушілерге қойылатын үлгілік біліктілік талаптарын бекіту қажет.
Медициналық қалдықтарды есепке алудың Ұлттық қалдықтарды басқару орталығымен үндестірілген электрондық жүйесін енгізу қажет, бұл алынатын деректердің шынайлығын арттыруды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді. Инфрақұрылымды жаңғырту, персоналдың біліктілігін арттыру, сондай-ақ заңнамада көзделген кәдеге жаратудың заманауи әдістеріне инвестиция тарту маңызды бағыт болады. Жүйенің тұрақтылығын қамтамасыз ететін бюджеттік қолдау қосымша тірек болуға тиіс.
Бұл шараларды іске асыру Қазақстанда медициналық қалдықтарды есепке алу мен тиімді кәдеге жаратудың бірыңғай ұлттық жүйесін қалыптастыруға мүмкіндік береді.
Құрамында сынап бар қалдықтар
Құрамында сынап бар қалдықтардан болатын қауіптерді азайту үшін Қазақстан Республикасына Германия, Франция, Оңтүстік Корея, ЕО, Ресей, Жапония және АҚШ елдерінің озық тәжірибесін бейімдеу қажет. Заңнаманы қатаңдату және әкімдіктерге белгіленген стандарттарға сай келетін контейнерлерді сатып алу жөніндегі міндеттерді бекіту маңызды қадам болады. Бір мезгілде құрамында сынап бар қалдықтар мен химиялық қорек көздеріне арналған контейнерлерді орнату мен жаңғыртуды, алынған сынапты қолдануды немесе экспорттауды қоса алғанда, бөлек жинау инфрақұрылымын дамыту және жаңарту талап етіледі.
Міндетті өңірлік есептілікпен ҚСҚ есепке алу жүйесін енгізу, сондай-ақ жарықтандыру аспаптарының барлық түрлерін қайта өңдеуді ұйымдастыру қажет. Процеске өндірушілерді белсенді түрде тарту керек, оларды инфрақұрылым мен қайта өңдеуді қаржыландыруға қатысуға міндеттеу қажет. Маңызды құрамдас бөлігінің құрамында сынап бар қалдықтарды қауіпсіз өңдеу туралы халық пен бизнестің хабардар болуын арттыруға бағытталған ауқымды ағарту науқанын жүргізу болады.
Осы шараларды кешенді іске асыру ҚСҚ-ның түзілу көлемін қысқартуға, оларды жинау деңгейін арттыруға және тиімді демеркуризацияны қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Тарихи ластану және иесіз қалдықтар
Тарихи және иесіз қалдықтарды басқарудың тиімділігін арттыру үшін реттеудің бірыңғай қағидаттарын, өкілеттіктері мен тетіктерін белгілейтін, сондай-ақ осындай қалдықтарды түгендеу, қаржыландыру және жою үшін құқықтық негізді қамтамасыз ететін салалық заңды әзірлеу және қабылдау қажет. Сонымен бірге қалдықтарды қайта өңдеу немесе қалпына келтіру үшін меншік иелерінің жауапкершілігін қайта қарау, ал егер бұл шараларды жүзеге асыру мүмкін болмаса, оларды мемлекет теңгеріміне беру тәртібін қарастыру қажет.
Меншік иелері бар болса, тарихи қалдықтар деп танылған объектілерден түсетін эмиссиялар үшін төлемақы мөлшерлемелерін қайта қарау ұсынылады. Бұл міндеттемелерді орындауға және жинақталған экологиялық тәуекелдерді азайтуға қосымша ынталандыру болады.
Жалпы қалдықтармен жұмыс істеуге қатысушылардың барлығының заңнама талаптарын бұзғаны үшін жауапкершілігін қайта қарау қажет, бұл рұқсатсыз орналастыру жағдайларын қысқартуға, жинау, тасымалдау, қайта өңдеу және кәдеге жарату жөніндегі міндеттерді орындауды ынталандыруға, сондай-ақ "ластаушы төлейді" және орнықты даму қағидаттарының сақталуын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Әлемдік практика (Германия, Франция, Оңтүстік Корея, ЕО, Ресей) тарихи қалдықтарды тиімді басқару кешенді мониторингке, ғылыми зерттеулер жүргізуге, аса қауіпті ошақтарды алдымен жоюға және тұрақты қаржыландыруға негізделгенін көрсетеді. Бұл үшін Қазақстанда қалдықтардың мемлекеттік кадастрына мониторинг функцияларын беру, ҒЗТКЖ мен рекультивациялық бағдарламаларды өрістету, басымдықтарды айқындау және оларды бюджет қаражаты және "Жасыл даму" АҚ қатысуымен мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетіктері есебінен қаржыландыруды қамтамасыз ету қажет.
Осы шараларды іске асыру тарихи қалдықтардың экологиялық бағасы мен шикізаттық әлеуеті бар әмбебап тізілімді қалыптастыруға және оларды кезең-кезеңімен экологиялық қауіпсіз басқаруды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
3-БАҒЫТ. Халық пен бизнестің қалдықтарды жауапты басқару саласындағы жауапты мінез-құлқын қалыптастыру

Принципы и подходы по формированию ответственного управления отходами населения и бизнеса, отраженные в Концепции развития экологической культуры "Таза Қазақстан" на 2024-2029 годы, будут продолжены.
В Казахстане активно развивается реестр "зеленых" технологий и проектов местных производителей и поставщиков. Для повышения инвестиционной привлекательности внедрения новых "зеленых" решений в области управления отходами необходимо поддерживать проекты, связанные исключительно с этой сферой, в связи с чем планируется актуализировать данный реестр.
Горнорудная промышленность, урбанизация и транспорт увеличивают объемы отходов, что без эффективной газоочистки ухудшает качество воздуха. В условиях континентального климата и дефицита воды технологии утилизации должны минимизировать водопотребление и выбросы.
Значительные выбросы пыли и газов происходят на комплексах сортировки отходов. Для их минимизации необходимы закрытые конвейеры и фильтры, удерживающие до 99 % частиц. В зимний период важно поддерживать температуру газов выше точки росы, а летом - оптимальный уровень влажности.
Для термических технологий, таких как пиролиз и мусоросжигание, необходима двухступенчатая очистка: циклонная и нейтрализация газообразных компонентов на скрубберах или катализаторах. Пилотные проекты показали снижение выбросов SO₂ на 80 % и NO до рекомендованных ВОЗ уровней.
На оборудованных полигонах возможны сбор и утилизация свалочного газа с использованием когенерационных установок. Для снижения выбросов минеральных отходов и зольников ТЭС применяются пылеподавители, ветрозащитные экраны и послойная засыпка шлаков.
Центральными элементами системы снижения выбросов являются онлайн-мониторинг параметров воздуха и интеграция данных в единую информационную платформу. Это позволяет оперативно реагировать на превышение нормативов и оптимизировать технологические режимы.
Стратегическим направлением развития системы управления отходами является гармонизация национальных норм с международными стандартами и ВОЗ.
Просветительская деятельность (организация обучающих семинаров, круглых столов, выработка предложений и действенных мер)
Современные методы просветительской работы по управлению отходами в Казахстане включают цифровые платформы, интерактивные приложения и социальные медиа.
Наиболее актуальны мобильные/веб приложения с элементами геймификации и материальной заинтересованности. При выполнении игровых заданий пользователи получают бонусы на электронный кошелек, которые можно использовать для скидок на ECO и BIO продукты, оплату транспорта и т.д. Также приложения могут включать функцию передачи информации о нарушениях в области отходов в компетентные органы.
Пользователи в перспективе могут участвовать в общественных мероприятиях через дополнительные задания в игре. Просветительские продукты позволяют формировать базу идей и предложений в области управления отходами.
Низкая эффективность внедрения идей с семинаров и круглых столов обусловлена отсутствием системы банка идей. Необходима единая база с механизмами распространения среди населения через СМИ и соцсети.
Формирование системы экологического образования и повышение экологической культуры населения и бизнеса, кадровое обеспечение для развития отрасли управления отходами
Дефицит интегрированного подхода к экологическому образованию ограничивает решение экологических проблем. Несмотря на наличие экологических дисциплин в среднеспециальном и высшем образовании, формализованный подход без практики не эффективен. Необходимо трансформировать экологическое образование и разработать профессиональный стандарт, акцентируя внимание на практическом компоненте и формировании экологического мировоззрения. Это включает полевые исследования, участие в проектах, волонтерскую деятельность и междисциплинарный подход.
Для повышения экологической культуры необходимо усилить информационно-просветительские кампании, информируя граждан о рисках неправильного управления отходами и важности раздельного сбора. Необходимо акцентировать внимание на законодательной базе, регулирующей ответственность за загрязнение окружающей среды на повседневном уровне, активно внедрять принципы ESG в систему экологического менеджмента предприятий Республики Казахстан, а также внедрить систему экологического образования по сортировке отходов в школах.
Формирование системы экологической рекламы в области устойчивого управления
Система экологической рекламы может быть основана на классических моделях рекламного воздействия, такие как AIDA и DAGMAR.
Модель AIDA (внимание, интерес, желание, действие) помогает структурировать сообщение так, чтобы привлечь внимание к проблеме утилизации отходов. К примеру, можно использовать яркие визуальные образы загрязненных пляжей, рек и озер Казахстана или переполненных свалок. Затем формируется интерес аудитории с помощью статистики или историй, показывающих последствия бездействия. Далее пробуждается желание изменить ситуацию, предлагая конкретные решения, такие как раздельный сбор, переработка и компостирование. На последнем этапе - призыв к действию, включая установку контейнеров для раздельного сбора отходов и участие в экологических акциях.
Модель DAGMAR (определение рекламных целей для измерения результатов рекламы) фокусируется на измеримости результатов рекламной кампании. К примеру, сначала определяются целевая аудитория, например, жители многоквартирных домов. Затем ставятся конкретные и измеримые цели, такие как увеличение доли сортируемых отходов на 20 % за год. Рекламное сообщение строится на трех ключевых компонентах: осведомленность (разъяснение концепции "нулевых отходов"), убеждение (аргументация важности инициативы) и мотивация (демонстрация простоты и доступности внедрения). Критерии успеха, такие как рост объема сданного вторичного сырья и снижение количества смешанного мусора, позволяют объективно оценить эффективность кампании.
При этом важно избегать ложных заявлений, таких, например, как использование биоразлагаемого пластика, который таковым не является или формировать ощущение "формализация действий", к примеру, проводить мероприятия по очистке территорий от мусора, помещая биоразлагаемые отходы в пластиковые пакеты, то есть реализовывать принцип "помещать разлагаемое в неразлагаемое", что противоречит принципам устойчивого использования отходов. Нежелательно широко использовать элементы запугивания, акцентируя внимание только на негативных аспектах без подтверждения проверенной достоверной информацией.

Экологиялық мәдениетті дамытудың 2024 – 2029 жылдарға арналған "Таза Қазақстан" тұжырымдамасында көрсетілген халық пен бизнесте қалдықтарды жауапты басқаруды қалыптастыру жөніндегі қағидаттар мен тәсілдер жалғасатын болады.
Қазақстанда "жасыл" технологиялар мен жергілікті өндірушілер мен жеткізушілер жобаларының тізілімі жан-жақты дамытылып жатыр. Қалдықтарды басқару саласында жаңа "жасыл" шешімдерді енгізудің инвестициялық тартымдылығын арттыру үшін тек осы салаға байланысты жобаларды қолдау қажет, осыған байланысты осы тізілімді өзектілендіру жоспарланып отыр.
Тау-кен өнеркәсібі, урбанизация және көлік қалдық көлемін ұлғайтады, газды тиімді тазартпаса, ауа сапасын нашарлатады. Құрлықтық климат және су тапшылығы жағдайында кәдеге жарату технологиялары су тұтынуды және шығарындыларды барынша азайтуға тиіс.
Қалдықтарды сұрыптау кешендерінде көп мөлшерде тозаң мен газ бөлінеді. Оларды азайту үшін бөлшектердің 99 %-ына дейін ұстайтын жабық конвейерлер мен сүзгілер қажет. Қысқы кезеңде газдың температурасын шық нүктесінен жоғары ұстау, ал жазда оңтайлы ылғалдылық деңгейінде сақтау қажет.
Пиролиз және қоқыс өртеу сияқты термиялық технологиялар үшін екі сатылы тазалау: скрубберлердегі немесе катализаторлардағы газ тәрізді компоненттерді циклондық тазарту және бейтараптандыру қажет. Пилоттық жобалар SO₂ шығарындыларының 80 %-ға және NOₓ ДДҰ ұсынған деңгейге дейін төмендегенін көрсетті.
Жабдықталған полигондарда когенерациялық қондырғыларды пайдалана отырып, қоқыс газын жинауға және кәдеге жаратуға болады. Минералды қалдықтар мен ЖЭС күлдіктерінің шығарындыларын төмендету үшін шаң басқыштар, желден қорғайтын экрандар және қожды қабаттап төгу қолданылады.
Шығарындыларды азайту жүйесінің орталық элементі ауа параметрлерін онлайн-мониторингілеу және деректерді бірыңғай ақпараттық платформаға біріктіру болып табылады. Бұл нормативтен асып кеткенде жедел әрекет етуге және технологиялық режимдерді оңтайландыруға мүмкіндік береді.
Қалдықтарды басқару жүйесін дамытудың стратегиялық бағыты ұлттық нормаларды халықаралық стандарттармен және ДДҰ-мен үйлестіру болып табылады.
Ағартушылық қызмет (оқыту семинарларын, дөңгелек үстелдерді ұйымдастыру, ұсыныстар мен пәрменді шаралар әзірлеу)
Қазақстандағы қалдықтарды басқару бойынша ағарту жұмысының заманауи әдістеріне цифрлық платформалар, интерактивті қосымшалар және әлеуметтік медиа кіреді.
Ең өзектілері – геймификация және материалдық қызығушылық элементтері бар мобильді/веб қосымшалар болып табылады. Ойын тапсырмаларын орындау кезінде пайдаланушылар электрондық әмиянға бонустар алады, оларды ECO және BIO өнімдеріне жеңілдіктер жасау, көлік төлемі және т.б. үшін пайдалануға болады. Қосымшалар қалдықтар саласындағы бұзушылықтар туралы ақпаратты құзыретті органдарға беру функциясын да қамтуы мүмкін.
Пайдаланушылар болашақта ойынға қосымша тапсырмалар арқылы қоғамдық іс-шараларға қатыса алады. Ағартушылық өнімдер қалдықтарды басқару саласындағы идеялар мен ұсыныстар базасын қалыптастыруға мүмкіндік береді.
Семинарлар мен дөңгелек үстелдерде берілген идеяларды енгізу тиімділігі идеялар банкі жүйесінің жоқтығынан төмен болып отыр. БАҚ және әлеуметтік желілер арқылы халық арасында тарату тетіктері бар бірыңғай база қажет.
Экологиялық білім беру жүйесін қалыптастыру және халық пен бизнестің экологиялық мәдениетін арттыру, қалдықтарды басқару саласын дамыту үшін кадрлармен қамтамасыз ету
Экологиялық білім беруге интеграцияланған тәсілдің тапшылығы экологиялық проблемаларды шешуді шектейді. Орта және жоғары білім беру саласында экологиялық пәндердің болуына қарамастан, практикасыз формальды тәсіл тиімсіз болып тұр. Экологиялық дүниетанымның практикалық құрамдас бөлігі мен қалыптасуына назар аудара отырып, экологиялық білім беруді өзгерту және кәсіптік стандартты әзірлеу қажет. Бұған далалық зерттеулер, жобаларға қатысу, еріктілер қызметі және пәнаралық тәсіл кіреді. Экологиялық мәдениетті арттыру үшін қалдықтарды дұрыс басқармау тәуекелдері және бөлек жинаудың маңыздылығы туралы азаматтарды хабардар ете отырып, ақпараттық-ағарту науқандарын күшейту қажет. Күнделікті деңгейде қоршаған ортаның ластануы үшін жауапкершілікті реттейтін заңнамалық базаға назар аудару, Қазақстан Республикасы кәсіпорындарының экологиялық менеджмент жүйесіне ESG қағидаттарын белсенді енгізу, сондай-ақ мектептерде қалдықтарды сұрыптау бойынша экологиялық білім беру жүйесін енгізу қажет.
Орнықты басқару саласында экологиялық жарнама жүйесін қалыптастыру
Экологиялық жарнама жүйесі AIDA және DAGMAR сияқты жарнамалық әсердің классикалық модельдеріне негізделуі мүмкін.
AIDA моделі (назар салу, қызығушылық, қалау, әрекет) қалдықтарды жою мәселесіне назар аудару үшін хабарламаны құрылымдауға көмектеседі. Мысалы, Қазақстанның ластанған жағажайларының, өзендері мен көлдерінің немесе толып жатқан полигондардың ашық көріністерін пайдалануға болады. Осыдан кейін статистиканың немесе әрекетсіздікті көрсететін оқиғалардың көмегімен аудиторияның қызығушылығы қалыптасады. Бұдан әрі бөлек жинау, қайта өңдеу және компосттау сияқты нақты шешімдерді ұсынылып, жағдайды өзгертуге деген ниетті ояту керек. Соңғы кезең – қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлерді орнату және экологиялық акцияларға қатысуды қоса алғанда, әрекет етуге шақыру.
DAGMAR моделі (жарнама нәтижелерін бағамдау үшін жарнамалық мақсаттарды анықтау) жарнамалық науқан нәтижелерін бағамдауға бағытталған. Мысалы, алдымен нысаналы аудитория, айталық, көпқабатты үйлердің тұрғындары анықталады. Содан кейін сұрыпталатын қалдықтардың үлесін жылына 20 %-ға ұлғайту сияқты нақты және өлшемді мақсаттар қойылады. Жарнамалық хабарлама үш түйінді компоненттен: хабардар етуден ("нөлдік қалдықтар" тұжырымдамасын түсіндіру), сендіруден (бастаманың маңыздылығын дәлелдеу) және ынталандырудан (енгізудің қарапайымдылығы мен қолжетімділігін көрсету) құралады. Қайта өңделген шикізат көлемінің өсуі және аралас қоқыстың азаюы сияқты табыс өлшемшарттары науқанның тиімділігін объективті бағалауға мүмкіндік береді.
Бұл ретте, мысалы, шын мәнінде биологиялық ыдырамайтын пластикті "биологиялық ыдырайтын" деп көрсету сияқты жалған мәлімдемелерден, сондай-ақ биологиялық ыдырайтын қалдықтарды пластикалық пакеттерге салып, аумақтарды қоқыстан тазалау жөніндегі іс-шараларды өткізу арқылы "әрекеттерді формализациялау" әсерін қалыптастырудан яғни, қалдықтарды орнықты пайдалану қағидаттарына қайшы келетін "ыдырайтынды ыдырамайтынға салу" қағидатын іске асырудан аулақ болу маңызды. Тексерілген әрі шынайы ақпаратпен расталмайынша, теріс аспектілерге ғана назар аударып, қорқытып-үркіту элементтерін кеңінен қолдану құпталмайды.

Доля компаний "ТОП - 50", публикующих отчет об устойчивом развитии по международным стандартам (GRI, SASB, TCFD, ISSB) к 2030 году должна достичь 100 %.
* из числа объектов I категории по объему образующихся отходов на 1 января 2025 года
Для обеспечения единообразного подхода к мониторингу и оценке установленных целевых показателей необходима разработка методики расчета соответствующих показателей, включая порядок их сбора, анализа и представления.
_________________________________________________________
Приложение
к Концепции управления всеми
видами отходов в Республике
Казахстан на 2026 - 2030 годы
План действий по реализации Концепции управления всеми видами отходов в Республике Казахстан на 2026 - 2030 годы
п/п
Наименование
Форма завершения
Срок завершения
Ответственные исполнители
Объем финансирования
Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
7
Ключевое направление.
Формирование нормативной правовой основы
1
Внесение изменений в постановления Правительства Республики Казахстан с корректировкой наименования АО "Жасыл даму" в связи с приданием ему статуса Национального центра управления отходами с последующим приведением внутренних процессов, кадрового обеспечения и организационной структуры АО "Жасыл даму"
постановление Правительства, решения уполномоченных органов АО "Жасыл даму"
І полугодие 2026 года
МЭПР, АЗРК, МФ, МНЭ, МЮ, АО "Жасыл даму" (по согласованию)
финансирование из республиканского и местных бюджетов не требуется
не требуются
2
Внесение изменений в Экологический кодекс Республики Казахстан о проведении разовой легализации отходов, предусматривающей освобождение образователей отходов от ответственности за несвоевременное предоставление обязательных экологических сведений при условии добровольного представления данных за предыдущие периоды и наделении МЭПР компетенцией по утверждению порядка проведения легализации
проект Закона
ІI квартал
2026 года
МЭПР, МФ, МНЭ, МЮ
финансирование из республиканского и местных бюджетов не требуется
не требуются
3
1) Анализ законодательства в сфере управления отходами, в том числе с последующей подготовкой предложений по унификации регулирующих требований, оптимизации распределения полномочий государственных органов, а также совершенствованию механизмов ведения и функционирования Государственного кадастра отходов
информация в Аппарат Правительства
II полугодие
2026 года
МЭПР, МФ, МНЭ, МЮ и заинтересованные ЦГО, МИО и организации (по согласованию)
финансирование из республиканского и местных бюджетов не требуется
не требуются

2030 жылға қарай халықаралық стандарттар (GRI, SASB, TCFD, ISSB) бойынша орнықты даму туралы есепті жариялайтын "ТОП–50" компаниялардың үлесі  100 %-ға жеткізілуге тиіс.
* 2025 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша түзілетін қалдықтардың көлемі бойынша I санаттағы объектілер қатарынан алынды.
Белгіленген нысаналы көрсеткіштерді мониторингілеу мен бағалаудың біркелкі тәсілін қамтамасыз ету үшін тиісті көрсеткіштерді жинау, талдау және ұсыну тәртібін қоса алғанда, оларды есептеу әдістемесін әзірлеу қажет.
Қазақстан Республикасында
қалдықтардың барлық түрлерін
басқарудың 2026 – 2030
жылдарға арналған
тұжырымдамасына қосымша
Қазақстан Республикасында қалдықтардың барлық түрлерін басқарудың 2026 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасын iске асыру жөнiндегi iс-қимыл жоспары
Атауы
Аяқтау нысаны
Аяқтау мерзімі
Жауапты орындаушылар
Қаржыландыру көлемі
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
Түйінді бағыт.
Нормативтік-құқықтық базаны қалыптастыру
1
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларына "Жасыл даму" АҚ-ға Қалдықтарды басқару жөніндегі ұлттық орталық мәртебесі берілуіне байланысты оның атауын нақтылау бөлігінде өзгерістер енгізу, сондай-ақ "Жасыл даму" АҚ-ның ішкі процестерін, кадрлық қамтамасыз етілуін және ұйымдық құрылымын кейіннен тиісті түрде сәйкестендіру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы, уәкілетті органдардың шешімдері, "Жасыл даму" АҚ-ның шешімдері
2026 жылдың
I жартыжылдығы
ЭТРМ, БҚДА, Қаржымині, ҰЭМ, Әділетмині, "Жасыл даму" АҚ (келісу бойынша)
республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландыру талап етілмейді
қажет емес
2
Қазақстан Республикасының Экология кодексіне қалдықтарды біржолғы заңдастыруды жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу, ол қалдықтарды түзушілерді алдыңғы кезеңдер үшін деректерді ерікті түрде ұсыну шартымен міндетті экологиялық мәліметтерді уақтылы ұсынбағаны үшін жауапкершіліктен босатуды, сондай-ақ заңдастыруды жүргізу тәртібін бекіту жөніндегі құзыреттілікті ЭТРМ-ге беруді көздейді
заң жобасы
2026 жылдың
ІI тоқсаны
ЭТРМ, Қаржымині, ҰЭМ, Әділетмині
республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландыру талап етілмейді
қажет емес
3
1) Қалдықтарды басқару саласындағы заңнаманы талдау, оның ішінде кейіннен реттеуші талаптарды біріздендіру, мемлекеттік органдардың өкілеттіктерін бөлуді оңтайландыру, сондай-ақ Қалдықтардың мемлекеттік кадастрының жүргізілуі мен жұмыс істеу тетіктерін жетілдіру бойынша ұсыныстарды әзірлеу
Үкімет Аппаратына ақпарат
2026 жылдың
ІI жартыжылдығы
ЭТРМ, Қаржымині, ҰЭМ, Әділетмині және мүдделі орталық мемлекеттік органдар, жергілікті атқарушы органдар мен ұйымдар (келісу бойынша)
республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландыру талап етілмейді
қажет емес

2) Совершенствование законодательства в сфере управления отходами
проект Закона
I полугодие
2027 года
Направление 1. Интеграция процессов учета и мониторинга всех видов отходов, за исключением радиоактивных, в Национальном центре по управлению отходами
Целевой индикатор 1. Инвентаризация всех видов отходов, за исключением радиоактивных: 2026 год - 0 %,
2027 год - 50 %, 2028 год - 100 %
4
Создание и запуск единой информационной системы по учету и мониторингу всех видов отходов
акт ввода в опытную эксплуатацию
IV квартал
2026 года
МЭПР, АО "Жасыл даму" (по согласованию)
финансирование из республиканского и местных бюджетов не требуется
средства АО "Жасыл даму"
5
Интеграция единой информационной системы по учету и мониторингу всех видов отходов с информационными системами государственных органов
соглашения и акты успешного тестирования интеграционных сервисов
2027 - 2028 годы
МЭПР, АО "Жасыл даму" (по согласованию), заинтересованные государственные органы и организации (по согласованию)
финансирование из республиканского и местных бюджетов не требуется
не требуются
6
Инвентаризация всех видов отходов
информация в единой информационной системе по учету и мониторингу всех видов отходов
2027 - 2028 годы
МЭПР, заинтересованные государственные органы, МИО, АО "Жасыл даму" (по согласованию)
финансирование из республиканского и местных бюджетов не требуется
не требуются
Направление 2. Создание условий для увеличения доли переработки и утилизации отходов
Целевой индикатор 2. Сокращение доли направляемых отходов на полигоны ТБО (% к 2025 году): 2026 год - 2 %, 2027 год - 4 %, 2028 год - 6 %, 2029 год - 8 %, 2030 год - 10 %;
Целевой индикатор 3. Сокращение доли промышленных отходов, не вовлеченных во вторичный оборот (% к 2025 году): 2026 год - 2 %, 2027 год - 4 %, 2028 год - 6 %, 2029 год - 8 %, 2030 год - 10 %
7
Выработка мер по поддержке предприятий, использующих вторичные ресурсы при производстве готовой продукции
информация в Аппарат Правительства
I полугодие
2027 года
МЭПР, МФ, МИД, МНЭ, МИО
финансирование из республиканского и местных бюджетов не требуется
не требуются
8
Привлечение инвесторов для реализации проектов по вовлечению во вторичный оборот неиспользуемых промышленных отходов
информация в Аппарат Правительства
2028 - 2030 годы
МЭПР, МПС, МЭ, МИД, МИО
финансирование из республиканского и местных бюджетов не требуется
не требуются
9
Создание и развитие инфраструктуры по транспортировке, сортировке и переработке коммунальных отходов с выделением земельных участков
информация в МЭПР

2) Қалдықтарды басқару саласындағы заңнаманы жетілдіру
заң жобасы
2027 жылдың
І жартыжылдығы
1-бағыт. Радиоактивті қалдықтарды қоспағанда, қалдықтардың барлық түрлерін есепке алу және мониторингтеу процестерін қалдықтарды басқару жөніндегі ұлттық орталықта интеграциялау
Нысаналы 1-индикатор. Радиоактивті қалдықтарды қоспағанда, қалдықтардың барлық түрлерін түгендеу: 2026 жыл – 0 %, 2027 жыл – 50 %, 2028 жыл – 100 %
4
Қалдықтардың барлық түрлерін есепке алу және мониторингтеу бойынша бірыңғай ақпараттық жүйені құру және іске қосу
тәжірибелік пайдалануға беру туралы акт
2026 жылдың
IV тоқсаны
ЭТРМ, "Жасыл даму" АҚ (келісу бойынша)
республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландыру талап етілмейді.
"Жасыл даму" АҚ қаражаты
5
Қалдықтардың барлық түрлерін есепке алу және мониторингтеу жөніндегі бірыңғай ақпараттық жүйені мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграциялау
интеграциялық сервистерді сәтті тестілеу туралы келісімдер мен актілер
2027 – 2028 жылдар
ЭТРМ, "Жасыл даму" АҚ (келісу бойынша), сондай-ақ мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар (келісу бойынша)
республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландыру талап етілмейді
қажет емес
6
Қалдықтардың барлық түрлерін түгендеу
Қалдықтардың барлық түрлерін есепке алу және мониторингтеу жөніндегі бірыңғай ақпараттық жүйедегі ақпарат
2027 – 2028 жылдар
ЭТРМ, мүдделі мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдар, "Жасыл даму" АҚ (келісу бойынша)
республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландыру талап етілмейді
қажет емес
2-бағыт. Қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату үлесін ұлғайту үшін жағдайлар жасау
Нысаналы 2-индикатор. ТҚҚ полигондарына жіберілетін қалдықтардың үлесін қысқарту (2025 жылмен салыстырғанда, %): 2026 жыл – 2 %, 2027 жыл – 4 %, 2028 жыл – 6 %, 2029 жыл – 8 %, 2030 жыл – 10 %;
Нысаналы 3-индикатор. Қайталама айналымға тартылмаған өнеркәсіптік қалдықтардың үлесін қысқарту (2025 жылмен салыстырғанда, %): 2026 жыл– 2 %, 2027 жыл – 4 %, 2028 жыл– 6 %, 2029 жыл – 8 %, 2030 жыл – 10 %
7
Қайталама ресурстарды дайын өнім өндіру кезінде пайдаланатын кәсіпорындарды қолдау жөніндегі шараларды әзірлеу
Үкімет Аппаратына ақпарат
2027 жылдың
І жартыжылдығы
ЭТРМ, Қаржмині, СІМ, ҰЭМ, ЖАО,
республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландыру талап етілмейді
қажет емес
8
Пайдаланылмай отырған өнеркәсіптік қалдықтарды қайталама айналымға тарту жөніндегі жобаларды іске асыру үшін инвесторларды тарту
Үкімет Аппаратына ақпарат
2028 – 2030 жылдар
ЭТРМ, ӨҚМ, ЭМ, СІМ, ЖАО
республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландыру талап етілмейді
қажет емес
9
Коммуналдық қалдықтарды тасымалдау, сұрыптау және қайта өңдеу жөніндегі инфрақұрылымды дамыту және оған жер учаскелерін бөлу
ЭТРМ-ге ақпарат

2026 - 2027 годы
МИО
в пределах средств, предусмотренных в местных бюджетах
местные бюджеты
10
Организация мест сбора и накопления крупногабаритных отходов
информация в МЭПР
ежегодно
МИО
в пределах средств, предусмотренных в местных бюджетах
местные бюджеты
11
Строительство комплексных площадок (мини-технопарки, технопарки) для размещения объектов инфраструктуры (сортировочные комплексы, полигоны для захоронения отходов и хвостов, площадки для переработки строительных, биоразлагаемых и органических отходов, для переработки крупногабаритных отходов, других объектов переработки непромышленных отходов)
акт ввода в эксплуатацию
2026 - 2030 годы
МИО
в пределах средств, предусмотренных в местных бюджетах
местные бюджеты
12
Выработка предложений по участию всех видов отходов в офсетном механизме и получению офсетных единиц и возможности их реализации в Системе торговли выбросами Республики Казахстан или при реализации международных офсетных проектов в рамках статьи 6 Парижского соглашения с привлечением зарубежных инвестиций
информация в Аппарат Правительства
III квартал
2026 года
МЭПР, МПС, МТИ, МНЭ, МФ, МЭ, АО "Жасыл даму" (по согласованию)
финансирование из республиканского и местных бюджетов не требуется
не требуются
13
Проведение мероприятий по утилизации трупов павших животных, выявленных в ходе проведения государственными ветеринарными службами (МИО и специалистов на уровне сельских округов) постоянного мониторинга на соответствующих территориях на предмет обнаружения павших животных с идентификацией данных (чипы, бирки) согласно государственному реестру
информация в Аппарат Правительства
ежегодно
МСХ, МЭПР, МИО
в пределах средств, предусмотренных в местных бюджетах
частные средства / местные бюджеты
14
Обеспечение повсеместного внедрения системы раздельного сбора ОЭЭО, в том числе в сельской местности, предусматривающей передачу на восстановление специализированным предприятиям
информация в МЭПР
ежегодно
МИО
в пределах средств, предусмотренных в местных бюджетах
местные бюджеты
15
Формирование предложений по поэтапному сокращению оборота одноразового пластика, за исключением применения в медицинских целях
информация в Аппарат Правительства
IV квартал
2028 года
МЭПР, МПС, МТИ, АО "Жасыл даму" (по согласованию)
финансирование из республиканского и местных бюджетов не требуется
не требуются
Направление 3. Формирование ответственного поведения в области ответственного управления отходами у населения и бизнеса
Целевой индикатор 4. Доля обучающихся, вовлеченных в экологические мероприятия с целью укрепления экологического воспитания и формирования экологической культуры в обществе: 2026 год - 25 %, 2027 год - 30 %, 2028 год - 35 %, 2029 год - 40 %, 2030 год - 45 %);

2026 – 2027 жылдар
ЖАО
жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шегінде
жергілікті бюджеттер
10
Ірі көлемді қалдықтарды жинау және уақытша сақтау орындарын ұйымдастыру
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
ЖАО
Жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шегінде
жергілікті бюджеттер
11
Инфрақұрылым объектілерін орналастыруға арналған кешенді алаңдар (мини-технопарктер, технопарктер) салу (сұрыптау кешендері, қалдықтар мен байыту қалдықтарын көмуге арналған полигондар, құрылыс, биологиялық ыдырайтын және органикалық қалдықтарды қайта өңдеу алаңдары, ірі габаритті қалдықтарды қайта өңдеу объектілері, өнеркәсіптік емес қалдықтарды қайта өңдеудің өзге де объектілері)
пайдалануға беру актісі
2026 – 2030 жылдар
ЖАО
Жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шегінде
Жергілікті бюджеттер
12
Қалдықтардың барлық түрлерінің офсеттік тетіктерге қатысуы, офсеттік бірліктер алу және оларды Қазақстан Республикасының шығарындылармен сауда жүйесінде немесе Париж келісімінің 6-бабы шеңберінде халықаралық офсеттік жобаларды іске асыру кезінде шетелдік инвестиция тарта отырып өткізу мүмкіндігі бойынша ұсыныстар әзірлеу
Үкімет Аппаратына ақпарат
2026 жылдың
III тоқсаны
ЭТРМ, ӨҚМ, СИМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЭМ, "Жасыл даму" АҚ (келісу бойынша)
республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландыру талап етілмейді
қажет емес
13
Мемлекеттік ветеринариялық қызметтер (ЖАО және ауылдық округтер деңгейіндегі мамандар) тиісті аумақтарда тұрақты мониторинг жүргізу барысында анықтаған, мемлекеттік тізілімге сәйкес деректерді (чиптер, сырғалар) сәйкестендіре отырып, өлген жануарлардың өлекселерін кәдеге жарату жөніндегі іс-шараларды жүргізу
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын
АШМ, ЭТРМ, ЖАО
жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шегінде
жеке қаражат/ жергілікті бюджеттер
14
ЭЭЖҚ бөлек жинау жүйесін, оның ішінде ауылдық жерлерде де, арнайы кәсіпорындарға қалпына келтіруге беруді көздей отырып жаппай енгізуді қамтамасыз ету
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
ЖАО
жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шегінде
жергілікті бюджеттер
15
Медициналық мақсаттарда пайдалануды қоспағанда, бір рет қолданылатын пластик айналымын кезең-кезеңімен қысқарту жөнінде ұсыныстар қалыптастыру
Үкімет Аппаратына ақпарат
2028 жылдың
IV тоқсаны
ЭТРМ, ӨҚМ, СИМ, "Жасыл даму" АҚ (келісу бойынша).
Республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландыру талап етілмейді
Қажет емес
3-бағыт. Халық пен бизнестің қалдықтарды жауапты басқару саласындағы жауапты мінез-құлқын қалыптастыру
Нысаналы 4-индикатор. Экологиялық тәрбиені нығайту және қоғамда экологиялық мәдениетті қалыптастыру мақсатында экологиялық іс-шараларға тартылған білім алушылардың үлесі: 2026 жыл – 25 %, 2027 жыл – 30 %, 2028 жыл – 35 %, 2029 жыл – 40 %, 2030 жыл – 45%;

Целевой индикатор 5. Доля компаний "ТОП - 50", публикующих отчет об устойчивом развитии по международным стандартам (GRI, SASB, TCFD, ISSB), включающий показатели управления отходами: 2026 год - 20 %, 2027 год - 40 %, 2028 год - 60 %, 2029 год - 80 %, 2030 год - 100 %
16
Формирование системы банка идей для информирования населения касательно мероприятий по управлению отходами
информация в Аппарат Правительства
ежегодно
МЭПР
финансирование из республиканского и местных бюджетов не требуется
не требуются
17
Разработка и актуализация образовательных программ по управлению отходами
образовательные программы
III квартал
2027 года
МНВО, МП, МПС, МЭПР
финансирование из республиканского и местных бюджетов не требуется
не требуются
18
Формирование системы экологической рекламы в области устойчивого управления
медиаплан
IV квартал
2027 года
МЭПР, МКИ, государственные органы
финансирование из республиканского и местных бюджетов не требуется
не требуются
19
Проведение исследований на объектах исторических и бесхозяйных отходов для оценки их воздействия на окружающую среду, выявления возможностей их утилизации и разработка мероприятий по снижению их негативной нагрузки на окружающую среду
информация в Аппарат Правительства
ежегодно
МЭПР, АО "Жасыл даму" (по согласованию)
за счет и в пределах предусмотренных средств
средства АО "Жасыл даму"
20
Публикация отчетов об устойчивом развитии компаниями-объектами I категории с отражением применения устойчивых методов производства и отражение информации о рациональном использовании ресурсов
информация в Аппарат Правительства
ежегодно
МЭПР, МЭ, МПС, НПП "Атамекен" (по согласованию)
финансирование из республиканского и местных бюджетов не требуется
не требуются
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МСХ - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
МЮ - Министерство юстиции Республики Казахстан;
АЗРК - Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан;
МНВО - Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан;
МЗ - Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
МИО - местные исполнительные органы;
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан;
МП - Министерство просвещения Республики Казахстан;
МПС - Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан;
МТИ - Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан;
МНЭ - Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
АПР - Аппарат Правительства Республики Казахстан;
МЭ - Министерство энергетики Республики Казахстан;
МЭПР - Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
GRI (Global Reporting Initiative) - глобальная инициатива, единые стандарты и рекомендации отчетности, раскрывающие нефинансовые показатели деятельности;
SASB (Sustainability Accounting Standards Board) - Совет по стандартам учета в области устойчивого развития;
TCFD (Task Force on Climate-related Financial Disclosures) - Целевая группа по раскрытию финансовой информации, связанной с климатом;
ISSB (International Sustainability Standards Board) - Международный совет по стандартам устойчивого развития.
_________________________________________________________

Нысаналы 5-индикатор.  Қалдықтарды басқару көрсеткіштерін қамтитын халықаралық стандарттар (GRI, SASB, TCFD, ISSB) бойынша орнықты даму туралы есепті жариялайтын "ТОП–50" компаниялардың үлесі: 2026 жыл – 20 %, 2027 жыл – 40 %, 2028 жыл – 60%, 2029 жыл – 80 %, 2030 жыл – 100 %
16
Қалдықтарды басқару жөніндегі іс-шаралар туралы халықты ақпараттандыруға арналған идеялар банкі жүйесін қалыптастыру
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын
ЭТРМ
республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландыру талап етілмейді
қажет емес
17
Қалдықтарды басқару жөніндегі білім беру бағдарламаларын әзірлеу және өзектілендіру
білім беру бағдарламалары
2027 жылдың
III тоқсаны
ҒЖБМ, ОМ, ӨҚМ, ЭТРМ
республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландыру талап етілмейді
қажет емес
18
Орнықты басқару саласында экологиялық жарнама жүйесін қалыптастыру.
медиажоспар
2027 жылдың
IV тоқсаны
ЭТРМ, МАМ, мемлекеттік органдар
республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландыру талап етілмейді
қажет емес
19
Тарихи және иесіз қалдықтар объектілерінде олардың қоршаған ортаға әсерін бағалау, кәдеге жарату мүмкіндіктерін айқындау және қоршаған ортаға теріс әсерін төмендету жөніндегі іс-шараларды әзірлеу үшін зерттеулер жүргізу
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын
ЭТРМ, "Жасыл даму" АҚ (келісу бойынша)
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
"Жасыл даму" АҚ қаражаты
20
I санаттағы объекті болып табылатын компаниялардың өндірістің орнықты әдістерін қолдануын және ресурстарды ұтымды пайдалану туралы ақпаратты көрсете отырып, орнықты даму жөніндегі есептерді жариялауы
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын
ЭТРМ, ЭМ, ӨҚМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландыру талап етілмейді
қажет емес
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі;
Әділетмині – Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі;
БҚДА – Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі;
ҒЖБМ – Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі;
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі;
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар;
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі;
ОМ – Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі;
ӨҚМ – Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі;
СИМ – Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі;
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі;
ҮА – Қазақстан Республикасының Үкіметінің Аппараты;
ЭМ – Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі;
ЭТРМ – Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі;
GRI (Global Reporting Initiative) – Қызметтің қаржылық емес көрсеткіштерін ашатын есептіліктің бірыңғай стандарттары мен ұсынымдарын әзірлейтін жаһандық бастама;
SASB (Sustainability Accounting Standards Board) – Тұрақты даму саласындағы есеп стандарттары жөніндегі кеңес;
TCFD (Task Force on Climate-related Financial Disclosures) – Климатқа байланысты қаржылық ақпаратты ашу жөніндегі жұмыс тобы;
ISSB (International Sustainability Standards Board) – Тұрақты даму стандарттары жөніндегі халықаралық кеңес.