Об утверждении Комплексного плана по борьбе с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2026 – 2028 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 2025 года № 1117
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план по борьбе с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2026 – 2028 годы (далее – Комплексный план).
2. Центральным и местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), а также иным организациям (по согласованию), ответственным за исполнение Комплексного плана:
1) обеспечить своевременное и полное исполнение мероприятий и достижение показателей, предусмотренных Комплексным планом;
2) два раза в год, не позднее 15 января и 15 июля, следующего за отчетным полугодием, представлять в Министерство внутренних дел Республики Казахстан информацию о ходе реализации Комплексного плана.
3. Министерству внутренних дел Республики Казахстан два раза в год, не позднее 15 февраля и 15 августа, следующего за отчетным полугодием, представлять сводную информацию о ходе реализации Комплексного плана в Аппарат Правительства Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство внутренних дел Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 декабря 2025 года № 1117
№
Комплексный план
по борьбе с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2026 – 2028 годы
Введение
О наркоситуации
В современном мире наблюдаются рост производства и распространения наркотиков, активизация транснациональных наркосетей и новых маршрутов поставок, увеличение смертности и психических расстройств, усиление социальной нестабильности и преступности, вовлечение молодежи через цифровые каналы и наркокультуру, использование наркоторговли для финансирования терроризма и отмывания денег, что создает серьезные медицинские, социально-экономические и геополитические угрозы глобальной безопасности, в том числе и в Казахстане, характеризуется высокой динамичностью развития внутренних и внешних факторов, влияющих на изменение структуры наркорынка в целом, а также трансформацией форм, методов поставки и распространения запрещенных веществ.
Глобальная нестабильность нового этапа формирует беспрецедентные вызовы в сфере противодействия наркотикам, что требует всестороннего анализа целей, структуры и деятельности преступных группировок. Одновременно усиливающаяся во всем мире социально-экономическая уязвимость способствует усложнению наркоситуации, обусловливая необходимость углубленного межведомственного и межгосударственного сотрудничества для защиты наиболее уязвимых групп населения. При этом общественное здравоохранение сталкивается с возрастающими рисками, связанными с употреблением наркотиков, состоянием психического здоровья граждан, что требует укрепления систем здравоохранения посредством достаточных финансовых ресурсов, направленных на снижение последствий соответствующих расстройств.
Усиление технологического аспекта наркопреступности, переход ее в "киберпространство", использование криптовалют и появление все более сложных по составу и действию психоактивных веществ требуют от государственных органов консолидации общих усилий. В этом контексте анализ актуальных тенденций и факторов, влияющих на развитие наркоситуации, приобретает первостепенное значение для выработки конкретных мер противодействия наркопреступности.
Развитие транспортно-логистического потенциала Республики Казахстан, в том числе географическое положение страны на пересечении крупных международных наркотрафиков, предопределяет ее уязвимость к транзитному перемещению наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров. При этом сохраняется внутреннее давление, связанное с производством синтетических наркотиков в условиях подпольных нарколабораторий и последующим их распространением преимущественно "бесконтактным" способом, сезонной заготовкой наркотиков каннабисной группы из дикорастущей и культивируемой конопли в южных регионах, а также ростом "аптечной" наркомании.
В настоящее время можно выделить следующие основные виды потребляемых наркотиков:

Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрес жөніндегі 2026 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 1117 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрес жөніндегі 2026 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспар (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісу бойынша), сондай-ақ Кешенді жоспардың орындалуына жауапты өзге де ұйымдар (келісу бойынша):
1) Кешенді жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы және толық орындалуын және көрсеткіштерге қол жеткізілуін қамтамасыз етсін;
2) жылына екі рет, есепті жартыжылдықтан кейінгі 15 қаңтардан және 15 шілдеден кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне Кешенді жоспардың іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі жылына екі рет, есепті жартыжылдықтан кейінгі 15 ақпаннан және 15 тамыздан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына Кешенді жоспардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 1117 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрес жөніндегі 2026 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспар
Кіріспе
Есірткіге қатысты ахуал туралы
Қазіргі заманда есірткі өндірісі мен таралуының өсуі, трансұлттық есірткі желілерінің және жаңа жеткізу маршруттарының жандануы, өлім-жітім мен психикалық бұзылушылықтардың көбеюі, әлеуметтік тұрақсыздық пен қылмыскерліктің күшеюі, жастардың цифрлық арналар мен есірткі мәдениеті арқылы тартылуы, есірткі саудасын терроризмді қаржыландыру мен ақшаны жылыстату үшін пайдалану байқалып отыр, бұл жаһандық қауіпсіздікке, оның ішінде Қазақстанда да елеулі медициналық, әлеуметтік-экономикалық және геосаяси қауіптер төндіруде, жалпы есірткі нарығы құрылымының өзгеруіне әсер ететін ішкі және сыртқы факторлардың дамуының жоғары қарқындылығымен, сондай-ақ тыйым салынған заттарды жеткізу және тарату нысандарының, әдістерінің түрленуімен сипатталады.
Жаңа кезеңдегі жаһандық тұрақсыздық есірткіге қарсы іс-қимыл саласында бұрын-соңды болмаған сын-қатерлерді қалыптастыруда, бұл қылмыстық топтардың мақсаттарын, құрылымы мен қызметін жан-жақты талдауды талап етеді. Сонымен қатар әлем бойынша күшейіп келе жатқан әлеуметтік-экономикалық осалдық есірткіге қатысты ахуалдың күрделене түсуіне ықпал етіп, халықтың анағұрлым осал топтарын қорғау үшін тереңдетілген ведомствоаралық және мемлекетаралық ынтымақтастықтың қажеттігін негіздейді. Бұл ретте қоғамдық денсаулық сақтау есірткі тұтынумен, азаматтардың психикалық денсаулығының жай-күйіне байланысты ұлғая түсетін тәуекелдерге тап болып отыр, бұл тиісті бұзылушылықтардың салдарын төмендетуге бағытталған жеткілікті қаржы ресурстары арқылы денсаулық сақтау жүйелерін нығайтуды талап етеді.
Есірткі қылмыскерлігінің технологиялық аспектісінің күшеюі, оның "киберкеңістікке" өтуі, криптовалюталарды қолдану және құрамы мен әсері жағынан барған сайын күрделене түскен психикаға белсенді әсер ететін заттардың пайда болуы мемлекеттік органдардың ортақ күш-жігерді шоғырландыруын талап етеді. Осы тұрғыда есірткіге қатысты ахуалдың дамуына әсер ететін өзекті үрдістер мен факторларды талдау есірткі қылмыскерлігіне қарсы іс-қимыл жасаудың нақты шараларын тұжырымдау үшін бірінші кезектегі мәнге ие болуда.
Қазақстан Республикасының көлік-логистикалық әлеуетінің дамуы, оның ішінде еліміздің ірі халықаралық есірткі трафигінің торабында орналасуы оның есірткі, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының транзиттік тасымалына осалдығын алдын ала болжамдайды. Бұл ретте синтетикалық есірткілерді жасырын есірткі зертханалары жағдайында өндірумен және кейіннен оларды негізінен "байланысқа түспейтін" тәсілмен таратумен, оңтүстік өңірлерде жабайы және қолдан өсірілетін сорадан каннабис тобындағы есірткіні маусымдық дайындаумен, сондай-ақ "дәріханалық" нашақорлықтың өсуімен байланысты ішкі қысым сақталуда.
Қазіргі уақытта тұтынылатын есірткінің мынадай түрлерін бөліп көрсетуге болады:

синтетические наркотики, включая производные амфетаминов и замещенные катиноны (мефедрон, a-PVP, так называемые "соли", "микс", "скорость" и др.), обладающие высоким психостимулирующим эффектом и токсичностью, сложностью обнаружения на ранней стадии употребления, способностью к быстрому формированию зависимости и наносящие тяжелый вред психическому и физическому здоровью потребителей, особенно подросткам и молодежи. По данным КПСиСУ количество выявленных нарколабораторий по производству синтетики увеличилось в 2023 году на 45 %, в 2024 году – на 31 %;
каннабис и его производные (гашиш, марихуана и др.) остаются одними из наиболее часто изымаемых наркотических культур на внутреннем рынке, что обуславливается наличием собственной сырьевой базы, особенно в Шуской долине. Несмотря на регулярные мероприятия по ее уничтожению и перекрытию каналов поставки в рамках ежегодных ОПМ "Қарасора" в период активной фазы произрастания и заготовки, продолжаются факты изъятия крупных партий данного вида наркотиков в Акмолинской, Восточно-Казахстанской, Мангистауской, Павлодарской, Северо-Казахстанской областях, которые транспортируются через территорию страны, в том числе посредством логистических компаний. Кроме того, в последние годы отмечается рост количества фитолабораторий, создаваемых в закрытых помещениях с использованием гидропонного и почвенного культивирования, систем освещения, вентиляции, контроля влажности и температурного режима. В 2024 году число ликвидированных фитолабораторий увеличилось более чем на 70 %;
опиоидные наркотики, включая героин, продолжают поступать транзитом из Афганистана. Согласно данным УНП ООН маршрут сохраняет высокую значимость в международном наркотрафике, о чем свидетельствуют изъятия в 2023 – 2024 годах ряда крупных партий героина в Павлодарской (60 кг) и Туркестанской областях (775 кг);
психоактивные лекарственные препараты, содержащие кодеин, фенобарбитал и иные запрещенные вещества, способствуют росту так называемой "аптечной" наркомании.
Ежегодный объем изымаемых из незаконного оборота наркотиков составляет около 20 – 25 тонн, из них почти 90 % приходится на наркотики каннабисной группы, около 8 % – на синтетические наркотики, менее 2 % – на опий, героин и иные виды запрещенных веществ.
В 2024 году общее количество изъятых наркотиков составило 22 тонны, в том числе "синтетики" – 547 кг, героина и опия – 2,3 кг, марихуаны и гашиша – 10,6 тонн, каннабиса – 10,7 тонн.
Следует отметить, что Комплексный план по борьбе с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2023 – 2025 годы находится в завершающей стадии реализации, при этом большинство мероприятий выполнено, включая решения по ряду ключевых и проблемных направлений. В частности, внесены изменения и дополнения в действующее законодательство, усилен контроль за легальным оборотом прекурсоров, расширены профилактические меры в образовательной и молодежной среде, активизирована работа по противодействию распространению наркотиков через цифровые каналы и др.
Так, внесены изменения в УК, разграничивающие уголовную ответственность организаторов наркобизнеса и распространителей наркотиков, включая так называемых "закладчиков". Эта мера направлена на гуманизацию наказания для лиц, зачастую молодых и впервые осужденных. С принятием новых законодательных норм вступили в силу положения обратной силы Закона (ст. 6 УК), смягчающие наказание для осужденных за наркопреступления. Им будет предоставлено право на условно-досрочное освобождение или замену неотбытой части наказания более мягким видом (штраф или ограничение свободы). Пересмотр приговоров будет осуществляться индивидуально по решению суда на основании представления администрации колонии или ходатайства осужденного. В этой связи особое значение приобретает системная работа по ресоциализации лиц, освободившихся из мест лишения свободы за наркопреступления. Необходима организация программ психологической поддержки, профессиональной ориентации, содействия в трудоустройстве и профилактики рецидива, чтобы обеспечить их возвращение к законопослушной жизни и полноценную реинтеграцию в общество.

синтетикалық есірткілер, оның ішінде амфетамин туындылары мен алмастырылған катинондар (мефедрон, a-PVP, "тұздар", "микс", "жылдамдық" деп аталатындар және т.б.), олардың психостимуляциялық әсері мен уыттылығы жоғары, тұтынудың ерте кезеңінде анықталуы қиындық тудырады, тәуелділікті тез қалыптастырып, тұтынушылардың, әсіресе жастар мен жасөспірімдердің психикалық және физикалық денсаулығына ауыр зиян келтіреді. ҚСАЕК деректеріне сәйкес синтетика өндіретін анықталған есірткі зертханаларының саны 2023 жылы 45 %-ға, ал 2024 жылы 31 %-ға артқан;
каннабис және оның туындылары (гашиш, марихуана және т.б.) ішкі нарықта ең жиі тәркіленетін есірткі өсімдіктерінің бірі, бұл өзімізде, әсіресе Шу алқабында шикізат базасының болуымен байланысты. Өсімдіктерді өсіру мен дайындаудың белсенді кезеңінде жыл сайынғы "Қарасора" ЖПШ шеңберінде оны жою және жеткізу арналарына тосқауыл қою бойынша іс-шаралар үнемі жүргізілетініне қарамастан, аталған есірткі түрінің ірі партияларын Ақмола, Шығыс Қазақстан, Маңғыстау, Павлодар, Солтүстік Қазақстан облыстарында тәркілеу фактілері жалғасуда, олар ел аумағы арқылы, оның ішінде логистикалық компаниялар арқылы тасымалдануда. Бұдан басқа, соңғы жылдары гидропоникалық және топырақта өсіру әдістері, жарықтандыру, желдету, ылғалдылық пен температуралық режимді бақылау жүйелері қолданылатын жабық үй-жайларда жасалатын фитозертханалар санының артқаны байқалады. 2024 жылы жойылған фитозертханалар саны 70 %-дан астамға өсті;
апиынді есірткілердің, оның ішінде героиннің Ауғанстаннан транзит арқылы келіп түсуі жалғасуда. БҰҰ ЕҚБ деректеріне сәйкес маршрут халықаралық есірткі трафигінде жоғары маңыздылығын сақтап отыр, оған 2023–2024 жылдары Павлодар (60 кг) және Түркістан (775 кг) облыстарында героиннің бірқатар ірі партияларының тәркіленуі дәлел бола алады;
құрамында кодеин, фенобарбитал және өзге де тыйым салынған заттар бар психикаға белсенді әсер ететін дәрілік препараттар "дәріханалық" деп аталатын нашақорлықтың өсуіне ықпал етуде.
Жыл сайын заңсыз айналымнан тәркіленетін есірткі көлемі шамамен 20 – 25 тоннаны құрайды, оның ішінде 90 %-ға жуығы каннабис тобындағы есірткіге, 8 %-ға жуығы синтетикалық есірткіге, кемінде 2 %-ы апиынға, героин мен өзге де тыйым салынған заттар түрлеріне тиесілі.
2024 жылы тәркіленген есірткінің жалпы көлемі 22 тоннаны құрады, оның ішінде "синтетиктер" – 547 кг, героин мен апиын – 2,3 кг, марихуана және гашиш – 10,6 тонна, каннабис – 10,7 тонна.
Қазақстан Республикасында Нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрестің 2023 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспарын іске асыру аяқталу кезеңінде екендігін атап өткен жөн, бұл ретте бірқатар басты әрі проблемалық бағыттарды қоса алғанда, іс-шаралардың басым бөлігі орындалды. Атап айтқанда, қолданыстағы заңнамаға өзгерістер мен толықтырулар енгізілді, прекурсорлардың заңды айналымын бақылау күшейтілді, білім беру және жастар ортасында профилактикалық шаралар кеңейтілді, цифрлық арналар және т.б. арқылы есірткінің таралуына қарсы іс-қимыл бойынша жұмыс жандандырылды.
Мәселен, "есірткі жасырушылар" деп аталатындарды қоса алғанда, есірткі бизнесін ұйымдастырушылар мен есірткі таратушылардың қылмыстық жауапкершілігінің аражігін ажырататын өзгерістер енгізілді. Бұл шара көбінесе жастарға және алғаш рет сотталған адамдарға қатысты жазалауды ізгілендіруге бағытталған. Жаңа заңнамалық нормалардың қабылдануымен есірткі қылмыстары үшін сотталғандардың жазасын жеңілдететін Заңның кері күшінің (ҚК-ның 6-бабы) ережелері күшіне енді. Оларға шартты түрде мерзімінен бұрын босату немесе жазаның өтелмеген бөлігін анағұрлым жеңіл түріне (айыппұл немесе бас бостандығын шектеу) ауыстыру құқығы беріледі. Үкімдерді қайта қарау колония әкімшілігінің ұсынысы немесе сотталғанның өтінішхаты негізінде сот шешімі бойынша жеке жүзеге асырылады. Осыған байланысты есірткі қылмыстары үшін бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды қайта әлеуметтендіру бойынша жүйелі жұмыс ерекше маңызға ие болуда. Олардың заңға бағынатын өмірге қайта оралуын және қоғамға толыққанды қайта кірігуін қамтамасыз ету үшін психологиялық қолдау, кәсіби бағдарлау, жұмысқа орналасуға жәрдемдесу және рецидивтің профилактикасы бағдарламаларын ұйымдастыру қажет.

С 1 января 2026 года в Казахстане вступают в силу новые законодательные нормы, предусматривающие введение уголовной ответственности за незаконный оборот сильнодействующих веществ и прекурсоров. В этой связи необходимы меры, обеспечивающие реализацию указанных норм, включая порядок взаимодействия уполномоченных органов, алгоритмы правоприменительной практики и нормативное обеспечение оперативно-розыскных мероприятий.
Введен новый состав административного правонарушения (статья 440-1 КоАП), предусматривающий ответственность за немедицинское потребление наркотиков. Для эффективной реализации нормы необходимо принятие комплекса мер, направленных на активное информирование населения о новых правилах и последствиях нарушения, а также разработку алгоритмов действий, обеспечивающих последовательность и законность процедур при выявлении, задержании и оформлении административных правонарушений.
В условиях нарастающей угрозы синтетических наркотиков Казахстан предпринимает системные меры по усилению контроля за оборотом прекурсоров и химических веществ, потенциально используемых для их производства. Одними из ключевых шагов станут дальнейшая реализация и совершенствование организационных основ создания национального межведомственного таргетинг-центра – аналитической платформы по управлению рисками и обмену данными в сфере легального оборота прекурсоров. Предстоят разработка и внедрение современных механизмов мониторинга их оборота, применение риск-ориентированных подходов, формирование эффективной системы межведомственного обмена данными, а также проработка как нормативной базы ее функционирования, так и решения вопросов финансирования.
МВД совместно с государственными органами активизирована профилактическая работа в сфере противодействия наркоправонарушениям. Количество профилактических мероприятий увеличилось на 28 %. Значительно расширено межведомственное взаимодействие: число совместных акций с органами здравоохранения и образования возросло на 25 %, с НПО – почти на треть. В два раза увеличено количество информационных материалов, размещенных в СМИ.
Впервые при МВД создан Совет по профилактике наркоправонарушений, в состав которого вошли представители Совета по молодежной политике при Президенте Республики Казахстан, Ассамблеи народа Казахстана, медийные личности, именитые спортсмены, известные блогеры, общественные деятели, эксперты и наркологи.
Во взаимодействии с государственными органами разработаны новые индикаторы и критерии оценки эффективности антинаркотической деятельности МИО. Введение указанных показателей позволит обеспечить системный мониторинг состояния наркоситуации в регионах и оперативное принятие действенных мер по устранению выявленных проблем.
Первоочередные меры.
В ближайшей перспективе требуется реализация следующих первоочередных мер, направленных на повышение эффективности борьбы с незаконным оборотом наркотиков:
внедрение современных программных комплексов с элементами ИИ и машинного обучения для мониторинга, выявления и блокировки интернет-контента, связанного с рекламой и распространением наркотиков;
оснащение наркоподразделений БПЛА с газоанализаторами, спектральными камерами, средствами ночного видения, химической защиты и геолокации для эффективной разведки и ликвидации наркоплантаций, подпольных нарколабораторий и схронов прекурсоров;
внедрение методики химического анализа сточных вод в городских агломерациях для оценки объема потребления наркотиков среди населения, особенно в молодежной среде;

2026 жылғы 1 қаңтардан бастап Қазақстанда күшті әсер ететін заттар мен прекурсорлардың заңсыз айналымы үшін қылмыстық жауапкершілікті көздейтін жаңа заңнамалық нормалар күшіне енеді. Осыған байланысты уәкілетті органдардың өзара іс-қимылы тәртібін, құқық қолдану практикасының алгоритмдерін және жедел-іздестіру іс-шараларын нормативтік қамтамасыз етуді қоса алғанда, аталған нормалардың іске асырылуын қамтамасыз ететін шаралар қажет.
Есірткіні медициналық емес мақсатта тұтынғаны үшін жауапкершілікті көздейтін жаңа әкімшілік құқық бұзушылық құрамы (ӘҚтК-нің 440-1-бабы) енгізілді. Норманы тиімді іске асыру үшін халықты жаңа қағидалар мен оларды бұзудың салдары туралы белсенді хабардар етуге, сондай-ақ анықтау, ұстау және әкімшілік құқық бұзушылықтарды ресімдеу кезінде рәсімдердің реттілігі мен заңдылығын қамтамасыз ететін іс-қимыл алгоритмдерін әзірлеуге бағытталған шаралар кешенін қабылдау қажет.
Синтетикалық есірткілерден болатын қауіп-қатердің артуы жағдайында Қазақстан прекурсорлар мен оларды өндіруде ықтимал пайдаланылатын химиялық заттардың айналымын бақылауды күшейту бойынша жүйелі шараларды қабылдауда. Негізгі қадамдардың бірі ұлттық ведомствоаралық таргетинг-орталықты – прекурсорлардың заңды айналымы саласындағы тәуекелдерді басқару және деректер алмасу жөніндегі талдамалық платформаны құрудың ұйымдастырушылық негіздерін одан әрі іске асыру және жетілдіру болады. Олардың айналымын мониторингтеудің заманауи механизмдерін әзірлеу және ендіру, тәуекелге бағдарланған тәсілдерді қолдану, ведомствоаралық деректер алмасудың тиімді жүйесін қалыптастыру, сондай-ақ орталықтың жұмыс істеуінің нормативтік базасын, сол сияқты қаржыландыру мәселелерін шешуді пысықтау көзделуде.
ІІМ мемлекеттік органдармен бірлесіп есірткіге қатысты құқық бұзушылықтарға қарсы іс-қимыл саласындағы профилактикалық жұмысты жандандырды. Профилактикалық іс-шаралар саны 28 %-ға артты. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл едәуір кеңейтілді: денсаулық сақтау және білім беру органдарымен бірлескен акциялар саны 25 %-ға, үкіметтік емес ұйымдармен – шамамен үштен біріне өсті. БАҚ-та орналастырылған ақпараттық материалдар саны екі есе артты.
ІІМ жанынан алғаш рет Есірткі құқық бұзушылықтары профилактикасы жөніндегі кеңес құрылды, оның құрамына Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы Жастар саясаты жөніндегі кеңестің, Қазақстан халқы Ассамблеясының өкілдері, медиатұлғалар, танымал спортшылар, блогерлер, қоғам қайраткерлері, сарапшылар мен наркологтар кірді.
Мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасай отырып, ЖАО-ның есірткіге қарсы қызметінің тиімділігін бағалаудың жаңа индикаторлары мен өлшемшарттары әзірленді. Аталған көрсеткіштерді енгізу өңірлердегі есірткіге қатысты ахуалды жүйелі түрде мониторингтеуді және анықталған проблемаларды жою бойынша пәрменді шаралар қабылдауды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Бірінші кезектегі шаралар.
Таяудағы перспективада есірткінің заңсыз айналымына қарсы күрестің тиімділігін арттыруға бағытталған мынадай бірінші кезектегі шараларды іске асыру талап етіледі:
есірткі жарнамасына және оны таратумен байланысты интернет-контентті мониторингтеу, анықтау және бұғаттау үшін ЖИ және машиналық оқыту элементтері бар заманауи бағдарламалық кешендерді ендіру;
есірткі плантацияларын, жасырын есірткі зертханаларын және прекурсорлар жасырылған орындарды тиімді барлау және жою үшін есірткіге қарсы бөлімшелерді газ талдағыштары, спектральдық камералары, түнде көру, химиялық қорғаныш және геолокация құралдары бар ПҰА-мен жарақтандыру;
халық арасында, әсіресе жастар ортасында есірткіні тұтыну көлемін бағалау үшін қалалық агломерацияларда сарқынды суларды химиялық талдау әдістемесін ендіру;

активизация международного сотрудничества с Интерполом и странами ОДКБ по линии использования защищенных каналов обмена информацией (I-24/7), контролю транзакций и пресечению трансграничного наркотрафика;
нормативное закрепление компетенций по профилактике наркоправонарушений за конкретными ГО с введением персональной ответственности должностных лиц за реализацию антинаркотических программ на местах;
формирование в каждом регионе действенной системы профилактики наркоправонарушений с привлечением к этой работе активистов, блогеров, представителей НПО и образовательных организаций;
институционализация механизма финансового поощрения граждан, добровольно сообщивших о фактах наркопреступлений или содействовавших в их пресечении.
В целом на реализацию мероприятий Комплексного плана борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2026 – 2028 годы (далее – Комплексный план) предусмотрено выделение из бюджета 18,2 млрд тенге.
Паспорт
1.
Наименование
Комплексный план по борьбе с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2026 – 2028 годы
2.
Основание для разработки

ақпарат алмасудың қорғалған арналарын (I-24/7 жүйесі) пайдалану желісі, транзакцияларды бақылау және трансшекаралық есірткі трафигінің жолын кесу бойынша Интерполмен және ҰҚШҰ елдерімен халықаралық ынтымақтастықты жандандыру;
жергілікті жерлерде есірткіге қарсы бағдарламалардың іске асырылуына лауазымды адамдардың дербес жауапкершілігін енгізе отырып, есірткіге қатысты құқық бұзушылықтардың профилактикасы жөніндегі құзыреттерді нақты МО-ға нормативтік тұрғыдан бекітіп беру;
әрбір өңірде есірткіге қатысты құқық бұзушылықтар профилактикасының пәрменді жүйесін белсенділерді, блогерлерді, ҮЕҰ мен білім беру ұйымдарының өкілдерін осы жұмысқа тарта отырып қалыптастыру;
есірткі қылмыстары фактілері туралы ерікті түрде хабарлаған немесе олардың жолын кесуге жәрдемдескен азаматтарды қаржылай көтермелеу тетігін институттандыру.
Жалпы Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрес жөніндегі 2026 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспардың (бұдан әрі – Кешенді жоспар) іс-шараларын іске асыруға бюджеттен 18,2 млрд теңге бөлу көзделген.
Паспорт
1.
Атауы
Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрес жөніндегі 2026 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспар
2.
Әзірлеу үшін негіздеме

В рамках исполнения поручения Главы государства, данного на IV заседании Национального Курултая от 14 марта 2025 года.
Номер и дата поручения: № 16-12/04-705//25-01-11.1 от 16 апреля 2025 года
3.
Срок реализации
2026 – 2028 годы
4.
Наименование государственного органа-разработчика и соисполнителей
МВД, ВС, НБ, ГП, КНБ, АФМ, АРРФР, АСПИР, МЗ, МИД, МКИ, МНВО, МНЭ, МЮ, МФ, МТ, МИИЦР, МТЗСН, МО, МП, МСХ, МТИ, МТС, МЭПР, МЧС, МПС, МИО
5.
Краткая информация о необходимости принятия Комплексного плана с указанием основных проблем и задач по их решению
Необходимость принятия Комплексного плана на 2026 – 2028 годы обусловлена ростом новых синтетических наркотиков, вовлеченностью молодежи, развитием онлайн-сбыта и недостаточной эффективностью действующих мер. Требуются усиление профилактики, модернизация правоохранительных инструментов, расширение медицинской и реабилитационной помощи, совершенствование законодательства и повышение межведомственной координации
№ п/п
Наименование
Форма завершения
Ответственные за исполнение
Сроки исполнения
Объем финансирования, тыс. тенге
Источники
финансирования
всего на 2026 2028 годы
в том числе
2026 год
2027 год
2028 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ожидаемые результаты:
1.
Увеличение доли выявленных наркосайтов, наркорекламы от общего числа выявленного противоправного (деструктивного) контента (источник: отчет МКИ) на 2026 г. – 10 %, 2027 г. – 13 %, 2028 г. – 16 %
2.
Увеличение доли лиц, охваченных программой медико-социальной реабилитации, от общего количества наркозависимых, прошедших добровольное лечение (источник: данные Министерства здравоохранения Республики Казахстан) на 2026 г. – 31 %, 2027 г. – 33 %, 2028 г. – 35 %
3.
Снижение доступности синтетических наркотиков путем ежегодного увеличения их изъятия из незаконного оборота (источник: сведения КПССУ) на 2026 г. – 20 %, 2027 г. – 25 %, 2028 г. – 28 %
4.
Увеличение числа ликвидированных организованных преступных групп в сфере наркопреступности (источник: отчет 1-Н КПССУ) на 2026 г. – 5 %, 2027 г. – 6 %, 2028 г. – 7 %
5.
Увеличение выявленных каналов транспортировки наркотических средств, психотропных и сильнодействующих веществ, их аналогов и прекурсоров, в том числе международных (источник: данные МВД, КНБ, АФМ, КГД МФ)
на 2026 г. – 5 %, 2027 г. – 7 %, 2028 г. – 10 %
6.
Увеличение пресеченных фактов контрабанды наркотических средств, психотропных и сильнодействующих веществ, их аналогов и прекурсоров (источник: отчет 1-Н КПССУ) в 2026 г. – на 5 %, 2027 г. – на 7 %, 2028 г. – на 10 %
7.
Снижение количества задержанных несовершеннолетних за наркоправонарушения (источник: отчет 1-Н КПССУ) на 2026 г. – на 5 %, 2027 г. – на 7 %, 2028 г. – на 10 %
8.

Мемлекет басшысының 2025 жылғы 14 наурыздағы Ұлттық құрылтайдың IV отырысында берген тапсырмасын орындау шеңберінде.
Тапсырманың нөмірі мен күні: 2025 жылғы 16 сәуірдегі № 16-12/04-705//25-01-11.1
3.
Іске асыру мерзімдері
2026 – 2028 жылдар
4.
Әзірлеуші мемлекеттік органның және бірлесіп орындаушылардың атауы
ІІМ, ЖС, ҰБ, БП, ҰҚК, ҚМА, ҚНРДА, СЖРА, ДСМ, СІМ, МАМ, ҒЖБМ, ҰЭМ, Әділетмині, Қаржымині, КМ, ЖИЦДМ, Еңбекмині, Қорғанысмині, ОМ, АШМ, СИМ, ТСМ, ЭТРМ, ТЖМ, ӨҚМ, ЖАО
5.
Негізгі проблемалар мен оларды шешу бойынша міндеттерді көрсете отырып, Кешенді жоспарды қабылдау қажеттігі туралы қысқаша ақпарат
2026–2028 жылдарға арналған Кешенді жоспарды қабылдау қажеттігі жаңа синтетикалық есірткілердің көбеюімен, жастардың тартылуымен, онлайн-өткізудің дамуымен және қолданыстағы шаралар тиімділігінің жеткіліксіз болуымен шарттасқан. Профилактиканы күшейту, құқық қорғау құралдарын жаңғырту, медициналық және оңалту көмегін кеңейту, заңнаманы жетілдіру және ведомствоаралық үйлестіруді арттыру талап етіледі
Р/с
Атауы
Аяқталу нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындалу мерзімі
Қаржыландыру көлемі, мың теңге
Қаржыландыру көздері
2026–2028 жылдарға барлығы
оның ішінде
2026
жылы
2027 жылы
2028 жылы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Күтілетін нәтижелер:
1.
Анықталған құқыққа қайшы (деструктивті) контенттің жалпы санынан анықталған есірткі сайттарының, есірткі жарнамасының үлесін 2026 жылы 10 %-ға, 2027 жылы 13 %-ға, 2028 жылы 16 %-ға ұлғайту (дереккөз: МАМ есебі)
2.
Ерікті емдеуден өткен есірткіге тәуелділердің жалпы санынан медициналық-әлеуметтік оңалту бағдарламасымен қамтылған адамдардың үлесін 2026 жылы 31 %-ға, 2027 жылы 33 %-ға, 2028 жылы 35 %-ға ұлғайту (дереккөз: Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің мәліметтері)
3.
Синтетикалық есірткінің заңсыз айналымнан алынуын жыл сайын ұлғайту арқылы оның қолжетімді болуын 2026 жылы 20 %-ға, 2027 жылы 25 %-ға, 2028 жылы 28 %-ға төмендету (дереккөз: ҚСАЕК мәліметтері)
4.
Есірткі қылмыскерлігі саласындағы жойылған ұйымдасқан қылмыстық топтар санын 2026 жылы 5 %-ға, 2027 жылы 6 %-ға, 2028 жылы 7 %-ға ұлғайту (дереккөз: ҚСАЕК 1-Н есебі)
5.
Есірткіні, психотроптық және күшті әсер ететін заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларын тасымалдаудың, оның ішінде халықаралық тасымалдаудың анықталған арналарын 2026 жылы 5 %-ға, 2027 жылы 7 %-ға, 2028 жылы 10 %-ға ұлғайту (дереккөз: ІІМ, ҰҚК, ҚМА, Қаржымині МКК деректері)
6.
Есірткі, психотроптық және күшті әсер ететін заттар, олардың аналогтары мен прекурсорлары контрабандасының жолы кесілген фактілерін 2026 жылы 5 %-ға, 2027 жылы 7 %-ға, 2028 жылы 10 %-ға ұлғайту (дереккөз: ҚСАЕК 1-Н есебі)
7.
Есірткіге қатысты құқық бұзушылықтар үшін ұсталған кәмелетке толмағандар санын 2026 жылы 5 %-ға, 2027 жылы 7 %-ға, 2028 жылы 10 %-ға төмендету (дереккөз: ҚСАЕК 1-Н есебі)
8.

Нормативное разъяснение преступных деяний, направленных на изготовление либо производство наркотиков, на основе анализа судебно-следственной практики применения статьи 297-1 УК
нормативное постановление ВС
ВС (по согласованию),
ГП (по согласованию),
КНБ (по согласованию),
АФМ (по согласованию), МВД
1-полугодие 2027 года
-
-
-
-
не требуются
55.
Мероприятие 3.
Актуализация сводной таблицы в части определения небольших, крупных и особо крупных размеров наркотических средств, писхотропных веществ, их аналогов и прекурсоров с учетом международного опыта, принципа соразмерности наказания и анализа судебно-следственной практики
постановление Правительства Республики Казахстан
МВД, МЮ, МЗ,
КНБ (по согласованию),
ГП (по согласованию),
АФМ (по согласованию),
ВС (по согласованию)
4-квартал

ҚК-нің 297-1-бабын қолданудың сот-тергеу практикасын талдау негізінде есірткіні дайындауға не өндіруге бағытталған қылмыстық іс-әрекеттерді нормативтік тұрғыдан түсіндіру
ЖС нормативтік қаулысы
ЖС (келісу бойынша),
БП (келісу бойынша),
ҰҚК (келісу бойынша),
ҚМА (келісу бойынша),
ІІМ
2027 жылғы
1-жартыжылдық
-
-
-
-
талап етілмейді
55.
3-іс-шара.
Халықаралық тәжірибені, жазаның барабар болуы қағидатын және сот-тергеу практикасын талдауды ескере отырып, есірткі, психотроптық заттардың және олардың аналогтары мен прекурсорларының аз, ірі және аса ірі көлемін айқындау бөлігінде жиынтық кестені жаңарту
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ІІМ, Әділетмині,
ДСМ,
ҰҚК (келісу бойынша),
БП (келісу бойынша),
ҚМА (келісу бойынша),
ЖС (келісу бойынша)

7. Заключительное направление
106.
Мероприятие 1.
Проведение заседаний МВК, РШ по рассмотрению текущих вопросов для обеспечения качественной реализации пунктов Комплексного плана, выработка предложений
по своевременному внесению в него изменений
и дополнений
протоколы заседаний МВК, РШ
МВД, ГО, МИО
4-квартал 2026 – 2028 годов
-
-
-
-
не требуются
Примечание: расшифровка аббревиатур:
СТС – специальные технические средства
МФЦА – Международный финансовый центр "Астана"
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МЮ – Министерство юстиции Республики Казахстан
КоАП – Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях
СМИ – средства массовой информации
ГП – Генеральная прокуратура Республики Казахстан
КПССУ ГП – Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан
ООН – Организация Объединенных Наций
УНП ООН – Управление по наркотикам и преступности Организации Объединенных Наций
МВК – Межведомственная комиссия по профилактике правонарушений при Правительстве Республики Казахстан
МНВО – Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан
КНС – Комиссия по наркотическим средствам
КСОПН – Координационный совет руководителей компетентных органов по противодействию незаконному обороту наркотиков
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МИО – местные исполнительные органы
МБ – местный бюджет
ИИ – искусственный интеллект
МИИЦР – Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан
вуз – высшее учебное заведение
ОПМ – оперативно-профилактическое мероприятие
ПСД – проектно-сметная документация
ВС – Верховный Суд Республики Казахстан
МТ – Министерство транспорта Республики Казахстан
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
УК – Уголовный кодекс Республики Казахстан
АФМ – Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу
АРРФР – Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
МКИ – Министерство культуры и информации Республики Казахстан
ГО – государственные органы
НПА – нормативный правовой акт
ЦАРИКЦ – Центральноазиатский региональный информационно-координационный центр по борьбе с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров
МП – Министерство просвещения Республики Казахстан
МПС – Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
АП – Администрация Президента Республики Казахстан
БПЛА – беспилотный летательный аппарат
РБ – республиканский бюджет
РНПЦПЗ – республиканский научно-практический центр психического здоровья
КДРП — Консультативный документ регуляторной политики
РШ – Республиканский штаб
МТИ – Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
РГКП "ЦСЭ" – республиканское государственное казенное предприятие "Центр судебных экспертиз"
МИД – Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МЧС – Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
МТС – Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
ТС – технические средства
НБ – Национальный Банк Республики Казахстан
КНБ – Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
ОДКБ – Организация Договора о коллективной безопасности
СНК – Совет национальных координаторов
НПО – неправительственные организации
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан
ШОС – Шанхайская организация сотрудничества
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЭПР – Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
CADCA – Community Anti-Drug Coalitions of America (Сообщества против наркотиков Америки)
CADAP – Central Asia Drug Action Programme (Программа действий по борьбе с наркотиками в Центральной Азии)
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

7. Қорытынды бағыт
106.
1-іс-шара.
Кешенді жоспардың тармақтарын сапалы іске асыруды қамтамасыз ету, оған өзгерістер мен толықтыруларды уақтылы енгізу бойынша ұсыныстар тұжырымдау үшін ағымдағы мәселелерді қарау жөніндегі ВАК, РШ отырыстарын өткізу
ВАК, РШ отырыстарының хаттамалары
ІІМ, МО, ЖАО
2026 – 2028 жылдардағы
4-тоқсан
-
-
-
-
талап етілмейді
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АТҚ – арнайы техникалық құралдар
АХҚО – "Астана" халықаралық қаржы орталығы
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
Әділетмині – Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
ӘҚтК – Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексі
БАҚ – бұқаралық ақпарат құралдары
БП – Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
БП ҚСАЕК – Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті
БҰҰ – Біріккен Ұлттар Ұйымы
БҰҰ ЕҚБ – Біріккен Ұлттар Ұйымының Есірткі және қылмыскерлік жөніндегі басқармасы
ВАК – Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Құқық бұзушылық профилактикасы жөніндегі ведомствоаралық комиссия
ҒЖБМ – Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
ЕҚК – Есірткі құралдары жөніндегі комиссия
ЕҚОҮК – Есірткінің заңсыз айналымына қарсы күрес бойынша құзыретті органдар басшыларының үйлестіру кеңесі
Еңбекмині – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар
ЖБ – жергілікті бюджет
ЖИ – жасанды интеллект
ЖИЦДМ – Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі
жоо – жоғары оқу орны
ЖПШ – жедел-профилактикалық іс-шара
ЖСҚ – жобалау-сметалық құжаттама
ЖС – Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты
КМ – Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ҚК – Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексі
ҚМА – Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі
ҚНРДА – Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
МАМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
МО – мемлекеттік органдар
НҚА – нормативтік құқықтық акт
ОАӨАҮО – Орталық Азияның есірткінің, психотроптық заттар мен прекурсорлардың заңсыз айналымына қарсы күрес жөніндегі өңірлік ақпараттық-үйлестіру орталығы
ОМ – Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
ӨҚМ – Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
ПӘ – Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі
ПҰА – пилотсыз ұшу аппараты
РБ – республикалық бюджет
РПДҒТО – республикалық психикалық денсаулық ғылыми-тәжірибелік орталығы
РСКҚ – Реттеушілік саясаттың консультативтік құжаты
РШ – Республикалық штаб
СИМ – Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
"ССО" РМҚК – "Сот сараптамасы орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
СІМ – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
ТЖМ – Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі
ТСМ – Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі
ТҚ – техникалық құралдар
ҰБ – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ҰҚК – Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ҰҚШҰ – Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымы
ҰҮК – Ұлттық үйлестірушілер кеңесі
ҮЕҰ – үкіметтік емес ұйымдар
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ШЫҰ – Шанхай ынтымақтастық ұйымы
ІІМ – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ЭТРМ – Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі
CADCA – Community Anti-Drug Coalitions of America (Американың есірткіге қарсы қауымдастықтары)
CADAP – Central Asia Drug Action Programme (Орталық Азиядағы есірткіге қарсы күрес жөніндегі іс-қимыл бағдарламасы)