Об утверждении мер, направленных на снижение рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 ноября 2025 года № 934
В соответствии с пунктом 3 статьи 11-1 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые меры, направленные на снижение рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения (далее – меры).
2. Центральным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), иным организациям (по согласованию) обеспечить своевременное исполнение мер, а также раз в полугодие, не позднее 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом, представлять информацию о ходе их реализации в Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу.
3. Агентству Республики Казахстан по финансовому мониторингу (по согласованию) раз в полугодие, не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным периодом, представлять в Аппарат Правительства Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации мер.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования, но не ранее 20 ноября 2025 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 ноября 2025 года № 934
Меры, направленные на снижение рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения
1
2
3
4
5
6
7
№ п/п
Наименование проекта/ мероприятия
Результат (для проекта) /форма завершения (для мероприятия)
Срок завершения
Ответственные за результат
Предполагаемые расходы (тысяч тенге)
Источники финансирования
1.
Разработка типологии использования подставных лиц (дропов) в схемах вывода и обналичивания денежных средств, а также доведение типологии до БВУ для учета в практической деятельности и усиления мер внутреннего контроля
типология
март 2026 года
АФМ (по согласованию), АРРФР (по согласованию)
не требуются
не требуются
2.
Предусмотрение признаков подозрительности для БВУ по операциям с признаками дропов
внесение изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 22 февраля 2022 года № 13
март 2026 года
АФМ (по согласованию), АРРФР (по согласованию)
не требуются
не требуются
3.
Проведение информационной кампании "Не стань дропом!" с участием государственных органов и финансовых организаций
публикации
по мере необходимости, но не реже 1 раза в полугодие
МКИ, МВД, АФМ (по согласованию)
не требуются
не требуются
4.
Проведение стратегического анализа операций, связанных с выводом денег за рубеж по фиктивным внешнеэкономическим договорам, с целью выявления схем ОД
анализ
март 2026 года
АФМ (по согласованию), МФ
не требуются
не требуются
5.
Разработка предложений по усилению налогового контроля за внешнеэкономическими контрактами, предусматривающими 100 % предоплату до фактического ввоза товаров
предложения в Аппарат Правительства Республики Казахстан
март 2026 года
АФМ (по согласованию), МФ
не требуются
не требуются
6.
Разработка рекомендаций для БВУ по выявлению и анализу экономической целесообразности операций, связанных с:
выводом капитала через фиктивные экспортно-импортные договора;
выпиской счетов-фактур без фактического выполнения работ, оказания услуг или отгрузки товаров
методические рекомендации
март 2026 года
АФМ (по согласованию), МФ
не требуются
не требуются
7.
Проведение анализа видов операций по обналичиванию денежных средств, информация о которых не поступает в АФМ
анализ
март 2026 года
АФМ (по согласованию)
не требуются
не требуются
8.
Разработка методики расчета обналичивания денег, полученных преступным путем
методика
март 2026 года
АФМ (по согласованию)
не требуются
не требуются
9.
Разработка форм учета и организация ведения статистики по обналичиванию денег, полученных преступным путем
проект приказа
март 2026 года
КПСиСУ ГП (по согласованию), АФМ (по согласованию)
не требуются
не требуются
10.
Внедрение механизма регулярного мониторинга объемов обналичивания денег, полученных преступным путем, на основе утвержденной методики расчета
отчет
1 раз в полугодие
АФМ (по согласованию)
не требуются
не требуются
11.
Предусмотрение признаков подозрительности для БВУ по операциям, связанным с обналичиванием денег
внесение изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 22 февраля 2022 года № 13
март 2026 года
АФМ (по согласованию), АРРФР (по согласованию)
не требуются
не требуются
12.
Предусмотрение признаков подозрительности для БВУ по сделкам клиентов, в том числе связанным с предоставлением займов, их суммами, графиками погашения и источниками финансирования, в целях выявления и противодействия фиктивным займам
внесение изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 22 февраля 2022 года № 13
март 2026 года
АФМ (по согласованию), АРРФР (по согласованию)
не требуются
не требуются
13.
Проведение тренингов для сотрудников органов государственных доходов по распознаванию признаков ОД при перевозке наличных денежных средств
тренинг
ежеквартально
АФМ (по согласованию), МФ
не требуются
не требуются
14.
Проведение СОР ОД/ФТ, связанной с использованием цифровых активов на территории МФЦА
отчет о СОР
февраль 2026 года
МФЦА (по согласованию), АФМ (по согласованию), НБ (по согласованию)
не требуются
не требуются
15.
Организация ведения статистического учета уголовных дел, связанных с использованием цифровых активов в преступных целях, с детализацией по видам уголовных правонарушений и указанием объемов операций
проект приказа
июнь 2026 года
КПСиСУ ГП (по согласованию), АФМ (по согласованию), МВД, КНБ (по согласованию)
не требуются
не требуются
16.
Рассмотрение вопроса привлечения к ответственности нелицензированных ПУЦА, зарегистрированных в других юрисдикциях, за осуществление деятельности на территории Республики Казахстан
отчет
март 2026 года
АФМ (по согласованию), МФЦА (по согласованию), МФ, НБ (по согласованию)
не требуются
не требуются
17.
Актуализация критериев подозрительных операций по выявлению операций, связанных с незаконным оборотом цифровых активов
внесение изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 22 февраля 2022 года № 13
март 2026 года
АФМ (по согласованию), МИИЦР, МФЦА (по согласованию), НБ (по согласованию)
не требуются
не требуются
18.
Актуализация типологий по выявлению операций, связанных с незаконным оборотом цифровых активов
типология
март 2026 года
АФМ (по согласованию), МИИЦР, МФЦА (по согласованию), НБ (по согласованию)
не требуются
не требуются
19.
Проведение масштабной информационной кампании через медиа и социальные сети о рисках ОД/ФТ с использованием цифровых активов и привлечением к разъяснительной работе экспертов
публикация в СМИ, социальных сетях
1 раз в полугодие
МКИ, АФМ (по согласованию), МИИЦР, НБ (по согласованию), МФЦА (по согласованию)
не требуются
не требуются
20.
Проведение семинаров и курсов для СФМ по повышению уровня осведомленности о рисках ОД/ФТ с использованием криптовалют
учебный курс
1 раз в полугодие
AML Academy (по согласованию), АФМ (по согласованию), МИИЦР, МФЦА (по согласованию), НБ (по согласованию),
не требуются
не требуются
21.
Обеспечение блокировки приложений нелицензированных в Республике Казахстан ПУЦА, находящихся в цифровых платформах распространения программных обеспечений для мобильных устройств (AppStore и PlayMarket)
блокировка приложений
март 2026 года
МКИ, МИИЦР, КНБ (по согласованию), МФЦА (по согласованию), НБ (по согласованию)
не требуются
не требуются
22.
Разработка совместного приказа, регламентирующего формирование реестра рисковых криптокошельков
реестр рисковых криптокошельков
декабрь 2026 года
АФМ (по согласованию), КНБ (по согласованию), МВД, МФЦА (по согласованию), МИИЦР, НБ (по согласованию)
не требуются
не требуются
23.
Проведение анализа нотариальных сделок с недвижимостью, о которых информация направляется в АФМ, с целью выявления потенциальных рисков ОД
анализ
март 2026 года
АФМ (по согласованию)
не требуются
не требуются
24.
Разработка рекомендаций для СФМ в части отслеживания рыночных цен на недвижимость с учетом района, вида недвижимости, площади и других параметров
методические рекомендации
март 2026 года
АФМ (по согласованию)
не требуются
не требуются
25.
Разработка методических рекомендаций для БВУ и риэлторов, направленных на повышение осведомленности о рисках, связанных с операциями с недвижимостью, с целью содействия добровольному внедрению внутренних процедур по проверке соответствия реальных владельцев объектов недвижимости и источников финансирования сделок
методические рекомендации
март 2026 года
АФМ (по согласованию)
не требуются
не требуются
26.
Проведение сбора и анализа данных о недвижимости, связанных с ОД
анализ
март 2026 года
АФМ (по согласованию)
не требуются
не требуются
27.
Разработка ключевых индикаторов для оценки уязвимостей сектора недвижимости к преступным схемам
проект приказа
март 2026 года
АФМ (по согласованию)
не требуются
не требуются
28.
Разработка методики выявления признаков необоснованного богатства через приобретение элитной недвижимости при отсутствии задекларированных или подтвержденных легальных доходов
методика
октябрь 2026 года
АФМ (по согласованию)
не требуются
не требуются
29.
Организация ведения статистического учета объектов элитной недвижимости, приобретенной при признаках необоснованного богатства и отсутствии подтвержденных доходов
проект приказа
июнь 2026 года
КПСиСУ ГП (по согласованию), АФМ (по согласованию), МВД, КНБ (по согласованию), КВА ГП (по согласованию)
не требуются
не требуются
30.
Проведение анализа сделок с драгоценными металлами, камнями и ювелирными изделиями из них, о которых информация не направляется в АФМ, с целью выявления потенциальных рисков ОД
анализ
июнь 2026 года
АФМ (по согласованию)
не требуются
не требуются
31.
Разработка методических рекомендаций для операторов драгоценных металлов, камней и ювелирных компаний с целью содействия добровольному внедрению внутренних процедур по проведению проверок, направленных на сопоставление официальных доходов клиентов с их фактическими расходами, а также на усиление процедур проверки клиентов и источников финансирования сделок
методические рекомендации
март 2026 года
АФМ (по согласованию)
не требуются
не требуются
32.
Разработка методики расчета статистики криминального использования драгоценных металлов, камней и ювелирных изделий, а также объема наличных средств в деятельности операторов драгоценных металлов, камней и ювелирных компаний
проект приказа
март 2026 года
АФМ (по согласованию)
не требуются
не требуются
33.
Разработка форм учета и организация ведения статистики по криминальному использованию драгоценных металлов, камней и ювелирных изделий, а также объема наличных средств в деятельности операторов драгоценных металлов, камней и ювелирных компаний
проект приказа
март 2026 года
КПСиСУ ГП (по согласованию), АФМ (по согласованию)
не требуются
не требуются
34.
Организация работы по информированию операторов драгоценных металлов об обязательности направления сообщений в АФМ в случаях, установленных законодательством
отчет о принятых мерах
ежеквартально
АФМ (по согласованию)
не требуются
не требуются
35.
Определение уникального кода для операций с предметами роскоши
внесение изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 22 февраля 2022 года № 13
по итогам вступления в силу поправок в Налоговый кодекс Республики Казахстан
АФМ (по согласованию)
не требуются
не требуются
36.
Усиление мониторинга сделок, связанных с приобретением и продажей предметов роскоши
отчет
ежеквартально
АФМ (по согласованию)
не требуются
не требуются
37.
Предусмотрение признаков подозрительности по операциям, связанным с куплей-продажей автотранспортных средств
внесение изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 22 февраля 2022 года № 13
март 2026 года
АФМ (по согласованию)
не требуются
не требуются
38.

Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдерін төмендетуге бағытталған шараларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 7 қарашадағы № 934 қаулысы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
"Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-1-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдерін төмендетуге бағытталған шаралар (бұдан әрі – шаралар) бекітілсін.
2. Орталық атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісу бойынша), өзге де ұйымдар (келісу бойынша) шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін, сондай-ақ жартыжылдықта бір рет, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-і күнінен кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігіне олардың іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі (келісу бойынша) жарты жылда бір рет, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-ы күнінен кешіктірмей, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына шаралардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң, бірақ ерте дегенде 2025 жылғы 20 қарашада қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 7 қарашадағы
№ 934 қаулысымен
бекітілген
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдерін төмендетуге бағытталған шаралар
Р/с№
Жобаның/іс-шараның атауы
Нәтиже (жоба үшін)/Аяқтау нысаны (іс-шара үшін)
Аяқтау мерзімі
Нәтижеге жауаптылар
Болжанатын шығыстар (мың теңге)
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
1
Ақшалай қаражатты шығару және қолма-қол ақшаға айналдыру схемаларында жалған тұлғаларды (дроп) пайдалану типологиясын әзірлеу, сондай-ақ типологияны практикалық қызметті есепке алу және ішкі бақылау шараларын күшейту үшін ЕДБ-ге жеткізу
типология
2026 жылғы наурыз
ҚМА (келісу бойынша), ҚНРДА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
2
ЕДБ үшін дроптардың белгілері бар операциялар бойынша күдіктілік белгілерін айқындау
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі төрағасының 2022 жылғы 22 ақпандағы № 13 бұйрығына өзгерістер енгізу
2026 жылғы
наурыз
ҚМА (келісу бойынша), ҚНРДА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
3
Мемлекеттік органдар мен қаржы ұйымдарының қатысуымен "Дроп1 болма!" атты ақпараттық науқан өткізу
жарияланымдар
қажеттілігіне қарай, бірақ жарты жылда кемінде 1 рет
МАМ, ІІМ, ҚМА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
4
КЖ схемаларын анықтау мақсатында жалған сыртқы экономикалық шарттар бойынша ақшаны шетелге шығарумен байланысты операцияларға стратегиялық талдау жүргізу
талдау
2026 жылғы наурыз
ҚМА (келісу бойынша), Қаржымині
талап етілмейді
талап етілмейді
5
Тауарларды нақты әкелгенге дейін 100 % алдын ала төлемді көздейтін сыртқы экономикалық келісімшарттарға салықтық бақылауды күшейту бойынша ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына ұсыныстар
2026 жылғы наурыз
ҚМА (келісу бойынша), Қаржымині
талап етілмейді
талап етілмейді
6
ЕДБ үшін капиталды жалған экспорттық-импорттық шарттар арқылы шығарумен; жұмыстарды іс жүзінде орындамай, қызметтер көрсетпей немесе тауарларды жөнелтпей, шот-фактура жазумен байланысты операциялардың экономикалық орындылығын болуын анықтау және талдау бойынша ұсынымдарды әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
2026 жылғы наурыз
ҚМА (келісу бойынша), Қаржымині
талап етілмейді
талап етілмейді
7
Ақша қаражатын қолма-қол ақшаға айналдыру жөніндегі операциялардың ҚМА-ға ақпарат түспейтін түрлеріне талдау жүргізу
талдау
2026 жылғы наурыз
ҚМА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
8
Қылмыстық жолмен алынған ақшаны қолма-қол ақшаға айналдыруды есептеу әдістемесін әзірлеу
әдістеме
2026 жылғы
наурыз
ҚМА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
9
Қылмыстық жолмен алынған ақшаны қолма-қол ақшаға айналдыру бойынша есепке алу нысандарын әзірлеу және статистиканы жүргізуді ұйымдастыру
бұйрық жобасы
2026 жылғы
наурыз
БП ҚСжАЕК (келісу бойынша), ҚМА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
10
Бекітілген есептеу әдістемесі негізінде қылмыстық жолмен алынған ақшаны қолма-қол ақшаға айналдыру көлеміне тұрақты мониторинг жүргізу механизмін енгізу
есеп
жарты жылда 1 рет
ҚМА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
11
ЕДБ үшін ақшаны қолма-қол ақшаға айналдырумен байланысты операциялар бойынша күдіктілік белгілерін айқындау
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі төрағасының 2022 жылғы 22 ақпандағы № 13 бұйрығына өзгерістер енгізу
2026 жылғы
наурыз
ҚМА (келісу бойынша), ҚНРДА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
12
Жалған қарыздарды анықтау және оларға қарсы іс-қимыл мақсатында клиенттердің мәмілелері бойынша, соның ішінде қарыз берумен, олардың сомаларымен, өтеу кестелерімен және қаржыландыру көздерімен байланысты мәмілелер бойынша ЕДБ үшін күдіктілік белгілерін айқындау
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі төрағасының 2022 жылғы 22 ақпандағы № 13 бұйрығына өзгерістер енгізу
2026 жылғы
наурыз
ҚМА (келісу бойынша), ҚНРДА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
13
Мемлекеттік кірістер органдарының қызметкерлері үшін қолма-қол ақшалай қаражатты өткізу кезінде КЖ белгілерін тану бойынша тренингтер өткізу
тренинг
тоқсан сайын
ҚМА (келісу бойынша), Қаржымині
талап етілмейді
талап етілмейді
14
АХҚО аумағында цифрлық активтерді пайдаланумен байланысты КЖ/ТҚ ТСБ жүргізу
ТСБ туралы есеп
2026 жылғы
ақпан
АХҚО (келісу бойынша), ҚМА (келісу бойынша), ҰБ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
15
Цифрлық активтерді қылмыстық мақсатта пайдаланумен байланысты қылмыстық істердің статистикалық есебін қылмыстық құқық бұзушылықтардың түрлерін нақтылай отырып және операциялардың көлемдерін көрсете отырып жүргізуді ұйымдастыру
бұйрық жобасы
2026 жылғы
маусым
БП ҚСжАЕК (келісу бойынша), ҚМА (келісу бойынша), ІІМ, ҰҚК (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
16
Басқа юрисдикцияларда тіркелген лицензияланбаған ЦАҚП-ты Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асырғаны үшін жауаптылыққа тарту мәселесін қарастыру
есеп
2026 жылғы
наурыз
ҚМА (келісу бойынша), АХҚО (келісу бойынша), Қаржымині, ҰБ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
17
Цифрлық активтердің заңсыз айналымымен байланысты операцияларды анықтау бойынша күдікті операциялардың өлшемшарттарын өзектендіру
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі төрағасының 2022 жылғы 22 ақпандағы № 13 бұйрығына өзгерістер енгізу
2026 жылғы
наурыз
ҚМА (келісу бойынша), ЖИЦДМ, АХҚО (келісу бойынша), ҰБ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
18
Цифрлық активтердің заңсыз айналымымен байланысты операцияларды анықтау жөніндегі типологияны өзектендіру
типология
2026 жылғы наурыз
ҚМА (келісу бойынша), ЖИЦДМ, АХҚО (келісу бойынша), ҰБ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
19
Түсіндіру жұмыстарына сарапшыларды тарта отырып, медиа және әлеуметтік желілер арқылы цифрлық активтерді пайдалана отырып КЖ/ТҚ тәуекелдері туралы ауқымды ақпараттық науқан өткізу
БАҚ-та, әлеуметтік желілерде жарияланымдар
жарты жылда 1 рет
МАМ, ҚМА (келісу бойынша), ЖИЦДМ, АХҚО (келісу бойынша), ҰБ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
20
ҚМС үшін криптовалютаны пайдалана отырып КЖ/ТҚ тәуекелдері туралы хабардарлық деңгейін арттыру бойынша семинарлар мен курстар өткізу
оқыту курсы
жарты жылда 1 рет
AML Academy (келісу бойынша), ҚМА (келісу бойынша), ЖИЦДМ, АХҚО (келісу бойынша), ҰБ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
21
Мобильдік құрылғыларға арналған бағдарламалық қамтылымдарды (AppStore және PlayMarket) таратудың цифрлық платформаларында орналасқан Қазақстан Республикасында лицензияланбаған ЦАҚП қосымшаларын бұғаттауды қамтамасыз ету
қосымшаларды бұғаттау
2026 жылғы
наурыз
МАМ, ЖИЦДМ, ҰҚК (келісу бойынша), АХҚО (келісу бойынша), ҰБ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
22
Тәуекелді крипто-әмияндар тізілімін қалыптастыруды регламенттейтін бірлескен бұйрықты әзірлеу
тәуекелді әмияндардың тізілімі
2026 жылғы
желтоқсан
ҚМА (келісу бойынша), ҰҚК (келісу бойынша), ІІМ, АХҚО (келісу бойынша), ЖИЦДМ, ҰБ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
23
КЖ-нің әлеуетті тәуекелдерін анықтау мақсатында ақпарат ҚМА-ға жолданатын жылжымайтын мүлікпен жасалатын нотариаттық мәмілелерге талдау жүргізу
талдау
2026 жылғы наурыз
ҚМА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
24
ҚМС үшін ауданды, жылжымайтын мүлік түрін, ауданын және басқа параметрлерді ескере отырып, жылжымайтын мүліктің нарықтық бағасын қадағалау бөлігінде ұсынымдар әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
2026 жылғы
наурыз
ҚМА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
25
Жылжымайтын мүлік объектілерінің нақты иелерінің және мәмілелерді қаржыландыру көздерінің сәйкестігін тексеру бойынша ішкі рәсімдерді ерікті түрде енгізуге жәрдемдесу мақсатында ЕДБ және риэлторлар үшін жылжымайтын мүлікпен жасалатын операциялармен байланысты тәуекелдер туралы хабардарлықты арттыруға бағытталған әдістемелік ұсынымдар әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
2026 жылғы наурыз
ҚМА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
26
КЖ-мен байланысты жылжымайтын мүлік туралы деректерді жинау және талдау жүргізу
талдау
2026 жылғы наурыз
ҚМА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
27
Жылжымайтын мүлік секторының қылмыстық схемаларға осал тұстарын бағалау үшін негізгі индикаторларды әзірлеу
бұйрық жобасы
2026 жылғы наурыз
ҚМА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
28
Декларацияланған немесе расталған заңды кірістер болмаған кезде элиталық жылжымайтын мүлік сатып алу арқылы негізсіз байлық белгілерін анықтау әдістемесін әзірлеу
әдістеме
2026 жылғы
қазан
ҚМА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
29
Негізсіз байлық белгілері және расталған кірістер болмаған кезде сатып алынған элиталық жылжымайтын мүлік объектілерінің статистикалық есебін жүргізуді ұйымдастыру
бұйрық жобасы
2026 жылғы маусым
БП ҚСжАЕК (келісу бойынша), ҚМА (келісу бойынша), ІІМ, ҰҚК (келісу бойынша), БП АҚК (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
30
КЖ-нің әлеуетті тәуекелдерін анықтау мақсатында олар бойынша ҚМА-ға ақпарат жіберілмейтін бағалы металдармен, тастармен және олардан жасалған зергерлік бұйымдармен жасалатын мәмілелерге талдау жүргізу
талдау
2026 жылғы маусым
ҚМА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
31
Клиенттердің ресми кірістерін салыстыруға, сондай-ақ клиенттерді және мәмілелерді қаржыландыру көздерін тексеру рәсімдерін күшейтуге бағытталған тексерулерді жүргізу бойынша ішкі рәсімдерді ерікті енгізуге жәрдемдесу мақсатында бағалы металдардың, тастардың және зергерлік компаниялардың операторлары үшін әдістемелік ұсынымдарды әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
2026 жылғы наурыз
ҚМА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
32
Бағалы металдардың, тастардың операторларының және зергерлік компаниялардың қызметінде бағалы металдарды, тастар мен зергерлік бұйымдарды криминалдық жолмен пайдалану, сондай-ақ қолма-қол қаражат көлемінің статистикасын есептеу әдістемесін әзірлеу
бұйрық жобасы
2026 жылғы наурыз
ҚМА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
33
Бағалы металдардың, тастардың операторларының және зергерлік компаниялардың қызметінде бағалы металдарды, тастар мен зергерлік бұйымдарды криминалдық жолмен пайдалану, сондай-ақ қолма-қол қаражат көлемін есепке алу нысандарын әзірлеу және статистикасын жүргізуді ұйымдастыру
бұйрық жобасы
2026 жылғы наурыз
БП ҚСжАЕК (келісу бойынша), ҚМА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
34
Заңнамада белгіленген жағдайларда ҚМА-ға хабарламаларды жіберу міндеттілігі туралы бағалы металдардың операторларын хабардар ету жөніндегі жұмысты ұйымдастыру
қабылданған шаралар туралы есеп
тоқсан сайын
ҚМА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
35
Сән-салтанатты заттармен операциялар жасау үшін бірегей кодты анықтау
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі төрағасының 2022 жылғы 22 ақпандағы № 13 бұйрығына өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасының Салық кодексіне түзетулердің күшіне ену қорытындылары бойынша
ҚМА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
36
Сән-салтанатты заттарды сатып алумен және сатумен байланысты мәмілелерге мониторингті күшейту
есеп
тоқсан сайын
ҚМА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
37
Автокөлік құралдарын сатып алу-сатумен байланысты операциялар бойынша күдіктілік белгілерін айқындау
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі төрағасының 2022 жылғы 22 ақпандағы № 13 бұйрығына өзгерістер енгізу
2026 жылғы
наурыз
ҚМА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
38

Проведение СОР использования ЮЛ и иностранных структур без образования ЮЛ в преступных схемах ОД в соответствии с обновленными Р.24 и Р.25 ФАТФ
отчет СОР
март
2026 года
АФМ (по согласованию), МФ, НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (по согласованию), МФЦА (по согласованию)
не требуются
не требуются
39.
Предусмотрение признаков подозрительности по операциям, связанным с возможным использованием ЮЛ, иностранных структур без образования ЮЛ в преступных целях ОД/ФТ
внесение изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 22 февраля 2022 года № 13
июнь 2026 года
АФМ (по согласованию), МФЦА (по согласованию)
не требуются
не требуются
40.
Разработка профиля ЮЛ для оценки рисков его вовлечения в ОД на основе риск-ориентированного подхода
методические рекомендации
июнь 2026 года
АФМ (по согласованию)
не требуются
не требуются
41.
Разработка типологии, связанной с использованием трастов в преступных целях ОД
типология
март 2026 года
АФМ (по согласованию), МФЦА (по согласованию)
не требуются
не требуются
42.
Расширение сведений, подлежащих передаче посредством интеграции аппаратно-программных комплексов организаторов игорного бизнеса
внесение дополнения в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 6 декабря 2024 года № 9
март 2026 года
АФМ (по согласованию), МТС, МИИЦР
не требуются
не требуются
43.
Выработка эффективной стратегии по предотвращению ФРОМУ и совершенствованию регуляторных механизмов по противодействию ФРОМУ
план мероприятий на 2025-2027 годы
декабрь 2027 года
ААЭ (по согласованию), МПС, АФМ (по согласованию), КНБ (по согласованию)
не требуются
не требуются
44.
Разработка обучающего курса по вопросам противодействия ФРОМУ
обучающий курс
март 2026 года
AML Academy (по согласованию), АФМ (по согласованию)
не требуются
не требуются
________________________________
1 Дроп - лицо, предоставившее третьему лицу доступ к своему банковскому счету и (или) средству электронного платежа, а равно передавшее свои платежные инструменты в пользование третьему лицу, в том числе, за материальное вознаграждение, повлекшее их несанкционированное использование в противоправных операциях
Примечание: расшифровка аббревиатур:
НПП "Атамекен"
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
МФЦА
Международный финансовый центр "Астана"
ААЭ
Агентство Республики Казахстан по атомной энергии
КВА ГП
Комитет по возврату активов Генеральной прокуратуры Республики Казахстан
КПСиСУ ГП
Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан
БВУ
банки второго уровня
МИИЦР
Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан
ФРОМУ
финансирование терроризма/финансирование распространения оружия массового уничтожения
ЮЛ
юридические лица
НАО
некоммерческое акционерное общество
ОД/ФТ
отмывание доходов/финансирование терроризма
ПОД/ФТ
противодействие легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
АФМ
Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу
СФМ
субъекты финансового мониторинга
АРРФР
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
МКИ
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МПС
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
СОР
секторальная оценка рисков
МТС
Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
НБ
Национальный Банк Республики Казахстан
КНБ
Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
ФАТФ
группа разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег
ПУЦА
провайдеры услуг цифровых активов
МВД
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
AML Academy
академия финансового мониторинга AML Academy
__________________________

ФАТФ-тің жаңартылған 24-Ұ. және 25-Ұ. сәйкес КЖ қылмыстық схемаларында ЗТ-ны және шетелдік құрылымдарды ЗТ құрмай пайдалануға ТСБ жүргізу
ТСБ есебі
2026 жылғы
наурыз
ҚМА (келісу бойынша), Қаржымині, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ (келісу бойынша), АХҚО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
39
КЖ/ТҚ мақсатында ЗТ құрмай шетелдік құрылымдарды, ЗТ-ны ықтимал пайдаланумен байланысты операциялар бойынша күдіктілік белгілерін айқындау
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі төрағасының 2022 жылғы 22 ақпандағы № 13 бұйрығына өзгерістер енгізу
2026 жылғы
маусым
ҚМА (келісу бойынша), АХҚО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
40
Тәуекелге бейімделген тәсіл негізінде ЗТ-ны КЖ-ға тарту тәуекелдерін бағалау үшін олардың профилін әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
2026 жылғы
маусым
ҚМА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
41
Трасттарды КЖ қылмыстық мақсаттары үшін пайдаланумен байланысты типологияларды әзірлеу
типология
2026 жылғы
наурыз
ҚМА (келісу бойынша), АХҚО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
42
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың аппараттық-бағдарламалық кешендерін интеграциялау арқылы беруге жататын мәліметтерді кеңейту
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі төрағасының 2024 жылғы 6 желтоқсандағы № 9 бұйрығына толықтыру енгізу
2026 жылғы наурыз
ҚМА (келісу бойынша), ТСМ, ЖИЦДМ
талап етілмейді
талап етілмейді
43
ЖҚҚТҚ-ның алдын алу және ЖҚҚТҚ-ға қарсы іс-қимылдың реттеуші механизмдерін жетілдіру бойынша тиімді стратегияны әзірлеу
2025-2027 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары
2027 жылғы
желтоқсан
АЭА (келісу бойынша), ӨҚМ, ҚМА (келісу бойынша), ҰҚК (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
44
ЖҚҚТҚ-ға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша оқыту курсын әзірлеу
оқыту курсы
2026 жылғы наурыз
AML Academy (келісу бойынша), ҚМА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
_________________________
1Дроп – үшінші тұлғаға өзінің банктік шотына және (немесе) электрондық төлем құралына қолжетімділік берген, сол сияқты өзінің төлем құралдарын үшінші тұлғаға, оның ішінде олардың құқыққа қарсы операцияларда рұқсатсыз пайдаланылуына әкеп соққан материалдық сыйақы үшін пайдалануға берген адам
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
"Атамекен" ҰКП
"Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасы
АХҚО
"Астана" халықаралық қаржы орталығы
АЭА
Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі
БП АҚК
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасының Активтерді қайтару жөніндегі комитеті
БП ҚСжАЕК
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті
ЕДБ
екінші деңгейдегі банктер
ЖИЦДМ
Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі
ЖҚҚТҚ
жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру
ЗТ
заңды тұлғалар
КЕАҚ
коммерциялық емес акционерлік қоғам
КЖ/ТҚ
кірістерді жылыстату/терроризмді қаржыландыру
КЖ/ТҚҚ
қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ҚМА
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі
ҚМС
қаржылық мониторинг субъектілері
ҚНРДА
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
МАМ
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
ӨҚМ
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
ТСБ
тәуекелдерді секторлық бағалау
ТСМ
Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі
ҰБ
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ҰҚК
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ФАТФ
Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобы
ЦАҚП
цифрлық активтер қызметтерінің провайдерлері
ІІМ
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
AML Academy
AML Academy қаржылық мониторинг академиясы