Об утверждении перечня должностей правоохранительных органов и органов гражданской защиты, подпадающих под получение жилищных выплат
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2025 года № 789
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 2.
В соответствии с пунктом 2 статьи 101-1 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый перечень должностей правоохранительных органов и органов гражданской защиты, подпадающих под получение жилищных выплат.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 июля 2025 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 сентября 2025 года № 789
Перечень должностей правоохранительных органов и органов гражданской защиты, подпадающих под получение жилищных выплат
1. Центральный аппарат Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Генеральная прокуратура)
Служба по надзору за законностью досудебного расследования и уголовного преследования, Служба по надзору за законностью приговоров, вступивших в законную силу, и их исполнением, Служба по защите общественных интересов, Служба досудебного расследования, Служба международно-правового сотрудничества, Департамент кадровой работы, Департамент собственной безопасности, Департамент по надзору за законностью оперативно-розыскной, контрразведывательной деятельности и негласных следственных действий, Департамент финансов:
Начальник Службы;
Начальник Департамента;
Заместитель начальника Службы;
Старший помощник Генерального Прокурора по особым поручениям;
Заместитель начальника Департамента Генеральной прокуратуры;
Начальник самостоятельного управления Генеральной прокуратуры;
Начальник управления Генеральной прокуратуры;
Заместитель начальника самостоятельного управления;
Старший помощник Генерального Прокурора;
Заместитель начальника управления Генеральной прокуратуры;
Начальник отдела Генеральной прокуратуры;
Советник, помощник Генерального Прокурора;
Старший прокурор управления, отдела Генеральной прокуратуры;
Прокурор управления, отдела Генеральной прокуратуры.
Примечание: не распространяется на должности, функциональными обязанностями которых являются вопросы реализации:
организационно-контрольной и аналитической работы;
кадрового обеспечения (за исключением осуществления служебной, боевой и мобилизационной подготовки);
финансового и материально-технического обеспечения (за исключением Ситуационного центра).

Құқық қорғау органдары мен азаматтық қорғау органдарының тұрғын үй төлемдерін алуға жататын лауазымдар тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 24 қыркүйектегі № 789 қаулысы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 101-1-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі, ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған құқық қорғау органдары мен азаматтық қорғау органдарының тұрғын үй төлемдерін алуға жататын лауазымдар тізбесі бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2025 жылғы 1 шілдеден бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 789 қаулысымен
бекітілген
Құқық қорғау органдары мен азаматтық қорғау органдарының тұрғын үй төлемдерін алуға жататын лауазымдар тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының орталық аппараты (бұдан әрі – Бас прокуратура)
Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің және қылмыстық қудалаудың заңдылығын қадағалау қызметі, Заңды күшіне енген үкімдердің заңдылығын және олардың орындалуын қадағалау қызметі, Қоғамдық мүдделерді қорғау қызметі, Cотқа дейінгі тергеп-тексеру қызметі, Халықаралық-құқықтық ынтымақтастық қызметі, Кадрлық жұмыс департаменті, Өзіндік қауіпсіздік департаменті, Жедел-іздестіру, қарсы барлау қызметі мен жасырын тергеу әрекеттерінің заңдылығын қадағалау департаменті, Қаржы департаменті:
Қызмет бастығы;
Департамент бастығы;
Қызмет бастығының орынбасары;
Бас Прокурордың аса маңызды тапсырмалар жөніндегі аға көмекшісі;
Бас прокуратураның Департамент бастығының орынбасары;
Бас прокуратураның дербес басқармасының бастығы;
Бас прокуратураның басқарма бастығы;
Дербес басқарма бастығының орынбасары;
Бас Прокурордың аға көмекшісі;
Бас прокуратураның басқарма бастығының орынбасары;
Бас прокуратураның бөлім бастығы;
Бас Прокурордың кеңесшісі, көмекшісі;
Бас прокуратураның басқарма, бөлім аға прокуроры;
Бас прокуратураның басқарма, бөлім прокуроры.
Ескертпе: функционалдық міндеттері:
ұйымдастыру-бақылау және талдау жұмысын;
кадрлық қамтамасыз етуді (қызметтік, жауынгерлік және жұмылдыру даярлығын жүзеге асыруды қоспағанда);
қаржылық және материалдық-техникалық қамтамасыз етуді (Ахуалдық орталықты қоспағанда) іске асыру мәселелері болып табылатын лауазымдарға қолданылмайды.

2. Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры (далее – КПСиСУ):
Председатель КПСиСУ;
Первый заместитель председателя КПСиСУ;
Заместитель председателя КПСиСУ;
Начальник управления КПСиСУ;
Начальник отдела КПСиСУ;
Старший прокурор управления, отдела КПСиСУ;
Прокурор управления, отдела КПСиСУ.
Территориальные и приравненные к ним органы КПСиСУ:
Начальник территориального и приравненного к нему органа КПСиСУ;
Заместитель начальника территориального и приравненного к нему органа КПСиСУ;
Начальник управления территориального и приравненного к нему органа КПСиСУ;
Заместитель начальника управления территориального и приравненного к нему органа КПСиСУ;
Начальник отдела территориального и приравненного к нему органа КПСиСУ;
Старший прокурор управления, отдела территориального и приравненного к нему органа КПСиСУ;
Прокурор управления, отдела территориального и приравненного к нему органа КПСиСУ.
Примечание: не распространяется на должности, функциональными обязанностями которых являются вопросы реализации:
языковой политики;
работы со средствами массовой информации и по связям с общественностью;
документационного обеспечения, в том числе секретного;
кадрового обеспечения (за исключением осуществления служебной, боевой и мобилизационной подготовки);
финансового обеспечения;
информатизации, цифровизации и защиты информационных ресурсов;
материально-технического обеспечения.
3. Комитет по возврату активов Генеральной прокуратуры (далее – КВА):
Председатель КВА;
Заместитель председателя КВА;
Начальник управления КВА;
Заместитель начальника управления КВА;
Начальник отдела КВА;
Старший прокурор управления, отдела КВА;
Прокурор управления, отдела КВА.
Примечание: не распространяется на должности, функциональными обязанностями которых являются вопросы реализации:
языковой политики;
работы со средствами массовой информации и по связям с общественностью;
документационного обеспечения, в том числе секретного;
кадрового обеспечения (за исключением осуществления служебной, боевой и мобилизационной подготовки);
финансового обеспечения;
информатизации, цифровизации и защиты информационных ресурсов;
материально-технического обеспечения.
4. Главная транспортная прокуратура:
Центральный аппарат Главной транспортной прокуратуры;
Главный транспортный прокурор;
Первый заместитель главного транспортного прокурора;
Заместитель Главного транспортного прокурора;
Начальник управления Главной транспортной прокуратуры;
Старший помощник Главного транспортного прокурора;
Заместитель начальника управления Главной транспортной прокуратуры;
Начальник отдела Главной транспортной прокуратуры;
Помощник Главного транспортного прокурора;
Старший прокурор управления, отдела Главной транспортной прокуратуры;
Прокурор управления, отдела Главной транспортной прокуратуры.
Региональные органы Главной транспортной прокуратуры:
Региональный транспортный прокурор;
Заместитель регионального транспортного прокурора;
Начальник отдела региональной транспортной прокуратуры;
Старший прокурор региональной транспортной прокуратуры;
Прокурор региональной транспортной прокуратуры.
Примечание: не распространяется на должности, функциональными обязанностями которых являются вопросы реализации:
языковой политики;
работы со средствами массовой информации и по связям с общественностью;
документационного обеспечения, в том числе секретного;
кадрового обеспечения (за исключением осуществления служебной, боевой и мобилизационной подготовки);
финансового обеспечения;
материально-технического обеспечения.

2. Бас прокуратураның Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – ҚСжАЕК):
ҚСжАЕК Төрағасы;
ҚСжАЕК төрағасының бірінші орынбасары;
ҚСжАЕК төрағасының орынбасары;
ҚСжАЕК басқарма бастығы;
ҚСжАЕК бөлім бастығы;
ҚСжАЕК басқарма, бөлім аға прокуроры;
ҚСжАЕК басқарма, бөлім прокуроры.
ҚСжАЕК аумақтық және оларға теңестірілген органдары:
ҚСжАЕК аумақтық және оған теңестірілген органының бастығы;
ҚСжАЕК аумақтық және оған теңестірілген органы бастығының орынбасары;
ҚСжАЕК аумақтық және оған теңестірілген органының басқарма бастығы;
ҚСжАЕК аумақтық және оған теңестірілген органының басқарма бастығының орынбасары;
ҚСжАЕК аумақтық және оған теңестірілген органының бөлім бастығы;
ҚСжАЕК аумақтық және оған теңестірілген органының басқарма, бөлім аға прокуроры;
ҚСжАЕК аумақтық және оған теңестірілген органының басқарма, бөлім прокуроры.
Ескертпе: функционалдық міндеттері:
тіл саясатын;
бұқаралық ақпарат құралдарымен және қоғаммен байланыс жұмысын;
құжаттамалық қамтамасыз етуді, соның ішінде құпия құжаттамалық қамтамасыз етуді;
кадрлық қамтамасыз етуді (қызметтік, жауынгерлік және жұмылдыру даярлығын жүзеге асыруды қоспағанда);
қаржылық қамтамасыз етуді;
ақпараттандыруды, цифрландыруды және ақпараттық ресурстарды қорғауды;
материалдық-техникалық қамтамасыз етуді іске мәселелері асыру болып табылатын лауазымдарға қолданылмайды.
3. Бас прокуратураның Активтерді қайтару жөніндегі комитеті (бұдан әрі – АҚК):
АҚК Төрағасы;
АҚК төрағасының орынбасары;
АҚК басқарма бастығы;
АҚК басқарма бастығының орынбасары;
АҚК бөлім бастығы;
АҚК басқарма, бөлім аға прокуроры;
АҚК басқарма, бөлім прокуроры.
Ескертпе: функционалдық міндеттері:
тіл саясатын;
бұқаралық ақпарат құралдарымен және қоғаммен байланыс жұмысын;
құжаттамалық қамтамасыз етуді, соның ішінде құпия құжаттамалық қамтамасыз етуді;
кадрлық қамтамасыз етуді (қызметтік, жауынгерлік және жұмылдыру даярлығын жүзеге асыруды қоспағанда);
қаржылық қамтамасыз етуді;
ақпараттандыруды, цифрландыруды және ақпараттық ресурстарды қорғауды;
материалдық-техникалық қамтамасыз етуді іске асыру мәселелері болып табылатын лауазымдарға қолданылмайды.
4. Бас көлік прокуратурасы:
Бас көлік прокуратурасының орталық аппараты:
Бас көлік прокуроры;
Бас көлік прокурорының бірінші орынбасары;
Бас көлік прокурорының орынбасары;
Бас көлік прокуратурасының басқарма бастығы;
Бас көлік прокурорының аға көмекшісі;
Бас көлік прокуратурасының басқарма бастығының орынбасары;
Бас көлік прокуратурасының бөлім бастығы;
Бас көлік прокурорының көмекшісі;
Бас көлік прокуратурасының басқарма, бөлім аға прокуроры;
Бас көлік прокуратурасының басқарма, бөлім прокуроры.
Бас көлік прокуратурасының өңірлік органдары:
Өңірлік көлік прокуроры;
Өңірлік көлік прокурорының орынбасары;
Өңірлік көлік прокуратурасының бөлім бастығы;
Өңірлік көлік прокуратурасының аға прокуроры;
Өңірлік көлік прокуратурасының прокуроры.
Ескертпе: функционалдық міндеттері:
тіл саясатын;
бұқаралық ақпарат құралдарымен және қоғаммен байланыс жұмысын;
құжаттамалық қамтамасыз етуді, соның ішінде құпия құжаттамалық қамтамасыз етуді;
кадрлық қамтамасыз етуді (қызметтік, жауынгерлік және жұмылдыру даярлығын жүзеге асыруды қоспағанда);
қаржылық қамтамасыз етуді;
материалдық-техникалық қамтамасыз етуді іске асыру мәселелері болып табылатын лауазымдарға қолданылмайды.

5. Областные и приравненные к ним органы Генеральной прокуратуры:
Прокурор области и приравненный к нему прокурор;
Первый заместитель прокурора области и приравненного к нему прокурора;
Заместитель прокурора области и приравненного к нему прокурора;
Начальник управления прокуратуры области и приравненной к ней прокуратуры;
Старший помощник прокурора области и приравненного к нему прокурора;
Заместитель начальника управления прокуратуры области и приравненной к ней прокуратуры;
Начальник отдела прокуратуры области и приравненной к ней прокуратуры;
Помощник прокурора области и приравненного к нему прокурора;
Старший прокурор управления, отдела прокуратуры области и приравненной к ней прокуратуры;
Прокурор управления, отдела прокуратуры области и приравненной к ней прокуратуры.
Районные и приравненные к ним органы Генеральной прокуратуры:
Районный и приравненный к нему прокурор;
Заместитель районного и приравненного к нему прокурора;
Начальник отдела районной и приравненной к ней прокуратуры;
Старший прокурор районной и приравненной к ней прокуратуры;
Прокурор районной и приравненной к ней прокуратуры.
Примечание: не распространяется на должности, функциональными обязанностями которых являются вопросы реализации:
языковой политики;
работы со средствами массовой информации и по связям с общественностью;
документационного обеспечения, в том числе секретного;
кадрового обеспечения (за исключением осуществления служебной, боевой и мобилизационной подготовки);
финансового обеспечения;
материально-технического обеспечения.
6. Центральный аппарат Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу
Следственный департамент, Оперативный департамент, Департамент превенции и аналитических разработок, Департамент собственной безопасности, Департамент стратегии и оперативного управления, Департамент кадровой работы, Специальный департамент, Криминалистическое управление:
Руководитель департамента;
Заместитель руководителя департамента;
Руководитель управления;
Заместитель руководителя управления;
Следователь по особо важным делам;
Старший следователь;
Следователь;
Оперуполномоченный (дознаватель) по особо важным делам;
Старший оперуполномоченный (дознаватель);
Оперуполномоченный (дознаватель);
Главный криминалист;
Старший криминалист;
Криминалист.
Примечание: не распространяется на должности, функциональными обязанностями которых являются вопросы реализации:
языковой политики;
работы со средствами массовой информации и по связям с общественностью;
организационной работы;
по контролю за рассмотрением обращений и документационного обеспечения, в том числе секретного;
кадрового обеспечения (за исключением осуществления служебной, боевой и физической подготовки);
финансового обеспечения;
материально-технического обеспечения;
внутреннего аудита.

5. Бас прокуратураның облыстық және оларға теңестірілген органдары:
Облыс прокуроры және оған теңестірілген прокурор;
Облыс прокурорының және оған теңестірілген прокурордың бірінші орынбасары;
Облыс прокурорының және оған теңестірілген прокурордың орынбасары;
Облыс прокуратурасының және оған теңестірілген прокуратураның басқарма бастығы;
Облыс прокурорының және оған теңестірілген прокурордың аға көмекшісі;
Облыс прокуратурасының және оған теңестірілген прокуратураның басқарма бастығының орынбасары;
Облыс прокуратурасының және оған теңестірілген прокуратураның бөлім бастығы;
Облыс прокурорының және оған теңестірілген прокурордың көмекшісі;
Облыс прокуратурасының және оған теңестірілген прокуратураның басқарма, бөлім аға прокуроры;
Облыс прокуратурасының және оған теңестірілген прокуратураның басқарма, бөлім прокуроры.
Бас прокуратураның аудандық және оларға теңестірілген органдары:
Аудандық және оған теңестірілген прокурор;
Аудандық және оған теңестірілген прокурордың орынбасары;
Аудандық және оған теңестірілген прокуратураның бөлім бастығы;
Аудандық және оған теңестірілген прокуратураның аға прокуроры;
Аудандық және оған теңестірілген прокуратураның прокуроры.
Ескертпе: функционалдық міндеттері:
тіл саясатын;
бұқаралық ақпарат құралдарымен және қоғаммен байланыс жұмысын;
құжаттамалық қамтамасыз етуді, соның ішінде құпия құжаттамалық қамтамасыз етуді;
кадрлық қамтамасыз етуді (қызметтік, жауынгерлік және жұмылдыру даярлығын жүзеге асыруды қоспағанда);
қаржылық қамтамасыз етуді;
материалдық-техникалық қамтамасыз етуді іске асыру мәселелері болып табылатын лауазымдарға қолданылмайды.
6. Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің орталық аппараты
Тергеу департаменті, Жедел департаменті, Превенция және талдау әзірлемелері департаменті, Жеке қауіпсіздік департаменті, Стратегия және жедел басқару департаменті, Кадр жұмысы департаменті, Арнайы департамент, Криминалистика басқармасы:
Департамент басшысы;
Департамент басшысының орынбасары;
Басқарма басшысы;
Басқарма басшысының орынбасары;
Аса маңызды істер жөніндегі тергеуші;
Аға тергеуші;
Тергеуші;
Аса маңызды істер жөніндегі жедел уәкіл (анықтаушы);
Аға жедел уәкіл (анықтаушы);
Жедел уәкіл (анықтаушы);
Бас криминалист;
Аға криминалист;
Криминалист.
Ескертпе: функционалдық міндеттері:
тіл саясатын;
бұқаралық ақпарат құралдарымен және қоғаммен байланыс жұмысын;
ұйымдастырушылық жұмысты;
өтініштердің қаралуын бақылауды және құжаттамалық қамтамасыз етуді, соның ішінде құпия құжаттамалық қамтамасыз етуді;
кадрлық қамтамасыз етуді (қызметтік, жауынгерлік және дене шынықтыру дайындығын жүзеге асыруды қоспағанда);
қаржылық қамтамасыз етуді;
материалдық-техникалық қамтамасыз етуді;
ішкі аудитті іске асыру мәселелері болып табылатын лауазымдарға қолданылмайды.

7. Территориальные органы Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу:
Руководитель департамента;
Заместитель руководителя департамента;
Следственное управление, Оперативное управление, Организационно-контрольное управление, Подразделения аналитических разработок, Криминалистический отдел, Кинологический отдел, Специальный отдел, Контрольно-методический отдел:
Руководитель управления;
Заместитель руководителя управления;
Руководитель отдела;
Следователь по особо важным делам;
Старший следователь;
Следователь;
Дознаватель;
Оперуполномоченный (дознаватель) по особо важным делам;
Старший оперуполномоченный (дознаватель);
Оперуполномоченный (дознаватель);
Главный криминалист;
Старший криминалист;
Криминалист.
Примечание: не распространяется на должности, функциональными обязанностями которых являются вопросы реализации:
языковой политики;
работы со средствами массовой информации и по связям с общественностью;
организационной работы;
по контролю за рассмотрением обращений и документационного обеспечения, в том числе секретного;
кадрового обеспечения (за исключением осуществления служебной, боевой и физической подготовки);
финансового обеспечения;
материально-технического обеспечения;
внутреннего аудита.
8. Центральный аппарат Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Департамент ликвидации чрезвычайных ситуаций, Департамент информатизации, цифровизации и связи, Центр стратегического планирования и оперативного управления (на правах Департамента), Департамент кадровой и воспитательной работы, Управление медико-психологической службы, Управление мобилизационной подготовки, Управление дознания:
начальник департамента, центра;
заместитель начальника департамента, центра;
начальник самостоятельного управления;
заместитель начальника самостоятельного управления;
начальник управления департамента, центра;
начальник дежурной части;
заместитель начальника управления департамента, центра;
начальник отдела департамента, центра;
начальник отдела управления департамента, центра;
начальник отдела самостоятельного управления;
начальник самостоятельного отдела;
заместитель начальника самостоятельного отдела;
заместитель начальника отдела управления департамента, центра;
начальник отделения;
главный специалист;
главный специалист-психолог;
старший дознаватель по особо важным делам;
оперативный дежурный;
старший инспектор;
старший инспектор-психолог;
старший инженер;
старший инспектор-дежурный;
старший дознаватель;
инспектор;
инспектор-психолог;
инженер;
дознаватель.
Примечание: не распространяется на должности, функциональными обязанностями которых являются вопросы:
организации прохождения службы;
проведения организационно-штатных мероприятий;
стратегического планирования и проектной деятельности;
информационно-аналитической работы;
контрольно-организационной работы;
контроля за деятельностью территориальных органов, подведомственных учреждений и организации;
информатизации и цифровизации.

7. Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің аумақтық органдары:
Департамент басшысы;
Департамент басшысының орынбасары;
Тергеу басқармасы, Жедел басқармасы, Ұйымдастыру-бақылау басқармасы, Талдау әзірлемелері бөлімшелері, Криминалистикалық бөлім, Кинологиялық бөлім, Арнайы бөлім, Бақылау-әдістемелік бөлім:
Басқарма басшысы;
Басқарма басшысының орынбасары;
Бөлім басшысы;
Аса маңызды істер жөніндегі тергеуші;
Аға тергеуші;
Тергеуші;
Анықтаушы;
Аса маңызды істер жөніндегі жедел уәкіл (анықтаушы);
Аға жедел уәкіл (анықтаушы);
Жедел уәкіл (анықтаушы);
Бас криминалист;
Аға криминалист;
Криминалист.
Ескертпе: функционалдық міндеттері:
тіл саясатын;
бұқаралық ақпарат құралдарымен және қоғаммен байланыс жұмысын;
ұйымдастырушылық жұмысты;
өтініштердің қаралуын бақылауды және құжаттамалық қамтамасыз етуді, соның ішінде құпия құжаттамалық қамтамасыз етуді;
кадрлық қамтамасыз етуді (кәсіби қызметтік, жауынгерлік және дене шынықтыру дайындығын жүзеге асыруды қоспағанда);
қаржылық қамтамасыз етуді;
материалдық-техникалық қамтамасыз етуді;
ішкі аудитті іске асыру мәселелері болып табылатын лауазымдарға қолданылмайды.
8. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің орталық аппараты
Төтенше жағдайларды жою департаменті, Ақпараттандыру, цифрландыру және байланыс департаменті, Стратегиялық жоспарлау және жедел басқару орталығы (Департамент құқығында), Кадр және тәрбие жұмысы департаменті, Медициналық-психологиялық қызмет басқармасы, Жұмылдыру дайындығы басқармасы, Анықтау басқармасы:
департамент, орталық бастығы;
департамент, орталық бастығының орынбасары;
дербес басқарма бастығы;
дербес басқарма бастығының орынбасары;
департаменттің, орталықтың басқарма бастығы;
кезекші бөлім бастығы;
департаменттің, орталықтың басқарма бастығының орынбасары;
департаменттің, орталықтың бөлім бастығы;
департаменттің, орталықтың басқарма бөлімінің бастығы;
дербес басқарманың бөлім бастығы;
дербес бөлімнің бастығы;
дербес бөлім бастығының орынбасары;
департаменттің, орталықтың басқарма бөлімі бастығының орынбасары;
бөлімше бастығы;
бас маман;
бас маман-психолог;
аса маңызды істер жөніндегі аға анықтаушы;
жедел кезекші;
аға инспектор;
аға инспектор-психолог;
аға инженер;
аға инспектор-кезекші;
аға анықтаушы;
инспектор;
инспектор-психолог;
инженер;
анықтаушы.
Ескертпе: функционалдық міндеттері:
қызмет өткеруді ұйымдастыру;
ұйымдастырушылық-штаттық іс-шараларды өткізу;
стратегиялық жоспарлау және жобалау қызметі;
ақпараттық-талдамалық жұмыс;
бақылау-ұйымдастыру жұмысы;
аумақтық органдардың, ведомстволық бағынысты мекемелер мен ұйымдардың қызметін бақылау;
ақпараттандыру және цифрландыру мәселелері болып табылатын лауазымдарға қолданылмайды.

9. Комитет предупреждения чрезвычайных ситуаций Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан:
Председатель;
заместитель председателя;
начальник управления;
заместитель начальника управления;
начальник отдела управления;
заместитель начальника отдела управления;
начальник отделения;
главный специалист;
старший инженер;
инженер.
10. Комитет противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан:
Председатель;
заместитель председателя;
начальник управления;
заместитель начальника управления;
начальник отдела управления;
заместитель начальника отдела управления;
начальник отделения;
главный специалист;
старший инженер;
инженер.
11. Департаменты по чрезвычайным ситуациям (далее – ДЧС) Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан:
Первый заместитель начальника департамента;
заместитель начальника департамента.
Центр планирования и оперативного управления (на правах управления), Управление (отдел) предупреждения чрезвычайных ситуаций, Управление (отдел) ликвидации чрезвычайных ситуаций, Управление (отдел) государственного пожарного контроля, Управление (отдел) организации пожаротушения и аварийно-спасательных работ, Управление (отдел) информатизации, цифровизации и связи, Управление (отдел) дознания, Управление (отдел, отделение) мобилизационной подготовки, Управление (отдел) кадровой и воспитательной работы, Отдел технического нормирования, Отдел (группа) психологической службы:
начальник управления, центра;
заместитель начальника управления, центра;
начальник самостоятельного отдела;
заместитель начальника самостоятельного отдела;
начальник отделения;
начальник отдела управления;
начальник дежурной части;
заместитель начальника отдела управления;
начальник центрального пункта пожарной связи;
оперативный дежурный;
оперативный дежурный (заместитель руководителя тушения пожара);
главный специалист;
главный специалист-психолог;
старший дознаватель по особо важным делам;
старший инженер;
старший инспектор;
старший инспектор-психолог;
старший дознаватель;
заместитель оперативного дежурного (старший помощник руководителя тушения пожара);
дознаватель;
инспектор;
инспектор-психолог;
инженер;
помощник оперативного дежурного (помощник руководителя тушения пожара);
старший диспетчер;
помощник оперативного дежурного;
старший техник;
диспетчер;
старший мастер связи;
водитель.
Отряд:
начальник отряда;
заместитель начальника отряда;
начальник пожарной части;
заместитель начальника пожарной части;
старший инженер;
старший инспектор;
начальник пожарного поста;
инженер;
инспектор;
начальник караула;
младший инспектор;
командир отделения;
старший водитель-сотрудник пожарных автомобилей;
старший мастер газодымозащитной службы;
водитель-сотрудник пожарных автомобилей;
старший пожарный всех наименований;
пожарный всех наименований.
Примечание: не распространяется на должности, функциональными обязанностями которых являются вопросы:
организации прохождения службы;
информатизации и цифровизации;
информационно-аналитической работы;
склада НЗ.

9. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Төтенше жағдайлардың алдын алу комитеті:
Төраға;
төрағаның орынбасары;
басқарма бастығы;
басқарма бастығының орынбасары;
басқарма бөлімінің бастығы;
басқарма бөлімі бастығының орынбасары;
бөлімше бастығы;
бас маман;
аға инженер;
инженер.
10. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет комитеті:
Төраға;
төрағаның орынбасары;
басқарма бастығы;
басқарма бастығының орынбасары;
басқарма бөлімінің бастығы;
басқарма бөлімі бастығының орынбасары;
бөлімше бастығы;
бас маман;
аға инженер;
инженер.
11. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Төтенше жағдайлар департаменттері (бұдан әрі – ТЖД):
Департамент бастығының бірінші орынбасары;
департамент бастығының орынбасары.
Жоспарлау және жедел басқару орталығы (басқарма құқығында), Төтенше жағдайлардың алдын алу басқармасы (бөлімі), Төтенше жағдайларды жою басқармасы (бөлімі), Мемлекеттік өрт бақылау басқармасы (бөлімі), Өрт сөндіруді және авариялық-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру басқармасы (бөлімі), Ақпараттандыру, цифрландыру және байланыс басқармасы (бөлімі), анықтау басқармасы (бөлімі), Жұмылдыру дайындығы басқармасы (бөлімі, бөлімшесі), Кадр және тәрбие жұмысы басқармасы (бөлімі), Техникалық нормалау бөлімі, Психологиялық қызмет бөлімі (тобы):
басқарма, орталық бастығы;
басқарма, орталық бастығының орынбасары;
дербес бөлім бастығы;
дербес бөлім бастығының орынбасары;
бөлімше бастығы;
басқарма бөлімінің бастығы;
кезекші бөлімнің бастығы;
басқарма бөлімі бастығының орынбасары;
өрт сөндіру байланыс орталық пунктінің бастығы;
жедел кезекші;
жедел кезекші (өрт сөндіру басшысының орынбасары);
бас маман;
бас маман-психолог;
аса маңызды істер жөніндегі аға анықтаушы;
аға инженер;
аға инспектор;
аға инспектор-психолог;
аға анықтаушы;
жедел кезекшінің орынбасары (өрт сөндіру басшысының аға көмекшісі);
анықтаушы;
инспектор;
инспектор-психолог;
инженер;
жедел кезекшінің көмекшісі (өрт сөндіру басшысының көмекшісі);
аға диспетчер;
жедел кезекшінің көмекшісі;
аға техник;
диспетчер;
аға байланыс шебері;
жүргізуші.
Жасақ:
жасақ бастығы;
жасақ бастығының орынбасары;
өрт сөндіру бөлімінің бастығы;
өрт сөндіру бөлімі бастығының орынбасары;
аға инженер;
аға инспектор;
өрт сөндіру бекетінің бастығы;
инженер;
инспектор;
қарауыл бастығы;
кіші инспектор;
бөлімше командирі;
өрт сөндіру автомобильдерінің аға жүргізуші-қызметкері;
газ-түтіннен қорғау қызметінің аға шебері;
өрт сөндіру автомобильдерінің жүргізуші-қызметкері;
барлық атаудағы аға өрт сөндіруші;
барлық атаудағы өрт сөндіруші.
Ескертпе: функционалдық міндеттері:
қызмет өткеруді ұйымдастыру;
ақпараттандыру және цифрландыру;
ақпараттық-талдамалық жұмыс;
ҚСҚ қоймасы мәселелері болып табылатын лауазымдарға қолданылмайды.

12. Управления (отделы) по чрезвычайным ситуациям ДЧС Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан:
Начальник управления (отдела);
начальник отряда (специализированного отряда);
заместитель начальника управления (отдела);
начальник отдела управления;
начальник отделения управления (отдела);
начальник отделения специальной подготовки пожарных;
начальник отделения базы газодымозащитной службы;
начальник пожарной части (специализированной пожарной части);
заместитель начальника отряда (специализированного отряда);
главный специалист;
старший дознаватель по особо важным делам;
заместитель начальника пожарной части (специализированной пожарной части);
начальник пожарного поста;
помощник начальника отряда (специализированного отряда);
начальник отделения отряда (специализированного отряда);
старший инспектор;
старший инженер;
старший дознаватель;
старший инструктор всех наименований;
заместитель оперативного дежурного (старший помощник руководителя тушения пожара);
инспектор;
инспектор-психолог;
инженер;
дознаватель;
начальник караула;
врач;
инструктор;
младший инспектор;
старший мастер связи;
старший мастер газодымозащитной службы;
старший водитель-сотрудник пожарных автомобилей;
командир отделения;
мастер-спасатель;
диспетчер;
фельдшер;
командир катера-рулевой;
водитель;
водитель-сотрудник пожарных автомобилей;
моторист пожарного катера;
старший пожарный всех наименований;
старший респираторщик;
пожарный всех наименований;
радиотелефонист.
Примечание: не распространяется на должности, функциональными обязанностями которых являются вопросы организации прохождения службы.
13. Центральный аппарат Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Департамент криминальной полиции, Департамент по противодействию киберпреступности, Департамент по борьбе с организованной преступностью, Департамент по противодействию экстремизму, Следственный департамент, Оперативно-криминалистический департамент, Департамент собственной безопасности, Департамент специальных сил и оперативного управления, Департамент по работе с личным составом, Национальное центральное бюро "Интерпол":
начальник департамента;
заместитель начальника департамента;
начальник самостоятельного управления;
заместитель начальника самостоятельного управления;
начальник управления (отдела, отделения);
заместитель начальника управления (отдела, отделения);
главный криминалист;
старший оперуполномоченный (следователь, дознаватель) по особо важным делам;
старший оперуполномоченный (следователь, дознаватель, криминалист);
оперуполномоченный, следователь, дознаватель, криминалист;
старший инспектор по особым поручениям;
старший инспектор;
инспектор;
помощник начальника дежурной части-оперативный дежурный;
старший инспектор-дежурный всех наименований;
инспектор-дежурный всех наименований.
Департамент оперативной службы:
департамент, управление (отдел) по области, городу:
начальник департамента;
заместитель начальника департамента;
начальник управления, отдела, отделения;
заместитель начальника управления, отдела, отделения;
старший оперуполномоченный по особо важным делам;
старший оперуполномоченный;
старший инспектор-дежурный дежурной части;
инспектор-дежурный дежурной части;
оперативный-дежурный дежурной части;
оперуполномоченный;
младший оперуполномоченный;
помощник дежурного дежурной части.
Департамент "Р":
департамент, управление по области, городу:
начальник департамента;
заместитель начальника департамента;
начальник управления;
заместитель начальника управления;
старший оперуполномоченный по особо важным делам;
старший оперуполномоченный;
оперуполномоченный;
младший оперуполномоченный.
Примечание: не распространяется на должности, функциональными обязанностями которых являются вопросы реализации:
языковой политики;
международного сотрудничества;
работы со средствами массовой информации и по связям с общественностью;
правового обеспечения;
документационного обеспечения;
финансового обеспечения;
материально-технического обеспечения;
кадрового обеспечения.

12. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің ТЖД Төтенше жағдайлар басқармалары (бөлімдер):
Басқарма (бөлім) бастығы;
жасақ (мамандандырылған жасақ) бастығы;
басқарма (бөлім) бастығының орынбасары;
басқарма бөлімінің бастығы;
басқарма (бөлім) бөлімшесінің бастығы;
өрт сөндірушілерді арнайы даярлау бөлімшесінің бастығы;
газ-түтіннен қорғау қызметінің базасы бөлімшесінің бастығы;
өрт сөндіру бөлімі (мамандандырылған өрт сөндіру бөлімі) бастығы;
жасақ (мамандандырылған жасақ) бастығының орынбасары;
бас маман;
аса маңызды істер жөніндегі аға анықтаушы;
өрт сөндіру бөлімі (мамандандырылған өрт сөндіру бөлімі) бастығының орынбасары;
өрт сөндіру бекеті бастығы;
жасақ (мамандандырылған жасақ) бастығының көмекшісі;
жасақ (мамандандырылған жасақ) бөлімшесінің бастығы;
аға инспектор;
аға инженер;
аға анықтаушы;
барлық атаудағы аға нұсқаушы;
жедел кезекшінің орынбасары (өрт сөндіру басшысының аға көмекшісі);
инспектор;
инспектор-психолог;
инженер;
анықтаушы;
қарауыл бастығы;
дәрігер;
нұсқаушы;
кіші инспектор;
аға байланыс шебері;
газ-түтіннен қорғау қызметінің аға шебері;
өрт сөндіру автомобильдерінің аға жүргізуші-қызметкері;
бөлімше командирі;
құтқарушы-шебер;
диспетчер;
фельдшер;
катердің командирі-рөл басқарушысы;
жүргізуші;
өрт сөндіру автомобильдерінің жүргізуші-қызметкері;
өрт сөндіру катерінің мотористі;
барлық атаудағы аға өрт сөндіруші;
аға респираторшы;
барлық атаудағы өрт сөндіруші;
радиотелефонист.
Ескертпе: функционалдық міндеттері қызмет өткеруді ұйымдастыру мәселелері болып табылатын лауазымдарға қолданылмайды.
13. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің орталық аппараты
Криминалдық полиция департаменті, Киберқылмысқа қарсы іс-қимыл департаменті, Ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес департаменті, Экстремизмге қарсы іс-қимыл департаменті, Тергеу департаменті, Жедел-криминалистикалық департамент, Өзіндік қауіпсіздік департаменті, Арнайы күштер және жедел басқару департаменті, Жеке құраммен жұмыс жөніндегі департамент, "Интерпол" ұлттық орталық бюросы:
департамент бастығы;
департамент бастығының орынбасары;
дербес басқарма бастығы;
дербес басқарма бастығының орынбасары;
басқарма (бөлім, бөлімше) бастығы;
басқарма (бөлім, бөлімше) бастығының орынбасары;
бас криминалист;
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл (тергеуші, анықтаушы);
аға жедел уәкіл (тергеуші, анықтаушы, криминалист);
жедел уәкіл, тергеуші, анықтаушы, криминалист;
ерекше тапсырмалар жөніндегі аға инспектор;
аға инспектор;
инспектор;
кезекші бөлім бастығының көмекшісі-жедел кезекші;
барлық атаудағы аға инспектор-кезекші;
барлық атаудағы инспектор-кезекші.
Жедел қызмет департаменті:
департамент, облыс, қала бойынша басқарма (бөлім):
департамент бастығы;
департамент бастығының орынбасары;
басқарма, бөлім, бөлімше бастығы;
басқарма, бөлім, бөлімше бастығының орынбасары;
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл;
аға жедел уәкіл;
кезекші бөлімнің аға инспектор-кезекшісі;
кезекші бөлімнің инспектор-кезекшісі;
кезекші бөлімнің жедел-кезекшісі;
жедел уәкіл;
кіші жедел уәкіл;
кезекші бөлімнің кезекші көмекшісі.
"Р" департаменті:
департамент, облыс, қала бойынша басқарма:
департамент бастығы;
департамент бастығының орынбасары;
басқарма бастығы;
басқарма бастығының орынбасары;
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл;
аға жедел уәкіл;
жедел уәкіл;
кіші жедел уәкіл.
Ескертпе: функционалдық міндеттері:
тіл саясатын;
халықаралық ынтымақтастықты;
бұқаралық ақпарат құралдарымен және қоғаммен байланыс жұмысын;
құқықтық қамтамасыз етуді;
құжаттамалық қамтамасыз етуді;
қаржылық қамтамасыз етуді;
материалдық-техникалық қамтамасыз етуді;
кадрлық қамтамасыз етуді іске асыру мәселелері болып табылатын лауазымдарға қолданылмайды.

14. Комитет уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
Оперативное управление:
начальник;
заместитель начальника;
начальник отдела;
старший оперуполномоченный по особо важным делам;
старший оперуполномоченный;
оперуполномоченный.
Дежурная часть:
начальник;
старший инспектор-дежурный;
инспектор-дежурный;
Штаб-управление:
главный специалист военно-мобилизационной работы.
Управление режима, надзора и охраны:
начальник;
заместитель начальника;
старший оперуполномоченный по особо важным делам;
старший оперуполномоченный, оперуполномоченный, главный специалист;
старший инспектор, инспектор.
Управление воспитательной и социально-психологической работы среди осужденных:
начальник;
заместитель начальника;
начальник отдела;
главный специалист;
главный специалист-психолог;
старший инспектор;
старший инспектор-психолог;
инспектор;
инспектор-психолог.
Управление собственной безопасности:
начальник;
заместитель начальника;
старший оперуполномоченный по особо важным делам;
старший оперуполномоченный;
оперуполномоченный.
Управление по работе с личным составом:
главный специалист группы профессиональной подготовки;
старший инспектор группы профессиональной подготовки.
Управление организации труда осужденных:
начальник;
заместитель начальника;
главный специалист;
старший инспектор;
инспектор.
Отдел (отделение, группа) следственных изоляторов:
начальник;
старший оперуполномоченный по особо важным делам;
старший оперуполномоченный;
оперуполномоченный.
Отдел специального учета:
начальник;
главный специалист;
старший инспектор;
инспектор.
Отдел (отделение, группа) санитарно-эпидемиологического надзора:
главный специалист-государственный санитарный врач;
старший инспектор-государственный санитарный врач;
инспектор-государственный санитарный врач.
15. Комитет по противодействию наркопреступности Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
Председатель Комитета;
заместитель председателя Комитета;
начальник управления;
заместитель начальника управления;
начальник отдела;
старший оперуполномоченный по особо важным делам;
старший оперуполномоченный;
оперуполномоченный.
16. Организации (государственные учреждения), находящиеся в ведении Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
Отряд специального назначения "Сункар":
командир отряда;
заместитель командира отряда;
начальник отдела специального назначения;
начальник дежурной части;
начальник отделения в составе отдела специального назначения;
штурмовик, снайпер, взрывотехник;
старший техник по автобронетанковой службе, полицейский-водитель;
старший инспектор-дежурный;
помощник дежурного.
Кинологический центр:
начальник центра;
заместитель начальника центра;
начальник отдела (отделения, службы);
старший оперуполномоченный кинологического центра и региональных групп по организации деятельности кинологических подразделений;
старший инспектор всех наименований;
оперуполномоченный кинологического центра и региональных групп по организации деятельности кинологических подразделений;
инспектор всех наименований;
полицейский-водитель;
помощник дежурного.
Примечание: не распространяется на должности, функциональными обязанностями которых являются вопросы реализации:
тылового обеспечения;
организационно-аналитической работы и контроля;
работы штаба;
кадрового обеспечения;
технического обеспечения.
Специализированные охранные подразделения Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
начальник учреждения;
заместитель начальника учреждения;
начальник управления учреждения;
заместитель начальника управления учреждения;
командир полка (батальона, роты, взвода);
заместитель командира полка (батальона, роты, взвода);
начальник отдела (отделения);
начальник дежурной части;
старший инспектор по профессиональной служебной и физической подготовке;
инспектор по профессиональной служебной и физической подготовке;
старший инспектор по особым поручениям;
главный специалист;
старший инспектор всех наименований;
помощник командира взвода, он же командир отделения;
командир отделения;
старший инженер;
инспектор всех наименований;
старшина;
помощник дежурного;
младший инспектор всех наименований;
техник;
инженер;
полицейский-водитель;
полицейский всех наименований.
Примечание: не распространяется на должности, функциональными обязанностями которых являются вопросы реализации:
тылового обеспечения (за исключением полицейских-водителей);
организационно-аналитической работы и контроля;
кадрового обеспечения;
технического обеспечения.
Учреждения уголовно-исполнительной системы:
начальник;
заместитель начальника;
Оперативный отдел (отделение, группа)
начальник;
заместитель начальника;
старший оперуполномоченный;
оперуполномоченный;
инспектор.
Отдел (отделение, группа) по работе с личным составом:
старший инспектор по профессиональной служебной и физической подготовке;
инспектор по профессиональной служебной и физической подготовке.
Режимный отдел (отделение, группа):
начальник;
заместитель начальника;
старший оперуполномоченный;
оперуполномоченный;
старший инспектор всех наименований;
инспектор всех наименований;
старший инженер;
инженер;
техник;
старший пожарный;
начальник караула;
водитель-сотрудник;
старший контролер всех наименований;
контролер всех наименований.
Дежурная служба:
дежурный помощник начальника колонии;
заместитель дежурного помощника начальника колонии.
Отдел (отделение, группа) контролерской службы:
начальник;
заместитель начальника;
начальник караула;
помощник начальника караула;
начальник наряда;
старший контролер всех наименований;
контролер всех наименований.
Отдел (отделение, группа) воспитательной и социально-психологической работы среди осужденных:
начальник;
заместитель начальника;
начальник отряда (старший воспитатель);
воспитатель;
старший инспектор всех наименований;
старший инспектор-психолог;
инспектор-психолог;
инспектор всех наименований.
Отдел (отделение, группа) специального учета:
начальник;
старший инспектор;
инспектор.
Отдел (отделение, группа) санитарно-эпидемиологического надзора:
врачи всех наименований.
Отдел (отделение, группа) организации труда осужденных:
начальник;
старший инспектор;
инспектор.
Следственные изоляторы:
начальник;
заместитель начальника.
Оперативный отдел (отделение, группа):
начальник;
заместитель начальника;
старший оперуполномоченный;
оперуполномоченный;
старший техник по учету;
техник по учету.
Отдел (отделение, группа) режима и охраны:
начальник;
заместитель начальника;
старший инспектор всех наименований;
инспектор всех наименований;
старший инженер;
инженер;
техник;
старший по корпусу;
водитель-сотрудник;
старший контролер всех наименований;
контролер всех наименований.
Отдел (отделение, группа) по работе с личным составом:
старший инспектор по профессиональной служебной и физической подготовке;
инспектор по профессиональной служебной и физической подготовке.
Дежурная служба:
дежурный помощник начальника следственного изолятора;
заместитель дежурного помощника начальника следственного изолятора.
Отдел (отделение, группа) воспитательной и социально-психологической работы среди спецконтингента:
начальник;
начальник отряда (старший воспитатель);
старший инспектор всех наименований;
старший инспектор-психолог;
инспектор-психолог;
инспектор всех наименований.
Отдел (отделение, группа) специального учета
начальник;
заместитель начальника;
инспектор;
старший техник по учету;
техник по учету.
Отдел (отделение, группа) санитарно-эпидемиологического надзора:
врачи всех наименований.
Отдел (отделение, группа) организации труда осужденных:
начальник;
старший инспектор;
инспектор.

14. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті:
Жедел басқарма:
бастық;
бастықтың орынбасары;
бөлім бастығы;
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл;
аға жедел уәкіл;
жедел уәкіл.
Кезекші бөлім:
бастық;
аға инспектор-кезекші;
инспектор-кезекші;
Штаб-басқарма:
әскери-жұмылдыру жұмысының бас маманы.
Режим, қадағалау және күзет басқармасы:
бастық;
бастықтың орынбасары;
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл;
аға жедел уәкіл, жедел уәкіл, бас маман;
аға инспектор, инспектор.
Сотталғандар арасындағы тәрбие және әлеуметтік-психологиялық жұмыс басқармасы:
бастық;
бастықтың орынбасары;
бөлім бастығы;
бас маман;
бас маман-психолог;
аға инспектор;
аға инспектор-психолог;
инспектор,
инспектор-психолог.
Өзіндік қауіпсіздік басқармасы:
бастық;
бастықтың орынбасары;
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл;
аға жедел уәкіл;
жедел уәкіл.
Жеке құраммен жұмыс жөніндегі басқарма:
кәсіптік даярлық тобының бас маманы;
кәсіптік даярлық тобының аға инспекторы.
Сотталғандардың еңбегін ұйымдастыру басқармасы:
бастық;
бастықтың орынбасары;
бас маман;
аға инспектор;
инспектор.
Тергеу изоляторлары бөлімі (бөлімшесі, тобы):
бастық;
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл;
аға жедел уәкіл;
жедел уәкіл.
Арнайы есепке алу бөлімі:
бастық;
бас маман;
аға инспектор;
инспектор.
Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау бөлімі (бөлімшесі, тобы):
бас маман-мемлекеттік санитариялық дәрігер;
аға инспектор-мемлекеттік санитариялық дәрігер;
инспектор-мемлекеттік санитариялық дәрігер.
15. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Есірткі қылмыстарына қарсы іс-қимыл комитеті:
Комитет Төрағасы;
Комитет төрағасының орынбасары;
басқарма бастығы;
басқарма бастығының орынбасары;
бөлім бастығы;
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл;
аға жедел уәкіл;
жедел уәкіл.
16. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің қарамағындағы ұйымдар (мемлекеттік мекемелер):
"Сұнқар" арнайы мақсаттағы жасағы:
жасақ командирі;
жасақ командирінің орынбасары;
арнайы мақсаттағы бөлімнің бастығы;
кезекші бөлімнің бастығы;
арнайы мақсаттағы бөлімнің құрамындағы бөлімше бастығы;
шабуылшы, мерген, жарғыш техник;
автоброньды танк қызметі жөніндегі аға техник, жүргізуші-полицей;
аға инспектор-кезекші;
кезекшінің көмекшісі.
Кинологиялық орталық:
орталық бастығы;
орталық бастығының орынбасары;
бөлім (бөлімше, қызмет) бастығы;
кинологиялық орталықтың және кинологиялық бөлімшелердің қызметін ұйымдастыру жөніндегі өңірлік топтардың аға жедел уәкілі;
барлық атаудағы аға инспектор;
кинологиялық орталықтың және кинологиялық бөлімшелердің қызметін ұйымдастыру жөніндегі өңірлік топтардың жедел уәкілі;
барлық атаудағы инспектор;
жүргізуші-полицей;
кезекшінің көмекшісі.
Ескертпе: функционалдық міндеттері:
тылдық қамтамасыз етуді;
ұйымдық-талдамалық жұмысты және бақылауды;
штаб жұмысын;
кадрлық қамтамасыз етуді;
техникалық қамтамасыз етуді іске асыру мәселелері болып табылатын лауазымдарға қолданылмайды.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің мамандандырылған күзет бөлімшелері:
мекеме бастығы;
мекеме бастығының орынбасары;
мекеменің басқарма бастығы;
мекеменің басқарма бастығының орынбасары;
полк (батальон, рота, взвод) командирі;
полк (батальон, рота, взвод) командирінің орынбасары;
бөлім (бөлімше) бастығы;
кезекші бөлімнің бастығы;
кәсіптік қызметтік және дене шынықтыру дайындығы жөніндегі аға инспектор;
кәсіптік қызметтік және дене шынықтыру дайындығы жөніндегі инспектор;
ерекше тапсырмалар жөніндегі аға инспектор;
бас маман;
барлық атаудағы аға инспектор;
взвод командирінің көмекшісі әрі бөлімше командирі;
бөлімше командирі;
аға инженер;
барлық атаудағы инспектор;
старшина;
кезекшінің көмекшісі;
барлық атаудағы кіші инспектор;
техник;
инженер;
жүргізуші-полицей;
барлық атаудағы полицей.
Ескертпе: функционалдық міндеттері:
тылдық қамтамасыз етуді (жүргізуші-полицейлерді қоспағанда);
ұйымдық-талдамалық жұмысты және бақылауды;
кадрлық қамтамасыз етуді;
техникалық қамтамасыз етуді іске асыру мәселелері болып табылатын лауазымдарға қолданылмайды.
Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелері:
бастық;
бастықтың орынбасары.
Жедел бөлім (бөлімше, топ):
бастық;
бастықтың орынбасары;
аға жедел уәкіл;
жедел уәкіл;
инспектор.
Жеке құраммен жұмыс жөніндегі бөлім (бөлімше, топ):
кәсіптік қызметтік және дене шынықтыру дайындығы жөніндегі аға инспектор;
кәсіптік қызметтік және дене шынықтыру дайындығы жөніндегі инспектор.
Режимдік бөлім (бөлімше, топ):
бастық;
бастықтың орынбасары;
аға жедел уәкіл;
жедел уәкіл;
барлық атаудағы аға инспектор;
барлық атаудағы инспектор;
аға инженер;
инженер;
техник;
аға өрт сөндіруші;
қарауыл бастығы;
жүргізуші-қызметкер;
барлық атаудағы аға бақылаушы;
барлық атаудағы бақылаушы.
Кезекші бөлім:
колония бастығының кезекші көмекшісі;
колония бастығының кезекші көмекшісінің орынбасары.
Бақылау қызметі бөлімі (бөлімше, топ):
бастық;
бастықтың орынбасары;
қарауыл бастығы;
қарауыл бастығының көмекшісі;
есептоп бастығы;
барлық атаудағы аға бақылаушы;
барлық атаудағы бақылаушы.
Сотталғандар арасындағы тәрбие және әлеуметтік-психологиялық жұмыс бөлімі (бөлімше, топ):
бастық;
бастықтың орынбасары;
жасақ бастығы (аға тәрбиеші);
тәрбиеші;
барлық атаудағы аға инспектор;
аға инспектор-психолог;
инспектор-психолог;
барлық атаудағы инспектор.
Арнайы есепке алу бөлімі (бөлімшесі, тобы):
бастық;
аға инспектор;
инспектор.
Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау бөлімі (бөлімшесі, тобы):
барлық атаудағы дәрігерлер.
Сотталғандардың еңбегін ұйымдастыру бөлімі (бөлімшесі, тобы):
бастық;
аға инспектор;
инспектор.
Тергеу изоляторлары:
бастық;
бастықтың орынбасары;
Жедел бөлім (бөлімше, топ):
бастық;
бастықтың орынбасары;
аға жедел уәкіл;
жедел уәкіл;
есепке алу жөніндегі аға техник;
есепке алу жөніндегі техник.
Режим және күзет бөлімі (бөлімшесі, тобы):
бастық;
бастықтың орынбасары;
барлық атаудағы аға инспектор;
барлық атаудағы инспектор;
аға инженер;
инженер;
техник;
корпус бойынша басшы;
жүргізуші-қызметкер;
барлық атаудағы аға бақылаушы;
барлық атаудағы бақылаушы.
Жеке құраммен жұмыс жөніндегі бөлім (бөлімше, топ):
кәсіптік қызметтік және дене шынықтыру дайындығы жөніндегі аға инспектор;
кәсіптік қызметтік және дене шынықтыру дайындығы жөніндегі инспектор.
Кезекші қызмет:
тергеу изоляторы бастығының кезекші көмекшісі;
тергеу изоляторы бастығының кезекші көмекшісінің орынбасары.
Арнайы контингент арасындағы тәрбие және әлеуметтік-психологиялық жұмыс бөлімі (бөлімшесі, тобы):
бастық;
жасақ бастығы (аға тәрбиеші);
барлық атаудағы аға инспектор;
аға инспектор-психолог;
инспектор-психолог;
барлық атаудағы инспектор.
Арнайы есепке алу бөлімі (бөлімшесі, тобы):
бастық;
бастықтың орынбасары;
инспектор;
есепке алу жөніндегі аға техник;
есепке алу жөніндегі техник.
Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау бөлімі (бөлімшесі, тобы):
барлық атаудағы дәрігерлер.
Сотталғандардың еңбегін ұйымдастыру бөлімі (бөлімшесі, тобы):
бастық;
аға инспектор;
инспектор.

17. Территориальные органы Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
Представительство Министерства внутренних дел Республики Казахстан в городе Байконыр:
начальник;
заместитель начальника;
участковый инспектор полиции;
участковый инспектор полиции по делам несовершеннолетних;
полицейский патрульной полиции.
Службы криминальной полиции, по противодействию киберпреступности, по борьбе с организованной преступностью, следствия, дознания, оперативно-криминалистические, по противодействию экстремизму:
начальник отдела, отделения;
заместитель начальника отдела;
старший оперуполномоченный (следователь, дознаватель, криминалист);
оперуполномоченный, следователь, дознаватель, криминалист.
Дежурная часть:
старший инспектор-дежурный;
помощник дежурного.
Изолятор временного содержания:
начальник;
заместитель начальника;
полицейский-дежурный;
полицейский;
полицейский-водитель;
полицейский-конвоир.
Департаменты полиции областей, городов республиканского значения и столицы, на транспорте Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
начальник;
заместитель начальника;
начальник управления (курирующий административную полицию, патрульную полицию на транспорте);
заместитель начальника управления (курирующий административную полицию, патрульную полицию на транспорте).
Службы криминальной полиции, по противодействию киберпреступности, по борьбе с организованной преступностью, по противодействию наркопреступности, по противодействию экстремизму, следствия, дознания, оперативно-криминалистические, собственной безопасности, специальной и профессиональной подготовки:
начальник управления, отдела, отделения;
заместитель начальника управления, отдела, отделения;
старший оперуполномоченный (следователь, дознаватель) по особо важным делам;
главный криминалист;
старший оперуполномоченный (следователь, дознаватель, криминалист);
оперуполномоченный, следователь, дознаватель, криминалист;
младший оперуполномоченный, помощник следователя, техник-криминалист;
старший инспектор по особым поручениям всех наименований;
старший инспектор всех наименований;
инспектор всех наименований.
Специальные подразделения:
Подразделения специального назначения "Арлан":
командир подразделения специального назначения;
заместитель командира подразделения специального назначения;
командир взвода в составе подразделения специального назначения;
старший инспектор профессиональной служебной и физической подготовки;
старший инспектор-штурмовик;
старший инспектор-взрывотехник;
старший инспектор-снайпер;
инспектор профессиональной служебной и физической подготовки;
инспектор-штурмовик;
инспектор-взрывотехник;
инспектор-снайпер;
полицейский, полицейский-водитель.
Специальные отряды быстрого реагирования:
командир специального отряда быстрого реагирования;
заместитель командира специального отряда быстрого реагирования;
командир роты в составе специального отряда быстрого реагирования;
заместитель командира роты в составе специального отряда быстрого реагирования;
командир взвода в составе специального отряда быстрого реагирования;
старший инспектор строевого подразделения;
старший инспектор-снайпер;
старший инспектор профессиональной служебной и физической подготовки;
старший инспектор (водометной машины);
старший инспектор-дежурный;
старший инженер по специальной технике;
инспектор строевого подразделения;
инспектор-снайпер;
инспектор профессиональной служебной и физической подготовки;
инспектор (водометной машины);
инспектор-психолог (переговорщик);
инспектор-дежурный (для выезда на место происшествия);
инженер по специальной технике;
полицейский-дежурный;
помощник дежурного;
полицейский-водитель.
Примечание: не распространяется на должности, функциональными обязанностями которых являются вопросы реализации:
тылового обеспечения;
организационно-аналитической работы и контроля;
работы штаба;
кадрового обеспечения;
технического обеспечения.
Центр оперативного управления:
начальник;
заместитель начальника;
начальник отдела (отделения);
помощник начальника отдела-оперативный дежурный;
старший инспектор по особым поручениям всех наименований;
старший инспектор всех наименований;
инспектор всех наименований;
оператор "102";
главный специалист;
старший инженер;
инженер;
техник.
Городские (районные, на транспорте) управления (отделы) полиции, отделы (отделения) полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
службы криминальной полиции, по противодействию киберпреступности, по противодействию наркопреступности, следствия, дознания, оперативно-криминалистические, по противодействию экстремизму:
начальник городского (районного, на транспорте) управления (отдела) полиции;
заместитель начальника (курирующий оперативную работу, следствие, административную полицию, патрульную полицию на транспорте) городского (районного, на транспорте) управления (отдела) полиции, отдела полиции;
начальник (курирующий оперативную работу, следствие, административную полицию, патрульную полицию на транспорте) отделения полиции;
начальник отдела (отделения) городского (районного, на транспорте) управления (отдела) полиции, отдела полиции;
заместитель начальника отдела (отделения) городского (районного, на транспорте) управления (отдела) полиции, отдела полиции;
старший оперуполномоченный (следователь, дознаватель, криминалист);
оперуполномоченный, следователь, дознаватель, криминалист;
младший оперуполномоченный;
помощник следователя;
техник-криминалист;
начальник отдела (отделения) административной полиции и его заместитель;
участковый инспектор полиции (в том числе ответственный за организацию работы участкового пункта полиции);
участковый инспектор по делам несовершеннолетних (в том числе закрепленный за организацией образования);
старший участковый инспектор полиции по делам несовершеннолетних (в том числе закрепленный за организацией образования);
помощник участкового инспектора полиции.
Центр оперативного управления, дежурная часть:
начальник;
заместитель начальника;
оперативный дежурный;
старший инспектор всех наименований;
инспектор всех наименований;
оператор "102";
помощник дежурного;
главный специалист;
старший инженер;
инженер;
техник.
Патрульная полиция, конвойная служба, батальон по сопровождению пассажирских поездов:
командир полка (батальона, роты, взвода);
заместитель командира полка (батальона, роты, взвода);
помощник командира взвода, он же командир отделения;
командир отделения;
старший инспектор всех наименований;
инспектор всех наименований;
полицейский всех наименований;
начальник дежурной части;
старший инспектор-дежурный (в том числе для выезда на место происшествия);
инспектор-дежурный (в том числе, для выезда на место происшествия);
помощник дежурного;
старший инспектор группы по кадрам, профессиональной служебной и физической подготовке;
инспектор группы по кадрам, профессиональной служебной и физической подготовке.
Примечание: не распространяется на должности, функциональными обязанностями которых являются вопросы реализации:
тылового обеспечения;
организационно-аналитической работы и контроля;
работы штаба;
кадрового обеспечения;
технического обеспечения.
Изоляторы временного содержания, специальные приемники, приемники-распределители:
начальник;
заместитель начальника;
старший инспектор;
инспектор;
командир взвода;
командир отделения;
полицейский-водитель;
полицейский;
помощник дежурного;
старшина.
Центры кинологической службы:
начальник;
заместитель начальника;
начальник отделения кинологической службы;
старший инспектор кинологической службы;
старший инспектор-кинолог;
инспектор кинологической службы;
инспектор-кинолог;
инспектор-дежурный;
младший инспектор кинологической службы;
младший инспектор-кинолог;
младший инспектор;
помощник дежурного;
полицейский-водитель.
Департаменты уголовно-исполнительной системы областей, городов республиканского значения и столицы:
начальник;
заместитель начальника.
Оперативный отдел (отделение, группа)
начальник;
старший оперуполномоченный по особо важным делам;
старший оперуполномоченный;
оперуполномоченный.
Дежурная часть:
старший инспектор-дежурный;
инспектор-дежурный;
главный специалист военно-мобилизационной работы и гражданской обороны.
Отдел (отделение, группа) режима и надзора
начальник;
старший оперуполномоченный по особо важным делам;
старший оперуполномоченный;
оперуполномоченный;
главный специалист;
старший инспектор;
инспектор.
Отдел (отделение, группа) воспитательной и социально-психологической работы среди осужденных:
начальник;
главный специалист;
старший инспектор;
инспектор.
Отдел (отделение, группа) специального учета:
главный специалист;
старший инспектор;
инспектор.
Группа собственной безопасности:
старший оперуполномоченный по особо важным делам;
старший оперуполномоченный;
оперуполномоченный.
Отдел (отделение, группа) санитарно-эпидемиологического надзора:
главный специалист-государственный санитарный врач;
старший инспектор-государственный санитарный врач;
инспектор-государственный санитарный врач.
Отдел (отделение, группа) организации труда осужденных:
начальник;
главный специалист;
старший инспектор;
инспектор.
___________________________

17. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің аумақтық органдары:
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Байқоңыр қаласындағы өкілдігі:
бастық;
бастықтың орынбасары;
учаскелік полиция инспекторы;
кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі учаскелік полиция инспекторы;
патрульдік полиция полицейі.
Криминалдық полиция, киберқылмысқа қарсы іс-қимыл, ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес, тергеу, анықтау, жедел-криминалистикалық, экстремизмге қарсы іс-қимыл қызметтері:
бөлім, бөлімше бастығы;
бөлім бастығының орынбасары;
аға жедел уәкіл (тергеуші, анықтаушы, криминалист);
жедел уәкіл, тергеуші, анықтаушы, криминалист.
Кезекші бөлім:
кезекші аға инспектор;
кезекшінің көмекшісі.
Уақытша ұстау изоляторы:
бастық;
бастықтың орынбасары;
кезекші полицей;
полицей;
жүргізуші-полицей;
полицей-айдауылшы.
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, көліктегі полиция департаменттері:
бастық;
бастықтың орынбасары;
басқарма бастығы (әкімшілік полицияға, көліктегі патрульдік полицияға жетекшілік ететін);
басқарма бастығының орынбасары (әкімшілік полицияға, көліктегі патрульдік полицияға жетекшілік ететін).
Криминалдық полиция, киберқылмысқа қарсы іс-қимыл, ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес, есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл, экстремизмге қарсы іс-қимыл, тергеу, анықтау, жедел-криминалистикалық, өзіндік қауіпсіздік, арнайы және кәсіптік даярлық қызметтері:
басқарма, бөлім, бөлімше бастығы;
басқарма, бөлім, бөлімше бастығының орынбасары;
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл (тергеуші, анықтаушы);
бас криминалист;
аға жедел уәкіл (тергеуші, анықтаушы, криминалист);
жедел уәкіл, тергеуші, анықтаушы, криминалист;
кіші жедел уәкіл, тергеушінің көмекшісі, техник-криминалист.
барлық атаудағы ерекше тапсырмалар жөніндегі аға инспектор;
барлық атаудағы аға инспектор;
барлық атаудағы инспектор.
Арнайы бөлімшелер:
"Арлан" арнайы мақсаттағы бөлімшелері:
арнайы мақсаттағы бөлімшенің командирі;
арнайы мақсаттағы бөлімше командирінің орынбасары;
арнайы мақсаттағы бөлімше құрамындағы взвод командирі;
кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығы жөніндегі аға инспектор;
аға инспектор-шабуылшы;
аға инспектор-жарғыш техник;
аға инспектор-мерген;
кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығы жөніндегі инспектор;
инспектор-шабуылшы;
инспектор-жарғыш техник;
инспектор-мерген;
полицей, жүргізуші-полицей.
Арнайы жедел ден қою жасақтары:
арнайы жедел ден қою жасағының командирі;
арнайы жедел ден қою жасағы командирінің орынбасары;
арнайы жедел ден қою жасағы құрамындағы рота командирі;
арнайы жедел ден қою жасағы құрамындағы рота командирінің орынбасары;
арнайы жедел ден қою жасағы құрамындағы взвод командирі;
саптық бөлімшенің аға инспекторы;
мерген-аға инспектор;
кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығы жөніндегі аға инспектор;
аға инспектор (суатқыш машинасының);
кезекші-аға инспектор;
арнайы техника жөніндегі аға инженер;
саптық бөлімшенің инспекторы;
мерген-инспектор;
кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығы жөніндегі инспектор;
инспектор (суатқыш машинасының);
инспектор-психолог (келіссөз жүргізуші);
кезекші-инспектор (оқиға болған жерге шығу үшін);
арнайы техника жөніндегі инженер;
кезекші полицей;
кезекшінің көмекшісі;
жүргізуші-полицей.
Ескертпе: функционалдық міндеттері:
тылдық қамтамасыз етуді;
ұйымдық-талдамалық жұмысты және бақылауды;
штаб жұмысын;
кадрлық қамтамасыз етуді;
техникалық қамтамасыз етуді іске асыру мәселелері болып табылатын лауазымдарға қолданылмайды.
Жедел басқару орталығы:
бастық;
бастықтың орынбасары;
бөлім (бөлімше) бастығы;
бөлім бастығының көмекшісі-жедел кезекші;
барлық атаудағы аса маңызды істер жөніндегі аға инспектор;
барлық атаудағы аға инспектор;
барлық атаудағы инспектор;
"102" операторы;
бас маман;
аға инженер;
инженер;
техник.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің қалалық (аудандық, көліктегі) полиция басқармалары (бөлімдері), полиция бөлімдері (бөлімшелері):
криминалдық полиция, киберқылмысқа қарсы іс-қимыл, есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл, тергеу, анықтау, жедел-криминалистикалық, экстремизмге қарсы іс-қимыл қызметтері:
қалалық (аудандық, көліктегі) полиция басқармасының (бөлімінің) бастығы;
қалалық (аудандық, көліктегі) полиция басқармасы (бөлімі), полиция бөлімі бастығының орынбасары (жедел жұмысқа, тергеуге, әкімшілік полицияға, көліктегі патрульдік полицияға жетекшілік ететін);
полиция бөлімшесінің бастығы (жедел жұмысқа, тергеуге, әкімшілік полицияға, көліктегі патрульдік полицияға жетекшілік ететін);
қалалық (аудандық, көліктегі) полиция басқармасының (бөлімінің), полиция бөлімінің бөлім (бөлімше) бастығы;
қалалық (аудандық, көліктегі) полиция басқармасының (бөлімнің), полиция бөлімінің бөлім (бөлімше) бастығының орынбасары;
аға жедел уәкіл (тергеуші, анықтаушы, криминалист);
жедел уәкіл, тергеуші, анықтаушы, криминалист;
кіші жедел уәкіл;
тергеушінің көмекшісі;
техник-криминалист;
әкімшілік полиция бөлімінің (бөлімшесінің) бастығы және оның орынбасары;
учаскелік полиция инспекторы (оның ішінде, учаскелік полиция пункті жұмысын ұйымдастыруға жауапты);
кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі учаскелік полиция инспекторы (оның ішінде, білім беру ұйымдарына бекітілген);
кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі аға учаскелік полиция инспекторы (оның ішінде, білім беру ұйымдарына бекітілген);
учаскелік полиция инспекторының көмекшісі.
Жедел басқару орталығы, кезекші бөлім:
бастық;
бастықтың орынбасары;
жедел кезекші;
барлық атаудағы аға инспектор;
барлық атаудағы инспектор;
"102" операторы;
кезекшінің көмекшісі;
бас маман;
аға инженер;
инженер;
техник.
Патрульдік полиция, айдауылдау қызметі, жолаушылар пойыздарымен бірге жүретін батальон:
полк (батальон, рота, взвод) командирі;
полк (батальон, рота, взвод) командирінің орынбасары;
взвод командирінің көмекшісі әрі бөлімше командирі;
бөлімше командирі;
барлық атаудағы аға инспектор;
барлық атаудағы инспектор;
барлық атаудағы полицей;
кезекші бөлімнің бастығы;
кезекші аға инспектор (оның ішінде, оқиға болған жерге шығу үшін);
кезекші инспектор (оның ішінде, оқиға болған жерге шығу үшін);
кезекшінің көмекшісі;
кадр, кәсіптік қызметтік және дене шынықтыру дайындығы тобының аға инспекторы;
кадр, кәсіптік қызметтік және дене шынықтыру дайындығы тобының инспекторы.
Ескертпе: функционалдық міндеттері:
тылдық қамтамасыз етуді;
ұйымдық-талдамалық жұмысты және бақылауды;
штаб жұмысын;
кадрлық қамтамасыз етуді;
техникалық қамтамасыз етуді іске асыру мәселелері болып табылатын лауазымдарға қолданылмайды.
Уақытша ұстау изоляторлары, арнаулы қабылдау орындары, қабылдау-бөлу орындары:
бастық;
бастықтың орынбасары;
аға инспектор;
инспектор;
взвод командирі;
бөлімше командирі;
жүргізуші-полицей;
полицей;
кезекшінің көмекшісі;
старшина.
Кинологиялық қызмет орталықтары:
бастық;
бастықтың орынбасары;
кинологиялық қызметтің бөлімше бастығы;
кинологиялық қызметтің аға инспекторы;
аға инспектор-кинолог;
кинологиялық қызмет инспекторы;
инспектор-кинолог;
инспектор-кезекші;
кинологиялық қызметтің кіші инспекторы;
кіші инспектор-кинолог;
кіші инспектор;
кезекшінің көмекшісі;
жүргізуші-полицей.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың қылмыстық-атқару жүйесі департаменттері:
бастық;
бастықтың орынбасары;
Жедел бөлім (бөлімше, топ):
бастық;
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл;
аға жедел уәкіл;
жедел уәкіл.
Кезекші бөлім:
аға инспектор-кезекші;
инспектор-кезекші;
әскери-жұмылдыру жұмысы және азаматтық қорғаныс бас маманы.
Режим және қадағалау бөлімі (бөлімшесі, тобы):
бастық;
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл;
аға жедел уәкіл;
жедел уәкіл;
бас маман;
аға инспектор;
инспектор.
Сотталғандар арасындағы тәрбие және әлеуметтік-психологиялық жұмыс бөлімі (бөлімшесі, тобы):
бастық;
бас маман;
аға инспектор;
инспектор.
Арнайы есепке алу бөлімі (бөлімшесі, тобы):
бас маман;
аға инспектор;
инспектор.
Өзіндік қауіпсіздік тобы:
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл;
аға жедел уәкіл;
жедел уәкіл.
Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау бөлімі (бөлімшесі, тобы):
бас маман-мемлекеттік санитарлық дәрігер;
аға инспектор-мемлекеттік санитарлық дәрігер;
инспектор-мемлекеттік санитарлық дәрігер.
Сотталғандардың еңбегін ұйымдастыру бөлімі (бөлімшесі, тобы):
бастық;
бас маман;
аға инспектор;
инспектор.