Об утверждении справочника по наилучшим доступным техникам "Производство основных органических химических веществ и полимеров"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 июня 2025 года № 446.
В соответствии с пунктом 6 статьи 113 Экологического кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТAНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый справочник по наилучшим доступным техникам "Производство основных органических химических веществ и полимеров".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 июня 2025 года № 446
Справочник
по наилучшим доступным техникам "Производство основных органических химических веществ и полимеров"
Оглавление
Список рисунков
Список таблиц
Глоссарий
Предисловие
Область применения
Принципы применения
1. Общая информация
1.1. Структура отрасли по производству основных органических химических веществ и полимеров, технико-экономические показатели
1.2. Производственные мощности, выпускаемая продукция
1.3. Ресурсы и материалы
1.4. Энергоэффективность
1.5. Основные экологические проблемы отрасли
1.5.1. Выбросы загрязняющих веществ в атмосферный воздух
1.5.2. Сбросы загрязняющих веществ в водные объекты
1.5.3. Отходы производства
1.5.4. Физические воздействия
1.5.5. Запах
2. Методология определения наилучших доступных техник
2.1. Детерминация, принципы подбора НДТ
2.2. Критерии отнесения техник к НДТ
2.3. Экономические аспекты применения НДТ
2.3.1. Подходы к экономической оценке НДТ
2.3.2. Способы экономической оценки НДТ
2.3.3. Соотношение затрат и ключевых экономических показателей
2.3.4. Прирост себестоимости
2.3.5. Соотношение затрат и экологического результата
2.3.6. Платежи и штрафы за негативное воздействие на окружающую среду
2.4. Расчет "на установке"
3. Применяемые процессы: технологические, технические решения, используемые в настоящее время
3.1. Производство метил-трет-бутилового эфира (МТБЭ)
3.1.1. Основные технологические процессы
3.2. Производство других органических веществ (пропилена)
3.2.1. Основные технологические процессы
3.3. Производство полиолефинов (полипропилена)
3.3.1. Основные технологические процессы
3.4. Производство полимерных изделий
3.4.1. Основные технологические процессы
3.5. Производство других полимеров
3.5.1. Основные технологические процессы производства каучука
3.5.2. Основные технологические процессы производства полиэстера
3.6. Энергоэффективность
3.7. Управление эмиссиями, отходами производства
3.7.1. Производство МТБЭ

Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша "Негізгі органикалық химиялық заттар және полимер өндірісі" анықтамалығын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 16 маусымдағы № 446 қаулысы
Қазақстан Республикасының Экология кодексі 113-бабының 6-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚAУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған ең үздік қолжетімді техникалар бойынша "Негізгі органикалық химиялық заттар және полимер өндірісі" анықтамалығы бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 16 маусымдағы
№ 446 қаулысымен
бекітілген
Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша "Негізгі органикалық химиялық заттар және полимер өндірісі" анықтамалығы
Мазмұны
Суреттер тізімі
Кестелер тізімі
Глоссарий
Алғысөз
Қолданылу саласы
1. Жалпы ақпарат
1.1. Негізгі органикалық химиялық заттар және полимер өндірісі саласының құрылымы, техникалық-экономикалық көрсеткіштері
1.2. Өндірістік қуаттар, шығарылатын өнім
1.3. Ресурстар мен материалдар
1.4. Энергиялық тиімділік
1.5. Саланың негізгі экологиялық мәселелері
1.5.1. Атмосфералық ауаға шығарылатын ластағыш заттардың шығарындылары
1.5.2. Су объектілеріне төгілетін ластағыш заттардың төгінділері
1.5.3. Өндіріс қалдықтары
1.5.4. Физикалық әсер ету
1.5.5. Иіс
2. Ең үздік қолжетімді техникаларды анықтау әдіснамасы
2.1. Детерминация, ЕҚТ іріктеу қағидаттары
2.2. Техникаларды ЕҚТ-ға жатқызу өлшемшарттары
2.3. ЕҚТ-ны қолданудың экономикалық аспектілері
2.3.1. ЕҚТ-ны экономикалық бағалау тәсілдемелері
2.3.2. ЕҚТ-ны экономикалық бағалау тәсілдері
2.3.3. Шығындар мен негізгі экономикалық көрсеткіштердің арақатынасы
2.3.4. Өзіндік құнның өсуі
2.3.5. Шығындар мен экологиялық нәтиженің арақатынасы
2.3.6. Қоршаған ортаға теріс әсері үшін төленетін төлемдер мен айыппұлдар
2.4. "Қондырғыдағы" есептеу
3. Қолданылатын процестер: қазіргі уақытта қолданылатын технологиялық, техникалық шешімдер
3.1. Метил-трет-бутилді эфир (МТБЭ) өндірісі
3.1.1. Негізгі технологиялық процестер
3.2. Басқа органикалық заттар (пропилен) өндірісі
3.2.1. Негізгі технологиялық процестер
3.3. Полиолефиндер (полипропилен) өндірісі
3.3.1. Негізгі технологиялық процестер
3.4. Полимер бұйымдар өндірісі
3.4.1. Негізгі технологиялық процестер
3.5. Басқа полимерлер өндірісі
3.5.1. Каучук өндірісінің негізгі технологиялық процестері
3.5.2. Полиэстер өндірісінің негізгі технологиялық процестері
3.6. Энергиялық тиімділік
3.7. Өндіріс эмиссияларын, қалдықтарын басқару
3.7.1. МТБЭ өндірісі

3.7.2. Производство пропилена
3.7.3. Производство полимеров (полипропилена)
3.7.4. Производство полимерных изделий
3.7.5. Производство других полимеров
4. Общие наилучшие доступные техники для предотвращения и/или сокращения эмиссий и потребления ресурсов
4.1. Повышение интеграции производственных процессов
4.2. Система экологического менеджмента
4.3. Система энергетического менеджмента
4.4. Управление технологическим процессом
4.5. Мониторинг эмиссий
4.5.1. Мониторинг выбросов загрязняющих веществ
4.5.2. Мониторинг сбросов загрязняющих веществ в водные объекты
4.6. Управление водными ресурсами
4.7. Управление отходами (технологическими остатками)
4.8. Физические воздействия
5. Техники, которые рассматриваются при выборе наилучших доступных техник
5.1. Техники при производстве МТБЭ
5.1.1. Техники по энергоэффективности и ресурсосбережению
5.1.1.1. Применение катализаторов с высокой активностью и селективностью
5.1.1.2. Рекуперация отходящих газов
5.1.2. Техники по снижению выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух
5.1.2.1. Методы предотвращения и минимизации неорганизованных выбросов в атмосферный воздух
5.1.3. Техники, направленные на предотвращение, сокращение образования и очистку сточных вод
5.1.3.1. Соблюдение требований, установленных для сброса сточных вод в централизованные системы водоотведения (для организаций, передающих сточные воды на очистку с использованием централизованных систем водоотведения)
5.1.3.2. Обеспечение надлежащей очистки сточных вод на собственных очистных сооружениях
5.1.3.3 Применение механических, обратноосмотических методов, озонаторов, адсорбционных фильтров при очистке сточных вод
5.1.4. Техники, направленные на управление и сокращение воздействия технологических остатков и производственных отходов
5.1.4.1. Использование в качестве сырья отработанных катализаторов, уловленной пыли, шламов от зачистки оборудования
5.2. Техники при производстве пропилена
5.2.1. Техники по энергоэффективности и ресурсосбережению
5.2.1.1. Применение катализаторов с высокой активностью и селективностью
5.2.2. Техники по снижению выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух
5.2.2.1. Методы сокращения выбросов NOx
5.2.2.2. Методы сокращения выбросов СО
5.2.2.3. Методы сокращения выбросов углеводородов
5.2.3. Техники, направленные на предотвращение, сокращение образования и очистку сточных вод
5.2.3.1. Методы сокращения потребления воды

3.7.2. Пропилен өндірісі
3.7.3. Полимер (полипропилен) өндірісі
3.7.4. Полимер бұйымдардың өндірісі
3.7.5. Басқа полимерлер өндірісі
4. Эмиссиялар мен ресурстарды тұтынудың алдын алуға және/немесе азайтуға арналған жалпы ең үздік қолжетімді техникалар
4.1. Өндірістік процестердің интеграциясын арттыру
4.2. Экологиялық менеджмент жүйесі
4.3. Энергетикалық менеджмент жүйесі
4.4. Технологиялық процесті басқару
4.5. Эмиссияларға мониторинг жүргізу
4.5.1. Ластағыш заттардың шығарындыларына мониторинг жүргізу
4.5.2. Су объектілеріне төгілетін ластағыш заттардың төгінділеріне мониторинг жүргізу
4.6. Су ресурстарын басқару
4.7. Қалдықтарды (технологиялық қалдықтарды) басқару
4.8. Физикалық әсер ету
5. Ең үздік қолжетімді техникаларды таңдау кезінде қарастырылатын техникалар
5.1. МТБЭ өндірісіндегі техникалар
5.1.1. Энергиялық тиімділік және ресурс үнемдеу бойынша техникалар
5.1.1.1.      Белсенділігі мен селективтілігі жоғары катализаторларды қолдану
5.1.1.2.      Шығарылатын газдарды рекуперациялау
5.1.2. Атмосфералық ауаға шығарылатын ластағыш заттар шығарындыларын азайту бойынша техникалар
5.1.2.1.      Атмосфералық ауаға шығарылатын ұйымдастырылмаған шығарындыларды болдырмау және азайту әдістері
5.1.3. Сарқынды сулардың жиналуын болдырмауға, азайтуға және тазартуға бағытталған техникалар
5.1.3.1.      Орталықтандырылған су бұру жүйелеріне сарқынды суларды ағызу үшін (орталықтандырылған су бұру жүйелерін пайдалана отырып, сарқынды суларды тазартуға беретін ұйымдар үшін) белгіленген талаптарды сақтау
5.1.3.2.      Жеке тазарту құрылғыларында сарқынды сулардың тиісті деңгейде тазартылуын қамтамасыз ету
5.1.3.3      Сарқынды суларды тазалаған кезде механикалық, кері осмосты әдістерді, озонаторларды, адсорбциялық сүзгілерді қолдану
5.1.4.      Технологиялық қалдықтар мен өндірістік қалдықтардың әсерін басқаруға және азайтуға бағытталған техникалар
5.1.4.1.      Шикізат ретінде пайдаланылған катализаторларды, ұсталған шаңды, жабдықты тазартудан шыққан шламды пайдалану
5.2. Пропилен өндірісіндегі техникалар
5.2.1. Энергиялық тиімділік және ресурс үнемдеу бойынша техникалар
5.2.1.1.      Белсенділігі мен селективтілігі жоғары катализаторларды қолдану
5.2.2. Атмосфералық ауаға шығарылатын ластағыш заттар шығарындыларын азайту бойынша техникалар
5.2.2.1.      NOx шығарындыларын азайту әдістері
5.2.2.2.      СО шығарындыларын азайту әдістері
5.2.2.3.      Көмірсутек шығарындыларын азайту әдістері
5.2.3. Сарқынды сулардың жиналуын болдырмауға, азайтуға және тазартуға бағытталған техникалар
5.2.3.1.      Суды тұтынуды азайту әдістері

5.2.3.2. Методы очистки сточных вод от углеводородов
5.3. Техники при производстве полиолефинов
5.3.1. Техники по энергоэффективности и ресурсосбережению
5.3.1.1. Рекуперация отходящих газов
5.3.1.2. Использование высокоэффективных катализаторов
5.3.2. Техники по снижению выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух
5.3.2.1. Методы предотвращения и минимизации неорганизованных выбросов в атмосферный воздух
5.3.2.2. Сведение к минимуму остановок и пусков установок
5.3.2.3. Последующая обработка потоков продувочного воздуха, поступающих из секции доводки и вентиляционных отверстий реактора
5.3.2.4. Минимизация сжигания потоков на факельных установках, минимизация потоков
5.3.2.5. Утилизация тепла экзотермической реакции путем выработки пара низкого давления
5.3.3. Техники, направленные на предотвращение, сокращение образования и очистку сточных вод
5.3.3.1. Методы предотвращения и минимизации сбросов сточных вод
5.3.3.2. Методы очистки сточных вод
5.3.4. Техники, направленные на управление и сокращение воздействия технологических остатков и производственных отходов
5.3.4.1. Повторное использование отходов
5.4. Техники при производстве полимерных изделий
5.4.1. Техники по энергоэффективности и ресурсосбережению
5.4.2. Организация сбора и использования отходов полимеров для повторного использования
5.5. Техники при производстве других полимеров
5.5.1. Техники по снижению выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух
5.5.1.1. Методы предотвращения и минимизации неорганизованных выбросов в атмосферный воздух
5.5.1.2. Техники очистки организованных выбросов в атмосферный воздух
5.5.1.3. Контроль состояния фланцев, насосов, уплотнений
5.5.1.4. Насыщение эпоксидных групп
5.5.2. Техники, направленные на предотвращение, сокращение образования и очистку сточных вод
5.5.2.1. Методы предотвращения и минимизации сбросов сточных вод
5.5.2.2. Методы биологической очистки сточных вод
5.5.2.3. Методы механической очистки сточных вод
5.5.3. Техники, направленные на управление и сокращение воздействия технологических остатков и производственных отходов
5.5.3.1. Повторное использование отходов
6. Заключение, содержащее выводы по наилучшим доступным техникам
6.1. Общие НДТ
6.1.1. Система экологического менеджмента
6.1.2. Управление энергопотреблением, энергоэффективность

5.2.3.2.      Сарқынды суларды көмірсутектерден тазарту әдістері
5.3. Полиолефиндер өндірісіндегі техникалар
5.3.1. Энергия тиімділігі және ресурс үнемдеу бойынша техникалар
5.3.1.1.      Шығарылатын газдарды рекуперациялау
5.3.1.2.      Тиімділігі жоғары катализаторларды пайдалану
5.3.2. Атмосфералық ауаға шығарылатын ластағыш заттардың шығарындыларын азайту бойынша техникалар
5.3.2.1.      Атмосфералық ауаға шығарылатын ұйымдастырылмаған шығарындыларды болдырмау және барынша азайту әдістері
5.3.2.2.      Қондырғыларды тоқтату мен іске қосуды барынша азайту
5.3.2.3.      Реактордың сапаландыру секциясынан және желдеткіш саңылауынан келіп түсетін үрлегіш ауа ағынын кейіннен өңдеу
5.3.2.4.      Алау қондырғыларында ағындарды жағуды барынша азайту, ағындарды барынша азайту
5.3.2.5.      Төмен қысымды бу шығару арқылы экзотермиялық реакцияның жылуын кәдеге жарату
5.3.3.      Сарқынды сулардың жиналуын болдырмауға, азайтуға және тазартуға бағытталған техникалар
5.3.3.1.      Сарқынды сулардың төгінділерін болдырмау және барынша азайту әдістері
5.3.3.2.      Сарқынды суларды тазарту әдістері
5.3.4. Технологиялық қалдықтарды және өндірістік қалдықтарды басқаруға және әсерін азайтуға бағытталған техникалар
5.3.4.1.      Қалдықтарды қайта пайдалану
5.4. Полимер бұйымдардың өндірісіндегі техникалар
5.4.1. Энергиялық тиімділік және ресурс үнемдеу бойынша техникалар
5.4.2. Қайта пайдалану үшін полимер қалдықтарын жинауды және пайдалануды ұйымдастыру
5.5. Басқа полимерлер өндірісіндегі техникалар
5.5.1. Атмосфералық ауаға шығарылатын ластағыш заттар шығарындыларын азайту бойынша техникалар
5.5.1.1.      Атмосфералық ауаға шығарылатын ұйымдастырылмаған шығарындылардың алдын алу және барынша азайту әдістері
5.5.1.2.      Атмосфералық ауаға шығарылатын ұйымдастырылған шығарындыларды тазарту әдістері
5.5.1.3.      Фланецтердің, сорғылардың, тығыздауыштардың жай-күйін бақылау
5.5.1.4.      Эпоксидті топтарды қанықтыру
5.5.2. Сарқынды сулардың жиналуын болдырмауға, азайтуға және тазартуға бағытталған техникалар
5.5.2.1.      Сарқынды суларды болдырмау және барынша азайту әдістері
5.5.2.2.      Сарқынды суларды биологиялық тазарту әдістері
5.5.2.3.      Сарқынды суларды механикалық тазарту әдістері
5.5.3. Технологиялық қалдықтар мен өндірістік қалдықтардың әсерлерін басқаруға және азайтуға бағытталған техникалар
5.5.3.1.      Қалдықтарды қайта пайдалану
6. Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша тұжырымдар қамтылған қорытынды
6.1. Жалпы ЕҚТ
6.1.1. Экологиялық менеджмент жүйесі
6.1.2. Энергия тұтынуды, энергия тиімділігін басқару

6.1.3. Мониторинг эмиссий
6.1.4. Управление технологическим процессом
6.1.5 Управление водными ресурсами
6.1.6 Управление отходами
6.1.7 Шум, вибрация, запах
6.2. НДТ при производстве основных органических веществ
6.2.1. НДТ в области энергосбережения, ресурсосбережения
6.2.2. НДТ по снижению выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух.
6.2.3. НДТ, направленные на предотвращение и сокращение образования сточных вод
6.2.4. НДТ, направленные на сокращение воздействия технологических остатков и производственных отходов
6.3 НДТ при производстве полимеров
6.3.1. НДТ в области энергосбережения, ресурсосбережения
6.3.2. НДТ по снижению выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух.
6.3.3. НДТ, направленные на предотвращение и сокращение образования сточных вод
6.3.4. НДТ, направленные на сокращение воздействия технологических остатков и производственных отходов
6.4. Требования по ремедиации
7. Перспективные техники
7.1. Использование возобновляемых источников энергии
7.2. Окисление пропилена гидропероксидом кумола
7.3. Окисление пероксидом водорода
7.4. Использование современных каталитических систем при производстве полипропилена
7.5. Очистка промышленных газовых выбросов от органических кислородосодержащих соединений
7.6. Очистка сточных вод от метанола
7.7. Использование микро- и нанореакторов для проведения полимеризации
7.8. Инновационные методы полимеризации
7.9. Химическая переработка отходов производства полиолефинов
8. Дополнительные комментарии и рекомендации
Библиография
Список рисунков
Рисунок 1.1. Производство в химической отрасли
Рисунок 3.1. Принципиальная блок-схема реакторного блока получения метил-трет-бутилового эфира
Рисунок 3.2. Принципиальная схема получения полипропилена газофазным способом
Рисунок 3.3. Схема вытяжной вентиляции
Рисунок 5.1. Схематический вид шестеренчатого насоса
Рисунок 7.1. Принципиальная технологическая схема получения оксида пропилена пероксидом водорода
Список таблиц
Таблица 1.1. Объем производства органических веществ в Казахстане, тонн
Таблица 1.2. Данные о потреблении энергоресурсов, тыс. тонн условного топлива
Таблица 1.3. Выбросы при производстве МТБЭ
Таблица 1.4. Выбросы при производстве пропилена, тонн/год
Таблица 1.5. Выбросы при производстве полипропилена
Таблица 1.6. Выбросы при производстве гранулированного полипропилена, полипропиленовых изделий
Таблица 1.7. Сточные воды при производстве МТБЭ и полипропилена
Таблица 2.1. Ориентировочные справочные значения осуществимости инвестиций в охрану окружающей среды
Таблица 2.2. Ориентировочные справочные затраты на внедрение технологии из расчета на единицу массы загрязняющего вещества

6.1.3. Эмиссияларға мониторинг жүргізу
6.1.4. Технологиялық процесті басқару
6.1.5 Су ресурстарын басқару
6.1.6 Қалдықтарды басқару
6.1.7 Шу, діріл, иіс
6.2. Негізгі органикалық заттардың өндірісі кезіндегі ЕҚТ
6.2.1. Энергия тиімділігі және ресурс үнемдеу саласындағы ЕҚТ
6.2.2. Атмосфералық ауаға шығарылатын ластағыш заттардың шығарындыларын азайту бойынша ЕҚТ
6.2.3. Сарқынды сулардың жиналуын болдырмауға және азайтуға бағытталған ЕҚТ
6.2.4. Технологиялық қалдықтардың және өндірістік қалдықтардың әсерін азайтуға бағытталған ЕҚТ
6.3 Полимер өндірісі кезіндегі ЕҚТ
6.3.1. Энергия тиімділігі және ресурс үнемдеу саласындағы ЕҚТ
6.3.2. Атмосфералық ауаға шығарылатын ластағыш заттардың шығарындыларын азайту бойынша ЕҚТ
6.3.3. Сарқынды сулардың жиналуын болдырмауға және азайтуға бағытталған ЕҚТ
6.3.4. Технологиялық қалдықтар мен өндірістік қалдықтардың әсерін азайтуға бағытталған ЕҚТ
6.4. Ремедиация талаптары
7. Перспективалы техникалар
7.1. Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану
7.2. Пропиленді кумол гидропероксидімен тотықтыру
7.3. Сутегі асқын тотығымен тотықтыру
7.4. Полипропилен өндірісінде заманауи каталитикалық жүйелерді қолдану
7.5. Өнеркәсіптік газ шығарындыларын құрамында оттек бар органикалық қосылыстардан тазарту
7.6. Сарқынды суларды метанолдан тазарту
7.7. Полимерлеу үшін микро- және нанореакторларды қолдану
7.8. Инновациялық полимерлеу әдістері
7.9. Полиолефин өндірісінің қалдықтарын химиялық қайта өңдеу
8. Қосымша түсініктемелер мен ұсынымдар
Библиография
Суреттер тізімі
1.1-сурет.
Химия саласындағы өндіріс
3.1-сурет.
Метилтретбутилді эфир алынатын реакторлық блоктың қағидалық блок-схемасы
3.2-сурет.
Газфазалық тәсілмен полипропилен алудың қағидалық схемасы
3.3-сурет.
Ауа тартқыш желдеткіш схемасы
5.1-сурет.
Тістегерішті сорғының схемалық түрі
7.1-сурет.
Пропилен оксидін сутегі пероксидімен алудың қағидалық схемасы
Кестелер тізімі
1.1-кесте.
Қазақстандағы органикалық заттар өндірісінің көлемі, тонна
1.2-кесте.
Энергия ресурстарын тұтыну туралы деректер, мың тонна шартты отын
1.3-кесте.
МТБЭ өндірісіндегі шығарындылар
1.4-кесте.
Пропилен өндірісіндегі шығарындылар, тонна/жыл
1.5-кесте.
Полипропилен өндірісіндегі шығарындылар
1.6-кесте.
Түйіршіктелген полипропилен, полипропилен бұйымдарын өндіру кезіндегі шығарындылар
1.7-кесте.
МТБЭ және полипропилен өндірісіндегі сарқынды сулар
2.1-кесте.
Қоршаған ортаны қорғауға салынатын инвестициялардың жүзеге асырылуының болжамды анықтамалық мәндері
2.2-кесте.
Ластағыш заттың массасының бір бірлігіне есептелген технология енгізудің болжамды анықтамалық шығындары

Таблица 3.1. Количество выпускаемого МТБЭ, тыс.тонн
Таблица 3.2. Количество выпускаемого полипропилена, тыс.тонн
Таблица 3.3. Сравнительный анализ фактического удельного расхода электрической и тепловой энергии на производство МТБЭ
Таблица 3.4. Фактический удельный расход электрической и тепловой энергии для производства полипропилена из пропан-пропиленовой фракции, получаемого по суспензионной технологии в сравнении с ИТС 32-2018
Таблица 3.5. Фактические показатели потребления сырья, материалов и энергетических ресурсов при производстве полипропилена из пропан-пропиленовой фракции, получаемого по суспензионной технологии в сравнении с ИТС 32-2018 и нормативами BREF ЕС
Таблица 3.6. Выбросы в атмосферный воздух при производстве МТБЭ
Таблица 3.7. Выбросы в атмосферный воздух основных загрязняющих веществ при производстве пропилена
Таблица 3.8. Выбросы в атмосферный воздух при производстве эпоксидного компаунда
Таблица 4.1. Рекомендации по проведению мониторинга
Таблица 5.1. Эффективность борьбы с загрязнением и уровни выбросов, связанные с дистилляцией/ректификацией
Таблица 5.2. Обзор различных методов последующей обработки ЛОС
Таблица 6.1. Периоды усреднения уровней выбросов, связанных с НДТ
Таблица 6.2. Процессы, параметры и период проведения мониторинга
Таблица 6.3. Технологические показатели выбросов МТБЭ при производстве МТБЭ
Таблица 6.4. Технологические показатели выбросов NOx при производстве пропилена
Таблица 6.5. Технологические показатели выбросов NH3 при производстве пропилена
Таблица 6.6. Технологические показатели выбросов пропилена при производстве полипропилена
Таблица. 7.1. Показатели потребления сырья и энергоресурсов при производстве окиси пропилена
Глоссарий
Настоящий глоссарий предназначен для облегчения понимания информации, содержащейся в данном документе.
Глоссарий представлен следующими разделами:
термины и определения;
аббревиатуры и определения;
химические элементы;
химические формулы;
единицы измерения.
Термины и определения
В настоящем справочнике по НДТ используются следующие термины:
Термины
Расшифровка
наилучшие доступные техники
наиболее эффективная и передовая стадия развития видов деятельности и методов их осуществления, которая свидетельствует об их практической пригодности для того, чтобы служить основой установления технологических нормативов и иных экологических условий, направленных на предотвращение или, если это практически неосуществимо, минимизацию негативного антропогенного воздействия на окружающую среду;
комплексный технологический аудит (КТА)
процесс экспертной оценки применяемых на предприятиях техник (технологий, способов, методов, процессов, практики, подходов и решений), направленных на предотвращение и (или) минимизацию негативного антропогенного воздействия на окружающую среду, в том числе путем сбора соответствующих сведений и (или) посещений объектов, подпадающих под области применения наилучших доступных техник;
действующая установка
стационарный источник эмиссий, расположенный на действующем объекте (предприятие) и введенный в эксплуатацию до введения в действие настоящего справочника по НДТ. К действующим установкам не относятся реконструируемые и (или) модернизированные после введения в действие настоящего справочника по НДТ установки;
воздействие на окружающую среду
любое отрицательное или положительное изменение в окружающей среде, полностью или частично являющееся результатом экологических аспектов объекта;
загрязняющее вещество
любые вещества в твердом, жидком, газообразном или парообразном состоянии, которые при их поступлении в окружающую среду в силу своих качественных или количественных характеристик нарушают естественное равновесие природной среды, ухудшают качество ее компонентов, способны причинить экологический ущерб либо вред жизни и (или) здоровью человека;
катализатор
вещество, изменяющее скорость химической реакции и не входящее в состав конечных продуктов. Катализаторы обеспечивают энергетически менее затрудненные пути реакции, что позволяет эффективно использовать сырье;
маркерные загрязняющие вещества
наиболее значимые для эмиссий конкретного вида производства или технологического процесса загрязняющие вещества, которые выбираются из группы характерных для такого производства или технологического процесса загрязняющих веществ и с помощью которых возможно оценить значения эмиссий всех загрязняющих веществ, входящих в группу;
мониторинг эмиссий в атмосферу
оценка концентрации выбросов загрязняющих веществ в отходящих газах, полученная с помощью прямых инструментальных и/или косвенных методов измерений;
перспективные техники
техники с потенциалом улучшения экологической эффективности, но которые еще не были коммерчески применены или которые все еще находятся на стадии исследований и разработок;
компаундирование
процесс, включающий в себя введение добавок и наполнителей в полимерный материал, называют компаундированием, а смеси полимеров с этими ингредиентами – компаундами;
ректификационная колонна
аппарат, предназначенный для разделения жидких смесей, составляющие которых имеют различную температуру кипения. При ректификации конденсация составляющих пара происходит раздельно;
рекуперация
возвращение энергии или части материала, расходуемых при проведении того или иного технологического процесса, для повторного использования;
технологические показатели

3.1-кесте.
Шығарылатын МТБЭ мөлшері, мың тонна
3.2-кесте.
Шығарылатын пропилен мөлшері, мың тонна
3.3-кесте.
МТБЭ өндірісіне электр және жылу энергиясының нақты үлестік шығынын салыстырмалы талдау
3.4-кесте.
ИТС 32-2018-бен салыстырғанда суспензия технологиясы бойынша алынған пропан-пропилен фракциясынан полипропилен өндіруге арналған электр және жылу энергиясының нақты меншікті шығыны
3.5-кесте.
ИТС 32-2018 және ЕО BREF нормативтерімен салыстырғанда суспензия технологиясы бойынша алынған пропан-пропилен фракциясынан полипропилен өндіру кезінде шикізатты материалдар мен энергетикалық ресурстарды тұтынудың нақты көрсеткіштері
3.6-кесте.
МТБЭ өндірісіндегі атмосфералық ауаға шығарылатын шығарындылар
3.7-кесте.
Пропилен өндірісіндегі негізгі ластағыш заттардың атмосфералық ауаға шығарындылары
3.8-кесте.
Эпоксидті компаунд өндірісіндегі атмосфералық ауаға шығарындылар
4.1-кесте.
Мониторинг жүргізу бойынша ұсынымдар
5.1-кесте.
Ластанулармен күрес жүргізу тиімділігі және дистилляцияға/ректификацияға байланысты шығарындылар деңгейі
5.2-кесте.
ҰОҚ кейіннен өңдеудің әртүрлі әдістеріне шолу
6.1-кесте.
ЕҚТ-ға байланысты шығарындылар деңгейлерін орташалау кезеңдері
6.2-кесте.
Мониторинг жүргізу процестері, параметрлері және кезеңі
6.3-кесте.
МТБЭ өндірісі кезіндегі МТБЭ шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
6.4-кесте.
Пропилен өндірісі кезіндегі NOx шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
6.5-кесте.
Пропилен өндірісі кезіндегі NH3 шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
6.6-кесте.
Полипропилен өндірісіндегі пропилен шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
7.1-кесте.
Пропилен тотығын өндіріу кезінде шикізат пен энергия ресурстарын тұтыну көрсеткіштері
Глоссарий
Осы глоссарий осы құжатта берілген ақпаратты түсінуді жеңілдетуге арналған.
Глоссарийде мынадай бөлімдер ұсынылған:
терминдер мен анықтамалар;
аббревиатуралар мен анықтамалар;
химиялық элементтер;
химиялық формулалар;
өлшем бірліктері.
Терминдер мен анықтамалар
Осы ЕҚТ бойынша анықтамалықта мынадай терминдер пайдаланылады:
Терминдер
Толық жазылуы
ең үздік қолжетімді техникалар
-
қоршаған ортаға жағымсыз антропогендік әсер етуді болғызбауға немесе, егер бұл іс жүзінде жүзеге асырылмаса, барынша азайтуға бағытталған технологиялық нормативтер мен өзге де экологиялық шарттарды белгілеуге негіз болу үшін практикалық жарамдылығын куәландыратын қызмет түрлері мен оларды жүзеге асыру әдістерінің неғұрлым тиімді және озық даму сатысы;
кешенді технологиялық аудит (КТА)
-
кәсіпорындарда қоршаған ортаға теріс антропогендік әсерді болғызбауға және (немесе) азайтуға бағытталған, оның ішінде тиісті мәліметтер жинау және (немесе) ең үздік қолжетімді техникаларды қолдану саласына жататын объектілерге бару арқылы қолданылатын техникаларды (технологияларды, тәсілдерді, әдістерді, процестерді, практиканы, амалдар мен шешімдерді) сараптамалық бағалау процесі;
қолданыстағы қондырғы
-
қолданыстағы объектіде (кәсіпорында) орналасқан және осы ЕҚТ анықтамалығы қолданысқа енгізілгенге дейін пайдалануға берілген эмиссиялардың стационарлық көзі. Осы ЕҚТ анықтамалығы қолданысқа енгізілгеннен кейін реконструкцияланатын және (немесе) жаңғыртылған қондырғылар қолданыстағы қондырғыға жатпайды;
қоршаған ортаға әсері
-
объектінің экологиялық аспектілерінің толық немесе жартылай нәтижесі болып табылатын қоршаған ортадағы кез келген теріс немесе оң өзгеріс;
ластағыш зат
-
қоршаған ортаға түскен кезде, сапалық немесе сандық сипаттамаларына байланысты табиғи ортаның табиғи тепе-теңдігін бұзатын, табиғи орта компоненттерінің сапасын нашарлататын, экологиялық залал не адамның өміріне және (немесе) денсаулығына зиян келтіруге қабілетті қатты, сұйық, газ тәрізді немесе бу тәрізді күйдегі кез келген заттар;
катализатор
-
химиялық реакция жылдамдығын өзгертетін және соңғы өнімдердің құрамына кірмейтін заттар. Катализаторлар шикізатты тиімді пайдалануға мүмкіндік беретін энергетикалық тұрғыдан аз кедергі келтіретін реакция жолдарын қамтамасыз етеді;
маркерлік ластағыш заттар
-
өндірістің немесе технологиялық процестің белгілі бір түрінің эмиссиялары үшін ластағыш заттардың осындай өндірісіне немесе технологиялық процесіне тән топтан таңдап алынатын және осы топқа кіретін барлық ластағыш заттар эмиссияларының мәндерін олардың көмегімен бағалауға болатын неғұрлым маңызды ластағыш заттар;
атмосфераға шығарылатын эмиссияларға мониторинг жүргізу
-
тікелей аспаптық және/немесе жанама өлшеу әдістерімен алынған шығарылатын газдардағы ластағыш заттардың концентрациясын бағалау;
перспективті техникалар
-
экологиялық тиімділікті жақсартатын әлеуеті бар, бірақ әлі коммерциялық түрде қолданылмаған немесе әлі де зерттеу және әзірлеу сатысында тұрған техникалар;
компаундтау
-
полимер материалына қоспалар мен толтырғыштарды қосуды қамтитын процесс компаундтау деп аталады, ал осы ингредиенттері бар полимер қоспалары компаундтар деп аталады;
ректификациялау колоннасы
-
құрамдастарының қайнау температурасы әртүрлі сұйық қоспаларды бөлуге арналған аппарат. Ректификация кезінде будың құрамдастарының конденсациясы бөлек жүреді;
рекуперация
-
қайта пайдалану үшін белгілі бір технологиялық процесті жүргізу кезінде жұмсалатын энергияның немесе материалдың бір бөлігін қайтару;
технологиялық көрсеткіштер
-

уровни эмиссий, связанные с применением наилучших доступных техник, выраженные в виде предельного количества (массы) маркерных загрязняющих веществ на единицу объема эмиссий (мг/нм3, мг/дм3) и (или) количества потребления электрической и (или) тепловой энергии, иных ресурсов в расчете на единицу времени или единицу производимой продукции (товара), выполняемой работы, оказываемой услуги, которые могут быть достигнуты при нормальных условиях эксплуатации объекта с применением одной или нескольких наилучших доступных техник, описанных в заключении по наилучшим доступным техникам, с учетом усреднения за определенный период времени и при определенных условиях;
эффективность
достижение каких-либо определенных результатов с минимально возможными издержками или получение максимально возможного объема продукции из данного количества ресурсов;
отходящий газ
общий термин для газа/воздуха, возникающего в результате процесса или эксплуатации (см. выхлопные газы, дымовые газы, отработанные газы);
экструдер
машина для формования пластичных материалов путем придания им формы при помощи продавливания (экструзии) через профилирующий инструмент (экструзионную головку);
экстракция
извлечение вещества из раствора или сухой смеси с помощью растворителя (экстрагента), практически не смешивающегося с исходной смесью;
энергетическая эффективность (далее –энергоэффективность)
количественное отношение объема предоставленных услуг, работ, выпущенной продукции (товаров) или произведенных энергетических ресурсов к затраченным на это исходным энергетическим ресурсам.
Аббревиатуры и их расшифровка
Аббревиатура
Расшифровка
АО
акционерное общество
МТБЭ
метил-трет-бутиловый эфир
ПП
полипропилен
ДМДС
диметилдисульфид
РРНП
резервуарные реакторы непрерывного действия с перемешиванием
ПРЗ
проточные реакторы с заглушкой
АСМ
автоматизированная система мониторинга
АСУТП
автоматизированная система управления технологическим процессом
НДТ
наилучшие доступные техники
БНС АСПР РК
Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
ЕС
Европейский союз
КТА
комплексный технологический аудит
КЭР
комплексное экологические разрешение
РК
Республика Казахстан
ТЭР
топливно-энергетические ресурсы
ПЭК
производственный экологический контроль
КПД
коэффициент полезного действия
ПДК
предельно-допустимая концентрация
СКВ
селективное каталитическое восстановление оксидов азота
СЭМ
система экологического менеджмента
СЭнМ
система энергетического менеджмента
ОЭСР
Организация экономического сотрудничества и развития
НП
ненасыщенный полиэфир
ИИФ
изобутан-изобутиленовая фракция
БИФ
бутан-изобутиленовая фракция
ББФ
бутан-бутиленовая фракция
ППФ
пропан-пропиленовая фракция
ТЭА
триэтилалюминий
УКП
установка концентрирования пропилена
УПП
установка производства полипропилена
УГП
установка гранулирования полипропилена
БСК
бутадиен-стирольный каучук
ЛОС
летучие органические соединения
ПАУ
полиароматические углеводороды
ОМН
органоминеральный наполнитель
Химические элементы
Символ Название Символ Название
Ag
серебро
Mg
магний
Al
алюминий
Mn
марганец
As
мышьяк
Mo
молибден
Au
золото
N
азот
B
бор
Na
натрий
Ba
барий
Nb
ниобий
Be
бериллий
Ni
никель
Bi
висмут
O
кислород
C
углерод
Os
осмий
Ca
кальций
P
фосфор
Cd
кадмий
Pb
свинец
Cl
хлор
Pd
палладий
Co
кобальт
Pt
платина
Cr
хром
Re
рений
Cs
цезий
Rh
родий
Cu
медь
Ru
рутений
F
фтор
S
сера
Fe
железо
Sb
сурьма
Ga
галлий
Se
селен
Ge
германий
Si
кремний
H
водород
Sn
олово
He
гелий
Ta
тантал
Hg
ртуть
Te
теллур
I
йод
Ti
титан
In
индий
Tl
таллий
Ir
иридий
V
ванадий
K
калий
W
вольфрам
Li
литий
Zn
цинк
Химические формулы
Химическая формула
Название (описание)
СН4
метан

белгілі бір уақыт кезеңінде және белгілі бір жағдайларда орташаландыруды ескере отырып, ең үздік қолжетімді техникалар бойынша қорытындыда сипатталған бір немесе бірнеше ең үздік қолжетімді техниканы қолдана отырып, объектіні пайдаланудың қалыпты жағдайларында қол жеткізуге болатын эмиссия көлемінің бір бірлігіне (мг/Дм3, мг/дм3) және (немесе) электр және (немесе) жылу энергиясын тұтыну мөлшеріне шаққандағы маркерлік ластағыш заттардың шекті саны (массасы), уақыт бірлігіне немесе өндірілетін өнімнің (тауардың), орындалатын жұмыстың, көрсетілетін қызметтің бір бірлігіне есептегендегі өзге де ресурстар түрінде көрсетілген ең үздік қолжетімді техникаларды қолдануға байланысты эмиссия деңгейлері;
тиімділік
-
мүмкін болатын ең төменгі шығындармен қандай да бір нақты нәтижелерге қол жеткізу немесе ресурстардың берілген көлемінен мүмкін болатын ең жоғары өнім көлемін алу;
шығарылатын газ
-
процесс немесе пайдалану нәтижесінде пайда болатын газға/ауаға арналған жалпы термин (пайдаланылған газдарды, түтін газдарын қараңыз);
экструдер
-
илемді материалдарды кескіндейтін құралда (экструзиялық бастиек) қыспақтау (экструзиялау) арқылы форма бере отырып қалыптауға арналған машина;
экстракция
-
ерітіндіден немесе құрғақ қоспадан затты бастапқы қоспамен іс жүзінде араласпайтын еріткіштің (экстрагенттің) көмегімен алу;
энергетикалық тиімділік (бұдан әрі – энергия тиімділігі)
-
көрсетілген қызметтер, жұмыстар, шығарылған өнім (тауарлар) немесе өндірілген энергетикалық ресурстар көлемінің осыған жұмсалған бастапқы энергетикалық ресурстарға сандық қатынасы.
Аббревиатуралар және олардың толық жазылуы
Аббревиатура
Мағынасы
АҚ
-
акционерлік қоғам
МТБЭ
-
метил-трет-бутилді эфир
ПП
-
полипропилен
ДМДС
-
диметилдисульфид
АЖРР
-
араластыра отырып үзіліссіз жұмыс істейтін резервуарлық реакторлар
БАР
бітеуіші бар ағысты реакторлар
АМЖ
-
автоматтандырылған мониторинг жүйесі
АТПБЖ
-
автоматтандырылған технологиялық процесті басқару жүйесі
ЕҚТ
-
ең үздік қолжетімді техникалар
ҚР СЖРА ҰСБ
-
ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы
ЕО
-
Еуропа одағы
КТА
-
кешенді технологиялық аудит
КЭР
-
кешенді экологиялық рұқсат
ҚР
-
Қазақстан Республикасы
ОЭР
-
отын-энергетикалық ресурстар
ӨЭБ
-
өндірістік экологиялық бақылау
ПӘК
-
пайдалы әсер коэффициенті
ШРК
-
шекті рұқсат етілген концентрация
ЭМЖ
-
экологиялық менеджмент жүйесі
ЭнМЖ
-
энергетикалық менеджмент жүйесі
ЭЫДҰ
-
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы
ИИФ
-
изобутан-изобутиленді фракция
БИФ
-
бутан-изобутиленді фракция
ББФ
-
бутан-бутиленді фракция
ППФ
-
пропан-пропиленді фракция
ТЭА
-
триэтилалюминий
ПҚҚ
-
пропиленді қойылту қондырғысы
ПӨҚ
-
полипропилен өндіру қондырғысы
ПТҚ
-
полипропиленді түйіршіктеу қондырғысы
БСК
-
бутадиен-стирольды каучук
ҰОҚ
-
ұшпа органикалық қосылыстар
ПАК
-
полиароматты көмірсутектер
ОМТ
-
органоминералды толтырғыш
Химиялық элементтер
Символ
Атауы
Символ
Атауы
Ag
күміс
Mg
магний
Al
алюминий
Mn
марганец
As
күшән
Mo
молибден
Au
алтын
N
азот
B
бор
Na
натрий
Ba
барий
Nb
ниобий
Be
бериллий
Ni
никель
Bi
висмут
O
оттек
C
көміртек
Os
осмий
Ca
кальций
P
фосфор
Cd
кадмий
Pb
қорғасын
Cl
хлор
Pd
палладий
Co
кобальт
Pt
платина
Cr
хром
Re
рений
Cs
цезий
Rh
родий
Cu
мыс
Ru
рутений
F
фтор
S
күкірт
Fe
темір
Sb
сүрме
Ga
галлий
Se
селен
Ge
германий
Si
кремний
H
сутек
Sn
қалайы
He
гелий
Ta
тантал
Hg
сынап
Te
теллур
I
йод
Ti
титан
In
индий
Tl
таллий
Ir
иридий
V
ванадий
K
калий
W
вольфрам
Li
литий
Zn
мырыш
Химиялық формулалар
Химиялық формула
Атауы (сипаттамасы)
СН4
метан

СН3—O—C(СН3)3
метил-трет-бутиловый эфир (МТБЭ)
С3Н6,СН2 = СН - СН3
пропилен
[-CH2-CH(CH3)-]n
полипропилен (ПП)
CH3SCH3
диметилдисульфид
C15H16O2
бисфенол А
С16Н33N(CH3)2
алкил (С10-16) диметиламин
C2H5OH
этанол
C6H5NH2
фениламин ( анили́н,аминобензол) (аэрозоль)
C13H14N2
4,4’-диаминодифенилметан
C10H18O4
1,4-бутандиол диглицидиловый эфир
C12H23NH2
алкил C12-18 амины (по аминам)
C12H14O4
фталевобутиловый эфир
C3H6O, CH3-C(=O)-CH3
ацетон
HCl
соляная кислота
NaOH
гидроокисид натрия
H2SO4
серная кислота
NaCl
хлорид натрия
Единицы измерения
Символ единицы измерения Название единицы измерения Наименование измерения (символ измерения) Преобразование и комментарии
бар
бар
давление (Д)
1.013 бар = 100 кПа = 1 атм.
°C
градус Цельсия
температура (T)
разница температур (РT)
г
грамм
вес
ч
час
время
K
Кельвин
температура (T) разница температур (AT)
0 °C = 273.15 K
кг
килограмм
вес
кДж
килоджоуль
энергия
кПа
килопаскаль
давление
кВт ч
киловатт-час
энергия
1 кВт ч = 3 600 кДж
л
литр
объем
м
метр
длина
м2
квадратный метр
площадь
м3
кубический метр
объем
мг
миллиграмм
вес
1 мг = 10 -3 г
мм
миллиметр
1 мм = 10 -3 м
МВт
мегаватт тепловой мощности
тепловая мощность теплоэнергия
Нм3
нормальный кубический метр
объем
при 101.325 кПа, 273.15 K
Па
паскаль
1 Па = 1 Н/м2
част/млрд. (ppb)
частей на миллиард
состав смесей
1 част/млрд = 10-9
част/млн (ppm)
частей на миллион
состав смесей
1 част/млн = 10-6
об/мин
число оборотов в минуту
скорость вращения, частота
т
метрическая тонна
вес
1 т= 1 000 кг или 10г
т/сут
тонн в сутки
массовый расход
расход материала
т/год
тонн в год
массовый расход
расход материала
т.у.т.
тонн условного топлива
единица учета органического топлива
1 т.у.т. = Qут = Qнт × K
об%
процентное соотношение по объему
состав смесей
кг-%
процентное соотношение по весу
состав смесей
Вт
ватт
мощность
1 Вт = 1 Дж/с
В
вольт
напряжение
1 В = 1 Вт/1 А (А - Ампер, сила тока
Предисловие
Краткое описание содержания справочника по наилучшим доступным техникам: взаимосвязь с международными аналогами
Справочник по НДТ "Производство основных органических химических веществ и полимеров" (далее – справочник по НДТ) разработан в целях реализации Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Экологический кодекс РК) [1].
Разработка справочника по НДТ проводилась в соответствии с Правилами разработки, применения, мониторинга и пересмотра справочников по наилучшим доступным техникам, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2021 года № 775 (далее – Правила) [2].
Структура настоящего справочника по НДТ соответствует положениям Правил, содержащим цели, основные принципы, порядок разработки, область применения НДТ. Справочник по НДТ содержит описание применяемых технологических процессов, оборудования, технических способов, методов, в том числе позволяющих снизить эмиссии в окружающую среду, водопотребление, повысить энергоэффективность, обеспечить экономию ресурсов на предприятиях, относящихся к областям применения НДТ. Из числа описанных технологических процессов, технических способов, методов выделены решения, отнесенные к НДТ, установлены технологические показатели, связанные с применением НДТ.
При разработке справочника по НДТ учтен международный опыт в данной сфере, в том числе использовались аналогичные и сопоставимые справочники, официально применяемые в государствах, являющихся членами ОЭСР, ЕС, в Российской Федерации с учетом специфики сложившейся структуры экономики и необходимости обоснованной адаптации к климатическим, а также экологическим условиям Республики Казахстан, обуславливающие техническую и экономическую доступность НДТ в конкретных областях их применения:

СН3—O—C(СН3)3
метил-трет-бутилді эфир (МТБЭ)
С3Н6,СН2 = СН - СН3
пропилен
[-CH2-CH(CH3)-]n
полипропилен (ПП)
CH3SCH3
диметилдисульфид
C15H16O2
бисфенол А
С16Н33N(CH3)2
алкил (С10-16) диметиламин
C2H5OH
этанол
C6H5NH2
фениламин (анили́н, аминобензол) (аэрозоль)
C13H14N2
4,4’-диаминодифенилметан
C10H18O4
1,4-бутандиол диглицидилді эфир
C12H23NH2
алкил C12-18 аминдер (аминдер бойынша)
C12H14O4
фталь-бутилді эфир
C3H6O, CH3-C(=O)-CH3
ацетон
HCl
тұз қышқылы
NaOH
натрий гидрооксиді
H2SO4
күкірт қышқылы
NaCl
натрий хлориді
Өлшем бірліктері
Өлшем бірлігінің таңбасы
Өлшем бірлігінің атауы
Өлшем атауы (өлшем таңбасы)
Түрлендіру және түсініктемелер
бар
бар
қысым (Д)
1.013 бар = 100 кПа = 1 атм.
°C
Цельсий градусы
температура (T)
температура айырмашылығы (РT)
г
грамм
салмақ
ч
сағат
уақыт
K
Кельвин
температура (T) температура айырмашылығы (AT)
0 °C = 273.15 K
кг
килограмм
салмақ
кДж
килоджоуль
энергия
кПа
килопаскаль
қысым
кВт с
киловатт-сағат
энергия
1 кВт с = 3 600 кДж
л
литр
көлем
м
метр
ұзындық
м2
шаршы метр
аудан
м3
текше метр
көлем
мг
миллиграмм
салмақ
1 мг = 10 -3 г
мм
миллиметр
1 мм = 10 -3 м
МВт
жылулық қуат мегаваты
жылулық қуат
жылу энергиясы
Нм3
қалыпты текше метр
көлем
101.325 кПа кезінде, 273.15 K
Па
паскаль
1 Па = 1 Н/м2
бөлік/млрд. (ppb)
миллиардқа шаққан бөліктер
қоспалардың құрамы
1 бөлік/млрд = 10-9
бөлік/млн (ppm)
миллионға шаққан бөліктер
қоспалардың құрамы
1 бөлік/млн = 10-6
айн/мин
минутына айналу саны
айналу жылдамдығы, жиілігі
т
метрикалық тонна
салмақ
1 т= 1 000 кг немесе 10г
т/тәулік
тәулігіне тоннамен
массалық шығын
материал шығыны
т/жыл
жылына тоннамен
массалық шығын
материал шығыны
т.ш.о.
бір тонна шартты отын
органикалық отынды есепке алу бірлігі
1 т.ш.о. = Qут = Qнт × K
Көлем %
көлемі бойынша пайыздық арақатынасы
қоспалардың құрамы
кг-%
салмақ бойынша пайыздық арақатынасы
қоспалардың құрамы
Вт
ватт
қуатттылық
1 Вт = 1 Дж/с
В
вольт
кернеу
1 В = 1 Вт/1 А (А - Ампер, тоқ күші
Алғысөз
Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалық мазмұнының қысқаша сипаттамасы: халықаралық аналогтармен өзара байланысы
Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша "Негізгі органикалық химиялық заттар және полимер өндірісі" анықтамалығы (бұдан әрі – ЕҚТ бойынша анықтамалық) Қазақстан Республикасының Экология кодексін (бұдан әрі – Кодекс) іске асыру мақсатында әзірленді [].
ЕҚТ бойынша анықтамалық Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 28 қазандағы № 775 қаулысымен бекітілген Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалықтарды әзірлеу, қолдану, мониторингтеу және қайта қарау қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес әзірленді [].
Осы ЕҚТ бойынша анықтамалықтың құрылымы ЕҚТ мақсаттары, негізгі қағидаттары, әзірлеу тәртібі, қолданылу саласы қамтылған Қағидалардың ережелеріне сәйкес келеді. ЕҚТ бойынша анықтамалықта қолданылатын технологиялық процестердің, жабдықтардың, техникалық тәсілдердің, оның ішінде қоршаған ортаға эмиссияларды, су тұтынуды азайтуға, энергиялық тиімділікті арттыруға, ЕҚТ қолданылатын салаларға жататын кәсіпорындарда ресурстарды үнемдеуді қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін әдістердің сипаттамасы қамтылған. Сипатталған технологиялық процестердің, техникалық тәсілдердің, әдістердің ішінен ЕҚТ-ға жататын шешімдер бөліп көрсетілді, ЕҚТ-ны қолдануға байланысты технологиялық көрсеткіштер белгіленді.
ЕҚТ бойынша анықтамалықты әзірлеу кезінде осы саладағы халықаралық тәжірибе ескерілді, оның ішінде Қазақстан Республикасының қалыптасқан экономикасының құрылымының ерекшелігін және климаттық, сондай-ақ экологиялық жағдайларына негізді түрде бейімдеу қажеттілігін ескере отырып, Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымына, Еуропалық Одаққа мүше мемлекеттерде, Ресей Федерациясында ресми түрде қолданылатын мынадай ұқсас және салыстырмалы анықтамалықтар пайдаланылды:

1. Reference Document for the Production of Large Volume Organic Chemicals, 2017. Справочный документ по наилучшим доступным технологиям "Производство органических химикатов в больших объемах" [3];
2. Reference Document on Best Available Techniques in the Production of Polymers, 2007. Справочный документ по наилучшим доступным технологиям "Производство полимеров" [4];
3. Best Available Techniques (BAT) Reference Document for the Refining of Mineral Oil and Gas, 2015. Справочный документ по наилучшим доступным технологиям "Переработка нефти и газа" [5];
4. ИТС18-2019 "Производство основных органических химических веществ", Москва, Бюро НДТ, 2019 [6];
5. ИТС 32-2017 "Производство полимеров, в том числе биоразлагаемых", Москва, Бюро НДТ, 2017[7];
6. Reference Document on Best Available Techniques for Energy Efficiency, 2009. Справочный документ по наилучшим доступным технологиям обеспечения энергоэффективности. – М.: Эколайн, 2012 г. [8];
7. Наилучшие доступные технологии. Предотвращение и контроль промышленного загрязнения. Этап 4: Руководство по определению НДТ и установлению уровней экологической эффективности для выполнения условий получения экологических разрешений на основе НДТ/Управление по окружающей среде, здоровью и безопасности Дирекции по окружающей среде ОЭСР. Перевод с английского. Москва, 2020 [9].
Технологические показатели, связанные с применением одной или нескольких в совокупности НДТ, для технологических процессов определены технической рабочей группой по разработке справочника по НДТ (далее – ТРГ).
Текущее состояние эмиссий в атмосферу от промышленных предприятий отрасли по производству органических веществ составляет 2 261,169 т/год.
Модернизация производственных мощностей с применением современных и эффективных техник способствует ресурсосбережению и оздоровлению окружающей среды до соответствующих уровней, отвечающих эмиссиям стран ОЭСР.
Информация о сборе данных
Для разработки справочника по НДТ информация об уровнях выбросов, сбросах, образовании отходов, технологических процессах, оборудовании, технических способах, методах, применяемых при производстве органических веществ в Республике Казахстан, собрана в процессе проведения комплексного технологического аудита, правила проведения которого включены в Правила.
Взаимосвязь с другими справочниками по НДТ
Справочник по НДТ является одним из серии разрабатываемых в соответствии с требованием Экологического кодекса Республики Казахстан справочников по НДТ.
Справочник по НДТ имеет связь с:
№ п/п Наименование справочника по НДТ Связанные процессы
1 2 3
1
Энергетическая эффективность при осуществлении хозяйственной и (или) иной деятельности
Энергетическая эффективность
2
Мониторинг эмиссий загрязняющих веществ в атмосферный воздух и водные объекты
Мониторинг эмиссий
3
Очистка сточных вод централизованных систем водоотведения населенных пунктов
Процессы очистки сточных вод
4
Переработка нефти и газа
Сырьевые материалы
Область применения
В соответствии с Приложением 3 Экологического кодекса Республики Казахстан настоящий справочник по НДТ распространяется на следующие виды деятельности:
производство основных органических химических веществ;
производство полимеров.
Справочник по НДТ распространяется на виды деятельности и технологические процессы при производстве:
кислородсодержащих органических соединений, в том числе простых эфиров;
производство низших олефиновых и диеновых углеводородов, в частности пропилена;
основных пластмассовых материалов (полимеры, синтетические волокна).

1. Reference Document for the Production of Large Volume Organic Chemicals, 2017. "Органикалық химиялық заттарды үлкен көлемде өндіру" ең үздік қолжетімді технологиялар бойынша құжат [];
2. Reference Document on Best Available Techniques in the Production of Polymers, 2007. "Полимер өндірісі" ең үздік қолжетімді технологиялар бойынша құжат [];
3. Best Available Techniques (BAT) Reference Document for the Refining of Mineral Oil and Gas, 2015. "Мұнай және газ өңдеу" ең үздік қолжетімді технологиялар бойынша құжат [];
4. ИТС18— 2019 "Негізгі органикалық химиялық заттар өндірісі", Москва, ЕҚТ бюросы, 2019 [];
5. ИТС 32—2017 "Полимер, оның ішінде биологиялық ыдырайтын полимер өндірісі", Москва, ЕҚТ бюросы, 2017 [];
6. Reference Document on Best Available Techniques for Energy Efficiency, 2009. Энергия тиімділігін қамтамасыз етудің ең үздік қолжетімді технологиялары бойынша анықтамалық құжат. – М.: Эколайн, 2012 ж. [];
7. Ең үздік қолжетімді технологиялар. Өнеркәсіптік ластанудың алдын алу және бақылау. 4-кезең: ЕҚТ-ны анықтау және ЕҚТ негізінде экологиялық рұқсат алу шарттарын орындау үшін экологиялық тиімділік деңгейлерін белгілеу бойынша нұсқаулық/ЭЫДҰ Қоршаған ортаны қорғау дирекциясының қоршаған орта, денсаулық және қауіпсіздік жөніндегі басқармасы. Ағылшын тілінен аударылған. Москва, 2020 [].
Технологиялық процестер үшін бір немесе бірнеше ЕҚТ-ның жиынтығын қолдануға байланысты технологиялық көрсеткіштерді ЕҚТ бойынша анықтамалықты әзірлеу жөніндегі техникалық жұмыс тобы (бұдан әрі – ТЖТ) айқындады.
Органикалық заттар өндірісі бойынша саланың өнеркәсіптік кәсіпорындарынан атмосфераға шығарылатын эмиссиялардың ағымдағы жай- күйі жылына 2 261,169 т құрайды.
Заманауи және тиімді техниканы қолдана отырып, өндірістік қуаттарды жаңғырту Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (ЭЫДҰ) елдерінің эмиссияларына сай келетін тиісті деңгейлерге дейін ресурс үнемдеуге және қоршаған ортаны сауықтыруға ықпал етеді.
Деректерді жинау туралы ақпарат
ЕҚТ бойынша анықтамалықты әзірлеу үшін Қазақстан Республикасында органикалық заттарды өндіру кезінде қолданылатын шығарындылар, төгінділер, қалдықтардың түзілуі, технологиялық процестер, жабдықтар, техникалық тәсілдер, әдістер туралы ақпарат кешенді технологиялық аудит жүргізу процесінде жиналды, оны жүргізу қағидалары Қағидаларға енгізілген.
Басқа ЕҚТ бойынша анықтамалықтармен өзара байланысы
ЕҚТ бойынша анықтамалық Қазақстан Республикасы Экология кодексінің талаптарына сәйкес әзірленетін ЕҚТ бойынша анықтамалықтар сериясының бірі болып табылады.
ЕҚТ бойынша анықтамалық төмендегілермен байланысты болады:
Р/с
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың атауы
Өзара байланысты процестер
1
2
3
1
Шаруашылық және (немесе) өзге де қызметті жүзеге асыру кезіндегі энергиялық тиімділік
Энергия тиімділігі
2
Атмосфералық ауаға және су объектілеріне шығарылатын ластағыш заттардың эмиссияларына мониторинг жүргізу
Эмиссиялар мониторингі
3
Елді мекендердің орталықтандырылған су тарту жүйелерінің сарқынды суларын тазарту
Сарқынды суларды тазарту процестері
4
Мұнай және газ өңдеу
Шикізат материалдары
Қолданылу саласы
Осы ЕҚТ бойынша анықтамалық Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 3-қосымшасына сәйкес мынадай қызмет түрлеріне қолданылады:
негізгі органикалық химиялық заттар өндірісі;
полимер өндірісі.
ЕҚТ бойынша анықтамалық:
құрамында оттек бар көмірсутектерді, оның ішінде қарапайым эфирлерді;
төменгі олефинді және диенді көмірсутектерді, оның ішінде пропиленді;
негізгі пластмасса материалдарды (полимерлер, синтетикалық талшықтар) өндіру кезіндегі қызмет түрлері мен технологиялық процестерге қолданылады.

В соответствии с подпунктом 2 пункта 12 Правил справочник по НДТ распространяется на следующий перечень основных и дополнительных технологических процессов:
подготовка сырья;
производственные процессы;
методы предотвращения и сокращения эмиссий и образования отходов.
Область применения справочника по НДТ, а также технологические процессы, оборудование, технические способы и методы в качестве НДТ для области применения справочника по НДТ определены ТРГ.
В настоящем документе описывается производство органических веществ, отобранных в соответствии с объемом производства и потенциальным воздействием их производства на окружающую среду, а также доступностью данных, рассматриваются экологически значимые производственные процессы и операции, наряду с преимущественной инфраструктурой, имеющейся на типичном объекте.
Справочник по НДТ не распространяется на:
дальнейшую переработку полимеров с получением конечных продуктов. Технологические процессы, как производство волокон или компаундирование, включаются, если технически связаны с производством полимера и выполняются на том же участке и при влиянии установки на окружающую среду;
сжигание топлива не в технологической печи/нагревателе или термическом/каталитическом окислителе, сжигание отходов;
производство органических веществ, основу которых составляют процессы переработки нефтяных фракций (подготовка и перегонка нефти, каталитический риформинг, каталитический крекинг, гидроочистка и иные процессы), вошедшие в справочник по НДТ "Переработка нефти и газа";
вспомогательные процессы, необходимые для бесперебойной эксплуатации производства, а также на внештатные режимы эксплуатации, связанные с планово-предупредительными и ремонтными работами;
вопросы, касающиеся обеспечения промышленной безопасности или охраны труда.
Аспекты управления отходами на производстве в справочнике по НДТ рассматриваются только в отношении отходов, образующихся в ходе основного технологического процесса. Система управления отходами вспомогательных технологических процессов рассматривается в соответствующих справочниках по НДТ.
Принципы применения
Статус документа
Справочник по НДТ предназначен для информирования операторов объекта/объектов, уполномоченных государственных органов и общественности о НДТ и любых перспективных техниках, относящихся к области применения справочника по НДТ с целью стимулирования перехода операторов объекта/объектов на принципы "зеленой" экономики и НДТ.
Определение НДТ осуществляется для отраслей (областей применения НДТ) на основе ряда принятых международных критериев:
применение малоотходных технологических процессов;
высокая ресурсная и энергетическая эффективность производства;
рациональное использование воды, создание водооборотных циклов;
предотвращение загрязнения, отказ от использования (или минимизация применения) особо опасных веществ;
организация повторного использования веществ и энергии (там, где это возможно);
экономическая целесообразность (с учетом инвестиционных циклов, характерных для отраслей применения НДТ).
Положения, обязательные к применению
Положения раздела "6. Заключение, содержащее выводы по наилучшим доступным техникам" справочника по НДТ являются обязательными к применению при разработке заключений по НДТ.
Необходимость применения одного или совокупности нескольких положений заключения по НДТ определяется операторами объектов самостоятельно, исходя из целей управления экологическими аспектами на предприятии при условии соблюдения технологических показателей. Количество и перечень НДТ, приведенных в настоящем справочнике по НДТ, не является обязательным к внедрению.
На основании заключения по НДТ операторами объектов разрабатывается программа повышения экологической эффективности, направленная на достижение уровня технологических показателей, утвержденных в заключениях по НДТ.
Рекомендательные положения
Рекомендательные положения имеют описательный характер и рекомендованы к анализу процесса установления технологических показателей, связанных с применением НДТ, и к анализу при пересмотре справочника по НДТ.

Қағидалардың 12-тармағының 2-тармақшасына сәйкес ЕҚТ бойынша анықтамалық негізгі және қосымша технологиялық процестердің мынадай тізбесіне қолданылады:
шикізатты дайындау;
өндірістік процестер;
эмиссиялар мен қалдықтардың пайда болуын болдырмау және азайту әдістері.
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласын, сондай-ақ ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласы үшін ЕҚТ дәрежесіндегі технологиялық процестерді, жабдықтарды, техникалық тәсілдер мен әдістерді ТЖТ айқындады.
Осы құжатта өндірістің көлеміне және оларды өндірудің қоршаған ортаға ықтимал әсеріне, сондай-ақ деректердің қолжетімділігіне сәйкес іріктелген органикалық заттар өндірісі сипатталады, экологиялық маңызды өндірістік процестер мен операциялар типтік объектідегі басымды инфрақұрылыммен бірге қарастырылады.
ЕҚТ бойынша анықтамалық:
соңғы өнімдерді алу арқылы полимерлерді одан әрі өңдеуге қолданылмайды. Талшық өндірісі немесе сығымдау сияқты технологиялық процестер егер полимер өндірісімен техникалық байланысты болса және дәл сол учаскеде орындалса және қондырғының қоршаған ортаға әсері кезінде қосылады;
отынды технологиялық емес пеште/жылытқышта немесе термиялық/каталитикалық тотықтырғышта жағуға, қалдықтарды жағуға;
"Мұнай және газ өңдеу" ЕҚТ бойынша анықтамалығына кірген мұнай фракцияларын өңдеу процестері негіз болатын органикалық заттарды өндіруге (мұнайды дайындау және айдау, каталитикалық риформинг, каталитикалық крекинг, гидротазарту және өзге де процесстер);
өндірісті үздіксіз пайдалану үшін, сондай-ақ жоспарлы-алдын алу және жөндеу жұмыстарымен байланысты штаттан тыс пайдалану режимдеріне қажетті қосалқы процестерге;
өнеркәсіптік қауіпсіздікті немесе еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге қатысты мәселелерге қолданылмайды.
Өндірістегі қалдықтарды басқару аспектілері осы ЕҚТ бойынша анықтамалықта негізгі технологиялық процесс барысында пайда болатын қалдықтарға қатысты ғана қаралады. Қосалқы технологиялық процестердің қалдықтарын басқару жүйесі тиісті ЕҚТ бойынша анықтамалықтарда қаралады.
Қолданылу қағидаттары
Құжат мәртебесі
ЕҚТ бойынша анықтамалық объект/объектілердің операторларына, уәкілетті мемлекеттік органдарға және жұртшылыққа объект/объектілердің операторларын "жасыл" экономика және ең үздік қолжетімді техника қағидаттарына көшуге ынталандыру мақсатында ЕҚТ бойынша анықтамалық қолданылатын салаға жататын ең үздік қолжетімді техникалар мен кез келген перспективалы техникалар туралы ақпарат беруге арналған.
ЕҚТ-ны айқындау бірқатар халықаралық қабылданған өлшемдер негізінде төмендегі салалар (ЕҚТ қолданылатын салалар) үшін жүзеге асырылады:
аз қалдықты технологиялық процестерді қолдану;
өндірістің жоғары ресурстық және энергиялық тиімділігі;
суды ұтымды пайдалану, су айналымы циклдерін құру;
ластануды болдырмау, аса қауіпті заттарды пайдаланудан бас тарту (немесе пайдалануды барынша азайту);
заттар мен энергияны қайта пайдалануды ұйымдастыру (мүмкін болған жерлерде);
(ЕҚТ қолданылатын салаларға тән инвестициялық циклдар ескерілетін) экономикалық нысаналылық.
Қолданылуы міндетті ережелер
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың "6. Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша тұжырымдар қамтылған қорытынды" деп аталатын бөлімінің ережелері ЕҚТ бойынша қорытындыларды әзірлеген кезде міндетті түрде қолданылуы тиіс.
ЕҚТ бойынша қорытындының бір немесе бірнеше ережелерінің жиынтығын қолдану қажеттілігін объект операторлары технологиялық көрсеткіштер сақталған жағдайда кәсіпорындағы экологиялық аспектілерді басқару мақсаттарына сүйене отырып өз бетінше айқындайды. Осы ЕҚТ бойынша анықтамалықта берілген ЕҚТ саны мен тізбесі ендіруге міндетті болып табылмайды.
Объектілердің операторлары ең үздік қолжетімді техникалар бойынша қорытынды негізінде ең үздік қолжетімді техникалар бойынша қорытындыларда бекітілген технологиялық көрсеткіштер деңгейіне қол жеткізуге бағытталған экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасын әзірлейді.
Ұсынымдық ережелер
Ұсынылатын ережелер сипаттамалық сипатта және ЕҚТ қолдануға байланысты технологиялық көрсеткіштерді белгілеу процесін талдауға және ЕҚТ бойынша анықтамалықты қайта қарау кезінде талдауға ұсынылады.

Раздел 1: представлена общая информация о производстве органических веществ, о структуре отрасли, используемых промышленных процессах и технологиях.
Раздел 2: описана методология отнесения к НДТ, подходы идентификации НДТ, экономическая составляющая.
Раздел 3: даны основные этапы производства органических веществ, представлены данные и информация об экологических характеристиках установок по производству органических веществ по текущим выбросам, потребления и характера сырья, потребления воды, использования энергии и образования отходов.
Раздел 4: описаны техники, применяемые при осуществлении технологических процессов для снижения их негативного воздействия на окружающую среду и не требующие реконструкции объекта, оказывающего негативное воздействие на окружающую среду.
Раздел 5: представлено описание существующих техник, которые предлагаются для рассмотрения в целях определения НДТ.
Раздел 7: дана информация о новых и перспективных техниках.
Раздел 8: приведены заключительные положения и рекомендации для будущей работы в рамках пересмотра справочника по НДТ.
Раздел 9: библиография.
1. Общая информация
Химическая промышленность – отрасль промышленности, включающая производство продукции из углеводородного сырья путем его химической переработки.
Особенность современной химической промышленности – ориентация наукоемких производств (фармацевтического, полимерных материалов, реагентов и др.) и продукции парфюмерно-косметической, бытовой химии и т.д. для обеспечения повседневных нужд человека и его здоровья.
1.1. Структура отрасли по производству основных органических химических веществ и полимеров, технико-экономические показатели
Основной органический синтез – промышленное многотоннажное производство органических веществ на основе углеводородсодержащего сырья из природных ископаемых и из возобновляемых источников.
По своей химической природе продукты основного органического синтеза – это углеводороды, бензол и его гомологи, их галогенпроизводные, спирты и фенолы, оксиды олефинов, альдегиды и кетоны, карбоновые кислоты и их производные, нитросоединения, амины, нитрилы.
По своему назначению это промежуточные вещества для синтеза других товарных продуктов, мономеров для производства полимеров, экстрагентов, пластификаторов, поверхностно-активных веществ, растворителей, пестицидов, синтетического топлива, присадок. [6].
Полимеры – это неорганические и органические, аморфные и кристаллические вещества, состоящие из повторяющихся "мономерных звеньев", соединенных в длинные макромолекулы молекулярной массой от нескольких тысяч до нескольких миллионов химическими или координационными связями. Полимеры образуются из мономеров в результате реакций полимеризации или поликонденсации. Мономеры, принадлежащие в основном к группе органических веществ массового производства, преимущественно получают из нефтехимического сырья (сырой нефти или газа), при производстве фторполимеров (фторопластов и фторкаучуков) используют винилиденфторид, трифторхлорэтилен, тетрафторэтилен, гексафторпропилен, этилен. Исключение составляют целлюлозные материалы, производимые из волокон хлопка или шерсти, либо биоразлагаемые продукты, являющиеся результатом переработки возобновляемого сырья [7].

1-бөлім: органикалық заттардың өндірісі, саланың құрылымы, қолданылатын өндірістік процестер мен технологиялар туралы жалпы ақпарат берілген.
2-бөлім: ЕҚТ-ға жатқызу әдіснамасы, ЕҚТ-ны сәйкестендіру тәсілдері, экономикалық құраушылар сипатталған.
3-бөлім: органикалық заттар өндірісінің негізгі кезеңдері сипатталған, органикалық заттарды өндіру бойынша қондырғылардың экологиялық сипаттамалары туралы мәліметтер мен ақпараттар ағымдағы шығарындылар, шикізатты тұтыну және сипаты, суды тұтыну, энергияны пайдалану және қалдықтардың жиналуы берілген.
4-бөлім: технологиялық процестерді жүзеге асыру кезінде олардың қоршаған ортаға теріс әсерін төмендету үшін қолданылатын және қоршаған ортаға теріс әсер ететін объектіні қайта жаңартуды талап етпейтін әдістер сипатталған.
5-бөлім: ЕҚТ-ны анықтау мақсатында қарастыру үшін ұсынылатын қолданыстағы техникалардың сипаттамасы берілген.
7-бөлім: жаңа және перспективалық техникалар туралы ақпарат ұсынылған.
8-бөлім: ЕҚТ бойынша анықтамалықты қайта қарау шеңберіндегі болашақ жұмысқа арналған қорытынды ережелер мен ұсынымдар берілген.
9-бөлім: библиография.
1. Жалпы ақпарат
Химия өнеркәсібі – көмірсутек шикізатынан химиялық өңдеу жолымен өнім өндіруді қамтитын өнеркәсіп саласы.
Қазіргі химия өнеркәсібінің ерекшелігі – өндірістерді (фармацевтикалық, полимерлік материалдар, реагенттер және т.б.) және парфюмерлік-косметикалық, тұрмыстық химия өнімдерін және т.б. адамның күнделікті қажеттіліктері мен денсаулығын қамтамасыз етуге бағыттау.
1.1. Негізгі органикалық химиялық заттар және полимер өндірісі саласының құрылымы, техникалық-экономикалық көрсеткіштері
Негізгі органикалық синтез – табиғи қазбалардан және жаңартылатын көздерден алынатын құрамында көмірсутек бар шикізат негізінде органикалық заттарды көп тоннамен өнеркәсіптік өндіру.
Химиялық сипаты бойынша негізгі органикалық синтез өнімдеріне – көмірсутектер, бензол және оның гомологтары, олардың галогенделген туындылары, спирт және фенолдар, олефин тотықтары, альдегидтер мен кетондар, карбонды қышқылдар және олардың туындылары, нитрлі қоспалар, аминдер, нитрилдер жатады.
Қолданылуы бойынша бұл – полимерлерді, экстрагенттерді, пластификаторларды, беттік-белсенді заттарды, еріткіштерді, пестицидтерді, синтетикалық отынды, қоспаларды өндіруге арналған басқа тауарлық өнімдерді, мономерлерді синтездеуге арналған аралық зат [6].
Полимерлер – молекулярлық массасы бірнеше мыңнан бастап бірнеше миллионға дейінгі химиялық және координациялық байланыстармен ұзын макромолекулаларға біріктірілген қайталанатын "мономерлер тізбегінен" тұратын бейорганикалық және органикалық, аморфты және кристалды заттар. Полимерлер полимерлеу немесе поликонденсациялау реакциялары нәтижесінде мономерлерден құралады. Негізінен жаппай өндірілетін органикалық заттар тобына жататын мономерлер басымды мұнай-химия шикізатынан (шикі мұнай немесе газ) алынады, фторполимерлерді (фторопласттар және фторкаучуктер) өндірген кезде винилиденфторид, трифторхлорэтилен, тетрафторэтилен, гексафторпропилен, этиленді пайдаланады. Мұнда мақта немесе жүн талшықтарынан өндірілетін целлюлоза материалдары немесе жаңартылатын шикізатты қайта өңдеудің нәтижесі болып табылатын биологиялық ыдырайтын өнімдер ғана қолданылмайды [7].

По итогам 2022 года производство химической продукции в Казахстане увеличилось по сравнению с 2021 годом и достигло более 900 млрд. тенге [10]. Это один из самых высоких показателей за последние годы. На производство органических химических веществ приходится 11,1 %. Остальной объем приходится на продукты нефтехимии (32,9 %), удобрения (12,4 %) и иные (43,6 %).
Доля химической отрасли в общем объеме инвестиций в промышленность составила 3,2 %, в обрабатывающей промышленности ее доля 15 %. В 2022 году в химической отрасли Казахстана было введено 10 проектов общей стоимостью 54,6 млрд. тенге. А, в 2023 году было введено еще 14 проектов на общую сумму 58,1 млрд. тенге. В том числе заводы по производству эмульсионных взрывчатых веществ, растворителей, химических реагентов для металлургической отрасли.
Химическая отрасль занимает вторую строчку в общей сумме импорта после продукции машиностроения.
Наибольшую долю в общем объеме импорта химической отрасли занимают полиэтилен, реагенты диагностические или лабораторные, готовые связующие вещества для производства литейных форм, поливинилхлорид и иные. В ближайшей перспективе в Казахстане планируется увеличение производства полипропилена, запуск производства поливинилхлорида [11].

2022 жылғы қорытынды бойынша Қазақстанда химиялық өнім өндірісі 2021 жылмен салыстырғанда ұлғайтылып, 900 млрд. теңгеге жетті [10]. Бұл соңғы жылдардағы ең жоғары көрсеткіштердің бірі. Органикалық химиялық заттар өндірісі 11,1 % құрайды. Қалған бөлігіне мұнай химиясы өнімдері (32,9 %), тыңайтқыштар (12,4 %) және өзгелері (43,6 %) жатады.
Өнеркәсіпке салынған инвестициялардың жалпы көлемінде химия саласының үлесі 3,2 %-ды, оның өңдеуші өнеркәсіптегі үлесі 15 %-ды құрады. 2022 жылы Қазақстанның химия саласында жалпы құны 54,6 млрд. теңге болатын 10 жоба енгізілді. Ал, 2023 жылы жалпы сомасы 58,1 млрд. теңгеге тағы 14 жоба іске қосылды. Оның ішінде металлургия саласына арналған эмульсиялық жарылғыш заттар, еріткіштер, химиялық реагенттер өндіретін зауыттар бар.
Химия өнеркәсібі жалпы импорт көлемінде машина жасау өнімінен кейін екінші орында тұр.
Полиэтилен, диагностикалық немесе зертханалық реагенттер, құю қалыптарын өндіруге дайын байланыстырушы заттар, поливинилхлорид және өзгелері химия саласының жалпы импортының көлемінде ең көп үлес алады. Таяу болашақта Қазақстанда полипропилен өндірісін ұлғайту, поливинилхлорид өндірісін іске қосу жоспарланып отыр [11].

1.2. Производственные мощности, выпускаемая продукция
К видам химических веществ и продуктов, рассматриваемых в рамках данного справочника по НДТ, производимым в Казахстане, относятся:
вещества химические, органические, основные и прочие;
пластмассы в первичных формах.
К 2017 году произведено 581 791 тонн химических веществ и продуктов. Основные неорганические химические вещества имеют наибольший объем производства и составляют 426 345 тонн (73,2 % от общего объема).

1.2. Өндірістік қуаттар, шығарылатын өнім
ЕҚТ бойынша осы анықтамалық шеңберінде қарастырылатын Қазақстанда өндірілетін химиялық заттар мен өнімдердің түрлеріне:
химиялық, органикалық, негізгі және өзге де заттар;
бастапқы формадағы пластмассалар жатады.
2017 жылға қарай 581 791 тонна химиялық заттар мен өнімдер өндірілді. Ең көп өндірілетіні негізгі бейорганикалық химиялық заттар және 426 345 тоннаны құрайды (жалпы көлемнің 73,2 %).

В период с 2021 – 2022 годы производство химических веществ и продуктов составило порядка 4 млн. тонн, из которых более 70 % составляют неорганические химические вещества и продукты. К производимым органическим веществам относятся этиловый спирт, полимеры стирола, полиуретаны, краски и лаки на основе полимеров..
К примеру, объем производства полимеров стирола прочих в первичных формах составил 1 534 тонн [12].
За последние десять лет в Казахстане расширился ассортимент выпускаемой химической продукции: в стране начали производить полипропилен, косметические средства и многое другое [13].

2021 – 2022 жылдары аралығында химиялық заттар мен өнімдер өндірісі шамамен 4 млн. тоннаны құрады, оның ішінде 70 %-дан астамы бейорганикалық химиялық заттар мен өнімдерден тұрады. Өндірілетін органикалық заттарға этил спирті, стирол полимерлері, полиуретандар, полимер негізіндегі бояулар мен лактар жатады.
Мысалы, бастапқы нысандардағы өзге де стирол полимерлерінің өндіріс көлемі – 1 534 тоннаны құрады [12].
Соңғы он жылда Қазақстанда шығарылатын химиялық өнімдердің ассортименті кеңейді: елде полипропилен, косметика және тағы басқалар өндіріле бастады [13].

16 537
13 091
126,3
Согласно данным БНС АСПР РК, за период январь – декабрь 2020 года объем химического производства вырос рекордно и в стоимостном выражении составил 476,3 млрд. тенге.
За период 2021 года наибольшая доля отраслевого производства приходится на сектор "химикаты для промышленности" – 65,4 %.
Источник: БНС АСПР РК
Рисунок 1.1. Производство в химической отрасли
Ежегодно растет объем инвестиций в химическую промышленность. С 2015 года сумма ежегодных инвестиций выросла в 8,3 раза. В 2021 году в развитие отрасли было вложено 462,6 млрд. тенге.

16 537
13 091
126,3
ҚР СЖРА ҰСБ деректеріне сай 2020 жылғы қаңтар – желтоқсан кезегінде химиялық өндіріс көлемі рекордтық деңгейде өсіп, құндық мәні 476,3 млрд. теңгені құрады.
2021 жыл ішінде "өнеркәсіпке арналған химикаттар" секторы салалық өндірістің ең үлкен үлесін - 65,4 %-ды құрады.
Дереккөз: ҚР СЖРА ҰСБ
1.1-сурет. Химия саласындағы өндіріс
Жыл сайын химия өнеркәсібіне салынатын инвестиция көлемі артып келеді. 2015 жылдан бастап жыл сайынғы инвестициялар сомасы 8,3 есе өсті. 2021 жылы саланы дамытуға 462,6 млрд. теңге салынды.

В период 2015 – 2021 года запущено 65 новых отраслевых производств. Развивается казахстанское производство таких новых видов химической продукции – бензола, параксилола, биоэтанола, композитных коагулянтов.
На основании открытых данных, в региональном разрезе размещение крупных и средних химических предприятий представлено следующим образом [14]:
в Южном Казахстане расположены предприятия по производству средств бытовой химии, лаков и красок, в Алматинской области запущен проект по производству смазочных масел мощностью в 100 тыс. тонн ТОО "Лукойл Лубрикантс Центральная Азия", проект по производству парфюмерно-косметических средств ТОО "Шугыла Шунгит" [15], проект по производству алкидной и полиуретановой смолы ТОО "Eurotech Іndustries LTD";
в Северном Казахстане расположено предприятие по производству МТБЭ и полипропилена – ТОО "Компания "Нефтехим LTD";
в Западном Казахстане расположено предприятие по производству полимеров – ТОО "Kazakhstan Petrochemical Industries Inc.";
в Центральном Казахстане расположены предприятия по производству лаков и красок, средств защиты растений и бытовой химии. В данном регионе республики размещено наибольшее количество химических предприятий в Карагандинской области – ТОО "Максам Казахстан", ТОО "Вертекс- Инициатив", ТОО "Эгофом", ТОО "Alian Paint", TOO "Гербициды", ТОО "Прогресс-Сельхозхим" и другие [16].
1.3. Ресурсы и материалы
Основной органический синтез зародился на базе химической переработки продуктов коксования каменного угля [6]. Кроме углеводородов, СО и синтез-газа, иными сырьевыми составляющими в процессах основного органического синтеза являются водород, кислород, минеральные кислоты (серная, азотная, фосфорная), щелочи, аммиак, оксиды серы и др.
Для производства МТБЭ используются:
1) изобутилен. Изобутилен является основным сырьем для производства МТБЭ. Изобутилен взаимодействует с метанолом в присутствии кислого катализатора для образования МТБЭ;
2) метанол. Метанол реагирует с изобутиленом для получения МТБЭ;
3) катализаторы. Кислые катализаторы, такие, как ионообменные смолы или твердые кислоты (например, серная кислота, фосфорная кислота), используются для ускорения реакции между изобутиленом и метанолом. Катализаторы помогают снизить энергию активации реакции и повысить выход МТБЭ.
Исходным сырьем для получения полимеров [7] являются сырая нефть, попутный и заводской углеводородные газы. Нефть разделяют на фракции (углеводороды определенной молекулярной массы) и далее используют в синтезе необходимых мономеров. Продукцию переработки нефти и газа на газоперерабатывающих заводах (широкую фракцию легких углеводородов) разделяют на индивидуальные углеводороды на газофракционирующих установках и далее их также используют в синтезе необходимых мономеров.
Для производства пропилена используются:

2015 - 2021 жылдары аралығында 65 жаңа салалық өндіріс іске қосылды. Химиялық өнімнің бензол, параксилол, биоэтанол, композиттік коагулянттар сияқты жаңа түрлерінің қазақстандық өндірісі дамып жатыр.
Ашық деректердің негізінде өңірлік тұрғыда ірі және орта химиялық кәсіпорындар төмендегідей орналасқан [14]:
Оңтүстік Қазақстанда тұрмыстық химия, лак және бояу өндіретін кәсіпорындар орналасқан, Алматы облысында қуаттылығы 100 мың тонна "Лукойл Лубрикантс Центральная Азия" ЖШС майлау майларын өндіру жобасы, "Шұғыла Шунгит" ЖШС парфюмерлік-косметикалық құралдарды өндіру жобасы [15], "Eurotech industries LTD" ЖШС алкидті және полиуретанды шайыр өндіру жобасы іске қосылды;
Шығыс Қазақстанда МТБЭ және полипропилен өндіретін кәсіпорын – "Компания Нефетхим LTD" ЖШС орналасқан;
Батыс Қазақстанда полимер өндіретін кәсіпорын – "Kazakhstan Petrochemical Industries Inc." ЖШС орналасқан;
Орталық Қазақстанда лак және бояу, өсімдіктерді қорғау құралдары мен тұрмыстық химия өндіретін кәсіпорындар орналасқан. Республиканың осы өңірінде химиялық кәсіпорындардың ең көп саны Қарағанды облысында орналасқан – "Максам Казахстан" ЖШС, "Вертекс-Инициатив" ЖШС, "Эгофом" ЖШС, "Alian Paint" ЖШС, "Гербициды" ЖШС, "Прогресс-Сельхозхим" ЖШС және басқалары [16].
1.3. Ресурстар мен материалдар
Негізгі органикалық синтез тас көмірді кокстау өнімдерін химиялық өңдеу негізінде пайда болды [6]. Көмірсутекті, СО және синтез-газды қоспағанда, негізгі органикалық синтез процестерінің өзге шикізат құрамдас бөліктері болып сутек, оттек, минералды қышқылдар (күкірт, азот, фосфор), сілтілер, аммиак, күкірт тотығы және басқалары табылады.
МТБЭ өндірісі үшін мыналар пайдаланылады:
1) изобутилен. Изобутилен МТБЭ өндіру үшін негізгі шикізат болып табылады. Изобутилен МТБЭ түзілуі үшін қышқыл катализатордың қатысуымен метанолмен әрекеттеседі;
2) метанол. Метанол МТБЭ алу үшін изобутиленмен әрекеттеседі;
3) катализаторлар. Ион алмастырғыш шайырлар немесе қатты қышқылдар сияқты қышқыл катализаторлар (мысалы, күкірт қышқылы, фосфор қышқылы) изобутилен мен метанол арасындағы реакцияны жылдамдату үшін қолданылады. Катализаторлар реакцияны белсендіру энергиясын азайтуға және МТБЭ өнімін арттыруға көмектеседі.
Шикі мұнай, ілеспе және зауыттық көмірсутек газдары полимер [7] алу үшін бастапқы шикізат болып табылады. Мұнайды фракцияларға (белгілі бір молекулалық салмақтағы көмірсутектер) бөледі және одан әрі қажетті мономерлерді синтездеуге пайдаланады. Газ өңдеу зауытында мұнай мен газдың қайта өңделген өнімі (жеңіл көмірсутектердің ауқымды фракциясы) газ фракциялау қондырғыларында жеке көмірсутектерге бөлінеді және одан әрі оларды қажетті мономерлерді синтездеуге қолданылады.
Пропилен өндірісі үшін мыналар пайдаланылады:

1) пропан. Пропан получают как побочный продукт в процессе переработки нефти и природного газа. Пропан дегидрируется до пропилена в процессе, известном как пропан-дегидрирование, где пропан разлагается на пропилен и водород;
2) этилен. Этилен также производится из нефти и природного газа путем крекинга. В некоторых методах, таких, как метатезис олефинов, этилен используется вместе с бутенами для получения пропилена;
3) бутены. Бутены являются побочным продуктом нефтепереработки и крекинга. Метатезис олефинов включает реакцию этилена с бутенами для получения пропилена;

1) пропан. Пропан мұнай мен табиғи газды өңдеу процесінде жанама өнім ретінде алынады. Пропан пропилен мен сутекке ыдыратылатын пропан-сутексіздендіру деп аталатын процесте пропиленге дейін сутексіздендіріледі;
2) этилен. Этилен сонымен қатар крекинг арқылы мұнай мен табиғи газдан өндіріледі. Олефин метатезисі сияқты кейбір әдістерде этилен бутендермен бірге пропилен алу үшін пайдаланылады;
3) бутендер. Бутендер мұнай өңдеу мен крекингтің жанама өнімі болып табылады. Олефин метатезисі пропилен алу үшін этиленнің бутендермен әрекеттесуін қамтиды;

4) катализаторы. Металлокомплексные катализаторы на основе рутения, молибдена и других металлов используются в процессах метатезиса олефинов и дегидрирования пропана. Катализаторы помогают ускорить реакции, снизить температуру и давление процесса, кроме того повысить выход целевого продукта.
Основным методом получения пластмасс и синтетических каучуков является полимеризация диенов и олефинов (алкенов). Наиболее широко в качестве мономеров в процессе производства используются бутадиен, изопрен, стирол, а-метилстирол, акрилонитрил, хлоропрен, изобутилен, этилен, пропилен и др.

4) катализаторлар. Рутений, молибден және басқа да металдардың негізіндегі металкешенді катализаторлар олефин метатезисі және пропанды сутексіздендіру процестерінде пайдаланылады. Катализаторлар реакцияларды жылдамдатуға, процестің температурасы мен қысымын төмендетуге, оның үстіне мақсатты өнімнің шығымдылығын арттыруға көмектеседі.
Пластмассалар мен синтетикалық каучуктарды алудың негізгі әдісі - диендер мен олефиндерді (алкендерді) полимерлеу. Өндіріс процесінде бутадиен, изопрен, стирол, а-метилстирол, акрилонитрил, хлоропрен, изобутилен, этилен, пропилен және басқалары мономерлер ретінде кеңінен пайдаланылады.

1.4. Энергоэффективность
Для производства органических веществ необходима энергия, включая экзотермические процессы. Спрос на энергию зависит от местной ситуации, интегрирована ли установка в более крупный комплекс, где, требуется пар низкого давления, или нет. Таким образом, необходимо учитывать обмен энергией между различными установками [17].
В современных условиях мировой экономики ключевое значение имеет энергосбережение и повышение энергоэффективности, как наиболее рентабельное направление. Энергоэффективность в производстве основных органических химических веществ и полимеров играет важную роль в современной промышленности и направлена на снижение потребления энергии и оптимизацию процессов производства, что способствует экономии ресурсов и снижению воздействия на окружающую среду.
Химическая промышленность Казахстана остается весьма энергоемкой отраслью в структуре конечного энергопотребления. Согласно данным Государственного энергетического реестра, по итогам анализа заключений энергетических аудитов средний потенциал энергосбережения и повышения энергоэффективности определен на уровне 10 %.
Существует несколько походов достижения энергоэффективности в области органической химии и полимеров. Один из них – внедрение современных технологий и методов производства, которые позволяют сократить энергозатраты. Например, применение катализаторов, ускоряющих химические реакции, снижает требуемые для синтеза веществ температуру и давление, что в свою очередь сокращает энергетические затраты.
Другой подход – использование возобновляемых источников энергии. Промышленные предприятия устанавливают солнечные панели или ветрогенераторы для генерации электричества для использования в процессе производства. Такой подход позволяет снизить зависимость от ископаемых видов топлива и снизить эмиссии в окружающую среду.
Эффективное использование материалов играет ключевую роль в современных производственных процессах. Необходимо стремиться к минимизации потерь сырья и отходов, что включает в себя повышение уровня переработки и повторного использования материалов, а это в свою очередь способствует значительному сокращению потребления энергии на всех этапах производства.
Один из основных способов повышения энергоэффективности – оптимизация производственного процесса (комплекс мероприятий, направленных на совершенствование и улучшение работы технологического оборудования, такого, как реакторы и дистилляционные колонны).
Технические параметры, которые необходимо учитывать при оптимизации, включают модернизацию реакторов (улучшение теплообмена, использование катализаторов с более высокой активностью, автоматизация и контроль параметров реакции); оптимизацию дистилляционных колонн (установка более эффективных контактных устройств – тарелок или насадок, улучшение теплоизоляции, внедрение систем тепловой рекуперации); снижение потерь сырья (использование технологий, позволяющих максимально извлекать полезные компоненты из сырья, и уменьшение объемов отходов); повышение уровня переработки; автоматизацию и контроль процессов.
Отходящее тепло, выделяемое при различных технологических процессах, , как реакции синтеза и дистилляции, используется для подогрева сырья или других потоков в процессе производства. Для этого применяются теплообменники, которые передают тепло от отходящих потоков к входящим потокам.
Снижение потребления энергоресурсов (тепла: водяного пара и/или горячей воды, электроэнергии, инертных газов и др.) путем организации рециклов, внедрения наиболее эффективных конструкций теплообменных аппаратов, горелок в технологических печах.
Кроме того, специальные программы и сертификации, как стандарт энергоменеджмента, позволяют предприятиям оценить и улучшить энергоэффективность своих процессов. Это включает в себя мониторинг энергопотребления, разработку и внедрение энергосберегающих мероприятий и обучение персонала.

1.4. Энергиялық тиімділігі
Органикалық заттарды өндіру үшін экзотермиялық процестерді қоса алғанда да энергия қажет. Энергияға сұраныс жергілікті жағдайға, қондырғының төмен қысымды бу не қажет болатын, не қажет болмайтын анағұрлым ірі кешенге біріктірілуіне де байланысты. Осылайша, әртүрлі қондырғылар арасындағы энергия алмасуды ескеру қажет [17].
Әлемдік экономиканың қазіргі жағдайында ең рентабельді бағыт ретінде энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру маңызды болып табылады. Негізгі органикалық химиялық заттар мен полимер өндірісіндегі энергия тиімділігі қазіргі өнеркәсіпте маңызды рөл атқарады және ресурстарды үнемдеуге және қоршаған ортаға әсерді азайтуға ықпал ететін энергия тұтынуды азайтуға және өндіріс процестерін оңтайландыруға бағытталған.
Қазақстанның химия өнеркәсібі энергияны шеткі тұтыну құрылымында энергияны көп қажет ететін сала болып отыр. Мемлекеттік энергетикалық тізілімнің деректеріне сәйкес энергетикалық аудиттердің тұжырымдарын талдау қорытындылары бойынша энергия үнемдеудің және энергия тиімділігін арттырудың орташа әлеуеті 10 % деңгейінде деп айқындалды.
Органикалық химия және полимер саласында энергия тиімділігіне қол жеткізудің бірнеше тәсілі бар. Олардың біріншісі - энергия шығынын азайтуға мүмкіндік беретін заманауи технологиялар мен өндіріс әдістерін енгізу. Мысалы, химиялық реакцияларды жеделдететін катализаторларды қолдану заттардың синтезі үшін қажетті температура мен қысымды төмендетеді, бұл өз кезегінде энергия шығындарын азайтады.
Басқа тәсіл – жаңартылатын энергия көздерін пайдалану. Өнеркәсіптік кәсіпорындар өндіріс процесінде пайдаланылатын электр энергиясын өндіру үшін күн батареяларын немесе жел генераторларын орнатады. Мұндай тәсіл қазба отындарына тәуелділікті азайтуға және қоршаған ортаға эмиссияны азайтуға мүмкіндік береді.
Материалдарды тиімді пайдалану қазіргі өндіріс процестерінде шешуші рөл атқарады. Шикізат пен қалдықтардың шығынын барынша азайтуға ұмтылу қажет, бұл материалдарды қайта өңдеу және қайта пайдалану деңгейін арттыруды қамтиды, бұл өз кезегінде өндірістің барлық кезеңдерінде энергия тұтынуды айтарлықтай азайтуға ықпал етеді.
Энергия тиімділігін арттырудың негізгі әдістерінің бірі - өндіріс процесін оңтайландыру (реакторлар мен дистилляциялық колонналар сияқты технологиялық жабдықтардың жұмысын жақсартуға және жетілдіруге бағытталған іс-шаралар кешені).
Оңтайландыру кезінде ескерілуі тиіс техникалық параметрлерге реакторларды жаңарту (жылу алмасуды жақсарту, белсенділігі жоғары катализаторларды қолдану, реакция параметрлерін автоматтандыру және бақылау); дистилляциялау колоннасын оңтайландыру (тиімдірек байланыс құрылғыларын - қақпақтарды немесе саптамаларды орнату, жылу оқшаулағышты жақсарту, жылуды қалпына келтіру жүйелерін енгізу); шикізат шығынын азайту (шикізаттан пайдалы компоненттерді мүмкіндігінше толық алуға және қалдықтар көлемін азайтуға мүмкіндік беретін технологияларды пайдалану; қайта өңдеу деңгейін арттыру; процестерді автоматтандыру және бақылау кіреді.
Синтез бен дистилляция реакциясы сияқты әртүрлі технологиялық процестерден бөлінетін жылуды өндіріс процесінде шикізатты немесе басқа ағындарды жылыту үшін пайдаланылады. Ол үшін жылу алмастырғыштар қолданылады, олар жылуды шығу ағындарынан кіру ағындарына жібереді.
Энергия ресурстарын (жылуды: су буын және/немесе ыстық суды, электр энергиясын, инертті газдарды және т.б.) тұтынуды рециклдерді ұйымдастыру, жылу алмастырғыш аппараттардың, технологиялық пештердегі оттықтардың неғұрлым тиімді конструкцияларын енгізу арқылы азайтуға болады.
Бұдан басқа, энергияны басқару стандарты сияқты арнайы бағдарламалар мен сертификаттар бизнеске өз процестерінің энергиялық тиімділігін бағалауға және жақсартуға мүмкіндік береді. Оған энергияны тұтынуды бақылау, энергияны үнемдеу шараларын әзірлеу және енгізу және қызметкерлерді оқыту кіреді.

19-30 г/тонну
1,3 кг/т
10
рН, ед
7,39
8-9
11
Метанол, мг/дм3
<0,5
На Предприятии 2 сточные воды, образующиеся при производственной деятельности передаются согласно заключенным договорам на очистные сооружения сторонней организации. В собственности Предприятия 2 очистные сооружения отсутствуют, мониторинг сточных вод не предусмотрен.
1.5.3. Отходы производства
Образующиеся отходы на Предприятии 1 передаются по договору в сторонние специализированные организации, часть образующихся остатков возвращается в производство. Для утилизации этого вида отхода на территории предприятия предусмотрена установка по вторичной переработке.
Образуются следующие виды отходов: отработанные адсорбенты; отработанная щелочь; песок, загрязненный нефтепродуктами; канализационный осадок; отработанные катализаторы (передается сторонней организации); полимерные отходы; отходы и лом черных металлов; отработанные масла; металлическая тара; загрязненные поглощающие и фильтрующие материалы; отработанные каплеуловители; бумажная тара; загрязненные упаковочные материалы лакокрасочных материалов (далее – ЛКМ); ветошь, загрязненная ЛКМ. Кроме того, на предприятии образуются коммунальные отходы (твердо-бытовые), смет с территории предприятия.

19-30 ж/тонна
1,3 кг/т
10
рН, ед
7,39
8-9
11
Метанол, мг/дм3
<0,5
2-кәсіпорында өндірістік қызметтен пайда болатын сарқынды сулар жасалған шарттарға сәйкес бөгде ұйымның тазарту құрылыстарына беріледі. 2- кәсіпорынның меншігінде тазарту құрылыстары жоқ, сарқынды сулардың мониторингі қарастырылмаған.
1.5.3. Өндіріс қалдықтары
1-кәсіпорында пайда болған қалдықтар шарт бойынша мамандандырылған бөгде ұйымдарға беріледі, пайда болған қалдықтардың бір бөлігі өндіріске қайтарылады. Қалдықтардың бұл түрін кәдеге жарату үшін кәсіпорын аумағында қайта өңдеу қондырғысы қарастырылған.
Қалдықтардың мынада түрлері түзіледі: пайдаланылған адсорбенттер, пайдаланылған сілті, мұнай өнімдерімен ластанған құм, кәріз тұнбасы, пайдаланылған катализаторлар (бөгде ұйымдарға беріледі), полимер қалдықтары, қара металдардың қалдықтары мен сынықтары, пайдаланылған майлар, металл ыдыстар, ластанған сіңіргіш және сүзгіш материалдар, пайдаланылған тамшы ұстағыштар, қағаз ыдыстар, лак-бояу материалдарының (бұдан әрі – ЛБМ) ластанған қаптауыш материалдары, шүберектер, ластанған ЛБМ. Оған қоса, кәсіпорында коммуналдық (қатты тұрмыстық) қалдықтар, кәсіпорын аумағының қоқыстары жиналады.

В качестве справочной информации, фактическое образование отходов за 2021 год на предприятиях Республики Казахстан составило 950 тонн, из которых 529 тонн остатков, содержащих полимерные составляющие, возвращены в производство.
На Предприятии 2 программа управления отходами включает следующие основные этапы: накопление отходов на месте их образования, транспортировка отходов. К основным образующимся отходам относятся использованные упаковочные материалы; остатки, содержащие углеводороды; химические отходы твердые и жидкие.
При эксплуатации предприятия используется следующая система управления отходами: строгий учет образования отходов на всех производственных объектах; накопление отходов осуществляется на месте их образования согласно нормативным документам Республики Казахстан. Для накопления отходов оборудованы специальные площадки, установлено необходимое количество контейнеров; ведется паспортизация отходов; транспортировка отходов; передача специализированным организациям.
1.5.4. Физические воздействия
Шум и вибрация являются общераспространенными проблемами, связанными с химической отраслью, а их источники встречаются практически во всех стадиях технологического процесса. Производственный шум, излучаемый установкой в окружающую среду, является фактором негативного воздействия, имеющим медицинские, социальные и экономические аспекты.
Значительными источниками шума и вибрации являются:
1) механическое оборудование (экструдеры и мельницы: высокий уровень шума и вибрации из-за вращающихся частей и трения; компрессоры и насосы создают значительные уровни шума и вибрации при работе);
2) процессы транспортировки и смешивания (конвейеры: перемещение материалов по конвейерам может вызывать шум и вибрацию; смесители и блендеры: вращение и трение в смесителях производят шум и вибрацию);
3) термическая обработка (реакторы и печи: оборудование для нагрева и охлаждения может быть источником значительного шума.
Шум и вибрация измеряются несколькими способами, как правило, они являются специфическими для каждого технологического процесса, учитывая частоту звука и местоположение населенных пунктов от производственной площадки.
Последствия шума и вибрации:
1) влияние на здоровье работников;
2) влияние на оборудование (износ и повреждения – вибрации ускоряют износ деталей и могут привести к поломкам оборудования; снижение эффективности – шум и вибрация могут снижать точность и эффективность работы оборудования).
Надлежащее техническое обслуживание способствует предотвращению разбалансировки оборудования, например, вентиляторов и насосов. К общим способам снижения шума можно отнести:
использование экранов для экранирования источника шума;
использование корпусов из звукопоглощающих конструкций для установок или компонентов, издающих шум;
использование антивибрационных опор и соединителей для оборудования;
тщательная настройка установок, издающих шум;
изменение частоты звука;
регулярное обслуживание и смазка движущихся частей для уменьшения трения и шума.

Анықтамалық ақпарат ретінде, 2021 жылы Қазақстан Республикасының кәсіпорнындарында жиналған қалдықтар 950 тоннаны құрады, оның ішінде полимерлік құрамдас бөліктері бар 529 тонна қалдық өндіріске қайтарылды.
2-кәсіпорында қалдықтарды басқару бағдарламасы келесі негізгі кезеңдерді қамтиды: қалдықтардың пайда болған жерінде жинақталуы, қалдықтарды тасымалдау. Өндірілетін негізгі қалдықтарға мыналар жатады: пайдаланылған қаптауыш материалдар, құрамында көмірсутектері бар қалдықтар, қатты және сұйық химиялық қалдықтар.
Кәсіпорынды пайдалану кезінде келесі қалдықтарды басқару жүйесі қолданылады: барлық өндірістік объектілерде қалдықтардың жиналуын қатаң есепке алу; қалдықтардың жинақталуы Қазақстан Республикасының нормативтік құжаттарына сәйкес олардың пайда болған жерінде жүзеге асырылады. Қалдықтарды жинақтау үшін арнайы алаңдар жабдықталған, қажетті санда контейнерлер қойылған; қалдықтарды паспорттау; тасымалдау; мамандандырылған ұйымдарға беру ұйымдастырылған.
1.5.4. Физикалық әсер ету
Шу мен діріл химия саласына байланысты жиі кездесетін мәселе болып табылады, ал олардың көздері технологиялық процестің барлық дерлік кезеңдерінде кездеседі. Қондырғының қоршаған ортаға шығаратын өндірістік шуылы медициналық, әлеуметтік және экономикалық аспектілері бар жағымсыз әсер етуші фактор болып табылады.
Шу мен дірілдің көздері:
1) механикалық жабдық (экструдерлер мен диірмендер: айналмалы бөліктер мен үйкеліске байланысты жоғары деңгейлі шу мен діріл; компрессорлар мен сорғылар жұмыс істеген кезде айтарлықтай деңгейде шу мен діріл тудырады);
2) тасымалдау және араластыру процестері (конвейерлер: материалдарды конвейерлермен жылжыту шу мен діріл тудыруы мүмкін; араластырғыштар мен блендерлер: араластырғышта айналдыру мен үйкеліс шу мен діріл туғызады);
3) термиялық өңдеу (реакторлар мен пештер: жылыту және салқындату жабдықтары қатты шулы дыбыс шығаруы мүмкін.
Шу мен діріл бірнеше тәсілмен өлшенеді, әдетте, олар әрбір технологиялық процесте әркелкі болады, дыбыс жиілігін және өндірістік алаң мен елді мекеннің орналасқан арақашықтығын ескеру қажет.
Шу мен дірілдің салдарлары:
1) жұмысшылардың денсаулығына әсері;
2) жабдықтарға әсері (тозу және зақымдану - діріл бөлшектердің тозуын тездетеді және жабдықтың бұзылуына әкелуі мүмкін, тиімділіктің төмендеуі - шу мен діріл жабдықтың дәлдігі мен тиімділігін төмендетуі мүмкін).
Тиісті техникалық қызмет көрсету желдеткіштер мен сорғылар сияқты жабдықтың теңгерімсіздігін болдырмауға көмектеседі. Шуды азайтудың жалпы тәсілдеріне мыналар жатады:
шу көзін экрандау үшін экрандарды пайдалану;
шу шығаратын қондырғылар немесе компоненттер үшін дыбыс сіңіретін конструкциялардан жасалған корпустарды пайдалану;
жабдыққа арналған дірілге қарсы тіректер мен қосқыштарды пайдалану;
шу шығаратын қондырғыларды мұқият туралау;
дыбыс жиілігін өзгерту;
үйкеліс пен шуды азайту үшін қозғалмалы бөлшектерді үнемі күтіп ұстау және майлау.

1.5.5. Запах
Существуют несколько потенциальных источников запаха в химической отрасли. Значительными являются щелочные пары, органические масла и растворители, химические реагенты и др. К источникам запахов относятся:
летучие органические соединения (т.е. стирол, формальдегид, бензол и ацетон часто используются в производстве и испаряются в атмосферу, создавая сильные запахи). Источник: выбросы из реакторов, хранилищ, оборудования для сушки и транспортировки;
процессы полимеризации и обработки. Во время полимеризации и последующей обработки полимеров (например, экструзия) выделяются запахи, связанные с распадом мономеров и добавок;
использование растворителей, обладающих запахами. Источник: очистка оборудования, производство растворимых полимеров.
Мероприятия, направленные на предотвращение образования и распространения запахов, заключаются в следующем:
надлежащее хранение и обращение с пахучими материалами;
тщательное проектирование, эксплуатация и техническое обслуживание любого оборудования, которое может выделять запахи;
сведение к минимуму использования пахучих материалов.
Запахи предотвращаются герметичными конструкциями, выбором реагентов и правильной обработкой материалов.
Основными принципами контроля запахов являются:
предотвращение или минимизация использования материалов, являющихся источником запаха;
содержание и извлечение пахучих материалов и газов до их диспергирования и разбавления;
обработка, возможно, дожиганием или фильтрованием.
2. Методология определения наилучших доступных техник
Процедура определения НДТ для области применения настоящего справочника по НДТ организована Международным центром зеленых технологий и инвестиционных проектов в лице Бюро НДТ (далее – Центр) и ТРГ в соответствии с положениями Правил.
В рамках данной процедуры учтена международная практика и подходы к определению НДТ, основанные на руководстве по определению НДТ и установлению уровней экологической эффективности для выполнения условий получения экологических разрешений на основе НДТ.
2.1. Детерминация, принципы подбора НДТ
Определение НДТ основано на принципах и критериях в соответствии с требованиями Экологического кодекса Республики Казахстан, а также на соблюдении последовательности действий ТРГ по вопросам разработки справочника по НДТ:
1) определение ключевых экологических проблем для отрасли с учетом маркерных загрязняющих веществ эмиссий.
Для каждого технологического процесса производства основных органических химических веществ и полимеров определен перечень маркерных веществ (детальная информация приведена в разделе 6 настоящего справочника по НДТ).
Метод определения перечня маркерных веществ основывался преимущественно на изучении проектной, технологической документации и сведений, полученных в ходе проведенного КТА предприятий в области применения настоящего справочника по НДТ.
Из перечня загрязняющих веществ, присутствующих в эмиссиях основных источников загрязнения, для отдельного технологического процесса определен перечень маркерных веществ при условии их соответствия следующим характеристикам:
вещество характерно для рассматриваемого технологического процесса (вещества, обоснованные в проектной и технологической документации);
вещество оказывает значительное воздействие на окружающую среду и (или) здоровье населения, в том числе, обладающее высокой токсичностью, доказанными канцерогенными, мутагенными, тератогенными свойствами, кумулятивным эффектом, а также вещества, относящиеся к стойким органическим загрязняющим веществам;

1.5.5. Иіс
Химия саласында бірнеше маңызды иіс көздері бар. Елеулілеріне сілтілі булар, органикалық майлар мен еріткіштер, химиялық реагенттер және т.б. жатады. Иістердің көздеріне мыналар жатады:
ұшпа органикалық қосылыстар (яғни, стирол, формальдегид, бензол және ацетон өндірісте жиі қолданылады және қатты иіс шығарып, атмосфераға буланады). Көздері: реакторлардан, қоймалардан, кептіруге және тасымалдауға арналған жабдықтардан шығарылатын шығарындылар;
полимерлеу және өңдеу процестері. Полимерлеу және полимерлерді кейінгі өңдеу кезінде (мысалы, экструзия) мономерлер мен қоспалардың ыдырауына байланысты иістер бөлінеді;
иісі бар еріткіштерді қолдану. Көздері: жабдықты тазарту, еритін полимерлер өндірісі.
Иістердің пайда болуы мен таралуын болдырмауға бағытталған шаралар:
өткір иісті материалдарды дұрыс сақтау және өңдеу;
иістерді шығаратын кез келген жабдықты мұқият жобалау, пайдалану және техникалық қызмет көрсету;
өткір иісті материалдарды пайдалануды азайту.
Иістерді герметикалық құрылымдар, реагенттерді таңдау және материалдарды дұрыс өңдеу арқылы болдырмайды.
Иістерді бақылаудың негізгі қағидаттары:
иіс көзі болып табылатын материалдарды пайдалануды болдырмау немесе азайту;
өткір иісті материалдар мен газдарды бөлшектегенге дейін және сұйылтқанға дейін ұстау және шығарып алу;
өңдеу, толық жағу немесе сүзгілеу арқылы өңдеуге болады.
2. Ең үздік қолжетімді техникаларды анықтау әдіснамасы
Осы ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласы үшін ең үздік қолжетімді техниканы айқындау рәсімін Халықаралық жасыл технологиялар және инвестициялық жобалар орталығы (бұдан әрі – Орталық) және ТЖТ Қағидалардың ережелеріне сәйкес ұйымдастырды.
Осы рәсім шеңберінде халықаралық практика ескерілді және оның ішінде ЕҚТ негізінде экологиялық рұқсаттарды алу шарттарын орындау үшін ЕҚТ-ны анықтау және экологиялық тиімділік деңгейлерін белгілеу жөніндегі нұсқаулыққа негізделген ЕҚТ анықтау тәсілдері ескерілді.
2.1. Детерминация, ЕҚТ іріктеу қағидаттары
ЕҚТ-ны айқындау ҚР Экология кодексінің талаптарына сәйкес қағидаттар мен өлшемшарттарға, сондай-ақ ЕҚТ бойынша анықтамалықты әзірлеу мәселелері бойынша ТЖТ іс-қимылдарының бірізділігін сақтауға негізделген:
1)      эмиссиялардың маркерлік ластағыш заттарын ескере отырып, сала үшін негізгі экологиялық мәселелерді анықтау.
Негізгі органикалық химиялық заттар мен полимерлерді өндірудің әрбір технологиялық процесі үшін маркерлік заттардың тізбесі айқындалған (толық ақпарат осы ЕҚТ бойынша анықтамалықтың 6-бөлімінде берілген).
Маркерлік заттардың тізбесін айқындау әдісі негізінен осы ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына жататын кәсіпорындарда жүргізілген КТА барысында алынған жобалық, технологиялық құжаттаманы және мәліметтерді зерделеуге негізделді.
Негізгі ластау көздерінің эмиссияларында болатын ластағыш заттардың тізбесінен жеке технологиялық процесс үшін маркерлік заттардың тізбесі олардың мынадай сипаттамаларға сәйкес келуі шартымен айқындалды:
зат қарастырылып отырған технологиялық процеске тән (жобалық және технологиялық құжаттамада негізделген заттар);
зат қоршаған ортаға және (немесе) халық денсаулығына елеулі әсер етеді, оның ішінде жоғары уыттылығы бар, канцерогендік, мутагендік, тератогендік қасиеттері дәлелденген, кумулятивтік әсері бар, сондай-ақ тұрақты органикалық ластауыш заттарға жататын заттар;

2) определение и описание техник-кандидатов, направленных на комплексное решение экологических проблем отрасли.
При формировании перечня техник-кандидатов рассматривались технологии, способы, методы, процессы, практики, подходы и решения, которые направлены на комплексное решение экологических проблем области применения данного справочника по НДТ, из имеющихся в Республики Казахстан (выявленных в результате КТА) и в международных документах в области НДТ, в результате чего определен перечень из техник-кандидатов, представленный в разделе 5.
Для техники-кандидата приведено технологическое описание и соображения касательно технической применимости техник-кандидатов; экологические показатели и потенциальные выгоды от внедрения техники-кандидата; экономические показатели, потенциальные кросс-медиа (межсредовые) эффекты и другие условия;
3) анализ и сравнение техник-кандидатов в соответствии с показателями технической применимости, экологической результативности и экономической эффективности.
В отношении рассматриваемых в качестве НДТ техник-кандидатов была проведена оценка в следующей последовательности:
1) оценка техники-кандидата по параметрам технологической применимости;
2) оценка техники-кандидата по параметрам экологической результативности.
Проведен анализ экологического эффекта от внедрения техник-кандидатов, выраженный в количественном значении (единица измерения или % сокращения/увеличения), в отношении следующих показателей:
атмосферный воздух: предотвращение и (или) сокращение выбросов;
водопотребление: сокращение общего водопотребления;
сточные воды: предотвращение и (или) сокращение сбросов;
почва, недра, подземные воды: предотвращение и (или) сокращение влияния на компоненты природной среды;
отходы: предотвращение и (или) сокращение образования/накопления производственных отходов и/или их вторичное использование, восстановление отходов и энергетическая утилизация отходов;
потребление сырья: сокращение уровня потребления, замещение альтернативными материалами и (или) отходами производства и потребления;
энергопотребление: сокращение уровня потребления энергетических и топливных ресурсов; использование альтернативных источников энергии; возможность регенерации и рециклинга веществ и рекуперации тепла; сокращение потребления электро- и теплоэнергии на собственные нужды;
шум, вибрация, электромагнитные и тепловые воздействия: снижение уровней воздействия;
учитывались отсутствие или наличие кросс-медиа эффектов.
Соответствие или несоответствие техники-кандидата вышеперечисленных показателей основывались на сведениях, полученных в результате КТА.
Техники-кандидаты из перечня НДТ, представленные в утвержденных аналогичных справочниках по НДТ, официально применяемых в государствах, являющихся членами ОЭСР, на предмет экологической результативности не оценивались;

2)      саланың экологиялық мәселелерін кешенді шешуге бағытталған кандидат-техникаларды анықтау және сипаттау.
Кандидат-техникалардың тізбесін қалыптастыру кезінде Қазақстан Ресрубликасында бар (КТА нәтижесінде анықталған) және ЕҚТ саласындағы халықаралық құжаттарда бар осы ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласының экологиялық проблемаларын кешенді шешуге бағытталған технологиялар, тәсілдер, әдістер, процестер, тәжірибелер, амалдар мен шешімдер қарастырылды, нәтижесінде 5- бөлімде ұсынылған кандидат-техникалардың тізбесі анықталды.
Кандидат-техника үшін кандидат-техниканың техникалық қолданылуына қатысты технологиялық сипаттама мен пікірлер, кандидат-техниканы енгізудің экологиялық көрсеткіштері мен әлеуетті пайдасы, экономикалық көрсеткіштер, әлеуетті кросс-медиа (ортааралық) әсерлер мен басқа да жағдайлар келтірілген;
3)      кандидат-техникаларды техникалық қолдану, экологиялық нәтижелілік және экономикалық тиімділік көрсеткіштеріне сәйкес талдау және салыстыру.
ЕҚТ ретінде қарастырылатын кандидат-техникаларға қатысты бағалау келесі ретпен жүргізілді:
1) кандидат-техниканы технологиялық қолдану параметрлері бойынша бағалау;
2) кандидат-техниканы экологиялық нәтижелілік параметрлері бойынша бағалау.
Мынадай көрсеткіштерге қатысты сандық мәнде (өлшем бірлігі немесе % қысқарту/ұлғайту) көрсетілген кандидат-техниканы енгізуден болатын экологиялық тиімділікке талдау жүргізілді:
атмосфералық ауа: шығарындылардың алдын алу және (немесе) азайту;
су тұтыну: жалпы су тұтынуды азайту;
сарқынды сулар: төгінділерді болдырмау және (немесе) азайту;
топырақ, жер қойнауы, жер асты сулары: табиғи ортаның компоненттеріне әсерін болдырмау және (немесе) азайту;
қалдықтар: өндірістік қалдықтардың түзілуін/жинақталуын болдырмау және (немесе) азайту және/немесе оларды қайта пайдалану, қалдықтарды қалпына келтіру және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату;
шикізатты тұтыну: тұтыну деңгейін қысқарту, баламалы материалдармен және (немесе) өндіріс пен тұтыну қалдықтарымен алмастыру;
энергия тұтыну: энергетикалық және отын ресурстарын тұтыну деңгейін қысқарту; энергияның баламалы көздерін пайдалану; заттарды регенерациялау және рециклинг және жылуды рекуперациялау мүмкіндігі; электр және жылу энергиясын өз мұқтаждықтарына тұтынуды қысқарту;
шу, діріл, электромагниттік және жылу әсерлері: әсер ету деңгейін төмендету;
кросс-медиа әсерлерінің болмауы немесе болуы ескерілді.
Кандидат-техниканың жоғарыда аталған көрсеткіштерге сәйкестігі немесе сәйкессіздігі КТА нәтижесінде алынған мәліметтерге негізделді.
ЕҚТ тізбесінен алынған, ЭЫДҰ-ға мүше мемлекеттерде ресми қолданылатын ЕҚТ бойынша бекітілген ұқсас анықтамалықтарда ұсынылған кандидат-техникалардың экологиялық нәтижелілігі бағаланбаған;

3) оценка техники-кандидата по параметрам экономической эффективности.
Оценка экономической эффективности техники-кандидата не является обязательной, однако, по решению большинства членов технической рабочей группы, экономическая оценка НДТ проводилась членами технической рабочей группы – представителями промышленных предприятий в отношении некоторых техник, внедренных и эксплуатируемых на хорошо функционирующих промышленных установках/заводах.
Факт промышленного внедрения устанавливался в результате анализа сведений, выявленных в результате КТА;
4) определение технологических показателей, связанных с применением НДТ.
Определение уровней эмиссий и иных технологических показателей, связанных с применением НДТ, применено в отношении техник, обеспечивающих снижение негативного антропогенного воздействия и контроль загрязнения на конечной стадии производственного процесса.
2.2. Критерии отнесения техник к НДТ
В соответствии с пунктом 3 статьи 113 Экологического кодекса Республики Казахстан критериями определения НДТ являются:
использование малоотходной технологии;
использование менее опасных веществ;
способствование восстановлению и рециклингу веществ, образующихся и используемых в технологическом процессе, а также отходов, насколько это применимо;
сопоставимость процессов, устройств и операционных методов, успешно испытанных на промышленном уровне;
технологические прорывы и изменения в научных знаниях;
природа, влияние и объемы соответствующих эмиссий в окружающую среду;
даты ввода в эксплуатацию для новых и действующих объектов;
продолжительность сроков, необходимых для внедрения НДТ;
уровень потребления и свойства сырья и ресурсов (включая воду), используемых в процессах, и энергоэффективность;
необходимость предотвращения или сокращения до минимума общего уровня негативного воздействия эмиссий на окружающую среду и рисков для окружающей среды;
необходимость предотвращения аварий и сведения до минимума негативных последствий для окружающей среды;
информация, опубликованная международными организациями;
промышленное внедрение на двух и более объектах в Республике Казахстан или за ее пределами.
2.3. Экономические аспекты применения НДТ
2.3.1. Подходы к экономической оценке НДТ
Наилучшие доступные техники, порядок их применения, преимущества и недостатки, широко известны в отраслевых сообществах. НДТ является приемлемой, если имеются однозначные свидетельства/примеры результатов ее успешной промышленной эксплуатации. Странами ЕС при определении НДТ учитываются технологии, вышедшие на этап промышленной эксплуатации, и природоохранная эффективность которых подтверждена практически.
Детальный экономический анализ использования НДТ является дополнительным критерием для принятия решения о целесообразности внедрения или его отклонении от внедрения НДТ, когда существуют достаточные основания полагать, что НДТ является чрезмерно дорогостоящей.
По результатам общей эколого-экономической оценки НДТ подлежат ранжированию:
экономически эффективные – когда техника сокращает расходы, дает экономию денежных средств и/или незначительно влияет на себестоимость продукции и приносит ощутимую экологическую пользу;
экономически эффективные при определенных условиях – когда техника приводит к увеличению затрат, но дополнительные расходы считаются приемлемыми для экономических условий предприятия и находятся в разумной пропорции к полученным экологическим выгодам;
экономически неэффективные – когда техника приводит к увеличению затрат и дополнительные расходы не считаются приемлемыми для экономических условий предприятия или несоразмерны полученным экологическим выгодам.
При выборе между несколькими альтернативными НДТ проводится сравнение относительных показателей эколого-экономической эффективности НДТ для определения наименее затратных.
Переход на принципы НДТ осуществляется на экономически приемлемых для предприятия условиях, не снижать его экономической эффективности и критически не ухудшать финансового состояния в прогнозируемом периоде. Общая экономическая эффективность и осуществимость реализации НДТ определяется финансово-экономическими условиями конкретного предприятия.
При экономической оценке НДТ следует учитывать возможность внедрения таких проектов в масштабах всей отрасли, при этом сохраняя текущий уровень эффективности и рентабельности производства в долгосрочной, среднесрочной и краткосрочной перспективе. НДТ признается применимой на отраслевом уровне, если возможность ее реализации, с учетом общих финансовых затрат и экологических выгод, существует в масштабе, достаточном для широкого внедрения в данной отрасли.
Для НДТ, требующих значительных инвестиционных капитальных вложений, определяется разумный баланс между запросом гражданского общества на реализацию природоохранных мероприятий в целях снижения негативного воздействия на окружающую среду и здоровье человека и инвестиционными возможностями оператора объекта. При этом оператор объекта несет ответственность за обоснование условий, требующих применения особого режима к процессу внедрения НДТ.

3) кандидат-техниканы экономикалық тиімділік параметрлері бойынша бағалау.
Кандидат-техниканың экономикалық тиімділігін бағалау міндетті емес, алайда ТЖТ мүшелерінің көпшілігінің шешімі бойынша ЕҚТ-ны экономикалық бағалауды ТЖТ мүшелері-өнеркәсіптік кәсіпорындардың өкілдері тұрақты жұмыс істеп тұрған өнеркәсіптік қондырғыларда/зауыттарда қолданылатын және жұмыс істейтін кейбір техникаларға қатысты жүргізді.
Өнеркәсіптік енгізу фактісі КТА нәтижесінде анықталған мәліметтерді талдау нәтижесінде анықталды;
4) ЕҚТ-ны қолдануға байланысты технологиялық көрсеткіштерді анықтау.
ЕҚТ қолдануға байланысты эмиссиялар деңгейлері мен өзге де технологиялық көрсеткіштерді айқындау теріс антропогендік әсерді төмендетуді және өндірістік процестің соңғы сатысында ластануды бақылауды қамтамасыз ететін техникаларға қатысты қолданылды.
2.2. Техникаларды ЕҚТ-ға жатқызу өлшемшарттары
ҚР Экология кодексінің 113-бабының 3-тармағына сәйкес ЕҚТ-ны айқындау өлшемшарттарына:
аз қалдықты технологияны пайдалану;
қауіптілігі неғұрлым аз заттарды пайдалану;
технологиялық процесте түзілетін және пайдаланылатын заттардың, сондай-ақ қалдықтардың қолдануға келетіндей шамада қалпына келтірілуі мен рециклингіне ықпал ету;
өнеркәсіптік деңгейде табысты сыналған процестердің, құрылғылардың және операциялық әдістердің салыстырмалылығы;
технологиялық серпілістер мен ғылыми білімдегі өзгерістер;
қоршаған ортаға тиісті эмиссиялардың табиғаты, ықпалы мен көлемі;
жаңа және жұмыс істеп тұрған объектілер үшін пайдалануға берілу күні;
ЕҚТ-ны ендіруге қажетті мерзімдердің ұзақтығы;
процестерде пайдаланылатын шикізат пен ресурстардың (суды қоса алғанда) тұтынылу деңгейі мен қасиеттері және энергия тиімділігі;
қоршаған ортаға эмиссиялардың жағымсыз әсері мен қоршаған орта үшін тәуекелдерді болғызбау немесе олардың жалпы деңгейін барынша қысқарту қажеттігі;
аварияларды болғызбау және қоршаған ортаға жағымсыз салдарларды барынша азайту қажеттігі;
халықаралық ұйымдар жариялаған ақпарат;
Қазақстан Республикасында немесе одан тыс жерлерде екі және одан да көп объектілерде өнеркәсіптік ендіру.
2.3. ЕҚТ-ны қолданудың экономикалық аспектілері
2.3.1. ЕҚТ-ны экономикалық бағалау тәсілдемелері
Ең үздік қолжетімді техникалар, оларды қолдану тәртібі, артықшылықтары мен кемшіліктері, салалық қауымдастықтарда кеңінен танымал. Егер ЕҚТ-ны табысты өнеркәсіптік пайдалану нәтижелерінің нақты дәлелдері/мысалдары болса, ол қолайлы болып табылады. ЕО елдері ЕҚТ-ны анықтаған кезде өнеркәсіптік пайдалануға берілген және табиғатты қорғау тиімділігі іс жүзінде расталған технологияларды ғана ескереді.
ЕҚТ-ны пайдаланудың егжей-тегжейлі экономикалық талдауы ЕҚТ-ны тым қымбат деп есептеуге жеткілікті негіздер болған кезде, ЕҚТ-ны енгізу орындылығы туралы шешім қабылдаудың қосымша өлшемшарты болып табылады.
Жалпы экологиялық-экономикалық бағалау нәтижелері бойынша ЕҚТ-ны былайша сараланады:
экономикалық тиімді – техникалар шығындарды азайтады, ақшаны үнемдейді және/немесе өнімнің өзіндік құнына аздап әсер етеді және айтарлықтай экологиялық пайда әкеледі;
белгілі бір жағдайларда экономикалық тиімді – техника шығындардың өсуіне әкеледі, бірақ қосымша шығындар кәсіпорынның экономикалық жағдайлары үшін қолайлы болып саналады және алынған экологиялық пайдаға ақылға қонымды пропорцияда болады;
экономикалық тиімсіз – техника шығындардың өсуіне әкеліп соқтырады және қосымша шығындар кәсіпорынның экономикалық жағдайлары үшін қолайсыз немесе алынған экологиялық пайдаға шамалас емес.
Бірнеше баламалы ЕҚТ арасынан таңдаған кезде, шығыны ең аз техниканы анықтау үшін экологиялық-экономикалық тиімділігінің тиісті көрсеткіштерін салыстыру жүргізіледі.
ЕҚТ қағидаттарына көшу кәсіпорынға экономикалық жағынан тиімді жағдайларда жүзеге асыоылуы тиіс, оның экономикалық тиімділігін төмедетпеуі және ұзақ мерзімді келешекте қаржы жағдайын нашарлатпауға тиіс. ЕҚТ-ны іске асырудың жалпы экономикалық тиімділігі мен мүмкіндігі нақты кәсіпорынның қаржылық-экономикалық жағдайымен анықталады.
ЕҚТ-ға экономикалық бағалау жүргізген кезде өндірістің ұзақ, орта және қысқа мерзімді келешекте тиімділігі мен рентабельділігінің ағымдағы деңгейде сақталуын ескере отырып, жалпы сала бойынша ЕҚТ-ны іске асыру мүмкіндігі назарға алынуы қажет. Жалпы қаржы шығындарын және экологиялық пайданы ескере отырып ЕҚТ-ны іске асыру мүмкіндігі осы сала үшін кеңінен енгізуге жеткілікті ауқымда расталса, ЕҚТ салалық деңгейде экономикалық қолайлы деп танылады.
Маңызды инвестициялық капитал салымдарын талап ететін ЕҚТ үшін азаматтық қоғамның қоршаған ортаға және адам денсаулығына теріс әсерлерді азайту мақсатында табиғат қорғау шараларын іске асыру бойынша сұранысы мен объект операторының инвестициялық мүмкіндіктері арасындағы орынды баланс анықталуы тиіс. Бұл ретте ЕҚТ енгізу процесіне ерекше тәртіптеме қолданылатын жағдайларды дәлелдеу үшін жауапкершілік объект операторына жүктеледі.

2.3.2. Способы экономической оценки НДТ
Экономическая оценка эффективности внедрения НДТ осуществляется различными способами:
по инвестиционной обоснованности затрат;
по анализу затрат и выгод;
по отношению затрат к ряду ключевых показателей деятельности предприятия: оборот, операционная прибыль, добавленная стоимость и др. (при доступности соответствующих данных);
по соотношению затрат и достигаемого экологического эффекта.
Каждый способ экономической оценки отражает результат реализации мероприятий по охране окружающей среды на различные аспекты производственно-экономической и природоохранной деятельности предприятия и является дополнительным источником принятия решения по НДТ. Оператор объекта применяет наиболее приемлемый, с учетом отраслевой и производственной специфики, способ экономической оценки НДТ или их сочетание.
2.3.2.1. Инвестиционная обоснованность затрат
НДТ (особенно направленные на защиту окружающей среды) не всегда связаны с коммерческой деятельностью, направленной на получение прибыли, и в процессе инвестиционного анализа проекта внедрения НДТ дисконтированные денежные потоки могут быть отрицательными.
Применимость НДТ определяется в том числе инвестиционной обоснованностью затрат на технологии и оборудование, стоимостью капитала, периодом окупаемости, ценами на сырье и материалы и другими факторами.
С точки зрения доходности инвестиций НДТ оцениваются как:
прибыльные – при получения дополнительных доходов от их реализации или экономии финансовых средств;
неприбыльные в доходной части, но допустимые с точки зрения текущего или будущего финансового состояния компании;
неприбыльные и чрезмерные по своим финансовым затратам;
достигающие разумной экологической пользы по сравнению с затратами;
имеющие необоснованно высокие затраты по сравнению с достигнутым экологическим эффектом.
2.3.2.2. Анализ затрат и выгод
Помимо достигаемого экологического эффекта, применение НДТ дает снижение потребления физических природных ресурсов – сырья, топлива, электроэнергии, тепла, воды и т.д., представленных в денежном выражении. В этом случае НДТ оценивается с точки зрения полученных выгод от ее применения по сравнению с понесенными издержками.
Кроме того, результатом внедрения НДТ являются дополнительные источники доходов: продажа очищенных стоков воды для нужд ирригации и орошения, иловых отложений накопителей в сельском хозяйстве, уловленных компонентов выбросов; возвращение вторичных ресурсов и твердых минеральных образований в технологический процесс или их использование для нового производства и иные.
Общие экономические выгоды использования НДТ могут превысить затраты и стать стимулирующим фактором для ее реализации.

2.3.2. ЕҚТ-ны экономикалық бағалау тәсілдері
ЕҚТ енгізу тиімділігін экономикалық бағалау келесі әртүрлі тәсілдермен жүзеге асырылуы мүмкін:
шығындардың инвестициялық негізділігі бойынша;
шығындар мен пайданы талдау бойынша;
шығындардың кәсіпорын қызметінің бірқатар негізгі көрсеткіштеріне қатынасы бойынша: айналым, операциялық пайда, қосылған құн және т. б. (тиісті деректер қолжетімді болған кезде);
шығындар мен қол жеткізілген экологиялық әсердің арақатынасы.
Әрбір экономикалық бағалау әдісі кәсіпорынның өндірістік-экономикалық және табиғатты қорғау қызметінің әртүрлі аспектілері бойынша қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шараларды іске асыру нәтижесін көрсетеді және ЕҚТ бойынша шешім қабылдаудың қосымша көзі бола алады. Объектінің операторы салалық және өндірістік ерекшеліктерді, ЕҚТ-ны экономикалық бағалау әдісін немесе олардың үйлесімін ескере отырып, неғұрлым қолайлы әдісті қолданады.
2.3.2.1. Шығындардың инвестициялық негізділігі
ЕҚТ (әсіресе қоршаған ортаны қорғау бойынша ЕҚТ) әрдайым пайда табу мақсатындағы коммерциялық қызметтің нысаны бола бермейтінін және ЕҚТ енгізу жобасын инвестициялық талдау барысында дисконтталған ақша ағындары теріс мәндерге ие болуы мүмкін екенін түсіну керек.
ЕҚ-ның қолданылуы, оның ішінде технологиялар мен жабдықтарға арналған шығындардың инвестициялық негізділігімен, капитал құнымен, өтелу кезеңімен, шикізат пен материалдардың бағасымен және басқа факторлармен анықталады.
Инвестициялардың кірістілігі тұрғысынан ЕҚТ келесідей бағалануы мүмкін:
кірісті – оларды іске асырудан немесе қаржы қаражатын үнемдеуден қосымша кірістер алған жағдайда;
кіріс бөлігінде тиімсіз, бірақ компанияның ағымдағы немесе болашақ қаржылық жағдайы тұрғысынан рұқсат етілген;
қаржылық шығындары бойынша пайдасыз және шамадан тыс;
шығындармен салыстырғанда ақылға қонымды экологиялық пайдаға қол жеткізу;
қол жеткізілген экологиялық әсермен салыстырғанда негізсіз жоғары шығын келтіреді.
2.3.2.2. Шығындар мен пайданы талдау
ЕҚТ-ны қолданғанда экологиялық нәтижеге қол жеткізіп қана қоймай, көптеген жағдайларда ақшалай тұлғаланған физикалық табиғи ресурстарды - шикізатты, отынды, электр энергиясын, жылуды, суды және тб. пайдалану азайтылады. Мұндай жағдайларда ЕҚТ-ны жұмсалған шығындармен салыстырғанда, оны қолданудан алынған пайда тұрғысынан бағалауға болады.
Сонымен қатар, ЕҚТ-ны енгізудің нәтижесі қосымша кіріс көздері болуы мүмкін: ирригация және суару қажеттіліктері үшін тазартылған су ағындарын, жинақтағыштардың тұнбаларын ауыл шаруашылығына сату, шығарындылардың ұсталған компоненттері, қайталама ресурстар мен қатты минералды түзілімдерді технологиялық процеске қайтару немесе оларды жаңа өндіріс үшін пайдалану және т.б.
ЕҚТ-ны пайдаланудың жалпы экономикалық пайдасы шығындардан асып түсіп, оны жүзеге асырудың ынталандырушы факторына айналуы мүмкін.

2.3.3. Соотношение затрат и ключевых экономических показателей
Для определения целесообразности инвестиций в мероприятия по охране окружающей среды анализируется соотношение расходов на НДТ и иных ключевых производственно-экономических результатов деятельности предприятия: валовый доход, оборот, операционная прибыль, себестоимость и иные.
При данном анализе применяются шкалы справочных значений, полученных по результатам анкетирования предприятий ЕС, которые ранжируют соотношения на три категории:
приемлемые затраты – если инвестиционные расходы незначительно влияют на ключевые показатели доходности и эти затраты можно считать приемлемыми без дальнейшего обсуждения;
обсуждаемые – средние затраты, когда представляется затруднительным или невозможным дать четкую оценку целесообразности инвестиций и результат требует рассмотрения с учетом дополнительных факторов;
неприемлемые затраты – если инвестиции чрезмерны по отношению к ключевым показателям деятельности предприятия.
Шкала значений определена Центром по НДТ Фламандского института технологических исследований (Бельгия) в ходе разработки модели по экономической оценке НДТ. Данные для модели получены из специальной литературы, дополнены сведениями по конкретным компаниям и поставщикам. Проведено усреднение годовых отчетов по репрезентативной выборке компаний, бухгалтерский баланс "усредненной" компании использован для расчета необходимых экономических показателей и финансовых коэффициентов.
Таблица 2.1. Ориентировочные справочные значения осуществимости инвестиций в охрану окружающей среды.
№ п/п Соотношение годовых затрат и инвестиций на НДТ к ключевым показателям деятельности Приемлемые Обсуждаемые Неприемлемые
1
Затраты/оборот (выручка)
< 0,5 %
0,5 – 5 %
> 5 %
2
Затраты/годовой доход (операционная прибыль)
< 10 %
10 – 100 %
> 100 %
3
Затраты/добавленная стоимость
< 2 %
2 – 50 %
> 50 %
4
Начальные инвестиции/общий объем инвестиций
< 10 %
10 – 100 %
> 100 %
Под начальными инвестициями понимается объем финансирования в первый год реализации проекта НДТ, общий объем инвестиций – инвестиции за весь период реализации проекта НДТ.
Шкала справочных значений позволяет быстро исключить технологии с явно высокими затратами или определить техники, затраты на внедрение которых считаются осуществимыми без какого-либо дополнительного анализа.
Вместе с тем, ввиду большого интервала значений внутри категории "обсуждаемые" значительная часть природоохранных инвестиций попадают в этот диапазон, делая их достаточно неопределенными для однозначного вывода об обоснованности вложений. В таком случае, помимо условий, существующих на конкретном предприятии, целесообразность инвестиций должна оцениваться с учетом дополнительных факторов отрасли, таких как срок реализации проекта по внедрению НДТ, общий объем инвестиций в охрану окружающей среды, текущая рыночная и финансовая ситуация и иные.
В целом, шкала справочных значений рассматривается как оценочный ориентир, применимый в большинстве случаев оценки НДТ, и используется для построения диапазонов применения НДТ с учетом финансово-экономического состояния конкретного предприятия.

2.3.3. Шығындар мен негізгі экономикалық көрсеткіштердің арақатынасы
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шараларға салынатын инвестициялардың орындылығын анықтау үшін ЕҚТ шығыстарының және кәсіпорын қызметінің бірқатар негізгі өндірістік-экономикалық нәтижелерінің: жалпы кіріс, айналым, операциялық пайда, өзіндік құн және т.б. арақатынасына талдау жасауға болады.
Мұндай талдауда ЕО кәсіпорындарға жүргізген сауалнамасы бойынша алынған, осындай арақатынастарды төмендегідей үш санатқа бөлетін анықтамалық мәндер шкаласын қолдануға болады:
қолайлы шығындар – егер инвестициялар негізгі көрсеткіштермен салыстырғанда салыстырмалы түрде аз болса және оларды әрі қарай талқыламастан қолайлы деп санауға болса;
талқылайтын шығындар –- инвестициялардың орындылығын нақты бағалау қиын немесе мүмкін болмаған кездегі және нәтижесі қосымша факторларды ескере отырып қарастыруды қажет ететін орташа шығындар;
қолайсыз шығындар – егер инвестициялар кәсіпорынның негізгі көрсеткіштеріне қатысты шамадан тыс болса.
Мәндер шкаласын Фламанд технологиялық зерттеулер институтының (Бельгия) ЕҚТ бойынша орталығы ЕҚТ-ны экономикалық бағалау бойынша модельді әзірлеу барысында айқындады. Модельге арналған деректер арнайы әдебиеттен алынды, нақты компаниялар және жеткізушілер бойынша мәліметтермен толықтырылды. Компаниялардың репрезентативті үлгісі бойынша жылдық есептерді орташалау жүргізілді, мұндай "орташаланған" компанияның бухгалтерлік балансы қажетті экономикалық көрсеткіштер мен қаржылық коэффициенттерді есептеу үшін пайдаланылды.
2.1-кесте. Қоршаған ортаны қорғауға салынатын инвестициялардың жүзеге асырылуының болжамды анықтамалық мәндері
Р/с №
Жылдық шығындар мен ЕҚТ-ға салынатын инвестициялардың қызметтің негізгі көрсеткіштеріне арақатынасы
Қолайлы
Талқылайтын
Қолайсыз
1
Шығындар/айналым (түсім)
< 0,5%
0,5 – 5%
> 5%
2
Шығындар/жылдық табыс (операциялық пайда)
< 10%
10 – 100%
> 100%
3
Шығындар/қосылған құн
< 2%
2 – 50%
> 50%
4
Бастапқы инвестициялар/инвестициялардың жалпы көлемі
< 10%
10 – 100%
> 100%
Бастапқы инвестициялар деп ЕҚТ жобасы іске асырылатын бірінші жылдағы қаржыландыру көлемін, инвестициялардың жалпы көлемі деп ЕҚТ жобасы іске асырылатын тұтас кезеңдегі инвестицияларды түсінеді.
Анықтамалық мәндер шкаласы шығындары өте көп технологияларды тізімнен алып тастауға немесе енгізу шығындары қандай да бір қосымша талдауларсыз жүзеге асырылады деп санауға болатын техникаларды жылдам анықтауға мүмкіндік береді.
Сонымен қатар "талқыланатын" шығындар санатының ішінде мәндер аралығы үлкен болғандықтан, жүзеге асырылатын табиғат қорғау инвестицияларының маңызды бөлігі осы диапазонға сәйкес болуы мүмкін, мұның өзі инвестициялардың негізділігі туралы бірмағыналы тұжырым жасау үшін оларды тым белгісіз етеді. Мұндай жағдайда салымдардың орындылығы ЕҚТ-ны енгізу бойынша жобаларды іске асыру кезеңі, қоршаған ортаны қорғауға салынатын инвестициялардың жалпы деңгейі, ағымдағы нарықтық жәна қаржылық жағдай және басқалары сияқты қосымша салалық аспектілерді ескере отырып бағалануы тиіс.
Жалпы алғанда, анықтамалық мәндер шкаласы кейбір ЕҚТ-ны бағалау жағдайларында қолданылатын және кәсіпорынның ЕҚТ-ны енгізу мәселелерін қарастырғанда пайдаланылуы мүмкін, нақты қаржы-экономикалық жағдайын ескере отырып кәсіпорынның жеке мәндер шкаласын құруы үшін пайдаланылатын бағалау нысанасы сияқты қарастырылады.

2.3.4. Прирост себестоимости
Существенным фактором для определения применимости НДТ являются дополнительные затраты, которые предприятие может понести при внедрении техники в текущий производственный процесс, так как внедрение НДТ увеличивает себестоимость продукции и снижает потенциал НДТ с точки зрения экономической эффективности.
Процентное соотношение годовых затрат на внедрение НДТ и общей производственной себестоимости продукции выражает прирост себестоимости с учетом дополнительных расходов предприятия на НДТ. Определение прироста себестоимости позволяет сравнить затраты на внедрение НДТ с производственной себестоимостью конечной продукции и выяснить какое влияние НДТ оказывает на маржинальность бизнеса компании.
2.3.5. Соотношение затрат и экологического результата
Одним из основных способов экономической оценки НДТ являются анализ расходования денежных средств на внедрение НДТ и достигаемый экологический результат от ее внедрения в виде снижения/предотвращения эмиссии загрязняющих веществ и/или сокращения/предотвращения отходов. Относительное соотношение данных годовых величин определяет эффективность затрат на НДТ на единицу массы/объема сокращаемого загрязняющего вещества и/или отходов в годовом исчислении.
Под годовыми затратами понимается сумма капитальных (инвестиционных) затрат, распределенных по всему сроку службы НДТ в годовом исчислении, и операционных (эксплуатационных) расходов. Пересчет капитальных затрат в годовом исчислении производится коэффициентом годового пересчета (как функции срока службы НДТ и ставки дисконтирования, которая зависит от условий финансирования проекта и установливается предприятием самостоятельно в зависимости от источников собственных (в этом случае применим в том числе уровень инфляции) или кредитных ресурсов), который в экономическом смысле представляет собой норму линейной амортизации основных средств (Амортизация – постепенный перенос затрат, понесенных для приобретения или строительства объекта основных средств на себестоимость готовой продукции, товаров, работ или услуг. Амортизационные отчисления компенсируют денежные средства, расходуемые предприятием на основные средства, и осуществляются в течение всего срока их эксплуатации. Линейный метод амортизации подразумевает списание стоимости основных средств одинаковыми пропорциональными частями на протяжении срока службы.).
Дисконтированные годовые затраты отражают объем инвестиций на проект внедрения НДТ с учетом временнόй стоимости капитала и сроком службы соответствующего оборудования.
Для правильного определения годовых затрат на НДТ обеспечивается достаточная детализация инвестиционных капитальных вложений и распределение операционных расходов по соответствующим статьям затрат.
При расчете годовых затрат применяется формула:
где:
I0 – первоначальные инвестиции в первый год реализации проекта;
OС – годовые операционные расходы;
r – ставка дисконтирования;
n – ожидаемый срок службы.
Результат соотношения годовых затрат к достигнутому экологическому результату выражает объем денежных средств, расходуемых на уменьшение эмиссий загрязняющего вещества на единицу массы/объема. Сравнение результатов расчетов по различным НДТ позволяет оператору НДТ определить, какой вариант экономически более эффективна, и позволяет затратить меньше средств на одинаковое снижение эмиссий.
В качестве ориентировочных затрат приводится приемлемый уровень эффективности затрат мероприятий по сокращению выбросов на практике голландских предприятий [20].

2.3.4. Өзіндік құнның өсуі
ЕҚТ жарамдылығын анықтаудың маңызды факторы кәсіпорынның оны ағымдағы өндірістік процеске енгізген кезде жұмсайтын қосымша шығындары болып табылады, себебі бұл өнімнің өзіндік құнын ұлғайтады және экономикалық тиімділігі тұрғысынан ЕҚТ әлеуетін төмендетеді.
ЕҚТ енгізуге жұмсалатын жалпы жылдық шығындардың және өнімнің жалпы өндірістік өзіндік құнының пайыздық арақатынасы кәсіпорынның ЕҚТ-ға қосымша шығындарын ескере отырып өзіндік құнның өсуін білдіреді. Өзіндік құнның өсуін анықтау ЕҚТ енгізу шығындарын түпкілікті өнімнің өндірістік өзіндік құнымен салыстыруға және ЕҚТ компания бизнесінің маржиналдылығына қалай әсер ететінін анықтауға мүмкіндік береді.
2.3.5. Шығындар мен экологиялық нәтиженің арақатынасы
ЕҚТ-ны негізгі экономикалық бағалау тәсілі кәсіпорынның ЕҚТ енгізуге жұмсаған қаражатын және оның ластағыш заттардың эмиссияларын азайту/болдырмау және/немесе қалдықтарды азайту түріндегі ЕҚТ енгізіп қол жеткізген экологиялық нәтижесін талдау болып табылады. Осы жылдық шамалардың салыстырмалы арақатынасы азайтылатын ластағыш заттың және/немесе қалдықтардың жылдық есептеудегі масса/көлем бірлігіне жұмсалған ЕҚТ шығындарының тиімділігін анықтайды.
Шығындардың
тиімділігі =
Жылдық шығындар
Эмиссияларды жылдық қысқарту
Жылдық шығындар деп ЕҚТ-ның жылдық есептеудегі бүкіл қызмет мерзімі бойынша бөлінген күрделі (инвестициялық) шығындардың және операциялық (пайдалану) шығыстардың сомасы түсініледі. Жылдық күрделі шығындарды қайта есептеу жылдық қайта есептеу коэффициентімен жүзеге асырылады (ЕҚТ-ның қызмет ету мерзімі мен дисконттау мөлшерлемесінің функциялары ретінде, бұл жобаны қаржыландыру шарттарына байланысты және кәсіпорын өзінің (бұл жағдайда инфляция деңгейі қолданылады) немесе несие ресурстарының көздеріне байланысты дербес белгілеуі мүмкін), бұл экономикалық мағынада негізгі құралдардың сызықтық амортизациясының нормасы болып табылады (амортизация - негізгі құралдар объектісін сатып алуға немесе салуға жұмсалған шығындарды дайын өнімнің, тауарлардың, жұмыстардың немесе қызметтердің өзіндік құнына біртіндеп көшіру. Амортизациялық аударымдар кәсіпорынның негізгі құралдарға жұмсайтын ақшалай қаражатын өтейді және оларды пайдаланудың бүкіл мерзімі ішінде жүзеге асырылады. Амортизацияның сызықтық әдісі негізгі құралдардың құнын олардың қызмет ету мерзімі ішінде бірдей пропорционалды бөліктермен есептен шығаруды білдіреді).
Дисконтталған жылдық шығындар капиталдың уақытша құнын және тиісті жабдықтың қызмет ету мерзімін ескере отырып ЕҚТ енгізу жобасына салынған инвестициялар көлемін көрсетеді.
ЕҚТ-ға жұмсалған жылдық шығындарды дұрыс айқындау үшін инвестициялық күрделі салымдардың жеткілікті талдап тексеру және операциялық шығыстарды шығындардың тиісті баптары бойынша бөлу қамтамасыз етілуге тиіс.
Жылдық шығындарды есептеу кезінде мына формула қолданылады:
мұнда:
I0 - жобаны іске асырудың бірінші жылындағы бастапқы инвестициялар,
OС - жылдық операциялық шығындар,
r - дисконттау мөлшерлемесі,
n - күтілетін қызмет ету мерзімі.
Жылдық шығындардың қол жеткен экологиялық нәтижеге арақатынасының нәтижесі ЕҚТ операторының бір масса/көлем бірлігіне шаққанда ластағыш заттардың эмиссиясын азайтуға жұмсалатын жылдық есептеудегі ақша қаражатының көлемін білдіреді. Әртүрлі ЕҚТ бойынша есеп айырысу нәтижелерін салыстыру ЕҚТ операторына қайсысы тиімдірек екенін және эмиссияны бірдей азайтуға азырақ қаражат жұмсауға болатынын анықтауға мүмкіндік береді.
Голландиялық кәсіпорындардың тәжірибесімен шығарындыларды азайту бойынша шараларға жұмсалған шығындардың қолайлы тиімділік деңгейін болжамды есептеу ретінде мысалға келтіруге болады [20].

Непосредственный анализ показателей экономической эффективности НДТ, является полезным расчетом платежей за эмиссии в окружающую среду, подлежащих к уплате за негативное воздействие на окружающую среду при наличии КЭР и при его отсутствии. Общий порядок и ставки платы за негативное воздействие на окружающую среду регулируются налоговым законодательством Республики Казахстан [21]. Вопросы применения экологических штрафов за нарушения в области охраны окружающей среды определены законодательством об административных правонарушениях [22].
Следует учитывать, к платежам, установленных налоговым законодательством на республиканском уровне, местным представительным органам (маслихат) предоставлено право повышать действующие ставки платы за негативное воздействие на окружающую среду в пределах соответствующих административных единиц [23].
В целях стимулирования внедрения и применения НДТ на законодательном уровне приняты определенные регулирующие меры. В частности, для предприятий, получивших комплексное экологическое разрешение, устанавливается нулевой коэффициент к ставкам платежей в бюджет, подлежащих к уплате за негативное воздействие на окружающую среду [24].
Начиная с 2025 года для активной реализации субъектами промышленности мероприятий по защите окружающей среды и применения НДТ при отсутствия комплексного экологического разрешения к действующим ставкам платы за негативное воздействие на окружающую среду по предприятиям I группы [25] применяется повышающий коэффициент 2 (двукратное увеличение платежей), с 2028 года – коэффициент 4 и с 2031 года – коэффициент 8 [26].
Дополнительно за осуществление эмиссий, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду, в том числе без экологического разрешения на действующий объект, налагается штраф в размере 20 000 % от соответствующей ставки платы в отношении превышенного количества загрязняющих веществ [27].
Применение НДТ с получением соответствующих экологических разрешений позволяет предприятиям достичь существенной экономии денежных средств по экологическим платежам и штрафам за негативное воздействие на окружающую среду.

ЕҚТ-ның экономикалық тиімділік көрсеткіштерін тікелей талдаудан басқа, КЭР болған кезде және ол болмаған кезде қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төленуге жататын қоршаған ортаға эмиссиялар үшін төлемдерді есептеу пайдалы болуы мүмкін. Қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақының жалпы тәртібі мен ставкалары Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен реттеледі [21]. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы бұзушылықтар үшін экологиялық айыппұлдарды қолдану мәселелері Әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамада айқындалған [22].
Республикалық деңгейде салық заңнамасында белгіленген төлем ставкаларынан басқа, жергілікті өкілді органдардың (мәслихаттардың) қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін тиісті әкімшілік бірліктер шегінде белгіленген төлемақы мөлшерлемелерін көтеруге құқығы бар екенін ескерген жөн [23].
Сонымен қатар, заңнамалық деңгейде ЕҚТ енгізу мен қолдануды ынталандыру мақсатында белгілі бір реттеуші шаралар қабылданды. Атап айтқанда, кешенді экологиялық рұқсат алған кәсіпорындар үшін қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төленуі тиіс бюджетке төленетін төлем ставкаларына нөлдік коэффициент белгіленеді [24].
Бұл ретте, 2025 жылдан бастап қоршаған ортаны қорғау және ЕҚТ қолдану жөніндегі шараларды белсенді іске асыру мақсатында I санаттағы кәсіпорындардың қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақының қолданыстағы ставкаларына [25] 2 жоғарылатылған коэффициенті (төлемдердің екі есе ұлғаюы), 2028 жылдан бастап 4 коэффициенті және 2031 жылдан бастап 8 коэффициенті қолданылады [26].
Оған қоса, қоршаған ортаға теріс әсер ететін қолданыстағы объектіге экологиялық рұқсатсыз эмиссияларды жүзеге асыру, ластағыш заттардың артық мөлшеріне қатысты қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін тиісті төлемақы мөлшерлемесінің 20 000 % мөлшерінде айыппұл салынады [27].
Тиісті экологиялық рұқсаттарды ала отырып, ЕҚТ қолдану кәсіпорындарға экологиялық төлемдер мен қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін айыппұлдар бойынша айтарлықтай ақша үнемдеуге қол жеткізуге мүмкіндік береді.

2.4. Расчет "на установке"
Процесс реализации мероприятий по НДТ, особенно на крупных промышленных предприятиях, часто является составной частью общего процесса реконструкции или модернизации производства. Для исключения влияния инвестиционных и операционных расходов, которые оператор объекта несет в ходе данных процессов или реализации других инвестиционных проектов, сведения о затратах по сокращению негативного воздействия на окружающую среду должны представлять только ту часть затрат, которые расходуются исключительно на рассматриваемую НДТ.
Объективными данными являются данные о расходах на НДТ "на установке", направленные непосредственно на НДТ, сокращающие/предотвращающие эмиссии загрязняющих веществ и/или отходы в окружающую среду, которые реализуют технологии по их утилизации с помощью данной НДТ. При расчете "на установке" в общую сумму затрат включаются расходы на:
основные технологии и оборудование;
дополнительные/вспомогательные технологии и оборудование, являющиеся неотъемлемой частью НДТ;
пред/после очистные сооружения, расходные материалы, сырье и реагенты, без которых применение НДТ невозможно технологически.
Расчет "на установке" позволяет исключить фактор неопределенности при классификации капитальных и операционных расходов оператора объекта и сравнивать затраты предприятия на альтернативные НДТ по сопоставимым показателям.
Расчеты по экономической эффективности НДТ осуществляются оператором объекта самостоятельно в рамках технико-экономического обоснования инвестиций, с учетом специфики и условий конкретного производства.

2.4. "Қондырғыдағы" есептеу
ЕҚТ бойынша шараларды жүзеге асыру процесі, әсіресе ірі өнеркәсіптік кәсіпорындарда, көбінесе өндірісті жалпы қайта құру немесе модернизациялау процесінің ажырамас бөлігі болып табылады. Объект операторы өзінің қалыпты өндірістік қызметі немесе басқа инвестициялық жобаларды іске асыру барысында жұмсайтын басқа инвестициялық және операциялық шығындардың әсерін болдырмау үшін, қоршаған ортаға теріс әсерді азайту бойынша бастапқы және қайталама шараларға арналған шығындар туралы мәліметтер кәсіпорын шығындарының тек қарастырылып отырған ЕҚТ-ға жұмсалатын бөлігін ғана қамтуы керек.
Мұндай жағдайларда "қондырғыдағы" ЕҚТ шығындары туралы деректер, яғни тікелей ластағыш заттардың және/немесе қалдықтардың қоршаған ортаға шығарылуын азайтатын/алдын алатын немесе осы ЕҚТ-ның көмегімен оларды жою технологияларын жүзеге асыратын ЕҚТ-ға бағытталған деректер объективті деректер болып табылады. "Қондырғыда" есептеу кезінде шығындардың жалпы сомасына келесі шығындар қосылады:
негізгі технологиялар мен жабдықтар;
ЕҚТ-ның ажырамас бөлігі болып табылатын қосымша/көмекші технологиялар мен жабдықтар;
оларсыз ЕҚТ-ны қолдану технологиялық тұрғыдан мүмкін емес тазартуға дейінгі/кейінгі құрылыстар, шығыс материалдары, шикізат және реагенттер.
"Қондырғыдағы" есептеу объект операторының шығын баптары бойынша жалпы шығындарын жіктеу кезінде белгісіздік факторын жояды, сонымен қатар кәсіпорынның салыстырмалы көрсеткіштері бойынша баламалы ЕҚТ-ға жұмсайтын шығындарын салыстыруға мүмкіндік береді.
ЕҚТ-ның экономикалық тиімділігі бойынша есептеулерді нақты өндірістің ерекшелігі мен шарттарын ескере отырып, инвестициялардың техникалық-экономикалық негіздемесі шеңберінде объект операторы дербес жүзеге асырады.

3. Применяемые процессы: технологические, технические решения, используемые в настоящее время
Настоящий раздел справочника по НДТ содержит описание основных технологических процессов и методов, а также их комбинаций, применяемых при производстве основных органических химических веществ и полимеров.
3.1. Производство метил-трет-бутилового эфира (МТБЭ)
МТБЭ – химическое вещество с химической формулой СН3–O–C(СН3)3, один из представителей простых эфиров. МТБЭ, высокооктановый кислородосодержащий компонент, используется как добавка в бензины для улучшения ряда их эксплуатационных свойств, в том числе экологических (значительное снижение оксида углерода, углеводородов и ароматических соединений в выхлопных газах автомобилей). Добавление МТБЭ происходит компаундирование базовых бензинов и происходит повышение детонационной стойкости моторных топлив.
Сырьем для производства МТБЭ является метанол и ИИФ, БИФ и прочие.
Синтез МТБЭ протекает в жидкой фазе в мягких условиях в присутствии твердого кислотного катализатора. Катализатором преимущественно выступает сульфированная ионообменная смола. Температура реакции поддерживается на низком уровне и регулируется в довольно широких пределах.
На Предприятии 1 МТБЭ производится из смеси легких углеводородов с содержанием изобутилена и метанола.

3. Қолданылатын процестер: қазіргі уақытта қолданылатын технологиялық, техникалық шешімдер
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың осы бөлімінде негізгі технологиялық процестер мен әдістердің, сондай-ақ негізгі органикалық химиялық заттар мен полимер өндірісінде қолданылатын олардың комбинацияларының сипаттамасы берілген.
3.1. Метил-трет-бутилді эфир (МТБЭ) өндірісі
МТБЭ - СН3–O–C(СН3)3 химиялық формуласы бар химиялық зат, қарапайым эфир өкілдерінің бірі. МТБЭ - құрамында оттек бар жоғары октанды компонент, бензиндерге олардың бірқатар пайдалану қасиеттерін, соның ішінде (автокөліктердің пайдаланылған газдарындағы көміртек оксидінің, көмірсутектердің және хош иісті қосылыстардың айтарлықтай төмендеуі) экологиялық қасиеттерін жақсарту үшін қосымша ретінде қолданылады. МТБЭ -ні қосқан соң базалық бензиндер сығымдалып, мотор отынының детонациялық беріктігі артады.
Метанол және ИИФ, БИФ және басқалары МТБЭ өндірісіне арналған шикізат болып табылады.
МТБЭ синтезі сұйық фазада қатты қышқыл катализаторының қатысуымен жүреді. Катализатор әдетте сульфатталған ион алмасу шайыры болып табылады. Реакцияның температурасы төмен деңгейде сақталады және өте ауқымды шектерде реттеледі.
1-кәсіпорында МТБЭ құрамында изобутилен мен метанол бар жеңіл көмірсутектердің қоспасынан жасалады.

Смешанный поток метанола и фракции С4 подогревается в теплообменнике до температуры 20 – 60 °С и поступает в параллельно работающие трубчатые реакторы синтеза МТБЭ.
Процесс синтеза МТБЭ ведется при давлении 0,78 – 1,28 МПа и температуре не более 70 °С в присутствии кислотного катализатора.
Реакция синтеза МТБЭ является обратимой и экзотермической, в связи с чем для снятия тепла реакции и поддержания температурного режима синтеза в межтрубное пространство реактора синтеза МТБЭ подается охлажденный до 40 – 65 °С паровой конденсат.
Реакционная смесь из нижней части реактора синтеза МТБЭ подается в ректификационную колонну, где отгоняют пары С4 углеводородов, содержащие метанол в виде азеотропной смеси, которая охлаждается в дефлегматорах оборотной водой до температуры 35 °С. Образующийся углеводородный конденсат возвращается в ректификационную колонну в виде флегмы, а балансовый избыток подается на водную отмывку фракции С4 от метанола в колонну отмывки. Несконденсированные углеводороды поступают в сепаратор, откуда газовая фаза (через емкость) стравливается на факел. Кубовый продукт ректификационной колонны, товарный МТБЭ, откачивается на склад.
Отработанные углеводороды поступают в колонну отмывки. Колонна работает под давлением, создаваемым парами углеводородов, которое находится в пределах 0,39 – 0,54 МПа. Отмытая отработанная фракция С4 от метанола с верха колонны отмывки поступает в емкость, где происходит отстой унесенной воды и откачивается потребителю.
Промывная вода из куба колонны отмывки подается в колонну на ректификацию, где при давлении верхом отгоняются пары метанола, конденсируются в дефлегматоре и собираются в емкости, откуда вода подается на орошение колонны в качестве флегмы, а избыток метанола возвращается в процесс синтеза МТБЭ. На некоторых установках метанольную воду ввиду ее малого количества целесообразно направлять на термическое обезвреживание.
Принципиальная блок-схема получения МТБЭ приведена на рисунке 3.1.
Рисунок 3.1. Принципиальная блок-схема реакторного блока получения
метилтретбутилового эфира:
GGO – изобутиленсодержащая у/в. фракция (свежая и циркулирующая);
GM –метанол (свежий и циркулирующий);
GWG – пары отработанной у/в. фракции и метанола;
GFO – флегма (у/в.-метанольная фракция).
Производство МТБЭ основано на взаимодействии изобутилена с метанолом, протекающем в соответствии с уравнением:
(CH3)2C = CH2 + CH3OH (CH3)3COCH3.
К примеру, на казахстанском предприятии по производству МТБЭ, участок приема метанола предназначен для приема метанола, поступающего по железной дороге в вагонах-цистернах, его слива в промежуточный (сливной) резервуар и дальнейшей передачи по трубопроводу на завод МТБЭ и ПП для использования в качестве сырья при производстве МТБЭ, для налива МТБЭ в ж/д цистерны. Метанол в вагонах-цистернах поступает на железнодорожную эстакаду.
Слив осуществляется за счет давления азота, подаваемого в вагон-цистерну через отдельный трубопровод устройства верхнего закрытого слива. При превышения давления азота на линии установлен предохранительный клапан, сбрасывающий азот в атмосферу. На вагонах-цистернах имеются встроенные предохранительные клапаны, также сбрасывающие азот в атмосферу.

Метанол мен С4 фракциясының араласқан ағыны жылу алмастырғышта 20 - 60 °С температураға дейін қыздырылады және параллель жұмыс істейтін МТБЭ синтезінің құбырлы реакторларына келіп түседі.
МТБЭ синтезі процесі 0,78 - 1,28 МПа қысым кезінде және 70 °С көп емес температурада қышқылды катализаторды қосып жүргізіледі.
МТБЭ синтезі реакциясы қайтарымды және экзотермиялық болып табылады, сондықтан реакцияның жылуын кетіру және синтездің температуралық режимін сақтау үшін МТБЭ синтез реакторының құбыраралық кеңістігіне 40 – 65 °С дейін салқындатылған бу конденсаты беріледі.
МТБЭ синтезі реакторының төменгі бөлігіндегі реакциялық қоспа ректификациялау колоннасына беріледі, онда құрамында метанол бар азеотропты қоспа түріндегі С4 көмірсутек булары жоғары қарай айдалады, ол дефлегматорда айналым суымен 35 °С дейін салқындатылады, түзілген көмірсутекті конденсат ректификациялау колоннасына флегма түрінде қайтарылады, ал баланстық артылған мөлшері шаю колоннасына метанолдан С4 фракцияларын сумен шаю үшін беріледі. Сұйытылмаған көмірсутек сепараторға келіп түседі, онда газ фазасы (ыдыс арқылы) алауға өршітіледі. Ректификациялау колоннасының кубтық өнімі, тауарлық МТБЭ қоймаға айдап шығарылады.
Пайдаланылған көмірсутектер шаю колоннасына келіп түседі. Колонна көмірсутек булары түсіретін 0,39 - 0,54 Мпа шегіндегі қысыммен жұмыс істейді. Метанолдан шайып тазартылған пайдаланылған С4 фракциясы колоннаның үстіңгі жағынан ыдысқа келіп түседі, онда су тұндырылады және одан әрі тұтынушыға жіберіледі.
Шаю колоннасының кубынан шыққан шайынды су колоннаға ректификациялауға беріледі, онда жоғарғы қысым кезінде метанол булары шығарылады, дефлегматорда конденсацияланады және ыдысқа жиналады, ол жерден флегма ретінде колоннаға суландыруға жіберіледі, ал метанолдың артығы МТБЭ синтезі процесіне қайтарылады. Кейбір қондырғыларда мөлшері аз болғандықтан метанолды суды термиялық зарарсыздандыруға жіберген дұрыс болады.
МТБЭ алудың қағидалық блок-схемасы 3.1-суретте берілген.
3.1-сурет. Метилтретбутилді эфир алынатын реакторлық блоктың қағидалық блок-схемасы:
GGO – изобутилен құрамдас к/с. фракциясы (жаңа алынған және айналыстағы);
GM - метанол (жаңа алынған және айналыстағы);
GWG - пайдаланылған к/с фракцияларының және метанолдың булары;
GFO - флегма (к/с – метанолды фракция).
МТБЭ өндірісі төмендегі теңдеуге сәйкес жүретін изобутиленнің метанолмен әрекеттестігіне негізделген:
(CH3) = CH2 + CH3OH (CH3)3COCH3.
Мысалы, МТБЭ өндірісі бойынша қазақстандық кәсіпорында метанолды қабылдау учаскесі темір жолмен вагон-цистерналармен жеткізілетін метанолды қабылдауға, оны аралық (ағызу) резервуарға аударып құюға және кейіннен МТБЭ өндірісінде шикізат ретінде пайдалану үшін құбыр арқылы МТБЭ және ПП зауытына жіберуге, сондай-ақ т/ж цистерналарына МТБЭ-ны құюға арналған. Вагон-цистерналардағы метанол теміржол эстакадасына жеткізіледі.
Ағызу вагон-цистернаға жоғарғы жабық ағызу құрылғысының жеке құбыры арқылы берілетін азоттың қысымы есебінен жүзеге асырылады. Азот қысымы асып кеткен жағдайда желіде азотты атмосфераға ағызатын қауіпсіздік клапаны орнатылады. Вагон-цистерналарда азотты атмосфераға ағызатын кіріктірілген сақтандыру клапандары бар.

Метанол из цистерн через устройства верхнего закрытого слива поступает в промежуточный (сливной) резервуар. На линии выхода метанола из цистерн предусмотрены смотровые фонари для визуального контроля движения жидкости. При достижении уровня в резервуаре 70 % срабатывает световая и звуковая сигнализация, при достижении 80 % срабатывает блокировка, автоматически закрывается электрозадвижка, установленная на линии входа в резервуар. Для исключения выбросов паров метанола в атмосферу в резервуаре предусмотрена азотная "подушка". Давление азота в резервуаре поддерживается клапаном-регулятором, установленным на линии выхода азотного дыхания. При превышения давления азота в промежуточном резервуаре установлен предохранительный клапан, сбрасывающий азот в абсорбционную колонну. Для откачки метанола из промежуточного (сливного) резервуара предусмотрены самовсасывающие насосы. Метанол поступает на прием насосов и далее по напорной линии откачивается на завод по производству МТБЭ и ПП.
Расход контролируется расходомером. После опорожнения цистерн трубопровод продувается азотом, а цистерны отправляются в пропарочную станцию. Для очистки азота от паров метанола предусмотрена абсорбционная колонна.
Азот с парами метанола после продувки ж/д цистерн, и из промежуточного (сливного) резервуара и дренажной емкости подается в концентрационную часть колонны, оборудованную тремя однопоточными клапанными тарелками. На тарелках происходит контакт паров метанола с абсорбентом. В качестве абсорбента используется техническая вода из магистрального трубопровода. Вода с кубовой части колонны поступает на прием насосов. По напорной линии в качестве циркуляционного орошения возвращается в колонну на первую (нижнюю) тарелку. Балансовое количество "метанольной воды" выводится на блок ректификации метанола завода по производству МТБЭ и ПП. Количество регулируется клапаном-регулятором расхода, контролируется расходомером, установленным на линии нагнетания насосов. Для подпитки абсорбционной колонны используется вода, балансовое количество которой в качестве верхнего орошения подается на тарелку. Количество регулируется клапаном-регулятором расхода и контролируется расходомером.
При достижении уровня в абсорбционной колонне 80 % срабатывает световая и звуковая сигнализация, при достижении 20 %, а также при понижении давления в напорной линии 11/1 до 2,5 кгс/см2 срабатывает блокировка, насосы автоматически останавливаются. Из верха абсорбционной колонны очищенный азот с максимальным расходом 500 м3/ч. поступает в газоотводную свечу, через которую сбрасывается в атмосферу. Температура верха абсорбционной колонны контролируется термопарой. На линии установлен огнепреградитель, предусмотрен пробоотборник.

Метанол цистерналардағы жоғарғы жабық ағызу құрылғылары арқылы аралық (ағызу) резервуарға түседі. Цистерналардан метанолдың шығу сызығында сұйықтықтың қозғалысын визуалды бақылау үшін қарау шамдары көзделген. Резервуардағы деңгейге жеткенде 70 % жарық және дыбыстық дабыл іске қосылады, 80 % жеткенде блоктау іске қосылады, резервуарға кіру желісіне орнатылған электр ысырмасы автоматты түрде жабылады. Атмосфераға метанол буының шығарылуын болдырмау үшін резервуарда азотты "жастықша" қарастырылған. Резервуардағы азот қысымы азотты тыныс алу желісіне орнатылған реттегіш клапанмен қамтамасыз етіледі. Азот қысымы асып кеткен жағдайда аралық резервуарда азотты сіңіргіш колоннаға түсіретін сақтандырғыш клапан орнатылады. Аралық (ағызу) резервуардан метанолды сору үшін өздігінен соратын сорғылар қарастырылған. Метанол сорғыларға қабылдауға келіп түседі және одан әрі қысым желісі бойынша МТБЭ және ПП өндіру зауытына айдалады.
Шығыны шығынөлшегішпен өлшенеді. Цистерналарды босатқаннан кейін құбыр азотпен үрлеп тазартылады, ал цистерналар булау станциясына жіберіледі. Азотты метанол буларынан тазарту үшін абсорбциялық колонна қарастырылған.
Т/ж цистерналарын үрлеп тазартқаннан кейін, сондай-ақ аралық (ағызу) резервуардан және дренаждық ыдыстан шыққан метанол буы бар азот бір сарқынды үш клапан қақпақтарымен жабдықталған колоннаның концентрациялық бөлігіне беріледі. Қақпақтарда метанол буы абсорбентпен әрекеттеседі. Абсорбент ретінде магистральдық құбырдан техникалық су пайдаланылады. Колоннаның кубтық бөлігінен шыққан су сорғыларға келіп түседі. Қысымды жолмен айналымдылық суару дәрежесінде колоннаға бірінші (төменгі) қақпаққа қайтарылады. "Метанолды судың" баланстық мөлшері МТБЭ және ПП өндірісі бойынша зауыттың метанолды ректификациялау блогына шығарылады. Мөлшері шығын реттегіш клапанмен реттеледі, сорғыларды айдау желісіне орнатылған шығынөлшегішпен бақыланады. Абсорбциялық колоннаны толықтыру үшін су пайдаланылады. Жоғарғы суару дәрежесіндегі баланстық мөлшері қақпаққа беріледі. Мөлшері шығын реттегіш клапанмен реттеледі және шығынөлшегішпен бақыланады.
Абсорбциялық колоннада 80 % деңгейге жеткенде жарық және дыбыс сигнализациясы қосылады, 20 % деңгейге жеткенде, сонымен қатар қысымды жолда қысым 11/1-ден 2,5 кгс/см2 төмендегенде блоктау қосылады, сорғылар автоматты түрде тоқтатылады. Абсорбциялық колоннаның жоғарғы бөлігінен максималды шығыны 500 м3/с тазартылған азот газды бұру бағанасына келіп түседі, осы бағана арқылы атмосфераға шығарылады. Абсорбциялық колоннаның жоғарғы бөлігінің температурасы жылу сезгіш элементпен бақыланады. Желіде отқа тосқауыл құрылғы орнатылған, сынама алғыш көзделген.

Установка производства МТБЭ предусматривает проектную производительность установки – 20 тыс./тонн МТБЭ в год (при загрузке смеси легких углеводородов –12 500 кг/ч. с содержанием изобутилена 14 %).
Освоенная установленная производительность установки – 23 тыс./тонн МТБЭ в год (при загрузке смеси легких углеводородов – 16 500 кг/ч. с содержанием изобутилена 11,1 %).
Производство МТБЭ состоит из следующих блоков: участок приема метанола; установка производства МТБЭ; товарно-сырьевые парки.
На установке осуществляется синтез МТБЭ. Товарный МТБЭ направляется в резервуары хранения товарно-сырьевых парков. Непрореагировавшая смесь легких углеводородов (бутан-бутиленовая фракция – ББФ) направляется поставщику.
Товарный МТБЭ реализуется потребителям.
Процесс синтеза МТБЭ осуществляется в реакционно-ректификационном блоке, состоящем из реактора и ректификационной колонны со слоем катализатора (колонна каталитической дистилляции).
Из резервуаров хранения метанол насосами перекачивается в буферную емкость, откуда в необходимом соотношении подается на смешение с изобутиленом в смеситель.
Смесь легких углеводородов с содержанием изобутилена поступает на установку в буферную емкость. Из емкости смесь легких углеводородов с содержанием изобутилена поступает на прием насосов и перекачивается в смеситель. Из смесителя сырьевая смесь подается в форконтактеры, которые заполнены отработанным в реакторе катализатором, где очищается от каталитических ядов. Форконтактеры подключены параллельно, позволяющие иметь возможность их поочередной остановки для замены катализатора не останавливая производство.)
После очистки сырьевая смесь из форконтактеров подается в трубное пространство теплообменника, где подогревается паром низкого давления. Сырьевая смесь поступает в реактор синтеза МТБЭ (аппарат колонного типа, состоящий из трех секций, заполненных катализатором). В реакторе происходит синтез МТБЭ и образование азеотропной смеси легких углеводородов и метанола.
Для отвода тепла реакции первая секция оборудована "рубашкой", подается оборотная вода. По потоку реакционной смеси между секциями установлены внешние теплообменники, охлаждаемые оборотной водой.
Сырье поступает в нижнюю часть первой секции реактора, затем во вторую секцию. Реакционная смесь подается на охлаждение в теплообменник, охлаждаемый оборотной водой, и поступает в третью секцию.
Реакционная смесь из реактора поступает на разделение в колонну каталитической дистилляции, для отделения товарного МТБЭ от непрореагировавшего сырья, и в реакционной зоне колонны продолжается синтез МТБЭ путем реагирования остаточного изобутилена с метанолом.
Из верхней части реактора выходит реакционная смесь, состоящая из непрореагировавшего сырья, МТБЭ и побочных продуктов реакции, которые поступают в трубное пространство рекуперационного теплообменника. Из рекуперационного теплообменника продукты реакции подаются в ректификационную колонну. Из куба колонны МТБЭ под давлением системы выводится в рекуперационный теплообменник, где охлаждается в межтрубном пространстве оборотной водой. Из теплообменника продукт выводится с установки в резервуары хранения товарного МТБЭ.
С верха колонны выводятся непрореагировавшие легкие углеводороды и метанол, которые образуют азеотропную смесь. Пары из верхней части колонны поступают в межтрубное пространство конденсатора, где охлаждаются оборотной водой. Из конденсатора азеотропная смесь поступает в емкость, оборудованную отстойником для сбора подтоварной воды. Вода из отстойника дренируется по мере накопления.
Из емкости азеотропная смесь подается на прием насосов, часть потока подается на первую тарелку колонны в качестве орошения, балансовое количество поступает в межтрубное пространство холодильника. Азеотропная смесь далее поступает на экстракцию метанола, в виду невозможности разделения ректификацией.

МТБЭ өндіретін құрылғының жобалық өндірімділігі – жылына 20 мың тонна МТБЭ (жеңіл көмірсутектер қоспасын жүктеу кезінде – құрамында 14 % изобутиленмен бірге 12 500 кг/с) мөлшерінде көзделген.
Қондырғының игерілген белгіленген өнімділігі – жылына 23 мың тонна МТБЭ (жеңіл көмірсутектер қоспасын жүктеу кезінде – құрамында 11,1 % изобутиленмен бірге 16 500 кг/с).
МТБЭ өндірісі келесі блоктардан тұрады: метанолды қабылдау учаскесі; МТБЭ өндіретін құрылғы; тауар-шикізат парктері.
Қондырғыда МТБЭ синтезі іске асырылады. Тауарлық МТБЭ тауар-шикізат парктерін сақтау резервуарларына жіберіледі. Реакцияға түспеген жеңіл көмірсутектер қоспасы (бутан-бутиленді фракция – ББФ) жеткізушіге жіберіледі.
Бұдан әрі тауарлық МТБЭ тұтынушыларға өткізіледі.
МТБЭ синтезі процесі реактордан және катализатор қабаты бар (каталитикалық дистилляциялау колоннасы) ректификациялық колоннадан тұратын реакциялық-ректификациялық блокта жүзеге асырылады.
Сақтау резервуарларынан метанол сорғылармен метанолдың буферлік ыдысына айдалады, сол жерден метанол сорғыларға келіп түседі және изобутиленге қажетті арақатынаста араластырғышқа араластыру үшін айдалады.
Құрамында изобутилен бар жеңіл көмірсутектер қоспасы қондырғыға буферлік ыдысқа келіп түседі. Құрамында изобутилен бар жеңіл көмірсутектер қоспасы ыдыстан шығып сорғыларға келіп түседі және араластырғышқа айдалады. Араластырғыштан шикізат қоспасы реакторда пайдаланылған катализатор толтырылған форконтактерге беріледі, онда каталитикалық улардан тазартылады. Форконтактерлер қатарлас іске қосылып тұрады, оларды осылай орнату катализаторды ауыстыру үшін форконтактерлерді өндірісті тоқтатпай кезекпен тоқтатуға мүмкіндік береді.
Шикізат қоспасы тазартқан соң форконтактерден шығып жылу алмастырғышқа келіп түседі, онда төмен қысымды бумен қыздырылады. Одан әрі шикізат қоспасы МТБЭ синтезі (катализатормен толтырылған үш секциядан тұратын колонналы типті аппарат) реакторына келіп түседі. Реакторда МТБЭ синтезі жүреді, сондай-ақ жеңіл көмірсутектер мен метанолдың азеотропты қоспасы түзіледі.
Реакция жылуын бұру үшін бірінші секция "қоршаумен" жабдықталған, онда айналым суы беріледі. Сонымен қатар реакциялық қоспаның ағыны бойынша секциялардың арасына айналым суымен салқындатылатын жылу алмастырғыштар орнатылған.
Шикізат реактордың бірінші секциясынан реактордың бірінші секциясының төменгі бөлігіне келіп түседі, реактордың екінші секциясына келіп түседі және одан әрі реакциялық қоспа айналым суымен салқындатылатын жылу алмастырғышқа салқындату үшін беріледі, осыдан кейін реактордың үшінші секциясына келіп түседі.
Реактордан шыққан реакциялық қоспа каталитикалық дистилляция колоннасына бөлу үшін келіп түседі, онда тауарлық МТБЭ реакцияға түспеген шикізаттан бөлінеді, сонымен қатар колоннаның реакциялық аймағында қалдық изобутиленнің метанолмен реакциясы арқылы МТБЭ синтезі жалғастырылады.
Реактордың жоғарғы бөлігінен реакцияға түспеген шикізаттан, МТБЭ-ден және рекуперациялық жылу алмастырғыштың құбыр кеңістігіне түсетін реакцияның жанама өнімдерінен тұратын реакциялық қоспа шығады. Рекуперациялық жылу алмастырғыштан реакция өнімдері ректификациялық колоннаға беріледі. МТБЭ колоннасының кубынан жүйенің қысымымен регенерациялық жылу алмастырғышқа шығарылады, онда ол құбыраралық кеңістікте салқындатылады, жылу алмастырғыштың құбыраралық кеңістігіне беріледі, онда ол кері сумен салқындатылады. Жылу алмастырғыштағы өнім қондырғыдан тауарлық МТБЭ сақтау резервуарларына шығарылады.
Колоннаның жоғарғы бөлігінде реакцияға түспеген жеңіл көмірсутектер мен метанол шығарылады, олар азеотропты қоспа түзеді. Колоннаның жоғарғы бөлігіндегі булар конденсатордың құбыраралық кеңістігіне келіп түседі, онда айналым суымен салқындатылады. Конденсатордан шыққан азеотропты қоспа тауарлық су жинауға арналған тұндырғышпен жабдықталған ыдысқа келіп түседі. Тұндырғыштан шыққан су жиналу мөлшеріне қарай дренаждалады.
Ыдыстан шыққан азеотропты қоспа сорғыларға қабылдауға беріледі, ағынның бір бөлігі суару дәрежесінде колоннаның бірінші қақпағына беріледі, баланстық мөлшері тоңазытқыштың құбыраралық кеңістігіне келіп түседі. Азеотропты қоспа одан әрі метанол экстракциясына келіп түседі, себебі оны қарапайым ректификация арқылы бөлу мүмкін емес.

Блок сероочистки МТБЭ введен в эксплуатацию в 2021 году. Проектная производительность блока сероочистки – 30 000 тонн МТБЭ в год, гибкость работы оборудования блока 60 – 100 %.
Блок сероочистки МТБЭ предназначен для удаления сернистых соединений из МТБЭ в колонне сероочистки. МТБЭ проходит очистку от сернистых соединений до 10 ppm и отправляется в резервуары хранения товарной продукции. Процесс очистки проводится в присутствии катализатора.
Катализатор сероочистки МТБЭ представляет из себя активную часть, состоящую из смеси веществ, нанесенных на носитель катализатора.
Из верхней части выводится газовая фаза МТБЭ, боковым погоном колонны является очищенный МТБЭ, который направляется в резервуары хранения товарного продукта, смесь МТБЭ с сернистыми соединениями выводятся через куб колонны и отправляются в емкость хранения сернистых соединений. По мере заполнения емкости утилизацию серосодержащих отходов производит специализированная организация.
Блок экстракции и ректификации метанола предназначен для выделения метанола из смеси непрореагировавших углеводородов и метанола, с возвращением его в начало процесса. Азеотропная смесь из теплообменника подается в нижнюю часть колонны экстракции метанола, которая заполнена насадкой – кольцами Палля.
Экстракция метанола производится экстракционной, либо химически очищенной водой (далее – ХОВ) в колонне.
Процесс основан на селективной растворимости компонентов смеси в растворителе (в данном случае – вода) Метанол растворяется в химочищенной воде и выводится из куба экстракционной колонны в колонну ректификации метанола. Смесь легких углеводородов выходит из верхней части колонны, поступает в емкость и далее выводится с установки.
Разделение смеси метанола и воды происходит в ректификационной колонне.
Из емкости отработанная смесь легких углеводородов подается на насосы и далее откачивается.
С верха колонны ректификации выводится метанол-ректификат, с куба колонны выводится вода, которая в дальнейшем используется в качестве экстрагента в колонне экстракции метанола.
Пары метанола из верхней части ректификационной колонны поступают в межтрубное пространство конденсатора. Метанол-ректификат поступает в теплообменник типа "труба в трубе", который охлаждается оборотной водой. Теплообменник эксплуатируется преимущественно в теплое время года. Сконденсированный жидкий метанол-ректификат собирается в емкость. Метанол-ректификат подается на насос, откуда возвращается в колонну на распределительную тарелку в качестве орошения, балансовая часть потока метанола подается в емкость метанола (в качестве компонента сырья).
Из куба колонны вода подается в трубное пространство кипятильника, в котором обогревается паром среднего давления, и возвращается в куб колонны.
Часть кубового продукта колонны (вода) подается в межтрубное пространство рекуперационного теплообменника, в котором отдает тепло воднометанольному раствору. Температура воды на выходе регистрируется прибором. Кубовый продукт колонны из теплообменника подается на насос. Также в линию врезается линия подачи ХОВ, предназначенная, при необходимости, для подпитки колонны ХОВ. ХОВ поступает на установку производства МТБЭ.
Насосом вода подается в межтрубное пространство теплообменника, где охлаждается оборотной водой, и подается в верхнюю часть колонны в качестве экстрагента. Для сбора воднометанольного раствора с установки и дальнейшего возврата его в процесс предусмотрены заглубленная дренажная емкость и насос. Из колонны возможен сброс воднометанольного раствора в емкость, также возможна подпитка колонны воднометанольным раствором.
Ректификационная колонна предназначена для выделения метанола и возврата в процесс. Пары метанола из верхней части ректификационной колонны поступают в конденсатор, где охлаждаются водой до температуры 400 °С. Жидкий метанол собирается в рефлюксную емкость, из которой насосами часть потока возвращается в колонну в качестве флегмы на первую тарелку, а балансовое количество поступает в буферный резервуар как сырье для синтеза МТБЭ.
Процесс основан на селективной растворимости компонентов смеси в растворителе (в данном случае – вода). Метанол растворяется в химически очищенной воде и выводится из куба экстракционной колонны в колонну, где он проходитректификацию. Смесь легких углеводородов выходит из верхней части колонны, поступает в емкость и далее выводится с установки.
Разделение смеси метанола и воды происходит в ректификационной колонне. Пары метанола из верхней части ректификационной колонны конденсируются в теплообменнике, часть паров метанола направляется в колонну в виде орошения, часть возвращается в сырьевую емкость метанола, в начало процесса. Вода с куба ректификационной колонны поступает в колонну экстракции метанола в качестве экстрагента.

МТБЭ күкіртті тазарту блогы 2021 жылы пайдалануға берілді. Күкіртті тазарту қондырғысының жобалық өнімділігі – жылына 30 000 тонна МТБЭ, 60- блок жабдықтарының икемділігі – 100 %.
MTБЭ күкіртті тазарту қондырғысы күкіртті тазарту бағанындағы МТБЭ-ден күкіртті қосылыстарды кетіруге арналған. МТБЭ 10 ppm-ге дейінгі күкіртті қосылыстардан тазартылады және тауарлық өнімді сақтау резервуарларына жіберіледі. Тазарту процесі катализатордың қатысуымен жүзеге асырылады.
МТБЭ күкіртті тазарту катализаторы катализатор тасымалдағышына қолданылатын заттардың қоспасынан тұратын белсенді бөлік болып табылады.
Жоғарғы бөліктен МТБЭ газ фазасы шығарылады, колоннаның бүйіржағымен тазартылған МТБЭ келіп түседі, ол тауарлық өнімді сақтау резервуарларына жіберіледі, күкіртті қосылысы бар МТБЭ қоспасы колонна кубы арқылы шығарылып, күкіртті қосылыстарды сақтау ыдысына жіберіледі. Ыдыс толған кезде күкіртқұрамдас қалдықтарды кәдеге жаратуды мамандандырылған ұйым жүргізеді.
Метанолды экстракциялау және ректификациялау блогы реакцияға түспеген көмірсутектер мен метанол қоспасынан метанолды бөліп алуға, оны процестің басына қайтаруға арналған. Жылу алмастырғыштан шыққан азеотропты қоспа Паль сақиналарымен – саптамамен толтырылған метанолды экстракциялау колоннасының төменгі бөлігіне беріледі.
Метанолды экстракциялау экстракциялық немесе химиялық тазартылған сумен (ХТС) колоннада жүргізіледі.
Процесс қоспаның құрамдас бөліктерінің еріткіштегі (мұндағы жағдайда – су) селективті ерігіштігіне негізделген. Метанол химиялық тазартылған суда ериді және экстракциялау колоннасының кубынан метанолды ректификациялау колоннасына шығарылады. Жеңіл көмірсутектердің қоспасы колоннаның жоғарғы жағынан шығады, ыдысқа келіп түседі және одан әрі қондырғыдан шығарылады.
Метанол мен су қоспасының бөлінуі ректификациялау колоннасында жүреді.
Ыдыстан шыққан жеңіл көмірсутектердің пайдаланылған қоспасы сорғыларға беріледі және одан әрі айдалады.
Ректификациялау колоннасының жоғарғы бөлігінен метанол-ректификат шығарылады, колонна кубынан су шығарылады, ол одан әрі метанолды экстракциялау колоннасында эстрагент ретінде пайдаланылады.
Ректификациялау колоннасының жоғарғы бөлігінен шыққан метанол булары конденсатордың құбыраралық кеңістігіне келіп түсіп, метанол ректификат "құбырдағы құбыр" типті жылу алмастырғышқа келіп түседі, ол айналым суымен салқындатылады. Жылу алмастырғыш негізінен жылы мезгілде қолданылады. Конденсацияланған сұйық метанол-ректификат ыдысқа жиналады. Метанол-ректификат сорғыға беріледі, ол жерден суару ретінде колоннаға бөліп таратқыш қақпаққа қайтарылады, метанол ағынының баланстық бөлігі (шикізат компоненті ретінде) метанол ыдысына беріледі.
Су колонна кубынан су қайнатқыштың кеңістігіне беріледі, онда орта қысымды бумен қыздырылады және колонна кубына қайтарылады.
Колоннадағы кубтық өнімнің бір бөлігі (су) рекуперациялық жылу алмастырғыштың құбыраралық кеңістігіне беріледі, ол жылуды су-метанолды ерітіндіге береді. Шығудағы судың температурасы аспаппен тіркеледі. Одан әрі колоннадағы кубтық өнім жылу алмастырғыштан сорғыға беріледі. Сонымен бірге желіге қажет болғанда ХТС колоннасын толықтыруға арналған ХТС беру желісі кіріктіріледі. ХТС МТБЭ өндіретін қондырғыға келіп түседі.
Сорғымен су жылу алмастырғыштың құбыраралық кеңістігіне жіберіледі, онда ол қайта өңделген сумен салқындатылады, содан кейін экстрагент ретінде колоннаның жоғарғы жағына беріледі. Су-метанолды ерітіндіні қондырғыдан жинау және оны одан әрі процеске қайтару үшін шұңғыл дренаждық ыдыс пен сорғы қарастырылған. Колоннадан су-метанолды ерітіндіні ыдысқа төгуге болады, сонымен қатар колоннаны су-метанолды ерітіндімен толтыруға болады.
Ректификациялау колоннасы метанолды бөлуге және оны процеске қайтаруға арналған. Ректификациялау колоннасының жоғарғы бөлігінен шыққан метанол булары конденсаторға келіп түседі, онда 400 0С температураға дейін сумен салқындатылады және сұйық метанол рефлюкстік ыдысқа жиналады, ол жерден ағынның бір бөлігі сорғылармен колоннаға флегма ретінде бірінші қақпаққа қайтарылады, ал баланстық мөлшері МТБЭ синтездеуге арналған шикізат ретінде буферлік резервуарға келіп түседі.
Процесс қоспаның құрамдас бөліктерінің еріткіштегі (мұндағы жағдайда – су) селективті ерігіштігіне негізделген. Метанол химиялық тазартылған суда ериді және экстракциялау колоннасының кубынан метанолды ректификациялау колоннасына шығарылады. Жеңіл көмірсутектердің қоспасы колоннаның жоғарғы жағынан шығады, ыдысқа келіп түседі және одан әрі қондырғыдан шығарылады.
Әрі қарай метанол мен су қоспасының бөлінуі ректификациялау колоннасында жүреді. Ректификациялау колоннасының жоғарғы жағындағы метанол буы жылу алмастырғышта конденсацияланады, олардың бір бөлігі суару түрінде колоннаға жіберіледі, бір бөлігі метанолдың шикізат ыдысына, процестің басына қайтарылады. Ректификацилау колоннасының кубындағы су метанолды экстракциялау колоннасына экстрагент ретінде келіп түседі.

3.2. Производство других органических веществ (пропилена)
Газообразные этиленовые углеводороды (этилен, пропилен, бутилен) находятся в газах термической и каталитической переработки нефти. Жидкие продукты процессов термической и каталитической переработки нефти содержат значительные количества алкенов [28]. Бензины термического крекинга содержат 30 – 35 % алкенов, бензины каталитического крекинга – до 10 % олефинов. Углеводороды с двойной связью, содержащиеся в нефтепродуктах, можно подразделить на следующие группы: алкены нормального и изостроения; циклоалкены (циклогексен, циклопентен и их гомологи); ароматические углеводороды с двойной связью в боковой цепи (стирол, инден, их гомологи).
Пропилен (пропен, химическая формула С3Н6, структурная формула СН2 = СН – СН3) является мономером для производства полипропилена, а также сырьем для получения акрилонитрила, кумола, пропиленоксида, акриловой кислоты и других крупнотоннажных продуктов органического синтеза.
Основное количество пропилена производится путем пиролиза углеводородного сырья, дегидрированием пропана, а также производится в качестве сопутствующего продукта каталитического крекинга.
Производительность установки на Предприятии 2 составляет 503 тыс. тонн/год по пропилену.
3.2.1. Основные технологические процессы
Рассматривается процесс получения пропилена дегидрированием пропана [21], процесс каталитического дегидрирования пропана в пропилен с использованием непрерывной регенерации катализатора.
Производство дегидрирования пропана состоит из трех основных секций: секции очистки сырья, реакторной секции, секции выделения продукта.
Каждая секция, включает узлы переработки потока сырья. Секция очистки сырья предназначена для удаления метанола и извлечения азотных компонентов, металлов, воды и тяжелых углеводородов из свежего пропанового сырья. Удаление метанола необходимо, чтобы избежать образования окиси углерода в реакторах дегидрирования, который может вызвать дезактивацию катализатора. Примеси также могут вызвать дезактивацию катализатора.
Свежее сырье – пропановую фракцию – подают в промывочную колонну, встречным потоком циркуляционной воды вымывается метанол. Обогащенную метанолом воду выводят из промывочной колонны и после нагрева направляют в метанольную колонну, для происхождения процесса очистки воды от метанола. Балансовое количество метанола выводят потребителям. Отпаренную воду после охлаждения возвращают на промывку пропана.
Очищенную от метанола пропановую фракцию направляют далее последовательно сверху вниз через защитные адсорберы для удаления соединений азота и следов металлов. Для удаления воды, содержащейся в сырье после промывки, поток направляют в коагулятор (где отделяется основная масса принесенной воды) и осушители (заполненные адсорбентом, где отделяется остаточное количество воды от пропанового потока). Очищенный пропан направляют в депропанизатор для удаления тяжелых углеводородов.
Перед подачей в депропанизатор сырьевой поток обезметаноленного пропана смешивают с рецикловым пропаном из узла разделения пропан- пропиленовой фракции и направляют в теплообменник, где нагревают до 106 °С. Пропан из теплообменника направляют в депропанизатор в виде парожидкостной смеси. Пары очищенного от тяжелых углеводородов пропана конденсируют в воздушном холодильнике и направляют в систему сепарации. В системе сепарации очищенный пропан смешивают с потоком водорода, после чего направляют в реакторную секцию.
Кубовый продукт из депропанизатора направляют в колонну отпарки, где происходит отделение легких углеводородов, которые направляют в топливную сеть, тяжелые углеводороды направляют потребителям.

3.2. Басқа органикалық заттар (пропилен) өндірісі
Газ тәрізді этилен көмірсутектері (этилен, пропилен, бутилен) мұнайды термиялық және каталитикалық өңдеу газдарында кездеседі. Мұнайды термиялық және каталитикалық өңдеу процестерінің сұйық өнімдерінің құрамында едәуір мөлшерде алкендер болады [28]. Мәселен, термиялық крекинг бензинінің құрамында 30 - 35 % алкен, каталитикалық крекинг бензинінің құрамында - 10 % дейін олефин болады. Мұнай өнімдерінде кездесетін қос байланысқан көмірсутектерді келесі топтарға бөлуге болады: қалыпты және изоқұрылымды алкендер; циклоалкендер (циклогексен, циклопентен және олардың гомологтары); бүйірлік тізбектегі қос байланысқан хош иісті көмірсутектер (стирол, инден, олардың гомологтары).
Пропилен (пропен, химиялық формуласы - С3Н6, құрылымдық формуласы - СН2 = СН - СН3) полипропилен өндіруге арналған мономер, сонымен қатар акрилонитрилді, кумолды, пропиленоксидті, акрил қышқылын және басқа да ірі тоннажды органикалық синтез өнімдерін өндіруге арналған шикізат.
Пропиленнің негізгі мөлшері көмірсутек шикізатын пиролиздеу, сондай-ақ пропанды сутексіздендіру және каталитикалық крекингтің ілеспе өнімі ретінде өндіріледі.
Мысалы, 2-кәсіпорындағы қондырғының өнімділігі пропилен өнімі бойынша жылына 503 мың тоннаны құрайды.
3.2.1. Негізгі технологиялық процестер
Пропанды сутексіздендіріп пропилен алу процесі қарастырылады [21], бұл катализатордың үздіксіз регенерациясын қолдана отырып пропанның пропиленге каталитикалық сутексіздендіру процесін білдіреді.
Пропанды сутексіздендіріп өндіру үш негізгі секциядан тұрады: шикізатты тазарту секциясы, реакторлық секция, өнімді бөлу секциясы.
Осы секциялардың әрқайсысы өз кезегінде шикізат ағынын қайта өңдеу тораптарын қамтиды. Шикізатты тазарту бөлімі метанолды кетіруге және жаңа пропан шикізатынан азот компоненттерін, металдарды, суды және ауыр көмірсутектерді алуға арналған. Метанолды кетіру катализатордың дезактивациясын тудыруы мүмкін сутексіздендіру реакторларында көміртегі тотығының пайда болуын болдырмау үшін қажет. Қоспалар да катализатордың дезактивациясын тудыруы мүмкін.
Жаңа шикізат – пропан фракциясы – шаю колоннасына беріледі, мұнда айналымдағы судың қарсы ағыны метанолды жуып кетіреді. Метанолмен байытылған су шаю колоннасынан шығарылады және қыздырылғаннан кейін метанол колоннасына жіберіледі, мұнда суды метанолдан тазарту процесі жүреді. Метанолдың баланстық мөлшері тұтынушыларға шығарылады. Салқындағаннан кейін буланған су пропанды жууға қайтарылады.
Метанолдан тазартылған пропан фракциясы азот қосылыстары мен металл іздерін кетіру үшін қорғаныс адсорберлері арқылы жоғарыдан төменге қарай тізбектелген түрде бағытталады. Жуғаннан кейін шикізаттағы суды кетіру үшін ағын коагуляторға (әкелінген судың негізгі бөлігі бөлінетін жерде) және құрғатқыштарға (пропан ағынынан судың қалдық мөлшері бөлінетін адсорбентпен толтырылған) жіберіледі. Тазартылған пропан ауыр көмірсутектерді кетіру үшін депропанизаторға жіберіледі.
Депропанизаторға берер алдында метанолсыздандырылған пропанның шикізат ағыны пропан-пропилен фракциясының бөлу торабынан рециклді пропанмен араластырылады және жылу алмастырғышқа жіберіледі, мұнда 106 °С дейін қыздырылады. Жылу алмастырғыштан алынған пропан бу- сұйықтық қоспасы түрінде депропанизаторға жіберіледі. Ауыр көмірсутектерден тазартылған пропанның буы ауа тоңазытқышында конденсацияланады және сепарациялау жүйесіне жіберіледі. Сепарациялау жүйесінде тазартылған пропан сутегі ағынымен араласады, содан кейін реакторлық секцияға жіберіледі.
Депропанизатордан шыққан кубтық өнімді булау колоннасына жібереді, мұнда жеңіл көмірсутектер бөлінеді, олар отындық желіге бағытталады, ауыр көмірсутектер тұтынушыларға жеткізіледі.

Перед подачей в реакторную секцию в сырьевой поток впрыскивают диметилдисульфид (ДМДС). ДМДС предупреждает обуглероживание стали за счет образования слоя сульфида хрома на поверхности труб реакторов и печей, что способствует снижению протекания реакции термического расщепления пропана. Сырьевой поток последовательно направляют через 4 реактора, перед каждым входом в реактор продуктовый поток нагревают в печи. Дегидрирование пропана протекает под небольшим избыточным давлением при температуре 635 – 650 °С в присутствии водорода.
В результате основной реакции происходит образование пропилена. Параллельно с основной реакцией протекают побочные реакции с образованием C₃H₄, C₃H₄, C₂H₄, CH₄., тяжелых фракций.
Узел непрерывной регенерации катализатора обеспечивает непрерывную транспортировку катализатора по реакторам и регенерацию (удаление кокса с поверхности). Поток катализатора из нижней части каждого из реакторов под действием собственного веса поступает в приемники катализатора, где охлаждается и очищается от углеводородов путем продувки отходящим водородным газом системы сепарации. Охлаждение катализатора необходимо для предотвращения повреждений в системе трубопроводов перемещения катализатора. В последнем накопителе катализатор продувают азотом от остаточного количества водорода и углеводородов для исключения их попадания в кислородосодержащую среду колонны регенерации.
В колонне регенерации катализатор выжигают от кокса с помощью потока смеси азота с кислородом. Для предотвращения агломерации платины на поверхности катализатора в систему дозируют незначительное количество газообразного хлора.
На выходе из реакторов сырье охлаждают и направляют в компрессор продуктового потока. В компрессоре пропиленсодержащий поток сжимают и далее направляют в адсорбер на очистку от соединений хлора с помощью нерегенерируемого оксида алюминия. Приводом компрессора служит паровая турбина. Пар получают в трех паровых котлах (бойлерах) высокого давления за счет утилизации выделенных легких углеводородов и водорода.
Продуктовый поток направляют в узел осушки для удаления воды и сероводорода, который может вызвать отравление катализатора селективного гидрирования, и ухудшить качество пропиленового продукта и топливного газа. После этого продуктовый поток направляют в систему сепарации.
Регенерацию осушителей обеспечивают подачей снизу вверх через адсорберы регенерирующего газа – смеси отходящего газа ректификационной секции деэтанизатора, водородного газа из системы сепарации и отходящего газа системы очистки водорода. Поток газа регенерации из адсорберов направляют в скруббер газов регенерации, где содержащийся в газовой смеси сероводород поглощается циркулирующим водным раствором щелочи. Очищенный углеводородный газ с верха колонны направляют в топливную сеть, отработанный раствор из куба колонны с максимальным конечным содержанием сульфидов натрия до 60 г/л направляют в емкость дегазации щелочи и в блок очистки. Технология очистки сульфидных стоков представляет собой биологический процесс обезвреживания сульфидных стоков с применением живого биохимического катализатора – серобактерий, которые преобразуют серосодержащие соединения до конечных продуктов окисления – сульфатов. Отходящий очищенный поток после биореактора содержит менее 1 мг/л сульфидов.
Система сепарации предназначена для выделения из продуктового потока водорода, направляемого в систему очистки, а также для получения смешанного потока сырьевого пропана с водородом.
На начальном этапе в системе сепарации продуктовый поток после охлаждения разделяют в сепараторе высокого давления на два потока: газовый (водородосодержащий поток) и жидкий (пропан-пропиленовый поток). Газовый поток направляют в сепаратор среднего давления, где разделяют на два потока (газовый и жидкий). На следующем этапе оставшийся газовый поток направляют через турбодетандеры в сепаратор низкого давления, где отделяются оставшиеся углеводороды. Жидкий пропан-пропиленовый поток направляют из всех сепараторов в испарительную емкость, где отделяются легкие углеводороды, которые возвращают в систему. Пропан-пропиленовый поток направляет в реактор селективного гидрирования.

Реакторлық секцияға берер алдында шикізат ағынына диметилдисульфид (ДМДС) бүркиді. ДМДС реакторлар мен пештердің құбырларының бетінде хром сульфидінің қабатын қалыптастыру арқылы болаттың көміртексізденуін болдырмайды, сондай ақ пропанның термиялық ыдырау реакциясының барысын азайтады. Шикізат ағыны 4 реактор арқылы тізбекті түрде жіберіледі, реакторға әрбір кіруінде өнім ағыны пеште қыздырылады. Пропанды күкіртсіздендіру сутегінің қатысуымен 635 - 650 °C температурада шамалы артық қысыммен жүргізіледі.
Негізгі реакция нәтижесінде пропилен түзіледі. Негізгі реакциямен қатар пропадиен, метилацетилен, этилен, метан, ауыр фракциялар түзетін жанама реакциялар жүреді.
Катализатордың үздіксіз регенерация торабы катализатордың реакторлар арқылы үздіксіз тасымалдануын және оның регенерациясын (бетінен коксты алып тастау) қамтамасыз етеді. Әр реактордың төменгі бөлігінен шыққан катализатор ағыны өз салмағының әсерінен катализатор қабылдағышқа келіп түседі, мұнда сепарациялау жүйесін сутегі газымен үрлеу арқылы салқындатылады және көмірсутектерден тазартылады. Катализаторды салқындату катализатордың құбыр жүйесіндегі зақымдануды болдырмау үшін қажет. Соңғы жинақтағышта катализаторды олардың регенерациялау колоннасының құрамында оттегі бар ортасына түсуін болдырмау үшін қалдық сутегі мөлшерінен және көмірсутектерден азотпен үрлеп тазартады.
Регенерация колонасында азот пен оттегі қоспасының ағыны арқылы катализатордағы коксты күйдіреді. Сондай-ақ, катализатордың бетіндегі платина агломерациясының алдын алу үшін жүйеге газ тәрізді хлорды аздаған мөлшерде дозалап қосады.
Реакторлардан шыққан кезде шикізат салқындатылады және өнім ағынының компрессорына жіберіледі. Компрессорда құрамында пропилен бар ағын сығылады және одан әрі адсорберге хлор қосылыстарынан қайта қалпына келтірілмейтін алюминий оксидінің көмегімен тазартуға жіберіледі. Бу турбинасы компрессорға жетек ретінде қолданылады. Буды бөлінген жеңіл көмірсутектер мен сутекті кәдеге жарату арқылы жоғары қысымды үш бу қазандығынан (бойлер) алады.
Өнім ағынын кептіру торабына сусыздандыру үшін және селективті сутектендіру катализаторын улауы мүмкін, сонымен қатар пропиленді өнімнің және отын газының сапасын нашарлатуы мүмкін күкіртсутегін кетіру үшін жібереді. Осыдан кейін өнім ағынын сепарациялау жүйесіне жібереді.
Кептіргіштің регенерациясын адсорберлер арқылы астынан жоғары қарай деэтанизатордың ректификациялау секциясынан шығарылатын газдан, сепарациялау жүйесінің сутекті газынан және сутекті тазарту жүйесінің шығарылатын газдарынан тұратын қоспаны – регенерациялау газын беру арқылы қамтамасыз етеді. Адсорберден шыққан регенерациялау газының ағынын регенерациялау газының скрубберіне жібереді, онда газ қоспасының құрамындағы күкіртсутекті сілтінің айналымдағы сулы ерітіндісі сіңіреді. Тазартылған көмірсутекті газ колоннаның жоғарғы бөлігінен отын желісіне жіберіледі, құрамында максималды соңғы 60 г/л дейін натрий сульфиді бар колонна кубынан шыққан пайдаланылған ерітіндіні сілтіні газсыздандыру ыдысына және одан әрі тазарту блогына жібереді. Сульфидтік ағындарды тазарту технологиясы күкіртқұрамдас қосылыстарды соңғы тотығу өніміне – сульфатқа дейін түрлендіретін тірі биохимиялық катализаторды - күкіртті бактерияларды қолдана отырып сульфидтік ағындарды зарарсыздандыратын биологиялық процесті білдіреді. Бұл ретте шығарылатын тазартылған ағынның құрамында биореактордан кейін 1 мг/л аз сульфидтер болады.
Сепарациялау жүйесі өнімді ағыннан сутекті тазарту жүйесіне бағытталатын сутекті бөліп алуға, сонымен қатар шикізаттық пропанның сутекпен араласқан ағынын алуға арналған.
Сепарациялау жүйесінде бастапқы кезеңде өнімді сарқынды салқындатқан соң жоғары қысымды сепараторда екі ағынға бөледі: газды (құрамында сутек бар ағын) және сұйық (пропан-пропиленді ағын) ағын. Бұдан әрі газ ағыны орта қысымды сепараторға жіберіледі, онда екі (газды және сұйық) ағынға бөлінеді. Келесі кезеңде қалған газ ағынын турбодетандер арқылы төмен қысымды сепараторға жібереді, онда қалған көмірсутек бөлінеді. Барлық сепараторлардан шыққан сұйық пропан-пропиленді сарқынды буландырғыш ыдысқа жібереді, онда жеңіл көмірсутектер бөлінеді де, жүйеге қайтарылады. Пропан-пропиленді сарқынды селективті сутектендіру реакторына жібереді.

Избыточный поток водородсодержащего газа из узла сепарации направляют в систему очистки водорода, где методом короткоцикловой адсорбции разделяют на водород (99,99 %) и поток углеводородного газа. Основную часть водорода возвращают в реакторную секцию для восстановления и нагрева катализатора, часть потока водорода компримируют и направляют на производство полипропилена и в реактор селективного гидрирования. Углеводородный газ из системы очистки водорода направляют в топливную сеть.
Процесс селективного гидрирования представляет собой высокоселективную технологию с неподвижным слоем катализатора, предназначенную для гидрирования ацетиленовых углеводородов и диолефинов водородом в моноолефины. Вследствие своей высокой селективности глубина превращения ацетиленов и диенов составляет до 100 %, потери пропилена при насыщении являются минимальными.
Далее пропан-пропиленовый поток направляют в деэтанизатор. На входе деэтанизатора пропан-пропиленовый поток смешивают с рецикловым потоком производства полипропилена. Кубовый продукт с низа отпарной колонны направляют на разделение в пропан-пропиленовую колонну, пары с верха колонны – в ректификационную секцию деэтанизатора. Кубовый продукт ректификационной секции деэтанизатора возвращают в качестве орошения в отпарную колонну деэтанизатора, пары с верха ректификационной секции поступают на регенерацию осушителей продуктового потока.
Пропан-пропиленовая колонна состоит из 180 ректификационных тарелок, количество обусловлено близкими температурами кипения пропана и пропилена. С куба колонны непреобразованный пропан возвращают в депропанизатор. С тарелок отбирают непрореагировавшие ацетиленовые углеводороды и диолефины, поток которых возвращают в реактор селективного гидрирования. Пары с верха пропан-пропиленовой колонны направляют на компрессоры теплового насоса. После первой ступени компрессора теплового насоса пары пропилена направляют в ребойлеры пропан-пропиленовой колонны. В ребойлерах утилизируют тепло пропиленового газового потока, образованное в процессе сжатия на первой ступени компрессора, пары конденсируют и направляют на орошение пропан-пропиленовой колонны. Сжатый пропиленовый газ со второй ступени компрессора конденсируют и возвращают на орошение пропан-пропиленовой колонны. Балансовое количество направляют в буферные емкости промежуточного хранения пропилена для производства полипропилена.
На Предприятии 2 установка дегидрирования пропана предназначена для получения пропилена, который является сырьем установки производства полипропилена.

Спеарациялау торабынан шыққан құрамында сутек бар газдың артық ағыны сутекті тазарту жүйесіне жіберіледі, онда қысқа циклді адсорбциялау әдісімен сутек (99, 99 %) және көмірсутекті газ ағынын бөліп алады. Сутектің негізгі бөлігін катализаторды қалпына келтіру және қыздыру үшін реакторлық секцияға қайтарады, сутек ағынының бір бөлігін сығады және пропилен өндірісіне және селективті сутектендіру реакторына жібереді. Сутекті тазарту жүйесінен шыққан көмірсутекті газ отын желісіне жіберіледі.
Селективті сутектендіру процесі ацетилен көмірсутектері мен диолефиндерді моноолефиндерге сутекпен сутектендіруге арналған қозғалмайтын катализатор қабаты бар жоғары селективті технологияны білдіреді. Өзінің жоғары селективтілігіне байланысты ацетилендер мен диендердің өзгеру тереңдігі 100 % дейін жетеді, қанықтыру кезінде пропиленнің шығыны минималды болады.
Бұдан әрі пропан-пропиленді ағын деэтанизаторға жіберіледі. Пропан-пропиленді ағын деэтанизатордың кіруінде полипропилен өндірісінің рециклді ағынымен араластырылады. Кубтық өнімді булау колоннасының төменгі бөлігінен пропан-пропиленді колоннаға жібереді, колоннаның жоғарғы бөлігінен шыққан буларды деэтанизатордың ректификациялау секциясына жібереді. Деэтанизатордың ректификациялау секциясының кубтық өнімі деэтанизатордың булау колоннасына суару дәрежесінде қайтарылады, ректификациялау секциясының жоғарғы бөлігінен шыққан бу өнімді ағынның кептіргішіне регенерациялауға жіберіледі.
Пропан-пропиленді колонна 180 ректификациялау қақпағынан тұрады, қақпақтың мұнша саны пропан мен пропиленнің қайнау температурасына жуықтап есептелген. Колонна кубынан түрлендірілмеген пропан депропанизаторға қайтарылады. Қақпақтан реакцияға түспеген ацетилен көмірсутектері мен диолефиндер алынады, олардың ағыны селективті сутектендіру реакторына қайтарылады. Пропан-пропиленді колоннаның жоғарғы бөлігінен шыққан булар жылу сорғысының компрессорына жіберіледі. Жылу сорғысы компрессорының бірінші сатысынан кейін пропилен буы пропан-пропилен колоннасының ребойлерлеріне жіберіледі. Ребойлерлерде компрессордың бірінші сатысында сығымдау процесінде пайда болған пропилен газ ағынының жылуы кәдеге жаратылады, булар конденсацияланады және пропан-пропилен колоннасын суаруға жіберіледі. Компрессордың екінші сатысынан сығылған пропилен газы конденсацияланады, сондай-ақ пропан-пропилен бағанасын суаруға қайтарылады, баланстық мөлшері пропиленді аралық сақтаудың буферлік ыдыстарына және одан әрі полипропилен өндірісіне жіберіледі.
2-кәсіпорында пропанды сутексіздендіру қондырғысы полипропилен өндірісінің шикізаты болып табылатын пропилен алуға арналған.

Технология дегидрирования - циклический процесс, осуществляемый в реакторах периодического действия с неподвижным слоем катализатора. Технологический режим подобран с целью оптимизировать взаимоотношение между селективностью процесса дегидрирования пропана и потреблением энергоресурсов. Средняя селективность технологического процесса пропан/пропилена составляет 82 – 87 %, средняя конверсия пропана за один проход – 48 – 65 %.
Побочные реакции, происходящие одновременно с основной реакцией, характеризируются формированием некоторых легких и тяжелых углеводородов, и отложением кокса на катализаторе. Реакторы работают параллельно со смещенным временным циклом. В системе 8 реакторов, циклический режим работы подобран для осуществления непрерывности потоков входящего сырья и выходящего продукта.
В один полный цикл операции осуществляются в следующей последовательности:
дегидрирование пропана в рабочем режиме;
продувка водяным паром;
подогрев катализатора горячим воздухом с продуктами сгорания топливного газа и одновременный выжиг кокса, образовавшегося на этапе 1;
удаление остаточного воздуха.
Режимы функционирования реакторов сменяются автоматически. Процесс учитывает тепло, необходимое для эндотермической реакции дегидрирования, сообщается за счет подогрева пропана перед подачей в реактор.
Тепло, которое выделяется при регенерации катализатора, используется для проведения эндотермической реакции дегидрирования. Непрореагировавший во время реакции пропан отделяется от пропилена и подается на дегидрирование повторно.
Технологическое оборудование секции очистки и выделения продуктового пропилена интегрировано с системами охлаждения так, чтобы оптимизировать эффективность использования энергоресурсов. В состав секции очистки и выделения продуктового пропилена входит система охлаждения пропилена (холодный блок) и секция ректификации. Основным оборудованием секции охлаждения пропилена является холодильная установка, в качестве охлаждающего агента используется этилен.
В состав секции ректификации входят:
деэтанизатор низкого давления, в котором процесс осуществляется при параметрах, исключающих необходимость установки дожимных насосов;
колонна выделения пропилена, в которой система нагрева и явходящих и выходящих потоков интегрирована с системой охлаждения.
Процесс дегидрирования позволяет получать пропиленовую фракцию с минимальным содержанием пропилена 99,5 моль %.
Вспомогательные системы предусмотрены для обеспечения устойчивой безаварийной эксплуатации установки.
Для нейтрализации кислотных соединений в дымовых газах котла утилизатора установки предусмотрена возможность добавления аммиака. Для хранения оперативного запаса аммиака предусмотрен склад аммиака. NH₃ используется в качестве реагента для корректировки кислотно-щелочного баланса питательной воды системы парообразования. Для заполнения или периодической подпитки холодильного блока хладагентом на установке предусмотрен запас этилена, который хранится в интермодальном контейнере. Для заполнения системы и периодической подачи метанола в поток для исключения гидратообразования при охлаждении пропилена предусмотрен узел хранения и подачи метанола.
Для создания запаса жидкого топлива, которое используется в качестве резервного топлива для горелок печи нагрева пропана, предусмотрена емкость сбора жидкого топлива. На установке предусмотрен смеситель топливного газа для смешения природного газа из сети завода с отходящим газом установки.
Смесь газов используется в качестве топливного газа для горелок печей и камеры сгорания котла-утилизатора. Сброс от предохранительных клапанов, установленных на аппаратах и трубопроводах, в которых хранится / транспортируется взрывопожароопасные продукты, осуществляется в факельную систему.

Сутексіздендіру технологиясы катализатордың қозғалмайтын қабаты бар мерзімді жұмыс істейтін реакторларда жүзеге асырылатын циклдік процесті білдіреді. Технологиялық режим пропанды сутексіздендіру процесінің селективтілігі мен энергия ресурстарын тұтыну арасындағы байланысты оңтайландыру үшін таңдап алынған. Пропан/пропилен процесінің орташа селективтілігі 82 - 87 %, сұйықтық бір рет өткен кезде пропанның орташа конверсиясы 48 - 65% құрайды.
Негізгі реакциямен қатар жүретін жанама реакциялар кейбір жеңіл және ауыр көмірсутектердің түзілуімен, сонымен қатар катализаторда кокстың шөгуімен сипатталады. Реакторлар ығысқан уақыт циклімен қатарлас жұмыс істейді. Өйткені 8 реакторы бар жүйеде циклдік жұмыс режимі кіретін шикізат мен пен шығатын өнімнің ағыны үздіксіз болатындай етіп таңдап алынған.
Операциялар келесі жүйелілікпен толық бір циклде жүзеге асырылады:
жұмыс режимінде пропанды сутексіздендіру;
су буымен үрлеу;
катализаторды құрамында отын газының жану өнімдері бар ыстық ауамен жылыту және 1-кезеңде пайда болған коксты бір мезгілде жағу;
қалдық ауаны кетіру.
Реакторлардың жұмыс режимдері автоматты түрде ауысады. Эндотермиялық сутексіздендіру реакциясы үшін қажетті жылу реакторға берілмес бұрын пропанды жылыту арқылы байланысуы процестің ерекшелігі болып табылады.
Катализатордың регенерациясы кезінде бөлінетін жылу сутексіздендірудің эндотермиялық реакциясын жүргізу үшін де қолданылады. Реакция кезінде реакцияға түспеген пропан пропиленнен бөлініп, сутексіздендіруге қайта беріледі.
Өнімді пропиленді тазарту және бөлу бөлімінің технологиялық жабдықтары энергия ресурстарын пайдалану тиімділігін оңтайландыру үшін салқындату жүйелерімен біріктірілген. Өнімді пропиленді тазарту және бөлу бөліміне пропиленді салқындату жүйесі (суық блок) және ректификациялау секциясы кіреді. Пропиленді салқындату секциясының негізгі жабдықтары тоңазытқыш қондырғысы болып табылады, этиленгликоль салқындатқыш агент ретінде қолданылады.
Ректификациялау секциясының құрамына мыналар кіреді:
төмен қысымды деэтанизатор, онда процесс сығымдау сорғыларын орнату қажеттілігін болдырмайтын параметрлерде жүзеге асырылады;
кіру және шығу ағындарын жылыту және салқындату жүйесі салқындату жүйесімен біріктірілген пропиленді бөлу колоннасы.
Сутексіздендіру процесі құрамындағы пропилен ең аз мөлшерде - 99,5 % моль болатын пропилен фракциясын алуға мүмкіндік береді.
Қосалқы жүйелер қондырғының тұрақты апатсыз жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қарастырылған.
Қондырғының кәдеге жарату қазандығының түтін газдарындағы қышқыл қосылыстарды бейтараптандыру үшін аммиак қосу мүмкіндігі қарастырылған. Аммиактың оперативтік қорын сақтау үшін аммиак қоймасы қарастырылған. Аммиак сонымен қатар бу жүйесінің толықтыратын суының қышқылды-сілтілік тепе-теңдігін түзету үшін реагент ретінде қолданылады. Тоңазытқыш блогын тоңазытқыш агентпен толықтыру немесе мезгіл-мезгіл толықтырып отыру үшін қондырғыда интермодальды контейнерде сақталатын этилен қоры қарастырылған. Жүйені толықтыру және метанолды ағынға мезгіл-мезгіл беріп отыру үшін пропиленді салқындату кезінде гидрат түзілісін болдырмау үшін метанолды сақтау және беру торабы қарастырылған.
Пропанды жылыту пешінің оттықтары үшін резервтік отын ретінде пайдаланылатын сұйық отын қорын құру үшін сұйық отынды жинау сыйымдылығы қарастырылған. Қондырғыда зауыттың желісінен шығарылатын газбен табиғи газды араластыруға арналған отын газын араластырғыш қарастырылған.
Газдар қоспасы пештің оттықтары мен кәдеге асыру қазандығының жану камерасы үшін отын газы ретінде пайдаланылады. Жарылыс-өрт қауіпті өнімдер сақталатын немесе тасымалданатын аппараттар мен құбырларға орнатылған сақтандыру клапандарынан шығарылатын ауа алау жүйесіне шығарылады.

3.3. Производство полиолефинов (полипропилена)
Полипропилен (ПП) — один из самых значимых термопластичных материалов. Области применения ПП многочисленны: изготовление прозрачных или окрашенных пищевых упаковок, текстиля, автомобильных комплектующих, изделий медицинского назначения и товаров народного потребления. Свойства ПП определяются процессом полимеризации и использованием катализаторов.
ПП представляет собой линейный полимер и относится к полиолефинам, метильная группа (СН3) является характерной. В зависимости от расположения метильных групп в основной цепи С-С различают несколько видов:
атактический ПП (АПП (А)) с неравномерным расположением СН3;
изотактический ПП (ИПП (В)) с СН3, расположенными на одной стороне углеродной цепи;
синдиотактический ПП (СПП (С)) с чередующимися СН3;
атактический (метильные группы расположены статистически);
изотактический (все метильные группы на одной стороне цепи);
синдиотактический (метильные группы расположены попеременно с двух сторон цепи).
ПП обладает высокой температурой плавления, низкой плотностью, хорошей прочностью и ударной вязкостью. Данные свойства зависят от степени кристаллизации и типа, уровня сомономера, входящего в состав продукта. В состав полипропиленовых изделий может включаться каучук, чтобы изменить их низкотемпературные свойства, или минеральные наполнители, стекловолокно, чтобы повысить крепость и размерную стабильность.
В качестве сырья для производства ПП преимущественно используются пропилен пиролиза, пропилен нефтезаводских газов и пропилен, полученный дегидрированием индивидуального пропана.
3.3.1. Основные технологические процессы
Основные существующие газофазные технологии получения ПП отличаются способами перемешивания и отвода тепла реакции.
В целом газофазные процессы характеризуются (в силу отсутствия жидких сред и легкости регулирования содержания водорода и сомономеров) возможностью производства полимеров с широким диапазоном регулируемых молекулярных масс и содержанием сомономера, сокращением сроков перехода с марки на марку и пониженной энергоемкостью.
Газофазная технология предполагает контакт газообразного пропилена с твердым катализатором (или катализатором, суспензированным в масле), который тщательно диспергирован в объеме сухого порошка полимера. В настоящее время распространение получили три основные газофазные технологии:
полимеризация осуществляется в псевдоожиженном слое, перемешивание происходит потоком мономера, проходящим через слой полимерных частиц;
используются реакторы с вертикальной конструкцией мешалки и удалением тепла реакции испарением жидкого пропилена;
применяются горизонтальные многозонные цилиндрические реакторы, в которых отвод тепла организован за счет циркуляции и испарения жидкого мономера.
Процесс получения полипропилена по суспензионной технологии в растворителе (в среде углеводородного растворителя – нефраса) осуществляется с применением нанесенного титаномагниевого катализатора, донора и сокатализатора — триэтилалюминия (ТЭА), в качестве регулятора молекулярной массы используется водород. Порошок полипропилена отделяется от нефраса на центрифуге, сушится горячим азотом и пневмотранспортом подается на установку гранулирования полипропилена. Отработанный нефрас очищается от примесей на узле регенерации растворителей и возвращается на полимеризацию.
Получение порошка полипропилена осуществляется на технологической линии, где возможно получение как гомополимера и сополимера пропилена с этиленом.
Процесс получения порошка полипропилена состоит из следующих основных стадий:
приготовление каталитического комплекса;
полимеризация пропилена или сополимеризация пропилена с этиленом;
отделение суспензии полимера;
сушка порошка полипропилена;
отделение атактического полипропилена и очистка нефраса;
гранулирование порошка полипропилена;
расфасовка и упаковка.
Полипропилен, получаемый по суспензионной технологии в пропилене, является одним из распространенных способов – полимеризация пропилена суспензионным методом в петлевом реакторе в жидком пропилене.

3.3. Полиолефиндер (полипропилен) өндірісі
Полипропилен (ПП) — аса маңызды термопластикалық материалдардың бірі. ПП қолданылу саласы өте ауқымды: мөлдір немесе боялған тамақ қаптамаларын жасау, тоқыма өндірісі, автомобильдің құрамдас бөлшектері, медициналық мақсаттағы бұйымдар және халық тұтынатын тауарлар. ПП қасиеттері полимерлеу процесі және катализаторларды қолдану арқылы анықталады.
ПП линиялық полимерді білдіреді және полиолефиндерге жатады, метильді тобы (СН3) ерекше болып табылады. Метильді топтың орналасуына қарай С-С негізгі тізбегі бірнеше түрге бөлінеді:
СН3 әркелкі орналасқан атактикалық ПП (АПП (А));
көміртекті тізбектің бір жағында орналасқан құрамында СН3 бар изотактикалық ПП (ИПП (В));
СН3 кезектесіп келетін синдиотактикалық ПП (СПП (С));
синдиотатикалық (метильді топтары тізбектің екі жағында кезектесіп орналасқан).
ПП-ның балқу температурасы жеткілікті дәрежеде жоғары, тығыздығы төмен, беріктігі және соққы тұтқырлығы күшті. Бұл қасиеттері кристалдану дәрежесіне және өнімнің құрамындағы сомономер деңгейіне байланысты. Полипропилен өнімдерінің құрамына олардың төмен температуралық қасиеттерін өзгерту үшін каучук немесе беріктігі мен өлшемдік тұрақтылығын арттыру үшін минералды толтырғыштар, шыны талшықтар кіруі мүмкін.
ПП өндірісі үшін шикізат ретінде басым пиролиз пропилені, мұнай зауыты газдарының пропилені және жеке пропанды сутексіздендіру арқылы алынған пропилен қолданылады.
3.3.1. Негізгі технологиялық процестер
ПП алудың негізгі қолданыстағы газ фазалық технологиялары реакция жылуын араластыру және бұру әдістерімен ерекшеленеді.
Тұтастай алғанда, газ фазалық процестер (сұйық орталардың болмауына және сутегі мен сомономерлердің құрамын реттеудің жеңілдігіне байланысты) реттелетін молекулалық массалардың кең ауқымы және сомономер құрамы бар полимерлерді өндіру мүмкіндігімен, маркадан маркаға көшу мерзімдерінің қысқаруымен және энергия сыйымдылығының төмендеуімен сипатталады.
Газфазалық технология полимердің құрғақ ұнтағының тұтас көлемінде мұқият көпіршіктелген газ тәрізді пропиленнің қатты (немесе майға суспензияланған катализатормен) катализатормен контактісін білдіреді. Қазіргі уақытта үш негізгі газфазалық технология кеңінен таралған:
полимерлеу псевдосұйылтылған қабатта жүзеге асырылады, араластыру полимер бөлшектерінің қабаты арқылы өтетін мономер ағынымен жүреді;
тік араластырғыш конструкциясы бар және сұйық пропиленді буландыру арқылы реакция жылуын кетіретін реакторлар қолданылады;
көлденең көп аймақты цилиндрлік реакторлар қолданылады, онда жылуды бұру сұйық мономердің айналымы мен булануы арқылы ұйымдастырылады.
Еріткіштегі суспензия технологиясы бойынша (көмірсутекті еріткіш ортасында – нефраста) полипропилен алу процесі жағылған титанмагнийлі катализаторды, донорды және сокатализаторды - триэтилалюминийді (ТЭА) қолдану арқылы жүзеге асырылады, молекулалық массаны реттегіш ретінде сутек қолданылады. Полипропилен ұнтағы центрифугадағы нефрастан бөлінеді, ыстық азотпен кептіріледі және пневмокөлікпен полипропилен түйіршіктеу қондырғысына беріледі. Пайдаланылған нефрас еріткіштердің регенерация торабындағы қоспалардан тазартылады және полимерленуге қайтарылады.
Полипропилен ұнтағын алу гомополимерді де, құрамында этилен бар пропилен сополимерін де алуға болатын технологиялық желіде жүзеге асырылады.
Полипропилен ұнтағын алу процесі келесі негізгі кезеңдерден тұрады:
каталитикалық кешенді дайындау;
пропиленді полимерлеу немесе этилені бар пропиленді сополимерлеу;
полимер суспензиясын бөліп алу;
полипропилен ұнтағын кептіру;
атактикалық полипропиленді бөлу және нефрасты тазарту;
полипропилен ұнтағын түйіршіктеу;
бөлшектеп өлшеу және қаптау.
Пропилендегі суспензия технологиясы бойынша алынған полипропилен кең таралған әдістердің бірі - пропиленді сұйық пропилендегі ілмекті реакторда суспензия әдісімен полимерлеу.

Появление и дальнейшее совершенствование нанесенных катализаторов IV поколения повысило энергоэффективность и снизило прямые производственные затраты ранее внедренных суспензионных процессов. Появление высокоэффективных каталитических систем IV поколения с активностью более 20 кг полипропилена на 1 г катализатора позволило разработать упрощенный процесс полимеризации в жидком мономере (пропилене).
Технологический процесс производства полипропилена позволяет получать широкий ассортимент полипропилена, его статсополимеров и блок- сополимеров с этиленом и бутеном (бутиленом). Процесс суспензионной полимеризации пропилена при низком давлении протекает по анионно- координационному механизму.
Полимеризация пропилена проводится при давлении и температуре в присутствии усовершенствованной каталитической системы Циглера-Натта (высокоэффективного титаномагниевого катализатора). Тепло реакции отводится охлаждающей водой, циркулирующей в рубашках петлевых реакторов и теплообменниках.
В качестве сокатализатора (активатора) применяется триэтилалюминий (ТЭА). В состав каталитического комплекса входит донор, который позволяет регулировать изотактичность полимера, посредством соотношения изотактического и атактического полимера.
Нижняя граница содержания атактического полимера в изотактическом полимере обеспечивается легкость переработки, а верхняя – соответствовать требованиям к качеству полимера. Повышение содержания атактического полипропилена ухудшает прочностные характеристики полимера.
Технологический процесс получения полипропилена состоит из следующих основных стадий:
прием, хранение и подача сырья и материалов;
приготовление каталитического комплекса;
полимеризация, состоящая из следующих технологических стадий:
форполимеризация;
полимеризация в петлевых реакторах;
дегазация, отпаривание и сушка, состоящие из следующих технологических стадий (дегазация мономеров при высоком давлении; регенерация пропилена и водорода при высоком давлении; дегазация мономеров при низком давлении);
добавление бензоата натрия;
отпаривание полимера;
гранулирование порошка полипропилена.
Для производства полипропилена из пропан-пропиленовой фракции, получаемый по суспензионной технологии, требуется пропилен высокой степени чистоты, который получают из пропан-пропиленовой фракции. На этих предприятиях установки выделения пропилена из пропан-пропиленовой фракции входят в состав производства ПП и размещены на одной производственной площадке.
Данная технология заключается в очистке пропан-пропиленовой или пропиленовой фракции от балластных компонентов и примесей, входящих в их состав, и состоит из следующих стадий:

IV буынды катализаторлардың пайда болуы және одан әрі жетілдірілуі энергия тиімділігін арттырды және бұрын енгізілген суспензиялық процестердің тікелей өндірістік шығындарын азайтты. 1 г катализаторға 20 кг астам полипропилен белсенділігі бар IV буынды жоғары тиімді каталитикалық жүйелерінің пайда болуы сұйық мономерде (пропиленде) жеңілдетілген полимерлеу процесін жасауға мүмкіндік берді.
Полипропилен өндірісінің технологиялық процесі полипропиленнің, оның статсополимерлерінің және құрамында этилен мен бутен (бутилен) бар блок-сополимерлердің кең ассортиментін алуға мүмкіндік береді. Төмен қысымда пропиленді суспензиялық полимерлеу процесі анионды-координациялық механизм бойынша жүреді.
Пропиленді полимерлеу салыстырмалы түрде төмен қысым мен температура жағдайында жетілдірілген Циглер-Натта каталитикалық жүйесінің (жоғары тиімді титан-магнийлі катализатор) қатысуымен жүзеге асырылады. Реакция жылуы ілмекті реакторлар мен жылу алмастырғыштардың қоршауларында айналатын салқындатқыш сумен шығарылады.
Сокатализатор (активатор) ретінде триэтилалюминий (ТЭА) қолданылады. Каталитикалық кешеннің құрамына полимердің изотактикалығын, изотактикалық және атактикалық полимердің қатынасын реттеуге мүмкіндік беретін донор кіреді.
Изотактикалық полимердегі атактикалық полимер құрамының төменгі шекарасы полимерді өңдеудің жеңілдігін қамтамасыз етіледі, ал атактикалық полипропилен құрамының жоғарғы шекарасы полимер сапасына қойылатын талаптармен анықталады. Атактикалық полипропиленнің жоғарылауы полимердің беріктік көрсеткіштерін нашарлатады.
Полипропилен алудың технологиялық процесі келесі негізгі кезеңдерден тұрады:
шикізат пен материалдарды қабылдау, сақтау және беру;
каталитикалық кешенді дайындау;
келесі технологиялық кезеңдерден тұратын полимерлеу:
форполимерлеу;
ілмекті реакторлардағы полимерлеу;
келесі технологиялық кезеңдерден тұратын газсыздандыру, булау және кептіру (жоғары қысымда мономерлерді газсыздандыру; жоғары қысымда пропилен мен сутектің регенерациясы; төмен қысымда мономерлерді газсыздандыру);
натрий бензоатын қосу;
полимерді булау;
полипропилен ұнтағын түйіршіктеу.
Суспензия технологиясы бойынша алынған пропан-пропилен фракциясынан полипропилен өндіру үшін пропан-пропилен фракциясынан (ППФ) алынған тазалығы жоғары пропилен қажет. Бұл кәсіпорындарда пропан-пропилен фракциясынан пропилен бөлу қондырғылары ПП өндірісінің құрамына кіреді және бір өндірістік алаңға орналастырылған.
Бұл технология пропан-пропилен немесе пропилен фракциясын олардың құрамына кіретін балласт компоненттері мен қоспалардан тазартудан және келесі кезеңдерден тұрады:

1) стадия отделения тяжелой (высококипящей) фракции. В колонне отделения тяжелой фракции углеводородов (бутан-бутиленовой фракции) происходит разделение пропан-пропиленовой фракции за счет процесса ректификации. Из куба колонны в виде жидкости выводится бутан-бутиленовая фракция, с верха в виде паров — ППФ с примесями (С2, СО, СО2, H2S, COS), меркаптанов и иные примеси);
2) стадия гидролиза COS. ППФ подогревается до температуры 150 °С и направляется в реактор каталитического гидролиза COS. Катализатором является оксид платины на носителе AI2O3. После охлаждения до 40 °С ППФ направляется далее на блок щелочной очистки от сернистых соединений, СО2 и меркаптанов;
3) стадия щелочной очистки от сернистых соединений, СО2 и окисления меркаптанов. На этой стадии выделяют два основных процесса:
поглощение сероводорода, диоксида углерода и меркаптанов раствором щелочи;
каталитическое окисление меркаптанов до дисульфидов.
Поглощение сероводорода и диоксида углерода происходит при пропускании ППФ через слой раствора едкого натра. Раствор едкого натра поглощает из ППФ меркаптаны, которые затем каталитически окисляют до дисульфидов. Катализатором окисления меркаптанов служит Асtisorb 300. После удаления меркаптанов ППФ направляется на стадию отделения легкой фракции углеводородов (сухого газа);
4) стадия отделения легкой фракции углеводородов (сухого газа). В колонне отделения легкой фракции происходит разделение легких углеводородов и ППФ ректификацией. Из куба колонны в виде жидкости отводится ППФ, с верха — сухой газ;
5) стадия разделения пропана и пропилена. Разделение пропана и пропилена происходит ректификацией. Из куба колонны в виде жидкости выводится пропан, с верха — пары пропилена;
6) стадия осушки пропилена. Осушка заключается в поглощении влаги из пропилена при пропускании его через слой молекулярных сит (цеолитов), обладающих высокой влагоемкостью.
После стадии осушки необходимо, чтобы пропилен соответствовал по своим качественным показателям товарному пропилену.
Процесс производства товарного пропилена отличается практически безотходной технологией (незначительное количество подтоварной воды сбрасывается в промканализацию), все побочные продукты: ББФ, сухой газ, фракция пропановая используются как компоненты продукции или как готовая продукция.
Полипропилен получают комбинацией суспензионного и газофазного процессов: из пропан-пропиленовой фракции или сополимеризацией пропилена и этилена.
Полипропилен, получаемый из пропан-пропиленовой фракции. Технология Spheripol позволяет получать гомополимеры и ударопрочные сополимеры в зависимости от выбора катализатора. Необходима высокая активность каталитической системы во избежание необходимости в их последующем удалении из продукта. Высокая стереоспецифичность катализатора позволяет предупредить образование АПП и, следовательно, необходимость его выделения из продукта.

1) ауыр (жоғары температурада қайнайтын) фракцияның бөліну кезеңі. Көмірсутектердің ауыр фракциясын (бутан-бутиленді фракция) бөлу колоннасында пропан-пропилен фракциясын ректификациялау процесі есебінен бөлу іске асырылады. Колонна кубынан сұйықтық түрінде бутан-бутиленді фракция шығарылады, жоғарғы бөлігінен бу түрінде – құрамында қоспалары (С2, СО, СО2, H2S, COS), меркаптандар және т.б.) бар ППФ шығарылады;
2) COS гидролизі кезеңі. ППФ 150 °С температураға дейін қыздырылады және COS каталитикалық гидролизі реакторына жіберіледі. Катализатор AI2O3 тасушысындағы платина оксидін білдіреді. 40 °С дейін суытылған соң ППФ әрі қарай күкіртті қосылыстардан, СО2 және меркаптандардан сілтілік тазарту блогына жіберіледі;
3) күкіртті қосылыстардан, СО2 және меркаптан тотығуынан сілтілік тазарту кезеңі. Бұл кезеңде екі негізгі процесті бөліп көрсетуге болады:
күкіртсутекті, көмірқышқыл газын және меркаптандарды сілтілі ерітіндімен сіңіру;
меркаптандардың дисульфидтерге дейін каталитикалық тотығуы.
Күкіртсутек пен көмірқышқыл газын сіңіру ППФ ащы натр ерітіндісінің қабаты арқылы өткен кезде іске асырылады. Ащы натр ерітіндісі ППФ-тегі меркаптандарды сіңіреді, содан кейін оларды дисульфидтерге дейін каталитикалық тотықтырады. Меркаптандарды тотықтыру катализаторы ретінде Асtisorb 300 қолданылады. Меркаптандарды алып тастағаннан кейін ПФФ көмірсутектердің (құрғақ газ) жеңіл фракциясын бөліп алу сатысына жіберіледі;
4) көмірсутектердің (құрғақ газ) жеңіл фракциясын бөліп алу кезеңі. Жеңіл фракцияларды бөлу колоннасында жеңіл көмірсутектерді және ППФ-ны ректификациялау арқылы бөлу жүргізіледі. Колонна кубынан сұйықтық түрінде ППФ бұрылады, ал жоғарғы бөлігінен – құрғақ газ бөлінеді;
5) пропан мен пропиленді бөлу кезеңі. Пропан мен пропиленді бөлу ректификациялау арқылы жүргізіледі. Колонна кубынан сұйықтық түрінде пропан шығарылады, ал жоғарғы бөлігінен - пропилен буы бөлінеді;
6) пропиленді кептіру кезеңі. Кептіру процесі пропиленнен ылғалды сіңіру болып табылады, оны жоғары ылғал сыйымдылығы бар молекулалық електер (цеолиттер) қабаты арқылы өткізеді.
Кептіру кезеңінен кейін пропилен өзінің сапалық көрсеткіштері бойынша тауарлық пропиленге сәйкес келуі қажет.
Тауарлық пропиленді өндіру процесі іс жүзінде қалдықсыз технологиямен сипатталады (тауарлық судың азғана мөлшері өнеркәсіптік кәрізге төгіледі), барлық жанама өнімдер: ББФ, құрғақ газ, пропанды фракция - өнімнің құрамдас бөлігі ретінде немесе дайын өнім ретінде қолданылады.
Полипропилен суспензиялық және газфазалық процестердің комбинациясымен: пропан-пропилен фракциясынан немесе пропилен мен этиленнің сополимерленуінен алынады.
Пропан-пропиленді фракциядан алынатын полипропилен. Spheripol технологиясы катализаторды таңдауға байланысты гомополимерлер мен соққыға төзімді сополимерлерді алуға мүмкіндік береді. Каталитикалық жүйенің белсенділігі, кейіннен оларды өнімнен алып тастау қажет болмайтындай жеткілікті деңгейде жоғары болуы керек. Катализатордың жоғары стереоерекшелігі АПП түзілуінің алдын алуға мүмкіндік береді, сәйкесінше оны өнімнен оқшаулау қажет болмайды.

Полимеризация происходит при температуре 70 °С и давлении порядка 4 МПа в жидком пропилене, который циркулирует в одном (или более) петлевом реакторе. Каждый реактор снабжен осевой мешалкой, которая обеспечивает высокую объемную скорость перемешивания и, следовательно, хороший теплообмен со стенками реактора, охлаждаемыми водой. Кроме того, эффективное перемешивание предотвращает осаждение суспензии. Катализатор, сокатализатор и стереорегулятор (основание Льюиса) непрерывно поступают в реактор.
Первые секунды полимеризации со свежим, высокоактивным катализатором являются решающими для протекания реакции, поэтому некоторые установки имеют стадию предварительной полимеризации, в которой каталитические компоненты реагируют при более низкой температуре и концентрации мономера. Это происходит в резервуаре с мешалкой или в петлевом реакторе, далее предварительно полимеризованный материал поступает в реактор с циркуляцией в преимущественном режиме. Среднее время пребывания в одном реакторе составляет от одного до двух часов. Два петлевых реактора работают последовательно, чтобы выровнять время выдержки, модифицировать полимер и увеличить производство.
Непрерывный поток суспензии проходит через нагретую зону в циклон, который непосредственно связан с циклоном стадии инактивации/выпаривания при производстве гомополимера; стадия сополимеризации при этом обходится с помощью байпасной линии. Непрореагировавший пропилен выпаривается в первичном циклоне, конденсируется с помощью охлаждающей воды и возвращается обратно в реактор. Затем полимер транспортируют в емкости и катализатор дезактивируют паром. Остаточная влажность и летучие вещества удаляются потоком горячего азота до того, как полимер будет транспортирован в силос для хранения и стабилизирован или экструдирован в гранулят.
Полипропилен, получаемый сополимеризацией пропилена и этилена. Технология Spheripol позволяет получать гомополимеры, статистические сополимеры пропилена и этилена, гетерофазные ударопрочные сополимеры пропилена и этилена. Процесс полимеризации протекает в присутствии катализаторов Циглера-Натта. Полимеризация пропилена в суспензии осуществляется в последовательно расположенных реакторах петлевого типа. При производстве ударопрочных блок-сополимеров пропилена с этиленом дополнительно используется газофазный реактор.
Для получения гомополимера и статистического сополимера полимеризацию проводят в жидком пропилене в трубчатых контурных реакторах. Гетерофазные ударопрочные сополимеры получают при помощи дополнительного газофазного реактора, установленного последовательно. Удаления остатков катализатора и аморфного полимера не требуется. Непрореагировавший мономер выделяют испарением в двухстадийной системе и возвращают обратно в реакторы. Это увеличивает выход и сокращает потребление энергии.
На казахстанском Предприятии 1 производство полипропилена состоит из следующих этапов производства:
выделение пропилена – сырья для производства полипропилена, из смеси легких углеводородов (ППФ). Выделение пропилена производится ректификацией на УКП;
синтез порошкового полипропилена осуществляется полимеризацией пропилена на УПП;
гранулирование порошкового полипропилена на УГП производится методом экструзии.
Установка концентрирования пропилена предназначена для получения пропилена из смеси легких углеводородов путем ректификации под давлением.
Сырьем для установки концентрирования пропилена является смесь легких углеводородов с содержанием пропилена.

Полимерлеу 70 °C температурада және бір (немесе одан да көп) ілмекті реакторда айналатын сұйық пропиленде шамамен 4 МПа қысыммен жүргізіледі. Әрбір реактор осьтік араластырғышпен жабдықталған, ол араластырудың жоғары көлемдік жылдамдығын және осылайша сумен салқындатылған реактор қабырғаларыменосьтік араластырғышпен жабдықталған, . Сондай-ақ тиімді араластыру суспензияның тұнба болып шөгуіне жол бермейді. Катализатор, сокатализатор және стереореттегіш (Льюис негізі) реакторға үздіксіз келіп түседі.
Жаңа, жоғары активті катализаторы бар полимерлеудің алғашқы секундтары реакция барысы үшін шешуші болып табылады, сондықтан кейбір қондырғыларда каталитикалық компоненттер төмен температурада және мономер концентрациясында әрекеттесетін алдын ала полимерлеу сатысы болады. Бұл араластырғыш ыдыста немесе ілмекті реакторда орындалуы мүмкін. Содан кейін алдын ала полимерленген материал қалыпты режимдегі айналымы бар реакторға түседі. Бір реакторда болудың орташа уақыты бір сағаттан екі сағатқа дейін. Екі ілмекті реактор ұсталым уақытын теңестіру, полимерді түрлендіру және өндірісті арттыру үшін жүйелі түрде жұмыс істей алады.
Суспензияның үздіксіз ағыны қыздырылған аймақ арқылы циклонға өтеді. Бұл циклон гомополимер өндірісіндегі инактивация/булану сатысының циклонымен тікелей байланысты; сополимерлеу кезеңі байпасты желінің көмегімен жүзеге асырылады. Реакцияға түспеген пропилен бастапқы циклонда буланып, салқындатқыш сумен конденсацияланып, реакторға қайта оралады. Содан кейін полимер ыдыстарға тасымалданады және катализатор бумен дезактивацияланады. Қалдық ылғалдылық пен ұшпа заттар полимер сақтау силосына тасымалданғанға дейін және тұрақтандырылғанға дейін немесе түйіршікке экструдерленгенге дейін ыстық азот ағынымен жойылады.
Пропилен мен этиленді сополимерлеу арқылы алынған полипропилен. Spheripol технологиясы гомополимерлерді, пропилен мен этиленнің статистикалық сополимерлерін, пропилен мен этиленнің гетерофазалық соққыға төзімді сополимерлерін алуға мүмкіндік береді. Полимерлеу процесі Циглер-Натта катализаторларының қатысуымен жүреді. Пропиленді суспензияда полимерлеу тізбектей орналасқан ілмекті типті реакторларда жүзеге асырылады. Этиленмен пропиленнің соққыға төзімді блок-сополимерлерін өндіру кезінде газфазалық реактор қосымша пайдаланылады.
Гомополимер мен статистикалық сополимер алу үшін полимерлеу сұйық пропиленде құбырлы контурлық реакторларда жүзеге асырылады. Гетерофазалық соққыға төзімді сополимерлер тізбектей орнатылған қосымша газфазалық реактордың көмегімен алынады. Катализатор мен аморфты полимердің қалдықтарын кетіру талап етілмейді. Реакцияға түспеген мономер екі сатылы жүйеде булану арқылы шығарылады және реакторларға қайтарылады. Бұл өнімділікті арттырады және энергияны тұтынуды азайтады.
Қазақстандық 1-кәсіпорында полипропилен өндірісі өндірістің мынадай кезеңдерін қамтиды:
жеңіл көмірсутектер қоспасынан (пропан-пропиленді фракция – ППФ) пропиленді - полипропилен өндіруге арналған шикізатты бөліп алу. Пропиленді бөлу пропиленді қойылту қондырғысында (ПҚҚ) ректификациялау арқылы жүзеге асырылады;
ұнтақты полипропилен синтезі полипропилен өндірісінің қондырғысында (ПӨҚ) пропиленді полимерлеу арқылы жүзеге асырылады;
полипропилен түйіршіктеу қондырғысында (ПТҚ) ұнтақты полипропиленді түйіршіктеу экструзия әдісімен жүзеге асырылады.
Пропиленді қойылту қондырғысы қысыммен ректификациялау арқылы жеңіл көмірсутектер қоспасынан пропилен алуға арналған.
Пропиленді қойылту қондырғысының шикізаты ретінде құрамында пропилен бар жеңіл көмірсутектер қоспасы қолданылады.

Целевой продукцией установки концентрирования пропилена является концентрированный пропилен чистотой не менее 99,6 %, который используется в качестве сырья на установке производства полипропилена. Из смеси легких углеводородов попутно выделяются метан-этановая фракция, которая используется в качестве топлива пилотных горелок факельной установки, и отработанная смесь легких углеводородов.
В качестве примера, приводятся данные по производству полипропилена в Казахстане на Предприятии 1 и Предприятии 2 (таблица 3.2.).

Пропиленді қойылту қондырғысының нысаналы өнімі тазалығы кемінде 99,6 % концентрацияланған пропилен болып табылады, ол полипропилен өндіру қондырғысында шикізат ретінде пайдаланылады. Жеңіл көмірсутектер қоспасынан ілеспе метан-этан фракциясы бөлінеді, ол алау қондырғысының пилоттық оттықтарының отыны және жеңіл көмірсутектердің қалдық қоспасы ретінде пайдаланылады.
Мысал ретінде Қазақстанда 1-кәсіпорындағы және 2-кәсіпорындағы полипропилен өндірісі бойынша деректер келтіріледі (3.2-кесте).

3.3.1.2. Производство полимеров (полипропилена)
Основные этапы технологии непрерывного производства полипропилена включают в себя:
реакцию полимеризации: в этом этапе пропилен подвергается полимеризации при высоких температурах и давлениях в присутствии катализатора;
реакцию деполимеризации: после полимеризации полипропилена происходит процесс деполимеризации, в результате которого избыток полимера удаляется из системы;
охлаждение и кристаллизацию: при охлаждении полипропилена происходит его кристаллизация, что способствует повышению механических свойств материала;
экструзию и формовку: для получения готового продукта полипропилен подвергается экструзии – процессу формования пластичной массы через специально созданное отверстие.
Технологический процесс включает следующие блоки производственного процесса получения порошкового полипропилена:
блок тонкой очистки пропилена, предназначен для удаления из пропилена органических и неорганических соединений серы, окиси углерода, воды и кислорода;
блок хранения и подачи пропилена;
блок катализаторов;
блок полимеризации пропилена;
блок сепарации и рекуперации пропилена.
Рисунок 3.2. Принципиальная схема получения полипропилена газофазным способом
Метод удаления примесей и осушки пропилена является метод адсорбции. Задачей процесса тонкой очистки пропилена является удаление из пропилена органических и неорганических соединений серы, воды, карбонилсульфида, углекислого газа, H₂S, сульфида углерода, AsH₃, PH₃, O₂, CO, H₂ и остаточных соединений серы с помощью различных адсорбентов.
Блок хранения и подачи пропилена состоит из емкости (Hold Nank) и насосов, с помощью которых по трубопроводам подается пропилен на полимеризацию (емкости с пропиленом находятся рядом со зданием активаторной).
Блок катализаторов и активатора представляет собой здание, где установлены герметичные резервуары с катализаторами.
Блок полимеризации исходного продукта (жидкого пропилена), процесс состоит из трех фаз – форполимеризация, шламовая полимеризация и полимеризация газовой фазы в горизонтальном реакторе:
1) форполимеризация. Подача пропилена из существующей емкости (емкость хранения пропилена) насосами. Жидкий пропилен по трубопроводу подается в реакторы предварительной полимеризации. Дозировочными насосами подаются катализаторы и с помощью компрессора – сжатый водород и газофазный пропилен-рекуператор. Охлаждение реактора происходит за счет водяной рубашки реактора.
В реакторах происходит полимеризация пропилена в присутствии катализаторов, сжатого водорода и газофазного пропилена – рекуператора;

3.3.1.2. Полимер (полипропилен) өндірісі
Полипропиленді үздіксіз өндіру технологиясының негізгі кезеңдері:
полимерлеу реакциясы: бұл кезеңде пропилен катализатордың қатысуымен жоғары температура мен қысымда полимерленеді;
деполимерлеу реакциясы: полипропилен полимерленгеннен кейін деполимерлеу процесі жүреді, нәтижесінде артық полимер жүйеден шығарылады;
салқындату және кристалдау: полипропиленді салқындату арқылы оның кристалдануы жүреді, бұл материалдың механикалық қасиеттерін арттыруға көмектеседі;
экструзия және қалыптау: дайын өнімді алу үшін полипропиленді экструзиялайды - арнайы жасалған тесік арқылы пластикалық массаны қалыптау процесі жүргізіледі.
Технологиялық процесс ұнтақты полипропилен өндірісінің мынадай блоктарын қамтиды:
пропиленнен күкірттің, көміртек қышқылының, судың және оттегінің органикалық және бейорганикалық қосылыстарын кетіруге арналған пропиленді ұсақ талшықты тазарту қондырғысы;
пропиленді сақтау және беру блогы;
катализаторлар блогы;
пропиленді полимерлеу блогы;
пропиленді сепарациялау және рекуперациялау блогы.
3.2-сурет. Газфазалық тәсілмен полипропилен алудың қағидалық схемасы
Қоспаларды кетіру және пропиленді кептіру әдісі адсорбция әдісі болып табылады. Пропиленді ұсақ талшықты тазарту процесінің міндеті пропиленнен әртүрлі адсорбенттердің көмегімен органикалық және бейорганикалық күкірт қосылыстарын, суды, карбонил сульфидін, көмірқышқыл газын, күкіртсутекті, көміртек сульфидін, арсинді, фосфинді, оттекті, көміртек тотығын, сутек және қалдық күкірт қосылыстарын кетіру болып табылады.
Пропиленді сақтау және беру блогы ыдыстан (Hold Nank) және сорғылардан тұрады, олардың көмегімен пропилен құбырлар арқылы полимерлеуге беріледі (пропилен бар ыдыстар активатор ғимаратының жанында орналасқан).
Катализаторлар мен активаторлар блогы - катализаторлары бар герметикалық резервуарлар орнатылған ғимарат.
Бастапқы өнімді (сұйық пропилен) полимерлеу блогы, ол үш фазадан тұрады - форполимерлеу, шламды полимерлеу және көлденең реакторда газ фазасын полимерлеу:
1) форполимерлеу. Пропиленді – қолданыстағы ыдыстан (пропилен сақтау ыдысы) сорғылармен беру. Сұйық пропилен құбыр арқылы алдын ала полимерлеу реакторларына беріледі. Осы реакторларға мөлшерлеу сорғысымен катализаторлар беріледі және компрессордың көмегімен сығылған сутек пен газфазалық пропилен-рекуператор беріледі. Реактор реактордың сулы қоршауымен салқындатылады.
Реакторларда пропилен катализаторлардың, сондай-ақ сығылған сутек пен газфазалық пропилен-рекуператордың қатысуымен полимерленеді;

2) шламовая полимеризация. Из реакторов форполимеризации (предварительной полимеризации) реакционная смесь подается в реакторы шламовой полимеризации (жидкофазной полимеризации) (использование существующих реакторов), в которых происходит полимеризация пропилена при температуре 70 °С и давлении 3,0 – 3,6 МПа. Часть пропилена превращается в полипропилен, остальные жидкие пропилены возвращаются в емкость хранения пропилена (на начало процесса);
3) полимеризация газовой фазы пропилена в горизонтальном реакторе. Из реакторов реакционная масса и образовавшийся полипропилен подаются в горизонтальный реактор, в котором происходит полимеризация пропилена в газовой фазе при температуре 80 °С и давлении 2,5 – 2,8 МПа. Из реактора порошковый полипропилен через циклонные сепараторы поступает в приемные резервуары (использование существующих реакторов), которые используются для приема полипропилена из горизонтального реактора и подачи его в испарители мгновенного вскипания через пневматический выпускной клапан. Газовая фаза пропилена постоянно выводится из реактора, конденсируется в холодильниках-конденсаторах и возвращается в виде жидкой фазы в реактор насосами. Избыточное давление пропилена контролируется рекуперационным клапаном и сбрасывается из реактора через холодильник-конденсатор в емкость пропилена-рекуперата, из которого пропилен-рекуперат подается в начало процесса. При аварийной ситуации избыточное давление сбрасывается внутрь системы, а при невозможности остановки роста давления в системе по различным причинам происходит сброс на факел.
Для очистки газа, который подается из горизонтального реактора через холодильник-конденсатор в емкость пропилена-рекуперата используются циклонные сепараторы.
Из циклонных сепараторов разделенная газовая фаза пропилена поступает в рукавный фильтр, который используется для улавливания мелкодисперсных взвешенных частиц полипропиленового порошка в газе, сбрасываемом в колонну промывки маслом.
Внутри колонны установлены тарелки, верхняя часть колонны оснащена холодильником-конденсатором. Газовая фаза пропилена подается на нижнюю тарелку и выводится из верхней части колонны. В верхнюю часть колонны подается масло, которое противотоком сливается в нижнюю часть колонны вместе с полипропиленовой пылью и непрореагировавшим катализатором. Масло в колонне используется в качестве адсорбирующей жидкости. Отработанное масло собирается в металлические непроницаемые бочки и утилизируется (200 кг/месяц).
Из колонны очищенный пропилен поступает в буферную емкость, компрессорами сжимается и подается в емкость пропилена-рекуперата и в начало процесса.

2) шламды полимерлеу. Форполимерлеу (алдын ала полимерлеу) реакторларынан реакциялық қоспа шламды полимерлеу (сұйық фазалы полимерлеу) реакторларына келіп түседі (қолданыстағы реакторларды пайдалану), ол жерде пропиленді полимерлеу 70 °С температурада және 3,0 - 3,6 Мпа қысыммен жүргізіледі. Пропиленнің бір бөлігі полипропиленге айналады, қалған сұйық пропилендер пропиленді сақтау ыдысына (процестің басына) қайтарылады.
3) пропиленнің газ фазасын көлденең реакторда полимерлеу. Реакторлардан шыққан реакциялық масса және түзілген полипропилен көлденең реакторға беріледі, ол жерде газ фазасындағы пропиленді 80 °С температурада және 2,5 - 2,8 Мпа қысыммен полимерлеу жүргізіледі. Реактордан шыққан ұнтақты полипропилен циклондық сепараторлар арқылы қабылдау резервуарларына келіп түседі (қолданыстағы реакторларды пайдалану), олар полипропиленді көлденең реактордан қабылдау және оны пневматикалық шығару клапаны арқылы лезде қайнататын буландырғыштарға беру үшін қолданылады. Бұл ретте пропиленнің газ фазасы реактордан тұрақты түрде шығарылады, конденсатор-тоңазытқыштарда конденсацияланады және сорғылармен реакторға сұйық фаза түрінде қайтарылады. Пропиленнің артық қысымы рекуперациялық клапанмен бақыланады және реактордан тоңазытқыш-конденсатор арқылы пропилен-рекуперат контейнеріне жіберіледі, одан пропилен-рекуперат процестің басталуына беріледі. Авариялық жағдайда артық қысым жүйенің ішіне жіберіледі, ал жүйеде қысымның өсуін тоқтату мүмкін болмаған жағдайда әртүрлі себептермен алауға шығарылады.
Тоңазытқыш-конденсатор арқылы пропилен-рекуперат сыйымдылығына көлденең реактордан берілетін газды тазарту үшін циклондық сепараторлар пайдаланылады.
Циклондық сепараторлардан бөлінген пропиленнің газ фазасы жеңдік сүзгіге түседі, ол полипропилен ұнтағының ұсақ қалқыма бөлшектерін маймен жуу колоннасына шығарылған газда ұстау үшін қолданылады.
Колоннаның ішінде қақпақтар орнатылған, колоннаның жоғарғы жағында тоңазытқыш конденсаторы бар. Пропиленнің газ фазасы төменгі қақпаққа беріледі және бағанның жоғарғы жағынан шығарылады. Колоннаның жоғарғы жағына май құйылады, ол полипропилен шаңымен және реакцияға түспеген катализатормен бірге бағанның төменгі бөлігіне қарсы ағынмен ағызылады. Колоннадағы май адсорбциялық сұйықтық ретінде пайдаланылады, сондықтан айына бір рет ол ауыстырылады. Қолданылған май металл өткізбейтін бөшкелерге жиналады және кәдеге жаратылады (200 кг/ай).
Колоннадан тазартылған пропилен буферлік ыдысқа түседі, буферлік ыдыстан пропилен компрессорлармен сығылады және пропилен-рекуператор сыйымдылығына және одан әрі процестің басына беріледі.

Из приемных резервуаров порошковый полипропилен поступает в испарители (использование существующих), в приемных резервуарах проводится дегазация полипропилена и дезактивация остатков катализаторного комплекса. При проведении дегазации и дезактивации газовая фаза пропилена, влага и азот вакуумными насосами (использование существующих) подаются в газгольдер (использование существующего), из которого газ поступает в компрессоры (использование существующих). Газ сжимается в компрессорах до давления 2,2 МПа и далее поступает в холодильники-конденсаторы (использование существующих), из которых сконденсированный газ поступает в трехфазный сепаратор (использование существующего) и на установку концентрирования пропилена.
Очищенный порошковый полипропилен из испарителей отправляется на установку грануляции порошкового полипропилена. Данная технология является непрерывным производством, в котором непрореагировавшее сырье возвращается в систему полимеризации. Загрязненный порошком газ, пройдя через сепаратор и рукавный фильтр, возвращается в технологию. Взвешенные частицы пыли сбрасываются из фильтра в бункер и отправляются к порошковому полипропилену.
Из рабочей зоны пропилен выбрасывается в атмосферу радиальным вентилятором во взрывобезопасным исполнении на определенную высоту.
Оборудование производства полипропилена используется в технологии непрерывного производства. В производственный процесс интегрированы дозаторы подачи катализатора, рукавный фильтр, вакуумные насосы.
Производство гранулированного полипропилена состоит из 5 основных этапов:
система транспортировки и хранения порошкового полипропилена;
система дозирования сырья и добавок;
экструдер;
система грануляции полипропилена;
система упаковки полипропилена и паллетирования.
Поступающий по трубопроводу с установки производства полипропилена порошковый полипропилен через систему взвешивания подается в силосы хранения и гомогенизации порошкового полипропилена.
Порошковый полипропилен и добавки подаются из силосов на дозатор экструдера, из которого направляются на экструзионную линию с подводной грануляцией для проихождения плавление порошкового полипропилена, стабилизация с помощью добавок и превращение расплава в гранулы полипропилена. В процессе производства гранулированный полипропилен проходит через систему подводного гранулирования, в результате чего пыление при транспортировке исключается.
Гранулированный полипропилен транспортируется в силосы хранения стабилизированного полипропилена, из которых подается на упаковку и паллетирование.
Система вытяжной вентиляции обслуживает лабораторное оборудование: пластомер, магнитную мешалку, водяную баню, колбонагреватель. Выделяющиеся в процессе расплава гранул и испытаний их на вязкость вещества отводятся через систему вентиляции на очистку. Очистка воздуха от примесей перед выбросом на улицу производится с помощью газового конвертора с эффективностью очистки 99 %.

Қабылдау резервуарларынан ұнтақты полипропилен полипропиленді газсыздандыру және катализатор кешенінің қалдықтарын дезактивация жүргізілетін буландырғыштарға (барларын пайдалану) келіп түседі. Газсыздандыру және залалсыздандыру кезінде пропиленнің газ фазасы, ылғал мен азот, вакуумдық сорғылармен (қолданыстағыларды пайдалану) газгольдерге беріледі (қолданыстағыларды пайдалану), одан газ компрессорларға түседі (қолданыстағыларды пайдалану). Газ компрессорларда 2,2 МПа қысымға дейін сығылады және одан әрі конденсатор-тоңазытқыштарға (барын пайдалану) түседі, олардан конденсацияланған газ үш фазалы сепараторға (барын пайдалану) және одан әрі пропиленді қойылту қондырғысына келіп түседі.
Буландырғыштардан тазартылған ұнтақты полипропилен ұнтақты полипропиленді түйіршіктеу қондырғысына жіберіледі. Бұл технология үздіксіз өндіріс болып табылады, онда реакцияға түспеген шикізат полимерлеу жүйесіне қайтарылады, ұнтақпен ластанған газ сепаратордан және жеңдік сүзгіден өтіп, технологияға қайтарылады. Қалқыма шаң бөлшектері сүзгіден бункерге төгіліп, ұнтақты полипропиленге жіберіледі.
Жұмыс аймағынан шыққан пропилен атмосфераға радиалды желдеткішпен жарылысқа қауіпсіз түрде белгілі бір биіктікте шығарылады.
Полипропилен өндірісінің ғимаратында қолданыстағы жабдық үздіксіз өндіріс технологиясында қолданылады. Өндіріс процесіне катализаторды беру диспенсерлері, жеңдік сүзгі, вакуумдық сорғылар біріктірілген.
Түйіршікті полипропилен өндірісі 5 негізгі кезеңнен тұрады:
полипропилен ұнтағын тасымалдау және сақтау жүйесі;
шикізат пен қоспаларды мөлшерлеу жүйесі;
экструдер;
полипропиленді түйіршіктеу жүйесі;
полипропиленді қаптау және паллеттеу жүйесі.
Полипропилен өндіру қондырғысынан құбыр арқылы түсетін ұнтақты полипропилен өлшеу жүйесі арқылы ұнтақты полипропиленді сақтау және гомогендеу силостарына беріледі.
Әрі қарай, ұнтақты полипропилен мен қоспалар силостардан экструдер диспенсеріне беріледі, одан су астындағы түйіршіктелген экструзия желісіне жіберіледі. Мұнда ұнтақты полипропиленнің балқуы, қоспалар арқылы тұрақтандыру және балқыманың полипропилен түйіршіктеріне айналуы жүреді. Өндіріс процесінде түйіршіктелген полипропилен су астындағы түйіршіктеу жүйесі арқылы өтеді, нәтижесінде тасымалдау кезінде шаң болмайды.
Түйіршіктелген полипропилен тұрақтандырылған полипропиленді сақтау силостарына тасымалданады, силостан қаптауға және паллеттеуге жіберіледі.
Ауа тартқыш желдеткіш жүйе пластомер зертханалық жабдығына қызмет көрсетеді, ауа тартқыш желдеткіш жүйе магнитті бұлғағышқа және су моншасына қызмет көрсетеді, желдеткіш зертхана шкафына, желдеткіш колба жылытқышқа қызмет көрсетеді. Түйіршіктерді балқыту және оларды тұтқырлыққа сынау процесінде бөлінетін заттар желдету жүйесі арқылы тазартуға жіберіледі. Ауаны көшеге жіберер алдында қоспалардан тазарту тазалау тиімділігі 99 % газ конвертерінің көмегімен жүргізіледі. Зертхана үй-жайында сондай-ақ пайдаланған кезде шығарындылар шығармайтын үзуші машина орнатылған.

Рисунок 3.3. Схема вытяжной вентиляции
3.4. Производство полимерных изделий
Производство полипропиленовых изделий заключается в последовательном получении из гранулята полипропилена мешков по следующей схеме: гранулы полипропилена, полипропиленовая нить, полипропиленовое полотно, мешки.
В рамках данного документа согласно области применения рассматривается процесс экструзии полипропиленовых нитей. Остальные второстепенные процессы не относятся к области применения настоящего справочника по НДТ.
3.4.1. Основные технологические процессы
Экструзионная линия (производство нити). Сырьем для изготовления полипропиленовой нити являются гранулированный полипропилен, добавка на основе мела, и при необходимости краситель.
Сырье смешивается в смесителе и подается на экструдер, и проходит стадию плавления. Расплав проходит через плоскощелевую голову (сопло), в результате превращается в тонкую пленку. После охлаждения и затвердевания в водяной ванне пленка нарезается на нити, которые в последующем наматываются на намоточной машине на бобины.
При плавлении порошкового полипропилена в воздух рабочей зоны поступают 2 загрязняющих вещества: углерод оксид и уксусная кислота, которые отводятся общеобменной вентиляцией.
После того, как нить намотается на бобины, производится съем нити и отправка на круглоткацкие станки.
Полипропиленовые нити на бобинах заправляют в круглоткацкий станок и челночным методом получают рукавное полотно.
На этом этапе ткацкий станок настраивают на конкретные параметры будущего полипропиленового мешка. Определяют, какой стиль плетения необходим для производства. Полипропиленовый рукав наматывается на большие катушки, пригодные для хранения и транспортировки.
Ламинатор (производство ламинированного рукавного полотна) предназначен для ламинации рукавного полотна. Сырьем для ламинации являются собственный гранулированный полипропилен высокой текучести –25 гр/10 мин. и привозной полиэтилен высокого давления низкой плотности, с показателем текучести 3 – 4 гр/10 мин. Процентное соотношение полипропилена и полиэтилена составляет 85 % и 15 % соответственно.
Ламинатор представляет собой экструдер. Сырье смешивается в смесителе и подаются на экструдер ламинатора, где проходит стадию плавления. Ламинирование служит для упрочнения материала мешка и его герметизации, обеспечивая необходимый уровень воздухо- и влагопроницаемости.
При плавлении в воздух рабочей зоны поступают 2 загрязняющих вещества: CO, CH₃COOH, которые отводятся общеобменной вентиляцией.
Возможные вспомогательные процессы могут включать дополнительные процессы, предусмотренные технологией производства/требованиями к качеству выпускаемой продукции.

3.3-сурет. Ауа тартқыш желдеткіш схемасы
3.4. Полимер бұйымдар өндірісі
Полипропилен бұйымдарының өндірісі полипропилен түйіршіктерінен қаптарды келесі схема бойынша дәйекті түрде алудан тұрады: полипропилен түйіршіктері, полипропилен жіп, полипропилен мата, қаптар.
Осы құжат аясында қолданылу саласына сәйкес полипропилен жіптерін экструзиялау процесі қарастырылады. Қалған екінші дәрежелі процестер осы ЕҚТ анықтамалығының қолданылу саласына жатпайды.
3.4.1. Негізгі технологиялық процестер
Экструзиялық желі (жіп өндірісі). Түйіршіктелген полипропилен, бор негізіндегі қоспа, сондай-ақ қажет болған жағдайда бояғыш полипропиленді жіп өндіруге арналған шикізат болып табылады.
Шикізат араластырғышта араластырылып, экструдерге беріледі, ол жерде балқыту сатысынан өтеді. Балқытпа жайылыңқы қуыстан (шүмек) өткізіліп, нәтижесінде жұқа үлдірге айналады. Суытылып, су ваннасында қатқан соң үлдір жіп түрінде кесіледі, кейіннен орағыш машинада иіршікке оралады.
Ұнтақты полипропиленді балқыту кезінде жұмыс аймағының ауасына 2 ластағыш зат түседі: көміртек оксиді және сірке қышқылы, олар жалпы алмасу желдеткішімен әкетіледі.
Жіп иіршікке оралған соң, жіпті шешіп алу және шеңберлі тоқу білдегіне жіберу жүргізіледі. Мұнда қап жасауға арналған негізгі материал - қап матасы дайындалады. Ол үшін иіршіктердегі полипропилен жіп шеңберлі тоқу білдегіне бекітіліп шөлнекті әдіспен қап матасы жасалады.
Осы кезеңде тоқыма білдегін болашақ полипропилен қаптың нақты параметрлеріне дәлдеп туралайды. Қапты өндіру үшін қандай тоқу стилі қажет екенін айқындайды. Полипропиленді мата сақтауға және тасымалдауға жарамды үлкен катушкаларға оралады.
Ламинатор (ламинатталған қап матасының өндірісі) қап матасын ламинаттауға арналған. Аққыштығы жоғары – 25 гр/10 мин меншікті түйіршікті полипропилен және аққыштық көрсеткіші – 3-4 гр/10 мин тығыздығы төмен жоғары қысымды полиэтилен ламинаттау үшін шикізат болып табылады. Полипропилен мен полиэтиленнің пайыздық қатынасы – тиісінше 85 % және 15 %.
Ламинатор экструдерді білдіреді. Шикізат араластырғышта араластырылып, ламинатордың экструдеріне беріледі, ол жерде балқыту сатысынан өтеді. Ламинаттау ауа мен ылғалды қажетті деңгейде өткізу сипатымен қамтамасыз ете отырып, қаптың материалын қатайтуға және тығыздауға қызмет етеді.
Балқыту кезінде жұмыс аймағының ауасына 2 ластағыш зат бөлінеді: көміртек оксиді және сірке қышқылы, олар жалпы алмасу желдеткішімен әкетіледі.
Болжамды көмекші процестер өндіріс технологиясында/шығарылатын өнімнің сапасына қойылатын талаптарда қарастырылған қосымша процестерді қамтуы мүмкін.

3.5. Производство других полимеров
3.5.1. Основные технологические процессы производства каучука
Заводы по производству каучука работают на легкодоступных мономерах, стироле и бутадиене.
При превышении критической концентрации молекулы поверхностно-активного вещества образуют агрегаты, называемые мицеллами. Одним из методов является раствор калиевых или натриевых солей жира или канифоли кислоты. Добавление нерастворимых в воде мономеров: стирол или бутадиен, к перемешиваемому мыльному раствору приводит к образованию капель мономера, стабилизированных молекулами мыла. Диаметр капель составляет приблизительно 1000 нанометров.
Несмотря на высокую степень нерастворимости, мономер способен диффундировать через воду к мицеллам мыла, где мономер проникает в богатую углеводородами внутреннюю часть мицеллы. Добавление свободнорадикального катализатора приводит к реакции полимеризации, протекающей внутри мицеллы. Полимер с высокой молекулярной массой быстро образуется и разрушается. Полимеризация ускоряется за счет того, что большее количество мономера диффундирует из капель в растущую частицу латекса.
Частицы латекса стабилизируются молекулами мыла, адсорбированными на поверхности. По мере роста частиц требуется больше мыла и его берут из инактивированных мицелл. При 10 – 20 % превращении мономера в полимер мицелл не остается, так как концентрация мыла упала ниже их критической концентрации. При конверсии примерно в 60 % капли мономера исчезают.
Полимеризацию прекращают до полного превращения, чтобы избежать нежелательных эффектов, как разветвление длинной цепи и образование геля. Прекращение действия осуществляется путем добавления химических веществ, известных как "короткая остановка", которые немедленно убивают все свободные радикалы.
Молекулярная масса молекул полимера регулируется добавлением агента для переноса цепи или модификатора. Это приводит к прекращению роста одной молекулы и инициированию другой. Чем больше добавляется модификатора, тем ниже молекулярная масса конечного продукта.
Реакцию проводят непрерывно в серии резервуарных реакторов с непрерывным перемешиванием (РРНП) при умеренном давлении. Затем латекс очищают от непрореагировавших мономеров. Бутадиен удаляется в испарительных резервуарах, первый из которых находится при атмосферном давлении, а второй, по желанию – под вакуумом. Затем латекс поступает в колонны для отпаривания паром, где удаляется стирол.
Полученный латекс содержит около 1015 частиц/см3 и каждая частица имеет диаметр около 60 нм. Содержание твердых веществ преимущественно составляет от 20 до 25 %. Основная технология производства – эмульсионная полимеризация – оставалась более или менее неизменной с 1940-х годов, когда с внедрением системы окислительно-восстановительных катализаторов началось производство "холодного БСК". Окислительно-восстановительная система позволяет производить свободные радикалы при низкой температуре 5 °C вместо 50 °C (горячий БСК). Это приводит к более контролируемой реакции и получению каучука с улучшенными характеристиками смешивания и лучшими конечными свойствами.

3.5. Басқа полимерлер өндірісі
3.5.1. Каучук өндірісінің негізгі технологиялық процестері
Бутадиен-стирольды каучук Германияда 1930-шы жылдары, ал кейіннен 1940-шы жылдары АҚШ-та табиғи каучукқа балама ретінде өндірілді.
Каучук өндірісі бойынша зауыттар оңай қолжетімді мономерлермен, стиролмен және бутадиенмен жұмыс істейді, сондықтан зауыттар көбінесе интеграцияланған мұнай өңдеу зауыттарының немесе химиялық кешендердің бір бөлігі ретінде немесе осындай кешендерге қосымша ретінде орналастырылады. Сондай-ақ эмульгаторлар, катализаторлар, модификаторлар, шортстоптар, антиоксиданттар және толтырғыш майлар сияқты кең ауқымды басқа химиялық заттар қажет.
Критикалық концентрациядан асып кетсе, беттік белсенді зат молекулалары мицеллалар деп аталатын агрегаттар түзеді. Бұл құбылыстың бір мысалы - калий немесе натрий тұздарының, майдың немесе канифоль қышқылының ерітіндісі. Олар әдетте сабын түрінде көпке белгілі. Араластырылған сабын ерітіндісіне стирол немесе бутадиен сияқты суда ерімейтін мономерлерді қосу сабын молекулаларымен тұрақтандырылған мономер тамшыларының пайда болуына әкеледі. Бұл тамшылардың диаметрі шамамен 1000 нанометр болады.
Ерімеу деңгейі өте жоғары болғанына қарамастан, мономер су арқылы сабын мицелласына диффузиялануға қабілетті болады, онда ол мицелланың көмірсутекке бай ішкі бөлігіне енеді. Бос радикалды катализаторды қосу мицелланың ішінде жүретін полимерлеу реакциясына әкеледі. Молекулярлық массасы жоғары полимер жылдам түзіліп, жылдам бұзылады. Полимерлеу мономердің көп бөлігі тамшыдан латекстің өсіп жатқан ұсақ бөлшектеріне диффузиялануы есебінен жылдамдатылады.
Латекстің ұсақ бөлшектері беткі жағына адсорбцияланған сабын молекуласымен тұрақтандырылады. Ұсақ бөлшектері өскен сайын көбірек сабын қажет болады және ол инактивацияланған мицеллалардан алынады. Мономер полимерге 10 - 20 % шамада айналған кезде мицелла қалмайды, себебі сабын концентрациясы мицелланың критикалық концентрациясынан төмен түсіп кетеді. Шамамен 60 % конверсиялау кезінде мономер тамшылары жойылып кетеді.
Ұзын тізбектің тармақталуы және гельдің пайда болуы сияқты жағымсыз әсерлерді болдырмау үшін полимерлеу толығымен өзгергенге дейін тоқтатылады. Тоқтату барлық бос радикалдарды дереу жойып жіберетін "қысқа тоқтату" деп аталатын химиялық заттарды қосу арқылы жүзеге асырылады.
Шамамен он жыл бұрын барлық ЭБСК зауыттары ұшпа нитрозаминдердің қатысуын болдырмау үшін технологиялық процестерін өзгертті. Бұл потенциалды канцерогенді химиялық заттар миллиардқа шаққандағы бөліктермен есептелген концентрацияда болды. Өзгерістер енгізілген соң натрий нитритін және қысқа мерзімді тоқтату жүйесінің бір компонентін - натрий диметилдитиокарбаматы пайдаланылмайтын болды.
Полимер молекулаларының молекулалық салмағы тізбекті тасымалдау агентін немесе модификаторды қосу арқылы реттеледі. Бұл бір молекуланың өсуін тоқтатуға және екіншісінің өсе бастауына әкеледі. Модификатор неғұрлым көп қосылса, соңғы өнімнің молекулалық салмағы соғұрлым төмен болады.
Реакция орташа қысыммен үздіксіз араластырылатын резервуарлық реакторлар сериясында (ҮАРР) үздіксіз жүргізіледі. Содан кейін латекс реакцияға түспеген мономерлерден тазартылады. Бутадиен буландырғыш резервуарларда кетіріледі, оның біріншісі атмосфералық қысымда болады, ал екіншісі, өндірушінің қалауына қарай, вакуумда болады. Содан кейін латекс бумен булау колонналарына келіп түседі, онда стирол жойылады.
Алынған латекстің құрамында 1015 бөлшектер/см3 жуық болады және әрбір ұсақ бөлшектің диаметрі шамамен 60 нм тең болады. Құрамындағы қатты заттар әдетте 20 - 25 % құрайды. Эмульсиялық полимерлеудің негізгі технологиялық өндірісі 1940 жылдардан бері, тотығу-тотықсыздану катализаторлары жүйесін енгізумен "суық БСК" деп аталатын өндіріс басталғаннан бері, азды-көпті өзгеріссіз қалды. Тотығу-тотықсыздану жүйесі 50 °C температураның (ыстық БСК) орнына төмен 5 °C температурада бос радикалдарды өндіруге мүмкіндік береді, мұның өзі реакцияға бақылау жасауды жақсартты және араластыру сипаты жақсарған және соңғы қасиеттері жетілдірілген каучук алуға мүмкіндік берді.

Заводы производят латекс в качестве готового продукта. Установки полимеризации используются для производства основного латекса с низким содержанием твердых частиц и небольшим размером частиц. По практическим и экономическим соображениям необходимо увеличить содержание твердых веществ в латексе. Простое выпаривание латекса-основы позволяет достичь содержания твердых частиц всего около 50 %, прежде чем вязкость станет слишком высокой. Эта проблема решается путем увеличения размера частиц в процессе агломерации. Последующее выпаривание агломерированного латекса позволяет достичь содержания твердых частиц более 60 % при сохранении практической вязкости. Эти смеси с высоким содержанием твердых частиц в основном используются для производства поролоновых матрасов и подушек, ковров на поролоновой основе, клеев и герметиков.
3.5.2. Основные технологические процессы производства полиэстера
Ненасыщенные полиэфирные смолы классифицируются как термореактивные [19]. Производитель поставляет потребителю реакционноспособный жидкий промежуточный продукт, который отличается от термопластов (поставляется готовый полимер). Жидкий промежуточный продукт преобразуется в конечный продукт путем отверждения с помощью отвердителей или катализаторов.
Ненасыщенный полиэфир – название для различных термореактивных продуктов, в основном получаемых поликонденсацией ангидрида или двухосновной кислоты (мономера) с диолом (реагентом).
Производство смолы осуществляется на производственных установках, которые могут быть интегрированы в крупные предприятия или представлять собой полностью автономные установки. В некоторых случаях смолы производятся на многоцелевых установках, где производятся другие смолы, такие, как алкиды и насыщенные полиэфиры.
Преимущественно установка по производству смолы состоит из нескольких реакторов периодического действия объемом от 10 до 40 м3. В значительной степени, в зависимости от степени специализации такого предприятия, может быть произведена смесь из 100 – 200 продуктов на основе 100 – 150 различных видов сырья. Доставка насыпью по сравнению с доставкой в бочках/контейнерах может варьироваться от 40:60 до 60:40 при размерах заказа от менее 1 тонны до полной загрузки автоцистерны.
Контроль процесса, включает в себя взвешивание и подготовку сырья, дозирование мелкого сырья, отбор проб и анализ пробоотборников, фильтрацию продукта и последующее заполнение бочек, контейнеров и автоцистерн.
Основное сырье преимущественно хранится в резервуарах для хранения сыпучих материалов или силосах и автоматически транспортируется и дозируется в технологические емкости. Другое сырье, упакованное в мешки, биг-бэги и иные упаковки, хранится на месте в специально отведенных складских помещениях. При необходимости имеются кондицинируемые помещения для хранения или специально спроектированные помещения (для хранения пероксида).
Перед использованием в технологическом процессе некоторые виды сырья необходимо расплавить и предварительно разогреть в духовом шкафу. На некоторых установках имеются силосы с подогревом, чтобы сырье оставалось жидким и готовым к использованию, и с целью исключить выброс пыли из зоны хранения.

Кейбір зауыттар да дайын өнім түрінде латекс өндіреді. Полимерлеу қондырғылары құрамында қатты ұсақ бөлшектері аз және ұсақ бөлшектерінің көлемі кіші негізгі латексті өндіру үшін пайдаланылады. Практикалық және экономикалық себептерге байланысты латекстегі қатты заттардың мөлшерін көбейту қажет. Латекс-негізді қарапайым булау – тұтқырлығы өте жоғары болғанға дейін құрамындағы қатты бөлшектердің небары 50 % жетуіне мүмкіндік береді. Бұл мәселені агломерация процесінде бөлшектердің мөлшерін ұлғайту арқылы шешуге болады. Агломерацияланған латексті кейіннен булау, практикалық тұтқырлығын сақтай отырып, құрамындағы қатты бөлшектердің 60 % асуына мүмкіндік береді. Мұндай құрамында қатты бөлшектері көп қоспалар негізінен поролон матрастар мен жастықтарды, поролон негізіндегі кілемдерді, желімдер мен тығыздағыштарды өндіру үшін қолданылады.
3.5.2. Полиэстер өндірісінің негізгі технологиялық процестері
Қанықпаған полиэфир шайырлары термореактивті деп жіктеледі [19]. Өндіруші тұтынушыға реакцияға түсетін сұйық аралық өнімді жеткізеді, ол дайын полимер жеткізетін термопласт нарығынан (дайын полимер жеткізіледі) ерекшеленеді. Сұйық аралық өнім қатайтқыштармен немесе катализаторлармен қатайту арқылы тапсырыс берушінің орнында соңғы өнімге айналады.
Қанықпаған полиэфир - бұл негізінен диолмен (реагентпен) ангидридті немесе екі негізді қышқылды (мономерді) поликонденсациялау арқылы алынған әртүрлі термореактивті өнімдердің жалпы атауы.
Шайыр өндірісі ірі кәсіпорындарға біріктірілуі мүмкін немесе толығымен автономды қондырғылар бола алатын өндірістік қондырғыларда жүзеге асырылады. Кейбір жағдайларда шайырлар алкидтер мен қаныққан полиэфирлер сияқты басқа шайырлар шығарылатын көп мақсатты қондырғыларда жасалады.
Әдетте шайыр өндіретін қондырғы көлемі 10-нан 40 м3дейінгі бірнеше периодты жұмыс істейтін реакторлардан тұрады. Мұндай кәсіпорынның мамандану дәрежесіне байланысты айтарлықтай дәрежеде, шикізаттың 100 - 150 түрлі түріне негізделген 100 - 200 өнімнің қоспасы шығарылуы мүмкін. 1 тоннадан аз мөлшерден бастап автоцистернаны толық толтырғанға дейінгі мөлшерде тапсырыс берілгенде өнімді бос салып жеткізу бөшкемен/контейнерлермен жеткізуге қарағанда 40:60 бастап 60:40 дейін түрленіп отыруы мүмкін.
Шайыр өндірісі автоматтандыру деңгейінің жоғарылау тенденциясын көрсетеді, бірақ әлі де көп жағдайда оператордың толық басқаруын қажет етеді. Бұған процесті бақылаудан басқа, бұған шикізатты өлшеу және дайындау, ұсақ шикізатты мөлшерлеу, сынамаларды алу және сынамаларды талдау, өнімді сүзу, содан кейін бөшкелерді, контейнерлер мен цистерналарды толтыру кіреді.
Негізгі шикізат әдетте сусымалы материалдарды сақтау резервуарларында немесе силостарда сақталады және автоматты түрде тасымалданады және технологиялық контейнерлерге жіберіледі. Қапқа, биг-бэктерге және басқаларына салынған басқа шикізат қойма үй-жайларында арнайы бөлінген орындарда сақталады. Қажет болған жағдайда сақтауға арналған кондиционерленген үй-жайлар немесе арнайы жобаланған үй-жайлар (пероксидті сақтауға арналған) болуы қажет.
Технологиялық процесте қолданар алдында шикізаттың кейбір түрлерін ерітіп, тұмшапеште алдын ала қыздырып алу керек. Кейбір қондырғыларда шикізатты сұйық және пайдалануға дайын ұстау үшін, сондай-ақ сақтау аймағынан шаң шығаруды болдырмау үшін жылытылатын силостар болады.

Процесс поликонденсации проводят в реакторе периодического действия, который преимущественно имеет объем от 15 до 50 м3, применяя заданные профили нагрева, охлаждения и давления (вакуума), в ходе этой реакции происходит отделение воды. Эта конденсационная вода отделяется от реакционноспособной смеси путем дистилляции и собирается в виде реакционной воды. Этот богатый водой поток обрабатывается перед утилизацией в окружающую среду с возможной утилизацией энергии или материалов. Получение реакционной воды является неотъемлемой частью процесса, технология допускает влияние на состав (концентрацию органического материала).
Продукт реакции станет соответствовать требуемым характеристикам (вязкость и функциональность), подвергается охлаждению и смешивают с реакционноспособным мономером, преимущественно стиролом. Этот этап преимущественно выполняется в резервуарах для разбавления, оснащенных системой перемешивания. Базовая смола обрабатывается непосредственно или после промежуточного хранения в соответствии с конечной рецептурой и техническими требованиями в отделочных емкостях.
В зависимости от планировки объекта имеются складские помещения как для промежуточного хранения, и хранения готовой продукции. Продукты будут отфильтрованы в соответствии со спецификациями с использованием самоочищающихся фильтров и/или одноразовых картриджных и рукавных фильтров.
Хотя это общее описание процесса используется для всех процессов НП, процесс будет иметь определенные различия в зависимости от применяемого основного химического состава.
Таким образом, для производства термореактивных полимеров характерно несколько ключевых технологических процессов, каждый из которых направлен на достижение определенных свойств конечного продукта. Основные процессы производства термореактивных полимеров включают:
1) синтез смолы. Это начальный этап, на котором происходит химическая реакция между мономерами для образования полимерной смолы. Примеры включают синтез эпоксидной смолы из эпихлоргидрина и бисфенола-А или фенолформальдегидной смолы из фенола и формальдегида.
Основные этапы:
мономеры смешиваются в реакторе: начальная стадия включает смешивание мономеров и катализаторов;
контроль температуры: реакция преимущественно экзотермическая, поэтому контроль температуры критичен;
полимеризация: происходит образование длинных цепей полимера;
2) формование. На этом этапе смола перерабатывается в желаемую форму перед отверждением. Основные методы формования включают:
литье под давлением: используется для производства деталей сложной формы;
экструзия: применяется для создания длинных изделий, таких, как трубы или профили;
литье под низким давлением: используется для заполнения форм без значительного давления.
Процесс: подготовка смолы (смола может быть предварительно смешана с отвердителем); заполнение формы (смесь заливается или впрыскивается в форму); начальная полимеризация (частичное отверждение для стабилизации формы);

Поликонденсациялау процесін әдетте көлемі 15 бастап 50 м3 дейін болатын (вакуум) периодты жұмыс істейтін реакторда берілген қыздыру, суыту және қысым профильдерін қолдана отырып жүргізеді, осы реакция барысында су бөлінеді. Бұл конденсациялық су реакцияға түсетін қоспадан дистилляциялау арқылы бөлініп, реакциялық су түрінде жиналады. Мұндай суы мол ағын энергияны немесе материалдарды болжамды кәдеге жарату арқылы қоршаған ортаға кәдеге жаратар алдында өңделеді. Реакция суын алу процестің ажырамас бөлігі болғанымен, технология құрамына (органикалық материалдың концентрациясына) әсер етуі мүмкін.
Реакция өнімі қажетті сипаттамаларға (тұтқырлық пен функционалдылыққа) сәйкес келгеннен кейін, оны салқындатып, реакцияға түсетін мономермен, әдетте стиролмен араластырады. Бұл қадам әдетте араластыру жүйесімен жабдықталған сұйылту резервуарларында орындалады. Базалық шайыр соңғы рецептураға және өңдеу ыдыстарындағы техникалық талаптарға сәйкес тікелей немесе аралық сақтаудан кейін өңделеді.
Объектінің жоспарлануына қарай аралық сақтауға арналған, сол сияқты дайын өнімді де сақтауға арналған қойма үй-жайлары болады. Өнімдер өзін-өзі тазартатын сүзгілерді және/немесе бір реттік картридждерді және жеңдік сүзгілерді қолдана отырып, спецификацияға сәйкес сүзіледі.
Процестің осы жалпы сипаттамасы барлық ҚП процестері үшін қолданылғанымен, қолданылатын негізгі химиялық құрамына байланысты процестің белгілі бір айырмашылықтары болады.
Осылайша, термореактивті полимерлерді өндіру бірнеше негізгі технологиялық процестермен сипатталады, олардың әрқайсысы соңғы өнімнің белгілі бір қасиеттеріне қол жеткізуге бағытталған. Термореактивті полимерлерді өндірудің негізгі процестеріне мыналар жатады:
1) шайыр синтезі. Бұл полимерлі шайыр түзу үшін мономерлер арасында химиялық реакция жүретін бастапқы кезең. Мысалдарға эпихлоргидрин мен бисфенол-А эпоксидінің немесе фенол мен формальдегидтен өндірілетін фенол-формальдегид шайырының синтезі жатады.
Негізгі кезеңдері:
мономерлер реакторда араластырылады: бастапқы кезең мономерлер мен катализаторларды араластыруды қамтиды;
температураны бақылау: реакция әдетте экзотермиялық болып табылады, сондықтан температураны бақылау өте маңызды;
полимерлеу: полимердің ұзын тізбектері пайда болады;
2) қалыптау. Бұл кезеңде шайыр қатайтылмай тұрып, қажетті пішінге қалыпталады. Қалыптаудың негізгі әдістеріне мыналар жатады:
қысыммен қалыптау: күрделі пішінді бөлшектерді өндіру үшін қолданылады;
экструзия: құбырлар немесе профильдер сияқты ұзын бұйымдарды жасау үшін қолданылады;
төмен қысыммен құю: ол айтарлықтай қысымсыз қалыптарды толтыру үшін қолданылады.
Процесс: шайырды дайындау (шайырды қатайтқышпен алдын ала араластыруға болады); форманы толтыру (қоспа қалыпқа құйылады немесе бүркіледі); бастапқы полимерлеу (пішінді тұрақтандыру үшін ішінара қатайту);

3) отверждение. Процесс отверждения включает химическую реакцию, при которой смола превращается в жесткий термореактивный полимер. Это может быть достигнуто несколькими способами:
тепловое отверждение: осуществляется путем нагрева материала до определенной температуры, чтобы инициировать химическую реакцию;
ультрафиолетовое отверждение: используется для материалов, чувствительных к ультрафиолетовому излучению, которые отверждаются под воздействием ультрафиолетового света;
каталитическое отверждение: включает добавление катализатора, который ускоряет реакцию отверждения при комнатной температуре.
Процесс состоит из следующих этапов:
подъем температуры (материал нагревается до температуры отверждения);
поддержание температуры (температура поддерживается для завершения полимеризации);
охлаждение (медленное охлаждение для предотвращения внутренних напряжений);
4) механическая обработка и отделка. После отверждения изделия могут подвергаться дальнейшей механической обработке, такой, как шлифование, резка или сверление, для достижения требуемых размеров и форм. Также могут применяться различные отделочные процедуры для улучшения внешнего вида и свойств поверхности.
Эпоксидные компаунды, представляющие собой разновидность термореактивных полимеров, характеризуются рядом свойств, востребованных в различных промышленных отраслях:
1. Высокая механическая прочность. Эпоксидные компаунды характеризуются исключительными показателями механической прочности, включая прочность на растяжение, сжатие и изгиб. В связи с чем применимы в качестве структурных материалов и композитов. В частности, эпоксидные компаунды демонстрируют предел прочности на растяжение до 80 – 120 МПа и модуль упругости в диапазоне 2.5 – 4.0 ГПа, что обеспечивает надежность и долговечность в высоконагруженных компонентах;
2. Высокая степень адгезии. Компаунды обладают высокой адгезией к различным материалам, таким, как металлы, стекло, керамика и пластик, что обуславливает их использование в качестве клеевых составов и герметиков. К примеру, эпоксидные компаунды демонстрируют адгезионную прочность на сдвиг до 15 – 25 МПа на металлах и 10 – 20 МПа на керамических и пластиковых поверхностях;
3. Химическая стойкость. Kомпаунды устойчивы к воздействию различных химических веществ (кислоты, щелочи, растворители и масла). Данное свойство связано с последующей применимостью в химической промышленности и в качестве антикоррозионной защиты. Так, эпоксидные компаунды сохраняют свои свойства при воздействии концентрированных кислот и щелочей при температуре до 80 °C и выдерживают погружение в различные растворители без значительных изменений механических свойств;

3) қатайту. Қатайту процесі шайыр қатты термореактивті полимерге айналатын химиялық реакцияны қамтиды. Бұған бірнеше жолмен қол жеткізуге болады:
жылумен қатайту: химиялық реакцияны бастау үшін материалды белгілі бір температураға дейін қыздыру арқылы жүзеге асырылады;
ультракүлгінмен (ультракүлгін) қатайту: ультракүлгін сәуленің әсерінен қатаятын ультракүлгін сәулеге сезімтал материалдар үшін қолданылады;
каталитикалық қатайту: бөлме температурасында қатаю реакциясын жеделдететін катализаторды қосуды қамтиды.
Процесс келесі кезеңдерден тұрады:
температураны көтеру (материал қатаю температурасына дейін қыздырылады);
температураны ұстап тұру (полимерлеуді аяқтау үшін температура сақталады);
салқындату (ішкі кернеулерді болдырмау үшін баяу салқындату);
4) механикалық өңдеу және жасау. Бұйым қатайған соң одан әрі қажетті өлшемдер мен пішіндерге қол жеткізу үшін ажарлау, кесу немесе бұрғымен тесу сияқты механикалық өңдеу жүргізіледі. Сыртқы бетінің сыртқы түрі мен қасиеттерін жақсарту үшін әр түрлі әрлеу процедураларын қолдануға болады.
Термореактивті полимерлердің бір түрі болып табылатын эпоксидті компаундтар әртүрлі өнеркәсіптік салаларда сұранысқа ие болып отырған бірқатар қасиеттерімен сипатталады:
1. Жоғары механикалық беріктік. Эпоксидті компаундтар созылу, қысу және иілу беріктігін қоса алғанда, ерекше механикалық беріктік көрсеткіштерімен сипатталады. Осыған байланысты құрылымдық материалдар мен композиттер ретінде қолданылады. Атап айтқанда, эпоксидті компаундтар 80 - 120 МПа дейін созылу беріктігінің шегін және 2.5 - 4.0 Гпа диапазонда серпімділік модулін көрсетіп отыр, мұның өзі жүктемесі жоғары компоненттердің сенімділігі мен беріктігін қамтамасыз етеді;
2. Адгезия дәрежесі жоғары. Компаундтардың металл, шыны, керамика және пластика сияқты әртүрлі материалдарға адгезиясы жоғары болады, мұның өзі желімді қосылыстар және герметиктер ретінде қолдануға мүмкіндік береді. Мысалы, эпоксидті компаундтар металдарда 15 - 25 МПа дейін және керамикалық және пластикалық беткейлерде 10 - 20 МПа ығысуға адгезиялық беріктігін көрсетіп отыр;
3. Химиялық төзімділік. Kомпаундтар әртүрлі химиялық заттардың (қышқылдар, сілтілер, еріткіштер мен майлар) әсеріне төзімді. Осы қасиетіне байланысты кейіннен химия өнеркәсібінде және коррозияға қарсы қорғаныс ретінде қолданылып жүр. Мәселен, эпоксидті компаундтар 80 °C дейінгі температурада концентрацияланған қышқылдар мен сілтілерге ұшыратқан кезде өз қасиеттерін сақтап қалады және әртүрлі еріткіштерге батырғанда механикалық қасиеттері айтарлықтай өзгеріске түспейді;

4. Термостойкость. Сохраняют свои свойства при высоких температурах, что позволяет использовать их в условиях повышенных температур, не размягчаются, не теряют прочности при нагреве. В частности, эпоксидные компаунды способны выдерживать температуры до 200 °C, сохраняя свои механические свойства, такие, как модуль упругости и прочность на сжатие. Предел прочности на изгиб при высоких температурах достигает 150 – 200 Мпа.
Эпоксидные компаунды обладают высокими диэлектрическими свойствами – отличные изоляционные материалы для электрических и электронных компонентов. Показатели диэлектрической прочности достигают до 20 – 30 кВ/мм, удельного объемного сопротивления –порядка 10^15 Ом·см.
Эпоксидные компаунды сохраняют свои механические и электрические свойства в условиях высокой влажности. Уровень влагопоглощения составляет менее 0,1% по массе.
Высокая устойчивость к старению и износу обеспечивает длительный срок службы изделий и покрытий.
Эпоксидные компаунды применяются в строительной отрасли, в автомобильной промышленности, при производстве медицинской техники, электроники и иных видов оборудования и сырья. Используются для соединения различных материалов, включая металлы, бетон, дерево и пластик, обеспечивают прочные и долговечные соединения, для заполнения трещин в бетоне и асфальте, что помогает восстановить и укрепить структуру. Эпоксидные покрытия используются для создания прочных и износостойких промышленных и коммерческих полов.
Компаунды защищают электронные компоненты от влаги, пыли и механических повреждений, используются в производстве трансформаторов, конденсаторов и других электрических устройств благодаря своим отличным диэлектрическим свойствам. Компаунды используются для склеивания и ремонта металлических и пластиковых деталей кузова, применяются в производстве и ремонте компонентов двигателей и т.д.
Эпоксидный компаунд на Предприятии 1 относится к перспективному производству, в связи с чем актуализация динамики показателей энергоэффективности и эмиссий будет осуществлена в рамках пересмотра справочника по НДТ в соответствии с пунктом 10 статьи 113 Экологического кодекса Республики Казахстан.
Производственная мощность перспективного производства эпоксидных компаундов составляет 10 тыс.т/год. Продукцией данной установки является эпоксидный компаунд, который представляет собой компонент А и компонент Б. Компоненты упаковываются раздельно. Их смешивание осуществляется перед использованием.

4. Ыстыққа төзімділік. Жоғары температурада өз қасиеттерін сақтайды, мұның өзі жоғары температурада қолдануға мүмкіндік береді, жұмсармайды, қыздыру кезінде беріктігін жоғалтпайды. Атап айтқанда, эпоксидті компаундтар серпімділік модулі және қысуға беріктігі сияқты механикалық қасиеттерін сақтай отырып, 200 °C дейінгі температураға төзімді болады. Иілуге беріктік шегі жоғары температурада 150 - 200 Мпа-ға жетеді.
Сонымен қатар, эпоксидті компаундтардың диэлектрлік қасиеттері жоғары болады - электрлік және электронды компоненттер үшін тамаша оқшаулағыш материал. Диэлектрлік беріктік көрсеткіштері 20 - 30 кВ/мм дейін, меншікті көлемдік кедергісі - 10^15 Ом·см дейін жетеді.
Сондай-ақ, ылғал сіңіру қасиеті төмен болуына байланысты эпоксидті компаундтар жоғары ылғалдылық жағдайында механикалық және электрлік қасиеттерін сақтайды. Ылғалды сіңіру деңгейі массасы бойынша 0,1 % аз.
Ескіруге және тозуға төзімділігі жоғары болғандықтан бұйымдар мен жабындардың қолданылу мерзімі ұзақ болады. Олар ультракүлгін сәулелер әсер еткенде, тотықтандырылғанда және механикалық үйкелістерге ұшыратылғанда ұзақ уақыт бойы өз қасиеттерін сақтайды. Мұндай материалдардың қолданылу мерзімі 20 - 30 жылға жетуі мүмкін.
Эпоксидті компаундтар құрылыс саласында, автомобиль өнеркәсібінде, медициналық техника, электроника және т.б. өндірісінде қолданылады. Металл, бетон, ағаш және пластикті қоса алғанда, әртүрлі материалдардың қосылыстары үшін пайдаланылады, бетон мен асфальттағы жарықтарды толтыру үшін құрылымын қалпына келтіруге және нығайтуға көмектесетін берік әрі төзімді қосылыстарды қамтамасыз етеді. Эпоксидті жабындар берік және тозуға төзімді өнеркәсіптік және коммерциялық едендер жасау үшін пайдаланылады.
Компаундтар электрондық компоненттерді ылғалдан, шаңнан және механикалық зақымданудан қорғайды, үздік диэлектрлік қасиеттеріне байланысты трансформаторлар, конденсаторлар және басқа электр құрылғыларын өндіруде қолданылады. Металл және пластикалық корпус бөлшектерін желімдеу және жөндеу үшін қолданылады, қозғалтқыш компоненттерін және т. б. өндіруде және жөндеуде қолданылады.
1-кәсіпорындағы эпоксидтік компаунд перспективалық өндіріске жатады, осыған байланысты энергия тиімділігі мен эмиссиялар бойынша көрсеткіштерінің динамикасын өзектілендіру ҚР Экология кодексінің 113-бабының 10-тармағына сәйкес ЕҚТ бойынша анықтамалықты қайта қарау шеңберінде жүзеге асырылады.
Эпоксидті компаундтардың перспективті өндірісінің өндірістік қуаты жылына 10 мың тоннаны құрайды. Осы қондырғының өнімі эпоксидті компаунд болып табылады, ол А компонентін және Б компонентін білдіреді. Компоненттер жеке-жеке қапталады. Оларды пайдаланар алдында араластырады.

Компонент А: модифицированная эпоксидная смола, получаемая смешением диглицидилового эфира бисфенола A, активного разбавителя и силанового связывающего агента. Годовая производительность – 8 000 тонн.
Компонент Б: ароматический аминный отвердитель. Годовая производительность – 2 000 тонн.
Эпоксидный компаунд предназначен для использования в качестве связующего при производстве стеклопластиковых труб, получаемых методом "мокрой" намотки стеклоровинга, пропитанного полимеризационной смесью, на оправку, с последующей термообработкой в печи.
Планируемая установка состоит из блоков хранения сырья, реакции, упаковки продукции.
Производство компонента А. В реактор из нержавеющей стали с пароводяной рубашкой и мешалкой вводят основной компонент – диглицидиловый эфир бисфенола А и нагревают до 40 – 50 °С. При работающей мешалке постепенно вводят алкилглицидиловый эфир. После его растворения и получения однородного раствора тонкой струей из мерника добавляют силановый связывающий агент и при 60 – 80 °С проводят процесс смешивания, который продолжается в течение часа. После компонент А из реактора насосом перекачивается в резервуар для хранения и упаковки.
Производство компонента Б. После распаковки 4,4´-диаминодифенилметан выгружается в буферный приемный бункер и оттуда поступает в реактор для плавления, температура поддерживается на уровне 110 0С. После плавления он дозируется через расходомер и откачивается насосом подачи сырья в реактор из нержавеющей стали с пароводяной рубашкой и мешалкой. Далее остальные три компонента откачиваются дозирующими насосами из резервуаров хранения в мерники для дозировки и добавляются в реактор. Затем после 30-минутного перемешивания при температуре 80 – 100 оС компонент Б перекачивается насосом в резервуар хранения и далее на линию упаковки.
Основным технологическим оборудованием установки являются: насосное оборудование, осуществляющее побудительное движение компонентов сырья и готовой продукции по трубам к технологическому оборудованию; резервуары и мерники; реакторы с мешалкой и паровой рубашкой; реакторы для плавления (основной и резервный), представляющие собой так же реакторы с мешалкой и паровой рубашкой, для подогрева смеси; наливные машины и конвейеры упаковочной линии.
Производство компонентов представляет собой смешение готовых, поставляемых на завод материалов, при определенной температуре. Все производственные объекты представляют собой герметичное, связанное между собой оборудование.
Данная установка состоит из 44 технологических единиц оборудования, таких, как резервуары, реакторы, насосы, бункера, термостатированный бак, печи расплава, абсорбер.

А компоненті: бисфенол А диглицидил эфирін, белсенді еріткішті және силанды жаңа байланыстырғыш агентті араластыру арқылы алынған модификацияланған эпоксидті шайыр. Жылдық өнімділігі – 8 000 тонна.
Б компоненті: хош иісті аминді қатайтқыш. Жылдық өнімділігі – 2 000 тонна.
Эпоксидті компаунд кейіннен пештен термоөңдеуден өтетін полимерлеу қоспасы сіңдірілген стеклоровингті "дымқыл" орау әдісімен алынатын шыныпластик құбыр өндірісінде байланыстырушы ретінде пайдалануға арналған.
Жоспарланған қондырғы шикізатты сақтау, реакция, өнімді орау блоктарынан тұрады.
А компоненті өндірісі. Тот баспайтын болаттан жасалған, булы-сулы қоршауы және араластырғышы бар реакторға негізгі компонентті – А бисфенолы диглицидилді эфирін енгізеді және 40 - 50 °С дейін қыздырады. Араластырғыш жұмыс істеп тұрғанда алкилглицидилді эфирді біртіндеп енгізеді. Ол ерігеннен кейін және өлшегіштен жұқа ағынмен біртекті ерітінді алғаннан кейін силанды байланыстырушы агент қосылады және 60 - 80 °С кезінде бір сағатқа созылатын араластыру процесін жүргізеді. А компоненті реактордан сорғымен А компонентін сақтау резервуарына айдалады және әрі қарай қаптау желісіне жіберіледі.
Б компоненті өндірісі. Қаптамасын ашқан соң 4,4´-диаминодифенилметан буферлік қабылдау бункеріне тиеледі және ол жерден балқытуға арналған реакторға келіп түседі, температура 110 0С деңгейінде ұсталады. Балқытқан соң шығынөлшегіш арқылы мөлшерленеді және шикізат беру сорғысымен булы-сулы қоршауы және араластырғышы бар реакторға айдалады. Бұдан әрі қалған үш компонент мөлшерлегіш сорғылармен сақтау резервуарынан өлшегіштерге айдалады және реакторға қосылады. Осыдан кейін 80 - 100 оС температура кезінде 30 минут араластырғаннан кейін Б компоненті сорғымен сақтау резервуарына айдалады және әрі қарай қаптау желісіне жіберіледі.
Қондырғының негізгі технологиялық жабдықтары: технологиялық жабдыққа құбырлар арқылы шикізат пен дайын өнім компоненттерінің жетектеуші қозғалысын жүзеге асыратын сорғы жабдығы, резервуарлар мен өлшегіштер, булы қоршауы және араластырғышы бар реакторлар, булы қоршауы және араластырғышы бар реакторларды білдіретін, қоспаны қыздыруға арналған балқытуға арналған реакторлар (негізгі және резервтік), құю машиналары және қаптау желісінің конвейерлері.
Компоненттер өндірісі дайын, белгілі бір температурада зауытқа жеткізілетін материалдарды араластыруды білдіреді. Барлық өндірістік нысандар герметикалық, өзара байланысты жабдық болып табылады.
Қондырғының жұмысы әдетте толығымен автоматтандырылған және бірыңғай басқарылатын бағдарламалық жасақтама болып табылады.
Бұл қондырғы резервуарлар, реакторлар, сорғылар, бункерлер, термостатталған резервуар, балқытылған пештер, абсорбер сияқты 44 технологиялық жабдықтан тұрады.

3.6. Энергоэффективность
Спрос на энергию зависит от местной ситуации, интегрирована ли установка в более крупный комплекс, требуется пар низкого давления, или нет. Необходимо учитывать обмен энергией между различными установками.
При производстве органических веществ основными энергопотребляющими устройствами являются реакторы, обогреватели, системы охлаждения, компрессоры, насосы и вентиляторы. Значительное энергопотребление связано с процессами дистилляции, сушки и другими этапами обработки сырья и конечного продукта. Оптимизация эффективности этих устройств позволяет снизить энергозатраты и повысить экономическую эффективность производства.
Производство основных органических химических веществ и полимеров потребляет различные топливно-энергетические ресурсы на разных этапах процесса. Некоторые из наиболее распространенных ресурсов включают следующее:
Электроэнергия. Электроэнергия используется на различных этапах: синтез химических соединений и обработка сырья. Электроэнергия используется в качестве основного источника энергии, особенно в процессах, связанных с электролизом или другими электрохимическими методами;
Тепловая энергия используется для поддержания температурных режимов в реакторах, в процессах плавления и формирования полимерных материалов. Тепловая энергия в виде пара и вода играют важную роль в производстве основных органических химических веществ и полимеров в нескольких аспектах. Это реакционные процессы –пар или нагретая вода служат источником тепла для поддержания необходимых температур реакций; подогрев и охлаждение – водяные охладители используются для контроля температуры в реакторах или оборудовании; испарение и конденсация – процессы испарения и конденсации играют важную роль в различных химических процессах, включая дистилляцию, экстракцию и сепарацию различных компонентов. Пар и вода используются для создания атмосферы определенного давления и температуры, необходимой для эффективного испарения или конденсации;
Нефть и нефтепродукты. Это основной источник сырья для производства органических химических веществ и полимеров. Нефть используется для производства многих химических компонентов: этилен и пропилен, которые затем используются в производстве пластмасс и других полимеров.
Многие процессы в производстве химических веществ и полимеров требуют тепла или пара, посредством внедрения принципов энергоэффективности обеспечивается сжиганием природного газа. Природный газ может использоваться в качестве сырья для синтеза различных химических продуктов.
Для повышения энергоэффективности в производстве различных основных органических химических веществ и полимеров используются схожие технологии и общий подход, включающие использование эффективных катализаторов, процессный инжиниринг, систему управления и автоматизацию.
В качестве основных органических химических веществ и полимеров в рамках СНДТ рассмотрено производство МТБЭ, пропилена, полипропилена.
Технологические процессы используют различные комбинации этих ресурсов в зависимости от их доступности, экономической целесообразности и экологических соображений.
При производстве МТБЭ наблюдается значительное потребление энергии. Поэтапное описание потребления энергии при указанном производстве.

3.6. Энергия тиімділігі
Саланың қазақстандық кәсіпорындары бойынша деректер келтірілген. Органикалық заттарды өндіру үшін, экзотермиялық процестер жағдайында да энергия қажет. Энергияға деген сұраныс жергілікті жағдайға байланысты, мысалы, қондырғылардың төмен қысымды буды қажет ететін немесе қажет етпейтін үлкен кешенге біріктірілуіне байланысты болады. Осылайша, әртүрлі қондырғылар арасындағы энергия алмасуын ескеру қажет.
Органикалық заттар өндірісінде негізгі энергия тұтынатын құрылғылар реакторлар, жылытқыштар, салқындату жүйелері, компрессорлар, сорғылар және желдеткіштер болып табылады. Сондай-ақ, энергияны едәуір тұтыну дистилляция, кептіру процестерімен және шикізат пен соңғы өнімді өңдеудің басқа кезеңдерімен байланысты. Бұл құрылғылардың тиімділігін оңтайландыру энергия шығынын азайтып, өндірістің экономикалық тиімділігін арттыруы мүмкін.
Негізгі органикалық химиялық заттар мен полимерлер өндірісінде процестің әртүрлі кезеңдерінде әртүрлі отын-энергетикалық ресурстар тұтынылады. Ең көп таралған ресурстардың кейбірі мыналарды қамтиды:
Электр энергиясы. Электр энергиясы химиялық қосылыстардың синтезі және шикізатты өңдеу сияқты әртүрлі кезеңдерде қолданылады. Электр энергиясы энергияның негізгі көзі ретінде, әсіресе электролизге немесе басқа электр-химиялық әдістерге байланысты процестерде қолданылады;
Жылу энергиясы реакторларда, полимерлі материалдарды балқыту және қалыптастыру процестерінде температуралық режимдерді сақтау үшін қолданылады. Бу мен су түріндегі жылу энергиясы негізгі органикалық химиялық заттар мен полимерлер өндірісінде бірнеше аспектілерде маңызды рөл атқарады, олар реакциялық процестер - бу немесе қыздырылған су реакциялардың қажетті температурасын ұстап тұру үшін жылу көзі ретінде қызмет етеді, жылыту және салқындату - су салқындатқыштары реакторлардағы немесе жабдықтардағы температураны бақылау үшін қолданылады, булану және конденсациялану - булану және конденсация процестері әртүрлі химиялық процестерде, соның ішінде әртүрлі компоненттерді дистилляциялау, экстракциялау және сепарациялауда маңызды рөл атқарады. Бу мен су тиімді булану немесе конденсация үшін қажетті белгілі бір қысым мен температураның атмосферасын құру үшін қолданылады;
Мұнай және мұнай өнімдері. Бұл органикалық химиялық заттар мен полимерлерді өндіруге арналған шикізаттың негізгі көзі. Мұнай этилен мен пропилен сияқты көптеген химиялық компоненттерді өндіру үшін қолданылады, содан кейін олар пластмассалар мен басқа полимерлер өндірісінде қолданылады.
Химиялық заттар мен полимерлерді өндірудегі көптеген процестер табиғи газды жағу арқылы қамтамасыз етілуі мүмкін жылуды немесе буды қажет етеді. Сонымен қатар, табиғи газды әртүрлі химиялық өнімдерді синтездеу үшін шикізат ретінде пайдалануға болады.
Энергия тиімділігін арттыру үшін әртүрлі негізгі органикалық химиялық заттар мен полимерлерді өндіруде процестік инженерияны, басқару жүйесін және автоматтандыруды қоса алғанда, ұқсас технологиялар мен тиімді катализаторларды қолдануды қамтитын жалпы тәсіл қолданылады. Бұл технологиялар мен тәсілдерді әртүрлі химиялық заттарды өндіруге бейімдеуге және қолдануға болады.
ЕҚТА шеңберінде негізгі органикалық химиялық заттар мен полимерлер ретінде МТБЭ, пропилен, полипропилен өндірісі қаралды.
Әртүрлі процестерде осы ресурстардың қол жетімділігіне, экономикалық орындылығына және қоршаған ортаға байланысты әртүрлі комбинацияларды қолдануға болады.
МТБЭ өндірісінде айтарлықтай мөлшерде энергия тұтынылады. Төменде МТБЭ өндірісіндегі энергияны тұтынудың кезеңдік сипаттамасы берілген.

1. Подготовка сырья. Процесс начинается с загрузки исходного материала в соответствующие емкости и реакторы. Для этого необходима электрическая и тепловая энергия с целью приведения источника сырья к нужным температурам и параметрам давления для обогревательных реакторов.
1. Синтез МТБЭ. Этот этап является одним из самых энергоемких в процессе производства МТБЭ. Потребление энергии на этом этапе составляет 50 – 70 % от общего энергопотребления.

1. Шикізатты дайындау. Процесс бастапқы материалды тиісті контейнерлер мен реакторларға жүктеуден басталады. Ол үшін жылыту реакторлары үшін шикізат көзін қажетті температура мен қысым параметрлеріне келтіру үшін электр және жылу энергиясы қажет.
1. МТБЭ синтезі. Бұл кезең МТБЭ өндіру процесінде энергияны көп қажет ететін кезеңдердің бірі болып табылады. Осы кезеңде энергияны тұтыну жалпы энергия тұтынудың 50 - 70 % құрайды.

2. Дистилляция и очистка. После обработки МТБЭ исходные компоненты остаются в смеси. Полученный МТБЭ проходит несколько этапов отделения и очистки, чтобы удалить примеси и получить конечный продукт высокой чистоты. Это требует дополнительных процессов очистки (деэтерификация, дистилляция, экстракция, абсорбция) с использованием электрической и тепловой энергии. Потребление энергии на этом этапе может составлять примерно 20 – 30 % от общего объема потребления.

2. Дистилляция және тазарту. МТБЭ-ні өңдегеннен кейін бастапқы компоненттер қоспада қалады. Алынған МТБЭ қоспаларды кетіру және жоғары тазалықтағы соңғы өнімді алу үшін бөлу мен тазалаудың бірнеше кезеңдерінен өтеді. Бұл электр және жылу энергиясын қолдана отырып, қосымша тазарту процестерін (деэтерификация, дистилляция, экстракция, сіңіру) қажет етеді. Осы кезеңде энергияны тұтыну жалпы көлемнің шамамен 20 - 30% құрауы мүмкін.

3. Другие процессы. Оставшаяся часть энергии уходит на вспомогательные процессы, что составляет 10 – 20 % от общего потребления энергии.
Все этапы сопровождаются потреблением электрической энергии, используемой для работы различных насосов, компрессоров и процесса контроля оборудования, и тепловая энергия, необходимая для нагрева и поддержания оптимальной температуры в реакторах. В целом процесс производства МТБЭ требует значительных затрат энергоресурсов, в целях поддержания высокой температуры, давления и проводить различные процессы очистки и изоляции.
Потребление энергетических ресурсов при производстве полипропилена используется во всех аспектах, особенно на этапах полимеризации и формовки. Ниже описано поэтапное потребление производства.

3. Басқа процестер Энергияның қалған бөлігі қосалқы процестерге кетеді, бұл жалпы энергия тұтынудың 10 - 20 % құрайды.
Осы кезеңдердің әрқайсысында әртүрлі сорғыларды, компрессорларды және жабдықты бақылау процесін жүргізу үшін пайдаланылатын электр энергиясы және реакторларды қыздыру және оңтайлы температураны ұстап тұру үшін қажет болатын жылу энергиясы жұмсалады. Жалпы алғанда, МТБЭ өндіру процесі энергия ресурстарының айтарлықтай шығындарын талап етеді, өйткені жоғары температураны, қысымды ұстап тұру және әртүрлі тазалау және оқшаулау процестерін жүргізу қажет.
Полипропилен өндірісіндегі энергия ресурстарын тұтыну барлық аспектілерде, әсіресе полимерлеу және қалыптау кезеңдерінде қолданылады. Өндірісті кезең-кезеңмен тұтыну төменде сипатталған.

1. Подготовка сырья. Процесс подготовки пропилена из нефти и природного газа потребляет 10 – 20 % энергетических ресурсов, особенно на этапе разделения и очистки сырья.
2. Полимеризация. Этап требует высоких температур и давлений для катализации реакции полимеризации. Поддержание оптимальных условий для реакции требует энергию, особенно при использовании катализаторов. Этап преимущественно является наиболее энергоемким и занимает от 50 % до 70 % от общего потребления энергии в процессе производства полипропилена.

1. Шикізатты дайындау. Мұнай мен табиғи газдан пропиленді дайындау процесі, әсіресе шикізатты бөлу және тазарту кезеңінде энергетикалық ресурстардың 10 - 20 % тұтынады.
2. Полимерлеу. Бұл кезең полимерлеу реакциясын катализдеу үшін жоғары температура мен қысымды қажет етеді. Реакция үшін оңтайлы жағдайларды сақтау, әсіресе катализаторларды қолданған кезде энергияны қажет етеді. Бұл кезең әдетте энергияны көп қажет етеді және полипропилен өндіру процесінде жалпы энергия тұтынудың 50 %-ынан 70 %-ына дейінгі көлемін құрайды.

3. Формовка и экструзия. Процессы формовки и экструзии требуют подогрева полимера до определенной температуры, чтобы он стал формовым. Потребление энергии на этом этапе преимущественно составляет примерно 10 – 20 % от общего энергопотребления.
4. Другие процессы. После формовки продукт требует охлаждения и кондиционирования, что требует потребления энергии. Оставшаяся часть энергии уходит на охлаждение, управление процессом, обслуживание оборудования и другие вспомогательные процессы, что составляет примерно 10 – 20 % от общего потребления энергии.
Основным показателем энергетической эффективности производств является удельный расход энергетических ресурсов на единицу выпускаемой продукции. Для проведения сравнительного анализа удельных значений в качестве основной производимой продукции определены МТБЭ и полипропилен.

3. Қалыптау және экструзия. Қалыптау және экструзия процестері полимерді қалыптау үшін белгілі бір температураға дейін қыздыруды қажет етеді. Бұл кезеңде энергияны тұтыну әдетте жалпы энергия тұтынудың шамамен 10 - 20 % құрайды.
4. Басқа процестер. Қалыптаудан кейін өнім салқындатуды және кондиционерлеуді қажет етеді, бұл сонымен қатар энергияны тұтынуды қажет етеді. Бүкіл өндіріс процесі көптеген жабдықтарды, соның ішінде реакторларды, компрессорларды, сорғыларды және т. б. пайдалануды талап етеді, бұл да электр энергиясын тұтынады. Энергияның қалған бөлігі салқындатуға, процесті басқаруға, жабдыққа қызмет көрсетуге және басқа да қосалқы процестерге жұмсалады, бұл жалпы энергия тұтынудың шамамен 10 - 20% құрайды.
Өндірістердің энергетикалық тиімділігінің негізгі көрсеткіші шығарылатын өнім бірлігіне шаққандағы энергетикалық ресурстардың үлестік шығыны болып табылады. Меншікті мәндерге салыстырмалы талдау жүргізу үшін негізгі өндірілетін өнім ретінде МТБЭ және полипропилен анықталды.

1,4 (0,7 *)-1,6 (0,8*)
* При наличии теплового насоса на блоке разделения пропан-пропиленовой фракции.
Фактические показатели потребления сырья материалов и энергетических ресурсов при производстве полипропилена из пропан-пропиленовой фракции, получаемого по суспензионной технологии, в сравнении с ИТС 32-2018 и нормативами BREF ЕС представлены ниже. Информационные данные приведены по расходу пропилена как промежуточного продукта, получаемого из пропан-пропиленовой фракции.

1,4 (0,7 *)-1,6 (0,8*)
* Пропан-пропилен фракциясын бөлу блогында жылу сорғысы бар болған кезде.
ИТС 32-2018 және ЕО BREF стандарттарымен салыстырғанда суспензия технологиясы бойынша алынған пропан-пропилен фракциясынан полипропилен өндіру кезінде шикізатты материалдар мен энергетикалық ресурстарды тұтынудың нақты көрсеткіштері төменде келтірілген. Деректер пропан-пропилен фракциясынан алынған аралық өнім ретінде пропилен ағыны бойынша берілген.

Таблица 3.5. Фактические показатели потребления сырья материалов и энергетических ресурсов при производстве полипропилена из пропан-пропиленовой фракции, получаемого по суспензионной технологии, в сравнении с ИТС 32-2018 и нормативами BREF ЕС.
№ п/п
Потребление
Предприятие 1
ИТС 32-2018
BREF ЕС
2021 2022 2023
1
Пропилен из отделения подготовки сырья, кг/т
1251
1343
1284
1035-1060
1006
Удельный показатель пропилена из отделения подготовки сырья представлен в килограммах на тонну (кг/т) как соотношение количества пропилена, произведенного на каждую тонну исходного сырья, которое проходит через процесс подготовки.
Текущий уровень потребления сырья материалов и энергетических ресурсов при производстве полипропилена из пропан-пропиленовой фракции, получаемого по суспензионной технологии, превышает нормируемые показатели ИТС 32-2018 на 19 %, а BREF ЕС – на 22 %.
Причина превышения удельных показателей существенным образом зависит от многих факторов: от состава используемого оборудования, наличия современных систем регулирования и оптимизации технологических процессов. Достижение потенциала энергоэффективности и решения проблемы высоких удельных показателей требует комплексного подхода, включающего в себя внедрение систем автоматизации и управления процессами, использование передовых технологий и модернизацию оборудования для повышения их энергоэффективности.
3.7. Управление эмиссиями, отходами производства
3.7.1. Производство МТБЭ
Приведены данные по казахстанским предприятиям отрасли. По всей технологической цепочке производства МТБЭ (подготовка сырья, транспортировка, производство, выгрузка) имеют место организованные и неорганизованные выбросы загрязняющих веществ в виде углеводородов (смесь углеводородов предельных С1-С5 (58 %), метанола (35 %), МТБЭ (7 %).
На этапе подготовки и транспортировки сырья в атмосферу выбрасывается метанол; при производстве МТБЭ – метанол, МТБЭ, смесь углеводородов предельных С1-С5, пропен; при отгрузке продукции – МТБЭ.
Пылегазоочистное оборудование. Для очистки азота от примесей метанола на производстве предусмотрена абсорбционная колонна, представляющая собой тепломассообменный аппарат для разделения газовых смесей, путем избирательного поглощения их отдельных компонентов жидким абсорбентом. Эффективность очистки абсорбционной колонны равна 93,99 %.
Количество метанола в азоте до очистки на Предприятии 1 составляет 273,3 г/м3, после очистки по результатам замеров – 0,00024 г/м3.
Таблица 3.6. Выбросы в атмосферный воздух при производстве МТБЭ.
№ п/п Загрязняющее вещество C, мг/Нм3 2021 год
1
Всего, в кг в т.ч.

3.5-кесте. ИТС 32-2018 және ЕО BREF нормативтерімен салыстырғанда суспензия технологиясы бойынша алынған пропан-пропилен фракциясынан полипропилен өндіру кезінде шикізатты материалдар мен энергетикалық ресурстарды тұтынудың нақты көрсеткіштері.
Р/с
Тұтыну
1-кәсіпорын
ИТС 32-2018
BREF ЕО
2021
2022
2023
1
Шикізатты дайындау бөлімінің пропилені, кг/т
1251
1343
1284
1035-1060
1006
Шикізатты дайындау бөлімшесінен алынған пропиленнің меншікті көрсеткіші дайындау процесі арқылы өтетін бастапқы шикізаттың әрбір тоннасына өндірілген пропилен мөлшерінің арақатынасы ретінде тоннасына килограммен (кг/т) көрсетіледі.
Суспензия технологиясы бойынша алынатын пропан-пропилен фракциясынан полипропилен өндіру кезінде шикізат материалдар мен энергетикалық ресурстарды тұтынудың ағымдағы деңгейі ИТС 32-2018 нормаланған көрсеткіштерінен 19 %-ға, ал BREF ЕО-дан 22 %-ға асып түседі.
Нақты көрсеткіштердің асып кету себебі көптеген факторларға, ең алдымен қолданылатын жабдықтың құрамына, заманауи реттеу жүйелерінің болуына және технологиялық процестерді оңтайландыруға байланысты. Энергия тиімділігі әлеуетіне қол жеткізу және жоғары үлестік көрсеткіштер мәселесін шешу процестерді автоматтандыру және басқару жүйелерін енгізуді, озық технологияларды пайдалануды және олардың энергия тиімділігін арттыру үшін жабдықтарды жаңғыртуды қамтитын кешенді тәсілді талап етеді.
3.7. Өндіріс эмиссияларын, қалдықтарын басқару
3.7.1.      МТБЭ өндірісі
Саланың қазақстандық кәсіпорындары бойынша деректер келтірілген. МТБЭ өндірісінің бүкіл технологиялық тізбегі бойынша (шикізатты дайындау, тасымалдау, өндіру, түсіру) көмірсутектер (С1-С5 көмірсутектердің шекті қоспасы (58 %), метанол (35 %), МТБЭ (7 %)) түріндегі ластағыш заттардың ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған шығарындылары шығарылады.
Шикізатты дайындау және тасымалдау кезеңінде атмосфераға метанол; МТБЭ өндірісі кезінде – метанол, МТБЭ, С1-С5 көмірсутектердің шекті қоспасы, пропен; өнімді жөнелту кезінде – МТБЭ шығарылады.
Шаң-газ тазарту жабдықтары. Азотты метанол қоспаларынан тазарту үшін өндірісте жекелеген компоненттерін сұйық абсорбентпен селективті сіңіру арқылы газ қоспаларын бөлуге арналған жылу-масса алмасу аппараты болып табылатын абсорбциялық колонна қарастырылған. Абсорбциялық колоннаның тазарту тиімділігі 93,99 % тең.
1-кәсіпорында тазартылғанға дейін азоттағы метанол мөлшері 273,3 г/м3, өлшеу нәтижелері бойынша тазалаудан кейін - 0,00024 г/м3 құрайды.
3.6-кесте. МТБЭ өндірісіндегі атмосфералық ауаға шығарылатын шығарындылар.
Р/с
Ластағыш зат
C, мг/Нм3
2021 жыл
1
Барлығы, соның ішінде кг

1036,763
2
в т.ч.
кг
кг/тонн
3
метанол
1,695
339,6
0,02
4
МТБЭ
1654,129
81,4
0,005
5
смесь углеводородов предельных С1-С5
615,7
0,03
Водоснабжение и водоотведение на предприятии 1 предусмотрено от инженерных сетей сторонней организации. Сточные воды передаются на очистные сооружения согласно договору со специализированной организацией. Перед передачей сточных вод предприятятием регулярно осуществляются исследования на содержание в сточной воде определенных загрязняющих веществ.
Образуются следующие виды отходов (в основном передаются специализированным организациям): каталитическое перегонное составляющее, катализатор синтеза МТБЭ (отработанный в форконтактерах), катализатор сероочистки, отходы десульфурации. Катализатор синтеза МТБЭ повторно используется в качестве фильтрующего агента в форконтактерах.
3.7.2. Производство пропилена
По всей технологической цепочке производства пропилена имеют место организованные и неорганизованные выбросы загрязняющих веществ. Основными загрязняющими веществами (организованные источники) являются углеводороды (алканы С12-С19, смесь углеводородов предельных С6-С10 –  41%), оксид углерода (45%), азота диоксид (IV) (6%).
Таблица 3.7. Выбросы в атмосферный воздух основных загрязняющих веществ при производстве пропилена.
№ п/п Загрязняющее вещество C, мг/Нм3 2023 год, тонн
1
Всего, в тоннах в т.ч.
2044,32
2
азота диоксид (IV
5,6-59,2
124,43
3
углерод оксид (окись углерода, угарный газ)
10-96

1036,763
2
соның ішінде
кг
кг/тонна
3
метанол
1,695
339,6
0,02
4
МТБЭ
1654,129
81,4
0,005
5
С1-С5 көмірсутектердің шекті қоспасы
615,7
0,03
1-кәсіпорында сумен жабдықтау және су тарту жүйелері қалалық инженерлік желілерден тартылған. Сарқынды суларды кәрізге ағызу жүргізілмейді. Технологиялық жабдықтан шыққан дренаждық (тауарлық) су және метанолды ректификациялау бағанының текшесінен фузельдік су айналым суының резервуар-жинақтағышына, одан әрі айналым сумен жабдықтау жүйесіне жіберіледі.
Қалдықтардың келесі түрлері жиналады: негізінен мамандандырылған ұйымдарға беріледі: каталитикалық айыру компоненті, МТБЭ синтезі катализаторы (форконтактерлерде пайдаланылған), күкіртті тазарту катализаторы, күкіртсіздендіру қалдықтары. МТБЭ синтезі катализаторы форконтактерлерде сүзгіш агент ретінде қайта пайдаланылады.
3.7.2. Пропилен өндірісі
Пропилен өндірісінің бүкіл технологиялық тізбегінде ластағыш заттардың ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған шығарындылары шығарылады. Негізгі ластағыш заттар (ұйымдастырылған көздер) көмірсутектер (С12-С19 алкандар, С6-С10 көмірсутектердің шекті қоспасы – 41 %), көміртек оксиді (45 %), азот диоксиді (IV) (6 %) болып табылады.
3.7-кесте. Пропилен өндірісіндегі негізгі ластағыш заттардың атмосфералық ауаға шығарындылары.
Р/с
Ластағыш зат
C, мг/Нм3
2023 жыл, тонна
1
Барлығы, соның ішінде тоннамен
2044,32
2
Азот диоксиді (IV
5,6-59,2
124,43
3
Көміртек оксиді (көміртек тотығы, тұншықтырғыш газ)
10-96

912,52
4
смесь углеводородов предельных С6-С10
-
395,5
5
алканы С12-19 /в пересчете на С/
-
439,4
Водоснабжение производственного процесса включает комплексные сооружения и систему питьевой воды. Сточные воды установки собираются в сеть производственно-дождевой канализации, затем направляются в блок резервной, солесодержащей воды и ливневых стоков и передаются сторонней организации по договору. Кислые стоки также передаются сторонней организации по договору.
Образуются следующие виды отходов: установка дегидрогенизации пропана (получение пропилена): резиновый материал; активированный уголь; отработанные молекулярные сита; кубовые продукты блока отпарки установки депропанизации; отработанный катализатор; инертные гранулы реактора; алюминивые шарики для реакторов дегидрирования; молекулярные сита (цеолиты) для осушителей газа; адсорбент; катализаторная пыль; отработанное компрессорное масло.
Временное хранение образующихся отходов организовано на специальных площадках в зависимости от агрегатного состояния и физико-химических свойств. По мере формирования транспортной партии отходы передаются специализированным организациям.
3.7.3. Производство полимеров (полипропилена)
На Предприятии 1 при производстве ПП из пропан-пропиленовой фракции, получаемого по суспензионной технологии, выбросы загрязняющих веществ осуществляются через организованные источники: пропилен (68 %), оксид углерода (27 %), окислы азота (4 %), метан (менее 1 %).
От установки производства полипропилена в атмосферный воздух выбрасывается пропилен, от факельной установки – окислы азота, СО и CH₄.
При производстве ПП выбросы пропилена составляют 14,4 т/год.
Водоснабжение и водоотведение предусмотрено от городских инженерных сетей. Организована система оборотного водоснабжения. Сточные воды собираются в колодец, затем направляются сторонней организации. Очистные сооружения на Предприятии 1 отсутствуют.
Образуются следующие виды отходов (передаются специализированным организациям): десульфирующий катализатор; молекулярные сита; керамические шары из инертного оксида алюминия; отработанное минеральное масло с антистатиком; отработанное компрессорное масло; бой стекла.
На Предприятии 2 образуются следующие виды отходов: отработанное углеводородное масло; тяжелые углеводороды/олигомеры с паровых секций; полимерный порошок из экструдера (крошка и некондиционный продукт после запуска экструдера); осадок из сепаратора сбросной воды; комковатый полимер и гранулы нестандартного размера; порошкообразный полипропилен, получаемый при чистке оборудования во время подготовки его к ремонту; использованный упаковочный материал.
Временное хранение образующихся отходов организовано на специальных площадках в зависимости от агрегатного состояния и физико-химических свойств. По мере формирования транспортной партии отходы передаются специализированным организациям. Операции по восстановлению, захоронению отходов не предусмотрены.

912,52
4
С6-С10 көмірсутектердің шекті қоспасы
-
395,5
5
С12-19 алкандар/С қайта еспетегенде/
-
439,4
Өндірістік процестің сумен жабдықталуы күрделі құрылымдар мен ауыз су жүйесін қамтиды. Қондырғының сарқынды сулары өндірістік-жаңбырлы кәріз желісіне жиналады және одан әрі құрамында тұз бар су мен нөсер ағындарының резервтік блогына жіберіледі және одан әрі шарт бойынша үшінші тарап ұйымына беріледі. Қышқыл ағындар да шарт бойынша үшінші тарап ұйымына беріледі.
Қалдықтардың келесі түрлері жиналады: пропанды дегидрогенизациялау қондырғысы (пропилен алу): резеңке материал; белсендірілген көмір; пайдаланылған молекулалық електер; депропанизация қондырғысының бу блогының кубтық өнімдері; пайдаланылған катализатор; реактордың инертті түйіршіктері; сутексіздендіру реакторларына арналған алюминий шарлар; газ кептіргішке арналған молекулалық електер (цеолиттер); адсорбент; катализатор шаңы; пайдаланылған компрессорлық май.
Жиналған қалдықтарды уақытша сақтау агрегаттық жай-күйіне және физика-химиялық қасиеттеріне байланысты арнайы алаңдарда ұйымдастырылған. Тасымалдау партиясының қалыптасуына қарай қалдықтар мамандандырылған ұйымдарға беріледі.
3.7.3. Полимер (полипропилен) өндірісі
1-кәсіпорында суспензиялық технология бойынша алынатын пропан-пропилен фракциясынан ПП өндірген кезде ластағыш заттардың шығарындылары ұйымдастырылған көздерден шығарылады: пропилен (68 %), көміртек оксиді (27 %), азот тотығы (4 %), метан (1 %-дан аз).
Полипропилен өндірісінің қондырғысынан атмосфералық ауаға – пропилен, алау қондырғысынан – азот тотығы, көміртек оксиді және метан шығарылады.
ПП өндірісінде пропилен шығарындылары жылына 14,4 тоннаны құрайды.
Сумен жабдықтау және су тарту жүйелері қалалық инженерлік желілерден тартылған. Айналымды сумен жабдықтау жүйесі ұйымдастырылған. Сарқынды сулар құдыққа жиналады, содан кейін үшінші тарап ұйымына жіберіледі. 1- кәсіпорында тазарту құрылыстары жоқ.
Қалдықтардың келесі түрлері жиналады (мамандандырылған ұйымдарға беріледі): күкіртсіздендіргіш катализаторлар; молекулалық електер; инертті алюминий оксидінен жасалған керамикалық шарлар; антистатикалық минералды май; қалдық компрессорлық май; шыны сынықтары.
2-кәсіпорында қалдықтардың келесі түрлері жиналады: пайдаланылған көмірсутек майы; ауыр көмірсутектер/бу секциясынан шыққан олигомерлер; экструдерден шыққан полимерлі ұнтақ (экструдер іске қосылғаннан кейінгі үгінділер мен кондицияланбаған өнім); сарқынды су сепараторының тұнбасы; түйір кесекті полимер және стандартты емес көлемдегі түйірлер; жабдықты тазалау кезінде оны жөндеуге дайындау кезінде алынатын ұнтақ тәрізді полипропилен; пайдаланылған қаптау материалдары.
Жиналған қалдықтарды уақытша сақтау агрегаттық жай-күйіне және физика-химиялық қасиеттеріне байланысты арнайы алаңдарда ұйымдастырылған. Тасымалдау партиясының қалыптасуына қарай қалдықтар мамандандырылған ұйымдарға беріледі. Қалдықтарды қалпына келтіру, көму жөніндегі операциялар көзделмеген.

3.7.4. Производство полимерных изделий
При производстве полимерных изделий (нити, гранулы) выбросы углеводородов и оксида углерода осуществляются через организованные источники пропан-1-ол (пропиловый спирт) – 52 %, этилацетат – 19 %, по 8 % – углерод оксида и 1-метоксипропан-2-ола, по 6 % – пропилацетат и уксусная кислота).
Водоснабжение и водоотведение предусмотрены от городских инженерных сетей. Сброс сточных вод в канализацию не производится. Организована система оборотного водоснабжения. Сточные воды собираются в колодец, затем передаются сторонней организации. Очистные сооружения на Предприятии отсутствуют.

3.7.4. Полимер бұйымдардың өндірісі
Полимер бұйымдарын (жіптер, түйіршіктер) өндіру кезінде көмірсутектер мен көміртек оксидінің шығарындылары ұйымдастырылған көздер арқылы шығарылады: (пропан -1 -ол (пропилді спирт) – 52 %, этилацетат – 19 %, 8 % бойынша - көміртек оксиді және 1-метоксипропан-2-ола, 6 % бойынша - пропилацетат және сірке қышқылы.
Сумен жабдықтау және су тарту жүйелері қалалық инженерлік желілерден тартылған. Сарқынды суларды кәрізге ағызу жүргізілмейді. Айналымды сумен жабдықтау жүйесі ұйымдастырылған. Сарқынды сулар құдыққа жиналады, содан кейін үшінші тарап ұйымына жіберіледі. Кәсіпорында тазарту құрылыстары жоқ.

Образуются следующие виды остатков: загрязненные упаковочные материалы ЛКМ, остатки полимеров. Для утилизации отходов из ПП на территории Предприятия предусмотрена установка по вторичной переработке, в 2021 году переработано 529 тонн полимерных остатков.
3.7.5. Производство других полимеров
Источниками выбросов загрязняющих веществ в атмосферу при осуществлении планируемого производства эпоксидного компаунда являются: резервуары хранения сырья и материалов; мерники сырья; насосное оборудование; реакторы; наливные стояки упаковочной линии; вытяжной шкаф химической лаборатории (5 источников выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух: 1 – неорганизованный и 4 организованных).

Қалдықтардың келесі түрлері жиналады: ЛБМ ластанған қатпама материалдары, полимер қалдықтары. ПП қалдықтарын кәдеге жарату үшін кәсіпорын аумағында қайта өңдеу қондырғысы көзделген, 2021 жылы 529 тонна полимер қалдықтары қайта өңделді.
3.7.5. Басқа полимерлер өндірісі
Жоспарланған эпоксидті компаунд өндірісін жүзеге асыру кезінде атмосфераға ластағыш заттар шығарындыларының көздері мыналар болып табылады: шикізат пен материалдарды сақтау резервуарлары; шикізат өлшегіштер; сорғы жабдығы; реакторлар; қаптама желісінің құю тікқұбырлары; химия зертханасының сорғыш шкафы (атмосфералық ауаға ластағыш заттар шығарындыларының 5 көзі: 1 – ұйымдастырылмаған және 4 ұйымдастырылған шығарындылар көзі).

4. Общие наилучшие доступные техники для предотвращения и/или сокращения эмиссий и потребления ресурсов
В разделе описываются методы, применяемые при осуществлении технологических процессов для снижения их негативного воздействия на окружающую среду и не требующие технического переоснащения, реконструкции объекта, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду.
При определении НДТ необходимо применять общий подход к пониманию производственного процесса. Многие методы прямо или косвенно затрагивают несколько экологических аспектов (выбросы, сбросы, образование отходов, энергоэффективность).
Раздел не охватывает исчерпывающий перечень техник. Методы могут быть представлены по отдельности или в комбинации для достижения высокого уровня охраны окружающей среды в отраслях, входящих в сферу действия данного документа.
Существует множество процессов, вариаций оборудования и методов комбинации, используемых при производстве основных органических веществ и полимеров. Многие из техник и отдельных этапов производственных процессов являются общими, поэтому они описываются вместе.
4.1. Повышение интеграции производственных процессов
Описание
Использование, расширение и углубление производственно-технологических связей в совместном использовании ресурсов.
Реакционным (химическим) процессам свойственны термодинамические и кинетические ограничения (протекание обратимых реакций и низкие скорости реакций). Интеграция процессов является одним из способов решения вопросов таких ограничений. Объединение процессов, особенно на принципе одновременного протекания в рамках одного аппарата, приводит к созданию новых энерго- и ресурсосберегающих технологий [29].
Техническое описание
Для химической отрасли характерны как горизонтальная (объединение технологически однородных производств), так и вертикальная интеграции (производственное и организационное объединение предприятий, связанных общим участием в производстве, продаже, потреблении единого конечного продукта) [30].
Принципиальные пути энерго- и ресурсосбережения рассматриваются на различных иерархических уровнях, условно названных как нано-, микро-, мезо-, макро- и мегамасштаб.
На уровне наномасштаба огромное значение имеет катализ, являющийся основой химических производств. Доля каталитических процессов в химической, нефтехимической и нефтеперерабатывающей промышленности составляет 80 – 85 % и постоянно возрастает.
На уровне агрегата, завода (макромасштаб) рассматриваются интеграция и оптимизация технологических процессов и систем целого завода (химического комбината). Сопряжение материальных и энергетических потоков выполняется в масштабах целого предприятия.
Химическое производство представляет собой последовательный набор процессов. Особенно это характерно для производства органических веществ. Производственный комплекс, как правило, состоит из блока подготовки и очистки сырья, блока химического превращения и блока очистки и выделения целевых продуктов. Каждый блок связан с остальными блоками прямыми и обратными потоками вещества и энергии. Комбинация систем обвязок отражает, прежде всего, оптимальные технические решения технологов разделить проблему создания технологического процесса на классы химических, физико-химических и физических задач, которые решаются разными специалистами при помощи традиционных методов расчета. В ряде случаев это оправдано, поскольку одним из принципов технологии является простота решений.

4. Эмиссиялар мен ресурстарды тұтынудың алдын алуға және/немесе азайтуға арналған жалпы ең үздік қолжетімді техникалар
Осы бөлімде технологиялық процестердің қоршаған ортаға теріс әсерін азайту үшін оларды жүзеге асыру кезінде қолданылатын және қоршаған ортаға теріс әсер ететін объектіні техникалық қайта жарақтандыруды, реконструкциялауды талап етпейтін әдістер сипатталады.
ЕҚТ-ны анықтаған кезде өндірістік процеске ортақ тәсілді қолданған жөн. Көптеген әдістер тікелей немесе жанама түрде бірнеше экологиялық аспектілерге (шығарындылар, төгінділер, қалдықтардың пайда болуы, жердің ластануы, энергия тиімділігі) қатысты болады.
Бұл бөлімде техниканың толық тізімі қамтылмаған. Әдістер осы құжаттың қолданылу аясына кіретін салаларда қоршаған ортаны қорғаудың жоғары деңгейіне қол жеткізу үшін жеке немесе комбинацияда ұсынылуы мүмкін.
Негізгі органикалық заттар мен полимерлер өндірісінде пайдаланылатын көптеген процестер, жабдықтар мен әдістердің вариациялары бар. Техникалардың және өндірістік процестердің жекелеген кезеңдерінің көпшілігі ортақ болып табылады, сондықтан олар бірге сипатталады.
4.1. Өндірістік процестердің интеграциясын арттыру
Сипаттама
Ресурстарды бірлесіп пайдалану барысында өндірістік-технологиялық байланыстарды пайдалану, кеңейту және тереңдету.
Реакциялық (химиялық) процестер термодинамикалық және кинетикалық шектеулермен сипатталады (қайтымды реакциялардың жүруі және реакциялардың төмен жылдамдығы). Процестерді интеграциялау осындай шектеулер мәселелерін шешудің бір әдісі болып табылады. Процестерді біріктіру, әсіресе бір аппарат шеңберінде бір мезгілде жүргізу принципі бойынша, жаңа энергия және ресурс үнемдеу технологияларын құруға әкеледі [29].
Техникалық сипаттама
Химиялық сала үшін мысал ретінде деңгейлес интеграция (технологиялық біртекті өндірістерді біріктіру), сол сияқты сатылас интеграция (бірыңғай түпкілікті өнімді өндіруге, сатуға, тұтынуға жалпы қатысумен байланысты кәсіпорындардың өндірістік және ұйымдастырушылық бірлестігі) тән болуы мүмкін [30].
Сондай-ақ, энергия мен ресурстарды үнемдеудің негізгі жолдары шартты түрде нано-, микро-, мезо-, макро- және мегамасштаб деп аталатын әртүрлі иерархиялық деңгейлерде қарастырылады.
Наномасштаб деңгейінде химиялық өндірістердің негізі болып табылатын катализдың маңызы зор. Химия, мұнай-химия және мұнай өңдеу өнеркәсібіндегі каталитикалық процестердің үлесі 80 - 85 % құрайды және үнемі өсіп келеді.
Агрегат, зауыт (макромасштаб) деңгейінде бүкіл зауыттың (химиялық комбинаттың) технологиялық процестері мен жүйелерін интеграциялау және оңтайландыру қарастырылады. Бұл жағдайда материалдық және энергетикалық ағындардың түйіндесуі бүкіл кәсіпорын көлемінде жүзеге асырылады.
Кез келген химиялық өндіріс процестердің дәйекті жиынтығы болып табылады. Бұл әсіресе органикалық заттарды өндіруге тән. Өндірістік кешен, әдетте, шикізатты дайындау және тазарту блогынан, химиялық түрлендіру блогынан және мақсатты өнімдерді тазарту және бөлу блогынан тұрады. Блоктардың әрқайсысы қалған блоктармен заттар мен энергияның тікелей және кері ағындарымен байланысты. Мұндай құрылыс, ең алдымен, технологтардың технологиялық процесті құру мәселесін дәстүрлі есептеу әдістерін қолдана отырып, әртүрлі мамандар шешетін химиялық, физика-химиялық және физикалық тапсырмалар кластарына бөлуге деген ұмтылысын көрсетеді. Кейбір жағдайларда бұл негізделген, өйткені шешімдердің қарапайымдылығы технологияның принциптерінің бірі болып табылады.

Принцип раздельного осуществления химического превращения и разделения продуктов реакции является не только не обязательным, но и в ряде случаев неэффективным. Условно все комбинации процессов разделяются на три группы: последовательные, сопряженные и совмещенные (гибридные) [31]. К примеру, крупнотоннажное производство полимерных материалов (полиолефинов и синтетических волокон) интегрировано с производством другой продукции в составе компании ЛукОйл (Российская Федерация), что объясняется широким спросом на эти материалы в промышленности и на потребительском рынке [31]. Примером интеграции с нефтехимическими компаниями может служить практика ПАО "ГазПром" (Российская Федерация) по созданию нефтехимического холдинга. Примером вертикальной интеграции являются крупные парки химической промышленности во Франции – платформа Chem'pôle 64, Lavéra и другие [32].
Достигнутые экологические выгоды
Выбор оптимальной схемы зависит от использования критериев и оценки рассматриваемых вариантов: приведенные затраты на единицу продукции; удельные затраты энергии; коэффициенты извлечения целевых компонентов; предельные концентрации продуктов разделения (степень очистки) и другие.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Интеграция и оптимизация энергетических и материальных потоков крупных химических производств может дать экономию общих энергозатрат (по данным Linhoff March) для нефтехимии, неорганических производств, малотоннажной химии – до 30 %, для производств смол – до 25 %, пигментов – до 15 % [33].
При применении мембранного реактора в одном аппарате обеспечивается принцип совмещения процессов. При протекании обратимой реакции продукты (или один из продуктов) непрерывно удаляются через стенку реактора, представляющую собой полупроницаемую мембрану, смещая реакцию в прямом направлении. Применение мембранного реактора увеличивает выход целевых продуктов, повышает селективность процесса, значительно упрощает аппаратурное оформление и в конечном счете приводит к рациональному использованию материалов и энергии. Образование бензола из циклогексана при использовании селективных газоразделительных мембран позволяет увеличить конверсию циклогексана в бензол примерно в 2,5 раза (особенно при использовании палладиевой мембраны). Реализация процесса в подобном мембранном реакторе позволяет достигать степени конверсии 99,5 % и более. Бензол становится практически единственным компонентом на выходе из реактора, что исключает последовательную операцию разделения бензола и циклогексана, значительно снижая стоимость производства.
Кросс-медиа эффекты
Дополнительные ресурсо- и энергозатраты требуются при, если производимое сырье не соответствует требованиям по качеству.
Технические соображения, касающееся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ. Применимость в отношении действующих производств может быть ограничена высокими финансовыми затратами.
Экономика

Алайда, химиялық түрлендіруді және реакция өнімдерін бөлуді бөлек жүзеге асыру принципі міндетті ғана емес, сонымен қатар кейбір жағдайларда тиімсіз. Шартты түрде процестердің барлық комбинацияларын үш топқа бөлуге болады: бірізді, түйіндес және бірлестірілген (гибридтік) [31]. Мысалы, полимерлік материалдардың ірі тоннаждық өндірісі (полиолефиндер мен синтетикалық талшықтар) "Лукойл" компаниясының құрамында басқа да өнімдер өндірісімен интеграцияланған, мұның өзі материалдарға өнеркәсіп пен тұтыну нарығында кең сұранысқа байланысты [31]. "ГазПром ЖАҚ (Ресей) мұнай-химия холдингін құру тәжірибесі мұнай-химия компанияларымен интеграцияға мысал бола алады. Франциядағы химия өнеркәсібінің ірі парктерін - Chem'pôle 64 платформасын, Lavéra және басқаларын сатылас интеграцияның мысалы ретінде келтіруге болады [32].
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Оңтайлы схеманы таңдау өлшемшарттарды қолдануға, сондай-ақ қарастырылып отырған нұсқаларды бағалауға байланысты: өнім бірлігіне келтірілген шығындар; энергияның үлестік шығындары; мақсатты компоненттерді алу коэффициенттері; бөлу өнімдерінің шекті концентрациясы (тазарту дәрежесі) және басқалары.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Ірі химиялық өндірістердің энергетикалық және материалдық ағындарын интеграциялау және оңтайландыру (Linhoff March деректері бойынша) мұнай-химия, бейорганикалық өндіріс, аз тоннажды химия үшін – 30 % дейін, шайыр өндірісі үшін – 25 % дейін, пигменттер үшін – 15 % дейін жалпы энергия шығынын үнемдеуге мүмкіндік береді [33].
Мембраналық реакторды бір аппаратта қолданған кезде процестерді біріктіру принципі іске асырылады. Қайтымды реакция кезінде өнімдер (немесе өнімдердің бірі) жартылай өткізгіш мембрана болып табылатын реактор қабырғасы арқылы үздіксіз жойылады, осылайша реакцияны тік бағытта ығыстырады. Бұл мақсатты өнімдердің шығымдылығын арттырады, процестің селективтілігін арттырады, аппараттық дизайнды едәуір жеңілдетеді және нәтижесінде материалдар мен энергияны ұтымды пайдалануға әкеледі. Мысалы, селективті газ бөлетін мембраналарды пайдаланған кезде циклогексаннан бензолдың түзілуі циклогексанның бензолға конверсиясын шамамен 2,5 есе арттыруға мүмкіндік береді (әсіресе палладий мембранасын пайдаланған кезде). Мұндай мембраналық реакторда процесті жүзеге асыру конверсия дәрежесіне 99,5 % немесе одан да көп деңгейде жетуге мүмкіндік береді. Осылайша, бензол реактордан шығатын жалғыз компонентке айналады, бұл бензол мен циклогександы бөлудің бірізді операциясын болдырмайды, өндіріс құнын едәуір төмендетеді.
Кросс-медиа нәтижелері
Егер өндірілетін шикізат сапалық талаптарға сәйкес келмесе, қосымша ресурс және энергия шығындары талап етіледі.
Қолданылуына қатысты техникалық пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады. Қолданыстағы өндірістерге қатысты қолдану жоғары қаржылық шығындармен шектелуі мүмкін.
Экономика

В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна. К примеру, внедрение новых технологий и автоматизация процессов позволили Hardie Polymers Ltd (Шотландия) увеличить производительность на 15 % и снизить процент брака, что дополнительно сократило затраты на переработку и возвраты продукции [40].
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства Республики Казахстан. Экономические выгоды.
4.2. Система экологического менеджмента
Описание
Система, отражающая соответствие деятельности предприятия целям в области охраны окружающей среды. СЭМ являются наиболее действенными и эффективными, если образуют неотъемлемую часть общей системы менеджмента и операционного управления производством.
Техническое описание
СЭМ позволяет операторам установок решать экологические проблемы на систематической и очевидной основе. Все действующие СЭМ включают концепцию непрерывного совершенствования, ведь управление окружающей средой – это непрерывный процесс. Существуют различные схемы процессов, но большинство СЭМ основаны на цикле PDCA (планируй – делай – проверяй – исполняй), который широко используется в других контекстах менеджмента организаций.
СЭМ принимает форму стандартизированной или нестандартной ("настраиваемой") системы. Внедрение и соблюдение международно-признанной стандартизированной системы, такой, как ISO 14001:2015, может повысить доверие к СЭМ, особенно при условии надлежащей внешней проверки.
Стандартизированные системы (ISO 14001:2015 и/или национальные документы в области стандартизации) и нестандартизированные системы в принципе применяются к организациям. Настоящий документ использует более узкий подход, не считая всех видов деятельности организации, например, в отношении их продуктов и услуг.
СЭМ может содержать следующие компоненты:
1) заинтересованность руководства, включая высшее руководство на уровне компании и предприятия (например, руководитель предприятия);
2) анализ, включающий определение контекста организации, выявление потребностей и ожиданий заинтересованных сторон, определение характеристик предприятия, связанных с возможными рисками для окружающей среды (и здоровья человека), и применимых правовых требований, касающихся окружающей среды;
3) экологическую политику, включающей постоянное совершенствование установки посредством менеджмента;

Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.Мысалы, жаңа технологияларды енгізу және процестерді автоматтандыру Hardie Polymers Ltd-де (Глазго, Шотландия) өнімділікті 15 %-ға арттыруға және жарамсыздық пайызын азайтуға мүмкіндік берді, бұл өнімді қайта өңдеу және қайтару шығындарын одан әрі қысқартты [40].
Іске асырудың қозғаушы күші
Экологиялық заңнаманың талаптары. Экономикалық пайда.
4.2. Экологиялық менеджмент жүйесі
Сипаттама
Кәсіпорын қызметінің қоршаған ортаны қорғау саласындағы мақсаттарға сәйкестігін көрсететін жүйе. ЭМЖ менеджмент және өндірісті операциялық басқарудың ортақ жүйесінің ажырамайтын бөлігін құраған кезде аса ұтымды әрі тиімді жүйе болады.
Техникалық сипаттама
ЭМЖ - қондырғы операторларына экологиялық мәселелерді жүйелі және айқын негізде шешуге мүмкіндік беретін әдіс. Барлық қолданыстағы ЭМЖ-да үздіксіз жетілдіру тұжырымдамасы қамтылған, мұның өзі қоршаған ортаны басқару – нәтижесінде аяқталатын жоба емес, үздіксіз процесс екенін көрсетеді. Процестердің әртүрлі схемалары бар, бірақ көптеген ЭМЖ ұйым менеджментінің басқа контекстерінде кеңінен пайдаланылатын PDCA цикліне (жоспарла – жаса – тексер - орында) негізделген. Цикл итеративті динамикалық модельді білдіреді, мұнда бір цикл келесі циклдың басында аяқталады.
ЭМЖ стандартталған немесе стандартталмаған ("реттелетін") жүйе формасында болуы мүмкін. ISO 14001:2015 сияқты халықаралық танылған стандартталған жүйені енгізу және орындау, әсіресе тиісті сыртқы тексеру жүргізілген кезде, ЭМЖ-ға сенімді арттырады. Алайда тиісті деңгейде әзірленіп, енгізілсе және аудитпен тексерілсе, стандартталмаған жүйелердің негізінде тиімділігі бірдей болуы мүмкін.
Стандартталған жүйелер (ISO 14001:2015 және/немесе стандарттау саласындағы ұлттық құжаттар) және стандартталмаған жүйелер негізінде ұйымдарға қолданылады. Осы құжатта ұйым қызметінің барлық түрлері, мысалы, өнімдер мен қызметтерге қатысты қызметтері ескерілмей, анағұрлым біржақты тәсілдер пайдаланылған.
ЭМЖ-да келесі компоненттер қамтылуы мүмкін:
1) компания мен кәсіпорын деңгейіндегі жоғары басшыларды қоса алғанда, басшылардың қызығушылығы (мысалы, кәсіпорын басшысы);
2) ұйымның контексін анықтауды, мүдделі тараптардың қажеттіліктері мен үміттерін айқындауды, қоршаған ортаға (және адам денсаулығына) келтірілуі мүмкін қауіптермен байланысты кәсіпорынның сипаттамаларын, сондай-ақ қоршаған ортаға қатысты қолданылатын құқықтық талаптарды анықтауды қамтитын талдау;
3) менеджмент арқылы қондырғыны үнемі жетілдіруді қамтитын экологиялық саясат;

4) планирование и установление необходимых процедур, целей и задач в сочетании с финансовым планированием и инвестициями;
5) выполнение процедур, требующих особого внимания:
структура и ответственность;
набор, обучение, информированность и компетентность персонала;
внутренние и внешние коммуникации;
вовлечение сотрудников на всех уровнях организации;
документация (создание и ведение письменных процедур для контроля деятельности со значительным воздействием на окружающую среду, и соответствующих записей);
эффективное оперативное планирование и контроль процессов;
программа технического обслуживания;
готовность к чрезвычайным ситуациям и реагированию, включая предотвращение и/или снижение воздействия неблагоприятных (экологических) последствий чрезвычайных ситуаций;
обеспечение соответствия экологическому законодательству;
6) обеспечение соблюдения экологического законодательства;
7) проверку работоспособности и принятие корректирующих мер с уделением особого внимания к следующим действиям:
мониторинг и измерение;
корректирующие и превентивные действия;
ведение записей;
независимый внутренний и внешний аудит для определения соответствия СЭМ запланированным мероприятиям и определения, соответствующего внедрения, и технических параметров;
8) обзор СЭМ и ее постоянную пригодность, адекватность и эффективность со стороны высшего руководства;
9) подготовку регулярной отчетности, предусмотренной экологическим законодательством;
10) валидацию органом по сертификации или внешним верификатором СЭМ;
11) следование за развитием более чистых технологий;
12) рассмотрение воздействия на окружающую среду от возможного снятия с эксплуатации установки на этапе проектирования нового завода и на протяжении всего срока службы;
13) применение отраслевого бенчмаркинга на регулярной основе (сравнение показателей своей компании с показателями лучших предприятий отрасли);
14) систему управления отходами;
15) на установках/объектах с несколькими операторами создание объединений, в которых определяются роли, обязанности и координация операционных процедур каждого оператора установки в целях расширения сотрудничества между различными операторами;
16) инвентаризацию сточных вод и выбросов в атмосферу.
Достигнутые экологические выгоды
Поддержание и выполнение четких процедур в штатных и нештатных ситуациях и соответствующее распределение обязанностей дает гарантию того, что на предприятии всегда соблюдаются условия экологического разрешения, достигаются поставленные цели и решаются задачи. СЭМ обеспечивает постоянное улучшение экологической результативности.
Группа компаний BASF (Германия) в рамках производства акриловой кислоты из пропилена в результате внедрения системы экологического менеджмента достигла результата по снижению нежелательных побочных продуктов на 75 %. Дополнительным преимуществом предприятий специализированного химического производства можно отнести уменьшение количества отходов, экономию энергии, снижение затрат на систему управления отходами [34].
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Основные входные (включая потребление энергии) и выходные (выбросы, сбросы, отходы) потоки взаимосвязано управляются оператором в кратко- средне- и долгосрочном аспектах, с учетом особенностей финансового планирования и инвестиционных циклов. Применение краткосрочных решений по очистке выбросов и сбросов ("на конце трубы") может привести к долгосрочному повышению потребления энергии и отсрочить инвестиции в потенциально более выгодные решения по защите окружающей среды.
Цель применения методов экологического менеджмента заключается в снижении воздействия установки на окружающую среду в целом.

4) қаржылық жоспарлау және инвестициялармен бірге қажетті процедураларды, мақсаттар мен міндеттерді жоспарлау және белгілеу;
5) ерекше назар аударуды қажет ететін процедураларды орындау:
құрылым және жауапкершілік;
жұмысы экологиялық көрсеткіштерге әсер етуі мүмкін қызметкерлерді жалдау, оқыту, ақпараттандыру және олардың құзыреттіліктері;
ішкі және сыртқы коммуникациялар;
ұйымның барлық деңгейлеріндегі қызметкерлерді тарту;
құжаттама (қоршаған ортаға елеулі әсер ететін қызметті, сондай-ақ тиісті жазбаларды бақылау үшін жазбаша рәсімдерді жасау және жүргізу);
процестерді тиімді жедел жоспарлау және бақылау;
техникалық қызмет көрсету бағдарламасы;
төтенше жағдайлардың қолайсыз (экологиялық) салдарларының әсерін болғызбауды және/немесе азайтуды қоса алғанда, төтенше жағдайларға және әрекет етуге дайын болу;
экологиялық заңнамаға сәйкестікті қамтамасыз ету;
6) экологиялық заңнаманың сақталуын қамтамасыз ету;
жұмысқа жарамдылығын тексеру және келесі әрекеттерге ерекше назараудара отырып түзету шараларын қабылдау:
мониторинг және өлшеу;
түзету және алдын алу әрекеттері;
жазба жүргізу;
ЭМЖ-ның жоспарланған іс шараларға сәйкестігін және оның тиісті түрде жүзеге асырылатындығын және сақталатындығын анықтау үшін тәуелсіз ішкі және сыртқы аудит жүргізу;
7) жоғарғы басшылардың ЭМЖ және оның жарамдылығына, адекваттығына және тиімділігіне тұрақты шолу жасауы;
8) экологиялық заңнамада көзделген тұрақты есептілікті дайындау;
9) сертификаттау жөніндегі органның немесе ЭМЖ сыртқы верификаторының валидациясы;
10) таза технологиялардың дамуын қадағалау;
11) жаңа зауытты жобалау кезеңінде және қондырғының бүкіл қызмет ету мерзімі ішінде оны пайдаланудан шығару мүмкіндігінен болатын қоршаған ортаға әсерді қарастыру;
12) салалық бенчмаркингті тұрақты негізде қолдану (өз компаниясының көрсеткіштерін саланың үздік кәсіпорындарымен салыстыру);
13) қалдықтарды басқару жүйелері;
14) бірнеше операторлары бар қондырғыларда/объектілерде әртүрлі операторлар арасындағы ынтымақтастықты кеңейту мақсатында әрбір қондырғы операторының рөлдері, міндеттері және операциялық рәсімдерін үйлестіру айқындалатын бірлестіктер құру;
15) сарқынды сулар мен атмосфераға шығарындыларды түгендеу.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Штаттық және штаттық емес жағдайларда нақты рәсімдерді сақтау және орындау және міндеттерді тиісті түрде бөлу кәсіпорында табиғатты қорғау шарттары әрдайым сақталатынына, қойылған мақсаттарға қол жеткізілетініне және міндеттер шешілетініне кепілдік береді. ЭМЖ экологиялық тиімділікті үнемі жақсартуды қамтамасыз етеді.
BASF (Германия) компаниялар тобы пропиленнен акрил қышқылын өндіру аясында экологиялық менеджмент жүйесін енгізу нәтижесінде қажетсіз жанама өнімдерді 75 %-ға төмендету нәтижесіне қол жеткізді. Мамандандырылған химия өндірісі кәсіпорындарының басқа артықшылықтарына қалдықтарды азайту, энергияны үнемдеу, қалдықтарды басқару жүйесінің шығындарын 72 мың доллардан 24 мың долларға дейін төмендету жатады [34].
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Оператор негізгі кіру ағындарын (энергияны тұтынуды қоса алғанда) және шығу ағындарын (шығарындылар, төгінділер, қалдықтар) қаржылық жоспарлау мен инвестициялық циклдардың ерекшеліктерін ескере отырып, қысқа, орта және ұзақ мерзімді аспектілерде өзара байланысты басқарады. Бұл, мысалы, шығарындылар мен төгінділерді тазартудың қысқа мерзімді шешімдерін қолдану ("құбыр соңында") энергияны тұтынудың ұзақ мерзімді өсуіне әкелуі мүмкін және қоршаған ортаны қорғаудың ықтимал тиімді шешімдеріне инвестицияларды кейінге қалдыруы мүмкін дегенді білдіреді.
Экологиялық менеджмент әдістерін қолдану мақсаты қондырғының жалпы қоршаған ортаға әсерін азайту болып табылады.

На предприятиях химической промышленности Германии действуют нормы EN ISO 9001 и ISO 14001, внедрение и сертификация норм позволяют облегчить процесс повышения конкурентоспособности, обеспечивая снижение затрат и повышение репутационного уровня [34].
Системы экологического менеджмента Dow также направлены на достижение значительных целей по сокращению выбросов углерода и улучшению энергоэффективности. К 2030 году компания планирует сократить свои чистые ежегодные выбросы углерода на 5 млн. тонн по сравнению с уровнем 2020 года, что соответствует снижению на 15 %. Эти меры не только помогают улучшить экологическую ситуацию, но и значительно снижают операционные затраты компании [41].
Кросс-медиа эффекты
Систематический анализ воздействия на окружающую среду и выявления технических и технологических решений для улучшений в контексте СЭМ создает основу для применения наилучших решений для всех компонентов окружающей среды.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Компоненты СЭМ применяются в соответствие с техническими характеристиками приборов замеров. Охват (например, уровень детализации) и формы системы экологического менеджмента должны соответствовать эксплуатационным характеристикам применяемого технологического оборудования и уровню воздействия на окружающую среду.
Специально для отрасли производства органических химических веществ необходимо учитывать следующие потенциальные особенности СЭМ: воздействие на окружающую среду в результате возможного вывода установки из эксплуатации на этапе проектирования новой установки; разработка более чистых технологий если практически возможно; применение мероприятий по повышению энергоэффективности и энергосбережению; выбор исходных материалов и иные критерии.
К примеру, группа компаний BASF (производство пропилена) использует Eco-Management and Audit Scheme (EMAS), которые помогают оценивать и улучшать экологические показатели. Внедрение EMAS позволяет компании минимизировать воздействие на окружающую среду и повысить энергоэффективность производственных процессов [47].
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Определение стоимости и экономической эффективности внедрения и поддержания действующей СЭМ определяется в каждом конкретном случае. Исследование, проведенное Немецким институтом предпринимателей (Unternehmerinstitut/Arbeitsgemeinschaft Selbständiger Unternehmer UNI/ASU, 1997, Umweltmanagementbefragung - Öko-Аудит в области практики Миттельштандарта - Оценка и анализ эффективности управления системами Umweltmanagementsyst СЭМ в области практики, Бонн) содержит информацию о средней экономии в год, достигнутой при использовании СЭМ, и среднем сроке окупаемости.
Стоимость внедрения СЭМ составляет около 25,2 млн. тенге (≈50 000 долларов США), что соответствует сроку окупаемости около полутора лет.
Dow Chemical Company (США) реализовала ряд инициатив по системам экологического менеджмента, которые принесли значительные экономические выгоды. Эти меры включают в себя сокращение затрат на энергопотребление, снижение затрат на сырье и логистику, а также улучшение производительности за счет автоматизации и систем мониторинга [42]​.
Движущая сила внедрения
СЭМ обеспечивает ряд преимуществ: улучшение экологических показателей предприятия, основы для принятия решений, понимания экологических аспектов компании, мотивации персонала, качества продукции, экологической результативности; дополнительные возможности снижения эксплуатационных затрат и снижение затрат, связанных с экологическими нарушениями, невыполнением установленных требований и др.
4.3 Система энергетического менеджмента
Описание
Метод состоит во внедрении и поддержании функционирования СЭнМ. Реализация и функционирование СЭнМ могут быть обеспечены в составе существующей системы менеджмента (например, системы экологического менеджмента) или создания отдельной системы энергоменеджмента.
Данная техника основана на комплексе административных действий, направленных на обеспечение рационального потребления энергетических ресурсов объекта управления, включающих разработку и реализацию политики энергосбережения, планов мероприятий, процедур и методик мониторинга, оценки энергопотребления и иных решений, направленных на повышение энергоэффективности.
Техническое описание
Система управления энергетической эффективностью состоит во внедрении и поддержании СЭнМ (например, ISO 50001).
В состав СЭнМ, в зависимости от конкретных условий, входят перечисленное ниже:
обязательства высшего руководства (рассматриваются как необходимая предпосылка успешного менеджмента энергоэффективности);
разработка и принятие политики энергоэффективности высшим руководством;
проведение энергоаудита, энергетического обследования с целью выявления нерационального использования энергетических ресурсов и выработки мер по повышению энергетической эффективности;
планирование и определение целей и задач согласно результатам энергоаудита;
разработка и соблюдение процедур, в которых уделяется особое внимание следующим вопросам: организационная структура и ответственность, обучение, обеспечение осведомленности и компетентности, информационный обмен, участие сотрудников, документирование, эффективный контроль технологических процессов, техническое обслуживание, готовность к чрезвычайным ситуациям, обеспечение соответствия указанных процедур законодательным требованиям в области энергоэффективности и соответствующим соглашениям (если таковые существуют);
сравнительный анализ: установление и периодическая оценка показателей энергоэффективности, а также систематическое и регулярное сопоставление с отраслевыми, национальными и региональными ориентирами в области энергоэффективности при наличии подтвержденных данных;
оценка результативности и корректирующие действия, с уделением особого внимания следующим вопросам: мониторинг и измерения; корректирующие и профилактические действия; ведение записей; независимый (там, где это возможно) или внутренний аудит с целью оценки того, соответствует ли система установленным требованиям, а также того, внедрена ли она и поддерживается ли надлежащим образом;
регулярный анализ СЭнМ со стороны высшего руководства, соответствия целям, а также адекватности и результативности.
Достигнутые экологические выгоды
Сокращение расходов на энергоресурсы за счет снижения потребления энергии и ресурсов, а также повышения эффективности и надежности работы оборудования, улучшение экологических показателей. Меры по снижению потребления энергии приводят к экономии ресурсов и сокращению выбросов, включая диоксид углерода (CO2). Мероприятия по энергосбережению оказывает влияние на загрязнение окружающей среды через уровень расхода топлива на производство энергии.

Германияның химия өнеркәсібі кәсіпорындарында осы нормаларды енгізіп, сертификаттаған уақытта шығындарды азайтуға және кәсіпорынның беделін арттыруға мүмкіндік бере отырып, бәсекеге қабілеттілікті арттыру процесін жеңілдететін EN ISO 9001 және ISO 14001 нормалары қолданылады [34].
Dow экологиялық менеджмент жүйелері де көміртек шығарындыларын азайту және энергия тиімділігін арттыру бойынша маңызды мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған. 2030 жылға қарай компания өзінің таза жылдық көміртек шығарындыларын 2020 жылғы деңгейден 5 млн. тоннаға азайтуды жоспарлап отыр, мұның өзі 15 %-ға төмендетуді білдіреді. Бұл шаралар экологиялық жағдайды жақсартуға көмектесіп қана қоймайды, сонымен қатар компанияның операциялық шығындарын айтарлықтай төмендетеді [41].
Кросс-медиа нәтижелері
Қоршаған ортаға әсерді және ЭМЖ контексін жақсарту мүмкіндіктерін жүйелі талдау қоршаған ортаның барлық компоненттері үшін ең озық шешімдерді бағалауға негіз жасайды.
Қолданылуына қатысты техникалық пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
ЭМЖ компоненттерін барлық қондырғыларға қолдануға болады. Экологиялық менеджмент жүйесінің ауқымы (мысалы, талдап тексеру деңгейі) және формасы қолданылатын технологиялық жабдықтың пайдалану сипаттамаларына және оның қоршаған ортаға әсер ету деңгейіне сәйкес келуі тиіс.
Әсіресе органикалық химиялық заттарды өндіру саласы үшін ЭМЖ-ның келесі әлеуетті ерекшеліктерін ескеру қажет: жаңа қондырғыны жобалау кезеңінде қондырғыны болжамды пайдаланудан шығару нәтижесінде қоршаған ортаға әсері, іс жүзінде іске асыру мүмкін болатын жерлерде анағұрлым таза технологияларды әзірлеу, энергия тиімділігін арттыру және энергия үнемдеу жөніндегі шараларды қолдану, бастапқы материалдарды іріктеу және т. б.
Мысалы, BASF компания топтары (пропилен өндірісі) экологиялық көрсеткіштерді бағалауға және жақсартуға көмектесетін Eco-Management and Audit Scheme (EMAS) пайдаланады. EMAS ендіру компанияға қоршаған ортаға әсерді азайтуға және өндірістік процестердің энергия тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді [47].
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Қолданыстағы экологиялық менеджмент жүйесін енгізу және қолдау құны және экономикалық тиімділігін анықтау әрбір нақты жағдайда анықталады. Неміс кәсіпкерлер институты жүргізген зерттеу (Unternehmerinstitut/Arbeitsgemeinschaft Selbständiger Unternehmer UNI/ASU, 1997, Umweltmanagementbefragung - Миттельштандарт тәжірибесі саласындағы Öko-Аудит - Тәжірибесі саласындағы Umweltmanagementsyst ЭМЖ жүйесін басқару тиімділігін бағалау және талдау, Бонн) бір жыл ішіндегі ЭМЖ пайдалану кезінде қол жеткізілген орташа орташа үнемдеу және өтелу мерзімі туралы ақпаратты қамтиды. Мысалы, енгізу шығындары 80 000 евро көлемінде болған кезде, орташа үнемдеу жылына 50 000 евроны құрады, мұның өзі шамамен бір жарым жыл өтелімділік мерзіміне сәйкес келеді.
Dow Chemical Company (АҚШ) айтарлықтай экономикалық пайда әкелген экологиялық менеджмент жүйелері бойынша бірқатар бастамаларды жүзеге асырды. 2023 жылы компания шығындарды оңтайландыру, оның ішінде көміртек шығарындыларын азайту және экологиялық стандарттарды жақсарту есебінен 1 млрд. долларды үнемдеу бойынша жоспарлары туралы мәлімдеді. Бұл шараларға энергия шығындарын азайту, шикізат пен логистика шығындарын азайту, автоматтандыру және бақылау жүйелері арқылы өнімділікті жақсарту кіреді [42]​.
Іске асырудың қозғаушы күші
ЭМЖ бірқатар артықшылықтармен қамтамасыз ете алады, мысалы: кәсіпорынның экологиялық көрсеткіштерін жақсарту, шешім қабылдау үшін негіздерді жақсарту, компанияның экологиялық аспектілері жөніндегі түсінікті жақсарту, қызметкерлердің мотивациясын жақсарту, пайдалану шығындарын төмендетудің қосымша мүмкіндіктері және өнім сапасын жақсарту, экологиялық тиімділікті жақсарту, экологиялық бұзушылықтарға, белгіленген талаптарды орындамауға және т. б. байланысты шығындарды азайту.
4.3. Энергетикалық менеджмент жүйесі
Сипаттама
Әдіс ЭнМЖ енгізуден және оның жұмысын қолдаудан тұрады. ЭнМЖ қолданыстағы менеджмент жүйесінің құрамында немесе бөлек энергия менеджменті жүйесін (мысалы, экологиялық менеджмент жүйесі) құру арқылы іске асырылады және жұмыс істейді.
Бұл техника энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саясатын, шаралар жоспарларын, мониторинг, энергия тұтынуды бағалау рәсімдері мен әдістемелерін және энергия тиімділігін арттыруға бағытталған басқа да іс-қимылдарды әзірлеу мен іске асыруды қамтитын энергетикалық ресурстарды ұтымды тұтынуды қамтамасыз ету және басқару объектісінің энергия тиімділігін арттыруға бағытталғанәкімшілік әрекеттер кешеніне негізделген.
Техникалық сипаттама
Энергия тиімділігін басқару жүйесі ЭнМЖ (мысалы, ISO 50001) енгізуден және оны қолданудан тұрады.
ЭнМЖ құрамына нақты жағдайларға байланысты төменде келтірілген элементтер кіреді:
жоғары басшылықтың міндеттемелері (энергия тиімділігінің табысты менеджментінің қажетті алғышарты ретінде қарастырылады);
жоғары басшылықтың энергия тиімділігі саясатын әзірлеуі және қабылдауы;
энергетикалық ресурстарды тиімсіз пайдалануды анықтау және энергетикалық тиімділікті арттыру жөніндегі шараларды әзірлеу мақсатында энергетикалық аудит, энергетикалық зерттеу жүргізу;
энергетикалық аудит нәтижелеріне сай мақсаттар мен міндеттерді жоспарлау және анықтау;
келесі мәселелерге ерекше назар аударатын рәсімдерді әзірлеу және орындау: ұйымдық құрылымы мен жауапкершілігі, оқыту, хабардарлық пен құзыреттілікті қамтамасыз ету, ақпарат алмасу, қызметкерлердің қатысуы, құжаттандыру, технологиялық процестерді тиімді бақылау, техникалық қызмет көрсету, төтенше жағдайларға дайындық, энергия тиімділігі саласындағы заңнамалық талаптарға және тиісті келісімдерге сәйкестікті қамтамасыз ету (егер бар болса);
салыстырмалы талдау: энергия тиімділігі көрсеткіштерін белгілеу және кезеңдік бағалау, сондай-ақ расталған деректер болған кезде энергия тиімділігі саласындағы салалық, ұлттық және өңірлік бағдарлармен жүйелі және тұрақты салыстыру;
нәтижелілікті бағалау және келесі мәселелерге ерекше назар аударатын түзету әрекеттері: мониторинг және өлшеу, түзету және алдын алу әрекеттері, жазбаларды жүргізу, жүйенің белгіленген талаптарға сай келетіндігін және оның тиісті түрде енгізілгенін және сақталғанын бағалау мақсатындағы тәуелсіз (мүмкін болған жерде) немесе ішкі аудит;
жоғары басшылардың ЭнМЖ, оның мақсаттарға сәйкестігіне, сондай-ақ адекваттығына және нәтижелілігіне тұрақты шолу жасауы.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Энергия мен ресурстарды тұтынуды азайту, сондай-ақ жабдық жұмысының тиімділігі мен сенімділігін арттыру, экологиялық көрсеткіштерді жақсарту есебінен энергия ресурстарына жұмсалатын шығыстарды қысқарту. Барлық энергия тұтынуды азайту шаралары ресурстарды үнемдеуге және көміртек диоксидін (СО2) қоса алғанда, шығарындыларды азайтуға мүмкіндік береді. Энергия үнемдеу бойынша кез келген іс-әрекет энергия өндірісіне жұмсалатын отын шығынының деңгейі арқылы қоршаған ортаның ластануына әсер етеді.

Внедрение системы энергоменеджмента способствует снижению потребления энергии и ресурсов в среднем на 3 – 5 %, улучшению экологических показателей и соблюдению законодательных норм и требований.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Оценка опыта внедрения СЭнМ на предприятиях как в Казахстане, так и за рубежом показывает, что организация и внедрение СЭнМ позволяют снизить потребление энергии и ресурсов ежегодно на 1 – 5 % (на начальном этапе до 10 %), что соответственно приводит к снижению выбросов загрязняющих веществ и парниковых газов [35]. Применение энергетического менеджмента на предприятиях играет огромную роль для ограничения выбросов парниковых газов.
В рамках Государственного энергетического реестра, согласно заключениям по итогам энергетического аудита и планам мероприятий в области энергосбережения и повышения энергоэффективности на ТОО "Атырауский нефтеперерабатывающий завод" была внедрена технология рекуперации конденсатов установок ЭЛОУ-АВТ-3 с целью возврата пароконденсата и экономии потребления воды, что позволило достичь экономии энергетических ресурсов до 2737 т.у.т. или 19140 Гкал/год. Внедрение данной технологии позволило снизить годовое энергопотребление на 0,3 %.
Компания S-OIL (Республика Корея) внедрила идеи по энергосбережению, что позволило достичь показателя более 95 % от запланированного.
Энергетический план Dow Chemical Company (США) направлен на ускорение разработки экономически эффективных и экологически чистых альтернативных источников энергии с целью обеспечения к 2025 году 750 МВт чистой электроэнергии. К примеру, предприятие Dow (Питтсбург, Калифорния) использует солнечную энергию для обеспечения части мощностей предприятия [49].
Кросс-медиа эффекты
Кросс-медийные эффекты от внедрения системы энергоменеджмента в производстве органической химии охватывают множество аспектов, включая экономические, энергетические, экологические и социальные выгоды.
Система энергетического менеджмента способствует снижению энергоемкости, удельного расхода энергоресурсов на производство химической продукции и сокращению выбросов парниковых газов.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Описанные выше компоненты, могут быть применены ко всем объектам, входящим в область действия настоящего документа. Объем (например, уровень детализации) и характер СЭнМ (например, стандартизированная или нестандартизированная) связаные с масштабом и сложностью установки, и с диапазоном воздействия на окружающую среду.
Применение системы энергоменеджмента в химической промышленности может значительно снизить расходы на энергию, улучшить энергоэффективность и способствовать устойчивому производству. Успешная реализация требует комплексного подхода, включая интеграцию с существующими системами автоматизации и учета особенностей производства.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Потребление энергии может составлять до 50 % от общих эксплуатационных затрат, в зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае. Как следствие, снижение энергопотребления или повышение эффективности завода снижает общие эксплуатационные расходы.
Использование энергоэффективных технологий и методов на Hardie Polymers Ltd. (Шотландия) [43] позволило сократить затраты на сырье и энергию на 10 – 20 %. Это снижение достигнуто благодаря уменьшению необходимости в первичных материалах и снижению затрат на энергопотребление из-за оптимизированных процессов производства.
Экономия за счет улучшенных механических свойств на INEOS (Великобритания): полимеры с улучшенными механическими свойствами позволяют создавать более прочные и долговечные изделия, что снижает потребность в частой замене и ремонте. Это привело к экономии на эксплуатационных расходах и увеличению срока службы продукции.
Движущая сила внедрения
Улучшение экологических показателей, повышение энергоэффективности и ресурсосбережения, обеспечение устойчивости производственных и энергетических процессов.
4.4 Управление технологическим процессом
Описание
Автоматизация, мониторинг и улучшение производственных процессов с использованием цифровых технологий для оптимизации решений и исключения несанкционированных действий, и снижения негативного воздействия на окружающую среду.
Техническое описание

Энергия менеджменті жүйесін енгізу энергия мен ресурстарды тұтынуды орта есеппен 3 - 5 %-ға төмендетуге, экологиялық көрсеткіштерді жақсартуға және заңнамалық нормалар мен талаптарды сақтауға ықпал етеді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Қазақстанда, сол сияқты шетелде кәсіпорындарда ЭнМЖ енгізу тәжірибесін бағалау, ЭнМЖ ұйымдастыру және енгізу энергия мен ресурстарды тұтынуды жыл сайын 1 - 5 % (бастапқы кезеңде 10 % дейін) төмендетуге мүмкіндік беретінін көрсетті, мұның өзі сәйкесінше зиянды заттар мен парниктік газдардың шығарындыларын азайтуға әкеледі [35]. Энергетикалық менеджментті кәсіпорындарда қолдану парниктік газдардың шығарындыларын шектеуде маңызды рөл атқарады.
Мысалы, Мемлекеттік энергетикалық тізілім шеңберінде энергетикалық аудит қорытындылары және энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы шаралар жоспары бойынша қорытындыларға сәйкес 2019 жылы "Атырау мұнай өңдеу зауыты" ЖШС-да бу конденсатын қайтару және толықтыратын суды үнемдеу мақсатында ЭЛОУ-АВТ-3 қондырғыларының конденсаттарын рекуперациялау технологиясы енгізілді, мұның өзі 2737 т.ш.о. дейін немесе жылына 19140 Гкал энергетикалық ресурстарды үнемдеуге қол жеткізуге мүмкіндік берді. Бұл технологияны енгізу жылдық энергия тұтынуды 0,3 %-ға төмендетуге мүмкіндік берді.
2022 жылы S-OIL компаниясы (Корей Республикасы) энергия үнемдеу идеяларын енгізді, мұның өзі 95 %-дан астам жоспарланған көрсеткішке қол жеткізуге мүмкіндік берді. 2023 жылы ауыспалы өндірістік шығындарды төмендету бойынша жұмыс жалғастырылады [48].
Dow Chemical Company (АҚШ) энергетикалық жоспары 2025 жылға қарай 750 МВт таза электр энергиясымен қамтамасыз ету мақсатында экономикалық тиімді және экологиялық таза баламалы энергия көздерін дамытуды жеделдетуге бағытталған. Мысалы, Dow кәсіпорны (Питтсбург, Калифорния) кәсіпорын қуатының бір бөлігін қамтамасыз ету үшін күн энергиясын пайдаланады.
Кросс-медиа нәтижелері
Кросс-медиа нәтижелері органикалық химия өндірісінде энергияны басқару жүйесін енгізуден бастап экономикалық, энергетикалық, экологиялық және әлеуметтік артықшылықтарды қоса алғанда, көптеген аспектілерді қамтиды.
Энергетикалық менеджмент жүйесі энергия сыйымдылығын, химиялық өнім өндіруге энергия ресурстарының үлестік шығынын азайтуға және парниктік газдар шығарындыларын азайтуға ықпал етеді.
Қолданылуына қатысты техникалық пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Жоғарыда сипатталған компоненттер, қағида бойынша, осы құжаттың қолданылу саласына жататын барлық объектілерге қолданылуы мүмкін. ЭнМЖ ауқымы (мысалы, талдап тексеру деңгейі) және сипаты (мысалы, стандартталған немесе стандартталмаған) қондырғының сипатына, масштабына және күрделілігіне және оның қоршаған ортаға әсер ету ауқымына байланысты болады.
Химия өнеркәсібінде энергияны басқару жүйесін қолдану энергия шығындарын айтарлықтай азайтады, энергия тиімділігін жақсартады және тұрақты өндіріске ынталандырады. Алайда, табысты іске асыру қолданыстағы автоматтандыру жүйелерімен интеграциялауды және өндіріс ерекшеліктерін есепке алуды қоса алғанда, кешенді тәсілді талап етеді.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Энергияны тұтыну әр жағдайда қолданылатын әдіске байланысты жалпы пайдалану шығындарының 50 % дейін болуы мүмкін. Нәтижесінде энергияны тұтынуды азайту немесе зауыттың тиімділігін арттыру жалпы пайдалану шығындарын азайтады.
Мысалы, Hardie Polymers Ltd. (Шотландия) компаниясында [48] энергияны үнемдейтін технологиялар мен әдістерді қолдану шикізат пен энергия шығындарын 10 - 20 %-ға қысқартуға мүмкіндік берді. Бұл төмендеу бастапқы материалдарға деген қажеттіліктің төмендеуіне және оңтайландырылған өндіріс процестерінің арқасында энергия шығындарының төмендеуіне байланысты қол жеткізілді ​.
INEOS-те (Ұлыбритания) жақсартылған механикалық қасиеттері есебінен үнемдеу: жақсартылған механикалық қасиеттері бар полимерлер берік және берік бұйымдар жасауға мүмкіндік береді, бұл бұйымдарды жиі ауыстыру және жөндеу қажеттілігін азайтады. Бұл операциялық шығындарды үнемдеуге және өнімнің қызмет ету мерзімін ұзартуға әкелді.
Іске асырудың қозғаушы күші
Экологиялық көрсеткіштерді жақсарту, энергия тиімділігі мен ресурстарды үнемдеуді арттыру, өндірістік және энергетикалық процестердің тұрақтылығын қамтамасыз ету.
4.4. Технологиялық процесті басқару
Сипаттама
Энергия шығынын азайту және қоршаған ортаға теріс әсерді азайту арқылы энергия тиімділігін арттыру үшін цифрлық технологияларды пайдалана отырып, өндірістік процестерді автоматтандыру, мониторинг жүргізу және жақсарту.
Техникалық сипаттама

1. Системы "умного" управления энергопотреблением:
выбор платформы: разработка или выбор платформы для мониторинга и управления энергопотреблением;
интеграция со счетчиками: подключение системы к приборам учета энергии для получения точных данных о потреблении;
удаленное управление: развертывание средств для удаленного управления энергопотреблением и отключением неиспользуемого оборудования;
алгоритмы оптимизации: внедрение алгоритмов оптимизации расхода энергии, учитывающих пиковые нагрузки и режимы работы.
2. Интеграция IoT и датчиков:
установка датчиков: развертывание датчиков температуры, влажности, давления и других параметров в ключевых точках производства;
системы связи: подключение датчиков к беспроводным сетям для передачи данных в реальном времени;
IoT-платформа: разработка или выбор платформы для управления и анализа данных, поступающих от устройств IoT.
3. SCADA и автоматизация производственных процессов:
SCADA-система: Развертывание системы сбора и управления данными для визуализации и контроля производственных процессов;
подключение оборудования: интеграция системы с существующим производственным оборудованием для сбора данных о состоянии и работе оборудования;
разработка программируемого логического контроллера: создание или обновление программного обеспечения для автоматизации производственных процессов;
системы аналитики: внедрение систем аналитики данных для обработки, анализа и визуализации больших объемов информации.
4. Масштабирование и оптимизация:
постепенное внедрение: поэтапное внедрение системы в различных технологических процессах;
оптимизация алгоритмов: регулярное обновление и оптимизация алгоритмов управления и аналитики на основе обратной связи и результатов работы;
техническое внедрение систем автоматизации и управления энергопотреблением и производственными процессами требует внимательного проектирования, интеграции различных технологических компонентов и последующей оптимизации для достижения максимальной энергоэффективности.
Достигнутые экологические выгоды
Оптимизация энергопотребления: Системы автоматизации позволяют более эффективно управлять энергопотреблением оборудования, предотвращая избыточное потребление энергии в периоды простоя или минимизируя энергозатраты при низкой загрузке.
Снижение выбросов: Автоматизированные системы способствуют точному управлению параметрами производственных процессов, что ведет к снижению выбросов и более эффективному использованию сырьевых материалов.
Снижение отходов: Автоматизация может улучшить качество продукции, сократив количество дефектов и, следовательно, уменьшив объем производственных отходов.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Внедрение систем управления производством приводит к значительным экологическим выгодам, но общепринятого стандарта или однозначного числа, представляющего собой процент экономии энергии или удельного значения, от внедрения технологии, не существует. Определение данных показателей зависит от конкретных условий внедрения и использования систем.
Многие исследования и примеры внедрения системы автоматизации и управления энергопотреблением и производственными процессами показывают, что можно сократить расходы энергии на 10 % и более.
Побочные продукты зачастую обладают сильным запахом. Производство смол преимущественно осуществляется в закрытой системе и включает обработку газообразных выбросов. Для очистки отходящих газов от запахов в настоящее время используются следующие методы: регенеративное термическое окисление (термическое окисление с рекуперацией энергии); адсорбция активным углем, особенно на небольших производственных площадках.
Lotte Chemical (Республика Корея) внедрила системы биофильтрации для очистки выбросов от органических веществ, что позволяет значительно уменьшить запахи и концентрацию ЛОС [50].

1. Энергия тұтынуды "ақылды" басқару жүйелері:
платформаны таңдау: энергия тұтынуға мониторинг жүргізу және басқару платформасын әзірлеу немесе таңдау;
есептегіштермен интеграциялау: нақты тұтыну деректерін алу үшін жүйені энергияны есепке алу құралдарына қосу;
қашықтан басқару: энергия тұтынуды қашықтан басқару және пайдаланылмаған жабдықты өшіру құралдарын орналастыру;
оңтайландыру алгоритмдері: шыңдық жүктемелер мен жұмыс режимдерін ескеретін энергия шығынын оңтайландыру алгоритмдерін енгізу.
2. IoT пен датчиктерді интеграциялау:
датчиктерді орнату: температура, ылғалдылық, қысым және басқа параметрлердің датчиктерін өндірістің негізгі нүктелеріне орналастыру;
байланыс жүйесі: нақты уақыттағы деректерді беру үшін датчиктерді сымсыз желілерге қосу;
IoT-платформа: IoT құрылғысынан келіп түскен деректерді басқару және талдау үшін платформа әзірлеу немесе таңдау.
3. SCADA және өндірістік процестерді автоматтандыру:
SCADA-жүйесі: өндірістік процестерді визуализациялау және бақылау үшін деректерді жинау және басқару жүйесін орналастыру;
жабдықты қосу: жабдықтың жай-күйі мен жұмысы туралы деректерді жинау үшін жүйені қолданыстағы өндірістік жабдықтармен біріктіру;
бағдарламаланатын логикалық контроллерді әзірлеу: өндірістік процестерді автоматтандыру үшін бағдарламалық жасақтаманы құру немесе жаңарту;
аналитикалық жүйелер: үлкен көлемдегі ақпаратты өңдеу, талдау және визуализациялау үшін деректерді талдау жүйелерін енгізу.
4. Масштабтау және оңтайландыру:
біртіндеп енгізу: әртүрлі технологиялық процестерге жүйені кезең-кезеңімен енгізу;
алгоритмдерді оңтайландыру: кері байланыс пен жұмыс нәтижелеріне негізделген басқару және талдау алгоритмдерін үнемі жаңарту және оңтайландыру;
энергияны тұтынуды автоматтандыру және басқару жүйелерін және өндіріс процестерін техникалық енгізу мұқият жобалауды, әртүрлі технологиялық компоненттерді біріктіруді және максималды энергия тиімділігіне қол жеткізу үшін кейінгі оңтайландыруды қажет етеді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Энергия тұтынуды оңтайландыру: автоматтандыру жүйелері жабдықтың энергия шығынын тиімдірек басқаруға мүмкіндік береді, тоқтап тұрған кезде артық энергия шығынын болдырмайды немесе төмен жүктеме кезінде энергия шығынын азайтады.
Шығарындыларды азайту: автоматтандырылған жүйелер өндірістік процестердің параметрлерін дәл басқаруға ықпал етеді, бұл шығарындылардың төмендеуіне және шикізатты тиімді пайдалануға әкеледі.
Қалдықтарды азайту: автоматтандыру ақауларды азайту және осылайша өндіріс қалдықтарын азайту арқылы өнім сапасын жақсарта алады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Бұл технологияны енгізу айтарлықтай экологиялық пайда әкелуі мүмкін, бірақ энергияны үнемдеу пайызын немесе технологияны енгізуден күтуге болатын нақты мәнді білдіретін жалпы қабылданған стандарт немесе белгілі бір мәндегі сан жоқ. Бұл көрсеткіштерді анықтау жүйелерді енгізу мен пайдаланудың нақты шарттарына байланысты.
Автоматтандыру және энергияны басқару жүйесін және өндіріс процестерін енгізудің көптеген зерттеулері мен мысалдары энергия шығындарын 10 % немесе одан да көп көлемдеғ қысқартуға болатындығын көрсетеді.
Жанама өнімдердің көбінесе иісі ащы болады. Шайыр өндірісі әдетте жабық жүйеде жүзеге асырылады және барлық газ тәрізді шығарындыларды өңдеуді қамтиды. Қазіргі уақытта шығарылатын газдарды иістерден тазарту үшін келесі әдістер қолданылады: регенеративті термиялық тотығу (энергияны қалпына келтіретін термиялық тотығу); белсенді көмірмен, әсіресе шағын өндіріс орындарында адсорбциялау.
Lotte Chemical (Корея Республикасы) органикалық шығарындыларды тазарту үшін биофильтрация жүйелерін енгізді, бұл ҰОҚ иісі мен концентрациясын айтарлықтай азайтуға мүмкіндік береді [50].

LyondellBasell (Германия) реализовала АСМ на своих предприятиях, что привело к значительным экономическим выгодам. Внедрение АСМ в комплексе Channelview (штат Техас, США) позволило компании снизить эксплуатационные расходы и улучшить производственные процессы. Это было достигнуто за счет повышения эффективности использования ресурсов и уменьшения количества простоев оборудования. Снижение затрат на энергию: благодаря улучшенной энергоэффективности, компании удалось снизить затраты на энергию на 10 – 20 %. Снижение эксплуатационных затрат: внедрение автоматизированных систем привело к снижению эксплуатационных расходов на 5 – 15%.
Движущая сила внедрения
Соблюдение требований экологического законодательства. Экономические соображения ввиду минимизации потребления ресурсов (к примеру, мономеров и/или растворителей), а также сокращения эмиссий.
4.6. Управление водными ресурсами
Описание
Организация системы водопользования является неотъемлемым этапом, необходимым для формирования экологической политики предприятия. Необходимо учитывать имеющиеся на предприятии процессы, качество и доступность исходной потребляемой воды, объемы потребления, климатические условия, доступность и целесообразность применения иных технологий, требования законодательства в области охраны окружающей среды и промышленной безопасности. Снижение потребления воды, забираемой из внешних источников, является основной целью системы водопользования, показателями эффективности являются данные удельного и валового потребления воды на предприятии.
Техническое описание
НДТ для управления водными ресурсами заключается в снижении потребления воды, предотвращении, сборе и разделении типов сточных вод, максимизируя внутреннюю рециркуляцию и используя адекватную очистку для каждого конечного потока. К основным используемым методам относятся:
отказ или сокращение использования питьевой воды для производственных линий;
увеличение количества и/или мощности систем оборотного водоснабжения при строительстве новых или модернизации/реконструкции существующих заводов;
централизованное распределение поступающей пресной воды;
повторное использование воды до тех пор, пока отдельные параметры не достигнут определенных пределов;
использование воды в других установках, если затрагиваются только ее отдельные параметры и возможно дальнейшее использование;
разделение очищенных и неочищенных сточных вод, по возможности использование ливневых сточных вод;
направление ливневых стоков с открытых участков складирования руды, угля и сырья, содержащих взвешенные твердые частицы, для возможности их очистки путем отстаивания или другими методами;
по возможности принятие мер по ведению мониторинга качества воды, сбрасываемой из зон хранения и смешивания, если такие стоки находятся вблизи селитебной территории.
Достигнутые экологические выгоды
Снижение потребления водных ресурсов, повышение показателей экологической эффективности, интегрированное управление водными ресурсами, защита водных экосистем и биоразнообразия.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Предприятие BASF (комплекс в Людвигсхафене, Германия) применяет систему циркуляционного водоснабжения. Вода, используемая в процессе производства, циркулирует в замкнутом контуре, что позволяет минимизировать потребление свежей воды. Очистные сооружения обеспечивают высокую степень очистки сточных вод, которая позволяет повторно использовать воду в производственном процессе или сбрасывать ее в водоемы с минимальным воздействием на окружающую среду.

LyondellBasell (Германия) АМЖ-ны өз кәсіпорындарында жүзеге асырды, бұл айтарлықтай экономикалық пайда әкелді. Осы компанияның Channelview кешенін (Техас штаты, АҚШ) мысалға келтіруге болады. АМЖ енгізу компанияға операциялық шығындарды азайтуға және өндірістік процестерді жақсартуға мүмкіндік берді. Бұған ресурстарды пайдалану тиімділігін арттыру және жабдықтың тоқтап қалуын азайту арқылы қол жеткізілді. Энергия шығындарын азайту: жақсартылған энергия тиімділігінің арқасында компания энергия шығындарын 10 - 20 %-ға төмендете алды. Пайдалану шығындарының төмендеуі: автоматтандырылған жүйелерді енгізу пайдалану шығындарының 5 - 15 %-ға төмендеуіне әкелді.
Іске асырудың қозғаушы күші
Экологиялық заңнама талаптарын сақтау. Ресурстарды тұтынуды азайту (мысалы, мономерлер және/немесе еріткіштер), сондай-ақ эмиссиялардың азаюына байланысты экономикалық пайым.
4.6. Су ресурстарын басқару
Сипаттама
Суды пайдалану жүйесін ұйымдастыру кәсіпорынның экологиялық саясатын қалыптастыру үшін қажетті ажырамас кезең болып табылады, бұл ретте кәсіпорында бар процестерді, бастапқы тұтынылатын судың сапасы мен қолжетімділігін, су тұтыну көлемін, климаттық жағдайларды, белгілі бір технологияларды қолданудың қолжетімділігі мен орындылығын, қоршаған ортаны қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы заңнаманың талаптарын ескеру қажет. Сыртқы көздерден алынатын суды тұтынуды азайту суды пайдалану жүйесінің негізгі мақсаты болып табылады, оның тиімділік көрсеткіштері кәсіпорындағы суды меншікті және жалпы тұтыну деректері болып табылады.
Техникалық сипаттама
Су ресурстарын басқаруға арналған ЕҚТ ішкі рециркуляцияны барынша арттыра отырып және әрбір соңғы сарқынды адекватты тазалай отырып, суды тұтынуды азайту, сарқынды суларды болдырмау, жинау және түрлеріне қарай бөлу болып табылады. Негізгі пайдаланылатын әдістерге:
өндірістік желілерде ауыз суды пайдаланудан бас тарту немесе тоқтату;
жаңа зауыттар салу немесе қолданыстағы зауыттарды жаңғырту/қайта құру кезінде айналымды сумен жабдықтау жүйелерінің санын және/немесе қуатын ұлғайту;
келіп түсетін тұщы суды орталықтандырып тарату;
жекелеген параметрлері белгілі бір шектерге жеткенше суды қайта пайдалану;
егер судың жекелеген параметрлері ғана белгілі бір шектерге жетсе және оны әрі қарай пайдалану мүмкін болса, суды басқа қондырғыларда пайдалану;
тазартылған және тазартылмаған сарқынды суларды бөлу, мүмкіндігінше сарқынды нөсер суын пайдалану;
құрамында қалқыма қатты бөлшектер бар кенді, көмірді және шикізатты қоймалаудың ашық учаскелерінен жиналатын жауын-шашын ағындары оларды тұндыру жолымен немесе басқа әдістермен тазартуға бағытталуы тиіс;
егер мұндай ағындар халық қоныстанған аумаққа жақын жерде болса, мүмкіндігінше сақтау және араластыру аймағынан төгілетін су сапасына, мониторинг жүргізу бойынша шараларды қарастыру жатады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Су ресурстарын тұтынуды төмендету, экологиялық тиімділік көрсеткіштерін арттыру, су ресурстарын интеграцияланған басқару, су экожүйелері мен биологиялық алуантүрлілікті қорғау.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
BASF кәсіпорны (Людвигсхафендегі кешен, Германия) айналымдағы сумен жабдықтау жүйесін қолданады. Өндіріс процесінде қолданылатын су тұйық циклде айналады, бұл таза суды тұтынуды азайтуға мүмкіндік береді. Сарқынды суларды тазарту қондырғылары сарқынды суларды тазартудың жоғары дәрежесімен қамтамасыз етеді, бұл суды өндіріс процесінде қайта пайдалануға немесе оны суқоймаларына қоршаған ортаға минималды әсермен ағызуға мүмкіндік береді.

4.8. Физические воздействия
Шум появляется во всех производственных процессах, начиная с подготовки сырья до получения конечной продукции. Снизить уровень шума и предотвратить его распространение на ближайшую территорию, могут быть применены различные технические решения по его снижению:
реализация стратегии снижения шума;
ограждение шумных операций/агрегатов;
виброизоляция операций/агрегатов;
внутренняя и внешняя обшивка из ударопоглощающего материала;
звукоизоляция зданий для защиты от любых шумных операций, связанных с оборудованием для преобразования материалов;
строительство стен для защиты от шума, например, строительство зданий или естественных барьеров, таких, как растущие деревья и кустарники между охраняемой территорией и "шумной" деятельностью;
выпускные глушители на выхлопных трубах;
обшивка воздуховодов и воздуходувок, расположенных в звуконепроницаемых зданиях;
закрытие дверей и окон крытых помещений.
Перечисленные меры доступны к применению на действующих, модернизируемых и новых объектах. Если вышеупомянутые технические решения не могут быть применены и, если установки, выделяющие шум, невозможно перевести в отдельные здания, например, из-за размера печей и их средств обслуживания, применяются вторичные технические решения, например, строительство зданий или природных барьеров (растущие деревья и кустарники) между селитебной зоной и источником активного шума. Двери и окна защищаемого пространства в период эксплуатации шумовыделяющих установок должны быть плотно закрыты.
Достигнутые экологические выгоды
Снижение уровня физических воздействий в соответствии с установленными стандартами.
Крупные предприятия по производству органических веществ активно работают над снижением акустических воздействий, применяя комплексные меры для обеспечения более безопасных и комфортных условий труда. Компания BASF (Германия) использует шумопоглощающие материалы в производственных помещениях, в целях снижения уровня шума от оборудования. Эти материалы включают специальные панели и покрытия, которые снижают отражение звука. Шумные машины и оборудование инкапсулируются в звукоизоляционные оболочки, в целях предотвратить распространение шума по заводу.
Dow Chemical Company (CША) проводит регулярное техническое обслуживание и модернизацию оборудования, что снижает уровень шума и вибрации.
INEOS (Великобритания) с целью снижения распространения шума использует акустические камеры вокруг шумных процессов, таких, как экструзия полимеров, применяет "тихие" компрессоры и насосы (замена старого оборудования на новые, более "тихие" модели, такие, как "тихие" компрессоры и насосы, позволяет значительно снизить уровень шума на производственных площадках).
Экологические показатели и эксплуатационные данные

4.8. Физикалық әсер ету
Шу шикізатты дайындаудан бастап соңғы өнімді алғанға дейін барлық өндірістік процестерде пайда болады. Шу деңгейін төмендету үшін және оның айналадағы аумаққа таралуын болдырмау үшін шуды төмендету бойынша мынадай әртүрлі техникалық шешімдер қолданылуы мүмкін:
шуды азайту стратегиясын жүзеге асыру;
шулы операцияларды/агрегаттарды қоршау;
операциялардың/агрегаттардың діріл әсерін оқшаулау;
жабдықтардың ішкі және сыртқы жағын соққыны сіңіретін материалмен қаптау;
материалдарды түрленідіруге арналған жабдықтармен байланысты кез келген шулы операциялардан қорғау үшін ғимараттарды дыбыстан оқшаулау;
шудан қорғауға арналған қабырғалар салу, мысалы, ғимараттар салу немесе қорғалатын аумақ пен "шулы" қызметтер арасында өсіп тұрған ағаш және бұта сияқты табиғи тосқауылдар жасау;
газ шығаратын түтікке шу басқыш орнату;
дыбыс өткізбейтін ғимараттарда орналасқан ауаарналар мен ауа үрлегіштерді қаптау;
жабық үй-жайлардағы есік-терезелерді жабу.
Тізімделген шараларды қолданыстағы, жаңғыртылатын және жаңа объектілерде қолдануға болады. Егер жоғарыда аталған техникалық шешімдерді қолдану мүмкін болмаса және шу шығаратын қондырғыларды, мысалы, пештер мен олардың қызмет көрсету құралдарының көлеміне байланысты жеке ғимараттарға ауыстыру мүмкін болмаса, екінші техникалық шешімдер қолданылады, мысалы, ғимараттар салу керек немесе халық қоныстанған аумақ пен өте шулы қызметтер арасында өсіп тұрған ағаш және бұта сияқты табиғи тосқауылдар жасау қажет. Қорғалатын кеңістіктің есіктері мен терезелері шу шығаратын қондырғыларды пайдалану кезеңінде тығыз жабылуы тиіс.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Белгіленген стандарттарға сәйкес физикалық әсер ету деңгейін төмендету.
Органикалық заттар өндірісі бойынша ірі кәсіпорындар анағұрлым қауіпсіз әрі жайлы еңбек жағдайларымен қамтамасыз етуге арналған кешенді шараларды қолдана отырып, акустикалық әсерлерді азайту үшін белсенді жұмыс жүргізіп жатыр. Мәселен, BASF (Германия) жабдықтар шығаратын шуыл деңгейін бәсеңдету үшін шуылжұтқыш материалдарды пайдаланады. Бұл материалдарға дыбыстың шағылысуын бәсеңдететін панельдер мен жабындар жатады. Оған қоса, кейбір шулы машиналар мен жабдықтар зауыт бойынша шудың таралуын болдырмау үшін дыбыс оқшаулағыш қаптармен қапталады.
Dow Chemical Company (АҚШ) тұрақты техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асырады және жабдықты жаңарту оны жұмысқа жарамды күйде ұстауға көмектеседі, мұның өзі шу мен дірілді азайтады.
INEOS (Ұлыбритания) шулы процестердің айналасында шудың таралуын басу үшін полимерлердің экструзиясы сияқты акустикалық камераларды, қатты дыбыс шығармайтын компрессорлар мен сорғыларды қолданады (ескі жабдықты "тыныш" компрессорлар мен сорғылар сияқты жаңа, "тыныш" модельдерге ауыстыру өндіріс орындарындағы шу деңгейін айтарлықтай төмендетеді).
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері

В соответствии действующими нормативно-правовыми актами по утверждению гигиенических нормативов к физическим факторам, оказывающим воздействие на человека, максимально допустимый уровень звука на территории, непосредственно прилегающей к селитебной зоне, составляет 60 – 70 дБА.
Кросс-медиа эффекты
Дополнительные финансовые затраты для действующих установок.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Применимость на действующих установках может быть ограничена конструктивными особенностями оборудования (недостаточностью дополнительных площадей).
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна. Внедрение современных технологий шумоизоляции и контроля акустического воздействия требует первоначальных инвестиций, которые окупаются за счет долгосрочной экономии и улучшения операционной эффективности.
Движущая сила внедрения
Соблюдение требований экологического законодательства.
5. Техники, которые рассматриваются при выборе наилучших доступных техник
5.1. Техники при производстве МТБЭ
5.1.1. Техники по энергоэффективности и ресурсосбережению
Дополнительные методы по энергоэффективности, по снижению потребления электроэнергии, представлены в межотраслевом справочнике по наилучшим доступным техникам "Энергетическая эффективность при осуществлении хозяйственной и (или) иной деятельности".
5.1.1.1. Применение катализаторов с высокой активностью и селективностью
Описание
Катализаторы в химических реакциях, обеспечивают облегчение и ускорение реакций их протекания. Они не участвуют непосредственно в реакции, но влияют на скорость и эффективность процесса.
Основная роль катализаторов заключается в снижении энергии активации реакции. Энергия активации – это минимальная энергия, которую реагенты должны иметь для того, чтобы преодолеть барьеры и начать реакцию. Катализаторы позволяют снизить эту энергию, делая реакцию более доступной.
Катализаторы в химической промышленности являются важными веществами, которые ускоряют химические реакции. Катализаторы имеют ключевую роль в обеспечении эффективности процессов, улучшении селективности реакций. Использование высокоэффективных катализаторов позволяет уменьшить температурные требования реакции, что в итоге снижает энергозатраты.
Техническое описание
Важное свойство катализаторов заключается в способности повышать избирательность протекания реакций (селективность). Преимущества катализаторов заключаются в повышении скорости и селективности химических реакций.
Особенностью катализа является специфичность действия (каталитическая активность). Многие катализаторы проявляют каталитическую активность в отношении одной или узкой группы реакций. Для каждой реакции целесообразно использовать свой наиболее активный и селективный катализатор. Общее техническое описание процесса применение катализаторов с высокой активностью и селективностью.

Адамға әсер ететін физикалық факторларға гигиеналық нормативтерді бекіту жөніндегі қолданыстағы нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес, халық қоныстанған аумақтарға тікелей іргелес аумақта дыбыстың рұқсат етілген ең жоғары деңгейі 60 - 70 дБА құрайды.
Кросс-медиа нәтижелері
Қолданыстағы қондырғылар үшін қосымша қаржылық шығындар қажет.
Қолданылуына қатысты техникалық пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Қолданыстағы қондырғыларда қолдану жабдықтың конструкциялық ерекшеліктерімен (қосымша алаңдардың жеткіліксіздігімен) шектелуі мүмкін.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады. Шуды оқшаулау және акустикалық әсерді бақылаудың заманауи технологияларын енгізу ұзақ мерзімді үнемдеу және операциялық тиімділікті жақсарту арқылы өтелетін бастапқы инвестицияларды қажет етеді.
Іске асырудың қозғаушы күші
Экологиялық заңнама талаптарын сақтау.
5. Ең үздік қолжетімді техникаларды таңдау кезінде қарастырылатын техникалар
5.1. МТБЭ өндірісіндегі техникалар
5.1.1. Энергиялық тиімділік және ресурс үнемдеу бойынша техникалар
Энергия тиімділігі бойынша, оның ішінде электр энергиясын тұтынуды азайту бойынша қосымша әдістер "Шаруашылық және (немесе) өзге де қызметті жүзеге асыру кезіндегі энергетикалық тиімділік" ең үздік қолжетімді техникалар бойынша салааралық анықтамалықта ұсынылды.
5.1.1.1. Белсенділігі мен селективтілігі жоғары катализаторларды қолдану
Сипаттама
Катализаторлар химиялық реакцияларда маңызды рөл атқарады, олардың жүруін жеңілдетеді және тездетеді. Олар реакцияға тікелей қатыспайды, бірақ процестің жылдамдығы мен тиімділігіне әсер етеді.
Катализаторлардың негізгі рөлі реакцияның активтендіру энергиясын азайту болып табылады. Активтендіру энергиясы - кедергілерді еңсеру және реакцияны бастау үшін реактивтерде болуы керек минималды энергия. Катализаторлар осы энергияны азайтуға мүмкіндік береді, мұның өзі реакцияны қолжетімді етеді.
Химия өнеркәсібіндегі катализаторлар химиялық реакцияларды жеделдететін маңызды заттар болып табылады. Олар процестердің тиімділігін қамтамасыз етуде, реакциялардың селективтілігін жақсартуда шешуші рөл атқарады. Жоғары тиімді катализаторларды қолдану реакцияның температуралық талаптарын азайтуға мүмкіндік береді, нәтижесінде энергия шығыны азаяды.
Техникалық сипаттама
Катализаторлардың маңызды қасиеті реакциялардың селективтілігін арттыру мүмкіндігі (селективтілік). Катализаторлардың артықшылығы химиялық реакциялардың жылдамдығы мен селективтілігін арттыру.
Сонымен қатар, катализдің маңызды ерекшелігі әрекет ету өзгешелігі болып табылады (каталитикалық белсенділік). Көптеген катализаторлар реакциялардың бір немесе санаулы тобына қатысты каталитикалық белсенділікті көрсетеді. Әрбір реакция үшін ең белсенді және селективті катализаторды қолданған жөн. Төменде осы процестің жалпы техникалық сипаттамасы берілген.

1. Выбор катализатора:
определение химической реакции, которую необходимо каталитически активировать;
подбор катализатора с высокой активностью и селективностью для данной реакции.
2. Синтез катализатора:
использование современных методов синтеза для создания катализатора с контролируемой структурой и активными центрами;
модификация поверхности катализатора для улучшения его характеристик.
3. Характеристика катализатора:
проведение различных анализов (например, рентгеноструктурный анализ, спектроскопия, микроскопия) для оценки структуры и свойств катализатора;
определение активных центров и их концентрации.
4. Оптимизация условий реакции:
определение оптимальных условий (температуры, давления, скорости потока) для максимальной активности и селективности катализатора;
использование средств автоматизации и контроля для поддержания стабильных условий процесса.
5. Масштабирование процесса:
адаптация разработанной технологии для промышленного масштаба с учетом экономической эффективности;
учет особенностей технического оборудования и инфраструктуры.
6. Мониторинг и контроль:
регулярный мониторинг активности и селективности катализатора в процессе эксплуатации;
разработка систем контроля за параметрами процесса для предотвращения отклонений.
Технология применения катализаторов с высокой активностью и селективностью в химическом производстве включает несколько этапов и методов как описано выше. Этапы и методы могут изменяться в зависимости от конкретной реакции и используемого катализатора. Важно также учитывать особенности производства и потребности предприятия.
При внедрении данной техники представляется возможность оптимизации процесса зачистки в суспензионных процессах. Оптимизация процесса зачистки включает в себя выбор наиболее подходящего типа катализатора, оптимальные условия реакции (температура, давление, соотношение реагентов и т.д.) и разработку эффективной системы рециклинга или регенерации катализатора для увеличения его срока службы и снижения затрат на его замену.
Для достижения высоких показателей энергоэффективности при использовании данной техники рекомендуется предусмотреть увеличение времени работы катализаторов с применением одного из или комбинации следующих методов:
обоснование выбора оптимального катализатора;
предотвращение дезактивации катализатора;
контроль показателей работы катализатора.
Достигнутые экологические выгоды
Использование высокоэффективных катализаторов позволяет уменьшить температурные требования реакции, что в конечном итоге снизит энергозатраты, потребление энергии и ресурсов, улучшит экологические показатели и поддержание высокого уровня энергоэффективности.
Согласно проведенным на Оренбургском гелиевом заводе (Российская Федерация) экспериментам при осуществлении подбора катализатора, обеспечивающего высокую скорость окисления и стабильность работы в реакторах, выявлена эффективность и экономичность применения катализаторов с высокой активностью производства ООО "НИАП Катализатор" (Российская Федерация) [36]. Расчет экономической эффективности подтвердил целесообразность замены катализаторов.
Оптимизация процесса зачистки в суспензионных процессах при производстве полимеров может привести к экономии благодаря уменьшению времени простоя, снижению затрат на материалы и энергию и улучшению общей производственной эффективности.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Оценка опыта внедрения высокоэффективных катализаторов показывает, что данная техника позволяет снизить потребление энергии и ресурсов.
Конкретные показатели энергоэффективности после применения катализаторов с высокой активностью могут различаться в зависимости от типа процесса, отрасли и конкретных условий. Общие тенденции и ожидания:

1. Катализаторды таңдау:
каталитикалық түрде белсендірілуі керек химиялық реакцияны анықтау;
берілген реакция үшін белсенділігі мен селективтілігі жоғары катализаторды таңдау.
2. Катализатор синтезі:
бақыланатын құрылымы мен белсенді орталықтары бар катализатор жасау үшін заманауи синтез әдістерін қолдану;
өнімділігін жақсарту үшін катализатордың сыртқы бетін модификациялау.
3. Катализатордың сипаттамасы:
катализатордың құрылымы мен қасиеттерін бағалау үшін әртүрлі талдаулар жүргізу (мысалы, рентгендік құрылымдық талдау, спектроскопия, микроскопия);
белсенді орталықтары мен олардың концентрациясын анықтау.
4. Реакция жағдайларын оңтайландыру:
катализатордың максималды белсенділігі мен селективтілігі үшін оңтайлы жағдайларды (температура, қысым, ағын жылдамдығы) анықтау;
процестің тұрақты жағдайларын сақтау үшін автоматтандыру және бақылау құралдарын пайдалану.
5. Процесті масштабтау:
экономикалық тиімділікті ескере отырып, әзірленген технологияны өнеркәсіптік масштабқа бейімдеу;
техникалық жабдықтар мен инфрақұрылым ерекшеліктерін есепке алу.
6. Мониторинг және бақылау:
жұмыс процесінде катализатордың белсенділігі мен селективтілігін үнемі бақылау;
ауытқулардың алдын алу үшін процесс параметрлерін бақылау жүйелерін әзірлеу.
Химиялық өндірісте белсенділігі мен селективтілігі жоғары катализаторларды қолдану технологиясы жоғарыда сипатталғандай бірнеше кезеңдер мен тәсілдерді қамтиды. Кезеңдер мен әдістер нақты реакцияға және қолданылатын катализаторға байланысты өзгеруі мүмкін. Сондай-ақ өндіріс ерекшеліктері мен кәсіпорынның қажеттіліктерін ескеру қажет.
Бұл техниканы енгізу кезінде суспензиялық процестерде тазарту процесін оңтайландыруға мүмкіндік беріледі. Себебі, тазарту процесін оңтайландыру катализатордың ең қолайлы түрін, оңтайлы реакция жағдайларын таңдауды (температура, қысым, реагенттердің арақатынасы және т.б.) және оның қызмет ету мерзімін ұзарту және оны ауыстыру шығындарын азайту үшін катализаторды қайта өңдеудің немесе қалпына келтірудің тиімді жүйесін әзірлеуді қамтиды.
Осы техниканы пайдалану кезінде энергия тиімділігінің жоғары көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін катализаторлардың жұмыс уақытын келесі әдістердің бірін немесе комбинациясын қолдана отырып ұлғайту ұсынылады:
оңтайлы катализаторды таңдаудың негіздемесі;
катализатордың дезактивациясының алдын алу;
катализатордың жұмыс көрсеткіштерін бақылау.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Жоғары тиімді катализаторларды қолдану реакцияның температуралық талаптарын төмендетуі мүмкін, мұның өзі нәтижесінде, энергия шығынын, энергия мен ресурстарды тұтынуды азайту экологиялық көрсеткіштерді жақсартады және энергия тиімділігі жоғары деңгейде сақталады.
Орынбор гелий зауытында (Ресей) жоғары тотығу жылдамдығын және реакторлардағы жұмыс тұрақтылығын қамтамасыз ететін катализаторды іріктеуді жүзеге асыру кезінде жүргізілген эксперименттерге сәйкес деректерде, "НИАП Катализатор" ЖШҚ өндірісінде белсенділігі жоғары катализаторларды қолданудың тиімділігі мен үнемділігі анықталды [36]. Экономикалық тиімділікті есептеу катализаторларды ауыстырудың орындылығын растады.
Полимерлер өндірісіндегі суспензиялық процестердегі тазарту процесін оңтайландыру тоқтап қалу уақытын қысқарту, материалдар мен энергия шығындарын азайту және жалпы өндірістік тиімділікті жақсарту арқылы үнемдеуге әкелуі мүмкін.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Жоғары тиімді катализаторларды енгізу тәжірибесін бағалау бұл техниканың энергия мен ресурстарды тұтынуды азайтуға мүмкіндік беретіндігін көрсетеді.
Белсенділігі жоғары катализаторларды қолданғаннан кейін энергия тиімділігінің нақты көрсеткіштері процестің түріне, саласына және нақты жағдайларға байланысты өзгеруі мүмкін. Төменде жалпы үрдістер мен болжамдар келтіріледі:

1) уменьшение температуры процесса: катализаторы с высокой активностью часто позволяют проводить химические реакции при более низких температурах, что может снизить энергозатраты;
2) повышение выборочности реакции: эффективные катализаторы могут улучшить выборочность химических процессов, сокращая образование побочных продуктов. Это может снизить потребность в последующих этапах обработки и очистки, что в свою очередь сэкономит энергию;
3) увеличение продуктивности: применение активных катализаторов может повысить производительность процесса, что позволяет получать больше продукции при тех же или даже более низких энергозатратах;
4) снижение использования ресурсов: энергоэффективные катализаторы могут способствовать уменьшению расхода сырья, повышая выход продукции на каждую единицу использованного сырья;
5) сокращение потерь энергии: эффективные катализаторы могут уменьшить образование нежелательных побочных продуктов, которые могли бы потребовать дополнительных этапов обработки и, следовательно, дополнительных энергозатрат.
Ученые Самарского национального исследовательского университета имени академика С.П. Королева (Российская Федерация) разработали и синтезировали эффективные возобновляемые катализаторы на основе силикагеля, позволяющие удешевить ряд технологических процессов на нефтехимических и нефтеперерабатывающих предприятиях.
Наиболее эффективным из разработанных оказался катализатор на основе мезопористого силикагеля, допированного диспрозием и модифицированного никелем (Dy-Ni/MC). Рабочая температура составляет 150 °С, давление – 3 атмосферы, время гидрирования – 20 минут. Для сравнения: у применяемого на предприятиях типового никелевого катализатора на высокодисперсном носителе рабочая температура – 250 °С, давление – 20 атмосфер, время гидрирования – 30 минут [12].
Высокоэффективные катализаторы могут привести реакции к образованию конкретных продуктов, минимизируя образование побочных продуктов и снижая потребность в дополнительных этапах очистки и уменьшению времени реакции, увеличению выхода продукта и снижению энергозатрат.
Данная техника способствует уменьшению образования побочных эффектов, катализаторы в том числе используются для конверсии вредных веществ в менее опасные в отработанных газах, такой, как очистка от NOx, SOХ. Катализаторы широко применяются для уменьшения выбросов загрязняющих веществ в атмосферу, таких, как NOx, углеводороды и другие. Примером служит применение высокоэффективных катализаторов на ТОО "Kazakhstan Petrochemical Industries Inc.". Тепло, выделяемое при регенерации катализатора, используется для предварительного нагрева катализатора перед очередным циклом процесса.
Оптимизация процесса зачистки уменьшает потери сырья и материалов, используемых в процессе. На одном из заводов BASF внедрение усовершенствованных методов зачистки позволило сократить потери сырья на 15 %.
Эффективное управление процессом зачистки может уменьшить потребление энергии, необходимой для выполнения операции. На предприятии Dow Chemical (США) оптимизация процесса зачистки снизила энергозатраты на 10 %.
На одном из предприятий Borealis (Австрия) оптимизация процесса зачистки путем внедрения автоматизированных систем позволила сократить время на зачистку на 30 %.
На предприятии "СИБУР" в Тобольске (Российская Федерация) в целях снижения выбросов углеводородов были внедрены катализаторы нового поколения.
На предприятиях TotalEnergies в Европе, особенно на крупнейшей интегрированной нефтехимической платформе в Антверпене (Бельгия), применяются высокоэффективные катализаторы для производства пропилена. В рамках модернизации комплекса, были введены новые технологические единицы, в том числе установки по паровой конверсии и переработке богатых газов в сырье для крекинга. Высокоэффективные катализаторы значительно повысили эффективность и снизили затраты на производство пропилена​. На объектах TotalEnergies используются катализаторы компании Evonik (Германия), разработаные для селективного гидрирования. Катализаторы селективного гидрирования позволяют проводить высокоэффективные процессы гидрирования при низких температурах и высоких скоростях, что улучшает качество конечного продукта и снижает потребление энергии​.
Касательно уровня селективности: применяемые в процессе Catofin на INEOS катализаторы достигают 87 % селективности к пропилену, и преимуществами данных катализаторов являются длительный срок службы и высокие показатели энергоэффективности.
Кросс-медиа эффекты
Использование катализаторов в химической промышленности способствует более чистым, эффективным и экологически устойчивым производственным процессам. Данная технология продолжает развиваться, минимизируя отрицательное воздействие промышленных процессов на окружающую среду.
Использование автоматизированных и роботизированных систем зачистки позволяет уменьшить участие человеческого фактора, улучшить точность процесса и сократить время, затрачиваемое на зачистку. На заводе SABIC (Саудовская Аравия) внедрение роботизированной системы зачистки сократило время на зачистку на 50 %.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Использование высокоэффективных катализаторов с высокой активностью и селективностью широко применяется на химических, нефтехимических и нефтеперерабатывающих предприятиях для улучшения эффективности процессов получения желаемой продукции.
Катализаторы с высокой активностью и селективностью при производстве метил-трет-бутилового эфира (МТБЭ) применяются на различных предприятиях химической и нефтехимической промышленности.
Применение специализированных химических реагентов, которые ускоряют процесс зачистки и уменьшают потребность в повторных циклах обработки.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Оценить стоимость использования высокоэффективных катализаторов в химической отрасли сложно и существенно варьируются в зависимости от нескольких факторов, таких, как технологические условия, типы катализаторов, количественные требования, локальные рыночные условия и другие факторы.
SABIC (Saudi Basic Industries Corporation, Саудовская Аравия) – одна из крупнейших нефтехимических компаний в мире, производит МТБЭ на своих заводах с использованием передовых катализаторов. Высокая селективность катализаторов уменьшает количество побочных продуктов, что снижает потери сырья и уменьшает затраты на его приобретение. Высокая селективность катализаторов приводит к экономии 5 – 10 % на сырье. Катализаторы обеспечивают получение МТБЭ высокой чистоты, что позволяет продавать продукт по более высокой цене.

1) процесс температурасын төмендету: белсенділігі жоғары катализаторлар көбінесе төмен температурада химиялық реакциялар жүргізуге мүмкіндік береді, бұл энергия шығынын төмендетуі мүмкін;
2) реакцияның іріктемелігін арттыру: тиімді катализаторлар жанама өнімдердің түзілуін азайту арқылы химиялық процестердің іріктелуін жақсарта алады. Бұл өңдеу мен тазалаудың кейінгі кезеңдеріне деген қажеттілікті азайтуы мүмкін, бұл өз кезегінде энергияны үнемдейді;
3) өнімділікті арттыру: белсенді катализаторларды қолдану процестің өнімділігін арттыруы мүмкін, бұл бірдей немесе одан да төмен энергия шығындарымен көбірек өнім алуға мүмкіндік береді;
4) ресурстарды пайдалануды азайту: энергияны үнемдейтін катализаторлар пайдаланылған шикізаттың әрбір бірлігіне өнім шығымдылығын арттыру арқылы шикізат шығынын азайтуға ықпал етуі мүмкін;
5) энергия шығынын азайту: тиімді катализаторлар қосымша өңдеу қадамдарын және осылайша қосымша энергия шығынын қажет ететін қажетсіз жанама өнімдердің түзілуін азайтуы мүмкін.
Академик С.П. Королев атындағы Самара Ұлттық Зерттеу университетінің (Ресей) ғалымдары мұнай-химия және мұнай өңдеу зауыттарындағы бірқатар технологиялық процестерді арзандатуға көмектесетін тиімді жаңартылатын силикагель негізіндегі катализаторларды жасап, синтездеді.
Әзірленгендердің ішіндегі ең тиімдісі диспрозий қосылған және никельмен модификацияланған мезокеуекті силикагель негізіндегі катализатор болды (Dy- Ni/MC). Оның жұмыс температурасы 150 °С, қысымы - 3 атмосфера, сутектендіру уақыты - 20 минут. Салыстыру үшін: кәсіпорындарда қолданылатын жоғары дисперсті тасымалдағыштағы типтік никель катализаторының жұмыс температурасы - 250 °С, қысымы - 20 атмосфера, сутектендіру уақыты - 30 минут [12].
Жоғары тиімді катализаторлар реакцияларды белгілі бір өнімдердің түзілуіне бағыттай алады, жанама өнімдердің түзілуін азайтады және қосымша тазарту кезеңдерінің қажеттілігін азайтады. Бұл реакция уақытының қысқаруына, өнімнің көбірек шығуына және энергия шығынының төмендеуіне әкелуі мүмкін.
Бұл техника жанама әсерлердің пайда болуын азайтуға көмектеседі, өйткені катализаторлар зиянды заттарды азот оксидінен (NOx) немесе күкірт диоксидінен (SO2) тазарту сияқты пайдаланылған газдарда қауіптілігі төмен заттарға айналдыру үшін қолданылады. Катализаторлар атмосфераға азот оксидтері (NOx), көмірсутек және басқалары сияқты ластағыш заттардың шығарылуын азайту үшін де кеңінен қолданылады.
Тазарту процесін оңтайландыру процесте қолданылатын шикізат пен материалдардың шығынын азайтуға мүмкіндік береді. BASF зауыттарының бірінде тазартудың жетілдірілген әдістерін енгізу шикізат шығынын 15 %-ға қысқартуға мүмкіндік берді.
Тазалау процесін тиімді басқару операцияны орындау үшін қажетті энергияны тұтынуды азайтуы мүмкін. Dow Chemical (АҚШ) кәсіпорнында тазарту процесін оңтайландыру энергия шығынын 10 %-ға азайтты.
Borealis (Австрия) кәсіпорындарының бірінде автоматтандырылған жүйелерді енгізу арқылы тазарту процесін оңтайландыру тазалау уақытын 30 %- ға қысқартуға мүмкіндік берді.
Тобылдағы "СИБУР" кәсіпорнында (Ресей) көмірсутектер шығарындыларын азайту мақсатында жаңа буын катализаторлары енгізілді.
Еуропада TotalEnergies кәсіпорнындарында, әсіресе, Антверпендегі (Бельгия) ең ірі интеграцияланған мұнай-химия платформасында, пропилен өндіру үшін жоғары тиімді катализаторлар қолданылады. 2017 жылы аяқталған кешенді жаңғырту аясында жаңа технологиялық қондырғылар, соның ішінде бу конверсиясы және байытылған газдарды крекинг шикізатына қайта өңдеу қондырғылары енгізілді. Бұл тиімділікті едәуір арттыруға және пропилен өндірісінің құнын төмендетуге мүмкіндік берді ​. Атап айтқанда, бұл кәсіпорында селектвиті сутектендіру үшін әзірленген Evonik компаниясының (Германия) катализаторлары қолданылады. Бұл катализаторлар төмен температурада және жоғары жылдамдықта жоғары тиімді сутектендіру процестерін жүргізуге мүмкіндік береді, бұл соңғы өнімнің сапасын жақсартады және энергия шығынын азайтады​.
Селективтілік деңгейіне қатысты: INEOS-те Catofin процесінде қолданылатын катализаторлар пропиленген 87 % селективтілікке жеткізілді, сондай ақ бұл катализаторлардың артықшылықтары ұзақ қызмет ету мерзімі және энергия тиімділігінің жоғары көрсеткіштері болып табылады.
Кросс-медиа нәтижелері
Химия өнеркәсібінде катализаторларды қолдану таза, тиімді және экологиялық тұрақты өндіріс процестеріне ықпал етеді. Бұл технология өнеркәсіптік процестердің қоршаған ортаға теріс әсерін азайта отырып, әлі даму үстінде.
Автоматтандырылған және роботтандырылған тазалау жүйелерін пайдалану адами факторды азайтуға, дәлдікті жақсартуға және тазалауға кететін уақытты қысқартуға мүмкіндік береді. SABIC зауытында (Сауд Арабиясы) роботтандырылған тазарту жүйесін енгізу тазарту уақытын 50 %-ға қысқартты.
Қолданылуына қатысты техникалық пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Белсенділігі мен селективтілігі жоғары тиімді катализаторларды пайдалану қажетті өнімді алу процестерінің тиімділігін жақсарту үшін химиялық, мұнай-химия және мұнай өңдеу зауыттарында кеңінен қолданылады.
Метил-трет-бутилді эфир (МТБЭ) өндірісіндегі белсенділігі мен селективтілігі жоғары катализаторлар химия және мұнай химия өнеркәсібінің әртүрлі кәсіпорындарында қолданылады.
Тазарту процесін жылдамдататын және қайта өңдеу циклдарының қажеттілігін төмендететін арнайы химиялық реагенттер қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Химия өнеркәсібінде тиімділігі жоғары катализаторларды пайдалану құнын бағалау қиын, өйткені ол технологиялық жағдайлар, катализатор түрлері, сандық талаптар, жергілікті нарық жағдайлары және басқа да факторлар сияқты бірнеше факторларға байланысты айтарлықтай өзгеруі мүмкін.
SABIC (Saudi Basic Industries Corporation, Сауд Арабиясы) - әлемдегі ең ірі мұнай-химия компанияларының бірі, өз зауыттарында алдыңғы қатарлы катализаторларды қолдана отырып МТБЭ шығарады. Катализаторлардың жоғары селективтілігі жанама өнімдердің мөлшерін азайтады, бұл шикізат шығынын азайтады және оны сатып алу шығындарын азайтады. Бұл шикізатты 5 - 10 % үнемдеуге әкелуі мүмкін. Катализаторлар өнімді жоғары бағамен сатуға мүмкіндік беретін тазалығы жоғары МТБЭ алуды қамтамасыз етеді. Бұл кірісті 5 - 10 %-ға арттыруы мүмкін.

Суммарная экономия от применения высокоэффективных катализаторов на предприятиях Reliance Industries Limited (Индия) составляет значительную долю общих производственных затрат. В зависимости от конкретных условий и масштабов производства общая экономия достигает 20 – 30 % и более. Экономия складывается из снижения затрат на энергию, сырье, утилизацию отходов, техническое обслуживание и экологические платежи, а также увеличения доходов от повышения качества продукции.
Движущая сила внедрения
Применение катализаторов с высокой активностью и селективностью позволяет не только повысить энергоэффективность и экономичность, но также снизить воздействие на окружающую среду, улучшить экологические показатели и обеспечить устойчивость производственных процессов.
5.1.1.2. Рекуперация отходящих газов
Описание
Использование тепла отходящих, реакционных и контактных газов в химической промышленности относится к технологии рециркуляции тепла. Эта методика позволяет эффективно использовать высокотемпературные газы, которые возникают в результате различных процессов (сжигание, реакции или контакт с катализаторами).
Применение тепла отходящих газов включает в себя использование специализированных технологий, теплообменники и системы рекуперации тепла, которые позволяют отводить тепло от газов и перенаправлять для обогрева или использования в других процессах производства. Это позволяет повысить энергоэффективность производства, снизить затраты на энергию и сократить выбросы парниковых газов в окружающую среду.
Техническое описание
Технология использования тепла отходящих, реакционных и контактных газов в химической промышленности представляет собой комплексный подход к энергосбережению и оптимизации производственных процессов. Ниже представлено технологическое описание методов:
1) сбор тепла отходящих газов:
выпускаемые в атмосферу отходящие газы часто содержат значительное количество тепла, которое можно использовать для других целей;
специализированные системы отвода и сбора газов разрабатываются для эффективного сбора тепла из производственных процессов;
2) теплообмен через теплообменники:
теплообменники представляют собой ключевой элемент технологии. Они обеспечивают передачу тепла от горячих газов к холодным средам;
теплообмен происходит в различных конфигурациях, включая пластинчатые, трубчатые или печные теплообменники;
3) рекуперация тепла:
тепло, выделяемое в результате химических реакций, может быть рекуперировано и использовано для подогрева входящих потоков сырья или других процессов;
эффективные системы рекуперации требуют точного контроля температуры и давления;

Жоғары тиімді катализаторларды қолданудан жиынтық үнемдеу Reliance Industries Limited (Үндістан) кәсіпорындарында жалпы өндірістік шығындардың едәуір бөлігін құрауы мүмкін. Өндірістің нақты шарттары мен ауқымына байланысты жалпы үнемдеу 20 - 30 % немесе одан да көп мөлшерге жетеді. Бұл үнемдеу энергия, шикізат, қалдықтарды кәдеге жарату, техникалық қызмет көрсету және экологиялық төлемдер шығындарын азайтудан, сондай-ақ өнім сапасын арттырудан түсетін кірісті арттырудан тұрады.
Іске асырудың қозғаушы күші
Бұл жүйені қолдану энергия тиімділігі мен үнемділігін арттырып қана қоймай, сонымен қатар қоршаған ортаға әсерді азайтуға, экологиялық көрсеткіштерді жақсартуға және өндірістік процестердің тұрақтылығын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
5.1.1.2. Шығарылатын газдарды рекуперациялау
Сипаттама
Химия өнеркәсібінде шығарылатын, реакциялық және жанаспалы газдардың жылуын пайдалану жылуды қайта өңдеу технологиясына жатады. Бұл әдіс жағу, реакциялар немесе катализаторлармен жанасу сияқты әртүрлі процестерден туындайтын жоғары температуралы газдарды тиімді пайдалануға мүмкіндік береді.
Шығарылатын газдардың жылуын қолдану жылу алмастырғыштар мен жылуды қалпына келтіру жүйелері сияқты мамандандырылған технологияларды қолдануды қамтиды, бұл газдардан жылуды шығаруға және оны жылытуға немесе басқа өндіріс процестерінде пайдалануға бағыттауға мүмкіндік береді. Бұл өндірістің энергия тиімділігін арттыруға, энергия шығындарын азайтуға және қоршаған ортаға парниктік газдар шығарындыларын азайтуға мүмкіндік береді.
Техникалық сипаттама
Химия өнеркәсібінде қалдық, реакциялық және жанаспалы газдардың жылуын пайдалану технологиясы энергияны үнемдеуге және өндірістік процестерді оңтайландыруға кешенді тәсіл болып табылады. Төменде әдістердің технологиялық сипаттамасы берілген:
1) шығарылатын газдардың жылуын жинау:
атмосфераға шығарылатын қалдық газдар көбінесе басқа мақсаттарда пайдалануға болатын жылудың едәуір мөлшерін қамтиды;
өндірістік процестерден жылуды тиімді жинау үшін мамандандырылған газдарды шығару және жинау жүйелері жасалады.
2) жылу алмастырғыштар арқылы жылу алмасу:
жылу алмастырғыштар технологияның негізгі элементі болып табылады. Олар ыстық газдардан су немесе басқа жұмыс сұйықтықтары сияқты суық
ортаға жылу беруді қамтамасыз етеді;
жылу алмасу әртүрлі конфигурацияларда, соның ішінде қатпарлы, құбырлы немесе пеш жылу алмастырғыштарында іске асырылуы мүмкін.
3) жылуды рекуперациялау:
химиялық реакциялардың нәтижесінде пайда болатын жылуды рекуперациялап, шикізаттың кіру ағындарын немесе басқа процестерді жылыту үшін пайдалануға болады;
тиімді рекуперациялау жүйелері температура мен қысымды дәл бақылауды қажет етеді.

4) интеграция процессов:
системы интеграции процессов разрабатываются для согласования различных стадий производства, чтобы оптимизировать использование тепла;
тщательное проектирование и инженерная оптимизация необходимы для обеспечения совместимости различных производственных блоковҒ
5) мониторинг и управление:
внедрение систем мониторинга и управления позволяет эффективно контролировать процессы, поддерживать стабильность и обеспечивать безопасность эксплуатации;
автоматизация процессов помогает адаптироваться к изменениям в условиях производства.
Применение катализаторов с высокой активностью и селективностью является ключевым элементом устойчивого развития и содействует снижению затрат на энергию, сокращению выбросов и повышению конкурентоспособности химических производств.
Достигнутые экологические выгоды
Использование тепла отходящих, реакционных и контактных газов в химической промышленности приводит к различным экологическим выгодам, включая снижение выбросов парниковых газов, уменьшение энергетического потребления и сокращение негативного воздействия на окружающую среду.
Ниже представлены основные экологические выгоды:
1) перехват тепла от отходящих газов сокращает количество тепла, выбрасываемого в атмосферу, что уменьшает общий объем выбросов парниковых газов;
2) использование тепла отходящих газов для подогрева других потоков позволяет сократить энергетические затраты в производственных процессах;
3) эффективное использование тепла отходящих газов снижает количество тепловых отходов. Меньшее количество отходов в виде тепла также означает меньшее количество требуемых энергоресурсов для обеспечения необходимых процессов по их ликвидации.
Общие эффекты этих экологических выгод зависят от конкретных характеристик и реализации конкретной технологии в каждом производственном случае.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Использование тепла отходящих и/или реакционных контактных газов в химической промышленности способствует сокращению потребления энергии, повышению экологической устойчивости и улучшению общей производительности предприятий.
Заводы "Нижнекамскнефтехим" и "Казаньоргсинтез" (Российская Федерация) внедрили системы рекуперации тепла, что позволило использовать вторичное тепло для обогрева производственных помещений и технологических процессов со снижением энергопотребления на 20 %.
Кросс-медиа эффекты
Использование тепла отходящих и/или реакционных контактных газов в химической промышленности является важной составляющей стратегии устойчивого развития производства и позволяет добиться существенных экономических и экологических выгод.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Технология использования тепла отходящих, реакционных и контактных газов распространненость в различных секторах экономики.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Стоимость внедрения технологии использования тепла отходящих, реакционных и контактных газов в химической промышленности может существенно варьировать в зависимости от многих факторов, включая конкретный тип производства, масштаб операций, наличие подходящей инфраструктуры, а также местоположение предприятия.

4) процестерді интеграциялау:
процестерді интеграциялау жүйелері жылуды пайдалануды оңтайландыру үшін өндірістің әртүрлі кезеңдерін сәйкестендіру үшін әзірленеді;
әртүрлі өндірістік блоктардың үйлесімділігін қамтамасыз ету үшін мұқият жобалау және инженерлік оңтайландыру қажет.
5) мониторинг және басқару:
мониторинг және басқару жүйелерін енгізу процестерді тиімді бақылауға, тұрақтылықты сақтауға және пайдалану қауіпсіздігін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді;
процестерді автоматтандыру өндіріс жағдайындағы өзгерістерге бейімделуге көмектеседі.
Бұл технология тұрақты дамудың негізгі элементі болып табылады және энергия шығындарын азайтуға, шығарындыларды азайтуға және химия өндірістерінің бәсекеге қабілеттілігін арттыруға ықпал етеді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Химия өнеркәсібінде қалдық, реакциялық және жанаспалы газдардың жылуын пайдалану әртүрлі, соның ішінде парниктік газдар шығарындыларын азайту, энергияны тұтынуды азайту және қоршаған ортаға теріс әсерді азайту сияқты экологиялық пайда әкеледі.
Төменде негізгі экологиялық пайдалар берілген:
1) шығарылатын газдардан жылуды ұстап қалу атмосфераға шығарылатын жылу мөлшерін азайтады, бұл парниктік газдар шығарындыларының жалпы көлемін азайтады;
2) басқа ағындарды жылыту үшін шығарылатын газдардың жылуын пайдалану өндіріс процестеріндегі энергия шығындарын азайтуға мүмкіндік береді;
3) қалдық газдардың жылуын тиімді пайдалану керісінше жағдайда шығындалып кететін жылу қалдықтарының мөлшерін азайтуы мүмкін. Жылу түріндегі қалдықтардың аз болуы, сонымен қатар қажетті процестерді қамтамасыз ету үшін қажетті энергия ресурстарының аз болуын білдіреді.
Осы экологиялық пайдалардың жалпы әсерлері әрбір жеке өндіріс жағдайында нақты сипаттамаларға және нақты технологияны іске асыруға байланысты.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Нәтижесінде, химия өнеркәсібінде қалдық және/немесе реакциялық жанаспалы газдардың жылуын пайдалану энергия тұтынуды азайтуға, экологиялық тұрақтылықты арттыруға және кәсіпорындардың жалпы өнімділігін жақсартуға ықпал етеді.
"Нижнекамскнефтехим" және "Казаньоргсинтез" зауыттары жылуды рекуперациялау жүйелерін енгізді, бұл өндірістік үй-жайларды және технологиялық процестерді жылыту үшін қайталама жылуды пайдалануға мүмкіндік берді, энергия шығыны 20 %-ға төмендеді.
Кросс-медиа нәтижелері
Химия өнеркәсібінде қалдық және/немесе реакциялық жанаспалы газдардың жылуын пайдалану өндірістің тұрақты даму стратегиясының маңызды құрамдас бөлігі болып табылады және айтарлықтай экономикалық және экологиялық пайдаларға қол жеткізуге мүмкіндік береді.
Қолданылуына қатысты техникалық пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Шығарылаатын, реакциялық және жанаспалы газдардың жылуын пайдалану технологиясы экономиканың әртүрлі секторларында кеңінен қолданылады. Бұл технологияны сәтті қолдануға болатын негізгі салалар: химиялық реакциялар өндірісі, пластмассалар мен полимерлер өндірісі, қара металдар, тыңайтқыштар, шыны және цемент өндірісі. Сондай-ақ, мұнай өңдеуде және энергетикалық қондырғыларда белсенді қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Химия өнеркәсібінде қалдық, реакциялық және жанаспалы газдардың жылуын пайдалану технологиясын енгізу құны көптеген факторларға, соның ішінде өндірістің белгілі бір түріне, жұмыс ауқымына, қолайлы инфрақұрылымның болуына, сондай-ақ кәсіпорынның орналасқан жеріне байланысты айтарлықтай өзгеруі мүмкін.

Рекуперация отходящих газов успешно применяется на ТОО "Атырауский нефтеперерабатывающий завод", сумма фактических затрат составила порядка 252 млн. тенге с ежегодной экономией 19149 Гкал или 74,9 млн. тенге. Окупаемость данной технологии составила 3,4 года.
Движущая сила внедрения
Применение данной технологии позволяет повысить энергоэффективность и экономичность, снизить воздействие на окружающую среду, улучшить экологические показатели и обеспечить устойчивость производственных процессов.
5.1.2. Техники по снижению выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух
5.1.2.1. Методы предотвращения и минимизации неорганизованных выбросов в атмосферный воздух
Описание
Описаны техники (комбинации техник), направленные на предотвращение, выявление и минимизацию неорганизованных выбросов загрязняющих веществ, включая, но не ограничиваясь: сбор отходящих газов в общую систему воздуховодов, специальные системы сбора отходящих газов, конденсация, адсорбция.
Неорганизованные выбросы при производстве органических соединений чаще всего связаны с ЛОС возникают от локальных/зональных источников, таких, как зоны наполнения контейнеров или сооружений для очистки сточных вод или точечных источников, таких, как фланцы труб, клапаны, насосы и другие компоненты, находящиеся под давлением.
Техническое описание
1. При отводе потоков отходящих газов выбросы из различных технологических точек собираются в общую систему воздуховодов. После сбора выбросы могут быть обработаны с использованием методов рекуперации или очистки от загрязняющих веществ. Система сбора отходящих газов может быть системой, охватывающей весь объект, или ограничиваться точками выбросов в результате определенного технологического процесса, или их комбинацией.
2. Специальная система сбора неорганизованных выбросов направлена на снижение выбросов за счет их улавливания и направления на очистку вблизи их источника, (за счет проектирования и эксплуатации систем сбора выбросов отработанных газов, образующихся при определенных технологических операциях, в систему замкнутого цикла или в отдельный коллектор). Этот метод может использоваться в сочетании с отводом потоков отходящих газов.
3. Неорганизованные выбросы ЛОС снижаются за счет обнаружения и последующего ремонта или замены утечек компонентов сырья или промежуточных продуктов. Программа обнаружения и устранения утечек (LDAR) обеспечивает обнаружение неорганизованных выбросов ЛОС.
К методам предотвращения и/или сокращения неорганизованных выбросов ЛОС относятся методы, связанные с технологическим процессом и проектированием установки: монтаж и ввод в эксплуатацию; эксплуатация установки, в частности, внедрение программы LDAR (обнаружение и ремонт утечек); оценка эффективности профилактических и восстановительных мер; непрямое охлаждение.
Для выявления утечек используются два метода мониторинга: анализ с помощью ручных анализаторов или оптическая визуализация газов с помощью ручного инфракрасного детектора.
Для оценки общей эффективности методов, применяемых для предотвращения и сокращения неорганизованных выбросов ЛОС, доступны еще два метода мониторинга: лидарный метод дифференциального поглощения (DIAL); метод потока солнечного затмения (SOF).

Мысал ретінде, осы технология "Атырау мұнай өңдеу зауыты" ЖШС-да табысты қолданылды, нақты шығындар сомасы шамамен 252 млн. теңгені, жыл сайынғы үнемдеу 19149 Гкал немесе 74,9 млн. теңгені құрады. Бұл жағдайда осы технологияның өтелуі 3,4 жылды құрады.
Іске асырудың қозғаушы күші
Бұл технологияны қолдану энергия тиімділігі мен үнемділігін арттыруға, қоршаған ортаға әсерін азайтуға, экологиялық көрсеткіштерді жақсартуға және өндірістік процестердің тұрақтылығын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
5.1.2. Атмосфералық ауаға шығарылатын ластағыш заттар шығарындыларын азайту бойынша техникалар
5.1.2.1. Атмосфералық ауаға шығарылатын ұйымдастырылмаған шығарындыларды болдырмау және азайту әдістері
Сипаттама
Жалпы ауаарнасына шығарылатын газдарды жинауды, шығарылатын газдарды жинаудың арнайы жүйелерін, конденсацияны, адсорбцияны қоса алғанда, бірақ олармен шектелмейтін ластағыш заттардың ұйымдастырылмаған шығарындыларының алдын алуға, анықтауға және азайтуға бағытталған сипатталған техникалар (техникалар комбинациясы).
Органикалық қосылыстар өндірісіндегі ұйымдастырылмаған шығарындылар көбінесе ҰОҚ-мен байланысты және құбырлардың фланецтері, қақпақтары, сорғылары және қысыммен жұмыс істейтін басқа да компоненттері сияқты сарқынды суларды немесе нүктелік көздерді тазартуға арналған контейнерлерді немесе құрылыстарды толтыру аймақтары сияқты жергілікті/аймақтық көздерден туындауы мүмкін.
Техникалық сипаттама
1. Шығарылатын газ ағындарын бұру кезінде әртүрлі технологиялық нүктелерден шыққан шығарындылар жалпы ауаарналар жүйесіне жиналады. Жиналғаннан кейін шығарындыларды рекуперациялау немесе ластағыш заттардан тазарту әдістері арқылы өңдеуге болады. Шығарылатын газдарды жинау жүйесі бүкіл объектіні қамтитын жүйе болуы мүмкін немесе белгілі бір технологиялық процестің нәтижесінде шығарындылар нүктелерімен немесе олардың комбинациясымен шектелуі мүмкін.
2. Ұйымдастырылмаған шығарындыларды жинаудың арнайы жүйесі шығарындыларды ұстап қалу есебінен оларды азайтуға және олардың көзіне жақын жердегі тазалауға, мысалы, белгілі бір технологиялық операциялар кезінде пайда болған пайдаланылған газдар шығарындыларын жинау жүйелерін жобалау және пайдалану есебінен тұйық цикл жүйесіне немесе жеке коллекторға жіберуге бағытталған. Бұл әдісті шығарылатын газ ағындарын бұрумен бірге қолдануға болады.
3. Ұйымдастырылмаған ҰОҚ шығарындыларын компоненттердің жылыстауын анықтау және кейіннен жөндеу немесе ауыстыру арқылы азайтуға болады. Бұған әдетте жылыстауды анықтау және жою бағдарламасы деп аталатын құрылымдық тәсілді қолдану арқылы қол жеткізіледі (LDAR).
Сондай-ақ, ұйымдастырылмаған ҰОҚ шығарындыларының алдын алу және/немесе азайту әдістеріне технологиялық процеске және қондырғыны жобалауға байланысты әдістер: монтаждау және пайдалануға беру; қондырғыны пайдалану, атап айтқанда LDAR бағдарламасын енгізу (жылыстауды анықтау және жөндеу); алдын алу және қалпына келтіру шараларының тиімділігін бағалау; жанама салқындату жатады.
Жылыстауды анықтау үшін бақылаудың екі әдісі қолданылады: қол анализаторларымен талдау немесе қол инфрақызыл детекторымен газдарды оптикалық бейнелеу.
Ұйымдастырылмаған ҰОҚ шығарындыларының алдын алу және азайту үшін қолданылатын әдістердің жалпы тиімділігін бағалау үшін тағы екі бақылау әдісі қолданылады: дифференциалды сіңірудің лидарлық әдісі (DIAL); күн тұтылу ағыны әдісі (SOF).

4. Конденсация – это метод, который удаляет органические пары из потока отходящих газов посредством прямого охлаждения (т.е. контакта газа и охлаждающей жидкости) или косвенного охлаждения (т.е. охлаждения через теплообменник). Выбор охлаждающей жидкости зависит от температуры.
5. Адсорбция – это универсальный метод борьбы с низкими концентрациями и большим количеством ЛОС, запахов или других потенциально вредных выбросов. Метод адсорбция используется для предварительной обработки технологического воздуха (например, для сушки) или обработки промежуточных технологических потоков с целью удаления незначительного количества нежелательных загрязнений. Адсорбция также используется в качестве предварительной обработки для извлечения органического материала и снижения нагрузки на конечную систему очистки отходящих газов.
Адсорбция – это метод разделения, при котором молекулы соединения, содержащегося в жидкости, удерживаются на твердой поверхности, которая предпочитает определенные соединения другим и таким образом удаляет эти соединения из жидкости. Преимущественно этот метод используется для удаления газообразных соединений, таких, как ЛОС, из потока отходящих газов путем адсорбции на активированном угле.
При адсорбции без регенерации использованный адсорбент утилизируется.
Конструкция. Отходящие технологические газы преимущественно проходят через конденсаторы, где часть загрязняющих веществ конденсируется и повторно используются в технологическом процессе перед использованием адсорберов. Критерии проектирования адсорберов включают конечную желаемую концентрацию выбросов, а также требуемый размер и количество слоев.
Жидкость для регенерации выбирается в зависимости от конструкции: преимущественно это пар низкого или среднего давления, допускается использовать вакуумную регенерацию или регенерацию инертным газом.
Материал адсорбента. Активированный уголь (например, из древесного угля) является наиболее распространенным адсорбентом.
Другие материалы: цеолиты и полимеры, эффективны к определенным органическим частицам. Адсорбирующий материал периодически регенерируется с помощью пара, для удаления загрязняющих веществ. В результате конденсации пара образуется водный сток (после отделения нерастворимых соединений).
Управление адсорбцией. Функция включает в себя все действия, предпринимаемые оператором для оптимизации производительности адсорбции (мониторинг динамики производительности адсорбции для оптимизации времени работы и регенерации; процедуры, включающие меры на случай превышения порогового уровня выбросов (такие, как переналадка или остановка установки)).
Значение подбирается в целях предотвращения проникновение загрязняющих веществ; необходимо обеспечить наличие достаточного количества свежего адсорбента (на месте) для предотвращения незапланированного преждевременного исчерпания адсорбционной способности.
Охлаждение адсорбера после регенерации. По окончании регенерации пара слой адсорбера остается одновременно горячим и влажным. В целях снижения пиковых выбросов в начале процесса адсорбции, слой адсорбера можно охлаждать с помощью воздуха, рециркулируемого из выпускного отверстия, но для этого требуется дополнительная электроэнергия (этот способ указан выше).
Достигнутые экологические выгоды
Система сбора отходящих газов позволяет устранить незначительные источники выбросов отходящих газов, а также предоставляет возможность применения эффективных методов рекуперации или сокращения выбросов, которые были бы недоступны, если бы применялись к каждому отдельному потоку.
Конденсация позволяет извлекать сырье и продукты. Это, в свою очередь, уменьшит требуемые размеры и производительность оборудования для последующей очистки отходящих газов.

4. Конденсация - бұл тікелей салқындату (яғни, газ бен салқындатушы сұйықтықтың контактісі) немесе жанама салқындату (яғни, жылу алмастырғыш арқылы салқындату) арқылы шығарылатын газдар ағынынан органикалық буларды кетіретін әдіс. Салқындатқыш сұйықтық қол жеткізілуі тиіс температураға байланысты таңдалады.
5. Адсорбция - төмен концентрациямен және көптеген ҰОҚ, иістермен немесе басқа әлеуетті зиянды шығарындылармен күресудің әмбебап әдісі. Бұл әдісті технологиялық ауаны алдын-ала өңдеу үшін (мысалы, кептіру үшін) немесе қажетсіз аздаған мөлшердегі ластағыш заттарды кетіру үшін аралық технологиялық ағындарды өңдеу үшін де қолдануға болады. Адсорбция сонымен қатар органикалық материалды алу және шығарылатын газдарды тазартудың соңғы жүйесіне жүктемені азайту үшін алдын ала өңдеу ретінде қолданылады.
Адсорбция – сұйықтықтың құрамындағы қосылыс молекулалары басқа қосылыстарға қарағанда белгілі бір қосылыс қолданылатын қатты беткейде ұсталатын және осылайша осы қосылыстар сұйықтықтан кетірілетін бөліп алу әдісі. Әдетте, ол шығарылатын газ ағынынан ҰОҚ сияқты газ тәрізді қосылыстарды белсендірілген көмірмен адсорбциялау арқылы кетіру үшін пайдаланылады.
Беткей қаншалықты сіңіре алса, соншалықты мөлшерде сіңіріп алатын регенеративті адсорбция кезінде адсорбциялаушы материал адсорбентті регенерациялау циклі шеңберінде десорбцияланады. Десорбциялау кезінде адсорбциялаушы материалдағы ластағыш зат әдетте жоғары концентрацияда болады, мұның өзі олардың тиімдірек бөліп алынатынын немесе кәдеге жаратылатынын білдіреді.
Регенерацияламай адсорбциялау кезінде пайдаланылған адсорбент кәдеге жаратылады.
Құрылысы. Шығарылатын технологиялық газдар әдетте конденсаторлар арқылы өтеді, онда ластағыш заттардың бір бөлігі конденсацияланады және адсорберлерді қолданар алдында технологиялық процесте қайта пайдаланылады. Адсорберді жобалау өлшемшарттарына шығарындылардың соңғы қажетті концентрациясы, сондай-ақ қабаттардың талап етілетін мөлшері мен саны кіреді.
Регенерациялауға арналған сұйықтық құрылысына байланысты таңдалады: ол әдетте төмен немесе орташа қысымды бу болып табылады, дегенмен вакуумдық регенерацияны немесе инертті газ регенерациясын да қолдануға болады.
Адсорбент материалы. Белсендірілген көмір (мысалы, ағаш көмір) ең көп таралған адсорбент болып табылады.
Цеолиттер мен полимерлер сияқты басқа материалдар тиімді және белгілі бір органикалық бөлшектерге жоғары селективтілікпен өндірілуі мүмкін. Адсорбциялаушы материал, қағида бойынша, ластағыш заттарды кетіру үшін бу арқылы мезгіл-мезгіл регенерацияланады. Будың конденсациясы нәтижесінде (ерімейтін қосылыстар бөлінгеннен кейін) су ағыны пайда болады
Адсорбцияны басқару. Бұл функцияға оператордың адсорбция өндірімділігін оңтайландыру үшін жүргізетін барлық іс-әрекеттері жатады. Оларға жұмыс уақыты мен регенерацияны оңтайландыру үшін адсорбция өнімділігінің динамикасын бақылау кіреді; шығарындылардың шекті деңгейінен асып кеткен жағдайда қажетті шараларды (мысалы, қондырғыны қайта жөндеу немесе тоқтату) қамтитын процедуралар.
Мәндері ластағыш заттардың өтіп кетуін болдырмайтындай етіп іріктеледі; адсорбенттің адсорбциялау қабілеті уақытынан бұрын таусылып қалуын болдырмау үшін (өз орнында) жеткілікті мөлшерде жаңа адсорбенттің болуын қамтамасыз ету қажет.
Адсорберді регенерациялаған соң салқындату: Буды регенерациялау аяқталған соң адсорбер ыстық әрі дымқыл болып тұрады. Егер оны салқындатпай қайтадан іске қосса, шығарылатын газдар бастапқыда белсендірілген көмірдің ыстық дымқыл қабатымен жанасатын еді және азғана уақыт ішінде ҰОҚ оңтайлы деңгейде адсорбцияланбайтын еді. Мұның өзі адсорбциялау кезеңінің бастапқы бірнеше минуты ішінде ҰОҚ құрамының жоғары болуына әкелетін еді, адсорбциялау кезеңі әдетте бірнеше сағатқа созылады. Адсорбция процесінің бас кезінде шыңдық шығарындыларды азайту үшін адсорбер қабатын шығару ойығынан рециркуляцияланатын ауаның көмегімен салқындатуға болады, бірақ ол үшін қосымша электр энергиясы қажет (бұл тәсіл жоғарыда көрсетілген).
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Қалдық газдарды жинау жүйесі қалдық газдар шығарындыларының шамалы көздерін жоюға мүмкіндік береді, сондай-ақ, егер әрбір жеке ағынға қолданылса, қол жетімді болмайтын тиімді рекуперациялау немесе шығарындыларды азайту әдістерін қолдануға мүмкіндік береді.
Конденсациялау шикізат пен өнімдерді алуға мүмкіндік береді. Бұл өз кезегінде шығарылатын газдарды кейіннен тазарту үшін жабдықтың қажетті мөлшері мен өнімділігін төмендетеді.

Один из примеров применения метода конденсации на химическом предприятии – компания BASF (Германия). С 1990 года удалось снизить общие выбросы парниковых газов от деятельности BASF на 57,8 % и сократить удельные выбросы (на тонну реализуемой продукции) на 74,5 %.
Конкретные технологии и методы очистки зависят от характеристик производства, состава отходящих газов и от требований к экологической безопасности и соблюдению нормативов.
Преимущество использования метода адсорбции заключается в снижении содержания органических веществ при окончательной очистке отходящих газов, выбросов в атмосферу, потребления сырья (при повторном использовании).
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Эффективность системы сбора отходящих газов зависит от конкретных факторов, расположение установки или пространственное расположение источников выбросов.
Специальная система сбора неорганизованных выбросов обеспечивает утилизацию сырья (или энергии) вблизи источника.
Кросс-медиа эффекты
Сокращение неорганизованных выбросов также может привести к повышению безопасности процесса.
При конденсации косвенное охлаждение предпочтительнее, поскольку прямое охлаждение приводит к дополнительной стадии сепарации и сбросу сточных вод. Холодильные установки потребляют большое количество материалов и энергии. Существует вероятность неорганизованного выделения газообразного хладагента.
При использования метода адсорбции адсорбент не регенерируется, подлежит утилизации в виде отходов. Для регенерации адсорбента требуется энергия, преимущественно в виде пара.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Система сбора отходящих газов. Для этого метода требуется инфраструктура на объекте (системы трубопроводов, вентиляторы). Применимость может быть ограничена соображениями, касающимися работоспособности (доступа к оборудованию) или по соображениям безопасности или накопление выбросов из разных источников приводит к концентрации выше нижнего предела взрывоопасности в помещении.
Специальная система сбора неорганизованных выбросов общеприменима. Особенно в тех случаях, когда в составе выбросов присутствуют опасные, токсичные соединения либо когда системы с замкнутым контуром проще и дешевле, чем конечная очистка выбросов.
Конденсация – это компактная и надежная технология с высокой эффективностью удаления и возможностью рекуперации ЛОС для повторного использования. Простые системы водяного охлаждения легко модернизируются. Более сложные системы на основе хладагента могут быть установлены на полозьях для модернизации или на новой установке. Криогенная конденсация не подходит для потоков влажного газа по причине образования льда. Применимость ограничивается наличием охлаждающей жидкости. Применимость также зависит от уровня интеграции и оптимизации системы охлаждения на объекте (например, с использованием анализа сжатий).
Адсорбция широко используется в секторе утилизации отходов с низким содержанием загрязняющих веществ. Метод применим к потокам отходов с низкой концентрацией загрязняющих веществ. Более высокие концентрации приведут к более частой регенерации адсорбента, и, вероятно, будут применяться другие подходящие методы. Часто его можно устанавливать локально для отдельных источников выбросов. Гранулированный активированный уголь не приспособлен для работы с потоками влажных газов и не подходит для некоторых соединений, например, кетонов и метана.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Стоимость системы сбора отходящих газов будет зависеть от конкретной площадки.
Адсорбция является относительно недорогостоящей по сравнению с некоторыми другими методами, например, термическим окислением. Существует также потенциальная выгода от утилизации продукта.
Движущая сила внедрения
Соблюдение требований экологического законодательства, экономия сырья, сокращение выбросов ЛОС.

Химиялық кәсіпорында конденсация әдісін қолданудың бір мысалы - BASF компаниясы (Германия). 1990 жылдан бастап BASF компаниясының жүргізетін қызметінен шығарылатын парниктік газдардың жалпы шығарындыларын 57,8 %-ға төмендетуге және меншікті шығарындыларды (сатылатын өнімнің бір тоннасына) 74,5 %-ға қысқартуға қол жеткізілді.
Тазарту әдісінің нақты технологиялары мен әдістері өндіріс сипаттамаларына, шығарылатын газдардың құрамына, сондай-ақ экологиялық қауіпсіздік пен нормативтерге қойылатын талаптарға байланысты болады.
Адсорбциялау әдісін қолданудың артықшылығы – шығарылатын газдарды түпкілікті тазарту кезінде органикалық заттардың мөлшерін азайтуды, атмосфераға шығарындыларды азайтуды, шикізатты тұтынуды азайтуды (қайта пайдалану кезінде) білдіреді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Шығарылатын газдарды жинау жүйесінің тиімділігі қондырғының орналасуы немесе шығарындылар көздерінің кеңістікте орналасуы сияқты нақты факторларға байланысты.
Ұйымдастырылмаған шығарындыларды жинаудың арнайы жүйесі шикізатты (немесе энергияны) көзге жақын жерде кәдеге жаратуды қамтамасыз ете алады.
Кросс-медиа нәтижелері
Ұйымдастырылмаған шығарындыларды азайту процестің қауіпсіздігін арттыруға әкелуі мүмкін.
Конденсациялау кезінде жанама салқындатуға артықшылық беріледі, өйткені тікелей салқындату кезінде қосымша сепарациялау жүргізу және сарқынды суларды ағызуға тура келеді. Егер суды қайта өңдемесе, салқындатқыш су жүйелерінде едәуір мөлшерде су тұтынылуы мүмкін. Тоңазытқыш қондырғылары көптеген материалдар мен энергияны тұтынады. Сонымен қатар, салқындатқыш газ тәрізді салқындатқыш агент ұйымдастырылмаған шығарындыларды шығаруы мүмкін.
Адсорбциялау әдісін қолданған жағдайда адсорбент регенерацияланбайды, оны қалдық ретінде кәдеге асыру керек. Адсорбентті регенерациялау үшін әдетте бу түрінде энергия қажет болады.
Қолданылуына қатысты техникалық пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Шығарылатын газдарды жинау жүйесі. Бұл әдіс үшін объектіде инфрақұрылым (құбырлар, желдеткіштер жүйесі) болуы керек. Бұл жүйелерді жобалау кезеңінде енгізу оңай, сондықтан олар жаңа қондырғыларға қолданылады. Қолданылу мүмкіндігі жұмысқа жарамдылығына (жабдыққа қол жетімділікке) немесе қауіпсіздікке қатысты мәселелермен, мысалы, егер әртүрлі көздерден шығарындылардың жиналуы үй ішіндегі жарылыс қаупінің төменгі шегінен жоғары шекте шоғырлануына әкелетін жағдайлармен шектелуі мүмкін. Қолданыстағы нысандарда қолдану мүмкіндігі әртүрлі шектеулермен шектелуі мүмкін, бірақ үздіксіз жетілдіру процесінің бөлігі ретінде уақыт өте келе осы әдістерді енгізуге күш салу керек.
Ұйымдастырылмаған шығарындыларды жинаудың арнайы жүйесі жалпы қолданылады. Әсіресе, шығарындылар құрамында қауіпті, улы қосылыстар болған немесе тұйық тізбекті жүйелер шығарындыларды түпкілікті тазартуға қарағанда жеңіл және арзан болған жағдайларда.
Конденсация – ҰОҚ-ны қайта пайдалану үшін кетіру тиімділігі жоғары және рекуперациялау мүмкіндігі бар ықшамды әрі сенімді технология. Қарапайым сумен салқындату жүйелері оңай жаңартылады. Салқындатқыш агент негізіндегі неғұрлым күрделі жүйелерді жаңарту үшін сүйретпе табанға немесе жаңа қондырғыға орнатуға болады. Криогенді конденсация мұз пайда болатынына байланысты ылғалды газ ағындары үшін қолайлы емес. Қолданылу мүмкіндігі салқындатқыш сұйықтықтың болуымен шектелуі мүмкін. Қолданылу мүмкіндігі сонымен қатар объектідегі салқындату жүйесінің интеграция деңгейіне және оңтайландырылуына байланысты болуы мүмкін (мысалы, қысу талдауын қолдану).
Адсорбция құрамында ластағыш заттар аз болатын қалдықтарды кәдеге жарату секторында кеңінен қолданылады. Бұл әдіс әдетте ластағыш заттардың концентрациясы төмен қалдық ағындарына қолданылады. Жоғары концентрациялары адсорбенттің жиі регенерациясына әкеледі және басқа қолайлы әдістер қолданылуы мүмкін. Көбінесе оны жеке шығарындылар көздері үшін жергілікті түрде орнатуға болады. Түйіршікті белсендірілген көмір дымқыл газ ағындарымен жұмыс істеуге бейімделмеген және кетондар мен метан сияқты кейбір қосылыстарға жарамайды.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Шығарылатын газдарды жинау жүйесінің құны белгілі бір алаңға байланысты болады. Жаңа зауыттарда шығындар төмен болады.
Ең қарапайым нұсқада конденсация әдетте арзан әдіс болып табылады. Өнімді рекуперациялаудың әлеуетті пайдасы болады.
Адсорбция термиялық тотығу сияқты кейбір басқа әдістермен салыстырғанда салыстырмалы түрде қымбат. Сондай-ақ өнімді кәдеге жаратудың әлеуетті пайдасы болады.
Іске асырудың қозғаушы күші
Экологиялық заңнаманың талаптарын сақтау, шикізатты үнемдеу, ҰОҚ шығарындыларын азайту.

5.1.3. Техники, направленные на предотвращение, сокращение образования и очистку сточных вод
5.1.3.1. Соблюдение требований, установленных для сброса сточных вод в централизованные системы водоотведения (для организаций, передающих сточные воды на очистку с использованием централизованных систем водоотведения)
Описание
Соблюдение требований по качественным и количественным характеристикам передаваемых сточных вод.
Техническое описание
Требования к качественным и количественным характеристикам передаваемых сточных вод определяются национальным законодательством. Определенные условия включены в рамках возникновения гражданско-правовых взаимоотношений между собственниками систем водоснабжения и водоотведения.
В системы водоотведения приему не подлежат сточные воды, содержащие вещества (материалы), которые приводят к следующим негативным последствиям, угрожающим работоспособности систем водоотведения:
1) повреждение объектов систем водоотведения и нарушение режима их работы в силу следующих причин:
разрушающее коррозионное, абразивное или механическое воздействие на канализационные сети, иные сооружения и оборудование;
образование в канализационных сетях и на очистных сооружениях пожароопасных, взрывоопасных и токсичных газопаровоздушных смесей;
нарушение процессов биологической очистки сточных вод на очистных сооружениях системы водоотведения, в том числе по причине содержания в сточных водах стойких, токсичных, биоаккумулирующих веществ, не поддающихся очистке;
2) нарушение надежности и бесперебойности работы системы водоотведения, в том числе по причине уменьшения рабочего сечения сетей и возникновения препятствий для тока воды;
3) создание условий для причинения вреда здоровью персонала, обслуживающего системы водоотведения;
4) невозможность утилизации осадков сточных вод с применением методов, безопасных для окружающей среды.
Возможность совместного отведения и очистки хозяйственно-бытовых и производственных сточных вод определяется составом последних, с учетом существующей технологии очистных сооружений.
Производственные сточные воды потребителя (субпотребителя), не удовлетворяющие определенным требованиям, подлежат предварительной очистке на локальных очистных сооружениях до достижения допустимых концентраций вредных веществ.
Достигнутые экологические выгоды
Достижение необходимых показателей в передаваемых сточных водах. Предоставляется возможность применения методов извлечения сырья и продуктов из сточных вод.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Эффективность организационных методов предупреждения зависит от конкретных факторов. При наличии факта превышения концентраций загрязняющих веществ, либо выявления загрязняющих веществ, не допустимых к наличию в составе сточных вод, потребитель прекращает сброс производственных сточных вод в систему водоотведения до устранения соответствующих случаев.
Кросс-медиа эффекты
Отсутствуют.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Методы своевременного мониторинга и контроля, внедрение локальных очистных сооружений общеприменимы.
Реализация установленных для сброса сточных вод в централизованные системы водоотведения (для организаций, передающих сточные воды на очистку с использованием централизованных систем водоотведения) осуществлена на предприятиях Российской Федерации по производству пропилена "Нижнекамскнефтехим", "СИБУР Холдинг", "Казаньоргсинтез", "Салаватнефтеоргсинтез".
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Стоимость внедрения локальных очистных сооружений зависит от многих факторов, включая конкретный тип производства, масштаб операций, наличие подходящей инфраструктуры.
Движущая сила внедрения
Требования национального законодательства.

5.1.3. Сарқынды сулардың жиналуын болдырмауға, азайтуға және тазартуға бағытталған техникалар
5.1.3.1. Орталықтандырылған су бұру жүйелеріне сарқынды суларды ағызу үшін (орталықтандырылған су бұру жүйелерін пайдалана отырып, сарқынды суларды тазартуға беретін ұйымдар үшін) белгіленген талаптарды сақтау
Сипаттама
Берілетін сарқынды сулардың сапалық және сандық сипаттамалары бойынша талаптарды сақтау.
Техникалық сипаттама
Берілетін сарқынды сулардың сапалық және сандық сипаттамаларына қойылатын талаптар ұлттық заңнамада айқындалады. Белгілі бір шарттар сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің меншік иелері арасындағы азаматтық-құқықтық қатынастардың туындауы шеңберінде де енгізілуі мүмкін.
Мәселен, су бұру жүйелеріне құрамында су бұру жүйелерінің жұмысқа жарамдылығына қауіп төндіретін мынадай жағымсыз салдарға әкеп соғатын заттар (материалдар) бар сарқынды сулар қабылданбайды:
1) су бұру жүйелері объектілерінің бүлінуі және мынадай себептерге байланысты олардың жұмыс режимінің бұзылуы:
кәріз желілеріне, өзге де құрылыстарға және жабдықтарға қиратушы коррозиялық, абразивтік немесе механикалық әсер ету;
кәріз желілерінде және тазарту құрылыстарында өрт қауіпті, жарылыс қауіпті және улы газ-бу-ауа қоспаларының түзілуі;
су бұру жүйесінің тазарту құрылыстарында, оның ішінде сарқынды сулардың құрамында тазартуға келмейтін тұрақты, улы, биоаккумуляциялық заттардың болуына байланысты сарқынды суларды биологиялық тазарту процестерінің бұзылуы;
2) су бұру жүйесінің дұрыстығы мен үздіксіз жұмысының бұзылуы, оның ішінде желілердің жұмыс қимасының төмендеуі және су ағыны үшін кедергілердің туындауы себебінен бұзылуы;
3) су бұру жүйелеріне қызмет көрсететін персоналдың денсаулығына зиян келтіретін жағдайлардың қалыптасуы;
4) сарқынды сулардың шөгінділерін қоршаған орта үшін қауіпсіз әдістерді қолдана отырып кәдеге жаратудың мүмкін болмауы.
Шаруашылық-тұрмыстық және өндірістік сарқынды суларды бірлесіп бұру және тазарту мүмкіндігі тазарту құрылыстарының қолданыстағы технологиясын ескере отырып, сарқынды сулардың құрамымен анықталады.
Белгілі бір талаптарды қанағаттандырмайтын тұтынушының (қосалқы тұтынушының) өндірістік сарқынды сулары зиянды заттардың рұқсат етілген концентрациясына жеткенге дейін жергілікті тазарту құрылыстарында алдын ала тазартылуы тиіс.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұйымдарға берілетін сарқынды суларда қажетті көрсеткіштерге қол жеткізу. Сарқынды сулардан шикізат пен өнімдерді алу әдістерін қолдану мүмкін болады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Ұйымдастырушылық ескерту әдістерінің тиімділігі нақты факторларға байланысты. Ластағыш заттардың концентрациясынан асып кету фактісі немесе құрамында сарқынды сулардың құрамында болуына жол берілмейтін ластағыш заттар анықталған жағдайда тұтынушы тиісті жағдайлар жойылғанға дейін өндірістік сарқынды суларды су бұру жүйесіне ағызуды тоқтатады.
Кросс-медиа нәтжелері
Жоқ.
Қолданылуына қатысты техникалық пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Уақтылы мониторинг және бақылау әдістері, жергілікті тазарту құрылыстарын енгізу жалпыға бірдей қолданылады.
Ресейдің "Нижнекамскнефтехим" (НКНХ), "СИБУР Холдинг", "Казаньоргсинтез", "Салаватнефтеоргсинтез" (СНОС) деп аталатын пропилен өндірісі бойынша кәсіпорындары осы әдісті жүзеге асырды.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Жергілікті тазарту қондырғыларын енгізу құны көптеген факторларға, соның ішінде өндірістің нақты түріне, операциялардың ауқымына, қолайлы инфрақұрылымның болуына байланысты.
Іске асырудың қозғаушы күші
Ұлттық заңнама талаптары.

5.1.3.2. Обеспечение надлежащей очистки сточных вод на собственных очистных сооружениях
Описание
При необходимости доведения качества сточных вод до необходимых параметров могут использоваться локальные очистные сооружения.
Техническое описание
В целом, установки для очистки сточных вод наиболее эффективно работают при постоянных условиях определенных параметров, особенно рН, гидравлической нагрузки (или расхода) и нагрузки/концентрации загрязняющих веществ.
С целью защитить производство от краткосрочных (например, ежедневных) и долгосрочных (например, еженедельных) колебаний, устанавливаются средства выравнивания (децентрализованные на различных производственных площадках либо централизованные на конечной станции очистки сточных вод или вблизи нее).
Объемы буферизации и удержания позволяют операторам проверять совместимость поступающих сточных вод с последующей очисткой. Балансировка расхода и нагрузки/концентрации и относится к выравниванию, буферизации или гомогенизации.
Выравнивание может быть (частично) достигнуто с помощью других техник управления (например, планирования производственной деятельности).
Используются и иные методы для очистки сточных вод от метанола рассматривается метод дистилляции/ректификации (отделение сточных вод от загрязняющих веществ путем перевода их в паровую фазу. Затем обогащенная паровая фаза конденсируется.).
Дистилляция и ректификация осуществляются в колоннах, оснащенных пластинами или упаковочным материалом и расположенных ниже по потоку конденсаторных устройств. Нагрев часто осуществляется путем прямого впрыска пара, чтобы избежать локального перегрева.
Для хранения дистиллята и остатков должны быть предусмотрены складские помещения, оснащенные необходимыми средствами безопасности.
Достигнутые экологические выгоды
Техника позволяет обеспечить необходимое (требуемое) качество воды при дальнейшей передаче на очистные сооружения.
Результат буферизации и выравнивания включает выравнивание нагрузок (органическая нагрузка, концентрация соли, особенно если концентрация соли составляет около 10 г/л или более, азотная нагрузка, для оптимальной денитрификации), выравнивание расхода сточных вод и др.
Вентиляционные отверстия для дистилляции приводят к выбросам ЛОС.
Достигнутые экологические преимущества, связанные с дистилляцией/ректификацией, приведены в таблице 5.1.
Таблица 5.1. Эффективность борьбы с загрязнением и уровни выбросов, связанные с дистилляцией/ректификацией
№ п/п Параметр
Эффективность борьбы с выбросами (%) Уровень выбросов (мг/л)
Комментарии
1
Фенолы
96

5.1.3.2. Жеке тазарту құрылғыларында сарқынды сулардың тиісті деңгейде тазартылуын қамтамасыз ету
Сипаттама
Сарқынды сулардың сапасын қажетті параметрлерге жеткізу қажет болған жағдайда жергілікті тазарту құрылыстары пайдаланылуы мүмкін.
Техникалық сипаттама
Жалпы, сарқынды суларды тазарту қондырғылары белгілі бір параметрлердің, әсіресе РН, гидравликалық жүктеме (немесе шығын) және ластағыш заттардың жүктемесінің/концентрациясының тұрақты жағдайында тиімді жұмыс істейді.
Өндірісті қысқа мерзімді (мысалы, күнделікті) және ұзақ мерзімді (мысалы, апта сайынғы) ауытқулардан қорғау үшін теңестіру құралдары орнатылады (әртүрлі өндіріс орындарында орталықтандырылмаған немесе сарқынды суларды тазартудың соңғы станциясында немесе оған жақын жерде орталықтандырылған).
Бұдан басқа, жұмыстағы іркілістер нәтижесінде туындайтын су бұру жүйесіне әдеттен тыс құйылатын сулар қосымша орталықтандырылған сақтау сыйымдылықтарымен бақыланады. Мұндай ерекше оқиғаларды уақтылы анықтау қажет. Буферлеу және ұстау көлемі сонымен қатар операторларға сарқынды суларды кейіннен тазарта отырып, олардың үйлесімділігін тексеруге мүмкіндік береді. Су шығыны мен жүктемесін/концентрациясын теңестіру теңестіруге, буферлеуге немесе гомогенизацияға да қатысты.
Теңестіруге (ішінара) басқарудың басқа әдістері (мысалы, өндірістік қызметті жоспарлау) арқылы қол жеткізуге болады.
Басқа әдістер де қолданылады, мысалы, сарқынды суларды метанолдан тазарту үшін дистилляция/ректификация әдісі қарастырылады (бу фазасына ауыстыру арқылы сарқынды сулардан ластағыш заттардан бөліп алу. Содан кейін байытылған бу фазасы конденсацияланады).
Дистилляция және ректификация пластиналармен немесе орау материалымен жабдықталған және ағыннан төмен орналасқан конденсатор құрылғысымен жабдықталған колонналарда жүзеге асырылады. Қыздыру көбінесе жергілікті қызып кетуді болдырмау үшін тікелей бу айдау арқылы жүзеге асырылады.
Дистиллят пен қалдықтарды сақтау үшін қажетті қауіпсіздік құралдарымен жарақтандырылған қойма үй-жайлары қарастырылуы тиіс.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Бұл техника одан әрі тазарту құрылыстарына беру кезінде судың қажетті (талап етілетін) сапасын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Буферлеу және теңестіру нәтижесі жүктемені теңестіруді (органикалық жүктеме, тұз концентрациясы, әсіресе тұз концентрациясы шамамен 10 г/л немесе одан көп болса, оңтайлы денитрификация үшін азот жүктемесі), сарқынды суларды теңестіруді және т. б. қамтуы мүмкін.
Дистилляцияға арналған саңылаулардан ҰОҚ шығарындылары шығарылуы мүмкін.
Дистилляцияға/ректификацияға байланысты қол жеткізілген экологиялық артықшылықтар 5.1-кестеде келтірілген.
5.1-кесте. Ластанулармен күрес жүргізу тиімділігі және дистилляцияға/ректификацияға байланысты шығарындылар деңгейі
Р/с
Параметр
Шығарындылармен күрес жүргізу тиімділігі (%)
Шығарындылар деңгейі (мг/л)
Түсіндірмелер
1
2
3
4
5
1
Фенолдар
96

2 000
Сырье 50 г/л
2
Метанол
97,5
2 000
Сырье 80 г/л
3
Эпихлоргидрин
90
700
Сырье 7 г/л
4
Анилин
97,5
100 %
Сырье 4 г/л
5
Хлорбензол
90
10
Сырье 100 мг/л
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Балансировка расхода и нагрузки используется в качестве меры контроля при необычных случаях поступления воды в систему водоотведения и емкость уравнительного бака определяется не только колебаниями, как упоминалось выше, но и степенью потенциальной опасности.
Расход, нагрузка/концентрация загрязняющих веществ могут заметно колебаться по влиянию факторов: условия технологического процесса, сбои в работе, время технического обслуживания, осадки.
Уравнительный бак может быть установлен либо в линию, или в качестве бокового потока, в который поток может быть перенаправлен в периоды пиковых нагрузок или при сбоев в производстве и может стекать с контролируемой скоростью, когда он замедлится. Для технологических вод, которые могут попадать в окружающую среду, преимущественно используются резервуары.
Буферные мощности широко используются на предприятяих Германии.
При использовании метода дистилляции/ректификации необходимо регулярное техническое обслуживание для предотвращения потерь растворителя в окружающую среду.
Кросс-медиа эффекты
Дистилляция подразумевает потребление энергии. Буферные мощности предполагают наличие свобоного пространства.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
В основном это применимо в тех случаях, когда объем производства нерегулярен, когда отрасли регулируются конкретными производствами (например, определенной химической продукции).
Дистилляция или ректификация сточных вод имеют ограниченное применение, в качестве комплексной технологической меры для извлечения исходного материала и/или продукта из маточных растворов. В качестве операции по очистке сточных вод применяются для предварительной обработки по удалению основного содержания загрязняющих веществ из потока сточных вод с целью их рекуперации и последующего сброса сточных вод для дальнейшей очистки.
Преимуществами дистилляции или ректификации относится предполагаемое восстановление материала, которое позволяет удалять токсичные органические соединения. К недостаткам относится образование остатков, которые подлежат утилизации, дополнительное энергопотребление.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Стоимость буферизации определяется размером резервуара, размещением и используемыми материалами. Следует учитывать стоимость бетонного резервуара в размере 100 евро/м3, без учета аксессуаров и размещения. Буферные емкости, изготовленные из других материалов, преимущественно стоят дороже, например, закрытый буферный резервуар из полиэстера объемом 100 м3 с мешалкой составляет около 25,2 млн. тенге (≈50 000 евро).
Движущая сила внедрения
Соблюдение законодательных требований по ограничению загрязнения принимающих вод, извлечение материалов (например, растворителей) из потоков сточных вод.

2 000
шикізат 50 г/л
2
Метанол
97,5
2 000
шикізат 80 г/л
3
Эпихлоргидрин
90
700
шикізат 7 г/л
4
Анилин
97,5
100 %
шикізат 4 г/л
5
Хлорбензол
90
10
шикізат 100 мг/л
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Су шығыны мен жүктемесін теңестіру су ағызу жүйесіне судың әдеттен тыс құйылу жағдайларын бақылау шарасы ретінде де қолданылады, сондықтан теңестіру багының сыйымдылығы жоғарыда айтылғандай тербелістермен ғана емес, сонымен қатар ықтимал қауіптілік дәрежесімен де анықталады.
Ластағыш заттардың шығыны, жүктемесі/концентрациясы технологиялық процестің жағдайы, жұмыстың тоқтап тұруы, техникалық қызмет көрсету уақыты, жауын-шашын сияқты факторларға байланысты айтарлықтай өзгеруі мүмкін.
Теңестіру багын не желіге, не шыңдық жүктеме кезеңінде немесе өндірістегі бұзылулар кезінде су ағыны бағытталатын және ағын баяулаған кезде бақыланатын жылдамдықпен ағызылатын бүйірлік ағын ретінде орнатуға болады. Қоршаған ортаға ағызылуы мүмкін технологиялық сулар үшін әдетте резервуарлар қолданылады.
Буферлік қуаттылықтар Германия кәсіпорындарында кеңінен қолданылады.
Дистилляция/ректификация әдісін қолданған кезде еріткіштің қоршаған ортада жойылуын болдырмау үшін үнемі техникалық қызмет көрсету қажет.
Кросс-медиа нәтижелері
Дистилляция энергияны тұтынуды білдіреді. Буферлік қуаттылықтарды орналастыру үшін бос кеңістік қажет болады.
Қолданылуына қатысты техникалық пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Бұл негізінен өндіріс көлемі тұрақты емес жағдайларда, мысалы, салалар белгілі бір өндірістермен (мысалы, белгілі бір химиялық өнімдермен) реттелетін жағдайларда қолданылады.
Сарқынды суларды дистилляциялау немесе ректификациялау шектеулі түрде қолданылады, мысалы, негізгі ерітіндіден бастапқы материалды және/немесе өнімді бөліп алу үшін кешенді технологиялық шара ретінде қолданылады. Сарқынды суларды тазарту операциясы ретінде ол рекуперациялау және сарқынды суларды одан әрі тазарту үшін кейіннен ағызу мақсатында сарқынды сулардың ағынының құрамынан ластағыш заттарды алып тастау үшін алдын ала өңдеу ретінде қолданылады.
Дистилляция немесе ректификация артықшылықтарына материалды қалпына келтіру жатады, ол уытты органикалық қосылыстарды кетіруге мүмкіндік береді. Кемшіліктерге кәдеге жаратылатын қалдықтардың пайда болуы, қосымша энергия тұтыну жатады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Буферлеу құны, ең алдымен, резервуардың көлемімен, орналасуымен және қолданылатын материалдармен анықталады. Жалпы, аксессуарлары мен орналасатын орнын есептемегенде, құны 100 евро/м3 мөлшеріндегі бетонды резервуарды қарастырған жөн. Басқа материалдардан жасалған буферлік ыдыстар әдетте қымбатырақ болады, мысалы, полиэстерден жасалған, араластырғышы бар, көлемі 100 м3 жабық буферлік резервуар 50 000 евро тұрады.
Іске асырудың қозғаушы күші
Қабылдаушы сулардың ластануын шектеу жөніндегі заңнамалық талаптарды сақтау, сарқынды сулардың ағындарынан материалдарды (мысалы, еріткіштерді) бөліп алу.

5.1.3.3 Применение механических, обратноосмотических методов, озонаторов, адсорбционных фильтров при очистке сточных вод
Описание
Техники разделения в основном используются в сочетании с другими операциями, в качестве первого или в качестве заключительного этапа осветления.
Сточные воды, не содержащие твердых частиц, разделяются на биоразлагаемую и небиоразлагаемую части, или загрязняющие вещества, ответственные за небиоразлагаемость, или могут быть отделены перед дальнейшей обработкой. Биоразлагаемые соединения – это соединения, которые подвержены разложению посредством биологической активности. Примерами соединений, не поддающихся биологическому разложению, являются тяжелые металлы.
Техники очистки части сточных вод, не поддающихся биологическому разложению, основаны на физических и/или химических операциях (осаждение/седиментация/фильтрация, кристаллизация, химические реакции, мембранная фильтрация (нанофильтрация и обратный осмос), адсорбция, ионный обмен и некоторые другие).
После надлежащей очистки поток сточных вод может быть отведен в принимающую систему водоотведения.
Техническое описание
Следующие вещества/группы веществ актуальны на практике в качестве примеров недостаточного удаления на химических объектах:
хелатирующие агенты;
циклические эфиры, в частности, диоксаны;
олигомеры в потоках сточных вод при производстве полиакрилонитрила;
олигомеры в потоках сточных вод при производстве метилцеллюлозы;
диглайм;
промежуточные продукты при производстве оптических отбеливателей, например, динитросалициловая кислота;
побочные продукты и продукты производства оптических отбеливателей (например, производные триазина);
йодсодержащие рентгеноконтрастные вещества, такие, как диатризоевая кислота, иопамидол;
некоторые органические красители;
перфторированные соединения;
МТБЭ.
Фильтрация описывает отделение твердых частиц от сточных вод, проходящих через пористую среду. Применение механических, обратноосмотических методов, озонаторов, адсорбционных фильтров при очистке сточных вод редко используется в качестве самостоятельной обработки и преимущественно сочетается с осаждением твердых частиц или флотацией. Фильтры преимущественно требуют операции очистки, т.е. обратной промывки, с обратным потоком пресной воды и возвратом накопленного материала.
Преимущественно используемые типы фильтрующих систем включают:
фильтр с гранулированной средой или песчаный фильтр, который широко используется в качестве устройства для очистки сточных вод (среда песчаных фильтров необязательно должна быть буквально песком), в основном используется с низким содержанием твердых частиц;
гравитационный барабанный фильтр, используемый для очистки канализации и удаления флокул активного ила, его эффективность зависит от материала сита;
роторный вакуумный фильтр, хорошо подходящий для предварительной фильтрации, который используется для обезвоживания маслянистого осадка и деэмульгирования отстойников;
мембранный фильтр;
ленточный фильтр-пресс, который в основном используется для обезвоживания осадка, а также для операций разделения жидкости и твердого вещества;
фильтр-пресс, который преимущественно используется для обезвоживания осадка, а также для операций с жидкостью/твердым веществом, подходит для работы с высоким содержанием твердых веществ.
Микрофильтрация (МФ) и ультрафильтрация (УФ) – это мембранные процессы, которые удерживают определенные вещества, содержащиеся в сточных водах, на одной стороне мембраны. Жидкость, которая проникает через мембрану, называется пермеатом. Жидкость, которая остается, называется концентратом.
Достигнутые экологические выгоды
Адсорбционные фильтры улавливают и удаляют органические соединения, тяжелые металлы и ЛОС, снижая их концентрацию в выбросах в атмосферу и сточных водах.
Использование регенерируемых адсорбентов снижает потребление сырья и уменьшает объем отходов, что способствует более рациональному использованию ресурсов.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Техники очистки сточных вод используют вспомогательные средства для очистки, которые в большинстве случаев являются химическими веществами, или средства для очистки/оборудование, которые нуждаются в регенерации, что приводит к выделению химических веществ. Вспомогательные средства или технологические этапы могут привести, как правило, в зависимости от местных условий, к загрязнению окружающей среды, что необходимо учитывать при рассмотрении вопроса об использовании техники обработки.
Техники очистки сточных вод имеют одну общую черту: образование твердых частиц в процессе, что позволяет отделять загрязняющие вещества от водной среды, как избыток активного ила или отфильтрованный, или отстоявшийся осадок в результате операций фильтрации или отстаивания. В случае если осадок не подлежит вторичной переработке, осадок необходимо утилизировать или обработать на месте.

5.1.3.3      Сарқынды суларды тазалаған кезде механикалық, кері осмосты әдістерді, озонаторларды, адсорбциялық сүзгілерді қолдану
Сипаттама
Бөлу техникалары негізінен басқа операциялармен бірге суды бірінші немесе соңғы мөлдірлеу кезеңі ретінде қолданылады.
Құрамында қатты бөлшектер жоқ сарқынды сулар не биоыдырайтын және биоыдырамайтын бөліктерге бөлінуі мүмкін, не биоыдырамауға мүмкіндік беретін ластағыш заттар өңдеу алдында бөліп алынуы мүмкін. Биоыдырайтын қосылыстар – биологиялық белсенділік арқылы ыдырайтын қосылыстар. Биологиялық ыдырауға ұшырамайтын қосылыстарға мысал ретінде баяу балқитын ауыр металдарды келтіруге болады.
Биологиялық ыдырамайтын сарқынды сулардың бір бөлігін тазарту әдістері тұндыру/седиментация/сүзгілеу, кристалдау, химиялық реакциялар, мембранды сүзгілеу (наносүзгілеу және кері осмос), адсорбция, ионды алмасу және басқалары сияқты физикалық және/немесе химиялық операцияларға негізделген.
Тиісті дәрежеде тазартқан соң сарқынды суларды қабылдайтын дренаж жүйесіне жіберуге болады.
Техникалық сипаттама
Келесі заттар/заттар топтары химиялық объектілерде жеткіліксіз жоюдың мысалдары ретінде іс жүзінде өзекті болып табылады:
хелат түзуші агенттер;
циклдік эфирлер, атап айтқанда диоксандар;
полиакрилонитрил өндірісі кезіндегі сарқынды сулардың ағынындағы олигомерлер;
метилцеллюлоза өндірісі кезіндегі сарқынды сулардың ағынындағы олигомерлер;
диглайм;
оптикалық ағартқыштар өндірісіндегі аралық өнімдер, мысалы динитросалицилді қышқыл;
жанама өнімдер және оптикалық ағартқыштар өндірісіндегі өнімдер (мысалы, триазин туындылары);
диатризой қышқылы, иопамидол сияқты йодқұрамдас рентген контрасттық заттар;
кейбір органикалық бояғыштар;
басқа перфторланған қосылыстар;
МТБЭ.
Сүзгілеу сарқынды сулардағы қатты бөлшектерді кеуекті ортадан өткізіп сүзіп алуды білдіреді. Бұл техника өздігінен өңдеу ретінде сирек қолданылады және әдетте қатты бөлшектерді тұндырумен немесе флотациямен бірге үйлестіріледі. Сүзгілер әдетте тазалау операциясын, яғни таза сумен кері ағынмен жууды және жиналған материалды қайтаруды талап етеді.
Әдетте сүзгі жүйелерінің жиі қолданылатын түрлеріне мыналар жатады:
сарқынды суларды тазартуға арналған құрылғы ретінде кеңінен пайдаланылатын түйіршіктелген ортасы бар сүзгі немесе құмды сүзгі (құмды сүзгілер ортасы міндетті түрде кәдімгі құмнан болуы міндетті емес), негізінен құрамында қатты бөлшектері аз күйде қолданылады;
гравитациялық барабанды сүзгі, кәрізді тазарту және белсенді лай іртіктерін кетіру үшін қолданылады, оның тиімділігі елек материалына байланысты;
алдын ала сүзгілеу үшін өте қолайлы роторлық вакуумдық сүзгі, ол майлы тұнбаны сусыздандыру және тұндырғышты деэмульгаторлау үшін пайдаланылады;
мембраналық сүзгі;
таспалы сүзгі пресс, ол негізінен тұнбаны сусыздандыру үшін, сондай-ақ сұйықтық пен қатты заттарды бөлу операциялары үшін қолданылады;
сүзгі пресс, әдетте тұнбаны сусыздандыру үшін, сондай-ақ сұйық/қатты операциялар үшін қолданылады, құрамында қатты заттар көп сұйықтықпен жұмыс істеуге жарамды.
Микросүзгілеу (МС) және ультрасүзгілеу (УС) – сарқынды сулардағы кейбір заттарды мембрананың бір жағында ұстап тұратын мембраналық процестер. Мембрана арқылы өтетін сұйықтық пермеат деп аталады. Соңында қалатын сұйықтық концентрат деп аталады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Адсорбциялық сүзгілер органикалық қосылыстарды, ауыр металдарды және ҰОҚ тұтып, алып тастайды, олардың атмосфералық шығарындылар мен сарқынды сулардағы концентрациясын төмендетеді.
Регенерацияланатын адсорбенттерді пайдалану шикізатты тұтынуды азайтады және қалдықтарды азайтады, бұл ресурстарды ұтымды пайдалануға ықпал етеді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Сарқынды суларды тазартудың көптеген техникалары көп жағдайда химиялық заттар болып табылатын тазартқыш құралдарды пайдаланады немесе тазартқыштар/жабдықтар регенерациялауды қажет етеді, мұның өзі химиялық заттардың бөлінуіне әкелуі мүмкін. Бұл көмекші құралдар немесе технологиялық қадамдар, әдетте, жергілікті жағдайларға байланысты қоршаған ортаның ластануына әкелуі мүмкін, бұл өңдеу техникасын қолдануды қарастырған кезде ескерілуі керек.
Сарқынды суларды тазартатын техникалардың бәріне ортақ сипат: процесте қатты бөлшектердің жиналуы, мұның өзі белсенді лайдың артық массасы немесе сүзгіленген немесе тұндырылған тұнба сияқты ластағыш заттарды су ортасынан бөліп алуға мүмкіндік береді. Егер тұнба қайта өңделмейтін болса, оны кәдеге жарату немесе өз орнында өңдеу қажет.

Адсорбционные фильтры эффективно улавливают и удаляют различные химические загрязнители, включая хлорированные углеводороды и полиароматические углеводороды (ПАУ), с эффективностью до 90 – 95 %.
Очищенная с помощью адсорбционных фильтров вода может повторно использована в производственных процессах или безопасно сброшена в окружающую среду, соответствуя строгим нормативным требованиям.
Кросс-медиа эффекты
При мембранной обработке образуется остаток (концентрат), составляющий приблизительно 10 % от объема исходного сырья, в котором целевые вещества присутствуют в количествах, примерно в 10 раз превышающих их концентрацию в исходном сырье.
При органических взвешенных веществ увеличение концентрации может улучшить условия для последующих процессов окислительной деструкции. При неорганических взвешенных веществ стадия концентрирования может быть использована как часть процесса извлечения. В обоих случаях фильтрованная вода, полученная в результате мембранного процесса, потенциально может повторно использована в промышленном процессе, что позволяет сократить потребление и выброс воды.
Потребление энергии напрямую связано с требованиями к поперечному расходу и давлению. Преимущественно это связано с поддержанием минимальной скорости около 2 м/с по поверхности мембраны.
Источником шума является насосное оборудование, которое может быть закрыто.
Использование адсорбентов, которые могут быть регенерированы и повторно использованы, снижает потребление сырья и уменьшает объем отходов. Использование адсорбентов способствует более рациональному использованию ресурсов и уменьшению экологического следа компании.
Технические соображения, касающиеся применимости
Мембранная фильтрация (МФ и ультрафильтрация) применяется если требуется очистка сточных вод от твердых частиц для последующих установок. Обратный осмос или полное удаление опасных загрязняющих веществ, таких, как нерастворимые тяжелые металлы. Выбор между МФ и УФ зависит от размера частиц.
ExxonMobil Chemical (США) активно применяет технологии фильтрации сточных вод для снижения экологического воздействия своих производственных процессов. Использование адсорбционных фильтров позволяет эффективно удалять органические загрязнители и тяжелые металлы из сточных вод, что способствует соблюдению строгих экологических норм.
SABIC (Saudi Basic Industries Corporation, Саудовская Аравия), LyondellBasell (Германия) применяют современные методы очистки сточных вод, включая адсорбционные фильтры.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Использование адсорбционных фильтров для очистки сточных вод на LyondellBasell (Германия) зависит от множества факторов, включая масштаб производства, объем сточных вод, специфические загрязнители и текущие методы очистки. В части снижения затрат на энергию, если адсорбционные фильтры снижают энергозатраты на 10 %, а текущие расходы на энергию для очистки сточных вод составляют около 1 млрд. тенге (≈2 000 000 долларов США), то экономия составит около 100 млн. тенге (≈200 000 долларов США) в год.
Движущая сила внедрения
Движущей силой использования этой техники является получение стоков, практически не содержащих твердых частиц.

Адсорбциялық сүзгілер хлорланған көмірсутектер және полиароматты көмірсутектерді (ПАК) қоса алғанда, әртүрлі химиялық ластағыш заттарды 90- 95 % дейінгі тиімділікпен тиімді ұстайды және жояды.
Адсорбциялық сүзгілердің көмегімен тазартылған суды өндірістік процестерде қайта пайдалануға немесе нормативтік талаптарды қатаң сақтай отырып қоршаған ортаға қауіпсіз ағызуға болады.
Кросс-медиа нәтижелері
Мембраналық өңдеу кезінде бастапқы шикізат көлемінің шамамен 10 % құрайтын қалдық (концентрат) жиналады, онда мақсатты заттар олардың бастапқы шикізаттағы концентрациясынан 10 есе артатын мөлшерде болады. Осы қалдықты кәдеге жарату қажет пе деген мәселеге бағалау жүргізген дұрыс.
Органикалық қалқыма заттар болған жағдайда концентрацияның жоғарылауы кейінгі тотығу деструкциясы процестерінің жағдайын жақсарта алады. Бейорганикалық қалқыма заттар болған жағдайда концентрация сатысы бөліп алу процесінің бір бөлігі ретінде пайдаланылуы мүмкін. Екі жағдайда да мембраналық процестен алынған сүзілген суды өнеркәсіптік процесте қайта пайдалануға болады, бұл суды тұтыну мен ағызуды азайтуға мүмкіндік береді.
Энергияны тұтыну көлденең шығын мен қысым талаптарына тікелей байланысты. Бұл әдетте мембрана бетінде шамамен 2 м/с минималды жылдамдықты сақтауға байланысты.
Сорғы жабдығы шу көзі болып табылады, оны жауып қоюға болады.
Регенерациялауға және қайта пайдалануға болатын адсорбенттерді пайдалану шикізатты тұтынуды азайтады және қалдықтарды азайтады. Бұл ресурстарды ұтымды пайдалануға және компанияның экологиялық ізін азайтуға ықпал етеді.
Қолданылуына қатысты техникалық пайым
Мембраналық сүзгілеу (МС және ультрасүзгілеу) кейінгі қондырғылар үшін сарқынды суларды қатты бөлшектерден тазарту қажет болған кезде, мысалы, кері осмос немесе ерімейтін ауыр металдар сияқты қауіпті ластағыш заттарды толық кетіру кезінде қолданылады. МС және УС екеуінің біреуі бөлшектердің көлеміне қарай таңдалады.
ExxonMobil Chemical (АҚШ) өндірістік процестердің экологиялық әсерін азайту үшін сарқынды суларды сүзу технологияларын белсенді қолданады. Адсорбциялық сүзгілерді пайдалану сарқынды сулардан органикалық ластағыш заттар мен ауыр металдарды тиімді жоюға мүмкіндік береді, бұл қатаң экологиялық ережелерді сақтауға ықпал етеді.
SABIC (Saudi Basic Industries Corporation, Сауд Арабиясы), LyondellBasell (Германия) сарқынды суларды тазартудың заманауи әдістерін, соның ішінде адсорбциялық сүзгілерді қолданады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Мысалы, LyondellBasell-де (Германия) сарқынды суларды тазарту үшін адсорбциялық сүзгілерді қолдану өндіріс ауқымы, сарқынды сулардың көлемі, арнайы ластағыш заттар және ағымдағы тазарту әдістері сияқты көптеген факторларға байланысты. Энергия шығындарын азайту бөлігінде, егер адсорбциялық сүзгілер энергия шығынын 10 %-ға төмендетсе, ал сарқынды суларды тазарту үшін ағымдағы энергия шығыны жылына 2 млн. доллар болса, онда үнемдеу жылына 200, 000 долларды құрайды.
Іске асырудың қозғаушы күші
Бұл техниканы қолданудың қозғаушы күші, іс жүзінде құрамында қатты бөлшектері жоқ сарқынды суларды алу болып табылады.

5.1.4. Техники, направленные на управление и сокращение воздействия технологических остатков и производственных отходов
5.1.4.1. Использование в качестве сырья отработанных катализаторов, уловленной пыли, шламов от зачистки оборудования
Описание
На предприятиях химического производства образуется широкий спектр отходов, часть которых повторно используется в качестве сырьевых ресурсов. Для предотвращения образования отходов и управления образовавшимися отходами применяется следующая иерархия мер: предотвращение образованияв, подготовка отходов к повторному использованию, переработка, утилизация, удаление отходов.
Техническое описание
Обработка отработанных катализаторов зависит от типа катализатора (каталитически активное вещество и поддерживающая структура или носитель), и от побочных продуктов каталитического процесса. Обработка отработанных катализаторов включает в себя: регенерацию катализаторов для повторного использования в качестве катализаторов, переработку компонентов катализаторов и утилизацию.
Органические материалы (сырье, продукты и субпродукты) извлекаются из остатков с помощью разделения (дистилляция) или конверсии (термический/каталитический крекинг, газификация, гидрирование).
Этот метод включает регенерацию катализаторов и адсорбентов, с использованием термической или химической обработки, позволяющей повторно использовать их в технологическом процессе.
Регенерацию катализатора можно проводится на промышленном объекте или в специализированных организациях. Регенерация адсорбентов (например, активированные углероды) для повторного использования в технологическом процессе, осуществляется на промышленном объекте или в специализированных организациях.
ТОО "Шымкентская химическая компания" (Казахстан) завод оснащен современным оборудованием для переработки отходов​.
Проект разработан на базе технологии Etherification французской компании AXENS, которая является одним из мировых лидеров в производстве МТБЭ. Завод имеет годовую мощность производства в 57 тыс. тонн МТБЭ.
Достигнутые экологические выгоды
Сокращаются количество остатков и расход исходного сырья. Сокращение количества отходов (отработанного каталитического материала и адсорбентов). Переработка отработанных катализаторов, уловленной пыли и шламов позволяет снизить количество отходов, направляемых на утилизацию или выброшены в окружающую среду. Это способствует уменьшению негативного воздействия на окружающую среду.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Переработка отработанных катализаторов и других отходов может также обеспечить определенные эксплуатационные преимущества и увеличение эффективности производства. Восстановление ценных компонентов из материалов более экономически выгодно, чем их закупка в виде новых сырьевых материалов.
Кросс-медиа эффекты
Повышенное потребление энергии (пара). Процессы регенерации катализатора могут приводить к выбросам в атмосферу и/или воду, а также к образованию отходов.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применяется к новым установкам или в модернизации существующих установок.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Рекуперация осуществляется, когда ценность извлеченных веществ превышает энергетические затраты на обработку, связанные с их восстановлением, с учетом повышенных затрат на энергию и переработку (при проведении восстановительных работ), снижения материальных затрат и затрат на утилизацию остатков.
Экономический баланс зависит от затрат на регенерацию (включая затраты на борьбу с загрязнением за любые выбросы в атмосферу и воду и затраты на утилизацию любых отходов) по сравнению с затратами на свежий катализатор/адсорбент и утилизацию отработанного катализатора/адсорбента. Существуют потенциальные возможности для извлечения компонентов из восстановленного десорбированного материала.

5.1.4. Технологиялық қалдықтар мен өндірістік қалдықтардың әсерін басқаруға және азайтуға бағытталған техникалар
5.1.4.1. Шикізат ретінде пайдаланылған катализаторларды, ұсталған шаңды, жабдықты тазартудан шыққан шламды пайдалану
Сипаттама
Химиялық өндіріс кәсіпорындарында кең спектрлі қалдықтар пайда болады, олардың бір бөлігін шикізат ресурстары дәрежесінде қайта пайдалануға болады. Қалдықтардың пайда болуын болдырмау және пайда болған қалдықтарды басқару үшін келесі шаралар иерархиясы қолданылады: қалдықтардың пайда болуын болдырмау, қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, қалдықтарды қайта өңдеу, қалдықтарды кәдеге жарату, қалдықтарды жою.
Техникалық сипаттама
Қалдық катализаторларды өңдеу катализатордың түріне (каталитикалық белсенді зат және тірек құрылымы немесе тасымалдаушы), сондай-ақ каталитикалық процестің жанама өнімдеріне байланысты. Бұл процедуралар мыналарды қамтиды: катализатор ретінде қайта пайдалану үшін катализаторларды регенерациялау, катализатор компоненттерін қайта өңдеу және кәдеге жарату.
Органикалық материалдар (яғни шикізат, өнімдер және ішкі өнімдер) қалдықтардан бөліп алу (мысалы, айдау) немесе конверсиялау (мысалы, термиялық/каталитикалық крекинг, газдандыру, сутектендіру) арқылы бөліп алынады.
Бұл әдіс катализаторлар мен адсорбенттерді регенерациялауды қамтиды, мысалы термиялық немесе химиялық өңдеу, оларды технологиялық процесте қайта пайдалануға мүмкіндік береді. Қажетті өңдеу процеске және/немесе катализаторға тән болады.
Катализаторды регенерациялауды өз орнында да, өз орнынан тыс жерлерде де жасауға болады. Технологиялық процесте қайта пайдалану үшін адсорбенттердің регенерациясы (мысалы, белсендірілген көміртек) әдетте өз орнында жүзеге асырылады.
Мысалы, пайдаланылған катализаторлардан және басқа да қалдықтардан МТБЭ өндіретін кәсіпорындардың бірі "Шымкент химиялық компаниясы" ЖШС (Қазақстан) зауыты болып табылады. Зауыт қалдықтарды қайта өңдеуге арналған заманауи жабдықтармен жабдықталған​.
Жоба МТБЭ өндірісінің әлемдік көшбасшыларының бірі болып табылатын француздық AXENS компаниясының Etherification технологиясы базасында әзірленді. Зауыттың жылдық қуаттылығы 57 мың тонна МТБЭ.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Қалдықтардың көлемі мен шикізат шығыны азаяды. Қалдықтардың көлемі (пайдаланылған каталитикалық материал және адсорбенттер) азайтылады. Пайдаланылған катализаторларды, ұсталған шаң мен шламды қайта өңдеу қоқыс үйіндісіне немесе қоршаған ортаға шығарылуы мүмкін қалдықтарды азайтуға мүмкіндік береді. Бұл қоршаған ортаға теріс әсерді азайтуға көмектеседі.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Пайдаланылған катализаторларды және басқа қалдықтарды қайта өңдеу белгілі бір пайдалану артықшылықтарын және өндіріс тиімділігін арттыруды қамтамасыз етуі мүмкін. Материалдардан алынған құнды компоненттерді қалпына келтіру оларды жаңа шикізат түрінде сатып алуға қарағанда экономикалық тұрғыдан тиімді болуы мүмкін.
Кросс-медиа нәтижелері
Энергияны (буды) көп тұтыну. Катализатордың регенерация процестері атмосфераға және/немесе суға шығарындыларға, сондай-ақ қалдықтардың пайда болуына әкелуі мүмкін.
Қолданылуына қатысты техникалық пайым
Қағида бойынша мұндай жабдық жаңа қондырғыларға немесе қолданыстағы қондырғыларды жаңартуға қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Рекуперация бөліп алынған заттардың құны оларды қалпына келтіруге байланысты энергетикалық және өңдеу шығындарынан асып кеткен кезде, энергия мен қайта өңдеуге жұмсалатын шығындардың жоғарылауын (қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу кезінде), материалдық шығындардың төмендеуін, қалдықтарды кәдеге жарату шығындарының төмендеуін ескере отырып жүзеге асырылады.
Экономикалық баланс жаңа катализатор/адсорбент шығындарымен және қалдық катализатор/адсорбентті кәдеге жарату шығындарымен салыстырғанда (атмосфера мен судың кез келген шығарындылары үшін ластануды бақылау шығындарын және кез келген қалдықтарды кәдеге жарату шығындарын қоса алғанда) регенерацияға жұмсалатын шығынға байланысты болады. Сонымен қатар әлеуетті шығындар да болады, олар қалпына келтірілген десорбцияланған материалдан пайда алады.

Переработка шламов и их использование в качестве сырья на производственных предприятиях SABIC позволяет сократить объемы отходов на 50 % и уменьшить расходы на утилизацию на 30 %.
В одном из производственных комплексов LyondellBasell (Германия) регенерация катализаторов позволила существенно сократить затраты на закупку новых катализаторов и уменьшить объемы отходов. Переработка уловленной пыли, содержащей ценные металлы, позволила извлечь до 90 % ценных компонентов, которые были повторно использованы в производстве, что значительно снизило затраты на сырье.
Движущая сила внедрения
Экологические нормативы и требования к экологической устойчивости и необходимость соблюдения строгих нормативов по обращению с отходами стимулируют компании к исследованию и внедрению более эффективных способов утилизации отходов. Использование отработанных катализаторов и других отходов в качестве сырья может помочь в соблюдении этих нормативов и одновременно снижать негативное воздействие на окружающую среду.
Переработка отходов и их использование как вторичного сырья может быть экономически выгодным, особенно если это позволяет снизить расходы на закупку первичного сырья. Утилизация отработанных катализаторов, отходов также может сократить расходы на обращение с отходами, так как снижается количество отходов, направляемых на свалку или специализированную переработку.
Развитие новых технологий и методов переработки отходов, таких, как более эффективные способы очистки и регенерации катализаторов, может стимулировать компании к применению этих инноваций в своей деятельности.
Корпоративная ответственность. Ведущие компании все больше осознают важность корпоративной социальной ответственности и стремятся к уменьшению своего экологического следа. Внедрение более устойчивых практик управления отходами, включая использование отработанных катализаторов и других отходов в качестве сырья, является частью их стратегии.
5.2. Техники при производстве пропилена
5.2.1. Техники по энергоэффективности и ресурсосбережению
5.2.1.1. Применение катализаторов с высокой активностью и селективностью
Описание метода представлено в разделе 5.1.1.1.
5.2.2. Техники по снижению выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух
5.2.2.1. Методы сокращения выбросов NOx
Описание
Использование первичных и вторичных мер для снижения выбросов окислов азота.
Техническое описание
Методы предотвращения или минимизации выбросов NOX используются при сжигании. Методы классифицируются как интегрированные в технологический процесс методы, первичные и вторичные меры по борьбе с NOX.
Выбросы NOX снижаются с помощью следующих методов:
выбор топлива;
поэтапное сжигание;
внешняя или внутренняя рециркуляция отходящих газов;
использование горелок с низким или сверхнизким содержанием NOх;
использование инертных разбавителей.
Методы снижения выбросы NOX за счет снижения пиковой температуры пламени.

Шламдарды қайта өңдеу және SABIC өндірістік кәсіпорындарында шикізат ертінде пайдалану қалдықтар көлемін 50 %-ға қысқартуға және кәдеге жарату шығындарын 30 %-ға азайтуға мүмкіндік береді.
LyondellBasell (Германия) өндірістік кешендерінің бірінде катализаторларды регенерациялау жаңа катализаторларды сатып алу шығындарын едәуір қысқартуға және қалдықтар көлемін азайтуға мүмкіндік берді. Құрамында бағалы металдар бар тұтылған шаңды қайта өңдеу 90 %-ға дейін бағалы компоненттерді бөліп алуға мүмкіндік берді, олар өндірісте қайта пайдаланылды, бұл шикізат шығындарын айтарлықтай азайтты.
Іске асырудың қозғаушы күші
Экологиялық нормативтер мен талаптар. Экологиялық тұрақтылыққа көбірек көңіл бөлу және қалдықтарды басқарудың қатаң ережелерін сақтау қажеттілігі компанияларды қалдықтарды жоюдың тиімді әдістерін зерттеуге және енгізуге ынталандырады. Пайдаланылған катализаторлар мен басқа қалдықтарды шикізат ретінде пайдалану осы ережелерді сақтауға және сонымен бірге қоршаған ортаға жағымсыз әсерлерді азайтуға көмектеседі.
Экономикалық пайда. Қалдықтарды қайта өңдеу және оларды қайталама шикізат ретінде пайдалану, әсіресе, егер бұл бастапқы шикізатты сатып алу шығындарын азайтуға мүмкіндік берсе, үнемді болуы мүмкін. Пайдаланылған катализаторлар мен басқа да қалдықтарды кәдеге жарату қалдықтарды басқару шығындарын азайтуы мүмкін, өйткені қоқыс үйіндісіне немесе мамандандырылған қайта өңдеуге жіберілетін қалдықтар азаяды.
Инновациялық технологиялар мен әдістер. Катализаторларды тазарту мен қалпына келтірудің тиімді әдістері сияқты қайта өңдеудің жаңа технологиялары мен әдістерін дамыту компанияларды осы инновацияларды өз қызметінде қолдануға ынталандыруы мүмкін.
Корпоративтік жауапкершілік. Жетекші компаниялар корпоративтік әлеуметтік жауапкершіліктің маңыздылығын түсініп отыр және өздерінің экологиялық іздерін азайтуға тырысады. Қалдықтарды басқарудың неғұрлым тұрақты тәжірибесін енгізу, соның ішінде пайдаланылған катализаторлар мен басқа қалдықтарды шикізат ретінде пайдалану олардың стратегиясының бір бөлігі болуы мүмкін.
5.2. Пропилен өндірісіндегі техникалар
5.2.1. Энергиялық тиімділік және ресурс үнемдеу бойынша техникалар
5.2.1.1. Белсенділігі мен селективтілігі жоғары катализаторларды қолдану
Әдістің сипаттамасы 5.1.1.1-бөлімде ұсынылған.
5.2.2. Атмосфералық ауаға шығарылатын ластағыш заттар шығарындыларын азайту бойынша техникалар
5.2.2.1. NOx шығарындыларын азайту әдістері
Сипаттама
Азот тотығы шығарындыларын азайту үшін бастапқы және қайталама шараларды қолдану.
Техникалық сипаттама
NOX шығарындыларын болдырмау немесе барынша азайту әдістері жағу кезінде пайдаланылады. Олар технологиялық интеграцияланған әдістер, NOx-пен күресудің бастапқы және қайталама шаралары ретінде жіктеледі.
NOX шығарындылары келесі әдістер арқылы азайтылады:
отынды таңдау;
кезеңдік жағу;
шығарылатын газдардың сыртқы немесе ішкі рециркуляциясы;
құрамындағы NOх төмен немесе өте төмен оттықтарды пайдалану;
инерттік сұйылтқыштарды пайдалану.
Барлық әдістер жалынның шыңдық температурасы есебінен NOX шығарындыларын азайтады.

Выбор топлива. Используется газообразное топливо. Потенциальное увеличение выбросов NOX при использовании топлива, которое приводит к высокой пиковой температуре (например, водорода), ограничить или избежать с помощью других основных методов. Смотрите также раздел 3.4.1.3.1.
Ступенчатое сжигание. Горелки ступенчатого сжигания снижают выбросы NOX за счет поэтапной подачи воздуха или топлива в зону, прилегающую к горелке. Ступенчатая подача топлива или воздуха снижает концентрацию кислорода в зоне сгорания основной горелки, с целью снижения пиковой температуры пламени и уменьшая термическое образование NOX.
Рециркуляция отходящих газов. Рециркуляция части отходящих газов в камеру сгорания внешняя рециркуляция, внутренняя рециркуляция для замены части свежего воздуха. Воздух для горения, снижающий содержание кислорода, и снижающий температуру пламени.
Горелка с низким содержанием NOX и со сверхнизким содержанием NOX. Технология основана на принципах снижения пиковых температур пламени, задержки, но завершения процесса горения и увеличения теплоотдачи (повышенной излучательной способности пламени). Измененная конструкция камеры сгорания печи. Конструкция горелок со сверхнизким содержанием NOX (ULNB) предусматривает подачу воздуха, топлива и рециркуляцию отработанных газов.
Использование инертных разбавителей. Для снижения температуры пламени используются "инертные" разбавители, например, пар, вода, азот (либо путем предварительного смешивания с топливом перед сжиганием, либо непосредственно в камеру сгорания). Подача пара приводит к увеличению выбросов CO.
К вторичным методам на заводах по производству низкоолефиновых соединений относится селективное каталитическое восстановление оксидов азота. Восстановление NOX до азота в каталитическом слое путем взаимодействия с аммиаком (как правило, водным раствором) при оптимальной рабочей температуре, преимущественно составляющей около 300 – 450 °C.
Пары аммиака/мочевины смешиваются с отходящими газами через инжекционную решетку, перед подачей они пропускаются? через катализатор для завершения реакции. Доступны различные составы катализаторов для различных температурных диапазонов: цеолиты для 300 – 500 °C, традиционные неблагородные металлы, используемые при 200 – 400 °C, а также металлы и активированный уголь для применения при самых низких температурах – 150 °C – 300 °C.
Достигнутые экологические выгоды
Представленная техника обладает прямыми экологическими преимуществами, включая снижение эмиссий загрязняющего вещества NOX, а также других соединений.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Печи могут быть оснащены системой предварительного подогрева воздуха для горения или могут быть объединены с газовой турбиной и использовать горячий отработанный воздух для сжигания. Обе конфигурации повышают общую энергоэффективность с последующим снижением общего расхода топлива. Данные мероприятия снижать общий массовый выброс NOX, предварительный нагрев воздуха также может привести к увеличению выбросов из-за более высоких пиковых температур пламени.

Отынды таңдау. Газ тәрізді отын пайдаланылады. Отынды пайдаланған кезде жоғары шыңдық температураға әкелетін (мысалы, сутек) NOX шығарындыларының әлеуетті жоғарылауын басқа негізгі әдістердің көмегімен шектеуге немесе болдырмауға болады. 3.4.1.3.1-бөлімді де қараңыз.
Кезеңдік жағу. Отынды сатылап жағатын оттықтар оттықпен іргелес аймаққа ауаны немесе отынды кезең-кезеңмен беру есебінен NOX шығарындыларын азайтады. Ауаны немесе отынды сатылап беру негізгі оттықтың аймағындағы оттек концентрациясын төмендетеді, осының нәтижесінде жалынның шыңдық температурасы төмендейді және NOX термиялық түзілуі азаяды.
Шығарылатын газдардың рециркуляциясы. Таза ауаның бір бөлігін ауыстыру үшін шығарылатын газдардың бір бөлігін жағу камерасына (сыртқы рециркуляция) немесе оның ішіне (ішкі рециркуляция) рециркуляциялау. Құрамындағы оттекті төмендететін және сәйкесінше, жалынның температурасын төмендететін жағуға арналған ауа.
Құрамындағы NOX төмен немесе NOх өте төмен оттық. Технология жалынның шыңдық температурасын төмендету, ұстап тұру, жағу процесін аяқтау және жылу беруді ұлғайту (жалынның сәуле шығару қабілетінің жоғарылауы) қағидаттарына негізделген. Бұл пештің жану камерасының өзгертілген конструкциясына байланысты болуы мүмкін. Құрамында NOX (ULNB) өте төмен оттықтардың конструкциясы отынды (ауаны/) беруді және пайдаланылған газдарды рециркуляциялауды көздейді.
Инерттік сұйылтқыштарды пайдалану. Жалынның температурасын төмендету үшін "инерттік" сұйылтқыштар, мысалы, (не отынды жағар алдында алдын ала араластыру арқылы, не тікелей жағу камерасына жіберу арқылы) бу, су, азот пайдаланылады. Бу жіберу СО шығарындыларының көбеюіне әкелуі мүмкін.
Төмен олефинді қосылыстар шығаратын зауыттардағы екінші реттік әдіске азот оксидтерін селективті каталитикалық тотықсыздандыру жатады. Бұл әдетте шамамен 300 - 450 °C құрайтын оңтайлы жұмыс температурасы кезінде каталитикалық қабатта аммиакпен әрекеттесу арқылы NOX-тің азотқа дейін (қағида бойынша, сулы ерітіндімен) тотықсыздануы.
Аммиак/несепнәр буларын инжекциялық тор арқылы шығарылатын газдармен араластырады, реакцияны аяқтау үшін катализатор арқылы өткізеді. Әртүрлі температуралық диапазондар үшін катализаторлардың әртүрлі құрамы қолжетімді: цеолиттер 300 - 500 °C үшін, 200 - 400 °C кезінде пайдаланылатын дәстүрлі жәй металдар, сонымен қатар ең төменгі - 150 °C - 300 °C температураларда пайдалануға арналған металдар мен белсендірілген көмір.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техниканың NOX ластаушы заттарының, сондай-ақ басқа да қосылыстардың эмиссияларын төмендетуді қоса алғанда, тікелей экологиялық артықшылықтары бар.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Пештер жағуға арналған ауаны алдын ала қыздыру жүйесімен жабдықталуы мүмкін немесе газ турбинасына қосылған болуы және жағуға арналған пайдаланылған ыстық ауаны пайдалануы мүмкін. Екі конфигурация да кейіннен жалпы отын шығынын азайта отырып, жалпы энергия тиімділігін арттырады. Мұның өзі NOX жалпы массалық шығарындыларын төмендетуі мүмкін, дегенмен ауаны алдын ала қыздыру да жалынның жоғары шыңдық температурасының әсерінен шығарындылардың артуына әкелуі мүмкін.

Перечисленные выше методы используются в различных комбинациях. Предприятия, на которых не используется ни один метод сокращения выбросов NOX, имеют более высокий средний уровень выбросов NOX – 138 мг/Нм3 по сравнению со 103 мг/Нм3 на предприятиях, использующих три или более метода.
В качестве примера можно привести следующие предприятия: Dow, Terneuzen (Нидерланды); Borealis Porvoo (Финляндия); Borealis, Stenungsund (Швеция) и INEOS, Rafnes (Норвегия).
При использовании метода СКВ эффективность удаления, составляет от 80 % до 95 % для концентрации NOX на входе выше 200 мг/Нм3. При использовании СКВ в газовых котлах и печах уровень остаточных выбросов NOX может составлять 10 – 20 мг/Нм3, а выбросы NOX – менее 100 мг/Нм3.
Дозировка аммиака или мочевины должна быть оптимизирована для достижения эффективного снижения содержания NOX без чрезмерного выброса аммиака; типичные выбросы аммиака из этих установок находятся в диапазоне от 5 мг/Нм3 до 15 мг/Нм3.
Методы очистки выбросов NOX СКВ применяются на заводах BP, Gelsenkirchen (Германия), Shell, Moerdijk (Нидерланды) и двух заводах LyondellBasell Wesseling (Германия) CКВ.
Кросс-медиа эффекты
Потенциальное незначительное увеличение энергопотребления при первичных мерах. При использовании СКВ потенциальное образование аммиака, отработанного катализатора.
Технические соображения, касающиеся применимости
Выбор видов топлива: при существующих установок переход с жидкого на газообразное топливо может быть ограничен конструкцией горелок.
Ступенчатое сжигание: применение может быть ограничено конструкционными параметрами при модернизации небольших технологических печей, что ограничивает возможность модернизации ступенчатого сжигания топлива/воздуха без снижения производительности.
Система рециркуляции отходящих газов и горелка с низким содержанием NOX/горелка со сверхнизким содержанием NOX: применение существующих технологических печей/нагревателей ограничивается габаритами конструкции.
При использовании СКВ: применимость к существующим технологическим печам/нагревателям может быть ограничена конструкционными параметрами и объемами эмиссий. Установки, на которых сжигается жидкое топливо, не могут использовать СКВ для снижения содержания NOX из-за риска загрязнения катализатора. Техническими соображениями, влияющими на применимость в существующих печах, являются требования СКВ к площади и высокая сложность конвекционной секции печей, что потребовало бы существенной модернизации печи. В качестве альтернативы, первичные меры по сокращению выбросов NOX, методы управления технологическим процессом и оптимизации и постоянный мониторинг процесса и выбросов могут обеспечить сопоставимое улучшение экологических показателей при меньшем количестве изменений в дизайне и конструкции.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Снижение выбросов NOx до 40 % уменьшает потребность в дополнительных мерах по очистке и снижает операционные расходы.
Использование технологий рекуперации тепла повышает общую энергоэффективность производственных процессов, что снижает расходы на энергию. Снижение потребления энергии на 10 % может привести к экономии до 500 млн. тенге (≈1 млн. долларов США) в год.
Движущая сила внедрения
Соблюдение требований экологического законодательства Республики Казахстан.

Жоғарыда тізімделген әдістер әртүрлі комбинацияларда пайдаланылады. NOX шығарындыларын азайтатын бір де бір әдіс пайдаланылмайтын немесе тек біреуі ғана пайдаланылатын кәсіпорындарда шығарындылар деңгейі үш немесе одан көп әдісті пайдаланатын кәсіпорындардағы 103 мг/Нм3-пен салыстырғанда NOX - 138 мг/Нм3 көлемінде болады.
Мысал ретінде келесі кәсіпорындарды келтіруге болады: Dow, Terneuzen (Нидерланды); Borealis Porvoo (Финляндия); Borealis, Stenungsund (Швеция) және INEOS, Rafnes (Норвегия).
СКТ әдісін пайдаланған кезде кетіру тиімділігі, қағида бойынша, 200 мг/Нм3 жоғары кірудегі NOX концентрациясы үшін 80 % бастап 95 % дейінгі мөлшерді құрайды. Газ қазандықтары мен пештерде СКТ-ны пайдаланған кезде NOX қалдық шығарындыларының деңгейі 10 - 20 мг/Нм3 құрауы мүмкін, ал NOX шығарындылары - 100 мг/Нм3 аз болуы мүмкін.
Аммиак пен несепнәрді мөлшерлеу құрамындағы NOX аммиактың шамадан тыс шығарындысын болдырмай, тиімді азайтылуына қол жеткізу үшін оңтайландырылуы тиіс; осы қондырғылардан шығарылатын аммиактың типтік шығарындылары 5 мг/Нм3 бастап 15 мг/Нм3 дейінгі диапазонда болады.
NOX шығарындыларын тазартудың СКТ әдістері BP, Gelsenkirchen (Германия), Shell, Moerdijk (Нидерланды) зауыттарында және Wesseling (Германия) LyondellBasell екі зауытында қолданылады.
Кросс-медиа нәтижелері
Бастапқы шаралар кезінде энергия тұтынудың әлеуетті шамалы ұлғаюы. СКТ пайдаланған кезде аммиактың, пайдаланылған катализатордың әлеуетті түзілуі.
Қолданылуына қатысты техникалық пайым
Отын түрлерін таңдау: қолданыстағы қондырғылар жағдайында сұйықтықтан газ тәрізді отынға ауысу оттықтардың конструкциясымен шектелуі мүмкін.
Сатылап жағу: шағын технологиялық пештерді модернизациялау кезінде орын тапшылығына байланысты қолдану шектеулі болуы мүмкін, бұл өнімділікті төмендетпестен отынды/ауаны сатылап жағуды модернизациялау мүмкіндігін шектейді.
Шығарылатын газдарды рециркуляциялау жүйесі және құрамындағы NOX төмен оттық/құрамындағы NOX өте төмен оттық: қолданыстағы технологиялық пештерді/жылытқыштарды қолдану олардың конструкциясымен шектелуі мүмкін.
СКТ-ны пайдаланған кезде: қолданыстағы технологиялық пештерге/жылытқыштарға қолдану бос кеңістіктердің қажет болуына байланысты шектелуі мүмкін. Сұйық отын жағылатын қондырғылар катализатордың ластану қаупіне байланысты құрамындағы NOX азайту үшін СКТ-ны пайдалана алмайды. СКТ-ның алаңға қоятын талаптары және пешті түбегейлі жаңартуды талап ететін пештің конвекциялық секциясының аса күрделілігі қолданылуына әсер ететін техникалық пікір болып табылады. Балама әдіс ретінде, NOX шығарындыларын азайтудың бастапқы шаралары, процесті басқару және оңтайландыру әдістері және процесс пен шығарындыларды үздіксіз бақылау дизайны мен конструкциясындағы өзгерістер аз болған кезде экологиялық көрсеткіштердің салыстырмалы жақсаруын қамтамасыз ете алады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
NOx шығарындыларын 40 %-ға дейін төмендету қосымша тазалау шараларына деген қажеттілікті азайтады және операциялық шығындарды азайтады.
Жылуды рекуперациялау технологияларын пайдалану өндіріс процестерінің жалпы энергия тиімділігін арттырады, бұл энергия шығындарын азайтады. Энергияны тұтынуды 10 %-ға төмендету жылына 1 млн. долларға дейін үнемдеуге әкелуі мүмкін.
Іске асырудың қозғаушы күші
Экологиялық заңнама талаптарын сақтау.

5.2.2.2. Методы сокращения выбросов СО
Описание
Катализаторы, такие, как зеолиты и их модификации, способствуют более эффективному окислению углерода, что снижает выбросы CO.
Техническое описание
Использование электрически нагреваемых каталитических реакторов. Реакторы обеспечивают более эффективное управление температурой и снижением выбросов за счет электрического нагрева, что улучшает процессы каталитического окисления и уменьшает образование CO.
Оптимизация процесса горения достигается за счет правильной конструкции и эксплуатации оборудования, которые включают оптимизацию температуры и времени пребывания в зоне горения, эффективное смешивание топлива и воздуха для горения, а также регулирование горения. Регулирование горения основано на непрерывном мониторинге и автоматическом управлении соответствующими параметрами горения (например, O2, CO, соотношением топлива и воздуха и несгоревших веществ).
На промышленных объектах используются методы многопараметрического управления, включающие онлайновые анализаторы, средства контроля производительности, средства контроля ограничений и иные контроллеры, часто с оптимизацией в режиме реального времени для максимального использования активов и повышения производительности.
Достигнутые экологические выгоды
Снижение выбросов CO и ЛОС в атмосферу.
Примерами могут служить следующие компании: ExxonMobil Chemical (США), Dow Chemical Company (США), LyondellBasell (Германия). Представленные компании применяют различные методы и технологии для оптимизации процессов сжигания, такие, как использование более эффективных горелок, контроль уровня кислорода в системе сжигания, внедрение систем рециркуляции отходящих газов и иные меры снижения выбросов СО и других загрязняющих веществ в атмосферный воздух.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
При использовании методов контроля горения наблюдаются значения выбросов CO ниже 20 мг/Нм3. Представленные данные показывают, что на этих установках, как правило, применяются меры по ограничению горения, которые в целом снижают выбросы CO. Указанные меры включают регулирование подачи воздуха для горения и контроль избытка O2 на протяжении всего процесса горения.
Кросс-медиа эффекты
Отсутствуют.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Рекомендуется проведение мониторинга и последующего контроля уровня кислорода.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства Республики Казахстан.

5.2.2.2. СО шығарындыларын азайту әдістері
Сипаттама
Зеолиттер және олардың модификациялары сияқты катализаторлар көміртектің тиімді тотығуына әсер етеді, мұның өзі СО шығарындыларын азайтады.
Техникалық сипаттама
Электрлік қыздырылған каталитикалық реакторларды пайдалану. Реакторлар температураны тиімді басқаруды және электрмен қыздыру арқылы шығарындыларды азайтуды қамтамасыз етеді, мұның өзі каталитикалық тотықтыру процестерін жақсартады және CO түзілуін азайтады.
Жану процесі жабдықтың дұрыс конструкциясы және пайдаланылуы есебінен оңтайландырылады, оған жану аймағындағы температура мен уақытты оңтайландыру, отын мен жағуға арналған ауаны тиімді араластыру, сондай-ақ жануды реттеу жатады. Жануды реттеу жанудың тиісті параметрлеріне үздіксіз мониторинг жүргізуге және автоматты басқаруға негізделген (мысалы, O2, CO, отын мен ауаның және жанбаған заттардың арақатынасы).
Технология технологиялық процесті басқарудың соңғы жүйелерін және нақты уақыттағы оңтайландыруды қамтиды. Зауыттарда көбінесе активтерді барынша пайдалану және өнімділікті арттыру үшін нақты уақытта оңтайландыра отырып, онлайн анализаторларды, өнімділікті бақылау құралдарын, шектеулерді бақылау құралдарын және т.б. қамтитын көп параметрлі басқару әдістері қолданылады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Атмосфераға СО және ҰОҚ шығарындыларын азайту.
Келесі компанияларды мысалға келтіруге болады: ExxonMobil Chemical (АҚШ), Dow Chemical Company (АҚШ), LyondellBasell (Германия). Осы және басқа компаниялар жағу процесін оңтайландыруға арналған тиімдірек оттықтарды пайдалану, жағу жүйесіндегі оттек деңгейін бақылау, шығарылатын газдарды қайта өңдеу жүйелерін енгізу және атмосфераға көміртек оксидтері мен басқа ластағыш заттардың шығарындыларын азайтуға арналған басқа шаралар сияқты әртүрлі әдістер мен технологияларды қолданады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Жану процесін бақылау әдістерін пайдаланған кезде 20 мг/Нм3-тен төмен СО шығарындыларының мәндері бақыланады. Ұсынылған деректер осы қондырғыларда, қағида бойынша, жалпы СО шығарындыларын азайтатын жануды шектеу бойынша шаралар қолданылатынын көрсетеді. Аталған шаралар тұтас жану процесінің барысындағы жағуға арналған ауаның берілуін реттеуді және O2 артық мөлшерін бақылауды қамтиды.
Кросс-медиа нәтижелері
Жоқ.
Қолданылуына қатысты техникалық пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Мониторинг жүргізу ұсынылады. Барлық дерлік қондырғыларда жануды бақылау шаралары қолданылады, бірақ олар толықтай ерекшеленуі мүмкін. Мысалы, оттек деңгейі үнемі бақыланады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Іске асырудың қозғаушы күші
Экологиялық заңнама талаптары.

5.2.2.3. Методы сокращения выбросов углеводородов
Описание метода представлено в разделе 5.1.2.1.
5.2.3. Техники, направленные на предотвращение, сокращение образования и очистку сточных вод
5.2.3.1. Методы сокращения потребления воды
Описание метода представлено в разделе 5.1.3.
5.2.3.2. Методы очистки сточных вод от углеводородов
Описание
Очистка сточных вод осуществляется как с использованием специального оборудования для их очистки, так и посредством предварительной обработки перед передачей в специализированные организациии.
Техническое описание
Метод заключается в обеспечении эффективного разделения органической и водной фаз.
Системы выработки разбавляющего пара используются для утилизации большей части загрязненного конденсата. Установки очистки сточных вод от углеводородов преимущественно включают в себя систему промывки для извлечения тяжелых углеводородов, систему коалесцирования/разделения фаз, отпаривания для удаления легких углеводородов и регенерационную колонну или регенерационные теплообменники, в которых частично очищенная вода повторно кипятится и возвращается в цикл. Углеводороды, извлеченные в процессе, сохраняются для присоединения к бензину и/или мазуту, продуктам или исходным потокам.
Образование разбавляющего пара дает дополнительное преимущество, заключающееся в значительном сокращении количества технологической воды, которую необходимо обрабатывать, и снижать содержание углеводородов и фенолов.
Для извлечения и повторного использования углеводородов и конденсата из системы выработки разбавляющего пара используются следующие методы:
операции многократного использования и рециркуляции;
извлечение сырья путем отпаривания;
извлечение жидких углеводородов для использования в других процессах.
К методам извлечения углеводородов и снижения содержания органических веществ, направляемых на общую очистку сточных вод, относятся:
отпаривание паром;
разделение фаз с помощью водонефтяных сепараторов (API), включая обработку эмульсий;
использование гидроциклона.
Примерами являются предприятия, занимающиеся производством пропилена, которые используют методы очистки сточных вод от углеводородов:
Saudi Aramco (Саудовская Аравия): использует передовые процессы окисления и другие современные технологии для очистки сточных вод, обеспечивая минимальное воздействие углеводородных загрязнений на окружающую среду;
Sinopec в Китае использует биологические и усовершенствованные процессы окисления для эффективного управления сточными водами и их очистки от загрязняющих веществ, образующихся в результате масштабного производства пропилена;
ExxonMobil (США): внедряет множество передовых технологий очистки сточных вод, включая процессы Fenton и photo-Fenton, на своих нефтеперерабатывающих и нефтехимических заводах по всему миру для эффективной очистки сточных вод, содержащих углеводороды.
Достигнутые экологические выгоды
Извлечение органического материала. Сокращение потребления воды и объема сточных вод, сбрасываемых на очистку.
На промышленных объектах "Polychem Corporation", "Chemical Innovations Ltd." и "Polymer Solutions Inc." (США). Заводы оснащены специальным оборудованием для очистки сточных вод.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Извлеченные углеводороды повторно возвращаются в процесс или используются в качестве сырья в других химических процессах. Извлечение органического вещества улучшается, за счет отпаривания паром или газом или использования ребойлера. Очищенная вода повторно используется в системе выработки разбавляющего пара. Поток охлаждающей воды для очистки отводится на последующую окончательную очистку сточных вод, чтобы предотвратить накопление солей в системе.
Кросс-медиа эффекты
Улучшенная очистка требует значительных объемов энергии.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна. Преимущества заключаются в экономии воды и восстановлении органического материала.
Движущая сила внедрения
Экологические и экономические причины.

5.2.2.3. Көмірсутек шығарындыларын азайту әдістері
Әдістің сипаттамасы 5.1.2.1-бөлімде берілген.
5.2.3. Сарқынды сулардың жиналуын болдырмауға, азайтуға және тазартуға бағытталған техникалар
5.2.3.1. Суды тұтынуды азайту әдістері
Әдістің сипаттамасы 5.1.3-бөлімде берілген.
5.2.3.2. Сарқынды суларды көмірсутектерден тазарту әдістері
Сипаттама
Сарқынды суларды тазарту сарқынды суларды тазартуға арналған арнайы жабдықты пайдалану арқылы да, мамандандырылған ұйымдарға берер алдында алдын-ала өңдеу арқылы да жүзеге асырылады.
Техникалық сипаттама
Әдістің мәні органикалық және су фазаларының тиімді бөлінуін қамтамасыз ету болып табылады.
Алынған көмірсутектер процеске қайта қайтарылады немесе басқа химиялық процестерде шикізат ретінде пайдаланылады. Органикалық заттарды бөліп алуды, мысалы, бумен немесе газбен бумен пісіру немесе ребойлерді пайдалану арқылы жақсартуға болады. Тазартылған су сұйылтатын бу шығару жүйесінде қайта пайдаланылады. Жүйеде тұздардың жиналуын болдырмау үшін тазартуға арналған салқындатқыш су ағыны сарқынды суларды кейінгі соңғы тазарту жүйесіне жіберіледі.
Ластанған конденсаттың көп бөлігін жою үшін сұйылтатын бу өндіру жүйелері қолданылады. Бұл қондырғыларда әдетте ауыр көмірсутектерді бөліп алуға арналған жуу жүйесі, фазаларды коалесценциялау/бөліп алу жүйесі, жеңіл көмірсутектерді кетіруге арналған булап жібіту және жартылай тазартылған су қайта қайнатылып циклге қайтарылатын регенерациялау колоннасы немесе регенерациялық жылу алмастырғыштар қамтылады. Процесте алынған көмірсутектер бензинге және/немесе мазутқа, өнімдерге немесе бастапқы ағындарға қосу үшін сақталады.
Сұйылтатын будың түзілуі өңдеуді қажет ететін технологиялық судың мөлшерін барынша азайтуды білдіретін қосымша артықшылық береді және осы арқылы көмірсутектер мен фенолдардың құрамын азайтады.
Сұйылтатын бу өндіру жүйесінен көмірсутектер мен конденсатты бөліп алу және қайта пайдалану үшін келесі әдістер қолданылады:
көп рет пайдалану және рециркуляциялау операциялары;
бумен жібіту арқылы шикізатты алу;
басқа процестерде қолдану үшін сұйық көмірсутектерді алу.
Көмірсутектерді бөліп алу және сарқынды суларды жалпы тазартуға бағытталған органикалық заттардың мөлшерін азайту әдістеріне мыналар жатады:
бумен булап жібіту;
эмульсияларды өңдеуді қоса алғанда, су-мұнай сепараторларының (API) көмегімен фазаларға бөлу;
гидроциклонды пайдалану.
Сарқынды суларды көмірсутектерден тазарту әдістерін қолданатын пропилен өндіретін кәсіпорындарды мысал ретінде келтіруге болады:
Saudi Aramco (Сауд Арабиясы): сарқынды суларды тазарту үшін озық тотығу процестерін және басқа да заманауи технологияларды қолданады, көмірсутектердің ластануының қоршаған ортаға минималды әсерін қамтамасыз етеді.
Қытайдағы Sinopec сарқынды суларды тиімді басқару және оларды пропиленнің ауқымды өндірісі нәтижесінде пайда болатын ластағыш заттардан тазарту үшін биологиялық және жетілдірілген тотығу процестерін қолданады.
ExxonMobil (АҚШ): құрамында көмірсутек бар сарқынды суларды тиімді тазарту үшін бүкіл әлемдегі мұнай өңдеу және мұнай-химия зауыттарында сарқынды суларды тазартудың көптеген озық технологияларын, соның ішінде Fenton және photo-Fenton процестерін енгізіп жатыр.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Органикалық материал алу. Суды тұтыну және тазартуға жіберілетін сарқынды сулардың көлемін азайту.
"Polychem Corporation", "Chemical Innovations Ltd." және "Polymer Solutions Inc." (АҚШ) сияқты кәсіпорындарды мысалға алуға болады. Бұл зауыттар сарқынды суларды тазартуға арналған арнайы жабдықтармен жабдықталған.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Алынған көмірсутектер процеске қайта қайтарылады немесе басқа химиялық процестерде шикізат ретінде пайдаланылады. Органикалық заттарды қалпына келтіруді, мысалы, бумен немесе газбен булап пісіру немесе қайта қазандықты пайдалану арқылы жақсартуға болады. Тазартылған су сұйылтатын бу шығару жүйесінде қайта пайдаланылады. Жүйеде тұздардың жиналуын болдырмау үшін тазартуға арналған салқындатқыш су ағыны сарқынды суларды кейінгі соңғы тазартуға жіберіледі.
Кросс-медиа нәтижелері
Жақсартылған тазарту әдісі энергияны тұтынуды қажет етуі мүмкін.
Қолданылуына қатысты техникалық пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады. Артықшылықтары суды үнемдеуді және органикалық материалды қалпына келтіруді білдіреді.
Іске асырудың қозғаушы күші
Экологиялық және экономикалық себептер.

5.3. Техники при производстве полиолефинов
5.3.1. Техники по энергоэффективности и ресурсосбережению
5.3.1.1. Рекуперация отходящих газов
Описание методов представлено в разделах 5.1.1.2., 5.3.2.5.
5.3.1.1. Использование высокоэффективных катализаторов
Описание метода представлено в разделе 5.1.1.1.
5.3.2. Техники по снижению выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух
5.3.2.1. Методы предотвращения и минимизации неорганизованных выбросов в атмосферный воздух
Описание
Воздух, используемый для пневматической транспортировки частиц и работы установок для обеспыливания, содержит пыль и частицы нити. Плотность полимера влияет на образование пыли и частицы нити и более высокая плотность полимера приведет к большему образованию пыли, более низкая плотность полимера увеличит склонность к образованию нити. Потенциально образуется пыль, в то время как нить попадает в изделие или собирается в виде полимерных отходов.
Техническое описание
Технические положения по предотвращению и минимизации неорганизованных выбросов загрязняющих веществ в атмосферу включают:
использование клапанов с сильфонными или двойными уплотнениями или столь же эффективного оборудования. Сильфонные клапаны особенно рекомендуются для высокотоксичных работ;
насосы с магнитным приводом или герметичные насосы, а также насосы с двойным уплотнением и жидкостным барьером;
компрессоры с магнитным приводом или герметичные компрессоры, а также компрессоры с двойным уплотнением и барьером для жидкости;
мешалки с магнитным приводом или герметичные мешалки, а также мешалки с двойными уплотнениями и барьером для жидкости;
сведение к минимуму количества фланцев (соединителей);
эффективные прокладки;
закрытые системы отбора проб;
отвод загрязненных сточных вод в закрытых системах;
комплекс вентиляционных отверстий.
При внедрении метода следует учитывать следующие факторы:
транспортировка в плотной фазе более эффективна для предотвращения выбросов пыли, чем транспортировка в разбавленной фазе (переход на транспортировку в плотной фазе не всегда возможен из-за конструкции с ограничением по давлению);
снижение скоростей в системах транспортировки разбавленной фазы до максимально низкого уровня;
снижение пылеобразования в конвейерных линиях за счет обработки поверхности и правильного выравнивания труб;
использование циклонов и/или фильтров в вытяжных воздуховодах пылеулавливающих установок, использование скрубберов.
Достигнутые экологические выгоды
Применение замкнутых систем позволяет улавливать и повторно использовать выбросы, для снижения их объемов. Внедрение систем мониторинга и контроля утечек, и применение катализаторов для разложения вредных веществ снижает операционные затраты.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Высокое потребление энергии при транспортировке разбавленной фазы зависит от высокого перепада давления. Применение транспортировки густой или разбавленной фазы зависит от продукта.
Кросс-медиа эффекты
Потребности в энергии, связанные с перепадом давления.
Технические соображения, касающиеся применимости
Транспортировка разбавленной фазы не рекомендуется для продуктов, чувствительных к истиранию, а транспортировка плотной фазы неприменима для продуктов, склонных к образованию корки.
Промышленные объекты компаний BASF в Германии, INEOS в Великобритании, SABIC в Нидерландах, Dow в Швейцарии и Solvay в Бельгии активно внедряют современные технологии и оборудование для обеспечения безопасности производства и соблюдения высоких стандартов окружающей среды.
Применяемые методы на Solvay в Бельгии (Антверпен, Жемеппе-сюр-Самбр) включают использование передовых технологий для мониторинга и снижения выбросов из различных источников, таких, как клапаны, фланцы, насосы и резервуары.
На ООО "Ставролен" (Российская Федерация) для предотвращения утечек и минимизации неорганизованных выбросов используются закрытые системы переработки и хранения сырья и продуктов.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
При транспортировке плотной фазы инвестиционные затраты примерно на 15 % выше, чем при транспортировке разбавленной фазы.
Движущая сила внедрения
Сокращение эмиссий.

5.3. Полиолефиндер өндірісіндегі техникалар
5.3.1. Энергия тиімділігі және ресурс үнемдеу бойынша техникалар
5.3.1.1. Шығарылатын газдарды рекуперациялау
Әдістердің сипаттамасы 5.1.1.2, 5.3.2.5-бөлімдерде берілген.
5.3.1.2. Тиімділігі жоғары катализаторларды пайдалану
Әдістердің сипаттамасы 5.1.1.1-бөлімде берілген.
5.3.2. Атмосфералық ауаға шығарылатын ластағыш заттардың шығарындыларын азайту бойынша техникалар
5.3.2.1. Атмосфералық ауаға шығарылатын ұйымдастырылмаған шығарындыларды болдырмау және барынша азайту әдістері
Сипаттама
Бөлшектерді пневматикалық тасымалдауға және қондырғының жұмыс істеуіне шаңсыздандыру үшін пайдаланылатын ауаның құрамында жіптің шаңы мен бөлшектері болады. Қағида бойынша, полимердің тығыздығы жіптің шаңы мен бөлшектерінің жиналуына әсер етеді және полимердің анағұрлым жоғары тығыздығы шаңның одан да көп жиналуына әкеледі, сол уақытта полимердің анағұрлым төмен тығыздығы жіптің пайда болуын ұлғайтады. Әлеуетті түрде шаң жиналады, сол уақытта жіп бұйымға түседі немесе полимерлік қалдық түрінде жиналады.
Техникалық сипаттама
Атмосфераға ластағыш заттардың ұйымдастырылмаған шығарындыларының алдын алу және азайту бойынша техникалық ережелерге мыналар жатады:
сильфонды немесе қос тығыздауышы бар клапандарды немесе тиімділігі бірдей жабдықты пайдалану. Сильфонды клапандар әсіресе уыттылығы жоғары жұмыстар үшін ұсынылады;
магнитті жетегі бар сорғылар немесе герметикалық сорғылар, сонымен қатар қос тығыздауышы және сұйықтық кедергісі бар сорғылар;
магнитті жетегі бар компрессорлар немесе герметикалық компрессорлар, сонымен қатар қос тығыздауышы және сұйықтық кедергісі бар компрессорлар;
магнитті жетегі бар араластырғыштар немесе герметикалық араластырғыштар, сонымен қатар қос тығыздауышы және сұйықтық кедергісі бар араластырғыштар;
фланецтер (қосылыстар) санын барынша азайту;
тиімді төсемдер;
жабық сынама іріктеу жүйелері;
жабық жүйелердегі ластанған сарқынды суларды бұру;
вентиляциялық саңылаулар кешені.
Әдісті енгізу кезінде келесі факторларды ескеру қажет:
тығыз фазада тасымалдау сұйылтылған фазалық тасымалдауға қарағанда шаң шығарындыларының алдын алуда тиімдірек (қысымды шектеу конструкциясына байланысты тығыз фазада тасымалдауға көшу мүмкін бола бермейді);
сұйылтылған фазалық тасымалдау жүйелеріндегі жылдамдықты ең төменгі деңгейге дейін төмендету;
беткейді өңдеу және құбырларды дұрыс туралау арқылы конвейер желілерінде шаңның пайда болуын азайту;
шаң жинағыш қондырғылардың сорып алатын ауа өткізгіштерінде циклондарды және/немесе сүзгілерді пайдалану, скрубберлерді пайдалану.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Жабық жүйелерді қолдану шығарындыларды ұстауға және қайта пайдалануға мүмкіндік береді, бұл олардың көлемін айтарлықтай азайтады. Жылыстауларға мониторинг жүргізу және бақылау жүйелерін енгізу және зиянды заттарды ыдырату үшін катализаторларды қолдану операциялық шығындарды азайтуға көмектеседі.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Сұйылтылған фазаны тасымалдау кезінде энергияны тұтыну қысымның жоғары айырмашылығына/шығынның жоғары болуына байланысты жоғары болады. Қою немесе сұйылтылған фазаны тасымалдауды қолдану өнімге байланысты болады.
Кросс-медиа нәтижелері
Қысымның төмендеуіне байланысты энергия қажет болады.
Қолданылуына қатысты техникалық пайым
Сұйылтылған фазаны тасымалдау қажалуға сезімтал өнімдерге ұсынылмайды, ал тығыз фазаны тасымалдау қабыршақ түзетін өнімдерге ұсынылмайды.
Европада полимерлерді өндіруге мамандандырылған және шаң мен жіп бөлшектерін болдырмау және азайту әдістерін қолданатын бірнеше ірі химия зауыттары бар. Олардың ішінде кейбіреулері Германиядағы BASF, Ұлыбританиядағы INEOS, Нидерландыдағы SABIC, Швейцариядағы Dow және Бельгиядағы Solvay компанияларының зауыттарын қамтиды. Бұл зауыттар өндіріс қауіпсіздігін қамтамасыз ету және қоршаған ортаның жоғары стандарттарын сақтау үшін заманауи технологиялар мен жабдықтарды белсенді түрде енгізуде.
Бельгиядағы Solvay-де (Антверпен, Жемеппе-сюр-Самбр) қолданылатын әдістерде клапандар, фланецтер, сорғылар және резервуарлар сияқты әртүрлі көздерден шығарындыларды бақылау және азайту үшін озық технологияларды пайдалану қамтылған.
"Ставролен" ЖШҚ-да (Ресей) жылыстаудың алдын алу және ұйымдастырылмаған шығарындыларды азайту үшін шикізат пен өнімдерді қайта өңдеу мен сақтаудың жабық жүйелері қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Тығыз фазаны тасымалдау кезінде инвестициялық шығындар сұйылтылған фазаны тасымалдауға қарағанда шамамен 15 % жоғары. Ешқандай қосымша ақпарат ұсынылған жоқ.
Іске асырудың қозғаушы күші
Эмиссияларды азайту.

5.3.2.2. Сведение к минимуму остановок и пусков установок
Описание
Увеличение времени стабильной работы оборудования.
Техническое описание
Стабильность и надежность эксплуатации промышленных объектов зависит от надежности оборудования и сведения к минимуму останов и пуск установок.
Аварийных остановок можно избежать путем своевременного выявления отклоняющихся условий с последующим применением контролируемого процесса отключения.
Достигнутые экологические выгоды
За счет минимизации простоев, включая аварийные остановки, и пусков снижается выброс ЛОС, а также пыли.
Представленная техника обладает прямыми экологическими преимуществами, включая снижение эмиссий загрязняющего вещества "Пыль" и сокращение выбросов твердых частиц размером до 2,5 мкм, а также других соединений.
Дополнительными потенциальными преимуществами являются сокращение объемов отходов и частичное снижение выбросов SO₂ и NOₓ на промышленных объектах.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Выбросы, возникающие во время пусков, остановок и аварийных остановок оборудования, направляются в систему локализации, в целях исключения попадания в окружающую среду. Содержащийся в нем материал, который может быть непрореагировавшими мономерами, растворителями, полимерами и иными материалами, по возможности перерабатывается или используется в качестве топлива.
Минимизация этих циклов продлевает срок службы оборудования и снижает затраты на его обслуживание. По оценкам, это может сократить расходы на техническое обслуживание до 20 - 30 %.
Кросс-медиа эффекты
Повторное использование в технологическом процессе и/или использование в качестве топлива.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В зависимости от существующих конструкций в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Внедрение систем автоматизации и предиктивного обслуживания минимизирует незапланированные остановки за счет прогнозирования потенциальных проблем и своевременного их устранения что сокращает непредвиденные простои на 50 % и уменьшить связанные с этим затраты.
Оптимизация технологических процессов и использование передовых систем управления на объекте Solvay (Бельгия) позволили минимизировать число остановок и пусков установок, что привело к улучшению операционной эффективности и снижению затрат.

5.3.2.2. Қондырғыларды тоқтату мен іске қосуды барынша азайту
Сипаттама
Жабдықтың тұрақты жұмыс істеу уақытын арттыру.
Техникалық сипаттама
Жұмыстың тұрақтылығын (компьютерлік мониторинг және басқару жүйелері ықпал ететін) және жабдықтың сенімділігін арттыру арқылы қондырғыны тоқтату және іске қосу қажеттілігі барынша азайтылады.
Ауытқитын жағдайларды уақтылы анықтау, содан кейін бақыланатын өшіру процесін қолдану арқылы апаттық тоқтауларды болдырмауға болады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Апаттық тоқтауларды қоса алғанда, тоқтатуларды және іске қосуды азайту арқылы ҰОҚ, сондай-ақ шаң шығарындылары азайтылады.
Ұсынылған техниканың "Шаң" ластаушы затының эмиссиясын азайтуды және мөлшері 2,5 мкм-ге дейінгі қатты бөлшектер шығарындыларын, сондай-ақ басқа да қосылыстарды қысқартуды қоса алғанда, тікелей экологиялық артықшылықтары бар.
Қосымша әлеуетті артықшылықтарға қалдықтар көлемін қысқарту және өнеркәсіптік объектілерде SO₂ және NOₓ шығарындыларын ішінара азайту жатады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Жабдықты іске қосу, тоқтату және авариялық тоқтату кезінде туындайтын шығарындылар қоршаған ортаға түспеу үшін оқшаулау жүйесіне жіберіледі. Реакцияға түспеген мономерлер, еріткіштер, полимерлер және т.б. болуы мүмкін құрамындағы материал, мүмкіндігінше, мысалы, сапасы белгісіз полимерлер болса, отын ретінде қайта өңделеді немесе пайдаланылады.
Жиі іске қосу және тоқтату жабдықтың тозуын арттырады, бұл жиі техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді қажет етеді. Бұл циклдарды азайту жабдықтың қызмет ету мерзімін ұзартады және техникалық қызмет көрсету шығындарын азайтады. Бұл техникалық қызмет көрсету шығындарын 20 - 30 % дейін төмендетуі мүмкін деп есептеледі.
Кросс-медиа нәтижелері
Технологиялық процесте қайта пайдалану және/немесе отын ретінде пайдалану.
Қолданылуына қатысты техникалық пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Автоматтандыру және болжамды қызмет көрсету жүйелерін енгізу ықтимал проблемаларды болжау және оларды уақтылы жою арқылы жоспарланбаған тоқтатуларды азайтуға көмектеседі. Бұл күтпеген іркілістерді 50 %-ға азайтып, байланысты шығындарды азайтуы мүмкін.
Solvay (Бельгия) компаниясында технологиялық процестерді оңтайландыру және озық басқару жүйелерін пайдалану қондырғыларды тоқтату және іске қосу санын азайтуға мүмкіндік берді, бұл операциялық тиімділіктің жақсаруына және шығындардың төмендеуіне әкелді.

На производственных мощностях INEOS (Великобритания) внедрение систем предиктивного обслуживания и автоматизации позволило значительно сократить число незапланированных остановок, что привело к значительной экономии на операционных расходах и повышению общей производительности. Инвестиции в новые энергосберегающие технологии и модернизацию оборудования позволили снизить выбросы CO2 на 150 000 тонн в год и сократить затраты на энергию.
Движущая сила внедрения
Внедрение обусловлено как экологическими, так и экономическими соображениями, направленными на сокращение потерь продукта, мономеров и растворителей.
5.3.2.1. Последующая обработка потоков продувочного воздуха, поступающих из секции доводки и вентиляционных отверстий реактора
Описание
Применяются методы термического и каталитического сжигания для удаления ЛОС при продувке воздухом, поступающим из секции доводки и вентиляционных отверстий реактора. Также при технической возможности обеспечивается направление потоков в печь (при наличии).
Техническое описание
Необходимость обработки потоков зависит от остаточного уровня ЛОС в продукте, поступающем из производственной или экструзионной секции. В таблице 5.2. представлен обзор различных методов последующей обработки ЛОС:
Таблица 5.2. Обзор различных методов последующей обработки ЛОС
№ п/п
Техника
Эффективность лечения
Потребление энергии
Выброс CO2
1
Сокращение выбросов на источнике
100 %
0
0
2
Сбор и возвращение в процесс
99,5 %
Экономия
0
3
Сбор и направление на факел в соответствии с требованиями промбезопасности

INEOS (Ұлыбритания) өндірістік қуаттылықтарында болжалды қызмет көрсету және автоматтандыру жүйелерін енгізу жоспарланбаған іркілістер санын едәуір қысқартуға мүмкіндік берді, бұл операциялық шығындарды айтарлықтай үнемдеуге және жалпы өнімділікті арттыруға әкелді. Мысалы, энергияны үнемдейтін жаңа технологияларға инвестиция салу және жабдықты жаңарту CO2 шығарындыларын жылына 150 000 тоннаға азайтуға және энергия шығындарын азайтуға мүмкіндік берді.
Іске асырудың қозғаушы күші
Іске асыру өнімнің, мономерлердің және еріткіштердің жоғалуын азайтуға бағытталған экологиялық және экономикалық пайымға байланысты.
5.3.2.3. Реактордың сапаландыру секциясынан және желдеткіш саңылауынан келіп түсетін үрлегіш ауа ағынын кейіннен өңдеу
Сипаттама
Реактордың сапаландыру секциясынан және желдеткіш саңылауынан келіп түсетін ауа ағынымен үрлеп тазалаған кезде ҰОҚ кетіру үшін термиялық және каталитикалық жағу әдістері қолданылады. Басқа нұсқасы – осы сарқынды, егер бар болса, пешке жіберу.
Техникалық сипаттама
Ағындарды өңдеу қажеттілігі өндірістік немесе экструзиялық секциядан келіп түсетін өнімдегі ҰОҚ қалдық деңгейіне байланысты. 5.2-кестеде ҰОҚ кейіннен өңдеудің әртүрлі әдістеріне шолу ұсынылды:
5.2-кесте. ҰОҚ кейіннен өңдеудің әртүрлі әдістеріне шолу
Р/с
Техника
Тазарту тиімділігі
Энергия тұтыну
CO2 шығарындылары
1
Көздегі шығарындыларды азайту
100 %
0
0
2
Жинау және процеске қайтару
99,5 %
үнемдеу
0
3
Жинау және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарына сәйкес алауға жіберу

98 - 99 %
Увеличение
Увеличение
Достигнутые экологические выгоды
Сокращение выбросов ЛОС. В процессе последующей обработки используются технологии рекуперации тепла, которые позволяют утилизировать тепло отрабатываемого воздуха и использовать его повторно в производственных процессах. К примеру, на Versalis (ENI) – Равенна (Италия) благодаря применению адсорбционных технологий и катализаторов, выбросы ЛОС были снижены на 85 – 90 %.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Если калорийность газа превышает 11 МДж/Нм3, то эффективность факела составляет 98 – 99 %.
Кросс-медиа эффекты
Применение методов термического и каталитического сжигания приведет к увеличению потребления энергии и выбросов CO2.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Методы удаления ЛОС не применяются при наличии в газовом потоке хлорированных органических соединений. Хлорированные соединения удаляются из отходящих газов методами отгонки или конденсации на предыдущих стадиях процесса.
Термоокислители используются для снижения выбросов практически из всех источников ЛОС, включая вентиляционные отверстия реакторов, дистилляционные отверстия, операции с растворителями и операции, выполняемые в печах, сушилках и обжиговых печах. Термоокислители выдерживают незначительные колебания расхода. Расход топлива может быть высоким при подаче отходящих газов с низкой загрузкой, поэтому тепловые агрегаты подходят для небольших технологических процессов с умеренной или высокой концентрацией ЛОС.
Каталитическое окисление используется для сокращения выбросов из различных стационарных источников. Основным источником выбросов являются ЛОС при испарении растворителя и каталитическое окисление широко используется во многих отраслях промышленности этой категории.
К примеру, LyondellBasell (Германия) использует сложные системы для улавливания и очистки отходящих потоков, обеспечивая минимальные выбросы углеводородов на своих предприятиях по производству полиолефинов.
Системы рекуперации тепла на Dow Chemical (США) для обработки потоков продувочного воздуха помогают снизить затраты на энергию и повысить энергоэффективность. Внедрение систем рекуперации тепла на предприятии Dow Chemical позволило сократить энергозатраты на 15 %, что привело к значительной экономии и улучшению производственных процессов.
Известная своими эффективными методами управления окружающей средой, компания ExxonMobil (США) использует передовые системы очистки сточных вод, что значительно сокращает выбросы углеводородов.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Для завода по производству полиолефинов инвестиционные затраты на термоокислитель, включая систему сбора, составляют от 3 до 6 млн. евро на линию (от 100 до 200 тыс. тонн полиэтилена в год). При наличии подходящей печи затраты на сбор и транспортировку составляют около 2 млрд. тенге (≈2 млн. евро) за линию.
Эффективная обработка потоков продувочным воздухом позволяет уменьшить объемы выбросов и отходов, что снижает затраты на их утилизацию. По оценкам, такие меры могут сократить расходы на утилизацию до 20 – 30 %.
Движущая сила внедрения
Сокращение эмиссий.
5.3.2.2. Минимизация сжигания потоков на факельных установках, минимизация потоков
Описание
Основным потенциальным источником периодических выбросов в процессах производства полимеров является реакторная система. Периодические выбросы из реакторных систем происходят во время пусков установки (например, продувки), простоев и аварийных остановок.
Техническое описание
Факельные установки используются для обработки прерывистых выбросов. Для минимизации выбросов в факельных установках используются высокоэффективные наконечники для сжигания и подача пара для подавления образования дыма. Потенциальные потоки, направляемые на факельную установку для сжигания, могут включать:
потоки продувки газообразными углеводородами во время пусков и остановок;
потоки продувки этиленом, позволяющие контролировать накопление инертных веществ в процессе;
пары углеводородов из секции промежуточной продувки.
Использование пилотных горелок и задвижек для минимизации сжигания потоков на факельных установках при производстве полиолефинов связано с контролем и управлением потоками углеводородных газов, которые в противном случае могли бы выбрасываться в атмосферу.
Пилотные горелки играют ключевую роль в обеспечении надежного зажигания основных факельных установок для снижения выбросов углеводородных газов. Поддерживают стабильное горение при изменениях давления и состава газов.
Задвижки используются для управления потоками газов в системах факельных установок, обеспечивают точное регулирование и контроль над потоками, что позволяет минимизировать объемы газа, подлежащего сжиганию.
Задвижки позволяют точно контролировать количество газа, направляемого на факельную установку, что помогает уменьшить объемы сжигаемых углеводородов. В комбинации с системами мониторинга и автоматизации задвижки регулируют потоки в реальном времени, обеспечивая оптимальные условия для сжигания.
В производственных процессах компании Versalis (ENI) – Равенна (Италия) применяются пилотные горелки. Компания обеспечила снижеие объемов сжигаемых углеводородов на 20 – 30 %, что привело к значительному уменьшению выбросов вредных веществ в атмосферу и повышению устойчивости производства​. Аналогичные показатели достигнуты на RadiciGroup – Бусто-Гарольфо (Италия) при использовании пилотных горелок и задвижек.
Достигнутые экологические выгоды
Сжигание на факелах выбрасываемого содержимого реактора позволяет избежать выбросов углеводородов в атмосферу.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Потоки углеводородов, направляемые в факельную установку, сводятся к минимуму следующими способами: потоки продувки газообразными углеводородами во время пусков и остановок: снижение потребности в продувке углеводородами за счет использования азота для очистки установки от O2 перед запуском; потоки продувки этиленом, используемые для контроля накопления инертных веществ в процессе переработки в комплекс по переработке легких углеводородов; использование продувочного этилена в качестве топлива, установки отдельной установки очистки дистилляции для удаления примесей и высших углеводородов.
Минимизация факельного сжигания позволяет значительно снизить потребление энергии, используемой для сжигания лишних газов. Компания Borealis инвестировала около 8,9 млрд. тенге (≈17 600 евро). по производству полиолефинов в Порвоо (Финляндия) в проект который сэкономил около 60 ГВтч энергии ежегодно.

98 - 99 %
ұлғайту
ұлғайту
Қол жеткізілген экологиялық пайда
ҰОҚ шығарындыларын азайту. Кейінгі өңдеу процесінде пайдаланылған ауаның жылуын жоюға және оны өндіріс процестерінде қайта пайдалануға мүмкіндік беретін жылуды рекуперациялау технологияларын пайдалануға болады. Мысалы, Равенна (Италия) – Versalis-те (ENI) адсорбциялық технологиялар мен катализаторларды қолдану арқылы ҰОҚ шығарындылары 85 - 90 %-ға азайтылды.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Егер газдың калориялығы 11 МДж/Нм3 асса, онда алаудың тиімділігі 98 – 99 %-ды құрайды.
Кросс-медиа нәтижелері
Термиялық және каталитикалық жағу әдістерін қолдану энергияны тұтынуды және CO2 шығарындыларын арттырады.
Қолданылуына қатысты техникалық пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Алайда, бұл әдістер ағында хлорланған органикалық қосылыстар болған кезде қолданылмайды. Хлорланған қосылыстар процестің алдыңғы кезеңдерінде айдау немесе конденсациялау әдістерімен шығарылатын газдардан алынып тасталды.
Термототықтырғыштар барлық дерлік ҰОҚ көздерінен, соның ішінде реакторлардың желдеткіш саңылауларынан, дистилляциялық саңылаулардан, еріткіштермен жүргізілетін операциялардан және пештерден, кептіргіштерден және пештерде орындалатын операциялардан шығарылатын шығарындыларды азайту үшін қолданылады. Олар шығынның шамалы ауытқуларына төтеп бере алады, бірақ шамадан тыс ауытқулар кезінде сигналдық шамды пайдалануды талап етеді. Олардың отын шығыны төмен жүктемелі қалдық газдармен қамтамасыз етілгенде жоғары болуы мүмкін, сондықтан жылу қондырғылары орташа және жоғары ҰОҚ концентрациясы бар шағын технологиялық процестер үшін жақсы жұмыс істейді.
Каталитикалық тотықтыру әртүрлі стационарлық көздерден шығарылатын шығарындыларды азайту үшін қолданылады. Шығарындылардың негізгі көзі еріткішті буландырған кездегі ҰОҚ болып табылады және каталитикалық тотықтыру осы санаттағы көптеген салаларда кеңінен қолданылады.
Мысалы, LyondellBasell (Германия) полиолефин зауыттарында көмірсутектердің минималды шығарындыларын қамтамасыз ете отырып, шығарылатын ағындарды ұстау және тазарту үшін күрделі жүйелерді қолданады.
Dow Chemical-де (АҚШ) үрлегіш ауа ағынын өңдеуге арналған жылуды рекуперациялау жүйесі энергия шығындарын азайтуға және энергия тиімділігін арттыруға көмектеседі. Dow Chemical кәсіпорнында жылуды рекуперациялау жүйесін енгізу энергия шығынын 15 %-ға қысқартуға мүмкіндік берді, бұл айтарлықтай үнемдеуге және өндірістік процестерді жақсартуға әкелді.
Қоршаған ортаны басқарудың тиімді әдістерімен танымал ExxonMobil (АҚШ) компаниясы көмірсутектер шығарындыларын едәуір төмендететін сарқынды суларды тазартудың озық жүйелерін қолданады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Полиолефин зауыты үшін термототықтырғышқа арналған инвестициялық шығындар, оның ішінде жинау жүйесін қоса алғанда бір желіге 3-тен 6 миллион евроға дейінгі қаражатты құрайды (жылына 100-ден 200 мың тоннаға дейін полиэтилен). Қолайлы пеш болған кезде онда жинауға және жөнелтуге кететін шығындар бір желіге 1 млн. евродан 2 млн. евроға дейінгі соманы құрайды.
Ауа ағындарын тиімді өңдеу шығарындылар мен қалдықтарды азайтуға мүмкіндік береді, бұл оларды кәдеге жарату шығындарын азайтады. Мұндай шаралар кәдеге жарату шығындарын 20 - 30 %-ға дейін төмендетуі мүмкін деп есептеледі.
Іске асырудың қозғаушы күші
Эмиссияларды азайту.
5.3.2.4. Алау қондырғыларында ағындарды жағуды барынша азайту, ағындарды барынша азайту
Сипаттама
Полимерлерді өндіру процестеріндегі мерзімді шығарындылардың негізгі әлеуетті көзі реактор жүйесі болып табылады. Реакторлық жүйелерден мерзімді шығарындылар қондырғыны іске қосу (мысалы, үрлеп тазарту), тоқтатып қою және апаттық тоқтатулар кезінде орын алады.
Техникалық сипаттама
Алау қондырғылары үзілісті шығарындыларды өңдеу үшін пайдаланылады. Алау қондырғыларынан шығарылатын шығарындыларды барынша азайту үшін тиімділігі жоғары жағуға арналған ұштықтар және түтіннің шығуын басуға арналған бу беру пайдаланылады. Алау қондырғысына жағу үшін бағытталатын әлеуетті ағындарға мыналар жатады:
іске қосу және тоқтату кезінде газ тәрізді көмірсутектермен үрлеу ағындары;
этиленмен үрлеу ағындары процесте инертті заттардың жиналуын бақылауға мүмкіндік береді;
аралық үрлеу секциясынан шыққан көмірсутек буы.
Полиефилен өндірісі кезінде алау қондырғыларында ағындарды жағу үшін пилоттық оттықтар мен жапқыштарды пайдалану атмосфераға шығарылуы мүмкін көмірсутек газдарының ағындарын бақылауға және басқаруға байланысты.
Пилоттық оттықтар көмірсутек газдарының шығарындыларын бақылауға және азайтуға мүмкіндік беретін негізгі алау қондырғыларының дұрыс тұтануын қамтамасыз етуде шешуші рөл атқарады. Тұрақты және дұрыс тұтануды қамтамасыз етеді, бұл атмосфераға көмірсутек газдарының жоспарланбаған шығарылу қаупін азайтады. Газ қысымы мен құрамы өзгерген кезде тұрақты жанып тұруын қамтамасыз етеді.
Жапқыштар алау қондырғылары жүйесіндегі газ ағындарын басқару үшін пайдаланылады, ағындарға дәл әрі нақты бақылау жасалуын қамтамасыз етеді, бұл жағылатын газ көлемін азайтуға мүмкіндік береді.
Жапқыштар алау қондырғысына бағытталатын газ мөлшерін дәл бақылауға мүмкіндік береді, мұның өзі жағылатын көмірсутектердің көлемін азайтуға көқмектеседі. Мониторинг және автоматтандыру жүйелерімен үйлесімде, жапқыштар жағудың оңтайлы жағдайларын қамтамасыз ете отырып, нақты уақыттағы ағындарды реттей алады.
Пилоттық оттықтар, мысалы, Равенна (Италия) - Versalis (ENI) өндірістік процестерінде пайдаланылады. Осы технологияларды енгізу арқылы компания жағылатын көмірсутектердің көлемін 20 – 30 %-ға төмендете алды, бұл атмосфераға зиянды заттардың шығарындыларының айтарлықтай төмендеуіне және өндірістің тұрақтылығының артуына әкелді​. Осыған ұқсас көрсеткіштерге Бусто-Гарольфо (Италия) - RadiciGroup-та пилоттық оттықтар мен жапқыштарды пайдалану кезінде қол жеткізілді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Реактордың шығарылатын құрамын алауда жағу атмосфераға көмірсутектердің шығарылуын болдырмайды.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Алау қондырғысына жіберілетін көмірсутектер ағындары келесі тәсілдермен азайтылады: іске қосу және тоқтату кезінде газ тәрізді көмірсутектермен үрлеу ағындары: қондырғыны іске қосу алдында O2-ден тазарту үшін азотты қолдану арқылы көмірсутектерді тазарту қажеттілігін азайту, жеңіл көмірсутектерді қайта өңдеу кешеніне қайта өңдеу процесінде инертті заттардың жиналуын бақылау үшін пайдаланылатын этиленмен үрлеу ағындары, тазартқыш этиленді отын ретінде пайдалану, қоспалар мен жоғары көмірсутектерді кетіру үшін бөлек тазартқыш қондырғыны орнату.
Алауда жағуды барынша азайту артық газдарды жағу үшін пайдаланылатын энергияны тұтынуды айтарлықтай азайтуға мүмкіндік береді. Мысалы, Порвоо полиолефин өндіретін зауытында (Финляндия) жаңа регенеративтік термиялық тотықтырғышқа (RTO) 17,6 миллион евро инвестициялады. Бұл жоба жыл сайын шамамен 60 ГВт сағ энергияны үнемдеуге мүмкіндік берді.

На LG Chem (Корея) внедрение этих методов позволило снизить выбросы углеводородов на 25 % и сократить затраты на топливо и техническое обслуживание на 15 % ежегодно.
Кросс-медиа эффекты
Сжигание материала на факелах приводит к увеличению выбросов CO2. Шум, производимый при сжигании.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимо для всех процессов, за исключением процесса полиэтилена высокого давления и потоков хлорированного газа в процессах производства ПВХ. Наземные факельные установки больше подходят для сжигания меньшего количества потоков отходящих газов, поскольку при этом снижается уровень шума и световых выбросов.
Факельные установки используются на многих заводах по производству нефтехимии и полимеров по всему миру.
Компания Linde Engineering (Германия) использует передовые технологии для минимизации сжигания в факелах и эффективного управления вентиляционными потоками с внедрением системы рекуперации воздуха в рамках комплексного обслуживания жизненного цикла проектов для полиолефиновых заводов, включая производство полиэтилена и полипропилена. Их технологическая интеграция обеспечивает снижение выбросов и повышение эффективности работы.
Компания Dow Chemical (США) применяет различные методы для сокращения сжигания в факелах на предприятиях по производству полиолефинов. Компания сосредоточена на рекуперации и повторном использовании сточных вод, применяя передовые технологии очистки для минимизации выбросов и повышения экологичности.
Borealis. На своем заводе по производству ПВД в Цвейндрехте, Бельгия, компания Borealis внедрила инновации, которые значительно сокращают использование факелов в неаварийных условиях. Компания уделяет особое внимание экологичности и воздействию на окружающую среду, включая передовые системы улавливания и обработки вентиляционных потоков.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Общие затраты зависят от количества подключаемых установок полимеризации и варьируются от 3 до 5 млн. евро для надземных факелов и соединительных линий.
В RadiciGroup Бусто-Гарольфо (Италия) снижение затрат на обслуживание оборудования благодаря использованию пилотных горелок и задвижек составило до 15 % ежегодно. На Versalis (ENI) (Италия) внедрение данных технологий позволило увеличить производительность на 5 – 10 %.
Движущая сила внедрения
Требования промышленной безопасности.
5.3.2.3. Утилизация тепла экзотермической реакции путем выработки пара низкого давления
Описание
Использование производимых ресурсов в технологическом процессе.
Техническое описание
Отводимое тепло реакции может быть использовано для выработки пара низкого давления для целей предварительного нагрева (например, в трубчатых процессах, сепараторах высокого давления или трубчатых реакторах в процессах производства ПВД), для другого внутреннего использования или для экспорта внешнему потребителю.
Также в производственном процессе могут быть использованы электроэнергия и пар от когенерационных установок.
Типичная система когенерации состоит из двигателя и паровой турбины или турбины внутреннего сгорания, которая приводит в действие электрический генератор. Утилизационный теплообменник утилизирует отработанное тепло двигателя и/или выхлопных газов для получения горячей воды или пара.
Достигнутые экологические выгоды
Снижение энергопотребления.
На LyondellBasell (Германия) системы улавливают тепло, выделяющееся в результате экзотермических реакций полимеризации, и используют его для получения пара низкого давления, который затем используется в установке для различных процессов, тем самым повышая энергоэффективность.
Dow Chemical (США) внедряет технологии утилизации отработанного тепла на своих заводах по производству полиолефинов. Они преобразуют тепло, получаемое в результате экзотермических реакций, в пар низкого давления, который используется для удовлетворения энергетических потребностей других подразделений предприятия, снижая общее энергопотребление и воздействие на окружающую среду.
BASF (Германия) использует тепло экзотермических реакций при производстве полиолефинов для получения пара низкого давления. Этот пар затем используется на различных заводах, повышая общую энергоэффективность и сокращая выбросы парниковых газов.
На своих предприятиях SABIC (Саудовская Аравия) внедрила системы рекуперации тепла, получаемого в результате экзотермических реакций при производстве полиолефинов, для получения пара низкого давления. Этот пар используется на заводе, что сводит к минимуму потребность в дополнительных источниках энергии и снижает эксплуатационные расходы.
Экологические показатели и эксплуатационные данные

LG Chem-де (Корея) бұл әдістерді енгізу көмірсутектер шығарындыларын 25 %-ға төмендетіп, отын мен техникалық қызмет көрсету шығындарын жыл сайын 15 %-ға қысқартты.
Кросс-медиа нәтижелері
Материалды алауларда жағу CO2 шығарындыларын көбейтеді. Жағу кезінде шығарылатын шуыл да маңызды аспект болып табылады.
Қолданылуына қатысты техникалық пайым
Жоғары қысымды полиэтилен процесін және ПВХ өндіру процестеріндегі хлорланған газ ағындарын қоспағанда, барлық процестерге қолданылады. Жердегі алау қондырғылары аз мөлшердегі шығарылатын газ ағындарын жағуға қолайлы, өйткені шу мен жарық шығарындылары азаяды.
Алау қондырғылары дүние жүзіндегі көптеген мұнай химиясы және полимер зауыттарында қолданылады.
Linde Engineering компаниясы (Германия) алауды жағуды азайту және желдету ағындарын тиімді басқару үшін озық технологияларды қолданады. Бұл компания полиолефин зауыттарына, соның ішінде полиэтилен мен полипропилен өндірісіне арналған жобалардың өмірлік цикліне кешенді қызмет көрсету шеңберінде ауаны рекуперациялау жүйелерін енгізіп жатыр. Олардың технологиялық интеграциясы шығарындыларды азайтуды және жұмыс тиімділігін арттыруды қамтамасыз етеді.
Dow Chemical компаниясы (АҚШ) полиолефин зауыттарында алауда жағуды азайтудың әртүрлі әдістерін қолданады. Компания шығарындыларды азайту және тұрақтылықты арттыру үшін озық тазарту технологияларын қолдана отырып, сарқынды суларды қалпына келтіруге және қайта пайдалануға бағытталған.
Borealis. Бельгияның Цвейндрехт қаласындағы ПВД өндірісі бойынша зауытта Borealis компаниясы апаттық емес жағдайларда алауды пайдалануды айтарлықтай азайтатын инновацияларды енгізді. Компания экологиялық таза және қоршаған ортаға әсерге, соның ішінде желдету ағындарын ұстау мен өңдеудің озық жүйелеріне баса назар аударады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Жалпы шығындар іске қосылатын полимерлеу қондырғыларының санына байланысты және жер үсті алаулары мен жалғау желілері үшін 3 млн. евродан бастап 5 млн. евроға дейін өзгереді.
Бусто-Гарольфо (Италия) – RadiciGroup-та пилоттық оттықтар мен жапқыштарды пайдалану нәтижесінде жабдыққа қызмет көрсету шығындары жыл сайын 15 %-ға дейін төмендеді. Versalis-те (ENI) (Италия) осы технологияларды енгізу өнімділікті 5 – 10 %-ға арттыруға мүмкіндік берді.
Іске асырудың қозғаушы күші
Өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары.
5.3.2.5. Төмен қысымды бу шығару арқылы экзотермиялық реакцияның жылуын кәдеге жарату
Сипаттама
Технологиялық процесте өндірілген ресурстарды пайдалану.
Техникалық сипаттама
Реакцияның бұрылатын жылуы алдын ала қыздыруға арналған төмен қысымды бу өндіру үшін (мысалы, ПВД өндіру процестеріндегі құбырлы процестерде, жоғары қысымды сепараторларда немесе құбырлы реакторларда), ішкі басқа мақсаттарда пайдалану немесе сыртқы тұтынушыға экспорттау үшін пайдаланылуы мүмкін.
Сонымен қатар өндірістік процесте когенерациялық қондырғылардан шыққан электр қуаты мен буды пайдалануға болады.
Типтік когенерация жүйесі электр генераторын іске қосатын қозғалтқыш пен бу турбинасынан немесе ішкі жану турбинасынан тұрады. Қайта өңдеу жылу алмастырғышы ыстық су немесе бу алу үшін қозғалтқыштың және/немесе пайдаланылған газдардың пайдаланылған жылуын қайта өңдейді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Энергия тұтынуды азайту.
LyondellBasell-де (Германия) жүйелер экзотермиялық полимерлеу реакцияларынан пайда болатын жылуды ұстайды және оны төмен қысымды бу шығару үшін пайдаланады, содан кейін ол әртүрлі процестер үшін қондырғыда қолданылады, осылайша энергия тиімділігін арттырады.
Dow Chemical (АҚШ) өзінің полиолефин өндіретін зауыттарында пайдаланылған жылуды кәдеге жарату технологияларын енгізіп жатыр. Олар экзотермиялық реакциялардан алынған жылуды кәсіпорынның басқа бөлімшелерінің энергия қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін пайдаланылатын төмен қысымды буға айналдырады, бұл жалпы қуат тұтынуды және қоршаған ортаға әсерді азайтады.
BASF (Германия) төмен қысымды бу шығару үшін полиолефиндер өндірісінде экзотермиялық реакциялардың жылуын пайдаланады. Содан кейін бұл бу әртүрлі зауыттарда қолданылады, жалпы энергия тиімділігін арттырады және парниктік газдар шығарындыларын азайтады.
SABIC (Сауд Арабиясы) өз кәсіпорындарында төмен қысымды бу шығару үшін полиолефиндер өндірісіндегі экзотермиялық реакциялардан алынған жылуды рекуперациялау жүйелерін енгізді. Мұндай бу зауытта қолданылады, бұл қосымша энергия көздеріне деген қажеттілікті азайтады және пайдалану шығындарын азайтады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері

Когенерация вырабатывает заданное количество электроэнергии и технологического тепла с расходом топлива на 10 – 30 % меньше, чем требуется для раздельного производства электроэнергии и технологического тепла.
Когенерация преимущественно устанавливается, когда установка использует вырабатываемый пар или когда имеется выход для вырабатываемого пара. Произведенная электроэнергия может быть либо использована заводом, либо экспортирована.
На предприятих Dow Chemical Company (США) используются комбинированные теплоэнергетические установки, которые преобразуют отходящее тепло в пар и вырабатывают электроэнергию. При этом, как правило, расходуется на 20 – 40 % меньше топлива.
Кросс-медиа эффекты
Отсутствуют.
Технические соображения, касающиеся применимости
Этот метод может быть применен в различных технологических процессах, но в основном применяется на интегрированных предприятиях, где имеются потребители производимого пара.
Экономика
В зависимости от специфики производственного процесса случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Экономические и экологические причины.
5.3.3. Техники, направленные на предотвращение, сокращение образования и очистку сточных вод
5.3.3.1. Методы предотвращения и минимизации сбросов сточных вод
Описание
Приведены методы, используемые для сокращения потребления воды и сточных вод. С качественной точки зрения, большая часть сточных вод при производстве полиолефинов преимущественно не образуется на стадиях химических реакций. Сточные воды могут образовываться непосредственно в результате реакций, например, в виде конденсата или реакционной воды.
Техническое описание
Технологические сточные воды и дренажные или канализационные системы на заводе изготавливаются из коррозионностойких материалов и предназначены для предотвращения утечек, чтобы снизить риск потерь из подземных трубопроводов. Для облегчения осмотра и ремонта систем сбора сточных вод на новых заводах и на модернизированных системах представляют собой либо:
трубы и насосы, расположенные над землей;
трубы, доступные для осмотра и ремонта.
Меры по предотвращению загрязнения воды включают раздельные системы сбора сточных вод для:
загрязненной технологической сточной воды;
потенциально загрязненной воды в результате утечек и из других источников, включая охлаждающую воду и поверхностный сток с производственных площадок и т.д.;
незагрязненной воды.
Заводы по производству полиэтилена являются небольшими потребителями технологической воды. Потребление технологической воды ограничено водой для производства пара (установки по производству полиэтилена высокого давления), градирен и систем водяного охлаждения гранул. Чтобы снизить потребление воды, установки оснащаются системами градирен с замкнутым контуром.
Операции многократного использования и рециркуляции включают также возможность повторного использование воды, полученной в результате мойки, ополаскивания и чистки оборудования. Данные процессы, в дополнение к снижению расхода сточных вод, имеют преимущество в рекуперации продукта и увеличении выхода продукта при условии, что вода повторно используется в самом производственном процессе. Для этого требуются сооружения для сбора, буферизации или хранения сточных вод, что может быть ограничивающим фактором.
Существуют и другие возможности для рециркуляции сточных вод в технологический процесс: ливневые воды можно собирать и использовать, например, для подачи в скруббер, рециркуляции конденсата.
Достаточно большой буферный резервуар, установленный перед установкой очистки сточных вод для загрязненных технологических сточных вод, обеспечивает стабильную работу системы очистки технологических сточных вод, обеспечивая постоянный входной поток.
Достигнутые экологические выгоды
Примерами предприятий по производству полиолефинов, которые внедряют методы предотвращения и минимизации сброса сточных вод, являются LyondellBasell (Германия), Dow Chemical (США), BASF (Германия).
Постоянное качество сточных вод, что приводит к постоянной производительности системы очистки сточных вод; сокращение потребления воды, количества очищаемых сточных вод; повторное использование ресурсов.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Специальные этапы обработки для удаления загрязняющих компонентов могут повысить эффективность процесса рециркуляции. Нейтрализация, очистка или фильтрация потоков технологической воды могут позволить повторно использовать воду. Буфер функционирует как резервуар (сливной бак) для сточных вод, не удовлетворяющих предельно допустимым концентрациям перед сбросом. Сточные воды возвращаются в буферный резервуар для повторной очистки.
Промывочная вода также может быть забуферена для повторного использования в качестве средства для очистки реакторов при серийном производстве с целью уменьшения количества промывочной воды.
Кросс-медиа эффекты
Для рециркуляции требуется очистка потока сточных вод, что приводит к дополнительному потреблению энергии и материалов и, следовантельно, дополнительным затратам.
Технические соображения, касающиеся применимости
Преимущественно применяется для всех процессов получения полимеров. Многократное использование и рециркуляция упрощаются при отсутствии непосредственного контакта с сырьем и продуктами.
Экономика
Экономия средств достигается за счет меньшего расхода воды.
Движущая сила внедрения
Сокращение потребления воды.

Когенерация электр энергиясын және технологиялық жылуды бөлек өндіру үшін талап етілгеннен 10 - 30 %-ға аз отын шығыны бар электр энергиясы мен технологиялық жылудың белгіленген мөлшерін шығарады.
Когенерация әдетте қондырғы өндірілген буды пайдаланған кезде немесе өндірілген будың шығуы болған кезде орнатылады. Өндірілген электр энергиясын зауыт пайдалана алады немесе экспорттай алады.
Dow Chemical Company (АҚШ) кәсіпорындарында будың шығарылатын жылуын түрлендіретін және электр энергиясын өндіретін аралас жылу-энергетикалық қондырғылар қолданылады. Бұл жағдайда, әдетте, отын 20 - 40 % аз жұмсалады.
Кросс-медиа нәтижелері
Жоқ.
Қолданылуына қатысты техникалық пайым
Бұл әдісті әртүрлі технологиялық процестерде қолдануға болады, бірақ негізінен өндірілген будың тұтынушылары бар интеграцияланған кәсіпорындарда қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Іске асырудың қозғаушы күші
Экономикалық және экологиялық себептер.
5.3.3. Сарқынды сулардың жиналуын болдырмауға, азайтуға және тазартуға бағытталған техникалар
5.3.3.1. Сарқынды сулардың төгінділерін болдырмау және барынша азайту әдістері
Сипаттама
Су мен сарқынды суларды тұтынуды азайту үшін қолданылатын әдістер келтірілген. Сапалық тұрғыдан алғанда, полиолефиндер өндірісіндегі сарқынды сулардың көп бөлігі әдетте тікелей химиялық реакциялар сатысында түзілмейді. Сарқынды сулар, мысалы, конденсат немесе реактивті су түрінде тікелей реакциялар арқылы түзілуі мүмкін.
Техникалық сипаттама
Зауыттағы технологиялық сарқынды сулар мен дренаждық немесе кәріздік жүйелер коррозияға төзімді материалдардан жасалған және жер асты құбырларынан шыққан су шығыны қаупін азайту үшін ағып кетудің алдын алуға арналған. Жаңа зауыттардағы сарқынды суларды жинау жүйелерін тексеру мен жөндеуді жеңілдету үшін және жаңартылған жүйелер мыналарды білдіреді:
жер үстінде орналасқан құбырлар мен сорғылар;
тексеру және жөндеу үшін қолжетімді құбырлар.
Судың ластануын болдырмау шараларына төмендегілерге арналған бөлек сарқынды суларды жинау жүйелері кіреді:
ластанған технологиялық сарқынды су;
басқа көздерден, соның ішінде салқындатқыш судан және өндірістік алаңдардан жер үсті ағынынан және т.б. ағып кету нәтижесінде әлеуетті ластанған су;
ластанбаған су.
Полиэтилен зауыттары технологиялық судың шағын тұтынушылары болып табылады. Технологиялық суды тұтыну бу (жоғары қысымды полиэтилен қондырғылары), салқындатқыш градирнялар және түйіршікті суды салқындату жүйелеріне арналған сумен шектеледі. Суды тұтынуды азайту үшін қондырғылар жабық салқындатқыш градирня жүйесімен жабдықталған.
Қайта пайдалану және қайта өңдеу операциялары сонымен қатар жабдықты жуу, шаю және тазалау нәтижесінде алынған суды қайта пайдалану мүмкіндігін қамтиды. Бұл процестердің, егер су өндіріс процесінің өзінде қайта пайдаланылса, сарқынды суларды тұтынуды азайтумен қатар, өнімді қалпына келтіру және өнімнің шығымдылығын арттыру сияқты артықшылығы бар. Мұндай сарқынды суларды жинауға, буферлеуге немесе сақтауға арналған қондырғыларды қажет етеді, бұл шектеуші фактор болуы мүмкін.
Сарқынды суларды технологиялық процеске рециркуляциялаудың басқа мүмкіндіктері бар: мысалы, скрубберге беру үшін, конденсатты қайта өңдеу үшін нөсер суларын жинауға және пайдалануға болады.
Ластанған технологиялық сарқынды суларға арналған сарқынды суларды тазартуд қондырғысының алдына орнатылған үлкен буферлік резервуар жеткілікті, ол тұрақты кіру ағынын қамтамасыз ете отырып, технологиялық сарқынды суларды тазарту жүйесінің тұрақты жұмысын қамтамасыз етеді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Сарқынды суларды ағызудың алдын алу және азайту әдістерін енгізетін полиолефин кәсіпорындарының мысалдарына LyondellBasell (Германия), Dow Chemical (АҚШ), BASF (Германия) кәсіпорындары жатады.
Сарқынды суларды тазарту жүйесінің тұрақты өнімділігіне әкелетін сарқынды сулардың тұрақты сапасы, суды тұтынуды азайту, тазартылатын сарқынды суларды азайту, ресурстарды қайта пайдалану.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Ластағыш компоненттерді кетіруге арналған арнайы өңдеу қадамдары қайта өңдеу процесінің тиімділігін арттыруы мүмкін. Мысалы, технологиялық су ағындарын бейтараптандыру, тазарту немесе сүзу суды қайта пайдалануға мүмкіндік береді. Буфер сарқынды суларға арналған резервуар (ағызу багы) ретінде де жұмыс істейді, ол төгер алдында рұқсат етілген шекті концентрацияны қанағаттандырмайды. Бұл сарқынды сулар қайта тазарту үшін буферлік резервуарға қайтарылады.
Сондай-ақ, шаю суын азайту мақсатында сериялық өндіріс кезінде реакторларды тазартқыш ретінде қайта пайдалану үшін шаю суын буферлеуге болады.
Кросс-медиа нәтижелері
Рециркуляциялау үшін сарқынды суларды тазарту қажет болған жағдайда, бұл қосымша энергия мен материалдарды тұтынуға (және шығындарға) әкеледі.
Қолданылуына қатысты техникалық пайым
Ол әдетте полимерлерді өндірудің барлық процестері үшін қолданылады. Алайда қолданыстағы қондырғыларда сарқынды суларды жинаудың жекелеген жүйесін жаңарту шектеуші фактор болуы мүмкін. Егер су өнімдермен тікелей байланыста болмаса, қайта пайдалану және қайта өңдеу әдетте әлдеқайда жеңілдетіледі.
Экономика
Егер сарқынды суларды аралық тазарту қажет болса, шығындар артады. Шығындарды үнемдеуге суды аз тұтыну арқылы қол жеткізіледі.
Іске асырудың қозғаушы күші
Суды тұтынуды азайту.

5.3.3.2. Методы очистки сточных вод
Описание
Используются различные методы очистки сточных вод: биообработка, денитрификация, дефосфатирование, осаждение, флотация и т.д. В зависимости от объема сточных вод и их состава, а также режима работы установки выбираются наиболее подходящие методы очистки сточных вод.
Техническое описание
Основной частью процесса очистки сточных вод преимущественно является аэробный процесс биологического активного ила. Вокруг центрального объекта сгруппирован комплекс подготовительных и последующих операций по разделению.
Центральная станция очистки сточных вод преимущественно оборудована следующим:
объемы буферизации или выравнивания;
смесительная станция, где добавляются и смешиваются химикаты для нейтрализации и флокуляции (преимущественно известковое молоко и/или минеральные кислоты, сульфат железа); при необходимости закрыта для предотвращения выделения пахучих веществ, улавливаемый отработанный воздух направляется в систему очистки;
первичный осветлитель, в котором удаляются хлопья; закрытый или накрытый крышкой, для предотвращения случайного выделения пахучих веществ, улавливаемый отработанный воздух направляется в систему очистки;
часть активного ила, включающий аэрационный резервуар с питательной средой на входе, закрытый или перекрытый, при необходимости, вытяжными воздуховодами к системе очистки или закрытый реакционный резервуар с газоходом, подключенным к системе удаления газов;
стадия нитрификации/денитрификации (опционально) и удаления фосфатов;
дополнительный промежуточный осветлитель, когда используется вторая аэробная биологическая стадия, с рециркуляцией осадка.
Флотация – процесс, основанный на отделении твердых и жидких частиц от фазы сточных вод путем присоединения к мелкодисперсным пузырькам газа, преимущественно воздуха (азот или топливный газ, используются в нефтяной промышленности). Плавучие частицы накапливаются на поверхности воды и собираются скиммерами.
LyondellBasell (Германия) внедряет комплексные системы очистки сточных вод, которые включают биологическую очистку, денитрификацию и дефосфатацию для обеспечения минимального воздействия на окружающую среду.
Dow Chemical (США) использует передовые технологии: осаждение, флотация и биологическая очистка, в своих процессах управления сточными водами для снижения уровня загрязняющих веществ и улучшения качества воды.
BASF (Германия) использует многоэтапный подход к очистке сточных вод, включая биоочистку, химическое осаждение и флотацию, для эффективного управления сбросами сточных вод и сокращения их объема.
Достигнутые экологические выгоды
Использование фильтрации для очистки сточных вод имеет следующие экологические выгоды:

5.3.3.2. Сарқынды суларды тазарту әдістері
Сипаттама
Сарқынды суларды тазартудың әртүрлі әдістері қолданылады: биоөңдеу, денитрификация, фосфаттау, тұндыру, флотация және т.б. Сарқынды сулардың көлеміне және олардың құрамына, сондай-ақ қондырғының жұмыс режиміне байланысты сарқынды суларды тазартудың ең қолайлы әдістері таңдалады.
Техникалық сипаттама
Сарқынды суларды тазарту процесінің негізгі бөлігі әдетте биологиялық белсенді лайдың аэробты процесі болып табылады. Орталық объектінің айналасында дайындық және кейінгі бөлу операцияларының кешені топтастырылған. Полимер өндірісі бойынша қондырғының орналасқан жеріндегі мамандандырылған зауыт объект бола алады, полимерлік қондырғы орнатылған учаске немесе су бұру жүйесінің қондырғысына дейін нөсер суларының аздаған толып кету қаупі бар арнайы құбырмен немесе кәрізбен қосылған сыртқы қалалық су бұру жүйесі орталық объект бола алады. Сарқынды суларды тазартудың орталық станциясы әдетте былайша жабдықталады:
егер олар басқа жоғары тұрған қондырғылармен қамтамасыз етілмесе, буферлеу немесе туралау көлемі;
бейтараптандыру және флокуляциялау үшін химиялық заттар қосылатын және араластырылатын (әдетте сұйық әк және/немесе минералды қышқылдар, темір сульфаты) араластыру станциясы; қажет болса, иісті заттардың бөлінуіне жол бермеу үшін жабық, ұсталған қалдық ауа тазарту жүйесіне жіберіледі;
үлпектер алып тасталатын бастапқы мөлдірлегіш; жабық немесе қақпақпен жабылған, қажет болған жағдайда, иісті заттардың кездейсоқ бөлінуіне жол бермеу үшін, ұсталған қалдық ауа тазарту жүйесіне жіберіледі;
белсенді лайдың бір бөлігі, мысалы кіруде толықтыру ортасы бар, жабық немесе жабылған аэрациялық резервуар, қажет болған жағдайда, тазарту жүйесіне шығатын ауа құбырлары немесе газды шығару жүйесіне қосылған газ құбыры бар жабық реакциялық резервуар;
фосфаттарды нитрификациялау/денитрификациялау (опциялық) және кетіру кезеңі;
тұнбаны рециркуляциялау арқылы екінші аэробты биологиялық кезең қолданылған кезде қосымша аралық ағартқыш.
Флотация - қатты немесе сұйық бөлшектер сарқынды сулар фазасынан газдың, әдетте ауаның ұсақ көпіршіктеріне қосылу арқылы бөлінетін процесс (әдетте мұнай өнеркәсібінде азот немесе отын газы жиі қолданылады). Қалқымалы бөлшектер су бетінде жинақталып, скиммерлермен жиналады.
LyondellBasell (Германия) қоршаған ортаға минималды әсер ету үшін биологиялық тазартуды, денитрификацияны және дефосфаттануды қамтитын сарқынды суларды тазартудың кешенді жүйелерін енгізіп жатыр.
Dow Chemical (АҚШ) ластағыш заттардың деңгейін төмендету және судың сапасын жақсарту үшін сарқынды суларды басқару процестерінде тұндыру, флотация және биологиялық тазарту сияқты озық технологияларды қолданады.
BASF (Германия) сарқынды сулардың төгінділерін тиімді басқару және олардың көлемін азайту үшін сарқынды суларды тазарту, химиялық тұндыру және флотацияны қоса алғанда, сарқынды суларды тазартудың көп сатылы әдісін қолданады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Қалқыма заттардан, органикалық қосылыстардан, сондай-ақ ХКП-дан тазарту. Органикалық қосылыстар бөлшектер немесе суспензия түрінде болған жағдайда жойылады.
Сарқынды суларды тазарту үшін сүзгілеуді қолдану бірнеше экологиялық пайда әкелуі мүмкін:

1. Снижение загрязнения водоемов: фильтрация сточных вод позволяет удалять различные загрязнители: химические соединения, соли, тяжелые металлы и другие вещества, прежде чем они попадут в природные водоемы. Способствует улучшению качества воды и поддержанию экосистем в природных водоемах.
2. Сохранение водных ресурсов: путем восстановления и переработки сточных вод фильтрация позволяет снизить потребление пресной воды в производственных процессах.
3. Сокращение выброса вредных веществ: фильтрация сточных вод удаляет органические загрязнители, токсичные соединения и другие вредные вещества, что снижает их негативное воздействие на окружающую среду.
4. Соответствие нормативам и стандартам: применение фильтрации позволяет соблюдать экологические стандарты и нормативы, устанавливаемые государственными органами и международными организациями по поводу качества сточных вод и выбросов в окружающую среду.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
В зависимости от содержания сточных вод может потребоваться закрыть флотационный резервуар и направить отработанный воздух в устройство для удаления газов. Организовываются помещения для хранения флокулянтов/коагулянтных химикатов и обезжиренного материала.
Кросс-медиа эффекты.
Отделенный материал, не подлежащий вторичной переработке, утилизируется как отходы. Количество зависит от удаляемого материала и количества коагулянтов и флокулянтных химикатов варьируются в зависимости от соответствующих применений флотации.
Технические соображения, касающиеся применимости
Флотация применяется, при ограниченном эффекте метода осаждения. Примеры применения флотации включают: применение на нефтехимических предприятиях в качестве последующей обработки по итогам отделения нефти и перед биологической очисткой сточных вод, удаление красителей и пигментов из соответствующих производственных сточных вод.
Преимущества метода флотации:
требуется меньший объем и, следовательно, меньшие инвестиционные затраты, чем при осаждении;
эффективность борьбы с твердыми частицами не зависит от изменения расхода, выше, чем у осаждения;
высокая эффективность разделения,.
К недостаткам метода флотации относятся:
возможно засорение клапанов;
наличие выделения запаха;
более высокие эксплуатационные расходы, чем при осаждении.
Химические заводы, производящие полимеры и использующие метод фильтрации для очистки сточных вод, включают несколько ведущих предприятий. Qenos – крупнейший производитель полиэтилена в Австралии. Они используют современные методы фильтрации, такие, как мембранные биореакторы и ультрафильтрацию, для очистки своих сточных вод, что позволяет достигать высокого уровня очистки и защиты окружающей среды. Компания Dow Chemical (Австралия) использует передовые технологии фильтрации, такие, как нанокомпозитные мембраны, для повышения эффективности очистки сточных вод и уменьшения воздействия на окружающую среду.
Экономика
В зависимости от применяемых методов и существующих условий стоимость техники индивидуальна. По сравнению с осаждением флотация имеет значительные преимущества не только при очистке воды и извлечении ценных материалов, но и при разделении и сгущении осадка с последующим высоким содержанием сухого вещества в получаемом концентрате.
Затраты энергии на флокуляцию/флотацию составляют примерно в 50 раз выше, чем на флокуляцию/осаждение. Флотация предоставляет лучшие возможности для контроля и адаптации к изменяющимся условиям эксплуатации, чем осаждение, хотя использование этих возможностей требует наличия более высококвалифицированного персонала.
Движущая сила внедрения
Снижение концентраций загрязняющих веществ в сточных водах.

1. Суқоймаларының ластануын азайту: сарқынды суларды сүзу табиғи су қоймаларына ағызбас бұрын химиялық қосылыстар, тұздар, ауыр металдар және басқа заттар сияқты әртүрлі ластағыш заттардан тазалауға мүмкіндік береді. Бұл судың сапасын жақсартуға және табиғи су объектілеріндегі экожүйелерді сақтауға ықпал етеді.
2. Су ресурстарын сақтау: сарқынды суларды қалпына келтіру және қайта өңдеу арқылы сүзу өндіріс процестерінде тұщы суды тұтынуды азайтуға мүмкіндік береді.
3. Зиянды заттардың шығарындыларын азайту: сарқынды суларды сүзу органикалық ластағыш заттарды, улы қосылыстарды және басқа зиянды заттарды кетіруге көмектеседі, бұл олардың қоршаған ортаға теріс әсерін азайтады.
4. Нормативтер мен стандарттарға сәйкестігі: сүзуді қолдану сарқынды сулардың сапасы мен қоршаған ортаға шығарындыларға қатысты мемлекеттік және халықаралық ұйымдар белгілеген экологиялық стандарттар мен нормативтерді сақтауға мүмкіндік береді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Сарқынды сулардың құрамына байланысты флотациялық резервуарды жауып, пайдаланылған ауаны газды кетіретін құрылғыға жіберу қажет болуы мүмкін. Флокулянттарды/коагулянтты химиялық заттарды және майсыздандырылған материалды сақтауға арналған үй-жайлар қажет.
Кросс-медиа нәтижелері
Бөлінген материал, егер ол қайта өңделмесе, қалдық ретінде жойылады. Саны алынатын материалға және химиялық заттардың коагулянттары мен флокулянттарының санына байланысты. Олар флотацияның тиісті қолданылуына байланысты өзгеруі мүмкін.
Қолданылуына қатысты техникалық пайым
Флотация тұндыру қолайсыз болған кезде қолданылады. Флотацияны қолдану мысалдарына мыналар жатады: мұнай-химия зауыттарында мұнай бөлінгеннен кейін және сарқынды суларды биологиялық тазартудан бұрын кейінгі өңдеу ретінде қолдану, тиісті өндірістік сарқынды сулардан бояғыштар мен пигменттерді кетіру.
Флотациялау әдісінің артықшылықтары:
тұндыруға қарағанда көлемі аз және сәйкесінше инвестициялық шығындар көлемі де аз болады;
қатты бөлшектермен күресу тиімділігі шығынның өзгерістеріне тәуелді емес, тұндыруға қарағанда жоғары болады;
бөліп алу тиімділігі жоғары, құрамындағы құрғақ зат тұндыруға қарағанда анағұрлым жоғары болады.
Флотациялау әдісінің кемшіліктері:
клапандары бітеліп қалуы мүмкін;
иіс шығару ықтималдығы жоғары;
пайдалану шығындары тұндыруға қарағанда анағұрлым жоғары.
Полимер өндіретін және сарқынды суларды тазарту үшін сүзгілеу әдісін пайдаланатын химия зауыттары бірнеше жетекші кәсіпорындарды қамтиды. Qenos - Австралиядағы ең ірі полиэтилен өндірушісі. Олар сарқынды суларды тазарту үшін мембраналық биореакторлар және ультрасүзгілеу сияқты заманауи сүзгілеу әдістерін қолданады, мұның өзі қоршаған ортаны тазарту мен қорғаудың жоғары деңгейіне не қол жеткізуге мүмкіндік береді. Dow Chemical (Australia) - бұл компания да сарқынды суларды тазартудың тиімділігін арттыру үшін және қоршаған ортаға әсерлерді азайту үшін нанокомпозиттік мембраналар сияқты алдыңғы қатарлы сүзгілеу технологияларын қолданады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады. Тұндырумен салыстырғанда флотация көп жағдайда суды тазарту және бағалы материалдарды бөліп алу кезінде ғана емес, сонымен бірге тұнбаны айыру және қойылту кезінде де біршама маңызды артықшылықтар береді. Қағида бойынша, мұның өзі алынған концентраттағы құрғақ заттардың көп болуына әкеледі. Гидравликалық жүктеменің анағұрлым жоғары болатынына және ұсталым уақытының анағұрлым аз болатынына байланысты, жабдықтың көлемінің шағын болуы талап етіледі. Мұның өзі, өз кезегінде, әдетте анағұрлым жоғары пайдалану шығындары есебінен болатын төмен инвестициялық шығындарды білдіреді. Салыстыру флотациялауға қарағанда тұндыру үшін кеңістікке деген қажеттілік 50 есе жоғары болуы мүмкін екенін білдіруі мүмкін. Екінші жағынан флокуляцияға/флотацияға жұмсалатын энергия флокуляцияға/тұндыруға қарағанда, шамамен 50 есе жоғары болуы мүмкін. Флотация тұндыруға қарағанда өзгермелі пайдалану жағдайларына бейімделу және бақылау үшін жақсы мүмкіндіктер ұсына алады, десек те мұндай мүмкіндіктерді пайдалану үшін жоғары білікті персонал талап етіледі.
Іске асырудың қозғаушы күші
Сарқынды сулардағы ластағыш заттардың концентрациясын төмендету.

5.3.4. Техники, направленные на управление и сокращение воздействия технологических остатков и производственных отходов
5.3.4.1. Повторное использование отходов
Описание
Соответствующие меры, интегрированные в технологический процесс, предотвращают и уменьшают количество отходов на заводе по производству полимеров, которые содержат отработанные растворитель и масло, полимерные воски и отходы, средства для очистки слоя и остатки катализаторов.
Техническое описание
Отработанные растворитель и масла могут быть использованы, где это применимо, в качестве сырья для крекинга или в качестве топлива. Использование очищающих средств сводится к минимуму за счет оперативной регенерации и увеличения срока службы. У катализаторов нового поколения эффективность достаточно высока, чтобы остатки катализатора оставались в полимере, что позволяет избежать стадии промывки катализатора и необходимости утилизации остатков катализатора.
Borealis (Австрия) придерживается принципов экономики замкнутого цикла, особенно на своем предприятии в городе Швехат, где основное внимание уделяется переработке пластиковых отходов в новые полиолефиновые продукты.
LyondellBasell (Германия): завод в городе Весселинг использует передовые технологии переработки пластиковых отходов для получения высококачественных полиолефинов.
INEOS (Бельгия): компания INEOS работает в городе Антверпен, где она интегрирует процессы переработки для повторного использования пластиковых отходов, способствуя достижению своих целей в области устойчивого развития.
Достигнутые экологические выгоды
Данная техника позволяет снизить объемы образования отходов и рекуперация энергии, что приведет к снижению загрязнения окружающей среды.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Приготовление твердой продукции, из твердых и пастообразных отходов, путем механической обработки и пропитки для получения специально подобранного, однородного и сыпучего продукта, который используется в процессах сжигания или реализован в качестве товара.
Используемые виды отходов: пастообразные, порошкообразные и твердые отходы: пластмассы или полимеры, смолы, краски, клеи, углеводородные шламы, органические остатки химической и фармацевтической промышленности, отработанная пластиковая упаковка.
Применяются методы получения жидкого продукта путем псевдоожижения отходов с целью смешивания и гомогенизации совместимых отходов нескольких производителей и/или источников. Типичными исходными материалами являются такие отходы, как использованные растворители, остатки органического химического синтеза и т.д.

5.3.4. Технологиялық қалдықтарды және өндірістік қалдықтарды басқаруға және әсерін азайтуға бағытталған техникалар
5.3.4.1. Қалдықтарды қайта пайдалану
Сипаттама
Технологиялық процеске біріктірілген тиісті шаралар полимер өндірісі бойынша зауыттағы құрамында пайдаланылған еріткіштер, пайдаланылған май, полимерлі балауыздар мен қалдықтар, қабатты тазартуға арналған құралдар мен катализатор қалдықтары бар қалдықтардың көлемін болдырмауға немесе азайтуға көмектеседі.
Техникалық сипаттама
Пайдаланылған еріткіш пен майды қолданылатын жерлерде крекингке арналған шикізат немесе отын дәрежесінде пайдалануға болады. Кейбір жағдайларда қойылтылған полимерлі балауыз балауыз өнеркәсібінің жанама өнімі ретінде сатылуы мүмкін. Полимерлік сынықтарды қайта өңдеуге болады. Тазарту құралдарын пайдалану оперативтік регенерациялау және қолданылу мерзімін ұзарту есебінен барынша азайтылуы тиіс. Қағида бойынша, жаңа буынды катализаторлардың тиімділігі катализатордың қалдықтары полимерде қалуы үшін жеткілікті деңгейде жоғары, мұның өзі катализаторды жуу кезеңін болдырмауға және катализатор қалдықтарын кәдеге жаратуға деген қажеттілікті болдырмауға мүмкіндік береді.
Borealis (Австрия) әсіресе өзінің Швехат қаласындағы кәсіпорнында жабық циклді экономика қағидаттарын ұстанады, онда пластик қалдықтарды жаңа полиолефинді өнімдерге қайта өңдеуге баса назар аударылады.
LyondellBasell (Германия): Весселингтегі зауытта жоғары сапалы полиолефиндерді алу үшін пластик қалдықтарды қайта өңдеуге арналған алдыңғы қатарлы технологиялар қолданылады.
INEOS (Бельгия): INEOS компаниясы Антверпенде жұмыс істейді, онда бұл компания тұрақты даму саласындағы өз мақсаттарына қол жеткізуге мүмкіндік жасай отырып, пластик қалдықтары қайта пайдалану үшін процестерді бір-бірімен біріктіреді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Осы техника қалдықтардың пайда болу көлемін азайтуға және энергияны рекуперациялауға мүмкіндік береді, мұның өзі қоршаған ортаның ластануын төмендетеді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Қатты өнім, ең бастысы, арнайы іріктеп алынған, біртекті және сусымалы өнімді алу үшін механикалық өңдеу және ылғалдау жолымен қатты және паста тәрізді қалдықтардан дайындалуы мүмкін, оларды жағу процесіне пайдалануға болады немесе тауар ретінде өткізуге болады.
Пайдаланылған қалдық түрлері: паста тәрізді, ұнтақ тәрізді және қатты қалдықтар: пластмасса немесе полимер, шайыр, бояу, желім, көмірсутекті шлам, химия және фармацевтика өнеркәсібінің органикалық қалдықтары, пайдаланылған пластик қаптама.
Сонымен қатар, бірнеше өндірушілердің және/немесе көздердің үйлесімді қалдықтарын араластыру және гамогендеу мақсатында псевдосұйылту арқылы қалдықтарды псевдосұйылту жолымен сұйық өнімді алу әдістері қолданылады. Пайдаланылған еріткіштер, органикалық химиялық синтез қалдықтары және т.б. сияқты қалдықтар типтік бастапқы материалдар болып табылады.

Переработанные полимеры на ПАО "СИБУР" (Российская Федерация) используются для производства новой продукции, такой, как упаковка, трубы и другие изделия, что позволяет снизить экологическую нагрузку, но и открывает новые рынки сбыта для компании. Бренд "Vivilen", который выпускает продукцию с долей переработанного пластика более 25 %​​ [46].
Кросс-медиа эффекты
Отсутствуют.
Технические соображения, касающиеся применимости
В зависимости от типа отходов, образующихся в результате технологического процесса.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна. К примеру, на Source One Plastics в Германии полагается перерабатывать пластиковые отходы и использовать возобновляемые источники энергии.
Движущая сила внедрения
Соблюдение требований экологического законодательства.
5.4. Техники при производстве полимерных изделий
5.4.1. Техники по энергоэффективности и ресурсосбережению
Описание
В целях оптимизации процесса производства полимеров предлагается метод использования шестеренчатого насоса в сочетании с экструдером.
Техническое описание
Шестеренчатые насосы, схематично показанные на рисунке 5.1., более энергоэффективны при создании давления для гранулирования продукта, чем экструдеры. Необходимость расплавления полимеров и эффективного диспергирования добавок в расплавленном полимере ограничивает применение шестеренчатых насосов.
Рисунок 5.1. Схематический вид шестеренчатого насоса
Китайские заводы по производству полимеров, которые используют шестеренчатые насосы в сочетании с экструдерами для эффективной и точной обработки:
Anji Henan Plastic Machinery Co., Ltd. специализируется на разработке и производстве систем фильтрации расплавов полимеров и насосов для подачи расплава. Продукция Anji широко используется в процессах экструзии полимеров, и в шестеренчатых насосах для повышения стабильности, качества и производительности линий экструзии пластмасс (Anji Henanplastic Machinery);
компания Batte Melt Pump Zhengzhou Co., Ltd. специализируется на производстве насосов для расплавления, которые используются для транспортировки, нагнетания и дозирования высокотемпературных и высоковязких полимерных расплавов. Шестеренчатые насосы преимущественно устанавливаются между экструдером и штамповочной головкой, обеспечивая точный контроль и стабильность процесса экструзии (оборудование Batte);
Hai Rui Te (провинция Чжэнчжоу) производит шестеренчатые насосы для расплавления, предназначенные для точной и эффективной экструзии пластмасс и других высокоточных применений. Шестеренчатые насосы известны своей точностью, низкой пульсацией и длительным сроком службы, что делает их идеальными для использования в сочетании с экструдерами для обеспечения стабильного качества и производительности (HaiRuiTeChina).
Достигнутые экологические выгоды
Техника позволяет повысить энергоэффективность и оптимизировать использования ресурсов, снизить потребность в энергии, что приносит значительные экологические выгоды.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Шестеренчатые насосы потребляют меньше энергии, чем экструдеры, и поэтому применяются для снижения энергопотребления.
Кросс-медиа эффекты
Отсутствуют.
Технические соображения, касающиеся применимости
Метод применим для расплавленных полимеров. Гранулирование полимера иногда проводят после компаундирования, что является последующей операцией, выходящей за рамки данного документа.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Экономические причины. Энергоэффективость.

Мысалы, "СИБУР" ЖАҚ-да (Ресей) пайдаланылған полимерлер қаптамалар, құбырлар және басқа да өнімдер сияқты жаңа өнімдерді өндіру үшін қолданылады. Бұл экологиялық жүктемені азайтуға мүмкіндік беріп қана қоймай, компания үшін жаңа өткізу нарықтарына жол ашады. Құрамында пайдаланылған пластик үлесі 25 %-дан көп мөлшерді құрайтын өнім шығаратын "Vivilen" бренді мысал бола алады [46].
Кросс-медиа нәтижелері
Жоқ.
Қолданылуына қатысты техникалық пайым
Технологиялық процестің нәтижесінде пайда болатын қалдықтардың түріне байланысты.
Қалдықтарды жағу жөніндегі директива қолданыстағы қондырғыда орындау қиын болуы мүмкін жағу және бақылау талаптарын белгілейді.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады. Мысалы, Source One Plastics-те Германияда пластик қалдықтарды қайта өңдеуді және жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жобаланып отыр. Бұл кәсіпорын пластик қалдықтарды қайта өңдейтін болады.
Іске асырудың қозғаушы күші
Экологиялық заңнама талаптарын сақтау.
5.4. Полимер бұйымдардың өндірісіндегі техникалар
5.4.1. Энергиялық тиімділік және ресурс үнемдеу бойынша техникалар
Сипаттама
Полимер өндірісі процесін оңтайландыру мақсатында экструдермен бірге тістегерішті сорғыны пайдалану әдісі ұсынылады.
Техникалық сипаттама
5.1-суретте сұлбалық түрде көрсетілген тістегерішті сорғы өнімді экструдерлерге қарағанда өнімді түйіршіктеу үшін қысым жасау кезінде энергияны үнемдеп жұмсайды. Алайда полимерлерді балқыту және қоспаларды балқытылған полимерде тиімді бөлшектеу қажеттілігі тістегерішті сорғыларды қолдануды шектеуі мүмкін.
5.1-сурет. Тістегерішті сорғының схемалық түрі
Тиімді әрі дәл өңдеу үшін тістегерішті сорғыны экструдермен бірге пайдаланатын полимер өндіретін қытайлық зауыттардың мысалы:
Anji Henan Plastic Machinery Co., Ltd. полимер балқытпасын сүзгілеу жүйелерін және балқытпаны жіберуге арналған сорғыларды әзірлеп, өндіруге маманданған. Anji өнімі полимерлерді экструзиялау процестерінде, оның ішінде пластмассаны экструзиялау желілерінің тұрақтылығын, сапасын және өндірімділігін арттыру үшін тістегерішті сорғыларда кеңінен пайдаланылады (Anji Henanplastic Machinery).
Batte Melt Pump Zhengzhou Co., Ltd. компаниясы жоғары температуралы және тұтқырлығы жоғары полимерлік балқытпаларды тасымалдауға, сықауға және мөлшерлеуге арналған балқытпаға арналған сорғыларды өндіруге маманданған. Осы тістегерішті сорғылар әдетте экструзия процесінің дәл бақылануын және тұрақтылығын қамтамасыз ете отырып, экструдер мен қалыптау бастиегі арасына орнатылады (Batte жабдығы).
Hai Rui Te (Чжэнчжоу) пластмассаны дәл әрі тиімді экструзиялауға және басқа да дәлдігі жоғары қолданыстарға арналған балқытпаға арналған тістегерішті сорғылар өндіреді. Олардың тістегерішті сорғылары өздерінің дәлдігімен, төмен пульсациясымен және ұзақ мерзімді қолданылуымен танымал, мұның өзі оларды тұрақты сапамен және өндірімділікпен қамтамасыз ету үшін экструдерлермен бірге пайдалану үшін мінсіз етеді (HaiRuiTeChina).
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Осы техника энергия тиімділігін арттыруға және ресурстарды пайдалануды оңтайландыруға, энергияға қажеттілікті азайтуға мүмкіндік береді, мұның өзі айтарлықтай экологиялық пайда әкеледі.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Тістегерішті сорғылар экструдерлерге қарағанда энергияны азырақ тұтынады және сол себепті энергия тұтынуды азайту үшін пайдаланылады.
Кросс-медиа нәтижелері
Жоқ.
Қолданылуына қатысты техникалық пайым
Бұл әдіс полимер балқытылған жағдайда қолданылады. Полимерді түйіршіктеу сығымдалған соң жүргізіледі, мұның өзі осы құжаттың шеңберінен тыс келесі операция болып табылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Іске асырудың қозғаушы күші
Экономикалық себептер. Энергия тиімділігі.

5.4.2. Организация сбора и использования отходов полимеров для повторного использования
Описание
Применяемые методы в целях снижения объемов образующихся отходов полимерных материалов.
Техническое описание
Организация сбора отходов полимеров включает применение техник сортировки для подготовки поступающих отходов перед обработкой (предварительная сортировка). Сортировка направлена на предотвращение попадания нежелательных материалов в последующий процесс переработки отходов.
Сортировка является распространенным технологическим этапом в деятельности по переработке отходов, который выполняется, помимо прочего, для обеспечения возможности переработки поступающих отходов в последующем процессе переработки, повышения коэффициента извлечения в процессе переработки отходов, обеспечения адекватности выходных данных для их дальнейшего использования. Сортировка выполняется вручную или автоматически.
Технологические отходы полимерных материалов возникают в процессах синтеза и переработке. Технологические отходы полимерных материалов делятся на неустранимые и устранимые технологические отходы. К неустранимым относят кромки, обрезки, литники, обломки, грат. Технологические отходы полимерных материалов составляют от 5 до 35 %. Неустранимые отходы представляют собой высококачественное сырье, по свойствам не отличающееся от исходного первичного полимера. Переработка отходов в изделия не требует специального оборудования и производится на том же предприятии. Устранимые технологические отходы производства образуются при несоблюдении технологических режимов в процессах синтеза и переработки, т.е. это технологический брак, который сводится к минимуму и полностью устраняется. Технологические отходы производства перерабатываются в различные изделия, используются в качестве добавки к исходному сырью и т.д.
Описание применяемых методов представлено в разделе 5.3.4.1.
В США заводами по производству полимеров, которые организуют сбор и повторное использование полимерных отходов, являются:
Eastman Chemical Company активно инвестирует в экологичные методы производства, включая сбор и химическую переработку пластиковых отходов для создания новых полимеров;
Dow Chemical Company реализует комплексные программы утилизации на своих предприятиях. Основное внимание уделяется механическим и химическим процессам переработки полимерных отходов для их повторного использования в сырье, что снижает их воздействие на окружающую среду;
DuPont осуществляет инициативы по сбору и переработке полимерных отходов. DuPont работают над внедрением переработанных полимеров в свои производственные процессы, обеспечивая повторное использование отходов и способствуя развитию экономики замкнутого цикла;
Berry Global уделяет особое внимание экологичности и реализует обширные программы по сбору и переработке пластиковых отходов. Компания интегрирует переработанные материалы в продукцию, особенно в секторе упаковки, чтобы способствовать повторному использованию полимерных материалов.
Достигнутые экологические выгоды
Данная техника значительно осуществляет возврат в технологический процесс потенциального сырья, что ведет к экономии природных ресурсов, снижению загрязнения окружающей среды.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Существующие методы переработки полимерных отходов включают:
механический (измельчение с получением дробленки, крошки, сечки и т.п., измельчение с получением порошка, прессование);
термоформование (экструзия, литье под давлением, прессование, раздувное формование, вальцевание (каландрирование), пневмовакуум-формование, напыление).
Любая технология переработки полимерных отходов включает стадию первичной подготовки и обработки отходов, состоящую из сортировки полимерных отходов по виду полимера, по цвету, от посторонних включений, предварительной резки отходов на части (при необходимости). Технология механической переработки полимерных отходов в дробленку включает следующие операции: измельчение полимерных отходов, упаковку, маркировку, транспортировку потребителю.
Кросс-медиа эффекты
Отсутствуют.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Соблюдение требований экологического законодательства. Ресурсосбережение.

5.4.2. Қайта пайдалану үшін полимер қалдықтарын жинауды және пайдалануды ұйымдастыру
Сипаттама
Полимерлі материалдардың жиналатын қалдықтарының көлемін азайту мақсатында қолданылатын әдістер.
Техникалық сипаттама
Полимер қалдықтарын жинауды ұйымдастыру өңдеу алдында келіп түсетін қалдықтарды дайындау үшін сұрыптау әдістерін қолдануды қамтиды (алдын ала сұрыптау). Сұрыптау қажетсіз материалдардың кейінгі қалдықтарды қайта өңдеу процесіне өтіп кетуіне жол бермеуге бағытталған.
Сұрыптау қалдықтарды қайта өңдеу бойынша қызметте басқаларына қоса, қалдықтарды қайта өңдеудің кейінгі процесінде келіп түсетін қалдықтарды қайта өңдеу мүмкіндігін қамтамасыз ету, қалдықтарды қайта өңдеу процесінде бөліп алу коэффициентін арттыру, оларды одан әрі пайдалану үшін шығыс деректерінің адекваттығын қамтамасыз ету үшін орындалатын кең таралған технологиялық кезең болып табылады. Сұрыптауды қолмен немесе автоматты түрде орындауға болады.
Полимерлі материалдардың технологиялық қалдықтары оларды синтездеу және қайта өңдеу кезінде пайда болады. Олар жойылмайтын және жойылатын технологиялық қалдықтар болып екіге бөлінеді. Жойылмайтын қалдықтарға жиектер, қиындылар, құюжолдар, сынықтар, граттар және т.б. жатады. Мұндай қалдықтар 5 % бастап 35 %-ға дейін жиналады. Жойылмайтын қалдықтар сипаты бойынша бастапқы полимерден айырмашылығы жоқ жоғары сапалы шикізатты білдіреді. Оны бұйымға қайта өңдеу арнайы жабдықты қажет етпейді және сол кәсіпорының өзінде жүргізіледі. Өндірістің жойылатын технологиялық қалдықтары синтез және қайта өңдеу процестерінде технологиялық режимдер сақталмаған кезде жиналады, яғни бұл – технологиялық жарамсыз заттар, оларды барынша азайту немесе мүлдем жою керек. Өндірістің технологиялық қалдықтары әртүрлі бұйымдар түрінде қайта өңделеді, бастапқы шикізатқа қоспа және т.б. дәрежесінде пайдаланылады.
Қолданылатын әдістердің сипаттамасы 5.3.4.1-бөлімде де берілген.
АҚШ-та полимер қалдықтарын жинауды және қайта пайдалануды ұйымдастыратын полимер зауыттары:
Eastman Chemical Company жаңа полимерлер жасау үшін пластикалық қалдықтарды жинау мен химиялық өңдеуді қоса алғанда, жасыл өндіріс әдістеріне белсенді инвестиция салады;
Dow Chemical Company өз кәсіпорындарында кәдеге жаратудың кешенді бағдарламаларын іске асырады. Полимер қалдықтарын шикізатта қайта пайдалану үшін қайта өңдеудің механикалық және химиялық процестеріне назар аударылады, бұл олардың қоршаған ортаға әсерін азайтады;
DuPont полимерлі қалдықтарды жинау және қайта өңдеу бойынша бастамаларды жүзеге асырады. Олар қайта өңделген полимерлерді өндірістік процестерге енгізу, қалдықтарды қайта пайдалануды қамтамасыз ету және тұйық циклді экономиканы ілгерілету үшін жұмыс істейді;
Berry Global экологиялылыққа баса назар аударады және пластикалық қалдықтарды жинау мен қайта өңдеудің ауқымды бағдарламаларын жүзеге асырады. Компания полимерлі материалдарды қайта пайдалануға ықпал ету үшін қайта өңделген материалдарды өз өнімдеріне, әсіресе қаптау секторына біріктіреді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Осы техника әлеуетті шикізатты едәуір мөлшерде технологиялық процеске қайтарады, бұл табиғи ресурстарды үнемдеуге, қоршаған ортаның ластануын төмендетуге әкеледі.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Полимерлі қалдықтарды қайта өңдеудің қолданыстағы әдістеріне мыналар жатады:
механикалық (уатылған отын, уатылған қиқымдар және т.б. ала отырып уату, ұнтақ ала отырып ұсақтау, сығымдау);
термоқалыптау (экструзия, қысыммен құю, сығымдау, үрлеп қалыптау, біліктеу (каландирлеу), пневмовакуум-қалыптау, шаңдату).
Полимерлі қалдықтарды қайта өңдеудің кез келген технологиясы полимер қалдықтарын полимер түрі бойынша, түсі бойынша, бөгде қосындылардан сұрыптаудан, қалдықтарды бөліктерге алдын ала кесуден тұратын (қажет болған жағдайда) қалдықтарды бастапқы дайындау және өңдеу кезеңін қамтиды. Полимерлі қалдықтарды ұсатқышқа механикалық өңдеу технологиясы келесі операцияларды қамтиды: полимерлі қалдықтарды ұнтақтау, полимерлі қалдықтарды қаптау, таңбалау, тұтынушыға тасымалдау.
Кросс-медиа нәтижелері
Жоқ.
Қолданылуына қатысты техникалық пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Іске асырудың қозғаушы күші
Экологиялық заңнама талаптарын сақтау. Ресурс үнемдеу.

5.5. Техники при производстве других полимеров
5.5.1. Техники по снижению выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух
5.5.1.1. Методы предотвращения и минимизации неорганизованных выбросов в атмосферный воздух
Описание
Описаны применяемые методы по хранению, эксплуатации оборудования, направленные на снижение неорганизованных выбросов.
Техническое описание
Герметичность при хранении. Сырье, как правило, поставляется по трубопроводу с близлежащих производственных объектов железнодорожными цистернами. C₄H₆ хранится при собственном давлении паров в шарах, покрытых огнеупорным материалом.
Охлаждение стирола осуществляется с помощью внешнего теплообменника. Оба мономера содержат ингибитор: трет-бутилкатехин, для предотвращения образования полимера и, реакции безудержной полимеризации.
Все резервуары для хранения снабжены герметичными крышками для предотвращения утечек. C₄H₆ является исключением, поскольку считается, что лучше устранять любую утечку, а не позволять жидкости скапливаться под емкостью, тем самым предотвращая накопление жидкости под резервуаром и, следовательно, предотвращая возгорание бутадиена в бассейне.
Оптимизация процесса зачистки в суспензионных процессах (полипропилен, полиэтилен низкого давления). Дезактивация и зачистка осуществляются в пароварке с перемешиванием. Так улучшается однородность и время контакта с паром.
Путем последующей конденсации удаленный мономер извлекается и после очистки возвращается обратно в технологический процесс. Перед установкой установки рециркуляции отходящих газов пароварки эти газы сжигались на факелах.
Для снижения неорганизованных выбросов применяются следующие методы:
контроль состояния фланцев, насосов, уплотнений и т.д.;
профилактическое обслуживание;
мониторинг;
обновления на заводе: тандемные механические уплотнения, герметичные клапаны, улучшенные прокладки и т.д.
BASF (Германия) использует передовые технологии хранения и обработки для минимизации неорганизованных выбросов. BASF используют закрытые системы и усовершенствованный мониторинг для контроля и сокращения утечек и выбросов в процессе производства полимеров. Система Verbund объединяет производственные мощности, обеспечивая эффективное использование ресурсов и сокращение отходов.
INEOS (Бельгия) уделяет особое внимание строгим правилам хранения и технического обслуживания оборудования, в целях минимизации незапланированных выбросов.
INEOS инвестируют в регулярное обучение персонала и оптимизацию процессов для обеспечения минимального воздействия на окружающую среду.
Компания Covestro (Германия) применяет комплексные меры по хранению и обработке сырья и готовой продукции для снижения неорганизованных выбросов. Covestro использует передовые системы локализации и регулярные проверки технического обслуживания.
На предприятиях Repsol (Испания) по производству полимеров используются современное оборудование и решения для хранения, направленные на минимизацию неорганизованных выбросов. Repsol используют строгие графики проверок и технического обслуживания, чтобы гарантировать эффективную работу всех систем.
Достигнутые экологические выгоды
Предотвращение выбросов при хранении.
Преимущества оптимизации процесса зачистки в суспензионных процессах: уменьшение содержания мономера в продукте; повторное использование мономера в технологическом процессе и сокращая выбросы CO2.
Экологические показатели и эксплуатационные данные

5.5. Басқа полимерлер өндірісіндегі техникалар
5.5.1. Атмосфералық ауаға шығарылатын ластағыш заттар шығарындыларын азайту бойынша техникалар
5.5.1.1. Атмосфералық ауаға шығарылатын ұйымдастырылмаған шығарындылардың алдын алу және барынша азайту әдістері
Сипаттама
Ұйымдастырылмаған шығарындыларды азайтуға бағытталған жабдықты сақтауға, пайдалануға қолданылатын әдістер сипатталған.
Техникалық сипаттама
Сақтау кезіндегі герметикалығы. Шикізат, әдетте, жақын маңдағы өндірістік объектілерден теміржол цистерналарымен құбыр арқылы жеткізіледі. Қондырғыларды сақтауға арналған резервуарлар жылыстауды болдырмайтындай етіп жобалануы және солай қызмет жасалуы керек. Бутадиен отқа төзімді материалмен қапталған шарлардың өз бу қысымымен сақталады.
Стиролды салқындату сыртқы жылу алмастырғыштың көмегімен жүзеге асырылады. Екі мономердің құрамында да полимер түзілуін және ең болмағанда тоқтаусыз полимерлеу реакциясын болдырмауға арналған трет-бутилкатехин сияқты ингибитор болады.
Қағида бойынша, барлық сақтауға арналған резервуарлар жылыстауды болдырмау үшін герметикалық қақпақтармен жабдықталады. Бутадиен осы қағидада ерекшелік болып табылады, себебі сұйықтықтың ыдыстың астына жиналуына жол бергенше, кез келген жылыстауды жойған дұрыс деп саналады, осы арқылы сұйықтықтың резервуар астына жиналуын болдырмаған және сәйкесінше бутадиеннің бассейнде тұтанып кетуіне жол бермеген дұрыс деп саналады.
Суспензиялық процестердегі (төмен қысымды полипропилен, полиэтилен) тазарту процесін оңтайландыру. Дезактивация және тазарту буқазанда араластыра отырып жүзеге асырылады. Осылайша, біркелкілігі және бумен жанасу уақыты жақсарады.
Кейіннен конденсациялау арқылы алып тасталған мономер бөліп алынады және технологиялық процеске кері қайтарылады. Буқазанның шығарылатын газдарды рециркуляциялау қондырғысының алдында бұл газдар алауда жағылады.
Сондай-ақ, ұйымдастырылмаған шығарындыларды азайту үшін келесі әдістер қолданылады:
фланецтердің, сорғылардың, тығыздауыштардың жай-күйін және т.б. бақылау;
профилактикалық қызмет жасау;
мониторинг;
зауыттағы жаңартулар: тандемді механикалық тығыздауыштар, герметикалық клапандар, жақсартылған төсемдер және т.б.
BASF (Германия) ұйымдастырылмаған шығарындыларды азайту үшін сақтау мен өңдеудің озық технологияларын қолданады. Олар полимерлерді өндіру процесінде жылыстаулар мен шығарындыларды бақылау және азайту үшін жабық жүйелер мен жетілдірілген мониторингті пайдаланады. Олардың Verbund жүйесі ресурстарды тиімді пайдалануды және қалдықтарды азайтуды қамтамасыз ететін өндірістік қуаттарды біріктіреді.
INEOS (Бельгия) жоспарланбаған шығарындыларды азайту үшін жабдықты сақтау мен техникалық қызмет көрсетудің қатаң ережелеріне назар аударады. Антверпендегі кәсіпорын жылыстауды анықтау және алдын алу үшін озық тығыздау технологияларын және үздіксіз бақылау жүйелерін пайдаланады.
Олар сонымен қатар қызметкерлерді тұрақты оқытуға және қоршаған ортаға минималды әсер ету үшін процестерді оңтайландыруға инвестиция салады.
Covestro (Германия) компаниясы ұйымдастырылмаған шығарындыларды азайту үшін шикізат пен дайын өнімді сақтау және өңдеу бойынша кешенді шараларды қолданады. Ол озық локализация жүйелерін және тұрақты техникалық қызмет көрсетуді тексеруді қолданады.
Repsol (Испания) полимер өндірісі бойынша кәсіпорындарында ұйымдастырылмаған шығарындыларды азайтуға бағытталған заманауи жабдықтар мен сақтау шешімдері қолданылады. Олар барлық жүйелердің тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қатаң тексеру және техникалық қызмет көрсету кестелерін пайдаланады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Сақтау кезінде шығарындылардың алдын алу.
Суспензиялау процестеріндегі тазарту процесін оңтайландырудың артықшылықтары: өнімдегі мономер құрамын азайту; технологиялық процесте мономерді қайта пайдалану және осылайша, CO2 шығарындыларын азайту.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері

Оптимизация процесса зачистки в суспензионных процессах содержание мономера в продукте снижается более чем на 75 %, кроме того, на тонну продукта можно повторно использовать около 10 кг мономеров в технологическом процессе.
Кросс-медиа эффекты
Перекрестные эффекты неизвестны.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Экологические и экономические причины.
5.5.1.2. Техники очистки организованных выбросов в атмосферный воздух
Описание
Очистка организованных выбросов на предприятиях по производству полиолефинов является важным аспектом экологического менеджмента, направленного на снижение загрязнения воздуха.
Техническое описание
Потоки отходящих газов образуются из нескольких источников (в частности, из технологических емкостей), которые необходимо обработать перед выбросом оставшегося газа в воздух. Наиболее широко используемым методом обработки этих газов является термическое окисление.
Доступны и используются также другие технологии.
Адсорбция активированным углем, используемая для удаления ЛОС из вентиляционных потоков с относительно низким расходом и концентрацией ЛОС. Промышленные объекты предприятия LyondellBasell (Австралия) используют адсорбционные системы для очистки выбросов.
Другими примерами являются:
гликолевые скрубберы, используемые для очистки вентиляционных потоков из резервуаров для хранения малеинового и фталевого ангидрида;
сублимационные боксы (холодные ловушки, позволяющие сублимировать ангидриды, включая систему технического обслуживания, очистки и переработки извлеченного материала).
Qenos, ведущий производитель полиэтилена в Австралии, применяет строгие меры по контролю выбросов в атмосферу. Они используют передовые системы фильтрации и скруббирования для улавливания и минимизации выбросов летучих органических соединений в процессе производства.
На предприятиях LyondellBasell используются регенеративные термоокислители, позволяющие эффективно управлять выбросами в атмосферу и сокращать их. Системы работают за счет уничтожения ЛОС путем высокотемпературного окисления, что значительно сокращает количество вредных выбросов, выбрасываемых в атмосферу.
Достигнутые экологические выгоды
Представленная техника обладает прямыми экологическими преимуществами, включая снижение эмиссий загрязняющего вещества "ЛОС" и сокращение выбросов других соединений.
Дополнительными потенциальными преимуществами являются сокращение объемов отходов и частичное снижение выбросов SO₂ и NOₓ на промышленных объектах.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Заводы Borealis (Австрия) используют комбинацию каталитического и термического окисления для снижения выбросов ЛОС, что позволяет сократить выбросы органических загрязнителей на 95 %.

Суспензиялау процестеріндегі тазарту процесін оңтайландыру кезінде өнімдегі мономердің мөлшері 75 %-дан астамға азаяды, сонымен қатар технологиялық процесте өнімнің бір тоннасына шамамен 10 кг мономерді қайта пайдалануға болады.
Кросс-медиа нәтижелері
Тоғыспалы нәтижелері белгісіз.
Қолданылуына қатысты техникалық пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Іске асырудың қозғаушы күші
Экологиялық және экономикалық себептер.
5.5.1.2. Атмосфералық ауаға шығарылатын ұйымдастырылған шығарындыларды тазарту әдістері
Сипаттама
Полиолефин кәсіпорындарында ұйымдастырылған шығарындыларды тазарту ауаның ластануын азайтуға бағытталған экологиялық менеджменттің маңызды аспектісі болып табылады.
Техникалық сипаттама
Шығарылатын газдардың ағындары бірнеше көздерден (атап айтқанда, технологиялық ыдыстардан) пайда болады, олар қалған газды ауаға шығармас бұрын өңделуі керек. Бұл газдарды өңдеудің ең көп қолданылатын әдісі термиялық тотықтыру болып табылады.
Алайда басқа технологиялар да қолжетімді және қолданылады.
ҰОҚ шығыны салыстырмалы түрде төмен және концентрацияланған, желдеткіш ағыннан шыққан ҰОҚ кетіру үшін пайдаланылатын белсендірілген көмірмен адсорбциялауды мысалға алуға болады. Мысалы, LyondellBasell (Австралия) кәсіпорындарында шығарындыларды тазартуға арналған адсорбциялық жүйелер пайдаланылады.
Басқа мысалдар:
гликольді скрубберлер, малеинді және фталды ангидридті сақтауға арналған резервуарлардан шыққан желдеткіш ағындарды тазарту үшін қолданылады;
сублимациялық бокстар (техникалық қызмет жасау, алынған материалдарды тазалау және қайта өңдеу жүйелерін қоса алғанда, ангидридтерді сублимациялауға мүмкіндік беретін суық тұтқыштар).
Австралиядағы жетекші полиэтилен өндірушісі Qenos атмосфераға шығарындыларды бақылау бойынша қатаң шараларды қолданады. Олар өндіріс процесінде ұшпа органикалық қосылыстардың шығарындыларын ұстау және азайту үшін жетілдірілген сүзгілеу және скруббингтеу жүйелерін пайдаланады.
Австралиядағы LyondellBasell кәсіпорындарында регенеративтік термототықтырғыштар сияқты технологиялар пайдаланылады, бұл атмосфералық шығарындыларды тиімді басқаруға және азайтуға мүмкіндік береді. Бұл жүйелер жоғары температурада тотықтыру арқылы ҰОҚ-ны жою арқылы жұмыс істейді, бұл атмосфераға шығарылатын зиянды шығарындыларды айтарлықтай азайтады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техниканың "ҰОҚ" ластаушы затының эмиссиясын және басқа қосылыстардың шығарындыларын азайтуды қоса алғанда, тікелей экологиялық артықшылықтары бар.
Қосымша әлеуетті артықшылықтарға қалдықтар көлемін азайту және өнеркәсіптік объектілерде SO₂ және NOₓ шығарындыларын ішінара азайту жатады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Borealis зауыттары органикалық ластағыш заттардың шығарындыларын 95 %-ға азайтуға мүмкіндік беретін ҰОҚ шығарындыларын азайту үшін каталитикалық және термиялық тотықтыру комбинациясын қолданады.

На одном из заводов Dow Chemical (США) внедрение термических окислителей позволило сократить выбросы углеводородов на 90 %. Применение скрубберов на предприятиях ExxonMobil Chemical (США) позволило снизить выбросы кислотных газов на 80 %.
Кросс-медиа эффекты
Отсутствуют.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ. Скрубберы эффективны для удаления как органических, так и неорганических загрязнителей, включая кислоты и щелочи. Заводы ExxonMobil Chemical применяют скрубберы для очистки выбросов от кислотных газов.
Биофильтры эффективны для снижения концентраций ЛОС и запахов. Промышленные предприятия SABIC (Саудовская Аравия) используют биофильтры для очистки выбросов от органических веществ.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна. Внедрение современных систем очистки выбросов на предприятии DSM Schoonebeek (Нидерланды) позволило снизить потенциальные штрафы.
Движущая сила внедрения
Экологические и экономические причины.
5.5.1.3. Контроль состояния фланцев, насосов, уплотнений
Описание
Техническое описание
Технологические емкости оснащены вентиляционными отверстиями для предотвращения повышения давления инертными газами. Вентиляционные отверстия также используются для сброса давления и промывки оборудования во время аварийных ситуаций и перед проведением технического обслуживания. Преимущественно вентиляционные отверстия подключаются к оборудованию для борьбы с загрязнением воздуха, за исключением крупных сбросных отверстий, которые из-за больших потоков могут привести к перегрузке системы очистки. Для предотвращения утечек из разгрузочных отверстий разрывные диски можно использовать в сочетании с предохранительными клапанами, возможно, после предварительного анализа рисков для безопасности. Давление между разрывной мембраной и предохранительным клапаном контролируется для обнаружения любых утечек.
Технические положения по предотвращению и минимизации неорганизованных выбросов загрязняющих веществ в атмосферу включают:
использование клапанов с сильфонными или двойными уплотнениями или эффективного оборудования. Сильфонные клапаны особенно рекомендуются для высокотоксичных работ;
насосы с магнитным приводом или консервированные насосы, и насосы с двойным уплотнением и барьером для жидкости;
компрессоры с магнитным приводом или консервированные компрессоры, компрессоры с двойным уплотнением и барьером для жидкости;
мешалки с магнитным приводом или консервированные мешалки, а также мешалки с двойным уплотнением и барьером для жидкости;
сведение к минимуму количества фланцев (соединителей);
эффективные прокладки;
закрытые системы отбора проб;
отвод загрязненных сточных вод в закрытых системах;
комплекс вентиляционных отверстий.
Применяется внедрение эффективной программы измерения случайных потерь и ремонта, которая требует точного расчета компонентов и создания базы данных. В базе данных компоненты классифицируются с точки зрения типа, условий эксплуатации и технологического процесса, чтобы идентифицировать элементы с наибольшим потенциалом непредвиденных потерь и облегчить применение стандартных отраслевых коэффициентов утечки. Оценка, полученная с применением стандартных коэффициентов, может привести к завышению общего объема неорганизованных выбросов с завода. Точная оценка получается, если доступные компоненты проверяются с помощью установленной методики (например, USEPA 21), которая идентифицирует источники как "утечку" или "отсутствие утечки" в соответствии с заданным пороговым уровнем. Процентное соотношение компонентов с утечкой по сравнению с компонентами без утечки применяется для повышения общей достоверности оценок временных потерь.
Точные результаты получаются при применении специальных корреляций, которые разработаны на основе набора сопоставимых установок.
Анализ больших объемов данных, получаемых с датчиков и систем мониторинга, позволяет выявлять скрытые потери и оптимизировать процессы.
Достигнутые экологические выгоды
Представленная техника обладает прямыми экологическими преимуществами, включая предотвращение и снижение эмиссий загрязняющего вещества "ЛОС", и других соединений.
Дополнительными потенциальными преимуществами являются сокращение объемов отходов и частичное снижение выбросов SO₂ и NOₓ на промышленных объектах.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Профилактическое обслуживание и контроль состояния насосов и уплотнений позволяют уменьшить частоту и продолжительность ремонтов.
Кросс-медиа эффекты
Отсутствуют.
Технические соображения, касающиеся применимости
Преимущественно применимо для всех процессов.
Заводы компании LyondellBasell внедрили программы управления эффективностью производства, включающих оценку скрытых потерь, позволило сократить время простоев оборудования на 10 %.
На предприятиях Borealis внедрен комплексный подход к оценке скрытых потерь, включающий использование датчиков и систем мониторинга для отслеживания утечек и неэффективного использования ресурсов, что сократило расходы на утилизацию отходов на 25 %.
Экономика
Стоимость программы временных измерений оценивается около 15,1 млн. тенге (≈30 000 евро) за одну линию исходя из годовой программы измерений, охватывающей 25 % всех фланцев плюс фланцы, отремонтированные в течение предыдущего года. (Стоимость может варьироваться в зависимости от типа технологического процесса и количества установленных фланцев).
На одном из заводов Borealis внедрение системы мониторинга состояния фланцев и уплотнений позволило сократить утечки на 70 % и снизить затраты на техническое обслуживание на 30 %. Экономия составила около около 100 млн. тенге (≈200 000 евро) в год.
На предприятии Dow Chemical внедрение программы предиктивного обслуживания насосов и уплотнений привело к снижению непредвиденных простоев на 50 % и экономии 75 млн. тенге (≈150 000 евро) в год на ремонтах и замене оборудования.

Dow Chemical (АҚШ) зауыттарының бірінде термиялық тотықтырғыштарды енгізу көмірсутектер шығарындыларын 90 %-ға қысқартуға мүмкіндік берді. ExxonMobil Chemical (АҚШ) кәсіпорындарында скрубберлерді қолдану қышқыл газдардың шығарындыларын 80 %-ға азайтуға мүмкіндік берді.
Кросс-медиа нәтижелері
Жоқ.
Қолданылуына қатысты техникалық пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады. Скрубберлер органикалық және бейорганикалық ластағыш заттарды, соның ішінде қышқылдар мен сілтілерді кетіру үшін тиімді құрал. ExxonMobil Chemical зауыттарында қышқыл газдар шығарындыларын тазарту үшін скрубберлер қолданылады.
Биосүзгілер ҰОҚ концентрациясын және иістерді азайту үшін тиімді. Мысалы, SABIC (Сауд Арабиясы) кәсіпорындары органикалық шығарындыларды тазарту үшін биосүзгілерді қолданады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады. DSM Schoonebeek кәсіпорнында шығарындыларды тазартудың заманауи жүйелерін енгізу әлеуетті айыппұлдарды жылына 500 000 евро сомасына дейін азайтуға мүмкіндік берді.
Іске асырудың қозғаушы күші
Экологиялық және экономикалық себептер.
5.5.1.3. Фланецтердің, сорғылардың, тығыздауыштардың жай- күйін бақылау
Сипаттама
Техникалық сипаттама
Технологиялық ыдыстар инертті газдардың әсерінен қысымның жоғарылауын болдырмау үшін желдеткіш саңылаулармен жабдықталған. Бұл желдеткіштер апаттық жағдайлар кезінде және техникалық қызмет көрсетер алдында жабдықтағы қысымды түсіру және жабдықты жуу үшін де қолданылады. Әдетте тазалау жүйесінің шамадан тыс жүктелуіне әкелуі мүмкін ірі қашыртқы саңылауларды қоспағанда, желдеткіш саңылаулар жабдыққа ауаның ластануымен күресу үшін қосылады. Жүктемені түсіру саңылауларынан шыққан жылыстауларды болдырмау үшін үзу дискісін сақтандырғыш клапанмен бірге, алдын ала қауіпсіздік үшін қауіптерді талдаудан кейін пайдалануға болады. Үзу мембранасы мен сақтандырғыш клапан арасындағы қысым кез келген жылыстауларды анықтау үшін бақыланады.
Атмосфераға ластағыш заттардың ұйымдастырылмаған шығарындыларының алдын алу және азайту жөніндегі техникалық ережелерге мыналар жатады:
сильфонды немесе қос тығыздауышы бар клапандарды немесе тиімділігі дәл сондай жабдықты пайдалану. Сильфонды клапандар әсіресе уыттылығы жоғары жұмыстар үшін ұсынылады;
магнитті жетегі бар немесе консервіленген сорғылар, сонымен қатар қос тығыздауышы бар және сұйықтыққа арналған кедергісі бар сорғылар;
магнитті жетегі бар немесе консервіленген компрессорлар, сонымен қатар қос тығыздауышы бар және сұйықтыққа арналған кедергісі бар компрессорлар;
магнитті жетегі бар немесе консервіленген араластырғыштар, сонымен қатар қос тығыздауышы бар және сұйықтыққа арналған кедергісі бар араластырғыштар;
фланецтер (қосылыстар) санын барынша азайту;
тиімді төсемдер;
сынама алу жүйелерін жабу;
жабық жүйелердегі ластанған сарқынды суларды бұру;
желдеткіш саңылаулар кешені.
Компоненттерді дәл есептеуді және мәліметтер базасын құруды қажет ететін тиімді кездейсоқ шығындарды есептеу және жөндеу бағдарламасын енгізу қолданылады. Деректер базасында компоненттер күтпеген шығындардың ең үлкен әлеуеті бар элементтерді анықтау және стандартты салалық жылыстау коэффициенттерін қолдануды жеңілдету үшін пайдалану түрі, шарттары және технологиялық процесі тұрғысында жіктеледі. Осы стандартты коэффициентерді қолдана отырып алынған бағалау зауыттың ұйымдастырылмаған шығарындыларының жалпы көлемін арттыруға әкелуі мүмкін. Егер, көздерді берілген шектеулі деңгейге сәйкес "жылыстау" ретінде немесе "жылыстау жоқ" деп идентифицикациялайтын қолжетімді компоненттер белгіленген әдістеменің (мысалы, USEPA 21) көмегімен тексерілсе, анағұрлым дәл бағалау шығады. Жылыстауы бар компоненттердің жылыстауы жоқ компоненттермен салыстырғанда пайыздық арақатынасы уақытша шығындардың жалпы дұрыстығын арттыру үшін қолданылады.
Дәл нәтижелер сонымен қатар салыстырмалы қондырғылар жинағы негізінде әзірленген арнайы коррелацияны қолданған кезде алынуы мүмкін.
Датчиктерден және мониторниг жүйесінен алынған үлкен деректер көлемін талдау жасырын шығындарды айқындауға және процесті оңтайланыдруға мүмкіндік береді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ұсынылған техниканың "ҰОҚ" ластаушы затының эмиссиясын және басқа қосылыстардың шығарындыларын азайтуды қоса алғанда, тікелей экологиялық артықшылықтары бар.
Қосымша әлеуетті артықшылықтарға қалдықтар көлемін азайту және өнеркәсіптік объектілерде SO₂ және NOₓ шығарындыларын ішінара азайту жатады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Профилактикалық қызмет көрсету және сорғылар мен тығыздағыштардың күйін бақылау жөндеудің жиілігі мен ұзақтығын азайтуға мүмкіндік береді. Бұл сонымен қатар жабдықтың қызмет ету мерзімін ұзартуға көмектеседі.
Кросс-медиа нәтижелері
Жоқ.
Қолданылуына қатысты техникалық пайым
Әдетте барлық процестерге қолданылады. Бельгияның Джемеп қаласындағы SolVin зауыты осындай қондырғының екі түрінің де мысалы болып табылады.
LyondellBasell зауыттарының бірінде жасырын шығындарды бағалауды қамтитын өндіріс тиімділігін басқару бағдарламаларын енгізу жабдықтың тоқтап қалу уақытын 10 %-ға қысқартуға мүмкіндік берді.
Borealis кәсіпорындарында жылыстауды және ресурстарды тиімсіз пайдалануды бақылау үшін датчиктер мен мониторинг жүйелерін пайдалануды қамтитын жасырын шығындарды бағалаудың кешенді тәсілі енгізілді. Бұл қалдықтарды кәдеге жарату шығындарын 25 %-ға қысқартуға мүмкіндік берді.
Экономика
Уақытша өлшеу бағдарламасының құны барлық фланецтердің 25 % және алдыңғы жылы жөндеуден өткен фланецтерді қамтитын жылдық өлшеу бағдарламасына сүйене отырып, бір желіге 20 000 – 30 000 евро деп бағаланады (Құны технологиялық процестің түріне және орнатылған фланецтердің санына қарай өзгеріп тұруы мүмкін).
Borealis зауыттарының бірінде фланецтер мен тығыздағыштардың жай-күйін бақылау жүйесін енгізу жылыстауды 70 %-ға қысқартуға және техникалық қызмет көрсету шығындарын 30 %-ға төмендетуге мүмкіндік берді. Үнемдеу жылына шамамен 200 000 долларды құрады.
Dow Chemical кәсіпорнында сорғылар мен тығыздағыштарға болжамды техникалық қызмет көрсету бағдарламасын енгізу күтпеген тоқтап қалуларды 50 %-ға төмендетуге және жабдықты жөндеу мен ауыстыру бойынша жылына 150 000 долларды үнемдеуге әкелді.

На объектах BASF внедрение систем мониторинга и оценки скрытых потерь позволило сократить утечки сырья на 15 %, что привело к экономии около 500 000 долларов в год. Внедрение современных систем контроля утечек и мониторинга процессов позволило более точно управлять расходом материалов и предотвращать ненужные потери.
Движущая сила внедрения
Охрана окружающей среды и безопасности.
5.5.1.4. Насыщение эпоксидных групп
Описание
Насыщение эпоксидных групп в производстве полиолефинов используется для модификации свойств полимеров и создания функционализированных материалов. Технология применяется для улучшения адгезии, повышения стойкости к ультрафиолетовому излучению, увеличения химической стойкости.
Техническое описание
Основными этапами этого процесса являются:
1) насыщение эпоксидных групп происходит в реакторе периодического действия с перемешиванием путем добавления метакриловой кислоты к эпоксидной смоле. Эпоксидную смолу подают в реактор и повышают температуру до 115 °C. В реакционную смесь добавляют катализатор и ингибитор;
2) метакриловая кислота постепенно подается в реактор. Реакция является экзотермической и во время этой фазы температура массы поддерживается ниже 120 °C. Тепло реакции непрерывно отводится посредством циркуляции охлаждающей воды по змеевикам корпуса реактора.
АО "АЗП" (Российская Федерация) является крупным промышленным предприятием химической и нефтехимической промышленности. АО "АЗП" активно участвует в производстве полимерных материалов и внедряет передовые технологии, включая насыщение эпоксидными группами в своих процессах производства полимеров.
ООО "Полипласт Северо-Запад" (Российская Федерация) производит продукты на основе эпоксидных смол и использует методы насыщения эпоксидных групп для расширения ассортимента своей продукции.
Компания "Химтраст" (Российская Федерация) специализируется на производстве эпоксидных полимерных полов и других изделий на основе эпоксидных смол. Компания использует методы насыщения эпоксидных групп для улучшения свойств и эксплуатационных характеристик своих материалов.
Компания "Эпитал" (Российская Федерация) производит различные эпоксидные смолы, в том числе для вакуумной инфузии, намотки, пултрузии и т.д. В ассортименте компании представлены смолы с насыщенными эпоксидными группами, для многочисленных промышленных применений.
Достигнутые экологические выгоды
Процесс контролируется путем контроля кислотности реакционноспособной смеси и представляет собой реакцию добавления, а не конденсации. В качестве побочного продукта не образуется загрязненная реакционная вода.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Насыщение эпоксидных групп используется для создания полиолефинов с улучшенными адгезионными свойствами, что полезно при производстве многослойных упаковочных материалов. Полимеры используются для улучшения сцепления между различными слоями, обеспечивая целостность и долговечность упаковки.
Введение гидроксильных или карбоксильных групп через насыщение эпоксидных групп может увеличить химическую стойкость полиолефинов, что делает их пригодными для использования в агрессивных средах, трубы для химических веществ или контейнеры для агрессивных жидкостей.
Модификация полиолефинов путем насыщения эпоксидных групп помогает повысить стойкость материала к УФ-излучению, что продлевает срок службы изделий, эксплуатируемых на открытом воздухе, защитные покрытия, пленки для внешнего применения.
Отсутствие контроля приводит к чрезмерному полиприсоединению и образованию геля, что приведет к простою процесса и, как следствие, к потерям сырья.
Компания Borealis применяет технологию насыщения эпоксидных групп для производства полиолефинов с улучшенными характеристиками для автомобильной промышленности. Улучшение адгезии полимеров к металлическим и пластиковым поверхностям, что повышает долговечность и надежность автомобильных деталей.
Кросс-медиа эффекты
Более устойчивые полимеры снижают потребность в частой замене и утилизации материалов и уменьшению объемов промышленных отходов.
Внедрение передовых технологий требует квалифицированного персонала для их разработки и эксплуатации, что способствует созданию новых рабочих мест.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимо при производстве соответствующей продукции.
Насыщение эпоксидных групп проводится в присутствии кислотных или основных катализаторов, которые способствуют открытию эпоксидного кольца и образованию новых функциональных групп. Реакция проводится при различных температурах и давлениях в зависимости от желаемых свойств конечного продукта.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Требования к продукции.

BASF кәсіпорындарының бірінде жасырын шығындарды бақылау және бағалау жүйелерін енгізу шикізаттың жылыстауын 15 %-ға қысқартуға мүмкіндік берді, бұл жылына шамамен 500 000 долларды үнемдеуге мүмкіндік берді. Жылыстауды бақылау мен процестерді бақылаудың заманауи жүйелерін енгізу материалдарды тұтынуды дәл басқаруға және қажетсіз шығындардың алдын алуға мүмкіндік берді.
Іске асырудың қозғаушы күші
Қоршаған ортаны қорғау және қауіпсіздік мәселелері.
5.5.1.4. Эпоксидті топтарды қанықтыру
Сипаттама
Полиолефин өндірісінде эпоксидті топтарды қанықтыру полимерлердің қасиеттерін модификациялау үшін және функционалданған материалдарды құру үшін пайдаланылады. Бұл технология адгезияны жақсарту, ультракүлгін сәулеленуге төзімділікті арттыру, химиялық төзімділікті арттыру және басқа сипаттамалар үшін қолданылады.
Техникалық сипаттама
Бұл процестің негізгі кезеңдері:
1) эпоксидті топтарды қанықтыру араластыра отырып мерзімді жұмыс істейтін реакторда эпоксидті шайырға метакрилді қышқыл қосу арқылы іске асырылады. Эпоксидті шайырды реакторға жібереді және температураны 115 °C дейін көтереді. Реакциялық қоспаға катализатор мен ингибитор қосады;
2) метакрилді қышқыл бірте-бірте реакторға жіберіледі. Реакция экзотермиялық болып табылады және осы фаза кезінде массаның температурасы 120 °C төмен деңгейде ұсталуы тиіс. Реакцияның жылуы реактор корпусының ирек түтігімен салқындатқыш суды циркуляциялау арқылы үздіксіз бұрылады.
Иркутск облысының Ангарск ауданында орналасқан "АЗП" АҚ (Ресей) химия және мұнай химия өнеркәсібінің ірі өнеркәсіптік кәсіпорны болып табылады. Олар полимер материалдарын өндіруге белсенді қатысады және полимерлерді өндіру процестерінде эпоксидті топтармен қанықтыруды қоса алғанда, озық технологияларды енгізеді.
"Полипласт Северо-Запад" ЖШҚ (Ресей) эпоксидті шайырларға негізделген әртүрлі өнімдер шығарады және өз өнімдерінің ассортиментін кеңейту үшін эпоксидті топтарды қанықтыру әдістерін қолданады.
"Химтраст" компаниясы (Ресей) эпоксидті полимерлі едендер мен басқа да эпоксидті шайыр негізіндегі өнімдерді өндіруге маманданған. Компания өз материалдарының қасиеттері мен өнімділігін жақсарту үшін эпоксидті топтарды қанықтыру әдістерін қолданады.
"Эпитал" компаниясы (Ресей) әртүрлі эпоксидті шайыр, оның ішінде вакуумды инфузия, орау, пултрузия және т.б. үшін шайыр өндіреді. Компания ассортиментінде эпоксидті топтармен қаныққан шайыр ұсынылған, олар көптеген өнеркәсіптік қосымшалар үшін өте маңызды.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Процесс реакцияға қабілетті қоспаның қышқылдығын бақылау арқылы бақыланады. Жоғарыда қарастырылған винил эфирін алу процестерінен айырмашылығы, винил эфирін алу процесі конденсация емес, қосу реакциясы болып табылады. Осылайша, ластанған реакциялық су жанама өнім ретінде жиналмайды.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Эпоксидті топтардың қанықтылығын адгезиялық қасиеті жетілдірілген полиолефиндерді жасау үшін қолдануға болады, бұл көп қабатты қаптау материалдарын өндіруде пайдалы. Бұл полимерлерді қаптаманың тұтастығы мен беріктігін қамтамасыз ете отырып, әртүрлі қабаттар арасындағы адгезияны жақсарту үшін пайдалануға болады.
Эпоксидті топтарды қанықтыру арқылы гидроксилді немесе карбоксилді топтарды енгізу полиолефиндердің химиялық төзімділігін арттыруы мүмкін, бұл оларды химиялық заттарға арналған құбырлар немесе агрессивті сұйықтықтарға арналған контейнерлер сияқты агрессивті ортада қолдануға жарамды етеді.
Эпоксидті топтарды қанықтыру арқылы полиолефиндерді модификациялау материалдың ультракүлгін сәулеленуге төзімділігін арттыруға көмектеседі, мұның өзі қорғаныс жабындары, пленкалар және басқа да сыртқы қолданбалар сияқты ашық даладағы бұйымдардың қызмет ету мерзімін ұзартады.
Бақылау жасамау гельдің шамадан тыс полиқосылуына және түзілуіне әкелуі мүмкін, мұның өзі процестің тоқтап қалуына және осының салдарынан шикізаттың шығындалуына әкеледі. Қажетсіз экзотермиялық реакцияларды бақылауға келетін болсақ, метакрил қышқылының полимерленуі ерекше қауіп төндіреді.
Borealis автомобиль өнеркәсібі үшін жақсартылған сипаттамалары бар полиолефиндерді өндіру үшін эпоксидті топтарды қанықтыру технологиясын қолданады. Бұл полимерлердің металл және пластикалық беттерге адгезиясын жақсартуды қамтиды, бұл автомобиль бөлшектерінің беріктігі мен сенімділігін арттырады.
Кросс-медиа нәтижелері
Неғұрлым төзімді полимерлер материалдарды жиі ауыстыру және кәдеге жарату қажеттілігін азайтады, бұл өнеркәсіптік қалдықтарды азайтады.
Озық технологияларды енгізу оларды әзірлеу және пайдалану үшін білікті қызметкерлерді қажет етеді, бұл жаңа жұмыс орындарын ашуға ықпал етеді. Мысалы, ExxonMobil Chemical кәсіпорындарында эпоксидті топтарды қанықтыру технологияларын енгізу зерттеу және дамыту саласында 50-ден астам жаңа жұмыс орындарын ашуға мүмкіндік берді.
Қолданылуына қатысты техникалық пайым
Тиісті өнімді өндіруде қолданылады.
Эпоксидті топтардың қанығуы эпоксидті сақинаның ашылуына және жаңа функционалды топтардың пайда болуына ықпал ететін қышқылды немесе негізгі катализаторлардың қатысуымен жүзеге асырылады. Реакция соңғы өнімнің қажетті қасиеттеріне байланысты әртүрлі температуралар мен қысымдарда жүргізілуі мүмкін.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Іке асырудың қозғаушы күші
Өнімге қойылатын талаптар.

5.5.2. Техники, направленные на предотвращение, сокращение образования и очистку сточных вод
5.5.2.1. Методы предотвращения и минимизации сбросов сточных вод
5.5.2.2. Методы биологической очистки сточных вод
Описание
Сточные воды при производстве полиэфира – это в основном реакционная вода. Эта вода обрабатывается либо на месте, либо снаружи.
Техническое описание
Внешним методом очистки реакционной воды является подача и транспортировка ее на установку биологической очистки сточных вод или в анаэробный варочный котел.
Достигнутые экологические выгоды
Уничтожение ЛОС и ХПК в целом из реакционной воды, отсутствие использования топлива, отсутствие выбросов в атмосферу. Использование анаэробных и аэробных реакторов позволяет снизить уровень органических загрязнителей на 80 – 90 %.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Биологическая очистка позволяет эффективно удалять органические загрязнители из сточных вод, что снижает объемы загрязненных отходов и затраты на их утилизацию. На предприятии Borealis (Финляндия) внедрение биологической очистки сточных вод позволило сократить расходы на утилизацию на 30 %, что составляет около 100 млн. тенге (≈200 000 евро) в год.
Внедрение биологической очистки сточных вод позволяет снизить концентрацию органических загрязнителей на 85 %, что значительно сокращает объемы отходов и затраты на их утилизацию.
Кросс-медиа эффекты
Проблемы с запахом при транспортировке и в системе очистки сточных вод.
Технические соображения, касающиеся применимости
В зависимости от состава реакционной воды. Необходимо проверить биоразлагаемость.
Высокая концентрация загрязняющих веществ затрудняет биологическую очистку. Оптимальная температура и pH являются критическими для поддержания активности микроорганизмов в биологических реакторах. Необходима постоянная поддержка оптимальных условий для эффективного разложения органических веществ. Необходимо учитывать колебания нагрузки на биологические системы очистки. Внезапные изменения концентрации органических веществ или объемов сточных вод могут приводить к перегрузке системы и снижению ее эффективности.
Экономика
Очищенная вода может быть повторно использована в производственных процессах, что уменьшает потребность в свежей воде и снижает расходы на водоснабжение. На заводе Dow Chemical использование биологически очищенной воды для технологических нужд позволило сэкономить до 500 000 долларов в год на закупке свежей воды.
Биологические процессы очистки часто требуют меньше энергии по сравнению с физико-химическими методами, что снижает операционные расходы.
Движущая сила внедрения
Экологические и экономические причины.

5.5.2. Сарқынды сулардың жиналуын болдырмауға, азайтуға және тазартуға бағытталған техникалар
5.5.2.1. Сарқынды суларды болдырмау және барынша азайту әдістері
5.5.2.2. Сарқынды суларды биологиялық тазарту әдістері
Сипаттама
Полиэфир өндірісіндегі сарқынды сулар - негізінен реакциялық су. Бұл су не өз орнында, не сыртта өңделеді.
Техникалық сипаттама
Реакциялық суды тазалаудың сыртқы әдісі оны сарқынды суларды биологиялық тазарту қондырғысына немесе анаэробты пісіру қазанына жіберу болып табылады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Жалпы реакциялық судағы ҰОҚ-ны және ХПК-ні кетіру, органикалық қосылыстарды жою, отынды пайдаланбау, атмосфераға шығарындылардың болмауы. Анаэробты және аэробты реакторларды қолдану органикалық ластағыш заттардың деңгейін 80 - 90 % төмендетуге мүмкіндік береді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Биологиялық тазарту сарқынды сулардан органикалық ластағыш заттарды тиімді түрде кетіруге мүмкіндік береді, бұл ластанған қалдықтардың көлемін және оларды кәдеге жарату шығындарын азайтады. Мысалы, Финляндиядағы Borealis кәсіпорнында сарқынды суларды биологиялық тазартуды енгізу кәдеге жарату шығындарын 30 %-ға төмендетуге мүмкіндік берді, мұның өзі жылына шамамен 200 000 евроны құрайды.
Ставангере зауытында (Норвегия) сарқынды суларды биологиялық тазартуды енгізу органикалық ластағыш заттардың концентрациясын 85 %-ға төмендетуге мүмкіндік берді, бұл қалдықтардың көлемін және оларды кәдеге жарату шығындарын едәуір азайтты.
Кросс-медиа нәтижелері
Тасымалдау және сарқынды суларды тазарту жүйесіндегі иіс проблемалары.
Қолданылуына қатысты техникалық пайым
Реакциялық судың құрамына байланысты. Биологиялық ыдырауды тексеру қажет.
Ластағыш заттардың жоғары концентрациясы биологиялық тазартуды қиындатуы мүмкін. Оңтайлы температура мен рН биологиялық реакторлардағы микроорганизмдердің белсенділігін сақтау үшін өте маңызды. Органикалық заттардың тиімді ыдырауы үшін оңтайлы жағдайларды үнемі қолдау қажет. Биологиялық тазарту жүйелеріне жүктеменің ауытқуын ескеру қажет. Органикалық заттардың концентрациясының немесе сарқынды сулардың көлемінің кенеттен өзгеруі жүйенің шамадан тыс жүктелуіне және оның тиімділігінің төмендеуіне әкелуі мүмкін.
Экономика
Тазартылған суды өндіріс процестерінде қайта пайдалануға болады, бұл таза суға деген қажеттілікті азайтады және сумен жабдықтау шығындарын азайтады. Dow Chemical зауытында технологиялық қажеттіліктер үшін биологиялық тазартылған суды пайдалану таза су сатып алуда жылына 500 000 долларды үнемдеуге мүмкіндік берді.
Биологиялық тазарту процестері көбінесе физикалық-химиялық әдістермен салыстырғанда аз энергияны қажет етеді, бұл операциялық шығындарды азайтады. ExxonMobil кәсіпорындарының бірінде биологиялық тазартуды енгізу энергия шығынын 20 %-ға қысқартуға мүмкіндік берді, бұл жылына 300 000 долларға дейін үнемдеуге тең.
Іске асырудың қозғаушы күші
Экологиялық және экономикалық себептер.

5.5.2.3. Методы механической очистки сточных вод
Описание
Использование метода термического окисления на месте образования сточных вод.
Техническое описание
Комбинированное оборудование для сжигания жидких отходов и отходящего газа в настоящее время является наиболее распространенной технологией. Мусоросжигательные установки также используются для рекуперации тепла. Мусоросжигательная установка может рекуперировать энергию за счет выработки пара или горячего масла, которые используются для технологического нагрева.
Внешним методом очистки реакционной воды является подача или транспортировка ее на установку биологической очистки сточных вод.
Достигнутые экологические выгоды
Разрушение ЛОС и ХПК/ТОС в целом из реакционной воды. Механическая очистка снижает нагрузку на биологические и химические этапы очистки, уменьшая затраты на реагенты и энергию.
Внедрение механических сепараторов и центрифуг на заводе LyondellBasell в США позволило улучшить удаление твердых частиц и сократить объемы химических реагентов, необходимых для последующей очистки.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Рекуперация тепла, увеличение выбросов CO2 и NOX.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ. Рекомендуется проведение мониторинга.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна. Улучшение работы механических очистных сооружений увеличивает общую эффективность системы очистки сточных вод, снижая эксплуатационные расходы и увеличивая срок службы оборудования.
На заводе LyondellBasell модернизация механической очистки позволила сократить время простоя оборудования на 30 %, что привело к экономии до 75 000 долларов в год на ремонтных работах и обслуживании.
На одном из предприятий Borealis в Европе внедрение механических фильтров и решеток для предварительной очистки сточных вод позволило снизить затраты на последующие этапы очистки на 15 %, что привело к экономии до 120 000 долларов в год.
На одном из заводов Dow Chemical применение механических барабанных фильтров для предварительной очистки сточных вод позволило снизить концентрацию твердых частиц на 60 %, что уменьшило затраты на утилизацию и улучшило эффективность биологической очистки, приведя к экономии до 100 000 долларов в год.
Движущая сила внедрения
Экологические и экономические причины.
5.5.3. Техники, направленные на управление и сокращение воздействия технологических остатков и производственных отходов

5.5.2.3. Сарқынды суларды механикалық тазарту әдістері
Сипаттама
Сарқынды сулар жиналған жерде термиялық тотықтыру әдісін қолдану.
Техникалық сипаттама
Сұйық қалдықтар мен шығарылатын газды жағуға арналған аралас жабдық қазіргі уақытта ең кең таралған технология болып табылады. Қоқыс өртейтін қондырғы да жылуды рекуперациялау үшін пайдаланылады. Қоқыс өртейтін қондырғы технологиялық қыздыру үшін пайдаланылатын бу өндіру немесе ыстық май өндіру есебінен энергияны рекуперациялай алады.
Реакциялық суды тазартудың сыртқы әдісі оны сарқынды суларды биологиялық тазарту қондырғысына жіберу немесе тасымалдау болып табылады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Жалпы реакциялық судың құрамындағы ҰОҚ және ХПК/ТОС-ты ыдырату. Механикалық тазарту реагенттер мен энергия шығындарын азайта отырып, биологиялық және химиялық тазарту кезеңдеріне жүктемені азайтады.
АҚШ-тың LyondellBasell зауытында механикалық сепараторлар мен центрифугаларды енгізу қатты бөлшектерді жоюды жақсартуға және кейіннен тазарту үшін қажетті химиялық реагенттердің көлемін азайтуға мүмкіндік берді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Жылуды рекуперациялау, CO2 және NOX шығарындыларының ұлғаюы.
Қолданылуына қатысты техникалық пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады. Мониторинг жүргізу ұсынылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады. Механикалық тазарту қондырғыларының жұмысын жақсарту сарқынды суларды тазарту жүйесінің жалпы тиімділігін арттырады, пайдалану шығындарын азайтады және жабдықтың қызмет ету мерзімін ұзартады.
LyondellBasell зауытында механикалық тазалауды жаңарту жабдықтың тоқтап қалу уақытын 30 %-ға қысқартуға мүмкіндік берді, бұл жөндеу жұмыстары мен техникалық қызмет көрсетуде жылына 75 000 долларды үнемдеуге мүмкіндік берді.
Европадағы Borealis кәсіпорындарының бірінде сарқынды суларды алдын-ала тазартуға арналған механикалық сүзгілер мен торларды енгізу кейінгі тазарту кезеңдерінің шығындарын 15 %-ға төмендетіп, жылына 120 000 долларға дейін үнемдеуге мүмкіндік берді.
Dow Chemical зауыттарының бірінде сарқынды суларды алдын-ала тазарту үшін механикалық барабан сүзгілерін қолдану бөлшектердің концентрациясын 60 %-ға төмендетіп, кәдеге жарату шығындарын азайтып, биологиялық тазарту тиімділігін жақсартты, нәтижесінде жылына 100 000 долларға дейін үнемделді.
Іске асырудың қозғаушы күші
Экологиялық және экономикалық себептер.
5.5.3. Технологиялық қалдықтар мен өндірістік қалдықтардың әсерлерін басқаруға және азайтуға бағытталған техникалар

5.5.3.1. Повторное использование отходов
Описание
При изготовлении изделий из реактопластов образуется значительное количество технологических отходов (до 20 %). Отличие реактопластов от термопластов заключается в образовании в процессе сшивания макромолекул трехмерной сетки, препятствующей переходу полимера в расплав при нагревании (или в раствор при растворении).
Реактопласты содержат небольшое количество несшитого полимера, что позволяет использовать измельченные отходы в качестве активного наполнителя, в качестве добавок в основное сырье и в другие композиции.
Техническое описание
Отходы реактопластов перерабатывают преимущественно в местах образования (сбор, измельчение и разделение по фракциям).
Вторичное использование термореактивных пластмасс существенно отличается от технологии применения отходов термопластов.
Отходы фенольных пресс-материалов с коротковолокнистыми или минеральными дисперсными наполнителями в виде заусенцев отформованных изделий, некондиционных таблеток, бракованных изделий и стружки измельчают на дробилках различного типа. Применение вибрационных мельниц позволяет получать частицы размером до Ш-80 мкм, что обеспечивает возможность при изготовлении некоторых деталей доводить содержание вторичных материалов в пресс-порошках до 20 %.
Измельченные отходы реактопластов не допускается использовать в качестве самостоятельного сырья. Изготовлении первичных деталей при нагревании до 150 – 200 °С связующие, входящие в их состав, перешли в неплавкое и нерастворимое состояние.
Технология переработки отходов реактопластов: фенольных пресс-порошков, включает следующие стадии:
подготовку и сортировку сырья;
дробление и измельчение некондиционных таблеток, заусенцев и бракованных изделий;
смешение первичных пресс-порошков с 10 – 20 % измельченных отходов.
Собранные в цехе заусенцы и брак в бумажных крафт-мешках и иной технологической таре направляются в отделение вторичных пресс-порошков, где сортируются. Сортировку выполняют с целью очистки последних от посторонних примесей.
Малогабаритные изделия легко измельчаются в стандартных молотковых и зубчатых дробилках. Крупногабаритные изделия предварительно дробят в валковых дробилках. После предварительного дробления отходы измельчают в вибрационных мельницах, в загрузочный люк которых вмонтирован сильный магнит для удаления из измельчаемой массы случайно попавших туда металлических предметов. Измельченный материал классифицируют по крупности на ситах или других классификаторах. Крупный возвращается на доизмельчение, а мелкий поступает в смеситель, где смешивается в заданных пропорциях с первичным пресс-порошком. Из смесителя готовая смесь выгружается в бумажные крафт-мешки и подается на переработку.
В состав оборудования, используемого для изготовления вторичных фенольных пресс-порошков, входят: вибромельница с бункером, вентилятор, циклон и смеситель.
Вторичные фенольные пресс-порошки не используются для получения тех же изделий, которые изготавливаются из первичных, вследствие потенциального снижения физико-механических свойств изделий и ухудшения внешнего вида.
Особую сложность представляют отходы стеклопластиков, которые состоят из реактопластов и непрерывного стеклянного наполнителя в виде нитей или текстильной основы. С целью разрушить стеклянный наполнитель, который является чрезвычайно прочным, требуются значительные затраты энергии.) К тому же его частицы обладают высокой абразивностью, что приводит к быстрому износу ударных органов измельчающего оборудования.

5.5.3.1. Қалдықтарды қайта пайдалану
Сипаттама
Реактопласттардан жасалған бұйымдарды өндірген кезде көп мөлшерде технологиялық қалдықтар жиналады (20 %-ға дейін). Реактопластардың термопластардан айырмашылығы қыздырған кезде балқытпаға (немесе еріген кезде ерітіндіге) полимердің өтуіне кедергі келтіретін, қусыру процесінде түзілген үш өлшемді тордың макромолекулаларын білдіреді.
Алайда реактопластардың құрамында қусырылмаған полимердің шамалы мөлшері болады, мұның өзі ұсақталған қалдықтарды белсенді толтырғыш ретінде пайдалануға мүмкіндік береді, осының нәтижесінде оларды негізгі шикізатқа және басқа композицияларға қоспа дәрежесінде енгізуге болады.
Техникалық сипаттама
Реактопласт қалдықтарын әдетте жиналған жерінде қайта өңдейді (жинау, ұсақтау және фракцияларға бөлу).
Термореактивті пластмассаны екінші рет пайдалану термопласт қалдықтарын қолдану технологиясынан түбегейлі ерекшеленеді. Айырмашылығы қалдықтарды ұнтақтау сатысында басталады.
Фенолды қалыпталған бұйымдардың, кондициялық емес таблеткалардың, бракталған бұйымдардың қылаулары түріндегі қысқа талшықты немесе минералды дисперсті толтырғыштары бар пресс-материалдардың қалдықтары және жаңқалар әртүрлі типті уатқышта ұсақталады. Ұсақтағыш жабдықтың түрі біршама деңгейде алынатын өнімнің дисперсиялығын айқындайды. Вибрациялық диірмендерді қолдану Ш-80 мкм дейінгі ұсақ бөлшектерді алуға мүмкіндік береді, мұның өзі детальдарды дайындаған кезде пресс-ұнтақтардың құрамындағы екінші реттік материалдарды 20 %-ға дейін жеткізуге мүмкіндік береді.
Реактопластардың ұсақталған қалдықтарын дербес шикізат ретінде пайдалануға болмайды, себебі бастапқы детальдарды әзірлеген кезде 150 – 200 °С дейін қыздырған кезде олардың құрамына кіретін дәнекер заттар балқытылмайтын және ерімейтін күйге ауысты.
Реактопластардың қалдықтарын, мысалы, фенолды пресс-ұнтақтарды қайта өңдеу технологиясы келесі сатыларды қамтиды:
шикізатты дайындау және сұрыптау;
кондициялық емес таблеткаларды ұсақтау және уату,
қылаулар мен жарамсыз бұйымдар;
бастапқы пресс-ұнтақты 10 - 20 % ұсақталған қалдықтармен араластыру.
Цехта жиналған қылаулар мен жарамсыз заттар қағаз крафт-қаптарға немесе басқа ыңғайлы технологиялық ыдысқа салынып, екінші реттік пресс-ұнтақтар бөліміне жіберіледі, ол жерде олар сұрыпталады. Сұрыптау ұнтақтарды бөгде қоспалардан тазарту мақсатында орындалады.
Кіші габаритті бұйымдар стандартты балғалы және тісті уатқыштарда жеңіл уатылады. Ірі габаритті бұйымдар алдын ала білікшелі ұнтақтағышта ұсақталады. Алдын ала уатқан соң қалдықтар вибрациялық диірменде, жүктеу люгінде ұсақталады, оған ұсақталатын массадан кездейсоқ түсіп кеткен металл заттарды алып тастау үшін күшті магнит монтаждалған. Ұсақталған материал електерде немесе басқа классификаторларда ірілігі бойынша жіктеледі, ол жерден ірілері тағы да ұсақтауға жіберіледі, ал ұсақтары араластырғышқа келіп түседі, ол жерде берілген пропорциларда бастапқы пресс-ұнтақпен араластырылады. Араластырғыштан шыққан дайын қоспа қағаз крафт-қаптарға салынып, қайта өңдеуге жіберіледі.
Екінші реттік фенолды пресс-ұнтақтарды әзірлеу үшін пайдаланылатын жабдықтың құрамына мыналар кіреді: бункері бар вибродиірмен, желдеткіш, циклон және араластырғыш.
Екінші реттік фенолды пресс-ұнтақтар бұйымның физика-механикалық қасиеттерінің төмендеуі және сыртқы түрінің нашарлауы салдарына, бастапқы ұнтақтардан әзірленетін дәл сондай бұйымдарды алу үшін пайдалануға жарамайды.
Реактопластардан және жіп немесе тоқыма негіздегі тоқтаусыз шыны толтырғыштан тұратын шыныпластик қалдықтары ерекше қиындық туғызады. Шыны толытрғыш аса берік болғандықтан, оны бұзуға біршама энергия шығындалады. Оған қоса оның бөлшектерінің абразивтілігі жоғары, мұның өзі уататын жабдықтың соққылық органдарының жылдам тозуына әкеледі.

Для измельчения отходов стеклопластиков используются дезинтеграторы специальной конструкции, основным ударным органом которых являются пальцы двух роторов, вращающихся навстречу друг другу с высокой скоростью (более 120 м/с). За время пребывания в камере дезинтегратора, которое составляет всего 0,25 с, материал разрушается с образованием частиц размером несколько микрон, приобретая совершенно новые физико-химические свойства. Размер частиц органической части порошка-реактопласта, составляет 3 – 20 мкм. Частицы агрегируются в конгломераты размером до 100 мкм, имеющие сферическую форму. Стеклянные частицы сильно вытянуты, нитеобразны, отношение длины к диаметру такой частицы составляет 1,5 — 2,0 мкм.
Стеклопластиковые порошки называют ОМН. ОМН выполняет также функцию модификатора: наличие функциональных групп на поверхности частиц при нагревании наполнитель участвует в химическом взаимодействии с полимером. За счет этого ускоряется процесс образования трехмерной структуры, а полученные материалы приобретают высокие физико-механические свойства. Использование ОМН в качестве наполнителей в прессовочных композициях на основе реактопластов снижает время отверждения в 6 – 10 раз, повышает теплостойкость до 200 °С.
Используют ОМН и для изготовления полимерных покрытий и лакокрасочных. Покрытия имеют высокие декоративные свойства, повышенные физико-механические характеристики и высокую эксплуатационную долговечность.
Введение ОМН в клеевые композиции на основе эпоксидных смол позволяет повысить прочность при отрыве в 1,5 – 2 раза при склеивании титанового сплава и на 10 – 15 % при склеивании стали. Время отверждения клеевой композиции снижается с 24 до 4 часов.
Технология очистки выделяющихся газов, которые содержат галогены, NO, состоит из пяти ступеней: каталитического окисления, высокотемпературного сжигания углеводородов, восстановления Nox посредством NH₃, адсорбционной очистки и очистки на волокнистом фильтре.
Достигнутые экологические выгоды
Данная техника по повторному использованию отходов является важной частью стратегии устойчивого развития и охраны окружающей среды. Процесс, при котором отходы, вместо того чтобы быть утилизированы или захоронены, перерабатываются и снова используются в различных сферах и позволяет уменьшить объем отходов.
Экологические показатели и эксплуатационные данные

Шыныпластик қалдықтарын ұсақтау үшін бір-біріне қарама-қарсы жоғары жылдамдықпен (120 м/с жоғары) айналатын екі ротордың тістері органы болып табылатын арнайы конструкциялы дезинтеграторлар пайдаланылады. Небары 0,25 с құрайтын дезинтегратор камерасында болған уақытта, материал мүлдем жаңа физика-химиялық қасиеттерге ие бола отырып, көлемі бірнеше микрон ұсақ бөлшектер құрай отырып бұзылады. Мұндай ұнтақтың бөлшектерінің беткейлік функционалдық топтары болады, бұл қасиеті оны белсенді толтырғышқа айналдырады. Оған қоса, олардың меншікті беткейі күрт өседі. Ұнтақтың, яғни реактопластың органикалық бөлігінің бөлшектерінің көлемі 3 - 20 мкм құрайды. Олар сфералық формадағы көлемі 100 мкм дейінгі конгломераттарға біріктіріледі. Шыны бөлшектердің формасы өте қатты ұзартылған, жіп тәрізді, мұндай бөлшектің ұзындығының диаметріне арақатынасы 1,5 - 2,0 құрайды.
Шыныпластик ұнтақтарды органоминералды толтырғыш (ОМТ) деп атайды. ОМТ толтырғыш рөлінен басқа модификатордың да рөлін атқарады: бөлшектердің беткейінде функционалды топтардың болуына байланысты толтырғыш қызған кезде полимермен химиялық әрекеттесуге қатысады. Осының арқасында үш өлшемді құрылымның пайда болу процесі жеделдетіліп, алынған материалдар жоғары физика-механикалық қасиеттерге ие болады. ОМТ-ны реактопласт негізіндегі толтырғыш және тығыздау композициясы ретінде пайдалану қату уақытын 6 - 10 есеге төмендетеді, жылуға төзімділігін 200 °С дейін жоғарылатады.
ОМТ-ны полимерлік жабындарды да, сол сияқты лак-бояу материалдарын әзірлеу үшін де пайдаланады. Мұндай жабындардың декоративтік қасиеті жоғары болады, физика-механикалық сипаттамалары жоғары және ұзаққа жарамдылығы жоғары болады.
ОМТ-ны эпоксидті шайыр негізді желімді композицияларға қосу үзілу беріктігін титанды қорытпаны желімдеген кезде 1,5 - 2 есеге және болатты желімдеген кезде 10 - 15 %-ға арттыруға мүмкіндік береді. Желімді композицияны қатыру уақыты 24 сағаттан 4 сағатқа дейін қысқарады. Желімнің құрамындағы шыныпластиктің шектеулі мөлшері 33 %-дан аспауы тиіс.
Құрамында галогендер, азот оксиді және т.б. болуы мүмкін шығарылатын газдарды тазарту технологиясы бес сатыдан тұрады: каталитикалық тотықтыру, көмірсутектерді жоғары температурада жағу, азот оксидтерін аммиакпен тотықсыздандыру, адсорбциялық тазарту және талшықты сүзгіде тазарту.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Қалдықтарды қайта пайдалану бойынша осы техника тұрақты даму және қоршаған ортаны қорғау стратегиясының маңызды бөлігі болып табылады. Бұл процесте қалдықтар кәдеге жаратудың немесе көмудің орнына өңделіп, түрлі салаларда қайта пайдаланылады. Сондай-ақ қалдықтар көлемін азайтуға мүмкіндік береді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері

Для утилизации крупногабаритных изделий из стеклопластиков, органо- и углепластиков разработан способ, заключающийся в медленном нагреве изделия до 600 °С со скоростью 2 — 5 °С в 1 минуту без доступа воздуха, в результате которого происходит пиролиз органической части, разрушение композиционного материала, отделение металлических деталей Получаемые активные угли используются в различных областях (включая производство на их основе сорбентов для медицины).
Кросс-медиа эффекты
Повторное использование отходов позволяет снизить затраты на покупку новых материалов. Использование регенерированных катализаторов или переработанных полимеров может сократить затраты на сырье до 20 – 30 %.
Уменьшение объемов отходов, требующих утилизации, снижает затраты на их обработку и транспортировку. На предприятиях Dow Chemical повторное использование углеводородов из сточных вод позволило сократить расходы на утилизацию на 25 %.
Использование регенерированных катализаторов на предприятиях LyondellBasell привело к снижению затрат на сырье на 20 % и уменьшению объема твердых отходов на 25 %.
На "Уфаоргсинтез" (Российская Федерация) внедрена система переработки полимерных отходов, что позволяет повторно использовать до 80 % отходов производства в технологическом процессе.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимо в зависимости от условий потребителя. Отходы используются в отраслях промышленности: в металлургии — для осветления проката, в промышленности стройматериалов — для производства изделий из гипса, в дорожном строительстве — при изготовлении асфальтобитумных смесей, для изготовления полимербетона, для устройства гидроизоляции промышленных сооружений. По сравнению с полимербетоном на основе минеральных наполнителей полимербетоны на основе отходов стеклопластиков имеют повышенную деформативность в холодное время года, и ускоренно отверждаются. Общий цикл перемешивания не превышает 15 минут. Время отверждения смеси при температуре воздуха 18 — 20 °С и влажности не более >0 % составляет 2 — 5 часов.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Экологические и экономические причины.
6. Заключение, содержащее выводы по наилучшим доступным техникам
Техники, перечисленные и описанные в настоящем разделе, не носят нормативный характер и не являются исчерпывающими. Могут использоваться другие техники, обеспечивающие достижение уровней эмиссий и технологических показателей, связанных с применением НДТ, при нормальных условиях эксплуатации объекта с применением одной или нескольких НДТ, описанных в заключении по НДТ.
Технологические показатели, связанные с применением НДТ, определяются как диапазон уровней эмиссий, достигаемый при нормальных условиях эксплуатации объекта с применением одной и (или) комбинации НДТ.
В настоящем заключении по НДТ:

Шыныпластиктен жасалған, сонымен қатар орган-көмірлі пластиктен жасалған ірі габаритті бұйымдарды кәдеге жарату үшін бұйымды 600 °С дейін баяу 1 минутта 2 - 5 °С жылдамдықпен қыздыратын тәсіл әзірленді, оның нәтижесінде органикалық бөліктің пиролизі, композициялық материалдың ыдырауы, металл детальдардың бөлінуі жүргізіледі. Алынған белсенді көмір (олардың негізінде медицинаға арналған сорбенттер өндірісін қоса алғанда) әртүрлі салаларда пайдаланылады.
Кросс-медиа нәтижелері
Қалдықтарды қайта пайдалану жаңа материалдарды сатып алу шығындарын азайтуға мүмкіндік береді. Мысалы, регенерацияланған катализаторларды немесе қайта өңделген полимерлерді пайдалану шикізат шығындарын 20 - 30 % дейін төмендетуі мүмкін.
Кәдеге жаратуды қажет ететін қалдықтардың көлемін азайту оларды өңдеу мен тасымалдау шығындарын азайтады. Мысалы, Dow Chemical кәсіпорындарының бірінде сарқынды сулардан көмірсутектерді қайта пайдалану кәдеге жарату шығындарын 25 %-ға төмендетуге мүмкіндік берді.
LyondellBasell кәсіпорындарында регенерацияланған катализаторларды қолдану шикізат шығындарының 20 %-ға төмендеуіне және қатты қалдықтар көлемінің 25 %-ға төмендеуіне әкелді.
"Уфаоргсинтез"-де (Ресей) полимерлі қалдықтарды қайта өңдеу жүйесі енгізілді, бұл технологиялық процесте өндіріс қалдықтарын 80 %-ға дейін қайта пайдалануға мүмкіндік береді.
Қолданылуына қатысты техникалық пайым
Тұтынушының жағдайына байланысты қолданылады. Мұндай қалдықтарды басқа салаларда да қолдануға болады: металлургияда - прокатты түссіздендіру үшін, құрылыс материалдары өнеркәсібінде — гипстен жасалған бұйымдарды өндіру үшін, жол құрылысында - асфальт-битумды қоспаларды әзірлеу үшін, полимербетон дайындау үшін, өнеркәсіптік құрылыстарды гидрооқшаулау құрылғысы үшін. Минералды толтырғыштарға негізделген полимербетонмен салыстырғанда, шыны талшық қалдықтарына негізделген полимербетондар суық мезгілде деформацияны жоғарылатады, сонымен қатар тез қатады. Полимербетон қоспаларын кәдімгі бетон араластырғыштарда немесе арнайы араластырғыштарда дайындауға болады, араластырудың жалпы циклі 15 минуттан аспайды. Қату уақыты ауа температурасы 18 - 20 °С кезінде және ауа ылғалдығы (>0 % көп емес болғанда 2 - 5 сағатты құрайды.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты техниканың құны әрбір нақты жағдайда дербес болады.
Іске асырудың қозғаушы күші
Экологиялық және экономикалық себептер.
6. Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша тұжырымдар қамтылған қорытынды
Осы бөлімде тізімделген және сипатталған техникалар нормативтік сипатта емес және түпкілікті болып табылмайды. Объектіні ЕҚТ бойынша қорытындыда сипатталған бір немесе бірнеше ЕҚТ-ны қолдана отырып қалыпты пайдалану жағдайында ЕҚТ-ны қолдануға байланысты эмиссиялар деңгейіне және технологиялық көрсеткіштерге қол жеткізуге болатын басқа техникаларды пайдалануға болады.
ЕҚТ-ны қолдануға байланысты технологиялық көрсеткіштер ең үздік қолжетімді техниканың бір және (немесе) комбинациясын пайдалана отырып, объектіні пайдаланудың қалыпты жағдайларында қол жеткізуге болатын эмиссиялар деңгейлерінің диапазоны ретінде айқындалады.
Осы ЕҚТ бойынша қорытындыда:

технологические показатели по выбросам в атмосферу выражаются как масса выбросов на объем отходящего газа при стандартных условиях (273,15 K, 101,3 кПа) за вычетом содержания водяного пара, выраженная в мг/Нм3;
при фактических значениях уровней эмиссий маркерных загрязняющих веществ ниже или в пределах диапазона указанных технологических показателей, связанных с применением НДТ, требования, определенные настоящим разделом, являются соблюденными.
Иные технологические показатели, связанные с применением НДТ, выражаются в количестве потребления ресурсов в расчете на единицу времени или единицу производимой продукции (товара), выполняемой работы, оказываемой услуги. Установление иных технологических показателей обусловлено применяемой технологией производства. Кроме того, в результате анализа потребления энергетических, водных и иных (сырьевых) ресурсов, проведенного в разделе "Общая информация", получен вариативный ряд показателей, который зависит от многих факторов: качественные показатели сырья, производительность и эксплуатационные характеристики установки, качественные показатели готовой продукции, климатические особенности регионов и иное.
Технологические показатели потребления ресурсов должны быть ориентированы на внедрение НДТ, прогрессивной технологии, повышение уровня организации производства, соответствовать наименьшим значениям (исходя из среднегодового значения потребления соответствующего ресурса) и отражать конструктивные, технологические и организационные мероприятия по экономии и рациональному потреблению.
Иные технологические показатели, связанные с применением НДТ, для соответствующего показателя и (или) отрасли определяются согласно действующим национальным нормативным правовым актам.
Для периодов усреднения применяются следующие определения (таблица 6.1.).
Таблица 6.1. Периоды усреднения уровней выбросов, связанных с НДТ
№ п/п Периодичность Выбросы
1
Среднесуточное значение
Среднечасовые и получасовые значения концентраций загрязняющих веществ за сутки при непрерывном контроле.
2
Среднее значение за период выборки
Средняя величина трех последовательных измерений, по длительности как минимум 30 минут каждое, если не указано иное. *
* для переменных потоков может использоваться другая процедура выборки, дающая репрезентативные результаты (например, точечный отбор проб). Для любого параметра, при котором, вследствие ограничений по отбору проб или анализа, 30-минутные измерения недопустимы, применяется соответствующий период отбора проб.
Если не указано иное, заключения по НДТ, представленные в настоящем разделе, являются общеприменимыми.

атмосфераға шығарылатын шығарындылар бойынша технологиялық көрсеткіштер мг/Нм3 берілген су буының құрамын шегергендегі стандартты жағдайларда (273,15 к, 101,3 кПа) шығарылатын газ көлеміне шаққандағы шығарындылардың массасы ретінде берілген;
маркерлік ластағыш заттардың эмиссиялары деңгейлерінің нақты мәндері ЕҚТ қолдануға байланысты көрсетілген технологиялық көрсеткіштер диапазонынан төмен болса немесе сол диапазон шегінде болса, осы бөлімде айқындалған талаптар сақталды деп саналады.
ЕҚТ-ны қолдануға байланысты өзге де технологиялық көрсеткіштер уақыт бірлігіне немесе өндірілетін өнімнің (тауардың), орындалатын жұмыстың, көрсетілетін қызметтің бірлігіне шаққандағы ресурстарды тұтыну мөлшерімен көрсетіледі. Тиісінше, басқа технологиялық көрсеткіштерді белгілеу қолданылатын өндіріс технологиясына байланысты. Бұған қоса, "Жалпы ақпарат" бөлімінде жүргізілген энергетикалық, су және өзге де (шикізат) ресурстарды тұтынуды талдау нәтижесінде көптеген факторларға: шикізаттың сапалық көрсеткіштеріне, қондырғының өнімділігі мен пайдалану сипаттамаларына, дайын өнімнің сапалық көрсеткіштеріне, өңірлердің климаттық ерекшеліктеріне және т.б. байланысты бірқатар вариативтік көрсеткіштер алынды.
Ресурстарды тұтынудың технологиялық көрсеткіштері ЕҚТ енгізуге, оның ішінде прогрессивті технологияны енгізуге, өндірісті ұйымдастыру деңгейін арттыруға, ең төменгі мәндерге (тиісті ресурсты тұтынудың орташа жылдық мәнін негізге ала отырып) сәйкес келуге және үнемдеу және ұтымды тұтыну жөніндегі конструктивтік, технологиялық және ұйымдастырушылық іс-шараларды көрсетуге бағдарлануы тиіс.
ЕҚТ-ны қолдануға байланысты өзге де технологиялық көрсеткіштер, оның ішінде тиісті көрсеткішке және (немесе) салаға арналған энергетикалық, су және өзге де ресурстарды тұтыну деңгейлері қолданыстағы ұлттық нормативтік құқықтық актілерге сәйкес айқындалады.
Орташалау кезеңдері үшін келесі анықтамалар қолданылады (6.1-кестені қараңыз).
6.1-кесте. ЕҚТ-ға байланысты шығарындылар деңгейлерін орташалау кезеңдері
Р/с
Кезеңділігі
Шығарындылар
1
Орташа тәуліктік мәні
Бір тәулікте шығарылған ластағыш заттардың концентрациясының үздіксіз бақылау кезінде алынған бір сағаттағы орташа мәндері және жарты сағаттағы мәндері
2
Іріктеу кезеңіндегі орташа мән
Егер басқасы көрсетілмесе, әрқайсысы ұзақтығы бойынша ең азы 30 минуттық үш бірізді өлшемнің орташа мөлшері*
* айнымалы ағындар үшін репрезентативті нәтижелер беретін басқа іріктеу процедурасын қолдануға болады (мысалы, сынаманы нүктелік іріктеу). Сынама алу немесе талдау бойынша шектеулер салдарынан 30 минуттық өлшеуге жол берілмейтін кез келген параметр үшін тиісті сынама алу кезеңі қолданылады.
Егер басқасы көрсетілмесе, осы бөлімде ұсынылған ЕҚТ бойынша қорытындылар көпшілікке қолдануға арналған деп саналады.

НДТ для конкретных процессов, указанные в разделах 6.2. – 6.3. применяются в дополнение к общим НДТ, приведенным в настоящем разделе.
6.1. Общие НДТ
6.1.1. Система экологического менеджмента
НДТ 1
В целях улучшения общей экологической эффективности НДТ заключается в реализации и соблюдении СЭМ, которая включает в себя все следующие функции:
1) заинтересованность и ответственность руководства, включая высшее руководство;
2) определение экологической политики, которая включает в себя постоянное совершенствование установки (производства) со стороны руководства;
3) планирование и реализация необходимых процедур, целей и задач в сочетании с финансовым планированием и инвестициями;
4) внедрение процедур, в которых особое внимание уделяется:
структуре и ответственности,
подбору кадров,
обучению, осведомленности и компетентности персонала,
коммуникации,
вовлечению сотрудников,
документации,
эффективному контролю технологического процесса,
программам технического обслуживания,
готовности к чрезвычайным ситуациям и ликвидации их последствий,
обеспечению соблюдения экологического законодательства;
5) проверка производительности и принятие корректирующих мер, при которых особое внимание уделяется мониторингу и измерениям, корректирующим и предупреждающим мерам, ведению записей, независимому (при наличии возможности) внутреннему или внешнему аудиту для определения соответствия СЭМ запланированным мероприятиям, ее внедрению и реализации;
6) анализ СЭМ и ее соответствие современным требованиям, полноценности и эффективности со стороны высшего руководства;
7) отслеживание разработки экологически более чистых технологий;
8) анализ возможного влияния на окружающую среду при выводе установки из эксплуатации, на стадии проектирования нового завода и на протяжении всего срока его эксплуатации;
9) проведение сравнительного анализа по отрасли на регулярной основе.
Разработка и реализация плана мероприятий по неорганизованным выбросам и использование системы управления техническим обслуживанием, которая особенно касается эффективности систем снижения выбросов (см. к примеру, НДТ 8), также являются частью СЭМ.
Применимость
Объем и характер СЭМ, как правило, связаны с характером, масштабом и сложностью установки, а также уровнем воздействия на окружающую среду, которое она может оказывать.
6.1.2. Управление энергопотреблением, энергоэффективность
НДТ 2
НДТ является сокращение потребления энергии путем использования системы управления эффективным использованием энергии (внедрение и поддержание функционирования СЭнМ).
Описанные выше компоненты, применены ко всем объектам, входящим в область действия настоящего документа. Объем и характер СЭМ связаны со спецификой, масштабом и сложностью установки, а также с диапазоном воздействия на окружающую среду.

6.2 – 6.3-бөлімдерде көрсетілген нақты процестерге арналған ЕҚТ осы бөлімде келтірілген жалпы ЕҚТ-ға қосымша қолданылады.
6.1. Жалпы ЕҚТ
6.1.1. Экологиялық менеджмент жүйесі
ЕҚТ 1
Жалпы экологиялық тиімділікті жақсарту мақсатында ЕҚТ барлық келесі функцияларды қамтитын ЭМЖ-ны іске асыруды және сақтауды білдіреді:
1) жоғарғы басшыларды қоса алғанда, басшылардың мүдделілігі мен жауапкершілігі;
2) басшылардың қондырғыны (өндірісті) ұдайы жетілдіруді қамтитын экологиялық саясатты айқындауы;
3) қаржылық жоспарлаумен және инвестициялармен үйлестіре отырып, қажетті рәсімдерді, мақсаттар мен міндеттерді жоспарлау және іске асыру;
4) төмендегілерге ерекше назар аударылатын рәсімдерді енгізу:
құрылым және жауаптылық,
кадрларды іріктеп алу,
персоналды оқыту, олардың хабардарлығы және құзыреттілігі,
коммуникация,
қызметкерлерді ынталандыру,
құжаттама,
технологиялық процесті тиімді бақылау,
техникалық қызмет жасау бағдарламалары,
төтенше жағдайларға және олардың салдарын жоюға дайын болу,
экологиялық заңнаманың сақталуын қамтамасыз ету;
5) мониторинг және өлшеу жүргізуге, түзетуші және сақтандырушы шараларға, жазба жүргізуге, ЭМЖ жоспарланған шараларға сәйкестігін, оның енгізілуін және іске асырылуын тексеру үшін тәуелсіз (егер ондай мүмкіндік болса) ішкі немесе сыртқы аудит жасауға ерекше назар аударылатын өнімділікті тексеру және түзету шараларын қабылдау;
6) жоғарғы басшылардың ЭМЖ және оның заманауи талаптарға сәйкестігін, толықтығын және тиімділігін талдауы;
7) экологиялық тұрғыдан анағұрлым таза технологиялардың әзірленуін қадағалау;
8) қондырғыны пайдаланудан шығарған кезде, жаңа зауытты жобалау сатысында және қондырғыны пайдаланудың бүкіл мерзімі ішінде қоршаған ортаға келтіруі мүмкін әсерлерін талдау;
9) тұрақты негізде сала бойынша салыстырмалы талдау жүргізу.
Ұйымдастырылмаған шығарындылар бойынша шаралар жоспарын әзірлеу және іске асыру және әсіресе шығарындыларды азайтатын жүйелердің тиімділігіне қатысты техникалық қызмет жасауды басқару жүйесін пайдалану да ЭМЖ бір бөлігі болып табылады (мысалы, ЕҚТ 8-ді қараңыз).
Қолданылуы
ЭМЖ көлемі (мысалы талдап тексеру деңгейі) және сипаты (мысалы, стандартталған немесе стандартталмаған), қағида бойынша, қондырғының сипатына, масштабына және күрделілігіне, сонымен қатар қоршаған ортаға болжамды әсер ету деңгейіне байланысты.
6.1.2. Энергия тұтынуды, энергия тиімділігін басқару
ЕҚТ 2
ЕҚТ энергияны тиімді пайдаланатын басқару жүйесін пайдалану (ЭнМЖ енгізу және оның жұмысын қолдау) арқылы энергия тұтынуды азайту болып табылады.
Жоғарыда сипатталған компоненттерді, қағида бойынша, осы құжаттың қолданылу саласына кіретін барлық объектілерге қолдануға болады. ЭнМЖ көлемі (мысалы талдап тексеру деңгейі) және сипаты (мысалы, стандартталған немесе стандартталмаған) қондырғының сипатына, масштабына және күрделілігіне, сонымен қатар қоршаған ортаға болжамды әсер ету деңгейіне байланысты.

6.1.3. Мониторинг эмиссий
НДТ 3
НДТ заключается в измерении или оценке всех соответствующих параметров, необходимых для управления процессами из диспетчерских с помощью современных компьютерных систем с целью непрерывной корректировки и оптимизации процессов в режиме онлайн; для обеспечения стабильной и бесперебойной обработки, что повышает энергоэффективность и максимизацию выхода и для улучшения методов технического обслуживания.
НДТ 4
НДТ является измерение выбросов загрязняющих веществ от основных источников выбросов всех процессов, для которых указаны технологические показатели, связанные с применением НДТ.
Периодичность мониторинга может быть адаптирована, если серия данных четко демонстрирует стабильность процесса очистки.
Непрерывный мониторинг проводится посредством АСМ на организованных источниках согласно требованиям действующего законодательства Республики Казахстан.
Таблица 6.2. Процессы, параметры и период проведения мониторинга
№ п/п Процесс Параметр Мониторинг, относящийся к: Минимальная периодичность мониторинга *, **, ***, ***** Примечание
1
Производство МТБЭ
МТБЭ
НДТ 17
Непрерывное
Маркерное вещество
2
Изобутилен
НДТ 17
Периодическое
В соответствии с программой ПЭК
3
Метанол
НДТ 17
Периодическое
В соответствии с программой ПЭК
4
Производство пропилена
Окислы азота
НДТ 18
Непрерывное
Маркерное вещество
5
Аммиак****
НДТ 18
Непрерывное
Маркерное вещество
6
Производство полипропилена
Пропилен****
НДТ 28
Непрерывное
Маркерное вещество
7
Производство эпоксидных смол
Углеводороды
НДТ 28
Периодическое
В соответствии с программой ПЭК
* при проведении непрерывных измерений пороговые значения выбросов считаются соблюденными, если оценка результатов измерений показывает, что нижеперечисленные условия соблюдены в календарном году:
1) допустимое среднемесячное значение не превышает соответствующих пороговых значений выбросов;
2) допустимое среднесуточное значение не превышает 110 % соответствующих пороговых значений выбросов;
3) 95 % всех допустимых среднечасовых значений за год не превышает 200 % соответствующих пороговых значений выбросов. При отсутствии непрерывных измерений пороговые значения выбросов считаются соблюденными, если результаты каждой серий измерений или иных процедур, определенных в соответствии с правилами, установленными компетентными органами, не превышают пороговых значений выбросов;
** частота мониторинга не применяется в случаях, когда установка эксплуатируется исключительно в целях измерения выбросов;
*** непрерывные измерения применимы для источников наибольших выбросов в атмосферу, т.е. согласно критериям стационарных организованных источников выбросов, подлежащих АСМ, предусмотренным порядком ведения АСМ эмиссий в окружающую среду при проведении производственного экологического контроля;
**** при наличии загрязняющего вещества в выбросах соответствующего производственного процесса;
*****при использовании аналогичного технологического оборудования, указанного в СНДТ "Переработка нефти и газа", применяются дополнительные соответствующие требования и технологические показатели, указанные в разделе 6 СНДТ "Переработка нефти и газа".
НДТ 5
НДТ является определение порядка величины неорганизованных выбросов из соответствующих источников с помощью методов:
прямые измерения, при которых выбросы измеряются у источника, возможно измерение или определение концентрации и массы;
косвенные измерения, при которых определение выбросов проводится на определенном расстоянии от источника;
использование расчетных методов с применением коэффициентов.
По возможности прямые методы измерения являются более предпочтительными, чем косвенные методы или оценки, основанные на расчетах с применением коэффициентов выбросов.
Примеры косвенных измерений включают использование индикаторных газов, методы моделирования обратной дисперсии и метод баланса масс с применением лазерной системы обнаружения и измерения дальности.
Расчетные методы используются на основании рекомендаций по применению коэффициентов выбросов, к примеру, для оценки неорганизованных выбросов при хранении и транспортировке материалов.
НДТ 6
НДТ заключается в проведении мониторинга сбросов загрязняющих веществ при наличии собственных очистных сооружений в соответствии с национальными и/или международными стандартами, регламентирующими предоставление данных эквивалентного качества.

6.1.3. Эмиссияларға мониторинг жүргізу
ЕҚТ 3
ЕҚТ процестерді онлайн режимде үздіксіз түзету және оңтайландыру, тұрақты әрі тоқтаусыз өңдеу мақсатында процестерді заманауи компьютерлік жүйелердің көмегімен диспетчерлік бөлімде басқару үшін қажетті барлық тиісті параметрлерді өлшеуді немесе бағалауды білдіреді, мұның өзі энергия тиімділігін арттырады және өнімді барынша жақсартады және техникалық қызмет жасау әдістерін жетілдіреді.
ЕҚТ 4
ЕҚТ барлық процестердің ЕҚТ-ны қолдануға байланысты технологиялық көрсеткіштер көрсетілген негізгі шығарындылар көздерінен шығатын ластағыш заттардың шығарындыларын өлшеуді білдіреді.
Егер деректер сериясы тазалау процесінің тұрақтылығын дәл көрсетсе, мониторинг жүргізудің мерзімділігін бейімдеуге болады.
Үздіксіз мониторинг ҚР қолданыстағы заңнамасының талаптарына сай ұйымдастырылған көздердегі АМЖ арқылы жүргізіледі.
6.2-кесте. Мониторинг жүргізу процестері, параметрлері және кезеңі
Р/с
Процесс
Параметр
Төмендегілерге қатысы мониторинг:
Мониторингтің минималды мерзімділігі *, **, ***, *****
Ескертпе
1
МТБЭ өндірісі
МТБЭ
ЕҚТ 17
Үздіксіз
Маркерлік зат
2
Изобутилен
ЕҚТ 17
Мерзімді
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес
3
Метанол
ЕҚТ 17
Мерзімді
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес
4
Пропилен өндірісі
Азот тотығы
ЕҚТ 18
Үздіксіз
Маркерлік зат
5
Аммиак****
ЕҚТ 18
Үздіксіз
Маркерлік зат
6
Полипропилен өндірісі
Пропилен
ЕҚТ 28
Үздіксіз
Маркерлік зат
7
Эпоксидті шайыр өндірісі
Көмірсутектер
ЕҚТ 28
Мерзімді
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес
* үздіксіз өлшеулер жүргізген кезде, егер өлшеу нәтижелерін бағалау төменде көрсетілген шарттардың күнтізбелік жылда сақталғанын көрсетсе, шығарындылардың шекті мәндері сақталды деп есептеледі:
1) рұқсат етілген орташа айлық мәні шығарындылардың тиісті шекті мәндерінен аспайды;
2) рұқсат етілген орташа тәуліктік мән шығарындылардың тиісті шекті мәндерінің 110 %-ынан аспайды;
3) бір жылдағы барлық рұқсат етілген орташа сағаттық мәндердің 95 % шығарындылардың тиісті шекті мәндерінің 200 %-ынан аспайды. Егер құзыретті органдар белгілеген қағидаларға сәйкес айқындалған өлшемдердің әрбір сериясының немесе өзге де рәсімдердің нәтижелері шығарындылардың шекті мәндерінен аспаса, үздіксіз өлшеулер болмаған кезде, шығарындылардың шекті мәндері сақталды деп есептеледі;
** мониторинг жиілігі қондырғы тек қана шығарындыларды өлшеу мақсатында пайдаланылатын жағдайларда қолданылмайды;
*** үздіксіз өлшеулер атмосфераға ең көп шығарынды шығаратын көздер үшін қолданылады, яғни өндірістік экологиялық бақылауды жүргізу кезінде қоршаған ортаға эмиссияларға АМЖ жүргізу тәртібінде көзделген, АМЖ-ға жататын стационарлық ұйымдастырылған шығарындылар көздерінің өлшемшарттарына сай қолданылады;
**** тиісті өндірістік процестің шығарындыларында ластағыш зат болған жағдайда;
*****"Мұнай және газды қайта өңдеу" ЕҚТА-да көрсетілген ұқсас технологиялық жабдықты пайдаланған жағдайда қосымша тиісті талаптар және "Мұнай және газды қайта өңдеу" ЕҚТА 6-бөлімінде көрсетілген технологиялық көрсеткіштер қолданылады.
ЕҚТ 5
ЕҚТ төмендегі әдістердің көмегімен тиісті көздерден шығарылатын ұйымдастырылмаған шығарындылардың мөлшерінің тәртібін анықтауды білдіреді:
шығарындылар шығарылатын көзде өлшенетін тікелей өлшеулер, концентрациясы мен массасын өлшеу немесе анықтау жүргізілуі мүмкін;
шығарындыларды анықтау шығарылатын көзден белгілі бір қашықтықта жүргізілетін жанама өлшеулер;
коэффициенттерді қолдана отырып есептеу әдістерін қолдану.
Мүмкіндігіне қарай тікелей өлшеу әдістері коэффициенттерді қолдана отырып есептеуге негізделген жанама әдістерге немесе бағалауларға қарағанда оңтайлы болып табылады.
Жанама өлшеулердің мысалдарына индикаторлық газдарды пайдалану, кері дисперсияны модельдеу әдістері және лазерлік анықтау және қашықтықты өлшеу жүйесі қолданылатын массаны баланстау әдістері жатады.
Есептеу әдістері, мысалы, материалдарды сақтау және тасымалдау кезінде ұйымдастырылмаған шығарындыларды бағалау үшін шығарындылар коэффициенттерін қолдану бойынша ұсынымдар негізінде пайдаланылады.
ЕҚТ 6
ЕҚТ жеке тазарту құрылғылары бар болған кезде ластағыш заттардың төгінділеріне эквивалентті сапада деректер ұсыну регламенттелген ұлттық және/немесе халықаралық стандарттарға сәйкес мониторинг жүргізуді білдіреді.

6.1.4. Управление технологическим процессом
НДТ 7
НДТ заключается в оптимизации управления и контроля технологическим процессом, использовании, расширении и углублении производственно-технологических связей, в совместном использовании ресурсов – интеграции производственных процессов.
НДТ 8
НДТ заключается в автоматизации, мониторинге и улучшении производственных процессов с использованием цифровых технологий для повышения энергоэффективности посредством сокращения энергозатрат и снижения негативного воздействия на окружающую среду, оптимизации управления и контроля внутренних потоков материалов с целью предотвращения загрязнения, предотвращения износа, обеспечения надлежащего качества исходных материалов, возможности повторного использования и переработки, а также для повышения эффективности и оптимизации процесса.

6.1.4. Технологиялық процесті басқару
ЕҚТ 7
ЕҚТ технологиялық процесті басқару мен бақылауды, өндірістік-технологиялық байланыстарды пайдалану, кеңейту және тереңдетуді оңтайландыруды, ресурстарды пайдалануды – өндірістік процестерді интеграциялауды бірге пайдалануды білдіреді.
ЕҚТ 8
ЕҚТ ластануды болдырмау, тозуды болдырмау, бастапқы материалдардың тиісті сапасын, қайта пайдалану және қайта өңдеу мүмкіндігін қамтамасыз ету, сондай-ақ процестің тиімділігін арттыру және оңтайландыру мақсатында энергия шығынын азайту және қоршаған ортаға жағымсыз әсерін төмендету, материалдардың ішкі ағындарын басқару және бақылауды оңтайландыру арқылы энергия тиімділігін арттыруға арналған цифрлық технологияларды пайдалана отырып өндірістік процестерді автоматтандыру, мониторинг жүргізу және жақсартуды білдіреді.

6.1.5 Управление водными ресурсами
НДТ 9
НДТ заключается в использовании комплексной стратегии управления и очистки сточных вод, которая включает соответствующую комбинацию интегрированных в процесс методов, направленных на рациональное управление водными ресурсами; в предотвращении, сборе и разделении типов сточных вод; увеличении внутренней рециркуляции и использовании адекватной очистки для каждого конечного потока. Могут применяться следующие методы:
№ п/п
Техники
Применимость
1
2
3
1
Отказ от использования питьевой воды для производственных линий.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Увеличение количества и/или мощности систем оборотного водоснабжения при строительстве новых заводов или модернизации/реконструкции действующих заводов.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
3
Централизованное распределение поступающей воды.
Применимость может быть ограничена существующей конфигурацией водяных контуров
4
Повторное использование воды до тех пор, пока отдельные параметры не достигнут определенных пределов.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
5
Использование воды в других установках, если затрагиваются только отдельные параметры воды и возможно дальнейшее использование.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
6
Разделение очищенных и неочищенных сточных вод.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
7
Использование ливневых вод.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.

6.1.5 Су ресурстарын басқару
ЕҚТ 9
ЕҚТ сарқынды суларды басқарудың және тазартудың кешенді стратегиясын пайдалануды білдіреді, оған су ресурстарын оңтайлы басқаруға, ағын суларды болдырмауға, жинауға және түр-түріне қарай бөлуге, ішкі су айналымын ұлғайтуға және әрбір соңғы сарқынды адекватты тазартуды пайдалануға бағытталған, процеске біріктірілген тиісті құрама әдістер кіреді. Келесі әдістерді қолдануға болады:
Р/с
Техникалар
Қолданылуы
1
2
3
1
Өндірістік желіде ауыз суды пайдаланудан бас тарту
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
Жаңа зауыттарды салған кезде немесе қолданыстағы зауыттарды жаңартқанда/қайта құрылымдағанда айналымды сумен қамтамасыз ету жүйесінің санын және/немесе қуаттылығын ұлғайту
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
3
Келіп түскен суды орталықтандырып бөлу
Қолданылуы су контурының тиісті конфигурациясымен шектелуі мүмкін
4
Суды жекелеген параметрлері белгілі бір шекке жеткенше қайта пайдалану
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
5
Егер судың тек жекелеген параметрлері анықталса және оны одан әрі пайдалануға болатын болса, суды басқа қондырғыларда пайдалану
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
6
Тазартылған және тазартылмаған ағын суларды бөлу
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
7
Нөсер суын пайдалану
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.

6.1.6 Управление отходами
НДТ 10
НДТ заключается в использовании интегрированных и операционных методов для минимизации отходов за счет внутреннего использования или применения специализированных процессов переработки (внутренних или внешних).
НДТ 11
НДТ заключается в максимальном внешнем использовании или переработке твердых отходов, которые не могут быть использованы или переработаны в соответствии с НДТ 10.
НДТ 12
НДТ заключается в использовании передовых методов эксплуатации и технического обслуживания для сбора, обработки, хранения и транспортировки всех твердых остатков, а также для укрытия пунктов передачи во избежание эмиссий.

6.1.6 Қалдықтарды басқару
ЕҚТ 10
ЕҚТ (ішкі немесе сыртқы) мамандандырылған қайта өңдеу процестерін ішкі пайдалану немесе қолдану арқылы қалдықтарды барынша азайту үшін біріктірілген және операциялық әдістерді пайдалануды білдіреді.
ЕҚТ 11
ЕҚТ ЕҚТ 10-ға сәйкес пайдалануға немесе қайта өңдеуге болмайтын қатты қалдықтарды максималды түрде сыртқы пайдалануды немесе қайта өңдеуді білдіреді.
ЕҚТ 12
ЕҚТ барлық қатты қалдықтарды жинау, өңдеу, сақтау және тасымалдау үшін, сонымен қатар эмиссияларды болдырмау үшін беру пункттеріне жаппа жасау үшін пайдаланудың және техникалық қызмет жасаудың алдыңғы қатарлы әдістерін пайдалануды білдіреді.

6.1.7 Шум, вибрация, запах
НДТ 13
НДТ заключается в снижении уровня шума и вибрации от соответствующих источников в процессах производства органических веществ и полимеров путем использования одного или нескольких из следующих методов в зависимости от местных условий:
№ п/п
Техники
Применимость
1
2
3
1
Реализация стратегии снижения шума.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Ограждение шумных операций/агрегатов.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
3
Виброизоляция операций/агрегатов.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
4
Внутренняя и внешняя обшивка из ударопоглощающего материала.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
5
Звукоизоляция зданий для защиты от любых "шумных" операций, связанных с оборудованием для преобразования материалов.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
6
Строительство стен для защиты от шума, например, строительство зданий или естественных барьеров, таких, как растущие деревья и кустарники между охраняемой территорией и "шумной" деятельностью.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
7
Выпускные глушители на выхлопных трубах.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
8
Воздуховоды и воздуходувки, расположенные в звуконепроницаемых зданиях.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
9
Закрытие дверей и окон крытых помещений.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
НДТ 14
В целях снижения уровня запаха НДТ заключается в использовании одной или комбинации техник:
№ п/п
Техники
Применимость
1
Предотвращение или сведение к минимуму использования материалов с резким запахом
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Сдерживание и устранение пахучих материалов и газов до их развеивания и разбавления.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
3
Обработка материалов путем дожигания или фильтрации, если это возможно.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.

6.1.7 Шу, діріл, иіс
ЕҚТ 13
ЕҚТ органикалық заттар мен полимер өндірісі процестерінде жергілікті жағдайға байланысты келесі әдістердің біреуін немесе бірнешеуін пайдалану арылы тиісті көздер шығаратын шу мен діріл деңгейін азайтуды білдіреді:
Р/с
Техникалар
Қолданылуы
1
2
3
1
Шуды азайту стратегиясын іске асыру
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
Шулы операцияларды/агрегаттарды қоршап қою
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
3
Операцияларды/агрегаттарды виброоқшаулау
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
4
Соққы сіңіретін материалдан жасалған ішкі және сыртқы қаптама
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
5
Материалдарды түрлендіруге арналған жабдықтарға байланысты кез келген шулы операциялардан қорғау үшін ғимаратты дыбыстан оқшаулау
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
6
Шудан қорғауға арналған қабырғалар салу, мысалы, ғимарат салу немесе қорғалатын аумақ пен шулы қызметтер тұрған орын арасында өсіп тұрған ағаш және бұта сияқты табиғи тосқауылдар жасау
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
7
Газ шығаратын түтікке шу бәсеңдеткіш орнату
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
8
Дыбыс өткізбейтін ғимараттарға орнатылған ауаарналар және ауа үрлегіштер
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
9
Төбесі жабық үй-жайлардың есік-терезесін жабу
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
ЕҚТ 14
Иіс деңгейін азайту мақсатында ЕҚТ бір техниканы немесе бірнеше техниканың жиынтығын пайдалануды білдіреді:
Р/с
Техникалар
Қолданылуы
1
Өткір иісі бар материалдарды болдырмау немесе барынша азайту
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
Қатты иіс шығаратын материалдар мен газдарды жайылғанға дейін және сұйылтқанға дейін тұту және жою
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
3
Егер мүмкін болса, толық жағып бітіру және сүзу арқылы материалдарды өңдеу
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.

6.2. НДТ при производстве основных органических веществ
6.2.1. НДТ в области энергосбережения, ресурсосбережения
НДТ 15
НДТ заключается в использовании комбинации методов, представленных ниже, в целях повышения эффективности использования ресурсов при использовании катализаторов.
№ п/п
Техники
Применимость
1
Выбор катализатора (каталитическая активность, селективность, срок службы, использование менее токсичных металлов).
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Защита катализатора (предварительная обработка сырья).
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
3
Оптимизация процесса (контроль условий реактора, например, температуры, давления для достижения оптимального баланса между эффективностью конверсии и сроком службы катализатора).
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
4
Мониторинг работы катализатора (мониторинг эффективности конверсии для обнаружения начала распада катализатора с использованием подходящих параметров, например, теплоты реакции и образования CO2 при реакций частичного окисления.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
НДТ 16
НДТ заключается в использовании тепла отходящих, реакционных и контактных газов в химической промышленности. Нижеперечисленные методы позволяют эффективно использовать высокотемпературные газы, которые возникают в результате различных процессов, таких, как сжигание, реакции или контакт с катализаторами.
№ п/п
Техники
Применимость
1
Сбор тепла отходящих газов
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Теплообмен через теплообменники
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
3
Рекуперация тепла
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
4
Интеграция процессов
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
5
Мониторинг и управление
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
6.2.2. НДТ по снижению выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух

6.2. Негізгі органикалық заттардың өндірісі кезіндегі ЕҚТ
6.2.1. Энергия тиімділігі және ресурс үнемдеу саласындағы ЕҚТ
ЕҚТ 15
ЕҚТ катализаторларды пайдаланған кезде ресурстардың тиімді пайдаланылуын арттыру мақсатында төменде келтірілген әдістердің жиынтығын пайдалануды білдіреді.
Р/с
Техникалар
Қолданылуы
1
Катализаторты таңдау (каталитикалық белсенділік, селективтілік, қызмет ету мерзімі, уыттылығы аз металдарды пайдалану)
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
Катализаторды қорғау (шикізатты алдын ала өңдеу)
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
3
Процесті оңтайландыру (конверсия тиімділігі мен катализатордың қызмет ету мерзімі арасында оңтайлы балансқа қол жеткізу үшін реактордың жай-күйін, мысалы, температурасын, қысымын бақылау)
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
4
Катализатор жұмысына мониторинг жүргізу (қолайлы параметрлерді, мысалы, реакция жылулығын және ішінара тотығу реакциясы жүрген жағдайда CO2 түзілуін пайдалана отырып, катализатор ыдырай бастайтын сәтті анықтау үшін конверсия тиімділігіне мониторинг жүргізу)
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
ЕҚТ 16
ЕҚТ химия өнеркәсібінде шығарылатын, реакциялық және контактілік газдардың жылуын пайдалануды білдіреді. Төменде тізімделген әдістер катализаторды жағу, реакция немесе контакт жасау сияқты әртүрлі процестердің нәтижесінде пайда болатын жоғары температуралы газдарды тиімді пайдалануға мүмкіндік береді.
Р/с
Техникалар
Қолданылуы
1
2
3
1
Шығарылатын газдардың жылуын жинау
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
Жылу алмастырғыш арқылы жылу алмасу
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
3
Жылуды рекуперациялау
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
4
Процестерді біріктіру
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
5
Мониторинг және басқару
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
6.2.2. Атмосфералық ауаға шығарылатын ластағыш заттардың шығарындыларын азайту бойынша ЕҚТ

6.2.2.1. Выбросы углеводородов
НДТ 17
НДТ состоит в использовании одного из методов, представленных ниже, или их комбинации и направлена на сокращение выбросов в атмосферный воздух.
№ п/п
Техники
Применимость
1
Система сбора отходящих газов
Применимо
2
Специальная система сбора неорганизованных выбросов
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
3
Обнаружение утечек и последующий ремонт/устранение
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
4
Конденсация
Может быть ограничена наличием охлаждающей жидкости, может зависеть от уровня интеграции и оптимизации системы охлаждения на объекте.
5
Адсорбция
Применимо к потокам отходов с низкой концентрацией загрязняющих веществ.

6.2.2.1. Көмірсутек шығарындылары
ЕҚТ 17
ЕҚТ төменде берілген бір техниканы немесе бірнеше техниканың жиынтығын пайдалануды білдіреді және атмосфералық ауаға шығарындыларды азайтуға бағытталады.
Р/с
Техникалар
Қолданылуы
1
Шығарылатын газдарды жинау жүйесі
Қолданылады
2
Ұйымдастырылмаған шығарындыларды жинайтын арнайы жүйе
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
3
Жылыстауларды анықтау және содан соңғы жөндеу/жою
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
4
Конденсация
Салқындатқыш сұйықтықтың болуымен шектелуі мүмкін, объектідегі салқындату жүйесін біріктіру және оңтайландыру деңгейіне байланысты болуы мүмкін
5
Адсорбция
Ластағыш заттардың концентрациясы төмен қалдықтар ағынында қолданылады

Таблица 6.3. Технологические показатели выбросов МТБЭ при производстве МТБЭ
№ п/п Параметр НДТ-ТП (мг/Нм3)*
1
МТБЭ
0,01-1,7
* среднесуточное значение или среднее значение за период выборки.
6.2.2.2. Выбросы NOх, NH3
НДТ 18
НДТ заключается в снижении выбросов NOх при производстве пропилена за счет использования одного или комбинации следующих методов:
№ п/п
Техники
Применимость
1
2
3
1
Выбор топлива
Может быть ограничено конструкцией горелок.
2
Поэтапное/ступенчатое сжигание
Может быть ограничено из-за нехватки места.
3
Рециркуляция отходящих газов
Применимо к новым установкам.
4
Использование горелок с низким или сверхнизким содержанием NOX
Может быть ограничено конструкцией существующих технологических печей/нагревателей.
5
СКВ
Может быть ограничено из-за нехватки места, видом используемого топлива.

6.3-кесте. МТБЭ өндірісі кезіндегі МТБЭ шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
Р/с
Параметр
ЕҚТ-ТК (мг/Нм3)*
1
МТБЭ
0,01-1,7
* іріктеу кезеңінің орташа тәуліктік мәні немесе орташа мәні.
6.2.2.2. NOх, NH3 шығарындылары
ЕҚТ 18
ЕҚТ пропилен өндірісі кезінде төменде берілген бір техниканы немесе бірнеше техниканың жиынтығын пайдалану арқылы NOх шығарындыларын азайтуды білдіреді:
Р/с
Техникалар
Қолданылуы
1
Отын таңдау
Жанарғының құрылымына байланысты шектелуі мүмкін
2
Кезең-кезеңмен/сатылы жағу
Орын жетіспеуіне байланысты шектелуі мүмкін
3
Шығарылатын газдардың рециркуляциясы
Жаңа қондырғыларда қолданылады
4
Құрамында NOX аз немесе өте аз жанарғыларды пайдалану
Қолданыстағы технологиялық пештердің/қыздырғыштардың құрылымына байланысты шектелуі мүмкін
5
СКҚ
Орын жетіспеуіне, пайдаланылатын отын түріне байланысты шектелуі мүмкін

Таблица 6.4. Технологические показатели выбросов NOx при производстве пропилена:
№ п/п Параметр НДТ-ТП (мг/Нм3)*
1
NOx
60 – 100**
* среднесуточное значение или среднее значение за период выборки;
** для действующих установок 60 – 200 мг/Нм3.
Таблица 6.5. Технологические показатели выбросов NH3 при производстве пропилена:
№ п/п Параметр НДТ-ТП (мг/Нм3)*
1
NH3
5 – 15**
* среднесуточное значение или среднее значение за период выборки;
** при использовании метода СКВ.
6.2.2.3. Выбросы СO
НДТ 19
НДТ заключается в снижении выбросов СО при производстве пропилена за счет применения катализаторов.
6.2.3. НДТ, направленные на предотвращение и сокращение образования сточных вод
НДТ 20
НДТ состоит в применении методов организационного характера, направленных на соблюдение требований, предъявляемых к качеству сточных вод, передаваемых сторонней организации.
НДТ 21
НДТ заключается в очистке сточных вод на эксплуатируемых очистных сооружениях в целях доведения до соответствующего качества перед передачей на очистные сооружения сторонних организаций.
НДТ 22
НДТ состоит в использования одного или комбинации следующих методов и направлена на снижение концентраций загрязняющих веществ в сточных водах.
№ п/п
Техники
Применимость
1
Отстаивание/осаждение
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Фильтрация
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
3
Выпаривание
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
4
Разделение фаз с помощью водонефтяных сепараторов
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
5
Использование гидроциклона
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
6.2.4. НДТ, направленные на сокращение воздействия технологических остатков и производственных отходов
НДТ 23
НДТ заключается в регенерации остатков (отработанные катализаторы и адсорбенты), с использованием термической или химической обработки, позволяющей повторно использовать их в технологическом процессе.
6.3 НДТ при производстве полимеров

6.4-кесте. Пропилен өндірісі кезіндегі NOx шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері:
Р/с
Параметр
ЕҚТ-ТК (мг/Нм3)*
1
NOx
60-100**
* іріктеу кезеңінің орташа тәуліктік мәні немесе орташа мәні;
** 60 - 200 мг/Нм3 қолданыстағы қондырғылар үшін.
6.5-кесте. Пропилен өндірісі кезіндегі NH3 шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері:
Р/с
Параметрі
ЕҚТ-ТК (мг/Нм3)*
1
NH3
5-15**
* іріктеу кезеңінің орташа тәуліктік мәні немесе орташа мәні;
** СКҚ әдісін қолданған кезде.
6.2.2.3. СO шығарындылары
ЕҚТ 19
ЕҚТ катализаторларды қолдану арқылы пропилен өндірісі кезінде СО шығарындыларын азайтуды білдіреді.
6.2.3. Сарқынды сулардың жиналуын болдырмауға және азайтуға бағытталған ЕҚТ
ЕҚТ 20
ЕҚТ тараптық ұйымға берілетін сарқынды сулардың сапасына қойылатын талаптарды сақтауға бағытталған ұйымдастырушылық сипаттағы әдістерді қолдануды білдіреді.
ЕҚТ 21
ЕҚТ тараптық ұйымдардың тазарту құрылғыларына жіберер алдында тиісті сапаға жеткізу мақсатында сарқынды суларды пайдаланылатын тазарту құрылғыларында тиісті дәрежеде тазартуды білдіреді.
ЕҚТ 22
ЕҚТ келесі бір немесе бірнеше техниканың жиынтығын пайдалануды білдіреді және ағын сулардағы ластағыш заттардың концентрациясын азайтуға бағытталады.
Р/с
Техникалар
Қолданылуы
1
Тұндыру/шөктіру
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
Сүзгілеу
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
3
Буландыру
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
4
Су-мұнай сепараторларының көмегімен фазаларға бөлу
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
5
Гидроциклонды пайдалану
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
6.2.4. Технологиялық қалдықтардың және өндірістік қалдықтардың әсерін азайтуға бағытталған ЕҚТ
ЕҚТ 23
ЕҚТ пайдаланылған катализаторлар мен адсорбенттер сияқты қалдықтарды, мысалы, оларды технологиялық процесте қайта пайдалануға мүмкіндік беретін термиялық немесе химиялық өңдеуді пайдалана отырып, регенерациялауды білдіреді.
6.3 Полимер өндірісі кезіндегі ЕҚТ

6.3.2. НДТ по снижению выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух
НДТ 28
НДТ состоит в использовании одного из методов, представленных ниже, или их комбинаций и направлена на сокращение выбросов от неорганизованных и организованных источников.
К методам сокращения выбросов от неорганизованных источников относятся:
№ п/п
Техники
Применимость
1
2
3
1
Использование клапанов с сильфонным или двойным уплотнением.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Насосы с магнитным приводом или герметичные насосы, а также насосы с двойным уплотнением и жидкостным барьером.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
3
Компрессоры с магнитным приводом или герметичные компрессоры, а также компрессоры с двойным уплотнением и барьером для жидкости.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
4
Мешалки с магнитным приводом или герметичные мешалки, а также мешалки с двойным уплотнением и барьером для жидкости.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
5
Сведение к минимуму количества фланцев (соединителей).
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
6
Эффективные прокладки.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
7
Закрытые системы отбора проб.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
8
Комплекс вентиляционных отверстий.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
9
Сведение к минимуму остановок и пусков установок.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
10
Профилактическое обслуживание и контроль.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
11
Мониторинг работы оборудования.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
К методам сокращения выбросов от организованных источников относятся методы термического и каталитического сжигания для удаления ЛОС при продувке воздухом, поступающим из секции доводки и вентиляционных отверстий реактора.

6.3.2. Атмосфералық ауаға шығарылатын ластағыш заттардың шығарындыларын азайту бойынша ЕҚТ
ЕҚТ 28
ЕҚТ төменде берілген бір техниканы немесе бірнеше техниканың жиынтығын пайдалануды білдіреді және ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған көздерден шығатын шығарындыларды азайтуға бағытталады.
Ұйымдастырылмаған көздерден шығатын шығарындыларды азайту әдістеріне мыналар жатады:
Р/с
Техникалар
Қолданылуы
1
2
3
1
Сильфонды немесе қос тығыздағышы бар клапандарды пайдалану
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
Магнитті жетегі бар сорғы немесе герметик сорғылар, сонымен қатар қос тығыздағышы және сұйықтыққа арналған тосқауылы бар сорғылар
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
3
Магнитті жетегі бар компрессорлар немесе герметик компрессорлар, сонымен қатар қос тығыздағышы және сұйықтыққа арналған тосқауылы бар компрессорлар
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
4
Магнитті жетегі бар араластырғыш немесе герметик араластырғыштар, сонымен қатар қос тығыздағышы және сұйықтыққа арналған тосқауылы бар араластырғыштар
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
5
Фланецтер (жалғағыштар) санын барынша азайту
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
6
Тиімді төсемдер
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
7
Жабық сынама алу жүйелері
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
8
Желдеткіш саңылаулар кешені
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
9
Қондырғыларды тоқтату және іске қосуды барынша азайту
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
10
Сильфонды немесе қос тығыздағышы бар клапандарды пайдалану
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
11
Магнитті жетегі бар сорғы немесе герметик сорғылар, сонымен қатар қос тығыздағышы және сұйықтыққа арналған тосқауылы бар сорғылар
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сай қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Ұйымдастырылған көздерден шығатын шығарындыларды азайту әдістеріне ауа үрлеген кезде реактордың жетілдіру секциясынан және желдеткіш саңылауларынан келіп түсетін ҰОҚ-ны кетіруге арналған термиялық және каталитикалық жағу әдістері жатады.

Таблица 6.6. Технологические показатели выбросов пропилена при производстве полипропилена:
№ п/п Параметр НДТ-ТП (мг/Нм3)*
1
Пропилен
1- 46
* среднесуточное значение или среднее значение за период выборки.
НДТ 29
НДТ состоит в минимизации выбросов в факельных установках при использовании высокоэффективных наконечников для сжигания, для подачи пара, для подавления образования дыма.
6.3.3. НДТ, направленные на предотвращение и сокращение образования сточных вод
НДТ 30
НДТ заключается в принятии организационных и технических мер, направленных на минимизацию и максимально возможное повторное использование сточных вод.
При необходимости очистки до определенных показателей перед передачей сторонним организациям могут быть использованы методы очистки сточных вод, включая, но не ограничиваясь: биообработка, денитрификация, дефосфатирование, осаждение, флотация.
6.3.4. НДТ, направленные на сокращение воздействия технологических остатков и производственных отходов
НДТ 31
НДТ заключается в принятии соответствующих мер, интегрированных в технологический процесс, в целях предотвращения или уменьшения количества отходов.
6.4. Требования по ремедиации
Основным фактором воздействия на атмосферный воздух при производстве основных органических химических веществ и полимеров являются выбросы загрязняющих веществ, возникающие в результате эксплуатации неорганизованных и организованных источников выбросов.
Величина воздействия деятельности производственных объектов на грунтовые и подземные воды зависит от объема водопотребления. Качественный состав сточных вод обусловлен составом вод, используемых на водоснабжение предприятия, составом используемого сырья, спецификой технологических процессов, составом промежуточных продуктов либо составом готовых продуктов существующих систем очистки сточных вод.
Образующиеся в результате производственных и технологических процессов отходы могут передаваться на утилизацию/переработку сторонним организациям на договорной основе, частично используются для собственных нужд при возвращении в производство.
Согласно Экологическому кодексу Республики Казахстан под ремедиацией признается комплекс мероприятий по устранению экологического ущерба посредством восстановления, воспроизводства компонента природной среды, которому был причинен экологический ущерб, или, если экологический ущерб является полностью или частично непоправимым, замещения такого компонента природной среды.
В результате деятельности предприятий по производству основных органических химических веществ следующие негативные последствия наступают в результате загрязнения атмосферного воздуха и дальнейшего перехода загрязняющих веществ из одного компонента природной среды в другую:
загрязнение земель и почв в результате осаждения загрязняющих веществ из атмосферного воздуха на поверхность почв и дальнейшая их инфильтрация в поверхностные и подземные воды;
воздействие на животный и растительный мир.
При обнаружении фактов экологического ущерба компонентам природной среды по результатам производственного и (или) государственного экологического контроля, причиненного в результате антропогенного воздействия, и при закрытии и (или) ликвидации последствий деятельности, необходимо провести оценку изменения состояния компонентов природной среды в отношении состояния, установленного в базовом отчете, или эталонного участка.

6.6-кесте. Полипропилен өндірісіндегі пропилен шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері:
Р/с
Параметр
ЕҚТ-ТК (мг/Нм3)*
1
Пропилен
1-46
* іріктеу кезеңінің орташа тәуліктік мәні немесе орташа мәні;
ЕҚТ 29
ЕҚТ жағуға, түтіннің шығуын басу үшін бу беруге арналған тиімділігі жоғары ұштықтарды пайдаланған кезде алау қондырғыларынан шығарылатын шығарындыларды барынша азайтуды білдіреді.
6.3.3. Сарқынды сулардың жиналуын болдырмауға және азайтуға бағытталған ЕҚТ
ЕҚТ 30
ЕҚТ сарқынды суларды азайтуға және барынша көп рет қайта пайдалануға бағытталған ұйымдастырушылық және техникалық шараларды қабылдауды білдіреді.
Тараптық ұйымдарға берер алдында белгілі бір көрсеткіштерге дейін тазарту қажет болғанда биоөңдеуді, денитрификацияны, дефосфаттауды, тұндыруды, флотацияны қоса алғанда, бірақ олармен шектелмей ағын суларды тазарту әдістерін пайдалануға болады.
6.3.4. Технологиялық қалдықтар мен өндірістік қалдықтардың әсерін азайтуға бағытталған ЕҚТ
ЕҚТ 31
ЕҚТ қалдықты болдырмау және оның мөлшерін азайту мақсатында технологиялық процеске біріктірілген тиісті шараларды қабылдауды білдіреді.
6.4. Ремедиация талаптары
Негізгі органикалық заттар мен полимер өндірісі кезінде негізгі фактор ұйымдастырылмаған және ұйымдастырылған шығарындылар көздерін пайдалану нәтижесінде туындайтын ластағыш заттардың шығарындылары болып табылады.
Өндірістік объектілердің жерлік суларға және жерасты суларына әсер ету мөлшері су тұтыну көлеміне байланысты болады. Сарқынды сулардың құрамының сапасы кәсіпорынның сумен жабдықтау жүйесінде пайдаланылатын судың құрамына, пайдаланылатын шикізаттың құрамына, технологиялық процестердің ерекшелігіне, аралық өнімдердің құрамына, не дайын өнімнің құрамына, қолданыстағы ағын суларды тазарту жүйелеріне қатысты.
Өндірістік және технологиялық процестердің нәтижесінде жиналатын қалдықтарды тараптық ұйымдарға шарт жасасу арқылы кәдеге жатаруға/қайта өңдеуге жіберуге болады, қалдықтардың бір бөлігі өндіріске қайтарылған соң, оның жеке қажеттіліктеріне пайдаланылады.
ҚР Экология кодексіне сай экологиялық зиян келтірілген табиғи ортаның компонентін қалпына келтіру, жаңғырту арқылы немесе экологиялық зиян толық немесе жартылай қалпына келтірілмейтін болса, ондай табиғи ортаның компонентін ауыстыру арқылы экологиялық залалды жою бойынша шаралар кешені ремедиация деп танылады.
Осылайша, негізгі органикалық химиялық заттарды өндіретін кәсіпорынның қызметінің нәтижесінде атмосфералық ауаның ластануынан және табиғи ортаның бір компонентінің одан әрі екінші компонентке ауысуынан келесі жағымсыз салдарлар орын алады:
атмосфералық ауадан ластағыш заттардың топырақ бетіне түсуі және олардың жер үсті және жер асты суларына одан әрі сіңуі нәтижесінде жердің және топырақтың ластануы;
жануарлар мен өсімдіктер әлеміне әсері.
Антропогендік әсер ету нәтижесінде және кәсіпорын қызметін тоқтату және (немесе) оның салдарын жою кезінде келтірілген өндірістік және (немесе) мемлекеттік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша табиғи орта компоненттеріне экологиялық залал фактілері анықталған кезде, базалық есепте немесе эталондық учаскеде белгіленген жағдайға қатысты табиғи орта компоненттерінің жай-күйінің өзгеруін бағалау қажет.

Лицо, действия или деятельность которого причинили экологический ущерб, должно предпринять соответствующие меры для устранения такого ущерба, чтобы восстановить состояние участка, следуя нормам Экологического кодекса Республики Казахстан (ст. 131 – 141 раздела 5) и Методическим рекомендациям по разработке программы ремедиации.
Помимо того, лицо, действия или деятельность которого причинили экологический ущерб, должно принять необходимые меры для удаления, сдерживания или сокращения эмиссий соответствующих загрязняющих веществ, также для контрольного мониторинга в сроки и периодичность, для того чтобы, с учетом их текущего или будущего утвержденного целевого назначения участок больше не создавал значительного риска для здоровья человека, и ущерб от действий или деятельности лица не причинял в отношении окружающей среды из-за загрязнения компонентов природной среды.
7. Перспективные техники
7.1. Использование возобновляемых источников энергии
Интеграция возобновляемых источников энергии (ВИЭ) для нужд основных и вспомогательных технологических процессов при производстве органических химических веществ и полимеров используется весьма эффективно.
Интеграция возобновляемых источников энергии в химическую промышленность требует тщательного проектирования и технической настройки, чтобы обеспечить устойчивое и энергоэффективное энергоснабжение производственных процессов. Ниже представлено техническое описание основных процессов интеграции ВИЭ:
1) определение потребности:
анализ энергопотребления: оценка общего энергопотребления и идентификация ключевых производственных процессов, требующих электроэнергии и тепла;
разработка энергетических моделей: моделирование энергетических потоков в производственных процессах для определения оптимальных точек внедрения ВИЭ;
2) выбор технологии ВИЭ:
фотоэлектрические солнечные системы: размещение солнечных панелей для генерации электроэнергии, используемой в технологических процессах;
ветрогенераторы: установка ветрогенераторов для использования ветровой энергии;
тепловые коллекторы: использование солнечной энергии для производства тепла;
3) интеграция солнечной энергии:
установка солнечных панелей: размещение солнечных панелей на крышах зданий, цехов, площадках или вблизи производственных цехов;
инверторы: использование инверторов для преобразования постоянного тока, производимого солнечными панелями, в переменный ток, совместимый с электрооборудованием;
4) интеграция ветровой энергии:
размещение ветрогенераторов: выбор оптимальных местоположений для установки ветрогенераторов с учетом скорости ветра и ландшафта;
трансформаторы: преобразование электроэнергии, произведенной ветрогенераторами, в напряжение, необходимое для производственных нужд;

Іс-әрекеті немесе қызметі экологиялық зиян келтірген тұлға ҚР Экология кодексінің нормаларына (5-бөлімнің 131-141-баптары) және Ремедиация бағдарламасын әзірлеу бойынша әдістемелік ұсынымдарға сәйкес учаскенің жай-күйін қалпына келтіру үшін мұндай зиянды жою үшін тиісті шаралар қабылдауы керек.
Оған қоса, іс-әрекеті немесе қызметі экологиялық зиян келтірген тұлға учаске бұдан былай адам денсаулығына айтарлықтай қауіп төндірмеуі және табиғи орта компоненттерінің ластануына байланысты оның қызметі қоршаған ортаға қатысты зиян келтірмеуі үшін тиісті ластағыш заттардың эмиссияларын жою, тежеу немесе қысқарту үшін, сондай-ақ мониторингтің бекітілген нысаналы міндетін ескере отырып белгілі бір мерзімде және кезеңділікте бақылау мониторингін жүргізу үшін қажетті шараларды қабылдауы тиіс.
7. Перспективалы техникалар
7.1. Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану
Органикалық химиялық заттар мен полимер өндірісіндегі негізгі және көмекші технологиялық процестердің қажеттіліктері үшін жаңартылатын энергия көздерін (ЖЭК) біріктіру өте тиімді қолданылады.
Жаңартылатын энергия көздерін химия өнеркәсібіне біріктіру өндірістік процестерді тұрақты және энергияны үнемдейтін энергиямен қамтамасыз ету үшін мұқият жобалауды және техникалық баптауды қажет етеді. Төменде ЖЭК біріктірудің негізгі процестеріне техникалық сипаттама ұсынылған:
1) қажеттілігін айқындау:
энергия тұтынуды талдау: жалпы энергия тұтынуды бағалау және электр энергиясы мен жылуды қажет ететін негізгі өндірістік процестерді анықтау;
энергетикалық модельдерді әзірлеу: ЖЭК енгізудің оңтайлы нүктелерін анықтау үшін өндірістік процестердегі энергия ағындарын модельдеу;
2) ЖЭК технологияларын таңдау:
фотоэлектрлік күн жүйелері: технологиялық процестерде қолданылатын электр энергиясын өндіру үшін күн панельдерін орналастыру;
жел генераторлары: жел энергиясын пайдалану үшін жел генераторларын орнату;
жылу коллекторлары: жылу өндіру үшін күн энергиясын пайдалану;
3) күн энергиясымен біріктіру:
күн панельдерін орнату: күн панельдерін ғимараттардың, цехтардың, алаңдардың шатырларына немесе өндірістік цехтардың жанына орналастыру;
инверторлар: күн панельдері шығаратын тұрақты токты электр жабдықтарымен үйлесімді айнымалы токқа түрлендіру үшін инверторларды пайдалану;
4) жел энергиясымен біріктіру:
жел генераторларын орналастыру: жел жылдамдығы мен ландшафтты ескере отырып, жел генераторларын орнату үшін оңтайлы орындарды таңдау;
трансформаторлар: жел генераторлары өндіретін электр энергиясын өндірістік қажеттіліктерге қажетті кернеуге айналдыру;

5) системы хранения и управления:
батарейные хранилища: введение систем хранения энергии, таких, как литий-ионные батареи, для временного хранения избыточной энергии;
управление нагрузкой: разработка систем управления, которые оптимизируют распределение энергии и управляют нагрузкой в зависимости от возобновляемых источников;
6) обучение персонала: обучение персонала по обслуживанию, мониторингу и управлению системами ВИЭ.
Внедрение ВИЭ сокращает общий экологический отпечаток производства химических товаров, поскольку чистая энергия уменьшает влияние производства на окружающую среду. Использование ВИЭ снижает зависимость от источников энергии, основанных на ископаемых топливах (уголь, нефть, газ), что приводит к сокращению выбросов парниковых газов, таких, как диоксид углерода (CO2) и метан.
Основные экологические и эксплуатационные критерии, которые могут быть измерены и анализированы:
снижение показателей удельного потребления электрической энергии на производство единицы химической продукции;
измерение общей энергоэффективности производственных процессов, сравнение данных до и после внедрения ВИЭ;
оценка эффективности систем управления энергопотреблением, включая динамическое распределение нагрузки и оптимизацию работы оборудования;
проведение анализа данных по генерации энергии с учетом планируемых показателей для нужд основных и вспомогательных технологических процессов;
переход к "чистой" энергии помогает сократить выбросы вредных веществ, таких, как оксиды азота (NOx) и диоксид серы (SO2), что положительно влияет на качество воздуха в окружающих районах.
Эти экологические и эксплуатационные выгоды могут быть измерены с использованием различных экологических индикаторов, таких, как уровень выбросов CO2, расход воды, использование природных ресурсов, которые являются частью системы управления окружающей средой предприятия и могут использоваться для дальнейшего совершенствования систем и процессов в химической промышленности.
Применение ВИЭ оптимизирует решения для электроснабжения во всех отраслях экономики и может быть эффективным и выгодным, в том числе для химической промышленности.
Внедрение ВИЭ на предприятиях химической отрасли может быть экономически обоснованным и привести к различным экономическим выгодам. Стоимость объекта ВИЭ мощностью 1 МВт значительно различается в зависимости от типа ВИЭ, региона, условий установки, использованных технологий и других факторов. По усредненным экспертным оценкам ниже приведены примерные диапазоны стоимости для различных типов возобновляемых источников энергии:
для фотовольтаических систем (солнечная энергия) стоимость составляет около 402,7 млн. тенге (≈800 000 долларов США) за 1 МВт установленной мощности. Это значение может изменяться в зависимости от типа солнечных панелей, технологий хранения энергии, инфраструктуры и местоположения;
установка ветрогенераторов составляет около 500 млн. тенге (≈1 млн. долларов США) за 1 МВт установленной мощности. Стоимость зависит от местоположения, высоты башни и дизайна ветрогенератора.
В целом, экономическая оценка внедрения ВИЭ учитывает индивидуальные условия предприятия, региональные особенности и конкретные технологические потребности. Планирование, анализ затрат и выгод, а также учет долгосрочных выгод могут способствовать успешному внедрению ВИЭ в химической промышленности.

5) сақтау және басқару жүйелері:
батарея қоймалары: артық энергияны уақытша сақтау үшін литий-ионды батареялар сияқты энергияны сақтау жүйелерін енгізу;
жүктемені басқару: жаңартылатын көздерге негізделген энергияны бөлуді оңтайландыратын және жүктемені басқаратын басқару жүйелерін әзірлеу;
6) персоналды оқыту: ЖЭК жүйелеріне қызмет көрсету, мониторинг жүргізу және басқару бойынша персоналды оқыту.
ЖЭК-ті енгізу химиялық тауарлар өндірісінің жалпы экологиялық іздерін азайтады, себебі таза энергия өндірістің қоршаған ортаға әсерін төмендетеді. ЖЭК-ті пайдалану қазба отынға (көмір, мұнай, газ) негізделген энергия көзіне тәуелділікті төмендетеді, мұның өзі көміртек диоксиді (CO2) және метан сияқты парниктік газдардың шығарындыларын азайтуға әкеледі.
Өлшеуге және талдауға болатын негізгі экологиялық және пайдалану өлшемшарттары :
химиялық өнім бірлігін өндіруге электр энергиясын меншікті тұтыну көрсеткіштерін төмендету;
өндірістік процестердің жалпы энергия тиімділігін өлшеу, ЖЭК енгізуге дейінгі және кейінгі деректерді салыстыру;
жүктемені динамикалық бөлуді және жабдықтың жұмысын оңтайландыруды қоса алғанда, энергияны басқару жүйелерінің тиімділігін бағалау;
негізгі және қосалқы технологиялық процестердің қажеттіліктері үшін жоспарланған көрсеткіштерді ескере отырып, энергия генерациясы бойынша деректерге талдау жүргізу;
"таза" энергияға ауысу азот оксиді (NOx) және күкірті диоксиді (SO2) сияқты зиянды заттардың шығарындыларын азайтуға көмектеседі, мұның өзі қоршаған аудандардағы ауа сапасына оң әсер етеді.
Мұндай экологиялық және пайдалану артықшылықтарын кәсіпорынның қоршаған ортаны басқару жүйесінің бөлігі болып табылатын және химия өнеркәсібіндегі жүйелер мен процестерді одан әрі жетілдіру үшін пайдаланылуы мүмкін СО2 шығарындыларының деңгейі, су шығыны, табиғи ресурстарды пайдалану сияқты әртүрлі экологиялық көрсеткіштер арқылы өлшеуге болады.
ЖЭК қолдану экономиканың барлық салаларында электрмен жабдықтау шешімдерін оңтайландыруға мүмкіндік береді және соның ішінде химия өнеркәсібі үшін тиімді әрі пайдалы болуы мүмкін.
Химия саласының кәсіпорындарында ЖЭК енгізу экономикалық тұрғыдан негізделген болуы және әртүрлі экономикалық пайда әкелуі мүмкін. Қуаттылығы 1 МВт ЖЭК объектісінің құны ЖЭК түріне, аймаққа, орнату жағдайларына, пайдаланылған технологияларға және басқа факторларға байланысты айтарлықтай өзгеруі мүмкін. Ортшаландырылған сараптамалық бағалау бойынша төменде жаңартылатын энергия көздерінің әртүрлі типтері үшін болжамды құн диапазондары берілген:
фотовольтаикалық жүйелер үшін (күн энергиясы) құны 1 МВт белгіленген қуаттылық үшін шамамен 700,000 - 800,000 доллар шегінде түрленуі мүмкін. Бұл мән күн панельдерінің түріне, энергияны сақтау технологиясына, инфрақұрылымға және орналасқан жеріне байланысты өзгеруі мүмкін;
жел генераторларын орнату құны 1 МВт белгіленген қуаттылық үшін шамамен 1 000 000 доллардан бастап 1 500 000 долларға дейін болуы мүмкін. Бұл сандар орналасқан жеріне, мұнараның биіктігіне және жел генераторының дизайнына байланысты өзгеруі мүмкін.
Жалпы ЖЭК енгізуді экономикалық бағалау кәсіпорынның жеке жағдайларын, аймақтық ерекшеліктерін және нақты технологиялық қажеттіліктерін ескеруі керек. Мұқият жоспарлау, шығындар мен пайданы талдау және ұзақ мерзімді пайданы есепке алу химия өнеркәсібінде ЖЭК-ті сәтті енгізуге ықпал етуі мүмкін.

7.2. Окисление пропилена гидропероксидом кумола
Процесс основан на эпоксидировании пропилена гидропероксидом кумола. Технология коммерчески разработана.
Разработанная технология получения пропиленоксида без сопутствующих продуктов, с использованием в качестве эпоксидирующего агента ГПК. ГПК получают окислением кумола воздухом. В результате эпоксидирования пропилена в присутствии высокоактивного Ti-содержащего катализатора образуются пропиленоксид и кумиловый спирт (диметилфенилкрбинол). Образующийся кумиловый спирт гидрируют до кумола, который возвращают на стадию получения ГПК.

7.2. Пропиленді кумол гидропероксидімен тотықтыру
Процесс пропиленді кумол гидропероксидімен эпоксидтеуге негізделген. Коммерциялық тұрғыдан әзірленген.
Пропиленоксидті эпоксидтеуші агент дәрежесінде кумол гидропероксидін (КГП) пайдалана отырып, ілеспелі өнімдерсіз алу технологиясы әзірленді. КГП-ны кумолды ауамен тотықтырып алады. Пропиленді жоғары белсенді Ti-құрамдас катализаторды қатыстыра отырып эпоксидтеу нәтижесінде пропиленоксид және кумилді спирт (диметилфенилкрбинол) түзіледі. Түзілген кумилді спиртті кумолға дейін сутектендіреді де, КГП алу сатысына қайтарады.

7.3. Окисление пероксидом водорода
Общая технологическая схема процесса окисления пропилена пероксидом водорода представлена на рис. 7.1.
Рисунок 7.1. Принципиальная технологическая схема получения оксида пропилена пероксидом водорода
В данной технологии в качестве окислителя используется пероксид водорода с концентрацией 50 – 70 % мас.
Реакция пропилена и пероксида водорода протекает в водно-метанольной смеси с использованием реактора со стационарным слоем титано-силикалитного катализатора (типа TS-1). Процесс характеризуется мягкими условиями протекания с температурой ниже 100 ºС, что обеспечивает минимальное образование побочных продуктов, и давлением около 30 бар.
Тепло, выделяющееся при высокоэкзотермичной реакции, утилизируется за счет использования интегрированной системы охлаждения оборотной водой. Продуктовая смесь, содержащая в основном CH₃OH, воду, окись пропилена и непрореагировавший пропилен, после реактора поступает в сепаратор, где разделяется на два потока.
Обогащенная пропиленом газовая фаза смешивается с возвратным потоком из колонны очистки окиси пропилена от легкокипящих продуктов, компримируется до давления более 30 бар, охлаждается и поступает в колонну выделения пропилена-рецикла. Абгазы с верха колонны направляются в топливную сеть, кубовый продукт – пропиленрецикл – возвращается в реактор окисления.
Жидкая фаза из сепаратора поступает в секцию очистки окиси пропилена.
В колонне предректификации происходит отгонка окиси пропилена с растворенным пропиленом от воднометанольной смеси. Поток с верха колонны направляется в С3 стриппер, где происходит отделение оставшихся легких углеводородов от окиси пропилена. Углеводороды поступают на компрессоры, а окись пропилена-сырца – в колонну очистки товарного продукта. Очищенная окись пропилена выводится на склад, кубовый продукт смешивается с кубовым продуктом колонны предректификации и направляется в колонну выделения метанола-рецикла. С верха колонны очищенный CH₃OH направляется на смешение со свежим метанолом для приготовления реакционной шихты, сточные воды из куба колонны выводятся на узел очистки.

7.3. Сутегі асқын тотығымен тотықтыру
Пропиленді сутегі пероксидімен тотықтыру процесінің жалпы технологиялық сызбасы 7.1-суретте берілген.
7.1-сурет. Пропилен оксидін сутегі пероксидімен алудың қағидалық схемасы
Бұл технологияда тотықтырғыш ретінде концентрациясы 50 - 70% мас. сутегі пероксиді пайдаланылады.
Пропилен мен сутегі пероксидінің реакциясы титан-силикалитті катализатор қабатын (TS-1 типті) пайдалана отырып су-метанол қоспасында жүреді. Процесс 100 ºС төмен температурадағы қолайлы жағдаймен сипатталады, мұның өзі жанама өнімдердің өте аз түзілуін және қысымның шамамен 30 бар болуын қамтамасыз етеді.
Жоғары экзотермиялық реакцияда бөлінетін жылу айналым суымен салқындатудың біріктірілген жүйесін пайдалану арқылы кәдеге жаратылады. Негізінен метанол, су, пропилен тотығы және әсерлеспеген пропиленді құрайтын өнім қоспасы реактордан кейін сепараторға келіп түседі, онда екі ағынға бөлінеді.
Пропиленмен байытылған газ фазасы пропилен тотығын тез қайнайтын өнімдерден тазарту бағанасынан қайтарылған ағынмен араластырылады, 30 бардан жоғары қысымға дейін сығылады, салқындатылады және пропилен-рециклді бөлу бағанасына келіп түседі. Абгаздар бағананың жоғарғы бөлігінен отын желісіне бағытталады, кубтық өнім – пропиленрецикл – тотықтыру реакторына қайтарылады.
Сепаратордан шыққан сұйық фаза пропилен тотығын тазарту секциясына келіп түседі.
Предректификация бағанасында еріген пропилені бар пропилен тотығын су-метанолды қоспадан айыру жүргізіледі. Ағын бағананың жоғарғы жағынан С3 стрипперге бағытталады, онда қалған жеңіл көмірсутекті пропилен тотығынан айыру жүргізіледі. Көмірсутектер компрессордың соратын тұсына, ал шикі пропилен тотығы – тауарлық өнімді тазарту бағанасына келіп түседі. Тазартылған пропилен тотығы қоймаға шығарылады, кубтық өнім пред-ректификация бағанасының кубтық өнімімен араластырылып, метанол-рециклді айыру бағанасына жіберіледі. Бағананың жоғарғы жағынан тазартылған метанол реакциялық шихтаны дайындауға арналған таза метанолмен араластыруға жіберіледі, бағана кубынан шыққан сарқынды сулар тазарту торабына шығарылады.

Усредненные нормы расхода используемого сырья, основных материалов и энергоресурсов на 1 тонну приведены в табл. 7.1.
Таблица. 7.1. Показатели потребления сырья и энергоресурсов при производстве окиси пропилена.
№ п/п
Нормы расхода сырья и вспомогательных материалов
1
Пропилен
кг/т
800
2
Пероксид водорода
кг/т
685
3
Электроэнергия
кВт*ч/т
1054
4
Пар
т/т
9,5
5
Оборотная вода
м3/т
540
7.4. Использование современных каталитических систем при производстве полипропилена
Полипропилен до сих пор относится к динамично развивающимся полимерам. Появление "безрастворных" технологий (в среде жидкого мономера и в газовой фазе) в совокупности с теплофизическими свойствами самого полимера (возможность стерилизации) открыло широкие возможности для применения в медицинских целях (шприцы, емкости для хранения растворов, средства гигиены и т.д.) с сохранением традиционных областей применения, как пленочная упаковка, трубы горячего и холодного водоснабжения, автомобилестроение и т.д.
Как при с полиэтиленом, узкая специализация полипропилена за счет синтеза специальных марок обуславливает снижение популярности относительно крупных мощностей и появление интереса к относительно небольшим установкам, позволяющим достичь уникального качества продукции посредством применения современных катализаторов, и прогрессивных технологических решений.
В дальнейшем разработка новых аналогичных процессов, позволяющих получать гетерофазные полимеры непосредственно в реакторах сополимеризации.
Мировые тенденции способствуют значительному увеличению выработки полипропилена за счет вытеснения других пластиков, прежде всего полистирола и ПВХ, из-за экологических характеристик при производстве и утилизации отходов.

Пайдаланылатын шикізаттың, негізгі материалдар мен энергия ресурстарының 1 тоннаға орташаландырылған шығын нормасы 7.1-кестеде берілген.
7.1-кесте. Пропилен тотығын өндіріу кезінде шикізат пен энергия ресурстарын тұтыну көрсеткіштері
Р/с
Шикізат пен қосалқы материалдардың шығыс нормалары
1
Пропилен
кг/т
800
2
Сутек пероксиді
кг/т
685
3
Электр энергиясы
кВт*с/т
1054
4
Бу
т/т
9,5
5
Айналым суы
м3
540
7.4. Полипропилен өндірісінде заманауи каталитикалық жүйелерді қолдану
Полипропилен әлі күнге дейін серпінді дамып келе жатқан полимерлерге жатады. "Ерітіндісіз" технологиялардың пайда болуымен қатар полимердің жылу-физикалық қасиеттерімен бірге (зарарсыздандыру мүмкіндігімен (сұйық мономер ортасында және газ фазасында)), үлдірлі қаптама, ыстық және суық сумен жабдықтау құбырлары, автомобиль жасау және т.б. сияқты дәстүрлі қолданылатын салалардағы кең қолданысын сақтай отырып медициналық мақсатта қолдануға (шприцтер, ерітінділерді сақтауға арналған ыдыстар, гигиена құралдары және т.б.) кең мүмкіндіктер ашылды.
Полиэтилен сияқты арнаулы маркаларды синтездеу арқылы полипропиленнің бейінді мамандануы салыстырмалы түрде үлкен қуаттардың танымалдылығының төмендеуіне және салыстырмалы түрде шағын қондырғыларға қызығушылықтың пайда болуына әкеледі, бұл қазіргі заманғы катализаторларды қолдану арқылы ғана емес, сонымен қатар прогрессивті технологиялық шешімдерді қолдану арқылы өнімнің бірегей сапасына қол жеткізуге мүмкіндік береді. Бұл тәсілдің ең көрнекті мысалы - пропилен, этилен және бутен-1 күрделі сополимерлерін шығаруға маманданған LyondellBasell (Германия) компаниясының Catalloy процесі.
Болашақта гетерофазалық сополимерлерді тікелей сополимерлеу реакторларында алуға мүмкіндік беретін жаңа ұқсас процестер дамуы мүмкін.
Әлемдік тенденциялар қалдықтарды өндіру мен кәдеге жаратудағы экологиялық сипаттамаларға байланысты басқа пластиктерді, ең алдымен полистирол мен ПВХ-ны ығыстыру арқылы полипропилен өндірісінің айтарлықтай өсуіне ықпал етеді.

В настоящее время при производстве ПП самым распространенным способом является полимеризация пропилена суспензионным методом в петлевом реакторе в жидком пропилене. Появление и дальнейшее совершенствование катализаторов IV поколения повысило энергоэффективность и снизило прямые производственные затраты ранее внедренных суспензионных процессов. Появление высокоэффективных каталитических систем IV поколения с активностью более 20 кг полипропилена на 1 г катализатора (кг/г) позволило разработать упрощенный процесс полимеризации в жидком мономере (пропилене).
Технологический процесс производства полипропилена позволяет получать широкий ассортимент полипропилена и стат-сополимеров и блок-сополимеров с этиленоми бутеном. Процесс суспензионной полимеризации пропилена при низком давлении протекает по анионно-координационному механизму.
Работы по усовершенствованию процессов производства полипропилена направлены на решение трех следующих крупных проблем:
получение высокоэффективных катализаторов, обеспечивающих интенсификацию процессов производства полипропилена и упрощение технологической схемы, в частности, исключение или сокращение трудоемких стадий очистки полимера от остатка катализатора и регенерации промывной жидкости;
расширение марочного ассортимента за счет использования высокоэффективных модифицированных катализаторов, а также сополимеризации пропилена с другими мономерами;
снижение разброса показателя текучести расплава. Полипропилен с узким разбросом показателя текучести расплава предоставляет возможность переработчикам выпускать продукцию с меньшими затратами и лучшим качеством.
Перспективными являются марки, характеризующиеся узким молекулярномассовым распределением и предназначенные для изготовления нетканых материалов по технологии спанбонд. Производство минирандомных марок, особенностью которых является то, что они представляют собой полипропилен с небольшим содержанием этилена (минирандом) и предназначены для выпуска БОПП-пленок на высокоскоростных линиях (более 400 м/мин). Производство высокоиндексных марок, которые используются при изготовлении нетканых материалов и литьевых изделий, направлено на применение в строительстве, упаковочной промышленности, в производстве мебели и медицинских изделий. Разработка рецептур и технологий производства марок полипропилена, предназначенных для производства нетканых материалов по технологии Meltblown.
При производстве полипропилена развивается использование металлоценовых катализаторов. Металлоценовые катализаторы станут следующим поколением катализаторов.
Новые свойства таких продуктов:
более низкая температура плавления;
добавление новых сомономеров, таких, как гексен-1;
более высокая прозрачность продукции на выходе из реактора;
возможность получения необходимых свойств уже в реакторе (например, более высокого уровня текучести расплава) без использования контроля над реологическими свойствами.
Использование современных каталитических систем позволяет существенно расширить марочный ассортимент продукции.

Қазіргі уақытта әлемді және Ресейде ПП өндіру кезінде пропиленді суспензиялық әдіспен ілмекті реакторда сұйық пропиленде полимерлеу ең көп таралған тәсіл болып табылады. IV буынды катализаторлардың пайда болуы және одан әрі жетілдірілуі осыған дейін енгізілген суспензиялық процестердің энергиялық тиімділігін арттырды және тікелей өндірістік шығындарды азайтты. 1 г (кг/г) катализаторға 20 кг артық пропиленнен тұратын белсенділіктегі IV буынды тиімділігі жоғары каталитикалық жүйелердің пайда болуы сұйық мономерде (пропиленде) полимерлеудің жеңілдетілген процесін әзірлеуге мүмкіндік берді.
Полипропилен өндірісінің технологиялық процесі полипропиленнің және оның этилен және бутен қосылған стат-сополимерлерінің және блок-сополимерлерінің ауқымды сұрыпталымын алуға мүмкіндік береді. Пропиленді суспензиялық полимерлеу процесі төмен қысымда анионды-координациялық механизм бойынша жүреді.
Полипропилен өндіру процестерін жетілдіру бойынша жұмыстар келесі үш ірі проблеманы шешуге бағытталған:
полипропилен өндіру процестерін қарқындатуды және технологиялық схеманы жеңілдетуді қамтамасыз ететін тиімділігі жоғары катализаторларды алу, атап айтқанда полимерді катализатордың қалдықтарынан тазартудың және жуу сұйықтығының регенерациясының көп уақытты қажет ететін кезеңдерін алып тастау немесе азайту;
жоғары тиімді модификацияланған катализаторларды қолдану, сондай-ақ пропиленді басқа мономерлермен сополимерлеуді қолдану арқылы маркалық сұрыпталымды кеңейту;
балқыманың аққыштық көрсеткішінің ауытқуын азайту. Көрсеткіш ауытқуы аз полипропилен өңдеушілерге аз шығынмен және жақсы сапамен өнім шығаруға мүмкіндік береді.
Аз молекулалық массалық таралуымен сипатталатын және спанбонд технологиясы бойынша тоқыма емес материалдар жасауға арналған маркалар перспективті болып табылады. Құрамында этилені (минирандом) аз полипропиленді білдіретіні және жоғары жылдамдықты желілерде (400 м/мин астам) БОПП-үлдірлерді шығаруға арналғандығы ерекшелігі болып табылатын минирандомдық маркалар өндірісі. Тоқыма емес материалдар мен құю бұйымдарын өндіруде қолданылатын жоғары индексті маркалар өндірісі құрылыста, буып-түю өнеркәсібінде, жиһаз және медициналық бұйымдар өндірісінде қолдануға бағытталған. Meltblown технологиясы бойынша тоқыма емес материалдарды өндіруге арналған полипропилен маркаларын өндірудің рецептуралары мен технологияларын әзірлеу.
Полипропилен өндірісінде металлоцен катализаторларын қолдану дамиды. Металлоцен катализаторлары полиэтилен сияқты катализаторлардың келесі буыны болады деп жобаланып отыр.
Мұндай өнімдердің жаңа қасиеттері:
балқу температурасы анағұрлым төмен;
гексен-1 сияқты жаңа сомономерлерді қосу;
реактордың шығуындағы өнімнің жоғары мөлдірлігі;
реологиялық қасиеттерді бақылауды қолданбай реакторда қажетті қасиеттерді алу мүмкіндігі (мысалы, балқыманың жоғары деңгейі).
Заманауи каталитикалық жүйелерді қолдану өнімнің маркалық сұрыпталымын едәуір кеңейтуге мүмкіндік береді.

7.5. Очистка промышленных газовых выбросов от органических кислородосодержащих соединений
Способ очистки промышленных газовых выбросов от органических кислородсодержащих соединений осуществляется путем пропускания их через гопкалитовый катализатор при повышенной температуре, причем процесс проводят при 50 – 135 oC с использованием гопкалитового катализатора, содержащего 0,05 – 2,0 % оксида калия. Использование данного изобретения приводит к уменьшению энергозатрат и исключает возможность образования окислов азота [38].
При выборе способа обезвреживания газовых выбросов большое значение имеет содержание вредных органических веществ: CH₃OH, подлежащих удалению. При содержании примесей более 0,5 – 1,0 об. % можно реализовать адиабатический режим окисления, не требующий постоянного подвода тепла извне.
При содержании органических примесей менее 0,05 об. % неизбежен изотермический режим, при котором приходится подводить тепло в больших или меньших количествах.
Недостатком данного метода является необходимость нагрева газовых потоков до высокой температуры и использование драгоценных металлов.
Известны способы очистки газовых выбросов летучих органических соединений при низких температурах, на катализаторах, содержащих платину, палладий и другие редкие и дорогостоящие металлы в количестве до 22 %. В этом случае гарантируется практически полная конверсия метанола. Недостаток этого способа – исключительно высокая стоимость катализаторов.
Предлагаемый способ заключается в повышении активности гопкалитового катализатора в процессе очистки отходящих газов промышленных процессов от CH₃OH, C₂H₅OH и других летучих кислородсодержащих органических соединений при более низкой температуре.
Указанная цель достигается путем пропускания промышленных газовых выбросов, включающих кислородсодержащие органические соединения, через гопкалитовый катализатор, содержащий дополнительно оксид калия в количестве 0,05 – 2,0 % от массы катализатора, при температуре 50 – 135 °С. Оксид калия вводится в состав катализатора или на стадии получения массы (пасты) по известному способу путем смешения диоксида марганца и оксида меди со связующим, формования гранул, сушки, дробления и термообработки полученных гранул катализатора или в составе сырьевых продуктов, используемых при приготовлении катализатора.
Предлагаемый процесс применим в общем ко всем летучим кислородсодержащим органическим соединениям, вещества, которые предпочтительно удаляются данным методом это: простые эфиры с числом атомов углерода от 2 до 8, спирты с числом атомов углерода от 1 до 8, альдегиды с числом атомов углерода от 1 до 9, кетоны с числом атомов углерода от 3 до 9, сложные эфиры с числом атомов углерода от 2 до 7. Данный процесс применим для очистки газовых выбросов процессов синтеза органических соединений, в частности, производства фенола.

7.5. Өнеркәсіптік газ шығарындыларын құрамында оттек бар органикалық қосылыстардан тазарту
Өнеркәсіптік газ шығарындыларын органикалық оттегі бар қосылыстардан тазарту әдісі оларды жоғары температурада гопкалит катализаторы арқылы өткізу арқылы жүзеге асырылады, сонымен қатар, процесс 0,05 - 2,0 % калий оксиді бар гопкалит катализаторын қолдана отырып, 50 - 135 oC-да жүзеге асырылады. Бұл өнертабысты қолдану энергия шығынын азайтуға әкеледі және азот оксидтерінің пайда болу мүмкіндігін болдырмайды [38].
Газ шығарындыларын залалсыздандыру әдісін таңдағанда, жойылатын метанол сияқты зиянды органикалық заттардың мөлшері үлкен маңызға ие болады. Құрамында 0.5 - 1.0 айн. % артық қоспалар болған кезде, адиабаталық тотығу режимін жүзеге асыруға болады, ол сырттан тұрақты жылу беруді қажет етпейді.
Органикалық қоспалардың құрамы 0,05 % айн. кем болған кезде. изотермиялық режим жүреді, онда жылуды көп немесе аз мөлшерде беру керек болады.
Бұл әдістің кемшілігі газ ағындарын жоғары температураға дейін қыздыру және қымбат металдарды пайдалану болып табылады.
Ұшпа органикалық қосылыстардың газ шығарындыларын төмен температурада, оның ішінде бөлме температурасында, құрамында платина, палладий және басқа да сирек кездесетін және қымбат металдар бар катализаторларда 22 % дейінгі мөлшерде тазарту әдістері белгілі. Бұл жағдайда метанолдың толық конверсиясына кепілдік беріледі. Бұл әдістің кемшілігі - катализаторлардың құны өте жоғары болады.
Ұсынылған әдіс өнеркәсіптік процестердің қалдық газдарын метанолдан, этанолдан және басқа ұшпа оттегі бар органикалық қосылыстардан төмен температурада тазарту процесінде гопкалит катализаторының белсенділігін арттыру болып табылады.
Көрсетілген мақсатқа құрамында оттегі бар органикалық қосылыстары бар өнеркәсіптік газ шығарындыларын 50 – 135 °С температура кезінде 2000 – 15000 ауқымды жылдамдықпен құрамында қосымша катализатор массасының 0,05 – 2,0 % мөлшерінде калий оксиді бар гопкалитті катализатор арқылы өткізу нәтижесінде қол жеткізуге болады. Калий оксиді катализатор құрамына немесе белгілі тәсіл бойынша массаны (пастаны) алу сатысында марганец диоксиді мен мыс оксидін түйірлерді қалыптастыру, кептіру, ұсақтау және термоөңдеу кезінде немесе катализаторды дайындау кезінде пайдаланылатын шикізат өнімдерінің құрамында байланыстырушымен араластыру арқылы енгізіледі.
Ұсынылған процесс барлық ұшпа оттегі бар органикалық қосылыстарға қатысты болғанымен, осы әдіспен жойылатын заттарға: 2-ден 8-ге дейінгі көміртек атомдарының саны бар жай эфирлер, 1-ден 8-ге дейінгі көміртек атомдарының саны бар спирттер, 1-ден 9-ға дейінгі көміртек атомдарының саны бар альдегидтер, 3-тен 9-ға дейінгі көміртек атомдарының саны бар кетондар, 2- ден 7-ге дейінгі көміртек атомдарының саны бар күрделі эфирлер жатады. Бұл процесс әсіресе органикалық қосылыстарды синтездеу процестерінің, атап айтқанда фенол өндірісінің газ шығарындыларын тазарту үшін қолданылады.

Существенным отличительным признаком предложенного способа очистки промышленных газовых выбросов является использование гопкалитового катализатора, содержащего 0,05 – 2,0 % оксида калия, и проведение процесса при температуре 50 – 135 °С.
7.6. Очистка сточных вод от метанола
В метанолсодержащие сточные воды вводят при перемешивании NaNO₂ и HCl. Образующийся метилнитрит направляют на абсорбцию. Насыщенный раствор абсорбента подают в ректификационную колонну для регенерации метанола. Кубовый остаток после регенерации CH₃OH нейтрализуют и направляют в начало процесса очистки воды от метанола [39].
Очистку сточных вод от метанола проводят введением в воду NaNO₂ при мольном соотношении к метанолу, равном 1,01 –1,15, и соляной кислоты при мольном соотношении к нитриту натрия, равном 1,00 – 1,05. Для абсорбции метилнитрита используют 18 –26 масс.% раствора гидроксида натрия, а абсорбцию метилнитрита проводят при температуре 3 – 55 °С до насыщения абсорбента. Регенерацию CH₃OH осуществляют ректификацией раствора после абсорбции метилнитрита, а кубовый остаток после регенерации CH₃OH, содержащий NaNO₂, возвращают в начало процесса очистки метанолсодержащих сточных вод.
Метилнитрит за счет низкой температуры кипения ( – 12 °С) легко удаляется из воды и переходит в газовую фазу, благодаря чему вода очищается от метанола до концентраций, не превышающих ПДК. Метилнитрит поглощается раствором гидроксида натрия (абсорбент) и подвергается щелочному гидролизу.
Разница в физико-химических свойствах компонентов насыщенного раствора абсорбента позволяет выделить метанол с помощью ректификации. Нитрит натрия при этом, не претерпевая химических превращений, остается в растворе и возвращается в начало процесса очистки. Использование позволяет очистить воду от метанола до значений ПДК и регенерировать как метанол, так и нитрит натрия для вторичного использования.
Введение нитрита натрия в мольном его отношении к метанолу ниже 1,01 не обеспечивает очистку вод от метанола до необходимого уровня, а при мольном отношении выше 1,15 увеличивается расход реагента. Введение соляной кислоты в мольном ее отношении к нитриту натрия менее 1,00 также не обеспечивает необходимой степени очистки, а при увеличении мольного отношения более 1,05 повышается расход кислоты.
Повышение концентрации гидроксида натрия в растворе абсорбента более 26 масс.% приводит к выделению в осадок нитрита натрия и увеличению потерь метанола, а снижение концентрации щелочи менее 18 масс.% – к снижению емкости абсорбента по метанолу, что в свою очередь приводит к ухудшению технологических показателей процесса регенерации метанола и увеличению объема кубового остатка. Возврат кубового остатка после регенерации метанола, содержащего нитрит натрия, в производство обеспечивает снижение расхода реагентов.

Өнеркәсіптік газ шығарындыларын тазартудың ұсынылған әдісінің маңызды ерекшелігі - құрамында 0,05 – 2,0% калий оксиді бар гопкалиттік катализаторды қолдану және процесті 50 – 135 °C температурада жүргізу болып табылады.
7.6. Сарқынды суларды метанолдан тазарту
Құрамында метанол бар сарқынды суларға араластыру кезінде натрий нитриті мен тұз қышқылы енгізіледі. Алынған метилнитрит абсорбцияға жіберіледі. Қаныққан абсорбент ерітіндісі метанолды қалпына келтіру үшін ректификация бағанына беріледі. Метанол регенерациясынан кейінгі кубтық қалдық бейтараптандырылады және суды метанолдан тазарту процесінің басына жіберіледі [39].
Сарқынды суларды метанолдан тазарту 1,01 - 1,15 метанолға мольдік қатынаста натрий нитритін және 1,00 - 1,05 натрий нитритіне мольдік қатынаста тұз қышқылын суға енгізу арқылы жүзеге асырылады. Метилнитритті сіңіру үшін 18 – 26 % натрий гидроксиді ерітіндісі қолданылады, ал метилнитритті сіңіру абсорбент қаныққанға дейін 3 - 55 °C температурада жүзеге асырылады. Метанолдың регенерациясы метилнитрит сіңгеннен кейін ерітіндіні ректификациялау арқылы жүзеге асырылады, ал құрамында натрий нитриті бар метанол регенерациясынан кейінгі текше қалдық метанол бар сарқынды суларды тазарту процесінің басына қайтарылады.
Төмен қайнау температурасына байланысты метилнитрит (- 12 °С) судан оңай алынып, газ фазасына өтеді, соның арқасында су метанолдан ШРК-дан аспайтын концентрацияға дейін тазартылады. Әрі қарай, метилнитрит натрий гидроксиді ерітіндісімен сіңеді (сіңіргіш) және сілтілі гидролизден өтеді.
Қаныққан абсорбент ерітіндісінің компоненттерінің физика-химиялық қасиеттеріндегі айырмашылық метанолды ректификация арқылы оқшаулауға мүмкіндік береді. Бұл жағдайда натрий нитриті химиялық өзгерістерге ұшырамай, ерітіндіде қалады және тазарту процесінің басына қайтарылады. Ұсынылған әдісті қолдану суды метанолдан ШРК мәндеріне дейін тазартуға және қайталама пайдалану үшін метанолды да, натрий нитритін де қалпына келтіруге мүмкіндік береді.
Натрий нитритін метанолға мольдік қатынаста 1,01-ден төмен енгізу суды метанолдан қажетті деңгейге дейін тазартуды қамтамасыз етпейді, ал мольдік қатынас 1,15-тен жоғары болса, реагент шығыны артады. Тұз қышқылын натрий нитритіне мольдік қатынаста 1,00-ден аз енгізу де қажетті тазарту дәрежесін қамтамасыз етпейді, ал мольдік қатынас 1,05-тен асқанда қышқыл шығыны артады.
Абсорбент ерітіндісіндегі натрий гидроксиді концентрациясының 26 %- дан астам жоғарылауы натрий нитритінің тұнбаға бөлінуіне және метанолдың жоғалуының жоғарылауына әкеледі, ал сілтілік концентрациясының 18 % массадан аз төмендеуі - метанол бойынша абсорбент сыйымдылығының төмендеуіне, бұл өз кезегінде метанолдың регенерация процесінің технологиялық көрсеткіштерінің нашарлауына және текше қалдығының көлемінің ұлғаюына әкеледі. Құрамында натрий нитриті бар метанолдың регенерациясынан кейін кубтық қалдықты өндіріске қайтару реагенттердің шығынын азайтуды қамтамасыз етеді.

При повышении температуры абсорбции метилнитрита более 55 °С или ее снижении менее 3 °С уменьшается сорбционная емкость абсорбента и увеличиваются потери метанола.
7.7. Использование микро- и нанореакторов для проведения полимеризации
Микро- и нанореакторы обеспечивают более эффективное использование энергии и сырья, а также улучшают качество конечного продукта.
Микро- и нанореакторы имеют гораздо меньший объем по сравнению с традиционными реакторами. Это позволяет более точно контролировать параметры реакции, такие, как температуру, давление и концентрацию реагентов. Микрореакторы могут иметь объем от нескольких микролитров до нескольких миллилитров, что обеспечивает быстрый теплообмен и эффективное удаление тепла.
Малый объем реакторов позволяет снизить риск неконтролируемых реакций и аварийных ситуаций. Также это облегчает контроль над процессом полимеризации. При экзотермической реакции в микрореакторе выделение тепла может быть быстро и эффективно управляемо, что снижает риск перегрева.
Большая площадь поверхности к объему, микро- и нанореакторы обеспечивают эффективный массо- и теплообмен, что позволяет достичь высокой степени однородности реакции. Для реакций полимеризации, где равномерное распределение температуры и концентрации реагентов критично для получения полимеров с заданными свойствами.
Полимеризация в растворе в микро- и нанореакторах позволяет достичь высокой однородности продукта и минимизировать побочные реакции. Полимеризация стирола в микрореакторе приводит к получению полистирола с узким распределением молекулярной массы.
Использование микро- и нанореакторов для эмульсионной полимеризации позволяет контролировать размер частиц и их распределение. В производстве полиэтилена или полипропилена использование нанореакторов позволяет получить наночастицы с контролируемыми размерами и свойствами.
Процессы, проводимые в микро- и нанореакторах, легко масштабируются за счет параллельного использования множества микрореакторов.
7.8. Инновационные методы полимеризации
Использование новых методов полимеризации: суперкиритические флюиды или полимеризация в условиях ультразвука, позволяет снизить энергоемкость процессов.
Эти методы могут проводиться при более низких температурах и давлениях, что снижает энергозатраты и уменьшает углеродный след.
Полимеризация в условиях суперкиритических флюидов, как CO2, позволяет проводить реакции при высоких давлениях и умеренных температурах, обеспечивая высокую растворимость мономеров и контроль за процессом. Примеры флюидов: CO2, этан, пропан.
Экологическая чистота процесса (использование CO2 вместо традиционных органических растворителей).
Высокая скорость и селективность реакций. Возможность регулирования параметров реакции за счет изменения давления и температуры.
Ультразвуковая полимеризация использует ультразвуковые волны для инициирования и ускорения реакции полимеризации. Это позволяет проводить реакции при более низких температурах и с высокой скоростью.
Механизм: ультразвук вызывает кавитацию в растворе, что приводит к образованию радикалов и ускорению реакции.
Преимущества: снижение температурных и временных затрат на полимеризацию. Улучшение свойств полимеров за счет более равномерного распределения молекулярной массы. Возможность проведения полимеризации в водных растворах и при низких концентрациях мономеров.

Метилнитриттің абсорбциялау температурасы 55 °С-дан жоғары көтерілгенде немесе 3 °С-дан төмен түскенде абсорбенттің сорбциялық сыйымдылығы төмендейді және метанолдың жоғалуы артады.
7.7. Полимерлеу үшін микро- және нанореакторларды қолдану
Микро- және нанореакторлар энергия мен шикізатты тиімдірек пайдалануды қамтамасыз етеді және соңғы өнімнің сапасын жақсартады.
Микро- және нанореакторлардың көлемі дәстүрлі реакторлармен салыстырғанда әлдеқайда кіші. Бұл температура, қысым және реактивтердің концентрациясы сияқты реакция параметрлерін дәлірек басқаруға мүмкіндік береді. Микрореакторлардың көлемі бірнеше микрометрден бірнеше миллилитрге дейін болуы мүмкін, бұл жылдам жылу алмасуды және жылуды тиімді жоюды қамтамасыз етеді.
Реакторлардың шағын мөлшері бақыланбайтын реакциялар мен төтенше жағдайлар қаупін азайтуға мүмкіндік береді. Бұл сонымен қатар полимерлеу процесін бақылауды жеңілдетеді. Микрореактордағы экзотермиялық реакция жағдайында жылу шығаруды тез және тиімді басқаруға болады, бұл қызып кету қаупін азайтады.
Беткейінің көлеміне арақатынасы үлкен болғандықтан, микро және нанореакторлар тиімді масса және жылу алмасуды қамтамасыз етеді, бұл реакцияның жоғары біртектілік дәрежесіне қол жеткізуге мүмкіндік береді., Температурасы мен реактивтердің концентрациясының біркелкі таралуы берілген қасиеттері бар полимерлерді алу үшін маңызды полимерлеу реакциялары үшін маңызды.
Микро- және нанореакторлардағы ерітіндідегі полимерлеу өнімнің жоғары біркелкілігіне қол жеткізуге және жағымсыз реакцияларды азайтуға мүмкіндік береді. Мысалы, микрореактордағы стиролдың полимерленуі молекулалық масса біржақты таралатын полистирол алуға мүмкіндік береді.
Эмульсиялық полимерлеу үшін микро- және нанореакторларды қолдану бөлшектердің мөлшерін және олардың таралуын жақсы бақылауға мүмкіндік береді. Нанореакторларды қолдана отырып, полиэтилен немесе полипропилен өндірісінде өлшемдері мен қасиеттері бақыланатын нанобөлшектерді алуға мүмкіндік береді.
Микро- және нанореакторларда жүргізілетін процестерді көптеген микрореакторларды қатар қолдану арқылы оңай масштабтауға болады.
7.8. Инновациялық полимерлеу әдістері
Процестердің энергия сыйымдылығын төмендетуге мүмкіндік беретін ультрадыбыстық жағдайда суперкритикалық флюидтер немесе полимерлеу сияқты жаңа полимерлеу әдістерін қолдану.
Бұл әдістерді төмен температура мен қысымда жүргізуге болады, бұл энергия шығынын азайтады және көміртегі ізін азайтады.
CO2 сияқты суперкритикалық флюидтер жағдайында полимерлеу, мономерлердің жоғары ерігіштігін және процесті бақылауды қамтамасыз ете отырып, жоғары қысым мен қалыпты температурада реакциялар жүргізуге мүмкіндік береді. Флюидтердің мысалы: CO2, этан, пропан.
Процестің экологиялық тазалығы (дәстүрлі органикалық еріткіштердің орнына СО2 қолдану).
Реакциялардың жоғары жылдамдығы мен селективтілігі. Қысым мен температураның өзгеруіне байланысты реакция параметрлерін реттеу мүмкіндігі.
Ультрадыбыстық полимерлеу полимерлеу реакциясын бастау және жеделдету үшін ультрадыбыстық толқындарды пайдаланады. Бұл реакцияларды төмен температурада және жоғары жылдамдықта жүргізуге мүмкіндік береді.
Механизм: ультрадыбыстық ерітіндіде кавитацияны тудырады, бұл радикалдардың пайда болуына және реакцияның үдеуіне әкеледі.
Артықшылықтары: полимерлеудің температура мен уақыт шығындарын азайту. Молекулалық массаның біркелкі таралуы арқылы полимерлердің қасиеттерін жақсарту. Сулы ерітінділерде және мономерлердің төмен концентрациясында полимерлеу мүмкіндігі.

7.9. Химическая переработка отходов производства полиолефинов
К инновационным методам химической переработки отходов производства полиолефинов относятся гидролиз, гликолиз и метанолиз.
Гидролиз включает разложение полимеров на мономеры с использованием воды и катализаторов. Механизм: полимеры разлагаются на мономеры под воздействием воды и кислотных или щелочных катализаторов. Преимущества: высокая степень очистки и возможность переработки загрязненных пластиковых отходов.
Технологии гидролиза для переработки полиолефинов в мономеры могут быть использованы для производства новых полимеров.
Гликолиз включает разложение полимеров на мономеры с использованием гликолей. Полимеры разлагаются на мономеры под воздействием гликолей и катализаторов. К преимуществу данного метода относится высокая степень очистки и возможность переработки смешанных пластиковых отходов.
Метанолиз включает разложение полимеров на мономеры с использованием метанола. Полимерные молекулы взаимодействуют с метанолом, что приводит к их разрыву и образованию мономеров: C₂H₄ и C₃H₆. Используются кислые или основные катализаторы, такие, как метилаты металлов, которые ускоряют реакцию метанолиза. Предполагается высокая степень очистки и возможность переработки загрязненных и смешанных пластиковых отходов.
Технологические условия: реакция преимущественно проводится при температуре 150 – 300 °C, процесс требует умеренного давления для поддержания метанола в жидком состоянии и обеспечения эффективного контакта с полимером. Наиболее распространенными катализаторами являются щелочные металлы и их соединения, такие, как CH3ONa.
8. Дополнительные комментарии и рекомендации
Справочник подготовлен в рамках государственного задания по бюджетной программе 044 "Содействие ускоренному переходу Казахстана к "зеленой экономике" путем продвижения технологий и лучших практик, развития бизнеса и инвестиций" в соответствии со статьей 113 Экологического кодекса Республики Казахстан.
Разработка справочника по НДТ проводилась группой независимых экспертов, представленной технологами, экологами, специалистами по энергоэффективности и экспертом по экономике.
Подготовка настоящего справочника осуществлялась при участии технической рабочей группы, созданной приказом Председателя Правления Центра. В состав ТРГ вошли представители субъектов промышленности по соответствующим области применения справочника по НДТ, государственных органов в области промышленной безопасности и санитарно-эпидемиологического благополучия населения, научных и проектных организаций, экологических и отраслевых ассоциаций.
На первом этапе разработки справочника проведен КТА – экспертная оценка текущего состояния предприятий по производству основных органических химических веществ и полимеров, которая позволила определить эффективность управления производством, применяемые средства автоматизации, анализ технологических возможностей и степень воздействия предприятий на окружающую среду.
Целью проведения комплексного технологического аудита является оценка текущего состояния предприятий по производству основных органических химических веществ и полимеров на соответствие принципам наилучших доступных техник, определение внедренных технологий, способов, методов, процессов, практики, подходов и решений, направленных на предотвращение и (или) минимизацию негативного антропогенного воздействия на окружающую среду и выявление потенциала на предприятии для возможного внедрения наилучших доступных техник.

7.9. Полиолефин өндірісінің қалдықтарын химиялық қайта өңдеу
Полиолефин өндірісінің қалдықтарын химиялық өңдеудің инновациялық әдістеріне гидролиз, гликолиз және метанолиз жатады.
Гидролиз су мен катализаторларды пайдаланып полимерлердің мономерлерге ыдырауын қамтиды. Механизм: полимерлер су мен қышқыл немесе сілтілі катализаторлардың әсерінен мономерлерге ыдырайды. Артықшылықтары: жоғары дәрежеде тазалау және ластанған пластик қалдықтарын қайта өңдеу мүмкіндігі.
Полиолефиндерді мономерлерге өңдеуге арналған гидролиз технологияларын жаңа полимерлер жасау үшін пайдалануға болады. Бұл қалдықтарды азайтуға және өндірісте материалдарды қайта пайдалануға мүмкіндік береді.
Гликолиз полимерлердің гликольдерді (мысалы, этиленгликоль) пайдаланып мономерлерге ыдырауын қамтиды. Полимерлер гликольдер мен катализаторлардың әсерінен мономерлерге ыдырайды. Бұл әдістің артықшылығы жоғары тазарту дәрежесін және аралас пластикалық қалдықтарды қайта өңдеу мүмкіндігін қамтиды.
Метанолиз метанолды қолдану арқылы полимерлердің мономерлерге ыдырауын қамтиды. Полимерлі молекулалар метанолмен әрекеттеседі, бұл олардың ыдырауына және этилен мен пропилен сияқты мономерлердің пайда болуына әкеледі. Метанолиз реакциясын жеделдететін металл метилаттары сияқты қышқыл немесе негізгі катализаторлар қолданылады. Ластанған және аралас пластик қалдықтарын тазалаудың жоғары дәрежесі және қайта өңдеу мүмкіндігі болжанып отыр.
Технологиялық шарттар: реакция әдетте 150 - 300 °C температурада жүзеге асырылады, процесс метанолды сұйық күйде ұстау және полимермен тиімді байланыста болу үшін бірқалыпты қысымды қажет етеді, ең көп таралған катализаторлар сілтілі металдар және олардың қосылыстары, мысалы, натрий метилаты (CH3ONa) болып табылады.
8. Қосымша түсініктемелер мен ұсынымдар
Анықтамалық ҚР Экология кодексінің 113-бабына сәйкес 044 "Технологияларды және үздік тәжірибелерді ілгерілету, бизнес пен инвестицияларды дамыту арқылы Қазақстанның жасыл экономикаға жылдам көшуіне ықпал ету" бюджеттік бағдарламасы бойынша мемлекеттік тапсырма шеңберінде әзірленді.
ЕҚТ бойынша анықтамалықты технологтардан, экологтардан, энергия тиімділігі жөніндегі мамандардан және экономика жөніндегі сарапшылардан құралған тәуелсіз сарапшылар тобы әзірледі.
Осы анықтамалық Орталықтың Басқарма Төрағасының бұйрығымен құрылған ТЖТ қатысуымен әзірленді. ТЖТ құрамына ЕҚТ бойынша анықтамалық қолданылатын тиісті салалар бойынша өнеркәсіптік субъектілердің, өнеркәсіптік қауіпсіздік және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органдардың, ғылыми және жобалау ұйымдарының, экологиялық және салалық қауымдастықтардың өкілдері кірді.
Анықтамалықты әзірлеу жұмысының бірінші кезеңінде өндірісті басқарудың, қолданыстағы автоматтандыру құралдарының тиімділігін анықтауға, технологиялық мүмкіндіктерге және кәсіпорынның қоршаған ортаға әсеріне талдау жасауға мүмкіндік берген шойын және болат өндіретін кәсіпорынның ағымдағы жай-күйін сараптамалық бағалау – КТА жүргізілді.
Кешенді технологиялық аудитті жүргізу мақсаты - негізгі органикалық химиялық заттар және полимер өндірісі жөніндегі кәсіпорындардың ағымдағы жай-күйінің ең үздік қолжетімді техникалар қағидаттарына сәйкестігін бағалау, қоршаған ортаға теріс антропогендік әсердің алдын алуға және (немесе) азайтуға бағытталған енгізілген технологияларды, тәсілдерді, әдістерді, процестерді, практиканы, амал-тәсілдер мен шешімдерді айқындау және ең үздік қолжетімді техникаларды енгізу мүмкіндігі үшін кәсіпорынның әлеуетін анықтау болып табылады.

Оценка соответствия критериям НДТ устанавливалась в соответствии со статьей 113 Экологического кодекса РК, Директивой 2010/75/ЕС Европейского парламента и Совета ЕС "О промышленных выбросах и/или сбросах (о комплексном предупреждении и контроля загрязнений)", а также Методологией отнесения к НДТ, отраженной в разделе 2 настоящего справочника.
Проведен анализ и систематизация информации отрасли производства основных органических химических веществ и полимеров, о применяемых в отрасли технологиях, оборудовании, сбросах и выбросах загрязняющих веществ, образовании отходов производства, других факторах воздействия на окружающую среду, энерго- и ресурсопотреблении с использованием литературных данных, изучением нормативной документации и экологических отчетов.
При подготовке справочника по НДТ изучался европейский подход внедрения наилучших доступных техник.
Структура справочника по НДТ разработана по результатам проведенного КТА и анализа особенностей структуры отрасли Республики Казахстан по производству основных органических химических веществ и полимеров, а также ориентируясь на наилучший мировой опыт.
К перспективным технологиям отнесены передовые технологии на стадии научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, применяемые на практике или в качестве опытно-промышленных установок.
По итогам подготовки справочника по НДТ были сформулированы следующие рекомендации, касающиеся дальнейшей работы над настоящим справочником и внедрения НДТ:
предприятиям рекомендуется осуществлять сбор, систематизацию и хранение сведений об уровнях эмиссий загрязняющих веществ в окружающую среду, в особенности маркерных, в целях проведения анализа, необходимого для последующих этапов разработки справочника, в том числе в целях пересмотра перечня маркерных загрязняющих веществ и технологических показателей, связанных с применением НДТ;
внедрение автоматизированной системы мониторинга эмиссий в окружающую среду является необходимым инструментом получения фактических данных по эмиссиям маркерных загрязняющих веществ и пересмотра технологических показателей маркерных загрязняющих веществ;
при модернизации технологического и природоохранного оборудования в качестве приоритетных критериев выбора новых технологий, оборудования, материалов следует использовать повышение энергоэффективности, ресурсосбережение, снижение негативного воздействия объектов химической отрасли на окружающую среду.
Библиография
1. Экологический кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года № 400-VI ЗРК.

ЕҚТ өлшемшарттарына сәйкестігін бағалау Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 113-бабына, 2010/75/ЕО "Өнеркәсіптік шығарындылар және/немесе төгінділер туралы (ластанудың кешенді алдын алу және бақылау туралы)" директивасына, сонымен қатар осы анықтамалықтың 2-бөлімінде мазмұндалған ЕҚТ-ға жатқызу әдіснамасына сәйкес белгіленді.
Жалпы әдеби деректерді пайдалана отырып негізгі органикалық химиялық заттар мен полимер өндірісі саласы туралы ақпаратқа, салада қолданылатын технологиялар, жабдықтар, ластағыш заттардың төгінділері мен шығарындылары, өндіріс қалдықтарының пайда болуы, қоршаған ортаға әсер етудің басқа факторлары, энергия және ресурстарды тұтыну туралы ақпаратқа талдау және жүйелеу жүргізілді, нормативтік құжаттамалар мен экологиялық есептер зерделенді.
ЕҚТ бойынша анықтамалықты әзірлеген кезде ЕҚТ енгізудің еуропалық тәсілдері зерттелді.
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың құрылымы жүргізілген КТА нәтижелері бойынша және Қазақстан Республикасындағы негізгі органикалық химиялық заттар мен полимер өндірісі саласының құрылымдық ерекшеліктеріне талдау жасау бойынша, сонымен қатар ең үздік дүниежүзілік тәжірибеге бағдарлана отырып әзірленді.
Перспективалық технологияларға іс жүзінде және тәжірибелік-өнеркәсіптік қондырғы ретінде қолданылып жүрген ҒЗЖ және ҒЗТКЖ сатысындағы үздік технологиялар жатқызылды.
ЕҚТ бойынша анықтамалықты дайындау қорытындысы бойынша осы анықтамалықпен әрі қарай жұмыс істеуге және ЕҚТ енгізуге қатысты мынадай ұсынымдар тұжырымдалды:
кәсіпорындарға анықтамалықты әзірлеудің келесі кезеңдері үшін қажетті талдау жүргізу мақсатында, оның ішінде маркерлік ластағыш заттардың тізбесін және ЕҚТ-ны қолдануға байланысты технологиялық көрсеткіштерді қайта қарау мақсатында қоршаған ортаға шығарылатын ластағыш заттардың, әсіресе маркерлік заттардың эмиссияларының деңгейі туралы мәліметтерді жинау, жүйелеу және сақтау ұсынылады;
қоршаған ортаға эмиссияларға автоматтандырылған мониторинг жүргізу жүйесін енгізу маркерлік ластағыш заттардың эмиссиялары бойынша нақты деректерді алудың және маркерлік ластағыш заттардың технологиялық көрсеткіштерін қайта қараудың қажетті құралы болып табылады;
жаңа технологияларды, жабдықтарды, материалдарды таңдаудың басым өлшемшарттары ретінде технологиялық және табиғатты қорғау жабдықтарын жаңғырту кезінде энергия тиімділігін арттыруды, ресурс үнемдеуді, химия саласы объектілерінің қоршаған ортаға теріс әсерін азайтуды пайдалану керек.
Библиография
1. Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 қаңтардағы № 400-VI Экология кодексі.

2. Правила разработки, применения, мониторинга и пересмотра справочников по наилучшим доступным техникам, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2021 года № 775.
3. Reference Document for the Production of Large Volume Organic Chemicals, 2017. Справочный документ по наилучшим доступным технологиям "Производство органических химикатов в больших объемах".
4. Reference Document on Best Available Techniques in the Production of Polymers, 2007. Справочный документ по наилучшим доступным технологиям "Производство полимеров".
5. Best Available Techniques (BAT) Reference Document for the Refining of Mineral Oil and Gas, 2015. Справочный документ по наилучшим доступным технологиям "Переработка нефти и газа".
6. ИТС18-2019. "Производство основных органических химических веществ", Москва, Бюро НДТ, 2019.
7. ИТС 32-2017 "Производство полимеров, в том числе биоразлагаемых", Москва, Бюро НДТ, 2017.
8. Reference Document on Best Available Techniques for Energy Efficiency, 2009. Справочный документ по наилучшим доступным технологиям обеспечения энергоэффективности. – М.: Эколайн, 2012 г.
9. Руководство по определению НДТ и установлению уровней экологической эффективности для выполнения условий получения экологических разрешений на основе НДТ/Управление по окружающей среде, здоровью и безопасности Дирекции по окружающей среде ОЭСР. Перевод с английского. Москва, 2020.
10. https://kazdata.kz/04/2017-02-production-khimicheskie-veschestva.html.
11. https://kapital.kz/economic/104863/khimicheskaya-promyshlennost-tendentsii-i-vozmozhnosti.html.
12. https://kazdata.kz/04/2017-02-production-khimicheskie-veschestva.html.
13. https://stat.gov.kz/ru/industries/business-statistics/stat-industrial-production/publications/5180/.
14. Производство химической продукции в Казахстане. Маркетинговое исследование. Национальная палата предпринимателей РК "Атамекен".
15. https://www.inform.kz/ru/skol-ko-proizvodstvennoy-himii-sozdaetsya-v-kazahstane_a3734910.
16. https://adilet.zan.kz/rus/docs/P1000001001.
17. Производство полимеров POL BREF (08.2007). https://wecoop.eu/ru/glossary/bat/.
18. Бреф ПНГ https://wecoop.eu/ru/glossary/bat/.
19. Бреф ООВ https://wecoop.eu/ru/glossary/bat/.
20. European Commission (2006) European IPPC Bureau, "Economics and Cross-Media Effects".
21. Раздел 18, глава 69, параграф 4 Налогового кодекса РК.
22. Особенная часть, глава 21 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" от 5 июля 2014 года № 235-V ЗРК.
23. Пункт 8 ст. 576 Налогового кодекса РК.

2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 28 қазандағы № 775 қаулысымен бекітілген "Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалықтарды әзірлеу, қолдану, мониторингілеу және қайта қарау қағидалары".
3. Reference Document for the Production of Large Volume Organic Chemicals, 2017. "Үлкен көлемді органикалық химиялық заттарды өндіру" ең үздік қолжетімді технологиялар бойынша анықтамалық құжаты.
4. Reference Document on Best Available Techniques in the Production of Polymers, 2007. "Полимер өндірісі" ең үздік қолжетімді технологиялар бойынша анықтамалық құжаты.
5. Best Available Techniques (BAT) Reference Document for the Refining of Mineral Oil and Gas, 2015. "Мұнай және газды қайта өңдеу" ең үздік қолжетімді технологиялар бойынша анықтамалық құжаты.
6. ИТС18-2019 "Негізгі органикалық химиялық заттар өндірісі", Москва, ЕҚТ бюросы, 2019.
7. ИТС 32-2017 "Полимерлер, оның ішінде биологиялық ыдырайтын полимерлер өндірісі", Москва, ЕҚТ бюросы, 2017.
8. Reference Document on Best Available Techniques for Energy Efficiency, 2009. Энергия тиімділігін қамтамасыз ету жөніндегі ең үздік қолжетімді технологиялары бойынша анықтамалық құжат. – М.: Эколайн, 2012 ж.
9. ЕҚТ негізінде экологиялық рұқсат алу шарттарын орындау үшін ЕҚТ анықтау және экологиялық тиімділік деңгейлерін белгілеу жөніндегі нұсқаулық / ЭЫДҰ қоршаған ортаны қорғау дирекциясының қоршаған орта, денсаулықжне қауіпсіздік басқармасы. Ағылшын тілінен аударылған. Москва, 2020.
10. https://kazdata.kz/04/2017-02-production-khimicheskie-veschestva.html.
11. https://kapital.kz/economic/104863/khimicheskaya-promyshlennost-tendentsii-i-vozmozhnosti.html.
12. https://kazdata.kz/04/2017-02-production-khimicheskie-veschestva.html.
13. https://stat.gov.kz/ru/industries/business-statistics/stat-industrial-production/publications/5180/.
14. Қазақстандағы химия өнімі өндірісі. Маркетингтік зерттеулер. "Атамекен" ҚР Ұлттық кәсіпкерлер палатасы.
15. https://www.inform.kz/ru/skol-ko-proizvodstvennoy-himii-sozdaetsya-v-kazahstane_a3734910.
16. https://adilet.zan.kz/rus/docs/P1000001001.
17. Полимер өндірісі, POL BREF (08.2007). https://wecoop.eu/ru/glossary/bat/.
18. Бреф МГӨ https://wecoop.eu/ru/glossary/bat/.
19. Бреф ҚОҚ https://wecoop.eu/ru/glossary/bat/.
20. European Commission (2006) European IPPC Bureau, "Economics and Cross-Media Effects".
21. ҚР Салық кодексінің 18-бөлімі, 69-тарауы, 4-параграфы.
22. Ерекше бөлім, Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі № 235-V "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" кодексінің 21-тарауы.
23. ҚР Салық кодексінің 576-бабының 8-тармағы.

24. Ст. 577 Налогового кодекса РК.
25. Постановление Правительства РК от 1.04.2022г. № 187.
26. Ст. 43 – 9 Закона РК от 25 декабря 2017 года "О введении в действие Налогового кодекса РК".
27. Ст. 328 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" от 5 июля 2014 года № 235-V ЗРК.
28. https://library.tou.edu.kz/fulltext/buuk/b947.pdf.
29. Е.А. Дмитриев, И.К. Кузнецова. Введение в интеграцию основных процессов химической технологии. Учебное пособие. Москва. 2005. https://www.muctr.ru/upload/iblock/6c4/Posobie_integratsiya.pdf.
30. А.М. Елохов, Т.А. Неволина, О.В. Тютык. Производственный менеджмент особенности управления в химической промышленности. , Пермь, 2019. http://www.psu.ru/files/docs/science/books/uchebnie-posobiya/elohov-nevolina-tyutyk-proizvodstvennyj-menedzhment.pdf.
31. https://bibl.nngasu.ru/electronicresources/uch-metod/industrial_economy/4855.pdf.
32. https://ect-center.com/blog/chemistry-in-fra-ger-ita#rec178675244.
33. Саркисов П.Д. Проблемы энерго- и ресурсосбережения в химической технологии, нефтехимии и биотехнологии// Хим. пром-сть. 2000. №1. C.20-27.
34. https://cyberleninka.ru/article/n/ekologicheskie-problemy-himicheskoy-promyshlennosti-i-ih-reshenie-opyt-germanii/viewer.
35. https://cyberleninka.ru/article/n/ekologicheskie-problemy-himicheskoy-promyshlennosti-i-ih-reshenie-opyt-germanii/viewer.
36. https://cyberleninka.ru/article/n/podbor-katalizatorov-obespechivayuschih-stabilnost-raboty-i-vysokuyu-skorost-okisleniya-vodoroda-i-metana-v-reaktorah-r-2-otdeleniy/viewer.
37. https://nangs.org/news/downstream/chem/petrochemistry/effektivnye-katalizatory-dlya-ispolyzovaniya-v-neftehimicheskoy-promyshlennosti.
38. https://patents.google.com/patent/RU2140811C1/ru.
39. https://patents.google.com/patent/RU2468999C1/ru.
40. https://www.mdpi.com/2313-4321/2/4/24.
41. https://corporate.dow.com/en-us/science-and-sustainability/commits-to-reduce-emissions-and-waste.html.
42. https://corporate.dow.com/en-us/news/press-releases/dow-outlines-targeted-actions-to-deliver--1b-in-cost-savings-in-.html.
43. https://www.mckinsey.com/capabilities/operations/our-insights/building-sustainability-into-operations.
44. https://www.lyondellbasell.com/en/news-events/advancing-possible/a-culture-of-safety/.
45. https://corporate.exxonmobil.com/news/news-releases/2022/0131_exxonmobil-streamlines-structure-to-enhance-effectiveness-grow-value-reduce-costs.
46. https://www.sibur.ru/en/.
47. https://report.basf.com/2023/en/combined-managements-report/environmental-social-governance.html.

24. ҚР Салық кодексінің 577-бабы.
25. ҚР Үкіметінің 1.04.2022 ж. № 187 қаулысы.
26. "ҚР Салық кодексін қолданысқа енгізу туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы ҚР Заңының 43-9-бабы.
27. Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі № 235-V ҚРЗ "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" кодексінің 328-бабы.
28. https://library.tou.edu.kz/fulltext/buuk/b947.pdf.
29. Е.А. Дмитриев, И.К. Кузнецова. Химиялық технологияның негізгі процестерін біріктіруге кіріспе. Оқу құралы. Москва. 2005. https://www.muctr.ru/upload/iblock/6c4/Posobie_integratsiya.pdf.
30. А.М. Елохов, Т.А. Неволина, О.В. Тютык. Өндірістік менеджмент химия өнеркәсібіндегі басқару ерекшеліктері, Пермь, 2019. http://www.psu.ru/files/docs/science/books/uchebnie-posobiya/elohov-nevolina-tyutyk-proizvodstvennyj-menedzhment.pdf.
31. https://bibl.nngasu.ru/electronicresources/uch-metod/industrial_economy/4855.pdf.
32. https://ect-center.com/blog/chemistry-in-fra-ger-ita#rec178675244.
33. Саркисов П.Д. Химиялық технология, мұнай-химия және биотехнологиядағы энергия және ресурс үнемдеу мәселелері // Хим. өнеркәсібі. 2000. №1. C.20-27.
34. https://cyberleninka.ru/article/n/ekologicheskie-problemy-himicheskoy-promyshlennosti-i-ih-reshenie-opyt-germanii/viewer.
35. https://cyberleninka.ru/article/n/ekologicheskie-problemy-himicheskoy-promyshlennosti-i-ih-reshenie-opyt-germanii/viewer.
36. https://cyberleninka.ru/article/n/podbor-katalizatorov-obespechivayuschih-stabilnost-raboty-i-vysokuyu-skorost-okisleniya-vodoroda-i-metana-v-reaktorah-r-2-otdeleniy/viewer.
37. https://nangs.org/news/downstream/chem/petrochemistry/effektivnye-katalizatory-dlya-ispolyzovaniya-v-neftehimicheskoy-promyshlennosti.
38. https://patents.google.com/patent/RU2140811C1/ru.
39. https://patents.google.com/patent/RU2468999C1/ru.
40. https://www.mdpi.com/2313-4321/2/4/24.
41. https://corporate.dow.com/en-us/science-and-sustainability/commits-to-reduce-emissions-and-waste.html.
42. https://corporate.dow.com/en-us/news/press-releases/dow-outlines-targeted-actions-to-deliver--1b-in-cost-savings-in-.html.
43. https://www.mckinsey.com/capabilities/operations/our-insights/building-sustainability-into-operations.
44. https://www.lyondellbasell.com/en/news-events/advancing-possible/a-culture-of-safety/.
45. https://corporate.exxonmobil.com/news/news-releases/2022/0131_exxonmobil-streamlines-structure-to-enhance-effectiveness-grow-value-reduce-costs.
46. https://www.sibur.ru/en/.
47. https://report.basf.com/2023/en/combined-managements-report/environmental-social-governance.html.