О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 мая 2025 года № 331
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2004 года № 810 "Об утверждении перечня объектов отраслей экономики, имеющих стратегическое значение, в отношении которых осуществляется государственный мониторинг собственности":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном мониторинге собственности в отраслях экономики, имеющих стратегическое значение" в целях обеспечения экономической безопасности и устойчивого развития экономики Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в перечне объектов отраслей экономики, имеющих стратегическое значение, в отношении которых осуществляется государственный мониторинг собственности, утвержденном указанным постановлением:
строку, порядковый номер 30, изложить в следующей редакции:
"
30.
АО "QazaqGaz Aimaq"
Числится в перечне стратегических объектов, переданных в уставный капитал и (или) находящихся в собственности национальных холдингов и (или) национальных компаний либо их аффилированных лиц, а также иных юридических лиц с участием государства и стратегических объектов, находящихся в собственности юридических лиц, не аффилированных с государством, а также физических лиц, утвержденном постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2008 года № 651 "Об утверждении перечней стратегических объектов, переданных в уставный капитал и (или) находящихся в собственности национальных холдингов и (или) национальных компаний либо их аффилированных лиц, а также иных юридических лиц с участием государства и стратегических объектов, находящихся в собственности юридических лиц, не аффилированных с государством, а также физических лиц", а также перечне налогоплательщиков, подлежащих мониторингу крупных налогоплательщиков, утвержденном уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет.
";
строку, порядковый номер 54, изложить в следующей редакции:
"
54.
ТОО "Turanium"
Числится в перечне стратегических объектов, переданных в уставный капитал и (или) находящихся в собственности национальных холдингов и (или) национальных компаний либо их аффилированных лиц, а также иных юридических лиц с участием государства и стратегических объектов, находящихся в собственности юридических лиц, не аффилированных с государством, а также физических лиц, утвержденном постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2008 года № 651 "Об утверждении перечней стратегических объектов, переданных в уставный капитал и (или) находящихся в собственности национальных холдингов и (или) национальных компаний либо их аффилированных лиц, а также иных юридических лиц с участием государства и стратегических объектов, находящихся в собственности юридических лиц, не аффилированных с государством, а также физических лиц".
";

Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 13 мамырдағы № 331 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Экономиканың стратегиялық маңызы бар салаларының өздерiне қатысты меншiктiң мемлекеттiк мониторингi жүзеге асырылатын объектілерiнiң тiзбесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 30 шілдедегі № 810 қаулысында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Экономиканың стратегиялық маңызы бар салаларындағы меншiктің мемлекеттiк мониторингi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының экономикалық қауiпсiздігін және экономикасының орнықты дамуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген экономиканың стратегиялық маңызы бар салаларының өздерiне қатысты меншiктiң мемлекеттiк мониторингi жүзеге асырылатын объектілерiнiң тiзбесінде:
реттік нөмірі 30-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
30.
"QazaqGaz Aimaq" АҚ
"Ұлттық холдингтердің және (немесе) ұлттық компаниялардың не олардың аффилиирленген тұлғаларының, сондай-ақ мемлекет қатысатын өзге де заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына берілген және (немесе) олардың меншігінде тұрған стратегиялық объектілердің және мемлекетпен аффилиирленбеген заңды тұлғалардың, сондай-ақ жеке тұлғалардың меншігінде тұрған стратегиялық объектілердің тізбелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 30 маусымдағы № 651 қаулысымен бекітілген ұлттық холдингтердің және (немесе) ұлттық компаниялардың не олардың аффилиирленген тұлғаларының, сондай-ақ мемлекет қатысатын өзге де заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына берілген және (немесе) олардың меншігінде тұрған стратегиялық объектілердің және мемлекетпен аффилиирленбеген заңды тұлғалардың, сондай-ақ жеке тұлғалардың меншігінде тұрған стратегиялық объектілердің тізбесінде, сондай-ақ бюджетке салықтар мен төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган бекіткен ірі салық төлеушілердің мониторингіне жататын салық төлеушілердің тізбесінде есепке алынған.
";
реттік нөмірі 54-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
54.
"Turanium" ЖШС
"Ұлттық холдингтердің және (немесе) ұлттық компаниялардың не олардың аффилиирленген тұлғаларының, сондай-ақ мемлекет қатысатын өзге де заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына берілген және (немесе) олардың меншігінде тұрған стратегиялық объектілердің және мемлекетпен аффилиирленбеген заңды тұлғалардың, сондай-ақ жеке тұлғалардың меншігінде тұрған стратегиялық объектілердің тізбелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 30 маусымдағы № 651 қаулысымен бекітілген ұлттық холдингтердің және (немесе) ұлттық компаниялардың не олардың аффилиирленген тұлғаларының, сондай-ақ мемлекет қатысатын өзге де заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына берілген және (немесе) олардың меншігінде тұрған стратегиялық объектілердің және мемлекетпен аффилиирленбеген заңды тұлғалардың, сондай-ақ жеке тұлғалардың меншігінде тұрған стратегиялық объектілердің тізбесінде есепке алынған.
";

2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2008 года № 651 "Об утверждении перечней стратегических объектов, переданных в уставный капитал и (или) находящихся в собственности национальных холдингов и (или) национальных компаний либо их аффилированных лиц, а также иных юридических лиц с участием государства и стратегических объектов, находящихся в собственности юридических лиц, не аффилированных с государством, а также физических лиц":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 4) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О национальной безопасности Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в перечне стратегических объектов, переданных в уставный капитал и (или) находящихся в собственности национальных холдингов и (или) национальных компаний либо их аффилированных лиц, а также иных юридических лиц с участием государства, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "Пакеты акций (доли участия, паи) в юридических лицах, в собственности которых находятся стратегические объекты":
строку, порядковый номер 3, изложить в следующей редакции:
"
3.
100 % доли участия ТОО "Мангистауский атомный энергетический комбинат"
";
строки, порядковые номера 5 и 6, изложить в следующей редакции:
"
5.
94,3292 % пакета акций АО "Ульбинский металлургический завод"
6.
99,7896 % пакета акций АО "Волковгеология"
";
строку, порядковый номер 16, исключить;
строку, порядковый номер 18, изложить в следующей редакции:
"
18.
51 % доли участия ТОО "Семизбай - U"
";
строку, порядковый номер 28, изложить в следующей редакции:
"
28.
96,3 % пакета акций АО "Бухтарминская ГЭС"
";
строку, порядковый номер 46, изложить в следующей редакции:
"
46.
100 % пакета акций АО "QazaqGaz Aimaq"
";
строку, порядковый номер 74, изложить в следующей редакции:
"
74.
50 % доли участия ТОО "Turanium"
";
дополнить строкой, порядковый номер 89, следующего содержания:
"
89.
100 % пакета акций АО "Мойнакская гидроэлектростанция имени У.Д. Кантаева"
";
в разделе "Магистральные нефтепроводы":
строку, порядковый номер 3, изложить в следующей редакции:
"
3.
Нефтепровод "Узень – Атырау – Самара" (от головной нефтеперекачивающей станции "Узень" до границы с Российской Федерацией)
";
строку, порядковый номер 5, изложить в следующей редакции:
"
5.
Нефтепровод "Узень – Жетыбай – Актау" (2 нитка)
";
дополнить строкой, порядковый номер 5-1, следующего содержания:
"
5-1.
Нефтепровод "Узень – Жетыбай – Актау" (диаметром 720 мм)
";
строку, порядковый номер 6, изложить в следующей редакции:
"
6.
Нефтепровод "Нефтеперекачивающая станция имени Тараса Касымова – Нефтеперекачивающая станция имени Шманова Нурибека Набиевича – Атырауский нефтеперерабатывающий завод"
";

2) "Ұлттық холдингтердің және (немесе) ұлттық компаниялардың не олардың аффилиирленген тұлғаларының, сондай-ақ мемлекет қатысатын өзге де заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына берілген және (немесе) олардың меншігінде тұрған стратегиялық объектілердің және мемлекетпен аффилиирленбеген заңды тұлғалардың, сондай-ақ жеке тұлғалардың меншігінде тұрған стратегиялық объектілердің тізбелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 30 маусымдағы № 651 қаулысында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген ұлттық холдингтердің және (немесе) ұлттық компаниялардың не олардың аффилирленген тұлғаларының, сондай-ақ мемлекет қатысатын өзге де заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына берілген және (немесе) олардың меншігінде тұрған стратегиялық объектілердің тізбесінде:
"Меншігінде стратегиялық объектілер бар заңды тұлғалар акцияларының пакеттері (қатысу үлестері, пайлары)" деген бөлімде:
реттік нөмірі 3-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
3.
"Маңғыстау атом энергетикалық комбинаты" ЖШС қатысу үлесінің 100 %-ы
";
реттік нөмірлері 5 және 6-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
5.
"Үлбі металлургия зауыты" АҚ акциялар пакетінің 94,3292 %-ы
6.
"Волковгеология" АҚ акциялар пакетінің 99,7896 %-ы
";
реттік нөмірі 16-жол алып тасталсын;
реттік нөмірі 18-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
18.
"Семізбай-U" ЖШС қатысу үлесінің 51 %-ы
";
реттік нөмірі 28-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
28.
"Бұқтырма ГЭС" АҚ акциялар пакетінің 96,3 %-ы
";
реттік нөмірі 46-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
46.
"QazaqGaz Aimaq" АҚ акциялар пакетінің 100 %-ы
";
реттік нөмірі 74-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
74.
"Turanium" ЖШС қатысу үлесінің 50 %-ы
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 89-жолмен толықтырылсын:
"
89.
"У.Д. Қантаев атындағы Мойнақ гидроэлектр станциясы" АҚ акциялар пакетінің 100 %-ы
";
"Магистралдық мұнай құбырлары" деген бөлімде:
реттік нөмірі 3-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
3.
"Өзен – Атырау – Самара" мұнай құбыры ("Өзен" бас мұнай айдау станциясынан Ресей Федерациясының шекарасына дейін)
";
реттік нөмірі 5-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
5.
"Өзен – Жетібай – Ақтау" мұнай құбыры (2-желі)
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 5-1-жолмен толықтырылсын:
"
5-1.
"Өзен – Жетібай – Ақтау" мұнай құбыры (Ø720 мм)
";
реттік нөмірі 6-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
6.
"Тарас Қасымов атындағы мұнай айдау станциясы – Нұрибек Нәбиұлы Шманов атындағы мұнай айдау станциясы – Атырау мұнай өңдеу зауыты" мұнай құбыры
";

дополнить строкой, порядковый номер 6-1, следующего содержания:
"
6-1.
Нефтепровод "Нефтеперекачивающая станция имени Шманова Нурибека Набиевича – Атырауский нефтеперерабатывающий завод"
";
строку, порядковый номер 10, исключить;
строки, порядковые номера 13 и 14, изложить в следующей редакции:
"
13.
Нефтепровод "Кенкияк – Бестамак"
14.
Нефтепровод "Омск – Павлодар" (от границы с Российской Федерацией до головной нефтеперекачивающей станции "Павлодар")
";

мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 6-1-жолмен толықтырылсын:
"
6-1.
"Нұрибек Нәбиұлы Шманов атындағы мұнай айдау станциясы – Атырау мұнай өңдеу зауыты" мұнай құбыры
";
реттік нөмірі 10-жол алып тасталсын;
реттік нөмірлері 13 және 14-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
13.
"Кеңқияқ – Бестамақ" мұнай құбыры
14.
"Омбы – Павлодар" мұнай құбыры (Ресей Федерациясының шекарасынан "Павлодар" бас мұнай айдау станциясына дейін)
";

Газопровод "Жанажол – Актобе" на участке 132-188 км
19.
Газопровод "Алматы – Байсерке – Талгар"
20.
Газопровод "Алматы – Байсерке – Талгар" (2 нитка)
";
в разделе "Водохозяйственные сооружения":
дополнить строкой, порядковый номер 7, следующего содержания:
"
7.
Имущественный комплекс Мойнакской ГЭС имени У.Д. Кантаева
";
раздел "Объекты использования атомной энергии" дополнить строкой, порядковый номер 3, следующего содержания:
"
3.
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт ядерной физики" Министерства энергетики Республики Казахстан
";
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечание: расшифровка аббревиатур:
АО – акционерное общество;
ГЭС – гидроэлектростанция;
ДГП – дочернее государственное предприятие;
ТОО – товарищество с ограниченной ответственностью;
РГП – республиканское государственное предприятие.";
в перечне стратегических объектов, находящихся в собственности юридических лиц, не аффилированных с государством, а также физических лиц, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "Пакеты акций (доли участия, паи) в юридических лицах, в собственности которых находятся стратегические объекты":
строку, порядковый номер 24, исключить;
строку, порядковый номер 30, изложить в следующей редакции:
"
30.
50 % доли участия ТОО "Turanium"
";
строку, порядковый номер 99, изложить в следующей редакции:
"
40.
15 % пакета акций АО "КЕGОС"
";
дополнить строками, порядковые номера 41, 42, 43 и 44, следующего содержания:
"
41.
49 % доли участия ТОО "Семизбай - U"
42.
5,6708 % пакета акций в АО "Ульбинский металлургический завод"
43.
0,2104 % пакета акций АО "Волковгеология"
44.
3,7 % пакета акций АО "Бухтарминская ГЭС"
";
в разделе "Магистральные газопроводы":
строку, порядковый номер 1, исключить;
дополнить строкой, порядковый номер 3, следующего содержания:
"
3.
Газопровод "Сарыбулак – Майкапчагай"
".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов

132-188 км учаскесіндегі "Жаңажол – Ақтөбе" газ құбыры
19.
"Алматы – Байсерке – Талғар" газ құбыры
20.
"Алматы – Байсерке – Талғар" газ құбыры (2-желі)
";
"Су шаруашылығы құрылыстары" деген бөлімде:
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 7-жолмен толықтырылсын:
"
7.
У.Д. Қантаев атындағы Мойнақ ГЭС-нің мүліктік кешені
";
"Атом энергиясын пайдаланатын объектілер" деген бөлім мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 3-жолмен толықтырылсын:
"
3.
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің "Ядролық физика институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
";
ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚ – акционерлік қоғам;
ГЭС – гидроэлектр станциясы;
ЕМК – еншілес мемлекеттік кәсіпорын;
ЖШС – жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
РМК – республикалық мемлекеттік кәсіпорын.";
көрсетілген қаулымен бекітілген мемлекетпен аффилирленбеген заңды тұлғалардың, сондай-ақ жеке тұлғалардың меншігінде тұрған стратегиялық объектілердің тізбесінде:
"Меншігінде стратегиялық объектілер бар заңды тұлғалар акцияларының пакеттері (қатысу үлестері, пайлары)" деген бөлімде:
реттік нөмірі 24-жол алып тасталсын;
реттік нөмірі 30-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
30.
"Turanium" ЖШС қатысу үлесінің 50 %-ы
";
реттік нөмірі 99-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
40.
"КЕGОС" АҚ акциялар пакетінің 15 %-ы
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 41, 42, 43 және 44-жолдармен толықтырылсын:
"
41.
"Семізбай-U" ЖШС қатысу үлесінің 49 %-ы
42.
"Үлбі металлургия зауыты" АҚ акциялар пакетінің 5,6708 %-ы
43.
"Волковгеология" АҚ акциялар пакетінің 0,2104 %-ы
44.
"Бұқтырма ГЭС" АҚ акциялар пакетінің 3,7 %-ы
";
"Магистралдық газ құбырлары" деген бөлімде:
реттік нөмірі 1-жол алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 3-жолмен толықтырылсын:
"
3.
"Сарыбұлақ – Майқапшағай" газ құбыры
".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов