Об изъятии редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб и других водных животных для научных исследований и в воспроизводственных целях
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 мая 2025 года № 318
В соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Разрешить изъятие:
1) 156 особей каспийских тюленей для мечения в научных целях с последующим выпуском в природную среду обитания в период с 8 мая по 31 декабря 2025 года на островах Дурнева, Тюленьи, Кендирли и Ремонтные шалыги (Актоты) Мангистауской и Атырауской областей;
2) аральского шипа в научных целях для формирования ремонтно-маточного стада и их последующего искусственного воспроизводства в период с 8 мая по 31 декабря 2025 года в объеме 500 килограмм из рек Или, Каратал, озера Балхаш и Капшагайского водохранилища в пределах Алматинской области;
3) аральского усача в научных целях для формирования ремонтно-маточного стада с целью последующего искусственного воспроизводства в период с 8 мая по 31 декабря 2025 года в объеме 300 килограмм из реки Сырдарьи в пределах Кызылординской области;
4) нельмы в научных целях для формирования ремонтно-маточного стада с целью последующего искусственного воспроизводства в период с 8 мая по 30 ноября 2025 года в объеме 300 килограмм из реки Ертис в пределах области Абай и Павлодарской области;
5) каспийского лосося для разведения в специально созданных условиях в воспроизводственных целях в период с 1 июля по 31 декабря 2025 года в объеме 26 килограмм из акватории казахстанского сектора Каспийского моря в пределах Мангистауской области.
2. Ставки платы за изъятие одного килограмма аральского шипа установить в размере 0,064 месячного расчетного показателя, одного килограмма аральского усача в размере 0,013 месячного расчетного показателя и одного килограмма нельмы и каспийского лосося в размере 0,017 месячного расчетного показателя.
3. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке выдать разрешение на указанные объемы изъятия особей каспийских тюленей, аральского шипа, аральского усача, нельмы и каспийского лосося для научных исследований и в воспроизводственных целях юридическим лицам, аккредитованным как субъекты научной и (или) научно-технической деятельности.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов

Балық пен басқа да су жануарларының сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерін ғылыми зерттеу үшін және өсімін молайту мақсатында алу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 8 мамырдағы № 318 қаулысы
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналарды:
1) 2025 жылғы 8 мамыр – 31 желтоқсан аралығындағы кезеңде Маңғыстау және Атырау облыстарының Дурнев, Итбалық, Кендірлі және Ремонтные шалыги (Ақтоты) аралдарында ғылыми мақсатта ен салып, кейін табиғи мекендеу ортасына жіберу үшін 156 дарақ Каспий итбалығын;
2) 2025 жылғы 8 мамыр – 31 желтоқсан аралығындағы кезеңде Алматы облысының шегінде Іле, Қаратал өзендерінен, Балқаш көлінен және Қапшағай су қоймасынан балық санын толықтыратын аналық балық үйіріне топтастырып, кейіннен өсімін қолдан молайту үшін ғылыми мақсаттарда 500 килограмм көлемінде арал пілмайын;
3) 2025 жылғы 8 мамыр – 31 желтоқсан аралығындағы кезеңде Қызылорда облысының шегінде Сырдария өзенінен кейіннен өсімін қолдан молайту мақсатында балық санын толықтыратын аналық балық үйіріне топтастыру үшін ғылыми мақсатта 300 килограмм көлемінде арал қаязын;
4) 2025 жылғы 8 мамыр – 30 қараша аралығындағы кезеңде Павлодар және Абай облыстарының шегінде Ертіс өзенінен кейіннен өсімін қолдан молайту мақсатында балық санын толықтыратын аналық балық үйіріне топтастыру үшін ғылыми мақсатта 300 килограмм көлемінде сыланды;
5) 2025 жылғы 1 шілде – 31 желтоқсан аралығындағы кезеңде Маңғыстау облысының шегінде Каспий теңізінің Қазақстан секторының акваториясынан арнайы жағдай жасап өсімін молайту мақсатында өсіру үшін 26 килограмм көлемінде каспий албыртын алуға рұқсат етілсін.
2. Арал пілмайының бір килограмын алу үшін төлем мөлшерлемелері 0,064 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, арал қаязының бір килограмына 0,013 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде және сылан мен Каспий албыртының бір килограмына 0,017 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде белгіленсін.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері ретінде аккредиттелген заңды тұлғаларға ғылыми зерттеу үшін және өсімін молайту мақсатында Каспий итбалығының дарақтарын, арал пілмайын, арал қаязын, сылан мен Каспий албыртын көрсетілген көлемде алуға рұқсат берсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов