О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 24 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2024 года № 835. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 846.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 09.10.2025 № 846 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 2.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 24 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 13:
дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) формирование и реализация государственной политики в области распределения радиочастотного спектра, а также эффективного использования радиочастот и орбитальных позиций спутников связи;";
подпункт 19-1) изложить в следующей редакции:
"19-1) формирование и реализация государственной технологической политики;";
в пункте 15:
дополнить подпунктами 41-1) и 41-2) следующего содержания:
"41-1) утверждение перечня национальных регистров по согласованию с уполномоченным органом в области государственной статистики;
41-2) утверждение статистических форм для проведения ведомственных статистических наблюдений и инструкций по их заполнению по согласованию с уполномоченным органом в области государственной статистики;";
дополнить подпунктом 81-1) следующего содержания:
"81-1) согласование требований к сетям и средствам связи и порядка обеспечения операторами связи и (или) владельцами сетей связи за счет собственных или привлеченных средств функций своего телекоммуникационного оборудования для технического проведения оперативно-розыскных, контрразведывательных мероприятий, определяемых Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 120-1) следующего содержания:
"120-1) утверждение правил предоставления операторами связи и (или) владельцами сетей связи, осуществляющими деятельность на территории Республики Казахстан, агрегированных данных при угрозе возникновения и возникновении чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, вызванных стихийными бедствиями (землетрясения, сели, лавины, наводнения и другие), кризисными экологическими ситуациями, природными пожарами, эпидемиями, по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан;";
подпункт 135-2 изложить в следующей редакции:
"135-2) утверждение перечня информационно-коммуникационных услуг, оказываемых оператором государственным органам, в том числе путем разработки платформенных программных продуктов;";
подпункты 136) и 137) изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 24 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 9 қазандағы № 835 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 9 қазандағы № 846 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 09.10.2025 № 846 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 24 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі туралы ережеде:
13-тармақта:
мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
"12-1) радиожиілік спектрін бөліп беру, сондай-ақ радиожиіліктерді және байланыс спутниктерінің орбиталық позицияларын тиімді пайдалану саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру;";
19-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"19-1) мемлекеттік технологиялық саясатты қалыптастыру және іске асыру;";
15-тармақта:
мынадай мазмұндағы 41-1) және 41-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"41-1) ұлттық тіркелімдер тізбесін мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бекіту;
41-2) ведомстволық статистикалық байқауларды жүргізу үшін статистикалық нысандарды және оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бекіту;";
мынадай мазмұндағы 81-1) тармақшамен толықтырылсын:
"81-1) Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті айқындаған байланыс желілері мен құралдарына қойылатын талаптарды және жедел-іздестіру, қарсы барлау іс-шараларын техникалық тұрғыдан жүргізу үшін байланыс операторларының және (немесе) байланыс желілері иелерінің өздерінің телекоммуникациялық жабдығының функцияларын өз қаражаты немесе тартылған қаражат есебінен қамтамасыз ету тәртібін келісу;";
мынадай мазмұндағы 120-1) тармақшамен толықтырылсын:
"120-1) Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын байланыс операторларының және (немесе) байланыс желілерін иеленушілердің дүлей зілзалалардан (жер сiлкiнiсi, сел, көшкiн, су тасқыны және басқалар), дағдарысты экологиялық жағдайлардан, табиғи өрттерден, эпидемиялардан болған әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың туындау қатері төнген және туындаған кезде біріктірілген деректерді беру қағидаларын Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісу бойынша бекіту;";
135-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"135-2) оператордың мемлекеттік органдарға көрсететін ақпараттық-коммуникациялық қызметтер, оның ішінде платформалық бағдарламалық өнімдерді әзірлеу арқылы көрсететін қызметтер тізбесін бекіту;";
136) және 137) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"136) утверждение перечня объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", а также платформенных программных продуктов, закрепляемых за оператором информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства";
137) утверждение правил формирования перечня объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", а также платформенных программных продуктов, закрепляемых за оператором информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства";";
дополнить подпунктом 141-1) следующего содержания:
"141-1) утверждение квалификационных требований к специалистам и правил их допуска к работе на информационно-коммуникационной платформе "электронного правительства";";
дополнить подпунктом 142-1) следующего содержания:
"142-1) разработка и утверждение элементов национальной справочной информации по согласованию с уполномоченным органом в области государственной статистики;";
дополнить подпунктом 163-1) следующего содержания:
"163-1) утверждение перечня персональных данных физических лиц, включаемых в состав государственных электронных информационных ресурсов;";
подпункт 213-18) исключить;
дополнить подпунктом 234-4) следующего содержания:
"234-4) утверждение правил реализации автоматизации государственных функций и оказания вытекающих из них государственных услуг путем разработки и размещения платформенных программных продуктов;";
подпункт 245-1) изложить в следующей редакции:
"245-1) разработка требований по управлению данными совместно с уполномоченным органом в области государственной статистики;";
подпункт 265-9) изложить в следующей редакции:
"265-9) осуществление государственного контроля в сфере цифровых активов, а также за соблюдением лицами, осуществляющими выпуск и обращение обеспеченных цифровых активов, законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;";
подпункт 269-1) изложить в следующей редакции:
"269-1) разработка и утверждение правил хранения персональных данных, содержащихся в электронных информационных ресурсах, осуществляемого собственником и (или) оператором, а также третьим лицом в электронной базе, находящейся в серверном помещении или центре обработки данных, расположенном на территории Республики Казахстан, с принятием необходимых мер по защите персональных данных;";
дополнить подпунктами 379-14) и 379-15) следующего содержания:
"379-14) утверждение правил прохождения международного или национального технического аудита центров обработки данных по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан;
379-15) утверждение правил организации деятельности центра обработки данных по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан;".

"136) "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына бекітіліп берілетін "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы объектілерінің, сондай-ақ платформалық бағдарламалық өнімдердің тізбесін бекіту;
137) "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына бекітіп берілетін "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы объектілерінің, сондай-ақ платформалық бағдарламалық өнімдердің тізбесін қалыптастыру қағидаларын бекіту;";
мынадай мазмұндағы 141-1) тармақшамен толықтырылсын:
"141-1) мамандарға қойылатын біліктілік талаптарын және олардың "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасында жұмыс істеуіне рұқсат ету қағидаларын бекіту;";
мынадай мазмұндағы 142-1) тармақшамен толықтырылсын:
"142-1) ұлттық анықтамалық ақпараттың элементтерін мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 163-1) тармақшамен толықтырылсын:
"163-1) мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстардың құрамына енгізілетін жеке тұлғалардың дербес деректерінің тізбесін бекіту;";
213-18) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 234-4) тармақшамен толықтырылсын:
"234-4) платформалық бағдарламалық өнімдерді әзірлеу және орналастыру арқылы мемлекеттік функцияларды автоматтандыруды іске асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету қағидаларын бекіту;";
245-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"245-1) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп деректерді басқару жөніндегі талаптарды әзірлеу;";
265-9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"265-9) цифрлық активтер саласында, сондай-ақ қамтамасыз етілген цифрлық активтерді шығаруды және олардың айналымын жүзеге асыратын тұлғалардың Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтауын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;";
269-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"269-1) дербес деректерді қорғау жөнінде қажетті шаралар қабылдай отырып, Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан серверлік үй-жайдағы немесе деректерді өңдеу орталығындағы электрондық базада меншік иесі және (немесе) оператор, сондай-ақ үшінші тұлға жүзеге асыратын электрондық ақпараттық ресурстарда қамтылған дербес деректерді сақтау қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 379-14) және 379-15) тармақшалармен толықтырылсын:
"379-14) деректерді өңдеу орталықтарының халықаралық немесе ұлттық техникалық аудиттен өту қағидаларын Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісу бойынша бекіту;
379-15 деректерді өңдеу орталығының қызметін ұйымдастыру қағидаларын Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісу бойынша бекіту;".

2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания, за исключением абзацев четырнадцатого, пятнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать второго, двадцать восьмого, двадцать девятого, тридцать четвертого, тридцать пятого, тридцать шестого, тридцать седьмого и тридцать восьмого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 7 января 2025 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов

2. Осы қаулы 2025 жылғы 7 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының он төртінші, он бесінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз алтыншы, отыз жетінші және отыз сегізінші абзацтарын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов