Об утверждении Правил, форм поддержки и других условий, необходимых для оказания государственной нефинансовой поддержки субъектам частного предпринимательства, предоставляемых в различных отраслях экономики, которые относятся к компетенциям нескольких отраслевых государственных органов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2024 года № 626.
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 3.
В соответствии с пунктом 5 статьи 96 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила, формы поддержки и другие условия, необходимые для оказания государственной нефинансовой поддержки субъектам частного предпринимательства, предоставляемые в различных отраслях экономики, которые относятся к компетенциям нескольких отраслевых государственных органов.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 августа 2024 года № 626
Правила, формы поддержки и другие условия, необходимые для оказания государственной нефинансовой поддержки субъектам частного предпринимательства, предоставляемые в различных отраслях экономики, которые относятся к компетенциям нескольких отраслевых государственных органов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила, формы поддержки и другие условия, необходимые для оказания государственной нефинансовой поддержки субъектам частного предпринимательства, предоставляемые в различных отраслях экономики, которые относятся к компетенциям нескольких отраслевых государственных органов (далее – Правила), определяют порядок оказания мер нефинансовой поддержки предпринимательства.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) аккаунт – персональная страница пользователя онлайн-платформы, которая создается после регистрации на онлайн-платформе;
2) центр развития женского предпринимательства – площадка для оказания нефинансовой поддержки женщинам в получении услуг для стимулирования участия в предпринимательской деятельности, повышения экономической активности;
3) субъект социального предпринимательства – индивидуальный предприниматель и юридическое лицо (за исключением субъектов крупного предпринимательства), включенные в реестр субъектов социального предпринимательства;

Жеке кәсіпкерлік субъектілерін бірнеше салалық мемлекеттік органның құзыретіне жататын экономиканың әртүрлі салаларында ұсынылатын мемлекеттік қаржылай емес қолдау тәртібін, нысандарын және оларға қолдау көрсетуге қажетті басқа да шарттарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 5 тамыздағы № 626 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі 96-бабының 5-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жеке кәсіпкерлік субъектілерін бірнеше салалық мемлекеттік органның құзыретіне жататын экономиканың әртүрлі салаларында ұсынылатын мемлекеттік қаржылай емес қолдау тәртібі, нысандары және оларға қолдау көрсетуге қажетті басқа да шарттар бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне жүктелсін.
3. Осы қаулы 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 5 тамыздағы
№ 626 қаулысымен
бекітілген
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін бірнеше салалық мемлекеттік органның құзыретіне жататын экономиканың әртүрлі салаларында ұсынылатын мемлекеттік қаржылай емес қолдау тәртібі, нысандары және оларға қолдау көрсетуге қажетті басқа да шарттар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жеке кәсіпкерлік субъектілерін бірнеше салалық мемлекеттік органның құзыретіне жататын экономиканың әртүрлі салаларында ұсынылатын мемлекеттік қаржылай емес қолдау тәртібі, нысандары және оларға қолдау көрсетуге қажетті басқа да шарттар (бұдан әрі – Қағидалар) кәсіпкерлікті қаржылай емес қолдау шараларын көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аккаунт – онлайн-платформаны пайдаланушының онлайн-платформада тіркелгеннен кейін жасалатын дербес парақшасы;
2) әйелдер кәсіпкерлігін дамыту орталығы – әйелдерге кәсіпкерлік қызметке қатысуды ынталандыру, экономикалық белсенділікті арттыру үшін көрсетілетін қызметтер алуға қаржылай емес қолдау көрсетуге арналған алаң;
3) әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісі – әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілерінің тізіліміне енгізілген дара кәсіпкер және заңды тұлға (ірі кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда);

4) консультант по бизнес-обзору – физическое лицо, имеющее опыт проведения бизнес-обзора на малых и средних предприятиях Казахстана;
5) бренд-комитет – постоянно действующий коллегиальный консультативно-совещательный орган при палатах предпринимателей областей, городов республиканского значения и столицы, осуществляющий отбор продукции в рамках проекта "Одно село – один продукт";
6) рабочая группа – комиссия, проводящая рассмотрение и оценку продукции потенциальных участников проекта "Одно село – один продукт" (далее – ОСОП), определяющая список участников проекта ОСОП, набравших наибольшее количество баллов в региональной выставке;
7) центр обслуживания предпринимателей (далее – ЦОП) – инфраструктурный комплекс для оказания мер государственной поддержки и предоставления государственных услуг, в том числе в онлайн-режиме, предпринимателям и населению с предпринимательской инициативой, созданный при региональной палате предпринимателей;
8) отделение центра обслуживания предпринимателей (далее – отделение ЦОП) – рабочее место для оказания мер государственной поддержки, предоставления государственных услуг предпринимателям и населению с предпринимательской инициативой, созданное в местах наибольшего скопления предпринимателей в областных центрах, городах республиканского значения и столице;
9) уполномоченный орган по предпринимательству (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области развития и поддержки частного предпринимательства;
10) консалтинговая компания – юридическое лицо и (или) индивидуальный предприниматель, осуществляющие консультационные услуги определенной специализации, подтвердившие успешно реализованные проекты и прошедшие квалификационный отбор в соответствии с техническим заданием для реализации инструмента "Программа деловых консультационных услуг Европейского Банка Реконструкции и Развития по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан";
11) кооперационный проект – план с конкретными целями и способами их достижения, основанный на заранее разработанной пошаговой программе, которая реализуется благодаря кооперации с зарубежными партнерами;
12) реестр оказанных услуг – электронный документ, содержащий совокупность сведений о заявках, оказанных услугах, а также пользователях и иные сведения;
13) услугополучатель – лицо, обратившееся за получением мер нефинансовой поддержки;
14) оператор нефинансовой поддержки – Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", осуществляющая государственную нефинансовую поддержку предпринимателям, за исключением компонента "Программа деловых консультационных услуг Европейского Банка Реконструкции и Развития по поддержке малого и среднего предпринимательства в Республике Казахстан";

4) бизнес-шолу жөніндегі консультант – Қазақстанның шағын және орта кәсіпорындарында бизнес-шолу жүргізу тәжірибесі бар жеке тұлға;
5) бренд-комитет – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың кәсіпкерлер палаталары жанында тұрақты жұмыс істейтін, "Бір ауыл – бір өнім" жобасы шеңберінде өнімдерді іріктеуді жүзеге асыратын алқалы консультативтік-кеңесші орган;
6) жұмыс тобы – өңірлік көрмеде ең көп балл жинаған "Бір ауыл – бір өнім" (бұдан әрі – БАБӨ) жобасына қатысушылардың тізімін айқындайтын, БАБӨ жобасына әлеуетті қатысушылардың өнімдерін қарауды және бағалауды жүргізетін комиссия;
7) кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталығы (бұдан әрі – КҚКО) – өңірлік кәсіпкерлер палатасы жанынан құрылған, кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарға мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуге және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде онлайн режимде ұсынуға арналған инфрақұрылымдық кешен;
8) кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталығының бөлімшесі (бұдан әрі – КҚКО бөлімшесі) – облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада кәсіпкерлер көп шоғырланған жерлерде құрылған, кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарға мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуге және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсынуға арналған жұмыс орны;
9) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – жеке кәсіпкерлікті дамыту және қолдау саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
10) консалтингтік компания – "Еуропа Қайта Құру және Даму Банкінің Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі іскерлік консультациялық қызметтер бағдарламасы" құралын іске асыруға арналған техникалық тапсырмаға сәйкес табысты іске асырылған жобаларды растаған және біліктілік іріктеуден өткен, белгілі бір мамандықтың консультациялық көрсетілетін қызметтерін жүзеге асыратын заңды тұлға және (немесе) дара кәсіпкер;
11) кооперациялық жоба – бұл шетелдік әріптестермен кооперация арқылы іске асырылатын, алдын ала әзірленген қадамдық бағдарламаға негізделген, нақты мақсаттары мен оларға қол жеткізу тәсілдері бар жоспар;
12) көрсетілген қызметтер тізілімі – өтінімдер, көрсетілген қызметтер, сондай-ақ пайдаланушылар туралы мәліметтер жиынтығын және өзге де мәліметтерді қамтитын электрондық құжат;
13) көрсетілетін қызметті алушы – қаржылай емес қолдау шараларын алуға өтініш берген тұлға;
14) қаржылай емес қолдау операторы – "Еуропа Қайта Құру және Даму Банкінің Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі іскерлік консультациялық қызметтер бағдарламасы" құрамдауышын қоспағанда, кәсіпкерлерді мемлекеттік қаржылай емес қолдауды жүзеге асыратын "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасы;

15) веб-портал оператора нефинансовой поддержки – онлайн-платформа оператора нефинансовой поддержки, на которой пользователям предоставляются нефинансовые меры государственной поддержки в электронном формате;
16) инструмент – мера нефинансовой поддержки, оказываемая предпринимателям и населению с предпринимательской инициативой;
17) менеджер-консультант – физическое лицо, которое оказывает консультационные, информационные и разъяснительные услуги физическим лицам, претендующим на занятие предпринимательской деятельностью, и предпринимателям на основании договора об оказании услуг на возмездной основе, заключаемого между региональной палатой предпринимателей и менеджером-консультантом;
18) менти – женщина-предприниматель, имеющая знания и навыки в сфере предпринимательства, желающая получить новые знания и проявить готовность к саморазвитию и самостоятельной работе и работе в команде;
19) ментор – предприниматель, имеющий успешный опыт в ведении предпринимательской деятельности, привлекаемый для оказания услуги по сопровождению менти для передачи знаний и опыта в сфере предпринимательства;
20) менторство – услуга по сопровождению менти для передачи знаний и опыта в сфере предпринимательства;
21) сертификат о прохождении обучения (далее – сертификат) – документ, подтверждающий прохождение обучения;
22) региональная палата предпринимателей (далее – РПП) – региональная палата предпринимателей областей, городов республиканского значения и столицы оператора нефинансовой поддержки, в том числе рабочее место для оказания мер государственной поддержки и предоставления государственных услуг предпринимателям и населению с предпринимательской инициативой в областных центрах, городах республиканского значения и столице;
23) анкета-заявка – письменное заявление с приложением необходимых документов для получения мер нефинансовой поддержки, предусмотренных настоящими Правилами, подписываемое собственноручно либо посредством электронной цифровой подписи;
24) международные зарубежные организации (далее – МЗО) – зарубежные организации, содействующие предприятиям малого и среднего предпринимательства в организации бизнес-стажировок, установлении деловых связей с иностранными партнерами и (или) нацеленные на содействие развитию субъектов малого и среднего предпринимательства;
25) иностранный и (или) отечественный эксперт – участник инструмента "Сарапшылар қызметі", привлеченный для консультирования по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства, оборудования и обучения персонала;

15) қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы – пайдаланушыларға мемлекеттік қаржылай емес қолдау шаралары электрондық форматта ұсынылатын қаржылай емес қолдау операторының онлайн-платформасы;
16) құрал – кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарға көрсетілетін қаржылай емес қолдау шарасы;
17) менеджер-консультант – кәсіпкерлік қызметпен айналысуға үміткер жеке тұлғаларға және кәсіпкерлерге консультациялық, ақпараттық және түсіндіру қызметтерін өңірлік кәсіпкерлер палатасы мен менеджер-консультант арасында жасалатын ақылы негізде қызметтер көрсету туралы шарттың негізінде көрсететін жеке тұлға;
18) менти – кәсіпкерлік саласында білімі мен дағдылары бар, жаңа білім алу мен өзін-өзі дамытуға және өз бетінше жұмыс істеуге әрі командада жұмыс істеуге әзір болғысы келетін кәсіпкер әйел;
19) ментор – кәсіпкерлік қызмет жүргізуде табысты тәжірибесі бар, кәсіпкерлік саласында білім мен тәжірибе беру үшін ментиді сүйемелдеу бойынша қызмет көрсету үшін тартылатын кәсіпкер;
20) менторлық – кәсіпкерлік саласында білім мен тәжірибе беру үшін ментиді сүйемелдеу жөнінде көрсетілетін қызмет;
21) оқудан өткені туралы сертификат (бұдан әрі – сертификат) – оқудан өткенін растайтын құжат;
22) өңірлік кәсіпкерлер палатасы (бұдан әрі – ӨКП) – қаржылай емес қолдау операторының облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың өңірлік кәсіпкерлер палатасы, оның ішінде облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарға мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуге және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсынуға арналған жұмыс орны;
23) сауалнама-өтінім – осы Қағидаларда көзделген қаржылай емес қолдау шараларын алу үшін қажетті құжаттар қоса берілген, өз қолымен не электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойылатын өтініш;
24) халықаралық шетелдік ұйымдар (бұдан әрі – ХШҰ) – шағын және орта кәсіпкерлік кәсіпорындарына бизнес-тағылымдамаларды ұйымдастыруға, шетелдік әріптестермен іскерлік байланыс орнатуға жәрдемдесетін және (немесе) шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін дамытуға жәрдемдесуге бағытталған шетелдік ұйымдар;
25) шетелдік және (немесе) отандық сарапшы – басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын, жабдықтарды ендіру және персоналды оқыту мәселелері бойынша консультация беру үшін тартылған "Сарапшылар қызметі" құралына қатысушы;

26) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Нефинансовые меры поддержки предпринимательства предусматривают оказание государственной нефинансовой поддержки предпринимателям и населению с предпринимательской инициативой по следующим направлениям:
1) повышение предпринимательского потенциала;
2) развитие женского предпринимательства;
3) поддержка производителей продукции из местных и локальных ресурсов;
4) усиление предпринимательского потенциала через оказание консультационных и сервисных услуг;
5) расширение деловых связей и повышение производительности предпринимателей.
Глава 2. Направление "Повышение предпринимательского потенциала"
4. В рамках направления "Повышение предпринимательского потенциала" оператор нефинансовой поддержки реализует инструмент "Кәсіпке бағыт".
5. Инструмент "Кәсіпке бағыт" включает в себя комплекс консультативных, образовательных услуг, предоставляемых предпринимателям и населению с предпринимательской инициативой на безвозмездной основе.
6. Инструмент "Кәсіпке бағыт" оказывается оператором нефинансовой поддержки и РПП в областных центрах, городах республиканского значения и столице, а также с выездом в районные центры на основании выявленных потребностей.
7. Инструмент "Кәсіпке бағыт" предоставляется на безвозмездной основе населению с предпринимательской инициативой, а также субъектам МСП.
8. Финансирование реализации инструмента "Кәсіпке бағыт" осуществляется за счет средств республиканского и (или) местного бюджета путем заключения договора о государственных закупках способом из одного источника в соответствии с подпунктом 25) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках" (далее – Закон).
Сноска. Пункт 8 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Оператор нефинансовой поддержки обеспечивает оказание услуг на основании заявок путем вовлечения компаний-поставщиков консультационных, образовательных услуг и высококвалифицированных экспертов, в том числе и зарубежных.
10. Оператор нефинансовой поддержки информирует о ходе реализации инструмента на сайте и (или) в социальных сетях оператора нефинансовой поддержки, и (или) посредством средств массовой информации (далее – СМИ).

26) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтінін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Кәсіпкерлікті қолдаудың қаржылай емес шаралары кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарға мынадай бағыттар бойынша мемлекеттік қаржылай емес қолдау көрсетуді көздейді:
1) кәсіпкерлік әлеуетті арттыру;
2) әйелдер кәсіпкерлігін дамыту;
3) жергілікті және локальды ресурстардан өнім өндірушілерді қолдау;
4) консультациялық және сервистік қызметтер көрсету арқылы кәсіпкерлік әлеуетті күшейту;
5) іскерлік байланысты кеңейту және кәсіпкерлердің өнімділігін арттыру.
2-тарау. "Кәсіпкерлік әлеуетті арттыру" бағыты
4. "Кәсіпкерлік әлеуетті арттыру" бағыты шеңберінде қаржылай емес қолдау операторы "Кәсіпке бағыт" құралын іске асырады.
5. "Кәсіпке бағыт" құралы кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарға өтеусіз негізде ұсынылатын консультативтік, білім беру қызметтерінің кешенін қамтиды.
6. "Кәсіпке бағыт" құралын қаржылай емес қолдау операторы және ӨКП облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада, сондай-ақ анықталған сұраныс негізінде аудан орталықтарына барып көрсетеді.
7. "Кәсіпке бағыт" құралы кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарға, сондай-ақ ШОК субъектілеріне өтеусіз негізде ұсынылады.
8. "Кәсіпке бағыт" құралын іске асыруды қаржыландыру республикалық және (немесе) жергілікті бюджет қаражаты есебінен "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 16-бабы 3-тармағының 25) тармақшасына сәйкес бір көзден алу тәсілімен мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасу арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Қаржылай емес қолдау операторы өтінімдер негізінде қызметтер көрсетуді консультациялық, білім беру қызметтерін жеткізуші компанияларды және біліктілігі жоғары сарапшыларды, оның ішінде шетелдік сарапшыларды тарту арқылы қамтамасыз етеді.
10. Қаржылай емес қолдау операторы қаржылай емес қолдау операторының сайтында және (немесе) әлеуметтік желілерінде және (немесе) бұқаралық ақпарат құралдары (бұдан әрі – БАҚ) арқылы құралдың іске асырылу барысы туралы хабардар етеді.

11. Инструмент "Кәсіпке бағыт" предоставляет следующие виды услуг:
1) консультация;
2) отраслевое (профильное) обучение;
3) обучение по привлечению финансирования;
4) обучение социальному предпринимательству;
5) проведение бизнес-обзора.
Параграф 1. Порядок оказания услуг в виде консультаций
12. Консультация включает в себя:
1) разъяснение отраслевых и региональных программ поддержки бизнеса по специфике регионов;
2) выявление потребностей по иным услугам инструмента "Кәсіпке бағыт".
13. Механизм предоставления консультаций осуществляется в следующем порядке:
1) услугополучатель обращается в ЦОП и обслуживается в порядке очередности у менеджера-консультанта;
2) менеджер-консультант предоставляет услугополучателю анкету-заявку на оказание услуг для обязательного заполнения по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с обязательной фотофиксацией;
3) услугополучатель заполняет анкету-заявку и предоставляет следующие виды документов:
удостоверение личности либо его электронную копию из сервиса "цифровые документы" (для идентификации);
справку/уведомление о регистрации предпринимателя (при наличии);
нотариально заверенную доверенность (при необходимости).
14. Последовательность получения услуг определяется по итогам заполнения анкеты-заявки и потребности услугополучателя.
15. В случае выявления потребности услугополучателя, не входящей в перечень услуг инструмента "Кәсіпке бағыт", менеджер-консультант перенаправляет услугополучателя по другим инструментам мер нефинансовой поддержки.
Параграф 2. Порядок оказания услуг по отраслевому (профильному) обучению
16. Отраслевое (профильное) обучение предоставляется с целью повышения предпринимательского потенциала субъектов малого и среднего предпринимательства (далее – субъект МСП) и (или) его представителей.
17. Отраслевое (профильное) обучение осуществляется для субъектов МСП и (или) их представителей в РПП и (или) на базе действующего хозяйства и (или) предприятия.
18. Услугополучателями отраслевого (профильного) обучения являются предприниматели или их представители.
19. Механизм реализации отраслевого (профильного) обучения:
1) оператор нефинансовой поддержки и (или) РПП информируют предпринимателей о начале набора на отраслевое (профильное) обучение через региональные СМИ и (или) сайт оператора нефинансовой поддержки;
2) услугополучатель обращается в ЦОП и обслуживается в порядке очередности у менеджера-консультанта;
3) менеджер-консультант предоставляет услугополучателю анкету-заявку на оказание услуг для обязательного заполнения по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с обязательной фотофиксацией;

11. "Кәсіпке бағыт" құралы мынадай қызмет түрлерін көрсетеді:
1) консультация;
2) салалық (бейіндік) оқыту;
3) қаржыландыруды тарту бойынша оқыту;
4) әлеуметтік кәсіпкерлікке оқыту;
5) бизнес-шолу жүргізу.
1-параграф. Консультация түрінде қызметтер көрсету тәртібі
12. Консультация мыналарды қамтиды:
1) өңірлердің ерекшелігі бойынша бизнесті қолдаудың салалық және өңірлік бағдарламаларын түсіндіру;
2) "Кәсіпке бағыт" құралының өзге де көрсетілетін қызметтері бойынша сұранысты анықтау.
13. Консультация беру тетігі мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) көрсетілетін қызметті алушы КҚКО-ға өтініш береді және менеджер-консультант оған кезектілік тәртібімен қызмет көрсетеді;
2) менеджер-консультант көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндетті түрде толтыру үшін қызметтер көрсетуге сауалнама-өтінім береді, оны міндетті түрде фотоға түсіреді;
3) көрсетілетін қызметті алушы сауалнама-өтінімді толтырады және мынадай құжат түрлерін ұсынады:
жеке куәлік не оның "цифрлық құжаттар" сервисінен алынған электрондық көшірмесі (сәйкестендіру үшін);
кәсіпкерді тіркеу туралы анықтама/хабарлама (бар болса);
нотариат растаған сенімхат (қажет болса).
14. Көрсетілетін қызметтерді алу кезектілігі сауалнама-өтінімді толтыру қорытындысы және көрсетілетін қызметті алушының сұранысы бойынша айқындалады.
15. Көрсетілетін қызметті алушының сұранысы "Кәсіпке бағыт" құралының көрсетілетін қызметтер тізбесіне кірмейтіні анықталған жағдайда менеджер-консультант көрсетілетін қызметті алушыны қаржылай емес қолдау шараларының басқа құралдарына жібереді.
2-параграф. Салалық (бейіндік) оқыту бойынша қызметтер көрсету тәртібі
16. Салалық (бейіндік) оқыту шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің (бұдан әрі – ШОБ субъектісі) және (немесе) оның өкілдерінің кәсіпкерлік әлеуетін арттыру мақсатында ұсынылады.
17. Салалық (бейіндік) оқыту ШОК субъектілері және (немесе) олардың өкілдері үшін ӨКП-де және (немесе) жұмыс істеп тұрған шаруашылық және (немесе) кәсіпорын базасында жүзеге асырылады.
18. Салалық (бейіндік) оқытудың көрсетілетін қызметін алушылар – кәсіпкерлер немесе олардың өкілдері.
19. Салалық (бейіндік) оқытуды іске асыру тетігі:
1) қаржылай емес қолдау операторы және (немесе) ӨКП кәсіпкерлерді салалық (бейіндік) оқытуға қабылдаудың басталғаны туралы өңірлік БАҚ және (немесе) қаржылай емес қолдау операторының сайты арқылы хабардар етеді;
2) көрсетілетін қызметті алушы КҚКО-ға өтініш береді және менеджер-консультант оған кезектілік тәртібімен қызмет көрсетеді;
3) менеджер-консультант көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндетті түрде толтыру үшін қызметтер көрсетуге сауалнама-өтінім береді, оны міндетті түрде фотоға түсіреді;

4) услугополучатель заполняет анкету-заявку и предоставляет следующие виды документов:
удостоверение личности либо его электронную копию из сервиса "цифровые документы" (для идентификации);
справку/уведомление о регистрации субьекта МСП;
нотариально заверенную доверенность (при необходимости).
5) оператор нефинансовой поддержки и (или) РПП формируют группу, график и формат отраслевого (профильное) обучения по поступившим заявкам.
6) результатом оказания услуги является сертификат о прохождении обучения, выдаваемый при достижении порогового значения не менее 70 (семьдесят) процентов по итогам проведенного тестирования.
20. Общая продолжительность процесса обучения составляет не менее 24 (двадцать четыре) часов.
21. Обучение субъектам МСП и (или) их представителям предоставляется не более одного раза в год по одному отраслевому (профильному) направлению.
Обучение осуществляется по приоритетным отраслям региона (в разрезе областей, городов республиканского значения и столицы, районов (городов областного значения)), утверждаемым местными исполнительными органами по согласованию с РПП и Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен.
Сноска. Пункт 21 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Если отраслевое (профильное) обучение проводится в населенных пунктах вне места проживания субъектов МСП и (или) их представителей, то транспортные расходы и расходы на проживание субъекты МСП и (или) их представители оплачивают самостоятельно.
Параграф 3. Порядок оказания услуг обучения по привлечению финансирования
23. Услуга обучения по привлечению финансирования предоставляется для субъектов МСП и населения с предпринимательской инициативой.
24. Обучение по привлечению финансирования осуществляется онлайн и (или) офлайн формате в интерактивной форме в соответствии с учебной программой, утвержденной оператором нефинансовой поддержки.
25. Механизм реализации обучения по привлечению финансирования:
1) оператор нефинансовой поддержки и (или) РПП информируют предпринимателей и население с предпринимательской инициативой о начале набора на обучение по привлечению финансирования через региональные СМИ и (или) сайт оператора нефинансовой поддержки;
2) услугополучатель обращается в ЦОП и обслуживается в порядке очередности у менеджера-консультанта;
3) менеджер-консультант предоставляет услугополучателю анкету-заявку на оказание услуг для обязательного заполнения по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с обязательной фотофиксацией;

4) көрсетілетін қызметті алушы сауалнама-өтінімді толтырады және мынадай құжат түрлерін ұсынады:
жеке куәлік не оның "цифрлық құжаттар" сервисінен алынған электрондық көшірмесі (сәйкестендіру үшін);
ШОК субъектісін тіркеу туралы анықтама/хабарлама;
нотариат растаған сенімхат (қажет болса);
5) қаржылай емес қолдау операторы және (немесе) ӨКП келіп түскен өтінімдер бойынша салалық (бейіндік) оқыту тобын, графигін және форматын қалыптастырады;
6) өткізілген тестілеу қорытындылары бойынша кемінде 70 (жетпіс) пайыз шекті мәнге қол жеткізілгенде берілетін оқудан өткені туралы сертификат қызмет көрсету нәтижесі болып табылады.
20. Оқу процесінің жалпы ұзақтығы кемінде 24 (жиырма төрт) сағатты құрайды.
21. ШОК субъектілерін және (немесе) оның өкілдерін бір салалық (бейіндік) бағыт бойынша оқыту жылына бір реттен артық ұсынылмайды.
Оқыту ӨКП-мен және "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасымен келісу бойынша жергілікті атқарушы органдар бекітетін өңірдегі (облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана, аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бөлінісіндегі) басым салалар бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
22. Егер салалық (бейіндік) оқыту ШОК субъектілерінің және (немесе) олардың өкілдерінің тұрғылықты жерінен тыс елді мекендерде жүргізілсе, онда ШОК субъектілері және (немесе) олардың өкілдері көлік шығыстары мен тұруға жұмсалатын шығыстарды өздері төлейді.
3-параграф. Қаржыландыруды тарту бойынша оқыту қызметтерін көрсету тәртібі
23. Қаржыландыруды тарту бойынша оқыту қызметі ШОК субъектілері және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындар үшін ұсынылады.
24. Қаржыландыруды тарту бойынша оқыту қаржылай емес қолдау операторы бекіткен оқу бағдарламасына сәйкес интерактивті нысанда онлайн және (немесе) офлайн форматта жүзеге асырылады.
25. Қаржыландыруды тарту бойынша оқытуды іске асыру тетігі:
1) қаржылай емес қолдау операторы және (немесе) ӨКП кәсіпкерлерді және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарды қаржыландыруды тарту бойынша оқытуға қабылдаудың басталғаны туралы өңірлік БАҚ және (немесе) қаржылай емес қолдау операторының сайты арқылы хабардар етеді;
2) көрсетілетін қызметті алушы КҚКО-ға өтініш береді және менеджер-консультант оған кезектілік тәртібімен қызмет көрсетеді;
3) менеджер-консультант көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндетті түрде толтыру үшін қызметтер көрсетуге сауалнама-өтінім береді, оны міндетті түрде фотоға түсіреді;

4) услугополучатель заполняет анкету-заявку и предоставляет следующие виды документов:
удостоверение личности либо его электронную копию из сервиса "цифровые документы" (для идентификации);
справку/уведомление о регистрации субьекта МСП (при наличии).
5) оператор нефинансовой поддержки и (или) РПП формируют график, группу и формат обучения по поступившим заявкам;
6) обучение услугополучателю предоставляется не более одного раза в год;
7) результатом оказания услуги является сертификат о прохождении обучения, выдаваемый при достижении порогового значения не менее 70 (семьдесят) процентов по итогам проведенного тестирования.
26. Общая продолжительность процесса обучения составляет не менее 24 (двадцать четыре) часов.
27. Если обучение проводится в населенных пунктах вне места проживания услугополучателя, то транспортные расходы и расходы на проживание услугополучатель оплачивает самостоятельно.
Параграф 4. Порядок оказания услуг по обучению социальному предпринимательству
28. Обучение социальному предпринимательству проводится для реализации социальных идей с целью формирования культуры отказа от иждивенчества, создания рабочих мест для малоимущих, многодетных, сирот, людей с особенностями, способствуя их самореализации и развитию эффективной инклюзии.
29. Обучение осуществляется онлайн и (или) в офлайн формате в интерактивной форме в соответствии с учебной программой, утвержденной оператором нефинансовой поддержки.
30. Услугополучателями обучения по социальному предпринимательству являются предприниматели и население с предпринимательской инициативой.
31. Механизм реализации обучения социальному предпринимательству:
1) оператор нефинансовой поддержки и (или) РПП информируют предпринимателей и население с предпринимательской инициативой о начале набора на обучение социальному предпринимательству через региональные СМИ и (или) сайт оператора нефинансовой поддержки;
2) услугополучатель обращается в ЦОП и обслуживается в порядке очередности у менеджера-консультанта;
3) менеджер-консультант предоставляет услугополучателю анкету-заявку на оказание услуг для обязательного заполнения по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с обязательной фотофиксацией;
4) услугополучатель заполняет анкету-заявку и предоставляет следующие виды документов:
удостоверение личности либо его электронную копию из сервиса "цифровые документы" (для идентификации);
справку/уведомление о регистрации предпринимателя (при наличии).
5) оператор нефинансовой поддержки и (или) РПП формируют график, группу и формат обучения по поступившим заявкам;

4) көрсетілетін қызметті алушы сауалнама-өтінімді толтырады және мынадай құжат түрлерін ұсынады:
жеке куәлік не оның "цифрлық құжаттар" сервисінен алынған электрондық көшірмесі (сәйкестендіру үшін);
ШОК субъектісін тіркеу туралы анықтама/хабарлама (бар болса);
5) қаржылай емес қолдау операторы және (немесе) ӨКП келіп түскен өтінімдер бойынша оқыту графигін, тобын және форматын қалыптастырады;
6) көрсетілетін қызметті алушыны оқыту жылына бір реттен артық ұсынылмайды;
7) өткізілген тестілеу қорытындылары бойынша кемінде 70 (жетпіс) пайыз шекті мәнге қол жеткізілгенде берілетін оқудан өткені туралы сертификат қызмет көрсету нәтижесі болып табылады.
26. Оқу процесінің жалпы ұзақтығы кемінде 24 (жиырма төрт) сағатты құрайды.
27. Егер оқыту көрсетілетін қызметті алушының тұрғылықты жерінен тыс елді мекендерде жүргізілсе, онда көрсетілетін қызметті алушы көлік шығыстары мен тұруға жұмсалатын шығыстарды өзі төлейді.
4-параграф. Әлеуметтік кәсіпкерлікке оқыту бойынша қызметтер көрсету тәртібі
28. Әлеуметтік кәсіпкерлікке оқыту масылдықтан бас тарту мәдениетін қалыптастыру, аз қамтылғандар, көпбалалылар, жетімдер, ерекшеліктері бар адамдар үшін жұмыс орындарын құру, олардың өзін-өзі дамытуына және тиімді инклюзияны дамытуға ықпал ету мақсатында әлеуметтік идеяларды іске асыру үшін жүргізіледі.
29. Оқыту қаржылай емес қолдау операторы бекіткен оқу бағдарламасына сәйкес интерактивті нысанда онлайн және (немесе) офлайн форматта жүзеге асырылады.
30. Кәсіпкерлер және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындар әлеуметтік кәсіпкерлік бойынша оқытудың көрсетілетін қызметін алушылар болып табылады.
31. Әлеуметтік кәсіпкерлікке оқытуды іске асыру тетігі:
1) қаржылай емес қолдау операторы және (немесе) ӨКП кәсіпкерлерді және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарды әлеуметтік кәсіпкерлікке оқытуға қабылдаудың басталғаны туралы өңірлік БАҚ және (немесе) қаржылай емес қолдау операторының сайты арқылы хабардар етеді;
2) көрсетілетін қызметті алушы КҚКО-ға өтініш береді және менеджер-консультант оған кезектілік тәртібімен қызмет көрсетеді;
3) менеджер-консультант көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндетті түрде толтыру үшін қызметтер көрсетуге сауалнама-өтінім береді, оны міндетті түрде фотоға түсіреді;
4) көрсетілетін қызметті алушы сауалнама-өтінімді толтырады және мынадай құжат түрлерін ұсынады:
жеке куәлік не оның "цифрлық құжаттар" сервисінен алынған электрондық көшірмесі (сәйкестендіру үшін);
кәсіпкерді тіркеу туралы анықтама/хабарлама (бар болса);
5) қаржылай емес қолдау операторы және (немесе) ӨКП келіп түскен өтінімдер бойынша оқыту графигін, тобын және форматын қалыптастырады;

6) обучение услугополучателю предоставляется не более одного раза в год;
7) результатом оказания услуги является сертификат о прохождении обучения, выдаваемый при достижении порогового значения не менее 70 (семьдесят) процентов по итогам проведенного тестирования.
32. Общая продолжительность процесса обучения составляет не менее 16 (шестнадцать) часов.
33. Если обучение проводится в населенных пунктах вне места проживания услугополучателя, то транспортные расходы и расходы на проживание услугополучатель оплачивает самостоятельно.
Параграф 5. Порядок оказания услуг по проведению бизнес-обзора
34. Бизнес-обзор проводится в целях выработки рекомендаций по повышению потенциала предприятия, компетенции его сотрудников и устойчивости бизнеса.
35. Услугополучателями бизнес-обзора являются субъекты МСП, функционирующие не менее двух лет и имеющие не менее 5 (пять) работников на постоянной основе и (или) по договору на оказание услуг.
36. Бизнес-обзор осуществляется на предприятии услугополучателя и проводится консультантом по бизнес-обзору, имеющим опыт проведения оценки бизнеса на малых и средних предприятиях.
37. Механизм реализации услуги по проведению бизнес-обзора:
1) оператор нефинансовой поддержки и (или) РПП информируют предпринимателей о начале набора на бизнес-обзор предприятий через региональные СМИ и (или) сайт оператора нефинансовой поддержки;
2) услугополучатель обращается в ЦОП и обслуживается в порядке очередности у менеджера-консультанта;
3) менеджер-консультант предоставляет услугополучателю анкету-заявку на оказание услуг для обязательного заполнения по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с обязательной фотофиксацией;
4) услугополучатель заполняет анкету-заявку и предоставляет следующие виды документов:
удостоверение личности либо его электронную копию из сервиса "цифровые документы" (для идентификации);
справку/уведомление о регистрации предпринимателя;
5) оператор нефинансовой поддержки и (или) РПП формируют список предприятий для бизнес-обзора;
6) консультант по бизнес-обзору проводит бизнес-обзор не более 30 (тридцать) календарных дней на предприятии услугополучателя;
7) после проведения бизнес-обзора формируется отчет, в котором предусматриваются рекомендации по улучшению бизнеса.
38. Оператор нефинансовой поддержки и (или) РПП обеспечивают услугополучателям непрерывное предоставление услуг для предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой в течение 12 (двенадцать) месяцев финансового года в рамках финансирования инструмента "Кәсіпке бағыт".

6) көрсетілетін қызметті алушыны оқыту жылына бір реттен артық ұсынылмайды;
7) өткізілген тестілеу қорытындылары бойынша кемінде 70 (жетпіс) пайыз шекті мәнге қол жеткізілгенде берілетін оқудан өткені туралы сертификат қызмет көрсету нәтижесі болып табылады.
32. Оқу процесінің жалпы ұзақтығы кемінде 16 (он алты) сағатты құрайды.
33. Егер оқыту көрсетілетін қызметті алушының тұрғылықты жерінен тыс елді мекендерде жүргізілсе, онда көлік шығыстары мен тұруға жұмсалатын шығыстарды көрсетілетін қызметті алушы өзі төлейді.
5-параграф. Бизнес-шолу жүргізу бойынша қызметтер көрсету тәртібі
34. Бизнес-шолу кәсіпорынның әлеуетін, оның қызметкерлерінің құзыретін және бизнестің орнықтылығын арттыру бойынша ұсынымдар әзірлеу мақсатында жүргізіледі.
35. Бизнес-шолу бойынша көрсетілетін қызметті алушылар кемінде екі жыл жұмыс істейтін әрі тұрақты негізде және (немесе) қызметтер көрсетуге арналған шарт бойынша кемінде 5 (бес) жұмыскері бар ШОК субъектілері болып табылады.
36. Бизнес-шолу көрсетілетін қызметті алушының кәсіпорнында жүзеге асырылады және оны шағын және орта кәсіпорындарда бизнеске бағалау жүргізу тәжірибесі бар бизнес-шолу жүргізу жөніндегі консультант жүргізеді.
37. Бизнес-шолу жүргізу жөніндегі көрсетілетін қызметті іске асыру тетігі:
1) қаржылай емес қолдау операторы және (немесе) ӨКП кәсіпкерлерді кәсіпорындарға бизнес-шолуға қабылдаудың басталғаны туралы өңірлік БАҚ және (немесе) қаржылай емес қолдау операторының сайты арқылы хабардар етеді;
2) көрсетілетін қызметті алушы КҚКО-ға өтініш береді және менеджер-консультант оған кезектілік тәртібімен қызмет көрсетеді;
3) менеджер-консультант көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндетті түрде толтыру үшін қызметтер көрсетуге сауалнама-өтінім береді, оны міндетті түрде фотоға түсіреді;
4) көрсетілетін қызметті алушы сауалнама-өтінімді толтырады және мынадай құжат түрлерін ұсынады:
жеке куәлік не оның "цифрлық құжаттар" сервисінен алынған электрондық көшірмесі (сәйкестендіру үшін);
кәсіпкерді тіркеу туралы анықтама/хабарлама;
5) қаржылай емес қолдау операторы және (немесе) ӨКП бизнес-шолу үшін кәсіпорындардың тізімін қалыптастырады;
6) бизнес-шолу жөніндегі консультант көрсетілетін қызметті алушының кәсіпорнында бизнес-шолуды күнтізбелік 30 (отыз) күннен асырмай жүргізеді;
7) бизнес-шолу жүргізілгеннен кейін бизнесті жақсарту жөніндегі ұсынымдар көзделетін есеп қалыптастырылады.
38. Қаржылай емес қолдау операторы және (немесе) ӨКП кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарға арналған қызметтердің "Кәсіпке бағыт" құралын қаржыландыру шеңберінде көрсетілетін қызметті алушыларға қаржы жылының 12 (он екі) айы бойы үздіксіз көрсетілуін қамтамасыз етеді.

Глава 3. Направление "Развитие женского предпринимательства"
39. В рамках направления "Развитие женского предпринимательства" оператор нефинансовой поддержки реализует инструмент "Кәсіпкер әйел".
40. Инструмент "Кәсіпкер әйел" включает в себя услуги по поддержке и развитию женского предпринимательства и повышению потенциала женщин-предпринимателей.
41. Инструмент "Кәсіпкер әйел" оказывается гражданам Республики Казахстан женского пола в возрасте от 18 (восемнадцать) лет оператором нефинансовой поддержки и региональными палатами предпринимателей в областных центрах, городах республиканского значения и столице, в том числе из сельского населения, на безвозмездной основе.
42. Финансирование реализации инструмента "Кәсіпкер әйел" осуществляется за счет средств республиканского и (или) местного бюджета путем заключения договора о государственных закупках способом из одного источника в соответствии с подпунктом 25) пункта 3 статьи 16 Закона.
Сноска. Пункт 42 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Инструмент "Кәсіпкер әйел" предоставляет следующие виды услуг:
1) консультация;
2) профессиональное и бизнес-обучение;
3) менторство;
4) информирование женщин-предпринимателей о международных проектах.
Параграф 6. Порядок оказания услуг в виде консультаций
44. Оператор нефинансовой поддержки и (или) РПП информируют женщин о предоставляемых услугах, планируемых видах обучения и других мероприятиях в рамках инструмента "Кәсіпкер әйел" через региональные СМИ и (или) сайт оператора нефинансовой поддержки.
Консультация включает в себя:
1) разъяснение финансовых или нефинансовых мер поддержки для развития женского предпринимательства;
2) выявление потребностей женщин по иным услугам инструмента "Кәсіпкер әйел".
45. Механизм предоставления консультаций осуществляется в следующем порядке:
1) услугополучатель обращается в центр развития женского предпринимательства, находящийся в ЦОП, и обслуживается в порядке очередности у менеджера-консультанта;
2) менеджер-консультант предоставляет услугополучателю анкету-заявку на оказание услуг для обязательного заполнения по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам с обязательной фотофиксацией;
3) услугополучатель заполняет анкету-заявку и предоставляет следующие виды документов:
удостоверение личности либо его электронную копию из сервиса "цифровые документы" (для идентификации);
справку/уведомление о регистрации предпринимателя (при наличии).

3-тарау. "Әйелдер кәсіпкерлігін дамыту" бағыты
39. "Әйелдер кәсіпкерлігін дамыту" бағыты шеңберінде қаржылай емес қолдау операторы "Кәсіпкер әйел" құралын іске асырады.
40. "Кәсіпкер әйел" құралы әйелдер кәсіпкерлігін қолдау мен дамыту және кәсіпкер әйелдердің әлеуетін арттыру бойынша көрсетілетін қызметтерді қамтиды.
41. "Кәсіпкер әйел" құралын қаржылай емес қолдау операторы және өңірлік кәсіпкерлер палаталары Қазақстан Республикасының 18 (он сегіз) жастан асқан әйел жынысты азаматтарына облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада, оның ішінде ауыл тұрғындарына өтеусіз негізде көрсетеді.
42. "Кәсіпкер әйел" құралын іске асыруды қаржыландыру республикалық және (немесе) жергілікті бюджет қаражаты есебінен Заңның 16-бабы 3-тармағының 25) тармақшасына сәйкес бір көзден алу тәсілімен мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасу арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
43. "Кәсіпкер әйел" құралы мынадай қызмет түрлерін ұсынады:
1) консультация;
2) кәсіптік және бизнес-оқыту;
3) менторлық;
4) кәсіпкер әйелдерді халықаралық жобалар туралы хабардар ету.
6-параграф. Консультация түрінде қызметтер көрсету тәртібі
44. Қаржылай емес қолдау операторы және (немесе) ӨКП әйелдерді ұсынылатын қызметтер, жоспарланатын оқыту түрлері және "Кәсіпкер әйел" құралы шеңберіндегі басқа да іс-шаралар туралы өңірлік БАҚ және (немесе) қаржылай емес қолдау операторының сайты арқылы хабардар етеді.
Консультация мыналарды қамтиды:
1) әйелдер кәсіпкерлігін дамыту үшін қаржылай немесе қаржылай емес қолдау шараларын түсіндіру;
2) "Кәсіпкер әйел" құралының өзге де көрсетілетін қызметтері бойынша әйелдердің сұранысын анықтау.
45. Консультация беру тетігі мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) көрсетілетін қызметті алушы КҚКО-дағы әйелдер кәсіпкерлігін дамыту орталығына өтініш береді және менеджер-консультант оған кезектілік тәртібімен қызмет көрсетеді;
2) менеджер-консультант көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндетті түрде толтыру үшін қызметтер көрсетуге сауалнама-өтінім береді, оны міндетті түрде фотоға түсіреді;
3) көрсетілетін қызметті алушы сауалнама-өтінімді толтырады және мынадай құжат түрлерін ұсынады:
жеке куәлік не оның "цифрлық құжаттар" сервисінен алынған электрондық көшірмесі (сәйкестендіру үшін);
кәсіпкерді тіркеу туралы анықтама/хабарлама (бар болса).

46. Последовательность получения услуг определяется по итогам заполнения анкеты-заявки и потребности услугополучателя.
47. В случае выявления потребности женщин, не входящей в перечень услуг инструмента "Кәсіпкер әйел", менеджер-консультант перенаправляет услугополучателя по другим инструментам мер нефинансовой поддержки.
Параграф 7. Порядок оказания услуг по профессиональному и бизнес-обучению
48. Профессиональное и бизнес-обучение включает в себя повышение компетенции, повышение уровня знаний в действующем направлении и получение знаний по ведению бизнеса.
49. Механизм реализации профессионального и бизнес-обучения:
1) оператор нефинансовой поддержки и (или) РПП выявляют наиболее востребованные направления обучения с учетом поступивших заявок от услугополучателей;
2) оператор нефинансовой поддержки и (или) региональная палата предпринимателей формируют группу, график и формат профессионального и бизнес-обучения;
3) по итогам профессионального и бизнес-обучения услугополучатели проходят тестирование;
4) результатом оказания услуги является сертификат о прохождении обучения, выдаваемый при достижении порогового значения не менее 70 (семьдесят) процентов по итогам проведенного тестирования.
50. Общая продолжительность процесса обучения составляет не менее 24 (двадцать четыре) часов. График обучения организовывается с учетом родительских и семейных обязанностей женщин.
51. Обучение услугополучателям предоставляется не более одного направления профессионального и бизнес-обучения в год.
52. Если обучение проводится в населенных пунктах вне места проживания услугополучателя, то транспортные расходы и расходы на проживание услугополучатель оплачивает самостоятельно.
Параграф 8. Порядок оказания услуг по менторству
53. Услуга по менторству включает в себя сопровождение менти для передачи знаний и опыта в сфере предпринимательства.
54. Ментор назначается оператором нефинансовой поддержки и сопровождает менти не более 6 месяцев.
55. Оператор нефинансовой поддержки и (или) РПП из поступивших заявок формируют список менти для сопровождения ментора.
56. Ментор проводит оценку компетенции руководителя бизнеса менти и разрабатывает предложения по повышению ее компетенции.
57. В случае, если менти отказывается в получении услуги менторства, производится замена ее на другого желающего менти.
Параграф 9. Порядок оказания услуг по информированию женщин-предпринимателей о международных проектах
58. Услуга по информированию женщин-предпринимателей о международных проектах включает в себя предоставление информации по интересующим направлениям бизнеса о проведении форумов, конференций и других мероприятий международного формата, ориентированных на развитие бизнес-потенциала женского предпринимательства.

46. Көрсетілетін қызметтерді алу дәйектілігі сауалнама-өтінімді толтыру қорытындысы және көрсетілетін қызметті алушының сұранысы бойынша айқындалады.
47. Әйелдердің сұранысы "Кәсіпкер әйел" құралының көрсетілетін қызметтер тізбесіне кірмейтіні анықталған жағдайда менеджер-консультант көрсетілетін қызметті алушыны қаржылай емес қолдау шараларының басқа құралдарына жібереді.
7-параграф. Кәсіптік және бизнес-оқыту бойынша қызметтер көрсету тәртібі
48. Кәсіптік және бизнес-оқыту құзырет арттыруды, қазіргі бағытта білім деңгейін арттыруды және бизнес жүргізу бойынша білім алуды қамтиды.
49. Кәсіптік және бизнес-оқытуды іске асыру тетігі:
1) қаржылай емес қолдау операторы және (немесе) ӨКП көрсетілетін қызметті алушылардан келіп түскен өтінімдерді ескере отырып, оқытудың анағұрлым талап етілетін бағыттарын анықтайды;
2) қаржылай емес қолдау операторы және (немесе) өңірлік кәсіпкерлер палатасы кәсіптік және бизнес-оқыту тобын, графигін және форматын қалыптастырады;
3) кәсіптік және бизнес-оқыту қорытындылары бойынша көрсетілетін қызметті алушылар тестілеуден өтеді;
4) өткізілген тестілеу қорытындылары бойынша кемінде 70 (жетпіс) пайыз шекті мәнге қол жеткізілгенде берілетін оқудан өткені туралы сертификат қызмет көрсету нәтижесі болып табылады.
50. Оқу процесінің жалпы ұзақтығы кемінде 24 (жиырма төрт) сағатты құрайды. Оқыту графигі әйелдердің ата-аналық және отбасылық міндеттері ескеріле отырып ұйымдастырылады.
51. Көрсетілетін қызметті алушыларға оқыту жылына кәсіптік және бизнес-оқытудың бір бағытынан артық ұсынылмайды.
52. Егер оқыту көрсетілетін қызметті алушының тұрғылықты жерінен тыс елді мекендерде жүргізілсе, онда көлік шығыстары мен тұруға жұмсалатын шығыстарды көрсетілетін қызметті алушы өзі төлейді.
8-параграф. Менторлық бойынша қызметтер көрсету тәртібі
53. Менторлық бойынша көрсетілетін қызмет кәсіпкерлік саласында білім мен тәжірибе беру үшін ментиді сүйемелдеуді қамтиды.
54. Менторды қаржылай емес қолдау операторы тағайындайды және ментиді сүйемелдеу мерзімі 6 айдан аспайды.
55. Қаржылай емес қолдау операторы және (немесе) ӨКП келіп түскен өтінімдерден ментордың сүйемелдеуі үшін менти тізімін жасайды.
56. Ментор ментидің бизнес басшысының құзыретіне баға береді және оның құзыретін арттыру бойынша ұсыныстар әзірлейді.
57. Менти менторлық көрсетілетін қызметті алудан бас тартқан жағдайда ол ниет білдірген басқа ментимен ауыстырылады.
9-параграф. Кәсіпкер әйелдерді халықаралық жобалар туралы хабардар ету бойынша қызметтер көрсету тәртібі
58. Кәсіпкер әйелдерді халықаралық жобалар туралы хабардар ету бойынша көрсетілетін қызмет әйелдер кәсіпкерлігінің бизнес-әлеуетін дамытуға бағдарланған форумдар, конференциялар және басқа да іс-шаралар өткізілетіні туралы бизнестің қызығушылығын тудыратын бағыттар бойынша ақпарат беруді қамтиды.

59. Оператор нефинансовой поддержки и (или) РПП информируют услугополучателей о международных проектах, форумах, конференциях, конкурсах и других мероприятиях посредством sms-оповещений и (или) электронной почты.
60. Оператор нефинансовой поддержки и (или) РПП обеспечивают услугополучателям непрерывное предоставление услуг для женщин-предпринимателей и женщин с предпринимательской инициативой в течение 12 (двенадцать) месяцев финансового года в рамках финансирования инструмента "Кәсіпкер әйел".
61. Оператор нефинансовой поддержки предоставляет отчет уполномоченному органу по оценке качества оказанных услуг посредством проведения телефонного опроса или sms-сообщений.
Глава 4. Направление "Поддержка производителей продукции из местных и локальных ресурсов"
62. В рамках направления "Поддержка производителей продукции из местных и локальных ресурсов" оператор нефинансовой поддержки реализует проект ОСОП.
63. Проект ОСОП оказывается оператором нефинансовой поддержки и (или) РПП в областных центрах, городах республиканского значения и столице, а также с выездом в районные центры.
64. Финансирование реализации проекта ОСОП осуществляется за счет средств республиканского и (или) местного бюджета путем заключения договора о государственных закупках в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
65. Проект ОСОП включает в себя организацию следующих мероприятий и услуг:
1) консультация;
2) проведение региональных выставок;
3) определение продукции;
4) обучение и маркетинговое сопровождение финалистов проекта ОСОП по содействию вывода продукции на внутренние и (или) внешние рынки.
66. Потенциальными участниками проекта ОСОП являются предприниматели и население с предпринимательской инициативой, производящие продукцию/товары из местных и локальных ресурсов.
67. Проект ОСОП направлен для выявление региональной продукции из местных и локальных ресурсов, в том числе на сельском уровне, а также содействия совершенствованию технологий производства и продвижению выхода на внешний и (или) внутренний рынок.
Параграф 10. Механизм реализации проекта ОСОП
68. Оператор нефинансовой поддержки и (или) РПП информируют предпринимателей и население с предпринимательской инициативой о начале проекта ОСОП через региональные СМИ и (или) сайт оператора нефинансовой поддержки.
69. Оператор нефинансовой поддержки и (или) РПП осуществляют поиск производителей продукции/товара из местных и локальных ресурсов на региональном уровне.

59. Қаржылай емес қолдау операторы және (немесе) ӨКП көрсетілетін қызметті алушыларды sms-хабарламалар және (немесе) электрондық пошта арқылы халықаралық жобалар, форумдар, конференциялар, конкурстар және басқа да іс-шаралар туралы хабардар етеді.
60. Қаржылай емес қолдау операторы және (немесе) ӨКП кәсіпкер әйелдер мен кәсіпкерлік бастамасы бар әйелдерге арналған қызметтердің "Кәсіпкер әйел" құралын қаржыландыру шеңберінде көрсетілетін қызметті алушыларға қаржы жылының 12 (он екі) айы бойы үздіксіз көрсетілуін қамтамасыз етеді.
61. Қаржылай емес қолдау операторы уәкілетті органға телефон арқылы сауалнама жүргізу немесе sms-хабарламалар арқылы көрсетілген қызметтердің сапасын бағалау жөнінде есеп береді.
4-тарау. "Жергілікті және локальды ресурстардан өнім өндірушілерді қолдау" бағыты
62. "Жергілікті және локальды ресурстардан өнім өндірушілерді қолдау" бағыты шеңберінде қаржылай емес қолдау операторы БАБӨ жобасын іске асырады.
63. БАБӨ жобасын қаржылай емес қолдау операторы және (немесе) ӨКП облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада, сондай-ақ аудан орталықтарына барып көрсетеді.
64. БАБӨ жобасын іске асыруды қаржыландыру республикалық және (немесе) жергілікті бюджет қаражаты есебінен Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасу арқылы жүзеге асырылады.
65. БАБӨ жобасы мынадай іс-шаралар мен көрсетілетін қызметтерді ұйымдастыруды қамтиды:
1) консультация;
2) өңірлік көрмелер өткізу;
3) өнімді айқындау;
4) өнімді ішкі және (немесе) сыртқы нарықтарға шығаруға жәрдемдесу бойынша БАБӨ финалистерін оқыту және маркетингтік сүйемелдеу.
66. Жергілікті және локальды ресурстардан өнімдер/тауарлар өндіретін кәсіпкерлер және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындар БАБӨ жобасының әлеуетті қатысушылары болып табылады.
67. БАБӨ жобасы жергілікті және локальды ресурстардан алынған өңірлік өнімдерді анықтауға, оның ішінде ауылдық деңгейде анықтауға, сондай-ақ өндіріс технологияларын жетілдіруде әрі сыртқы және (немесе) ішкі нарыққа шығуды ілгерілетуде жәрдемдесуге бағытталған.
10-параграф. БАБӨ жобасын іске асыру тетігі
68. Қаржылай емес қолдау операторы және (немесе) ӨКП кәсіпкерлерді және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарды БАБӨ жобасының басталғаны туралы өңірлік БАҚ және (немесе) қаржылай емес қолдау операторының сайты арқылы хабардар етеді.
69. Қаржылай емес қолдау операторы және (немесе) ӨКП өңірлік деңгейде жергілікті және локальды ресурстардан өнім/тауар өндірушілерді іздеуді жүзеге асырады.

70. Потенциальные участники обращаются в ЦОП и обслуживаются в порядке очередности в РПП.
71. РПП предоставляет потенциальному участнику анкету-заявку на оказание услуг для обязательного заполнения по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам с обязательной фотофиксацией.
Потенциальный участник заполняет анкету-заявку и предоставляет следующие виды документов:
1) удостоверение личности либо его электронную копию из сервиса "цифровые документы" (для идентификации);
2) справку/уведомление о регистрации предпринимателя (при наличии).
72. Оператор нефинансовой поддержки и (или) РПП формируют список потенциальных участников в период проведения региональной выставки.
73. Оператором нефинансовой поддержки и (или) РПП организовываются и проводятся региональные выставки для потенциальных участников проекта ОСОП.
74. По итогам региональной выставки рабочая группа проводит отбор не более 20 (двадцать) продукции/товаров. РПП формирует рабочую группу, которая утверждается приказом руководителя РПП, в нечетном количестве, в состав которой входят работники оператора нефинансовой поддержки и РПП, а также представители региональных отраслевых ассоциаций.
Сноска. Пункт 74 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. Отобранные рабочей группой продукция/товары презентуются на заседании бренд-комитета, где отбирается не более 10 (десять) продукции/товара, и выдаются сертификаты финалиста (далее – финалисты).
Сноска. Пункт 75 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76. Финалистам проекта ОСОП оператор нефинансовой поддержки и (или) РПП оказывают поддержку в части маркетингового сопровождения, подготовки дизайна и (или) редизайна брендов продукции.
77. Для финалистов проекта ОСОП оператором нефинансовой поддержки организовываются и проводятся обучающие мероприятия.
78. Оператор нефинансовой поддержки и (или) РПП оказывают содействие участию финалистов проекта ОСОП в региональных, республиканских и (или) международных выставках, форумах и конференциях.
Глава 5. Направление "Усиление предпринимательского потенциала через оказание консультационных и сервисных услуг"
79. Направление "Усиление предпринимательского потенциала через оказание консультационных и сервисных услуг" включает в себя следующие инструменты:
1) информационно-консультационные услуги для предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой;

70. Әлеуетті қатысушылар КҚКО-ға өтініш береді және оларға ӨКП-де кезектілік тәртібімен қызмет көрсетіледі.
71. ӨКП әлеуетті қатысушыға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндетті түрде толтыру үшін қызметтер көрсетуге сауалнама-өтінім береді, оны міндетті түрде фотоға түсіреді.
Әлеуетті қатысушы сауалнама-өтінімді толтырады және құжаттардың мынадай түрлерін ұсынады:
1) жеке куәлік не оның "цифрлық құжаттар" сервисінен алынған электрондық көшірмесі (сәйкестендіру үшін);
2) кәсіпкерді тіркеу туралы анықтама/хабарлама (бар болса).
72. Қаржылай емес қолдау операторы және (немесе) ӨКП өңірлік көрме өткізілетін кезеңдегі әлеуетті қатысушылардың тізімін қалыптастырады.
73. Қаржылай емес қолдау операторы және (немесе) ӨКП БАБӨ жобасына әлеуетті қатысушылар үшін өңірлік көрмелер ұйымдастырып, өткізеді.
74. Өңірлік көрменің қорытындысы бойынша жұмыс тобы кемінде 20 (жиырмадан) аспайтын өнімді/тауарды іріктейді. ӨКП құрамы тақ сан болатын, ӨКП басшысының бұйрығымен бекітілетін жұмыс тобын құрады, оның құрамына қаржылай емес қолдау операторы мен ӨКП жұмыскерлері, сондай-ақ өңірлік салалық қауымдастықтардың өкілдері кіреді.
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
75. Жұмыс тобы іріктеп алған өнімдер/тауарлар бренд-комитеттің отырысында таныстырылады, онда кемінде 10 (оннан) аспайтын өнім/тауар іріктеп алынады және финалист сертификаттары (бұдан әрі – финалистер) беріледі.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
76. Қаржылай емес қолдау операторы және (немесе) ӨКП БАБӨ жобасының финалистеріне өнім брендтерін маркетингтік сүйемелдеу, олардың дизайнын және (немесе) редизайнын дайындау бөлігінде қолдау көрсетеді.
77. БАБӨ жобасының финалистері үшін қаржылай емес қолдау операторы оқыту іс-шараларын ұйымдастырып, өткізеді.
78. Қаржылай емес қолдау операторы және (немесе) ӨКП БАБӨ жобасы финалистерінің өңірлік, республикалық және (немесе) халықаралық көрмелерге, форумдар мен конференцияларға қатысуына жәрдемдеседі.
5-тарау. "Консультациялық және сервистік қызметтер көрсету арқылы кәсіпкерлік әлеуетті күшейту" бағыты
79. "Консультациялық және сервистік қызметтер көрсету арқылы кәсіпкерлік әлеуетті күшейту" бағыты мынадай құралдарды қамтиды:
1) кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарға көрсетілетін ақпараттық-консультациялық қызметтер;

2) предоставление сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности.
Параграф 11. Порядок оказания информационно-консультационных услуг для предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой
80. Инструмент "Информационно-консультационные услуги для предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой", в том числе субъектов социального предпринимательства, включает в себя комплекс информационно-консультационных услуг, предоставляемых на безвозмездной основе.
81. Предоставление услуг по инструменту "Информационно-консультационные услуги для предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой" осуществляется в филиалах РПП через действующие при них ЦОПы и/или в местах наибольшего скопления предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой в районных центрах, а также в городах областного, районного значения, а в онлайн режиме – через веб-портал оператора нефинансовой поддержки.
Сноска. Пункт 81 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
82. Финансирование инструмента "Информационно-консультационные услуги для предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой" осуществляется за счет средств республиканского и (или) местных бюджетов.
83. При финансировании инструмента "Информационно-консультационные услуги для предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой" за счет средств республиканского и (или) местного бюджета заключается соответствующий договор способом из одного источника в соответствии с подпунктом 25) пункта 3 статьи 16 Закона.
Сноска. Пункт 83 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
84. Расходы на оказание мер нефинансовой поддержки в рамках инструмента "Информационно-консультационные услуги для предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой", понесенные оператором нефинансовой поддержки, до вступления в силу договора о возмездном оказании услуг, заключаемого между уполномоченным органом по предпринимательству и оператором нефинансовой поддержки, возмещаются уполномоченным органом в рамках заключенного договора о возмездном оказании услуг на текущий финансовый год при предоставлении документального подтверждения.
85. Расходы на оказание мер нефинансовой поддержки в рамках инструмента "Информационно-консультационные услуги для предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой", понесенные региональной палатой предпринимателей, до вступления в силу договора о возмездном оказании услуг, заключаемого между местным исполнительным органом по вопросам предпринимательства и региональной палатой предпринимателей, возмещаются местным исполнительным органом по вопросам предпринимательства в рамках заключенного договора о возмездном оказании услуг на текущий финансовый год при предоставлении документального подтверждения.

2) кәсіпкерлік қызмет жүргізуді сервистік қолдау.
11-параграф. Кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарға ақпараттық-консультациялық қызметтер көрсету тәртібі
80. Әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілерін қоса алғанда, "Кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарға көрсетілетін ақпараттық-консультациялық көрсетілетін қызметтер" құралы өтеусіз негізде ұсынылатын ақпараттық-консультациялық қызметтер кешенін қамтиды.
81. "Кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарға көрсетілетін ақпараттық-консультациялық қызметтер" құралы бойынша қызметтер көрсету ӨКП филиалдарында жұмыс істейтін КҚКО арқылы және/немесе аудан орталықтарында, сондай-ақ облыстық, аудандық маңызы бар қалаларда кәсіпкерлер мен кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындар көп шоғырланған жерлерде, ал онлайн режимде – қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
82. "Кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарға көрсетілетін ақпараттық-консультациялық қызметтер" құралын қаржыландыру республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
83. "Кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарға көрсетілетін ақпараттық-консультациялық қызметтер" құралы республикалық және (немесе) жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылғанда Заңның 16-бабы 3-тармағының 25) тармақшасына сәйкес бір көзден алу тәсілімен тиісті шарт жасалады.
Ескерту. 83-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
84. Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган мен қаржылай емес қолдау операторы арасында жасалатын өтелетін қызметтер көрсету туралы шарт күшіне енгенге дейін "Кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарға көрсетілетін ақпараттық-консультациялық қызметтер" құралы шеңберінде қаржылай емес қолдау шараларын көрсету үшін қаржылай емес қолдау операторы шеккен шығыстарды уәкілетті орган құжаттамалық растама ұсынылған кезде ағымдағы қаржы жылына жасалған өтелетін қызметтер көрсету туралы шарт шеңберінде өтейді.
85. Кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган мен өңірлік кәсіпкерлер палатасы арасында жасалатын өтелетін қызметтер көрсету туралы шарт күшіне енгенге дейін өңірлік кәсіпкерлер палатасының "Кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарға көрсетілетін ақпараттық-консультациялық қызметтер" құралы шеңберінде қаржылай емес қолдау шараларын көрсету үшін шеккен шығыстарды кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган құжаттамалық растама ұсынылған кезде ағымдағы қаржы жылына жасалған өтелетін қызметтер көрсету туралы шарт шеңберінде өтейді.

86. Информационно-консультационные услуги для предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой включают в себя:
1) услуги по информированию и консультированию о мерах государственной поддержки путем консультации по вопросам финансовых и нефинансовых мер государственной поддержки, начала ведения предпринимательской деятельности (подбор ОКЭД и оптимальной системы налогообложения), подготовки образцов договоров и первичных бухгалтерских документов;
2) услуги по сбору необходимых документов до и после финансирования в банках второго уровня, финансовых организациях и институтах развития, бизнес-планирования;
3) услуги по правовым вопросам и получению разрешительных документов, путем консультаций по вопросам начала и прекращения предпринимательской деятельности, получения лицензий и сертификатов;
4) услуги по сбору документов и оформлению заявки для участия в закупках/конкурсах/тендерах и получения земельных участков;
5) услуги в получении разрешительных документов, технических условий при подключении к инженерным сетям (газоснабжение, водоснабжение, канализация, электроснабжение).
87. Оказание информационно-консультационных услуг при личном присутствии предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой осуществляется в следующем порядке:
1) услугополучатель для получения услуг обращается в ЦОП филиалов РПП и/или в местах наибольшего скопления предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой и в порядке очередности обслуживается у менеджера-консультанта;
2) услугополучатель, претендующий на получение услуг, представляет следующие документы:
удостоверение личности либо его электронную версию из сервиса "цифровые документы" (для идентификации);
справку/уведомление о регистрации субъекта МСП (при наличии);
нотариально заверенную доверенность (при необходимости);
3) менеджер-консультант предоставляет услугополучателю анкету-заявку на оказание услуг по инструменту "Информационно-консультационные услуги для предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой" для обязательного заполнения по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам с обязательной фотофиксацией услугополучателя при получении услуги;
4) менеджер-консультант по желанию услугополучателя предоставляет книгу жалоб и предложений;
5) после предоставления услуги менеджер-консультант вносит данные услугополучателя в реестр оказанных услуг в рамках инструмента "Информационно-консультационные услуги для предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой" по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;

86. Кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарға көрсетілетін ақпараттық-консультациялық қызметтер мыналарды қамтиды:
1) мемлекеттік қолдаудың қаржылай және қаржылай емес шаралары, кәсіпкерлік қызмет жүргізуді бастау мәселелері бойынша консультация беру (ЭҚЖЖ және салық салудың оңтайлы жүйесін іріктеу), шарттар мен бастапқы бухгалтерлік құжаттардың үлгілерін дайындау арқылы мемлекеттік қолдау шаралары туралы ақпарат және консультация беру жөніндегі көрсетілетін қызметтер;
2) екінші деңгейдегі банктерде, қаржы ұйымдарында және даму институттарында бизнес-жоспарлау қаржыландырылғанға дейін және одан кейін қажетті құжаттарды жинау жөніндегі көрсетілетін қызметтер;
3) кәсіпкерлік қызметті бастау және тоқтату, лицензиялар мен сертификаттар алу мәселелері бойынша консультация арқылы құқықтық мәселелер және рұқсат құжаттарын алу жөніндегі көрсетілетін қызметтер;
4) сатып алуға/конкурстарға/тендерлерге қатысу және жер учаскелерін алу үшін құжаттарды жинау және өтінімді ресімдеу жөніндегі көрсетілетін қызметтер;
5) инженерлік желілерге (газбен жабдықтау, сумен жабдықтау, кәріз, электрмен жабдықтау) қосылған кезде рұқсат құжаттарын, техникалық шарттарды алудағы көрсетілетін қызметтер.
87. Кәсіпкерлер және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындар өздері келгенде оларға ақпараттық-консультациялық қызметтер көрсету мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметтерді алу үшін ӨКП филиалдарының және/немесе кәсіпкерлер мен кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындар көп шоғырланған орындардағы КҚКО-на өтініш береді және менеджер-консультант оған кезектілік тәртібімен қызмет көрсетеді;
2) көрсетілетін қызметтерді алуға үміткер көрсетілетін қызметті алушы мынадай құжаттарды ұсынады:
жеке куәлік не оның "цифрлық құжаттар" сервисінен алынған электрондық көшірмесі (сәйкестендіру үшін);
ШОК субъектісін тіркеу туралы анықтама/хабарлама (бар болса);
нотариат растаған сенімхат (қажет болса);
3) менеджер-консультант көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндетті түрде толтыру үшін "Кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарға көрсетілетін ақпараттық-консультациялық қызметтер" құралы бойынша қызметтер көрсетуге сауалнама-өтінім береді, көрсетілетін қызметті алушыны көрсетілетін қызметті алу кезінде міндетті түрде фотоға түсіреді;
4) көрсетілетін қызметті алушының қалауы бойынша менеджер-консультант шағымдар мен ұсыныстар кітабын береді;
5) менеджер-консультант қызмет көрсеткеннен кейін көрсетілетін қызметті алушының деректерін осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарға көрсетілетін ақпараттық-консультациялық қызметтер" құралы шеңберінде көрсетілген қызметтер тізіліміне енгізеді;

6) услугополучатель получает услуги без ограничения в течение календарного года на постоянной основе;
7) в целях оценки качества услуг, оказанных субъектам МСП, оператор нефинансовой поддержки проводит аудит качества путем проведения телефонного опроса или опроса посредством sms-сообщений в рамках финансирования инструмента.
88. Оказание информационно-консультационных услуг в онлайн режиме через веб-портал оператора нефинансовой поддержки осуществляется в следующем порядке:
1) для получения услуг в электронной форме услугополучатель регистрируется на веб-портале оператора нефинансовой поддержки;
2) после регистрации на веб-портале оператора нефинансовой поддержки услугополучатель выбирает необходимую консультацию/услугу согласно пункту 86 настоящих Правил и заполняет электронную анкету-заявку на получение услуг по инструменту "Информационно-консультационные услуги для предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой" по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
3) услугополучатель прикрепляет к электронной заявке электронную копию следующих документов:
удостоверение личности либо его электронную версию из сервиса "цифровые документы" (для идентификации);
справку/уведомление о регистрации субъекта МСП (при наличии);
нотариально заверенную доверенность (при необходимости);
4) услугополучатель подписывает электронную заявку на предоставление услуг путем проведения идентификации личности методом двухфакторной аутентификации или посредством использования ЭЦП на веб-портале оператора нефинансовой поддержки;
5) электронная заявка, поступившая на веб-портал оператора нефинансовой поддержки, распределяется в порядке очередности и загруженности между менеджерами-консультантами в течение 24 часов с момента подачи заявки;
6) после распределения электронной заявки на веб-портале оператора нефинансовой поддержки услугополучателю направляется уведомление о поступлении его заявки в работу на электронную почту или мобильный телефон;
7) информация по статусу заявки отображается в личном кабинете услугополучателя на веб-портале оператора нефинансовой поддержки;
8) менеджер-консультант оператора нефинансовой поддержки в течение 1 (один) рабочего дня посредством веб-портала оператора нефинансовой поддержки производит проверку представленных данных (в случаях неполноты и (или) несоответствия представленных документов подпункту 3) настоящего пункта Правил менеджер-консультант направляет заявку на доработку с указанием причины отказа);

6) көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметтерді күнтізбелік бір жыл бойы тұрақты негізде шектеусіз алады;
7) ШОК субъектілеріне көрсетілген қызметтердің сапасын бағалау мақсатында қаржылай емес қолдау операторы құралды қаржыландыру шеңберінде телефон арқылы сауалнама жүргізу немесе sms-хабарламалар арқылы сауалнама жүргізу жолымен сапа аудитін жүргізеді.
88. Қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы онлайн режимде ақпараттық-консультациялық қызметтер көрсету мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) көрсетілетін қызметтерді электрондық нысанда алу үшін көрсетілетін қызметті алушы қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында тіркеледі;
2) көрсетілетін қызметті алушы қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында тіркелгеннен кейін осы Қағидалардың 86-тармағына сәйкес қажетті консультацияны/көрсетілетін қызметті таңдайды және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарға көрсетілетін ақпараттық-консультациялық қызметтер" құралы бойынша көрсетілетін қызметтерді алуға электрондық сауалнама-өтінімді толтырады;
3) көрсетілетін қызметті алушы электрондық өтінімге мынадай құжаттардың электрондық көшірмесін қоса тіркейді:
жеке куәлік не оның "цифрлық құжаттар" сервисінен алынған электрондық нұсқасы (сәйкестендіру үшін);
ШОК субъектісін тіркеу туралы анықтама/хабарлама (бар болса);
нотариат растаған сенімхат (қажет болса);
4) көрсетілетін қызметті алушы екі факторлы аутентификациялау әдісімен жеке басын сәйкестендіруді жүргізу арқылы немесе қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында ЭЦҚ-ны пайдалану арқылы көрсетілетін қызметтерді ұсынуға электрондық өтінімге қол қояды;
5) қаржылай емес қолдау операторының веб-порталына келіп түскен электрондық өтінім берілген кезінен бастап 24 сағат ішінде менеджер-консультанттар арасында кезектілік тәртібімен және жүктемесіне қарай бөлінеді;
6) электрондық өтінім қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында бөлінгеннен кейін көрсетілетін қызметті алушыға өтінімінің жұмысқа түскені туралы электрондық поштаға немесе мобильді телефонға хабарлама жіберіледі;
7) өтінімнің мәртебесі бойынша ақпарат көрсетілетін қызметті алушының қаржылай емес қолдау операторының веб-порталындағы аккаунтында көрсетіледі;
8) қаржылай емес қолдау операторының менеджер-консультанты 1 (бір) жұмыс күні ішінде қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы ұсынылған деректерге тексеру жүргізеді (ұсынылған құжаттар толық болмаған және (немесе) Қағидалардың осы тармағының 3) тармақшасына сәйкес келмеген жағдайда менеджер-консультант бас тарту себебін көрсете отырып, өтінімді пысықтауға жібереді);

9) результат рассмотрения электронной заявки направляется услугополучателю уведомлением на его аккаунт веб-портала оператора нефинансовой поддержки через sms-сообщение или на электронную почту с указанием статуса электронной заявки;
10) услугополучатель на аккаунте производит оценку качества оказанной услуги менеджером-консультантом оператора нефинансовой поддержки;
11) в случае неудовлетворенности оказанием предоставленной услуги услугополучатель обжалует действия менеджера-консультанта путем подачи обращения через веб-портал оператора нефинансовой поддержки или обратившись в службу поддержки по контактам, указанным на веб-портале оператора нефинансовой поддержки.
89. В рамках реализации информационно-консультационных услуг для предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой оператор нефинансовой поддержки ежеквартально, не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным, направляет уполномоченному органу отчет о реализации инструмента по форме, указанной в договоре о государственных закупках услуг по инструменту "Информационно-консультационные услуги для предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой".
90. Оператор нефинансовой поддержки обеспечивает услугополучателям непрерывное предоставление информационно-консультационных услуг в течение 12 (двенадцать) месяцев финансового года в рамках финансирования инструмента.
91. Оператор нефинансовой поддержки ежеквартально информирует предпринимателей и население с предпринимательской инициативой о предоставляемых информационно-консультационных услугах, начале и месте предоставления услуг посредством СМИ или через размещение информации на интернет-ресурсах и (или) в социальных сетях оператора нефинансовой поддержки.
Параграф 12. Порядок оказания услуг по предоставлению сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности
92. Инструмент "Предоставление сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности" направлен на оказание сервисных услуг для поддержки предпринимателей, в том числе для субъектов социального предпринимательства, предоставляемых на безвозмездной основе.
93. Финансирование инструмента "Предоставление сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности" осуществляется за счет средств республиканского и (или) местных бюджетов.
94. При финансировании инструмента "Предоставление сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности" за счет средств республиканского и (или) местного бюджета заключается соответствующий договор о государственных закупках способом из одного источника в соответствии с подпунктом 25) пункта 3 статьи 16 Закона.

9) электрондық өтінімді қарау нәтижесі көрсетілетін қызметті алушыға sms-хабарлама арқылы қаржылай емес қолдау операторының веб-порталындағы аккаунтына немесе электрондық өтінімнің мәртебесі көрсетіліп, электрондық поштаға хабарламамен жіберіледі;
10) көрсетілетін қызметті алушы аккаунтта қаржылай емес қолдау операторының менеджер-консультанты көрсеткен қызметтің сапасын бағалайды;
11) көрсетілетін қызметті алушы қызметтің көрсетілуіне қанағаттанбаған жағдайда қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы жолданым беру немесе қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында көрсетілген байланыстар бойынша қолдау қызметіне өтініш беру арқылы менеджер-консультанттың әрекетіне шағым жасайды.
89. Кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарға көрсетілетін ақпараттық-консультациялық қызметтерді іске асыру шеңберінде қаржылай емес қолдау операторы тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың 15-і күнінен кешіктірмей, уәкілетті органға "Кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарға көрсетілетін ақпараттық-консультациялық қызметтер" құралы бойынша көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шартта көрсетілген нысан бойынша құралдың іске асырылуы туралы есеп жібереді.
90. Қаржылай емес қолдау операторы көрсетілетін қызметті алушыларға құралды қаржыландыру шеңберінде қаржы жылының 12 (он екі) айы бойы ақпараттық-консультациялық қызметтердің үздіксіз ұсынылуын қамтамасыз етеді.
91. Қаржылай емес қолдау операторы кәсіпкерлерді және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарды көрсетілетін ақпараттық-консультациялық қызметтер, қызметтер көрсетудің басталуы мен орны туралы БАҚ арқылы немесе қаржылай емес қолдау операторының интернет-ресурстарында және (немесе) әлеуметтік желілерінде ақпарат орналастыру арқылы тоқсан сайын хабардар етеді.
12-параграф. Кәсіпкерлік қызмет жүргізуді сервистік қолдау бойынша қызметтер көрсету тәртібі
92. "Кәсіпкерлік қызмет жүргізуді сервистік қолдау" құралы кәсіпкерлерді қолдау үшін, оның ішінде әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілері үшін өтеусіз негізде ұсынылатын сервистік қызметтер көрсетуге бағытталған.
93. "Кәсіпкерлік қызмет жүргізуді сервистік қолдау" құралын қаржыландыру республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
94. "Кәсіпкерлік қызмет жүргізуді сервистік қолдау" құралы республикалық және (немесе) жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылғанда Заңның 16-бабы 3-тармағының 25) тармақшасына сәйкес бір көзден алу тәсілімен мемлекеттік сатып алу туралы тиісті шарт жасалады.

Сноска. Пункт 94 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
95. Расходы на оказание мер нефинансовой поддержки в рамках инструмента "Предоставление сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности", понесенные оператором нефинансовой поддержки, до вступления в силу договора о возмездном оказании услуг, заключаемого между уполномоченным органом по предпринимательству и оператором нефинансовой поддержки, возмещаются уполномоченным органом в рамках заключенного договора о возмездном оказании услуг на текущий финансовый год при предоставлении документального подтверждения.
96. Расходы на оказание мер нефинансовой поддержки в рамках инструмента "Предоставление сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности", понесенные региональной палатой предпринимателей, до вступления в силу договора о возмездном оказании услуг, заключаемого между местным исполнительным органом по вопросам предпринимательства и региональной палатой предпринимателей, возмещаются местным исполнительным органом по вопросам предпринимательства в рамках заключенного договора о возмездном оказании услуг на текущий финансовый год при предоставлении документального подтверждения.
97. Предоставление сервисной поддержки для предпринимателей осуществляется на местах через региональные палаты предпринимателей в областных центрах, городах республиканского значения и столице в соответствии с потребностью, а в онлайн режиме через веб-портал оператора нефинансовой поддержки.
98. Предпринимателям в рамках сервисной поддержки предоставляются следующие услуги:
1) связанные с ведением бухгалтерского и налогового учета, а также составлением статистической отчетности, включающие:
консультации по вопросам бухгалтерского и налогового законодательства;
консультации по вопросам обработки первичных документов, начисления налогов и других отчислений в бюджет;
консультации по ведению бухгалтерского учета;
консультации по работе с программой "1С:Бухгалтерия";
консультации по подготовке и сдаче налоговых отчетов;
консультации по подготовке и сдаче статистических отчетов;
консультации по составлению дополнительных отчетов по финансовой деятельности для сторонних организаций;
подготовку налоговых и статистических отчетов;
2) по юридическим вопросам и конкурсным (тендерным) процедурам, включающие:
консультации по получению лицензий и разрешительных документов;
оказание поддержки по получению лицензий, сертификатов и разрешительных документов;
подготовку документов к регистрации, перерегистрации субъекта предпринимательства;
консультации по ликвидации субъекта предпринимательства;
разработку проектов договоров в электронном формате;
консультации в области гражданского, трудового и предпринимательского права;
консультации, связанные с государственными закупками;
подготовку заявок для участия в конкурсе/тендере;
услуги по обжалованию действий/бездействия организаторов закупок;

Ескерту. 94-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
95. Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган мен қаржылай емес қолдау операторы арасында жасалатын өтелетін қызметтер көрсету туралы шарт күшіне енгенге дейін "Кәсіпкерлік қызмет жүргізуді сервистік қолдау" құралы шеңберінде қаржылай емес қолдау шараларын көрсету үшін қаржылай емес қолдау операторы шеккен шығыстарды уәкілетті орган құжаттамалық растама ұсынылған кезде ағымдағы қаржы жылына жасалған өтелетін қызметтер көрсету туралы шарт шеңберінде өтейді.
96. Кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган мен өңірлік кәсіпкерлер палатасы арасында жасалатын өтелетін қызметтер көрсету туралы шарт күшіне енгенге дейін "Кәсіпкерлік қызмет жүргізуді сервистік қолдау" құралы шеңберінде қаржылай емес қолдау шараларын көрсету үшін ӨКП шеккен шығыстарды кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган құжаттамалық растама ұсынылған кезде ағымдағы қаржы жылына жасалған өтелетін қызметтер көрсету туралы шарт шеңберінде өтейді.
97. Кәсіпкерлерді сервистік қолдау жергілікті жерлерде сұранысқа сәйкес облыс орталықтарындағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы өңірлік кәсіпкерлер палаталары арқылы, ал онлайн режимде қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы жүзеге асырылады.
98. Кәсіпкерлерді сервистік қолдау шеңберінде мынадай қызметтер көрсетіледі:
1) бухгалтерлік және салықтық есепке алуды жүргізуге, сондай-ақ статистикалық есептілікті жасауға байланысты көрсетілетін қызметтер, ол:
бухгалтерлік және салықтық заңнама мәселелері бойынша консультацияларды;
бастапқы құжаттарды өңдеу, салықтарды және бюджетке төленетін басқа да аударымдарды есептеу мәселелері бойынша консультацияларды;
бухгалтерлік есепке алу бойынша консультацияларды;
"1С:Бухгалтерия" бағдарламасымен жұмыс бойынша консультацияларды;
салықтық есептерді дайындау және тапсыру бойынша консультацияларды;
статистикалық есептерді дайындау және тапсыру бойынша консультацияларды;
бөгде ұйымдар үшін қаржылық қызмет бойынша қосымша есептер жасау бойынша консультацияларды;
салықтық және статистикалық есептер дайындауды қамтиды;
2) заң мәселелері және конкурстық (тендерлік) рәсімдер жөніндегі көрсетілетін қызметтер, ол:
лицензиялар мен рұқсат құжаттарын алу бойынша консультацияларды;
лицензиялар, сертификаттар және рұқсат құжаттарын алу бойынша қолдау көрсетуді;
кәсіпкерлік субъектісін тіркеуге, қайта тіркеуге құжаттар дайындауды;
кәсіпкерлік субъектісін тарату бойынша консультацияларды;
шарттардың жобаларын электрондық форматта әзірлеуді;
азаматтық, еңбек және кәсіпкерлік құқық саласындағы консультацияларды;
мемлекеттік сатып алуға байланысты консультацияларды;
конкурсқа/тендерге қатысу үшін өтінімдер дайындауды;
сатып алуды ұйымдастырушылардың әрекетіне/әрекетсіздігіне шағымдану бойынша көрсетілетін қызметтерді қамтиды;

3) по вопросам финансирования и получения мер государственной поддержки, включающие:
консультации по вопросам организации и ведения предпринимательской деятельности;
сопровождение по вопросам подготовки документов для финансирования в банках второго уровня, других финансовых организациях, а также институтах развития;
4) по разработке бизнес-плана, включающие:
консультации по сбору информации для разработки бизнес-плана;
консультации по разработке бизнес-плана;
разработку бизнес-плана;
консультации по анализу плана продвижения товаров и (или) работ, и (или) услуг;
разработку по анализу плана продвижения товаров и (или) работ, и (или) услуг.
99. Оператор нефинансовой поддержки ежеквартально информирует предпринимателей о предоставляемых сервисных услугах, начале и месте предоставления сервисных услуг посредством СМИ или через размещение информации на интернет-ресурсах оператора нефинансовой поддержки.
100. Предприниматели получают на постоянной основе комплексную сервисную поддержку в рамках утвержденных сервисных услуг по ведению предпринимательской деятельности, кроме услуги по разработке бизнес-плана, а также анализ плана продвижения товаров и (или) работ, и (или) услуг, который предприниматели получают только 1 (один) раз за 1 (один) календарный год.
101. Оказание сервисных услуг при личном присутствии предпринимателя осуществляется в следующем порядке:
1) предприниматели, заинтересованные в получении сервисных услуг, обращаются в ЦОП или отделение ЦОП и обслуживаются в порядке очередности у менеджера-консультанта;
2) предприниматели, претендующие на получение сервисных услуг, предоставляют следующие виды документов:
удостоверение личности либо его электронную копию из сервиса "цифровые документы" (для идентификации);
справку/уведомление о регистрации субъекта предпринимательства;
нотариально заверенную доверенность (оригинал) (при необходимости);
3) менеджер-консультант предоставляет услугополучателю анкету-заявку на предоставление сервисных услуг для субъектов предпринимательства по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам с обязательной фотофиксацией услугополучателя при получении услуги;
4) менеджер-консультант по желанию предпринимателя предоставляет книгу жалоб и предложений;
5) после оказания услуги в полном объеме между менеджером-консультантом и предпринимателем подписывается акт оказанных услуг по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;

3) қаржыландыру және мемлекеттік қолдау шараларын алу мәселелері бойынша көрсетілетін қызметтер, ол:
кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша консультацияларды;
екінші деңгейдегі банктерде, басқа қаржы ұйымдарында, сондай-ақ даму институттарында қаржыландыру үшін құжаттарды дайындау мәселелері бойынша сүйемелдеуді қамтиды;
4) бизнес-жоспарды әзірлеу жөніндегі көрсетілетін қызметтер, ол:
бизнес-жоспарды әзірлеу үшін ақпарат жинау бойынша консультацияларды;
бизнес-жоспарды әзірлеу бойынша консультацияларды;
бизнес-жоспар әзірлеуді;
тауарларды және (немесе) жұмыстарды, және (немесе) көрсетілетін қызметтерді ілгерілету жоспарын талдау бойынша консультацияларды;
тауарларды және (немесе) жұмыстарды, және (немесе) көрсетілетін қызметтерді ілгерілету жоспарын талдау бойынша әзірлемені қамтиды.
99. Қаржылай емес қолдау операторы кәсіпкерлерді ұсынылатын сервистік көрсетілетін қызметтер, сервистік қызметтер көрсетудің басталуы мен орны туралы БАҚ арқылы немесе қаржылай емес қолдау операторының интернет-ресурстарында ақпарат орналастыру арқылы тоқсан сайын хабардар етеді.
100. Кәсіпкерлер бизнес-жоспарды әзірлеу жөніндегі көрсетілетін қызметтен басқа, кәсіпкерлік қызмет жүргізу бойынша бекітілген сервистік көрсетілетін қызметтер шеңберінде кешенді сервистік қолдау, сондай-ақ тауарларды және (немесе) жұмыстарды, және (немесе) көрсетілетін қызметтерді ілгерілету жоспарын талдауды тұрақты негізде алады, кәсіпкерлер оны күнтізбелік 1 (бір) жылда 1 (бір) рет қана алады.
101. Кәсіпкердің жеке өзінің қатысуымен сервистік қызметтер көрсету мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) сервистік көрсетілетін қызметтерді алуға мүдделі кәсіпкерлер КҚКО-ға немесе КҚКО бөлімшесіне өтініш береді және консультант-менеджер оған кезектілік тәртібімен қызмет көрсетеді;
2) сервистік көрсетілетін қызметтерді алуға үміткер кәсіпкерлер мынадай құжат түрлерін ұсынады:
жеке куәлік не оның "цифрлық құжаттар" сервисінен алынған электрондық көшірмесі (сәйкестендіру үшін);
кәсіпкерлік субъектісін тіркеу туралы анықтама/хабарлама;
нотариат растаған сенімхат (түпнұсқа) (қажет болса);
3) менеджер-консультант көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіпкерлік субъектілеріне сервистік қызметтер көрсетуге сауалнама-өтінім береді, көрсетілетін қызметті алушыны көрсетілетін қызметті алу кезінде міндетті түрде фотоға түсіреді;
4) кәсіпкердің қалауы бойынша менеджер-консультант шағымдар мен ұсыныстар кітабын береді;
5) қызмет толық көлемде көрсетілгеннен кейін менеджер-консультант пен кәсіпкер арасында осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілген қызметтер актісіне қол қойылады;

6) в целях оценки качества услуг, оказанных предпринимателю, оператор нефинансовой поддержки проводит аудит качества путем проведения телефонного опроса или опроса посредством sms-сообщений в рамках финансирования инструмента;
7) после предоставления услуги менеджер-консультант вносит данные предпринимателя в реестр оказанных услуг в рамках инструмента "Предоставление сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности" по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
102. Оказание сервисных услуг в онлайн режиме через веб-портал оператора нефинансовой поддержки осуществляется в следующем порядке:
1) предприниматель для получения сервисной услуги регистрируется на веб-портале оператора нефинансовой поддержки (при регистрации на веб-портале оператора нефинансовой поддержки предприниматель заполняет необходимые данные и создает аккаунт на веб-портале оператора нефинансовой поддержки);
2) предприниматель выбирает необходимые сервисные услуги и заполняет электронную анкету-заявку на предоставление сервисных услуг для предпринимателей по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам и прикрепляет электронную копию документов, указанных в подпункте 2) пункта 101 настоящих Правил;
3) электронная заявка на предоставление сервисных услуг в рамках настоящих Правил подписывается путем проведения идентификации личности методом двухфакторной аутентификации или посредством использования ЭЦП на веб-портале оператора нефинансовой поддержки;
4) электронная заявка, поступившая на веб-портале оператора нефинансовой поддержки, распределяется в порядке очередности и загруженности между менеджерами-консультантами в течение 24 часов с момента подачи заявки;
5) предприниматель получает на электронную почту или мобильный телефон уведомление о принятии его электронной заявки в работу после распределения электронной заявки менеджеру-консультанту;
6) информация по статусу электронной заявки отображается в аккаунте предпринимателя на веб-портале оператора нефинансовой поддержки;
7) менеджер-консультант в течение 1 (один) рабочего дня после получения электронной заявки в работу производит проверку представленных документов на полноту в соответствии с подпунктом 2) пункта 101 настоящих Правил (в случаях неполноты и (или) несоответствия представленных документов менеджер-консультант направляет электронную заявку на доработку с указанием причины отказа);
8) менеджер-консультант оказывает сервисную услугу и направляет результат оказания услуги предпринимателю в его аккаунт на веб-портале оператора нефинансовой поддержки (информацию посредством sms-сообщения или на электронную почту с указанием статуса электронной заявки);

6) кәсіпкерге көрсетілген қызметтердің сапасын бағалау мақсатында қаржылай емес қолдау операторы құралды қаржыландыру шеңберінде телефон арқылы сауалнама жүргізу немесе sms-хабарламалар арқылы сауалнама жүргізу жолымен сапа аудитін жүргізеді;
7) менеджер-консультант қызмет көрсеткеннен кейін кәсіпкердің деректерін осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Кәсіпкерлік қызмет жүргізуді сервистік қолдау" құралы шеңберінде көрсетілген қызметтер тізіліміне енгізеді.
102. Қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы онлайн режимде сервистік қызметтер көрсету мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) кәсіпкер сервистік көрсетілетін қызметті алу үшін қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында тіркеледі (қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында тіркелу кезінде кәсіпкер қажетті деректерді толтырады және қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында аккаунт ашады);
2) кәсіпкер қажетті сервистік көрсетілетін қызметтерді таңдайды және осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіпкерлерге сервистік көрсетілетін қызметтер ұсынуға электрондық сауалнама-өтінімді толтырады және осы Қағидалардың 101-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмесін қоса тіркейді;
3) осы Қағидалар шеңберінде сервистік қызметтер көрсетуге электрондық өтінімге екі факторлы аутентификациялау әдісімен жеке басын сәйкестендіруді жүргізу арқылы немесе қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында ЭЦҚ-ны пайдалану арқылы қол қойылады;
4) қаржылай емес қолдау операторының веб-порталына келіп түскен электрондық өтінім берілген кезінен бастап 24 сағат ішінде менеджер-консультанттар арасында кезектілік тәртібімен және жүктемесіне қарай бөлінеді;
5) электрондық өтінім менеджер-консультантқа бөлінгеннен кейін кәсіпкер электрондық өтінімінің жұмысқа қабылданғаны туралы электрондық поштаға немесе мобильді телефонға хабарлама алады;
6) электрондық өтінімнің мәртебесі бойынша ақпарат кәсіпкердің қаржылай емес қолдау операторының веб-порталындағы аккаунтында көрсетіледі;
7) менеджер-консультант электрондық өтінімді жұмысқа алғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 101-тармағының 2) тармақшасына сәйкес ұсынылған құжаттарға толықтығы тұрғысынан тексеру жүргізеді (ұсынылған құжаттар толық болмаған және (немесе) сәйкес келмеген жағдайда менеджер-консультант бас тарту себебін көрсете отырып, электрондық өтінімді пысықтауға жібереді);
8) менеджер-консультант сервистік қызмет көрсетеді және қызмет көрсету нәтижесін кәсіпкерге оның қаржылай емес қолдау операторының веб-порталындағы аккаунтына жібереді (sms-хабарлама арқылы немесе электрондық поштаға электрондық өтінімнің мәртебесі көрсетілген ақпарат);

9) после получения результатов оказанной услуги предпринимателю на аккаунте веб-портала оператора нефинансовой поддержки подтверждают факт выполнения работ посредством подписания акта оказанных услуг по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам путем проведения идентификации личности методом двухфакторной аутентификации или посредством использования ЭЦП;
10) предприниматель на аккаунте веб-портала оператора нефинансовой поддержки производит оценку качества оказанной менеджером-консультантом сервисной услуги;
11) в случае неудовлетворенности качеством оказания предоставленной услуги предприниматель обжалует действия менеджера-консультанта путем подачи обращения через веб-портал оператора нефинансовой поддержки или обратившись в службу поддержки по контактам, указанным на веб-портале оператора нефинансовой поддержки.
103. В рамках договора о государственных закупках услуг по предоставлению сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности оператор нефинансовой поддержки ежеквартально, не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным, направляет уполномоченному органу отчет о реализации инструмента сервисной поддержки предпринимательской деятельности по форме, указанной в договоре о государственных закупках услуг по предоставлению сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности.
104. Оператор нефинансовой поддержки обеспечивает непрерывное предоставление сервисной поддержки предпринимателям в течение 12 (двенадцать) месяцев финансового года.
105. Не позднее июня отчетного года оператор нефинансовой поддержки разрабатывает и размещает на интернет-ресурсах не менее двух информативных видеороликов (на казахском и русском языках) продолжительностью не менее 3 (три) минут по услугам инструмента "Предоставление сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности".
Сноска. Пункт 105 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
106. Разработка и размещение не менее двух информативных видеороликов (на казахском и русском языках) по согласованию с уполномоченным органом осуществляются в рамках финансирования инструмента "Предоставление сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности".
Сноска. Пункт 106 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
107. Оператор нефинансовой поддержки предоставляет информацию уполномоченному органу по разработанным и размещенным информативным видеороликам по итогам первого полугодия финансового года.

9) кәсіпкерге көрсетілген қызметтің нәтижелері алынғаннан кейін қаржылай емес қолдау операторының веб-порталындағы аккаунтында екі факторлы аутентификациялау әдісімен немесе ЭЦҚ-ны пайдалану арқылы осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілген қызметтер актісіне қол қою арқылы жұмыстарды орындау фактісі расталады;
10) кәсіпкер қаржылай емес қолдау операторының веб-порталындағы аккаунтында менеджер-консультант көрсеткен сервистік қызметтің сапасын бағалауды жүргізеді;
11) кәсіпкер ұсынылған қызметтің көрсетілу сапасына қанағаттанбаған жағдайда қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы өтініш беру немесе қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында көрсетілген байланыстар бойынша қолдау қызметіне өтініш беру арқылы менеджер-консультанттың әрекетіне шағым жасайды.
103. Кәсіпкерлік қызмет жүргізуді сервистік қолдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шарт шеңберінде қаржылай емес қолдау операторы тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың 15-і күнінен кешіктірмей, уәкілетті органға кәсіпкерлік қызмет жүргізуді сервистік қолдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шартта көрсетілген нысан бойынша кәсіпкерлік қызметті сервистік қолдау құралының іске асырылуы туралы есеп жібереді.
104. Қаржылай емес қолдау операторы кәсіпкерлерді сервистік қолдаудың қаржы жылының 12 (он екі) айы бойы үздіксіз ұсынылуын қамтамасыз етеді.
105. Қаржылай емес қолдау операторы есепті жылдың маусымынан кешіктірмей "Кәсіпкерлік қызмет жүргізуді сервистік қолдау" құралының көрсетілетін қызметтері бойынша ұзақтығы кемінде 3 (үш) минут болатын кемінде екі ақпараттық бейнеролик (қазақ және орыс тілдерінде) әзірлейді және оларды интернет-ресурстарда орналастырады.
Ескерту. 105-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
106. Уәкілетті органмен келісу бойынша кемінде екі ақпараттық бейнероликті (қазақ және орыс тілдерінде) әзірлеу және орналастыру "Кәсіпкерлік қызмет жүргізуді сервистік қолдау" құралын қаржыландыру шеңберінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 106-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
107. Қаржылай емес қолдау операторы уәкілетті органға қаржы жылының бірінші жартыжылдығының қорытындылары бойынша әзірленген және орналастырылған ақпараттық бейнероликтер бойынша ақпарат береді.

Глава 6. Направление "Расширение деловых связей и повышение производительности предпринимателей"
108. Направление "Расширение деловых связей и повышение производительности предпринимателей" включает в себя следующие инструменты:
1) "Деловые связи";
2) "Сарапшылар қызметі".
3) Программу деловых консультационных услуг Европейского Банка Реконструкции и Развития по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан.
Параграф 13. Порядок оказания услуг по инструменту "Деловые связи"
109. Инструмент "Деловые связи" направлен на оказание поддержки субъектам МСП за счет установления деловых связей с иностранными партнерами при поддержке МЗО.
110. Участниками инструмента являются руководители высшего звена субъектов МСП со следующими критериями:
1) со среднегодовым доходом не менее 10000 (десять тысяч) месячных расчетных показателей;
2) соответствие отраслевой деятельности предпринимателя отраслевым возможностям принимающей стороны.
111. Инструмент "Деловые связи" предусматривает тематическую бизнес-стажировку за рубежом, а также посещение предприятий аналогичного профиля и установление деловых связей с иностранными партнерами по вопросам:
1) трансферта технологий и приобретения оборудования;
2) взаимной поставки товаров, работ и услуг;
3) приобретения франшизы;
4) создания совместных предприятий.
Формат, а также сроки прохождения бизнес-стажировки определяются принимающей страной путем направления письма оператору нефинансовой поддержки.
Сноска. Пункт 111 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
112. Организацию бизнес-стажировок для субъектов МСП оказывают МЗО с учетом уровня развития отраслей принимающих стран.
Сноска. Пункт 112 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
113. Взаимодействие с МЗО осуществляется в рамках действующих международных соглашений о сотрудничестве между уполномоченным органом по предпринимательству и уполномоченным органом принимающей страны, а также в рамках соглашений между оператором нефинансовой поддержки и МЗО.
114. Финансирование мероприятий инструмента "Деловые связи" осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем заключения договора о государственных закупках услуг между уполномоченным органом и оператором нефинансовой поддержки способом из одного источника в соответствии с подпунктом 25) пункта 3 статьи 16 Закона, а также за счет средств, финансируемых со стороны МЗО.

6-тарау. "Іскерлік байланыстарды кеңейту және кәсіпкерлердің өнімділігін арттыру" бағыты
108. "Іскерлік байланыстарды кеңейту және кәсіпкерлердің өнімділігін арттыру" бағыты мынадай құралдарды қамтиды:
1) "Іскерлік байланыстар";
2) "Сарапшылар қызметі";
3) Еуропа Қайта Құру және Даму Банкінің Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі іскерлік консультациялық қызметтер бағдарламасы.
13-параграф. "Іскерлік байланыстар" құралы бойынша қызметтер көрсету тәртібі
109. "Іскерлік байланыстар" құралы ХШҰ қолдауымен шетелдік әріптестермен іскерлік байланыс орнату есебінен ШОК субъектілеріне қолдау көрсетуге бағытталған.
110. Құралға қатысушылар ШОК субъектілерінің мынадай өлшемшарттары бар жоғары буын басшылары болып табылады:
1) орташа жылдық кірісі кемінде 10000 (он мың) айлық есептік көрсеткіш;
2) кәсіпкердің салалық қызметінің қабылдаушы тараптың салалық мүмкіндіктеріне сәйкестігі.
111. "Іскерлік байланыстар" құралында шетелде тақырыптық бизнес-тағылымдамадан өтуді, сондай-ақ ұқсас бейіндегі кәсіпорындарға бару және шетелдік әріптестермен:
1) технологиялар трансферті және жабдықтар сатып алу;
2) тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өзара жеткізу;
3) франшиза сатып алу;
4) бірлескен кәсіпорындар құру мәселелері бойынша іскерлік байланыс орнату көзделген.
Бизнес-тағылымдамадан өту форматын, сондай-ақ мерзімдерін қабылдаушы ел қаржылай емес қолдау операторына хат жіберу арқылы айқындайды.
Ескерту. 111-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
112. ШОК субъектілері үшін бизнес-тағылымдамаларды ұйымдастыруды қабылдаушы елдер салаларының даму деңгейін ескере отырып, ХШҰ жүзеге асырады.
Ескерту. 112-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
113. ХШҰ-мен өзара іс-қимыл кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган мен қабылдаушы елдің уәкілетті органы арасындағы ынтымақтастық туралы қолданыстағы халықаралық келісімдер шеңберінде, сондай-ақ қаржылай емес қолдау операторы мен ХШҰ арасындағы келісімдер шеңберінде жүзеге асырылады.
114. "Іскерлік байланыстар" құралы іс-шараларын қаржыландыру Заңның 16-бабы 3-тармағының 25) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган мен қаржылай емес қолдау операторы арасында көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы тиісті шарт жасасу арқылы бір көзден алу тәсілімен республикалық бюджет қаражаты есебінен, сондай-ақ ХШҰ тарапынан қаржыландырылатын қаражат есебінен жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 114 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
115. Расходы на оказание мер нефинансовой поддержки в рамках инструмента "Деловые связи", понесенные оператором нефинансовой поддержки, до вступления в силу договора о возмездном оказании услуг, заключаемого между уполномоченным органом и оператором нефинансовой поддержки, возмещаются уполномоченным органом в рамках заключенного договора о возмездном оказании услуг на текущий финансовый год при предоставлении документального подтверждения.
116. Оператор нефинансовой поддержки за 1 (один) месяц до начала приема заявок на участие в инструменте "Деловые связи" информирует потенциальных участников о возможности их участия в инструменте через размещение информации на интернет-ресурсах и (или) социальных сетях оператора нефинансовой поддержки.
117. Заявка на получение меры нефинансовой поддержки в рамках инструмента "Деловые связи" представляется через региональные палаты предпринимателей в областных центрах, городах республиканского значения и столице, филиалах РПП.
118. Подача заявки на получение меры нефинансовой поддержки в рамках инструмента "Деловые связи" через региональные палаты предпринимателей осуществляется в следующем порядке:
1) услугополучатель заполняет заявку на участие в бизнес-стажировке для повышения квалификации руководителей высшего и среднего звена малого и среднего предпринимательства в рамках инструмента "Деловые связи" по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам, письменное обязательство участника в рамках реализации инструмента "Деловые связи" по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
2) заявка рассматривается оператором нефинансовой поддержки в течение 10 (десять) рабочих дней.
Сноска. Пункт 118 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
119. По принятым заявкам оператор нефинансовой поддержки совместно с МЗО организует защиту разработанных участниками анкет, содержащих кооперационные проекты, и проводит отбор лучших из них.
Критериями при отборе услугополучателя являются:
1) намерение кооперировать с иностранными компаниями;
2) потенциал управленца;
3) знание иностранного языка (при прохождении бизнес-стажировки на иностранном языке).
Сноска. Пункт 119 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 114-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
115. Уәкілетті орган мен қаржылай емес қолдау операторы арасында жасалатын өтелетін қызметтер көрсету туралы шарт күшіне енгенге дейін "Іскерлік байланыстар" құралы шеңберінде қаржылай емес қолдау шараларын көрсету үшін қаржылай емес қолдау операторы шеккен шығыстарды уәкілетті орган құжаттамалық растама ұсынылған кезде ағымдағы қаржы жылына жасалған өтелетін қызметтер көрсету туралы шарт шеңберінде өтейді.
116. Қаржылай емес қолдау операторы "Іскерлік байланыстар" құралына қатысуға өтінімдерді қабылдау басталғанға дейін 1 (бір) ай бұрын әлеуетті қатысушыларды қаржылай емес қолдау операторының интернет-ресурстарында және (немесе) әлеуметтік желілерінде ақпарат орналастыру арқылы олардың құралға қатысу мүмкіндігі туралы хабардар етеді.
117. "Іскерлік байланыстар" құралы шеңберінде қаржылай емес қолдау шараларын алуға өтінім облыс орталықтарындағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы өңірлік кәсіпкерлер палаталары, ӨКП филиалдары арқылы ұсынылады.
118. Өңірлік кәсіпкерлер палаталары арқылы "Іскерлік байланыстар" құралы шеңберінде қаржылай емес қолдау шараларын алуға өтінім беру мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Іскерлік байланыстар" құралы шеңберінде шағын және орта кәсіпкерліктің жоғары және орта буын басшыларының біліктілігін арттыру үшін бизнес-тағылымдамаға қатысуға өтінімді, осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қатысушының "Іскерлік байланыстар" құралын іске асыру шеңберіндегі жазбаша міндеттемесін толтырады;
2) қаржылай емес қолдау операторы өтінімді 10 (он) жұмыс күні ішінде қарайды.
Ескерту. 118-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
119. Қаржылай емес қолдау операторы қабылданған өтінімдер бойынша ХШҰ-мен бірлесіп кооперациялық жобаларды қамтитын сауалнамаларды қорғауды ұйымдастырады және олардың ішінен үздіктерін іріктейді.
Көрсетілетін қызметті алушыны іріктеу кезіндегі өлшемшарттар мыналар:
1) шетелдік компаниялармен кооперациялану ниеті;
2) басқарушының әлеуеті;
3) шет тілін білу (шет тілінде бизнес-тағылымдамадан өту кезінде) болып табылады.
Ескерту. 119-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

120. После определения лучших анкет, содержащих кооперационные проекты, оператор нефинансовой поддержки направляет в уполномоченный орган списки отобранных субъектов МСП для согласования в участии в бизнес-стажировке за рубежом.
Сноска. Пункт 120 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
121. МЗО составляет календарь групповых программ и осуществляет поиск предприятий-партнеров для проведения тематических бизнес-стажировок в первом квартале финансового года.
122. Оператор нефинансовой поддержки направляет участников на бизнес-стажировку.
Сноска. Пункт 122 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
123. Международные транспортные расходы финансируются за счет собственных средств участников.
124. Участники инструмента "Деловые связи" самостоятельно оплачивают транспортные расходы и проживание на территории Республики Казахстан до пункта вылета на бизнес-стажировку.
Сноска. Пункт 124 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
125. Исключен постановлением Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
126. По результатам бизнес-стажировки участник инструмента в течение 2 (два) месяцев с момента прибытия в Республику Казахстан письменно (в бумажной и (или) электронной форме) информирует оператора нефинансовой поддержки о результатах бизнес-стажировки с указанием следующих сведений:
1) краткое описание прохождения бизнес-стажировки (место, сроки, принимающая организация);
2) основные полученные результаты и навыки (новые знания, установленные контакты, договоренности о сотрудничестве);
3) планы по развитию собственного предприятия (мероприятия по внедрению полученного опыта, расширению партнерств, запуску новых проектов и другие мероприятия).
Оператор нефинансовой поддержки совместно с МЗО через год после прохождения участниками инструмента бизнес-стажировки проводит мониторинг реализации планов развития данных субъектов МСП по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам, с указанием наименования зарубежной компании-партнера, с которой установлено сотрудничество, и направляет в уполномоченный орган.

120. Кооперациялық жобаларды қамтитын үздік сауалнамалар айқындалғаннан кейін, қаржылай емес қолдау операторы шетелдегі бизнес-тағылымдамаға қатысуды келісу үшін іріктеп алынған ШОК субъектілерінің тізімдерін уәкілетті органға жібереді.
Ескерту. 120-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
121. ХШҰ топтық бағдарламалардың күнтізбесін жасайды және қаржы жылының бірінші тоқсанында тақырыптық бизнес-тағылымдамалар өткізу үшін әріптес кәсіпорындарды іздеуді жүзеге асырады.
122. Қаржылай емес қолдау операторы қатысушыларды бизнес-тағылымдамаға жібереді.
Ескерту. 122-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
123. Халықаралық көлік шығыстары қатысушылардың өз қаражаты есебінен қаржыландырылады.
124. "Іскерлік байланыстар" құралына қатысушылар бизнес-тағылымдамаға ұшып шығатын пунктке дейін Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік және тұруға жұмсалатын шығыстарды өздері төлейді.
Ескерту. 124-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
125. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
126. Бизнес-тағылымдаманың нәтижелері бойынша құралға қатысушы Қазақстан Республикасына келген кезден бастап 2 (екі) ай ішінде мынадай мәліметтерді:
1) бизнес-тағылымдамадан өтудің қысқаша сипаттамасын (орны, мерзімі, қабылдаушы ұйым);
2) алынған негізгі нәтижелер мен дағдыларды (жаңа білім, орнатылған байланыстар, ынтымақтастық туралы уағдаластықтар);
3) өз кәсіпорнын дамыту жөніндегі жоспарларын (алған тәжірибені енгізу, әріптестіктерді кеңейту, жаңа жобаларды іске қосу жөніндегі және басқа да іс-шаралар) көрсете отырып, қаржылай емес қолдау операторын бизнес-тағылымдаманың нәтижелері туралы жазбаша (қағаз және (немесе) электрондық нысанда) хабардар етеді.
Қаржылай емес қолдау операторы ХШҰ-мен бірлесіп құралға қатысушылар бизнес-тағылымдамадан өткеннен кейін бір жылдан соң осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ынтымақтастық орнатылған шетелдік әріптес компанияның атауын көрсетіп, аталған ШОК субъектілерінің даму жоспарларының іске асырылуына мониторинг жүргізеді және оны уәкілетті органға жібереді.

Сноска. Пункт 126 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
127. Исключен постановлением Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
128. Оператор нефинансовой поддержки обеспечивает непрерывное предоставление услуг субъектам МСП в течение 12 (двенадцать) месяцев финансового года.
129. При условии расширения стран для направления субъектов МСП на бизнес-стажировку, а также прохождении конкурсного отбора допускается изменение по составу пакета документов, предоставляемых субъектами МСП.
Сноска. Пункт 129 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 14. Порядок оказания услуг по инструменту "Сарапшылар қызметі"
130. Инструмент "Сарапшылар қызметі" выполняет функцию для субъектов МСП по привлечению иностранных и (или) отечественных экспертов, в том числе при содействии МЗО для внедрения новых методов управления, технологий производства на территории Республики Казахстан.
131. Участниками инструмента "Сарапшылар қызметі" являются субъекты МСП.
132. Финансирование инструмента "Сарапшылар қызметі" осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем заключения договора о государственных закупках между уполномоченным органом и оператором нефинансовой поддержки способом из одного источника в соответствии с подпунктом 25) пункта 3 статьи 16 Закона.
Сноска. Пункт 132 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
133. Меры нефинансовой поддержки, оказанные оператором нефинансовой поддержки по инструменту "Сарапшылар қызметі" до заключения договора о возмездном оказании услуг, заключаемого между уполномоченным органом и оператором нефинансовой поддержки, возмещаются уполномоченным органом в рамках заключенного договора о возмездном оказании услуг на текущий финансовый год.
134. Инструмент "Сарапшылар қызметі" реализуется посредством привлечения иностранных и (или) отечественных экспертов на предприятие субъекта МСП.
135. Привлечение иностранных и (или) отечественных экспертов по инструменту "Сарапшылар қызметі" предусматривает:
1) диагностику и определение конкретных проблем развития предприятия;

Ескерту. 126-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
127. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
128. Қаржылай емес қолдау операторы ШОК субъектілеріне қаржы жылының 12 (он екі) айы бойы үздіксіз қызмет көрсетілуін қамтамасыз етеді.
129. ШОК субъектілері бизнес-тағылымдамаға жіберілетін елдер тізімі ұлғайған, сондай-ақ конкурстық іріктеуден өтетін жағдайда ШОК субъектілері ұсынатын құжаттар топтамасының құрамын өзгертуге жол беріледі.
Ескерту. 129-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14-параграф. "Сарапшылар қызметі" құралы бойынша қызметтер көрсету тәртібі
130. "Сарапшылар қызметі" құралы ШОК субъектілері үшін Қазақстан Республикасының аумағында басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын ендіру үшін шетелдік және (немесе) отандық сарапшыларды, оның ішінде ХШҰ-ның жәрдемдесуімен тарту функциясын орындайды.
131. ШОК субъектілері "Сарапшылар қызметі" құралына қатысушылар болып табылады.
132. "Сарапшылар қызметі" құралын қаржыландыру Заңның 16-бабы 3-тармағының 25) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган мен қаржылай емес қолдау операторы арасында мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасу арқылы бір көзден алу тәсілімен республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 132-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
133. Уәкілетті орган мен қаржылай емес қолдау операторы арасында жасалатын өтелетін қызметтер көрсету туралы шарт жасалғанға дейін қаржылай емес қолдау операторы "Сарапшылар қызметі" құралы бойынша көрсеткен қаржылай емес қолдау шараларын уәкілетті орган ағымдағы қаржы жылына жасалған өтелетін қызметтер көрсету туралы шарт шеңберінде өтейді.
134. "Сарапшылар қызметі" құралы ШОК субъектісінің кәсіпорнына шетелдік және (немесе) отандық сарапшыларды тарту арқылы іске асырылады.
135. "Сарапшылар қызметі" құралы бойынша шетелдік және (немесе) отандық сарапшыларды тарту:
1) кәсіпорынды дамытудың нақты проблемаларын диагностикалауды және айқындауды;

2) выработку решений и практическую работу по устранению конкретных проблем;
3) проведение практического обучения согласно специализации иностранного и (или) отечественного эксперта.
136. Оплата расходов по инструменту "Сарапшылар қызметі", включающих перелет, оплату услуг иностранных и (или) отечественных экспертов, будет осуществляться за счет средств республиканского бюджета.
137. Суточные расходы иностранных и (или) отечественных экспертов, а также их проживание на территории Республики Казахстан и переводческие услуги осуществляются за счет собственных средств субъекта МСП.
138. Реализация инструмента "Сарапшылар қызметі" осуществляется в следующем порядке:
1) оператор нефинансовой поддержки уведомляет потенциальных участников о возможности их участия в инструменте "Сарапшылар қызметі" через размещение информации на интернет-ресурсах и (или) в социальных сетях оператора нефинансовой поддержки в течение 10 рабочих дней с момента вступления в силу договора между уполномоченным органом и оператором нефинансовой поддержки;
2) субъект МСП подает заявку для участия по инструменту "Сарапшылар қызметі" по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам через РПП и (или) ЦОП в бумажной форме;
3) оператор нефинансовой поддержки рассматривает поступившие в бумажной форме через РПП и (или) ЦОП заявки и в течение 10 (десять) рабочих дней направляет услугополучателю информацию о статусе заявки. В случае несоответствия заявки условиям, изложенным в приложении 12 к настоящим Правилам, оператор нефинансовой поддержки предоставляет срок для устранения выявленных замечаний в течение 2 (два) рабочих дней. По истечении срока устранения замечаний в течение 3 (три) рабочих дней направляет уведомление о принятии или мотивированный отказ по итогам рассмотрения;
4) оператор нефинансовой поддержки обеспечивает привлечение иностранных и (или) отечественных экспертов, в том числе при содействии МЗО;
5) срок предоставления меры нефинансовой поддержки по инструменту "Сарапшылар қызметі" включает в себя период с момента одобрения заявки субъекта МСП до завершения текущего финансового года;
6) иностранные и (или) отечественные эксперты в рамках своей миссии проводят консультирование непосредственно на предприятиях;
7) срок пребывания иностранного и (или) отечественного эксперта на предприятии субъекта МСП составляет не менее 10 (десять) рабочих дней с даты подписания договора между субъектом МСП и иностранным и (или) отечественным экспертом на оказание консультационных услуг.

2) нақты проблемаларды жою бойынша шешімдер тұжырымдауды және практикалық жұмысты;
3) шетелдік және (немесе) отандық сарапшының мамандануына сәйкес практикалық оқыту жүргізуді көздейді.
136. Ұшуды, шетелдік және (немесе) отандық сарапшылардың көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеуді қамтитын "Сарапшылар қызметі" құралы бойынша шығыстарды төлеу республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын болады.
137. Шетелдік және (немесе) отандық сарапшылардың тәуліктік шығыстары, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасының аумағында тұруы және көрсетілетін аударма қызметтері ШОК субъектісінің меншікті қаражаты есебінен төленеді.
138. "Сарапшылар қызметі" құралын іске асыру мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) қаржылай емес қолдау операторы әлеуетті қатысушыларды уәкілетті орган мен қаржылай емес қолдау операторы арасындағы шарт күшіне енген кезден бастап 10 жұмыс күні ішінде қаржылай емес қолдау операторының интернет-ресурстарында және (немесе) әлеуметтік желілерінде ақпарат орналастыру арқылы олардың "Сарапшылар қызметі" құралына қатысу мүмкіндігі туралы хабардар етеді;
2) ШОК субъектісі ӨКП және (немесе) КҚКО арқылы осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Сарапшылар қызметі" құралына қатысу үшін қағаз нысанда өтінім береді;
3) қаржылай емес қолдау операторы ӨКП және (немесе) КҚКО арқылы қағаз нысанда келіп түскен өтінімдерді қарап, 10 (он) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға өтінімнің мәртебесі туралы ақпарат жібереді. Өтінім осы Қағидаларға 12-қосымшада жазылған шарттарға сәйкес келмеген жағдайда қаржылай емес қолдау операторы анықталған ескертулерді 2 (екі) жұмыс күні ішінде жою үшін мерзім береді. Ескертулерді жою мерзімі өткеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде қабылдау туралы хабарлама немесе қарау қорытындылары бойынша дәлелді бас тарту жібереді;
4) қаржылай емес қолдау операторы шетелдік және (немесе) отандық сарапшыларды, оның ішінде ХШҰ-ның жәрдемдесуімен сарапшыларды тартуды қамтамасыз етеді;
5) "Сарапшылар қызметі" құралы бойынша қаржылай емес қолдау шарасын ұсыну мерзімі ШОК субъектісінің өтінімі мақұлданған кезден бастап ағымдағы қаржы жылы аяқталғанға дейінгі кезеңді қамтиды;
6) шетелдік және (немесе) отандық сарапшылар өз миссиясы шеңберінде тікелей кәсіпорындарда консультация жүргізеді;
7) шетелдік және (немесе) отандық сарапшының ШОК субъектісінің кәсіпорнында болу мерзімі ШОК субъектісі мен шетелдік және (немесе) отандық сарапшы арасында консультациялық қызметтер көрсетуге арналған шартқа қол қойылған күннен бастап кемінде 10 (он) жұмыс күнін құрайды.

139. Субъект МСП, получивший меру нефинансовой поддержки по инструменту "Сарапшылар қызметі", по запросу оператора нефинансовой поддержки в течение 2 (два) лет на полугодовой основе предоставляет мониторинговый отчет о деятельности субъекта МСП по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
Параграф 15. Порядок реализации Программы деловых консультационных услуг Европейского Банка Реконструкции и Развития по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан
140. Европейский Банк Реконструкции и Развития (далее – ЕБРР) реализует инструмент "Программа деловых консультационных услуг Европейского Банка Реконструкции и Развития по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан" (далее – Программа ЕБРР) путем привлечения внешних бизнес-консультантов.
141. Программа ЕБРР реализуется по пяти направлениям:
1) привлечение компаний-поставщиков консультационных услуг на предприятие для внедрения изменений, требуемых для роста предприятия;
2) привлечение зарубежных отраслевых экспертов для оказания помощи в росте и развитии предприятия;
3) развитие рынков и стимулирование спроса на консультационные услуги для субъектов МСП путем организации и проведения тематических тренингов, семинаров, конференций и других обучающих мероприятий для предпринимателей;
4) развитие компетенции местных бизнес-консультантов путем проведения тренингов для тренеров;
5) повышение инвестиционной привлекательности предприятий среднего предпринимательства.
Сноска. Пункт 141 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
142. Финансирование Программы ЕБРР осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем заключения договора между уполномоченным органом и ЕБРР.
143. Оплата расходов по привлечению внешних консультантов по Программе ЕБРР осуществляется по принципу софинансирования за счет средств республиканского бюджета и собственных средств субъектов МСП.
144. ЕБРР обеспечивает непрерывное оказание поддержки субъектам МСП путем вовлечения в реализацию консультационных проектов компаний-поставщиков консультационных услуг и высококвалифицированных зарубежных экспертов.
145. Участниками Программы ЕБРР являются предприятия, отвечающие базовым и дополнительным критериям.
Базовые критерии отбора участников:
1) размер предприятия (без учета аффилированных лиц) – до 250 сотрудников для проектов с привлечением компаний-поставщиков консультационных услуг и до 500 сотрудников для проектов с привлечением зарубежных отраслевых экспертов;

139. "Сарапшылар қызметі" құралы бойынша қаржылай емес қолдау шарасын алған ШОК субъектісі қаржылай емес қолдау операторының сұратуы бойынша 2 (екі) жыл бойы жартыжылдық негізде осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ШОК субъектісінің қызметі туралы мониторингтік есеп беріп тұрады.
15-параграф. Еуропа Қайта Құру және Даму Банкінің Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі іскерлік консультациялық қызметтер бағдарламасын іске асыру тәртібі
140. Еуропа Қайта Құру және Даму Банкі (бұдан әрі – ЕҚДБ) сырттан бизнес-консультанттарды тарту арқылы "Еуропа Қайта Құру және Даму Банкінің Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі іскерлік консультациялық қызметтер бағдарламасы" құралын (бұдан әрі – ЕҚДБ бағдарламасы) іске асырады.
141. ЕҚДБ бағдарламасы бес бағыт бойынша іске асырылады:
1) кәсіпорынның өсуі үшін талап етілетін өзгерістерді енгізу үшін кәсіпорынға консультациялық көрсетілетін қызметтерді ұсынатын компанияларды тарту;
2) кәсіпорынның өсуі мен дамуына көмек көрсету үшін шетелдік салалық сарапшыларды тарту;
3) кәсіпкерлерге арналған тақырыптық тренингтер, семинарлар, конференциялар және басқа да оқыту іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу арқылы ШОК субъектілері үшін нарықтарды дамыту және консультациялық көрсетілетін қызметтерге сұранысты ынталандыру;
4) жаттықтырушылар үшін тренингтер өткізу арқылы жергілікті бизнес-консультанттардың құзыреттерін дамыту;
5) орта кәсіпкерлік кәсіпорындарының инвестициялық тартымдылығын арттыру.
Ескерту. 141-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
142. ЕҚДБ бағдарламасын қаржыландыру уәкілетті орган мен ЕҚДБ арасында тиісті шарт жасасу жолымен республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
143. ЕҚДБ бағдарламасы бойынша сырттан консультанттарды тарту шығыстарын төлеу республикалық бюджет қаражаты және ШОК субъектілерінің меншікті қаражаты есебінен қоса қаржыландыру қағидаты бойынша жүзеге асырылады.
144. ЕҚДБ консультациялық көрсетілетін қызметтерді беруші компанияларды және біліктілігі жоғары шетелдік сарапшыларды консультациялық жобаларды іске асыруға тарту арқылы ШОК субъектілеріне үздіксіз қолдау көрсетуді қамтамасыз етеді.
145. Базалық және қосымша өлшемшарттарға сай келетін кәсіпорындар ЕҚДБ бағдарламасына қатысушылар болып табылады.
Қатысушыларды іріктеудің базалық өлшемшарттары:
1) кәсіпорынның мөлшері (үлестес тұлғаларды есептемегенде) – консультациялық көрсетілетін қызметтерді ұсынатын компаниялар тартылатын жобалар үшін 250 қызметкерге дейін және шетелдік салалық сарапшылар тартылатын жобалар үшін 500 қызметкерге дейін;

2) сфера деятельности – деятельность во всех секторах экономики, за исключением банковских услуг, военной продукции или услуг, азартных игр и табачных изделий, а также сектора экономики, исключенных из деятельности ЕБРР в соответствии со страновой стратегией ЕБРР по Республике Казахстан;
3) зрелость – опыт ведения бизнеса не менее двух лет на момент подачи заявки (за исключением специальных инициатив);
4) полный пакет заявочной документации на участие в Программе ЕБРР в соответствии с подпунктом 2) пункта 148 настоящих Правил;
5) для участия в направлении "Повышение инвестиционной привлекательности предприятий среднего предпринимательства":
конкурентоспособное предприятие среднего предпринимательства, отобранное в соответствии с критериями сегментирования субъектов предпринимательства;
финансовая устойчивость и положительная динамика роста оборота и EBITDA за последние два года;
сектор экономики: предприятие-кандидат должно работать в одном или нескольких секторах экономики, связанных с производством и (или) переработкой продукции, либо будущий консультационный проект должен быть направлен на развитие производства и (или) переработку продукции;
подтвержденная положительная кредитная история без просроченной задолженности и с долговой нагрузкой не выше трехкратного размера операционной прибыли для получения финансирования для стимулирования дальнейшего роста.
Сноска. Пункт 145 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
146. Дополнительные критерии отбора участников:
1) жизнеспособность – потенциал для дальнейшего роста с точки зрения наличия видимых конкурентных преимуществ, прибыльность (положительная валовая прибыль), наличие достаточных финансовых и операционных ресурсов для внедрения консультационных проектов и применения их результатов (ЕБРР не поддерживаются предприятия, находящиеся на стадии банкротства или требующие полной реструктуризации);
2) отношение со стороны руководства – готовность к сотрудничеству со специалистами ЕБРР и консалтинговой компанией;
3) высокая репутация/добропорядочность – предприятие и его руководство пользуются доверием и высокой репутацией;
4) опыт работы с внештатными консультантами – реальная потребность в получении деловых консультационных услуг, а также способность применить получаемую поддержку при незначительном опыте работы с внештатными консультантами или без такого опыта и (или) отсутствие средств для финансирования проекта в полном объеме;

2) қызмет саласы – банк көрсететін қызметтерді, әскери өнімдерді немесе көрсетілетін қызметтерді, құмар ойындар мен темекі өнімдерін қоспағанда, экономиканың барлық секторларындағы қызмет, сондай-ақ ЕҚДБ елдік стратегиясына сәйкес Қазақстан Республикасы бойынша ЕҚДБ қызметінен шығарылған экономика секторлары;
3) жетілу – өтінім берген кезде бизнесті жүргізу тәжірибесі кемінде екі жыл (арнайы бастамаларды қоспағанда);
4) осы Қағидаларға 148-тармақтың 2-тармақшасына сәйкес ЕҚДБ бағдарламасына қатысуға арналған өтінімдік құжаттаманың толық топтамасы;
5) "Орта кәсіпкерлік кәсіпорындарының инвестициялық тартымдылығын арттыру" бағытына қатысу үшін:
кәсіпкерлік субъектілерін сегменттеу өлшемшарттарына сәйкес іріктелген орта кәсіпкерліктің бәсекеге қабілетті кәсіпорны;
соңғы екі жылдағы қаржылық орнықтылық және айналым EBITDA өсуінің оң серпіні;
экономика секторы: кандидат кәсіпорын өнімді өндіруге және (немесе) қайта өңдеуге байланысты экономиканың бір немесе бірнеше секторында жұмыс істеуге тиіс, немесе болашақ консультациялық жоба өнім өндірісін және (немесе) қайта өңдеуді дамытуға бағытталуға тиіс;
одан әрі өсуді ынталандыру мақсатында қаржыландыру алу үшін мерзімі өткен берешексіз және борыштық жүктемесі операциялық пайданың үш еселенген мөлшерінен аспайтын, расталған оң кредиттік тарих.
Ескерту. 145-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
146. Қатысушыларды іріктеудің қосымша өлшемшарттары:
1) өміршеңдік – айқын бәсекелік артықшылықтардың болуы, кірістілік (оң жалпы пайда), консультациялық жобаларды енгізу және олардың нәтижелерін қолдану үшін жеткілікті қаржылық және операциялық ресурстардың болуы тұрғысынан одан әрі өсу әлеуеті (ЕҚДБ банкроттық сатысында тұрған немесе толық қайта құрылымдауды талап ететін кәсіпорындарға қолдау көрсетпейді);
2) басшылықтың қарым-қатынасы – ЕҚДБ мамандарымен және консалтингтік компаниямен ынтымақтастыққа дайын болу;
3) жоғары бедел/парасаттылық – кәсіпорын мен оның басшылығы сенім мен жоғары беделге ие;
4) штаттан тыс консультанттармен жұмыс тәжірибесі – іскерлік консультациялық қызметтер алуға шынайы қажеттілік, сондай-ақ штаттан тыс консультанттармен жұмыс тәжірибесі шамалы болған немесе мұндай тәжірибе болмаған және (немесе) жобаны толық көлемде қаржыландыру үшін қаражат болмаған кезде алынатын қолдауды іске жарату мүмкіндігі;

5) финансовые обязательства – готовность и возможность предприятия по оплате 10-75 процентов общей стоимости реализации проекта.
Соответствие этим критериям оценивается группой местных специалистов ЕБРР после выполнения стандартных процедур ЕБРР по обследованию и диагностике предприятия.
Сноска. Пункт 146 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
147. Организация и софинансирование консультационных проектов передовых предприятий с привлечением внешних консультантов по Программе ЕБРР осуществляются в следующем порядке:
1) ЕБРР проводит предквалификационный отбор и ведет базу данных поставщиков консультационных услуг, отвечающих требованиям к реализации проектов в рамках Программы ЕБРР;
2) консультанты проходят оценку на наличие у них квалификации для оказания консультационных услуг конкретного профиля и работы в конкретных областях знаний:
опыт работы – характеристика деятельности компании, копия свидетельства о ее регистрации в государственном реестре, свидетельство о праве собственности (выдержки из устава и (или) учредительного договора), годовая финансовая отчетность как минимум за два предыдущих года (отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, баланс), если это применимо, описание специализации компании/индивидуального консультанта с указанием ставок оплаты в разбивке по видам консультационных услуг (в человеко-днях);
работа с клиентом и рекомендации – описание реализованных проектов (в рамках специализации консалтинговой компании) за последние 2 года, включая отзывы и рекомендации, и контактные данные руководителей консультационных проектов от компании-клиента;
укомплектование кадрами – проведение собеседований со всеми консультантами и изучение их резюме;
3) после определения потребностей предприятия и подготовки технического задания на оказание консультационных услуг по установленной форме для выполнения проекта производится запрос коммерческих предложений консалтинговых компаний, отвечающих установленным требованиям в рамках Программы ЕБРР (выбор консультанта осуществляется самим предприятием, консультантам запрещается выполнять параллельно другие проекты до тех пор, пока первый проект не будет успешно реализован);
4) поддерживаемые проекты дополняются услугами, оказываемыми в рамках ЦОП и других инициатив Правительства Республики Казахстан.

5) қаржылық міндеттемелер – кәсіпорынның жобаны іске асырудың жалпы құнының 10-75 пайызын төлеуге әзірлігі мен мүмкіндігі.
Осы өлшемшарттарға сәйкестікті ЕҚДБ-ның жергілікті мамандар тобы ЕҚДБ-ның кәсіпорынды тексеріп қарау және диагностикалау жөніндегі стандартты рәсімдерін орындағаннан кейін бағалайды.
Ескерту. 146-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
147. ЕҚДБ бағдарламасы бойынша сырттан консультанттарды тарта отырып, озық кәсіпорындардың консультациялық жобаларын ұйымдастыру және қоса қаржыландыру мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) ЕҚДБ біліктілік алдындағы іріктеуді жүргізеді және ЕҚДБ бағдарламасы шеңберінде жобаларды іске асыруға қойылатын талаптарға сай келетін консультациялық көрсетілетін қызметтерді берушілердің дерекқорын жүргізеді;
2) консультанттар нақты бейіндегі консультациялық қызметтер көрсету және нақты білім салаларында жұмыс істеу үшін біліктілігінің бар-жоғы тұрғысынан бағалаудан өтеді:
жұмыс тәжірибесі – компания қызметінің сипаттамасы, оның мемлекеттік тізілімде тіркелгені туралы куәліктің көшірмесі, меншік құқығы туралы куәлік (жарғыдан және (немесе) құрылтай шартынан үзінділер), кемінде алдыңғы екі жылдағы жылдық қаржылық есептілік (пайда мен залал туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп, баланс), қолдануға келетін болса, консультациялық көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша бөліністе төлем мөлшерлемелерін көрсете отырып, компанияның/жеке консультанттың мамандануының сипаттамасы (адам-күн);
клиентпен жұмыс және ұсынымдар – пікірлер мен ұсынымдарды және клиент компанияның консультациялық жобалар басшыларының байланыс деректерін қоса алғанда, соңғы 2 жыл ішінде іске асырылған жобалардың сипаттамасы (консалтингтік компанияның мамандануы шеңберінде);
кадрлармен жасақталу – барлық консультанттармен әңгімелесу және олардың түйіндемелерін зерделеу;
3) кәсіпорынның сұранысы айқындалып, жобаны орындау үшін белгіленген нысан бойынша консультациялық қызметтер көрсетуге техникалық тапсырма дайындалғаннан кейін ЕҚДБ бағдарламасы шеңберінде белгіленген талаптарға сай келетін консалтингтік компаниялардың коммерциялық ұсыныстары сұратылады (консультантты таңдауды кәсіпорын өзі жүзеге асырады, консультанттарға бірінші жоба табысты іске асырылғанға дейін басқа жобаларды қатар орындауға тыйым салынады);
4) қолдау көрсетілетін жобалар КҚКО және Қазақстан Республикасы Үкіметінің басқа да бастамалары шеңберінде көрсетілетін қызметтермен толықтырылады.

148. Механизм реализации проектов в рамках Программы ЕБРР:
1) ЕБРР обеспечивает предпринимателей информацией о Программе ЕБРР, включая информацию о критериях участия в инструменте и требованиях к заявочному пакету, а также оказывает содействие потенциальным клиентам в подготовке проектной заявки;
2) заявитель для поддержки при содействии Программы ЕБРР представляет в ЕБРР необходимый пакет документов:
заполненный оригинал заявки на предоставление инструмента "Программа деловых консультационных услуг Европейского Банка Реконструкции и Развития по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан" на предоставление инструмента "Программа ЕБРР" по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам;
копии учредительных документов;
копии финансовых отчетов за два полных предыдущих года и текущий финансовый период на момент подачи заявки;
3) специалист ЕБРР выезжает на предприятие для оценки его соответствия критериям отбора после выполнения стандартных процедур Программы ЕБРР по обследованию и диагностике предприятия для определения его жизнеспособности, потребностей, приоритетов и принятия окончательного решения по заявке;
4) потенциальный консультационный проект обсуждается с руководством предприятия;
5) ЕБРР готовит для предприятия список консалтинговых компаний и (или) экспертов, подходящих для реализации проекта, из базы данных местных и международных экспертов и содействует в проведении переговоров с потенциальными консультантами по проекту, в частности, с международными экспертами;
6) заявитель принимает окончательное решение о выборе консалтинговой компании и (или) эксперта;
7) предприятие и консалтинговая компания совместно разрабатывают техническое задание, которое согласовывается и утверждается ЕБРР;
8) ЕБРР принимает решение по размеру софинансирования консультационного проекта, основываясь на действующей матрице-руководстве по грантам;
9) предприятие и консалтинговая компания, и (или) эксперт заключают договор об оказании консультационных услуг в соответствии с техническим заданием на проект, одобренный ЕБРР;
10) ЕБРР и предприятие заключают соглашение о предоставлении гранта на консультационный проект в рамках Программы ЕБРР;
11) ЕБРР осуществляет мониторинг реализации проекта;
12) по окончании проекта консультант проводит заключительную презентацию и представляет отчет о результатах проекта предприятию-бенефициару и ЕБРР;
13) предприятие оплачивает услуги эксперта и (или) консалтинговой компании в соответствии с договором об участии и (или) соглашением о предоставлении гранта;

148. ЕҚДБ бағдарламасы шеңберінде жобаларды іске асыру тетігі:
1) ЕҚДБ кәсіпкерлерді құралға қатысу өлшемшарттары және өтінімдік топтамаға қойылатын талаптар туралы ақпаратты қоса алғанда, ЕҚДБ бағдарламасы туралы ақпаратпен қамтамасыз етеді, сондай-ақ әлеуетті клиенттерге жобалық өтінімді дайындауда жәрдем көрсетеді;
2) өтінім беруші ЕҚДБ бағдарламасының жәрдемдесуімен қолдау алу үшін ЕҚДБ-ға қажетті құжаттар топтамасын ұсынады:
осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Еуропа Қайта Құру және Даму Банкінің Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі іскерлік консультациялық қызметтер бағдарламасы" құралын көрсетуге өтінімнің толтырылған түпнұсқасы;
құрылтай құжаттарының көшірмелері;
алдыңғы толық екі жылдағы және өтінім берілген кездегі ағымдағы қаржылық кезең бойынша қаржылық есептердің көшірмелері;
3) ЕҚДБ маманы өміршеңдігін, сұранысын, басымдықтарын айқындау және өтінім бойынша түпкілікті шешім қабылдау үшін ЕҚДБ бағдарламасының кәсіпорынды тексеріп қарау және диагностикалау жөніндегі стандартты рәсімдерін орындағаннан кейін оның іріктеу өлшемшарттарына сәйкестігін бағалау үшін кәсіпорынға барады;
4) әлеуетті консультациялық жоба кәсіпорын басшылығымен талқыланады;
5) ЕҚДБ кәсіпорын үшін жергілікті және халықаралық сарапшылардың дерекқорынан жобаны іске асыруға лайықты консалтингтік компаниялардың және (немесе) сарапшылардың тізімін дайындайды және жоба бойынша әлеуетті консультанттармен, атап айтқанда, халықаралық сарапшылармен келіссөздер жүргізуге жәрдемдеседі;
6) өтінім беруші консалтингтік компанияны және (немесе) сарапшыны таңдау туралы түпкілікті шешім қабылдайды;
7) кәсіпорын мен консалтингтік компания бірлесіп техникалық тапсырма әзірлейді, оны ЕҚДБ келісіп, бекітеді;
8) ЕҚДБ гранттар бойынша қолданыстағы матрица-нұсқаулыққа сүйене отырып, консультациялық жобаны қоса қаржыландыру мөлшері бойынша шешім қабылдайды;
9) кәсіпорын мен консалтингтік компания және (немесе) сарапшы ЕҚДБ мақұлдаған жобаға техникалық тапсырмаға сәйкес консультациялық қызметтер көрсету туралы шарт жасасады;
10) ЕҚДБ мен кәсіпорын ЕҚДБ бағдарламасы шеңберінде консультациялық жобаға грант беру туралы келісім жасасады;
11) ЕҚДБ жобаның іске асырылуын мониторингтеуді жүзеге асырады;
12) консультант жоба аяқталғаннан кейін қорытынды таныстырылым өткізеді және бенефициар-кәсіпорын мен ЕҚДБ-ға жобаның нәтижелері туралы есеп береді;
13) кәсіпорын қатысу туралы шартқа және (немесе) грант беру туралы келісімге сәйкес сарапшының және (немесе) консалтингтік компанияның көрсетілетін қызметтеріне ақы төлейді;

14) в рамках соглашения о предоставлении гранта после проверки соответствия выполненных работ заявленному техническому заданию, успешного завершения проекта и факта оплаты предприятием стоимости проекта консалтинговой компании ЕБРР выплачивает грант предприятию-бенефициару в установленном размере;
15) по истечении года после завершения проекта специалист ЕБРР посещает и проводит заключительную оценку проекта, чтобы оценить его влияние на эффективность работы предприятия-бенефициара.
149. ЕБРР ежегодно представляет отчет уполномоченному органу о ходе реализации Программы ЕБРР в течение 2 (два) месяцев после отчетного года.
Глава 7. Анализ эффективности реализации инструментов нефинансовой поддержки
150. Анализ эффективности реализации инструментов нефинансовой поддержки осуществляется в соответствии с методикой проведения анализа эффективности нефинансовых государственных мер поддержки субъектов частного предпринимательства, утвержденной уполномоченным органом по предпринимательству.
151. По итогам анализа формируется комплексный аналитический отчет, характеризующий портрет пользователя, а также дающий оценку улучшения/ухудшения результативности предпринимательской деятельности в экономическом или управленческом аспекте, внутренних факторов, определяющих скорость и качество получения инструментов поддержки.
_________________________
Приложение 1
к Правилам, формам поддержки
и другим условиям,
необходимым для оказания
государственной нефинансовой
поддержки субъектам частного
предпринимательства,
предоставляемым в различных
отраслях экономики, которые
относятся к компетенциям
нескольких отраслевых
государственных органов
Форма
Анкета-заявка на оказание услуги по инструменту "Кәсіпке бағыт"

14) грант беру туралы келісімнің шеңберінде орындалған жұмыстардың мәлімделген техникалық тапсырмаға сәйкестігін, жобаның табысты аяқталуын және кәсіпорынның консалтингтік компания жобасының құнын төлеу фактісін тексергеннен кейін ЕҚДБ бенефициар-кәсіпорынға белгіленген мөлшерде грант төлейді;
15) жоба аяқталғаннан кейін бір жыл өткен соң ЕҚДБ маманы жобаға келіп, оның бенефициар-кәсіпорын жұмысының тиімділігіне әсерін бағалау үшін қорытынды бағалау жүргізеді.
149. ЕҚДБ жыл сайын уәкілетті органға есепті жылдан кейін 2 (екі) ай ішінде ЕҚДБ бағдарламасының іске асырылу барысы туралы есеп береді.
7-тарау. Қаржылай емес қолдау құралдарын іске асырудың тиімділігін талдау
150. Қаржылай емес қолдау құралдарын іске асырудың тиімділігін талдау кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекіткен жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдаудың қаржылай емес мемлекеттік шараларының тиімділігіне талдау жүргізу әдістемесіне сәйкес жүзеге асырылады.
151. Талдаудың қорытындысы бойынша кешенді талдамалық есеп қалыптастырылады, мұнда пайдаланушының портреті сипатталады, сондай-ақ экономикалық немесе басқарушылық тұрғыдан кәсіпкерлік қызмет тиімділігінің жақсаруына/нашарлауына, қолдау құралдарын алу жылдамдығы мен сапасын айқындайтын ішкі факторларға баға беріледі.
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін
бірнеше салалық мемлекеттік
органның құзыретіне жататын
экономиканың әртүрлі
салаларында ұсынылатын
мемлекеттік қаржылай емес
қолдау тәртібіне, нысандарына
және оларға қолдау көрсетуге
қажетті басқа да шарттарға
1-қосымша
Нысан
"Кәсіпке бағыт" құралы бойынша қызмет көрсетуге сауалнама-өтінім

Сноска. Приложение 1 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1.
Дата обращения
2.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя
3.
Пол услугополучателя
4.
Указать желаемый язык получения услуг
5.
Дата рождения услугополучателя
6.
Возраст услугополучателя
7.
Возрастная категория услугополучателя
8.
Наличие инвалидности
9.
Категория услугополучателя
10.
Область услугополучателя
11.
Населенный пункт (город, село, поселок, районный центр) услугополучателя
12.
Место оказания услуг
13.
Индивидуальный идентификационный номер услугополучателя
14.
Мобильный телефон услугополучателя
15.
Электронный адрес услугополучателя
16.
Организационно-правовая форма услугополучателя
17.
Наименование субъекта предпринимательства
18.
Статус социального предприятия (при наличии)
19.
Индивидуальный идентификационный номер индивидуального предпринимателя/ бизнес идентификационный номер юридического лица услугополучателя
20.
Отрасль по общему классификатору видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) предпринимателя
21.
Подотрасль по ОКЭД деятельности предпринимателя
22.
Категория предпринимательства
23.
Годовые обороты
24.
Численность работников на момент обращения
25.
Желаете ли вы получить консультацию по разъяснению отраслевых и региональных программ поддержки бизнеса по специфике регионов?
26.
Если вас интересует отраслевое (профильное) обучение, то какое именно обучение Вам требуется?
27.
Требуется ли вам обучение по привлечению финансирования?
28.
Требуется ли вашей организации бизнес-обзор?
29.
Требуется ли вам обучение по социальному предпринимательству?
30.
Если Вам требуется обучение, то в каком формате вам удобнее проходить обучение?
31.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) менеджера-консультанта
32.
Подпись менеджера-консультанта
33.
Оцените, пожалуйста, работу менеджера-консультанта
* К заявлению прилагаю копию документа, удостоверяющего личность, свидетельство/уведомление индивидуального предпринимателя/крестьянского или фермерского хозяйства, справку о регистрации юридического лица, доверенность на уполномоченное лицо (при необходимости).
* Я подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю свое согласие Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" на обработку моих персональных данных, а также фотофиксацию в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
* Я даю свое согласие на проведение телефонного и (или) сообщение-опроса, проводимого в целях аудита и мониторинга оказанных услуг.
* Я даю свое согласие на предоставление результатов от оказанных услуг в рамках инструментов нефинансовой поддержки.
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись услугополучателя).
_________________________
Приложение 2
к Правилам, формам поддержки
и другим условиям,
необходимым для оказания
государственной нефинансовой
поддержки субъектам частного
предпринимательства,
предоставляемым в различных
отраслях экономики, которые
относятся к компетенциям
нескольких отраслевых
государственных органов
Форма
Анкета-заявка на оказание услуг по инструменту "Кәсіпкер әйел"

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1.
Өтінім берілген күн
2.
Көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
3.
Көрсетілетін қызметті алушының жынысы
4.
Көрсетілетін қызметтерді қандай тілде алғысы келетінін көрсету
5.
Көрсетілетін қызметті алушының туған күні
6.
Көрсетілетін қызметті алушының жасы
7.
Көрсетілетін қызметті алушының жас санаты
8.
Мүгедектігінің бар-жоғы
9.
Көрсетілетін қызметті алушының санаты
10.
Көрсетілетін қызметті алушының облысы
11.
Көрсетілетін қызметті алушының елді мекені (қала, ауыл, кент, аудан орталығы)
12.
Қызметтер көрсету орны
13.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке сәйкестендіру нөмірі
14.
Көрсетілетін қызметті алушының мобильді телефоны
15.
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық мекенжайы
16.
Көрсетілетін қызметті алушының ұйымдық-құқықтық нысаны
17.
Кәсіпкерлік субъектісінің атауы
18.
Әлеуметтік кәсіпорынның мәртебесі (бар болса)
19.
Дара кәсіпкердің жеке сәйкестендіру нөмірі/ көрсетілетін қызметті алушы заңды тұлғаның бизнес сәйкестендіру нөмірі
20.
Кәсіпкердің экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) бойынша саласы
21.
Кәсіпкер қызметінің ЭҚЖЖ бойынша кіші саласы
22.
Кәсіпкерлік санаты
23.
Жылдық айналымдар
24.
Өтінім берген кездегі жұмыскерлердің саны
25.
Өңірлердің ерекшелігі бойынша бизнесті қолдаудың салалық және өңірлік бағдарламаларын түсіндіру бойынша консультация алғыңыз келе ме?
26.
Егер сізді салалық (бейіндік) оқу қызықтырса, сізге нақты қандай оқу қажет?
27.
Сізге қаржыландыруды тарту бойынша оқу қажет пе?
28.
Ұйымыңызға бизнес -шолу қажет пе?
29.
Сізге әлеуметтік кәсіпкерлік бойынша оқу қажет пе?
30.
Егер сізге оқу қажет болса, қандай форматта оқу ыңғайлы?
31.
Менеджер-консультанттың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
32.
Менеджер- консультанттың қолы
33.
Менеджер-консультанттың жұмысын бағалауыңызды өтінеміз
* Өтінішке жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесін, дара кәсіпкердің/шаруа немесе фермер қожалығының куәлігін/хабарламасын, заңды тұлғаны тіркеу туралы анықтаманы, уәкілетті тұлғаға сенімхатты (қажет болса) қоса беремін.
* Мен ұсынылған ақпараттың анықтығын растаймын, жалған мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауаптылық туралы хабардармын және "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасына өзімнің дербес деректерімді өңдеуге, сондай-ақ "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес фотоға түсіруге, дербес деректерді және өзге де ақпаратты жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеуге және пайдалануға өз келісімімді беремін.
* Мен көрсетілген қызметтерге аудит жүргізу және мониторингтеу мақсатында телефон арқылы пікіртерім және (немесе) хабарлама-пікіртерім жүргізуге өз келісімімді беремін.
* Мен қаржылай емес қолдау құралдары шеңберінде көрсетілген қызметтердің нәтижелерін ұсынуға өз келісімімді беремін.
__________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін
бірнеше салалық мемлекеттік
органның құзыретіне жататын
экономиканың әртүрлі
салаларында ұсынылатын
мемлекеттік қаржылай емес
қолдау тәртібіне, нысандарына
және оларға қолдау көрсетуге
қажетті басқа да шарттарға
2-қосымша
Нысан
"Кәсіпкер әйел" құралы бойынша қызметтер көрсетуге сауалнама-өтінім

Сноска. Приложение 3 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1.
Дата обращения
2.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) участника
3.
Пол участника
4.
Указать желаемый язык получения услуг
5.
Дата рождения участника
6.
Возраст участника
7.
Возрастная категория участника
8.
Наличие инвалидности участника
9.
Категория участника
10.
Область участника
11.
Населенный пункт (город, село, поселок, районный центр) участника
12.
Место оказания услуг
13.
Индивидуальный идентификационный номер участника
14.
Мобильный телефон участника
15.
Электронный адрес участника
16.
Организационно–правовая форма участника
17.
Наименование предпринимательства
18.
Статус социального предприятия (при наличии)
19.
Индивидуальный идентификационный номер индивидуального предпринимателя/ бизнес идентификационный номер юридического лица участника
20.
Отрасль по общему классификатору видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) предпринимателя
21.
Подотрасль по ОКЭД деятельности предпринимателя
22.
Категория предпринимательства
23.
Годовые обороты
24.
Численность работников на момент обращения
25.
Желаете ли вы получить консультацию по разъяснению отраслевых и региональных программ поддержки бизнеса по специфике регионов?
26.
Производите ли Вы продукцию (товары) из местного сырья?
27.
Содержит ли региональную особенность Вашей местности продукция (товар), которую Вы производите?
28.
Используются ли ручной труд, не сложные, простые инструменты и механизмы, не требующие значительных финансовых затрат при изготовлении вашей продукции (товара)?
29.
Продаете ли вы вашу продукцию (товары)?
30.
Если вы производите продукцию из местного сырья, то нуждаетесь ли вы в услуге по продвижению продукции в рамках проекта "Одно село – один продукт"?
31.
Имеются ли упаковка и дизайн вашей продукции?
32.
Готовы ли вы к кооперации в рамках проекта "Одно село – один продукт"?
33.
Если вам требуется обучение, то в каком формате вам удобнее проходить обучение?
34.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) менеджера-консультанта
35.
Подпись менеджера-консультанта
36.
Оцените, пожалуйста, работу менеджера-консультанта
* К заявлению прилагаю копию документа, удостоверяющего личность, свидетельство/уведомление индивидуального предпринимателя/крестьянского или фермерского хозяйства, справку о регистрации юридического лица, доверенность на уполномоченное лицо (при необходимости).
* Я подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю свое согласие Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" на обработку моих персональных данных, а также фотофиксацию в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
* Я даю свое согласие на проведение телефонного и (или) сообщение-опроса, проводимого в целях аудита и мониторинга оказанных услуг.
* Я даю свое согласие на предоставление результатов от оказанных услуг в рамках инструментов нефинансовой поддержки.
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись участника)
_________________________
Приложение 4
к Правилам, формам поддержки
и другим условиям,
необходимым для оказания
государственной нефинансовой
поддержки субъектам
частного предпринимательства,
предоставляемым в различных
отраслях экономики, которые
относятся к компетенциям
нескольких отраслевых
государственных органов
Форма
Анкета–заявка на оказание услуг по инструменту "Информационно-консультационные услуги для предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой"

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1
Өтінім берілген күн
2
Қатысушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
3
Қатысушының жынысы
4
Көрсетілетін қызметтерді қандай тілде алғысы келетінін көрсету
5
Қатысушының туған күні
6
Қатысушының жасы
7
Қатысушының жас санаты
8
Қатысушының мүгедектігінің бар-жоғы
9
Қатысушының санаты
10
Қатысушының облысы
11
Қатысушының елді мекені (қала, ауыл, кент, аудан орталығы)
12
Қызметтер көрсету орны
13
Қатысушының жеке сәйкестендіру нөмірі
14
Қатысушының мобильді телефоны
15
Қатысушының электрондық мекенжайы
16
Қатысушының ұйымдық-құқықтық нысаны
17
Кәсіпкерліктің атауы
18
Әлеуметтік кәсіпорынның мәртебесі (бар болса)
19
Дара кәсіпкердің жеке сәйкестендіру нөмірі/қатысушы заңды тұлғаның бизнес сәйкестендіру нөмірі
20
Кәсіпкердің экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) бойынша саласы
21
Кәсіпкер қызметінің ЭҚЖЖ бойынша кіші саласы
22
Кәсіпкерлік санаты
23
Жылдық айналымдар
24
Өтінім берген кездегі жұмыскерлердің саны
25
Өңірлердің ерекшелігі бойынша бизнесті қолдаудың салалық және өңірлік бағдарламаларын түсіндіру бойынша консультация алғыңыз келе ме?
26
Сіз жергілікті шикізаттан өнім (тауар) өндіресіз бе?
27
Сіз өндіретін өнімде (тауарда) жергілікті жеріңіздің өңірлік ерекшелігі бар ма?
28
Өз өніміңізді (тауарыңызды) дайындау кезінде айтарлықтай қаржы шығындарын талап етпейтін қол еңбегі, жеңіл, қарапайым құралдар мен тетіктер пайдаланыла ма?
29
Сіз өз өнімдеріңізді (тауарларыңызды) сатасыз ба?
30
Егер сіз жергілікті шикізаттан өнім өндірсеңіз, сізге "Бір ауыл – бір өнім" жобасы шеңберінде өнімді ілгерілету жөніндегі көрсетілетін қызмет қажет пе?
31
Өнімдеріңіздің қаптамасы мен дизайны бар ма?
32
"Бір ауыл – бір өнім" жобасы аясында кооперацияға дайынсыз ба?
33
Сізге оқу қажет болса, онда сізге қандай форматта оқу ыңғайлы?
34
Менеджер-консультанттың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
35
Менеджер- консультанттың қолы
36
Менеджер-консультанттың жұмысын бағалауыңызды өтінеміз
* Өтінішке жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесін, дара кәсіпкердің/шаруа немесе фермер қожалығының куәлігін/хабарламасын, заңды тұлғаны тіркеу туралы анықтаманы, уәкілетті тұлғаға сенімхатты (қажет болса) қоса беремін.
* Мен ұсынылған ақпараттың анықтығын растаймын, жалған мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауаптылық туралы хабардармын және "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасына өзімнің дербес деректерімді өңдеуге, сондай-ақ "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес фотоға түсіруге, дербес деректерді және өзге де ақпаратты жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеуге және пайдалануға өз келісімімді беремін.
* Мен көрсетілген қызметтерге аудит жүргізу және мониторингтеу мақсатында телефон арқылы пікіртерім және (немесе) хабарлама-пікіртерім жүргізуге өз келісімімді беремін.
* Мен қаржылай емес қолдау құралдары шеңберінде көрсетілген қызметтердің нәтижелерін ұсынуға өз келісімімді беремін.
__________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін
бірнеше салалық мемлекеттік
органның құзыретіне жататын
экономиканың әртүрлі
салаларында ұсынылатын
мемлекеттік қаржылай емес
қолдау тәртібіне, нысандарына
және оларға қолдау көрсетуге
қажетті басқа да шарттарға
4-қосымша
Нысан
"Кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарға көрсетілетін ақпараттық-консультациялық қызметтер" құралы бойынша қызметтер көрсетуге сауалнама-өтінім

Сноска. Приложение 4 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Дата обращения
2
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя
3
Наименование области услугополучателя
4
Наименование районного центра, города областного, районного значения услугополучателя
5
Пол услугополучателя
6
Дата рождения услугополучателя
7
Возраст услугополучателя (на момент обращения)
8
Возрастная категория услугополучателя
9
Инвалидность услугополучателя
10
Индивидуальный идентификационный номер индивидуального предпринимателя/ бизнес идентификационный номер юридического лица услугополучателя
11
Организационно-правовая форма субъекта малого и среднего предпринимательства
12
Наименование предпринимателя
13
Категория предпринимателя
14
Субъект социального предпринимательства
15
Отрасль по общему классификатору видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) предпринимателя
16
Подотрасль по ОКЭД деятельности предпринимателя
17
Наименование услуги/консультации
18
Наименование подвида услуги/консультации
19
Телефон (мобильный, рабочий/домашний предпринимателя/физического лица)
20
E-mаil (предпринимателя /физического лица)
21
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) менеджера-консультанта
* К заявлению прилагаю копию документа, удостоверяющего личность, свидетельство/уведомление индивидуального предпринимателя/крестьянского или фермерского хозяйства, справку о регистрации юридического лица, доверенность на уполномоченное (лицо при необходимости).
* Я подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю свое согласие Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" на обработку моих персональных данных, а также фотофиксацию в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
* Я даю свое согласие на проведение телефонного и (или) сообщение-опроса, проводимого в целях аудита и мониторинга оказанных услуг.
* Я даю свое согласие на предоставление результатов от оказанных услуг в рамках инструментов нефинансовой поддержки.
______________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________
(подпись)
Дата: " " 20 года.
_________________________
Приложение 5
к Правилам, формам поддержки
и другим условиям,
необходимым для оказания
государственной нефинансовой
поддержки субъектам
частного предпринимательства,
предоставляемым в различных
отраслях экономики, которые
относятся к компетенциям
нескольких отраслевых
государственных органов
Форма
Реестр оказанных услуг в рамках инструмента "Информационно- консультационные услуги для предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой"

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1.
Өтінім берілген күн
2.
Көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
3.
Көрсетілетін қызметті алушы облысының атауы
4.
Көрсетілетін қызметті алушының аудан орталығының, облыстық, аудандық маңызы бар қаланың
атауы
5.
Көрсетілетін қызметті алушының жынысы
6.
Көрсетілетін қызметті алушының туған күні
7.
Көрсетілетін қызметті алушының жасы (өтініш берген кезде)
8.
Көрсетілетін қызметті алушының жас санаты
9.
Көрсетілетін қызметті алушының мүгедектігі
10.
Дара кәсіпкердің жеке сәйкестендіру нөмірі/көрсетілетін қызметті алушының заңды тұлғасының бизнес сәйкестендіру нөмірі
11.
Шағын және орта кәсіпкерлік субъектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны
12.
Кәсіпкердің атауы
13.
Кәсіпкердің санаты
14.
Әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісі
15.
Кәсіпкердің экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) бойынша саласы
16.
Кәсіпкер қызметінің ЭҚЖЖ бойынша кіші саласы
17.
Көрсетілетін қызметтің/консультацияның атауы
18.
Кіші көрсетілетін қызметтің/консультация түрінің атауы
19.
Телефон (кәсіпкердің/жеке тұлғаның мобильді, жұмыс/үй телефоны)
20.
E-mail (кәсіпкердің/жеке тұлғаның)
21.
Менеджер-консультанттың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
* Өтінішке жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесін, дара кәсіпкердің/шаруа немесе фермер қожалығының куәлігін/хабарламасын, заңды тұлғаны тіркеу туралы анықтаманы, уәкілетті тұлғаға сенімхатты (қажет болса) қоса беремін.
* Мен ұсынылған ақпараттың анықтығын растаймын, жалған мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауаптылық туралы хабардармын және "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасына өзімнің дербес деректерімді өңдеуге, сондай-ақ "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес фотоға түсіруге, дербес деректерді және өзге де ақпаратты жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеуге және пайдалануға өз келісімімді беремін.
* Мен көрсетілген қызметтерге аудит жүргізу және мониторингтеу мақсатында телефон арқылы пікіртерім және (немесе) хабарлама-пікіртерім жүргізуге өз келісімімді беремін.
* Мен қаржылай емес қолдау құралдары шеңберінде көрсетілген қызметтердің нәтижелерін ұсынуға өз келісімімді беремін.
___________________________________ Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________________________ (қолы)
Күні: 20 жылғы " " ______.
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін
бірнеше салалық мемлекеттік
органның құзыретіне жататын
экономиканың әртүрлі
салаларында ұсынылатын
мемлекеттік қаржылай емес
қолдау тәртібіне, нысандарына
және оларға қолдау көрсетуге
қажетті басқа да шарттарға
5-қосымша
Нысан
"Кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарға көрсетілетін ақпараттық-консультациялық қызметтер" құралы шеңберінде көрсетілген қызметтер тізілімі

Сноска. Приложение 5 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
(дата заполнения: день, месяц, год):
№п/п
Формат оказания услуги
Область/ город
Населенный пункт (районный центр, город областного, районного значения)
Место оказания услуги
Наименование предприятия
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя
Бизнес-идентификационный номер юридического лица или индивидуальный идентификационный номер индивидуального предпринимателя
Пол (мужской/женский)
Дата рождения (день, месяц, год)
Возраст на момент обращения
Возрастная категория обратившегося за услугой услугополучателя
Инвалидность
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы
Организационно-правовая форма субъекта предпринимательства
Категория субъекта предпринимательства
Субъект социального предпринимательства
Отрасль по общему классификатору экономической деятельности
Подотрасль по общему классификатору экономической деятельности
Наименование специализированной услуги
Наименование подвида специализированной услуги
Наименование компании (или) фамилия, имя, отчество (при его наличии) консультанта, оказавшего услугу
Дата обращения /начала услуги
Дата завершения /окончания услуги
Телефон (мобильный, рабочий/домашний услугополучателя)
Электронный адрес услугополучателя
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
_________________________
Приложение 6
к Правилам, формам поддержки
и другим условиям,
необходимым для оказания
государственной нефинансовой
поддержки субъектам
частного предпринимательства,
предоставляемым в различных
отраслях экономики, которые
относятся к компетенциям
нескольких отраслевых
государственных органов
Форма
Анкета-заявка на предоставление сервисных услуг для субъектов предпринимательства
Сноска. Приложение 6 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Дата обращения
2
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя
3
Наименование области услугополучателя
4
Наименование районного центра, города областного, районного значения услугополучателя
5
Пол услугополучателя
6
Дата рождения услугополучателя
7
Возраст услугополучателя (на момент обращения)
8
Возрастная категория услугополучателя
9
Инвалидность услугополучателя
10
Индивидуальный идентификационный номер индивидуального предпринимателя/ бизнес идентификационный номер юридического лица услугополучателя
11
Организационно-правовая форма предпринимателя
12
Наименование предпринимателя
13
Категория предпринимателя
14
Субъект социального предпринимательства
15
Отрасль по общему классификатору видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) предпринимателя
16
Подотрасль по ОКЭД деятельности предпринимателя
17
Наименование услуги/консультации
18
Наименование подвида услуги/консультации
19
Телефон (мобильный рабочий/домашний предпринимателя)
20
E-mаil предпринимателя
21
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) менеджера-консультанта
* К заявлению прилагаю копию документа, удостоверяющего личность, свидетельство/уведомление индивидуального предпринимателя/крестьянского или фермерского хозяйства, справку о регистрации юридического лица, доверенность на уполномоченное лицо (при необходимости).
* Я подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю свое согласие Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" на обработку моих персональных данных, а также фотофиксацию в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
* Я даю свое согласие на проведение телефонного и (или) SMS-опроса, проводимого в целях аудита и мониторинга оказанных услуг.
* Я даю свое согласие на предоставление результатов от оказанных услуг в рамках инструментов нефинансовой поддержки.
_________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________
(подпись)
Дата: " " 20 года.
_________________________
Приложение 7
к Правилам, формам поддержки
и другим условиям,
необходимым для оказания
государственной нефинансовой
поддержки субъектам
частного предпринимательства,
предоставляемым в различных
отраслях экономики, которые
относятся к компетенциям
нескольких отраслевых
государственных органов
Форма
Акт оказанных услуг №

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
(толтырылған күні: күні, айы, жылы):
Р/с №
Қызмет көрсету форматы
Облыс/қала
Елді мекен (аудан орталығы, облыстық, аудандық маңызы бар қала)
Қызмет көрсету орны
Кәсіпорынның атауы
Көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе дара кәсіпкердің жеке сәйкестендіру нөмірі
Жынысы (ер/әйел)
Туған күні (күні, айы, жылы)
Өтінім берген кездегі жасы
Көрсетілетін қызметті алуға өтініш берген көрсетілетін қызметті алушының жас санаты
Мүгедектік
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы
Кәсіпкерлік субъектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты
Әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісі
Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша сала
Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша кіші сала
Мамандандырылған көрсетілетін қызметтің атауы
Мамандандырылған көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы
Қызмет көрсеткен компанияның атауы және (немесе) консультанттың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өтінім берген/көрсетілетін қызметтің басталған күні
Көрсетілетін қызметтің аяқталған күні
Телефон (көрсетілетін қызметті алушының мобильді, жұмыс/үй телефоны)
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық мекенжайы
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін
бірнеше салалық мемлекеттік
органның құзыретіне жататын
экономиканың әртүрлі
салаларында ұсынылатын
мемлекеттік қаржылай емес
қолдау тәртібіне, нысандарына
және оларға қолдау көрсетуге
қажетті басқа да шарттарға
6-қосымша
Нысан
Кәсіпкерлік субъектілеріне сервистік қызметтер көрсетуге сауалнама-өтінім
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1
Өтінім берілген күн
2
Көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
3
Көрсетілетін қызметті алушы облысының атауы
4
Көрсетілетін қызметті алушының аудан орталығының, облыстық, аудандық маңызы бар қаланың атауы
5
Көрсетілетін қызметті алушының жынысы
6
Көрсетілетін қызметті алушының туған күні
7
Көрсетілетін қызметті алушының жасы (өтінім беру кезіндегі жағдай бойынша)
8
Көрсетілетін қызметті алушының жас санаты
9
Көрсетілетін қызметті алушының мүгедектігі
10
Дара кәсіпкердің жеке сәйкестендіру нөмірі/көрсетілетін қызметті алушының заңды тұлғасының бизнес сәйкестендіру нөмірі
11
Кәсіпкердің ұйымдық-құқықтық нысаны
12
Кәсіпкердің атауы
13
Кәсіпкердің санаты
14
Әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісі
15
Кәсіпкердің экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) бойынша саласы
16
Кәсіпкер қызметінің ЭҚЖЖ бойынша кіші саласы
17
Көрсетілетін қызметтің/консультацияның атауы
18
Кіші көрсетілетін қызметтің/консультация түрінің атауы
19
Телефон (кәсіпкердің мобильді, жұмыс/үй телефоны)
20
Кәсіпкердің е-mail
21
Менеджер-консультанттың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
* Өтінішке жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесін, дара кәсіпкердің/шаруа немесе фермер қожалығының куәлігін/хабарламасын, заңды тұлғаны тіркеу туралы анықтаманы, уәкілетті тұлғаға сенімхатты (қажет болса) қоса беремін.
* Мен ұсынылған ақпараттың анықтығын растаймын, жалған мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауаптылық туралы хабардармын және "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасына өзімнің дербес деректерімді өңдеуге, сондай-ақ "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес фотоға түсіруге, дербес деректерді және өзге де ақпаратты жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеуге және пайдалануға өз келісімімді беремін.
* Мен көрсетілген қызметтерге аудит жүргізу және мониторингтеу мақсатында телефон арқылы пікіртерім және (немесе) хабарлама-пікіртерім жүргізуге өз келісімімді беремін.
* Мен қаржылай емес қолдау құралдары шеңберінде көрсетілген қызметтердің нәтижелерін ұсынуға өз келісімімді беремін.
___________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _______________________________ (қолы)
Күні: 20 жылғы " " _______.
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін
бірнеше салалық мемлекеттік
органның құзыретіне жататын
экономиканың әртүрлі
салаларында ұсынылатын
мемлекеттік қаржылай емес
қолдау тәртібіне, нысандарына
және оларға қолдау көрсетуге
қажетті басқа да шарттарға
7-қосымша
Нысан
№ көрсетілген қызметтер актісі

Сноска. Приложение 7 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_____________________
" " 20 года
(место оказания услуги)
Менеджер-консультант ______________________ (далее – "исполнитель"), действующий на основании договора _________ № ____________, с одной стороны и клиент-субъект предпринимательства _____________ (далее именуемое "заказчик") в лице ______________, действующий на основании __________, с другой стороны составили настоящий акт о нижеследующем: исполнитель оказал, а заказчик получил следующие услуги по сервисной поддержке ведения предпринимательской деятельности:
________________________________________________________________________________
(вид услуги)
________________________________________________________________________________
(____подуслуги)
Адреса и реквизиты сторон
Исполнитель:
Заказчик:
___________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
менеджера-консультанта)
Индивидуальный идентификационный номер: ___________________________________
Адрес: _____________________________
Телефон:
_______________________________
___________ ________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
___________________________________
(наименование организации)
Индивидуальный идентификационный номер
/бизнес-идентификационный номер:
___________________________________
Юридический адрес: _________________________
Телефон: _______________________________
___________ ________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
________________________
Приложение 8
к Правилам, формам поддержки
и другим условиям,
необходимым для оказания
государственной нефинансовой
поддержки субъектам
частного предпринимательства,
предоставляемым в различных
отраслях экономики, которые
относятся к компетенциям
нескольких отраслевых
государственных органов
Форма
Реестр оказанных услуг в рамках инструмента "Предоставление сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности"

Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20 жылғы " "
_____________________
(қызмет көрсету орны)
_________ № ____________ шарт негізінде әрекет ететін менеджер-консультант
________________ (бұдан әрі – "орындаушы") бір тараптан және ____________
негізінде әрекет ететін шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі-клиент _________
(бұдан әрі – "тапсырыс беруші" деп аталатын) ______________
екінші тараптан төмендегілер туралы осы актіні жасады:
орындаушы кәсіпкерлік қызмет жүргізуді сервистік қолдау бойынша мынадай
қызметтерді көрсетті, ал тапсырыс беруші оларды алды:
____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызмет түрі)
____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметтің кіші түрлері)
Тараптардың мекенжайлары мен деректемелері
Орындаушы:
Тапсырыс беруші:
___________________________________
(менеджер-консультанттың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Жеке сәйкестендіру нөмірі: ___________________________________
Мекенжайы:_____________________________
Телефоны:
_______________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________________________
(ұйымның атауы)
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес
сәйкестендіру нөмірі:
___________________________________
Заңды мекенжайы:
________________________________
Телефоны:
_______________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін
бірнеше салалық мемлекеттік
органның құзыретіне жататын
экономиканың әртүрлі
салаларында ұсынылатын
мемлекеттік қаржылай емес
қолдау тәртібіне, нысандарына
және оларға қолдау көрсетуге
қажетті басқа да шарттарға
8-қосымша
Нысан
"Кәсіпкерлік қызмет жүргізуді сервистік қолдау" құралы шеңберінде көрсетілген қызметтер тізілімі

Сноска. Приложение 9 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Информация об услугополучателе
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя:
Дата рождения:
Пол:
мужской / женский
Название компании:
Должность:
Текущая деятельность компании:
Планируемая деятельность компании:
Дата учреждения:
Адрес компании: юридический адрес компании: физический адрес компании (в случае отличия от юридического адреса):
Область:
Город (населенный пункт с указанием района):
Почтовый индекс:
Организационно-правовая форма собственности:
индивидуальный предприниматель ___ товарищество с ограниченной ответственностью ___
акционерное общество ____
другое______
Официальный сайт компании (если имеется):
Контакты:
Мобильный телефон:
Электронная почта: телефон (факс):
2. Цель участия в бизнес-стажировке
Планируемая форма сотрудничества вашего предприятия с _____________ (принимающей страной), а также другими странами
Импорт_____ Экспорт ______ Дистрибуция______
Создание совместного предприятия _______ Франчайзинг______
Лицензирование _____ Выставка _________
Другое: ________________________________________
Почему Вы хотите участвовать в бизнес-стажировке (опишите планы вашего предприятия касательно экономического сотрудничества с _____________ (принимающей страной), в том числе с другими странами)
Краткое описание вашего бизнес-плана:
Необходимо приложить следующие документы к заявке:
1. Анкета (Application Form), содержащая информацию о кооперационном проекте.
2. Обязательство участника в рамках реализации инструмента "Деловые связи".
3. Презентация с информацией о деятельности вашей компании.
4. Техническая спецификация продукции, оборудования и иных аналогичных объектов, которые Вы хотите купить/продать (при наличии).
5. Письма фирм __________ (принимающей страной), свидетельствующие об их интересе к Вашим предложениям/обращениям (при наличии).
6. Справка с департамента государственных доходов о подтверждении доходов налогоплательщика за последние 3 (три) года – для претендентов на участие в бизнес-стажировке по инструменту "Деловые связи".
_________________________
Приложение 10
к Правилам, формам поддержки
и другим условиям,
необходимым для оказания
государственной нефинансовой
поддержки субъектам
частного предпринимательства,
предоставляемым в различных
отраслях экономики, которые
относятся к компетенциям
нескольких отраслевых
государственных органов
Форма
Заместителю председателя
правления Национальной
палаты предпринимателей
Республики Казахстан
"Атамекен"
от ________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
почтовый адрес,
контактный телефон
____________________________
____________________________
____________________________
Обязательство участника в рамках реализации инструмента "Деловые связи"

Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Көрсетілетін қызметті алушы туралы ақпарат
Көрсетілетін қызметт алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
Туған күні:
Жынысы:
еркек / әйел
Компания атауы:
Лауазымы:
Компанияның ағымдағы қызметі:
Компанияның жоспарланатын қызметі:
Құрылған күні:
Компанияның мекенжайы: компанияның заңды мекенжайы: компанияның нақты мекенжайы (заңды мекенжайдан өзгеше болған жағдайда):
Облыс:
Қала (ауданы көрсетілген елді мекен):
Пошта индексі:
Меншіктің ұйымдық-құқықтық нысаны:
жеке кәсіпкер ___________
жауапкершілігі шектеулі серіктестік _____________
акционерлік қоғам _________
басқа ______________
Компанияның ресми сайты (бар болса):
Байланыстар:
Мобильді телефон:
Электрондық пошта:
телефон (факс):
2. Бизнес-тағылымдамаға қатысу мақсаты
Кәсіпорныңыз жоспардап отырған _____________ (қабылдаушы елмен), сондай-ақ басқа елдермен ынтымақтастық нысаны
Импорт ____ Экспорт ____ Дистрибуция______
Бірлескен кәсіпорын құру ______ Франчайзинг______
Лицензиялау _____ Көрме _________
Басқа:________________________________________
Сіз неліктен бизнес-тағылымдамаға қатысқыңыз келеді (кәсіпорныңыздың _______________ (қабылдаушы елмен), оның ішінде басқа елдермен экономикалық ынтымақтастық жасауға қатысты жоспарларын сипаттаңыз)
Бизнес-жоспарыңыздың қысқаша сипаттамасы:
Өтінімге мынадай құжаттарды қоса беру қажет:
1. Кооперациялық жоба туралы ақпаратты қамтитын сауалнама (Application Form).
2. Қатысушының "Іскерлік байланыстар" құралын іске асыру шеңберіндегі міндеттемесі.
3. Компанияңыздың қызметі туралы ақпараттың таныстырылымы.
4. Сіз сатып алғыңыз/сатқыңыз келетін өнімнің, жабдықтың және өзге де ұқсас объектілердің техникалық өзіндік ерекшелігі (бар болса).
5. __________ фирмалардың (қабылдаушы елдің) Сіздің ұсыныстарыңызға/ жолданымдарыңызға қызығушылық білдірген хаттары (бар болса).
6. "Іскерлік байланыстар" құралы бойынша бизнес-тағылымдамаға қатысуға үміткерлер үшін мемлекеттік кірістер департаментінен салық төлеушінің соңғы 3 (үш) жылдағы кірістерін растау туралы анықтама.
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін
бірнеше салалық мемлекеттік
органның құзыретіне жататын
экономиканың әртүрлі
салаларында ұсынылатын
мемлекеттік қаржылай емес
қолдау тәртібіне, нысандарына
және оларға қолдау көрсетуге
қажетті басқа да шарттарға
10-қосымша
Нысан
"Атамекен"
Қазақстан Республикасы
ұлттық кәсіпкерлер палатасы
Басқарма төрағасының
орынбасарына
________________________
аты, әкесінің аты (бар болса),
пошта мекенжайы, байланыс
телефоны
___________________________
____________________________
____________________________
Қатысушының "Іскерлік байланыстар" құралын іске асыру шеңберіндегі міндеттемесі

Сноска. Приложение 10 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящим я, ________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
участника стажировки, паспортные данные
_____________________________________________________________________
(должность, наименование предприятия)
Подтверждаю, что соответствую условиям и обязуюсь:
1) самостоятельно оплачивать транспортные расходы на территории Республики Казахстан до пункта вылета на стажировку;
2) в случае пропуска занятий/мероприятий в рамках стажировки информировать Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (далее – НПП РК "Атамекен") (по телефону, телеграфу, посредством электронной почты или иным способом) о причинах отсутствия и (или) непосещения с предоставлением письменного объяснения и документов, подтверждающих наличие уважительных причин для пропуска;
3) самостоятельно оплачивать транспортные расходы и проживание на территории Республики Казахстан и территории принимающей страны (для участников, изъявивших желание пройти стажировку за счет собственных средств);
4) возместить сумму, затраченную на организацию стажировки, в связи с досрочным прекращением участия в стажировке, кроме случаев отказа по уважительным причинам;
5) по возвращении предоставить в НПП РК "Атамекен" документы, подтверждающие мое участие в стажировке (посадочные талоны, копии страниц паспорта с отметками о прохождении пограничного контроля, командировочные удостоверения с печатью приглашающей стороны (международной и зарубежной организации);
6) по результатам стажировки подготовить детальный план развития предприятия с учетом полученных знаний, опыта и технологий и направить его в НПП РК "Атамекен" в течение 15 (пятнадцать) календарных дней со дня возвращения в Республику Казахстан;
7) по первому требованию НПП РК "Атамекен" предоставить все необходимые сведения и документы для осуществления мониторинга реализации плана развития предприятия или иных действий, связанных с реализацией инструмента "Деловые связи";
8) принимать участие в семинарах, которые проводятся после стажировки, в целях мониторинга изменений, происходящих на предприятии, оценки стажировки в личностном плане и для предприятия;
9) принимать участие в анкетировании по отслеживанию развития предприятия, изменений, происходящих на предприятии и личностных изменений после зарубежной стажировки для ее комплексной оценки и возможности ее улучшения;

Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Осы арқылы мен, __________________________________________________
тағылымдамаға қатысушының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), паспорт
деректері
_________________________________________________________________
(лауазымы, кәсіпорынның атауы)
шарттарға сай келетінімді растаймын;
және:
1) Қазақстан Республикасының аумағында тағылымдамаға ұшып шығатын пунктке дейінгі көлік шығыстарын өзім төлеуге;
2) тағылымдама шеңберінде сабақтарды/іс-шараларды өткізіп алған жағдайда болмау және (немесе) келмей қалу себептері туралы жазбаша түсініктемені және келмей қалуға дәлелді себептердің бар-жоғын растайтын құжаттарды ұсына отырып (телефон, телеграф, электрондық пошта арқылы немесе өзге де тәсілмен), "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасын (бұдан әрі – "Атамекен" ҚР ҰКП) хабардар етуге;
3) Қазақстан Республикасының аумағында және қабылдаушы елдің аумағында тұру және көлік шығыстарын өзім төлеуге (меншікті қаражаты есебінен тағылымдамадан өтуге ниет білдірген қатысушылар үшін);
4) дәлелді себептер бойынша бас тарту жағдайларын қоспағанда, тағылымдамаға қатысуды мерзімінен бұрын тоқтатуға байланысты тағылымдаманы ұйымдастыруға жұмсалған соманы өтеуге;
5) қайтып оралғаннан кейін менің тағылымдамаға қатысқанымды растайтын құжаттарды (отырғызу талондары, шекаралық бақылаудан өту туралы белгілері бар паспорт парақтарының көшірмелері, шақырушы тараптың (халықаралық және шетелдік ұйымның) мөрі бар іссапар куәліктері) "Атамекен" ҚР ҰКП-ға ұсынуға;
6) тағылымдама нәтижелері бойынша алынған білімді, тәжірибені және технологияларды ескере отырып, кәсіпорынды дамытудың егжей-тегжейлі жоспарын дайындауға және оны Қазақстан Республикасына оралған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде "Атамекен" ҚР ҰКП-ға жіберуге;
7) "Атамекен" ҚР ҰКП-ның алғаш талап етуі бойынша кәсіпорынның даму жоспарының іске асырылуын мониторингтеу немесе "Іскерлік байланыстар" құралын іске асыруға байланысты өзге де іс-әрекеттерді жүзеге асыру үшін барлық қажетті мәліметтер мен құжаттарды ұсынуға;
8) кәсіпорында болып жатқан өзгерістерді мониторингтеу, тағылымдаманы жеке басыма және кәсіпорынға қатысты тұрғыдан бағалау мақсатында тағылымдамадан кейін өткізілетін семинарларға қатысуға;
9) кәсіпорынды кешенді бағалау және жақсарту мүмкіндігі үшін шетелдік тағылымдамадан кейін кәсіпорынның дамуын, онда болып жатқан өзгерістерді және жеке басымдағы өзгерістерді қадағалау бойынша сауалнамаға қатысуға;

10) при прохождении стажировки не брать с собой родственников, несовершеннолетних детей;
11) принять условия по организации логистики, предоставляемые НПП РК "Атамекен";
12) принять активное участие в вопросах, связанных с организацией стажировки со стороны международной зарубежной организации.
Примечания:
1) к уважительным причинам отказа от дальнейшего участия в стажировке относятся:
состояние здоровья, препятствующее участию в стажировке, подтвержденное соответствующими документами лечебного учреждения;
семейные обстоятельства (например, болезнь или смерть близкого родственника), наступление которых препятствует участию в стажировке и подтверждено документально;
заблаговременное, не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты направления на стажировку письменное уведомление НПП РК "Атамекен" о невозможности участия в стажировке;
следствие действия обстоятельств непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельств (стихийные явления, военные действия и чрезвычайные ситуации), подтвержденных документально уполномоченным органом;
2) под предприятием подразумевается субъект частного предпринимательства, в котором работает участник стажировки на момент выезда за границу.
Условия обязательства предусмотрены согласно Межправительственному соглашению между Министерством национальной экономики Республики Казахстан и Министерством экономики и энергетики Федеративной Республики Германия.
В случае изменения страны стажировки будут изменены условия обязательства.
"___" _____________ 20____ года. Подпись: _______________
___________________________
Приложение 11
к Правилам, формам поддержки
и другим условиям,
необходимым для оказания
государственной нефинансовой
поддержки субъектам
частного предпринимательства,
предоставляемым в различных
отраслях экономики, которые
относятся к компетенциям
нескольких отраслевых
государственных органов
Форма
Форма последующего мониторинга деятельности участников инструмента "Деловые связи"
Сноска. Приложение 11 – в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2025 № 1079 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование компании
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) участника
Должность
Краткое описание деятельности
Наименование отрасли/подотрасли по общему классификатору видов экономической деятельности
Среднегодовая стоимость активов, тыс. тг.
Среднегодовой оборот компании, тыс. тг.
Количество рабочих мест, человек
До участия в инструменте
После
До участия в инструменте
После
До участия в инструменте
После
продолжение таблицы
Объем выплаченных налогов за прошлый год, тыс.тг.
Цель участия в инструменте
Страна бизнес-стажировки
Наименование зарубежной компании -партнера
Вид установленного сотрудничества
Результат участия в инструменте
Примечание
Регион
Примечание: в случае наличия других положительных результатов необходимо указать информацию в столбце "Примечание".
_________________________
Приложение 12
к Правилам, формам поддержки
и другим условиям,
необходимым для оказания
государственной нефинансовой
поддержки субъектам
частного предпринимательства,
предоставляемым в различных
отраслях экономики, которые
относятся к компетенциям
нескольких отраслевых
государственных органов
Форма
Заявка на участие в инструменте "Сарапшылар қызметі"
Заполнение всех полей обязательно

10) тағылымдамадан өту кезінде өзіммен бірге туыстарды, кәмелетке толмаған балаларды алып жүрмеуге;
11) "Атамекен" ҚР ҰКП ұсынатын логистиканы ұйымдастыру жөніндегі шарттарды қабылдауға;
12) халықаралық шетелдік ұйым тарапынан тағылымдаманы ұйымдастыруға байланысты мәселелерге белсенді қатысуға міндеттенемін.
Ескертпелер:
1) тағылымдамаға одан әрі қатысудан бас тартудың дәлелді себептеріне мыналар жатады:
емдеу мекемесінің тиісті құжаттарымен расталған, тағылымдамаға қатысуға кедергі келтіретін денсаулық жағдайы;
тағылымдамаға қатысуға кедергі келтіретін және құжатпен расталған отбасылық мән-жайлар (мысалы, жақын туысының сырқаттануы немесе қайтыс болуы);
тағылымдамаға жіберілетін күнге дейін кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын "Атамекен" ҚР ҰКП-ны тағылымдамаға қатыса алмайтыны туралы алдын ала жазбаша хабардар ету;
уәкілетті орган құжатпен растаған еңсерілмейтін күш мән-жайларының, яғни аталған мән-жайлар кезіндегі төтенше және шарасыз жағдайлардың (дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар және төтенше жағдайлар) әрекетінен болған салдар;
2) шетелге шыққан кезде тағылымдамаға қатысушы жұмыс істейтін жеке кәсіпкерлік субъектісі кәсіпорын деп түсініледі.
Міндеттеменің шарттары Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі мен Германия Федеративтік Республикасының Экономика және энергетика министрлігі арасындағы үкіметаралық келісімге сәйкес көзделген.
Тағылымдама елі өзгерген жағдайда міндеттеме шарттары өзгереді.
20__ жылғы "____" _____________. Қолы: _____________________________
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін
бірнеше салалық мемлекеттік
органның құзыретіне жататын
экономиканың әртүрлі
салаларында ұсынылатын
мемлекеттік қаржылай емес
қолдау тәртібіне, нысандарына
және оларға қолдау көрсетуге
қажетті басқа да шарттарға
11-қосымша
Нысан
"Іскерлік байланыстар" құралына қатысушылардың қызметін кейіннен мониторингтеу нысаны
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.12.2025 № 1079 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Р/с №
Компанияның атауы
Қатысушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Лауазымы
Қызметтің қысқаша сипаттамасы
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша саланың/кіші саланың атауы
Активтердің орташа жылдық құны, мың теңге
Компанияның жылдық орташа айналымы, мың теңге
Жұмыс орындарының саны, адам
Құралға қатысқанға дейін
Одан кейін
Құралға қатысқанға дейін
Одан кейін
Құралға қатысқанға дейін
Одан кейін
кестенің жалғасы
Өткен жыл бойынша төленген салықтардың көлемі, мың теңге
Құралға қатысу мақсаты
Бизнес-тағылымдама елі
Шетелдік әріптес компанияның атауы
Белгіленген ынтымақтастық түрі
Құралға қатысу нәтижесі
Ескертпе
Өңір
Ескертпе: басқа да оң нәтижелер болған жағдайда ақпаратты "Ескертпе" бағанында көрсету қажет.
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін
бірнеше салалық мемлекеттік
органның құзыретіне жататын
экономиканың әртүрлі салаларында
ұсынылатын мемлекеттік қаржылай
емес қолдау тәртібіне, нысандарына
және оларға қолдау көрсетуге
қажетті басқа да шарттарға
12-қосымша
Нысан
"Сарапшылар қызметі" құралына қатысуға өтінім
Барлық бағандар міндетті түрде толтырылады

1. Привлечение иностранных и (или) отечественных экспертов:
Отечественный
Иностранный
1.1. Если "Иностранный":
Привлечение внешнего иностранного эксперта при содействии международных зарубежных организаций
Привлечение внешнего иностранного эксперта по рекомендации услугополучателя
2. Название компании:
2.1 Бизнес-идентификационный номер субъекта предпринимательства:
3.1. Дата учреждения:
3.2. Организационно-правовая форма собственности:
день
месяц
год
индивидуальный предприниматель
товарищество с ограниченной ответственностью
акционерное общество
другая
4.1. Юридический адрес субъекта предпринимательства:
4.2. Область:
4.3. Город (населенный пункт с указанием района):
4.4. Фактический адрес субъекта предпринимательства (в случае отличия от юридического адреса):
4.5. Почтовый индекс:
5. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя:
5.1 Индивидуальный идентификационный номер руководителя:
6. Ответственное лицо от компании:
6.1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица:
6.2. Пол руководителя:
мужской
женский
6.3. Дата рождения руководителя:
6.4. Должность:
6.5. Мобильный телефон:
6.6. Телефон (факс):
6.7. Электронная почта:
7.1. Основная сфера деятельности компании (отрасль экономики): _________________________________
7.2. Код по общему классификатору экономической деятельности согласно перечню приоритетных секторов экономики для потенциальных участников
7.3. Наименования выпускаемой продукции (предоставляемых услуг): __________________________________
8. Количество штатных работников:
9. Среднегодовой доход за предыдущий год (тысяч тенге):
10.1. Область, в которой требуется экспертная помощь:
организация менеджмента
организация производственного процесса
эксплуатация рабочей техники
повышение квалификации персонала
услуги в финансовой сфере
контроль качества продукции
сбыт продукции и маркетинг
другое:
________________________________________
10.2. Подробное описание запрашиваемой экспертной помощи:
______________________________________________________________________________
11. Цель экспертной миссии:
12. Ожидаемые результаты:
13. Желаемая профессиональная квалификация эксперта (образование, сфера деятельности, опыт работы, особые навыки):
14. Информация касательно экспертной миссии:
15.1. Желаемая дата начала миссии (месяц, год):
15.4. Место осуществления миссии:
15.5. Вид жилья, которым будет обеспечен эксперт: ________________________________________
15.2. Ожидаемая продолжительность:
15.6. Предоставляемый эксперту вид транспорта:
15.3. Готовность предоставления переводчика:
16. Имеется ли в Вашей компании ответственный работник со знанием иностранных языков?
Да Нет (обвести)
Если Вы ответили "Да", то уточните соответствующий (ие) язык(и) и уровень владения:

1. Шетелдік және (немесе) отандық сарапшыларды тарту:
□ Отандық □ Шетелдік
1.1. Егер "Шетелдік" болса:
□ халықаралық шетелдік ұйымдардың жәрдемдесуімен сырттан шетелдік сарапшыны тарту
□ Көрсетілетін қызметті алушының ұсынымы бойынша сырттан шетелдік сарапшыны тарту
2. Компанияның атауы:
2.1. Кәсіпкерлік субъектісінің бизнес сәйкестендіру нөмірі:
3.1. Құрылған күні:
3.2. Меншіктің ұйымдық-құқықтық нысаны:
күні
айы
жылы
□ дара кәсіпкер
□ жауапкершілігі шектеулі серіктестік
□ акционерлік қоғам
□ басқасы
4.1. Кәсіпкерлік субъектісінің заңды мекенжайы:
4.2. Облыс:
4.3. Қала (ауданы көрсетілген елді мекен):
4.4. Кәсіпкерлік субъектісінің нақты мекенжайы (заңды мекенжайынан өзгеше болған жағдайда):
4.5. Пошта индексі:
5. Басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
5.1. Басшының жеке сәйкестендіру нөмірі:
6. Компаниядан жауапты адам:
6.1. Жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
6.2. Басшының жынысы: □ ер □ әйел
6.3. Басшының туған күні:
6.4. Лауазымы:
6.5. Мобильді телефон:
6.6. Телефон (факс):
6.7. Электрондық пошта:
7.1. Компания қызметінің негізгі саласы (экономика саласы): _________________________________
7.2. Әлеуетті қатысушыларға арналған экономиканың басым секторларының тізбесіне сәйкес экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша код
7.3. Шығарылатын өнімнің (ұсынылатын көрсетілетін қызметтердің) атауы: __________________________________
8. Штаттағы жұмыскерлер саны:
9. Өткен жылдағы орташа жылдық кіріс (мың теңге):
10.1. Сараптамалық көмек талап етілетін сала:
□ менеджментті ұйымдастыру
□ өндірістік процесті ұйымдастыру
□ жұмыс техникасын пайдалану
□ персоналдың біліктілігін арттыру
□ қаржы саласындағы көрсетілетін қызметтер
□ өнім сапасын бақылау
□ өнімді өткізу және маркетинг
□ басқа:____________________________________
10.2. Сұратылатын сараптамалық көмектің егжей-тегжейлі сипаттамасы: ______________________________________________________________________________
11. Сараптамалық миссияның мақсаты:
12. Күтілетін нәтижелер:
13. Сарапшы қалайтын кәсіптік біліктілік (білімі, қызмет саласы, жұмыс тәжірибесі, ерекше дағдылары):
14. Сараптамалық миссияға қатысты ақпарат:
15.1. Миссияны бастаудың қалаулы күні (айы, жылы):
15.4. Миссия жүзеге асырылатын жер:
15.5. Сарапшы қамтамасыз етілетін тұрғын үй түрі: ________________________________________
15.2. Күтілетін ұзақтығы:
15.6. Сарапшыға ұсынылатын көлік түрі:
15.3. Аудармашыны ұсынуға әзірлік:
16. Компанияңызда шет тілдерін білетін жауапты жұмыскер бар ма?
□ Иә □ Жоқ (қажеттісін белгілеңіз)
Егер Сіз "иә" деп жауап берсеңіз, тиісті тілді (тілдерді) және меңгеру деңгейін нақтылаңыз:

17. Отметьте в случае наличия приложенного бизнес (стратегического) плана развития/модернизации компании
Да
Нет
Если Вы ответили "Да", то приложите соответствующий документ
1. Отметьте в случае ознакомления и согласия с Правилами предоставления нефинансовых мер поддержки предпринимательства □
18. Настоящим:
Подтверждаю достоверность сведений и прилагаемых документов □
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя ______________________
Должность услугополучателя ______________________
Подпись услугополучателя ________________________
Дата получения заявления: "____"_______ 20___ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника, принявшего заявление
________________________________________
Должность работника, принявшего заявление
___________________________________
Подпись работника, принявшего заявление
________________________________________
К заявлению прилагаются следующие документы:
1) удостоверение личности либо его электронные документы из сервиса "цифровые документы" (для идентификации);
2) справка о регистрации субъекта предпринимательства (для перерегистрации и ликвидации предприятия) и нотариально заверенная доверенность (при необходимости) (оригинал и копия);
3) справка с департамента государственных доходов о подтверждении доходов налогоплательщика за последние 12 (двенадцать) месяцев;
4) копия справки с места работы со сроком давности не более 10 (десять) календарных дней;
5) письменное обязательство о предоставлении всех сведений и данных, необходимых для проведения мониторинга или иных действий, связанных с реализацией, включая, но не ограничиваясь, показателями по расширению и модернизации бизнеса, сведения по дальнейшему участию в других направлениях Программы, сведения о количестве новых рабочих мест, созданных после прохождения обучения, сведения о динамике налоговых отчислений, иные сведения, которые могут быть запрошены в ходе мониторинга;
6) доверенность на услугополучателя в случае подписания заявки ответственным исполнителем для использования электронной цифровой подписи компании;
7) бизнес (стратегический) план развития/модернизации компании (при наличии).
_________________________
Приложение 13
к Правилам, формам поддержки
и другим условиям,
необходимым для оказания
государственной нефинансовой
поддержки субъектам
частного предпринимательства,
предоставляемым в различных
отраслях экономики, которые
относятся к компетенциям
нескольких отраслевых
государственных органов
Форма
Отчет по мониторингу реализации инструмента "Сарапшылар қызметі" (реализация планов развития предприятий участников)
№п/п
Наименование компании
Фамилия, имя, отчество (при наличии) участника
Должность
Краткое описание деятельности
Наименование отрасли/ подотрасли по общему классификатору экономической деятельности
Среднегодовой доход компании, тыс. тг
Количество рабочих мест, человек
До участия в проекте
После
До участия в проекте
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение
Объем выплаченных налогов за прошлый год, тыс.тг
Цель экспертной миссии
Наименование зарубежной организации -партнера
Информация по установлению сотрудничества
Результат участия в проекте
Примечание
Регион
10
11
12
13
14
15
16
Примечание: в случае наличия других положительных результатов необходимо указать информацию в столбце "Примечание".
_________________________
Приложение 14
к Правилам, формам поддержки
и другим условиям,
необходимым для оказания
государственной нефинансовой
поддержки субъектам
частного предпринимательства,
предоставляемым в различных
отраслях экономики, которые
относятся к компетенциям
нескольких отраслевых
государственных органов
Форма
Заявка на оказание услуг по инструменту "Программа деловых консультационных услуг Европейского Банка Реконструкции и Развития по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан"
Информация о предприятии
Полное название предприятия:
Регистрационный номер:
Адрес: факс:
Телефон: веб-сайт:
Электронная почта:
Официальная должность руководителя:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя:
Возраст руководителя:
Пол руководителя:
Годовой оборот (евро):
Год основания:
Свидетельство о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость (если есть):
Сотрудники: общее количество сотрудников:
Количество сотрудников женского пола:
Наименование отрасли по общему классификатору видов экономической деятельности:
Описание предприятия (история, продукция, услуги, клиенты, объемы производства и основные этапы развития)

17. Компанияны дамытудың/жаңғыртудың қоса берілген бизнес (стратегиялық) жоспары болса, белгілеңіз.
□ Иә □ Жоқ
Егер Сіз "иә" деп жауап берсеңіз, тиісті құжатты қоса беріңіз
1. Кәсіпкерлікті қолдаудың қаржылай емес шараларын көрсету қағидаларымен танысып, онымен келіссеңіз, белгілеңіз □
18. Осы арқылы:
Мәліметтер мен қоса беріліп отырған құжаттардың анықтығын растаймын □
Көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
______________________
Көрсетілетін қызметті алушының лауазымы ______________________
Көрсетілетін қызметті алушының қолы ________________________
Өтінішті алған күні: 20___ жылғы "____" _______
Өтінішті қабылдаған жұмыскердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________________________________________
Өтінішті қабылдаған жұмыскердің лауазымы
___________________________________
Өтінішті қабылдаған жұмыскердің қолы
________________________________________
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) жеке куәлік не оның "цифрлық құжаттар" сервисінен алынған электрондық құжаты (сәйкестендіру үшін);
2) кәсіпкерлік субъектісін тіркеу туралы анықтама (кәсіпорынды қайта тіркеу және тарату үшін) және нотариат растаған сенімхат (қажет болса) (түпнұсқа және көшірме);
3) мемлекеттік кірістер департаментінен салық төлеушінің соңғы 12 (он екі) айдағы кірістерін растау туралы анықтама;
4) ескіру мерзімі күнтізбелік 10 (он) күннен аспайтын жұмыс орнынан анықтаманың көшірмесі;
5) бизнесті кеңейту және жаңғырту жөніндегі көрсеткіштерді, Бағдарламаның басқа бағыттарына одан әрі қатысу жөніндегі мәліметтерді, оқудан өткеннен кейін құрылған жаңа жұмыс орындарының саны туралы мәліметтерді, салық аударымдарының динамикасы туралы мәліметтерді, мониторинг барысында сұратылуы мүмкін өзге де мәліметтерді қоса алғанда, бірақ олармен шектелмей, мониторинг жүргізу немесе іске асыруға байланысты өзге де іс-қимыл үшін қажетті барлық мәліметтер мен деректерді беру туралы жазбаша міндеттеме;
6) компанияның электрондық цифрлық қолтаңбасын пайдалану үшін жауапты орындаушы өтінімге қол қойған жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға сенімхат;
7) компанияны дамытудың/жаңғыртудың бизнес (стратегиялық) жоспары (бар болса).
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін
бірнеше салалық мемлекеттік
органның құзыретіне жататын
экономиканың әртүрлі салаларында
ұсынылатын мемлекеттік қаржылай
емес қолдау тәртібіне, нысандарына
және оларға қолдау көрсетуге
қажетті басқа да шарттарға
13-қосымша
Нысан
"Сарапшылар қызметі" құралының іске асырылуын мониторингтеу бойынша есеп (қатысушы кәсіпорындарды дамыту жоспарларын іске асыру)
Р/с
Компанияның атауы
Қатысушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Лауазымы
Қызметтің қысқаша сипаттамасы
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша саланың/кіші саланың атауы
Компанияның жылдық орташа кірісі, мың теңге
Жұмыс орындарының саны, адам
Құралға қатысқанға дейін
Одан кейін
Құралға қатысқанға дейін
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Өткен жылға төленген салық көлемі, мың теңге
Сараптамалық миссияның мақсаты
Шетелдік әріптес компанияның атауы
Ынтымақтастықты белгілеу бойынша ақпарат
Жобаға қатысу нәтижесі
Ескертпе
Өңір
10
11
12
13
14
15
16
Ескертпе: басқа да оң нәтижелер болған жағдайда ақпаратты "Ескертпе" бағанында көрсету қажет.
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін
бірнеше салалық мемлекеттік
органның құзыретіне жататын
экономиканың әртүрлі салаларында
ұсынылатын мемлекеттік қаржылай
емес қолдау тәртібіне, нысандарына
және оларға қолдау көрсетуге
қажетті басқа да шарттарға
14-қосымша
Нысан
"Еуропа Қайта Құру және Даму Банкінің Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі іскерлік консультациялық қызметтер бағдарламасы" құралы бойынша қызметтер көрсетуге өтінім
Кәсіпорын туралы ақпарат
Кәсіпорынның толық атауы:
Тіркеу нөмірі:
Мекенжай: факс:
Телефон: веб-сайт:
Электрондық пошта:
Басшының ресми лауазымы:
Басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
Басшының жасы:
Басшының жынысы:
Жылдық айналым (евро):
Құрылған жылы:
Қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлік (бар болса):
Қызметкерлер: қызметкерлердің жалпы саны:
Әйел жынысты қызметкерлер саны:
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша саланың атауы:
Кәсіпорынның сипаттамасы (тарихы, өнімдері, көрсетілетін қызметтері, клиенттері, өндіріс көлемі және негізгі даму кезеңдері)

История развития предприятия (за последние 5-10 лет):
Важные этапы развития (приватизация, структурные изменения, внедрение отраслевых стандартов и другое):
Структура собственников (распределение долей участия или акций, в %):
Местные %
Иностранные %
Частные %
Женщины %
Виды деятельности и их доля в доходах:
Кредитование (просьба представить информацию о кредитах, которые получило/планирует получить предприятие):
Наименование кредитной организации
Общая сумма проекта
Общая сумма полученного кредита
Дата подписания кредитного договора (день, месяц, год)
Годовая процентная ставка
Цель получения кредита (инвестиции, оборотный капитал, смешанное)
На сколько месяцев получен кредит
Вы в первый раз получаете кредит в этой кредитной организации?
Описание проекта:
Описание основных проблем предприятия, которые предполагается решить при помощи проекта:
Необходимые консультационные услуги:
Ожидаемые изменения в деятельности предприятия в результате проекта
Привлекаемый консультант (название компании, контактные данные, имя ответственного лица):
Ожидаемая дата начала проекта:
Работник вашего предприятия, ответственный за реализацию проекта:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии):
Должность:
Адрес:
Телефон:
Электронная почта:
Имеется ли у вашего предприятия опыт по привлечению внешних консультантов? Если "да", просьба предоставить краткую информацию:
Перечень документов, входящих в пакет заявочной документации:
Заполненный оригинал заявки
Копия регистрационного сертификата
Свидетельство о праве собственности на контрольный пакет акций (выписка из устава или учредительного договора)
Копии годовой финансовой отчетности за предыдущие 2 (два) года (отчет о прибыли и убытках, движение денежных средств, бухгалтерский баланс), заверенные печатью компании
_________________________

Кәсіпорынның даму тарихы (соңғы 5-10 жылда):
Дамудың маңызды кезеңдері (жекешелендіру, құрылымдық өзгерістер, салалық стандарттарды енгізу және басқалар):
Меншік иелерінің құрылымы (қатысу үлестерін немесе акцияларды бөлу, %-бен):
Жергілікті %
Шетелдік %
Жеке %
Әйелдер %
Қызмет түрлері және олардың кірістердегі үлесі:
Кредит беру (кәсіпорын алған/алуды жоспарлап отырған кредиттер туралы ақпарат беріңіз):
Кредиттік ұйымның атауы
Жобаның жалпы сомасы
Алынған кредиттің жалпы сомасы
Кредиттік шартқа қол қойылған күн (күні, айы, жылы)
Жылдық пайыздық мөлшерлеме
Кредит алу мақсаты (инвестициялар, айналым капиталы, аралас)
Кредит қанша айға алынды
Сіз осы кредиттік ұйымнан бірінші рет кредит алып отырсыз ба?
Жобаның сипаттамасы:
Жобаның көмегімен шешілуі болжанатын кәсіпорынның негізгі проблемаларының сипаттамасы:
Қажетті консультациялық көрсетілетін қызметтер:
Жоба нәтижесінде кәсіпорын қызметінде күтілетін өзгерістер
Тартылатын консультант (компанияның атауы, байланыс деректері, жауапты адамның аты):
Жоба басталуының күтілетін күні:
Кәсіпорныңыздың жобаны іске асыруға жауапты жұмыскері:
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
Лауазымы:
Мекенжайы:
Телефоны:
Электрондық поштасы:
Кәсіпорныңызда сырттан консультанттар тарту тәжірибесі бар ма? Егер болса, қысқаша ақпарат беріңіз:
Өтінімдік құжаттаманың топтамасына кіретін құжаттар тізбесі:
Өтінімнің толтырылған түпнұсқасы
Тіркеу сертификатының көшірмесі
Акциялардың бақылау пакетіне меншік құқығы туралы куәлік (жарғыдан немесе құрылтай шартынан үзінді көшірме)
Компанияның мөрімен расталған алдыңғы 2 (екі) жылдағы жылдық қаржылай есептіліктің (пайда мен залалдар туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы, бухгалтерлік баланс) көшірмелері