О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 апреля 2015 года № 267 "Об утверждении Правил зачисления активов в Национальный фонд Республики Казахстан и использования Национального фонда Республики Казахстан, а также форм и Правил составления годового отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2024 года № 349. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июля 2025 года № 500.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 02.07.2025 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТAНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 апреля 2015 года № 267 "Об утверждении Правил зачисления активов в Национальный фонд Республики Казахстан и использования Национального фонда Республики Казахстан, а также форм и Правил составления годового отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан" следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 5 статьи 23, статьями 94-1, 104 и пунктом 5 статьи 133 Бюджетного кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах зачисления активов в Национальный фонд Республики Казахстан и использования Национального фонда Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила зачисления активов в Национальный фонд Республики Казахстан и использования Национального фонда Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 23 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок зачисления активов в Национальный фонд Республики Казахстан и использования его средств.";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Национальный фонд Республики Казахстан (далее – Нацфонд) формируется за счет поступлений, установленных Бюджетным кодексом Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 25 следующего содержания:
"25. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на полугодовой основе размещает на своем официальном интернет-ресурсе информацию по управлению и использованию средств Нацфонда.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
формы составления годового отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
в Правилах составления годового отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына активтерді есептеу және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын пайдалану қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы жылдық есепті жасау нысандары мен қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 23 сәуірдегі № 267 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 29 сәуірдегі № 349 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 2 шiлдедегi № 500 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 02.07.2025 № 500 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледi) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына активтерді есептеу және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын пайдалану қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы жылдық есепті жасау нысандары мен қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 23 сәуірдегі № 267 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 23-бабының 5-тармағына, 94-1, 104-баптарына және 133-бабының 5-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына активтерді есептеу және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын пайдалану қағидаларында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына активтерді есептеу және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын пайдалану қағидалары Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 23-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына активтерді есептеу және оның қаражатын пайдалану тәртібін айқындайды.";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры (бұдан әрі – Ұлттық қор) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде белгіленген түсімдердің есебінен қалыптастырылады.";
мынадай мазмұндағы 25-тармақпен толықтырылсын:
"25. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган өзінің ресми интернет-ресурсына Ұлттық қор қаражатын басқару және пайдалану жөніндегі ақпаратты жартыжылдық негізде орналастырып тұрады.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы жылдық есепті жасау нысандары осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы жылдық есепті жасау қағидаларында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"Настоящие Правила составления годового отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 133 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок составления годового отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан.";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Отчетность о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан (далее – Нацфонд) ведется в соответствии со статьями 133 и 134 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.";
часть вторую пункта 4 исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. В соответствии с пунктом 1 статьи 134 Бюджетного кодекса Республики Казахстан Правительство совместно с Национальным Банком Республики Казахстан не позднее 1 июня текущего года вносит на утверждение Президента Республики Казахстан годовой отчет с приложением результатов проведенного внешнего аудита.
Аудированная годовая финансовая отчетность по результатам доверительного управления Национальным фондом Республики Казахстан подписывается руководителем центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, Председателем и главным бухгалтером Национального Банка Республики Казахстан.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр Республики Казахстан О. Бектенов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от " " 2024 года
Приложение 1
к Правилам зачисления
активов в Национальный фонд
Республики Казахстан и
использования
Национального фонда
Республики Казахстан
Форма
Страница № __________
Дата формирования ____
Отчет о движении денег на контрольном счете наличности Национального фонда Республики Казахстан по состоянию на ____________ отчетный период _____года
Индекс: ДДКСННФ-1
Периодичность: ежемесячно, ежегодно
Представляет: Министерство финансов Республики Казахстан
Куда представляется: Правительство, Высшая аудиторская палата, Министерство национальной экономики Республики Казахстан
Срок представления: в срок до 15 числа месяца, следующего за отчетным.
Единица измерения ________
Коды единой бюджетной классификации
Наименование
Сумма с начала года с нарастающим итогом
1
2
3
I. Доходы:
1
Налоговые поступления
1
Подоходный налог
1
Корпоративный подоходный налог
1
2
3
5
Корпоративный подоходный налог с юридических лиц организаций нефтяного сектора
5
Внутренние налоги на товары, работы и услуги
3
Поступления за использование природных и других ресурсов
22
Налог на сверхприбыль от организаций нефтяного сектора
25
Бонусы от организаций нефтяного сектора
26
Налог на добычу полезных ископаемых от организаций нефтяного сектора
27
Рентный налог на экспорт от организаций нефтяного сектора
28
Доля Республики Казахстан по разделу продукции по заключенным контрактам от организаций нефтяного сектора
29
Дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции, и альтернативный налог на недропользование от организаций нефтяного сектора
2
Hеналоговые поступления
4
Штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан
2
Штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан, на организации нефтяного сектора
1
2
3
1
Административные штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые центральными государственными органами, их территориальными подразделениями, на организации нефтяного сектора
2
Прочие штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета, на организации нефтяного сектора
3
Средства, полученные от природопользователей по искам о возмещении вреда организациями нефтяного сектора
6
Прочие неналоговые поступления
1
Прочие неналоговые поступления
11
Другие неналоговые поступления от организаций нефтяного сектора
3
Поступления от продажи основного капитала
3
Продажа земли и нематериальных активов
1
Продажа земли
2
Поступления от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения
II. Поступления от продажи финансовых активов
6
Поступления от продажи финансовых активов государства
1
Поступления от продажи финансовых активов государства
1
Поступления от продажи финансовых активов внутри страны
3
Поступления от приватизации республиканской собственности
7
Поступления от передачи в конкурентную среду активов национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний и их дочерних, зависимых и иных юридических лиц, являющихся аффилированными с ними, в порядке, определяемом центральным
1
2
3
уполномоченным органом по государственному планированию, и по перечню, утверждаемому Правительством Республики Казахстан
III. Итого поступлений на контрольном счету наличности (далее – КСН) Национального фонда Республики Казахстан
IV. Переводы с КСН Национального фонда Республики Казахстан
13
Прочие
9
Прочие

"Осы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы жылдық есепті жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 133-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы жылдық есепті жасау тәртібін айқындайды.";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының (бұдан әрі – Ұлттық қор) қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы есептілік Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 133 және 134-баптарына сәйкес жүргізіледі.";
4-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 134-бабының 1-тармағына сәйкес Үкімет Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп жылдық есепті жүргізілген сыртқы аудит нәтижелерімен қоса ағымдағы жылғы 1 маусымнан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Президентінің бекітуіне енгізеді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару нәтижелері бойынша аудиттелген жылдық қаржылық есептілікке бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның басшысы, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы және бас бухгалтері қол қояды.".
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 29 сәуірдегі
№ 349 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қорына активтерді
есептеу және
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қорын пайдалану
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
№ ________ бет
Қалыптастырылған күні ____
_______ жағдай бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы туралы есеп 20 ___жылғы есепті кезең
Индексі: ДДКСННФ-1
Кезеңділігі: ай сайын, жыл сайын
Ұсынады: Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Үкіметі, Жоғары аудиторлық палатасы, Ұлттық экономика министрлігі
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 15-і күніне дейінгі мерзімде
Өлшем бірлігі ________
Бiрыңғай бюджеттiк сыныптаманың коды
Атауы
Жыл басынан бері өсу шамасына қарай сомасы
I. Кірістер:
1
Салықтық түсiмдер
1
Табыс салығы
1
Корпоративтiк табыс салығы
5
Мұнай секторы ұйымдарының заңды тұлғаларынан алынатын корпоративтiк табыс салығы
5
Тауарларға, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтерге салынатын iшкi салықтар
3
Табиғи және басқа да ресурстарды пайдаланудан түсетiн түсiмдер
22
Мұнай секторы ұйымдарынан алынатын үстеме пайда салығы
25
Мұнай секторы ұйымдарынан түсетiн бонустар
26
Мұнай секторы ұйымдарынан түсетiн пайдалы қазбаларды өндiру салығы
27
Мұнай секторы ұйымдарынан түсетiн экспортқа рента салығы
28
Жасалған келiсiмшарттар бойынша өнiмдi бөлу бойынша мұнай секторы ұйымдарынан түсетін Қазақстан Республикасының үлесi
29
Өнiмдi бөлу туралы келiсiмшарт бойынша қызметтi жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемi және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін жер қойнауын пайдалануға балама салық
2
Салықтық емес түсiмдер
4
Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджеті (шығыстар сметасы) есебінен ұсталатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
2
Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджеті (шығыстар сметасы) есебінен ұсталатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер мұнай секторы ұйымдарына салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
1
Орталық мемлекеттiк органдар, олардың аумақтық бөлімшелері мұнай секторы ұйымдарына салатын әкімшілік айыппұлдар, өсiмпұлдар, санкциялар, өндiрiп алулар
2
Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер мұнай секторы ұйымдарына салатын өзге де айыппұлдар, өсiмпұлдар, санкциялар, өндiрiп алулар
3
Зиянды өтеу туралы талап қою бойынша мұнай секторы ұйымдары табиғат пайдаланушылардан алған қаражат
6
Салықтық емес өзге түсiмдер
1
Салықтық емес өзге түсiмдер
11
Мұнай секторының ұйымдарынан түсетін салықтық емес басқа түсiмдер
3
Негiзгi капиталды сатудан түсетiн түсiмдер
3
Жерді және материалдық емес активтерді сату
1
Жер сату
2
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерiн сатудан түсетiн түсiмдер
II. Қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер
6
Мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер
1
Мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер
1
Ел ішінде қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер
3
Республикалық меншiктi жекешелендіруден түсетін түсімдер
7
Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың және олардың еншілес, тәуелді және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен және Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін тізбе бойынша олармен үлестес болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың активтерін бәсекелес ортаға беруден түсетін түсімдер
III. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы (бұдан әрі – ҚБШ) түсiмдер жиыны
IV. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ҚБШ-дан аударымдар
13
Өзге
9
Өзге

217
Министерство финансов Республики Казахстан
5
Организация перевода средств в Национальный фонд Республики Казахстан
339
Текущие трансферты другим уровням государственного управления
V. Сальдо поступлений и переводов
VI. Остаток денег на КСН Национального фонда Республики Казахстан на начало финансового года
VII. Остаток денег на КСН Национального фонда Республики Казахстан на конец отчетного периода
Руководитель центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета ____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель структурного подразделения, ответственного за формирование отчета ____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от " " 2024 года
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 апреля 2015 года № 267
Формы составления годового отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан
Форма 1
Отчет о поступлениях и использовании Национального фонда Республики Казахстан за отчетный период 20___ года
Индекс: ФФИНФ-1
Периодичность: годовая
Представляет: Министерство финансов Республики Казахстан
Куда представляется: Правительство Республики Казахстан
Срок представления: в срок до 1 июня года, следующего за отчетным.
п/п
Наименование статьи финансовой отчетности
Сумма, тысяч тенге
1
2
3
1.
Средства Национального фонда (далее – Нацфонд) на начало отчетного периода, всего:
2.
2.1.
Поступления, всего:
в том числе:
прямые налоги от организаций нефтяного сектора (за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты), в том числе:
корпоративный подоходный налог;
налог на сверхприбыль;
бонусы;
налог на добычу полезных ископаемых;
1
2
3
2.2.
2.3.
2.4.
2.5.
2.6.
2.7.
2.8.
2.9.
рентный налог на экспорт;
доля Республики Казахстан по разделу продукции по заключенным контрактам;
дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции, и альтернативный налог на недропользование от организаций нефтяного сектора;
другие поступления от операций, осуществляемых организациями нефтяного сектора (за исключением поступлений, зачисляемых в местные бюджеты), в том числе:
административные штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые центральными государственными органами, их территориальными подразделениями, на организации нефтяного сектора, прочие штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета, на организации нефтяного сектора;
средства, полученные от природопользователей по искам о возмещении вреда организациями нефтяного сектора;
другие неналоговые поступления от организаций нефтяного сектора;
поступления от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения;
поступления от приватизации республиканской собственности;
поступления от передачи в конкурентную среду активов национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний и их дочерних, зависимых и иных юридических лиц, являющихся аффилированными с ними, в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по государственному планированию, и по перечню, утверждаемому Правительством Республики Казахстан;
поступления от продажи организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, активов;
возврат гарантированного трансферта из республиканского бюджета;
возврат целевого трансферта из республиканского бюджета;
иные поступления и доходы, не запрещенные законодательством Республики Казахстан
1
2
3
3.
3.1.
3.2.
3.3.
3.4.
Использование, всего:
гарантированный трансферт;
целевые трансферты;
покрытие расходов, связанных с управлением Нацфондом и проведением ежегодного внешнего аудита;
расходы на выплату целевых требований и оплату банковских услуг, связанных с переводами и выплатами целевых накоплений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4.
4.1.
4.2.
Инвестиционный доход, всего:
прибыль/убыток по результатам управления, рассчитанная в тенге
курсовая разница при пересчете
5.
Сумма начисленных и неоплаченных расходов Нацфонда
6.
Разница между справедливой (рыночной) стоимостью в момент первоначального признания и фактической стоимостью долговых ценных бумаг субъектов квазигосударственного сектора с учетом досрочного погашения
7.
Разницы и округления, в том числе отраженные в финансовой отчетности за прошлые годы
8.
Средства Нацфонда на конец отчетного периода, всего:
Руководитель центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета
_______________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Ответственный исполнитель центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета
_______________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Форма 2
Отчет об активах и обязательствах Национального фонда Республики Казахстан за отчетный период 20 ___года
Индекс: ФФИНФ-2
Периодичность: ежегодно
Представляет: Национальный Банк Республики Казахстан
Куда представляется: Министерство финансов Республики Казахстан
Срок представления: в соответствии с Договором о доверительном управлении Национальным фондом Республики Казахстан.
(тысяч тенге)
Наименование статей
На конец текущего периода
На конец предыдущего года
Активы
Итого активов
Обязательства
Итого обязательств
Чистые активы
Заместитель Председателя Национального Банка Республики Казахстан _______________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель подразделения Национального Банка Республики Казахстан, ответственного за составление отчетности _______________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Форма 3
Отчет о совокупном доходе Национального фонда Республики Казахстан за отчетный период 20___ года
Индекс: ФФИНФ-3
Периодичность: ежегодно
Представляет: Национальный Банк Республики Казахстан
Куда представляется: Министерство финансов Республики Казахстан
Срок представления: в соответствии с Договором о доверительном управлении Национальным фондом Республики Казахстан.
(тысяч тенге)
Наименование статей
За период с начала
текущего года
За предыдущий год
1
2
3
Доходы
...
Итого доходы
Расходы
...
Итого расходы
...
Чистая прибыль/(убыток)
Прочий совокупный доход/(убыток)
...
Прочий совокупный доход/(убыток)
Всего совокупного дохода/(убытка) за период
Заместитель Председателя Национального Банка Республики Казахстан _______________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель подразделения Национального Банка Республики Казахстан, ответственного за составление отчетности _______________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Форма 4
Отчет о движении денежных средств Национального фонда Республики Казахстан за отчетный период 20___ года
Индекс: ФФИНФ-4
Периодичность: ежегодно
Представляет: Национальный Банк Республики Казахстан
Куда представляется: Министерство финансов Республики Казахстан
Срок представления: в соответствии с Договором о доверительном управлении Национальным фондом Республики Казахстан.
(тысяч тенге)
Наименование статей
За период с начала
текущего года
За предыдущий год
1
2
3
Движение денежных средств от операционной деятельности:
Чистая прибыль/(убыток)
Корректировки на:
...
Движение денежных средств от операционной деятельности до изменений в операционных активах и обязательствах
Увеличение/(уменьшение) операционных активов:
...
Увеличение/(уменьшение) операционных обязательств:
...
Чистое поступление/(использование) денежных средств от/(в) операционной деятельности
Движение денежных средств от инвестиционной деятельности:
...
Чистое поступление/(использование) денежных средств от/(в) инвестиционной деятельности
1
2
3
Движение денежных средств от финансовой деятельности:
...
Чистое поступление/(использование) денежных средств от/(в) финансовой деятельности
Чистое увеличение/(уменьшение) денежных средств и их эквивалентов
...
Денежные средства и их эквиваленты (до вычета оценочного резерва под убытки) на начало периода
Денежные средства и их эквиваленты (до вычета оценочного резерва под убытки) на конец периода
Заместитель Председателя Национального Банка Республики Казахстан
_______________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель подразделения Национального Банка Республики Казахстан, ответственного за составление отчетности _______________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Форма 5
Отчет об изменениях в чистых активах Национального фонда Республики Казахстан за отчетный период 20___ года
Индекс: ФФИНФ-5
Периодичность: ежегодно
Представляет: Национальный Банк Республики Казахстан
Куда представляется: Министерство финансов Республики Казахстан
Срок представления: в соответствии с Договором о доверительном управлении Национальным фондом Республики Казахстан.
(тысяч тенге)
Наименование статей
Поступления
Перечисления
Чистая прибыль/ (убыток)
Резерв по переоценке валюты
Итого чистых активов
1
2
3
4
5
6
Остаток на начало предыдущего периода
Чистая прибыль/(убыток)
Прочий совокупный доход
Статьи, которые не могут быть впоследствии реклассифицированы в состав прибыли или убытка:
...
Всего статей, которые не могут быть впоследствии реклассифицированы в состав прибыли или убытка
Всего прочего совокупного дохода за период
Операции с собственниками, отраженные непосредственно в составе чистых активов
...
Всего операций с собственниками, отраженных непосредственно в составе чистых активов
1
2
3
4
5
6
Остаток на конец
предыдущего периода
Поступления
Перечисления
Чистая прибыль/ (убыток)
Резерв по переоценке валюты
Итого чистых активов
Остаток на начало текущего периода
Чистая прибыль/(убыток)
Прочий совокупный доход
Статьи, которые не могут быть впоследствии реклассифицированы в состав прибыли или убытка:
...
Всего статей, которые не могут быть впоследствии реклассифицированы в состав прибыли или убытка
Всего прочего совокупного дохода за период
Операции с собственниками, отраженные непосредственно в составе чистых активов
...
Всего операций с собственниками, отраженных непосредственно в составе чистых активов
Остаток на конец текущего периода
Заместитель Председателя Национального Банка Республики Казахстан _______________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель подразделения Национального Банка Республики Казахстан, ответственного за составление отчетности _______________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________

217
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi
5
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына қаражат аударуды ұйымдастыру
339
Мемлекеттiк басқарудың басқа деңгейлерiне берiлетiн ағымдағы трансферттер
V. Түсiмдер мен аударымдар сальдосы
VI. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ҚБШ-дағы қаржы жылының басындағы ақша қалдығы
VII. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ҚБШ-дағы есептi кезеңнің соңындағы ақша қалдығы
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның басшысы
_____________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Есептi қалыптастыруға жауапты құрылымдық бөлiмшенiң басшысы
_____________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _________________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 29 сәуірдегі
№ 349 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 23 сәуірдегі
№ 267 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы жылдық есепті жасау нысандары
1-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері мен пайдаланылуы туралы 20__ жылғы есепті кезеңдегі есебі
Индексі: ФФИНФ-1
Кезеңділігі: жылдық
Ұсынады: Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Үкіметі
Ұсыну мерзімі: есепті жылдан кейінгі жылдың 1 маусымына дейінгі мерзімде.
Р/с
Қаржылық есептілік баптарының атауы
Сомасы, мың теңге
1
2
3
1.
Есепті кезеңнiң басындағы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының (бұдан әрі – Ұлттық қор) қаражаты, барлығы:
2.
2.1.
2.2.
2.3.
2.4.
2.5.
2.6.
2.7.
2.8.
2.9
Түсімдер, барлығы:
оның ішінде:
мұнай секторы ұйымдарынан түсетін тікелей салықтар (жергiлiктi бюджеттерге есептелетін салықтарды қоспағанда), оның ішінде:
корпоративтік табыс салығы;
үстеме пайда салығы;
бонустар;
пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық;
экспортқа рента салығы;
жасалған келiсiмшарттар бойынша Қазақстан Республикасының өнiмдi бөлу бойынша үлесі;
өнiмдi бөлу туралы келiсiмшарт бойынша қызметтi жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемi және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін жер қойнауын пайдалануға балама салық;
мұнай секторы ұйымдары жүзеге асыратын операциялардан түсетін басқа да түсімдер (жергілікті бюджеттерге есептелген түсімдерді қоспағанда), оның ішінде:
орталық мемлекеттік органдар, олардың аумақтық бөлімшелері мұнай секторы ұйымдарына салатын әкімшілік айыппұлдар, өсiмпұлдар, санкциялар, өндiрiп алулар; республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер мұнай секторы ұйымдарына салатын өзге де айыппұлдар, өсiмпұлдар, санкциялар, өндiрiп алулар;
шығынды өтеу туралы талап қоюлар бойынша табиғат пайдаланушылардан мұнай секторы ұйымдары алған қаражат;
мұнай секторы ұйымдарынан түсетін салықтық емес басқа түсімдер;
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
республикалық меншікті жекешелендіруден түсетін түсімдер;
ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың және олардың еншілес, тәуелді және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен және Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін тізбе бойынша олармен үлестес болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың активтерін бәсекелес ортаға беруден түсетін түсімдер;
екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйымның активтерді сатуынан түсетін түсімдер;
республикалық бюджеттен берілетін кепілдендірілген трансфертті қайтару;
республикалық бюджеттен берілетін нысаналы трансфертті қайтару;
Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де түсімдер мен кiрiстер
3.
3.1.
3.2.
3.3.
3.4.
Пайдалану, барлығы:
кепiлдiк берiлген трансферт;
нысаналы трансферттер;
Ұлттық қорды басқаруға және жыл сайынғы сыртқы аудиттi жүргiзуге байланысты шығыстарды жабу;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес нысаналы талаптарды төлеуге және нысаналы жинақтардың аударымдары мен төлемдеріне байланысты банктердің көрсететін қызметтеріне ақы төлеу шығыстары
4.
4.1.
4.2.
Инвестициялық кіріс, барлығы:
басқару нәтижелері бойынша теңгемен есептелген пайда/шығын;
қайта есептеу кезіндегі бағамдық айырма
5.
Ұлттық қордың есептелген және төленбеген шығыстарының сомасы
6.
Мерзімінен бұрын өтеуді ескергенде квазимемлекеттік сектор субъектілерінің борыштық бағалы қағаздардың, олардың бастапқы тану кезіндегі әділ (нарықтық) құны мен нақты құны арасындағы айырма
7.
Айырма мен дөңгелектеу сомасы, оның ішінде өткен жылдардағы қаржылық есептілікте көрсетілгендер
8.
Ұлттық қордың есептi кезең соңындағы қаражаты, барлығы:
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның басшысы
______________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның жауапты орындаушысы
______________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
2-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының 20___ жылғы есепті кезеңдегі активтері мен міндеттемелері туралы есеп
Индексі: ФФИНФ-2
Кезеңділігі: жыл сайын
Ұсынады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Ұсыну мерзімі: Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару туралы шартқа сәйкес ұсынылады.
(мың теңге)
Баптардың атауы
Ағымдағы кезеңнің соңына
Өткен жылдың соңына
1
2
3
Активтер
...
Активтер жиыны
Міндеттемелер
...
Міндеттемелер жиыны
Таза активтер
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары
_______________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің есептілікті жасауға жауапты бөлімшесінің басшысы _______________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
3-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының 20___ жылғы есепті кезеңдігі жиынтық кірісі туралы есеп
Индексі: ФФИНФ-3
Кезеңділігі: жыл сайын
Ұсынады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Ұсыну мерзімі: Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару туралы шартқа сәйкес.
(мың теңге)
Баптардың атауы
Ағымдағы жылдың басынан бергі кезең үшін
Өткен жылғы кезең үшін
1
2
3
Кірістер
...
Кірістердің жиыны
Шығыстар
...
Шығыстардың жиыны
...
Таза пайда/(шығын)
Басқа да жиынтық кіріс/(шығын)
...
Басқа да жиынтық кіріс/(шығын)
Кезең ішіндегі жалпы жиынтық кіріс/(шығын)
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары
_______________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің есептілікті жасауға жауапты бөлімшесінің басшысы ______________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
4-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының 20___ жылғы есепті кезеңдегі ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп
Индексі: ФФИНФ-4
Кезеңділігі: жыл сайын
Ұсынады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Ұсыну мерзімі: Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару туралы шартқа сәйкес.
(мың теңге)
Баптың атауы
Ағымдағы жылдың басынан бергі кезең үшін
Өткен жылғы кезең үшін
Операциялық қызметтен түскен ақшалай қаражаттың қозғалысы:
Таза пайда/(шығын)
Мыналарға түзетулер:
...
Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының операциялық активтердегі және міндеттемелердегі өзгерістерге дейінгі қозғалысы
Операциялық активтердің ұлғаюы/(азаюы):
...
Операциялық міндеттемелердің ұлғаюы/(азаюы):
...
Операциялық қызметтегі (қызметтен) ақшалай қаражаттың таза түсуі/(пайдаланылуы)
Инвестициялық қызметтен түскен ақшалай қаражаттың қозғалысы:
...
Инвестициялық қызметтегі (қызметтен) ақшалай қаражаттың таза түсуі/(пайдаланылуы)
Қаржылық қызметтен түскен ақшалай қаражаттың қозғалысы:
...
Қаржылық қызметтегі/(қызметтен) ақша қаражатының таза түсуі/(пайдаланылуы)
Ақшалай қаражаттың және олардың баламаларының таза ұлғаюы/(азаюы)
...
Кезең басындағы ақшалай қаражат және оның баламалары (шығынға арналған бағалау резервін шегергенге дейін)
Кезең соңындағы ақшалай қаражат және оның баламалары (шығынға арналған бағалау резервін шегергенге дейін)
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары
_______________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің есептілікті жасауға жауапты бөлімшесінің басшысы _______________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
5-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының таза активтеріндегі 20___ жылғы есепті кезеңдегі өзгерістер туралы есеп
Индексі: ФФИНФ-5
Кезеңділігі: жыл сайын
Ұсынады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Ұсыну мерзімі: Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару туралы шартқа сәйкес.
(мың теңге)
Баптардың атауы
Түсімдер
Аударымдар
Таза пайда/ (шығын)
Валютаны қайта бағалау бойынша резерв
Таза активтердің жиыны
1
2
3
4
5
6
Өткен кезеңнің басындағы қалдық
Таза пайда/(шығын)
Өзге де жиынтық кіріс
Кейіннен пайданың немесе шығынның құрамында қайта жіктелмейтін баптар:
...
Кейіннен пайданың немесе шығынның құрамында қайта жіктелмейтін баптардың барлығы:
Кезеңдегі басқа да жиынтық кірістің барлығы
Таза активтердің құрамында тікелей көрсетілген меншік иелерімен операциялар
...
Таза активтердің құрамында тікелей көрсетілген меншік иелерімен операциялардың барлығы
Өткен кезеңнің аяғындағы қалдық
Түсімдер
Аударымдар
Таза пайда/ (шығын)
Валютаны қайта бағалау бойынша резерв
Таза активтердің жиыны
Ағымдағы кезеңнің басындағы қалдық
Таза пайда/(шығын)
Өзге де жиынтық кіріс
Кейіннен пайданың немесе шығынның құрамында қайта жіктелмейтін баптар:
...
Кейіннен пайданың немесе шығынның құрамында қайта жіктелмейтін баптардың барлығы:
Кезеңдегі басқа да жиынтық кірістің барлығы
Таза активтердің құрамында тікелей көрсетілген меншік иелерімен операциялар
...
Таза активтердің құрамында тікелей көрсетілген меншік иелерімен операциялардың барлығы
Ағымдағы кезеңнің соңындағы қалдық
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары
_______________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің есептілікті жасауға жауапты бөлімшесінің басшысы _______________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)