Некоторые вопросы Министерства транспорта Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 862.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 318 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Реорганизовать Комитет транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан путем его разделения на Комитет автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан и Комитет железнодорожного и водного транспорта Министерства транспорта Республики Казахстан.
2. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Министерстве транспорта Республики Казахстан;
2) изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
3. Определить ведомства Министерства транспорта Республики Казахстан уполномоченными органами по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления в отношении республиканских государственных юридических лиц согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
4. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
5. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке передать Министерству транспорта Республики Казахстан и его ведомствам права владения и пользования государственными пакетами акций и долями участия акционерных обществ согласно приложению 3 к настоящему постановлению.
6. Министерству транспорта Республики Казахстан принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
7. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 октября 2023 года № 862
Положение о Министерстве транспорта Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Министерство транспорта Республики Казахстан (далее – Министерство) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах железнодорожного, автомобильного, внутреннего водного транспорта; торгового мореплавания; в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности гражданской и экспериментальной авиации; естественных монополий в области услуг аэронавигации и аэропортов; общественно значимых рынков в области услуг аэропортов; автомобильных дорог.

Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің кейбір мәселелері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 862 қаулысы.
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 318 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетіне және Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Теміржол және су көлігі комитетіне бөлу жолымен қайта ұйымдастырылсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі туралы ереже;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
3. Осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің ведомстволары республикалық мемлекеттік заңды тұлғаларға қатысты мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясында) басшылық ету жөніндегі уәкілетті органдар болып айқындалсын.
4. Осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкiметiнің кейбiр шешiмдерiнiң күші жойылды деп танылсын.
5. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлiк және жекешелендіру комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес акционерлік қоғамдардың мемлекеттік акциялар пакеттері мен қатысу үлестерін иелену және пайдалану құқығын Қазақстан Республикасының Көлік министрлігіне және оның ведомстволарына берсін.
6. Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі осы қаулыдан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
7. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 4 қазандағы
№ қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі туралы ереже 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) теміржол, автомобиль, ішкі су көлігі; сауда мақсатында теңізде жүзу салаларында; Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану мен азаматтық және эксперименттік авиация қызметі; аэронавигация мен әуежайлардың көрсетілетін қызметтері саласындағы табиғи монополиялар; әуежайлардың көрсетілетін қызметтері саласындағы қоғамдық маңызы бар нарықтар; автомобиль жолдары салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

2. Министерство имеет ведомства:
1) Комитет автомобильных дорог Министерства транспорта Республики Казахстан;
2) Комитет автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан;
3) Комитет гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан;
4) Комитет железнодорожного и водного транспорта Министерства транспорта Республики Казахстан.
3. Министерство осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Министерство является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Министерство вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Министерство имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Министерство по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Министерства и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Министерства утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение Министерства: Республика Казахстан, 010000, город Астана, район Есиль, проспект Кабанбай батыра, 32/1, здание "Транспорт Тауэр".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Министерства.
11. Финансирование деятельности Министерства осуществляется из республиканского бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Министерству запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Министерства.
Если Министерству законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия Министерства
13. Задачи:
1) формирование и реализация государственной политики в сферах железнодорожного, автомобильного, внутреннего водного транспорта; торгового мореплавания; в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности гражданской и экспериментальной авиации; естественных монополий в области услуг аэронавигации и аэропортов; общественно значимых рынков в области услуг аэропортов; автомобильных дорог;

2. Министрліктің мынадай ведомстволары бар:
1) Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті;
2) Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті;
3) Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті;
4) Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Теміржол және су көлігі комитеті.
3. Министрлік өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Министрлік мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және мемлекеттік тілде атауы жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Министрлік азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Министрлік Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Министрлік өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Министрлік басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Министрліктің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Министрліктің орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы, Есіл ауданы, Қабанбай батыр даңғылы, 32/1, "Транспорт Тауэр" ғимараты.
10. Осы Ереже Министрліктің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Министрліктің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Министрлікке кәсіпкерлік субъектілерімен Министрліктің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Министрлікке заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Министрліктің міндеттері мен өкілеттіктері
13. Міндеттері:
1) теміржол, автомобиль, ішкі су көлігі; сауда мақсатында теңізде жүзу салаларындағы; Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану мен азаматтық және эксперименттік авиация қызметі; аэронавигация мен әуежайлардың көрсетілетін қызметтері саласындағы табиғи монополиялар; әуежайлардың көрсетілетін қызметтері саласындағы қоғамдық маңызы бар нарықтар; автомобиль жолдары салаларында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру;

2) осуществление межотраслевой координации государственных органов в сфере деятельности, отнесенной к компетенции Министерства;
3) обеспечение безопасности транспорта и процессов его жизненного цикла для жизни и здоровья человека, окружающей среды;
4) формирование и проведение инвестиционной, научно-технической и социальной политики в области транспорта;
5) разработка прогнозов нужд государства и населения в перевозках;
6) защита интересов Республики Казахстан в области транспорта;
7) создание условий для обеспечения потребностей экономики и населения республики в перевозках, в том числе социально значимых пассажирских перевозках, и связанных с ними услугах;
8) использование новых технологий, включая информационно-коммуникационные технологии, средств, облегчающих мобильность устройств и технологий, адаптированных для лиц с инвалидностью, при осуществлении пассажирских перевозок;
9) обучение работников транспорта, осуществляющих пассажирские перевозки, навыкам общения и предоставления услуг лицам с инвалидностью, в том числе жестовому языку;
10) контроль и надзор за соблюдением прав потребителей транспортных услуг;
11) координация работы и осуществление функции государственного регулирования деятельности транспортного комплекса Республики Казахстан;
12) осуществление государственного контроля и надзора в регулируемых сферах;
13) государственное управление в регулируемых сферах;
14) соблюдение гендерного баланса при принятии на работу и продвижении сотрудников;
15) осуществление иных задач, возложенных на Министерство, в пределах своей компетенции.
14. Полномочия:
1) права:
принимает обязательные для исполнения правовые акты в пределах своей компетенции;
запрашивает и получает в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
создает консультативно-совещательные и экспертные комиссии в пределах своей компетенции;
запрашивает и получает от государственных органов, должностных лиц иных организаций и физических лиц информацию, необходимую для осуществления функций, возложенных на Министерство, с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую и иную охраняемую законом тайну;
вносит в пределах своей компетенции в государственные органы предложения об отмене или изменении принятых ими актов, нарушающих законодательство Республики Казахстан;
заключает меморандумы (соглашения) с руководителями центральных и местных исполнительных органов, направленные на достижение конечных результатов деятельности в регулируемой сфере;
вносит Президенту и в Правительство Республики Казахстан предложения по совершенствованию деятельности в сферах, регулируемых Министерством;
осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан;

2) Министрліктің құзыретiне кіретін қызмет саласында мемлекеттiк органдарды салааралық үйлестiрудi жүзеге асыру;
3) көліктің және оның өміршеңдік циклі процестерінің адамның өмірі мен денсаулығына және қоршаған ортаға қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
4) көлік саласында инвестициялық, ғылыми-техникалық және әлеуметтік саясатты қалыптастыру және жүргізу;
5) мемлекеттің және халықтың тасымалдауға мұқтаждығының болжамдарын әзірлеу;
6) көлік саласында Қазақстан Республикасының мүддесін қорғау;
7) экономиканың және республика халқының тасымалдауға, оның ішінде әлеуметтік маңызы бар жолаушылар тасымалына және оларға байланысты көрсетілетін қызметтерге қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін жағдайлар жасау;
8) жолаушылар тасымалын жүзеге асыру кезінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қоса алғанда, жаңа технологияларды, мүгедектігі бар адамдар үшін бейімделген құрылғылар мен технологиялардың ұтқырлығын жеңілдететін құралдарды пайдалану;
9) жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын көлік жұмыскерлерін мүгедектігі бар адамдармен қарым-қатынас жасау және оларға қызмет көрсету дағдыларына, оның ішінде ымдау тіліне үйрету;
10) көлiк қызметiн пайдаланушылар құқықтарының сақталуын бақылау және қадағалау;
11) Қазақстан Республикасы көлiк кешенi қызметiнiң жұмысын үйлестiру және мемлекеттiк реттеу функцияларын жүзеге асыру;
12) реттелетiн салаларда мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
13) реттелетiн салаларда мемлекеттiк басқару;
14) қызметкерлерді жұмысқа қабылдау және ілгерілету кезінде гендерлік теңгерімді сақтау;
15) өз құзыретi шегiнде Министрлікке жүктелген өзге де мiндеттердi жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
өз құзыреті шегінде орындауға міндетті құқықтық актілерді қабылдайды;
заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұратады және алады;
өз құзыреті шегінде консультативтік-кеңесші және сарапшылық комиссиялар құрады;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария етуге қойылатын талаптарды сақтай отырып, мемлекеттік органдардан, өзге де ұйымдардың лауазымды адамдарынан және жеке тұлғалардан Министрлікке жүктелген функцияларды жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты сұратады және алады;
өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдарға олар қабылдаған, Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзатын актілердің күшін жою немесе өзгерту туралы ұсыныстар енгізеді;
орталық және жергілікті атқарушы органдардың басшыларымен реттелетін саладағы қызметтің түпкілікті нәтижелеріне қол жеткізуге бағытталған меморандумдар (келісімдер) жасасады;
Қазақстан Республикасының Президентіне және Үкіметіне Министрлік реттейтін салалардағы қызметті жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізеді;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады;

2) обязанности:
принимает обязательные для исполнения правовые акты в пределах своей компетенции;
дает разъяснения и комментарии по применению действующего законодательства по вопросам, входящим в компетенцию Министерства;
поощряет работников, налагает дисциплинарные взыскания, привлекает работников к материальной ответственности в случаях и порядке, предусмотренных Трудовым кодексом и законодательством о государственной службе;
осуществляет иные обязанности, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
15. Функции:
1) формирование и реализация государственной политики в регулируемых сферах;
2) реализация государственной политики в области государственного контроля и надзора в регулируемых отраслях (сферах), в которых осуществляются государственный контроль и надзор;
3) принятие мер по развитию конкуренции при реализации государственной политики в соответствующих отраслях экономики и несовершению действий (бездействие), отрицательно влияющих на конкуренцию;
4) разработка, согласование с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений и утверждение нормативных правовых актов об утверждении квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, за исключением квалификационных требований, и перечня документов к лицензируемым видам деятельности в сфере игорного бизнеса;
5) осуществление международного сотрудничества в регулируемых сферах;
6) разработка и утверждение совместно с уполномоченным органом по предпринимательству актов, касающихся критериев оценки степени риска для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора, проверочных листов, для проведения профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
6-1) определение перечня требований из числа включенных в проверочный лист, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, а также определение в отношении конкретных нарушений конкретного вида меры оперативного реагирования с указанием срока действия данной меры (при необходимости);
6-2) разработка и утверждение форм актов надзора в сфере внутреннего водного транспорта и торгового мореплавания;
6-3) определение перечня требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, а также определение в отношении конкретных нарушений требований конкретного вида меры оперативного реагирования с указанием срока действия данной меры (при необходимости);
6-4) определение порядка и формы подтверждения целевого назначения товаров в пределах своей компетенции по согласованию с уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности;

2) міндеттері:
өз құзыреті шегінде орындауға міндетті нормативтік құқықтық актілерді қабылдайды;
Министрліктің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша қолданыстағы заңнаманы қолдану бойынша түсіндірмелер мен ескертулер береді;
Еңбек кодексінде және мемлекеттік қызмет туралы заңнамада көзделген жағдайларда және тәртіппен жұмыскерлерді көтермелейді, тәртіптік жазалар қолданады, материалдық жауаптылыққа тартады;
Қазақстан Республикасының заңнамасында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асырады.
15. Функциялары:
1) реттелетiн салаларда мемлекеттiк саясатты қалыптастыру және iске асыру;
2) мемлекеттік бақылау және қадағалау жүзеге асырылатын реттелетін салаларда (аяларда) мемлекеттік бақылау және қадағалау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
3) экономиканың тиісті салаларында мемлекеттік саясатты іске асыру кезінде бәсекелестікті дамыту және бәсекелестікке теріс ықпал ететін әрекет (әрекетсіздік) жасамау жөнінде шаралар қабылдау;
4) ойын бизнесі саласындағы лицензияланатын қызмет түрлеріне қойылатын біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесін қоспағанда, біліктілік талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен келісу және оларды бекіту;
5) реттелетiн салалардағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
6) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалауды жүргізу үшін бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеуге арналған тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына, тексеру парақтарына қатысты актілерді әзірлеу және бекіту;
6-1) тексеру парағына енгізілген талаптар арасынан бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптар тізбесін айқындау, сондай-ақ нақты бұзушылықтарға қатысты осы шараның қолданылу мерзімін көрсете отырып, жедел ден қою шарасының нақты түрін (қажет болған кезде) айқындау;
6-2) ішкі су көлігі және сауда мақсатында теңізде жүзу саласындағы қадағалау актілерінің нысандарын әзірлеу және бекіту;
6-3) бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптардың тізбесін айқындау, сондай-ақ талаптарды нақты бұзушылықтарға қатысты жедел ден қою шарасының нақты түрiн осы шараның қолданылу мерзімін көрсете отырып (қажет болған кезде) айқындау;
6-4) сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша өз құзыреті шегінде тауарлардың нысаналы мақсатын растау тәртібін және нысанын айқындау;

6-5) осуществление подтверждения целевого назначения товаров в пределах своей компетенции;
7) осуществление организации государственного контроля и надзора в соответствии с законами Республики Казахстан;
8) осуществление мониторинга эффективности государственного контроля и надзора;
9) составление протоколов, рассмотрение дел об административных правонарушениях и наложение административных взысканий в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях;
10) осуществление противодействия терроризму в пределах установленной законодательством Республики Казахстан компетенции;
10-1) принятие мер по противодействию теневой экономике в сфере транспорта;
11) разработка, согласование и утверждение в пределах своей компетенции нормативных правовых актов в регулируемых сферах;
12) разработка и утверждение правил маркировки и прослеживаемости товаров в пределах компетенции;
13) проведение предварительной процедуры анализа регуляторного воздействия в порядке, определяемом уполномоченным органом по предпринимательству;
14) представление в уполномоченный орган по предпринимательству отчетов о состоянии регулирования предпринимательской деятельности в отдельной отрасли или сфере государственного управления, в которой введен или планируется к введению регуляторный инструмент;
15) осуществление межотраслевой координации в регулируемых сферах;
16) предъявление в суды исков в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
17) аккредитация объединений субъектов частного предпринимательства и иных некоммерческих организаций;
18) разработка и утверждение состава экспертного совета по вопросам частного предпринимательства в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
18-1) обеспечение соблюдения единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными;
18-2) обеспечение реализации архитектуры "электронного правительства";
18-3) создание и развитие объектов информатизации "электронного правительства";
18-4) разработка и размещение платформенных программных продуктов;
18-5) осуществление наполнения, обеспечение достоверности и актуальности электронных информационных ресурсов;
18-6) участие в развитии "электронного правительства";
18-7) обеспечение доступа местных исполнительных органов в пределах их компетенции к информационным системам государственных органов, находящимся в ведении государственного органа;
18-8) размещение открытых данных на казахском и русском языках на интернет-портале открытых данных;

6-5) өз құзыреті шегінде тауарлардың нысаналы мақсатын растауды жүзеге асыру;
7) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік бақылауды және қадағалауды ұйымдастыруды жүзеге асыру;
8) мемлекеттік бақылау және қадағалау тиімділігінің мониторингін жүзеге асыру;
9) Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы кодексінде белгіленген тәртіппен хаттамалар толтыру, әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстерді қарау және әкімшілік жаза қолдану;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреті шегінде терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыру;
10-1) көлік саласында көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимыл жөніндегі шаралар қабылдау;
11) өз құзыреті шегінде реттелетін салалардағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, келісу және бекіту;
12) құзыреті шегінде тауарларды таңбалау мен олардың қадағалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
13) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен реттеушілік әсерді алдын ала талдау рәсімін жүргізу;
14) реттегіш құрал енгізілген немесе енгізілуі жоспарланып отырған жекелеген салада немесе мемлекеттік басқару саласындағы кәсіпкерлік қызметті реттеудің жай-күйі туралы есептерді кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға ұсыну;
15) реттелетiн салаларда салааралық үйлестiрудi жүзеге асыру;
16) соттарға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап-арыздар беру;
17) жеке кәсіпкерлік субъектілерінің бірлестіктерін және өзге де коммерциялық емес ұйымдарды аккредиттеу;
18) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жеке кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі сараптама кеңесінің құрамын әзірлеу және бекіту;
18-1) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз ету;
18-2) "электрондық үкімет" архитектурасын іске асыруды қамтамасыз ету;
18-3) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құру және дамыту;
18-4) платформалық бағдарламалық өнімдерді әзірлеу және орналастыру;
18-5) электрондық ақпараттық ресурстардың толықтырылуын жүзеге асыру, олардың анықтығы мен жаңартылып отырылуын қамтамасыз ету;
18-6) "электрондық үкiметтi" дамытуға қатысу;
18-7) өз құзыреті шегінде жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік органның қарауындағы мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріне қол жеткізуін қамтамасыз ету;
18-8) ашық деректердің интернет-порталында қазақ және орыс тілдерінде ашық деректерді орналастыру;

18-9) осуществление учета и актуализации сведений об объектах информатизации "электронного правительства" и технической документации объектов информатизации "электронного правительства" на архитектурном портале "электронного правительства";
18-10) обеспечение хранения оригиналов технической документации на бумажных носителях и представление их сервисному интегратору "электронного правительства" по его запросу;
18-11) осуществление использования стандартных решений при создании и развитии объектов информатизации "электронного правительства";
18-12) размещение общедоступной информации о планах и результатах создания и развития объектов информатизации государственных органов на своих интернет-ресурсах;
18-13) размещение интернет-ресурсов на единой платформе интернет-ресурсов государственных органов, а также обеспечение их достоверности и актуализации;
18-14) приобретение информационно-коммуникационных услуг;
18-15) установление требований к уровню цифровой грамотности специалистов соответствующих сфер деятельности при разработке и утверждении профессиональных стандартов;
18-16) предоставление оператору электронных информационных ресурсов, необходимых для информационного наполнения веб-портала "электронного правительства";
18-17) определение объектов, относящихся к критически важным объектам информационно-коммуникационной инфраструктуры, в пределах своей компетенции;
18-18) обеспечение рабочими местами с доступом к объектам информатизации работников Национального координационного центра информационной безопасности, за исключением уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и специальных государственных органов Республики Казахстан;
18-19) предоставление доступа оператору к электронным информационным ресурсам для осуществления аналитики данных в соответствии с требованиями по управлению данными, за исключением Службы государственной охраны Республики Казахстан;
18-20) передача данных на информационно-коммуникационную платформу "электронного правительства" в соответствии с требованиями по управлению данными;
18-21) обеспечение реализации архитектуры "электронного правительства", доступа к ней, а также участие в развитии "единого окна" национальной инновационной системы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
19) образование Общественного совета;
20) рассмотрение рекомендаций Общественного совета;
21) согласование участия членов Общественного совета в работе иных рабочих органов Министерства;
22) определение персонального состава представительства от Министерства в составе рабочей группы по формированию Общественного совета;

18-9) "электрондық үкіметтің" архитектуралық порталында "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді және "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері техникалық құжаттамасын есепке алуды және жаңартып отыруды жүзеге асыру;
18-10) техникалық құжаттаманың қағаз жеткізгіштердегі түпнұсқаларын сақтауды қамтамасыз ету және оларды "электрондық үкiметтiң" сервистік интеграторына оның сұрау салуы бойынша ұсыну;
18-11) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құру және дамыту кезінде стандартты шешімдерді пайдалануды жүзеге асыру;
18-12) өз интернет-ресурстарында мемлекеттік органдардың ақпараттандыру объектілерін құру және дамыту жоспарлары мен нәтижелері туралы жалпыға бірдей қолжетімді ақпаратты орналастыру;
18-13) мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай платформасында интернет-ресурстарды орналастыру, сондай-ақ олардың анықтығын және жаңартылып отырылуын қамтамасыз ету;
18-14) ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
18-15) кәсіптік стандарттарды әзірлеу және бекіту кезінде тиісті қызмет салалары мамандарының цифрлық сауаттылық деңгейіне қойылатын талаптарды белгілеу;
18-16) операторға "электрондық үкімет" веб-порталын ақпараттық толықтырып отыру үшін қажетті электрондық ақпараттық ресурстарды беру;
18-17) өз құзыреті шегінде ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілеріне жататын объектілерді айқындау;
18-18) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды және Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарын қоспағанда, Ақпараттық қауіпсіздікті ұлттық үйлестіру орталығының жұмыскерлерін, ақпараттандыру объектілеріне қолжетімділік бере отырып, жұмыс орындарымен қамтамасыз ету;
18-19) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметін қоспағанда, операторға деректерді басқару талаптарына сәйкес деректерді талдауды жүзеге асыру үшін электрондық ақпараттық ресурстарға қолжетімділік беру;
18-20) деректерді басқару талаптарына сәйкес деректерді "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасына беру;
18-21) "электрондық үкімет" архитектурасын іске асыруды, оған қолжетімділікті қамтамасыз ету, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұлттық инновациялық жүйенің "бірыңғай терезесін" дамытуға қатысу;
19) Қоғамдық кеңес құру;
20) Қоғамдық кеңестің ұсынымдарын қарау;
21) Министрліктің өзге де жұмыс органдарының жұмысына Қоғамдық кеңес мүшелерінің қатысуын келісу;
22) Қоғамдық кеңесті қалыптастыру жөніндегі жұмыс тобының құрамында Министрлік өкілдігінің дербес құрамын айқындау;

23) разработка и утверждение состава рабочей группы по формированию Общественного совета;
24) разработка и утверждение состава Общественного совета;
25) осуществление организационного обеспечения деятельности Общественного совета;
26) направление проекта нормативного правового акта, касающегося прав, свобод и обязанностей граждан, в Общественный совет;
27) согласование сроков проведения общественных слушаний Общественным советом;
28) представление отчета Общественному совету о результатах работы Министерства;
29) рассмотрение обращений физических и юридических лиц в пределах своей компетенции в порядке и сроки, установленные законодательством Республики Казахстан, а также проведение анализа и выявление системных проблем, поднимаемых заявителями;
29-1) рассмотрение петиций граждан в порядке и сроки, установленные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
30) разработка и утверждение подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг;
30-1) обеспечение повышения качества, доступности оказания государственных услуг;
30-2) обеспечение доступности подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг;
30-3) обеспечение информированности услугополучателей в доступной форме о порядке оказания государственных услуг;
30-4) рассмотрение обращений услугополучателей по вопросам оказания государственных услуг;
30-5) принятие мер, направленных на восстановление нарушенных прав, свобод и законных интересов услугополучателей;
30-6) обеспечение повышения квалификации работников в сфере оказания государственных услуг, общения с лицами с инвалидностью;
30-7) осуществление реинжиниринга оказания государственных услуг в соответствии с правилами цифровой трансформации государственного управления;
30-8) после внесения в реестр государственных услуг новой государственной услуги принятие мер по переводу ее оказания в электронный формат в соответствии с законодательством Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации;
30-9) обеспечение представления информации в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг для проведения оценки качества оказания государственных услуг, а также информации по результатам внутреннего контроля за качеством оказания государственных услуг в порядке и сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;

23) Қоғамдық кеңесті қалыптастыру жөніндегі жұмыс тобының құрамын әзірлеу және бекіту;
24) Қоғамдық кеңестің құрамын әзірлеу және бекіту;
25) Қоғамдық кеңестің қызметін ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
26) азаматтардың құқықтарына, бостандықтары мен міндеттеріне қатысты нормативтік құқықтық актінің жобасын Қоғамдық кеңеске жіберу;
27) Қоғамдық кеңестің қоғамдық тыңдауларды өткізу мерзімдерін келісу;
28) Министрлік жұмысының нәтижелері туралы Қоғамдық кеңеске есеп беру;
29) жеке және заңды тұлғалардың жолданымдарын өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде қарау, сондай-ақ арыз иелері көтеретін жүйелі проблемаларды анықтау және талдау жүргізу;
29-1) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген тәртіппен және мерзімде азаматтардың петицияларын қарау;
30) мемлекеттік кызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту;
30-1) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын арттыруды, оған қолжетімділікті қамтамасыз ету;
30-2) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің қолжетімділігін қамтамасыз ету;
30-3) көрсетілетін қызметті алушылардың мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі туралы қолжетімді нысанда хабардар болуын қамтамасыз ету;
30-4) көрсетілетін қызметті алушылардың мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өтініштерін қарау;
30-5) көрсетілетін қызметті алушылардың бұзылған құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қалпына келтіруге бағытталған шараларды қолдану;
30-6) мемлекеттік қызметтер көрсету, мүгедектігі бар адамдармен қарым-қатынас жасау саласындағы қызметкерлердің біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету;
30-7) мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялау қағидаларына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету реинжинирингін жүзеге асыру;
30-8) мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізіліміне жаңа мемлекеттік көрсетілетін қызмет енгізілгеннен кейін ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны электрондық форматта көрсетуге ауыстыру бойынша шаралар қолдану;
30-9) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалауды жүргізу үшін ақпараттың, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын ішкі бақылау нәтижелері бойынша ақпараттың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде ұсынылуын қамтамасыз ету;

30-10) обеспечение представления информации о принимаемых мерах по автоматизации процесса оказания государственных услуг в уполномоченный орган в сфере информатизации для проведения оценки процесса автоматизации оказания государственных услуг в порядке и сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
30-11) предоставление доступа Государственной корпорации к информационным системам, содержащим необходимые для оказания государственных услуг сведения, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан;
30-12) представление в Государственную корпорацию в течение трех рабочих дней информации о порядке оказания государственных услуг и внесенных изменениях и (или) дополнениях в подзаконные нормативные правовые акты, определяющие порядок оказания государственной услуги, с даты их утверждения или изменения;
30-13) координация деятельности своих территориальных подразделений, а также местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов по соблюдению законодательства Республики Казахстан, регулирующего порядок оказания государственных услуг;
30-14) проведение внутреннего контроля за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
30-15) обеспечение соблюдения услугодателями подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг;
31) взаимодействие с международными финансовыми и экономическими организациями, а также интеграционными объединениями по вопросам своей компетенции;
32) заключение международных договоров Республики Казахстан с иностранными государствами и (или) международными организациями;
33) определение потребности в кадрах в регулируемых сферах;
34) осуществление по решению Правительства Республики Казахстан права владения и пользования государственным пакетом акций (долями участия в уставном капитале), а также функций уполномоченного органа по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления в отношении республиканских государственных предприятий и государственных учреждений;
34-1) разработка и утверждение правил определения стоимости исследований, консалтинговых услуг по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию;
34-2) разработка и утверждение правил выплаты бюджетных субсидий по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию;

30-10) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді автоматтандыру процесін бағалауды жүргізу үшін мемлекеттік қызметтер көрсету процесін автоматтандыру бойынша қабылданып жатқан шаралар туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде беруді қамтамасыз ету;
30-11) егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, Мемлекеттік корпорацияға мемлекеттік қызметтер көрсету үшін қажетті мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйелерге қолжетімділік беру;
30-12) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі және мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерге енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты олар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияға беру;
30-13) өзінің аумақтық бөлімшелерінің, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының, қаладағы аудандар, аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер әкімдерінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін реттейтін заңнамасын сақтау жөніндегі қызметін үйлестіру;
30-14) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына ішкі бақылауды жүргізу;
30-15) көрсетілетін қызметті берушілердің мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді сақтауын қамтамасыз ету;
31) халықаралық қаржылық және экономикалық ұйымдармен, сондай-ақ интеграциялық бірлестіктермен өз құзыретіндегі мәселелер бойынша өзара іс-қимыл жасау;
32) халықаралық ұйымдармен және (немесе) шет мемлекеттермен Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасу;
33) реттелетін салаларда кадрлар қажеттілігін айқындау;
34) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша мемлекеттік акциялар пакетіне (жарғылық капиталға қатысу үлесіне) иелік ету және пайдалану құқығын, сондай-ақ республикалық мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекеттік мекемелерге қатысты мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық ету жөніндегі уәкілетті органның функцияларын жүзеге асыру;
34-1) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнын айқындау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
34-2) бюджеттік субсидияларды төлеу қағидаларын бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша әзірлеу және бекіту;

34-3) разработка и утверждение правил определения стоимости и предмета капитальных расходов, осуществляемых в рамках договора лизинга по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию;
34-4) разработка и утверждение правил определения стоимости государственного задания по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию;
34-5) разработка и утверждение каждые три года на пятилетний период плана развития государственного органа по согласованию с центральным уполномоченным органом по государственному планированию в соответствии с Системой государственного планирования Республики Казахстан;
34-6) согласование проектов плана развития области, города республиканского значения, столицы;
34-7) согласование проектов плана мероприятий или плана развития субъектов квазигосударственного сектора, которым планируются расходы из средств республиканского бюджета;
34-8) осуществление управления результатами на этапах планирования и исполнения бюджета;
34-9) проведение обзора расходов в зависимости от их цели и темы согласно бюджетному законодательству;
34-10) осуществление мониторинга согласно бюджетному законодательству;
34-11) осуществление методологического обеспечения расчетов показателей прогноза социально-экономического развития в соответствии с порядком разработки прогноза социально-экономического развития;
34-12) разработка и утверждение натуральных норм по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию;
34-13) разработка и утверждение минимальных стандартов транспортной инфраструктуры;
34-14) разработка и утверждение методики финансирования капитальных затрат и затрат на развитие местных бюджетов по согласованию с местными исполнительными органами, центральным уполномоченным органом по бюджетной политике и центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию;
34-15) представление заявок на привлечение связанных грантов в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике с учетом заявок местных представительных и исполнительных органов;
34-16) утверждение бюджетных программ администраторов республиканских бюджетных программ, разрабатывающих планы развития государственных органов, по согласованию с центральными уполномоченными органами по государственному планированию и бюджетному планированию;
34-17) реализация в пределах своей компетенции государственной политики в области государственно-частного партнерства;
34-18) разработка и утверждение правил определения частного партнера и заключения договора государственно-частного партнерства в рамках концепций развития отраслей (сферы), национальных проектов, включая типовые конкурсные документации и типовые договоры государственно-частного партнерства;

34-3) лизинг шарты шеңберінде жүзеге асырылатын күрделі шығыстардың құны мен нысанасын айқындау қағидаларын бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша әзірлеу және бекіту;
34-4) мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидаларын бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша әзірлеу және бекіту;
34-5) мемлекеттік органның даму жоспарын Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша әрбір үш жыл сайын бесжылдық кезеңге әзірлеу және бекіту;
34-6) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының жобаларын келісу;
34-7) республикалық бюджеттен шығыстар жоспарланатын квазимемлекеттік сектор субъектілерінің іс-шаралар жоспарларының немесе даму жоспарларының жобаларын келісу;
34-8) бюджетті жоспарлау және атқару кезеңдерінде нәтижелерді басқаруды жүзеге асыру;
34-9) бюджеттік заңнамаға сәйкес мақсаты мен тақырыбына қарай шығыстарға шолуды жүргізу;
34-10) бюджет заңнамасына сәйкес мониторингтеуді жүзеге асыру;
34-11) әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу тәртібіне сәйкес әлеуметтік-экономикалық даму болжамы көрсеткіштерінің есеп-қисаптарын әдіснамалық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
34-12 заттай нормаларды бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша әзірлеу және бекіту;
34-13) көлік инфрақұрылымының ең төменгі стандарттарын әзірлеу және бекіту;
34-14) жергілікті бюджеттердің күрделі шығындары мен дамытуға арналған шығындарын қаржыландырудың салалық әдістемелерін жергілікті атқарушы органдармен, бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органмен және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша әзірлеу және бекіту;
34-15) байланысты гранттарды тартуға арналған өтінімдерді жергілікті өкілді және атқарушы органдардың өтінімдерін ескере отырып, бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсыну;
34-16) мемлекеттік органдардың даму жоспарларын әзірлейтін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларын мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдармен келісу бойынша бекіту;
34-17) өз құзыреті шегінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
34-18) үлгілік конкурстық құжаттамаларды және мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің үлгілік шарттарын қоса алғанда, салаларды (аяны) дамыту тұжырымдамалары, ұлттық жобалар шеңберінде жекеше әріптесті айқындау және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу тәртібін әзірлеу және бекіту;

34-19) осуществление организации конкурса (аукциона) и прямых переговоров по определению частного партнера в отношении республиканских проектов государственно-частного партнерства, в том числе привлечение квалифицированных юридических лиц для разработки конкурсной документации при необходимости;
34-20) формирование и утверждение перечня социально-экономических задач для формирования предложений по реализации проектов государственно-частного партнерства;
34-21) заключение договора государственно-частного партнерства по республиканскому проекту государственно-частного партнерства в соответствующей отрасли;
34-22) осуществление мониторинга реализации республиканских проектов государственно-частного партнерства и направление результатов мониторинга в центральный уполномоченный орган по государственному планированию;
34-23) предоставление информации уполномоченному государственному органу по управлению государственным имуществом по заключенным договорам государственно-частного партнерства в рамках республиканских проектов государственно-частного партнерства и размещение данной информации на своем официальном интернет-ресурсе;
34-24) осуществление организации передачи созданных на основе договоров государственно-частного партнерства объектов государственно-частного партнерства в республиканскую собственность;
34-25) осуществление организации привлечения новых частных партнеров в случае досрочного прекращения ранее заключенного договора государственно-частного партнерства по объектам государственно-частного партнерства, относящимся к республиканской собственности;
34-26) согласование с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий, бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства, технико-экономического обоснования проекта государственно-частного партнерства, конкурсной (аукционной) документации проекта государственно-частного партнерства, проектов договоров государственно-частного партнерства, в том числе при внесении в них изменений и (или) дополнений в части порядка формирования и утверждения тарифов (цены, ставки сборов) на товары, работы и услуги, относящиеся к сфере естественных монополий;
34-27) в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, согласование с антимонопольным органом бизнес-плана к республиканскому проекту государственно-частного партнерства, конкурсной (аукционной) документации республиканского проекта государственно-частного партнерства, в том числе при внесении в них изменений и (или) дополнений в части, относящейся к области защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности, по проектам, предусматривающим обеспечение частными партнерами реализации государственных функций;

34-19) республикалық мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына қатысты жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты (аукционды) және тікелей келіссөздерді ұйымдастыруды жүзеге асыру, оның ішінде қажет болған кезде конкурстық құжаттаманы әзірлеу үшін білікті заңды тұлғаларды тарту;
34-20) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру жөніндегі ұсыныстарды қалыптастыру үшін әлеуметтік-экономикалық міндеттердің тізбесін қалыптастыру және бекіту;
34-21) тиісті салада республикалық мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу;
34-22) республикалық мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылу мониторингін жүзеге асыру және мониторинг нәтижелерін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жіберу;
34-23) мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға республикалық мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары шеңберінде жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары жөнінде ақпарат беру және бұл ақпаратты өзінің ресми интернет-ресурсында жариялау;
34-24) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары негізінде құрылған мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілерін республикалық меншікке беруді ұйымдастыру;
34-25) республикалық меншікке жататын мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілері бойынша бұрын жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда жаңа жекеше әріптестерді тартуды ұйымдастыруды жүзеге асыру;
34-26) табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарды, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының техникалық-экономикалық негіздемесін, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық (аукциондық) құжаттамасын, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының жобаларын, оның ішінде табиғи монополиялар саласына жатқызылатын тауарларға, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қалыптастыру және бекіту тәртібі бөлігінде оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде келісу;
34-27) жекеше әріптестердің мемлекеттік функциялардың іске асырылуын қамтамасыз етуін көздейтін жобалар бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің республикалық жобасына бизнес-жоспарды, мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің республикалық жобасының конкурстық (аукциондық) құжаттамасын, оның ішінде оларға бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласына қатысты бөлігінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен монополияға қарсы органмен келісу;

34-28) осуществление подготовки отраслевого заключения на конкурсную (аукционную) документацию республиканского проекта государственно-частного партнерства, бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства при прямых переговорах по определению частного партнера в соответствии с правилами, утверждаемыми центральным уполномоченным органом по бюджетной политике;
34-29) разработка и утверждение правил определения частного партнера по проектам государственно-частного партнерства по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетной политике;
35) принятие решений по строительству новых магистральных путей;
36) разработка и утверждение правил пользования магистральной железнодорожной сетью;
37) разработка и утверждение правил перевозок пассажиров, багажа, грузобагажа и почтовых отправлений железнодорожным транспортом;
38) разработка и утверждение правил долгосрочного субсидирования расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям;
39) разработка и утверждение типового договора на субсидирование ставки вознаграждения при кредитовании и финансовом лизинге на приобретение вагонов и локомотивов;
40) разработка и утверждение типового договора на долгосрочное субсидирование расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям;
41) определение нового перевозчика, осуществляющего перевозки пассажиров по социально значимым сообщениям и обеспечивающего исполнение обязательств по возврату кредитных средств и выплате финансового лизинга на приобретение пассажирских вагонов в случае расторжения в соответствии с законодательством договора на долгосрочное субсидирование расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям;
42) заключение договора по долгосрочному субсидированию расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
43) установление предельных уровней цен (тарифов) на услуги по перевозке пассажиров по социально значимым межобластным сообщениям;
44) разработка и утверждение правил субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании и финансовом лизинге на приобретение вагонов и локомотивов;
45) субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании и финансовом лизинге на приобретение вагонов и локомотивов;
46) установление порядка и условий перевозки пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа и почтовых отправлений железнодорожным транспортом;

34-28) бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін қағидаларға сәйкес жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздер кезінде республикалық мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық (аукциондық) құжаттамасына салалық қорытынды, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспар дайындауды жүзеге асыру;
34-29) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша жекеше әріптесті айқындау қағидаларын бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша әзірлеу және бекіту;
35) жаңа магистральдық жолдарды салу бойынша шешімдер қабылдау;
36) магистральдық темiржол желiсiн пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекiту;
37) жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және пошта жөнелтілімдерін теміржол көлігімен тасымалдау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
38) әлеуметтiк маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыруға байланысты тасымалдаушының шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
39) вагондар мен локомотивтерді сатып алуға кредит беру және қаржылық лизингі кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауға арналған үлгілік шартты әзірлеу және бекіту;
40) әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыруға байланысты тасымалдаушының шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялауға арналған үлгілік шартты әзірлеу және бекіту;
41) әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыруға байланысты тасымалдаушының шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялауға арналған шарт заңнамаға сәйкес бұзылған жағдайда әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын және жолаушылар вагондарын сатып алуға берілетін кредиттік қаражатты қайтару мен қаржылық лизингті төлеу міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ететін жаңа тасымалдаушыны айқындау;
42) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыруға байланысты тасымалдаушының шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялау бойынша шарт жасасу;
43) әлеуметтік маңызы бар облысаралық қатынастарда жолаушылар тасымалы бойынша көрсетілетін қызметтерге бағалардың (тарифтердің) шекті деңгейлерін белгілеу;
44) вагондар мен локомотивтерді сатып алуға кредит беру және қаржылық лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
45) вагондар мен локомотивтерді сатып алуға кредит беру және қаржылық лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау;
46) темiржол көлiгiмен жолаушылар, багаж, жүк, жүк-багаж және пошта жөнелтiлiмдерiн тасымалдау тәртiбін және шарттарын белгілеу;

47) установление порядка прекращения железнодорожного сообщения по железнодорожным путям, являющимся государственной собственностью;
48) установление порядка обязательной государственной регистрации (перерегистрации) подвижного состава и залога подвижного состава;
49) разработка и утверждение по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию натуральных норм обеспечения работников государственного контроля на железнодорожном транспорте форменной одеждой (без погон);
50) определение порядка обеспечения военизированной охраной грузов при перевозке железнодорожным транспортом;
51) определение порядка осуществления специальных перевозок;
52) разработка и утверждение перечня магистральных путей, входящих в магистральную железнодорожную сеть;
53) разработка и утверждение правил передачи в состав магистральной железнодорожной сети объектов, построенных за счет средств физических и юридических лиц;
54) разработка и утверждение правил организации перевозок пассажиров в межобластном и международном сообщениях;
55) разработка и утверждение правил безопасности на железнодорожном транспорте;
56) разработка и утверждение правил доступа к автоматизированной системе управления пассажирскими перевозками и технологического взаимодействия при организации продажи проездных документов (билетов);
57) разработка и утверждение правил нахождения пассажиров, граждан и размещения объектов в зонах повышенной опасности железнодорожного транспорта, проведения в них работ, проезда и перехода через железнодорожные пути;
58) разработка и утверждение правил проведения конкурса на основе открытого тендера по определению перевозчиков, осуществляющих перевозки пассажиров по социально значимым сообщениям, расходы которых подлежат долгосрочному субсидированию за счет бюджетных средств;
59) разработка и утверждение правил организации деятельности железнодорожных вокзалов;
60) разработка и утверждение методики определения класса железнодорожных вокзалов;
61) разработка и утверждение методики определения предельных уровней цен (тарифов) на услуги по перевозке пассажиров по социально значимым сообщениям;
62) разработка и утверждение методики определения объемов субсидирования расходов перевозчиков, осуществляющих перевозки пассажиров по социально значимым сообщениям;
63) разработка и утверждение правил субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании и финансовом лизинге на модернизацию железнодорожных путей;
64) разработка и утверждение типового договора на субсидирование ставки вознаграждения при кредитовании и финансовом лизинге на модернизацию железнодорожных путей;

47) мемлекеттік меншік болып табылатын теміржол арқылы теміржол қатынасын тоқтату тәртібін белгілеу;
48) жылжымалы құрамды және жылжымалы құрамның кепілін міндетті мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) тәртібін белгілеу;
49) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша темiржол көлiгiндегі мемлекеттiк бақылау жұмыскерлерiн нысанды киiммен (погонсыз) қамтамасыз етудің заттай нормаларын әзірлеу және бекіту;
50) темiржол көлiгiмен тасымалдау кезiнде жүктiң әскерилендiрiлген күзетiн қамтамасыз ету тәртібін айқындау;
51) арнайы тасымалды жүзеге асыру тәртібін айқындау;
52) магистральдық темiржол желiсiне кiретiн магистральдық жолдардың тiзбесiн әзірлеу және бекiту;
53) жеке және заңды тұлғалардың қаражаты есебінен салынған объектілерді магистральдық теміржол желісінің құрамына беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
54) жолаушыларды облысаралық және халықаралық қатынастарда тасымалдауды ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
55) темiржол көлiгiндегi қауiпсiздiк қағидаларын әзірлеу және бекiту;
56) жол жүру құжаттарын (билеттерін) сатуды ұйымдастыру кезінде жолаушылар тасымалын басқарудың автоматтандырылған жүйесіне қол жеткізу және өзара технологиялық іс-қимыл жасау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
57) темiржол көлiгiнiң қауiптiлiгi жоғары аймақтарда жолаушылардың, азаматтардың болуы және объектiлерді орналастыру, оларда жұмыс жүргiзу, темiржол арқылы жүру және өту қағидаларын әзірлеу және бекiту;
58) шығыстары бюджет қаражаты есебінен ұзақ мерзімді субсидиялануға жататын әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын тасымалдаушыларды айқындау бойынша ашық тендер негізінде конкурс өткізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
59) теміржол вокзалдары қызметін ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
60) теміржол вокзалдарының класын айқындау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
61) әлеуметтік маңызы бар қатынастарда жолаушылар тасымалы бойынша көрсетілетін қызметтерге бағалардың (тарифтердің) шекті деңгейлерін айқындау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
62) әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын тасымалдаушылардың шығыстарын субсидиялау көлемін айқындау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
63) теміржолды жаңғыртуға кредит беру және қаржылық лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
64) теміржолды жаңғыртуға кредит беру және қаржылық лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауға арналған үлгілік шартты әзірлеу және бекіту;

65) определение порядка взаимодействия национальной железнодорожной компании и перевозчиков с государственными органами при осуществлении перевозок;
66) разработка и утверждение правил технической эксплуатации железнодорожного транспорта;
67) определение перечня социально значимых пассажирских межобластных сообщений;
68) установление условий и порядка передачи магистральной железнодорожной сети национальному управляющему холдингу, Национальной железнодорожной компании и с последующей передачей Национальному оператору инфраструктуры;
69) установление условий и порядка передачи магистральных, станционных путей и иных объектов магистральной железнодорожной сети, находящихся в государственной собственности, национальному управляющему холдингу, Национальной железнодорожной компании и с последующей передачей Национальному оператору инфраструктуры;
70) согласование правил расчета и выплаты временной балансирующей платы, предусмотренной законодательством Республики Казахстан о железнодорожном транспорте;
71) принятие решений об ограничении перевозок, запретах на ввоз, вывоз, транзит багажа, груза и грузобагажа на территорию (с территории) Республики Казахстан.
72) определение оператора единой информационной системы обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним;
73) согласование правил перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом в городах республиканского значения, столице;
74) разработка и утверждение правил организации и проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, периодичности прохождения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, за исключением механических транспортных средств и прицепов к ним Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований;
75) исключен постановлением Правительства РК от 21.01.2025 № 16 (вводится в действие с 05.04.2025);
76) разработка и утверждение методики определения стоимости услуг по проведению обязательного технического осмотра;
77) определение юридического лица, осуществляющего функции оператора системы экстренного вызова при авариях и катастрофах;
78) разработка и утверждение правил организации и эксплуатации системы экстренного вызова при авариях и катастрофах;
79) разработка и утверждение правил перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом, за исключением городов республиканского значения, столицы;
80) разработка и утверждение правил организации труда и отдыха водителей, а также применения тахографов;

65) тасымалдауды жүзеге асыру кезінде ұлттық теміржол компаниясы мен тасымалдаушылардың мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасау тәртібін айқындау;
66) теміржол көлігін техникалық пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
67) әлеуметтік маңызы бар облысаралық жолаушылар қатынастарының тізбесін айқындау;
68) магистральдық теміржол желісі Ұлттық инфрақұрылым операторына беріле отырып, Ұлттық теміржол компаниясына беру үшін ұлттық басқарушы холдингке беру шарттары мен тәртібін белгілеу;
69) мемлекет меншігіндегі магистральдық, станциялық жолдар және магистральдық теміржол желісінің өзге де объектілері Ұлттық инфрақұрылым операторына беріле отырып, Ұлттық теміржол компаниясына беру үшін ұлттық басқарушы холдингке беру шарттары мен тәртібін белгілеу;
70) Қазақстан Республикасының теміржол көлігі туралы заңнамасында көзделген уақытша теңгерімдеуші төлемді есептеу және төлеу қағидаларын келісу;
71) Қазақстан Республикасының аумағына (аумағынан) багажды, жүкті және жүк-багажды тасымалдауды шектеу туралы, әкелуге, әкетуге, олардың транзитіне тыйым салу туралы шешімдер қабылдау;
72) механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай ақпараттық жүйесінің операторын белгілеу;
73) республикалық маңызы бар қалаларда, астанада автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларын келісу;
74) Қарулы Күштердің басқа да әскерлер мен әскери құрылымдардың механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін қоспағанда, механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексеруді ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын, механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексеруден өткізу кезеңділігін бекіту;
75) алып тасталды – ҚР Үкіметінің 21.01.2025 № 16 (05.04.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
76) міндетті техникалық қарап-тексеруді жүргізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын айқындау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
77) авария мен апат кезінде шұғыл шақыру жүйесі операторының функциясын жүзеге асыратын заңды тұлғаны айқындау;
78) авария мен апат кезінде шұғыл шақыру жүйесін ұйымдастыру және пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
79) республикалық маңызы бар қалаларды, астананы қоспағанда, автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
80) жүргiзушiлердiң еңбегi мен тынығуын ұйымдастыру, сондай-ақ тахографтарды қолдану қағидаларын әзірлеу және бекіту;

81) разработка и утверждение правил субсидирования за счет бюджетных средств убытков перевозчиков, связанных с осуществлением социально значимых перевозок пассажиров, за исключением городов республиканского значения, столицы и их агломераций;
81-1) разработка и утверждение типового договора субсидирования за счет бюджетных средств убытков перевозчиков, связанных с осуществлением социально значимых перевозок пассажиров;
82) разработка и утверждение правил перевозок грузов автомобильным транспортом;
83) разработка и утверждение правил перевозки опасных грузов автомобильным транспортом;
84) разработка и утверждение правил технической эксплуатации автотранспортных средств;
85) разработка и утверждение правил применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении;
85-1) разработка, согласование с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений и уполномоченным органом в сфере информатизации и утверждение нормативного правового акта об утверждении разрешительных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, форм заявлений для получения разрешения второй категории, форм разрешений второй категории, правил осуществления разрешительных процедур и правил осуществления деятельности операторов технического осмотра;
86) разработка и утверждение по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию натуральных норм обеспечения должностных лиц уполномоченного органа, осуществляющих государственный контроль в сфере автомобильного транспорта, форменной одеждой (без погон);
87) разработка и утверждение порядка организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан;
88) разработка и утверждение правил организации работы автоматизированных станций измерения;
89) разработка и утверждение правил организации работы станций взвешивания автомобильных транспортных средств;
90) ведение реестра автоматизированных станций измерения;
91) разработка и утверждение правил безопасности на городском рельсовом транспорте;
92) определение порядка привлечения перевозчиков к ликвидации чрезвычайных ситуаций;
93) разработка и утверждение типового договора организации регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
94) разработка и утверждение допустимых параметров автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан;
95) определение порядка въезда на территорию Республики Казахстан и выезда за ее пределы, а также транзитного проезда по ней автотранспортных средств;

81) республикалық маңызы бар қалаларды, астананы және олардың агломерацияларын қоспағанда, әлеуметтік маңызы бар жолаушылар тасымалын жүзеге асыруға байланысты тасымалдаушылардың шығындарын бюджет қаражаты есебінен субсидиялау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
81-1) тасымалдаушылардың жолаушыларды әлеуметтік маңызы бар тасымалдауды жүзеге асыруына байланысты залалдарын бюджет қаражаты есебінен субсидиялаудың үлгілік шартын әзірлеу және бекіту;
82) автомобиль көлігімен жүктерді тасымалдау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
83) автомобиль көлігімен қауіпті жүктерді тасымалдау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
84) автокөлiк құралдарын техникалық пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекiту;
85) Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастағы автомобиль тасымалында рұқсат беру жүйесін қолдану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
85-1) рұқсат беру талаптарын және оларға сәйкестігін растайтын құжаттар тізбесін, екінші санаттағы рұқсатты алу үшін өтініш нысандарын, екінші санаттағы рұқсат нысандарын, рұқсат беру рәсімдерін жүзеге асыру қағидаларын және техникалық қарап-тексеру операторларының қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы нормативтік құқықтық актіні әзірлеу, рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу және бекіту;
86) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша автомобиль көлiгi саласында мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын уәкiлеттi органның лауазымды адамдарын нысанды киiммен (погонсыз) қамтамасыз етудің заттай нормаларын әзірлеу және бекіту;
87) Қазақстан Республикасының аумағында ірi көлемдi және ауыр салмақты жүктердiң тасымалын ұйымдастыру және оны жүзеге асыру тәртібін әзірлеу және бекіту;
88) автоматтандырылған өлшеу станцияларының жұмысын ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
89) автомобиль көлігі құралдарының салмағын өлшеу станцияларының жұмысын ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
90) автоматтандырылған өлшеу станцияларының тізілімін жүргізу;
91) қалалық рельсті көліктегі қауіпсіздік қағидаларын әзірлеу және бекіту;
92) төтенше жағдайларды жоюға тасымалдаушыларды тарту тәртiбiн айқындау;
93) жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды ұйымдастырудың үлгілік шартын әзірлеу және бекіту;
94) Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған автокөлік құралдарының жол берілетін параметрлерін әзірлеу және бекіту;
95) автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағына кiру және оның аумағынан шығу, сондай-ақ оның аумағы арқылы транзитпен жүріп өту тәртiбiн айқындау;

95-1) согласование определения схемы и порядка движения транзитного автомобильного транспорта через территорию города Туркестана;
96) разработка и утверждение правил допуска автомобильных перевозчиков к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов;
97) разработка и утверждение перечня опасных грузов, допускаемых к перевозке автотранспортными средствами на территории Республики Казахстан;
98) разработка и утверждение правил государственной регистрации судов и прав на них;
99) разработка и утверждение правил перевозок пассажиров, багажа и грузов;
100) разработка и утверждение правил аттестации судоводителей на право управления маломерным судном;
101) разработка и утверждение перечня опасных грузов, предназначенных для перевозки судами;
102) определение перечня обязательных услуг морского порта;
103) разработка и утверждение правил плавания по внутренним водным путям;
104) разработка и утверждение образцов профессионального диплома, подтверждения профессионального диплома, правил дипломирования моряков;
105) определение уполномоченной организации по предоставлению услуг в области навигации и связи в сфере морского судоходства;
106) разработка и утверждение образца мореходной книжки, порядка ее оформления и выдачи;
107) разработка и утверждение правил выдачи разрешения на эксплуатацию судна, плавающего под флагом иностранного государства, в казахстанском секторе Каспийского моря;
108) определение уполномоченной организации по освидетельствованию организаций образования, осуществляющих подготовку (переподготовку) и повышение квалификации специалистов морского транспорта, морских учебно-тренажерных центров;
109) разработка и утверждение порядка ведения реестров удостоверений личности моряка Республики Казахстан, профессиональных дипломов, подтверждений профессиональных дипломов, льготных разрешений, мореходных книжек;
110) разработка и утверждение правил медицинского осмотра членов экипажа судна, требований к состоянию их здоровья и физической пригодности, а также формы медицинского заключения по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения;
111) разработка и утверждение правил освидетельствования организаций образования, осуществляющих подготовку (переподготовку) и повышение квалификации специалистов морского транспорта, морских учебно-тренажерных центров, и требований к ним;
112) разработка и утверждение правил определения уполномоченной организации по освидетельствованию организаций образования, осуществляющих подготовку (переподготовку) и повышение квалификации специалистов морского транспорта, морских учебно-тренажерных центров;

95-1) Түркістан қаласының аумағы арқылы транзиттік автомобиль көлігі жүрісінің схемалары мен тәртібін айқындауды келісу;
96) автомобильмен тасымалдаушыларға автомобильмен халықаралық жүк тасымалын жүзеге асыруға рұқсат беру қағидаларын әзірлеу және бекiту;
97) Қазақстан Республикасының аумағында автокөлiк құралдарымен тасымалдауға жол берiлетiн қауiптi жүктердiң тiзбесiн әзірлеу және бекiту;
98) кемелер мен оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
99) жолаушыларды, багажды және жүкті тасымалдау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
100) кеме жүргізушілерді шағын көлемді кемені басқару құқығына аттестаттау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
101) кемелермен тасымалдауға арналған қауіпті жүктердің тізбесін әзірлеу және бекiту;
102) теңіз портының мiндеттi түрде көрсететін қызметтерінің тiзбесiн айқындау;
103) ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
104) кәсіби диплом үлгілерін, кәсіби диплом растамасын, теңізшілерге диплом беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
105) теңіздегі кеме қатынасы аясында навигация және байланыс саласындағы қызметтерді ұсыну жөніндегі уәкілетті ұйымды айқындау;
106) теңізде жүзу кітапшасының үлгісін, оны ресімдеу және беру тәртібін әзірлеу және бекіту;
107) шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзетiн кемені Каспий теңізінің қазақстандық секторында пайдалануға рұқсат беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
108) теңiз көлiгi, теңіз оқу-тренажер орталықтары мамандарын даярлауды (қайта даярлауды) және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын бiлiм беру ұйымдарын куәландыру жөнiндегi уәкiлеттi ұйымды айқындау;
109) Қазақстан Республикасы теңізшісінің жеке куәліктерінің, кәсіби дипломдардың, кәсіби дипломдар растамаларының, жеңілдік рұқсаттарының, теңізде жүзу кітапшаларының тізілімдерін жүргізу тәртібін әзірлеу және бекіту;
110) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша кеме экипажы мүшелерін медициналық қарап-тексеру қағидаларын, олардың денсаулығы мен дене жарамдылығына қойылатын талаптарды, сондай-ақ медициналық қорытындының нысанын әзірлеу және бекіту;
111) теңiз көлiгi, теңіз оқу-тренажер орталықтары мамандарын даярлауды (қайта даярлауды) және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын куәландыру қағидаларын әзірлеу және оларға қойылатын талаптарды бекіту;
112) теңiз көлiгi, теңіз оқу-тренажер орталықтары мамандарын даярлауды (қайта даярлауды) және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын куәландыру жөніндегі уәкілетті ұйымды айқындау қағидаларын әзірлеу және бекіту;

113) разработка и утверждение по согласованию с уполномоченным органом в области образования типовых учебных программ по специальностям в области водного транспорта;
114) разработка и утверждение тарифов (цен) за пользование услугами навигационного центра;
115) Исключен постановлением Правительства РК от 04.07.2024 № 531.
116) Исключен постановлением Правительства РК от 04.07.2024 № 531.
117) Исключен постановлением Правительства РК от 04.07.2024 № 531.
118) разработка и утверждение правил по оборудованию морских судов;
119) разработка и утверждение правил плавания и стоянки судов в морских портах Республики Казахстан и на подходах к ним;
120) разработка и утверждение правил расследования аварийных случаев с судами;
121) расследование и классификация аварийных случаев с судами в соответствии с правилами расследования аварийных случаев с судами, утвержденными приказом Министра;
122) проведение расследований, классификации и учета транспортных происшествий с судами, в том числе маломерными судами, в соответствии с Правилами проведения расследования, классификации и учета транспортных происшествий с судами, в том числе маломерными судами, на внутренних водных путях, утвержденными приказом Министра;
123) расследование транспортных происшествий с судами, подлежащими государственной регистрации в судовой книге;
124) разработка и утверждение перечня судовых документов, правил ведения судовых документов и требований к судовым документам;
125) разработка и утверждение правил эксплуатации морских портов, в том числе морских портов, имеющих статус международного значения, портовых сооружений и акватории морского порта;
126) установление требований минимального состава экипажа судна в соответствии с Законом Республики Казахстан "О торговом мореплавании";
126-1) определение условий, на которых иностранцы и лица без гражданства могут входить в состав экипажа судна, плавающего под Государственным флагом Республики Казахстан, по согласованию с уполномоченным органом по вопросам миграции населения;
127) разработка и утверждение правил расследования транспортных происшествий с судами, подлежащими государственной регистрации в судовой книге;
128) разработка и утверждение правил пользования маломерными судами и базами (сооружениями) для их стоянок;
129) разработка и утверждение формы и порядка ведения журнала непрерывной регистрации истории судна;
130) разработка и утверждение устава службы на судах морского транспорта Республики Казахстан;
131) разработка и утверждение перечня и форм свидетельств подготовки специалистов морского транспорта в соответствии с требованиями международных договоров Республики Казахстан в области торгового мореплавания;

113) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша су көлігі саласындағы мамандықтар бойынша үлгілік оқу бағдарламаларын әзірлеу және бекіту;
114) навигациялық орталықтың көрсететін қызметтерін пайдалану тарифтерін (бағасын) әзірлеу және бекіту;
115) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.07.2024 № 531 қаулысымен;
116) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.07.2024 № 531 қаулысымен;
117) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.07.2024 № 531 қаулысымен;
118) теңiз кемелерiн жабдықтау жөнiндегi қағидаларды әзірлеу және бекiту;
119) Қазақстан Республикасының теңіз порттарында және оларға кіреберістерде кемелердің жүзу және тұрақта тұру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
120) кемелермен болған авариялық жағдайларды тергеп-тексеру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
121) Министрдің бұйрығымен бекітілген кемелермен болған авариялық жағдайларды тергеп-тексеру қағидаларына сәйкес кемелермен болған авариялық жағдайларды тергеп-тексеру және сыныптау;
122) Министрдің бұйрығымен бекітілген Ішкі су жолдарында кемелермен, оның ішінде шағын көлемді кемелермен болған көлік оқиғаларын тергеп-тексеруді, оларды сыныптауды және есепке алуды жүргізу қағидаларына сәйкес кемелермен, оның ішінде шағын көлемді кемелермен болған көлік оқиғаларын тергеп-тексеру, сыныптау және есепке алу;
123) кеме кітабында мемлекеттік тіркелуге жататын кемелердегі көлік оқиғаларын тергеп-тексеру;
124) кеме құжаттарының тізбесін, кеме құжаттарын жүргізу қағидаларын және кеме құжаттарына қойылатын талаптарды әзірлеу және бекіту;
125) теңіз порттарын, оның ішінде халықаралық маңыздағы мәртебесі бар теңіз порттарын, порт құрылыстарын және теңіз порты акваториясын пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
126) "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кеме экипажының ең аз құрамына қойылатын талаптарды белгілеу;
126-1) шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзетін кеме экипажының құрамына кіре алатын жағдайларды халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша айқындау;
127) кеме кітабында мемлекеттік тіркелуге жататын кемелердегі көліктік оқиғаларды тергеп-тексеру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
128) шағын көлемді кемені және олар тоқтауға арналған базаларды (құрылыстарды) пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
129) кеме тарихын үздіксіз тіркеу журналын жүргізу тәртібі мен нысанын әзірлеу және бекіту;
130) Қазақстан Республикасының теңіз көлігі кемелеріндегі қызмет жарғысын әзірлеу және бекіту;
131) Қазақстан Республикасының сауда мақсатында теңізде жүзу саласындағы халықаралық шарттарының талаптарына сәйкес теңіз көлігі мамандарын даярлау куәліктерінің тізбесі мен нысандарын әзірлеу және бекіту;

132) определение порядка размещения морских портов для их строительства;
133) разработка и утверждение по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию натуральных норм обеспечения работников государственного контроля на морском транспорте форменной одеждой (без погон);
134) разработка и утверждение правил выдачи свидетельства о страховании или ином финансовом обеспечении гражданской ответственности за ущерб от загрязнения нефтью;
135) разработка и утверждение правил по техническому надзору за палубными маломерными судами;
136) разработка и утверждение правил эксплуатации внутренних водных путей;
137) разработка и утверждение правил государственной регистрации судна, в том числе маломерного судна, и прав на него;
138) определение порядка пользования береговой полосой;
139) определение порядка осуществления лоцманской проводки судов;
140) разработка и утверждение правил дипломирования и аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в государственном судовом реестре Республики Казахстан;
141) разработка и утверждение правил перевозки опасных грузов;
142) установление требований к минимальному составу экипажей судов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте";
143) разработка и утверждение правил захода судов в порт и выхода их из порта, плавания судов в пределах акватории порта и стоянки в порту;
144) определение порядка устройства временных приспособлений и наплавных сооружений для причаливания, швартовки и стоянки судов, плотов и иных плавучих объектов, посадки на суда и высадки с судов пассажиров, погрузки, выгрузки и хранения грузов;
145) разработка и утверждение правил перевозок пассажиров, багажа и грузов на внутреннем водном транспорте;
146) разработка и утверждение правил проведения расследований, классификации и учета транспортных происшествий с судами, в том числе маломерными судами, на внутренних водных путях;
147) разработка и утверждение правил технической эксплуатации судов внутреннего водного плавания;
148) разработка и утверждение устава службы на судах в соответствии с Законом Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте";
149) разработка и утверждение правил буксировки судов, плотов и иных плавучих объектов;
150) разработка и утверждение правил технической эксплуатации, обследования и ремонта судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов);
151) разработка и утверждение по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию натуральных норм обеспечения работников государственного надзора, имеющих право ношения форменной одежды (без погон);

132) теңiз порттарын салу үшiн оларды орналастыру тәртiбiн айқындау;
133) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша теңіз көлігіндегі мемлекеттік бақылау жұмыскерлерін нысанды киіммен (погонсыз) қамтамасыз етудің заттай нормаларын әзірлеу және бекіту;
134) мұнаймен ластанудан болатын залал үшін азаматтық жауапкершілікті сақтандыру немесе өзге де қаржылық қамтамасыз ету туралы куәлікті беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
135) палубалы шағын көлемді кемелерді техникалық қадағалау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
136) ішкi су жолдарын пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекiту;
137) кеменi, оның ішінде шағын көлемді кемені және оған құқықтарды мемлекеттiк тiркеу қағидаларын әзірлеу және бекiту;
138) жағалау белдеуiн пайдалану тәртiбiн айқындау;
139) кемелердi лоцмандық алып өтудi жүзеге асыру тәртiбiн айқындау;
140) Қазақстан Республикасының мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердiң командалық құрамының адамдарына диплом беру және оларды аттестаттау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
141) қауiптi жүктердi тасымалдау қағидаларын әзірлеу және бекiту;
142) "Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кемелер экипаждарының ең аз құрамына қойылатын талаптарды белгілеу;
143) кемелердің портқа кіру және порттан шығу, кемелердің порт акваториясы мен порттағы тұрақ шегінде жүзуі қағидаларын әзірлеу және бекіту;
144) кемелерді, салдарды және өзге де жүзу объектілерін айлаққа қою, тоқтату және олардың тұрақта тұруы үшін уақытша құрылғылар мен жүзу құрылыстарын орнату, жолаушыларды кемеге отырғызу және одан түсіру, жүктерді тиеу, түсіру және сақтау тәртібін айқындау;
145) ішкі су көлігінде жолаушыларды, багажды және жүктерді тасымалдау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
146) ішкі су жолдарында кемелермен, оның ішінде шағын көлемді кемелермен болған көлік оқиғаларын тергеп-тексеруді, оларды сыныптауды және есепке алуды жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
147) ішкі суда жүзетін кемелерді техникалық пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
148) "Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кемелердегі қызмет жарғысын әзірлеу және бекіту;
149) кемелерді, салдарды және өзге де жүзу объектілерін сүйреу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
150) кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды (шлюздерді) техникалық пайдалану, тексеру және жөндеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
151) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша нысанды киім (погонсыз) киiп жүруге құқығы бар мемлекеттiк қадағалау жұмыскерлерiн қамтамасыз етудің заттай нормаларын әзірлеу және бекіту;

152) разработка и утверждение правил осуществления технического надзора за палубными маломерными судами;
153) разработка и утверждение правил и требований по охране судов и портовых средств;
154) разработка и утверждение перечня водных бассейнов в зависимости от разряда районов плавания маломерных судов;
155) принятие решений о запрете транзитного пассажирского сообщения по территории Республики Казахстан;
156) принятие решений о запретах на ввоз, вывоз, транзит багажа и груза на территории (с территории) Республики Казахстан;
157) утверждение типовых учебных программ по специальностям в области водного транспорта по согласованию с уполномоченным органом в области образования и (или) уполномоченным органом в области науки и высшего образования;
158) содействие государственным органам (организациям), национальный контингент которых планируется направить для участия в миротворческой операции, в обеспечении доступными видами связи и транспортировке национального контингента и грузов в зону (район) проведения миротворческой операции и обратно;
159) разработка и утверждение правил смешанных перевозок;
160) принятие решения по приостановлению договорных отношений транспортных предприятий при возникновении чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, введении чрезвычайного положения;
161) разработка и утверждение перечня должностных лиц уполномоченного органа, осуществляющих государственный контроль в сфере автомобильного транспорта, имеющих право ношения форменной одежды (без погон), образцов форменной одежды (без погон), номерных нагрудных знаков, служебного удостоверения;
162) разработка и утверждение в соответствии с установленным порядком методики расчета тарифов на оказание услуг по перевозке пассажиров и багажа по регулярным маршрутам;
163) разработка и утверждение правил применения на территории Республики Казахстан международного сертификата взвешивания грузовых транспортных средств;
164) разработка и утверждение порядка организации работы постов транспортного контроля;
165) разработка и утверждение правил оказания услуг по перевозке лиц с инвалидностью автомобильным транспортом (инватакси);
166) разработка и утверждение правил использования специальных автоматизированных измерительных средств;
167) разработка и утверждение порядка содержания, технического обслуживания и ремонта городского рельсового транспорта;
167-1) разработка и утверждение правил субсидирования затрат транспортного предприятия на погашение и обслуживание данного займа при развитии городского рельсового транспорта в городе республиканского значения, столице за счет займов, привлеченных под государственную гарантию;

152) палубалы шағын көлемді кемелерді техникалық қадағалауды жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
153) кемелерді және порт құралдарын күзету жөніндегі қағидалар мен талаптарды әзірлеу және бекіту;
154) шағын көлемді кемелердің жүзу аудандарының разрядына қарай су бассейндерінің тізбесін әзірлеу және бекіту;
155) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзиттік жолаушылар қатынасына тыйым салу туралы шешімдер қабылдау;
156) Қазақстан Республикасының аумағына (аумағынан) багажды және жүкті әкелуге, әкетуге, олардың транзитіне тыйым салу туралы шешімдер қабылдау;
157) білім беру саласындағы уәкілетті органмен және (немесе) ғылым және жоғары білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша су көлігі саласындағы мамандықтар бойынша үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту;
158) ұлттық контингентін бітімгершілік операцияға қатысуға жіберу жоспарланған мемлекеттік органдарға (ұйымдарға) қолжетімді байланыс түрлерімен қамтамасыз етуге және ұлттық контингент пен жүктерді бітімгершілік операция жүргізу аймағына (ауданына) және кері қарай тасымалдауға жәрдемдесу;
159) аралас тасымалдар қағидаларын әзірлеу және бекіту;
160) әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған, төтенше жағдай енгізілген кезде көлік кәсіпорындарының шарттық қатынастарын тоқтата тұру жөнінде шешім қабылдау;
161) автомобиль көлiгi саласында мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын уәкiлеттi органның нысанды киiм (погонсыз) киiп жүруге құқығы бар лауазымды адамдарының тiзбесiн, нысанды киiмнiң (погонсыз), нөмiрлi омырау белгiлерiнiң, қызметтiк куәлiктiң үлгiлерiн әзірлеу және бекіту;
162) тұрақты маршруттар бойынша жолаушылар мен багажды тасымалдау жөнінде қызмет көрсетуге тарифтер есептеу әдістемесін белгіленген тәртіпке сәйкес әзірлеу және бекіту;
163) Қазақстан Республикасының аумағында жүк көлігі құралдарын өлшеудің халықаралық сертификатын қолдану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
164) көліктік бақылау бекеттерінің жұмысын ұйымдастыру тәртібін әзірлеу және бекіту;
165) автомобиль көлігімен (инватакси) мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау жөнінде қызметтер көрсету қағидаларын әзірлеу және бекіту;
166) арнайы автоматтандырылған өлшеу құралдарын пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
167) қалалық рельсті көлікті күтіп-ұстау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу тәртібін әзірлеу және бекіту;
167-1) республикалық маңызы бар қалада, астанада қалалық рельсті көлікті мемлекет кепілдігімен тартылған қарыздар есебінен дамыту кезінде көлік кәсіпорнының осы қарызды өтеуге және оған қызмет көрсетуге арналған шығындарын субсидиялау қағидаларын әзірлеу және бекіту;

168) разработка и утверждение правил организации и эксплуатации единой системы управления транспортными документами;
169) разработка и утверждение перечня документов, подлежащих регистрации, учету, обработке и хранению в единой системе управления транспортными документами;
170) разработка и утверждение правил ведения электронных паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники;
171) подготовка научно-обоснованных нормативов финансирования затрат на работы по ремонту и содержанию автомобильных дорог;
172) координация деятельности по созданию и развитию сети автомобильных дорог областного и районного значения общего пользования;
173) проведение научных исследований в области дорожной деятельности;
174) установление порядка проведения ведомственной экспертизы технической документации для среднего ремонта существующих автомобильных дорог;
175) государственное планирование развития автомобильных дорог общего пользования в соответствии с задачами укрепления экономики и обороноспособности Республики Казахстан;
176) разработка и утверждение классификации видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонте автомобильных дорог и управлении дорожными активами;
177) разработка и утверждение правил проведения ведомственной экспертизы технической документации на средний ремонт автомобильных дорог;
178) разработка и утверждение правил мониторинга безопасности дорожной инфраструктуры автомобильных дорог;
179) разработка и утверждение методики определения стоимости работ и услуг по производству экспертизы качества работ и материалов, а также управления дорожными активами автомобильных дорог;
180) разработка и утверждение правил формирования и ведения дорожной базы данных;
180-1) организация производства экспертизы качества работ и материалов при строительстве, реконструкции, ремонте и содержании автомобильных дорог общего пользования Национальным центром качества дорожных активов, направленной на развитие транспортной инфраструктуры;
180-2) разработка предложений по передаче участков автомобильных дорог (мостовые переходы) для реализации проекта государственно-частного партнерства, порядка и условий их эксплуатации, размера ставок за проезд по ним;
180-3) организация работ по разработке технико-экономических обоснований, диагностике и паспортизации автомобильных дорог международного и республиканского значения, а также совершенствованию нормативно-технической базы автодорожной отрасли в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках и в области государственно-частного партнерства;

168) көлік құжаттарын басқарудың бірыңғай жүйесін ұйымдастыру және пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
169) көлік құжаттарын басқарудың бірыңғай жүйесінде тіркеуге, есепке алуға, өңдеуге және сақтауға жататын құжаттардың тізбесін әзірлеу және бекіту;
170) көлік құралдарының электрондық паспорттарын (көлік құралдары шассилерінің паспорттарын) және өздігінен жүретін машиналар мен басқа да техника түрлерінің электрондық паспорттарын жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
171) автомобиль жолдарын жөндеу мен күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстарға жұмсалатын шығындарды қаржыландырудың ғылыми негізделген нормативтерін дайындау;
172) облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары желісін құру және дамыту жөніндегі қызметті үйлестіру;
173) жол қызметі саласында ғылыми зерттеулер жүргізу;
174) қолданыстағы автомобиль жолдарын орташа жөндеу үшін техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптама жүргізу тәртібін белгілеу;
175) Қазақстан Республикасының экономикасы мен қорғаныс қабілетін нығайту міндеттеріне сәйкес жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын дамытуды мемлекеттік жоспарлау;
176) автомобиль жолдарын күтіп-ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу және жол активтерін басқару кезінде орындалатын жұмыс түрлерінің сыныптамасын әзірлеу және бекіту;
177) автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптама жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
178) автомобиль жолдарының жол инфрақұрылымы қауіпсіздігінің мониторингі қағидаларын әзірлеу және бекіту;
179) жұмыстар мен материалдардың сапасына сараптама жүргізу, сондай-ақ автомобиль жолдарының жол активтерін басқару жөніндегі жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің құнын айқындау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
180) жол дерекқорын қалыптастыру және жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
180-1) жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау кезінде көлік инфрақұрылымын дамытуға бағытталған жұмыстар мен материалдардың сапасына Жол активтерінің сапасы ұлттық орталығының сараптама жүргізуін ұйымдастыру;
180-2) автомобиль жолдарының (көпiр өткелдерiнiң) учаскелерін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру үшін беру жөнiндегі ұсыныстарды, оларды пайдалану тәртібі мен талаптарын, олармен жүрiп өту үшiн мөлшерлемелер мөлшерiн әзiрлеу;
180-3) халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының техникалық-экономикалық негіздемелерін әзірлеу, диагностикалау және паспорттау, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу және мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы заңнамасына сәйкес автожол саласының нормативтік-техникалық базасын жетілдіру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;

181) разработка и утверждение перечня станционных путей, объектов электроснабжения, сигнализации, связи, устройств, оборудования, зданий, строений, сооружений и иных объектов, технологически необходимых для функционирования магистральной железнодорожной сети, по согласованию с государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий;
182) определение порядка и мер обеспечения обязательств по договорам на организацию перевозок и (или) выполнение услуг, связанных с перевозкой;
183) разработка и утверждение перечня грузов, подлежащих сопровождению военизированной охраной при перевозке железнодорожным транспортом;
184) разработка и утверждение порядка награждения работников железнодорожного транспорта знаком профессионального отличия;
185) определение порядка предоставления услуг экспедитора;
186) определение порядка предоставления услуг операторов вагонов (контейнеров);
187) определение порядка предоставления услуг локомотивной тяги;
188) разработка и утверждение правил технологического взаимодействия участников перевозочного процесса;
189) разработка и утверждение перечня операций, входящих в услуги магистральной железнодорожной сети, по согласованию с государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий;
190) разработка и утверждение перечня операций, входящих в услуги подъездных путей, по согласованию с государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий;
191) разработка и утверждение правил технической эксплуатации, обслуживания и ремонта железнодорожных путей;
192) разработка и утверждение порядка согласования примыкания вновь строящихся путей к существующим подъездным путям;
193) разработка и утверждение правил по определению размера, режима пользования землями охранных зон и использования земель для нужд железнодорожного транспорта в полосе отвода;
194) разработка и утверждение порядка ведения и формы журнала учета актов о назначении проверок пассажирских поездов;
195) определение требований к режиму работы, а также порядка открытия и закрытия железнодорожных станций, разъездов для выполнения всех или отдельных операций по согласованию с местными представительными и исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и иных населенных пунктов;
196) определение требований по профессиональной подготовке и здоровью к работникам железнодорожного транспорта, непосредственно связанным с движением поездов;
197) определение порядка и условий прицепки и курсирования подвижного состава в составе пассажирских поездов;

181) табиғи монополиялар саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен келісу бойынша магистральдық теміржол желісінің жұмыс істеуі үшін технологиялық қажетті станция жолдарының, электрмен жабдықтау, сигнализация, байланыс объектілерінің, құрылғылардың, жабдықтардың, үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың және өзге де объектілердің тізбесін әзірлеу және бекіту;
182) тасымалдарды ұйымдастыруға және (немесе) тасымалдауға байланысты қызметтерді орындауға арналған шарттар бойынша міндеттемелерді қамтамасыз ету тәртібі мен шараларын айқындау;
183) теміржол көлігімен тасымалдау кезінде әскерилендірілген күзет алып жүруге тиіс жүктердің тізбесін әзірлеу және бекіту;
184) теміржол көлігі жұмыскерлерін кәсіби үздік белгімен марапаттау тәртібін әзірлеу және бекіту;
185) экспедитор қызметін көрсету тәртібін айқындау;
186) вагондар (контейнерлер) операторлары ұсынатын қызметтер тәртiбiн айқындау;
187) локомотивтік тартқыш қызметтерін көрсету тәртібін айқындау;
188) тасымалдау процесіне қатысушылардың өзара технологиялық іс-қимыл жасау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
189) табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен келісу бойынша магистральдық теміржол желісінде көрсетілетін қызметтерге кіретін операциялардың тізбесін әзірлеу және бекіту;
190) табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен келісу бойынша кірме жолдарда көрсетілетін қызметтерге кіретін операциялардың тізбесін әзірлеу және бекіту;
191) теміржолдарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
192) жаңадан салынып жатқан жолдардың жұмыс iстеп тұрған кiрме жолдарға жалғасуын келісу тәртібін әзірлеу және бекіту;
193) күзет аймағындағы жерлердің көлемдерін, пайдалану режимін айқындау жөніндегі және теміржол көлігінің мұқтаждарына бөлінген белдеудегі жерлерді пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
194) жолаушылар пойыздарын тексеруді тағайындау туралы актіні есепке алу журналын жүргізу тәртібі мен оның нысанын әзірлеу және бекіту;
195) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және өзге де елді мекендердің жергілікті өкілді және атқарушы органдарымен келісу бойынша теміржол станцияларының, разъездердің жұмыс режиміне қойылатын талаптарды, сондай-ақ оларды ашу және жабу тәртібін айқындау;
196) пойыздардың қозғалысына тікелей байланысты теміржол көлігі жұмыскерлерінің кәсіби даярлығы мен денсаулығы жөніндегі талаптарды айқындау;
197) жолаушылар пойыздарының құрамындағы жылжымалы құрамды тіркеу және оның бағытпен жүруінің тәртібі мен шарттарын айқындау;

198) установление перечня должностей (профессий), порядка определения уровня профессиональной подготовки в соответствии с квалификационными требованиями, предъявляемыми к должности (профессии), квалификационных требований, предъявляемых к должности (профессии);
199) определение перечня запаса материальных и технических средств, необходимых для устранения последствий чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера;
200) разработка и утверждение перечня классификации подвижного состава, специального подвижного состава;
201) разработка и утверждение инструкции по движению поездов и маневровой работе на железнодорожном транспорте;
202) разработка и утверждение правил продления сроков службы подвижного состава;
203) разработка и утверждение правил технической эксплуатации, обслуживания и ремонта железнодорожных переездов;
204) разработка и утверждение перечня должностей (профессий) работников государственного контроля на железнодорожном транспорте, имеющих право ношения форменной одежды (без погон), ее образцов, порядка ношения и знаков различия;
205) разработка и утверждение порядка ведения учета и представления отчетности о перевозках пассажиров, багажа, грузобагажа, грузов и использования подвижного состава при перевозках;
206) расследование событий, повлекших сход подвижного состава в пассажирском поезде, крушений, аварий на железнодорожном транспорте на территории Республики Казахстан;
207) разработка и утверждение терминов, связанных с движением поездов;
208) разработка и утверждение правил организации продажи проездных документов (билетов) на железнодорожном транспорте в Республике Казахстан;
209) разработка и утверждение технических и технологических типовых норм расходов сырья и материалов, запасных частей, оборудования, топлива, энергии, технических потерь субъектов естественной монополии на железнодорожном транспорте;
210) разработка и утверждение перечня железнодорожных вокзалов согласно их классу;
211) разработка и утверждение правил субсидирования ставок купонного вознаграждения по облигациям перевозчика, выпущенным в целях развития магистральной железнодорожной сети и подвижного состава железнодорожного транспорта;
212) разработка и утверждение типового договора на субсидирование ставок купонного вознаграждения по облигациям перевозчика, выпущенным в целях развития магистральной железнодорожной сети и подвижного состава железнодорожного транспорта;
213) разработка и утверждение правил включения и исключения магистральных, станционных путей и иных объектов магистральной железнодорожной сети из перечня магистральных, станционных путей и иных объектов, технологически необходимых для функционирования магистральной железнодорожной сети;

198) лауазымдар (кәсiптер) тiзбесiн, лауазымдарға (кәсiптерге) қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сәйкес кәсiби даярлық деңгейiн, лауазымға (кәсiпке) қойылатын бiлiктiлiк талаптарын айқындау тәртiбiн белгiлеу;
199) әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар салдарын жою үшін қажетті материалдық және техникалық құралдар қорының тізбесін айқындау;
200) жылжымалы құрамды, арнайы жылжымалы құрамды сыныптау тізбесін әзірлеу және бекіту;
201) пойыздардың қозғалысы және теміржол көлігіндегі маневрлік жұмыс жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу және бекіту;
202) жылжымалы құрамның қызмет ету мерзімдерін ұзарту қағидаларын әзірлеу және бекіту;
203) теміржол өткелдерін техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
204) нысанды киім (погонсыз) киіп жүруге құқығы бар теміржол көлігіндегі мемлекеттік бақылау жұмыскерлері лауазымдарының (кәсіптерінің) тізбесін, нысанды киімнің (погонсыз) үлгілерін, оны киіп жүру тәртібін және айырым белгілерін әзірлеу және бекіту;
205) жолаушыларды, багажды, жүк-багажды, жүктерді тасымалдау және тасымалдау кезінде жылжымалы құрамды пайдалану туралы есепке алуды жүргізу және есептілікті беру тәртібін әзірлеу және бекіту;
206) Қазақстан Республикасының аумағында жолаушылар поезында жылжымалы құрамның рельстен шығып кетуіне алып келген теміржол көлігіндегі оқиғаларды, апаттарды, аварияларды тергеп-тексеру;
207) пойыздар қозғалысына байланысты терминдерді әзірлеу және бекіту;
208) Қазақстан Республикасында теміржол көлігіндегі жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатуды ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
209) теміржол көлігіндегі табиғи монополиялар субъектілерінің шикізат пен материалдар, қосалқы бөлшектер, жабдықтар, жанармай, энергия шығыстарының, техникалық шығындарының техникалық және технологиялық үлгілік нормаларын әзірлеу және бекіту;
210) теміржол вокзалдарының тізбесін олардың сыныбына сәйкес әзірлеу және бекіту;
211) магистральдық теміржол желісін және теміржол көлігінің жылжымалы құрамын дамыту мақсатында шығарылған тасымалдаушының облигациялары бойынша купондық сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
212) магистральдық теміржол желісін және теміржол көлігінің жылжымалы құрамын дамыту мақсатында шығарылған тасымалдаушының облигациялары бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауға арналған үлгілік шартты әзірлеу және бекіту;
213) магистральдық, станциялық жолдарды және магистральдық теміржол желісінің өзге де объектілерін магистральдық, станциялық жолдар және магистральдық теміржол желісінің жұмыс істеуі үшін технологиялық тұрғыдан қажетті өзге де объектілер тізбесіне енгізу және одан алып тастау қағидаларын әзірлеу және бекіту;

214) разработка и утверждение правил долгосрочного субсидирования расходов оператора локомотивной тяги в пассажирском движении по социально значимым сообщениям;
215) разработка и утверждение методики определения объемов долгосрочного субсидирования расходов оператора локомотивной тяги в пассажирском движении по социально значимым сообщениям;
216) согласование открытия перевозчиками пассажиров новых железнодорожных сообщений, не относящихся к социально значимым пассажирским сообщениям;
217) установление единого учетно-отчетного времени, применяемого на железнодорожном транспорте;
218) назначение и освобождение от должности капитана морского порта;
219) разработка и утверждение перечня должностей (профессий) работников государственного контроля на морском транспорте, которым выдается форменная одежда (без погон), образцов формы и знаков различия, порядка ношения форменной одежды (без погон);
220) установление квалификационных требований для морских лоцманов;
221) установление срока действия временного прекращения или ограничения приема грузов для перевозок в сфере торгового мореплавания при чрезвычайных ситуациях социального, природного и техногенного характера по согласованию с соответствующими государственными органами;
222) разработка и утверждение правил форм актов, порядка их составления и порядка удостоверения обстоятельств, не требующих составления актов;
223) разработка и утверждение правил обеспечения питанием экипажей морских судов;
224) разработка и утверждение правил классификации и постройки морских судов;
225) разработка и утверждение правил о грузовой марке морских судов;
226) разработка и утверждение правил освидетельствования грузоподъемных устройств морских судов;
227) установление районов обязательной и необязательной лоцманской проводки судов и доведение информации о таких районах до всеобщего сведения в морских портах и лоциях;
228) разработка и утверждение положения о капитане морского порта;
229) установление особенностей регулирования рабочего времени и времени отдыха плавательного состава судов морского флота Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным государственным органом по труду;
230) установление особенностей регулирования труда моряков и оплаты их труда по согласованию с уполномоченным государственным органом по труду;
231) выступление в качестве Морской администрации Республики Казахстан в пределах полномочий, определенных Правительством Республики Казахстан;
232) разработка и утверждение правил осуществления экспедиторской деятельности на морском транспорте Республики Казахстан;

214) әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар қозғалысындағы локомотивтік тартқыш операторының шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
215) әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар қозғалысындағы локомотивтік тартқыш операторының шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялау көлемін айқындау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
216) жолаушылар тасымалдаушыларының әлеуметтік маңызы бар жолаушылар қатынастарына жатпайтын жаңа теміржол қатынастарын ашуын келісу;
217) теміржол көлігінде қолданылатын бірыңғай есепке алу-есептеу уақытын белгілеу;
218) теңіз портының капитанын лауазымға тағайындау және босату;
219) нысанды киiм (погонсыз) берілетін теңіз көлігіндегі мемлекеттік бақылау жұмыскерлері лауазымдарының (кәсіптерінің) тізбесін, нысанды киiмнің және айырым белгiлерiнің үлгiлерiн, нысанды киiм (погонсыз) киiп жүру тәртiбiн әзірлеу және бекiту;
220) теңіз лоцмандарына арналған біліктілік талаптарын белгілеу;
221) әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде тиiстi мемлекеттiк органдармен келiсу бойынша сауда мақсатында теңізде жүзу саласында тасымалдау үшін жүктерді қабылдауды уақытша тоқтатудың немесе шектеудің әрекет ету мерзімін белгілеу;
222) актілер нысандарын, оларды жасау тәртібін және актілерді жасауды талап етпейтін жағдайларды куәландыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
223) теңіз кемелерінің экипаждарын азық-түлікпен қамтамасыз ету қағидаларын әзірлеу және бекіту;
224) теңіз кемелерін сыныптау және жасау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
225) теңіз кемелерінің жүк маркасы туралы қағидаларды әзірлеу және бекіту;
226) теңіз кемелерінің жүк көтергіш құрылғыларын куәландыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
227) кемелерді лоцмандық алып өтудің міндетті аудандары мен міндетті емес аудандарын белгілеу және мұндай аудандар туралы ақпаратты теңіз порттары мен лоцияларына жалпыға бірдей жеткізу;
228) теңіз портының капитаны туралы ережені әзірлеу және бекіту;
229) еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының теңіз флоты кемелерінің жүзу құрамының жұмыс уақыты мен демалыс уақытын реттеу ерекшеліктерін белгілеу;
230) еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісу бойынша теңізшілердің еңбегі мен олардың еңбекақысын реттеу ерекшеліктерін белгілеу;
231) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өкілеттіктер шегінде Қазақстан Республикасының теңіз әкімшілігі ретінде әрекет ету;
232) Қазақстан Республикасының теңіз көлiгіндегi экспедиторлық қызметтi жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;

233) разработка и утверждение форм государственного судового реестра, реестра арендованных иностранных судов и судовой книги;
234) разработка и утверждение положения о лоцманской службе;
235) разработка и утверждение перечня участков внутренних водных путей, типов и размеров судов, подлежащих обязательной лоцманской проводке;
236) разработка и утверждение перечня должностей (профессий) работников государственного контроля и надзора и работников в сфере внутреннего водного транспорта, имеющих право ношения форменной одежды (без погон), образцов форменной одежды (без погон) и знаков различия, а также порядка ее ношения;
237) определение порядка и сроков подъема затонувшего имущества;
238) разработка и утверждение правил технического наблюдения за постройкой судов и изготовлением материалов и изделий;
239) Исключен постановлением Правительства РК от 04.07.2024 № 531.
240) разработка и утверждение правил освидетельствования судов в эксплуатации;
241) разработка и утверждение правил пропуска судов через судоходные шлюзы;
242) разработка и утверждение правил строительства судов внутреннего и смешанного "река-море" плавания с использованием элементов эксплуатировавшихся судов;
243) разработка и утверждение правил по обновлению судов внутреннего водного плавания и судов смешанного "река-море" плавания;
244) разработка и утверждение правил по обновлению судов технического флота;
245) разработка и утверждение правил постройки судов внутреннего плавания;
246) разработка и утверждение формы диплома для лиц командного состава судов;
247) разработка и утверждение правил планирования и проведения путевых работ по обеспечению безопасности судоходства на внутренних водных путях;
248) разработка и утверждение форм и сроков, а также порядка составления отчетности о плавании судов по судоходным водным путям по согласованию с уполномоченным органом в области государственной статистики;
249) составление отчетности о плавании судов по судоходным водным путям;
250) разработка и утверждение правил в области безопасности и охраны труда на судах внутреннего водного транспорта по согласованию с уполномоченным государственным органом по труду;
251) разработка и утверждение правил освидетельствования морских судов;
252) разработка и утверждение правил выдачи и формы свидетельства о страховании или ином финансовом обеспечении ответственности за удаление затонувших судов;
253) разработка и утверждение правил удаления затонувшего имущества;
254) разработка и утверждение порядка сообщения морской администрации порта сведений о затонувшем имуществе;

233) мемлекеттік кеме тізілімінің, жалға алынған шетелдік кемелер тізілімінің және кеме кітабының нысандарын әзірлеу және бекіту;
234) лоцмандық қызмет туралы ережені әзірлеу және бекіту;
235) ішкі су жолдары учаскелерінің тізбесін, міндетті лоцмандық алып өтуге жататын кемелердің үлгілері мен көлемін әзірлеу және бекіту;
236) нысанды киім (погонсыз) киіп жүруге құқығы бар мемлекеттік мен қадағалау жұмыскерлері және ішкі су көлігі саласындағы жұмыскерлер лауазымдарының (кәсіптерінің) тізбесін, нысанды киімнің (погонсыз) және айырым белгілерінің үлгілерін, сондай-ақ оны киіп жүру тәртібін әзірлеу және бекіту;
237) суға кеткен мүлікті көтерудің тәртібі мен мерзімдерін айқындау;
238) кемелерді жасауды және материалдар мен бұйымдарды дайындауды техникалық байқау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
239) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.07.2024 № 531 қаулысымен;
240) пайдаланылатын кемелерді куәландыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
241) кемелердің кеме қатынасы шлюздері арқылы өту қағидаларын әзірлеу және бекіту;
242) пайдаланылған кемелердің элементтерін пайдалана отырып, ішкі және аралас "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді жасау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
243) ішкі суларда жүзетін кемелерді және аралас "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді жаңарту жөніндегі қағидаларды әзірлеу және бекіту;
244) техникалық флот кемелерін жаңарту жөніндегі қағидаларды әзірлеу және бекіту;
245) ішкі суда жүзетін кемелерді жасау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
246) кемелердің командалық құрамының адамдарына арналған дипломның нысанын әзірлеу және бекіту;
247) ішкі су жолдарында кемемен жүзу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі жол жұмыстарын жоспарлау және жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
248) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша кеме қатынайтын су жолдарымен кемелердің жүзуі туралы есептіліктің нысандары мен мерзімін, сондай-ақ жасау тәртібін әзірлеу және бекіту;
249) кеме қатынайтын су жолдарымен кемелердің жүзуі туралы есептілікті жасау;
250) еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісу бойынша ішкі су көлігі кемелеріндегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы қағидаларды әзірлеу және бекіту;
251) теңіз кемелерін куәландыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
252) суға батқан кемелерді аластағаны үшін жауапкершілікті сақтандыру немесе өзге де қаржылық қамтамасыз ету туралы куәлік беру қағидаларын және оның нысандарын әзірлеу және бекіту;
253) суға батқан мүлікті аластау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
254) порттың теңіз әкімшілігіне суға батқан мүлік туралы мәліметтерді хабарлау тәртібін әзірлеу және бекіту;

255) разработка и утверждение методики определения объемов и стоимости работ и услуг, оказываемых предприятием уполномоченного органа;
256) определение порядка государственной регистрации транспортных средств городского рельсового транспорта;
257) разработка и утверждение перечня грузов для охраны и сопровождения;
258) разработка и утверждение правил перевозок грузов железнодорожным транспортом;
259) разработка и утверждение правил расследования нарушений безопасности движения на железнодорожном транспорте;
260) разработка и утверждение формы сертификата безопасности;
261) разработка и утверждение правил разработки единых технологических процессов работы подъездных путей и станций примыкания;
262) разработка и утверждение типовых договоров между перевозчиком и экспедитором об организации перевозок грузов железнодорожным транспортом;
263) разработка и утверждение правил технической эксплуатации, обслуживания и ремонта искусственных сооружений;
264) разработка и утверждение правил технической эксплуатации, обслуживания и ремонта подвижного состава;
265) разработка и утверждение формы информации о нарушениях безопасности движения;
266) разработка и утверждение правил по обмеру судов;
267) разработка и утверждение по согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды правил по предотвращению загрязнений с судов;
268) разработка и утверждение правил предоставления статуса морского порта;
268-1) определение статуса морского порта международного значения;
269) разработка и утверждение правил применения цен (тарифов) за обязательные услуги морского порта;
270) разработка и утверждение правил плавания в территориальных водах Республики Казахстан;
271) разработка и утверждение норм расходов горюче-смазочных материалов (в натуральном выражении) судами государственного технического флота;
272) разработка и утверждение методики определения стоимости подъема затонувшего имущества;
273) разработка и утверждение правил использования технических средств для фиксации фактов совершения административных правонарушений и действий должностных лиц уполномоченного органа;
274) разработка и утверждение порядка регистрации деятельности по перевозке грузов грузовыми и специализированными автотранспортными средствами, а также оказанию услуг специальными автомобилями в территориальном подразделении уполномоченного органа;
275) разработка и утверждение требований к специализированным программным обеспечениям, осуществляющим информационное взаимодействие с единой информационной системой обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним;

255) уәкілетті органның кәсіпорны орындайтын жұмыстар мен көрсететін қызметтердің көлемдері мен құнын айқындау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
256) қалалық рельстік көліктің көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу тәртібін айқындау;
257) күзетуге және алып жүруге арналған жүктердің тізбесін әзірлеу және бекіту;
258) жүктерді теміржол көлігімен тасымалдау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
259) теміржол көлігіндегі жол жүрісі қауіпсіздігі бұзушылықтарын тергеп-тексеру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
260) қауіпсіздік сертификатының нысанын әзірлеу және бекіту;
261) кiрме жолдар мен жанасу станциялары жұмысының бірыңғай технологиялық процестерін әзірлеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
262) тасымалдаушы мен экспедитор арасындағы жүктерді теміржол көлігімен тасымалдауды ұйымдастыру туралы үлгілік шарттарды әзірлеу және бекіту;
263) жасанды құрылысжайларды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
264) жылжымалы құрамды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
265) жол жүрісі қауіпсіздігін бұзушылықтар туралы ақпараттың нысандарын әзірлеу және бекіту;
266) кемелерді өлшеу жөніндегі қағидаларды әзірлеу және бекіту;
267) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша кемелерден ластануды болғызбау жөніндегі қағидаларды әзірлеу және бекіту;
268) теңіз порты мәртебесін беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
268-1) халықаралық маңызы бар теңіз порты мәртебесін айқындау;
269) теңіз портының міндетті көрсететін қызметтері үшін бағаларды (тарифтерді) қолдану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
270) Қазақстан Республикасының аумақтық суларында жүзу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
271) мемлекеттік техникалық флот кемелерінің жанар-жағармай материалдарын жұмсау (заттай мәндегі) нормаларын әзірлеу және бекіту;
272) суға батқан мүлікті көтеру құнын айқындау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
273) уәкілетті органның лауазымды адамдарының әкімшілік құқық бұзушылықтар және әрекеттер жасау фактілерін тіркеу үшін техникалық құралдарды пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
274) уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінде жүктерді жүк және мамандандырылған автокөлік құралдарымен тасымалдау, сондай-ақ арнаулы автомобильдермен қызметтер көрсету жөніндегі қызметті тіркеу тәртібін әзірлеу және бекіту;
275) механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексерудің бірыңғай ақпараттық жүйесімен ақпараттық өзара іс-қимылды жүзеге асыратын мамандандырылған бағдарламалық қамтылымға қойылатын талаптарды әзірлеу және бекіту;

276) разработка и утверждение правил и условий присвоения статуса Национального морского перевозчика;
277) разработка и утверждение правил проведения спасательных операций в казахстанском секторе Каспийского моря совместно с уполномоченным органом в сфере гражданской защиты, Министерством обороны и Комитетом национальной безопасности Республики Казахастан;
278) разработка и утверждение перечня неснижаемых запасов материалов и оборудований, порядка их использования и хранения для судоходных шлюзов;
279) установление порядка исключения из Государственного реестра подвижного состава;
280) разработка и утверждение формы акта осмотра маломерного судна и предписания;
281) разработка и утверждение правил отнесения внутренних водных путей к категории судоходных и перечня судоходных водных путей;
282) разработка и утверждение правил и требований к проведению досмотра пассажиров и лиц, посещающих объекты транспортной инфраструктуры, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа;
283) разработка и утверждение перечня объектов транспортной инфраструктуры, на которых производится досмотр, лиц, в отношении которых не производится досмотр, а также веществ и предметов, запрещенных к вносу на объекты транспортной инфраструктуры;
284) разработка и утверждение требований к техническим средствам, применяемым при досмотре пассажиров и лиц, посещающих объекты транспортной инфраструктуры, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа;
285) разработка и утверждение нормативов финансирования на ремонт, содержание автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения и управление дорожной деятельностью;
286) согласование с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений и уполномоченным органом в сфере информатизации, разработка и утверждение форм заявлений для получения разрешения второй категории, форм разрешений второй категории;
287) разработка и утверждение порядка и условий эксплуатации платных автомобильных дорог и мостовых переходов общего пользования международного и республиканского значения;
288) принятие решения об использовании автомобильной дороги (участка) общего пользования международного и республиканского значения на платной основе;
288-1) согласование перечня автомобильных дорог областного значения;
288-2) принятие решения о приостановлении использования платной автомобильной дороги (участка) с момента возникновения обстоятельств, указанных в пункте 2 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об автомобильных дорогах";

276) Ұлттық теңіз тасымалдаушысы мәртебесін беру қағидаларын және шарттарын әзірлеу және бекіту;
277) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органмен, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті бірлесіп Каспий теңізінің қазақстандық секторында құтқару операцияларын жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;+
278) материалдар мен жабдықтардың азайтылмайтын қорының тізбесін, кеме қатынасы шлюзі үшін оларды пайдалану және сақтау тәртібін әзірлеу және бекіту;
279) Жылжымалы құрам мемлекеттік тізілімінен алып тастау тәртібін белгілеу;
280) шағын көлемді кемелерді қарап-тексеру актісінің және ұйғарымның нысанын әзірлеу және бекіту;
281) iшкi су жолдарын кеме қатынасы санатына жатқызу қағидаларын және кеме қатынасы су жолдарының тізбесін әзірлеу және бекіту;
282) жолаушыларды және көлік инфрақұрылымы объектілеріне келетін адамдарды, олардың алып жүретін заттарын, оның ішінде қол жүгі мен багажын тексеріп қарауды жүргізу қағидалары мен талаптарын әзірлеу және бекіту;
283) жете тексеру жүргізілетін көлік инфрақұрылымы объектілерінің, өздеріне қатысты жете тексеру жүргізілмейтін адамдардың, сондай-ақ көлік инфрақұрылымы объектілеріне әкелуге тыйым салынған заттар мен нәрселердің тізбесін әзірлеу және бекіту;
284) жолаушыларды және көлік инфрақұрылымы объектілеріне келетін адамдарды, олардың алып жүретін заттарын, оның ішінде қол жүгі мен багажын жете тексеру кезінде қолданылатын техникалық құралдарға қойылатын талаптарды әзірлеу және бекіту;
285) халықаралық және республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын жөндеуді, күтіп-ұстауды және жол қызметін басқаруды қаржыландыру нормативтерін әзірлеу және бекіту;
286) екінші санаттағы рұқсатты алуға арналған өтініштердің нысандарын, екінші санаттағы рұқсаттардың нысандарын әзірлеу, рұқсаттар мен хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу және бекіту;
287) жалпыға ортақ пайдаланылатын халықаралық және республикалық маңызы бар ақылы автомобиль жолдарын және көпiр өткелдерiн пайдалану тәртiбi мен шарттарын әзірлеу және бекiту;
288) жалпыға ортақ пайдаланылатын халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолын (учаскесін) ақылы негізде пайдалану туралы шешім қабылдау;
288-1) облыстық маңызы бар автомобиль жолдарының тізбелерін келісу;
288-2) ақылы автомобиль жолын (жол учаскесін) пайдалануды тоқтата тұру туралы шешімді "Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-3-бабының 2-тармағында көрсетілген мән-жайлар туындаған кезден бастап қабылдау;

288-3) согласование наименований и индексов автомобильных дорог общего пользования областного значения;
288-4) координация и методическое руководство местных исполнительных органов в сфере автомобильных дорог и дорожной деятельности;
288-5) ведение государственного учета автомобильных дорог общего пользования;
288-6) разработка предложений по определению источников и размеров финансирования дорожной отрасли в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
288-7) участие в заключении международных договоров Республики Казахстан в части развития и эксплуатации автомобильных дорог;
288-8) рассмотрение проектов документов по стандартизации в пределах компетенции, а также подготовка предложений по разработке, внесению изменений, пересмотру и отмене национальных, межгосударственных стандартов, национальных классификаторов технико-экономической информации и рекомендаций по стандартизации для внесения в уполномоченный орган в сфере стандартизации;
288-9) реализация инвестиционной и социальной политики в дорожной отрасли;
288-10) финансирование Национального оператора по управлению автомобильными дорогами в рамках выполнения государственного задания;
288-11) финансирование работ и услуг Национального центра качества дорожных активов в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
288-12) обеспечение соблюдения норм и национальных стандартов, принятых в области проектирования, требуемого качества при строительстве, реконструкции, ремонте и содержании автомобильных дорог;
288-13) управление дорожной деятельностью, осуществляемое с целью обеспечения развития, сохранности, ремонта и содержания автомобильных дорог;
288-14) утверждение нормативно-технических документов в области автомобильных дорог;
288-15) заключение договора аренды в качестве арендатора, договора услуг сервисного агента в качестве сервисного агента, а также иных договоров в отношении республиканских автомобильных дорог общего пользования или их участков в соответствии с условиями выпуска государственных исламских ценных бумаг;
288-16) координация развития объектов придорожного сервиса на автомобильных дорогах общего пользования республиканского значения;
288-17) разработка и утверждение технических регламентов в сфере автомобильных дорог;
288-18) организация работ по ремонту и содержанию автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения и платных автомобильных дорог (участков) в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
288-19) организация работ по мониторингу безопасности дорожной инфраструктуры автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения;

288-3) жалпыға ортақ пайдаланылатын облыстық маңызы бар автомобиль жолдарының атаулары мен индекстерiн келісу;
288-4) автомобиль жолдары және жол қызметі саласында жергілікті атқарушы органдарды үйлестіруді және оларға әдістемелік басшылық жасауды;
288-5) жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын мемлекеттік есепке алу;
288-6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жол саласын қаржыландыру көздері мен мөлшерін айқындау жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
288-7) автомобиль жолдарын дамыту және пайдалану бөлігінде Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасуға қатысу;
288-8) құзыреті шегінде стандарттау жөніндегі құжаттардың жобаларын қарау, сондай-ақ стандарттау саласындағы уәкілетті органға енгізу үшін ұлттық, мемлекетаралық стандарттарды, ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын және стандарттау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу, өзгерістер енгізу, қайта қарау және күшін жою жөнінде ұсыныстар дайындау;
288-9) жол саласында инвестициялық және әлеуметтік саясатты іске асыру;
288-10) мемлекеттік тапсырманы орындау шеңберінде Автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық операторды қаржыландыру;
288-11) Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес Жол активтерінің сапасы ұлттық орталығының жұмыстары мен қызметтер көрсетуін қаржыландыру;
288-12) жобалау саласында қабылданған нормалар мен ұлттық стандарттардың, автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтiп-ұстау кезiнде талап етiлетiн сапаның сақталуын қамтамасыз ету;
288-13) автомобиль жолдарын дамытуды, сақтауды, жөндеудi және күтiп- ұстауды қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылатын жол қызметiн басқару;
288-14) автомобиль жолдары саласындағы нормативтік-техникалық құжаттарды бекіту;
288-15) мемлекеттік ислам бағалы қағаздарын шығару талаптарына сәйкес, жалға алушы ретінде жалдау шартын, сондай-ақ сервистік агент ретінде сервистік агенттің қызмет көрсетуі шартын, сондай-ақ жалпыға ортақ пайдаланылатын республикалық автомобиль жолдарына немесе олардың учаскелерiне қатысты өзге де шарттарды жасасу;
288-16) республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарында жол бойындағы сервис объектілерін дамытуды үйлестіру;
288-17) автомобиль жолдары саласындағы техникалық регламенттерді әзірлеу және бекіту;
288-18) Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес халықаралық және республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын және ақылы автомобиль жолдарын (учаскелерін) жөндеу және күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
288-19) халықаралық және республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының жол инфрақұрылымының қауіпсіздігіне мониторинг жүргізу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;

288-20) организация работ по ведомственной экспертизе технической документации на средний ремонт автомобильных дорог;
288-21) согласование строительства волоконно-оптических линий связи с дальнейшей передачей их на содержание уполномоченного органа в области связи при планировании развития, реконструкции и ремонта автомобильных дорог общего пользования;
288-22) ограничение или закрытие движения транспортных средств совместно с уполномоченным органом по обеспечению безопасности дорожного движения и уполномоченным органом по чрезвычайным ситуациям в экстремальных условиях (неблагоприятные погодно-климатические условия, стихийные бедствия, пожар, потеря несущей способности автомобильных дорог), а также при проведении ремонтно-строительных работ с уведомлением об этом местных исполнительных органов и пользователей автомобильными дорогами, установлением соответствующих дорожных знаков и через средства массовой информации, контроль соблюдения правил пользования автомобильными дорогами;
288-23) разработка и утверждение правил по обязательному повышению квалификации работников дорожной отрасли;
288-24) разработка и утверждение правил формирования и ведения единой базы дорожно-строительных материалов и новых технологий;
289) разработка и утверждение правил размещения объектов наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования международного, республиканского, областного и районного значения;
290) разработка и утверждение типового договора безвозмездного временного пользования автомобильными дорогами общего пользования областного или районного значения или их участков;
291) определение порядка взимания платы и ставок за проезд по платной автомобильной дороге общего пользования республиканского значения (участку);
292) разработка и утверждение порядка и условий классификации, перечня, наименования и индексов автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения, в том числе перечня автомобильных дорог оборонного пользования;
293) разработка и утверждение правил пользования автомобильными дорогами, дорогами оборонного значения;
294) разработка и утверждение порядка уплаты и ставок сборов за проезд по территории Республики Казахстан автотранспортных средств;
295) разработка и утверждение правил организации производства экспертизы качества работ и материалов Национальным центром качества дорожных активов;
296) разработка и утверждение правил реализации и финансирования работ по строительству, реконструкции, ремонту, содержанию, диагностике, паспортизации и инструментальному обследованию автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения;

288-20) автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптама жасау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
288-21) жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын дамытуды, реконструкциялауды және жөндеуді жоспарлау кезінде кейіннен байланыс саласындағы уәкілетті органның күтіп-ұстауына бере отырып, талшықты-оптикалық байланыс желілерін салуды келісу;
288-22) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органмен және төтенше жағдайлар жөнiндегi уәкiлеттi органмен бiрлесiп, қысылтаяң жағдайларда (қолайсыз ауа райы-климат жағдайлары, дүлей зілзалалар, өрт, автомобиль жолдарының көтергіштік қабiлетiнiң жойылуы), сондай-ақ жөндеу-құрылыс жұмыстары жүргiзiлген кезде тиiстi жол белгiлерiн қойып және бұқаралық ақпарат құралдары арқылы бұл жөнiнде жергiлiктi атқарушы органдарды және автомобиль жолдарын пайдаланушыларды хабардар ете отырып, көлiк құралдарының жол жүрiсiн шектеу немесе тоқтату, автомобиль жолдарын пайдалану қағидаларының сақталуын бақылау;
288-23) жол саласы қызметкерлерінің біліктілігін міндетті арттыру жөніндегі қағидаларды әзірлеу және бекіту;
288-24) жол-құрылыс материалдары мен жаңа технологиялардың бірыңғай базасын қалыптастыру және жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
289) сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерін халықаралық, республикалық, облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде орналастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
290) облыстық немесе аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын немесе олардың учаскелерін өтеусіз уақытша пайдалануға берудің үлгілік шартын әзірлеу және бекіту;
291) жалпыға ортақ пайдаланылатын республикалық маңызы бар ақылы автомобиль жолымен (жол учаскесімен) жүріп өту үшін ақы алу тәртібін және мөлшерлемесін айқындау;
292) халықаралық және республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын сыныптау тәртібі мен шарттарын, тізбесін, олардың атаулары мен индекстерін, оның ішінде қорғаныста пайдаланылатын автомобиль жолдарының тізбесін әзірлеу және бекіту;
293) автомобиль жолдарын, қорғаныстық маңызы бар жолдарды пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
294) Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлік құралдарымен жүріп өту үшін алымдарды төлеу тәртібі мен мөлшерлемесін әзірлеу және бекіту;
295) Жол активтерінің сапасы ұлттық орталығының жұмыстар мен материалдардың сапасына сараптама жүргізуді ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
296) жалпыға ортақ пайдаланылатын халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу, күтіп-ұстау, диагностикалау, паспорттау және аспаптық тексеру жөніндегі жұмыстарды іске асыру мен қаржыландыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;

297) разработка и утверждение нормативов финансирования на ремонт и содержание улиц столицы, города республиканского значения, автомобильных дорог областного и районного значения;
298) установление порядка государственного учета автомобильных дорог общего пользования, хозяйственных автомобильных дорог, улиц населенных пунктов;
299) разработка и утверждение норм летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан;
300) разработка и утверждение правил профессиональной подготовки авиационного персонала;
301) установление порядка использования воздушного пространства над столицей и столичным аэропортом в соответствии с правилами использования воздушного пространства Республики Казахстан, утвержденными Правительством Республики Казахстан, по согласованию с уполномоченным органом в сфере государственной авиации;
302) разработка и утверждение формы информации о финансово-экономическом положении эксплуатантов и организаций гражданской авиации;
303) разработка и утверждение расписания регулярных полетов иностранных авиаперевозчиков, а также инструкции по утверждению расписания регулярных рейсов иностранных авиаперевозчиков на международных авиамаршрутах Республики Казахстан;
304) разработка и утверждение правил аэродромного обеспечения в гражданской авиации;
305) разработка и утверждение правил обеспечения авиационными горюче-смазочными материалами гражданских воздушных судов;
306) разработка и утверждение правил организации обслуживания пассажиров в аэропортах Республики Казахстан;
307) разработка и утверждение единых требований, технологических процедур в международных аэропортах Республики Казахстан по перевозке и обработке багажа, почтовых отправлений и грузов воздушным транспортом;
308) разработка и утверждение формы электронной грузовой авианакладной;
309) разработка и утверждение правил информационного взаимодействия при перевозке и обработке багажа, почтовых отправлений и грузов воздушным транспортом;
310) выработка предложений по формированию государственной политики в сфере регулирования естественных монополий и внесение их на рассмотрение уполномоченному органу, осуществляющему руководство в сферах естественных монополий;
311) выработка предложений по формированию государственной политики в отношении общественно значимых рынков и внесение их на рассмотрение уполномоченному органу, осуществляющему руководство в сферах естественных монополий;
312) представление ежегодно в Правительство Республики Казахстан отчетов о состоянии сфер естественных монополий, исполнении утвержденных тарифных смет, исполнении утвержденных инвестиционных программ;

297) астананың, республикалық маңызы бар қаланың көшелерін, облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын жөндеуді және күтіп-ұстауды қаржыландыру нормативтерін әзірлеу және бекіту;
298) жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, шаруашылық автомобиль жолдарын, елді мекендердің көшелерін мемлекеттік есепке алу тәртібін белгілеу;
299) Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығы нормаларын әзірлеу және бекіту;
300) авиация персоналын кәсіптік даярлау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
301) мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидаларына сәйкес астананың және астаналық әуежайдың үстіндегі әуе кеңістігін пайдалану тәртібін белгілеу;
302) азаматтық авиацияның пайдаланушылары мен ұйымдарының қаржы-экономикалық жағдайы туралы ақпараттың нысанын әзірлеу және бекіту;
303) шетелдік авиатасымалдаушылардың тұрақты ұшу кестесін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық авиамаршруттарындағы шетелдік авиатасымалдаушылардың тұрақты рейстерінің кестесін бекіту жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу және бекіту;
304) азаматтық авиацияда әуеайлақтық қамтамасыз ету қағидаларын әзірлеу және бекіту;
305) азаматтық әуе кемелерін авиациялық жанар-жағармай материалдарымен қамтамасыз ету қағидаларын әзірлеу және бекіту;
306) Қазақстан Республикасының әуежайларында жолаушыларға қызмет көрсетуді ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
307) Қазақстан Республикасының халықаралық әуежайларында әуе көлігімен багажды, пошта жөнелтiлімдерiн және жүктерді тасымалдау мен өңдеу жөніндегі бірыңғай талаптарды, технологиялық рәсімдерді әзірлеу және бекіту;
308) электрондық авиажүкқұжат нысанын әзірлеу және бекіту;
309) әуе көлігімен багажды, пошта жөнелтiлімдерiн және жүктерді тасымалдау және өңдеу кезінде ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларын әзірлеу және бекіту;
310) табиғи монополияларды реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру жөнінде ұсыныстар әзірлейді және оларды табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның қарауына енгізу;
311) қоғамдық маңызы бар нарықтарға қатысты мемлекеттік саясатты қалыптастыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу және оларды табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның қарауына енгізу;
312) Қазақстан Республикасының Үкіметіне жыл сайын табиғи монополиялар салаларының жай-күйі, бекітілген тарифтік сметалардың орындалуы, бекітілген инвестициялық бағдарламалардың орындалуы туралы есептерді ұсыну;

313) разработка и утверждение правил формирования тарифов;
314) разработка и утверждение правил осуществления деятельности субъектами естественных монополий;
315) разработка и утверждение типовых договоров предоставления регулируемых услуг;
316) разработка и утверждение перечня регулируемых услуг;
317) разработка и утверждение положения о совете по тарифной политике и его персонального состава;
317-1) утверждение и внесение совместно с государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий, изменения в инвестиционную программу субъекта естественной монополии, включенного в республиканский раздел Государственного регистра субъектов естественных монополий, а также субъекта естественной монополии, включенного в местный раздел Государственного регистра субъектов естественных монополий, по регулируемым услугам подъездных путей при отсутствии конкурентного подъездного пути, за исключением услуг в сфере водоснабжения и (или) водоотведения по подаче воды по каналам и регулированию поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений;
317-2) направление в государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий, заключений о целесообразности или нецелесообразности принятия мероприятий инвестиционной программы субъекта естественной монополии не позднее тридцати рабочих дней со дня представления заявления на утверждение инвестиционной программы, за исключением услуг в сфере водоснабжения и (или) водоотведения по подаче воды по каналам и регулированию поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений;
317-3) по итогам рассмотрения отчета об исполнении утвержденной инвестиционной программы субъекта естественной монополии не позднее сорока пяти календарных дней со дня его поступления направление в установленном порядке в государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий, своего заключения о целесообразности или нецелесообразности принятия исполнения мероприятий утвержденной инвестиционной программы, за исключением услуг в сфере водоснабжения и (или) водоотведения по подаче воды по каналам и регулированию поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений;
317-4) участие в установлении показателей качества, надежности регулируемых услуг и эффективности деятельности субъектов естественных монополий в соответствии с порядком, определяемым государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий, за исключением услуг в сфере водоснабжения и (или) водоотведения по подаче воды по каналам и регулированию поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений;

313) тарифтерді қалыптастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
314) табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
315) реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың үлгілік шарттарын әзірлеу және бекіту;
316) реттеліп көрсетілетін қызметтердің тізбесін әзірлеу және бекіту;
317) тарифтік саясат жөніндегі кеңес туралы ережені және оның дербес құрамын әзірлеу және бекіту;
317-1) сумен жабдықтау және (немесе) су бұру саласында каналдар арқылы су беру және тежеуіш гидротехникалық құрылысжайлардың көмегімен жер үстіндегі ағын суды реттеу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, бәсекелес кірме жол болмаған кезде кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтері бойынша Табиғи монополиялар субъектілері мемлекеттік тіркелімінің республикалық бөліміне енгізілген табиғи монополия субъектісінің, сондай-ақ Табиғи монополиялар субъектілері мемлекеттік тіркелімінің жергілікті бөліміне енгізілген табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасын табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен бірлесе отырып бекіту және оған өзгерістер енгізу;
317-2) сумен жабдықтау және (немесе) су бұру саласында каналдар арқылы су беру және тежеуіш гидротехникалық құрылысжайлардың көмегімен жер үстіндегі ағын суды реттеу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, инвестициялық бағдарламаны бекітуге өтініш ұсынылған күннен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірмей, табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасының іс-шараларын қабылдаудың орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытындыларды табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберу;
317-3) сумен жабдықтау және (немесе) су бұру саласында каналдар арқылы су беру және тежеуіш гидротехникалық құрылысжайлардың көмегімен жер үстіндегі ағын суды реттеу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, табиғи монополия субъектісінің бекітілген инвестициялық бағдарламасының орындалуы туралы есепті қарау қорытындылары бойынша ол келіп түскен күннен бастап күнтізбелік қырық бес күннен кешіктірмей, бекітілген инвестициялық бағдарлама іс-шараларының орындалуын қабылдаудың орындылығы немесе орынсыздығы туралы өз қорытындысын белгіленген тәртіппен табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберу;
317-4) сумен жабдықтау және (немесе) су бұру саласында каналдар арқылы су беру және тежеуіш гидротехникалық құрылысжайлардың көмегімен жер үстіндегі ағын суды реттеу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган айқындайтын тәртіпке сәйкес реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы, сенімділігі және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі көрсеткіштерін белгілеуге қатысу;

318) разработка и утверждение правил пожарной безопасности в гражданской авиации Республики Казахстан;
319) разработка и утверждение правил аварийно-спасательного обеспечения полетов в аэропортах Республики Казахстан;
320) разработка и утверждение правил предполетного и специального досмотров воздушных судов;
321) разработка и утверждение правил допуска авиакомпаний к выполнению регулярных внутренних коммерческих воздушных перевозок;
322) разработка и утверждение правил перевозки пассажиров, багажа и грузов на воздушном транспорте;
323) разработка и утверждение правил радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи в гражданской авиации;
324) разработка и утверждение правил обеспечения аэронавигационной информацией в гражданской авиации;
325) разработка и утверждение правил сертификации и выдачи сертификата типа;
326) разработка и утверждение правил сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан;
327) разработка и утверждение правил сертификации в сфере легкой и сверхлегкой авиации;
328) разработка и утверждение правил технической эксплуатации и ремонта гражданских воздушных судов Республики Казахстан;
329) разработка и утверждение правил сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации;
330) разработка и утверждение правил сертификации и выдачи сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации;
331) разработка и утверждение правил сертификации и выдачи сертификата поставщика аэронавигационного обслуживания, а также сертификационных требований, предъявляемых к поставщикам аэронавигационного обслуживания;
332) разработка и утверждение правил организации рабочего времени и отдыха членов экипажей воздушных судов гражданской и экспериментальной авиации Республики Казахстан;
333) разработка и утверждение правил сертификации и выдачи сертификата эксплуатанта гражданских воздушных судов;
334) разработка и утверждение правил допуска эксплуатанта к авиационным работам;
335) разработка и утверждение правил допуска к полетам эксплуатантов авиации общего назначения;
336) разработка и утверждение типового положения об аэроклубах;
337) разработка и утверждение правил по организации летной работы в гражданской авиации Республики Казахстан;
338) разработка и утверждение правил организации работ бортпроводников в гражданской авиации Республики Казахстан;
339) разработка и утверждение правил сертификации и выдачи сертификата годности аэродрома (вертодрома);

318) Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясындағы өрт қауіпсіздігі қағидаларын әзірлеу және бекіту;
319) Қазақстан Республикасының әуежайларында ұшуды авариялық-құтқару тұрғысынан қамтамасыз ету қағидаларын әзірлеу және бекіту;
320) әуе кемелерін ұшу алдында және арнайы жете тексеру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
321) авиакомпанияларға тұрақты ішкі коммерциялық әуе тасымалдарын орындауға рұқсат беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
322) жолаушыларды, багажды және жүктерді әуе көлігімен тасымалдау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
323) азаматтық авиацияда ұшуды және авиациялық электр байланысын радиотехникалық қамтамасыз ету қағидаларын әзірлеу және бекіту;
324) азаматтық авиацияда аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидаларын әзірлеу және бекіту;
325) сертификаттау және үлгі сертификатын беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
326) Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау және сертификат беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
327) жеңіл және аса жеңіл авиация саласындағы сертификаттау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
328) Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін техникалық пайдалану және оларды жөндеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
329) азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау және сертификат беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
330) азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығын сертификаттау және сертификат беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
331) аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушіні сертификаттау және оған сертификат беру қағидаларын, сондай-ақ аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушілерге қойылатын сертификаттау талаптарын әзірлеу және бекіту;
332) Қазақстан Республикасының азаматтық және эксперименттік авиациясы әуе кемелерінің экипаж мүшелерінің жұмыс уақыты мен демалысын ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
333) азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыны сертификаттау және сертификат беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
334) пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға жіберу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
335) жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыларға ұшуға рұқсат беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
336) аэроклубтар туралы үлгілік ережені әзірлеу және бекіту;
337) Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында ұшу жұмысын ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
338) Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында бортсеріктердің жұмысын ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
339) әуеайлақтардың (тікұшақ айлақтарының) жарамдылығын сертификаттау және сертификат беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;

340) разработка и утверждение норм годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации;
341) утверждение методики оценки соответствия нормам годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации;
342) разработка и утверждение правил электросветотехнического обеспечения полетов гражданской авиации Республики Казахстан;
343) разработка и утверждение правил по организации работы специального транспорта в аэропортах Республики Казахстан;
344) разработка и утверждение правил хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных горюче-смазочных материалов и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации Республики Казахстан;
345) утверждение правил управления опасностями, создаваемыми птицами и иными животными для полетов гражданских воздушных судов в Республике Казахстан;
346) разработка и утверждение типового положения о службе организации авиаперевозок;
347) разработка и утверждение типового положения о службе авиационной безопасности;
348) разработка и утверждение типового положения о производственно-диспетчерской службе организаций гражданской авиации;
349) утверждение правил сертификации и выдачи сертификата службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома), а также сертификационных требований к службе авиационной безопасности аэропорта (аэродрома);
350) разработка и утверждение перечней должностей руководителей и специалистов служб авиационной безопасности организаций гражданской авиации Республики Казахстан, а также квалификационных требований к таким должностям;
351) разработка и утверждение сертификационных требований к эксплуатантам гражданских воздушных судов;
352) разработка и утверждение типовых требований по обустройству и техническому оснащению транспортно-логистических центров;
353) разработка и утверждение сертификационных требований к авиационным учебным центрам;
354) разработка и утверждение сертификационных требований к организациям по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники;
355) разработка и утверждение требований к организациям по обеспечению горюче-смазочными материалами гражданских воздушных судов;
356) разработка и утверждение правил ношения формы одежды и знаков различия авиационного персонала гражданской авиации;
357) разработка в соответствии со стандартами Международной организации гражданской авиации (ИКАО) программы по безопасности полетов;
358) разработка и утверждение правил производства полетов в гражданской авиации Республики Казахстан;

340) азаматтық авиация әуеайлақтарының (тікұшақ айлақтарының) пайдалануға жарамдылығы нормаларын әзірлеу және бекіту;
341) азаматтық авиация әуеайлақтарын (тікұшақ айлақтарын) пайдалануға жарамдылық нормаларына сәйкестігін бағалау әдістемесін бекіту;
342) Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясының ұшуын электр жарығымен техникалық қамтамасыз ету қағидаларын әзірлеу және бекіту;
343) Қазақстан Республикасының әуежайларында арнайы көлік қызметінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
344) Қазақстан Республикасының азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық жанар-жағармай материалдары мен арнаулы сұйықтықтарды сақтау, құюға беруге дайындау және олардың сапасына бақылау жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
345) Қазақстан Республикасында азаматтық әуе кемелерінің ұшуына құстар мен өзге де жануарлар туындататын қауіптерді басқару қағидаларын бекіту;
346) авиатасымалдауды ұйымдастыру қызметі туралы үлгілік ережені әзірлеу және бекіту;
347) авиациялық қауіпсіздік қызметі туралы үлгілік ережені әзірлеу және бекіту;
348) азаматтық авиация ұйымдарының өндірістік-диспетчерлік қызметі туралы үлгілік ережені әзірлеу және бекіту;
349) әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметін сертификаттау және сертификат беру қағидаларын, сондай-ақ әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметіне қойылатын сертификаттау талаптарын бекіту;
350) Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы ұйымдарының авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшылары мен мамандары лауазымдарының тізбесін, сондай-ақ осындай лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптарын әзірлеу және бекіту;
351) азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыларға қойылатын сертификаттау талаптарын әзірлеу және бекіту;
352) көлік-логистика орталықтарын жайластыру және техникалық жарақтандыру жөніндегі үлгілік талаптарды әзірлеу және бекіту;
353) авиациялық оқу орталықтарына қойылатын сертификаттау талаптарын әзірлеу және бекіту;
354) авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оларды жөндеу жөніндегі ұйымдарға қойылатын сертификаттау талаптарын әзірлеу және бекіту;
355) азаматтық әуе кемелерiн жанар-жағармай материалдарымен қамтамасыз ету ұйымдарына қойылатын талаптарды әзірлеу және бекіту;
356) азаматтық авиацияның авиация персоналының киім үлгісін кию және айырым белгілерін тағып жүру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
357) Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) стандарттарына сәйкес ұшу қауіпсіздігі бағдарламасын әзірлеу;
358) Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында ұшуды жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;

359) распределение международных авиамаршрутов между авиакомпаниями Республики Казахстан, по которым установлены ограничения по количеству авиаперевозчиков или частоте выполнения рейсов согласно межправительственным соглашениям, а также субсидируемых (за исключением внутриобластных) авиамаршрутов для осуществления регулярных воздушных перевозок на конкурсной основе;
360) разработка и утверждение инструкции по организации и обслуживанию воздушного движения;
361) разработка и утверждение типовых инструкций по управлению безопасностью полетов эксплуатантов гражданских воздушных судов в аэропортах, при обслуживании воздушного движения, при техническом обслуживании воздушных судов; авиационных учебных центров гражданской авиации, деятельность которых связана с выполнением полетов воздушных судов в ходе предоставления услуг;
362) разработка и утверждение типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов;
363) установление квалификационных требований к кандидатам на должность первого руководителя эксплуатанта аэропорта;
364) разработка и утверждение правил списания воздушных судов;
365) разработка и утверждение правил по ограничению иностранного участия (контроля) в авиакомпании, созданной в форме акционерного общества;
366) разработка и утверждение правил выделения временных интервалов для обслуживания воздушных судов в аэропортах Республики Казахстан;
367) ввод временного управления в отношении эксплуатанта аэропорта, допущенного к обслуживанию международных полетов, по согласованию с Правительством Республики Казахстан и формирование временной администрации;
368) определение порядка нанесения государственных, регистрационных опознавательных и дополнительных знаков на гражданские и экспериментальные воздушные суда и описания указанных знаков;
369) разработка и утверждение расписаний регулярных полетов иностранных авиаперевозчиков;
370) разработка и утверждение правил подготовки к полетам для гражданской и экспериментальной авиации;
371) разработка и утверждение инструкций расчета себестоимости летного часа при выполнении полетов на субсидируемых маршрутах;
372) разработка и утверждение видов и форм пропусков на право прохода, проезда в контролируемую зону аэропорта;
373) разработка и утверждение правил выдачи и оснований для отказа в выдаче разрешений на выполнение международных нерегулярных полетов;
374) разработка и утверждение квалификационных требований к кандидатам на должность первого руководителя авиакомпании;

359) үкіметаралық келісімдерге сәйкес авиатасымалдаушылардың саны немесе рейстерді орындау жиілігі бойынша шектеу белгіленген халықаралық авиамашруттарды, сондай-ақ тұрақты әуе тасымалдарын жүзеге асыруға арналған субсидияланатын авиамаршруттарды (облысішілік авиамаршруттарды қоспағанда) Қазақстан Республикасының авиакомпаниялары арасында конкурстық негізде бөлу;
360) әуе қозғалысын ұйымдастыру және оған қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу және бекіту;
361) әуе қозғалысына қызмет көрсету, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету кезінде әуежайларда азаматтық әуе кемелерін пайдаланушылардың қызметі көрсетілетін қызметтерді ұсыну барысында әуе кемелерінің ұшуын орындаумен байланысты азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталықтарының ұшу қауіпсіздігін басқару жөніндегі үлгі нұсқаулықтарды әзірлеу және бекіту;
362) ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиациялық персоналды кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларын әзірлеу және бекіту;
363) әуежайды пайдаланушының бірінші басшысы лауазымына үміткерлерге қойылатын біліктілік талаптарын белгілеу;
364) әуе кемелерін есептен шығару қағидаларын әзірлеу және бекіту;
365) акционерлік қоғам нысанында құрылған авиакомпанияға шетелдік қатысуды (бақылауды) шектеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
366) Қазақстан Республикасының әуежайларында әуе кемелеріне қызмет көрсету үшін уақытша интервалдарды бөлу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
367) Қазақстан Республикасының Үкіметімен келісу бойынша халықаралық ұшуға қызмет көрсетуге рұқсат берілген әуежайды пайдаланушыға қатысты уақытша басқаруды енгізу және уақытша әкімшілікті қалыптастыру;
368) азаматтық және эксперименттік әуе кемелеріне мемлекеттік, тіркелетін танылым және қосымша белгілерді салу тәртібін және көрсетілген белгілердің сипаттамасын айқындау;
369) шетелдік авиатасымалдаушылардың тұрақты ұшу кестелерін әзірлеу және бекіту;
370) азаматтық және эксперименттік авиация үшін ұшуға дайындық қағидаларын әзірлеу және бекіту;
371) субсидияланатын маршруттарда ұшуды орындаған кезде ұшу сағатының өзіндік құнын есептеу нұсқаулығын әзірлеу және бекіту;
372) әуежайдың бақыланатын аймағына өту, көлікпен өту құқығына арналған рұқсаттамалардың түрлері мен нысандарын әзірлеу және бекіту;
373) халықаралық тұрақты емес ұшуды орындауға рұқсаттар беру қағидаларын және оны беруден бас тарту негіздерін әзірлеу және бекіту;
374) авиакомпанияның бірінші басшысы лауазымына үміткерлерге қойылатын біліктілік талаптарын әзірлеу және бекіту;

375) разработка и утверждение программ подготовки и переподготовки по авиационной безопасности;
376) осуществление международного сотрудничества, в том числе представительства Республики Казахстан в международных организациях гражданской авиации;
377) разработка и утверждение правил допуска воздушных трасс к эксплуатации;
378) определение порядка открытия и закрытия аэропортов для обеспечения международных полетов воздушных судов;
379) разработка и утверждение правил профессиональной подготовки и поддержания квалификации авиационных инспекторов;
380) разработка и утверждение порядка перечисления и нормативов отчислений на обеспечение безопасности полетов гражданской авиации;
381) организация работы по расследованию авиационных происшествий и инцидентов гражданской авиации на территории Республики Казахстан;
382) разработка и утверждение правил расследования авиационных происшествий и инцидентов в гражданской и экспериментальной авиации;
383) участие в расследовании авиационных происшествий и инцидентов гражданской авиации на территории других государств, произошедших с воздушными судами, которые зарегистрированы в государственном реестре гражданских воздушных судов Республики Казахстан, либо когда эксплуатантами воздушных судов являются физические или юридические лица Республики Казахстан;
384) выдача рекомендаций в целях предотвращения авиационных происшествий и инцидентов или уменьшения их последствий, а также проведение анализа выполнения таких рекомендаций;
384-1) выдача разрешения на деятельность операторов технического осмотра в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
385) ведение статистических данных по авиационным происшествиям и инцидентам, произошедшим с воздушными судами, зарегистрированными в Государственном реестре гражданских воздушных судов Республики Казахстан, либо эксплуатантами которых являются физические или юридические лица Республики Казахстан;
386) ведение статистических данных по авиационным происшествиям и инцидентам, произошедшим с воздушными судами эксплуатантов иностранных государств на территории Республики Казахстан;
387) участие в обмене статистическими данными с международными организациями гражданской авиации;
388) сотрудничество с органами иностранных государств и международными организациями гражданской авиации, ответственными за расследование авиационных происшествий и инцидентов;
389) сотрудничество с заинтересованными государственными органами Республики Казахстан по вопросам расследования авиационных происшествий и инцидентов;

375) авиациялық қауіпсіздік бойынша даярлау және қайта даярлау бағдарламаларын әзірлеу және бекіту;
376) халықаралық ынтымақтастықты, оның ішінде халықаралық азаматтық авиация ұйымдарында Қазақстан Республикасының өкілдігін жүзеге асыру;
377) әуе трассаларын пайдалануға рұқсат ету қағидаларын әзірлеу және бекіту;
378) әуе кемелерінің халықаралық ұшуын қамтамасыз ету үшін әуежайларды ашу және жабу тәртібін айқындау;
379) авиация инспекторларын кәсіптік даярлау және олардың біліктілігін ұстап тұру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
380) азаматтық авиацияның ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған аударымдарды аудару тәртібі мен олардың нормативін әзірлеу және бекіту;
381) Қазақстан Республикасының аумағында азаматтық авиациядағы авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тергеп-тексеру жұмыстарын ұйымдастыру;
382) азаматтық және эксперименттік авиациядағы авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тергеп-тексеру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
383) Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінде тіркелген не әуе кемелерінің пайдаланушылары Қазақстан Республикасының жеке немесе заңды тұлғалары болып табылатын әуе кемелерімен басқа мемлекеттердің аумағында болған азаматтық авиациядағы авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тексеруге қатысу;
384) авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғалардың алдын алу немесе олардың салдарларын азайту мақсаттарында ұсынымдар беру, сондай-ақ осындай ұсынымдардың орындалуына талдау жүргізу;
384-1) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес техникалық байқау операторларының қызметіне рұқсат беру;
385) Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінде тіркелген не пайдаланушылары Қазақстан Республикасының жеке немесе заңды тұлғалары болып табылатын әуе кемелерімен болған авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғалар жөнінде статистикалық деректер жүргізу;
386) Қазақстан Республикасының аумағында шет мемлекеттер пайдаланушыларының әуе кемелерімен болған авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғалар жөнінде статистикалық деректер жүргізу;
387) халықаралық азаматтық авиация ұйымдарымен статистикалық деректер алмасуға қатысу;
388) авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тексеруге жауапты шет мемлекеттердің органдарымен және халықаралық азаматтық авиация ұйымдарымен ынтымақтасу;
389) авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тексеру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарымен ынтымақтасу;

390) обеспечение сохранности доказательств при расследовании авиационных происшествий и инцидентов;
391) обеспечение защиты конфиденциальной информации о безопасности полетов;
392) разработка, внедрение, изучение и поддержание системы обязательного и добровольного представления данных об авиационных событиях, включая механизм сбора, оценки, обработки, хранения и регистрации авиационных событий;
393) участие в обмене информацией о безопасности полетов на государственном и международном уровнях и распространении информации об авиационных событиях;
394) осуществление сбора и анализа информации, связанной с безопасностью полетов гражданской авиации, а также составление и доведение такой информации до сведения физических и юридических лиц, осуществляющих деятельность в сфере гражданской авиации;
395) разработка и утверждение правил тестирования на определение уровня владения английским языком, используемым в радиотелефонной связи;
396) разработка и утверждение правил сертификации и выдачи сертификата авиационного медицинского центра, а также сертификационных требований, предъявляемых к авиационным медицинским центрам;
397) разработка и утверждение правил определения уровня квалификации авиационного персонала;
398) разработка и утверждение правил оказания медицинской помощи пассажирам в гражданской авиации;
399) разработка и утверждение методики оценки потребности в обслуживании воздушного движения;
400) разработка и утверждение правил метеорологического обеспечения гражданской авиации;
401) разработка и утверждение правил государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан и прав на них;
402) разработка и утверждение правил по оценке тренажерных устройств имитации полета в гражданской авиации;
403) разработка и утверждение правил медицинского освидетельствования и осмотра в гражданской авиации Республики Казахстан;
404) разработка и утверждение правил назначения авиационных медицинских экспертов;
405) разработка и утверждение правил выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала;
406) разработка и утверждение правил поведения на борту воздушного судна;
407) разработка и утверждение перечня товаров, работ, услуг аэродромного и наземного обслуживания, входящих в состав аэропортовской деятельности, по согласованию с антимонопольным органом;
408) разработка и утверждение правил осуществления наземного обслуживания в аэропортах по согласованию с антимонопольным органом;
409) разработка и утверждение правил аккредитации иностранных воздушных перевозчиков в Республике Казахстан;

390) авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тексеру кезінде дәлелдемелердің сақталуын қамтамасыз ету;
391) ұшу қауіпсіздігі туралы құпия ақпараттың қорғалуын қамтамасыз ету;
392) авиациялық оқиғаларды жинау, бағалау, өңдеу, сақтау және тіркеу тетіктерін қоса алғанда, авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғалар туралы деректерді міндетті және ерікті түрде беру жүйесін әзірлеу, енгізу, зерделеу және қолдау;
393) мемлекеттік және халықаралық деңгейде ұшу қауіпсіздігі туралы ақпарат алмасуға және авиациялық оқиғалар туралы ақпаратты таратуға қатысу;
394) азаматтық авиацияның ұшу қауіпсіздігімен байланысты ақпаратты жинау мен талдауды жүзеге асыру, сондай-ақ осындай ақпаратты қалыптастыру және азаматтық авиация саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың назарына жеткізу;
395) радиотелефон байланысында пайдаланылатын ағылшын тілін меңгеру деңгейін айқындауға арналған тестілеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
396) авиациялық медициналық орталықты сертификаттау және оған сертификат беру қағидаларын, сондай-ақ авиациялық медициналық орталықтарға қойылатын сертификаттау талаптарын әзірлеу және бекіту;
397) авиация персоналының біліктілік деңгейін айқындау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
398) азаматтық авиацияда жолаушыларға медициналық көмек көрсету қағидаларын әзірлеу және бекіту;
399) әуе қозғалысына қызмет көрсетуге қажеттілікті бағалау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
400) азаматтық авиацияны метеорологиялық қамтамасыз ету қағидаларын әзірлеу және бекіту;
401) Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
402) азаматтық авиациядағы ұшуды имитациялаудың тренажерлік құрылғыларын бағалау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
403) Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында медициналық куәландыру және қарап-тексеру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
404) авиациялық медициналық сарапшыларды тағайындау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
405) авиация персоналы куәлiктерiн беру және олардың қолданылу мерзімін ұзарту қағидаларын әзірлеу және бекіту;
406) әуе кемесінің бортында мінез-құлық қағидаларын әзірлеу және бекіту;
407) монополияға қарсы органмен келісу бойынша әуежай қызметінің құрамына әуеайлаққа және жерде қызмет көрсету тауарларының, жұмыстарының, қызметтерінің тізбесін әзірлеу және бекіту;
408) монополияға қарсы органмен келісу бойынша әуежайларда жерде қызмет көрсетуді жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
409) Қазақстан Республикасында шетелдік әуе тасымалдаушыларын аккредиттеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;

410) разработка и утверждение правил выдачи удостоверения члена экипажа лицам летного состава, кабинного экипажа, инженерно-техническому составу, обеспечивающему техническое сопровождение полетов, и персоналу, обеспечивающему безопасность воздушного судна в полете;
411) утверждение правил использования беспилотных авиационных систем в воздушном пространстве Республики Казахстан;
412) разработка и утверждение правил по подготовке и оценке знаний и навыков операторов беспилотных авиационных систем;
413) разработка и утверждение типовых требований к некоммерческим организациям, объединяющих эксплуатантов беспилотных авиационных систем;
414) разработка и утверждение правил доступа к оказанию услуг на территории аэропорта (аэродрома), не относящихся к аэропортовской деятельности;
415) разработка совместно с государственными органами, принимающими участие в обеспечении авиационной безопасности в соответствии со стандартами и рекомендуемой практикой Международной организации гражданской авиации (ИКАО), программы авиационной безопасности гражданской авиации Республики Казахстан;
416) совместно с уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации осуществление мониторинга соответствия законодательства Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации стандартам и рекомендуемой практике Международной организации гражданской авиации (ИКАО);
417) по заявкам правоохранительных, специальных государственных органов и Министерства обороны Республики Казахстан принятие решения об оказании авиакомпаниями (кроме представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом) услуг по перевозке личного состава правоохранительных и специальных государственных органов к местам происшествий, чрезвычайных ситуаций и доставке в лечебные учреждения граждан, нуждающихся в экстренной медицинской помощи;
418) определение аэропортов, открытых для международных полетов государственных и экспериментальных воздушных судов иностранных государств, а также международных полетов воздушных судов для перевозки воинских формирований, вооружений и военной техники иностранных государств;
419) утверждение по согласованию с центральным уполномоченным органом по государственному планированию и центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию порядка субсидирования аэропортов, находящихся в коммунальной собственности, не обеспечивающих достаточный уровень доходов для покрытия операционных затрат с пассажиропотоком менее двух ста тысяч пассажиров в год;

410) ұшу құрамының, кабина экипажының адамдарына, ұшуға техникалық қолдау көрсетуді қамтамасыз ететін инженерлік-техникалық құрамға және ұшу кезінде әуе кемесінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін персоналға экипаж мүшесінің куәлігін беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
411) Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде пилотсыз авиациялық жүйелерді пайдалану қағидаларын бекіту;
412) пилотсыз авиациялық жүйелер операторларының білімі мен дағдыларын дайындау және бағалау жөніндегі қағидаларды әзірлеу және бекіту;
413) пилотсыз авиациялық жүйелерді пайдаланушыларды біріктіретін коммерциялық емес ұйымдарға қойылатын үлгілік талаптарды әзірлеу және бекіту;
414) әуежай (әуеайлақ) аумағындағы әуежай қызметіне жатпайтын қызметтерді көрсетуге қол жеткізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
415) Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) стандарттарына және ұсынылатын практикасына сәйкес авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қатысатын мемлекеттік органдармен бірлесіп, Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының авиациялық қауіпсіздік бағдарламасын әзірлеу;
416) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйыммен бірлесіп Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) стандарттары мен ұсынылатын практикасына сәйкес келу мониторингін жүзеге асыру;
417) құқық қорғау органдарының, арнаулы мемлекеттік органдардың және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің өтінімдері бойынша авиакомпаниялардың (дипломатиялық иммунитеті бар шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдар өкілдіктерінен басқа) құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың жеке құрамын оқиғалар, төтенше жағдайлар болған жерлерге тасымалдау және шұғыл медициналық көмекке мұқтаж азаматтарды емдеу мекемелеріне жеткізу жөніндегі қызметтерді көрсетуі туралы шешім қабылдау;
418) шет мемлекеттердің мемлекеттік және эксперименттік әуе кемелерінің халықаралық ұшуы, сондай-ақ шет мемлекеттердің әскери құралымдарын, қару-жарағын және әскери техникасын тасымалдауға арналған әуе кемелерінің халықаралық ұшуы үшін ашылған әуежайларды айқындау;
419) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша жылына екі жүз мың жолаушыдан аз жолаушылар легімен операциялық шығындарды жабу үшін кірістердің жеткілікті деңгейін қамтамасыз етпейтін коммуналдық меншіктегі әуежайларды субсидиялау тәртібін бекіту;

420) утверждение правил взимания платежей в сфере гражданской авиации;
421) утверждение перечня платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации;
422) утверждение методики расчета инфраструктурных сборов по согласованию с антимонопольным органом;
423) утверждение правил по противообледенительной защите воздушного судна на земле;
424) утверждение правил проведения конкурса на международные авиамаршруты и выдачи свидетельств на международные авиамаршруты для оказания услуг по перевозке пассажиров, багажа, грузов и почтовых отправлений;
425) утверждение правил проведения конкурса на субсидируемые авиамаршруты и выдачи свидетельств на субсидируемые авиамаршруты для оказания услуг по перевозке пассажиров, багажа, грузов и почтовых отправлений;
426) утверждение перечня опасных веществ и предметов, а также всех видов наркотиков, запрещенных пассажирам к перевозке на гражданских воздушных судах;
427) принимает решения о допуске аэропортов к обеспечению международных полетов воздушных судов;
428) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в области мобилизационной подготовки и мобилизации;
428-1) внесение предложений в уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки по объемам финансирования мероприятий по мобилизационной подготовке и мобилизации;
428-2) планирование, организация и руководство мобилизационной подготовкой организаций в соответствующей сфере государственного управления, проведение оценки мобилизационной готовности организаций, имеющих мобилизационные заказы, в порядке, установленном в правилах мобилизационной подготовки и мобилизации в Республике Казахстан;
428-3) заключение договоров с организациями на выполнение мобилизационных заказов, внесение предложения в уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки о снятии и передаче установленных мобилизационных заказов при банкротстве, реорганизации, ликвидации, изменении профиля работы организаций, имеющих мобилизационные заказы;
428-4) проведение во взаимодействии с местными исполнительными органами Республики Казахстан мероприятия по подготовке к выполнению мобилизационных планов;
428-5) предоставление в уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки информации о производственных, финансовых, складских возможностях организаций для установления мобилизационных заказов;
428-6) организация и проведение работы по бронированию военнообязанных;

420) азаматтық авиация саласындағы төлемдерді алу қағидаларын бекіту;
421) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы көрсетілетін қызметтерінің тізбесін және азаматтық авиация саласындағы төлемдер мөлшерлемелерін бекіту;
422) монополияға қарсы органмен келісу бойынша инфрақұрылымдық алымдарды есептеу әдістемесін бекіту;
423) әуе кемесін жерде мұз қатуға қарсы қорғау жөніндегі қағидаларды бекіту;
424) жолаушыларды, багажды, жүктер мен пошта жөнелтiлiмдерiн тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсету үшiн халықаралық авиамаршруттарға арналған конкурс өткiзу және халықаралық авиамаршруттарға куәлiктер беру қағидаларын бекiту;
425) жолаушыларды, багажды, жүктер мен пошта жөнелтiлiмдерiн тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсету үшiн субсидияланатын авиамаршруттарға арналған конкурс өткізу және субсидияланатын авиамаршруттарға куәліктер беру қағидаларын бекіту;
426) жолаушыларға азаматтық әуе кемелерінде тасымалдауға тыйым салынған қауіпті заттар мен нәрселердің, сондай-ақ есірткінің барлық түрлерінің тізбесін бекіту;
427) әуе кемелерінің халықаралық ұшуларын қамтамасыз етуге әуежайларға рұқсат беру туралы шешімдер қабылдайды;
428) жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласында Қазақстан Республикасының заңдары мен өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнiң сақталуын қамтамасыз ету;
428-1) жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілетті органға жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру жөніндегі іс-шараларды қаржыландыру көлемдері жөнінде ұсыныстар енгізу;
428-2) мемлекеттік басқарудың тиісті саласында ұйымдардың жұмылдыру дайындығын жоспарлау, ұйымдастыру және оған басшылық ету, Қазақстан Республикасындағы жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру қағидаларында белгіленген тәртіппен жұмылдыру тапсырыстары бар ұйымдардың жұмылдыру әзірлігін бағалауды жүргізу;
428-3) ұйымдармен жұмылдыру тапсырыстарын орындауға арналған шарттар жасасу, жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілетті органға жұмылдыру тапсырыстары бар ұйымдар банкрот болған, қайта ұйымдастырылған, таратылған, олардың жұмыс бейіні өзгертілген кезде белгіленген жұмылдыру тапсырыстарын алып тастау және басқаға беру туралы ұсыныстар енгізу;
428-4) Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдарымен өзара iс-қимыл жасай отырып, жұмылдыру жоспарларын орындауға дайындық жөнiндегi шараларды жүргізу;
428-5) жұмылдыру тапсырыстарын белгілеу үшін ұйымдардың өндірістік, қаржылық, қоймалық мүмкіндіктері туралы ақпаратты жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілетті органға беру;
428-6) әскери міндеттілерді бекітіп қою бойынша жұмысты ұйымдастыру және жүргізу;

428-7) при объявлении мобилизации организация и обеспечение во взаимодействии с местными исполнительными органами Республики Казахстан комплекса мероприятий по переводу организаций на режим военного положения;
428-8) разработка и (или) утверждение нормативных правовых актов в области мобилизационной подготовки и мобилизации в соответствующей сфере государственного управления;
428-9) разработка и утверждение мобилизационных планов по согласованию с уполномоченным органом в области мобилизационной подготовки;
428-10) внесение в уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки предложений по совершенствованию мобилизационной подготовки и мобилизации;
428-11) участие в проведении военно-экономических и командно-штабных учений;
428-12) организация и обеспечение деятельности специальных формирований в соответствующей сфере государственного управления для выполнения задач в интересах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных органов, а также обеспечения бесперебойной работы экономики и жизнедеятельности населения Республики Казахстан в период мобилизации, военного положения и в военное время;
428-13) несение ответственности за мобилизационную подготовку и мобилизацию в соответствующей сфере государственного управления, а также создание работникам мобилизационных органов необходимых условий для выполнения ими возложенных на них обязанностей;
429) руководство деятельностью подведомственных организаций по планированию и проведению мероприятий по обеспечению национальной безопасности в пределах своей компетенции;
429-1) разработка правил технического прикрытия путей сообщений;
429-2) разработка и утверждение совместно с Министерством обороны Республики Казахстан правил эксплуатации, обслуживания, содержания, ремонта и планирования строительства подъездных путей, используемых Министерством обороны;
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается дополнить подпунктами 429-3), 429-4) и 429-5) в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.09.2025 № 805 (вводится в действие с 01.01.2027).
429-6) участие в планировании территориальной обороны;
429-7) организация охраны и обороны объектов территориальной обороны при их наличии во взаимодействии с силами территориальной обороны;
429-8) планирование и проведение эвакуационных мероприятий;
429-9) создание специальных формирований и обеспечение их материально-техническими средствами на основании мобилизационного задания;
429-10) проведение мероприятий по инженерно-технической укрепленности и противодиверсионной безопасности объектов территориальной обороны при их наличии;

428-7) жұмылдыру жарияланған кезде Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдарымен өзара iс-қимыл жасай отырып, ұйымдарды соғыс жағдайы режимiне көшiру жөнiндегi шаралар кешенiн жүргiзудi ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
428-8) мемлекеттік басқарудың тиісті саласында жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және (немесе) бекіту;
428-9) жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша жұмылдыру жоспарларын әзірлеу және бекіту;
428-10) жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкiлеттi органға жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыруды жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар енгiзу;
428-11) әскери-экономикалық және командалық-штабтық оқулар өткізуге қатысу;
428-12) жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, арнаулы мемлекеттік органдардың мүдделеріне сай міндеттерді орындау, сондай-ақ Қазақстан Республикасы экономикасының іркіліссіз жұмыс істеуін және халқының тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету үшін мемлекеттік басқарудың тиісті саласында арнайы құралымдарды ұйымдастыру және олардың қызметін қамтамасыз ету;
428-13) тиiстi мемлекеттiк басқару саласында жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру үшiн жауап беру, сондай-ақ жұмылдыру органдарының қызметкерлерiне олардың өздерiне жүктелген мiндеттердi орындауы үшiн қажеттi жағдайлар жасасу;
429) өз құзыреті шегінде ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жөнiндегi іс-шараларды жоспарлау және өткiзу бойынша ведомстволық бағынысты ұйымдардың қызметiне басшылық ету;
429-1) қатынас жолдарын техникалық жабу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
429-2) Қорғаныс министрлігі пайдаланатын кірме жолдарды пайдалану, оларға қызмет көрсету, күтіп-ұстау, жөндеу және олардың құрылысын жоспарлау қағидаларын Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігімен бірлесіп әзірлеу және бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақты 429-3), 429-4) және 429-5) тармақшалармен толықтыру көзделген – ҚР Үкіметінің 29.09.2025 № 805 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
429-6) аумақтық қорғанысты жоспарлауға қатысу;
429-7) аумақтық қорғаныс күштерімен өзара іс-қимыл жасай отырып, аумақтық қорғаныс объектілері болған кезде оларды күзетуді және қорғауды ұйымдастыру;
429-8) эвакуациялық іс-шараларды жоспарлау және жүргізу;
429-9) жұмылдыру тапсырмасы негізде арнаулы құрылымдар құру және оларды материалдық-техникалық құралдармен қамтамасыз ету;
429-10) аумақтық қорғаныс объектілері болған кезде олардың инженерлік-техникалық нығайтылуы және диверсияға қарсы қауіпсіздігі жөніндегі іс-шараларды жүргізу;

429-11) участие в мероприятиях территориальной обороны Республики Казахстан, мобилизационной подготовке отрасли, создании, развитии и сохранении объектов мобилизационного назначения, мощностей по разработке, производству, выпуску и ремонту необходимой для нужд обороны продукции и обеспечение накопления мобилизационных резервов, а также совместно с Генеральным штабом Вооруженных Сил Республики Казахстан в соответствии с правилами планирования обороны Республики Казахстан участие в разработке плана обороны Республики Казахстан и документов по его реализации;
429-12) организация непосредственной подготовки отрасли к выполнению мероприятий в соответствии с планом обороны Республики Казахстан, осуществление мероприятий по устойчивому функционированию отрасли в военное время;
429-13) создание специальных формирований и обеспечение их материально-техническими средствами, а также проведение мероприятий по инженерно-технической укрепленности и противодиверсионной безопасности подведомственных объектов при их наличии;
429-14) организация и проведение мероприятий гражданской обороны и обеспечение их выполнения подведомственными организациями;
429-15) участие в подготовке населения республики к обороне, осуществление контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об обороне и Вооруженных Силах;
430) внесение предложений по совершенствованию системы национальной безопасности;
431) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов в области национальной безопасности;
432) информирование населения о состоянии национальной безопасности и принимаемых мерах по ее обеспечению с соблюдением законодательства в области защиты государственных секретов, ведение пропагандистской и контрпропагандистской деятельности;
432-1) разработка ведомственных перечней сведений, подлежащих засекречиванию;
432-2) обеспечение защиты разработанных государственным органом государственных секретов в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в том числе и в подведомственных организациях;
432-3) участие в разработке порядка определения размеров ущерба, который нанесен или может быть нанесен национальной безопасности Республики Казахстан или интересам государственных органов и организаций вследствие разглашения или утраты сведений, составляющих государственные секреты;
432-4) обеспечение защиты переданных государственному органу другими государственными органами и организациями сведений, составляющих государственные секреты, а также сведений, засекреченных государственным органом;

429-11) Қазақстан Республикасының аумақтық қорғанысы іс-шараларына, саланың жұмылдыру дайындығына, жұмылдыру мақсатындағы объектілерді, қорғаныс мұқтажына қажетті өнiмдер әзiрлеу, өндiру, шығару және жөндеу жөнiндегi қуаттарды құруға, дамытуға және сақтауға қатысу және жұмылдыру резервтерінің толықтырылуын қамтамасыз ету, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қорғанысын жоспарлау қағидаларына сәйкес Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Бас штабымен бірлесіп, Қазақстан Республикасының қорғаныс жоспарын және оны іске асыру жөніндегі құжаттарды әзірлеуге қатысу;
429-12) саланы Қазақстан Республикасының қорғаныс жоспарына сәйкес іс-шараларды орындауға тікелей дайындауды ұйымдастыру, саланың соғыс уақытында орнықты жұмыс істеуі жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру;
429-13) арнаулы құралымдар құру және оларды материалдық-техникалық құралдармен қамтамасыз ету, сондай-ақ ведомстволық бағынысты объектілер болған кезде олардың инженерлік-техникалық нығайтылуы және диверсияға қарсы қауіпсіздігі жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
429-14) азаматтық қорғаныс iс-шараларын ұйымдастырып, жүргізу және ведомстволық бағынысты ұйымдардың оларды орындауын қамтамасыз ету;
429-15) республика халқын қорғанысқа даярлауға қатысу, Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштерi туралы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
430) ұлттық қауіпсіздік жүйесін жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
431) ұлттық қауiпсiздiк саласындағы заңдар мен өзге де нормативтiк құқықтық актiлердiң сақталуын қамтамасыз ету;
432) мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы заңнаманы сақтай отырып, ұлттық қауіпсіздіктің жай-күйі мен оны қамтамасыз ету бойынша қолданылатын шаралар туралы халықты хабардар ету, насихат және қарсы насихат жұмыстарын жүргізу;
432-1) құпияландырылуға тиісті мәліметтердің ведомостволық тізбесін әзірлеу;
432-2) мемлекеттік орган әзірлеген мемлекеттік құпиялардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, оның ішінде ведомостволық бағынысты ұйымдарда да қорғалуын қамтамасыз ету;
432-3) мемлекеттік құпиялар болып табылатын мәліметтерді жария етудің немесе жоғалтудың салдарынан Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне немесе мемлекеттік органдар мен ұйымдардың мүдделеріне келтірілген немесе келтірілуі мүмкін зиянның мөлшерін айқындау тәртібін әзірлеуге қатысу;
432-4) мемлекеттік органға басқа мемлекеттік органдар мен ұйымдар берген мемлекеттік құпиялар болып табылатын мәліметтердің, сондай-ақ мемлекеттік орган құпияландырған мәліметтердің қорғалуын қамтамасыз ету;

432-5) получение в установленном порядке разрешений на проведение работ с использованием сведений, составляющих государственные секреты;
432-6) получение сертификатов на средства защиты сведений, составляющих государственные секреты;
432-7) участие в материально-техническом и финансовом обеспечении работ по защите государственных секретов;
432-8) определение категорий особо режимных, режимных и особо охраняемых объектов и их своевременный пересмотр;
432-9) обеспечение в пределах своей компетенции проведения проверочных мероприятий в отношении граждан, допускаемых к сведениям, составляющим государственные секреты;
432-10) в пределах своей компетенции решение других вопросов в области защиты государственных секретов Республики Казахстан;
433) привлечение к соответствующей ответственности должностных лиц, государственных служащих, действия (или бездействие) которых приводят к нарушению национальных интересов, угрозе национальной безопасности Республики Казахстан;
434) разработка проектов нормативных правовых актов, определяющих порядок функционирования дорожного сектора, независимо от форм собственности, а также национальных стандартов в дорожной деятельности, критериев приоритетности проектов по строительству и реконструкции автомобильных дорог международного и республиканского значения, строительству, реконструкции, а также капитальному и среднему ремонту автомобильных дорог областного и районного значения;
435) утверждение правил прекращения или временного ограничения движения транспортных средств по дорогам;
436) формирование и реализация единой государственной и научно-технической политики в сфере автомобильных дорог и дорожной деятельности;
437) координация и проведение на территории Республики Казахстан единой государственной политики в области автомобильных дорог и дорожной деятельности;
438) организация проектирования и строительства зданий и сооружений пограничных отделов (отделений) Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, а также автомобильных пунктов пропуска через Государственную границу;
439) внесение предложений в уполномоченный орган в области признания профессиональных квалификаций по внесению изменений и дополнений в реестр профессий;
440) выработка предложений по разработке и (или) актуализации профессиональных стандартов и направление их в уполномоченный орган в области признания профессиональных квалификаций;
441) формирование потребности рынка труда в признании профессиональных квалификаций с учетом актуальности профессий в текущем и будущем периодах по согласованию с местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы;

432-5) мемлекеттік құпиялар болып табылатын мәліметтерді пайдалану арқылы жұмыс жүргізуге белгіленген тәртіппен рұқсаттар алу;
432-6) мемлекеттік құпиялар болып табылатын мәліметтерді қорғау құралдарына сертификаттар алу;
432-7) мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі жұмыстарды материалдық-техникалық және қаржылық қамтамасыз етуге қатысу;
432-8) айрықша режимді, режимді және ерекше қорғалатын объектілердің санаттарын және оларды уақтылы қайта қарауды айқындау;
432-9) мемлекеттік құпиялар болып табылатын мәліметтер алуға рұқсат етілетін азаматтарға қатысты тексеру шараларын жүргізуді өз құзыреті шегінде қамтамасыз ету;
432-10) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын қорғау саласындағы басқа да мәселелерді шешу;
433) іс-әрекеттерi (немесе әрекетсiздiгi) Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерінiң бұзылуына, ұлттық қауiпсiздiгiне қауіп төнуіне әкеп соғатын лауазымды адамдарды, мемлекеттiк қызметшiлердi тиiсті жауаптылыққа тарту;
434) меншік нысандарына қарамастан, жол секторының жұмыс істеу тәртібін айқындайтын нормативтік құқықтық актілердің жобаларын, сондай-ақ жол қызметіндегі ұлттық стандарттарды, халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын салу мен реконструкциялау жөніндегі және облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, сондай-ақ күрделі және орташа жөндеу жөніндегі жобалардың басымдығы критерийлерін әзірлеу;
435) жолдар бойындағы көлік құралдарының қозғалысын тоқтату немесе уақытша шектеу қағидаларын бекіту;
436) автомобиль жолдары және жол қызметі саласында бірыңғай мемлекеттік және ғылыми-техникалық саясатты қалыптастыру және іске асыру;
437) Қазақстан Республикасының аумағында автомобиль жолдары және жол қызметі саласындағы бірыңғай мемлекеттік саясатты үйлестіру және жүргізу;
438) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің Шекара бөлімдерінің (бөлімшелерінің) ғимараттары мен құрылысжайларын, сондай-ақ мемлекеттік шекара арқылы автомобиль өткізу пункттерін жобалауды және салуды ұйымдастыру;
439) кәсіптер тізіліміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша кәсіптік біліктілікті тану саласындағы уәкілетті органға ұсыныстар енгізу;
440) кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) өзектілендіру жөніндегі ұсыныстарды тұжырымдау және оларды кәсіптік біліктілікті тану саласындағы уәкілетті органға жіберу;
441) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарымен келісу бойынша ағымдағы және болашақ кезеңдерде кәсіптердің өзектілігін ескере отырып, еңбек нарығының кәсіптік біліктілікті танудағы қажеттілігін қалыптастыру;

442) внесение предложений в уполномоченный орган в области признания профессиональных квалификаций по условиям признания профессиональных квалификаций;
443) разработка и утверждение положения об отраслевых советах по профессиональным квалификациям на основе типового положения об отраслевых советах по профессиональным квалификациям;
444) разработка и (или) актуализация отраслевых рамок квалификаций в регулируемых отраслях;
445) разработка и (или) актуализация, утверждение профессиональных стандартов в регулируемых отраслях;
445-1) участие в разработке предложений и реализации государственной политики в области научной и (или) научно-технической деятельности, научно-технологической политики в области науки и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, координации работы по проведению научных исследований в соответствующей отрасли;
445-2) участие в формировании приоритетных направлений фундаментальных и (или) прикладных научных исследований в соответствующей отрасли;
445-3) создание научно-технического совета и утверждение его положения;
445-4) организация разработки научных, научно-технических проектов и программ, финансируемых за счет бюджетных средств, и осуществление их реализации в соответствующей отрасли;
445-5) утверждение отчетов по выполненным научным, научно-техническим проектам и программам в соответствующей отрасли, финансируемым за счет бюджетных средств;
445-6) внесение в уполномоченный орган в области науки предложений по кандидатурам для включения в составы национальных научных советов;
445-7) внесение в уполномоченный орган в области науки предложений по формированию перечней субъектов базового финансирования и научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования;
445-8) участие в разработке правил финансирования науки;
445-9) осуществление мониторинга реализации программ содействия коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности в соответствующей отрасли;
445-10) участие в разработке правил организации и проведения государственной научно-технической экспертизы;
445-11) участие в разработке положения о национальных научных советах;
446) установление цен на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые субъектами государственной монополии и специального права, по согласованию с антимонопольным органом;
447) осуществление иных полномочий, предусмотренных законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 04.07.2024 № 531; от 14.10.2024 № 850; от 06.12.2024 № 1032; от 21.01.2025 № 16 (вводится в действие с 05.04.2025); от 23.05.2025 № 365; от 08.07.2025 № 519; от 29.09.2025 № 805 (порядок введения в действие см. п. 2).

442) кәсіптік біліктілікті тану шарттары бойынша кәсіптік біліктілікті тану саласындағы уәкілетті органға ұсыныстар енгізу;
443) кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңестер туралы үлгілік ереженің негізінде кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңестер туралы ережені әзірлеу және бекіту;
444) реттелетін салалардағы салалық біліктілік шеңберлерін әзірлеу және (немесе) өзектілендіру;
445) реттелетін салаларда кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) өзектілендіру, бекіту;
445-1) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет саласында ұсыныстар әзірлеуге және мемлекеттік саясатты, ғылым және ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру саласындағы ғылыми-технологиялық саясатты іске асыруға, тиісті салада ғылыми зерттеулер жүргізу жөніндегі жұмысты үйлестіруге қатысу;
445-2) тиісті салада іргелі және (немесе) қолданбалы ғылыми зерттеулердің басым бағыттарын қалыптастыруға қатысу;
445-3) ғылыми-техникалық кеңесті құру және оның ережесін бекіту;
445-4) бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуді ұйымдастыру және олардың тиісті салада іске асырылуын жүзеге асыру;
445-5) бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын, тиісті салада орындалған ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалар жөніндегі есептерді бекіту;
445-6) ұлттық ғылыми кеңестердің құрамдарына қосу үшін кандидатуралар бойынша ұсыныстарды ғылым саласындағы уәкілетті органға енгізу;
445-7) базалық қаржыландыру субъектілері мен іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың тізбелерін қалыптастыру жөніндегі ұсыныстарды ғылым саласындағы уәкілетті органға енгізу;
445-8) ғылымды қаржыландыру қағидаларын әзірлеуге қатысу;
445-9) тиісті саладағы ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруға жәрдемдесу бағдарламаларының іске асырылуына мониторингті жүзеге асыру;
445-10) мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын әзірлеуге қатысу;
445-11) ұлттық ғылыми кеңестер туралы ережені әзірлеуге қатысу;
446) мемлекеттік монополия және арнайы құқық субъектілері өндіретін және (немесе) өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларын монополияға қарсы органмен келісу бойынша белгілеу;
447) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.07.2024 № 531; 14.10.2024 № 850; 06.12.2024 № 1032: 21.01.2025 № 16 (05.04.2025 бастап қолданысқа енгізіледі); 23.05.2025 № 365; 08.07.2025 № 519; 29.09.2025 № 805 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) қаулыларымен.

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Министерства
16. Руководство Министерством осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Министерство задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель имеет заместителей (вице-министров), которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Министерства:
1) вырабатывает предложения по формированию государственной политики в регулируемой сфере;
2) определяет полномочия своих заместителей;
3) возлагает на одного из вице-министров полномочия по подписанию документов, адресованных руководству Правительства и Руководителю Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан;
4) по согласованию с руководителем аппарата назначает на должности и освобождает от должностей заместителей руководителей ведомств;
5) отменяет или приостанавливает полностью или в части действие актов ведомств;
6) представляет Министерство в Парламенте Республики Казахстан, государственных органах и иных организациях;
7) утверждает регламент работы Министерства;
8) согласовывает и визирует проекты нормативных правовых актов, поступивших на согласование в Министерство;
9) принимает меры по противодействию коррупции в Министерстве и несет за это персональную ответственность;
10) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан.
Исполнение полномочий Министра в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
21. Аппарат Министерства возглавляется руководителем аппарата, назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество Министерства
22. Министерство может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Министерства формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Министерством, относится к республиканской собственности.

3-тарау. Министрліктің бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Министрлікке басшылықты бірінші басшы жүзеге асырады, ол Министрлікке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Бірінші басшы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Бірінші басшының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары (вице-министрлері) болады.
19. Министрліктің бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) реттелетін салада мемлекеттік саясатты қалыптастыру бойынша ұсыныстар тұжырымдайды;
2) өз орынбасарларының өкілеттіктерін айқындайды;
3) вице-министрлердің біріне Қазақстан Республикасы Үкіметінің басшылығына және Премьер-Министр Кеңсесінің Басшысына жолданатын құжаттарға қол қою жөніндегі өкілеттіктерді жүктейді;
4) аппарат басшысымен келісу бойынша ведомстволар басшыларының орынбасарларын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
5) ведомстволар актілерінің қолданылуын толық немесе ішінара жояды немесе тоқтата тұрады;
6) Қазақстан Республикасының Парламентінде, мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Министрліктің атынан өкілдік етеді;
7) Министрліктің жұмыс регламентін бекітеді;
8) Министрлікке келісуге келіп түскен нормативтік құқықтық актілердің жобаларын келіседі және қолбелгі қояды;
9) Министрлікте сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес бойынша шаралар қабылдайды және оған дербес жауапты болады;
10) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Министр болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
20. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
21. Министрлік аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын аппарат басшысы басқарады.
4-тарау. Министрліктің мүлкі
22. Заңнамада көзделген жағдайларда Министрліктің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Министрліктің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Министрлікке бекітіп берілген мүлік республикалық меншікке жатады.

24. Министерство не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Министерства
25. Реорганизация и упразднение Министерства осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Министерства и его ведомств
Сноска. Перечень с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 22.08.2025 № 663.
1. Министерство:
акционерное общество "Международный аэропорт Нурсултан Назарбаев".
2. Комитет автомобильных дорог Министерства транспорта Республики Казахстан:
акционерные общества:
1) акционерное общество "Национальная компания "КазАвтоЖол";
2)акционерное общество "Казахстанский дорожный научно-исследовательский институт";
республиканское государственное предприятие:
республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр качества дорожных активов" Комитета автомобильных дорог Министерства транспорта Республики Казахстан".
3. Комитет гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан:
акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана";
республиканское государственное предприятие:
республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казаэронавигация" Комитета гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан".
4. Комитет железнодорожного и водного транспорта Министерства транспорта Республики Казахстан:
республиканское государственное казенное предприятие "Қазақстан су жолдары" Комитета железнодорожного и водного транспорта Министерства транспорта Республики Казахстан".
товарищество с ограниченной ответственностью "Объединенная вагонно-лизинговая компания".
Перечень государственных учреждений, находящихся в ведении Министерства и его ведомств
1. Комитет автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан:
1) республиканское государственное учреждение "Инспекция транспортного контроля по области Абай Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан";
2) республиканское государственное учреждение "Инспекция транспортного контроля по Акмолинской области Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан";
3) республиканское государственное учреждение "Инспекция транспортного контроля по Актюбинской области Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан";

24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Министрліктің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетінше иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Министрлікті қайта ұйымдастыру және тарату
25. Министрлікті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Министрліктің және оның ведомстволарының қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.08.2025 № 663 қаулысымен.
1. Министрлік:
"Нұрcұлтан Назарбаев халықаралық әуежайы" акционерлік қоғамы.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль жолдар комитеті:
акционерлік қоғамдар:
1) "ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;
2) "Қазақстан жол ғылыми-зерттеу институты" акционерлік қоғамы;
республикалық мемлекеттік кәсіпорны:
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі Автомобиль жолдары комитетінің "Жол активтері сапасының ұлттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
3. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті:
акционерлік қоғам:
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы;
республикалық мемлекеттiк кәсiпорын:
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі Азаматтық авиация комитетінің "Қазаэронавигация" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
4. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Теміржол және су көлігі комитеті:
"Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі Теміржол және су көлігі комитетінің "Қазақстан су жолдары" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
"Біріккен вагон-лизинг компаниясы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
Министрліктің және оның ведомстволарының қарамағындағы мемлекеттік мекемелер тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.03.2024 № 204 қаулысымен.
1. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті:
1) "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің Абай облысы бойынша көліктік бақылау инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
2) "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің Ақмола облысы бойынша көліктік бақылау инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
3) "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің Ақтөбе облысы бойынша көліктік бақылау инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі;

4) республиканское государственное учреждение "Инспекция транспортного контроля по городу Алматы Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан";
5) республиканское государственное учреждение "Инспекция транспортного контроля по Алматинской области Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан";
6) республиканское государственное учреждение "Инспекция транспортного контроля по городу Астане Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан";
7) республиканское государственное учреждение "Инспекция транспортного контроля по Атырауской области Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан";
8) республиканское государственное учреждение "Инспекция транспортного контроля по Западно-Казахстанской области Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан";
9) республиканское государственное учреждение "Инспекция транспортного контроля по Жамбылской области Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан";
10) республиканское государственное учреждение "Инспекция транспортного контроля по области Жетісу Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан";
11) республиканское государственное учреждение "Инспекция транспортного контроля по Карагандинской области Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан";
12) республиканское государственное учреждение "Инспекция транспортного контроля по Костанайской области Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан";
13) республиканское государственное учреждение "Инспекция транспортного контроля по Кызылординской области Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан";
14) республиканское государственное учреждение "Инспекция транспортного контроля по Мангистауской области Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан";
15) республиканское государственное учреждение "Инспекция транспортного контроля по Павлодарской области Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан";

4) "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің Алматы қаласы бойынша көліктік бақылау инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
5) "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің Алматы облысы бойынша көліктік бақылау инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
6) "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің Астана қаласы бойынша көліктік бақылау инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
7) "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің Атырау облысы бойынша көліктік бақылау инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
8) "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің Батыс Қазақстан облысы бойынша көліктік бақылау инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
9) "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің Жамбыл облысы бойынша көліктік бақылау инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
10) "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің Жетісу облысы бойынша көліктік бақылау инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
11) "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің Қарағанды облысы бойынша көліктік бақылау инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
12) "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің Қостанай облысы бойынша көліктік бақылау инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
13) "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің Қызылорда облысы бойынша көліктік бақылау инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
14) "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің Маңғыстау облысы бойынша көліктік бақылау инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
15) "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің Павлодар облысы бойынша көліктік бақылау инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі;

16) республиканское государственное учреждение "Инспекция транспортного контроля по Северо-Казахстанской области Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан";
17) республиканское государственное учреждение "Инспекция транспортного контроля по Туркестанской области Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан";
18) республиканское государственное учреждение "Инспекция транспортного контроля по области Ұлытау Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан";
19) республиканское государственное учреждение "Инспекция транспортного контроля по Восточно-Казахстанской области Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан";
20) республиканское государственное учреждение "Инспекция транспортного контроля по городу Шымкент Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан";
21) Исключен постановлением Правительства РК от 19.03.2024 № 204.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.03.2024 № 204.
2. Исключен постановлением Правительства РК от 19.03.2024 № 204.
3. Комитет железнодорожного и водного транспорта Министерства транспорта Республики Казахстан:
республиканское государственное учреждение "Морская администрация портов Республики Казахстан" Комитета железнодорожного и водного транспорта Министерства транспорта Республики Казахстан".
Сноска. Перечень дополнен пунктом 3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 19.03.2024 № 204.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 октября 2023 года № 862
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года № 659 "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности":
в перечне государственных пакетов акций и государственных долей участия в организациях республиканской собственности, право владения и пользования, которыми передается отраслевым министерствам и иным государственным органам, утвержденном указанным постановлением:
раздел "Министерству индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан" исключить;
дополнить разделами следующего содержания:
"Министерству транспорта Республики Казахстан:

16) "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің Солтүстік Қазақстан облысы бойынша көліктік бақылау инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
17) "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің Түркістан облысы бойынша көліктік бақылау инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
18) "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің Ұлытау облысы бойынша көліктік бақылау инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
19) "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша көліктік бақылау инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
20) "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің Шымкент қаласы бойынша көліктік бақылау инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
21) Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 19.03.2024 № 204 қаулысымен.
2. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 19.03.2024 № 204 қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Теміржол және су көлігі комитеті:
"Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Теміржол және су көлігі комитетінің "Қазақстан Республикасы порттарының теңіз әкімшілігі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 4 қазандағы
№ 862 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. "Республикалық меншіктегі ұйымдар акцияларының мемлекеттік пакеттері мен мемлекеттік үлестеріне иелік ету және пайдалану жөніндегі құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 27 мамырдағы № 659 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген иелік ету және пайдалану құқығы салалық министрліктерге, өзге де мемлекеттік органдарға берілетін республикалық меншік ұйымдарындағы акциялардың мемлекеттік пакеттерінің және қатысудың мемлекеттік үлестерінің тізбесінде:
"Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігіне" деген бөлім алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы бөлімдермен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Көлік министрлігіне:

409. Акционерное общество "Международный аэропорт Нурсултан Назарбаев".
Комитету автомобильных дорог Министерства транспорта Республики Казахстан:
409-1. Акционерное общество "Национальная компания "КазАвтоЖол".
409-2. Акционерное общество "Казахстанский дорожный научно-исследовательский институт".
Комитету гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан:
409-3. Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана".
Министерству промышленности и строительства Республики Казахстан:
410. Акционерное общество "Казахстанский центр индустрии и экспорта "QazIndustry".
410-1. Акционерное общество "Национальная компания "Казахстан инжиниринг" (KazakhstanEngineering)".
410-2. Акционерное общество "Управляющая компания специальной экономической зоны "Химический парк Тараз".
Комитету промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан:
410-3. Акционерное общество "Институт развития электроэнергетики и энергосбережения (Казахэнергоэкспертиза)".
410-4. Товарищество с ограниченной ответственностью "Научно-производственный центр агроинженерии".
Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан:
410-5. Акционерное общество "Казахский научно-исследовательский и проектный институт строительства и архитектуры".
410-6. Акционерное общество "Казахстанский центр модернизации и развития жилищно-коммунального хозяйства".
Комитету геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан:
410-7. Акционерное общество "Национальная геологическая служба".".
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 16 июля 2002 года № 784 "О порядке решения кадровых вопросов по должностным лицам, назначаемым Правительством Республики Казахстан, Премьер-Министром Республики Казахстан, по согласованию с ним или по его представлению":
в перечне должностей политических государственных служащих и иных должностных лиц, назначаемых Правительством Республики Казахстан, Премьер-Министром Республики Казахстан, по согласованию с ним или по его представлению, утвержденном указанным постановлением:
строку:
"
Заместители председателя Комитета гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития
Министром
Министром
Премьер-Министром или по его поручению с Руководителем Аппарата Правительства, Руководителем Администрации
";
изложить в следующей редакции:
"
Заместители председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта
министром
министром
Премьер-Министром или по его поручению с Руководителем Аппарата Правительства, Руководителем Администрации
".

409. "Нұрcұлтан Назарбаев халықаралық әуежайы" акционерлік қоғамы.
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль жолдары комитетіне:
409-1. "ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы.
409-2. "Қазақстан жол ғылыми-зерттеу институты" акционерлік қоғамы.
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитетіне:
409-3. "Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы.
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігіне:
410. "QazIndustry" қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" акционерлік қоғамы.
410-1. "Қазақстан инжиниринг" (Kazakhstan Engineering)" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы.
410-2. "Тараз химиялық паркі" арнайы экономикалық аймағының басқарушы компаниясы" акционерлік қоғамы.
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитетіне:
410-3. "Электр энергетикасын дамыту және энергия үнемдеу институты (Қазақэнергиясараптама)" акционерлік қоғамы.
410-4. "Агроинженерия ғылыми-өндірістік орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетіне:
410-5 "Қазақ құрылыс және сәулет ғылыми-зерттеу және жобалау институты" акционерлік қоғамы.
410-6. "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын жаңғырту мен дамытудың қазақстандық орталығы" акционерлік қоғамы.
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Геология комитетіне:
410-7. "Ұлттық геологиялық қызмет" акционерлік қоғамы.".
2. "Қазақстан Республикасының Үкiметi, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі тағайындайтын, онымен келiсу бойынша немесе оның ұсынуымен тағайындалатын лауазымды адамдар бойынша кадр мәселелерiн шешу тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 16 шілдедегі № 784 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі тағайындайтын, онымен келiсу бойынша немесе оның ұсынуымен тағайындалатын саяси мемлекеттік қызметшілер мен өзге де лауазымды тұлғалар лауазымдарының тізбесінде:
мына:
"
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының орынбасарлары
министр
министр
Премьер-Министрмен немесе оның тапсырмасы бойынша Үкімет Аппаратының Басшысымен, Әкімшілік Басшысымен
";
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті төрағасының орынбасарлары
министр
министр
Премьер-Министрмен немесе оның тапсырмасы бойынша Үкімет Аппаратының Басшысымен, Әкімшілік Басшысымен
".

3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 15 апреля 2008 года № 339 "Об утверждении лимитов штатной численности министерств и иных центральных исполнительных органов с учетом численности их территориальных органов и подведомственных им государственных учреждений":
в лимитах штатной численности министерств и иных центральных исполнительных органов с учетом численности их территориальных органов и подведомственных им государственных учреждений, утвержденных указанным постановлением:
"Для служебного пользования".
_______________________
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 4 октября 2023 года № 862
Перечень республиканских государственных юридических лиц в отношении которых уполномоченными органами по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления определяются ведомства Министерства транспорта Республики Казахстан
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 19.03.2024 № 204.
1. Комитету автомобильных дорог Министерства транспорта Республики Казахстан:
республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр качества дорожных активов" Комитета автомобильных дорог Министерства транспорта Республики Казахстан".
2. Комитету автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан:
1) республиканское государственное учреждение "Инспекция транспортного контроля по области Абай Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан";
2) республиканское государственное учреждение "Инспекция транспортного контроля по Акмолинской области Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан";
3) республиканское государственное учреждение "Инспекция транспортного контроля по Актюбинской области Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан";
4) республиканское государственное учреждение "Инспекция транспортного контроля по городу Алматы Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан";
5) республиканское государственное учреждение "Инспекция транспортного контроля по Алматинской области Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан";
6) республиканское государственное учреждение "Инспекция транспортного контроля по городу Астане Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан";

3. "Министрліктер мен өзге де орталық атқарушы органдардың олардың аумақтық органдарындағы және оларға ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелердегі адам санын ескере отырып, штат санының лимиттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 15 сәуірдегі № 339 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген министрліктер мен өзге орталық атқарушы органдардың олардың аумақтық органдарындағы және оларға ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелеріндегі адам санын ескере отырып, штат санының лимиттерінде:
"Қызмет бабында пайдалану үшін".
_____________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 4 қазандағы
№ 862 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің ведомстволары мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясында) басшылық ету жөніндегі уәкілетті органдар болып айқындалған республикалық мемлекеттік заңды тұлғалар тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.03.2024 № 204 қаулысымен.
1. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті:
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль жолдары комитетінің "Жол активтері сапасының ұлттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті:
1) "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің Абай облысы бойынша көліктік бақылау инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
2) "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің Ақмола облысы бойынша көліктік бақылау инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
3) "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің Ақтөбе облысы бойынша көліктік бақылау инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
4) "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің Алматы қаласы бойынша көліктік бақылау инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
5) "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің Алматы облысы бойынша көліктік бақылау инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
6) "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің Астана қаласы бойынша көліктік бақылау инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі;

19) республиканское государственное учреждение "Инспекция транспортного контроля по Восточно-Казахстанской области Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан";
20) республиканское государственное учреждение "Инспекция транспортного контроля по городу Шымкент Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан";
21) Исключен постановлением Правительства РК от 19.03.2024 № 204.
3. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан:
1) республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казаэронавигация" Комитета гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан";
2) Исключен постановлением Правительства РК от 19.03.2024 № 204.
4. Комитету железнодорожного и водного транспорта Министерства транспорта Республики Казахстан:
1) республиканское государственное казенное предприятие "Қазақстан су жолдары" Комитета железнодорожного и водного транспорта Министерства транспорта Республики Казахстан";
2) республиканское государственное учреждение "Морская администрация портов Республики Казахстан" Комитета железнодорожного и водного транспорта Министерства транспорта Республики Казахстан".
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 4 октября 2023 года № 862
Перечень утративших силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2018 года № 936 "О некоторых вопросах Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
2. Пункт 15 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 марта 2019 года № 131 "О реорганизации некоторых республиканских государственных учреждений, республиканских государственных казенных предприятий и внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
3. Пункт 3 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 марта 2019 года № 135 "О принятии акций акционерного общества "Управляющая компания специальной экономической зоны "Химический парк Тараз" из частной собственности в республиканскую собственность по договору дарения".

19) "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша көліктік бақылау инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
20) "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің Шымкент қаласы бойынша көліктік бақылау инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
21) Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 19.03.2024 № 204 қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті:
1) Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Азаматтық авиация комитетінің "Қазаэронавигация" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
2) Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 19.03.2024 № 204 қаулысымен.
4. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Теміржол және су көлігі комитеті:
1) "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Теміржол және су көлігі комитетінің "Қазақстан су жолдары" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
2) "Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Теміржол және су көлігі комитетінің "Қазақстан Республикасы порттарының теңіз әкімшілігі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 4 қазандағы
№ 862 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің кейбір мәселелері және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 желтоқсандағы № 936 қаулысы.
2. "Кейбір республикалық мемлекеттік мекемелерді, республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорындарды қайта ұйымдастыру және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 19 наурыздағы № 131 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 15-тармағы.
3. "Тараз химиялық паркі" арнайы экономикалық аймағының басқарушы компаниясы" акционерлік қоғамының акцияларын сыйға тарту шарты бойынша жеке меншіктен республикалық меншікке қабылдау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 26 наурыздағы № 135 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 3-тармағы.

4. Пункт 12 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 апреля 2019 года № 215 "О некоторых вопросах акционерного общества "Казахстанский институт развития индустрии".
5. Подпункт 2) пункта 3 постановления Правительства Республики Казахстан от 4 мая 2019 года № 249 "О некоторых вопросах акционерного общества "Международный аэропорт Астана".
6. Подпункт 2) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 4 мая 2019 года № 251 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011 "Вопросы Министерства национальной экономики Республики Казахстан" и от 29 декабря 2018 года № 936 "О некоторых вопросах Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
7. Пункт 6 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479 "Вопросы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
8. Пункт 13 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 июля 2019 года № 497 "О мерах по реализации Указов Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 17 и от 1 июля 2019 года № 46 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан".
9. Пункт 10 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 24 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан".
10. Пункт 10 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 июля 2019 года № 546 "О переименовании акционерного общества "Казахстанский центр индустрии и экспорта" в акционерное общество "Казахстанский центр индустрии и экспорта "QazIndustry".

4. "Қазақстандық индустрияны дамыту институты" акционерлік қоғамының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 19 сәуірдегі № 215 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 12-тармағы.
5. "Астана халықаралық әуежайы" акционерлік қоғамының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 4 мамырдағы № 249 қаулысының 3-тармағының 2) тармақшасы.
6. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің мәселелері" туралы 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 және "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің кейбір мәселелері және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 29 желтоқсандағы № 936 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 4 мамырдағы № 251 қаулысының 1-тармағының 2) тармақшасы.
7. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 6-тармағы.
8. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 17 және 2019 жылғы 1 шілдедегі № 46 жарлықтарын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 10 шілдедегі № 497 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 13-тармағы.
9. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 24 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 10-тармағы.
10. "Қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" акционерлік қоғамын "QazIndustry" қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" акционерлік қоғамы деп қайта атау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 29 шілдедегі № 546 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 10-тармағы.

11. Пункт 3 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 июля 2019 года № 561 "О переименовании некоторых республиканских государственных учреждений и внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
12. Подпункт 2) пункта 3 постановления Правительства Республики Казахстан от 17 октября 2019 года № 773 "О некоторых вопросах акционерного общества "Национальная компания "Казахстан инжиниринг" (Kazakhstan Engineering)".
13. Пункт 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 24 октября 2019 года № 797 "Об образовании Комитета государственного оборонного заказа Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2018 года № 936 "О некоторых вопросах Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
14. Подпункт 2) пункта 3 постановления Правительства Республики Казахстан от 27 ноября 2019 года № 887 "О некоторых вопросах акционерного общества "Центр военно-стратегических исследований".
15. Пункт 2 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2020 года № 64 "О некоторых вопросах республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Қазарнаулыэкспорт (Казспецэкспорт)" Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан и внесении изменений и дополнения в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
16. Подпункт 1) пункта 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 7 апреля 2020 года № 180 "Об определении уполномоченного органа по заключению специальных инвестиционных контрактов и внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
17. Пункт 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 255 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2018 года № 936 "О некоторых вопросах Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
18. Подпункт 2) пункта 3 постановления Правительства Республики Казахстан от 14 мая 2020 года № 297 "О некоторых вопросах Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан".

11. "Кейбiр республикалық мемлекеттiк мекемелерді қайта атау және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 шілдедегі № 561 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 3-тармағы.
12. "Қазақстан инжиниринг (Kazakhstan Engineering) ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 17 қазандағы № 773 қаулысының 3-тармағының 2) тармақшасы.
13. "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс комитетін құру және "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің кейбір мәселелері және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 желтоқсандағы № 936 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 24 қазандағы № 797 қаулысының 2-тармағы.
14. "Әскери-стратегиялық зерттеулер орталығы" акционерлік қоғамының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 27 қарашадағы № 887 қаулысының 3-тармағының 2) тармақшасы.
15. "Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі "Қазарнаулыэкспорт (Казспецэкспорт)" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының кейбір мәселелері және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 17 ақпандағы № 64 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 2-тармағы.
16. "Арнайы инвестициялық келісімшарттарды жасасу жөніндегі уәкілетті органды айқындау және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 7 сәуірдегі № 180 қаулысының 2-тармағының 1) тармақшасы.
17. "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің кейбір мәселелері және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 желтоқсандағы № 936 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 255 қаулысының 1-тармағы.
18. "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 14 мамырдағы № 297 қаулысының 3-тармағының 2) тармақшасы.

19. Пункт 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 1 июля 2020 года № 418 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2018 года № 936 "О некоторых вопросах Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
20. Пункт 3 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 июля 2020 года № 436 "О некоторых вопросах акционерного общества "Международный аэропорт Астана".
21. Пункт 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2020 года № 611 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2018 года № 936 "О некоторых вопросах Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
22. Пункт 12 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан".
23. Пункт 33 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2021 года № 145 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан".
24. Пункт 3 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2021 года № 175 "О некоторых вопросах акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек".
25. Пункт 5 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 апреля 2021 года № 245 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
26. Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2021 года № 266 "О внесении дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2018 года № 936 "О некоторых вопросах Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".

19. "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің кейбір мәселелері және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 желтоқсандағы № 936 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 1 шiлдедегi № 418 қаулысының 1-тармағы.
20. "Астана халықаралық әуежайы" акционерлік қоғамының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 10 шiлдедегi № 436 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 3-тармағы.
21. "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің кейбір мәселелері және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 желтоқсандағы № 936 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 24 қыркүйектегі № 611 қаулысының 1-тармағы.
22. "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 12-тармағы.
23. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің кейбір өкімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 18 наурыздағы № 145 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің кейбір өкімдеріне енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтырулардың 33-тармағы.
24. "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 30 наурыздағы № 175 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 3-тармағы.
25. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 15 сәуірдегі № 245 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 5-тармағы.
26. "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің кейбір мәселелері және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 желтоқсандағы № 936 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 24 сәуірдегі № 266 қаулысы.

27. Пункт 7 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 августа 2021 года № 559 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
28. Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 августа 2021 года № 580 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2018 года № 936 "О некоторых вопросах Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
29. Пункт 2 изменения и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2021 года № 694 "О внесении изменения и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
30. Пункт 3 постановления Правительства Республики Казахстан от 6 октября 2021 года № 715 "О некоторых вопросах республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Национальный центр качества дорожных активов" Комитета автомобильных дорог Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан".
31. Подпункт 2) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 2021 года № 868 "О внесений изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 "О некоторых вопросах министерств здравоохранения и национальной экономики Республики Казахстан" и от 29 декабря 2018 года № 936 "О некоторых вопросах Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
32. Пункт 11 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, в реализацию пунктов 1, 3, 4, 5 и 6 постановления Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2021 года № 910 "О вопросах создания акционерного общества "Национальный холдинг "QazBioPharm".
33. Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 января 2022 года № 31 "О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2018 года № 936 "О некоторых вопросах Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".

27. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 14 тамыздағы № 559 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 7-тармағы.
28. "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің кейбір мәселелері және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 желтоқсандағы № 936 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 24 тамыздағы № 580 қаулысы.
29. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiс пен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 30 қыркүйектегі № 694 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 2-тармағы.
30. "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Автомобиль жолдары комитетінің "Ұлттық жол активтері сапасы орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 қазандағы № 715 қаулысының 3-тармағы.
31. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және Ұлттық экономика министрлiктерінің кейбiр мәселелерi туралы" 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 және "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің кейбір мәселелері және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 29 желтоқсандағы № 936 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 7 желтоқсандағы № 868 қаулысының 1-тармағының 2) тармақшасы.
32. "QazBioPharm" ұлттық холдингі" акционерлік қоғамын құру мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 20 желтоқсандағы № 910 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының 1, 3, 4, 5 және 6-тармақтарын іске асыру үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 11-тармағы.
33. "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің кейбір мәселелері және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 желтоқсандағы № 936 қаулысына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 27 қаңтардағы № 31 қаулысы.

34. Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2022 года № 440 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2018 года № 936 "О некоторых вопросах Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
35. Пункт 5 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581 "Некоторые вопросы Министерства просвещения Республики Казахстан".
36. Пункт 4 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2022 года № 670 "О некоторых вопросах республиканской собственности".
37. Подпункт 2) пункта 3 постановления Правительства Республики Казахстан от 5 октября 2022 года № 792 "О некоторых вопросах Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан".
38. Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 октября 2022 года № 825 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2018 года № 936 "О некоторых вопросах Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
39. Пункт 11 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 октября 2022 года № 834 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
40. Пункт 29 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 октября 2022 года № 850 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
41. Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 2022 года № 992 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2018 года № 936 "О некоторых вопросах Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
42. Пункт 3 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2022 года № 1061 "О принятии доли участия в уставном капитале товарищества с ограниченной ответственностью "Научно-производственный центр агроинженерии" из частной собственности в республиканскую собственность по договору дарения".

34. "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің кейбір мәселелері және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 желтоқсандағы № 936 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 27 маусымдағы № 440 қаулысы.
35. "Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлiгінің кейбiр мәселелерi" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 581 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 5-тармағы.
36. "Республикалық меншіктің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 8 қыркүйектегі № 670 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 4-тармағы.
37. "Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 5 қазандағы № 792 қаулысының 3-тармағының 2) тармақшасы.
38. "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің кейбір мәселелері және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 желтоқсандағы № 936 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 14 қазандағы № 825 қаулысы.
39. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 қазандағы № 834 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 11-тармағы.
40. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбір шешiмдерiне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 26 қазандағы № 850 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 29-тармағы.
41. "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің кейбір мәселелері және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 желтоқсандағы № 936 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 7 желтоқсандағы № 992 қаулысы.
42. "Агроинженерия ғылыми-өндірістік орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің жарғылық капиталындағы қатысу үлесін сыйға тарту шарты бойынша жеке меншіктен республикалық меншікке қабылдау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 26 желтоқсандағы № 1061 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 3-тармағы.

43. Пункт 3 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 1111 "О некоторых вопросах Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан".
44. Пункт 2 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 января 2023 года № 28 "О некоторых вопросах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 2 января 2023 года № 80 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан".
45. Пункт 5 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2023 года № 361 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
46. Пункт 3 постановления Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2023 года № 362 "О некоторых вопросах предоставления исключительного права на экспорт отдельных видов удобрений".
47. Пункт 3 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 августа 2023 года № 726 "О некоторых вопросах Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан".
48. Пункт 6 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2023 года № 764 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
______________________
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 4 октября 2023 года № 862
Перечень акционерных обществ, права владения и пользования государственными пакетами акций и долями участия которых передаются Министерству транспорта Республики Казахстан и его ведомствам
Министерству транспорта Республики Казахстан
Акционерное общество "Международный аэропорт Нурсултан Назарбаев".
Комитету автомобильных дорог Министерства транспорта Республики Казахстан
Акционерное общество "Национальная компания "КазАвтоЖол";
акционерное общество "Казахстанский дорожный научно-исследовательский институт".
Комитету гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана".
_______________________

43. "Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 30 желтоқсандағы № 1111 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 3-тармағы.
44. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 2 қаңтардағы № 80 Жарлығын іске асыру жөніндегі кейбір мәселелер туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 20 қаңтардағы № 28 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 2-тармағы.
45. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 11 мамырдағы № 361 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 5-тармағы.
46. "Тыңайтқыштардың жекелеген түрлерін экспорттауға айрықша құқық берудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 12 мамырдағы № 362 қаулысының 3-тармағы.
47. "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 тамыздағы № 726 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 3-тармағы.
48. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 тамыздағы № 764 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 6-тармағы.
______________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 4 қазандағы
№ 862 қаулысына
3-қосымша
Мемлекеттік акциялар пакеттері мен қатысу үлестерін иелену және пайдалану құқығы Қазақстан Республикасының Көлік министрлігіне және оның ведомстволарына берілетін акционерлік қоғамдар тізбесі
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігіне
"Нұрcұлтан Назарбаев халықаралық әуежайы" акционерлік қоғамы.
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль жолдары комитетіне
"ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;
"Қазақстан жол ғылыми-зерттеу институты" акционерлік қоғамы.
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитетіне
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы.
_________________________