Об утверждении Комплексного плана социально-экономического развития города Аркалыка, Амангельдинского и Джангельдинского районов Костанайской области на 2023 – 2027 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2023 года № 737. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2026 года № 180.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.03.2026№ 180.
В целях улучшения социально-экономического развития города Аркалыка, Амангельдинского и Джангельдинского районов Костанайской области Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план социально-экономического развития города Аркалыка, Амангельдинского и Джангельдинского районов Костанайской области на 2023 – 2027 годы (далее – Комплексный план).
2. Центральным исполнительным органам, акимату Костанайской области и заинтересованным организациям (по согласованию) обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Комплексным планом, и по итогам года, не позднее 25 января, представлять информацию о ходе их реализации в Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
3. Министерству национальной экономики Республики Казахстан по итогам года, не позднее 15 февраля, представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Комплексного плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от " " 2023 года №
Комплексный план социально-экономического развития города Аркалыка, Амангельдинского и Джангельдинского районов Костанайской области на 2023 – 2027 годы
Комплексный план социально-экономического развития города Аркалыка, Амангельдинского и Джангельдинского районов Костанайской области на 2023 – 2027 годы (далее – Комплексный план) предусматривает сбалансированное развитие региона. Он состоит из 131 организационных и реализационных мероприятий на общую сумму 504,3 миллиарда тенге, которые будут финансироваться в рамках республиканских, местных бюджетов и за счет привлечения других источников.
Из общего числа мероприятий реализация планируется за счет частных инвестиций (423,9 миллиарда тенге или 84 % от общей суммы финансирования);
за счет средств республиканского и местного бюджетов на общую сумму 80,5 миллиарда тенге (РБ – 59,4 миллиарда тенге, МБ – 21 миллиард тенге).
Социально-экономическое развитие города Аркалыка

Қостанай облысының Арқалық қаласын, Амангелді және Жангелдин аудандарын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 тамыздағы № 737 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 18 наурыздағы № 180 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.03.2026 № 180 қаулысымен.
Қостанай облысының Арқалық қаласын, Амангелді және Жангелдин аудандарын әлеуметтік-экономикалық дамытуды жақсарту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қостанай облысының Арқалық қаласын, Амангелді және Жангелдин аудандарын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспары (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Орталық атқарушы органдар, Қостанай облысының әкімдігі және мүдделі ұйымдар (келісу бойынша) Кешенді жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін және жылдың қорытындысы бойынша 25 қаңтардан кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне олардың іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі жылдың қорытындысы бойынша 15 ақпаннан кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Үкіметіне Кешенді жоспардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 29 тамыздағы
№ 737 қаулысымен
бекітілген
Қостанай облысының Арқалық қаласын, Амангелді және Жангелдин аудандарын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспары
Қостанай облысының Арқалық қаласын, Амангелді және Жангелдин аудандарын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспары (бұдан әрі – Кешенді жоспар) өңірдің теңгерімді дамуын көздейді. Ол жалпы сомасы 504,3 миллиард теңге болатын 131 ұйымдастыру және іске асыру іс-шараларынан тұрады, олар республикалық, жергілікті бюджеттер шеңберінде және басқа да көздерді тарту есебінен қаржыландырылатын болады.
Іс-шаралардың жалпы санынан жеке инвестициялар есебінен іске асыру жоспарланып отыр (423,9 миллиард теңге немесе қаржыландырудың жалпы сомасының 84 %-ы);
республикалық және жергілікті бюджеттер есебінен жалпы сомасы 80,5 миллиард теңгеге (республикалық бюджет – 59,4 миллиард теңге, жергілікті бюджет – 21 миллиард теңге) іске асыру жоспарланған.
Арқалық қаласының әлеуметтік-экономикалық дамуы

Город Аркалык (далее – город) расположен на юге Костанайской области, образован в 1956 году. Территория города составляет 15,58 тысячи квадратных километров, город граничит с Амангельдинским районом Костанайской области, Жаркаинским районом Акмолинской области, областью Ұлытау.
Город имеет большое значение для развития Центрального Казахстана. Город, расположенный в северных предгорьях гор Улытау, в истоках Тургая представляет собой единственный крупный населенный пункт по всему течению реки Тургай, а также в западных отрогах гор Улытау, вплоть до Приаральских Каракум.
Развитие этого региона имеет большое значение с точки зрения преодоления большого разрыва между Центральным и Западным Казахстаном, формирования общей казахстанской сети дорог, городов.
Специализация региона – промышленный сектор представлен обрабатывающей промышленностью, производством и распределением теплоэнергии, электроэнергии и воды; сельское хозяйство представлено животноводством, растениеводством с переработкой сельскохозяйственной продукции.
Объем промышленного производства в городской администрации Аркалыка за 2022 год составил 8,6 миллиарда тенге. Производство промышленной продукции осуществляет 5 основных предприятий: ГКП "Аркалыкская ТЭК", КГП "Костанайюжэлектросервис", ТОО "Алюминстрой", ТОО "Аркалыкремсервис", ТОО "Умит" с общим количеством более 1300 рабочих мест.
В сфере агропромышленного комплекса осуществляет деятельность 44 ТОО и 315 крестьянских хозяйств, из них крупные сельхозтоваропроизводители: ТОО "АСХОС", ТОО "ARQALYKQUS", ТОО "Село Восточное", ТОО "Аркалык сут", ТОО "Торгай Ет", ТОО "АБС Жарколь", ТОО "Qaz-Qar Ltd-ХПП № 3" и другие с общим количеством более 2400 работников (постоянные рабочие места – 1820, дополнительно привлекаются сезонные (временные) рабочие места на проведение весенне-полевых и осенне-полевых работ в количестве 650 рабочих мест).
Объем валового выпуска продукции в сельском хозяйстве составляет 20 миллиардов тенге, растениеводство – 12,4 миллиарда тенге, животноводство – 7,6 миллиарда тенге.
По состоянию на 1 января 2023 года поголовье скота составило 78 тысяч голов, крупный рогатый скот (далее – КРС) – 24 тысячи голов, лошадей – 11,4 тысячи голов, овец и коз – 37 тысяч голов, свиней – 6 тысяч голов. Объем кормовой базы составляет 93 тысячи тонн.
В регионе количество действующих субъектов малого и среднего бизнеса (далее – МСБ) составляет более 2 тысяч единиц, с контингентом работников более 4 тысяч человек. ОбъҰм выпуска продукции субъектами МСБ составил 15,5 миллиарда тенге.

Арқалық қаласы (бұдан әрі – қала) Қостанай облысының оңтүстігінде орналасқан, 1956 жылы құрылған. Қаланың аумағы 15,58 мың шаршы километрді құрайды. Қала Қостанай облысының Амангелді ауданымен, Ақмола облысының Жарқайың ауданымен, Ұлытау облысымен шектеседі.
Қала Орталық Қазақстанның дамуы үшін үлкен маңызға ие. Ұлытау тауларының солтүстік етегінде, Торғай бастауында орналасқан қала Торғай өзенінің бүкіл ағысындағы, сондай-ақ Арал маңындағы Қарақұмға дейінгі Ұлытау тауларының батыс сілемдеріндегі жалғыз ірі елді мекен болып табылады.
Бұл өңірдің дамуы Орталық және Батыс Қазақстан арасындағы үлкен алшақтықты жою, жалпы қазақстандық жолдар мен қалалар желісін қалыптастыру тұрғысынан үлкен маңызға ие.
Өңірдің мамандануы – өнеркәсіп секторы өңдеу өнеркәсібін, жылу энергиясын, электр энергиясын және суды өндіруді және таратуды құрайды; ауыл шаруашылығы мал шаруашылығын, ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдейтін өсімдік шаруашылығын құрайды.
2022 жыл бойынша Арқалық қалалық әкімшілігінің өнеркәсіп өндірісінің көлемі 8,6 миллиард теңгені құрады. Өнеркәсіп өнімдерін өндіруді жалпы саны 1300-ден астам жұмыс орнымен 5 негізгі кәсіпорын: "Арқалық ЖЭК" КМК, "Костанайюжэлектросервис" МКМ, "Алюминстрой" ЖШС, "Аркалыкремсервис" ЖШС, "Үміт" ЖШС жүзеге асырады.
Агроөнеркәсіптік кешен саласында 44 ЖШС және 315 шаруа қожалығы өз қызметін жүзеге асыруда, оның ішінде ірі ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілер: жалпы саны 2400-ден астам жұмыскері бар "АСХОС" ЖШС, "ARQALYK QUS" ЖШС, "Село Восточное" ЖШС, "Арқалық сүт" ЖШС, "Торғай Ет" ЖШС, "АБС Жаркөл" ЖШС, "Qaz-Qar Ltd-ХПП № 3" ЖШС және басқалар (тұрақты жұмыс орындары – 1820, көктемгі-далалық және күзгі-далалық жұмыстарды жүргізуге 650 жұмыс орны мөлшерінде маусымдық (уақытша) жұмыс орындары қосымша тартылады).
Ауыл шаруашылығында жалпы өнім шығару көлемі 20 млрд теңгені, өсімдік шаруашылығы – 12,4 миллиард теңгені, мал шаруашылығы – 7,6 миллиард теңгені құрайды.
2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша мал басы 78 мың, ірі қара мал (бұдан әрі – ІҚМ) – 24 мың, жылқы – 11,4 мың, қой мен ешкі – 37 мың, шошқа – 6 мың басты құрады. Азық базасының көлемі 93 мың тоннаны құрайды.
Өңірде жұмыс істеп тұрған шағын және орта бизнес субъектілерінің (бұдан әрі – ШОБ) саны 2 мыңнан астам бірлікті құрайды, жұмыскерлер контингенті 4 мыңнан астам адамды құрайды. ШОБ субъектілерінің өнім шығару көлемі 15,5 миллиард теңгені құрады.

Численность рабочей силы составляет 14,3 тысячи человек. Численность населения города по состоянию на 1 апреля 2023 года составила 38,3 тысячи человек (в том числе: город – 28,8 тысячи человек, село – 9,5 тысячи человек).
За 2022 год по району уровень безработицы составил 4,7 %, в том числе уровень молодежной безработицы – 3,3 %. Безработное население по итогам 2022 года составило 678 человек.
При этом имеются вопросы, решение которых необходимо в ближайший период:
1. В целях диверсификации экономики города планируется реализация проектов в промышленной и агропромышленной сферах.
2. Актуальным стоит вопрос водоснабжения и теплоснабжения города (на сегодняшний день износ водопроводных сетей составляет 85 %, канализационных – 87 %, тепловых – 85 %, электроснабжения – 85 %, высокий уровень аварийных ситуаций на инженерных сетях).
3. Имеется необходимость в проведении реконструкции и среднего ремонта автомобильных дорог города (из общей протяженности дорог местного значения, связывающих город с сельскими населенными пунктами, в неудовлетворительном состоянии находятся 197,9 километра или 70,8 %).
4. Имеется необходимость расширения и развития инфраструктуры Аркалыкского педагогического института для открытия новых специальностей и программ обучения, а также увеличения количества обучаемых студентов (на сегодняшний день количество студентов составляет 2500 человек).
5. В связи со слабой материально-технической оснащенностью учреждений здравоохранения города, отдаленностью от областного центра, а также ухудшением экологической обстановки показатель младенческой смертности по итогам 2022 года составил 12,57 на 1000 человек.
6. Существует дефицит спортивной инфраструктуры для полного удовлетворения потребности населения физической культурой и спортом (на сегодняшний день охват занимающихся физической культурой и спортом составляет 35 %).
7. В городе на сегодняшний день имеется 27 камер видеонаблюдения с выводом в дежурную часть (имеющееся количество камер не в полной мере позволяет охватить территорию города видеонаблюдением).
Существующее пожарное депо города расположено в здании 1973 года постройки с 1 приспособленным выездом общей площадью 9026 квадратных метров, со служебно-бытовыми и административными помещениями. Гаражный бокс не соответствует количеству пожарной техники, отсутствует дымоотвод.
Помимо этого, Комплексный план включает в себя организацию убежищ, отнесенных к категории гражданской обороны, продолжающих работу в военное время. Существующие убежища находятся в неудовлетворительном состоянии. В последующий пятилетний период необходимо привести их в соответствие.
В случае возникновения чрезвычайных ситуаций самым главным является своевременное оповещение людей, жизнь и здоровье которых окажутся под угрозой. Внедрение городского пульта управления системой оповещения в городе позволит заранее предупредить людей об опасности.
Город обладает значительными ресурсами ветровой энергии и благодаря своим природно-климатическим характеристикам может выйти на одно из ведущих мест в стране по использованию энергии ветра.

Жұмыс күшінің саны 14,3 мың адамды құрайды. 2023 жылғы 1 сәуірдегі жағдай бойынша қала халқының саны 38,3 мың адамды (оның ішінде қала – 28,8 мың адам, ауыл – 9,5 мың адам) құрады.
2022 жылғы аудан бойынша жұмыссыздық деңгейі 4,7 %-ды, оның ішінде жастар жұмыссыздығының деңгейі 3,3 %-ды құрады. 2022 жылдың қорытындылары бойынша жұмыссыз халық 678 адамды құрайды.
Бұл ретте жақын арадағы кезеңде шешілуі қажет мәселелер бар:
1. Қала экономикасын әртараптандыру мақсатында өнеркәсіптік және агроөнеркәсіптік салаларда жобаларды іске асыру жоспарлануда.
2. Қаланы сумен және жылумен қамтамасыз ету мәселесі өзекті болып отыр (бүгінгі күні су құбыры желілерінің тозуы 85 %-ды, кәріз желілері – 87 %-ды, жылу желілері – 85 %-ды, электрмен қамтамасыз ету – 85 %-ды құрайды, инженерлік желілердегі апаттық жағдайлардың деңгейі жоғары).
3. Қаланың автомобиль жолдарын реконструкциялау және орташа жөндеу қажеттігі бар. Қаланы ауылдық елді мекендермен байланыстыратын жергілікті маңызы бар жолдардың жалпы ұзындығынан 197,9 километр немесе 70,8 % жол қанағаттанарлықсыз жағдайда.
4. Жаңа мамандықтар мен оқыту бағдарламаларын ашу үшін, сондай-ақ білім алушы студенттер санын ұлғайту үшін Арқалық педагогикалық институтының инфрақұрылымын кеңейту және дамыту қажеттігі бар. Бүгінгі күні студенттер саны 2500 адамды құрайды.
5. Қаланың денсаулық сақтау мекемелерінің нашар материалдық-техникалық жабдықталуына, облыс орталығынан алшақтығына, сондай-ақ экологиялық жағдайдың нашарлауына байланысты 2022 жылдың қорытындысы бойынша нәрестелер өлім-жітімінің көрсеткіші 1000 адамға 12,57 құрады.
6. Халықтың дене шынықтырумен және спортпен қамтылудағы қажеттілігін толық қанағаттандыру үшін спорттық инфрақұрылымның тапшылығы бар. Бүгінгі таңда дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатындарды қамту 35 %-ды құрайды.
7. Қалада бүгінгі күні кезекші бөлімге шығарылатын 27 бейнебақылау камерасы бар (камералардың қолда бар саны қала аумағын бейнебақылаумен толық көлемде қамтуға мүмкіндік бермейді).
Қаланың қолданыстағы өрт сөндіру депосы 1973 жылы салынған ғимаратта орналасқан, жалпы ауданы 9026 шаршы метр, 1 бейімделген шығу, қызметтік-тұрмыстық және әкімшілік үй-жайлары бар. Гараж боксы өрт сөндіру техникасының санына сәйкес келмейді, түтін мұржасы жоқ.
Бұдан басқа, Кешенді жоспар соғыс уақытында жұмысын жалғастыратын азаматтық қорғаныс санатына жатқызылған паналайтын жерлерді ұйымдастыруды қамтиды. Қолданыстағы паналайтын жерлер қанағаттанарлықсыз жағдайда. Келесі бес жылдық кезеңде оларды сәйкестікке келтіру қажет.
Төтенше жағдайлар туындаған жағдайда – өмірі мен денсаулығына қауіп төнетін адамдарды уақтылы құлақтандыру ең бастысы болып табылады. Қалада құлақтандыру жүйесін қалалық басқару пультін енгізу адамдарды қауіп туралы алдын ала ескертуге мүмкіндік береді.
Қала жел энергиясының айтарлықтай ресурстарына ие және өзінің табиғи-климаттық сипаттамаларының арқасында жел энергиясын пайдалану бойынша елдегі жетекші орындардың біріне шыға алады.

Анализ многолетних наблюдений метеостанций свидетельствует о том, что в городе преобладают ветровые потоки со среднегодовыми скоростями ветра от 6 м/с. Такие ветровые потоки при современном уровне развития ветроэнергетических технологий позволят экономически обоснованно использовать выше отмеченные преимущества для строительства ветряной электростанции с установленной мощностью 48 МВт в городе в период 2023 – 2027 годов и созданием 20 рабочих мест.
Потенциальные возможности диверсификации экономики города (также связаны с проведением реконструкции участка автодорог республиканского значения "Жезказган-Аркалык" и "Петропавловск-Аркалык-Жезказган" (протяженность 329 километров, создание 20 рабочих мест).
Имеется неудовлетворительное состояние участков "Аркалык-Жезказган" протяженностью 205 километров и "Аркалык-Державинск" протяжҰнностью 110 километров, по которым осуществляется сообщение с югом, центром и севером страны. Решение данной проблемы позволит расширить спектр возможностей для бизнеса.
В целом Комплексный план по городу предусматривает следующие 67 организационных и реализационных мероприятий на общую сумму 443,7 миллиарда тенге, которые будут финансироваться в рамках республиканских, местных бюджетов и за счет привлечения других источников:
13 мероприятий планируется реализовать за счет частных инвестиций (375,3 миллиарда тенге или 84,6 % от общей суммы финансирования);
54 мероприятия планируется реализовать за счет республиканского и местного бюджетов на общую сумму 68,4 миллиарда тенге (РБ – 55,4 миллиарда тенге, МБ – 13 миллиардов тенге).
Социально-экономическое развитие Амангельдинского района
Амангельдинский район расположен на юге Костанайской области, образован в 1928 году. Территория региона составляет 22,6 тысячи квадратных километров. Амангельдинский район граничит с городом Аркалыком и четырьмя районами (Наурзумский, Жангельдинский (Костанайская область), Жаркаинский (Акмолинская область), Улытауский (область Ұлытау).
Развитие района имеет большое значение с точки зрения преодоления большого разрыва между Центральным и Западным Казахстаном, формирования общеказахстанской сети дорог, городов.
Специализация района – сельское хозяйство представлено животноводством, растениеводством.
Промышленный сектор представлен обрабатывающей промышленностью, производством и распределением теплоэнергии и воды.
Производство промышленной продукции осуществляет 2 предприятия: ГКП "Аман-Су", ТОО "Алюминстрой" с общим количеством 70 рабочих мест. Предприятиями района за 2022 год произведено промышленной продукции на сумму 2,2 миллиарда тенге, ИФО 77,6 %.

Метеостанциялардың көпжылдық бақылауларын талдау қалада желдің орташа жылдық жылдамдығы 6 м/с болатын жел ағындары басым екендігін көрсетеді. Мұндай жел ағындары жел энергетикалық технологияларды дамытудың қазіргі деңгейінде қалада 2023 – 2027 жылдар кезеңінде 20 жұмыс орнын құра отырып, белгіленген қуаты 48 МВт жел электр станциясын салу үшін жоғарыда аталған артықшылықтарды экономикалық тұрғыдан негізді түрде пайдалануға мүмкіндік береді.
Қала экономикасын әртараптандырудың әлеуетті мүмкіндіктері республикалық маңызы бар "Жезқазған-Арқалық" және "Петропавл-Арқалық-Жезқазған" автожолдарының учаскесін реконструкциялаумен де байланысты (ұзындығы 329 километр, 20 жұмыс орнын құру).
Ұзындығы 205 километр болатын "Арқалық-Жезқазған" және ұзындығы 110 километр болатын "Арқалық-Державин" учаскелерінің жай-күйі қанағаттанарлық емес, олар бойынша елдің оңтүстігімен, орталығымен және солтүстігімен байланыс жүзеге асырылады. Бұл мәселені шешу бизнес мүмкіндіктерінің спектрін кеңейтуге мүмкіндік береді.
Жалпы, қала бойынша Кешенді жоспар республикалық, жергілікті бюджеттер шеңберінде және басқа да көздерді тарту есебінен қаржылындырылатын жалпы сомасы 443,7 миллиард теңгеге келесі 67 ұйымдастыру және іске асыру іс-шараларын көздейді:
13 іс-шараны жеке инвестициялар есебінен іске асыру жоспарлануда (375,3 миллиард теңге немесе қаржыландырудың жалпы сомасының 84,6 %-ы);
54 іс-шараны республикалық және жергілікті бюджеттер есебінен жалпы сомасы 68,4 миллиард теңгеге іске асыру жоспарлануда (республикалық бюджет – 55,4 миллиард теңге, жергілікті бюджет – 13 миллиард теңге) жоспарланып отыр.
Амангелді ауданының әлеуметтік-экономикалық дамуы
Амангелді ауданы Қостанай облысының оңтүстігінде орналасқан, 1928 жылы құрылған. Ауданның аумағы 22,6 мың шаршы километрді құрайды. Аудан Арқалық қаласымен және төрт ауданмен (Науырзым, Жангелдин (Қостанай облысы), Жарқайың (Ақмола облысы), Ұлытау ауданымен (Ұлытау облысы) шектеседі.
Бұл ауданның дамуы Орталық және Батыс Қазақстан арасындағы үлкен алшақтықты жою, жалпықазақстандық жолдар мен қалалар желісін қалыптастыру тұрғысынан үлкен маңызға ие.
Ауданның мамандануы – ауыл шаруашылығы: мал шаруашылығы, өсімдік шаруашылығы;
өнеркәсіп секторы: өңдеу өнеркәсібі, жылу энергиясы мен суды өндіру және тарату.
Өнеркәсіп өнімдерін өндіруді 70 жұмыс орны бар 2 кәсіпорын жүзеге асырады: "Аман-Су" МКК, "Алюминстрой" ЖШС. Аудан кәсіпорындары 2022 жылы 2,2 миллиард теңге сомасына өнеркәсіп өнімін өндірді. НКИ – 77,6 %.

В сфере агропромышленного комплекса осуществляет деятельность 13 ТОО и 544 крестьянских хозяйств: ТОО "Нурай-Н", ТОО "Нурлы Жол 2015", ТОО "СТУ-Агро",ТОО "Нур-Али 2030", ТОО "Табыс",ТОО "Сары Aдыр KZ", ТОО "Ақсай 2030", ТОО "Батыр Агро2020", ТОО "Ерен Агро", ТОО "Зернотранс", ТОО "Евразия Инвест", ТОО "АБС Жарколь", ТОО "Кайрат 2005" с общим количеством более 1465 работников (постоянные рабочие места – 1065, дополнительно привлекаются сезонные (временные) рабочие места на проведение весенне-полевых и осеннее-полевых работ в количестве 400 рабочих мест), в том числе, животноводством занимается 3 ТОО и 346 КХ.
В регионе значительно развито растениеводство. Предприятия, занимающиеся растениеводством, развиваются стабильно, имеется необходимость в развитии сферы животноводства.
Доля КРС в указанных хозяйствах за 2022 год составляет 57,3 % или 47,2 тысячи голов.
Объем валовой продукции сельского хозяйства составляет 38,6 миллиарда тенге.
В субъектах МСБ задействовано 2 тысячи человек. За 2022 год субъектами МСБ произведено и оказано услуг на сумму 2,1 миллиарда тенге. Сумма налоговых отчислений составляет 125,4 миллиона тенге.
Численность рабочей силы составляет 8,4 тысячи человек. Численность населения Амангельдинского района по состоянию на 1 декабря 2022 года составляет 13,5 тысячи человек.
За 2022 год по району уровень безработицы составил 4,7 %, в том числе уровень молодежной безработицы – 2,6 %. Безработное население по итогам 2022 года составило 291 человек.
При этом имеются вопросы, решение которых необходимо в ближайший период:
1. Актуальным стоит вопрос водоснабжения сельских населенных пунктов (далее – СНП). На сегодняшний день централизованным водообеспечением охвачено 50 % или 15 из 30 СНП.
2. Сохраняется высокий уровень аварийных ситуаций на сетях электроэнергии по причине высокого уровня износа. Протяженность сетей электроснабжения ВЛ-10 кВ – 290,17 километра, Вл-0,4 кВ – 171,5 километра, степень физического износа достиг 85 %.
3. Имеется необходимость в проведении капитального ремонта автомобильных дорог районного значения. Из общей протяженности дорог, связывающих центр района с СНП, 91 километр по направлениям "Урпек-Кабырга" и "Карынсалды-Горняк" или 23 % от общей протяженности автодорог районного значения находятся в неудовлетворительном состоянии. На данный момент общая протяженность автомобильных дорог составляет 396,6 километра, из них в хорошем и удовлетворительном состоянии 219,7 километра или 55,4 %.
4. В 2022 году показатель смертности составил 6,57 на 1000 человек (2021 год – 6,49), в том числе показатель младенческой смертности – 16,33 (2021 год – 0). Основной причиной увеличения показателя смертности является дефицит кадров. Также необходимо продолжить укрепление материально-технической базы учреждений здравоохранения.

Агроөнеркәсіптік кешен саласында 13 ЖШС және 544 шаруа қожалығы жұмыс істейді: жалпы саны 1465 астам жұмыскері бар "Нұрай-Н" ЖШС, "Нұрлы жол 2015" ЖШС, "СТУ-Агро" ЖШС, "Нур-Али 2030" ЖШС, "Табыс" ЖШС, "Сары Aдыр KZ" ЖШС, "Ақсай 2030" ЖШС, "Батыр Агро2020" ЖШС, "Ерен Агро" ЖШС, "Зернотранс" ЖШС, "Евразия Инвест" ЖШС, "АБС Жаркөл" ЖШС, "Қайрат 2005" ЖШС (тұрақты жұмыс орындары – 1065, көктемгі дала және күзгі дала жұмыстарын жүргізуге саны 400 жұмыс орны болатын қосымша маусымдық (уақытша) жұмыс орындары тартылады). Оның ішінде мал шаруашылығымен 3 ЖШС және 346 ШҚ айналысады.
Өңірде өсімдік шаруашылығы айтарлықтай дамыған. Өсімдік шаруашылығымен айналысатын кәсіпорындар тұрақты дамуда, мал шаруашылығы саласын дамыту қажеттілігі бар.
2022 жылы аталған шаруашылықтардағы ІҚМ үлесі 57,3 %-ды немесе 47,2 мың басты құрайды.
Ауыл шаруашылығының жалпы өнімінің көлемі 38,6 миллиард теңгені құрайды.
ШОБ субъектілеріне 2 мың адам жұмылдырылған. 2022 жылы ШОБ субъектілері 2,1 миллиард теңге сомасына қызмет көрсетті. Салық аударымдарының сомасы 125,4 миллион теңгені құрайды.
Жұмыс күшінің саны – 8,4 мың адамды құрайды. 2022 жылғы 1 желтоқсандағы жағдай бойынша Амангелді ауданының халық саны – 13,5 мың адамды құрайды.
2022 жылы аудан бойынша жұмыссыздық деңгейі – 4,7 %, оның ішінде жастар жұмыссыздығының деңгейі – 2,6 %-ды құрады. 2022 жылдың қорытындысы бойынша жұмыссыз халық саны – 291 адамды құрады.
Бұл ретте жақын арадағы кезеңде шешілуі қажет мәселелер бар:
1. Ауылдық елді мекендерді (бұдан әрі – АЕМ) сумен жабдықтау мәселесі өзекті болып отыр. Бүгінгі күні орталықтандырылған су беру жүйесімен 50 %-ға немесе 30 АЕМ ішінде 15 АЕМ қамтамасыз етілген.
2. Электр желілерінің қатты тозуына байланысты апаттық жағдайлардың жоғары деңгейі сақталуда. Электрмен жабдықтау желілерінің ұзындығы ӘЖ-10 кВ – 290,17 километр, ӘЖ-0,4 кВ – 171,5 километр. Физикалық тозу дәрежесі 85 %-ға жетті.
3. Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарына күрделі жөндеу жүргізу қажеттігі бар. Аудан орталығын ауылдық елді мекендермен байланыстыратын жолдардың жалпы ұзындығынан "Үрпек-Қабырға" және "Қарынсалды-Горняк" бағыттары бойынша 91 километр немесе аудандық маңызы бар автожолдардың жалпы ұзындығының 23 %-ы қанағаттанарлықсыз жағдайда. Қазіргі уақытта автомобиль жолдарының жалпы ұзындығы 396,6 километрді құрайды, оның ішінде жақсы және қанағаттанарлық жағдайда 219,7 километр немесе 55,4 %.
4. 2022 жылы өлім-жітім көрсеткіші 1000 адамға шаққанда 6,57 құрады (2021 жылы – 6,49), оның ішінде сәбилер өлім-жітімінің көрсеткіші – 16,33 (2021 жылы – 0). Көрсеткіштердің артуының негізгі себебі кадр тапшылығы болып табылады. Сондай-ақ денсаулық сақтау мекемелерінің материалдық-техникалық базасын нығайтуды жалғастыру қажет.

5. Существует дефицит спортивной инфраструктуры для удовлетворения полной потребности населения физической культурой и спортом. На сегодняшний день охват занимающихся физической культурой и спортом составляет 40,5 %.
6. В районе на сегодняшний день имеется 18 камер видеонаблюдения с выводом в дежурную часть. Имеющееся количество камер не в полной мере позволяет охватить территорию района видеонаблюдением.
Помимо этого, Комплексный план включает в себя организацию убежищ, отнесенных к категории гражданской обороны, продолжающих работу в военное время. Существующие убежища находятся в неудовлетворительном состоянии. В последующий пятилетний период необходимо привести их в соответствие.
В случае возникновения чрезвычайных ситуаций самым главным является своевременное оповещение людей, жизнь и здоровье которых окажутся под угрозой. Внедрение городского пульта управления системой оповещения в районе позволит заранее предупредить людей об опасности.
В целом Комплексный план по Амангелдинскому району предусматривает следующие 37 организационных и реализационных мероприятий на общую сумму 23,3 миллиарда тенге, которые будут финансироваться в рамках республиканских, местных бюджетов и за счет привлечения других источников:
13 мероприятий планируется реализовать за счет частных инвестиций (20,3 миллиарда тенге или 86,6 % от общей суммы финансирования);
24 мероприятия планируется реализовать за счет средств республиканского и местного бюджетов на общую сумму 3 миллиарда тенге (РБ – 1,9 миллиарда тенге, МБ – 1,1 миллиарда тенге).
Социально-экономическое развитие Джангельдинского района
Джангельдинский район расположен на юге-западе Костанайской области, образован в 1928 году. Территория района составляет 3759,6 тысячи квадратных километров. Район граничит с Камыстинским, Наурзумским и Амангельдинским районами Костанайской области, Иргизским и Айтекебийским районом Актюбинской области и областью Ұлытау.
Земля Джангельдинского района в основном занимает полупустынную степь, известную как Тургайская степь. Северо-Запад охватывает юго-западную оконечность Тургайского плато, на котором расположены горы Теке, Кызбел, Жыланды и Каргалы в продольном направлении высотой 210-310 метров над уровнем моря. Общий уклон рельефа направлен на юг и юго-запад. Вдоль рек Торгай и Улы Жыланшык лежат пески Тосын и Аккум. Из рудных богатств имеются месторождения строительных материалов.
Пассажирские и грузовые перевозки в Джангельдинском районе осуществляются через автомобильную дорогу областного значения Аулиеколь – Жалдама – Торгай и Аркалык – Торгай.
Джангельдинский район имеет достаточный потенциал для производства животноводческой продукции и дальнейшей ее переработки.

5. Халықтың дене шынықтырумен және спортпен қамтылу қажеттілігін толық қанағаттандыру үшін спорттық инфрақұрылым тапшы. Бүгінгі таңда дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатындарды қамту 40,5 %-ды құрайды.
6. Ауданда бүгінгі күні кезекші бөлімге шығарылатын 18 бейнебақылау камерасы бар. Камералардың қолда бар саны қала аумағын бейнебақылаумен толық көлемде қамтуға мүмкіндік бермейді.
Бұдан басқа, Кешенді жоспар соғыс уақытында жұмысын жалғастыратын азаматтық қорғаныс санатына жатқызылған паналайтын жерлерді ұйымдастыруды қамтиды. Қолданыстағы паналайтын жерлер қанағаттанарлықсыз жағдайда. Келесі бес жылдық кезеңде оларды сәйкестікке келтіру қажет.
Төтенше жағдайлар туындаған жағдайда ең бастысы – өмірі мен денсаулығына қауіп төнетін адамдарды уақтылы құлақтандыру. Ауданда құлақтандыру жүйесін қалалық басқару пультін енгізу адамдарды қауіп туралы алдын ала ескертуге мүмкіндік береді.
Жалпы, Амангелді ауданы бойынша Кешенді жоспар республикалық, жергілікті бюджеттер шеңберінде және басқа да көздерді тарту есебінен қаржылындырылатын жалпы сомасы 23,3 миллиард теңгеге келесі 37 ұйымдастыру және іске асыру іс-шараларын көздейді:
13 іс-шараны жеке инвестициялар есебінен іске асыру жоспарлануда (20,3 миллиард теңге немесе қаржыландырудың жалпы сомасының 86,6 %-ы);
24 іс-шараны республикалық және жергілікті бюджеттер есебінен жалпы сомасы 3 миллиард теңгеге іске асыру жоспарлануда (республикалық бюджет – 1,9 миллиард теңге, жергілікті бюджет – 1,3 миллиард теңге) жоспарланып отыр.
Жангелдин ауданын әлеуметтік-экономикалық дамыту
Жангелдин ауданы Қостанай облысының оңтүстік-батысында орналасқан, 1928 жылы құрылған. Ауданның аумағы 3759,6 мың шаршы километрді құрайды. Аудан Қостанай облысының Қамысты, Науырзым және Амангелді аудандарымен, Ақтөбе облысының Ырғыз және Әйтеке би аудандарымен және Ұлытау облысымен шектеседі.
Жангелдин ауданының жері негізінен Торғай даласы деп аталатын жартылай шөлейт даланы алып жатыр. Солтүстік-Батыс Торғай үстіртінің оңтүстік-батыс шетін қамтиды, онда теңіз деңгейінен 210-310 метр биіктікте бойлық бағытта Теке, Қызбел, Жыланды және Қарғалы таулары орналасқан. Рельефтің жалпы көлбеуі оңтүстік пен оңтүстік-батысқа бағытталған. Торғай және Ұлы Жыланшық өзендерінің бойында Тосын және Аққұм құмдары жатыр. Кен байлығынан құрылыс материалдарының кен орындары бар.
Жангелдин ауданында жолаушылар және жүк тасымалы Әулиекөл – Жалдама – Торғай және Арқалық – Торғай облыстық маңызы бар автомобиль жолдары арқылы жүзеге асырылады.
Жангелдин ауданы мал шаруашылығы өнімін өндіру және оны одан әрі өңдеу үшін жеткілікті әлеуеті бар өңір.

Сельское хозяйство представлено животноводством, растениеводством с переработкой сельскохозяйственной продукции, промышленный сектор представлен распределением электроэнергии и воды. Производство промышленной продукции осуществляет 2 основных предприятия: ГКП "Предприятие коммунального хозяйства", электросеть Джангельдинского района КГП "Костанайюжэлектросервис" с общим количеством 100 рабочих мест.
В сфере агропромышленного комплекса осуществляет деятельность 3 ТОО и 193 КХ: ТОО "Жанибек-Агрокомплекс", ТОО "Новонежинка", ТОО "Таншолпан" и другие с общим количеством более 200 работников (постоянные рабочие места – 150, дополнительно привлекаются сезонные (временные) рабочие места на проведение весенне-полевых и осенне-полевых работ в количестве 70 рабочих мест), в том числе животноводством занимается 2 ТОО и 172 КХ.
В регионе значительно развито растениеводство. Предприятия, занимающиеся растениеводством, стабильно развиваются, имеется необходимость в развитии сферы животноводства.
Численность рабочей силы составляет 7,5 тысячи человек. Численность населения Джангельдинского района по состоянию на 1 декабря 2022 года составляет 10,8 тысячи человек.
За 2022 год по району уровень безработицы составил 4,6 %, в том числе уровень молодежной безработицы – 2,2 %. Безработное население по итогам 2022 года составило 289 человек.
При этом имеются вопросы, решение которых необходимо в ближайший период:

Ауыл шаруашылығы: мал шаруашылығы, ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдейтін өсімдік шаруашылығы, өнеркәсіп секторы – электр энергиясы мен суды бөлу. Өнеркәсіп өнімін өндіруді жалпы саны 100 жұмыс орнымен 2 негізгі кәсіпорын жүзеге асырады: "Коммуналдық шаруашылық кәсіпорны" МКК, "Костанайюжэлектросервис" Жангелдин ауданының электр желісі КМК.
Агроөнеркәсіптік кешен саласында 3 ЖШС және 193 ШҚ қызметін жүзеге асырады: жалпы саны 200-ден астам қызметкері бар "Жәнібек-Агрокомплекс" ЖШС, "Новонежинка" ЖШС, "Таңшолпан" ЖШС және тағы басқалары (тұрақты жұмыс орындары – 150, көктемгі далалық және күзгі далалық жұмыстарды жүргізуге 70 жұмыс орны көлемінде қосымша маусымдық (уақытша) жұмыс орындары тартылады).
Оның ішінде мал шаруашылығымен 2 ЖШС және 172 ШҚ айналысады.
Өңірде өсімдік шаруашылығы айтарлықтай дамыған. Өсімдік шаруашылығымен айналысатын кәсіпорындар тұрақты дамуда, мал шаруашылығы саласын дамыту қажеттілігі бар.
Жұмыс күшінің саны – 7,5 мың адамды құрайды. 2022 жылғы 1 желтоқсандағы жағдай бойынша Жангелдин ауданының халық саны – 10,8 мың адамды құрайды.
2022 жылы аудан бойынша жұмыссыздық деңгейі – 4,6 %-ды, оның ішінде жастар жұмыссыздығының деңгейі – 2,2 %-ды құрады. 2022 жылдың қорытындылары бойынша жұмыссыз халық саны – 289 адамды құрады.
Бұл ретте таяу кезеңде шешілуі қажет проблемалар бар:

1. Промышленность района слабо развита, на территории района отсутствуют крупные промышленные предприятия, поэтому нужны инвестиционные проекты, позволяющие изменить сложившуюся структуру экономики. Изменить ее возможно лишь через реализацию стратегии индустриально-инновационного развития. Главные цели программы – увеличение доли обрабатывающей промышленности, преодоление технологического и технического отставания. За 2022 год в районе было произведено промышленной продукции на сумму 148 миллионов тенге и индекс промышленного производства составил 101,7 %.

1. Ауданның өнеркәсібі нашар дамыған, аудан аумағында ірі өнеркәсіптік кәсіпорындар жоқ, сондықтан экономиканың қалыптасқан құрылымын өзгертуге мүмкіндік беретін инвестициялық жобалар қажет. Оны Индустриялық-инновациялық даму стратегиясын іске асыру арқылы ғана өзгертуге болады. Бағдарламаның басты мақсаты – өңдеу өнеркәсібінің үлесін ұлғайту, технологиялық және техникалық артта қалушылықты еңсеру. 2022 жылы аудан бойынша 148 миллион теңге сомасына өнеркәсіп өнімі өндірілді және өнеркәсіптік өндіріс индексі 101,7 %-ды құрады.

2. Доля малого и среднего бизнеса в экономике района увеличивается с каждым годом. В настоящее время в 617 субъектах малого и среднего бизнеса (действующих) занято 802 человека. Объем выпуска продукции составил 451 миллион тенге. Необходимо дальнейшее развитие малого и среднего бизнеса за счет реализации инвестиционных проектов в районе.
3. Для увеличения поголовья скота и урожайности основными факторами являются природно-климатические условия. В 2020 году из-за засушливого лета поголовье мелкого рогатого скота и урожайность зерновых сократились на 25-30 %. Несмотря на эти факторы сельхозтоваропроизводители района участвуют в государственных программах кредитования для расширения и обновления техники, увеличения поголовья и так далее. Так, за 2022 год объем валовой продукции сельского хозяйства составил 20,9 миллиарда тенге, в том числе: растениеводство – 7,4 миллиарда тенге, животноводство – 13,5 миллиарда тенге. Численность поголовья по всем видам хозяйств составила 188 тысяч голов, в том числе: КРС – 38,7 тысячи голов, лошадей – 16,3 тысячи голов, овец и коз – 60,7 тысячи голов, птицы – 72,3 тысячи голов.

2. Аудан экономикасындағы шағын және орта бизнестің үлесі жыл сайын артып келеді. Қазіргі уақытта 617 шағын және орта бизнес субъектісінде (жұмыс істеп тұрған) 802 адам жұмыс істейді. Өнім шығару көлемі 451 миллион теңгені құрады. Ауданда инвестициялық жобаларды іске асыру есебінен шағын орта бизнесті одан әрі дамыту қажет.
3. Мал басы мен өнімділігін арттыру үшін негізгі факторлар табиғи-климаттық жағдайлар болып табылады. 2020 жылы жаздың құрғақшылығына байланысты ұсақ мал басы мен астық өнімділігі 25-30 %-ға төмендеді. Осы факторларға қарамастан, ауданның ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілері техниканы кеңейту және жаңарту, мал басын ұлғайту және тағы басқалары үшін мемлекеттік кредиттеу бағдарламаларына қатысады. Мәселен, 2022 жылы ауыл шаруашылығының жалпы өнімінің көлемі 20,9 миллиард теңгені, оның ішінде: өсімдік шаруашылығы – 7,4 миллиард теңгені, мал шаруашылығы – 13,5 миллиард теңгені құрады. Барлық шаруашылық түрлері бойынша мал басының саны – 188,0 мың басты, оның ішінде ІҚМ – 38,7 мың басты, жылқы – 16,3 мың басты, қой мен ешкі – 60,7 мың басты, құс
– 72,3 мың басты құрады.

4. В 2022 году показатель смертности составил 6,80 на 1000 человек (2021 год – 7,24), в том числе показатель младенческой смертности – 16,04 (2021 год – 9,26). Основными причинами увеличения показателя смертности являются дефицит кадров, а также необходимость продолжения укрепления материально-технической базы учреждений здравоохранения.
5. Актуальным стоит вопрос обеспечения нецентрализованных населенных пунктов района качественной системой водоснабжения. На сегодняшний день централизованным водоснабжением охвачено 50 % или 11 из 22 СНП.

4. 2022 жылы өлім-жітім көрсеткіші 1000 адамға шаққанда 6,80 құрады (2021 жылы – 7,24), оның ішінде нәресте өлім-жітімінің көрсеткіші – 16,04 (2021 жылы – 9,26). Өлім-жітім көрсеткіші ұлғаюының негізгі себептері кадрлар тапшылығы болып табылады, сондай-ақ денсаулық сақтау мекемелерінің материалдық-техникалық базасын нығайтуды жалғастыру қажет.
5. Ауданның орталықтандырылмаған елді мекендерін сапалы сумен жабдықтау жүйесімен қамтамасыз ету мәселесі өзекті болып отыр. Бүгінгі күні орталықтандырылған сумен жабдықтаумен 22 АЕМ-нен 50 % немесе 11 АЕМ қамтылған.

6. Имеется необходимость в проведении реконструкции и среднего ремонта автомобильных дорог района. Из общей протяженности дорог местного значения, связывающих район с сельскими населенными пунктами, в неудовлетворительном состоянии находится 320,4 километра или 51 %.
7. В районе на сегодняшний день имеется 16 камер видеонаблюдения с выводом в дежурную часть. Имеющееся количество камер не в полной мере позволяет охватить территорию района видеонаблюдением.
Помимо этого, Комплексный план включает в себя организацию убежищ, отнесенных к категории гражданской обороны, продолжающих работу в военное время. Существующие убежища находятся в неудовлетворительном состоянии. В последующий пятилетний период необходимо привести их в соответствие.
В случае возникновения чрезвычайных ситуаций самым главным является своевременное оповещение людей, жизнь и здоровье которых окажутся под угрозой. Внедрение городского пульта управления системой оповещения в районе позволит заранее предупредить людей об опасности.

6. Ауданның автомобиль жолдарын реконструкциялау және орташа жөндеу қажеттігі бар. Ауданды ауылдық елді мекендермен байланыстыратын жергілікті маңызы бар жолдардың жалпы ұзындығының 320,4 километрі немесе 51 %-ы қанағаттанарлықсыз жағдайда.
7. Ауданда бүгінгі күні кезекші бөлімге шығарылатын 16 бейнебақылау камерасы бар. Камералардың қолда бар саны қала аумағын бейнебақылаумен толық көлемде қамтуға мүмкіндік бермейді.
Бұдан басқа, Кешенді жоспар соғыс уақытында жұмысын жалғастыратын азаматтық қорғаныс санатына жатқызылған паналайтын жерлерді ұйымдастыруды қамтиды. Қолданыстағы паналайтын жерлер қанағаттанарлықсыз жағдайда. Келесі бес жылдық кезеңде оларды сәйкестендіру қажет.
Төтенше жағдайлар туындаған жағдайда ең бастысы – өмірі мен денсаулығына қауіп төнетін адамдарды уақтылы құлақьандыру. Ауданда құлақтандыру жүйесін қалалық басқару пультін енгізу адамдарды қауіп туралы алдын ала ескертуге мүмкіндік береді.

В целом Комплексный план по Джангельдинскому району предусматривает следующие 27 организационных и реализационных мероприятий на общую сумму 37,3 миллиарда тенге, которые будут финансироваться в рамках республиканских, местных бюджетов и за счет привлечения других источников:
9 мероприятий планируется реализовать за счет средств частных инвестиций (28,3 миллиарда тенге или 74,5 % от общей суммы финансирования);
18 мероприятий планируется реализовать за счет республиканского и местного бюджетов на общую сумму 9 миллиардов тенге (РБ – 2,1 миллиарда тенге, МБ – 6,9 миллиарда тенге).
№ п/п
Наименование
Форма завершения
Срок исполнения
Ответственные исполнители
Объем финансирования, млн тенге*
Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
7
Ожидаемые результаты по городу Аркалыку:
1.
Увеличение объема промышленного производства до 9,5 миллиарда тенге, из них в обрабатывающей – не менее 57 %. Рост инвестиций в основной капитал до 365,7 миллиарда тенге, создание более 2,4 тысячи постоянных рабочих мест. Достижение данных показателей станет возможным, в том числе в результате создания индустриальной зоны города Аркалыка, основным критерием которой станет фиксированный тариф на электроэнергию.
2.
В рамках предоставления мер государственной поддержки субъектам малого и среднего бизнеса планируется увеличить количество действующих субъектов с 2,4 до 2,5 тысячи единиц, обеспечить рост выпуска продукции с 11,8 до 20 миллиардов тенге, а также численность занятых с 4 до 4,7 тысячи человек, будет создано 664 рабочих места, в том числе постоянных – 400 рабочих мест.
3.
Мероприятия, планируемые в агропромышленном комплексе, позволят увеличить:
поголовье скота до 94 тысяч голов или на 20 %, следовательно, возрастет производство молока и мяса; объем кормовой базы до 100 тысяч тонн или на 8 %, в том числе за счет увеличения однолетних и многолетних трав;
объем валового выпуска продукции в сельском хозяйстве до 21 миллиарда тенге или на 5 %, в том числе в растениеводстве и животноводстве с привлечением инвесторов.
4.
В сфере жилищно-коммунального хозяйства для обеспечения бесперебойной работы систем жизнеобеспечения предусмотрено к реализации 17 проектов, которые позволят уменьшить износ сетей, в том числе водопроводных сетей до 51,9 %, канализационных до 10 %, тепловых до 40 %, электроснабжения до 75 %.
5.
В инженерной и транспортной инфраструктуре в результате ремонта 42,5 километра дорог, соответственно, доля дорог, находящихся в хорошем и удовлетворительном состоянии, будет доведена до 44,4 %.
6.

Жалпы, Жангелдин ауданы бойынша Кешенді жоспар республикалық, жергілікті бюджеттер шеңберінде және басқа да көздерді тарту есебінен қаржыландырылатын жалпы сомасы 37,3 миллиард теңгеге келесі 27 ұйымдастыру және іске асыру іс-шараларын көздейді:
9 іс-шараны жеке инвестициялар есебінен іске асыру жоспарлануда (28,3 миллиард теңге немесе қаржыландырудың жалпы сомасының 74,5 %-ы);
18 іс-шараны республикалық және жергілікті бюджеттер есебінен жалпы сомасы 9 миллиард теңгеге (республикалық бюджет – 2,1 миллиард теңге, жергілікті бюджет – 6,9 миллиард теңге) жоспарланып отыр.
Р/с
Атауы
Аяқтау нысаны
Орындау мерзімі
Жауапты орындаушылар
Қаржыландыру көлемі, млн теңге*
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
Арқалық қаласы бойынша күтілетін нәтижелер:
1.
Өнеркәсіп өндірісінің көлемін 9,5 миллиард теңгеге дейін ұлғайту, оның ішінде өңдеу өнеркәсібінде – кемінде 57 %. Негізгі капиталға салынған инвестициялар көлемінің 365,7 миллиард теңгеге дейін өсуі, 2,4 мыңнан астам тұрақты жұмыс орындарын құру. Бұл көрсеткіштерге қол жеткізу, оның ішінде негізгі өлшемшарты электр энергиясының тіркелген тарифі болатын Арқалық қаласының индустриялық аймағын құру нәтижесінде мүмкін болады.
2.
Шағын және орта бизнес субъектілеріне мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну шеңберінде жұмыс істеп тұрған субъектілер санын 2,4-ден 2,5 мың бірлікке дейін ұлғайту, өнім шығарудың 11,8-ден 15,8 миллиард теңгеге дейін өсуін қамтамасыз ету, сондай-ақ жұмыспен қамтылғандар санын 4-тен 4,7 мың адамға дейін ұлғайтуды қамтамасыз ету жоспарлануда, 664 жұмыс орны құрылады, оның ішінде тұрақты жұмыс орындары – 400.
3.
Агроөнеркәсіптік кешенде жоспарланған іс-шаралар:
мал басын 94 мың басқа дейін немесе 20 %-ға, тиісінше сүт және ет өндірісін арттыруға;
жемшөп базасының көлемін 100 мың тоннаға дейін немесе 8 %-ға, оның ішінде жылдық және көпжылдық шөптерді ұлғайту есебінен арттыруға;
ауыл шаруашылығындағы жалпы өнім шығару көлемін 21 миллиард теңгеге дейін немесе 5 %-ға, оның ішінде инвесторларды тарта отырып, өсімдік және мал шаруашылығында ұлғайтуға мүмкіндік береді.
4.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында тіршілікті қамтамасыз ету жүйелерінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету үшін желілердің тозуын азайтуға мүмкіндік беретін 17 жобаны іске асыру көзделген, оның ішінде су құбыры желілері 51,9 %-ға, кәріз желілері 10 %-ға, жылу желілері – 40 %-ға, электрмен жабдықтау – 75 %-ға дейін.
5.
Инженерлік және көлік инфрақұрылымында 42,5 километр жолды жөндеу нәтижесінде тиісінше жақсы және қанағаттанарлық жағдайдағы жолдардың үлесі 44,4 %-ға дейін жеткізілетін болады.
6.

В рамках национального проекта "Комфортная школа" в 2023 году планируется строительство общеобразовательной школы в городе на 300 мест. Для функционирования школы необходимо подведение инженерных коммуникаций, в связи с чем реализация проекта позволит обеспечить общеобразовательную школу на 300 мест необходимой инфраструктурой.
Расширение и развитие инфраструктуры позволят открыть новые специальности и программы обучения, а также увеличить количество обучаемых студентов с 2,5 до 5 тысяч студентов, тем самым обеспечив регион притоком молодежи и квалифицированными кадрами.
7.
В сфере здравоохранения материально-техническое оснащение учреждений здравоохранения позволит улучшить качество оказываемых медицинских услуг, а также обеспечить рост рождаемости на 0,1 % и снижение смертности на 0,5 %.
8.
Проведение капитального ремонта спортивного объекта, а также установка 9 мини-футбольных полей и воркаут-площадок увеличат охват занимающихся физической культурой и спортом до 50 %.
Реализация Комплексного плана обеспечит создание около 3 тысяч новых рабочих мест в различных сферах деятельности, будет способствовать развитию инженерной инфраструктуры, что позволит привлечь в регион дополнительные квалифицированные трудовые ресурсы и окажет благоприятный эффект на социально-экономическое развитие региона. Уровень безработицы снизится с 4,7 % до 4,2 %, в том числе молодежная безработица – с 3,3 % до 2,8 %.
Ожидаемые результаты по Амангельдинскому району:
1.
Увеличение объема промышленного производства до 2,8 миллиарда тенге, из них в обрабатывающей – не менее 85 %. Промышленность представлена КГП "Аман-Су" (распределение тепла и воды) и ТОО "Алюминстрой" (асфальтовый завод в селе Амантогай). Рост объема инвестиций в основной капитал до 23 миллиардов тенге, создание более 350 постоянных рабочих мест.
2.
В рамках предоставления мер государственной поддержки субъектам малого и среднего бизнеса планируется увеличить количество действующих субъектов с 1,1 до 1,2 тысячи единиц, обеспечить рост выпуска продукции с
2,1 до 2,3 миллиарда тенге, а также численность занятых с 2 до 2,5 тысячи человек, будет создано 400 рабочих мест, в том числе постоянных – 350 рабочих мест.
3.
Мероприятия, планируемые в агропромышленном комплексе, позволят увеличить:
поголовье скота на 10 % за счет приобретения поголовья КРС и строительства откормочных площадок, следовательно, возрастет производство молока и мяса;
объем валового выпуска продукции в сельском хозяйстве на 10 %, в том числе: в животноводстве и растениеводстве с привлечением инвесторов за счет увеличения поголовья скота и посевных площадей на 0,8 тысячи гектаров ежегодно.
4.

"Жайлы мектептер" ұлттық жобасы шеңберінде 2023 жылы қалада 300 орындық жалпы білім беретін мектеп салу жоспарлануда. Мектептің жұмыс істеуі үшін инженерлік коммуникацияларды жүргізу қажет, осыған байланысты жобаны іске асыру 300 орындық жалпы білім беретін мектепті қажетті инфрақұрылыммен қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Инфрақұрылымды кеңейту және дамыту жаңа мамандықтар мен оқыту бағдарламаларын ашуға, сондай-ақ білім алатын студенттер санын 2,5 мыңнан 5 мың студентке дейін ұлғайтуға, сол арқылы өңірді жастар ағынымен және білікті кадрлармен қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
7.
Денсаулық сақтау саласында денсаулық сақтау мекемелерін материалдық-техникалық жарақтандыру көрсетілетін медициналық қызметтің сапасын жақсартуға, сондай-ақ туу көрсеткішінің 0,1 %-ға өсуін және өлім-жітімінің 0,5 %-ға төмендеуін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
8.
Спорт объектісіне күрделі жөндеу жүргізу, сондай-ақ 9 шағын футбол алаңы мен воркаут-алаңдар орнату дене шынықтырумен және спортпен шұғылданушыларды қамтуды 50 %-ға дейін арттырады.
Кешенді жоспарды іске асыру қызметтің әртүрлі салаларында 3 мыңнан астам жаңа жұмыс орнын құруды қамтамасыз етеді, инженерлік инфрақұрылымды дамытуға ықпал ететін болады, бұл өңірге қосымша білікті еңбек ресурстарын тартуға мүмкіндік береді және өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына пайдалы әсер етеді. Жұмыссыздық деңгейі – 4,7 %-дан 4,2 %-ға, оның ішінде жастар жұмыссыздығы – 3,3 %-дан 2,8 %-ға төмендейді.
Амангелді ауданы бойынша күтілетін нәтижелер:
1.
Өнеркәсіп өндірісінің көлемін 2,8 миллиард теңгеге дейін ұлғайту, оның ішінде өңдеу өндірісінде – кемінде
85 %. Өнеркәсіпті "Аман-Су" КМК (жылу мен суды бөлу) және "Алюминстрой" ЖШС (Амантоғай ауылындағы асфальт зауыты) құрайды. Негізгі капиталға салынған инвестициялар көлемініңі 23 миллиард теңгеге дейін өсуі, 350-ден астам тұрақты жұмыс орындарын құру.
2.
Шағын және орта бизнес субъектілеріне мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну шеңберінде жұмыс істеп тұрған субъектілер санын 1,1-тен 1,2 мың бірлікке дейін ұлғайту, өнім шығарудың 2,1-ден 2,3 миллиард теңгеге дейін өсуін қамтамасыз ету, сондай-ақ жұмыспен қамтылғандар санын 2 мыңнан 2,5 мың адамға дейін артуын қамтамасыз ету жоспарлануда, 400 жұмыс орны, оның ішінде тұрақты 350 жұмыс орны ашылатын болады.
3.
Агроөнеркәсіптік кешенде жоспарланған іс-шаралар мыналарды ұлғайтуға мүмкіндік береді:
ІҚМ басын сатып алу және мал бордақылау алаңдарын салу есебінен мал басы 10 %-ға артады, демек, сүт пен ет өндірісі артады;
ауыл шаруашылығындағы жалпы өнім шығару көлемі 10 %-ға, оның ішінде егіс алқаптарын жыл сайын 0,8 мың гектарға және мал басын ұлғайту есебінен инвесторларды тарта отырып, өсімдік шаруашылығы мен мал шаруашылығында өседі.
4.

В транспортной инфраструктуре в результате ремонта дорог, соответственно, доля дорог, находящихся в хорошем и удовлетворительном состоянии, будет доведена до 57,3 % или 227,3 километра.
5.
В сфере жилищно-коммунального хозяйства для обеспечения бесперебойной работы систем жизнеобеспечения предусмотрено к реализации 4 проекта, которые позволят уменьшить износ сетей на 10 %, обеспечить бесперебойным водоснабжением 2 тысячи человек.
6.

Көлік инфрақұрылымында жол жөндеу нәтижесінде тиісінше жақсы және қанағаттанарлық жағдайдағы жолдардың үлесі 57,3 %-ға немесе 227,3 километрге дейін жеткізілетін болады.
5.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында тіршілікті қамтамасыз ету жүйелерінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету үшін желілердің тозуын 10 %-ға азайтуға, 2 мың адамды үздіксіз сумен қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін 4 жобаны іске асыру көзделген.
6.

В сфере здравоохранения материально-техническое оснащение учреждений позволит обеспечить рост рождаемости на 0,1 % и снижение смертности на 0,2 % в результате доступности качественной медицинской услуги. С 2023 по 2027 годы будет привлечено порядка 8 квалифицированных специалистов за счет оказания содействия в обеспечении жильем.
7.
В сфере спорта строительство спортивной площадки и комплекса позволит довести охват занимающихся физической культурой и спортом в районе до 50 %.

Денсаулық сақтау саласында мекемелерді материалдық-техникалық жарақтандыру сапалы медициналық қызметтің қолжетімділігі нәтижесінде туу көрсеткішінің 0,1 %-ға өсуін және өлім-жітімінің 0,2 %-ға төмендеуін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді. 2023 жылдан 2027 жылға дейін тұрғын үймен қамтамасыз етуге жәрдемдесу есебінен шамамен 8 білікті маман тартылатын болады.
7.
Спорт саласында спорт алаңы мен кешен салу ауданда дене шынықтырумен және спортпен шұғылданушыларды қамтуды 50 %-ға дейін жеткізуге мүмкіндік береді.

Реализация Комплексного плана обеспечит создание порядка 400 новых рабочих мест в различных сферах деятельности, будет способствовать развитию инженерной инфраструктуры, что позволит привлечь в регион дополнительные квалифицированные трудовые ресурсы и окажет благоприятный эффект на социально-экономическое развитие региона. Уровень безработицы снизится с 4,7 % на 4,2 %, в том числе молодежная безработица – с 2,6 % на 2,2 %.
Ожидаемые результаты по Джангельдинскому району:
1.

Кешенді жоспарды іске асыру қызметтің әртүрлі салаларында 400-ге жуық жаңа жұмыс орнын ашуды қамтамасыз етеді, инженерлік инфрақұрылымды дамытуға ықпал ететін болады, бұл өңірге қосымша білікті еңбек ресурстарын тартуға мүмкіндік береді және өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына пайдалы әсер етеді. Жұмыссыздық деңгейі – 4,7 %-дан 4,2 %-ға, оның ішінде жастар жұмыссыздығы – 2,6 %-дан 2,2 %-ға төмендейді.
Жангелдин ауданында күтілетін нәтижелер:
1.

Увеличение объема промышленного производства до 400,2 миллиона тенге, из них в обрабатывающей – не менее 7 %. Рост инвестиций в основной капитал до 240 миллионов тенге, создание 200 постоянных рабочих мест.
2.
В рамках предоставления мер государственной поддержки субъектам малого и среднего бизнеса планируется увеличить количество действующих субъектов с 617 до 750 единиц, обеспечить рост выпуска продукции с 451 до 900 миллионов тенге, а также численность занятых с 802 до 850 человек, будет создано 298 рабочих мест, в том числе постоянных – 189 рабочих мест.
3.
Мероприятия, планируемые в агропромышленном комплексе, позволят увеличить:
поголовье скота на 10 %, следовательно, возрастет производство молока и мяса;
объем кормовой базы на 6 %, в том числе за счет увеличения однолетних и многолетних трав;
объем валового выпуска продукции в сельском хозяйстве на 8 %, в том числе: в растениеводстве до 6 % и животноводстве до 10 % с привлечением инвесторов.
В связи с тем, что район является сельскохозяйственным регионом, имеется большой потенциал по развитию переработки сельскохозяйственной продукции и животноводства. Так как имеются субъекты сельскохозяйственных предприятий, производящих сельскохозяйственную продукцию и развивающих животноводство, то одним из основных направлений в данном районе может стать организация пунктов глубокой переработки продукции сельского хозяйства и животноводства. Основной целью социально-экономического развития района является создание стабильной, постоянно развивающейся экономики, обеспечивающей достойные условия жизни населения, сохранение и развитие историко-культурного потенциала района.
4.
В инженерной и транспортной инфраструктуре в результате ремонта 100 километров дорог, соответственно, доля дорог, находящихся в хорошем и удовлетворительном состоянии, будет доведена до 67 %.
5.

Өнеркәсіп өндірісінің көлемін 400,2 миллион теңгеге дейін ұлғайту, оның ішінде өңдеу өндірісінде – кемінде 7 %. Негізгі капиталға салынған инвестициялар көлемінің 240 миллион теңгеге дейін өсуі, 200 тұрақты жұмыс жұмыс орындарын құру.
2.
Шағын және орта бизнес субъектілеріне мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну аясында жұмыс істеп тұрған субъектілер санын 617-ден 750 бірлікке дейін арттыру, өнім шығарудың 451-ден 900 миллион теңгеге дейін, сондай-ақ жұмыспен қамтылғандар санының 802-ден 850 адамға дейін артуын қамтамасыз ету жоспарлануда, 298 жұмыс орны, оның ішінде 189 тұрақты жұмыс орны құрылатын болады.
3.
Агроөнеркәсіптік кешенде жоспарланған іс-шаралар:
мал басын 10 %-ға ұлғайтуға мүмкіндік береді, сондықтан сүт пен ет өндірісі артады;
жемшөп базасының көлемін 6 %-ға, оның ішінде жылдық және көпжылдық шөптердің артуы есебінен;
ауыл шаруашылығындағы жалпы өнім шығару көлемін 8 %-ға, оның ішінде инвесторларды тарта отырып, өсімдік шаруашылығында 6 %-ға және мал шаруашылығында 10 %-ға дейін ұлғайтуға мүмкіндік береді.
Аудан ауыл шаруашылығы өңірі болып табылатынына байланысты ауыл шаруашылығы өнімдері мен мал шаруашылығын қайта өңдеуді дамытудың үлкен әлеуетіне ие. Мәселен, ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіретін және мал шаруашылығын дамытатын ауыл шаруашылығы кәсіпорындарының субъектілері бар. Бұл аудандағы негізгі бағыттардың бірі – ауыл шаруашылығы және мал шаруашылығы өнімдерін терең өңдеу пункттерін ұйымдастыру болуы мүмкін. Ауданның әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі мақсаты – халықтың лайықты өмір сүру жағдайларын, ауданның тарихи-мәдени әлеуетін сақтау мен дамытуды қамтамасыз ететін тұрақты, үнемі дамып отыратын экономика құру болып табылады.
4.
Инженерлік және көлік инфрақұрылымында 100 километр жолды жөндеу нәтижесінде тиісінше жақсы және қанағаттанарлық жағдайдағы жолдардың үлесі 67 %-ға дейін жеткізілетін болады.
5.

В сфере жилищно-коммунального хозяйства для обеспечения бесперебойной работы систем жизнеобеспечения предусмотрено к реализации 3 проекта, которые позволят обеспечить централизованным водоснабжением 2 СНП (839 человек), а также бесперебойным водоснабжением все СНП района (10,8 тысячи человек).
6.
В сфере здравоохранения материально-техническое оснащение учреждений здравоохранения позволит обеспечить рост рождаемости на 0,5 % и снижение смертности на 0,4 % в результате доступности качественной медицинской услуги. С 2023 по 2027 годы будет привлечено порядка 15 квалифицированных специалистов за счет оказания содействия в обеспечении жильем.

Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында тіршілікті қамтамасыз ету жүйелерінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету үшін 2 АЕМ (839 адам) орталықтандырылған сумен қамтамасыз етуге, сондай-ақ ауданның барлық АЕМ (10,8 мың адам) үздіксіз сумен қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін 3 жобаны іске асыру көзделген.
6.
Денсаулық сақтау саласында денсаулық сақтау мекемелерін материалдық-техникалық жарақтандыру сапалы медициналық қызметтің қолжетімділігі нәтижесінде туу көрсеткішінің 0,5 %-ға өсуін және өлім-жітімінің 0,4 %-ға төмендеуін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді. 2023 – 2027 жылдар аралығында тұрғын үймен қамтамасыз етуге жәрдемдесу есебінен шамамен 15 білікті маман тартылатын болады.

Реализация Комплексного плана обеспечит создание порядка 400 новых рабочих мест в различных сферах деятельности, будет способствовать развитию инженерной инфраструктуры, что позволит привлечь в регион дополнительные квалифицированные трудовые ресурсы и окажет благоприятный эффект на социально-экономическое развитие региона. Уровень безработицы снизится с 4,6 % на 4,1 %, в том числе молодежная безработица – с 2,2 % до 2 %.
1. Планирование районной среды
Амангельдинский район
1.
Разработка схем границ оценочных зон в населенных пунктах с установлением в них поправочных коэффициентов к базовым ставкам платы на земельные участки, по 10 селам Амангельдинского района:
2023 год – село Амангельды
2024 год – села Амантогай, Урпек
2025 год – села Байгабыл, Карасу
2026 год – села Кабырга, Кумкешу
2027 год – села Тасты, Уштогай, Аксай
акт выполненных работ
IV квартал 2023 года
акимат Костанайской области
5,7
МБ
IV квартал 2024 года
5,7
IV квартал 2025 года
5,7
IV квартал 2026 года
5,7
IV квартал 2027 года
8,5
Джангельдинский район
2.
Разработка схем границ оценочных зон в населенных пунктах с установлением в них поправочных коэффициентов к базовым ставкам платы на земельные участки по 21 селу (Акшыганак, Туйемойнак, Тауш, Сарысу, Токанай, Тентексай, Сужарган, Калам-Карасу, Шубалан, Кокалат, Колкамыс, Аралбай, Акколь, А.Байтурсынулы, Шеген, Сага, Бидайык, Узынкарасу, Ошаганды, Шили, Милисай)
акт выполненных работ
IV квартал 2024 года
акимат Костанайской области
22,4
МБ
2. Реальный сектор экономики
2.1. Промышленность и инвестиции
город Аркалык
3.
Строительство завода по обработке нефритоидов Акжальского месторождения в городе Аркалыке производительностью 400 кубометров в год и с получением 200 тысяч квадратных метров облицовочной плитки и 10 тысяч штук различных изделий, с созданием 100 рабочих мест
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Костанайской области

Кешенді жоспарды іске асыру қызметтің әртүрлі салаларында 400-ге жуық жаңа жұмыс орнын ашуды қамтамасыз етеді, инженерлік инфрақұрылымды дамытуға ықпал ететін болады, бұл өңірге қосымша білікті еңбек ресурстарын тартуға мүмкіндік береді және өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына пайдалы әсер етеді. Жұмыссыздық деңгейі – 4,6 %-дан 4,1 %-ға, оның ішінде жастар жұмыссыздығы – 2,2 %-дан 2 %-ға төмендейді.
1. Аудандық ортаны жоспарлау
Амангелді ауданы
1.
Амангелді ауданының 10 ауылы бойынша жер учаскелеріне төлемақының базалық мөлшерлемелеріне түзету коэффициенттерін белгілей отырып, елді мекендердегі бағалау аймақтары шекараларының схемаларын әзірлеу
2023 жыл – Амангелді ауылы
2024 жыл – Амантоғай, Үрпек ауылдары
2025 жыл – Байғабыл, Қарасу ауылдары
2026 жыл – Қабырға, Құмкешу ауылдары
2027 жыл – Тасты, Үштоғай, Ақсай ауылдары
орындалған жұмыстар актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
5,7
ЖБ
2024 жылғы
IV тоқсан
5,7
2025 жылғы
IV тоқсан
5,7
2026 жылғы
IV тоқсан
5,7
2027 жылғы
IV тоқсан
8,5
Жангелдин ауданы
2.
21 ауыл (Ақшығанақ, Түйемойнақ, Тәуіш, Сарысу, Тоқанай, Тентексай, Сужарған, Қалам-Қарасу, Шұбалаң, Көкалат, Көлқамыс, Аралбай, Ақкөл, А. Байтұрсынұлы, Шеген, Саға, Бидайық, Ұзынқарасу, Ошағанды, Шилі, Милысай) бойынша елді мекендерде жер учаскелеріне төлемақының базалық мөлшерлемелеріне түзету коэффициенттерін белгілей отырып, бағалау аймақтары шекараларының схемаларын әзірлеу
орындалған жұмыстар актісі
2024 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
22,4
ЖБ
2. Экономиканың нақты секторы
2.1. Өнеркәсіп және инвестициялар
Арқалық қаласы
3.
Арқалық қаласында өнімділігі жылына 400 куб метр Ақжал кен орнының нефритоидтарын өңдейтін зауыт салу және 200 мың шаршы метр қаптама тақташасын және 10 мың дана әртүрлі бұйымдарды ала отырып, 100 жұмыс орнын құру
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі

1 075
ДИ
4.
Строительство ветряной электростанции с установленной мощностью 48 МВт в городе Аркалыке, созданием в период строительства ежегодно 60 рабочих мест, в период эксплуатации 20 рабочих мест
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2027 года
акимат Костанайской области
24 300
ДИ
5.
Добыча огнеупорной глины и переработка редкоземельного сырья с созданием 620 рабочих мест
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2027 года
Акимат Костанайской области

1 075
БК
4.
Арқалық қаласында құрылыс кезеңінде жыл сайын 60 жұмыс орнын, пайдалану кезеңінде
20 жұмыс орнын құра отырып, белгіленген қуаты 48 МВт жел электр станциясын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2027 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
24 300
БК
5.
620 жұмыс орнын құра отырып, отқа төзімді сазды өндіру және жерде сирек кездесетін шикізатты өңдеу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2027 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі

7 450
ДИ
6.
Геологическое изучение месторождений кластера Маятас и строительство горно-обогатительного комбината с созданием 1200 рабочих мест
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2027 года
Акимат Костанайской области
315 000
ДИ
7.
Строительство горно-обогатительного комбината в районе города Аркалыка с созданием 450 рабочих мест
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2027 года
Акимат Костанайской области
17 852
ДИ
8.
Поисковые работы на редкоземельные металлы на участке Акбулак
информация в МИИР
IV квартал 2023 года
Акимат Костанайской области, МИИР

7450
БК
6.
1200 жұмыс орнын құра отырып, Маятас кластерінің кен орындарын геологиялық зерделеу және тау-кен байыту комбинатын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2027 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
315 000
БК
7.
Арқалық қаласының ауданында 450 жұмыс орнын құра отырып, тау-кен байыту комбинатын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2027 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
17 852
БК
8.
Ақбұлақ учаскесінде жерде сирек кездесетін металдарды іздеу жұмыстары
ИИДМ-ге ақпарат
2023 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі

175
РБ
IV квартал 2024 года
70
Амангельдинский район
9.
Строительство фабрики по переработке полиметаллических руд с содержанием золота с созданием 350 рабочих мест
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
Акимат Костанайской области
5 000
ДИ
IV квартал 2026 года
5 000
IV квартал 2027 года
5 000
10.
Строительство автозаправочной станции в селе Амантогай с созданием 4 рабочих мест
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года
Акимат Костанайской области

175
РБ
2024 жылғы
IV тоқсан
70
Амангелді ауданы
9.
350 жұмыс орнын құра отырып, құрамында алтын бар полиметалл кендерін өңдеу фабрикасын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
5 000
БК
2026 жылғы
IV тоқсан
5 000
2027 жылғы
IV тоқсан
5 000
10.
Амантоғай ауылында 4 жұмыс орнын құра отырып, автожанармай құю станциясын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі

100
ДИ
Джангельдинский район
11.
Строительство горно-обогатительного комбината в Шилинском сельском округе с созданием 350 рабочих мест
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2027 года
акимат Костанайской области
16 700
ДИ
2.2. Предпринимательство
город Аркалык
12.
Производство конвейерных роликов мощностью 7 тысяч штук в месяц с созданием 30 рабочих мест
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2023 года
Акимат Костанайской области
159
ДИ
13.
Строительство 2-этажного торгово-развлекательного центра в городе Аркалыке с созданием 100 рабочих мест
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года
Акимат Костанайской области

100
БК
Жангелдин ауданы
11.
Шилі ауылдық округінде 350 жұмыс орнын құра отырып, тау-кен байыту комбинатын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2027 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
16 700
БК
2.2. Кәсіпкерлік
Арқалық қаласы
12.
30 жұмыс орнын құра отырып, қуаты айына 7 мың дана конвейерлік роликтер шығару
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
159
БК
13.
Арқалық қаласында 100 жұмыс орнын құра отырып, 2 қабатты сауда ойын-сауық орталығын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі

400
ДИ
14.
Строительство 3-этажного административного бытового центра с созданием 50 рабочих мест
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2023 года
Акимат Костанайской области
200
ДИ
15.
Подведение инженерно-коммуникационной инфраструктуры к проекту "Строительство племенного репродуктора на 2500 голов в селе Коктау"
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2026 года
Акимат Костанайской области, МНЭ
126,9
РБ
14,1
МБ
16.
Строительство наружных сетей системы водоотведения
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2026 года
Акимат Костанайской области, МНЭ
343,3
РБ
38,1
МБ
Амангельдинский район
17.
Открытие цеха по производству брусчатки в селе Амангельды с созданием 9 рабочих мест
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2023 года
Акимат Костанайской области
5
ДИ
IV квартал 2024 года
3
18.
Строительство многофункционального туристического комплекса в селе Амангельды с созданием 2 постоянных рабочих мест
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
Акимат Костанайской области

400
БК
14.
50 жұмыс орнын құра отырып, 3 қабатты тұрмыстық әкімшілік орталық салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
200
БК
15.
"Көктау ауылында 2500 басқа арналған асыл тұқымды репродуктор салу" жобасына инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым жүргізу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі, ҰЭМ
126,9
РБ
14,1
ЖБ
16.
Су бұру жүйесінің сыртқы желілерін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі, ҰЭМ
343,3
РБ
38,1
ЖБ
Амангелді ауданы
17.
Амангелді ауылында 9 жұмыс орнын құра отырып, кеспетастар өндіру цехын ашу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
5
БК
2024 жылғы
IV тоқсан
3
18.
Амангелді ауылында 2 тұрақты жұмыс орнын құра отырып, көпфункционалды туристік кешен салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі

2 645
ДИ
Джангельдинский район
19.
Строительство лечебно-оздоровительного центра для здоровья в селе Акколь с созданием 7 постоянных рабочих мест
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года
Акимат Костанайской области
200
ДИ
20.
Создание цеха по производству и установке пластиковых окон в селе Торгай с созданием 3 постоянных рабочих мест
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2023 года
акимат
Костанайской области
20
ДИ
2.3. Агропромышленный комплекс
город Аркалык
21.
Строительство мельницы мощностью 75 тонн в сутки в городе Аркалыке с созданием 25 рабочих мест
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года
акимат
Костанайской области
500
ДИ
22.
Строительство откормочной площадки на 10 тысяч голов КРС с созданием интегрированного производства по выпуску свежеохлажденного мяса говядины, с созданием 50 рабочих мест
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года
акимат
Костанайской области
2 000
ДИ
23.
Строительство племенного репродуктора на 2500 голов в селе Коктау с созданием 20 рабочих мест
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2023 года
акимат
Костанайской области
951
ДИ
24.
Модернизация и расширение яичной птицефабрики до мощности 250 миллионов яиц в год с созданием 180 рабочих мест
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат
Костанайской области

2 645
БК
Жангелдин ауданы
19.
Аккөл ауылында 7 тұрақты жұмыс орнын құра отырып, денсаулықты нығайтуға арналған емдеу-сауықтыру орталығын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
200
БК
20.
Торғай ауылында 3 тұрақты жұмыс орнын құра отырып, пластик терезелер шығару және орнату цехын ашу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
20
БК
2.3. Агроөнеркәсіптік кешен
Арқалық қаласы
21.
Арқалық қаласында 25 жұмыс орнын құра отырып, қуаты тәулігіне 75 тонна диірмен салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
500
БК
22.
Жаңа салқындатылған сиыр етін шығару бойынша кіріктірілген өндіріс құра отырып, 50 жұмыс орнын құрумен 10 мың бас ІҚМ-ды бордақылау алаңын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
2 000
БК
23.
Көктау ауылында 20 жұмыс орнын құра отырып, 2500 басқа арналған асыл тұқымды репродуктор салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
951
БК
24.
180 жұмыс орнын құра отырып, қуаты жылына 250 миллион тоннаға дейін жұмыртқа шығаратын құс фабрикасын жаңғырту және кеңейту
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі

4 893,9
ДИ
25.
Осуществление переработки куриного помета в органическое удобрение с созданием 20 рабочих мест
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат
Костанайской области
513,1
ДИ
Амангельдинский район
26.
Строительство животноводческого комплекса по разведению племенных пород КРС (герефорд – 600 голов, казахской белоголовой – 400 голов) и цеха по забою скота и заготовке мяса мощностью 50 КРС и 50 МРС в сутки в селе Амангельды с созданием 7 рабочих мест
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года
акимат
Костанайской области

4 893,9
БК
25.
20 жұмыс орнын құра отырып, тауық көңін органикалық тыңайтқышқа өңдеуді жүзеге асыру
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
513,1
БК
Амангелді ауданы
26.
Амангелді ауылында асыл тұқымды ІҚМ (герефорд – 600 бас, қазақтың ақбас сиыры – 400 бас) өсіру бойынша мал шаруашылығы кешенін және 7 жұмыс орнын құра отырып, мал сою және қуаты тәулігіне 50 ІҚМ және 50 ҰМ етін дайындау цехын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі

Строительство животноводческого комплекса на 100 голов КРС в Кабыргинском сельском округе с созданием 2 рабочих мест
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат
Костанайской области
100
ДИ
30.
Строительство животноводческого комплекса на 300 голов МРС в Кабыргинском сельском округе с созданием 2 рабочих мест
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2026 года
акимат
Костанайской области
30
ДИ
31.
Приобретение по программе "Сыбага" 100 голов КРС породы "Ангус" в Урпекском сельском округе с созданием 2 рабочих мест
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2026 года
акимат
Костанайской области
100
ДИ
32.
Открытие цеха по производству комбикормов в селе Амангельды с созданием 2 рабочих мест (6 тонн в сутки)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2023 года
акимат
Костанайской области
5
ДИ
33.
Строительство цеха по переработке мясной продукции и пункта забоя скота в селе Амангельды с созданием 2 рабочих мест (5 голов скота в сутки)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат
Костанайской области
30
ДИ
34.
Расширение цеха по переработке молока в селе Амангельды с созданием 1 рабочего места (0,5 тонны молока в сутки)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2027 года
акимат
Костанайской области
6
ДИ
Джангельдинский район
35.
Создание откормочной площадки с убойной площадкой на 500 голов МРС в селе Шеген с созданием 5 рабочих мест
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2023 года
акимат
Костанайской области
30
ДИ
36.
Создание откормочной площадки на
4000 голов КРС и 4000 лошадей в селе Шили с созданием 10 рабочих мест
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года
акимат
Костанайской области
11 241
ДИ
37.
Создание откормочной площадки на
300 голов КРС в селе Сарысу с созданием 5 рабочих мест
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2023 года
акимат
Костанайской области
35
ДИ
38.
Создание откормочной площадки на
100 голов КРС в селе Колкамыс с созданием 4 рабочих мест
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат
Костанайской области
35
ДИ

Қабырға ауылдық округінде 2 жұмыс орнын құра отырып, 100 бас ІҚМ-ға арналған мал шаруашылығы кешенін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
100
БК
30.
Қабырға ауылдық округінде 2 жұмыс орнын құра отырып, 300 бас ҰМ-ға арналған мал шаруашылығы кешенін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
30
БК
31.
Үрпек ауылдық округінде "Сыбаға" бағдарламасы бойынша 2 жұмыс орнын құра отырып, "Ангус" тұқымды 100 бас ІҚМ сатып алу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
100
БК
32.
Амангелді ауылында 2 жұмыс орнын құра отырып, құрама жемшөп өндіру цехын ашу (тәулігіне 6 тонна)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
5
БК
33.
Амангелді ауылында 2 жұмыс орнын құра отырып, ет өнімдерін қайта өңдеу цехын және мал сою пунктін салу (тәулігіне 5 бас мал)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
30
БК
34.
Амангелді ауылында 1 жұмыс орнын құра отырып, сүт өңдеу цехын кеңейту (тәулігіне 0,5 тонна сүт)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2027 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
6
БК
Жангелдин ауданы
35.
Шеген ауылында 5 жұмыс орнын құра отырып, 500 бас ҰМ сою алаңы бар бордақылау алаңын құру
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
30
БК
36.
Шилі ауылында 10 жұмыс орнын құра отырып, 4000 бас ІҚМ және 4000 жылқыға арналған бордақылау алаңын ашу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
11 241
БК
37.
Сарысу ауылында 5 жұмыс орнын аша отырып, 300 бас ІҚМ-ға арналған бордақылау алаңын ашу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
35
БК
38.
Көлқамыс ауылында 4 жұмыс орнын құра отырып, 100 бас ІҚМ-ға арналған бордақылау алаңын ашу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
35
БК

3. Обеспечение занятости населения, стимулирование экономической активности, содействие в создании новых производств и рабочих мест
город Аркалык
39.
Организация молодежной практики для трудоустройства (ежегодно не менее 20 человек)
информация в МТСЗН
IV квартал 2023 года
акимат
Костанайской области
24,8
МБ
IV квартал 2024 года
26,3
IV квартал 2025 года
26,9
IV квартал 2026 года
27,8
IV квартал 2027 года
28,8
Амангельдинский район
40.
Организация молодежной практики для трудоустройства (ежегодно не менее 10 человек)
информация в МТСЗН
IV квартал 2023 года
акимат
Костанайской области
12
МБ
IV квартал 2024 года

3. Халықты жұмыспен қамту, экономикалық белсенділікті ынталандыру, жаңа өндірістер мен жұмыс орындарын ашуға жәрдемдесу
Арқалық қаласы
39.
Жұмысқа орналастыру үшін жастар практикасын ұйымдастыру (жыл сайын кемінде 20 адам)
Еңбекминіне ақпарат
2023 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
24,8
ЖБ
2024 жылғы
IV тоқсан
26,3
2025 жылғы
IV тоқсан
26,9
2026 жылғы
IV тоқсан
27,8
2027 жылғы
IV тоқсан
28,8
Амангелді ауданы
40.
Жұмысқа орналастыру үшін жастар практикасын ұйымдастыру (жыл сайын кемінде 10 адам)
Еңбекминіне ақпарат
2023 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
12
ЖБ
2024 жылғы
IV тоқсан

12,5
МБ
IV квартал 2025 года
13
МБ
IV квартал 2026 года
13,5
МБ
IV квартал 2027 года
14
МБ
Джангельдинский район
41.
Организация молодежной практики для трудоустройства (ежегодно не менее 25 человек)
информация в МТСЗН
IV квартал 2023 года
акимат
Костанайской области
30
МБ
IV квартал 2024 года
32,5
IV квартал 2025 года
33,6
IV квартал 2026 года
33,6
IV квартал 2027 года
33,6
4. Поддержание социальной и инженерной инфраструктуры
4.1. Образование
город Аркалык
42.
Строительство инженерных сетей к общеобразовательной школе на 300 мест с государственным языком обучения в городе Аркалыке
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2023 года
акимат
Костанайской области
5,2
МБ
IV квартал 2024 года
211,7
43.
Расширение и развитие инфраструктуры Аркалыкского педагогического института, расположенного по адресу: улица Абая, 37
акт приема-передачи
IV квартал 2023 года
акимат
Костанайской области

12,5
2025 жылғы
IV тоқсан
13
2026 жылғы
IV тоқсан
13,5
2027 жылғы
IV тоқсан
14
Жангелдин ауданы
41.
Жұмысқа орналастыру үшін жастар практикасын ұйымдастыру (жыл сайын кемінде 25 адам)
Еңбекминіне ақпарат
2023 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
30,0
ЖБ
2024 жылғы
IV тоқсан
32,5
2025 жылғы
IV тоқсан
33,6
2026 жылғы
IV тоқсан
33,6
2027 жылғы
IV тоқсан
33,6
4. Әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымды қолдау
4.1. Білім беру
Арқалық қаласы
42.
Арқалық қаласында мемлекеттік тілде оқытатын 300 орындық жалпы білім беру мектебіне инженерлік желілер салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
5,2
ЖБ
2024 жылғы
IV тоқсан
211,7
43.
Абай көшесі, 37 мекенжайында орналасқан Арқалық педагогикалық институты ғимаратының инфрақұрылымын кеңейту және дамыту
қабылдау-беру актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі

IV квартал 2023 – 2027 годов
акимат
Костанайской области
не требуются
51.
Укрепление материально-технической базы учреждений здравоохранения (аппарат УЗИ, хирургическое и гинекологическое оборудование, видеогастродуоэндоскоп и другие)
акт приема-передачи
IV квартал 2023 года
акимат
Костанайской области
100,8
МБ
IV квартал 2024 года
31,1
IV квартал 2025 года
36
IV квартал 2026 года
61
52.
Приобретение 2 санитарных автотранспортных средств для медицинских пунктов в селах Байгабыл, Аксай, Кумкешу
акт приема-передачи
IV квартал 2024 года
акимат
Костанайской области
27
МБ
Джангельдинский район
53.
Принятие дополнительных комплексных мер по привлечению квалифицированных 10 медицинских кадров (акушерство и гинекология взрослая, детская, терапия, общая врачебная практика, педиатрия, общая хирургия, стоматология, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, физическая медицина и реабилитация взрослая, детская, фтизиатрия взрослая, детская, фармация)
информация в МЗ
IV квартал 2023 – 2027 годов
акимат
Костанайской области
не требуются
54.
Укрепление материально-технической базы учреждений здравоохранения района (аппарат УЗИ, аппараты ИВЛ, ЭКГ, хирургическое и гинекологическое оборудование, инкубаторы для новорожденных)
акт приема-передачи
IV квартал 2023 года
акимат
Костанайской области

2023 – 2027 жылдардағы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
талап етілмейді
51.
Денсаулық сақтау мекемелерінің материалдық-техникалық базасын нығайту (УДЗ аппараты, хирургиялық және гинекологиялық жабдық, видеогастродуоэндоскоп және тағы басқалары)
қабылдау-беру актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
100,8
ЖБ
2024 жылғы
IV тоқсан
31,1
2025 жылғы
IV тоқсан
36
2026 жылғы
IV тоқсан
61
52.
Байғабыл, Ақсай, Құмкешу ауылдарындағы медициналық пункттер үшін 2 санитариялық автокөлік сатып алу
қабылдау-беру актісі
2024 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
27
ЖБ
Жангелдин ауданы
53.
Білікті 10 медициналық кадрды (акушерлік және ересектер, балалар гинекологиясы, терапия, жалпы дәрігерлік практика, педиатрия, жалпы хирургия, стоматология, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, дене медицинасы және ересектерге, балаларға арналған оңалту, ересектер, балалар фтизиатриясы, фармация) тарту бойынша қосымша кешенді шаралар қабылдау
ДСМ-ге ақпарат
2023 – 2027 жылдардағы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
талап етілмейді
54.
Денсаулық сақтау мекемелерінің материалдық-техникалық базасын нығайту (УДЗ аппараты, ӨЖЖ аппараттары, ЭКГ, хирургиялық және гинекологиялық жабдықтар, жаңа туған нәрестелерге арналған инкубаторлар және тағы басқалары)
қабылдау-беру актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі

117,3
РБ
IV квартал 2024 года
3,2
МБ
IV квартал 2025 года
13
73.
Строительство ливневых канализационных сетей в селе Родина города Аркалыка протяженностью
10,5 километра
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат
Костанайской области, МНЭ
112,7
РБ
IV квартал 2024 года
3,1
МБ
IV квартал 2025 года
12,5
Амангельдинский район
74.
Строительство водопровода в селе Тасты
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2023 года
акимат
Костанайской области, МИИР
15
МБ
IV квартал 2024 года

117,3
РБ
2024 жылғы
IV тоқсан
3,2
ЖБ
2025 жылғы
IV тоқсан
13
73.
Арқалық қаласының Родина ауылында ұзындығы 10,5 километр жауын-шашын кәрізі желілерін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі, ҰЭМ
112,7
РБ
2024 жылғы
IV тоқсан
3,1
ЖБ
2025 жылғы
IV тоқсан
12,5
Амангелді ауданы
74.
Тасты ауылында су құбырын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі, ИИДМ
15
ЖБ
2024 жылғы
IV тоқсан

300
РБ
IV квартал 2025 года
193,5
75.
Строительство водовода для села Кумкешу
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2023 года
акимат
Костанайской области, МИИР
15
МБ
IV квартал 2024 года
135
РБ
76.
Реконструкция сетей водоснабжения села Аксай
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2023 года
акимат
Костанайской области, МИИР
25
МБ
IV квартал 2024 года
400
РБ
IV квартал 2025 года
200
77.
Реконструкция сетей водоснабжения села Карасу протяженностью 22,9 километра
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2023 года
акимат Костанайской области
232,3
МБ
Джангельдинский район
78.
Строительство системы водоснабжения в селе Шеген
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2023 года
акимат Костанайской области, МИИР

300
РБ
2025 жылғы
IV тоқсан
193,5
75.
Құмкешу ауылы үшін су құбырын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі, ИИДМ
15
ЖБ
2024 жылғы
IV тоқсан
135
РБ
76.
Ақсай ауылын сумен жабдықтау желілерін реконструкциялау
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі, ИИДМ
25
ЖБ
2024 жылғы
IV тоқсан
400
РБ
2025 жылғы
IV тоқсан
200
77.
Қарасу ауылын сумен жабдықтау желілерін реконструкциялау, ұзындығы 22,9 километр
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
232,3
ЖБ
Жангелдин ауданы
78.
Шеген ауылында сумен жабдықтау жүйесін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі,
ИИДМ

6,65
МБ
107.
Внедрение сиренно-речевых устройств – 8 комплектов
акт приема-передачи
4 квартал 2024 года
акимат
Костанайской области
23,6
МБ
IV квартал 2025 года
23,6
Амангельдинский район
108.
Приобретение компьютеров для отдела полиции района:
2023 год – 6 единиц
2024 год – 6 единиц
2025 год – 5 единиц
акт приема-передачи
IV квартал 2023 года
акимат
Костанайской области
1,8
МБ
IV квартал 2024 года
1,8
IV квартал 2025 года
1,5
109.
Ремонт гаража и тира отдела полиции
акт выполненных работ
IV квартал 2023 года
акимат
Костанайской области
5,1
МБ

6,65
ЖБ
107.
Дабылды-сөйлеу құрылғыларын енгізу – 8 жинақ
қабылдау-беру актісі
2024 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
23,6
ЖБ
2025 жылғы
IV тоқсан
23,6
Амангелді ауданы
108.
Аудандық полиция бөлімі үшін компьютерлер сатып алу:
2023 жылы – 6 дана
2024 жылы – 6 дана
2025 жылы – 5 дана
қабылдау-беру актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
1,8
ЖБ
2024 жылғы
IV тоқсан
1,8
2025 жылғы
IV тоқсан
1,5
109.
Полиция бөлімінің гаражы мен тирін жөндеу
орындалған жұмыстар актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
5,1
ЖБ

110.
Установка камер видеонаблюдения в местах общего пользования в количестве 14 штук
акт выполненных работ
IV квартал 2024 года
акимат
Костанайской области
3,1
МБ
IV квартал 2025 года
3,1
IV квартал 2026 года
3,1
111.
Материально-техническое укрепление пожарных постов
акт приема передачи
IV квартал 2024 года
акимат Костанайской области
20
МБ
IV квартал 2025 года
20
112.
Создание убежищ организациями, отнесенными к категории по гражданской обороне, продолжающими работу в военное время
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Костанайской области, организации, отнесенные к категории по гражданской обороне
20
МБ

110.
Ортақ пайдалану орындарында 14 дана бейнебақылау камерасын орнату
орындалған жұмыстар актісі
2024 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
3,1
ЖБ
2025 жылғы
IV тоқсан
3,1
2026 жылғы
IV тоқсан
3,1
111.
Өрт сөндіру бекеттерін материалдық-техникалық нығайту
қабылдау-беру актісі
2024 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
20
ЖБ
2025 жылғы
IV тоқсан
20
112.
Соғыс уақытында жұмысын жалғастыратын азаматтық қорғаныс санатына жатқызылған ұйымдардың паналайтын жерлерді ұйымдастыруы
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі, азаматтық қорғаныс жөніндегі санатқа жатқызылған ұйымдар
20
ЖБ

113.
Внедрение районных пультов управления системой оповещения – 1 комплект
акт приема-передачи
IV квартал 2024 года
акимат
Костанайской области
6,65
МБ
114.
Внедрение сиренно-речевых устройств – 4 комплекта
акт приема-передачи
IV квартал 2024 года
акимат
Костанайской области
11,8
МБ
IV квартал 2025 года
11,8
Джангельдинский район
115.
Приобретение радиостанции для отдела полиции
акт приема-передачи
IV квартал 2023 года
акимат
Костанайской области
1,2
МБ
IV квартал 2024 года
1,2
IV квартал 2025 года
1,5
IV квартал 2026 года
1,7
116.
Приобретение компьютеров для отдела полиции – 6 комплектов
акт приема-передачи
IV квартал 2023 года
акимат
Костанайской области
1,8
МБ
IV квартал 2024 года
2,3
IV квартал 2025 года
2,8
IV квартал 2026 года
3

113.
Құлақтандыру жүйесін басқарудың аудандық пульттерін енгізу – 1 жинақ
қабылдау- беру актісі
2024 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
6,65
ЖБ
114.
Дабылды-сөйлеу құрылғыларын енгізу – 4 жинақ
қабылдау- беру актісі
2024 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
11,8
ЖБ
2025 жылғы
IV тоқсан
11,8
Жангелдин ауданы
115.
Полиция бөліміне радиостанция сатып алу
қабылдау-беру актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
1,2
ЖБ
2024 жылғы
IV тоқсан
1,2
2025 жылғы
IV тоқсан
1,5
2026 жылғы
IV тоқсан
1,7
116.
Полиция бөліміне компьютерлер сатып алу – 6 жинақ
қабылдау- беру актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
1,8
ЖБ
2024 жылғы
IV тоқсан
2,3
2025 жылғы
IV тоқсан
2,8
2026 жылғы
IV тоқсан
3

12,1
ДИ
Джангельдинский район
125.
Строительство инфраструктуры для обеспечения широкополосным Интернетом 7 сел (Калам-Карасу, Сага, Шили, Туйемойнак, Сарысу, Бидайык, Милысай)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2023 года
акимат
Костанайской области
21,2
ДИ
4.9. Решение экологических проблем
Город Аркалык
126.
Очистка городских водоемов
акт выполненных работ
IV квартал 2023 года
акимат
Костанайской области
1,5
МБ
IV квартал 2024 года
2
IV квартал 2025 года
2,5
IV квартал 2026 года
3
IV квартал 2027 года
3,5
127.
Озеленение прилегающей к городу Аркалыку территории
акт выполненных работ
IV квартал 2023 года
акимат
Костанайской области
3
МБ
IV квартал 2024 года
3
IV квартал 2025 года
4
IV квартал 2026 года
4,5
IV квартал 2027 года
5
Амангельдинский район
128.
Очистка русел на реках Торгай и Жалдама
акт выполненных работ
IV квартал 2023 года
акимат
Костанайской области, МЭПР
12
МБ
IV квартал 2024 года
10
IV квартал 2025 года

12,1
БК
Жангелдин ауданы
125.
7 ауылды (Қалам-Қарасу, Саға, Шилі, Түйемонақ, Сарысу, Бидайық, Милысай) кеңжолақты Интернетпен қамтамасыз ету үшін инфрақұрылым салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
21,2
БК
4.9. Экологиялық проблемаларды шешу
Арқалық қаласы
126.
Қалалық су айдындарын тазарту
орындалған жұмыстар актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
1,5
ЖБ
жылғы
IV тоқсан
2
2025 жылғы
IV тоқсан
2,5
2026 жылғы
IV тоқсан
3
2027 жылғы
IV тоқсан
3,5
127.
Арқалық қаласына іргелес аумақты көгалдандыру
орындалған жұмыстар актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
3
ЖБ
2024 жылғы
IV тоқсан
3
2025 жылғы
IV тоқсан
4
2026 жылғы
IV тоқсан
4,5
2027 жылғы
IV тоқсан
5
Амангелді ауданы
128.
Торғай және Жалдама өзеніндегі арналарды тазарту
орындалған жұмыстар актісі
2023 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі, ЭТРМ
12
ЖБ
2024 жылғы
IV тоқсан
10
2025 жылғы
IV тоқсан

216
РБ
IV квартал 2026 года
108
129.
Озеленение прилегающей территории района:
2025 год – село Амангельды;
2026 год – села Есир, Урпек;
2027 год – села Амантогай, Байгабыл.
акт выполненных работ
IV квартал 2025 года
акимат
Костанайской области
15
МБ
IV квартал 2026 года
15
IV квартал 2027 года
15
130.
Разработка и утверждение программы по управлению коммунальными отходами
решение маслихата
IV квартал 2023 – 2024 годов
акимат
Костанайской области
не требуются
Джангельдинский район

216
РБ
2026 жылғы
IV тоқсан
108
129.
Ауданның іргелес аумағын көгалдандыру:
2025 жылы – Амангелді ауылы
2026 жылы – Есір, Үрпек ауылдары
2027 жылы – Амантоғай, Байғабыл ауылдары.
орындалған жұмыстар актісі
2025 жылғы
IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
15
ЖБ
2026 жылғы
IV тоқсан
15
2027 жылғы
IV тоқсан
15
130
Коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаны әзірлеу және бекіту
мәслихат шешімі
2023 – 2024 жылдардағы IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
талап етілмейді
Жангелдин ауданы

131.
Разработка и утверждение программы по управлению коммунальными отходами
решение маслихата
IV квартал 2023 – 2024 годов
акимат
Костанайской области
не требуются
Примечания:
* Объемы расходов по мероприятиям, финансируемым за счет средств республиканского и местного бюджетов, будут уточняться при формировании и уточнении республиканского и местных бюджетов на соответствующий плановый период при предоставлении акиматом необходимой документации в соответствии с бюджетным законодательством.
Объем финансирования по поддержанным проектам
город Аркалык
Источник финансирования

131
Коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаны әзірлеу және бекіту
мәслихат шешімі
2023 – 2024 жылдардағы IV тоқсан
Қостанай облысының әкімдігі
талап етілмейді
Ескертпелер:
* Республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен қаржыландырылатын іс-шаралар бойынша шығыстардың көлемі әкімдік бюджет заңнамасына сәйкес қажетті құжаттаманы ұсынған кезде тиісті жоспарлы кезеңге арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді қалыптастыру және нақтылау кезінде нақтыланатын болады.
Қолдау көрсетілген жобалар бойынша қаржыландыру көлемі
Арқалық қаласы
Қаржыландыру көзі

386 358,0
423 928,3
Итого
12 772,4
36 767,9
39 911,0
20 743,3
394 158,4
504 352,8
расшифровка аббревиатур:
ДИ – другие источники
МНВО – Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
ТОО – товарищество с ограниченной ответственностью
МБ – местный бюджет
МИИР– Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
НАО – неправительственное акционерное общество
КГП – коммунальное государственное предприятие
ТБО – твердые бытовые отходы
ГКП – государственное коммунальное предприятие
ИФО – индекс физического объема
ИВЛ – аппарат искусственной вентиляции легких
РБ – республиканский бюджет
МЧС – Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
УЗИ – ультразвуковое исследование
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МРС – мелкий рогатый скот
КХ – крестьянское хозяйство
КГП на ПХВ – коммунальное государственное предприятие на праве хозяйственного ведения
КРС – крупный рогатый скот
МЭ – Министерство энергетики Республики Казахстан
МЭПР – Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
ЭКГ – электрокардиография.
_______________________________________________

386 358,0
423 928,3
Жиыны
12 772,4
36 767,9
39 911,0
20 743,3
394 158,4
504 352,8
аббревиатуралардың толық жазылуы:
БК – басқа көздер
ҒЖБМ – Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖШС – жауапкершілігі шектеулі серіктестік
ЖК – жеке кәсіпкер
ЖБ – жергілікті бюджет
ИИДМ – Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
КеАҚ – коммерциялық емес акционерлік қоғам
КММ – коммуналдық мемлекеттік мекеме
ҚТҚ – қатты тұрмыстық қалдықтар
МКК – мемлекеттік коммуналдық кәсіпорын
НКИ – нақты көлем индексі
ӨЖЖ – өкпені жасанды желдету
РБ – республикалық бюджет
ТЖМ – Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі
УДЗ – ультрадыбыстық зерттеу
ҰМ – ұсақ мал
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ШҚ – шаруа қожалығы
ШЖҚ МКК – шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорын
ІҚМ – ірі қара мал
ЭМ – Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
ЭТРМ – Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі
ЭКГ – электрокардиография.